Listopad 2016

Nowość w Rymowisku

Listopad zaczynam równie poetycko jak skończyliśmy październik. Skamieliny Alicji Wlazło znajdziecie w Rymowisku.

Nowości wydawnictwa Replika

Renata L. Górska - Gdy ucicha ocean

Kto raz zobaczy zachód słońca z latarni, zawsze będzie tu wracał…

Większość ludzi pragnie znaleźć swoje miejsce na ziemi. Bezpieczną przystań, gdzie w poczuciu akceptacji będą mogli spełniać swoje marzenia. Nie inaczej jest z Nadią, która w swojej żegludze życiowej dotarła do Bretanii. Chociaż w nowym miejscu nie wszystko układa się po jej myśli, zauroczona nadmorską krainą Nadia postanawia zostać do końca lata. Jej decyzja wydaje się słuszna, gdyż otworzy śluzę dla nowych szans, w tym przyjaźni i miłości. Niestety, na Polkę czekają także zagrożenia…

Czym są bretońskie Krzyże Wdów i Noc Białej Sowy? Jaki sekret skrywa skalna grota w klifie, a jaki nieczynna latarnia morska? Dlaczego prawda jest dla Nadii tak ważna? Jeżeli lubicie historie, w których nic nie jest oczywiste, sięgnijcie po Gdy ucicha ocean!

Przenikliwa, momentami refleksyjna opowieść o odpływach i przypływach nadziei oraz wzajemnym splataniu się ludzkich losów. Autentyzm postaci, plastyczne opisy, wielowątkowość… Renata L. Górska jaką znacie i cenicie!


Irvine Welsh - Trainspotting zero

Bohaterowie Trainspotting powracają!

Życie Marka Rentona zdaje się biec zwyczajnym torem: uczelnia, śliczna dziewczyna, a nawet pewien status społeczny. Jednak po śmierci młodszego brata wszystko po kolei mu się rozpada, a on sam zaczyna szwendać się ze starymi kumplami. Sick Boy, Spud Murphy, Tommy Lawrence, Matty Connell oraz Franco Begbie szybko wciągają go w swoje szalone plany.

Nowości wydawnictwa Replika

Witold Gadowski - Krew nie woda. Polskie zapiski współczesne

Kolejny w dorobku znanego dziennikarza i reportera zbiór krótkich, publicystycznych migawek, w których przegląda się Polska na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Teksty, które teraz zuchwale cisnę Państwu przed oczy, pisałem z myślą o Naszym Kraju, o tym, co czeka go w najbliższych latach.
Często pisane były szybko, z przeświadczeniem, że trzeba działać już, teraz! Bo ominie nas coś ważnego.

Jaka jest zatem ta polska krew?
Jasna, bulgocząca w tętnicach, czy też ciemna, wolno tocząca się przez żyły?
Kto zna pełny skład tej biało-czerwonej substancji, kto potrafi określić jej idealną konsystencję i skład?
Na pewno jest małopolska (lekko porywcza i pracowita), wielkopolska (zapobiegliwa, gospodarna), podlaska (dumna i przywarta do krzyża), świętokrzyska (zwariowana, impresyjna), kaszubska, trochę tatarska, ariańska, żydowska, niemiecka...
Piwna, swarliwa, z grubym karkiem i… lekka jak palce Chopina.
Gdyby polska krew nie była potrzebna Panu Bogu, to już dawno wypłu¬kałby ją ze świata ruskimi i niemieckimi transfuzjami.
Jest więc tajemnicą naszego Stwórcy, dlaczego ta właśnie – polska krew – ma się toczyć w żyłach niedużego kraju.
I niech tak zostanie…

Witold Gadowski o sobie:
Jestem człowiekiem w nieustannym ruchu. Uważam się za dziennikarza, reportera opisującego rzeczywistość taką jaka ona jest. Bywam pisarzem, poetą, autorem piosenek, zajmuję się także filozofowaniem i publicystycznym opisem otaczającego mnie świata. Staram się być niezależny i prawdomówny.


Alicja Sułkowska - Złamane skrzydła. Życie i sława Manfreda von Richthofena


Dzieje najsłynniejszego pilota I wojny światowej

Nowości wydawnictwa Albatros

J.D. Salinger - Buszujący w zbożu

Bohaterem 'Buszującego w zbożu' jest szesnastoletni uczeń, Holden Caulfield, który nie mogąc pogodzić się z otaczającą go głupotą, podłością, a przede wszystkim zakłamaniem, ucieka z college`u i przez kilka dni 'buszuje' po Nowym Jorku, nim wreszcie powróci do domu rodzinnego. Historia tych paru dni, którą opowiada swym barwnym językiem, jest na pierwszy rzut oka przede wszystkim zabawna, jednakże rychło spostrzegamy, że pod pozorami komizmu ważą się tutaj sprawy bynajmniej nie błahe...


Stephen King - Mroczna Wieża 10: Człowiek w czerni (komiks)

Roland Deschain poszukując nieuchwytnego mężczyzny w czerni, kontynuuje podróż ku Mrocznej Wieży. Po swojej stronie ma tylko jednego sprzymierzeńca, Jake’a Chambersa, chłopca pochodzącego z nieznanego Rolandowi świata, w którym istnieją: metro, autostrady i światła fluorescencyjne. Aby złapać Człowieka w czerni i ocalić Mroczną Wieżę, Roland jest gotowy wiele zaryzykować. Jeśli będzie trzeba, poświęci swoją duszę i życie, nie mówiąc już o nowym przyjacielu. Jak daleko posunie się Roland, by osiągnąć cel? Czy coś go powstrzyma?

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Lech Majewski - Metafizyka (15 listopada 2016)

Wzruszająca historia, gwałtowne uczucia i ich zaskakujące związki z ponadczasową sztuką. W sennej atmosferze Wenecji rozgrywa się cichy dramat…
Powieść o miłości, wielokrotnie wznawiana i wciąż poszukiwana przez czytelników, która doczekała się ekranizacji pod tytułem OGRÓD ROZKOSZY ZIEMSKICH. Życie głównej bohaterki, Bei, historyka sztuki pracującej w National Gallery w Londynie, splata się z życiem Luisa, inżyniera budowy okrętów, by zaowocować szczęściem, spełnieniem i… porażającą samotnością. Tak jak Beatrycze Dantego, Bea, zafascynowana tajemniczym malarstwem Hieronima Boscha, prowadzi Luisa przez świat uczuć i znaczeń symboli. Bowiem czymże są zasady wyznawane przez Luisa – symetria i arytmetyka – wobec rzeczywistości, która okazała się tak piękna, niepowtarzalna i krucha?

Lech Majewski to polski pisarz, reżyser filmowy i teatralny, ale też pisarz, poeta i malarz. Napisał powieści: Kasztanaja, Szczury Manhattanu, Basquiat, Oficjalne centrum świata, Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej, Metafizyka. Jego filmy to m.in. Rycerz, Lot świerkowej gęsi, Więzień Rio, Ewangelia wg Harry’ego, Pokój saren, Wojaczek, Angeles, Ogród rozkoszy ziemskich. W 2013 roku do kin zawitała jego Onirica, inspirowana Dantem i głęboko symboliczna, która zebrała niezwykle pochlebne recenzje na całym świecie, o której chociażby w „Rolling Stone Magazine” napisano, że „porusza i wstrząsa naszą wyobraźnią”.

Nowość wydawnictwa RW2010

Antologia - Zapomniane historie

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kogo nigdy nie przeszedł w lesie dreszcz na odgłos pękniętej gałązki, kto nigdy przy ognisku nie przysłuchiwał się historiom o duchach, kto nigdy nie zamyślił się, przechodząc przez cmentarz. W starej skrzyni na strychu, wśród pożółkłych dokumentów, na rozsypującym się w dłoniach papierze, a niekiedy zaledwie w cichym skrzypieniu drewna kryją się historie. Zagubione, ukryte, zapomniane. Często przechodzimy tuż obok, nawet ich nie zauważając. Antologia grozy „Zapomniane historie” ma na celu przypomnienie tych, o których zapomnieć po prostu nie wypada. Dziewięć najciekawszych prac – wyłonionych w ramach konkursu – stanowi tego najlepszy dowód. Autorzy wybranych opowiadań nie tylko „straszą”, ale też zmuszają do myślenia. Groza bowiem niejedno ma imię i pokazuje różne oblicza.

