Czerwiec 2019

Króciak

Dziś w Szortowni czekają na Was Drzewa Beatrycze Nowickiej.

Longar

Dziś czas na nieco dłuższą lekturę: Weryfikacja wyników Marianny Szygoń już czeka w dziale longarów.

W Samo Południe CCCXL - ogłoszenie wyników

W dzisiejszym konkursie wylosujemy właścicieli trzech egzemplarzy Rebel Fleet 1 Rebelia, powieści rozpoczynającej nową serię kosmiczną B.V. Larsona. Podziękowania za nagrody należą się wydawnictwu Drageus.

 

Prawidłowe odpowiedzi na zadane przez nas pytania:

1. Flota Oriona.

2. Leo Blake.

3. Kyle Riggs i Cody Riggs.

 

Nagrody otrzymują: M.F., M.K., P.M.

Gratulujemy

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Jacek Piekara - Przeklęte Krainy (19 czerwca 2019)

Życie warto poświęcać tylko dla Boga. Bo kiedy Bóg woła, to odpowiadam: "jestem!", nie patrząc i nie zważając czy wzywa mnie dla chwały czy dla męczeństwa.
Kraina, gdzie plenią się herezja i pogaństwo, a inkwizytorzy nazywani są "rzymskimi diabłami".
Kraina biednego, otępiałego ludu i toczących wieczne wojny okrutnych książąt.
Kraina niezmierzonych puszcz i mokradeł - królestwa demonów i kolebki czarnej magii.
To tutaj inkwizytor Mordimer Madderdin zawrze chwiejne przymierze z tymi którym nie ufa, których nienawidzi lub którymi pogardza. Uczyni to, by nie stracić życia, miłości oraz nieśmiertelnej duszy.

Jacek Piekara
Jeden z najpopularniejszych pisarzy fantastycznych. Prowokujący. Zaskakujący. Potrafi rozbawić, zbulwersować, dotknąć do żywego.
Debiutował w sierpniu 1983 r. opowiadaniem „Wszystkie twarze szatana” na łamach miesięcznika „Fantastyka”.
Jego pierwszą powieścią był „Labirynt” wydany w 1986 r.
Od tego czasu opublikował kilkadziesiąt opowiadań i powieści, z których największą sławę przyniósł mu Cykl Inkwizytorski – opis świata, w którym Jezus nie umarł na krzyżu, ale zstąpił z niego i pokarał swych wrogów ogniem i żelazem ( Fabryka Słów 2003, 2004, 2006, 2008, 2010, 2011, 2014, 2015).
W dorobku autora można znaleźć także obrazoburczą antyutopię „Przenajświętsza Rzeczpospolita” (Fabryka Słów 2008, 2018) czy osadzoną w realiach przedrozbiorowych dylogię „Charakternik” (Fabryka Słów 2009)
W 1990 r. otrzymał Nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla autora roku, w 1989 r nominowany do Nagrody im. J.A. Zajdla.
Jako redaktor naczelny czasopisma „Fantasy” otrzymał w 2005 r. Nagrodę Złoty Meteor.
Fanatyk historii, wytrawny kucharz i miłośnik adrenaliny.

Hellboy Tom 6. Burza i pasja. Piekielna narzeczona. – Mike Mignola i inni

Ku przeznaczeniu

Marcin Knyszyński

„Hellboy. Burza i pasja. Piekielna narzeczona” to szósty i ostatni tom zbiorczej edycji przygód czerwonego diabła. Mówię oczywiście o podstawowej serii „Hellboya”, liczącej pięćdziesiąt siedem odcinków. Nie jest to w żadnym wypadku pożegnanie z bohaterem, o czym wspomnę później. Zobaczmy zatem co słychać u piekielnego chłopca, który pod koniec piątego tomu dowiedział się dokładnie, jakie jest jego przeznaczenie. Podąży ku niemu, czy wybierze inną drogę?

Zmagania Biura Badań Paranormalnych i Obrony z plagą żab powoli zmierzają ku punktowi kulminacyjnemu. W tym samym czasie Hellboy uporać się musi nie tylko z nadchodzącym końcem świata, jaki znamy, ale i z własnym – chyba że znajdzie sposób na ucieczkę od przeznaczenia. Czy naprawdę musi zostać Bestią Apokalipsy na czele gigantycznej armii? Czy to jedyny sposób, aby pokonać przerażającą Nimue? Czy musi użyć Excalibura wyciągniętego z kamienia (na razie zawiniętego w hotelowy ręcznik i wrzuconego do bagażnika) i powołać do „życia” hordę nieumarłych złożoną ze „szlachetnych martwych Brytanii”? Czy będzie w stanie żyć ze świadomością tego, co zrobił? Ba, czy w ogóle przeżyje?

Mike Mignola i inni w Subiektywnie

„Hellboy. Burza i pasja. Piekielna narzeczona” to szósty i ostatni tom zbiorczej edycji przygód czerwonego diabła. Mówię oczywiście o podstawowej serii „Hellboya”, liczącej pięćdziesiąt siedem odcinków. Nie jest to w żadnym wypadku pożegnanie z bohaterem, o czym wspomnę później. Zobaczmy zatem co słychać u piekielnego chłopca, który pod koniec piątego tomu dowiedział się dokładnie, jakie jest jego przeznaczenie. Podąży ku niemu, czy wybierze inną drogę?

 

Losy Hellboya z tomu zatytułowanego Burza i pasja. Piekielna narzeczona przedstawi nam dzisiaj Marcin.

Króciak

Mateusz Tokarski chce Wam dziś powierzyć pewien Sekret.

W Samo Południe CCCXLII

Dzisiaj mamy do przekazania trzy egzemplarze Słowodzicielki Anny Szumacher, powieści wydanej przez Wydawnictwo Dolnośląskie. Warunkiem otrzymania nagrody jest udzielenie prawidłowych odpowiedzi na zadane przez nas pytania, postępując przy tym zgodnie z konkursowym regulaminem.

 

1. W jaki sposób Anna Szumacher związana jest z Szortalem?

2. Jakie zadanie, według opisu na stronie wydawcy, mają bohaterowie "Słowodzicielki"?

3. Wśród czerwcowych zapowiedzi Wydawnictwa Dolnośląskiego pojawiła się powieść szlachecka, której bohaterem jest Żegota Nadolski herbu Bojno. Prosimy podać tytuł oraz imię i nazwisko autora.

 

Powodzenia

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Piotr Borlik - Materiał ludzki

Druga po "Boskiej proporcji" część cyklu kryminalnego z Agatą Stec.
 
Po zakończonym śledztwie w sprawie morderstwa w gdańskim parku Oliwskim w niewyjaśnionych okolicznościach znika główny świadek w sprawie. Komisarz Agata Stec nie ustaje w poszukiwaniach mężczyzny, z którym łączyły ją nie tylko służbowe relacje. Brak efektów w połączeniu z mnożącymi się pytaniami i wątpliwościami popycha policjantkę do podjęcia desperackich kroków.
Tymczasem w niewielkiej wsi na Kaszubach dochodzi do makabrycznego odkrycia. Dwie młode kobiety znaleziono przywiązane do pali pośrodku pola i obrośnięte kwitnącymi powojnikami. Po tym, jak Agata ratuje życie jednej z nich, jej losem zaczyna interesować się brat policjantki, psycholog Artur Kamiński, nie tylko w celu udzielenia pomocy niedoszłej ofierze…

Piotr Borlik ur. w 1986 r. Inżynier po Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.
Jest mistrzem Holandii oraz laureatem trzeciego miejsca w otwartych mistrzostwach Czech w grach logicznych. Autor cyklu kryminałów z Agatą Stec, którego pierwszy tom nosi tytuł "Boska proporcja".
http://borlik.pl/


Michael Wolff - Trump pod ostrzałem

Kontynuacja bestselleru "Ogień i furia".

Biały Dom marzył, żeby ta książka nigdy się nie ukazała. Najgorętszy tytuł 2019 roku po polsku już w dniu światowej premiery!

Nowości wydawnictwa Rebis

Tom Sweterlitsch - Świat miniony


Błyskotliwe i niepokojące połączenie 12 małp i Incepcji
Jedna z 10 najlepszych książek 2018 r. wg A.V. Club

Morderstwo, porwanie, podróż w czasie i katastrofalny koniec ludzkości – powieść, która zmrozi ci krew w żyłach.

Ostrzeżono ją, że ujrzy rzeczy, których jej umysł nie pojmie.

Agentka specjalna Shannon Moss zostaje wyznaczona do rozwiązania sprawy zamordowania rodziny członka Navy SEAL i odnalezienia jego zaginionej córki. Odkrywa, że żołnierz był astronautą na pokładzie USS Waga, statku, który prawdopodobnie przepadł w najciemniejszych otchłaniach Głębokiego Czasu. Moss zna z własnego doświadczenia traumę powodowaną podróżami w czasie i uważa, że do zbrodni mogły doprowadzić powiązania żołnierza SEAL z przyszłością.

Agentka, zdecydowana odnaleźć dziewczynę, podróżuje w przyszłość, żeby zbadać jej możliwe wersje i znaleźć informacje, które pozwolą rozwikłać współczesne śledztwo. Ku jej przerażeniu przyszłość ujawnia, iż od tego dochodzenia zależy dużo więcej niż los czyjejś rodziny: Shannon na własne oczy widzi wznoszącego się ponad horyzont czasu i gnającego ku teraźniejszości Terminusa – przerażający i ostateczny koniec ludzkości.

Błyskotliwa i niepokojąca powieść Świat miniony, choć jest pełna szokujących pomysłów, pozostaje głęboko ludzką historią.

Tom Sweterlitsch, autor powieści Jutro, jutro i znów jutro, uzyskał dyplom z teorii literatury i kultury na Carnegie Mellon. Przez kilkanaście lat pracował w Carnegie Library for the Blind and Phisically Handicapped. Mieszka z żoną i córką w Pittsburghu.


Liu Cixin - Era supernowej

Autor bestsellerowego Problemu trzech ciał

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Tommy Orange - Nigdzie indziej

Najpopularniejszy debiut literacki 2018 roku w Stanach Zjednoczonych. Jedna z najlepszych książek roku według: „The Washington Post”, „NPR”, „Time”, „O, The Oprah Magazine”, „San Francisco Chronicle”, „Entertainment Weekly”, „The Dallas Morning News”, „Buzzfeed”, „BookPage”, „Publishers Weekly”, „Library Journal”, „Kirkus Reviews”.

Nigdzie indziej to wielopokoleniowa opowieść o przemocy i regeneracji, pamięci i tożsamości, jak również pięknie i rozpaczy, które wplecione są w dzieje rdzennych mieszkańców Ameryki Tommy Orange opowiada historię dwunastu postaci, z których każda ma swoje powody, by wybrać się na wielki zjazd plemienny w Oakland. Jacquie Czerwone Pióro od niedawna znowu nie pije i usiłuje powrócić na łono rodziny, którą niegdyś porzuciła. Dene Oxendene stara się poskładać swe życie na nowo po śmierci wujka i przybywa na zjazd, aby pracować na rzecz indiańskiej społeczności i w ten sposób uczcić jego pamięć. Opal Viola Wiktoria Niedźwiedzia Tarcza przychodzi na stadion, by obejrzeć występ swego siostrzeńca Orvila, który nauczył się tradycyjnego indiańskiego tańca, oglądając materiały wideo na kanale YouTube, a teraz po raz pierwszy chce go wykonać podczas zjazdu przed publicznością. Ten imponujący spektakl odwołujący się do uświęconej tradycji będzie więc okazją do wzruszających pojednań. Stadion w Oakland stanie się również widownią wydarzeń, w których wyniku naród indiański poniesie wielkie ofiary, znów wykaże się heroizmem i dozna niewypowiedzianej straty.

Superman. Action Comics #1000 – różni twórcy

O Supermanie! Mój Supermanie!

Marek Adamkiewicz

W zeszłym roku Supermanowi stuknęła osiemdziesiątka. Choć Człowiekowi ze Stali daleko jeszcze do emerytury, to tak piękny jubileusz bezsprzecznie zasługuje na godne uhonorowanie. Doskonałą okazją ku temu stała się premiera tysięcznego zeszytu kultowej dla komiksiarzy serii „Action Comics”. Oba wydarzenia zostały odpowiednio wyróżnione, a my, czytelnicy, otrzymaliśmy specjalny, okolicznościowy album, który w oryginale ukazał się jako regularny zeszyt, lecz w specjalnej, powiększonej objętości, a w Polsce wydany jest w standardzie znanym z innych komiksów o Supermanie prezentowanych w ramach „Odrodzenia”.

Specjalny numer „Action Comics” przynosi hołd dla bohatera, który od ośmiu dekad nieustannie ratuje nie tylko Metropolis, ale i cały świat. Na kartach tego wydania znajdziemy jedenaście opowieści, w których różni twórcy próbują oddać istotę Supermana. Dowiemy się między innymi w jaki sposób miasto chce podziękować swojemu obrońcy za lata bezinteresownej służby, przypomnimy sobie, że działalność Człowieka ze Stali to przede wszystkim inspiracja do bycia lepszą osobą, a także poznamy wpływ, jaki bohater wywiera nie tylko na zwykłych ludzi, ale i na swoich przeciwników.

Postawmy sprawę jasno – tysięczny numer „Action Comics” to laurka. Nie ma tu miejsca na odcienie szarości, nie doświadczymy też ujęcia tematu w stylu snyderowskim (mowa o Zacku). Superman nie jest tu kimś, nad kogo motywacją można by debatować. On jest dobry. Jest nieskalanym obrońcą ludzkości i basta! Trudno było jednak spodziewać się innego rozwiązania. Numer jubileuszowy to ani czas, ani miejsce na dekonstrukcję mitu superbohaterskiego. Zresztą czy Człowiek ze Stali w ogóle takowej potrzebuje? Sądząc po odbiorze filmu „Batman v Superman”, można mieć w tej materii pewne wątpliwości.

Twórcy "Superman. Action Comics #1000" w Subiektywnie

W zeszłym roku Supermanowi stuknęła osiemdziesiątka. Choć Człowiekowi ze Stali daleko jeszcze do emerytury, to tak piękny jubileusz bezsprzecznie zasługuje na godne uhonorowanie. Doskonałą okazją ku temu stała się premiera tysięcznego zeszytu kultowej dla komiksiarzy serii „Action Comics”. Oba wydarzenia zostały odpowiednio wyróżnione, a my, czytelnicy, otrzymaliśmy specjalny, okolicznościowy album, który w oryginale ukazał się jako regularny zeszyt, lecz w specjalnej, powiększonej objętości, a w Polsce wydany jest w standardzie znanym z innych komiksów o Supermanie prezentowanych w ramach „Odrodzenia”.

 

Superman. Action Comics #1000 w recenzji Marka.

Króciak

Rorschach Jakuba Luberdy już czeka na Was w Szortowni.

Nowości wydawnictwa Albatros

Lucinda Riley - Sekret Heleny

Magiczny dom, pamiętne lato… Podobno każdy, kto odwiedził willę Pandora po raz pierwszy, musi natychmiast się zakochać…

Dwadzieścia cztery lata temu Helena spędziła magiczne wakacje na Cyprze. Zakochała się wtedy pierwszy raz. Gdy ojciec chrzestny zostawia jej w spadku popadającą w ruinę willę Pandora, Helena powraca na słoneczną wyspę, by wraz z rodziną spędzić tam wakacje.

Idylliczny krajobraz wyspy skrywa jednak gęstą pajęczynę sekretów. Helena za nic nie pozwoli, by dowiedzieli się o nich William i Alex, jej mąż i syn.

Przeżywający udręki dorastania trzynastoletni Alex jest rozdarty pomiędzy potrzebą chronienia ukochanej matki za wszelką cenę, a nieuniknioną koniecznością zmierzenia się z dorosłymi problemami. Jednocześnie rozpaczliwie pragnie się dowiedzieć, kim był jego prawdziwy ojciec…

Przypadkowe spotkanie Heleny z jej ukochanym sprzed lat uruchamia lawinę wypadków, w wyniku których zderzenie teraźniejszości z przeszłością staje się nieuniknione. Helena i jej syn wiedzą, że kiedy Pandora odkryje swoje tajemnice, nic już nie będzie takie jak dawniej...


Peter James - Twoja kolej na śmierć

Czy w spokojnym nadmorskim kurorcie pojawił się pierwszy seryjny zabójca od 80 lat…?

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Zbigniew Zborowski - Głos przeszłości

Dwie Warszawy – ta z czasów wojny i współczesna. Łączy je miłość, zagadka i… zbrodnia.

W warszawskim getcie giną młode kobiety. Nikt nie był zainteresowany szukaniem Golema – brutalnego mordercy. Przemierzając szmuglerskie meliny i skorumpowane urzędy, tropem zbrodni podąża były funkcjonariusz polskiej Policji Państwowej, Żyd, ojciec młodej Cyli – Andrzej Bartycki.

W tym samym czasie do getta wkracza z tajną misją podoficer oddziału AK – Jerzy Popławski – zadeklarowany antysemita. Mimo swoich przekonań, mężczyzna zakochuje się w Cyli, a ich miłość przetrwa wszelkie przeciwności.

Warszawa rok 2017. Piotr Hamer, recydywista, który stara się zostać uczciwym człowiekiem. Pracuje w hospicjum, gdzie zaprzyjaźnia się z Lusią, młodą dziewczyną z dobrego domu. Na skutek splotu zdarzeń oboje wchodzą w drogę „czyścicielom kamienic”, lecz to nie oni są największym problemem.

W cieniu czai się Golem - morderca sprzed ponad pół wieku!

Pasjonująca zagadka i miłość przekraczająca granice w wiernie odmalowanym klimacie okupacyjnej Warszawy. Skrupulatnie przedstawione ówczesne realia, napięcia i gusta żyjących wtedy ludzi oraz wątek współczesny napędzany warszawską aferą reprywatyzacyjną.

Zbigniew Zborowski – dziennikarz i autor sześciu książek cieszących się powodzeniem. Laureat wyróżnienia w literackim konkursie miesięcznika „Fantastyka”, absolwent Studium Scenariuszowego przy Łódzkiej Szkole Filmowej.


Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt - Najwyższa sprawiedliwość (wyd. 2)

Nowości wydawnictwa Filia

Wojciech Nerkowski - Przecięcie

Kaśka to dziewczyna na życiowym zakręcie. Mąż idealny okazał się draniem, została bez grosza przy duszy. Jedyne co ma, to plan, jak zacząć od nowa. Niestety plan sypie się i to z hukiem.

W dramatycznym momencie na drodze Kaśki los stawia statecznego wykładowcę akademickiego, pół Polaka, pół Amerykanina. Robert Kidd jest zafascynowany piękną nieznajomą i zgadza się jej pomóc. Nie zdaje sobie sprawy, że właśnie wplątał się w intrygę, za którą obojgu przyjdzie zapłacić jak nie życiem, to przynajmniej wieloletnią odsiadką…

WYBUCHOWA MIESZANKA THRILLERA I ROMANSU PORWIE WAS W SZALONĄ PODRÓŻ Z WARSZAWY, PRZEZ KRAKÓW I WIEDEŃ, AŻ DO ZASKAKUJĄCEGO FINAŁU W RZYMIE.


Karolina Wilczyńska - Miłość według przepisu, czyli słodko-gorzkie cappuccino

Zapraszamy do Kawiarenki za rogiem! Pięknej opowieści pełnej miłości, ważnych życiowych problemów i małych sekretów!

W Kawiarence za rogiem rozwija się ukrywana miłość. Tymon wydaje się być idealnym partnerem, a Miłka wreszcie z radością wita każdy dzień. Jednak nieoczekiwane pojawienie się Wiktorii jest początkiem serii wydarzeń, które mogą popsuć tę idyllę. Jaki jest prawdziwy powód jej wizyty?
Czy bohaterom „Kawiarenki” uda się kolejny raz wyjść cało z opresji?

Nieoczekiwane zwroty akcji, mnóstwo emocji, trudne wybory i ukrywane sekrety, to wszystko znajdziecie w nowej powieści Karoliny Wilczyńskiej!

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Małgorzata Rogala - Cenny motyw

Zdrada małżeńska, zbrodnia, cenny pierścionek spływający krwią

Aleksandra otrzymuje od swojego kochanka drogocenny pierścionek. Wkrótce zostaje zamordowana. Czy zbrodnia ma coś wspólnego z wyjątkową biżuterią? Celina Stefańska – prywatna detektyw, która przypadkowo trafia na miejsce morderstwa postanawia wszcząć dochodzenie.

Śledcza stawia przed sobą jeszcze jedno trudne zadanie. Wobec nieudolności policji, postanawia odnaleźć morderców swoich rodziców i raz na zawsze zamknąć tę trudną sprawę. Czy Celinie uda się dotrzeć do bolesnej prawdy? Czy odkryje, kto stoi za traumą, z którą musi się borykać?

Nowa powieść mistrzyni kryminału psychologicznego!


Sasha Alsberg, Lindsay Cummings - Zenith

Porywająca galaktyczna przygoda! Żywiołowi bohaterowie, trzymająca w napięciu akcja i rozległy wszechświat sprawiły, że uzależniłam się już od pierwszych stron!  — Sarah J. Maas

Zacznij niepowtarzalną kosmiczną podróż z serią „Androma”!

Większość zna Andromę Racellę jako Krwawą Baronową, potężną najemniczkę, która dąży po trupach do celu, a jej bezlitosne poczynania rozciągają się na całą Galaktykę Mirabel. Ale dla załogi swojego statku jest po prostu Andi – ich przyjaciółką i nieustraszoną przywódczynią kosmicznych piratów. Kiedy kolejna rutynowa misja nie przebiega zgodnie z planem, wszyscy trafiają w ręce okrutnego łowcy nagród.

Andi, zmuszona do udziału w niebezpiecznej misji, stawia czoła mrocznemu władcy owładniętemu żądzą zemsty. Załoga Marudera staje przed trudnym wyborem – albo przywrócą porządek w galaktyce, albo rozpoczną wojnę. Gdy statek rusza w stronę nieznanego, pewne jest tylko to, że już nikomu nie mogą ufać.

Nowości wydawnictwa Marginesy

Stefan Ahnhem - Motyw X

Ogarnięty obezwładniającym poczuciem winy Fabian Risk udaje się na zasłużony urlop, by zająć się rodziną, a szczególnie leżącą w śpiączce Matildą.

Tymczasem miasto pogrąża się w chaosie: zaczyna się od wyjątkowo brutalnego morderstwa małego chłopczyka z Syrii, później ginie pracownik supermarketu, a kolejne zbrodnie wskazują, że jedyny możliwy motyw mordercy – lub morderców – ma podłoże rasowe. Skomplikowane śledztwa przerastają policjantów, dlatego Fabian musi wrócić na posterunek, a jego szefowa, Astrid, przerwać dopiero co rozpoczętą kurację odwykową.

Tylko jak złapać seryjnego mordercę, który za każdym razem zabija inaczej?

Na dodatek Fabian nieoficjalnie prowadzi śledztwo związane z tajemniczymi dokumentami, które odnalazł po śmierci Hugona Elvina. Jego wyniki mogą na zawsze zmienić relacje w zespole.

Motyw X to czwarta odsłona serii o zmaganiach Fabiana Riska ze szwedzką przestępczością. Poprzednie tomy rozeszły się na świecie w ponad milionie egzemplarzy, a Stefan Ahnhem uważany jest za jednego z najlepszych, najbardziej ambitnych i mrocznych twórców skandynawskich kryminałów. Seria o Fabianie Risku ukazuje się w kilkunastu krajach, trwają także prace nad jej adaptacją filmową.


DeSales Harrison - Zostaw ten świat pełen płaczu

Debiutancka powieść o człowieku nękanym przez minione zbrodnie i wspomnienia o dawnej ukochanej – historia, która bada, co to znaczy kochać, zdradzać i wybaczać.

Nowość wydawnictwa Uroboros

Adrianne Strickland, Michael Miller - Kroniki Kaitanu. Cień. Tom 1

Zaskakująco świeża, porywająca kosmiczna opowieść o mrocznych siłach, o zdradzie, o szukaniu prawdy i o walce na śmierć i życie.

Qole Uvgamut jest najlepszą poławiaczką cienia na Alaxaku, prymitywnej i biednej planecie na peryferiach. Do załogi statku poławiaczy dołącza ładowniczy Nev. Nikt nie wie, że to dziedzic arystokratycznego rodu, który występuje w przebraniu, aby zdobyć zaufanie Qole. Tajemnica wychodzi na jaw dopiero wtedy, gdy statek zostaje zaatakowany przez niszczyciel. Okazuje się, że nie tylko Nev i jego krewni mają plany wobec młodej Alaxakanki, rywalizujący ród również chce dopaść dziewczynę. Kluczowy jest tutaj cień – substancja, która stanowi niezwykłe źródło energii. Nev, syn głowy rodu, chce skłonić Qole do wzięcia udziału w badaniach nad cieniem. Po wymknięciu się z rąk wroga poławiaczka zgadza się polecieć z Nevem do siedziby jego rodu i poddać się badaniom prowadzonym przez stryja młodego arystokraty. Na miejscu okazuje się jednak, że ród Dracortów nie ma czystych intencji. Nev staje przed wyborem: ocalenie Qole lub lojalność wobec rodziny.

