Kwiecień 2017

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Andrés Ibáñez - Lśnij, morze Edenu (9 maja 2017)

18 maja odbędzie się w kinie Atlantic spotkanie z autorem.

Literacka eksplozja, a Andrés Ibáńez to najlepszy pisarz swojego pokolenia w Hiszpanii
Wielowątkowa, zręcznie napisana powieść, nagrodzona Premio Nacional de la Critica, swoisty miks Dzikich detektywów Bolano, Władcy much Goldinga, Burzy Szekspira i… serialu Zagubieni.
Powieść otrzymała Premio Nacional de la Crítica.

Lecący z Los Angeles do Singapuru samolot pasażerski rozbija się pośrodku Pacyfiku, a dziewięćdziesięcioro pozostałych przy życiu rozbitków trafia na z pozoru bezludną rajską wyspę, gdzie na pozbawionych kontaktu ze światem zewnętrznym nieszczęśników czyhają najprzeróżniejsze tajemnicze niebezpieczeństwa. Wśród ocalałych są przedstawiciele różnych narodów, zawodów i stanów. Narratorem opowieści jest hiszpański kompozytor Juan Barbarín, zamieszkały w Stanach Zjednoczonych miłośnik muzyki romantycznej i kobiet. Autor w mistrzowski sposób snuje opowieść o świecie pogrążonym w kryzysie i proponuje nową ścieżkę, która rodzi się z muzyki i milczenia.

Nowość w Rymowisku

Powidok Lucyny Dobaczewskiej już czeka na Was w Rymowisku.

W Samo Południe. Odsłona CCXCVII - ogłoszenie wyników

Cztery egzemplarze książki Anny Hrycyszyn Zatopić 'Niezatapialną' przekazane nam przez wydawnictwo Genius Creations. otrzyma dziś czworo z konkursowiczów, którzy prawidłowo odpowiedzieli na nasze pytania.

Odpowiedzi:
1. Michał Cholewa, autor cyklu Algorytm Wojny
   
Marta Krajewska, autorka Idź i czekaj mrozów
2. Paweł Leśniewski
3. Czarny Kot

Nagrodzeni:
Małgorzata Gwara, Dariusz Fafiński, Małgorzata Morawska, Klaudia Jopek

Gratulujemy
Adresy prosimy przesłać na nasz konkursowy mail odpowiedz@szortal.com

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Urszula Ziober - Spódniczka ze starej podszewki

W Spódniczce ze starej podszewki Urszula Ziober opisuje historię swojej babci, Janiny Nietupskiej. To opowieść o słonecznym dniu w domu na poznańskich Winogradach. O pełnej strachu podróży w nieznane. O przeraźliwym zimnie kazaskiego stepu. Wreszcie o nadziei.

Jak mówi autorka: „Moja babcia zawsze powtarza, że wojna zabrała jej nie tylko dzieciństwo, ale i młodość. Mimo pozornie szczęśliwego zakończenia i powrotu do Polski po sześciu długich latach zesłania, później nic już nie było takie samo. Nie wszystko można bowiem odbudować tak, jak zniszczone bombami domy. Świat, który znała, zniknął bezpowrotnie. Na zawsze odeszli ludzie, których kochała. Pozostały tylko wspomnienia. Urealnienie tych wspomnień poprzez słowa i tę książkę to jedyne, co mogę jej dzisiaj dać”.


Tim Marshall - Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce


Przywódcy wszystkich państw i narodów są ograniczeni przez geografię. Ich wybory krępują góry, rzeki, morza i beton. Dlatego, chcąc nadążać za wydarzeniami na świecie, powinniśmy rozumieć ludzi, idee i ruchy społeczne, a dla uzyskania pełnego obrazu musimy również zrozumieć geografię.

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Putin ma aż taką obsesję na punkcie Krymu, dlaczego przeznaczeniem Stanów Zjednoczonych było zdobycie statusu supermocarstwa albo dlaczego wpływy Chin wciąż się zwiększają – ta książka da ci odpowiedź na powyższe pytania.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Jaś Gawroński - Kolacja z papieżem i inne historie (12 kwietnia 2017)

Od Malcolma X i Fidela Castro do Jana Pawła II – zbiór wywiadów i reportaży znakomitego dziennikarza Jasia Gawrońskiego.

Tak zmieniał się XX wiek
Kolacja u papieża i inne historie to konglomerat nieoczywistych opowieści o charyzmatycznych postaciach, które niejednokrotnie odmieniały bieg zdarzeń. Rozmowy oraz reportaże bez dziennikarskiej przesady i fasadowości.
Najważniejszymi z perspektywy polskich czytelników są dwa wywiady przeprowadzone przez Gawrońskiego z Janem Pawłem II – co istotne, są to wywiady polityczne, po raz pierwszy wydane razem. Nie mniej ciekawa może okazać się rozmowa z Wojciechem Jaruzelskim.
O zainteresowaniach dziennikarza świadczą także inni rozmówcy: kubański dyktator Fidel Castro, zamordowany w 1965 r. charyzmatyczny przywódca czarnych muzułmanów – Malcolm X, Żelazna Dama Margaret Thatcher i  ludzie znaczący dla rozwoju kultury i ekonomii, np.  György Lukács – węgierski filozof marksistowski oraz Giovanni Agnelli – włoski przemysłowiec z rodziny właścicieli imperium Fiata.
Jaś Gawroński dociera do krajów totalitarnych, często do miejsc leżących po przeciwnej stronie globu. Podróżuje do Kirgistanu, Buthanu, Kazachstanu, na Laos. Jako podróżnik świadek unaocznia czytelnikowi, w jaki sposób polityka wpływa na historię świata, przede wszystkim zaś na życie jednostek. Jego opinie są dalekie od utartych i powierzchownych schematów.
Kolacja u papieża… to zapis spotkań z tymi, którzy byli podziwiani, ale i z ludźmi najbardziej kontrowersyjnymi… Literatura faktu i sztuka dziennikarska na najwyższym poziomie.

Jan Gawroński (ur. 1936 r.) – włoski polityk, siostrzeniec błogosławionego, rzecznik prasowy Silvio Berlusconiego, europarlamentarzysta, syn dawnego dyplomaty polskiego w Wiedniu; przede wszystkim jednak dziennikarz, dla którego soczewką dziennikarskiej obserwacji nie są fakty, lecz osoby. Dzięki prostocie i charyzmie dociera do miejsc i ludzi, do których niewielu udało się dotrzeć.

W Samo Południe. Odsłona CCXCIX

Witamy w kolejnej odsłonie poniedziałkowego konkursu W Samo Południe! W tym tygodniu możecie zgarnąć 2 egzemplarze "Elektrycznej mrówki" Philipa K. Dicka. Nagrody ufundowało wydawnictwo Rebis.

Oto nasz konkursowy regulamin.

Pytania:

1. Wydawnicze: W którym roku zostało założone wydawnictwo Rebis?
2. Szortalowe:  Dnia 02.04 miała miejsce 12 rocznica śmierci Jana Pawła II. Podaj tytuły książek znajdujących się na głównej stronie Szortalu,w których pojawia się postać papieża. (min 2)
3. Historyczne: Co znajduje się w paczce, którą znajduje przed domem Clay Jensen? (Jay Asher - 13 powodów)

Zagraniczniak - Drabble

Co powiecie na Talk-show w stu słowach? Ken Magee uznał, że tyle wystarczy. Miał rację?

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Joann Sfar - Nie musisz się mnie bać

Historia najlepszych chwil w miłości: spotykają się, patrzą na siebie, prowadzą całonocne rozmowy, nieustannie się kochają. On ją maluje, ona cieszy się tym, że jest malowana...
Poza tym, że kreśli prawdziwy portret współczesnego związku, album twórcy „Kota Rabina” dotyka również odwiecznych problemów miłości i pytań stale pojawiających się w dziełach Joana Sfara: o sztukę, religię, przyjaźń.

Jak mówi Sfar: „Tak często zdarza nam się dzielnie znosić prawdziwe życiowe dramaty, a załamywać się z powodu głupich historii miłosnych. W ten czy inny sposób, ten komiks próbuje pokazać, jak bierzemy się w garść i odnajdujemy w sobie uśmiech”.

Joann Sfar – jeden z najważniejszych europejskich twórców komiksów. W Polsce ukazały się jego komiksy z serii „Kot Rabina” i „Sokrates. Półpies”.


Marie Jansen - Kiedy byłyśmy siostrami


Miłość dwóch sióstr. Wojna, która je rozdziela. Dziecko, dla którego gotowe są zrobić wszystko.

Hamburg. Rok tysiąc dziewięćset szesnasty. Viviane i Elisabeth dorastają pod troskliwą opieką
w mieszczańskiej rodzinie. Niepokorna i kochająca wolność Viviane wymyka się często potajemnie do sąsiedniej stadniny, gdzie spotyka francuskiego jeźdźca Philippe’a, który występuje w Hamburgu gościnnie ze swoim cyrkiem. Młoda kobieta jest zauroczona nieznanym jej światem i wkrótce ucieka z Phillipe’em.

Elisabeth żyje całe lata w nieszczęśliwym bezdzietnym małżeństwie – aż pewnego dnia pod drzwiami swojego domu znajduje niemowlę. Przyjmuje dziewczynkę pod swój dach i wie, że nie cofnie się przed niczym, aby ją przy sobie zatrzymać.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

wyd. Giulia Pivetta, il. Matteo Guarnaccia - Barber (10 kwietnia 2017)

Dla mężczyzn modnych, poszukujących swego stylu lub po prostu dla wszystkich, którzy lubią dobrze wyglądać i swobodnie poruszać się wśród trendów.

Barber to ciekawy przewodnik po najpopularniejszych rodzajach stylizacji włosów na przestrzeni dwudziestego wieku, pomagający w osiągnięciu wymarzonego wyglądu i fryzury od undercut przez afro i rockabilly po hipsterski look.

Skupia się na kulturze, modzie i wydarzeniach kulturalnych oraz prezentuje osobowości, które stały się inspiracją dla każdej z fryzur począwszy od lat 40. ubiegłego wieku. Zawiera wskazówki pozwalające na wykonanie fryzur, a także spis najlepszych zakładów fryzjerskich na świecie.

Barber – zaproszenie do świata mężczyzn z pasją.

· Irokez nie jest wymysłem angielskich punków z drugiej połowy XX wieku, był już noszony przez żołnierzy elitarnych amerykańskich jednostek podczas drugiej wojny światowej.

· Artyści tacy jak Salvador Dali czy Jean Cocteau wyrażali siebie nie tylko poprzez sztukę, ale także przez rodzaj uczesania włosów czy zarost.

· Gajusz Juliusz Cezar nie przez przypadek sczesywał włosy na czoło.

· Rewolucjoniści Fidela Castro zaprzysięgli sobie, że nie będą się strzyc i golić do czasu pokonania reżimu Batisty, stąd nazwa „rewolucja brodaczy”.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Agata Młynarska, Agnieszka Litorowicz-Siegert - Moja wizja (25 maja 2017)

Rozmawia Agnieszka Litorowicz-Siegert

 
Miała być kimś innym. „Telewizja? O nie!” – usłyszała, gdy w rodzinnym domu ojciec odebrał telefon z propozycją, by Agata Młynarska zadebiutowała przed kamerą. Plan był inny – matura, a potem studia, najlepiej polonistyka. Prawie została nauczycielką,  ale dogoniło ja przeznaczenie. Choć biegło zakosami. Wzięła udział w
konkursie na prezenterów i została finalistką, ale pracy nie dostała, nie miała jeszcze skończonych studiów. Zadebiutowała w nowym dzienniku, ale program szybko zdjęto z anteny. Została prezenterką Dwójki, ale ktoś postanowił skreślić ją z grafika dyżurów... Jej droga to przebijanie się, przez „ale”.
Samodzielność i niezależność? Tak. Jednak w tyle głowy wciąż wpływ znanego ojca i rodzinnych zasad. Telewizyjna „niepodległość”? Tak, ale w granicach wyznaczonych przez charyzmatyczną szefową Ninę Terentiew. Kariera w Polsacie? Bez wątpienia. Jednak tęsknota za byciem na wizji, prowadzeniem własnego programu. Ciągle coś, co trzeba przewalczyć, udowodnić.
 
Moja wizja to zapis tej drogi i dowód, że Agata to przypadek szczególny.  Brała udział w tworzeniu telewizji, która po roku 1989 rodziła się na nowo w wolnej Polsce. Z Jurkiem Owsiakiem współtworzyła Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, uczestniczyła w telewizyjnych rewolucjach – powstaniu pasma „śniadaniowego” i wprowadzeniu na antenę spektakularnych show. Prowadziła największe telewizyjne koncerty i gale, uczyła się od mistrzów. Po uszy zanurzyła się w telewizyjnej pracy
na Woronicza, zna życie, które kipiało w redakcjach, ale także na korytarzach i w przystudyjnych bufetach. Na wizji przeżywała wzloty i katastrofy. Miała pomysł na to, jak nie być sztywną „panią z telewizji” i własny przepis na wykorzystanie popularności. Pomagała innym, udowadniając, że telewizja ma nie tylko misję, ale także serce.
Ze wszystkich nagród na świecie najbardziej ceni sobie Order Uśmiechu, który przyznały jej dzieci.
 

Nowości wydawnictwa Czarne

Wojciech Górecki - Abchazja

Abchazja ma swoje terytorium, granice i obywateli. Prezydenta, premiera, parlament i armię. Centralna Komisja Wyborcza organizuje wybory, poczta emituje znaczki. Trzydziestoletni helikopter Abchaskich Linii Lotniczych wozi pasażerów z Suchumi do wysokogórskiego Pschu, a obywateli informują agencja Apsnypress, telewizja, radio, gazety, internet.

Wojciech Górecki jest jedną z nielicznych osób, które miały okazję obserwować, jak w ciągu dwudziestu lat rodzi się, rozwija i chyli ku upadkowi abchaskie parapaństwo o spornych granicach i niejasnym statusie. Polska nie uznaje Abchazji, uważając ją za część Gruzji. Tego samego zdania jest reszta świata – z wyjątkiem Rosji, Nikaragui, Wenezueli, Nauru, Vanuatu i Tuvalu. Uznanie Abchazji i coraz liczniejszych państw o podobnej genealogii zrodziłoby dziesiątki nowych konfliktów i wywróciło do góry nogami międzynarodowy ład…

Abchazja zamyka kaukaski tryptyk Wojciecha Góreckiego, rozpoczęty Planetą Kaukaz i Toastem za przodków.


Małgorzata Nocuń, Andrzej Brzeziecki - Armenia. Karawany śmierci
(Audiobook)


Dostępna wersja książkowa

Czas trwania: 8 godzin 23 minuty
Czyta: Maciej Więckowski


Armenia. Niegdyś potężne imperium rozciągające się od Morza Kaspijskiego po Morze Śródziemne, dzisiaj zubożałe państewko na Kaukazie Południowym. A przecież to tutaj, na szczycie Araratu, osiadła po biblijnym potopie arka Noego, to tutaj na nowo miał się zacząć świat. Armenia jako pierwsze państwo na świecie przyjęła chrześcijaństwo, a jej mieszkańcy uznali się za naród wybrany przez Boga. Ale jeśli Bóg naprawdę wybrał Ormian, to potraktował ich niczym Hioba.

Nowości wydawnictwa Czarne

Miljenko Jergović - Psy nad jeziorem

Nano Mazuth, znany bośniacko-hercegowiński poeta i eseista z kanadyjskim paszportem, autor kilku wierszy pod tym samym tytułem Psy nad jeziorem, zapada w śpiączkę. Jego mózg, odcięty od bodźców zewnętrznych, tworzy równoległy świat, w którym wspomnienia przeplatają się z wytworami wyobraźni, czas przeszły staje się przyszłością, a zmarli z dwóch epok maszerują pod rękę z żywymi, tworząc fantasmagoryczny korowód paradujący przez bałkańską zawieruchę.

Nevzeti, niepozorny chłopak pracujący w recepcji, który odnalazł nieprzytomnego poetę w hotelowym pokoju, czuje zaskakującą więź z chorym i podaje się za jego krewnego. By uzasadnić przed współlokatorem częste wizyty w szpitalu, wymyśla historię umierającej kuzynki. Niczym Szeherezada codziennie opowiada przyjacielowi pasjonujące perypetie życiowe Besy, wynikające z fascynacji Dubrownikiem, literaturą renesansową i młodą lekarką.

Obaj opowiadacze śmiało nurkują w narracje prawdopodobne i niemożliwe. Psy nad jeziorem to oniryczna wędrówka w labiryncie biografii wybitnych postaci, anonimowych bohaterów i niespokojnych dusz, obudowanym perełkami literackimi i ciekawostkami historycznymi. To nowe oszałamiające wcielenie jednego z najlepszych bałkańskich pisarzy.

Psy nad jeziorem to ćwiczenia stylistyczne na marginesie serialu telewizyjnego Zagubieni i powieści Roberta Bolaño Dzicy detektywi.


Jill Leovy - Wszyscy wiedzą. O zabójstwach czarnych w Ameryce

Nowości wydawnictwa Videograf

Max Bilski - Sezon na śmierć

Kiedy w upalne lato w małym miasteczku na południu Polski w tajemniczych okolicznościach zaczynają znikać dzieci, mieszkańców ogarnia groza. Mimo rozpaczliwych poszukiwań żadnego z nich nie udaje się odnaleźć, za to ku przerażeniu wszystkich od czasu do czasu ludzie trafiają na szczątki małych ciał. Tropem psychopaty rusza emerytowany policjant i lokalna dziennikarka, zdjęci strachem o los zaginionego dziecka swoich przyjaciół. W śledztwie przeszkadza im żądny sławy reporter miejscowego dziennika, a także władze, które za wszelką cenę próbują nie dopuścić do rozgłosu w sprawie. Kim naprawdę jest porywacz? Czy psychopatycznym mordercą, czy może czymś jeszcze bardziej przerażającym? I co takiego stało się wiele lat wcześniej w lesie otaczającym miasteczko, że jego rdzenni mieszkańcy do teraz boją się o tym mówić?

Max Bilski - urodził się w Bielsku-Białej, gdzie nadal mieszka. Od wielu lat związany jest z dziennikarstwem. Jako reporter był współpracownikiem tytułów lokalnych i krajowych. Obecnie, od ponad roku, w mediach publikuje już tylko sporadycznie, poświęcając się pisaniu kryminałów. Zadebiutował w 2015 roku cyklem Podróże ze Śmiercią, w którym ukazały się trzy powieści: "Hotel w Lizbonie", "List z Watykanu" oraz "Dubrownik, czyli zgon do poduszki". Wiosną 2016 r. ukażą się kolejne dwie części cyklu: "Wielka draka w Londynie" i "Podarunek z Teksasu". Zimą 2016 r. ukazał się thriller Max Bilskiego pt. "Zła krew".


Piotr Kulpa - T.T.

"– Lupka, nie ma, słyszysz, nie ma takiego potwora, którego nie można odesłać z powrotem! Bo wszystkie potwory lęgną się w naszych głowach. Trzeba tylko wrócić, odszukać go, złapać za mordę i..."

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Wiktor Suworow - Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu (11 kwietnia 2017)

11 kwietnia trafi do księgarń najnowsza książka Wiktora Suworowa pt. Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu. Publikacja ta - to doskonałe uzupełnienie Akwarium - największego hitu Suworowa.

Służby specjalne byłego Związku Radzieckiego nieodmiennie budzą fascynację. W swej najnowszej książce Wiktor Suworow opisuje je od podszewki. Były rezydent GRU w Genewie we właściwym sobie gawędziarskim stylu opowiada, jak - krok po kroku - zostawało się szpiegiem. Dowiadujemy się zatem, jak typowano kandydata, jak go kształcono, na jaką placówkę mógł trafić (lepszy Waszyngton czy Pekin - to wcale nie takie oczywiste), jakie zadania mógł tam otrzymywać i jaką rolę w jego życiu odgrywała żona. Poznajemy szczegółowo struktury GRU, sposoby werbowania agentów i zażartą rywalizację z odwiecznym wrogiem, czyli. KGB.

Mnóstwo detali, przykłady akcji, także autentycznych - wszystko to sprawia, że Szpieg, czyli. jest swego rodzaju kompendium pracy radzieckich służb specjalnych, a zarazem arcyciekawą lekturą.

Wiktor Suworow - właściwie Władimir Bogdanowicz Rezun - to znany rosyjski pisarz i historyk. Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a następnie w latach 1974-1978 był rezydentem GRU w Genewie. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został zaocznie skazany na karę śmierci. Wyroku - mimo rozpadu ZSRR - do dziś nie uchylono. Jest autorem kilkunastu książek. Dom Wydawniczy REBIS opublikował jego Alfabet Suworowa, Cień zwycięstwa, Cofam wypowiedziane słowa, Akwarium oraz cykl historyczny, który rozpoczął Lodołamacz, a kontynuowały Dzień "M", Ostatnia republika i Ostatnia defilada.

Króciak

Dziś w Szortowni czeka na Was 36 i 6 Małgorzaty Gwary.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Nora Roberts - Szklana wyspa

Archeolog Riley Gwin nie pierwszy raz prowadzi poszukiwania w Irlandii, ale teraz jest to gra o najwyższą stawkę. Zła bogini Nerezza nie tylko zamierza zdobyć gwiazdy, lecz także spragniona jest krwi strażników. Szukając w źródłach historycznych wskazówek, które ich zaprowadzą do ostatniej gwiazdy i tajemniczej Szklanej Wyspy, Riley musi zrezygnować ze swojego zwykłego racjonalnego myślenia i przyznać, że jej nagłe zainteresowanie Doyle’em to coś więcej niż przejściowe zauroczenie. Z początku żadne z nich nie chce i nie potrzebuje tego związku…

Nora Roberts jest autorką ponad 200 romansów. Pod pseudonimem J.D. Robb pisze również bestsellerowe kryminały futurystyczne. Wydrukowano ponad 400 milionów egzemplarzy jej książek.


Praca zbiorowa - Fascynujące eksperymenty naukowe

Kolorowa bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami książka dla dzieci (wiek 8+, choć może służyć także młodszym dzieciom, jeśli podczas eksperymentu będą im towarzyszyć opiekunowie). Zawiera opisy 60 eksperymentów, z których prawie wszystkie ze względu na swoją atrakcyjność wizualną mogą aspirować do magicznego triku. Większość produktów do wykonania doświadczenia znajduje się w każdym domu.

Nowości wydawnictwa Noir sur Blanc

Charles Bukowski - Miłość to piekielny pies. Wiersze z lat 1974-1977

Charles Bukowski w nowym wydaniu!

Bukowski zaczął pisać wiersze w wieku lat trzydziestu pięciu, a więc gdy miał już dawno za sobą swój debiut prozatorski. Najbardziej płodnym poetycko okresem były lata sześćdziesiąte - opublikował w tym czasie kilka zbiorów. To właśnie poezja przyniosła mu rozgłos, zwróciła na niego uwagę krytyków, innych pisarzy i miłośników ambitnej literatury. Ten tom, uchodzący za jego najznakomitszą książkę poetycką, powstał w czasie, gdy był już pisarzem o wyrobionej marce, zapraszanym na spotkania autorskie i mającym grono wysoko ceniących go czytelników. Między prozą a poezją Bukowskiego nie ma przepaści - wiele z jego liryków opowiada pewne fabuły. A ich podstawowym tworzywem są autentyczne przeżycia, których autor nie próbuje przekształcać ani sublimować. Także w imię prawdy używa w nich języka, którym mówią ludzie z jego otoczenia: potocznego, niewygładzonego, pełnego wyrażeń slangowych i wulgaryzmów. Wiersze mają często charakter dialogu i stanowią jakby miniaturowe dramaty. Bukowski pisze "krwią i bebechami", a nie intelektem, koncentruje się na konkrecie, detalu i obrazie, jak ognia unikając abstrakcji i metafor; nazywa rzeczy po imieniu. Pokazuje życie tak, jak ono biegnie, dzień po dniu, chwila po chwili; nie stroniąc od błahych wydarzeń ani trywialnych szczegółów. Dla niego wszystko okazuje się godne poezji. Nie przypadkiem w tytule tego zbioru pojawia się słowo "miłość". Pragnienie miłości, pożądanie, seks, zazdrość, wszelkie skomplikowane relacje między kobietą i mężczyzną, stanowią jego rdzeń. Jest to przy tym galeria świetnych portretów kobiecych, choć, trzeba przyznać, portrety te mają często charakter karykaturalny.

Nowości wydawnictwa Egmont

Pierwsze kwietniowe nowości Klubu Świata Komiksu

Punisher Max oraz Podboje to dwa nowe cykle, których pierwsze tomy ukazały się 5 kwietnia w pierwszym zestawie komiksowych premier Klubu Świata Komiksu. Pozostałe nowości to dwa albumy z kolekcji Nowe DC Comics oraz kolejne tomy Baśni i Kucyków.

KWIETNIOWE PREMIERY KŚK
Marvel Classic, Punisher Max, tom 1
Podboje, Horda Żywych, tom 1
Nowe DC Comics, Wieczni Batman i Robin, tom 1
Nowe DC Comics, Flash – Cofnąć czas, tom 4
Baśnie, Camelot, tom 20
Kucyk Pony Komiks, Mój Kucyk Pony – Przyjaźń to magia, tom 8


Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Stanisław M. Jankowski - Dawaj czasy, czyli wyzwolenie po sowiecku (11 kwietnia 2017)

11 kwietnia trafi do księgarń najnowsza publikacja Stanisława M. Jankowskiego pt. Dawaj czasy, czyli wyzwolenie po sowiecku.

Oficjalna rosyjska historia przemilcza fakty ukazane w tej książce. Stanisław M. Jankowski opowiada jednak o wydarzeniach, o których nie można przemilczeć ani zapomnieć: o okrucieństwach, gwałtach, złodziejstwie, zbrodniach i samowoli Armii Czerwonej na ziemiach "wyzwolonych".

To lektura dla tych, którzy nie boją się wiedzieć.

Żołnierze AK przyjęli ich jak sojuszników - oni potraktowali ich jak wrogów: kulą w głowę lub uwięzieniem. Przez cywilów witani byli kwiatami i chlebem - tyle że oni chcieli zegarków, wódki oraz kobiet. Biada tym, którzy odmówili.

Stanisław Jankowski pisze w tej książce - niczym w akcie oskarżenia - o tym, jak sowieccy "wyzwoliciele" zastąpili niemieckich strażników Majdanka i Auschwitz, jak wysyłali do łagrów żołnierzy podziemia i górników. Opowiada o pacyfikacjach, egzekucjach odwetowych, gwałtach, podpaleniu gnieźnieńskiej katedry. Opisuje strzelaniny żołnierzy WP i milicjantów z "sojusznikami" oraz śmierć polskich urzędników, którzy usiłowali zaprowadzić porządek. Gdyby nie ujawnione przez autora dokumenty, trudno byłoby uwierzyć, że to wszystko rzeczywiście się zdarzyło, że tak naprawdę wyglądało wyzwolenie po sowiecku.

Stanisław Maria Jankowski to absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako publicysta debiutował w 1965 r. Autor kilku tysięcy publikacji w prasie krajowej i zagranicznej, także polonijnej, oraz słuchowisk radiowych i scenariuszy do filmów dokumentalnych dla TVN Historia. Twórca wielu wystaw historyczno-dokumentalnych, eksponowanych m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Bostonie, Lwowie i wielu innych miastach. Spod jego pióra wyszło dwadzieścia książek poświęconych Armii Krajowej i zbrodni katyńskiej. Wieloletni redaktor "Biuletynu Katyńskiego", konsultant historyczny filmu Katyń w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Informacja wydawnictwa Rebis

Dagmara Dworak - spotkanie autorskie (10 kwietnia 2017)

Jelenia Góra
JCIiER Książnica Karkonoska
Sala konferencyjna
10 kwietnia 2017


- godz. 16 00
Projekcja filmu „Dokument z wyprawy Bogusława Żukowskiego na Syberię szlakiem dawnej zsyłki”.

- godz. 17 00
Spotkanie autorskie - Dagmara Dworak.
Promocja książki „Kromka chleba”.

Nowość wydawnictwa Powergraph

Michał Cetnarowski - Bestia najgorsza

Dziś, do księgarń trafia wydany w serii Kontrapunkty zbiór opowiadań Michała Cetnarowskiego, zawierający trzy teksty już publikowane oraz trzy premierowe.
Tytułowa Bestia najgorsza to historia najsłynniejszego polskiego świętego i terrorysty w jednym, Jana Marii Korwina Pałuby, który wysadził Pałac Kultury; Pustynia rośnie – poruszające studium męskiego kryzysu, kronika niezasłużonego upadku; RP Productions to historia wytwórni filmowej specjalizującej się w kręceniu polskiego porno historycznego; Kwantowi kochankowie – romans kwantowy, dzieje pary akademików, których życie rozmazało się w superpozycji stanów; Strach. Historia rodzinna – saga rodziny Strachów, zrodzonych przez Potwora; Żadna na ziemi rzecz to zaś dostojewszczyzna young adult, czyli rozmowy o duszy nieśmiertelnej rozpisane na nastolatki.

Michał Cetnarowski
, redaktor prowadzący prozy polskiej w „Nowej Fantastyce” i redaktor przeszło pięćdziesięciu książek (m.in. Jacka Dukaja, Roberta M. Wegnera, Wita Szostaka i Łukasza Orbitowskiego) opublikował dotychczas w Powergraphie zbiór Labirynty (2009) oraz powieść I dusza moja (2013).

Autorem ilustracji okładkowej Bestii najgorszej jest Igor Myszkiewicz, autor bloga graficznego „Kryzys wieku”.

Nowość wydawnictwa Albatros

Donato Carrisi - Trybunał dusz

Marcus i Clemente, agenci Trybunału Sumienia, tajnej organizacji kościelnej zajmującej się gromadzeniem informacji pozyskanych w trakcie spowiedzi, próbują wyjaśnić zagadkę zniknięcia studentki Lary. Marcus wierzy, że jest jeszcze szansa na uratowanie dziewczyny. Czy jego przeczucie jest irracjonalne, czy wynika z wrodzonego zmysłu obserwacji? Kto stoi za serią morderstw popełnianych na sprawcach okrutnych przestępstw, których dotąd nie dosięgła sprawiedliwość?

DONATO CARRISI
, włoski scenarzysta i dramatopisarz. Absolwent prawa ze specjalnością w kryminologii i behawiorystyce. W trakcie studiów założył Grupę Teatralną Vivarte, dla której napisał pięć sztuk i dwa musicale. Od 1999 współpracuje z państwową telewizją RAI. Spod jego pióra wyszły scenariusze popularnych seriali Casa Famiglia, Il Croupier Nero, Falene, Nassirya i Squadra Antimafia. W 2009 zadebiutował powieścią kryminalną Zaklinacz. Książka odniosła ogromny sukces komercyjny (ponad 250 tys. egzemplarzy sprzedanych w samych Włoszech, przekłady na 24 języki). We Francji wyróżniono autora Prix Polar 2010 oraz Prix Livre de Poche 2010. W kolejnych latach Carrisi opublikował trzy powieści: Trybunał dusz, La donna dei fiori di carta oraz sequel Zaklinacza zatytułowany Hipoteza zła. Wkrótce ukaże się najnowsza powieść Carrisiego Il Cacciatore del Buio.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Krzysztof Haladyn - Na skraju strefy tom 2

Zona, gdzie każdy przeżyty dzień jest świętem, każdy posiłek ucztą, a każda wypłata fortuną.
Kurz jeszcze dobrze nie opadł po rocznicowej emisji, a Sołdat już zdążył się przekonać, że ucieczka przed potwornościami kompleksu X-3 to dopiero początek. Znów przyjdzie mu zmierzyć się z niebezpieczeństwami Strefy, własnym lękiem i wątpliwościami, a czasy wojskowej kompanii karnej wydadzą się prawdziwą sielanką. Wprawdzie teraz nie jest już sam, lecz Zona to zazdrosna kochanka…
Strzelba pachnie prochem i rozgrzanym metalem, wizjer maski paruje, lepiej zmienić filtr. Rzuć mutrę i ruszaj.
Ostatnich gryzą ślepe psy.