Spis treści:
1. Dagmara Adwentowska: Umarłych pogrzebać
2. Aleksandra Brożek-Sala: Klatka
3. Dawid Ladach: Dziewczynka i lis
4. Kornel Mikołajczyk: Opowieść o wątłej imienniczce
5. Izabela Ozga: Lalkarz
6. Maciej Kaźmierczak: Eden
7. Ilona Podgajna: Upier
8. Jakub Tyszkowski: Hodowcy pożądania
9. Piotr Borlik: Droga mleczna
10. Marcin Rusnak: Obudź się


Darmowy fragment do pobrania

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Antologia - Na Nocnej Zmianie PIÓRA FALKONU

Antologia Na nocnej zmianie  to najlepsze konkursowe opowiadania obiecujących autorów, którzy odpowiedzieli na wezwanie polskiego Fandomu i wzięli udział w konkursie Pióra Falkonu. Zaproszenie otrzymali także mistrzowie gatunku i kilku z nich podjęło rękawicę, by zmierzyć się z nowym pokoleniem.
W antologii znalazły się teksty takich popularnych pisarzy jak: Andrzej Pilipiuk, Michał Gołkowski, Marcin Podlewski, Marcin Przybyłek, Agnieszka Hałas.

TEKSTY POZAKONKURSOWE:
Agnieszka Hałas -
Panicz z Ertel-Sega
Michał Gołkowski -
Czas martwy
Andrzej Pilipiuk -
Emeryt
Marcin Podlewski -
Ekstrapolacja
Marcin Przybyłek -
Future Fame

TEKSTY KONKURSOWE:
Anna Szumacher -
Na nocnej zmianie
Alicja Janusz -
Tarantela dla głupców
Justyna Lech -
Dziewiąty poziom
Marek Pietrusewicz -
Chronowizor
Dorota Panecka -
Bohaterowie
Dagmara Adwentowska -
Ku nieznanym lądom
Tomasz Przyłucki -
Dno morza
Adam Podlewski -
Patrząc w jedną stronę
Przemysław Hytroś -
Uwierz w szczura
Barbara Gawrońska Pettersson -
Wheatherby
Piotr Janas -
Prosto w słońce
Tomasz Graczykowski -
Wszczepiarz Link Overdose
Krzysztof Abramowski -
Ampułka
Tomasz Sobiesiek -
Astralker: Drugie dno

Oficjalna premiera zbioru opowiadań odbędzie się podczas konwentu Falkon

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Blake Crouch - Mroczna materia (7 listopada 2016)

„Jesteś w życiu szczęśliwy?”
To ostatnie słowa, które słyszy Jason Dessen, zanim zamaskowany porywacz pozbawia go przytomności. Gdy się budzi, jest przywiązany do noszy i otaczają go ludzie w kombinezonach ochraniających przed działaniem substancji niebezpiecznych.

W świecie, w którym się obudził, życie Jasona jest całkiem inne niż to, które prowadził. Jego żona nie jest jego żoną. Jego syn nigdy nie przyszedł na świat. A on sam nie jest tuzinkowym profesorem fizyki na uniwersytecie, lecz fetowanym geniuszem, który osiągnął coś wielkiego. Coś niemożliwego.

Czy ten świat jest snem, czy snem był świat poprzedni? Mroczna materia to perfekcyjnie skonstruowany, niezwykle inteligentny thriller o miłości i granicach, jakie jest w stanie przekroczyć człowiek, by prowadzić wymarzone życie. To opowieść tchnąca wielkim rozmachem i nasycona niesamowitością w wykraczający poza rozumowe poznanie sposób, a równocześnie pełna kameralnej intymności i dogłębnie ludzka.

Informacja wydawnictwa Burda Media

Martyna Wojciechowska - spotkanie autorskie (5 listopada 2016)

Wydawnictwo Burda Media serdecznie zaprasza Państwa wraz z dziećmi na spotkanie z Martyną Wojciechowską towarzyszące premierze najnowszych książek Martyny!
Po raz kolejny Martyna przygotowała nowe, ciekawe książki pełne przygód Zwierząt!
Z tej okazji spotykamy się już 5.11 (sobota) o godzinie 12.00 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dla najmłodszych przygotowaliśmy ciekawe niespodzianki, w tym zwiedzanie Centrum!

Obecność należy potwierdzić pod adresem : aleksandra.kurowska@burdamedia.pl

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA, DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ.


David Lynch – Celuloidowa hipnoza

CZĘŚĆ IV – Opus Magnum

Marcin Knyszyński

W rok po premierze „Mulholland Drive” pojawiają się dwa naprawdę dziwaczne produkty Davida Lyncha. Ośmioodcinkowy serial „Króliki”, składający się z sześciominutowych odcinków oraz krótki metraż pod tytułem „Przyciemniony Pokój”. „Króliki” przynoszą potem easter egga do „Inland Empire” i zostają użyte jako pewien chwyt artystyczny, natomiast „Przyciemniony Pokój” stanowi tak naprawdę ideowe sedno ostatniego filmu Lyncha. Po pojawieniu się tych dwóch produkcji na stronie internetowej reżysera, wśród fanów i krytyków filmowych zaczęło pojawiać się coraz więcej głosów twierdzących, że Lynch zaczyna odlatywać już do swojego prywatnego świata i kończy się jako artysta. Premiera „Inland Empire” nie zweryfikowała tych twierdzeń, a tylko mocniej spolaryzowała odbiorców twórczości Lyncha. Spokojny środek opinii zaczął się gwałtownie kurczyć (i tak był zawsze bardzo niewielki), w siłę urosły społeczności „przeintelektualizowanych bufonów, królów nadinterpretacji, palących kadzidełka nad portretem Lyncha” i „ograniczonych percepcyjnie niecierpliwców, nie łapiących w ogóle o co chodzi”.

Serial „Króliki” określony został przez Lyncha mianem „sitcomu, który dzieje się w bezimiennym mieście, zalewanym przez nieustający deszcz, gdzie trzy króliki żyją ze straszliwą tajemnicą”. Całość rozgrywa się na scenie ograniczonej trzema ścianami, która przedstawia wnętrze jakiegoś pokoju, gdzie trzy osoby w króliczych kostiumach  prowadzą ze sobą pewne absurdalne (a może wcale nie absurdalne?) rozmowy. Czwartą ścianę stanowimy my, widownia, zapraszana co jakiś czas, wzorem sitcomu, do reakcji poprzez podkładany śmiech. Tylko, że śmiech słychać w zupełnie nie śmiesznych scenach, a dodatkowo każdy kolejny odcinek przynosi coraz cięższą i coraz bardziej psychodeliczną atmosferę.


Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Joanna Marat - Madonny z ulicy Polanki

Czasem fatum, w którym niektórzy chcą widzieć działanie władczej ręki Opatrzności, boleśnie splata ludzkie losy w kilku pokoleniach, zasupłuje je ciasno, zapętla. Na ciele zostawia krwawe ślady i wytatuowane numery obozowe, a w ziemi − przodków pogrzebanych bez tożsamości.
Ulica Polanki, poprowadzona wzdłuż starego traktu wiodącego z opactwa cysterskiego w Oliwie ku miastu, przez wieki stanowiła sielską enklawę gdańskich patrycjuszy.
To wyjątkowe miejsce wydaje się idealnym azylem dla kilku kobiet, które nie do końca potrafią się odnaleźć w najważniejszej z kobiecych ról.
Anka rzuca wyzawanie sobie o swoim najbliższym. Czy uda jej się odczarować zły los ciągnący się za kolejnymi generacjami Baumannów i Wichurów?

Joanna Marat – „Madonny z ulicy Polanki” są jej czwartą powieścią i drugą po „Jedenastu tysiącach dziewic” z gdańskiego cyklu. Autorkę inspirują ludzie, stare fotografie i strzępki zasłyszanych rozmów.


