Wrzesień 2018

Zagraniczniak

Steve Rasnic Tem otwiera wrzesień szortem Naprzód.

Zostań, a potem walcz – John Boyne

Zostań a potem walcz

Jagoda Wochlik

John Boyne zasłynął jako autor książek „Chłopiec w pasiastej piżamie” i „Chłopiec na szczycie góry”. Tę pierwszą zekranizowano i okrzyknięto bestsellerem. O ile „Chłopiec w pasiastej piżamie” bardzo mi podobał się, o tyle druga powieść zapowiadała schemat, który w „Zostań, a potem walcz” został potwierdzony. Aż dziw bierze, że książka nie ma w tytule słowa „chłopiec”. Boyne znalazł sobie bowiem niszę, która jest niczym kura znoszącą złote jajka. Bardzo dochodowa, choć może nie do końca pociągająca.

Alfie Summerfield ma pięć lat, gdy wybucha I wojna światowa. Jego ojciec udaje się na front, gdyż jak mu się wydaje, tak trzeba – bronić kraju i ojczyzny przed wrogami. Początkowo listy przychodzą, a mama nawet czyta je dziecku. Z czasem jednak są coraz dziwniejsze, w końcu przestają się pojawiać. Wtedy mama mówi Alfiemu, że tata wykonuje „tajną misję”. Wkrótce chłopiec przekona się, że to nieprawda.

Nie mogę powiedzieć, że „Zostań, a potem walcz” to zła książka, gdyż takie stwierdzenie mijałoby się z prawdą. To jednak powieść tworzona od sztancy. „Chłopiec w pasiastej piżamie” był pewnym powiewem nowości, ciekawym eksperymentem, ale następne książki to tylko nieudane próby powtórzenia tamtego sukcesu. O ile we wcześniejszych powieściach Boyne poruszał się w realiach II wojny światowej, o tyle w „Zostań, a potem walcz” wziął na tapet pierwszą wojnę światową. Znajdziemy tu zatem całkiem udaną próbę wyjaśnienia młodszym nastolatkom (bohater ma dziewięć lat, uznaję więc, że grupą odbiorczą „Zostań…” są mniej więcej jego rówieśnicy, dzieci w wieku lat 10–12), czym jest nerwica frontowa, i że to, co dziś uznajemy za normalny efekt uczestnictwa w wojnie, czyli trauma i niedostosowanie wśród żołnierzy powracających z wojennego piekła do domów, kiedyś nie było wcale takie oczywiste.

John Boyne w Subiektywnie

John Boyne zasłynął jako autor książek „Chłopiec w pasiastej piżamie” i „Chłopiec na szczycie góry”. Tę pierwszą zekranizowano i okrzyknięto bestsellerem. O ile „Chłopiec w pasiastej piżamie” bardzo mi podobał się, o tyle druga powieść zapowiadała schemat, który w „Zostań, a potem walcz” został potwierdzony. Aż dziw bierze, że książka nie ma w tytule słowa „chłopiec”. Boyne znalazł sobie bowiem niszę, która jest niczym kura znoszącą złote jajka. Bardzo dochodowa, choć może nie do końca pociągająca.

 

Nowy miesiąc, czy będzie równie obfity w recenzje, co poprzedni? Na wrześniowy początek Jagoda przedstawia powieść Zostań, a potem walcz.

W Samo Południe CCCLI - ogłoszenie wyników

Konkurs, w którym do wygrania były trzy egzemplarze powieści Cień Adama Przechrzty, udostępnione przez wydawnictwo Fabryka Słów, właśnie dobiegł końca.

Prawidłowe odpowiedzi na zadane przez nas pytania powinny wyglądać następująco:

1. "Adept", "Namiestnik", "Cień".

3. Trzy części, w tym jedna dwutomowa. Łącznie cztery tomy.

3. "Spiżowy gniew".

 

Nagrody otrzymują:

Grzegorz Wrzecionowski, Paweł Stecki, Anna Jurkowska.

 

Gratulujemy

Mail, na który należy przesłać swoje adresy: odpowiedz@szortal.com

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Justyna Kobus - Wygrać Hollywood, przegrać życie. 14 wersji życia gwiazd kina

Znacie je doskonale. Marzyliście o tym, by wyglądać i żyć jak one. Podziwialiście ich urodę zatrzymaną na taśmie filmowej, zazdrościliście im sławy, w przekonaniu, że ich życie było wspaniałą bajką. Brigitte Bardot, Rita Hayworth, Audrey Hepburn, Ingrid Bergman, Marylin Monroe, Grace Kelly… Czy jest ktoś, kto o nich nie słyszał? Niemożliwe. Wszyscy je kochamy.

Ich prawdziwe życie niewiele jednak miało wspólnego z sielankowymi opowieściami z ich udziałem, znanymi z ekranu. Wielka uroda, sława, talent nie uchroniły ich przed nieudanymi związkami, przed cierpieniem, nie stały się przepustką do szczęścia. Przeciwnie, trwanie na szczycie bywało okupione zaniedbywaniem najbliższych, dramatycznymi wyborami, nie zawsze trafnymi. Ponadto - ciągłym byciem na cenzurowanym. Uwielbiana przez publiczność Ingrid Bergman, zwłaszcza za rolę w „Casablance”, idąc za głosem serca, stała się bohaterką jednego z największych skandali w historii Hollywoodu. Zapłaciła za to odrzuceniem przez branżę i fanów. Amerykanie życzyli śmierci jej dziecku, nazywając je „potomkiem wiedźmy”.

Brigitte Bardot okrzyknięto dziwaczką i wariatką, po tym jak u szczytu sławy, w wieku 39 lat porzuciła aktorstwo i poświęciła się opiece nad zwierzętami.

Julia Roberts, praktykująca hinduistka, przed laty nie schodziła z planu. Jej pierwsze małżeństwo rozpadło się, bo nie godziła pracy z życiem rodzinnym. Czym więc jest ta książka? Zbiorowym portretem kobiecej odwagi, talentu, poświęcenia i wyrzeczeń, ale również próby ocalenia w gigantycznej machinie przemysłu filmowego własnej tożsamości. Cena tej ostatniej okazuje się być znacznie wyższa, niż zdobycie sławy czy wielkich pieniędzy.

Nowość wydawnictwa Znak

Lindsey Fitzharris - Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera

Wizyta w szpitalu była kiedyś najprostszym sposobem, by skończyć w grobie. XIX-wieczni chirurdzy, często niewykształceni, nawet niepiśmienni, kroili swoich pacjentów, nie myśląc o odkażaniu narzędzi. Amputacja była ich ulubioną metodą kuracji, a gangrena nie była niczym niepokojącym. Pacjentów często trzeba było gonić po sali i wiązać, by poddali się „leczeniu”.

Chirurg James Y. Simpson jeszcze w 1869 roku uważał, że „żołnierz na polu bitwy pod Waterloo ma większe szanse na przeżycie niż człowiek, który idzie do szpitala”.

Dopiero Joseph Lister odkrył, że infekcje powodują zarazki, które można pokonać środkami antyseptycznymi. Był za swoje teorie wyśmiewany, ale ostatecznie to jemu nauka przyznała rację. Poznajcie niewiarygodne realia, w jakich leczeni byli pacjenci, i dramatyczną walkę Listera o to, by zmienić rzeźników w lekarzy.

Zapowiedź wydawnictwa Insignis

Chris McGeorge - Zgadnij kto (5 września 2018)

Mocny kryminalny początek września – już wkrótce znakomita powieść „Zgadnij kto” w oryginalnej konwencji escape roomu.

Rok 1993. Jedenastoletni Morgan Sheppard rozwiązuje zagadkę śmierci nauczyciela matematyki. Mimo że wyglądała na samobójstwo, Sheppard nie daje się zwieść pozorom i znajduje mordercę.

Okrzyknięty małoletnim detektywem kilkanaście lat później prowadzi bijący rekordy popularności program telewizyjny „Detektyw z sąsiedztwa”, w którym na żywo, na oczach publiczności, rozstrzyga o winie i niewinności zaproszonych osób, uwikłanych w rozmaite sprawy większego bądź mniejszego kalibru.

Dwadzieścia pięć lat po pamiętnych wydarzeniach z dzieciństwa Sheppard wraz z piątką na pozór przypadkowych osób budzi się w zamkniętym na klucz pokoju hotelowym. W łazience znajdują zwłoki. W tych niewyjaśnionych i szokujących okolicznościach otrzymuje ultimatum: ma tylko trzy godziny na rozwiązanie zagadki, kto jest mordercą. Jeśli mu się nie uda, wszyscy zginą.

Minuty mijają. Atmosfera się zagęszcza. Wybuchają kłótnie, padają wzajemne oskarżenia, szerzy się panika. Sheppard, nie rozumiejąc, o co w tym wszystkim chodzi, i walcząc ze swoimi ograniczeniami, uzależnieniami oraz niechęcią otaczających go osób, rozpaczliwie poszukuje rozwiązania zagadki. Będzie musiał cofnąć się do czasów dzieciństwa i zmierzyć z duchami przeszłości.

„Zgadnij kto” Chrisa McGeorge’a zaprasza czytelnika do zanurzenia się w klaustrofobicznej atmosferze ograniczonej przestrzeni, w której znajduje się trup, morderca i niewinne osoby. Książkę czyta się zapartym tchem do ostatniej strony.

Wrześniowe zapowiedzi wydawnictw Genius Creations oraz Inanna

Marcin Jamiołkowski - Szczęściarz

Order Virtuti Militari, potężny artefakt chroniący stolicę, został zniszczony, a przez miasto przetacza się fala ataków terrorystycznych. Służby, próbujące opanować sytuację wzywają Herberta Kruka, ale niezupełnie w charakterze pomocnika. Wygląda, że Herbert dobrze zna sprawców zamachów. Albo raczej… to sprawcy dobrze znają jego.

Ułatwia to sprawy i jednocześnie je komplikuje. Nadany mu przez Syrenkę tytuł Obrońcy Miasta jest źródłem mocy, ale i brzemieniem, które musi dźwigać.

Na szczęście Herbert nie jest sam i może liczyć na pomoc przyjaciół.

Kim jest i czego chce Lewiatan? Czy Dwór Złotej Pani upadnie? Czy Herbertowi uda się zaprzyjaźnić z Bazyliszkiem i przekonać do współpracy Istoty Założycielskie?


Witold Dworakowski - Pani Czterdziestu Żywiołów

Załoga debrisowca „Demeter” składa się zaledwie z dwóch osób: najlepszego w swoim mniemaniu pilota w galaktyce Erwina Dexmore’a i genialnej w mniemaniu wszystkich inżynier Kariny Wulf. Mimo że różnią się oni od siebie jak supernowa od czarnej dziury, stanowią zgrany zespół, zdolny wykonać nawet najniebezpieczniejsze misje w najodleglejszych zakątkach galaktyki. Biznes kwitnie, a reputacja załogi „Demeter” właściwie nie mogłaby już być lepsza.

Wszystko zmienia się, kiedy w trakcie jednej z podróży natrafiają na legendarny okręt piracki, „Panią Czterdziestu Żywiołów”. Rozpoczyna się pościg aż po horyzont zdarzeń i ucieczka do równoległych wymiarów. A to dopiero początek…

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Mary Beard - Kobiety i władza. Manifest (25 września 2018)

Przekornie dowcipna, najbardziej znana brytyjska filolożka klasyczna Mary Beard analizuje motywy genderowe i pokazuje, jak historia traktuje silne kobiety. Począwszy od starożytności i uderzających wersów Odysei po memy internetowe z Trumpem i Hillary Clinton – autorka bada kulturowe podwaliny mizoginii, kwestię głosu kobiet w sferze publicznej, nasze kulturowe postawy wobec relacji łączących kobiety z władzą. Na podstawie własnych doświadczeń z seksizmem i agresją wiążącą się z płcią, z którymi spotkała się w Internecie, pyta: jeśli akceptuje się niedopuszczanie kobiet do struktur władzy , to czy tej władzy nie trzeba zdefiniować na nowo?

Mary Beard jest profesorem filologii klasycznej w Newnham College w Cambridge i redaktorką działu klasycznego w tygodniku „The Times Literary Supplement”. Zyskała światowe uznanie środowiska uniwersyteckiego, jest członkiem British Academy oraz American Academy of Arts and Sciences. Napisała m.in.: SPQR: Historia starożytnego Rzymu (REBIS 2016), bestseller Pompeje. Życie rzymskiego miasta (REBIS 2010), za który otrzymała Nagrodę Wolfsona, oraz Partenon (REBIS 2018), The Roman Triumph i Confronting Classics. Dwa zbiory tekstów zamieszczanych przez autorkę na blogu, It’s a Don’s Life oraz All in a Don’s Day, przyniosły jej wielką popularność.

Drabble

Marcin Zwoleń opowiadaniem Zabobon udowadnia, że istnieją gorsze rzeczy niż pierwszy dzień nowego roku szkolnego.

Powrót Mrocznego Rycerza. Ostatnia krucjata – Frank Miller, Brian Azzarello, John Romita Jr.

Sentymentalna próba

Marek Adamkiewicz

„Powrót Mrocznego Rycerza” to jeden z najwybitniejszych komiksów wszech czasów. I nie mowa tu wyłącznie o nurcie trykociarskim, ale o całym medium. Frank Miller zaprezentował w nim niebanalne podejście do tematu, na zawsze zmieniając świat zamaskowanych herosów. Późniejsza kontynuacja, „Mroczny Rycerz kontratakuje”, mocno podzieliła czytelników, a wielu z nich uznało ją za wyjątkowo nieudaną, wręcz karykaturalną. Znaleźli się jednak i tacy, którzy docenili także tę odsłonę cyklu. Już niebawem polscy fani będą mieli okazję zapoznać się z jego trzecią częścią, ale zanim to nastąpi, w nasze ręce trafia swoista przystawka – prequel oryginału.

Joker ponownie ląduje w Azylu Arkham. Morderczy klaun nie zamierza jednak spędzać w zamknięciu zbyt wiele czasu. Podczas gdy szykuje ucieczkę, Batman szkoli swojego młodocianego pomocnika. Kolejny Robin, którym tym razem jest Jason Todd, prezentuje duże umiejętności jeśli idzie o walkę, ale, co mocno niepokoi Batmana, ma problemy z samodyscypliną i kontrolą nad gniewem. Każda misja to dla niego sprawdzian i możliwość udowodnienia, że potrafi zachować się właściwie i jest dobrym wyborem. Kolejną okazją do zweryfikowania oczekiwań jest dla niego sprawa, w której ktoś zdaje się wykorzystywać bogatych mieszkańców miasta do swoich celów.

Frank Miller, Brian Azzarello oraz John Romita Jr. w Subiektywnie

„Powrót Mrocznego Rycerza” to jeden z najwybitniejszych komiksów wszech czasów. I nie mowa tu wyłącznie o nurcie trykociarskim, ale o całym medium. Frank Miller zaprezentował w nim niebanalne podejście do tematu, na zawsze zmieniając świat zamaskowanych herosów. Późniejsza kontynuacja, „Mroczny Rycerz kontratakuje”, mocno podzieliła czytelników, a wielu z nich uznało ją za wyjątkowo nieudaną, wręcz karykaturalną. Znaleźli się jednak i tacy, którzy docenili także tę odsłonę cyklu. Już niebawem polscy fani będą mieli okazję zapoznać się z jego trzecią częścią, ale zanim to nastąpi, w nasze ręce trafia swoista przystawka – prequel oryginału.

 

Z Powrotem mrocznego rycerza. Ostatnią krucjatą zapoznaje nas dzisiaj Marek.

W Samo Południe CCCLIII

W cyklu szortalowych konkursów W Samo Południe czas na odsłonę trzysta pięćdziesiątą trzecią. Nagrodą jest tym razem jeden egzemplarz powieści Folk, autorstwa Tomasza Czarnego i Marcina Piotrowskiego. A to oznacza, że do czynienia mamy z publikacją wydawnictwa Dom Horroru.

Zachęcamy do udziału, oczywiście postępując w zgodzie z zasadami naszego regulaminu.

 

Pytania:

1. Pytaliśmy już wcześniej o opowiadanie Ryana Hardinga w pierwszym tomie "Gorefikacji II". Dzisiaj prosimy o podanie tytułów dwóch opowiadań Marcina Piotrowskiego w drugim tomie "Gorefikacji II".

2. "Folk" to pierwsza powieść wspomnianej wyżej pary autorskiej w wydawnictwie Dom Horroru, ale nie ostatnia. Wydawnictwo zapowiedziało na FB kolejną. Prosimy podać jej tytuł.

3. Edward Lee oraz Ryan Harding zostali uhonorowani niedawno główną nagrodą na gali Splatterpunk Awards za wspólnie napisaną powieść. Prosimy podać jej tytuł.

 

Powodzenia

Nowości wydawnictwa Replika

Aleksander R. Michalak - Denar dla szczurołapa

Młoda studentka, badająca działalność domów dziecka, pada ofiarą brutalnej zbrodni. Czy za jej śmiercią stoi chory umysł maniaka? Czy może stanowi ona głębszą zagadkę, której korzenie tkwią w odległej przeszłości?
Orientalista i awanturnik Gabor Horthy natrafia na zagadkowe prace XIX-wiecznego teologa Augusta Erdmanna. Tuż przed śmiercią profesor znacznie odbiegł od swoich dotychczasowych zainteresowań, skupiając się na badaniu legendy o Szczurołapie z Hameln. Ta tajemnicza postać z XIII wieku, oszukana przez mieszkańców, miała przy dźwiękach fletu wyprowadzić z miasta wszystkie dzieci, które następnie przepadły bez wieści.
Przerwane studia Erdmanna zainteresowały Horthyego, kiedy okazało się, że postać Flecisty regularnie pojawia się na kartach historii. Od setek lat, w rożnych częściach świata, jego przybycie zwiastują niezwykłe zjawiska. I plagi szczurów…
Podążając za kolejnymi wskazówkami, Horthy sięga do przepastnych zbiorów bibliotecznych urokliwej Tybingi, odwiedza pachnące przyprawami miasta Bliskiego Wschodu. Poszukuje odpowiedzi w barwnym środowisku specjalistów od starożytnej demonologii i historii Orientu. W chłodnym i deszczowym Oksfordzie, gdzie mieszkał Erdmann i jego uczniowie, odnajduje coś więcej niż tylko zagadki przeszłości. Z czasem coraz bardziej odczuwa oddziaływanie sił, których nie potrafi pojąć.
W drodze do celu zyskuje kolejnych wrogów i sprzymierzeńców. Jednak systematycznie zbliża się do wyjaśnienia tajemnicy, która dotąd zawsze przynosiła śmierć i spustoszenie.

Nowości wydawnictwa Rebis

Judith Herrin - Bizancjum

Porywająca panorama imperium bizantyjskiego – od 330 roku aż do jego upadku w 1453 roku

Starałam się przekazać choć w części, co znaczyło być Bizantyjczykiem, i dać wyobrażenie o kosmopolitycznym, miejskim społeczeństwie, którego członkowie, obdarzeni historyczną świadomością własnej tożsamości i pobożną wiarą w życie przyszłe, byli tak różni od nas, a zarazem tak bardzo do nas podobni.
Judith Herrin

Przez tysiąc lat niezwykłe imperium sprawiało, że Europa mogła stać się tym, czym jest obecnie. Śmiałe i prężne, ale słabo dziś znane państwo, łącząc ortodoksyjną wiarę chrześcijańską z pogaństwem, klasyczne greckie wykształcenie z rzymską siłą oraz sprawnością administracyjną, stworzyło wielką, twórczą cywilizację, która przez całe wieki stawiała opór nawale islamu.

Zwięzła, a zarazem fascynująca książka Judith Herrin odchodzi od standardowego, chronologicznego ujęcia dziejów Bizancjum. Każdy z krótkich rozdziałów koncentruje się na określonym temacie, takim jak budowla (imponujaca świątynia Hagia Sophia), spór religijny (ikonoklazm), płeć i władza (rola kobiet oraz eunuchów), wybitna postać (historyk Anna Komnena), symbol cywilizacji (widelec) czy walka o terytorium (krucjaty). Dzięki takiemu podejściu długie dzieje cesarstwa bizantyjskiego, począwszy od założenia wspaniałej stolicy, Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł) w roku 330, aż po jej zdobycie przez Turków osmańskich w roku 1453, stają się łatwiejsze do ogarnięcia.

Barwna, a przy tym wiernie oddana panorama sił i wierzeń kształtujących owo bizantyjskie milenium stanowi zarazem oryginalny wkład w nauki historyczne. Oparta na wynikach najnowszych badań ukazuje przeciętnemu czytelnikowi żywy obraz mało znanej epoki, kładąc kres stereotypowym wyobrażeniom o bierności i dekadencji Bizancjum.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Izabella Frączyk - Wszystko nie tak!

Czasem warto wrzucić na luz, popłynąć z prądem i cieszyć się chwilą, którą zafundował nam los.

Historia Ewy, zdolnej architekt, to niezbity dowód na to, że czasem seria nieporozumień, błędów i zwykłych ludzkich pomyłek potrafi wywrócić nasze życie do góry nogami. Ewa rozpaczliwie pragnie miłości i stabilizacji, ale żyje spokojnie, robi swoje i nawet nie przypuszcza, że pewnej nocy padnie ofiarą przestępstwa. A to w zupełności wystarczy, by uruchomić machinę zdarzeń i całkowicie przemeblować jej życie. Bezlitosna konsekwencja wypadków mogących jawić się jako niemożliwe, seria pomyłek i syndrom sztokholmski z przymrużeniem oka, ale czy tylko? A może potwierdzenie, że na pewne sprawy czasem po prostu nie mamy wpływu? Przecież nigdy nie mamy pewności, co czeka na nas za rogiem…

Izabella Frączyk (ur. 1970) – absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie. Pisaniem zajęła się w 2009 roku. Do tej pory wydała książki: "Pokręcone losy Klary" (2010), "Kobiety z odzysku" (2011), "Dziś jak kiedyś" (2013), "Koniec świata" (2014), "Jak u siebie" (2014), "Siostra mojej siostry" (2015) i "Do trzech razy sztuka" (2016), wszystkie ciepło przyjęte przez Czytelniczki. W 2017 roku na rynek trafił trzytomowy cykl Stajnia w Pieńkach. W 2018 roku ukazał się jej nowy cykl Śnieżna Grań: "Za stare grzechy" i "Pół na pół".


David Attenborough - Przygody młodego przyrodnika

Zapowiedzi wydawnictwa Fox Games - komiksy paragrafowe

Sherlock Holmes: Pojedynek z Irene Adler (14 września 2018)

 

Irene Adler otwiera w Londynie swoją własne biuro detektywistyczne. Gdy Sherlock Holmes się o tym dowiaduje, reaguje jak zawsze ze spokojem, ale czy nie powinien jednak potraktować swojej konkurentki poważnie? Niebawem znajdzie odpowiedź na to pytanie, ponieważ właśnie doszło do pewnego zabójstwa i do porwania. Wciel się w postać Holmesa lub Adler i rozwiąż te sprawy.

Graj sam lub rzuć wyzwanie drugiemu czytelnikowi. Staraj się być jak najlepszym detektywem, bo tutaj bohaterem jesteś Ty! W tym komiksie na graczy czeka wielka niespodzianka. Daje on możliwość rywalizacji w dwie osoby – pierwsza wciela się w postać Sherlocka, a drugiej przyjdzie pokierować działaniami Irene Adler. Pojedynek oferuje przejście komiku na dwa odmienne sposoby – zwycięży osoba, która jako pierwsza złapie złoczyńcę!

Zanurz się w niezwykłą przygodę…
...od Ciebie zależą kluczowe decyzje…
… i przeżyj świetną historię.

Wiek graczy: 10+ lat

Premiera odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w dniach 14-16 września.


Porwanie (14 września 2018)

Tajemnicze porwanie córki policjanta to dopiero początek mrocznej opowieści z pogranicza thrillera i horroru. Nieznani sprawcy wysyłają list z żądaniem okupu, który główny bohater musi osobiście dostarczyć do tajemniczego domostwa. Jak się później okaże, skrywa ono wiele sekretów, przy których porwanie wydaje się być niewinną zabawą. W tej opowieści dla starszych graczy, zło wydaje się czaić za każdym rogiem, a mroczna atmosfera wprost wylewa się z komiksu.

Zanurz się w niezwykłą przygodę…
...od Ciebie zależą kluczowe decyzje…
… i przeżyj świetną historię.

Wiek graczy: 16+ lat

100 naboi. Tom 3 – Brian Azzarello, Eduardo Risso

W głąb tajemnicy

Marcin Knyszyński

Trzeci tom „100 naboi” to znowu Brian Azzarello i Eduardo Risso w wysokiej formie. To dalsze dzieje wielkiego konfliktu wewnątrz tajnej organizacji, nazywanej Firmą (bądź Trustem), w której skład wchodzi trzynaście rodów. Od momentu, gdy podjęła ona nieudaną próbę pozbycia się Minutemenów (czyli wewnętrznej policji, składającej się z wyszkolonych zabójców i pilnującej porządku w organizacji), trwa cicha wojna – dowódca strażników, agent Graves, postanowił pogrążyć Trust. Autorzy komiksu prowadzą nas dalej w świat tajnej wojny Gravesa i pracującego dla Firmy pana Shepherda, którzy poczynają sobie z ludźmi jak z pionkami na szachownicy.

Zaczynamy od krótkich opowieści o sześciu ważnych bohaterach całej historii. Dizzy Cordova wraca po długiej nieobecności do domu, gdzie kolejne dzieci mają dzieci lub lądują w pace, bo nie znają innego sposobu na życie niż łamanie prawa. Poznajemy byłą dziewczynę Cole’a Burnsa, sprawdzamy co słychać w rodzinie Medici, trzymającej władzę w Firmie i patrzymy, jak powstają pierwsze rysy na gładkim jak do tej pory monolicie – kilka rodzin kombinuje, jakby tu napsuć krwi najsilniejszemu rodowi Trustu. Najważniejsze okazują się jednak historie dwóch byłych Minutemenów. Lono, psychopatyczny, wściekły na cały świat morderca, wymyka się spod kontroli obydwu stron konfliktu i zrobi wszystko, aby przetrwać. Niestety nie da się uciec od przeszłości – ona zawsze wystawi rachunek. Podobnie rzecz się ma z poznanym w poprzednim tomie znudzonym i zapijaczonym pracownikiem stacji benzynowej. Wylie Times staje się, obok Lono, kluczową postacią trzeciej odsłony.

Brian Azzarello i Eduardo Risso w Subiektywnie

Trzeci tom „100 naboi” to znowu Brian Azzarello i Eduardo Risso w wysokiej formie. To dalsze dzieje wielkiego konfliktu wewnątrz tajnej organizacji, nazywanej Firmą (bądź Trustem), w której skład wchodzi trzynaście rodów. Od momentu, gdy podjęła ona nieudaną próbę pozbycia się Minutemenów (czyli wewnętrznej policji, składającej się z wyszkolonych zabójców i pilnującej porządku w organizacji), trwa cicha wojna – dowódca strażników, agent Graves, postanowił pogrążyć Trust. Autorzy komiksu prowadzą nas dalej w świat tajnej wojny Gravesa i pracującego dla Firmy pana Shepherda, którzy poczynają sobie z ludźmi jak z pionkami na szachownicy.

 

Marcin recenzuje dzisiaj trzeci tom komiksu 100 Naboi.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Robert Małecki - Skaza

SĄ CIAŁA, NIE MA ZBRODNI.
TYLKO KRZYK Z PRZESZŁOŚCI DOMAGA SIĘ PRAWDY.