KRZYSZTOF HALADYN
Urodzony w 1983 roku we Wrocławiu. Z wykształcenia dziennikarz i specjalista public relations, zawodowo żadnej pracy się nie boi. Szeroko pojętą literaturą zainteresowany odkąd uznał, że tata zbyt szybko zasypia czytając mu na dobranoc. Oprócz książek uwielbia gry, zarówno te na planszy jak i na monitorze. Nie gardzi także dobrym filmem. Dwie wizyty w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej AES przypłacił utratą owłosienia w górnej części czaszki, więc teraz chciałby jechać w jakieś bezpieczniejsze miejsce - myśli o Nowej Ziemi lub okolicach zakładów Majak.

Zapowiedź wydawnictwa Bukowy Las

Emily Barr - Jedyne wspomnienie  Flory Banks (26 kwietnia 2017)

Siedemnastoletnia Flora Banks cierpi na amnezję następczą. Gdy miała dziesięć lat, w jej głowie wykryto nowotwór, który szczęśliwie udało się usunąć. Razem z guzem jednak zniknęła część jej pamięci. Ma wspomnienia sprzed choroby, ale nie jest w stanie zapamiętać nic nowego. Obrazy, słowa i myśli może zatrzymać w pamięci przez kilka godzin, potem je zapomina. Dziewczyna funkcjonuje tylko dzięki notatkom, które sama sporządza na rękach, na karteczkach, w telefonie, notesie i książkach. Bez nich czuje się zagubiona.

Pewnego dnia całuje się z chłopcem i… udaje jej się o tym nie zapomnieć! Niestety Drake, który wstrząsnął jej światem, wyjeżdża daleko na północ, do Arktyki.

Na przekór logice i własnym ograniczeniom Flora wyrusza w niezwykłą podróż w poszukiwaniu Drake'a, któremu udało się zmienić coś,
co wydawało się nie do zmiany.

Zobacz trailer: https://vimeo.com/161012761

Emily Barr jest brytyjską pisarką, autorką kilkunastu powieści. Zaczynała karierę jako dziennikarka „Guardiana”, ale szybko zdała sobie sprawę, że bardziej interesuje ją literatura. Wybrała się w roczną podróż w poszukiwaniu tematu do artykułu, a wróciła z pomysłem na pierwszą książkę, Backpack, późniejszy bestseller „New York Timesa”.  Jedyne wspomnienie Flory Banks to jej debiut na scenie młodzieżowej. Z dziećmi i partnerem mieszka w Kornwalii.

Zobacz Emily na YT: https://www.youtube.com/watch?v=yRWUHKzVHSU

Zapowiedź wydawnictwa SQN

Ken Liu - Ściana Burz. Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu. Tom 2 (11 kwietnia 2017)

Kontynuacja Królów Dary Kena Liu trafi do sprzedaży już 11 kwietnia. W Ścianie Burz czytelnik pozna dalsze losy cesarstwa rządzonego przez charyzmatycznego Kuniego Garu. Tym razem jednak największym problemem nie będą wewnętrzne niesnaski, a niespodziewana inwazja z krain położonych daleko na północy za nieprzebytym pierścieniem mórz. Serię Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu wydaje SQN Imaginatio.
Oto misterna, wielowątkowa i wielopoziomowa opowieść przepełniona duchem Orientu, inspirowana historią i legendami starożytnych Chin. Porywająca historia o walce z tyranią, mechanizmach politycznych, braterstwie i rywalizacji zdolnej obrócić wniwecz wszystko, co cenne i brutalnym starciu cywilizacji. Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu to epicka saga autorstwa uhonorowanego prestiżowymi nagrodami Kena Liu.

Żadna cywilizacja nie jest gotowa na swój kres
Kuni Garu, znany teraz jako cesarz Ragin, stara się zapewnić cesarstwu rozwój, a jednocześnie zadośćuczynić żądaniom ludu. Nie wie, że za mityczną Ścianą Burz kryje się potężna siła, zdolna rozpętać w Darze pandemonium.
Kiedy do wybrzeży jednej z wysp docierają tajemniczy Lyucu ze swymi skrzydlatymi bestiami, w imperium wybucha chaos karmiony przerażeniem. Tym razem Kuni nie może poprowadzić swoich ludzi przeciwko zagrożeniu – musi radzić sobie z fałszywymi oskarżeniami i zdradą wśród najbliższych. Jedyną nadzieją dla Dary są dorosłe już dzieci cesarza, gotowe zaznaczyć swoją obecność w annałach historii. Czeka je trudne zadanie. Nadchodzą bowiem czasy przerastające wyobrażenie tak mieszkańców Wysp, jak i ich bogów.
Ściana Burz to długo wyczekiwana kontynuacja Królów Dary – powieści spod znaku iście epickiej fantasy autorstwa uhonorowanego prestiżowymi nagrodami Kena Liu

Książkę można już zamawiać w przedsprzedaży:
https://naregale.com/pod-sztandarem-dzikiego-kwiatu-t2-sciana-burz-p-45269.html

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Ina Rybarczyk - Łowcy smaków (11 kwietnia 2017)

Ina Rybarczyk, autorka książki "Łowcy smaków" i założycielka kulinarnego bloga True Taste Hunters dosłownie czaruje w kuchni. Zasłynęła z tego, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Eksperymenty, śmiałe kulinarne pomysły, odkrywanie smaków na nowo - to jej specjalność. Z wykształcenia magister sztuki każdą potrawę zmienia w prawdziwe arcydzieło! Już 11 kwietnia książka trafi do księgarń.

Ina Rybarczyk przekonuje, jak świetnie można się poczuć rezygnując z rafinowanego cukru, glutenu i produktów odzwierzęcych, zaraża pasją i motywuje do zmian, drobnych lub radykalnych! Sprawia, że nie trzeba tęsknić za nutellą, sernikiem, brownie, ptasim mleczkiem czy lodami. Autorka "Łowców smaków" dwoi się i troi w kuchni, by zaspokoić potrzeby najróżniejszych smaków. Odkrywa nowe zastosowania do znanych składników, zamienniki, sposoby na przygotowanie potraw przepysznych, lecz wciąż zdrowych. Podaje alternatywne przepisy nie tylko na słodkości - także pasztetu, parmezanu, nachosów lub smalcu można spróbować w wersji roślinnej. Książka Iny jest również kopalnią pomysłów na niecodzienne połączenia smaków - pieczony burak w zestawie z malinami i orzechami laskowymi? Bób z czereśniami i awokado? Ina udowadnia, że kuchnia roślinna pobudza kreatywność i pomaga wyrwać się z żywieniowej rutyny.

Otwórz okno na kulinarny świat, pełen nowych smaków i zapachów. Świat kuchni roślinnej, bez glutenu i rafinowanego cukru. Kuchni, która zmieni jakość twojego życia i pozwoli cieszyć się pysznym jedzeniem i jednocześnie pełnią zdrowia. Wyczarowuje się tu burgery i kotleciki z fasoli, makarony z cukinii, a także parmezan, który tak naprawdę nie jest serem! Naleśniki są zielone, a risotto nie zawiera ani grama masła. Na deser przyrządzamy ciasta z chia, serniki z kaszy jaglanej, banoffee z karmelem z daktyli oraz mocno czekoladowe brownie, zrobione z. batatów. W kuchni roślinnej nie ma ograniczeń! Jest za to smak pysznej zdrowej wolności. Pokaże ci go Ina Rybarczyk, autorka znanego bloga roślinnego True Taste Hunters. To co? Dasz się namówić na podróż? Niezwykle inspirującą podróż w poszukiwaniu prawdziwego smaku!

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Philip Roth - Teatr Sabata (20 kwietnia 2017)

Uhonorowany National Book Award  (1995) Teatr Sabata Philipa Rotha rozpoczyna się od erotycznego ultimatum, które po trzynastu latach luźnego związku 52-letnia Drenka Balich, stawia swojemu 64-letniemu konkubentowi. Mickey Sabat jest starym, przegranym kawalerem, hedonistą, miłośnikiem kobiet, nie stroni od towarzyskich skandali i wytrwale broni własnego, trudnego do powszechnego zaakceptowania kodeksu moralno-obyczajowego. Czy potrafi się zmienić dla jednej kobiety?

Spośród 31 książek napisanych w ponad 50-letniej karierze, Philip Roth szczególnym uczuciem darzy właśnie Teatr Sabata: „Wiele osób jej nienawidzi, ale to nie jest powód, dla którego ją lubię. Jest w niej dużo wolności. A tego szukasz jako pisarz, kiedy pracujesz. Poszukujesz swojej własnej wolności. Aby wyzbyć się zahamowań, sięgnąć w głąb pamięci, swych doświadczeń i życia, po czym odkryć prozę, która przekona czytelnika”.Informacja Wydawnictwa Literackiego

Kazuki Sakuraba na Big Book Festival (23-25 czerwca 2017)

Kazuki Sakuraba, bestsellerowa japońska pisarka, autorka sagi Czerwone dziewczyny będzie gościem Big Book Festival (23-25 czerwca). Wydawnictwo Literackie jest partnerem literackim wydarzenia.
 
Kazuki Sakuraba jest laureatką prestiżowej Naoki Prize (2007). Powieść Czerwone dziewczyny, która w polskim przekładzie pióra Łukasza Małeckiego ukaże się 27 kwietnia, przyniosła jej Mystery Writers of Japan Award oraz nominacje do Naoki Prize, Yoshikawa Eiji Prize for New Writers i James Tiptree, Jr. Award. Jej książki były kilkakrotnie ekranizowane - jako filmy fabularne i anime. (fot. autorki © Mika Sudo)

Na empik.com właśnie ruszyła przedsprzedaż książki…

Sigrid – Johanne Hildebrandt

Cienka zasłona

Jagoda Wochlik

Johanne Hildebrandt, autorka „Sigrid”, tomu otwierającego „Sagę z Valhalli”, jest felietonistką, dziennikarką, a także jedną z najlepszych współczesnych korespondentek wojennych. „Sigrid” to jej pierwsza powieść wydana w języku polskim. To zarazem jedna z tych pozycji, które pojawiły się na rodzimym rynku, dzięki wzmożonemu zainteresowaniu tematyką wikingów oraz wierzeń nordyckich. Czy rzeczywiście jest warta uwagi?

Sigrid dopiero wkracza w świat dorosłych, gdy dowiaduje się, że ojciec postanowił przeznaczyć ją na żonę dla króla Eryka, który niegdyś kazał podbić jej ziemie. W ataku na osadę zginęła jej matka. Dziewczyna jest przekonana, że bogowie wyznaczyli jej inne zadanie, jednak pod naciskiem ze strony ojca i despotycznej babki zgadza się poślubić władcę. W drodze na dwór męża poznaje jednak młodego wikinga, w którym się zakochuje, a sprawy przybierają niebezpieczny obrót.

Najpierw mnie pocałuj – Lottie Moggach

Dwie kobiety, jedno życie

Jagoda Wochilk

Internet, od momentu swojego powstania w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, przeszedł znaczną ewolucję. Dziś jest dostępny w większości domów na świecie. Co więcej, część z nas przeniosła do Internetu swoje życie. Robimy tam zakupy, poznajemy nowych ludzi, pracujemy. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że ogólnoświatowa sieć niesie ze sobą zarówno ułatwienie pewnych aspektów życia, jak i zagrożenia. Czy Internet może pomóc w popełnieniu samobójstwa? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć w swojej debiutanckiej powieści „Najpierw mnie pocałuj” Lottie Moggach.

Matka Leili umiera na stwardnienie rozsiane. Dwudziestokilkuletnia dziewczyna zostaje sama na świecie. Internet jest jej azylem. To właśnie tam trafia na Czerwoną Pigułkę, forum skupiające domorosłych filozofów i współczesnych myślicieli. Założyciel serwisu proponuje jej, aby pomogła jego przyjaciółce popełnić samobójstwo. Pewnego dnia Tess po prostu znika, natomiast Leila ma przejąć jej życie. Odpowiada za kontakty z rodziną i znajomymi Tess, pisze do nich maile i esemesy, prowadzi konto na Facebooku, tak, by nikt nie domyślił  się, że Tess już nie ma.

Avengers: Dostosuj się lub zgiń – Jonathan Hickman, Salvador Larroca i inni

Dobrzy Avengers, źli Avengers

Maciej Rybicki

„Avengers” pisani przez Jonathana Hickmana zdążyli już udowodnić, że opinia jednej z najbardziej epickich serii w linii Marvel Now! jest w pełni zasłużona. Stworzona przez tego samego autora „Nieskończoność” – flagowy event pierwszej fazy odnowionego uniwersum Domu Pomysłów – rozgrywała się w znacznej części właśnie na kartach komiksów poświęconych Najpotężniejszym Bohaterom Ziemi. Zwykle jednak bywa tak, że po wielkich wydarzeniach bitewny pył opada, a scenarzyści muszą dać swym postaciom nieco oddechu. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Wszystko zaczyna się dwiema znakomitymi scenami. Pierwsza, mająca miejsce w roku 3030, przedstawia wysłanie w przeszłość osoby w znajomo wyglądającym pancerzu. Druga to scena imprezy odbywającej się na dachu Wieży Avengers. Takie zestawienie stanowi świetnie rozłożenie napięcia, stoją one bowiem w opozycji do siebie. Pierwsza nasycona jest narastającymi emocjami, pewnym poczuciem desperacji. Druga przynosi rozluźnienie, odprężenie. Wyraźnie widać, że tak postacie, jak i sam scenarzysta naprawdę potrzebowali oddechu, a te kilka stron znakomicie to oddaje. Punktem wyjścia poważniejszych rozmów w gronie Mścicieli jest jednak konieczność przeformułowania Avengers.
 

Batman Tom 8: Waga superciężka – Scott Snyder, Greg Capullo i inni

Zmiany motorem postępu?

Marek Adamkiewicz

Eksperymentowanie ze znanymi i lubianymi postaciami to miecz obosieczny. Chęć odświeżenia wizerunku danego bohatera może przynieść wiele dobrego, ale  może okazać się dla twórcy strzałem w stopę. Konieczne jest znalezienie złotego środka – trzeba uważać, by nie przedobrzyć w prezentowaniu nowości, ale też nie wolno od nich stronić, ponadto wypada mieć szacunek dla tradycji i historii bohatera. Przed tymi wyzwaniami stanął Scott Snyder w ósmym tomie „Batmana”. Amerykanin wziął na swoje barki dosyć trudne zadanie zaprezentowania nowego człowieka w roli Nietoperza.

Finał „Ostatecznej rozgrywki” pozostawił Gotham City z otwartymi ranami. Z wielkim trudem udało się powstrzymać zagrożenie ze strony Jokera, ale cena, jaką miasto za to zapłaciło, okazała się ogromna. Natura, jak wiadomo, nie znosi próżni – skoro Batman zaginął i nic nie wskazuje na to, by miał pojawić się na scenie ponownie, ktoś inny powinien zająć jego miejsce. Tą osobą jest dawny komisarz policji, James Gordon. Wspomagany potężną technologią, były glina wdziewa strój Zamaskowanego Krzyżowca i, oficjalnie wspomagany przez miasto, rusza walczyć z przestępczością. Nowy heros bardzo szybko przekonuje się, że posada nie należy do najspokojniejszych – w Gotham pojawia się nowy superzłoczyńca, który zdaje się kontrolować większość operujących w mieście gangów. Potyczka z nim będzie wyjątkowo trudna i wymagająca.

Johanne Hildebrandt w Subiektywnie

Johanne Hildebrandt, autorka „Sigrid”, tomu otwierającego „Sagę z Valhalli”, jest felietonistką, dziennikarką, a także jedną z najlepszych współczesnych korespondentek wojennych. „Sigrid” to jej pierwsza powieść wydana w języku polskim. To zarazem jedna z tych pozycji, które pojawiły się na rodzimym rynku, dzięki wzmożonemu zainteresowaniu tematyką wikingów oraz wierzeń nordyckich. Czy rzeczywiście jest warta uwagi?

Jagoda
recenzuje powieść z północy.

Lottie Moggach w Subiektywnie

Internet, od momentu swojego powstania w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, przeszedł znaczną ewolucję. Dziś jest dostępny w większości domów na świecie. Co więcej, część z nas przeniosła do Internetu swoje życie. Robimy tam zakupy, poznajemy nowych ludzi, pracujemy. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że ogólnoświatowa sieć niesie ze sobą zarówno ułatwienie pewnych aspektów życia, jak i zagrożenia. Czy Internet może pomóc w popełnieniu samobójstwa? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć w swojej debiutanckiej powieści „Najpierw mnie pocałuj” Lottie Moggach.

Jagoda
zdradzi, czy autorka zdołała na pytanie odpowiedzieć.

Jonathan Hickman, Salvador Larroca i inni w Subiektywnie

„Avengers” pisani przez Jonathana Hickmana zdążyli już udowodnić, że opinia jednej z najbardziej epickich serii w linii Marvel Now! jest w pełni zasłużona. Stworzona przez tego samego autora „Nieskończoność” – flagowy event pierwszej fazy odnowionego uniwersum Domu Pomysłów – rozgrywała się w znacznej części właśnie na kartach komiksów poświęconych Najpotężniejszym Bohaterom Ziemi. Zwykle jednak bywa tak, że po wielkich wydarzeniach bitewny pył opada, a scenarzyści muszą dać swym postaciom nieco oddechu. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Maciej
przygląda się kolejnemu tomowi przygód Avengers.

Scott Snyder, Greg Capullo i inni w Subiektywnie

Eksperymentowanie ze znanymi i lubianymi postaciami to miecz obosieczny. Chęć odświeżenia wizerunku danego bohatera może przynieść wiele dobrego, ale  może okazać się dla twórcy strzałem w stopę. Konieczne jest znalezienie złotego środka – trzeba uważać, by nie przedobrzyć w prezentowaniu nowości, ale też nie wolno od nich stronić, ponadto wypada mieć szacunek dla tradycji i historii bohatera. Przed tymi wyzwaniami stanął Scott Snyder w ósmym tomie „Batmana”. Amerykanin wziął na swoje barki dosyć trudne zadanie zaprezentowania nowego człowieka w roli Nietoperza.

Marek recenzuje
przygody nowego Batmana.

Zagraniczniak - Rymowisko

Dziś w Rymowisku Córeczka na piątkę, a nawet na dwie piątki, czyli 5x5 Mike'a Jansena.

W Samo Południe. Odsłona CCXCVIII - ogłoszenie wyników

Cztery egzemplarze zbioru opowiadań Dobro złem czyń, ufundowane przez wydawnictwo Genius Creations.
Czterech zwycięzców.
Pytania tylko trzy

I tyleż odpowiedzi:
1. Uniwersalistyka - 42 głosy
W pierwszej wersji pytanie nie dotyczyło konkretnego konkursu, więc za prawidłowe uznajemy również odpowiedzi:
   Algorytm mniejszego zła, Duchy Ziemi Obiecanej, Od nagłej i niespodziewanej - po 40 głosów
2. Jerzy Rostkowski
3. Pochodzi z Francji

Nagrody otrzymują:
Magdalena Dobrzańska, Małgorzata Harasim, Mateusz Majka, Maciej Łabędzki

Gratulujemy
Adresy prosimy przesłać na nasz mail: odpowiedz@szortal.com

Chłopaki Tom 3: Balsam dla duszy – Garth Ennis, Darick Robertson

The Boys are back in town

Marek Adamkiewicz

Trzeci tom „Chłopaków” to bez wątpienia jedna z najbardziej oczekiwanych premier pierwszego kwartału 2017 roku na polskim rynku. Seria zyskała zainteresowanie odbiorcy nieszablonowym podejściem do tematyki superbohaterskiej, umiejętnie łącząc dziką brutalność, szczyptę refleksji i dosadny humor. Dzięki wyczuciu scenarzysty Gartha Ennisa zmieszanie tych składowych dało w efekcie tytuł bezkompromisowy i pasjonujący. Dwa poprzednie tomy zbiorcze ustawiły poprzeczkę wysoko, trzeci nie tylko nie odstaje od nich poziomem, ale w pewnych elementach jest jeszcze lepszy. To potwierdzenie doskonałej formy twórczej tak scenarzysty, jak i rysownika.

„Balsam dla duszy” zawiera dwie osobne opowieści. Pierwsza, tytułowa, traktuje w znacznej mierze o relacji Hughiego i Annie. Nowa członkini Siódemki próbuje dojść do siebie po sposobie, w jaki dołączyła do drużyny . Po tym jak wzięła udział w zbiorowej oralnej orgii, szuka pociechy w kościele, lecz milczenie Boga działa na nią zniechęcająco. Na szczęście w pobliżu jest Hughie, któremu dziewczyna ewidentnie wpadła w oko. W międzyczasie mały Szkot będzie musiał ponownie zmierzyć się z Zielonym Wackiem. Superbohater zmartwychwstał, więc należy ponownie wysłać go, żeby poszedł „pospać z rybkami”. Druga składowa, „Nie ściemniam wam, żołnierzu”, przybliża czytelnikowi korporację Aero-American, stojącą za najbardziej znaczącymi superbohaterami, i kilka niechlubnych szczegółów z jej przeszłości. Poznamy też zasady kruchego zawieszenia broni między Chłopakami a Siódemką i dowiemy się. czy Gwiezdnej vel Annie uda się umocnić swoją pozycję w grupie.

Grzesiuk. Król życia – Bartosz Janiszewski

Niech wiecznie żyje życia król

Adriana Siess

Gdy czytam biografię, jedyne, czego pragnę, to poczuć się jak znajoma głównego bohatera – współuczestniczyć w jego codzienności, poznawać pasje i pragnienia, zmagać się z problemami, analizować wybory. Chcę czuć emocje wielkich ludzi, wejść pod skórę niezwykłych osobowości, popatrzeć na świat oczyma zwycięzców historii. Bywają teksty, które każą zapomnieć o podobnie wydumanych oczekiwaniach. Pojawiają się publikacje ślizgające się na krawędzi czytelniczego zadowolenia. A także książki-rewolucje, po przeczytaniu których czuję się rozdarta. Pusta końcem opowieści i spełniona samym faktem jej poznania. Biografia Grzesiuka bez wątpienia należy właśnie do ostatniej kategorii.

Samą przyjemnością jest już trzymanie tej książki w dłoniach. Solidna, twarda oprawa, estetyczny projekt kolorystyczny okładki, szlachetny papier oraz nieforsująca oka czcionka sprawiają, że nawet pobieżny kontakt z lekturą pozostawia obiecujące wrażenie prawdziwej bibliofilskiej uczty.

Wydawca naprawdę się postarał, ale jeszcze więcej dostaliśmy od autora. Bartosz Janiszewski dokonał pozornie niemożliwego – wskrzesił człowieka. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu, umiejętności sprawnego łączenia faktów, determinacji w zdobywaniu informacji, o których świat miał się nie dowiedzieć i świetnemu warsztatowi pracy autor powołał do życia postać legendarnego barda przedwojennej Warszawy. Stanisław Grzesiuk prezentuje nam się jako coś więcej niż literacka kreacja – on odżywa dla świata, który nareszcie może dostąpić przywileju poznania jednego z najciekawszych polskich artystów (choć on sam z pewnością nie pozwoliłby mi tak o sobie napisać, w końcu był na tej ścieżce jedynie „na skutek przyjemnego zbiegu okoliczności”).

Jonah Hex Tom 4: Tylko zacni umierają młodo – Justin Grey, Jimmy Palmiotti, Phil Noto i inni

Brutalny Dziki Zachód

Marek Adamkiewicz

Jonah Hex, chociaż nienawidzi ludzi, stale się z nimi styka. Paradoks? Nie do końca. Wymusza to jego profesja. Para się on ściganiem (i często też zabijaniem) bandytów za pieniądze – jest znanym na Dzikim Zachodzie łowcą nagród. Jego legendzie sprzyja skuteczność oraz dosyć makabryczny wygląd – koszmarnie zdeformowana twarz. Bohater ma tendencję do pakowania się w kłopoty, z których jednak zazwyczaj wychodzi obronną ręką. Nie inaczej dzieje się w opowieściach wchodzących w skład „Tylko zacni umierają młodo”.

Oszpecony zabijaka kontynuuje swoją podróż po zakamarkach Dzikiego Zachodu. Czasem sam przyjmuje kolejne zlecenia, czasem to okoliczności zmuszają go do działania. W „Teksańskiej forsie” wyrusza w podróż, by odnaleźć zaginionych synów pewnej ważnej persony, a przy okazji rozwiązuje sprawę morderczej burdelmamy. „Czarcia Łapa” opowiada o pościgu za „szlachetnym” złoczyńcą, rozdającym zrabowane dobra potrzebującym. „Wojna trwa” to ciekawe wplecenie w fikcyjną fabułę prawdziwych postaci Edisona i Tesli, z kolei „Ktoś umrze, by inny mógł żyć” dowodzi, że nawet największy wyga potrzebuje czasami pomocy żółtodzioba. Zamykający tom epizod „Święto duchów” wnosi zaś odrobinę diabolicznej fantastyki do przyziemnego świata przedstawionego.

Udław się – Chuck Palahniuk

Jezus na miarę naszych czasów

Marcin Knyszyński

W czwartej powieści Chucka Palahniuka znowu mamy do czynienia z światem, który więzi swych mieszkańców w celach zbudowanych z niewidzialnych, metaforycznych krat. Jednak tym razem po zamknięciu książki czujemy pewnego rodzaju otuchę, opowieść o przemianie uzależnionego od seksu cwaniaka i hochsztaplera ustanawia „Udław się” najbardziej pozytywną powieścią autora jak do tej pory. Jest to też powieść najbardziej klasyczna narracyjnie, co nie znaczy, że Palahniuk zrezygnował ze swojego poszarpanego, teledyskowego stylu. Trochę go po prostu okiełznał.

Victor Mancini miał trudne dzieciństwo. Był to szereg następujących po sobie pobytów w różnych rodzinach zastępczych, przerywany krótki epizodami, w których pojawiała się Ida, jego szalona matka anarchistka. Za każdym razem, gdy wręcz materializowała się z nagła w życiu chłopca, następowała ich szalona eskapada, rozpoczynająca się uprowadzeniem Victora i odjazdem kradzionym samochodem. Ida uciekała przed prawem i policją, ale również przed światem regulacji i sztywnych norm postępowania, czemu dawała wyraz w swych akcjach, takich jak na przykład wypuszczenie zwierząt z ich więzienia w zoo. Dla nich mogła to zrobić, dla syna już nie. Bowiem wyzwolenie człowieka z pęt świata, który narzuca mu sztuczne pozy, wymaga innych środków.

Minęły lata, chłopiec dorósł. Jednak nadal to matka jest w centrum jego życia – Victor musi łożyć na utrzymanie niedołężnej i szczelnie zamkniętej w urojonym świecie rodzicielki. Nie mógłby tego dokonać bez naciągania naiwnych, bogatych ludzi, którzy zgodnie ze starym chińskim porzekadłem stają się odpowiedzialni za czyjeś życie, po tym jak je ocalili. Victor celowo dławi się w restauracjach, zataczając się w kierunku najbardziej bogatego gościa, aby ten go uratował i od tej pory zasilał dobroczynnie fundusz , dzięki któremu jego matka może przebywać w luksusowym domu starców.

Szortal Na Wynos - Kwiecień 2017

Najnowszy, kwietniowy numer Szortalu Na Wynos. W nim moc atrakcji. Wśród tekstów zagranicznych dwa wiersze stałego obcojęzycznego szortalowego autora, Mike Jansena, w tym jeden upamiętniający postać Howarda Phillipsa Lovecrafta. 15 marca minęła osiemdziesiąta rocznica śmierci twórcy Cthulhu. W numerze również inne opowiadanie, w którym można wyczytać ślady inspiracji prozą samotnika z Providence. Mowa o "Mgle" Macieja Szymczaka. A okładka Małgorzaty Lewandowskiej? Czy tak nie mogło wyglądać wymyślone przez Lovecrafta bóstwo na etapie pisklęcia? Na imię ma Wywołaniec.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Piotr Zaremba - Zgliszcza. Opowieści pojałtańskie

Akcja powieści dzieje się w latach 1945-1956. Opowiada o próbie uprawiania polityki na cmentarzu, jakim stała się powojenna Polska. Polityki zmierzającej do powstrzymania rozrostu hydry, jaką był komunizm.

Wydarzenia obserwujemy z perspektywy Stanisława Mikołajczyka, który podjął ryzykowny eksperyment, próbując ograć komunistów metodami parlamentarnymi, ale też z perspektywy żołnierzy wyklętych czy zwykłych ludzi imających się rozmaitych metod i dróg, aby uczynić nasz kraj normalnym i wolnym. Większość bohaterów to postaci autentyczne, obok nich pojawiają się postaci fikcyjne, które jednak często też miały swoje historyczne pierwowzory.

Poza Stanisławem Mikołajczykiem, Stefanem Korbońskim czy Zygmuntem Żuławskim, partyzanckim dowódcą „Orlikiem” (Marianem Bernaciakiem) czy Kazimierzem Pużakiem jako wyraziści uczestnicy zdarzeń występują nasi opresorzy: Władysław Gomułka, Bolesław Bierut, Jakub Berman, Stanisław Radkiewicz, Luna Brystygierowa, oraz osoby uwikłane w rodzący się nowy system, na czele z Józefem Cyrankiewiczem i prof. Stanisławem Grabskim. Akcja rozgrywa się w wielu miejscach Polski – od Warszawy poprzez lasy wokół miasteczka Ryki na pograniczu Mazowsza i Lubelszczyzny aż po Poznań i Dolny Śląsk.

Ta książka to także zarysowana wyrazistymi kreskami panorama ówczesnego społeczeństwa z jego nieprostymi dylematami i wyborami. I hołd złożony Polakom upadającym, cofającym się, ponoszącym klęski, ale usiłującym zachować w strasznych czasach swobodę decyzji i człowieczeństwo.


wyd. Giulia Pivetta, il. Matteo Guarnaccia - Barber

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Andrea de La Barre de Nanteuil - Historia Mademoiselle Oiseau (11 maja 2017)

Pięknie ilustrowana opowieść o przyjaźni, marzeniach, dorastaniu i bajkowej paryskiej modzie.

Aleja Minionych Czasów. Serce Paryża. To tutaj, na ostatnim piętrze starej kamienicy mieszka elegancka i bardzo osobliwa Mademoiselle Oiseau. Ile ma lat? Nie pytajcie, tego nie wie nikt. Prawdę mówiąc, sąsiedzi z rzadka tylko widują ją na balkonie, gdzie wystrojona w perłowy naszyjnik pokazuje się w towarzystwie swoich kotów i ptaszków. Piętro niżej mieszka dziewięcioletnia Isabella, dziewczynka tak zwyczajna, że aż niewidzialna. Tak, nikt jej nie dostrzega, nikt z nią nie rozmawia, nie chce się z nią bawić. Pewnego dnia po powrocie ze szkoły Isabella naciska zły guzik windy i przez pomyłkę wjeżdża do mieszkania panny Oiseau… Tak zaczyna się historia pewnej niezwykłej, pełnej magii i przygód, przyjaźni.