Weronika Wierzchowska - Życie tak zwyczajne

Anna zaczyna pracę w technikum jako stażystka ucząca chemii. Przez niedoświadczenie i brak przygotowania do zawodu pakuje się w kolejne kłopoty, nie radzi sobie w kontaktach z uczniami i nauczycielami, przez których czuje się na dodatek poniżana. Załamuje się i nie widzi dla siebie ratunku. Zamierza zrezygnować z kariery pedagogicznej, kiedy w jej ręce wpada tajemniczy dziennik. Badając jego historię, poznaje losy kilku nauczycielek i guwernantek żyjących wcześniej, począwszy od XIX wieku, i jak ona borykających się z przeciwnościami losu.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Lisa Randall - Ciemna materia i dinozaury

Co mogą mieć ze sobą wspólnego ciemna materia i dinozaury? Zdaniem prof. Lisy Randall, bardzo wiele. Wydaje się, że to ciemna materia może być pośrednio odpowiedzialna za kataklizm, który 66 milionów lat temu spowodował wyginięcie dinozaurów. Jeśli podczas przejścia Słońca przez płaszczyznę Drogi Mlecznej Układ Słoneczny natrafił na dysk gęstej ciemnej materii, jego przyciąganie grawitacyjne wybiło komety z odległych orbit. Niektóre z takich błąkających się komet zostały wyrzucone z naszego układu planetarnego; inne – skierowane w stronę jego środka, gdzie mogło dojść do katastrofalnego zderzenia z Ziemią.
Badania związane z takim hipotetycznym scenariuszem stały się dla Lisy Randall pretekstem do snucia przenikliwych rozważań na temat kosmologii, astrofizyki, a przede wszystkim wciąż tak mało znanej, ciemnej strony naszego Wszechświata.

Profesor Lisa Randall prowadzi badania teoretyczne z zakresu fizyki cząstek elementarnych i kosmologii na Uniwersytecie Harvarda. Jest wybitną popularyzatorką nauki oraz jednym z najczęściej cytowanych i najbardziej wpływowych fizyków teoretyków na świecie.

David Lynch ponownie na Szortalu

CZĘŚĆ IV – Opus Magnum

Marcin Knyszyński

W rok po premierze „Mulholland Drive” pojawiają się dwa naprawdę dziwaczne produkty Davida Lyncha. Ośmioodcinkowy serial „Króliki”, składający się z sześciominutowych odcinków oraz krótki metraż pod tytułem „Przyciemniony Pokój”. „Króliki” przynoszą potem easter egga do „Inland Empire” i zostają użyte jako pewien chwyt artystyczny, natomiast „Przyciemniony Pokój” stanowi tak naprawdę ideowe sedno ostatniego filmu Lyncha. Po pojawieniu się tych dwóch produkcji na stronie internetowej reżysera, wśród fanów i krytyków filmowych zaczęło pojawiać się coraz więcej głosów twierdzących, że Lynch zaczyna odlatywać już do swojego prywatnego świata i kończy się jako artysta. Premiera „Inland Empire” nie zweryfikowała tych twierdzeń, a tylko mocniej spolaryzowała odbiorców twórczości Lyncha. Spokojny środek opinii zaczął się gwałtownie kurczyć (i tak był zawsze bardzo niewielki), w siłę urosły społeczności „przeintelektualizowanych bufonów, królów nadinterpretacji, palących kadzidełka nad portretem Lyncha” i „ograniczonych percepcyjnie niecierpliwców, nie łapiących w ogóle o co chodzi”.

Marcin zaprasza do czwartej już odsłony analizy twórczości Davida Lyncha. Jeśli nie mieliście wcześniej okazji zapoznać się z jego cyklem, to zapraszamy także odpowiednio do pierwszej, drugiej i trzeciej części.

Longar

Olga Dąbrowska debiutuje dziś na Szortalu i od razu proponuje Przemianę. Co Wy na to?

Nowości wydawnictwa Albatros

Ken Follett - Lot ćmy

Czerwiec 1941 roku - Europa pod hitlerowską okupacją. Lotnictwo alianckie ponosi ogromne i niewytłumaczalne straty. Wywiad angielski przechwytuje sygnał radiowy Luftwaffe zawierający informację, że źródłem wszystkich sukcesów niemieckich jest Freya. Rozszyfrowanie tego kryptonimu, oznaczającego nordycką boginię miłości, staje się dla wywiadu bytyjskiego priorytetem. Hermia Mount, agentka MI6 współpracująca z duńskim ruchem oporu, podejrzewa, iż chodzi o tajną niemiecką stację radarową na zachodnim wybrzeżu Danii. W rejonie tym działa, współpracująca z aliantami, siatka szpiegowska Nocnych Strażników. Hermia powierza jej zadanie rozpracowania stacji. Z wyspy Sande, będącej źródłem sygnałów radiowych, pochodzą narzeczony Hermii, pilot Arne Olufsen, i jego brat Harald. Na trop Strażników i Arnego wpada duński policjant Peter Flemming, zdrajca wysługujący się okupantom. Kiedy w ręce policji dostają się członkowie siatki, Hermii pozostaje tylko Harald i jego przyjaciółka,młodziutka baletnica Karen...


Tana French - Zdążyć przed zmrokiem

Nowość wydawnictwa Solaris

Antologia (red. Wojtek Sedeńko) - Przedmurze

Wojtek Sedeńko wraca do selekcjonowania antologii polskiej fantastyki zbiorem "Przedmurze", antologią, do której swoje opowiadania napisali autorzy z różnych pokoleń i o różnych temperamentach pisarskich, stylach i podejściu do fantastyki.

Przedmurze zawiera wyłącznie teksty prapremierowe, napisane na zamówienie selekcjonera. Powstawała dwa lata, ale udało się stworzyć zbiór naprawdę ciekawy. Pokazujący, że polscy fantaści wciąż żywo reagują na otaczającą nas rzeczywistość.

Znajdziecie tu opowiadania Macieja Parowskiego, Marka Oramusa, Mirosława Piotra Jabłońskiego, Zbigniewa Wojnarowskiego, Krzysztofa Kochańskiego, Wojciecha Szydy, Jacka Soboty, Michała Protasiuka, Pawła Ciećwierza, Cezarego Zbierzchowskiego, Pawła Majki, Grzegorza Janusza, Eugeniusza Dębskiego, Piotra Goćka. Będzie nawet komiks, Tomasza Niewiadomskiego. To jeszcze nie jest pełny zestaw autorów.

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

Julia Navarro - W przyszłym roku w Jerozolimie (9 listopada 2016)

Porywająca opowieść o losach dwóch rodzin, które podążając za marzeniami starają się oszukać swoje przeznaczenie.

Historia o zdradzie i zemście, możliwej i niemożliwej miłości, o wielkiej przygodzie w kraju pełnym nietolerancji i oburzenia.
 
Marian Miller, pracująca dla organizacji pozarządowej, zostaje poproszona o sporządzenie raportu o nielegalnych osiedlach żydowskich na terytorium Palestyny. Aby dobrze wywiązać się z zadania Marian chce mieć pewność, że dobrze rozumie sytuację po obydwu stronach konfliktu. W tym celu Marian aranżuje w Izraelu spotkanie z Ezekielem Zuckerem, starszym mężczyzną, który, jak wielu innych, ma wiele do powiedzenia, a także sporo do ukrycia. Ezekiel snuje swoją historię, jak gdyby była olbrzymią układanką z bardzo skomplikowanych drobnych elementów. Marian opowiada mu znaną sobie, arabską wersję tej historii.
 
U schyłku XIX wieku rodzina Zuckerów została wypędzona z rodzinnej Rosji z powodu swojego żydowskiego pochodzenia. Doświadczywszy okrucieństwa i niesprawiedliwego traktowania za rządów cara, wyruszyła do Ziemi Obiecanej. Tam Zuckerowie kupili działkę należącą do Ziadów, arabskiej rodziny, której głową był wtedy Ahmed. Dwóch mężczyzn, Ahmeda Ziada i Samuela Zuckera, połączyły więzy przyjaźni ponad religijnymi i politycznymi podziałami, która miała przetrwać pokolenia.
 
Ta intrygująca saga rodzinna, w której kulminacyjne wydarzenia przypadają na rok 1948, jest najambitniejszą jak dotąd powieścią Julii Navarro. To powieść szkatułkowa, której karty zaludniają postacie z krwi i kości, biorące własne przeznaczenie w swoje ręce, spełniające marzenia i walczące o życie.

W przyszłym roku w Jerozolimie to niezwykła powieść, pełna zapadających w pamięć bohaterów, których życie osobiste przeplata się z kluczowymi momentami w dziejach historii końca XIX i 1. połowy XX wieku, odzwierciedlająca życie w tak symbolicznych miastach jak: Petersburg, Paryż i Jerozolima.

