Listopad 2017

Zapowiedzi wydawnictwa Fabryka Słów

Andrzej Pilipiuk - Norweski dziennik
T. 1 Ucieczka
(2 listopada 2017); T. 2 Obce ścieżki (10 listopada 2017); T. 3 Północne wiatry (22 listopada 2017)


Lata osiemdziesiąte. Tomasz Paczenko, pozbawiony pamięci nastolatek obdarzony dziwnymi cechami gatunkowymi, mieszka w warszawskim domu dziecka. Nieoczekiwanie zostaje uprowadzony przez sowietów, odbity przez dziwną bojówkę i wyekspediowany za granicę przy użyciu fałszywych dokumentów. Trafia do walącego się domu na północy Norwegii. Otoczony przez naprędce doklejonych „przyjaciół” zmaga się z amnezją niejasno przeczuwając że wiele odpowiedzi na dręczące go pytania skrywa się w jego głowie… Mozolnie usiłuje składać przebłyski w logiczną całość. Nie zdaje sobie sprawy że stał się ważną kartę przetargową w rozgrywce pomiędzy grupą rosyjskich emigrantów a KGB. Akcja początkowo sprawia wrażenie dość beztroskiej, jedynie uważny czytelnik znajdzie pierwsze niepokojące symptomy. Bohater długo nie może się połapać w sytuacji, płynie niesiony nurtem wydarzeń. Potem przychodzi przebudzenie. Gdy wydaje mu się że zrywa kolejne zasłony kłamstwa, w rzeczywistości są to tylko kolejne iluzje stworzone po to by je przejrzał. Rozszyfrowuje manipulacje, ale pod drugim dnem znajduje trzecie, czwarte, piąte… Nie wie kto jest przyjacielem a kto wrogiem. Ratujący mu skórę realizują swoje cele, a pozorni wrogowie nieoczekiwanie potrafią wyciągnąć pomocną dłoń… Musi też dokonać samookreślenia. Ustalić kim jest i kim chce być. Odrzucić obcą ścieżkę i poszukać swojej. O ile zdoła.

Atmosfera zagęszcza się z tomu na tom by znaleźć swoje ujście w ponurym i krwawym finale. Jest to opowieść o manipulacji, przyjaźni i o tym jak wiele można poświecić w rozgrywce o naprawdę wysoką stawkę. Teoretycznie jest to powieść dla młodzieży – należy jednak zachować ostrożność z uwagi na nasycenie drastycznościami.

Bardzo cenne jest posłowie w którym autor opowiada o tym jak przez kilkanaście lat pisał tę książkę…

Andrzej Pilipiuk

Najukochańszy Grafoman wśród polskich pisarzy.
Autor na swoim koncie ma już 31 książek (Fabryka Słów),

Informacja wydawnictwa Rebis

Leonard Cohen - premiera "Księgi miłosierdzia" oraz koncert poświęcony pamięci Cohena (7 listopada 2017)

7 listopada, w dniu, w którym przypada pierwsza rocznica śmierci legendarnego barda, Leonarda Cohena, Dom Wydawniczy REBIS przygotował premierę jego tomu, w Polsce wydanego po raz pierwszy.

Księga miłosierdzia w rewelacyjnym przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego to zbiór współczesnych psalmów odzwierciedlający twórczą drogę artysty na rozdrożu. Księga miłosierdzia ukazała się po raz pierwszy równocześnie z premierą kultowej płyty Various Positions. Po ponad trzydziestu latach do rąk polskich czytelników trafi książka stanowiąca rozszerzenie i dopełnienie tych pieśni.

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na spotkanie promujące „Księgę miłosierdzia”
9 listopada 2017 roku
do księgarni Big Book Cafe w Warszawie!


Gościem specjalnym spotkania będzie tłumacz Daniel Wyszogrodzki, wiersze Leonarda Cohena będzie czytał Marcin Przybylski.

W dniu premiery książki odbędzie się również koncert poświęcony pamięci Leonarda Cohena w ramach poznańskiego festiwalu słowa w piosence „Frazy”. 7 listopada w Auli Artis odbędzie się koncert „Leonard Cohen – wiemy, kim jest”, podczas którego będą czytane wiersze z Księgi miłosierdzia. Występować będzie Kwartet ProForma z gośćmi.

Kariera artystyczna Leonarda Cohena rozpoczęła się w 1956 roku od publikacji pierwszego tomu poezji Let Us Compare Mythologies (Porównajmy mitologie). Autor wydał także dwie powieści: The Favourite Game (Ulubiona gra) i Beautiful Losers (Piękni przegrani) oraz dziesięć tomów poetyckich w tym Stranger Music: Selected Poems and Songs (Muzyka nieznajomego: Wybrane wiersze i piosenki) i Book of Longing (Księga tęsknoty). W okresie działalności piosenkarskiej, który objął niemal półwiecze, nagrał czternaście albumów studyjnych. Ostatni z nich, You Want It Darker, ukazał się w 2016 roku. Cohen został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 2008, otrzymał Grammy Lifetime Achievement Award w 2010 oraz Glenn Gould Prize w 2011. Zmarł 7 listopada 2016 roku.

James Bond Tom 1: Warg – Warren Ellis, Jason Masters

Akcja zamiast szpiegowania

Marek Adamkiewicz

Dobre przyjęcie niedawno zakończonej serii „Velvet” pokazało, że na komiksowym rynku w Polsce brakuje interesujących tytułów szpiegowskich. Tę lukę stara się zapełnić nowopowstałe wydawnictwo Non Stop Comics, które jako jeden z pierwszych tytułów w ofercie prezentuje nam perypetie Jamesa Bonda. Wybór chyba nie mógłby być lepszy, wszak jest to bodaj najsłynniejszy szpieg na świecie. 007 powrócił do komiksowego medium w 2015 roku po wieloletniej przerwie, a zadania rewitalizacji postaci podjął się Warren Ellis, scenarzysta doświadczony i utalentowany.


W Anglii dochodzi do serii tajemniczych zgonów. Sprawa ma związek z nowym narkotykiem, który niedawno pojawił się na rynku, a obecnie zbiera śmiertelne żniwo. Problemem zaczyna interesować się agencja MI6, która do jego rozwiązania postanawia zaangażować jednego ze swoich najlepszych agentów. James Bond, bo o nim mowa, wyrusza do Berlina, gdzie ma się spotkać z pewnym serbskim naukowcem specjalizującym się w nowoczesnych protezach. Krótko po dotarciu na miejsce, sprawy zaczynają się komplikować, a Bond zostaje zmuszony do zaprezentowania swoich ponadprzeciętnych umiejętności.

James Bond kojarzony jest jako postać szarmancka, ale też nieco szowinistyczna, która podrywa całe tabuny kobiet oraz sączy wódkę z martini w wersji wstrząśniętej. Mając w pamięci ten obraz, pewnym zaskoczeniem może być to, jaki brutalny jest Bond w „Wargu”. Pod tym względem odchodzi od klasycznych wizerunków i najbardziej przypomina wersję wykreowaną przez Daniela Craiga. Nie jest to jednak odskok na zbyt daleki dystans, bo elementów charakterystycznych wciąż kilka pozostało. Na kartach komiksu znajdziemy i szczyptę humoru, i subtelne filtrowanie bohatera z przedstawicielkami płci pięknej. Elementy te zostały jednak ograniczone, a postać agenta sprawia dzięki temu wrażenie dosyć mocno odświeżonej.

Warren Ellis i Jason Masters w Subiektywnie

Dobre przyjęcie niedawno zakończonej serii „Velvet” pokazało, że na komiksowym rynku w Polsce brakuje interesujących tytułów szpiegowskich. Tę lukę stara się zapełnić nowopowstałe wydawnictwo Non Stop Comics, które jako jeden z pierwszych tytułów w ofercie prezentuje nam perypetie Jamesa Bonda. Wybór chyba nie mógłby być lepszy, wszak jest to bodaj najsłynniejszy szpieg na świecie. 007 powrócił do komiksowego medium w 2015 roku po wieloletniej przerwie, a zadania rewitalizacji postaci podjął się Warren Ellis, scenarzysta doświadczony i utalentowany.

Recenzja Marka jeszcze gorąca, łapcie!

Drabble

Dziś w Podróż na dystansie 100 słów zabiera Was Lucyna Dobaczewska.

Nowość wydawnictwa Czarne

S. C. Gwynne - Wrzask rebeliantów. Historia geniusza wojny secesyjnej

Generał Stonewall Jackson jest postacią owianą legendą, romantycznym bohaterem, szlachetnym przegranym. Jest też bez wątpienia jednym z najwybitniejszych amerykańskich taktyków wojskowych. Kiedy wiosną 1862 roku wydawało się, że klęska konfederatów jest nieuchronna, Jackson przeprowadził być może najlepszą kampanię w historii Stanów Zjednoczonych, zdumiewając i zachwycając nowatorską strategią. Jego tragiczną śmierć opłakiwały tak Południe, jak i Północ.

S.C. Gwynne opisuje dwadzieścia cztery miesiące błyskotliwej kariery wojskowej Jacksona, jego życie prywatne, burzliwe relacje z najważniejszymi postaciami jego czasów. Wrzask rebeliantów wciąga mnogością batalistycznych i militarnych szczegółów, to nie tylko żywy portret wyjątkowego bohatera, lecz również świetna kronika wojny secesyjnej.

Nieśmiertelny Iron Fist: Opowieść ostatniego Iron Fista – Ed Brubaker, Matt Fraction, David Aja

Moje kung-fu jest lepsze niż twoje!

Maciej Rybicki

„Nieśmiertelny Iron Fist” tercetu Ed Brubaker, Matt Fraction i David Aja cieszy się dość powszechną opinią jednej z najlepszych serii wydanych przez Marvela w tym stuleciu. Stąd też jej pojawienie się w zapowiedziach Muchy (i to w powiększonym formacie!) wywołało niemały entuzjazm. Jest on tym większy, że „Hawkeye” autorstwa dwóch z trzech twórców „Opowieści ostatniego Iron Fista” został przyjęty w Polsce bardzo ciepło (tak, wiem, że to seria sporo późniejsza). Zainteresowaniu niewątpliwie sprzyjała także obecność głównego bohatera w serialowych produkcjach Netflixa, nawet jeśli były one najwyżej średnio udane. Jak zatem wypada pierwszy tom perypetii Danny’ego Randa, Nieśmiertelnego Iron Fista, Obrońcy K’un–Lun?

Autorzy postanowili wykonać ukłon przede wszystkim w kierunku klasycznej konwencji kung-fu, dając dużo miejsca wyjątkowemu głównemu bohaterowi i kolejnym pojedynkom, z obowiązkowym miejscem na przeciwnika i hordy jego popleczników. Tym, co w pewnym sensie te konwencję wzbogaca, jest podkreślenie ponadczasowości Iron Fista. Danny to kolejny w długiej linii obrońców mistycznego miasta, aktor mający odegrać rolę w konflikcie, w którym przeszłość ma niebagatelne znaczenie. Już osadzone w historii i nieco mistyczne otwarcie tego albumu buduje odpowiedni klimat. Zanim jednak dojdzie do wielkich, epickich starć (bo, zgodnie z konwencją, dojść do nich musi), główny bohater zmierzy się także z nieco innymi problemami – próbą przejęcia jego spółki przez Hydrę, a także powrotem poprzedniego Iron Fista. W efekcie powstaje całkiem niezła, wielowarstwowa historia czerpiąca oczywiście z konwencji, ale także poza nią wykraczająca.

Ed Brubaker, Matt Fraction i David Aja w Subiektywnie

„Nieśmiertelny Iron Fist” tercetu Ed Brubaker, Matt Fraction i David Aja cieszy się dość powszechną opinią jednej z najlepszych serii wydanych przez Marvela w tym stuleciu. Stąd też jej pojawienie się w zapowiedziach Muchy (i to w powiększonym formacie!) wywołało niemały entuzjazm. Jest on tym większy, że „Hawkeye” autorstwa dwóch z trzech twórców „Opowieści ostatniego Iron Fista” został przyjęty w Polsce bardzo ciepło (tak, wiem, że to seria sporo późniejsza). Zainteresowaniu niewątpliwie sprzyjała także obecność głównego bohatera w serialowych produkcjach Netflixa, nawet jeśli były one najwyżej średnio udane. Jak zatem wypada pierwszy tom perypetii Danny’ego Randa, Nieśmiertelnego Iron Fista, Obrońcy K’un–Lun?

Nowa recenzja Maćka!

Informacja wydawnictwa SQN

SQN Imaginatio na Falkonie (3-5 Listopada 2017)

Już jutro, tj. 3 listopada, rozpocznie się festiwal fantastyki Falkon. Lublin ponownie wypełni się fanami fantastyki i kultury popularnej. W tej magicznej scenerii nie mogło zabraknąć SQN Imaginatio. Przedstawicieli wydawnictwa spotkacie na stoisku nr 84 w STREFIE WYSTAWCÓW. Tam czekać będą na kupujących atrakcyjne promocje. Dodatkowo gośćmi imprezy są autorzy SQN Imaginatio. Zapraszamy na teren Targów Lublin przy ul. Dworcowej 11. Falkon potrwa do 5 listopada.

SQN Imaginatio będzie miało dla Was fantastyczne książki w atrakcyjnych cenach. Podczas Falkonu na stoisku obowiązuje promocja 3 za 2! W części programowej festiwalu wezmą udział: Anna Lange, Michał Cetnarowski, Tomasz Duszyński oraz Tomasz Marchewka. Szczegółowe informacje poniżej. Zachęcamy również do śledzenia relacji w mediach społecznościowych wydawnictwa.

Punkty programu autorów SQN Imaginatio:

TOMASZ DUSZYŃSKI


PIĄTEK
17-18 PANEL Świat, postać czy akcja? (Sala Siedmiu Królestw – Antresola)

NIEDZIELA
10-11 PANEL Nie tylko słowiańszczyzna, czyli współczesna Polska w fantastyce (Sala Siedmiu Królestw – Antresola)
11-12 Magiczne dwudziestolecie – Piłsudski i duch w Belwederze (Sala Federacji Appalachów – Wnęka)

ANNA LANGE

PIĄTEK
19-20 Rewolucja nie potrzebuje uczonych? Naukowcy na zakrętach historii (Sala Zjednoczonej Federacji Planet – Aula 2)

SOBOTA
10-11 PANEL U nas, czyli nie na zachodzie (Sala Siedmiu Królestw – Antresola)

MICHAŁ CETNAROWSKI

SOBOTA
10-11 PANEL U nas, czyli nie na zachodzie (Sala Siedmiu Królestw – Antresola)
12-13 Dyżur autografowy
14-15 PANEL Promowanie fantastyki (Sala Siedmiu Królestw – Antresola)
20-22 PANEL Postmodernizm – brzydkie słowo na „p” (Sala Zjednoczonej Federacji Planet – Aula 2)

TOMASZ MARCHEWKA

SOBOTA
16-17 Nie od razu Toussaint zbudowano. Gra wideo jako adaptacja (Sala RPG 2)
18-19 Dyżur autografowy
20-21 Kowboje klawiatur (Sala Federacji Appalachów – Wnęka)

Króciak

Nie musicie się już obawiać listopada, Marianna Szygoń ma dla Was Pogromców strachów.

Nowość wydawnictwa Zwierciadło

Niezwykłe przypadki Kunegundy Paciorek

Nie jest łatwo mieć trzynaście lat, nie znosić swojego imienia i na dodatek zostać zmuszonym do porzucenia dobrze znanych, lubianych miejsc i zaufanych przyjaciół, na rzecz nowego środowiska, w którym trudno się odnaleźć. Te wszystkie nieszczęścia spadły na raz na Kunegundę Paciorek. „Pomyśl sobie, że gorzej już być nie może” słyszy od rodziców. Pewnego dnia wpada na pomysł, który ma pójść w pięty jej wrogom. Nakręci film na Youtube, który zdobędzie milionową widownię i uczyni ją sławną. Z czasem zdarzy się jednak coś zupełnie niespotykanego…

„Naprawdę masz na imię Kunegunda? Ale to dziwne”, „Ale jaki paciorek? Taki, który odmawia się w kościele, czy taki z bransoletki?” – Kunegunda za każdym razem słyszy w klasie te pytania. Dlatego woli, żeby zwracać się do niej K. (Kej). Jakby nie było dosyć, że nie znosi swojego imienia i nazwiska, to sypią się na nią kolejne nieszczęścia. Musiała wynieść się za miasto, porzucić wszystkie sprawdzone miejsca i zaufane przyjaciółki, zmienić szkołę, a na dodatek wylądowała w pierwszej ławce z towarzyszką, w której wszystko wydaje jej się okropne. Wcale nie chciała się przeprowadzać, chodzić do tej okropnej, starej, zaniedbanej szkoły i siedzieć w ławce z nową „okropną” koleżanką.

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

PUDEŁKO Z GUZIKAMI GWENDY - Stephen King  (22 listopada 2017 roku)


OPOWIADANIE NAPISANE WSPÓLNIE Z RICHARDEM CHIZMAREM, KTÓREGO AKCJA ROZGRYWA SIĘ W MIASTECZKU CASTLE ROCK W 1974 ROKU 

Istnieją trzy drogi prowadzące do Castle View z miasteczka Castle Rock: Trasa 117, Pleasant Road i Schody samobójców. Każdego dnia latem 1974 roku dwunastoletnia Gwendy Peterson wybierała schody podtrzymywane na mocnych, żelaznych śrubach nad klifem. Na szczycie schodów Gwendy łapała oddech, słyszała krzyki bawiących się dzieci. Z oddali słychać uderzenie kija bejsbolowego, to ćwiczący członkowie Ligi seniorów przed charytatywnym meczem z okazji Święta Pracy.   Pewnego dnia ktoś obcy zawołał do Gwendy: „Hej dziewczynko! Podejdź tu, pogadamy sobie”. Na ławce siedział mężczyzna w czarnych dżinsach, czarnym płaszczu i białej koszuli rozpiętej pod szyją. Na głowie miał mały czarny kapelusz. Nadejdzie czas, gdy ten kapelusz zacznie pojawiać się w koszmarach Gwendy…

Nowość wydawnictwa Albatros

SEKRET, KTÓREGO NIE ZDRADZĘ - Tess Gerritsen

W kolejnej powieści z serii opowiadającej o detektyw Jane Rizzoli i lekarce sądowej Maurze Isles, która stała się inspiracją dla emitowanego na antenie TNT serialu Partnerki, prowadzący śledztwo kobiecy duet będzie musiał zmierzyć się z bestialskim morderstwem producentki popularnych horrorów.

Jane Rizzoli i Maura Isles w swoim życiu widziały niemal wszystko. Można by się spodziewać, że nic ich nie zaskoczy, a jednak tym razem miejsce zbrodni nie przypomina niczego, z czym kiedykolwiek miały do czynienia. Bez wątpienia leżąca na łóżku młoda kobieta jest martwa, choć na pierwszy rzut oka wygląda tak, jakby właśnie drzemała. Jest jednak drobny szczegół… Zabójca pokusił się o makabryczny żart, umieszczając gałki oczne ofiary na jej dłoni, co niepokojąco przypomina kadr rodem z produkowanych przez nią horrorów. Bardziej przerażające od samego widoku jest jednak to, że zapytana o przyczynę śmierci Maura nie potrafi znaleźć właściwej odpowiedzi. Czy to możliwe, by jakiś obsesyjny fan odgrywał sceny z filmów grozy?

Kiedy kilka dni później zostają odnalezione zwłoki mężczyzny, Jane i Maura zyskują pewność, że poszukiwany szaleniec morduje według pewnego klucza. Jego odkrycie pozwala policji przewidzieć, kiedy dojdzie do kolejnego zabójstwa i jaka śmierć spotka ofiarę. Okazuje się, że morderca wybrał już nawet swój następny cel. Ta kobieta jest jedyną osobą, która może pomóc Jane i Maurze go złapać. Ukrywa jednak mroczną tajemnicę, której nawet w obliczu zagrożenia nie zamierza zdradzić…

Informacja wydawnictwa Rebis

Szanowni Państwo,

7 listopada, w dniu, w którym przypada pierwsza rocznica śmierci legendarnego barda, Leonarda Cohena, Dom Wydawniczy REBIS przygotował premierę jego tomu, w Polsce wydanego po raz pierwszy.

Księga miłosierdzia w rewelacyjnym przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego to zbiór współczesnych psalmów odzwierciedlający twórczą drogę artysty na rozdrożu. Księga miłosierdzia ukazała się po raz pierwszy równocześnie z premierą kultowej płyty Various Positions. Po ponad trzydziestu latach do rąk polskich czytelników trafi książka stanowiąca rozszerzenie i dopełnienie tych pieśni.

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na spotkanie promujące „Księgę miłosierdzia” 9 listopada 2017 roku do księgarni Big Book Cafe w Warszawie!

Gościem specjalnym spotkania będzie tłumacz Daniel Wyszogrodzki, wiersze Leonarda Cohena będzie czytał Marcin Przybylski.

W dniu premiery książki odbędzie się również koncert poświęcony pamięci Leonarda Cohena w ramach poznańskiego festiwalu słowa w piosence „Frazy”. 7 listopada w Auli Artis odbędzie się koncert „Leonard Cohen – wiemy, kim jest”, podczas którego będą czytane wiersze z Księgi miłosierdzia. Występować będzie Kwartet ProForma z gośćmi.

Króciak

Zepnij swe piękne, piękne włosy to nie tylko dobra rada na listopadowy wiatr, ale i tytuł dzisiejszej nowości w Szortowni. Zaprasza Izabella Gaudyńska.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

J.R.R. Tolkien - Dwie wieże. Wersja ilustrowana

BOGATO ILUSTROWANE, EKSKLUZYWNE WYDANIE JEDNEJ Z NAJSŁYNNIEJSZYCH KSIĄŻEK W HISTORII

Po śmierci Boromira i pojmaniu Merry’egó i Pippina rozbite Bractwó Pierścienia podąża niestrudzenie ku swemu przeznaczeniu, choć żaden z jej członków nie wie, co dzieje się z Samem i Frodem. A tropiony przez Nazgule Powiernik Pierścienia z uporem idzie dalej. Podążając za Gollumem, przemierza Martwe Bagna, by stanąć wreszcie u stóp Minas Morgul – przerażającej fortecy strzegącej drogi do Krainy Cienia...

Druga część Władcy Pierścieni, porywającej przygody, stworzonej z epickim rozmachem przez J.R.R. Tolkiena.


Bożena Mazalik - Ciosy słonia

Przed Martą Canavan otwiera się wspaniała ścieżka kariery. Zostaje współwłaścicielką agencji detektywistycznej. Jest pełna energii i zapału, ale kiedy na spotkaniu z informatorem jej wspólniczka zostaje ranna, Marta nie jest w stanie wykonać żadnego ruchu i oskarża siebie, że nie potrafiła pomóc. W tym momencie z afrykańskiego buszu dzwoni jej ojciec i informuje ją, że został postrzelony przez kłusowników, ona zaś powinna odnaleźć i ostrzec swoją matkę Oliwię, która jest gdzieś w Afryce.

Stawka jest wysoka. Węże, lwy, lamparty i surowa przyroda to nic w porównaniu z gwałtem i śmiercią związanymi z rządową aferą. Marcie nie pozostaje nic innego, jak poszukać pomocy u przyjaciół, którzy wraz z nią ruszają na Czarny Kontynent…

Informacja Wydawnictwa Literackiego

Martyna Bunda - spotkanie autorskie (8 listopada 2017)

Wydawnictwo Literackie zaprasza na spotkanie autorskie z szefową działu krajowego POLITYKI Martyną Bundą z okazji wydania jej debiutanckiej książki „Nieczułość”.

Jest to powieść o Polkach, a także o skomplikowanych ostatnich kilkudziesięciu latach polskiej historii. Autorka dotyka wciąż niezabliźnionych ran, robi to jednak nie po to, aby prowokować, ale by oddać hołd kobiecej solidarności, naszym matkom, babkom i ich wielkiej sile.

Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska. Fragmenty przeczyta Anna Ilczuk.

Redakcja POLITYKI, ul. Słupecka 6 w Warszawie
8 listopada, godz. 18.00, wstęp wolny


Organizatorami spotkania są Wydawnictwo Literackie i POLITYKA.

https://www.facebook.com/events/1719385244762272/

Rat Queens. Tom pierwszy: Magią i Maskarą – Kurtis J. Wiebe, Roc Upchurch

Przygody niegrzecznych dziewczynek

Maciej Rybicki

Na wstępie warto wspomnieć, że mamy do czynienia z nowym zawodnikiem na naszym poletku. Muszę przyznać, że Non Stop Comics robi wrażenie konsekwentnym budowaniem swojej propozycji wydawniczej i wejściem na rynek ze sporym przytupem. Sięgnęli przed wszystkim po ofertę wydawnictw spoza amerykańskiej wielkiej dwójki, w tym trzeciego z największych graczy zza Oceanu – Image Comics. To właśnie z tej stajni pochodzi omawiany album – pierwszy tom serii „Rat Queens” autorstwa Kurtisa J. Wiebe i Roca Upchurcha.

W najprostszych słowach można określić ten tytuł jako fantasy pełne dosadnego humoru, absurdalnie krwawych scen, a przede wszystkim z żeńskimi głównymi bohaterami. Tytułowe Królowe Szczurów to wyjątkowo barwna drużyna najemniczek złożona – jak przystało na klasyczne pop-fantasy  – z  przedstawicielek wielu ras i profesji. Wszystkie ostre jak brzytwa, wyszczekane, niestroniące od rozrywek i zabójczo skuteczne. Brzmi jak feministyczny „Deadpool” w świecie „World of Warcraft”, prawda? No i coś jest na rzeczy, ale muszę przyznać, że jakkolwiek taka kombinacja może budzić pewną rezerwę, w praktyce wypada co najmniej dobrze.

Kurtis J. Wiebe i Roc Upchurch w Subiektywnie

Na wstępie warto wspomnieć, że mamy do czynienia z nowym zawodnikiem na naszym poletku. Muszę przyznać, że Non Stop Comics robi wrażenie konsekwentnym budowaniem swojej propozycji wydawniczej i wejściem na rynek ze sporym przytupem. Sięgnęli przed wszystkim po ofertę wydawnictw spoza amerykańskiej wielkiej dwójki, w tym trzeciego z największych graczy zza Oceanu – Image Comics. To właśnie z tej stajni pochodzi omawiany album – pierwszy tom serii „Rat Queens” autorstwa Kurtisa J. Wiebe i Roca Upchurcha.

Nowa recenzja Maćka do przeczytania!

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Joanna Miszczuk - Dwie rodziny

Najbardziej zaskakujące  historie pisze samo życie...

Ewa Dembska, adoptowana jako mała dziewczynka przez małżeństwo wrocławskich lekarzy, nic nie pamiętała ze swojej przeszłości. Nigdy nie chciała wiedzieć, co było przedtem, miała ukochanych przybranych  rodziców, swoje pasje, marzenia, studia. A potem pojawił się Marek. Pokochali się i postanowili wziąć ślub. Aby zarobić pieniądze na upragniony własny dom, Marek wyjeżdża do Paryża. Nawet sobie nie wyobraża, co go tam spotka, kiedy w życie ich obojga wkroczy tajemnica z dalekiej przeszłości.

Co łączy średniowiecznego francuskiego rycerza i egzotyczną khmerską tancerkę Apsary z ukrytego w kambodżańskiej dżungli miasta Angkor, z Ewą, córką polskich lekarzy, i Markiem, wiecznym studentem?

Joanna Miszczuk jak zawsze mistrzowsko łączy współczesny wątek miłosny z fascynującymi losami historycznych postaci. Dramatyczne historie dwóch rodzin i wielkich uczuć na tle wojen i konfrontacji wielkich religii świata.

Joanna Miszczuk
(ur. 1964) – wrocławianka duchem, choć rzadko ciałem. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. Matka dorosłej córki. Z wykształcenia pedagog, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszkała w Niemczech, we Francji i w Polsce. Mówi czterema językami. Ulubione miejsca: Wrocław, Montmartre w Paryżu, Berlin i Sopot. Autorka powieści "Matki, żony, czarownice", "Zalotnice i wiedźmy", "Córki swoich matek", "Wyspa" i "Nefrytowa szpilka".


Virginia C. Andrews - Splątane korzenie


Poznaj losy rodziny De Beers.

"Splątane korzenie" to trzeci tom nowej sagi V.C. Andrews.

Nowości wydawnictwa Rebis

Leonard Cohen - Księga miłosierdzia

Niepublikowany wcześniej zbiór legendarnego barda Leonarda Cohena

Wydany w 1984 roku klasyczny zbiór współczesnych psalmów Leonarda Cohena po raz pierwszy trafia do rąk polskiego Czytelnika (w poetyckim przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego). Wiersze z Księgi miłosierdzia wypełniają błogosławieństwa, rozpacz, gniew, zwątpienie i zaufanie. Wypowiadane przez współczesnego poetę, ale zanurzone w prastarej tradycji modlitewnej, strofy te stanowią głos naszych najgłębszych, najsilniejszych przeczuć.