Zachwycająca powieść dla fanów Gwiezdnych Wojen i nie tylko!

Nowość wydawnictwa Wilga

Brandon Mull - Smocza straż. Gniew Króla Smoków. Tom 2

Brandon Mull powraca z kolejną oszałamiającą przygodą! Kontynuacja bestsellerowego cyklu "Baśniobór"!

Kendra i Seth Sorensonowie nie mogą zaznać spokoju.
Celebrant, Król Smoków, planuje odwet i zemstę. Wadzą mu smocze azyle, które nie są już przez niego postrzegane jako bezpieczne przystanie, a jako ograniczające wolność więzienia. Pora się wydostać i przejąć kontrolę nad światem!

Czy rodzeństwu Sorensonów uda się stawić czoła nowemu niebezpieczeństwu? Jakich mocy będą musieli użyć, jaką siłą się wykazać i z czyjej pomocy skorzystać, by przeciwstawić się złym siłom? Jaką rolę w tej historii odegra Czarkamień?

(...) rozpocznie się otwarta wojna, która będzie trwała aż do czasu wyłonienia zwycięzcy. Nie miejcie złudzeń. Smoki zatriumfują.

Nowości wydawnictwa W.A.B.

Tom Clancy, Mark Greaney - Tryumf postprawdy

Oko za oko. Ząb za ząb. Na szczytach władzy nie ma litości.

Agent Dominic Caruso, siostrzeniec Jacka Ryana, bierze udział w szkoleniu pod okiem byłego izraelskiego komandosa. Ćwiczenia przerywa niespodziewany atak na rodzinę Izraelczyka. Jedynym ocalałym z masakry jest Caruso. Gdy wiadomość dociera do Waszyngtonu, wychodzi na jaw, że dramatyczne wydarzenia zapoczątkował wyciek szokującej informacji rządowej.


Igor Brejdygant - Układ

Nowy kryminał Igora Brejdyganta wciąga bez reszty w mroczny świat układów, zależności i tajemnic.

Komisarz Monika Brzozowska nie może podnieść się psychicznie po tym, jak w obronie własnej zabiła swojego męża, płatnego zabójcę. Przychodzi jej to z tym większym trudem, że przełożeni odesłali ją na bezterminowy urlop. Niestety pani komisarz przy okazji powraca do zgubnego nałogu, który przed laty prawie wyprowadził ją na tamten świat. Tymczasem zaczynają ginąć świadkowie, którzy mieli pomóc policji w doprowadzeniu na ławę oskarżonych szajki pedofili. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie niebezpieczni i wpływowi mężczyźni czerpiący uciechy z zabaw z nieletnimi próbują ukręcić łeb sprawie. Z czasem okazuje się, że wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane, a bycie katem wcale nie wyklucza bycia ofiarą.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Lisa Halliday - Asymetria

Jedna z 10 najważniejszych książek 2018 roku według „Time”, „New York Times” i vulture.com. Przyjęty z wielkimi owacjami amerykańskiej krytyki debiut młodej prozaiczki. Książka w stylu Philipa Rotha, jednak „bardziej Rothowska niż sam Roth”.

Dwie współczesne historie, które odbijają się echem i przecinają w zaskakującej asymetrii… Najpierw Mary-Alice – dwudziestoparoletnia asystentka w dużym nowojorskim wydawnictwie, inteligentna i utalentowana – w Central Parku poznaje wielkiego pisarza. Dzieli ich duża, prawie pięćdziesięcioletnia różnica wieku, łączy literatura i namiętność. On daje jej ciasteczka, podsuwa intrygujące lektury, spłaca studencki kredyt. Ona – ekscytujący seks, przywiązanie, dyskrecję. Mentor i uczennica.

Historia Amara jest inna, jednak tylko pozornie niezależna. To Amerykanin irackiego pochodzenia. Ma brooklyński akcent, dyplom ekonomisty i dwa paszporty, którym zawdzięcza zatrzymanie przez służby imigracyjne na londyńskim lotnisku Heathrow w drodze do Kurdystanu, gdzie ma odwiedzić brata. Zupełnie nieoczekiwanie staje się zakładnikiem konfliktu rozgrywającego się na Bliskim Wschodzie.

Asymetria to nadzwyczaj wciągający, błyskotliwy i aktualny debiut, który porusza istotne problemy i stawia szereg pytań na temat współczesnego świata. Czy różniąc się wiekiem, talentem, zarobkami i pochodzeniem, możemy się zrozumieć? Jaka relacja łączy życie i sztukę? Gdzie sięgają granice naszej wyobraźni i empatii?


Anna Kamińska - Halina. Dziś już nie ma takich kobiet

Pierwsze szczyty zdobywała w chustce na głowie, w czasach, gdy kobiety w górach były traktowane przez wspinaczy jak dodatkowy plecak. To od niej zaczął się alpinizm kobiecy!

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Bogdan Musiał - Kto dopomoże Żydowi… (18 czerwca 2019)

Książka o wielowymiarowym tytule. Zdanie wzięte z okupacyjnych ustaw niemieckich można dopełniać na wiele sposobów.

Ten, kto pomagał podlegał karze śmierci. Po wojnie dostawał Medal Sprawiedliwego Pośród Narodów Świata, ale bywał też nazywany antysemitą. Dyskusja dotycząca postaw Polaków wobec Holcaustu, roi się od skrajnie sprzecznych opinii i sądów. Cechują ją skrajne emocje, płynące z różnych doświadczeń, które są absolutyzowane.

Bogdan Musiał – historyk – w swej książce nie kieruje się jednak emocjami, ale daje rzeczową wykładnię prawa niemieckiego, które w żadnym innym okupowanym kraju nie było tak surowe i bezwzględne wobec tych, którzy w jakikolwiek sposób udzielili pomocy Żydom. Stopień gotowości w polskim społeczeństwie do pomocy prześladowanym Żydom był na tyle duży, że niemieccy okupanci czuli się zmuszeni stworzyć specjalne prawodawstwo penalizujące takie postawy oraz stosować drakońskie kary i represje. Ich celem było stworzenie atmosfery strachu, aby w ten sposób wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć pomoc skazanym na śmierć Żydom.

Mimo to znalazło się tysiące „Sprawiedliwych wśród narodów świata”, którzy przekraczali granice lęku. Niejednokrotnie zapłacili za to najwyższą cenę. O nich także opowiada ta książka. Ich ofiara często okazuje się jednak argumentem niewystarczającym. Co parę lat Polacy stawiani są pod pręgieżem, oskarżeni o to, że antysemityzm wyssali z mlekiem matki i współpracowali nazistami w eksterminacji Żydów.

Ta dyskusja nigdy nie ustanie. Tym niemniej trzeba bezustannie zbierać świadectwa.

Transmetropolitan Tom 4 – Warren Ellis, Darick Robertson

Pająk partyzant

Marcin Knyszyński

Przed nami już czwarty, przedostatni tom „Transmetropolitan” – opowieści o perypetiach futurystycznej wersji słynnego Huntera S. Thompsona, który walczy o Prawdę. Pająk Jeruzalem, cyniczny i bezkompromisowy dziennikarz, który popadł w konflikt z „Uśmiechniętym” – nowo wybranym prezydentem Stanów Zjednoczonych – ma mocno przerąbane. Warren Ellis zaczyna przygotowywać grunt pod wielki finał i wszystko wskazuje na to, że w ostatniej bitwie nikt nie będzie brał jeńców.

W trzecim tomie Pająk wraz ze swoimi „paskudnymi asystentkami” musiał szybko uciekać przed zemstą prezydenta. Zniknął, schował się gdzieś i planuje odwet. Niby go nie ma, a jego wpływy wydają się większe niż kiedykolwiek. Wszyscy mówią o zwolnionym ze „Słowa” niepokornym dziennikarzu – unieśmiertelnia go internet i powszechnie dostępne środki przekazu. Pająk nawiązuje kontakty z „Dziurą”, czyli półlegalną stroną internetową, na której może nadal publikować swoje artykuły. Wciąż wbija szpile „Uśmiechniętemu” i jest w o tyle lepszej sytuacji, że nie ogranicza go żaden redaktor naczelny. Pająk pisze to, co chce – to, co było do tej pory jego pracą, staje się misją.

Czwarty tom „Transmetropolitan” ma bardzo podobny układ jak poprzednie. Obok dwóch kilkuczęściowych historii, popychających do przodu główny wątek całej opowieści, pojawiły się również pojedyncze odcinki, będące reportażami Pająka. Bohater wie, że ma więcej swobody i mocy niż wcześniej, zatem musi mieć pewność, że to, co pisze, może cokolwiek zmienić. Zajmuje się więc nie tylko tematami związanymi z prezydentem-potworem, lecz również trudnymi i zamiatanymi pod dywan problemami społecznymi. Jest dziecięca prostytucja, przemoc na ulicach, szaleńcy, dla których nie ma miejsca w szpitalach psychiatrycznych i bezdomni, wyrzucani przez policyjne czołgi z nielegalnie zajmowanych pustostanów.

Warren Ellis i Darick Robertson w Subiektywnie

Przed nami już czwarty, przedostatni tom „Transmetropolitan” – opowieści o perypetiach futurystycznej wersji słynnego Huntera S. Thompsona, który walczy o Prawdę. Pająk Jeruzalem, cyniczny i bezkompromisowy dziennikarz, który popadł w konflikt z „Uśmiechniętym” – nowo wybranym prezydentem Stanów Zjednoczonych – ma mocno przerąbane. Warren Ellis zaczyna przygotowywać grunt pod wielki finał i wszystko wskazuje na to, że w ostatniej bitwie nikt nie będzie brał jeńców.

 

Marcin recenzuje dzisiaj czwarty tom Transmetropolitan.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Jeffery Deaver - Szlif

W sobotnie południe w salonie jubilera i szlifierza diamentów na Manhattanie zostaje dokonane potrójne morderstwo, którego ofiarami padają właściciel i jego dwoje klientów. Sprawca z niewiadomego powodu zostawia na miejscu zdarzenia kamienie warte pół miliona dolarów. Pozostawia przy życiu świadka - młodego, utalentowanego szlifierza diamentów, Vimala Lahoriego, który zawiadamia policję o zbrodni, po czym znika. Śledztwo przejmują Lincoln Rhyme i Amelia Sachs, którzy muszą odnaleźć Vimala, zanim sprawca zdąży naprawić swój błąd. Kiedy dochodzi do następnych przestępstw, staje się jasne, że zabójcy nie chodzi o diamenty, ale o narzeczonych, którzy giną z jego ręki w radosnych dla siebie chwilach - podczas zakupu pierścionka zaręczynowego, planowania wesela, po przymiarce sukni ślubnej. "Przyrzeczennik", jak przedstawia się morderca, pojawia się niespodziewanie, uzbrojony w pistolet lub nóż, błyskawicznie zmieniając szczęście dwojga ludzi w tragedię.
Nagle w mieście dochodzi do serii tajemniczych katastrof. Czy to nieszczęśliwy splot okoliczności, czy starannie zaplanowana intryga, która ma pomóc szaleńcowi zmylić tropy i umknąć przed policją?

Jeffery Deaver - z wykształcenia dziennikarz i prawnik. Przez kilka lat współpracował z dziennikami "New York Times" i "Wall Street Journal". Był także doradcą prawnym jednej z większych firm na Wall Street. Zaliczany jest do grona najbardziej poczytnych pisarzy amerykańskich. Światową sławę przyniósł mu "Kolekcjoner kości" - pierwsza powieść, w której pojawiła się para detektywów: Lincoln Rhyme i Amelia Sachs. Książkę zekranizowano, a w głównych rolach wystąpili Denzel Washington i Angelina Jolie.


Danuta Noszczyńska - Zobaczyć gdzie indziej

Stan Lee. Człowiek-Marvel – Bob Batchelor

Dom Pomysłów i jego twórca

Jagoda Wochlik

Właściwie nie wyobrażamy sobie dziś, by w kinie nie ukazał się choćby jeden film superbohaterski w roku. Herosi popkultury stali się stałym elementem naszej kultury. Kręci się o nich filmy, tworzy komiksy, poświęca się im poważne rozprawy naukowe. Tymczasem gdy Stan Lee tworzył Fantastyczną Czwórkę, swoją pierwszą dojrzałą drużynę superbohaterów, która paradoksalnie ponosi w kinie porażkę za porażką, komiksy uważano za rozrywkę dla dzieci. Lee bardzo cierpiał z tego powodu. Myśląc już o odejściu z pracy, napisał nie taki scenariusz, jakiego spodziewało się szefostwo, ale taki, który sam chciałby przeczytać. I tak Fantastyczna Czwórka zrewolucjonizowała komiksowy świat.

Powiedzieć, że „Stan Lee. Człowiek-Marvel” jest biografią, to w zasadzie wprowadzić czytelnika w błąd. Niewiele bowiem znajdziemy w tej książce faktów z życia legendarnego twórcy komiksów. Bob Batchelor skupił się raczej na powstaniu i rozwoju Marvela oraz wpływie, jaki miał na ten proces Stan Lee.

Książka jest niestety bardzo nierówna. Właściwie trzy czwarte tekstu Batchelor poświęca latom 60., 70., 80. Dokładnie omawia powstanie Fantastycznej Czwórki, Hulka, Iron Mana, bardzo dużo pisze o postaci Spider-Mana. Natomiast przez czasy, które mogłyby być równie ciekawe, czyli lata 90. i pierwszą dekadę XX wieku, kiedy właściwie rozwija się kino superbohaterskie, zaledwie się prześlizguje. Poświęca masę miejsca wykształcaniu się Marvela jako jednej z pobocznych gałęzi wydawnictw zainteresowanego przede wszystkim wypuszczaniem na rynek magazynów pulpowych, a kupno firmy przez Disneya zamyka w kilku zdaniach. Tymczasem proporcje między życiem Stana Lee i historią komiksu powinny być lepiej wyważone.

Bob Batchelor w Subiektywnie

Właściwie nie wyobrażamy sobie dziś, by w kinie nie ukazał się choćby jeden film superbohaterski w roku. Herosi popkultury stali się stałym elementem naszej kultury. Kręci się o nich filmy, tworzy komiksy, poświęca się im poważne rozprawy naukowe. Tymczasem gdy Stan Lee tworzył Fantastyczną Czwórkę, swoją pierwszą dojrzałą drużynę superbohaterów, która paradoksalnie ponosi w kinie porażkę za porażką, komiksy uważano za rozrywkę dla dzieci. Lee bardzo cierpiał z tego powodu. Myśląc już o odejściu z pracy, napisał nie taki scenariusz, jakiego spodziewało się szefostwo, ale taki, który sam chciałby przeczytać. I tak Fantastyczna Czwórka zrewolucjonizowała komiksowy świat.

 

Jagoda przedstawia nam dzisiaj biograficzną opowieść o Stanie Lee. Człowieku-Marvelu.

Nowości wydawnictwa Fabryka Słów

Eugeniusz Dębski - Oprawca Boży

Jak żałosny byłby Bóg, który pozwoliłby bezkarnie rzucić sobie wyzwanie?

Durkiss jest zabójcą. Fanatycznie oddanym, świetnie wyszkolonym, bezwzględnym. Doskonałym narzędziem w rękach swojego Boga, prawdziwym Oprawcą Bożym.
Kolejne zadanie wydaje się proste: znaleźć i ukarać człowieka, który nie wywiązał się z zawartej z Bogiem umowy. Ukarać przykładnie, aby nikomu innemu nie przyszło do głowy próbować tego samego.
Pozornie prosta misja szybko zmienia się w dramatyczną walkę o zachowanie życia i duszy. Pętla zaciska się na szyi Durkissa coraz ciaśniej a ilość ofiar budzi wątpliwości nawet w jego zatwardziałym sercu.
Od woli Boga nie ma jednak odwrotu. Oprawca wypełni swą misję lub zginie próbując.

Eugeniusz Dębski - Urodził się w 26.01.1952 roku w Truskawcu, mieszka na stałe we Wrocławiu.

Z wykształcenia filolog-rusycysta, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Pisarz fantasy i science fiction oraz znakomity tłumacz rosyjskiej fantastyki. Prezes wrocławskiego oddziału SPP. Współtwórca i były redaktor naczelny internetowego magazynu literackiego „Fahrenheit” oraz inicjator i redaktor nieistniejącego już periodyku „Srebrny Glob”.
Gdy akurat nie pisze, prowadzi z żoną biuro rachunkowe.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Tim Willocks – Raport Turnera (18 czerwca 2019)

Co się stanie, gdy człowiek o niezłomnej uczciwości trafi do świata absolutnej korupcji?

Świętujący w Kapsztadzie ukończenie aplikacji adwokackiej młodzieniec niechcący powoduje wypadek, w którym ginie bezdomna dziewczyna. Jest zbyt pijany, żeby nawet to zauważyć. Jego przyjaciel oraz ojczym, były najemnik, są świadkami całego zdarzenia i świadomie zostawiają dziewczynę na pewną śmierć.

Margot Le Roux, matka sprawcy – magnatka górnicza i absolutna władczyni prowincjonalnego miasteczka – nie zamierza zdradzać synowi, co się wydarzyło feralnej nocy. Sprawą zajmuje się diabelnie skuteczny aspirant Turner z wydziału zabójstw kapsztadzkiej policji. Gdy przybywa do zagubionego w sercu pustyni miasteczka, szybko przekonuje się, że Margot zrobi wszystko, by ocalić syna. Turnera nie można ani kupić, ani zastraszyć. Brutalna konfrontacja jest nieunikniona...

Tim Willocks jest powieściopisarzem, scenarzystą i producentem filmowym. Urodził się w 1957 roku w Stalybridge w hrabstwie Cheshire. Ukończył studia medyczne i przez 20 lat pracował jako psychiatra. Napisał siedem książek, przełożonych na 20 języków, w tym thriller Bunt w Green River oraz powieści historyczne z Mattiasem Tannhäuserem, Religię i Dwanaścioro dzieci Paryża (opublikowane w Polsce przez REBIS). Pracował z czołowymi reżyserami hollywoodzkimi, jadł obiad w Białym Domu i ma czarny pas w karate shotokan.

Bodycount – Kevin Eastman, Simon Bisley

Żółwie na ostro

Maciej Rybicki

Wojownicze Żółwie Ninja bez dwóch zdań należą do najbardziej znanych postaci amerykańskiej komiksowo-kreskówkowej popkultury lat 80. i 90. Utarło się jednak patrzyć na nie jak na produkt adresowany przede wszystkim do młodszego odbiorcy. Trudno się temu faktowi dziwić, marka rozwinęła się bowiem przede wszystkim w tym kierunku. Warto jednak pamiętać, że oryginał stworzony przez Kevina Eastmana i Petera Lairda był przykładem komiksu surowego, bezkompromisowego, charakterystycznego dla wydawniczego podziemia. Okazuje się jednak, że można pójść krok dalej – ot np. parując jednego z oryginalnych scenarzystów z Simonem Bisleyem.

Biz jest w środowisku komiksiarzy, szczególnie w Polsce, postacią niemal kultową. Rysownik znany choćby z prac nad „Lobo” czy „Slainem” zdobył grono wiernych fanów dzięki unikatowemu stylowi, bardzo agresywnemu, przerysowanemu, pełnemu przemocy, ale i absurdalnego humoru. Szczyt jego popularności przypadał na połowę lat 90.… i dokładnie z tego okresu pochodzi „Bodycount” – absolutnie zakręcony komiks, na łamach którego Bisley przedstawił swoją interpretację graficzną przygód Żółwi… no, w zasadzie jednego z nich. Bohaterami napisanej przez Eastmana historii są bowiem Rafael, najbardziej zawadiacki z czwórki gadzich wojowników, a także Casey Jones, kolejny z samozwańczych pogromców zła stworzonych przez duet Eastman&Laird. Duet, który gwarantuje solidną porcję mordobicia, czyli materiał wręcz wymarzony dla Bisleya.

Kevin Eastman i Simon Bisley w Subiektywnie

Wojownicze Żółwie Ninja bez dwóch zdań należą do najbardziej znanych postaci amerykańskiej komiksowo-kreskówkowej popkultury lat 80. i 90. Utarło się jednak patrzyć na nie jak na produkt adresowany przede wszystkim do młodszego odbiorcy. Trudno się temu faktowi dziwić, marka rozwinęła się bowiem przede wszystkim w tym kierunku. Warto jednak pamiętać, że oryginał stworzony przez Kevina Eastmana i Petera Lairda był przykładem komiksu surowego, bezkompromisowego, charakterystycznego dla wydawniczego podziemia. Okazuje się jednak, że można pójść krok dalej – ot np. parując jednego z oryginalnych scenarzystów z Simonem Bisleyem.

 

Dzisiaj, dzięki Maćkowi, zapoznamy się z komiksem Bodycount.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Bogusław Chrabota - Gitara i inne demony młodości (18 czerwca 2019)

Historia o młodości i przyjaźni zrodzonej w industrialnych krajobrazach Nowej Huty i mieszczańskim Krakowie.

Ta książka to wbrew pozorom pełnokrwista powieść, choć nie ucieka od wszechobecnych na jej stronach wątków biograficznych. Autor wychowywał się na pograniczu dwóch kompletnie różnych wszechświatów – Nowej Huty i Krakowa. A jednak w tej książce splatają się w jedną całość. Arka Pana jest przedmurzem Piwnicy pod Baranami i Collegium Novum. Środowisko „Tygodnika Powszechnego” nie koliduje z obrazami nowohuckiego socrealizmu. Na kartach książki pojawiają się cienie Wisławy Szymborskiej, Kornela Filipowicza, Marka Grechuty, Kory i Manaamu. A wszystko spaja serdeczna przyjaźń kilku nastolatków, ich marzenie o karierze muzycznej i legendarna gitara Defil Carioca. Symbol, marzenia i pamiątka.

Templariusze na wojnie 1120 – 1312 – Paul Hill

I bez Pana Samochodzika?

Hubert Przybylski

Świadomie nawiązałem do głównego bohatera najbardziej znanego cyklu powieści Zbigniewa Nienackiego*, gdyż naszą wiedzę o templariuszach czerpiemy przeważnie z popkultury**. Ostatnimi czasy boom na templariuszy wydawał się być ździebko zagłuszony przez wikingomanię i nawet serial telewizyjny tego nie naprawił***. Ale fakt, że w kulturze masowej rycerze Zakonu Świątyni leżą pokonani, nie oznacza, że to samo dzieje się w sferze nauki. Najlepszy tego dowód to książka „Templariusze na wojnie 1120 – 1312” Paula Hilla, którą Wam, najdrożsi moi Szortalowicze, za chwilę omówię.

Ale najpierw należałoby wyjaśnić czytelnikom z wykształceniem gimnazjalnym, kim byli templariusze. W bardzo wielkim skrócie: to założony w okolicach 1119 roku zbrojny Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, którego głównym „celem statutowym” była obrona pielgrzymów na terenie Ziemi Świętej. Jego członkowie, bracia rycerze i bracia serwienci, zasłynęli dzięki niezwykłej odwadze, religijności, bardzo wysokiemu poziomowi wyszkolenia wojskowego i surowej dyscyplinie****. Stanowili niepoślednią siłę, elitarną, pancerną pięść niemal każdej chrześcijańskiej***** armii, a swoją postawą na polu walki sprawiali, że bali się ich wszyscy. Kres ich istnienia nastąpił niedługo po upadku Jerozolimy i państw Outremer (frankijskie państewka pozakładane na Bliskim Wschodzie na fali krucjat) wskutek knowań francuskiego króla, który był im winien ogromne sumy pieniędzy. Po ich upadku przez stulecia jeszcze krążyły legendy o gigantycznych, pochowanych po kątach skarbach, posiadaniu Arki Przymierza czy uwikłaniu w czarną magię, co znalazło ujście w kulturze masowej drugiej połowy XX wieku.

Paul Hill w Subiektywnie

Świadomie nawiązałem do głównego bohatera najbardziej znanego cyklu powieści Zbigniewa Nienackiego*, gdyż naszą wiedzę o templariuszach czerpiemy przeważnie z popkultury**. Ostatnimi czasy boom na templariuszy wydawał się być ździebko zagłuszony przez wikingomanię i nawet serial telewizyjny tego nie naprawił***. Ale fakt, że w kulturze masowej rycerze Zakonu Świątyni leżą pokonani, nie oznacza, że to samo dzieje się w sferze nauki. Najlepszy tego dowód to książka „Templariusze na wojnie 1120 – 1312” Paula Hilla, którą Wam, najdrożsi moi Szortalowicze, za chwilę omówię.

