Ja dobra, zła – Ali Land

Spór dwóch wilków

Jagoda Wochlik

Istnieje legenda, że każdy z nas ma w sobie dwa wilki – dobrego i złego. Zwycięża ten, którego dokarmiamy. Pogląd ten stał się punktem wyjścia dla powieści Ali Land „Ja dobra, zła”. Jest to jej pisarski debiut, wcześniej przez wiele lat pracowała jako pielęgniarka i zajmowała się osobami chorymi psychicznie.

Annie jest córką seryjnej morderczyni. Jej matka zabiła, a wcześniej brutalnie torturowała, dziewięcioro dzieci. Została złapana, gdyż dziewczyna zadenuncjowała ją policji. Annie, która ma być głównym świadkiem podczas procesu, trafia do rodziny zastępczej. Jest nią psychiatra Michael, jego żona Saskia oraz ich nastoletnia córka, Phoebe.

Najmocniejszą stroną powieści Ali Land jest powolne poznawanie całej historii. Razem z Annie, podczas spotkań z psychologiem, ponownie przechodzimy przez piekło jej życia z matką. Dzięki zastosowaniu pierwszoosobowej narracji mamy możliwość usłyszeć myśli bohaterki, co zwłaszcza na końcowym etapie opowieści okaże się bardzo istotne. Również poznawanie jej nowego życia, w zdawałoby się „normalnej” rodzinie, czytelnik będzie śledził z coraz większym zainteresowaniem. W pewnym momencie nie wiadomo już, kto w tej historii jest dobry, kto zły, i który wilk tak naprawdę wygra, bowiem rodzina Michaela to typowy przykład na potwierdzenie tezy, że szewc bez butów chodzi.

„Ja dobra, zła” zawiera ciekawe pytania o naturę człowieka. Czy programują nas geny? Czy istnieje „gen zła”? W jakiej mierze sami odpowiadamy za siebie, a w jakim stopniu kształtuje nas środowisko? Czym jest choroba psychiczna? Czy człowiek może być zły z natury? Kłopot w tym, że choć Ali Land stawia powyższe pytania, w toku opowiadanej historii nie bardzo próbuje na nie odpowiedzieć. A przecież tyle jeszcze można by z tej historii wyciągnąć. Ostatecznie autorka proponuje nam znacznie mniej, niż osoba z jej wykształceniem i doświadczeniem mogłaby wycisnąć z tego tematu. To rozczarowuje.

Koniec końców „Ja dobra, zła” okazuje się jedynie dobrze skonstruowanym thrillerem. Historia wciąga, od czasu do czasu trzyma w napięciu, niekiedy zaskakuje. Niestety, nie oferuje nic ponad to, a ewidentnie miała temu potencjał, który pozostał niewykorzystany. To zatem jedynie mocne czytadło. Nic więcej.    

Tytuł: „Ja dobra, zła”
Tytuł oryginału: Good Me, Bad Me
Autor: Ali Land
Tłumaczenie: Magdalena Koziej
Wydawca: Prószyński i S-ka
Data wydania: 28 września 2017
Liczba stron: 424
ISBN: 9788380972308