Informacja wydawnictwa Rebis

Stefan Türschmid - Spotkanie autorskie (4 listopada 2016)

Wydawnictwo Rebis oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zapraszają 4 listopada 2016 r. o godz. 17.00 na spotkanie ze Stefanem Türschmidem i promocję książki Ikony. Opowieść o terrorystach.

Stefan Türschmid, autor cieszącej się wielkim uznaniem powieści Mrok i mgła, tym razem przenosi nas do Rosji z przełomu XIX i XX wieku. Ta niezwykła, świetnie napisana książka opowiada o terrorystach walczących z caratem . Znajdziemy tu m.in. historię Wiery Zasulicz, która strzela do rosyjskiego gubernatora Trepowa, i jej sławnego procesu; Siergieja Diegajewa zabójcy szefa rosyjskiej policji politycznej, rewolucjonisty, a potem profesora jednej z amerykańskich uczelni, a także prawdziwej ikony rewolucjonistów: Marii Spiridonowej, która w 1918 roku była o krok od obalenia władzy Lenina i komunistów.

Dziś, w dobie powszechnego strachu przed terroryzmem, ta książka powinna być lekturą obowiązkową; opowiada bowiem o początkach tego zjawiska, o tym, jak się ono rodziło i jak powstawały jego mechanizmy, a zawarte w niej informacje z pewnością zaskoczą niejednego z nas.

Informacja Wydawnictwa Literackiego

Eleanor Catton - Spotkanie autorskie (5 listopada 2016)

Eleanor Catton, laureatka Nagrody Bookera, autorka powieści Wszystko, co lśni i Próba, wydanych przez Wydawnictwo Literackie, będzie gościem 25. edycji śląskiego Festiwalu Ars Cameralis. W sobotę 5 listopada o godz. 19:00 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach spotkanie z autorką poprowadzi Maciej Świerkocki, tłumacz obu książek. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
 
Festiwal Ars Cameralis, którego kolejne edycje odbywają się co roku w listopadzie, stał się, na przestrzeni ponad dwudziestu lat istnienia, kulturalną wizytówką regionu. Poprzez swą nowatorską formułę, nośną formę przekazu i znakomity program odnotowywany jest powszechnie jako jedno z najistotniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce. Jego nadrzędną ideą jest prezentacja najciekawszych i najgorętszych zjawisk we współczesnej kulturze. Przez niemal cały miesiąc w wielu miastach Śląska królują: muzyka, sztuki wizualne, teatr oraz literatura. Od pierwszej edycji Festiwal przeszedł kolosalną ewolucję: od małego wydarzenia o lokalnej randze stał się Festiwalem cieszącym się renomą, medialnym odzewem oraz budzącym dyskusje w całej Polsce. The National, Laurie Anderson, Kishin Shinoyama, Kronos Quartet, Jane Birkin, John Zorn, Jake i Dinos Chapman to jedynie nieliczni spośród grona światowych sław, którzy gościli podczas Festiwalu w ostatnich latach. Stanowi to najlepszy dowód na to, że warto zaglądać w listopadzie do Katowic, Sosnowca, Mikołowa, Chorzowa czy innych śląskich miast, by uczestniczyć w wielu niezapomnianych wydarzeniach artystycznych. Więcej na stronie organizatora wydarzenia: http://arscameralisfestiwal.pl
 
Wszystko, co lśni
Lata 60. XIX wieku, Nowa Zelandia. Trwa gorączka złota. Pewnej burzliwej nocy na wyspę przybywa Walter Moody, który marzy o tym, aby dorobić się fortuny na cennym kruszcu. Tuż po zameldowaniu się w hotelu jest świadkiem dziwnego zgromadzenia: dwunastu mężczyzn spotyka się w palarni, by przedyskutować serię niewyjaśnionych zdarzeń – okazuje się, że miasto Hokitika skrywa wiele tajemnic...
 

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Phil Knight - Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE (22 listopada 2016)

22 listopada trafi do księgarń rzecz niezwykła. Książka Phila Knighta: Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE.

Bestseller New York Timesa!

Naznaczona szaleństwem, pasją i niezwykłą determinacją historia jednej z najbardziej symbolicznych marek na świecie. Phil Knight opisuje drogę, która doprowadziła go do stworzenia światowego imperium odzieżowego z obrotami przekraczającymi 30 mld dolarów rocznie.

Wszystko zaczyna się w roku 1962 od porannej. przebieżki. Phil Knight, mieszaniec Oregonu, kończy studia i szuka pomysłu na życie. Jedyne, czego jest pewien, to to, że aby odnieść sukces w biznesie, należy połączyć go z pasją. A pasją Knighta było właśnie bieganie.

Mając w swej głowie niewiele więcej niż. Szalony Pomysł udaje się do Japonii, gdzie w Kobe przekonuje do współpracy potentata w dziedzinie produkcji obuwia sportowego. Za garść pożyczonych od ojca dolarów staje się dystrybutorem firmy Tiger, znacznie lepiej znanej dziś pod marką Asics, na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Początki, jak to zwykle bywa, naznaczone były licznymi trudnościami. W 1965 roku bieganie nie było nawet pełnoprawnym sportem. W powszechnym mniemaniu tylko dziwacy tylko dziwacy wychodzili z domu po to, żeby przebiec trzy mile. Ludzie lubili natomiast szydzić z biegaczy. Kierowcy często zwalniali i trąbili. Konia sobie kup! - wołali, a czasem celowali w głowę biegnącego puszką piwa czy innego napoju, wspomina Knight.

Rozwijaniu biznesu nie sprzyjał także nieprzygotowany na nowych rekinów rynek kredytów inwestycyjnych. Saldo środków pieniężnych interesowało je bardziej niż cokolwiek innego, a nadmierny wzrost [sprzedaży] uważały za zagrożenie, co i rusz domagając się ograniczenia jego tempa. To zaś ani trochę nie było Knightowi w głowie!

Informacja wydawnictwa Egmont

NOWE KSIĄŻKI Z MATERIAŁAMI Z FILMU „STAR WARS. PRZEBUDZENIE MOCY” JUŻ W SPRZEDAŻY

Miłośnicy Star Wars będą zachwyceni. Wydawnictwo Egmont wydaje niezwykłą kolekcję książek o kosmicznym uniwersum. Historię Gwiezdnych wojen przyciągają każdego widza, zarówno tego starszego, jak i tych najmłodszych. To doskonałe propozycje prezentów dla każdego fana Star Wars!

Wśród jesiennych nowości Wydawnictwa Egmont znajdą się: Star Wars. Złota Biblioteczka -kultowa kolekcja z rynku amerykańskiego. To opowieści idealne dla młodszych fanów Gwiezdnych wojen. Star Wars. Rocznik 2017 to obszerny przewodnik po serii Gwiezdne Wojny z kolekcją ciekawostek ze świata Star Wars. Star Wars. Encyklopedia postaci to historię dzielnych bohaterów i groźnych złoczyńców. Star Wars. Lokacje to przewodnik po odległej galaktyce z pięćdziesięcioma niesamowitymi przekrojami ukazującymi słynne miejsca z gwiezdnowojennego uniwersum. Star Wars. Księga Mądrości Jedi – książka z inspirującymi i zabawnymi cytatami z Mistrza Yody na każdą okazję. Star Wars. Atlas galaktyczny to przepiękny atlas z ilustracjami i mnóstwem szczegółów o świecie Star Wars, w którym rozkładówki z najnowszego filmu Łotr 1. Gwiezdne Wojny – historie.

Informacja wydawnictwa Powergraph

Wydawnictwo Powergraph na Falkonie (4- 6 listopada 2016)

Na rozpoczynającym się już w piątek (4 listopada) Falkonie będzie można spotkać ekipę Powergraphu w osobach Rafała Kosika, Radka Raka, Cezarego Zbierzchowskiego i Kasi Sienkiewicz-Kosik. Warto dodać, że Powergraph wspólnie z Falkonem organizuje konkurs fotograficzny „Lublin z Pustym niebem„ - wystarczy zrobić klimatyczne zdjęcie starego Lublina i do 11 listopada wysłać je do Powergraphu, aby wygrać furę pięknie wydanych, znakomitych książek naszego wydawnictwa (regulamin <http://www.powergraph.pl/konkurs-fotograficzny-%E2%80%9Elublin-z-pustym-niebem%E2%80%9D> na stronie powergraph.pl).
Zapraszamy!

