Piękna i Bestia oraz Piękna i Bestia. Złota księga – Elizabeth Rudnick

Tej historii bieg stary jest jak świat

Jagoda Wochlik

Zaczęło się dawno, dawno temu od kilkustronicowej francuskiej baśni. Po kilkuset latach wziął ją na warsztat zespół pracujący dla firmy z myszką w logo. Pięknej odjęli rodzeństwo, za to dołożyli ojca wynalazcę i narcystycznego zalotnika. Bestii dorzucili magiczną różę i grono sympatycznych służących pozamienianych w meble. Całą tę menażerię roztańczyli i rozśpiewali i  tym sposobem zaliczyli kolejny sukces. Dwadzieścia lat później pokusili się o wersję 3 D, w międzyczasie dorzucili też dodatkową piosenkę. Ale na tym nie skończyli. Po pięciu latach znów przypomnieli sobie o jednej ze swoich sztandarowych animacji i postanowili zamienić ją w film. Zatrudnili Hermionę, Obi-Wana i Gandalfa i znów podbili kina na całym świecie, przekonując do siebie już nie tylko dorosłe fanki księżniczki w żółtej sukience, idące na film z myślą: „Umrę, jak nie zobaczę”, ale także nowe pokolenie. Pokolenie, dla którego można było wypuścić masę gadżetów związanych z filmem, w tym dwie książki.

Pierwsza z nich, autorstwa Elizabeth Rudnick, adresowana jest do starszych dziewczynek (nie oszukujmy się, raczej dziewczynek, nie dzieci). To blisko trzysta stron zwartego tekstu bez obrazków, więc to raczej lektura od trzeciej klasy wzwyż. Druga natomiast, „Piękna i Bestia. Złota księga” to propozycja dla młodszych dziewczynek, które dopiero zaczynają swoją przygodę z czytaniem lub skupiają się jeszcze na oglądaniu obrazków, podczas kiedy lektorem jest ktoś z dorosłych. Jej autorka również jest Elizabeth Rudnick, tekst natomiast powstał na podstawie scenariusza najnowszej ekranizacji baśni.

Bella mieszka w prowincjonalnym miasteczku, czuje jednak, że to nie jest miejsce dla niej. Marzy o podróżach i poznawaniu świata. Kiedy jej ojciec zostaje uwięziony w zamku, dziewczyna postanawia zająć jego miejsce. Tam poznaje zaklętych w sprzęty służących. Z czasem przekonuje się również, że zaczarowany książę nie jest tylko potworem, za którego go brała.

„Piękna i Bestia” Elizabeth Rudnick to dobra propozycja dla małych miłośniczek bajki i filmu Disneya. Zwłaszcza dla tych, które nie przepadają za czytaniem. Być może, jeśli zaproponować im lekturę na podstawie bajki, przełamią się i przeczytają. Możliwe, że ta opowieść uruchomi lawinę i ten sposób narodzi się kolejna czytelniczka. Dla małych miłośniczek filmu będzie to świetna przygoda, bo książka wzbogaci i pogłębi to, co już widziały.

Niektóre sceny zostały w książce pominięte, natomiast  inne rozbudowano. Dowiemy się, dlaczego Maurycy nigdy nie pozwalał Belli opuszczać miasteczka i co było powodem jej pragnienia wydostania się stamtąd. Podobnie jak w filmie, przedstawiono tu jako dziewczynę upartą w dążeniu do celu, zdeterminowaną, ciekawą świata. To na niej spoczywa ciężar zniesienia klątwy, uratowania zaczarowanego Księcia-Bestii. Cieszy, że Disney coraz bardziej odchodzi od wizerunku księżniczki zależnej od księcia i potrzebującej ratunku na rzecz podkreślania aktywności bohaterek. Ponadto autorka tak poprowadziła opowieść, że spojrzymy na dziejące się wydarzenia oczami Belli, Bestii i mieszkających w zamku sprzętów-służących.

Obie pozycje stoją na bardzo wysokim poziomie pod względem edytorskim. Książka Rudnick ma piękną okładkę i ładne zdobienia wewnątrz. Natomiast ilustracje w „Złotej księdze” stanowią liczne zdjęcia z filmu, co dodatkowo przemawia na korzyść publikacji. Fotografie są duże i kolorowe, starannie przedrukowane.   W „Złotej księdze” postawiono głównie na oprawę wizualną. Książka jest w twardej oprawie, z tłoczonymi złotymi literami, co na pewno spodoba się małym miłośniczkom księżniczek.  Obie książki  napisano pięknym, literackim językiem. Jedyne, co można mieć za złe „Złotej księdze”, to fakt, że niektóre zdjęcia są nieostre, rozmazane.

„Piękna i bestia” Elizabeth Rudnick oraz „Piękna i Bestia. Złota księga” to propozycje nie tylko dla małych (i dużych) miłośniczek animacji i filmu Disneya. To także dobre książki do rozpoczęcia przygody z czytaniem. Zachęcają zarówno treścią, jak i poziomem edytorskim.

Tytuł: Piękna i Bestia
Autor: Elizabeth Rudnick
Tytuł oryginalny: Beauty and the Beast
Tłumaczenie: Miłosz Urban
Wydawca: Egmont
Data wydania: marzec 2017
Liczba stron: 272
ISBN: 9788328125131

Tytuł: Piękna i Bestia. Złota księga
Autor: tekst Elizabeth Rudnick na podstawie scenariusza Evana Spiliotopoulosa, Stephena chbosky’ego i Billa Condona
Tytuł oryginalny: Beauty and the Beast
Tłumaczenie: Natalia Wiśniewska
Wydawca: Egmont
Data wydania: marzec 2017
Liczba stron: 112
ISBN: 9788328123274