 

Hubert recenzuje dzisiaj Templariuszy na wojnie 1120 – 1312.

W Samo Południe CCCXLI - ogłoszenie wyników

Rozstrzygnięcie kolejnego konkursu z wydawnictwem Drageus. Trzy egzemplarze Kursu na kolizję, pierwszego tomu "Shadow Raptors", space opery Sławomira Nieściura. otrzymają osoby, wylosowane spośród konkursowiczów, którzy, postępując w zgodzie z regulaminem W Samo Południe, udzielili prawidłowych odpowiedzi na zadane przez nas pytania.

 

1. W to pytanie wkradła się nieścisłość. Nam co prawda chodziło o uniwersum  S.T.A.L.K.E.R. i czworo autorów, nie trójkę: Michała Gołkowskiego, Krzysztofa Haladyna, Joannę Kanicką oraz Jacka "Sieriożę" Klossa. Zakceptujemy również odpowiedzi dotyczące innego uniwersum Fabrycznej Zony, czyli Kompleksu 7215 oraz Bartka Biedrzyckiego i Dominiki Węcławek. Oczywiście, Fabryczna Zona to również autorzy zza wschodniej granicy n.p. Wiktor Noczkin czy Paweł Kornew, ale o nich nie pytaliśmy, to nie są "polscy autorzy" - tutaj nieścisłości żadnej w pytaniu nie było.

2. Hajmdal. Dariusz Domagalski.

3. Sławomir Nieściur mieszka w Lublinie. Chciałby zamieszkać w jakimś chłodnym klimacie, najlepiej na Alasce.

 

Nagrody otrzymują konkursowi właściciele inicjaów K.D., P.P. oraz D.F.

Gratulujemy

Green Arrow. Tom 5: Konstelacja strachu – Benjamin Percy, Juan Ferreyra, Otto Schmidt i inni

Zatoczyć koło i zejść ze sceny

Marek Adamkiewicz

Dzięki „Odrodzeniu” zaczęły ukazywać się tytuły, jakich jeszcze kilka lat temu można było ze świecą szukać na naszym komiksowym rynku. „Nastoletni tytani”, „Nightwing” czy właśnie „Green Arrow” stały się symbolem ekspansji Egmontu na terytorium superbohaterszczyzny i potwierdzeniem niewidzianego u nas nigdy wydawniczego dobrobytu. To co dobre, musi się jednak kiedyś skończyć. Nie wiadomo jakimi względami kierowało się wydawnictwo przy decyzji o anulowaniu cyklu (choć można domniemywać, że chodzi o wyniki sprzedaży), nie wiadomo też czy jest to zapowiedź nieco gorszych czasów dla fanów trykotów (oby nie), ale ten ostatni tytuł właśnie znika ze sceny, a tom numer pięć jest, przynajmniej na pewien czas, pożegnaniem ze Szmaragdowym Łucznikiem.

Po wydarzeniach zaprezentowanych w poprzednim albumie Oliver Queen musi ratować własną reputację. Wrobiony w morderstwo, niesłusznie oskarżony i publicznie napiętnowany, postanawia opuścić Star City, czyli dawne Seattle i wyruszyć w podróż po USA. Jego celem jest zebranie sił przed ostateczną konfrontacją z Dziewiątym Kręgiem a także pozyskanie ewentualnych sojuszników. Na życie Olliego czyhają jednak nie tylko demoniczni bankierzy, będzie musiał mieć oczy dookoła głowy, bo zagrożenie może nadejść z najmniej oczekiwanej strony.

Po „Konstelacji strachu” widać, że Egmont chciał dosyć szybko zamknąć serię i skoncentrować się na innych, zapewne popularniejszych tytułach – album ma bowiem podwójną objętość i zawiera oryginalne wydania tomów numer cztery i pięć. Wydać i przejść dalej? Tak to wygląda, ale przynajmniej dostajemy podwójną dawkę superbohaterskiego dobra. To jednak nie komiks dla przypadkowych fanów, ponieważ opowieść, którą snuje Benjamin Percy, nie jest autonomiczna i nie można w nią dobrze wejść bez znajomości poprzednich części. To kontynuacja niedawnych perypetii Olivera Queena i reszty jego ekipy, która spina te wszystkie wydania wielką fabularną klamrą.

Benjamin Percy, Juan Ferreyra, Otto Schmidt i inni w Subiektywnie

Dzięki „Odrodzeniu” zaczęły ukazywać się tytuły, jakich jeszcze kilka lat temu można było ze świecą szukać na naszym komiksowym rynku. „Nastoletni tytani”, „Nightwing” czy właśnie „Green Arrow” stały się symbolem ekspansji Egmontu na terytorium superbohaterszczyzny i potwierdzeniem niewidzianego u nas nigdy wydawniczego dobrobytu. To co dobre, musi się jednak kiedyś skończyć. Nie wiadomo jakimi względami kierowało się wydawnictwo przy decyzji o anulowaniu cyklu (choć można domniemywać, że chodzi o wyniki sprzedaży), nie wiadomo też czy jest to zapowiedź nieco gorszych czasów dla fanów trykotów (oby nie), ale ten ostatni tytuł właśnie znika ze sceny, a tom numer pięć jest, przynajmniej na pewien czas, pożegnaniem ze Szmaragdowym Łucznikiem.

 

Piąty tom Green Arrow. Dzisiaj w Subiektywnie, w recenzji Marka.

Nowość w Rymowisku

Tydzień rozpoczynamy Modlitwą Zbigniewa Bierzyńskiego i nie, nie jest to modlitwa o deszcz.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Diane Chamberlain - Wyśniłam cię, córeczko

Ile jest w stanie zrobić matka, by uratować swoje jeszcze nienarodzone dziecko?

Diane Chamberlain, autorka bestsellerów z listy "New York Timesa", przedstawia poruszającą historię matki, która decyduje się wyruszyć w nieznane, by ratować życie upragnionego dziecka.
Kiedy Carly Sears, młoda wdowa po żołnierzu, który zginął w Wietnamie, dowiaduje się, że jej nienarodzona córeczka cierpi na nieuleczalną wadę serca, przeżywa załamanie. Jest rok 1970, lekarze nie są w stanie pomóc dziecku. Szwagier Carly, fizyk o tajemniczej przeszłości, zdradza jednak, że być może istnieje sposób, by uratować maleństwo. To burzy jej dotychczasowy świat. Będzie musiała odnaleźć w sobie niezwykłą siłę i odwagę, o których istnienie nawet się nie podejrzewała, zaryzykować życiem, porzucić to, co bliskie sercu i dobrze znane.
A wszystko to z miłości do nienarodzonego dziecka.

"Wyśniłam cię, córeczko" to niezwykła, przekraczająca granice gatunków, zapierająca dech w piersiach opowieść o walce, jaką musi stoczyć młoda matka, by ratować życie nienarodzonego jeszcze dziecka i rodzinę. Diane Chamberlain wykracza poza granice nauki i wiary, by stworzyć niezapomnianą opowieść.

Diane Chamberlain jest wielokrotnie nagradzaną amerykańską autorką. Jej powieści przetłumaczone są na kilkanaście języków i plasują się na najwyższych miejscach list bestsellerów. Obecnie mieszka w Karolinie Północnej.

Nowości wydawnictwa Replika

Lucyna Olejniczak - Wypadek na ulicy Starowiślnej

Pełna wdzięku i lekkiego dowcipu opowieść o dwóch obliczach Krakowa – tego współczesnego i z… 1900 roku, kiedy pod Wawelem można było zbierać poziomki, a serca biły zdecydowanie mocniej.
W momencie, w którym Lucyna znajduje w Internecie notatkę o swoim pradziadku, sierżancie krakowskiej straży ogniowej, jej życie zmienia się nie do poznania. Kobieta rusza tropem rodzinnej tajemnicy w poszukiwaniu niesfornego przodka, jednak – jak się okazuje – śledztwo przyniesie jej znacznie więcej niespodzianek, niż przypuszczała.
Jedna z nich ma na imię Tadeusz i jest niezwykle pociągająca.
Lekko napisana opowieść, bezpretensjonalna i klimatyczna. Historia z przeszłości jest zgrabnie wpleciona we współczesne wydarzenia. Lektura przyjemna, ale tez skłania do refleksji: o przemijającym czasie, o wadze więzi rodzinnych i relacji z ludźmi.


Dominika Smoleń - Serce na sprzedaż

Może i moja historia miłosna nie jest zbyt szczęśliwa, ale przynajmniej jest moja. Jestem pewna, że ciekawszej dawno nie słyszeliście.
Aleksandra nie miała łatwego życia. Brak perspektyw, dzieciństwo spędzone tylko z matką, nieznany ojciec – to tylko kilka z trudności, z którymi przyszło jej się zmierzyć. Pewnego dnia jej los nagle się odmienia: dostaje propozycję pracy w znanym wydawnictwie książkowym. Okazuje się jednak, że praca na etacie nie pozwoli jej na opłacenie wszystkich rachunków, więc dziewczyna musi zacząć dorabiać w inny sposób. Z pomocą przychodzi jej przyjaciółka. Pytanie tylko: czy pomoc Emilii naprawdę zmieni jej życie na lepsze, czy raczej doprowadzi do katastrofy?

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Mitch Albom - Kolejna osoba, którą spotkamy w niebie (18 czerwca 2019)

To pasjonująca, piękna i pełna niespodziewanych zwrotów akcji opowieść o Annie: dziewczynce, którą w pierwszej części uratował, poświęcając swoje życie, Eddie. Teraz, po latach, Annie i Eddie spotykają się w niebie, gdzie Annie zrozumie, że śmierć nie jest zakończeniem, ale tylko przejściem do czegoś piękniejszego, początkiem zupełnie nowego życia.

Mitch Albom, amerykański pisarz, dziennikarz sportowy, komentator radiowy i telewizyjny, w 2003 roku stworzył światowy bestseller: "Pięć osób, które spotkamy w niebie". Książka doczekała się filmowej adaptacji. Jego książki sprzedały się w łącznym nakładzie 35 milionów egzemplarzy! Teraz, po latach, wraca do niesamowitych wędrówek po niebie.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Geraint Jones - Oblężenie (25 czerwca 2019)

Drugi – po Krwawym lesie – tom przygód legionisty Feliksa-Corvusa.

Wojenny weteran prezentuje kolejną doskonałą powieść idealną dla fanów Bernarda Cornwella, Simona Scarrowa, Bena Kane’a i Conna Igguldena, realistyczną historię o filmowym tempie akcji.

Powieść łącząca emocje Gladiatora Ridleya Scotta z autentyzmem Plutonu Olivera Stone’a.

Za Rzym, za towarzyszy broni!

Po katastrofalnej klęsce Warusa w Lesie Teutoburskim niedobitki legionistów trafiają do niewoli, a Arminiusz w triumfalnym pochodzie zajmuje kolejne rzymskie forty niemal bez walki. Z wyjątkiem jednego. Fortu Aliso broni garstka gotowych na wszystko żołnierzy. Feliksowi i kilku jego towarzyszom udaje się wyrwać z niewoli i dołączyć do zdeterminowanych obrońców. Rozpoczyna się oblężenie.

Realistyczne opisy brutalnych walk, rozpacz i determinacja, krew i pot, wola przetrwania i odpowiedzialność za towarzyszy broni – ta trzymająca w napięciu powieść pokazuje, że prawa wojny i los szeregowego żołnierza – bez względu na epokę – są uniwersalne. Dla czytelników o mocnych nerwach.

Geraint Jones odbył trzy tury służby wojskowej w Iraku i Afganistanie. Za akcje w Afganistanie otrzymał odznaczenie Naczelnego Dowódcy za Wybitną Odwagę. Po służbie w Afganistanie został wybrany do elitarnego plutonu zwiadu. Po odejściu z wojska ochraniał statki handlowe przed piratami operującymi z Somalii i Nigerii. Debiutował świetną powieścią Krwawy las o przygodach rzymskiego legionisty Feliksa-Corvusa. Autor wojennych wspomnień Brothers in Arms: Real War. True Friends. Unlikely Heroes.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Michele Campbell - Winny jest zawsze mąż (17 lipca 2019)

Książka idealna dla czytelników i widzów Wielkich kłamstewek!
Trzy przyjaciółki, ich tajemnice, kłamstwa i… ZBRODNIA

Aubrey, Jenny i Kate różni właściwie wszystko – charakter, pochodzenie, ambicje i przyszłość, która je czeka. Mimo to na pierwszym roku college’u szybko stają się nierozłączne i przysięgają sobie, że zawsze będą się wspierać. Wspólnie przeżywają szalone studenckie lata – imprezują, eksperymentują z alkoholem i narkotykami, rywalizują o względy chłopaków i mierzą się z problemami.

Dwadzieścia lat później jedna z nich stoi na krawędzi mostu, a ktoś ponagla ją, by skoczyła…

Czy relacja kobiet rzeczywiście była niewinna i czysta? Co tak naprawdę zaszło między przyjaciółkami? Jaką tajemnicę skrywała każda z nich?

Campbell mistrzowsko odmalowuje złożone kobiece relacje i cienką granicę między przyjaźnią a nienawiścią. Świetne połączenie błyskotliwej powieści obyczajowej z thrillerem psychologicznym trzyma w napięciu aż do ostatniej strony!
    
Michele Campbell – absolwentka prawa na Harvardzie i Stanford Law School, pełniła funkcję prokuratora federalnego w Nowym Jorku, specjalizując się w kwestiach związanych z narkotykami i gangami. Po przeprowadzce do Nowej Anglii podjęła pracę jako wykładowczyni prawa kryminalnego i konstytucyjnego i zajęła się karierą pisarską. W 2017 roku wydała głośną powieść Winny jest zawsze mąż.

Zapowiedź wydawnictwa Dom Horroru

Guy N. Smith - Pogrzebani (Przedsprzedaż)

Simon Rankin to były Jezuita, były mąż i były egzorcysta, któremu nie udało się wypędzić zła z lokalnej posiadłości. Razem z nowo poznaną rozwódką jedzie do walijskiej wioski Cwmgilla, by nieco odpocząć od rzeczywistości. Korytarze Cwmgilli, odwiedzane masowo przez wycieczki, kryją iście mroczny sekret... Rankin wyczuwa zło bytujące pod ziemią, ale by móc odprawić egzorcyzm, musi najpierw rozprawić się z kryzysem wiary w Boga. Zło tymczasem nie zawaha się zaatakować.

Krew Świętego – Sebastien de Castell

Nadchodzą Wielkie Płaszcze

Anna Szumacher

Falcio val Mond ma pod górkę. To już trzeci tom, w którym ma ostro pod górkę, a towarzyszący mu przyjaciele wcale nie mają lżej. Przetrwali śmierć swojego króla, morderczą psychopatkę próbującą przejąć władzę w Tristii, piekielną wiedźmę, zakon skrytobójców, tortury, bunt rycerstwa i kilka innych, równie nieprzyjemnych rzeczy, ale wciąż łudzą się, że teraz  będzie łatwiej. Nie no, żartuję, wiedzą, że mają przechlapane.

„Teraz” Falcio, Kest i Brasti wciąż próbują jakoś naprawić królestwo i osadzić na tronie prawowitą władczynię, której nikt, łącznie z nimi, nie traktuje poważnie. Problem polega na tym, że do dotychczasowych kłopotów dochodzi sporo nowych: ktoś zaczyna mordować świętych, do gry wkracza Inkwizycja i w sumie nie wiadomo, czy nie będzie trzeba stanąć do walki z bogami. Ot, kolejny wtorek w życiu Wielkich Płaszczy.

Trzy z czterech tomów to już moment, w którym można oceniać nie pojedynczą powieść, ale całą serię w oczekiwaniu na wielki finał. Bo – jak słusznie się domyślacie – oczekiwanie jest wskazane. Czasami trafiamy na książki, które trącają w naszym sercu właściwą strunę. Perypetie Wielkich Płaszczy nie należą do książek 10/10, nie zawierają ważnych i aktualnych tematów, nie przejdą do kanonu klasyków fantasy – ale są obecnie jedyną serią, na którą czekam z wypiekami na twarzy. Która porusza mnie do głębi, bo przejmuję się losami postaci. Ponieważ wchodzę do tych książek całą sobą.

Trudno jednoznacznie określić, dlaczego „Krew Świętego” i poprzednie tomy są dobre. To jeden z tych cykli, w których zwyczajnie wszystko klika i wskakuje na właściwe miejsce. Mamy mroczny i intrygujący świat, wciągającą fabułę, humor tam, gdzie jest wskazany i zwroty akcji tam, gdzie się ich nie spodziewamy. A nawet jeśli się spodziewamy, to nie w tym kierunku, w którym ostatecznie idą. Mamy też coś, co jest największą siłą kolejnych książek Sebastiena de Castella: trójkę świetnych, różnorodnych bohaterów pierwszoplanowych.

Sebastien de Castell w Subiektywnie

Falcio val Mond ma pod górkę. To już trzeci tom, w którym ma ostro pod górkę, a towarzyszący mu przyjaciele wcale nie mają lżej. Przetrwali śmierć swojego króla, morderczą psychopatkę próbującą przejąć władzę w Tristii, piekielną wiedźmę, zakon skrytobójców, tortury, bunt rycerstwa i kilka innych, równie nieprzyjemnych rzeczy, ale wciąż łudzą się, że teraz  będzie łatwiej. Nie no, żartuję, wiedzą, że mają przechlapane.

 

Trzeci tom porywającej fantasy. Ania recenzuje Krew świętego.

X-O Manowar. Tom 1: Żołnierz – Matt Kindt, Tomas Giorgello, Diego Rodriguez

Nie chcę, ale muszę

Maciej Rybicki

Wydawnictwo Valiant nie należy może do komiksowych gigantów, jednak w historii branży zapisało, a w zasadzie nadal zapisuje, całkiem interesującą kartę. Stąd też cieszy fakt wprowadzenia jego szerszej oferty na polski rynek przez KBOOM (pomińmy tu milczeniem nieszczęsną historię z wydawnictwem Fantasmagorie). Muszę przyznać, że początek mają nadzwyczaj udany – „Waleczni” to efektowne wprowadzenie do uniwersum, a stanowiący ich bezpośrednie rozwinięcie „Bloodshot” również zbiera całkiem niezłe recenzje. Czas zatem przyszedł na najbardziej znany tytuł Valianta, czyli „X-O Manowar”.

Gdyby spojrzeć tylko na nazwiska twórców postaci Arica z Dacji (bo tak nazywa się główny bohater tego tytułu), to już one same robią wrażenie: Jim Shooter, Steve Engelhart, Bob Layton i Barry Windsor-Smith w swoim czasie stanowili elitę ze stajni Marvela. Tyle tylko, że na fali komiksowego boomu przełomu lat 80. i 90. postanowili stworzyć coś nowego. Zamiast łączyć siły z młodymi gniewnymi byłymi marvelowcami tworzącymi wydawnictwo Image (czyli m.in. Toddem McFarlane’em, Jimem Lee, Erikiem Larsenem i Robem Liefeldem) zebrali się pod szyldem Valiant Comics (które de facto było powstałą kilka lat wstecz inicjatywą Shootera, swoistym odreagowaniem po nieudanej próbie wykupu Marvela). Valiant kusił czytelników nie tylko uznanymi nazwiskami, ale też ciekawym pomysłem na linię wydawniczą, w której poszczególne tytuły byłyby ze sobą powiązane mocniej niż w jakiejkolwiek innej oficynie. Sztandarowym tytułem była zaś właśnie pierwsza inkarnacja „X-O Manowar”, serii o Aricu z Dacji – wizygockim wojowniku, który wskutek splotu okoliczności zostaje obdarzony świadomą zbroją X-O Manowar. I choć zarówno samo wydawnictwo, jak i tytuł wiele przeszły na przestrzeni ostatnich 25+ lat, to przygody Arica wciąż cieszą się sporą popularnością.

Matt Kindt, Tomas Giorgello i Diego Rodriguez w Subiektywnie

Wydawnictwo Valiant nie należy może do komiksowych gigantów, jednak w historii branży zapisało, a w zasadzie nadal zapisuje, całkiem interesującą kartę. Stąd też cieszy fakt wprowadzenia jego szerszej oferty na polski rynek przez KBOOM (pomińmy tu milczeniem nieszczęsną historię z wydawnictwem Fantasmagorie). Muszę przyznać, że początek mają nadzwyczaj udany – „Waleczni” to efektowne wprowadzenie do uniwersum, a stanowiący ich bezpośrednie rozwinięcie „Bloodshot” również zbiera całkiem niezłe recenzje. Czas zatem przyszedł na najbardziej znany tytuł Valianta, czyli „X-O Manowar”.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaznajomić się dzisiaj z drugą recenzją. Maciek przedstawia nam pierwszy tom komiksu X-O Manowar.

Nowość wydawnictwa Albatros

Leopoldo Gout - Geniusz. Rewolucja

Troje przyjaciół. Jeden cel: uratować świat.

Decydujący pojedynek dobra ze złem. Ostatnia runda.

Troje geniuszy. Blogerka z Chin, inżynier samouk z Nigerii, programista z Meksyku. Każdy ma inny talent. Wszyscy mają wspólny cel. Jaki? Zatrzymać zło. Uratować świat.

Misja 1: rozbić gang cyberterrorystów

Misja 2: uwolnić niesłusznie aresztowanego ojca

Misja 3: przygotować się na decydujące starcie z szalonym geniuszem zła

Tunde: Czternastoletni genialny inżynier samouk z Nigerii. Uwolnił swoją wioskę z rąk bezwzględnego wojskowego. Okazuje się, że czeka go znacznie trudniejsze zadanie.

Likaon: Tajemnicza szesnastoletnia blogerka-aktywistka z Chin. Musi stawić czoła groźnym cyberterrorystom i wydostać ojca z więzienia.

Rex: Genialny szesnastoletni programista i haker. Będzie walczył z geniuszem zła, który ma demoniczny plan... Czy Rexowi, z pomocą przyjaciół i brata, uda się go pokonać?

Nowości wydawnictwa Czarne

Andrew Smith - Księżycowy pył. W poszukiwaniu ludzi, którzy spadli na Ziemię

Program amerykańskich lotów kosmicznych Apollo powstał w czasach, kiedy wydawało się, że ludzkość jest o krok od kolonizacji kosmosu, i trwał szaleńczy wyścig o pierwszeństwo we wszechświecie. W ciągu trzech lat, między 1969 a 1972 rokiem, dwudziestu czterech mężczyzn wyruszyło w najdłuższą, najniebezpieczniejszą i najbardziej niezwykłą podróż w dziejach: poza orbitę Ziemi. Dwunastu z nich postawiło stopę na Księżycu. Kosmiczni kowboje, bohaterowie pierwszego naprawdę globalnego wydarzenia medialnego, śledzonego na żywo przez setki milionów widzów na całym świecie. Od niemal pół wieku nikt nie powtórzył ich wyczynu.

Smith postanowił dowiedzieć się, jak potoczyły się losy zdobywców Księżyca. Czy udało się im wrócić na Ziemię, czy już na zawsze zostali z głową w chmurach? Czy poznali odpowiedzi na palące pytania ludzkości, czy może przywieźli z kosmosu tysiące nowych wątpliwości? I co robić, jeśli najważniejsze wydarzenie w swoim życiu można już tylko oglądać we wstecznym lusterku?


Sun Heidi Sæbø - Kim Dzong Un. Szkic portretu dyktatora

Nowość wydawnictwa Jaguar

Sara Holland - Everless Tom I

Czas jest więzieniem. Ona jest kluczem.
Bestseller New York Timesa dla fanek twórczości Holly Black, Leigh Bardugo, Victorii Aveyard, Kendare Blake, Stephanie Garber

W królestwie Sempery czas jest walutą. Zaklęty jest w krwawym żelazie i tworzony z krwi poddanych. Siedemnastoletnia Jules musi zbliżyć się do śmiertelnie niebezpiecznej królowej i wrócić do Everless, by uratować życie ojca.

Everless to pałac jednego z pięciu największych rodów Sempery, królestwa rządzonego przez Królową, która przed wiekami stanęła na czele armii i wypędziła z kraju najeźdźców pragnących zdobyć tajemnicę krwawego żelaza. Tę tajemnicę odkryła legendarna para – Czarodziejka i Alchemik. To oni, wedle podań, nauczyli królową, jak z krwi poddanych tworzyć krwawe żelazo, czyli metal, w którym zaklęty jest czas. Biedacy muszą sprzedawać swoją krew, żeby zapłacić za ochronę, a arystokracja może dowolnie przedłużać sobie życie – kilkaset lat to norma.

