Briggs Land 2. Samotna walka – Brian Wood, Mack Chater, Werther Dell'edera

Briggs Land 2. Samotna walka

Jagoda Wochlik

„Briggs Land 2. Samotna walka” jest drugim tomem serii „Briggs Land”, która w Polsce ukazuje się nakładem wydawnictwa Egmont. Tworzą ją scenarzysta Brian Wood („Ludzie Północy”, „Moon Knight”, „X-Men”) oraz rysownicy Werther Dell'edera („Loveless”) i Mack Chater, znany w Polsce jedynie z „Briggs Land”.

Życie Grace Briggs nie zwalnia tempa. Podczas wyprawy z bratankiem jeden z jej synów spotyka na szlaku dwoje turystów. Ponieważ jest to ziemia Briggsów, mężczyzna węsząc podstęp, postanawia ich zatrzymać. Kiedy policja uznaje turystów za zaginionych, a telewizja podaje to do publicznej wiadomości, nad ziemią Briggsów, skąd nadal dochodzi sygnał z telefonu zaginionych, zaczynają krążyć helikoptery FBI. Na dodatek Grace wciąż ma kłopoty z mężem. Ten, choć siedzi w więzieniu, ani myśli przekazać władzę w ręce żony.

Kiedy sięgałam po „Briggs Land”, miałam nadzieję na opowieść o silnej kobiecie. I w sumie to dostałam. Ale wraz z nią otrzymałam znacznie więcej – historię terytorium, które rządzi się własnymi prawami w ramach bycia częścią państwa, opowieść o praniu pieniędzy i prawicowej sekcie, w której tatuowanie sobie swastyki to nic złego.

Mam z serią „Briggs Land” pewien problem. Grace Briggs mówi o wolności i szacunku, z drugiej jednak strony bez mrugnięcia okiem łamie prawo kraju, w którym mieszka, a arsenał broni będący w jej posiadaniu pewnie wystarczyłby dla polskiego wojska. Choć rozumiem jej pobudki, dostrzegam fałsz całej sytuacji i trudno mi zgodzić się z  racjami bohaterki. Zdecydowanie nie popieram ograniczania jednostki, mimo to nie wyobrażam sobie też tolerancji dla inicjatywy polegającej na założeniu w środku państwa osobnego państwa, gdzie łamie się prawo, kultywuje patriarchat, ślepo wierzy w religię i otacza kultem wątpliwe symbole.

W drugim tomie swój wątek otrzymuje żona jednego z braci Briggsów, którą nachodzą wątpliwości czy to, co robi rodzina, jest słuszne. Jednak chwilę później, gdy spotyka w barze dawnych znajomych, a ci słusznie zarzucają jej, że dołączyła do „prawicowej sekty”, wyzywa ich i odchodzi, przyznając rację krewnym męża. Dlatego coraz trudniej czyta mi się ten komiks. Zdaję sobie sprawę, że Amerykanie wykazują wręcz patologiczne umiłowanie wolności w każdym aspekcie – wolności jednostki, wyrażania opinii, dostępie do broni. Czytam i nie mogę zrozumieć, dlaczego komiks ten nie potępia przedstawionego tam modelu życia. Bo Terytorium Briggsów rządzi sekta. Tak to właśnie należy nazwać. Po imieniu. A jednak historia poprowadzona jest w ten sposób, by czytelnik kibicował Grace i jej synom.

W drugim tomie serii „Samotna walka” do ekipy twórców dołączył nowy ilustrator i jest to bardzo odczuwalne. Kadry, które kiedyś były ewidentnie grafiką komputerową, w nowym zeszycie przypominają bardziej odręczne rysunki, z wyraźnymi kreskami i cieniowaniem. Dawny realizm zastąpiła raczej umowność. Niektóre z nich potrafią być pokryte w całości jednym kolorem. Użyta paleta barw jest raczej chłodna, stonowana. Tła nadal pozostają oszczędne.

Niestety, dla mnie jest różnica między życiem na własny rachunek, po swojemu, a życiem poza prawem. A co za tym idzie, w tej historii kibicuję FBI, które moim zdaniem powinno tam wkroczyć i zrobić porządek z Terytorium Briggsów. Przypuszczam, że nie o to chodziło ekipie, która tworzyła ten komiks. Ale jeśli dla nich posiadanie arsenału broni, handel narkotykami, szantaże i pomiatanie kobietami jest w porządku, to ja jestem z innej bajki. I nawet postać silnej, choć moim zdaniem okropnie zakłamanej Grace Briggs nie uratuje dla mnie tej historii. Co nie zmienia jednak faktu, że to dość ciekawa pozycja, którą warto się zainteresować, zwłaszcza jeśli macie pewność, że aspekty etyczne nie będą Wam psuć przyjemności z lektury.


Tytuł: Briggs Land 2. Samotna walka
Tytuł oryginalny: Briggs Land Volume 2: Lone Wolves
Autor: Brian Wood, Mack Chater, Werther Dell'edera
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Wydawca: Egmont
Data wydania: lipiec 2018
Liczba stron: 160
ISBN: 9788328126343