luty 2017

Nowość wydawnictwa Bukowy Las

Tommy Wallach - Dzięki za tę podróż

Epicka lekcja miłości w San Francisco.

Siedemnastoletni Parker po tragicznym wypadku samochodowym załamał się i przestał mówić. Zamiast myśleć o przyszłości po maturze, często wagaruje. Spędza czas w hotelach, obserwując i okradając gości. Pewnego dnia spotyka tajemniczą Zeldę o srebrnych włosach, która twierdzi, że jest nieco starsza, niż sugerowałby jej wygląd. Czy dziewczyna i jej gruby plik banknotów sprawią, że Parker znów będzie cieszyć się życiem?
Oryginalna powieść o pierwszej i ostatniej miłości. Doskonała lektura dla fanów prozy Johna Greena.

Nowość wydawnictwa Czarna Owca

Maja Wolny - Księgobójca

“Miłość do książek staje się obsesją, miłość do kobiety zbrodnią”

Thriller literacki o Wiktorze Krzesimie, amsterdamskim księgarzu polskiego pochodzenia, zawodowym podglądaczu, zakochanym w skrywającej liczne tajemnice kobiecie, który zza szyby księgarni prowadzi prywatne śledztwo w sprawie śmierci znanego restauratora mebli.

Szyba księgarni, tak jak lustro weneckie, zaciera ślad między tym, kto jest podejrzanym, a kto ofiarą. Jednak jeśli czytelnik będzie wystarczająco uważny, odkryje zaszyfrowany w powieści klucz, który ujawnia imię sprawcy.

Wątek kryminalny jest pretekstem do opowieści o starości i sensie osobistych wyborów z perspektywy schyłku życia: grupa podglądanych przez Wiktora przyjaciół, niebanalnych sześćdziesięciolatków, osiedla się wspólnie w wyremontowanej kamienicy naprzeciwko księgarni i zamienia ją w dom „wesołej starości”. Czy w czterech ścianach wąskiego amsterdamskiego domu można ukryć prawdę o zbrodni? A może sprawca znajduje się po drugiej stronie lustra?

Nowości wydawnictwa Albatros

Carolina De Robertis - Bogowie Tanga

LIRYCZNA,  A ZARAZEM PRZENIKAJĄCA CZYTELNIKA NA WSKROŚ POWIEŚĆ O MŁODEJ KOBIECIE, KTÓREJ MIŁOŚĆ DO TANGA ZACZYNA SIĘ OD PIERWSZYCH USŁYSZANYCH DŹWIĘKÓW TEJ MUZYKI, A WKRÓTCE OPANOWUJE JĄ DOSZCZĘTNIE I ZMIENIA JEJ ŻYCIE
 
Luty 1913 roku. Siedemnastoletnia Leda, z małą walizką i zamkniętymi w futerale starymi skrzypcami ojca, opuszcza swoją rodzinną wioskę. Jedzie do świeżo poślubionego (na papierze) męża i nowego domu w Argentynie. Kiedy schodzi na ląd w Buenos Aires, odkrywa, że jej mąż został zamordowany, a na nią czeka życie w starej kamienicy, bez rodziny i przyjaciół, na skraju nędzy.
 
Prawie natychmiast po przybyciu do Buenos Aires Leda zostaje uwiedziona przez muzykę, którą nieustannie pulsuje miasto: zakochuje się w tangu, zrodzonym z głosów biednych imigrantów, skandalicznym tańcu z burdeli i owianych złą sławą kabaretów. Leda decyduje, że zrealizuje swoje odwieczne marzenie i zostanie mistrzynią gry na skrzypcach, choć wie, że nigdy nie będzie mogła występować jako kobieta. Obcina włosy, bandażuje piersi i staje się Dantem, młodym mężczyzną, który dołącza do grupy muzyków grających tango próbujących podbić salony socjety.

Stopniowo zaciera się granica między Ledą a Dantem, a pragnienia, które Leda do tej pory tłumiła, rozkwitają w niej na nowo, zagrażając nie tylko jej karierze muzycznej, ale i życiu.


Joel Dicker - Księga rodu z Baltimore

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Anne-France Dautheville - Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy (16 marca 2017)

Przechadzka po świecie pełnym roślin, liści i gałęzi. Fascynujące sekrety wszystkiego, co zielone.

Na powierzchni Ziemi i do głębokości pół metra pod powierzchnią wody żyje od 350 tysięcy do 400 tysięcy gatunków grzybów, porostów, glonów i innych roślin. Ich sekrety są zadziwiające. Irys, na przykład, potrafi przestraszyć nawet… bizona. Zazdrosny koper włoski nie lubi sąsiedztwa innych gatunków – gdy tylko wyczuje intruza, wypuszcza substancje, które spowolnią jego rozwój. Kwiaty wydzwaniają godziny. Rośliny mówią, słuchają i wcale nie są unieruchomione w swoim podłożu. Porozumiewają się, wydając sygnały dźwiękowe pod ziemią, podobnie jak delfiny w morzu. Gdy do nich mówimy, rosną szybciej. I lubią dalekie podróże. Widliczka, zwana różą jerychońską, wprawiana w ruch podmuchem wiatru toczy się dziesiątki kilometrów, zanim zapuści korzenie.

Anne-France Dautheville
, która zainteresowała się światem roślin, pielęgnując własny ogród, zebrała w tej książce ponad 200 faktów z życia flory. Zaskakujących, zabawnych, a czasem przyprawiających nawet o dreszcze. Kto by podejrzewał, że listki, płatki, nasiona i korzonki kryją aż tyle tajemnic?

Informacja wydawnictwa Prószyński i S-ka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka zaprasza dzieci w wieku 4-6 lat i ich rodziców na spotkanie poświęcone książce „Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary”.

Warsztaty odbędą się 11 lutego 2017 r. o godz. 11.00.
Poprowadzi je Ilona Chylewska.


Wstęp wolny, obowiązują zapisy przez stronę internetową:

http://www.mbddim.pl/index.php/kalendarz-wydarzen/786-spotkanie-wokol-ksiazki-kajtek-uwazaj?date=2017-02-11-11-00#.WItSf1PhDIV

https://www.facebook.com/events/400869350254405/


Jennifer Berne - Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary

Pięknie ilustrowana historia, której główny bohater Kajtek – mały szpak kochający książki – ma kłopoty ze wzrokiem. Udaje się do okulisty i dostaje swoje pierwsze okulary. Niestety staje się on wtedy tematem żartów innych szpaków.
Kajtek dzięki okularom widzi rzeczy, których wcześniej nie dostrzegał, i wpada w tarapaty. Wydostaje się z nich dzięki wiedzy zdobytej z książek, swojej wyjątkowej pomysłowości oraz pomocy licznych kuzynów, którzy odtąd chcą być tacy jak on i nosić okulary.
„Kajtek, uważaj!” to nie tylko pochwała czytania. To także opowieść o tym, jak wykorzystywać zdobytą wiedzę. I jak ważne jest twórcze myślenie i wspólne działanie.

Informacja wydawnictwa Egmont

Nowe książki dla dzieci, które uczą się czytać

1. lutego br. na półki księgarskie trafiły dwa nowe tytuły w serii Hania Humorek i przyjaciele Megan McDonald. Autorka ponownie pisze dla nieco młodszych czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z czytaniem. „Rysiek Zyga. Zdumiewający Pan Magik” i „Mania Pisania słynna reporterka” to nowe, zabawne opowiadania, z kolorowymi ilustracjami i dużą czcionką – w sam raz na początek przygody z czytaniem.

Hani Humorek nie trzeba nikomu przedstawiać. Ta błyskotliwa, pełna energii trzecioklasistka o nieograniczonej wyobraźni mieszka wraz z rodzicami i młodszym bratem, ma ulubionego nauczyciela – pana Łopucha, muchołapkę o wdzięcznym imieniu Szczęki i grono przyjaciół – paczkę, z którą nie sposób się nudzić. Wśród nich są więc najbliższy przyjaciel Hani – Rysiek, oraz Mania Pisania. To oni właśnie stali się głównymi bohaterami najnowszych książek z cyklu Megan McDonald, która oprócz serii o Hani Humorek, osobnej o Hani i jej bracie Smrodku postanowiła stworzyć zupełnie nowe pozycje dla najmłodszych – Hania Humorek i przyjaciele. Dotychczas w tej serii ukazała się Julka Wróbel i przygoda ze świnką.

Nowy cykl autorki charakteryzuje się nieodzownym w jej książkach humorem i dystansem do świata. Opowieści o Hani i Ryśku oraz Mani Pisani są zwięzłe, proste, ale i przewrotne, po trosze dydaktyczne, lecz nie w sposób nachalny. Opowiadają o prawdziwej przyjaźni, współpracy, fachu dziennikarskim, ale i magicznych sztuczkach z przymrużeniem oka. Są dostosowane do potrzeb młodego czytelnika, zabawne, opatrzone atrakcyjnymi kolorowymi ilustracjami autorstwa Erwina Madrida, wydane na kredowym papierze z zastosowaniem dużej czcionki ułatwiającej czytanie. Teraz również młodsze rodzeństwo wielbicieli Hani będzie mogło poznać jej przygody, a także przygody jej przyjaciół.

Informacja wydawnictwa Zwierciadło

Adios kilogramos - Spotkanie z Katarzyną Błażejewską-Stuhr (4 lutego 2017)


Nowy Rok to czas podejmowania nowych postanowień i planów, które nie zawsze udaję się wcielić w życie. Według badań wielu z nas podejmuje wyzwanie, by w nowym roku zrzucić kilka kilogramów, ale niewielu się to udaje. Najnowsza książka dietetyczki Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr oraz trenerów Ady Jakimowicz i Marcina Markiewicza – Adios kilogramos pomoże nie spocząć na laurach i skutecznie wcielić takie postanowienie noworoczne w życie!

Adios kilogramos to swoiste kompendium wiedzy o planowym, skutecznym odchudzaniu i zarazem osobisty dziennik pozwalający na zapisywanie postępów. Na początek znajdziemy spis badań, które warto, a wręcz należy wykonać przed rozpoczęciem programu. Takie badania pozwolą dobrać najlepszą dietę do aktualnych potrzeb organizmu i wskażą na co zwrócić uwagę, aby czuć się lepiej. Ewentualne odchylenia od norm mogą stać się motywacją, do – być może – odkładanej latami wizyty u lekarza specjalisty.

Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej z nich znajdziemy przygotowany przez dietetyczkę pełnowartościowy program żywieniowy na 90 dni, opierający się na pięciu posiłkach dziennie. Do każdego etapu została przygotowana lista produktów w podziale na poszczególne tygodnie, co niewątpliwie ułatwi rozpoczęcie zdrowego odżywiania. Autorka Kasia Błażejewska-Stuhr chętnie udzieli wywiadu. Niebawem ukaże się filmik, w którym wystąpi jej mąż Maciej Stuhr, opowiadający o swojej przemianie, dzięki diecie, regularnym ćwiczeniom i konsekwencji w działaniu.

W drugiej części książki uczestnik programu odchudzającego znajdzie plan ćwiczeń aktywności fizycznej – ćwiczenia są na tyle proste, że można je wykonywać w domu. Do dyspozycji mamy dwójkę trenerów. Niebawem będę miała filmiki instruktażowe z ćwiczeniami z książki.

Trzecią część książki stanowi indywidualnie wypełniany, osobisty dziennik, systematyzujący postępy uczestnika programu.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Karolina Wilczyńska - Właśnie dziś, właśnie teraz

Trzy kobiety, trzy historie, jedna tęsknota – za życiem, w którym jest się dla kogoś naprawdę ważnym.

Zgorzkniała Sabina od lat samotnie opiekuje się zniedołężniałym ojcem, z którym łączy ją toksyczna relacja. Siedemdziesięcioletnia Bronisława ledwo wiąże koniec z końcem, utrzymując siebie i dorosłego syna, alkoholika. Elegancka Sonia prowadzi idealne życie w pięknym domu, z kochającym mężem i córką. Idealne do czasu pierwszego kryzysu…

Nieszczęśliwy wypadek skruszy dotychczasowy porządek i splecie ich losy… Każdej z kobiet przyjdzie zmierzyć się z innymi problemami i każda będzie musiała stawić czoło prawdzie, nie zawsze przyjemnej. Prawdzie o sobie samej i o najbliższych. Bo czasami życie musi nami mocno potrząsnąć, żebyśmy odnaleźli jego sens.

Właśnie dziś, właśnie teraz przekornie pokazuje, że czekanie może okazać się zgubne, a tragedia nie zawsze zapowiada koniec, lecz początek czegoś naprawdę wyjątkowego.


Madeline Sheehan - Niepiękna

Uwaga! To nie jest opowieść o losie i przeznaczeniu. To opowieść o bólu, smutku i cierpieniu. To porywczy, jak wicher, romans pomiędzy dwojgiem kochanków, którzy nie mogą być razem. W tym świecie nie ma romantycznych wschodów słońca i pachnących płatków róż. Zamiast tego, ich miłość kwitnie w tajemniczej rzeczywistości pełnej nieustannej zbrodni, okrucieństwa i śmierci. To historia rodem z koszmarów nocnych. To opowieść o miłości, której nie da się zaprzeczyć.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Robert Kanigel - Człowiek, który poznał nieskończoność

W 1913 roku 25-letni matematyczny geniusz - samouk z Indii, Ramanujan, pracujący jako urzędnik, pisze list do Godfreya Harolda Hardyego, uchodzącego za najwybitniejszego angielskiego matematyka tamtych czasów i prosi o opinię na temat kilku pomysłów dotyczących teorii liczb. Hardy orientuje się, że list został napisany przez geniusza. Pomimo sceptycyzmu swoich kolegów, zaprasza go do Anglii. W tradycyjnej kulturze Cambridge Ramanujan musi stawić czoła nie tylko najtęższym umysłom początków XX wieku, ale także uprzedzeniom rasowym.

Robertowi Kanigelowi udało się nie tylko przedstawić dokonania Ramanujana, ale także pokazać źródła jego inspiracji, jego emocje, fascynację liczbami i przyjemność, jaką czerpał z ich badania. Po blisko stu latach od śmierci matematyka jego życie i twórczość są świadectwem, że prawdziwy geniusz może narodzić się w najbardziej nieprawdopodobnym miejscu.


Andy Jones - Dwoje do pary

Jeśli pokochaliście „Jeden dzień” i „Projekt Rosie”, w „Dwoje do pary” zakochacie się bez pamięci!

Przewrotnie romantyczna powieść. Fisher i Ivy są parą od dziewiętnastu (!) dni czują, że są dla siebie stworzeni. Poza tym wiedzą o sobie niewiele, ale któż by się przejmował błahostkami? Szczególnie że za kilka miesięcy ich życie ma się diametralnie zmienić… Przez ten czas Fisher i Ivy odkrywają, że zakochanie się to jedno, a wytrwanie w uczuciu to zupełnie coś innego.

Nowości wydawnictwa Filia

Alek Rogoziński - Do trzech razy śmierć

"Pokochałam Różę Krull od pierwszego rozdziału. Szalona babka! Czuję się tak, jakbym znała ją od dawna!" Magdalena Witkiewicz

„Alek Rogoziński ze znaną sobie swadą, uszczypliwością i poczuciem humoru opisuje świat, w którym miłośnicy literatury – nie tylko kobiecej – poczują się jak w domu”. Anna Misztak, redaktor naczelna Lubimy Czytać

Autorka powieści kryminalnych, Róża Krull, otrzymuje zaproszenie na zjazd pisarzy, odbywający się we dworku pod Krakowem. Już pierwszego dnia jej koleżanka po piórze zostaje otruta. Wszystko wskazuje na to, że morderca, który zostawił na miejscu zbrodni czarną różę, wciela w życie fabułę jednej z powieści Krull. A inni zaproszeni pisarze wcale nie są tak niewinni, jak się wydaje...

Pisarka rozpoczyna prywatne śledztwo. Pomagają jej w tym zakochany w gotowaniu specjalista od public relations, zafascynowany kryminałami boy hotelowy oraz trzy szalone blogerki. Czy detektywi-amatorzy okażą się skuteczniejsi od policji?

Do trzech razy śmierć to pierwsza część nowej serii komedii kryminalnych, zatytułowanej „Róża Krull na tropie”. W przygotowaniu tom drugi – Zabójcza korekta.


Rachel Abbott - Śpij spokojnie

Jak daleko się posuniesz, by zatrzymać przy sobie ukochane osoby?

Kiedy Olivia Brookes dzwoni na policję, by zgłosić zaginięcie męża i dzieci, boi się, że już nigdy ich nie zobaczy. Ma swoje powody, by bać się najgorszego - to nie pierwsza tragedia, której doświadczyła.

W Samo Południe. Odsłona CCXC

W odsłonie CCXC konkursu W Samo Południe mamy do przekazania trzy egzemplarze książki Katarzyny Misiołek "Dziewczyna, która przepadła", ufundowane przez wydawnictwo Muza.

Zasady konkursu wciąż te same.

Pytania:
1. Kilka dni temu wydawnictwo Muza opublikowało biografię słynnego malarza. Proszę podać tytuł książki oraz dane autora.
2. Szortal patronuje pewnemu konkursowi. Jaką nazwę nosi ten konkurs i co jest nagrodą główną, fundowaną prez organizatora?
3. Na czym polegał dramat rodzinny Edwarda Popielskiego, byłego komisarza lwowskiej policji, bohatera serii kryminałów Marka Krajewskiego?


Mnich – Matthew Gregory Lewis

Bóstwo, demon czy człowiek?

Marcin Knyszyński

Według znawców tematu „Mnich” autorstwa Matthew Gregory'ego Lewisa jest jednym z trzech filarów, na których opiera się nurt literacki, który zdobył wielką popularność w ostatnim czterdziestoleciu XVIII wieku, a w wieku kolejnym stanowił niewyczerpane źródło inspiracji. Mowa oczywiście o literaturze gotyckiej, powstałej w schyłkowym okresie epoki oświecenia. „Mnich” to gotyk w każdym calu, to jego odmiana charakteryzująca się mocnym położeniem akcentów na makabrę, zbrodnię i gwałt, które często uzasadniane są diaboliczną interwencją. Czego zatem możemy się po nim spodziewać my, czytelnicy z XXI wieku?

Powieść opowiada o dziejach dwóch romansów oraz o kamyczku, który spowodował moralną lawinę u pewnego madryckiego mnicha, opata Zakonu Kapucynów. Młody, dzielny szlachcic Lorenzo zakochuje się w poznanej w kościele szesnastoletniej Antonii, córce szlachcianki Elwiry. Od tej pory robi wszystko, aby zdobyć jej względy. Agnes, siostra Lorenzo, trafia do Klasztoru Świętej Klary i cierpi sercowe męki, gdyż kocha z wzajemnością szlachcica Rajmonda. Podczas spowiedzi u wyżej wspomnianego mnicha okazuje się, że Agnes jest w ciąży.. Wzięta za przykład rozpustnej wszetecznicy, trafia w ręce demonicznej przeoryszy klasztoru. Rajmond rozpoczyna próby uwolnienia ukochanej.

Matthew Gregory Lewis w Subiektywnie

Według znawców tematu, „Mnich” autorstwa Matthew Gregory'ego Lewisa jest jednym z trzech filarów, na których opiera się nurt literacki, który zdobył wielką popularność w ostatnim czterdziestoleciu XVIII wieku, a w wieku kolejnym stanowił niewyczerpane źródło inspiracji. Mowa oczywiście o literaturze gotyckiej, powstałej w schyłkowym okresie epoki oświecenia. „Mnich” to gotyk w każdym calu, to jego odmiana charakteryzująca się mocnym położeniem akcentów na makabrę, zbrodnię i gwałt, które często uzasadniane są diaboliczną interwencją. Czego zatem możemy się po nim spodziewać my, czytelnicy z XXI wieku?

Marcin
analizuje jednego z klasyków gatunku, Mnicha.

Longar

Jako że luty jest taki krótki, zaczynamy go od longara. Na dodatek Kule do kręgli to szortalowy debiut Mariusza Malinowskiego. Zapraszamy do lektury!

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Jerzy Pilch - Portret młodej wenecjanki

„Historie takie zdarzają się rzadko – raz, dwa, góra trzy razy za życia, ale zdarzają się każdemu. Tak, każdemu! Każdemu? Każdemu! No, chyba że ktoś zupełną jest klęską, katastrofą i zapaścią. Ale i wtedy się zdarzają”.
Jerzy Pilch

Słownik samotności? Opowieść o miłosnym olśnieniu? Czy może wyznania arcymistrza rozpadu na temat dążenia do wielkiej miłości?

Przewrotna, dramatyczna i poruszająca historia. Główny bohater, niedoszły historyk sztuki, który całe życie spędził na obsesyjnym szukaniu miłości, poznaje młodziutką i olśniewającą Pralinę Pralinowicz – żywą kopię młodej kobiety z obrazu Albrechta Dürera, studentkę psychologii, kobietę ze wszech miar niepokojącą i tajemniczą, obdarzoną również „atletycznym” talentem literackim.

Niestety, szybko okazuje się, że burzliwy i ekstatyczny związek dwojga kochanków nie ma  najmniejszej szansy na przetrwanie. Dlaczego?  Czy dwójka bohaterów rzeczywiście pragnie miłości, czy raczej marzy o gwałtownym i efektownym rozstaniu?  Kto tu kogo uwodzi, kto kogo zostawia, kto nad kim ma władzę?  Czy  Pralina rzeczywiście  była miłością życia? I czy w ogóle była?

„Portret młodej wenecjanki jest bodaj najdoskonalszym pomieszaniem tego, co Pilch od lat uprawia: prozy beletrystycznej, dziennika, eseju, felietonu. Jest jednocześnie kpiarski i smutny, przerażony i euforyczny, zachwycony i gorzki, czuły i zrozpaczony”. Tadeusz Nyczek


Renata Frydrych - Załatw pogodę, ja zajmę sie resztą

Pierwsza TAKA komedia romantyczna! Odnajdziesz w niej siebie i zapragniesz - choć przez moment-  być Polą Kukułką.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Katrina Kittle - Dobroć nieznajomych

Z pozoru normalna rodzina skrywa za zamkniętymi drzwiami mroczny sekret, który zmieni życie wszystkich jej znajomych…

Sarah Laden, młoda wdowa wychowująca dwóch synów, robi wszystko, aby jej rodzina, wbrew wszelkim przeciwnościom, trzymała się razem. Gdy wskutek wstrząsającego odkrycia rozpada się rodzina jej najlepszej przyjaciółki, Sarah znajduje w swoim i bez tego burzliwym życiu miejsce dla jeszcze jednego chłopca, ciężko doświadczonego przez los.
Jordan, cichy, wyobcowany szkolny kolega syna Sarah, Danny’ego, przeżył straszliwy koszmar. Sarah zgadza się wziąć go pod opiekę, nieświadoma, że decyzja ta zmusi ją to do zakwestionowania wszystkiego, w co od dawna wierzyła. Gdy łączące ich kruche więzy zaczynają pękać, Ladenowie muszą zmierzyć się z trudnymi prawdami o sobie i swoich relacjach i odkryć moc miłości, niezbędną, by przebaczyć i zaleczyć rany.

Katrina Kittle jest autorką pięciu powieści. Mieszka w Dayton w stanie Ohio, gdzie uczy twórczego pisania, uprawia ogródek, biega i jest uzależniona od kawy i filmów. Stara się nie być rozgoryczona tym, że jej kot Joey zdobył większą popularność na Facebooku od niej.
Więcej informacji na stronie www.katrinakittle.com.


Agata Kołakowska - Kolejny rozdział

Jak czuje się człowiek, który otrzymuje na skrzynkę mejlową powieść w odcinkach, która coraz bardziej przypomina jego życie?

Nowość wydawnictwa Albatros

Sasha Grey - Klub Julietty

Catherine, studentka filmoznawstwa, jest zafascynowana jednym z wykładowców. I to nie jego intelekt przyciąga uwagę dziewczyny. Źródło tej fascynacji, która zaczyna przeradzać się w obsesję, z całą pewnością nie jest umiejscowione w głowie profesora. Kiedy Catherine zwierza się z tego swojej przyjaciółce Annie, ta wprowadza ją w świat wyuzdanego seksu, o którego istnieniu wiedzą tylko nieliczni.

W klubie Julietty wpływowi ludzie realizują swoje najdziwniejsze i najbardziej perwersyjne fantazje seksualne, a Catherine, choć ma chłopaka, którego kocha, nie może się oprzeć pokusie zakazanych zabaw. Dopiero zniknięcie Annie i bezskuteczne próby jej odnalezienia uświadamiają Catherine, że ten podziemny świat seksualnych rozkoszy może być bardzo niebezpieczny.

KLUB JULIETTY to wyjątkowa powieść erotyczna... pozycja obowiązkowa na liście lektur do przeczytania

Cosmopolitan

Informacja wydawnictwa Powergraph

Najważniejszy rosyjski magazyn poświęcony fantastyce, „Mir Fantastiki” <http://www.mirf.ru/book/luchshie-knigi-2016>, przyznał swoje doroczne nagrody literackie. Książką Roku Fantasy został opublikowany w Rosji przez wydawnictwo AST pierwszy tom serii Roberta M. Wegnera Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe. Warto dodać, że Wegner zdeklasował rywali, a książka ma w Rosji znakomite recenzje, w których często porównuje się Wegnera do znanego i popularnego bardzo na tamtym rynku Andrzeja Sapkowskiego. Wydawnictwo AST zakupiło już kolejne tomy serii.

„Opowieści z meehańskiego pogranicza” Roberta M. Wegnera to przebogata i wciągająca saga fantasy. Historie z Północy, Południa, Wschodu i Zachodu składają się na egzotyczną opowieść o światach różnych nacji, języków, wierzeń i magii. Wegner z epickim rozmachem kreśli świat Meekhanu, z wirtuozerią opowiada o plemionach, ich wierzeniach, tradycjach i obyczajach, potyczkach i wojnach. W cyklu nie brakuje silnych postaci kobiecych i charyzmatycznych mężczyzn oraz epickich scen batalistycznych. Robert M. Wegner jak mało kto potrafi wzbudzać najwyższe emocje. Prostym językiem, lecz bardzo serio, mówi o honorze, odwadze, lojalności i miłości, czyli wartościach uniwersalnych, o których chcą czytać wszyscy, niezależnie od szerokości i długości geograficznej.

W Polsce „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” publikuje wydawnictwo Powergraph. Dotychczas ukazały się dwa zbiory opowiadań: Północ-Południe (2009) i Wschód-Zachód (2010) i dwie powieści: Niebo ze stali (2012) i Pamięć wszystkich słów (2015), a w roku 2017 ukaże się kolejny tom serii. Książki te otrzymały wiele nagród, m.in. Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla (trzykrotnie), Nagrodę Literacką Jerzego Żuławskiego (dwukrotnie) i inne.

Nowość wydawnictwa Albatros

James Dashner - Gra o życie

GRY PRZERASTAJĄCE NAJŚMIELSZE MARZENIA I… NAJGORSZE KOSZMARY
 
OSTATNI TOM TRYLOGII DOKTRYNA ŚMIERTELNOŚCI DLA FANÓW RZECZYWISTOŚCI CYFROWYCH
 
Michael jest graczem, który bez wątpienia lepiej czuje się w świecie wirtualnym niż realnym. Jego gry nie przypominają jednak zupełnie nieszkodliwej formy rozrywki. W grach, które preferuje Michael, wydarzenia z cyberprzestrzeni zostają przeniesione wprost do świata realnego i zaczynają przyćmiewać prawdziwe życie. Zaledwie kilka tygodni temu pogrążanie się we Śnie Michael uważał za coś zabawnego. To się jednak zmieniło. VirtNet jest najnowocześniejszym i najoryginalniejszym systemem oferującym swoim użytkownikom rozrywkę, jakiej nie dostarczy im nikt inny. Największą zaletą VirtNetu jest to, że można do niego wejść nie tylko umysłem, ale i ciałem. To uczucie pochłaniające gracza bez reszty Michael kochał najbardziej. Niestety i to się zmieniło. Teraz za każdym razem, gdy chłopak zatapia się w wirtualnym świecie, kładzie na szali swoje życie. 
 
TRYLOGIA AUTORA LITERACKIEGO I FILMOWEGO HITU WIĘZIEŃ LABIRYNTU

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Marko Kloos - Frontlines #2: Ewakuacja

Brutalny międzygwiezdny konflikt z rasą niezniszczalnych obcych. Krwawa wojna domowa o ostatnie nadające się do zamieszkania skrawki kosmosu. Polityczne niepokoje, militarystyczna policja, bezpośrednie zagrożenie dla Układu Słonecznego …

Po latach przegrywanej walki na dwa fronty ludzkość znalazła się na skraju zagłady. W równie kiepskim stanie jest podoficer Korpusu Obronnego Wspólnoty Północnoamerykańskiej Andrew Grayson. Marzy o tym, by opuścić kiedyś służbę wraz ze swoja dziewczyną pilotką. Skoro jednak zmagania wojenne pochłaniają całe planety, a warunki na Ziemi stają się coraz gorsze, zastanawia się, czy mają dokąd się udać.