Zimą 2018 roku ze skutego lodem jeziora zostają wyciągnię­te zwłoki nastolatka. Patolog jest pewien, że śmierć chłopca nastąpiła w wyniku utonięcia. Znamion przestępstwa nie nosi też ciało starszego, bezdomnego mężczyzny o nieustalonej tożsamości. Oba zgony łączy tylko mroźna noc. A to niestety za mało, by rozpocząć śledztwo.

Jednak zdaniem komisarza Bernarda Grossa pytań w obu sprawach jest więcej niż odpowiedzi. I kiedy zacznie je za­dawać, mieszkańcy pobliskiego miasteczka nabiorą wody w usta. Gross przekonuje się z czasem, że ich milczenie to mur, za którym czają się duchy przeszłości.

Kluczem do odkrycia prawdy może okazać się wyjaśnienie starej sprawy tajemniczego zaginięcia…


Sarah Hilary - Ciszej niż śmierć

Książka laureatki prestiżowej nagrody Theakston’s Crime Novel of the Year.

W Londynie dochodzi do serii pozornie niezwiązanych ze sobą napadów… Marnie Rome i Noah Jake ruszają w pościg za sprawcą przez skute lodem ulice. Wkrótce w domu rodzinnym komisarz Rome dochodzi do włamania. Ślady wskazują na to, że włamywacz dobrze zna to miejsce… W końcu Marnie i Noah stawią czoła przerażającej prawdzie: ktoś okrutnie pogrywa sobie z policją. Nagle wszystkie elementy śledztwa się łączą i sprawa przybiera bardzo osobisty wymiar.

Okazuje się, że milczenie może niekiedy pomóc w przetrwaniu najgorszego, ale jego efekty potrafią być zabójcze.

W czwartym tomie cyklu z komisarz Marnie Rome atmosfera niebezpieczeństwa jeszcze bardziej się zagęszcza. Coraz więcej niewiadomych, coraz mniej czasu na pojmanie sprawców…

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Dawid Kornaga - Przerwany sen Kashi

2050, Warsaw City.
Nowy europejski porządek.
W tle kolejny kryzys na szczytach władzy Autonomii Polskiej, co nie pozostaje obojętne dla zwykłych jednostek biologicznych. Kasha i jej bojówkarze otrzymują rozkaz przeprowadzenia spektakularnej akcji terrorystycznej...

Tak zaczyna się pełna sensacji i miłości, również tej niekonwencjonalnej, kronika życia pewnej kobiety.
Od teraźniejszości po (nie)daleką przyszłość.
Kashia Berge. Z wyglądu cheerleaderka, z charakteru terrorystka. Mówią, że za pięknem kryje się dobro.
A co, jeśli również zło?
Zło czy jeszcze coś nieoczywistego, kiedy krzywdzona kobieta w końcu podnosi rękę na świat i wymierza mu sprawiedliwość.


Stanisław Stabryła - Klątwa Pelopidów. Opowieść mitologiczna

Wstrząsająca opowieść o dziejach mitycznego rodu królewskiego, o losach bohaterów dobrze - choć wciąż mało - nam znanych: Agamemnona, Odyseusza, Orestesa, Heleny, Parysa, Kasandry, Klitajmestry, Elektry.

"Klątwa Pelopidów" nawiązuje do "Mitologii dla dorosłych" tego samego autora, książki, która miesiącami utrzymywała się na pierwszych miejscach list bestsellerów. Autor przedstawia mity greckie w formie powieści, w sposób dramatyczny i sugestywny, na przekór szkolnej, idealizującej lekturze mitologii.

Stanisław Stabryła (ur. 2 listopada 1936 we Lwowie) – polski filolog klasyczny, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat literatury łacińskiej okresu augustowskiego oraz kultury antycznej. Wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Anna Brzezińska - Woda na sicie. Apokryf czarownicy

Nowa książka autorki monumentalnych, bestsellerowych Córek Wawelu!

Tym razem sceną wydarzeń jest nie dwór ostatnich Jagiellonów, lecz fantastyczna kraina wzorowana na wczesnorenesansowej Italii oraz lochy inkwizycji. To stamtąd swoją opowieść snuje oskarżona o praktykowanie magii, wyrzucona za nawias społeczeństwa bękarcica, La Vecchia...

Jej matką była wiejska dziewczyna, miejscowa ladacznica, a może potajemna kochanka dziedzica tych ziem? La Vecchcia plącze się w zeznaniach… Opowiada o pamiętnej, przeklętej nocy, kiedy straciła matkę, a sama została zgwałcona. Ale jakiego potwora zbiegłego z cyrku zabili wówczas zapijaczeni oprawcy? Podobno był smokiem. A może mężczyzną? Podobno… Bo z jej opowieści nie sposób wyłonić jednej prawdy. La Vecchia lawiruje. Urządza teatr dla inkwizycji, próbując chronić swoje życie? A może powoli popada w obłęd? Jest czarownicą czy samotną kobietą, która w świecie zdominowanym przez mężczyzn chce zachować niezależność? Jaką tajemniczą grę toczy z przebiegłym oficjum?

Woda na sicie to oparta na zapisach przesłuchań, wielowarstwowa, porywająca powieść, poruszająca temat procesów czarownic i kontrowersyjnych praktyk inkwizycji. To także studium osoby przesłuchiwanej, a jednocześnie ciąg dalszy opowieści o kobietach uwikłanych w historię kreowaną przez mężczyzn. Literacki majstersztyk. Kolejny popis pisarskiego kunsztu Anny Brzezińskiej, której bohaterki zapadają w pamięć na długo po lekturze, bez względu na to, czy są dworskimi maskotkami, jagiellońskimi królewnami, czy czarownicami…

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Cherise Wolas - Odrodzenie Joan Ashby

Postrzegałam wyniszczającą naturę miłości, jako zagrożenie dla poważnych kobiet. Ale fantastyczny mężczyzna, którego poślubiłam, wierzy podobnie jak ja, że praca jest najważniejsza i absolutnie żadnych dzieci – teraz miłość wydaje mi się czymś cudownym.

Te słowa mogłaby powiedzieć do entuzjastycznie nastawionej publiczności Joan Ashby, genialna pisarka dużego kalibru, której mroczne i jedyne w swoim rodzaju opowiadania są sensacją w literackim świecie.

Kiedy Joan przekonuje się, że zaszła w ciążę, jest oszołomiona radością Martina, jego natychmiastowym zerwaniem ich umowy. Podejmuje wtedy brzemienną w skutki decyzję bez oglądania się na siebie, by stworzyć rodzinę, której tak naprawdę nie chciała.

Wychowanie dwóch wcześnie rozwiniętych synów staje się dla niej wyzwaniem i miną dziesięciolecia zanim ukończy swoją mistrzowską powieść. Gdy jest gotowa ponownie stanąć w świetle reflektorów, wrócić do życia, które porzuciła dla miłości, zdrada na miarę szekspirowskiej tragedii zmusza ją do podważenia wyborów, jakich dokonała w życiu.

Epicka, inspirująca, niesłychanie ambitna i napisana oszałamiająco dobrym językiem książka Odrodzenie Joan Ashby to historia o poświęceniu i macierzyństwie, obciążeniu talentem i oczekiwaniami. Wspaniały debiut Cherise Wolas to opowieść o kobiecie obdarzonej niezłomną ambicją i jej zmaganiach z życiem.

Cherise Wolas jest pisarką, prawniczką i producentką filmową. Urodzona w Los Angeles, mieszka z mężem w Nowym Jorku. Odrodzenie Joan Ashby to jej debiut literacki.


Dr Edith Eva Eger, PhD - Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć

Nowości wydawnictwa Filia

Max Czornyj - Najszczęśliwsza

TAMTEGO DNIA BYĆ MOŻE BYŁA NAJSZCZĘŚLIWSZA W CAŁYM SWOIM ŻYCIU.
BYĆ MOŻE, BO NIGDY SIĘ TEGO NIE DOWIEDZIAŁEM.
ZAMIAST TEGO STAŁEM W LEPKIEJ I CIEPŁEJ KAŁUŻY. MOJA ŻONA I DZIECKO NIE ŻYLI.

Dawid Kaster dostaje list od byłej żony. Problem w tym, że Ilona została zamordowana cztery lata temu. Mimo to charakter pisma i treść nie pozostawiają wątpliwości. To musi być ona.
Krótka wiadomość przywołuje demony przeszłości. Na tym jednak nie koniec, bowiem mężczyzna wkrótce otrzymuje kolejny niespodziewany prezent.

Czy zabójca Ilony prowadzi z Dawidem sadystyczną grę? A może kobieta żyje, a cztery lata temu doszło do niewyobrażalnej pomyłki? Z każdą kolejną wskazówką Kaster jest coraz bliżej odkrycia prawdy. A ta zaprowadzi go wprost do piekła.
Thriller psychologiczny autora bestsellerowego GRZECHU.
Sprawdź, jak niewiele dzieli idealne życie od przerażającego kłamstwa.


Renata Kosin - Złodziejka dusz

Nowości wydawnictwa Czarne

Ilona Wiśniewska - Lud. Z grenlandzkiej wyspy

U zachodnich wybrzeży największej wyspy świata leży skalista wysepka o powierzchni dwunastu kilometrów kwadratowych, zamieszkana przez tysiąc trzysta osób. To tutaj znajduje się najstarszy w Grenlandii dom dziecka, w którym Ilona Wiśniewska pracowała jako wolontariuszka przez trzy miesiące wiosną 2017 roku. Pisząc kolejny reportaż z Północy, chciała na coś się przydać tym, których historii przyjechała wysłuchać.

Grenlandczycy opowiadali jej o swoim kraju podczas łowienia ryb spod lodu, w trakcie kursowania taksówką z jednej wyspy na drugą po zamarzniętym morzu, w czasie mycia podłóg i gotowania obiadów dla kilkudziesięciorga stołowników. Nigdy wcześniej nie spotkała ludzi tak dumnych ze swojego pochodzenia, ale w sposób nieodbierający dumy innym. Nigdy wcześniej też nikt tak często się z niej nie śmiał, a też ona nigdy wcześniej tak często nie śmiała się z samej siebie.

Uummat to po grenlandzku serce. Uummannaq – tam, gdzie leży serce. Lud to książka o sercu Grenlandii, które najmocniej bije w Uummannaq.


Daoud Hari - Tłumacz z Darfuru

Wspomnienia opowiedziane Dennisowi Michaelowi Burke'owi i Megan M. McKennie

Nowości wydawnictwa Albatros

Joe Hill - Dziwna pogoda

Zbiór czterech mrożących krew w żyłach minipowieści.

Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, stawiany jest na równi z takimi pisarzami, jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonathan Lethem. W „Dziwnej pogodzie”, frapującej kronice niekończącej się wojny między dobrem i  złem, sprawnie obnaża mrok kryjący się pod powierzchnią codziennego życia. Swoim mistrzowskim piórem przesuwa granice gatunku na nowe terytoria. Zabierając czytelników w nieznane, Joe Hill, literacki alchemik, skupia się w  swoich czterech minipowieściach na najważniejszych elementach ludzkiej egzystencji: pamięci i niepamięci, wyobrażeniach i fantazjach, bestialstwie i bezradności, lęku i brawurze, deszczu i wietrze, śmierci i życiu, marzeniach… i koszmarach.


Ken Follett - Upadek gigantów

Trylogia STULECIE to epicka opowieść autora Filarów Ziemi, przedstawiająca splątane ze sobą losy członków pięciu rodzin – amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej – na tle wydarzeń minionego wieku. Akcja Zimy świata, drugiej części trylogii, rozgrywa się w najbardziej dramatycznym okresie zeszłego stulecia – między rokiem 1933, kiedy Hitler doszedł do władzy, a początkiem zimnej wojny pod koniec lat czterdziestych. Akcja Upadku gigantów, pierwszej części trylogii, rozpoczyna się w 1911 roku, w dniu koronacji Jerzego V, i kończy w latach dwudziestych, w świecie zupełnie innym niż ten, któremu położyła kres pierwsza wojna światowa.

Panoramiczny obraz Europy i Ameryki w okresie, w którym oblicze świata
zmieniło się bardziej, niż zdajemy sobie z tego sprawę.

Nowości wydawnictwa Insignis

Matthew J. Kirby - Assassin’s Creed: Ostatni potomkowie. Przeznaczenie bogów

Finał trylogii An Assassins Creed® Series: Last Descendants. Ostatni potomkowie

RODZI SIĘ NOWY PORZĄDEK ŚWIATA

Do odnalezienia pozostał ostatni fragment Trójzębu Edenu. Dwie pozostałe części tego potężnego artefaktu – ząb wiary i ząb strachu – wpadły już w ręce działającego samodzielnie byłego agenta templariuszy – Isaiaha. Z zębem oddania stałby się niepokonany. Tymczasem Owenowi i jego towarzyszom udaje się przekonać templariuszy i asasynów do połączenia sił w celu powstrzymania Isaiaha, póki jeszcze jest to możliwe.

W symulacji, która odtwarza wydarzenia sprzed przeszło tysiąca lat, duński wojownik Styrbjörn Silny prowadzi Jomswikingów przeciw królowi Danii, Haraldowi Sinozębemu. To właśnie tereny, na których ścierają się armie Wikingów, kryją tajemnicę ostatniego fragmentu Trójzębu. To tam wyjaśni się, jaki los pisany jest światu, co kryje się za nieświadomością zbiorową nastoletnich bohaterów i jakie jest prawdziwe znaczenie związków pomiędzy ich przodkami.

Historia została już napisana. Reszta spoczywa w rękach Owena, Javiera i pozostałych, którzy sprzymierzyli się wbrew temu, co ich dzieli. To, co zrobią, na zawsze odmieni świat Assassin’s Creed.


Chris McGeorge - Zgadnij kto

Jeden pokój. Pięcioro podejrzanych. Trzy godziny na wykrycie zabójcy.

W wieku jedenastu lat Morgan Sheppard rozwiązuje zagadkę niespodziewanej śmierci swojego nauczyciela matematyki. Mimo że wyglądała na samobójstwo, Morgan odnajduje zabójcę i zyskuje przydomek „małoletniego detektywa”.

Dwadzieścia pięć lat później…

Nowości wydawnictwa Mag

Anthony Ryan - Cesarstwo popiołów

Część 3 cyklu Draconis Memoria

Armia Białego smoka na całym świecie zbiera krwawe żniwo. Po jej przejściu zostają zgliszcza. Od jej ostrzy zginęły tysiące niewinnych, a na tym z pewnością nie koniec. Tylko dawny drobny złodziejaszek Claydon Torcreek, znakomita tajna agentka Lizanne Lethridge i garstka ich przypadkowo dobranych sprzymierzeńców stoją pomiędzy furią Białego i końcem świata. Aby ocalić przyszłość, muszą zagłębić się w przeszłość i rozwikłać prastarą tajemnicę, która - być może - na dobre odwróci losy wojny. Wielkie armie spotkają się w licznych bitwach, a wiekowe sekrety zostaną ujawnione w "Cesarstwie popiołów", ekscytującym zakończeniu cyklu Anthony'ego Ryana Draconis Memoria.


Neal Stephenson - Epoka diamentu

Kiedy John Hackworth po raz pierwszy dopuścił się przestępstwa, nawet nie zdawał sobie sprawy, co zapoczątkował i w jak gęstą sieć intryg się wplątał. W świecie, w którym wszystko jest na wyciągnięcie ręki, gdzie domowe kompilatory materii potrafią stworzyć niemal każdy żądany przedmiot, rozwój techniki determinuje los jednostki. O sile decyduje przynależność do grupy i umiejętność szybkiego reagowania na nadarzające się okazje. Ale świat ten skazany jest na zagładę. Jego przyszłość znalazła się w rękach małej dziewczynki, która przypadkowo weszła w posiadanie pewnej wielce istotnej księgi...


Neil Gaiman - Ocean na końcu drogi

Nowość wydawnictwa SQN

Jason Schreier - Krew, pot i piksele. Chwalebne i niepokojące opowieści o tym, jak robi się gry

Międzynarodowy bestseller! Jak powstają znane gry – Wiedźmin, Dragon Age, Stardew Valley, Destiny, Diablo?

Tworzenie gier komputerowych w dzisiejszych czasach jest często bardziej fascynujące niż efekt końcowy. Jason Schreier zabiera czytelników w niezwykłą podróż za kulisy przemysłu gier wideo, gdzie twórcą może być zespół 600 przepracowanych geeków lub jeden geniusz. Opisując artystyczne wyzwania stojące przed producentami, techniczne bariery, żądania graczy i pracę przypominającą robotę w korporacji, autor dochodzi do wniosku, że każda z gier jest swoistym cudem.

To podróż do istnego piekła, jakim jest świat twórców gier, a jednocześnie hołd dla wszystkich tych, którzy próbują sprostać niebotycznym oczekiwaniom otoczenia i stworzyć najlepszą grę, jaką tylko można sobie wyobrazić.

Największe tajemnice gier wideo w jednej książce:
Pillars of Eternity
Uncharted 4
Stardew Valley
Diablo III
Halo Wars
Dragon Age: Inkwizycja
Shovel Knight
Destiny
Wiedźmin 3
Star Wars 1313

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.pot-i-piksele.pl

Nowość wydawnictwa Jaguar

Jeff Wheeler - Królewski zdrajca

Trzeci tom z serii Królewskie Źródło. Dla fanów serii Zwiadowcy.

Znakomita sześciotomowa seria fantasy dla młodzieży, pełna magii, tajemnic, intryg i przygód.

Owen Kiskaddon – lord Ceredigionu i diuk Marchii Zachodniej – z lękliwego chłopca stał się wysokim rangą oficerem na dworze króla-regenta, Severna Argentine’a. Nadal służy nieobliczalnemu, opętanemu żądzą władzy tyranowi, w duchu marzy jednak o pozbawieniu go tronu. Gdy nadarza się okazja, Owen bierze sprawy w swoje ręce, a u jego boku staje nieoczekiwanie piękna sojuszniczka… Czy wspólnie uda im się pokonać Severna Argentine’a i przywrócić pokój w Królewskim Źródle? A może chaos zwycięży miłość i ziemia spłynie krwią niewinnych ofiar?

W serii ukazały się:
Tom 1 Trucicielka królowej
Tom 2 Córka złodzieja

Króciak

Debiutujący u nas Adrian Szymalski uważa, że już Wybiła północ. W naszej strefie czasowej nadal świeci słońce.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Stanisław Grzesiuk - Na marginesie życia

Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.

Ostatnia część kultowej trylogii Stanisława Grzesiuka. Pisana pod koniec życia Autora, świadomego jak niewiele czasu mu zostało.
Opowieść, bez której nie sposób zrozumieć barda warszawskiej ulicy. Przewrotny Los chciał zepchnąć go na margines życia, ale on do końca pozostał jego królem.

Stanisław Grzesiuk, pisząc tę książkę, wiedział, że umiera i nie ma już czasu. Wszystkie fragmenty, które wskazywano mu do poprawy, usuwał. Miał pomysły na nowe książki… miał umówione kolejne spotkania z czytelnikami…

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte przez Autora i wydawcę przy pierwszej publikacji. Dopiero dziś poznajemy najbardziej osobistą książkę Stanisława Grzesiuka.

Stanisław Grzesiuk (1918–1963) – pisarz, pieśniarz, zwany bardem Czerniakowa. Urodzony w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W trakcie okupacji aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju; leczył się na gruźlicę płuc, która była konsekwencją pobytu w obozie. Autor autobiograficznej trylogii "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu", "Na marginesie życia". Pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Ilona Andrews - Magia Wskrzesza (12 września 2018)

Seria o Kate Daniels Tom 6

Atlanta to miasto dręczone przez magiczne problemy.
Najemniczka Kate Daniels i Curran, Władca Bestii borykają się z rozdzierającym serce kryzysem. Niezdolne do kontrolowania swoich bestii dzieci Gromady umierają. Istnieje lek, który może im pomóc, lecz sekretnej formuły strzegą europejskie gromady, a dostęp do lekarstwa w Atlancie jest bardzo ograniczony.
Europejscy zmiennokształtni, którzy kiedyś przechytrzyli Władcę Bestii, poprosili go, by rozstrzygnął spór. W zamian podarują my lekarstwo. Gdy w grę wchodzą przetrwanie młodych zmiennokształtnych i przyszłość całej Gromady, Kate i Curran muszą przyjąć propozycję, jednak nie wątpią, że wchodzą prosto w pułapkę…

Ilona Andrews to w istocie duet pisarski, w skład którego wchodzą Ilona i Andrew Gordon. Małżeństwo piszące przede wszystkim powieści z gatunku urban fantasy. Ich styl, to połączenie cech charakterystycznych fantasy, horroru oraz magii.

Ilona urodziła się w Rosji. Wyemigrowała do USA w wieku lat nastu. Studiowała na wydziale biochemii Western Carolina University. Podczas studiów poznała swojego obecnego męża, z którym wspólnie w 2007 napisała pierwszą powieść Magic Bites. Jej główna bohaterka Kate Daniels, błyskawicznie zyskała rzesze wielbicieli. Napisana w 2008 roku kontynuacja przygód charyzmatycznej 26-latki – Magic Burns znalazła się na 32 miejscu na liście bestsellerów New York Timesa.
Tom Magic strikes znalazł się na 16 miejscu listy bestsellerów New York Timesa  i 109 miejscu na liście USA Today Bestseller List. W 2009 roku książka zwyciężyła Romantic Time Reviewer Choice Award w kategorii Najlepsze Urban Fantasy.
Tom Magic breaks- 2014 Australian Romance Readers Award

Opowiadania Ilony Andrews były publikowane także w antologiach, m.in. Mammoth Book of Paranormal Romance.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Daniel Odija - Przezroczyste głowy (19 września 2018)

Śmierć czai się na każdej stronie…

Pierwsza od ośmiu lat książka Daniela Odiji. O narodzinach, życiu i śmierci.

Na kartach swej nowej książki Daniel Odija zagląda w przezroczyste głowy swoich „innych” bohaterów. Oni zaś – przypadkowo spotkane osoby, grupy, rodziny – opowiadają o samotności, traumie, szaleństwie, godzeniu się z tym, co przyniosło życie i w końcu o śmierci. W tym ich rozgadanym świecie słowa wybuchają jak bomba w przepełnionym pociągu. Każdy ma swoją historię, którą uważa za najważniejszą. Każdy ma swoją tajemnicę i rozterkę, których nie chciałby wyjawić:

Głowy opowiadały:
Ta o swoim życiu, tamta o swoim umieraniu.
Kolejna narzekała, gdy następna wychwalała.
Kłębiły się w nich nienawiść i miłość,
wybaczenie i przekleństwo, nuda i euforia.

Kilkadziesiąt monologów łączy pragnienie intymnych wyznań. Opowieści jak rzeka wypływają jedna z drugiej i jedna w drugiej znikają. Dowiadujemy się o pijanym pływaku, którego uwiodła woda. O samotnym kierowcy zjadanym przez wyrzuty sumienia. O jednonogim tancerzu. O kwiatach z papieru, pachnących perfumami śmierci. I pisarzu, który w swojej książce ożywił zidiociałe odbicie samego siebie, by natychmiast je, czyli siebie, uśmiercić. Tak, najważniejszym bohaterem tej chwytającej za gardło prozy jest śmierć. Ona, jak dominujący akord, nasyca opowieści o życiu, nadaje głęboki sens codzienności i najdrobniejszym detalom, a samym mówiącym – barwę i kontrast.

Informacja wydawnictwa Fantazmaty

Fantazmaty w eterze!

Pragniemy poinformować, że dziś (6 września) o godzinie 17:15 na antenie radia Wrocław Kultura wystąpi nasza redaktorka, Magda Brumirska-Zielińska, i opowie o naszym ostatnim projekcie oraz tym, co szykujemy na przyszły rok.

Audycja będzie dostępna w internecie pod tym adresem (odtwarzacz znajduje się na górze strony, w dolnej części ekranu).

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Micheal Armstrong - Vademecum jeszcze lepszego menedżera (11 września 2018)

11 września do księgarń trafi książka Vademecum jeszcze lepszego menedżera, znanego na świecie eksperta Micheala Armstronga.
Opisuje ona 56 kluczowych aspektów zarządzania. Każdy rozdział tego podręcznika jest odrębną jednostką tematyczną, dzięki czemu można zacząć z niego korzystać od dowolnie wybranej części. W dzisiejszych czasach ‒ przez wielu nazywanych rynkiem pracownika ‒ warto przeczytać jak efektywnie motywować do pracy zespół, dbać o rozwój pracowników, rozwiązywać trudne sytuacje czy prowadzić rozmowy kwalifikacyjne.

We współczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie na barkach menedżerów spoczywa ogromny ciężar obowiązków. Vademecum jeszcze lepszego menedżera jest zbiorem praktycznych porad zarówno dla osób już pełniących funkcje kierownicze, jak i tych, którym dopiero marzy się awans. To doskonały przewodnik, z którego dowiesz się m.in., jak:

‒ organizować pracę zespołów i delegować zadania,
‒ radzić sobie z trudnymi ludźmi i w sytuacjach konfliktowych,
‒ sporządzać budżety i plany biznesowe oraz przedstawiać je szefom tak, by zyskać ich akceptację,
‒ kierować sobą i własnym rozwojem.

Oprócz cennych wskazówek Vademecum zawiera również studia przypadków zaczerpniętych z codziennego życia menedżerów, które są bogatym źródłem praktycznych informacji.

Michael Armstrong to znany na całym świecie ekspert w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi, niezależny konsultant, członek brytyjskiego Institute of Personnel and Development. Autor wielu bestsellerowych publikacji z tej dziedziny, m.in. tłumaczonego na kilkanaście języków Zarządzania zasobami ludzkimi. DW REBIS opublikował jego Zarządzanie ludźmi.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Paweł Lisicki - Epoka Antychrysta (28 września 2018)

Alternatywna historia chrześcijańskiego świata
Rzym 2217. Nad Kaplicą Sykstyńską biały dym. Konklawe wybrało nowego papieża. Na tronie Stolicy Piotrowej zasiadł Judasz.
Resztki zdrowego rozsądku toną w powodzi przekonań o jedynej i niepodważalnej władzy człowieka nad światem i samym sobą. Nastaje czas radykalnego liberalizmu.

Wiara w Boga, który ma wpływ na historię, to skaza na ciele ludzkości. Tylko odrzucając samą możliwość istnienia Boga - jakkolwiek rozumianej istoty wyższej - człowiek może być w pełni dowartościowany. (...) Bóg jest niczym kotwica lub pętające nas kajdany.

Mistrzowski pastisz obłędu świata XXI wieku utrzymany w konwencji powieści sci-fi.

Paweł Lisicki (ur. 1966), publicysta, eseista , pisarz. W latach 1991 – 1993 dziennikarz ,,Życia Warszawy,,. Od 1993 r związany z ,,Rzeczpospolitą”, od 2000 r. kierował działem ,,Opinii, w latach 2004-2005 był zastępcą redaktora naczelnego, a w latach 2006-2011 – redaktorem naczelnym. Założyciel i pierwszy redaktor naczelny tygodnika ,,Uważam Rze,, (2011) a następnie miesięcznika ,,Uważam Rze Historia” (2012). Po wyrzuceniu z Presspubliki założył tygodnik „Do Rzeczy. Tygodnik Lisickiego”, jedno z największych i najbardziej wpływowych pism konserwatywnych w Polsce. Jest jego redaktorem naczelnym i współwydawcą.

Operacja „Tranzyt” / Batalion aniołów – Boris Akunin

Operacja „Tranzyt” / Batalion aniołów

Jagoda Wochlik

Boris Akunin jest rosyjskim pisarzem gruzińskiego pochodzenia. Tłumaczy z japońskiego i pisze kryminały, dziejące się głównie w czasach caratu. Spod jego pióra wyszły takie cykle powieściowe jak „Przygody Erasta Fandorina” czy „Prowincjonalny kryminał czyli przygody siostry Pelagii”. Eksperymentował również z innymi gatunkami – w stworzonym w ten sposób cyklu ukazały się: „Książka dla dzieci”, „Powieść szpiegowska”, „Fantastyka”.