Kariera artystyczna Leonarda Cohena rozpoczęła się w 1956 roku od publikacji pierwszego tomu poezji Let Us Compare Mythologies (Porównajmy mitologie). Autor wydał także dwie powieści: The Favourite Game (Ulubiona gra) i Beautiful Losers (Piękni przegrani) oraz dziesięć tomów poetyckich w tym Stranger Music: Selected Poems and Songs (Muzyka nieznajomego: Wybrane wiersze i piosenki) i Book of Longing (Księga tęsknoty). W okresie działalności piosenkarskiej, który objął niemal półwiecze, nagrał czternaście albumów studyjnych. Ostatni z nich, You Want It Darker, ukazał się w 2016 roku. Cohen został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 2008, otrzymał Grammy Lifetime Achievement Award w 2010 oraz Glenn Gould Prize w 2011. Zmarł 7 listopada 2016 roku.


Joe Windy -  Central Park. Kraina Koe. Tom I


Strażnicy Globusa 1


Magia jest na wyciągnięcie ręki! Daj się wciągnąć opowieści o mocy wyobraźni, sile przyjaźni, odwadze i determinacji, które są w każdym z nas.

Informacja wydawnictwa Bukowy Las

Mariette Lindstein - spotkanie autorskie (18 listopada 2017)

Mariette Lindstein, szwedzka pisarka 17-20 listopada w Polsce

17 listopada przylatuje do Warszawy osoba z niezwyczajną historią. Mariette Lindstein. Szwedzka pisarka, która uciekła z Kościoła scjentologicznego, symulując chorobę psychiczną. Swoje doświadczenia opisała w mrożącej krew w żyłach trylogii o życiu w sekcie.

„To był najszczęśliwszy dzień w moim życiu. Po 25 latach uciekłam z niewoli. Miałam ze sobą tylko plecak i 200 dolarów ukrytych w staniku”. Tak swoją ucieczkę wspomina Mariette Lindstein.

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie oraz dyskusję na temat zagrożeń, jakie niosą za sobą sekty. Wspólnie spróbujemy zastanowić się, czy sekty wciąż stanowią zagrożenie dla naszych rodzin i przyjaciół. Dyskusję poprowadzi znakomita tłumaczka i propagatorka literatury skandynawskiej - Justyna Czechowska.

18 listopada 2017
godz. 18.00
Księgarnia Świat Książki
Hala Koszyki
Warszawa
ul. Koszykowa 63


Wydarzenie na FB: https://web.facebook.com/events/499986480388225/

Urodziła się i dorastała w szwedzkim Halmstad. Kończąc szkołę średnią, planowała karierę dziennikarską. Te marzenia ulotniły się z chwilą, gdy w wieku 19 lat za namową przyjaciela trafiła do fundacji związanej z Kościołem scjentologicznym w Malmö (Religious Technology Center).

Po pięciu latach pracy dla fundacji awansowała i została przeniesiona do siedziby głównej Kościoła, na pustyni pod Los Angeles. Zajmowała się marketingiem i pracowała bezpośrednio dla Davida Miscavige'a, który rekrutował celebrytów, takich jak Tom Cruise czy John Travolta. Miscavige był też przywódcą i charyzmatycznym liderem scjentologów po śmierci założyciela Kościoła, L. Rona Hubbarda. Mariette dotarła więc do najwyższych stanowisk w hierarchii organizacji. Od początku czuła, że dzieje się z nią coś dziwnego, jednak nie potrafiła tak po prostu odejść. Z czasem wyrwanie się ze zniewolenia stawało coraz trudniejsze.

W Samo Południe CCCXXIII

Czas na kolejną odsłonę konkursu W Samo Południe! W tym tygodniu do wygrania są 3 egzeplarze książki Tarryn Fisher  - Ciemna strona. Nagrody ufundowało wydawnictwo SQN.

Zasady niezmienne: odpowiedzieć na trzy łatwe pytania:


1. Wydawnicze: Wymień tytuły i autorów książek wydanych w październiku przez SQN.
2. Szortalowe: Gdzie i kiedy odbywa się spotkanie z autorką Mariette Lindstein?
3. Inne: Dnia 3 listopada odbył się festiwal fantastyki Falkon. Podaj nazwiska przedstawicieli SQN Imagination. (info na stronie Szortal)


Adres na który należy przesyłać odpowiedzi: odpowiedz@szortal.com
Powodzenia.

W Samo Południe CCCXXII - ogłoszenie wyników

Czas na kolejne rozstrzygnięcie. Do zgarnięcia były aż cztery egzeplarze książki B.V. Larsona  - Star Force 6 Imperium, ufundowane przez wydawnictwo Drageus.
Kto więc udzielił prawidłowych odpowiedzi na zadane przez nas trzy łatwe pytania, za chwilę weźmie udział w losowaniu:

1. 19 października 2017.
2. Np. Zgromadzenie cieni, V. E. Schwab; Wilcze leże, Andrzeja Pilipiuka; Zemsta czarownicy, Josepha Delaney'a i wiele innych,
3. 26-29 października 2017

Nagrody otrzymują:
Aleksandra Szymczyk, Paweł Oszczapiński, Paweł Widzyk, Grażyna Zaleska

Gratulujemy
Nagrody zostaną przesłane po otrzymaniu adresów na naszym mailu odpowiedz@szortal.com

Zwierzozwierz - zapowiedź wydawnictwa Gmork

Wydawnictwo Gmork oraz Krzysztof T. Dąbrowski informują - Zwierzozwierz. Charytatywna antologia o zwierzętach

Czym właściwie jest ZWIERZOZWIERZ?
Otóż pisarze z całej polski (m. in. Krzysztof T. Dąbrowski) - przygotowali antologię pełną niesamowitych opowiadań o zwierzętach dla dorosłych i dzieci. Wybór jest tak różnorodny, że każdemu przypadną do gustu. Nie może ich zabraknąć w domowej biblioteczce, zwłaszcza że CAŁKOWITY DOCHÓD ZE SPRZEDAŻY KSIĄŻKI PRZEKAZANY BĘDZIE NA POMOC ZWIERZĘTOM (Otwarte Klatki, Kocie Życie, NEKO - grupa pomocy kotom, Hospicjum dla bezdomnych kotów).

Autorzy antologii: Kazimierz Kyrcz Jr i Michał J. Walczak, Juliusz Wojciechowicz, Norbert Góra, Marek Zychla, Magdalena Godlewska, Grzegorz Woźniak, Kornel Mikołajczyk, Łukasz Radecki, Adam Froń, Kacper Kotulak, Michał Górzyna, Agnieszka Kwiatkowska, Marek Grzywacz, Mariusz Orzeł-Wojteczek, Krzysztof T. Dąbrowski

W sieci jest dostępny darmowy fragment:
http://www.gmork.pl/free/zwierzozwierz-fragment.pdf

Za idealnie dobrane ilustracje odpowiada Pani Karolina Pazyrska.

Premiera książki będzie 20.XI bieżącego roku, ale już teraz można ją nabyć w przedsprzedaży:
http://gmork.pl/zwierzozwierz-miekka

Kilka zdań o Krzysztofie T. Dąbrowskim:
Autor książek: "Naśmierciny", "Anima vilis", "Grobbing", "Naśmierciny i inne opowiadania", "Z życia Dr Abble", "Anomalia" i "Orgazmokalipsa"
W 2018 jego dwie powieści ("Ucieczka" i "Anomalia") ukażą się w USA.
Jego opowiadania były tłumaczone na wiele języków i publikowane w magazynach i antologiach w takich krajach jak: USA, Słowacja (w magazynie PLAYBOY), Czechy, Węgry, Rosja, Niemcy, Włochy, Anglia, Hiszpania, Izrael, Brazylia, Meksyk i Argentyna.

Zapowiedź oraz informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Ilona Andrews - Magia kąsa (10 listopada 2017)

Wydawnictwo Fabryka Słów z ogromną radością informuj, że już w najbliższy piątek 10 listopada, jedna z najlepszych serii Urban Fantasy wraca do księgarń w odświeżonych okładkach.

Ilona Andrews to w istocie duet pisarski, w skład którego wchodzą Ilona i Andrew Gordon. Małżeństwo piszące przede wszystkim powieści z gatunku urban fantasy. Ich styl, to połączenie cech charakterystycznych fantasy, horroru oraz magii.

Ilona urodziła się w Rosji. Wyemigrowała do USA w wieku lat nastu. Studiowała na wydziale biochemii Western Carolina University. Podczas studiów poznała swojego obecnego męża, z którym wspólnie w 2007 napisała pierwszą powieść Magic Bites. Jej główna bohaterka Kate Daniels, błyskawicznie zyskała rzeszę wielbicieli.

Również w Polsce seria odniosła ogromny sukces.

Teraz książki z serii po kilku latach wracają na rynek w nowych oprawach, by móc cieszyć kolejnych, spragnionych dobrej lektury, czytelników.

Seria o Kate Daniels
Świat po magicznej apokalipsie.
Postęp techniczny był u szczytu swojego rozwoju, gdy do Atlanty wróciła magia i zniszczyła właściwie całą technologię.
Fale magii pojawiają się bez ostrzeżenia i znikają równie nagle. Gdy magia napływa, cała technologia zamiera – samoloty spadają, samochody nie działają, brakuje elektryczności.
Kiedy magia odpływa, znów zaczyna działać technologia.
Jest to dziwny, pokręcony świat.
Magia niszczy drapacze chmur, w końcu większość z nich się obali i upadnie, pozostaną tylko szkielety.
W tym świecie mieszka Kate Daniels.
Kate lubi walkę mieczem i ma trudności z kontrolą tego, co mówi…
Magia w jej krwi sprawia, że ​ jej życie z założenia nie może być proste…

Nakładem Fabryki ukazało się dotychczas pięć tomów przygód Kate i Currana:
Magia kąsa
Magia parzy
Magia uderza
Magia krwawi
Magia Zabija


Od listopada, systematycznie Wydawnictwo Fabryka Słów będzie oddawać w ręce czytelników kolejne tomy, aby wakacje 2018 powitać nowym, dotąd nie publikowanym SZÓSTYM TOMEM.

Nowość wydawnictwa Fronda

Lech Kowalski - Krótsze ramię Moskwy. Historia kontrwywiadu wojskowego PRL

Krótsze ramię Moskwy. Historia kontrwywiadu wojskowego PRL

O bezpiece cywilnej, znanej jako UB (Urząd Bezpieczeństwa) i SB (Służba Bezpieczeństwa) – słyszał każdy Polak. Wojskową Służbę Wewnętrzną większość z nas kojarzy tylko z kontrwywiadem wojskowym. W istocie, organa WSW były typową bezpieką wojskową, policją polityczną, która na co dzień ściśle współpracowała z bezpieką cywilną.

W niniejszej obszernej monografii autor opisuje sowiecki rodowód WSW, które było głęboko zakorzenione w służbach Związku Sowieckiego takich jak NKWD, kontrwywiad „Smiersz” oraz KGB. WSW przez cały okres PRL-u podlegał pod III Zarząd KGB z siedzibą w Moskwie. Opisana historia jest wielowątkowa i obrazuje najistotniejsze wydarzenia w dziejach PRL-u z udziałem WSW, w tle z generałami, m.in. Jaruzelskim,  Kiszczakiem oraz szeregiem innych generałów z okresu  Polski Ludowej.

Drabble

Czasem wystarczy sto słów, by nastąpiło całkowite Zdziczenie obyczajów przedśmiertnych, a przynajmniej tak twierdzi Małgorzata Gwara.

Nowości wydawnictwa Albatros

Lee Child - Jack Reacher. Adres nieznany

12 HISTORII, KTÓRYCH JESZCZE NIE ZNACIE. 12 PRZYGÓD. 12 POWODÓW, BY WPLĄTAĆ SIĘ W TARAPATY I  WYJŚĆ Z NICH OBRONNĄ RĘKĄ!
 
Jack Reacher nigdy nie odpuszcza. Bez względu na to, czy jest nastolatkiem, który podczas zaćmienia słońca odkrywa mroczną stronę miasta, czy jest świadkiem kradzieży tajemniczej torby, czy wpada na trop szpiega lub czy staje w intelektualne szranki z czterema kobietami. W jego wykonaniu nawet przyjemna wędrówka po Maine może zamienić się w niebezpieczny pościg. Człowiek bez walizki, bez celu, bez drugiego imienia. Bez adresu.
 
Wszystkie opowiadania o Jacku Reacherze po raz pierwszy w jednym zbiorze!


Lee Child - Pakiet: Jack Reacher. Adres nieznany + Jack Reacher. Zasady


Pakiet zawierający książki: „Jack Reacher. Zasady” oraz „Jack Reacher. Adres: nieznany” zadowoli wszystkich fanów byłego amerykańskiego żołnierza, bohatera przeszło dwudziestu powieści.

„Jack Reacher. Adres: nieznany”
12 historii, których jeszcze nie znacie. 12 przygód. 12 powodów, by wplątać się w tarapaty i  wyjść z nich obronną ręką! Jack Reacher nigdy nie odpuszcza. W jego wykonaniu nawet przyjemna wędrówka po Maine może zamienić się w  niebezpieczny pościg. Człowiek bez walizki, bez celu, bez drugiego imienia. Bez adresu.
 
„Jack Reacher. Zasady”

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Gabriela Gargaś - Wieczór taki jak ten

Święta to szczególny czas. Czas cudów. Bo zawsze znajdzie się Ktoś, kto rozdaje prezenty, niekoniecznie pod choinką…

Michalina ma 27 lat i sama wychowuje młodszego brata. Mieszkają w przepięknej, malowniczej miejscowości u podnóża Tatr. W codziennych trudach wspiera ją jej babcia Zosia, właścicielka cukierni „Cynamonowe serca”. To za jej radą, by podreperować budżet, wnuczka postanawia na okres Bożego Narodzenia wynająć pokoje dla gości.

Do pensjonatu przyjeżdżają tylko cztery osoby: ekscentryczny rozwodnik, który najchętniej wymazałby Święta z kalendarza, starsza pani, która pragnie odzyskać utracone wspomnienia oraz tajemnicza pani doktor z córką.

Gdy dzień przed Wigilią do drzwi domu Michaliny zapuka jeszcze jeden gość, życie kobiety wywróci się do góry nogami.

Poruszająca opowieść pełna świątecznego, niepowtarzalnego klimatu i magii. Bo gdy ludzie walczą o to, co w życiu najcenniejsze, atmosfera Bożego Narodzenia może zdziałać cuda.


Karolina Wilczyńska - Rok na Kwiatowej. Zamarznięte serca


Zima przychodzi nieoczekiwanie. A z nią mróz tak wielki, że mrozi serce. Wtedy potrzebujemy kogoś, kto otuli je ciepłem, roztopi lód i pozwoli uwierzyć w nadejście wiosny.

Nowości wydawnictwa Mag

Cassandra Clare - Miasto Kości (wyd. 4)

Być świadkiem morderstwa – to przeżycie, które pozostawia w psychice ślad na całe życie. Clary Fray wiedze życie normalnej, nieco zbuntowanej nastolatki. Gdy jednak pewnego razu w klubie staje się świadkiem bezwzględnego morderstwa popełnionego przez trzech nastolatków na ich rówieśniku, jej dotychczasowa rzeczywistość kompletnie się rozpada.


Ben Aaronovitch - Szepty pod ziemią

Nazywam się Peter Grant i jestem detektywem posterunkowym w potężnej armii sprawiedliwości znanej jako policja londyńska (tudzież psiarnia). Szkolę się także na czarodzieja, jestem pierwszym takim uczniem od pięćdziesięciu lat. Oficjalnie pracuję w wydziale do zwalczania przestępstw gospodarczych i innych, w jednostce dziewiątej, znanej też jako Szaleństwo i jako jednostka, o której grzeczni, dobrze wychowani gliniarze nie rozmawiają w kulturalnym towarzystwie.

Od poniedziałku mam okazję zająć się prawdziwą policyjną robotą. Niezidentyfikowana Ofiara została zadźgana na torach metra przy stacji Baker Street. Obecność magii niewykluczona.

Niezidentyfikowana Ofiara okazuje się synem amerykańskiego senatora i zanim zdążysz powiedzieć „międzynarodowy incydent” do sprawy posterunkowego detektywa Granta dołącza agentka FBI Kimberley Reynolds.

A w ciemnych tunelach londyńskiego metra, pośród pogrzebanych rzek i wiktoriańskich rynsztoków niesie się szept o zemście zza grobu.

Najnowsza sprawa posterunkowego detektywa Granta zaraz się wtoczy na śliskie tory…

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Boris Akunin - Nefrytowy różaniec. Cykl z Erastem Fandorinem

Wznowienie książki o przygodach Fandorina: cykl opowiadań, w których słynny detektyw rozwiązuje wiele zdumiewających zagadek, przeżywając niezwykłe przygody od Moskwy i Syberii, przez Japonię, po Anglię i... Dziki Zachód. Skąd się wziął nefrytowy różaniec, który pomaga Fandorinowi w skupieniu się? O co staje do pojedynku z samym Sherlockiem Holmesem? Kim jest podstępna „czerwona perła prerii”? Pasjonująca fabuła, klimat i kapitalne nawiązania do klasycznych mistrzów gatunku.

Książki Akunina przetłumaczono na 35 języków i wydano w nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy.


Melanie Rio - Teatr złoczyńców

Opowieść o miłości, przyjaźni, zbrodni i obsesji

Oliver Marks wychodzi z więzienia. Odsiedział wyrok za morderstwo, które mógł popełnić lub nie. W ostatni dzień odwiedza go człowiek, za sprawą którego trafił za kratki. Detektyw Colborne odchodzi na emeryturę, lecz wcześniej chce się dowiedzieć, co tak naprawdę się wydarzyło w Dellecher Classical Conservatory.


Dziesięć lat temu Oliver i jego przyjaciele młodzi aktorzy studiujący Shakespeare'a w elitarnym artystycznym college'u odgrywają w życiu takie same role jak na scenie: bohatera, złoczyńcy, tyrana, kusicielki, pierwszej naiwnej, statysty. Jednak kiedy zmienia się obsada, a drugoplanowe postaci zajmują miejsce gwiazd, sztuka niebezpiecznie zaczyna ocierać się o życie. Jeden z aktorów ginie. Pozostali mają przed sobą największe wyzwanie w swoim życiu: muszą przekonać policję i siebie samych, że są niewinni.

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Camilla Läckberg - Czarownica

Zaginięcie czteroletniej Linnei z gospodarstwa koło Fjällbacki przypomina tragiczne wydarzenie sprzed trzydziestu lat. Z tego samego miejsca zginęła wtedy mała dziewczynka, której ciało zostało wkrótce znalezione w pobliskim leśnym jeziorku. Do morderstwa przyznały się dwie trzynastolatki, potem to odwołały, jednak sąd uznał je za winne, chociaż jako nieletnie nie trafiły do więzienia. Jedna z nich mieszkała potem spokojnie w Fjällbace. Druga wróciła po latach jako słynna hollywoodzka aktorka, aby zagrać w kręconym tam filmie o aktorce Ingrid Bergman, która często spędzała wakacje w tej okolicy.

Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede zaczynają szukać jakiegoś związku między obiema sprawami, chociaż początkowo sami w niego nie wierzą. Pomaga im Erika Falck, która pracuje nad książką o zbrodni sprzed lat.


Arianna Huffington - Wyśpij się! Jak zdrowy sen może odmienić twoje życie


Niedobór snu powoduje groźne konsekwencje dla naszego zdrowia. Potrzebujemy go, by cieszyć się życiem i sprawować nad nim kontrolę.

Wyśpij się! to oparta na badaniach naukowych książka, która przybliży czytelnikowi zagadnienia dotyczące snu – od jego historii do roli marzeń sennych. Ujawnia istotną rolę, jaką odgrywa sen dla naszego funkcjonowania.

Autorka udowadnia, że obecnie mamy skłonność do ograniczania liczby godzin snu, co pogarsza stan naszego zdrowia i wpływa negatywnie na komfort życia osobistego, seksualnego oraz zawodowego. Porusza temat naszego uzależnienia od technologii, która zakłóca sen oraz wskazuje na zgubne konsekwencje stosowania leków nasennych.

Książka zawiera wiele cennych zaleceń i wskazówek, jak najlepiej wykorzystać niesamowitą potęgę zdrowotną snu.

Nowości wydawnictwa Filia

Remigiusz mróż - Większość bezwzględna

W kręgach władzy trwa kryzys. Po skandalu z udziałem premiera, parlament nie zdołał uchwalić wotum nieufności, a polityk, który miał przejąć władzę, znalazł się w szpitalu. Prognozy zarówno dla niego, jak i dla kraju, nie są dobre.

Sytuację pogarsza fakt, że niedługo przed mającym odbyć się w Polsce międzynarodowym szczytem, do służb specjalnych dociera informacja o możliwym zamachu. Prezydent Daria Seyda traktuje ostrzeżenia wywiadu jako realną groźbę, ale ma pewne wątpliwości – doniesienia bowiem pochodzą nie od sojusznika, a przeciwnika na arenie międzynarodowej. W dodatku ktoś z otoczenia głowy państwa zaczyna sabotować prezydenturę Seydy…

Kiedy Polska staje na krawędzi chaosu, na scenie politycznej pojawia się nowy, bezkompromisowy gracz. Zdaje się kierować słowami Winstona Churchilla, który radził: „nigdy nie pozwól, by dobry kryzys się zmarnował”.


Magdalena Witkiewicz, Alek Rogoziński - Pudełko z marzeniami


Najzabawniejsza świąteczna komedia romantyczna!

Zdradzony przez narzeczoną i oszukany przez wspólnika trzydziestoletni Michał marzy o tym, aby zacząć nowe życie. Kiedy dowiaduje się, że podczas II wojny światowej jego rodzina ukryła w małym miasteczku na północy Polski skarb, wyrusza na jego poszukiwanie. Sęk w tym, że w miejscu ukrycia skarbu stoi teraz restauracja prowadzona przez rówieśniczkę Michała, Malwinę. Dziewczyna ma problem ze swoim ukochanym, który „odszedł w siną dal”, i babcią, która po wielu latach wróciła z Francji i koniecznie chciałaby teraz w restauracji wnuczki serwować żabie udka i ślimaki.

Nowości wydawnictwa Insignis

Neil deGrasse Tyson - Astrofizyka dla zabieganych

Jaka jest natura przestrzeni i czasu? Jakie jest nasze miejsce we wszechświecie? Jakie jest miejsce wszechświata w naszym życiu?

Jeżeli chcecie poznać przemawiające do wyobraźni, szybkie i konkretne odpowiedzi na te intrygujące i poszerzające horyzonty pytania, nie znajdziecie lepszego źródła niż książka napisana przez znanego amerykańskiego astrofizyka i bestsellerowego autora Neila deGrasse’a Tysona.

Dziś niewielu z nas ma czas na kontemplację kosmosu. Tyson dobrze o tym wie, więc sprowadza cały wszechświat na ziemię, pisząc o nim jasno i zwięźle, z iskrzącym się poczuciem humoru, w smakowitych rozdziałach, które możecie z łatwością pochłonąć w dowolnym czasie i miejscu waszego zajętego dnia.
Nieważne, czy właśnie czekacie na filiżankę porannej kawy, na przyjazd pociągu czy odlot samolotu – sięgnijcie po Astrofizykę dla zabieganych! Ta książka wyjaśni wam dokładnie to, czego potrzebujecie, by zyskać obeznanie z kosmosem i zacząć rozumieć treść pasjonujących naukowych doniesień: od Wielkiego Wybuchu po czarne dziury, od kwarków po mechanikę kwantową, od odkrywania planet do poszukiwania życia we wszechświecie – po jej lekturze żadne z tych zagadnień nie będzie wam obce!


Iza Wojnowska - Hygge po polsku


Hygge jest nam o wiele bliższe, niżby się wydawało

Hygge lubi piękno codzienności. Chowa się w promieniach wiosennego słońca i w świetle nocnej lampki. W zapachu świeżo skoszonej trawy i w dźwiękach budzącego się miasta. W ziewającym i przeciągającym się kocie. W smaku chleba z chrupiącą skórką, grubo posmarowanego dżemem własnej roboty. Hygge skrywa się w spotkaniach z ludźmi, którzy towarzyszą nam na chwilę lub na dłużej.

Nowość wydawnictwa Czarne

Paweł Smoleński - Syrop z piołunu. Wygnani w akcji „Wisła”

Po zmianie granic w Polsce Ludowej zostało siedemset tysięcy Ukraińców. Nie pasowali do nowej wizji państwa, dlatego wiosną 1947 roku władze postanowiły „rozwiązać ostatecznie problem ukraiński”.

Rozpoczęto deportacje, które objęły wszystkich „podejrzanych o ukraińskość”, włączając Łemków i mieszane rodziny polsko-ukraińskie.

Zmasowana akcja trwała trzy miesiące. Niektórzy badacze przyjmują, że zakończyła się na przełomie września i października 1947 roku, ale mniej systematyczne wywózki ciągnęły się jeszcze przez wiele lat. W sumie wywieziono około 140–150 tysięcy osób.

W wielu wsiach w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, na Lubelszczyźnie i Chełmszczyźnie zapadła cisza. Wysiedleni zamieszkali kilkaset kilometrów dalej, w okolicach Olsztyna, Morąga, Giżycka, Węgorzewa, w Zielonogórskiem, na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Odtąd towarzyszył im strach, przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Nowość wydawnictwa Marginesy

Simona Kossak - O ziołach i zwierzętach

Żeby się zachwycać, nie trzeba mieszkać w lesie – wystarczy rozejrzeć się przed blokiem, w parku, nad strumykiem. Wszędzie wokół rosną rośliny pozornie banalne – lebiodka, babka, macierzanka, pokrzywa. Żyją zwierzęta, na które na co dzień nie zwraca się uwagi – mrówki, winniczki, trzmiele.

Ale dzięki Simonie Kossak okazuje się, że żadne z nich nie jest zwykłe ani banalne: są trujące rośliny, które uzdrawiają, takie, którymi przepędzano złe uroki, i takie, które najlepiej leczyły rany głowy. Poznamy zwyczaje seksualne korników, pokojową naturę dzików i przekonamy się, czy dymówki zimują w mule na dnie zamarzniętych jezior. Pojawią się też żurawie, sarny, wilki, rysie, rusałki czy ropuchy. Dziurawiec, fiołek, jarzębina czy bukwica.

O ziołach i zwierzętach to księga dziwów. Cudowny zielnik. Simona Kossak daje tu wyraz swojej niezwykłej wrażliwości, która ujawnia się w szczególnym widzeniu świata.

Nowe, jeszcze piękniejsze wydanie książki, dzięki której świat wokół nas już nigdy nie będzie wyglądał tak samo.

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Katy Evans - Ripped

Seria Real Tom 5

Seria, na punkcie której oszalały czytelniczki na całym świecie. „REAL” rozgrzewało, „MINE” ekscytowało, „REMY” podniecał, „ROGUE” rozpalał zmysły. Pora na tom piąty – równie gorące, równie emocjonujące i równie doskonałe „RIPPED”. Czy dasz się uwieść tej historii?

Przystojna gwiazda rocka z dużą pewnością siebie.

Była dziewczyna z nieprzemyślanym planem…

Pandora zakładała, że jej serce mogło być złamane przez byłego chłopaka tylko raz… dopóki Mackenna Jones nie wraca do miasta z największym koncertem w swojej karierze. Mówią, że dziewczyny zachodzą w ciążę tylko myśląc o trasie Crack Bikini, która ma być ogromnym sukcesem.

Och, z pewnością okaże się ona hitem… gdy z przytupem wkroczy w nią Pandora. Ona i jej przyjaciółka Melanie są zdeterminowane, by upokorzyć go na scenie. Lecz kiedy zatrzymuje je ochrona i wzywają jej eks, Mackenna decyduje, że nie wniesie oskarżenia, jeśli Pandora dołączy do trasy pod pewnymi warunkami… takimi, które mają dać mu przewagę i sprawić, że ponownie będzie blisko niego.

Wkrótce namiętność, która kiedyś ich łączyła, znów zaczyna płonąć, i bez względu na to, jak bardzo Pandora chce go nienawidzić, jej twarda fasada zaczyna pękać.

Co gorsza, Mackenna również o tym wie. Lecz nie odkrył wszystkich jej sekretów…

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Katarzyna Puzyńska - Utopce (audiobook CD)

Upalne lato tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego czwartego roku na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców odciętej od świata wsi Utopce. To wtedy ofiarą krwiożerczego wampira padły dwie osoby. Wśród przepastnej puszczy pełnej leśnych duchów łatwo jest uwierzyć w działanie sił nadprzyrodzonych. Czy gwałtowna śmierć obu ofiar naprawdę jest dziełem upiora? A może to któryś z mieszkańców wsi miał swoje powody, żeby zabić? Trzydzieści lat później sprawę rozwikłać muszą Daniel Podgórski i kontrowersyjna Klementyna Kopp. Perturbacje w życiu prywatnym śledczych utrudniają dotarcie do prawdy. Czy uda im się odkryć tożsamość mordercy? A może tylko obudzą przyczajonego przez lata wampira i nic nie będzie już w stanie powstrzymać nadchodzącego zła?
„Utopce” to piąty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Historie te łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym osadzonym w szerokim kontekście społeczno-obyczajowym. Książki cenione są za unikalny styl narracji, trzymającą w napięciu fabułę i dopracowane portrety psychologiczne bohaterów.