Lovisa Burfitt
(ur. 1973) – jedna z najzdolniejszych współczesnych skandynawskich ilustratorek. Absolwentka Szkoły Mody Beckmana oraz Królewskiego Instytutu Sztuki w Sztokholmie. Po studiach zamieszkała w Paryżu, gdzie rozwinęła karierę jako projektantka mody i ilustratorka. Obecnie mieszka w Aix-en-Provence.

Króciak

Szortownia wzbogaciła się właśnie o tekst szortalowej debiutantki. Opowiadanie Anny Musiałowicz ugodzi czytelnika Prosto w serce.

Garth Ennis i Darick Robertson w Subiektywnie

Trzeci tom „Chłopaków” to bez wątpienia jedna z najbardziej oczekiwanych premier pierwszego kwartału 2017 roku na polskim rynku. Seria zyskała zainteresowanie odbiorcy nieszablonowym podejściem do tematyki superbohaterskiej, umiejętnie łącząc dziką brutalność, szczyptę refleksji i dosadny humor. Dzięki wyczuciu scenarzysty Gartha Ennisa zmieszanie tych składowych dało w efekcie tytuł bezkompromisowy i pasjonujący. Dwa poprzednie tomy zbiorcze ustawiły poprzeczkę wysoko, trzeci nie tylko nie odstaje od nich poziomem, ale w pewnych elementach jest jeszcze lepszy. To potwierdzenie doskonałej formy twórczej tak scenarzysty, jak i rysownika.

Marek
recenzuje trzeci tom Chłopaków.

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Sophie Daull - Camille, moja ptaszyna

Nie możesz zabronić ptakom smutku, by latały nad twoją głową, ale możesz zabronić im, by uwiły gniazdo w twoich włosach.

Sophie Daull, napisała przejmującą książkę, która jest pożegnaniem z jedynym dzieckiem. Camille odeszła nagle w wigilię Bożego Narodzenia po czterech dniach niespodziewanej gorączki. Pisała, żeby nie zapomnieć Camille, jej „szczerego, prostego, jasnego” spojrzenia, chwil bliskości, wspólnego śmiechu, kłótni. Pisała, żeby utrzymać się na powierzchni, żeby każdego dnia przeżyć jeszcze kilka godzin w towarzystwie dziecka, które odeszło. Wspomnienia Sophie nie są jednak lamentem matki pogrążonej w żałobie. Humor przeplata się w tu ze smutkiem i bardziej niż grobowiec przypomina „rozległy taras, z którego ja i Camille możemy jeszcze, razem, radosne, przyglądać się światu”.

Sophie Daull, francuska aktorka teatralna. Camille, moja ptaszyna to jej debiut. Kolejną książkę La suture (Szew, 2016) – napisała o swojej matce, zmarłej w tragicznych okolicznościach w 1985 roku.


Joris Luyendijk - Wśród rekinów. Cała prawda o świecie finansów

Czy świat finansów jest bombą zegarową nadal tykającą w naszym społeczeństwie?

Gdy 15 września 2008 roku upada amerykański bank Lehman Brothers, świat rozpada się na kawałki. Bankierzy z londyńskiego City chomikują żywność, wymieniają pieniądze na złoto i przygotowują ewakuację swoich dzieci na wieś. Joris Luyendijk na dwa lata zanurza się w krainie finansów. Początkowo wie o niej tyle, co przeciętny obywatel, czyli prawie nic. Krok po kroku, z narażeniem własnej posady pracujący w finansach ludzie ujawniają mu rządzące tam mechanizmy.

Nowości wydawnictwa Filia

Jennifer L. Armentrout - Co przyniesie wieczność

Dla niektórych cisza jest bronią, ale Mallory „Myszce” Dodge służy ona jako pancerz ochronny. W dzieciństwie nauczyła się, że lepiej jest zachować milczenie. I choć minęły już cztery lata od kiedy jej koszmar się skończył, dziewczyna zaczyna się martwić, że strach będzie ją paraliżował do końca życia.
Teraz, po latach indywidualnego nauczania pod troskliwym okiem przybranych rodziców, Mallory musi się zmierzyć z nowym wyzwaniem – ostatnią klasą w publicznej szkole średniej. Żaden ze scenariuszy, które sobie stworzyła, nie zakładał, że pierwszego dnia nauki wpadnie na Ridera Starka, niewidzianego od lat przyjaciela i opiekuna.
Dziewczyna uświadamia sobie, że ich więź przetrwała. Okazuje się jednak, że nie tylko Mallory zmaga się z demonami przeszłości. Widząc, że życie wymyka się Riderowi spod kontroli, staje ona w obliczu wyboru pomiędzy dalszym milczeniem, a walką o kogoś, kogo kocha, o życie, jakiego pragnie, i prawdę, która musi zostać ujawniona.


Robert Bryndza - Nocny stalker

Jeśli on cię obserwuje, jesteś już martwy…

Pod koniec parnego lata detektyw Erika Foster zostaje wezwana na miejsce zbrodni. Ofiarę znaleziono w łóżku. Zamordowanego mężczyznę związano, po czym uduszono plastikową torbą.

Kilka dni później policja znajduje kolejne zwłoki. Okoliczności są dokładnie te same. Erika i jej zespół próbują dociec do prawdy i trafiają na trop doskonale przemyślanych działań seryjnego mordercy, który cierpliwie śledzi swoje ofiary i wybiera idealny moment, by uderzyć.

Wszystkie ofiary to samotni mężczyźni, którzy bardzo cenią sobie prywatność. Dlaczego przeszłość tych wszystkich osób jest owiana tajemnicą? I co ich łączy z mordercą?

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Magdalena Knedler - Nic oprócz śmierci

ŚMIERĆ TO DOPIERO POCZĄTEK

Cmentarz Centralny w Wiedniu – jedna z największych nekropolii w Europie. Tu przecinają się ścieżki artystów, intelektualistów oraz komisarz Anny Lindholm.

Tajemnicza kobieta prosi Annę o pomoc. W pracowni rzeźbiarskiej jej wnuka odnaleziono ciało modelki. Ofiara na tle szkarłatnej plamy krwi przypomina przepiękną rzeźbę… Wydaje się, że to artysta uśmiercił swoją muzę. Czy w gąszczu wskazówek uda się wyłuskać te, które powiodą do sprawcy? Poszukiwania stają się coraz trudniejsze, a śmierć czai się wszędzie…

Ostatnie śledztwo komisarz Anny Lindholm rozegra się w mieście, którego mieszkańcy zwykli mawiać „jeżeli miłość jest Francuzką, to śmierć musi być wiedeńczykiem”.


Peadar Ó Guilin - The Call. Wezwanie


Co byś zrobił mając tylko chwilę, żeby uratować swoje życie, a zegar już zaczął odliczanie?

Trzy minuty
Nessa, Megan i Anto wiedzą, że pewnego dnia znajdą się w przerażającej krainie, do której zostaną Wezwani.​

Dwie minuty
Na nieznanym terenie ruszą za nimi bezwzględni łowcy, którzy zrobią wszystko, by ich dopaść i zabić.

Minuta
A Nessa nie może biegać. Czy mimo poraż​enia nóg ma szansę na przeżycie, kiedy przyjdzie pora jej Wezwania?

Czas ucieka…


Patrycja Gryciuk - Trzy godziny ciszy

Przez trzy godziny ciszy można wyjaśnić sobie tyle, co przez tygodnie rozmów, a wysyłając pusty list, wyrazić więcej niż za pomocą tysięcy słów.

Nowości wydawnictwa Mag

Brent Weeks - Czarny Pryzmat

To on ma władzę, siłę i bogactwo, ale zapłaci za to własnym życiem.
Gavin Guile jest Pryzmatem, najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Jest cesarzem i najwyższym kapłanem; tylko dzięki jego mocy, sprytowi i urokowi osobistemu możliwe jest utrzymanie kruchego pokoju. Niestety, Pryzmaci nie żyją długo i Guile dokładnie wie, ile mu jeszcze zostało: pięć lat, żeby zrealizować pięć niemożliwych celów. Nagle jednak dowiaduje się, że ma syna, który urodził się w odległym królestwie po wojnie, dzięki której Gavin zdobył władzę. Teraz musi zdecydować, jaką cenę jest gotów zapłacić, żeby utrzymać w tajemnicy sekret, który może zniszczyć świat.


Brent Weeks - Krwawe zwierciadło


Z Siedmiu Satrapii zostały już tylko cztery, a i one są o krok od ugięcia się przed wojskami Białego Króla.
Gavin Guile – niegdyś cesarz, Pryzmat i galernik, człowiek, który mógł zapobiec wojnie, jest teraz zagubionym i okaleczonym więźniem w więzieniu, które stworzył własnymi rękami dla magicznego geniusza. Tyle że on sam całkowicie utracił magię. Co gorsza, być może nie znajduje się w tym więzieniu sam.
Kip Guile dokona ostatniej, desperackiej próby powstrzymania rosnącej hordy Białego Króla. Karris Białodąb stara się poskładać w całość rozpadające się cesarstwo, a pomaga jej w tym jedynie śmiertelnie niebezpieczny i być może zdradziecki teść, Andross Guile.
Tymczasem Teia znajduje nowe, znacznie mroczniejsze zastosowanie dla swoich talentów, a cena tego odkrycia może okazać się dla niej zbyt wielka do udźwignięcia.
Razem będą walczyć, aby skażone cesarstwo nie stało się czymś o wiele gorszym.


Lauren Kate - Upadli

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Jodi Picoult - Małe wielkie rzeczy

#1 na liście bestsellerów „New York Timesa”. Jodi Picoult  zachwyca czytelników wciągającą powieścią na temat jednego z najważniejszych problemów etycznych naszych czasów. Uprzedzenia rasowe, przywileje, władza – to jedynie część kwestii, które porusza i przedstawia w wymiarze dotąd niespotykanym.

Kiedy po rutynowym zabiegu umiera noworodek, ojciec dziecka oskarża o morderstwo afroamerykańską pielęgniarkę. Ani ona, ani jej prawniczka, ani ojciec zmarłego chłopczyka nie mają pojęcia, że ta śmierć odmieni ich życie w sposób, którego żadne z nich nie było w stanie przewidzieć.
W „Małych wielkich rzeczach” Picoult opowiada o władzy i uprzedzeniach, o tym, co nas dzieli i łączy. To powieść o objawieniach, które przychodzą z niespodziewanej strony. Jodi Picoult bierze na warsztat uprzedzenia rasowe, przywileje, sprawiedliwość oraz współczucie – i swoim zwyczajem nie podsuwa łatwych odpowiedzi. Z wnikliwością, szczerością i empatią maluje obraz rzeczywistości, z którą mamy do czynienia na co dzień i której często nie przyjmujemy do wiadomości. „Małe wielkie rzeczy” to kawał dobrej literatury spod pióra autorki, która zna się na swoim fachu.

Jodi Picoult (ur. 1966) – studiowała nauki humanistyczne na Uniwersytecie Princeton i pedagogikę na Uniwersytecie Harvarda. W 2003 roku otrzymała nagrodę New England Book za całokształt twórczości. Jest autorką osiemnastu powieści, m.in.: „Bez mojej zgody”, „Zagubiona przeszłość”, „Świadectwo prawdy” , „Jesień cudów” i „Krucha jak lód”. Łączny nakład jej książek na świecie (w ponad 40 krajach) to 7 milionów egzemplarzy. Powieści Jodi Picoult przetłumaczono dotychczas na 30 języków.

Nowości wydawnictwa Rebis

Linda Nagata - Ciężkie próby

DRUGI TOM DOKONAŁEJ TRYLOGII SCIENCE FICTION.
Fascynujący obraz wojen w bliskiej przyszłości, w których nanotechnologia i sztuczne inteligencje decydują o losach żołnierzy, bitew i konfliktów.
„Ani kroku wstecz, tylko naprzód”.

Porucznik James Shelley i jego Oddział Apokalipsy walczyli o sprawiedliwość, kiedy przeprowadzili nieoficjalną misję o kryptonimie „Brzask”. Po powrocie do Ameryki stają przed sądem wojskowym. Pragną ujawnić korupcję wśród elit politycznych i biznesowych, ale nie jest to takie proste. W kraju, który wciąż dochodzi do siebie po nuklearnym zamachu terrorystycznym z Dnia Komy, sala sądowa staje się kolejnym polem bitwy.

Kiedy społeczeństwo obiegają wieści o tajemniczej zbuntowanej sztucznej inteligencji zwanej Czerwienią, narasta nowa fala przemocy, a Shelley znowu znajduje się w samym centrum wydarzeń. Nękany przez wrogów postanawia działać. Czy jednak sam podejmuje decyzje, czy manipuluje nim Czerwień? I czy ma to jakieś znaczenie, kiedy miliony ludzi mogą zginąć w wojnie jądrowej?

Linda Nagata (ur. 1960 r.) od dziesiątego roku życia mieszka na Hawajach. Jest czołową przedstawicielką nanopunku, opisującego połączenie zaawansowanej nanotechnologii z ludzkim mózgiem. W 1995 roku opublikowała rewelacyjną powieść Struktor Bohra, za którą otrzymała nagrodę Locusa za najlepszy debiut, a w 2000 roku odebrała Nebulę za opowiadanie Boginie. Napisała kilkanaście powieści oraz wiele opowiadań science fiction i fantasy. Czerwień. Misja „Brzask” – pierwszy tom trylogii z gatunku militarnej SF – otrzymała nominację do nagrody Nebula i nagrody Johna W. Campbella.


Stanisław M. Jankowski - Dawaj czasy!

Nowości wydawnictwa Rebis

Kevin Hearne - Na psa urok

Pierwsza księga trzytomowej serii o Atticusie O'Sullivanie, ostatnim druidzie i najśmieszniejszym bohaterze urban fantasy od czasów Harry'ego Dresdena Jima Butchera!

Atticus O’Sullivan to gwiazda rockowa wśród magików – ten przystojny Irlandczyk to tak naprawdę ostatni z druidów. Polegając na swych nadprzyrodzonych mocach, wrodzonym sprycie i uroku osobistym, już od dwóch tysięcy lat ucieka przed pewnym celtyckim bogiem. Kiedy jednak w sennym miasteczku Tempe w Arizonie, gdzie się ostatnio zaszył, pojawia się ponętna bogini śmierci Morrigan, jako forpoczta celtyckiego panteonu, Atticus nie ma złudzeń – zanosi się na poważne kłopoty…

Na psa urok to pierwszy tom cyklu urban fantasy. Hearne wypełnia ten świat barwnymi postaciami. Jest tu gadający wilczarz irlandzki i wataha wilkołaków-wikingów, i piękna barmanka opętana przez hinduską boginię, wampir-prawnik i… polskie wiedźmy, którym udało się umknąć nazistom. Szalona mieszanka mitów i współczesności, bohater obdadrzony ciętym dowcipem, niespodziewane zwroty akcji – to dość, by rozchichotany czytelnik przeczytał powieść jednym tchem.

Kevin Hearne urodził się w Arizonie. Uczy angielskiego, a kiedy nie sprawdza stosów prac domowych i nie pisze powieści, hoduje bazylię i maluje pejzaże z córką. Ponadto lubi urządzać piesze wycieczki, czytać komiksy i mieszkać sobie z rodziną w tycim, acz przytulnym domku.


Ina Rybarczyk - Łowcy smaków


Roślinna kuchnia bez glutenu i rafinowanego cukru

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Andrzej Zieliński - Skandaliści w koronach (audiobook CD)

Naginanie historii do aktualnych potrzeb ma w Polsce długą tradycję. Naszych królów idealizowali wszyscy najwięksi kronikarze, łącznie z Gallem Anonimem, Wincentym Kadłubkiem czy Janem Długoszem, a w czasach gdy traciliśmy niepodległość, ku pokrzepieniu serc, nieodmiennie przywoływano dawnych dzielnych władców i ich wielkie czyny. Nawet w podręcznikach historii poprawiono wizerunki królów Polski, wstydliwie kryjąc za zasłoną milczenia wszystko, co mogłoby im zaszkodzić.

W swojej książce „Skandaliści w koronach” Andrzej Zieliński zrywa właśnie kilka takich zasłon, pokazując, że obok czynów, którymi nasi władcy słusznie mogli się szczycić, było i wiele takich, których nie można nazwać inaczej jak skandalem, głupotą czy zbrodnią. Wydobywając je z zapomnienia, autor stara się skłonić czytelników do refleksji, a niekiedy zupełnego przewartościowania poglądów na nasze dzieje.

Andrzej Zieliński - dziennikarz i historyk, autor licznych książek, poświęconych zagadkowym epizodom historii Polski, w tym bestselleru „Sarmaci, katolicy, zwycięzcy”.


Czyta: Andrzej Hausner
Długość nagrania: 6 godz. 2 min.
Nośnik: CD mp3


Fragment audiobooka (posłuchaj)


Orson Scott Card - Zaginione wrota (audiobook CD)

Nowości wydawnictwa Albatros

Donato Carrisi - Łowca cieni

MROCZNE SEKRETY WIECZNEGO MIASTA W NOWEJ POWIEŚCI NAJPOPULARNIEJSZEGO WŁOSKIEGO AUTORA THRILLERÓW
 
Paenitentiaria Apostolica, zwana także Trybunałem Dusz.
Watykańska instytucja, której działalność –
oficjalnie zakazana – jest tylko częściowo związana
z celem, do jakiego powołano ją w średniowieczu:
odpuszczaniem „grzechów śmiertelnych”.
Jej archiwum, istniejące wbrew regule tajemnicy spowiedzi,
dowodzi jednego:
DOBRO JEST WYJĄTKIEM, ZŁO – REGUŁĄ.
 
Penitencjariusz Marcus, działając w imieniu Paenitentiaria Apostolica, wykorzystuje swój niezwykły talent – a może przekleństwo – do rozpoznawania anomalii. Od roku poszukuje zabójcy zakonnicy, której poćwiartowane zwłoki znaleziono w watykańskich ogrodach. Ma przy tym nieodparte wrażenie, że kościelni hierarchowie coś przed nim ukrywają.
 
Tymczasem w Rzymie grasuje zabójca polujący na młode pary. Jego brutalność mobilizuje nie tylko włoskie władze, lecz również Watykan, który zleca śledztwo Marcusowi. Wraz z Sandrą Vegą, policyjną fotografką, penitencjariusz tropi anomalie, by schwytać mordercę, zanim zginą kolejni ludzie.
 
Najbardziej przerażające jest to, że sprawca – który poprzez serię zabójstw najwyraźniej chce opowiedzieć jakąś historię – ma swoich „fanów”. Ludzi pomagających mu nawet za cenę własnego życia.
 
Nowy sensacyjny thriller autora bestsellerowego „Zaklinacza” oraz „Trybunału dusz”. Carrisi w tej powieści doskonale uchwycił nie tylko wspaniałą atmosferę i piękno Rzymu, lecz także zdołał ukazać mroczne i pilnie strzeżone sekrety stolicy Włoch.


Peter James - Ludzie doskonali

Nowości wydawnictwa Albatros

Ian McEwan - W skorupce orzecha

Opowiedziana z niezwykłej perspektywy „W skorupce orzecha” jest klasyczną opowieścią o zbrodni i zdradzie autorstwa jednego z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich powieściopisarzy, autora m.in. „Pokuty”, „Słodkiej przynęty” czy na „Na plaży w Chesil”.
 
Historia stara jak świat, opowiedziana na nowo, w niecodzienny sposób.

Tajemniczy narrator, ukryty w sekretnym miejscu, niedostępnym dla oczu i uszu, jest jednocześnie świadkiem i mimowolnym uczestnikiem spisku. Jeśli knowania się powiodą, zostanie prawdopodobnie uznany za jednego z winnych tej zbrodni. Jeśli zaś w ich następstwie utraci być może najbliższą mu na świecie osobę, sam w pewnym sensie stanie się ofiarą tego morderczego podstępu.

Zajrzyjcie zatem do środka i pozwólcie, by dramat rozegrał się na waszych oczach.

W Londynie trwa właśnie upalne lato. Mieszkańcy wiekowej kamienicy, nie żałując sobie wybornego wina, roją w jej chłodnych murach o sukcesie zbrodniczego planu.


Valentin Musso - Krąg niewinnych

Południe Francji, Cauterets, departament Hautes-Pyrénées. Vincent dowiaduje się, że zmasakrowane ciało jego brata, który zniknął dwa dni wcześniej, właśnie zostało znalezione w pobliżu górskiego szlaku w Pirenejach. Jest przerażony i wstrząśnięty: kto i dlaczego doprowadził do śmierci Raphaëla? Z Camille, byłą partnerką brata, podejmuje własne, prywatne śledztwo i wkrótce odkrywa pilnie strzeżoną przez brata tajemnicę: okazuje się, że Raphaël miał żonę i dziecko. Gdzie oni są i jak do nich dotrzeć? Czy im również grozi niebezpieczeństwo?
 

Nowość wydawnictwa Galeria Książki

Erika Johansen - Losy Tearlingu

EMOCJONUJĄCE ZAKOŃCZENIE BESTSELLEROWEJ TRYLOGII


W niespełna rok Kelsea Glynn z niedoświadczonej nastolatki zmieniła się w potężną władczynię. Jako królowa Tearlingu zyskała uznanie, a dzięki uporowi, wizjonerstwu i zdolnościom przywódczym dokonała ważnych zmian w królestwie. Za cel obrała wyeliminowanie korupcji i przywrócenie rządów sprawiedliwości, przez co przysporzyła sobie wielu wrogów – jest wśród nich niegodziwa Szkarłatna Królowa, jej najbardziej zaciekła rywalka, która wprowadziła swoją armię do Tearlingu.

Kelsea postanowiła uchronić swój lud przed niszczycielskim najazdem i zrobiła coś niebywałego – oddała w ręce wroga i siebie, i swoje magiczne szafiry, a na regenta Tearlingu powołała Buławę, zaufanego przywódcę Straży Królowej. Ale Buława nie spocznie, dopóki wraz ze swoimi ludźmi nie uwolni władczyni, która została uwięziona w Mortmesne.
Teraz, gdy rozpoczyna się pełna napięcia ostateczna rozgrywka, w końcu poznamy losy królowej Kelsea oraz całego Tearlingu.

Książka w oprawie broszurowej oraz twardej

Nowość wydawnictwa Insignis

Jon Ronson - #WstydźSię!

Nowa książka obecnego od wielu lat na listach bestsellerów Jona Ronsona – wciągająca i błyskotliwa opowieść o jednej z najbardziej niedocenianych sił rządzących światem: o wstydzie.

Przez ostatnie trzy lata Jon Ronson podróżował po świecie, spotykając się z ludźmi, którzy zostali publicznie napiętnowani. Ludźmi takimi jak my. Ludźmi, którzy opublikowali w mediach społecznościowych kiepski żart albo popełnili jakiś błąd, wykonując swoją pracę. A kiedy ich występek został ujawniony, wściekły tłum rzucił im się do gardeł – byli wyszydzani, odsądzani od czci i wiary, czasem nawet zwalniani z pracy.

Dzięki internetowi publiczne zawstydzanie przeżywa dziś renesans. Jesteśmy świadkami demokratyzacji sprawiedliwości. Milcząca większość w końcu doszła do głosu. Jak to wykorzystujemy? Jesteśmy bezlitośni w wytykaniu cudzych błędów. Tworzymy definicje normalności, rujnując życie tych, którzy nie spełniają naszych kryteriów. Używamy wstydu jako formy społecznej kontroli.

#WstydźSię! to książka poruszająca, a jednocześnie przesiąknięta typowym dla Jona Ronsona poczuciem humoru. Szczerze i wprost opowiada o naszym współczesnym życiu, uświadamiając nam, jak przerażającą rolę odgrywamy w zbierającej coraz większe żniwo wojnie wypowiedzianej ludzkim słabościom.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Olga Tokarczuk - Prowadź swój pług przez kości umarłych

Thriller moralny z kryminalną zagadką. Powieść zekranizowana przez Agnieszkę Holland w filmie POKOT.

W oddalonej od reszty świata górskiej osadzie w pięknej Kotlinie Kłodzkiej mieszka ze swoimi psami Janina Duszejko – nieco ekscentryczna starsza pani, miłośniczka astrologii, która w wolnych chwilach dogląda domów nieobecnych sąsiadów i tłumaczy poezję Williama Blake’a.

Niespodziewanie przez tę spokojną okolicę przetacza się fala morderstw, których ofiarą padają miejscowi myśliwi. Czy to możliwe, by to zwierzęta – jak sugeruje Duszejko – zaczęły czyhać na życie swych oprawców? Wszak Blake pisał: „Błąkająca się Sarna po lesie / Ludzkiej Duszy niepokój niesie”…

Audiobook w interpretacji Agaty Kuleszy.


Peggy Parish - Amelia Bedelia i przyjęcie niespodzianka


Trzeci tom przygód szalonej gosposi w tłumaczeniu Wojciecha Manna

Mówi się, że do trzech razy sztuka. Czy tym razem państwo Rogers zwrócą uwagę na słowa?
Pani Rogers wraz z koleżankami będzie oblewać zaręczyny panny Almy. Oblewać? Ale jak to?! Przecież prezenty zmokną!
Przygotowanie ciętych kwiatów na stół i obłożenie świeżych ryb lodem to tylko część obowiązków Amelii przed wielkim przyjęciem. Tym razem ma też pomocnika – kuzyna Alcolu – a przecież co dwie głowy to nie jedna! Na pewno wszystko pójdzie zgodnie z ich oczekiwaniami. Tylko czy tak samo myśli pani Rogers?...

Nowości wydawnictwa Czarne

Zygmunt Haupt - Baskijski diabeł

Wydanie krytyczne pod redakcją prof. Aleksandra Madydy.

Zygmunt Haupt to jeden z „wielkich nieodkrytych” polskich pisarzy XX wieku.

Styl Haupta jest natychmiast rozpoznawalny: rządzi nim wędrówka skojarzeń, kontrapunkt nastrojów i perspektyw widzenia świata. Pisarz opowiada o własnym dzieciństwie widzianym z perspektywy dorosłości – i zdarzeniach wieku dojrzałego, w których umie zachować bezpośredniość i świeżość postrzegania dziecka; kreśli portrety przyjaciół i członków rodziny, ale też ludzi spotkanych przypadkowo. Opowiada o zwyczajach małych społeczności wołyńskich: polskich i ukraińskich chłopów, Żydów, małomiasteczkowej inteligencji, właścicieli ziemskich i żołnierzy, przywołuje widziane malarskim okiem obrazy natury i kreślone w świetnym, perspektywicznym skrócie scenki rodzajowe, ale przede wszystkim zatrzymuje wzrok na postaciach, które go intrygują i poruszają – na ludziach zakochanych, walczących, ludziach u początku i u kresu życia. Wbrew zatem pozornej nieistotności tego, co w tych opowieściach pokazane, Haupta – erudytę i filozofa – interesują tematy najpoważniejsze, zaduma nad egzystencją człowieka: próbuje narysować kształt ludzkiego życia, splot różnych losów, wpatruje się w ich niejasną symbolikę, poszukując sensu.
prof. Jerzy Jarzębski

Splot myśli i rzeczy w prozie Zygmunta Haupta tworzy tkaninę tak gęstą, że władze rozumu stają się bezsilne i w dodatku najzupełniej zbędne. […] Pyszna pogańskość tego pisarstwa polega na tym, że przepadają w nim rozróżnienia. Wyobrażone i wyrażone splata się w materii języka, który, śmiem twierdzić, nie ma sobie równego w polskiej literaturze XX wieku.

Andrzej Stasiuk, fragment przedmowy

Nowość wydawnictwa Czarne

Misha Glenny - Nemezis. O człowieku z faweli i bitwie o Rio (Audiobook)

Czas trwania: 9 godzin 45 minut
Czyta: Andrzej Hausner


W jaki sposób ciężko pracujący młody ojciec Antônio Francisco Bonfim Lopes stał się królem Rocinhi – największej faweli w Rio, głową kartelu narkotykowego i jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców w Brazylii, znanym jako Nem?

Nemezis to opowieść o człowieku, który w bezwzględnym brazylijskim półświatku próbował walczyć o sprawiedliwość. Okrucieństwo i twarde zasady zmusiły go jednak do wejścia w świat skorumpowanej policji, bogatych narkomanów, zakłamanych polityków i narkotykowych bossów.

Rozłożyste lasy deszczowe i więzienia o zaostrzonym rygorze. Brudne slumsy i lśniące centra handlowe –Nemezis jest pełnym kontrastów opisem walki z korupcją, przemocą, narkobiznesem i biedą, czyli z wszystkim tym, z czym mierzył się Nem, walcząc o przyszłość swojego kraju.

Nowość wydawnictwa Videograf

Przemysław Słowiński - Żołnierze Wyklęci. Sześciu z tysięcy

Żołnierze Wyklęci, zwani też Żołnierzami Niezłomnymi bądź Żołnierzami II Konspiracji – wierni Ojczyźnie do końca, samotni w swej ostatniej walce. Walce już nie tyle o zwycięstwo, lecz przede wszystkim o honor. Dla tych, którzy zbrojnie opierali się sowietyzacji Polski, wojna nie skończyła się w 1945 roku. Nie godzili się na ustalony siłą porządek. W odróżnieniu od tej części społeczeństwa, która uznała narzuconą odgórnie przez Stalina "władzę ludową", oni – wyklęci przez komunistyczny system – nie złożyli broni. Wybrali krętą drogę przez lasy. Jeszcze raz wrócili tam, by bronić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami, tym razem ze strony UB, MO i NKWD. Wielokrotnie dowodzili swego bohaterstwa. Wolnej Polski już nie było, ale pozostała nadzieja. Ona zawsze umiera ostatnia... Traktowana z najwyższą pogardą, skazana na zapomnienie, opluwana przez lata (przez wielu do dziś) podziemna armia powróciła! Z bezimiennych dołów, z ubeckich katowni, z mroku zapomnienia. Trudno z nią walczyć przy pomocy współczesnego arsenału socjotechniki – propagandy, rechotu czy relatywizacji. To dlatego jest tak groźna dla współczesnych władców dusz. Przybyła z innego świata. I wygrywa tę walkę. Bez jednego wystrzału.

Nowość wydawnictwa Warbook

Vladimir Wolff - Minuta przed północą

Dwadzieścia lat po nuklearnej wojnie populacja Berlina liczy niespełna 30 tysięcy osób. Podzielona na frakcje, żyje w ciągłym napięciu i strachu przed mutantami, odmieńcami, canidami i innymi kreaturami…
Czy atomowy konflikt rzeczywiście unicestwił dotychczasowy świat? Czy komuś jeszcze zależy na przetrwaniu ludzkości?
Grupa stalkerów ledwie rozprawiła się z podziemnymi zagrożeniami, a już musi stawić czoła nowemu wrogowi, który nadciąga z nieoczekiwanej strony.
Pora zmierzyć się z makabryczną prawdą...