„Operacja <<Tranzyt>>” jest historią oficera niemieckiego wywiadu, który otrzymuje zadanie śledzenia szwajcarskich komunistów. Ma dowiedzieć się, kiedy do Rosji będzie próbował przedostać się ważny gracz polityczny określany kryptonimem „Staruszek”. Natomiast „Batalion aniołów” to opowieść o pierwszej wojskowej jednostce kobiecej, którą w trakcie pierwszej wojny światowej wysłano na front, by zwiększyć morale żołnierzy. Przykład ginących kobiet miał zmusić mężczyzn do poderwania się do walki.

„Operacja <<Tranzyt>>” jest powieścią raczej nudnawą i nie wyróżnia się niczym szczególnym. Owszem, jak na Akunina przystało, mamy świetnie oddane ówczesne realia, ale niewiele więcej. Fabuła kręci się wokół tytułowego wyjazdu i przetransportowania wpływowego towarzysza tak, by pozostał żywy, ale nie jest to porywająca historia. Natomiast „Batalion aniołów” to zupełnie inna sprawa. Człowiek wręcz pędzi przez tę opowieść, by się dowiedzieć czy te indoktrynowane biedaczki rzeczywiście rzuciły się na bagnety Niemców i żadna nie przeżyła. Sprawa jest tym bardziej ciekawa, gdy czytelnik uświadomi sobie, że Akunin osnuł fabułę obu historii wokół autentycznych osób i wydarzeń.

Boris Akunin w Subiektywnie

Boris Akunin jest rosyjskim pisarzem gruzińskiego pochodzenia. Tłumaczy z japońskiego i pisze kryminały, dziejące się głównie w czasach caratu. Spod jego pióra wyszły takie cykle powieściowe jak „Przygody Erasta Fandorina” czy „Prowincjonalny kryminał czyli przygody siostry Pelagii”. Eksperymentował również z innymi gatunkami – w stworzonym w ten sposób cyklu ukazały się: „Książka dla dzieci”, „Powieść szpiegowska”, „Fantastyka”.

 

Dział Subiektywnie wzbogacił się właśnie o recenzję Jagody dotyczącą książki Operacja Tranzyt / Batalion aniołów, kontynuującej cykl  "Bruderszaft ze śmiercią".

Longar

Zapraszamy do działu longarów, gdzie Agnieszka Jagna Forysiak mówi nam dziś: Momento.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Andrzej Nowak - Metamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721-1921 (19 września 2018)

Rosja przeciwko Polsce, Europie, światu.

Książka, dzięki której łatwiej zrozumieć współczesną Rosję.

Idea Trzeciego Rzymu, ukrócenie polskiej anarchii, poskromienie tyrana Napoleona, panslawizm, walka cywilizacji, imperium a nacjonalizm, bolszewicka utopia, heart-land i modny do dziś euroazjanizm. Fascynująca panorama kilkuset lat rozwoju rosyjskiej myśli politycznej daje jedyną w swoim rodzaju możliwość spojrzenia na świat z perspektywy Moskwy.

Sięgając do rosyjskiej historii, literatury, filozofii i sztuki, wybitny znawca Imperium, profesor Andrzej Nowak, kreśli niezwykłą, erudycyjną syntezę myśli geopolitycznej naszego potężnego sąsiada. Poznanie rosyjskiego punktu widzenia, nawet jeśli bardzo głęboko się z nim nie zgadzamy, jest kluczem do zrozumienia wyzwań stojących przed Polską.

Szczególnie inspirujące jest obserwowanie, jak mocno przez wieki na rosyjskie myślenie wpływała „sprawa polska”. Dlaczego warto zestawić losy Rzeczpospolitej i Krymu? Jak „połykano i rozrzedzano” w ogromnym imperialnym organizmie „polską truciznę”? Dlaczego „Judasze Słowiańszczyzny” nie zasługiwali na żadną litość?

Andrzej Nowak (ur. 1960) – historyk, sowietolog, kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na UJ, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN. Wykładał historię Polski i Rosji na wielu zagranicznych uniwersytetach, m.in. na Harvardzie, Cambridge, Columbia University. Jako ekspert od polityki wschodniej wielokrotnie występował w telewizji. Autor kilkudziesięciu książek, dwukrotny laureat Nagrody Klio (w 1995 r. za Jak rozbić rosyjskie imperium i w 2001 r. za Polska i „trzy” Rosje. Studium polityki wschodniej Józefa Piłsudskiego (do kwietnia 1920 roku)), trzykrotny – Nagrody Rektora UJ za wybitne osiągnięcia naukowe (2009, 2010, 2011), oraz m.in. laureat Nagrody im. Jerzego Giedroycia.

Star Wars Legendy: Yaviński artefakt – Mike Kennedy, Carlos Meglia

Sama akcja komiksu nie czyni

Marek Adamkiewicz

Gdy spoglądamy na gwiezdnowojenne uniwersum, pierwszym co rzuca się w oczy jest ogromny rozmach świata przedstawionego. Główne epizody Gwiezdnej Sagi pokazywały nam zazwyczaj wydarzenia o galaktycznym zasięgu, wpływające na życie miliardów istot, prezentując przy okazji odwieczną walkę dobra ze złem. Jednak obok tego pełnego podniosłych spraw świata istnieje też inny, skryty w cieniu. To półświatek przestępczy, rządzony twardą ręką przez różnych gangsterów. Rzadko mamy okazję wejrzeć weń w głąb, ale od czasu do czasu trafia się tytuł penetrujący jego mroczniejsze zakątki. Jednym z nich jest właśnie „Yaviński artefakt”.

Trzech Huttów zakłada się, który z nich jako pierwszy dotrze do potężnego artefaktu. Rzecz jasna sami nie zamierzają ruszać się z rodzinnych posiadłości, w ich imieniu w wyścigu uczestniczyć będą najlepsi przemytnicy, zawadiacy i łowcy nagród w całej galaktyce. Wśród zatrudnionych znajdują się Han Solo, Chewbacca, a także Lando Calrissian i Dengar. W sprawę angażuje się dodatkowo Boba Fett, co sprawia, że awanturnicy zaczynają drżeć o własne życia. Szlak wiedzie przez kilka odległych planet, a na każdej z nich czyha innego rodzaju niebezpieczeństwo. Ten, kto poradzi sobie ze wszystkimi zagrożeniami, będzie mógł cieszyć się oferowaną przez huttyjskich gangsterów nagrodą.

Mike Kennedy i Carlos Meglia w Subiektywnie

Gdy spoglądamy na gwiezdnowojenne uniwersum, pierwszym co rzuca się w oczy jest ogromny rozmach świata przedstawionego. Główne epizody Gwiezdnej Sagi pokazywały nam zazwyczaj wydarzenia o galaktycznym zasięgu, wpływające na życie miliardów istot, prezentując przy okazji odwieczną walkę dobra ze złem. Jednak obok tego pełnego podniosłych spraw świata istnieje też inny, skryty w cieniu. To półświatek przestępczy, rządzony twardą ręką przez różnych gangsterów. Rzadko mamy okazję wejrzeć weń w głąb, ale od czasu do czasu trafia się tytuł penetrujący jego mroczniejsze zakątki. Jednym z nich jest właśnie „Yaviński artefakt”.

 

Dzisiaj w Subiektywnie do przeczytania jest relacja Marka z lektury Yavińskiego artefaktu z serii "Star Wars Legendy".

Longar

W dziale longarów mamy dzisiaj debiut. Piotr Twaróg przedstawia Felczerkę upadłych.

W Samo Południe CCCLII - ogłoszenie wyników

Ostatni tom trylogii V.E. Schwab, Wyczarowanie światła to kolejna nagroda w naszym cotygodniowym cyklu konkursowym W Samo Południe. Trzy egzemplarze za chwilę zgarną śmiałkowie, którzy zmierzyli się z zadanymi przez nas pytaniami i udzielili na nie prawidłowych odpowiedzi.

 

1. Mroczniejszy odcień magii oraz Zgromadzenie cieni.

2. Douglas Adams i Artur Dent.

3. Historia naturalna smoków i Zwrotnik węży.

 

Nagrody otrzymują:

Adrianna Szczepaniak, Dawid Kudła, Aneta Ślusarek

 

Gratulujemy

Mail na który należy przesłać adresy: odpowiedz@szortal.com

Nowość wydawnictwa Nowa Baśń

Erin Hunter - Opuszczone miasto. Sfora

CZAS APOKALIPSY TO NIE CZAS SAMOTNIKÓW. PRZETRWASZ TYLKO W SFORZE.

Fuks to mieszaniec o złotej sierści, który wie, jak przetrwać na własną łapę. Od zawsze samotnie przemierzał ulice wielkiego miasta, ufając wyłącznie swojemu instynktowi. Wprawdzie inne psy przynależą do różnych sfor, ale Fuks jakoś nie tęskni za czasami spędzanymi w czyimś towarzystwie. Woli sam o siebie zadbać.

Świat zdewastowała tajemnicza katastrofa, złowieszcze Wielkie Warczenie. Ziemia się rozstąpiła i Dom Pułapka, w którym przebywał Fuks, uległ zniszczeniu. Do tego wszyscy Długonodzy najwyraźniej uciekli z miasta.

Fuks utknął w tym dziwnym, opuszczonym, nowym świecie, w którym brakuje jedzenia, zbiorniki wody zostały zatrute, a na każdym rogu czają się wrogowie. Wkrótce odnajduje grupę podobnych jemu wyrzutków na czele z Bellą, jego siostrą. W nowej rzeczywistości Fuks zmuszony jest polegać na innych.

Tylko czy Fuks nadaje się do życia w sforze?

Zapowiedź wydawnictwa Phantom Books Horror

Łukasz Radecki - Bóg Horror Ojczyzna (wrzesień 2018)

Kultowa seria jednego z najpopularniejszych polskich autorów grozy wreszcie w kompletnym wydaniu!

CYKL, KTÓRY PRZEWIDZIAŁ DOBRĄ ZMIANĘ!!!!

PREMIERA WRZESIEŃ 2018

Niedaleka przyszłość, świat po trzeciej wojnie światowej, która doprowadziła do upadku Unii Europejskiej. Na jej zgliszczach powstaje ultrakatolickie państwo ze stolicą w Rzymie. Na terenach Polski rządzi Kościół, a przestrzegania prawa pilnują Katolickie Służby Specjalne. Nowicjusz Maksymilian Klimkiewicz i pochodzący z USA James Thorson zwany Stonką to niezwykli agenci tego biura, którzy stają w obliczu rozmaitych przestępstw i dylematów.
Mieszanka gatunkowa: od groteski i satyry, przez science-fiction i kryminał noir, po brutalny i krwawy horror.

Wydanie zbiorcze, które oprócz dwóch kultowych już i trudno dostępnych zbiorów nowel ze świata Bóg Horror Ojczyzna „Złego początki” i „Wszystko spłonie” zawiera niepublikowaną dotąd mini powieść „Robak i kret. Oko cyklonu”.
Kompletna trylogia w jednym tomie.

Seria, która kilka lat temu zachwyciła tysiące czytelników. Nagrodzona Złotym Kościejem w kategorii Fantastyka Roku 2013 w plebiscycie organizowanym przez portal Kostnica.pl

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Harlan Ellison - To, co najlepsze. Tom 2

Stylem Harlana Ellisona zachwycają się miliony czytelników na świecie, w tym sam Stephen King, który w "Danse macabre" wspomina, że "styl prozy Ellisona fascynuje […] uczucie grozy wyrasta z wizji jaskrawej niesprawiedliwości, a antidotum na nią okazuje się najczęściej ludzka zdolność bohaterów do przezwyciężania niesprzyjających okoliczności albo, w najgorszym razie, godzenia się z nimi”. Jednak w Polsce Ellison pozostaje mniej znany.

"To, co najlepsze. Tom 2" to gratka dla tych, którzy nigdy nie mieli szansy poznać dzieł autora i wspaniała okazja dla dawnych wielbicieli, by ponownie zagłębić się w jego nietuzinkowy, surrealistyczny świat.

Harlan Ellison jest mistrzem gatunku, opowiada o odwadze, etyce, przyjaźni, miłości i nieustępliwości. Nie stroni od przemocy, bólu, radości i smutku – nie boi się zadawać trudnych pytań na tematy istotne dla każdego z nas.

Wspólnym mottem jego dzieł jest: „im więcej wiesz, tym więcej możesz zdziałać. Czy też, jak to ujął Pasteur, »przypadek preferuje umysł, który jest do tego przygotowany«” (H. Ellison w liście do Stephena Kinga, "Danse macabre").

Wyruszcie w tę podróż pełną przygód, która zmieni wasze postrzeganie świata i skłoni do zastanowienia się nad istotą człowieczeństwa.

Harlan jest gigantem wśród ludzi pod względem odwagi, waleczności, wymowy, dowcipu, czaru, inteligencji – pod każdym względem, oprócz wzrostu.
Isaac Asimov we wstępie do "Niebezpiecznych wizji"

Nowości wydawnictwa Rebis

Jeffrey Archer - Więzień urodzenia

Błyskotliwa powieść mistrza fabuły Jeffreya Archera, której wciągająca intryga trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Gdyby Danny Cartwright oświadczył się Beth Wilson dzień wcześniej albo dzień później, nie zostałby aresztowany i oskarżony o zamordowanie swojego najlepszego przyjaciela.
Jednak kiedy czterema świadkami oskarżenia są: adwokat, popularny aktor, arystokrata i najmłodszy wspólnik w historii szacownej firmy, to kto uwierzy słowom oskarżonego?
Danny zostaje skazany na dwadzieścia dwa lata i wysłany do najpilniej strzeżonego więzienia w kraju, skąd nikomu jeszcze nie udało się uciec.
Ci, którzy wsadzili go za kratki, nie przewidzieli jednak, że Danny zrobi wszystko, żeby się na nich zemścić…

Jeffrey Archer to jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy na świecie. W 1992 roku otrzymał tytuł szlachecki, zasiadał też jako poseł w Izbie Gmin i w Izbie Lordów. Debiutował powieścią Co do grosza, która zyskała popularność w Wielkiej Brytanii. Kolejna, Kane i Abel, stała się wielkim bestsellerem. Obie książki zostały sfilmowane. Jego sławę ugruntowały następne powieści i opowiadania, m.in.: Ale to nie wszystko..., Więzień urodzenia, Pierwszy między równymi, Sprawa honoru, Na kocią łapę.
Z jego najnowszego cyklu „Kroniki Cliftonów” ukazały się dotychczas: Czas pokaże, Za grzechy ojca, Sekret najpilniej strzeżony, Ostrożnie z marzeniami, Potężniejszy od miecza i W godzinie próby i To był człowiek


Isaac Asimov - Preludium Fundacji

Pierwszy tom znakomitego cyklu „Fundacja”

Zapowiedzi wydawnictwa Fabryka Słów

Richard Phillips - Brama. Seria Projekt RHO. Tom 3 (28 września 2018)

Czołowy naukowiec z Projektu Rho, profesor Donald Stephenson, został uwięziony za zbrodnie przeciwko ludzkości. Świat odetchnął z ulgą, mając nadzieję, że zagrożenie wywołane przez technologię obcych wreszcie zostało zażegnane.
Świat się myli.

W Szwajcarii uczeni pracujący nad Wielkim Zderzaczem Hadronów odkrywają anomalię, która może zniszczyć Ziemię, a powstrzymać ją można wyłącznie dzięki technologii z Projektu Rho. W zamian za całkowite ułaskawienie profesor Stephenson zgadza się pomóc w opanowaniu zagrożenia. Za jego obietnicą kryje się jednak spisek obcych, w wyniku którego Okręt Rho trafił na naszą planetę.
Heather, Mark i Jennifer muszą przeniknąć do nowego projektu Stephensona i powstrzymać go za wszelką cenę.
Rozpoczęła się ostateczna bitwa i tym razem ludzkość nie może sobie pozwolić na porażkę.

Finałowa część trylogii Projekt Rho autorstwa Richarda Phillipsa to wybuchowe zakończenie ekscytującej historii, którą będziecie pamiętać jeszcze długo po przeczytaniu ostatniej strony.

Richard Phillips urodził się w 1956 w Roswell w stanie Nowy Meksyk.
W 1979 ukończył Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point oraz szkolenie na komandosa. W podyplomowej szkole marynarki zrobił magisterium z nauk fizycznych, pracę zaliczeniową napisał w laboratorium naukowym Los Alamos. Przepracował trzy lata jako asystent w instytucie badawczym Lawrence Livermore, a następnie wrócił do wojska, by zaliczyć pozostały okres służby.
Obecnie mieszka w Phoenix w stanie Arizona wraz z żoną Carol i tworzy oprogramowanie symulacyjne dla amerykańskiego wojska, w wolnych chwilach pisząc science-fiction.


Jacek Piekara - Płomień i krzyż tom 2 (17 października 2018)

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Afonso Cruz - Dokąd odchodzą parasolki (18 września 2018)

Już 18 września do księgarń trafi książka Dokąd odchodzą parasolki, którą napisał Afonso Cruz. To opowieść zbudowana z uroku Orientu z całą jego magią i przewrotnością oraz niezwykłymi bohaterami - człowiekiem, który pragnie być niewidzialny, dzieckiem, które chciałoby latać jak samolot, kobietą pragnącą  wyjść za mężczyznę o niebieskich oczach, niemym poetą dłońmi wyczarowującym wiersze, zakochanym hindusem i  chłopcem, który w ustach ma cały wszechświat.

Wielka i wspaniała powieść rozwijająca się w cudowny dywan życia, utkany z materii i kolorów, które znajdujemy, gubimy i mamy nadzieję ponownie odnaleźć.

„Moja mama, panie Elahi, zadawała sobie pytanie, dokąd odchodzą parasolki. Zawsze gdy wychodziła z domu, gubiła parasolkę. A przez całe życie nie znalazła ani jednej. Dokąd to mogą odchodzić parasolki?”

Tłem tej powieści o zniewalającym wręcz uroku jest Orient - ze wszystkim, co ma w sobie magicznego, innego i przewrotnego. Równie niezwykli są zaludniający ją bohaterowie, a wśród nich człowiek, który pragnie być niewidzialny, dziecko, które chciałoby latać jak samolot, kobieta pragnąca  wyjść za mężczyznę o niebieskich oczach, niemy poeta dłońmi wyczarowujący wiersze, zakochany hindus i  chłopiec, który w ustach ma cały wszechświat.

Afonso Cruz (ur. 1971), portugalski pisarz, autor filmów animowanych, ilustrator i muzyk grupy bluesowej The Soaked Lamb. Jest laureatem wielu nagród artystycznych i literackich. Jedyna opublikowana dotychczas po polsku  powieść Cruza - Kukła Kokoszki – została w 2012 roku uhonorowana m.in. Europejską Nagrodą Literacką.

Króciak

Ziemski mamy już za sobą. Następny odbędzie się za cztery lata. Tymczasem na Glablazorg trwa Galaktyczny Mundial. W szortalowym studio rozgrywki komentuje Grzegorz Czapski.

Nowości wydawnictwa Czarne

Piotr Oleksy - Naddniestrze. Terror tożsamości

Naddniestrze – kraina dziwów i kontrastów. Kiedyś ojczyzna strachów i upiorów, o których pisał już Henryk Sienkiewicz w Trylogii , dziś miejsce pełne zaskakujących paradoksów: bo choć to państwo nieuznawane, o przyszłości politycznej decyduje się tu przy urnie wyborczej. Choć to kraj, który powstał w obronie radzieckich wartości, ważniejsze niż ZSRR jest w nim Imperium Rosyjskie, a przywiązanie do „prawdziwej” mołdawskości doprowadziło do wojny z Republiką Mołdawii. Choć to miejsce silnych podziałów narodowościowych, to tu po raz pierwszy i ostatni w historii ramię w ramię walczyli ukraińscy nacjonaliści i rosyjscy imperialiści. Jak tak naprawdę wygląda naddniestrzańska codzienność? I co ją ukształtowało?

Na te i inne pytania odpowiada Piotr Oleksy, ukazując całą paletę niewiarygodnych sprzeczności rządzących Naddniestrzem. Spotykamy tu watażków, gangsterów i gorących patriotów nieuznanego państwa, ale „jest tu też trochę jak w filmie polskim zdaniem Mamonia – spojrzysz w prawo, spojrzysz w lewo, nic się nie dzieje. Marazm i apatia – powie ktoś. Stabilność – stwierdzi ktoś inny”.


Jan Błaszczak - The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side

„Mecenas”, „filantrop”, „magnetyczna osobowość”, „ludzie po prostu do niego lgnęli”. O Stanleyu Tolkinie w Nowym Jorku mówiło się wiele. Polak, który z powodzeniem prowadził kluby The Dom oraz Stanley’s Bar, gdzie gościła śmietanka nowojorskiej bohemy. Andy Warhol wyświetlał tam swoje filmy, The Velvet Underground grali swoje pierwsze performatywne koncerty, najwięksi jazzmani wdawali się w światopoglądowe dyskusje, a afroamerykańscy aktywiści planowali równościowe pikiety. Ale kim tak naprawdę był Tolkin, o którym polskie archiwa uparcie milczą?

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Georgi Gospodinow - Fizyka smutku

Laureat Nagrody im. Jana Michalskiego

Powieść, dzięki której Georgi Gospodinow znalazł się w gronie najciekawszych pisarzy współczesnej Europy

Jest najpewniej rok 1925. Dwunastoletni chłopiec po raz pierwszy sam trafia na jarmark. W spoconej dłoni trzyma piątaka, którego dał mu ojciec. Wszystkie pieniądze oddaje przy wejściu do jednego z namiotów, by zobaczyć stwora, którego naganiacz nazywa Minotaurem. Przez kolejnych sześć miesięcy chłopiec nie jest w stanie wykrztusić słowa…

Tak zaczyna się historia przez którą – niczym mitycznym labiryntem – bohater prowadzi czytelnika, zmieniając czasy i perspektywy swojej opowieści. Dzieje wielopokoleniowej rodziny wpisują się w niej w losy Europy Środkowo-Wschodniej, a nad wszystkim metaforycznie unosi się postać greckiego Minotaura.

Fizyka smutku wciąga czytelnika siłą opowieści, przemyślaną konstrukcją i empatią, z jaką autor traktuje zarówno swoich bohaterów, jak i mitologicznego potwora.


Christian Kracht - Umarli

Największa gwiazda literatury szwajcarskiej

Głośna powieść o zmierzchu kina niemego, a zarazem o nadejściu mrocznych dla ludzkości czasów

Lata trzydzieste XX wieku. Świat kina czeka na rewolucję – lada chwila filmy nieme ustąpią miejsca nowoczesnym produkcjom dźwiękowym i kolorowym. W tych niepewnych czasach powstaje niemiecko-japońska koprodukcja. Nic jednak nie idzie z godnie z planem. Film przynosi straty – także w ludziach, a zamiast planowanej komedii o wampirach powstaje film grozy, który staje się alegorią nadchodzących okropieństw.

Nowości wydawnictwa Fabryka Słów

Charlie Fletcher - Paradoks

Ostatnia Ręka Nadzoru wciąż patroluje granicę pomiędzy tym, co naturalne a tym, co nadprzyrodzone, rozświetlając ciemności nikłym płomieniem świecy. Nikt nie potrafi przewidzieć, jak sobie poradzi. Nowym członkom brakuje wyszkolenia, a weterani są zmęczeni i bezbronni. Ta słabość przyciąga do miasta nowych wrogów, ale także zaskakujących sprzymierzeńców zza oceanu.

Najbardziej jednak szokujące są nowe rewelacje dotyczące przeszłości Nadzoru, które ujawniają prawdziwe niebezpieczeństwo zagrażające światu. Ich źródło kryje się w miejscu, w którym utknęli Sharp i Sara. To właśnie tam będą oni musieli rozwikłać sekret Czarnych Luster i zmierzyć się z tym, co się w nich czai, uważając, aby nie podążyło za nimi do domu.

Ciemne wody się wznoszą, świece migoczą, ale światło nie gaśnie. Póki co...


Ilona Andrews - Magia Wskrzesza

Seria o Kate Daniels Tom 6

Atlanta to miasto dręczone przez magiczne problemy.
Najemniczka Kate Daniels i Curran, Władca Bestii borykają się z rozdzierającym serce kryzysem. Niezdolne do kontrolowania swoich bestii dzieci Gromady umierają. Istnieje lek, który może im pomóc, lecz sekretnej formuły strzegą europejskie gromady, a dostęp do lekarstwa w Atlancie jest bardzo ograniczony.

Europejscy zmiennokształtni, którzy kiedyś przechytrzyli Władcę Bestii, poprosili go, by rozstrzygnął spór. W zamian podarują my lekarstwo. Gdy w grę wchodzą przetrwanie młodych zmiennokształtnych i przyszłość całej Gromady, Kate i Curran muszą przyjąć propozycję, jednak nie wątpią, że wchodzą prosto w pułapkę…

Nowość wydawnictwa Filia

Jewel E. Ann - Pan Perfekcyjny

Ta kobieta musi odejść! Niestety, jest jeden problem…

Ellen Rodgers wydawała się idealną kandydatką do wynajęcia lokalu nad biurem Flinta Hopkinsa. Miła, dobrze wyglądająca kobieta sprawiała przy tym wrażenie cichej i spokojnej. Tymczasem dziewczyna okazała się… bardzo energiczną muzykoterapeutką. Teraz Flint, zamiast skupić się na pracy, musi wysłuchiwać dźwięków bongosów, gitar i śpiewania.

Co gorsza, Ellen jest wkurzająco szczęśliwa i odczuwa ciągłą potrzebę naruszania przestrzeni osobistej Flinta – bez przerwy poprawia mu krawat, zapina guziki w koszuli i robi wiele innych rzeczy, wprowadzających w głowie mężczyzny niezły zamęt. Na dodatek kobieta trzyma w charakterze zwierzątek domowych… szczury. Tak, szczury!
Choć Flint marzy o wręczeniu Ellen wypowiedzenia najmu, jego autystyczny syn Harrison zdaje się przepadać za kobietą. Tych dwoje jest więc chwilowo na siebie skazanych, a z czasem ich miłosno-nienawistna relacja zaczyna się przeradzać w coś jednocześnie pięknego i tragicznego.

Nowość wydawnictwa Jaguar

Joseph Delaney - Aberrations. Bestia się budzi – Tom. I

Łączna sprzedaż książek Josepha Delaneya w Polsce ‒ 130.000 egzemplarzy!  
Mrożąca krew w żyłach walka ludzi z rozprzestrzeniającym się złem w hrabstwie Lancashire, miejscu akcji Kronik Wardstone.
Ceniony wśród polskich czytelników autor serii: Kroniki Wardstone, Kroniki Gwiezdnej Klingi, Arena 13.

Pierwszy tom nowej trylogii Josepha Delaney’a, autora bestsellerowej serii Kroniki Wardstone.

Sprytek nie pamięta czasu przed Szolem – tajemniczą plamą mroku zbierającą przerażające żniwo. Ci, którzy zostali uwięzieni w jej wnętrzu, zginęli lub zostali odmienieni w łaknące krwi potwory – aberracje. Sprytek prawie od roku tkwi w piwnicy rodzinnego domu, jedynym bezpiecznym miejscu, gdzie towarzyszą mu tylko szepty zmarłych braci oraz przyjazna aberracja, Królowa Bagien.