Po wyjściu z życiem z katastrofalnego desantu Grayson ląduje na okręcie lecącym do odległej kolonii i wypchanym malkontentami oraz wichrzycielami. Jego najtrudniejsza bitwa dopiero się rozpoczyna.

Znany z „Poboru” zmęczony żołnierz musi wciąż walczyć, by zapobiec upadkowi swego gatunku. Inaczej będzie świadkiem ostatnich podrygów ludzkości.

Drabble

Moja nowa dziewczyna to weekendowe sto słów Artura Grzelaka.

Oryks i Derkacz – Margaret Atwood

Postapo na poważnie

Adriana Siess

Margaret Atwood stworzyła powieść-paradoks: lekką w czytaniu, ale moralnie wchodzącą na głowę; prostą w konstrukcji zdań a tak skomplikowaną w filozoficznym odbiorze; naturalistyczną w opisie a jednocześnie niezwykle metaforyczną w znaczeniu. Pozbawiła postapokalipsę wybuchów, rozpędzonych pojazdów i zmutowanych ruchomych celów, w zamian serwując czytelnikowi fascynujące starcie znanej nam cywilizacji z jej potomną, być może lepszą. A na pewno inną.

Jimmy to przeciętny gość, wpadek ma za dwóch… W momencie, kiedy porządnie przysiadłam do tej recenzji, w głowie natychmiast uruchomił mi się opening do polskiej wersji pewnej bajki z dzieciństwa. Próbowałam wygonić natrętne dźwięki z głowy, jednak wiecie, jak to jest z echolaliami – im bardziej chcesz się ich pozbyć, tym uporczywiej pozostawiają w głowie, nakazując powtarzać wersy wstydliwym szeptem… Poddałam się, zapisałam. Pasuje.

Pasuje, gdyż główny bohater „Oryks i Derkacza”, Jimmy, to w istocie nikt szczególnie ważny – zwykłe dziecko niezwykłych rodziców, ten mniej rozgarnięty kumpel. Pozbawiony genu geniuszu facet, który doskonale zdaje sobie sprawę z własnej przeciętności. Wie, że to nie jemu dane jest dokonywać w życiu rzeczy wielkich. I kiedy komfortowo trwa w podobnym przeświadczeniu, nagle... kończy się świat. Zanosi się na to, że został ostatnim człowiekiem na Ziemi, a za sprawą obietnicy złożonej z miłości niekoniecznie może zmienić bieżący stan rzeczy. Pozostaje jedynym łącznikiem pomiędzy swoją upadłą cywilizacją a Dziećmi Derkacza – nowym pokoleniem istot.

Margaret Atwood w Subiektywnie

Margaret Atwood stworzyła powieść-paradoks: lekką w czytaniu, ale moralnie wchodzącą na głowę; prostą w konstrukcji zdań a tak skomplikowaną w filozoficznym odbiorze; naturalistyczną w opisie a jednocześnie niezwykle metaforyczną w znaczeniu. Pozbawiła postapokalipsę wybuchów, rozpędzonych pojazdów i zmutowanych ruchomych celów, w zamian serwując czytelnikowi fascynujące starcie znanej nam cywilizacji z jej potomną, być może lepszą. A na pewno inną.

Adriana
debiutuje na naszych łamach i przybliża opowieść niezwykłą.

W Samo Południe. Odsłona CCLXXXIX - ogłoszenie wyników

Rozwiązanie konkursu, w którym nagrodami były trzy egzemplarze książki Śpiąca Alicja Judith Hooper, przekazane nam przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Odpowiedzi prawidłowe:
1. Izabella Frączyk Koncert cudzych życzeń
2. N.p. Aleksandra Kowalska - Ucieczka
          John Brooks - Mogło być inaczej. Prawdziwa historia rodziców, którzy zrobili wszystko, by ocalić córkę
          Charlotte Krüger - Mój dziadek fałszerz. Tajemnica odkryta przez wnuczkę SS-mana, który kierował największym fałszerstwem w historii
          Amir D. Aczel - W poszukiwaniu zera. Matematyczna odyseja do źródła pochodzenia liczb
          Karolina Szewczykowska - Druga strona miasta
          Izabella Frączyk - Koncert cudzych życzeń
3. 1972

Nagrody otrzymują: Anna Korzeniowska, Agnieszka Wysocka, Izabela Balińska - Lech
Gratulujemy. Dane wysyłkowe prosimy przesłać na adres odpowiedz@szortal.com

Longar

Głodni lata? Doskonale się składa, bo mamy dziś dla Was Chińskie ciasteczka wypieczone przez Lucynę Dobaczewską, które pojawiły się w letnim Wydaniu Specjalnym Szortalu na Wynos 2016.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Feliks Koneczny - Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży

Historia Polski Konecznego, opowiedziana przystępnym dla młodych ludzi językiem, zabiera nas w niezwykle interesującą podróż po meandrach polskich dziejów. Ta opowieść jest wciąż żywa i stanowi źródło różnorodnej wiedzy.

Poznawanie przeszłości jest pasjonującym ćwiczeniem umysłu. Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży to nie tylko daty, liczby, nazwiska czy opis zmieniających się granic naszego kraju. Feliks Koneczny, opisując burzliwe dzieje ojczyzny, przekonuje, że historia Polski to nauka o zmianach, z którymi mierzył się nasz naród. Uczy, że ich znajomość to obowiązek i przywilej każdego, kto chce zwać się patriotą.

Dzieła historyczne Konecznego mają olbrzymią wartość nie tylko poznawczą, ale i wychowawczą. Kształtują bowiem ducha narodu, zachęcają do intensywnej pracy intelektualnej i organizacyjnej na rzecz ojczyzny. (…) sama lektura opisu dziejów dokonanych przez krakowskiego historyka jest niewątpliwie wielką ucztą intelektualną, do której każdego, zwłaszcza młodego Czytelnika, warto zawsze zachęcać.
prof. dr hab. Ryszard Polak

FELIKS KONECZNY (1862–1949) to wybitny historyk i historiozof, publicysta i dziennikarz. Od 1919 roku pracował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, gdzie w latach 1922–1929 kierował katedrą historii Europy Wschodniej. Został zmuszony do udania się na przedwczesną emeryturę za krytykę Józefa Piłsudskiego. Po wojnie zatrudniony na Uniwersytecie Jagiellońskim, ponownie został odsunięty od działalności dydaktycznej. W latach 1946–1948 publikował w „Niedzieli”.


Raymond Moody Jr. M.D. - Życie po życiu


Czym jest świadomość?

W Samo Południe. Odsłona CCXCI

Witamy w kolejnej odsłonie konkursu W Samo Południe! Dzisiaj nagrodami są 3 egzemplarze książki Moniki Błądek "Gloria". Nagrody ufundowało wydawnictwo Akurat.

Zasady konkursu niezmienne

Pytania:
1. Podaj inne książki wydane przez wydawnictwo Akurat. (min 5)
2. Na stronie Szoralu można znaleźć informacje dotyczące warsztatów, organizowane przez wydawnictwo Prószyński i S-ka . Spotkanie będzie dotyczyło pewnej książki dla dzieci. Kim jest główny bohater?
3. Pewnego dnia Parker spotyka na swojej drodze tajemniczą kobietę. Jak ma na imię? (Tommy Wallach - Dzięki za tę podróż)

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Rebecca Griffiths - Granice zła

Sarah D’Villez jako nastolatka została uprowadzona, lecz udało się jej uciec od porywacza, który więził ją przez jedenaście dni. Wokół zdarzenia zrobiło się głośno, twarz Sarah pojawiała się w telewizji i na pierwszych stronach gazet. Dziś, po siedemnastu latach, nadchodzi wiadomość o zwolnieniu z więzienia sprawcy porwania. W obawie, by znów nie znaleźć się w centrum zainteresowania mediów, Sarah, nie informując o tym nikogo, postanawia wyjechać z Londynu i zaszyć się w małej wiosce w odległym zakątku Walii, zmieniając nazwisko i wygląd. Stara się odzyskać poczucie bezpieczeństwa w swojej idyllicznej kryjówce, nawiązując znajomości z sympatycznymi Walijczykami, wkrótce jednak zdaje sobie sprawę, że ktoś ją obserwuje, ktoś, kto najwyraźniej wie o niej bardzo dużo.

Rebecca Griffiths wychowała się w środkowej Walii, studiowała literaturę angielską. Po udanej karierze w biznesie w Londynie, Dublinie i Szkocji wróciła na walijską wieś, gdzie mieszka z mężem, psem i dwiema owcami.


Elvira Baryakina - Miłość w czasie rewolucji

„Miłość w czasie rewolucji” jest pierwszą powieścią w serii „Burzliwa epoka”. Pochodzący z Rosji argentyński dziennikarz Klim Rogow wraca do ojczyzny, aby po śmierci ojca załatwić sprawy spadkowe. Wybrał jednak złą porę – w kraju narasta zamęt przed zbliżającą się rewolucją październikową. Zapewne gdyby Rogow wiedział, jakie będą skutki bolszewickiego przewrotu, na nic by się nie oglądał i czym prędzej czmychnął do ukochanego Buenos Aires. Ale czy ktokolwiek mógł przewidzieć bieg historii?… Sprawy zaś się przeciągnęły i dodatkowo skomplikowały, bo w życiu bohatera pojawiła się kobieta.

Nowości wydawnictwa Rebis

Nancy Kress - Ogień krzyżowy

Schwytani w ogień krzyżowy...

Nowa powieść jednej z mistrzyń twardej SF

Na dalekiej planecie powstaje ludzka kolonia, której założycielem jest Jake Holman, mężczyzna usiłujący uciec przed mroczną przeszłością. Kiedy ta różnorodna, wielotysięczna wspólnota zaczyna się przyzwyczajać do życia w nowych warunkach, dokonuje zaskakującego odkrycia: na świecie tym żyją prymitywni humanoidalni Obcy. Władające narzędziami istoty zajmują tylko kilka izolowanych wiosek i najwyraźniej nie są gatunkiem rodzimym.

Gdy koloniści ostatecznie poznają prawdę, staną przed najtrudniejszą decyzją swojego życia – decyzją, która przesądzi o losach nie tylko ich nowego domu, ale też całej ludzkości.


Dagmara Dworak - Kromka chleba

Poruszające wspomnienia z syberyjskiego zesłania Wyjątkowy powrót po 70 latach na miejsce zsyłki

Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z nią dorastałam i szłam przez życie (…). Nigdy nie była moją własną historią, lecz historią przeżyć mojej rodziny z lat 1940-1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z nią przyszedł czas, żeby wszystko uporządkować, zapisać, przekazać dalej.

- Dagmara Dworak

W ten sposób powstał unikatowy zapis wspomnień dwojga żyjących uczestników tamtych wydarzeń – Danuty i Bogusława. Ich przeplatające się wypowiedzi malują całościowy obraz najpierw przedwojennego rodzinnego życia w Hajnówce, potem tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętą po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenia miejsc zesłania.

Króciak

W Szortowni już czeka Nuk Anny Hrycyszyn - wyróżnione publikacją opowiadanie biorące udział w konkursie Tajemnice.

Nowość wydawnictwa Albatros

James Rollins - Czarny zakon

Koktajl kryminału, thrillera historycznego i powieści przygodowej – trochę tu Browna, trochę Cusslera i trochę Ludluma. Ponowne spotkanie z agentami elitarnej jednostki SIGMA Force, w której skład wchodzą komandosi i naukowcy.

Dziwna epidemia, objawiająca się atakami kanibalizmu, dotyka mnichów w klasztorze w Nepalu. Ktoś skupuje cenne historyczne dokumenty (jak na przykład Biblię należącą przed laty do Charlesa Darwina, twórcy teorii ewolucji) związane z uczonymi epoki wiktoriańskiej. Dla osiągnięcia celu gotów jest na morderstwo. Co łączy te wydarzenia z przerażającymi eksperymentami prowadzonymi przez nazistów na terenie Polski w czasie II wojny światowej? Na trop spisku zagrażającego przyszłości ludzkiej rasy wpadają agenci SIGMY, Grayson Pierce i Painter Crowe, oraz młoda lekarka Lisa Cummings.

Nowość wydawnictwa Filia

Lisa De Jong - Kiedy pozostaje żal

Miałam zaplanowane całe życie. Idealny chłopak. Świetni przyjaciele. Wszystko układało się dokładnie po mojej myśli.

Było tak aż do pewnej feralnej nocy, z której nic nie mogę sobie przypomnieć. To wszystko moja wina, a teraz zostały mi po nim jedynie wspomnienia.

Tonęłam w wyrzutach sumienia, póki Sam Shea nie wrócił do mojego życia i nie pomógł mi się pozbierać. Powoli otworzył moje serce i zamieszkał w nim, zanim się zorientowałam, co właściwie się dzieje. Wiem, że na niego nie zasługuję.

Próbuję poukładać swoje życie na nowo, ale zaczynają wracać do mnie okruchy wspomnień z tamtej pamiętnej nocy. Kłamstwa i sekrety powoli niszczą wszystko, co dla mnie drogie.

Okazuje się, że być może nie jestem jedyną, która powinna czegoś żałować.

Nowość wydawnictwa Czarne

Wojciech Górecki - Toast za przodków

"Europa, Azja. Odkąd jeżdżę na Kaukaz, zadaję sobie pytanie, jaki to kontynent. Nie ma jednej odpowiedzi. Nawet geografowie nie są zgodni (choć większość uważa, że mimo wszystko Azja). Gdyby jednak brać pod uwagę kryterium kulturowe, granica przecinałaby region, ale nie prostą kreską, tylko zakosami, łukami, esami-floresami, zostawiając po obu stronach liczne enklawy należące do sąsiada.
Na dodatek zmieniałaby co chwilę swój przebieg".

Autor

Informacja wydawnictwa Rebis

Dagmara Dworak - Spotkania autorskie (8-10 lutego 2017)


Dom Wydawniczy REBIS, sieć księgarń BOOK BOOK oraz Muzeum Sybiru zapraszają na spotkania Dagmarą Dworak autorką książki „KROMKA CHLEBA”.


8.02, godz. 17.00 - spotkanie w Hajnówce, księgarnia Book Book, ul. 3 Maja

9.02, godz. 11.45 – spotkanie w Supraślu, Centrum Kultury i Rekreacji, Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 1

10.02, godz. 17.00 – Białystok, Centrum Edukacyjno- Wystawiennicze, ul. Sienkiewicza 26Patronem medialnym książki są: Rzeczpospolita, Historia Uważam Rze oraz Wp.pl

Zapowiedź wydawnictwa Bukowy Las

Nadia Szagdaj - Nowe śledztwa Klary Schulz. Tajemnica Nathaniela (17 lutego 2017)

Początek roku 1913. Szef policji w Breslau, Gabriel w Hübschner, sprawie prostytutek prowadzi tajemniczych Po starej śledztwo samobójstw znajomości prosi o pomoc Klarę Schulz. Tymczasem Klara dochodzi do siebie po strzelaninie, w której cudem uniknęła śmierci, i nie chce słyszeć o kolejnych zagadkach kryminalnych. Dopiero kiedy w tajemniczych okolicznościach znika jej przyjaciółka Inge, do gry wkracza niepokorna, pewna siebie i gotowa na wszystko pani detektyw. Czy sprawy samobójstw, zniknięcie Inge oraz jej skrywany romans z katolickim księdzem mogą mieć ze sobą coś wspólnego?

Szósta powieść Nadii Szagdaj to świetne dialogi, wyraziste charaktery, wartka akcja i niespodziewane sploty zdarzeń.

Nadia Szagdaj
- kręci ją chaos Nadia Szagdaj, podobnie jak bohaterki jej książek, nie usiedzi na miejscu. Musi działać. Najlepiej robić tysiąc rzeczy naraz. Spotkacie ją we Wrocławiu jak biegnie z telewizji, w której produkuje serial dokumentalny i program o cudzoziemcach, na plan kolejnej sesji zdjęciowej. Wieczorem, kiedy dzieci już usną siada do montażu filmu na wczoraj.
Uwielbia kontrasty. Kocha przygodę, podróże i zdobywanie nowych doświadczeń, począwszy od nurkowania po piesze wycieczki w górach i zmaganie się z własnymi słabościami w siłowni.
Od dzieciństwa chłonęła atmosferę artystycznego domu oraz oswajała się z nowymi technologiami pod okiem matki malarki i ojca informatyka. Kształciła się w szkole muzycznej, co na początku było ekscytujące, lecz później ograniczało swobodę tworzenia. A tego Nadia nie znosi. Ostatecznie zdobyła tytuł magistra na Akademii Muzycznej po ośmiu latach studiowania. W międzyczasie uczyła się języków obcych i otarła się o psychologię. Ta pozornie przypadkowa odskocznia, rozwinęła u niej pasję związaną z kryminalistyką i behawiorystką.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Agnieszka Nabrdalik - Dzisiaj rozmawiamy o Pani (16 marca 2017)

Czy kobieta, która wybrała rolę żony może być szczęśliwa?

Monika Gawlińska, Alicja Kapuścińska, Wacława Myśliwska, Karolina Niedenthal, Jolanta Pawlik, Anna Religa, Wiesława Starska… Były i są żonami, matkami, kochankami, powiernicami i gospodyniami… Przez całe życie z wyboru stały w cieniu sławnych mężów. Czy aby na pewno? Czy są szczęśliwe? Czują się spełnione jako kobiety, uczone, artystki?

Reportażystka i dziennikarka, Agnieszka Nabrdalik, namówiła na wywiady siedem niezwykłych kobiet, które za swój cel obrały wspieranie mężów − muzyka rockowego Roberta Gawlińskiego, reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego, pisarza Wiesława Myśliwskiego, fotografa Chrisa Niedenthala, kompozytora jazzowego Włodzimierza Pawlika, kardiochirurga Zbigniewa Religi i scenografa Allana Starskiego. Dzisiaj rozmawiamy o Pani to rozpisana na siedem żeńskich głosów opowieść o życiu w pozornym cieniu męża, które wcale nie musi być nużące, pozbawione wyzwań. Wręcz przeciwnie. Zawarte w książce rozmowy to barwne portrety kobiet pełnych pasji, zdobywających kolejne zawodowe i życiowe szczyty; kobiet szczęśliwych.

W Górach Szaleństwa i inne opowieści – Howard Phillips Lovecraft

Zdrowe zmysły są po to, żeby je stracić

Marek Adamkiewicz

Howard Phillips Lovecraft to pisarz, który wywarł ogromny wpływ nie tylko na literacki horror, ale na całą kulturę popularną. Niedoceniany za życia, nie poznał sławy jaka stała się udziałem wykreowanych przez niego Wielkich Przedwiecznych, którzy zainspirowali wielu innych twórców i bez reszty opanowali wyobraźnię fanów na całym świecie. Dziś opowiadania Samotnika z Providence otoczone są prawdziwym kultem, a wydawnictwa, które dzierżą prawa do ich publikacji, często wznawiają je w nowej, atrakcyjnej oprawie. Najnowszy zbiór, „W Górach Szaleństwa i inne opowieści”, jest właśnie takim przedstawieniem znanej już zawartości w nowym opakowaniu.

Co zatem znajdziemy w opasłym tomie wydanym przez Zysk? To przede wszystkim najbardziej znane dzieła amerykańskiego pisarza, poczynając od najdłuższego w zbiorze tekstu tytułowego, poprzez takie klasyki jak „Widmo nad Innsmouth”, „Szepczący w ciemności” czy „Zew Cthulhu”, po opowiadania krótsze i nieco mniej rozpoznawalne, jak „Przybysz” czy „Zapomniane miasto”. Jedno jest pewne – jest przekrojowo. Tematyka zaś oscyluje wokół szeroko pojętej grozy wzbudzanej przez Przedwiecznych, tajemniczych rytuałów, starożytnych ksiąg i drzemiącej w odległych zakątkach świata abominacji.

„W Górach Szaleństwa i inne opowieści” jawi się jako zbiór idealny dla początkującego czytelnika, który pragnie poznać twórczość Lovecrafta. Dzieje się tak głównie z tego względu, że wydawca zamieścił tu kilka najbardziej charakterystycznych dla autora opowiadań – tych, które cieszą się wśród odbiorców największym uznaniem. Jeśli czyjeś obawy wzbudza fakt, że wszystkie te teksty powstały w przybliżeniu sto lat temu i mogą nie mieć już odpowiedniej siły rażenia, spieszę z wyjaśnieniem – proza Lovecrafta nie straciła nic ze swojej mocy. Praktycznie każda składowa tego tomu wciąż zachwyca.

Howard Phillips Lovecraft w Subiektywnie

Howard Phillips Lovecraft to pisarz, który wywarł ogromny wpływ nie tylko na literacki horror, ale na całą kulturę popularną. Niedoceniany za życia, nie poznał sławy jaka stała się udziałem wykreowanych przez niego Wielkich Przedwiecznych, którzy zainspirowali wielu innych twórców i bez reszty opanowali wyobraźnię fanów na całym świecie. Dziś opowiadania Samotnika z Providence otoczone są prawdziwym kultem, a wydawnictwa, które dzierżą prawa do ich publikacji, często wznawiają je w nowej, atrakcyjnej oprawie. Najnowszy zbiór, „W Górach Szaleństwa i inne opowieści”, jest właśnie takim przedstawieniem znanej już zawartości w nowym opakowaniu.

Marek
postanowił zagłębić się w odmęty szaleństwa.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

J.D. Robb - Bractwo śmierci

Czasami „bractwo” znaczy to samo, co „spisek”…

Profesor Dennis Mira dowiaduje się, że jego kuzyn Edward w tajemnicy umawia się z pośrednikiem w handlu nieruchomościami w sprawie sprzedaży kamienicy w SoHo, odziedziczonej przez nich obu po zmarłym dziadku, chociaż nieruchomość miała pozostać w rodzinie. A kiedy Dennis przychodzi, żeby wyjaśnić tę sprawę z Edwardem, widzi swego stryjecznego brata pobitego i zakrwawionego, siedzącego w fotelu. W tym momencie otrzymuje cios  w głowę i traci przytomność. Gdy ją odzyskuje, okazuje się, że Edward zniknął, a w pokoju nie ma żadnych śladów tego, co się stało.
Na szczęście Dennis jest mężem doktor Charlotte Miry, cenionej konsultantki i profilerki współpracującej z nowojorską policją i dobrej przyjaciółki porucznik Eve Dallas, która zgadza się zająć poszukiwaniami.
Wkrótce okazuje się, że były senator Edward Mira został w bestialski sposób zamordowany. Eve rozpoczyna śledztwo, wspomagana przez swą sumienną partnerkę Delię Peabody i męża-miliardera, Roarke’a.

J.D. Robb to pseudonim Nory Roberts, autorki ponad dwustu powieści, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad pięciuset milionów egzemplarzy i regularnie trafiają na listę bestsellerów „New York Timesa”.


Virginia Macgregor - Zdumiewający powrót Nory Wells


Opowieść o tym, co spaja rodzinę i co gotów jest poświęcić człowiek dla tych, których kocha.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Krzysztof Masłoń - W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy (13 lutego 2017)

Nie ma literatury polskiej bez Zbigniewa Herberta, ale i bez Wisławy Szymborskiej, bez Tadeusza Konwickiego i Marka Nowakowskiego, bez zapisującego w jej historii najnowsze rozdziały Jarosława Marka Rymkiewicza. O nich wszystkich i o wielu innych dwudziestowiecznych pisarzach polskich opowiada książka Krzysztofa Masłonia.

Każdy z bohaterów książki zmierzał własną drogą do pisarskiego nieba, niejednego jednak poprowadziła ona w odwrotnym kierunku. A, jak to zwykle bywa, dla większości metą okazał się półmetek – znaleźli się w literackim czyśćcu. Od Czytelników zależeć będzie, kiedy i czy w ogóle się z niego wydostaną.

Krzysztof Masłoń
(ur. 1953) – publicysta, dziennikarz, krytyk literacki. Przez wiele lat związany z „Rzeczpospolitą” i „Magazynem Literackim Książki”, od 2012 roku także z tygodnikiem „Do Rzeczy”. Laureat branżowych nagród Ikara i PIK-owego Lauru oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005). Autor kilku książek, m.in. Lekcja historii najnowszej (2003), Żydzi, Sowieci i my (2005), Bananowy song. Moje lata 70. (2006), Puklerz Mohorta. Lektury kresowe (2014) oraz Od glorii do infamii. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy (2015).

Zapowiedź wydawnictwa SQN

Aneta Jadowska - Akuszer Bogów (15 lutego 2017)
 
Finał Dziewczyny z Dzielnicy Cudów postawił Nikitę przed niespodziewanymi odkryciami i drażniącymi pytaniami. Przywykła do tego, że nikt nie zna prawdy o jej pokręconej rodzinie. Teraz odkryła, że sama została oszukana.
Magiczna Norwegia kryje w sobie niejedną tajemnicę i wszystkie odpowiedzi, których Nikita potrzebuje. Czas stawić czoła faktom. Wie, że cokolwiek odkryje, nic już nie będzie takie samo. A dodatkowo komuś wyjątkowo zależy na tym, by nie dotarła do celu.
Spięcia z Ireną, polujący na nią najemnicy i wścibski brat buszujący w snach nie ułatwiają jej podróży do miejsca, w którym wszystko się zaczęło.

Wszystko, w co wierzyła, okazało się kłamstwem. Nie wie już, kim jest ani czemu przez większość życia karmiono ją bredniami. Była mistrzynią fałszywych tożsamości, a teraz na niczym nie zależy jej tak mocno, jak na poznaniu tej prawdziwej.
Zdradzona przez najbliższych, ścigana przez płatnych zabójców i nękana przez domagające się uwagi duchy przeszłości, rusza do kolebki wszystkich strachów – do magicznej Norwegii, gdzie wszystko się zaczęło.
Tam czekać będą na Nikitę ludożercze trolle, boskie pszczoły, niespuszczające jej z oka kruki i tajemniczy Akuszer Bogów. Odpowiedzi oczywiście też – ale czy takie, jakich oczekuje?
Jedno jest pewne: nie będzie to spokojna i sentymentalna wyprawa do źródeł.

Aneta Jadowska
– filolożka, wielbicielka pomysłów niepraktycznych i niełatwych, czym uzasadnia doktorat z literatury i wiele innych ślepych uliczek w swojej biografii. Wiedzie nocny tryb życia, bo w nocy najlepiej jej się pisze i czyta. Śpi, gdy przyzwoici ludzie pracują, co chyba czyni ją człowiekiem nieprzyzwoitym. Nie interesują jej małe wyzwania – skoro już spełnia się dziecięce marzenia o pisaniu powieści, nie ma powodu, by się ograniczać. Nie lubi bezczynności i nudy. Czyta wszystko co jej wpadnie w ręce, uwielbia seriale kryminalne i muzykę rockową.
Od 2000 r. mieszka w Toruniu i chyba już jest Torunianką, bo jak rodowici mieszkańcy miasta jednocześnie kocha je i nie znosi.

Książkę można już zamawiać w przedsprzedaży na Empik.com:

Nowości wydawnictwa Albatros

Mario Puzo - Dziesiąta aleja

Zachwycająca w swojej wymowie historia rodziny Angeluzzich-Corbo, a także niezłomnej i dumnej Włoszki, uwięzionej w nieudanym małżeństwie i toczącej heroiczny bój, by wychować szóstkę dzieci w surowym nowym świecie, gdzie w codziennej walce o przetrwanie wdeptywane w ziemię są tradycyjne wartości wyniesione ze starego kraju. W poszukiwaniu lepszego życia Lucia Santa porzuca rodzinną Italię i wraz z tysiącami innych imigrantów przybywa do Nowego Jorku, szukając swojego miejsca w rządzącej się prawem silniejszego bezwzględnej miejskiej dżungli.

Powieść doczekała się ekranizacji z Sofią Loren w roli głównej.


Tana French - Lustrzane odbicie

Inteligentny, dopracowany w każdym szczególe thriller o nietypowej, zaskakującej fabule.
 

Bahama Films - Scenariopisarstwo dla początkujących

WARSZTATY FILMOWE BAHAMA FILMS

Zapraszamy na dwudziestą trzecią edycję warsztatów
„Scenariopisarstwo dla początkujących”


Podczas oglądania filmów zdarza Ci się mysleć, że historię z ekranu opowiedziałbyś zupełnie inaczej? W Twojej głowie kłębią się pomysły, które chciałbyś zobaczyć w kinie albo w telewizji? Warsztaty Bahama Films pomogą Ci zdobyć praktyczne umiejętności i zrobić pierwszy krok w świat filmu.
Od 2010 roku przeszkoliliśmy prawie 600 Kursantów. Najmłodszy z nich miał 16, a najstarszy – 86 lat! Nasi absolwenci dostali się do wymarzonych szkół filmowych w Polsce i za granicą, kilkanaście osób pisze seriale telewizyjne, niektórzy sprzedali swoje scenariusze fabularne, inni sami je zrealizowali. Jedna z kursantek prezentowała scenariusz napisany na warsztatach kontynuacyjnych podczas festiwalu w Cannes, a inny kursant był nominowany do Oscara.
Warsztaty obejmują 30 godzin zajęć, podczas których Uczestnicy poznają tajniki pisania scenariuszy, począwszy od wyboru tematu, opracowania konceptu i struktury scenariusza, aż po sposób kreacji postaci i pisanie dialogów. Uczą się też pitchingu, czyli profesjonalnego sposobu prezentacji własnego projektu filmowego. Każdy Uczestnik kończy zajęcia z własnym profesjonalnym scenariuszem oraz podstawowym warsztatem scenarzysty stanowiącym bazę do dalszego rozwoju. Nasi Absolwenci wpisani zostają do bazy scenarzystów BAHAMA FILMS, dzięki czemu pozostajemy z Nimi w kontakcie i wspólnie pracujemy nad kolejnymi projektami. Oferujemy także możliwość dalszego rozwoju, organizując kontynuacyjne warsztaty scenariuszowe oraz zajęcia tematyczne poświęcone gatunkom filmowym.
Praca przebiega w małych grupach (5 – 8 osób). Warsztaty organizowane są w centrum Warszawy, przy ulicy Puławskiej 61 oraz w centrum Krakowa, przy ul. Rajskiej 1, zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy (możliwość wyboru dogodnego terminu).