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Patricia Briggs - Więzy krwi Tom 2

Po rozwiązaniu problemów stada wilkołaków Mercedes Thompson ma nadzieję na chwilę spokoju. Chciałaby tylko skończyć renowację samochodu, który stoi w jej warsztacie, zarobić na tym trochę gotówki i chociaż przez chwilę pożyć jak człowiek.
Na swoje nieszczęście Mercedes po pierwsze nie jest człowiekiem, po drugie nie lubi mieć niespłaconych długów, a po trzecie bardzo dba o swoich przyjaciół. Zatem gdy towarzysz, któremu jest winna przysługę prosi w środku nocy o pomoc, dziewczyna bez wahania staje przy jego boku. Być może przemyślałaby to dwa razy, gdyby miała pojęcie z czym przyjdzie jej się zmierzyć.
Ale ostatecznie jej przeciwnik też jeszcze nie wie, jak zawziętej, twardej i zdeterminowanej zmiennokształtnej nadepnął na kojocią łapę.

Nowość wydawnictwa Nowa Proza

Young William Paul - Ewa

Autor bestsellera Chata przedstawia nową porywającą powieść, która stanie się jedną z najszerzej omawianych książek dekady.

Kiedy na brzeg wyspy położonej pomiędzy naszym a następnym światem fale wyrzucają kontener, Jan Zbieracz znajduje w nim młodą kobietę – poobijaną, zmarzniętą i ledwie żywą. Z pomocą Uzdrowicieli i Uczonych Jan nadzoruje jej powrót do zdrowia i wkrótce odkrywa, że dzieli ona kod genetyczny z każdą znaną ludzką rasą. Nikt nie domyśla się, co będzie oznaczało jej przetrwanie…
Nikt poza Ewą, Matką Żyjących, która nazywa ją „córką” i zaprasza do poznania prawdy o jej losach – a zarazem prawdy o nas wszystkich.
Ewa to śmiała i bezprecedensowa próba zgłębienia historii o Stworzeniu, wierna źródłowym tekstom oraz wynikom wielowiekowych badań, a jednak pełna zapierających dech w piersi odkryć, które kwestionują tradycyjne wierzenia dotyczące tego, kim jesteśmy i jak zostaliśmy powołani do istnienia. Tak jak
Chata pozwoliła czytelnikom odkryć osobistą relację z Bogiem, tak Ewa przyniesie nam wyzwolenie od błędnych interpretacji, które zatruwają międzyludzkie relacje od czasów Edenu.

Festiwal Fantastyki Cytadela

Festiwal Fantastyki Cytadela (26-28 Maja 2017)

Fani fantastyki zapewne już wiedzą i ten termin dawno sobie zarezerwowali, ale nie trzeba być miłośnikiem „Metra 2033”, „Mad Maxa”, ani nawet wierzyć w Swarożyca, aby doskonale bawić się w ostatni weekend maja w Modlinie na Festiwalu Cytadela.

Impreza zapowiada się na największe w kraju spotkanie fanów fantastyki, ale nie tylko. Organizatorzy zadbali, aby doskonale bawili się tu wszyscy.

W zróżnicowanych tematycznie strefach (literackiej, gier, popularno-naukowej, dziecięcej „Szkrabstrefie” i wielu, wielu innych) każdy znajdzie coś dla siebie. Bogaty program imprezy zapewni rozrywkę każdemu niezależnie od wieku.

Na Cytadelę przybędą na przykład najlepsi cosplayerzy, czyli osoby, które przebierają się za postacie z filmów, książek i gier, dzięki czemu spotkać będzie można między innymi Dartha Vadera i szturmowców z Gwiezdnych Wojen, postacie rodem z Mad Maxa, a nawet prasłowiańskich bogów i wojów z pradziejów Polski.

Znakomicie odnajdą się na imprezie miłośnicy dobrych książek – głównym partnerem tegorocznego „Bloku literackiego” będzie Fabryka Słów – wiodące w Polsce wydawnictwo science-fiction, dzięki czemu porozmawiać będzie można z wieloma autorami bestsellerów, otrzymać autograf oraz kupić nowości wydawnicze. Obok książek nie zabraknie też oczywiście komiksów, w tym mangi.

Wiele atrakcji czeka na fanów rozgrywek – zarówno gier wideo, jak i planszowych, karcianych, bitewnych, RPG i LARP. Najnowsze produkty, stanowiska do gier, a przede wszystkim gwarantowani partnerzy do rozgrywki czekać będą na gości Cytadeli.

Również fani filmów i seriali nie będą narzekać na brak atrakcji. – w specjalnie przygotowanej strefie zobaczyć będzie można zapowiedzi nowości, porozmawiać z twórcami, a nawet ustalić o ile cali przeciętny krasnolud wyższy był od hobbita.

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

Colson Whitehead - Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki (14 czerwca 2017)

Cora jest niewolnicą w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia. Jej życie nie jest łatwe, a będzie jeszcze gorzej, bo lada moment z dziecka stanie się kobietą. Kiedy Ceasar, najnowszy nabytek z Wirginii, opowiada jej o podziemnej kolei, oboje decydują się zaryzykować ucieczkę. Po piętach depcze im pościg, a schwytanie oznacza los gorszy od śmierci.
 
Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, przewodnicy, organizacje i społeczności. Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali się uciekinierzy i abolicjoniści. Do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych.
 
Whitehead odsłania przed czytelnikami tajniki systemu przerzutowo ratunkowego dla zbiegłych niewolników, odtwarzając precyzyjnie misterną konstrukcję systemu i przerzutowe szlaki. Niezwykle wiarygodnie oddaje też opresję niewolniczego życia, codzienny znój, strach, pragnienie wydostania się na wolność.

Nowość wydawnictwa Egmont

Gra Polska Luxtorpeda

Wydawnictwo Egmont Polska wydaje nową, rodzinną grę planszową związaną z polską kulturą, historią, przyrodą, rodzimą kuchnią ale i językiem polskim. „Polska Luxtorpeda”
to dynamiczna, towarzyska, bardzo emocjonująca planszówka, w efektownej szacie graficznej. 11 kwietnia br. gra trafi do sprzedaży na terenie całej Polski.

Wybierz się w podróż w czasie i jednocześnie poznaj współczesną Polskę. W grze występuje 98 różnych obiektów, postaci i wydarzeń nawiązujących do polskiej przyrody, kultury i historii. - Jednak żeby wygrać, nie musisz być omnibusem, a jedynie wykazać się dobrą pamięcią i refleksem - pisze Anna Polkowska z Board Game Girl. "Polska Luxtorpeda" to planszówka o bardzo prostych zasadach, każdy gracz nawet niewprawiony ma szansę pokonać przeciwników. Każde rozdanie kart dostarcza mnóstwo rozrywki. Dobra zabawa to nie wszystko, przy okazji gry można się wiele nauczyć. Sporo ciekawostek, ważnych dat związanych z Polską to tylko niektóre walory edukacyjne.

Gra rodzinna szybka jak lokomotywa!

BookRage - pakiet pyrkonowy

BookRage - pakiet pyrkonowy

Pyrkon Największy konwent miłośników fantastyki w Polsce!

Pyrkon również na BookRage. Pakiet złożony z prelegentów, którzy gościć będą w tym roku na festiwalu!

Do kupienia za tyle ile chcecie tylko przez 14 dni na http://bookrage.org

Do końca akcji pozostało 7 dni.

Pakiet podstawowy:
- Pokój światów - Paweł Majka
- Opowieści z meekhańskiego pogranicza - Robert M. Wegner
- Krawędź czasu - Krzysztof Piskorski

Po wpłaceniu aktualnej średniej:
- Okruchy mroku - Kazimierz Kyrcz Jr.
- Labirynty - Michał Cetnarowski

Po przekroczeniu kwoty 40 PLN:
- Czas Żniw - Samantha Shannon

Drabble

Pesysmistyczne sto słów Małgorzaty Gwary na środę. Ona umiera ostatnia.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Elvira Baryakina - Biały Szanghaj

W kolejnej części cyklu „Burzliwa epoka” Elvira Baryakina zabiera nas do Szanghaju. To metropolia, w której przedstawiciele wielkich mocarstw oraz ogólnie pojętej białej rasy mają o wiele większe prawa niż miejscowa ludność. Wszystko tu jest wielkie – budynki, interesy, przygody, a także… nieprawdopodobnie wielkie jest bogactwo we wspaniałych „białych” dzielnicach i niewyobrażalnie wielkie ubóstwo w   nędznych chińskich slumsach.
W to nieprzebrane ludzkie mrowisko przybywają na przerdzewiałych okrętach tysiące rosyjskich uchodźców. Dla nich Szanghaj nie jest bynajmniej ziemią obiecaną – jest jedyną ziemią, która – z niechęcią wprawdzie – zgodziła się ich gościć.

Cóż to jednak za gościna… Grupy narodowościowe, klasowe i ekonomiczne są szczelnie zamknięte, nie akceptują nowych. Bez sprytu, determinacji i mnóstwa szczęścia nie sposób się utrzymać na powierzchni.
Klima i Ninę, naszych głównych bohaterów, zastajemy w chwili, kiedy kobieta podjęła już decyzję o rozstaniu z mężem. Przeszli razem piekło Sowdepii, poradzili sobie na Dalekim Wschodzie Rosji, lecz na chiński ląd schodzą osobno. Ona z innym mężczyzną, on z nastolatką, którą  się zaopiekował.

Co z tego wyniknie?  Co zrobi Klim, który zna Szanghaj i ma znajomych sprzed lat? Czy Nina, nieznająca miejscowych stosunków, za to mająca przysłowiowy łut szczęścia poradzi sobie? Jak los potraktuje naszych bohaterów?
Kto zżył się z Klimem i Niną – a trudno sobie wyobrazić czytelnika, który pozostał wobec nich obojętny – ten koniecznie powinien przeczytać „Biały Szanghaj”. Nie będzie żałował nawet jednej sekundy spędzonej w towarzystwie tej książki.

Zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego

Ludwika Włodek - Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza (11 maja 2017)


Co miał wspólnego gazda w cyfrowanych portkach, przekonujący na konferencji w Wersalu prezydenta Wilsona do polskich roszczeń terytorialnych, z węgierskim paniczem, który zaproszenie na własny pogrzeb rozsyłał telegramem? Obaj byli Spiszakami. Podobnie jak polsko-słowacki burmistrz Kieżmarku, który swoje miasto wprowadzał do Unii Europejskiej przez euroregion Tatry, Niemiec uciekający najpierw przed Wehrmachtem, a potem przed NKWD, czy słynna cygańska pieśniarka, na której koncerty schodzą się wielbiciele muzyki folkowej z całej Polski.

Na Spiszu mieszkali obok siebie Węgrzy, Słowacy, Polacy, Niemcy, Rusini, Żydzi i Cyganie. Dlatego uważa się o nim, że jest krainą siedmiu kultur, sercem Europy Środkowej. Spiszacy twierdzą, że mówią „po nasymu”, choć dla każdego to co innego znaczy. Wielu do dziś uważa się przede wszystkim za tutejszych, ale są też tacy, którzy daliby się pokroić za to, że ich przodkowie od setek lat byli Polakami albo Słowakami.

Ludwika Włodek od dzieciństwa przygląda się temu pogranicznemu tyglowi. Spędzała na Spiszu wakacje. Potem wracała tam jako badaczka i reporterka. Zebrała relacje zaskakujące i nieoczywiste, w których ideologia przeplata się z codziennością, a wielkie wojny z małymi ludzkimi dramatami. Oddała głos samym Spiszakom, tym urodzonym na arystokratycznych zamkach i tym w chłopskich chatach. Bogatym i biednym, wesołkom i ponurakom, kobietom i mężczyznom. Opowiadają jej o swoich trudnych wyborach i zawiedzionych nadziejach, miłościach i goryczy porażek. Wyłania się z tych historii fascynujący portret regionu, stosunków sąsiedzkich i uniwersalnych ludzkich namiętności, tych prywatnych i tych politycznych.

Książkę ilustrują zdjęcia fotoreporterki Marzeny Hmielewicz.
   

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Zatrzymać gwiazdy - Katie Khan  (24 kwietnia 2017)

Carys i Maxowi zostało tylko półtorej godziny powietrza. Spadają przez pustą przestrzeń kosmosu, nie mając nic prócz siebie wzajem. Szukając więc w sobie oparcia, wspominają świat, który za sobą zostawili. Świat, którego reguł nigdy tak naprawdę nie potrafili uznać, który nigdy nie był ich domem, do którego jednak za wszelką cenę chcą wrócić, ponieważ jest jedyną szansą na uratowanie ich miłości…

W następstwie wojennego kataklizmu, który spustoszył Stany Zjednoczone i Bliski Wschód, w Europie zapanował utopijny ustrój społeczny oparty na tzw. Rotacji, która przewiduje, że co trzy lata obowiązkowo wszyscy obywatele zmieniają miejsce zamieszkania, przenosząc się do innych wielokulturowych społeczności, gdzie żyją życiem skupionym wyłącznie wokół własnych, indywidualnych celów. W tym raju Max spotyka Carys i natychmiast budzi się w nim uczucie. Szybko zdaje sobie sprawę, że oto jest dziewczyna, z którą chciałby stworzyć poważny związek, na który jednak nie pozwalają prawa nowego świata…

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Dariusz Domagalski - Delikatne uderzenie pioruna (18 kwietnia 2017)

18 kwietnia trafi do księgarń Delikatne uderzenie pioruna Dariusza Domagalskiego. To pierwszy tom cyklu krzyżackiego.

WOJNA POLSKO-KRZYŻACKA I MISTYCZNA KABAŁA
‒ POLSKA FANTASTYKA HISTORYCZNA, JAKIEJ JESZCZE NIE BYŁO!!!

Robert J. Szmidt

Rok 1409. Jak twierdzą prości ludzie, niezwykłe znaki w całej Europie zwiastują nową zawieruchę dziejową, gwałtowne wydarzenia, które mogą odmienić los świata. Na Wschodzie narasta napięcie między zakonem krzyżackim a Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim. Pogańska Żmudź, położona między Prusami i Inflantami, jest celem brutalnych najazdów Krzyżaków i kawalerów mieczowych, którzy sieją śmierć i zniszczenie w imię szerzenia wartości chrześcijańskich.

Dagobert z Saint-Amand, burgundzki rycerz w służbie króla Władysława Jagiełły, trafia w sam środek bezwzględnego konfliktu. Niebawem odkrywa, że i krzyże na białych płaszczach, i orzeł w koronie to tylko zewnętrzne symbole – prawdziwy bój toczy się w sferach mistycznych, a jego stawką jest równowaga i trwałość wszechświata...

Dariusz Domagalski
jest pisarzem, felietonistą i scenarzystą komiksów. Debiutował w 2006 roku w czasopiśmie „Science Fiction, Fantasy i Horror”. Na swoim koncie ma kryminał Cherem, powieści historyczne Vlad Dracula i Piraci Północy: Bractwo, powieści science fiction Silentium Universi i Osobliwość (REBIS 2015) oraz powieść fantasy Angele Dei (REBIS 2016). Opublikowane pierwotnie w 2009 roku Delikatne uderzenie pioruna to pierwszy tom cyklu z okresu wielkiej wojny z zakonem krzyżackim, łączącego elementy powieści historycznej i fantasy.

Zapowiedź wydawnictwa Zwierciadło

Elżbieta Lange - Nie t(ł)ucz się dietami (19 kwietnia 2017)

Jak wyrwać się z błędnego koła odchudzania? Osobisty przewodnik, który pozwoli ci schudnąć raz na zawsze.

Kolejna dieta, kontrola, frustracja, głód, wyrzeczenia, unikanie ulubionych potraw i spotkań towarzyskich. Wszystko po to, aby po raz kolejny pozbyć się zbędnych kilogramów. Po kilku miesiącach z przerażeniem dostrzegasz, że wszystko na nic. Niechciane kilogramy powróciły i znowu ulubione spodnie się nie dopinają. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie możesz schudnąć raz na zawsze?

Najprawdopodobniej dlatego, że problem tkwi nie tam gdzie Ci się na pozór wydaje. Nadwaga w większości przypadków ma swoje źródło w emocjach. Nieuporządkowana sfera emocjonalna manifestuje się potrzebą jedzenia, a co za tym idzie – tyciem.  Ten osobisty przewodnik pomoże Ci wyrwać się z błędnego koła odchudzania i schudnąć raz na zawsze. Dzięki części z testami dowiesz się jak zapanować nad chwilowymi zachciankami, odnajdziesz wewnętrzną motywację i zmienisz swoje nawyki.

Elżbieta Lange – psychodietetyk, coach zdrowia, prowadzi warsztaty Świadome odchudzanie – detoks ciała i duszy, odchudzała bohaterki programu TVN Style Sablewskiej sposób na…

Uświadamia kobietom, że nie tylko to co i jak jedzą ma wpływ na ich nadwagę. Uważa, że większość diet odchudzających nie działa, jeśli nie uporamy się z emocjami, które są przyczyną problemów z odżywianiem i nie zmienimy złych nawyków. Współautorka książki Gdybym tylko schudła… Przestań się zadręczać. Zacznij żyć i… chudnąć (Wydawnictwo Zwierciadło).

Króciak

Debiutujący u nas Tomasz Martynowicz przedstawia dziś opowiadanie Projekt: Łowca

Garth Ennis i Darick Robertson w Subiektywnie

Trzeci tom „Chłopaków” to bez wątpienia jedna z najbardziej oczekiwanych premier pierwszego kwartału 2017 roku na polskim rynku. Seria zyskała zainteresowanie odbiorcy nieszablonowym podejściem do tematyki superbohaterskiej, umiejętnie łącząc dziką brutalność, szczyptę refleksji i dosadny humor. Dzięki wyczuciu scenarzysty Gartha Ennisa zmieszanie tych składowych dało w efekcie tytuł bezkompromisowy i pasjonujący. Dwa poprzednie tomy zbiorcze ustawiły poprzeczkę wysoko, trzeci nie tylko nie odstaje od nich poziomem, ale w pewnych elementach jest jeszcze lepszy. To potwierdzenie doskonałej formy twórczej tak scenarzysty, jak i rysownika.

Marek
analizuje trzeci tom przygód pewnych nietuzinkowych bohaterów.

Bartosz Janiszewski w Subiektywnie

Gdy czytam biografię, jedyne, czego pragnę, to poczuć się jak znajoma głównego bohatera – współuczestniczyć w jego codzienności, poznawać pasje i pragnienia, zmagać się z problemami, analizować wybory. Chcę czuć emocje wielkich ludzi, wejść pod skórę niezwykłych osobowości, popatrzeć na świat oczyma zwycięzców historii. Bywają teksty, które każą zapomnieć o podobnie wydumanych oczekiwaniach. Pojawiają się publikacje ślizgające się na krawędzi czytelniczego zadowolenia. A także książki-rewolucje, po przeczytaniu których czuję się rozdarta. Pusta końcem opowieści i spełniona samym faktem jej poznania. Biografia Grzesiuka bez wątpienia należy właśnie do ostatniej kategorii.

Adriana
przybliża biografię Stanisława Grzesiuka.

Justin Grey, Jimmy Palmiotti, Phil Noto i inni w Subiektywnie

Jonah Hex, chociaż nienawidzi ludzi, stale się z nimi styka. Paradoks? Nie do końca. Wymusza to jego profesja. Para się on ściganiem (i często też zabijaniem) bandytów za pieniądze – jest znanym na Dzikim Zachodzie łowcą nagród. Jego legendzie sprzyja skuteczność oraz dosyć makabryczny wygląd – koszmarnie zdeformowana twarz. Bohater ma tendencję do pakowania się w kłopoty, z których jednak zazwyczaj wychodzi obronną ręką. Nie inaczej dzieje się w opowieściach wchodzących w skład „Tylko zacni umierają młodo”.

Marek
opowie, dlaczego tylko zacni umierają młodo.

Chuck Palahniuk w Subiektywnie

W czwartej powieści Chucka Palahniuka znowu mamy do czynienia z światem, który więzi swych mieszkańców w celach zbudowanych z niewidzialnych, metaforycznych krat. Jednak tym razem po zamknięciu książki czujemy pewnego rodzaju otuchę, opowieść o przemianie uzależnionego od seksu cwaniaka i hochsztaplera ustanawia „Udław się” najbardziej pozytywną powieścią autora jak do tej pory. Jest to też powieść najbardziej klasyczna narracyjnie, co nie znaczy, że Palahniuk zrezygnował ze swojego poszarpanego, teledyskowego stylu. Trochę go po prostu okiełznał.

Marcin
recenzuje powieść Palahniuka o dość wymownym tytule.

Historia naturalna smoków – Marie Brennan

Rzecz o smokologii i spełnianiu marzeń

Beata „Powiało Chłodem” Mróz

Ponad dziesięć lat temu ukazała dość niezwykła książka o budzącym zdziwienie tytule „Smokologia”. Pozycja ta, autorstwa ponoć samego doktora Francisa Drake’a, oprócz przeglądu smoczej anatomii, fizjologii i genealogii, zawierała dużo praktycznych porad dotyczących rozpoczęcia własnych badań nad smokami. Jakby tego było mało, w środku znajdowały się próbki skór, łusek czy smoczego pyłu, oczywiście odpowiednio zabezpieczone. Jak łatwo się domyśleć, była to książka przeznaczona raczej dla dzieci o czym, oprócz tematyki, mogły świadczyć piękne ilustracje i prosty, paranaukowy język pozycji. Ale któż z dorosłych wielbicieli smoków nie chciałby mieć jej w swojej biblioteczce? Niedawno wydana przez Zysk i S-ka powieść udowadnia, że temat badań nad tymi niezwykłymi istotami nie jest tylko domeną ciekawostek dla dzieci.

„Historia naturalna smoków” Marie Brennan to pierwszy tom cyklu „Pamiętników Lady Trent” – wybitnej badaczki i specjalistki w dziedzinie smoków. Jako starsza i szanowana matrona lady Izabela Trent została przekonana do wydania wspomnień, w których opisywała swoje największe wyprawy i odkrycia naukowe. W „Historii…” dzieli się z czytelnikami swoim dzieciństwem oraz tym, jak zaczęła się jej, dość niezwykła jak na dobrze wychowaną damę, fascynacja smokami. Opowiada także o swej pierwszej wyprawie naukowej, która dała początek jej wymagającej, acz pasjonującej karierze naukowej.

Marie Brennan w Subiektywnie

Ponad dziesięć lat temu ukazała dość niezwykła książka o budzącym zdziwienie tytule „Smokologia”. Pozycja ta, autorstwa ponoć samego doktora Francisa Drake’a, oprócz przeglądu smoczej anatomii, fizjologii i genealogii, zawierała dużo praktycznych porad dotyczących rozpoczęcia własnych badań nad smokami. Jakby tego było mało, w środku znajdowały się próbki skór, łusek czy smoczego pyłu, oczywiście odpowiednio zabezpieczone. Jak łatwo się domyśleć, była to książka przeznaczona raczej dla dzieci o czym, oprócz tematyki, mogły świadczyć piękne ilustracje i prosty, paranaukowy język pozycji. Ale któż z dorosłych wielbicieli smoków nie chciałby mieć jej w swojej biblioteczce? Niedawno wydana przez Zysk i S-ka powieść udowadnia, że temat badań nad tymi niezwykłymi istotami nie jest tylko domeną ciekawostek dla dzieci.

Beata
recenzuje powieść Marie Brennan.

Harley Quinn. Tom 3: Cmok, cmok, bang, dziab – Amanda Conner, Jimmy Palmiotti, Chad Hardin, John Timms i inni

Świrowania ciąg dalszy

Marek Adamkiewicz

Seria „Harley Quinn” stanowi bez wątpienia jeden z najjaśniejszych punktów projektu Nowe DC Comics. Dwa dotychczas wydane w Polsce tomy przyniosły czytelnikom sporo frajdy, oferując historie lekkie, pełne czarnego humoru i, potraktowanej z dobrze wyczuwalnym przymrużeniem oka, przemocy. Para odpowiedzialnych za nie scenarzystów (Jimmy Palmiotti i Amanda Conner, prywatnie małżeństwo) udowodniła, że doskonale czuje postać Harley i ma głowę do wymyślania kolejnych niesamowitych, a często też cudownie absurdalnych przygód tej uroczej świruski. Trzeci tom nie przynosi w tej materii znaczących zmian – to komiks o podobnej klasie, doskonale wyważony i interesujący.

„Cmok, cmok, bang, dziab” to trzy zeszyty regularnej serii oraz trzy okolicznościowe numery specjalne. Z tych ostatnich dowiemy się między innymi w jaki sposób w gromadce Harley znalazła się nowa osoba (A może „nowe coś”? Naprawdę nie wiem, jak określić inteligentne, gadające i bardzo ambitne jajko, władające przy okazji kilkoma cybernetycznymi ciałami…), jak bohaterka zapewniła dach nad głową dziesiątkom zwierząt, czy też jak wyglądała jej randka z najprzystojniejszym gothamskim miliarderem. Także regularna zawartość jest, jak zawsze, odpowiednio zwariowana. W obliczu natłoku codziennych obowiązków Harley musi poszukać pomocy w ich wypełnianiu. Decyduje się więc zatrudnić kilka asystentek. Żeby dostać tę pracę, trzeba jednak spełnić kilka dosyć wymagających warunków , spośród których najistotniejszym jest chęć uczynienia świata lepszym.

Amanda Conner, Jimmy Palmiotti, Chad Hardin, John Timms i inni w Subiektywnie

Seria „Harley Quinn” stanowi bez wątpienia jeden z najjaśniejszych punktów projektu Nowe DC Comics. Dwa dotychczas wydane w Polsce tomy przyniosły czytelnikom sporo frajdy, oferując historie lekkie, pełne czarnego humoru i, potraktowanej z dobrze wyczuwalnym przymrużeniem oka, przemocy. Para odpowiedzialnych za nie scenarzystów (Jimmy Palmiotti i Amanda Conner, prywatnie małżeństwo) udowodniła, że doskonale czuje postać Harley i ma głowę do wymyślania kolejnych niesamowitych, a często też cudownie absurdalnych przygód tej uroczej świruski. Trzeci tom nie przynosi w tej materii znaczących zmian – to komiks o podobnej klasie, doskonale wyważony i interesujący.

Marek
recenzuje kolejną odsłonę przygód Harley Quinn.

Drabble

Sto słów Jacka Wilkosa o pewnym Osiedlu. Być może w każdym mieście znajduje się przynajmniej jedno takie, jak to.

W Samo Południe. Odsłona CCXCIX - ogłoszenie wyników

Dwa egzemplarze Elektrycznej mrówki Philipa K. Dicka ufundowane przez wydawnictwo Rebis mają szanę otrzymać te osoby, których odpowiedzi na zadane przez nas pytania były zgodne z naszymi oczekiwaniami:

1. 1990
2 Kolacja z papieżem i inne historie
  Zamach. Jan Paweł II

3. Taśmy magnetofonowe

Nagrody otrzymują:
Adam Król, Aneta Sosinowska

Gratulujemy.
Adresy należy przesłać na naszą skrzynkę konkurową: odpowiedz@szortal.com

Rychło W Czas - odsłona czterdziesta czwarta

Do wygrania w 44-tej odsłonie naszego szortalowego konkursu z cyklu Rychło W Czas będzie niezwykle atrakcyjny pakiet siedmiu książek wydawnictwa Genius Creations.
Siedem książek, lecz tylko jeden pakiet, ale za to jaki! No i, rzecz oczywista, jeden zwycięzca.

- Paweł Majka - Wojny przestrzeni
- Antologia - Dobro złem czyń
- Michał Chmielewski - Złe
- Ahsan Ridha Hassan - Trupojad i dziewczyna
- Dawid Kain - Fobia
- Melissa Darwood - Pryncypium
- Anna Hrycyszyn - Zatopić "Niezatapialną"

Wszystkie wymienione książki objęte zostały szortalowym patronatem. A że za oknem święta, śmiało tę odsłonę nazwać możemy wielkanocno-patronacką.
Zaasady są proste i znane każdemu, kto choć raz wziął udział w poprzednich czterdziestu trzech edycjach RWC, mimo to przypomnamy je:

Regulamin


Pytanie I
Wydawnictwo Genius Creations podało na swoim profilu FB tytuł książki, która miała się pojawić wśród zapowiedzi, co okazało się jednak primaaprilisowym żartem. Prosimy podać autora oraz tytuł.

Pytanie II
Nie jest żartem natomiast to, iż Szortal opublikował opowiadanie Dawida Kaina. Prosimy podać jego tytuł oraz zlokalizować miejsce pierwotnej publikacji.

Pytanie III
Jakiej narodowości jest Ahsan Ridha Hassan, autor "Trupojada i dziewczyny"?
Termin udzielenia odpowiedzi: 17 kwietnia 2017 (poniedziałek) godzina 20.00


Powodzenia!

Totalnie nie nostalgia. Memuar – Wanda Hagedorn, Jacek Frąś

Autoterapia

Aleksander Kusz

Im książka jest mocniej promowana, tym mniej chcę mieć z nią do czynienia. Boję się i robię się ostrożny. Wiem, że niesłusznie. Mimo tego, że dobre pozycje potrafią się obronić same, one też przecież potrzebują reklamy w zalewie innych pozycji. Jednak nic nie mogę poradzić na to, że nachalna reklama wzbudza moje podejrzenia.

Na szczęście mam dużo zaufania zarówno do Wydawnictwa Komiksowego, jak i Kultury Gniewu, i jestem pewny, że nie wprowadzają na rynek byle czego. A pozycje przez nich wydawane są wartościowe. Zarówno jedno i drugie wydawnictwo rzadko kiedy mocno promuje swoje komiksy, muszę więc przyznać, że mocno zaintrygował mnie fakt, że akurat właśnie omawiany przeze mnie komiks jest w tej kwestii wyjątkiem i został zareklamowany z rozmachem. Zaintrygowało mnie to, ale i przestraszyło z wiadomych względów. Tak więc z pewną dozą nieśmiałości sięgnąłem po „Totalnie nie nostalgia”, komiks Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia.

To ciężki komiks. Nie znaczy to, że dużo waży. Jest ciężki, bo trudny w odbiorze. A potem jeszcze trzeba go sobie w sobie przerobić, przetrawić, przemyśleć. Komiks ten jest również nietypowy w formie, tu mam na myśli rysunek i pomysł przewodni. Czy to coś zupełnie nowego na komiksowym rynku? Nie do końca. Mieliśmy już podobne rzeczy, sam kilka z nich już Wam omawiałem. Więc co jest tu nietypowe? Myślę, że chodzi o bezpośredni przekaz, o szczerość autorki, taką aż do bólu, do ostatecznych granic. Wręcz, biorąc pod uwagę nasze polskie warunki, szczerość przekraczającą granice. Ale okej, po kolei! Bo zaraz jeszcze przejdę do podsumowania i nie będziecie musieli czytać wszystkiego tego, co napiszę poniżej.

Wanda Hagedorn i Jacek Frąś w Subiektywnie

Im książka jest mocniej promowana, tym mniej chcę mieć z nią do czynienia. Boję się i robię się ostrożny. Wiem, że niesłusznie. Mimo tego, że dobre pozycje potrafią się obronić same, one też przecież potrzebują reklamy w zalewie innych pozycji. Jednak nic nie mogę poradzić na to, że nachalna reklama wzbudza moje podejrzenia.

Alek
recenzuje komiks o dość tajemniczym i zarazem nietypowym tytule.

Tajemnica Leili – Kooshyar Karimi

Ciężarna w świecie islamu

Magdalena Makówka

Zwykło się uważać, że sytuacja kobiet we wszystkich krajach muzułmańskich jest tak samo zła. Nie jest to oczywiście prawda i położenie obywatelek w danym kraju zależy od kultury i historii danego państwa. Szczególnie specyficzna sytuacja jest w Iranie, który szczyci się długimi, przedislamskimi dziejami. „Tajemnica Leili” ma pokazać jak od wewnątrz wygląda sytuacja Iranek, Czy robi to jednak w sposób obiektywny?

