Na głos

Nowości wydawnictwa Czarne

Zbigniew Rokita - Królowie strzelców

Piłka w cieniu imperium

Nad stadionem zachodzi abchaskie słońce, niebo miało kolejno barwy: mandarynek, malin, buraków, jagód, teraz jest czarne. Za chwilę rozpoczną się mistrzostwa świata drużyn niezrzeszonych w FIFA: są tu reprezentacje mniejszości narodowych, są reprezentacje krajów nieuznanych. To świat na opak. Świat, w którym sędziów przysłała Doniecka Republika Ludowa, Kurdystan jest faworytem, a spiker komentuje mecze po abchasku. Część zawodników na co dzień występuje w czołowych europejskich ligach, część to zwykli faceci, którzy wzięli kilka dni wolnego. A tu – przez parę dni rozdają autografy abchaskim dzieciom, które nie wiedzą, kogo proszą o autograf, ale robią to, bo w Abchazji nie ma wiele osób, których poproszenie o autograf ma jakikolwiek sens.

Królowie strzelców to reporterska opowieść o Europie Wschodniej ostatniego stulecia pokazanej przez pryzmat sportu i polityki. Dlaczego pojedynek węgierskich i radzieckich piłkarzy wodnych z 1956 roku Quentin Tarantino miał nazwać „najlepszą nieopowiedzianą historią wszech czasów”? Czemu UEFA zgodziła się na powstanie niezależnej ligi piłkarskiej na Krymie i dlaczego Zenit Petersburg nazywany jest najbardziej rasistowskim klubem na świecie? Dlaczego założycieli Spartaka Moskwa ścigał Beria i czemu Ernest Wilimowski, śląski piłkarz, w czasie II wojny zgodził się reprezentować Niemcy? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania i wiele innych Zbigniew Rokita przemierza region: od Budapesztu i Górnego Śląska przez Abchazję i Górski Karabach po Charków, Petersburg i Kowno.


Robert Pucek - Sennik ciem i motyli

Sennik ciem i motyli to już trzecia książka Roberta Pucka, mieszkającego z dala od cywilizacji, za to blisko stworzeń, których żyjąc w mieście, nie widzimy lub nie chcemy widzieć. I jak to z tym autorem bywa, ćmy i motyle stają tylko punktem wyjścia do erudycyjnych opowieści.


Mikołaj Grynberg - Ocaleni z XX wieku

„Chciałbym, żeby wypowiedzi ludzi, z którymi rozmawiałem, były nie tylko świadectwem, ale również przeciwwagą dla wielu tekstów naukowych dotyczących Zagłady. Nie neguję potrzeby naukowych opracowań, uważam jednak, że nic nie ma większej siły niż bezpośredni przekaz. Dla mnie, wychowanego wśród Ocalonych, jest on ponad wszystko.

Zbliża się moment, kiedy nie będziemy już mogli porozmawiać ze Świadkami. Na spotkania z częścią osób, z którymi byłem umówiony, już nie zdążyłem. Część z tych, którzy mnie przyjęli, namawiała mnie do pośpiechu: 'Jak sobie wybrałeś takie stare obiekty, to się teraz  spiesz'. Spieszyłem się i zdążyłem, ale bardzo dobrze wiem, że pamięć, której do teraz strzegli oni, przechodzi pod naszą opiekę”.
Autor


Swietłana Aleksijewicz - Czarnobylska modlitwa

Kronika przyszłości

„26 kwietnia 1986 roku o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy pięćdziesiąt osiem sekund seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Awaria czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku”.

Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi, dla których ten dzień był końcem świata, którzy żyć nie powinni, ale przeżyli i żyją, bo żyć trzeba. A oni opowiedzieli jej o tym, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, o dzieciach bez włosów, o zwierzętach o smutnych oczach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które pojawiły się w rzekach i lasach. I o tym, że mimo wszystko ludzie chcą być szczęśliwi.
Podobnie jak w książce o radzieckich żołnierkach wybitna białoruska dziennikarka stawia nas wobec bezlitosnej prawdy. To książka o apokalipsie, która nastąpiła pewnej kwietniowej nocy tuż za naszą wschodnią granicą.

Nowość wydawnictwa Mag

Martwy rewir - Jim Butcher

Poznajcie Harry’ego Dresdena, pierwszego (i jedynego) chicagowskiego maga-detektywa. Okazuje się, że w naszym „zwykłym” świecie wprost roi się od niezwykłych, magicznych istot, które najczęściej mają z ludźmi na pieńku. I tu na scenę wkracza Harry.
Na szczęście nie jest w swojej roli osamotniony. Wprawdzie większość ludzi nie wierzy w magię, ale w chicagowskiej policji istnieje Wydział Dochodzeń Specjalnych, którym kieruje serdeczna przyjaciółka Harry’ego, Karrin Murphy. WDS zajmuje się… niezwykłymi sprawami.
I właśnie z powodu Karrin Harry udaje się na cmentarz Graceland na potajemne spotkanie z wampirzycą imieniem Mavra. Mavra dysponuje materiałami, które mogłyby zniszczyć karierę Karrin, i ma jedno bardzo proste żądanie: chce dostać Słowo Kemmlera i posiąść związaną z nim moc. Najpierw jednak Harry musi się dowiedzieć, co dokładnie zgodził się jej dostarczyć. W ten właśnie sposób rozpoczyna się jego wyścig z czasem i sześciorgiem nekromantów, którego stawką jest nie tylko Słowo, lecz także powstrzymanie Halloween, w czasie którego umarli naprawdę powstaną z grobów.