Informacja Wydawnictwa Literackiego

WL nominowany do prestiżowej nagrody na Targach Książki w Londynie!

Z radością informujemy, że Wydawnictwo Literackie zostało nominowane do nagrody London Book Fair International Excellence Award 2017!
   
The London Book Fair to jedna z największych międzynarodowych imprez rynku książki. W roku 2017 londyńskie Targi będą szczególnie ważne dla polskich wydawców. Polska bowiem będzie Market Focus, czyli gościem honorowym, a to kolejne wyzwanie oraz szansa na pokazanie za granicą naszej niezwykłej siły, jaką jest literatura.
 
London Book Fair rozpoczną się 14 marca w Hali Olympia. Wtedy też odbędzie się ceremonia wręczenia nagród.
 
International Excellence Awards to prestiżowe nagrody branży wydawniczej, promujące innowacyjne przedsięwzięcia i przełomowe inicjatywy wydawnicze, a także osoby o wybitnym wkładzie w międzynarodowy przemysł książki. Nagrody otrzymują inicjatywy z całego świata i wszystkich działów przemysłu wydawniczego, m. in. najlepsza księgarnia, najlepszy agent literacki czy najlepsza inicjatywa przekładowa.
 
Nagrody przyznawane przez LBF stanowią wyraz uznania brytyjskiego środowiska ludzi książki dla międzynarodowego przemysłu wydawniczego i obejmują wszystkie jego dziedziny. Dwie nagrody spośród szesnastu kategorii zarezerwowane są wyłącznie dla kraju Market Focus.
 
Wydawnictwo Literackie nominowane jest w kategorii The Market Focus Poland Adult Trade Publisher Award.

Zapowiedzi Klubu Świata Komiksu

W lutym do rąk czytelników trafi słynny album Franka Millera - 300, o najbardziej heroicznej i głośnej bitwie w starożytnej Grecji, której efektem było zjednoczenie się państw helleńskich przeciwko wrogowi ze wschodu, za który autor został uhonorowany najważniejszymi amerykańskimi wyróżnieniami komiksowymi: Nagrodą Eisnera i Nagrodą Harveya. Na podstawie 300 w 2007 roku powstał film o tym samym tytule w reżyserii Zacka Snydera i Franka Millera.

Swoją premierę będzie miał również zerowy tom zbiorczy bestsellerowej serii o przygodach porucznika Blueberry'ego, słynnego komiksowego bohatera Dzikiego Zachodu. Album zawiera pięć epizodów, które rozpoczynają cały cykl, a zarazem tworzą jedną historię.

Wśród nowych albumów Klubu Świata Komiksu do sprzedaży 15. Lutego br. trafią również: Deadpool Classic, tom 1 oraz Deadpool: Wyzwanie Draculi, tom 5, komiksy o jednej z najpopularniejszych obecnie postaci popkultury.

Na fanów komiksów superbohaterskich czekają m.in.: Uncanny Avengers: Czas na Ragnarok, All-New X-Men: Tak inni, Suicide Squad - Oddział Samobójców , a także Liga Sprawiedliwości, tom 7.

Kolejny tom Catwoman.

Trzeci tom serii kryminalnej rozgrywającej się w Gotham, mieście Batmana Gotham Central, W obłąkanym rytmie.

I czwarty tom bestsellerowej amerykańskiej serii - SKALP, która brawurowo przeniosła czarny kryminał w warunki świata dzisiejszych Indian północnoamerykańskich.

A także szósty tom humorystycznej serii familijnej o perypetiach dwóch sióstr: nastoletniej Wendy i o kilka lat młodszej Marine - Sisters.

Oprócz tego w sprzedaży jest już kolejny tom Star Wars Komiks.

Króciak

Dziś Mateusz Zyg debiutuje na Szortalu tekstem Zapach tajemnicy, który zdobył II miejsce w konkursie Tajemnice.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Oni już wiedzą!

Hel-3 oczami wybranych.

Już wkrótce wiedzieć będą wszyscy.


https://www.youtube.com/watch?v=521BVuJyzxcNAJBARDZIEJ WYCZEKIWANA POWIEŚĆ W POLSKIEJ FANTASTYCE
JAROSŁAW GRZĘDOWICZ
„HEL 3”
PREMIERA 15 LUTEGO 2017
Autor cyklu „Pan Lodowego Ogrodu”, jednej z najlepiej sprzedających się serii książkowych z dziedziny fantastyki, powraca z kolejną niemożliwie aktualną opowieścią.

Wyobraź sobie, że jest pierwiastek, który stanowi niewyczerpane źródło energii.
Dwa tiry tego surowca starczą, by zapewnić energię elektryczną dla USA na cały rok.
Jest tylko jeden problem… Złoża znajdują się na Księżycu.

Rok 2058. Zdehumanizowany świat, gdzie omnifony zastąpiły więzi społeczne, filmiki z MegaNetu wyparły media i kulturę, a iwenciarze stali się bogami informacji.

Świat, gdzie koncerny i rządy podzieliły się władzą w hodowaniu miliardów bezrefleksyjnych konsumentów, staje na krawędzi konfliktu.
Norbert, iwenciarz z zasadami, wierzy, że mocna i odpowiednio podana informacja może wstrząsnąć i obudzić społeczeństwo. Tylko czy jednostka rzucona między stalowe walce systemów jest w stanie przeżyć dostatecznie długo, by coś zmienić?Rozbitek – Chuck Palahniuk

„Wolność”

Marcin Knyszyński

„Rozbitek” Chucka Palahniuka to jego druga opublikowana powieść, choć napisał ją jako trzecią. Autor, jeszcze przed „Fight Club”, stworzył „Niewidzialne potwory” – powieść, która nie znalazła wtedy wydawcy jako zbyt kontrowersyjna. „Rozbitek” to specyficzna spowiedź narratora opanowanego życzeniem śmierci, druga runda walki Palahniuk kontra ogłupiałe pokolenie X. Cegiełka, która ugruntowała pozycję autora w literackim świecie i otworzyła w końcu drogę „Potworom”, które zostają wydane pół roku później. Zatem „Survivor”. Życiowy rozbitek czy ostatni ocalony?

Powieść ta jest spowiedzią życia, zapisaną na rejestratorze parametrów lotu samolotu Boeing 747, zmierzającego do Sydney. Samolot leci bez pasażerów, wysadzonych wcześniej bezpiecznie na lotnisku i bez pilota, który salwował się ucieczką. Na pokładzie jest tylko jeden osobnik i to jego historii słuchamy. Na autopilocie i resztkach paliwa, odrzutowiec zmierza w kierunku swego przeznaczenia, czyli spektakularnej katastrofy. To, co z niego pozostanie to płonące zgliszcza i czarna skrzynka. Czyli po raz drugi Chuck Palahniuk stawia nas w punkcie kulminacyjnym już na początku i powoli objaśnia, co spowodowało, że bohater znalazł się w tak ekstremalnej sytuacji.

Chuck Palahniuk w Subiektywnie

„Rozbitek” Chucka Palahniuka to jego druga opublikowana powieść, choć napisał ją jako trzecią. Autor, jeszcze przed „Fight Club”, stworzył „Niewidzialne potwory” – powieść, która nie znalazła wtedy wydawcy jako zbyt kontrowersyjna. „Rozbitek” to specyficzna spowiedź narratora opanowanego życzeniem śmierci, druga runda walki Palahniuk kontra ogłupiałe pokolenie X. Cegiełka, która ugruntowała pozycję autora w literackim świecie i otworzyła w końcu drogę „Potworom”, które zostają wydane pół roku później. Zatem „Survivor”. Życiowy rozbitek czy ostatni ocalony?

Marcin
zaprasza na lekturę recenzji Rozbitka Chucka Palahniuka.

W Samo Południe. Odsłona CCXC - ogłoszenie wyników

Trzy egzemplarze książki Katarzyny Misiołek "Dziewczyna, która przepadła", ufundowane przez wydawnictwo Muza mają szansę wygrać uczestnicy konkursu, którzy udzielili poniższych odpowiedzi na zadane przez nas pytania:

1. Pasja życia Irving Stone
2. Szczyty grozy. Weekend w schronisku górskim na szczycie Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych (schronisko PTTK "Na Szczelińcu"): 2 noclegi z wyżywieniem dla zwycięzcy i osoby towarzyszącej!
3. Zostaje porwany wnuk Popielskiego, Jerzyk. W efekcie Rita, córka Edwarda, trafia do Kulparkowa, lwowskiego szpitala psychiatrycznego, gdzie w 1942 zostaje rozsztrzelana przez Niemców.


Nagrody otrzymują:
Monika Grzywna, Marcin Chojnowski, Katarzyna Różalska.

Gratulujemy.
Adresy proszę przesłać na nasz mail odpowiedz@szortal.com

Szortal Na Wynos - Luty 2017

W lutowym numerze Szortalu Na Wynos akcenty historyczne, biblijne, futurystyczne... Coś dla siebie znajdą również zwolennicy poezji oraz komiksu. Powiemy jakie nowości literackie warto przeczytać, a jakich lepiej unikać.
Nie ma znaczenia, że luty nie grzeszy długością. Szortal osiagnął mistrzostwo w nasycaniu treścią nieduże obszary.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Elle Kennedy - Podbój

On wie, co to podbój, zarówno na, jak i poza lodowiskiem. On wie, jak celnie strzelać…

Allie Hayes przechodzi kryzys. Zakończenie studiów zbliża się wielkimi krokami, a ona wciąż stoi przed dylematem, którą ścieżkę kariery wybrać. Na domiar złego leczy złamane serce po rozstaniu z wieloletnim chłopakiem. Dziki seks bez zobowiązań, by zapomnieć, nie jest lekarstwem na jej problemy, ale nie sposób oprzeć się Deanowi Di Laurentisowi, przystojniakowi z drużyny hokejowej. Tylko ten jeden raz, bo mimo że przyszłość rysuje się niewyraźnie, to jasne jak słońce, że nie ma w niej miejsca dla króla jednorazowych numerków.

Lans i pewność siebie nie wystarczy, by ją do siebie przekonać…

Dean zawsze dostaje to, czego chce. Dziewczyny, oceny, dziewczyny, uznanie, dziewczyny… To kobieciarz, zgadza się, i póki co nie spotkał kobiety odpornej na jego wdzięki. Aż poznał Allie... Przebojowa blondynka zawojowała jego świat przez jedną noc – i teraz chce, żeby zostali przyjaciółmi? O nie. To on mówi, kiedy jest koniec. Dean nie ustąpi w pogoni za swoim celem, ale gdy na drodze pojawiają się nieoczekiwane przeszkody, zaczyna się zastanawiać, czy nie nadszedł czas, by przestać zaliczać… a oddać strzał prosto w serce.


Jan Grzegorczyk - Niebo dla akrobaty

Niebo dla akrobaty to historia kilkunastu postaci, połączonych wspólnym problemem: chorobą ich samych lub ich bliskich. Akrobaci to książka o sile charakteru, wierze, radości życia, przyjaźni i solidarności.

O czym szumią wierzby – Kenneth Grahame

Ponadczasowa literatura

Jagoda Wochlik

Po raz pierwszy zetknęłam się z powieścią Kennetha Grahame’a, mając dziewięć lat. Nie wiedziałam wtedy jeszcze, że autor jednej z najlepszych w historii książek dla dzieci z wykształcenia był bankowcem. Nie analizowałam książek pod kątem świata przedstawionego, narratora czy fabuły. Nie przeszkadzało mi to jednak zachwycić się wykreowaną przez niego wizją. Dzisiaj, po niemal dwudziestu latach, postanowiłam sprawić, czy nadal mnie zachwyca.

Kret jest właśnie w trakcie wiosennych porządków, gdy uświadamia sobie, że nadeszła wiosna. Wychodzi na powierzchnię i udaje się nad Rzekę, gdzie poznaje Szczura Wodnego. I tak zaczyna się przygoda życia tego małego, niezwykłego zwierzątka, która obejmować będzie także znajomość z takimi indywiduami jak Ropuch czy zamieszkujący Puszczę Borsuk oraz walkę z Łasicami i pikniki z Wydrą.

Pod wieloma względami „O czym szumią wierzby” to jedna z najlepszych książek dla dzieci, jakie kiedykolwiek powstały Uważałam tak, mając dziewięć lat, uważam i teraz. Dziś umiem to jednak lepiej uzasadnić. Po pierwsze Kenneth Grahame stworzył cudowne, wyraziste i niepowtarzalne postaci, z których każda jest wyjątkową indywidualnością. Ropuch jest próżny i bezmyślny, Krecik cichy, ale zmyślny, Borsuka otacza nimb tajemnicy, a Szczur Wodny jest zarazem przyjacielski i waleczny.

Kenneth Grahame w Subiektywnie

Po raz pierwszy zetknęłam się z powieścią Kennetha Grahame’a, mając dziewięć lat. Nie wiedziałam wtedy jeszcze, że autor jednej z najlepszych w historii książek dla dzieci z wykształcenia był bankowcem. Nie analizowałam książek pod kątem świata przedstawionego, narratora czy fabuły. Nie przeszkadzało mi to jednak zachwycić się wykreowaną przez niego wizją. Dzisiaj, po niemal dwudziestu latach, postanowiłam sprawić, czy nadal mnie zachwyca.

Więcej
o dziele Grahame'a opowie Jagoda.

W Samo Południe. Odsłona CCXCII

Witamy w kolejnej odsłonie konkursu W Samo Południe! Konkurs pojawił się z opóźnieniem, za co serdecznie przepraszamy. Jako zadośćuczynienie mamy dla was aż 4 egzemplarze książki Andrzeja Pilpiuka - Konan Destylator Nagrody ufundowało wydawnictwo Fabryka Słów

Zasady konkursu niezmienne

Pytania:
1. Podaj min.4 nowe książki zapowiadane przez wydawnictwo Fabryka Słów.
2. Jak nazywa się komiks, który znajdziemy w Szortalu na wynos?
3. Jak nazywa się zakon, który opuściła Kate Daniels? (Ilona Andrews - Magia zabija)

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Magdalena Niedźwiedzka - Maria Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie jakiej nie znacie. Magdalena Niedźwiedzka tchnęła życie w koturnowy zwykle obraz nieprzeciętnej Polki, której zdarzało się iść za głosem serca wbrew konwenansom.

Akcja powieści obejmuje lata 1911–1913; wcześniejsze losy wielkiej uczonej poznajemy z retrospekcji. Zaglądamy do rodzinnego domu Marii, obserwujemy jej relacje z bliskimi i kontakty z najtęższymi umysłami przełomu XIX i XX wieku – Pierre’em Curie, Paulem Langevinem i Albertem Einsteinem. Autorka, znana z dbałości o obyczajowe i historyczne smaczki, i tym razem nie zawiedzie czytelnika, ukazała bowiem skomplikowaną osobowość dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla na tle barwnego Paryża w czasach belle époque i Warszawy pod zaborami.

Film z brawurową rolą Karoliny Gruszki w kinach od 3 marca 2017 roku.

Magdalena Niedźwiedzka, autorka „Królewskiej heretyczki”. Łączy pracę na uczelni technicznej z pisaniem powieści (przeważnie historycznych i biograficznych). W wolnych chwilach maluje obrazy olejne.


Matthew Cobb - Największa tajemnica życia. Jak rozszyfrowano kod genetyczny


Chociaż może się to nam wydawać zaskakujące, pojęcie kodu przenoszącego informację genetyczną pojawiło się dopiero 1953 r. Wprowadzili je James Watson i Francis Crick, w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Nature”. Idea została bez zastrzeżeń zaakceptowana przez świat naukowy, chociaż nikt jeszcze nie wiedział, w jaki sposób może działać ów tajemniczy kod, złożony z cząstek czterech zasad, łączących nici DNA w podwójną helisę.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Henry James - Księżna Casamassima

Henry James wymyślił postać Hiacynta Robinsona, „małego, aroganckiego poszukiwacza przygód, obdarzonego jednocześnie delikatnością”, spacerując ulicami Londynu. Mimo wychowania w biedzie bohater wykształcił w sobie gust estetyczny, przez co tym bardziej dostrzega otaczającą go szarą rzeczywistość. Zostaje wciągnięty do sekretnego świata działalności rewolucyjnej i pod wpływem chwili przysięga, że zabije jednego z najznamienitszych polityków. Wkrótce po tym poznaje jednak piękną księżną Casamassimę. Urzeczony światem arystokracji, bogactwem, sztuką i pięknem, Hiacynt traci wiarę w radykalizm, nazywając go „paskudztwem”. Dręczony skrupułami mężczyzna musi zmierzyć się z bolesnym i ostatecznie tragicznym dylematem.
„Księżna Casamassima” jest jedną z najbardziej osobistych, a zarazem jedną z najbardziej zaangażowanych społecznie powieści Jamesa.

Henry James jest w historii powieści tym, kim Szekspir w dziejach poezji.
Graham Greene

Henry James (1843–1916) – wybitny amerykański pisarz, krytyk i teoretyk literatury, reprezentant realizmu psychologicznego. W swoich znakomitych powieściach zgłębiał mentalność Amerykanów, zderzając ją z kulturą europejską.


Liane Moriarty - Wielkie kłamstewka

Zbrodnia? Nieszczęśliwy wypadek? A może zwyczajny wybryk? Wiadomo tylko, że ktoś nie żyje.

Nowości wydawnictwa Rebis

Mons Kallentoft - Łowcy ognia

Dziewiąty tom zmagań znakomitej komisarz Malin Fors!

Jest noc. Malin Fors stoi jak skamieniała. Nie wie, jak się tu znalazła… Przed nią na ziemi leżą zwęglone zwłoki kobiety. Wczesny wrześniowy poranek, las wciąż jest ciemny, z rejonu przemysłowego pod Linköpingiem unosi się chmura dymu i woń spalenizny – płonie fabryka farb. Poprzedniego dnia w kontenerze na śmieci znaleziono ciało dziewięcioletniego chłopca. Został zamordowany. Pochodził z rozbitej rodziny, wieczorami często wymykał się sam z domu. Choć początkowo nic na to nie wskazuje, Malin przeczuwa, że istnieje jakiś związek między tymi sprawami. Coś łączy tego chłopca i tę kobietę. Świat płonie i kto to wie, jak krzyżują się ścieżki ludzi? Jaką logiką kieruje się bezwzględny morderca…

Mons Kallentoft, okrzyknięty nowym królem skandynawskiej powieści kryminalnej, urodził się w roku 1968. Dorastał w Linköpingu. Do kariery pisarza dochodził przez pracę w reklamie i dziennikarstwo. Debiutował w roku 2000 powieścią Pesetas, za którą otrzymał nagrodę Katapultpriset, przyznawaną przez Związek Pisarzy Szwedzkich. Potem napisał jeszcze kilka dobrze przyjętych przez krytykę książek obyczajowych. Do tej pory jego książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków i trafiły na listy bestsellerów, między innymi w Wielkiej Brytanii i Francji. Obecnie mieszka na Majorce.


Marek Bardadyn - Dietetyczne przepisy

Schudnij z dietą strukturalną

Nowość Wydawnictwa Komiksowego

Greg, Hermann Huppen - Comanche. Tom 5. Mroczna pustynia

Dwadzieścia miesięcy po aresztowaniu, dzięki wysiłkom przyjaciół Red Dust wychodzi na wolność. Jednak po powrocie na ranczo jest już tylko cieniem samego siebie. Tak bardzo zmieniło go więzienie. W dodatku pozostaje pod stałym nadzorem zastępcy nowego szeryfa. Podczas gdy Red powoli dochodzi do siebie, Shortgun Marlowe, bandyta, który swego czasu siał postrach w Newadzie, zapowiada przyjazd w okolice Greenstone Falls. Mieszkańców zaczyna ogarniać panika, gdyż najbliższy garnizon wojska stacjonuje zbyt daleko, a w mieście nie ma dosyć ludzi do jego obrony...

Seria „Comanche” ukazywała się w Belgii i Francji od 1972 roku, a ostatni tom pierwszego cyklu wydano w 1983 roku.

Hermann
będący ówcześnie wschodzącą gwiazdą komiksu frankofońskiego tym właśnie tytułem wywalczył sobie miejsce wśród najważniejszych twórców komiksu europejskiego. W 2016 roku fakt ten został ukoronowany przyznaniem Hermannowi Grand Prix Festiwalu w Angouleme. Wydawnictwo Komiksowe od kilku lat proponuje czytelnikom komiksy Hermanna – serie „Wieże Bois-Maury”, „Bois-Maury” oraz cztery pojedyncze tomy komiksów – „Staruszek Anderson”, „Stacja 16”, „Bez przeznaczenia” (scen. Yves H.) i „Krwawe gody” (scen. Jean Van Hamme) to komiksy, które powinien znać każdy miłośnik europejskiego komiksu.

Autorem scenariusza jest Greg (właśc. Michel Régnier, 1931-1999), jeden z najwybitniejszych scenarzystów komiksowych, autor scenariuszy m.in. do serii komiksów o Spirou, we Francji najbardziej znany dzięki serii „Achille Talon”, redaktor naczelny magazynu „Tintin” oraz dyrektor literacki wydawnictwa Dargaud. Szacuje się, że był współtwórcą ponad 250 albumów.

Chłopaki. Tom 1: Jak na imię tej grze – Garth Ennis, Darick Robertson

Wybuchowa dekonstrukcja

Marek Adamkiewicz

Każdy, kto miał okazję zetknąć się z „Kaznodzieją”, zdaje sobie sprawę, że Garth Ennis nie jest twórcą uznającym kompromisy. W swojej najsłynniejszej serii wielokrotnie ocierał się o tematykę, która przez niektórych mogłaby zostać uznana za bluźnierczą. Kontrowersje potęgują zainteresowanie odbiorców – to prawda stara jak świat, istotne jednak, by produkt nie żył wyłącznie dzięki nim. „Chłopaki” to kolejne dzieło Irlandczyka, które można uznać za obrazoburcze. Czy także tym razem udało się zachować odpowiednie proporcje i uzyskać zadowalający efekt końcowy? Nie będę dawkować napięcia – tak, misja zakończyła się pełnym sukcesem, a pierwszy tom tego cyklu to kawał doskonałej rozrywki.

Mieszkający w Glasgow Hughie ma prawdziwego pecha. Gdy wydawało mu się, że w końcu znalazł dziewczynę, z którą można wiązać przyszłość, ta ginie, dosłownie rozerwana na strzępy przez goniącego za złoczyńcą superbohatera. Co gorsza, heros bagatelizuje całe zdarzenie i równie szybko jak się pojawił (a ma na imię Pośpieszny), znika, kierując się ku rodzimej Ameryce. Pogrążonego w żalu mężczyznę odnajduje niejaki Billy Rzeźnik, pracujący dla CIA. Oferuje on mężczyźnie możliwość zemsty. Jedyne co musi zrobić Hughie, to wstąpienie w szeregi grupy odpowiadającej tylko przed prezydentem USA, a mającej na celu kontrolę (i czynne temperowanie) aktywnych superbohaterów.

„Jak na imię tej grze” przynosi nam kolejną próbę dekonstrukcji mitu superbohaterskiego, jednak czyni to w sposób wybitnie rozrywkowy. Ennis stawia ważne pytania i porusza interesujące problemy, ale dodaje do tego całą masę brutalności, wyuzdania i zabawy, co daje w efekcie komiks zaskakująco lekki. To w żadnym razie nie jest wada, bo wyraźnie idzie odczuć, że „Chłopaki” nie aspirują do bycia sztuką wysoką. To nie są nowi „Strażnicy”, tylko bezkompromisowa jazda bez trzymanki, która poważniejsze kwestie podnosi niejako przy okazji. Trzeba sporego wyczucia, by tak sprawnie połączyć czystą akcję z frapującą tematyką, a Garthowi Ennisowi udało się to doskonale.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Ewa Mukoid - Książka dla ciebie (21 lutego 2017)

Kim naprawdę jestem? W jakim miejscu się znajduję? Czego pragnę? Co mi sprzyja, co zagraża? Jak mam wybrać właściwą dla siebie drogę? I jak nią potem iść, aby dotrzeć tam, gdzie zamierzam – nie  zagubić się, nie zniechęcić, nie poddać?

Książka dla ciebie nie udziela uniwersalnych odpowiedzi na te pytania, lecz pomaga odkryć własne, najlepsze dla pracującej z nią osoby. W tym tkwi jej wyjątkowość. Ta książka nie opisuje, lecz działa wraz z tobą, w miarę jak ją czytasz i wypełniasz rysunkami, opowiadaniami, przemyśleniami itp. Jak mądry towarzysz podróży, który sam pokonał zakręty życia, niczego nie narzuca, lecz wiele umożliwia, inspiruje, ukazuje nowe perspektywy. Niesie radość.

Ewa Mukoid – filozof, doktor nauk humanistycznych, mentor i coach. Praktykuje coaching jako filozofię sensownego życia i sztukę szczęścia. Członek International Coach Federation (i jej dyrektor ds. edukacji i akredytacji), European Mentoring & Coaching Council i Polskiej Izby Coachingu. Założycielka i dyrektor Instytutu Komunikacji i Rozwoju MUKOID. Autorka książek: Filozofia zła. Nabert, Marcel, Ricouer, Wodnik. Adagio, Folia Melancholia, Najdziwniejsza przyjaciółka oraz podręczników dla studentów coachingu.

Zapowiedzi wydawnictwa Zysk i S-ka

Camilla Way - Obserwując Edie (27 lutego 2017)

Oszałamiająca psychologiczna zagadka oparta na zawiłej relacji łączącej dwie z pozoru zaprzyjaźnione kobiety.

Piękna, utalentowana, trochę szalona... Edie była dziewczyną, która natychmiast wywoływała zamieszanie, wkraczając w czyjeś życie. I miała wówczas swoje marzenia — jednak szybko przekonała się, że sprawy nie zawsze układają się tak, jakbyśmy chcieli.

Teraz, mając trzydzieści trzy lata, Edie jest kelnerką, ciężarną i samotną. A kiedy przytłacza ją opieka nad noworodkiem i pogrąża się w rozpaczy, sądzi, że nie ma się do kogo zwrócić...

Ktoś jednak przez cały czas obserwował Edie, czekając na szansę, aby raz jeszcze dowieść prawdziwości swej przyjaźni. To nie przyp adkiem Heather pojawia się na progu mieszkania Edie właśnie wtedy, gdy ta najbardziej jej potrzebuje. Tyle razem przeszły - tyle zazdrości, tęsknoty i zdrady. Teraz Edie dowie się czegoś nowego: ci, którzy głęboko nas zranili — lub których my zraniliśmy - nigdy nie odchodzą, przynajmniej nie do końca...


Marie Brennan - Historia naturalna smoków (27 lutego 2017)

Cały świat, od Scirlandii do najdalszych krańców Erigi, zna lady Izabelę Trent jako najwybitniejszą na świecie specjalistkę od smoków. Ta niezwykła kobieta wyprowadziła naukę o smokach z mglistych cieni mitów i nieporozumień w krąg światła współczesnej nauki. Zanim jednak lady Trent stała się sławną osobą, jaką dziś znamy, była pogrążoną w książkach młodą kobietą, dzięki swemu zamiłowaniu do nauki, historii naturalnej i tak, smoków, czym przeciwstawiła się sztywnym konwencjom swoich czasów.

Garth Ennis i Darick Robertson w Subiektywnie

Każdy, kto miał okazję zetknąć się z „Kaznodzieją”, zdaje sobie sprawę, że Garth Ennis nie jest twórcą uznającym kompromisy. W swojej najsłynniejszej serii wielokrotnie ocierał się o tematykę, która przez niektórych mogłaby zostać uznana za bluźnierczą. Kontrowersje potęgują zainteresowanie odbiorców – to prawda stara jak świat, istotne jednak, by produkt nie żył wyłącznie dzięki nim. „Chłopaki” to kolejne dzieło Irlandczyka, które można uznać za obrazoburcze. Czy także tym razem udało się zachować odpowiednie proporcje i uzyskać zadowalający efekt końcowy? Nie będę dawkować napięcia – tak, misja zakończyła się pełnym sukcesem, a pierwszy tom tego cyklu to kawał doskonałej rozrywki.