Życie Sprytka zmienia się, gdy ojciec postanawia zaprowadzić go do zamku i zgłosić na stanowisko pomocnika bramomantów, którzy przy pomocy specjalnych portali mogą zaglądać do wnętrza Szolu i prowadzić niezbędne badania. To bardzo niebezpieczna praca, podczas której zginęli bracia Sprytka. Żeby przetrwać, chłopiec będzie musiał w pełni wykorzystać swą przebiegłość, nie zważając na cenę, jaką przyjdzie mu za to zapłacić.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Stephen King - Christine (audiobook CD)

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Siedemnastoletni Arnie Cunningham zobaczył Christine i zdecydował, że musi ona należeć do niego. Zafascynowany, nie słuchał ostrzeżeń najlepszego przyjaciela ani swojej dziewczyny, która go w końcu opuściła, pokonana przez rywalkę. Rodzice, nauczyciele i wrogowie Arniego przekonali się, co znaczy stanąć na drodze mściwej i bezlitosnej Christine. Bo Christine to nie kobieta. To siejący zło i śmierć plymouth fury rocznik 1958, samochód widmo.

„Christine”, jedna z bardziej popularnych powieści Kinga, została zekranizowana niemal od razu po ukazaniu się książki. Film w reżyserii Johna Carpentera wszedł na ekrany kin w 1983 roku.

Stephen King (ur. 1947 w Portland) napisał ponad pięćdziesiąt książek i wszystkie zyskały status światowych bestsellerów. Znajdują się między nimi: „Miasteczko Salem”, „Misery”, „Dallas ’63” czy „Lśnienie”. Powieści Kinga zostały przetłumaczone na przeszło 30 języków, na całym świecie można znaleźć ponad 300 milionów egzemplarzy książek z jego nazwiskiem na okładce. Stephen King mieszka w stanie Maine z żoną, powieściopisarką Tabithą King.


Czyta: Krzysztof Plewako-Szczerbiński
Długość nagrania: 19 godz. 59 min.
Nośnik: CD mp3

Fragment audiobooka (posłuchaj)

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Anna Trojanowska - Człowiek z brzytwą (17 września 2018)

Koniec XIX wieku. Letnie upały niemal obezwładniają mieszkańców niewielkiego miasta na Mazowszu. Od fabryki mączki kostnej snuje się woń rozkładu, w starym kościele kobiety modlą się o opiekę do świętej Magdaleny. Narasta atmosfera niepokoju, wieczorami strach wyjść z domu, ale zło nie kryje się w mroku, ono działa pod słońcem…

W Zakładzie Przyrodoleczniczym ginie młoda kuracjuszka. Komisarz Połżniewicz bada okoliczności jej śmierci. Wstępne oględziny wskazują na to, że było to samobójstwo, jednak przeprowadzający badania doktor uważa, że dziewczynę uduszono. Komisarz czuje, że coś przeoczył. Wie, że musi się spieszyć, żeby powstrzymać dusiciela przed następnym atakiem, ale musi też uporać się z ogarniającym go zwątpieniem i osamotnieniem. Następuje wyścig z czasem…

Informacja wydawnictwa Zwierciadło

Wydawnictwo Zwierciadło na Warszawskim Festiwalu Kulinarnym w Wilanowie (15-16 września 2018)

Wydawnictwo Zwierciadło zaprasza na Warszawski Festiwal Kulinarny w Wilanowie 15-16 września 2018
www.facebook.com/events/252011702101449/

To już druga edycja Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego, łączącego idee festiwalu, targów i konferencji z dobrym jedzeniem w roli głównej. Wydawnictwo Zwierciadło będzie miało przyjemność po raz drugi gościć na tym wydarzeniu, podczas którego zaprasza do zapoznania się z najnowszą ofertą książek, a także wzięcia udziału w licznych spotkaniach z autorami.

Warszawski Festiwal Kulinarny promuje zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo żywnościowe i sprawiedliwy handel. A przede wszystkim zdrową, tradycyjną i regionalną żywność. Podczas wydarzenia zobaczymy najlepszych polskich producentów, artystów i rzemieślników, twórców smakowitych potraw i designerów.

Hasło tej edycji to KRÓLEWSKI STÓŁ – by królewskie jedzenie zagościło na naszych stołach!

Szczególnie serdecznie zapraszamy na spotkania z autorami książek Wydawnictwa Zwierciadło:

SOBOTA, 15 WRZEŚNIA
- Pokaz kulinarny Karoliny i Macieja Szaciłło pt. Jedzenie, które poprawia nastrój – przepisy, które zostaną zaprezentowane pochodzą z najnowszej książki Depresja. Jedzenie, które leczy. Autorzy pokażą, jak dzięki naturalnym składnikom wpływać na nastrój i wspierać powrót do równowagi. Skupią się na diecie, smakach i ich wpływie na nasze emocje. Godz. 12:00, wstęp wolny
- Wykład Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr pt. Jeść jak król. Godz. 18:00, wstęp wolny
- Wykład Hanny Stolińskiej-Fiedorowicz pt. O umiarkowanym jedzeniu i piciu. Będzie m.in. o tym jak odżywiać się na co dzień, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i radością jedzenia. Czy zdrowe odżywianie w XXI wieku jest trudne? Czym jest dieta oparta na nieprzetworzonych produktach pochodzenia roślinnego? Godz. 18:20, wstęp wolny

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

J.D. Robb - Echa i śmierć

Porucznik Eve Dallas z nowojorskiej policji wracała do domu razem ze swoim mężem, miliarderem Roarkiem, kiedy nagle tuż przed ich samochodem wbiegła na ulicę młoda kobieta – oszołomiona, naga, zakrwawiona. Roarke gwałtownie zahamował, a Eve przystąpiła do działania.
Daphne Strazza trafiła na ostry dyżur, ale dla jej męża, doktora Anthony’ego Strazzy, za późno na ratunek. Zdolny chirurg-ortopeda leżał martwy w swojej elegancko urządzonej miejskiej rezydencji. Opróżniono wszystkie trzy sejfy w domu. Daphne byłaby cennym świadkiem, ale kobieta doznała głębokiego szoku i jedynie powtarza, że napadł na nią diabeł.
W trakcie śledztwa okazuje się, że doktor Strazza był człowiekiem zimnym, władczym i powszechnie nielubianym, ale w tym wypadku dowody nie świadczą, by żona przyczyniła się do śmierci małżonka. Porucznik Eve Dallas i cały jej zespół czeka żmudne przesłuchanie wszystkich gości zaproszonych przez państwa Strazzów na kolację, personelu wypożyczalni mebli i firmy kateringowej, a także współpracowników doktora Strazzy, by znaleźć odpowiedź na kilka istotnych pytań:
Jak wygląda diabeł? I gdzie znów się pojawi?

J.D. Robb to pseudonim Nory Roberts, autorki ponad dwustu powieści, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad pięciuset milionów egzemplarzy i regularnie trafiają na listę bestsellerów "New York Timesa".


Agnieszka Taborska - Włóczykij

Wszystkie psy idą do nieba… I dopiero tam dostają to, na co naprawdę zasługują.

Zapowiedzi wydawnictwa Zysk i S-ka

Jan Grzegorczyk - Posłańcy uśmiechu (17 września 2018)

25 rozmów o odchodzeniu, opiece i czułości.

Autor bestsellerowego nazwanego dekalogiem nadziei, rozmawia po latach Nieba dla akrobaty, z bohaterami swej książki. Gorzowskie hospicjum św. Kamila, które widział kiedyś jako niebo, które fascynowało go solidarnością w niesieniu pomocy choremu, zdało mu się po powrocie inne. Między ludzi wkroczyły ambicje, zmęczenie, wypalenie. Grzegorczyk o mało co uległby pokusie, aby uciec i ocalić lepsze wspomnienia. Ale na dnie tego kryzysu zauważył tę wartość największą i niezmienną - chorego. Tak samo bezradny i oczekujący na drugiego, mogący dać nagrodę - uśmiech, który zawsze będzie powracał. Na koniec zobaczył, że ten kryzys, jest glebą, która rodzi nowe owoce. I znowu nadleciały anioły. Grzegorczyk nigdy nie pisze laurek, uznaje, że życie jest piękne i święte takie, jakie jest nie ma potrzeby, by je pudrować.
Właściwie w każdej rozmowie padało słowo uśmiech. W najróżniejszych kontekstach i złożeniach. Słowo klucz. Kod, który wszystko otwiera. Dar, który przekazują sobie i chory, i jego opiekun. Uśmiech działa w obie strony. Dzięki niemu wszyscy stają się posłańcami dobra. (ze wstępu autora)


Małgorzata Garkowska - Czego nie powiedziałam (17 września 2018)

W imię miłości.

Jak grom z jasnego nieba. Tak wyglądało pierwsze spotkanie Emilii i Roberta. Ona, niepewna siebie młoda kobieta, i on, przebojowy mężczyzna, zaradny i zdecydowany. Wydaje się, że do pełni szczęścia niczego im nie brakuje. Albo prawie niczego…
Marzenie Roberta rodzi kłamstwo, kłamstwo budzi demony przeszłości. Emilia wraca wspomnieniami do czasów, gdy była nastolatką. Zakochaną nastolatką. Dla miłości gotową zrobić wszystko. Nie wiedziała jednak, jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić…

Mroźna Brama 2018

Konwent Suwalskiego Stowarzyszenia Mangi, Anime, Fantastyki i RPG "Mroczne Bractwo" - Mroźna Brama 2018 (15-16 września 2018)

Podczas Mroźnej Bramy czeka na WAS moc atrakcji: bloki tematyczne, prelekcje, warsztaty, wiedzówki, cosplay, m&a, games room, turnieje gier planszowych, spotkania z gośćmi...
Niech fantastyka zagości na POLSKIM BIEGUNIE ZIMNA, a otaku obudzą się z zimowego letargu!
Zapraszamy na Mroźną Bramę.

Miejsce:
PWSZ w Suwałkach
Ul. Noniewicza 10

Czas:
15 września g. 10.00 - 16 września g. 18.00

Program wydarzenia.
 

Żelazny Kruk. Wyprawa – Rafał Dębski

Młodociana zemsta

Marek Ścieszek

Kto jak kto, ale Rafał Dębski potrafi umiejętnie łączyć historię z fantasy i horrorem, czego dał dowód choćby w „Czarnym pergaminie” oraz w „Kiedy Bóg zasypia”. To świetne powieści, które z powodzeniem mogą reprezentować każdą z wymienionych konwencji. Co jednak wyjdzie, gdy historia, fantasy i horror zostaną wymieszane po to, aby stworzyć z tego baśń dla nastoletnich czytelników? Czy nawet spod ręki Rafała Dębskiego wyjdzie z takiego połączenia porządna opowieść? Oczywiście.

Historia nie może nudzić. Jest jej tutaj dokładnie tyle, aby zbudować solidną fantastyczną rzeczywistość, podzieloną na hrabstwa i księstwa, połączoną w cesarstwo. To oczywiście świat feudalny, charakterystyczny dla fantasy w jej kanonicznym wydaniu. Znajdzie się w takich realiach miejsce dla arystokracji, a także dla niższych klas społecznych. Mamy zatem myśliwych, młynarzy, kowali w małych leśnych wioskach. Mamy kramarzy, kupców i rzemieślników w grodach i miasteczkach. W zamkach kryją się baronowie oraz książęta. Są złodzieje, kapłani i najemnicy. Jako element nadania fabule dynamiki, poprzez powiązanie ścieżek przedstawicieli tylu grup społecznych, posłużyła natomiast groza.

Rafał Dębski w Subiektywnie

Kto jak kto, ale Rafał Dębski potrafi umiejętnie łączyć historię z fantasy i horrorem, czego dał dowód choćby w „Czarnym pergaminie” oraz w „Kiedy Bóg zasypia”. To świetne powieści, które z powodzeniem mogą reprezentować każdą z wymienionych konwencji. Co jednak wyjdzie, gdy historia, fantasy i horror zostaną wymieszane po to, aby stworzyć z tego baśń dla nastoletnich czytelników? Czy nawet spod ręki Rafała Dębskiego wyjdzie z takiego połączenia porządna opowieść? Oczywiście.

 

Dzisiaj przedstawiamy przedpremierową recenzję powieści Żelazny Kruk. Wyprawa - premiera już za tydzień. Wrażenia z lektury spisał Marek Ś.

Drabble

Dowiemy się dzisiaj od Marcina Zwolenia jak w stu słowach powiedzieć komuś Wybacz mi.

Nowości wydawnictwa Mag

Peter F. Hamilton - Pustka. Sny

Rok 3580. W centrum Drogi Mlecznej znajduje się czarna dziura zwana Pustką – sztuczny wszechświat, stworzony miliardy lat temu przez obcych. Jej otoczka jest bardziej zabójcza niż horyzonty zdarzeń naturalnych czarnych dziur. Aby funkcjonować, Pustka stopniowo pożera materię Galaktyki. Odwieczni wrogowie Pustki – rasa raielów – bez większego powodzenia usiłują powstrzymywać ten proces.

Pierwsza część cyklu Trylogia Pustki


Peter F. Hamilton - Pustka. Czas

Dawno temu astrofizyka Iniga nawiedzały sny. Śnił o wydarzeniach z życia Edearda, niezwykłego człowieka żyjącego w Pustce – izolowanym mikrowszechświecie w jądrze Galaktyki. Inspirujące sny Iniga, współdzielone przez miliardy ludzi, stały się podstawą nowej religii, Żywego Snu; jej celem jest przesiedlenie wyznawców do Pustki. Tymczasem pojawia się Drugi Śniący, co – jak wielu uważa – powoduje ekspansję Pustki, która pochłania wszystko na swej drodze. We Wspólnocie Międzyukładowej zaczyna wrzeć. Czas ucieka i o losach ludzkości zdecyduje garstka ludzi: Araminta – uświadamia sobie, że to ona jest tajemniczym Drugim Śniącym; Inigo – zna już ponurą prawdę ze swych niepublikowanych snów; Justine – ryzykowną zagrywką wdziera się do wnętrza Pustki, gdzie Władcy Niebios posiadają moc ocalenia wszechświata... lub zniszczenia go. W Pustce śledzimy dalsze losy Edearda. Czy swoją niezłomną postawą pokona gangi i uda mu zdobyć uznanie arystokratycznej społeczności?

Druga część cyklu Trylogia Pustki

Nowości wydawnictwa Genius Creations

Marcin Jamiołkowski - Szczęściarz

Order Virtuti Militari, potężny artefakt chroniący stolicę, został zniszczony, a przez miasto przetacza się fala ataków terrorystycznych. Służby, próbujące opanować sytuację wzywają Herberta Kruka, ale niezupełnie w charakterze pomocnika. Wygląda, że Herbert dobrze zna sprawców zamachów. Albo raczej… to sprawcy dobrze znają jego.

Ułatwia to sprawy i jednocześnie je komplikuje. Nadany mu przez Syrenkę tytuł Obrońcy Miasta jest źródłem mocy, ale i brzemieniem, które musi dźwigać.

Na szczęście Herbert nie jest sam i może liczyć na pomoc przyjaciół.

Kim jest i czego chce Lewiatan? Czy Dwór Złotej Pani upadnie? Czy Herbertowi uda się zaprzyjaźnić z Bazyliszkiem i przekonać do współpracy Istoty Założycielskie?


Witold Dworakowski - Pani Czterdziestu Żywiołów

Załoga debrisowca „Demeter” składa się zaledwie z dwóch osób: najlepszego w swoim mniemaniu pilota w galaktyce Erwina Dexmore’a i genialnej w mniemaniu wszystkich inżynier Kariny Wulf. Mimo że różnią się oni od siebie jak supernowa od czarnej dziury, stanowią zgrany zespół, zdolny wykonać nawet najniebezpieczniejsze misje w najodleglejszych zakątkach galaktyki. Biznes kwitnie, a reputacja załogi „Demeter” właściwie nie mogłaby już być lepsza.

Wszystko zmienia się, kiedy w trakcie jednej z podróży natrafiają na legendarny okręt piracki, „Panią Czterdziestu Żywiołów”. Rozpoczyna się pościg aż po horyzont zdarzeń i ucieczka do równoległych wymiarów. A to dopiero początek…

Nowość wydawnictwa Inanna

Iza Korsaj - Marvin

Pierwsza część serii o doktorze Marvinie Crossie.

Ile utraciłeś ze swojego człowieczeństwa? Jak wiele zniesiesz, aby ponownie móc nazwać siebie człowiekiem?
Te pytania zadaję moim pacjentom podczas napraw ich zdegenerowanych osobowości. Zawsze daję im wybór i czas na odpowiedź. Bez nienawiści, ale i bez litości dla słabych.
Jedni udzielają poprawnej odpowiedzi i przyjmują mój dar. Inni, cóż… znikają. Pierwsi uczynili swoje życie pełniejszym i bardziej wartościowym, drudzy uratowali życie komuś godnemu miana człowieka.

Nazywam się Marvin T. Cross i jestem bostońskim chirurgiem. Uważam się za największego humanistę naszych czasów, gdyż nie mam boga przed człowiekiem. W moich oczach, marnując dany ci przez naturę potencjał, bluźnisz. Nie lękaj się jednak, wyciągnę do ciebie pomocną dłoń…

Iza Korsaj
Urodziła się w 1984, w Gdyni. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, jest również absolwentką reklamy i marketingu medialnego. W 2005 r. zdobyła nagrodę specjalną w kategorii „student” w IV edycji Konkursu Literackiego Uniwersytetu Gdańskiego na Prozę za opowiadanie „Nigdy więcej”, które pod zmienionym tytułem „Maska normalności” ukazało się nakładem wydawnictwa Genius Creations w antologii opowiadań „Geniusze fantastyki”.

Nowość wydawnictwa Nowa Baśń

Erin Hunter - Misja Ognistej Gwiazdy. Wojownicy. Superedycja tom 1

CZTERY KLANY – JEDNO PRZEZNACZENIE.
A MOŻE KLAN GWIAZDY KŁAMAŁ?

Po wydarzeniach z Czarnej godziny Ognista Gwiazda wyrusza ku przygodzie, by odkryć skrywaną od wieków prawdę.
W lasie zapanował wreszcie pokój i każdy z czterech klanów prosperuje. Spokój zaburza odkrycie przez Ognistą Gwiazdę straszliwej tajemnicy: Klan Gwiazdy kłamał. Przywódca Klanu Pioruna wyrusza w podróż, by udowodnić im, że się mylą.

Zapowiedź wydawnictwa Papierowy Księżyc

Celest Ng - Małe ogniska (3 października 2018)

Małe ogniska to druga po Wszystko, czego wam nie powiedziałam powieść w dorobku artystycznym Celest Ng. Obie książki w Stanach Zjednoczonych zostały okrzyknięte książką roku (Małe ogniska – 2017, Wszystko, czego wam nie powiedziałam - 2014) i znalazły się na wszystkich znaczący listach bestsellerów. Wisienką na torcie sukcesów towarzyszących najnowszej powieści Ng jest zainteresowanie Reese Witherspoon. Laureatka Oscara, pozostając pod jej wielkim wrażeniem, postanowiła przenieść ją na mały ekran, jednocześnie powierzając sobie jedną z głównych ról.

Małe ogniska to powieść, która spowija czytelnika niczym mgła odsłaniając fragmenty życia amerykańskiego społeczeństwa. Mamy okazję zajrzeć przez dziurkę od klucza w głąb świata mieszkańców utopijnego miasteczka Shaker Height i poznać splatające się losy pięknej jak z obrazka rodziny Richardsonów oraz tajemniczej matki z córką, które wywracają ich życie do góry nogami.

Już na wstępie powieści odkrywamy dramat, do którego będzie zmierzała historia opowiedziana w Małych ogniskach. Jednak właściwa tajemnica tkwi w drodze, którą bohaterowie przeszli, aby znaleźć się właśnie w tym punkcie opowieści... Przez całą lekturę czytelnikom towarzyszyć będzie pytanie: kto rozpalił ogień i dlaczego?

Celeste Ng dorastała w Pittsburghu w Pensylwanii i Shaker Heights w Ohio, w rodzinie naukowców. Studiowała na Uniwersytecie Harvard. Pisze eseje i opowiadania, które ukazywały się na łamach „New York Times”, „One Story”,” The Guardian”, „TriQuarterly”. Obecnie mieszka w Cambridge, Massachusetts, z mężem i synem.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Hanna Kowalewska - Zanim odfrunę (31 października)

Granica miłości i nienawiści bywa jak brzeg morza, zaskakująco zmienna…
Nowa powieść Hanny Kowalewskiej z bestsellerowej serii o Jantarni.

W nadmorskim miasteczku po sezonie niejedno może się zdarzyć. Plotki rozprzestrzeniają się tak szybko, jak pędzi zimowy wiatr, i każda zmienia się w sensację.

Matka i córka. Po pierwszej zostały obrazy, trochę niepokojących opowieści i rzeczy w dużym, dawno nieużywanym domu. Druga pierwszej nie pamięta, ale postanawia odtworzyć łączące je więzi i zrozumieć, co stało się w przeszłości. Nie jest to łatwe, ponieważ dwadzieścia lat temu bliscy Inki postanowili ukryć przed nią przeszłość i zamknąć na zawsze dom, w którym mieszkała z matką. Teraz Inka może wreszcie go otworzyć i zgłębić zagrzebane pod kurzem tajemnice. Ktoś jednak był tam pierwszy i zabrał najcenniejszą rzecz, bez której prawda już zawsze będzie niepełna.  
Czy Inka ją odzyska?
Czy poradzi sobie z niechęcią miasteczka i ludzi, którym staje na drodze?
Czy wygra z człowiekiem, który chce mieć monopol nie tylko na prawdę, ale i na Inkę?

Zanim odfrunę to powieść wielowątkowa. W wędrówkach po tajemnicach Ince towarzyszą postacie znane z Tam, gdzie nie sięga już cień i zupełnie nowe. Mamy tu kaszubskie rody; galerię nietuzinkowych kobiet; barwną grupę młodych, żyjących według własnych zasad; piękny wątek stuletniej Weroniki, walczącej o swoje zwierzęta, mimo że drzwi na drugą stronę już się uchyliły i czuje przeciąg wieczności. Metafizyka przeplata się z życiem, dramatom towarzyszy humor. Do tego gęsta sieć uczuć – zapomnianych, niechcianych, niebezpiecznych, aktualnych, niespodziewanych…

Batman. Detective Comics. Tom 3: Liga Cieni – James Tynion IV, Christian Duce, Marcio Takara i inni

Inwazja ninja z cienia

Marek Adamkiewicz

Nie ukrywam, że na trzecią część odrodzonego „Detective Comics” czekałem ze sporą dozą niecierpliwości. Dwa pierwsze tomy skutecznie zaostrzyły mój apetyt na poznanie dalszych losów prowadzonej przez Batmana drużyny. Ich wysoka jakość była w pewnym stopniu dość zaskakująca, bowiem James Tynion IV sprawiał do tej pory wrażenie raczej wyrobnika niż uzdolnionego scenarzysty. Swoisty staż u boku Scotta Snydera przyniósł jednak rezultaty, bo obecnie to właśnie Tynion tworzy najlepszy komiks o Nietoperzu, zostawiając w tyle odpowiedzialnego za „Batmana” Toma Kinga i właśnie Snydera, który pracuje nad „All-Star Batman”. „Liga Cieni” miała być potwierdzeniem tej wysokiej twórczej formy.

W skład prowadzonej przez Batmana drużyny wchodzą bardzo ciekawe osoby. Jest w niej miejsce dla byłego złoczyńcy, Clayface'a, swoje robi szkolona na żołnierza Batwoman, ważną robotę odwalają także Anioł Zemsty – Azrael i powstały niegdyś z martwych Red Hood, czyli dawny Robin. W tej gromadce znajduje się miejsce również dla nowych twarzy. Chociaż ze współpracy z Batmanem zrezygnowała (chwilowo?) Spoiler,  do ekipy wciąż należy Orphan, czyli Cassandra Cain, szkolona na bezwzględną zabójczynię dziewczyna. Tym razem to ona znajduje się w centrum wydarzeń, gdy do Gotham przybywa legendarna Liga Cieni. Orphan ma powiązania z kobietą dowodzącą tą organizacją, a konfrontacja obu pań jest tylko kwestią czasu.

James Tynion IV, Christian Duce, Marcio Takara i inni w Subiektywnie

Nie ukrywam, że na trzecią część odrodzonego „Detective Comics” czekałem ze sporą dozą niecierpliwości. Dwa pierwsze tomy skutecznie zaostrzyły mój apetyt na poznanie dalszych losów prowadzonej przez Batmana drużyny. Ich wysoka jakość była w pewnym stopniu dość zaskakująca, bowiem James Tynion IV sprawiał do tej pory wrażenie raczej wyrobnika niż uzdolnionego scenarzysty. Swoisty staż u boku Scotta Snydera przyniósł jednak rezultaty, bo obecnie to właśnie Tynion tworzy najlepszy komiks o Nietoperzu, zostawiając w tyle odpowiedzialnego za „Batmana” Toma Kinga i właśnie Snydera, który pracuje nad „All-Star Batman”. „Liga Cieni” miała być potwierdzeniem tej wysokiej twórczej formy.

 

Piątek w dziale Subiektywnie upłynie pod znakiem serii Detective Comics. Tom trzeci, zatytułowany Liga cieni, przedstawia nam Marek.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Tadeusz A. Kisielewski - Uwaga szpieg! (18 września 2018)

Historia służb wywiadowczych od biblijnych szpiegów po elektroniczną inwigilację

Z czym zazwyczaj kojarzymy wywiad? Z szantażem, kradzieżą, zabójstwami, walką i innymi niezbyt miłymi działaniami. Tymczasem autor tej swobodnej, niekiedy żartobliwej lub złośliwej opowieści o dziejach szpiegostwa przypomina jednak, że zrodziło się ono z naturalnej, bynajmniej nie nagannej potrzeby bezpieczeństwa. Tak było u zarania wywiadu, gdy Noe wypuszczał na zwiady ptaki, tak jest i dziś, gdy satelity rozpoznawcze śledzą ruchy wojsk. Według Tadeusza Kisielewskiego stałe od tysiącleci są też podstawowe procedury i techniki szpiegowskie, ukazuje nam zatem te działania, w których najlepiej przejawia się natura wywiadu.

Autor między innymi szczegółowo przedstawia powstanie pierwszych w nowożytnej cywilizacji zachodniej struktur wywiadowczych – papieskiej i angielskiej – oraz pierwszego wywiadu Stanów Zjednoczonych. Ujawnia rolę polskich oficerów w szkoleniu agentów SOE i OSS oraz wnikliwie rozwija temat polsko-japońskiej współpracy na tym polu w latach 1904–1944. Przypomina też czasy, gdy dwa narody – polski i żydowski – nie miały własnego państwa, ale miały znakomicie działający wywiad.

Dr Tadeusz A. Kisielewski jest niezależnym analitykiem stosunków międzynarodowych, zajmuje się globalną geopolityką i geostrategią. Autor licznych prac z tego zakresu, m.in. Nowy konflikt globalny(1993), Schyłek Rosji (REBIS 2007), Wojna imperium. Większy Bliski Wschód w amerykańskiej wojnie z terroryzmem (2008), Nafta znowu zmieni świat (REBIS 2013), Przesmyk suwalskim (REBIS 2017).
REBIS wydał też jego głośne bestsellery: Zamach, Zabójcy, Gibraltar i Katyń, Po zamachu, w których m.in. dowiódł, że gen. Sikorski nie zginął w wypadku, oraz takie poczytne książki jak Churchill – najlepszy sojusznik Polski? czy Janczarzy Berlinga.

Warszawskie Targi Fantastyki

Warszawskie Targi Fantastyki (6-7 października 2018)

Zapraszamy do odwiedzenia Warszawskich Targów Fantastyki
- jedynej takiej imprezy w Polsce.
Znajdziesz tu wszystko co fantastyka może Ci zaoferować.
Swoją obecność zapowiedziało wielu Fantastycznych Wystawców, twórców, artystów, rzemieślników, którzy wzbogacą Twój świat, dom, życie i Ciebie.

