Podstęp Hetytów – Sylvain Runberg we współpracy z F. Miville-Deschênesem

Cel wciąż za horyzontem

Marek Ścieszek

Nie zawsze jest tak, że mnogość wątków dodaje opowieści atrakcyjności. Bywa, że w gąszczu pomysłów gubi się fabuła. Słabszą stroną pierwszej części „Podbojów” był właśnie scenariusz: nazbyt urozmaicony, zbudowany na elementach zaczerpniętych z różnych epok historycznych, a także mitologii ludów geograficznie oraz historycznie od siebie odległych. Niezaprzeczalnie mocna była strona graficzna „Hordy żywych”. Twórcy stanęli na wysokości zadania, przekazując czytelnikom coś przyciągającego uwagę pięknem, wzbudzającego zachwyt na tyle silny, aby osłabić minusy. W „Podstępie Hetytów”, drugiej części cyklu, proporcje zaczęły się wyrównywać, przy czym wizualnie wszystko pozostało po staremu, czyli na bardzo wysokim poziomie.

Trwa wojna Scytów z Hetytami. Tym pierwszym pomocą nadal służą czarownicy z zatopionej Atlantydy. Gigantyzm formy wciąż wysuwa się na pierwszy plan. Słusznie się wydaje, iż przewaga będzie po stronie Scytów, którzy do walki używają większych oraz bardziej drapieżnych zwierząt. Jeżeli przy okazji pojawią się bestie mityczne, tym lepiej, jako że górują one znacznie nad tymi rzeczywistymi. Nie po to człowiek otrzymał od swoich bóstw wyobraźnię, aby nie spróbował dodać im do towarzystwa istot potężniejszych od tych, które towarzyszą jemu samemu. W tym aspekcie przewaga zdaje się być udziałem zjednoczonych plemion scytyjskich, jednak Hetyci nie zasypiają gruszek w popiele. Ich działania związane z pozyskaniem pomocy od królestwa Kermy kończą się sojuszem. Po ich stronie staje również lud Kurhanów. Do tego szanse króla dysponującego, zdawać by się mogło, o wiele mniejszymi siłami niż scytyjska trójca panująca, wyrównują nieustanne waśnie oraz intrygi w obozie wroga. Wskutek nich koalicja trzech władców zaczyna drżeć w posadach, gdy zaufana służka i kapłanka – Simissee, królowej Sarmatek – pomówiona zostaje o spowodowanie śmierci czarownika Atlantów, Mestora. I choć jej niewinność jest bezdyskusyjna, ostatecznie sama królowa skazuje ją na śmierć i własnoręcznie wykonuje wyrok, aby uratować jedność Hordy Żywych. Trudniej jest zapanować nad integralnością czegoś złożonego z trzech równoprawnych części, w przeciwieństwie do armii Hetytów, gdzie twardą ręką włada jeden człowiek, duszący w zarodku wszelkie przejawy niesubordynacji.

Tak więc nadal nie wiemy, gdzie kieruje się akcja. Otrzymujemy pierwsze ważne bitwy tej wojny, na rozwiązanie wątków przyjdzie jednak jeszcze poczekać. Jakie zadanie przydzielono Thusi na babilońskim dworze? Ma sporządzić kronikę wyprawy, jest więc korespondentem wojennym. Czy tylko? Pączkują nowe wątki. Egzekucja Rzeźbiarki Cienia zatrzymuje pęknięcia sojuszu scytyjskiego, lecz rodzi zaczątki buntu pośród poddanek Simissee.

Nie ma rady – na to, aby zrozumieć więcej, musimy czekać do lektury kolejnych części, a tych pozostało niewiele – jesteśmy już na półmetku. Oczekiwanie, jak już zostało powiedziane, osładza strona wizualna oraz fabularne smakowite ingrediencje w postaci wspomnianych bestii – jedne już zostały użyte w walkach, inne pojawią się w kolejnych odsłonach. Trudno powiedzieć, na czyją stronę przechyli się szala zwycięstwa, gdy nagle okazało się, że Hetyci weszli w posiadanie czegoś jeszcze potężniejszego. Panie, Panowie, w ten historyczno-mitologiczno-militarny miszmasz wrzucona została właśnie prehistoria.

Barwność świata stworzonego przez belgijskiego scenarzystę, Sylvaina Runberga, oraz kanadyjskiego rysownika, François Miville-Deschênesa, naprawdę wiele obiecuje; wbrew wyraźnym chęciom twórców – nie wszystko naraz. Cel, czyli wiedza, wciąż czeka na nas za horyzontem. Pozostaje chwilowo napawać się widokami i czekać na – o zgrozo – więcej danych.

Seria: Podboje
Tytuł: Podstęp Hetytów
Scenariusz: Sylvain Runberg we współpracy z F. Miville-Deschênesem
Rysunki i kolory: François Miville-Deschênes
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Tytuł oryginału: Le Piège Hittite
Wydawnictwo: Egmont
Wydawca oryginału: Lombard
Data wydania: 2017
Liczba stron: 56
Oprawa: miękka
Wydanie: I
ISBN: 978-83-281-1998-7