W Samo Południe - odsłona CXXXIV

Witajcie! Jak już pewnie zauważyliście, w aktualnej edycji naszego stałego konkursu mamy dla Was zestaw książek Artura Andrusa - nowość - "Vietato fumare, czyli reszta z bloga i coś jeszcze", oraz tylko trochę starszą - "Blog osławiony między niewiastami". Książki ufundowało wydawnictwo Prószyński i S-ka. Powiem więcej - mamy dla Was trzy takie zestawy. A skoro mamy taką humorystycznie-optymistyczną nagrodę, więc postanowiłem, że ta edycja będzie o ...? Brawo. oczywiście, że o śmierci.

Zasady konkursu, niezmienne jak nadchodzący kres wszystkiego, znajdziecie tutaj.

Pytania:

1. Wydawnicze: Na początek września zapowiedziana jest kolejna książka dość mocno związana z jednym ze sztandarowych, wydawanych przez Prószyńskiego i S-kę cykli fantastycznych, w których dość ważną rolę odgrywa Śmierć. Proszę podać autorów tej książki, jej tytuł, oraz jak się nazywa środek transportu Śmierci.

2. Historyczne: Jest sobie krótkie opowiadanie o tym, jak to pewien izraelski reżyser podjął się nakręcenia filmu wojennego (noszącego tytuł "Gdzie orły szukają żon"),  w którym to filmie grupa izraelskich komandosów atakowała wyrzutnię rakiet w Tangerze. Proszę powiedzieć, który z bohaterów filmu umarł pierwszy oraz czyje jest to opowiadanie i jaki nosi tytuł.

3. Szortalowe: U kogo pierwszego w recenzji pojawia się słowo "śmierć" (w dokładnie takiej formie, nie odmieniana).

To wszystko - momento m... znaczy, do boju!