Na Targach spotkasz swoich ulubionych polskich pisarzy:
Ewę Białołęcką, Krystynę Chodorowską, Jakuba Ćwieka, Rafała Dębskiego, Michała Gołkowskiego, Krzysztofa Haladyna, Aleksandrę Janusz, Katarzynę Berenikę Miszczuk, Sławomira Nieściura, Marcina Podlewskiego, Martynę Raduchowską, Milenę Wójtowicz, Andrzeja Ziemiańskiego. Wydarzenie uświetni spotkanie z bestsellerowym pisarzem Pawełem Kornewem, który musi pokonać ponad 3000 km,
by spotkać się z polskimi czytelnikami!

Targi to również wspaniałe wystawy - Wystawa Fantastycznych Fotografii - Glow Of Darkness i Amadi Visuals, oraz nieprawdopodobny Alternative Fashion Show – jedyny w swoim rodzaju pokaz mody alternatywnej!

Ekstrawaganckie przeżycia - tym razem na poziomie -1 zapewnią anomalie rodem z ZONY. Szczęśliwie, na śmiałków gotowych się tam zapuścić czekają dzielni stalkerzy rozłożeni obozem na rubieży niebezpieczeństw. Fantastyczni Odwiedzający będą mieli okazję poznać uniwersum S.T.A.L.K.E.R., sprawdź ile szpeju może unieść zwykły człowiek, zobaczyć jak wygląda świat oglądany przez maskę p-gaz, a także pogłaskać Snorka ;)
Na najwytrwalszych czeka tor i przejście pośród anomalii i innych niebezpieczeństw pod okiem doświadczonego stalkera.
 
To wszystko i jeszcze więcej w samym centrum Warszawy w ramach jednego biletu, za który zapłacisz tyle ile chcesz.

W Samo Południe CCCLIII - ogłoszenie wyników

Czas na zakończenie trzysta pięćdziesiątej trzeciej odsłony W Samo Południe. Nagrodą był egzemplarz powieści Folk, autorstwa Tomasza Czarnego i Marcina Piotrowskiego. wydany przez Dom Horroru.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. "Uczta" oraz "Uprzejmość wobec byłego".

2. "Leśne ostępy".

3. "Header III".

 

Nagrodę otrzymuje Aneta Pajestka

 

Gratulujemy i prosimy o przesłanie adresu na naszą skrzynkę konkursową: odpowiedz@szortal.com

Drabble

A Wam jak minęły wakacje? Pytamy … bo w wakacje to ma się priorytety. Małgorzata Gwara mogła przypadkiem opisać czyjeś wciąż świeże wspomnienia.

Hellboy. Tom 4. Lichwiarz. Trollowa wiedźma. – Mike Mignola

Intermedium

Marcin Knyszyński

Hellboy opuścił Biuro Badań Paranormalnych i Obrony w sierpniu 2002 roku w epizodzie „Trzecie życzenie”. Mike Mignola oddał się potem pracy przy realizacji pierwszej ekranizacji komiksu o Piekielnym Chłopcu i tworzył w wielkich bólach „Wyspę”. Została ona wydana dopiero trzy lata później, w sierpniu 2005 roku. Obydwa wspomniane odcinki mogliśmy przeczytać w trzecim zbiorczym tomie „Hellboya”. Dziś pora na czwarty. Dochodzi w nim do kolejnego przełomu, porównywalnego do odejścia naszego bohatera z B.B.P.O. Otóż Mike Mignola wciąga innych rysowników do tworzenia serii.

Po „Trzecim życzeniu” autora dopadła niemoc twórcza, spotęgowana chronicznym brakiem czasu. Praca z Guillermo del Toro i nieustające konsultacje związane z filmem odwlekały finalizację „Wyspy”. Scott Allie, redaktor Dark Horse Comics, pisze w przedmowie do czwartego tomu, że udało mu się „rozruszać” nieco Mike’a – latem 2003 roku wychodzi antologia krótkich form komiksowych, „The Dark Horse Book of Hauntings”, w której pojawia się „Eksperyment doktora Carpa”. Jest to króciutka opowieść o walce Hellboya z demonicznym naukowcem, która przeleżała swoje w szufladzie pracowni autora. W latach 2004–2006 ukazały się trzy kolejne antologie, zatytułowane odpowiednio „…of Witchcraft”, „…of the Dead” i „…of Monsters” – w każdej z nich pojawia się kilkustronicowa miniatura autorstwa Mignoli. Odwiedzamy Norwegię i słuchamy opowieści wiedźmy, która walczyła ze skandynawskimi trollami; dajemy łupnia ghulowi rozsmakowanemu w rozkładających się zwłokach lub jesteśmy świadkami starcia z hydrą w bardzo pomysłowej trawestacji mitu o Herkulesie.

Mike Mignola w Subiektywnie

Hellboy opuścił Biuro Badań Paranormalnych i Obrony w sierpniu 2002 roku w epizodzie „Trzecie życzenie”. Mike Mignola oddał się potem pracy przy realizacji pierwszej ekranizacji komiksu o Piekielnym Chłopcu i tworzył w wielkich bólach „Wyspę”. Została ona wydana dopiero trzy lata później, w sierpniu 2005 roku. Obydwa wspomniane odcinki mogliśmy przeczytać w trzecim zbiorczym tomie „Hellboya”. Dziś pora na czwarty. Dochodzi w nim do kolejnego przełomu, porównywalnego do odejścia naszego bohatera z B.B.P.O. Otóż Mike Mignola wciąga innych rysowników do tworzenia serii.

 

Na zakończenie tygodnia Marcin omawia czwarty tom serii "Hellboy" zatytułowany Lichwiarz. Trollowa wiedźma.

Szortal Na Wynos - Sierpień / Wrzesień 2018

Przed Wami wydanie podwójne Szortalu Na Wynos, na poły jeszcze wakacyjne. Gdyby zawrzeć w nim wszystkie recenzje, które na portalu opublikowaliśmy w lipcu i sierpniu, byłoby dwukrotnie większe. Musieliśmy wybierać. Opowiadania natomiast publikujemy wszystkie – nie ma ich nigdy aż tyle, aby nie mogło być więcej. Jest też wywiad z Marcinem Podlewskim oraz komiks Pawła Leśniewskiego, na motywach „Trylogii SolarnejJana Maszczyszyna. Okładkę tym razem zawdzięczamy Julii Baranieckiej, której zdolności podziwiać można na stronie https://www.facebook.com/Virydi.Art/

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Małgorzata Garkowska - Czego nie powiedziałam

W imię miłości...

Jak grom z jasnego nieba. Tak wyglądało pierwsze spotkanie Emilii i Roberta. Ona, niepewna siebie młoda kobieta, i on, przebojowy mężczyzna, zaradny i zdecydowany. Wydaje się, że do pełni szczęścia niczego im nie brakuje. Albo prawie niczego…

Marzenie Roberta rodzi kłamstwo, kłamstwo budzi demony przeszłości. Emilia wraca wspomnieniami do czasów, gdy była nastolatką. Zakochaną nastolatką. Dla miłości gotową zrobić wszystko. Nie wiedziała jednak, jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić…


Anna Trojanowska - Człowiek z brzytwą

I co, przepióreczko? Tak to już jest, kto wodzi innych na pokuszenie, ginie marnie…

Koniec XIX wieku. Letnie upały niemal obezwładniają mieszkańców niewielkiego miasta na Mazowszu. Od fabryki mączki kostnej snuje się woń rozkładu, w starym kościele kobiety modlą się o opiekę do świętej Magdaleny. Narasta atmosfera niepokoju, wieczorami strach wyjść z domu, ale zło nie kryje się w mroku, ono działa pod słońcem…

W Zakładzie Przyrodoleczniczym ginie młoda kuracjuszka. Komisarz Połżniewicz bada okoliczności jej śmierci. Wstępne oględziny wskazują na to, że było to samobójstwo, jednak przeprowadzający badania doktor uważa, że dziewczynę uduszono. Komisarz czuje, że coś przeoczył. Wie, że musi się spieszyć, żeby powstrzymać dusiciela przed następnym atakiem, ale musi też uporać się z ogarniającym go zwątpieniem i osamotnieniem. Następuje wyścig z czasem…

Creatio Fantastica nr 1 (58) 2018

Creatio Fantastica nr 1 (58) 2018

Ukazał się 58. numer czasopisma naukowo-literackiego „Creatio Fantastica”, poświęcony problematyce fantastyki miejskiej (urban fantasy). Znajdziemy w nim przekłady aż czterech zachodnich tekstów teoretycznoliterackich: Urban fantasy — literatura Niewidocznego Stefana Ekmana, Wokół definicji fantastyki miejskiej Sarai Mannolini-Winwood, Poczwarne ciała miejskie we współczesnej fantasy Elany Gomel i Definiując urban fantasy Leigh McLennon, a także obszerną rozmowę Wizje i rewizje urban fantasy naszego zespołu naukowego z Ekmanem i Audrey Taylor (autorką książki o światotwórstwie u Patricii McKillip). Oprócz tego z dumą publikujemy też tłumaczenie być może najwybitniejszego dziś przedstawiciela realizmu fantastycznego, Johna Crowleya (Egzogamia), a także aż dziesięć polskich opowiadań: Łaskotki przedśmierci Adama Barcikowskiego, Ten pociąg nie odjedzie Anny Wołosiak-Tomaszewskiej, Szczura Marcina Jamiołkowskiego, Ratunek Jerycho Kamili Modrzyńskiej, Skorupę Jacka Jareckiego, O tym, jak nieomal powstrzymałem Szkarłatnego Króla Elliota Star (w szkatułkowym opracowaniu Wiktorii Król), Pieśń koguta Michała Łukowiaka, Któż jak Bóg Luizy Leszczyńskiej, Lalkę Katarzyny Kubackiej i Miasto utracenia Pafnucego Rzeszutko — wszystkie idealnie ilustrujące przewijające się w części naukowej tezy o gatunkowej niejednoznaczności nurtu fantastyki miejskiej.

Ponadto w numerze Konrad Zielonka przygląda się twórczości Adama Przechrzty i Charliego Fletchera, Aleksandra Wojtaszek pisze o mniej znanej chorwackiej fantastyce miejskiej, Sylwia Borowska-Szerszun analizuje synkretyzm kulturowy w Rzekach Londynu Bena Aaronovitcha, Wiktor Magdziarz tropi ślady dyskursu ponowoczesnego w Kształcie wody Guillermo del Toro, a Małgorzata Gancarczyk czyta wnikliwie Późne lato Crowleya. Wreszcie, w dziale recenzji oceniamy ważną monografię Piotra Stasiewicza „Między światami. Intertekstualność i postmodernizm w literaturze fantasy”, a także niedawno wydaną antologię tekstów „Oblicza wampiryzmu”, obydwie książki traktując jako przyczynek do refleksji nad kondycją polskich badań nad fantastyką.

Informacja wydawnictwa Fantazmaty

Konkurs literacki "Pomieścia"

Ktoś kiedyś powiedział, że koniec świata przyjdzie niepostrzeżenie, nie będziemy się go spodziewać. Nie uświadczymy błyskawic i gromów z nieba. Pszczoły będą krążyć nad kwiatem nasturcji, a ludzie zajmować się swoimi codziennymi czynnościami, nieświadomi zagrożenia.

Być może tak będzie… a być może spełni się jeden ze scenariuszy „Pomieści"?

W kolejnym już konkursie Fantazmatów powoli, acz nieubłaganie, zbliża się termin nadsyłania prac. „Pomieścia", którego motywem przewodnim jest destrukcja miast i miejsc znajdujących się w Polsce, przyjmujemy teksty do końca października (jeszcze przez 6 tygodni). Wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tej przerażającej wizji Polski, zapraszamy do zapoznania się z regulaminem (https://fantazmaty.pl/konkursy/pomiescia), a czytelników do śledzenia konkursu oraz zapoznania się z naszą pozostałą działalnością.

Prace oceni jury w składzie: Jacek Łukawski, Marcin Rusnak, Krzysztof Rewiuk, Alicja Tempłowicz, Magdalena Świerczek-Gryboś, Dawid Wiktorski.

Króciak

Za sprawą debiutującego u nas Aleksandra Janusa Szortownia zmieniła się dzisiaj w Portal randkowy.

Nieskończony kryzys – Geoff Johns, George Pérez, Ivan Reis, Phil Jimenez, Jerry Ordway

Ten wspaniały świat

Jagoda Wochlik

W 1985 roku twórcy zatrudnieni w DC Comics uznali, że w stworzonym przez nich uniwersum egzystuje już tylu bohaterów, że czas najwyższy coś z tym zrobić. Finałem była decyzja o rozszczepieniu rzeczywistości i stworzeniu multiwersum. Odtąd nie istniała jedna Ziemia, lecz wiele. I każda z nich miała swoją historię i swoich bohaterów. W pierwszej dekadzie XXI wieku DC Comics ponownie uznało, że czas na kolejną zmianę. Grupa scenarzystów zasiadła do rozmów nad nowym rewolucyjnym pomysłem. Efektem ich działań jest wydany w 2006 roku „Nieskończony kryzys”.

Na Ziemi 1 wyjątkowo źle się dzieje. Wonder Woman zabija człowieka. Batman coraz mniej ufa swoim współpracownikom i tworzy program, który ma ich szpiegować, a w razie potrzeby także zneutralizować. Superboy wcale nie ma ochoty być superbohaterem. Woli siedzieć na kanapie przed telewizorem. Wszędzie szerzy się bezprawie i zło. Obserwuje to Superman z Ziemi 2, który razem z kilkorgiem przyjaciół przeżył zagładę swojej wersji planety i zaszył się w bezpiecznej przystani na Ziemi 1. Widząc jednak kierunek, w jakim zmierza świat , postanawia działać.

Geoff Johns, George Pérez, Ivan Reis, Phil Jimenez oraz Jerry Ordway w Subiektywnie

W 1985 roku twórcy zatrudnieni w DC Comics uznali, że w stworzonym przez nich uniwersum egzystuje już tylu bohaterów, że czas najwyższy coś z tym zrobić. Finałem była decyzja o rozszczepieniu rzeczywistości i stworzeniu multiwersum. Odtąd nie istniała jedna Ziemia, lecz wiele. I każda z nich miała swoją historię i swoich bohaterów. W pierwszej dekadzie XXI wieku DC Comics ponownie uznało, że czas na kolejną zmianę. Grupa scenarzystów zasiadła do rozmów nad nowym rewolucyjnym pomysłem. Efektem ich działań jest wydany w 2006 roku „Nieskończony kryzys”.

 

Nieskończony kryzys zrecenzowała dziś dla nas Jagoda.

W Samo Południe CCCXIV

Co powiecie na przedpremierowy konkurs? Za dwa dni nakładem wydawnictwa Jaguar ukaże się pierwszy tom trylogii młodzieżowej Żelazny Kruk. Wyprawa. Z tej okazji mamy do przekazania Wam trzy egzemplarze powieści autorstwa Rafała Dębskiego.

Każdy, kto postępując zgodnie z naszym regulaminem, udzieli prawidłowych odpowiedzi na zadane przez nas pytania, będzie miał prawo wzięcia udziału w losowaniu nagród.

 

1. Prosimy podać imię głównego bohatera "Żelaznego Kruka. Wyprawy".

2. Niedawno, w wydawnictwie Jaguar, miał premierę pierwszy tom innej sagi fantasy, której główny bohater nosi miano Sprytka. Prosimy podać imię i nazwisko autora oraz tytuł cyklu złożonego z kilkunastu tomów, z którego jest najbardziej znany.

3. Jaki tytuł nosi recenzja "Żelaznego Kruka. Wyprawy", którą można przeczytać w dziale Subiektywnie?

 

Powodzenia

Nowości wydawnictwa Replika

Hanna Greń - Cynamonowe dziewczyny

Gdy tak leżała rozciągnięta w literę X, ze złotobrązowymi włosami rozsypanymi na poduszce, stanowiła kwintesencję jego pragnień. Należała do niego. Mógł z nią zrobić wszystko.

W Bielsku-Białej w dziwnych okolicznościach ginie policjant, który zajmował się sprawą morderstwa młodej dziewczyny. Ktoś chciał zostawić obok ciała tajemniczą wiadomość – różę bez kolców – lecz pomylił mieszkania. Czy na pewno był to morderca? Dlaczego wybrał inne drzwi? W śledztwie pojawia się coraz więcej pytań bez jasnych odpowiedzi. Morderca jest bardzo pewny siebie i czuje się bezkarny – mimo że policja odnajduje kolejne ciała jego ofiar, ciągle pozostaje poza kręgiem podejrzeń. Młode dziewczyny o podobnym wyglądzie są bezlitośnie kaleczone i wykorzystywane, a ich napastnik coraz częściej wyrusza na kolejne polowania. Dwóch młodych policjantów łączy siły, by z pomocą przyjaciół schwytać psychopatę, zanim ten skrzywdzi następną dziewczynę. By choć na krok zbliżyć się do sprawcy, uczynić go realnym, nadają mu imię, Yellowknifer. Czas pokaże kto ukrył się pod tym imieniem, czy jeszcze człowiek czy tylko sadystyczny potwór?


Hanna Greń - Popielate laleczki

W TRÓJKĄCIE BESKIDZKIM

Mroczne powieści pełne zbrodni i tajemnic wywodzących się z ciemnej strony ludzkiej natury.

Dwudziestoletnia Beata Szymanowska, nazywana zdrobniale Tulą, przypadkowo otwiera wiadomość adresowaną do swojej matki i dowiaduje się, że ta jest szantażowana. Dziewczyna nie wie, jakie informacje mógłby ujawnić prześladowca, jednak nie zamierza się z tym godzić i postanawia włączyć się do akcji. W imieniu matki umawia się z mężczyzną na spotkanie, jednak po przybyciu na miejsce odkrywa, że szantażysta został zamordowany.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Maria Nurowska - Pamiętnik znaleziony w Katyniu

Zbeletryzowana biografia Janki Lewandowskiej, która jako jedyna kobieta była więziona w Kozielsku i została zamordowana w Katyniu. Córka generała Dowbor-Muśnickiego, głównodowodzącego w Powstaniu Wielkopolskim, wychowana w tradycji wolnościowej, wyruszyła na wojnę 3 września 1939 roku, a 17 września wraz z kolegami dostała się do sowieckiej niewoli i została internowana w obozie w Kozielsku. Przybyła tam, jako cywil, ale została promowana na podporucznika pilota. Generał Henryk Minkiewicz, który objął dowództwo w obozie, powiedział, że stała się przykładem odwagi i wsparcia dla innych jeńców w Kozielsku. Nazywano ją nawet Matką Boską Kozielską. Zamordowana została w Katyniu 22 kwietnia, w dniu swoich 32. urodzin.

Książka o Janinie Lewandowskiej była mi pisana. Już na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczęłam poszukiwania materiałów na jej temat. W trakcie poszukiwań dotarłam do unikalnego opracowania. Okazało się, że jeńcy prowadzili notatki w czasie pobytu w Kozielsku, i to do ostatniej chwili, już w Lasku Katyńskim. Stały się one moim głównym źródłem, z którego czerpałam, pisząc opowieść o Jance. Przetrwały w ziemi i zostały odkopane wraz z ich autorami. Pierwszy raz zdarzyło się w mojej długiej karierze pisarskiej, aby łzy płynęły mi z oczu w trakcie pracy nad książką.
Niestety, nie odnaleziono zapisków Janki. Starałam się je sobie wyobrazić, opierając się na faktach, które jedynie fabularyzowałam.

Maria Nurowska

Nowości wydawnictwa Rebis

Terry Goodkind - Całun nieśmiertelności

Drugi tom nowego cyklu „Kroniki Nicci”.

Terry Goodkind swoim świetnie znanym i mającym wielu fanów cyklem „Miecz Prawdy” stworzył całkowicie nową jakość w literaturze fantasy. Teraz w doskonałym stylu wraca do tamtego intrygującego świata i jego bohaterów. Nowy cykl „Kroniki Nicci” opowiada właśnie o jednej z jego ulubionych postaci w „Mieczu Prawdy”.

Potężna czarodziejka Nicci i jej towarzysze, pozbawiony daru czarodziej Nathan Rahl i młody Bannon Farmer, wyruszają w dalszą podróż. Kierując się zagadkowym proroctwem wiedźmy Red, zmierzają ku legendarnemu Ildakarowi, w którym czas przestał płynąć. Nathan ma nadzieję, że tamtejsi wielcy czarodzieje pomogą mu odzyskać dar. Makabryczne znaki, jakie napotykają na swej drodze ku wspaniałemu miastu, stanowią jedynie przedsmak niewyobrażalnej grozy, jaka czeka na nich pod całunem nieśmiertelności.

Terry Goodkind to zdaniem krytyków jeden z najbardziej porywających twórców fantasy. Zyskał światową sławę cyklem fantasy „Miecz Prawdy”, wydanym w łącznym nakładzie ponad 25 milionów egzemplarzy (w Polsce – 230 tysięcy) i przełożonym na ponad 20 języków. Na podstawie cyklu zrealizowano pod nadzorem Sama Raimiego dwusezonowy serial. Na podstawie Pierwszego prawa magii powstał bardzo dobrze przyjęty serial Legend of the Seeker. Goodkind bierze udział w amatorskich i półprofesjonalnych wyścigach samochodowych.


Tadeusz A. Kisielewski - Uwaga, szpieg! Dzieje wywiadu od Noego do Bonda

Historia służb wywiadowczych od biblijnych szpiegów po elektroniczną inwigilację

Nowości wydawnictwa Mucha Comics

Brian Azzarello, Eduardo Risso - Księżycówka Tom 1

Pierwszy tom nowego, bezpardonowego thrillera autorstwa BRIANA AZZARELLO (scenariusz) i EDUARDO RISSO (rysunki) – laureatów Nagrody Eisnera i twórców serii "100 naboi", uznanej za klasykę sensacyjnych komiksów.

Czas amerykańskiej prohibicji. Lou Pirlo – nowojorski gangster i prawdziwy mieszczuch – udaje się w górską dzicz appalachów, aby namierzyć nowego dostawcę nielegalnego alkoholu. Z pozoru rutynowa misja szybko przeradza się w prawdziwy koszmar, gdy lou nieświadomie odkrywa sekret, który nigdy nie powinien ujrzeć światła dziennego... albo jeszcze lepiej – światła księżyca w pełni.


Joss Whedon, John Cassaday, Laura Martin - Astonishing X-Men Tom 1

Joss Whedon, scenarzysta filmowy (Dom w głębi lasu, Avengers, Avengers: Czas Ultrona) i telewizyjny (seriale Buffy: Postrach wampirów, Firefly, Agenci T.A.R.C.Z.Y.) wraz z Johnem Cassadayem (Planetary) przedstawiają nową, wybuchową serię z mutantami w rolach głównych.

Cyclops i Emma Frost reformują szkołę dla mutantów. Stawiają sobie wyraźny cel – chcą, by ich działalność zadziwiła świat. Jednak gdy w mediach pojawia się wstrząsająca wiadomość dotycząca genu mutacji, realizacja ich planów zostaje powstrzymana. Niespodziewani przeciwnicy, zaskakujący sprzymierzeńcy i tragiczne wypadki. Czy X-Men wyjdą cało z kolejnych opresji? W rolach głównych: Cyclops, Wolverine, Emma Summers, Kitty Pryde, Beast. Gościnnie: Fantastyczna Czwórka!

W albumie umieszczono materiały pierwotnie opublikowane w formie zeszytowej w serii Astonishing X-Men #1-12.

Outcast. Opętanie. Tom 4: Pod diabelskim skrzydłem – Robert Kirkman, Paul Azaceta

Konfrontacje

Marek Adamkiewicz

Od samego początku „Outcast. Opętanie” trzyma dość wysoki poziom – twórcy zgrabnie balansują na granicy horroru i dramatu, bawią się, wydawałoby się mocno zgranym motywem opętania. Trzy pierwsze zbiorcze tomy serii Kirkmana i Azacety były lekturą przynajmniej przyzwoitą, która momentami zahaczała nawet o miano niezwykle interesującej. Po zamieszczonym na końcu poprzedniej części cliffhangerze mamy w końcu okazję przekonać się, w jakim kierunku potoczyły się losy wielebnego Andersona i Kyle'a Barnesa oraz ich przeciwnika, niejakiego Sidney'a.

Konflikt między siłami „dobra” i „zła” eskaluje. Obie strony znacząco radykalizują metody walki, co sprawia, że nikt nie może czuć się bezpieczny. Ponadto w obliczu faktu, że nie wiadomo kto jest nosicielem tak zwanego demona, Kyle nie może ufać prawie nikomu. Co gorsza, jest wielce prawdopodobne, że także Amber, córka mężczyzny, może okazać się kimś wyjątkowym i niezwykle ważnym dla członków konspiracji. Żeby wyjść cało z tej niełatwej sytuacji, zarówno Kyle, jak i Anderson, będą musieli podjąć kilka trudnych decyzji, a być może także poświęcić część siebie.

Dotychczasowe odsłony serii prezentowały nam podchody, jakie główni bohaterowie czynili, by zbliżyć się do swoich przeciwników i poznać ich plany oraz motywacje. Kyle Barnes i wielebny Anderson najczęściej błądzili po omacku, próbując dociec, jaki jest cel demonicznych najeźdźców. W „Pod diabelskim skrzydłem” wszystko znacząco przyspiesza. Obie strony zaczynają w końcu grać w otwarte karty, co sprawia, że robi się zdecydowanie bardziej akcyjnie. Czy to dobry wybór? Trudno powiedzieć – z jednej strony dzieje się tak kosztem klimatu grozy, z drugiej jednak ile można było krążyć wokół głównego zagadnienia, nie zdradzając zbyt wiele szczegółów? Wydaje się więc, że decyzja o pchnięciu fabuły na nieco inne tory była jak najbardziej właściwa.

Robert Kirkman i Paul Azaceta w Subiektywnie

Od samego początku „Outcast. Opętanie” trzyma dość wysoki poziom – twórcy zgrabnie balansują na granicy horroru i dramatu, bawią się, wydawałoby się mocno zgranym motywem opętania. Trzy pierwsze zbiorcze tomy serii Kirkmana i Azacety były lekturą przynajmniej przyzwoitą, która momentami zahaczała nawet o miano niezwykle interesującej. Po zamieszczonym na końcu poprzedniej części cliffhangerze mamy w końcu okazję przekonać się, w jakim kierunku potoczyły się losy wielebnego Andersona i Kyle'a Barnesa oraz ich przeciwnika, niejakiego Sidney'a.

 

Marek przedstawia nam dzisiaj Pod diabelskim skrzydłem, czyli czwarty tom Outcast. Opętania.

Nowości wydawnictwa Filia

Grzegorz Brudnik - Fracht
 
W sztormową styczniową noc na Bałtyku tonie polski prom kolejowo-samochodowy. Stojący na skraju bankructwa armator prosi o pomoc w ustaleniu przyczyn swojego dawnego kolegę ze szkoły, Aleksandra Galla. To, co Gall odkryje w ładowni zatopionego statku, zszokuje nawet jego samego i sprawi, że wraz z grupą swoich wiernych towarzyszy będzie musiał poszukać winnych wśród tych, których bardzo ryzykownie jest niepokoić. Tymczasem winni nie mają zamiaru czekać z założonymi rękami. Wiedzą, że Aleksander Gall jest człowiekiem, który za wszelką cenę musi zniknąć.

Fracht to emocjonujący, mroczny thriller w skandynawskim stylu. Pogrążony w zimowym letargu Göteborg staje się areną rozgrywki, w której każdy z graczy ma coś do ukrycia i zrobi wszystko, by skrywana przez Bałtyk tajemnica nigdy nie wyszła na jaw.


Rachel Abbott - Podejdź bliżej

Ile kobiet musi jeszcze umrzeć? Kto je kontroluje i jak ich powstrzymać?