Piątek
godz. 19.00 - Cezary Zbierzchowski dyżur autografowy
godz. 20.00 - Rafał Kosik w panelu „Czy kolonizacja kosmosu ma sens”? (sala Wędrowycza)
godz. 22.00 - Cezary Zbierzchowski w panelu „Seks i roboty, czyli jak AI i transhumanizm wpłynie na naszą seksualność” (sala Wędrowycza)

Sobota
godz. 13.00 - Rafał Kosik i Cezary Zbierzchowski w panelu „O potrzebie czytania i pisania wielotomowych sag” (Komnata Tajemnic)
godz. 14.00 - Rafał Kosik i Radek Rak dyżur autografowy
godz. 17.00 - Radek Rak w panelu „Erotyka w fantastyce” (sala Wędrowycza) godz. 19.00 - Kasia Sienkiewicz-Kosik w panelu „Przyszłość rynku wydawniczego w Polsce”(sala Wędrowycza)
godz. 20.00 - Radek Rak i Kasia Sienkiewicz-Kosik w panelu „Co fantastyka traci przechodząc do mainstreamu„ (sala Wędrowycza)
godz. 21.00 - Radek Rak prelekcja „Erotyka w fantastyce” (sala Tardis)
godz. 22.00 - Cezary Zbierzchowski w panelu „Tabu w kulturze, czyli czego nie wolno, ale jednak się robi w dziełach kultury” (sala Wędrowycza)

Niedziela
godz. 12.00 - Radek Rak w panelu „Zawartość cukru w cukrze, czyli ile literatury jest w powieściach SF i fantasy” (Komnata Tajemnic)

Miracleman – Alan Moore, Mick Anglo, Gary Leach, Alan Davis i inni

Superbohaterowie na poważnie

Marek Adamkiewicz

Mało jest komiksów, o których można powiedzieć, że zrewolucjonizowały nurt superbohaterski i weszły na stałe do żelaznego kanonu, a fani, mówiąc o nich, nadużywają przymiotnika „kultowy”. Co pierwsze przychodzi do głowy? Oczywiście „Strażnicy” i „Powrót Mrocznego Rycerza”. Oba są bezsprzecznie lekturami obowiązkowymi, ale jest jeszcze jedna postać, o której warto pamiętać. Postać, której przygody są w Polsce praktycznie nieznane. To Miracleman. Podejrzewam, że po lekturze tomu wydanego właśnie przez wydawnictwo Mucha Comics, wielu odbiorców uzna ten tytuł za warty miana klasyka i postawi go na półce na honorowym miejscu. Twórcy dali wiele powodów, by postąpić w taki właśnie sposób.

Mike Moran jest dziennikarzem. Konferencja prasowa, w której pewnego dnia uczestniczy, zostaje przerwana przez atak terrorystyczny. Moran, nieświadomy tego co robi, wypowiada pewne słowo i… zmienia się w superbohatera. Właśnie w tak banalny sposób rozpoczyna się monumentalna podróż Miraclemana, podczas której będzie on szukał swojej tożsamości, pozna mroczną przeszłość dotyczącą samego siebie i jemu podobnych, odwiedzi najdalsze zakątki wszechświata, a także zmierzy się z prawdziwym wcieleniem zła, spróbuje powstrzymać apokalipsę, a w końcu także podejmie próbę przeistoczenia całej Ziemi w utopię.

Alan Moore, Mick Anglo, Gary Leach, Alan Davis i inni w Subiektywnie

Mało jest komiksów, o których można powiedzieć, że zrewolucjonizowały nurt superbohaterski i weszły na stałe do żelaznego kanonu, a fani, mówiąc o nich, nadużywają przymiotnika „kultowy”. Co pierwsze przychodzi do głowy? Oczywiście „Strażnicy” i „Powrót Mrocznego Rycerza”. Oba są bezsprzecznie lekturami obowiązkowymi, ale jest jeszcze jedna postać, o której warto pamiętać. Postać, której przygody są w Polsce praktycznie nieznane. To Miracleman. Podejrzewam, że po lekturze tomu wydanego właśnie przez wydawnictwo Mucha Comics, wielu odbiorców uzna ten tytuł za warty miana klasyka i postawi go na półce na honorowym miejscu. Twórcy dali wiele powodów, by postąpić w taki właśnie sposób.

Zapraszamy do pierwszej recenzji Miraclemana autorstwa Marka.

Drabble

Dziś na Szortalu zagościła Czerwień Jacka Wilkosa.

W Samo Południe. Odsłona CCLVIII - ogłoszenie wyników

Odsłonę CCLVIII naszego szortalowego konkursu W Samo Południe uświetniła książka Hanny Greń Otulone ciemnością. Dzięki wydawnictwu Replika możemy przekazać Wam dwa egzemplarze konkursowe.
Aby tak mogło się stać, należało udzielić poniższych odpowiedzi:

ad. 1 Krew nie woda. Polskie zapiski współczesne Witolda Gadowskiego
        Wołyń. Wspomnienia ocalałych. Tom II Marka A. Koprowskiego
        Złamane skrzydła. Życie i sława Manfreda von Richthofena Alicji Sułkowskiej
        Gdy ucicha ocean Renaty L. Górskiej
        (Nowości wydawnictwa Replika)
ad 2. Subiektywnie
ad 3. Część ósma. Harry Potter i przeklęte dziecko.

Książki otrzymują:
Gabriela Fafińska
Michał Siudem


Gratulujemy. Adresy prosimy przesłać na nasz mail odpowiedz@szortal.com

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Gregory Funaro - Palownik (audiobook CD)

Wróciłem – to słowo zapisane w języku arabskim, aramejskim, hebrajskim i greckim odkryto na ciele ofiary nabitej na pal. Żeby zrozumieć jego znaczenie, agent specjalny FBI Sam Markham będzie musiał zagłębić się w meandry astronomii i starożytnych wierzeń.
Świat jest pełen tajnych przekazów. Słowa tworzą anagramy pełne ukrytych znaczeń, a mityczne postacie ożywają, by prowadzić Palownika do celu. Markham musi odgadnąć, jakie siły kierują poczynaniami mordercy.
Palownik poświęci wszystko dla swojej misji. Przyzwyczaił się do odoru wnętrzności wydzieranych ze zwłok i poznał smak ludzkiego mięsa. Musi iść dalej i wypełnić swoją misję. Wypełni ją, choćby cały świat sprzysiągł się, żeby go powstrzymać.

Czyta: Maciej Więckowski
Długość nagrania: 13 godz. 32 min.
Nośnik: CD mp3Maria Ulatowska - Sosnowe dziedzictwo (audiobook CD)

Pełna pogody ducha i życzliwości opowieść o tym, jak los pomaga nam być szczęśliwymi.

Kwilące niemowlę, ukryte pod biurkiem podczas powstania warszawskiego, solidny sejf pół wieku strzegący powierzonej mu tajemnicy, otoczony sosnami stary dwór nad jeziorem, czekający cierpliwie na swoją właścicielkę...
Sosnówka w mieście pełnym serdecznych i przyjaznych ludzi. Parkingowy Dyzio strzegący swoich sekretów, przystojny weterynarz, złota rączka Jacek, mały Florek szukający ciepła i miłości. Przeszłość i teraźniejszość splatające się niepostrzeżenie w sercach i dobrej woli przyjaciół, rodziny i całkiem obcych osób.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

J. Jefferson Farjeon - Zagadka w bieli

Koszmar w pociągu, choć może okazać się wielki, będzie niczym w porównaniu z tym, który kryje się w tym domu

Czy pociąg nie powinien być bezpiecznym schronieniem dla pasażerów, których dalszą podróż uniemożliwiła śnieżyca? Nie w Zagadce w bieli… W wigilijny wieczór w pobliżu wioski Hemmersby śnieżyca zatrzymuje pociąg. Kilkoro pasażerów odnajduje schronienie w porzuconym domu. Ktoś jednak już rozpalił w kominku i nakrył do podwieczorku, mimo że dom jest pusty. Uwięzieni pasażerowie próbują odkryć sekrety tego miejsca, gdy niespodziewanie uderza zabójca.

J. Jefferson Farjeon nieustannie podnosi napięcie, utrzymując czytelników w niepewności aż do samego zaskakującego zakończenia.


Blake Crouch - Mroczna materia

„Jesteś w życiu szczęśliwy?”