Marek
już wie, jak ta gra ma na imię.

Drabble

Sto słów wieczorową porą? Proszę bardzo: NMF Jacka Wilkosa.

Nowości wydawnictwa Replika

Joanna Stovrag - Chwila na miłość

Poruszająca najczulsze struny duszy bałkańska opowieść napisana sercem zakochanej kobiety
Czy chwila wystarczy, aby narodziła się miłość, która nie zna granic?
Porywająca historia niezwykłej miłości pomiędzy Polką i Bośniakiem, która została wystawiona na najtrudniejszą próbę. Narodziła się w wielokulturowym Sarajewie, mieście tolerancji, dialogu i otwartości, tętniącym orientalną muzyką i pachnącym aromatem mocnej kawy.
To wyjątkowo wzruszająca, przepełniona emocjami opowieść o miłości, rozłące, nadziei i wojnie. Tragizm konfliktu na Bałkanach został przedstawiony z perspektywy osób, które brały bezpośredni udział w tych wydarzeniach, ludzi, którzy stracili swoje rodziny, domy, poczucie tożsamości narodowej i przynależności do ojczyzny. Jest to także świadectwo walki o wielkie uczucie, historia o próbach nawiązania kontaktu z ukochanym przebywającym w oblężonym Sarajewie oraz o bezinteresownej pomocy i wsparciu od nieraz całkiem obcych osób.
Losy Joanny Stovrag i jej męża zainteresowały kiedyś Waldemara Milewicza − legendę polskiego dziennikarstwa − który nakręcił o nich film.


Edyta Świętek - Cień burzowych chmur. Spacer Aleją Róż t. 1

„Cień burzowych chmur” to pierwszy tom pięcioczęściowej sagi Spacer Aleją Róż, traktującej o losach rodziny Szymczaków. To epicka opowieść mocno osadzona na płaszczyźnie społeczno-obyczajowej. Fikcja literacka przeplata się z autentycznymi zdarzeniami, a postaci wykreowane przez pisarkę ocierają się o osoby, które dzisiaj spoglądają na nas z kart książek historycznych.
Autorka poczytnych powieści w brawurowy sposób serwuje osadzoną w realiach wczesnego PRL-u historię rodzinną ze zbrodnią i zemstą w tle.
Jest rok 1949.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Morten A. Strøksnes - Księga morza. Czyli jak złowić rekina giganta z małego pontonu na wielkim oceanie o każdej porze roku (16 marca 2017)

Przez fiordy na otwarte morze. Bestseller z Norwegii o przyrodzie, która nie przestaje nas zachwycać i stawiać przed nami wyzwania oraz drzemiącej w nas tęsknocie za wielką przygodą.

Śmiała wyprawa, szaleńczy pomysł, wielkie wyzwanie, groźny żywioł i piękna natura. Dwójka przyjaciół – Morten i Hugo – pakuje sprzęt, wsiada do małego pontonu i wyrusza w misję, która ciągnąć się będzie przez cały rok, w tempie zmieniających się pór roku. Jaka to misja?

W głębinach morskich w pobliżu Archipelagu Lofoty, uznawanego za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, żyje wielki rekin polarny. Dorasta do 8 metrów długości, waży ponad tonę i dożywa pięciuset lat. Jego mięso zawiera toksyny, przyprawiające ludzi o halucynacje. Morten i Hugo postanawiają na niego zapolować

Zarzucając przynęty, walcząc ze sztormem, mijając mielizny i szkiery, rozmawiają o życiu, polowaniu, ucieczce od cywilizacji i morzu – jego tajemnicach, niezwykłości, istotach zamieszkujących głębiny. I owszem, nie stronią też od alkoholu.

Ten arcyciekawy reportaż o morzu, pełen odniesień do historii, literatury, sztuki, mitologii, ekologii czy życiowych mądrości prostych rybaków jest zarazem książką, która pozwala nam uciec na chwilę od cywilizacji i zaspokoić dziecięce marzenie o wielkiej przygodzie. Jej literackie wartości doceniono, przyznając autorowi Nagrodę Bragego i Nagrodę Krytyków.

Drabble

Sto słów o poranku? Co powiecie na Szczęśliwe dzieciństwo Artura Grzelaka?

Amulet. Księga Pierwsza: Strażniczka – Kazu Kibuishi

Przygodowo w baśniowym świecie

Marek Adamkiewicz

Prym na rynku komiksowym wiodą ostatnimi czasy głównie tytuły superbohaterskie. Poza nimi znaleźć można także trochę horrorów, swoje miejsce mają również, choć w znacznie mniejszej liczbie, opowieści adresowane do dzieci. Ciężko jednak trafić na dobry komiks kierowany do dzieci nieco starszych, lub też do młodszych nastolatków. Jedna z najnowszych propozycji Planety Komiksów jest dedykowana właśnie tej, także ważnej grupy odbiorców. Pierwszy tom cyklu „Amulet” stara się zaprezentować młodemu czytelnikowi historię, w której realizm łączy się z magią.

Emily, Navin i ich matka, Karen, jadą wprowadzić się do nowego domu. Kiedyś żył w nim dziadek kobiety, jednak nieruchomość jest od dawna niezamieszkała. Okoliczności wymusiły na rodzinie taki krok – dwa lata wcześniej w wypadku samochodowym zginął ojciec rodziny, a poszukiwanie oszczędności skłoniło Karen do alternatywnych rozwiązań. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że wszystkich czeka sporo pracy – jeśli dom ma się nadawać do zamieszkania, trzeba go gruntownie posprzątać. To jednak niejedyny, ani nawet nie największy problem, z jakim przyjdzie borykać się bohaterom. Okazuje się, że drzwi piwniczne wiodą w inne, tajemnicze miejsce. Gdy Karen chce dowiedzieć się dokąd prowadzą, zostaje porwana przez tajemniczego stwora. Emily i Navin, chcąc ratować mamę, wyruszają w niezwykłą podróż.

Kazu Kibuishi w Subiektywnie

Prym na rynku komiksowym wiodą ostatnimi czasy głównie tytuły superbohaterskie. Poza nimi znaleźć można także trochę horrorów, swoje miejsce mają również, choć w znacznie mniejszej liczbie, opowieści adresowane do dzieci. Ciężko jednak trafić na dobry komiks kierowany do dzieci nieco starszych, lub też do młodszych nastolatków. Jedna z najnowszych propozycji Planety Komiksów jest dedykowana właśnie tej, także ważnej grupy odbiorców. Pierwszy tom cyklu „Amulet” stara się zaprezentować młodemu czytelnikowi historię, w której realizm łączy się z magią.

Marek
recenzuje pierwszy tom nowej serii komiksowej.

Nowości wydawnictwa Albatros

Harlan Coben - Już mnie nie oszukasz

BĘDZIESZ MUSIAŁ SIĘ ZASTANOWIĆ NAD TYM, W CO MOŻESZ WIERZYĆ I KOMU POWINIENEŚ UFAĆ…
 
Maya Stern, była oficer sił specjalnych, niedawno powróciła do domu z misji w Iraku. Pewnego dnia zamontowana w jej domu ukryta kamera, mająca śledzić zachowanie opiekunki dwuletniej Lily, ukochanej córeczki Mai, nagrywa filmik z udziałem bawiącej się dziewczynki i jej ojca. Wszystko byłoby w jak najlepszym porządku, gdyby nie fakt, że Joe został brutalnie zamordowany dwa tygodnie wcześniej. Wytrącona z równowagi kobieta zastanawia się nad tym, co przed chwilą zobaczyła. Czy może uwierzyć w to, co widziała? Ale to przecież by oznaczało, że Joe żyje. Czy to w ogóle możliwe? Była przecież naocznym świadkiem jego zabójstwa, a po wszystkim zorganizowała mu pogrzeb. Aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania, Maya musi uporać się z mrocznymi tajemnicami własnej przeszłości. Gdy tego dokona, będzie zmuszona stawić czoła nieprawdopodobnej i niekoniecznie przyjemnej prawdzie o swoim mężu… i o sobie.


B.A. Paris - Za zamkniętymi drzwiami

Perfekcyjna para? Doskonałe małżeństwo? Czy idealne kłamstwo?
 
ŚWIATOWY BESTSELLER, KTÓRY WYWOŁAŁ SENSACJĘ NA MIĘDZYNARODOWYM RYNKU WYDAWNICZYM
 
Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe, bo Jack i Grace są nierozłączni. Niektórzy nazwaliby to prawdziwą miłością.

Nowości wydawnictwa Filia

Anna Klejzerowicz - Królowa Śniegu

Wyjątkowo długa i mroźna zima, małe miasteczko pod Gdańskiem i morderca, który zbiera krwawe żniwo. W lasach i na bezdrożach zamarzają ludzie. Starsi mieszkańcy zaczynają szeptać o tajemniczej klątwie sprzed lat.

Sprawę bada nie tylko lokalna policja, ale również Felicja Stefańska - ambitna i ekscentryczna rzeczniczka prasowa urzędu gminy. Ślady wydają się prowadzić do Królowej Śniegu. Czy ktoś umiejętnie wciela się w rolę baśniowej postaci, by wywrzeć okrutną zemstę?

„Królowa Śniegu” to mroczna i mrożąca krew w żyłach opowieść kryminalna, w której podczas prowadzenia śledztwa odbijają się echem głosy z nieodległej przeszłości.

Czy dobro - jak w baśni - pokona zło?


Tillie Cole - Reap

Przetrzymywany przez gruzińskich gangsterów i faszerowany nowym narkotykiem, zmuszającym do posłuszeństwa, 221 nie potrafi już myśleć, działać i żyć samodzielnie. Jest posłuszną marionetką swojego pana, który każe mu zabijać. Mierzący prawie dwa metry, ważący niemal sto piętnaście kilogramów, niezwyciężony w walkach na śmierć i życie mężczyzna skutecznie pomaga szefowi gruzińskiego klanu, trzęsącemu podziemnym przestępczym światem w Nowym Jorku.

Do czasu, aż 221 zostaje pojmany przez swoich wrogów.

Talia Tolstoi marzy, by wyswobodzić się ze szponów trudnej egzystencji. Chciałaby żyć inaczej – zerwać się ze smyczy ojca, jednego z liderów rosyjskiej Braci, i od pracy w brutalnych Kazamatach, rodzinnym interesie zajmującym się organizowaniem walk w klatkach. Wszystko się zmienia, kiedy dziewczyna poznaje więźnia swojej rodziny, który przypomina raczej zwierzę, i zaczyna odkrywać w nim człowieczeństwo. Ten potężny, piękny, poraniony mężczyzna przemawia do jej serca.

Jednak nie obejdzie się bez ofiar.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Anuradha Roy - Sny o Jowiszu
   
Nominowana do Nagrody Bookera powieść ukazująca prawdziwe oblicze współczesnych Indii.

Pociągiem z Kalkuty podróżuje ekscentryczna dziewczyna z kolorowymi nitkami we włosach oraz złotem i srebrem w uszach. Towarzyszą jej trzy matrony wybierające się w pierwszą w swoim życiu wspólną podróż. W Dżarmuli rozśpiewany herbaciarz Johnny Toppo zabawia swoich klientów, a przewodnik świątynny Badal, zakochany w młodzieńcu Raghu, stacza boje ze stryjem. Współczesne Indie kipią życiem, lecz za każdą z tych radosnych historii kryje się głęboko skrywana tajemnica.

Nomi ma siedem lat, gdy wybucha wojna. Dziewczynka traci swoją rodzinę i trafia do aśramy. Jednak również w miejscu objętym pieczą boga, nic nie jest w stanie ochronić ją przed krzywdzącą ręką człowieka. Teraz, jako dorosła kobieta, wraca do Indii, by zmierzyć się ze swoją przeszłością.

Sny o Jowiszu to poetycka podróż do kraju pełnego egzotycznych zapachów i barw, a zarazem wiarygodny portret indyjskiego społeczeństwa, ukazujący jego mroczne oblicze – pełne osobistych traum, hipokryzji i przemocy.


Joanna Gawrych-Skrzypczak - Księżyc jest kobietą


Wspaniała opowieść, w której współczesne życie przeplata się z burzliwą historią.

Mięty przed wojną należały do pradziadków Anny, lecz okupacja pozbawiła rodzinę majątku. Anna, mimo przeciwności losu, zrealizowała swoje marzenie – w odzyskanym dworku prowadzi pensjonat i stajnię. Niezależna, lecz samotna, musi dokonać wyboru między Łukaszem, który zatrudnia się w Miętach, by uciec przed przeszłością, a Geraldem – intrygującym i zakochanym w niej finansiście z Jersey.

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Liselotte Roll - Trzeci stopień

 Gdy w domku na działce w śródmieściu Sztokholmu znalezione zostają zwłoki okaleczonego mężczyzny, sprawa trafia na biurko inspektora policji kryminalnej Magnusa Kalo. Trop prowadzi daleko w przeszłość, do ESMA – ośrodka tortur junty wojskowej w Argentynie – ale również na północne, willowe przedmieścia Sztokholmu.

Wkrótce pojawiają się mroczne tajemnice i Magnus oraz jego żona, terapeutka Linn, odkrywają z przerażeniem, że w tę grę na śmierć i życie wciągnięta została ich rodzina. Na wolności grasuje bezwzględny morderca, który chce dorwać również Magnusa. Może nie powinien był grzebać w przeszłości…

Trzeci stopień to psychologiczna powieść kryminalna o zemście w imię miłości. Książką tą Liselotte Roll debiutuje jako aktorka.

Liselotte Roll, ur. 1973, dziennikarka-freelancerka, wcześniej pracowała jako reporterka w dziale wiadomości w codziennej prasie oraz pisała scenariusze dla Szwedzkiego Radia za pośrednictwem spółki produkcji radiowej Filt. Jest z wykształcenia archeologiem i w czasie, gdy pracowała w Argentynie przy wykopaliskach preinkaskiej osady, zapadły jej w pamięć opowieści o juncie wojskowej. Opowieści, które znalazły ujście w powieści kryminalnej Trzeci stopień.


Halszka Opfer - Monidło. Życie po Kato-tacie

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Åke Edwardson - Dom na końcu świata

Po dwóch latach rekonwalescencji komisarz Winter wraca do służby, gdzie spotyka dawnych kolegów. Wszystko jest prawie tak samo jak dawniej. Zaraz po powrocie  trafia mu się sprawa wyjątkowo makabrycznego morderstwa.W domu na jednej z licznych wysepek w południowej części Göteborga znaleziono ciała trzech ofiar brutalnego mordu: matki i dwojga dzieci. Okazuje się, że w domu było jeszcze niemowlę, które morderca zostawił przy życiu. Kim jest morderca? Dlaczego oszczędził dziecko? Chciał, żeby żyło, czy miało umrzeć powolną śmiercią? Przed Winterem kolejna trudna zagadka do rozwikłania...


Winston Graham - Czarny księżyc


Narodziny syna Elizabeth i Georgeʼa Warleggana pogłębiają konflikt między Poldarkami a Warlegganami. Kiedy Morwenna Chynoweth, guwernantka syna Elizabeth z pierwszego małżeństwa, zakochuje się w Drakeʼu Carnie, bracie Demelzy, pojawia się nowy punkt zapalny, a rywalizacja i wrogość między Rossem a Georgeʼem wybuchają z nową siłą, nabierając wyjątkowej ostrości.

Nowości wydawnictwa Bukowy Las

Szymon Jędrusiak - Zawisza Czarny. Droga do króla

Zawisza Czarny to nasz największy bohater z czasów średniowiecza. Zręczny dyplomata, biegły w wojennym rzemiośle rycerz, zapobiegliwy gospodarz, który służąc królom polskiemu i węgierskiemu, dorobił się sporego majątku. Nie był człowiekiem bez skazy: w młodości groziła mu ekskomunika za występki przeciwko biskupowi; pił piwo ponad miarę, nie spłacał długów w terminie, procesował się o pieniądze, nie respektował wyroków sądów, stawał z orężem przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. A jednak z jakichś powodów stał się już dla współczesnych symbolem wszelkich cnót, bohaterem narodowym.

Dobiega końca XIV wiek. Unia z Litwą otwiera przed Polakami nieograniczone możliwości ekspansji i rozwoju: militarnego, gospodarczego i kulturowego. Ten nagły awans Polski wywołuje dyplomatyczno-propagandową akcję zakonu krzyżackiego.
Do Gdańska, prosto z Aragonii, udaje się Zawisza Czarny, by spotkać się z jednym z kupców pruskich. Przybywa za późno. Kupiec nie żyje. Tak rozpoczyna się kolejny etap polsko-krzyżackiej wojny wywiadów, w której stawką jest bezpieczeństwo króla Władysława Jagiełły i przetrwanie unii Polski z Litwą.


Szymon Jędrusiak - Zawisza Czarny. Aragonia

Nowość wydawnictwa Czarne

Dan Baum - Dziewięć twarzy Nowego Orleanu

Dziewięć twarzy Nowego Orleanu to wielogłosowa biografia miasta olśniewającego i surrealistycznego, ale też zgnębionego, przez które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dwukrotnie przetoczyły się huragany – Betsy i Katrina. Te dwa uderzenia żywiołu niczym klamra spinają opowieści dziewięciu niezwykłych bohaterów: milionera, króla i królowej karnawału, emerytowanego fachowca od napraw torowisk, transseksualnego właściciela baru, grającego jazz koronera, poszukującej miłości samotnej matki, białego gliniarza z Lakeview i czarnego kryminalisty z Goose. Ich głosy tworzą kalejdoskopowy portret barwnego miasta.

Nowość wydawnictwa Świat Książki

Michel Bussi - Mama kłamie

Nic nie jest tak ulotne jak pamięć dziecka.
Gdy trzyipółletni Malone twierdzi, że jego mama nie jest jego prawdziwą mamą, choć wydaje się to niemożliwe, psycholog dziecięcy Vasile wierzy mu. Jako jedyny…
Musi działać szybko. Odkryć prawdę. Szukać pomocy. Wspomnienia Malone’a zaczynają się już bowiem zacierać, zachowane w okruchach pamięci i rozmowach, jakie chłopczyk prowadzi z Gutim, swoją pluszową maskotką.
Rozpoczyna się odliczanie. Aż do chwili, gdy wszystko się zmieni. Do chwili, gdy machina pójdzie w ruch i maski opadną.
Kim jest Malone?

Michel Bussi
najpoczytniejszy francuski autor kryminałów
ponad 2,5 miliona sprzedanych egzemplarzy we Francji
wydania w 29 językach

Michel Bussi po mistrzowsku łączy manipulację, emocje i napięcie. Po polsku ukazały się już cztery jego książki, wielokrotnie nagradzane: Czarne nenufary, Samolot bez niej, Nie puszczaj mojej dłoni, Nigdy nie zapomnieć. W 2015 roku Bussi znalazł się na trzecim miejscu rankingu najbardziej poczytnych pisarzy francuskich dziennika „Le Figaro”.

Nowość wydawnictwa Wielka Litera

Piotr Czerwiński - Zespół ojca

Powieść wielowątkowa, poetycka, wzruszająca i wstrząsająca. Wbrew utartym scenariuszom, które najczęściej dyktuje życie, Czerwiński opowiada o niezwykłej relacji łączącej ojca i syna, która jest wystawiona na próbę przez rozpadające się małżeństwo rodziców.  Takie dramaty dzieją się w wielu domach, ale niewiele osób mówi o tym głośno. Tam, gdzie dorośli prowadzą ostrą wojnę, ofiarą padają dzieci. Tam, gdzie rodzice wymierzają sobie ciosy, dzieciom pozostają rany. Wzruszający obraz miłości, odpowiedzialności, niezwykłego porozumienia i determinacji. Jest to również historia o kryzysie wieku średniego i o „drugiej młodości”, która, jak mówi narrator powieści, „jest tylko pierwszą starością”.  O starciu świata marzeń z rzeczywistością i codziennością. Wątki te nakładają się na niezwykłą, magiczną wręcz relację ojca i syna, opowieść o mieszanym związku Polaka i Francuzki, by stać się dramatycznym obrazem rozstania, rozwodu i desperackiej ojcowskiej walki o ratowanie swej wielonarodowościowej rodziny.

Nowość wydawnictwa Galeria Książki

Victor Milan - Jeźdźcy dinozaurów

Raj jest rozległym, różnorodnym, często okrutnym światem. Mieszkają na nim ludzie, lecz dominują dinozaury, dzikie potwory oraz udomowione, wykorzystywane do pracy, a także w walce. Zakuci w zbroje rycerze wyruszają w bój, dosiadając tych stworzeń, by stawić czoło szkolonym do walki triceratopsom, noszącym na grzbietach załogi złożone z nisko urodzonych.
Jednym z takich rycerzy jest Karyl Bogomirsky – wybrany, by poprowadzić do boju tych, którzy szukają ucieczki od ścieżki wojny i szaleństwa. Fakt, że Cesarstwo ogłosiło krucjatę przeciwko ich pokojowo nastawionego krajowi i wyjęło spod prawa tych, którzy pragną życia wolnego od przemocy, nie pomaga mu nawet w najmniejszym stopniu. Sytuacja pogarsza się dodatkowo, gdy legendarne Szare Anioły – starożytna broń bogów, którzy stworzyli Raj – powracają na scenę po stuleciach nieobecności. Wszyscy uważali, że są tylko bajką służącą straszeniu niegrzecznych dzieci, ale okazało się, że istnieją naprawdę.

Nowość wydawnictwa Insignis

Christie Golden - World of WarCraft: Narodziny hordy

Wyjątkowa opowieść o magii, sztuce wojennej i bohaterstwie, oparta na bestsellerowej, wielokrotnie nagradzanej serii gier firmy Blizzard Entertainment.

Choć młody wódz Thrall położył kres przekleństwu demonów, które przez pokolenia nękało jego lud, orkowie nadal zmagają się z grzechami swej krwawej przeszłości. Jako siejąca zniszczenie Horda rozpętali kilka wyniszczających wojen przeciwko swemu odwiecznemu wrogowi – Przymierzu. Jednak wściekłość i żądza krwi, które pchnęły orków do niszczenia wszystkiego, co stanęło im na drodze, niemalże pochłonęły ich samych.

Dawno, dawno temu w idyllicznym świecie Draenoru szlachetne klany orków żyły w pokoju ze swymi tajemniczymi sąsiadami: draenei. Jednak niegodziwi wysłannicy Płonącego Legionu mieli inne plany co do obu żyjących w nieświadomości ras. Władca demonów Kil’jaeden zapoczątkował łańcuch wydarzeń, którego efektem miało być nie tylko zniszczenie rasy draenei, ale również przeobrażenie orczych klanów w jedną niepowstrzymaną machinę nienawiści i zniszczenia.

Blizzard Entertainment prezentuje serię Blizzard Legends

Po 25 latach tworzenia znakomitych, wielokrotnie nagradzanych gier takich jak World of WarCraft, StarCraft i Diablo Blizzard Entertainment ponownie wydaje swoje najlepsze książki, tym razem w kolekcjonerskiej szacie graficznej. Wśród nich znajdują się bestsellerowe powieści z listy „New York Timesa”, które wciągną każdego miłośnika fantastyki – nie tylko fanów gier Blizzarda. Zaś ci ostatni – starsi i młodsi – będą mieli okazję poznać wykraczające poza ramy gier historie ich ulubionych bohaterów.

Nowość wydawnictwa WarBook

Piotr Langenfeld - Widowisko

Piotr Langenfeld, ceniony przez czytelników za cykl „Czerwona ofensywa”, tym razem przedstawia powieść sensacyjną. Pełna akcji fabuła, osadzona w polskich realiach, zaskakuje prawdopodobieństwem zdarzeń i nasuwa pytanie, czy ta historia na pewno jest fikcją...

Ambitny, młody policjant, ale już z przeszłością, podejmuje ryzykowne śledztwo, od początku płynąc pod polityczny prąd. Brutalne zabójstwo kolekcjonera artefaktów historycznych zaprowadzi go do świata wielkich międzynarodowych interesów i ludzi z najwyższych kręgów władzy. Ludzi, którzy tworzą historię, rozpoczynając i kończąc… wojny.

Nowość wydawnictwa SQN

Aneta Jadowska - Akuszer Bogów

Wszystko, w co wierzyła, okazało się kłamstwem. Nie wie już, kim jest ani czemu przez większość życia karmiono ją bredniami. Była mistrzynią fałszywych tożsamości, a teraz na niczym nie zależy jej tak mocno, jak na poznaniu tej prawdziwej.

Zdradzona przez najbliższych, ścigana przez płatnych zabójców i nękana przez domagające się uwagi duchy przeszłości, rusza do kolebki wszystkich strachów – do magicznej Norwegii, gdzie wszystko się zaczęło.

Tam czekać będą na Nikitę ludożercze trolle, boskie pszczoły, niespuszczające jej z oka kruki i tajemniczy Akuszer Bogów. Odpowiedzi oczywiście też – ale czy takie, jakich oczekuje?

Jedno jest pewne: nie będzie to spokojna i sentymentalna wyprawa do źródeł.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Jarosław Grzędowicz - Hel 3

Wyobraź sobie, że jest pierwiastek, który stanowi niewyczerpane źródło energii.
Dwa tiry tego surowca starczą, by zapewnić energię elektryczną dla USA na cały rok.
Jest tylko jeden problem… Złoża znajdują się na Księżycu.

Rok 2058. Zdehumanizowany świat, gdzie omnifony zastąpiły więzi społeczne, filmiki z MegaNetu wyparły media i kulturę, a iwenciarze stali się bogami informacji.

Świat, gdzie koncerny i rządy podzieliły się władzą w hodowaniu miliardów bezrefleksyjnych konsumentów, staje na krawędzi konfliktu.
Norbert, iwenciarz z zasadami, wierzy, że mocna i odpowiednio podana informacja może wstrząsnąć i obudzić społeczeństwo. Tylko czy jednostka rzucona między stalowe walce systemów jest w stanie przeżyć dostatecznie długo, by coś zmienić?

Informacja wydawnictwa Prószyński i S-ka

Marcin Kozioł - spotkanie autorskie (20 lutego 2017)

Wydawnictwo Prószyński i S-ka zaprasza dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych na spotkanie z Marcinem Koziołem, autorem „Szalonej historii komputerów”. Odbędzie się ono w poniedziałek 20 lutego 2017 o godz. 10:00

w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1).

Wstęp wolny

Konieczna wcześniejsza rezerwacja: tel. (12) 37-52-256

Takiej książki o komputerach jeszcze nie było! Historię komputerów opowiadają Docent Pięć Procent oraz pies (πes). Obaj dali się „wessać” i z wnętrza komputera („sieci komputerowej”) przedstawiają nie tylko dzieje komputerów, ale też… gier, internetu itd. „Bo jak się jest w środku komputera – wie się o nim wszystko”. Forma graficzna książki nawiązuje stylistycznie zarówno do bardzo popularnego Minecrafta, jak i wielu gier mobilnych.

Niezwykle lekka, ale bardzo rzetelna, jeśli chodzi o wiedzę, i fachowo skonsultowana opowieść „Szalona historia komputerów” może być wykorzystywana w różnorodnych działaniach edukacyjnych.

Marcin Kozioł urodził się w 1977 roku w Chrzanowie. Mając 16 lat, otrzymał stypendium United World Colleges / Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata i Gordonstoun School, dzięki czemu liceum kończył w Szkocji (1994–1996) – w szkole Gordonstoun. Na niej wzorowała się autorka Harry`ego Pottera.
Marcin Kozioł spotkał na swojej drodze wiele niezwykłych osób. Choć nie potrafi tego robić, tańczył na kameralnym pokazie przed samą Królową Elżbietą II i o mały włos nie wpadł wprost w objęcia Jej Królewskiej Mości, wywołując przerażenie na twarzach agentów specjalnych. Zapalony podróżnik. Zwiedził ponad 40 krajów. Na co dzień ekspert mediów elektronicznych i marketingu. Pierwszą książkę (dla fanów mikrokomputerów) opublikował w 1993 roku, w wieku 16 lat.

Silmaris Nr 4 Luty 2017

Czwarty numer Magazynu „Silmaris” jak w zegarku – znowu trzynastego, choć nie w piątek.

W tym numerze rozwiązanie konkursu literackiego „Wydarzyło się nocą”, a ponadto zestaw tekstów prozatorskich:

Max Gladstone – O wielkiej Górzycy i przebiegłym Pytaczu

Leszek Bigos – Odprysk
Sylwia Finklińska – Pisać odpowiedzialnie

Bartosz Kalinowski – Butzenmannema
Magdalena Lewańska – Pacjenci śpią
Marcin Zwoleń – Śpij, robaczku, śnij

Publicystycznych:

Wywiad z Leonidem Dobkaczem, tłumaczem Uniwersum Metra 2033;

Artykuły: o czarownicach w Rzeczpospolitej Polskiej, o twórczości Moebiusa oraz o holenderskich szpitalach psychiatrycznych;

Recenzje: Matthew Pearl – Klub Dantego, Denis Szabałow – Prawo do życia, Anna Karnicka – Paradoks Marionetki. Sprawa Klary B., Brandon Sanderson – Dusza Cesarza.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Miroslav Žamboch - Ostatni bierze wszystko (24 marca 2017)

Według starego prawa na trzydzieści dni przed koronacją ogłasza się wolne łowy. Kto następcę tronu zabije, ten ma szansę na zajęcie jego miejsca. Na miesiąc przed koronacją starszy syn władcy ginie w wyniku nieszczęśliwego wypadku, a jego bratu Tekuardowi, który właśnie stał się zwierzyną łowną, nie pozostaje nic innego prócz ucieczki przed zabójcami, najemnymi czarodziejami, przed całym światem. Mimo iż jego szanse na przeżycie są niemal równe zeru, za wszelka cenę stara sie umknąć łowcom.

