Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Bartow J. Elmore - Obywatel Coke (4 września 2018)

4 września do księgarń trafi książka Obywatel Coke Bartowa J. Elmore’a, która wywołała już spore poruszenie wśród dziennikarzy i publicystów ekonomicznych i ekologicznych. Wg Wojciecha Orlińskiego z Magazynu. Książki do czytania „autor próbuje w niej oszacować, jaką cenę płaci lokalna społeczność za różne uboczne skutki działania Coca-Coli takie jak: epidemia otyłości, sprzątanie stosów puszek i plastikowych butelek czy udział w niszczeniu latynoskiego  rolnictwa”. Ta książka to jednak przede wszystkim podróż w czasie, i dążenie do zrozumienia realiów ekonomicznych i ekologicznych, kryjących się za  colą, którą wielu z nas pije codziennie.

Książka zajmująco opowiada o tym, jak firma za pomocą outsourcingu, wsparcia rządu, narzędzi rynkowych oraz lobbingu zbudowała globalne imperium. Coca-Cola wyrosła na giganta w czasach, gdy zasoby były ogólnie dostępne, lecz ich obecne braki znacznie utrudniają jej działanie, a produkty firmy dodatkowo wyczerpują bogactwa naturalne naszej planety i pogarszają stan zdrowia jej mieszkańców.

Bartow J. Elmore dorastał w Atlancie, czyli tam, gdzie narodziła się coca-cola. Jest wykładowcą historii ochrony środowiska i historii biznesu na Uniwersytecie Stanowym Ohio. Obywatel Coke, jego debiut książkowy, został nagrodzony Council of Graduate Schools Gustave O. Arlt Award oraz złotym medalem za najlepsze opracowanie biznesowe w ramach Axiom Business Book Awards