To ostatnie słowa, które słyszy Jason Dessen, zanim zamaskowany porywacz pozbawia go przytomności. Gdy się budzi, jest przywiązany do noszy i otaczają go ludzie w kombinezonach ochraniających przed działaniem substancji niebezpiecznych.

W świecie, w którym się obudził, życie Jasona jest całkiem inne niż to, które prowadził. Jego żona nie jest jego żoną. Jego syn nigdy nie przyszedł na świat. A on sam nie jest tuzinkowym profesorem fizyki na uniwersytecie, lecz fetowanym geniuszem, który osiągnął coś wielkiego. Coś niemożliwego.

Czy ten świat jest snem, czy snem był świat poprzedni? Mroczna materia to perfekcyjnie skonstruowany, niezwykle inteligentny thriller o miłości i granicach, jakie jest w stanie przekroczyć człowiek, by prowadzić wymarzone życie. To opowieść tchnąca wielkim rozmachem i nasycona niesamowitością w wykraczający poza rozumowe poznanie sposób, a równocześnie pełna kameralnej intymności i dogłębnie ludzka.

Nowości wydawnictwa Videograf

Stefan Darda - Dom na Wyrębach (wydanie 2016)

Wznowienie bestsellerowej powieści Stefana Dardy, nominowanej do Nagrody im. J.A. Zajdla. Bohaterem jest młody mężczyzna, który porzuca duże miasto i pracę na prestiżowej uczelni, by zamieszkać w starym domu na Lubelszczyźnie. Początkowo jest zafascynowany nowym miejscem, obcowaniem z przyrodą i nieznanymi dotąd doświadczeniami związanymi z ciężką pracą fizyczną. Wszystko układałoby się jak najlepiej, gdyby nie tajemniczy i ponury sąsiad... Z czasem mężczyzna dostrzega niepokojące objawy w zachowaniu starszego pana, a las otaczający dom też wydaje się groźny. Zaczyna się seria dziwnych wypadków, ale bohater się nie poddaje i postanawia zmierzyć się z tajemniczą kobietą, która wieczorami podchodzi pod okna jego domu...


Stefan Darda - Zabij mnie, tato (wydanie 2016)

Rok 2015, centralna Polska. Trzynastoletnia Wiktoria wraz z dwiema młodszymi siostrami wraca ze szkoły. Dwieście metrów od domu spotyka znajomych, dziewczynki idą dalej same, lecz nie docierają do celu. Niedługo potem przyjaciel zrozpaczonej rodziny, emerytowany policjant, korzystając z nieformalnych informacji, dowiaduje się, że zwolniony z więzienia psychopatyczny zabójca zniknął i nie wiadomo, gdzie przebywa. Ani "ustawa o bestiach", ani dyskretna obserwacja policji nie okazały się skuteczne. Kolejne zdarzenia świadczą o tym, że te dwie sprawy mogą się ze sobą łączyć. Tymczasem nękana wyrzutami sumienia nastolatka jest bliska obłędu. Jej rodzice obawiają się, że może targnąć się na własne życie, a działania organów państwowych okazują się całkowicie nieskuteczne.


Carla Mori - Kostuszka

W Samo Południe. Odsłona CCLXX

Witamy w najnowszej odsłonie konkursu W Samo Południe!  Dzisiaj nagrodami są 2 egzamplarze "Orgazmokalipsy" Krzysztofa T. Dąbrowskiego. Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwo AlterNatywne.

Regulamin konkursu bez zmian

Pytania konkursowe:
1. Wydawnicze: Wydawnictwo AlterNatywne opisuje swoje dwa warianty wydawnicze: tradycyjne i alternatywne. Jakie są między nimi różnice?
2. Szortalowe: Na okładce najnowszego wydania Szortalu Na Wynos znajduje się ilustracja Małgorzaty Lewandowskiej. Stworzona przez nią tajemnicza postać ma niecodzienną "biżuterię". Co to dokładnie jest?
3. Historyczne: Dlaczego Ellie i kilka innych osób nie zostało schwytanych podczas ataku na ich kraj?
("Jutro" John Marsden)

Miracleman – Alan Moore, Mick Anglo, Gary Leach, Alan Davis i inni

Cudowny komiks o cudownym człowieku

Maciej Rybicki

Gdyby ktoś poprosił mnie o wymienienie trzech najbardziej wpływowych anglosaskich scenarzystów komiksowych, to jednym tchem wskazałbym Alana Moore’a i Franka Millera, a potem musiał się chwilę zastanowić, czy trzecie miejsce przyznać Grantowi Morrisonowi czy Neilowi Gaimanowi. Nie mam jednak najmniejszych wątpliwości, że to tajemniczemu Brytyjczykowi należy się palma pierwszeństwa. Jego dzieła miały absolutnie kluczowy wpływ na kierunek, w jakim komiks (szczególnie superbohaterski) podążył w ostatnich dwóch dekadach ubiegłego wieku. Zanim jednak powstały "Zabójczy żart", "Saga o Potworze z Bagien" czy chyba najważniejszy z jego komiksów – "Strażnicy" – Moore tworzył dla magazynu Warrior dwie serie, dzięki którym zdobył uznanie i wyrobił sobie nazwisko. Pierwszą z nich jest "V jak Vendetta", drugą "Miracleman" (wtedy jeszcze pod nazwą "Marvelman").

Alan Moore, Mick Anglo, Gary Leach, Alan Davis i inni w Subiektywnie

Gdyby ktoś poprosił mnie o wymienienie trzech najbardziej wpływowych anglosaskich scenarzystów komiksowych, to jednym tchem wskazałbym Alana Moore’a i Franka Millera, a potem musiał się chwilę zastanowić, czy trzecie miejsce przyznać Grantowi Morrisonowi czy Neilowi Gaimanowi. Nie mam jednak najmniejszych wątpliwości, że to tajemniczemu Brytyjczykowi należy się palma pierwszeństwa. Jego dzieła miały absolutnie kluczowy wpływ na kierunek, w jakim komiks (szczególnie superbohaterski) podążył w ostatnich dwóch dekadach ubiegłego wieku. Zanim jednak powstały "Zabójczy żart", "Saga o Potworze z Bagien" czy chyba najważniejszy z jego komiksów – "Strażnicy" – Moore tworzył dla magazynu Warrior dwie serie, dzięki którym zdobył uznanie i wyrobił sobie nazwisko. Pierwszą z nich jest "V jak Vendetta", drugą "Miracleman" (wtedy jeszcze pod nazwą "Marvelman").

Tym razem to Maciej omawia losy Miraclemana!

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

J.R.R. Tolkien - Opowieść o Kullervo

„Opowieść o Kullervo”  to publikowana po raz pierwszy historia fantastyczna pióra J.R.R. Tolkiena. Jej bohater jest chyba najmroczniejszą i najbardziej tragiczną spośród wszystkich stworzonych przez niego postaci. „Nieszczęsny Kullervo”, jak nazywał go Tolkien, wychowuje się w gospodarstwie swego wuja Untamo, który zabił mu ojca, porwał matkę, a w dzieciństwie trzy razy usiłował pozbawić go życia.

Tolkien twierdził, że „Opowieść o Kullervo” była zalążkiem jego pierwszych prób tworzenia własnych legend. Niewątpliwie Kullervo był pierwowzorem Túrina Turambara, tragicznego bohatera „Opowieści o dzieciach Húrina”, jednej z najbardziej przejmujących historii składających się na legendarium „Silmarillionu”. Odczytana z rękopisu Tolkiena i opublikowana tu wraz z notatkami autora oraz jego szkicami na temat fińskiego eposu „Kalevala”, który stanowił główne źródło inspiracji pisarza – „Opowieść o Kullervo” okazuje się jednym z najważniejszych, choć głęboko ukrytych fundamentów wykreowanego później przez Tolkiena świata.

J.R.R. Tolkien (1892–1973) jest twórcą Śródziemia oraz autorem wspaniałych klasycznych powieści „Hobbit”, „Władca Pierścieni” i „Silmarillion”. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków i sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie.


Katarzyna Puzyńska - Dom czwarty

Nowości wydawnictwa Rebis

Terry Pratchett - Odkurzacz czarownicy

Książka dla dzieci małych i dużych, od lat 6 do 106!

Kolejny, po Smokach na zamku Ukruszon, zbiór wczesnych opowiadań Terry’ego Pratchetta, pełnych oszustów, czarodziejów, piratów i wielu innych zabawnych postaci.