Katarzyna Puzyńska (ur. 1985) – z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na realizowaniu swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega, spaceruje ze swoimi psami i jeździ konno. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię. Pochodzi z Warszawy, ale w dzieciństwie wiele czasu spędzała w niewielkiej wsi pod Brodnicą, gdzie toczy się akcja jej powieści. Jej książki cenione są za unikalny styl narracji, trzymającą w napięciu fabułę i doskonale dopracowane portrety psychologiczne bohaterów.

Czyta: Laura Breszka
Długość nagrania: 15 godz. 17 min.
Nośnik: CD mp3

Fragment audiobooka (posłuchaj)

Nowości wydawnictwa Muza

Piotr Śliwiński - Ryngraf

Rok 1794. Ostatnie miesiące istnienia I Rzeczypospolitej. Uście Solne — senne miasteczko w zaborze austriackim u ujścia Raby do Wisły. Do Stanisława Krzysztofczyka, kowala i byłego podoficera piechoty koronnej, przybywa jego dawny przyjaciel, oficer artylerii, dziś sprzysiężony emisariusz Julian Zakrzeński i próbuje nakłonić go do uczestnictwa w przygotowywanej insurekcji. Krzysztofczyk początkowo odmawia, jednak późniejsze zdarzenia zmuszą go nieoczekiwanie do dokończenia misji przyjaciela i tym samym do udziału w powstaniu.

Ryngraf to epopeja powstańcza, w której pojawiają się piękna i tragiczna miłość, ciemna intryga i zamach na Kościuszkę, a obok postaci fikcyjnych występuje cała plejada historycznych, z królem Stanisławem Augustem, księciem Józefem, księdzem Kołłątajem, pułkownikiem Kilińskim czy feldmarszałkiem Suworowem.

Każdą stroną opowieści rządzą wojna i miłość. Bellona ściera się z Wenerą…


Antonio Manzini - Żebro Adama

Kolejne śledztwo kontrowersyjnego oficera policji Rocca Schiavone

Druga po Czarnej trasie książka z popularnej włoskiej serii kryminalnej, której akcja rozgrywa się w Dolinie Aosty

Martwa kobieta zostaje odnaleziona przez gosposię w ciemnym pokoju swojego mieszkania – wisi na sznurze zaczepionym do żyrandola. Całe mieszkanie nosi ślady włamania. Zniknęło też złoto. Czy to nieudana napaść rabunkowa? Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się oczywiste, jednak Rocco ma wątpliwości...

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Jarosław Grzędowicz - Azyl

Zaginione skarby Mistrza

Wreszcie wszystkie opowiadania Grzędowicza w komplecie.

W zeszłym wieku, któryś z wielkich pismaków powiedział, że kwintesencją zawodu jest to, że pisze się artykuł zdobywając informacje w pocie i znoju, a już wieczorem po opublikowaniu, efekty twojej harówki to już bezwartościowe śmieci, które wiatr rozwiewa po ulicach.

Kiedy pytano mnie dlaczego nie wydam tych starych, zaginionych tekstów, wykręcałem się zgodnie z prawdą, mówiąc, że nie mam ich fizycznie. Przepadły.

Trzeba było okrągłej daty mojego nastoletniego debiutu oraz entuzjazmu i benedyktyńskiej pracy ludzi z wydawnictwa „Fabryka Słów”. To było jak otwarcie kapsuły czasu. Wejście do zamkniętego od trzydziestu pięciu lat pokoju.

Postanowiłem ich za bardzo nie zmieniać. Nie przerabiać, nie dodawać im powagi, ani nie ulepszać.

Są moje. Kiedyś je napisałem, a potem trafiły na listę zaginionych. Ale skoro już się znalazły, chcę dać im okładki. Ich własne. Opowiadania nie powinny ginąć. Nawet te stare. Napisałem je. Niech więc żyją dalej.

Nowość wydawnictwa SQN

Tarryn Fisher - Ciemna strona

Mroczna, hipnotyzująca historia, która może się przydarzyć każdemu.

W dniu swoich trzydziestych trzecich urodzin popularna pisarka Senna Richards budzi się uwięziona w obcym domu. Została porwana, ale nie wie przez kogo ani dlaczego. Szybko staje się jasne, że jeśli chce odzyskać wolność, powinna dokładnie przyjrzeć się swojej przeszłości i odczytać pozostawione jej wskazówki. Jednak przeszłość skrywa mroczne tajemnice…

Kobieta uświadamia sobie, że to gra. Wyrafinowana i niebezpieczna. I że tylko prawda może przynieść wyzwolenie.

A jaka jest twoja ciemna strona?

Tarryn Fisher
Autorka kilkunastu bestsellerowych powieści, wysoko ocenianych przez czytelników „New York Timesa” i „USA Today”. Napisała m.in. thriller Bad Mommy. Zła mama, Margo, serię książek o miłosnym trójkącie: Mimo moich win, Mimo twoich łez i Mimo naszych kłamstw, a także – wspólnie z Colleen Hoover – Never Never. Wychowała się w Johannesburgu, w RPA, na Florydzie ukończyła psychologię. Uwielbia ludzi, choć na co dzień jest prawdziwym czarnym charakterem. Kocha deszcz, coca-colę i Instagrama. Razem ze swoją przyjaciółką Madison prowadzi blog modowy. Aktualnie mieszka w Waszyngtonie z narzeczonym, dziećmi oraz zakręconym husky.

Nowość wydawnictwa Super Nowa

Antologia - Wiedźmin. Szpony i kły

Piotr Jedliński – Kres cudów
Beatrycze Nowicka – Krew na śniegu. Apokryf Koral
Sobiesław Kolanowski – Ironia losu
Nadia Gasik – Co dwie głowy...
Katarzyna Gielicz – Skala powinności
Barbara Szeląg – Bez wzajemności
Przemysław Gul – Lekcja samotności
Tomasz Zliczewski – Nie będzie śladu
Andrzej W. Sawicki – Dziewczyna, która nigdy nie płakała
Michał Smyk – Ballada o Kwiatuszku
Jacek Wróbel – Szpony i kły

No tak. Trzydzieści lat. Wiedźmin do wynajęcia za trzy tysiące orenów. Gdy pojawił się w Wyzimie, w karczmie „Pod Lisem” nie był młodzieniaszkiem. Pobielałe włosy, szrama na twarzy i ten charakterystyczny, paskudny uśmiech.
Zaczął od górnego C: trzech oprychów, potem strzyga i kolejne stwory – ludzkie bądź nieludzkie – niegodne żyć w świecie, który został nam dany.
A potem Biały Wilk poszedł własną drogą. Ciernistą, tak bym to ujął, ale cóż, każdy uczy się na błędach. Gdzieś w oddali łypie do mnie znacząco Hollywood, ale na razie cieszmy się tym, co wyłowiła z wiedźmińskiego konkursu „Nowa Fantastyka” i superNOWA: jedenaście opowieści zainspirowanych losami Geralta oraz jego przyjaciółek i kamratów.
Czytałem je z uwagą, nie ingerując. Są wśród uczestników konkursu na „trzydziestkę” wiedźmina ludzie bardzo utalentowani. Wkrótce stworzą własne światy bądź zanegują istniejące. Nie straćmy ich z oczu!

Andrzej Sapkowski

Nowość wydawnictwa Zwierciadło

Gosia Molska - Polak NieNażarty

Często chwalimy kuchnię obcych krajów, nie znając własnych kulinarnych tradycji. A te są niesamowicie bogate! Każdy region polski charakteryzuje się odmienną kuchnią, która obfituje w wyjątkowe smaki, zapachy i produkty. Mamy wspaniałe bazary, na których spotykają się Szef Kuchni modnej restauracji i starsze pokolenia mieszkańców miasta, a nasze pieczywo zachwyciło nawet Micka Jaggera. Polska kuchnia to kawał kultury, czy na pewno dobrze ją znasz?
 
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że Polska zajmuje pierwsze miejsce w Unii Europejskiej w produkcji jabłek, borówek amerykańskich, wiśni, marchewki i drobiu, a drugie w produkcji truskawek i ziemniaków. Mamy najtańszy w Europie chleb, mleko, ser żółty, cukier i filety z kurczaka. Ale nie tylko. Wiemy, że Włosi słyną z parmezanu, Portugalczycy z porto i sardynek, a Grecy z fety, ale czy znamy polskie regionalne specjały, którymi możemy się chwalić na świecie? Nasi tradycyjni i lokalni producenci żywności także wytwarzają doskonałe produkty, które śmiało mogą konkurować z tymi słynnymi zagranicznymi: oscypek, kiełbasa myśliwska, bryndza podhalańska, perekaczewnik, ser koryciński, obwarzanek krakowski, czy rogal świętomarciński – to tylko kilka pozycji z listy, którą znajdziemy w książce.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Michał Gołkowski - Komornik Tom 3 Kant (17 listopada 2017)

Czas dokończyć dzieła. Napisano ostatni rozdział.
Nie unikniecie niechybnego końca bo oto nadchodzi ostatnia opowieść o Komorniku.
Zamykamy trylogię z wielkim przytupem.

Oto nadchodzi dzień Pana, okrutny, pełen srogości i płonącego gniewu, aby obrócić ziemię w pustynię, a grzeszników z niej wytępić.

Księga Izajasza 13:9, Psalm 86, Dzieje Apostolskie 9.

Świat musi spłonąć!!!
Ale jeszcze można pokazać pazur.
Jeszcze można przetrącić skrzydełka tym zasranym cherubinkom.
Jeszcze skundlona ludzkość do końca nie sczezła.
Jak by tak zebrać wszystkich, nawet największych wypierdków, szaleńców, emerytowanych gladiatorów i najmroczniejsze bestie rewersu, to może uda się zasadzić skrzydlatym siarczystego kopa i zgasić świętoszkowate uśmieszki na gładkich gębach.
Do boju ludzie, a ci z góry mogą nam naskoczyć na kant!

"To postapo pełnym ryjem. Paskudnym, wysuszonym z braku wody, podjadającym kawałki ludziny, wygrzebującym śmieci ze sterty gruzu, ryjem. I jest to pokazane tak pięknie i uczciwie (…)"
CH-recenzje


Michał Gołkowski

Zodiakalnie, patologiczny Wodnik z roku Stanu Wojennego. Wbrew pozorom samotnik, mizantrop i introwertyk. Z wykształcenia lingwista, z zamiłowania historyk wojskowości, na co dzień tłumacz kabinowy angielsko-polsko-rosyjski, rusofil i rusofob w jednym. Zadebiutował w kwietniu 2013 roku powieścią "Ołowiany Świt" - pierwszą polską książką w serii STALKER. Niespełna dwa lata później stworzył uniwersum "Stalowych Szczurów" - opowieść o losach żołnierzy w alternatywnej historii Pierwszej Wojny Światowej. Nie grzeszy brakiem pomysłów. Właśnie wypuszcza ostatni, trzeci, zamykający trylogię „odcinek” "Komornika". Książkę łączącą wątki biblijno-apokaliptyczne z nasyconą wartką akcją fantastyką.


Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Krystyna Janda - Dziennik 2003 - 2004

Kolejny tom pełnego wydania dzienników Krystyny Jandy!

Wrażliwa, serdeczna, piekielnie dowcipna i z wielkim dystansem, głównie do samej siebie. W kolejnym tomie swoich zapisków Krystyna Janda dzieli się z czytelnikami swoimi przemyśleniami, troskami i anegdotami z życia. Jest uśmiech, codzienność, teatralna cisza, zwątpienie i miłość.

Im jesteśmy starsi, tym bardziej chwile samotności są nam potrzebne.
Pisanie tego dziennika to też moje chwile samotności.

Krystyna Janda

Krystyna Janda
– aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, pisarka i piosenkarka. Ma na koncie ponad sześćdziesiąt ról teatralnych i ponad pięćdziesiąt filmowych. Wielokrotnie nagradzana w kraju i na świecie. Uznana za aktorkę stulecia polskiego kina i Człowieka Wolności w kategorii „Kultura” z okazji 25-lecia przemian ustrojowych. W 2004 roku stworzyła fundację, a w jej ramach dwa teatry: Teatr Polonia i Och-Teatr, które prowadzi do dziś.


Izabella Frączyk - Jedną nogą w niebie


Czasem życie zmusza nas do bycia silnym, ale… ile można?

Dotychczas Magda dała z siebie bardzo wiele. Teraz już chyba nikt się nie zdziwi, że ta młoda i dzielna kobieta powie w końcu DOSYĆ! Ile można naginać karku? Jak długo można oszukiwać samego siebie i tłumaczyć, że kiedyś wszystko będzie dobrze? Jak długo można zaklinać rzeczywistość i udawać, że sukces stoi tuż za rogiem? Nie stoi. Nic w tej historii nie dzieje się samo. Magda, podobnie jak większość z nas, ma chwile zwątpienia, ale teraz nawet i jej zabraknie sił. Czy podoła?
Co jeszcze wydarzy się w Stajni w Pieńkach? Czy trafi ona w obce ręce? I jak ułoży się życie Magdy?

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Peggy Parish - Wszystkie przygody Amelii Bedelii

Wyjątkowe wydanie, które powinno trafić na półkę każdego dziecka
Najlepsze przygody Amelii Bedelii w tłumaczeniu Wojciecha Manna zebrane w jednym tomie!
Amelia Bedelia, przesympatyczna pomoc domowa, która podjęła pracę u Państwa Rogers, przysparza swoim gospodarzom ogrom kłopotów każdego dnia. Zabawne niedopowiedzenia i sytuacje, które z nich wynikają bawią do łez małych i dużych czytelników. Bogato ilustrowana i świetnie przetłumaczona klasyka amerykańskiej literatury dziecięcej powraca w jednym, zbiorczym tomie.

Zawód: pomoc domowa, (nie)idealna, lecz niezastąpiona
Metoda działania: Amelia robi DOKŁADNIE TO, o co ją poprosisz – uważaj więc na słowa!
Doświadczenie: od ponad 50 lat opiekuje się domem i dba o dobry humor czytelników na całym świecie
Umiejętności dodatkowe: piecze najlepszy bezowy tort cytrynowy na świecie!

Wpuśćcie Amelię do waszych domów, niech zasieje w nich odrobinę (nie)porządku i (nie)kontrolowanego chaosu.


Arnold Lobel - Wszystkie przygody Żabka i Ropucha

Książka, która powinna znaleźć się w każdej dziecięcej biblioteczce.
Najzabawniejsze przygody Żabka i Ropucha zebrane w jednym tomie!

Wszystkie przygody dwóch przyjaciół uwielbianych przez małych (i dużych!) czytelników w jednej książce – niemożliwe? A jednak! Opowieści o rezolutnym Żabku i wrażliwcu Ropuchu to nie lada gratka dla każdego młodego pożeracza książek. Każda z nich rozgrywa się w innej scenerii, wszystkie wywołują uśmiech i uczą spoglądania na świat z różnych punktów widzenia.

Nowości wydawnictwa Noir sur Blanc

Stanisław Jerzy Lec - Myśli nieuczesane. Wszystkie

Przedstawiamy nową edycję Myśli nieuczesanych, uzupełnioną 101 aforyzmami w 60. rocznicę ich pierwszego wydania.

Sięgając po formułę starożytnych sentencji, posługując się ostrym dowcipem, kalamburem, skrótem myślowym, kondensacją znaczeń, Lec budował wyjątkowo trafny komentarz do wynaturzeń współczesnych czasów, nawiązując do najszerszego kontekstu kultury europejskiej. Stał się mistrzem paradoksu, tropicielem wszelkich myślowych falsyfikatów i językowych frazesów, zniewalających ludzką indywidualność i pozostających na usługach totalitaryzmu. Choć czytelnikom jego aforyzmy wydawać się mogły celną reakcją na absurdy peerelowskiej rzeczywistości, nie są one jedynie wytworem chwili historycznej, lecz zachowują aktualność i uniwersalny sens:

Nie poznaję tych ludzi. Na barykadach byli wyżsi. Gorszy od „kultu jednostki” jest „kult zera”. Są tacy, co nie mają żadnych uprzedzeń narodowych. Mogą bić się z każdym. Z opozycji można się wylizać.

W Myślach nieuczesanych Lec kontynuuje tradycję gorzkiego żydowskiego humoru i intelektualnej gry, prześcigając lapidarnością i esencjonalnością swych aforyzmów niekwestionowanego mistrza gatunku, wiedeńczyka Karla Krausa. W eseju poświęconym pamięci wybitnego aforysty prof. Leszek Kołakowski napisał: „Rozbudzał swoim wysiłkiem ten obszar świadomości, ku któremu się zwraca autentyczna praca filozofa: miast, jak zawodowi filozofowie nieraz czynią, zlepiać zastane banały w pozorne całości, demaskował, jeden po drugim, każdy banał obiegowy, nie darował żadnemu słowu, które bezwładem języka usypia myśl. Przywrócił godność pięknemu kunsztowi aforystyki, wyjałowionemu przez wymęczony humorek kalamburzystów, dla których kalambur jest celem, nie zaś myśl, wyrażająca rzeczywiste paradoksy świata”.

Nowości wydawnictwa Papierowy Księżyc

Kathleen Grissom - Dom służących

„Dom służących” autorstwa Kathleen Grissom, to jeden z największych bestsellerów na rynku amerykańskim w ostatnich latach. Powieść przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów New York Timesa, a prawa do jej sfilmowania wykupiła wytwórnia Lonetree Entertainment.

„Dom służących” w pasjonujący sposób łączy powieść historyczną z elementami obyczajowymi, kreśląc fascynującą historię pełną tajemnic i emocji.

Jeden z recenzentów określił „Dom służących” jako skrzyżowanie „Przeminęło z wiatrem” ze „Służącymi”.

Poruszająca, pełna emocji lektura, której nie zapomnisz!

***
Przybycie małej białej dziewczynki na plantację pociąga za sobą tragedię, która wydobywa na światło dzienne to, co w ludziach, których nazywa swoją rodziną jest najlepsze i to, co najgorsze.

Siedmioletnia Lavinia zostaje osierocona na pokładzie statku płynącego z Irlandii. Na plantacji tytoniu, do której zostaje zabrana i gdzie ma pracować, trafia do domu niewolników. Będąc pod opieką Belle, nieślubnej córki właściciela, Lavinia zżywa się ze swoją przybraną rodziną, chociaż dzieli ich kolor skóry.

W końcu właściciele plantacji przygarniają Lavinię do swojego domu, gdzie pan jest wciąż nieobecny, a pani zmaga się z uzależnieniem od opium. Lavinia jest rozdarta pomiędzy dwoma domami. Kiedy zostaje zmuszona do dokonania wyboru, jej lojalność zostaje podważona, tajemnice zostają wyciągnięte na światło dzienne, a ludzkie życie znajduje się w niebezpieczeństwie.

„Dom służących” to trzymająca w napięciu powieść o tym jak ważna jest rodzina, w której miłość i lojalność triumfują.

Kathleen Grissom prowadzi nas przez romans rozgrywający się na plantacji oczami białej niewolnicy, której życie zawieszone jest na granicy między niewolnictwem a wolnością…

Informacja wydawnictwa Rebis

Czytanie psalmów Leonarda Cohena (9 listopada 2017)

W rocznicę śmierci kanadyjskiego poety i barda ukazuje się wspecjalne wydanie jego słynnych psalmów.

"Księga miłosierdzia" w przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego pełna jest utworów przesyconych gniewem, rozpaczą, ale też błogosławieństwem – w czwartek, 9. 11 o 19.00 te niezwykłe teksty opublikowane po raz pierwszy w połowie lat 80. XX wieku, wybrzmią w aktorskich interpretacjach.

Spotkanie poprowadzi Daniel Wyszogrodzki.
Tłumacz teatralny, a także dziennikarz muzyczny. Związany ze sceną musicalową przełożył na język polski m.in. musicale Koty, Taniec wampirów i Mamma Mia!. Autor popularnej książki biograficznej Satysfakcja – 50 lat The Rolling Stones (In Rock, 2013). Twórczością Leonarda Cohena zajmuje się od wielu lat. Jest m.in. autorem poetyckiego przekładu ostatniej książki kanadyjskiego poety "Księga tęsknoty" (The Book of Longing – Rebis, 2006). Jest autorem scenariusza i tłumaczem piosenek i wierszy Leonarda Cohena składających się na spektakl Boogie Street, którego premiera odbyła się w Teatrze Starym w Lublinie we wrześniu 2016 roku.

Spotkanie będzie połączone z aktorskim czytaniem psalmów.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Big Book Cafe
Dąbrowskiego 81
Warszawa

więcej: www.bigbookcafe.plLech Majewski na Śląskich Targach Książki w Katowicach (11 listopada 2017)

Premiera nowej książki Lecha Majewskiego na Śląskich Targach Książki w Katowicach!

Na tegoroczne Śląskie Targi Książki w Katowicach Dom Wydawniczy REBIS przygotował premierę książki Lecha Majewskiego - Pejzaż intymny. Rozmowy autobiograficzne o świecie i o sztuce.
Mamy zaszczyt zaprosić na spotkanie z Lechem Majewskim podczas którego opowie o swojej najnowszej książce (miejsce spotkania: Forum 1, sobota, 11 listopada, 11.00-12.00).

Nowości wydawnictwa Jaguar

John Flanagan - Drużyna

W siódmej części kipiącej od fascynujących przygód serii Drużyny, Czaple zmagają się z piratami pośród wzburzonych morskich odmętów. Na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za losy imperium!
W Hallasholm Stig przygotowuje się do wielkiego turnieju, w którym zostanie wyłoniony najwaleczniejszy spośród wojowników Skandii. Późną nocą ktoś stuka do jego drzwi, ktoś kogo Stig nie spodziewał się już nigdy zobaczyć – przybywa z prośbą o pomoc. Z prośbą, której Czaplom nie godzi się odrzucić, bo chodzi o misję ratunkową na niespotykaną skalę. Daleko, na przeciwległym krańcu oceanu, leży miasto i cesarstwo Byzantos, nękane napaściami pirackich hord. Agresorzy porwali syna cesarzowej Justyniany. Drużyna wyrusza pod osłoną ciemności, by ocalić chłopca z rąk porywaczy. Ich okręt wyrusza na południe, płynąc ku wyspie Santorinos, gdzie nad zalanym falami oceanu gigantycznym kraterem dawno wygasłego wulkanu na niedostępnym urwisku wznosi się potężna twierdza.Henry Caroll - Zostań gwiazdą Instagrama


Poradnik dla użytkowników Instagrama.
Tysiące porad, wspaniałe zdjęcia, bezcenna wiedza dla użytkowników Instagrama!

Masz już konto na Instagramie i publikujesz swoje fotki, lecz liczba twoich fanów nie zmienia się. W poradniku znajdziesz praktyczne i sprawdzone rady, jak poprawić swój profil i zdobyć tysiące nowych obserwatorów na Instagramie.Pięćdziesięciu sławnych Instagramowiczów odkrywa swoje sekrety: techniki fotograficzne, rodzaje opisów oraz style zarządzania kontem.


AMC Visionaries: Robert Kirkman’s Secret History of Comics

„AMC VISIONARIES: ROBERT KIRKMAN’S SECRET HISTORY OF COMICS”
Polska premiera 15 stycznia 2018 roku
Wyłącznie na kanale AMC

6-odcinkowy Serial Dokumentalny przedstawiający fascynującą historię komiksu

Kanał AMC ogłosił, że ekskluzywna polska premiera serii „AMC Visionaries: Robert Kirkman’s Secret History of Comics” odbędzie się na kanale AMC 15 stycznia 2018 roku.  Sześcioodcinkowy serial dokumentalny przedstawia historię, sylwetki ludzi i wydarzenia, które na zawsze zmieniły świat komiksu.  W każdym odcinku zobaczymy wywiady ze słynnymi twórcami i artystami, wśród których znaleźli się m.in. Stan Lee, Patty Jenkins, Lynda Carter, Kevin Smith, Famke Janssen, J.K. Simmons, Michelle Rodriguez oraz Todd McFarlane. Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany 15 stycznia o godz. 21:00.

„Moja miłość do komiksu jest bezgraniczna. To uniwersum pełne niezwykłych historii, które od dziesięcioleci napędzają całą popkulturę. Możliwość zgłębiania tajemnic i zakamarków tego świata doprowadziła mnie do odkrycia faktów, o których istnieniu nie miałem pojęcia. Praca nad tą serią była dla mnie wielką przyjemnością i nie mogę się doczekać, aż świat ujrzy efekt końcowy” – powiedział Robert Kirkman.

Uncanny X-Force. Sposób na Apocalypse’a – Rick Remender, Jerome Opeña, Esad Ribić i inni

Mutanci od brudnej roboty

Maciej Rybicki

X-Force od chwili swojego powstania kojarzeni byli jako grupa mutantów od „brudnej roboty” – kontrowersyjna, ale też ciesząca się sporą popularnością wśród fanów. W latach 90. „X-Force” był sztandarową serią spod znaku wielkich giwer, przepakowanych postaci i kieszonek na wyposażenie. W końcu grupie przewodził Cable (zresztą robi to ponownie, w odsłonie spod znaku Marvel Now!). Współcześnie pisanie tego tytułu daje scenarzystom możliwość tworzenia komiksów mniej ugrzecznionych, poważniejszych, czy po prostu brutalniejszych, skierowanych do dojrzalszego czytelnika.

Nie inaczej jest w przypadku serii autorstwa Ricka Remendera, uznawanej zresztą za jedną z najlepszych poświęconych zespołowi o tej nazwie. Celowo używam tu określenia „zespołowi o tej nazwie”, gdyż na dobrą sprawę chodzi tu nie tyle o towarzyszy Cable’a, ile o ekipę zbudowaną na bazie „uderzeniowej” części X-Men. Scenarzysta zreorganizował skład grupy kierowanej obecnie przez Wolverine’a, włączając w nią nie tylko stałych członków X-rodziny jak Psylocke i Archangel, czy niezwykle popularnego Deadpoola, ale także mniej znaną, choć intrygującą postać Fantomexa. Czy faktycznie ich perypetie zasługują na uznanie, jakim się cieszą?

Rick Remender, Jerome Opeña, Esad Ribić i inni w Subiektywnie

X-Force od chwili swojego powstania kojarzeni byli jako grupa mutantów od „brudnej roboty” – kontrowersyjna, ale też ciesząca się sporą popularnością wśród fanów. W latach 90. „X-Force” był sztandarową serią spod znaku wielkich giwer, przepakowanych postaci i kieszonek na wyposażenie. W końcu grupie przewodził Cable (zresztą robi to ponownie, w odsłonie spod znaku Marvel Now!). Współcześnie pisanie tego tytułu daje scenarzystom możliwość tworzenia komiksów mniej ugrzecznionych, poważniejszych, czy po prostu brutalniejszych, skierowanych do dojrzalszego czytelnika.

Nowa recenzja Maćka przed Wami!

Króciak

Mariusz Stańczyk rozpoczyna swoją karierę na Szortalu od mocnej deklaracji: Nie chcę patrzyć jak cierpisz.

Nowość wydawnictwa Bukowy Las

Mariette Lindstein - Sekta powraca

Czy można wyzwolić się od sekty?
Sofia Bauman próbuje ułożyć sobie życie na nowo po dwóch latach zniewolenia w sekcie ViaTerra. Okazuje się to trudniejsze, niż mogłaby przypuszczać. Na co dzień spotyka się z uprzedzeniami i podejrzliwością ze strony otoczenia, a po nocach dręczą ją koszmary.

Franz Oswald, przywódca sekty, w areszcie oczekuje na sądową rozprawę. Jednak nie jest ani zaniepokojony, ani skruszony. Przy pomocy adwokata tworzy nową sieć, która rozciąga się daleko poza mury więzienia, a której jedynym celem jest zemsta na Sofii.

Kiedy Sofia decyduje się opowiedzieć światu o sekcie, jej życie zamienia się w koszmar. Jedyne wyjście to jeszcze raz zostawić wszystko i uciec. Ale Franz nie przebiera w środkach. Jego podejrzane kontakty wydają się obejmować całe otoczenie Sofii, sięgać ponad miasta, oceany i kontynenty.

Mariette Lindstein
- urodziła się i dorastała w szwedzkim Halmstad. Jako młoda dziewczyna dołączyła do kontrowersyjnego ruchu scjentologicznego i przez 25 lat pracowała na wszystkich poziomach hierarchii tego kościoła, włącznie z kwaterą główną pod Los Angeles, skąd uciekła w 2004 r. Powróciła do Szwecji, gdzie dziś mieszka i pracuje – jest pisarką i prelegentką, szerzącą wiedzę o niebezpieczeństwach związanych z działalnością sekt. Sekta powraca to druga część jej bestsellerowej trylogii, w planach jest również polskie wydanie trzeciej powieści o sekcie ViaTerra.