W takim dość mrocznym świecie żyje główna bohaterka – Jules, siedemnastoletnia dziewczyna, która jako małe dziecko musiała wraz z ojcem – kowalem uciekać z Everless do małej wioski na prowincji w obawie przed zemstą Liama Gerlinga, starszego syna władców Everless. Liam próbował wepchnąć do ognia w kuźni swego młodszego brata, z którym Jules się przyjaźniła i którego uratowała od śmierci w płomieniach. Od tego czasu oboje z ojcem ukrywają się pod fałszywym nazwiskiem. Poznajemy Jules w momencie, gdy podejmuje ryzyko powrotu do Everless, aby jej ojciec nie musiał sprzedać resztki swej krwi. Ten powrót wiąże się z ogromnym ryzykiem, przed którym ojciec stara się ją ostrzec, ale ginie. Tajemnice mnożą się – łącznie z tym, że jej ojciec nie jest jej ojcem – i żeby je rozwikłać, Jules musi zbliżyć się do śmiertelnie niebezpiecznej Królowej.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Lori Nelson Spielman - Za głosem Kristen (2 lipca 2019)

Dziewiętnastoletnia Kristen ginie w katastrofie kolejowej. Jej matka i siostra zmagają się nie tylko z bólem straty, ale także z wyrzutami sumienia. Każda z nich czuje, że gdyby tego feralnego dnia zachowała się właściwie, dziewczyna nie podróżowałaby tym pociągiem. Erika, którą dręczą też demony z dzieciństwa, rzuca się w wir wymagającej pracy, Annie zaś nie przyjmuje do wiadomości śmierci siostry. Przeprowadza prywatne śledztwo i wyrusza na jej poszukiwanie do Paryża. Nadzieję podsycają tajemnicze maile zawierające aforyzmy nieżyjącej matki Eriki, znane i cytowane tylko w kręgu najbliższej rodziny. Czy pisze je ukrywająca się gdzieś Kristen? Chociaż dowody temu przeczą, Erika i Annie bardzo pragną cudu.

I w przewrotny sposób ten cud w ich życiu się wydarza…

Lori Nelson Spielman pracuje w szkolnictwie, lecz jej prawdziwą pasją jest pisanie. Jej debiutancka Lista marzeń (REBIS 2013), przetłumaczona na 35 języków, okazała się prawdziwym sukcesem, prawa do ekranizacji wykupiła wytwórnia Neue Bioskop. REBIS w 2015 r. opublikował także jej drugą powieść, Słodycz wybaczenia.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Andy Seed - Dzikie sekrety przyrody (14 sierpnia 2019)

Ilustracje: Scott Garrett

Lepiej poznasz przyrodę i będziesz śmiać się w głos!

Niezliczone fakty, anegdoty, odkrycia i ciekawostki dotyczące wszystkiego, co żyje wokół nas, podane lekko i z olbrzymim poczuciem humoru. Tak o naturze pisać potrafi tylko Andy Seed, laureat Blue Peter Book Award 2015 za Najlepszą Książkę z Faktami.
Jaki spektakularny ptak nie umie latać, ale potrafi pływać?
Które zwierzę nie ma głowy, mózgu, oczu ani organów?
Co powinieneś zrobić w przypadku ataku osy, mewy, niedźwiedzia grizzly lub rekina?
Czy żaby potrafią przewidywać przyszłość?
Które zwierzęta najszybciej biegają, a które najwyżej skaczą?
Dlaczego pleśń to grzyb, który czyni cuda?
I jak to się dzieje, że setki ryb nagle spadają z nieba?

Odpowiedzi na te i dziesiątki innych pytań znajdziesz w Dzikich sekretach przyrody. Poznaj naturę od podszewki, naucz się, jak powiedzieć „lew”, "wydra", słoń" i „żaba” w piętnastu językach, rozwiąż szynszylowy tekst i quiz o roślinach, zagraj w zwierzęcy łańcuszek i… nie przestawaj się śmiać!

Andy Seed – brytyjski autor książek dla dzieci i dorosłych. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej. Autor serii interaktywnych książek Anti-Boredom Books, które są zbiorem gier, zabaw, quizów i wszelkich sposobów na nudę. Prowadzi warsztaty i spotkania dla dzieci. Uwielbia grę w tenisa i pracę w ogrodzie. Mieszka w Gloucestershire, w Wielkiej Brytanii.

Informacja wydawnictwa Non Stop Comics

Ekranizacja "Oblivion Song. Pieśni Otchłani"

Wydawana przez wydawnictwo Non Stop Comics seria "Oblivion Song. Pieśń Otchłani" (drugi tom trafił do sprzedaży w maju tego roku) autorstwa Roberta Kirkmana i Lorenzo De Felici, trafi na duży ekran dzięki studiu Universal Pictures, które właśnie nabyło do niej prawa.

Napisaniem scenariusza zajmie się Sean O’Keefe, zupełnie świeża postać w przemyśle filmowym (na koncie ma będący dopiero w postprodukcji "Wonderland" z Markiem Wahlbergiem oraz adaptację serii powieści Roberta E. Parkera, "Spenser", którą kupił Netflix), a reżyserią Peter Berg (m.in. "Hancock" z Willem Smithem i "Królestwo" z Jamiem Foxxem). Produkcją, z ramienia wydawnictwa Skybound, zajmą się Robert Kirkman, David Alpert, Bryan Furst i Sean Furst, a ze strony Universal - Jon Mone i Lexi Barta. Data premiery nie została ogłoszona.

A tak prezentuje się opis fabuły komiksu:  Dziesięć lat temu tajemnicze zdarzenie zniszczyło jedno z największych amerykańskich miast.  Dwadzieścia tysięcy ludzi zginęło, kiedy centrum Filadelfii przeniosło się do innego wymiaru. W jego miejscu pojawiło się trzydzieści mil kwadratowych wyjętych z zupełnie innego, obcego i niebezpiecznego świata, któremu nadano nazwę Oblivion. Między rzeczywistościami kursują grupy badawcze i ratownicze, grupki ocalałych walczą o przeżycie z gigantycznymi drapieżnikami. Ale normalne życie toczy się dalej. Ludzie zapominają o traumie, przystosowują się do nowych warunków. Tragedię pomagają oswoić pomniki, muzea i kiepskie, kręcone na faktach filmy. Nathan Cole jest jedną z ostatnich osób, którym zależy na odkryciu wszystkich sekretów Oblivionu.

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Donald Ray Pollock - Diabeł wcielony

Niektórzy ludzie rodzą się po to, by można ich było pochować.

Uznany autor "Knockemstiff" – obwołany przez Los Angeles Times jako „nadzwyczajny, godny najwyższej uwagi i wybitnie uzdolniony” – serwuje nam mroczną i wciągającą wizję Ameryki, będącej źródłem literackiej ekscytacji największego kalibru.

Prowincja w południowym Ohio i Zachodniej Wirginii, a tam galeria osobliwych postaci, od czasów II wojny światowej do lat sześćdziesiątych XX wieku. Wśród nich jest Willard Russell, dręczony wspomnieniami rzezi na Południowym Pacyfiku weteran wojenny. Nie może uratować swojej pięknej, chorej żony, Charlotte, bez względu na to, ile pije, modli się i jak wiele ofiar składa na leśnym „ołtarzu”. Tymczasem ich syn Eugene wyrasta na dobrego, lecz gwałtownego człowieka, który wie, kiedy od słów należy przejść do czynów.

Do tego małżeństwo seryjnych morderców, Carla i Sandy Hendersonów, którzy przemierzają amerykańskie autostrady w poszukiwaniu odpowiednich modeli do zdjęć i wyeliminowania. Są też jedzący pająki kaznodzieja Ro, jego kaleki pomocnik Thedore, mistrz gry na gitarze, uciekający przed wymiarem sprawiedliwości, a także skorumpowany miejscowy szeryf.
Donald Ray Pollock splata wszystkie wątki w trzymającą w napięciu fabułę, po której czytelnicy będą zaskoczeni i głęboko poruszeni. Swą pierwszą powieścią udowodnił, że jest doskonałym narratorem sprawdzającym się w najmroczniejszym i najbardziej bezkompromisowym, amerykańskim gatunku.

Reżyser Antonio Campos pracuje nad ekranizacją „Diabła wcielonego”. W gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy m.in. Roberta Pattinsona.

Neonomicon – Alan Moore, Jacen Burrows

W paszczy szaleństwa

Marek Adamkiewicz

Z twórczością Howarda Phillipsa Lovecrafta jest tak, że albo się ją wielbi, albo się jej nie znosi. Amerykanin pisał w bardzo specyficzny sposób, stawiając na niedopowiedzenia, używając ogromnej liczby przymiotników określających przeżywane przez bohaterów okropieństwa i prawie całkowicie ignorując dialogi. Wymyślona przez niego mitologia do dzisiaj porusza wyobraźnię fanów, a Cthulhu i reszta Wielkich Przedwiecznych weszli na stałe do kanonu popkultury. Nic dziwnego, że po tę fascynującą tematykę sięgają także inni autorzy. Jednym z nich jest Alan Moore, a spotkanie twórcy epokowych „Strażników” z niezwykłym światem oślizgłych koszmarów musiało przynieść coś ciekawego.

Aldo Sax, agent FBI, prowadzi śledztwo w sprawie morderstw, które sprawiają wrażenie mordów rytualnych. Ofiarom odcinane są ręce, morderca okalecza też ich ciała. Trop prowadzi do klubu Zothique. Jego właściciel, niejaki Johnny Carcosa prawdopodobnie zna odpowiedzi na dręczące federalnego pytania. Jednak próby odkrycia prawdy mogą zaprowadzić Saxa na skraj szaleństwa. Jakiś czas później w sprawę próbuje się zagłębić kolejnych dwoje agentów. Praca pod przykrywką okazuje się jednak wyjątkowo niebezpieczna.

Mity Cthulhu to dość trudny materiał wyjściowy. Niełatwo napisać coś w stylu, który będzie do twórczości Lovecrafta odpowiednio nawiązywał, ale nie będzie jej bezczelnie kopiował. W kontekście takich wymagań wydaje się, że Alan Moore jest idealnym twórcą do zmierzenia się z tą tematyką, a to głównie z tego względu, że Czarownik z Northampton potrafi wywrócić dany gatunek do góry nogami i zaprezentować w jego ramach coś świeżego. Czy tak właśnie stało się z „Neonomiconem”? Na pewno nie tak, jak w przypadku kilku wcześniejszych tytułów autorstwa Anglika, ale znajdziemy tu namiastkę tego wizjonerstwa.

Alan Moore oraz Jacen Burrows w Subiektywnie

Z twórczością Howarda Phillipsa Lovecrafta jest tak, że albo się ją wielbi, albo się jej nie znosi. Amerykanin pisał w bardzo specyficzny sposób, stawiając na niedopowiedzenia, używając ogromnej liczby przymiotników określających przeżywane przez bohaterów okropieństwa i prawie całkowicie ignorując dialogi. Wymyślona przez niego mitologia do dzisiaj porusza wyobraźnię fanów, a Cthulhu i reszta Wielkich Przedwiecznych weszli na stałe do kanonu popkultury. Nic dziwnego, że po tę fascynującą tematykę sięgają także inni autorzy. Jednym z nich jest Alan Moore, a spotkanie twórcy epokowych „Strażników” z niezwykłym światem oślizgłych koszmarów musiało przynieść coś ciekawego.

 

Odwiedziny w Subiektywnie przyniosą dzisiaj lekturę napisanej przez Marka recenzji Neonomiconu.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Clare Mackintosh - Nie szukaj mnie

Czasami lepiej trzymać się kłamstw. Prawda mogłaby cię zabić…

Policja twierdzi, że to było samobójstwo.
Anna podejrzewa, że morderstwo.
Komu uwierzysz?

Prawa do książki sprzedano do ponad 20 krajów!

Dokładnie przed rokiem Caroline Johnson postanowiła ze sobą skończyć. Było to wstrząsające samobójstwo, wierna kopia tego, które kilka miesięcy wcześniej popełnił jej mąż. Ich córka Anna od tamtej pory bezskutecznie usiłuje pogodzić się z utratą rodziców. Dziś sama ma dziecko i tęskni za matką bardziej niż kiedykolwiek. Zaczyna zadawać sobie pytania, chce wiedzieć, jak naprawdę zginęli rodzice, ale grzebiąc w ich przeszłości, naraża się na ogromne niebezpieczeństwo. Niektórych poszukiwań lepiej nie zaczynać…

Clare Mackintosh, autorka bestsellerów "Widzę cię" i "Pozwolę ci odejść" powraca z mrożącą krew w żyłach, pełną zwrotów akcji powieścią, od której nie oderwiecie się aż do wstrząsającego zakończenia.

Clare Mackintosh przez dwanaście lat pracowała w policji, między innymi w wydziale dochodzeniowym i jako koordynatorka interwencji w sprawach zakłócenia porządku publicznego. Po odejściu ze służby została niezależną dziennikarką i konsultantką do spraw mediów społecznościowych, jest też organizatorką Chipping Norton Literary Festival. Obecnie mieszka w Cotwolds z mężem i trójką dzieci.

Świat miniony – Tom Sweterlitsch

Bednarski też by tak chciał

Hubert Przybylski

Raz na jakiś czas nachodzi mnie, żeby przeczytać sobie książkę albo obejrzeć jakiś serial czy film z gatunku zwanego kryminałem*. I różnie się to kończy. Niekiedy nabieram chęci na więcej tego typu rozrywki, a czasami tracę wiarę w potęgę ludzkiego rozumu** i kryminały przestają dla mnie istnieć na miesiące i lata. Co prawda już się nauczyłem, że dobry serial kryminalny nie może mieć więcej niż osiem czy dziesięć odcinków, a w kwestii filmów ostatnimi czasy najmniej obrażają mój wątły intelekt kryminały hiszpańskojęzyczne, ale jeśli chodzi o książki, wciąż jestem w punkcie wyjścia. Czy lektura najnowszej powieści Toma Sweterlitscha, „Świat miniony”, coś w tej materii zmieniła? O tym za chwilę.

Gdyż albowiem najsampierw wspomnieć wypada, o czym traktuje ów „Świat miniony”. A jest to historia okropnej zbrodni i śledztwa prowadzonego przez agentkę NCIS***, Shannon Moss, która wykorzystuje, między innymi, podróże w przyszłość. Żeby nie było za nudno – przestępstwo jest powiązane z przeszłością naszej bohaterki i zaginięciem okrętu kosmicznego, a ludzkość staje na krawędzi nieuchronnej zagłady. Normalnie zdrowo jak się nie obrócić, tak schaby z tyłu.

Tom Sweterlitsch w Subiektywnie

Raz na jakiś czas nachodzi mnie, żeby przeczytać sobie książkę albo obejrzeć jakiś serial czy film z gatunku zwanego kryminałem*. I różnie się to kończy. Niekiedy nabieram chęci na więcej tego typu rozrywki, a czasami tracę wiarę w potęgę ludzkiego rozumu** i kryminały przestają dla mnie istnieć na miesiące i lata. Co prawda już się nauczyłem, że dobry serial kryminalny nie może mieć więcej niż osiem czy dziesięć odcinków, a w kwestii filmów ostatnimi czasy najmniej obrażają mój wątły intelekt kryminały hiszpańskojęzyczne, ale jeśli chodzi o książki, wciąż jestem w punkcie wyjścia. Czy lektura najnowszej powieści Toma Sweterlitscha, „Świat miniony”, coś w tej materii zmieniła? O tym za chwilę.

 

W podróż do Świata minionego zaprasza nas dzisiaj Hubert.

Nowości wydawnictwa Replika

Florian Altenhöner - Człowiek, który rozpętał II wojnę światową

Alfred Naujocks – fałszerz, morderca, terrorysta

Zabójca, fałszerz, szpieg – tajny agent SD
Alfred Naujocks. Artysta terroru.

Przełożeni opisywali go jako „desperado i łotra”, który podejmie się nawet najbardziej ryzykownego zadania bez mrugnięcia okiem.
To on zorganizował akcję pozorowanego ataku na radiostację w Gliwicach 31 sierpnia 1939 r. Zdarzenie to posłużyło jako pretekst do napaści Niemiec na Polskę. W późniejszym czasie brał udział w wielu podobnych akcjach. Z tego tytułu sam nazwał siebie po wojnie „niemieckim Jamesem Bondem”.
W latach 50. i 60. sprzedawał swe opowieści mediom, piszącym chętnie o jego „fantazji”, pomniejszając jednocześnie wszelkie kwestie niewygodne.
Florian Altenhöner charakteryzuje życie Naujocksa bez jakichkolwiek upiększeń. Widzi w nim jednego z największych niemieckich zbrodniarzy wojennych. Opisuje kulisy działania agentów SD, pokazuje, jak Naujocks wprowadzał zamęt w szeregach organizacji działających przeciwko nazistom.
Swoje informacje czerpie ze źródeł już publikowanych, ale także nowych, opracowanych po raz pierwszy. Pośrednio ukazuje również, jak możliwe stało się, by narodowy socjalizm funkcjonował tak sprawnie i tak długo.
Naujocks zmarł w 1966 roku, w Niemczech nigdy nie wniesiono przeciwko niemu żadnych oskarżeń.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Maja Lidia Kossakowska - Upiór Południa (wydanie 4 w 1)

Rozgrywają się w różnych czasach i różnych miejscach.

Opowiadają o różnych ludziach i różnych namiętnościach.

Cztery historie, które łączy jedno - upał.

Żar, który wypala z człowieka resztki myśli, ludzkich odruchów, skrupułów. Spycha w otchłań szaleństwa i zaciera granice pomiędzy rzeczywistością a urojeniami.
Korespondent wojenny. Rewolwerowiec z Dzikiego Zachodu. Komandos w niewoli. Pensjonariusz zakładu dla obłąkanych. Każdy z nich ma swoją historię. Każdy z nich w głębi duszy pragnie tylko jednego - przeżyć. A może już za późno? Może już nie udało im się przeżyć, a to, co naokoło to tylko piekło.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Fritjof Capra - Tao fizyki (18 czerwca 2019)

Tao fizyki (1975) szybko stało się światowym bestsellerem i sztandarową pozycją ruchu New Age. Capra jako pierwszy wskazał religijno-światopoglądowe konsekwencje fizyki dwudziestego wieku, odkrywając jej  zbieżność z tradycją filozoficzną Wschodu, gnozą i myśleniem magicznym. Przedstawił całkiem nową wizję rzeczywistości, wskazując konieczność fundamentalnej reorganizacji naszego życia.

Fritjof Capra (ur. 1939) jest fizykiem i filozofem. Doktoryzował się na Uniwersytecie w Wiedniu, po czym pracował na kilku europejskich i amerykańskich uniwersytetach, specjalizując się w fizyce wysokich energii. Swoje najbardziej znane książki - m. in. Tao fizyki i Punkt zwrotny - poświęcił filozoficznym implikacjom współczesnej nauki.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Patricia Briggs - Dotyk Ognia (3 lipca 2019)

Seria z Mercedes Thompson 9

Napięcie między nadnaturalnymi a ludźmi sięga zenitu.
Mercy i Adam, alfa wilkołaczej watahy, zostają wezwani na pomoc. Powstrzymanie szalejącego trolla? Co to dla nich. Tylko, że to dopiero początek prawdziwych kłopotów. Przypadkiem odkrywają bowiem tajemnicę, która może całkowicie zniszczyć kruchą równowagę i pokój.
Porwane przez nimfy ludzkie dziecko musi wrócić do domu. Aby ochronić chłopca przed niebezpieczeństwem, Mercy i Adam będą musieli stawić czoła najpotężniejszemu wilkołakowi w kraju, nimfom i ludziom. Kto jednak ochroni ich samych przed chłopcem dotkniętym przez ogień?
Mercy, naprawdę? Zapomniałaś, że żaden dobry uczynek nie pozostanie bez kary?


Seria o Mercedes Thompson
Jedna z najbardziej popularnych serii Urban Fantasy.
Książki o Mercedes Thompson to bestsellerowa seria cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem gatunku – urban fantasy.
Pierwsza z serii książka „Zew Księżyca”  wydana w USA 2006 szybko zyskała sobie przychylność krytyków i pojawiła się na liście USA Today, drugi tom wszedł na listę bestsellerów New York Timesa, a trzeci trafił na sam jej szczyt. Fabryka Słów w 2008 roku wydała po raz pierwszy przygody sympatycznej mechanik, Mercedes Thompson, i od tej pory książki z tej serii cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Nakładem Fabryki ukazało się dotychczas siedem tomów przygód Mercy:
1 Zew księżyca
2 Więzy krwi
3 Pocałunek żelaza
4 Znak Kości
5 Zrodzony ze Srebra
6 Piętno Rzeki
7 Żar Mrozu
8 Zamęt Nocy

Informacje AMC Polska

Trzeci odcinek sezonu "Fear the Walking Dead” (17 czerwca w poniedziałek o 3:00)

RÓWNOCZEŚNIE Z AMERYKAŃSKĄ PREMIERĄ, POWTÓRKA TEGO SAMEGO DNIA O 22:00.

ALICIA I MORGAN STAWIAJĄ CZOŁA NIEBEZPIECZNEJ PRZESZKODZIE.

Alycia Debnam-Carey jako Alicia Clark, „Fear the Walking Dead”.

Na nowy, 3. odcinek, 5. sezonu „Fear the Walking Dead” zapraszamy już 17 czerwca o 3:00 (równocześnie z amerykańską premierą) oraz 22:00. June i Dorie przyjmują ofertę schronienia przed niebezpieczeństwem, jednak nieporozumienie ze zdesperowanym ocalałym prowadzi do kłopotów. W tym samym czasie, Alicia i Morgan stawiają czoła niebezpiecznej przeszkodzie.

W 5. sezonie Fear the Walking Dead misja grupy jest jasna: odnaleźć ocalałych i uczynić z resztek dawnego świata nieco lepsze miejsce. Morgan Jones (Lennie James) jest zdeterminowany, by przewodzić grupie w oparciu o filozofię, u podstaw której leżą życzliwość, oddanie społeczności i nadzieja. Bohaterowie wierzą, że wzajemna pomoc pomoże im zadośćuczynić za błędy popełnione w przeszłości. Jednak nie tak łatwo odzyskać zaufanie. Misja niesienia pomocy innym zostanie poddana ostatecznej próbie, gdy członkowie grupy znajdą się na nieznanym terytorium, co zmusi ich do stawienia czoła nie tylko swojej przeszłości, ale także lękom. Tylko w ten sposób będą w stanie odkryć zupełnie nowy sposób na przeżycie, który na zawsze ich odmieni.

„Fear the Walking Dead” produkcji AMC Studios to czwarty pod względem popularności serial wśród kanałów amerykańskiej telewizji kablowej w grupie wiekowej 18-49 oraz, według badań Nielsen live+3, w grupie 25-54. W serialu występują: Lennie James, Rubén Blades, Alycia Debnam-Carey, Colman Domingo, Danay Garcia, Garret Dillahunt, Maggie Grace, Jenna Elfman, Alexa Nisenson i Austin Amelio. Producentem wykonawczym „Fear the Walking Dead” jest Scott M. Gimple, showrunnerami Andrew Chambliss oraz Ian Goldberg, a także Robert Kirkman, David Alpert, Gale Anne Hurd i Greg Nicotero.

 

BBPO. Piekło na Ziemi. Tom 1 – Mike Mignola i inni

Potworni bogowie, boskie potwory

Marcin Knyszyński

Mike Mignola w 2010 roku oznajmił autorom „B.B.P.O”, że od sierpnia na okładce komiksu pojawi się podtytuł „Hell on Earth”. Chciał w ten sposób zaznaczyć nowe otwarcie w historii Biura Badań Paranormalnych i Obrony – żabie piekło kipiące pod ziemią objawiło się w końcu całemu światu. Koniec tajemnicy, mieszkańcy naszej planety już wiedzą, że nie są i nigdy nie byli tu sami. Współmieszkańcy wcale nie mają pokojowych zamiarów, a grupa naszych bohaterów ma coraz więcej problemów.

Wszystkie numery sprzed „Piekła na Ziemi” otrzymały po pewnym czasie podtytuł, który już dobrze znamy – „Plaga żab”. Nowe odcinki „B.B.P.O” bezpośrednio kontynuują wydarzenia „Plagi…”. Liz Sherman, która w tak spektakularny sposób zakończyła pewien etap nie tylko w życiu grupy, ale i wszystkich mieszkańców globu, nadal jest zaginiona. Biuro działa już teraz pod egidą ONZ, globalnie i w pełni jawnie – w końcu nikt nie może zaprzeczyć istnieniu gigantycznego potwora w niecce Salton Sea. Bohaterów czeka naprawdę trudne zadanie – wszystko wskazuje na to, że świat powoli i nieubłaganie zmierza ku apokalipsie.