„Czy wierzycie w magię? Wyobrażacie sobie, jak mogłaby wyglądać wojna między czarodziejami? A ekscytująca podróż sterowcem? Albo łodzią podwodną? A może chcielibyście wiedzieć, kto był «najszybszą pałką policyjną» na Dzikim Zachodzie? Jeśli tak, to niniejsze opowiadania są właśnie dla was. Poza tym, o czym właśnie wspomniałem, znajdziecie w nich i czarownicę latającą na odkurzaczu, i mówiące, ruchome pomniki, i zbuntowaną mrówkę!”
ze wstępu Terry’ego Pratchetta

Terry Pratchett (1948-2015) znany jest przede wszystkim jako autor serii „Świat Dysku”. Jego powieści fantasy i science fiction doczekały się wielu adaptacji, zdobyły też liczne nagrody, w tym Carnegie Medal. W 1998 roku Pratchett został Kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego „za zasługi dla literatury”, a w roku 2008 otrzymał tytuł szlachecki. Na całym świecie sprzedano ponad 70 milionów jego książek przetłumaczonych na 37 języków.


Adam J. Kurtz - Weź mnie ze sobą


Dawka energii na teraz i na później

Czujesz się samotny? Podenerwowany? Smutny? Zagubiony?
Miotają tobą wszystkie te uczucia i wiele innych?

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Beata Tadla - Czego oczy nie widzą (22 listopada 2016)

22 listopada trafi do księgarń książka Beaty Tadli Czego oczy nie widzą .Opowieści z życia (poza)telewizyjnego. A już 9 listopada Beata Tadla pojawi się w NOWEJ TV.

"Pani to ma fajną pracę. Przyjdzie sobie na godzinkę, coś tam przeczyta i do domu"
- to zdanie Beata Tadla usłyszała setki razy.

Czego oczy nie widzą

W końcu postanowiła opowiedzieć historie, które ułożyły się w album niezwykłych wspomnień z pracy w radiu i telewizji. Kulisy wpadek, reakcje na niespodziewane zdarzenia, najtrudniejsze momenty, niesforni goście, kłopotliwe prezenty, śmiech, łzy, nerwy, chwile zwątpienia i satysfakcji - to i jeszcze wiele innych opowieści z drugiej strony ekranu znaleźć można w Czego oczy nie widzą.

Beata Tadla - od 1991 roku związana z mediami. Pracowała w Radiu Legnica, Radiu Eska, Radiu Plus. W TVN gospodyni m.in. głównego wydania Faktów i wielu programów TVN24, a w TVP Wiadomości oraz programów publicystycznych i Kawy czy herbaty. Autorka książek: Pokolenie '89. Dzieci PRL w wolnej Polsce, Kto pyta, nie błądzi. Rozmowy wielkich i niewielkich, Niedziela bez Teleranka. Zdobywczyni tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Jako wykładowca pracuje ze studentami kilku uczelni. Jest też specjalistką ds. kształcenia głosu i mowy.

Nowości wydawnictwa Albatros

Stephen King - Trylogia Pan Mercedes

Wyjątkowe wydanie zawierające trylogię detektywistyczną Stephena Kinga, której bohaterem jest Bill Hodges.
Tworzą ją powieści: Pan Mercedes, Znalezione nie kradzione oraz Koniec warty.

Pan Mercedes: Światła mercedesa wyłaniają się przed świtem z mgły i suną wprost w tłum bezrobotnych kobiet i mężczyzn oczekujących w kolejce do wejścia na targi pracy. Brady Hartsfield poczuł się wspaniale, kiedy pod kołami prowadzonego przez niego samochodu ginęli ludzie. Zabił osiem osób, ranił piętnaście, po czym uciekł z miejsca zdarzenia. Policja nie zdołała poznać jego tożsamości, wszystko więc wskazuje na to, że sprawa nie zostanie rozwiązana. Gdy Bill Hodges traci już nadzieję na sprawiedliwość,  otrzymuje list od "Pana Mercedesa", jak zdążyły nazwać go media. Hodges wie, że musi zrobić wszystko, by zapobiec kolejnej tragedii, która może pochłonąć wielokrotnie więcej ofiar. Pan Mercedes to historia o wojnie między dobrem a złem autorstwa niekwestionowanego mistrza suspensu, który doskonale zagłębia się w umysł opętanego mordercy.

Znalezione nie kradzione: „Pobudka, geniuszu” – tak zaczyna się opowieść o psychopatycznym czytelniku, którego literatura popycha do zbrodni. Geniuszem jest John Rothstein, twórca słynnej postaci Jimmy’ego Golda, który od dawna nie wydał żadnej książki. Czytelnikiem – Morris Bellamy, wściekły nie tylko za milczenie Rothsteina, lecz także o to, że sprzedał postać Jimmy’ego Golda dla zysków z reklam. Morris zabija i okrada Rothsteina. Zabiera gotówkę i notesy z co najmniej jedną niewydaną jeszcze powieścią z Goldem. Ukrywa swój skarb, po czym za inne przestępstwo trafia do więzienia. Kilka dekad później nastolatek, Pete Sauberg, znajduje łup Bellamy’ego. A Bill Hodges, Holly Gibney i Jerome Robinson muszą ratować chłopca i jego rodzinę przed mściwym Morrisem, który po trzydziestu pięciu latach, ogarnięty jeszcze większym obłędem, wychodzi na wolność.

Nowości wydawnictwa Mag

Neal Stephenson - 7EW

Co by się stało, gdyby nastąpił koniec świata?

Kiedy kataklizm przemienia Ziemię w tykająca bombę zegarową, rozpoczyna się rozpaczliwy wyścig z tym, co nieuchronne. Zostaje  opracowany ambitny plan, który ma zagwarantować przetrwanie ludzkości poza obszarem ziemskiej atmosfery, ale na  nieustraszonych pionierów czyhają nieprzewidziane niebezpieczeństwa. Ostatecznie zostaje ich dosłownie garstka…

Pięć tysięcy lat później ich potomkowie – trzy miliardy ludzi zaliczające się do siedmiu odrębnych ras – rozpoczynają kolejną        zuchwałą podróż w nieznane, na obcą planetę, którą kosmiczna katastrofa i upływ czasu zmieniły nie do poznania. Na Ziemię.

Neal Stephenson – obdarzony oszałamiającą wyobraźnią literacki geniusz i wizjoner – łączy naukę, filozofię, technikę, psychologię  i  literaturę w arcydziele prozy spekulatywnej, w którym wizja przyszłości jest zarazem niecodzienna i upiornie znajoma.  Podejmuje  ważne współczesne idee i niewiarygodne wyzwania w absolutnie wspaniałej sadze – śmiałej, wciągającej i zapierającej  dech w  piersi.


Neil Gaiman - Amerykańscy bogowie

Po trzech latach spędzonych w więzieniu Cień ma wyjść na wolność. Na dwa dni przed zakończeniem wyroku, jego żona, Laura, ginie wypadku samochodowym w tajemniczych okolicznościach. Oszołomiony Cień powraca do domu, gdzie spotyka tajemniczego Pana Wednesday, twierdzącego, iż jest uchodźcą wojennym, byłym bogiem i królem Ameryki. Razem wyruszają oni w niesamowitą podróż przez Stany...

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Remigiusz Mróz - Świt, który nie nadejdzie

Odważysz się wejść w przestępczy świat przedwojennej Warszawy?

Były pięściarz, Ernest Wilmański, to człowiek bez przeszłości. Stracił wszystko, co miał do stracenia. W poszukiwaniu nowego życia wyjechał do stolicy, jednak znalazł się  w złym czasie i w złym miejscu. Zanim zaczął rozglądać się za pracą, praca znalazła jego i… nie miała nic wspólnego z uczciwym zarobkiem.

Wilmański wbrew swojej woli został wciągnięty w świat Banników, grupy przestępczej, która swą nazwę zawdzięcza temu, że z przeciwnikami rozprawia się tak, jak robił to słowiański demon – topiąc ich w baniach.

