Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci - Rafała Kosika

Trochę inna historia

Jakub Lizak

Kim jest tajemniczy Złoty Jeż? Czy przyjaciołom uda się wrócić do swojego świata? Jaką decyzję podejmie Nika? Tego wszystkiego dowiedzą się sympatycy Felixa Neta i Niki po przeczytaniu najnowszej książki o przygodach trójki gimnazjalistów pod tytułem „Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci”.  Ja sam jestem ich fanem, od kiedy kilka lat temu dostałem „Felixa, Neta i Nikę oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” na urodziny od rodziców.           

Pod koniec poprzedniej części cyklu przyjaciele trafiają do jednego z alter-światów, w którym Nika odnajduje swoich rodziców. Ten wątek stanowi punkt wyjściowy ich najnowszych przygód. Czy Nika zgodzi się opuścić ten świat? Felix i Net wiedzą, że ciężko będzie ją przekonać do powrotu. Okazuje się jednak, że rozwój wypadków zmusza ich do wykonania skoku do kolejnego nieznanego alter-świata. W świecie tym dzieje Europy potoczyły się zupełnie inaczej niż w naszym, Warszawa jest centralnym miastem europejskim i z wyglądu przypomina bardziej Manhattan niż samą siebie. Napiszę tylko, że Pałac Kultury i Nauki to jeden z niższych budynków w mieście. Zaraz po przybyciu do nowego świata, przyjaciele wpadają w tarapaty, bo nie mają dowodów osobistych, które są tu bardzo ważne…

Ta część serii Rafała Kosika jest zupełnie inna od pozostałych. Tym razem przyjaciele radzą sobie przede wszystkim sami, bez pomocy zaawansowanych technologii. Wspiera ich tylko, niezawodny jak zawsze, program komputerowy „Manfred”. W tej części, jak w żadnej innej, przyjaciele muszą sobie ufać i bardzo sobie pomagać. I okazuje się, że potrafią to robić bardzo dobrze.

Moim zdaniem, ta książka jest napisana inaczej niż pozostałe części cyklu. Nie ma tu wątków pobocznych. Uwaga czytelnika jest zwrócona ku głównym postaciom. Wyjątek stanowi tajemniczy Złoty Jeż, który cały czas daje przyjaciołom do myślenia i okazuje się jedną z ważniejszych postaci książki.

Jak zawsze, i w tej części nie brakuje typowego dla cyklu humoru, jak i dreszczyku strachu. Czytelnicy nie zawiodą się na tej książce. Czyta się ją szybko, fabuła bardzo intryguje a pod koniec lektury czeka niespodzianka - duże zaskoczenie zwrotem akcji.

Uważam, że każdy fan serii „Felix Net i Nika” musi mieć tę książkę.

Tytuł: Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci
Autor: Rafał Kosik
Wydawca: Powergraph
Data wydania:  2012
Liczba stron: 608
ISBN: 978-83-61187-55-4