W parku zostają odnalezione zwłoki kobiety. Na jej ciele nie ma żadnych śladów przemocy, nie wiadomo jak zginęła. Inna ucieka przed swoim socjopatycznym partnerem, który ją prześladuje. Ale prędzej czy później będzie musiała wrócić.

W niewyjaśnionych okolicznościach znika jeszcze kilka innych kobiet, a łączy je tylko jedna rzecz – kiedyś dokonały złego wyboru. Nie mają wpływu na to, że wkrótce staną się sobie bardzo bliskie…

Dla Toma Douglasa szykuje się jedno z najtrudniejszych śledztw w jego karierze. Czy ktoś manipuluje kobietami, prowadząc własną mroczną grę? Jedno jest pewne: jeśli Douglas się nie pospieszy, wkrótce mogą pojawić się kolejne ofiary…

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Remigiusz Mróz - Kontratyp

Kontratyp, VIII część serii z Chyłką    

W drodze na Annapurnę, jeden z najgroźniejszych szczytów na świecie, ginie troje polskich wspinaczy. Ekipy ratunkowe odnajdują jedynie przysypane śniegiem, poskręcane liny, ale nie trafiają na żaden inny ślad po grupie.

Kilka tygodni później jedyna członkini wyprawy pojawia się na granicy nepalsko-tybetańskiej, po czym zostaje zatrzymana. Polscy śledczy przewożą ją do kraju, gdzie ma odpowiadać za zabójstwo – okazuje się bowiem, że aby przeżyć w górach, doprowadziła do śmierci swoich towarzyszy.

Co wydarzyło się w drodze na Annapurnę? I skąd śledczy mają dowody obciążające kobietę? Oprócz znalezienia odpowiedzi na te pytania, Joanna Chyłka musi zmierzyć się z własnymi problemami i groźbami człowieka twierdzącego, że to on niegdyś zaatakował ją kwasem…​


Lidia Liszewska, Robert Kornacki - Zaczekaj na mnie

Kontynuacja najgłośniejszego debiutu 2018 roku!
Po burzliwym rozstaniu Matyldzie został tylko jeden list, który czekał w skrzynce od roku. Zawarte w nim wyjaśnienia Kosmy wszystko komplikują, bo przez ten czas życie kobiety całkowicie się zmieniło. Jej nową codzienność wypełnia samotne macierzyństwo i powracające myśli o ukochanym. Czy Matylda będzie nadal na niego czekać, gdy obok pojawi się inny mężczyzna?
Kosma musi teraz poświęcić wszystkie swoje siły na walkę o własne zdrowie. Jak pogodzi porywczy temperament z przestrzeganiem zaleceń lekarzy?
Czy drogi tych dwojga jeszcze się zejdą?

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Kristina Sabaliauskaitė - Silva Rerum II

Bestsellerowa saga o burzliwych dziejach polsko-litewskiej rodziny na tle wielkiej wojny północnej

Nominowana do Nagrody Angelus litewska autorka powraca w olśniewającej powieści o barokowym świecie

Anno Domini 1707. Splądrowane przez szwedzkich żołdaków ziemie litewskie nawiedza czarna śmierć, a w ślad za nią klęska nieurodzaju oraz głód. Wojenna zawierucha na długie miesiące odcina od siebie małżonków – rotmistrz Jan Izydor Narwojsz zarządza zrujnowaną twierdzą Radziwiłłów, rozpijając i szantażując kompanów Moskali, a Anna Katarzyna chroni się w starym dworze w Milkontach. Jeszcze nie wie, jakie piekło zgotują jej tutaj własne namiętności…

Tymczasem w ogarniętym zarazą Wilnie ich ciotka, Urszula Birontowa, zmaga się z bolesnymi wspomnieniami i walczy ze śmiercią na wielu frontach, także rodzinnym – rodowi Narwojszów grozi bowiem wygaśnięcie. Czy wygra ten pojedynek? Czy Narwojszowie przetrwają wojnę i dżumę? Dlaczego to, co najbardziej istotne, nigdy nie znalazło miejsca na stronach ich rodzinnej sylwy? Kto kieruje tym światem, który wyszedł z kolein? Niepojęta wola Boża czy zwykły przypadek?

Ta barwna opowieść o burzliwych dziejach szlacheckiej rodziny z Litwy jest też urzekającą wedutą Wilna, miasta wielu kultur, języków i tradycji oraz niezwykle sugestywnym, odmalowanym z imponującym znawstwem tematu obrazem epoki, w której tylko krok dzieli grzech od świętości, a wszechobecne odczucie „marności nad marnościami” nie przeszkadza ludziom oddawać się cielesnym żądzom i wyciskać życie jak dojrzałą, tryskającą sokiem brzoskwinię. Tło wielkiej tragedii nie przesłania jednak piękna i triumfu ludzkiej duszy.

Nowości wydawnictwa Albatros

Stephen King - Bastion

Najdłuższa i według powszechnych ocen najlepsza powieść w dorobku autora.
Przerażająca wizja opustoszałego świata, obraz apokalipsy

Supernowoczesna broń biologiczna przynosi całkowitą zagładę. Bez wybuchów, bez terrorystycznych ataków, bez zapowiedzi - ludzkość umiera. Zaczyna się niewinnie, od zwykłego przeziębienia. Ktoś kichnął, ktoś umarł i nagle Ziemia stała się masowym grobem.

Nieliczni, którzy przetrwali, zagubieni w nowym postapokaliptycznym świecie, zaczynają śnić. Wizje wskazują im drogę, zwiastują pojawienie się Wysłanników Dobra i Zła. Każdy musi dokonać wyboru, a kiedy to nastąpi, podążyć obraną ścieżką. Podzielona ludzkość formuje dwa obozy i wyrusza, by zbudować lub zniszczyć nową rzeczywistość. Epidemia obudziła w ludziach wszystko, co najgorsze, do głosu doszły najniższe, najbardziej prymitywne instynkty. Jednak wciąż jeszcze są tacy, którzy wierzą w miłość, dobroć i braterstwo.


Graham Masterton - Tańczące martwe dziewczynki

Tam, gdzie inni widzą nieszczęśliwy wypadek, ona widzi morderstwo.

W  szkole tańca w  centrum Cork wybucha pożar. Trzynaście utalentowanych dziewcząt ginie w  płomieniach. Prowadząca śledztwo nadinspektor Katie Maguire dopatruje się w tym celowego działania i łączy pożar z innymi nawiedzającymi wcześniej miasto. Zwłaszcza z  jednym, którego ofiary już nie żyły, kiedy pojawiły się pierwsze płomienie. Żeby znaleźć sprawcę, musi wejść w nowy dla niej świat irlandzkiego tańca ludowego – pełen nieposkromionych ambicji i zawiści – i  stawić czoło najbardziej bezwzględnemu zabójcy, z  jakim miała dotąd do czynienia.

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Hollie Overton - Mury

CZY ZABIŁBYŚ, BY RATOWAĆ SWOJĄ RODZINĘ?

Praca w więzieniu dla skazanych na śmierć nie była szczytem marzeń Kristy Tucker, ale kobieta jest wdzięczna za zajęcie, dzięki któremu może utrzymać syna i chorego ojca.
Kiedy poznaje Lance’a Dobsona, wierzy, że jej życie odmieni się na lepsze. Po ślubie okazuje się jednak, że znalazła się w piekle pełnym przemocy i strachu.
Kristy jest twarda i gdy brutalność Lance’a się nasila, zastanawia się, czy nie wprowadzić w czyn pomysłu podsuniętego jej przez więźniów, z którymi pracowała.
Teraz musi zdecydować, czy zaryzykuje wszystko, by chronić rodzinę.
Czy dysponuje środkami, które pozwolą jej popełnić przestępstwo doskonałe?

MURY to trzymająca w napięciu powieść napisana przez autorkę światowego bestsellera LALECZKA.


Chloe Benjamin - Immortaliści

A Ty? Jak przeżyłbyś swoje życie, gdybyś wiedział, kiedy umrzesz?

Olśniewająca historia trudnej rodzinnej miłości, opisana przez Lorrie Moore jako „wspaniałe odkrycie literackie”.

Nowy Jork, lato, rok 1969. Do miasta przybywa tajemnicza kobieta, która potrafi przepowiedzieć dzień śmierci każdego człowieka. Plotka dociera do czwórki Rodzeństwa Goldów, które po krótkim namyśle, postanawia odwiedzić wieszczkę, by dowiedzieć się, jaka przyszłość czeka każde z nich.

Przepowiednie wieszczki kształtują kolejne pięć dekad ich życia. Złoty chłopiec Simon ucieka na Zachodnie Wybrzeże, by szukać miłości w San Francisco. Bujająca w obłokach Klara zostaje iluzjonistką w Las Vegas. Starszy z braci, Daniel, po atakach na World Trade Center, szuka stabilizacji jako lekarz wojskowy. Najstarsza z rodzeństwa Varya rozpoczyna karierę naukową i poświęca się badaniom nad długowiecznością.

Nowości wydawnictwa Marginesy

Krzysztof A. Zajas - Wiatraki

Podkomisarz Lucjan Bałyś, wysłany na konferencję na Pomorze, zostaje wmieszany w porachunki miejscowych gangsterów. Z początku uznaje to za szczęśliwy traf – uwielbia adrenalinę i praworządność. Tyle że to nie zabawa.

W tym samym czasie blisko Słupska ktoś w sposób bestialski i makabryczny morduje trzech mężczyzn, a Bałyś  znika bez śladu…

Inspektor Krzycki wyrusza na pomoc. Obudził zmory ponurej przeszłości, z którymi w końcu trzeba się zmierzyć. Musi działać na pograniczu policyjnej logiki i irracjonalnej intuicji, bo tylko w ten sposób zdoła odnaleźć i uratować przyjaciela. Co było dawno i wydawało się błahe, okazuje się najważniejsze dla rozwiązania krwawej zagadki. Tak mu się przynajmniej wydaje.

Krzyckiego ściga brudna przeszłość. Lucka – brudna teraźniejszość, która każe mu wreszcie wydorośleć. A nad tym wszystkim niesie się upiorny szum skrzydeł pomorskich wiatraków...

Krzysztof A. Zajas efektownie rozpoczyna trylogię pomorską.


Joanna Ostrowska - Przemilczane

Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej

Seksualność w trakcie zbrojnego konfliktu najczęściej sprowadza się do przemocy: masowych gwałtów, zniewolenia, naznaczania. Doświadczenie seksualnej pracy przymusowej w nazistowskim burdelu nadal pozostaje w sferze tabu. Przemilczany pozostaje sam fakt istnienia systemu kontrolowanego nierządu, przemilczane są jego ofiary. Przemilczany jest też okres powojenny – czas, w którym wojenny los kobiet równał się z grzechem kolaboracji, kobiet, którym publicznie golono głowy za intymne relacje z wrogiem.

Nowości wydawnictwa Noir sur Blanc

Umberto Eco - Wyspa dnia poprzedniego

W Wyspie Dnia Poprzedniego Umberto Eco w typowy dlań sposób łączy przygodową fabułę z dyskursem filozoficznym, nawiązując w treści i formie do takich arcydzieł jak Podróże Guliwera czy Kandyd.

Szlachcic z Piemontu, Robert de la Grive, uratowany z katastrofy morskiej, dostaje się na opuszczony statek "Daphne", zakotwiczony w pobliżu nieznanej Wyspy. Na pokładzie i w licznych pomieszczeniach znajduje wiele tajemniczych przyrządów oraz ptaków i roślin. Z czasem się dowiadujemy, że Robert trafił na morze jako tajny wysłannik Mazarina i Colberta, usiłujących odkryć sekret obliczania długości geograficznej.

Dziwnym zrządzeniem losu naszemu bohaterowi również na pokładzie "Daphne" przyjdzie się zajmować tą kwestią. Prawdopodobnie statek stoi w pobliżu sto osiemdziesiątego południka, zatem na leżącej po jego drugiej stronie Wyspie - wedle obliczeń XVII-wiecznych geografów - powinien być jeszcze dzień poprzedni. Nękany wspomnieniami utraconej miłości i wizją nikczemnego brata-sobowtóra, Robert coraz zapamiętalej pragnie dostać się na Wyspę, gdzie można ponoć ujrzeć Gołębicę Koloru Pomarańczy.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Joy Fielding - Zła córka

To, co na pierwszy rzut oka wydaje się przypadkowym napadem, ujawnia mroczne sekrety rodziny.

Wrogie relacje z siostrą i skomplikowana przeszłość z drugą żoną ojca sprawiły, że Robin była odseparowana od swojej rodziny przez wiele lat. Ale kiedy nowa rodzina ojca zostaje zaatakowana w ich domu, wraz z ojcem, żoną i córeczką w stanie krytycznym w szpitalu, wraca do domu, by poczekać na ich powrót. Wygląda na to, że przypadkowy napad, rabunek był nieudany, ale gdy Robin spędza więcej czasu z członkami rodziny, dowiaduje się, że wszyscy mieli swoje tajemnice - a jedna z tych tajemnic mogła narazić ich na straszliwe niebezpieczeństwo.


Mark Johnson - Prosta prawda

Poparcie premiera Szwecji Andersa Ekholma w sondażach maleje. Kiedy docierają do niego informacje na temat rewolucyjnego przełomu w badaniach naukowych nad bateriami słonecznymi, traktuje to jako szansę na odzyskanie zaufania wyborców. Jonatanowi Starkowi – wcześniej zajmującemu się analizą technologii ogniw słonecznych, a obecnie pracownikowi Kancelarii Rządu – powierza misję pozyskania informacji na ten temat. Jego zadaniem staje się prześwietlenie firmy konsultacyjnej Lionshare, słynącej ze współpracy z wpływowymi klientami i z interesów z podwójnym dnem. Tym samym rzeczniczka prasowa Ekholma, Betty Lind, odkrywa, że ludzie z otoczenia premiera przyjmowali łapówki w zamian za utorowanie drogi potężnemu przekrętowi, dotyczącemu energii gazowej. Poszlaki wskazują na tę samą firmę konsultacyjną.

Nowość wydawnictwa Mag

John Gwynne - Zawiść

Młody Corban z zazdrością przygląda się, jak chłopcy stają się wojownikami i wdrażają się w rzemiosło wojenne. Marzy o chwili, gdy sam ujmie miecz i włócznię, by bronić ziem swego króla. Ów dzień nadejdzie jednak zbyt wcześnie, a Corban pozna prawdziwą cenę odwagi dopiero, gdy straci swych bliskich.

Ziemie Wygnanych mają za sobą burzliwe dzieje. Przed setkami lat ludzie zwarli się w straszliwej wojnie z olbrzymami, a ziemia pociemniała od rozlanej krwi. Klany olbrzymów zostały ostatecznie rozbite, lecz ich zrujnowane fortece nadal szpecą krajobraz. Dziś jednakże olbrzymi znów się budzą do działania, starożytne głazy płaczą krwawymi łzami, a pogłoski mówią o pojawieniu się ogromnych białożmijów.

Nadchodzi czas, kiedy spowity smutkiem i rozpaczą świat stanie się polem bitwy dla aniołów i demonów. Nadchodzi wojna, która położy kres wszystkim innym wojnom.

Najwyższy Król Aquilus wzywa innych władców na radę, chcąc utworzyć sojusz na naciągające ciężkie czasy. Wedle prastarej przepowiedni ciemność i światło powołają swoich czempionów: Czarne Słońce i Jasną Gwiazdę. Ludzkość musi odnaleźć ich obu i to szybko, bo jeśli Czarne Słońce zdobędzie przewagę, wszelkie marzenia i nadzieje zamienią się w pył.

Nowość wydawnictwa SQN

Teresa Driscoll - Obserwuję cię

Kiedy Elle Longfield spotyka w pociągu dwóch młodych mężczyzn rozmawiających z nastoletnimi dziewczynami, nie widzi w tym nic niepokojącego, dopóki nie dowiaduje się, że właśnie opuścili więzienie. Natychmiast odzywa się w niej instynkt macierzyński, ma syna w podobnym wieku. Ostatecznie przenosi się do innego wagonu, nie chcąc się wtrącać. Nazajutrz okazuje się jednak, że jedna z dziewczyn, Anna, zaginęła. Elle zgłasza się na policję.

Po roku Anna ciągle jest uznana za zaginioną, a Elle zaczyna dostawać anonimowe pogróżki. Tropy prowadzą do matki zaginionej dziewczyny, jednak podejrzenia wynajętego detektywa skupiają się na innych członkach rodziny i przyjaciołach, którzy najwyraźniej mają coś do ukrycia. Za to wszyscy bacznie obserwują Elle.

Świetnie skonstruowana intryga i znakomicie zarysowani bohaterowie, którym mamy okazję zajrzeć na samo dno duszy. Wydarzenia pokazane są z punktu widzenia różnych osób, relacje z toku myślenia powodują, że czytelnik zaczyna się zastanawiać, jak sam postąpiłby w tej sytuacji.

Nowość wydawnictwa Warbook

Tadeusz Michrowski - Gra w Yote

Wyrzucony z Akademii Teatralnej student wpada w falę ostatniego w Polsce poboru. Przekorę artysty sąd wojskowy kwituje zesłaniem do kompanii karnej.  

Jednostka, która ma żołnierzy resocjalizować, okazuje się zagłębiem przekrętów i wypaczeń. Najbardziej nieprzystosowani mogą dać się złamać… Albo współpracować.

Drużyna rusza na wojnę z dowódcą i kapralami. Konflikt przeradza się w podważenie zasad, które odnoszą się do czegoś znacznie ważniejszego niż służba wojskowa i gdy przychodzi „wolność”, okazuje się, że życie poza zasiekami kompanii jest takim samym więzieniem.

Poza armią zostaje tylko marzenie szaleńca. Wyruszyć tam, gdzie gubi się nawet Google Maps,  i stworzyć królestwo, w którym wolność będzie prawem. Tylko jak wyraża się cenę wolności i czym jest naprawdę, gdy każdy rozumie ją inaczej?

Zaczyna się gra, w której zdobyć można wszystko, stracić zaś znacznie więcej.

„Gra w Yoté” to powieść nawiązująca tempem akcji do „Psów wojny”, psychologią do „Władcy much”, a gęstą atmosferą do „Jądra ciemności”.

Nowość wydawnictwa Galeria Książki

Nicole Lambert - Trojaczki. To już przesada

Oj, to prawda! Popatrzcie tylko, co zrobiły z karteczkami samoprzylepnymi swojej mamy albo jakich innych psot się dopuściły.Nie są w stanie przejść obojętnie obok piramidy kieliszków do szampana – unicestwiają ją, wystrzeliwując korek z szampana. Kiedy mama zabiera je na dobrą pizzę z pieca opalanego drewnem, twierdzą, że wolą pizzę „z ciasta”. W zoo, przy klatce z panterami, są rozczarowane, bo chcą zobaczyć prawdziwe pantery… „różowe”! Kiedy cierpią na lekkie zapalenie uszu, wkładają sobie czopki do… uszu. Oczywiście czopki z nitrogliceryny! To książka, przy której dzieci śmieją się do rozpuku, a rodzice uśmiechają się nerwowo… Idealna na prezent – zauroczy całą rodzinę.

Nowość wydawnictwa Wilga

Kisiel Marta - Małe Licho i tajemnica Niebożątka

W pewnym starym, niesamowitym domu na uboczu, za wysokim ogrodzeniem, mieszka chłopiec imieniem Bożek, zwany też Niebożątkiem, który nigdy nie jest sam. Bo oprócz starej skrzyni ze skarbami i najfajniejszej mamy pod słońcem ma też najprawdziwszego anioła stróża... a pod jego łóżkiem mieszka potwór, który ciągle podkrada mu kapcie.

Nadchodzi jednak dzień, kiedy Bożek musi wreszcie opuścić swój niezwykły dom i poznać lepiej świat po drugiej stronie ogrodzenia — świat bez szumu anielskich skrzydeł i uścisku potwornych macek. Tylko czy jest na to gotowy? I czy sam świat również jest gotowy na Bożka oraz wielką tajemnicę, jaką skrywa chłopiec?

"Małe Licho i tajemnica Niebożątka" to trochę zabawna, a trochę straszna historia o tym, że bycie innym wcale nie jest takie złe, jak może się z początku wydawać, lecz najważniejsze jest zawsze bycie sobą. Dla wszystkich fanek i fanów Marty Kisiel i dla tych, którzy jeszcze jej nie znają.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Andrzej Ziemiański - Virion 2. Obława

Gdzieś na krańcu imperium Virion znajduje osadę zamieszkałą przez wyrzutków, łotrów i uciekinierów takich samych, jak on.

W miejscu, gdzie nikt nikogo nie pyta o przeszłość mógłby znaleźć cichy kąt dla siebie i swojej niezwykłej żony. Chociaż na chwilę, zanim podejmie decyzję, gdzie ruszać dalej. Widmo wielkiej obławy zmusza go jednak do pośpiechu i uświadamia, że tak naprawdę...nie ma już gdzie uciekać. Poza granicami imperium ma do wyboru przeprawę przez szalejące morze, bezlitosną pustynię albo pogrążone w wojnie Królestwa, gdzie luańczyków witają naostrzonym palem. Może też usiąść na progu swojej chaty i modlić się, aby naganiacze z obławy go nie zauważyli. I byłoby to wyjście tak samo dobre, jak wszystkie inne, które Virion ma do wyboru, gdyby nie jeden mały szczegół. Za sprawą prefekt Taidy jego śladem rusza nie kolejny oddział zbrojnych, ale wyjątkowo zdolna czarownica.

Ambitna, zawzięta i wyspecjalizowana w znajdowaniu ludzi. Oraz wredna na tyle, że za odpowiednią opłatą zadba o to, by znaleziony trafił w ręce zleceniodawcy żywy.

Nowości wydawnictwa Jaguar

Rafał Dębski - Żelazny Kruk. Wyprawa Tom I

Pierwszy tom serii fantasy dla młodzieży.

Nastoletni bohater, odważny Evah, walczy z Żelaznym Krukiem, szerzącym grozę stworem, porywającym ludzi i zamieniającym ich ciała w drogie kamienie.

Pierwszy tom nowej trylogii fantasy dla młodzieży. Pełna śmiertelnych niebezpieczeństw wyprawa, której celem jest ocalenie życia najbliższych i walka z szerzącym grozę stworem, porywającym ludzi i zamieniającym ich ciała w szlachetne kamienie.

Czternastoletni Evah mieszka z rodzicami i siostrą w małej osadzie, położonej we włościach niezbyt zamożnego barona. Chłopiec wiedzie skromne, ale spokojne życie, urozmaicone utarczkami z wrednym synem miejscowego kowala. Emocji przysparzają też Evahowi pogawędki z Verillą, dobrą przyjaciółką i towarzyszką przygód. Pewnej nocy na wioskę napadają pancerni z bandy Żelaznego Kruka. Młodzieniec zostaje na świecie sam z maleńką siostrzyczką ‒ z całej wioski ocaleli tylko oni. Evah pragnie dokonać zemsty na krwawej bestii, dlatego wyrusza w długą i niebezpieczną podróż, aby zgładzić Żelaznego Kruka i uwolnić bliskich. Po drodze mierzy się z wieloma niebezpieczeństwami, spotyka okrutnego Władcę piorunów i całą hordę niebezpiecznych stworów. W trakcie wyprawy do gniazda Kruka do Evaha dołączają kolejno nowi wędrowcy. W kilkuosobowej drużynie zawiązują się trwałe przyjaźnie. A jak wiadomo, tylko wtedy, gdy ludzie mogą na sobie polegać, mogą osiągnąć cel.

Fragment

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Laura Sebastian - Księżniczka popiołu (1 października 2018)
 
"Księżniczka popiołu" to inteligentna, feministyczna odmiana tradycyjnej powieści o upadłej bohaterce, z mnóstwem dworskich intryg, miłości i kłamstw. Nie jest to lekka opowiastka o uwięzionej księżniczce, ale odważna i poważna, choć nie pozbawiona łotrzykowskiej nutki, opowieść o dziewczynie walczącej o odzyskanie wolności własnej i swojego ludu.

Nie wszystkie bitwy wygrywa się dzięki sile…

Theodosia miała sześć lat, kiedy jej kraj został zaatakowany, a jej matkę, Królową Ognia, zamordowano na jej oczach. Tego dnia Kaiser odebrał jej rodzinę, kraj i imię. Theo została koronowana na Księżniczkę Popiołów, otrzymując hańbiący tytuł, miała się wstydzić w nowym życiu spędzonym jako więzień.
Przez dekadę była niewolnicą we własnym pałacu. Znosiła niezliczone akty przemocy i kpiny ze strony Kaisera i jego dworu. Była bezsilna, a przeżyć w nowym świecie udało jej się tylko dzięki zakopaniu głęboko w swoim wnętrzu dziewczyny, którą była wcześniej.
Pewnej nocy Kaiser zmusza ją do zrobienia czegoś niewyobrażalnego. Z krwią na rękach i nadzieją na odzyskanie utraconego tronu, Theo zdaje sobie sprawę, że przetrwanie już jej nie wystarczy. Posiada przy tym broń – umysł ostrzejszy niż jakikolwiek miecz. Przez dziesięć lat Księżniczka Popiołów patrzyła, jak plądrowano jej kraj i niewolono naród. Teraz to wszystko ma się jednak skończyć…

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Virginia C. Andrews - Moja słodka Audrina

W pięknym, położonym w lesie domu mieszka z pozoru szczęśliwa, zamożna rodzina. Dom jednak kryje w sobie mroczną tajemnicę...
Audrina zawsze chciała być taka jak siostra, wiedziała jednak, że rodzice nigdy nie pokochają jej tak, jak kochali tamtą. Nieżyjąca siostra Audriny była ukochanym, rozpieszczanym dzieckiem. Jak zginęła? Kim była i kim miała się stać? Co kryło się za tajemnicą, którą znali wszyscy z wyjątkiem Audriny?

Fenomen popularności V.C. Andrews trwa nieustannie od czasu wydania "Kwiatów na poddaszu". Książki autorki, tworzące prawie dwadzieścia bestsellerowych serii, osiągnęły łączny nakład ponad 106 milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na dwadzieścia dwa języki. "Moja słodka Audrina" to pierwszy tom dylogii o losach Audriny. Kolejne powieści autorki ukażą się wkrótce nakładem Prószyński i S-ka.


Torbjorn Faerovik - Mao. Cesarstwo cierpienia

Zapowiedzi wydawnictwa Zysk S-ka

Jessica Sorensen - Rozstrzygnięcie Callie i Kaydena (24 września 2018)

Callie i Kayden w końcu odkrywają, czego tak naprawdę pragną od życia – razem i każde z nich z osobna.

Callie i Kayden tworzą szczęśliwy związek. Wszystko układa się pomyślnie. Czują się ze sobą pewnie i bezpiecznie.
Tyle już w życiu razem przeszli. Callie jeszcze nigdy nie była taka silna. Jednak Kayden wciąż walczy ze swoimi demonami. Niestety, jego przeszłość powraca, by wystawić go na próbę, rozdarty między pragnieniem, by dać Callie wszystko, na co ona zasługuje, a ucieczką…
Callie dostrzega, że coś złego dzieje się z Kaydenem. Zawsze pragnęła być u jego boku i pomóc mu zapomnieć o przeszłości. Chciała go ocalić, tak jak on ocalił ją. I to właśnie chce zrobić.
 

Mary Choi - Kontakt alarmowy (24 września 2018)

Dla Penny liceum było monotonnym i nudnym okresem. Co prawda jej znajomi byli w porządku, uczyła się świetnie i nawet miała chłopaka, to jednak jak się okazuje, niczego o niej nie wiedział. Penny, aspirująca pisarka, wyjeżdża na studia do Austin w Teksasie – trochę ponad sto kilometrów i miliard lat świetlnych od tego wszystkiego, co pragnie zostawić za sobą.