Kooshyar Karimi jest synem żydówki i urodził się w teherańskich slumsach. Taki start w życiu najczęściej oznacza niezbyt długie, pełne udręk życie. Kooshyar miał jednak szczęście. Jedyną rzeczą, jakiej pragnęła jego matka było to, aby jej syn wyrwał się z nędzy i osiągnął w życiu sukces. Aby zrealizować ten cel poświęciła samą siebie. Dzięki temu Kooshyar został lekarzem. Do tego zaczął odnosić sukcesy jako pisarz i tłumacz. Kooshyar poślubił dość zamożną Irankę  i doczekał się z nią córki. Wciąż jednak nie czuł się szczęśliwy. Nie potrafił żyć w teokratycznie rządzonym Iranie. Pragnął wolności i demokracji. Do tego nie był w stanie słuchać o niesprawiedliwości, jaka dotyka kobiety w jego kraju. Przerażało go to, iż można ukamienować żonę, która zdradziła męża, a rodzice potrafią dokonać honorowego zabójstwa córki, która nie wytrwała do ślubu w czystości. Postanowił więc pomóc chociaż części z nich. Jako lekarz zaczął przeprowadzać aborcje u dziewczyn, którym z powodu brzemienności groziła śmierć. Dzięki niemu wiele uniknęło śmierci, także z powodu uniknięcia zabiegów przeprowadzanych w warunkach urągającym wszelkim standardom higienicznym. Działalność ta naraziła jednak mężczyznę na śmiertelne niebezpieczeństwo, gdyż karą za przeprowadzenie aborcji jest w Iranie śmierć przez powieszenie. O swojej działalności mógł zacząć mówić otwarcie dopiero po ucieczce z Iranu w 1999 roku.

Kooshyar Karimi w Subiektywnie

Zwykło się uważać, że sytuacja kobiet we wszystkich krajach muzułmańskich jest tak samo zła. Nie jest to oczywiście prawda i położenie obywatelek w danym kraju zależy od kultury i historii danego państwa. Szczególnie specyficzna sytuacja jest w Iranie, który szczyci się długimi, przedislamskimi dziejami. „Tajemnica Leili” ma pokazać jak od wewnątrz wygląda sytuacja Iranek, Czy robi to jednak w sposób obiektywny?

Magdalena
recenzuje książkę Kooshyara Karimiego.

Moce wikingów. Tom I. Światy i zaświaty wczesnośredniowiecznych Skandynawów – Władysław Duczko

Zrozumieć wikingów

Hubert Przybylski

Po raz kolejny dzięki Instytutowi Wydawniczemu ERICA miałem możliwość zanurzenia się w świecie wikingów. Tym razem jednak autorem książki nie jest Artur Szrejter, lecz profesor Władysław Duczko. I spojrzenie na wikingów też jest nieco inne, bo profesor Duczko nie skupia się na słowie pisanym, tylko na wydobytych z ziemi artefaktach. A że jest specjalistą w dziedzinie archeologii skandynawskiej, historii sztuki i numizmatyki*, więc po pierwszym tomie „Mocy wikingów” nie spodziewałem się żadnych rozczarowań. A jak było?

Na pewno nie „lekko i łatwo”. Ale nie dlatego, że książka jest źle napisana, czy coś w tym guście. Wręcz przeciwnie. Po prostu nie trafiła w taki czas, w którym piszący te słowa nieświeci sługa Wasz uniżony miałby jakiekolwiek predyspozycje do czytania zawierającej duże ilości nowych informacji literatury popularnonaukowej**. Tak naprawdę jedyne, do czego mógłbym się przeczepić, to kilkukrotne przerywanie przez profesora Duczkę omówienia jakiejś ciekawej kwestii i zapowiedzi, że dalszy ciąg wywodu znajduje się w drugim tomie. Tylko że kiedy czytałem omawiany właśnie pierwszy tom „Mocy wikingów”, następnego nie było jeszcze w zapowiedziach wydawnictwa. Ździebko to denerwujące. Na szczęście autor ma świetny, lekko gawędziarski styl, do tego posługuje się prostym językiem i nie mam najmniejszych wątpliwości, że nie tylko w wymienionych przeze mnie we wstępie dziedzinach, ale także w sferze przekazywania wiedzy innym jest doskonałym specjalistą. Dlatego choć nie było lekko i łatwo, to na pewno przyjemnie.

Władysław Duczko w Subiektywnie

Po raz kolejny dzięki Instytutowi Wydawniczemu ERICA miałem możliwość zanurzenia się w świecie wikingów. Tym razem jednak autorem książki nie jest Artur Szrejter, lecz profesor Władysław Duczko. I spojrzenie na wikingów też jest nieco inne, bo profesor Duczko nie skupia się na słowie pisanym, tylko na wydobytych z ziemi artefaktach. A że  jest specjalistą w dziedzinie archeologii skandynawskiej, historii sztuki i numizmatyki*, więc po pierwszym tomie „Mocy wikingów” nie spodziewałem się żadnych rozczarowań. A jak było?

O tym jak było opowie Hubert.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Ian McGuire - Na Wodach Północy

Okręt z mordercą na pokładzie wyrusza w rejs.
Rok 1859. Do załogi statku wielorybniczego wypływającego na Morze Arktyczne dołącza Patrick Sumner, który ze zszarganą reputacją odszedł z armii, a teraz obejmuje stanowisko lekarza okrętowego.
Gdy statek jest już daleko od portu, znalezione zostają zwłoki zamordowanego chłopca. Sumner, choć niechętnie, wchodzi w rolę detektywa. Wkrótce stanie twarzą w twarz z potwornościami większymi nawet od tych, z jakimi zetknął się podczas powstania sipajów. Uosobieniem zła okazuje się Drax. Harpunnik. Morderca. Bestia.
Kiedy stanie się jasne, jaki jest prawdziwy cel wyprawy, a załoga straci wszelką nadzieję, między Sumnerem a Draxem w przerażających ciemnościach arktycznej zimy dojdzie do nieuchronnej konfrontacji.

Ian McGuire dorastał w Anglii, w okolicach Hull. Studiował na University of Manchester, a także na University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. Jest współzałożycielem i współkierownikiem University of Manchester’s Centre for New Writing. Pisze teksty krytyczne i beletrystykę, a opowiadania publikował między innymi w „Chicago Review” i „Paris Review”. „Na Wodach Północy” to jego druga powieść.


Iwona Słabuszewska-Krauze - Portugalka

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

George R.R. Martin [Red.] - Ukryty As (Dzikie Karty 6)

Akcja szóstego tomu cyklu Dzikie karty  rozgrywa się podczas konwencji prezydenckiej Partii Demokratycznej w Atlancie. W centrum konferencyjnym Omni panuje groza. Fanatyczny przywódca religijny pragnie pozbawić dzikie karty wszelkich praw, a ukryty as władający potężną mocą zamierza wpłynąć na wynik konwencji. Na tym pełnym namiętności i intryg tle obserwujemy garstkę asów i dżokerów walczących o władzę nad krajem.

Na podstawie Dzikich kart Universal Cable Productions, wytwórnia, która wyprodukowała seriale takie jak W garniturach i Mr. Robot, przygotowuje obecnie serial telewizyjny.


Linus Mundy - Pochwała prostego życia

Pochwała prostego życia to kolejna po Bądź dla siebie dobry, O przebaczaniu i Terapii żałoby część z serii „Elfie pogotowie”, małych książeczek autoterapeutycznych, które podbiły serca czytelników na całym świecie.

Co możemy zrobić, by poznać i docenić prosty styl życia? Linus Mundy proponuje, abyśmy na nowo odkryli radość płynącą ze spokojnej rozmowy, prostej opowieści czy szczerego wyrażenia uczuć do drugiej osoby. Owe proste dary i przyjemności pomogą nam utrzymać równowagę w naszym życiu.

Nowości wydawnictwa Rebis

Dariusz Domagalski - Delikatne uderzenie pioruna

Pierwszy tom cyklu krzyżackiego

"WOJNA POLSKO-KRZYŻACKA I MISTYCZNA KABAŁA
– POLSKA FANTASTYKA HISTORYCZNA, JAKIEJ JESZCZE NIE BYŁO!!!"

Robert J. Szmidt

Rok 1409. Jak twierdzą prości ludzie, niezwykłe znaki w całej Europie zwiastują nową zawieruchę dziejową, gwałtowne wydarzenia, które mogą odmienić los świata. Na Wschodzie narasta napięcie między zakonem krzyżackim a Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim. Pogańska Żmudź, położona między Prusami i Inflantami, jest celem brutalnych najazdów Krzyżaków i kawalerów mieczowych, którzy sieją śmierć i zniszczenie w imię szerzenia wartości chrześcijańskich.

Dagobert z Saint-Amand, burgundzki rycerz w służbie króla Władysława Jagiełły, trafia w sam środek bezwzględnego konfliktu. Niebawem odkrywa, że i krzyże na białych płaszczach, i orzeł w koronie to tylko zewnętrzne symbole – prawdziwy bój toczy się w sferach mistycznych, a jego stawką jest równowaga i trwałość wszechświata...

Dariusz Domagalski to pisarz, felietonista i scenarzysta komiksów. Debiutował w 2006 roku w czasopiśmie „Science Fiction, Fantasy i Horror”, w roku 2009 rozpoczął wydawanie cyklu powieściowego z okresu wielkiej wojny z zakonem krzyżackim, łączącego elementy powieści historycznej i fantasy. Na swoim koncie ma ponadto klasyczne powieści historyczne Vlad Dracula i Piraci Północy: Bractwo, powieść science fiction Silentium Universi i kryminał Cherem.


Marcin Sergiusz Przybyłek - Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw


DRUGA CZĘŚĆ PIĘCIOTOMOWEGO CYKLU „GAMEDEC”

Nowość wydawnictwa Filia

G.X. Todd - Obrońca

Siedem lat temu świat jaki znamy uległ zagładzie. W zrujnowanym pustkowiu, znanym dotąd jako Stany Zjednoczone, resztki ludzkości za wszelką cenę próbują jakoś przetrwać. Formują się w grupy, wyrzynają się nawzajem i wśród gruzów miast i stert ludzkich zwłok szukają zapasów broni i pożywienia.

W tym świecie, gdzie zaufanie jest towarem deficytowym, pewien mężczyzna postanawia posłuchać głosu w swojej głowie, który każe mu na środku pustej drogi zatrzymać motocykl obok młodej dziewczyny. Ten moment splata ze sobą ich losy – Pielgrzym spotyka Lacey nie bez powodu. Razem wybierają się przez postapokaliptyczną pustynię w podróż pełną niewyobrażalnych niebezpieczeństw.

Pielgrzym obiecuje dziewczynie, że pomoże jej dotrzeć do zgliszcz Vicksburga, w którym przed tajemniczą katastrofą mieszkała jej starsza siostra. Po drodze przekonają się na własnej skórze, do jakich okrucieństw jest zdolny człowiek w obliczu końca świata, i zrobią wszystko, by przeżyć.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Brandon Sanderson - Calamity (24 kwietnia 2017)

Gdy Calamity rozświetliła niebo, zrodzili się Epicy. Od tamtej pamiętnej nocy życie Davida jest nierozerwalnie związane z ich zbrodniami.

Stalowe Serce zabił jego ojca. Pożar skradł mu serce. A teraz Regalia zamieniła jego najlepszego sprzymierzeńca w groźnego wroga.

David znał tajemnicę Profesora i zatrzymał ją dla siebie nawet wtedy, gdy Profesor z trudem panował nad swoją mocą Epika. Jednak starcie ze Znikającym w Babilarze przeważyło szalę. Były przywódca Mścicieli przeszedł na drugą stronę. Zapadł w mroczną otchłań zła szerzonego przez Epików na całym świecie, z której - jak powszechnie sądzono - nie ma powrotu.

Jednak wszyscy się mylą. Odkupienie jest możliwe nawet dla Epików, czego dowiodła Megan. Nie wszyscy są straceni. Nie całkowicie. A Dawid jest na tyle szalony, aby stawić czoło najpotężniejszemu z elity Epików, aby ocalić przyjaciela. Albo zginąć…

OSTATNI TOM BESTSELLEROWEJ TRYLOGII ZAPOCZĄTKOWANEJ STALOWYM SERCEM I KONTYNUOWANEJ W POWIEŚCI POŻAR

Rymowisko

Dzisiaj w Rymowisku wiersz Alicji Wlazło Skonam.

Rychło W Czas. Odsłona czterdziesta czwarta - ogłoszenie wyników

Ten niezwykle apetyczy pakiet siedmiu książek wydawnictwa Genius Creations. właśnie zyskał właściciela.

- Paweł Majka - Wojny przestrzeni
- Antologia - Dobro złem czyń
- Michał Chmielewski - Złe
- Ahsan Ridha Hassan - Trupojad i dziewczyna
- Dawid Kain - Fobia
- Melissa Darwood - Pryncypium
- Anna Hrycyszyn - Zatopić "Niezatapialną"

Zadaliśmy trzy pytania. Oto odpowiedzi:
I. Remigiusz Mróz – Pieśń Ocalałych
II. Moja głowa wcale nie jest moja – opowiadanie po raz pierwszy opublikowane na blogu niedobreliterki.com
III. Ahsan Ridha Hassan jest Polakiem, ale ma irackie pochodzenie.


Zgodnie z regulaminem, zwycięzcą zostaje Szortalowicz ukrywający się pod nickiem life_is_sweet.

Gratulujemy.
Adres prosimy przesłać na nasz mail konkursowy odpowiedz@szortal.com

W Samo Południe. Odsłona CCC

Do rozdania mamy trzy egzemplarze świetnej książki Jacka Komudy Czarna szabla wydawnictwa Fabryka Słów.
Warunek jest prosty, prawidłowa odpowiedź na trzy łatwe pytania:

1. Jakim herbem pieczętuje się Jacek Komuda?
2. 12 maja pojawi się najnowsza powieść Michała Gołkowskiego, czyli drugi tom Komornika. Przy tej okazji warto wspomnieć tekst Michała, który opublikował Szortal. Proszę podać tytuł i miejsce publikacji.
3. Pojutrze, czyli 20 kwietnia przypada sto piąta rocznica śmierci pewnego irlandzkiego pisarza. Stworzył on postać, która na trwałe zapisała się w historii grozy. O kim mowa? I o jaką postać nam chodzi?

Regulamin

Powodzenia

Co kryją jej oczy – Sarah Pinborough

Efekt chwilowej mody

Jagoda Wochlik

Choć Sarah Pinborough ma na swoim koncie już kilka powieści, „Co kryją jej oczy” jest pierwszą, która ukazała się na polskim rynku. Tytuł sugeruje pewne podobieństwo do   powieści argentyńskiego pisarza Eduarda Sacheri „Sekret jej oczu”. Jednakże poza otoczką tajemnicy obie książki mają ze sobą niewiele wspólnego i należy się z tym skojarzeniem rozprawić już teraz, na wstępie, by później nam nie przeszkadzało. To raczej efekt działania polskiego wydawcy, gdyż sama autorka zatytułowała swoją powieść „Behind Her Eyes”.

Adele i David są idealnym małżeństwem. Ona jest piękna, doskonale gotuje i wyśmienicie prowadzi dom. On odnosi sukcesy jako ceniony psychiatra. W to wszystko – trochę niechcący, a trochę na własne życzenie – angażuje się ta trzecia: Louise. Poznaje w barze mężczyznę, który następnego dnia okazuje się być jej nowym szefem. Co więcej, później wpada na ulicy na jego młodą, śliczną żonę. Zamiast urwać kontakt z którąś ze stron, Louise coraz bardziej wikła się w romans z szefem i przyjaźń z jego małżonką. Niebawem odkrywa, że na wizerunku „idealnej” pary jest zadziwiająco dużo pęknięć.

„Co kryją jej oczy” to kolejny przedstawiciel thrillera feminocentrycznego. Otrzymamy zatem narrację trzecioosobową, prowadzoną z punktu widzenia dwóch kobiet – Adele i Louise. Byłby to nawet niezły pomysł, gdyby nie fakt, że Pinborough nie podołała mu warsztatowo i te dwie relacje, dwa sposoby opowiadania, niewiele się od siebie różnią. A przecież powinny, skoro mówimy o dwóch kobietach w różnym wieku, o różnym statusie społecznym, z których jedna jest matką, a druga długo leczyła się psychiatrycznie. Mogło być interesująco, a wyszło jak zwykle.

Sarah Pinborough w Subiektywnie

Choć Sarah Pinborough ma na swoim koncie już kilka powieści, „Co kryją jej oczy” jest pierwszą, która ukazała się na polskim rynku. Tytuł sugeruje pewne podobieństwo do   powieści argentyńskiego pisarza Eduarda Sacheri „Sekret jej oczu”. Jednakże poza otoczką tajemnicy obie książki mają ze sobą niewiele wspólnego i należy się z tym skojarzeniem rozprawić już teraz, na wstępie, by później nam nie przeszkadzało. To raczej efekt działania polskiego wydawcy, gdyż sama autorka zatytułowała swoją powieść „Behind Her Eyes”.

Jagoda
recenzuje powieść Sary Pinborough.

Brudne gry – antologia

Brudne gry dzikimi kartami

Hubert Stelmach

Zacznijmy od tego, że „Brudne gry” to piąty tom serii „Dzikich Kart” i bynajmniej nie są pozycją samodzielną. Zarówno książka, jak i pozostała część recenzji skierowana jest do osób, które z „Dzikimi Kartami” miały już do czynienia. Jeżeli nie zna się kontekstu fabularnego i historycznego, czytelnikowi będzie bardzo trudno odnaleźć się w natłoku bohaterów, terminów oraz odwołań do wydarzeń z wcześniejszych części.

Chronologicznie fabuła zaczyna się tuż przed poprzednią częścią, a kończy tuż po niej. W czasie „Wyprawy Asów” w Dżokerowie, dzielnicy Nowego Jorku, wybucha wojna gangów, której głównymi ofiarami są (jakżeby inaczej) dżokerzy. Nie potrzeba dużo czasu, żeby mieszkańcy pod wodzą doktora Tachiona postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Na domiar złego wszystko wskazuje na to, że epidemia wirusa wybucha na nowo – lawinowo pojawiają się nowe przypadki zarażenia.

Ponieważ wydarzenia rozgrywają się równolegle do poprzedniej części („Wyprawa Asów”), fabuła nie posuwa się specjalnie do przodu. Książka jest przepełniona wieloma drobnymi wątkami, z których część potraktowano powierzchownie i w zasadzie trudno wyodrębnić główną linię fabularną. W porównaniu z „Wyprawą”, gdzie każdy rozdział był kolejnym etapem podróży, jest to niejakie rozczarowanie. Główny antagonista tej triady (Hartman) dostał ledwie kilka stron, dokładnie tak samo jak jego potencjalny konkurent (wielebny Leo Barnett). Odniosłem wrażenie, że autorzy tak bardzo wkręcili się w stworzony przez siebie świat, że zamiast pchać fabułę do przodu, postanowili na chwilę przystanąć i pobawić się trochę ze swoimi bohaterami.

Antologia pod redakcją George'a R. R. Martina w Subiektywnie

Zacznijmy od tego, że „Brudne gry” to piąty tom serii „Dzikich Kart” i bynajmniej nie są pozycją samodzielną. Zarówno książka, jak i pozostała część recenzji skierowana jest do osób, które z „Dzikimi Kartami” miały już do czynienia. Jeżeli nie zna się kontekstu fabularnego i historycznego, czytelnikowi będzie bardzo trudno odnaleźć się w natłoku bohaterów, terminów oraz odwołań do wydarzeń z wcześniejszych części.

Hubert Młodszy
przyjrzał się ciągowi dalszemu opowiadań o Asach i Jokerach.

Nowości wydawnictwa Czarne

Andriej Płatonow - Dół

Ze wstępem Andrzeja Stasiuka i posłowiem Adama Pomorskiego

Jeden z najwybitniejszych tekstów Płatonowa i w nowym znakomitym przekładzie Adama Pomorskiego.

Andriej Płatonow jest dziś stawiany obok Tołstoja, Czechowa, Szołochowa czy Bułhakowa. Ale gdy powstawały jego książki – wywrotowe, ponuro prześmiewcze, obnażające absurd aparatu władzy i dogmatów – nie mogły się odbić szerokim echem. Sam Stalin doprowadził do zakazu ich publikacji. Z tego powodu ukończony w 1930 roku Dół po raz pierwszy ukazał się w druku dopiero w emigracyjnym czasopiśmie niemal trzydzieści lat później, a do tego czasu powieść była znana wyłącznie z odpisów. Adam Pomorski sięgnął do uważanej za najwiarygodniejszą wersji powieści wydanej przez Rosyjską Akademię Nauk w 2000 roku.

Dół to antyutopijna opowieść o budowie domu, który ma się stać fundamentem świetlanej przyszłości. Budowa zatrzymuje się jednak na etapie dziury w ziemi, wizja lepszego jutra rozpada się i umiera, a kopacze zaczynają dostrzegać bezsens swoich działań. Karykaturalny obraz świata zalanego ideologią planu pięcioletniego, kolektywizacji oraz bełkot nowomowy zostają doprowadzone do absurdu. Płatonow obnażona okrucieństwo systemu, który miał być zbawieniem dla mas, i podkreśla groteskowość kolejnych pomysłów władzy.

Powieść jest obecnie uważana za jeden z najbardziej przenikliwych opisów totalitaryzmu.


Anna Pamuła - Polacos. Chajka płynie do Kostaryki

Abraham i Mojżesz przybywają do Kostaryki w 1931 roku z kolumbijskiego więzienia, do którego trafili za nielegalne przekroczenie granicy. Przed głodem uratuje ich rosyjski samowar, jedyny wartościowy przedmiot przywieziony z Polski.

Nowość wydawnictwa Albatros

Harlan Coben (Redakcja) - Najlepsze Amerykańskie Opowiadania Kryminalne 2011

Dwadzieścia „najlepszych z najlepszych” amerykańskich opowiadań kryminalnych wybranych osobiście przez mistrza gatunku, Harlana Cobena. Dwadzieścia historii o zbrodni, śmierci i karze, opatrzonych zaskakującymi puentami. Jedne z nich przyprawią czytelnika o śmiech lub łzy, inne – wywołają dreszcz przerażenia. Znajdziemy tu teksty uznanych pisarzy, jak Lawrence Block, James Grady, Mickey Spillane czy Max Allan Collins, jak również utwory twórców, którzy dopiero zdobywają popularność.
 
W ZADZIORNEJ stary wdowiec odnajduje sens życia dzięki młodej złodziejce. KTO MI UKRADŁ MAŁPKĘ? opowiada o poszukiwaniach skradzionego akordeonu na meksykańskim pograniczu. W PATROLU towarzyszymy doświadczonemu policjantowi oraz młodej dziennikarce, zaplątanym w kradzież i morderstwo. CZASEM HIENA opowiada o nieudanej policyjnej interwencji. W SOLOWYCH WYSTĘPACH umierający na raka dwaj starsi mężczyźni postanawiają jak najlepiej wykorzystać swoje ostatnie dni. DZIECIOBÓJCA odpowiada na pytanie, dlaczego nawet morderca nie powinien zadzierać z babcią dbającą o dobro wnuczki. NA KOŃCU SZNURKA pozwala wziąć udział w zamachu stanu u boku amerykańskiego szpiega rezydującego w Afryce. W OSTATNIM DOMKU tubylcy próbują przepędzić młode małżeństwo z ich chatki nad jeziorem. CHIN YONG-YON PRZEJUMUJE SPRAWĘ opowiada historię Chinki, która postanawia pomóc córce pracującej jako detektyw. MARTWY OD DAWNA uczy nas, że zło może pojawić się w najmniej spodziewanym miejscu.

Nowość wydawnictwa Van Der Book

Michał Stonawski i Krzysztof Korsarz Biliński - Mapa Cieni

Mapa Cieni to książka niezwykła nie tylko ze względu na temat, który podejmuje, ale swoją dwoistość. Łączy ona ze sobą publicystykę i beletrystykę. W równym stopniu. Jedno nie mogłoby istnieć bez drugiego. Michał Stonawski i Krzysztof Korsarz Biliński poświęcili prawie rok czasu na zdobywanie informacji o niezwykłych miejscach w Krakowie i okolicach, odwiedzanie każdego z nich, rozmowy z mieszkańcami i wreszcie napisanie reportaży. Następnie grupa polskich pisarzy napisała opowiadania związane z tymi miejscami. Z tych części składowych - ciężkiej pracy, dociekania prawdy i fikcji literackiej powstała unikalna mieszanka.

Książka w pierwszej kolejności trafi do osób, które wsparły projekt na platformie Wspieram.to

Mapa Cieni dostępna będzie również na Pyrkonie (28-30.04 w Poznaniu).

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Reşad Ekrem Koçu - Matka sułtanów

Losy najpotężniejszej kobiety Imperium Osmańskiego.

Zadziwiająca droga pięknej dziewczyny z małej greckiej wyspy do sułtańskiego seraju…
Kiedy czternastoletnia Afro wraz ze swym ukochanym uciekała z Wyspy Młynów, nawet przez myśl jej nie przeszło, że los uczyni ją jedną z najsławniejszych kobiet Imperium Osmańskiego, żoną padyszacha, matką dwóch sułtanów i absolutną władczynią seraju.
Przez lata rządziła w świecie mężczyzn, knując intrygi, manipulując i przekupując bądź usuwając swych przeciwników. By osiągnąć swój cel - utrzymać władzę - nie wahała się nawet popełnić najcięższej zbrodni. A jednocześnie z własnego majątku wspomagała biednych, finansowała budowę okrętów wojennych, wyposażała ubogie dziewczęta, by mogły wyjść za mąż.

W swej fascynującej książce Reşad Ekrem Koçu przedstawia barwne dzieje prostej, ubogiej Greczynki, która osiągnęła w życiu wszystko - zdobyła wielką miłość, niewyobrażalne bogactwo, szacunek poddanych - i umarła jako znienawidzona morderczyni.


Kristina Sandberg - Urodzić dziecko


Powieść Sandberg jest wybitna, jest hołdem złożonym każdej kobiecie.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Philip Roth - Teatr Sabata

Uhonorowany National Book Award  (1995) Teatr Sabata Philipa Rotha rozpoczyna się od erotycznego ultimatum, które po trzynastu latach luźnego związku 52-letnia Drenka Balich, stawia swojemu 64-letniemu konkubentowi. Mickey Sabat jest starym, przegranym mężczyzną, hedonistą, miłośnikiem kobiet, nie stroni od towarzyskich skandali i wytrwale broni własnego, trudnego do powszechnego zaakceptowania kodeksu moralno-obyczajowego. Czy potrafi się zmienić dla jednej kobiety?

Spośród 31 książek napisanych w ponad 50-letniej karierze, Philip Roth szczególnym uczuciem darzy właśnie Teatr Sabata: „Wiele osób jej nienawidzi, ale to nie jest powód, dla którego ją lubię. Jest w niej dużo wolności. A tego szukasz jako pisarz, kiedy pracujesz. Poszukujesz swojej własnej wolności. Aby wyzbyć się zahamowań, sięgnąć w głąb pamięci, swych doświadczeń i życia, po czym odkryć prozę, która przekona czytelnika”.


Stanisław Lem - Wizja lokalna


Stanisław Lem - pisarz, myśliciel, futurolog

Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Maestrią kreowania odległych światów zaskakuje i zadziwia kolejne pokolenia czytelników.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Jonathan Coe - Numer 11

Czyli opowieści świadczące o szaleństwie

Rachel i jej przyjaciółka Alison, lat 10, są zaintrygowane domem numer 11 i jego właścicielką nazywaną Szaloną Kobietą Ptasznikiem, szczególnie od czasu, gdy zauważyły w oknie jego piwnicy dziwną sylwetkę…

Val Doubleday, matka Alison, po jedynym sukcesie, o którym wszyscy dawno zapomnieli, wciąż chce  zrobić karierę piosenkarki. Zanim to jednak osiągnie musi pracować w bibliotece – niestety w coraz mniejszym wymiarze godzin z powodu budżetowych oszczędności. Mając zbyt dużo wolnego czasu i marznąc w słabo opalanym domu, znajduje schronienie w autobusie nr 11 – wykorzystuje jego ogrzewanie i ludzkie ciepło pasażerów. Aż do momentu, gdy otrzymuje nieoczekiwaną propozycję wystąpienia w  telewizyjnym reality show…

Kilka lat później Rachel rozpoczyna pracę dla bogatej rodziny Gunnów, której ogromny dom jest położony w bogatej dzielnicy Londynu. Gunnowie chcą dobudować do niego kolejnych  11 pięter… pod ziemią. Basen z trampoliną i palmami, sala zabaw, kino, niczego nie brakuje w tej olbrzymiej siedzibie. Ale im bardziej robotnicy zbliżają się do poziomu 11, tym dziwniejsze rzeczy zaczynają się wydarzać. Są one tak dziwne, że Rachel czuje, że traci zmysły…

Ta powieść skonstruowana wokół liczby 11 jest tyleż gorzką co zabawną satyrą społeczną i polityczną  na temat szaleństwa naszych czasów. Jonathan Coe szkicuje swoich brytyjskich współobywateli rządzonych przez wszechwładną rodzinę Winshawów; chwyta w swoją sieć zarówno bogaczy, jak ich podwładnych, ich frustracje, pragnienia, przesadę we wszystkim, a robi to z wirtuozerią niemal diaboliczną.

Nowość wydawnictwa Fantom

Jacek Radzymiński - Rozeznanie duchów

Wielu uczniów przeklina swoje szkoły. Ale jeśli istnieje szkoła naprawdę przeklęta? Elitarne warszawskie liceum nie straszy nastolatków tylko ponurymi murami. Czai się w nim zło, które dotknie każdego, kto choćby spróbuje odkryć tajemnice przeszłości. W liceum im. Zygmunta Sierakowskiego zagościły demony. Wśród uczniów i nauczycieli panuje plaga samobójstw oraz przypadków nadnaturalnego pecha, wykrzywiającego życia młodych ludzi. Kilkoro uczniów, dotkniętych klątwą szkoły, usiłuje pokonać złe moce, dzięki pomocy dziwacznej grupy modlitewnej "Adonai". Niestety, nie są jedynymi, wiedzącymi o klątwie. "Inni szatani są tam czynni" i chcą wykorzystać moc tkwiącą w szkole.

Nowość wydawnictwa Zwierciadło

Elżbieta Lange - Nie t(ł)ucz się dietami

Jak wyrwać się z błędnego koła odchudzania? Osobisty przewodnik, który pozwoli ci schudnąć raz na zawsze.

Kolejna dieta, kontrola, frustracja, głód, wyrzeczenia, unikanie ulubionych potraw i spotkań towarzyskich. Wszystko po to, aby po raz kolejny pozbyć się zbędnych kilogramów. Po kilku miesiącach z przerażeniem dostrzegasz, że wszystko na nic. Niechciane kilogramy powróciły i znowu ulubione spodnie się nie dopinają. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie możesz schudnąć raz na zawsze?

