Wszystko przemija/oswajając chaos

Ocena: 
8.5
Average: 8.5 (8 votes)

Mężczyzna pochylił się ostatni raz nad ukończonym dziełem. Wystarczy tylko jeden ruch, by osiągnąć cel.

Kobieta wprawnym okiem oceniła materiał, po czym szybko zabrała się do pracy. Gdy skończyła, spojrzała w przestrzeń przed sobą i odruchowo odgarnęła niesforny kosmyk włosów. Gdzieś pomiędzy jednym a drugim ruchem ramion odpłynęła w marzenia.

Mnich podniósł się z kolan i w towarzystwie ekipy telewizyjnej, bez wahania, oddał wiatrowi kolejny wielogodzinny efekt pracy. Zdjęcia unoszonej wiatrem mandali obiegły świat.

Matka zlustrowała umytą podłogę i wyżęła mop. Obiad na jutro gotowy, trzeba będzie tylko odgrzać, pranie rozwieszone, prasowanie może poczekać. A jutro … wszystko od nowa.

Odpowiedzi

...za bardzo rozbieżne sytuacje... Co wiąże jedną z drugą?

To, że sprzątanie jest jak układanie mandali, tylko chyba bardziej praktyczne i bardziej potrzebne? Obie rzeczy wymagają pracy i są równie ulotne, ale panie sprzątaczki oraz prace domowe, w przeciwieństwie do mnichów, nie cieszą się taka estymą i szacunkiem.Świat bez mandali sobie poradzi, ale bez sprzątania będzie trochę chaotycznie i śmierdząco + epidemie itd...?

Uwaga! Może być spoiler.
Niby nic takiego, a jednak ładny drabel. Można go nazwać drablem społecznym ;)
Podobieństwo pracy matki w domu (ale nie tylko, bo tu ogólnie można powiedzieć o pracy ludzkiej) do wykonywania mandali jest przecież oczywiste. A nawet powiem więcej. Życie ludzkie jest jak robienie mandali. Ulotność i płynność. Cykle. Marność. Ja wiem, że tu jest o sprzątaniu, ale można na to spojrzeć i w ten sposób. Z drugiej strony jest tutaj przedstawiona sytuacja, gdzie tworzenie mandali, jest obserwowane przez ludzi, jest doceniane i podziwiane. Pani, która zajmuje się domem nie jest "atrakcyjnym" obiektem do oklaskiwania. Sporo w tym drablu można znaleźć. Dużo wyciągnąć. Zastanowić się nad pewnymi sprawami. Choć w sumie można też go przeczytać i zapomnieć. Wszak to tylko drabel, składający się ze słów, które zabierze wiatr czasu.

Pozdrawiam :)

"Sporo w tym drablu można znaleźć. Dużo wyciągnąć. Zastanowić się nad pewnymi sprawami". Otóż to! Dobry utwór, lubię takie.

Udany kawałek tekstu. Może jedynie tytuł do niczego. Mnie by się podobał, gdyby był bardziej nie wprost. No ale taki jak jest, też ma zalety. Tak czy inaczej, po zaokrągleniu ode mnie i tak dziesięć punktów.

Nie wierzę za bardzo, że to debiut, z powodu braku nawet śladu przegadania. Ale gdyby jednak, to dawać coś następnego, bo tu się nie ma za bardzo nad czym poznęcać. :P