Nowość wydawnictwa Mag

Dan Simmons - Olimp

Już od miesięcy toczy się wojna między bogami i ludźmi wspieranymi przez morawce. Ofiarą pada Parys, zabity przez Apolla w pojedynku. Hera podstępem usypia Zeusa, by nie mógł wpływać na bieg wydarzeń - wojna trojańska musi wrócić na dawne tory. Ale na horyzoncie pojawia się nowy konflikt - bogowie wszczynają wojnę między sobą, a na Ziemi w przyszłości postludzie toczą walkę ze zbuntowanymi voynixami. Sytuacja staje się krytyczna, gdy ludzie tracą sprzymierzeńca - morawce...

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Nikołaj Iwanow - Komunizm po polsku (7 grudnia 2017)

Skoro Churchill twierdził, że „skomunizować Polskę to czyste szaleństwo”, a Stalin miał powiedzieć, że „komunizm pasuje Polsce jak siodło krowie”, jak to możliwe, że PRL powstał i przetrwał niemal pół wieku?
 
Dlaczego polska opozycja antykomunistyczna okazała się trwalsza od kolosa spod znaku sierpa i młota?

Komunizm po polsku to książka ukazująca dzieje nieudanej, z perspektywy czasu, próby zdominowania Polski przez Związek Sowiecki: od stalinowskiej agresji aż po 1993 rok. Nikołaj Iwanow, polski historyk i były rosyjski dysydent, pisze o tym, jak postrzegano komunizm polski i problem sowietyzacji nasze go kraju w Moskwie. Analizuje, jak postrzegany jest w Polsce, a jak w Rosji fakt zajęcia terytorium RP przez Armię Czerwoną. Daje do myślenia i stawia pytania ważne również w kontekście aktualnej sytuacji politycznej – na czele z tegoroczną ustawą dekomunizacyjną i reakcją Rosji na jej wejście w życie.
 
Iwanow korzysta z nieznanych w Polsce dokumentów z archiwów rosyjskich. Jako historyk rosyjskiego pochodzenia doskonale rozumie Rosjan i ma bezbłędne wyczucie w analizie mechanizmów zniewolenia, jakie stosowali Sowieci – poczynając od samego Stalina, jako bardzo ważnej w książce postaci, a kończąc na działaczach NKWD czy przedstawicielach różnych służb sowieckich u dołu hierarchii władzy, wcielających w terenie wytyczne swoich naczelników.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Salman Rushdie - Złoty dom Goldenów (21 listopada 2017)

21 listopada trafi do księgarń nowa powieść Salmana Rushdiego Złoty dom Goldenów. To triumfalny powrót tego znakomitego pisarza do powieści realistycznej!

Akcja Złotego domu Goldenów rozpoczyna się w dniu inauguracji prezydentury Baracka Obamy – w Nowym Jorku osiedla się tajemniczy cudzoziemiec, miliarder Neron Golden. Razem z osobliwym imieniem, nieokreślonym akcentem i aurą niebezpieczeństwa przywozi ze sobą trzech dorosłych synów, ale ani jednej żony lub kochanki. Przewodnikiem po imperium Goldenów, powoli wikłającym się w sieć rodzinnych intryg, sekretów i zbrodni, jest młody filmowiec, ich sąsiad, któremu zbliżenie do ekscentrycznej rodziny pozwala stać się mężczyzną. Tymczasem kampanię prezydencką rozpoczyna pewien bezwzględnie ambitny, narcystyczny arogant z makijażem i farbowanymi włosami, postać jakby wyjęta z komiksu.

Złoty dom Goldenów to współczesna amerykańska epopeja rozgrywająca się na tle niedawnych i aktualnych wydarzeń i niezrównana powieść o tożsamości, prawdzie, trwodze i kłamstwach w nowym świecie prawd alternatywnych.

Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, potem także w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge. Zadebiutował w 1974 roku powieścią Grimus. Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku Dzieci północy, które zdobyły Nagrodę Bookera, a następnie w roku 1993 Bookera Bookerów i w roku 2008 Best of the Booker. Rushdie jest laureatem wielu nagród literackich. W 1988 roku ukazały się Szatańskie wersety – jego najsłynniejsza powieść. W 2006 roku odwiedził Polskę. Królowa Elżbieta II nadała mu w 2007 roku szlachectwo.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Andrea de la Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt - Mademoiselle Oiseau i listy przeszłości (23 listopada 2017)

Najpierw Isabella otrzyma tajemniczy telefon. Kim jest, u licha, ta dziwna szepcząca dama? Potem dostanie zagadkowy list, a w nim klucze do pewnego mieszkania. O co w tym wszystkim chodzi? Dlaczego Mademoiselle Oiseau nie wraca z Wenecji? Tropy zagadki, która kryje wielki rodzinny dramat Juliette Oiseau, prowadzą nie tylko do podparyskiego Chantilly, ale i do… Argentyny.

Nadszedł listopad. Jesień była tak wspaniała, jak może być tylko przy Alei Minionych Czasów, w samym sercu Paryża. Minęło dokładnie pięćdziesiąt dziewięć dni od tamtego upalnego sierpniowego dnia, kiedy to Mademoiselle usiadła na zielonym jedwabnym dywanie, uniosła się nad podłogą, po czym wyfrunęła przez balkon. Isabella została sama w mieszkaniu Juliette Oiseau. Dopiero teraz zorientowała się, że pod fantazyjnymi falbankami i żabotami kryją się mroki przeszłości. Dawne życie skrywa liczne tajemnice i spieszne pożegnania, ale zostały po nim marzenia i siła siostrzanej miłości. Isabella musi szybko wyruszyć na poszukiwanie prawdy, zanim będzie za późno, i uratować wigilijną tradycję, o której jej ekscentryczna przyjaciółka najwyraźniej chce zapomnieć.

Andrea de La Barre de Nanteuil (ur. 1976) – mieszka w Paryżu, zawodowo zajmuje się modą jako specjalista PR. Ukończyła Uniwersytet w Lund, studiowała też w ESCP Europe w Paryżu. Jest autorką czterech książek dla dzieci.

Lovisa Burfitt (ur. 1973) – jedna z najzdolniejszych współczesnych skandynawskich ilustratorek. Absolwentka Szkoły Mody Beckmana oraz Królewskiego Instytutu Sztuki w Sztokholmie. Obecnie mieszka w Aix-en-Provence.

Króciak

Jedna długa noc Marcina Monia to nasza propozycja na niedzielę. Jak wiele może się w trakcie takiej nocy zdarzyć?

Mroczna materia – Blake Crouch

Poszukiwanie najlepszego ze światów


Aleksander Księżopolski


    „Mroczna materia” autorstwa Blake’a Croucha to historia Jasona Dessena, wykładowcy fizyki, którego z pozoru można uznać za definicję zmarnowanego potencjału. Pewnego dnia na skutek swoich działań zostaje on niespodziewanie, przeniesiony do innego świata. Brzmi intrygująco, ale czy faktycznie tak jest?

    Przede wszystkim autor podejmuje problem możliwości poruszania się między światami równoległymi, ale przez dość płytkie podejście – i naukowe, i fabularne – trudno nazwać „Mroczną materię” książką science fiction. Crouch obficie korzysta z żargonu naukowego, opiera się na znanych teoriach i fizyce kwantowej. Mamy opis teorii kota Schrödingera, mamy teorię wieloświatów, a także okazjonalne mrugnięcia do czytelnika, jak w przypadku przypadkowo wplecionej w narrację definicji szaleństwa Einsteina. Nie mogłem jednak oprzeć się wrażeniu, że treść ta została ograniczona do minimum, aby uzasadnić podstawę fabularną, jaką jest, wykorzystywana przez bohaterów do podróży, kostka międzywymiarowa.

    Ale właściwie więcej autorowi nie trzeba. Jego styl – w książce dominują  jednozdaniowe, często niemające więcej niż cztery słowa akapity – dobrze odzwierciedla fabułę książki, a ta ma pędzić, trzymać w napięciu i oczekiwaniu na kolejny zwrot. Pod tym względem powieść zdecydowanie jest udana: kolejne strony czyta się z zapartym tchem, mimo że bohater przechodzi wszystkie stadia radzenia sobie z wieloświatami, które bardziej doświadczony czytelnik już gdzieś widział. W pierwszym odwiedzonym świecie Jason 2 osiągnął maksimum w kategorii „kariera naukowa”, wynajdując międzywymiarowy wehikuł. Jason 1, czempion życia rodzinnego poszukuje tam śladów swojego życia. Przeszkadza mu w tym oczywiście fakt, że to nie jego świat. Jego żona nie jest jego żoną, umawia się za to z kolegą ze studiów, który zawsze miał na nią ochotę; jego syn nie istnieje, i tak dalej….

Blake Crouch w Subiektywnie

 „Mroczna materia” autorstwa Blake’a Croucha to historia Jasona Dessena, wykładowcy fizyki, którego z pozoru można uznać za definicję zmarnowanego potencjału. Pewnego dnia na skutek swoich działań zostaje on niespodziewanie, przeniesiony do innego świata. Brzmi intrygująco, ale czy faktycznie tak jest?

Nowa recenzja  Aleksandra już w Subiektywnie!

W Samo Południe CCCXXIV

Witamy w poniedziałkowym konkursie W Samo Południe! Za oknem mokra, chłodna jesień, a my mamy dla Was coś w sam raz na takie dni - trzy egzemplarze książki Płonący świat autorstwa Isaaca Mariona. Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwo Replika.

Zasady niezmienne: odpowiedzieć na trzy łatwe pytania:


1. Wydawnicze: Wymień min 3 zapowiadane powieści przez wydawnictwo Replika
2. Szortalowe: Dnia 9.11.2017 w Warszawie odbędzie się Czytanie psalmów Leonarda Cohena. Kto poprowadzi to spotkanie?
3. Inne: Podaj tytuły i aktorów książek, które pojawiły się od początku listopada w dziale Subiektywnie (do dnia dzisiejszego)

Adres na który należy przesyłać odpowiedzi: odpowiedz@szortal.com
Powodzenia.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

J.R.R. Tolkien - Powrót króla. Wersja ilustrowana

BOGATO ILUSTROWANE, EKSKLUZYWNE WYDANIE JEDNEJ Z NAJSŁYNNIEJSZYCH KSIĄŻEK W HISTORII

Zebrały się armie Władcy Ciemności, a jego przerażający cień sięga coraz dalej. Połączone siły ludzi, krasnoludów, elfów i entów stają naprzeciw nawałnicy mroku. Tymczasem Frodo i Sam uparcie wędrują w głąb Mordoru, zamierzając zrealizować cel ich heroicznej misji i zniszczyć Pierścień Jedyny.

Trzecia część Władcy Pierścieni, porywającej przygody, stworzonej z epickim rozmachem przez J.R.R. Tolkiena.


Charles Dickens - Opowieści wigilijne. Czym jest dla nas Boże Narodzenie

Nieznane dotąd polskiemu czytelnikowi z opowieści wigilijnych Charlesa Dickensa potwierdzają kunszt pisarza w tworzeniu wzruszających i wciąż aktualnych moralnych przypowieści.  Najlepiej widać to choćby w Opowieści o goblinach, które podkradły zakrystiana, stanowiącej rozdział XXIX  Klubu Pickwicka. Podobnie jak w Kolędzie prozą, tu również w roli głównego bohatera występuje mizantrop, akcja dzieje się w czasie świąt Bożego Narodzenia, pojawiają się elementy nadprzyrodzone (gobliny), a główny bohater ma wizje, które sprawiają, że staje się lepszym człowiekiem. Z kolei w Choince wiekowy narrator snuje wspomnienia związane ze świętami, a każdy motyw zainspirowany jest prezentami i zabawkami ozdabiającymi tradycyjne bożonarodzeniowe drzewko. W całej opowieści znajduje się wiele wątków, od ciepłych wspomnień ukochanych zabawek po niesamowite historie opisujące różne zmory z dzieciństwa.

Zapowiedzi wydawnictwa Genius Creations

Listopadowe premiery Genius Creations (30 listopada 2017)


Armadillo – Bartosz Orlewski


Do Armadillo przyjechali tak jak przystało na Dzikim Zachodzie: w samo południe, z rewolwerami w dłoniach, by obrabować bank. Niestety, nic nie poszło zgodnie z planem. Zginęli, a miasteczko zostało przeklęte. Dla czterech z nich był to prawdziwy koniec, ale dla Toma dopiero początek.

Sto lat później klątwa zaczyna słabnąć, a Tom, strażnik Armadillo, wreszcie poznaje prawdę o tajemniczym magu-bankierze, odpowiedzialnym za śmierć przyjaciół i jego własny parszywy los.

Jednak w Armadillo prawda nie wyzwala, nie uszlachetnia… zmienia jedynie kajdany na okowy i z deszczu lądujesz prosto w gównoburzy!

Witajcie w Armadillo!


Noc kota, dzień sowy: Zamek Cieni – Marta Kładź-Kocot

W Castelburgu, bogatym portowym mieście, władzę przejmuje makiaweliczny Książę, a wygnani arystokraci zakładają Bractwo i z pomocą niejakiego Dionisiusa Grandiniego próbują obalić tyrana. W Emain Avallach, siedzibie magów, niepozorny bibliotekarz zostaje skazany na śmierć, a para kochanków wygnana. W odległym…

Zatrzymajmy się przy parze kochanków. Opowieści o wielkiej miłości mają zawsze wyjątkową moc. Wiedzą o tym Prządki, więc kiedy na ich oczach rodzi się taka opowieść, uważnie ją obserwują. Siądźmy więc cicho i patrzmy, jak splotą historię Mitrii i Jardala, dwojga czarodziejów, którzy pokochali się, łamiąc tym samym prastare prawo. Udajmy się z nimi w podróż w poszukiwaniu siebie samych i siebie nawzajem.

Wytężcie słuch! Nocą usłyszycie stąpanie miękkich kocich łap, a w dzień prawie bezszelestne bicie sowich skrzydeł.


Zapowiedź wydawnictwa SQN

Jakub Ćwiek - Zawisza Czarny (22 listopada 2017)

Miło nam poinformować, że już 22 listopada na straży Polski i polskości stanie nowy superbohater! Jakub Ćwiek w swojej najnowszej powieści tworzy skomplikowaną intrygę, której rozwiązaniem zajmie się Zawisza Czarny wraz z grupą nowopoznanych warszawskich przyjaciół. Na końcu zaś historii majaczy odpowiedź na pytanie, co dziś znaczy być patriotą. Powieść ukaże się nakładem SQN Imaginatio. Wydawnictwo gwarantuje pełną humoru i refleksji przygodę.

Zawisza, czarnoskóry Polak rodem z Afryki, superbohater, obrońca uciśnionych, a przede wszystkim największy polski patriota opuszcza dobrze znany Śląsk i wyjeżdża do Warszawy. Tam dowie się, co znaczy polska gościnność i jak to naprawdę jest z tą osławioną tolerancją. A na domiar złego znajdzie się w samym środku zakrojonego na szeroką skalę spisku. Na szczęście dla niego, a nieszczęśliwie dla wszystkich złych i knujących, Zawisza jest superbohaterem na schwał. Nabyte umiejętności walki oraz wpojona miłość do nowej ojczyzny nie pozwolą mu pozostać obojętnym na wymykającą się spod kontroli sytuację w stolicy.

To, co o patriotyzmie sądzę dziś, możecie wyczytać z kart tej książki. Gdyby jednak zabiegi fabularne zamazały komuś ten przekaz, na wszelki wypadek napiszę to tutaj w skrócie jeszcze raz – jestem Polakiem. A czy staram się być patriotą? Tak, wtedy, gdy pokrywa się to z dążeniem do bycia dobrym człowiekiem, napisał Jakub Ćwiek w posłowiu.

Powieść dostępna w przedsprzedaży:

Zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego

Katarzyna Zimmerer - Konika Zamordowanego Świata (23 listopada 2017)

Kronika życia społeczności żydowskiej w Krakowie w latach 1939–1945. Pamiętniki, dzienniki, wspomnienia, zapisane rozmowy po latach, prasa, dokumenty, archiwalne fotografie i… nasza pamięć – to wszystko, co pozostało ze świata, który zamordowano..

"Fotografię wykorzystaną na okładce książki zrobił kpt. Otto Kluge z 986 Batalionu Transportowo-Konwojowego, który stacjonował w Krakowie od czerwca do września 1942. Dziewczynka w jasnej sukience w kwiatki, uczesana w warkoczyki idzie w kierunku młodszej koleżanki. Przy pompie siedzi chłopiec w białej koszuli i spodniach na szelkach. Nad pompą nieczytelna tablica. Obok tablicy furmanka wyładowana pakunkami. W tle okazała brama z napisem literami hebrajskimi i Gwiazdą Dawida. Za bramą słup ogłoszeniowy, drzewa i prawie pusta ulica. Cisza i spokój.
A przecież w dniach od 1 do 8 czerwca 1942 z „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej” w Krakowie deportowano około 5000 Żydów do komór gazowych obozu zagłady w Bełżcu. Czy niemiecki kapitan, fotografując dzieci, wiedział o tym? Czy bawiące się na Rynku Podgórskim dzieci zdawały sobie sprawę z tego, co działo się za bramą getta? Nie wiem."

Katarzyna Zimmerer

"Jak można przekazać grozę wydarzeń z tamtych lat dzisiejszemu czytelnikowi? Otóż poprzez informacje w rodzaju tej: „1 maja [1940] zabroniono Żydom przebywania na Rynku i chodzenia po Plantach z wyjątkiem odcinka pomiędzy hotelem Royal przy ul. św. Gertrudy a gmachem Poczty Głównej przy ul. Starowiślnej”.

Zapowiedzi wydawnictwa Rebis

Jay Asher, Carolyn Mackler - Ty, ja i fejs (21 listopada 2017)

Już 21 listopada do księgarń trafi książka Jaya Ashera „Ty, ja i fejs” z nową okładką. To opowieść napisana przez autora bestsellerowych „13 powodów” zekranizowanych przez Netflix – historia o tym, jak dwoje nastolatków odkryło sposób na poznanie swojej przyszłości poprzez Facebooka. Josh i Emma po zalogowaniu mogą zobaczyć swoje przyszłe wpisy. Odkrywają także, że pod wpływem ich decyzji, przyszłość, którą mogą podejrzeć, ulega zmianom, a to rodzi kolejne pokusy…

Nie byłoby tej całej historii, gdyby nie facet, rzecz jasna. Josh najpierw zepsuł w ich relacjach wszystko (totalnie!), a teraz jeszcze dał Emmie link do tego nieszczęsnego fejsa…

Przede wszystkim trzeba wam wiedzieć, że jest rok 1996 i kiedy Emma włącza przeglądarkę, wpisuje adres: „www.facebook.com” i się loguje – patrzy w przyszłość. Przegląda swoje aktualne wpisy (i to aktualne jak diabli, bo sięgające aż piętnaście lat do przodu), by sprawdzić, co się zmieniło. Jaki ma status związku? Kto tym razem dzieli z nią życie, no i najważniejsze – czy jest szczęśliwa?

Ciekawość sprawia, że Emma igra z losem – eksperymentuje z teraźniejszością, by przyszłość uległa fascynującym przemianom. Co później? „Zaloguj”, „Odśwież”. Nowi partnerzy i nowe dorosłe rozterki. Początkowo to wszystko ją kręci, ale sami rozumiecie – co za dużo…

Jay Asher
urodził się w 1975 roku. Jego debiutancka powieść Trzynaście powodów (REBIS 2009) sprzedała się w USA w nakładzie 2,5 miliona egzemplarzy, a Netflix wyprodukował na jej podstawie popularny serial. Prawa do sfilmowania Ty, ja i fejs nabyła z kolei wytwórnia Warner Bros. Asher opublikował również Światło (REBIS 2017) i powieść graficzną Piper (wraz z Jessicą Freeburg). Jego książki zostały przetłumaczone na 37 języków.

Longar

Na chłodny, listopadowy wieczór Ilium Adriana Turzańskiego będzie w sam raz.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Maja Lidia Kossakowska - Zakon Krańca Świata tom 2 (22 listopada 2017)

Nadszedł Koniec Świata.
A właściwie dwanaście Końców- każdemu wierzącemu według potrzeb. Były katastrofy ekologiczne i naturalne, wojna atomowa, atak kosmitów, zstąpienie Jeźdźców i wiele innych wersji Apokalipsy. Nieliczni sprawiedliwi szczęśliwcy trafili do swoich Rajów. Reszta ludzkości zdana jest sama na siebie i walczy o przetrwanie w świecie przepełnionym chaosem.
Lars Bergerson jest jednym z tych, którzy radzą sobie świetnie.
Jest Grabieżcą- człowiekiem, który potrafi podróżować pomiędzy wymiarami, wchodzić do Rajów i wynosić z nich wyjątkowo cenne przedmioty, zwane pryzami. Jest silny, niezależny i samowystarczalny. Nikogo nie potrzebuje, za nikogo nie jest odpowiedzialny. Do czasu, gdy na jego drodze staje Miriam- wychowana w sekcie, bezbrzeżnie naiwna, uroczo bezradna. W kłopotach, jakie ściągnie na głowę Larsa nie ma jednak nic uroczego.

MAJA LIDIA KOSSAKOWSKA

Od dzieciństwa marzyła, że kiedyś zostanie reżyserem. Równie silnie pragnęła zostać lalkarzem, rzeźbiarzem i archeologiem. Zwiedzanie uroczych, starych miasteczek (z częstymi postojami w małych, tradycyjnych knajpkach), patrzenie na morze, spacery plażą, malowanie obrazów, szycie lalek i grzebanie w starociach, to jej ulubiony sposób spędzania wolnego czasu do dziś.
Wrażliwość pisarki ukształtowała się podczas nauki w liceum plastycznym, w trakcie studiów archeologicznych i nade wszystko dzięki lekturom. Bo dom Kossakowskich był zawsze pełen książek i bez czytania nikt z rodu nie mogłaby się obejść.
Archeologia nauczyła ją odkrywać i odtwarzać światy, rozbudowała wyobraźnię, nauczyła myślenia fabularnego, które umiejętnie wykorzystała realizując dokumentalne programy telewizyjne i podejmując pierwsze próby literackie.
Kossakowska nie zapomni dnia, w którym po raz pierwszy ujrzała swój tekst w druku. Tego się nie da z niczym porównać. To uzależnia i determinuje plany. Dzisiaj w jej życiu dominuje literatura, która z pasji przerodziła się w sposób na życie i pracę.

Informacja Wydawnictwa Literackiego

Paulina Wilk - spotkanie autorskie (17 listopada 20117)

Wydawnictwo Literackie i Big Book Cafe zapraszają na spotkanie z Pauliną Wilk autorką książki "Pojutrze. O miastach przyszłości".

17 listopada, piątek, godz. 19.00
Big Book Cafe
ul. J. Dąbrowskiego 81
Warszawa


Dubaj
Bombaj
Kampala
Songdo
Singapur
Lima
Masdar
Seul
Kopenhaga

Do kogo należą miasta? Czy możliwe jest miasto idealne?
Jak będą wyglądały wielkie metropolie za 10, 20, 50 lat?
 
Pojutrze to literacki reportaż, dziennik z podróży, pobudzający intelektualnie esej i przede wszystkim popis wyobraźni. Paulina Wilk zestawia to, co widzi,
z filozoficznymi koncepcjami, futurystycznymi wizjami
i szuka odpowiedzi na pytanie nie tylko o przyszłość miast, ale i o przyszłość człowieka.

Informacja wydawnictwa Albatros

Colson Whitehead - spotkania autorskie (3-4 grudnia 2017)

Colson Whitehead - laureat Nagrody Pulitzera i National Book Award za powieść KOLEJ PODZIEMNA - w Polsce (3-5 grudnia)!

3 grudnia będzie do dyspozycji mediów Krakowie, a 4 grudnia w Warszawie

Colson Whitehead, autor powieści Kolej podziemna, jednej z najważniejszych książek o Ameryce, jakie kiedykolwiek napisano, nagrodzonej m.in.: National Book Award 2016, Nagrodą Pulitzera 2017, Goodreads Choice Award w kategorii „historical fiction”, nagrodą im. Arthura C. Clarke’a za najlepszą powieść fantastyczną, nominowany do Man Book Award, uznany za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie przez Amerykański tygodnik „TIME”.

Odwiedzi Polskę na początku grudnia 2017 roku.

Spotkania z czytelnikami:


Kraków
Niedziela 3 grudnia godzina 17:00
W ramach cyklu "Conrad po godzinach"


Warszawa
Poniedziałek 4 grudnia godzina 19:00
AGORA, ul. Czerska 8/10

Drabble

Dziś mamy dla Was szortalowy debiut. Maciej Oleszek przyprowadził do nas Największego fana.

Odrodzenie Tom 1: Jesteś wśród przyjaciół – Tim Seeley, Mike Norton

Ukochani zmarli

Marek Adamkiewicz

Gdy mowa o powrocie człowieka po śmierci, przed oczami stają nam najczęściej zombie. Krwiożercze stwory, łaknące ludzkich mózgów, zostały ograne w popkulturze na wszelkie możliwe sposoby. Wydawało się, że „Odrodzenie” będzie kolejnym tytułem, którego autorzy starali się wykorzystać tę tematykę, dodając od siebie kilka elementów, jednak szybko okazało się, że Tim Seeley postanowił podążyć zupełnie innym tropem i faktycznie zaproponować coś nowego. W jego opowieści ożywieńcy owszem, są, ale daleko im do bezmyślnych łowców mięsa.

Małe amerykańskie miasteczko Wausau zostaje dotknięte pewnym fenomenem – zmarli zaczynają ożywać. Nie są to jednak chodzące trupy, ale ludzie w pełni sił umysłowych, chcący powrócić do dawnego życia. Miasteczko zostaje z miejsca objęte kwarantanną, a służby powołują specjalną grupę, która ma zajmować się wyłącznie sprawami związanymi z odrodzonymi. Jedną z członkiń zespołu jest Dana Cypress, córka szeryfa, która także zdecydowała się na służbę w policji. Kobieta musi rozgryźć sprawę pewnego morderstwa, co, zważywszy na okoliczności, jest zadaniem mocno skomplikowanym. To jednak dopiero początek problemów, które nadciągają do Wausau.

Tim Seeley i Mike Norton w Subiektywnie

Gdy mowa o powrocie człowieka po śmierci, przed oczami stają nam najczęściej zombie. Krwiożercze stwory, łaknące ludzkich mózgów, zostały ograne w popkulturze na wszelkie możliwe sposoby. Wydawało się, że „Odrodzenie” będzie kolejnym tytułem, którego autorzy starali się wykorzystać tę tematykę, dodając od siebie kilka elementów, jednak szybko okazało się, że Tim Seeley postanowił podążyć zupełnie innym tropem i faktycznie zaproponować coś nowego. W jego opowieści ożywieńcy owszem, są, ale daleko im do bezmyślnych łowców mięsa.

 

Recenzja Marka do przeczytania już tutaj!

Miracleman. Złota Era – Neil Gaiman, Mark Buckingham

O ludziach i bogach


Maciej Rybicki


„Miracleman” Allana Moore’a do dziś uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł w historii anglosaskiego komiksu i jedną z pozycji, które w znacznym stopniu wpłynęły na zjawisko zwane obecnie „Mroczną Erą Komiksu”. Moore wyszedł poza ramy konwencji superbohaterskiej, a nawet więcej: dokonał jej dekonstrukcji. W odważnej, prowokacyjnej historii Michaela Morana przełamywał tabu, wyśmiewał klisze, ale także dał popis swojej niezwykłej wyobraźni. Dzieło jednego z najwybitniejszych scenarzystów komiksowych wszech czasów przejął jednak autor cieszący się nie mniejszą (a z perspektywy kulturowego mainstreamu, pewnie nawet większą) renomą. Neil Gaiman – bo o nim mowa – podjął opowieść, jednak jej dalszy ciąg jest nieco odmienny od legendarnej serii Moore’a.

Neil Gaiman i Mark Buckingham w Subiektywnie

„Miracleman” Allana Moore’a do dziś uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł w historii anglosaskiego komiksu i jedną z pozycji, które w znacznym stopniu wpłynęły na zjawisko zwane obecnie „Mroczną Erą Komiksu”. Moore wyszedł poza ramy konwencji superbohaterskiej, a nawet więcej: dokonał jej dekonstrukcji. W odważnej, prowokacyjnej historii Michaela Morana przełamywał tabu, wyśmiewał klisze, ale także dał popis swojej niezwykłej wyobraźni. Dzieło jednego z najwybitniejszych scenarzystów komiksowych wszech czasów przejął jednak autor cieszący się nie mniejszą (a z perspektywy kulturowego mainstreamu, pewnie nawet większą) renomą. Neil Gaiman – bo o nim mowa – podjął opowieść, jednak jej dalszy ciąg jest nieco odmienny od legendarnej serii Moore’a.

