W samo południe - odsłona XLVIII - ogłoszenie wyników

Nadszedł czas ogłosić prawidłowe odpowiedzi i zwycięzców XLVIII odsłony naszego nieustającego konkursu.

Na początku prawidłowe odpowiedzi:
1. Wydawnicze: Wydawnictwo Literackie sięga ostatnio częściej do fantastyki. Zarówno do powieści fantastyczno-naukowych, jak i do autorów, którzy piszą (pisali) fantastykę. Ostatnio właśnie ukazała się w WL powieść autora do niedawna kojarzonego z fantastyką. Proszę podać jej tytuł, imię i nazwisko autora oraz proszę podać tytuły dwóch innych jego książek. Tym razem już z kręgu sf.

To oczywiście Szczepan Twardoch oraz wydana niedawno Morfina. Pytanie wydawało mi się bardzo łatwe, ale parę osób typowało innych autorów. Mógłbym ich uznać, bo pytanie było szeroko zadane, ale na pewno podani autorzy nie spełniali kryterium postawionym w pytanie (na przykład Don DeLillo, Paolo Bacigalupi czy Marek S. Huberath).
Wcześniejsze książki autora, już sf to: klik.

2. Historyczne: WL było wydawnictwem pewnego Bardzo Znanego Autora, który pod koniec życia nie pisał już fantastyki, a wręcz odcinał się od niej. Proszę podać Jego nazwisko i imię, tytuł pierwszej książki oraz nazwisko i imię osoby, która często, specyficzną kreską ilustrowała Jego książki.

Oczywiście jak już wymyślę pytanie, to muszę je zadać tak, aby było nie do końca określone. Pytanie wydawało mi się łatwe, ale jak się przyjrzałem, to na to pytanie były możliwe trzy odpowiedzi, zacytuję się Sławka, który odpowiedział najpełniej:
Stanisław Lem, debiut, nowela w odcinkach - Człowiek z Marsa (1946), pierwsza napisana książka, wydanie opóźnione z powodu cenzury - Szpital przemienienia, pierwsza wydana książka - Astronauci (1951). Grafik - Daniel Mróz.
Wszystkie trzy odpowiedzi uznawałem, bo też wszystkie padały :)

Zwycięzcy:
1. Adam Król,
2. Katarzyna Radziejowska,
3. Ewelina Wróblewska.

Gratuluję, zwycięzców proszę o podanie adresów do wysyłki nagród, pozostałych zapraszam na XLIX odsłonę.