Najprawdopodobniej dlatego, że problem tkwi nie tam gdzie Ci się na pozór wydaje. Nadwaga w większości przypadków ma swoje źródło w emocjach. Nieuporządkowana sfera emocjonalna manifestuje się potrzebą jedzenia, a co za tym idzie – tyciem.  Ten osobisty przewodnik pomoże Ci wyrwać się z błędnego koła odchudzania i schudnąć raz na zawsze. Dzięki części z testami dowiesz się jak zapanować nad chwilowymi zachciankami, odnajdziesz wewnętrzną motywację i zmienisz swoje nawyki.

Elżbieta Lange – psychodietetyk, coach zdrowia, prowadzi warsztaty Świadome odchudzanie – detoks ciała i duszy, odchudzała bohaterki programu TVN Style Sablewskiej sposób na…

Uświadamia kobietom, że nie tylko to co i jak jedzą ma wpływ na ich nadwagę. Uważa, że większość diet odchudzających nie działa, jeśli nie uporamy się z emocjami, które są przyczyną problemów z odżywianiem i nie zmienimy złych nawyków. Współautorka książki Gdybym tylko schudła… Przestań się zadręczać. Zacznij żyć i… chudnąć (Wydawnictwo Zwierciadło).

Zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego

Nedim Gürsel - Mehmed Zdobywca (27 kwietnia 2017)

„Wybitna turecka powieść postmodernistyczna” według Encyklopedii Britannica. Popis prozatorski pisarza cenzurowanego przez władze Turcji.

1453 rok, Mehmed II zdobywa Konstantynopol, kończąc trwającą dziesiątki lat walkę o stolicę Bizancjum. Mityczne miasto łączące Azję i Europę, Wschód i Zachód padło u jego stóp.

Współczesny pisarz, który zaszył się w starej osmańskiej rezydencji naprzeciw twierdzy wzniesionej nad Bosforem przez sułtana zdobywcę, mobilizuje cały swój talent prozatorski, by na stronach swojej powieści ożywić barwną postać władcy „czującego w sercu boskie natchnienie”, aczkolwiek niezbyt świętego oraz czas, w jakim żył i wychwycić każdy z przejawów wpływu upadku Konstantynopola na naszą współczesność. Jednakże tu w życie „kronikarza” Mehmeda II Zdobywcy wkracza pewna młoda kobieta i ten romansowy wątek zakłóca jego pracę.

Rozlewna, odmalowana z wielką dbałością o szczegół, epicka i liryczna zarazem, historyczna i współczesna powieść Nedima Gürsela jest najpiękniejszym oknem na Turcję dawną i dzisiejszą, a przede wszystkim na Stambuł, miasto o wielkiej historii i niezwykłej urodzie.


Hanna Kowalewska - Julita i huśtawki (11 maja 2017)

Przejmująca opowieść o czasach, w których wszystkiego było po równo.

Wszystkiego oprócz miłości…

Do rodzinnego miasteczka przyjeżdża pisarz Koli, by przez parę tygodni pracować nad książką i jednocześnie prowadzić przewrotną grę z ukochaną Metką. To właśnie ona, a także jej dawni znajomi stają się głównymi bohaterami jego powieści. Dzieciństwo, młodość, pierwsze miłości, pierwsze śmierci...

Ale  to Metka interesuje go najbardziej, to ją kocha i zachłannie kolekcjonuje wszystko, co się z nią wiąże:  jej doznania, fakty z jej życia i ludzi z jej przeszłości oraz teraźniejszości.

Zapowiedź wydawnictwa Egmont

Heinrich Hoffmann - Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci (26 kwietnia 2017)

Nakładem ART Egmont już 26. kwietnia ukaże się jedna z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych książek dla dzieci, jakie kiedykolwiek powstały. Na półki księgarskie trafi klasyczna pozycja literatury niemieckiej autorstwa Heinricha Hoffmanna Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci, z ilustracjami Justyny Sokołowskiej w nowych, uwspółcześnionych adaptacjach ze wstępem Michała Rusinka. Nie lada gratka dla poszukujących książek nietuzinkowych, pięknie wydanych, gwarantujących świetną zabawę i pobudzających wyobraźnię.

"Złota różdżka" stała się prekursorką książek dla najmłodszych, które posługują się stylistycznymi zabiegami charakteryzującymi wcześniej głównie literaturę dla dorosłych. Konwencja zaznaczana przymrużeniem oka, absurd, wyolbrzymienie, surrealistyczne sytuacje, świat "na niby" - w literaturze dla dzieci pojawiały się przed Hoffmannem sporadycznie. Tymczasem tego typu literackie chwyty stosowane w literaturze dziecięcej przygotowują przyszłych odbiorców literatury dla dorosłych. Nie bez znaczenia jest też warstwa graficzna, która tworzy równoległą historię zapisaną za pomocą obrazów.

Tematyka książki, od momentu pojawienia się jej, dzieliła odbiorców i interpretatorów, wywoływała ostre spory. "Złota różdżka" może stać się początkiem ważnej rozmowy w sferze publicznej - o roli literatury, o tym, co stanowi wartość książki, o sposobach wychowania dzieci. Otwiera przestrzeń na zadanie wielu z tych ważnych pytań, na które odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna. Jak dziś zareaguje współczesny czytelnik? Co zatem spotkało Hanię, która wbrew zakazowi mamy bawiła się zapałkami, Kacperka co zupie mówił ciągłe - NIE!, i Konrada, który obgryzał paznokcie.

Zapowiedź wydawnictwa Burda Książki

Artur Górski - Cyngiel. Egzekutor polskiej mafii (Maj 2017)

W maju 2017 r. Wydawnictwo Burda Książki wyda powieść Artura Górskiego (autora głośnych, bestsellerowych wywiadów z pruszkowskim gangsterem MASĄ), opartą na faktach historię egzekutora działającego na zlecenie polskiej mafii: "Cyngiel. Egzekutor polskiej mafii".

Czerwony, początkujący egzekutor działający na zlecenie mafijnego podziemia, ma zdjąć publicznie rezydenta rosyjskiej mafii. Tyle tylko, że to jego pierwsza fucha, nigdy wcześniej nie zabił człowieka.Jakim cudem został więc cynglem mafii, kto go zwerbował do wykonania egzekucji i zaplanował morderstwo? I czy jedyną osobą, która może mu pomóc, wesprzeć go bądź ocalić, jest Jowita - niepozorna, zniewalająco piękna i niesamowicie sprytna dziewczyna? W tej powieści opartej na faktach zobaczycie, jak z frajera zrobić kilera i za jakie pieniądze pracuje w Polsce egzekutor, zrozumiecie, dlaczego wiele planowanych egzekucji kończy się fiaskiem bądź krwawą jatką oraz jaką rolę w mafijnym światku odgrywają kobiety. Poczuj emocje towarzyszące człowiekowi, który na zlecenie ma zabić innego człowieka.

Zapowiedzi wydawnictwa Genius Creations

Maria Zdybska - Wyspa Mgieł (15 maja 2017)

Czasami dwie dusze łączy więź silniejsza niż śmierć.
Ona – przybrana córka pirata, uratowana z morskiej kipieli. W jej przeszłości ukryty jest klucz do potężnej mocy, która może przynieść wybawienie lub zgubę.
On – potężny mag, wyrzutek, arogant i sybaryta. Od lat poszukuje, choć sam nie wie, czego i dlaczego.
Kiedy jednak ich drogi się spotykają, przejmują nad nimi kontrolę siły potężniejsze od nich samych. Bogowie i demony, nieumarli i czarnoksiężnicy, zapomniana magia i stracone życia – droga do ich poznania zaczyna się na tajemniczej Wyspie Mgieł.

Maria Zdybska
W jej żyłach zamiast krwi płynie morska woda. Pasjonuje się windsurfingiem, muzyką alternatywną, łucznictwem i filmowaniem. Od zawsze fascynują ją mitologie i zaginione cywilizacje, a znajomość innych kultur i języków obcych wykorzystuje w swojej pracy. Mieszka w Krakowie, dużo podróżuje, zawsze tęskni za morzem.


Marcin A. Guzek - Szare Płaszcze: Komandoria 54 (15 maja 2017)

Na rubieżach upadającego Imperium, w dowodzonej przez Olafa Komandorii 54, stacjonuje grupa nowicjuszy Zakonu Szarej Straży. Ten mały i niedoświadczony oddział ma za zadanie egzekwować prawo i zapewnić osadnikom bezpieczeństwo. Nie będzie to jednak proste.

Na pograniczu schronienia szukają adepci zakazanych sztuk, przestępcy i zbiegli niewolnicy. Granicę przekraczają dzikie plemiona, a w łupieżczych wyprawach towarzyszą im potężni szamani i nadprzyrodzone istoty. Imperium wystawia przeciwko nim  nie grupę rycerzy w lśniących zbrojach, a niedoświadczonych rekrutów pod wodzą zgorzkniałego weterana. Czy to może się skoczyć inaczej niż pożogą i zgliszczami, płaczem ocalałych i lamentem wziętych w niewolę?

Marcin A. Guzek

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

I OFICJALNY ZLOT FANÓW FABRYCZNEJ ZONY (26-28 maja 2017)


26-28 maja 2017
FESTIWAL FANTASTYKI CYTADELA
TWIERDZA MODLIN
Warszawa Modlin Smart City
Fabryczna Zona to bestsellerowa seria książek wydawnictwa Fabryka Słów. Tajemniczy świat w realiach postapo.

Czarnobylska Zona
Uniwersum S.T.A.L.K.E.R.
Uniwersum SURVARIUM
Warszawskie metro
Mroźne Przygranicze
i inne niesamowite miejsca

O imprezie:
26-28 maja 2017
Twierdza Modlin - Nowy Dwór Mazowiecki
Warszawa Modlin Smart City
 
Na CYTADELI znajdziecie wszystko, czego wytrawny bywalec konwentów potrzebuje: literatura i komiks, film i serial, manga i anime, warsztaty i pokazy, gry elektroniczne i planszówki, sesje RPG i LARPów, nauka i popkultura.

CYTADELA i Fabryka Słów zapraszają na pierwszy w historii Ogólnopolski Zlot Fabrycznej Zony organizowany podczas Festiwalu Fantastyki CYTADELA 2017 Specjalnie dla Was zbudujemy miasteczko i wpuścimy Was w podziemia zabytkowych wnętrz Twierdzy Modlin.

Czekaja na Was:
LARP dedykowany fanom Fabrycznej Zony
przebieżka w szpeju z Michałem 'Meesh' Gołkowskim
warsztaty z survivalu w Zonie
wyprawa w skażoną strefę z przewodnikiem
ognisko i stalkerskie opowieści

Czekają na Was również wyjątkowe panele w bloku literackim i spotkania z Waszymi ulubionymi autorami z ZONY.

Dodatkowo liczne konkursy z nagrodami.
Już dziś zacznijcie się szykować na konkurs
Cosplay - dla wszystkich uczestników konkursu 30% zniżki na wstęp!
A Fabryka Słów dodatkowo nagrodzi najlepszy szpej!

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/894708220671873/

Informacja wydawnictwa Rebis

Stanisław M. Jankowski - promocja książki "Dawaj czasy! czyli wyzwolenie po sowiecku" (22 kwietnia 2017)

Promocja książki "Dawaj czasy! czyli wyzwolenie po sowiecku" wraz z wystawą okolicznościową.

Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila"
Kraków
22 kwietnia (sobota)
godzina 12.00

Drabble

Do czego zdolny jest Urwis, opowie nam dzisiaj Artur Grzelak

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Jan Waletow - Dzieci Martwej Ziemi (19 Maja 2017)

„Nie ma sytuacji bez wyjścia, tylko rozumu czasem brak"
Michaił Władymirowicz Siergiejew jest znakomitym myślicielem, skoro nadal żyje.
Jego świat pogrążył się chaosie, gdy przyszedł radioaktywny Potop.
W świecie pomiędzy Ziemią Niczyją a Strefą Wspólnych Wpływów liczy się tylko to, czy trzymasz się życia pazurami i jak głęboko możesz zejść do piekła żeby przetrwać.
Siergiejew ma dużą praktykę w przeżywaniu, ale jednocześnie podły los przyciąga kłopoty jak ruskie tanki granaty.
Tym razem jednak wplątał się w jedną aferę za dużo i ściągnął na siebie uwagę tylu wrogów, że szanse na przeżycie zdecydowanie spadły do zera.

Jan Waletow

Urodził się w 1963 w Dniepropietrowsku na Ukrainie, w rodzinie inżynierów. Pisać zaczął jeszcze w szkole podstawowej i ta pasja, podobnie jak namiętność do czytania i kinematografii, sprowadziła go na pisarskie manowce.

Mimo humanistycznych zainteresowań, ukończył wydział budowy rakiet na Uniwersytecie Dniepropietrowskim.
W czasie studiów grał we Wszechzwiązkowym Klubie Gier Intelektualnych “Szto? Gdzie? Kogda?”, był jednym z inicjatorów wersji sportowej – popularnej gry telewizyjnej “Brain-Ring”.

Cykl “Ziemia niczyja” (Ничья земля) zdobył kilka nagród i ukazał się w Rosji w łącznym nakładzie ponad 130 tys. egzemplarzy.
W ciągu ostatnich dwóch lat Jan Waletow został publicystą mimo woli – ta część jego działalności związana jest z aneksją Krymu i wojną w Donbasie. Napisał ponad 250 artykułów na temat rosyjsko – ukraińskiego konfliktu, w którym zajął proeuropejskie i proukraińskie stanowisko, jednocześnie zrywając stosunki ze swoimi rosyjskimi wydawcami.
Żonaty, ma dwójkę dzieci: syna i młodszą córkę.

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

Antologia tekstów pod redakcją Caroliny De Robertis - Radykalna nadzieja: Źródło odwagi i siły w niebezpieczych czasach (10 maja 2017)

Wkraczamy w bezprecedensowy okres współczesnej historii. Wybór Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych pogrążył wielu obywateli w żalu, gniewie i strachu przed tym, co może się stać. Wiele społeczności – imigrantów, kolorowych, osób homoseksualnych i trans genderowych, kobiet, muzułmanów, by wymienić tylko kilka z nich – przygotowuje się na czteroletni okres gorzkiej retoryki podziałów i wzmożonych ataków. Ten klimat jest sprzeczny z wartościami wyznawanymi przez wiele milionów Amerykanów, reprezentujących różne środowiska, dla których istotne są prawa człowieka i poczucie przynależności, które od dawna były immanentną częścią historii tego narodu. Radykalna nadzieja: źródło odwagi i siły w niebezpiecznych czasach stawia sobie za cel wyrażenie strachu i niepewności głosami współczesnych twórców i myślicieli. Książka jest zbiorem listów miłosnych adresowanych do przodków, od których możemy czerpać siłę; do członków swojej społeczności; do członków społeczności zagrożonej napiętnowaniem; do dzieci – także tych, które dopiero się urodzą. Zbiór napisany w duchu Następnym razem pożar Jamesa Baldwina, wybitnego afroamerykańskiego pisarza walczącego w latach 50. i 60. z rasizmem i homofobią, oraz Between the World and Me Ta-Nehisi Coatesa wykorzystuje formę eseju epistolarnego do zbadania socjo-politycznej rzeczywistości z intymnej perspektywy. Listy oferują czytelnikowi wsparcie i dodają odwagi potrzebnej do działania w trudnych czasach przemian, niepewności i uwstecznienia.
Niniejsza antologia oferuje czytelnikom antidotum na rozpacz: jest kojącą maścią, balsamem, kompasem, okrzykiem wojennym, lirycznym manifestem, źródłem mocy, latarnią, która oświetla drogę. Ten bogaty zbiór różnorodnych głosów zebranych w jednym tomie warto będzie mieć przy sobie w nadchodzących miesiącach lub nawet latach – jako źródło pociechy i inspiracji.

Informacja wydawnictwa Egmont

Klub Świata Komiksu i Kraina Planszówek Wydawnictwa Egmont na festiwalu fantastyki Pyrkon w Poznaniu (28-30.04.2017)

Wydawnictwo EGMONT - KOMIKSY, GRY PLANSZOWE
STOISKO Numer 162, Pawilon 5 (Kraina wystawców)
Międzynarodowe Targi Poznańskie (ul. Głogowska 14)


Klub Świata Komiksu i Kraina Planszówek zapraszają do odwiedzenia 17. Festiwalu Fantastyki PYRKON, który odbędzie się w dniach 28-30 kwietnia 2017 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wszyscy odwiedzający będą mogli poznać liczne nowości komiksowe wydawnictwa Egmont, a także spotkać się z jedną z gwiazd Festiwalu - Jamesem Tynionem IV (scenarzystą wielu komiksów o Batmanie).

Dla fanów komiksu i planszówek wszystkie albumy komiksowe i gry planszowe będą sprzedawane w promocyjnych cenach z 25% rabatem.

Klienci, którzy zakupią wybrane gry otrzymają gratisowe rozszerzenia:
- Polska Luxtorpeda - zestaw 7 dodatkowych kart z nowej kategorii - Literatura;
- Potwory w Tokio zupełnie nowy potwór Roze Pony oraz karta promocyjna Targ rybny
- Potwory w Nowym Jorku - zestaw 10 kart promocyjnych.
Każdy klient otrzyma również katalog z pełną ofertą i zapowiedziami Klubu Świata Komiksu na 2017 rok.

Na stoisku instruktorzy będą pokazywać gry i uczyć reguł, między innymi takich hitów, jak: Polska Luxtorpeda, Potwory w Tokio, Zombie 15 czy gry z serii Egmont Geek.

W ofercie komiksowej stoiska znajdą się nowości m.in.: Horda Żywych, tom 1 serii Podboje; Thorgal Louve tom 7 Nidhogg; Punisher Max, tom 1; a także szeroki wybór komiksów z serii Marvel Now, Nowe DC Comics, Mistrzowie Komiksu, Plansze Europy, Star Wars czy Thorgal. Rodzicom, którzy na Pyrkon przyjdą z dziećmi, proponujmy serie takie jak Asteriks, Kajko i Kokosz, Kucyk Pony czy Calvin i Hobbes.

Spotkania, turnieje, autografy:
* Piątek 28.04.2017, miejsce Turnieje Gier Bez Prądu 6 Turniej: Potwory w Tokio, zapisy na stoisku Egmont, nr 162
Czas 18:00 - 20:00

* Sobota 29.04.2017, miejsce Sala Komiks

Króciak

Szort niewiele dłuższy od drabbla. Opowiadanie Jadwigi Kopaszewskiej Pokrzywy przywędrowało do naszej szortalowej antologii "Szortal Fiction" z forum SFFiH, obecnie Latającej-Holery gdzie wzięło udział w edycji "Duch tyż człowiek" nieodżałowanego cyklu szortowych konkursów. Edycję tę wygrało.  Od dzisiaj można je znaleźć również w dziale Szortownia.

X-Men: Mordercza Geneza – Ed Brubaker, Trevor Hairsine, Scott Hanna i inni

Xavier wiedział, nie powiedział, a to było tak...

Maciej Rybicki

Amerykańskie komiksowo lubuje się we wszelkiej maści retconach – dopowiadaniu drugiego dna do znanych historii lub też opowieściach mówiących, że „to jednak było nie całkiem tak jak nam się wydaje”. Lubią to czytelnicy (bo wraca się do popularnych historii), lubią scenarzyści (mogą dorzucić swoje trzy grosze do klasycznej opowieści), lubią wreszcie wydawcy (bo zainteresowanie czytelników mają „kupione” już na samym starcie). Popularności tej konwencji sprzyja też fakt sporej ilości dziur i niedopowiedzeń w historii uniwersum. Koronnym przykładem wydaje się okres między zakończeniem pierwszej serii w 1969 roku a powrotem tytułu w 1975 roku kultową opowieścią pod tytułem „Druga Geneza". Okres pomiędzy tymi pozycjami od lat budził zainteresowanie twórców, owocując choćby całkiem niezłymi seriami, które skupiały się na perypetiach oryginalnego składu mutanckiej supergrupy. W „Morderczej Genezie” Ed Brubaker sięga jednak do zdecydowanie mroczniejszej, nieopowiedzianej historii, która wydarzyła się we wspomnianym już okresie.

Ed Brubaker, Trevor Hairsine, Scott Hanna i inni w Subiektywnie

Amerykańskie komiksowo lubuje się we wszelkiej maści retconach – dopowiadaniu drugiego dna do znanych historii lub też opowieściach mówiących, że „to jednak było nie całkiem tak jak nam się wydaje”. Lubią to czytelnicy (bo wraca się do popularnych historii), lubią scenarzyści (mogą dorzucić swoje trzy grosze do klasycznej opowieści), lubią wreszcie wydawcy (bo zainteresowanie czytelników mają „kupione” już na samym starcie). Popularności tej konwencji sprzyja też fakt sporej ilości dziur i niedopowiedzeń w historii uniwersum. Koronnym przykładem wydaje się okres między zakończeniem pierwszej serii w 1969 roku a powrotem tytułu w 1975 roku kultową opowieścią pod tytułem „Druga Geneza". Okres pomiędzy tymi pozycjami od lat budził zainteresowanie twórców, owocując choćby całkiem niezłymi seriami, które skupiały się na perypetiach oryginalnego składu mutanckiej supergrupy. W „Morderczej Genezie” Ed Brubaker sięga jednak do zdecydowanie mroczniejszej, nieopowiedzianej historii, która wydarzyła się we wspomnianym już okresie.

Maciek
recenzuje kolejne przygody X-Menów.

Historia naturalna smoków – Marie Brennan

Emancypantka na tropie smoków

Magdalena Makówka

Izabela urodziła się w czasach, gdy kobiecie z wyższych sfer wypadało być jedynie damą. Konwersacja, jaka zajmuje porządną niewiastę, winna dotyczyć najnowszej mody, ewentualnie plotek o innych paniach z towarzystwa. W żadnym wypadku damy nie mogły zajmować się nauką, a broń Boże nauką traktująca o smokach. Widząc straszną bestię, prawdziwa kobieta powinna zemdleć i liczyć na to, że upadając, wpadnie wprost w troskliwe męskie ramiona. Co jednak, jeśli pojawi się panna, którą fascynuje prawdziwa natura smoków? Na to pytanie odpowiada Marie Brennan w „Historii naturalnej smoków”

Izabelę od dziecka fascynowały smoki, ich anatomia, zwyczaje, klasyfikacja. Przez nietypowe hobby nieraz wpadała w tarapaty. Bowiem w przypominającej dziewiętnastowieczną Anglię Scirlandii dziewczynki nie biegają na polowania na smoki, ani tym bardziej nie przeprowadzają sekcji zwłok na niewielkich przedstawicielach tego gatunku. Nawet lektura jedynej książki, jaką do tej pory napisano o smokach, nie jest czymś mile widzianym. W związku z tym Izabela musi wyjść za mąż za mężczyznę, który będzie podzielał jej pasję. Udaje jej się zrealizować ten cel i w wieku osiemnastu lat zostaje żoną Jacoba Camhersta, mającego wiele pobłażania dla ekstrawaganckich zachcianek małżonki. Za jej namową zgadza się on nawet na udział w wyprawie lorda Hilforda, który organizuje ekspedycję do dalekiej Wystrany, by badać prawdziwie dzikie smoki. Oczywiście w całym przedsięwzięciu bierze udział sama Izabela, której rola ma się oficjalnie sprowadzać do porządkowania notatek. Na miejscu okazuje się jednak, że badania będą znacznie bardziej skomplikowane, niż przypuszczali podróżnicy, lecz najbardziej niebezpiecznymi bestiami nie okażą się wcale latające gady.

Marie Brennan ponownie w Subiektywnie

Izabela urodziła się w czasach, gdy kobiecie z wyższych sfer wypadało być jedynie damą. Konwersacja, jaka zajmuje porządną niewiastę, winna dotyczyć najnowszej mody, ewentualnie plotek o innych paniach z towarzystwa. W żadnym wypadku damy nie mogły zajmować się nauką, a broń Boże nauką traktująca o smokach. Widząc straszną bestię, prawdziwa kobieta powinna zemdleć i liczyć na to, że upadając, wpadnie wprost w troskliwe męskie ramiona. Co jednak, jeśli pojawi się panna, którą fascynuje prawdziwa natura smoków? Na to pytanie odpowiada Marie Brennan w „Historii naturalnej smoków”.

Tym razem Historię naturalną smoków recenzuje Magdalena.

Książę głupców – Mark Lawrence

Wędrując utartymi ścieżkami

Magdalena Makówka

Dwaj różni bohaterowie, magiczna klątwa, podróż, bez której jej zdjęcie nie będzie możliwe. Brzmi znajomo? Cóż, powyższe schematy są jednymi z częściej eksploatowanych w fantasy. Wielu pisarzy wykorzystuje jednak doskonale znane motywy, aby dać im nowe życie, pokazać z innej perspektywy. Czy Mark Lawrence, pisząc „Księcia głupców”, wprowadził do dość oklepanych schematów powiew świeżości?

Książę Jalan jest rozpuszczonym wnukiem Czerwonej Królowej. Wysoka pozycja społeczna pozwala mu na beztroskie spędzanie dni w objęciach kolejnych kobiet i picie wysokiej jakości trunków. Jednak przez własną nierozwagę popada w długi u osoby, która ma niewiele poważania dla jego królewskiej krwi. Za sprawą tajemniczej doradczyni królowej – Milczącej Siostry – jego los zostanie związany z losem wikinga Snorriego, który przez nadciągającego Martwego Króla stracił rodzinę. Teraz aby ją odzyskać, razem z księciem uda się na północ. Po drodze będą musieli stawić czoła nieumarłym, potężnym czarom i pragnącym ich zamordować najemnikom.

Mark Lawrence jest autorem dość dobrze sprzedającej się trylogii „Rozbite imperium”. A skoro raz wykreował świat, który czytelnicy kupili, to po cóż tworzyć nowy? Tak więc fabuła „Księcia głupców” jest osadzona w tych samych realiach co poprzednie powieści autora. Ba! Akcja toczy się dokładnie w tym samym czasie. Co więcej, Jalan i jego towarzysz podczas swojej podróży spotkają księcia Jorga oraz jego kompanię, a i drugoplanowi bohaterowie „Księcia cierni” pojawią się ponownie. Bez wątpienia fani wcześniejszej serii z zainteresowaniem będą wyłapywać wszystkie smaczki, inni czytelnicy mogą być nieco rozczarowani tym, że znają już wiele sekretów, jakie ma do zaoferowania świat wykreowany przez Lawrence’a. Problemu z odbiorem powieści nie będą mieć jednak osoby, które nie znają wcześniejszej twórczości autora, gdyż obie trylogie ukazują samodzielne historie.

Mark Lawrence w Subiektywnie

Dwaj różni bohaterowie, magiczna klątwa, podróż, bez której jej zdjęcie nie będzie możliwe. Brzmi znajomo? Cóż, powyższe schematy są jednymi z częściej eksploatowanych w fantasy. Wielu pisarzy wykorzystuje jednak doskonale znane motywy, aby dać im nowe życie, pokazać z innej perspektywy. Czy Mark Lawrence, pisząc „Księcia głupców”, wprowadził do dość oklepanych schematów powiew świeżości?

Magda
analizuje powieść Marka Lawrence.

Odnajdę Cię – Anna Karpińska

Dwie kobiety, jedna decyzja i historia, która nie zaskakuje

Jagoda Wochlik

Anna Karpińska to autorka poczytnych powieści dla płci pięknej. Ma na swoim koncie takie pozycje jak „Rozważna czy romantyczna?”, „Przekonaj mnie, że to Ty”, „Pozwól się uwieść” oraz „Chorwacka przystań”. W marcu na rynku wydawniczym ukazała się jej najnowsza książka, otwierająca serię „Księgarnia pod Flisakiem”, zatytułowana „Odnajdę Cię”.

Autorka prowadzi narrację dwutorowo. Z jednej strony przedstawia nam Bożenę, której młodość przypada na czasy PRL-u. Dziewczyna, córka nauczycielki francuskiego i sławnego dziennikarza, po suto zakrapianej prywatce u kolegi, zachodzi w ciążę. Dagmara natomiast, której losy przypadają na czasy współczesne, właśnie straciła matkę. Dowiaduje się, że ta zapisała jej w testamencie tytułową Księgarnię pod Flisakiem. Niewiele myśląc, Dagmara postanawia rzucić dawne życie i przenieść się z Wrocławia do Torunia, by poprowadzić podupadający interes.

Karpińska w zasadzie żongluje dobrze znanymi i niemiłosiernie ogranymi schematami, typowymi dla literatury kobiecej. Mamy więc niewiernego męża, którego biedna bohaterka nadal kocha, mimo że okazał się świnią. I męża drugiej bohaterki, który opuszcza, bo okazał się za słaby, by znieść wieczne problemy z zaadoptowanymi córkami. Mamy niechciane ciąże i adopcje, rodzinne tajemnice i małe świństewka, zawsze wychodzące na światło dzienne. Mamy wreszcie bohaterki, których z pozoru nic nie łączy, a jednak! Ale to już było, chciałoby się zaśpiewać. Niestety, było i wraca, nieznośnie niczym bumerang, a jednak jest na te historie popyt. Wciąż i wciąż od nowa.

Anna Karpińska w Subiektywnie

Anna Karpińska to autorka poczytnych powieści dla płci pięknej. Ma na swoim koncie takie pozycje jak „Rozważna czy romantyczna?”, „Przekonaj mnie, że to Ty”, „Pozwól się uwieść” oraz „Chorwacka przystań”. W marcu na rynku wydawniczym ukazała się jej najnowsza książka, otwierająca serię „Księgarnia pod Flisakiem”, zatytułowana „Odnajdę Cię”.

Jagoda
recenzuje powieść Anny Karpińskiej.

Hawkeye. Moje życie to walka – Matt Fraction, David Aja, Javier Pulido, Alan Davis

Avenger po godzinach

Maciej Rybicki

Potężni herosi z niezwykłymi supermocami, epickie starcia na Ziemi i w kosmosie, które są w stanie zmienić oblicze wszechświata – przywykliśmy znajdować wszystkie te rzeczy na kartach komiksów o Avengers. A przecież w grupie najpotężniejszych ziemskich bohaterów są też i zwykli ludzie. Tacy jak ja i ty, bez żadnych nadprzyrodzonych zdolności. Ot, po prostu cholernie dobrze wyszkoleni w tym, co robią, ale w sumie nic ponadto. Przykładem takiej postaci jest Hawkeye – Clint Barton – bohater najnowszej z serii zaproponowanych przez Egmont w ramach linii Marvel Now!

Matt Fraction, David Aja, Javier Pulido i Alan Davis w Subiektywnie

Potężni herosi z niezwykłymi supermocami, epickie starcia na Ziemi i w kosmosie, które są w stanie zmienić oblicze wszechświata – przywykliśmy znajdować wszystkie te rzeczy na kartach komiksów o Avengers. A przecież w grupie najpotężniejszych ziemskich bohaterów są też i zwykli ludzie. Tacy jak ja i ty, bez żadnych nadprzyrodzonych zdolności. Ot, po prostu cholernie dobrze wyszkoleni w tym, co robią, ale w sumie nic ponadto. Przykładem takiej postaci jest Hawkeye – Clint Barton – bohater najnowszej z serii zaproponowanych przez Egmont w ramach linii Marvel Now!

Maciek
przedstawi życie jednego z Avengersów od kuchni.

Drabble

Małgorzata Gwara przesyła nam dziś Pocztówkę z San Escobar, zwięzłą jak to pocztówka.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Witold Michałowski - Tuaregowie i caterpillary

Praca przy budowie wielkiego rurociągu naftowego w Nigerii to nie tylko morderczy wysiłek, ale także egzotyczna przygoda.
Witold Michałowski opowiada o swojej pracy, o spotkaniach, przyjaźniach i konfliktach z ludźmi, o dramatycznych nieraz perypetiach.