 

Nowa recenzja Maćka!

Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach – Artur Szrejter

Zostań wikingiem, mówili…

Hubert Przybylski

Plaża o tej porze roku wydawała się rajem. Niebo bez ani jednej chmurki, błękitne jak oczy leżących obok siebie córki kołodzieja i syna bednarza. Czysty, nagrzany słońcem piach (mający czelność wpychać się tam, gdzie zdecydowanie wpychać się nie powinien) rozciągał się na prawo i lewo jak okiem sięgnąć. Bezpieczni, zasłonięci wydmami przed wzrokiem rodziców i innych mieszkańców ich, nie tak małej przecież, leżącej o ponad milę w głąb lądu wioski, oddawali się marzeniom o wspólnej przyszłości. Rytm łagodnie bijących o brzeg fal coraz bardziej różnił się od rytmu zakochanych serc. Ale to, czy to morze zwalniało, czy też ich serca przyspieszały, nie zaprzątało otulonych różową mgiełką nastoletnich umysłów. Pochylały się w tej chwili nad ważniejszą kwestią. Jakiś czas temu w woń wiejącej od strony morza łagodnej, pachnącej jodem bryzy wdarł się pewien dysonans…

¬– Najdroższy… kiedy ostatnio myłeś nogi?
– Na św. Cynibala, mój skarbie.

Raptem trzy miesiące, to nie to… Różowa mgiełka zaczęła nabierać zgniłozielonego odcienia. Dwie nieco już załzawione pary oczu oderwały się od wzajemnego wpatrywania w studnie dusz w poszukiwaniu źródła tej ździebko już zbyt swojskiej woni. Wkrótce ich uwagę przykuł maleńki, acz stale rosnący punkcik na morskim widnokręgu.
 
– Najdroższy, spójrz, co to jest, to tam, na morzu? Czyżby to foka*?
– To zbyt duże na fokę, może to zdechły kaszalot***?
– Nie, to langskip moich synów – rozległ się głos za ich plecami.

Przybysz był wielki, muskularny, cały pokryty kłakami owczego runa i krwią. Zdecydowanie nie swoją krwią. W mocarnej dłoni trzymał nie mniej zakrwawiony miecz.

Artur Szrejter w Subiektywnie

Plaża o tej porze roku wydawała się rajem. Niebo bez ani jednej chmurki, błękitne jak oczy leżących obok siebie córki kołodzieja i syna bednarza. Czysty, nagrzany słońcem piach (mający czelność wpychać się tam, gdzie zdecydowanie wpychać się nie powinien) rozciągał się na prawo i lewo jak okiem sięgnąć. Bezpieczni, zasłonięci wydmami przed wzrokiem rodziców i innych mieszkańców ich, nie tak małej przecież, leżącej o ponad milę w głąb lądu wioski, oddawali się marzeniom o wspólnej przyszłości. Rytm łagodnie bijących o brzeg fal coraz bardziej różnił się od rytmu zakochanych serc. Ale to, czy to morze zwalniało, czy też ich serca przyspieszały, nie zaprzątało otulonych różową mgiełką nastoletnich umysłów. Pochylały się w tej chwili nad ważniejszą kwestią. Jakiś czas temu w woń wiejącej od strony morza łagodnej, pachnącej jodem bryzy wdarł się pewien dysonans…

 

Sprawdźcie, co takie miał na myśli Hubert, pisząc ten wstęp do swojej nowej recenzji.

Liber Horrorum: Księga Grozy – Michał Cetnarowski, Marcin Kułakowski

Uważaj, co czytasz

Maciej Rybicki

Odnoszę wrażenie, że ostatnimi czasy mamy do czynienia z dobrą passą komiksu w Polsce. Nie dość, że na fali popularności trykociarstwa rośnie liczba dostepnych tytułów, to powstają także nowe wydawnictwa. Coraz większe nasycenie rynku paradoksalnie powoduje jednak, że więcej jest miejsca na to, co nieco inne od mainstreamu – w tym na dzieła debiutantów. W przypadku „Liber Horrorum: Księgi Grozy” mamy do czynienia z debiutem potrójnym! Przynajmniej w pewnym zakresie. Album ten jest bowiem wkroczeniem w komiksowe medium tak dla wydawnictwa, jak dla rysownika i scenarzysty – nawet jeśli wszyscy to w zasadzie stare wygi w świecie mediów.

Zacznijmy więc od Michała Cetnarowskiego, czyli prawdziwego człowieka orkiestry. Redaktor, twórca kilku antologii, felietonista, pisarz, gawędziarz… stał się wreszcie i komiksiarzem. Czasami porównuje się go do jego poprzednika na stanowisku szefa działu prozy polskiej w „Nowej Fantastyce” – Macieja Parowskiego, można więc mieć nadzieję, że „Liber Horrorum” okaże się jego „Funky Kovalem”. Z „NFką” związany jest zresztą także i Marcin Kułakowski, który od lat z sukcesami ilustruje teksty wydawane na łamach tego szacownego magazynu. Wspominani panowie postanowili połączyć swoje siły pod egidą wydawnictwa Genius Creations, fundując czytelnikom rzecz mieszającą różne konwencje – od klasycznego poszukiwania tajemnic, przez grozę, historię… aż po science fiction.

Michał Cetnarowski i Marcin Kułakowski w Subiektywnie

Odnoszę wrażenie, że ostatnimi czasy mamy do czynienia z dobrą passą komiksu w Polsce. Nie dość, że na fali popularności trykociarstwa rośnie liczba dostepnych tytułów, to powstają także nowe wydawnictwa. Coraz większe nasycenie rynku paradoksalnie powoduje jednak, że więcej jest miejsca na to, co nieco inne od mainstreamu – w tym na dzieła debiutantów. W przypadku „Liber Horrorum: Księgi Grozy” mamy do czynienia z debiutem potrójnym! Przynajmniej w pewnym zakresie. Album ten jest bowiem wkroczeniem w komiksowe medium tak dla wydawnictwa, jak dla rysownika i scenarzysty – nawet jeśli wszyscy to w zasadzie stare wygi w świecie mediów.

 

Nowa recenzja Maćka już dostępna!

Nowości wydawnictwa Replika

Graham Masterton - Zwierciadło piekieł

Jeden z najbardziej popularnych horrorów Grahama Mastertona w nowym wydaniu!

Mieszkający w Hollywood scenarzysta Martin Williams jest doszczętnie spłukany. Kiedy jednak natrafia na lustro, wiszące niegdyś w domu małoletniego gwiazdora z lat trzydziestych, z radością wydaje na nie ostatni grosz. Tragiczna historia małego Boofulsa, utalentowanego młodego aktora, którego zaszlachtowała i porąbała na kawałki jego własna babcia, stanowi od dawna obsesję Martina.
Niebawem odkrywa on, że wymarzony zakup jest w rzeczywistości zmaterializowaniem koszmaru. Lustro nie tylko wisiało w domu Boofulsa, ale również było świadkiem śmierci tego jasnowłosego aniołka. W efekcie otworzył się w nim przerażający portal, prowadzący do równoległego świata piekieł. Gdy więc ginie wnuk gospodarza Martina, szybko staje się jasne, że tajemniczy portal ma z tym coś wspólnego. Jednak skoro mały chłopczyk mógł przeniknąć do wnętrza zwierciadła, co w takim razie może się z niego wydostać?


Piper Kerman - Dziewczyny z Danbury

Na podstawie książki powstał serial produkcji Netflix, który podbił serca milionów widzów!

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Veronica Fish, Melissa Jane Osborne - Zeszyt Wendy

Dlaczego dorastamy? Czy podróż przez świat wypełniony postaciami z „Piotrusia Pana” pomoże bohaterce pogodzić się z rzeczywistością?

Wendy Davies, 16-latka z Nowej Anglii, wpada samochodem do jeziora. Z miejsca wypadku w tajemniczych okolicznościach znika jej braciszek Michaś. Gdy osoby z otoczenia dziewczynki zamieniają się w postaci z Nibylandii, a Wendy przestaje odróżniać rzeczywistość od fantazji, za namową terapeutki zaczyna prowadzić dziennik, któremu nadaje tytuł „Zeszyt Wendy”.

Melissa Jane Osborne jest aktorką i pisarką. Współpracowała z Festiwalem Teatralnym w Williamstown, Festiwalem Samuela Frencha, NYFringe, Szkołą Teatralną Playwright's Horizon oraz Studium Stelli Adler, które sama ukończyła. Tworzyła najprzeróżniejsze treści – poczynając od internetowego serialu „The Burg”, a kończąc na pierwszej interaktywnej grze na iPhone'a, „Campus Crush” dla aplikacji Episode. Gra wraz z kolejnymi częściami zyskała ogromną popularność wśród nastolatków, miesięcznie liczba odsłon przekroczyła sześć milionów. Kiedy Melissa była mała, tak bardzo lubiła opowiadać historyjki, że popsuła cztery zestawy kukiełek. Jako osoba dorosła zamierza popsuć ich jeszcze więcej.

Veronica Fish tworzyła projekty graficzne, m.in. dla LEGO, magazynu „Wired”, Amerykańskich Skautek oraz wydawnictwa Condé Nast. Jej malunki trafiły do galerii na całym świecie. Obecnie jest pełnoetatową rysowniczką serii „Pirates of Mars”, „Challenger” i „Frankenstein 1921”. Kiedyś zjadła trzy kurze serca na patyku, co oznacza, że w świecie „Gry o Tron” byłaby już po trzykroć Khaleesi.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Jan Ciechanowski - Przegrani zwycięzcy

Pierwsze polskie wydanie wspomnień Jana Ciechanowskiego – ambasadora  RP w Waszyngtonie w czasie II wojny światowej

Wyjątkowa perspektywa i ważny głos o sprawach dla Polski najbardziej żywotnych

Ciechanowski był jednym z najzdolniejszych i najbardziej doświadczonych polskich dyplomatów. Miał niezwykły dar dostrzegania najsubtelniejszych dyplomatycznych gestów i  niuansów. Potrafił doskonale zorientować się w sytuacji i realnie ocenić  swoje szanse. Przegrani zwycięzcy to wspomnienia z lat 1941-1945, kiedy Ciechanowski pełnił funkcję ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych.

Na kartach książki przewijają się najważniejsi aktorzy ówczesnej sceny politycznej, z prezydentem Rooseveltem na czele. Jako ambasador Jan Ciechanowski starał się przekonać amerykańskich polityków, że koniecznym warunkiem zachowania ładu w Europie jest stworzenie silnego sojuszu państw. Dyplomata pokładał ogromne nadzieje w spotkaniu amerykańskiego prezydenta z Janem Karskim. Opowieść Karskiego o brutalnej niemieckiej okupacji, postępującej zagładzie Żydów, działalności komunistycznych agentów i szpiegów, fenomenalnego Polskiego Państwa Podziemnego i AK zrobiła wrażenie na Roosevelcie, który dotąd nie zdawał sobie sprawy z tego, co dzieje się w Europie.

Wspomnienia Jana Ciechanowskiego to książka bezcenna dla miłośników historii II wojny światowej, a także ważny i wciąż aktualny głos na temat miejsca Polski w świecie i sztuki dyplomacji.


Sławomir Mrożek Leopold Tyrmand - W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982

Mrożek i Tyrmand - niepokorni pisarze o literaturze, emigracji i Polsce

Nowości wydawnictwa Czarne

Małgorzata Czyńska - Dom polski. Meblościanka z pikasami

Z ilustracjami Joanny Grochockiej

Pomysł był prosty: zapytać ludzi związanych zawodowo z dizajnem i projektowaniem wnętrz o wygląd polskich domów, o to, jak mieszkaliśmy kiedyś, jak mieszkamy dziś, jak zmieniają się nasze gusta i o czym marzymy. Byłam też ciekawa, czy zainteresowania i pasje moich rozmówców wynikają z atmosfery ich rodzinnych domów oraz do jakiego stopnia ich własne domy są uzewnętrznieniem ich charakterów, potrzeb i poglądów. Chciałam się dowiedzieć, jak mieszkają ludzie, których projekty – meble, szkło, porcelana, tkaniny –  trafiają do wielu polskich mieszkań. Od strony materialnej domu przeszliśmy więc do historii z dzieciństwa, rodzinnych opowieści, bo dom to przecież znacznie więcej niż cztery ściany umeblowane w takim czy innym stylu, to wspomnienia, emocje, ambicje i pragnienia.  Refleksje nad domem zataczały więc coraz szersze kręgi – obejmowały kwestie obyczaju, języka, kultury, mody, urody życia, poszukiwania wzorców i mentalności Polaków. Z tych bardzo osobistych opowieści wyłaniają się historia polskiego dizajnu i historia projektowania mieszkań, uzupełnione rozmowami z historykiem sztuki i socjologiem. Termin „dom polski” okazał się bardzo pojemny, rozciągnął się na kraj, miasto, krajobraz, błękit nieba i zapach śliwek.
Małgorzata Czyńska

Rozmówcy: Tomasz Augustyniak, Beata Bochińska, Marek Cecuła, Basia Dereń-Marzec, Danuta Duszniak, Maja Ganszyniec, Zbigniew Horbowy, Marek Krajewski, Teresa Kruszewska, Boris Kudlička, Hanna Rechowicz,  współtwórczynie programu „Standard”: Krystyna Arska-Perepłyś, Viola Damięcka, Agnieszka Putowska-Tomaszewska; Piotr Voelkel, Oskar Zięta

Nowość wydawnictwa Czarna Owca

Camilla Läckberg - Czarownica (wyd. 1)

Zaginięcie czteroletniej Linnei z gospodarstwa koło Fjällbacki przypomina tragiczne wydarzenie sprzed trzydziestu lat. Z tego samego miejsca zginęła wtedy mała dziewczynka, której ciało zostało wkrótce znalezione w pobliskim leśnym jeziorku. Do morderstwa przyznały się dwie trzynastolatki, potem to odwołały, jednak sąd uznał je za winne, chociaż jako nieletnie nie trafiły do więzienia. Jedna z nich mieszkała potem spokojnie w Fjällbace. Druga wróciła po latach jako słynna hollywoodzka aktorka, aby zagrać w kręconym tam filmie o aktorce Ingrid Bergman, która często spędzała wakacje w tej okolicy.

Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede zaczynają szukać jakiegoś związku między obiema sprawami, chociaż początkowo sami w niego nie wierzą. Pomaga im Erika Falck, która pracuje nad książką o zbrodni sprzed lat.

Nowość wydawnictwa Zwierciadło

Jędrzejak Bartek - Męska sprawa

Męska sprawa. O brodach, zaroście, fryzurach, pielęgnacji i nie tylko...
To książka dla tych mniej lub bardziej zarośniętych, dla niezdecydowanych i niepewnych w kwestii wyboru optymalnego dla siebie zarostu. To również poradnik dla tych, którzy chcieliby sami, bez pomocy specjalisty, poradzić sobie w domu.
Dzięki tej książce można poznać pracę barbera i dowiedzieć się, w czym może pomóc, co doradzić – opisane będą wszystkie etapy pielęgnacji brody w salonie.
Czemu są podczas wizyty w salonie wykorzystywane ( i w jaki sposób) brzytwa, zimny i gorący ręcznik, kiedy i jaki masaż powinien zastosować barber?
Książka odkłamie pewne mity o brodzie, zbierze w syntetyczne, praktyczne uwagi  dotyczące męskiego zarostu.

Czytelnicy znajdą w niej odpowiedzi na pytania:
• Ile czasu trwa zapuszczanie brody?
• Czy broda to problem, czy jednak i oznaka męskości (co sądzą o tym panie)?
• Jak codziennie dbać o higienę brody: myć, szczotkować, balsamować, odżywiać i nadawać kształt?

Bartek Jędrzejak - prezenter, dziennikarz TVN. Na stałe pojawia się w programie „Dzień dobry TVN”. Autor licznych reportaży, felietonów i cykli telewizyjnych. Wykładowca Studium Dziennikarstwa Radiowego, Telewizyjnego i Realizacji Dźwięku. Wiele lat pracował  w TVP, współtworzył takie programy jak Wiadomości, Panorama, Teleexpress.

Nowość wydawnictwa Marginesy

Magdalena Trojanowska - Slow life z widokiem na Śnieżkę, czyli Polna Zdrój

Slow life to czerpanie z życia pełną chochlą. W Polnej Zdroju zawsze pachnie gęstą, niespiesznie gotowaną zupą, która zakręciła niejednym nosem i podniebieniem.

Żyć powoli zaczniesz, gdy zsynchronizujesz się z naturą, z porami roku, gdy zaczniesz dostrzegać piękno i smak przyrody. Musisz tylko dać sobie szansę.

Magda i Mateusz dali. Uciekli z miasta i stworzyli pensjonat w Górach Izerskich. On – architekt z zawodu i pasji, ona – kipiący pomysłami panel sensoryczny. Pysznie się podgląda ich życie opowiedziane posiłkami.

Ta książka to zestawy przepisów na spotkania świąteczne i okoliczności. Poradnik, jak opanować tłum głodnych gości, korzystając z tego, co masz w sezonie i w okolicy. Są przepisy na potrawy wymagające i takie na nagły głód, do zrobienia w trzy minuty. Ale i pomysły na resztki z obiadu, z których danie nazajutrz będzie hitem.

Nowość wydawnictwa Albatros

Mario Puzo - Pakiet mafijny: Ojciec chrzestny, Sycylijczyk, Ostatni Don

W skład pakietu wchodzą trzy powieści Mario Puzo: Ojciec chrzestny, Sycylijczyk oraz Ostatni Don. Na podstawie każdej z nich powstały cieszące się ogromną popularnością ekranizacje. Trzy porywające opowieści o honorze i nienawiści, szacunku i pogardzie, miłości i śmierci, w których Puzo wciąga czytelnika w mroczny świat przemocy, w którym każda zniewaga musi zostać zmyta krwią.
 
OJCIEC CHRZESTNY
Jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku, zekranizowana przez Francisa Forda Coppolę z genialnymi rolami Marlona Brando i Ala Pacino. Porywająca opowieść o honorze i nienawiści, szacunku i pogardzie, miłości i śmierci.

Nowość wydawnictwa Szósty Zmysł

Mia Asher - Arsen. Opowieść o nieszczęśliwej miłości

Najbardziej kontrowersyjna książka, jaką przeczytasz w tym roku. Poruszy cię, pochłonie i emocjonalnie rozłoży na łopatki.
Pokochasz tę historię, albo znienawidzisz, ale nie pozostaniesz wobec niej obojętna.
I długo jej nie zapomnisz...

***
Wystarczyło jedno spojrzenie…

Jestem oszustką.
Jestem kłamczuchą.
Moje życie to jeden wielki bałagan.

Kocham mężczyznę.
Nie, kocham dwóch mężczyzn…
Tak sądzę.

Jeden z nich odwzajemnia to uczucie. Drugi sprawia, że płonę.
Jeden jest moją opoką. Drugi – kryptonitem.

Jestem załamana, zagubiona i zniesmaczona samą sobą.

Ale nie potrafię się powstrzymać. Oto moja historia.
Opowieść o mojej nieszczęśliwej miłości.

Informacja wydawnictwa Rebis

Spotkanie promujące książkę Piotra Zychowicza NIEMCY (20 listopada 2017)

Dom Wydawniczy REBIS oraz Stowarzyszenie KoLiber zapraszają na spotkanie promujące książkę Piotra Zychowicza NIEMCY

20 listopada, godzina 18.30
Pałac Działyńskich
Stary Rynek 78
Poznań

Zagraniczniak

Mam nadzieję, że stęskniliście się za zagranicznikami. Dziś Sylvia Spruck Wrigley przedstawia nam pewien interesujący dokument Odnośnie Pani stanowiska jako nauczycielki trzeciej klasy.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Michał Gołkowski - Komornik +++ Kant

Wypełniło się Proroctwo. Teraz pozostaje tylko jeden, ostatni akord.
Oto nadchodzi dzień Pana, okrutny, pełen srogości i płonącego gniewu, aby obrócić ziemię w pustynię, a grzeszników z niej wytępić.
Księga Izajasza 13:9, Psalm 86, Dzieje Apostolskie 9

Świat musi spłonąć.
Ale jeszcze można pokazać pazur.
Jeszcze można przetrącić skrzydełka tym zasranym cherubinkom.
Jeszcze skundlona ludzkość do końca nie sczezła.
Jak by tak zebrać wszystkich, nawet największych wypierdków, szaleńców, emerytowanych gladiatorów i najmroczniejsze bestie rewersu, to może uda się zasadzić skrzydlatym siarczystego kopa i zgasić świętoszkowate uśmieszki na gładkich gębach.
Do boju ludzie, a ci z góry mogą nam naskoczyć na kant!


Michał Gołkowski
Zodiakalnie, patologiczny Wodnik z roku Stanu Wojennego. Wbrew pozorom samotnik, mizantrop i introwertyk. Z wykształcenia lingwista, z zamiłowania historyk wojskowości, na co dzień tłumacz kabinowy angielsko-polsko-rosyjski, rusofil i rusofob w jednym.
Zadebiutował w kwietniu 2013 roku powieścią „Ołowiany Świt” – pierwszą polską książką w serii STALKER. Niespełna dwa lata później stworzył uniwersum „Stalowych Szczurów” – opowieść o losach żołnierzy w alternatywnej historii Pierwszej Wojny Światowej.
Po sukcesie „Komornika” (2016) książki łączącej wątki biblijno-apokaliptyczne z nasyconą wartką akcją fantastyką, rok 2017  został nazwany Rokiem Komornika.
„Komornik ++ Rewers” – premiera maj 2017.
„Komornik +++ Kant” premierę przewidziano na listopad 2017.
W międzyczasie (2016) Powstał rewelacyjny „Moskal” historia wzlotu i upadku Artura Wiktorowicza.  Podróż w najmroczniejsze zakamarki duszy człowieka, który dla osiągnięcia celu, jest gotowy poświęcić wszystko i wszystkich.
Nie grzeszy brakiem pomysłów. A każdy kolejny jest coraz lepszy!

Nowość wydawnictwa Phantom Books Horror

Tomasz Siwiec - Wataha

W małopolskich lasach, dla zabawy, zostaje zabita locha wraz z młodymi. Na czele watahy staje młody samiec. Wraz z resztą stada, gnany żądzą zemsty rozpoczyna polowanie na ludzi. W jednym z niewielkich miasteczek lada chwila dojdzie do masakry, jednak to dopiero początek koszmaru, który wyłoni się z lasu.

WATAHA, to kolejna pozycja Wydawnictwa Phantom Books Horror - serii, która ma przybliżyć czytelnikom b-klasowy horror rodem z lat 90, gdy na półkach księgarń roiło się od książek Guya N. Smitha, Grahama Mastertona, Jamesa Herbert, H.A. Knighta i wielu innych.

WATAHA to typowy animal horror, przeznaczony dla naprawdę odpornych miłośników literackiego horroru!

W Samo Południe CCCXXIII - ogłoszenie wyników

Niedzielny poranek to dobry moment aby kogoś uszczęśliwić książką. Dlaczego nie miałaby to być Ciemna strona Tarryn Fisher w trzech egzemplarzach, przekazana nam przez wydawnictwo SQN?

 

Odpowiedzi, których oczekiwaliśmy:

1. N.p. "Pasażerka" Aleksandry Bracker; "The perfect game. Tom 1 Rozgrywka" J. Sterling; "Fanatycy. Futbol na śmierć i życie" Anonimowego Fanatyka.

2. 18 listopada w Księgarni Świata Książki w Warszawie na ulicy Koszykowej 63

3. Tomasz Duszyński, Anna Lange, Michał Cetnarowski i Tomasz Marchewka.

 

Nagrody otrzymują:
Jerzy Obarymski, Agata Mazurek, Małgorzata Humięcka

 

Gratulujemy

Nagrody prześlemy po otrzymaniu Waszych adresów na naszej skrzynce konkursowej odpowiedz@szortal.com

Szortal Na Wynos - Listopad 2017

Listopadowy Szortal Na Wynos, w nim zaś dużo fantastycznego klimatu, tak po stronie literackiej jak i publicystycznej. W wywiadzie przeprowadzonym przez Karola, Tomasz Siwiec powie, co nowego w grozie. Kto ma to wiedzieć lepiej?

Okładkę zdobi praca Janine Brixius, której próbkę umiejętności mogliśmy poznać w numerze letnim Wydania Specjalnego. Milena twierdzi, że mamy okładkowy deficyt smoków i ma rację.

Przypominamy o naborze opowiadań, grafik oraz artykułów w klimacie jesiennego lub zimowego steam- lub cyberpunku do kolejnego Wydania Specjalnego Szortalu Na Wynos. Na drabble półtora miesiąca to sporo, ale gdyby ktoś dopiero zaczynał pisanie longara, musi naprawdę solidnie zagęszczać ruchy. Dla przypomnienia: http://szortal.com/node/12751

Tymczasem wciąż mamy listopad, a skoro tak, smok, zamiast jasnowłosej królowej, przywiózł nam na grzbiecie kolejny numer miesięcznika.

Joyce Carol Oates – Kartagina

Za dużo grzybków w barszczu

Jagoda Wochlik

Od wielu lat Joyce Carol Oates uchodzi za murowaną kandydatkę do Nagrody Nobla. I jakoś od lat jej nie otrzymuje. Autorka jest pisarką-rzemieślniczką. Nie uznaje natchnienia. Pisanie to dla niej praca. Każdego dnia po prostu wstaje i siada do biurka. Oates tworzy głównie powieści społecznie zaangażowane. Spod jej pióra wyszły takie perełki jak „Córka grabarza” czy „Ofiara” oraz książki, które uważam za ewidentne pomyłki i gnioty, jak choćby „Przeklęci”. „Kartagina” jest najnowszą pozycją w dorobku autorki. Na polski rynek wypuściło ją wydawnictwo Rebis.

Cressida zaginęła. Po prostu nie wróciła do domu z kolacji u przyjaciółki. Co się z nią stało? Uciekła? Może została porwana? A może nie żyje? Wszyscy mówili, że to była ta „mądra”, ale mniej kochana córka. Ta dziwna i depresyjna, której nikt nie potrafił zrozumieć. Wszystko wskazuje na to, że jako ostatni widział ją narzeczony siostry, młody kapral, który właśnie wrócił z Iraku, gdzie doznał urazu mózgu. Czy to możliwe, że coś jej zrobił? W poszukiwania dziewczyny angażują się wszyscy – rodzina, przyjaciele, policja, ochotnicy.

Trudno odpowiedzieć sobie na pytanie, o czym dokładnie jest powieść Oates. Właściwie trudno sobie odpowiedzieć na to pytanie w przypadku większości jej książek, gdyż wszystkie są ogromniastymi kobyłami, przeładowanymi informacjami, a ich lektura spokojnie może zająć dwa tygodnie. W przypadku „Kartaginy” nie pomyliłby się zapewne ten, kto powiedziałby, że to powieść o rozpadzie rodziny. Autorka daje nam możliwość długiego obserwowania rodziny Anette i Zenona Mayfieldów. Oates funduje nam szczegółową wiwisekcję niegdyś szczęśliwej rodziny dotkniętej tragedią. Towarzyszymy im, kiedy Cressida mieszkała jeszcze w domu, kiedy zaginęła i podczas intensywnych poszukiwań, aż po moment, gdy jej bliscy uświadamiają sobie, że najprawdopodobniej Cressie już nie wróci.

Joyce Carol Oates w Subiektywnie

Od wielu lat Joyce Carol Oates uchodzi za murowaną kandydatkę do Nagrody Nobla. I jakoś od lat jej nie otrzymuje. Autorka jest pisarką-rzemieślniczką. Nie uznaje natchnienia. Pisanie to dla niej praca. Każdego dnia po prostu wstaje i siada do biurka. Oates tworzy głównie powieści społecznie zaangażowane. Spod jej pióra wyszły takie perełki jak „Córka grabarza” czy „Ofiara” oraz książki, które uważam za ewidentne pomyłki i gnioty, jak choćby „Przeklęci”. „Kartagina” jest najnowszą pozycją w dorobku autorki. Na polski rynek wypuściło ją wydawnictwo Rebis.

Przeczytajcie nową recenzję Jagody!

Monstressa. Tom 1 – Przebudzenie – Marjorie Liu, Sana Takeda


Przepiękny miszmasz

Maciej Rybicki

Gdy przyjrzymy się  tradycji komiksowej w różnych częściach globu, możemy bez trudu wyróżnić trzy główne (a może po prostu najpopularniejsze) gałęzie: europejską, amerykańską (ew. anglosaską) i japońską. O ile przenikanie się dwóch pierwszych mamy okazję oglądać dość często, o tyle znacznie rzadziej zdarza się trafiać na dzieła będące pod wpływem komiksów zarówno Zachodu, jak i Wschodu. Każda z tych tradycji wypracowała zresztą swoje specyficzne podejście do klasycznych konwencji, jak science fiction, fantasy, horror, kryminał itp. Tym większą uwagę przyciągnąć więc mogą komiksy zakorzenione w jakiejś konwencji i jednocześnie czerpiące garściami z różnych tradycji regionalnych. Znakomitym przykładem tego typu tytułu z pogranicza jest „Monstressa” Marjorie Liu i Sany Takedy.

