Komunikat o błędzie

  • Nie udało się utworzyć pliku.
  • Nie udało się utworzyć pliku.

Marzec 2018

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

John Irving - Małżeństwo wagi półśredniej

Intrygująca, niejednoznaczna powieść, stawiająca pytanie o sens przekraczania ustalonych norm moralnych, a zarazem niepozbawiona charakterystycznego Irvingowskiego humoru.

Wbrew temu, co zdaje się sugerować tytuł, nie jest to książka o jednym, ale o dwóch małżeństwach, których wzajemne relacje, zrazu niewinne i czysto przyjacielskie, przeradzają się z czasem w związek o znacznie intymniejszym i bardziej złożonym charakterze. Nowa sytuacja, oparta na rytuale zamiany partnerów, przynosi uczestnikom tego osobliwego procederu poczucie wyzwolenia i euforii, by już wkrótce odsłonić swoje ciemniejsze strony.

"Małżeństwo wagi półśredniej" stanowi wraz z powieściami "Uwolnić niedźwiedzie" i "Metoda wodna" rodzaj nieformalnej trylogii, zapowiadającej tematycznie i stylistycznie najsłynniejszą książkę pisarza – "Świat według Garpa".

John Irving (ur. 1942) – jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy. Debiutował w 1968 roku powieścią "Uwolnić niedźwiedzie", a jego czwarta książka, "Świat według Garpa", przyniosła mu rozgłos na skalę światową, została też z sukcesem sfilmowana. Jest znany i podziwiany na całym świecie, a jego powieści zostały przełożone na kilkadziesiąt języków


Andrew Joyner - Różowa czapeczka

Z dedykacją dla wszystkich dziewczyn (starszych i młodszych), które idą do przodu.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Michał Gołkowski - Spiżowy gniew (14 marca 2018)

Nikt nie wie, kim jest ten człowiek. Wiadomo tylko, że do Hatwaret nadszedł z pustyni. Pewnego dnia pojawił się w zaułku żebraków i po prostu trwał, pozornie bez celu. Do dnia, gdy uratował życie samego cesarza i zniknął za bramami pałacu.

Od tego momentu historia Hatwaretu i Messembrii zaczyna toczyć się nowym torem, przerażającym i niezrozumiałym. Destrukcja i chaos zataczają coraz szersze kręgi, starania o pokój i współpracę zdają się odchodzić w przeszłość. Zupełnie, jakby jeden przybysz znikąd mógł wpłynąć na losy państw i tysięcy ludzi. Wydaje się to zupełnie nieprawdopodobne, a jednak wszystko świadczy o tym, że Zahred tylko pozornie jest zwykłym człowiekiem.

Michał Gołkowski
Zodiakalnie, patologiczny Wodnik z roku Stanu Wojennego. Wbrew pozorom samotnik, mizantrop i introwertyk. Z wykształcenia lingwista, z zamiłowania historyk wojskowości, na co dzień tłumacz kabinowy angielsko-polsko-rosyjski, rusofil i rusofob w jednym.

Zadebiutował w kwietniu 2013 roku powieścią „Ołowiany Świt” – pierwszą polską książką w serii STALKER. Niespełna dwa lata później stworzył uniwersum „Stalowych Szczurów” – opowieść o losach żołnierzy w alternatywnej historii Pierwszej Wojny Światowej.

Po sukcesie „Komornika” (2016) książki łączącej wątki biblijno-apokaliptyczne z nasyconą wartką akcją fantastyką, rok 2017  został nazwany Rokiem Komornika.
„Komornik ++ Rewers” – premiera maj 2017, „Komornik +++ Kant” premiera listopad 2017.
 
W międzyczasie (2016) Powstał rewelacyjny „Moskal” historia wzlotu i upadku Artura Wiktorowicza.  Podróż w najmroczniejsze zakamarki duszy człowieka, który dla osiągnięcia celu, jest gotowy poświęcić wszystko i wszystkich.

Nie grzeszy brakiem pomysłów. A każdy kolejny jest coraz lepszy!

Głębia. Tom 2: Zanim spali nas świt – Rick Remender, Greg Tocchini

Podwodna space opera

Maciej Rybicki

Pierwszy tom „Głębi” Ricka Remendera i Grega Tocchiniego przyniósł czytelnikom intrygującą – podwodną – interpretację konwencji dystopijnej space opery. Historia kobiety za wszelką cenę trzymającej się nadziei na lepsze jutro, przemawiała do odbiorcy nie tylko swoją wymową, ale także przepięknymi ilustracjami. Coraz śmielej sobie poczynające na naszym rynku wydawnictwo Non Stop Comics (czyli komiksowa odnoga oficyny Sonia Draga) poszło jednak za ciosem i krótko po premierze pierwszego tomu zaprezentowało także drugi.

Tym, co momentalnie rzuca się w oczy, gdy weźmiemy do ręki „Zanim spali nas świt”, jest nieco mniejsza objętość niż w przypadku tomu otwierającego serię. W żaden sposób nie umniejsza to jednak wartości drugiej odsłony „Głębi”, tym bardziej, że struktura albumu jak najbardziej się broni. Początkowo jednak można mieć wrażenie lekkiego zagubienia. Remender zabiera nas bowiem do zupełnie nieznanej części swojego podwodnego uniwersum – totalitarnego miasta Voldin, gdzie bezwzględne Ministerstwo Myśli tępi wszelkie przejawy optymizmu. Mamy ładnie rozegrany dramat personalny, mamy znajomo wyglądających dysydentów kolportujących „bibułę”, a wreszcie mocne zakończenie. Jedyne, czego brakuje, to łączności pierwszego zeszytu z dotychczasową fabułą serii. Dopiero kolejny epizod wraca do Stel Caine, czyli głównej postaci cyklu. I choć znów mamy do czynienia ze świetnie napisanym zeszytem, to jednak trudno oprzeć się wrażeniu lekkiego oderwania od zasadniczej fabuły i skupienia się na bohaterce. Jak jednak zaznaczyłem, strukturalnie jest to dobrze zaplanowany album, co po prostu oznacza, że autorzy w zeszytach #9 i #10 sklejają nam wszystkie dotychczasowe wątki i pchają fabułę do przodu, przy okazji prezentując jeden czy dwa efektowne twisty. W efekcie drugiej odsłony „Głębi” nie sposób przeczytać inaczej niż na „jedno posiedzenie”.

Rick Remender i Greg Tocchini w Subiektywnie

Pierwszy tom „Głębi” Ricka Remendera i Grega Tocchiniego przyniósł czytelnikom intrygującą – podwodną – interpretację konwencji dystopijnej space opery. Historia kobiety za wszelką cenę trzymającej się nadziei na lepsze jutro, przemawiała do odbiorcy nie tylko swoją wymową, ale także przepięknymi ilustracjami. Coraz śmielej sobie poczynające na naszym rynku wydawnictwo Non Stop Comics (czyli komiksowa odnoga oficyny Sonia Draga) poszło jednak za ciosem i krótko po premierze pierwszego tomu zaprezentowało także drugi.

 

Tego, czy była to właściwa decyzja, dowiemy się dzisiaj w Subiektywnie od Maćka, który Zanim spali nas świt, czyli drugi tom Głębi, przeczytał i zrecenzował.

Króciak

Dziś za sprawą Macieja Szymczaka nawiedził nas Ponurak.

Nowości wydawnictwa Albatros

Lauren Weisberger - Diabeł ubiera się u Prady

Diabeł ubiera się u Prady , data wydania: styczeń 2014 Diabeł ubiera się u Prady , data wydania: październik 2010 Diabeł ubiera się u Prady , data wydania: sierpień 2006 Diabeł ubiera się u Prady , data wydania: marzec 2004
Opis:
Andrea Sachs, dziewczyna z małego miasteczka, poszukuje w Nowym Jorku pracy w branży dziennikarskiej. Nieoczekiwanie zdobywa posadę asystentki wpływowej redaktor naczelnej jednego z najbardziej prestiżowych pism zajmujących się modą. Szybko przekonuje się, że jej przełożona to klasyczny szef 'z piekła rodem'. Andrea żyje w straszliwym stresie, wiedząc, że jeśli przetrwa rok, zostanie zaprotegowana do pracy w dowolnie wybranej gazecie.

Lauren Weisberger - Zemsta ubiera się u Prady

Powieść Lauren Weisberger jest kontynuacją bestsellera „Diabeł ubiera się u Prady”. Ukazuje dalsze losy jego bohaterek: Mirandy Priestly, szefowej „z piekła rodem”, i dwóch rywalizujących ze sobą asystentek: Andy i Emily.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Jeffrey Archer - Ścieżki chwały (6 marca 2018)

Już 6 marca do księgarń trafi nowe wydanie Ścieżek chwały Jeffrey’a Archera – powieści opartej na przeżyciach jednego z najbardziej tajemniczych bohaterów historii alpinizmu. To George Mallory, który jako pierwszy podjął walkę o zdobycie Mount Everestu, jest autorem najsłynniejszej odpowiedzi na dylemat, który pozostaje niezwykle aktualny w obliczu kolejnych zwycięstw i tragedii towarzyszącym zmaganiom himalaistów: Po co się wspinać na Mount Everest? „Bo jest!”. Opowieść o walce z najwyższym szczytem świata inspiruje i trzyma w napięciu do ostatniej chwili.

Po co się wspinać na Mount Everest? „Bo jest!” –  w tej krótkiej odpowiedzi udało się zawrzeć George’owi Mallory’emu kwintesencję idei himalaizmu oraz zagadkę magnetycznej siły niezdobytych szczytów, niewytłumaczalną w żaden inny sposób.

Ścieżki chwały to powieść oparta na przeżyciach jednego z najbardziej tajemniczych bohaterów historii alpinizmu.

George Mallory, skromny nauczyciel historii, całe życie marzył o zdobyciu Mount Everestu. Rozdarty między miłością do ukochanej żony Ruth i pragnieniem zdobycia Pani Czomolungmy bohater pokonuje strome „ścieżki chwały” – lecz czy mu się to uda…?

Prawdziwy dynamit fikcji literackiej!

Jeffrey Archer to jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy na świecie. W 1992 roku otrzymał tytuł szlachecki, zasiadał też jako poseł w Izbie Gmin i w Izbie Lordów. Debiutował powieścią Co do grosza, która zyskała popularność w Wielkiej Brytanii. Kolejna, Kane i Abel, stała się wielkim bestsellerem. Obie książki zostały sfilmowane. Jego sławę ugruntowały następne powieści i opowiadania.

Z jego najnowszego cyklu „Kroniki Cliftonów” ukazały się dotychczas: Czas pokaże, Za grzechy ojca, Sekret najpilniej strzeżony, Ostrożnie z marzeniami, Potężniejszy od miecza, W godzinie próby i To był człowiek.

Zapowiedź wydawnictwa Fronda

Jarosław Wróblewski - Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna (16 marca 2018)

Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna.

Ojczyzna to wspólnota, w której prawo głosu mają także ci, którzy żyli tu przed nami. Dlatego musimy po nich wracać. Na każde pole bitwy. Zwłaszcza bitwy o Polskę.

Kwatera na „Łączce” – to szczególne miejsce w polskiej historii. To tutaj po wojnie do dołów śmierci, bez szacunku i czci, wrzucano potajemnie ciała żołnierzy antykomunistycznej konspiracji zabitych w więzieniu na Rakowieckiej.

Dopiero w wolnej Polsce, 23 lipca 2012 r., rozpoczęły się ekshumacje prowadzone pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Pracowano tam w sumie przez 153 dni, w wielu etapach, w deszczu i skwarze - do 8 lipca 2017 r. W poszukiwaniach ofiar komunistycznych zbrodni uczestniczyło ponad 50 specjalistów różnych dziedzin i ponad 250 wolontariuszy. Byli wśród nich również nasi rodacy z Australii, USA, Belgii, Irlandii, Niemiec i Anglii a także obywatelka Holandii.

Dzięki determinacji udało się z dołów na „Łączce” wydobyć wszystkie szczątki ponad 300 ofiar. Do tej pory, dzięki badaniom DNA, zidentyfikowano już 58 Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych. „Łączka” okazała się symbolem zwycięskiego boju o prawdę i pamięć wolnej Polski.

„Wolność jest kuloodporna” – to nie tylko barwny album fotografii tamtego czasu, ale również zapis 15 ważnych rozmów, przeprowadzonych głównie podczas prac na „Łączce” przez wolontariusza Jarosława Wróblewskiego, dziennikarza i pracownika Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Rakowieckiej. Wśród jego rozmówców są pracownicy IPN od lat związani z pracami poszukiwawczymi, wolontariusze, kibice, pasjonaci historii, krewni ofiar, byli więźniowie okresu stalinowskiego oraz ksiądz i fotoreporter. Wielu z nich mówi o bardzo osobistych, niewypowiadanych wcześniej publicznie motywacjach walki o pamięć, czasie dojrzewania i przemiany, obcowania ze zmarłymi... Dzięki temu autorowi udało się uchwycić specyficzny klimat szczególnego miejsca historii najnowszej – powązkowskiej „Łączki”.

Zapowiedź wydawnictwa Smak Słowa

M.L. Longworth - Śmierć w Chateau Bremont (7 marca 2018)

Seria Verlaque i Bonnet na tropie

Ona – oddana przyjaciołom, on – nigdy nie przeprasza i nie prosi. Spotykają się w sielankowej scenerii, paradoksalnie połącznieni dzięki zbrodni. „Śmierć w Château Bremont” Mary Lou Longworth to jedyny taki prowansalski kryminał – intryga zanurzona w nastrojowej atmosferze południowej Francji.  Premiera książki już 7 marca.

Zabytkowe francuskie miasteczko, smak prowansalskiej kuchni, piękne kobiety, hazard, morderstwo. Całe Aix aż huczy od plotek, kiedy szlachcic Étienne de Bremont wypada z okna rodzinnego zamku i ginie na miejscu. Rozwiązania zagadki podejmuje się  przystojny i uwodzicielski sędzia Antoine Verlaque. Podejrzewając, że śmierć nie była przypadkowa, musi wedrzeć się za zamknięte drzwi rodzinnych sekretów. Prosi o pomoc Marine Bonnet, profesor prawa, która zna zakamarki nie tylko zamku, lecz także relacji Bremontów jeszcze z dzieciństwa. Antoine'a i Marine łączy jednak pewne wspomnienie, a wspólne śledztwo w sercu Prowansji zdaje się na nowo rozpalać wielkie emocje.

Ona – oddana przyjaciołom i studentom, on – nigdy nie przeprasza i nie prosi. Ona uwielbia kawę z mlekiem, on kubańskie cygara. Ona – Francuzka z włoskimi korzeniami, on – Francuz z brytyjskim akcentem. Mary Lou Longworth śmiało idzie pod prąd. „Śmierć w Château Bremont” dowodzi, że sprzeczności lubią dobierać się w pary, od miłości blisko jest do morderstwa, a zbrodnia może wydarzyć się nawet w prowansalskim raju.

Powieść dała początek stylowej, kryminalnej serii. Intryguje zbrodnią, ostrym dowcipem, ale też wirtuozerią uczuć nieoczywistych postaci. Porywa krajobrazem winnic, wrzosowych pól i renesansowych zamków Prowansji. Cykl z sędzią Antoine'em Verlaque'iem i prawniczką Marine Bonnet to propozycja dla miłośników opowieści z charakterem. Dzięki tej książce każdy poczuje, że Francja to coś więcej niż Paryż.

Zapowiedzi wydawnictwa Replika

Ashley Rhodes-Courter - Dwa zwykłe słowa (13 marca 2018)

"Słoneczko, jesteś moim dzieckiem, a ja jestem twoją matką. Musisz szanować osobę, która się tobą zajmuje, ale pamiętaj, że to nie jest twoja mama."

Ashley Rhodes-Courter spędziła dziewięć lat swojego życia w czternastu różnych domach zastępczych, żyjąc dla tych słów. Nawet gdy jej matka kompletnie się zatraciła, Ashley nie porzuciła wiary w ich nieprzewidywalną, rozpadającą się relację, cały czas coraz bardziej i bardziej pogrążając się w system opieki społecznej.
Bolesne wspomnienia tego, jak została zabrana z domu, szybko zostają pożarte przez koszmary jej nowego życia, gdzie Ashley przerzucana jest pomiędzy pracownikami społecznymi, przenoszona ze szkoły do szkoły, i gdzie musi przetrwać manipulacje i upokorzenia ze strony bardzo przemocowej rodziny zastępczej. W tym inspirującym, niezapomnianym pamiętniku Ashley znajduje odwagę, by osiągnąć cel – a jednocześnie odkryć siłę własnego głosu.


Agata Marzec - Wieża z piasku  (13 marca 2018)

Zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego

Elena Varvello - Czy mnie słyszysz? (14 marca 2018)

Książka, dzięki której Włosi pokochali thrillery.
Wciągająca, klimatyczna jak romans, głęboka jak powieść psychologiczna.

Szesnastoletni Elia mieszka z rodzicami w niewielkim przemysłowym mieście na północy Włoch, które żyje tematem tajemniczej śmierci małego chłopca. W tym czasie ojciec Elii, Ettore, traci pracę, wycofuje się z dotychczasowego życia i popada w obłęd. Znika na długie godziny w starej furgonetce, która powoli staje się jego domem. Pewnego dnia zaprasza do samochodu młodą dziewczynę, a światła reflektorów znikają w pobliskim lesie…

Policja szybko łączy fakty i zaczyna uważać Ettore za głównego podejrzanego także w sprawie zamordowanego chłopca.

Elia po trzydziestu latach wraca pamięcią do przełomowych wakacji. Próbuje rozwikłać tajemnice z przeszłości, analizując krok po kroku zachowanie ojca i wszystkie nawet najdrobniejsze wydarzenia.

Co wydarzyło się upalnego lata 1978 roku? Jakie tajemnice skrywał Ettore? Czy Elia wybaczy ojcu?

Czy mnie słyszysz? to thriller, który we Włoszech uznano za prawdziwe literackie wydarzenie. Varvello nie tylko skonstruowała wciągającą i mrożącą krew w żyłach fabułę, potrafiła też przekonywająco opisać historię dojrzewania nastolatka uwikłanego w pierwszą poważną, choć zakazaną miłość. To znakomite studium skomplikowanych rodzinnych relacji i zła, które może zakiełkować w każdym.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Joanna Kanicka - Bagno szaleńców (21 marca 2018)

Seria FABRYCZNA ZONA, a szczególnie „pomarańczowy trójkąt” S.T.A.L.K.E.R.A. to już marka sama w sobie. Książki z serii bardzo szybko zyskały rzesze wiernych fanów i w bardzo krótkim czasie stały się kultowe. W 2013 roku Michał Gołkowski jako pierwszy wprowadził uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a na polski rynek, potem dołączył do niego absolutny klasyk – Wiktor Noczkin, pisarz zza wschodniej granicy, jeden z twórców scenariuszy do gry S.T.A.L.K.E.R. Kolejne premiery wyniosły na stalkerskie salony takie nazwiska jak Krzysztof Haladyn i Sławomir Nieściur, którzy o swą pozycję wśród autorów z Zony nie muszą się od dawna martwić.
Tym razem do elitarnej ekipy dołącza Joanna Kanicka!

Wszyscy wiedzą, że po Zonie należy się spodziewać niespodziewanego, a najbardziej zadziwiające dziwy nie powinny dziwić.
A jednak, gdy przez okno na pierwszym piętrze wpada w środku dnia artefakt zwany „księżycówką”, Zielony i Łazik są bardzo zdziwieni. Nawet doświadczeni stalkerzy czasem dębieją.
Wyjaśnienie niecodziennego zjawiska przychodzi bardzo szybko, wraz z niejakim Kosą i serią z karabinu. Jak to w Zonie.
Wydarzenie, które początkowo wydaje się niespodziewanym uśmiechem losu, przeradza się w kolejny rajd w głąb Zony.
A wszystko przez jednodniowy wypad po artefakty.

Pięć lat marzenia, które teraz nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Kobiecych kształtów. Ktoś mówił, że kobieta nie umie w Zonę? Ha! Potrzymajcie nam piwo!
MICHAŁ GOŁKOWSKI

"Bagno szaleńcow" uzmysłowiło mi po raz kolejny, jak ogromny potencjał narracyjny kryje w sobie uniwersum S.T.A.L.K.E.R-a i na jak wiele ciekawych sposobów można o nim opowiedzieć czytelnikowi.
SŁAWOMIR NIEŚCIUR

Bagno w Zonie wciąga bardziej niż na Dużej Ziemi, o tym wiedzą nawet Powinnościowcy. Czy odważycie się przemierzyć "Bagno szaleńców" wraz z Joanną? Uważajcie, to może być podróż w jedną stronę...
KRZYSZTOF HALADYN

Zapowiedzi wydawnictwa Papierowy Księżyc

Olga Gromyko - Wiedźma naczelna (14 marca 2018)

Uwielbiana przez czytelników Wolha Redna powraca w trzecim tomie bestsellerowych Kronik Belorskich autorstwa Olgi Gromyko - znanej w Polsce m.in. dzięki znakomitej trylogii Rok Szczura.
„Zawód: wiedźma” i „Wiedźma opiekunka” to za mało? Przygotujcie się, bo „Wiedźma naczelna” dostarcza jeszcze większej dawki emocji, magii i humoru spod znaku Kronik Belorskich!
Będzie śmiesznie, będzie niebezpiecznie, będzie upiornie i emocjonująco. Życie najbardziej W.Rednej wiedźmy na świecie przejdzie prawdziwą rewolucję, a ona sama znów będzie przygniatać sarkazmem, imponować odwagą i rozczulać urokiem osobistym. Ale czy uda jej się uniknąć spalenia na stosie? Albo stanięcia na ślubnym kobiercu?
Powróćcie do świata Belorii, aby przekonać się, czym tym razem zaskoczy Was Olga Gromyko!
Cykl Kroniki Belorski to sześć tomów opowieści Olgi Gromyko osadzonych w magicznym świecie Belorii. „Zawód: wiedźma”, „Wiedźma opiekunka” i „Wiedźma naczelna” są już na rynku, a wkrótce ukażą się również kolejne tomy cyklu: „Wiedźmie opowieści”, „Wierni wrogowie” oraz „Kroniki Belorskie”.


Aleksandra Ruda - Sztylet ślubny (28 marca 2018)

Upadek: Egregora na "Wspieram To"

Arkadiusz Mielczarek - Upadek: Egregora

Zbiórka funduszy na wydanie powieści: Wspieram To

„Upadek” to trylogia heroicznych powieści z gatunku mrocznej fantasy. Cechuje ją wielowątkowa fabuła z kilkoma bohaterami, którzy być może nigdy się nie spotkają, a których decyzje i wybory, wpływają bezpośrednio na losy innych.

Potężne Imperium Talladuriańskie chyli się ku upadkowi.

Objawiono proroctwo, które mówi, że cały świat już niedługo zostanie pożarty przez straszliwego boga destrukcji, Sarhana. Pojawia się pierwszy znak potwierdzający prawdziwość przepowiedzianej zagłady. Szept, który zmienia ludzi w szaleńców pożądających ludzkiego mięsa i krwi. Ofiary Szeptu stają się pierwszą z licznych plag upadającego świata.

W wielkim i potężnym Imperium wybucha wojna domowa o podłożu religijnym. Dwie najpotężniejsze świątynie wykorzystują okazję, by ostatecznie rozstrzygnąć dzielące je dogmaty wiary, zrzucając na siebie wzajemnie odpowiedzialność za nadchodzący koniec. Z okazji korzystają też prowincje Imperium, przyłączone do niego siłą przed dziesięcioleciami. Talladurian staje w ogniu.
(...)

Pierwszy tom pt. „Objawienie Proroctwa” w roku 2015 zdołał zebrać prawie 9 tysięcy złotych od 92 użytkowników serwisu Wspieram To. Pozycja utrzymuje średnią ocen 8,0 na Lubimy Czytać. Część druga - „Dni Końca” to już ponad 11,5 tysiąca złotych w 2016. Średnia ocen w jej wypadku to 9,0.
Na tom trzeci, zarazem finał historii, wciąż trwa zbiórka środków. Jednak już w tym momencie udało się osiągnąć minimalny próg 8 tysięcy, dzięki czemu powieść bez przeszkód powinna ujrzeć światło dzienne.

W Samo Południe CCCXXXV - ogłoszenie wyników

Dzisiaj losujemy zwycięzców w edycji konkursu, w której nagrodą były trzy egzemplarze książki Marcina Kowalczyka Pętle pamięci przekazane nam przez wydawnictwo Genius Creations.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. "Krawędź" oraz "Martwa strona nieba".

2. "Drugie spojrzenie na planetę Ksi".

3. Anna Karnicka.

 

Nagrody otrzymują:

Włodzimierz Kryśkiewicz, Tomasz Górecki, Anna Popczyk

 

Gratulujemy

Adresy prosimy przesłać na naszą skrzynkę: odpowiedz@szortal.com

Moon Knight. Z martwych – Warren Ellis, Declan Shalvey

Szaleństwo księżycowej nocy

Maciej Rybicki

Zacznijmy od krótkiej zagadki. Co to za postać? Ubiera się cokolwiek monochromatycznie, nocami walczy z przestępczością, często nieformalnie współpracując z lokalną policją, otacza go aura mistycyzmu, ma opinię ekscentryka (jeśli nie szaleńca), wozi się drogimi limuzynami albo lata dziwnym latawcem, rzuca w bandziorów metalowymi (?) rzutkami. Proste? No jasne! Przecież to Batma… A, właśnie! Zapomniałem dodać, że to postać z uniwersum Marvela! Czyli zdecydowanie nie Batman. Moon Knight – bo o nim mowa – to jednak świetny przykład na to, że koncept podobny do Mrocznego Rycerza można pchnąć jeszcze dalej, zaś sama stworzona na jego bazie postać wciąż być oryginalna i charakterystyczna.

Piszę o tym dlatego, iż Egmont dołożył do polskiej odsłony linii Marvel Now kolejną serię, poświęconą właśnie Moon Knightowi. Marc Spector, były najemnik, zginął podczas misji w Egipcie, lecz został wskrzeszony przez Khonshu – tamtejszego boga księżyca. Obecnie znów działa na ulicach Nowego Jorku, walcząc z rozmaitymi przeciwnikami lub też badając sprawy dziwne, straszne i niebezpieczne. Księżycowy Rycerz pozornie tylko kalkuje pewne rozwiązania znane z komiksów o nocnym stróżu Gotham City. Jego twórcy postanowili dodać jeszcze więcej mistycyzmu i jeszcze więcej szaleństwa, dzięki czemu powstał jeden z najbardziej intrygujących bohaterów Marvela. Co nie znaczy, że jeden z  najbardziej znanych. A już na pewno nie polskiemu czytelnikowi, który Marca Spectora i jego księżycowe alter ego mógł dotąd spotkać jedynie na kartach komiksów poświęconych Avengers lub w ramach gościnnych występów. Stąd też niezmiernie cieszy fakt otwarcia u nas jego własnej serii – tym bardziej, że run Warrena Ellisa cieszy się w światowym komiksowie bardzo dobrą opinią. No ale po kolei.

Warren Ellis i Declan Shalvey w Subiektywnie

Zacznijmy od krótkiej zagadki. Co to za postać? Ubiera się cokolwiek monochromatycznie, nocami walczy z przestępczością, często nieformalnie współpracując z lokalną policją, otacza go aura mistycyzmu, ma opinię ekscentryka (jeśli nie szaleńca), wozi się drogimi limuzynami albo lata dziwnym latawcem, rzuca w bandziorów metalowymi (?) rzutkami. Proste? No jasne! Przecież to Batma… A, właśnie! Zapomniałem dodać, że to postać z uniwersum Marvela! Czyli zdecydowanie nie Batman. Moon Knight – bo o nim mowa – to jednak świetny przykład na to, że koncept podobny do Mrocznego Rycerza można pchnąć jeszcze dalej, zaś sama stworzona na jego bazie postać wciąż być oryginalna i charakterystyczna.

 

Dzisiaj o Człowieku Nieto... o Księżycowym Rycerzu opowie na Maciek. Chciało by się powiedzieć: Moon Knight, jak malowany.

Szortal Na Wynos Wydanie Specjalne - Jesień Zima 2017

Przekazujemy do rąk czytelniczych dziesięć nowych opowiadań, w formie, jak zwykle u nas, różnorodnej, zaczynając od drabbli, kończąc na longarach. Zadaliśmy naszym autorom trud stworzenia opowieści noszących cechy jesiennego lub zimowego steam- bądź cyberpunku. Wybrnęli z zadania wyśmienicie. Pośród wielu nazwisk, spotkamy znanego ze współpracy z wydawnictwem Warbook Jakuba Pawełka czy Florę Woźnicę, pisarkę doskonale znaną każdemu, kto uważa się za fana współczesnej polskiej literatury grozy.

Zachęcamy do pobierania również dla walorów wizualnych, choćby okładki autorstwa Glithch.

A także przez wzgląd na to, iż może to być ostatni w tej formie numer Wydania Specjalnego Szortalu Na Wynos.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Guillermo del Toro, Daniel Kraus - Kształt wody

Porywająca opowieść o kobiecie i jej samotności, o mężczyźnie i jego traumie oraz o niezwykłej istocie, która na zawsze zmienia te dwa życia.

Przygotujcie się na nowe wrażenia, jakich dotąd nie wywołała żadna książka ani film!

Tajny rządowy Ośrodek Badań Kosmicznych Occam w  Baltimore otrzymuje do analizy niezwykły obiekt: humanoidalną istotę schwytaną w wodach Amazonii. W laboratorium toczy się gra wywiadów i sprzecznych stanowisk: jedni naukowcy chcą stworzenie uśmiercić i zbadać jego organizm, by odkryć tajemnicę odległych podróży kosmicznych, inni natomiast proponują utrzymywać go przy życiu dla dobra postępu technologicznego. Tymczasem pomiędzy istotą a opiekującą się nim w  tajemnicy jedną z  woźnych, która porozumiewa się ze stworem za pomocą języka migowego, nawiązuje się zaskakująco głęboka więź…

Na podstawie pomysłu Daniela Krausa Guillermo del Toro nakręcił film uhonorowany Złotym Lwem na festiwalu filmowym w Wenecji oraz dwoma Złotymi Globami za reżyserię i muzykę, uznany powszechnie za najlepsze dzieło tego reżysera od czasu Labiryntu fauna.