Adrianna Rozbicka - Uwertura

U progu świetnie zapowiadającej się kariery tanecznej Alicja ulega tragicznej w skutkach kontuzji. Diagnoza: już nigdy nie będzie tańczyć.
Ale oto kilka lat później, gdy wszystko zdaje się sprzysięgać przeciwko niej, podejmuje próbę powrotu na scenę – zatańczenia w rewii. Poznaje Mateusza – wokalistę geja, Pierre’a – francuskiego choreografa, i muzyka – utalentowanego kompozytora: mężczyzn, którzy odzwierciedlają wszystko, przed czym ucieka. Jednak prawdziwym problemem okazuje się Iza, producentka przedstawienia, która nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel. Czy niezwykły talent, niepowtarzalna uroda i wrażliwość Alicji wystarczą, by pokonać mnożące się przeciwności?
Uwertura to powieść wielowątkowa, osadzona w barwnym, ale i bezwzględnym świecie artystów estradowych. To lektura nie tylko dla miłośników tańca i teatru, ale dla tych wszystkich, którzy nie podjęli jeszcze decyzji, czy żyć tak, jak wypada, czy tak, jak tego rzeczywiście pragną. Być może odnajdą odpowiedź za maską sztucznego uśmiechu i makijażu, gdy kurtyna wreszcie opadnie...


Anna Dąbrowska - W rytmie passady

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Brandon Sanderson - Calamity

Gdy Calamity rozświetliła niebo, zrodzili się Epicy. Od tamtej pamiętnej nocy życie Davida jest nierozerwalnie związane z ich zbrodniami.
Stalowe Serce zabił jego ojca. Pożar skradł mu serce. A teraz Regalia zamieniła jego najlepszego sprzymierzeńca w groźnego wroga.
David znał tajemnicę Profesora i zatrzymał ją dla siebie nawet wtedy, gdy Profesor z trudem panował nad swoją mocą Epika. Jednak starcie ze Znikającym w Babilarze przeważyło szalę. Były przywódca Mścicieli przeszedł na drugą stronę. Zapadł w mroczną otchłań zła szerzonego przez Epików na całym świecie, z której - jak powszechnie sądzono - nie ma powrotu.
Jednak wszyscy się mylą. Odkupienie jest możliwe nawet dla Epików, czego dowiodła Megan. Nie wszyscy są straceni. Nie całkowicie. A Dawid jest na tyle szalony, aby stawić czoło najpotężniejszemu z elity Epików, aby ocalić przyjaciela. Albo zginąć…

OSTATNI TOM BESTSELLEROWEJ TRYLOGII ZAPOCZĄTKOWANEJ STALOWYM SERCEM I KONTYNUOWANEJ W POWIEŚCI POŻAR


Katie Khan - Zatrzymać gwiazdy


Carys i Maxowi zostało tylko półtorej godziny powietrza. Spadają przez pustą przestrzeń kosmosu, nie mając nic prócz siebie wzajem. Szukając więc w sobie oparcia, wspominają świat, który za sobą zostawili. Świat, którego reguł nigdy tak naprawdę nie potrafili uznać, który nigdy nie był ich domem, do którego jednak za wszelką cenę chcą wrócić, ponieważ jest jedyną szansą na uratowanie ich miłości…

Informacja Wydawnictwa Komiksowego

Wydawnictwo Komiksowe na Targach Książki w Warszawie (18-21 maja 2017)) oraz Festiwalu Komiksowa Warszawa (18-21 maja 2017)

Z okazji Targów Książki w Warszawie i Festiwalu Komiksowa Warszawa swój przyjazd potwierdziła mieszkająca w Australii, Wanda Hagedorn, scenarzystka komiksu "Totalnie nie nostalgia". Wydany nakładem wydawnictw Kultura Gniewu i Wydawnictwo Komiksowe tytuł był z pewnością jedną z najczęściej recenzowanych i omawianych książek w pierwszych miesiącach roku. Przed nami wyjątkowa szansa na spotkanie na żywo autorki tego zamieszania!

Autorka spotka się z czytelnikami i czytelniczkami na spotkaniu podczas Targów Książki, najpewniej o godzinie 14:00 w sobotę, 20 maja.
Szczegóły i ew. aktualizacja godziny spotkania na FB: https://www.facebook.com/events/1884230785169175/

23 maja we Wrocławiu odbędzie się wyjątkowe spotkanie scenarzystki i rysownika, Jacka Frąsia - w klubie PROZA.
Szczegóły na FB: https://www.facebook.com/events/175047766349499/

Wydawnictwo Komiksowe zaprasza również do zapoznania się z zapowiedziami wydawniczymi - przed nami mocne dwie autobiografie, jedna opowieść przygodowa i komiksowy debiut Daniela Odiji, który w parze z Wojciechem Stefańcem stworzył dzieło niezwykle zaskakujące. Naszych autorów spotkają Państwo na Targach Książki, a premiera komiksu duetu Odija-Stefaniec będzie miała miejsce na Big Book Festival w połowie czerwca.

Informacja wydawnictwa Albatros

Stephen King - Kolekcja Mistrza Grozy

Przygotowaliśmy dla Was wyjątkową niespodziankę… Jest nią kolekcja książek jednego z najpopularniejszych autorów na świecie, Stephena Kinga! „Kolekcja Mistrza Grozy” obejmuje 48 powieści, wszystkie wydane w twardej oprawie i jednolitej szacie graficznej. Tom 1. będzie dostępny od 15 maja, a każdego kolejnego szukajcie w kioskach co 2 tygodnie. Jeśli już ostrzycie sobie zęby na wszystkie tomy kolekcji, rozważcie prenumeratę – na prenumeratorów czeka limitowana edycja unikalnych gadżetów!

Szczegóły na: https://literia.pl/king

W Samo Południe. Odsłona CCCI

Witamy w konkursie W Samo Południe! Dziś możecie wygrać 3 egzemplarze niezwykłej książki "Trupojad i dziewczyna" autorstwa Ahsan Ridha Hassan. Nagrodę ufundowało wydawnictwo Genius Creations.

1. Kto jest przewodnikiem Adriany po tajemniczym świecie? (Trupojad i dziewczyna)
2. Co znajduje się na okładce kwietniowego wydawnia Szortalu na Wynos?
3.Jak ma na imię przybrana córka pirata, która na swojej drodze spotyka tajemniczego maga? (Wyspa Mgieł - Maria Zdybska)

Regulamin

Powodzenia

Nowości wydawnictwa Rebis

Patrick Barclay - Mourinho. Pogłębiona anatomia zwycięzcy

Nowa, uzupełniona wersja biografii José Mourinho!

Nie jestem najlepszy na świecie, ale nie ma lepszego ode mnie.
José Mourinho

José Mourinho to człowiek o wielu obliczach i nie chodzi tu tylko o to, że w każdym klubie, który prowadzi, pełni równocześnie przynajmniej trzy funkcje. Ten trener, selekcjoner i menedżer w jednym budzi też skrajne emocje. Niecierpiany przez sędziów, kochany przez swoich piłkarzy, nienawidzony przez jednych kibiców, a uwielbiany przez innych, niechętnie podziwiany przez trenerów jest ewenementem we współczesnej piłce nożnej. Jest doprawdy Wyjątkowy.

Podobnie jak jego kariera, którą rozpoczynał w podrzędnych portugalskich klubach, by dzięki pasji, uporowi, ogromnej pracowitości i odrobinie szczęścia rozpocząć tryumfalny marsz przez Europę. Z FC Porto, Chelsea, Interem Mediolan, Realem Madryt i znowu Chelsea.

Pisząc o tym wszystkim, Patrick Barclay, nagradzany komentator piłkarski m.in. „The Times”, prezentuje opinie Marka Halseya i Patricka Vieiry oraz zaskakujące analizy i komentarze sir Bobby'ego Robsona, Louisa van Gaala i Davida Moyesa. Uzupełnia swoją wcześniejszą biografię Mourinho głównie o nowy rozdział jego kariery w Anglii, zakradając się za kulisy Chelsea i opisując, jak to się stało, że choć nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, Mourinho wrócił na Stamford Bridge.

Nowości wydawnictwa Rebis

Robert J. Szmidt - Na krawędzi zagłady

Pierwsza polska space opera wydana w USA z rekomendacjami Nancy Kress, Mike’a Resnicka i Jacka Campbella

Bezwzględni Obcy atakują rubieże Federacji. Ludzkość została zmuszona do chaotycznego wycofania się z dziesiątków podbitych systemów. Jedyną szansą na opóźnienie marszu wroga jest stworzenie setek fałszywych kolonii. Jeśli to nie zadziała, Flota będzie zmuszona stawić czoło najeźdźcy w serii otwartych bitew, co grozi jej unicestwieniem. Politycy nie baczą jednak na konsekwencje. Ich celem jest zachowanie władzy, nawet za cenę śmierci miliardów ludzi. Sztab trzeciego metasektora musi więc zarazem sprostać wymaganiom Rady Federacji i nie dopuścić do zagłady jedynych sił, które bronią ludzkości.

Ta wojna ma jeszcze jeden wymiar - bardziej ludzki i osobisty. Major Święcki staje do walki o uratowanie kolonistów, których musiał zostawić na Delcie Ulietty…

Robert J. Szmidt (ur. 1962) pierwsze teksty (magazyn „Fikcje”) i tłumaczenia (m.in. dla Iskier i „Fantastyki”) opublikował w połowie lat osiemdziesiątych. Przez kolejne dziesięć lat wydawał czasopisma dla branży filmowej, następnie przerzucił się na gry komputerowe, by w 2001 roku wrócić do korzeni i stworzyć „Science Fiction”, ukazujący się nieprzerwanie przez jedenaście lat magazyn literacki, na którego łamach zadebiutowała większość znaczących pisarzy ostatniego pokolenia. Twórca portalu www.fantastykapolska.pl. Napisał dziesięć powieści i niemal dwadzieścia opowiadań, przetłumaczył ponad sześćdziesiąt książek, odpowiadał za spolszczenie jedenastu gier komputerowych. Jego  książka Metro2033: Otchłań została przetłumaczona na język rosyjski.
We współpracy z REBIS-em wydał: Toy Land, Apokalipsę według Pana Jana, Samotność Anioła Zagłady, i dwa tomy cyklu „Pola dawno zapomnianych bitew”: Łatwo być Bogiem i Ucieczka z raju (w przygotowaniu tom trzeci Na krawędzi zagłady).

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Lucyna Olejniczak - Kobiety z ulicy Grodzkiej. Weronika

Finał historii o rodzinnej klątwie, aptece „Pod Złotym Moździerzem” i kobietach, które  w trudnych czasach potrafiły odczarować los.

Jest rok 1938. Nad Europą zawisły czarne chmury. Matylda nadal próbuje odnaleźć zaginioną przyjaciółkę. Wszystkie tropy prowadzą do ogarniętego nazistowskim szaleństwem Berlina.
W tym samym czasie młoda kobieta odkrywa, kto naprawdę jest miłością jej życia. Ukoronowaniem tego uczucia staje się córeczka Weronika.
Niestety, rodzinna klątwa znów daje o sobie znać. Kilka miesięcy po narodzinach dziecka wybucha wojna, Matylda musi się rozstać się ze świeżo poślubionym mężem i całą swoją miłość i energię poświęcić córeczce.  Jak się wkrótce okaże, mała Weronika nie będzie jedynym dzieckiem, które znajdzie miłość i opiekę w domu przy Grodzkiej.
Czy bohaterkom powieści uda się ostatecznie przezwyciężyć rodzinną klątwę? Odpowiedzi trzeba szukać w powojennym Paryżu.

Lucyna Olejniczak urodziła się i mieszka w Krakowie. Z zawodu laborantka medyczna, były pracownik Katedry Farmakologii UJ. Autorka powieści: „Jestem blisko”, „Wypadek na ulicy Starowiślnej”, „Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela” (nagroda na Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlcach w 2014 roku, za powieść o tematyce wykluczenia) i „Dagerotyp. Tajemnica Chopina”.


Jacek Skowroński, Maria Ulatowska - Tylko milion


Frapująca historia o tym, że pieniądze szczęścia nie dają. Nie brak tu dobrego humoru, wątków sensacyjnych i odrobiny romantyczności, typowych dla Marii Ulatowskiej i Jacka Skowrońskiego.

Nowości wydawnictwa Replika

Charlaine Harris - Małe kłamczuchy

Autorka zajmująca pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”, Charlaine Harris, powraca z kolejną powieścią kryminalną z serii o Aurorze Teagarden, bibliotekarce z małego miasteczka.
Pewnego popołudnia z boiska do piłki nożnej znika czwórka dzieciaków. Jednym z nich jest piętnastoletni brat Aurory, Phillip. Znika również dwójka jego przyjaciół i jedenastoletnia dziewczynka. Następnie dochodzi do koszmarnego odkrycia – w ostatnim znanym miejscu pobytu dzieci leżą zwłoki…
Podczas gdy miejscowa policja i biuro szeryfa przeczesują hrabstwo w poszukiwaniu dzieciaków i przesłuchują wszystkich, którzy mogą coś wiedzieć, Aurora i jej nowy mąż, Robin Crusoe, rozpoczynają własne śledztwo. Czy ta śmierć i porwanie mają coś wspólnego z młodocianą grupką dręczycielek? Czy zniknięcie Phillipa wiąże się z hazardowymi długami ojca Aurory? Czy to może sam Phillip, który dopiero niedawno zjawił się w miasteczku, jest odpowiedzialny za porwanie pozostałych dzieci? Mijają kolejne dni, a pytania pozostają bez odpowiedzi.
Czy dzieci nadal żyją? Kto je przetrzymuje? Gdzie mogą być?
Prawda zaskoczy wszystkich…

Iwona Żytkowiak - Wszystkie moje zmartwychwstania


Powieść o miłości, o bardzo trudnych relacjach między matką, córką i ojcem. O narkomanii, gdzieś w tle; cichej i mało widocznej bez przesytu makabrycznych scen. Książka o poszukiwaniu siebie, odkrywaniu własnej kobiecości, z przynależnymi jej atrybutami: macierzyństwem, marzeniami i spełnieniem.
Po samotnym dzieciństwie i nieudanym małżeństwie Magda ponownie wychodzi za mąż. Drugi mąż, jej były szef, zapewnia jej wszystko. Małżeństwo stanowi dla obojga spokojną przystań; bez zbytniej namiętności.

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

Britt Bennett - Matki (19 maja 2017)

JEDNA Z PIĘCIU NAJBARDZIEJ OBIECUJĄCYCH PISAREK/PISARZY W STANACH ZJEDNOCZONYCH PONIŻEJ 35 ROKU ŻYCIA ("5 UNDER 35") WG. NATIONAL BOOK FOUNDATION!
BESTSELLER NEW YORK TIMESA!

Finalistka plebiscytu Goodreads Choice Award 2016 w kategorii debiut.

Finalistka:
* NBCC John Leonard First Novel Prize
* PEN/Robert W. Bingham Prize for Debut Fiction
* New York Public Library Young Lions Award

Najlepsza powieść 2016 roku wg.:
* National Public Radio
* Entertainment Weekly
* Amerykańskiego Vogue'a

Jedna z najlepszych książek 2016 roku wg.:
* Elle.com

Niezwykła w swojej zwyczajności opowieść o członkach społeczności afroamerykanów w nadmorskim miasteczku w połudnowej Kaliforni – o dziewczyńskiej przyjaźni, kościele i rodzinie. Powieść skupia się na wzajemnej relacji trojga młodych ludzi, a historia opowiadana jest z punktu widzenia kościelnych plotkarek, nazywanych… matkami.
Dla Nadii Turner, zbuntowanej, pogrążonej w żałobie siedemnastoletniej piękności, to ostatni semestr szkoły średniej. Opłakująca matkę samobójczynię dziewczyna nawiązuje romans z synem pastora. Luke Sheppard ma dwadzieścia jeden lat, dawniej był popularnym futbolistą, ale kontuzja przekreśliła jego karierę i zmusiła do obsługiwania stolików w lokalnej podrzędnej knajpie. Oboje są młodzi, wiec ten związek to nic poważnego. Ale ciąża, która jest owocem tego nastoletniego związku – póki co pilnie strzeżona tajemnica – będzie miała wpływ daleko wykraczający poza lata młodości ich obojga. Nadia skrzętnie ukrywa swój sekret, nawet przed najbliższą zaniedbywaną przez matkę przyjaciółką, Aubrey. Czas mija niepostrzeżenie, wkrótce Nadia, Luke i Aubrey będą pełnoprawnymi dorosłymi, których życie okaże się skutkiem wyborów, których dokonali tamtego lata. Zamknięci w trójkącie miłosnym, meandrujący między uczuciami i nękani przez wciąż powracającą wątpliwość, co by było, gdyby dawniej postąpili inaczej, wchodzą w dorosłość.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Michał Gołkowski - Komornik. Rewers (10 maja 2017)

Drugi tom opowieści o Komornikach, którzy zstąpili na ziemię wciąga nas jeszcze głębiej w otchłań ludzkich okropności i poczynań.
Najjaśniejszy blask zawsze rzuca najgłębszy cień.
Tam, gdzie nie sięga światło Łaski Pańskiej, rozciągają się jałowe pustkowia spowitego w wieczną, zimną noc Rewersu. Zatrzymana w pół obrotu Ziemia zastygła w terminalnym pacie pomiędzy siłami Dobra i Zła.
Wraz z Ezekielem Siódmym odważ się wejść tam, gdzie obawiają się stąpać nawet Aniołowie. Znajdź w sobie siłę, by spojrzeć w twarz temu, co od zawsze czaiło się pod twoim łóżkiem.
Apokalipsa, owszem, nie udała się – co do tego nikt nie ma wątpliwości.
Teraz okazuje się, jak kolosalne były rozmiary zaniedbań.

MICHAŁ GOŁKOWSKI

Zodiakalnie, patologiczny Wodnik z roku Stanu Wojennego. Wbrew pozorom samotnik, mizantrop i introwertyk. Z wykształcenia lingwista, z zamiłowania historyk wojskowości, na co dzień tłumacz kabinowy angielsko-polsko-rosyjski, rusofil i rusofob w jednym. Zadebiutował w kwietniu 2013 roku powieścią "Ołowiany Świt" - pierwszą polską książką w serii STALKER. Niespełna dwa lata później stworzył uniwersum "Stalowych Szczurów" - opowieść o losach żołnierzy w alternatywnej historii Pierwszej Wojny Światowej. Nie grzeszy brakiem pomysłów. Właśnie wypuszcza na świat swego "Komornika". Książkę łączącą wątki biblijno-apokaliptyczne z nasyconą wartką akcją fantastyką.

Informacja wydawnictwa Prószyński i S-ka

Karolina Głowacka i prof. Jean-Pierre Lasota - spotkanie autorskie (26 kwietnia 2017)

Wydawnictwo Prószyński i S-ka zaprasza na pierwsze (i przedpremierowe!) spotkanie z Karoliną Głowacką i prof. Jean-Pierre'em Lasotą - autorami książki "Czy Wielki Wybuch był głośny?".

Tego wieczoru będzie można posłuchać opowieści o kulisach pracy nad tą publikacją, a także o działaniu Wszechświata. Po części oficjalnej, zapraszamy do kuluarów na rozmowy i wymianę uwag o naturze Kosmosu.

26 kwietnia o 19:00 w Kalinowym Sercu (Warszawa, ul. Krasińskiego 25).
Spotkanie poprowadzi Zbigniew Dzięgiel.
Wstęp wolny.


Przyszłość i przeszłość Wszechświata, czarne dziury, gwiazdy neutronowe, planety słoneczne i pozasłoneczne, czerwone olbrzymy, białe karły, fale grawitacyjne. Astrofizyka jest fascynująca, ale i niełatwa. Ta książka prowadzi czytelnika krok po kroku - nie tylko daje odpowiedzi, ale i podsuwa pytania. Karolina i Jean-Pierre, których rozmowy zostały zapisane w tej książce, to postacie stworzone przez autorów: dziennikarkę radiową Karolinę Głowacką i astrofizyka Jeana-Pierre'a Lasotę. Oprócz imion, autorzy oddali postaciom wiele z samych siebie. Karolina Karolinie - ciekawość, dociekliwość, wizję tego, co człowiek, który nie jest fizykiem, wie o fizyce i - nie ukrywajmy - odwagę w rozmowie z uczonymi. Jean-Pierre Jeanowi-Pierre'owi użyczył wiedzy, poglądów, dowcipu, dokonań naukowych, wspomnień i ochoty na wystawianie się na pytania młodych, bardzo dociekliwych osób.

http://czywielkiwybuchbylglosny.pl/

Karolina Głowacka
- dziennikarka, w Radiu TOK FM prowadzi m.in. audycję Radiowa Akademia Nauk. Teksty popularnonaukowe publikuje głównie w "Focusie". W 2016 wyróżniona w konkursie Popularyzator Nauki organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis PAP Nauka w Polsce. Mieszka w Warszawie.

Zagraniczniak - Rymowisko

Dziś Mike Jansen i jego Dzień z życia. Niby na piątkę, ale jednak nie do końca...

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Laura Norton - Taka karma czy głupie serce

Sara to bardzo miła kobieta, no i wykonuje niezwykle interesujący zawód: jest plumassière (pewnie nie masz pojęcia, co to znaczy). Ma też nieco obsesyjną osobowość i lekką alergię na nieprzewidziane wydarzenia… No i oczywiście życie jej się komplikuje i – o rozpaczy! – w jej mieszkaniu zaczyna się dziać coś, co przypomina pożar w burdelu, gdy w tym samym czasie zwalają się jej na głowę ojciec z depresją, zbuntowana młodsza siostrzyczka i jej ekscentryczny chłopak oraz dawno niewidziany narzeczony… Ale lepiej tutaj się zatrzymajmy, bo przecież będziesz chciała sama się wszystkiego dowiedzieć. Zapewniamy Cię, że masz przed sobą kilka godzin beztroskiej rozrywki i wybuchów śmiechu.


Jonas Hassen Khemiri - Wszystko, czego nie pamiętam


Wszystko, czego nie pamiętam to wielogłosowa powieść o pamięci i jej niedoskonałości, o miłości i przyjaźni.

Młody mężczyzna o imieniu Samuel ginie w wypadku samochodowym. Jak to się stało? I dlaczego? Anonimowy autor stara się odtworzyć ostatni dzień życia Samuela. Z rozmów z przyjaciółmi, rodziną i sąsiadami wyłania się jego portret – ale komu możemy wierzyć? I co kryje się za tym, czego nie pamiętamy?

Jonas Hassen Khemiri napisał niezwykłą powieść o miłości, o naszych szaleńczo szybkich czasach i o cenie, jaką płacimy za to, by móc ze sobą żyć.

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Wendy Walker - Nie wszystko zostało zapomniane

W miasteczku Fairview w stanie Connecticut  wszystko wydaje się na pozór idealne. Pewnej nocy nastoletnia Jenny Kramer zostaje brutalnie zgwałcona i pobita na lokalnej imprezie. Kilka godzin później dostaje lek, który ma wymazać z pamięci wspomnienie tej koszmarnej nocy. Jednak w ciągu kolejnych miesięcy, w miarę jak goją się jej rany, pozbawiona pamięci o faktach dotyczących napaści Jenny, nie daje sobie rady z nagromadzeniem negatywnych emocji. Jej ojciec obsesyjnie chce znaleźć prześladowcę i pragnie sprawiedliwości. Natomiast matka udaje, że ten przerażający incydent nie naruszył jej misternie zbudowanego świata. Podczas gdy rodzice szukają pomocy dla córki, wychodzą na jaw ich skrywane od lat tajemnice.


Megan Bradbury - Wszyscy patrzą

Nowy Jork, miasto, które inspiruje. Miasto, które przyciąga. Miasto, w którym wszyscy trwają w oczekiwaniu na to, co się za chwilę zdarzy.

1967. Robert Mapplethorpe wie, że jest artystą. Od dzieciństwa w Queens marzy mu się gorączkowy, podniecający rytm śródmiejskiego życia, napór ciał. Chce, aby na niego patrzono, pragnie być znany.
1891. Walt Whitman już osiągnął sławę i wszedł w podeszły wiek. Wciąż jednak ciekawy jak dziecko, wciąż pełen pasji, wraz ze swoim przyjacielem i biografem, Bucke’em, wyrusza w podróż do miasta, które zawsze uwielbiał, miasta, które było sceną jego największych triumfów i porażek.
1922. Robert Moses, człowiek z wizją. Stojąc na brzegu Long Island wie, co tu może powstać. Idąc ulicą na Brooklynie, potrafi ujrzeć jej przyszłość. To ktoś, kto zbuduje nowoczesny Nowy Jork.

Nowości wydawnictwa Czarne

Lars Kepler - Plac zabaw

Jasmin Pascal-Anderson jest porucznikiem w szwedzkiej armii. Podczas misji NATO w północnym Kosowie zostaje poważnie ranna, a jej serce na chwilę się zatrzymuje. W stanie śmierci klinicznej przenosi się do tajemniczego portowego miasta – tylko najsilniejsi mają szansę opuścić królestwo śmierci i powrócić do świata żywych. Anderson się to udaje.

Kilka lat później syn Jasmin ulega poważnemu wypadkowi. Potrzebna jest natychmiastowa operacja, podczas której lekarze muszą zatrzymać akcję serca chłopca. Anderson jest przekonana, że jeśli Dante trafi do tajemniczego miasta, nigdy z niego nie powróci – szczególnie jeśli trafi do jego najstraszniejszej części, na plac zabaw. Czy Anderson uda się ocalić syna?

Lars Kepler przenosi czytelnika w świat mroczny i groźny, w którym granice między prawdą i wyobraźnią nie istnieją, a człowiek w swojej walce o przetrwanie jest zdany tylko na siebie.


Jakub Banasiak - 15 stuleci. Rozmowa z Wilhelmem Sasnalem


„Najlepiej sprzedający się polski malarz”, „najpopularniejszy polski malarz swego pokolenia”, „najbardziej rozpoznawalny na świecie polski artysta” – media przyzwyczaiły nas, że po nazwisku Sasnal zazwyczaj następuje jakieś „naj”. Jest znany, a popularność i kwoty, które kolekcjonerzy są skłonni płacić za jego obrazy, coraz częściej przesłaniają jego samego, zamykając go w szczerozłotej szufladzie z nazwą „gwiazdor polskiego malarstwa”.

Nowości wydawnictwa Filia

Hubert Hender - Lęk

Pod koniec wakacji na jeleniogórską komendę policji przychodzą roztrzęsieni rodzice i zgłaszają zaginięcie swojej nastoletniej córki. Policja z początku bagatelizuje sprawę. Komisarz Iwanowicz i podkomisarz Gawłowski z wydziału kryminalnego weryfikują zgłoszenie i przesłuchują najbliższe osoby z otoczenia Patrycji. Dziewczynki nie udaje się znaleźć w całym mieście i okolicach, w szkole, u znajomych, w szpitalach i na dworcach. Dziecko jakby rozpłynęło się w ciepłym, sierpniowym powietrzu.

Wkrótce giną kolejne dzieci. Ze względu na powiązanie z przeszłością Iwanowicza, dla policjanta sprawa ta szybko nabiera wymiaru osobistego i choć mężczyzna stara się, żeby to nie wpływało na jego osąd i by emocje nie przejęły nad nim kontroli, to i jemu udziela się nerwowa atmosfera, która opada na okolicę niczym paraliżujący całun.

Ślady z czasem zaprowadzą go nad rzekę, a Iwanowicz na własnej skórze przekona się, że lęk może łatwo przerodzić się we wściekłość.


Agnieszka Krawczyk - Słoneczna przystań

Trzeci tom bestsellerowej serii „Czary codzienności”

Czasami wszystko musi się zagmatwać, by los mógł wreszcie wskazać właściwe rozwiązanie.
Życie sióstr Niemirskich bardzo się skomplikowało – w miasteczku pojawił się ktoś, kto może zniszczyć mozolnie budowane szczęście. W dodatku rodzinnemu domowi zagraża niebezpieczeństwo – wielka turystyczna inwestycja, która ma powstać w pobliżu. Agatę, Danielę i Tosię czekają przełomowe decyzje. Czy postąpią właściwie? Czy czary codzienności zadziałają? Kto ostatecznie okaże się przyjacielem, a kto wrogiem? Agata i Daniela muszą uporać się też z własnymi uczuciami, zadać sobie kilka pytań i znaleźć na nie odpowiedzi. Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje…

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Oriana Fallaci - List do nienarodzonego dziecka

Nie jestem kobietą z tej książki. Co najwyżej ją przypominam, tak jak może ją przypominać jakakolwiek kobieta naszych czasów, która żyje w pojedynkę, pracuje i myśli. Właśnie po to, żeby każda kobieta mogła się w niej rozpoznać, nie wyposażyłam jej w twarz, imię, adres, wiek […]. Nie formułuję żadnego przesłania, nie próbuję nawet rozwiązać problemów. Nie na tym polega zadanie pisarza. A poza tym, jakże bym mogła formułować jakieś przesłanie w książce będącej apoteozą wątpienia? Bohaterkę dręczą tysiące znaków zapytania, za każdym razem, kiedy jest przekonana o jednym, twierdzi również coś wręcz przeciwnego […].


Tak mówiła Oriana Fallaci z okazji wydania "Listu do nienarodzonego dziecka", monologu kobiety, która oczekuje dziecka i uważa macierzyństwo nie za obowiązek, lecz za osobisty i odpowiedzialny wybór. Nie rezygnując z typowego dla siebie namiętnego tonu, autorka stawia pytania własnemu sumieniu, mierząc się z fundamentem kobiecej kondycji. Czy wystarczy pragnąć dziecka, żeby zmusić go do istnienia? Czy słusznie jest poświęcić gotowe już życie na rzecz życia, którego jeszcze nie ma? Książka idzie dalej niż dylematy dyskusji nad aborcją, zwróciła na siebie uwagę czytelników na całym świecie i jest dzisiaj uważana za klasyczną pozycję literacką.


Czesław Czapliński - Jak fotografować cyfrowo


O czym jest ta książka?

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Joy Fielding - Nie ma jej

Caroline Shipley wraz z mężem Hunterem i dwiema córeczkami, Michelle i Samanthą wyjeżdża do snobistycznego kurortu Baja w Meksyku, żeby uczcić rocznicę ślubu. Namówiona przez męża zostawia dziewczynki bez opieki w apartamencie hotelowym i schodzi z Hunterem na kolację. Po powrocie dokonuje przerażającego odkrycia: dwuletnia Samantha zniknęła.

Caroline czekają lata udręki. Próbuje ratować rozpadające się małżeństwo, jest nękana przez media, które piętnują ją jako zimną, nieodpowiedzialną matkę, musi też radzić sobie ze skłonną do zachowań autodestrukcyjnych starszą córką. Borykając się z tymi problemami, rozpaczliwie chwyta się nadziei, że Samantha kiedyś się odnajdzie. Pewnego dnia otrzymuje telefon. Głos młodej dziewczyny w słuchawce oznajmia: „Chyba jestem pani córką”.

Nie ma jej to pełna psychologicznego napięcie i ludzkiego dramatu opowieść o rozdartej rodzinie i szokującej prawdzie, która kryje się w zgliszczach tej rodziny.