Pierwszy tom nowej serii w ramach „B.B.P.O” to cztery krótsze niż zwykle, kilkuodcinkowe opowieści. Pierwsza, o jakże wymownym tytule „Nowy świat”, przywraca z niebytu jedną z najciekawszych postaci uniwersum – kapitana Daimio. Razem ze zmagającym się z własnymi demonami Abe’em Sapienem rozwiązuje on zagadkę tajemniczych zaginięć ludzi w Kolumbii Brytyjskiej. Tymczasem Kate Corrigan próbuje trzymać w ryzach całe Biuro, agent Devon oskarża Sapiena o to, że jest tajnym sprzymierzeńcem Żab (patrz: zaskakujący zwrot akcji z ostatniego tomu „Plagi Żab”), a starożytna mumia Panya nadal knuje jakiś swój tajemniczy i niepokojący plan.

Mike Mignola i inni w Subiektywnie

Mike Mignola w 2010 roku oznajmił autorom „B.B.P.O”, że od sierpnia na okładce komiksu pojawi się podtytuł „Hell on Earth”. Chciał w ten sposób zaznaczyć nowe otwarcie w historii Biura Badań Paranormalnych i Obrony – żabie piekło kipiące pod ziemią objawiło się w końcu całemu światu. Koniec tajemnicy, mieszkańcy naszej planety już wiedzą, że nie są i nigdy nie byli tu sami. Współmieszkańcy wcale nie mają pokojowych zamiarów, a grupa naszych bohaterów ma coraz więcej problemów.

 

Zapraszamy do Subiektywnie, gdzie Marcin recenzuje pierwszy tom nowej serii BBPO. Piekło na Ziemi.

Zapowiedź wydawnictwa Drageus

Dariusz Domagalski - Hajmdal Tom 3: Bunt (19 czerwca 2019)

Potężny drednot „Hajmdal” zostawia za sobą księżyce Monarchy i przemierza olbrzymie terytorium Cesarstwa Bahiriańskiego, gdzie w każdym systemie czyha flota nieprzyjaciela. Admirał Nathaniel Kashtaritu podejmuje ryzykowną grę z wrogiem. Stawką jest śmierć albo ocalenie.
Wśród załogi, zmęczonej i zniechęconej, zaczynają się skrywane szepty, tajne spotkania, knowania i intrygi.
Na pokładzie wybucha bunt.
Tymczasem gdzieś w nieznanej przestrzeni, na żyjącym okręcie Khon-Ma, ludzie budzą się z letargu. Próbują zrozumieć, co się stało. Wśród pytań bez odpowiedzi jasne jest tylko jedno. Toch-em umiera.
Jak potoczą się losy Federacji Terrańskiej? Czy Ezra Leahy i jego towarzysze przetrwają nadciągającą burzę?
Kosmos skrywa niezgłębione sekrety.

Fragment 1

Fragment 2

Criminal. Tom 1: Tchórz. Lawless – Ed Brubaker, Sean Phillips

W pułapce złych wyborów

Marek Adamkiewicz

Ed Brubaker i Sean Philips już niejednokrotnie udowadniali, że świetnie im się ze sobą współpracuje. Do tej pory mieliśmy okazję poznać kilka znakomitych tytułów ich autorstwa, a teraz na nasz rynek trafia w końcu seria, która chyba najbardziej rozsławiła ów twórczy tandem. Pierwszy tom „Criminal”, bo to o nim mowa, to wysokiej klasy kryminał, który mocno czerpie z nurtu noir i prezentuje dość pesymistyczną wizję świata. W otwarciu serii poznajemy oprychów i kanciarzy, zaludniających ciemne zakamarki fikcyjnego Center City.

Na cały tom składają się dwie osobne opowieści. „Tchórz” dotyczy na pozór zwykłego napadu na ciężarówkę przewożącą diamenty. Sęk w tym, że skok nie idzie po myśli zwerbowanego w ostatniej chwili Leo, który miał za zadanie obmyślić trasę ucieczki dla bandytów. Sprawy komplikują się na tyle, że Leo musi przyczaić się gdzieś na uboczu i przechować zgoła nieoczekiwane fanty. „Lawless” to z kolei historia traktująca o mężczyźnie próbującym rozwikłać zagadkę śmierci swojego brata. W tle także przewija się napad, a główny bohater, Tracy Lawless, próbuje dostać się w szeregi szajki planującej śmiały skok, zaś całą akcję wykorzystać do własnych celów.

Ed Brubaker korzysta z klisz, które w nurcie noir występują od dawien dawna. Czy można jednak uznać to za wadę? Te wydawałoby się ograne motywy są tu prezentowane w sposób twórczy, więc odpowiedź może być wyłącznie przecząca. Bo co z tego, że Amerykanin nie wymyśla prochu, skoro jak ryba w wodzie czuje się w opisywaniu kryminalnego półświatka? Warto w tym momencie wspomnieć, że otarł się o to środowisko w młodości, co pozwoliło mu zachować wiarygodność tych opowieści, w których przedstawia to otoczenie. „Criminal” jest tego doskonałym przykładem.

Ed Brubaker i Sean Phillips w Subiektywnie

Ed Brubaker i Sean Philips już niejednokrotnie udowadniali, że świetnie im się ze sobą współpracuje. Do tej pory mieliśmy okazję poznać kilka znakomitych tytułów ich autorstwa, a teraz na nasz rynek trafia w końcu seria, która chyba najbardziej rozsławiła ów twórczy tandem. Pierwszy tom „Criminal”, bo to o nim mowa, to wysokiej klasy kryminał, który mocno czerpie z nurtu noir i prezentuje dość pesymistyczną wizję świata. W otwarciu serii poznajemy oprychów i kanciarzy, zaludniających ciemne zakamarki fikcyjnego Center City.

 

Brzmi zachęcająco. Marek wprowadza nas w mroczny świat Criminal.

W Samo Południe CCCXLII - ogłoszenie wyników

Dzisiaj zostaną wylosowani zwycięzcy konkursu, w którym do wygrania były trzy egzemplarze Słowodzicielki Anny Szumacher, powieści wydanej przez Wydawnictwo Dolnośląskie. Warunkiem udziału w losowaniu nagrody było udzielenie prawidłowych odpowiedzi na zadane przez nas pytania, postępując przy tym zgodnie z konkursowym regulaminem.

 

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Anna Szumacher należy do Ekipy szortalowych recenzentów. Recenzje Anny Szumacher można przeczytać w Subiektywnie oraz naszym miesięczniku "Szortal Na wynos". Akceptujemy również odpowiedź dotyczącą autorstwa kilku opowiadań na naszym portalu.

2. Zadaniem pierwszoplanowych bohaterów "Słowodzicielki" jest odnalezienie fabuły powieści fantasy, w której są bohaterami drugoplanowymi.

3. "Czas pomsty", Maciej Liziniewicz.

 

Nagrody otrzymują konkursowicze o inicjałach: K.R., K.K. oraz S.S. o czym wkrótce zostani powiadomieni mailowo.

Gratulujemy

Era supernowej – Cixin Liu

Testy wieszania niewiary

Marcin Knyszyński

Całkiem niedawno mieliśmy okazję przeczytać niezły „Piorun kulisty” Cixina Liu. Oszałamiające teorie nauk ścisłych urzeczywistniały się na kartach powieści i wywierały realny wpływ na życie dość płaskich, papierowych bohaterów. Fabuła taka sobie, można przyczepić się tego i owego, ale ogólnie bez większych zastrzeżeń. A teraz otrzymujemy kolejną powieść autora, napisaną jeszcze przed wspomnianym „Piorunem…” i entuzjastycznie przyjętą trylogią „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”. W odległości kilku lat świetlnych od naszej planety wybucha supernowa.

Promieniowanie pochodzące z niewyobrażalnej eksplozji dociera do Ziemi. W jego wyniku wszyscy ludzie powyżej trzynastego roku życia umrą w ciągu kilku miesięcy, może roku. Wszyscy – na planecie zostaną tylko dzieci. Trzeba zatem szybko przekazać im niezbędne kompetencje – począwszy od skomplikowanej wiedzy akademickiej, poprzez obsługę fabryk, elektrowni, środków transportu, na medycynie i opiece nad niemowlętami skończywszy. Dzieci muszą „dorosnąć” w kilka miesięcy, aby przejąć panowanie nad Ziemią i utrzymać się przy życiu. Ludzkość musi przetrwać. Maluchy są w oczach dorosłych najbardziej niewinnymi przedstawicielami naszego gatunku i chłoną wiedzę jak gąbki – co może pójść źle?

Cixin Liu w Subiektywnie

Całkiem niedawno mieliśmy okazję przeczytać niezły „Piorun kulisty” Cixina Liu. Oszałamiające teorie nauk ścisłych urzeczywistniały się na kartach powieści i wywierały realny wpływ na życie dość płaskich, papierowych bohaterów. Fabuła taka sobie, można przyczepić się tego i owego, ale ogólnie bez większych zastrzeżeń. A teraz otrzymujemy kolejną powieść autora, napisaną jeszcze przed wspomnianym „Piorunem…” i entuzjastycznie przyjętą trylogią „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”. W odległości kilku lat świetlnych od naszej planety wybucha supernowa.

 

Na Szortalu nadeszła właśnie Era supernowej. Ma w tym niemały udział Marcin.

Zapowiedzi wydawnictwa Zysk i S-ka

Kurt Vonnegut - Syreny z Tytana (9 lipca 2019)

Kultowa książka mistrza czarnego humoru, która w kostiumie powieści science fiction zadaje pytania o sens otaczającego nas świata

W Syrenach z Tytana Kurt Vonnegut zastanawia się, do jakiego stopnia człowiek jest panem własnej woli oraz czy dana mu jest możliwość kierowania swoim losem.

Prosperujący przedsiębiorca Winston Niles Rumfoord po wyruszeniu wraz ze swoim psem Kazakiem w międzygwiezdną podróż zamienia się w czystą energię i materializuje się tylko wtedy, gdy zetknie się z Ziemią lub inną planetą. Na Tytanie spotyka Salo, wysłannika obcej cywilizacji – Tralfamadorii, który od kilkuset tysięcy lat czeka na zapasową część do swojego statku kosmicznego. Zaprzyjaźnia się z nim i razem tworzą na Marsie państwo, składające się z porwanych Ziemian, wśród których jest również Malachi Constant, najbogatszy człowiek w Ameryce, i Beatrycze, była żona Rumfoorda.


Anna Potyra - Pchła (9 lipca 2019)

Demony przeszłości powracają

Wigilia Bożego Narodzenia. Ulice Warszawy pustoszeją, mieszkańcy zaszywają się w zaciszu swych domów, by zasiąść przy świątecznych stołach. Jednak nie wszyscy. Adam Lorenz, komisarz Wydziału Zabójstw, dostaje wezwanie. W jednym z mieszkań zostaje zastrzelony młody mężczyzna. Miejsce zbrodni nie przypomina niczego, z czym Lorenz spotkał się podczas wieloletniej pracy w policji. Morderstwo wydaje się bardzo szczegółowo zaplanowane. Nie ma żadnych śladów. Nie ma podejrzanych. Nie ma motywu. Jedynym punktem zaczepienia jest stara fotografia pozostawiona przez zabójcę.

Do pomocy w śledztwie zostaje przydzielona profilerka Iza Rawska. Wspólnie z Lorenzem usiłuje odgadnąć, jaka historia kryje się za popełnioną zbrodnią. Nie mogą przypuszczać, że to dopiero jej początek…

"Polacy w Lipawie – historia znana, nieznana, zapomniana" - wystawa

Wystawa „Polacy w Lipawie – historia znana, nieznana, zapomniana” w czerwcu na Łotwie

Informacja wydawnictwa Burda Książki

Paulina Foremny - spotkanie autorskie (24 czerwca 2019)

Wydawnictwo Burda Książki oraz Empik w Centrum Handlowym Bonarka w Krakowie zapraszają na spotkanie autorskie z Pauliną Foremny.

https://pl-pl.facebook.com/events/392578151382785/

Zwyciężczyni IV edycji programu MasterChef Junior 24 czerwca o 18:00 opowie o swojej pasji do gotowania oraz wrażeniach z programu. Będzie to również doskonała okazja do rozmowy o ulubionych daniach (staropolskie karminadle i carpaccio z gruszki). Przepisy na nie znalazły się w książce "MasterChef Junior. Czwarta polska edycja programu".

Historie podniebne – Jakub Małecki

Siedem wspaniałych

Marek Adamkiewicz

Mało który autor potrafi pisać w taki sposób, by opowiadając o sprawach zwyczajnych i błahych, pozostawić w czytelniku wrażenie, że oto właśnie przeczytał książkę, która coś znaczy i nie wywietrzeje mu z głowy po kilku dniach, tylko zostanie w niej na dłużej – skłoni do zastanowienia, lub po prostu sprawi, że poczuje się dobrze. Bo książki Kuby Małeckiego zostawiają ślady w duszy. A przynajmniej robią to z moją duszą. Na każdą kolejną powieść czekam z niecierpliwością, ciesząc się także skrawkami, porozrzucanymi tu i ówdzie opowiadaniami i innymi krótkimi formami. „Historie podniebne” to właśnie zestaw takich skrawków.

Najnowszy zbiór opowiadań Małeckiego to pięć tekstów do tej pory wydanych w różnych antologiach i czasopismach oraz dwa nowe, napisane specjalnie na tę okazję. Autor serwuje nam między innymi opowieść o relacji ojciec-dorosły syn, wzajemnych pretensjach i nieśmiałej próbie osiągnięcia przez nich porozumienia w kilku istotnych kwestiach. Poza tym znajdziemy tu też przejmujący dramat o samotności starego człowieka, poszukującego okruchów bliskości nawet w sytuacjach na pozór pozbawionych uczuć. Poznamy także skrawek innego świata, w którym ludzie próbują przeżyć w obliczu kontaktu z przerażającym nieznanym. A to nie wszystko...

Choć akcja wszystkich siedmiu opowiadań toczy się w różnych, najczęściej nieokreślonych miejscach (a czasami nawet w innej rzeczywistości), to wszystkie dotyczą ludzkiego życia, podejmowanych przez nas decyzji, przeżywanych emocji. Wzruszeń jest tu naprawdę dużo, ale dokładnie takiego rodzaju literatury mogliśmy się spodziewać, znając wcześniejsze książki Małeckiego. Taki stan rzeczy może albo nastroić nas optymistycznie i zwiększyć czerpaną z lektury przyjemność, albo wywołać pewne wątpliwości. Jakie?

Jakub Małecki w Subiektywnie

Mało który autor potrafi pisać w taki sposób, by opowiadając o sprawach zwyczajnych i błahych, pozostawić w czytelniku wrażenie, że oto właśnie przeczytał książkę, która coś znaczy i nie wywietrzeje mu z głowy po kilku dniach, tylko zostanie w niej na dłużej – skłoni do zastanowienia, lub po prostu sprawi, że poczuje się dobrze. Bo książki Kuby Małeckiego zostawiają ślady w duszy. A przynajmniej robią to z moją duszą. Na każdą kolejną powieść czekam z niecierpliwością, ciesząc się także skrawkami, porozrzucanymi tu i ówdzie opowiadaniami i innymi krótkimi formami. „Historie podniebne” to właśnie zestaw takich skrawków.

 

Marek recenzuje Historie podniebne.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Mitch Albom - Kolejna osoba, którą spotykamy w niebie

Poruszająca kontynuacja bestsellerowej powieści Pięć osób, które spotykamy w niebie.

Kolejna osoba, którą spotykamy w niebie opowiada historię Annie – dziewczynki, którą bohater pierwszej powieści, Eddie, uratował, poświęcając swoje życie, co rozpoczęło jego niesamowitą podróż w niebie.

Po latach Eddie i Annie znów się spotkają. Annie ginie w wypadku i tym razem to Eddie będzie jedną z pięciu osób, która nauczy ją, że każde ludzkie życie ma sens, a każde zakończenie jest również początkiem czegoś nowego.


Bogusław Chrabota - Gitara i inne demony młodości

Historia o młodości i przyjaźni zrodzonej w industrialnych krajobrazach Nowej Huty i mieszczańskim Krakowie.

Ta książka to wbrew pozorom pełnokrwista powieść, choć nie ucieka od wszechobecnych na jej stronach wątków biograficznych. Autor wychowywał się na pograniczu dwóch kompletnie różnych wszechświatów – Nowej Huty i Krakowa. A jednak w tej książce splatają się w jedną całość. Arka Pana jest przedmurzem Piwnicy pod Baranami i Collegium Novum. Środowisko „Tygodnika Powszechnego” nie koliduje z obrazami nowohuckiego socrealizmu. Na kartach książki pojawiają się cienie Wisławy Szymborskiej, Kornela Filipowicza, Marka Grechuty, Kory i Manaamu. A wszystko spaja serdeczna przyjaźń kilku nastolatków, ich marzenie o karierze muzycznej i legendarna gitara Defil Carioca. Symbol, marzenia i pamiątka.

Nowości wydawnictwa Rebis

Agnieszka Hałas - Śpiew potępionych

Teatr Węży Tom 4

Najnowsza odsłona świata Zmroczy - czwarty tom cyklu „Teatr węży”
Krzyczący w Ciemności po zawarciu ugody ze srebrnymi magami wyrusza na Wyspy Śpiewu. Jego tajnej misji od początku towarzyszą kłopoty. Równowaga Zmroczy uległa zaburzeniu, a nad wszystkim wisi widmo szykującej się katastrofy. Co knują demony z Doliny Śniedzi?

Melanż czarnej magii z tropikalną przygodą zaskoczy was, zahipnotyzuje i przyprawi o dreszcze.

Śpiew potępionych to czwarty tom cyklu dark fantasy „Teatr węży” – mrocznego, intrygującego, pełnego plastycznych szczegółów, z pełnokrwistymi postaciami i przemawiającą do wyobraźni społecznością.

Agnieszka Hałas (ur. 1980), z wykształcenia doktor nauk biologicznych, obecnie tłumaczka i pisarka. Kocha góry i koty. Od 1996 r. należy do Lubelskiego Klubu Fantastyki „Syriusz”, jest redaktorką portalu Esensja. Jest również docenianą autorką zbiorów opowiadań Między otchłanią a morzem i Po stronie mroku, a także baśniowo-psychologicznej opowieści Olga i osty. W mocy wichru to ostatni tom świetnej trylogii „Teatr węży”.


Charles C. Mann - 1491. Ameryka przed Kolumbem

Wyprawa w głąb dziejów Ameryki z doskonałym przewodnikiem, Charlesem C. Mannem korespondentem magazynów „Science” i „Atlantic Monthly”

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Agata Kołakowska - Lista obecności

Iga Stelmach jest czterdziestoletnią rzeźbiarką, która otrzymała zaproszenie do zamieszkania w Kunicach. W tej wsi stawia się na więzi międzyludzkie, a wspólnota jest jak rodzina. Ze szczególną estymą traktowani są artyści, których obecność jest chlubą miejscowości. Iga kupuje dom, w którym chce zacząć nowy rozdział swojego życia. Ma nadzieję, że tu będzie mogła powrócić do rzeźbienia. Przestanie się go bać…

A ma powody, by do swojej ukochanej gliny podchodzić z dystansem i niepokojem. Po śmierci pięcioletniej córeczki zorientowała się, że kolejna bolesna strata, której doświadczyła, nie jest przypadkowa. Wszyscy bliscy, których utrwaliła w swoim najsłynniejszym cyklu "Oblicza", odeszli - dokładnie w takiej kolejności, w jakiej ich wyrzeźbiła. Świadomość tego była dla niej wstrząsem.

Agata Kołakowska (ur. 1984) - wrocławianka z urodzenia i zamiłowania. Autorka czternastu powieści obyczajowych.


Natalie Daniels - Zbyt blisko

Connie i Ness poznały się w parku, w którym bawiły się ich dzieci. Okazało się, że są sąsiadkami, i wkrótce stały się nierozłączne.
Kiedy rozpadło się małżeństwo Ness, Connie wspierała ją w trudnych chwilach, lecz to, co było zażyłą przyjaźnią, niepostrzeżenie przemieniło się w rodzaj obsesji. Przyjaciółka staje się obecna zawsze i wszędzie, a Connie nie ma nawet skrawka prywatnej przestrzeni ani czasu dla męża i dzieci. To staje się nie do zniesienia…

Gdy w szpitalu psychiatrycznym Connie odzyskuje świadomość, dowiaduje się, że popełniła straszliwą zbrodnię. Ale ona nic nie pamięta - cierpi na amnezję dysocjacyjną. Jednak z pomocą psychiatry mozolnie dociera do prawdy…

Nowość wydawnictwa Fantazmaty

Antologia - Ja, legenda

Fantastycznie o legendach – premiera antologii „Ja, legenda”

Magia, mit, apokalipsa, a w nich historie postaci – tak niepozornych, jak kanar czy kogut albo wspaniałych niczym król – poszukujących własnej legendy. Polska fantastyka rozrosła się właśnie o antologię „Ja, legenda”.

Na zbiór składają się prace aż dwudziestu pięciu autorów wyłonione w konkursie spośród stu zgłoszonych. Szeroki wybór opowiadań ostatecznie dał niemal 700 stron lektury dostępnej w formie e-booka. Nad redakcją oraz organizacją naboru czuwała ekipa projektu Fantazmaty – inicjatywy non-profit łączącej wschodzących twórców i miłośników fantastyki. Antologię można pobrać z oficjalnej strony projektu.

Opis antologii „Ja, legenda” z listą zwycięskich prac oraz publikacja do pobrania: https://fantazmaty.pl/projekty/ja-legenda/

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Andrzej Pilipiuk - Karpie bijem (17 lipca 2019)

Terminator napędzany samogonem powraca!
I to w wielkim stylu, bo dzieją się nieprawdopodobne. Dowiecie się, jak zamienić Babę Jagę w broń ostatecznej Zagłady, jak w Dębince realizują konwergencję kultur, jakie zagrożenia mogą płynąć ze świętowania Światowego Dnia Przytulania oraz co syndrom sztokholmski ma wspólnego z samogonem.
UWAGA!
Tom zawiera drastyczne treści mogące zdruzgotać wiarę Czytelników w niezłomną nienawiść pomiędzy rodami Wędrowyczów i Bardaków.

Andrzej Pilipiuk
Niestrudzony tropiciel ciekawostek z lamusa.
Kolekcjoner nagród literackich, który z pisania z pasją uczynił swój sposób na życie. Miarą jego sukcesu jest 30 napisanych powieści wydanych w ciągu dekady, milion sprzedanych książek i miejsce na podium ścisłej czołówki najpoczytniejszych pisarzy w Polsce.
Homo literatus, który do pisania podchodzi z żelazną konsekwencją – pracuje planowo, codziennie, a kiedy poczuje zmęczenie fabułą, zabiera się za inny tytuł. Uprzedzając krytykę sam siebie nazwał Wielkim Grafomanem.
Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania łowca meteorów.
Beznadziejnie zauroczony zapomnianymi odkrywcami i wynalazkami XIX wieku. Społecznik.
Twórca panteonu niezwykłych bohaterów literackich oraz Jakuba Wędrowycza – zawistnego, mściwego kmiota, bimbrownika i egzorcysty. Jedynego w polskiej literaturze, rdzennie polskiego superbohatera, który przez lata rozśmieszania do łez dorobił się własnego festiwalu.
Czterokrotny laureat prestiżowej nagrody Nautilusa. Dziesięciokrotnie nominowany, raz nagrodzony Nagrodą im. J. A. Zajdla.
Pija herbatę. Ani wstrząśniętą, ani tym bardziej mieszaną. Parzoną w samowarze.

Informacja wydawnictwa Egmont

BATMAN MA 80 LAT!

A tym, którego kochamy najbardziej jest Batman.
Frank Miller

Trudno uwierzyć, ale człowiek nietoperz kończy 80 lat. Pierwszy komiks z jednym z najpopularniejszych superbohaterów na świecie ukazał się w 1939 roku. Batman przez ostatnie lata stał się symbolem determinacji, odwagi i sprawiedliwości dla wielu pokoleń fanów.
Kiedy przy jakiejkolwiek okazji pada hasło „superbohater”, zawsze dwa pierwsze przykłady, jakie przychodzą ludziom do głowy, to Superman i Batman. Faktycznie – to najpopularniejsi superbohaterowie, ale także najstarsi. Supermanowi trzeba przyznać pierwszeństwo z racji wieku (jest o rok starszy), ale to Batman z dzisiejszej perspektywy jest postacią znacznie bardziej wielowymiarową i z ciekawszym dorobkiem. Pomimo setek innych superbohaterów, którzy pojawili się w późniejszych latach, wciąż jest ikoną gatunku.
Nie ma biblioteki komiksowej, czy zestawienia z najlepszymi komiksami, w których nie znalazłby się chociaż jeden album z jego przygodami. Od momentu pojawienia się na stronach serii „Detective Comics”, Batman nieprzerwanie pozostawia swój ślad w każdej możliwej formie rozrywki. Występując w niezliczonych komiksach, animacjach, telewizji, filmach, grach wideo, opatrując swym wizerunkiem zabawki i inne produkty, pozostaje jednym z najpopularniejszych superbohaterów. Jego obraz nie byłby kompletny, gdyby nie kultowe gadżety i oczywiście batmobil, nie wspominając o galerii łotrów.
Nikt nie wie, kim jest Batman
Oczywiście, wszyscy jesteśmy przekonani, że Batmanem jest Bruce Wayne (oprócz tych chwil, gdy ktoś inny nosi jego charakterystyczny kostium), ale kim tak naprawdę jest Bruce Wayne? Czy to ponury mściciel z lat 30. XX wieku, zabawny zawadiaka z lat 40. i 50., czy też kiczowata ikona lat 60.? Zmęczony walką Mroczny Rycerz, przystojny gwiazdor filmowy czy też pełen werwy wojownik z kreskówki? Prawdę mówiąc, Batman jest każdym z nich – a nawet kimś więcej.