Fragment powieści.

Tydzień, a właściwie półtora tygodnia z Lee Childem - Sprawa osobista

SPRAWA OSOBISTA - Lee Child

„Możesz się rozstać z armią, ale armia nie rozstaje się z tobą. Nie zawsze. I nie do końca”. I nie w przypadku Jacka Reachera.
 
W samym centrum Paryża snajper oddaje strzał do prezydenta Francji. Wystrzelony z odległości tysiąca pięciuset metrów pocisk zatrzymuje kuloodporna szyba. Wszystko wskazuje na to, że chodziło tylko o próbę generalną przed zbliżającym się szczytem G8, który ma się odbyć w Londynie, a jednym z potencjalnych celów jest prezydent USA.
 
Wywiad wojskowy, FBI i CIA zwracają się do Reachera z prośbą o pomoc w schwytaniu zamachowca. Według nich może nim być John Kott, którego przed szesnastu laty wpakował za kratki. Z natury podejrzliwy wobec służb specjalnych Reacher nie wierzy w tę teorię i próbuje się trzymać z dala od całej sprawy. Do czasu, aż na własne oczy zobaczy zdjęcia ze swoją twarzą, na których Kott po opuszczeniu więzienia ćwiczył strzelanie do celu właśnie z odległości tysiąca pięciuset metrów…

Teraz Reacher już nie może się wycofać, bo sprawa stała się osobista.

Maciej Bachorski - Reguła Rothmana

Maciej Bachorski - Reguła Rothmana (oryginalny tekst)

Autor tekstu: Maciej Bachorski
Tytuł: Reguła Rothmana
Czyta: Michał Szwed, Kamil Dawid Gałuszka
Realizacja: Roar Studio, kontakt michal@r-studio.pl
Autorka ilustracji: Natalia Maszczyszyn
Patronacik: szortal.com
 

Andrzej Betkiewicz - Obcy w obcym kraju

Andrzej Betkiewicz - Obcy w obcym kraju (oryginalny tekst)

Autor tekstu: Andrzej Betkiewicz
Tytuł: Obcy w obcym kraju
Czyta: Michał Szwed
Realizacja: Roar Studio, kontakt michal@r-studio.pl

Autorka ilustracji: Aleksandra Uss
Patronacik: szortal.com
Kontakt: redakcja@szortal.com

Rafał Sala - Z pamiętnika umarlaka: Matrymonalia

 Rafał Sala - Z pamiętnika umarlaka: Matrymonalia  (oryginalny tekst)

Autor tekstu: Rafał Sala
Tytuł: Z pamiętnika umarlaka: Matrymonalia
Czyta: Michał Szwed, Jolanta Solarz
Autorka ilustracji: Natalia Maszczyszyn
Realizacja: Roar Studio 
kontakt:

michal@r-studio.pl

Radosław Rak - Dom czasu przeszłego

Radosław Rak - Dom czasu przeszłego (oryginalny tekst)

Autor tekstu: Radosław Rak
Tytuł: Dom czasu przeszłego
Czyta: Michał Szwed
Realizacja: Roar Studio, kontakt michal@r-studio.pl

Autorka ilustracji: Natalia Maszczyszyn, Maciej Kaźmierczak
Patronacik: szortal.com
Kontakt: redakcja@szortal.com

Przemysław Hytroś - Opiekun Klienta Końcowego

Przemysław Hytroś - Opiekun Klienta Końcowego (oryginalny tekst)

Autor tekstu: Przemysław Hytroś
Tytuł: Opiekun Klienta Końcowego
Czyta: Michał Szwed
Realizacja: Roar Studio, kontakt michal@r-studio.pl

Autorka ilustracji: Aleksandra Uss
Patronacik: szortal.com
Kontakt: redakcja@szortal.com

Paulina Król - Człowiek winogron

Paulina Król - Człowiek winogron (oryginalny tekst)

Autor tekstu: Paulina Król
Tytuł: Człowiek - winogron
Czyta: Michał Szwed
Realizacja: Roar Studio, kontakt michal@r-studio.pl

Autorka ilustracji: Natalia Maszczyszyn
Patronacik: szortal.com
Kontakt: redakcja@szortal.com

Justyna Sekuła - Humanoid Market

Justyna Sekuła - Humanoid Market (oryginalny tekst)

Autor tekstu: Justyna Sekuła
Tytuł: Humanoid Market
Czyta: Jolanta Solarz, Michał Szwed
Realizacja: Roar Studio, kontakt michal@r-studio.pl

Autorka ilustracji: Natalia Maszczyszyn
Patronacik: szortal.com
Kontakt: redakcja@szortal.com

Joanna Maciejewska - Rozbitkowie

Joanna Maciejewska - Rozbitkowie (oryginalny tekst)

Autor tekstu: Joanna Maciejewska
Tytuł: Rozbitkowie
Czyta: Jolanta Solarz
Realizacja: Roar Studio, kontakt michal@r-studio.pl

Autorka ilustracji: Natalia Maszczyszyn
Patronacik: szortal.com
Kontakt: redakcja@szortal.com

Krzysztof Baranowski - Falka o ogień

Krzysztof Baranowski - Falka o ogień (oryginalny tekst)

Autor tekstu: Krzysztof Baranowski Tytuł: Falka o ogień Czyta: Michał Szwed W roli Miecia: Jolanta Solarz Realizacja: Roar Studio kontakt: michal@r-studio.pl