„Miałem już wszystkiego dość. Czarodziejów, wyszkolonych assasinów, treningu i studiowania magii. Nigdy nie chciałem być czarodziejem, unikałem ich, nie ceniłem magii bardziej niż to było konieczne. Wszystko to zdało się na nic, ponieważ mój ojciec był największym magiem na Kontynencie a ja będę musiał umrzeć z tego powodu. A wraz ze mną bliżej nieokreślona ilość innych ludzi.”

Trzy historie. Prawdziwy popis zręczności literackiej najpopularniejszego czeskiego autora Fantasy. Długi sprint bez tchu, gdzie o dziwo, to ostatni bierze wszystko.

Miroslav Žamboch

Urodzony 13.01.1972 roku w Hranicach na Morawach. Studiował fizykę na wydziale inżynierii jądrowej praskiej politechniki, po jej ukończeniu przez jakiś czas rozbijał atomy oraz wyrządzał inne szkody w Instytucie Badań Jądrowych w miejscowości Řež.

Na czeskim rynku czytelniczym obecny od ponad dziesięciu lat. W swoich nierzadko uznanych za kontrowersyjne książkach wykorzystuje dowiadczenia zdobyte w czasie uprawiania rozmaitych sportowych dyscyplin. Inne zainteresowania: kobiety, wino i śpiew. Ulubione lektury: J.R.R. Tolkien Władca pierścieni, F.Herbert Diuna.

Nowość w Rymowisku

Dziś odrobina poezji, czyli Bo brak Alicji Wlazło.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Marian Pilot - Niebotyki

„U schyłku chłodnego kwietniowego dnia szliśmy z matką polną dróżką z cmentarza, na którym matka jest pogrzebana" – tak rozpoczyna się nowa, nieprawdopodobna książka Mariana Pilota.  Autor nie po raz pierwszy obraca w niwecz nasze wyobrażenia o granicach możliwości ekspresyjnych prozy. Dzięki abstrakcyjnemu, a zarazem potoczystemu (ot, paradoks) nad-językowi i nieokiełznanej wyobraźni— w książkach Pilota może się pojawić absolutnie wszystko. Wieś, pub King i abchaska plaża. Chrząszcze, robotnicy, foka z kokardą i dziad dziadami furmaniący.

Wybuchy śmiechu, dreszcze grozy, okrzyki zdumienia oraz konwulsje podczas lektury — możliwe, prawdopodobne, a nawet wskazane.


Elizabeth Craft, Shea Olsen - Flower jak kwiat

Miała swoje plany. Ale wtedy spotkała jego…

Osiemnastoletniej Charlotte nie w głowie chłopaki, randki i wielkie miłości. Ma jasno określony plan i dopnie swego. Pójdzie na studia, zrobi karierę, udowodni coś rodzinie, a przede wszystkim sobie. Przecież zawsze wiedziała, czego chce, a zwłaszcza, czego chce uniknąć – głupich, nastoletnich zauroczeń, złamanego serca, niechcianej ciąży. Gdy w jej życiu pojawia się ON, nagle o wszystkim zapomina…

A zjawia się znikąd. Wkracza do jej świata bez uprzedzenia czy pytania. Z dnia na dzień wywraca jej poukładane życie do góry nogami. Ale takim chłopakom się nie odmawia. Tate jest przystojny i pewny siebie. Ma niski, zmysłowy głos, za którym – jak się okazuje – kryje się niejedna tajemnica. Czy Charlotte go posłucha? (Którego głosu posłucha Charlotte? Tate’a czy swojego serca?)

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Sławomir Leśniewski - Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660

Tęsknisz za zamachami stanu, krwawymi weselami i knowaniami rodem z Westeros? Brakuje ci Lannisterów, Starków i Targaryen’ów? Poznaj prawdziwą GRĘ O TRON, która rozegrała się na polskich ziemiach niemal cztery wieki temu i zaangażowała pół Europy!

Kiedy Władysław IV Waza wydawał ostatnie tchnienie, nikt nie przypuszczał, że w ciągu kilku lat Polsce przyjdzie mierzyć się z powstaniem Chmielnickiego i kozacko-tatarską nawałnicą, wielkim najazdem cara Aleksego, inwazją Szwedów, buntem Radziwiłłów, napadem okrutnych wojsk siedmiogrodzkich, Brandenburgią…

Potop szwedzki i okalające go wydarzenia to jeden z najbardziej krwawych i barwnych okresów w historii Rzeczpospolitej. Znamy go z klasycznej sienkiewiczowskiej trylogii i filmów stworzonych na jej podstawie przez Jerzego Hoffmana. Wciąż nie znamy jednak dość dobrze. Specjalizujący się w publikacjach popularno-naukowych Sławomir Leśniewski opisał ten pasjonujący okres historii Polski od nowa, ze swadą i rozmachem, bazując na faktach i kreśląc wyraziste sylwetki uczestników dramatu – poczynając od młodszego brata zmarłego Władysława, króla Jana Kazimierza Wazy, zwanego Initium Calamitatis Regni (Początek Klęski Królestwa), którego wybujałe ambicje i konflikty z rodzimymi magnatami ściągnęły na Rzeczpospolitą szwedzką inwazję, przez Heronima Radziejowskiego, który wygnany przez króla, wrócił ze Szwedami, aż po nieskalanych bohaterów tego okresu: Stefana Czarnieckiego czy Gabriela Wojniłłowicza, powieściowego Kmicica.

Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660 to świadectwo historyczne i pasjonująca powieść w jednym, która w niczym nie ustępuje wielotomowej, fantastycznej Pieśni Lodu i Ognia George'a R.R. Martina. Zatrać się w historii!

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Orson Scott Card - Uczeń Alvin

Alvin powraca do miejsca swych narodzin, aby podjąć naukę u kowala. Nie wszystko dobrze się układa w Hatrack River. Alvin musi nauczyć się wykorzystywać magiczne umiejętności, którymi został obdarzony. Niszczyciel czeka tylko na okazję, aby go zabić. Ale jest tam też ktoś, kto czuwa nad Alvinem z daleka – żagiew.

Orson Scott Card (ur. 1951) – jeden z najbardziej popularnych autorów science fiction. Zadebiutował w wieku 26 lat opowiadaniem „Gra Endera”; zostało ono później rozbudowane do rozmiarów powieści, która zapoczątkowała jeden z najpopularniejszych cykli powieściowych autora – Sagę o Enderze. Równie popularną i powiązaną z nią fabularnie jest Saga Cienia.
„Uczeń Alvin” to trzeci tom cyklu Opowieści o Alvinie Stwórcy, wznowienie kolejnych części w nowej szacie graficznej ukażą się wkrótce nakładem Prószyński i S-ka.


Kooshyar Karimi - Tajemnica Leili

Prawdziwa historia kobiet, którym grozi egzekucja za zajście w ciążę lub utratę dziewictwa poza związkiem małżeńskim.

W fundamentalistycznym Iranie ciąża jest często wyrokiem śmierci.      

Urodzony w slumsach z ojca muzułmanina i matki żydówki, Kooshyar Karimi zdobył wykształcenie i został odnoszącym sukcesy lekarzem, nagradzanym pisarzem oraz uwielbiającym swoją córkę ojcem. Mógł prowadzić wygodne życie, ale nie pozwoliło mu na to sumienie – nie potrafił odmawiać niezamężnym kobietom, błagającym go, by uratował ich życie, dokonując zabiegu przerwania ciąży, w przeciwnym wypadku kobiety te czekała śmierć przez ukamienowanie.

Zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego

Anne-France Dautheville - Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy (16 marca 2017)

Przechadzka po świecie pełnym roślin, liści i gałęzi. Fascynujące sekrety wszystkiego, co zielone.

Na powierzchni Ziemi i do głębokości pół metra pod powierzchnią wody żyje od 350 tysięcy do 400 tysięcy gatunków grzybów, porostów, glonów i innych roślin. Ich sekrety są zadziwiające. Irys, na przykład, potrafi przestraszyć nawet… bizona. Zazdrosny koper włoski nie lubi sąsiedztwa innych gatunków – gdy tylko wyczuje intruza, wypuszcza substancje, które spowolnią jego rozwój. Kwiaty wydzwaniają godziny. Rośliny mówią, słuchają i wcale nie są unieruchomione w swoim podłożu. Porozumiewają się, wydając sygnały dźwiękowe pod ziemią, podobnie jak delfiny w morzu. Gdy do nich mówimy, rosną szybciej. I lubią dalekie podróże. Widliczka, zwana różą jerychońską, wprawiana w ruch podmuchem wiatru toczy się dziesiątki kilometrów, zanim zapuści korzenie.

Anne-France Dautheville, która zainteresowała się światem roślin, pielęgnując własny ogród, zebrała w tej książce ponad 200 faktów z życia flory. Zaskakujących, zabawnych, a czasem przyprawiających nawet o dreszcze. Kto by podejrzewał, że listki, płatki, nasiona i korzonki kryją aż tyle tajemnic?


Dorota Sumińska - Balią przez Amazonkę (23 marca 2017)

Najsłynniejsza polska doktor weterynarii w amazońskiej puszczy

Opowieści Doroty Sumińskiej można czytać bez końca. Autorka potrafi o nich pisać pięknie, obrazowo, anegdotycznie, po prostu z miłością, ale i z dystansem przyrodnika.

Tym razem doktor weterynarii zabiera nas do Amazonii. Przemierzamy wspólnie Kolumbię, Peru i Brazylię i oczywiście na każdym kroku odkrywamy ciekawe historie. Spotykamy się z potomkami Indian z plemion Ticuna i Cocama, zwłaszcza z kobietami. Okazuje się bowiem, że w tych niewielkich społecznościach właśnie one zajmują wyższą pozycję od mężczyzn.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Piotr Świątkowski - „Polakom i psom wstęp wzbroniony”. Niemiecka okupacja w Kraju Warty (21 lutego 2017)

21 lutego trafi do księgarń ksiązka Piotra Świątkowskiego pt. Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja Kraju Warty. Autor opisuje ten stosunkowo mało znany okres w historii bez sentymentów, w piekielnie mocny sposób.

Polakom i psom - W większości książek związanych z okupacją niemiecką autorzy przedstawiają życie codzienne Polaków w Generalnym Gubernatorstwie. Piotr Świątkowski bez znieczulenia ukazuje obraz okrucieństw Niemców w Kraju Warty i szuka śladów wojny w naszych czasach. Odwiedza Polaka, który pomagał Niemcom w obozie w Chełmnie nad Nerem, razem z rodziną Franciszka Witaszka obala mit doktora truciciela, wysłuchuje volksdeutscha, który nie czuje się winny, jedzie do niewielkiej wioski nad Prosną szukać ostatniego żyjącego świadka śmierci Żydów. W historiach tych przewija się też i spina książkę swoistą klamrą postać prof. Edwarda Serwańskiego, działacza konspiracyjnej niepodległościowej organizacji Ojczyzna, który za swoją niezłomną postawę był więziony we Wronkach, a później inwigilowany do 1989 roku przez SB.

23 lutego o godzinie 18.00 w Bibliotece Raczyńskich odbędzie się panel dyskusyjny wokół tej książki - szczegóły wkrótce.


PIOTR ŚWIĄTKOWSKI (ur. 1980) jest dziennikarzem Polskiego Radia w Poznaniu, współpracownikiem dominikańskiego miesięcznika "W drodze", autorem audycji i reportaży historycznych. Razem z historykiem Jarosławem Burchardtem wydał książkę Szpieg, który wiedział za mało. Tajemnice kontrwywiadu PRL poświęconą Zenonowi Celegratowi, agentowi CIA z Leszna.

Informacja wydawnictwa Prószyński i S-ka

Agata Kołakowska - spotkanie autorskie (1 marca 2017)

Wydawnictwao Prószyński i S-ka zaprasza serdecznie na spotkanie z Agatą Kołakowską, autorką m.in. powieści "Kolejny rozdział".

Odbędzie się ono 1 marca 2017 r. o godz. 17:00 w Księgarni Autorskiej we Wrocławiu (Plac Grunwaldzki 22).

Wstęp wolny

"Kolejny rozdział"

Maciej Tarski, redaktor w uznanym wydawnictwie, przychodzi do pracy i jak co dzień odbiera pocztę. Otwiera wiadomość, która na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od dziesiątek innych. Jednak w załączniku, zamiast książki, znajduje wyłącznie pojedynczy rozdział, wysłany przez anonimowego autora o pseudonimie XYZ. Opowieść wciąga go od pierwszego zdania. I wydaje się niepokojąco znajoma.

Kalina Milewska, popularna autorka thrillerów, cierpi na kryzys twórczy. Jej ostatnia powieść zebrała niepochlebne recenzje, o czym redaktor Tarski nie pozwala jej zapomnieć. Wydzwania do niej nieustannie, aby dowiedzieć się, jak postępują prace nad kolejną, nie kryjąc, że spodziewa się bestsellera na miarę poprzednich.

Redaktor Tarski podejrzewa, że intrygująca korespondencja to sprawka Kaliny, wkrótce jednak wychodzi na jaw, że jest w błędzie.

Kalina i Maciej zaczynają się niepokoić. Kto bawi się ich kosztem? Kto wie tak wiele o ich dotychczasowym życiu? I o tym, co w nim nastąpi wkrótce.

Podejrzewają wszystkich, znajomych i członków rodzin. Wraz z kolejnymi rozdziałami powieści dociera do nich, jak niewiele wiedzą o sobie i jak bardzo zapętlili się w rzeczywistości.

Czy książka anonimowego autora pomoże im rozwiązać życiowe problemy? Czy poznają tożsamość tajemniczego XYZ-a?

Agata Kołakowska (ur. 1984) - wrocławianka z urodzenia i zamiłowania. Autorka powieści obyczajowych; do tej pory ukazały się: "Patrycja", "Przyjaciółki", "Siódmy rok", "Niechciana prawda", "Płótno", "Wszystko co minęło", "Zaciszny Zakątek", "We dnie, w nocy", "Niewypowiedziane słowa" i "Igraszki z losem".

JLA: Amerykańska Liga Sprawiedliwości, tom 4 – Grant Morrison, Howard Porter, Ed McGuinness

Kochaj albo rzuć

Maciej Rybicki

Już przy okazji omawiania poprzednich tomów zwracałem uwagę, że „JLA” pisane przez Granta Morrisona to seria niezwykle specyficzna. Szkot wziął na warsztat konwencję superbohaterskiej drużynówki i podkręcił ją do ekstremum. Początkowo jego pomysł był bardzo prosty (na podobnym zasadzał się zresztą bardziej współczesny reboot Ligi w ramach Nowej 52-ki): zebrać z powrotem najpopularniejszych członków JLA i opowiadać historie tak niezwykłe i niesamowite, że tylko grupa największych herosów była godna zostać ich bohaterami. I rzeczywiście, „JLA” okazało się ogromnym sukcesem zarówno komercyjnym, jak i artystycznym. Mimo że po kilku zeszytach skład zespołu został znacznie poszerzony, to ogólna koncepcja pozostała.

Czwarty tom „JLA” w założeniu opiera się na czwartym tomie oryginalnej „Deluxe Edition”… niestety nieco okrojonym. Pierwotnie zakładano, że Edycja Ekskluzywna zbierze cały run Morrisona – na ostatni tom miały składać się trzy historie – „Trzecia Wojna Światowa”, będąca ostatnią napisaną przez autora „Azylu Arkham” w ramach regularnego tytułu, trzyzeszytowa opowieść z „JLA Classified” i wycięta z polskiego wydania, popularna „Ziemia 2”. Ten ostatni zabieg to prawdopodobnie efekt ustaleń Egmontu z Eaglemoss, który niedawno wydał dzieło Morissona i Quitely’ego w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów DC. Koniec końców dostajemy jednak i tak całkiem pokaźne tomiszcze, które jest niemal kwintesencją stylu Szkota.

Grant Morrison, Howard Porter i Ed McGuinness w Subiektywnie

Już przy okazji omawiania poprzednich tomów zwracałem uwagę, że „JLA” pisane przez Granta Morrisona to seria niezwykle specyficzna. Szkot wziął na warsztat konwencję superbohaterskiej drużynówki i podkręcił ją do ekstremum. Początkowo jego pomysł był bardzo prosty (na podobnym zasadzał się zresztą bardziej współczesny reboot Ligi w ramach Nowej 52-ki): zebrać z powrotem najpopularniejszych członków JLA i opowiadać historie tak niezwykłe i niesamowite, że tylko grupa największych herosów była godna zostać ich bohaterami. I rzeczywiście, „JLA” okazało się ogromnym sukcesem zarówno komercyjnym, jak i artystycznym. Mimo że po kilku zeszytach skład zespołu został znacznie poszerzony, to ogólna koncepcja pozostała.

Maciek
przybliża kolejny tom przygód superbohaterów.

Nowość wydawnictwa Bukowy Las

Nadia Szagdaj - Nowe śledztwa Klary Schulz. Tajemnica Nathaniela

Nadia Szagdaj – nowa twarz polskiego kryminału

Zima, początek roku 1913. Szef policji w Breslau, Gabriel Hübschner, prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczych samobójstw prostytutek. Po starej znajomości prosi o pomoc Klarę Schulz.
Tymczasem Klara dochodzi do siebie po strzelaninie, w której cudem uniknęła śmierci, i nie chce słyszeć o kolejnych zagadkach kryminalnych. Dopiero kiedy w tajemniczych okolicznościach znika jej przyjaciółka Inge, do gry wkracza niepokorna, pewna siebie i gotowa na wszystko pani detektyw.
Czy sprawy samobójstw, zniknięcie Inge oraz jej skrywany romans z katolickim księdzem mogą mieć ze sobą coś wspólnego?

Szósta powieść Nadii Szagdaj to świetne dialogi, wyraziste charaktery, wartka akcja i niespodziewane sploty zdarzeń.

Zapowiedzi wydawnictwa Rebis

Lottie Moggach - Najpierw mnie pocałuj (28 lutego 2017)

Kto czai się po drugiej stronie ekranu? Niepokojący thriller psychologiczny

Leila czuje, że jej życie nareszcie nabrało barw, kiedy zostaje użytkownikiem elitarnego serwisu internetowego – tutaj dyskutuje się na poważne tematy i tu są ludzie, którzy liczą się z jej zdaniem. Mało tego, założyciel serwisu, charyzmatyczny i nieprzeciętnie inteligentny Adrian, ma dla niej wyjątkowo odpowiedzialną misję – jest oto pewna kobieta, Tess, która od dawna pragnie rozstać się z życiem, ale nie chce sprawić bólu rodzinie i znajomym. Pomysł jest więc taki, że Leila wcieli się w nią na Facebooku i Gmailu, dzięki czemu otoczenie Tess będzie wierzyć, że ona wciąż żyje, tyle że gdzieś po drugiej stronie globu… Znakomita, wielopłaszczyznowa, podszyta ogromnymi emocjami powieść – rasowy thriller psychologiczny i jednocześnie rzecz o tym, jak często okłamujemy siebie i innych, z niskich i wysokich pobudek.

Lottie Moggach przez piętnaście lat była dziennikarką piszącą m.in. dla „Timesa”, „Financial Timesa”, „Elle”, i „GQ”. Najpierw mnie pocałuj jest jej powieściowym debiutem. Wszystko wskazuje na to, że Lottie odziedziczyła pisarski talent po matce – Deborah – autorce takich bestsellerów, jak choćby Tulipanowa gorączka i Hotel Marigold.


Truman Capote - Z zimną krwią
- Audiobook (21 lutego 2017)


Audiobook w interpretacji Leszka Filipowicza.

Starcie dobra ze złem – odwieczny problem ludzkości. Pionierska próba nowego pisarstwa i dokument zbrodni popełnionej przez dwóch recydywistów…

Nowość wydawnictwa Mag

Kim Harrison - Za garść amuletów

Złe nocne stwory grasujące po Cincinnati gardzą czarownicą i łowczynią nagród Rachel Morgan. Jej nowa reputacja w dziedzinie czarnej magii sprawia, że ludzie i nieumarli pragną ją opętać, zaciągnąć do łóżka i zabić – niekoniecznie w takiej kolejności.

Wrócił nękany tajemną przeszłością śmiertelny kochanek Rachel, który ją wcześniej porzucił. A to, co posiada Nick, pragną przejąć brutalne bestie, gotowe w razie konieczności zniszczyć Zapadlisko i wszystkich jego mieszkańców.

Zmuszona do trzymania się w cieniu, bo inaczej grozi jej wieczny gniew mściwego demona, Rachel musi szybko działać, bo po raz pierwszy od tysiącleci zbiera się wataha, by siać spustoszenie i rządzić. I nagle stawką jest coś więcej niż dusza Rachel...

Drabble

Dziś mamy dla Was dość nietypową propozycję - fanfiction książki "Orzeł biały", czyli Dziennik pokładowy czołgu Swaróg autorstwa Małgorzaty Gwary.

Virginia C. Andrews – Willow

Odcinanie kuponów

Jagoda Wochlik

Twórczość Virginii C. Andrews od jakiegoś czasu przeżywa renesans. Choć autorka nie żyje od trzydziestu lat, jej książki nadal są chętnie czytane na całym świecie i przenoszone na srebrne ekrany. Widząc możliwość zarobienia pieniędzy na twórczości zmarłej krewnej, rodzina Andrews zatrudniła ghostwritera Andrew Neidermana, by ten – korzystając z pozostawionych przez pisarkę notatek – dokończył kolejne serie. Okazało się, że nauczył się tak doskonale podrabiać styl Virginii Andrews, że zaczął tworzyć samodzielne historie, firmowane jej nazwiskiem. Tego rodzaju książką jest „Willow”, napisana i wydana szesnaście lat po śmierci autorki.

Willow, dziewiętnastoletnia studentka psychologii, dowiaduje się, że zmarł jej ojciec, światowej sławy psychiatra. Po pogrzebie odwiedza ją rodzinny prawnik, który wręcza jej kopertę. W środku Willow odnajduje dziennik ojca. Czytając go, orientuje się, że jej matką była jedną z jego pacjentek. Dziewczyna wyrusza w podróż do Palm Beach, by ją odnaleźć.

Serię „Kwiaty na poddaszu” czytelnicy Andrews pokochali za wiktoriański klimat. W jej książkach można było odnaleźć elementy powieści gotyckiej – stary ród z tajemniczą przeszłością (i często zaburzonym psychicznie członkiem), która wyskakuje niczym diabeł z pudełka, by dręczyć głównego bohatera lub bohaterkę, obowiązkowo rodzinną posiadłość i rozbudowany wątek romansowy (nierzadko kazirodczy). „Willow” posiada niektóre z tych cech, choć brakuje jej tajemniczości i klimatu oryginalnych opowieści Andrews.

Najciekawszy w powieści jest wątek projektu studenckiego głównej bohaterki. Willow przenosi się z Karoliny Południowej do Palm Beach, by – pod pozorem badań nad miejscową elitą – poszukiwać matki. Porównanie życia normalnych ludzi z problemami pięknych i bogatych wypada raz zabawnie,raz przerażająco.

Virginia C. Andrews w Subiektywnie

Twórczość Virginii C. Andrews od jakiegoś czasu przeżywa renesans. Choć autorka nie żyje od trzydziestu lat, jej książki nadal są chętnie czytane na całym świecie i przenoszone na srebrne ekrany. Widząc możliwość zarobienia pieniędzy na twórczości zmarłej krewnej, rodzina Andrews zatrudniła ghostwritera Andrew Neidermana, by ten – korzystając z pozostawionych przez pisarkę notatek – dokończył kolejne serie. Okazało się, że nauczył się tak doskonale podrabiać styl Virginii Andrews, że zaczął tworzyć samodzielne historie, firmowane jej nazwiskiem. Tego rodzaju książką jest „Willow”, napisana i wydana szesnaście lat po śmierci autorki.

Jagoda
recenzuje napisaną-nienapisaną przez Virginię C. Andrews powieść.

Liga Sprawiedliwości, tom 7: Wojna Darkseida, część 1 – Geoff Johns, Jason Fabok i inni

Jeszcze większa rozróba

Maciej Rybicki

Najpopularniejsze amerykańskie serie komiksowe (a do takich niewątpliwie należy „Liga Sprawiedliwości”) charakteryzują się bardzo specyficznym cyklem wydawniczym: od wielkiego eventu do eventu. Większe wyzwania przeplatane są więc mniejszymi. Skoro tom szósty był lekkim wyciszeniem, to kolejny nieuchronnie musiał przynieść coś większego kalibru… no i przyniósł. „Wojna Darkseida” skupia się wokół sugerowanej już w „Lidze Niesprawiedliwości” konfrontacji dwóch najpotężniejszych bytów uniwersum DC – Darkseida i Antymonitora (znanego choćby z „Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach”). Można spodziewać się zatem solidnej porcji superbohaterskiej rozróby… ale nie tylko.

Całkiem pokaźny fragment pierwszej części albumu stanowią retrospekcje. Scenarzysta serii – Geoff Johns – pracuje nad nakreśleniem tła konfliktu, wprowadzając na arenę między innymi Grail, córkę władcy Apokolips i jednej z Amazonek. Swoje miejsce na szachownicy znajdują także Nowi Bogowie, Mister Miracle, Metron czy wreszcie aktualni członkowie Ligi Sprawiedliwości. Można też dostrzec odniesienie do klasycznych „Kryzysów…”, przełomowych momentów w historii uniwersum, jednoznacznie pozycjonujące tę historię jako ich kontynuację. W ten sposób podkreślo powtarzalność, cykliczność historii tego świata. Gdy herosi orientują się, że dzieje się coś naprawdę poważnego, „Wojna Darkseida” nabiera nieco charakteru „śledczego”. Koniec końców całość sprowadza się jednak do efektownej rozwałki… czego w sumie można się było spodziewać.

Geoff Johns, Jason Fabok i inni w Subiektywnie

Najpopularniejsze amerykańskie serie komiksowe (a do takich niewątpliwie należy „Liga Sprawiedliwości”) charakteryzują się bardzo specyficznym cyklem wydawniczym: od wielkiego eventu do eventu. Większe wyzwania przeplatane są więc mniejszymi. Skoro tom szósty był lekkim wyciszeniem, to kolejny nieuchronnie musiał przynieść coś większego kalibru… no i przyniósł. „Wojna Darkseida” skupia się wokół sugerowanej już w „Lidze Niesprawiedliwości” konfrontacji dwóch najpotężniejszych bytów uniwersum DC – Darkseida i Antymonitora (znanego choćby z „Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach”). Można spodziewać się zatem solidnej porcji superbohaterskiej rozróby… ale nie tylko.

Maciek
recenzuje kolejną odsłonę przygód Ligi Sprawiedliwości.

Zapowiedź wydawnictwa Phantom Books Horror

Łukasz Radecki - Nienasycony (1 marca 2017)

Ruszyła przedsprzedaż najnowszej książki Łukasza Radeckiego Nienasycony.
http://allegro.pl/lukasz-radecki-nienasycony-polski-horror-i6722912095.html

Wydawnictwo Phantom Books Horror nawiązuje oprawą graficzną i tematyką do ukazujących w latach dziewięćdziesiątych w Polsce horrorów, takich wydawnictw i serii jak: Phantom Press International i Amber Horror. W ofercie PBH znajdziecie horrory o klasycznej tematyce tamtych czasów, które cieszyły się dużą popularnością wśród czytelników. W tym roku mamy zamiar wydać przynajmniej cztery powieści. Zaczynamy od horroru Łukasza Radeckiego „Nienasycony”.

To opowieść dziejąca się w kilku płaszczyznach czasowych, zaś sama historia rozpoczyna się w XIV wieku, w trakcie wojen, które toczył zakon krzyżacki na ziemi litewskiej, aby przejść do czasów współczesnych, gdzie kilkoro przyjaciół przywołuje demona, by za sprawą zemścić się na dziewczynie, która odrzuciła względy jednego z nich.

Łukasz Radecki barwnie opisuje zamierzchłe czasy i przeplata je z czasami dzisiejszymi, racząc czytelnika mocnymi i krwawymi scenami.
Wszyscy miłośnicy horrorów Grahama Mastertona i F. Paula Wilsona powinni być usatysfakcjonowani, ponieważ w twórczości autora z dawnych ziem krzyżackich odnajdą elementy charakterystyczne dla Złotej Ery Horroru w Polsce.
Zapraszamy do zapoznania się z NIENASYCONYM.