Sam utknął. Dosłownie, w przenośni, emocjonalnie i finansowo. Pracuje w kawiarni i tam też mieszka, sypiając na położonym na podłodze materacu w pustym pokoiku na piętrze lokalu. Choć wie, że gdy już zostanie sławnym reżyserem filmowym, okres ten będzie dla niego źródłem inspiracji, siedemnaście dolarów na koncie w banku i kończący swój żywot laptop wystawiają go na ciężką próbę.

Informacja wydawnictwa Zwierciadło

Katarzyna Miller i Suzan Giżyńska - spotkanie autorskie (26 września 2018)

Określenie „toksyczny” w ostatnich latach zrobiło prawdziwą karierę. Co i rusz słyszymy o toksycznych rodzicach, szefach, toksycznych przyjaźniach, związkach. Mamy też toksycznych kochanków, współpracowników, toksyczne myśli i w ogóle cali jesteśmy toksyczni…

Wydawnictwo Zwierciadło i Kino Muranów mają zaszczyt zaprosić na spotkanie autorskie Katarzyny Miller i Suzan Giżyńskiej, w związku z premierą najnowszej książki pt. Instrukcja toksycznych ludzi a także na pokaz filmu "Winni".

Link do wydarzenia na FB https://www.facebook.com/events/1856905141025131/

Instrukcja obsługi toksycznych ludzi to przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy „zatruwają” nam życie. Katarzyna Miller i Suzan Giżyńska podpowiadają jak nie ulegać  wpływom toksycznych ludzi, wychodzić obronną ręką z konfliktowych sytuacji, a także jak radzić sobie z emocjami, które nam przy tym towarzyszą.

Katarzyna Miller – psycholożka, psychoterapeutka i poetka z wieloletnią praktyką terapeutyczną w zakresie terapii indywidualnej, małżeńskiej i grupowej. Na stałe związana z magazynem „Zwierciadło". Wykładowczyni na podyplomowych Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz na licznych warsztatach rozwojowych dla kobiet. Autorka i współautorka wielu książek, m.in. Nie bój się życia, Królowe życia i król, W życiu jak w kinie, Kup kochance męża kwiaty, Chcę być kochana tak jak chcę. Rozmowy terapeutyczne (Wydawnictwo Zwierciadło).

Suzan Giżyńska – reżyser i copywriter, twórczyni akcji społecznych (m.in. „Zespół Downa. Zrozum i daj żyć” dla Olimpiady Specjalne Polska) oraz spotów reklamowych. Wiele lat pracowała w agencjach reklamowych (DDB oraz Young & Rubican). Wielokrotnie nagradzana (m.in. KTR 2010, Kreatura 2006).

Króciak

Każda pora dnia i nocy jest dobra, aby przeczytać O północy Grzegorza Czapskiego.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Jessica Sorensen - Rozstrzygnięcie Callie i Kaydena

Callie i Kayden w końcu odkrywają, czego tak naprawdę pragną od życia – razem i każde z nich z osobna.

Callie i Kayden tworzą szczęśliwy związek. Wszystko układa się pomyślnie. Czują się ze sobą pewnie i bezpiecznie.
Tyle już w życiu razem przeszli. Callie jeszcze nigdy nie była taka silna. Jednak Kayden wciąż walczy ze swoimi demonami. Niestety, jego przeszłość powraca, by wystawić go na próbę, rozdarty między pragnieniem, by dać Callie wszystko, na co ona zasługuje, a ucieczką…
Callie dostrzega, że coś złego dzieje się z Kaydenem. Zawsze pragnęła być u jego boku i pomóc mu zapomnieć o przeszłości. Chciała go ocalić, tak jak on ocalił ją. I to właśnie chce zrobić.
 

Mary Choi - Kontakt alarmowy

Dla Penny liceum było monotonnym i nudnym okresem. Co prawda jej znajomi byli w porządku, uczyła się świetnie i nawet miała chłopaka, to jednak jak się okazuje, niczego o niej nie wiedział. Penny, aspirująca pisarka, wyjeżdża na studia do Austin w Teksasie – trochę ponad sto kilometrów i miliard lat świetlnych od tego wszystkiego, co pragnie zostawić za sobą.

Sam utknął. Dosłownie, w przenośni, emocjonalnie i finansowo. Pracuje w kawiarni i tam też mieszka, sypiając na położonym na podłodze materacu w pustym pokoiku na piętrze lokalu. Choć wie, że gdy już zostanie sławnym reżyserem filmowym, okres ten będzie dla niego źródłem inspiracji, siedemnaście dolarów na koncie w banku i kończący swój żywot laptop wystawiają go na ciężką próbę.

Króciak

Mogłoby się wydawać, że w najnowszym opowiadaniu Mateusza Antczaka Wspomnienia mają decydujące znaczenie. Prawda może się okazać bardzo przykra.

W Samo Południe CCCXV

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania będzie egzemplarz powieści Piotra Straczyńskiego Gehenna. Książkę wyprodukowało wydawnictwo Dom Horroru.

Regulamin jest prosty, a pytania jeszcze łatwiejsze:

 

1. Prosimy podać imię i nazwisko głównego bohatera powieści "Gehenna".

2. Dom Horroru w najbliższym czasie wyda zbiór opowiadań grozy, zatytułowany... Właśnie. Jaki nosi tytuł najnowsza zapowiedź, dostępna już na stronie wydawnictwa?

3. Kto jest autorem okładek obu wymienionych powyżej książek?

 

Powodzenia

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

John Steinbeck - Była raz wojna, Bomby poszły

Steinbeck skupia się na ludziach, a nie na bitwach. Je i pije z żołnierzami na froncie, rozmawia i walczy z nimi ramię w ramię. "Była raz wojna" tworzy niezapomniany portret życia w czasie wojny, który nadal zaskakuje prawdą i humanitaryzmem.
Wielka Brytania, Afryka północna, Włochy... wielka wojna, której losy jeszcze nie były przesądzone, choć uczestniczyła już w niej Ameryka. Heroizm, trud codziennej walki, znaczące wydarzenia i drobne epizody, w których uczestniczy i które ogląda autor.
Jest zawsze na pierwszej linii, zawsze obok żołnierzy. W reportażach zawartych w tym zbiorze pisanych na zamówienie dziennika "New York Herald Tribune" najwięcej miejsca poświęcił nie rzeczom i sprawom uznanym za najważniejsze, nie budzącym grozę wydarzeniom, lecz drobnym, codziennym (niekiedy zabawnym) sprawom, które wojnie towarzyszą. Ukazuje przy tym ludzki wzniosły i skromny wymiar nieludzkiej wojny.

Tłem dla powieści "Bomby poszły", która po raz pierwszy ukazuje się w polskim przekładzie, jest obraz amerykańskich sił powietrznych oraz amerykańskiej załogi bombowca, najważniejszego elementu tychże sił, a także – jak określił to sam Steinbeck – "najwspanialszej drużyny świata”.

"Bomby poszły" to meldunek, który załoga składa w chwili, gdy wielkie bomby lotnicze wypadają z komory i lecą w dół, w stronę nieprzyjaciela… Słowa te oznaczają, że misja została wykonana i że można wracać do domu. Pewnego dnia to hasło rozbrzmi nad pokonanym wrogiem i wtedy będzie można wrócić do domu na dobre.

Nowości wydawnictwa Rebis

Mary Beard - Kobiety i władza. Manifest

„Nie da się łatwo wpasować kobiet w strukturę zaprogramowaną jako męska – trzeba tę strukturę zmienić”.

Przekornie dowcipna, najbardziej znana brytyjska filolożka klasyczna Mary Beard analizuje motywy genderowe i pokazuje, jak historia traktuje silne kobiety. Począwszy od starożytności i uderzających wersów Odysei po memy internetowe z Trumpem i Hillary Clinton – autorka bada kulturowe podwaliny mizoginii, kwestię głosu kobiet w sferze publicznej, nasze kulturowe postawy wobec relacji łączących kobiety z władzą. Na podstawie własnych doświadczeń z seksizmem i agresją wiążącą się z płcią, z którymi spotkała się w Internecie, pyta: jeśli akceptuje się niedopuszczanie kobiet do struktur władzy, to czy tej władzy nie trzeba zdefiniować na nowo?

Mary Beard jest profesorem filologii klasycznej w Newnham College w Cambridge i redaktorką działu klasycznego w tygodniku „The Times Literary Supplement”. Zyskała światowe uznanie środowiska uniwersyteckiego, jest członkiem British Academy oraz American Academy of Arts and Sciences. Napisała m.in.: SPQR: Historia starożytnego Rzymu (REBIS 2016), bestseller Pompeje. Życie rzymskiego miasta (REBIS 2010), za który otrzymała Nagrodę Wolfsona, oraz Partenon (REBIS 2018), The Roman Triumph i Confronting Classics. Dwa zbiory tekstów zamieszczanych przez autorkę na blogu, It’s a Don’s Life oraz All in a Don’s Day, przyniosły jej wielką popularność.


Carl R. Rogers - O stawaniu się osobą

O stawaniu się osobą to zbiór esejów Carla R. Rogersa zebranych z wielu lat pracy terapeutycznej

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Paweł Lisicki - spotkanie autorskie (27 września2018)

KONIEC RZYMSKIEGO KATOLICYZMU?

27 września, godz. 18:00
Empik Junior (Warszawa, Marszałkowska 166/122)

W debacie wezmą udział
- Paweł Lisicki - autor książki, redaktor naczelny tygodnika DoRzeczy
- ks. prof. Andrzej Kobyliński - filozof, etyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Filozofii UKSW w Warszawie
- Krzysztof Masłoń - dziennikarz, publicysta, krytyk literacki
- Marcin Wolski - pisarz, dziennikarz
Spotkanie poprowadzi Rafał Dudkiewicz - dziennikarz Polskiego Radia

Po spotkaniu będzie możliwość otrzymania wpisu w książce.

Zapowiedź wydawnictwa Dom Horroru

Marek Ścieszek - Wehrwolf (październik 2018)

Jeśli kiedykolwiek miałeś wrażenie, że znalazłeś się w miejscu, w którym jesteś bezpieczny, wiedz, że się myliłeś. Lunapark, plebania, wiejska zagroda, czy wygodny fotel przed monitorem… To nie ma znaczenia. Nie znasz dnia ani godziny. Zło pojawi się pod najmniej spodziewaną postacią, w najmniej oczekiwanych okolicznościach. Strach i niepewność zawsze będą Ci towarzyszyć. Oto trzynaście niesamowitych historii, które dowiodą, że nigdzie nie możesz czuć się pewnie. Książkę tę czytasz na własną odpowiedzialność. Dreszcze na plecach gwarantowane.

Do piekła i z powrotem - Tomasz Czarny

Znalezione na dnie szuflady tatusia

Marek Ścieszek

Co można znaleźć na dnie szuflady tatusia? Mnóstwo rzeczy, o których istnieniu grzeczne dzieci nie powinny wiedzieć: pisemka z gołymi paniami, paragony z sex shopu, w skrajnych przypadkach zakrwawioną rozerwaną damską bieliznę oraz powieść Tomasza Czarnego. Powiem bez ogródek, dalszą część moich wrażeń z lektury „Do piekła i z powrotem”, szanowny czytelniku, poznasz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Zacznijmy od tego, jaką literaturę publikuje wydawnictwo Dom Horroru, którego Tomasz Czarny jest nie tylko autorem, ale i właścicielem. Mocną, bardzo mocną. Nie dla każdego. Nawet nie dla każdego fana horroru. To teksty po brzegi wypełnione seksem i przemocą. Krzywda wyrządzana ludziom przez ludzi, ludziom przez zwierzęta, zwierzętom przez ludzi jest tutaj na porządku dziennym. Krew i wszelkie inne wydzieliny są równie powszechne jak duchy, wampiry i egzorcyzmy w klasycznej odmianie grozy. Kto nie gustuje w gore lub w animal horror, nie powinien mieć pretensji do kogokolwiek poza sobą samym, jeśli weźmie do rąk książkę na przykład Edwarda Lee albo Guya N. Smitha i mu się odbije makabrą. Tak samo będzie z  książką Tomasza Czarnego. Dom Horroru bowiem destyluje z grozy to, co w niej najbardziej odrażającego.

Tomasz Czarny w Subiektywnie

Co można znaleźć na dnie szuflady tatusia? Mnóstwo rzeczy, o których istnieniu grzeczne dzieci nie powinny wiedzieć: pisemka z gołymi paniami, paragony z sex shopu, w skrajnych przypadkach zakrwawioną rozerwaną damską bieliznę oraz powieść Tomasza Czarnego. Powiem bez ogródek, dalszą część moich wrażeń z lektury „Do piekła i z powrotem”, szanowny czytelniku, poznasz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

 

Odwiedziny w Subiektywnie zaowocują dzisiaj lekturą recenzji Marka Ś. dotyczącej powieści Do piekła i z powrotem.

Drabble

Gdzieś kiedyś musiał się odbyć Pierwszy pogrzeb świata. Sto słów na ten temat napisała Anna Grzanek.

Nowość wydawnictwa Czarne

Szymon Opryszek, Maria Hawranek - Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju

„Urugwajczycy kochają długie weekendy tak samo jak wolność” – mówi o rodakach José Mujica, były prezydent i najskromniejszy celebryta świata, który do pracy jeździł 20-letnim garbusem, a lwią część pensji oddawał na cele charytatywne.

Urugwaj jest jak puzzel z innej układanki, który nie pasuje do reszty kontynentu. Choć ten kraj zajmuje powierzchnię niewiele większą od Grecji i mieszka w nim zaledwie trzy i pół miliona ludzi, istotnie różni się od sąsiadów. Stabilny politycznie i ekonomicznie, nie przystaje do niemal żadnych europejskich stereotypów o Ameryce Łacińskiej. To jedno z najbardziej laickich państw świata. Jako pierwsze całkowicie zalegalizowało uprawę i spożycie marihuany, pary jednopłciowe mogą tu adoptować dzieci, a prostytutki płacą składki na ubezpieczenie społeczne. Każdy uczeń dostaje od państwa laptop, emeryt – tablet, a imigrant i uchodźca, nawet były więzień Guantanamo – szansę na nowe życie.

Wyhoduj sobie wolność to reporterska opowieść o niezwykłym eksperymencie społecznym i otwarte pytanie o granice dla marzycieli i wizjonerów, próbujących wykuwać nowy, lepszy świat.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Maurizio de Giovanni - Łzy pajaca

Zima komisarza Ricciardiego

Neapol, rok 1931. Kończy się marzec, ale wiosny jeszcze ani śladu. Przez miasto razem z lodowatym wiatrem przebiega wiadomość: Arnoldo Vezzi, wielki tenor, artysta światowego formatu, przyjaciel Duce, został znaleziony martwy w swojej garderobie w teatrze San Carlo tuż przed występem. Śledztwo ma prowadzić komisarz Luigi Alfredo Ricciardi. Niezwykły śledczy, nielubiany przez przełożonych przez swoją krnąbrność, przez podwładnych oceniany jako nieprzystępny, ma głęboko skrywany sekret: od dzieciństwa widzi zmarłych w ostatnich chwilach życia i z daleka czuje ich ból.

Dni mijają, szef się niecierpliwi, obawiając się nacisków z Rzymu i domaga się schwytania winnego. Mroczna atmosfera dociera do najmniejszych zaułków miasta, niepokój ogarnia mieszkańców wąskich uliczek i pięknych pałaców. Wyczulony na krzywdę ludzi, wierząc w sprawiedliwość, Ricciardi rozpoczyna niebezpieczną wyprawę przez światło i cień w poszukiwaniu mordercy.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Hanna Krall - Zdążyć przed Panem Bogiem

Kanoniczna książka, najsłynniejsza, obowiązkowa.
Literacki dokument o wyścigu ze śmiercią.

Od ponad czterdziestu lat Zdążyć przed Panem Bogiem pozostaje klasykiem polskiego reportażu i jedną z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku i losach polskich Żydów, jakie stworzyła literatura XX wieku.

To książka, która powstała z rozmów z Markiem Edelmanem, lekarzem, podczas wojny jednym z przywódców powstania.

Marek Edelman opowiada o wojnie i o medycynie. O tym, czym jest godna śmierć i godne życie. Jest to także opowieść o ludziach, którzy mu towarzyszyli – o powstańcach, zakonnicach, dawnych akowcach, kobietach, które kochał, o pacjentach i o lekarzach.

„- Pan Bóg już chce zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień, wykorzystując Jego chwilową nieuwagę. Niech się pali choć trochę dłużej, niż On by sobie życzył. To jest ważne: On nie jest za bardzo sprawiedliwy. To jest również przyjemne, bo jeżeli się coś uda – to bądź co bądź Jego wywiodło się w pole…
– Wyścig z Panem Bogiem? Cóż to za pycha!
– Wiesz, kiedy człowiek odprowadza innych ludzi do wagonów, to może mieć z Nim później parę spraw do załatwienia. A wszyscy przechodzili koło mnie, bo stałem przy bramie od pierwszego do ostatniego dnia. Wszyscy, czterysta tysięcy ludzi przeszło koło mnie”.
(fragment książki)

Na okładce najnows zego wydania znajduje się unikatowe zdjęcie Marka Edelmana w klinice profesora Jana Molla, jednego z twórców polskiej kardiochirurgii. Profesor Moll, z którym doktor Edelman współpracował, jest także jednym z bohaterów książki.

Halloween na CB Action

„Potworrrny październik”, czyli filmowy cykl z horrorami z okazji Halloween na CBS Action

Z okazji Halloween kanał CBS Action zaprasza na przerażający cykl filmowy – „Potworrrny październik”. Przez cały miesiąc na antenie królować będą horrory i filmy grozy, które spowodują, że ze strachu szybciej zabije serce. W ramach cyklu widzowie będą mogli zobaczyć takie produkcje jak: „Megarekin kontra Kolossus”, „Nuklearna bestia”, „Zjadacz kości” czy „Rekinado 2: Drugie ugryzienie”. Na cykl „Potworrrny październik” kanał CBS Action zaprasza przez cały październik w dni powszednie o 20:50.

Październik 2018 w Sundance TV

Październik 2018 w Sundance TV

W nadchodzącym miesiącu Sundance TV zaprasza do oglądania seriali „Hell on Wheels” (sezon 5.), „Deep Water” (sezon 1.), „The Principal” oraz finałowego odcinka serialu „Mad Men”.

W październiku poleca także cykl Tajemnicze noce,  a w nim trzymające w napięciu thrillery i mrożące krew w żyłach horrory, między innymi: „Patrick” czy „They Look Like People”.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Hanna Krall - Pola i inne rzeczy teatralne (16 października 2018)

Poruszające opowieści Hanny Krall przeniesione na scenę

Hanna Krall to nie tylko wzór dla pokolenia młodych reporterów, ale również pisarka inspirująca uznanych filmowców i wybitnych ludzi teatru. Motywy stale powracające w jej twórczości, dzięki swojej wyrazistości i ascetyczności stylistycznej, okazują się doskonałym materiałem do przeniesienia na scenę czy na plan filmowy.

Pola i inne rzeczy teatralne to kilka różnych historii: o szalonych dzielnych kobietach i zamachach – na rosyjskiego cara i na Lenina, o dwóch Markach Edelmanach, o złych postaciach, które uciekają z bajek, o Apolonii Machczyńskiej, która zginęła razem z ukrywanymi Żydami, o przyjacielu Kafki, który w kawiarni spotyka bohatera Kafkowskiego Zamku… Czerpali z nich Krzysztof Warlikowski, Kazimierz Dejmek czy Krzysztof Kieślowski. Bohaterowie tych opowieści wciąż żyją, mówią własnymi głosami i zadają bolesne pytania. Nadal istnieją w teraźniejszości i nie dają o sobie zapomnieć.

Zapowiedź wydawnictwa Młodzieżówka

Chris Colfer - Kraina Opowieści. Zaklęcie życzeń (3 października 2018)

Witajcie w świecie z innej bajki….

Chris Colfer, gwiazdor młodego pokolenia znany z kultowego serialu „Glee” tym razem ujawnia swój talent pisarski. Colfer porywa młodych czytelników na szaloną wyprawę do krainy baśni, jednak stworzony przez niego świat w niczym nie przypomina tego z opowieści babci czy kolorowych kart książek dla dzieci. Tutaj Czerwony Kapturek posiada własne królestwo i dzielnie walczy z Watahą Złych Wilków, Jaś kocha się w Złotowłosej, która jest poszukiwana listem gończym, a Śpiąca Królewna prowadzi ze Złą Królową własną rozgrywkę. Czy jesteście gotowi wkroczyć do świata, w którym wszystko okazuje się zupełnie inne niż Wam się wydawało?

Rodzeństwo Baileyów musi pogodzić się ze stratą ojca, który zginął w wypadku. Dzieci próbują stawiać czoła rzeczywistości, wspierać swoją ukochaną mamę i wieść normalne życie jedenastolatków. Nie przypuszczają, że wkrótce ich los zupełnie się odmieni, a oni sami zostaną postawieni przed wyzwaniami, na które nie są gotowi...

Wszystko zaczyna się, kiedy Alex i Conner dostają od babci starą księgę baśni, która od dawna jest w posiadaniu ich rodziny. Książka ma dla bliźniąt szczególne znaczenie – snucie opowieści i czytanie było ulubionym zajęciem ich taty. Cenny prezent szybko okazuje się przedmiotem niezwykłym – za jego sprawą dzieci przenoszą się do równoległego świata – Krainy Opowieści. Wszystko, o czym opowiadał im tata staje się rzeczywistością, choć nieco inną niż tą, o której słyszeli. Okazuje się, że tu baśnie mają swój ciąg dalszy, a ich bohaterowie są zupełnie inni… Czerwony Kapturek nie jest tak naiwny jakby się wydawało, Złotowłosa jest waleczną amazonką, zaś dzięki nowej historii o Złej Królowej rodzeństwo Baileyów spojrzy na nią nieco przychylniejszym okiem.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Martin Gayford, David Hockney, Rose Blake - Historia obrazów dla dzieci (16 października 2018)

„Historia obrazów rozpoczęła się w jaskini i tymczasem kończy się na iPadzie. Kto wie, w jakim kierunku pójdzie?”
David Hockney

Wyrusz wraz z Davidem Hockneyem i Martinem Gayfordem oraz ilustratorką Rose Blake w podróż po historii obrazów. Wspólnie z nimi odkryjesz dzieła sztuki w zadziwiająco różnych miejscach: na ścianach jaskiń, w laptopach, telefonach, czasopismach, gazetach, grach wideo i książkach. Poznasz także artystów, którzy je stworzyli, na przykład Vincenta van Gogha. Ta książka otworzy ci oczy na świat pełen obrazów.

Historia obrazów dla dzieci zabiera czytelników w podróż po historii sztuki, która zaczyna się od pierwszych rysunków na ścianach jaskiń i prowadzi do obrazów tworzonych dzisiaj na ekranie komputera i smartfona. W swobodnej rozmowie wybitny artysta David Hockney i krytyk sztuki Martin Gayford opowiadają o sztuce z porywającą prostotą i jasnością. Ilustracje Rose Blake uzupełniają ich słowa i zachęcają młodych odbiorców do zgłębiania dziejów sztuki.
Historia obrazów dla dzieci oparta jest na bestsellerowej Historii obrazów w wersji dla dorosłych.

Martin Gayford jest m.in. krytykiem sztuki, felietonistą i autorem książek poświęconych m.in. twórczości wielkich artystów – Michała Anioła, van Gogha i Luciana Freuda. Przez wiele lat prowadził z Davidem Hockneyem rozmowy o sztuce, na podstawie których powstało kilka książek, między innymi Bigger Message i Historia obrazów. www.martingayford.co.uk

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Michał Gołkowski - Bogowie Pustyni (3 października 2018)

Jeden lud, jedna rada, jedna władza!
Stary król nie żyje, zrzucony z tronu przez falę największego powstania ludowego, jakiego zaznała dolina Rzeki. Wygłodniali, zdesperowani ludzie na gwałt potrzebują nowego przywódcy.
Tam, gdzie upada prawo, nowe zasady zawsze pisze najsilniejszy.
Ktoś, kto nie chce rządzić, ten będzie rządzony.
Kto nie potrafi powiedzieć, czego chce, usłyszy to od innych.
Ościenne księstwa ostrzą sobie zęby na podbój, kapłani snują własne plany w mroku świątyń. A nad tym wszystkim unoszą się Bogowie, obserwujący każdy ruch człowieka.
Z piachów pustyni wyłania się bohater.

Michał Gołkowski
Człowiek- orkiestra.
Z wykształcenia lingwista, z zamiłowania historyk wojskowości i antropolog kultury.  z zawodu tłumacz języka angielskiego i rosyjskiego.
Jako pisarz zadebiutował w 2013 roku książką „Ołowiany Świt” i od tego czasu wydał rekordową ilość 12 książek osadzonych w 5 różnych uniwersach!
swoją pierwszą powieść napisał w zaledwie półtora miesiąca! od tego czasu Michał składa w wydawnictwie dwie-trzy książki rocznie. I nie są to same historie z Fabrycznej Zony!
Jego książki krążą pomiędzy tematyką stalkerską, alternatywną historią czy fantasy. Jednak bez względu na gatunek styl „Gołkosia” pozostaje niezmiennie smakowity. Jego książki są przepełnione czarnym humorem i absurdem, a pojęcia „świętości” Michał zdaje się nie uznawać.
Kontakt z fanami wyróżnia Michała na rynku wydawniczym. Można go spotkać na większości konwentów fanowskich, na licznych spotkaniach autorskich i nigdy nie jest zbyt zajęty na chwilę rozmowy czy podpisanie książki. Bez względu na to, czy prezentuje się akurat w garniturze, czy w stalkerskim szpeju.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

J. Richard Gott - Kosmiczna pajęczyna. Tajemnicza struktura Wszechświata

J. Richard Gott był jednym z pierwszych kosmologów, którzy sugerowali, że Wszechświat przypomina strukturą gąbkę, złożoną z gromad galaktyk, połączonych za pomocą galaktycznych włókien – łańcuchów galaktyk o długości miliardów lat świetlnych. Analogicznie, puste obszary są połączone tunelami o niskiej gęstości materii.  W swojej książce uczony zdaje relację z odkryć, które doprowadziły nas do zrozumienia, jak wygląda Wszechświat w największej skali.

"Kosmiczna pajęczyna" to opowieść o tym, jak nieoczekiwane powiązania mogą prowadzić do nowych pomysłów i o tym, jak symulacje komputerowe w połączeniu z szeroko zakrojonymi teleskopowymi przeglądami nieba zmieniły nasze rozumienie Wszechświata, w którym mieszkamy.

J. Richard Gott jest profesorem astrofizyki w Princeton University i autorem książki "Time Travel in Einstein’s Universe: The Physical Possibilities of Travel Through Time".

Nowość wydawnictwa Drageus

Nick Webb - Stara Flota Tom 5: Wyzwanie

Mgła wojny przesłania wszystko. Wrogowie czyhają w ciemności, czają się w sercu floty, która przysięgła bronić Zjednoczonej Ziemi. Wszędzie tylko spiski i morderstwa, a w tle… czekają siły inwazyjne obcych. Szczątki okrętu Golgotów zostały pogrzebane głęboko pod powierzchnią największego księżyca Saturna. Masa Tytana powoli, lecz nieuchronnie wzrasta. Dolmasi, podczas drugiej wojny z Rojem sojusznicy Zjednoczonej Ziemi, atakują ludzi bez powodu. A tymczasem admirał Shelby Proctor stara się znaleźć odpowiedź na najbardziej palące pytania: jak szczątki „Wiktorii”, jednostki Starej Floty, znalazły się wewnątrz tajemniczego okrętu Golgotów? I czy na pewno to kapitan Tim Granger przesłał wiadomość: „Shelby, oni nadchodzą”? I czy „oni” to Rój? Jeżeli tak, niechaj Bóg ma Ziemian w opiece…

Nick Webb jest pisarzem science fiction z Seattle. Ma doktorat z fizyki teoretycznej, uwielbia „Star Treka” i „Gwiezdne wojny”. Lubi space opery, w których rzetelnie przedstawiona nauka łączy się z szybką akcją i wyrazistymi postaciami. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Kiedy nie poświęca się pisaniu, wędruje po Górach Kaskadowych, wybrzeżu Florydy czy polach Tennessee.