Najnowsza premiera wydawnictwa Non Stop Comics wyróżnia się odwołaniami do rozmaitych źródeł i stworzeniem z nich charakterystycznej, bardzo sugestywnej mieszanki. W najogólniejszym zarysie: jest to utrzymana w konwencji dark fantasy historia Maiki Półwilk, tajemniczej dziewczyny, która stara się przetrwać w czasach wojny pomiędzy dwiema rasami – ludźmi i Arkanijczykami. Skomplikowana przeszłość czyni ją wyjątkową w oczach każdej ze stron, a to oznacza dla niej niechybne niebezpieczeństwo. Sama protagonistka intryguje, choćby dlatego, że daleko jej do jednoznaczności. Jej dwoista natura i mroczna przeszłość także robią swoje.

Marjorie Liu, Sana Takeda w Subiektywnie

Gdy przyjrzymy się  tradycji komiksowej w różnych częściach globu, możemy bez trudu wyróżnić trzy główne (a może po prostu najpopularniejsze) gałęzie: europejską, amerykańską (ew. anglosaską) i japońską. O ile przenikanie się dwóch pierwszych mamy okazję oglądać dość często, o tyle znacznie rzadziej zdarza się trafiać na dzieła będące pod wpływem komiksów zarówno Zachodu, jak i Wschodu. Każda z tych tradycji wypracowała zresztą swoje specyficzne podejście do klasycznych konwencji, jak science fiction, fantasy, horror, kryminał itp. Tym większą uwagę przyciągnąć więc mogą komiksy zakorzenione w jakiejś konwencji i jednocześnie czerpiące garściami z różnych tradycji regionalnych. Znakomitym przykładem tego typu tytułu z pogranicza jest „Monstressa” Marjorie Liu i Sany Takedy.

Przeczytajcie nową recenzję Macieja w Subiektywnie.

Króciak

Na dobry początek tygodnia Maria Mróz ma dla nas Błękitną krew.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

H.P. Lovecraft - Bestia w jaskini i inne opowiadania

H.P. Lovecraf stał się już prawdziwą ikoną kultury popularnej i jest powszechnie uważany za najwybitniejszego amerykańskiego pisarza grozy XX wieku, który do dziś stanowi wielką inspirację dla literatury i flmu. Siłą swej niezwykłej wyobraźni wykreował na kartach książek rzeczywistość, w której wciąż praktykuje się starożytne rytuały, czarna magia ściąga do naszego wymiaru moce niewyobrażalnego zła, a wszędzie obecna jest przyczajona groza. Niniejszy wybór zawiera utwory mistrza grozy, które podobnie jak te najsłynniejsze dają nam choć na chwilę wgląd w przerażający świat fantasmagorii autora.


George R.R. Martin, Jos. Miller - Ręka umarlaka

Poczwarkę, kobietę o przezroczystej jak szkło skórze, będącą królową dżokerskiego półświatka, brutalnie zamordowano w jej popularnym lokalu, Kryształowym Pałacu, odwiedzanym przez wiele sław świata dzikich kart.. Jej zabójcy poszukują dwaj mężczyźni: Jay Ackroyd, pracujący jako prywatny detektyw as, który znalazł jej zmasakrowane ciało, oraz samozwańczy stróż sprawiedliwości i dawny kochanek zamordowanej, Yeoman, którego ktoś próbuje wrobić w tę zbrodnię. Ich poszukiwania przeradzają się w koszmarną odyseję pełną przemocy i politycznych intryg, która na zawsze zmieni los dżokerów i asów na całym świecie.

Informacja wydawnictwa Rebis

Jay Asher - spotkania z autorem (27-29 listopada 2017)

7 listopada do księgarń trafiła najnowsza powieść autora bestsellerowych 13 powodów – Światło.

Dom Wydawniczy Rebis ma zaszczyt zaprosić na spotkania z Jayem Asherem, który w związku z promocją Światła i sukcesem 13 powodów przyjedzie do Polski.

Autor odwiedzi Warszawę oraz Poznań, spotka się z czytelnikami i weźmie udział w konferencji współorganizowanej z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli oraz Teatrem Nowym w Poznaniu, adresowanej do nauczycieli, psychologów, pedagogów i wszystkich zainteresowanych tematem.

Po spotkaniach  przewidziane jest podpisywanie książek przez autora.
PLAN SPOTKAŃ JAYA ASHERA W POLSCE

 

 

WARSZAWA
27 listopada (poniedziałek), godz. 19.00
ul. Czerska 8/10, AGORA

Zapisy na spotkanie: https://13powodow.evenea.pl/

28 listopada (wtorek), godz. 18.00
ul. Marszałkowska 116/122, EMPIK JUNIOR

Więcej informacji tutaj: https://www.facebook.com/events/641973352857401/

POZNAŃ
29 listopada (środa), godz. 16.30
ul. Dąbrowskiego 5, TEATR NOWY

Zapisy na spotkanie: https://odnpoznan.pl/produkt,pl,konferencje,279.html

Wejściówkę na spotkanie może kupić każdy zainteresowany w kasie Teatru Nowego w Poznaniu. Cena biletu 10 zł. UWAGA! Liczba miejsc ograniczona.

Nowości wydawnictwa Replika

Anna Klejzerowicz - Księga wysp ostatnich

Charyzmatyczny, obdarzony nieprzeciętną intuicją dziennikarz śledczy Emil Żądło znów trafia na trop sensacji!
We współczesnym Gdańsku giną ludzie, a zabójstwa mają ścisły związek ze środowiskiem handlarzy oraz kolekcjonerów starych książek. Jaką rolę w tym krwawym teatrze odgrywa tajemniczy starodruk, zawierający dawno zaginioną treść jeszcze starszej księgi? Z jakiego powodu staje się zarzewiem pasma okrutnych zbrodni? Gdzie dotarła i co odkryła załoga pewnej legendarnej antycznej wyprawy morskiej na daleką Północ? Na te pytania musi znaleźć odpowiedź dziennikarz śledczy Emil Żądło wraz ze swoją partnerką, muzealniczą Martą Zabłocką. Bo nawet policja jest bezradna. My zadajmy sobie tymczasem inne pytanie: czy naszej parze detektywów uda się rozwikłać tę zagmatwaną intrygę? I… przeżyć?

To więcej niż kryminalna lektura! Tym razem książka u Anny Klejzerowicz staje się  przedmiotem śledztwa, narzędziem zbrodni, a nawet czymś więcej. Jesteś pewien, że pokonasz strach i nie ulegniesz literackiej zagadce? Serdecznie polecam!
Leszek Koźmiński
http://blog.kryminalnapila.pl
Kryminalna Piła

 

Iwona Małgorzata Żytkowiak - Czas Łucji

Kobiety. Fascynują mnie kobiety. Jako temat. Wszystko, co jest ważne, interesujące, niebezpieczne czy w jakikolwiek inny sposób pobudzające emocje, cały ich arsenał – od miłości po nienawiść, wiąże się ze światem kobiet i tylko one umieją to ukazać.
Iwona Małgorzata Żytkowiak

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

J.R.R. Tolkien - 0 Beren i Lúthien. Pod redakcją Christophera Tolkiena

Ilustracje: Alan Lee

Epicka opowieść "Beren i Lúthien" – drobiazgowo odtworzona z rękopisów Tolkiena i po raz pierwszy przedstawiona jako zwarty, samodzielny tekst – umożliwia miłośnikom "Hobbita" i "Władcy Pierścieni" ponowne spotkanie z elfami, ludźmi, krasnoludami, orkami, a także innymi istotami i krainami spotykanymi tylko w Tolkienowskim Śródziemiu.

Historia Berena i Lúthien z biegiem czasu stała się zasadniczym elementem w ewolucji Silmarillionu, zbioru mitów i legend Pierwszej Ery świata stworzonego przez J.R.R. Tolkiena. Autor, wróciwszy z bitwy nad Sommą we Francji pod koniec 1916 roku, napisał tę opowieść w następnym roku.

Zasadniczym i nigdy niezmienionym jej elementem jest fatum wiszące nad miłością Berena i Lúthien, Beren był bowiem śmiertelnym człowiekiem, a Lúthien pochodziła z rodu nieśmiertelnych elfów. Jej ojciec – władca bardzo nieprzychylny Berenowi – jako warunek poślubienia Lúthien wyznaczył mu niemożliwe do wykonania zadanie. Stanowi to jądro legendy i prowadzi do wymagającej od dwojga zakochanych wielkiego bohaterstwa próby wykradzenia silmarila Melkorowi – największemu spośród wszystkich złych bytów, zwanego Morgothem, Czarnym Nieprzyjacielem.

Nowości wydawnictwa Rebis

Anthony Everitt - Chwała Aten

Pasjonująca opowieść o tym, jak niewielkie miasto-państwo w starożytnej Grecji przeistoczyło się w cywilizację, która zmieniła świat.

Ateńczycy wprowadzili pierwszą prawdziwą demokrację, co zrewolucjonizowało system rządów. Stworzyli koncepcje filozoficzne, nad którymi do dziś łamią sobie głowy najtęższe umysły. Przecierali szlaki w sztuce – tragedii, komedii, architekturze i rzeźbie. Jak to możliwe, że niewielka, dwustutysięczna społeczność wydała wybitne umysły w tak wielu dziedzinach?

Everitt tka swoją barwną historię z sugestywnych portretów utalentowanych, zręcznych, ambitnych, nierzadko pozbawionych skrupułów Ateńczyków, którzy przyczynili się do rozkwitu miasta. Znajdziemy wśród nich Temistoklesa, genialnego stratega , który powiódł Greków do zwycięstwa nad potężnymi Persami; Peryklesa, najwybitniejszego ateńskiego męża stanu; Demostenesa, największego mówcę, który zagrzewał Ateńczyków do obrony tak drogiej im wolności przed zakusami króla macedońskiego Filipa, ojca Aleksandra Wielkiego. W opowieści o złotym wieku Aten autor często oddaje głos ówczesnym politykom, pisarzom, myślicielom, obficie czerpiąc ze źródeł – co jeszcze bardziej ożywia tę frapującą narrację.


Anthony Everitt – były wykładowca Nottingham Trent University, autor wielu prac poświęconych kulturze Europy oraz niezwykle poczytnych biografii Cycerona, Augusta i Hadriana. Pełnił funkcję sekretarza generalnego Rady Sztuki Wielkiej Brytanii. Mieszka w pobliżu Colchester, najstarszego miasta Anglii, założonego przez Rzymian.


Salman Rushdie - Złoty dom Goldenów

Informacja wydawnictwa Zwierciadło

Anna Janko - spotkanie autorskie (Prowadzenie: Łukasz Orbitowski. 21 listopada 2017)

W związku z wydaniem Przeglądarka. Felietony poufałe serdecznie zapraszamy na spotkanie z Anną Janko i Łukaszem Orbitowskim 21 listopada o godzinie 18:00 do restauracji wegemama w Warszawie. Jacy jesteśmy kiedy chroni nas wirtualna rzeczywistość przekornie pytać będzie laureat Paszportów Polityki.

Buszowanie w Internecie może dostarczyć wiedzy, rozrywki – a dla Anny Janko jest źródłem nieustającej inspiracji. Bo to z powodu zamiłowania do tego narzędzia książka "Przeglądarka. Felietony poufałe" i cykl felietonów w magazynie „Zwierciadło” zaczerpnęły tytuł. Czasami sama testuje skuteczność niektórych ofert, często wrodzony sceptycyzm powstrzymuje ją, by tego nie robić. Jedno jest pewne – eksplorując Internet poznaje świat i ludzi takimi, jacy są, bez żadnych barier.

Jacy jesteśmy, kiedy chroni nas wirtualna rzeczywistość?
Przekornie Annę Janko będzie pytać Łukasz Orbitowski.

Anna Janko debiutowała jako poetka tomem List do królika doświadczalnego (1977). O nastoletniej wówczas autorce pisali między innymi Hanna Krall i Artur Sandauer. Ważną cechą jej twórczości natychmiast stał się bezpretensjonalny, nieozdobny styl. W Felietonach poufałych nie brakuje emocjonalnie wyrazistych tekstów, jak ten o doświadczeniu menopauzy.

Łukasz Orbitowski debiutował na łamach miesięcznika "Science Fiction". Poza wieloma opowiadaniami napisał mnóstwo felietonów (w tym dla „Przekroju” i „Gazety Wyborczej”) i 13 książek. Był nominowany do prestiżowych nagród: Nagrody Literackiej Gdynia oraz Literackiej Nagrody "Nike". Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" 2012 oraz Paszportu "Polityki" 2016. Prowadzi program "Dezerterzy" na antenie TVP Kultura.

Spotkanie odbędzie się w Restauracji Wegemama
ul. Marszałkowska 28
21 listopada
godz. 18:00

Kajko i Kokosz. Łamignat Straszliwy – Piotr Bednarczyk, Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Tomasz Samojlik

Poziom serii utrzymany

Marek Ścieszek

Rok temu pojawiła się na rynku pierwsza nowa opowieść o przygodach Kajka i Kokosza, ślicznie wydana nakładem Egmontu w serii pod prostym tytułem „Kajko i Kokosz. Nowe przygody”. Wrażenia były pozytywne, tutaj bardziej, tam trochę mniej. Czy zatem druga część serii, utrzymując dokładnie ten sam poziom, pcha pomysł do przodu czy wręcz przeciwnie?

Jak w przypadku „Obłędu Hegemona”, znów otrzymujemy cztery historie w większości dokładnie tych samych autorów. Trzy celują w christowy wzorzec wizualny, jedna zaś dalece od niego odbiega. Poprzednim razem było dwa na dwa. Postęp? Z drugiej strony patrząc, to nadal zbiór historyjek zamiast pełnowymiarowej opowieści, którą z chęcią nie ja jeden zapewne bym w tej serii przeczytał.

Pokłosiem lektury „Obłędu Hegemona” była chęć dalszego obcowania z dwoma mężnymi wojami z Mirmiłowa oraz resztą postaci stworzonych przez Christę, pod warunkiem, że opowieść wymyśli Maciej Kur, zilustruje zaś Sławomir Kiełbus, względnie Piotr Bednarczyk. W „Łamignacie Straszliwym” zafundowano mi dwie takie historyjki.„Zbójcerze. Słoń a sprawa zbójcerska” traktują o pewnym nietypowym pragnieniu, jakie naszło Hegemona. Bardzo udane podobieństwo do oryginału pod względem wizualnym, a jednocześnie inteligentne nawiązania do twórczości Gościnnego i Uderzo sprawiły, że historyjka o słoniu wywoływała niemałą przyjemność. „Mirmił i Wojmił. Pojedynek” tej samej pary autorskiej również uderza w struny sentymentalne. Mamy dobrze znanych bohaterów, narysowanych niemalże kreską nieodżałowanego mistrza, oraz nieomal symboliczne wyposażenie. W opowieści pojawia się przedmiot dobrze znany wszystkim fanom starych przygód – złoty puchar.

Piotr Bednarczyk, Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Tomasz Samojlik w Subiektywnie

Rok temu pojawiła się na rynku pierwsza nowa opowieść o przygodach Kajka i Kokosza, ślicznie wydana nakładem Egmontu w serii pod prostym tytułem „Kajko i Kokosz. Nowe przygody”. Wrażenia były pozytywne, tutaj bardziej, tam trochę mniej. Czy zatem druga część serii, utrzymując dokładnie ten sam poziom, pcha pomysł do przodu czy wręcz przeciwnie?

 

Nowa recenzja Marka juz dostępna!

Króciak

Jak powiedział klasyk i jak pozwoliła sobie zacytować Alicja Mirek Innego końca świata nie będzie. Czyli coś optymistycznego na środę.

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Lisa McInerney - Herezje chwalebne

Książka, która pokonała głośne Małe życie Hanyi Yanagihary i zdobyła prestiżową Baileys Women’s Prize

Wszystko zaczyna się od morderstwa. 59-letnia Maureen zabija świętą figurką mężczyznę, który wtargnął do jej domu. To zdarzenie łączy ze sobą losy czterech osób żyjących na obrzeżach irlandzkiego społeczeństwa. Jej syn Jimmy, lokalny gangster, przypadkowo spotyka znajomego z młodości, Tony’ego, i prosi go o pomoc w pozbyciu się zwłok. Tony rozpoznaje ofiarę — miejscowego pijaka i narkomana. Jego dziewczyną jest prostytutka Georgie, która szukając nowego dilera, poznaje najstarszego syna Tony’ego, Ryana. To wokół tej postaci zbudowana jest akcja tej oryginalnej, cierpkiej, ale i niezwykle zabawnej wielowątkowej powieści.

Herezje chwalebne to historia kraju pogrążonego w kryzysie i porzuconych w tej rzeczywistości bohaterów.


Chloë Mayer - Chłopiec ze śniegu

Rok 1944. Daniel i jego matka, Annabel, pozostają w domu w spokojnej angielskiej wiosce. Tymczasem ojciec chłopca walczy na froncie wojny, która choć tak odległa, wydaje się otaczać bohaterów ze wszystkich stron.

Kiedy matka i syn poznają Hansa, niemieckiego jeńca pracującego w pobliskim gospodarstwie, w ich życiu wreszcie coś zaczyna się dziać, choć dla każdego z nich spotkanie oznaczać będzie coś zupełnie innego. Annabel pozwoli otrząsnąć się z mroku depresji, w której tkwiła, odkąd urodził się Daniel. Dla chłopca, który radzi sobie z samotnością, uciekając w świat bajek i fantazji, Hans jawi się jako tajemniczy książę w przebraniu. Jednak Danielowi często trudno odróżnić rzeczywistość od fantazji, a Hans ma plan, by wykorzystać chłopca i jego matkę dla własnych celów.

 

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Bettina Stangneth - Eichmann sprzed Jerozolimy

Bettina Stangneth kreśli wizerunek nazistowskiego karierowicza, który nie miał zamiaru zniknąć w mroku. Opisuje, w jaki sposób Eichmann, zanim stanął przed sądem w Jerozolimie, wykorzystywał lata emigracji, by przygotować swój powrót na scenę międzynarodową, i jak zdołał przywieść tak wielu ludzi do przekonania, że jest kimś banalnym i właśnie dlatego nie może być wcieleniem zła.

Książka została uznana przez redakcję niemieckiej stacji radiowej NDR Kultur za najlepszą książkę popularnonaukową roku, w 2014 roku znalazła się na liście „100 Notable Books” gazety „New York Times”.


Jakub Charon - Totem

Świat, do którego boisz się zbliżyć

Akcja powieści toczy się w świecie, który istnieje obok nas, dla większości jest jednak zamknięty i niedostępny. Jest to świat, w którym rządzi prawo dżungli. Tylko silne jednostki mogą przetrwać. Dziki po wyjściu z więzienia próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, lecz szybko uświadamia sobie, że jest zbyt słaby, żeby piąć się po szczeblach przestępczej kariery. Ostatnia próba, jaką podejmuje, aby zmienić swój status, kończy się tragedią.

Istota dramatu gangsterskiego tkwi w postaci głównego bohatera, który w kryzysowej sytuacji jest zdany tylko na siebie. Nie istnieje prawo, które mogłoby go ochronić. Nie ma dokąd uciec. Dziki jest jak bohater tragedii antycznej. Jakiekolwiek próby podejmuje, by zmienić swój los, brnie coraz głębiej w sieć niebezpiecznych wydarzeń. Katharsis następuje w momencie, gdy wróg, przeciwko któremu toczył walkę, pożera własny ogon.

Autentyczna gangsterska historia

Nowości wydawnictwa Bukowy Las

John Green - Żółwie aż do końca

JOHN GREEN, AUTOR BESTSELLERA „GWIAZD NASZYCH WINA” NAPISAŁ NOWĄ POWIEŚĆ!

Szesnastoletniej Azie do głowy by nie przyszło, że będzie prowadzić śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia miliardera Russella Picketta. Jest jednak sto tysięcy dolarów nagrody do zgarnięcia, no i jej Najlepsza i Najbardziej Nieustraszona Przyjaciółka Daisy bardzo chce rozwiązać tę zagadkę!
Dziewczyny wspólnie próbują dotrzeć do Davisa, syna miliardera, którego Aza poznała kiedyś na letnim obozie. Na pozór niewiele ich dzieli, ale tak naprawdę jest to przepaść.
Aza się stara. Stara się być dobrą córką, dobrą przyjaciółką, dobrą uczennicą, a nawet detektywem, jednocześnie zmagając się z obezwładniającymi lękami i dręczącymi myślami, których spirala coraz bardziej się zacieśnia.

Najbardziej oczekiwana książka roku 2017


Piotr Bukartyk Jakub Jabłonka Paweł Łęczuk - Bukartyk. Fatalny przykład dla młodzieży

Autobiografia Piotra Bukartyka, mistrza słowa i rymu, niepoprawnego romantyka, grajka i błazna, który od prawie czterdziestu lat układa piosenki. Od ponad dekady zaś nie przesypia nocy z czwartku na piątek, by rano jako gość redaktora Manna bawić i wzruszać słuchaczy radiowej Trójki.

„Prezenterzy radiowi! Grajcie piosenki Bukartyka, bo to jedne z najlepszych, jakie teraz powstają. Mówię to szczerze i z nieskrywaną zazdrością”.
Artur Andrus

Nowości wydawnictwa Warbook

Marcin Ciszewski - Mróz

Marcin Ciszewski, autor bestsellerowej trylogii WWW, w skład której wchodzą powieści WWW1939COMPL, WWW1944WAWPL oraz Major, tym razem prezentuje trzymający w napięciu policyjny thriller z meteorologiczną katastrofą w tle.
FAKTY: Nadkomisarz Jakub Tyszkiewicz. Zwykły glina z Komendy Stołecznej. Rutynowe śledztwo...
SCENERIA: Nowa epoka lodowcowa, temperatura -60 stopni Celsjusza, kilkumetrowa warstwa śniegu, zerwane przez wiatr linie energetyczne...
AKCJA: Trzęsienie na najwyższych szczeblach władzy w państwie...
REZULTAT: Na żądanie premiera, Tyszkiewicz ląduje w samym centrum kataklizmu...

II wydanie powieści z dostosowaną do całego cyklu okładką.


Marcin Ciszewski - Wiatr

Sylwestrowa noc. Schronisko na szczycie Kasprowego Wierchu. Grupa ludzi postanawia powitać Nowy Rok w nietypowym miejscu. Wśród nich Jakub Tyszkiewicz, jego żona Helena oraz najbliższy przyjaciel Staszek Krzeptowski, góral urodzony u stóp Giewontu.

Jedna z uczestniczek imprezy spada ze schodów. Tyszkiewicz i Krzeptowski, na co dzień gliniarze Komendy Stołecznej, są przekonani, że mają do czynienia z próbą zabójstwa. Dziewczyna ma uraz głowy wymagający natychmiastowej pomocy neurochirurga, dlatego choć jest środek nocy, wieje huraganowy wiatr, a chmury ograniczają widzialność niemal do zera, jedynym wyjściem okazuje się zwiezienie rannej na dół toboganem.

W schronisku gaśnie światło, a w stronę szczytu Kasprowego zmierza targany wiatrem wagonik kolejki linowej z oficerami jednej ze służb specjalnych…  

Drugie wydanie opatrzonej nową okładką powieści Marcina Ciszewskiego z Meteorologicznego Cyklu, w skład którego wchodzą Wiatr, Mróz, Upał, Mgła i Deszcz.

Nowości wydawnictwa Albatros

Stephen King - Pudełko z guzikami Gwendy

OPOWIADANIE NAPISANE WSPÓLNIE Z RICHARDEM CHIZMAREM, KTÓREGO AKCJA ROZGRYWA SIĘ W MIASTECZKU CASTLE ROCK W 1974 ROKU
 
Istnieją trzy drogi prowadzące do Castle View z miasteczka Castle Rock: Trasa 117, Pleasant Road i Schody samobójców. Każdego dnia latem 1974 roku dwunastoletnia Gwendy Peterson wybierała schody podtrzymywane na mocnych, żelaznych śrubach nad klifem. Na szczycie schodów Gwendy łapała oddech, słyszała krzyki bawiących się dzieci. Z oddali słychać uderzenie kija bejsbolowego, to ćwiczący członkowie Ligi seniorów przed charytatywnym meczem z okazji Święta Pracy.
 
Pewnego dnia ktoś obcy zawołał do Gwendy: „Hej dziewczynko! Podejdź tu, pogadamy sobie”. Na ławce siedział mężczyzna w czarnych dżinsach, czarnym płaszczu i białej koszuli rozpiętej pod szyją. Na głowie miał mały czarny kapelusz. Nadejdzie czas, gdy ten kapelusz zacznie pojawiać się w koszmarach Gwendy…


Harlan Coben - Odnaleziony

Księga III trylogii z Mickeyem Bolitarem Bratankiem Myrona Bolitara
 
Są rzeczy, o których lepiej nie wiedzieć
MORDERSTWO
TAJEMNICA
INTRYGI
 
Minęło osiem miesięcy od tragicznej śmierci ojca Mickeya.
Osiem miesięcy kłamstw, przemilczeń i pytań bez odpowiedzi.
Chłopak wciąż wierzy, że wypadek samochodowy, w którym ojciec podobno zginął, był jedną wielką mistyfikacją. Ekshumacja zwłok tylko utwierdza go w tym przekonaniu.
Mickey próbuje dociec prawdy o ojcu, ale prowadzi jeszcze dwa niezależne śledztwa. Jedno dotyczy afery dopingowej w szkolnej drużynie koszykówki. Drugie – zaginięcia chłopaka jego przyjaciółki Emy. Chłopaka, który być może w ogóle nie istnieje.

Nowości wydawnictwa Mag

Brandon Sanderson - Dawca przysięgi

W „Dawcy Przysięgi”, trzecim tomie bestsellerowego Archiwum Burzowego Światła, ludzkość musi stawił czoło nowemu Spustoszeniu i powrotowi Pustkowców – wroga, którego liczebność jest równie wielka, jak pragnienie zemsty.

Alethyjskie armie pod dowództwem Dalinara Kholina odniosły chwilowe zwycięstwo, jednak cena była straszliwa: Parshendi przywołali gwałtowną Wielką Burzę, która teraz niszczy świat, a jej przejście uświadamia niegdyś spokojnym i potulnym parshmenom prawdziwą grozę ich trwającego wiele tysiącleci uwięzienia. Podczas desperackiej misji, by ostrzec rodzinę przed nowym zagrożeniem, Kaladin Burzą Błogosławiony musi pogodzić się ze świadomością, że ich gniew może być całkowicie uzasadniony.

Wysoko w górach pond burzami, w wieży Urithiru, Shallan Davar bada cuda starożytnej twierdzy Świetlistych Rycerzy i odkrywa mroczne tajemnice kryjące się w jej głębinach. Dalinar zaś uświadamia sobie, że jego święta misja zjednoczenia ojczystego Alethkaru miała zbyt ograniczony zasięg. Jeśli wszystkim narodom Rosharu nie uda się zapomnieć o krwawej przeszłości Dalinara, by się zjednoczyć – i o ile samemu Dalinarowi nie uda się stawić czoła tej przeszłości – nawet powrót Świetlistych Rycerzy nie zapobiegnie końcowi cywilizacji.


Leigh Bardugo - Język Cierni

Leigh Bardugo, autorka z listy bestsellerów New York Timesa, zainspirowana mitami, baśniami i folklorem stworzyła cudownie klimatyczny zbiór opowiadań, których akcja wprost skrzy się od zdrad, zemsty, aktów poświęcenia i miłości. Wejdźcie do świata griszów...

Miłość przemawia kwiatami. Prawda wymaga cierni.

Nowości wydawnictwa Replika

Włodzimierz Kruszona - Cień

Mieszkańcy poznańskiego osiedla Stary Grunwald: troje przyjaciół z jednej klasy, ich dawna wychowawczyni ze szkoły podstawowej oraz jej mąż bibliotekarz żyją w poczuciu niespełnienia, zawiedzeni sobą. Jak mają poznać, czym naprawdę jest dobro? Wchodzą sobie wzajemnie w paradę, narzekają. A może to ironiczny los miesza im szyki? Doprowadził do kolizji pragnień i planów, niczym cień kładzie się na wszelkich poczynaniach. Po prostu miesza szyki. Nic na to nie poradzisz – powiada nauczycielka niegdysiejszej uczennicy.
Czy rzeczywiście?
Może to opowieść o tym, czym dla jednostki jest rzeczywistość, z czego bywa utkana i jak dalece od nas zależy?Monika Sawicka
Wkrótce w sprzedaży


Monika Sawicka - Znajdź mnie jeszcze raz

Podobno wszystkie odpowiedzi są w nas − trzeba tylko zadać odpowiednie pytanie, by odmienić swoje życie.
Kobieta przedstawiająca się jako Marylin Monroe – śmiała, czasem kapryśna i niemiła, jednak posiadająca w sobie jakiś magnez, który sprawia, że nie można oderwać od niej oczu.
Marie – trzynastolatka ze spaczonym poglądem na własną seksualność.
Laura – zwariowana młoda dziewczyna, która pragnie cieszyć się życiem. Poszukiwaczka miłości, pragnie jej i ma odwagę o nią walczyć.
Marcin – zbuntowany nastolatek, całkowicie oddany Marie. Przebiegły i bardzo inteligentny, jest również niezwykle niebezpieczny.
Kasia – najmłodsza z nich wszystkich, ma zaledwie pięć lat, ale doświadczenia jej krótkiego życia złamałyby wielu starszych od niej.
Jest jeszcze Mona, która w przedziwny sposób splata historie ich wszystkich.