Runaways – Brian K. Vaughan

Runaways #3

Jagoda Wochlik

Brian K. Vaughan jest uznanym twórcą komiksów. Spod jego ręki wyszły wielokrotnie nagradzane hity jak „Saga”, „Paper girls”, „Ex-machina” oraz „Y: ostatni z mężczyzn”. „Runaways” jest jego propozycją dla młodszych czytelników, która okazała się na tyle popularna,, że na jej podstawie nakręcono nawet serial.

W grupie nastoletnich uciekinierów, którzy po śmierci rodziców-arcyłotrów postanowili odkupić ich winy, nastąpiły pewne przetasowania. Karolina odeszła, by poślubić swojego kosmicznego oblubieńca i zaprowadzić pokój między zwaśnionymi planetami. Do grupy dołączył za to Wiktor, twór Ultrona. Tymczasem pojawiają się kolejne zagrożenia.

„Runaways” jest jedną z moich ulubionych serii komiksowych. Cenię ją szczególnie za świetnie napisanych, wyrazistych bohaterów. Każda z postaci ma cechy, które czynią ją wyjątkową (i nie mam tu na myśli supermocy). Twórca  komiksu podejmuje też typowe dla wieku młodzieńczego tematy – poszukiwania własnej tożsamości – zarówno płciowej, jak i społecznej. Bardzo dobrze pogrywa też z motywem odpowiedzialności za winy rodziców i zastanawia się nad tym, jak żyje się z piętnem bycia dzieckiem potwora. „Runaways” pod przykrywką zabawnej superbohaterskiej opowiastki o nastolatkach zadaje ważne pytania o istotę przyjaźni, lojalność. Poza tym jest też kopalnią nawiązań do różnych tekstów kultury.
 
Bardzo lubię rysunki w tym komiksie. Co prawda nie wyróżniają się niczym szczególnym, ale widać, że zostały stworzone przez osobę, która naprawdę znała te postaci i zwyczajnie odczuwała do nich sympatię. „Runaways” to festiwal kolorów i szalonych pomysłów, tak w warstwie fabularnej, jak i graficznej.

„Runaways” to zdecydowanie moja ulubiona seria spośród komiksów Marvela, które wydaje obecnie Egmont. Dodatkowym plusem jest fakt, że kolejne tomy to edycje zbiorcze, w związku z czym można zapoznawać się z dużymi partiami historii, bez długiego czekania na następne zeszyty. Serdecznie polecam ten komiks, naprawdę warto.

Brian K. Vaughan w Subiektywnie

Brian K. Vaughan jest uznanym twórcą komiksów. Spod jego ręki wyszły wielokrotnie nagradzane hity jak „Saga”, „Paper girls”, „Ex-machina” oraz „Y: ostatni z mężczyzn”. „Runaways” jest jego propozycją dla młodszych czytelników, która okazała się na tyle popularna,, że na jej podstawie nakręcono nawet serial.

 

Trzeci tom Runaways w recenzji Jagody.

Nowości wydawnictwa Albatros

Lee Child - Wróg bez twarzy

Dobrze się zastanów, zanim zaczniesz polować na Jacka Reachera. Bo prędzej czy później to ty staniesz się jego zwierzyną. Raczej prędzej niż później.

Prywatny detektyw, który na zlecenie pewnej kobiety miał znaleźć Jacka Reachera, zostaje zamordowany. Klientką okazuje się córka niedawno zmarłego generała, z którą kiedyś Reacher miał romans. Jej ojciec zamierzał powierzyć mu zbadanie zagadkowych losów amerykańskiego żołnierza oficjalnie zaginionego w Wietnamie. Jest jednak ktoś, komu bardzo zależy na tym, by prawda o tej starej historii nigdy nie ujrzała światła dziennego. I wyeliminuje każdego, kto będzie chciał ją odkryć.


Joseph Heller - Paragraf 22

Jedna z najwybitniejszych powieści amerykańskich XX wieku, a zarazem najsłynniejsza powieść o II wojnie światowej.

Utrzymana w poetyce czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, wyśmiewa mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, idiotów i oportunistów, ale nade wszystko ludzi, którzy pragną jednego – przeżyć.

Pilot Yossarian jest przekonany, że wszyscy dybią na jego życie – zarówno Niemcy, jak i dowódcy jego jednostki, zmuszający go do udziału w coraz większej liczbie misji bojowych. Udaje wariata, by wykpić się od dalszych lotów. Tymczasem otaczają go sami wariaci.

Nowości wydawnictwa Bukowy Las

Mariette Lindstein - Biała krypta

Tajemny zakon, manipulacja, zniewolenie, bezsilność i siostrzana miłość

Bliźniaczki Alex i Dani, odkąd w dzieciństwie zostały porzucone przez rodziców, są nierozłączne. Pewnej letniej nocy Dani znika bez śladu. Wielomiesięczne śledztwo nie przynosi żadnych rezultatów. Znajomi Alex usiłują skłonić ją do zapomnienia o siostrze i powrotu do normalnego życia, jednak ona nie może poradzić sobie ze stratą. Z załamaniem nerwowym trafia do szpitala i cały miesiąc przebywa tam w stanie katatonicznym. Kiedy ją wypisują, ma w głowie tylko jedną myśl: odnaleźć Dani.
Rozpoczyna własne poszukiwania, a jednocześnie zatrudnia się w osławionej firmie randkowej. Poznaje tam atrakcyjnego psychologa Carla Ashera. Na dodatek w miejscu pracy dzieją się dziwne rzeczy, które wzbudzają w dziewczynie podejrzenia, że jej siostra została uprowadzona przez sektę. Ale może to tylko gra wyobraźni? Przecież ludzie w otoczeniu Alex zaczynają kwestionować jej zdrowie psychiczne. Wkrótce ona sama znajduje się w niebezpieczeństwie i wiele wskazuje na to, że może być kolejną ofiarą.


Mieczysław Gorzka - Martwy sad

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Vincent V. Severski - Odwet

Waldemar Zenonik, oficer polskiego wywiadu, ginie w Algierze, wykonując misję związaną z kontraktem Polskiego Koncernu Zbrojeniowego. Ślady wskazują na Al-Kaidę.

W tym samym czasie w Baku inny oficer wywiadu, Robert Kunicki, spotyka się z Jewgienijem Morozowem – dziennikarzem i rosyjskim szpiegiem. Wkrótce po rozmowie umiera na atak serca.

Tajemnicze śmierci polskich agentów wzbudzają zainteresowanie Rosjan. Pułkownik GRU Arsen Fiedotow bacznie śledzi sytuację na polskiej scenie politycznej. Stawka jest szczególnie wysoka – zbliżają się wybory parlamentarne.

Sekcja Romana Leskiego otrzymuje zadanie specjalne - prześwietlenie bohatera z Iraku, Olgierda Rubeckiego, który startuje w wyborach i zagraża partii rządzącej. Okazuje się, że w sprawach Rubeckiego i oficerów pojawiają się te same nazwiska.

Członkowie tajnej komórki Agencji Wywiadu znowu w akcji!


Bjørn Andreas Bull-Hansen - Jomswiking. Czas ognia i żelaza

Nordycka saga o niewolniku rzuconym w wir potyczek między królami północy.

Dwunastoletni Torstein, syn Tormoda, mieszka tylko z ojcem. Jego matka nie żyje, a starszy brat Bjørn zaginął podczas wyprawy na zachód. Pewnego dnia wioska Torsteina zostaje zaatakowana, jego ojciec zamordowany, natomiast chłopak zakuty w łańcuchy trafia do niewoli. Ross, okrutny dowódca najeźdźców, sprzedaje go szkutnikowi Halvdanowi.

Nowość wydawnictwa Czarne

Jędrzej Pasierski - W Imię Natury

Mateusz Chabrowski myśli, że ma w życiu wszystko. Jest szczęśliwym mężem i ojcem. Pracuje jako prawnik w założonej przez siebie fundacji W Imię Natury, która zajmuje się ochroną środowiska. Pewnego dnia do jej siedziby ktoś przynosi zdjęcie mężczyzny leżącego na śniegu; wszystko wskazuje na to, że jest martwy. Od tej chwili życie Mateusza staje na głowie – wkrótce znika jego żona Maja, policja nie wierzy w jego wersję wydarzeń, a on rozpoczyna na własną rękę desperackie poszukiwania.

Ślady prowadzą do morskiej farmy wiatrowej i ukrytego w lasach jeziora, nad którym przed laty wydarzyła się tragedia. W gęstniejącej sieci tajemnic coraz trudniej jednak dostrzec prawdziwego przeciwnika. Losem Mai interesuje się więcej osób, w tym jedna szczególnie bezwzględna…

Nowość wydawnictwa Drageus

Dariusz Domagalski - Hajmdal Tom 3 Bunt

Potężny drednot „Hajmdal” zostawia za sobą księżyce Monarchy i przemierza olbrzymie terytorium Cesarstwa Bahiriańskiego, gdzie w każdym systemie czyha flota nieprzyjaciela. Admirał Nathaniel Kashtaritu podejmuje ryzykowną grę z wrogiem. Stawką jest śmierć albo ocalenie.

Wśród załogi, zmęczonej i zniechęconej, zaczynają się skrywane szepty, tajne spotkania, knowania i intrygi.

Na pokładzie wybucha bunt.

Tymczasem gdzieś w nieznanej przestrzeni, na żyjącym okręcie Khon-Ma, ludzie budzą się z letargu. Próbują zrozumieć, co się stało. Wśród pytań bez odpowiedzi jasne jest tylko jedno. Toch-em umiera.

Jak potoczą się losy Federacji Terrańskiej? Czy Ezra Leahy i jego towarzysze przetrwają nadciągającą burzę?

Kosmos skrywa niezgłębione sekrety.

Nowości wydawnictwa Filia

Max Czornyj - Inna

„Jestem porywaczem, a może również mordercą”.

Mikołaj Popławski budzi się w luksusowej rezydencji nad Bałtykiem. Poza swoim imieniem i nazwiskiem nie pamięta niemal niczego.
W piwnicy odnajduje skrępowaną kobietę. Czy to możliwe, że jest porywaczem? Czy odważy się zdjąć knebel z ust dziewczyny, aby usłyszeć o sobie prawdę?

Kilka rezydencji dalej czeka matka. Być może nawet nie ma się o co martwić. Może wszystko jest w porządku, a niewinna zabawa trwa w najlepsze.
Ale matka wie. Matka czuje i wie.

Osiedle Baltic Resort. Luksusowe rezydencje, przystrzyżone trawniki, spokojni mieszkańcy.

Jak to możliwe, że młoda kobieta znika bez śladu?


Jennifer L. Armentrout - Czyste serce

Istnieją pragnienia, ale istnieje też przeznaczenie…
Przepowiednia mówi, że Alex stworzona jest do wielkich rzeczy, co wcale nie jest fajne, zwłaszcza, że Seth, z którym jest w dziwny sposób połączona, pojawia się wszędzie tam, gdzie ona. Na sali treningowej, przed klasą, a także notorycznie w jej pokoju – co zupełnie jej się nie podoba.
Istnieją również dobre strony ich więzi, która na przykład blokuje jej koszmary, gdy ponownie przeżywa straszne wydarzenia z udziałem matki. Nie ma jednak wpływu na zakazane uczucie, jakim Alex darzy czystokrwistego Aidena.
Kiedy daimony infiltrują Przymierze i atakują uczniów, bogowie wysyłają zabójcze furie, wyznaczając im zadanie, aby pozbyć się wszelkiego zagrożenia dla samych siebie, szkoły i… Alex. Wszędzie panoszą się hordy mrocznych stworzeń, w dodatku Sethowi zagraża tajemnicza, śmiercionośna siła.
Jeśli w sprawy mieszają się bogowie, niektórych decyzji nie uda się cofnąć.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Jacek Piekara - Ja inkwizytor. Przeklęte krainy

Pierwsza od pięciu lat książka o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie.

Życie warto poświęcać tylko dla Boga. Bo kiedy Bóg woła, to odpowiadam: "jestem!", nie patrząc i nie zważając czy wzywa mnie dla chwały czy dla męczeństwa.

Kraina, gdzie plenią się herezja i pogaństwo, a inkwizytorzy nazywani są "rzymskimi diabłami".
Kraina biednego, otępiałego ludu i toczących wieczne wojny okrutnych książąt.
Kraina niezmierzonych puszcz i mokradeł - królestwa demonów i kolebki czarnej magii.
Totutaj inkwizytor Mordimer Madderdin zawrze chwiejne przymierze z tymi którym nie ufa, których nienawidzi lub którymi pogardza. Uczyni to, by nie stracić życia, miłości oraz nieśmiertelnej duszy.

Nowość wydawnictwa Galeria Książki

Roshani Chokshi - Aru Shah i Pieśń Śmierci

Tom II serii Kroniki Pandawów

Aru dopiero zaczyna rozumieć, na czym polega cała ta historia z Pandawami, kiedy Innoświat wpada w panikę. Zaginął łuk i strzała boga miłości, a złodziej nie bawi się w Amora, lecz zamienia ludzi w pozbawionych serca zombi – maszyny do zabijania. Jakby tego było mało, o kradzież zostaje posądzona Aru. Jeśli do następnej pełni Księżyca nie znajdzie strzały, zostanie wygnana z Innoświata. Na zawsze. Ale szczęście w nieszczęściu, że nie będzie musiała jej szukać sama. Aru i jej duchowa siostra Mini stworzą drużynę z Brynne – niezwykle silną dziewczyną, która wie więcej, niż się wydaje, oraz Aidenem – chłopcem z naprzeciwka, który skrywa wiele sekretów… Wspólnie będą walczyć z demonami, podróżować przez migotliwą i niebezpieczną krainę węży, by odkryć, że ich nieprzyjacielem jest zupełnie ktoś innym, niż się spodziewali.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Monika Sawicka - Kolorowych snów

Jedna chwila potrafi zmienić wszystko…

Natalia prowadzi dynamiczne życie dwudziestolatki. Ma mnóstwo planów, energii i pomysłów na siebie. Do czasu strasznej informacji, która zmienia jej życie w jednej chwili. Początkowo dziewczyna nie wie jakie zagrożenie niesie ze sobą białaczka. Jednak gdy rozpoczyna leczenie, wyrwana z biegu, zmuszona do odłożenia swoich marzeń na półkę, powoli dowiaduje się z czym przyszło jej się mierzyć. Na szczęście nie zabraknie jej energii, by walczyć o siebie i innych – wielu osobom Natalia może pomóc, tylko czy podejmie się tego trudnego zadania?

Poruszająca i niezwykle zaskakująca opowieść o chorobie, tęsknocie i stracie.


Katarzyna Sarnowska - Nad Jeziorakiem. Rejs po szczęście

Piękne, malownicze jezioro, kojące pejzaże i… przyjaźń, która leczy rany.

Alina od roku pracuje w wydawnictwie; wraz z mężem zostaje zaproszona na przyjęcie przez koleżankę z pracy, Ewę. Na imprezie poznaje jej męża, który jest lekarzem, oraz sympatyczną parę – Gabi i Jean Pierre’a, planujących otwarcie francuskiej restauracji. Gdy panowie dowiadują się, że ich wspólnym hobby jest żeglarstwo, postanawiają wypocząć ze swoimi żonami nad pobliskim Jeziorakiem.

Więzi się zacieśniają, a przyjaciele coraz częściej wyjeżdżają nad jezioro. Każda z par jednak mierzy się ze swoimi kłopotami. Czy sielskie krajobrazy pozwolą znaleźć wewnętrzny spokój i odpocząć od życia, które rzuca kłody pod nogi? Czy magia Jezioraka i szum wiatru w żaglach pozwolą uciec od codzienności?

Nowość wydawnictwa Phantom Books Horror

Tomasz Krzywik - Zacisze

„Nie pamiętam, kiedy trafiłem do tego na wskroś onirycznego lasu, pełnego poszarzałych drzew i poskręcanych krzewów. Przepełniony martwą ciszą i otulony mgłą wydawał się być krainą wyrwaną z innej rzeczywistości, gdzie biegnące przezeń ścieżki urywały się równie nagle jak zaczynały, a opadające bezwładnie liście kryły dziwnie zdeformowane ślady”

Wracając do rodzinnej miejscowości, Paweł Lisowski szukał spokoju. Chciał uciec od piekła wojny domowej i traumatycznych przeżyć z przeszłości. Chciał odpocząć. Ale spotkany po latach ojciec okazuje się być innym człowiekiem, a poznana w pociągu dziewczyna do złudzenia przypomina żonę Pawła. I kim jest Malarz, który nigdy nie opuszcza poddasza swojego domu? Czym jest ciemność o której snuje opowieści? Wiecznie spowite mgłą miasteczko niechętnie zdradza swoje tajemnice i odkrycie ich może wiele kosztować. Powroty do przeszłości nierzadko wiążą się z melancholią, smutkiem i poczuciem bezpowrotnej straty.

A stąd już tylko krok do Zacisza.

Nowość wydawnictwa SQN

Enrico Galiano - Jeszcze będziemy szczęśliwi

Gioia, wrażliwa siedemnastolatka, nie potrafi znaleźć wspólnego języka z rówieśnikami. Jej samotne życie nabiera barw, gdy pewnej nocy spotyka Lo. Tajemniczy chłopak lubi grać w rzutki w opuszczonym barze, zawsze ma przy sobie słoik kamieni i nie chce się spotykać z Gioią w miejscach publicznych. Któregoś dnia nagle znika. Okazuje się, że skrywa sekret, który może odkryć tylko Gioia. Podążając po śladach, dziewczyna dowiaduje się, że słowo miłość ma kilka różnych, nieraz zaskakujących odcieni i znaczeń.

Włoski bestseller, który zachwycił czytelników. Zjawiskowa, ulotna powieść utkana ze smutku i radości, zwątpienia i nadziei.

Enrico Galiano to młody nauczyciel literatury, który zdobył sławę dzięki twórczości internetowej jako autor serii Cose da Prof, która na Facebooku ma ponad milion fanów. Promuje literaturę, organizując flashmoby i inne akcje dla uczniów i studentów. W 2015 roku został wpisany na listę stu najlepszych nauczycieli we Włoszech.

Jeszcze będziemy szczęśliwi to jego pierwsza książka. Opowiada o nastoletniej miłości i tajemnicy, która domaga się odkrycia, a także o problemach pokolenia millenialsów.

Nowość wydawnictwa Warbook

Marcin Ciszewski - Invictus

Polacy przegrywają Bitwę Warszawską w sierpniu 1920 roku. Pochód bolszewików trwa dalej. Rewolucja ogarnia całą Europę kontynentalną. W końcu, w grudniu 1922 roku utworzony zostaje Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich, obejmujący terytorium od Władywostoku do Lizbony. W Europie tylko Wielka Brytania pozostaje jeszcze krajem demokratycznym.

Stany Zjednoczone pogrążają się w kryzysie, wydatki na armię i flotę zostają zredukowane. Pozostałe środki grupa wpływowych polityków i wojskowych wykorzystuje do budowy – w miejsce standardowych okrętów – największego pancernika w dziejach, okrętu wielokrotnie silniejszego od najsilniejszych pancerników sowieckich. Jego dowódcą zostaje wiceadmirał Frank Bratten, człowiek będący zagorzałym przeciwnikiem budowy wielkiego okrętu.

Jest rok 1941. Sowieci w błyskawicznej kampanii podbijają Anglię, w obronie której Amerykanie tracą większość floty. Kolejnym obiektem agresji będą słabe, skłócone wewnętrznie i rozsadzane przez sowiecką agenturę Stany Zjednoczone. Jedyną nadzieją Stanów Zjednoczonych jest dowodzony przez Franka Brattena USS „George Washington”, potężny, ale samotny superpancernik. Marynarze nazywają go Invictus, Niezwyciężony.

Czy będzie w stanie przeciwstawić się najpotężniejszej armadzie desantowej w dziejach?

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Jacek Dehnel - Ale z naszymi umarłymi

„Do Europy — tak, ale razem z naszymi umarłymi”, pisała Maria Janion. Ta myśl stała się punktem wyjścia powieści Jacka Dehnela, w której trochę śmieszno, trochę straszno, a na pewno bardzo aktualnie.

W pewnej krakowskiej kamienicy mieszka cały przekrój polskiego społeczeństwa. W tym Kuba i jego chłopak, Tomek. Kuba jest dziennikarzem. Wraz z ekipą telewizyjną trafia na cmentarz w Cikowicach pod Bochnią, skąd napływają informacje o napadach na groby i wykradzionych ciałach. Nie byłoby w tym może nic aż tak niezwykłego, gdyby nie jeden zagadkowy szczegół — nagrobne płyty zostały rozbite… od środka.

I wtedy zaczyna się prawdziwe literackie szaleństwo! Kolejny cud nad Wisłą? Próba mająca zjednoczyć naród? Polska w ferworze! Medialna gorączka, polityczne oskarżenia i społeczne nastroje, od paniki po euforię. Tymczasem sytuacja stopniowo wymyka się spod kontroli… Bo są na świecie rzeczy, o których nie śniło się czytelnikom.


Anne Swärd - Vera

Opowieść o matkach i córkach, miłości i zdradzie, poczuciu winy i woli przetrwania

Jedna z najlepszych szwedzkich powieści ostatnich lat napisana przez członkinię Akademii Szwedzkiej

Nowości Wydawnictwa Dolnośląskiego

Maciej Liziniewicz - Czas pomsty

Coś nie działa jak powinno? Napisz do nas: pomoc@publicat.pl
Szlachcic Nadolski wraca z wojny w rodzinne strony. Jego dobra są splądrowane, żona i dzieci nie żyją. Wszystkiemu winni są rzekomo Tatarzy, ale Nadolski w to nie wierzy. Próbuje dociec prawdy, by pomścić najbliższych.

Czy przerażające zbrodnie uda się wyjaśnić? Kto spośród bohaterów jest dobry, a kto zły? Kolejne strony dają odpowiedzi na te pytania. Pozwalają też poznać zapomniany skrawek szlacheckiej Rzeczypospolitej, gdzie o sprawiedliwość trzeba było walczyć z szablą w dłoni. I gdzie nadprzyrodzone miesza się z realnym.

"Zdawać by się mogło, że los aż nadto doświadczył Żegotę Nadolskiego herbu Bojno. Powraca on wszak w rodzinne strony jako weteran wielu bitew i wojen. Co gorsza, przyjdzie mu uklęknąć przy grobach najbliższych, którzy zginęli podczas najazdu Tatarów. Nie wie jednak, że przeznaczenie szykuje dla niego o wiele mroczniejszą przyszłość. Nie wie, że za śmiercią jego rodziny kryje się straszliwa tajemnica, a jego samego czeka rozwikłanie iście diabelskiej intrygi, w której urok wiedźmy i wrogie szable to najmniejsze z zagrożeń.

Wartka, żywa akcja, świetny warsztat i piękna wizja rzeczywistości szlacheckiej – to Dzikie Pola w całej okazałości.


Tracy Banghart - Królowa ruin

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Robert Ziębiński - Furia

Gdy już dopadną cię demony przeszłości, czas podpalić świat…

Dla licealisty z prowincjonalnego miasteczka romans z charyzmatyczną nauczycielką może wydawać się spełnieniem marzeń. Jej intrygujące intymne tatuaże powinny podpowiedzieć mu, że nic nie wie o jej mrocznej przeszłości. Za młodzieńczą naiwność przyjdzie mu zapłacić najwyższą cenę.

Odnalezienie ciała Sebastiana uruchamia w Kościanie Dolnym spiralę ślepej agresji. Tylko tajemnicza polonistka zdaje sobie sprawę, że nie chodzi o lokalne mafijne porachunki. To wiadomość dla niej. Ucieczka przed okrutną zemstą królów warszawskiego podziemia właśnie dobiegła końca. Już nie ma wyboru, musi stanąć do samotnej walki na śmierć i życie. I podobnie jak dwadzieścia lat wcześniej, nie jest bez szans…


Furia to brawurowe połączenie mistrzowskiego portretu psychologicznego wyjątkowej kobiecej bohaterki, kryminalnej intrygi, pełnej zaskakujących zwrotów akcji oraz przejmującego obrazu patologii podupadłego miasteczka.