"Niewyobrażalnie zachwycające i wybrzmiewające dzieło sztuki".


Aleksander Herzen - Pamiętniki cesarzowej Katarzyny II jej własną ręką spisane Katarzyna II

Katarzyna II – a właściwie księżna Zofia Augusta Anhalt-Zerbst – urodziła się w 1729 roku w Szczecinie. Znana jako Katarzyna Wielka była żoną cara Piotra III, lecz po niecałym roku jego rządów w wyniku przewrotu pałacowego sama została cesarzową Rosji i władała nią do końca życia – zmarła w 1796 roku.

W Samo Południe CCCXXXVII

Jakaż niezwykła okazja, aby zaprezentować naszą najnowszą nagrodę: Premiera powieści.  Cztery Oscary, w tym ten w najważniejszej kategorii "Najlepszego filmu roku". Oraz konkurs! Tak. Konkurs, w którym do wygrania są trzy egzemplarze powieści Guillermo Del Toro i Daniela Krausa Kształt wody. Nagrodę przekazało nam nieocenione wydawnictwo Zysk i S-ka.

 

Przypomnimy jeszcze regulamin, ponieważ nieustannie coś nam szepce do ucha, że bez tego się nie obejdzie.

 

Pytania:

1. "Kształt wody" to nie pierwszy powieściwy duet Guillermo Del Toro w wydawnictwie Zysk i S-ka. Posimy podać tytuły innych powieści sławnego reżysera, wydane przez Zysk i S-kę oraz imię i nazwisko współautora.

2. W jakich kategoriach Oscary otrzymał film "Kształt wody"?

3. Prosmy podać tytuł ostatnio zreceznowanej przez Szortal książki wydanej przez wydawnictwo Zysk i S-ka oraz imię i nazwisko recenzenta.

 

Powodzenia

Nowości wydawnictwa Mucha Comics

Jason Aaron, r.m.Guéra - The Goddamned. Przeklęty: Przed powodzią (tom 1)

KAIN, SYN ADAMA.

PIERWSZY MORDERCA. PRZEKLĘTY PRZEZ BOGA.

TYLKO ON MOŻE ZOSTAĆ ZBAWCĄ TEGO ODRAŻAJĄCEGO ŚWIATA.

Od opuszczenia Edenu przez Adama i Ewę minęło 1600 lat. Życie na Ziemi stało się piekłem. Panuje bezmyślna przemoc i niegodziwość. Świat przemierzają prehistoryczne bestie i dwunożni łupieżcy epoki kamienia. Rządzą ci, którzy mordują i niszczą. Oto opowieść o ludzkości przed jej pierwszą apokalipsą. Tak wyglądało życie przed Potopem.

Witamy w świecie Przeklętego. W przeklętym świecie.

Seria autorstwa wielokrotnie nagradzanych twórców – scenarzysty JASONA AARONA (Skalp, Bękarty z Południa) oraz rysownika r. m. GUÉRY (Skalp, Django Unchained).   

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w Goddamned #1-5.


Ed Brubaker, Matt Fraction, David Aja - Nieśmiertelny Iron Fist (tom 2)

W SERCU NIEBA TRWA BITWA O WIECZNOŚĆ!

Danny Rand trafia do legendarnego miasta K’un-Lun, aby walczyć w  turnieju nieśmiertelnych broni siedmiu stolic Nieba.  Rozgrywki odbywają się co osiemdziesiąt osiem lat, kiedy siedem miast łączy się w  tym samym wymiarze. Na szali waży się życie Jeryna Hogartha, przyjaciela i wspólnika biznesowego Danny’ego, któy trafił do niewoli szaleńca związanego z Hydrą, dziedzictwo  ojca i mentora Danny’ego Randa, a także przyszłość K’un-Lun.Czy wspaniałe nowe moce i wiedza nabyte od tajemniczego Orsona Randalla wystarczą, gdy w turnieju zostanie wywołane imię Danny’ego Randa.

Nowość wydawnictwa Phantom Books Horror

Robert Cichowlas - Upiorna Uczta

NAJMOCNIEJSZA PREMIERA POCZĄTKU ROKU!
Podczas nocnego patrolu mrocznymi uliczkami jednej z dzielnic Poznania policjanci dostrzegają wypełzające z ziemi szkielety… Kościotrupy są agresywne i zmierzają w stronę centrum miasta, do podziemi Zamku, gdzie podczas drugiej wojny światowej siedzibę miał Adolf Hitler…

W świecie pewnej kobiety, seksoholiczki i nimfomanki, wydarzyć się może dosłownie wszystko. Pożądanie to jej drugie imię. Wynaturzenie to słabość, z którą sobie nie radzi. Marzeniem jest mężczyzna, dla którego jest skłonna wiele poświęcić... Gdyby tylko wiedziała, z kim i czym przyjdzie jej się zmierzyć.

Co bylibyście w stanie uczynić w zamian za duże pieniądze? Posunęlibyście się do czegoś naprawdę paskudnego? Dla ojca chorego dziecka i męża bezrobotnej kobiety liczy się tylko to, by zapewnić im godne życie… za wszelką cenę.

Upiorna uczta to dziewięć opowiadań dla miłośników mocnego, bezkompromisowego horroru, przeżartego oldskulem i erotyką. To dziewięć dróg, które prowadzą do miejsc strasznych, gdzie próżno szukać miłości i ciepła. Chyba, że mowa o miłości diabelskiej i żarze piekielnym…

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Mary Lynn Bracht - Biała chryzantema

Przejmująca opowieść o siostrach, ukazana na tle trudnej i krwawej historii Korei.

Korea, 1943 rok. Szesnastoletnia Hana od urodzenia żyje w kraju okupowanym przez Japończyków. Jako haenyeo, poławiaczka owoców morza, cieszy się swobodą daną już tylko nielicznym Koreańczykom – do dnia, w którym ratuje młodszą siostrę przed japońskim żołnierzem, a sama trafia do niewoli i zostaje wywieziona do dalekiej Mandżurii. Tam staje się „pocieszycielką”, czyli jest zmuszana do pracy w japońskim wojskowym domu publicznym. Lecz haenyeo to kobiety silne i zdeterminowane. Hana nie zamierza się poddawać.

Korea Południowa, 2011 rok. Emi przez ponad sześćdziesiąt lat stara się zapomnieć o tym, co zrobiła dla niej siostra, musi jednak stanąć twarzą w twarz z przeszłością, by odzyskać spokój. Czy będzie potrafiła oderwać się od dziedzictwa wojny i znaleźć przebaczenie?

Pełna napięcia, nadziei i odkupienia "Biała chryzantema" opowiada o dwóch siostrach połączonych miłością dość silną, by zatriumfować nad okropieństwami wojny.

Mary Lynn Bracht - skończyła studia magisterskie na kierunku Creative Writing, na University of London. Jest Amerykanką o koreańskich korzeniach, mieszka w Londynie, a dorastała w dużej imigranckiej społeczności kobiet, kobiet które wychowały się w powojennej Korei Południowej. W 2002 roku Bracht odwiedziła rodzinną wioskę swej matki i właśnie podczas tej podróży po raz pierwszy usłyszała o „pocieszycielkach”. "Biała chryzantema" to jej debiutancka powieść.


Diane Chamberlain - Cień matki

Sekrety rodziny O’Neill wychodzą na jaw, a prawda przynosi nadzieję, która rozświetla cienie przeszłości.

Nowości wydawnictwa Rebis

Agnieszka Hałas - W mocy wichru

WKRACZACIE W ŚWIAT ZMROCZY – PRZESYCONY MAGIĄ, POSĘPNY I FASCYNUJĄCY

Polska fantasy doczekała się kilku znakomitych uniwersów, a świat stworzony przez Agnieszkę Hałas właśnie się do nich zalicza. Żyje, oddycha i krwawi, a my wraz z nim.
Robert M. Wegner, pięciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla

W mocy wichru to ostatni tom fantastycznego cyklu powieściowego o świecie Zmroczy „Teatr węży” – mrocznego, intrygującego, pełnego plastycznych szczegółów, z pełnokrwistymi postaciami i przemawiającą do wyobraźni społecznością.

W świecie, gdzie czarny dar czyni cię wyklętym, każda maska i nowa tożsamość mogą zagwarantować bezpieczeństwo tylko przez krótki czas.

Marshia Lavalle przez lata służyła Otchłani, a teraz musi zapłacić za to wysoką cenę. Krzyczący w Ciemności jeszcze nie wie, że przypomnieli sobie o nim wrogowie z poprzedniego życia. Anavri musi nauczyć się posługiwać darem, którego nienawidzi. A w jednym z miast nad Zatoką Snów grasuje morderca.

Co łączy tragedię, jaka rozegrała się przed laty w mieście ogarniętym zarazą, z człowiekiem w stroju błazna, który zabija kobiety lekkich obyczajów? I czy można wygrać z nieubłaganą logiką mówiącą, że w życiu czarnego maga każda więź prędzej czy później musi zostać zerwana?

Agnieszka Hałas (ur. 1980), z wykształcenia doktor nauk biologicznych, obecnie tłumaczka i pisarka. Kocha góry i koty. Od 1996 r. należy do Lubelskiego Klubu Fantastyki „Syriusz”, jest redaktorką portalu Esensja. Jest również docenianą autorką zbiorów opowiadań Między otchłanią a morzem i Po stronie mroku, a także baśniowo-psychologicznej opowieści Olga i osty. W mocy wichru to ostatni tom świetnej trylogii „Teatr węży”.

Fantazmaty - zapowiedź antologii

Fantazmaty - zapowiedź antologii

Data premiery: 16 kwietnia 2018 r.

Książka, którą zaraz przeczytasz, zrodziła się z czystej pasji. Pierwszy tom Fantazmatów to projekt non-profit, przygotowany w całości przez wolontariuszy, chcących przybliżyć czytelnikom polską fantastykę od jej najlepszej strony. Obok znanych i lubianych twórców, takich jak Agnieszka Hałas, Magdalena Kucenty, Paweł Majka czy Andrzej Sawicki, w antologii znalazły się także konkursowe prace piątki autorów, znajdujących się dopiero na początku literackiej drogi. Usiądź wygodnie i przygotuj się na niezapomnianą podróż po planach astralnych, równoległych światach, dalekich krajach i do… sąsiedniego miasta. Twoimi towarzyszami będą śmiech i wzruszenie, magia i nauka, realizm i fantazja. Przede wszystkim jednak czeka cię dobra zabawa.

W skład antologii wejdą opowiadania:
„Babie lato” – Piotr Borlik
„Drakodoncja stosowana” – Kamila Dankowska
„Następna stacja: Katastrofa” – Piotr Gruchalski
„Zachwyt” – Wojciech Gunia
„Pod skórą” – Agnieszka Hałas
„Na podobieństwo” – Alicja Janusz
„Pan Kukiełka” – Dawid Kain
„Dwie głowy węża” – Magdalena Kucenty
„Gang Higiena” – Kazimierz Kyrcz Jr, Michał Walczak
„AJAS 22.9.5.12.11.9” – Jacek Łukawski
„Trupy” – Paweł Majka
„Wieczne życie” – Tomasz Przyłucki
„Na obraz i podobieństwo” – Krzysztof Rewiuk
„Dzień Walpurgii” – Ahsan Ridha Hassan
„Śnienie” – Marcin Rusnak
„Błędny rycerz” – Andrzej W. Sawicki
„Ego te absolvo” – Agnieszka Sudomir
„Księga Daat” – Anna Szumacher
„I moją głowę też” – Alicja Tempłowicz
„Rzeczy, które robisz w Łodzi, będąc martwym” – Istvan Vizvary

Więcej informacji do znalezienia na stronie http://fantazmaty.pl

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Robin Cook - Szarlatani (13 marca 2018)

Już 13 marca do księgarń trafi najnowsza powieść mistrza thrillera medycznego, Robina Cooka – Szarlatani!

To emocjonująca historia, w której na jednej z nowoczesnych hybrydowych sal operacyjnych przyszłości w Bostonie umiera pacjent. Z czasem okazuje się, że nie wszystko wygląda tak, jak by się mogło wydawać. Kiedy na jawy wychodzą kolejne tajemnice, Noah, rezydent szpitala musi ustalić, kto jest winny i komu można zaufać aby wreszcie odkryć prawdę!

Najnowsza powieść mistrza thrillera medycznego!

Noah Rothauser jest rezydentem w Boston Memorial Hospital. Szpital słynie z nowoczesnego wyposażenia, w tym „hybrydowych sal operacyjnych przyszłości”, które wydają się istnym dobrodziejstwem - do czasu, aż w jednej z nich umiera pacjent. Noah obwinia światowej sławy chirurga, doktora Williama Masona, który nie potraktował operacji z należytą uwagą, a następnie sfałszował zapis w karcie pacjenta.
Mason z kolei oskarża doktor Avę London, anestezjolożkę, która znieczulała pacjenta. Noah stopniowo zaczyna kwestionować dotychczasowe ustalenia, a także postawę Avy, która, jak się okazuje, prowadzi znacznie ciekawsze życie, niż mu się wydawało. Gdy stawką są jego wiarygodność i posada, Noah nie ma wyboru: musi ustalić, gdzie leży prawda, który z lekarzy ponosi winę i komu można zaufać.

Robin Cook jest uważany za mistrza thrillera medycznego. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Columbia oraz studia podyplomowe na Harvardzie. W swojej twórczości wykorzystuje najnowszą wiedzę medyczną oraz doświadczenia z własnej praktyki lekarskiej. Jest autorem wielu powieści, w tym takich bestsellerów, jak Mutant, Epidemia, Zabójcza kuracja, Chromosom 6 czy Toksyna. Wydana w 1977 roku Coma była debiutem Cooka i przyniosła mu sławę, którą utwierdził słynny już film w reżyserii Michaela Crichtona z Genevieve Bujold i Michaelem Douglasem.

Wolverine –Jason Aaron, Yanick Paquette, Ron Garney i inni

Szpony, knajpy i kobiety

Maciej Rybicki

Są pewne rzeczy, które do siebie po prostu pasują. Śledzik do wódki, Messi do Barcelony, Jason Aaron do Wolverine’a itd. Ten ostatni przypadek jest ciekawy, bo choć kariera tego scenarzysty zaczęła się właśnie od pisania przygód Logana, to mocniej związał się z Marvelem już jako uznany i nagradzany scenarzysta ze stajni Vertigo. Ale że wilka ciągnie do lasu, to po napisaniu kilku krótszych historii urodzony w Alabamie autor dostał własny tytuł z Rosomakiem w roli głównej. Kilka jego początkowych zeszytów mieliśmy okazję przeczytać w tomie otwierającym kolekcję pisanych przez Aarona opowieści o Wolverinie. Egmont poszedł jednak za ciosem i właśnie dostaliśmy do ręki kontynuację antologii.

Jason Aaron, Yanick Paquette, Ron Garney i inni w Subiektywnie

Są pewne rzeczy, które do siebie po prostu pasują. Śledzik do wódki, Messi do Barcelony, Jason Aaron do Wolverine’a itd. Ten ostatni przypadek jest ciekawy, bo choć kariera tego scenarzysty zaczęła się właśnie od pisania przygód Logana, to mocniej związał się z Marvelem już jako uznany i nagradzany scenarzysta ze stajni Vertigo. Ale że wilka ciągnie do lasu, to po napisaniu kilku krótszych historii urodzony w Alabamie autor dostał własny tytuł z Rosomakiem w roli głównej. Kilka jego początkowych zeszytów mieliśmy okazję przeczytać w tomie otwierającym kolekcję pisanych przez Aarona opowieści o Wolverinie. Egmont poszedł jednak za ciosem i właśnie dostaliśmy do ręki kontynuację antologii.

 

Marzec, póki co, należy do Maćka. Tym razem w Subiektywnie gości z recenzją drugiego tomu Wolverine'a Jasona Aarona.

Nowości wydawnictwa Filia

Maurycy Nowakowski - Przypadek

Były dziennikarz Marcin Faron rozpoczyna pracę w Medilleku, gdzie zamierza udowodnić swoją wartość i wywalczyć dobrą pozycję w zespole agresywnych młodych wilków. Jest ich pięcioro, a tylko jedno z nich osiągnie swój cel. Walka o pozycję lidera i tym samym o przenosiny do berlińskiej centrali firmy nabiera rumieńców po śmierci dotychczasowego kapitana zespołu.

Głupia, przypadkowa śmierć nie budzi specjalnych kontrowersji. Wręcz przeciwnie – mobilizuje do walki. Jednak gdy w kolejnym dziwnym wypadku ginie druga pracownica, atmosfera gwałtownie gęstnieje, a Marcin Faron zaczyna interesować się tajemnicami firmy.

Czy nazywanie produktów Medilleku trucizną to tylko czarny PR konkurencji? Agresywne protesty pod siedzibą firmy coraz częściej kończą się krwawymi awanturami i brutalnymi napaściami na pracowników. Walka o miejsce w hierarchii jest drapieżna, ale gdy celem staje się przeżycie, reguły gry się zmieniają.

Czy śmierć młodych pracowników Medilleku jest wynikiem zemsty? Jeśli tak, to czyjej? A może zaistniała tragiczna sytuacja to tylko jeden wielki przypadek?


Lisa Genova - Lewa strona życia
 
Sarah Nickerson jest kobietą sukcesu, ucieleśnieniem marzeń o spełnieniu – świetna praca, szczęśliwa rodzina, piękny dom na przedmieściach Bostonu.
Bez przerwy w biegu, perfekcyjnie łączy obowiązki rekruterki w dużej korporacji z odwożeniem dzieci do żłobka i na zajęcia pozalekcyjne, będąc jednocześnie boginią domowego ogniska.

Jakimś cudem Sarah panuje perfekcyjnie nad każdą chwilą swojego życia. Do czasu.
Wystarczy sekunda, mgnienie oka, nieszczęśliwy zbieg okoliczności, by ten perfekcyjny układ rozsypał się, a jego tryby rozprysły się na wszystkie strony.

Nowości wydawnictwa Non Stop Comics

Marjorie Liu, Sana Takeda - Monstressa tom 2: Krew

Monstressa powraca. Drugi tom niesamowicie wciągającej i oszałamiającej wizualnym mariażem art-deco, steampunku i mangi sagi autorstwa Marjorie Liu i Sany Takedy. Zdecydowanie jedna z najoryginalniejszych i najodważniejszych nowych serii komiksowych. Jej status potwierdzają liczne nominacje do Eisnerów i Nagroda Hugo dla najlepszej powieści graficznej roku 2017. Rekomenduje sam Neil Gaiman.


Robert Kirkman, Lorenzo De Felici - Oblivion Song. Pieśń otchłani tom 1

Robert Kirkman, człowiek instytucja, autor takich hitów jak The Walking Dead, Invincible i Outcast. Opętanie powraca z nowym tytułem. Dziesięć lat temu tajemnicze zdarzenie zniszczyło jedno z największych amerykańskich miast.  Dwadzieścia tysięcy ludzi zginęło, kiedy centrum Filadelfii przeniosło się do innego wymiaru. W jego miejscu pojawiło się trzydzieści mil kwadratowych wyjętych z zupełnie innego, obcego i niebezpiecznego świata, któremu nadano nazwę Oblivion. Między rzeczywistościami kursują grupy badawcze i ratownicze, grupki ocalałych walczą o przeżycie z gigantycznymi drapieżnikami. Ale normalne życie toczy się dalej. Ludzie zapominają o traumie, przystosowują się do nowych warunków. Tragedię pomagają oswoić pomniki, muzea i kiepskie, kręcone na faktach filmy. Nathan Cole jest jedną z ostatnich osób, którym zależy na odkryciu wszystkich sekretów Oblivionu.

Nowości wydawnictwa Albatros

Graham Masterton - Manitou

Nowy Jork, czasy współczesne. Do świata żywych powraca po trzystu latach duch największego indiańskiego szamana, Misquamacusa, by dokonać zemsty za dusze swoich braci. Odrodzony w ciele młodej dziewczyny, Karen Tandy, próbuje sprowadzić z przeciwnej strony bytu inne demony. nW szpitalu na Manhattanie rozpętuje się walka tytanów, która może pochłonąć całą ludzkość. W przerażających okolicznościach giną ludzie. Jasnowidz Harry Erskine z pomocą indiańskiego szamana, Śpiewającej Skały, podejmuje walkę ze starożytną magią i siłami nadprzyrodzonymi.


Graham Masterton - Zemsta Manitou

Niepokonany Misquamacus powraca, by dokonać krwawej zemsty. Wcielony w ośmioletniego chłopca zapowiada, że w dniu ciemnych gwiazd odrodzi się dwudziestu dwóch szamanów. Z pomocą indiańskich bogów, za każdego Indianina, który kiedykolwiek zginął z rąk białych, szamani zabiją jednego człowieka białej rasy. I znowu przeciwnikiem Misquamacusa jest jasnowidz Harry Erskine…

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Piotr Matywiecki - Do czasu

W nowym tomie Piotr Matywiecki rozwija swoje poszukiwania poetyckie, przejawiając bardziej awangardowe niż dotychczas podejście do języka. Odnajduje nową poetycką przestrzeń wyrażania życia, a w jego wierszach daje się zaobserwować świadomość sprawczości słowa. Ma się wrażenie, że autor idzie na pojedynek z tym, co wymaga nazwania, z tym, co dostrzega, ale co wymyka się znanym kategoriom.

Zniknął sen filmowany wyłączoną kamerą,
rzucony na ekran poranka, o którym się nie śniło.
Mój wierny Kamerzysto, lepiej ode mnie wiesz,
że to, co się śni nikomu, jest mną na jawie.

Na tom Do czasu składa się kilkadziesiąt wierszy — przejmująca współczesna poezja na najwyższym poziomie.


Gustaw Herling-Grudziński - Dzieła zebrane tom 6

Opowiadania wszystkie vol. 2

Wydanie krytyczne Dzieł zebranych jednego z największych pisarzy polskich XX wieku, współzałożyciela i wieloletniego członka redakcji „Kultury” paryskiej, autora wielkich świadectw minionego wieku: Innego Świata oraz Dziennika pisanego nocą.

Edycja obejmie całość twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego — oprócz tekstów znanych już polskiemu czytelnikowi znajdą się w niej utwory rozproszone, artykuły, wywiady, a także zdjęcia pochodzące z archiwum pisarza.

Nowość wydawnictwa Czarne

Mikołaj Grynberg - Księga wyjścia

Książka wydana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Z posłowiem Piotra Osęki

Wydarzenia, o których opowiadają moi bohaterowie, rozegrały się, gdy miałem dwa, trzy lata. Nie ominęły również mojego rodzinnego domu. Dzisiaj umiem nazwać emocje, które już na zawsze zostaną powiązane z liczbą sześćdziesiąt osiem. To poczucie odrzucenia, żal i samotność.
Postanowiłem zrozumieć, dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca sześćdziesiątego ósmego i dlaczego tylu zostało. Na przełomie 2016 i 2017 roku odbyłem prawie osiemdziesiąt spotkań z tymi, którzy po wojnie sześciodniowej w Izraelu oraz po Marcu podejmowali decyzje o pozostaniu w Polsce lub jej opuszczeniu. Zadawałem im pytania w swoim imieniu oraz, mam wielką nadzieję, że i w Twoim – Drogi Czytelniku.
Dzisiaj wiem więcej, ale dalej nie rozumiem wielu rzeczy. Jedno z pytań, z którym pewnie pozostanę na zawsze, brzmi: dlaczego opuszczający Polskę Żydzi widzieli tak mało rąk wyciągniętych do nich w geście pożegnania?
To są wydarzenia, które miały miejsce pięćdziesiąt lat temu, dwadzieścia trzy lata po II wojnie światowej.

Mikołaj Grynberg

Zapowiedzi wydawnictwa Jaguar

Dana Reinhardt - Powiedz wreszcie prawdę (14 marca 2018)

Czy miłość może być uzależnieniem? Gdzie przebiega granica pomiędzy wzajemnym oddaniem a całkowitym wyrzeczeniem się własnej osobowości?
Siedemnastoletni River nie jest typem superbohatera, wręcz przeciwnie. Wrażliwy, łagodny i trochę wycofany, łatwo poddaje się woli innych, zwłaszcza swojej dziewczyny, Penny. Kiedy ta zdecydowanym posunięciem zrywa ich związek, czuje się wprawdzie skrzywdzony, ale i tak zrobiłby wszystko, żeby ją odzyskać. Nawet kosztem własnej godności.
Tymczasem złośliwy los i przypadkowe sytuacje wplątują go w sieć kłamstw i zmuszają do fantazjowania, zapętlając życie coraz dotkliwiej.
A dokoła ważne sprawy, prawdziwe problemy innych ludzi, starzy i nowi przyjaciele wyczuwający nieszczerość, zatroskana rodzina i rodzące się nowe uczucie…


Alice Pantermüller, Daniela Kohl - Pamiętnik Zuzy-Łobuzy, tom 10 (14 marca 2018)

Impreza na zamku

Dziesiąty tom uwielbianej przez dzieci Zuzy-Łobuzy! W przygotowaniu kolejne części.
Seria w stylu niezapomnianych Dzienników cwaniaczka i Hani Humorek. Przezabawne zapiski jedenastoletniej Zuzy, jej przyjaciółki Zośki oraz kumpla Pawełka, czyli bandy Wściekłe Króliki. Znakomite połączenie narracji z komiksem, zabawy z edukacją.

Juhuhubileusz! Babcia z dziadkiem obchodzą złote gody w starym zamku!!! Zjeżdża się cała rodzina, a tata już wszystko zorganizował. Podchody, wycieczki i występ Zuzy. O rany! Zuza najchętniej zostałaby w domu. Wszystko jednak się dobrze kończy, głównie dzięki nowym kuzynom z Australii. Rodzina Piotrowskich przeżywa kolejną wielką przygodę!

Informacja oraz zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

WOJCIECH TOCHMAN w Wydawnictwie Literackim!

Z ogromną radością informujemy, że Wojciech Tochman, jeden z najważniejszych i najbardziej cenionych polskich reporterów, dołącza do grona pisarzy związanych z Wydawnictwem Literackim.

Na początku 2019 roku nakładem WL ukaże się nowa książka Pianie kogutów, płacz psów – reporterska, a zarazem literacka opowieść Wojciecha Tochmana o Kambodży, jednym z najbiedniejszych krajów Azji, naznaczonym niezwykle bolesną przeszłością. Autor opowie czytelnikom o tym, jak ludobójstwo sprzed czterdziestu lat kładzie się cieniem na dzisiejszej codzienności ocalałych, ich dzieci i wnuków.

Przed premierą opowieści o dzisiejszej Kambodży, Wydawnictwo Literackie wznowi poprzednie książki Wojciecha Tochmana, od dawna niedostępne na polskim rynku. Po kolei będą to: Dzisiaj narysujemy śmierć (maj 2018) – wstrząsającą opowieść o konsekwencjach ludobójstwa  w Rwandzie 1994 roku  (książka znalazła się w finale Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus), Jakbyś kamień jadła (czerwiec 2018) – portret Bośni, kraju zmagającego się z konsekwencjami wojny (finał Nagrody Literackiej Nike) oraz Wściekły pies (wrzesień 2018) – kolekcja głośnych reportaży  o Polsce napisanych tuż po roku 2000.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Lisa Kleypas - Magia powrotu

Podarowała mu swoją niewinność…

Lady Aline Marsden dorastała w przekonaniu, że musi poślubić mężczyznę z tej samej warstwy społecznej, lecz od chwili, gdy poznała Johna McKennę, ryzykuje wszystko, by z nim być.

Oddał jej swoje serce.

Choć łączy ich zakazane uczucie, miłość McKenny do pięknej Aline jest zbyt silna, by mógł się jej oprzeć.

Gdy tajemnica wychodzi na jaw, McKenna zostaje zmuszony do wyjazdu na zawsze, nie wiedząc, że Aline zrezygnowała z niego tylko dlatego, by go ocalić.

Teraz McKenna powrócił. Odniósł w życiu sukces i pragnie zemścić się na kobiecie, która złamała mu serce. Okazuje się jednak, że płomienna miłość, która ich połączyła, nie wygasła… A gdy na jaw wychodzi najgłębiej skrywany sekret Aline, wspólnie odkrywają, że nawet przeznaczenie musi ulec sile ich miłości.

Lisa Kleypas (ur. 1964) – bestsellerowa amerykańska pisarka, laureatka nagrody RITA, autorka licznych współczesnych i historycznych romansów, które mają swoje wierne czytelniczki na całym świecie. Autorka mieszka w stanie Waszyngton wraz z mężem i dwójką dzieci.


Grażyna Jeromin-Gałuszka - Zmowa byłych żon

Nowość wydawnictwa Świat Książki

Justyna Kopińska - Z nienawiści do kobiet

Książka najczęściej nagradzanej dziennikarki
Zbiór reportaży Z nienawiści do kobiet to historie o najważniejszych sprawach, którymi żyła cała Polska.
Książkę otwiera premierowa opowieść syna o Violetcie Villas, artystce, która odniosła ogromny sukces, była podziwiana przez miliony, a zmarła w samotności. Tekst Ksiądz pedofil odprawia dalej to szokująca historia trzynastoletniej dziewczynki podstępem wywiezionej od rodziców i gwałconej przez księdza, a reportaż Z nienawiści do kobiet pokazuje, jak wojsko zamiata pod dywan molestowanie seksualne kobiet przez wysokiej rangi oficera.
Z twórczości Justyny Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.

Publikacje książkowe Justyny Kopińskiej:
Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?
Polska odwraca oczy

Justyna Kopińska – dziennikarka „Dużego Formatu”, magazynu reporterów „Gazety Wyborczej”, socjolog. Zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Środkowej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International - Pióro Nadziei. Zdobyła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Autorka książek Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? oraz Polska odwraca oczy.

Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award” przyznawaną przez The Guardian Foundation i The Reuters Foundation.