Nowości wydawnictwa SQN

Łukasz Orbitowski - Exodus

Wyobraź sobie, że w jednej chwili porzucasz wszystko: rodzinę, pracę, hobby, dom i kredyt. Nic nie potrafisz. Nic nie wiesz. Poza jednym – musisz uciekać przed siebie.

Przed tobą hałaśliwy Berlin, obóz przesiedleńczy u podnóża Alp, półświatek Lublany i grecka wyspa, gdzie zbliżysz się do strasznej tajemnicy.

Exodus pozbawia poczucia bezpieczeństwa i ciska w obszary mroku, których istnienie się przeczuwa, ale o których boi się myśleć.

Wędruj samotnie i śpiewaj!
Aleister Crowley

Łukasz Orbitowski (1977), autor siedmiu powieści, m.in. Innej duszy, Szczęśliwej ziemi i Tracę ciepło, a także wielu opowiadań (zbiór Wigilijne psy). Otrzymał „Paszport Polityki” i Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, dwukrotnie był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Na antenie TVP Kultura prowadzi autorski program Dezerterzy. Mieszkał w świecie, niedawno wrócił do Krakowa.

FRAGMENT
Mam kilkadziesiąt nieodebranych połączeń. Od patrzenia w ekran zalewają mnie fale zimna i gorąca, pieśń lodu i ognia, nie ma co. Kiedyś telefony były inne, jak mój stary alcatel. Nikt nie słyszał o żadnych wirusach, bateria trzymała tydzień i wyjmowało się ją jednym ruchem. Tu muszę znaleźć sposób albo rozpieprzyć system. Więc dziabię scyzorykiem. Pęknięty ekran gaśnie jak oko Terminatora. Kartę SIM rozkrawam i miażdżę. Adios, znajomi! Nie będzie już lajków, wydarzeń takich jak weekend kalamburowy w ArtCafe i grup o wydziaranych dresach, nie będzie też zdjęć kotów i z imprez rodzinnych, demotywatorów z Kwachem i dziesiątków ekranów GIF-ów z Tumblra, nie będzie was, nie będzie ciebie, nie będzie więc mnie.

Telefon wiruje w odpływie dworcowego klopa, razem z resztkami kart i dowodem osobistym. Nie będzie mnie, a więc: żegnaj, Janku.

Nowość wydawnictwa Insignis

Dmitry Glukhovsky - Tekst

„Odebrałeś mi przyszłość. Ja zabiorę ci twoją”.

Smartfon stał się kopią zapasową twojej duszy. Backupem życia. Pamięcią masową dla najżywszych wspomnień. To w nim zapisujesz swoje uśmiechnięte selfie i nim nagrywasz chwile szczęścia. W skrzynce odbiorczej trzymasz e-maile od matki i całą biznesową korespondencję, kulisy twojej pracy. Historia przeglądarek to wyczerpująca lista twoich aktualnych zainteresowań. A SMS-y i wiadomości w komunikatorach to twoje miłosne wyznania, pożegnania, kłótnie przy rozstaniach, zdjęcia pokus i świadectwa grzechów, łzy, pretensje i żale.

Takie czasy. Obrazy. I tekst. Smartfon to ty. Ktoś, kto zdobędzie twój telefon, może łatwo stać się tobą. Twoi najbliżsi i znajomi nawet nie zauważą niczego podejrzanego. A kiedy w końcu się spostrzegą, będzie już za późno. Dla nich i dla ciebie.

Tekst to pierwsza powieść realistyczna Dmitrija Glukhovsky’ego, autora bestsellerów Metro 2033, Futu.re i Czas zmierzchu oraz zbioru opowiadań Witajcie w Rosji. Tekst to proza na styku thrillera, kryminału, noir i dramatu. To opowieść o starciu pokoleń, niemożliwej miłości i niesprawiedliwej karze. Jej akcja rozgrywa się we współczesnej Moskwie i na jej przedmieściach.

Nowość wydawnictwa Filia

Agnieszka Krawczyk - Magiczny wieczór

Świąteczna kontynuacja bestsellerowej serii „Czary Codzienności”
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W małym miasteczku, Zmysłowie, trwają gorączkowe przygotowania. Prócz tradycyjnej świątecznej krzątaniny, Daniela, jedna z trzech sióstr Niemirskich, przygotowuje się do ślubu. Czy można sobie wyobrazić piękniejszą scenerię dla tej wyjątkowej chwili? Miasteczko, leżące w bajkowej dolinie, przytulone do strzegących go strzelistych sosen, których gałęzie uginają się pod upadającymi płatkami śniegu? Nadchodzi magiczny wieczór, który przyniesie ukojenie wszystkim targanym wątpliwościami, a w niektóre skołatane serca wleje spokój i pewność, że nigdy nie jest za późno, by zawalczyć o szczęście.
Bo wszystko może się zdarzyć, są takie chwile, gdy życie przypomina baśń, a szczęśliwe zakończenie mości się w niej, niczym mruczący kot w przytulnej kuchni…
Zapraszamy do zimowego Zmysłowa! Możecie jeszcze raz spotkać się z ukochanymi bohaterami sagi „Czary Codzienności”
Spędźcie z nimi magiczny, świąteczny wieczór, sprawcie by te święta stały się naprawdę wyjątkowe....

Nowości wydawnictwa Fabryka Słów

Andrzej Pilipiuk - Raport z Północy

Podróż do wnętrza Wielkiego Grafomana, a jednocześnie wędrówka po jego ukochanej Skandynawii.

Ta książka jest poniekąd książką podróżniczą – jednak w przeciwieństwie do książek prawdziwych podróżników nie opisuję miejsc egzotycznych ani choćby trudno dostępnych. Zamiast to draństwo czytać możecie wsiąść w samolot tanich linii lotniczych i zobaczyć to wszystko na własne oczy.

Obsesją mojego życia zawsze była chęć odgryzienia się.

Podjąłem walkę by nie dać się wdeptać w błoto. By się uratować. By się odegrać. By żyć po swojemu, a nie tak jak nam wymyślono. Moje podróże po Skandynawii to część tego planu. I ta książka jest pełna moich obsesji. To jest książka napisana przez wkurzonego niewolnika, który zdołał zerwać się z łańcucha.

To, o czym marzyłem, będąc nastolatkiem, spełniło się. Jestem pisarzem. Żyję w wolnym świecie otwartych granic w którym z samolotu korzysta się jak z PKS-u. Żegluję jachtem przez fiordy, czasem nawet stoję za sterem. Piszę książkę na laptopie. Nastąpiło dopełnienie. Ostatni kawałek rozsypanej układanki wskoczył na swoje miejsce.


Andrzej Pilipiuk - Norweski dziennik 3: Północne wiatry

„Północne wiatry” odsłaniają rąbek prawdy o samym Andrzeju Pilipiuku. Są finałem pisanego przez 20 lat dziennika. Kresem 800-stronicowej włóczęgi autora po zakamarkach jego własnej duszy.

Wietrzne tchnienia fiordów rozwiewają tajemnice wokół życia Tomka Paczenki. Odkrywamy sekrety jego rodziny i tajemnicę Łucji. Poznajemy też psychopatycznego naukowca i w końcu dowiadujemy się całej prawdy o Equoidae Edoni.

Państwowe Muzeum Etnograficzne - Wystawa czasowa „Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey”

Wystawa czasowa „Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey

Jedno z dziesięciu najważniejszych odkryć 2013 roku według amerykańskiego magazynu „Archaeology”. Cover-story magazynu National Geographic (Czerwiec 2014) w ponad 20 wersjach językowych na całym świecie. Nagroda National Geographic Traveler 2013 w kategorii naukowe odkrycie roku.

Castillo de Huarmey na północnym wybrzeżu Peru. Po wielu latach prac polscy archeolodzy – dr Miłosz Giersz i dr Patrycja Prządka-Giersz – we współpracy z peruwiańskimi badaczami odkryli pierwszy, królewski, nienaruszony grobowiec preinkaskiej cywilizacji Wari. Wyniki ich pracy po raz pierwszy w Europie zobaczyć będzie można pod koniec 2017 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wystawa potrwa do końca maja 2018.

 

Fot. dr Miłosz Giersz

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Henry James - Zaufanie

Podczas pobytu w Sienie, Bernard Longueville – młody Amerykanin, którego głównym celem w życiu jest smakowanie jego uroków – poznaje tajemniczą rodaczkę, która wzbudza jego żywe zainteresowanie. Niebawem Bernard otrzymuje list od swojego przyjaciela Gordona, zapalonego naukowca amatora, który prosi o pilny przyjazd do Baden-Baden. Na miejscu okazuje się, że Gordon potrzebuje rady, lecz Bernard – z różnych względów – ociąga się z jej udzieleniem. Przyjaciele rozstają się na długi czas, po czym znów spotykają, ale ich przyjaźń, na pozór niezniszczalna, staje pod znakiem zapytania…

"Zaufanie" ukazało się w 1879 roku, najpierw w odcinkach w "Scribner’s Monthly", a następnie w całości. To lekka komedia obyczajowa, w której na przykładzie bohaterów o skrajnie odmiennych postawach życiowych James pokazuje, że nie wszystko w życiu da się przewidzieć i zaplanować, a na wrażeniach, nie tylko pierwszych, nie warto polegać.

Henry James (1843–1916) – wybitny amerykański pisarz, krytyk i teoretyk literatury, reprezentant realizmu psychologicznego. W swoich znakomitych powieściach zgłębiał mentalność Amerykanów, zderzając ją z kulturą europejską.


Eduardo Jáuregui - Siedem prawd

Sens życia? Zawracanie głowy. Musisz wiedzieć tylko jedno: kiedy jesz, jedz. Kiedy idziesz, idź.
Sybilla, kotka

Na krótko przed czterdziestymi urodzinami Sara León uświadamia sobie, że nie jest szczęśliwa. Praca w Londynie nie sprawia jej już satysfakcji. Związek z Joaquínem niepokojąco stygnie. Na skutek kryzysu gospodarczego nad jej rodziną w Hiszpanii zebrały się czarne chmury. Ale najgorsze dopiero ma nadejść.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Katarzyna Zimmerer - Kronika zamordowanego świata

Żydzi w Krakowie w czasie okupacji niemieckiej

Kronika życia społeczności żydowskiej w Krakowie w latach 1939–1945. Pamiętniki, dzienniki, wspomnienia, zapisane rozmowy po latach, prasa, dokumenty, archiwalne fotografie i… nasza pamięć – to wszystko, co pozostało ze świata, który zamordowano.

"Fotografię wykorzystaną na okładce książki zrobił kpt. Otto Kluge z 986 Batalionu Transportowo-Konwojowego, który stacjonował w Krakowie od czerwca do września 1942. Dziewczynka w jasnej sukience w kwiatki, uczesana w warkoczyki idzie w kierunku młodszej koleżanki. Przy pompie siedzi chłopiec w białej koszuli i spodniach na szelkach. Nad pompą nieczytelna tablica. Obok tablicy furmanka wyładowana pakunkami. W tle okazała brama z napisem literami hebrajskimi i Gwiazdą Dawida. Za bramą słup ogłoszeniowy, drzewa i prawie pusta ulica. Cisza i spokój.
A przecież w dniach od 1 do 8 czerwca 1942 z „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej” w Krakowie deportowano około 5000 Żydów do komór gazowych obozu zagłady w Bełżcu. Czy niemiecki kapitan, fotografując dzieci, wiedział o tym? Czy bawiące się na Rynku Podgórskim dzieci zdawały sobie sprawę z tego, co działo się za bramą getta? Nie wiem."
Katarzyna Zimmerer

Nowości wydawnictwa Papierowy Księżyc

Marissa Meyer - Cinder

Po raz pierwszy w Polsce – pełne wydanie Sagi Księżycowej w oryginalnej oprawie graficznej!

Cinder to hit, który zachwycił czytelników na całym świecie. Ta baśniowo-futurystyczna adaptacja opowieści o Kopciuszku zachwyca, wprawia w osłupienie, porusza i oczarowuje, a imponująca wizja świata odmalowana piórem Marissy Meyer na zawsze zapisze się w historii literatury.

Ulice Nowego Pekinu zapełniają ludzie i androidy. Szaleje śmiertelna zaraza. Bezlitośni księżycowi ludzie patrzą z kosmosu, czekając na swoją okazję. Nikt nie wie, że los ziemi spoczywa w rękach jednej dziewczyny…
Cinder, utalentowana mechanik, jest cyborgiem. Tym samym należy do obywateli drugiej kategorii. Jej przeszłość to tajemnica. Macocha jej nienawidzi i wini ją za chorobę przyrodniej siostry. Ale kiedy jej życie splątuje się z życiem przystojnego księcia Kaia, Cinder nagle wpada w sam środek międzygalaktycznej wojny i doświadcza zakazanego zauroczenia. Rozdarta pomiędzy obowiązkiem a pragnieniem wolności, lojalnością a zdradą, musi odkryć prawdę o swojej przeszłości, by uratować przyszłość świata.

Przeczytaj także Bez serca Marissy Meyer - ekscytujący prequel Alicji w Krainie Czarów.


Olga Gromyko, Andriej Ułanow - Plus/minus

Nowa książka Olgi Gromyko! Świąteczna niespodzianka dla jej licznych fanów.

Nowości wydawnictwa Wilga

Brandon Mull - Baśniobór. Smocza straż

Po pokonaniu demonów następuje pozorny pokój. Tymczasem król smoków ma dość zamknięcia w azylu, podburza do walki swoich poddanych i chce przejąć władzę nad światem. Najpierw jednak musi zdobyć władzę we własnym więzieniu, w czym konsekwentnie będzie próbować mu przeszkodzić Kendra i Seth. Czy smokom uda się przejąć władzę nad światem?

Bohaterowie bestsellerowej serii Brandona Mulla, Kendra i Seth Sorensonowie, znów będą musieli stawić czoła wyzwaniom i zagrożeniom, by nie dopuścić do panoszenia się zła na świecie. A zagrożenie nadchodzi jak zawsze z najmniej spodziewanej strony. Smoki, którym coraz bardziej nie w smak mieszkanie w azylach, chciałyby odzyskać wolność.

Czy im się to uda? Czy nowa era smoków stanie się rzeczywistością? Jaką rolę odegra Smocza Straż? Dołącz do świata Baśnioboru i przekonaj się, jak tym razem poradzi sobie z przeciwnościami rodzeństwo Sorensonów.

Fani popularnego Baśnioboru Brandona Mulla będą zachwyceni porywającym otwarciem nowej serii, w której występują znajome postacie i wątki. Ta ekscytująca, pełna wrażeń powieść nie tylko zaspokoi oczekiwania dotychczasowych fanów, ale też bez wątpienia szybko zyska nowych.
Booklist

Brandon Mull (ur. 1974) imał się różnych zajęć, był m.in. aktorem komediowym, archiwistą i copywriterem. Baśniobór (2006), jego debiut powieściowy, szybko znalazł się na listach bestsellerów. Trwają prace nad ekranizacją serii liczącej pięć tomów. Nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazały się: Baśniobór (2011), Baśniobór. Gwiazda Wieczorna wschodzi (2011), Baśniobór. Plaga cieni  (2012), Baśniobór. Tajemnice smoczego azylu (2012) i Baśniobór. Klucze do więzienia demonów (2013). Mull jest też autorem książki Pingo, a także serii Wojna cukierkowa oraz Pozaświatowcy. Mieszka w amerykańskim stanie Utah.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Jeffrey Archer - Dzienniki więzienne (5 grudnia 2017)

Dzienniki więzienne: fascynujący zapis pobytu w więzieniu słynnego pisarza, lorda Jeffreya Archera
Niezwykła literatura faktu, wstrząsające świadectwo skazanego. Pisarz o światowej sławie, polityk z wielką przeszłością, brytyjski lord i celebryta zostaje więźniem dzielącym celę ze skazanymi za najcięższe przestępstwa.  
Kim jest Jeffrey Archer, autor ponad 20 powieści? Dzienniki zawierają nie tylko opis pobytu w więzieniu słynnego pisarza, ale też wiele odwołań do jego życia.
Dzienniki więzienne - głośna premiera Domu Wydawniczego REBIS!  Trzy tomy w jednym wydaniu już 5 grudnia 2017 w księgarniach.

Kiedy Jeffrey Archer, polityk i jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy angielskich na świecie, został skazany w 2001 roku na cztery lata więzienia za krzywoprzysięstwo i utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości, emocjonował się tym cały kraj. Lord, który wprost z londyńskich salonów trafia za kratki. Uznany polityk, który okazuje się skandalistą. A ponieważ prasa patrzy na ręce służbom więziennym, te - chcąc uniknąć oskarżeń o zbyt pobłażliwe traktowanie sławnego skazanego – umieszczają go w o wiele surowszych warunkach, niż na to zasłużył.

Skandal, proces i uwięzienie  ostatecznie zakończyły jego karierę polityczną, ale nie pisarską. Umieszczony między skazanymi za morderstwa, działalność mafijną i handel narkotykami, Archer znajduje ukojenie w niezwykle skrupulatnym zapisie pobytu w więzieniu. Pierwszy tom Dzienników ukazuje się jeszcze w 2002 roku i wywołuje sensację. Każdy chce wiedzieć, co się dzieje z Archerem za kratkami.

Dzienniki więzienne Jeffreya Archera to dokładny zapis - początkowo dzień po dniu, potem rzadszy – jego pobytu w więzieniu (2001 - 2003). To jedyna pozycja reprezentująca literaturę faktu pośród bogatej twórczości literackiej tego autora. Dom Wydawniczy Rebis sprawia fanom dobrej, wnikliwej literatuy nie lada niespodziankę i publikuje w jednym wydawnictwie wszystkie trzy tomy dzienników.

Robert Kirkman: nieznana historia komiksu - przedpremierowy pokaz na Warsaw Comic Con

PRZEDPREMIEROWY POKAZ dwóch odcinków serii dokumentalnej amc „Robert Kirkman: nieznana historia komiksu”

24.11 (piątek) warsaw comic con
godz. 17:00

24 listopada (piątek) o godz. 17:00 na festiwalu Warsaw Comic Con odbędzie się przedpremierowy pokaz dwóch odcinków serii dokumentalnej AMC „Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu”. Produkcja przedstawia historię, sylwetki ludzi i wydarzenia, które na zawsze zmieniły świat komiksu. Polska premiera serii odbędzie się 15 stycznia o godz. 21:00 na kanale AMC.

Przedpremierowy pokaz dwóch pierwszych odcinków serii „Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu” odbędzie się 24 listopada (piątek) o godz. 17:00 na festiwalu Warsaw Comic Con (Centrum Targowo-Konferencyjne Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie k. Warszawy) na scenie głównej w Strefie Gwiazd (Hala D). Zapraszamy!

Informacja wydawnictwa Jaguar

Wydawnictwo Jaguar na Warsaw Comic Con (25 listopada 2017)

Przed nami największy festiwal popkultury w Polsce - Comic Con Fall Edition odbędzie się w dniach 24-26 listopada w PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska Wydawnictwa Jaguar - D29 w hali D.
Naszym gościem będzie Justyna Drzewicka, autorka serii "Niepowszedni".

Spotkanie z Justyną Drzewicką

25 listopada, sobota, godz. 11
Sala Literacka
Spotkanie poprowadzi Małgorzata J. Berwid,
znana jako Ciotula Książkula z RdC.

Po spotkaniu zapraszamy na nasze stoisko D29, gdzie autorka będzie podpisywać książki.

Drabble

Jakub Rykowski wpuścił dziś na Szortal Złodzieja. Kto go złapie?

Nowości wydawnictwa Czarne

Piotr Lipiński - Bierut. Kiedy partia była bogiem

Wzrost: 1,65 m; postać: wysmukła, silna; włosy: gęste, miękkie, ciemnoblond; twarz: zdrowa, okrągła; czoło: średnie; oczy: niebieskie, normalne; usta: średnie, wąskie; zęby: brak 3, równe, 2 plomby złote; postawa i chód: prosty, normalny; wymowa: normalnie; głos: niski; wykształcenie: umie tylko czytać i pisać. To charakterystyka więźnia Bolesława Bieruta zapisana w aktach z lat trzydziestych. Aleksander Wat zapamiętał go tak: „zawsze był taki impersonnel, miał tę gładkość trochę fryzjerską, oślizgłość, opływowe formy”.

Bierut był szary, bezbarwny, zwyczajny. Nic nie wskazywało, że zrobi karierę. Przed wojną żył w cieniu wybitnych przywódców Komunistycznej Partii Polski. Należał do średniego aktywu, a przeżył stalinowską czystkę tylko dlatego, że przebywał w więzieniu.

Piotr Lipiński stworzył portret człowieka, który stał się twarzą stalinizmu w Polsce. Oparł tekst między innymi na rozmowach ze współpracownikami Bieruta, ostatnimi żyjącymi osobami, które go znały. Opisuje drogę Bieruta do prezydentury, jego działalność przed wojną i w jej czasie, mechanizmy przejmowania przez komunistów władzy, konflikt głównego bohatera z Władysławem Gomułką i całe grono osób, które odegrały najważniejsze role w dwudziestowiecznej historii Polski.


Nina Witoszek - Najlepszy kraj na świecie. Pamflet

Norwegia – kraj Ibsena, egalitarnego „prawa Jante”, surowej przyrody i zamożnych obywateli. Społeczeństwo harmonii, otwartości na reformy i troski o wspólne dobro, dbające o równouprawnienie, tolerancję i sprawiedliwość. Czy jednak na pewno Norwegia jest realizacją wolnościowej utopii?

Informacja wydawnictwa Rebis

Salman Rushdie - spotkanie autorskie (27 listopada 2017)

Dom Wydawniczy REBIS wraz z Empikiem oraz z Teatrem Powszechnym w Warszawie zapraszają na spotkanie z Salmanem Rushdiem z okazji premiery jego najnowszej książki Złoty dom Goldenów!

27 listopada (poniedziałek), godz. 19:00
Teatr Powszechny w Warszawie
ul. Zamoyskiego 20
wstęp wolny

Specjalizujący się w tematyce relacji między kulturowym wschodem i zachodem autor Szatańskich wersetów i laureat nagrody Bookera za powieść Dzieci północy wraca Złotym domem Goldenów do powieści realistycznej.

Triumfalny powrót Rushdiego do powieści realistycznej!

Akcja Złotego domu Goldenów rozpoczyna się w dniu inauguracji prezydentury Baracka Obamy – w Nowym Jorku osiedla się tajemniczy cudzoziemiec, miliarder Neron Golden. Razem z osobliwym imieniem, nieokreślonym akcentem i aurą niebezpieczeństwa przywozi ze sobą trzech dorosłych synów, ale ani jednej żony lub kochanki. Przewodnikiem po imperium Goldenów, powoli wikłającym się w sieć rodzinnych intryg, sekretów i zbrodni, jest młody filmowiec, ich sąsiad, któremu zbliżenie do ekscentrycznej rodziny pozwala stać się mężczyzną. Tymczasem kampanię prezydencką rozpoczyna pewien bezwzględnie ambitny, narcystyczny arogant z makijażem i farbowanymi włosami, postać jakby wyjęta z komiksu.

Złoty dom Goldenów to współczesna amerykańska epopeja rozgrywająca się na tle niedawnych i aktualnych wydarzeń i niezrównana powieść o tożsamości, prawdzie, trwodze i kłamstwach w nowym świecie prawd alternatywnych.

W Samo Południe CCCXXIV - ogłoszenie wyników

Za oknami nadal zimno i mokro, ale w trzech domach za chwilę rozgorzeje Płonący świat. A to za sprawą książki Isaaca Mariona, wydawnictwa Replika oraz naszego szortalowego konkursu.

 

Odpowiedzi w rzeczonym konkursie powinny wyglądać następująco:

1. Np. "Cień" Włodzimierza Kruszony; "Znajdź mnie jeszcze raz" Moniki Sawickiej' "Księga wysp ostatnich" Anny Klejzerowicz i. in. licząc od 13 listopada 2017.

2. Gościem specjalnym spotkania był tłumacz Daniel Wyszogrodzki. Opcjonalnie: wiersze Leonarda Cohena czytał Marcin Przybylski.

3. James Bond Tom 1: Warg – Warren Ellis, Jason Masters
    Nieśmiertelny Iron Fist: Opowieść ostatniego Iron Fista – Ed Brubaker, Matt Fraction, David Aja
    Rat Queens. Tom pierwszy: Magią i Maskarą – Kurtis J. Wiebe, Roc Upchurch
    Uncanny X-Force. Sposób na Apocalypse’a – Rick Remender, Jerome Opeña, Esad Ribić i inni
    Mroczna materia – Blake Crouch

 

Nagrody wędrują  do:

Aleksandry Paszko, Dagmary Lelek, Roxany Mirek

 

Gratulujemy. Swoje adresy prosimy przesłać na naszą konkursową skrzynkę: odpowiedz@szortal.com

Króciak

Nowy tydzień rozpoczyna Aleksander Pacion i jego szortalowy debiut Chochlik.

Nowości wydawnictwa Mucha Comics

Robert Kirkman, Paul Azaceta, Elizabeth Breitweiser - Outcast: Opętanie (tom 3): Światełko

Ciąg dalszy przebojowego horroru twórcy Żywych trupów, Roberta Kirkmana!
Kyle Barnes przez całe życie zmagał się z ludźmi opętanymi przez demony. Teraz szuka wyjaśnień.
Osaczony przez siły ciemności, Kyle odprawia najniebezpieczniejszy jak dotąd egzorcyzm. Nie będzie łatwo i pięknie.
Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach jako Outcast #13-18, autorstwa Roberta Kirkmana i Paula Azacety.


Brian K. Vaughan, Fiona Staples - Saga tom 7

„Wojna o Phang” autorstwa bestsellerowego duetu – FIONY STAPLES i BRIANA K. VAUGHANA – to epicka, zamknięta opowieść z cyklu SAGA. Hazel, powróciwszy wreszcie do wciąż powiększającej się rodziny, podróżuje na rozdartą wojną kometę, o którą Wieniec i  Brzeg walczą już od wieków. W tym pełnym akcji tomie rodzą się nowe przyjaźnie, inne zaś przepadają na zawsze. Zapraszamy do lektury opowieści o rodzinach, walce i doświadczeniu uchodźstwa.

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w Saga #37-42.

TYLKO DLA DOROSŁYCH

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Roger Lancelyn Green - Mity skandynawskie

Tęcza tworząca migotliwy most pomiędzy światami bogów i ludzi. Wąż tak ogromny, że oplata cały świat. Naszyjnik tak piękny, że nawet boginię doprowadza do szaleństwa...

Wielkie skandynawskie sagi są pełne magii i bohaterskich czynów. Roger Lancelyn Green znanym od niepamiętnych czasów mitom o wędrówkach Odyna, młocie Thora, śmierci Baldra czy ostatniej bitwie nadał nową formę, łącząc je w jedną ekscytującą opowieść, która ożywia surowe piękno krain skandynawskich bogów i olbrzymów. Swoją relację oparł na zachowanych poematach i podaniach, starając się jak najwierniej oddać ducha oryginału – tę niezwykłą „atmosferę Północy”.


Dywan wschodni: Wybór arcydzieł literatury egipskiej, asyro-babilońskiej, hebrajskiej, arabskiej, perskiej i indyjskiej

Odmienność kulturowa i religijna Wschodu od wieków budziła zainteresowanie Europejczyków. Jak pisze Antoni Lande we wstępie do książki: „Literatury europejskie mimo różnic wykazują wielkie podobieństwo. W istocie jest to jedna i ta sama literatura. Wschód na każdym południku ma postać inną, odrębną, nigdy i nigdzie się nie powtarza, zawsze jest oryginalny. I dlatego poznanie tych literatur – pomimo dalekich wpływów wzajemnych – samorodnych, jest niezmiernie ciekawe i godne uwagi”. Niniejsza książka stanowi wybór najpiękniejszych dzieł poetów wschodnich, ukazujących ich geniusz poetycki i filozoficzny.