James Delargy - 55

Gardner’s Hill w zachodniej Australii jest sennym, zagubionym miasteczkiem. Jest domem dla sierżanta policji Chandlera Jenkinsa, który z dumą prowadzi niewielki posterunek policji.

Wszystko zmienia się pewnego upalnego dnia, kiedy ranny nieznajomy pojawi się na posterunku Chandlera. Cały pokryty zaschłą krwią. Nazywa się Gabriel. Mówi Chandlerowi, że był odurzony narkotykami i uwięziony w łańcuchach. Mężczyzna, który go schwytał, nazywał się Heath i powiedział Gabrielowi, że będzie numerem 55. Jego 55 ofiarą. Heath jest seryjnym mordercą. Ale Gabrielowi udało się uciec i dotrzeć do miasta.

Zapowiedź wydawnictwa Videograf

Ewa Kassala - Królowa Saby (Przedsprzedaż)

Potężna władczyni starożytnej Saby od wieków działa na naszą wyobraźnię. Kim była? Co łączyło ją z Salomonem, uważanym za najmądrzejszego władcę starożytnego świata? Czy była współautorką Pieśni nad Pieśniami? Kto był ojcem jej jedynego syna? Kto wykradł z Jerozolimy Arkę Przymierza?
Miłość trwalsza niż czas, legendarna świątynia Salomona, kapłanki bogini, magiczne rytuały, wojny, spiski, niezmierzone bogactwo, sunące przez pustynię karawany, mirra i kadzidło, walczący ze sobą potężni bogowie i ich wyznawcy, w świecie, który znamy ze Starego Testamentu. Wreszcie… przepowiednie królowej Saby – ile z nich już się spełniło i skąd królowa wiedziała, co czeka nas w przyszłości?

Zapowiedzi wydawnictwa Zysk i S-ka

Ambrose Parry - I sprawisz, że wrócę do prochu (23 lipca 2019)

Od tej książki nie można się oderwać. To prawdziwy obraz wypełnionego cierpieniem, wiktoriańskiego Edynburga.

Edynburg, 1847. Na Starym Mieście giną młode kobiety, które spotyka makabryczna śmierć. Na drugim krańcu miasta student medycyny Will Raven rozpoczyna asystenturę u znanego i błyskotliwego doktora Simpsona.

Pacjenci Simpsona wywodzą się z najbogatszych i najuboższych kręgów podzielonego miasta. Dom lekarza jest nietypowy, odwiedzają go luminarze i prowadzi się tam śmiałe eksperymenty z nowej dziedziny medycznej, jaką jest anestezja. W domu tym Raven poznaje Sarę Fisher, pokojówkę i pielęgniarkę obdarzoną intuicją, która uniemożliwia jej przychylne traktowanie przybysza. Sara jest równie inteligentna jak Raven, ale nie cieszy się takimi jak on przywilejami i nie może studiować medycyny.

Każde z nich ma własne powody, by przyjrzeć się dokładniej podejrzanym zgonom w mieście, więc chcąc nie chcąc, zagłębiają się razem w mroczny półświatek Edynburga. Będą musieli pokonać dzielące ich różnice, aby wydostać się stamtąd żywi.


Norman Mailer - Na podbój Księżyca (23 lipca 2019)

Ta książka nieprzypadkowo nazywana jest "Moby Dickiem kosmosu". Norman Mailer stworzył prawdziwą epopeję nie tylko pierwszej wyprawy na Księżyc, ale również amerykańskiego stylu życia tamtych lat. To niesamowita opowieść o Stanach Zjednoczonych drugiej połowy XX wieku.

Pierwsze lądowanie na Księżycu oczyma autora "Nagich i martwych".

Nowość wydawnictwa Albatros

Kate Morton - Dom w Riverton

Latem 1924 roku, w wieczór hucznego przyjęcia z udziałem miejscowej śmietanki towarzyskiej, nad brzegiem jeziora sąsiadującego z należącą do Hartfordów rezydencją w Riverton, przyjaciel rodziny, młody poeta Robbie Hunter odbiera sobie życie. W następstwie tragedii drogi życiowe dwóch mieszkających tam sióstr, Hannah i Emmeline, jedynych świadków zdarzenia, rozejdą się na zawsze – nigdy już się nie spotkają, nie zamienią ze sobą słowa.

Zapomniana przez historię i ludzi zagadka śmierci Robbiego powraca nieoczekiwanie kilkadziesiąt lat później. Z dożywającą ostatnich dni w domu opieki Grace Bradley, która w młodości pracowała jako służąca w Riverton, nawiązuje kontakt młoda reżyserka Ursula Ryan, spokrewniona przez prababkę z nieżyjącymi już siostrami Hartford. Staruszka ma pomóc jej w odtworzeniu okoliczności samobójstwa poety, o którym Ursula kręci film dokumentalny. W pamięci Grace budzą się duchy przeszłości, odżywają wspomnienia zepchnięte w najgłębsze zakamarki umysłu.

Czy prawda o wydarzeniach sprzed siedemdziesięciu pięciu lat i ich nieuchronności, o skomplikowanych relacjach uczuciowych łączących Emmeline i Hannah Hartford z Robbiem Hunterem ujrzy ostatecznie światło dzienne?

Deadly Class. Tom 2: Dzieci czarnej dziury – Rick Remender, Wes Craig

Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły…

Marek Adamkiewicz

Od czasu mojej recenzji pierwszego tomu „Deadly Class” okazało się, że stacja odpowiedzialna za produkcję serialu opartego na tym komiksie zdążyła go skasować. Nie najlepsza jakość? Niewystarczające wyniki oglądalności? Zapewne jedno z dwóch. Najważniejsze jednak, że nikt nie kasuje komiksowego pierwowzoru. W oryginale seria liczy już osiem tomów zbiorczych, u nas właśnie ukazuje się drugi, a najbardziej istotna informacja jest taka, że tytuł prezentuje naprawdę wysoki poziom. „Dzieci czarnej dziury” to najlepszy dowód na to, że mówię prawdę.

W poprzednim tomie byliśmy świadkami szalonego wypadu głównych bohaterów do Las Vegas. Teraz wracają do codzienności. Ta nie jest jednak ani szara, ani nijaka – niemal natychmiast na Marcusa i jego znajomych spadają poważne kłopoty. Na scenie pojawia się bowiem osoba z przeszłości chłopaka, a jako że relacje tej dwójki, delikatnie mówiąc, nigdy nie należały do najlepszych, ma to natychmiastowe przełożenie na teraźniejszość. Nieuchronna konfrontacja może być dla wszystkich doskonałą okazją do przetestowania zdolności, jakich na co dzień uczą się w szkole King’s Dominion – placówce dla zabójców.

Chociaż głównymi bohaterami „Deadly Class” są nastolatkowie, to na kartach komiksu nie uświadczymy irytującej „teen dramy”. Młodzi ludzie opisywani przez Remendera nie należą bowiem do tej części społeczeństwa, którą możemy określić mianem zwykłej. Rzecz jasna pojawiają się tu motywy młodzieńczej miłości czy też kwestia zaufania przyjacielowi, jednak nie dosyć, że są one poruszane z odpowiednim wyczuciem, to w dodatku nie stanowią głównej atrakcji „Dzieci czarnej dziury”. Przykryte efektowną akcją, stanowią zaledwie dodatek, nadający całości wiarygodności i budujący tło.

Rick Remender oraz Wes Craig w Subiektywnie

Od czasu mojej recenzji pierwszego tomu „Deadly Class” okazało się, że stacja odpowiedzialna za produkcję serialu opartego na tym komiksie zdążyła go skasować. Nie najlepsza jakość? Niewystarczające wyniki oglądalności? Zapewne jedno z dwóch. Najważniejsze jednak, że nikt nie kasuje komiksowego pierwowzoru. W oryginale seria liczy już osiem tomów zbiorczych, u nas właśnie ukazuje się drugi, a najbardziej istotna informacja jest taka, że tytuł prezentuje naprawdę wysoki poziom. „Dzieci czarnej dziury” to najlepszy dowód na to, że mówię prawdę.

 

Marek recenzuje drugi tom Deadly Class.

Drabble

Czasami wystarczy sto słów, aby opisać Obcych. Adrianowi Turzańskiemu nie sprawiło to trudności.

Ukryty pokój – Robert Aickman

Literacka „Strefa mroku”

Marcin Knyszyński

W wrześniu 1985 roku Bruce Willis wykręcił po pijaku numer do swojego mieszkania i usłyszał w słuchawce własny głos. Ok, nie był to Bruce Willis, lecz Jay Novins, bohater pierwszego odcinka nowej edycji „Strefy mroku”, grany przez przyszłego gwiazdora Hollywood. Tak właśnie zaczęła się druga seria jednego z najbardziej charakterystycznych seriali w historii telewizji. Był to jeden z telewizyjnych symboli dzieciństwa mojego pokolenia. W każdym odcinku działy się rzeczy wymykające się zdrowemu rozsądkowi i wskazujące na to, że nasz racjonalny ogląd świata jest zbyt ograniczony i niepełny. Działy się rzeczy DZIWNE. Co to ma wspólnego ze zbiorem opowiadań Roberta Aickmana, wydanym niedawno przez Wydawnictwo IX?

Bardzo dużo. I nie chodzi tu tylko o opowiadanie „Jaka zimna rączka”, w którym główny bohater zostaje opętany przez nawiedzony telefon i stopniowo osuwa się w szaleństwo. We wszystkich ośmiu tekstach Aickmana zawartych w zbiorze dzieją się rzeczy DZIWNE, idealnie pasujące do estetyki i założeń wspomnianego wyżej serialu. Co ciekawe, część z nich powstała w czasach emisji jego pierwszej serii, a sam autor nazwał swoją twórczość bardzo adekwatnie – „strange stories”. Macie ochotę na literacką „Strefę mroku” napisaną w bardzo klasycznym stylu, nawiązującym do najlepszych przedstawicieli gatunku z przełomu wieków? Lubicie grozę Raya Bradbury’ego? „Ukryty pokój. Opowieści osobliwe i makabryczne” jest świetnym wyborem.

Robert Aickman w Subiektywnie

W wrześniu 1985 roku Bruce Willis wykręcił po pijaku numer do swojego mieszkania i usłyszał w słuchawce własny głos. Ok, nie był to Bruce Willis, lecz Jay Novins, bohater pierwszego odcinka nowej edycji „Strefy mroku”, grany przez przyszłego gwiazdora Hollywood. Tak właśnie zaczęła się druga seria jednego z najbardziej charakterystycznych seriali w historii telewizji. Był to jeden z telewizyjnych symboli dzieciństwa mojego pokolenia. W każdym odcinku działy się rzeczy wymykające się zdrowemu rozsądkowi i wskazujące na to, że nasz racjonalny ogląd świata jest zbyt ograniczony i niepełny. Działy się rzeczy DZIWNE. Co to ma wspólnego ze zbiorem opowiadań Roberta Aickmana, wydanym niedawno przez Wydawnictwo IX?

 

Zapraszamy do Subiektywnie, gdzie Marcin uchylił nam właśnie drzwi do Ukrytego pokoju.

Dni pośród nocy – Neil Gaiman

Dni pośród nocy

Jagoda Wochlik

Neil Gaiman  uchodzi  za jednego z najlepszych żyjących współczesnych twórców fantasy, horroru i science fiction.  Wiele z jego pomysłów zostało zekranizowanych – między innymi „Amerykańscy bogowie”, „Nomen Omen”, „Gwiezdny pył”. Napisał także scenariusze do naprawdę wybitnych komiksów, zasłynął przede wszystkim jako twórca świetnego „Sandmana” wydanego przez Vertigo, który szybko zyskał miano kultowego. Współpracował też z Marvelem i DC.

Zbiór „Dni pośród nocy” zawiera komiksy o różnej długości (od kilku do kilkudziesięciu stron), tematyce oraz bardzo zróżnicowanym poziomie artystycznym. Są wśród nich rzeczy zarówno bardzo przeciętne, jak i bardzo dobre. Niektóre z nich poprzedza wstęp, w którym Gaiman opowiada o kulisach powstania danej historii. Takim bardzo przeciętnym utworem wydaje mi się choćby „Historia potwora z Bagien” czy „Bracia”  osadzona poniekąd w świecie DC, w której pojawiają się nawet Batman i Trujący Bluszcz. Opowieść dotyczy wielkiej lalki, która spadła z kosmosu i terroryzowała miasto. W obu historiach twórca rzuca banałami i oklepanymi prawdami życiowymi rodem z ciastka z wróżbą. Na uwagę zasługują za to krótka wyprawa do świata Johna Constantine’a, poboczna historia ze świata Sandmana oraz opowiastka dotycząca historii ludzkości przedstawiona z perspektywy… drzew.

Poziom jest zróżnicowany także pod względem graficznym , gdyż każdą z krótkich form ilustrował inny rysownik. Na uwagę zasługuje przede wszystkim stworzony we współpracy z Wagnerem i Kristiansenem „Sandman” oraz narysowany przez  „. te dwie opowieści naprawdę cieszą oko. Pozostałe niczym się dziś już nie wyróżniają.

„Dni pośród nocy” to całkiem przyjemna ciekawostka. Nie jest to jednak tom pod żadnym względem wybitny. Będzie interesujący przede wszystkim dla osób zainteresowanych zapoznaniem się z całokształtem twórczości Neila Gaimana.

Neil Gaiman w Subiektywnie

Neil Gaiman  uchodzi  za jednego z najlepszych żyjących współczesnych twórców fantasy, horroru i science fiction .  Wiele z jego pomysłów zostało zekranizowanych – między innymi „Amerykańscy bogowie”, „Nomen Omen”, „Gwiezdny pył”. Napisał także scenariusze do naprawdę wybitnych komiksów, zasłynął przede wszystkim jako twórca świetnego „Sandmana” wydanego przez Vertigo, który szybko zyskał miano kultowego. Współpracował też z Marvelem i DC.

 

W Subiektywnie gości dzisiaj Jagoda z recenzją Dni pośród nocy.

Longar

Dziś Łukasz Marek Fiema pozwala Wam zerknąć w Kwantowe lustro.

Ja inkwizytor. Przeklęte krainy – Jacek Piekara

Kręcąc się w kółko

Marek Adamkiewicz

„Przeklęte krainy” to już trzynasta część inkwizytorskiego cyklu Jacka Piekary. Tak duża liczba tomów każe zastanowić się nad tym, czy seria nadal trzyma poziom i czy nie przekształciła się we własną parodię? Wśród fanów polskiej fantastyki zdania są w tej materii podzielone, ja jednak stoję na stanowisku, że głównie dzięki warsztatowej sprawności autora powieści i zbiory opowiadań o Mordimerze Madderdinie i innych inkwizytorach nadal da się czytać, choć daleko im do miana literatury wyższych lotów – o tym jednak, zdaje się, wie każdy, kto miał z nimi styczność. Najnowsza cegiełka muru wizji Piekary nie jest szczególnym krokiem do przodu, to raczej podróż po rejonach, które dobrze znamy.

W konsekwencji wydarzeń zaprezentowanych w trzecim tomie „Płomienia i krzyża” inkwizytor Mordimer Madderdin wylądował na dalekiej Rusi, gdzie ma przez jakiś czas służyć księżnej Peczory Ludmile jako osobisty strażnik. Niedawny atak czarnej magii wyłączył z gry tamtejszego wołcha, a jego miejsce zajmuje właśnie inkwizytor. Szybko okazuje się, że służba na dworze wiązać się będzie z licznymi niebezpieczeństwami. Ludmiła pragnie wytropić zagrażającą jej istotę, a by tego dokonać, sprzymierzy się z żyjącą na bagnach czarownicą. Chcąc nie chcąc, Madderdin będzie musiał, przynajmniej na jakiś czas, powstrzymać swoje inkwizytorskie odruchy każące mu spalić wiedźmę, i zacząć z nią współpracować.

Jacek Piekara w Subiektywnie

„Przeklęte krainy” to już trzynasta część inkwizytorskiego cyklu Jacka Piekary. Tak duża liczba tomów każe zastanowić się nad tym, czy seria nadal trzyma poziom i czy nie przekształciła się we własną parodię? Wśród fanów polskiej fantastyki zdania są w tej materii podzielone, ja jednak stoję na stanowisku, że głównie dzięki warsztatowej sprawności autora powieści i zbiory opowiadań o Mordimerze Madderdinie i innych inkwizytorach nadal da się czytać, choć daleko im do miana literatury wyższych lotów – o tym jednak, zdaje się, wie każdy, kto miał z nimi styczność. Najnowsza cegiełka muru wizji Piekary nie jest szczególnym krokiem do przodu, to raczej podróż po rejonach, które dobrze znamy.

 

Ja inkwizytor. Przeklęte krainy. Czy trzynastka dla cyklu inkwizytorskiego okazała się pechowa, tego dowiemy się dziś od Marka.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

John Galsworthy - Saga rodu Forsyte'ów. Tom 2. Babie lato jednego z Forsyte'ów. W matni

Powieść wszech czasów w nowym, pięknym wydaniu!

Londyn, 1886 rok. Spotkanie na zaręczynowym przyjęciu staje się początkiem dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą zamożną mieszczańską rodzinę Forsyte'ów, a ich losy przez następne kilkadziesiąt lat śledzimy w trzech tomach tej mistrzowskiej powieści.

Żaden z utworów Johna Galsworthy'ego, laureata literackiej Nagrody Nobla, nie cieszył się taką poczytnością jak "Saga rodu Forsyte'ów". Co decyduje o tym, że ta książka intryguje czytelników do dziś? Krytycy pisali o epickim rozmachu i kronikarskim obiektywizmie, starannie wyważonej narracji, bezstronności i chłodnym dystansie w kreowaniu bohaterów. Zgoda, ale jest jeszcze jeden walor - psychologia. Mistrzowskie operowanie introspekcją, opisy wahań moralnych i uczuciowych, finezyjne wyrażanie stanów wewnętrznych, szczególnie w sytuacjach krańcowych - oto wartości, które decydują o tym, że "Saga rodu Forsyte'ów" brzmi ciągle świeżo i współcześnie.
To one sprawiły, że książka była wielokrotnie ekranizowana, a ostatnia wersja serialu na jej podstawie zainspirowała m.in. twórców "Downton Abbey".

…za jego wybitną sztukę opowiadania, której najwyższą formą jest "Saga rodu Forsyte’'ów".
Uzasadnienie przyznania Johnowi Galsworthy’emu w 1932 r. Literackiej Nagrody Nobla

Trzeci tom "Sagi…" ukaże się w lipcu 2019 r.

Nowości wydawnictwa Rebis

Geraint Jones - Oblężenie

Powieść łącząca emocje Gladiatora Ridleya Scotta z autentyzmem Plutonu Olivera Stone’a
Za Rzym, za towarzyszy broni!

Drugi – po Krwawym lesie – tom przygód legionisty Feliksa-Corvusa

Wojenny weteran prezentuje kolejną doskonałą powieść idealną dla fanów Bernarda Cornwella, Simona Scarrowa, Bena Kane’a i Conna Igguldena, realistyczną historię o filmowym tempie akcji.

Po katastrofalnej klęsce Warusa w Lesie Teutoburskim niedobitki legionistów trafiają do niewoli, a Arminiusz w triumfalnym pochodzie zajmuje kolejne rzymskie forty niemal bez walki. Z wyjątkiem jednego. Fortu Aliso broni garstka gotowych na wszystko żołnierzy. Feliksowi i kilku jego towarzyszom udaje się wyrwać z niewoli i dołączyć do zdeterminowanych obrońców. Rozpoczyna się oblężenie. Realistyczne opisy brutalnych walk, rozpacz i determinacja, krew i pot, wola przetrwania i odpowiedzialność za towarzyszy broni – ta trzymająca w napięciu powieść pokazuje, że prawa wojny i los szeregowego żołnierza – bez względu na epokę – są uniwersalne. Dla czytelników o mocnych nerwach.

Geraint Jones odbył trzy tury służby wojskowej w Iraku i Afganistanie. Za akcje w Afganistanie otrzymał odznaczenie Naczelnego Dowódcy za Wybitną Odwagę. Po służbie w Afganistanie został wybrany do elitarnego plutonu zwiadu. Po odejściu z wojska ochraniał statki handlowe przed piratami operującymi z Somalii i Nigerii.

Krwawy las to jego świetny debiut i obiecujący początek przygód legionisty Corvusa, którego dalsze losy poznamy w powieści Oblężenie.


Robert A. Heinlein - Hiob. Komedia sprawiedliwości

Powieść nominowana do nagród Hugo i Nebula

Nowości wydawnictwa Replika

Ed i Lorraine Warren, Robert David Chase - Nawiedzenia. Historie prawdziwe

Ktoś kiedyś powiedział, że duchy są zawsze głodne, a nikt nie wie tego lepiej niż Ed i Lorraine Warrenowie, najbardziej znani badacze zjawisk paranormalnych na świecie.
Przez dziesięciolecia Ed i Lorraine poznawali prawdę kryjącą się za najbardziej przerażającymi zjawiskami nadprzyrodzonymi. Badali niezwykłe sprawy nawiedzeń i opętań. Od osławionego domu uwiecznionego w The Amityville Horror po mrożące krew w żyłach wydarzenia, które zainspirowały twórców takich kinowych hitów jak Obecność czy Annabelle.
“Nawiedzenia. Historie prawdziwe” przedstawiają wiele najbardziej wstrząsających, opartych na faktach przypadków upiornych nawiedzeń, demonicznych prześladowań i przerażających spotkań z duchami.


Alina Białowąs - Bezsenne noce, senne dni

Sherlock Holmes Society tom 1 – Sylvain Cordurie, Stéphane Bervas, Jean Bastide

Sherlock Holmes Society

Jagoda Wochlik

Sherlock Holmes jest jednym z najsłynniejszych detektywów na świecie. Na podstawie jego przygód powstało wiele filmów, seriali, gier komputerowych, a także komiksów (w tym również paragrafowych). Przedstawicielem tego ostatniego gatunku jest „Sherlock Holmes Society” wydany w kwietniu przez Egmont.

Komiks zaczyna się iście Hitchcockowskim tąpnięciem. Sherlock Holmes właśnie schwytał naśladowcę Kuby Rozpruwacza. Wtedy pojawia się jego brat, Mycroft i prosi go o pomoc w pewnej tajemniczej sprawie. Sherlock ma pojechać do małego miasteczka w Irlandii, które zostało dotknięte tajemniczą zarazą.

W pierwszym tomie „Sherlock Holmes Society” fabuła jest bardzo prosta a bohaterowie zostali zaledwie zarysowani. Jedyne, co może sugerować cokolwiek na temat charakteru Holmesa, to jego krótka rozmowa z Mycroftem. Scenarzysta właściwie bazuje na wiedzy czytelnika na temat tego, kim jest Sherlock Holmes i czego dokonał. Mam wrażenie, że zupełnie inaczej czytałoby się ten komiks bez jakiejkolwiek wiedzy wyjściowej. Wydawałby się wtedy znacznie uboższy. Poza tym odkryłam, że krwiożercze bandy nieumarłych naprawdę nie pasują do stylistyki opowieści o Sherlocku Holmesie.. Z drugiej strony opowieść jest na tyle sprawnie poprowadzona, że czytelnik jest ciekawy, co wydarzy się dalej. A w pierwszym tomie otrzymujemy tylko zarys historii.

Warstwie graficznej nie można nic zarzucić. Stephane Bérvas narysował naprawdę piękne kadry, doskonale oddające istotę epoki wiktoriańskiej – konwenanse, stroje. Również kolory zostały dobrane bardzo dobrze.

„Sherlock Holmes Society. Tom 1” nie jest komiksem, który zrobił na mnie duże wrażenie. Nie spodobało mi się przede wszystkim połączenie kryminału z horrorem. Z drugiej strony ciekawa jestem, jak ta opowieść się rozwinie, więc pewnie zapoznam się z kolejnymi częściami.

Sylvain Cordurie, Stéphane Bervas oraz Jean Bastide w Subiektywnie

Sherlock Holmes jest jednym z najsłynniejszych detektywów na świecie. Na podstawie jego przygód powstało wiele filmów, seriali, gier komputerowych, a także komiksów (w tym również paragrafowych). Przedstawicielem tego ostatniego gatunku jest „Sherlock Holmes Society” wydany w kwietniu przez Egmont.

 

Jagoda właśnie zrecenzowała pierwszy tom serii Sherlock Holmes Society.