Kaznodzieja Tom trzeci – Garth Ennis, Steve Dillon

Nietypowa logika damsko-męska

Marcin Knyszyński

Serial „Zmiennicy”, ostatnie dzieło legendarnego Stanisława Barei, oprócz częstego punktowania absurdów życia w Polsce roku 1986, brał na tapet również stereotypy związane z męską lub żeńską wizją świata. A także wizją mieszaną, będącą wypadkową dwóch pierwszych. Ba, jego czwarty odcinek miał nawet charakterystyczny tytuł – „Typowa logika damsko-męska”. Co wspólnego mają perypetie warszawskich taksówkarzy sprzed trzydziestu lat z trzecim tomem nowej edycji „Kaznodziei”? To znaczy: oprócz rzucającego się nieco w oczy lekkiego podobieństwa aparycji głównych bohaterów?

Spójrzmy najpierw na zawartość komiksu. Ostatni odcinek drugiego tomu był originem mojej ulubionej postaci całej historii – wampira Cassidy’ego. Po zakończeniu trzeciego tomu musiałem jednak mocno zrewidować swój rozkład sympatii do bohaterów „Kaznodziei” – ale pozwolę wam samodzielnie przekonać się, co mam na myśli. Akcja w najnowszej części wyhamowuje, jest więcej zadumy, analizy psychologicznej, rozmów przy stoliku lub w łóżku i sporo retrospekcji. Groteskowy i niezamierzenie prześmieszny Herr Starr zostaje nowym Wszechojcem Graala – organizacji, z którą walczyliśmy w tomie drugim. Starr oczywiście nadal snuje swoje absurdalne plany wobec Jessego. Ale cała sprawa Graala jest tu tylko delikatnie zaznaczona, na kolejne przyspieszenie akcji musimy chyba poczekać. Tymczasem skupiamy się na trójce bohaterów i ich coraz bardziej skomplikowanej relacji. Ale najpierw spin-off.

Garth Ennis i Steve Dillon w Subiektywnie

Serial „Zmiennicy”, ostatnie dzieło legendarnego Stanisława Barei, oprócz częstego punktowania absurdów życia w Polsce roku 1986, brał na tapet również stereotypy związane z męską lub żeńską wizją świata. A także wizją mieszaną, będącą wypadkową dwóch pierwszych. Ba, jego czwarty odcinek miał nawet charakterystyczny tytuł – „Typowa logika damsko-męska”. Co wspólnego mają perypetie warszawskich taksówkarzy sprzed trzydziestu lat z trzecim tomem nowej edycji „Kaznodziei”? To znaczy: oprócz rzucającego się nieco w oczy lekkiego podobieństwa aparycji głównych bohaterów?

 

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w recenzji trzeciego tomu Kaznodziei, napisanej przez Marcina.

Drabble

Aby zaliczyć dzisiejszy Egzamin wystarczy sto słów. Mateusz Antczak ma już to za sobą.

Nowości wydawnictwa Fabryka Słów

Jacek Piekara - Alicja

Kiedyś, dawno temu Aleks zrezygnował z dobrej pracy i miłości, podążając za marzeniem swojego życia. Dziś nieustannie poprawia scenariusz, którego nikt nie chce kupić i ogląda piękne dziewczyny na przejściach dla pieszych. Nawet nie przypuszcza, że piłka, która pewnego dnia rozbije szybę w jego oknie, zmieni całe jego życie. A dokładniej zmieni je Alicja, która przyjdzie przeprosić za szkodę... Od poznania Alicji życie Aleksa radykalnie się zmienia. Znany aktor kupuje scenariusz, wymarzona dziewczyna daje się zaciągnąć do łóżka, a nieuprzejmy sąsiad ginie w wypadku samochodowym. Jednak z czasem Aleks zaczyna się zastanawiać: co będzie, jeśli pewnego dnia na pytanie Alicji udzieli złej odpowiedzi?


Jacek Piekara - Przenajświętsza Rzeczpospolita

Jacek Piekara stworzył obraz Polski obrzydliwej- nabrzmiałej chciwością, rozdartej egoistycznymi interesikami, pozbawionej jakiegokolwiek honoru i wyzutej z wszelkiej nadziei.

Na Sulaszczyźnie odkryto bogate złoża ropy naftowej. Coś, co wydawało się błogosławieństwem dla niezbyt bogatego państwa, ostatecznie okazuje się przyczyną jego całkowitego upadku.
Krajem rządzi kler służący interesom własnym i Kościoła- w tej właśnie kolejności do spółki z konsorcjami naftowymi. Dyktatura Jedynej Słusznej Partii bez skrupułów rozprawia się z realną i domniemaną opozycją. Na Śląsk można trafić za najmniejsze przewinienie- czy to rzeczywiście popełnione, czy tylko wymyślone przez usłużnego donosiciela. Życie zwyczajnych obywateli wypełnione jest strachem, biedą i brakiem jakichkolwiek perspektyw.

W tym świecie nie szuka się szans, nie marzy i nie ufa. W tym świecie walczy się jedynie o przetrwanie.

Spider-Man i Czarna Kotka. Zło, które ludzie czynią – Kevin Smith, Terry Dodson

#onateż

Maciej Rybicki

Gdyby przyjrzeć się temu, jakie tematy najbardziej rozpalały publiczną debatę w drugiej połowie 2017 roku, na pierwszy plan bez wątpienia wysuwa się problem molestowania na tle seksualnym i budowania świadomości tego zjawiska. Tym bardziej, że temat okazał się uniwersalny bez względu na lokalizację, kulturę, status społeczny czy nawet orientację seksualną – od głośnych deklaracji i zarzutów stawianych gwiazdom Hollywood, aż po miliony kobiet (i mężczyzn), którzy zainicjowali w mediach społecznościowych akcję #metoo. Można by się zastanawiać, na ile wspominanie o tym jest adekwatne do recenzji komiksu. Okazuje się jednak, że jest – i to bardzo! Największy komiksowy wydawca na naszym rynku postanowił bowiem wydać album zatytułowany „Spider-Man i Czarna Kotka. Zło, które ludzie czynią” –  który do tego tematu odnosi się bezpośrednio.

Kevin Smith, Terry Dodson w Subiektywnie

Gdyby przyjrzeć się temu, jakie tematy najbardziej rozpalały publiczną debatę w drugiej połowie 2017 roku, na pierwszy plan bez wątpienia wysuwa się problem molestowania na tle seksualnym i budowania świadomości tego zjawiska. Tym bardziej, że temat okazał się uniwersalny bez względu na lokalizację, kulturę, status społeczny czy nawet orientację seksualną – od głośnych deklaracji i zarzutów stawianych gwiazdom Hollywood, aż po miliony kobiet (i mężczyzn), którzy zainicjowali w mediach społecznościowych akcję #metoo. Można by się zastanawiać, na ile wspominanie o tym jest adekwatne do recenzji komiksu. Okazuje się jednak, że jest – i to bardzo! Największy komiksowy wydawca na naszym rynku postanowił bowiem wydać album zatytułowany „Spider-Man i Czarna Kotka. Zło, które ludzie czynią” –  który do tego tematu odnosi się bezpośrednio.

 

Dzisiaj  w Subiektywnie Maciek opowie o trudnych relacjach damsko męskich, zawartych w komiksie Spider-Man i Czarna Kotka. Zło, które ludzie czynią.

Króciak

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, ale przynajmniej wiadomo, co to będzie - nowy tekst Marcina Zwolenia.

Superman. Action Comics Tom 2: Powrót do Daily Planet – Dan Jurgens, Patch Zircher, i inni

Porządkowanie świata przedstawionego

Marek Adamkiewicz

Pierwsze tomy obu odrodzonych serii z Człowiekiem ze Stali w roli głównej prezentowały przyzwoity poziom. Nieco lepsze wrażenie sprawiał „Superman”, którego fabuła w znacznej mierze skupiła się na  relacji między członkami rodziny Kentów. Z kolei „Action Comics”, jak sama nazwa wskazuje, przyniósł ze sobą mnóstwo intensywnej akcji. W drugiej odsłonie oba cykle nieco się zmieniają. W przypadku omawianego tytułu Dan Jurgens nieco wyhamował pędzącą na złamanie karku fabułę i skupił się na ugruntowaniu pozycji bohaterów w świecie przedstawionym. Jak udała się ta zmiana? Trzeba przyznać, że naprawdę dobrze.

Jeden Superman zginął, jego miejsce zajął inny, a na scenie wydarzeń pałęta się także Clark Kent, który w tym świecie nie jest alter ego żadnego z nich. Kim zatem jest ów reporter „Daily Planet” i dlaczego nie posiada supermocy? Na to pytanie musi odpowiedzieć obecny obrońca Metropolis. Tajemnice otaczające zmarłego bohatera wydają się mieć duży wpływ na życie tego aktualnego. Z kolei Lois Lane chce dowiedzieć się, co przydarzyło się jej odpowiedniczce z tego świata. By to osiągnąć, musi powrócić do swoich dawnych dziennikarskich obowiązków. Jednak jednym z jej szefów jest Lex Luthor. Tutaj aspiruje on do miana superbohatera, ale czy w istocie jest taki nieskazitelny, na jakiego stara się pozować?

Dan Jurgens, Patch Zircher i inni w Subiektywnie

Pierwsze tomy obu odrodzonych serii z Człowiekiem ze Stali w roli głównej prezentowały przyzwoity poziom. Nieco lepsze wrażenie sprawiał „Superman”, którego fabuła w znacznej mierze skupiła się na  relacji między członkami rodziny Kentów. Z kolei „Action Comics”, jak sama nazwa wskazuje, przyniósł ze sobą mnóstwo intensywnej akcji. W drugiej odsłonie oba cykle nieco się zmieniają. W przypadku omawianego tytułu Dan Jurgens nieco wyhamował pędzącą na złamanie karku fabułę i skupił się na ugruntowaniu pozycji bohaterów w świecie przedstawionym. Jak udała się ta zmiana? Trzeba przyznać, że naprawdę dobrze.

 

Marek recenzuje dziś drugi tom serii Superman: Action Comics p.t. Powrót do Daily Planet.

W Samo Południe CCCXXXVI - ogłoszenie wyników

Książka Włodzimierza Kruszony przekazana nam przez wydawnictwo Replika p.t. Cień jest nagrodą, którą właśnie otrzymują trzy osoby, wylosowane spośród tych, które zdecydowały się wziąć udział w CCCXXXVI odsłonie naszego cotygodniowego konkursu z cyklu W Samo Południe.

Warunkiem uzyskania nagrody było udzielenie prawidłowych odpowiedzi na zadane przez nas pytania. Oto one, owe odpowiedzi:

1. Stary Grunwald

2. "Uwikłani w złudzenia"; "Burak"; "Wyrwane z pustki"; "Kiedyś sądził Bóg".

3. Hanna Greń.

 

Nagrody otrzymują:

Paweł Bajda, Adrian Szlembarski, Anna Glesner

 

Prosimy o przesłanie adresów na nasz mail odpowiedz@szortal.com

Star Wars: Legendy. Dziewczyna z Rebelii. Zdławiona nadzieja – Brian Wood, Stéphane Créty, Facundo Percio, Carlos D’Anda i inni

Apokryfy z Odległej Galaktyki

Maciej Rybicki

Gdy patrzymy na historię gwiezdnowojennego komiksu – od jego początków w stajni Marvela, przez ogromny rozrost Expanded Universe w „czasach Dark Horse’a”, aż po powrót do Marvela/Disneya i powstanie Nowego Kanonu – nietrudno zobaczyć, że niemal zawsze centralnymi postaciami okazywali się bohaterowie Oryginalnej Trylogii. „Halo, zaraz!” zawołacie. Przecież pod skrzydłami (kopytami?) Czarnego Konia eksplorowano praktycznie każdy możliwy zakątek czasu i przestrzeni Odległej Galaktyki! Prawda, jak najbardziej. Ale warto też pamiętać, że koniec końców zwrócono się ponownie do okresu klasycznych filmów, a w rolach głównych znów znaleźli się Luke, Leia i Han. Pisana przez Briana Wooda seria, zatytułowana po prostu „Star Wars” – bo o niej mowa – choć okazała się łabędzim śpiewem Gwiezdnych Wojen w barwach Dark Horse, położyła w pewnym sensie podwaliny pod to, co już pod szyldem Disneya stworzyli Jason Aaron i Kieron Gillen.

„Dziewczyna z Rebelii. Zdławiona nadzieja” to trzeci – i ostatni – tom linii Star Wars Legendy, w którym sięgnięto po run Briana Wooda. Krótko po ukazaniu się zawartych tu zeszytów, pałeczkę przejął Marvel. Zamieszczone w nim trzy opowieści wydają się jednak względnie niezależne – na tyle, że bez wielkiego wysiłku dałoby się je wpasować i w aktualnie obowiązujący kanon. Ale to już inna historia. Wszystkie wyszły spod pióra wspomnianego już Wooda, jednak zauważalnie różnią się tak klimatem, jak i podejmowaną tematyką. No i oczywiście tym, kto dzierżył ołówek. Ta, jak to określił w posłowiu Jacek Drewnowski, „eklektyczność” przekłada się też zresztą na poziom poszczególnych części. Zatem po kolei.

Brian Wood, Stéphane Créty, Facundo Percio, Carlos D’Anda i inni w Subiektywnie

Gdy patrzymy na historię gwiezdnowojennego komiksu – od jego początków w stajni Marvela, przez ogromny rozrost Expanded Universe w „czasach Dark Horse’a”, aż po powrót do Marvela/Disneya i powstanie Nowego Kanonu – nietrudno zobaczyć, że niemal zawsze centralnymi postaciami okazywali się bohaterowie Oryginalnej Trylogii. „Halo, zaraz!” zawołacie. Przecież pod skrzydłami (kopytami?) Czarnego Konia eksplorowano praktycznie każdy możliwy zakątek czasu i przestrzeni Odległej Galaktyki! Prawda, jak najbardziej. Ale warto też pamiętać, że koniec końców zwrócono się ponownie do okresu klasycznych filmów, a w rolach głównych znów znaleźli się Luke, Leia i Han. Pisana przez Briana Wooda seria, zatytułowana po prostu „Star Wars” – bo o niej mowa – choć okazała się łabędzim śpiewem Gwiezdnych Wojen w barwach Dark Horse, położyła w pewnym sensie podwaliny pod to, co już pod szyldem Disneya stworzyli Jason Aaron i Kieron Gillen.

 

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce... Właściwie to dzisiaj w Subiektywnie możemy przeczytać, co Maciek ma do powiedzenia odnośnie Dziewczyny z Rebelii. Zdławionej nadziei z serii Star Wars Legendy.

Drabble

Czasem poniedziałek to prawdziwy Koszmar. Zapewnia go nam Jacek Wilkos.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

David Eagleman - Mózg. Opowieść o nas

David Eagelman, znany neurolog, współautor cenionych programów BBC, zaprasza czytelników w podróż mającą na celu znalezienie odpowiedzi na pytania o sedno ludzkiej egzystencji. Rzeczywistość, czyli co? „Ty”, czyli kto? W jaki sposób podejmujemy decyzje? Do czego mózg potrzebuje innych ludzi? W jaki sposób technologia gotowa jest zmienić pojęcie człowieczeństwa? W swoich dociekaniach Eagleman wiedzie nas przez świat sportów ekstremalnych, odpowiedzialności karnej, ekspresji mimicznych, ludobójstwa, operacji chirurgicznych na mózgu, wrażeń wewnętrznych, robotyki i pogoni za nieśmiertelnością. Zapnijcie więc pasy, bo czas ruszyć w objazdową wycieczkę po waszym wewnętrznym kosmosie, gdzie z niekończącej się gęstwiny miliardów komórek i bilionów połączeń między nimi, wyłoni się coś, a raczej ktoś, kogo być może w ogóle nie spodziewaliście się tam spotkać, mianowicie każdy z was.

„Szeroko zakrojona synteza obecnego stanu wiedzy na temat mózgu została podana przez Davida Eaglemana w sposób zwięzły, przystępny i nieprawdopodobnie dający do myślenia. W naszych głowach kryje się przedziwny nowy świat”.
Brian Eno

„Każda strona książki przynosi rewelacje tak fantastyczne, że aż dech zapiera. I nie sposób byłoby tego ogarnąć, gdybyśmy wszyscy nie posiadali tego czegoś tak nieprawdopodobnie nadzwyczajnego, czym jest mózg. David Eagleman, jak nikt dotychczas, zbliża się do rozwiązania zagadki tego, jak odnaleźć własne „Ja” w tej elektrycznej szarej paćce, którą nosimy między uszami”.
Stephen Fry

„David Eagleman pomaga pojąć najbardziej złożony zbiór komórek we wszechświecie, jakim jest ludzki mózg. Gdyby neuronauka miała swoją legendę rocka, byłby nią właśnie on”.
Ruby Wax

Zapowiedzi wydawnictwa Dom Horroru

Shane McKenzie - Dom nieskończoności (marzec 2018)

Mama zawsze kazała Mike’owi trzymać się z dala od starego domu… Mówiła, że to miejsce to czyste zło, że mieszkał tam diabeł. Babcia, jeszcze kiedy była przy zdrowych zmysłach, powtarzała to samo. Zresztą wszyscy w zubożałym, zdegenerowanym Oak wiedzieli, że lepiej się tam nie zapuszczać. Jednak kiedy pojawiają się pewne komplikacje w narkotykowym światku, transakcja nie przebiega tak jak trzeba, a Mike zostaje bez środków do życia, chłopak nie ma wyboru. On i jego młodszy brat James w środku nocy zakradają się na zaniedbaną, przyprawiającą o ciarki posesję w nadziei na odnalezienie skarbu. W gęstym cieniu rzucanym przez opustoszały dom znajdują to, czego szukają. Lecz bracia stają się coraz bardziej chciwi. Przyciągnięci obietnicą jeszcze większego bogactwa, które pozwoli im się na zawsze wydostać z tej zapyziałej dzielnicy i zaznać lepszego życia, wchodzą do domu. I wkrótce odkrywają, że prawda może być znacznie gorsza niż legenda.


Sebastian Uznański - Sznurki (marzec 2018)

Znany psychoterapeuta Jonathan Merren, morderca pięciu kobiet nazwany przez prasę „Lalkarzem” zostaje schwytany przez Policję. Wciąż nie wiadomo, jaki jest los szóstej ofiary. Od momentu jej zaginięcia minęło zaledwie kilka godzin. Może wciąż żyje? Policja zaprasza do współpracy konsultanta, cenionego wykładowcę psychologii, Marcusa Eichmanna, który zamierza rozwikłać zagadkę zaginionej dziewczyny. Uwięziony Merren jednak się nie poddaje i wciąga Policję w tajemniczą, pełną symboli grę. Rozpoczyna się pojedynek psychoanalityków.Nie na darmo Lalkarza nazwano też mistrzem manipulacji. Czy marzenia senne mordercy mogą wpływać na rzeczywistość?

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Anna Trojanowska - Piołun na zapomnienie (26 marca 2018)

Już 26 marca czeka nas wyjątkowa premiera - dzięki Annie Trojanowskiej przeniesiemy się w polską belle epoque wypełnioną zapachami ziół, ale także walki o swoje przekonania. "Piołun na zapomnienie" to intrygujący obraz Warszawy z przełomu XIX i XX wieku!

Zasady, które złamie.
Męski świat, który zapragnie poznać.
Wróg, którego pokocha.

Rok 1895. Lea, młoda kobieta z prowincji, poślubia Józefa, statecznego aptekarza, i przenosi się do Warszawy. Swojego męża ledwie zna. Lea ufa, że postępując zgodnie z naukami swej ciotki, stworzy szczęśliwą rodzinę. Wkrótce przekonuje się, że wyniesione z domu umiejętności nie są przydatne, a jej znajomość leczniczych ziół to zdaniem Józefa przesądy.
Wiele musi się wydarzyć, aby poznała siebie i zawalczyła o swoje miejsce w męskim świecie, jakim w owych czasach jest apteka. Niebezpieczna okazuje się również przeszłość, dawne sekrety męża, które Lea za wszelką cenę chce poznać…

Napędzająca tę książkę intryga jest jak nadchodząca zza linii horyzontu burza – najpierw wydaje się tylko przelotną chmurką, pojedynczym porywem wiatru, aż niepostrzeżenie zmienia się w ścinającą z nóg nawałnicę.
Jeśli dodać do tego pełnokrwistych i niejednoznacznych bohaterów, także tych z drugiego planu, którzy w przekonujący sposób muszą się zmierzyć z własnymi słabościami i ograniczeniami oraz doskonale odmalowane realia przełomu XIX i XX wieku – zapachy ówczesnych warszawskich kawiarenek, smród rynsztoków, jazgot przekupek i szelest wykrochmalonych sukien dam i damulek – otrzymujemy książkę, którą trzeba przeczytać.
Polska odpowiedź na bestsellerowe "Wszystko, co lśni"!

Zbigniew Zborowski, pisarz.
 

Batman: Świt Mrocznego Księżyca – Matt Wagner

Obraz początków kariery

Marek Adamkiewicz

„Świt Mrocznego Księżyca” to kolejny już album „DC Deluxe”, którego głównym bohaterem jest Zamaskowany Krzyżowiec, co doskonale pokazuje, jaką popularnością cieszy się ta postać w Polsce. Czytelnicy wciąż chcą czytać o jego perypetiach, lecz ostatnio, choć komiksów z Batmanem ukazuje się u nas naprawdę dużo, to nie wszystkie stoją na odpowiednio wysokim poziomie. Jednak ta konkretna linia wydawnicza prezentuje opowieści uznane, które na przestrzeni lat zyskały naprawdę dużą popularność i renomę. Następna z nich skupia się na początkach działalności Nietoperza w Gotham.

Krótko po wydarzeniach zaprezentowanych w „Roku pierwszym” Batman bierze na celownik przestępczość zorganizowaną w Gotham City. Bohater chce wyśledzić, skąd pochodził duży transport narkotyków, natyka się jednak przy okazji na sprawę o wiele bardziej tajemniczą. W różnych punktach miasta pojawiają się rozszarpane ludzkie zwłoki. Kto stoi za morderstwami i dlaczego są takie brutalne? To jedno z pytań, które będą wymagały szybkiej odpowiedzi. Rozwiązanie zagadki nie przynosi jednak miastu wiele spokoju. Gdy znika jedno zagrożenie, pojawia się kolejne – znów ktoś morduje, ale tym razem tylko młode kobiety. Zwłoki noszą ślady dziwnych rytuałów, a Batman musi sprawdzić, jaki nowy złoczyńca pojawił się w strzeżonej przez niego metropolii.

Zajęcie się pierwszymi latami działalności danego bohatera nie jest w komiksie niczym nowym. Twórcy często decydują się na ten krok, gdy chcą pokazać w jaki sposób kształtowała się osobowość prowadzonego przez nich herosa i zaprezentować wydarzenia, które pozwoliły utrwalić jego sposób działania w walce ze zbrodnią. W przypadku Batmana najbardziej znanym dziełem tego typu jest bez wątpienia „Rok pierwszy” autorstwa Franka Millera. Okres krótko po przedstawionych tam wydarzeniach postanowił z kolei przybliżyć inny uznany scenarzysta, Matt Wagner.

Matt Wagner w Subiektywnie

„Świt Mrocznego Księżyca” to kolejny już album „DC Deluxe”, którego głównym bohaterem jest Zamaskowany Krzyżowiec, co doskonale pokazuje, jaką popularnością cieszy się ta postać w Polsce. Czytelnicy wciąż chcą czytać o jego perypetiach, lecz ostatnio, choć komiksów z Batmanem ukazuje się u nas naprawdę dużo, to nie wszystkie stoją na odpowiednio wysokim poziomie. Jednak ta konkretna linia wydawnicza prezentuje opowieści uznane, które na przestrzeni lat zyskały naprawdę dużą popularność i renomę. Następna z nich skupia się na początkach działalności Nietoperza w Gotham.

 

Dzisiejsze odwiedziny w Subiektywnie zaowocują lekturą recenzji Marka, dotyczącej komiksu Batman – Świt Mrocznego Księżyca.

W Samo Południe CCCXXXVIII

W dzisiejszym konkursie prezentujemy tytuł adekwatny do pory roku. Nie, nie chodzi o "Wiosnę". Jeszcze nie. Za sprawą Michała Ochnika oraz wydawnictwa Genius Creations, nadal króluje Zima.

Trzy egzemplarze - trzy pytania. Trzech zwycięzców.

No i konkursowy regulamin, rzecz jasna.

 

Zacznijmy od pytań:

1. Jaki zawód wykonuje Victor Caillou, główny bohater powieści "Zima"?

2. Jaki tytuł nosi debiutanckie opowiadanie Michała Ochnika i gdzie zostało opublikowane?

3. W zapowiedziach marcowych wydawnictwa Dom Horroru pojawiła się powieść p.t. "Sznurki". Prosimy podać imię i nazwisko autora "Sznurków" oraz tytuły Jego opowiadań dostępnych na stronie Szortal.com.

 

Powodzenia

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Wojciech Młynarski - W Polskę idziemy

Młynarski znany i niepublikowany.

Wybór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego o Polsce i Polakach. Autor w felietonach satyrycznych błyskotliwie obserwuje i punktuje polską rzeczywistość. Oprócz tekstów bardzo popularnych (takich jak np. "Róbmy swoje", "W szkole wolności" czy "Przyjdzie walec i wyrówna") najwięcej jest utworów nieznanych, po raz pierwszy wydanych w tej książce. Z obszernego archiwum Autora, zawierającego około 3 tysięcy piosenek, wybrano te, które wędrowały z Autorem przez nasz kraj. Czasem prześmiewcze, niekiedy refleksyjne, zawsze zmuszające do myślenia. Nadal niezmiennie aktualne. Absolutnie.

Wojciech Młynarski (1941–2017) – absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Filolog, poeta, satyryk, artysta kabaretowy, konferansjer, dramaturg, scenarzysta, librecista, tłumacz, felietonista, kompozytor, reżyser teatralny i wykonawca swoich piosenek. Autor ponad 2000 tekstów piosenek. Debiutował na początku lat sześćdziesiątych w kabarecie i teatrze studenckiego klubu Hybrydy. Współpracował z kabaretami Dudek, Owca i Dreszczowiec. Przez lata związany ze sceną teatru Ateneum, na której stworzył legendarne spektakle "Brel", "Wysocki", "Hemar – piosenki i wiersze", "Młynarski – recital". Uznawany za twórcę nowej formy artystycznej – felietonów śpiewanych. Jego piosenki, pisane m.in. dla Skaldów, Hanny Banaszak, Kaliny Jędrusik, Haliny Kunickiej, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego, Alicji Majewskiej, Ewy Bem, Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Michała Bajora, Krystyny Prońko czy Ireny Santor, stały się ponadczasowymi przebojami. Odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej. Został pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

Nowości wydawnictwa Replika

Agata Marzec - Wieża z piasku

Nina Ciesielska od wielu lat prowadzi nudne i przewidywalne życie, kontrolowane przez nadopiekuńczą matkę oraz wścibskie koleżanki z biura. Żyje samotnie, porzuciwszy dawne zainteresowania artystyczne. Jej codzienność wypełnia praca księgowej na dwóch etatach. Rutyna drażni ją i uspokaja jednocześnie. Pewnego dnia odbiera telefon od Jerzego. Ten ceniony lokalnie przedsiębiorca obiecuje jej rewolucyjną zmianę. Nina musi wybrać: albo przystanie na jego warunki i zrealizuje marzenia o lepszym życiu albo pozostanie wierna swojej bezpiecznej rutynie. Szybko odkrywa, że transfer do „Glinianej Oazy” to przekroczenie granic nie tylko jej świata.  Chcąc wywalczyć szczęście dla siebie, stanie się katem dla innych. Tymczasem Jerzy Dębski dzień po dniu będzie budował swój rzymski architektoniczny porządek, wyznając dawne ideały. I gdy Nina ucieszy się, że podbiła na arenie gladiatora, ten szybko wyprowadzi ją z błędu, doprowadzając do obłędu. Mimo to kobieta nie ustanie w trudzie leczenia go z choroby, na którą, nieświadomie, sama cierpi. Jerzy znajdzie nietypowego patrona dla swojej firmy, która stała się jego drugim domem. A Nina będzie ciągle zmagać się z szykanami „kobiety doskonałej”.


Ashley Rhodes-Courter - Dwa zwykłe słowa

Słoneczko, jesteś moim dzieckiem, a ja jestem twoją matką. Musisz szanować osobę, która się tobą zajmuje, ale pamiętaj, że to nie jest twoja mama.

Nowości wydawnictwa Rebis

Robin Cook - Szarlatani

Najnowsza powieść mistrza thrillera medycznego!

Noah Rothauser jest rezydentem w Boston Memorial Hospital. Szpital słynie z nowoczesnego wyposażenia, w tym „hybrydowych sal operacyjnych przyszłości”, które wydają się istnym dobrodziejstwem - do czasu, aż w jednej z nich umiera pacjent. Noah obwinia światowej sławy chirurga, doktora Williama Masona, który nie potraktował operacji z należytą uwagą, a następnie sfałszował zapis w karcie pacjenta.
Mason z kolei oskarża doktor Avę London, anestezjolożkę, która znieczulała pacjenta. Noah stopniowo zaczyna kwestionować dotychczasowe ustalenia, a także postawę Avy, która, jak się okazuje, prowadzi znacznie ciekawsze życie, niż mu się wydawało. Gdy stawką są jego wiarygodność i posada, Noah nie ma wyboru: musi ustalić, gdzie leży prawda, który z lekarzy ponosi winę i komu można zaufać.

Robin Cook jest uważany za mistrza thrillera medycznego. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Columbia oraz studia podyplomowe na Harvardzie. W swojej twórczości wykorzystuje najnowszą wiedzę medyczną oraz doświadczenia z własnej praktyki lekarskiej. Jest autorem wielu powieści, w tym takich bestsellerów, jak Mutant, Epidemia, Zabójcza kuracja, Chromosom 6 czy Toksyna. Wydana w 1977 roku Coma była debiutem Cooka i przyniosła mu sławę, którą utwierdził słynny już film w reżyserii Michaela Crichtona z Genevieve Bujold i Michaelem Douglasem.