Opis z okładki
Co łączy masakrę w Toruniu w 2003 roku, tragedię w niewielkiej wsi u schyłku XX wieku i wojnę zakonu krzyżackiego z Litwą w wieku XIV?
Odpowiedź jest zaskakująca – pradawny, słowiański demon zwany Nienasyconym.
Zafascynowani okultyzmem młodzieńcy kierowani ślepą zemstą wyzwalają istotę skrywaną przez lata przez Krzyżaków. Istotę, która doprowadziła jednego z wielkich mistrzów do szaleństwa, a drugiego zmusiła do rezygnacji z urzędu.
Oto zło, nad którym nikt nie może zapanować.
Oto demon, który może zniszczyć całe narody.
Oto Nienasycony.

W Samo Południe. Odsłona CCXCI - ogłoszenie wyników

Trzy egzemplarze książki Moniki Błądek "Gloria". Nagrody ufundowało wydawnictwo Akurat. Rozdajemy je właśnie tym spośród Was, którzy na zadane przez nas pytania, udzielili poniższych odpowiedzi:

1 Książki wydawnictwa Akurat (wystarczyło podać pięć z nich)
2. Kajtek – mały szpak kochający książki.
3. Zelda

Nagrody otrzymują:
Krzysztof Kochańczyk, Bronisława Hebel, Karolina Misztal

Adresy prosimy przesłać na nasz adres: odpowiedz@szortal.com

W ciemnym mrocznym lesie – Ruth Ware

Pięć osób w ciemnym lesie, nie licząc mordercy

Jagoda Wochlik

Ruth Ware, jak wielu znanych ludzi, przeszła długą drogę, by zostać tym, kim jest obecnie – docenianą autorka powieści kryminalnych. Była nauczycielką, kelnerką, rzeczniczką prasową. „W ciemnym mrocznym lesie” to jej debiut literacki, który zdobył uznanie rzeszy czytelników na całym świecie. Czy słusznie?

Leonora jest autorką kryminałów. Gdy otrzymuje zaproszenie na wieczór panieński od najlepszej przyjaciółki z czasów liceum, której nie widziała od dekady, stwierdza, że to dobry moment, by zakopać topór wojenny i na zawsze odciąć się od problemów z przeszłości. Na miejscu poznaje  pozostałych uczestników imprezy. To, co początkowo miało być dobrą zabawą, po jakimś czasie przerodziło się w koszmar.

Ruth Ware wykorzystuje konwencję realizowaną chociażby przez Gillian Flynn w „Zaginionej dziewczynie” i z powodzeniem kontynuowaną przez Paulę Hawkins w „Dziewczynie z pociągu”. Mamy tu bowiem do czynienia ze zjawiskiem, które Michał Zieliński nazwał „thrillerem feminocentrycznym”. Akcja zostaje obudowana wokół uczuć i myśli głównej bohaterki. Wieczór panieński Claire budzi dawne demony, z którymi Nora do tej pory się nie uporała. Wraz z nią wracamy więc do bolesnych tajemnic z przeszłości, które okażą się kluczowe również dla teraźniejszych wydarzeń. Fabuła jest prowadzona dwutorowo – część w trakcie wieczoru panieńskiego, część już po śmierci jednego z bohaterów. Podobnie jak Nora nie wiemy, co jest prawdą, a co jedynie zmyśleniem. Z ułamków zdarzeń próbujemy wraz z nią ułożyć faktyczny obraz wypadków.

Ruth Ware w Subiektywnie

Ruth Ware, jak wielu znanych ludzi, przeszła długą drogę, by zostać tym, kim jest obecnie – docenianą autorka powieści kryminalnych. Była nauczycielką, kelnerką, rzeczniczką prasową. „W ciemnym mrocznym lesie” to jej debiut literacki, który zdobył uznanie rzeszy czytelników na całym świecie. Czy słusznie?

Słusznie czy niesłusznie? W swojej recenzji na to pytanie odpowie Jagoda.

Chłopaki. Tom 2: Chwalebny plan pięcioletni – Garth Ennis, Darick Robertson, Peter Snejbjerg

Problemy pożądania i Kiełbasa Miłości

Marek Adamkiewicz

Pierwszy tom „Chłopaków” jasno pokazał, czego można spodziewać się po nowej serii Gartha Ennisa. To przemoc, flaki, seks i jeszcze więcej przemocy, a wszystko to podlane zjadliwą ironią. Mieszanka ta, przynajmniej na pierwszy rzut oka, mogła sprawiać wrażenie dosyć ciężkostrawnej, jednak ostatecznie okazało się, że autor doskonale wyważył wszystkie proporcje. Komiks nie był na tyle przesadzony by zniesmaczać (no dobra, co wrażliwsi odbiorcy mogli nie zdzierżyć serwowanych przez twórców bezeceństw), a także intrygował nietypowym podejściem do tematyki superbohaterskiej. Druga odsłona przygód dowodzonej przez Billy’ego Rzeźnika grupy ustępuje pierwszej tylko o krok.

Tym razem czytelnikowi zaserwowano dwie historie. Pierwsza nosi tytuł „Bierz go” i traktuje o sprawie superbohatera imieniem Technorycerz. Skrywający się w potężnej zbroi multimilioner zmaga się z niemożliwą do powstrzymania chucią. Prowokuje go wszystko – nastoletni pomocnik, ucho lokaja czy nawet szynszyla. Technorycerz ma również zaszłości z innym herosem, niejakim Skrzydłowym, którego związki ze śmiercią pewnego nastolatka bada obecnie Rzeźnik i ekipa. Druga opowieść – „Chwalebny plan pięcioletni” – to już wyprawa do mroźnej Rosji. Tam Chłopaki muszą rozwiązać zagadkę wybuchowych superbohaterów i powstrzymać plany lokalnych przestępców, zmierzających do zmiany sytuacji politycznej w kraju, a może i na świecie. Na szczęście bohaterowie będą mogli liczyć na pomoc lokalnego emerytowanego herosa, Kiełbasy Miłości.

Garth Ennis, Darick Robertson i Peter Snejbjerg w Subiektywnie

Pierwszy tom „Chłopaków” jasno pokazał, czego można spodziewać się po nowej serii Gartha Ennisa. To przemoc, flaki, seks i jeszcze więcej przemocy, a wszystko to podlane zjadliwą ironią. Mieszanka ta, przynajmniej na pierwszy rzut oka, mogła sprawiać wrażenie dosyć ciężkostrawnej, jednak ostatecznie okazało się, że autor doskonale wyważył wszystkie proporcje. Komiks nie był na tyle przesadzony by zniesmaczać (no dobra, co wrażliwsi odbiorcy mogli nie zdzierżyć serwowanych przez twórców bezeceństw), a także intrygował nietypowym podejściem do tematyki superbohaterskiej. Druga odsłona przygód dowodzonej przez Billy’ego Rzeźnika grupy ustępuje pierwszej tylko o krok.

Wraz z Chłopakami flaki wypruwać będzie Marek.

Zagraniczniak - Longar

Tydzień rozpoczynamy mocnym uderzeniem. W dziale longarów już czeka na Was Estera Nienke Pool.

W Samo Południe. Odsłona CCXCIII

Witamy w kolejnej edycji konkursu W Samo Południe! Dzisiaj nagrodami są aż 4 egzemplarze książki Pryncypium autorstwa Melissy Darwood. Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwo Genius Creations.

Zasady konkursu niezmienne


Pytania:
1. Wydawnitwo Genius Creations właśnie obchodzi urodziny. Które?
2. Na stronie Szortalu możemy znaleźć informacje dotyczące spotkania z pisarką Agatą Kołakowską. Podaj książki jej autorstwa (min 5)
3. Podaj autorów książki Dobro złem czyń - Antologia


Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Elżbieta Rodzeń - Zimowa miłość

Jedna chwila może zmienić wszystko...

Wcześniej:
Poznali się na pierwszym roku medycyny. On dla studiów zrezygnował z kolarstwa górskiego, a ona z malarstwa. Stopniowo ich przyjaźń przeradza się w głębsze uczucie. Planują wspólną przyszłość. Nagle Anna po prostu z nim zrywa. Nie mówi, dlaczego odchodzi, a Michał ma nigdy nie dowiedzieć się prawdy.

Teraz:
Szesnaście lat od momentu, gdy się poznali, Anna jest dyrektorem kliniki chirurgii plastycznej, a Michał pracuje w szpitalu dziecięcym. Mieszkają w tym samym mieście, ale nie spotykają się i starają się tego unikać. Przypadkiem jadą na tę samą konferencję. W życiu jednak nie ma przypadków. Jedna chwila, jedna decyzja uruchamia lawinę wydarzeń.

Jutro: ?...

Trailery promujące powieść:
https://www.youtube.com/watch?v=PV3P4fd4QcM
https://www.youtube.com/watch?v=Tm9TKBBGsZg


Elżbieta Rodzeń - autorka powieści „Noc świetlików” z 2014 roku oraz wydanej dwa lata później i świetnie przyjętej przez czytelników „Dziewczyny o kruchym sercu”.

Króciak

Dziś Zuzanna Hejmowska w swoim szortalowym debiucie zabiera nas na Kraniec tęczy.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Leszek Kołakowski - Ułamki filozofii

Najwybitniejszy polski filozof komentuje słynne cytaty filozoficzne.

Od „Wiem, że nic nie wiem” Sokratesa, przez „Myślę, więc jestem” Kartezjusza, aż po „Rzeczywistość nie istnieje” Baudrillarda – „Ułamki filozofii” to wybór kilkudziesięciu znanych myśli wielkich filozofów, od antyku po współczesność, uzupełnionych refleksjami Leszka Kołakowskiego. Poruszają najważniejsze kwestie filozoficzne: problem poznania i prawdy, istnienia świata i istnienia Boga, dobra i zła, świadomości i wolności. Leszek Kołakowski, prowadząc czytelnika przez tę bardzo skrótową i osobistą historię filozofii, opatruje słynne zdania wnikliwym, czasem przewrotnym lub krytycznym komentarzem.
 
„Ułamki filozofii” to oryginalna zachęta do własnych rozważań filozoficznych, inspirująca lektura dla każdego czytelnika.

Leszek Kołakowski (1927-2009) – wybitny polski filozof, historyk idei, eseista i publicysta. Wyjechał z Polski w 1968 roku. Związany na stałe z Uniwersytetem Oksfordzkim, wykładał także m.in. w Yale University, University of Chicago i University of California w Berkeley. Członek Polskiej Akademii Nauk, laureat licznych nagród. Interesował się historią filozofii, filozofią kultury i religii, był także popularyzatorem filozofii.


Jadwiga Czajkowska - Ufać zbyt mocno

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy…

Nowości wydawnictwa Rebis

Piotr Świątkowski - „Polakom i psom wstęp wzbroniony”. Niemiecka okupacja...

Polakom i psom wstęp wzbroniony – historia Kraju Warty opisana bez sentymentów, w piekielnie mocny sposób.

W większości książek związanych z okupacją niemiecką autorzy przedstawiają życie codzienne Polaków w Generalnym Gubernatorstwie. Piotr Świątkowski bez znieczulenia ukazuje obraz okrucieństw Niemców w Kraju Warty i szuka śladów wojny w naszych czasach. Odwiedza Polaka, który pomagał Niemcom w obozie w Chełmnie nad Nerem, razem z rodziną Franciszka Witaszka obala mit doktora–truciciela, wysłuchuje volksdeutscha, który nie czuje się winny, jedzie do niewielkiej wioski nad Prosną szukać ostatniego żyjącego świadka śmierci Żydów. W historiach tych przewija się też i spina książkę swoistą klamrą postać prof. Edwarda Serwańskiego, działacza konspiracyjnej niepodległościowej organizacji Ojczyzna, który za swoją niezłomną postawę był więziony we Wronkach, a później inwigilowany do 1989 roku przez SB.

Piotr Świątkowski (ur. 1980) jest dziennikarzem Polskiego Radia w Poznaniu, współpracownikiem dominikańskiego miesięcznika „W drodze”, autorem audycji i reportaży historycznych. Razem z historykiem Jarosławem Burchardtem wydał książkę Szpieg, który wiedział za mało. Tajemnice kontrwywiadu PRL poświęconą Zenonowi Celegratowi, agentowi CIA z Leszna.


Wiktor Suworow - Akwarium

Bestseller obnażający sekrety GRU

Nowości wydawnictwa Rebis

Ewa Mukoid - Książka dla ciebie

Kim naprawdę jestem? W jakim miejscu się znajduję? Czego pragnę? Co mi sprzyja, co zagraża? Jak mam wybrać właściwą dla siebie drogę? I jak nią potem iść, aby dotrzeć tam, gdzie zamierzam – nie  zagubić się, nie zniechęcić, nie poddać?

Książka dla ciebie nie udziela uniwersalnych odpowiedzi na te pytania, lecz pomaga odkryć własne, najlepsze dla pracującej z nią osoby. W tym tkwi jej wyjątkowość. Ta książka nie opisuje, lecz działa wraz z tobą, w miarę jak ją czytasz i wypełniasz rysunkami, opowiadaniami, przemyśleniami itp. Jak mądry towarzysz podróży, który sam pokonał zakręty życia, niczego nie narzuca, lecz wiele umożliwia, inspiruje, ukazuje nowe perspektywy. Niesie radość.

Ewa Mukoid – filozof, doktor nauk humanistycznych, mentor i coach. Praktykuje coaching jako filozofię sensownego życia i sztukę szczęścia. Członek International Coach Federation (i jej dyrektor ds. edukacji i akredytacji), European Mentoring & Coaching Council i Polskiej Izby Coachingu. Założycielka i dyrektor Instytutu Komunikacji i Rozwoju MUKOID. Autorka książek: Filozofia zła. Nabert, Marcel, Ricouer, Wodnik. Adagio, Folia Melancholia, Najdziwniejsza przyjaciółka oraz podręczników dla studentów coachingu.


Erich Maria Remarque - Łuk Triumfalny


Jedna z najbardziej znanych powieści E. Marii Remarque'a

Informacja wydawnictwa Rebis

„Polakom i psom wstęp wzbroniony — wokół okupacji Wielkopolski”

Dom Wydawniczy Rebis oraz Biblioteka Raczyńskich zapraszają na panel dyskusyjny połączony z promocją książki Piotra Świątkowskiego Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja w Kraju Warty.

Głos zabiorą:
prof. Maciej Serwański
• dr Agnieszka Łuczak
• Jarosław Burchardt
• Leszek Wróbel
• Piotr Świątkowski


Prowadzenie:
Jacek Kosiak (Radio Merkury)

Biblioteka Raczyńskich
sala nr 1, pl. Wolności 19
23 lutego, godz. 18.00

Informacja wydawnictwa Rebis

Promocja książki "Kromka chleba" - spotkanie autorskie z Dagmarą Dworak

Dom Wydawniczy Rebis oraz Kino Ars zapraszają na wyjątkowy wieczór z pokazem filmu i promocją książki Dagmary Dworak "Kromka Chleba". Promocja książki odbędzie się 27 lutego o godzinie 18:00. Spotkanie poprowadzi Paweł Stachnik, dziennikarz "Dziennika Polskiego", fragmenty książki przeczyta aktor Łukasz Żurek.

Program spotkania:
18:00 - przywitanie
18:10- 20:00 - projekcja dokumentu pt. "Kromka Chleba", rozmowa i czytanie fragmentów książki


Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu proszone są o kontakt mailowy z biurem kina - <biuro@ars.pl> biuro@ars.pl lub telefoniczny - (12) 421 41 99 lub w celu rezerwacji miejsc. Liczba miejsc ograniczona.

W świetle prawa - kolekcja bestsellerów Johna Grishama

W świetle prawa” – kolekcja bestsellerów Johna Grishama

20 lutego na rynku ukazał się pierwszy tom kolekcji „W świetle prawa”, zbioru thrillerów prawniczych, autorstwa Johna Grishama. W skład kolekcji wchodzą największe bestsellery pisarza m.in.: „Raport Pelikana”, „Klient” i „Firma”, czytelnicy znajdą w niej także cykl powieści z Theodorem Boonem, genialnym i młodym prawnikiem, najmłodszym bohaterem, jakiego stworzył Grisham.
Łącznie seria liczyć będzie 30 tomów, książki ukazywać się będą co dwa tygodnie
w kioskach.

Kolekcję otwiera „Raport Pelikana”. Historia studentki prawa, która odkrywa przyczynę tajemniczych zabójstw sędziów Sądu Najwyższego trzyma w napięciu do ostatnich stron. Nic zatem dziwnego,
że powieść w samych tylko Stanach Zjednoczonych sprzedana została w nakładzie 2 milionów egzemplarzy.

Grisham jest jednym z najlepszych autorów thrillerów. Jednak nie zawsze tak było. Jego debiutanckiej powieści pod tytułem „Czas zabijania” nie chciało opublikować żadne wydawnictwo. Dziś trudno w to uwierzyć. Ten prawnik z wykształcenia na całym świecie sprzedał ponad 300 milionów egzemplarzy książek i spełnił swoje marzenie – został pisarzem. Grisham znalazł sposób na sukces. Ciężka praca
w połączeniu z wiedzą prawniczą sprawiły, że do perfekcji rozwinął gatunek thrillera prawniczego. Jego powieści to intrygujące historie, z dobrze nakreślonymi bohaterami, dynamiczną akcją
i, niejednokrotnie, zaskakującym zakończeniem. Wiele z nich doczekało się hollywoodzkiej adaptacji.

W książkach, wchodzących w skład kolekcji, czytelnicy odnajdą wszystkie najlepsze cechy twórczości Grishama.

 „W świetle prawa” wyróżnia oryginalne wydanie, dotychczas niedostępne na rynku. Autorką nowego layoutu, skierowanego do młodszego czytelnika, jest Katarzyna Meszka. Książki otrzymały nową, odświeżoną szatę graficzną – monochromatyczne odcienie szarości i czerni przełamane zostały żółtymi detalami – symbolami charakterystycznymi dla poszczególnych powieści, całość tworzy elegancką kolekcję w twardej oprawie.

Człowiek, który spadł na Ziemię – Walter Tevis

Małpy w muzeum

Marcin Knyszyński

Na podstawie dwóch wydanych w Polsce Artefaktów Maga możemy wysnuć wniosek, że Walter Tevis to pisarz wyjątkowo mocno opierający proces pisania powieści na własnych przeżyciach i stanach emocjonalnych. „Przedrzeźniacz” był nie tylko dystopią punktującą bezmyślny hedonizm i trywialność społeczeństwa lat siedemdziesiątych. Była to również opowieść-metafora, gdzie sopor, związek tłumiący uczucia i dający fałszywe zadowolenie, symbolizował kajdany uzależnienia, które Tevis dopiero co zrzucił. A czym jest „Człowiek, który spadł na Ziemię”?

Na powierzchni naszego czytelniczego zbiornika interpretacyjnego widać refleksy, które układają się w historię przybysza z planety Anthea, który spada na Ziemię gdzieś w Stanach Zjednoczonych w roku 1984. Od czasów współczesnych Tevisowi mineło dwadzieścia jeden lat. Mamy do czynienia z wizją rzeczywistości przedstawioną jako wypadkowa dwóch tendencji rozwojowych –  to świat w uścisku spotęgowanej zimnej wojny i skażony wirusem zmian społeczno-kulturalnych, które stanowią zarzewie katastrofy z „Przedrzeźniacza”. Kosmita przybiera imię Thomas Jerome Newton, wtapia się w amerykańskie społeczeństwo i zakłada przedsiębiorstwo, które stosując technologię wyprzedzającą o epokę najnowsze osiągnięcia ludzkiej nauki, generuje fortunę. Antheańska cywilizacja stoi na zdecydowanie wyższym stopniu rozwoju niż ziemska, zatem droga do sławy i bogactwa jest szybka i łatwa. Newton ma Plan, stworzony na fundamencie szczytnych ideałów, wydających się być takimi, które nigdy nie sięgną bruku.

Walter Trevis w Subiektywnie

Na podstawie dwóch wydanych w Polsce Artefaktów Maga możemy wysnuć wniosek, że Walter Tevis to pisarz wyjątkowo mocno opierający proces pisania powieści na własnych przeżyciach i stanach emocjonalnych. „Przedrzeźniacz” był nie tylko dystopią punktującą bezmyślny hedonizm i trywialność społeczeństwa lat siedemdziesiątych. Była to również opowieść-metafora, gdzie sopor, związek tłumiący uczucia i dający fałszywe zadowolenie, symbolizował kajdany uzależnienia, które Tevis dopiero co zrzucił. A czym jest „Człowiek, który spadł na Ziemię”?

Ziemi kurczowo trzymać będzie się Marcin.

Hel3 – Jarosław Grzędowicz

Pan Wirtualnego Ogrodu

Szymon Góraj

Wśród fanów polskiej fantastyki trudno byłoby znaleźć kogoś, kto choćby nie słyszałby o Jarosławie Grzędowiczu. Autor wielu świetnych, łączących różne konwencje historii, na czele z „Panem Lodowego Ogrodu” i nieco mniej znanym zbiorem opowiadań „Księga jesiennych demonów” jest niewątpliwą opoką wydawnictwa Fabryka Słów. W tym roku powraca z powieścią, która, trzeba przyznać, różni się od jego poprzednich dokonań. Szkoda jedynie, że realizacja nie dorasta do ciekawemu pomysłowi do pięt.

Akcja „Hel3” rozgrywa się w nie tak dalekiej przyszłości –  która –jak się może domyślić chyba każdy, kto obcował już z tekstami Grzędowicza – nie wygląda zbyt różowo. Wskutek konfliktów i wynikłych z nich burzliwych przemian, które powaliły na kolana dotychczasowe mocarstwa (chodzi między innymi o zdewaluowanie wartości ropy naftowej), w 2058 roku świat staje się karykaturą tego znanego nam z początku XXI wieku. Europa to miejsce przeżarte zdegenerowaną poprawnością polityczną, gdzie króluje tak zwany „system zrównoważonego gospodarowania” – co znaczy mniej więcej tyle, że niczym niegdyś w ustrojach komunistycznych, wszystko jest albo dawkowane, albo zabronione (na przykład prawdziwa kawa lub alkohol). Obywatel to ofiara nadopiekuńczego systemu, szafującego przeróżnymi zakazami i oferującego tylko jedną znośną alternatywę – MegaNet. To efekt ewolucji Internetu, występującego w wersji przypominającej coraz popularniejsze dziś gry Virtual Reality, skrzyżowane ze smartfonami. Większość społeczeństwa spędza tak praktycznie cały swój czas, co skutkuje znikomym kontaktem z drugim człowiekiem i niemalże postapokaliptyczną estetyką miast, pomimo rozwoju technologicznego (bo po co wydawać pieniądze na zbędne drobiazgi, skoro luksusy możesz wygenerować w MegaNecie?). Poza naszym kontynentem wcale nie jest lepiej. Ponieważ nadszedł świt mocarstw w rodzaju Związku Nowosowieckiego, a ponadto nasiliła się działalność terrorystów, większość pozaeuropejskich terenów to istne pola walki.

Jarosław Grzędowicz w Subiektywnie

Wśród fanów polskiej fantastyki trudno byłoby znaleźć kogoś, kto choćby nie słyszałby o Jarosławie Grzędowiczu. Autor wielu świetnych, łączących różne konwencje historii, na czele z „Panem Lodowego Ogrodu” i nieco mniej znanym zbiorem opowiadań „Księga jesiennych demonów” jest niewątpliwą opoką wydawnictwa Fabryka Słów. W tym roku powraca z powieścią, która, trzeba przyznać, różni się od jego poprzednich dokonań. Szkoda jedynie, że realizacja nie dorasta do ciekawemu pomysłowi do pięt.

Szymon
recenzuje najnowszą powieść Jarosława Grzędowicza.

Nowość w Rymowisku

Dziś w Rymowisku znajdziecie Ja - nie wiem Lucyny Dobaczewskiej.

Nowości wydawnictwa Czarne

Robert D. Kaplan - W cieniu Europy. Dwie zimne wojny i trzydziestoletnia podróż przez Rumunię, a nawet dalej

Robert Kaplan trafił do Rumunii w zasadzie przez przypadek i nie podejrzewał, że zwiąże się z tym krajem na wiele lat. W 1973 roku był młodym dziennikarzem, a Rumunia jawiła mu się jako smutny komunistyczny zaścianek, którym nie interesują się zachodnie media. Wkrótce jednak stała się dla niego kluczem do Bałkanów i ostatnim pograniczem – zarówno w sensie geograficznym, jak i historycznym. To rozległe terytorium, kiedyś najdalszy skraj imperiów bizantyjskiego, otomańskiego, habsburskiego i rosyjskiego, do dziś zmaga się ze swoją skomplikowaną historią.

W swojej książce Kaplan, Amerykanin w Rumunii, próbuje zrozumieć, jaki wpływ miało unikatowe połączenie łacińskiego Zachodu Europy, greckiego Wschodu i wpływów islamskiego imperium na powstanie kraju, który jest ojczyzną Vlada Ţepeşa, pierwowzoru Drakuli, Iona Antonescu, który zdecydował o sojuszu z Niemcami podczas II wojny światowej, czy Nicolae Ceaușescu, odpowiedzialnego za stworzenie najbrutalniejszej formy komunizmu w całym bloku wschodnim. Ale nie zapomina, że z Rumunii pochodzą także Ionesco, Cioran i Eliade.

W cieniu Europy to połączenie reportażu, rozważań o historii i dziennika z podróży po kraju położonym na granicy Europy, którego mieszkańcy posługują się językiem wskazującym na tęsknotę za łacińskim Zachodem. Autor obserwuje Rumunię dziś, ale nieustannie odwołuje się do przeszłości, bez której niczego tam zrozumieć się nie da.


Paul Theroux - Szczęśliwe wyspy Oceanii. Wiosłując przez Pacyfik

Nowości wydawnictwa Filia

Agnieszka Walczak - Chojecka - Nie czas na zapomnienie

Jasminie udaje się wyrwać z sarajewskiego piekła. Wyrusza w drogę, która jednak naznaczona jest dramatycznymi wydarzeniami, i tymi historycznymi, i całkiem osobistymi.
Mostar, Dubrownik, Hvar, a w końcu Polska. Dziewczynę wszędzie czekają niełatwe wybory. Jedno pozostaje stałe – miłość do Dragana i wiara w jego odnalezienie.
W dobry los chłopaka wierzy też jego polska matka Katarzyna i walczący na wojnie przyjaciel Haris. A Olja?

Być może to jej przypadnie główna rola w tej układance losu. Pamięć jednak potrafi płatać figle…

To niezwykła opowieść o sile miłości, przeczuciach i pamięci. I o tym, że, na szczęście, mieszkają w niej nie tylko demony.


Heather Gudenkauf - Głęboko ukryte

Mąż Sary Quinian przez lata cierpiał z powodu śmierci swojej matki, która nadeszła w najgorszym możliwym momencie. Jack, wtedy nastolatek, znalazł jej zwłoki w piwnicy ich domku na wsi. Okoliczności tego traumatycznego wydarzenia pozostały dla niego tajemnicą.

Sprawa wstrząsnęła małym miasteczkiem Penny Gate w stanie Iowa, gdzie Jack się wychował. Przez lata nie wracał do tego miejsca, ale kiedy ukochana ciotka Julia ulega wypadkowi, Jack i Sarah są zmuszeni do zmierzenia się z mroczną przeszłością.

Fakty na temat wypadku Julii zaczynają wychodzić na jaw, a dawno zabliźnione rany odzywają się na raz jeszcze. Sarah zdaje sobie sprawę, że rodzina Quinianów jest zupełnie inna, niż dotąd podejrzewała. Kobieta zanurza się w przeszłości Jacka. Im głębiej dotrze, tym trudniej będzie jej się wydostać.

Już wkrótce może stawić czoła przerażającej prawdzie, na którą nie jest gotowa.

Nowość wydawnictwa Wielka Litera

Jacek Fedorowicz - Święte krowy na kółkach

Warszawa, Polska, świat w oczach satyryka, który wiele już widział i jeszcze więcej przeżył. Od kwestii psich kup na trawnikach po światowe skutki afer podsłuchowych, od golizny na reklamach po etykietę polityków. Ponad sto felietonów zebranych w tym tomie daje obraz rzeczy dużych i małych, w które codziennie może „wdepnąć” każdy przeciętny z nas.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Jessica Sorensen - Na zawsze razem. Ella i Micha (20 marca 2017)

Autorka bestsellera Nie pozwól mi odejść. Ella i Micha powraca z nową opowieścią o nadziei, rozdartych sercach i sile młodzieńczej miłości.

Ella wróciła do szkoły i próbuje skupić się na swojej przyszłości, wyrzucając z pamięci mroczną przeszłość. Jednak dramat rodzinny, któremu nie ma końca, sprawia że coraz trudniej jest jej przetrwać kolejne dni. Ella pragnie tylko Michy, ale nie pozwoli, by jej problemy stanęły na drodze jego marzeń...

Micha wpadł w wir trasy koncertowej swojego zespołu. Najwyraźniej spełnia się to, czego zawsze pragnął. Ale w głębi serca wie, że czegoś mu brakuje. Nie spodziewał się, że życie z dala od Elli będzie takie trudne. I chociaż pragnie jej bliskości, nie poprosi jej, by zostawiła college tylko po to, by być u jego boku.

