W samo południe - odsłona CLXXXVII - ogłoszenie wyników

Postanowiłem Was zaskoczyć w to wtorkowe, upalne popołudnie.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Za mniej więcej dwa tygodnie w Albatrosie ukaże się pierwszy zbiór opowiadań Kinga. Proszę podać tytuł zbioru i ile ma lat (zanim ktoś się zapyta - licząc od daty premiery). Część druga. W zeszłym tygodniu ukazała się w Albatrosie książka, której akcja dzieje się w połowie XX wieku, a której ekranizacja zdobyła trzy Oskary (na sześć nominacji). Proszę podać tytuł książki oraz nazwiska: jej autora i odtwórczyni głównej roli.

1.1. Nocna zmiana, lat 37 i trochę. 1.2. Wyznania gejszy Arthura Goldena, w roli głównej Zhang Ziyi

2. Historyczne: Był sobie Anglik, który pokochał Polkę i Polskę. Nie, nie chodzi o Kevina A. Mój Anglik urodził się na początku XX wieku. Do Polski trafił tuż po wojnie i został tu aż do swojej śmierci (umarł tuż po pierwszych wolnych wyborach). Zasłynął - i nie powinno Was to dziwić, w końcu jesteście na Szortalu - książkami. Napisał ich grubo ponad pół setki, a były to w przeważającej większości beletryzowane biografie sławnych mieszkańców Wysp Brytyjskich i powieści historyczne. Moją ulubioną jest ta o sir Francisie Drake'u. Proszę podać imię i nazwisko tego pisarza oraz tytuł mojej ulubionej książki tego autora. 

George Bidwell, Pirat królowej.

3. Szortalowe: Bogusław Polch jest jednym z najbardziej znanych polskich rysowników komiksów. Spośród wszystkich jego prac dwie serie doczekały się na Szortalu recenzji. Proszę podać tytuły obu zrecenzowanych cykli.

Funky Koval i Ekspedycja.

Zwycięzcy:

1. Anna Galbierz,

2. Mateusz Szuba,

3. Grzegorz Woźniak.

Gratuluję i proszę o dane do wysyłki nagród.

Odpowiedzi

Myślałem, że nikt nie zgadnie Historycznego :)