Edward Brooke-Hitching - Atlas lądów niebyłych

NAJWIĘKSZE MITY, ZMYŚLENIA I POMYŁKI KARTOGRAFÓW

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Elżbieta Cherezińska - Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum

Etka Daum przez 1653 dni była sekretarką Chaima Rumkowskiego. Zza swojego biurka, tuż przed drzwiami jego gabinetu, obserwowała powstanie, rozkwit i upadek najdziwniejszego żydowskiego państwa w niemieckim Kraju Warty. Kreśliła portret jego twórcy, przełożonego Judenratu w getcie łódzkim, Chaima Mordechaja Rumkowskiego. Jednocześnie ukazywała obraz skomplikowanych relacji między żydowską a niemiecką administracją getta i walki o władzę wśród tamtejszych elit. Getto łódzkie zlikwidowano dopiero w sierpniu 1944 roku, gdy Sowieci od dawna stali na linii Wisły. To sprawiło, iż spośród jego mieszkańców ocalało o wiele więcej Żydów niż z każdego innego getta na terenie Polski. Na czym polegała tajemnica łódzkiego getta? Kim naprawdę był „król Chaim”?

Możemy dzisiaj dyskutować, rozważać i zadawać retoryczne pytania: czy gdyby sprzeciwił się Niemcom, gdyby nie zgodził się na podpisywanie list deportacyjnych, gdyby własnymi rękami nie wysyłał ludzi, czy byłoby inaczej? Los pozostałych gett każe powątpiewać.

Gdyby Rumkowski nie zginął w Auschwitz, stanąłby po wojnie przed sądem. Sądziliby go jego współcześni, ludzie którzy przeżyli wojnę i uniknęli śmierci. Jaki wyrok wydaliby na Chaima Rumkowskiego? Co z jego życia świadczyłoby za nim, a co przeciwko? Czy to się da rozdzielić?
Ze wstępu Szewacha Weissa

Zapowiedzi wydawnictwa Zysk i S-ka

Antologia pod redakcją Gardnera Dozois - Księga mieczy (26 marca 2018)

Antologia premierowych opowiadań z gatunku epickiego fantasy –  w tym Synowie smoka, nigdy dotąd nieopublikowane opowiadanie George’a R.R. Martina ze świata Gry o tron!
Literatura fantasy stworzyła wielu niezapomnianych bohaterów, zaliczanych do najsławniejszych w całej literaturze: Conana Barbarzyńcę Roberta E. Howarda, Elryka z Melniboné Michaela Moorcocka, Fafryda i Szarego Kocura Fritza Leibera. Klasyczne postacie tego typu dały literaturze miecza i magii szaloną popularność i uczyniły ją podstawą całego fantasy. Stały się też inspiracją dla nowego pokolenia pisarzy, tworzących własne ekstrawaganckie opowieści o magii i przygodach.

W Księdze mieczy¸ nowej antologii nigdy dotąd niepublikowanych opowiadań, Gardner Dozois, sławny redaktor i popularny pisarz, zgromadził utwory wielu gwiazd współczesnej literatury fantasy, często dziejące się w ich najpopularniejszych światach. George R. R. Martin, K. J. Parker, Robin Hobb, Scott Lynch, Ken Liu, C. J. Cherryh, Daniel Abraham, Lavie Tidhar, Ellen Kushner a także inni zabierają nas w fascynujące podróże do odległych królestw pełnych mrocznych czarów i niebezpiecznych przygód. Autorzy przedstawiają nam zdumiewającą grupę nieustraszonych wojowników i wojowniczek, którzy na każdym kroku stawiają czoło niebezpieczeństwom i śmierci, pomagając sobie odwagą, sprytem i ostrą stalą.

W Synach smoka George R.R. Martin zabiera nas do Westeros, by  opowiedzieć nam o  wydarzeniach, do których doszło na długo przed początkiem Gry o tron. To historia niefortunnej rywalizacji między synami Aegona I – Aenysem I i Maegorem I – która miała tragiczne i niebezpieczne skutki dla Siedmiu Królestw.


Łukasza Jabłońskiego - Rozdroża cienistego szlaku. Melodia Litny (26 marca 2018)

Zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego

Laurent Binet - Siódma funkcja języka (9 maja 2018)

Filozoficzna bomba, semiologiczna petarda, językowy majstersztyk. Po prostu thriller intelektualny. Powieść spiskowa z wielkimi filozofami i semiologami w rolach głównych.
 
25 lutego 1980 roku Roland Barthes, czołowy francuski intelektualista i teoretyk semiologii, zostaje potrącony przez furgonetkę niedaleko paryskiego Collège de France. Miesiąc później umiera w szpitalu. Banalny wypadek drogowy? Przypadkowa śmierć? A może zakamuflowane zabójstwo? Może komuś przeszkadzało, że Barthes odkrył klucz do siódmej funkcji języka – magicznej mocy, pozwalającej przejmować kontrolę nad myślami i działaniami drugiego człowieka? Komisarz Jacques Bayard, z pomocą Simona, młodego doktoranta, podejmuje śledztwo, które całkowicie odmieni ich życie.
 
Paryż lat 80. XX wieku. Wielcy filozofowie i semiolodzy, od Michela Foucaulta i Gilles’a Deleuze’a, przez Jacques’a Derridę i Julię Kristevą, po Johna Searle’a i Umberta Eco, wplątani w grę francuskich i bułgarskich służb specjalnych, sycylijskiej mafii, lewicowych i prawicowych organizacji terrorystycznych. A wszystko w dyskretnym cieniu prezydenckiej kampanii wyborczej roku 1981, w której naprzeciw siebie stają Giscard d'Estaing i Mitterrand.
 
Laurent Binet (ur. 1972) – francuski pisarz i wykładowca akademicki. Laureat Nagrody Goncourtów za powieść HHhH (2010), która odniosła globalny sukces. Przełożona na 40 języków, doczekała się też  adaptacji filmowej (Kryptonim HHhH, reż. Cédrica Jimeneza, 2017). Siódma funkcja języka (2015) jest drugą powieścią Bineta, świetnie przyjętą przez czytelników i krytykę. Przyniosła mu prestiżowe nagrody Prix Interallié oraz Prix du Roman Fnac i została nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018.
 

Vigdis Hjorth - Spadek (9 maja 2018)

Informacja Wydawnictwa Literackiego

Olga Tokarczuk nominowana do The Man Booker International Prize!

Wydawnictwo Literackie z ogromną radością informuje, że powieść Olgi Tokarczuk "Bieguni" wydana w języku angielskim jako Flights znalazła się na długiej liście książek nominowanych do The Man Booker Internation Prize.

Przekładu powieści Bieguni na język angielski dokonala Jennifer Croft. Książka na Wyspach Brytyjskich ukazała się w maju 2017 roku nakładem wydawnictwa Fitzcarraldo Editions. Od niedawna powieść Flights mogą także czytać czytelnicy w Stanach Zjednoczonych.

„The News on Sunday” w recenzji książki napisał, że Bieguni „to powieść, która sprawi, że będziesz bardziej zadowolony, bardziej wolny, delikatniejszy, uczyni cię też lepszym kochankiem. Czy niedokończone zdanie może być zaczątkiem całej ideologii? Czy z urwanych fragmentów poezji można nauczyć się życia? Przykładem na to są właśnie Bieguni - postrzępione historie, wycinanki, winiety, sylwetki, montaże, które pokazują, że tak, naprawdę można. Bieguni to doskonale uformowana powieść, Tokarczuk niby od niechcenia, bez wysiłku najpierw dekonstruuje, a następnie rekonstruuje całe czasoprzestrzenne relacje”.

Cała recenzja na stronie: http://tns.thenews.com.pk/travellers-almanac/#.WoBmLmbMz-Y

Informacja o sukcesie Olgi Tokarczuk cieszy tym bardziej, że w kwietniu nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się nowa książka cenionej pisarki - Opowiadania bizarne.

Na ogłoszonej właśnie liście książek nominowanych do The Man Booker International Prize jest jeszcze jeden tytuł związany z WL - to powieść francuskiego pisarza Laurenta Bineta "Siódma funkcja języka". Książka ta, określana jako thriller intelektualny, ukaże się w Wydawnictwie Literackim w maju.

Informacja wydawnictwa Bukowy Las

John Green "Żółwie aż do końca" - Książka roku 2017 w kategorii "Literatura młodzieżowa"

Wydawnictwo Bukowy Las z satysfakcją informuje, że w plebiscycie największego polskiego serwisu czytelniczego LUBIMYCZYTAĆ.PL tytuł książki roku 2017 w kategorii literatury młodzieżowej otrzymała nowa powieść Johna Greena „Żółwie aż do końca”.

Książka najlepszego obecnie autora powieści YA zwyciężyła przytłaczającą większością głosów, mimo że ukazała się pod sam koniec roku 2017.

„Żółwie aż do końca” to jak dotąd najdojrzalsza powieść tego pisarza, a zarazem najbardziej osobista, gdyż poruszająca temat zmagania się z chorobą psychiczną, której doświadczył sam Green.

Zwycięstwo tej powieści w głosowaniu czytelników (a wcześniej nominacja do nagrody Bestseller Empiku) świadczy  nie tylko o wyrobieniu literackim, ale przede wszystkim o otwartych głowach i sercach młodych ludzi w Polsce. Wydawnictwo Bukowy Las jest z nich dumne chyba nawet bardziej niż z wyników plebiscytu i sprzedaży. To zaszczyt wydawać książki dla myślących czytelników.

Informacja wydawnictwa Prószyński i S-ka

Wojciech Młynarski - wystawa w Muzeum Literatury

Panie, Panowie: Młynarski / Wernisaż wystawy
15 marca, czwartek godzina 18:00

"Miłe Panie i Panowie bardzo mili…" - słowami Wojciecha Młynarskiego zapraszamy na otwarcie pokazu z archiwum zmarłego rok temu Poety, Pieśniarza, a w zasadzie - "Tekściarza". Bo przecież wszyscy je znamy: "Róbmy swoje", "W Polskę idziemy", "Jeszcze w zielone gramy" i wiele, wiele innych.

Teksty zawsze na czasie, nie tracące nic ze swej aktualności, na wystawie w Muzeum Literatury będzie można nie tylko usłyszeć, ale również zobaczyć.

Rękopisy i maszynopisy z odręcznymi poprawkami Wojciecha Młynarskiego, materiały filmowe, i oczywiście zdjęcia… Ogromna ilość fotografii z prywatnego archiwum zaprezentuje Wojciecha Młynarskiego, zarówno w domowej scenerii, w roli syna, ojca, dziadka i brata, jak również w świecie kabaretów, teatrów, w środowisku artystów i niezwykle barwnych postaci polskiej estrady.

Podczas wernisażu o tych różnych obliczach Bohatera wystawy opowie Agata Młynarska w rozmowie z Jarosławem Klejnockim, dyrektorem Muzeum Literatury.

15 marca 2018 r., godzina 18.00, Muzeum Literatury
Autor wystawy: prof. Andrzej St. Kowalczyk
Komisarz: Agnieszka Papieska
Projekt plastyczny: Joanna Dymmel
Projekty graficzne: Zuzanna Rosińska-Waś

Informacja wydawnictwa Wilga

Wydawnictwo Wilga na Targach Książki Dziecięcej "Przecinek i Kropka"

Wydawnictwo Wilga serdecznie zaprasza na stoisko i warsztaty dla dzieci, organizowane przez wydawnictwo podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka (17-18 marca 2018, Warszawa, Arkady Kubickiego).

Wstęp na Targi jest wolny, zapisy na warsztaty odbywają się drogą mailową: warsztaty@empik.com

Spot reklamowy z udziałem dzieci z Akademii Dobrej Edukacji: https://youtu.be/QBfIUloABKM

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/862613083912463/

Warszawskie Targi Fantastyki

Warszawskie Targi Fantastyki

Fantastyczny Rozkład Jazdy

17 marca 2018, sobota:

10:00 - Otwarcie Targów
12:00 - Maciej Parowski, Bogusław Polch, Jacek Rodek
13:00 - Turniej Pandemic Survival 2018 (eliminacje do Mistrzostw Polski)
14:00 - Maja Lidia Kossakowska
15:00 - Jarosław Grzędowicz
16:00 - Twórcy i redakcja magazynu Fenix
17:00 - Jacek Komuda
18:00 - Sławomir Nieściur
20:00 - Tommy Daktors - koncert (Scena Pod Witrażami)
22:00 - AfterParty w klubie Hybrydy

18 marca 2018, niedziela:

10:00 - Otwarcie Targów
12:00 - Michał Gołkowski - FANTASTYCZNA PREMIERA
14:00 - Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Martyna Raduchowska
18:00 - Zamknięcie Targów

Atrakcje dostępne przez cały czas trwania Targów:

- Kids Zone (2. piętro)
- Warsztaty Origami (2. piętro)
- Stoły z grami naszych Fantastycznych Wystawców (2. piętro)
- Tor Taktyczny (podziemie)
- Wystawa malarstwa Małgorzaty Bańkowskiej (parter)
- Wystawa modeli z Funky Koval (parter)

 

Chcielibyśmy Was bardzo zachęcić do wsparcia inicjatywy jednego z naszych Fantastycznych Patronów. Oto kilka słów o niej, a odpowiednie stanowisko znajdziecie na drugim piętrze Targów - szukajcie stoiska Sztukater.

Czy Twoje półki już uginają się od nadmiaru książek? Podziel się nimi i uwolnij Kulturę!

Pigmej – Chuck Palahniuk

Borat-Dzong-Un z pasem szahida

Marcin Knyszyński

Czy prawdą jest, że Stany Zjednoczone to najwspanialszy kraj na naszej planecie? Istny raj na ziemi? Chuck Palahniuk tak nie uważa. Co prawda w poprzednich powieściach nie uderzał swoją antykonsumpcyjną i antycywilizacyjną tyradą bezpośrednio w Amerykę, ale nietrudno było się domyślić, jakie społeczeństwo krytykuje. W „Pigmeju” chodzi o USA, które pisarz pokazuje wręcz palcem. Ustami bardzo oryginalnego i groteskowego narratora opowiada historię absurdalną, komiksową, obrazoburczą i prześmiewczą. Uwaga! Rozpoczyna się szeroko zakrojona operacja „Chaos”!

Bezimienny narrator jest jednym z kilku nastolatków, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych w ramach uczniowskiej wymiany. Przybysze pochodzą z nieokreślonego bliżej kraju (choć kojarzy się on jednoznacznie z Koreą Północną z małym dodatkiem terrorystycznej ideologii Państwa Islamskiego), w którym jedyną siłą cementującą społeczeństwo jest nienawiść do wszystkiego co amerykańskie i przerażająca indoktrynacja od najmłodszych lat. Narrator, który z racji swojego niskiego wzrostu zostaje szybko nazwany „Pigmejem”, próbuje zaaklimatyzować się w swoim nowym domu i wraz z innymi przybyłymi uczniami wykonać tajne zadanie. Pigmej trafia do takiej, a nie innej rodziny nieprzypadkowo – jej głowa („Krowi Ojciec, śmierdzący wołowiną i przetrawioną viagrą”) pracuje w jakiejś naukowej placówce i ma dostęp do neurotoksyn. Stany Zjednoczone muszą upaść, legowisko żmij musi zostać unicestwione.

Chuck Palahniuk w Subiektywnie

Czy prawdą jest, że Stany Zjednoczone to najwspanialszy kraj na naszej planecie? Istny raj na ziemi? Chuck Palahniuk tak nie uważa. Co prawda w poprzednich powieściach nie uderzał swoją antykonsumpcyjną i antycywilizacyjną tyradą bezpośrednio w Amerykę, ale nietrudno było się domyślić, jakie społeczeństwo krytykuje. W „Pigmeju” chodzi o USA, które pisarz pokazuje wręcz palcem. Ustami bardzo oryginalnego i groteskowego narratora opowiada historię absurdalną, komiksową, obrazoburczą i prześmiewczą. Uwaga! Rozpoczyna się szeroko zakrojona operacja „Chaos”!

 

Mimo ostrzeżenia, zachęcamy do lektury całości recenzji powieści Pigmej, którą to - recenzję, nie powieść - napisał Marcin.

Króciak

Czasem jest taki dzień, że to aż Nie dzień. Sprawę przybliża dziś Marcin Zwoleń.

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Arne Dahl - Bezdroża

Były detektyw Sam Berger otwiera oczy i nie ma pojęcia, gdzie jest. Otacza go biel, świat pozbawiony kształtów. Towarzyszy mu Molly Blom. Wkrótce Berger zaczyna rozumieć, że oboje uciekają przed wymiarem sprawiedliwości, który przestał być sprawiedliwy.

W zapierającej dech w piersiach kontynuacji międzynarodowego bestsellera Pustkowia Sam i Molly otrzymują zadanie powiązane z nieprzyjemną sprawą z przeszłości. Morderca już dawno został skazany i osadzony w więzieniu, ale czy to naprawdę on jest sprawcą?

Mrożącą krew w żyłach podróż przez lodowate serce mroku. To Arne Dahl w szczytowej formie.


Jan-Erik Fjell - Kapuś

Nowy Jork, 1960 rok. Vincent Giordano zostaje przyjęty do znanej rodziny mafijnej Locatelli i przeżywa swój chrzest bojowy: ma zlikwidować kapusia. Tymczasem współcześnie w norweskim Fredrikstad ginie jeden z najbogatszych mieszkańców miasta. Policja podejrzewa, że motywem mogą być finanse.

Śledztwo prowadzi sierżant Anton Brekke z norweskiej policji kryminalnej, Kripos. Wesoły, nieco przy tuszy, bezczelny, lubi kobiety i grę w pokera. Pomaga mu młody, ambitny stażysta, Magnus Torpem. Kolejne tropy prowadzą do nieoczekiwanych wniosków, opowieści splataja się ze sobą, prowadząc do zaskakującego zakończenia.

Kryminał z najwyższej półki, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony – Kurt Hanssen, „Dagbladet”

Chociaż jest to pierwszy kryminał Fjella, widać, że autor opanował rzemiosło. Sto procent rozrywki – Ingvar Ambjørnsen, „VG”

Trzymający w napięciu kryminał z oryginalnym detektywem w roli głównej – Ola A. Hegdal „Dagens Næringsliv”

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Krzysztof Piskorski - Zadra

Kamień węgielny polskiego steampunku, nominowana do wielu literackich nagród Zadra, powraca po latach w nowym, rozszerzonym, jednotomowym wydaniu.

Odkryj początki epoki Etheru w powieści poprzedzającej książkę Czterdzieści i cztery, która przyniosła Krzysztofowi Piskorskiemu uznanie krytyków i fanów oraz najważniejsze w dziedzinie polskiej fantastyki nagrody – im. Janusza A. Zajdla oraz Jerzego Żuławskiego.

Rok 1819. Energia próżni pchnęła Europę w nową erę. Niebo zarasta trakcjami etherowej kolejki, uczeni projektują maszyny liczące, a cewki Morthiene’a zasilają równie potężne, co niestabilne bramy. Młody wynalazca Maurice Dalmont wpada na trop tajemniczego odkrycia, podczas gdy narzeczony jego siostry, Stanisław Tyc, rusza w szeregach Legii Nadwiślańskiej do Nowej Europy, by walczyć o ziemie, które Napoleon obiecał Polakom. Ether jest jednak zdradliwy, a Nowa Polska to miraż skrywający mroczny sekret.

Oto świat, jakiego jeszcze nie widzieliście. Szable i etherowe kulomioty. Cylindry i telepatyczne obręcze. Armaty i żywe trupy. Dorożki i powietrzna kolej. Koronkowe parasolki i szamańska magia. Początek nowej epoki – oraz wynalazek, który może ją przedwcześnie zakończyć.


Janusz Leon Wiśniewski - Spowiedź niedokończona

Prehistoryczni rodzice, rozpędzona ewolucja, współcześni Adam i Ewa.

Nowa książka Janusza Leona Wiśniewskiego. Jak zawsze zaskakująca i inspirująca.

Spowiedź niedokończona to zbiór krótkich, ale niezwykle intrygujących tekstów, którymi Janusz Leon Wiśniewski po raz kolejny udowadnia, że mniej czasem znaczy więcej. Rozumie też nasze szalone czasy jak rzadko który pisarz.

Nowości wydawnictwa Filia

Alek Rogoziński - Kto zabił Kopciuszka?

Jeden bal.
Jeden martwy Kopciuszek.
I dziesięć osób, które miały powód, by zabić.

Autorka powieści kryminalnych Róża Krull otrzymuje zaproszenie na wielki bal charytatywny, gdzie spotyka kilka postaci znanych z pierwszych stron gazet. Kiedy w czasie imprezy dochodzi do morderstwa, okazuje się, że każdy z gości miał powód, aby go dokonać. W tym i znany bloger Mario, przyjaciel Róży, która, aby oczyścić go z podejrzeń, zaczyna własne śledztwo…

„Kto zabił Kopciuszka?” to kolejna opowieść o komediowo-kryminalnych przygodach Róży Krull. Jeśli chcesz przeczytać o innych jej śledztwach, sięgnij też po powieści „Do trzech razy śmierć" i „Lustereczko, powiedz przecie".


Rachel Abbott - Droga ucieczki

Czasem w najcichszych miejscach skrywają się najmroczniejsze sekrety…

Nowości wydawnictwa SQN

Jacek Łukawski - Kraina Martwej Ziemi. Tom 3. Pieśń i krzyk

Gdy bogowie odwracają twarze, pieśń zwycięstwa i krzyk rozpaczy niosą się wśród bezkresu Martwej Ziemi.

Arthorn, niegdyś przykładny oficer, po tym jak zdradziła go królowa, lojalność władzy ma w głębokim poważaniu. Najchętniej zaszyłby się w spokojnej Asnal Talath u boku ukochanej – tyle że właśnie trafił do niewoli.

Valesca straciła pamięć. Przy sobie ma jedynie tobołek ze starym mieczem. Kiedy wspomnienia zaczynają wracać, pojmuje, że czeka ją zadanie wielkiej wagi. Lecz najpierw musi odnaleźć Arthorna. Korzysta w pomocy pewnego tajemniczego podróżnika i… czarnego kota podejrzanej proweniencji.

Do króla Aurissa dociera, że objął tron w fatalnym czasie. Jego Wondettel zamierza zająć tereny do niedawna opanowane przez Martwicę, lecz takie same prawa rości sobie Nife, potężny sojusz ze wschodu. Zbliża się wojna, jakiej nie pamiętano od stuleci. Żadna ze stron nie wie, że starzy bogowie mają własne plany.

JACEK ŁUKAWSKI (ur. 1980)
Urodził się w Kielcach, z zawodu jest grafikiem komputerowym. Gdy nie miał jeszcze obowiązków, a miał czas, machał mieczem i strzelał z dział czarnoprochowych. Hartował ciało i ducha w organizacji strzeleckiej, brał udział w zawodach sprawnościowych i ćwiczył karate. Próbował też jeździć konno. Zwiedzał Polskę autostopem i na motocyklu. Zaczytywał się w książkach historycznych i fantasy. Jest laureatem wojewódzkiego konkursu Talenty 2000. Po kilkunastu latach przerwy napisał cykl opowiadań, które pojawiły się drukiem w antologii Gawędy motocyklowe. Współtworzył kwartalnik motocyklowy „Swoimi Drogami”. Wraz z żoną mieszka w pobliżu chęcińskiego zamku.

Pieśń i krzyk to ostatni tom serii Kraina Martwej Ziemi.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Fernando Sobral - Lizbończyk

Nocą Lizbona to widmowe miasto, w którym roi się od zbrodni. Od miłości. I od lęków. Tam, gdzie kończy się jedna Lizbona i zaczyna druga, jedynie wielkie reklamy stwarzają pozory szczęścia. Detektyw Manuel da Rosa dobrze o tym wie.

Jego conocne włóczęgi przez stolicę urywają się, gdy ginie Ernesto Ávila, handlarz dziełami sztuki. W miarę jak detektyw odkrywa Lizbonę pełną odmiennych aromatów i kultur, zagłębia się on także w tajemniczą przeszłość zmarłego - człowieka, który nie chciał, żeby go znano. Przypomina mu to o czasie, gdy on sam starał się zapomnieć własną tożsamość. I o związku z Aną Moreno. Wszystko gmatwa się wraz z przybyciem fascynującej i tajemniczej postaci, Susany Wong, która może stanowić klucz do wszystkich sekretów.


Dominik W. Rettinger - Kommando Puff

Za jaką cenę warto przetrwać?

Czy w piekle można uratować swoje człowieczeństwo?

Dramatyczne losy młodej kobiety, która, ratując się z koszmaru obozu Auschwitz-Birkenau, decyduje się pracować jako prostytutka w Kommandzie Puff, domu publicznym otwartym w 1943 r. przez SS w głównym obozie. Jej walka o przetrwanie i chora niebezpieczna miłość oficera SS, przeplatają się z opartą na faktach relacją z obozowego życia i funkcjonowania esesmańskiego domu publicznego, nigdy wcześniej nieopisanego w literaturze.

 


Kuba Wojtaszczyk - Słońce narodu

Nowości wydawnictwa Marginesy

Marta Guzowska - Ślepy archeolog

Tom Mara jest błyskotliwym, pewnym siebie i odnoszącym spore sukcesy archeologiem, szefem wykopalisk na Krecie. I od lat jest niewidomy. Stracił wzrok jako osiemnastolatek podczas trzęsienia ziemi. Ma jednak doskonały słuch, węch i niezwykle wrażliwy dotyk. Wykształcił pamięć niemal absolutną – pamięta dokładnie każdy kamień, a na podstawie zapachu powietrza i kąta padania promieni słonecznych na twarz jest w stanie podać dokładną lokalizację.

I uważa, że ma rzeczywistość pod kontrolą.

Aż na terenie wykopalisk ktoś znajduje ciała polskich turystów. Chwilę później ginie pies asystentki, a Tom zaczyna dostawać esemesy z zagadkami – jeśli ich nie odgadnie, asystentka także zginie. Mara podejmuje niebezpieczną grę. Wie, że przeciwnik nie cofnie się przed niczym.

Gdy rzeczywistość zaczyna płatać figle, Tom gubi się w domysłach. Ktoś chce go wrobić w kradzieże? Postradał rozum i wszystko mu się wydaje? A może to część misternego planu, w którym stawką jest jego życie?


Herman Lindqvist - Wazowie. Historia burzliwa i brutalna

Historia, którą czyta się jak najlepszy dreszczowiec.

Nowości wydawnictwa Albatros

Donato Carrisi - Dziewczyna we mgle

MAŁE WŁOSKIE MIASTECZKO SKRYWA MROCZNĄ TAJEMNICĘ.

CZY TO MOŻLIWE, ŻEBY MŁODA DZIEWCZYNA PO PROSTU ROZPŁYNĘŁA SIĘ WE MGLE?

CO TAK NAPRAWDĘ SIĘ Z NIĄ STAŁO?

Detektyw Vogel zrobi wszystko, aby rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia. Kiedy dziennikarze z całego kraju zjeżdżają do prowincjonalnego miasteczka, zasypując jego mieszkańców pytaniami, Vogel jest pewien, że w ogólnym zamieszaniu uda mu się trafić na jakiś trop.
Wskazówki okazują się jednak mylące, fałszywe ślady tylko oddalają go od prawdy, a leżące na uboczu górskie miasteczko wydaje się zdecydowanie bardziej mroczne, niż można by przypuszczać…
 
KSIĄŻKA MIESIĄCA TYGODNIKA „SUNDAY TIMES”.

ZACHWYCI FANÓW KLIMATYCZNYCH WŁOSKICH KRYMINAŁÓW DONNY LEON.

PONAD TRZY MILONY KSIĄŻEK SPRZEDANYCH NA CAŁYM ŚWIECIE!

W KWIETNIU DO KIN TRAFI EKRANIZACJA POWIEŚCI W REŻYSERII DONATO CARRISIEGO


Lorena Franco - Ona to wie

Thriller hiszpańskiej autorki w niczym nieustępujący Dziewczynie z pociągu
 
CZY RZECZYWIŚCIE WIECIE, KIM SĄ BLISCY WAM LUDZIE?
 
Spokojne osiedle pod Barceloną.

Ignorowana przez męża, uzależniona od alkoholu i środków uspokajających Andrea  spędza całe dnie na obserwowaniu przez okno życia sąsiadów.

A zwłaszcza idealnego małżeństwa mieszkającego po drugiej stronie ulicy.

Beznadziejną rutynę przerywa zniknięcie sąsiadki z naprzeciwka. Alkohol i tabletki to nie najlepsze połączenie. Andrea nie może mieć pewności, czy to, co widzi i słyszy, rzeczywiście się dzieje, czy rodzi się w jej zamroczonym umyśle. A może to wytwór fantazji niespełnionej pisarki?

Nowości wydawnictwa Czarne

Gillian McCain, Legs McNeil - Please kill me

Punkowa historia punka

Na przełomie lat 60.i 70. XX wieku przez społeczeństwo Stanów Zjednoczonych przeszło tornado zmian. Zamieszki w Detroit, wojna w Wietnamie, hasła make love not war czy flower power podczas hipisowskich wieców, panoszące się rasizm, homofobia i szowinizm. Odpowiedź Nowego Jorku na wszystko, co działo się w tych latach, mogła być tylko jedna – awangardowa, wulgarna, pozbawiona zasad i zdrowego rozsądku. Punk. Jedna z najważniejszych subkultur w historii, która wywarła ogromny wpływ na modę, kulturę i sztukę, choć paradoksalnie jej u podstaw leżała jedynie kontestacja rzeczywistości bez politycznego zaangażowania.

Kultowa książka Legsa McNeila (założyciela pisma „Punk”) oraz Gillian McCain to pierwszy i jedyny tak obszerny zapis historii punka w Stanach Zjednoczonych, przedstawiony w absolutnie nowatorskiej formie. Wypowiedzi najważniejszych postaci nowojorskiej sceny – od Andy’ego Warhola i protopunkowych MC5, The Stooges czy Velvet Underground, przez awangardowy teatr queerowy, bywalców CBGB, Patti Smith, Richarda Hella i New York Dolls, aż po schyłkowy okres lat 70., świadków słynnej historii Sida i Nancy czy odchodzących ze sceny ojców założycieli, bez cenzury wprowadzają nas w pełne seksu, narkotyków i rock’n’rolla sale zadymionych klubów i ciasnych nowojorskich mieszkań.

Please kill me. Punkowa historia punka stanowi najpełniejszy zapis historii narodzin i upadku jednego z najradykalniejszych ruchów kontrkulturowych w historii muzyki, sztuki i filmu. To również doskonała podróż do narkotycznego Nowego Jorku lat 60. i 70., gdzie poezja mieszała się z papierosowym dymem, a gitarowe sprzężenia wibrowały w zagubionych duszach „pustej generacji”.