Joy Fielding – kanadyjska pisarka, autorka kilkunastu bestsellerów „New York Timesa”, znana z wielu powieści łączących intrygę kryminalną z celnymi obserwacjami obyczajowymi. Nakładem wydawnictwa Świat Książki ukazały się m.in. Morderstwa nad Shadow Creek, Laleczka, Zabójcze piękno, Strefa szaleństwa, Ulica Szalonej Rzeki, Martwa natura.


Tessa Afshar - Perła w piasku


Pełna namiętności historia nierządnicy Rachab, z której rodu wywodził się Jezus.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Karolina Wilczyńska - Wędrowne ptaki

Wszyscy kiedyś opuścimy rodzinne gniazdo, żeby rozwinąć skrzydła. Czasami lot bywa trudny i wydaje się, że zabraknie nam sił. Ale każdy wędrowny ptak w końcu znajduje drogę do domu.

Malwina nigdy nie czuła się tak samotna. Nagła śmierć ojca, problemy z matką i konieczność stawienia czoła niespodziewanym wyzwaniom przewracają jej świat do góry nogami. Na szczęście każdy medal ma dwie strony – życiowe zmiany to także okazja do poznania samej siebie. Wkrótce mieszkanka bloku przy ulicy Kwiatowej przekona się, co tak naprawdę jest dla niej ważne i czy w trudnych chwilach może liczyć na przyjaciół. Czy uda jej się pokonać problemy i zawirowania? Czy odnajdzie się w nowej życiowej roli?

Nowa książka autorki najpiękniejszej literatury obyczajowej. Poznaj przyjaciółki z ulicy Kwiatowej i zostań z nimi na dłużej!


Eliza Michalik - Szpile

Eliza Michalik pisze wprost i bez ogródek. Nie ma dla niej tematów tabu. Nie boi się głośno sprzeciwiać populizmowi władz politycznych i absurdom polskiej rzeczywistości. Pochyla się nad sprawami polskich kobiet i walczy o prawa mniejszości seksualnych. Dużo uwagi poświęca także zwykłym obywatelom, których interesy zdają się ginąć w rozgrywkach politycznych pomiędzy rządem a opozycją. Publicystka nie uznaje kompromisów i nie oszczędza nikogo – przed jej nieprzejednanym piórem nie chroni ani immunitet poselski, ani biskupia tiara. Jak sama podkreśla: lewicowość i prawicowość nie mają znaczenia. Chodzi o przyzwoitość i dobro.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Przemysław Borkowski - Zakładnik

Podczas porannego programu na żywo do studia telewizyjnego wkracza uzbrojony mężczyzna. Bierze zakładników, zabija jednego z nich, a następnie odczytuje bezsensowne oświadczenie i popełnia samobójstwo.

Był zwyczajnym człowiekiem – mężem, ojcem i dobrze prosperującym przedsiębiorcą.

Co popchnęło go do tego czynu? Czy był zwykłym szaleńcem, czy też człowiekiem realizującym precyzyjny plan? Psycholog Zygmunt Rozłucki i dziennikarka Karolina Janczewska – świadkowie tego wydarzenia – postanawiają odpowiedzieć na te pytania, kręcąc reportaż. Ich podróż śladami zamachowca niespodziewanie zamieni się w śledztwo dotyczące tajemniczej śmierci sprzed lat. Czy zdołają rozwiązać zagadkę z przeszłości? Czas goni, a od wyniku ich poszukiwań zależeć może życie kilku całkiem niewinnych młodych ludzi.


Alwyn Hamilton - Buntowniczka z pustyni

Bardziej wybuchowa niż proch strzelniczy!

Bezkresne piaski pustyni przemierzają tajemnicze bestie, w których żyłach płynie czysty ogień. Krążą pogłoski, że istnieją jeszcze takie miejsca, w których dżiny wciąż parają się czarami. Lud Miraji coraz mocniej występuje przeciwko tyranii Sułtana. Każda noc pośród wydm pełna jest niebezpieczeństw i magii. Jednak osada Dustwalk nie jest ani magiczna, ani mistyczna – to zabita deskami dziura, którą nastoletnia Amani pragnie opuścić przy najbliższej okazji.

Nowości wydawnictwa Mag

Ian McDonald - Luna: Wilcza pełnia

Zabito Smoka.

Corta Hélio, jedna z pięciu rządzących Księżycem rodzinnych korporacji, została zniszczona. Rodzina się rozproszyła, wrogowie podzielili majątek między sobą. Minęło osiemnaście miesięcy.

Ocalałe dzieci Cortów, Lucasinho i Luna, uzyskały ochronę potężnego rodu Asamoah, a Robson, który nie doszedł do siebie po gwałtownej śmierci rodziców, jest teraz podopiecznym – a w istocie zakładnikiem – rodu Mackenziech. Natomiast mianowany następca tronu, Lucas Corta, zniknął z powierzchni Księżyca.

Jedynie lady Sun, głowa rodu Sunów i korporacji Taiyang, podejrzewa, że Lucas jednak żyje i wciąż jest liczącym się graczem. Przecież zawsze był królem intrygi – i nie zawahałby się zaryzykować nawet życia, by zbudować nowe Corta Hélio, jeszcze potężniejsze niż przedtem. Potrzebuje jednak sojuszników – aby ich zyskać, porywa się na podróż na Ziemię, wyprawę niewykonalną dla urodzonego na Księżycu człowieka.

W niestabilnym księżycowym klimacie zwieńczeniem intryg, zmieniających się sojuszy i politycznych machinacji wielkich rodów staje się otwarta, krwawa wojna.

Luna: Wilcza pełnia jest kontynuacją sagi o pięciu księżycowych Smokach.


Geoff Ryman - Tlen

Jest rok 2020. Na całym świecie, a więc i w Karzistanie, małym kraiku leżącym gdzieś w środkowej Azji, przeprowadzony zostaje test „Tlenu”: globalnej sieci obywającej się bez komputerów i interfejsów. Wykorzystującej bezpośrednio specjalnie sformatowane fragmenty mózgu.

Nowości wydawnictwa Mag

Christopher Priest - Człowiek z sąsiedztwa

Tibor Tarent, fotograf-freelancer, wraca do Anglii z Anatolii, gdzie jego żonę zabiły rebelianckie bojówki. Islamska Republika Wielkiej Brytanii dochodzi jeszcze do siebie po dziwnym i przerażającym ataku terrorystycznym, podczas którego w jednej chwili zanihilował wielki, trójkątny obszar zachodniego Londynu, wraz z setkami tysięcy istnień ludzkich. Władze uważają, że ten atak i śmierć żony Tarenta są w jakiś sposób powiązane.
Sto lat wcześniej, podczas I wojny światowej, estradowy iluzjonsta rusza na Front Zachodni z tajną misją uczynienia brytyjskich samolotów rozpoznawczych niewidzialnymi dla wroga. Podczas podróży do okopów poznaje wizjonera, sądzącego, że to będzie wojna, która zakończy wszelkie wojny.
W roku 1943 polska pilotka opowiada mechanikowi z RAF-u o swojej ucieczce przed hitlerowcami i desperackim pragnieniu powrotu do domu.
W czasach współczesnych, angielski fizyk teoretyk w ogrodzie swojego domu po raz pierwszy wywołuje zjawisko sąsiedztwa.
Człowiek z sąsiedztwa - to powieść, w której pozory mylą, a wszystko skrywa drugie dno, w której fikcja przecina się z historią, a każda wersja rzeczywistości jest podejrzana, w której prawda i fałsz mieszkają ze sobą w sąsiedztwie.


Lavie Tidhar - Stulecie przemocy


Nie chcieli zostać bohaterami.
Bronili Imperium Brytyjskiego przez siedemdziesiąt lat. Oblivion i Fogg, nierozłączni przyjaciele powiązani wspólnym przeznaczeniem. Aż do pewnej nocy w Berlinie, kiedy rozdzieliła ich wojna i tajemnica.
Jednakże przeszłość potrafi dogonić każdego.

Nowość wydawnictwa Videograf

Przemysław Piotrowski - Radykalni. Terror

Rok 2023. Europa powoli traci integralność, a wielomilionowa migracja muzułmanów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu zalewa targany konfliktami kontynent. Układ z Schengen to przeszłość, strefy szariatu w największych metropoliach rozrastają się w zastraszającym tempie, imigranckie getta toczy rak radykalnego islamu. W odpowiedzi do głosu zaczyna dochodzić skrajna prawica.

Kuba Polak na wymianie studenckiej w Hiszpanii zakochuje się w pięknej Arabce, z którą spodziewa się dziecka. Jego szczęście nie trwa jednak długo, wybranka pada ofiarą zabójstwa honorowego, a on wraz ze swoim przyjacielem Michałem ledwo uchodzą z życiem. Kiedy uprowadzona zostaje partnerka Michała, mężczyźni wraz z jej bratem Krzyśkiem, żołnierzem Legii Cudzoziemskiej, ruszają za mordercami Nawal i porywaczami Moniki. Ich droga przez tętniącą wzbierającą nienawiścią Europę staje się dla młodych ludzi przeprawą przez piekło.

"Radykalni. Terror" to mroczna wizja Starego Kontynentu, która wcale nie jest tak nieprawdopodobna i odległa, jak mogłoby się nam wydawać. To historia młodych ludzi, którzy wkraczają w życie, gdy świat zaczyna trząść się w posadach, aby wkrótce runąć i zalać wszystkich falą niewyobrażalnego okrucieństwa. To dopiero początek. Wojna jest nieuchronna. Ludzie znów będą zabijać w imię Boga...

Nowość wydawnictwa Bukowy Las

Emily Barr - Jedyne wspomnienie Flory Banks

Siedemnastoletnia Flora Banks cierpi na amnezję następczą. Gdy miała dziesięć lat, w jej głowie wykryto nowotwór, który szczęśliwie udało się usunąć. Razem z guzem jednak zniknęła część jej pamięci. Ma wspomnienia sprzed choroby, ale nie jest w stanie zapamiętać nic nowego. Obrazy, słowa i myśli może zatrzymać w pamięci przez kilka godzin, potem je zapomina. Dziewczyna funkcjonuje tylko dzięki notatkom, które sama sporządza na rękach, na karteczkach, w telefonie, notesie i książkach. Bez nich czuje się zagubiona.

Pewnego dnia całuje się z chłopcem i… udaje jej się o tym nie zapomnieć! Niestety Drake, który wstrząsnął jej światem, wyjeżdża daleko na północ, do Arktyki.

Na przekór logice i własnym ograniczeniom Flora wyrusza w niezwykłą podróż w poszukiwaniu Drake'a, któremu udało się zmienić coś, co wydawało się nie do zmiany.

TA NIEZWYKŁA POWIEŚĆ, KTÓRĄ TRZYMASZ W RĘKU ZOSTAŁA JUŻ PRZETŁUMACZONA NA 23 JĘZYKI!

Nowości wydawnictwa Insignis

Christie Golden - Assassin’s Creed: Herezja

Niekończący się konflikt. Stary grzech. Nowe objawienie.

Simon Hathaway, członek Wewnętrznego Sanktuarium Zakonu Templariuszy, staje na czele wydziału Badań Historycznych Abstergo Industries, wnosząc do nowej pracy swoje analityczne podejście i chłodne spojrzenie. Ale Simon jest także głodny wiedzy i zafascynowany możliwością bezpośredniego doświadczania historii poprzez wspomnienia swojego przodka, Gabriela Laxarta, który walczył ramię w ramię z legendarną Joanną d’Arc.

Kiedy zaczyna korzystać z nowego modelu Animusa, odkrywa fakty, na które nie był przygotowany: dowiaduje się, jak głęboko sięgają źródła konfliktu templariuszy i asasynów, a także jak wiele gotów był zrobić jego przodek dla ukochanej kobiety. Poznając dawne tajemnice, Simon musi zmierzyć się z odpowiedzią na niebezpieczne pytanie: kto tak naprawdę jest heretykiem, a kto prawowiernym wyznawcą?


Jason M. Hough, K.C. Alexander - Mass Effect: Andromeda. Nexus początek

Oficjalny prequel najbardziej wyczekiwanej gry 2017 roku – Mass Effect: Andromeda

Spali przez setki lat, śniąc o nowym domu gdzieś w Galaktyce Andromedy. Kiedy się obudzili, zrozumieli, że to już koniec marzeń o pokojowej egzystencji. I tak oto koloniści wielu ras – turiańskiej, salariańskiej, asari, ludzkiej i innych – stają w obliczu niewyobrażalnych zagrożeń i niezbadanych obszarów kosmosu.

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Robert Jackson Bennett - Miasto schodów

Klimatyczna, pełna intryg powieść – o martwych bogach, ukrytej historii i tajemniczym mieście o wielu obliczach – autorstwa jednego z najbardziej uznanych młodych pisarzy science fiction.

Miasto Bułykow dysponowało niegdyś siłami bogów, by podbijać świat, zniewalać i brutalnie rozprawiać się z milionami ludzi – aż jego boscy opiekunowie zostali zabici. Bułykow to obecnie po prostu kolejna kolonialna placówka nowej geopolitycznej potęgi, niemniej jego surrealistyczny krajobraz trwa jako niepokojące świadectwo swojej dawnej świetności.

W owo zrujnowane miejsce przybywa Shara Thivani. Oficjalnie, ta skromna, młoda kobieta jest kolejnym młodszym dyplomatą, wysłanym przez ciemiężców Bułykowa. Nieoficjalnie, to jeden z najznakomitszych szpiegów swego kraju, wysłany w celu złapania mordercy. Lecz gdy Shara podąża jego tropem, zaczyna podejrzewać, że istoty, które rządziły tym strasznym miejscem, mogą nie być tak martwe, jakby się mogło wydawać – oraz że okrutne rządy Bułykowa niekoniecznie dobiegły już końca.

Informacja wydawnictwa SQN

SQN Imaginatio na Pyrkonie 2017 (28-30 kwietnia 2017)
 
Załoga SQN Imaginatio zaprasza na festiwal fantastyki Pyrkon, który odbędzie się w dniach 28-30 kwietnia w Poznaniu na terenie MTP (ul. Głogowska 14). Książek krakowskiej oficyny szukajcie w Krainie wystawców (Hala nr 5) na stoisku nr 155.

Gościem festiwalu będzie Samantha Shannon, autorka wydawanej przez SQN Imaginatio serii Czas Żniw. Poniżej prezentujemy rozpiskę programową:

(Pt, 28 kwietnia, 19:30, Aula 2): [Panel] How to make a debut?
(Pt, 28 kwietnia, 21:00, Aula 2): [Panel] False morality
(So, 29 kwietnia, 17:30, Aula 2): [Panel] My life in my hands: does free will exist?
(So, 29 kwietnia, 18:30, Literacka 1): Samantha Shannon – spotkanie autorskie
(So, 29 kwietnia, 20:30, Aula 2): [Panel] The limits of humanity and playing God
(Nd, 30 kwietnia, 10:00, Literacka 2): Strong Female Characters: A brief history
(Nd, 30 kwietnia, 11:00, Autografy): Dyżur autografowy: Samantha Shannon

Pyrkon odwiedzi również Jakub Ćwiek. Gorąco zapraszamy na jego punkty programu:

(Pt, 28 kwietnia, 17:00, Sala Ziemi): [Panel] Trup ściele się gęsto…
(Pt, 28 kwietnia, 18:00, Literacka 2): Jakub Ćwiek – spotkanie autorskie
(Pt, 28 kwietnia, 19:00, Autografy 2): Dyżur autografowy: Jakub Ćwiek
(So, 29 kwietnia, 16:30, Literacka 1): [Panel] Żyć bez Ciebie nie mogę!
(So, 29 kwietnia, 19:00, Sala Ziemi): Maskarada // The Masquerade
(Nd, 30 kwietnia, 11:30, Sala Ziemi): [Panel] Czy lektury szkolne potrzebują fantastyki?
(Nd, 30 kwietnia, 14:30, Sala Ziemi): Jakub Ćwiek i Krzysztof Piskorski – seriale audio
 

SQN Imaginatio przygotowało na Pyrkon jedną premierę i dwie prapremiery.

Nowość wydawnictwa Powergraph

Rafał Kosik - Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony

Jedenastolatkowie: uzdolniona plastycznie Amelia i łobuziak Kuba oraz ich rodzeństwo: dziewięcioletni Albert i sześcioletnia Mi odkrywają tajemnicę starego dębu. *Co kryje się pośród liści dwustuletniego drzewa, kto chce je ściąć i czy dzieciaki je ocalą?* Jak Albert przyczyni się do rozwiązania zagadki i skąd Mi wytrzasnęła małpę, czytelnicy dowiedzą się z najnowszej książki Rafała Kosika "Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony".

Tym razem Rafał Kosik chciał zwrócić uwagę dzieciaków na przyrodę, jej ochronę, no i całkiem niechcący (książka została napisana jeszcze w zeszłym roku) wpisał się w gorącą dyskusję na temat wycinki drzew. „Przepisy przepisami, one jedynie pozwalają na wycinanie drzew, lecz nikt nas przecież do tego nie zmusza. Robimy to sami. Chciałbym, aby młodsze pokolenie nauczyło się myśleć dalekosiężnie. Już w książce >Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa< próbowałem pokazać, że to, co robimy teraz, ma wpływ na przyszłość. Atrakcyjna, przygodowa fabuła jest pretekstem do opowiedzenia dzieciakom o sprawach istotnych” – mówi Kosik.

Seria przeznaczona jest dla dzieci 7-12 lat. Ilustracje są autorstwa Jakuba Grocholi, laureata wielu konkursów komiksowych, współtwórcy magazynu komiksowego „Mydło zin” i ilustratora książek dla dzieci.

Informacja wydawnictwa Rebis

Dom Wydawniczy Rebis na Warszawskich Targach Książek (18-21 maja 2017)

Dom Wydawniczy REBIS zaprasza na Warszawskie Targi Książki (18-21 maja 2017 roku) na Stadion Narodowy – stoisko 74/D13.

18 maja 2016 (czwartek)
18.30 – 20.00 -  Literacka eksplozja prosto z Hiszpanii! Dom Wydawniczy REBIS, Kino Atlantic oraz Entropia Słowa zapraszają na spotkanie z najlepszym pisarzem hiszpańskim swojego pokolenia Andrésem Ibáñezem, autorem książki Lśnij, morze Edenu. Spotkanie poprowadzą Justyna Suchecka oraz Natalia Szostak. W trakcie rozmowy fragmenty książki przeczytają aktorzy Antoni Królikowski oraz Eryk Kulm. Na gości czeka też muzyczna niespodzianka. Kino Atlantic, Chmielna 33.

19 maja (piątek)

14.00 – 15.00 - spotkanie z gwiazdami polskiej SF i serii Horyzonty zdarzeń - Robertem Szmidtem i Marcinem Przybyłkiem.
15.00 -16.00 - spotkanie z Beatą Tadlą, która będzie podpisywać swoją książkę Czego oczy nie widzą.
16.00 – 17.00 – spotkanie z Ewą Mukoid, coachem oraz autorką Książki dla ciebie. Kim jesteś, dokąd zmierzasz.
17.00 – 18.00 – Bernadeta Prandzioch, nowy głos w polskim kryminale, podpisuje swoją powieść Terapeutka.

20 maja (sobota)
12.00 – 13.00 - spotkanie z Hanną Cygler, autorką bestsellerowych powieści dla kobiet.
13.00 – 14.00 – spotkanie z Dagmarą Dworak, autorką Kromki chleba oraz Joanną Brodzik, ambasadorką książki.
14.00 – 15.00 – Jarosław Kret podpisuje swoją książkę W Ziemi Świętej.
15.00 – 16.00 – spotkanie z Andresem Ibanezem, jednym z najlepszych hiszpańskich pisarzy, który będzie podpisywał swoją powieść Lśnij, morze Edenu.
16.00 – 17.00 – Joanthan Carroll podpisuje swoje książki, w tym najnowszą: Kolacja dla wrony.
17.00 – 18.00 - spotkanie z Piotrem Zychowiczem, autorem bestsellerowych Żydów i Sowietów.

21 maja (niedziela)
11.00 – 12.00 - spotkanie z Niną Majewską-Brown oraz Magdaleną Schejbal (ambasadorką powieści) i promocja książki Grzech.
12.00 – 13.00 – spotkanie z Iną Rybarczyk, założycielką bloga truetastehunters.com oraz autorką książki Łowcy smaków.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Jonathan Dimbleby - Bitwa o Atlantyk. Jak alianci wygrali II wojnę światową

Najważniejsza kampania morska w dziejach ludzkości, kluczowa bitwa drugiej wojny światowej, opowieść o heroicznej walce na morzu i pytanie o wielki strategiczny błąd, który mógł zaważyć na losach kontynentu, w tym – naszej ojczyzny. Najnowsza historia bitwy o Atlantyk, pióra znanego fanom BBC i polskim czytelnikom Jonathana Dimbleby, autora bestsellerów, to zaskakująca dynamizmem i ukazana z wielu perspektyw historia najbardziej pasjonującego dla współczesnych czytelników rozdziału wojen morskich.

Wielkie floty aliantów, brytyjska i amerykańska, a nade wszystko sławne niemieckie wilki morskie, U-Booty, które nieomal nie doprowadziły do zwycięstwa III Rzeszy. Ale nie jest to jedyny wątek książki – wokół bitwy o Atlantyk toczyło się wszak wiele działań o przełomowym znaczeniu i intrygującym obliczu.


Kazuki Sakuraba - Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów

Trzy kobiety, trzy historie, trzy epoki. Epicka, wielowątkowa opowieść o trzech pokoleniach rodziny Akakuchibów, barwny portret Japonii od 1945 roku po czasy współczesne i mroczna zagadka pewnego morderstwa.

Manyo. Babka. Jasnowidzka, pochodzi z tajemniczego ludu zamieszkującego góry. Porzucona jako małe dziecko przez rodziców i przygarnięta przez obcą rodzinę, przez całe życie  będzie inna, odmienna. Zachowa jednak wrodzoną pogodę ducha i życzliwość. Wyjdzie za mąż za syna miejscowych bogaczy, właścicieli ogromnej huty.

Nowości wydawnictwa Noir sur Blanc

Henry Miller - Zwrotnik Raka

Henry Miller w nowym wydaniu!
Zwrotnik Raka jest debiutem autora, osiadłego z początkiem lat trzydziestych w Paryżu; tam też w 1934 roku książka została opublikowana nakładem ekskluzywnego angielskiego wydawcy. Utwór entuzjastycznie powitały takie znakomitości, jak Ezra Pound i T.S. Eliot, rozgłos jednak przyniósł mu dopiero wprowadzony w 1937 roku zakaz wwożenia do USA "gorszącej" książki. Atmosfera skandalu przygłuszyła bardzo wysublimowaną w istocie wartość artystyczną tej powieści. Jak i całego cyklu, który tworzy wraz z Czarną wiosną i Zwrotnikiem Koziorożca. Piętnaście epizodów z życia amerykańskiego ekspatrydy ukazuje przymierającego głodem, imającego się różnych zajęć intelektualistę, żarliwie oddającego się miłosnemu zapamiętaniu, opisanemu z całą otwartością, językiem odrzucającym wszelkie eufemizmy. Powieść swą Miller określał jako zniewagę wyrządzoną siedmiu fundamentalnym wartościom i symbolom kultury: Sztuce, Bogu, Człowieczeństwu, Przeznaczeniu, Czasowi, Miłości i Pięknu. Miała też być "środkiem na przeczyszczenie".


Henry Miller - Sexus

Nowości wydawnictwa Drageus

Evan Currie - Odyssey One 5: Król wojowników

Kapitan Eric Weston uratował Ziemię przed drasińską rzezią. Jednak nie będzie mu dane odpocząć, bo przed nim kolejna niebezpieczna misja. Wraz z załogą „Odyseusza” musi wytropić tych, którzy sterują Drasinami, którzy przygotowali atak na Ziemian i Priminae.

Sytuacja robi się groźna, kiedy w przestrzeni kosmicznej natykają się na okręt należący do tajemniczych drasińskich władców. To oni stoją za inwazją na planety Priminae i Układ Słoneczny. Potężne Imperium ma dwa cele: podbić nowe światy i wyrównać stare rachunki. Przed Westonem stoi tylko jeden cel: ocalić ludzkość w  tej straszliwej wojnie.


B.V. Larson - Star Force 2: Zagłada


To kolejny kiepski rok Kyle’a Riggsa. Okręty nanitów mają nową misję – ale to wyrok śmierci dla pilotów. Do tego ziemski rząd zamierza skraść technologię Sił Gwiezdnych. Co gorsza, Ziemia obiecała coś makrosom i maszyny wkrótce upomną się o to… Wojna wśród gwiazd nie zakończy się szybko. I nikt nie ma pojęcia, jaki będzie jej finał.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Karolina Głowacka, Jean-Pierre Lasota - Czy Wielki Wybuch był głośny?

Przyszłość i przeszłość Wszechświata, czarne dziury, gwiazdy neutronowe, planety słoneczne i pozasłoneczne, czerwone olbrzymy, białe karły, fale grawitacyjne… Astrofizyka jest fascynująca, ale i niełatwa. Ta książka prowadzi czytelnika krok po kroku – nie tylko daje odpowiedzi, ale i podsuwa pytania.
Karolina i Jean-Pierre, których rozmowy zostały zapisane w tej książce, to postacie stworzone przez autorów: dziennikarkę radiową Karolinę Głowacką i astrofizyka Jeana-Pierre’a Lasotę. Oprócz imion, autorzy oddali postaciom wiele z samych siebie. Karolina Karolinie – ciekawość, dociekliwość, wizję tego, co człowiek, który nie jest fizykiem, wie o fizyce i – nie ukrywajmy – odwagę w rozmowie z uczonymi. Jean-Pierre Jeanowi-Pierre’owi użyczył wiedzy, poglądów, dowcipu, dokonań naukowych, wspomnień i ochoty na wystawianie się na pytania młodych, bardzo dociekliwych osób.

http://czywielkiwybuchbylglosny.pl/


Karolina Głowacka – dziennikarka, w Radiu TOK FM prowadzi m.in. audycję Radiowa Akademia Nauk. Teksty popularnonaukowe publikuje głównie w „Focusie”. W 2016 wyróżniona w konkursie Popularyzator Nauki organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis PAP Nauka w Polsce. Mieszka w Warszawie.

Informacja wydawnictwa Powergraph

Wydawnictwo Powergraph na Pyrkonie (28-30 kwietnia 2017)

Prapremiera "Amnezjaka" Jakuba Nowaka odbędzie się na Pyrkonie, w piątek 28 kwietnia o godz. 19:30 w sali Literackiej 1. Na konwencie, oprócz Jakuba Nowaka będą również: Robert M. Wegner, Michał Cetnarowski,Michał Protasiuk i Rafał Kosik. Powergraph przygotował również specjalną pyrkonową promocję – „Kup dowolną książkę Powergraphu, drugą, z wybranej puli – dostaniesz gratis. Ważne do wyczerpania zapasów w księgarni pyrkonowej Wojtka Sedeńki”. Zapraszamy na wszystkie punkty programu naszych autorów!

Piątek
15.30 - Robert M. Wegner w panelu "Słowiańska kontrowersja", Sala Ziemi
17.00 - Robert M. Wegner w panelu "Trup ściele się gęsto", Sala Ziemi
19.30 - Kuba Nowak, Michał Cetnarowski, Rafał Kosik, Robert M. Wegner. "Autorzy Powergraphu i premiera książki Kuby Nowaka", Literacka 1

Sobota
13.30 - Rafał Kosik - spotkanie autorskie, Literacka 1
14.00 - Robert M. Wegner - spotkanie autorskie, Literacka 2
15.00 - Robert M. Wegner, Michał Cetnarowski w panelu "30 lat Geralta zRivii", Aula 1
15.30 - Rafał Kosik dyżur autografowy, Autografy
16.30 - Michał Protasiuk w panelu "Zyć bez ciebie nie mogę", Literacka 1
16.30 - Michał Cetnarowski dyżur autografowy, Autografy
18.00 - Michał Cetnarowski w panelu "Awanturnicy, złodzieje, wszelkie szumowiny"
18.30 - Robert M. Wegner dyżur autografowy, Autografy
20.30 - Michał Cetnarowski w panelu "Spytaj redaktora", Literacka 1

Niedziela
11.00 - Michał Protasiuk prelekcja "Przewidywanie przyszłości - krótki poradnik", Literacka 2
11.30 - Rafał Kosik w panelu "Czy lektury szkolne potrzebują fantastyki?", Sala Ziemi
12.00 - Robert M. Wegner w panelu "Podbić świat", Literacka 2

Nowość wydawnictwa Warbook

Marcin Ciszewski - Krüger. Lew. Tom III

Stworzono go, by zadziwiał Świat, lecz on ten Świat postanowił podbić.
Inteligentny, bezwzględny, drapieżny. Złodziej.
Doskonale przystosowany do czasów, w których przyszło mu żyć.

Marcin Ciszewski, autor bestsellerowego cyklu Wojna.pl (WWW) przedstawia Wilhelma Krügera.
Dostawszy się w ręce Czeka, Krüger unika śmierci tylko za cenę wyrzeczenia się ideałów. Musi współpracować, by przeżyć. Nie porzuca jednak myśli o uwolnieniu siostry z rąk śmiertelnego wroga – Iwana Piotrowicza Kolcowa, który wciąż wyprzedza go o krok...
W sierpniu 1920 roku, w kluczowej fazie Bitwy Warszawskiej, jeden z nich stara się przeniknąć tajemnice polskiego Sztabu Generalnego. Drugi – udowodnić, że jest odważnym, ideowym żołnierzem.
Obaj, by odzyskać szacunek do samych siebie, muszą uporać się z własną przeszłością.

W Samo Południe. Odsłona CCC - Ogłoszenie wyników

Trzy egzemplarze świetnej książki Jacka Komudy Czarna szabla wydawnictwa Fabryka Słów za chwilę poznają swoich właścicieli.

Odpowiedzi na zadane przez nas pytania brzmią:
1. Herb Kościesza.
2. Schrittpanzer. Wydanie Specjalne Szortal Na Wynos 2015. Również dział Szortownia.
3. Bram Stoker. Dracula.

Nagrody otrzymują:
Anna Hebel, Mateusz Wróbel, Leszek Bigos

Gratulujemy
Adresy prosimy przesłać na nasz konkursowy mail odpowiedz@szortal.com

Informacja wydawnictwa Albatros

Alex Marwood raz pierwszy w Polsce! (26-27 maja 2017)

Już w maju po raz pierwszy odwiedzi Polskę Alex Marwood!
Autorka fenomenalnych thrillerów psychoologicznych: "Dziewczyny, które zabiły Chloe", "Zabójca z sąsiedztwa", "Najmroczniejszy sekret" spotka się z czytelnikami w Warszawie i we Wrocławiu.
Spotkania poprowadzą gwiazdy polskiego kryminału: Katarzyna Puzyńska i Marta Guzowska.


Alex Marwood w Warszawie
KŚK Hala Koszyki
Piątek 26 maja godzina 18:00
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Puzyńska


Alex Marwood we Wrocławiu
MEDIATEKA
Sobota 27 maja godzina 18:00
Spotkanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017
poprowadzi Marta Guzowska

Drabble

Mam nadzieję, że dzisiejszy Lód przywołany przez Jadwigę Skrzypacz-Kopaszewską ostatecznie pożegna zimę.

Drabble

Miesiąc kończymy szortalowym debiutem Marii Gral, w którym odzywa się Głos Elektry.