Informacja Wydawnictwa Literackiego

Setna rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

20 maja 1919 roku w Kielcach urodził się wybitny pisarz Gustaw Herling-Grudziński, autor Innego Świata i Dziennika pisanego nocą.

Wydawcą dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Polsce od 1997 roku jest Wydawnictwo Literackie. W związku z obchodami rocznicy WL opublikował nowe wydanie Innego Świata i to w dwóch wersjach – książkowej i po raz pierwszy w formie audiobooka (czyta Mirosław Neinert; na razie dostępny jest plik mp3, płyta CD do sprzedaży trafi 29 maja).

Od 2010 roku WL przygotowuje i publikuje 13-tomową edycję Dzieł zebranych Herlinga-Grudzińskiego. To jedno z najbardziej wymagających przedsięwzięć edytorskich na polskim rynku książki. W roku jubileuszowym w ramach tej edycji ukaże się drugi tom  Dziennika pisanego nocą (w księgarniach od 29 maja).

Prawdziwą niespodzianką dla czytelników i badaczy mogą okazać się przygotowywane do druku trzy tomy arcyciekawej korespondencji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z Jerzym Giedroyciem  z lat  1944–1996 (pierwszy tom ukaże się już w czerwcu, a drugi jesienią). Opublikowanie listów tak ważnych dla kultury twórców i osobistości należy uznać za niezwykle doniosłe wydarzenie tego roku w polskiej literaturze.

A to nie koniec niespodzianek. Na jesień 2019 r. Wydawnictwo Literackie planuje także opublikowanie kolejnego tomu Dzieł zebranych – tym razem będą to Rozmowy (Rozmowy w Dragonei i Rozmowy w Neapolu). W planach też świetnie zapowiadająca korespondencja Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Sławomira Mrożka z lat 1959-1998.

Sejm Rzeczypospolitej uchwałą z 20 lipca 2018 roku ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W związku z obchodami rocznicy specjalne uroczystości zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Obchody rocznicowe zaplanowano także w Krakowie - w dniu urodzin pisarza, 20 maja, w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką (ul. Szczepańska 1) obędzie się spotkanie zatytułowane „Świadek wieku – na nowy wiek”.

Uroczystości odbywają się we współpracy z Wydawnictwem Literackim.