Nowość wydawnictwa Was Pos

Krzysztof T. Dąbrowski - Nie w inność

Nie w inność to zbiór opowiadań z pogranicza horroru i science fiction z domieszką post-apokalipsy. Będziemy mieli tu wychodzenie poza ciało (OOBE – out-of-body experience), duchy, inne wymiary i szalonego Boga. Poznamy świat po wyniszczającej wojnie – świat wypełniony mutantami i okrucieństwem. Jakby tego było mało będą tu też androidy i wielkie korporacje, wykradające sobie nawzajem tajemnice handlowe i naukowe. Dowiemy się co czuje człowiek, który odkrył, że do Ziemi zbliża się niosący zagładę meteoryt i dlaczego tylko on go zauważył. Odkryjemy, że sen niekoniecznie jest snem. Znajdziemy się przez chwilę w skórze więźnia dziwnego obozu koncentracyjnego, doświadczając wraz z nim ludzkiego okrucieństwa. Poznamy Ziemię przyszłości, zamieszkałą tylko przez kobiety. Odkryjemy tajemnicę Złotego Pociągu i dowiemy się co mają z tym wspólnego klaun Pennywise i gadający kot.

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Monica Wood - Chłopiec jeden na milion

„Historia ludzkiego życia nigdy nie zaczyna się na początku. Czego oni was uczą w tej szkole?”

Tak mówi 104-letnia Ona Vitkus 11-letniemu zbzikowanemu na punkcie rekordów Guinnessa chłopcu, którego przysłano, by pomagał jej w każdy sobotni poranek. Podczas gdy on napełnia karmniki dla ptaków i sprząta w ogrodowej szopie, Ona opowiada mu o swoim długim życiu. Wkrótce zaczyna wyjawiać mu sekrety, które ukrywała przez dziesięciolecia.

Pewnej soboty chłopiec przestaje się pojawiać. Ona zaczyna myśleć, że wcale nie jest taki wyjątkowy, ale wtedy na jej progu pojawia się jego ojciec. Quinn Porter, gitarzysta wiecznie nieobecny w życiu rodziny, zdeterminowany jest, by dokończyć szlachetny czyn syna. Matka dziecka nie pozostaje daleko w tyle. Ona natomiast odkryje, że świat może nas zaskoczyć niezależnie od wieku i że czasem współdzielenie straty jest jedynym sposobem na to, by na powrót odnaleźć samego siebie.

Chłopiec jeden na milion to wielowarstwowa powieść o złamanych sercach, których na pozór nie da się naprawić, a które znów zaczynają bić szybciej dzięki zdumiewającej sile ludzkiego poświęcenia.

Nowości wydawnictwa Szósty Zmysł

Laila Ibrahim - Żółty krokus

Mattie nigdy nie była naprawdę moja. Ta świadomość narastała we mnie tak szybko i zdecydowanie, jak mleko tryskające z jej piersi. Choć była „własnością” mojej rodziny, choć stanowiła centrum mojego wszechświata, swoje najgłębsze uczucia ulokowała gdzie indziej. I choć jej obecność przynosiła mi ukojenie, jednocześnie ogarniał mnie lęk, że któregoś dnia ją stracę. Oto nasza historia. Zastanawiacie się, czy jest prawdziwa; zapewniam was, że tak, chociaż moi rodzice woleliby, żeby było inaczej. To najprawdziwsza historia, jaką kiedykolwiek opowiedziano: historia mojej miłości do Mattie oraz miłości, którą – jak sądzę – ona obdarzyła mnie.

Chwilę po przyjściu na świat Lisbeth zostaje zabrana matce i przekazana zniewolonej, młodej mamce, Mattie, odseparowanej od własnego nowo narodzonego syna. Chociaż Lisbeth wiedzie uprzywilejowane życie, w towarzystwie przytłaczającej matki i oziębłego ojca, który kolekcjonuje niewolników, czuje tylko samotność. Z upływem czasu Mattie staje się dla niej bardziej jak rodzina niż biologiczni krewni, a wizyty Lisbeth w niewolniczych kwaterach – oraz poznawanie ich pełnej życia społeczności – zbliża je do siebie jeszcze bardziej.
Jednak czy dwie kobiety z tak odmiennych światów mogą stworzyć nierozerwalną więź bez konsekwencji?

Zajmująca, skłaniająca do refleksji historia bezgranicznej miłości w świecie bez wolności i godności. Idealna dla miłośników „Domu służących” .

Nowość wydawnictwa Jaguar

Milena Wójtowicz - Vice versa

Drugi tom serii o nienormatywnych z przymrużeniem oka!

Przezabawny misz-masz gatunków. Mamy tu urban fantasy z przymrużeniem oka, umowny kryminał, pastisz paranormalnego romansu i powieść obyczajową – oficjalna recenzja z portalu lubimyczytac.pl

Niektórzy podpisują cyrograf, Żaneta Wawrzyniak podpisała umowę szkoleniową z PS Business Consulting. Nikt wcześniej nie wspomniał, że oprócz studiów i pracy będzie też miała dwójkę nienormatywnych mentorów. A za rogiem czekają już szamani, wilkołaki, łowcy potworów (tym razem prawdziwi!) i Złoty Cuś, którego koniecznie trzeba uratować. Tylko kto uratuje przed tym wszystkim Żanetę?

Milena Wójtowicz urodzona 4 lipca 1983 roku w Lublinie – pisarka, autorka fantastyki. Absolwentka socjologii na UMCSie w Lublinie, Coachingu w Biznesie, w Wyższej Szkole Biznesu i Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.Zwierz biurowy, HaeRka i behapówka; tłumaczka nieaktywna, pisarka reaktywowana – jak sama o sobie mówi.

Ma jednego męża i kolekcję 75 smoków (chwilowo 75, bo cały czas się mnożą), jest zadeklarowaną wielbicielką psów, co u autorów fantastyki jest swego rodzaju ewenementem.

Zadebiutowała w internetowym magazynie Esensja opowiadaniem Bardzo Czarna Dziura, i „na papierze” opowiadaniem Wielka Wyprawa Małej Żaby, które ukazało się w magazynie Science Fiction.

Pierwsza powieść Mileny Wójtowicz Podatek została wydana w 2005 roku. Kolejne powieści opublikowała rok po roku: Wrota w 2006, Załatwiaczka w 2007, Wrota 2 w 2008. W kwietniu 2018 nakładem Wydawnictwa Jaguar ukazała się najnowsza powieść autorki, Post Scriptum, w czerwcu 2018 – pierwszy tom wznawianej serii Wrota. Wkrótce kolejne tomy. Milena Wójtowicz zdobyła serca fanów lekkim stylem, poczuciem humoru i dość przewrotnym traktowaniem stereotypów.

Vei. Tom 2 – Sara B. Elfgren, Karl Johansson

Boskie rozgrywki

Marek Adamkiewicz

Pierwsza odsłona „Vei” była komiksem, jakiego od pewnego czasu brakowało na polskim rynku wydawniczym – adresowaną do młodzieży i trzymającą w napięciu przygodówką z wartką akcją i bohaterami, których można polubić. Na kontynuację zaprezentowanej wówczas opowieści przyszło nam jednak czekać ponad rok. Czas nie zawsze sprzyja pamięci, tym bardziej, że autorzy nie tracą tu, nomen omen, czasu na jakiekolwiek streszczenia wcześniejszych wydarzeń. Pierwszy tom był na tyle wyrazisty, że ja w mig przypomniałem sobie kto z kim i dlaczego i wydaje mi się, że inni czytelnicy też nie będą mieć z tym większego problemu.

Trwa walka między Asami a Jotunami, której stawką jest władza nad Midgardem. Potyczka, organizowana w formie turnieju, przynosi, jak na razie niespodziewane rozstrzygnięcia. Czempionka Jotunów, tytułowa Vei, wygrała wszystkie z dotychczasowych pojedynków i zanosi się na to, że dzięki temu jej zwierzchnicy przejmą w końcu kontrolę nad krainą rządzoną dotąd niezmiennie przez Odyna i resztę bogów z Północy. Wszechojciec nie zamierza jednak grać zgodnie z regułami – ma w zanadrzu kilka podstępnych sztuczek, które mogą zmienić losy rywalizacji. Żeby przetrwać, Vei będzie musiała wykazać się sprytem i skorzystać z nieoczekiwanej pomocy, mając przy okazji nadzieję, że wyciągnięta do niej dłoń nie popchnie jej prosto w przepaść.

Podobnie jak w pierwszym tomie także tutaj na pierwszym planie stoi akcja. Trudno jednak, żeby było inaczej, skoro głównym elementem fabuły jest turniej, na którym wojownicy mierzą się ze sobą w morderczych potyczkach. Ta warstwa komiksu prezentuje się okazale, bo wraz z kolejnymi etapami opisywanego wydarzenia rośnie też jego stawka, za czym idzie zwiększona presja na poszczególnych postaciach. Autorka dobrze maluje emocje targające zarówno Jotunami, jak i Asami oraz ciekawie pokazuje zżerającą obie te grupy żądzę władzy. Prawie nikogo z nich nie obchodzi los zwykłych ludzi, którzy znajdują się pod ich „opieką”, co z kolei prowokuje w końcu konkretne ruchy tych bardziej prawych.

Sara B. Elfgren i Karl Johansson w Subiektywnie

Pierwsza odsłona „Vei” była komiksem, jakiego od pewnego czasu brakowało na polskim rynku wydawniczym – adresowaną do młodzieży i trzymającą w napięciu przygodówką z wartką akcją i bohaterami, których można polubić. Na kontynuację zaprezentowanej wówczas opowieści przyszło nam jednak czekać ponad rok. Czas nie zawsze sprzyja pamięci, tym bardziej, że autorzy nie tracą tu, nomen omen, czasu na jakiekolwiek streszczenia wcześniejszych wydarzeń. Pierwszy tom był na tyle wyrazisty, że ja w mig przypomniałem sobie kto z kim i dlaczego i wydaje mi się, że inni czytelnicy też nie będą mieć z tym większego problemu.

 

Marek zapoznaje nas z drugim tomem Vei.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Tim James - Spal tę wodę. Jak zmienić wodę w ogień, zrobić diament z masła i inne cuda z krainy pierwiastków

Czy wiesz, że istnieje substancja, która zapala dosłownie wszystko, z czym się zetknie? Trifluorek chloru podpali beton, azbest, kevlar, a nawet wodę! Gdy próbowano wykorzystywać go jako paliwo rakietowe - podpalał rakiety, a wlewany do miotaczy płomieni, unicestwiał wszystko dokoła, włącznie z miotaczami.
Czy wiesz, że można zrobić diamenty ze skompresowanego masła orzechowego? Wiesz, dlaczego uzyskanie temperatur bliskich zeru absolutnemu jest łatwiejsze na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej niż na Ziemi?
Jeśli nie, "Spal tę wodę" Tima Jamesa jest książką dla Ciebie. Tim James, licealny nauczyciel nauk ścisłych, u jakiego wszyscy chcielibyśmy się uczyć, prezentuje cudownie zajmującą i przepełnioną humorem opowieść o pierwiastkach chemicznych i abstrakcyjnym, pozornie bezładnym diagramie, który nazywamy układem okresowym, a który zawiera odpowiedzi na niemal wszystkie pytania dotyczące naszego Wszechświata.

Tim James jest nauczycielem przedmiotów ścisłych w liceum, autorem bloga udzielającym się na portalach YouTube oraz Instagram. Jako piętnastolatek zakochał się w nauce i nie chce się wyleczyć z tego zauroczenia. Po zdobyciu tytułu magistra chemii i specjalizacji z obliczeniowej mechaniki kwantowej postanowił skierować swe kroki prosto do szkolnej klasy i obecnie uczy każdego, kto zechce go słuchać.

Nowość wydawnictwa Forever Young Books

Paweł Łęczuk - premiera książki "Small Talk" (27 czerwca 2019)

To druga solowa książka poetycka Pawła Łęczuka, który szerzej dał się poznać jako współautor książek biograficznych takich jak: Skiba. Ciągle na wolności. Autobiografia łobuza, Bukartyk. Fatalny przykład dla młodzieży i DJ Wika. Jest moc!

Paweł Łęczuk pod przykrywką podróży do różnych państw i miast zabiera czytelnika w świat swojego dzieciństwa. Opuszczona lata temu wieś powraca do niego w dalekich Chinach za sprawą obrazów, które tam widzi. Nic tutaj nie jest oczywiste. Nic przypadkowe. Wszystko się miesza, przenika. Pory roku, dzielnice Warszawy, języki, wspomnienia, historyczne fakty, wizje, programy telewizyjne, poezja i proza.

Uroczysta muzyczna premiera książki odbędzie się w klubie Łysy Pingwin na warszawskiej Pradze:

Czwartek, 27 czerwca, godz. 19.00
Łysy Pingwin
ul. Ząbkowska 11

Tego wieczoru oprawę muzyczną zapewni Joanna Vorbrodt. Wokalistka ceniona przez Piotra Kaczkowskiego z programu trzeciego Polskiego Radia.

Tym razem zamieni się w multiinstrumentalistkę i zadba o klimatyczne tło muzyczne do wierszy czytanych przez Pawła Łęczuka.

Wspólny występ artystów to zarazem otwarcie ich nowego projektu poetycko-muzycznego: smalltalkpoetycki.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Giovanna Fletcher, Tom Fletcher - Nowa Ewa. Początek              

Elektryzująca historia miłosna, która rozgrywa się w  przyszłości.

Pierwszy tom trylogii autorstwa bestsellerowego pisarza Toma Fletchera i Giovanny Fletcher Ewa jest taka, jak każda inna nastolatka... Tyle że na jej barkach spoczywa los całego świata. Jest pierwszą dziewczyną, jaka się urodziła od pięćdziesięciu lat. Jest odpowiedzią na ich modlitwy. Jest ich ostatnią nadzieją. Co oznacza, że ma do odegrania tylko jedną rolę... Gdy kończy szesnaście lat, musi się zmierzyć ze swoim przeznaczeniem i dokonać wyboru. Wybierze mężczyznę, jednego z trzech starannie wyselekcjonowanych kandydatów.

Zawsze akceptowała swój los. Dopóki nie spotkała Brama. Teraz chce przejąć kontrolę nad swoim życiem. Od Ewy zależy przyszłość planety.

Czy dokona właściwego wyboru?


Marek Oramus - Wszechświat jako nadmiar

Książka składa się z „małych opowieści o wielkim kosmosie”, a  także z tekstów o końcu świata, o naszych wyobrażeniach na temat kosmitów oraz o udanych i chybionych próbach przewidywania przyszłości. Przy okazji 50-lecia lądowania na Księżycu autor zastanawia się, jak wyglądałaby ziemska astronautyka bez tego ciała niebieskiego, jak przedstawiano Księżyc w literaturze SF i czy dojdzie wkrótce do nowego wyścigu na Srebrny Glob. Nie obawia się dywagować o sensie Wszechświata oraz o pomyśle, że jest to gigantyczny komputer, który coś oblicza. Tytułowy tekst stawia tezę, że potrzeba było tak ogromnego nadmiaru masy, energii i  przestrzeni, by w jednym miejscu kosmosu powstała cywilizacja istot rozumnych.

Nowość wydawnictwa Zona Zero

Andrzej Fedorowicz - Warszawa, stolica szpiegów

150 lat tajnych operacji, walki wywiadów, prowokacji i zamachów w sercu Polski.

Historia naszego kraju widziana przez pryzmat tajnych operacji, powinna zostać napisana na nowo. Zdarzenia, pozornie od siebie oderwane, dopiero po wielu latach nabierają nowego, głębokiego sensu. Bo w świecie śmiertelnej gry wywiadowczej nic nie jest w istocie takim, jakim się̨ wydaje na pozór.

Jan Kubary. Wielka prowokacja w Warszawie. Agent, który został naukowcem i wyjechał na Samoa. (1865)
Adrian Carton de Wiart. Szpieg, który pokochał Polskę. Angielski oficer wśród poleskich bagien. (1919-139)
Jan Kowalewski. Samotny haker szyfrów, który wygrał wojnę polsko-bolszewicką. (1920)
Megawybuch w Cytadeli. Największy terrorystyczny zamach w historii Warszawy. (1923)
Panowie, łamiemy embargo. „Dwójka” polskiego wywiadu i miliony za broń w hiszpańskiej wojnie domowej. (1935)
Enigma z Lasu Kabackiego.  Jak Polacy złamali algorytmy najsłynniejszej niemieckiej maszyny szyfrującej. (1929–    1939)
Czas agentów - freelancerów. Muszkieterowie, Abwehra, biali Rosjanie i sowieccy agenci. (1939–1944)
Józef Retinger.  Doradca Sikorskiego, agent wywiadów rządów i ponadrządowych organizacji. Jak przeżyć skok ze     spadochronem i zatrucie końską dawką cyjanku. (1944)
Ryszard Kukliński. Szpieg, który zapobiegł III wojnie światowej i wciąż pozostaje zagadką (1972–1981)
Mosad w Warszawie. Operacja „Most” i przerzut Żydów z Rosji przez Warszawę do Izraela (1990)

Opisane w tej książce zdarzenia decydowały o „być albo nie być” Polski – ale nie tylko. Historia udowodniła, że areną najważniejszych tajnych operacji w skali kontynentu, „stolicą szpiegów” była zawsze Warszawa.

 

Fragment

Zapowiedzi wydawnictwa Albatros

C.L. Taylor - Zanim zaśniesz (3 lipca 2019)

Siedmioro obcych. Siedem sekretów. Jedno zabójcze kłamstwo.

Anna marzy o tym, by zasnąć. Ale wyniszczająca bezsenność, lęki i prześladujące ją wspomnienia tamtej straszliwej nocy sprawiają, że to niemożliwe. Gdyby tylko nie czuła się tak winna... Aby uciec od dręczącej ją przeszłości, Anna przyjmuje posadę w hotelu na odległej szkockiej wyspie Rum. Kiedy jednak dołącza do niej siedmioro gości, to, co zdawało się ratunkiem przed światem, zamienia się w śmiertelnie przerażający koszmar.


Frederick Forsyth - Fox (3 lipca 2019)

TĘ POWIEŚĆ ZAINSPIROWAŁY RZECZYWISTE WYDARZENIA...

Większość rodzajów broni działa dokładnie w taki sposób, jak tego oczekujesz. Większość rodzajów broni możesz kontrolować…

A jeśli najgroźniejszą bronią na świecie jest chłopak o niewyobrażalnie błyskotliwym umyśle, który potrafi przechytrzyć wykwalifikowane służby bezpieczeństwa, przejąć kontrolę nad uzbrojeniem i sprawić, by przeciwko mocarstwom obróciła się ich własna broń?


Igor Kostin - Czarnobyl. Spowiedź reportera (17 lipca 2019)

Igor Kostin, przez „Washington Post” nazwany „człowiekiem legendą”, 26 kwietnia 1986 roku, zaledwie kilka godzin po wybuchu reaktora, przeleciał helikopterem nad płonącym czwartym blokiem elektrowni atomowej w Czarnobylu. W trakcie lotu wykonał kilkanaście zdjęć, ale promieniowanie zniszczyło film. Jedyna ocalała fotografia z kliszy obiegła cały świat.

Króciak

Dziś mamy dla Was Purpurę, czyli szortalowy debiut Grzegorza Białego.

Avengers. Rodzinny interes. Tom 2 – Mark Waid, Mahmud Asrar

Avengers. Rodzinny interes

Jagoda Wochlik

Nie jest tajemnicą, że nie przepadam za komiksami wydawanymi obecnie pod szyldem Marvela. Większość z nich to naprawdę przeciętne historie, które można zapomnieć zaraz po przeczytaniu. Czy tak jest i z „Avengers. Rodzinny interes. Tom 2”? Zeszyt ten stworzyli wspólnie Mark Waid i Mahmud Asrar. Pierwszy odpowiada za scenariusze do „Amazing Spider-Mana”, „Daredevila” czy „Empire”, natomiast drugi ilustrował „Uncanny X-Men”.

„Avengers. Rodzinny interes” zaczyna się od mocnego tąpnięcia. Ginie Hank Pym, Antman. Równocześnie Avengers zaczynają mieć kłopoty z dziwnym zachowaniem Visiona. Natomiast Nova otrzymuje informację o możliwym miejscu pobytu swojego ojca.

„Rodzinny interes” jest dość ciekawy. Herosi zostają skonfrontowani z nową postacią – córką Hanka Pyma z pierwszego małżeństwa – Nadią, która okazuje się młodym technologicznym geniuszem. Na dodatek dziewczyna rości sobie pretensje do pseudonimu Wasp, który nadal chciałaby nosić była żona Hanka – Janet. To mogłoby rodzić potencjalny konflikt. Bardzo podoba mi się to. w jaki sposób cała sytuacja zostaje rozwiązana. Jestem też bardzo ciekawa, jak dalej rozwinie się relacja między kobietami. W porównaniu do wątku dziejącego się na Ziemi ten kosmiczny wydaje się dużo słabszy, chociaż daje możliwość obserwowania interakcji w gronie młodej drużyny superbohaterów, która, odcięta od mentorów. musi sobie radzić sama. Poza tym nieco popchnięto do przodu wątek nowego Kapitana Ameryki oraz Thor. Skoro już mowa o postaciach, to przyznać trzeba, że całkiem ciekawie złożono tę nową drużynę Avengersów. Mamy tu zarówno weteranów superbohaterskiego świata, jak i nastolatków, którzy dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki w tym biznesie.

„Rodzinny interes” z całą pewnością nie jest komiksem wybitnym, ale akcja jest wartka, zaś historia całkiem ciekawa. Nie ma tu patosu ani wielkich przemów, znajdziemy za to sporo humoru.

Mark Waid i Mahmud Asrar w Subiektywnie

Nie jest tajemnicą, że nie przepadam za komiksami wydawanymi obecnie pod szyldem Marvela. Większość z nich to naprawdę przeciętne historie, które można zapomnieć zaraz po przeczytaniu. Czy tak jest i z „Avengers. Rodzinny interes. Tom 2”? Zeszyt ten stworzyli wspólnie Mark Waid i Mahmud Asrar. Pierwszy odpowiada za scenariusze do „Amazing Spider-Mana”, „Daredevila” czy „Empire”, natomiast drugi ilustrował „Uncanny X-Men”.

 

Rodzinny interes, czyli tom drugi "Avengers", w recenzji Jagody.

Batman. Metal. Tom 2: Mroczni Rycerze – Scott Snyder, James Tynion IV, Doug Mahnke, Riccardo Federici i inni

Prawdziwy death metal

Marek Adamkiewicz

Pierwszy tom „Metalu” był interesującym wprowadzeniem w koncepcję Mrocznego Multiwersum, stanowił też w pewnym stopniu rehabilitację Scotta Snydera po nie najlepszym „All-Star Batman” (a zwłaszcza trzecim tomie tej serii). Amerykanin śmiało nawiązał do klasycznych eventów DC Comics z „Kryzysem na Nieskończonych Ziemiach” na czele i zaprezentował nam fabułę o dość dużym rozmachu, która, co najistotniejsze, mogła przynieść sporo zmian zarówno dla wielu superbohaterów, jak i dla światów Multiwersum. Wcześniej mogło się wydawać, że podobne wątki są już do cna wyeksploatowane, okazuje się jednak, że niekoniecznie musi tak być. Druga odsłona projektu Snydera i kilku innych scenarzystów potwierdza, że mamy do czynienia z tytułem bardzo specyficznym, ale i bardzo interesującym.

Batman zniknął w portalu prowadzącym do Mrocznego Multiwersum. Pozostali bohaterowie znaleźli się w kropce – mają wyruszyć na poszukiwania swojego kompana, czy może pozostać na Ziemi i próbować przeciwdziałać przebłyskom mrocznej rzeczywistości? Jej przejawy są coraz groźniejsze i okazuje się, że Superman i reszta mogą wcale nie mieć wyboru, bowiem z odmętów chaosu nadciąga nowe zagrożenie – mroczni rycerze. Te wykoślawione wersje Batmana są forpocztą niejakiego Barbatosa, tajemniczego i potężnego antagonisty, który od początków czasu przygotowywał grunt pod nadchodzące wydarzenia.

Scott Snyder, James Tynion IV, Doug Mahnke, Riccardo Federici i inni w Subiektywnie

Pierwszy tom „Metalu” był interesującym wprowadzeniem w koncepcję Mrocznego Multiwersum, stanowił też w pewnym stopniu rehabilitację Scotta Snydera po nie najlepszym „All-Star Batman” (a zwłaszcza trzecim tomie tej serii). Amerykanin śmiało nawiązał do klasycznych eventów DC Comics z „Kryzysem na Nieskończonych Ziemiach” na czele i zaprezentował nam fabułę o dość dużym rozmachu, która, co najistotniejsze, mogła przynieść sporo zmian zarówno dla wielu superbohaterów, jak i dla światów Multiwersum. Wcześniej mogło się wydawać, że podobne wątki są już do cna wyeksploatowane, okazuje się jednak, że niekoniecznie musi tak być. Druga odsłona projektu Snydera i kilku innych scenarzystów potwierdza, że mamy do czynienia z tytułem bardzo specyficznym, ale i bardzo interesującym.

 

Marek recenzuje drugi tom Batman. Metal.