Chrononauci, tom 1 – Mark Millar, Sean Murphy, Matt Hollingsworth

Podróże w czasie i przestrzeni

Maciej Rybicki

Wszyscy kochają Marka Millara, prawda? Hity, które wyszły spod jego palców, można wymieniać jeden po drugim: „Kick-Ass”, „Wojna domowa”, „Old Man Logan”, „Ultimates”, „The Authority” i „Czerwony Syn” to tylko kilka najpopularniejszych. Generalnie rzecz biorąc prawdopodobieństwo, że komiks napisany przez Szkota okaże się hitem, jest więcej niż spore. Przekłada się to w oczywisty sposób na zainteresowanie wydawców i adaptatorów: od kierujących swą uwagę w kierunku jego dzieł oficyn w Polsce (tak – myślę tu o Non Stop Comics i Musze), przez Netflixa wykupującego Millarworld (firmę scenarzysty), aż po hollywoodzkich magików wielkiego ekranu z powodzeniem ekranizujących „Kick-Ass” czy „Kingsman: The Secret Service”. Można by więc przypuszczać, że polska premiera kolejnego z jego komiksów wzbudzi sporą ekscytację. No faktycznie, czuję się rodzimą edycją „Chrononautów” podekscytowany… przede wszystkim ze względu na nazwisko rysownika, a nie scenarzysty!

Żebyśmy mieli jasność: nic do Millara nie mam – wręcz przeciwnie, bardzo lubię jego komiksy – jednak mam wrażenie, że świetnych scenarzystów jest wielu, ale artystów tak charakterystycznych jak Sean Gordon Murphy znacznie, znacznie mniej. A kreskę Murphy’ego po prostu uwielbiam i tyle. Wrócimy do niej za chwilę. Skupmy się bowiem na meritum, czyli „Chrononautach”.

Mark Millar, Sean Murphy oraz Matt Hollingsworth w Subiektywnie

Wszyscy kochają Marka Millara, prawda? Hity, które wyszły spod jego palców, można wymieniać jeden po drugim: „Kick-Ass”, „Wojna domowa”, „Old Man Logan”, „Ultimates”, „The Authority” i „Czerwony Syn” to tylko kilka najpopularniejszych. Generalnie rzecz biorąc prawdopodobieństwo, że komiks napisany przez Szkota okaże się hitem, jest więcej niż spore. Przekłada się to w oczywisty sposób na zainteresowanie wydawców i adaptatorów: od kierujących swą uwagę w kierunku jego dzieł oficyn w Polsce (tak – myślę tu o Non Stop Comics i Musze), przez Netflixa wykupującego Millarworld (firmę scenarzysty), aż po hollywoodzkich magików wielkiego ekranu z powodzeniem ekranizujących „Kick-Ass” czy „Kingsman: The Secret Service”. Można by więc przypuszczać, że polska premiera kolejnego z jego komiksów wzbudzi sporą ekscytację. No faktycznie, czuję się rodzimą edycją „Chrononautów” podekscytowany… przede wszystkim ze względu na nazwisko rysownika, a nie scenarzysty!

 

Maćka zdanie o Chrononautach. Od dziś w Subiektywnie

Batman. Detective Comics Tom 1: Powstanie Batmanów – James Tynion IV, Eddy Barrows, Alvaro Martinez

Nietoperze kontra nietoperze

Marek Adamkiewicz

Okres „Nowego DC Comics” nie był zbyt dobry dla „Detective Comics”. Najstarszy bat-tytuł nie wykroczył poza poziom (i to najwyżej) „dosyć dobry”, a i to stało się dopiero w  trzecim tomie zbiorczym. Kolejni autorzy nie do końca mieli pomysł na postać Batmana i, niestety, łatwo ten stan rzeczy zauważyć. Odrodzenie Uniwersum DC było więc dla fanów serii informacją doskonałą, w końcu pojawiła się szansa, by powrócić do najlepszych tradycji bardziej detektywistycznego oblicza Nietoperza. Do projektu zaangażowano Jamesa Tyniona IV, twórcę całkiem nieźle obeznanego z Gotham City, dysponującego także przyzwoitym warsztatem. Efekty jego pracy można podziwiać w tomie „Powstanie Batmanów”.

W mieście pojawia się oddział tajemniczych postaci, wzorujących się na Batmanie i korzystających z podobnego sprzętu. Ich celem nie jest jednak pomoc Mrocznemu Rycerzowi w walce z robactwem, toczącym metropolię. Co więcej, nowo przybyli, prezentujący niepokojąco wojskowy dryl, zaczynają śledzić obrońcę Gotham i współpracujących z nim bohaterów. Konfrontacja jest nieunikniona. Batman doskonale zdaje sobie sprawę, że nie da rady rozprawić się z zagrożeniem w pojedynkę i postanawia, przy pomocy Batwoman, lepiej wyszkolić dotychczasowych sojuszników, wśród których znajdują się Spoiler i Red Robin, ale także tak zaskakująca persona jak Clayface. Tylko łącząc siły, mogą choćby marzyć o pokonaniu agresorów.

James Tynion IV, Eddy Barrows oraz Alvaro Martinez w Subiektywnie

Okres „Nowego DC Comics” nie był zbyt dobry dla „Detective Comics”. Najstarszy bat-tytuł nie wykroczył poza poziom (i to najwyżej) „dosyć dobry”, a i to stało się dopiero w  trzecim tomie zbiorczym. Kolejni autorzy nie do końca mieli pomysł na postać Batmana i, niestety, łatwo ten stan rzeczy zauważyć. Odrodzenie Uniwersum DC było więc dla fanów serii informacją doskonałą, w końcu pojawiła się szansa, by powrócić do najlepszych tradycji bardziej detektywistycznego oblicza Nietoperza. Do projektu zaangażowano Jamesa Tyniona IV, twórcę całkiem nieźle obeznanego z Gotham City, dysponującego także przyzwoitym warsztatem. Efekty jego pracy można podziwiać w tomie „Powstanie Batmanów”.

 

O Powstaniu Batmanów z serii Detective Comics dowiemy się dziś sporo od Marka.

Drabble

Nie ma to jak dobry Przyjaciel. A przynajmniej tak chyba uważa Marcin Zwoleń.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Lisa Kleypas - Pocałunek pod jemiołą

Ostatnia część z bestsellerowego cyklu Wallflowers.

Na święta Bożego Narodzenia do Londynu przybywa z Ameryki Rafe Bowman, by poznać pannę Natalie Blandford, piękną i dobrze wychowaną córkę lorda Blandforda. Dzięki swojej urodzie i imponującej sylwetce Rafe Bowman mógłby zdobyć serce i rękę każdej damy, ale przeszkadzają mu w tym jego szokujące amerykańskie maniery i reputacja hulaki. Zanim więc rozpocznie zaloty, Rafe musi nauczyć się reguł londyńskiego życia. Zdobycie panny okazuje się jednak o wiele trudniejsze, niż Rafe mógłby przypuszczać. A największa komplikacja nosi imię Hannah.
Na szczęście cud Bożego Narodzenia działa na każdego i nawet największego cynika może zamienić w romantyka, a w najbardziej nieśmiałym sercu rozpalić płomień namiętności.

W nowym cyklu Lisy Kleypas ukazały się:
"Sekret letniej nocy"
"Jesienne zauroczenie"
"Zimowy ślub"
"Wiosna pełna tajmnic"

Wielbicielki twórczości Lisy Kleypas z pewnością docenią wartką akcję tej powieści oraz błyskotliwe opisy uczuciowych rozterek i problemów bohaterów.
„Publishers Weekly”

Lisa Kleypas (ur. 1964) – bestsellerowa amerykańska pisarka, laureatka nagrody RITA, autorka licznych współczesnych i historycznych romansów, które mają swoje wierne czytelniczki na całym świecie. Autorka mieszka w stanie Waszyngton wraz z mężem i dwójką dzieci.

Zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego

Plany Wydawnictwa Literackiego na 2018

Szanowni Państwo, przed nami Święta. Mam nadzieję, że spędzą je Państwo w gronie rodziny i przyjaciół, obdarowując bliskich pięknymi i mądrymi książkami (ja szczególnie polecam bajkową wigilijną opowieść Andrei de La Barre de Nanteuil i Lovisy Burfitt oraz poruszającą chińską sagę, a zarazem pełną subtelności opowieść o muzyce Madeleine Thien) i znajdując podobne prezenty pod świątecznym drzewkiem. Nowy rok zaś proponuję zacząć od postanowienia, by zwolnić i wraz z Brooke McAlary odkryć dobroczynną moc slow life. Państwa uwadze polecam też dwa ciekawe tytuły dziecięce i nowe powieści Richarda Flanagana oraz Fannie Flagg.


Brooke McAlary - Prostota. Siła codziennych rytuałów (17 stycznia 2018)
 
Brooke McAlary i jej slow home. Książka australijskiej gwiazdy internetu – o tym, jak zwolnić i nadać codziennym sprawom odpowiednią rangę.
Zabiegani, zmęczeni, przepracowani, zestresowani i stale podpięci do sieci. Tacy jesteśmy, ale czy musimy? Czy nasze życie musi być podporządkowane słowom: „szybciej” i „więcej”? NIE! Powiedz to głośno, powoli i wyraźnie. Zatrzymaj się i weź głęboki oddech. Przemyśl swoje codzienne czynności, nadaj im odpowiednią wagę, a przekonasz się, jak pozytywna może być siła rytuałów w powszednim życiu.
Dzięki tej książce zmienisz rytm i organizację swoich dni, odkryjesz urok slow life, docenisz wartość minimalizmu. I jeszcze jedno: nie obawiaj się, że chodzi tu o skomplikowane zarządzanie czasem. Wręcz przeciwnie, to proste pomysły pozwolą żyć pełniej i lepiej!

Brooke McAlary jest producentką i gospodynią jednego z najpopularniejszych podcastów w kategorii „Health/Self-help” na iTunes. Jej program The Slow Home ma już ponad milion pobrań.

Cząstki elementarne – Gavin Hesketh

W magicznym świecie fizyki

Magdalena Makówka

Wszystkim, którzy nie są obeznani z tematem, fizyka kwantowa wydaje się niemal magią. Wszak kto wie, czym właściwie są kwarki, leptony i inne cząstki elementarne? Dlatego też tak wysoką wartość mają wszystkie publikacje popularyzujące tę wiedzę. Jednocześnie niełatwo pisać o fizyce tak, aby wszelkie jej zawiłości zrozumiał laik.

Gavin Hesketh zabiera czytelników w podróż w czasie i przestrzeni. O fizyce kwantowej wie zaś niemało, jest fizykiem eksperymentalnym, pracuje przy jednym z projektów w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN. W swej książce chronologicznie opisuje, w jaki sposób postępowały prace nad odkrywaniem tajemnic świata cząstek elementarnych. Im bliżej współczesności, tym mniejsze cząsteczki obserwują badacze. Autor prezentuje czytelnikom tuzy fizyki kwantowej, które tworzyły tę dziedzinę na początku XX wieku. Dzięki ich geniuszowi i wieloletnim badaniom udało się stworzyć Model Standardowy objaśniający podstawy funkcjonowania wszechświata, który nie stracił aktualności po dziś dzień.

Na początku dowiadujemy się, czym są atomy składające się z protonów, neutronów i elektronów, które krążą wokół jądra. To akurat wiedza, którą wszyscy posiadamy ze szkoły. Później jednak sprawy zaczynają się komplikować. Wszak od kilkudziesięciu lat wiadomo, iż cząstki składające się na atomy również dzielą się na mniejsze cząstki, czyli kwarki. Nie wiem, jak jest obecnie, lecz kilka lat temu, gdy uczęszczałam do szkoły, humanistom zaledwie wspominano o ich istnieniu, nie zagłębiając się zbytnio w temat. O tym, iż kwarki są różne, a elektrony należą do grupy leptonów, do których zaliczają się także neutrina i miony, wiem  z programów Discovery. O oddziaływaniach, jakie sprawiają, iż cała materia zachowuje się tak a nie inaczej, dowiedziałam się już z książki Hesketha. Dzięki jego pracy poznałam także dokładnie, czym jest ciemna materia, a czym antymateria.

Gavin Hesketh w Subiektywnie

Wszystkim, którzy nie są obeznani z tematem, fizyka kwantowa wydaje się niemal magią. Wszak kto wie, czym właściwie są kwarki, leptony i inne cząstki elementarne? Dlatego też tak wysoką wartość mają wszystkie publikacje popularyzujące tę wiedzę. Jednocześnie niełatwo pisać o fizyce tak, aby wszelkie jej zawiłości zrozumiał laik.

 

Warto więc wstąpić do Subiektywnie i dowiedzieć się co o Cząstkach elementarnych ma do powiedzenia Magda.

Grzech pierworodny: Thor i Loki. Dziesiąty świat – Jason Aaron, Al Ewing, Simone Bianchi, Lee Garbett

Z rodziną najlepiej wychodzi się…

Maciej Rybicki

Miłośnicy amerykańskiego komiksu superbohaterskiego przyzwyczaili się już, że cykl wydawniczy (szczególnie Marvela) toczy się od eventu do eventu. A każdy taki event wiąże się z mnóstwem pobocznych serii, miniserii, pojedynczych wydań specjalnych i innych fajerwerków, mających na celu maksymalnie wydrenować kieszenie fanów. Polskę takie praktyki dotąd raczej omijały (z nielicznymi wyjątkami). W przypadku „Grzechu pierworodnego” Egmont postanowił jednak uzupełnić główną serię dwoma tomikami pokazującymi wątki poboczne opowieści o śmierci Watchera. Pierwszą z nich jest „Thor i Loki. Dziesiąty świat”.

Jason Aaron, Al Ewing, Simone Bianchi oraz Lee Garbett w Subiektywnie

Miłośnicy amerykańskiego komiksu superbohaterskiego przyzwyczaili się już, że cykl wydawniczy (szczególnie Marvela) toczy się od eventu do eventu. A każdy taki event wiąże się z mnóstwem pobocznych serii, miniserii, pojedynczych wydań specjalnych i innych fajerwerków, mających na celu maksymalnie wydrenować kieszenie fanów. Polskę takie praktyki dotąd raczej omijały (z nielicznymi wyjątkami). W przypadku „Grzechu pierworodnego” Egmont postanowił jednak uzupełnić główną serię dwoma tomikami pokazującymi wątki poboczne opowieści o śmierci Watchera. Pierwszą z nich jest „Thor i Loki. Dziesiąty świat”.

 

I jak z tym wyszło, w przypadku komiksu Thor i Loki. Dziesiąty świat, dowiemy się dziś od Maćka.

Nowości wydawnictwa Czarne

Klementyna Suchanow - Gombrowicz. Ja, geniusz Tom 1 (ebook) Gombrowicz. Ja, geniusz Tom 2 (ebook)

Współwydawca: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Gombrowicz. Ja, geniusz to podróż pełna zagadek i znaków zapytania. Zaczyna się na długo przed 1904 rokiem i kończy śmiercią pisarza. To nie tylko podróż, w czasie której z nieopierzonego ziemiańskiego syna wyrośnie pewny swej indywidualności twórca, kreujący zupełnie nowy język filozof i w końcu zmęczony sławą człowiek, to również wędrówka przez kompleksy polskiej – i nie tylko – literatury, historii, tradycji i obyczajowości

Tom pierwszy wprowadza w zawiłości życia rodzinnego i ziemiańskiego na tle historii rodów Gombrowiczów i Kotkowskich. Mały Itek, „dziwak”, niemieszczący się w wielkopańskim comme il fault, przeobraża się w pisarza Witolda, który własne klęski i lęki przekuwa konsekwentnie w swój oręż. Wydanie Pamiętnika z okresu dojrzewania otwiera mu drzwi do warszawskiego środowiska literackiego, poznaje Schulza, Witkacego i zaczyna „prowadzić swoje gry” przy stoliku nad małą czarną. Fascynuje i odpycha, usilnie walcząc o „narzucenie” siebie. W 1938 roku wydaje Ferdydurke, ale sukces pierwszej powieści przytłumia zbliżająca się wojna. Podróż do Argentyny uchroni Witolda przed wojennym losem, który przypadnie jego bliskim, a równocześnie pozwoli się ostatecznie wyzwolić, doszlifować warsztat literacki i oddać homoerotycznym przygodom w labiryncie Buenos Aires. Gdy w 1945 roku kończy się wojna, Witold nie zamierza wracać do Polski i rozpoczyna los pisarza na emigracji.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Owen King, Stephen King - Śpiące królewny (audiobook CD)

W przyszłości tak realistycznej i bliskiej, że mogłaby być współczesnością, coś dziwnego dzieje się z kobietami, które zasypiają: szczelnie owija je zwiewna substancja przypominająca kokon. Gdy ktoś je budzi, gdy obrastający je materiał zostaje naruszony bądź zerwany, uśpione kobiety wpadają w dziką furię i stają się szaleńczo agresywne; śpiąc, przenoszą się do innego świata − świata, w którym panuje harmonia, a konflikty są rzadkością. Tajemnicza Evie jest jednak odporna na błogosławieństwo, bądź klątwę, niezwykłej śpiączki. Czy jest medyczną anomalią, którą należy przebadać? A może demonem, którego trzeba zabić? Porzuceni mężczyźni, zdani na siebie i swoje coraz bardziej prymitywne odruchy, dzielą się na wrogie frakcje, niektórzy pragną zabić Evie, inni ją ocalić. Część wykorzystuje panujący chaos, by zemścić się na starych bądź nowych wrogach. W świecie nagle opanowanym przez mężczyzn wszyscy uciekają się do przemocy.
Osadzona w małym mieście w Appalachach, gdzie największym pracodawcą jest więzienie kobiece, powieść "Śpiące królewny" to dająca do myślenia, nadzwyczajnie wciągająca historia, która dziś wydaje się szczególnie aktualna.

Stephen King jest autorem ponad pięćdziesięciu światowych bestsellerów. Jego najnowsze książki to Trylogia o Billu Hodgesie – "Pan Mercedes" (nagrodzona Edgar Award dla najlepszej powieści), "Znalezione nie kradzione" i "Koniec warty" – oraz zbiór opowiadań "Bazar złych snów". Na podstawie jego epickiego cyklu "Mroczna wieża" powstał film z Idrisem Elbą i Matthew McConnaugheyem w rolach głównych. Na ekrany kin wkrótce wejdzie również "To" z Billem Skarsgårdem w roli głównej. W 2014 roku King otrzymał National Medal of Arts, a w roku 2003 National Book Foundation Medal za zasługi dla literatury amerykańskiej. Mieszka w Bangor w stanie Maine ze swoją żoną, pisarką Tabithą King.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Skandynawskie andrzejki Andrzeja Pilipiuka (30 listopada 2017)

30 listopada o godz. 18:00 Fabryka Słów wraz z klubokawiarnią Jaś i Małgosia zapraszają na niezapomnianą wędrówkę po Północy. Przewodnikiem będzie oczywiście Wielki Grafoman.
Zaczniemy od rozmowy, która przeplatana będzie pokazem slajdów z podróży Andrzeja Pilipiuka. Poznamy miejsca i wydarzenia, które wpłynęły na jego twórczość.
Następnie płynnie przejdziemy do pytań z publiczności, które mogą zaowocować atrakcyjnym gadżetem. Pozwolimy też stanąć fanom w kolejce po autograf i okolicznościową pieczęć w „Raporcie z Północy”, który kupisz na miejscu.
Nie zabraknie wróżb i rozmów w kuluarach przy stole z darmowymi przekąskami i piwkiem.
A wszystko to w klimatycznej przestrzeni Jasia i Małgosi.

30 listopada 2017, godz. 18:00
Klubokawiarnia Jaś i Małgosia
Warszawa, al. Jana Pawła 57

https://www.facebook.com/events/389180918180233/

http://fabrykaslow.com.pl/raport-z-polnocy-premiera-30-11-godz-1800/

The Wicked + The Divine – Kieron Gillen, Jamie McKelvie, Matthew Wilson

Boskie roz(g)rywki

Marek Adamkiewicz

Motyw zstępujących na ziemię Bogów jest obecny w kulturze właściwie od samego początku jej istnienia. Byty wyższe zawsze fascynowały twórców, czemu nie sposób się dziwić. Te potężne istoty są wszak tak bardzo inne od śmiertelników, że opisywanie ich motywacji, pragnień czy popędów, jest niezwykle kuszące, daje też wyobraźni ogromne pole do popisu. Ktoś z odpowiednim pomysłem może z boskich motywów wyciągnąć naprawdę wiele. Patrząc z drugiej strony, istnieje ryzyko, że wszechmoc bohaterów zabije wiarygodność fabuły, stając się furtką dla niemożliwych rozwiązań. „The Wicked + The Divine”, przynajmniej w pierwszym tomie zbiorczym, wydaje się unikać tej wady, prezentując bardzo wciągającą historię.

Raz na dziewięćdziesiąt lat na Ziemi pojawiają się pochodzący z różnych religii Bogowie. Zgromadzeni w Panteonie, przyjmują ludzką postać, zajmując ciała tych młodych osób, które zaoferowały im siebie jako gospodarzy. Przez kolejne dwa lata żyją z nimi w swoistej symbiozie, wiodąc najczęściej egzystencję celebrytów. Dla nosicieli to wyróżnienie i możliwość oderwania się od szarej codzienności, ale dla przybyszy cała rzecz jest czymś więcej. Czym konkretnie na razie nie wiadomo, jednak można przypuszczać, że w grę wchodzi ambicja i rywalizacja między poszczególnymi bytami wyższymi. W rozgrywkę wplątana zostaje nastoletnia Laura, dla której możliwość obcowania z Bogami jest spełnieniem największych marzeń.

Kieron Gillen, Jamie McKelvie oraz Matthew Wilson w Subiektywnie

Motyw zstępujących na ziemię Bogów jest obecny w kulturze właściwie od samego początku jej istnienia. Byty wyższe zawsze fascynowały twórców, czemu nie sposób się dziwić. Te potężne istoty są wszak tak bardzo inne od śmiertelników, że opisywanie ich motywacji, pragnień czy popędów, jest niezwykle kuszące, daje też wyobraźni ogromne pole do popisu. Ktoś z odpowiednim pomysłem może z boskich motywów wyciągnąć naprawdę wiele. Patrząc z drugiej strony, istnieje ryzyko, że wszechmoc bohaterów zabije wiarygodność fabuły, stając się furtką dla niemożliwych rozwiązań. „The Wicked + The Divine”, przynajmniej w pierwszym tomie zbiorczym, wydaje się unikać tej wady, prezentując bardzo wciągającą historię.

 

Czy udała się ta sztuka twórcom pierwszego tomu z serii The Wicked + The Divine pt. Faustowska zagrywka, dowiemy się dziś w Subiektywnie od Marka.

Króciak

Sandra Gatt Osińska i jej Pasażer zapraszają dziś na przejażdżkę środkami komunikacji miejskiej.

Informacja Wydawnictwa Literackiego

Anna Kamińska i Piotr Pustelnik na Krakowskim Festiwalu Górskim (1-2 grudnia 2017)

Wszystkich wielbicieli literatury górskiej, fanów nieszablonowych biografii oraz miłośników górskich wojaży zapraszamy na spotkania z Anną Kamińską oraz Piotrem Pustelnikiem podczas 15. edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Impreza odbędzie się w najbliższy weekend w Pawilonie Sportowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 27. Na spotkania z naszymi autorami zapraszamy do sali numer 9.

W piątek, 1 grudnia, o 18.00 do dyspozycji krakowskich czytelników będzie Anna Kamińska, autorka książki Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz. O jednej z najlepiej przyjętych biografii tego roku oraz o jej wybitnej bohaterce z Kamińską będzie rozmawiała Ilona Łęcka.

W sobotę, 2 grudnia, o godzinie 19:10 zapraszamy z kolei na rozmowę Ilony Łęckiej z Piotrem Pustelnikiem — jednym z najwybitniejszych współczesnych himalaistów, zdobywcą czternastu ośmiotysięczników, bohaterem i współautorem książki Ja, pustelnik.

Daredevil. Nieustraszony! Tom 1 – Brian Michael Bendis, Alex Maleev, David Mack i inni

Ślepa sprawiedliwość

Maciej Rybicki

Gdyby tak popatrzeć na ostatnie scenariusze pisane dla Marvela przez Briana Michaela Bendisa, można by pomyśleć, że to scenarzysta najwyżej przeciętny. A przecież nawet jego niedawne, głośne przejście do konkurencji było anonsowane przez DC jako „transfer” komiksowej supergwiazdy. No i w sumie słusznie, gdyż przez przeszło 20 lat kariery zdarzyło się Amerykaninowi napisać co najmniej kilka tytułów nie tyle głośnych, ile po prostu znakomitych. Można tu wymienić choćby „Ultimate Spider-Mana”, „New Avengers”, „Tajną Wojnę”, „Ród M” czy, uwielbiany przeze mnie, „Alias”. No i oczywiście „Daredevila”, którego pierwszy tom zbiorczy właśnie wydał Egmont.

O  tej serii mówiło się w Polsce długo, szczególnie na fali sukcesu stworzonego przez Netflix serialu. Niestety, planująca polską edycję Sideca zwinęła żagle i niemal zniknęła z rynku. Na ratunek przyszedł jednak największy z rodzimych komiksowych wydawców. Tym sposobem w ręce czytelników trafił opasły, niemal 500-stronicowy tom, który trudno określić inaczej niż jako wspaniałą ucztę dla miłośników „ulicznej” odmiany konwencji superbohaterskiej. Składają się na niego dwie historie. Pierwsza, względnie niezależna, pochodzi z numerów #16-19 drugiej serii „Daredevila”, druga to właściwy początek Bendisowskiej sagi oryginalnie wydany w zeszytach #26-40. Krótsze „Zbudź się” to wspaniale zilustrowana przez Davida Macka opowieść o dziennikarskim śledztwie, prowadzonym przez Bena Uricha wokół sprawy chłopca, który na skutek dramatycznych wydarzeń popadł w katatonię. Tytułowy bohater jest tu raczej postacią tła, nawet jeśli nie całkiem świadomie odegrał niebagatelną rolę w historii. Bendis znakomicie snuje dramatyczną opowieść o tym, jakie konsekwencje może mieć przywdziewanie kostiumu i maski dla osób pozornie postronnych, komentuje też świat współczesnych mediów, kreując Uricha na prawdziwego bohatera. Znakomicie grają z tym surrealistyczne rysunki i kolaże znanego z „Aliasa” Macka. Jak jednak wspomniałem,  to dopiero przygrywka przed właściwą opowieścią.

Brian Michael Bendis, Alex Maleev, David Mack i inni w Subiektywnie

Gdyby tak popatrzeć na ostatnie scenariusze pisane dla Marvela przez Briana Michaela Bendisa, można by pomyśleć, że to scenarzysta najwyżej przeciętny. A przecież nawet jego niedawne, głośne przejście do konkurencji było anonsowane przez DC jako „transfer” komiksowej supergwiazdy. No i w sumie słusznie, gdyż przez przeszło 20 lat kariery zdarzyło się Amerykaninowi napisać co najmniej kilka tytułów nie tyle głośnych, ile po prostu znakomitych. Można tu wymienić choćby „Ultimate Spider-Mana”, „New Avengers”, „Tajną Wojnę”, „Ród M” czy, uwielbiany przeze mnie, „Alias”. No i oczywiście „Daredevila”, którego pierwszy tom zbiorczy właśnie wydał Egmont.

 

Dzisiaj do Subiektywnie Maciek zaprosił Daredevila. Nieustraszonego!.

Nowości wydawnictwa Genius Creations

Bartosz Orlewski - Armadillo

Do Armadillo przyjechali tak jak przystało na Dzikim Zachodzie: w samo południe, z rewolwerami w dłoniach, by obrabować bank. Niestety, nic nie poszło zgodnie z planem. Zginęli, a miasteczko zostało przeklęte. Dla czterech z nich był to prawdziwy koniec, ale dla Toma dopiero początek.

Sto lat później klątwa zaczyna słabnąć, a Tom, strażnik Armadillo, wreszcie poznaje prawdę o tajemniczym magu-bankierze, odpowiedzialnym za śmierć przyjaciół i jego własny parszywy los.

Jednak w Armadillo prawda nie wyzwala, nie uszlachetnia… zmienia jedynie kajdany na okowy i z deszczu lądujesz prosto w gównoburzy!

Witajcie w Armadillo!


Marta Kładź-Kocot - Noc kota, dzień sowy: Zamek Cieni

W Castelburgu, bogatym portowym mieście, władzę przejmuje makiaweliczny Książę, a wygnani arystokraci zakładają Bractwo i z pomocą niejakiego Dionisiusa Grandiniego próbują obalić tyrana. W Emain Avallach, siedzibie magów, niepozorny bibliotekarz zostaje skazany na śmierć, a para kochanków wygnana. W odległym…

Zatrzymajmy się przy parze kochanków. Opowieści o wielkiej miłości mają zawsze wyjątkową moc. Wiedzą o tym Prządki, więc kiedy na ich oczach rodzi się taka opowieść, uważnie ją obserwują. Siądźmy więc cicho i patrzmy, jak splotą historię Mitrii i Jardala, dwojga czarodziejów, którzy pokochali się, łamiąc tym samym prastare prawo. Udajmy się z nimi w podróż w poszukiwaniu siebie samych i siebie nawzajem.

Wytężcie słuch! Nocą usłyszycie stąpanie miękkich kocich łap, a w dzień prawie bezszelestne bicie sowich skrzydeł.