Nowość wydawnictwa Zwierciadło

Ałbena Grabowska - Lot nisko nad ziemią

Nowe wydanie porywającej powieści Ałbeny Grabowskiej, jednej z najlepszych polskich pisarek.

Weronika Przybyszewska dorasta w czasach, w których lepiej się nie wyróżniać i nie marzyć. Mimo to, realizuje pragnienia  – pracuje w wymarzonym zawodzie i spotyka miłość, o jakiej marzą wszystkie kobiety. W szczęśliwym życiu Weroniki dochodzi jednak do tragedii – Sławek, miłość jej życia, ginie w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. W jednej chwili  świat Weroniki rozsypuje się w proch. Czy uda się jej stworzyć nowy?  Jakim kosztem? Lot nisko nad ziemią to studium powrotu do życia po trudnych doświadczeniach życiowych, które nie dają jednoznacznych odpowiedzi. To także doskonale napisane studium życia współczesnej kobiety – jej marzeń, szczęścia i rozpaczy, trzymające w napięciu od pierwszych stron, aż do zaskakującego zakończenia.    

„Pisząc tę książkę chciałam pokazać, że nawet smutna historia może być piękna. Sądzę, że nie trzeba bać się trudnych tematów. Strata, żal i ból są trudne, ale warto pokazać  jak rodzi się nadzieja.”   
Ałbena Grabowska

Nowość wydawnictwa Bukowy Las

Peter Bognanni - To, co widzę bez ciebie

Siedemnastoletnia Tess Fowler rzuca liceum, ponieważ nie potrafi normalnie funkcjonować po tym, jak dowiaduje się, że nie żyje Jonah – chłopak, z którym od paru miesięcy kontaktowała się codziennie, wymieniając żartobliwe, czułe SMS-y i maile. Jemu pierwszemu wyznała miłość, a on odwzajemnił jej uczucie. Nie miała żadnych podstaw, by przypuszczać, że Jonah zamierza popełnić samobójstwo. Tess nadal do niego pisze, radząc sobie w ten sposób z rozpaczą i żałobą. Ku swemu zaskoczeniu pociechę odnajduje w najmniej oczywistym zajęciu: pomagając ojcu w prowadzeniu firmy zajmującej się alternatywnymi usługami pogrzebowymi. Tess coraz bardziej angażuje się w działalność ojca i oboje realizują się, pomagając swoim klientom oraz sobie nawzajem. Jednak miłość, cierpienie i życie to zjawiska o wiele bardziej skomplikowane, niż Tess się spodziewała. Zwłaszcza gdy otrzymuje wiadomość, która stawia jej świat na głowie.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Hubert Klimko–Dobrzaniecki - Bornholm, Bornholm

Niemcy, początek drugiej wojny światowej. Horst Bartlik mieszka w niewielkim miasteczku, prowadzi ustabilizowane, pozbawione wstrząsów życie. Dwie okoliczności decydują o jego dalszym losie. Odkrywa, że nie kocha już swojej żony, a następnie zostaje wysłany na wojnę. Skierowany do bazy na Bornholmie odzyskuje dawną pewność siebie, męskość. Okaże się, że wojna przyniesie mu szansę na miłość.

Historia Bartlika przerywana jest inną opowieścią, opowieścią młodego mężczyzny. Jego jedyną słuchaczką jest pogrążona w śpiączce matka: bohaterka jego historii, obiekt synowskiej miłości i nienawiści. Obu narratorów i ich oddalone od siebie czterdziestoletnim odstępem czasu opowieści łączą subtelne elementy pozwalające przejść z jednej płaszczyzny literackiej do drugiej. Fotografie oglądane przez jednego z narratorów zostały kiedyś zrobione przez drugiego; odnaleziony w szopie zabytkowy aparat fotograficzny jest własnością drugiego bohatera. "Bornholm, Bornholm" mówi o braku porozumienia między bliskimi, niemożności nawiązania relacji pełnej ufności i zrozumienia. Bez tego mąż po latach małżeństwa zastanawia się nad sensem przysięgi, a syn nie ma w sobie odwagi, by zaprotestować przeciw nadopiekuńczości matki. Dobrzaniecki opisuje skomplikowane relacje z mieszaniną ironii i powagi; nostalgia łączy się z surowym opisem codzienności, wyobcowania i często bolesnych, przejmujących relacji rodzinnych.

(I wydanie w Znaku w 2011 r.)

Nowości wydawnictwa Jaguar

Dana Reinhardt - Powiedz wreszcie prawdę

Czy miłość może być uzależnieniem? Gdzie przebiega granica pomiędzy wzajemnym oddaniem a całkowitym wyrzeczeniem się własnej osobowości?
Siedemnastoletni River nie jest typem superbohatera, wręcz przeciwnie. Wrażliwy, łagodny i trochę wycofany, łatwo poddaje się woli innych, zwłaszcza swojej dziewczyny, Penny. Kiedy ta zdecydowanym posunięciem zrywa ich związek, czuje się wprawdzie skrzywdzony, ale i tak zrobiłby wszystko, żeby ją odzyskać. Nawet kosztem własnej godności.
Tymczasem złośliwy los i przypadkowe sytuacje wplątują go w sieć kłamstw i zmuszają do fantazjowania, zapętlając życie coraz dotkliwiej.
A dokoła ważne sprawy, prawdziwe problemy innych ludzi, starzy i nowi przyjaciele wyczuwający nieszczerość, zatroskana rodzina i rodzące się nowe uczucie…


Alice Pantermüller, Daniela Kohl - Pamiętnik Zuzy-Łobuzy, tom 10

Impreza na zamku

Dziesiąty tom uwielbianej przez dzieci Zuzy-Łobuzy! W przygotowaniu kolejne części.
Seria w stylu niezapomnianych Dzienników cwaniaczka i Hani Humorek. Przezabawne zapiski jedenastoletniej Zuzy, jej przyjaciółki Zośki oraz kumpla Pawełka, czyli bandy Wściekłe Króliki. Znakomite połączenie narracji z komiksem, zabawy z edukacją.

Juhuhubileusz! Babcia z dziadkiem obchodzą złote gody w starym zamku!!! Zjeżdża się cała rodzina, a tata już wszystko zorganizował. Podchody, wycieczki i występ Zuzy. O rany! Zuza najchętniej zostałaby w domu. Wszystko jednak się dobrze kończy, głównie dzięki nowym kuzynom z Australii. Rodzina Piotrowskich przeżywa kolejną wielką przygodę!

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Olga Gromyko - Wiedźma naczelna

Uwielbiana przez czytelników Wolha Redna powraca w trzecim tomie bestsellerowych Kronik Belorskich autorstwa Olgi Gromyko – znanej w Polsce m.in. dzięki znakomitej trylogii Rok Szczura.

„Zawód: wiedźma” i „Wiedźma opiekunka” to za mało? Przygotujcie się, bo „Wiedźma naczelna” dostarcza jeszcze większej dawki emocji, magii i humoru spod znaku Kronik Belorskich!
Będzie śmiesznie, będzie niebezpiecznie, będzie upiornie i emocjonująco. Życie najbardziej W.Rednej wiedźmy na świecie przejdzie prawdziwą rewolucję, a ona sama znów będzie przygniatać sarkazmem, imponować odwagą i rozczulać urokiem osobistym.
Ale czy uda jej się uniknąć spalenia na stosie?
Albo stanięcia na ślubnym kobiercu?
Powróćcie do świata Belorii, aby przekonać się, czym tym razem zaskoczy Was Olga Gromyko!

Cykl Kroniki Belorski to sześć tomów opowieści Olgi Gromyko osadzonych w magicznym świecie Belorii. „Zawód: wiedźma”, „Wiedźma opiekunka” i „Wiedźma naczelna” są już na rynku, a wkrótce ukażą się również kolejne tomy cyklu: „Wiedźmie opowieści”, „Wierni wrogowie” oraz „Kroniki Belorskie”.

Nowość wydawnictwa Mag

Neil Gaiman - Rzeczy ulotne

W swoim drugim, oszałamiającym zbiorze ponad trzydziestu opowiadań Neil Gaiman zapuszcza się na niezbadane terytoria pomiędzy życiem i śmiercią, percepcją i rzeczywistością, ciemnością i światłem.

Rzeczy ulotne, poruszające zmysły, wyobraźnię i serce, to cudowny dar jednego z najniezwyklejszych artystów naszych czasów.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Michał Gołkowski - Spiżowy gniew

Nikt nie wie, kim jest ten człowiek. Wiadomo tylko, że do Hatwaret nadszedł z pustyni. Pewnego dnia pojawił się w zaułku żebraków i po prostu trwał, pozornie bez celu. Do dnia, gdy nagle zniknął za bramami pałacu.
Od tego momentu historia Hatwaretu i Messembrii zaczyna toczyć się nowym torem, przerażającym i niezrozumiałym. Destrukcja i chaos zataczają coraz szersze kręgi, starania o pokój i współpracę zdają się odchodzić w przeszłość.

Zupełnie, jakby jeden przybysz znikąd mógł wpłynąć na losy państw i tysięcy ludzi.

Informacja wydawnictwa Rebis

Dom Wydawniczy Rebis na Gdańskich Targach Książki (16-18 marca 2018)

DOM WYDAWNICZY REBIS zaprasza na pierwszą edycję Gdańskich Targów Książki, która odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
(16-18 marca 2018)!

STOISKO 68

Z okazji pierwszych Gdańskich Targów Książki przygotowaliśmy program wydarzeń towarzyszących:

Sobota – 17.03.2018

15.00 – 16.00 – Dariusz Domagalski, autor „Cyklu krzyżackiego” podpisuje swoje książki (stoisko 68).

15.00 – 16.00 – Rafał Dębski podpisuje swoje książki, w tym najnowszą Ramię Perseusza. (stoisko 68).

17.00 – 18.00 – Zosia Cudny, znana blogerka i autorka Razem w kuchni podpisuje swoje książki (stoisko 68)

Rat Queens. Tom drugi: Dalekosiężne macki N’Rygotha – Kurtis J. Wiebe, Roc Upchurch, Stjepan Šejić

Dalekosiężne macki vs okazałe jądra

Maciej Rybicki

Przy okazji recenzowania pierwszego tomu „Rat Queens” zwracałem uwagę na fakt, że nie ma na polskim rynku komiksowym wielu serii (szczególnie zza Oceanu), które prezentowałyby luźne, humorystyczne podejście do konwencji fantasy. Seria Kurtisa J. Wiebego i Roca Upchurcha była więc pewnym powiewem świeżości, prezentując stylistykę znacznie odbiegającą od frankofońskiego ujęcia tematu. Przerysowane, rubaszne i ociekające nieco przaśnym humorem przygody czterech najemniczek zrobiły jednak całkiem niezłe wrażenie. Pozostawało tylko czekać, na to, czy drugi tom utrzyma poziom początku serii.

Kurtis J. Wiebe, Roc Upchurch oraz Stjepan Šejić w Subiektywnie

Przy okazji recenzowania pierwszego tomu „Rat Queens” zwracałem uwagę na fakt, że nie ma na polskim rynku komiksowym wielu serii (szczególnie zza Oceanu), które prezentowałyby luźne, humorystyczne podejście do konwencji fantasy. Seria Kurtisa J. Wiebego i Roca Upchurcha była więc pewnym powiewem świeżości, prezentując stylistykę znacznie odbiegającą od frankofońskiego ujęcia tematu. Przerysowane, rubaszne i ociekające nieco przaśnym humorem przygody czterech najemniczek zrobiły jednak całkiem niezłe wrażenie. Pozostawało tylko czekać, na to, czy drugi tom utrzyma poziom początku serii.

 

Utrzymuje? Tego się dziś dowiemy od Maćka. W Subiektywnie do przeczytania recenzja drugiego tomu Rat Queens, zatytułowanego Dalekosiężne macki N’Rygotha.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Marco Rovelli - Zielone oczy wolności

Historia partyzantki, która poświęciła życie za wolność swojego narodu i walkę z ISIS.

Wolność ma twarz młodej kobiety o przenikliwych zielonych oczach i ciepłym uśmiechu. Trzyma przy boku kałasznikowa, z którym nie rozstaje się nawet na chwilę.
Wolność to wspomnienie rodzinnej wioski, beztroski dziecięcych lat, wspólnego tańca, setek lat tradycji. To ojczysty język, święta i właśni bohaterowie. To możliwość decydowania o własnym losie.

Avesta Harun była kurdyjską bojowniczką, która wraz z tysiącami innych partyzantów walczyła o odzyskanie historycznych ziem Kurdystanu. Zginęła w 2014 roku.

Marco Rovelli (ur. 1969) - pisarz i muzyk, współpracuje z włoskim dziennikiem „Il manifesto”. Podczas pisania biografii Avesty Harun dotarł do obozów kurdyjskich partyzantów na pograniczu Iranu i Iraku.


Ewa Nowak - Kiedyś na pewno

Nie otwierajmy złu drzwi, bo potem tak strasznie trudno je zamknąć.

Nowość wydawnictwa Rebis

Joe Windy - Strażnicy Globusa. Tom 2. Central Park. Kraina Koe

Magia jest na wyciągnięcie ręki! Daj się wciągnąć opowieści o mocy wyobraźni, sile przyjaźni, odwadze i determinacji, które są w każdym z nas.

Nie zwykła podróż trwa! Patryk, Algrid i Ogi mają coraz mniej czasu, by odnaleźć magów i odkryć tajemnicę Koe. Po drodze będą musieli zmierzyć się z wrogami, ale i z własnymi słabościami. Czy uda im się wygrać i uratować usychające drzewa? Przyjaciele stanęli przed wielkim wyzwaniem i muszą trzymać się razem. Najbliższe dni będą dla nich prawdziwą próbą…

Central Park. Kraina Koe tom 2 trafia właśnie do księgarń.

Przeżyj przygodę z bohaterami książki! Dzięki darmowej aplikacji mobilnej możesz już teraz zwiedzić Central Park i Krainę Koe. Tam gdzie na wielkich łąkach nowojorczycy urządzają pikniki i bawią się z psami, rozciągają się bezkresne stepy Koe, stawy zamieniają się w morza, a drogi w głębokie, niebezpieczne wąwozy.

Joe Windy (Olaf Jarzemski) – podróżnik, alpinista, szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Nieustannie szuka inspiracji w otaczającym go świecie. Central Park. Kraina Koe, niezwykła opowieść dla młodszych czytelników, to jego debiut literacki. Na co dzień autor prowadzi firmę marketingową i podąża za marzeniami

Hellboy Tom 2. Spętana trumna. Prawa ręka zniszczenia – Mike Mignola

Rysowanie konturów

Marcin Knyszyński

W pierwszym tomie nowej edycji przygód Hellboy’a mogliśmy przeczytać dwie dłuższe opowieści, które fabularnie były dość wyraźnie powiązane ze sobą. Tajne plany rosyjskiego czarownika Rasputina, w których nasz czerwony przybysz z piekła ma odegrać niebagatelną rolę, stanowiły oś wydarzeń. Drugi tom jest skonstruowany zupełnie inaczej. Otóż tym razem dostajemy zbiór piętnastu opowiadań, pulpowych opowieści niesamowitych, połączonych tylko poprzez postać głównego bohatera. Najważniejszy wątek serii, czyli przeznaczenie Hellboy’a i tajemnica jego pochodzenia, jest tu zepchnięty zdecydowanie na dalszy plan (choć nie całkowicie), podobnie zresztą jak całe Biuro Badań Paranormalnych i Obrony.

Wszystkie historie z drugiego tomu „Hellboy’a” powstały jeszcze przed 2001 rokiem, kiedy to światło dzienne ujrzała kolejna długa „powieść” o piekielnym chłopcu – „Czerw zdobywca”. Niektóre z nich, te dość wczesne, zebrane zostały kiedyś w „Spętanej trumnie”; inne, późniejsze, złożyły się na „Prawą rękę zniszczenia”. Scott Allie w przedmowie nazywa ostatnie lata dwudziestego wieku „środkowym okresem Mike’a”, kiedy to autor „Hellboy’a” tworzył przede wszystkim krótkie formy, czyli to, co lubi najbardziej. Zupełnie jak w serialu „Z archiwum X” mamy do czynienia zarówno z opowiadaniami bezpośrednio budującymi mitologię świata Mignoli, jaki i z epizodami pojedynczymi, oderwanymi od głównego wątku. Najczęściej jest tak, że Mike Mignola bierze na tapetę jakieś stare ludowe podanie (głównie staroangielskie lub irlandzkie) i czyni jego założenia realnymi w świecie komiksu. Następnie wysyła czerwonego diabła w sam środek piekielnej zadymy, aby ten zrobił porządek z nadnaturalnym zagrożeniem.

Mike Mignola w Subiektywnie

W pierwszym tomie nowej edycji przygód Hellboy’a mogliśmy przeczytać dwie dłuższe opowieści, które fabularnie były dość wyraźnie powiązane ze sobą. Tajne plany rosyjskiego czarownika Rasputina, w których nasz czerwony przybysz z piekła ma odegrać niebagatelną rolę, stanowiły oś wydarzeń. Drugi tom jest skonstruowany zupełnie inaczej. Otóż tym razem dostajemy zbiór piętnastu opowiadań, pulpowych opowieści niesamowitych, połączonych tylko poprzez postać głównego bohatera. Najważniejszy wątek serii, czyli przeznaczenie Hellboy’a i tajemnica jego pochodzenia, jest tu zepchnięty zdecydowanie na dalszy plan (choć nie całkowicie), podobnie zresztą jak całe Biuro Badań Paranormalnych i Obrony.

Marcin kontynuuje przygodę z Hellboy'em recenzując drugi tom serii p.t. Spętana trumna. Prawa ręka zniszczenia.

Longar

Dziś w dziale longarów czekają na Was Obcy na pokładzie, zaproszeni przez Agnieszkę Zapart.

Nowość Wydawnictwa Kobiecego

Tim Peake - Zapytaj astronautę

Wszystko, co chcesz wiedzieć o kosmosie! Dowiedz się jak wygląda praca prawdziwego astronauty i odkryj kosmiczne ciekawostki, które wbiją cię w fotel.
Czy w kosmosie jest szybki internet? Kiedy człowiek postawi stopę na Marsie? Jak pachnie przestrzeń kosmiczna? Czy w stanie nieważkości da się korzystać z iPada? Czy każdy z nas może zostać astronautą?
Czy zdarzyło ci się patrzeć w nocne niebo i zastanawiać się, jakie tajemnice może skrywać ogrom przestrzeni kosmicznej? Czy wyobrażałeś sobie kiedyś, jak to jest być astronautą i patrzeć na Ziemię z góry?
Wcale nie musisz aplikować o pracę w agencji kosmicznej, aby poznać odpowiedzi na te i setki innych pytań, na które w niniejszej książce odpowiada brytyjski astronauta, Tim Peake.
Dzięki tej wspaniałej książce poczujesz się jak prawdziwy badacz kosmosu: usłyszysz ryk silników startującej w kosmos rakiety, zerkniesz w nocne niebo, by zobaczyć okrążającą Ziemię Międzynarodową Stację Kosmiczną i przekonasz się, jakie to jest podziwiać wschody i zachody słońca… 16 razy na dobę.
Ten pełen pasji do nauki przewodnik po życiu w kosmosie zabierze cię w niezwykłą podróż w kosmos, pokaże tajniki pracy astronauty i odkryje cuda technologii kosmicznej stworzonej przez człowieka.

Nie pozwól nikomu, aby powiedział ci, że nie możesz czegoś osiągnąć. – Tim Peake

Tim Peake – pilot i astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pochodzący z Wielkiej Brytanii. W 2016 roku ukończył misję Principia, w trakcie której przez pół roku pracował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Ekspedycji 46/47. Od lat jest ambasadorem brytyjskiej nauki i kariery w przestrzeni kosmicznej. Bardzo chętnie udziela się w mediach społecznościowych i uczestniczy w spotkaniach, promując naukę i inżynierię wśród uczniów szkół.

Nowość wydawnictwa Świat Książki

Bożena Fabiani - Moje gawędy o sztuce

Jestem tylko skromną pośredniczką między archiwum, biblioteką, muzeum a zwykłym zjadaczem chleba zainteresowanym starą sztuką. Tropię ślady artystów i dzielę się rezultatami z Czytelnikiem – pisze autorka.

„Pośredniczenie” to niezwykle ciekawe, pełne anegdot historycznych i biograficznych, opowiedzianych komunikatywnym językiem. Wśród bohaterów najsłynniejsi artyści włoscy, niderlandzcy, niemieccy i polscy doby renesansu, m.in. Michał Anioł, Rafael, Giorgione, Tycjan, Tintoretto, Correggio, Bronzino, Cellini, Lavinia Fontana, Sofonisba.

Nowość wydawnictwa Albatros

Paul Finch - Krwawe święto

Kiedy w Noc Guya Fawkesa zamiast kukły spalono żywcem mężczyznę, wydaje się, że doszło do nieszczęśliwego wypadku. Ale po odnalezieniu w walentynki dwojga młodych ludzi z przestrzelonymi sercami trudno uwierzyć, że zakochanych trafiła strzała Amora… Wygląda na to, że Kalendarzowy Zabójca rozpoczął swe łowy. Detektyw Mark „Heck” Heckenburg jest na jego tropie. Ofiar stale przybywa, a ciążąca na Hecku presja ze strony opinii publicznej spędza mu sen z powiek. Musi odnaleźć zabójcę, zanim ten uderzy po raz kolejny.

Nowość wydawnictwa Fronda

Szymon Nowak - Niechciani generałowie

Bohaterowie i legendarni dowódcy. Po wojnie nie mogli wrócić do Polski. Dawny sojusznik – Wielka Brytania przestała życzliwie traktować wojennych uchodźców w mundurach. Przestali być potrzebni. Aby utrzymać rodziny, kawalerowie Orderu Virtuti zostawali barmanami, tapicerami i nocnymi stróżami.
Najnowsza książka Szymona Nowaka opisuje losy dziewięciu wybitnych polskich dowódców, którzy podczas II wojny światowej walczyli na froncie Zachodnim, ramię w ramię z aliantami. Niektórzy z nich, po zakończeniu wojny, nie uznawszy nowych komunistycznych władz, nie wrócili do Polski, ale pozostali na obczyźnie. Żeby związać koniec z końcem często podejmowali zwykłą pracę.
Na londyńskiej paradzie zwycięstwa w 1946 roku, w której obok Anglików i Amerykanów maszerowali nawet sanitariusze z Fidżi i oddziały robocze z Seszeli, zabrakło Polaków. Rząd Jego Królewskiej Mości na dwa tygodnie przed defiladą rozwiązał Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie.

Nowości oraz zapowiedzi wydawnictwa Egmont

Marzec w wydawnictwie Egmont

Wydawnictwo Egmont rozpoczyna wydawanie przygodowej serii komiksu europejskiego Gwiezdny zamek o podboju kosmosu w końcu XIX wieku. To fascynująca historia błyskotliwego wynalazcy i jego syna odnosząca się do tajnego bawarskiego programu kosmicznego stworzona przez francuskiego rysownika i scenarzystę Alexa Alice. Gwiezdny zamek to hołd dla Jules’a Verne’a.

Premierę będzie miał również Wehikuł czasu i inne opowieści. Antologia zbierająca wszystkie komiksy stworzone przez Waldemara Andrzejewskiego – jednego z najciekawszych rysowników „złotego” okresu polskiego komiksu (końca lat siedemdziesiątych XX wieku).

Na rynek trafi także Briggs Land - Kobieca ręka, saga kryminalna, która doskonale pasuje do niespokojnego świata, w jakim przyszło nam żyć.

Wydawnictwo Egmont kontynuuje również wydawanie albumów komiksowych z cyklu DC Odrodzenie (w oryginale DC Universe Rebirth), w której prezentujemy najważniejszych i najpopularniejszych superbohaterów. 14 marca do sprzedaży trafiły kolejne tomy w seriach: Flash – Pęd ciemności, Batman Detective Comics – Syndykat ofiar, Wonder Woman – Rok pierwszyOprócz tego 14. marca premierę miały:

Drugi tom zbiorczego wydania jednej z najsłynniejszych serii fantasy! Lanfeust z Troy

Drugi tom zbiorczy serii Książę nocy - Pełnia, Dziennik Maksymiliana. To słynny cykl francuskiego mistrza komiksu Swolfsa, autora takich serii jak Durango, Vlad czy Legenda.

Czwarty album z sześciotomowego, nowego wydania komiksowego bestselleru, Kaznodzieja.

Deadpool Classic prawda o początkach Deadpoola i niezwykłej więzi, która łączy go ze Śmiercią!

I kolejny komiks dla dzieci na podstawie filmu z gwiezdnej sagi, Star Wars – Imperium kontratakuje (Epizod V).

A 28. marca do sprzedaży trafią jeszcze:

BBPO - Plaga żab, czyli Biuro Badań Paranormalnych i Obrony, amerykańska agencja rządowa zajmująca się wszelkimi typami zjawisk nadnaturalnych. Album mistrza komiksu amerykańskiego, autora bestsellerowego cyklu Hellboy, Mike’a Mignoli.

Kolejna odsłona przygód legendarnego Jonaha Hexa, Kule nie kłamią

Zdrajca – Jim Butcher

Zdrajca

Jagoda Wochlik

Zanim w moje ręce wpadła pierwsza książka z cyklu „Akta Harry’ego Dresdena”, byłam świeżo po obejrzeniu serialu. Spodobał mi się, więc kiedy na polskim rynku wydawniczym, nakładem Maga, pojawił się pierwszy tom, postanowiłam się z nim zapoznać. I tak ta nasza znajomość trwa od jakichś siedmiu lat. Razem przebrnęliśmy przez jego jedenaście przygód. Z czasem czytanie o Dresdenie stało się dla mnie pewnego rodzaju wstydliwą przyjemnością, niby wiedziałam, że to już nie to samo, co na początku, a jednak sięgałam po kolejne tomy,  chyba tylko z sentymentu do bohaterów.

Na progu sutereny Harry’ego pojawia się Morgan. Magowie od zawsze mieli ze sobą na pieńku. Nie darzyli się sympatią, a Morgan nigdy nie ukrywał, iż nie ufa Dresdenowi i najchętniej skróciłby go o głowę. Tym razem jednak odwiedza go, by prosić o pomoc. Wplątano go w zabójstwo członka Białej Rady. Jeśli nie udowodni swojej niewinności, zostanie osądzony i stracony. Dresden postanawia pomóc swojemu dawnemu przeciwnikowi.

W zasadzie jedenasty tom przygód Harry’ego Dresdena nie wyróżnia się na tle swoich poprzedników. Owszem, może jest ciut lepiej napisany, może ma nieco lepszą intrygę. Mimo wszystko Butcher od lat kopiuje w kolejnych książkach ciągle i ciągle ten sam schemat. Na początku powieści bohatera zawsze atakują nieznane siły. Potem próbuje odkryć, kto stoi za całym wielkim „spiskiem”. Na koniec jest ogromna rozwałka, niczym z filmu superbohaterskiego, której nasz mag nie ma szans przeżyć… a tu psikus, za każdym razem pokona Tego Złego i wyjdzie cało z opresji.

Fakt, jest to nudne. Ale serię ratują bohaterowie. Harry’ego, z jego niewyparzoną gębą i durnymi pomysłami, nie da się nie lubić. Karrin Murphy, jego przyjaciółka, policjantka o wyglądzie dobrej ciotki i wykopie Bruce’a Lee, też zapewne ma niejednego fana. No i któż nie czeka, aż ci dwoje, po tylu latach, wreszcie się zejdą. Choć w „Zdrajcy” pod tym względem nieco drgnęło, wciąż wydaje się, że ciągle nie jesteśmy na kursie kolizyjnym tych dwóch postaci.

Jim Butcher w Subiektywnie

Zanim w moje ręce wpadła pierwsza książka z cyklu „Akta Harry’ego Dresdena”, byłam świeżo po obejrzeniu serialu. Spodobał mi się, więc kiedy na polskim rynku wydawniczym, nakładem Maga, pojawił się pierwszy tom, postanowiłam się z nim zapoznać. I tak ta nasza znajomość trwa od jakichś siedmiu lat. Razem przebrnęliśmy przez jego jedenaście przygód. Z czasem czytanie o Dresdenie stało się dla mnie pewnego rodzaju wstydliwą przyjemnością, niby wiedziałam, że to już nie to samo, co na początku, a jednak sięgałam po kolejne tomy,  chyba tylko z sentymentu do bohaterów.

 

Dzisiaj w Subiektywnie Jagoda opowie nam co nieco o Zdrajcy.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Janice Y.K. Lee - Emigrantki (18 kwietnia 2018)

Trzy kobiety, trzy dramaty i jedno egzotyczne miasto.

Przejmująca opowieść o macierzyństwie, małżeństwie i przyjaźni.
Prawa do ekranizacji książki zakupiła firma producencka Nicole Kidman.

Trzy Amerykanki mieszkają z dala od ojczyzny w wielokulturowym Hongkongu. Ich rzeczywistość najlepiej opisują słowa – emigracja, wyobcowanie, samotność. Z pozoru niczym nie związane, obce sobie osoby złączy splot nieprzewidzianych zdarzeń.

Mercy skończyła niedawno studia na uniwersytecie i szuka pomysłu na życie. Hilary żyje w dobrobycie, zajmuje się domem, lecz wszystkie jej myśli pochłania pragnienie dziecka, które może ocalić rozpadające się małżeństwo. Z kolei Margaret, do niedawna szczęśliwa matka trójki dzieci, próbuje pogodzić się z niewyobrażalną stratą. Każda z kobiet walczy z własnymi demonami, a ich spotkanie odmieni wszystko.

Emigrantki to powieść, która łączy w sobie wszystko, za co kobiety na całym świecie pokochały Wielkie kłamstewka, Gotowe na wszystko i Seks w wielkim mieście. Prawa do ekranizacji książki nabyła firma producencka Nicole Kidman Blossom Films, a aktorka prawdopodobnie zagra jedną z głównych ról. Emigrantki otrzymały wyróżnienie Reader’s Prize przyznane przez „Elle Magazine” oraz Editor’s Choice w plebiscycie „The Bookseller”.