Zapowiedź wydawnictwa Młody Book

Kerry Drewery - Finał 7 (3 października 2018)

Martha i Isaac zdołali uciec, lecz muszą się ukrywać. W świetle propagandy rządowej są niebezpiecznymi dla społeczeństwa buntownikami. Choć za ich głowy wyznaczono nagrody, znajdują schronienie w rodzinnej dzielnicy Marthy, Rises, zamieszkanej przez ludzi biednych i wykluczonych społecznie. Tymczasem premier nakazuje otoczyć Rises wysokim murem.

Czy chodzi o bezpieczeństwo, czy raczej o uwięzienie mieszkańców dzielnicy?

Martha wie, że musi działać szybko i skutecznie. Dzięki śmiałemu planowi ma szanse wydobyć na światło dzienne niecne postępki ludzi piastujących najwyższe stanowiska w kraju. Czeka na nią jednak wiele trudności i niebezpieczeństw.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Robert Frost - Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej (2 października 2018)

Już 2 października do księgarń trafi pierwszy tom Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej napisanej przez profesora Roberta Frosta. To opowieść o jednej z najdłużej trwających unii w historii Europy. Robert Frost podejmuje wyzwanie innej, niż dotąd interpretacji związku Polski i Litwy – przedstawia go jako podręcznikowy przykład „państwa złożonego”, pisze o tym, jak kształtowało się oparte na konsensusie, wielonarodowe i pluralistyczne pod względem religijnym państwo zbudowane na drodze pokojowych negocjacji pomimo toczących się często wewnętrznych sporów o charakter unii. Historia zrodzonej w latach 1385-1386 wizji związku politycznego jest tematem fascynującym i z pewnością wartym zgłębienia.

Profesor Robert Frost podczas wizyty w Polsce odwiedzi Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie (28.10, godz. 13.00-14.00), będzie również w Warszawie w dniach 6-9.11.

Historia jednego z najdłużej trwających związków politycznych w historii Europy

Nie da się zrozumieć współczesnej historii Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi bez zrozumienia dziedzictwa unii polsko-litewskiej.

Historię Europy Wschodniej zdominowała opowieść o ekspansji Imperium Rosyjskiego, lecz Rosja stała się mocarstwem dopiero po roku 1700. Przez trzysta lat największą potęgą Europy Wschodniej było państwo powstałe na skutek zawarcia unii przez Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie. Unia ta należała do najdłużej trwających unii politycznych w dziejach Europy. Ponieważ jednak jej żywot dobiegł końca u schyłku XVIII wieku, w ramach procesu, który myląco nazywany jest „rozbiorami Polski”, w standardowych ujęciach historii europejskiej jej dzieje przedstawia się tylko pobieżnie.

Zapowiedzi wydawnictwa Zysk i S-ka

Rosie Walsh - Bez słowa (1 października 2018)

Siedem idealnych dni. Potem on zniknął.
Gdy Sarah poznaje Eddiego, zapomina o całym świecie, pragnie nacieszyć się każdą wspólną chwilą. Spędzają razem najpiękniejszy tydzień w ich życiu. Aż nadchodzi nieuchronne rozstanie…
Obiecują sobie utrzymywać kontakt, zanim nie wymyślą planu na wspólne jutro. Lecz jedno z nich nie dotrzymuje słowa, nie daje znaku życia. Przepada jak kamień w wodę…
Przyjaciele namawiają Sarah, by zapomniała o nim. Ale ona nie może. Wie, że coś się stało, że musi istnieć jakieś wytłumaczenie. Minuty, dni, tygodnie mijają, a Sarah jest coraz bardziej zmartwiona.
Pewnego dnia odkrywa, że miała rację…
Bez słowa to wyjątkowa i przewrotna opowieść o ludziach, którzy nigdy nie powinni stanąć na swojej drodze.
Książka zostanie wydana w kilkudziesięciu krajach.
Bestseller numer jeden w Niemczech i w innych krajach.


Sebastian Bielak - Po bezdrożach Alaski (1 października 2018)

W dalekim zakątku świata.
Po bezdrożach Alaski to fascynująca relacja z podróży po Alasce – pełnej przygód, dzikiej Po bezdrożach Alaski przyrody oraz interesujących ludzi. Razem z autorem weźmiemy udział w raftingu na rzece Kenai, przepłyniemy łodzią lub kajakiem prawie 900 kilometrów wzdłuż biegu Jukonu – największej rzeki Alaski, będziemy obserwować z bliska niedźwiedzie grizzly, ursony i bieliki amerykańskie, łowić ryby w rzekach, w których aż roi się od wielkich szczupaków i wędrujących na tarło łososi. Powędrujemy leśnymi duktami pełnymi świeżych tropów baribali, przeżyjemy nawet rzeczne tsunami i pożar tajgi.
Oprócz wielu sympatycznych Amerykanów oraz północnoamerykańskich Indian spotkamy też potomków Polaków, którzy dawno temu przybyli na ten skrawek świata szukać szansy na lepsze życie.

Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni. Tom 3: Poszukiwanie nadziei – Robert Venditti, Ethan van Sciver, Rafa Sandoval i inni

Niespodziewane sojusze

Marek Adamkiewicz

Zagrożenia na skalę kosmiczną to dla superbohaterów nie pierwszyzna. Herosami niejako predysponowanymi do takich właśnie zadań, dla których wszechświat stanowi naturalny teren działania, są członkowie korpusu Green Lantern. Ci kosmiczni policjanci stawiali już czoła wielu niebezpieczeństwom pochodzącym z odległych zakątków kosmosu, najczęściej wychodząc z tych potyczek zwycięsko. Ich perypetie są nader często bardzo widowiskowe, ale polscy fani komiksu przez długi czas nie mieli okazji śledzić kolejnych z nich. Na szczęście wraz z początkiem „Odrodzenia” sytuacja uległa zmianie, a my dostaliśmy właśnie trzeci już zbiorczy album prezentujący przygody Latarni.

Jeszcze nie tak dawno nie do pomyślenia wydawało się, że korpusy Green Lantern i Sinestro mogą nie być śmiertelnymi wrogami. Co więcej, dowódcy obu formacji wpadli na karkołomny pomysł, by zaczęły ze sobą współpracować. Do tego trzeba jednak przekonać wszystkich noszących dane barwy oraz wyłapać tych, którzy sprzeciwialiby się temu rozwiązaniu. Czy niemożliwe stanie się możliwe? Zjednoczeniu chce zapobiec stojący w cieniu tajemniczy przeciwnik, który ma zaskakujące powiązania z oboma Korpusami i jest wyjątkowo zdeterminowany, by nie dopuścić do trwałego połączenia sił.

Robert Venditti, Ethan van Sciver, Rafa Sandoval i inni w Subiektywnie

Zagrożenia na skalę kosmiczną to dla superbohaterów nie pierwszyzna. Herosami niejako predysponowanymi do takich właśnie zadań, dla których wszechświat stanowi naturalny teren działania, są członkowie korpusu Green Lantern. Ci kosmiczni policjanci stawiali już czoła wielu niebezpieczeństwom pochodzącym z odległych zakątków kosmosu, najczęściej wychodząc z tych potyczek zwycięsko. Ich perypetie są nader często bardzo widowiskowe, ale polscy fani komiksu przez długi czas nie mieli okazji śledzić kolejnych z nich. Na szczęście wraz z początkiem „Odrodzenia” sytuacja uległa zmianie, a my dostaliśmy właśnie trzeci już zbiorczy album prezentujący przygody Latarni.

 

Do przeczytania w Subiektywnie jest dzisiaj recenzja Marka dotycząca Poszukiwania nadziei, trzeciego tomu  serii komiksowej "Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni".

Longar

Dziś Anna Karnicka przynosi nam całkiem długą Plagę. W sam raz na jesień.

Nowości wydawnictwa Fabryka Słów

Richard Phillips - Brama

Czołowy naukowiec z Projektu Rho, profesor Donald Stephenson, został uwięziony za zbrodnie przeciwko ludzkości. Świat odetchnął z ulgą, mając nadzieję, że zagrożenie wywołane przez technologię obcych wreszcie zostało zażegnane.

Świat się myli.

W Szwajcarii uczeni pracujący nad Wielkim Zderzaczem Hadronów odkrywają anomalię, która może zniszczyć Ziemię, a powstrzymać ją można wyłącznie dzięki technologii z Projektu Rho. W zamian za całkowite ułaskawienie profesor Stephenson zgadza się pomóc w opanowaniu zagrożenia. Za jego obietnicą kryje się jednak spisek obcych, w wyniku którego Okręt Rho trafił na naszą planetę.

Heather, Mark i Jennifer muszą przeniknąć do nowego projektu Stephensona i powstrzymać go za wszelką cenę.
Rozpoczęła się ostateczna bitwa i tym razem ludzkość nie może sobie pozwolić na porażkę.

Finałowa część trylogii Projekt Rho autorstwa Richarda Phillipsa to wybuchowe zakończenie ekscytującej historii, którą będziecie pamiętać jeszcze długo po przeczytaniu ostatniej strony.

Richard Phillips urodził się w 1956 w Roswell w stanie Nowy Meksyk. W 1979 ukończył Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point oraz szkolenie na komandosa. W podyplomowej szkole marynarki zrobił magisterium z nauk fizycznych, pracę zaliczeniową napisał w laboratorium naukowym Los Alamos. Przepracował trzy lata jako asystent w instytucie badawczym Lawrence Livermore, a następnie wrócił do wojska, by zaliczyć pozostały okres służby. Obecnie mieszka w Phoenix w stanie Arizona wraz z żoną Carol i tworzy oprogramowanie symulacyjne dla amerykańskiego wojska, w wolnych chwilach pisząc science-fiction.


Paweł Lisicki - Epoka Antychrysta

Zapowiedź Fundacji „Atelier Improwizacja”

Antologia - Około fikcji (październik 2018)

W sezonie 2017/2018 ruszyła w Łodzi pierwsza edycja łódzkich warsztatów literackich. Brali w niej udział ludzie, którzy nigdy wcześniej nie napisali własnego opowiadania, jak i autorzy z publikacjami książkowymi na koncie. Celem była praca nad warsztatem, efektem antologia z wybranych tekstów stworzonych podczas zajęć.  

Opowiadań nie łączy motyw przewodni, stylistyka ani gatunek – w antologii znalazły się zarówno teksty sf, urban fantasy, obyczaje i post-apo. Znajdziecie tam  magów, wieloryby, rabusiów pociągów, zmęczonych autorów, seksowne roboty i… przyrządy biurowe. To co łączy wszystkie utwory, to wspólna praca, aby stworzyć jak najlepsze dzieło.

Spis treści:
Ewa Psuty – Orion, antybohater na słuchawie
Michał Bończyk – Zima
Tomasz Kulik – Bynbyn Benc
Anna Karnicka – Dzień dla wielorybnika
Jakub Stasiak – Fabryka
Magdalena Piniak – Blok
Tomasz Kozłowski – Czas podróży
Piotr Walewski-Sawicki – Bogini

Okładka: Michał Bończyk
Ilustracje: Katarzyna Bartuzel (www.facebook.com/KBartuzel)

Książka dostępna będzie w postaci darmowego e-booka do ściągnięcia ze strony iatelier.pl, natomiast każdego, kto chciałby otrzymać egzemplarz papierowy prosimy o wypełnienie do końca września formularza:

https://goo.gl/forms/BUzn25p42Hzc4rm73

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Andrés Ibáñez - Księżna jeleń (16 października 2018)

Księżna jeleń to wyprawa w poszukiwaniu naszych wewnętrznych demonów, a także refleksja nad władzą, zniewoleniem i wolnością
Po wielkim popisie narracyjnym, jakim była powieść Lśnij, morze Edenu, w swojej nowej książce Andrés Ibánez zagłębia się w świat średniowiecznej fantastyki, żeby opowiedzieć historię Hjalmara, ucznia czarnoksiężnika, oraz jego spotkania z fascynującą księżną Pasquis. I oto ukazuje się naszym oczom osobny świat, żywy w każdym szczególe: ludne miasto Irundast, nad którym góruje Wieża Magów, gdzie mieszkają piękna Olcha, król Urbán i arcymag Saamsar de Olden, a dalej całe uniwersum nieogarnionych imperiów, fanatycznych religii i prastarych legend. Znajdziemy tu kolejne etapy magicznych wtajemniczeń, wielką miłość, długą podróż, niekończącą się wojnę. A przecież ten świat z obłoków i wyobraźni boleśnie przypomina nasz własny. O poprzedniej powieści Andresa Ibaneza krytycy pisali:

Andrés Ibáñez urodził się w Madrycie w 1961 roku. Poeta, pisarz i pianista jazzowy. W wieku pięciu lat napisał własną wersję Don Kichota. W 1989 roku wyjechał do Nowego Jorku, gdzie spędził siedem lat, tworząc po angielsku sztuki teatralne. Autor kilku doskonale przyjętych powieści oraz zbioru opowiadań. Współpracuje z „ABC Cultural”, gdzie prowadzi własną rubrykę.

Festiwal Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2018

Festiwal KORCZAK (12 października 2018)

Już 12 października rozpocznie się XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2018! Festiwal adresuje swoje wydarzenia do: niemowlaków, przedszkolaków, uczniów oraz opiekunów. W tym roku na Widzów czeka ponad sto wydarzeń teatralnych, najważniejsze i najciekawsze spektakle! Nie może Was zabraknąć na tym wyjątkowym, teatralnym święcie dla małego i młodego Widza - KORCZAK 2018 zaprasza!!!

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Jacek „Sierioża” Kloss - Ziemia złych uroków (17 października 2018)

Ostatnia wyprawa chyba wyczerpała pokłady szczęścia Kojota - mógł zginąć w anomalii, ale trafiło na kogoś innego. Ta sama anomalia pomogła mu wyjść cało z ataku mutanta. Pocisk, który powinien urwać mu nogę, ledwie go drasnął. To powinno dać mu do myślenia, bo przecież nie można ciągle wygrywać. A może sam zasabotował swoje powodzenie zadawaniem nieodpowiednich pytań? Tak czy inaczej, fart Kojota właśnie go opuścił. Więcej- wyszedł trzaskając drzwiami a Kojota zostawił sam na sam z żołnierzami z Kordonu. Dla stalkera to towarzystwo równie miłe, co wataha ślepych psów. A jeśli całe spotkanie kończy się złożeniem propozycji nie do odrzucenia i wycieczką do Zony na zlecenie wojska, to wniosek może być tylko jeden.

Kojot właśnie wpadł w szambo. Po szyję.

 
Jacek „Sierioża” Kloss
Młody wielbiciel Zony z Lublina.
Jako dziecko marzył, by zostać żołnierzem. Ostatecznie został tłumaczem, ale marzenie z dzieciństwa nie umarło, skanalizowało się jedynie w innej formie. Jacek jest zaangażowanym członkiem Lubelskiej Zony, czyli grupy wielbicieli i odtwórców uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a

Uwielbia żeglarstwo, kendo, wypady na strzelnicę i gorzką herbatę pitą w domowym zaciszu.
Sam o sobie mówi, że jest autonomiczną machiną autoironii. Może dlatego w rubryce „znaki szczególne” wpisał: pompa insulinowa.

Gdy już zarobi krocie na swoich bestsellerowych powieściach, będzie jeździł Astonem Martinem DB6, Jaguar F Type albo Chevroletem Impala z ’67.

Conan. Narodziny legendy – Kurt Busiek, Cary Nord, Greg Ruth, Thomas Yeates, Tom Mandrake

Conan. Narodziny legendy

Jagoda Wochlik

Wpływu twórczości Roberta E. Howarda na literaturę fantastyczną nie sposób przecenić. To jemu w dużej mierze zawdzięczamy taką fantasy, jaką znamy dzisiaj. Uchodzi za jednego z głównych twórców tego gatunku, obok Tolkiena i Lewisa, rzecz jasna. Kiedy w 1932 roku opublikował swoje pierwsze opowiadanie o Conanie z Cymerii, pewnie nikt nie przypuszczał jak duży wywrze ono wpływ na rozwój gatunku. To właśnie on zapoczątkował nurt nazywany później „magia i miecz”. To jego wymienia się jako jednego z prekursorów heroic fantasy. Nic dziwnego, że autor „Conana” inspirował kolejne pokolenia twórców. Po jego śmierci bohater zaczął żyć własnym życiem. Powstawały kolejne książki, filmy i komiksy o Barbarzyńcy z Cymerii. Przykładem takiej komiksowej adaptacji jest wypuszczony we wrześniu nakładem wydawnictwa Egmont zbiór „Conan”, autorstwa Kurta Busieka, Cary’ego Norda, Grega Rutha, Thomasa Yeatesa, Toma Mandrake, który zawiera materiały z zeszytów #0-15, #23, #32, #45-46, ukazujących się pierwotnie w wydawnictwie Dark Horse.

Zeszyty zawarte w albumie od Egmontu pokazują nam dzieciństwo i młodzieńcze lata Barbarzyńcy. Przeczytamy zatem o jego niezwykłych narodzinach, niespotykanej sile, sprawności i pomysłowości, pierwszej miłości do córki pewnego czarnoksiężnika i o walce z Toth-Amonem, późniejszym arcyprzeciwnikiem.

„Conan” zawiera komiksową adaptację kilku bardzo znanych opowiadań Howarda. Znajdziemy tu bowiem historie czytane przez miłośników jego twórczości w „Córce lodowego olbrzyma” czy „Bogu w amforze”. Co więcej scenarzysta, Kurt Busiek, zadbał o to, by przedstawić odbiorcy możliwie najkonkretniejszy i najbardziej spójny rodowód jednego z najsłynniejszych bohaterów w historii fantasy.

Kurt Busiek, Cary Nord, Greg Ruth, Thomas Yeates oraz Tom Mandrake w Subiektywnie

Wpływu twórczości Roberta E. Howarda na literaturę fantastyczną nie sposób przecenić. To jemu w dużej mierze zawdzięczamy taką fantasy, jaką znamy dzisiaj. Uchodzi za jednego z głównych twórców tego gatunku, obok Tolkiena i Lewisa, rzecz jasna. Kiedy w 1932 roku opublikował swoje pierwsze opowiadanie o Conanie z Cymerii, pewnie nikt nie przypuszczał jak duży wywrze ono wpływ na rozwój gatunku. To właśnie on zapoczątkował nurt nazywany później „magia i miecz”. To jego wymienia się jako jednego z prekursorów heroic fantasy. Nic dziwnego, że autor „Conana” inspirował kolejne pokolenia twórców. Po jego śmierci bohater zaczął żyć własnym życiem. Powstawały kolejne książki, filmy i komiksy o Barbarzyńcy z Cymerii. Przykładem takiej komiksowej adaptacji jest wypuszczony we wrześniu nakładem wydawnictwa Egmont zbiór „Conan”, autorstwa Kurta Busieka, Cary’ego Norda, Grega Rutha, Thomasa Yeatesa, Toma Mandrake, który zawiera materiały z zeszytów #0-15, #23, #32, #45-46, ukazujących się pierwotnie w wydawnictwie Dark Horse.

 

O Conanie. Narodzinach legendy opowiada dzisiaj Jagoda

Cicca Dum-Dum. Tom 1 – Carlos Trillo, Jordi Bernet

Od orgii do orgii

Marek Adamkiewicz

Polski rynek komiksowy ostatnimi czasy poszedł bardzo mocno do przodu. Najwięcej wydawanych u nas tytułów to wciąż opowieści o superbohaterach – reprezentanci DC Comics i Marvela zagarniają dla siebie lwią część katalogu wydawców, ale i poza nurtem trykociarskim znajdziemy dużo interesujących rzeczy. Jest jednak jeden gatunek, który nie miał dotąd zbyt licznej reprezentacji. To komiks erotyczny. Najwięksi gracze uznali go prawdopodobnie za zbyt głęboką niszę, by opłacało się wydawać kolejne albumy, ale i na tym polu znaleźli się pionierzy. To Planeta Komiksów, która najpierw dała nam dwie części bardzo interesującego „Black Kiss”, później zaprezentowała erotyczne i pornograficzne plansze polskich autorów, by teraz oddać w nasze ręce prawdziwą klasykę, „Ciccę Dum-Dum”.

Cicca Mammone musi uciekać z Chicago, gdzie naraziła się jednemu z największych mafijnych bossów w historii, samemu Alowi Capone. Podróżująca wraz z kochankiem, dawnym fotografem Capone, dziewczyna trafia do Nowego Jorku, gdzie próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Nic jednak nie idzie tak jak powinno, a burzliwa przeszłość szybko ją dopada. Żeby uratować życie, będzie musiała użyć swoich niezwykłych umiejętności, przejawiających się przede wszystkim w dawaniu mężczyznom niezapomnianej rozkoszy. Przysłużą się one bohaterce niejeden raz, a spotkania z nią nie zapomną zarówno amerykańscy gangsterzy, jak i meksykańscy żołnierze i bandyci.

Carlos Trillo i Jordi Bernet w Subiektywnie

Polski rynek komiksowy ostatnimi czasy poszedł bardzo mocno do przodu. Najwięcej wydawanych u nas tytułów to wciąż opowieści o superbohaterach – reprezentanci DC Comics i Marvela zagarniają dla siebie lwią część katalogu wydawców, ale i poza nurtem trykociarskim znajdziemy dużo interesujących rzeczy. Jest jednak jeden gatunek, który nie miał dotąd zbyt licznej reprezentacji. To komiks erotyczny. Najwięksi gracze uznali go prawdopodobnie za zbyt głęboką niszę, by opłacało się wydawać kolejne albumy, ale i na tym polu znaleźli się pionierzy. To Planeta Komiksów, która najpierw dała nam dwie części bardzo interesującego „Black Kiss”, później zaprezentowała erotyczne i pornograficzne plansze polskich autorów, by teraz oddać w nasze ręce prawdziwą klasykę, „Ciccę Dum-Dum”.

 

Prosimy wysłać dzieci do kina. Marek omawia dzisiaj pierwszy tom komiksu Cicca Dum-Dum.

Silmaris 10 3/2018

Silmaris 10 3/2018

Dziesiąty numer magazynu "Silmaris" dostępny już również w formatach mobilnych.

Tak! to już dziesiąty numer! Choć oprócz ładnego, „okrągłego” numeru zawartością nie różni się od poprzednich. No, może oprócz wyników kolejnego konkursu, czyli „Nowy, ale czy wspaniały świat”. Pogoda nas na szczęście rozpieszcza, choć wieczory zaczynają się jakby wcześniej. Wierzymy, że nowe wydanie „Silmarisa” rozświetli Wam kilka wieczorów dzięki przyjemnej lekturze.

W numerze nie mogło zabraknąć wywiadu, tym razem gościmy Barbarę Mikulską. Obowiązkowo zestaw prozy:

Elegia na śmierć ptaka dodo – Krzysztof Rewiuk
Z bojaźnią i drżeniem– Łukasz Krukowski
Tłumacze odlatują na zimę do ciepłych krajów – Olga Niziołek
Usterka – Marek Pietrusewicz
Zarzewie – Sylwester Gdela
Bibliotekarka – Agnieszka Żak
Nóż z fulgurytu – Kamila Modrzyńska
Ostatnia bajka – Przemysław Dąbek

Recenzje: Antologia Skafander i melonik, Marta Kisiel Toń, Amy Steward Zbrodnie roślin, Krystyna Chodorowska Triskel: Gwardia, Adam Przechrzta Cień: Materia Prima III tom.
Artykuły: Krzysztof Piasek Powroty do przeszłości, cz. 2, Kora Nowak Ślepowidzenie, Damian Lupa Mitologia, głupcze!.

Życzymy przyjemnej lektury!

Fantasy komiks

Fantasy komiks

Jagoda Wochlik

Pierwszy numer antologii „Fantasy komiks” ukazał się w 2010 roku i zawierał trzy wyimki komiksowe, kilka humorystycznych pasków oraz informacje od autorów. Od tamtej pory przeszła ona nieco zmian. Nie ukazywała się już co miesiąc, a bardziej nieregularnie. We wrześniu 2018 roku Egmont zaproponował nam 29 numer antologii, zawierający wyimki z dwóch komiksów –„Rozbitków z Ythaq” i „Przysięgi”.

Fragmenty obu serii ukazywały się już wcześniej na łamach „Fantasy komiks”. Miałam więc obawy, że nie uda mi się wciągnąć w historie, których początków nie znam. Zwłaszcza, że numer zawiera jedynie (bardzo) pobieżne streszczenia  wcześniejszych wydarzeń. Mimo to  szybko zaangażowałam się w perypetie trójki głównych bohaterów. Utknęli oni w świecie równoległym i usiłują wrócić do domu. W najnowszej odsłonie ich przygód będą próbowali uciec bandzie miśków, które toczą ze sobą strategiczne wojny. Seria jest raczej luźna i humorystyczna. Przygody bohaterów może nie są jakoś szczególnie wyszukane, ale potrafią zainteresować. Rysunki i kolory cieszą oko, a humor stanowi zdecydowanie wartość dodaną. Przeczytałam z przyjemnością.

Drugim albumem umieszczonym w tym numerze jest „Przysięga”. To opowieść o poczynaniach kilku pustynnych ludów. Obserwujemy społeczność, która wyzwoliła się spod jarzma niewoli i próbuje zbudować własne miasto, do którego przybywa król Riben ze swoimi ludźmi, ścigany przez najemników. Jest tu trochę walki, trochę przygody, nieco tajemnicy i fantastyki. Największą zaletą tego komiksu okazują się jednak rysunki. Kadry wykonane w sepii przywodzą na myśl stare zdjęcia i doskonale oddają klimat niegościnnych pustynnych krajobrazów. Dawno nie widziałam tak pięknie narysowanego komiksu.

"Fantasy Komiks" w Subiektywnie

Pierwszy numer antologii „Fantasy komiks” ukazał się w 2010 roku i zawierał trzy wyimki komiksowe, kilka humorystycznych pasków oraz informacje od autorów. Od tamtej pory przeszła ona nieco zmian. Nie ukazywała się już co miesiąc, a bardziej nieregularnie. We wrześniu 2018 roku Egmont zaproponował nam 29 numer antologii, zawierający wyimki z dwóch komiksów –„Rozbitków z Ythaq” i „Przysięgi”.

 

Jagoda omawia dziś dwudziestą dziewiątą odsłonę antologii Fantasy Komiks.

W Samo Południe CCCXIV - ogłoszenie wyników

19 września nakładem wydawnictwa Jaguar ukazał się pierwszy tom trylogii młodzieżowej Żelazny Kruk. Wyprawa. Z tej okazji mieliśmy do przekazania Wam trzy egzemplarze powieści autorstwa Rafała Dębskiego.

Każdy, kto udzielił prawidłowych odpowiedzi na zadane przez nas pytania, postępując zgodnie z regulaminem, miał szansę wziąć udział w losowaniu nagród.

 

1. Evah.

2. Joseph Delaney. "Kroniki Wardstone".

3. "Młodociana zemsta".

 

Nagrody otrzymują:

Natalia Jankowiak, Agata Mazurek, Dariusz Fafiński

 

Gratulujemy

Prosimy przesłać adresy na naszą skrzynkę konkursową: odpowiedz@szortal.com

Króciak

Wrzesień kończymy W niebku. Zaprasza Małgorzata Gwara.