Gdy Ella i Micha są razem, wszystko staje się możliwe. . . ale ostatnio tak trudno jest znaleźć czas na wspólne chwile. Kiedy nowa tragedia wstrząsa ich już rozchwianym światem, jedno z nich dokona dramatycznego wyboru, który może rozdzielić ich na zawsze...

Informacja wydawnictwa Rebis

Jerzy Rostkowski - Spotkanie autorskie (28 lutego 2017)

Dom Wydawniczy REBIS oraz Książnica Karkonoska zapraszają na spotkanie z Jerzym Rostkowskim i promocję jego najnowszej książki ŚWIAT MUSZKIETERÓW. ZAPOMNIJ ALBO ZGIŃ.

28 lutego o godzinie 17.00
Sala konferencyjna
ul. Bankowa 27
JELENIA GÓRA

Nowości wydawnictwa Papierowy Księżyc

Mark Lawrence - Książę głupców

Bestsellerowy świat Rozbitego Imperium powraca w nowej trylogii Marka Lawrence'a. Trylogia Wojna Czerwonej Królowej jest osadzona w tych samych realiach, które znamy z poprzednich powieści tego autora: Książę Cierni, Król Cierni i Cesarz Cierni.

Tym razem staje przed nami bohater inny niż Jorg Ancrath, ale nie mniej wyrazisty, dzięki czemu nowa trylogia Marka Lawrence'a jest z jednej strony powrotem w dobrze znane strony, ale z drugiej zupełnie nową wyprawą, która udowodni, że Mark Lawrence nie bez powodu uznawany jest za jedno z największych objawień gatunku fantasy ostatnich lat.

Czerwona Królowa jest stara, ale budzi grozę wśród królów Rozbitego Imperium. Odkąd objęła tron prowadzi wojnę, sekretną walkę z siłami, które stoją za narodami. Stawką w tej wojnie jest coś więcej niż terytoria czy złoto. Jej najpotężniejszą bronią jest Milcząca Siostra, którą mało kto widzi, i o której się nie mówi.

Wnuk Czerwonej Królowej, książę Jalan Kendeth, pijak, hazardzista i kobieciarz, jako jeden z niewielu widzi Milczącą Siostrę. Dziesiąty w kolejce do tronu, jest całkiem zadowolony ze swego statusu pomniejszego książątka. Zwykle udaje, że nie jest świadomy obecności okropnej staruchy przy boku królowej-babki.  Ale nadciąga wojna. Świadkowie twierdzą, że zbliża się armia nieumarłych, więc Czerwona Królowa wzywa członków rodu do obrony królestwa. Jal uważa, że to czcze pogłoski, a jeśli nawet jeśli tkwi w nich ziarno prawdy, to jego to nie dotyczy. Ale jest w błędzie.

All-New X-Men: Tak inni – Brian Michael Bendis, Brandon Peterson, Stuart Immonen i inni

Dołóżmy jeszcze fanatyków

Maciej Rybicki

„Bitwa Atomu” – mutancki event linii Marvel Now! sporo namieszał w sytuacji w tej części uniwersum Domu Pomysłów. W czwartym tomie serii  dotyczącej młodych, sprowadzonych z przeszłości oryginalnych X-Menów Brian Michael Bendis stara się nieco uporządkować pokłosie tych wydarzeń. Jednocześnie jednak wracają pewne echa przeszłości.

Największym zaskoczeniem jest przejście oryginalnych mutantów na stronę Cyclopsa, śladami Kitty Pryde. Ta niejako symboliczna decyzja, zaakceptowanie przynależności do nowej rzeczywistości (w toku „Bitwy Atomu” okazało się, że nie mogą wrócić do swoich czasów) wiąże się też ze zmianą kostiumów na współczesne, nowocześniejsze. Wkrótce jednak oryginalna piątka zostaje rzucona w wir wydarzeń, które okażą się dla niej sporym wyzwaniem. Bendis prowadzi tu równolegle trzy zasadnicze wątki: pierwszy, dotyczący zaakceptowania przez młodych mutantów wiedzy o swojej potencjalnej przyszłości, którą nabyli w czasie „Bitwy Atomu”; drugi, związany z odnalezieniem w czasie akcji na Florydzie X-23 – żeńskiego klona Wolverine’a; wreszcie trzeci, zbudowany wokół grupy uzbrojonych w nowoczesny sprzęt religijnych fanatyków pragnących pozbyć się mutantów na dobre.

Brian Michael Bendis, Brandon Peterson, Stuart Immonen i inni w Subiektywnie

„Bitwa Atomu” – mutancki event linii Marvel Now! sporo namieszał w sytuacji w tej części uniwersum Domu Pomysłów. W czwartym tomie serii  dotyczącej młodych, sprowadzonych z przeszłości oryginalnych X-Menów Brian Michael Bendis stara się nieco uporządkować pokłosie tych wydarzeń. Jednocześnie jednak wracają pewne echa przeszłości.

Maciek
recenzuje przygody X-Menów.

Naznaczeni śmiercią – Veronica Roth

Romeo i Julia w kosmosie

Jagoda Wochlik

Nierzadko bywa tak, że twórcy są kojarzeni tylko z jednym dziełem. Nie omija to także pisarzy. J.K. Rowling pozostanie matką Harry’ego Pottera, choć ostatnio z powodzeniem pisze kryminały. Andrzej Sapkowski, zwłaszcza po sukcesie gry komputerowej, zawsze już będzie kojarzony z „Wiedźminem”, mimo że jego późniejsze pozycje uznawane są przez wielu za lepsze. To „przekleństwo” dopadło również autorkę „Niezgodnej”. Jej debiutancki cykl okazał się dużym sukcesem, został również zekranizowany. Gdy na rynku pojawiła się kolejna pozycja Roth, fani mieli duże oczekiwania. Czy słusznie?

Akos dorasta w zamożnej rodzinie. Jego matka jest Wyrocznią, jedną z trzech kobiet, które miewają wizje i decydują o politycznych losach planet oraz zamieszkujących je narodów. Jego spokojne życie zostaje brutalnie przerwane, gdy z powodu przeznaczenia brata Akosa chłopcy zostają porwani i zabrani na terytorium wroga. Druga główna bohaterka powieści, Cyra, całe życie spędziła w cieniu okrutnego brata, który robi wszystko, by zmienić przewidzianą dla siebie przyszłość. Nie dziwi zatem, że gdy los zetknie tę dwójkę ze sobą, musi dojść do kłopotów.

Punkt wyjścia w „Naznaczonych śmiercią” jest bardzo dobry. Oto świat, w którym każdy zna swoje przeznaczenie i wie że nie ma sensu z nim walczyć, gdyż i tak się nie wygra. To interesujący koncept, który skłania do przemyśleń: jak żyłoby się w takiej rzeczywistości? Jakie są tego konsekwencje – bierność czy jednak chęć podjęcia walki?

Mimo dobrego pomysłu, wokół którego można było osnuć ciekawą fabułę, w „Naznaczonych śmiercią” widać niedostatki zauważalne także w   większości powieści młodzieżowych. Koncepcja znajomości własnej przyszłości aż prosiła się o dobrze zarysowany świat przedstawiony. Tymczasem Roth co najwyżej go naszkicowała. Wspomniała o innych planetach, poza tą, gdzie dzieje się akcja, o systemach politycznych i rozgrywkach miedzy nacjami, jednakże zrobiła to od niechcenia, nie poświęcając im należytej uwagi. To spory błąd.

Veronica Roth w Subiektywnie

Nierzadko bywa tak, że twórcy są kojarzeni tylko z jednym dziełem. Nie omija to także pisarzy. J.K. Rowling pozostanie matką Harry’ego Pottera, choć ostatnio z powodzeniem pisze kryminały. Andrzej Sapkowski, zwłaszcza po sukcesie gry komputerowej, zawsze już będzie kojarzony z „Wiedźminem”, mimo że jego późniejsze pozycje uznawane są przez wielu za lepsze. To „przekleństwo” dopadło również autorkę „Niezgodnej”. Jej debiutancki cykl okazał się dużym sukcesem, został również zekranizowany. Gdy na rynku pojawiła się kolejna pozycja Roth, fani mieli duże oczekiwania. Czy słusznie?

Przekonajcie się
sami, jak Jagoda oceniła kolejną powieść Veronici Roth.

Nowości wydawnictwa Drageus

Nick Webb - Stara Flota 2: Wojownik

Odparliśmy inwazję Roju. Na razie.
Ale obcy nie przestaną nas atakować. To nie ludzie. Nie mają oporów. Nie mają sumienia.
Nie znają litości.
Jednak w ogniu wojny narodził się bohater. Kapitan Timothy Granger na mostku starego okrętu, który dawno temu sprawdził się na polu bitwy, stawił opór wrogom. Tylko Granger może odkryć tajemnicę Roju. Tylko on znajdzie planetę, skąd pochodzą obcy. I zniszczy ich, zanim oni zniszczą nas.
Ocali nas. Musi.
Inaczej czeka nas zagłada.


Nick Webb - Stara Flota 3: Wiktoria

Ziemia płonie. Rój przemierza kosmos i podbija światy na swojej drodze. Opłakujemy miliony towarzyszy broni, którzy polegli na tysiącach zniszczonych okrętów. Wszyscy zginęli – miliony ojców, matek, sióstr i braci. Już czas, abyśmy zakończyli tę walkę. Pora na nasz ruch.
Nie ma zwycięstwa bez ofiar. Nie ma szkoleń ani nauki, jak zostać bohaterem. Tacy jak on powstają z krwi, ruin i zgliszczy. Podręczniki do historii naszych wnuków opowiedzą jego legendę i będą głosić chwalę poległych.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Maria Nurowska - Nie strzelać do organisty

Zapomniany i nigdy niewznawiany debiut Marii Nurowskiej.

„Nie strzelać do organisty” to opowieści o miłości i grze brutalnych ludzkich namiętności w świecie dobrze znanym z doświadczenia, jednak zarysowane w niespodziewany i zaskakujący sposób.
Literacki debiut Marii Nurowskiej przed laty budził emocje, ale pokazał dojrzały talent rozpoczynającej wówczas swą literacką karierę pisarki. Czytany po latach nic nie stracił ze swojej świeżości i staje się prawdziwym literackim świętem!

Maria Nurowska – jedna z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich pisarek. Jej powieści podbijają serca kolejnych pokoleń


Dagmara Andryka - Trąf, trąf, misia bela

Redaktor Marta Witecka odnosi sukces po publikacji książki opartej na historii miasteczka Mille. Na jednym ze spotkań autorskich ekscentryczna czytelniczka prosi ją o pomoc w rozwiązaniu zagadki tajemniczych zgonów. Dziennikarka odmawia. Ale gdy giną kolejne osoby, postanawia rozpocząć prywatne śledztwo, a przy okazji wykorzystać tę historię jako materiał do swojej następnej książki.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Jan Józef Szczepański - Dziennik. Tom V: 1981-1989

1981–1989: Stan wojenny i schyłek PRL-u oczami wybitnego pisarza

Kiedy przed kilkoma laty Wydawnictwo Literackie rozpoczynało wydawanie dzienników Jana Józefa Szczepańskiego, Tomasz Fiałkowski pisał: "Wiek dwudziesty to w literaturze polskiej wiek wielkich dzienników – Gombrowicza, Dąbrowskiej, Nałkowskiej, Herlinga-Grudzińskiego. Nieznany dotąd dziennik Jana Józefa Szczepańskiego staje teraz w ich rzędzie".

Intymne zapiski wybitnego pisarza powstawały w latach 1945–2002 i bardzo długo pisane były wyłącznie dla siebie. Jan Józef Szczepański wnikliwie i szczerze opisuje nie tylko zmagania z samym sobą, lecz także komentuje wydarzenia polityczne — cały PRL i trzynaście lat wolnej Polski — oraz życie literackie i nieraz egzotyczne podróże. Portretuje przyjaciół, wśród których czytelnik odnajdzie najwybitniejsze postacie kultury polskiej XX wieku.

Piąty tom dziennika — ten, na który czeka tak wielu czytelników —  zawiera zapisy z 9 lat: to okres coraz większego zaangażowania w pracę społeczną na rzecz Związku Literatów Polskich, którego prezesem został Szczepański, potem – po zawieszeniu ZLP w stanie wojennym — długiej walki o ocalenie pisarskiego stowarzyszenia. Był to również dla autora czas bogaty w podróże, obfitujący w pomysły pisarskie i publikacje. Szczepański coraz mocniej angażował się wtedy również w budowanie opozycji demokratycznej u schyłku PRL-u.


Gustaw Herling-Grudziński - Dzieła zebrane tom 10. Eseje

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Claudio Magris - Postępowanie umorzone

Najnowsza powieść Claudia Magrisa, mistrza włoskiej prozy

Kolekcjoner pasjonat poświęca całe życie na zbieraniu militariów, chcąc utworzyć Muzeum Wojny. Wierzy, że można umieścić  śmiercionośne maszyny i zło w jednym miejscu, dopóki za murami nie pozostanie jedynie dobro i pokój.  Kolekcja rozrasta się, a wojennych obiektów wciąż przybywa. Działania kolekcjonera, przekształcają się w dłuższe dochodzenie. Pasjonat szuka inskrypcji pozostawionych przez więźniów jedynego krematorium nazistowskiego istniejącego na terenie Włoch – Risiera di San Sabba. Wkrótce mężczyzna  ginie w tajemniczym  pożarze. Czy wszystkie ważne notatki i militaria poszły z dymem? Czy Muzeum Wojny zostanie ukończone?

Po śmierci kolekcjonera jego dziełem  ma zająć się Luisa Brooks – córka Żydówki i czarnoskórego żołnierza amerykańskiej armii. W jej życiorysie splatają się losy wszystkich wygnanych, prześladowanych, torturowanych, uchodźców, Żydów i cała historia ludzkiego cierpienia. Luisa zaczyna obsesyjnie angażować się w muzealniczy projekt.


Mo O’Hara - Moja złota rybka zombie.6 Karp jurajski

Nocny rycerz z zamku Castelrock i średniowieczne legendy

Szkolne obchodny Dni Średniowiecza zapowiadają się rewelacyjnie –  chłopcy cieszą się na samą myśl o oglądaniu lśniących zbroi i wypróbowaniu mieczy. Chociaż może lepiej przebrać się za wieśniaków? Pluskanie w błocie w pakiecie! Frankie też jest zachwycona tą możliwością.

Zaraz, zaraz, tylko dlaczego za namiotami węszy znajomy kotek wampirek… Czyżby Tytus – szalony naukowiec i jednocześnie starszy brat Tymka  – też był w pobliżu i zamierzał popsuć wszystkim zabawę?

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Dominique Bona - Berthe Morisot. Tajemnica kobiety w czerni

Ta młoda kobieta w czerni, z bukietem fiołków, o głębokim spojrzeniu, którą Manet namalował w 1870, to Berthe Morisot. Jej twarz o dumnych rysach skrywa jakąś tajemnicę. Jedna z modelek? Nie: to jedyna kobieta w grupie impresjonistów. Berthe Morisot urodzona na francuskiej prowincji w 1841 r., córka prefekta, malowała i wystawiała wraz z tą grupą mężczyzn sprzeciwiających się sztuce oficjalnej, na razie głównie krytykowanych, bez publiczności. Byli wśród nich: Manet, Degas, Monet, Renoir.

Żarliwa, ale tajemnicza, delikatna, ale namiętna, kochająca życie rodzinne, a jednocześnie modelka i przyjaciółka – a może, kto wie? ktoś więcej – Edourada Maneta, którego brata poślubiła: w milczeniu i cieniach Berthe Morisot kryje się zagadka.

Dominique Bona, czerpiąc z niepublikowanych dotąddokumentów, roztacza przed nami szeroką panoramę impresjonizmu: z Giverny do plaż Normandii, od Mallarmego piszącego czułe bileciki do Méry Laurent do Niny de Callias pozującej Renoirowi wśród praczek, od krwawej Komuny Paryskiej do rządów burżuazji, od sal Luwru do pracowni bohemy.

Zapowiedź wydawnictwa Bukowy Las

Rafał Ohme - Emo Sapiens. Harmonia emocji i rozumu (1 marca 2017)

Prof. Rafał Ohme - badacz, wizjoner, biznesmen, międzynarodowy ekspert w dziedzinie neuronauki, odkrywa przed nami potęgę emocji. Doradza jak ich używać, aby napędzać się do działania. Jak połączyć dzikość ciała z pięknem umysłu i znaleźć harmonię między Emo a Sapiens. Dzięki tej lekturze nauczysz się mądrzej sprzeczać i spalać złość. Poznasz lepiej siebie i zwiększysz kontrolę nad umysłem.

Rafał Ohme
- Profesor psychologii na Uniwersytecie SWPS, przez lata związany z Polską Akademią Nauk. Stypendysta Fulbrighta w Kellogg School of Management (USA). Honorowy profesor na Uniwersytecie Stellenbosh w Kapsztadzie (RPA), był wykładowcą na Uniwersytecie Renmin w Pekinie (Chiny). Zasiada w Radzie Nadzorczej NMSBA (Holandia). Założyciel międzynarodowej firmy badawczej NEUROHM i szkoleniowej INEMO. Laureat konkursu EY Przedsiębiorca Roku (Polska). Współtwórca neuronauki konsumenckiej. Na studia w USA zarobił, grając na gitarze w barach Chicago.

Rafał Ohme
"Emo Sapiens. Harmonia emocji i rozumu" - premiera handlowa 1 marca.

Zapowiedź Rafała: https://www.youtube.com/watch?v=A6Kihmv4JFM

Książkę polecają: dr Irena Eris, Wojciech Mann, Rafał Sonik, Jacek Santorski, Dorota Warakomska, Marcin Prokop, prof. Dariusz Doliński, Monika Brodka, Robert Makłowicz

PRZEŁOMOWA KSIĄŻKA O EMOCJACH, NAPISANA LEKKO I DOWCIPNIE

• Używaj emocji, aby napędzać się do działania
• Ufaj rozumowi, on wyciągnie cię z tarapatów
• Pozwól intuicji czytać intencje osób wokół ciebie
• Naucz się mądrzej sprzeczać i spalać złość
• Dbaj o siebie, aby lepiej zadbać o innych

ZOSTAŃ EMO SAPIENS!

Informacja wydawnictwa Rebis oraz Wydawnictwa Nauka i Innowacje

Ryszard Wryk - Sport i wojna. Losy polskich olimpijczyków w latach II wojny światowej

Wydawnictwo Rebis zaprasza do zapoznania się książką Ryszarda Wryka pt. SPORT I WOJNA wydaną przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje. Dom Wydawniczy REBIS jest wyłącznym dystrybutorem tej publikacji.

Liczne przykłady męstwa i poświęcenia olimpijczyków podczas walk frontowych

Książka dotyczy ważnego fragmentu w dziejach sportu polskiego: lat 1939-1945. Autor skupił się na losach polskich olimpijczyków w okresie drugiej wojny światowej, ich losy przedstawione są na dwóch płaszczyznach. Pierwszą z nich jest udział olimpijczyków w walce o niepodległą Polskę od pierwszych dni września 1939 r. po kres wojny w 1945 r. Drugą zaś płaszczyzną jest sport czasu wojny. Podczas walk frontowych olimpijczycy dawali liczne przykłady odwagi, męstwa i poświęcenia. Wielu z nich ma trwałe miejsce w walkach wrześniowych 1939 roku, działaniach polskich sił zbrojnych na Zachodzie, w Powstaniu Warszawskim 1944 roku oraz w dziejach Polskiego Państwa Podziemnego. Autor poświęca sporo miejsca udziałowi olimpijczyków w ruchu sportowym czasu wojny. Ukazuje on konspiracyjny sport w Generalnym Gubernatorstwie i ziemiach włączonych do Rzeszy, sport na Górnym Śląsku i ziemiach wschodnich II RP w latach 1939-1945, różne przejawy aktywności sportowej w obozach jenieckich i obozach koncentracyjnych. Autor stara się odpowiedzieć na szereg pytań badawczych a w tym, jakie formy organizacyjne przyjął sport na terenach okupowanych, jakie były motywy jego uprawiania, a także jakie funkcje spełniał w realiach wojennych. Osobne zagadnienie to straty osobowe olimpijczyków II RP. Autor ustalił, że spośród 327 polskich sportowców biorących udział w igrzyskach olimpijskich w okresie międzywojennym 65 poległo. W książce mamy analizę tych strat osobowych oraz biogramy 65 poległych olimpijczyków. Książka jest bogato ilustrowana. Podpisy pod ilustracjami są rozbudowane co uatrakcyjnia lekturę książki.

Zapowiedź wydawnictwa SQN

Jacek Łukawski  - Grom i szkwał. Kraina Martwej Ziemi. Tom 2 (1 marca 2017)

Już wkrótce do sprzedaży trafi kontynuacja Krwi i stali Jacka Łukawskiego – fantasy militarno-przygodowego z elementami inspirowanymi mitologią słowiańską. Premiera Gromu i szkwału wypada 1 marca 2017 roku. Powieść ukaże się nakładem SQN Imaginatio.

Jacek Łukawski w zeszłym roku zadebiutował Krwią i stalą, w której opisał ekspedycję zbrojnego oddziału na Martwicę – skażonego magią terenu, gdzie niegdyś toczyła się krwawa wojna – szukającego zaginionych zwiadowców. Szybko okazało się, że nie wszystko jest tym, czym się wydaje.

Teraz ponownie wracamy do pełnej przygód Krainy Martwej Ziemi. Jacek Łukawski już na samym początku wrzuca nas w samo centrum bitewnej zawieruchy, a później jest jeszcze intensywniej.

Grom i szkwał to drugi tom trylogii Kraina Martwej Ziemi, który bezpośrednio kontynuuje wątki podjęte w Krwi i stali i opisuje dalsze perypetie barwnych postaci serii. Tych, którzy przeżyli, oczywiście.

Książkę można już zamawiać w przedsprzedaży na Empik.com:
http://www.empik.com/kraina-martwej-ziemi-tom-2-grom-i-szkwal-lukawski-jacek,p1136506484,ksiazka-p

W huku gromów i przy wtórze szkwału ważą się losy królestw po obu stronach Martwej Ziemi.

Arthornowi udaje się uciec z zamku opanowanego przez zdrajców, lecz najgorsze dopiero przed nim. Wkrótce znów wyruszy ku Martwicy, tym razem bez przygotowania, drużyny i wbrew własnej woli. Jednocześnie stary Garhard stara się opanować sytuację w Wondettel. To zadanie tym trudniejsze, że lord Auriss nie powiedział jeszcze ostatniego słowa – podobnie jak wysłannicy sił potężniejszych, niż przeczuwają najwięksi mędrcy. Impas, jak się wydaje, może przełamać tylko obecność księżniczki Azure, która jednak przepadła bez wieści. Co zrobi Arthorn, gdy ją odnajdzie? Czy zdoła nakłonić ją do powrotu? Ile zdecyduje się poświęcić dla królestwa?

Mroczny cień Nife pochłania bezkresne stepy, czyha na sielskie Asnal Talath, sięga podziemnych Serc Dwargów i snuje się po pokładzie latającego okrętu. Wolno podąża ku granicy, za którą śpi niespokojne Wondettel.

Karmazynowe Imperium II: Rada we krwi – Mike Richardson, Randy Stradley, Paul Gulacy

Sequel bez blasku

Marek Adamkiewicz

Pierwsza odsłona „Karmazynowego Imperium” zyskała wśród fanów „Star Wars” miano komiksu kultowego. Stało się tak przede wszystkim za sprawą interesującej historii i przedstawieniu tych elementów uniwersum, które były dotąd wyjątkowo enigmatyczne – chodzi tu zwłaszcza o bliższe spojrzenie na Gwardię Imperialną. W kulturze popularnej nie jest niczym dziwnym, gdy dobrze odebrany produkt otrzymuje kontynuację – wszak nikt nie lubi zarzynać kury znoszącej złote jaja. Mike Richardson i Randy Stradley dostali więc od Dark Horse Comics szansę na dopowiedzenie losów Kira Kanosa. Przed twórcami stanęło bardzo trudne zadanie dotarcia do poziomu oryginału tak blisko, jak to tylko możliwe.

Po rozprawieniu się z Carnorem Jaxem, Kir Kanos poświęca swoją uwagę innym celom. Pod fałszywą tożsamością łowcy nagród nieustannie inwigiluje wrogów dawnego Imperium i działa, gdy trzeba. Tymczasem ochłapami minionej galaktycznej potęgi włada Rada Tymczasowa. Instytucji tej daleko jednak do groźnego majestatu, jakim emanował twór Palpatine’a – oficjele podzieleni są wewnętrznymi sporami, a wielu z nich chce sięgnąć po pełnię władzy. Dodatkowo wciąż trwa walka z Nową Republiką. W konfrontację na kosmicznych rubieżach mieszają się również inni gracze. Przestępcza organizacja Czarne Słońce i gangster Grappa Hutt chcą zyskać jak najwięcej dla siebie, wykorzystując słabość galaktycznych potęg.

W „Radzie we krwi” zaskakuje wyjątkowo mała częstotliwość pojawiania się głównego bohatera serii, Kira Kanosa. Momentami wydaje się, że jest on raczej postacią drugoplanową i nawet nieco przeszkadza w prowadzeniu fabuły, skoncentrowanej w znacznej mierze na wewnętrznych problemach Rady Tymczasowej i działaniom przestępczego półświatka. Tego braku nie udało się scenarzystom dobrze zrekompensować. Próbowali, to trzeba im przyznać – innych postaci jest sporo, ale żadna nie ma w sobie na tyle charyzmy, by przykuć uwagę odbiorcy w taki sposób, jak udało się to osiągnąć Kanosowi w pierwszej części. Najciekawiej prezentuje się tu

Mike Richardson, Randy Stradley oraz Paul Gulacy w Subiektywnie

Pierwsza odsłona „Karmazynowego Imperium” zyskała wśród fanów „Star Wars” miano komiksu kultowego. Stało się tak przede wszystkim za sprawą interesującej historii i przedstawieniu tych elementów uniwersum, które były dotąd wyjątkowo enigmatyczne – chodzi tu zwłaszcza o bliższe spojrzenie na Gwardię Imperialną. W kulturze popularnej nie jest niczym dziwnym, gdy dobrze odebrany produkt otrzymuje kontynuację – wszak nikt nie lubi zarzynać kury znoszącej złote jaja. Mike Richardson i Randy Stradley dostali więc od Dark Horse Comics szansę na dopowiedzenie losów Kira Kanosa. Przed twórcami stanęło bardzo trudne zadanie dotarcia do poziomu oryginału tak blisko, jak to tylko możliwe.

Marek
ocenia kontynuację Karmazynowego Imperium.

Ms Marvel. Niezwykła – G. Willow Wilson, Adrian Alphona

Szesnaście lat to trudny wiek

Maciej Rybicki

Muszę przyznać, że na premierę polskiego wydania „Ms Marvel” czekałem z ogromną niecierpliwością. Serię obsypano już nagrodami po obu stronach Wielkiej Kałuży – otrzymała między innymi Hugo, nagrodę festiwalu w Angoulême, a Adrian Alphina został uhonorowany Nagrodą Joego Schustera. Gdy dodamy do tego liczne nominacje do nagród Eisnera i Harveya, kolekcja robi się całkiem pokaźna. Jednocześnie tytuł ten wywołał sporo medialnego zamieszania, trafiając na łamy mediów – od CNN, przez „The Guardian” aż po Al-Dżazirę. Został także przywołany przez prezydenta Obamę (po tym jak otrzymał egzemplarz komiksu od redaktorki serii – Sany Amanat). Na czym polega więc fenomen „Ms Marvel”, jej tytułowa „niezwykłość”?

Przede wszystkim jest to komiks, który – choć stanowi zwrot Domu Pomysłów w kierunku nowych rynków – stanowi odważną próbę podjęcia tematów społeczno-obyczajowych. Główna bohaterka, Kamala Khan, to zafascynowana superbohaterami nastolatka z New Jersey, u której wskutek działania Mgły Terrigenowej aktywują się zdolności Inhuman. Wydawać by się mogło, że to opowiedzenie na nowo historii znanej choćby ze „Spider-Mana”. Jest jednak kilka małych „ale”. Po pierwsze: jakkolwiek absurdalnie by to nie zabrzmiało, pewną nowością jest uczynienie bohaterką nastolatki (a nie nastolatka). I choć mieliśmy już do czynienia z niejedną młodocianą heroiną, chyba żadna z nich nie wystartowała niemal od razu w charakterze bohaterki własnej, solowej serii (choć dla jasności – „Ms Marvel #1” nie jest debiutem Kamali na stronach komiksu. Ten miał miejsce w „Captain Marvel #14” z sierpnia 2013). Co więcej, Kamala jest z pochodzenia Pakistanką i – choć wychowała się w Jersey City – tradycja i kultura islamu stanowią bardzo ważny element życia jej i jej rodziny. W „Ms Marvel” dochodzi więc do wymieszania trzech bardzo istotnych składników: ciekawej, intrygującej i momentalnie budzącej sympatię bohaterki, interesującego tła obyczajowego i klasycznej już historii o dojrzewaniu.

