Zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego

Lissa Evans - Celwony Klólik (15 lutego 2018)
 
Pomysłowa i zabawna powieść. Nie ma w niej ani jednego przypadkowego słowa. „The Bookseller”
 
Przypomina się „Alicja w Krainie Czarów”, film „W głowie się nie mieści”, a nawet „Folwark zwierzęcy”… „The Guardian”

Blobki to niewielkie stworki, które mieszkają daleko za morzem i porozumiewają się wyłącznie wierszem. Nie ma wyjścia, chcesz z nimi porozmawiać, musisz rymować. Każdy jest w innym kolorze. Niebieskie Blobki są silne, Żółte nieśmiałe, Zielone odważne, Szare rozsądne i nieomylne, Fioletowe zgłębiły przeszłość swojej krainy, Pomarańczowe to głuptasy roztrzepane, a Różowe są po prostu kochane. Mieszkają w niezwykłej Krainie. „Wyglądała dokładnie tak, jak w książeczce Misi: makowe pola i soczyście zielone lasy, kolorowe domki przypominające torty urodzinowe, gdzieś w oddali stał wielki diabelski młyn, tuż obok niego lśniły jakieś różowe światełka, a na pobliskim wzgórzu piętrzył się otoczony fosą zamek z flagami.” Jednak od pewnego czasu Kraina Blobków się kurczy, a każdy, kto zbliży się do granicy, natychmiast traci kolor i osobowość. To wina Celwonego Klólika, uzurpatora, który sięgnął po władzę i wtrącił do lochów prawowitego władcę, Króla Blopiusza. Po tym, jak zasiadł na tronie, uczynił z Niebieskich swoją armię i zaprowadził dyktaturę. „Klaina Blobków była tlagicnie zaządzana. Telaz jednak nadsedł cas rozlicenia. Cas zelwać z psesłością i spojrzeć psed siebie” – ogłasza i wtrąca opornych do więzienia. Dziesięcioletnia Funia, która pojawiła się tu przypadkiem, szukając maskotki młodszej siostry, musi pomóc Blobkom. Razem z kuzynkiem Grahamem, za którym zresztą nie przepada, słonicą Sonią i doktor Marchewką zrobi wszystko, by do Krainy wróciły kolory…


Ulf Nilsson - Komisarz Gordon. Pierwsza sprawa (17 stycznia 2018)

Przeprowadź leśne śledztwo z komisarzem Gordonem!

Bestsellerowa szwedzka saga kryminalna dla najmłodszych czytelników od jutra w księgarniach!

Łapy do góry!
Detektyw Gordon złapie każdego futrzanego przestępcę w swoim lesie!

Pierwsza sprawa to jak sam tytuł wskazuje pierwszy tom przygód komisarza Gordona. Cykl stworzony przez szwedzkiego pisarza Ulfa Nilssona i znakomicie zilustrowany przez graficzkę Gitte Spee ujmuje ciepłem, humorem i zabawnymi zwierzęcymi postaciami. To nie tylko znakomita rozrywka, to także dowód, że na kartach jednej książki mogą się spotkać dwie szwedzkie tradycje – pisania wciągających kryminałów i tworzenia niezwykłych książek dla dzieci.

Komisarz Gordon, prywatnie ropuch i wielki miłośnik ciasteczek, jest szefem policji i słynnym detektywem, którego boją się wszyscy przestępcy. Dba, by w lesie panował porządek i nikomu nie działa się krzywda. Kiedy więc wiewiórce Walerii ginie ponad dwieście orzeszków, przechowywanych z myślą o zimie, detektyw Gordon musi wkroczyć do akcji. Śledztwo okazuje się niełatwe, jest wielu podejrzanych, a fałszywych tropów jeszcze więcej.
 
Czy komisarz Gordon i jego dzielna asystentka Myszka Paddy rozwikłają zagadkę?

Ulf Nilsson (ur. 1948) – szwedzki pisarz, autor książek dla dzieci. Znakiem rozpoznawczym jego historii są urokliwe poczucie  humoru, lekka ironia i finał, w którym dobro zwykle zwycięża: słabi są otoczeni opieką, a strachy oswojone i pokonane.
Ulf Nilsson zdobył prestiżową nagrodę literacką The August Prize za książkę Goodbye, Mr. Muffin.
Seria o detektywie Gordonie w rodzinnej Szwecji cieszy się dużą popularnością, prawa do wydania zakupiły także wydawnictwa z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Korei. Planowana jest też produkcja filmu animowanego na podstawie cyklu.