Informacja wydawnictwa Rebis

Dom Wydawniczy Rebis na Targach Książki Dziecięcej "Przecinek i Kropka"

Dom Wydawniczy REBIS zaprasza na Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, które odbędą się:
17-18 marca 2018
w warszawskich Arkadach Kubickiego (Plac zamkowy 4)
STOISKO 53

Na tegorocznych Targach Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka odbędą się warsztaty dla dzieci związane z premierą II tomu Krainy Koe!

Joe Windy, autor książek z serii "Strażnicy Globusa" spotka się z wielbicielami przygód Patryka i jego przyjaciół już:
17 marca (sobota)
w sferze warsztatowej – Królicza nora
godz. 13:00 - 14:00

100 naboi. Tom 1 – Brian Azzarello, Eduardo Risso

Zemsta wcale nie smakuje

Marcin Knyszyński

„100 naboi” to jeden z moich ulubionych komiksów. Piętnaście lat temu zaczytywałem się egzemplarzami pożyczonymi od kumpla. Przerabiałem to po kilka razy, zachwycony rysunkami i fabułą. Teraz, gdy Egmont wydał pierwszy tom zbiorczej edycji, przyszedł czas na weryfikację. I po przeczytaniu tej ponad 450-stronicowej cegły nadal uznaję „100 naboi” za rzecz genialną. To czysta esencja tego, czym komiks jest i powinien być, wzorcowy przykład tego medium.

Wyobraź sobie, że spotkała cię w życiu wielka krzywda i niesprawiedliwość. Lądujesz niesłusznie w więzieniu, ktoś zabija ci bliską, ukochaną osobę, twoje życie zostaje zniszczone. Musisz je budować na nowo, musisz żyć, choć nie widzisz już celu. I wtedy spotykasz pewnego starszego jegomościa z tajemniczym neseserem. Facet mówi ci, że w tej walizce są dowody obciążające winnego twojej tragedii, pistolet i sto naboi. Możesz sam wymierzyć sprawiedliwość. Pociski są nie do namierzenia. Policja, nawet jeśli przyłapie cię na gorącym uczynku, otrzyma dziwny telefon i błyskawicznie wyjdziesz na wolność. Ślady twojego aresztowania zostaną nieodwracalnie usunięte.

Brian Azzarello i Eduardo Risso w Subiektywnie

„100 naboi” to jeden z moich ulubionych komiksów. Piętnaście lat temu zaczytywałem się egzemplarzami pożyczonymi od kumpla. Przerabiałem to po kilka razy, zachwycony rysunkami i fabułą. Teraz, gdy Egmont wydał pierwszy tom zbiorczej edycji, przyszedł czas na weryfikację. I po przeczytaniu tej ponad 450-stronicowej cegły nadal uznaję „100 naboi” za rzecz genialną. To czysta esencja tego, czym komiks jest i powinien być, wzorcowy przykład tego medium.

 

Po takim wstępie oraz dalszej części recenzji 100 naboi napisanej przez Marcina, każdy komiksomaniak już chyba wie na co powinien przeznaczyć część oszczędności zanim wszystko pochłoną wielkanocne zakupy.

Drabble

Dziś Aleksandra Brożek przynosi nam Pitraszenie tak na jeden kęs, czyli w stu słowach prozą.

W Samo Południe CCCXXXVII - ogłoszenie wyników

Własne egzemplarze powieści Guillermo Del Toro i Daniela Krausa Kształt wody otrzymają dzisiaj  trzy osoby wylosowane spośród tych, które na zadane przez nas pytania udzieliły poniższych odpowiedzi.

Nagrodę przekazało nam wydawnictwo Zysk i S-ka.

 

1. "Wirus" i "Upadek" - Chuck Hogan

2. Najlepszy film, reżyser, scenografia oraz muzyka.

3. "Ostatnie dni Nowego Paryża" China Mieville - Marcin Knyszyński.

 

Nagrody otrzymują:

Magdalena Golec, Marek Franus, Magdalena Pałetko

 

Gratulujemy

Mail do przekazania nam adresów: odpowiedz@szortal.com

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Aaron Mahnke - Lore. Potworne istoty

Mieszkają w cieniu - w głębi lasu, w mroku nocy, w ciemnych zakamarkach naszych umysłów. Mówią o nich legendy i przesądy, średniowieczne zabobony i bajania  przekazywane z pokolenia na pokolenie: o wilkołakach i wendigo, poltergeistach i wampirach, goblinach i mściwych duchach.
W tej pięknie ilustrowanej książce gospodarz bestsellerowego podcastu „Lore” i serialu jest naszym przewodnikiem w fascynującej podróży po historii tych przerażających stworów, badającym nie tylko legendy, ale także to, co one mówią o nas samych.

Aaron Mahnke prowadzi nas na odludne tereny Pine Barrens w New Jersey, zamieszkiwane przez osławionego diabła o czerwonych ślepiach. Pokazuje potworne przypadki kanibalizmu - niektóre oficjalnie udokumentowane, inne będące jedynie wytworem wyobraźni... być może. Odwiedza słabo oświetlone pokoje, w których odbywają się seanse spirytystyczne, europejskie wioski nękane przez gremliny, a nawet Key West na Florydzie, siedzibę demonicznej lalki imieniem Robert.

W swojej książce Aaaron Mahnke uświadamia nam, że czasem prawda jest bardziej przerażająca niż najbardziej wyszukane fantazje.


Maria Strzykowska - Jak Zosia została pianistką, cz. II

Preludia, walce i scherza,
Czasami melodie „od serca”.
Życie nie znosi pustki i ciszy,
Życie to muzyka na 88 klawiszy.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

A.F. Harrold - Przyjaciel z szafy (18 kwietnia 2018)

Ilustracje: Emily Gravett

Możesz wszystko, co tylko sobie wyobrazisz.
 
Rudger to najlepszy przyjaciel Amandy Szuruburskiej. Taki wymyślony, ale to nie znaczy, że na niby. Każdy z nas przecież kiedyś miał albo nadal ma takiego powiernika.
 
Rudger mieszka w… szafie. Nikt poza Amandą nie może go zobaczyć. Do czasu. Pewnego dnia w drzwiach domu dziewczynki staje pan Trznadel. Łysy, grubawy, w hawajskiej koszuli. Przyszedł przeprowadzić ankietę. To jednak tylko pozory. Prawda jest taka, że pan Trznadel poluje na takich jak Rudger. Na wymyślonych. I już wyczuł niepozornego chłopca.
 
Gdy Amanda na skutek wypadku trafia do szpitala, Rudger zostaje sam. Czy zdoła ukryć się przed groźnym przybyszem? Krążą plotki, że pan Trznadel zjada wymyślonych…
 
To opowieść o miłości, przyjaźni, utracie oraz sile wyobraźni. Misternie ułożona przez angielskiego poetę, A. F. Harrolda, wspaniale zilustrowana przez Emily Gravett i pięknie przełożona na język polski przez Marię Jaszczurowską poruszy wszystkich, którzy wierzą w moc fantazji i dla których – tak jak dla Amandy – „każda książka to przygoda”.

Czerwony śnieg – Ian R. MacLeod

Ewolucja potwora

Marcin Knyszyński

Dwanaście lat temu „Wieki światła” Iana R. MacLeoda otworzyły najlepszą jak na razie fantastyczną serię wydawniczą w Polsce. „Uczta wyobraźni” zwolniła obecnie tempo, ale jakość pozostaje wysoka. Ostatnio znów pojawił się w niej MacLeod. „Czerwony śnieg” to jego najnowsza powieść, literacka podróż przez ostatnie wieki ludzkiej cywilizacji i ponowne przetwarzanie toposu wampira. Trzeba jednak wyraźnie zwrócić uwagę na jedną rzecz – użycie figury krwiopijcy nie jest tutaj celem samym w sobie, lecz drogą do niego. Autorskim narzędziem do rzeźbienia wielce frapującej idei.

Trzy życia, trzy pragnienia i trzy tragedie. Troje bohaterów naznaczonych pierwotnym złem, uosobieniem idei antydobra obecnego w każdej kulturze od zarania dziejów. Trzy nici połączone ze sobą powstającymi i upadającymi ideologiami, splątane wiatrem historii i obciążone brzemieniem straszliwej klątwy wywiedzionej prosto z mitów.

Karl Haupmann, kapitan–medyk w wojskach Północy podczas Wojny Secesyjnej. Podczas jednej, najmroczniejszej nocy w życiu, spotyka przerażającą poczwarę żywiącą się krwią na zasłanym trupami polu bitwy. Karl jest od tej pory wieczny, potężny, nieustannie cierpiący, nieludzki i potwornie samotny. Ezekiel Morel, francuski osiemnastowieczny artysta malarz, restaurator dzieł sztuki. Pewnego dnia, w przededniu koszmaru epoki gilotyn, odwiedza go przepiękna Sybilla, zdająca się wymykać erozji upływającego czasu. Zlecenie namalowania serii portretów tajemniczej damy zmienia wszystko – Ezekiel skazany zostaje na ciągłą mękę i ból duszy. I w końcu Harriet „Harry” Mackenna, nowojorska rewolucjonistka i komunistka, pragnąca wypalić żywym ogniem zarazę rozhulanej Ameryki lat dwudziestych XX wieku. Gdy podczas próby podpalenia teoretycznie pustego zakładu krawieckiego ginie człowiek, Harry wpada w sidła szantażysty o bardzo demonicznej osobowości. Wyrusza w podróż, która pozwoli jej poznać samą siebie i zrozumieć własną historię, choć za bilet musiała zapłacić niewyobrażalnie wysoką cenę.

Ian R. MacLeod w Subiektywnie

Dwanaście lat temu „Wieki światła” Iana R. MacLeoda otworzyły najlepszą jak na razie fantastyczną serię wydawniczą w Polsce. „Uczta wyobraźni” zwolniła obecnie tempo, ale jakość pozostaje wysoka. Ostatnio znów pojawił się w niej MacLeod. „Czerwony śnieg” to jego najnowsza powieść, literacka podróż przez ostatnie wieki ludzkiej cywilizacji i ponowne przetwarzanie toposu wampira. Trzeba jednak wyraźnie zwrócić uwagę na jedną rzecz – użycie figury krwiopijcy nie jest tutaj celem samym w sobie, lecz drogą do niego. Autorskim narzędziem do rzeźbienia wielce frapującej idei.

 

Dzisiaj w Subiektywnie, z recenzją Czerwonego śniegu, gości Marcin.

W Samo Południe CCCXXXIX

W najnowszej odsłonie konkursowego cyklu W Samo Południe do wygrania będą trzy egzemplarze antologii Idiota skończony, której życie dało wydawnictwo Fabryka Słów.

 

Pytania, na które należy odpowiedzieć:

1. Prosimy podać imię i nazwisko autora/autorki grafiki która zdobi okładkę "Idioty skończonego" oraz imię i nazwisko autora/autorki opowiadania tytułowego konkursowego zbioru. Dla ułatwienia dodamy, że obaj/oboje/obie współpracowali już ze sobą przy okazji innych publikacji Fabryki Słów.

2. W antologii "Idiota skończony" można przeczytać opowiadanie będące supportem zapowiadanej właśnie przez Fabrykę Słów książki z gatunku fantasy. Prosimy podać tytuły opowiadania oraz wspomnianej książki. Dla ułatwienia dodamy, że autorem tym jest Jacek Komuda.

3. Odpowiedź na pytanie nr 1 ułatwi znalezienie odpowiedzi na pytanie nr 3. Kto napisał szortalowe recenzje dwóch powieści wydanych przez Fabrykę Słów, których autor/autorka napisał/a tytułowe opowiadanie zbioru "Idiota skończony". Dla ułatwienia dodamy, że recenzje w Subiektywnie pojawiły się we wrześniu ubiegłego roku.

Prosimy czytać regulamin konkursu.

Powodzenia

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Maria Nurowska - Miłośnica

Krystyna Skarbek, piękna kobieta, podczas drugiej wojny światowej tajna agentka polskiego i brytyjskiego wywiadu, miała fascynującą biografię. Była niezwykle odważna, jakby grała ze śmiercią, i tę grę w końcu przegrała. Zginęła z ręki odrzuconego kochanka.
Powieść Marii Nurowskiej odniosła wielki sukces, mimo że Krystyna Skarbek, kiedy ukazało się pierwsze wydanie książki, była kimś nieznanym. Nie było o niej najmniejszej wzmianki w encyklopedii, mimo że na to zasługiwała. Jako jedyna kobieta otrzymała najwyższe odznaczenia wojskowe francuskie i angielskie: George Medal, OBE i Croix de Guerre. Powieść została przetłumaczona na kilkanaście języków.

Maria Nurowska jest jedną z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich pisarek. Wydała ponad trzydzieści książek, m.in. „Hiszpańskie oczy”, „Listy miłości”, „Miłośnicę”, fabularyzowaną biografię Krystyny Skarbek, opowieść o Ryszardzie Kuklińskim – „Mój przyjaciel zdrajca”, „Księżyc nad Zakopanem”, a w ostatnich latach „Drzwi do piekła”, „Dom na krawędzi”, „Wariatkę z Komańczy” i „Bohaterowie są zmęczeni”. Jej książki zostały wydane w 23 krajach; w Niemczech, we Francji i w Chinach były bestsellerami.


Richard A. Muller - Teraz. Fizyka czasu

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Joyce Carol Oates - O człowieku, który stracił cień (3 kwietnia 2018)

Już 3 kwietnia do księgarń trafi  nowa powieść Joyce Carol Oates pt. O człowieku, który stracił cień.

Czy można kochać kogoś, kto nie jest w stanie odwzajemnić uczucia, bo nie pamięta, że cię kiedykolwiek poznał? W swej książce autorka skupia się na codziennych rozczarowaniach i frustracjach rozwijającego się związku. To melancholijna opowieść o tajemnicy, która żyje w pamięci…

W 1965 roku młoda neuropsycholożka Margot Sharpe, początkująca badaczka, poznaje przystojnego, wykształconego, obdarzonego charyzmą Elihu Hoopesa, człowieka cierpiącego na ciężką amnezję. To spotkanie na zawsze naznaczy nie tylko jej karierę naukową, ale i ścieżkę życia.

O człowieku, który stracił cień to nadzwyczaj oryginalna opowieść o zakazanej miłości i tajemnicach psyche, napisana w precyzyjnym i zarazem emocjonalnym stylu charakterystycznym dla autorki. Dzieło wybitne i strukturalnie złożone, które zgłębia najciemniejsze zakamarki umysłu i ukazuje świetlistą prawdę o ludzkim sercu.

Joyce Carol Oates (ur. 1938) – powieściopisarka, dramaturg, poetka i eseistka. Jest profesorem Princeton University i członkiem American Academy of Arts and Letters, laureatką wielu nagród literackich. W Polsce znana jest m.in. z wydanych przez REBIS powieści: Zabiorę cię tam, Czarna topiel, Blondynka, Wodospad, Mama odeszła, Córka grabarza, Moja siostra, moja miłość, Niebieski ptak, Opowieść wdowy, Przeklęci oraz Kartagina.  Od wielu lat pisarka uważana jest za jedną z czołowych kandydatek do literackiej Nagrody Nobla.

Zapowiedzi wydawnictwa Fabryka Słów

Andrzej Pilipiuk - Wampir z KC (4 kwietnia 2018)

Komuna ustępuje miejsca krwiożerczemu kapitalizmowi, co jednak wcale nie oznacza, że wszystko nagle układa się świetnie.
To był taki dobry plan, co mogło się nie udać?! Miały być zyski z wyśrubowanych norm i wakacje w Bułgarii. Miał być wyzysk i poganianie klasy robotniczej batogiem przez spasionego burżuja z cygarem w zębach. Miało być tak pięknie. Miało, ale się...
Wampiry przeżywają szereg traum: najpierw Zakład Pracy wysyła je na urlop. Wiadomo, że najgorsze we wczasach jest to, że nie ma nic do roboty. A bez roboty człowiek głupieje. Wampir również, bo wampir wszak też człowiek, tylko nieco bardziej martwy.
Następnie Drucianka upada , mimo śmiałego planu naprawczego, który miał dziarskim i zwycięskim krokiem wprowadzić kulejący zakład w krwiożerczy kapitalizm. I znowu- najgorsze w bezrobociu jest to, że nie ma nic do roboty.
Może z powodu tych trudnych przeżyć oba wampiry nie mają tyle, co kiedyś cierpliwości do kamieniczników czy byłych ubeków i ich pomysłów na nową rzeczywistość.
W ogóle ta nowa rzeczywistość jakaś taka...podobna łudząco do tej starej.
Cóż, kapitalizm najwyraźniej już jest, ale kapitalistów zapomnieli dowieźć.

Nowości wydawnictwa Czarne

Mikołaj Grynberg - Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne

Spotykają się w Nowym Jorku, Warszawie, Tel Awiwie. Łączy ich to, że mieli nie istnieć. Że są Żydami i zostali wychowani przez ocalałych z Holokaustu. Także to, że w większości nigdy nie poznali wielu ze swych najbliższych.

Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne to wybór dwudziestu kilku rozmów, które autor przeprowadził z dziećmi ocalałych z Holokaustu. Dają one przenikliwy, poruszający obraz przeżyć rozmówców, dotykając tematów często przemilczanych: odkrywania historii rodzinnych, życia w cieniu cierpienia rodziców, bólu z powodu utraty najbliższych, a przede wszystkim potrzeby bycia zrozumianym i  poszukiwania bliskości. Głosy te tworzą chór, którego sile trudno się oprzeć, a jednocześnie są zaproszeniem do dialogu na tematy dotąd rzadko poruszane poza wąskim gronem.


Jacek Leociak - Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie

„Wiem doskonale, że Polacy ratowali Żydów w czasie Zagłady. Robiły to także siostry zakonne, robili to również księża diecezjalni (dawniej mówiło się świeccy) i zakonnicy. Dużo się na ten temat pisze. Sam napisałem książkę o pomocy Żydom, zatytułowaną Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów (2010). Spory w niej rozdział poświęciłem ratowaniu w klasztorach. Według danych z 2007 roku wśród Polaków uhonorowanych medalem 'Sprawiedliwy wśród Narodów Świata' jest czterdzieści sióstr zakonnych i dwudziestu księży. Na swoich kartkach starałem się jednak notować to, o czym pisze się rzadziej.

Nowości wydawnictwa Filia

Renata Kosin - Bluszcz prowincjonalny

Anna po stracie męża, wraca do rodzinnego miasteczka na urokliwym Podlasiu, by zacząć wszystko od nowa. Na oplecionej bluszczem werandzie starego domu ma nadzieję odzyskać spokój i równowagę. Przychodzi jej to z trudem, więc desperacko szuka oparcia w rodzicach i dawnych przyjaciołach. To dzięki nim ma nadzieję zbudować dla siebie i swoich dzieci nową stabilną rzeczywistość. Nie wierzy, że umiałaby to zrobić sama, bez niczyjej pomocy.

Zupełnie jak bluszcz, który nie może istnieć bez podpory.

Na szczęście, w porę uświadamia sobie, że dotąd tak właśnie wyglądało jej życie i postanawia je zmienić. Za sprawą mieszkańców Bujan, ich codziennych radości i również trosk, których wcześniej nie była świadoma, oraz dzięki pokrzywdzonym przez los zwierzętom ze schroniska, odnajduje prawdziwą siebie. Staje się silna, niezależna i dzięki temu szczęśliwa.


Jessica Park - 180 sekund
 
Allison Dennis przeszła przez tak wiele rodzin zastępczych, że nauczyła się do nikogo nie przyzwyczajać. Adoptowana w wieku szesnastu lat nie wierzy w trwałość związków między ludźmi, jednak na trzecim roku college’u odkrywa, że nie może się wiecznie ukrywać.

Pewnego dnia Allison zostaje wplątana w jeden z uczelnianych eksperymentów. Nagle na oczach gapiów musi spędzić sto osiemdziesiąt sekund z chłopakiem, którego nigdy wcześniej nie widziała. Wynik doświadczenia zaskakuje zarówno ją, jak i Esbena Baylora, gwiazdę mediów społecznościowych.

Moc eksperymentu niespodziewanie przytłacza i jednocześnie elektryzuje dwoje nieznajomych. Zachęcona przez przyjaciółkę, Allison próbuje dociec czy to, co połączyło ją z Esbenem jest prawdziwe – i czy może wreszcie uwierzyć w siebie, w innych, w miłość.

Nowości wydawnictwa Fabryka Słów

Paweł Kornew - Czarne Południe

Przy Soplu twardziele topnieją

Jeżeli nie zabije cię kula, to dobije cię czar. Nie osmali cię ogień, to skapiejesz na mrozie. Oderwanym skrawkiem naszego świata wstrząsa brutalna wojna. Stary i kruchy porządek ostatecznie się zawalił - czas wybrać nowych władców. Ręka, która utrzyma nóż, rządzić będzie Przygraniczem.

I dlatego wszyscy, którzy chcą się liczyć w nowym układzie sił szukają Sopla.
Sopel, by przeżyć i wyrwać się z Przygranicza musi szukać noża.
Napalm, jak na piromantę przystało, szuka okazji do rozróby.

Zanim nastanie Czarne Południe wszystkim uczestnikom te poszukiwania bokiem wylezą. Niektórym razem z flakami.

 
Joanna Kanicka - Bagno Szaleńców

Wszyscy wiedzą, że po Zonie należy się spodziewać niespodziewanego a najbardziej zadziwiające dziwy nie powinny dziwić. A jednak, gdy przez okno na 1 pietrze wpada w środku dnia artefakt zwany „blaskiem księżyca” Zielony i Łazik są bardzo zdziwieni. Nawet doświadczeni stalkerzy czasem dębieją. Wyjaśnienie niecodziennego zjawiska przychodzi bardzo szybko, wraz z niejakim Kosą i serią z karabinu. Jak to w Zonie.

Wydarzenie, które początkowo wydaje się niepodziewanym uśmiechem losu przeradza się w kolejny rajd w głąb Zony. A wszystko przez jednodniowy wypad po artefakty.

Nowość wydawnictwa Jaguar

Tom Ellen, Lucy Ivison - Ten pierwszy rok

Kto powiedział, że pierwszy rok na uczelni to tylko alkohol, imprezy i seks? Studia to przede wszystkim początek zupełnie nowego rozdziału w życiu!

Luke i Phoebe znają się jeszcze z liceum; ona już wtedy się w nim podkochiwała, ale zbliży ich dopiero wspólny pobyt na uczelni… Tylko czy coś z tego będzie? Czy możliwa jest miłość w akademiku? Czy budząca się namiętność przetrwa, gdy na jaw wyjdzie brzydki sekret legendarnej ściany wstydu?

Oczami Phoebe i Luke’a oglądamy szalone melanże, przeżywamy razem z nimi przyjaźnie – stare oraz nowe, a także radości i żenady, sukcesy oraz wtopy i wpadki. Co dziwne, to wszystko okazuje się tak naprawdę bardzo śmieszne.

Fragment książki

Pojawiła się reszta ludzi z naszego akademika, tańczyliśmy teraz wszyscy razem. Łatwo było poznać, że jesteśmy z tego samego korytarza, a to za sprawą brokatu, ktorym tak szczodrze nas posmarowała tamta dziewczyna z Liverpoolu, Liberty. Negin tańczyła po swojemu, z rezerwą, a jedna taka naprawdę nieśmiała dziewczyna, Becky, prawie się nie poruszała. Za każdym razem, gdy rozlegał się klakson, wpadała w panikę. Liberty kręciła się między nami, wyściskiwała każdego po kolei, od czasu do czasu wyginała się jak striptizerka.

Zatrąbili znowu, a wtedy Connor, chłopak mieszkający w pokoju obok mnie, wyskoczył na środek naszego kołeczka, ściągnął T-shirt i zaczął wymachiwać nim nad głową jak lassem. Nie było obaw, że ktoś zapomni, jak koleś ma na imię, bo na czole napisał sobie: „Jestem Connor, pocałuj mnie”. Miał tak donośny głos, że kiedy wrzasnął: „Tak się bawi, tak się bawi pierw-szy rok!”, rozległo się to w całej sali.

Od tego wymachiwania lassem zrobiło się małe zamieszanie, ludzie zaczęli się rozpychać, aż moje uszka mistrza Yody spadły na podłogę. Pochyliłam się, żeby je podnieść, i znalazłam się twarzą w twarz twarz z Lukiem Taylorem. Pojawił się znikąd, akurat kiedy na sekundę o nim zapomniałam.

Nowość wydawnictwa Non Stop Comics

Ed Brubaker, Sean Phillips - Zabij albo zgiń tom 2

Samozwańczy mściciel na ścieżce prowadzącej wprost w objęcia mroku i szaleństwa. Horror, krwawy kryminał czy psychologiczny thriller? Opowieść wciąż wymyka się jednoznacznym interpretacjom. Znany i ceniony duet Ed Brubaker i Sean Philips (Criminal, Fatale, Fade Out) w szczytowej formie. Szczera i brutalna dekonstrukcja klasycznych komiksowych motywów, jedna z najlepszych nowych serii 2017 roku.
Możesz lubić także…

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Ewa z Koziebrodzkich Dzieduszycka - Podróżniczka

Niezwykły pamiętnik polskiej podróżniczki

Bogatym życiorysem hrabiny Ewy Dzieduszyckiej można by obdzielić co najmniej kilka nietuzinkowych postaci. Miłośniczka górskich wędrówek, zapalona globtroterka i pisarka.
W czasach, kiedy wśród podróżników niewiele było kobiet, zwiedziła północną Afrykę, Indie, Palestynę, Grecję, Rumunię. To pierwsza Polka, która udokumentowała swoją podróż do Indii w formie książki (wydanej w 1912 roku). Europę miała w zasięgu ręki, jeździła na ważne przedstawienia do Lwowa i Wiednia czy wystawy do Paryża.

Jej wspomnienia to nie tylko reminiscencje z tych wojaży, trafne obserwacje obyczajowe i fascynujący dokument minionej epoki. To także barwna galeria sławnych postaci, a także ekscentrycznych członków jej najbliższej rodziny. Na kartach książki pojawiają się takie nazwiska jak: Tytus Chałubiński, Adam Asnyk, Sabała, Pawlikowscy, Sarah Bernhardt, Karol Estreicher czy Karol Brzozowski z egzotyczną żoną.
Ze sprawami dnia codziennego przeplatają się wielkie wydarzenia polityczne, zapis dawnych obyczajów, przenikliwe obserwacje i znakomite anegdoty – wszystko to składa się na porywającą biografię. Zarówno miłośnicy urokliwych opowieści rodzinnych, jak i czytelnicy zainteresowani historią będą zachwyceni.


Karolina Frankowska - Zaczaruj mnie (Edycja filmowa)

Informacja wydawnictwa Rebis

Wydawnictwo Rebis na Poznańskich Targach Książki PEGAZIK

Dom Wydawniczy REBIS serdecznie zaprasza na  Poznańskie Targi Książki PEGAZIK, które odbędą się:
23-25 marca 2018, w Pawilonie 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich.
(Wejście Południowe – ul. Głogowska)
STOISKO 46

Godziny otwarcia:
piątek 10:00-18:00
sobota 10:00-18:00
niedziela 10:00-16:00

Nowość wydawnictwa Drageus

Jarosław Ruszkiewicz - Syndrom Everetta 2: Cassandra

Międzygalaktyczna rozgrywka wchodzi w decydującą fazę.  Wernic, ashtariański renegat na usługach obcej rasy, stara się zniszczyć ludzkość w świecie Alfa. Pomaga mu w tym inteligentna maszyna o nazwie Ulysses. Wydaje się, że już nic nie jest w stanie zapobiec wodorowej zagładzie. A jednak…  Ziemię uratować może jeden niepozorny człowiek, mieszkaniec Nowosybirska, Hektor Werrow. Pracuje on nad napędem sferycznym, który pozwoliłby mieszkańcom planety ewakuować się w kosmos.

W alternatywnej rzeczywistości, na Ziemi stojącej w obliczu katastrofy, pracuje zespół „Pięciu Merytorycznych”. Grupa Cassandra ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcowi świata Alfa Hektorowi Werrowowi, by mógł on dokonać swego przełomowego odkrycia.  Pomóc ma w tym zwerbowany przez Cassandrę bezdomny z Nowosybirska, były żołnierz specnazu, a także wilczyca Furia, symbiont z dalekiego kosmosu.

Tymczasem miliony lat świetlnych od Ziemi planeta Nemez chce odłączyć się od Federacji, co grozi międzyplanetarnym konfliktem.

Te z pozoru odległe światy mają ze sobą wiele wspólnego. Klucz do wszystkiego znajduje się na Ziemi. Akcja przenosi się od odległych przestrzeni, gdzie rozgrywają się kosmiczne bitwy, do podejrzanych lokali w Nowosybirsku. Alternatywne rzeczywistości mieszają się z sobą, wciąż się zmieniają za sprawą ingerencji Ulyssesa i Cassandry, nikt już nie wie, kto jest człowiekiem, kto przybyszem z kosmosu.

Wiadome jest jedno: stawką w tej pasjonującej grze jest przyszłość ludzkości.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Sarah Gristwood - Gra królowych. Kobiety, które stworzyły szesnastowieczną Europę

dW szesnastowiecznej Europie doszło do prawdziwej eksplozji rządów kobiet — zasiadających na tronach albo trzymających się za kulisami, lecz przez ponad sto lat dzierżących bezprecedensową władzę. Od Izabeli Kastylijskiej, jej córki Katarzyny Aragońskiej i wnuczki Marii Tudor aż do Katarzyny Medycejskiej, Anny Boleyn i Elżbiety Tudor, kobiety sprawowały w swoich krajach olbrzymią władzę, kształtując przez ponad stulecie przebieg europejskiej historii.
Izabela Kastylijska, zakuta w stal, wraz z żołnierzami wjeżdżała na bitewne pole. Małgorzata Austriacka i Ludwika Sabaudzka — dwie regentki — położyły kres wieloletniej wojnie, zawierając „Pokój Dam”. Anna Boleyn wychowała się na dworze Małgorzaty Austriackiej w otoczeniu możnych kobiet; jej córka Elżbieta Tudor wyrosła na jedną z najsłynniejszych królowych w historii. Kobiety z królewskich rodów, przekraczając granice państw i bariery pokoleniowe, były matkami i córkami, mentorkami i protegowanymi, sojuszniczkami i nieprzyjaciółkami. Po raz pierwszy Europa ujrzała siostrzaną więź kobiet sprawujących władzę w niepowtarzalnie żeńskim stylu, z którym nic nie mogło się równać aż do czasów nam współczesnych.
Książka "Gra królowych", zarazem fascynująca grupowa biografia i frapująca epicka opowieść o polityce, pozwala czytelnikowi zagłębić się w życie niektórych najbardziej uwielbianych (i oczernianych) królowych w historii. Od zarania tego stulecia królowych aż po jego ostateczny upadek jedna rzecz stanowiła pewnik — Europa nigdy już nie miała być taka jak przedtem.

