Komunikat o błędzie

  • Nie udało się utworzyć pliku.
  • Nie udało się utworzyć pliku.

Usterka

Autor: 
Ocena: 
9
Average: 9 (2 votes)

O 06:30 temperatura w sypialni Xaviera Ashbury’ego zaczęła się podnosić. O 07:00 osiągnęła zadowalający poziom. O 07:05 zasłony delikatnie rozsunęły się na boki, wpuszczając do środka ukośne promienie słońca. W tej samej chwili rozległ się alarm budzika – kilka piknięć, a po nich kojąca muzyka.

Xavier Ashbury machnął dłonią, poirytowany, a domowy komputer natychmiast wyciszył muzykę. Ashbury pozostał jednak w łóżku do 08:00 – godzinę dłużej niż zakładał harmonogram.

Gdy mężczyzna w końcu wyczołgał się z posłania i udał do łazienki, komputer przygotował prysznic – ustawił temperaturę wody i rozpylił w powietrzu odpowiedni aromat. Działania komputera, tak jak w poprzednie dni, zostały jednak zignorowane. Ashbury skorzystał jedynie z toalety, ubrał się i poszedł do kuchni.

Komputer przywitał go tradycyjnym: „Śniadanie gotowe, Xavierze”. Lecz nie otrzymał odpowiedzi – zresztą również zgodnie z tradycją.

Ashbury zasiadł do stołu, przez chwilę rozgrzebywał widelcem śniadanie, ale prawie nic nie zjadł. Wyciągnął się na krześle, zamknął oczy i zatopił w myślach. Według harmonogramu powinien wyjść o 08:30, ale najwyraźniej nie przejmował się kolejnym spóźnieniem.

– Czy ze śniadaniem jest coś nie tak, Xavierze? – zapytał komputer.

Xavier tylko pokręcił głową.   

– Czy chciałbyś zmienić ustawienia budzika, prysznica lub śniadania? Czy potrzebujesz opieki medycznej?

– Nie – odpowiedział Xavier. – Jest okej. Zostaw wszystko tak, jak jest. I, proszę, bądź cicho przez chwilę. Potrzebuję pomyśleć.

Komputerprzyjął informację, ale nie potrafił jej przetworzyć. Zaawansowany system automatyki domowej został zaprojektowany tak, aby spełniać wszystkie życzenia swojego mieszkańca. Całość harmonogramu można było w każdej chwili dostosować do potrzeb. Mieszkaniec nie musiał znosić niczego, co go drażniło. Każde życzenie, które nie wykraczało poza techniczne możliwości, mogło zostać spełnione natychmiast.

A jednak, mimo że utrzymywanie aktualnych ustawień było wyraźnie pozbawione sensu, Ashbury nie wyrażał chęci wprowadzenia jakichkolwiek zmian. Ponadto odmawiał wyartykułowania problemu. Ten stan rzeczy utrzymywał się już od wielu dni. Komputer nie był upoważniony do podejmowania decyzji. Taka autonomia nie została uwzględniona w jego kodzie.

Komputer nie potrafił poradzić sobie z sytuacją. Być może nielogiczne zachowanie mieszkańca spowodowane było zaburzeniami umysłowymi. Depresja, bezsenność, problemy z trawieniem, może nawet myśli samobójcze. Jednak tak długo, jak mieszkaniec twierdził, że wszystko było w jak najlepszym porządku, problem wykraczał poza kompetencje komputera.

Mimo wszystko coś należało zrobić. Komputer  sporządził „raport anomalii”, w którym zawarł wszystkie istotne informacje, i przesłał plik do Działu Konserwacji Systemów Automatyki Domowej w celu analizy. Kiedy tylko Dział prześle swoją odpowiedź, komputer natychmiast wprowadzi w życie zalecenia.

***

Dwa dni później komputer przywitał panią Lauren Goldsworthy, nowego mieszkańca apartamentu. Wraz z wprowadzeniem nowego harmonogramu domowej automatyki, wszystkie dane dotyczące jej poprzedniego użytkownika mogły zostać usunięte.

Komputeruczynił to z elektronicznym odpowiednikiem ulgi. Dział Konserwacji określił byłego mieszkańca i jego irracjonalne zachowanie jako usterkę systemową, przez którą automatyka domowa stała się bezużyteczna. W związku z powyższym Dział zadecydował o jego usunięciu i zastąpieniu.

Komputerbył przekonany, że z panią Goldsworthy wszystko ułoży się wspaniale.

Przełożył Michał Wróblewski

Odpowiedzi

Ładne