Władza

Ocena: 
6
Average: 6 (6 votes)

Wiele wybitnych jednostek pragnęło podbić świat i zdobyć władzę absolutną. Aleksander Macedoński, Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte, Adolf Hitler czy Józef Stalin. Niektórym udało się więcej, innym mniej. Jedni są uważani za genialnych strategów, reformatorów i mądrych przywódców, drudzy za zbrodniarzy wojennych, ludobójców i sadystów. Łączy ich jedno: każdy z nich popełnił nieodwracalne błędy, ich władza była pozorna i nietrwała.

Ja nie zrobię żadnej pomyłki. Wszystko jest zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach. To ja, Neil McNulty, opanuję cały świat i nie dam go sobie odebrać.

Szkoda tylko, że będę musiał się tą władzą podzielić – pomyślałem i spojrzałem na stojącego obok mnie kosmitę.

Odpowiedzi

Ostatnie zdanie zepsuło wszystko. A Bible to żadna nowość.

...nie epatuje oryginalnością,jednak więcej niż dobre wykonanie powoduje, że puenta zaskakuje. Klocki fabuły ładnie się ułożyły.
Kompozycyjnie chyba bez zarzutu.
Ciekawy i sprawnie napisany stuwyrazowiec.

Problem w tym, że puenta nie ma związku z resztą.

...tak. Efekt zaskoczenia jest niezły.
Być może, zmiana sposobu zapisu tekstu dałaby bardziej wyrazisty efekt. Zastosowanie kursywy dla oznaczenia tekstu w pierwszej partii jako myśli bohatera byłoby chyba celowe. Wtedy trzeba byłoby jednak inaczej zapisać końcówkę - bohater mówi sam do siebie w ostatnim zdaniu.

Nie zgodzimy się. Puenta jest żenująca i podana marnie, w taki sposób, że nijak nie koresponuje z poprzedzającymi rozważaniami.

...że, jak zwykle, odbiór tekstu bywa bardzo różny.
Pozdrawiam.

Ale nie poprawia to zawartych w nim błędów i niedociągnięć