G. Willow Wilson i Adrian Alphona w Subiektywnie

Muszę przyznać, że na premierę polskiego wydania „Ms Marvel” czekałem z ogromną niecierpliwością. Serię obsypano już nagrodami po obu stronach Wielkiej Kałuży – otrzymała między innymi Hugo, nagrodę festiwalu w Angoulême, a Adrian Alphina został uhonorowany Nagrodą Joego Schustera. Gdy dodamy do tego liczne nominacje do nagród Eisnera i Harveya, kolekcja robi się całkiem pokaźna. Jednocześnie tytuł ten wywołał sporo medialnego zamieszania, trafiając na łamy mediów – od CNN, przez „The Guardian” aż po Al-Dżazirę. Został także przywołany przez prezydenta Obamę (po tym jak otrzymał egzemplarz komiksu od redaktorki serii – Sany Amanat). Na czym polega więc fenomen „Ms Marvel”, jej tytułowa „niezwykłość”?

O niezwykłości
tej postaci opowie Maciek.

Króciak

Dziś debiutuje u nas Marzena Zawierska tekstem Saksofonista spod Wieży Rosenkrantza.

Nowość wydawnictwa Bukowy Las

Peta Bee, Dr Sarah Schenker - Ciało bez wieku. Jak zatrzymać czas, by cieszyć się zdrowiem i dobrym wyglądem

Pokolenie dzisiejszych kobiet po czterdziestce, reprezentowane m.in. przez Cameron Diaz, Jennifer Aniston czy Naomi Watts – po swojemu definiuje dojrzałą kobiecość, nie tylko w odpowiedzi na wymagania współczesnego świata, ale przede wszystkim, by dobrze się czuć w swoim ciele.

Przedstawicielki tego nowego gatunku, do którego należą też autorki poradnika, intensywnie pracujące zawodowo, mające dzieci i bujne życie towarzyskie, odkryły, jak można powstrzymać upływ lat, a nawet mieć ciało lepiej funkcjonujące niż w młodości. Przekonują, że mimo wolniejszego metabolizmu i naturalnej utraty masy mięśniowej kobiety w okresie okołomenopauzalnym mogą być w świetnej kondycji fizycznej, mieć szczupłą talię i jędrne mięśnie ramion. Bez zabójczych treningów i wyniszczających diet!

Na dobry początek dwie brytyjskie specjalistki od żywienia i sportu przedstawiają czterotygodniowy plan dietetyczny (wraz z przepisami na lekkie i smaczne dania) oraz dedykowany kobietom dojrzałym zestaw nieskomplikowanych ćwiczeń, które można wykonywać także w domu. Na deser dodają dużo pozytywnej energii – potrzebnej w każdym wieku.

Odkryj nowe sposoby na wiecznie młode ciało.
Zrób to dla siebie!

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Bartek Biedrzycki - Dworzec Śródmieście #3

Warszawa po Zagładzie. Ludzie żyją na podziemnych dworcach, w piwnicach, w zapomnianych przejściach. Śmieją się i płaczą, kochają i nienawidzą, czekają, nie wiedząc na co, szukają rzadko wiedząc czego. Żyją i umierają. Ale czasem, kiedy śmierć jest zbyt gwałtowna, krucha równowaga i prowizoryczna umowa społeczna zostają naruszone.

Czy po wojnie atomowej nie ma już dobrych ludzi? Czy każdy człowiek, nawet ten z pozoru najlepszy, ma w sobie utajonego zbrodniarza, który za godziwą zapłatę zrobi wszystko? Ile warte jest w takim świecie życie – brata, męża, syna…

Napisana z wielkim rozmachem kulminacja przygód rudobrodego stalkera Borki z Kryształowego Pałacu, pokazująca życie Warszawy poza systemem stołecznego metra od chwili Zagłady, aż po czasy najnowsze. Klucz do zrozumienia wydarzeń trylogii warszawskiej, odkrywający wszystkie tajemnice i misterną siatkę powiązań między pozornie nieznajomymi bohaterami.

Gotham Central. Tom 3: W obłąkanym rytmie – Greg Rucka, Ed Brubaker, Michael Lark, Stefano Guadiano, Jason Alexander

Constans

Marek Adamkiewicz

Pojawienie się „Gotham Central” w Polsce zbiegło się ze znacznym rozrostem marki „Nowe DC Comics” na naszym rynku. O ile jednak tytuły zebrane pod tym drugim szyldem rzadko wykraczają poza efektowną i szybką nawalankę, o tyle seria Rucki i Brubakera skupia się na tematyce poważniejszej, dając w efekcie komiks intrygujący i nietuzinkowy. Pierwsze dwa zbiorcze tomy ustawiły poprzeczkę niezwykle wysoko, mimo to trudno było mieć wątpliwości, czy kolejny osiągnie ten sam pułap. Nic nie zapowiadało znaczącego spadku jakości. I faktycznie – poziom nie spada, a „Gotham Central” nadal zasługuje na miano jednej z najlepszych wydawanych u nas serii.

Trzecia odsłona cyklu zawiera cztery niezależne historie. „Corrigan” dotyczy akcji, po której policyjny technik kradnie z miejsca zbrodni nabój i wystawia go na internetową aukcję, co może mieć poważne konsekwencje dla jednego z funkcjonariuszy. W „Światło zgasło” jesteśmy świadkami konfliktu na linii policja – Batman, w wyniku którego z dachu komendy, na polecenie komisarza Akinsa, zostaje zdjęty batsygnał. Tytułowe opowiadanie traktuje o śledztwie w sprawie tajemniczej śmierci telewizyjnego kaznodziei. Wydaje się, że sprawczynią może być Catwoman, jednak nic nie jest tu takie proste, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Z kolei w „Glinach z Keystone” jesteśmy świadkami próby ocalenia życia jednego z policjantów z Gotham, który – ratując młodego chłopaka z pożaru – sam uległ poparzeniom dziwnym ogniem. W wyniku wypadku funkcjonariusz zaczyna mutować. Rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem.

– Greg Rucka, Ed Brubaker, Michael Lark, Stefano Guadiano i Jason Alexander w Subiektywnie

Pojawienie się „Gotham Central” w Polsce zbiegło się ze znacznym rozrostem marki „Nowe DC Comics” na naszym rynku. O ile jednak tytuły zebrane pod tym drugim szyldem rzadko wykraczają poza efektowną i szybką nawalankę, o tyle seria Rucki i Brubakera skupia się na tematyce poważniejszej, dając w efekcie komiks intrygujący i nietuzinkowy. Pierwsze dwa zbiorcze tomy ustawiły poprzeczkę niezwykle wysoko, mimo to trudno było mieć wątpliwości, czy kolejny osiągnie ten sam pułap. Nic nie zapowiadało znaczącego spadku jakości. I faktycznie – poziom nie spada, a „Gotham Central” nadal zasługuje na miano jednej z najlepszych wydawanych u nas serii.

Marek
recenzuje kolejne przygody Nietoperza.

W Samo Południe. Odsłona CCXCII - ogłoszenie wyników

Szortal rozdaje kolejną pulę egzemplarzy najnowszego zbioru jakubowych opowiadań. Konan destylator Andrzeja Pilipiuka x 4.
Zatem, jeżeli udzieliliście poniższych odpowiedzi na zadane przez nas pytania, najnowsza odsłona poczynań naczelnego bimbrownika RP trafić może w Wasze dłonie.

1. Zapowiedzi wydawnictwa Fabryka Słów (wystarczyło podać cztery tytuły)
2. Światy solarne Pawła Leśniewskiego, na podstawie trylogii Jana Maszczyszyna, pod tym samym tytułem.
3. Zakon Rycerzy Miłosiernej Pomocy.

Zwycięzcy:
Norbert Dziurzyński
Arkadiusz Kochański
Robert Krawców
Agnieszka Pawelska


Gratulujemy.
Nasz konkursowy mail, na który należy wysłać swoje adresy: odpowiedz@szortal.com

Nagroda Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za rok 2016 - nominacje

Ruszył etap nominowania opowiadań do Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za rok 2016


Nominacje nadsyłać można od 1 lutego do 30 kwietnia
Każdy czytelnik fantastyki może wybrać od jednego do pięciu utworów w każdej kategorii (powieść/opowiadanie), wydanych w poprzednim roku kalendarzowym. Po pięć utworów, które zbiorą najwięcej głosów, znajdzie się na liście nominacji do Nagrody. Spośród nich uczestnicy XXXII POLCON-u, który odbędzie się w dniach 24−27 sierpnia 2017 r. w Lublinie, dokonają wyboru Laureatów.
Siłami fanów powstała lista pomocnicza utworów wydanych w ubiegłym roku. Przy korzystaniu z niej należy jednak pamiętać że nie jest to w żaden sposób spis obowiązujący, i można zgłaszać utwory w nim nie ujęte.
Nominacje można nadsyłać do 30 kwietnia pocztą tradycyjną lub elektroniczną zgodnie z instrukcjami zawartymi w dziale O Nagrodzie lub przez nasz formularz.


Szortal przypomina, że wśród opowiadań, na które można oddać głos, są również te, opublikowane w trzech ubiegłorocznych odsłonach Wydania Specjalnego Szortalu Na Wynos.
Kryterium, jakie przyjęliśmy, uzupełniając listę pomocniczą:
- Publikacja po raz pierwszy właśnie u nas.
- Element fantastyczny w opowiadaniu
- Liczba słów wyższa niż sto, czyli odpadają drabble.

Oto one, nasze szortalowe propozycje:

1. Fabryka – Tomasz Duszyński
2. A teraz im dowal – Dagmara Adwentowska
3. Wiosna – Marcin Jamiołkowski

Drabble

W niedzielny wieczór czeka na Was słodko-gorzka Historia pewnej znajomości, którą Małgorzata Gwara zmieściła w stu słowach.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Marie Brennan - Historia naturalna smoków

Cały świat, od Scirlandii do najdalszych krańców Erigi, zna lady Izabelę Trent jako najwybitniejszą na świecie specjalistkę od smoków. Ta niezwykła kobieta wyprowadziła naukę o smokach z mglistych cieni mitów i nieporozumień w krąg światła współczesnej nauki. Zanim jednak lady Trent stała się sławną osobą, jaką dziś znamy, była pogrążoną w książkach młodą kobietą, dzięki swemu zamiłowaniu do nauki, historii naturalnej i tak, smoków, czym przeciwstawiła się sztywnym konwencjom swoich czasów.

Oto wreszcie, spisana jej własnymi słowami, prawdziwa historia kobiety o duszy pioniera, która zaryzykowała swoją reputację, życiowe perspektywy i wątłe ciało, aby zaspokoić naukową ciekawość. Jest to opowieść o tym, jak pomimo swych godnych pożałowania dziwactw poszukiwała prawdziwej miłości i szczęścia, oraz o jej ekscytującej wyprawie w niebezpieczne góry Wystrany, gdzie dokonała pierwszego z wielu historycznych odkryć, które mogły zmienić świat na zawsze.


Camilla Way - Obserwując Edie


Oszałamiająca psychologiczna zagadka oparta na zawiłej relacji łączącej dwie z pozoru zaprzyjaźnione kobiety.

Piękna, utalentowana, trochę szalona... Edie była dziewczyną, która natychmiast wywoływała zamieszanie, wkraczając w czyjeś życie. I miała wówczas swoje marzenia — jednak szybko przekonała się, że sprawy nie zawsze układają się tak, jakbyśmy chcieli.

Teraz, mając trzydzieści trzy lata, Edie jest kelnerką, ciężarną i samotną. A kiedy przytłacza ją opieka nad noworodkiem i pogrąża się w rozpaczy, sądzi, że nie ma się do kogo zwrócić...

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Peter F. Hamilton - Otchłań bez snów

Jest rok 3326. Nigela Sheldona, jednego z założycieli Wspólnoty, odwiedzają Raiele, samozwańczy strażnicy Pustki, enigmatycznego tworu w jądrze galaktyki, który zagraża istnieniu wszystkich jej mieszkańców. Raielowie przekonują Nigela do udziału w desperackim planie zinfiltrowania Pustki.

Dostawszy sie do niej, Nigel odkrywa, że ludzie nie są jedyną formą życia pochłoniętą przez Pustkę, w której prawa fizyki działają nieco inaczej, a niczym nieróżniące się od magii zdolności telepatyczne są czymś zwyczajnym. Uwięzieni tam ludzie są atakowani przez Upadłych - obce istoty, rozumnych, lecz bezlitosnych zabójców.

Jednak ci obcy być może mają klucz pozwalający raz na zawsze usunąć zagrożenie ze strony Pustki - jeśli Nigel zdoła odkryć ich tajemnice. Pomimo nieustannych ataków Upadłych i wojny domowej dzielącej kruchą ludzką społeczność, Nigel musi odkryć sekrety Upadłych, zanim zabiją go ci, których przybył ocalić...


Anna Tabak - Bursztynowy Anioł

Poznajcie Aśkę – pozytywnie zakręconą studentkę ekonomii, której złośliwy los co rusz rzuca kłody pod nogi. Zakończenie kilkuletniego związku, zawalone egzaminy, uciążliwa praca... Dobrze, że pod ręką są przyjaciółki, na które zawsze można liczyć i pogadać dosłownie o wszystkim. I jeszcze kolega o dziwnie brzmiącym imieniu, który udzieli wsparcia w każdej sytuacji. Co ona by bez nich zrobiła?

W Samo Południe. Odsłona CCXCIV

Choć już zastał nas wieczór, zapraszamy na wzięciu udziału w konkursie W Samo Południe! Do wygrania są 3 egzemplarze niezwykłej książki Nancy Kress - Ogień krzyżowy. Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwo Rebis.

Zasady konkursu niezmienne


Pytania:
1. Na stronie wydawnictwa Rebis znajdziemy informacje dotyczące książki "Ogień krzyżowy". Jak brzmi jej oryginalny tytuł?
2. Ruszył etap nominowania opowiadań do Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za rok 2016. Jakie są szortalowe propozycje?
3. Jakiej narodowości jest Kamala Khan, bohaterka Ms Marvel?


Nowość w Rymowisku

Poetyckim krokiem Dojść na szczyt próbuje dziś Alicja Wlazło.

Nowości wydawnictwa Rebis

Antonio Tabucchi - Dla Isabel. Mandala

Wielka mała powieść mistrza prozy

Tadeus Slowacki, portugalski pisarz o polskich korzeniach, poszukuje śladów dawnej przyjaciółki Isabel. Tropy wiodą go w najrozmaitsze miejsca, od Lizbony z czasów dyktatury Salazara, przez Alpy Szwajcarskie i Ligurię, po Makau. Czy ją odnajdzie i czego się wtedy dowie…?

Ostatnie dzieło włoskiego mistrza, rozpisane na kręgi niczym w mandali, to rzecz o zagubieniu w meandrach życia, poszukiwaniu prawdy, odpowiedzi na pytania ostateczne. Tajemnice i niedomówienia, atmosfera z pogranicza jawy i snu, fascynująco uchwycona niepowtarzalność chwili... Niecodzienna uczta literacka.

Antonio Tabucchi
(1943 - 2012) – wybitny włoski pisarz, tłumaczony na całym świecie, laureat wielu prestiżowych nagród, znany w Polsce z takich mi.in. powieści, jak: Plac włoski, …twierdzi Pereira, Sny o snach, Requiem: Fantasmagoria, Indyjski nokturn, Zaginiona głowa Damascena Montiera.


Lottie Moggach - Najpierw mnie pocałuj

Kto czai się po drugiej stronie ekranu? Niepokojący thriller psychologiczny

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Michael J. Benton - Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi

250 milionów lat temu życie zostało niemal zmiecione z powierzchni naszego globu.  Co spowodowało tę katastrofę?

Masowe wymieranie z końca permu pod względem zasięgu nie miało sobie równych w historii naszej planety. Kataklizm przetrwał zaledwie co dziesiąty żyjący na Ziemi gatunek, podczas gdy – dzięki dinozaurom znacznie bardziej znana – katastrofa kredowa pochłonęła ich „tylko” połowę. To, co zasadniczo różni oba wymierania, to szansa odrodzenia się życia po katastrofie.
Ziemskie życie można porównać do drzewa, które wykiełkowało miliardy lat temu, potem zaczęło rosnąć i wypuszczać gałęzie w miarę pojawiania się nowych gatunków. Podczas masowych wymierań zniszczeniu ulega znaczna część jego korony, jakby rzucił się na nie szaleniec z siekierą. Całe konary i gałęzie zostają brutalnie usunięte. Jednak ocalone partie po pewnym czasie tworzą nową koronę, bujną jak dawniej. U schyłku permu z drzewa ziemskiego życia zostały tylko żałosne resztki, które wcale nie musiały okazać się zdolne do przetrwania.
Co mogło doprowadzić do takich spustoszeń? Jaka globalna katastrofa je wywołała? W książce „Gdy życie prawie wymarło” Michael J. Benton, renomowany brytyjski paleontolog, opowiada o skomplikowanej sekwencji wydarzeń, które 250 milionów lat temu uczyniły z Ziemi niemal martwą planetę.

Michael J. Benton – profesor paleontologii kręgowców na University of Bristol, od 2014 roku członek Royal Society. Prowadzi szeroko zakrojone badania, dotyczące wymierania permskiego. Na jego cześć, jeden z rodzajów rynchozaura otrzymał w 2010 roku nazwę Bentonyx.

Nowości wydawnictwa Genius Creations

Anna Hrycyszyn - Zatopić Niezatapialną

Jollienesse Rożnowski, zwana przez przyjaciół Nes, dowodzi parowcem „Niezatapialna”. Pani kapitan i jej załoga są legendą w Palude. Córka skazanego opozycjonisty, od lat siejąca postrach w Krainie Tysiąca Jezior i Rzek, podbiła serca prostego ludu.

Władza jednak nie może dłużej tolerować jej istnienia. Świat ulega społeczno-ekonomicznym przemianom, a ambitny minister postanawia przykładnie ukarać buntowników. Nieubłaganie nadciąga koniec ery rzecznego piractwa.

W pogoń za „Niezatapialną” rusza kapitan Feliks Ucelli i dowodzona przez niego elitarna jednostka Straży. Pętla się zaciska, a sytuacja wydaje się bez wyjścia. Ale niełatwo zatopić „Niezatapialną”. A już na pewno nie uda się zatopić jej na wieki.

Przygodowy steampunk w pełnej krasie: parowce, nadchemia, pościgi, strzelaniny i – oczywiście – odrobina romansu.

Anna Hrycyszyn
Rocznik 1978. Zaklinacz kotów i szczur lądowy, beznadziejnie zakochany w morzach, statkach i okrętach. Wielbicielka rewolucji przemysłowej i architektury obronnej. Wierzy w postęp i szanuje wizjonerów. Uważa, że wszystko może być inspiracją, lubi zabawy kompozycją, a jej pisanie to ciągła walka o pogodzenie formy z treścią. Pisze od niedawna – wcześniej latami zbierała cudze doświadczenia, chłonąc tony literatury najróżniejszych gatunków.

Uwielbia dyskutować, a od kiedy przeczytała 451° Fahrenheita, utwierdziła się w przekonaniu, że uwielbienie to nie jest bezpodstawne. Można ją spotkać na forum „Literka”, a także na powiązanym z forum portalu, gdzie między innymi rozpisywała się o kwestii steampunku w literaturze.

Jedno z jej najwcześniejszych opowiadań znalazło się w drugim tomie Fantazji Zielonogórskich. Prowadzi bloga „Ziarno Myśli”, na którym dzieli się wrażeniami z lektury, a czasem trudami pracy twórczej.

Nowości wydawnictwa Genius Creations

Paweł Majka - Wojny Przestrzeni

Krąg zemsty nie ma końca.

Kiedy się mścisz, sprawiasz, że twoim tropem rusza inny mściciel. Nie dzisiaj, nie jutro, ale za rok, za dekadę… na pewno! Niczego nie pamiętamy tak dobrze jak doznanych krzywd. Niczego tak nie pragniemy jak wyrównania rachunków.

Mirosław Kutrzeba zabił już pięciu oprawców. Szósty nadal się przed nim ukrywa, ale nie czeka z założonymi rękoma. Pomagają mu ci, których Kutrzeba skrzywdził, realizując swoją misję.

Konflikt zapoczątkowany wendettą może ponownie sprowadzić na świat kataklizm. Nie przetrwają go ani bogowie, ani ludzie. Nie ma jednak ratunku, gdyż taka jest nieuchronna logika nieskończonego kręgu zemsty.

Paweł Grzegorz Majka
Urodził się w czerwcu 1972 roku w Krakowie i mieszka w nim dotychczas. Dorastał w czasach, kiedy składając papiery na studia należało wypełniać rubrykę: „pochodzenie klasowe”, a słodycze (wyroby czekoladopodobne) i obuwie przydzielano na kartki. Być może książkom było wówczas łatwiej niż dziś, nie musiały wszak konkurować z armią innych rozrywek, możliwe więc, że właśnie dlatego stosunkowo szybko nauczył się czytać na jednym z tomów Tytusa, Romka i A’Tomka. Niedługo później przetrząsając biblioteczkę dziadka w poszukiwaniu książek o muszkieterach i rycerzach (bo takie lubił najbardziej) odkrył Eden Lema. Srebrna (albo biała) smukła rakieta z okładki tej powieści trafiła go prosto w serce. Choć nadal lubił opowieści o podróżnikach i awanturnikach rozmaitych czasów, jego wyobraźnią zawładnęła fantastyka. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że pierwsze opowiadanie, jakie opublikował dzięki zajęciu trzeciego miejsca w konkursie literackim “Świata Młodych” (gazeta młodzieżowa, bardzo popularna m.in. ze względu na fakt zamieszczania na ostatniej stronie komiksów) było opowiadaniem fantastycznym.

Batman Detective Comics. Tom 6: Ikar – Francis Manapul, Brian Buccellato i inni

Zawartość godna tytułu cyklu

Marek Adamkiewicz

Seria „Detective Comics” nie miała najlepszego startu w ramach „Nowego DC Comics”. Jej tworzenie powierzono na początku Tony’emu S. Danielowi, który niestety nie podołał zadaniu, serwując czytelnikom opowieści w większości miałkie, pozbawione pazura i charakteru. Poprawa nastąpiła wraz z nadejściem kolejnego scenarzysty. John Layman dźwignął tytuł na nogi, ale to wciąż nie było to, na co czekali fani. Także jego rola dobiegła końca, a seria trafiła w ręce dwóch nowych twórców – Francis Manapul i Brian Buccellato otrzymali swoją szansę na przedstawienie interesującej historii w ramach najstarszego bat-tytułu.

Na progu rezydencji Bruce’a Wayne’a ginie jego partnerka biznesowa, Elena Aguila. Wiele wskazuje na to, że kobieta przed śmiercią zażyła wyjątkowo niebezpieczny narkotyk, Ikara. Jego przedawkowanie sprawia, że człowiek płonie od środka. Na miejscu zdarzenia pracuje policja, a śledztwo prowadzi Harvey Bullock, który podejrzewa, że sporo wspólnego ze zgonem miał właśnie miliarder. Tymczasem własne dochodzenie rozpoczyna Batman. Ma on jednak wyjątkowo mało czasu na odkrycie prawdy, bowiem istnieje realne ryzyko, że policja aresztuje jego alter ego.

Francis Manapul, Brian Buccellato i inni w Subiektywnie

Seria „Detective Comics” nie miała najlepszego startu w ramach „Nowego DC Comics”. Jej tworzenie powierzono na początku Tony’emu S. Danielowi, który niestety nie podołał zadaniu, serwując czytelnikom opowieści w większości miałkie, pozbawione pazura i charakteru. Poprawa nastąpiła wraz z nadejściem kolejnego scenarzysty. John Layman dźwignął tytuł na nogi, ale to wciąż nie było to, na co czekali fani. Także jego rola dobiegła końca, a seria trafiła w ręce dwóch nowych twórców – Francis Manapul i Brian Buccellato otrzymali swoją szansę na przedstawienie interesującej historii w ramach najstarszego bat-tytułu.

Marek
i Batman w kolejnej recenzji.

The Superior Spider-Man. Superior Venom – Dan Slott, Christos Gage, Humberto Ramos, Javier Rodriguez

Symbiont, gobliny i pająki

Maciej Rybicki

Pisząc o wcześniejszych tomach „The Superior Spider-Man”, zwracałem niejednokrotnie uwagę, że w przygodach „lepszego” Pajęczaka widać wyraźnie charakterystyczną dla amerykańskich komiksów serialowość. Odpowiedzialny za scenariusz serii Dan Slott spokojnie splata różnorakie wątki, czasem wyciągając je na wierzch, czasem chowając – wszystko w niespiesznym dążeniu… no właśnie, gdzie? Czytelnicy perypetii Otto Octaviusa, który przejął ciało Petera Parkera podskórnie czują, iż jedyną godną kulminacją byłaby demaskacja oszusta. I choć scenarzysta daje otoczeniu Parkera coraz więcej i więcej sygnałów, że coś jest nie tak, to wydaje się, że do finału droga jeszcze daleka. Co nie znaczy, że nieciekawa.

Dan Slott, Christos Gage, Humberto Ramos i Javier Rodriguez w Subiektywnie

Pisząc o wcześniejszych tomach „The Superior Spider-Man”, zwracałem niejednokrotnie uwagę, że w przygodach „lepszego” Pajęczaka widać wyraźnie charakterystyczną dla amerykańskich komiksów serialowość. Odpowiedzialny za scenariusz serii Dan Slott spokojnie splata różnorakie wątki, czasem wyciągając je na wierzch, czasem chowając – wszystko w niespiesznym dążeniu… no właśnie, gdzie? Czytelnicy perypetii Otto Octaviusa, który przejął ciało Petera Parkera podskórnie czują, iż jedyną godną kulminacją byłaby demaskacja oszusta. I choć scenarzysta daje otoczeniu Parkera coraz więcej i więcej sygnałów, że coś jest nie tak, to wydaje się, że do finału droga jeszcze daleka. Co nie znaczy, że nieciekawa.

Kontrolę
nad Symbiontem próbuje przejąć także Maciek.

Pragnienie – Richard Flanagan

Senna wyprawa w czasy Dickensa

Adriana Siess

Odkąd na studiach rozpoczęła się dla mnie era miłości do reportaży, powieści historyczne zeszły na dalszy plan czytelniczych zmagań. Z przyjemnością sięgnęłam więc po nieznanego mi do tej pory Richarda Flanagana. XIX wiek i wielka ekspedycja na tereny Arktyki brzmiały jak przepis na naprawdę przyjemne wieczory. Wielkie nadzieje szybko zostały jednak rozwiane. Skończyło się na żmudnym poczuciu obowiązku i równie obowiązkowych drzemkach co kilka stron...

Z tyłu okładki czytamy, że „Pragnienie” jest „gęste i fascynujące”. Z pierwszym określeniem chętnie się zgodzę, z drugim niestety muszę wejść w głębszą polemikę. Książce w istocie pasuje przymiotnik „gęsta”. Gęsta od niezwykle rozbudowanych zdań, przez które czytelnik brnie ze strony na stronę, nie bardzo wiedząc, co właściwie przeczytał i co to  wniosło do fabuły. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że nie każda powieść powstaje po to, by porażać czytelnika wartką akcją i twistami fabularnymi co dwa rozdziały, a nagroda Bookera dla Flanagana stanowi o jakości samej w sobie. Jednak uważam również, że jeśli środkami wyrazu są metaforyczność i pewien rodzaj oniryzmu, to powinny one budzić określone emocje, a nie sprawiać, że powieki same się zamykają…

Nie chcę przez to powiedzieć, że książka jest nieudana. Charles Dickens, wykorzystujący autorytet największego pisarza XIX wieku, aby sprostować doniesienia o  kanibaliźmie, jaki mógł mieć miejsce podczas jednej z bardziej tajemniczych eksploracji badawczych. Starcie angielskich kolonistów z Aborygenami na Ziemiach Van Diemiena. Walka pewnej aktorki i jej uzdolnionych córek o godny byt. Historia fatalnego zauroczenia mężczyzny, który miał stanowczo za wiele do stracenia. A to wszystko utkane gdzieś pomiędzy smutnymi losami małej, czarnoskórej dziewczynki — każdy z tych wątków intryguje i nie pozostawia obojętnym. Dla mnie to forma ich prezentacji okazała się nie tak fascynująca, jak próbowała sugerować okładka.

Richard Flanagan w Subiektywnie

Odkąd na studiach rozpoczęła się dla mnie era miłości do reportaży, powieści historyczne zeszły na dalszy plan czytelniczych zmagań. Z przyjemnością sięgnęłam więc po nieznanego mi do tej pory Richarda Flanagana. XIX wiek i wielka ekspedycja na tereny Arktyki brzmiały jak przepis na naprawdę przyjemne wieczory. Wielkie nadzieje szybko zostały jednak rozwiane. Skończyło się na żmudnym poczuciu obowiązku i równie obowiązkowych drzemkach co kilka stron...

Adriana
recenzuje powieść Richarda Flanagana.