Sarah Gristwood, angielska pisarka i dziennikarka, autorka wielu książek biograficznych i historycznych, m.in. "Elizabeth: The Queen and the Crown", "The Queen’s Mary: In the Shadows of Power…" i "Blood Sisters: The Women Behind the Wars of the Roses".

Zapowiedź wydawnictwa Noir sur Blanc

Frédéric Beigbeder - Rozmowy dziecięcia wieku (28 marca 2018)

Wybór wywiadów przeprowadzonych przez Frédérica Beigbedera w latach 1999 – 2014 ze znanymi i nieznanymi w Polsce pisarzami. Autor pisze we wstępie: „Rozmowa dwóch pisarzy przypomina pocieranie krzemienia o krzemień: ogień nie jest gwarantowany, ale na pewno trafi się kilka iskier […]. Zadawałem pytania dwudziestu autorom tej książki, tak jak praktykant w warsztacie samochodowym pyta majstra, jak się zmienia uszczelkę głowicy cylindra. Chciałem zgłębić ich metodę, zrozumieć zawiłości ich pracy, wykraść tajemnice produkcji […]. Nie do wiary, jak człowiek dobrze się czuje, słuchając ostatnich inteligentnych ludzi na świecie”. Frédéric Beigbeder jest nie tylko pisarzem i celebrytą, ale także cenionym krytykiem literackim. Nie stroni od rozmówców, których poglądy mogą się wydać kontrowersyjne. Jego wywiady mają formę swobodnej rozmowy towarzyskiej prowadzonej z taktem, poczuciem humoru i znajomością rzeczy.

Lista rozmówców w porządku chronologicznym: Bernard Frank, Philippe Sollers, Jean-Jacques Schuhl, Guillaume Dustan, Antonio Tabucchi, Umberto Eco, Gabriel Matzneff, Chuck Palahniuk, Catherine Millet, Jay McInerney, Albert Cossery, Françoise Sagan, Simon Liberati, Tom Wolfe, Charles Bukowski (wywiad fikcyjny), Alain Finkielkraut, Michel Houellebecq, Jean d’Ormesson, Bernard-Henri Lévy, Fréderic Beigbeder (autowywiad) Bret Easton Ellis, Paul Nizon, Francis Scott Fitzgerald (wywiada fikcyjny), James Salter

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Daniel Beer - Dom umarłych. Syberyjska katorga w czasach carów (4 kwietnia 2018)

Syberia — zabójczo mroźna otchłań azjatyckiej Rosji, miejsce symbol, skute lodem więzienie, mogiła tysięcy Polaków i Rosjan, inny świat, dom umarłych. Pisali o niej Dostojewski i Tołstoj, Czechow, Sołżenicyn i Herling-Grudziński, a po motyw zesłania sięgali Prus i Dukaj.
Wybitny brytyjski historyk Daniel Beer zabiera czytelników w zapierającą dech w piersiach podróż przez czas liczony w pokoleniach i przestrzeń ciągnącą się od ogarniętych powstańczymi płomieniami ziem Polski po mroczne kopalnie dalekowschodniej kolonii karnej w Nerczyńsku. Opowiada o rewolucjonistach: rosyjskich dekabrystach, uczestnikach powstania listopadowego i styczniowego, a wreszcie o komunistach, którzy wyzwolili Syberię tylko po to, by przemienić ją w jeszcze bardziej śmiercionośne więzienie, gułag.
Na kartach Domu umarłych… Daniel Beer pokazuje, jak wielki był wpływ tego miejsca katorgi tysięcy na historię ludzkości. Dowodzi, że carska Syberia, jako więzienie powstańców i rewolucjonistów, ale także fabryka powstań i rewolucji, ukształtowała Rosję europejską, jej miejsce w świecie oraz bolszewicką przyszłość.
Azjatyckie śniegi, męczarnie podróży w kajdanach, brutalne kary cielesne, praca ponad siły, absurdy rosyjskiej biurokracji, miłość Polek i Rosjanek, silniejsza od cierpień, na jakie skazane były towarzyszki zesłańców. Ta książka, napisana piórem uczonego, a jednak żywa i poruszająca, powinna znaleźć się na półce każdego polskiego pasjonata historii.

Króciak

W Szortowni gości dzisiaj Artur Grzelak z opowiadaniem pod niepokojącym tytułem Permanentna inwigilacja.

Króciak

Dziś w Szortowni grasuje Potwór z Doliny Pięciu Stawów pod opieką Artura Grzelaka.

Nowości wydawnictwa Mag

Hannu Rajaniemi - Przyczynowy anioł

Samotna na bezczasowej plaży Joséphine Pellegrini czuje się rozczarowana końcem świata.

Słońce niemal już zaszło, pomarańczowy blask unosi się tuż nad skrajem spokojnego przestworu morza. Na niebie wisi kula Ziemi. Mroczne witki ścigają się na bieli i błękicie, rozprzestrzeniając się jak rozlany atrament. Smoki Matjeka Chena wchłaniają w siebie materię, energię i informację. Wkrótce zakopią się w skorupie umierającego świata.

A dlaczego świat zginął? Joséphine zwraca swą uwagę na narzędzia, które ją zawiodły  na zdradziecką Mieli, i złodzieja, który zawiódł jej zaufanie, Jeana le Flambeur.

Dzięki swej gorącej miłości do opowieści wszelkiego rodzaju, głębokiej charakterystyce postaci i znakomitej znajomości zdumiewających osiągnięć współczesnej nauki Hannu Rajaniemi szybko stał się jedną z gwiazd science fiction dwudziestego pierwszego wieku. To on opowiedział historię wielu żyć dżentelmena włamywacza Jeana le Flambeur.

Ta opowieść – napisana nie tylko pod wpływem wielkich twórców fantastyki, lecz również Maurice’a Leblanca, autora kryminalnych opowieści z epoki fin de siècle, jest pełna pomysłowych kradzieży, zdumiewającej nauki, niezwykłych wizji przyszłości oraz intrygujących hipotez na temat natury rzeczywistości oraz opowieści. Nadszedł już czas, by poznać ostateczny los Jeana, Mieli oraz całej ludzkości.


Hannu Rajaniemi - Kwantowy złodziej

Jean le Flambeur siedzi w więzieniu. I powinien w nim zostać.

Oszust, łgarz, niezrównany złodziej, o którego wyczynach krążą legendy. Jego pochodzenie owiewa mgła tajemnicy, za to o jego niesławnych dokonaniach – takich jak wykradnięcie ziemskich antyków z Marsa czy włamanie do rozległego zeusmózgu i kradzież jego myśli – słyszeli wszyscy.

Silmaris 8, Marzec 2018

Silmaris 8, Marzec 2018

Ósmy numer "Silmarisa" już do pobrania w wersji PDF, epub i mobi.

W menu solidna porcja smakowitych dań w postaci opowiadań, pęczek recenzji na przystawkę oraz publicystyka na deser. Do tak obfitego posiłku proponujemy wino Pilipiuk rocznik ’74.

W numerze opowiadania:
Smokowiązałka – Mateusz Kowalski
Nie całkiem koniec świata – Anna Karnicka
Rodząc się w poniedziałki – Jakub Rewiuk
Zbynio – Anna Hrycyszyn
Nić Ariadny – Krzysztof Rewiuk
Potrzeba skorupy – Jakub Tyszkowski
L’enfant Sauvage – Michał Pięta
Kod błędu – Marianna Szygoń

Recenzje:
Małgorzata Lisińska "Tropiciel", Stephen King "Cmętarz zwieżąt" (audiobook), Bernard Werber "Trzecia ludzkość", Lucjan Wiśniewski, Michał Wójcik, Emil Marat "Ptaki drapieżne", Andrzej Pilipiuk "Raport z północy", Marta Krajewska "Zaszyj oczy wilkom", Aleksandra Zielińska "Kijanki i kretowiska".

Artykuły:
Damian Lupa "Systemy magiczne w kulturze i literaturze", Kora Nowak "Czas i mózg (część pierwsza)".

Życzymy przyjemnej lektury!

Fantazmaty - Umieranie to parszywa robota

Fantazmaty - Umieranie to parszywa robota

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin nadsyłania prac na konkurs literacki „Umieranie to parszywa robota”. Prace przyjmowane będą jeszcze do 30.04.2018 r., do godziny 23:59, więc to najwyższy czas, by chwycić za pióra!

Przypominamy, że maksymalna długość tekstu to 30 000 znaków ze spacjami. Do konkursu można nadsyłać wszystkie niepublikowane wcześniej prace, których motywem przewodnim będzie hasło „Umieranie to parszywa robota”.

Więcej informacji o konkursie możecie znaleźć pod adresem: http://fantazmaty.pl/konkursy/umieranie-to-parszywa-robota/
Zapraszamy do wzięcia udziału!

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Olga Tokarczuk - Opowiadania bizarne (18 kwietnia 2018)

Najnowszy zbiór opowiadań Olgi Tokarczuk.
Świat staje się coraz bardziej bizarny.

Zaskakujące i nieprzewidywalne teksty, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość.

Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarne” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie – zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest najnowsza książka Olgi Tokarczuk.
Dziesięć opowiadań – każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane.
Czym jest poczucie dziwności i skąd ono pochodzi?  Czy dziwność jest cechą świata, czy może jest w nas?
Zmienny rytm książki sprawia, że czytelnik ani przez chwilę nie może być pewny tego, co wydarzy się na kolejnej stronie. Olga Tokarczuk wytrąca nas ze strefy komfortu, wskazując, że świat staje się coraz bardziej niepojęty.
Obecne w opowiadaniach elementy groteski, czarnego humoru, fantastyki i grozy unaoczniają, że w naszej rzeczywistości nic nie jest takim, jakim się wydaje.

Zapowiedzi oraz informacja wydawnictwa Albatros

Robert Harris - Monachium (4 kwietnia 2018)

OPOWIEŚĆ O LOJALNOŚCI I ZDRADZIE, OSNUTA WOKÓŁ BRZEMIENNEJ W SKUTKI KONFERENCJI MONACHIJSKIEJ Z 1938 ROKU

Hitler jest zdecydowany, by rozpocząć wojnę. Chamberlain desperacko walczy, aby utrzymać pokój. Wszystko rozegra się w mieście, które na zawsze będzie kojarzone z tą sprawą.

Hugh Legat jest wschodzącą gwiazdą brytyjskiej służby dyplomatycznej. Na Downing Street 10 zajmuje stanowisko osobistego sekretarza premiera Neville'a Chamberlaina. Rikard von Holz pracuje w sztabie niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – i jest członkiem tajnego antyhitlerowskiego ruchu oporu. Obaj mężczyźni przyjaźnili się w Oxfordzie w latach dwudziestych, ale od tamtego czasu nie mieli ze sobą kontaktu. Teraz, kiedy Hugh leci z Chamberlainem z Londynu do Monachium, a Rikard towarzyszy Hitlerowi w nocnym pociągu z Berlina, ich drogi znów się skrzyżują. Robert Harris przedstawia skomplikowaną relację dwóch przyjaciół na szeroko zarysowanym tle politycznym. Bohaterom fikcyjnym i ich elektryzującym układom towarzyszą postaci historyczne tamtych czasów: Hitler, Chamberlain, Mussolini, Daladier.

W tym roku przypada okrągła 80. rocznica konferencji monachijskiej z 1938 roku…


Robert Harris - Vaterland (Wznowienie 4 kwietnia 2018)

Wznowienie jednej z najpopularniejszych powieści Roberta Harrisa, w której mistrz prozy historycznej tworzy alternatywną wersję rzeczywistości.

Rok 1964. Nazistowskie Niemcy triumfują w Europie oraz Azji i przygotowują się do obchodów 75. urodzin Hitlera. Uwagę władz przykuwa jednak seria tajemniczych morderstw. Śledztwo prowadzi Xavier March, detektyw policji kryminalnej, wspierany przez amerykańską dziennikarkę. Prawda, którą odkryją, może obalić rządy i całkowicie zmienić bieg historii…

Przeklęty Tom 1 – Jason Aaron, R. M. Guéra

Księga (nieu)Rodzaju

Marek Adamkiewicz

 Jason Aaron nie jest scenarzystą żyjącym samą superbohaterszczyzną. Choć w nurcie trykociarskim tworzy naprawdę sporo, to potrafi też pisać opowieści brutalne i wstrząsające, takie, które powinny odpychać, jednak w przedziwny sposób hipnotyzują. Tak było w przypadku „Ludzi Gniewu”, podobnie rzecz miała się ze „Skalpem”. Ten drugi tytuł Aaron stworzył zresztą wspólnie z R. M. Guérą, serbskim rysownikiem, a efekty ich pracy były wręcz zachwycające. Teraz, kiedy obaj artyści ponownie połączyli siły, mieliśmy solidne podstawy, by oczekiwać prawdziwych fajerwerków.

Ponad półtora tysiąca lat minęło, odkąd Adam i Ewa opuścili Raj. Doszło do tego za sprawą Kaina, który dopuścił się strasznego czynu – zabił własnego brata. Od tego czasu życie na Ziemi zmieniło się w  piekło, przyroda z biegiem czasu coraz bardziej obumierała, aż stała się własną, skarłowaciałą karykaturą, zaś ludzkość uległa przerażającej degeneracji. Dobro ukryło się bardzo głęboko. Dominują ci, dla których niegodziwość i okrucieństwo jest sposobem na życie. Taki świat przemierza Kain, dotknięty rzuconą przez Boga klątwą –  nie może umrzeć, musi oglądać, do czego doprowadził jego niecny postępek.

Jestem w stanie wyobrazić sobie sytuację, że nowe dzieło Aarona obraża czyjeś tzw. „uczucia religijne”. Mamy tu wszak do czynienia z alternatywną historią, w której Bóg nie jest dobrotliwym staruszkiem z siwą brodą, lecz okrutnym demiurgiem, a tytułowy przeklęty – Kain – wydaje się kimś w rodzaju bohatera pozytywnego. Na szczęście komiks wciąż jest w Polsce medium na tyle niszowym, że nie spodziewam się, by jakiś nadgorliwy poseł wytoczył w tym przypadku ciężkie działa. Inna sprawa, że wcale nie mamy do czynienia z pustą kontrowersją, jak nie przymierzając incydenty z udziałem łaknącego sławy Nergala. „Przeklęty”, mimo wszechobecnej na każdej karcie degrengolady, znajduje miejsce dla wątłego promyka nadziei.

Jason Aaron i R. M. Guéra w Subiektywnie

Jason Aaron nie jest scenarzystą żyjącym samą superbohaterszczyzną. Choć w nurcie trykociarskim tworzy naprawdę sporo, to potrafi też pisać opowieści brutalne i wstrząsające, takie, które powinny odpychać, jednak w przedziwny sposób hipnotyzują. Tak było w przypadku „Ludzi Gniewu”, podobnie rzecz miała się ze „Skalpem”. Ten drugi tytuł Aaron stworzył zresztą wspólnie z R. M. Guérą, serbskim rysownikiem, a efekty ich pracy były wręcz zachwycające. Teraz, kiedy obaj artyści ponownie połączyli siły, mieliśmy solidne podstawy, by oczekiwać prawdziwych fajerwerków.

 

Recenzja pierwszego tomu Przeklętego, którą przeczytamy dziś dzięki Markowi, wyjaśni nam sporo względem oczekiwań.

W Samo Południe CCCXXXVIII - ogłoszenie wyników

Minęły dwa tygodnie od rozpisania konkursu, a my nadal nie mamy pewności, czy to już wiosna. Tak, czy inaczej, my tu do Was jeszcze z zimą. Zimą Michała Ochnika przekazaną nam przez wydawnictwo Genius Creations.

Za chwilę podamy nazwiska trzech zwycięzców, tuż po podaniu właściwych odpowiedzi na zadane przez nas pytania:

 

1. Jest teatrologiem.

2. Opowiadanie "Koci król" opublikowane w miesięczniku "Nowa Fantastyka".

3. Sebastian Uznański. "Telegonia", "Pieśń kobiet", "Dziewczynka i Bobołaki".

 

Książki otrzymują:

Agnieszka Kamińska, Beata Ramuś, Michał Brzoza

 

Gratulujemy

Konkursowa skrzynka do przesłania nam adresów: odpowiedz@szortal.com

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Zapowiedzi wydawnictwa Rebis

Cixin Liu - Koniec śmierci (3 kwietnia 2018)

Trzeci, po Problemie trzech ciał i Ciemnym lesie, tom trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej!

Pół wieku po bitwie w dniu Sądu Ostatecznego groźba powiadomienia Wszechświata o położeniu Trisolaris wciąż powstrzymuje kosmitów przed opanowaniem Ziemi. Dzięki zdobyciu trisolariańskiej wiedzy Ziemia przeżywa wyjątkowy okres dobrobytu. Ludzka nauka się rozwija, a Trisolarianie poznają ziemską kulturę, więc wydaje się, że obie cywilizacje będą mogły dalej współpracować. W tej epoce budzi się z hibernacji Cheng Xin, ekspertka techniczna z początków dwudziestego pierwszego wieku. Przynosi ze sobą wiedzę o zapomnianym programie z czasów kryzysu, który może na zawsze zburzyć równowagę między dwoma światami. Czy ludzkość sięgnie do gwiazd, czy też umrze w kołysce?


Dave Hutchinson - Europa jesienią (17 kwietnia 2018)

Pierwszorzędna SF z fabułą szpiegowską w stylu Johna le Carré.
Adrian Tchaikovsky

Zjednoczona Europa należy już do przeszłości. W następstwie kryzysów gospodarczych i niszczycielskiej pandemii rozsypała się jak puzzle i wciąż się dzieli. Powstają coraz mniejsze państwa i quasi-państewka. Niepodległość ogłaszają nawet linie kolejowe, rezerwaty przyrody i statki wycieczkowe.

W tym raju szpiegów i przemytników swego miejsca na ziemi szuka Rudi, kucharz z krakowskiej restauracji. Zwerbowany przez tajemniczą organizację odbywa szkolenie wywiadowcze i wkrótce zostaje jej tajnym kurierem. Krąży po kontynencie, wymykając się jawnym oraz tajnym służbom, i z zadania na zadanie zaczyna sobie uświadamiać, że za spiskami i kontrspiskami, w których uczestniczy, za sporami, które toczą kraje Europy, mogą stać postaci z zupełnie innej rzeczywistości…

Informacja wydawnictwa Zwierciadło

SPOTKANIA O SENSIE - "Nigdy nie jest za późno" Pemy Chödrön

W związku z wydaniem książki Pemy Chödrön, światowej sławy buddystki, pt. Nigdy nie jest za późno Wydawnictwo Zwierciadło i Centrum Myśli Jana Pawła II mają zaszczyt zaprosić na wznowione SPOTKANIA O SENSIE, czyli cykl comiesięcznych dyskusji, podczas których poruszane będą tematy związane z sensem życia i pokonywania przeciwności losu. Dzięki cieszącej się od lat niesłabnącą popularnością książce Pemy Chödrön tysiące osób na całym świecie zwycięsko przeszło przez ciężkie chwile. Polecana jest przez wiele gwiazd, m.in. Oprah Winfrey, Gwyneth Paltrow, Jeffa Bridgesa oraz Marianne Faithfull.

SPOTKANIA O SENSIE to cykl comiesięcznych spotkań organizowanych przez Wydawnictwo Zwierciadło i Centrum Myśli Jana Pawła II, który rozpoczął się w marcu ubiegłego roku. Cykl cieszył się olbrzymim zainteresowaniem odwiedzających, dlatego organizatorzy postanowili kontynuować spotkania. Doskonałą okazją do ich wznowienia jest książka Pemy Chödrön Nigdy nie jest za późno.

SPOTKANIE O SENSIE
28 marca 2018, godz. 18:00
CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II
ul. Foksal 11, 1 piętro
Wstęp wolny!

Szczegóły na Facebooku: https://www.facebook.com/events/355496914943028/

Creatio Fantastica - CF NR 2 (57) 2017

Creatio Fantastica - CF NR 2 (57) 2017

Ukazał się 57. numer czasopisma naukowo-literackiego „Creatio Fantastica”, poświęcony sylwetce i twórczości Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Znajdziemy w nim odkrycia genealogiczne Ryszarda Derdzińskiego w ramach projektu #TolkienAncestry, przekład artykułu Thomasa Honeggera o mediewistycznej lekturze tekstow Tolkiena, przedruk artykułu Michała Leśniewskiego o inspiracjach mitologią Północy z almanachu tolkienowskiego „Aiglos”, interpretację gry Middle-earth: Shadow of Mordor z perspektywy nomadologii Gillesa Deleuze’a autorstwa Jakuba Alejskiego, zaproponowaną przez Adama Podlewskiego lekturę inspiracji tolkienowskich w twórczościVarga Vikernesa oraz analizę strategii światotwórczych Tolkiena na przykładzie Silmarillionu, przedstawioną przez Krzysztofa M. Maja. Oprócz tego w numerze znalazły się rozmowy z prof. Katarzyną Mroczkowską-Brand o „polskim Inklingu”, Przemysławie Mroczkowskim, i jego kontaktach oraz zachowanej korespondencji z Tolkienem, a także dyskusję z prof. Andrzejem Szyjewskim o badaniach tolkienistycznych w Polsce w 14 lat po wydaniu jego książki Od Valinoru do Mordoru. W dziale recenzji naukowych przyglądamy się krytycznie Podwójnej tożsamości bogów Michała Cetnarowskiego oraz monografii Wampir w świecie antropii. Kognitywizm subsymboliczny w literaturoznawstwie Krystiana Sai.

W „Litterrarium” niezmiennie publikujemy opowiadania, grające z konwencją high fantasy: Pokój wrzasku Teda Kosmatki w przekładzie Piotra Zawady, Życie Lothara Greinholtza Krzysztofa Rewiuka oraz – najbliższe poetyce posttolkienowskiej – Świadectwo dokonań rzetelnych zabójczego fachu Dagmary Adwentowskiej, Królowie przychodzą znikąd Aleksandry Brokman oraz Panią kruków i krwi Luizy Leszczyńskiej.

Cały numer dostępny jest do pobrania bezpłatnie w otwartym dostępie i w multiformacie (*.pdf, *.epub, *.mobi) na stronie: https://creatiofantastica.com/2018/03/25/cf-nr-2-57-2017-john-ronald-reuel-tolkien/.

Obliczanie wszechświata – Ian Stewart

Z całkami przez galaktykę

Magdalena Makówka

Lubię czytać książki poświęcone astronomii, astrofizyce i wszystkiemu, co jest związane z kosmosem. Często pojawiają się w nich wzmianki o roli matematyki w odkrywaniu i opisywaniu kwestii dotyczących wszechświata. Dlatego też, kiedy zobaczyłam zapowiedź publikacji mającej pokazać, w jaki sposób matematykę wykorzystuje się w astronomii, wiedziałam, że muszę ją mieć. Jedyną rzeczą, jakiej się obawiałam, było to, że dla mnie – osoby, która traktuje liczby jako narzędzie do uprawiania czarnej magii – materia zawarta w książce może być mało zrozumiała. Czy Ianowi Stewartowi udało się odczarować nieco magię cyfr i przybliżyć ją laikowi?

Matematyka była obecna w astronomii od zawsze. Starożytni nie dysponowali nowoczesnymi urządzeniami, dzięki którym mogli obserwować niebo, wszystkie odkrycia musieli uzasadniać za pomocą cyfr. Z czasem okazało się, że nawet najczulsze teleskopy nie wyeliminują badań prowadzonych przy użyciu matematyki. Istnienie niejednego ciała niebieskiego najpierw przewidziano dzięki skrupulatnym wyliczeniom, a dopiero później dostrzeżono je za pomocą teleskopów. Dzisiaj zaś, w dobie wielkich liczb i przetwarzania przez komputery ogromnej ilości danych, matematyka wciąż pozostaje niezastąpiona.

Przekonać o tym ludzi niezwiązanych zawodowo z omawianymi kwestiami postanowił emerytowany profesor uniwersytetu w Warwick, Ian Stewart, jeden z najbardziej znanych popularyzatorów matematyki. W Polsce ukazało się ponad dwadzieścia książek, których jest autorem lub współautorem. Stara się w nich przybliżać laikom wiedzę o matematyce. Swym nazwiskiem gwarantuje wysoki poziom merytoryczny.

Ian Stewart w Subiektywnie

Lubię czytać książki poświęcone astronomii, astrofizyce i wszystkiemu, co jest związane z kosmosem. Często pojawiają się w nich wzmianki o roli matematyki w odkrywaniu i opisywaniu kwestii dotyczących wszechświata. Dlatego też, kiedy zobaczyłam zapowiedź publikacji mającej pokazać, w jaki sposób matematykę wykorzystuje się w astronomii, wiedziałam, że muszę ją mieć. Jedyną rzeczą, jakiej się obawiałam, było to, że dla mnie – osoby, która traktuje liczby jako narzędzie do uprawiania czarnej magii – materia zawarta w książce może być mało zrozumiała. Czy Ianowi Stewartowi udało się odczarować nieco magię cyfr i przybliżyć ją laikowi?

 

Na to pytanie znajdziemy dziś odpowiedź w Subiektywnie, gdzie Magda recenzuje książkę Obliczanie wszechświata. Jak matematyka odkrywa wszechświat.

Rychło W Czas - 47

Dzisiaj postanowiliśmy dodać nieco odmiany do cotygodniowych szortalowych konkursów. Zapraszamy do czterdziestej siódmej odsłony cyklu Rychło W Czas.

Do wygrania będzie pakiet pięciu książek wydawnictwa Genius Creations, w skład którego to pakietu wchodzą:

* Faza REM Agnieszki Sudomir

* Tropiciel Małgorzaty Lisińskiej

* Pętle pamięci Marcina Kowalczyka

* Vivo Istvana Vizvary

* Armadillo Bartosza Orlewskiego

 

 

Zasady są zupełnie inne niż w przypadku W Samo Południe, tym bardziej więc należy się z nimi zapoznać!

 

 

Najważniejsze, czyli:

Pytania

1. Prosimy podać tytuły wszystkich książek, które ukażą się w ostatnich dniach marca oraz na początku kwietnia w wydawnictwie Genius Creations (informacje są już na stronie oraz profilu FB wydawnictwa).

2. Trzy z tych zapowiedzi są kontynuacjami wcześniejszych powieści. Prosimy podać imiona i nazwiska autorów/autorek.

3. Jedna jest wznowieniem w twardej oprawie, z ilustracjami. Prosimy podać imię i nazwisko autora/autorki.

 

Termin udzielania odpowiedzi:

Najbliższy piątek w samo południe, czyli 30 marca 2018 o godzinie 12.00

 

Życzymy powodzenia

Nowości wydawnictwa Replika

Iwona J. Walczak - Podróż po horyzont

Agnieszka znalazła się na rozdrożu i wie, że musi cofnąć się o parę kroków, żeby zachować dystans do tego, co ją męczy. Dziewczyna postanawia dać sobie czas na przemyślenie wszystkiego i – zostawiwszy zdezorientowanego narzeczonego w Polsce – sama rusza w świat. Początkowo celem jej podróży jest adres w Salonikach, zdobyty ze starych listów Greczynki Elle – przyjaciółki jej mamy z czasów studenckich – jednak droga prowadzi ją aż do zachwycających zakątków Wysp Maltańskich, gdzie trafia do niewielkiej rybackiej wioski Marsaxlokk.
Zdumiona Agnieszka przekonuje się, że w ogóle nie zna historii swojej rodziny, a poszukiwania Elle pomagają jej odkryć siebie i zrozumieć motywy postępowania matki. Ogromny wpływ na dziewczynę mają spotkani w trasie ludzie i ich niezwykłe historie, a także urok miejsc, o których istnieniu nie miała dotąd pojęcia.


Klaus-Michael Mallmann, Andrej Angrick - Gestapo po 1945 roku

Kariery, konflikty, konteksty    

Co stało się z członkami zbrodniczej tajnej policji Gestapo po II wojnie światowej?
Gestapo zlikwidowano w 1945 r., a jego zbrodnie zostały w pełni ujawnione przed światem. Jednak większość członków tajnej policji Hitlera przeżyła wojnę.
Jak odnaleźli się i zachowywali w okresie powojennym? Jak potraktowało ich niemieckie społeczeństwo? Jaki obraz wytworzyło? Jak podchodziły do nich instytucje prawne? Czy ich zbrodnie doczekały się rzetelnego wyjaśnienia i osądzenia?

Nowości wydawnictwa Rebis

Aleksander Sołżenicyn - Jeden dzień Iwana Denisowicza i inne opowiadania

Jedno z pierwszych literackich świadectw dotyczących obozów pracy

Na tom ten składają się trzy głośne utwory: Jeden dzień Iwana Denisowicza, Zagroda Matriony oraz Zdarzenie na stacji Koczetowka. Więzień łagru, który każdego dnia musi walczyć o przetrwanie; prosta i dobra kobieta, „człek sprawiedliwy”, biernie poddająca się temu, co przyniesie los; młody lejtnant, prawdziwy „człowiek radziecki”, który bez wahania wydaje na pewną śmierć zbiegłego jeńca. Czy coś łączy bohaterów tak różnych opowiadań? Jeśli tak, to jest to poszukiwanie przestrzeni dla siebie – u każdego na własny sposób – w represyjnym, totalitarnym państwie, które każdemu wyznacza miejsce w szeregu.

Aleksander Sołżenicyn (1918-2008), aresztowany w 1945 roku i skazany na osiem lat obozu pracy, do 1956 roku przebywał na zesłaniu. W 1970 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. W 1974 roku został ponownie aresztowany, pozbawiony obywatelstwa ZSRR i deportowany do RFN. Do ojczyzny wrócił dopiero w 1994 roku.


Barbara Stanisławczyk - Czterdzieści twardych

Wojenne losy Polaków i Żydów – prawdziwe historie

Avengers i X-Men. AXIS – Rick Remender, Adam Kubert, Leinil Francis Yu, Terry Dodson, Jim Cheung

Na opak

Maciej Rybicki

Już chyba wszyscy przyzwyczaili się do tego, że amerykańskie komiksowo eventami stoi. Rokrocznie, z zadziwiającą wręcz regularnością, karmieni jesteśmy miniseriami, które mają wstrząsnąć całym uniwersum, stanowić nowe rozdanie itp. Przede wszystkim mają jednak dostarczać czytelnikom okazji do opróżnienia zawartości swoich portfeli. Niestety, z poziomem tego typu eventów bywa różnie: często gorzej niż lepiej. „Grzech pierworodny” stanowił tu chlubny wyjątek. Następujący po nim „AXIS” plasuje się jednak na przeciwnym krańcu skali.

Rick Remender, Adam Kubert, Leinil Francis Yu, Terry Dodson oraz Jim Cheung w Subiektywnie

Już chyba wszyscy przyzwyczaili się do tego, że amerykańskie komiksowo eventami stoi. Rokrocznie, z zadziwiającą wręcz regularnością, karmieni jesteśmy miniseriami, które mają wstrząsnąć całym uniwersum, stanowić nowe rozdanie itp. Przede wszystkim mają jednak dostarczać czytelnikom okazji do opróżnienia zawartości swoich portfeli. Niestety, z poziomem tego typu eventów bywa różnie: często gorzej niż lepiej. „Grzech pierworodny” stanowił tu chlubny wyjątek. Następujący po nim „AXIS” plasuje się jednak na przeciwnym krańcu skali.

 

Maciek recenzuje dzisiaj komiks Avengers i X-Men z serii AXIS.

Króciak

Dziś Klaudia Sowiak przypomina, że w razie problemów ze sprzętem zawsze można zadzownić do Serwisu.

Nowości wydawnictwa Czarne

Zbigniew Rokita - Królowie strzelców

Piłka w cieniu imperium

Nad stadionem zachodzi abchaskie słońce, niebo miało kolejno barwy: mandarynek, malin, buraków, jagód, teraz jest czarne. Za chwilę rozpoczną się mistrzostwa świata drużyn niezrzeszonych w FIFA: są tu reprezentacje mniejszości narodowych, są reprezentacje krajów nieuznanych. To świat na opak. Świat, w którym sędziów przysłała Doniecka Republika Ludowa, Kurdystan jest faworytem, a spiker komentuje mecze po abchasku. Część zawodników na co dzień występuje w czołowych europejskich ligach, część to zwykli faceci, którzy wzięli kilka dni wolnego. A tu – przez parę dni rozdają autografy abchaskim dzieciom, które nie wiedzą, kogo proszą o autograf, ale robią to, bo w Abchazji nie ma wiele osób, których poproszenie o autograf ma jakikolwiek sens.

Królowie strzelców to reporterska opowieść o Europie Wschodniej ostatniego stulecia pokazanej przez pryzmat sportu i polityki. Dlaczego pojedynek węgierskich i radzieckich piłkarzy wodnych z 1956 roku Quentin Tarantino miał nazwać „najlepszą nieopowiedzianą historią wszech czasów”? Czemu UEFA zgodziła się na powstanie niezależnej ligi piłkarskiej na Krymie i dlaczego Zenit Petersburg nazywany jest najbardziej rasistowskim klubem na świecie? Dlaczego założycieli Spartaka Moskwa ścigał Beria i czemu Ernest Wilimowski, śląski piłkarz, w czasie II wojny zgodził się reprezentować Niemcy? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania i wiele innych Zbigniew Rokita przemierza region: od Budapesztu i Górnego Śląska przez Abchazję i Górski Karabach po Charków, Petersburg i Kowno.


Robert Pucek - Sennik ciem i motyli

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Aleksandra Ruda - Sztylet ślubny

Kupiecka córka Mila Kotowienko powraca!

Sztylet ślubny to długo wyczekiwana przez czytelników kontynuacja pierwszej części trylogii Aleksandry Rudej, Sztyletu rodowego.

Królewskim posłańcom udało się uniknąć śmierci, więc cała drużyna zmierza do spokojnego miejsca, w którym mogłaby zająć się lizaniem ran. Wkrótce okazuje się jednak, że na spokój nie mają co liczyć. Kapitan wciąż poszukuje zaginionej narzeczonej, uzdrowiciel ma pełne ręce roboty, a zakochany troll jest… no cóż, zakochany. Mila jednak opiera się względom Dranisza i liczy, że nie będzie musiała przy okazji zdradzić swojej największej tajemnicy.

Tylko jak utrzymać w sekrecie prawdę o sobie, skoro kolejne tarapaty wymagają od dziewczyny sięgnięcia po moc sztyletu? Na dodatek wokół jak na złość pojawia się coraz więcej niechcianych adoratorów.

Nowe tajemnice, nowi wrogowie, dużo magii i humoru – powieść Aleksandry Rudej to humorystyczne fantasy najwyższej próby.

Nowość wydawnictwa Akurat

Radosław Lewandowski - Wikingowie. Tom 4. Kraina Proroka

Czwarta, finałowa część cyklu, spinająca klamrą wątki i losy postaci poznanych w tomach poprzednich. Znajdziemy tu dalsze dzieje Erika Erykssona – młodego wikinga, który wraz z oddziałem najemników trafił do kraju Maurów, oraz Oddiego - syna renegata Asgota Czerwonej Tarczy. Ten ostatni, jak wiedzą wierni czytelnicy tej sagi, płonąc żądzą zemsty spędził rok w Winlandii, przebył Ruś i trafił do Bizancjum.

Akcja czwartego tomu rozgrywa się na terenie kalifatu Kordoby i na muzułmańskiej Sycylii. Pchani żądzą złota i sławy wikingowie przemierzają krainy Saracenów, niosąc tubylcom krew, cierpienie i beztroski śmiech, bo przecież umrzeć można tylko raz. Na lądzie i na wodzie toczą wielkie bitwy i drobne potyczki,  odkrywają tajemnice i mroczne intrygi wielkich władców, knują spiski, zastawiają zasadzki, łupią, palą i mordują.

Jedynie łaskawości bogów zawdzięczają całą skórę, choć nie wszyscy wrócą do domów. Ale przecież śmierć jest początkiem, a nie końcem drogi...

Nowość wydawnictwa Albatros

James Patterson - Delikwentki

Abbie Elliot i jej trzy najlepsze przyjaciółki opuszczając pokład prywatnego helikoptera, wkroczyły do najbardziej luksusowego i pełnego przepychu hotelu, w jakim kiedykolwiek miały okazję nocować. Z okien ich luksusowego apartamentu widać zachwycające Monte Carlo. Nic więc dziwnego, że z miejsca zakochują się w słońcu, basenie i wykwintnym menu hotelowej restauracji. Przez cztery cudowne dni mogą żyć życiem kogoś innego. Zatłoczone nocne kluby, w których zabawa nigdy się nie kończy, oraz największe na świecie kasyna to mekka dla wszystkich pragnących zaszaleć. Abbie trafia do raju, który oferuje jej najlepszą rozrywkę.

Gdy nazajutrz o poranku kobieta budzi się na jachcie otoczonym przez policję, wie, że stało się coś strasznego. Abbie, Winnie, Serena i Bryah zostają aresztowane i postawione w stan oskarżenia. Wakacje życia, na które tak bardzo czekały, staną się najtrudniejszą walką, jaką przyjdzie im stoczyć.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Frédéric Beigbeder - Rozmowy dziecięcia wieku

Wybór wywiadów przeprowadzonych przez Frédérica Beigbedera w latach 1999 – 2014 ze znanymi i nieznanymi w Polsce pisarzami. Autor pisze we wstępie: „Rozmowa dwóch pisarzy przypomina pocieranie krzemienia o krzemień: ogień nie jest gwarantowany, ale na pewno trafi się kilka iskier […]. Zadawałem pytania dwudziestu autorom tej książki, tak jak praktykant w warsztacie samochodowym pyta majstra, jak się zmienia uszczelkę głowicy cylindra. Chciałem zgłębić ich metodę, zrozumieć zawiłości ich pracy, wykraść tajemnice produkcji […]. Nie do wiary, jak człowiek dobrze się czuje, słuchając ostatnich inteligentnych ludzi na świecie”. Frédéric Beigbeder jest nie tylko pisarzem i celebrytą, ale także cenionym krytykiem literackim. Nie stroni od rozmówców, których poglądy mogą się wydać kontrowersyjne. Jego wywiady mają formę swobodnej rozmowy towarzyskiej prowadzonej z taktem, poczuciem humoru i znajomością rzeczy.

Lista rozmówców w porządku chronologicznym: Bernard Frank, Philippe Sollers, Jean-Jacques Schuhl, Guillaume Dustan, Antonio Tabucchi, Umberto Eco, Gabriel Matzneff, Chuck Palahniuk, Catherine Millet, Jay McInerney, Albert Cossery, Françoise Sagan, Simon Liberati, Tom Wolfe, Charles Bukowski (wywiad fikcyjny), Alain Finkielkraut, Michel Houellebecq, Jean d’Ormesson, Bernard-Henri Lévy, Fréderic Beigbeder (autowywiad) Bret Easton Ellis, Paul Nizon, Francis Scott Fitzgerald (wywiada fikcyjny), James Salter.

Nowość wydawnictwa Zwierciadło

Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Monika Mrozowska - Uczta dla maluszka

Zdrowa dieta dla dzieci od 6. miesiąca do 5. roku życia

Niejedna mama zastanawia się, jak żywić dziecko – tak, aby dostarczyć maluchowi wszelkich niezbędnych do optymalnego rozwoju składników.

Katarzyna Błażejewska-Stuhr i Monika Mrozowska przygotowały prawdziwe kompendium wiedzy na temat żywienia dzieci.

W książce Uczta dla maluszka znajdziesz wszystko, co powinnaś wiedzieć o żywieniu dziecka, a także odpowiednio zbilansowane i smaczne posiłki dla najmłodszych – od chwili wprowadzenia pierwszych pokarmów do 5. roku życia.

Wszyscy znamy to powiedzenie „Czym skorupka za młodu nasiąknie...” . Tylko czasami zachodzimy w głowę jak to zrobić, żeby ta skorupka w ogóle zaczęła nasiąkać, skoro nie chce próbować nowych smaków, skoro zamiast warzyw i owoców domaga się głośno i dobitnie cukierka lub kawałka czekolady.

Nie pozjadałyśmy z Kasią wszystkich rozumów, ale przerabiałyśmy (i w dalszym ciągu przerabiamy...) to we własnych domach. Staramy się kształtować nawyki żywieniowe naszych dzieci. Z różnym skutkiem. Marzy mi się, żeby nasza książka stała się podpowiedzią dla wszystkich innych mam, tatusiów oraz innych opiekunów. Żeby łatwiej było przygotować prawdziwą ucztę dla maluchów, a nie zgotować im piekło związane z traumą pierwszych posiłków.
Monika Mrozowska

Smaki dzieciństwa, te ukochane, zostają w każdym z nas na zawsze. To my, rodzice i opiekunowie dzieci, odpowiadamy za ich dietę, nie tylko w okresie dzieciństwa, ale w jakiejś mierze przez całe ich życie. To, co wpoimy maluchom, wpłynie bowiem na późniejsze nawyki żywieniowe. Z kolei to, co dostarczymy w okresie najszybszego i najbardziej intensywnego wzrostu wpłynie na ich rozwój. Wraz z Moniką podpowiadamy jak w praktyce zastosować zalecenia pediatrów dotyczące żywienia dzieci.
Katarzyna Błażejewska-Stuhr

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka

Marek Rybarczyk - Skandale angielskich dworów (17 kwietnia 2018)

Prywatne życie arystokracji.

Arystokracja brytyjska zawsze budziła powszechne zainteresowanie.
Bajeczne fortuny, wystawne życie, przynależność do jednej z najwspanialszych elit Europy i międzynarodowe koligacje. Brytyjscy książęta, hrabiowie i lordowie pomagali budować imperium, byli jednym z motorów napędowych rewolucji przemysłowej. Arystokraci robili fortuny i wymyślali genialne wynalazki. Ale za drzwiami wielkich rezydencji i pałaców na Wyspach było także życie, które miało nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Pełne skandali, ekscentryzmu i seksualnych afer.

Hrabia Castlehaven w noc poślubną ze swoją żoną zaprosił także służbę.

Hrabiemu Beauchampowi nie pomogła siódemka dzieci, jego skłonność do męskiej części służby stała się przedmiotem wielu plotek. Mimo to nadal organizował przyjęcia dla panów w Madresfield…

Rozwód Richarda Worsleya i Seymour Dorothy Fleming był jednym z pierwszych rozwodów brytyjskich celebrytów opisywanych przez prasę. By ratować kochanka, żona publicznie wyznaje, że jej mąż jest dewiantem voyeurem – sprawia mu przyjemność obserwowanie, jak inni uprawią seks.

Przyszły Edward VII zalicza dwa tysiące kochanek, w paryskim burdelu ma własny apartament
− z rodowym herbem i wielką żeliwną wanną, w której kąpie się z kurtyzanami w szampanie. Nosi też torbę golfową wykonaną ze skóry penisa słonia… i nie przestaje uwodzić, także jako król.

Synowie Edwarda VIII: Dawid, Albert i najmłodszy, biseksualny Jerzy rozpętali największe afery dworu i arystokracji międzywojennej Anglii.

Książę Filip uwielbiał chodzić na sesje alkoholowe do Klubu Czwartkowego a potem na rozbierane prywatki.

Książę Karol na pytanie Diany o romans z Kamilą Parker Bowles, odpowie krótko: „Nie chcę być pierwszym w historii księciem Walii, który nie ma kochanki”.

A co na sumieniu ma książę Harry? Przez lata jako zatwardziały singiel potrafił korzystać z życia.
Ale w końcu, jak mawia królowa Elżbieta II: nie są ważne fakty; ważne, by nie dać się złapać.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Adrian Goldsworthy - Pax Romana (3 kwietnia 2018)

Już  3 kwietnia do księgarń trafi książka Pax Romana, w której Adrian Goldsworthy opisuje dzieje tworzenia imperium rzymskiego i ukazuje Rzymian jako zdobywców w czasie pokoju.

Czym był tak naprawdę „pokój rzymski” i co oznaczał dla ludzi, którzy znaleźli się w zasięgu jego oddziaływania?

Pax Romana to podróż od krwawych podbojów poprzez epokę Cezara i Augusta, do złotego okresu pokoju pod rządami Marka Aureliusza.

Wojna, pokój i podboje w świecie rzymskim

Pax Romana przyniósł niezwykły okres pokoju i stabilności, jaki rzadko zdarzał się wcześniej bądź później. Rzymianie jednak byli przede wszystkim zdobywcami, którzy siłą zajęli rozległe tereny sięgające od Eufratu na wschodzie po wybrzeże Atlantyku na zachodzie. Byli agresywni i bezwzględni, a podczas tworzenia ich imperium miliony straciły życie lub wolność. Czym więc był tak naprawdę ów „pokój rzymski” i co oznaczał dla ludzi, którzy chcąc nie chcąc znaleźli się w zasięgu jego oddziaływania?

Ceniony historyk Adrian Goldsworthy opowiada dzieje tworzenia imperium, wyjaśniając, jak i dlaczego Rzymianom udało się opanować tak znaczną część świata, i rozważając, czy pozytywny obraz pax Romana jest prawdziwy. Ta nowatorska i rzetelna książka zabiera czytelnika w podróż od krwawych podbojów agresywnej republiki, poprzez epokę Cezara i Augusta, do złotego okresu pokoju i dobrobytu pod rządami takich cesarzy, jak Marek Aureliusz, dając wyważony i wielowymiarowy obraz życia w imperium rzymskim.

Mity skandynawskie – Roger Lancelyn Green

Wszystkie światy Odyna

Anna Szumacher

Ostatnio jest mi po drodze z Odynem. Po co nie sięgnę, pojawiają się tam wątki rodem z mitologii skandynawskiej. W takich momentach trzeba posłuchać świata i wrócić do źródeł. A jeśli mówimy o tej akurat mitologii, to nawet do korzeni, bo w końcu wszystko zaczyna się od drzewa…

„Mity skandynawskie” zebrane przez Rogera Lancelyna Greena to kolejna odsłona znanych historii opartych na staroskandynawskich poematach i opowieściach. Jak sam autor wspomina: „W ramy Voluspy (…), pieśni Eddy Starszej, wpasowałem mity zawarte w (…) staroskandynawskich pieśniach i opowiadania zebrane przez Snorriego w dwóch tomach powszechnie znanych jako Edda prozaiczna”. Luki w tych tekstach Green wypełnił fragmentami sag – chodzi tu przede wszystkim o sagę Wolsungów. W przypadku tekstów spisanych przez Saksona Gramatyka przywrócił je do stanu mitologicznego, ze względu na brak wcześniejszych źródeł.

W porównaniu z mitologią słowiańską tych źródeł jest i tak wiele. Wystarczająco, by móc opowiedzieć całą historię świata: od ziejącej otchłani zwanej Ginnungagap, po Ragnarök – kres świata. A nawet odrobinę dalej, bo koniec bywa początkiem. Autor zamieścił również króciutki leksykon, przybliżający kto jest kim w mitach skandynawskich. Można tam też sprawdzić ważniejsze dla fabuły miejsca.

Książka składa się z piętnastu mniej lub bardziej popularnych opowieści. Dowiadujemy się, skąd Odyn czerpie swą mądrość, w jaki sposób Thor został właścicielem młota oraz jak Loki pojawił się w Asgardzie. Jest tu też dosyć szczegółowo opisana historia, która rozsławiła Wolsungów i doprowadziła do spotkania Sigurda i Brunhildy. Ktoś już słyszy pierwsze takty Wagnera? A nie, to tylko mój dzwonek telefonu. Poza tym – przysięgam – z nabytą nową lub odświeżoną wiedzą zupełnie inaczej ogląda się marvelowskich „Avengersów” i „Thora” oraz „Amerykańskich Bogów” Gaimana. A to tylko początek nawiązań, zapożyczeń i skojarzeń.

Roger Lancelyn Green w Subiektywnie

Ostatnio jest mi po drodze z Odynem. Po co nie sięgnę, pojawiają się tam wątki rodem z mitologii skandynawskiej. W takich momentach trzeba posłuchać świata i wrócić do źródeł. A jeśli mówimy o tej akurat mitologii, to nawet do korzeni, bo w końcu wszystko zaczyna się od drzewa…

 

O Odynie i nie tylko przeczytamy dzisiaj w recenzji Ani. Do Subiektywnie trafiły właśnie Mity skandynawskie.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Nick Sousanis - Odpłaszczenie

Idea prymatu słowa nad obrazem ma głębokie korzenie w zachodniej kulturze. Co stanie się, gdy uczynimy je równorzędnymi partnerami, tak by razem stanowiły źródło znaczenia przekazu. „Odpłaszczenie” napisane i narysowane jako komiks to eksperyment dotyczący wizualnego myślenia. Nick Sousanis kontestuje tradycyjne formy naukowego dyskursu i proponuje odbiorcom zarówno wspaniałą pracę graficzną, jak i poważny wywód dotyczący zdobywania i gromadzenia wiedzy. „Odpłaszczenie” to wyraz buntu przeciw ustalonym punktom widzenia. Obserwując rzeczywistość na wiele sposobów, operując spojrzeniem naukowym, filozoficznym, artystycznym, literackim czy mitologicznym, autor tworzy kolaż wykorzystujący całą pojemność komiksowej formy, by pokazać, że percepcja to proces, w którym bierzemy aktywny udział, kreując rzeczywistość. Tętniące tajemniczym życiem obrazy tylko niekiedy ilustrują tekst; znacznie częściej stanowią nielinearny element narracji, podsuwając aluzje, tworząc alegorie, konfrontując realizm z abstrakcją i uświadamiając czytelnikom ukryte treści. Właśnie tę wielotorowość percepcji Sousanis przeciwstawia „płaskości” myślenia i poznawania, charakterystycznej dla postaci z książki Edwina A. Abbotta „Flatlandia, czyli Kraina Płaszczaków”.

„Odpłaszczenie” uczy nas, jak wykraczać poza ramy percepcji, w których jesteśmy zamknięci na co dzień.

Nick Sousanis, artysta rysownik i wykładowca, pracuje na wydziale Comics Studies na Uniwersytecie w Calgary.


Grzegorz Rossoliński-Liebe - Bandera. Faszyzm, ludobójstwo, kult. Życie i mit ukraińskiego nacjonalisty

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

„CZYTAM DO OSTATNIEJ KROPLI KRWI” – zostań honorowym krwiodawcą

Każda epoka ma swoich krwiopijców i krwiodawców.
 
Dlatego postanowiliśmy zachęcić Was do honorowego oddawania krwi.
Wiadomo, oddając krew ratujemy życie! Nie tylko Wampirów.
A jeśli oddacie krew w terminie 4.04.-15.04.2018 Fabryka Słów wynagrodzi Was dodatkowo książkami naszego wydawnictwa.
To co?
My oddajemy! A Wy?

Więcej informacji, oraz regulamin znajdziecie Państwo na naszej stronie:

https://fabrykaslow.com.pl/czytam-ostatniej-kropli-krwi-zostan-honorowym-krwiodawca/

Oraz na FB:

https://www.facebook.com/events/567208190315980/

AXIS. Carnage i Hobgoblin – Rick Spears, Kevin Shinick, Germán Peralta, Javier Rodriguez

Ja już będę dobry, obiecuję

Maciej Rybicki

Od jakiegoś czasu Egmont stara się, by polskie edycje dużych eventów Marvela doczekały się na naszym rynku jak najszerszej prezentacji. Nie inaczej jest w przypadku „AXIS”. Oprócz tomu zbierającego zasadniczą serię, i powiązanego z nią kolejnego tomu „Deadpoola”, największy rodzimy wydawca komiksowy sięgnął po kombinowane wydanie dwóch trzyczęściowych miniserii, poświęconych odmienionym superłotrom: Carnage’owi i Hobgoblinowi. Pytanie tylko, czy takie poboczne historie są w stanie w jakiś sposób poprawić wizerunek jednego z najsłabszych eventów Marvela w ostatnich latach.

Napisana przez Ricka Remendera historia okazała się niemałym rozczarowaniem. Naciągana opowieść o wywołanym przez zaklęcie Red Skulla odwróceniu charakterów herosów i złoczyńców kulała nie tylko na poziomie koncepcyjnym, ale i narracyjnym, okazując się zaledwie kolejnym głupawym mordobiciem. Paradoksalnie, całkiem nieźle prezentował się powiązany album, poświęcony Najemnikowi z Nawijką, w którym scenarzyści znakomicie wykorzystali niejednoznaczną konstytucję psychiczną bohatera. Dawało to wiec pewną nadzieję, że i połączone z „AXIS” miniserie, poświęcone klasycznym przeciwnikom Spider-Mana: Carnage’owi i Hobgoblinowi, będą mieć coś ciekawego do zaoferowania. W końcu motyw „nawrócenia” można rozegrać na bardzo wiele sposobów. Zobaczmy zatem.

Rick Spears, Kevin Shinick, Germán Peralta oraz Javier Rodriguez w Subiektywnie

Od jakiegoś czasu Egmont stara się, by polskie edycje dużych eventów Marvela doczekały się na naszym rynku jak najszerszej prezentacji. Nie inaczej jest w przypadku „AXIS”. Oprócz tomu zbierającego zasadniczą serię, i powiązanego z nią kolejnego tomu „Deadpoola”, największy rodzimy wydawca komiksowy sięgnął po kombinowane wydanie dwóch trzyczęściowych miniserii, poświęconych odmienionym superłotrom: Carnage’owi i Hobgoblinowi. Pytanie tylko, czy takie poboczne historie są w stanie w jakiś sposób poprawić wizerunek jednego z najsłabszych eventów Marvela w ostatnich latach.

 

Ta sama seria, co w przypadku przewczorajszej recenzji Maćka, lecz zupełnie inni aktorzy. AXIS. Carnage i Hobgoblin.

Króciak

Krótki koszmar Rafała Charłampowicza na zakończenie tygodnia i miesiąca już czeka na Was w Szortowni.

Nowości wydawnictwa Genius Creations

Alicja Wlazło - Mrok

Nadchodzi mrok i nikt się przed nim nie ukryje!

Laureen miała wszystko, czego tylko mogła zapragnąć: kochającą rodzinę, wymarzoną pracę i wspaniałą przyszłość. Miała, do chwili kiedy w jej życiu pojawił się tajemniczy Sigarr. W mgnieniu oka otaczający ją perfekcyjnie uporządkowany świat wypełnił chaos.

Potępieni i Zaprzysiężeni toczą od tysiącleci brutalną wojnę. Laureen ma w niej do odegrania kluczową rolę, ale musi stanąć do walki o wszystko co kocha.

Czy znajdzie w sobie dość odwagi?

Przypadkowe zdarzenie pozbawia Laureen wszystkiego co kocha. Kiedy życie przestaje mieć już dla niej jakąkolwiek wartość, staje przed wyborem między śmiercią, a poświęceniem, na które nie jest gotowa. Alicja Wlazło zaprasza nas do fascynującego świata, w którym piekło i niebo to mrzonka, a toczący między sobą nieustanny bój Zaprzysiężeni i Potępieni dzielą te same, ponure tajemnice. Polubiłam tę powieść za wciągającą fabułę i dynamiczną akcję, a pokochałam za poruszającą podróż w mrok ludzkiej rozpaczy, lęków i pragnień, które powoli zmieniają spokojną Laureen w bestię.
Maria Zdybska, autorka Wyspy Mgieł


Anna Karnicka - Paradoks Marionetki: Sprawa Zegarmistrza

Egzaminy wstępne to dopiero początek.

Martin spełnił swoje marzenie i dostał się do Praskiej Szkoły Lalkarzy. Wraz z księciem Walterem oraz nowymi przyjaciółmi przygotowuje się na wyzwanie, jakim będzie rozpoczynający się rok szkolny.

Miasto Świętych Mężów – Luis Montero Manglano

Pożegnanie Kawalerów Poszukiwaczy

Anna Szumacher

Wychowałam się na książkach przygodowo-podróżniczych. Juliusz Verne, „Tomki” Szklarskiego czy Winnetou towarzyszyli mi przez całe lata. Potem miałam dosyć długą przerwę na dogłębne badanie innych gatunków, aż do ręki w 2016 roku przykleiła mi się powieść „Stół króla Salomona” Luisa Montero Manglano. To o tyle istotne, że właśnie dotarliśmy do końca podróży opisanej w trylogii Poszukiwaczy. Czy była to podróż udana? Cóż, o tym za chwilę.

Głównym bohaterem całej trylogii jest Tirso Alfaro, gość taki jak ty czy ja. Nie ma specjalnie dobrych układów z rodzicami – jego ojciec pilot zginął w wypadku, a matka zdecydowanie więcej uwagi poświęca swojej karierze archeologa niż jedynemu synowi. Nie układa mu się w związkach, a i z pracą nie jest specjalnie dobrze. Z braku pomysłów na życie zatrudnia się w muzeum i właśnie przez to – a może dzięki temu – wpada do swoistej króliczej nory, w której zamiast gadających gąsienic i morderczej Królowej Kier trafia na tajemniczą organizację zrzeszającą Kawalerów Poszukiwaczy. Warto wyjaśnić, że Kawalerowie należą do Korpusu, a ten ostatni jest tajnym rządowym projektem Hiszpanii, którego celem jest odzyskiwanie zabytków zagrabionych przez inne państwa oraz osoby prywatne. Odzyskiwanie w dowolny możliwy sposób, zwykle niebezpieczny, nielegalny i łamiący prawa międzynarodowe, co tylko dodatkowo raduje członków Korpusu.

Tak wygląda zarys całej historii. Przez trzy tomy serii Tirso Alfaro wraz z przyjaciółmi z Korpusu będzie wykonywał swoje zadania zawodowe oraz coraz bardziej wplątywał się w kłopoty związane z zagadkowym i zabójczym Projektem Lilith. W trzecim tomie, czyli „Mieście Świętych Mężów”, dochodzi do rozwiązania tajemnic, domknięcia wątków, spotkania najgorszych wrogów i odnalezienia największego ze skarbów. Powiedzenie czegokolwiek więcej o fabule byłoby świętokradztwem znanym jako spoiler.

Luis Montero Manglano w Subiektywnie

Wychowałam się na książkach przygodowo-podróżniczych. Juliusz Verne, „Tomki” Szklarskiego czy Winnetou towarzyszyli mi przez całe lata. Potem miałam dosyć długą przerwę na dogłębne badanie innych gatunków, aż do ręki w 2016 roku przykleiła mi się powieść „Stół króla Salomona” Luisa Montero Manglano. To o tyle istotne, że właśnie dotarliśmy do końca podróży opisanej w trylogii Poszukiwaczy. Czy była to podróż udana? Cóż, o tym za chwilę.

 

Na zakończenie subiektywnego miesiąca Ania recenzuje Miasto Świętych Mężów.

Rychło W Czas 47 - wyłonienie zwycięzcy

W najnowszej odsłonie konkursu z cyklu Rychło W Czas do wygrania był pakiet pięciu książek wydawnictwa Genius Creations, w skład którego to pakietu weszły:

* Faza REM Agnieszki Sudomir

* Tropiciel Małgorzaty Lisińskiej

* Pętle pamięci Marcina Kowalczyka

* Vivo Istvana Vizvary

* Armadillo Bartosza Orlewskiego

 

Pytania nie sprawiły nikomu trudności.

Prawidłowe odpowiedzi, to:

1. "Mrok", "Paradoks Marionetki: Sprawa Zegarmistrza", "Noc kota, dzień sowy: Gliniana Pieczęć", "Świat w pudełku", "Taniec marionetek", "Zaklęcie na wiatr", "Mamusiu, przecież byłam grzeczna", "Życie i czasy Mistrza Haxerlina", "Pokój światów".

2. Anna Karnicka, Marta Kładź-Kocot, Jacek Wróbel.

3. Paweł Majka.

 

Ogłaszamy, iż zgodnie z regulaminem konkursu, zwycięzcą został szortalowicz 777misiek.

Gratulujemy.

Adres prosimy przesłać na nasz konkursowy mail odpowiedz@szortal.com