Ernest wspina się po gangsterskiej drabinie, nie spodziewając się, że jedna kobieta może pokrzyżować wszystkie jego plany. Ani że zjawy z przeszłości dopomną się o uwagę…


Monika Glibowska - Andumênia

Legenda Andumênii głosi, że generałowie powstaną, gdy ojczyzna będzie w potrzebie…

Kraj jest na skraju kolejnej wojny i bankructwa. Władczyni Andumênii decyduje się wybudzić po 120 latach skrzydlatych generałów armii, uśpionych po wielkiej bitwie z Zineanem mocą niezwykłego zaklęcia.

Dwór wrze od plotek, wewnętrznych zdrad oraz walk o władzę. May Verteri, najpotężniejsza z przebudzonych i ulubienica poprzedniej przywódczyni, oskarżana jest o śmierć zwierzchniczki. Piękna i charyzmatyczna „Krwawa” generał nie pamięta wydarzeń z ostatniej wojny. May knuje własną intrygę, potajemnie gromadząc księgi ze starożytną magią i rozwijając moc. Losy Andumênii spoczywają w niepewnych rękach, a zagrożenie może przyjść z najmniej spodziewanej strony…

Powieść laureatki I edycji konkursu „Czwarta Strona Fantastyki” została doceniona przez jury za rewelacyjną kompozycję, świetnie przemyślane intrygi i język godny światowych bestsellerów.

Nowości wydawnictwa Fabryka Słów

Bernard Cornwell - Azincourt

Bitwa pod Azincourt, stoczona 25 października 1415, w dzień świętego Kryspina, to jedno z najsłynniejszych starć zbrojnych w dziejach Anglii, po części dzięki wspaniałemu opisowi zawartemu w Henryku V Williama Szekspira, a częściowo z uwagi na fakt, iż zakończyło się ono wspaniałym i niespodziewanym zwycięstwem Anglików, jak również ze względu na to, iż była to pierwsza batalia, o której losach rozstrzygnęło zastosowanie długiego łuku – opracowanej przez Anglików broni, która pozwoliła im dominować na polach bitew całej Europy aż do końca XV wieku.
Azincourt Bernarda Cornwella to barwna, zapierająca dech w piersiach i oparta na szczegółowych badaniach opowieść o tej jakże ważnej bitwie i jej następstwach. Spoglądając na ówczesne wydarzenia na przemian oczyma arystokracji, rycerstwa, chłopstwa i samych łuczników, autor zręcznie i w niezwykle plastyczny sposób odmalowuje godziny bezpardonowej walki, desperację nękanej chorobami armii i niezwykłą odwagę angielskich żołnierzy.

W będącej jednym z najbardziej dramatycznych zwycięstw w dziejach brytyjskiego oręża bitwie pod Azincourt – unieśmiertelnionej przez Szekspira w sztuce zatytułowanej Henryk V – zdziesiątkowana na skutek dotychczasowych strat i chorób oraz bliska załamania angielska armia starła się z wojskami Francuzów, zdecydowanych zrobić wszystko, aby francuska korona nie wpadła w ręce Henryka. Bernard Cornwell wskrzesza tutaj legendę o bitwie i Szekspirowskiej „kompanii braci”, która stanęła do walki w dniu 25 października 1415 roku. Będąc epicką opowieścią o odkupieniu win, Azincourt podąża śladami prostego człowieka z ludu, króla i całej wystawionej przez naród angielski armii podczas zuchwałej wyprawy, podczas której mają oni poddać próbie Bożą wolę i upomnieć się o to, co w świetle prawa im się należy. Od pierwszych porażek i niepowodzeń podczas oblężenia Harfleur, po przerażające sceny rozgrywające się na polu bitwy pod Azincourt, ta porywająca opowieść o

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Manuela Gretkowska - Kosmitka

Punkt widzenia, jakiego jeszcze nie było w polskiej literaturze. Opowieść odkrywająca nieznane światy polityki, duchowości i rodzinnej codzienności. Paradoksy, komiczne sytuacje, łączenie wysokiej kultury z bieżączką. Wygląda na to, że nasza rzeczywistość wyrzuca w kosmos.

Manuela Gretkowska - debiutowała w 1991 r. powieścią My zdies' emigranty. Wydała 20 książek przełożonych na kilkanaście języków, m.in.: Tarot paryski, Kabaret metafizyczny, Namiętnik, Polka, Europejka, Kobieta i mężczyźni, Obywatelka, Miłość po polsku, i Trans, Agent, Miłość klasy średniej (razem z Piotrem Pietuchą).


Vanessa Diffenbaugh - Nie prosiliśmy o skrzydła

Nowa powieść autorki bestsellera Sekretny język kwiatów.

Oto nowa i długo oczekiwana powieść autorki bestsellera Sekretny język kwiatów o miłości, trudnych wyborach i nadziei wbrew wszelkim przeciwnościom losu.

Letty Espinosa od czternastu lat pracuje w trzech restauracjach w San Francisco, żeby jakoś związać koniec z końcem. Jej dzieci – piętnastoletniego Aleksa i sześcioletnią Lunę – wychowuje babcia w małym mieszkanku na zapomnianych bagnach nad zatoką. Ale teraz rodzice Letty postanowili wrócić do Meksyku, a ona musi po raz pierwszy w życiu stać się matką.

To nowe zadanie jest dla niej wyzwaniem, zwłaszcza że Luna rozpaczliwie tęskni za dziadkami, a Alex, który zakochał się w koleżance z klasy, nie chce dać szansy swojej matce. Letty wpada na pomysł, jak uciec z niebezpiecznej okolicy, gdzie mieszkają, i naprawić niesprawiedliwość, która złamała im życie. Jeden nieostrożny ruch może doprowadzić do utraty wszystkiego, na co pracowała, i zniweczyć nadzieje na przyszłość.

Nowość wydawnictwa Świat Książki

Boris Akunin - Planeta Woda. Cykl z Erastem Fandorinem

Pamięci wieku XIX, kiedy to literatura była wielka, wiara w postęp - bezgraniczna, a zbrodnie popełniano i wykrywano ze smakiem tudzież elegancją.

Kim jest naprawdę genialny naukowiec, profesor Krank? Czy zbiegły więzień okaże się mordercą przeoryszy? Co planują w Krakowie Lenin i Stalin?

Książki Borisa Akunina przetłumaczono na 35 języków i wydano w nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy

Podążając tropem mordercy zwanego „Liliowym Maniakiem”, Erast Pietrowicz trafia na wyspę Saint Constantin. Odkrywa podwodne miasto i organizację kierowaną przez szalonego potomka Napoleona, który zamierza przejąć panowanie nad światem.

Erast Pietrowicz udaje się do zawołżskiej guberni, żeby odszukać zabójcę przeoryszy miejscowego monasteru. Śledztwo ma dla Fandorina wyjątkowe znaczenie, ponieważ ofiara to jego dawna ukochana.

Podróżujący z Częstochowy do Warszawy Erast Pietrowicz zostaje poproszony o pomoc w wytropieniu sprawcy napadu na wagon pocztowy. W pogoni za złodziejem i mordercą zwanym Cukiereczkiem detektyw dociera aż do Krakowa.

Boris Akunin
(Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili), ur. w 1956 r. w Gruzji, od 1958 r. mieszka w Moskwie. Japonista, tłumacz, autor znanych serii powieści Przygody Erasta Fandorina, Przygody siostry Pelagii, Przygody magistra, Gatunki. W 2000 roku był nominowany do nagrody Bookera i otrzymał tytuł Rosyjskiego Pisarza Roku. Azazel i Gambit turecki zostały przeniesione na ekran.

Drabble

Artur Grzelak przedstawia nam dziś Upadek. I naprawdę nie jest to komentarz polityczny.

Nowości wydawnictwa Insignis

Paweł Majka - Człowiek obiecany

Paweł Majka, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, powraca do Uniwersum Metra 2033, by swoją nieokiełznaną wyobraźnią uchylić kolejne zasłony skrywające Kraków A.D. 2033!

Horda jednomyślnych pod wodzą Króla dokończyła dzieła Pożogi. Zabrała ze sobą i poprowadziła ku zagładzie większość z tych, którym udało się przetrwać pierwszy kataklizm. Nowa Huta opustoszała – upadła Federacja i Muzeum. Kombinat poniósł ogromne straty, a ze wschodu, z radioaktywnej pustyni, ciągną nowe przerażające formy życia. Jedyną nadzieją jest nienarodzone dziecko Króla i Ewy – za wszelką cenę należy je sprowadzić do Kombinatu. Chętnych, by posiąść dziecko, jest jednak wielu, a najpotężniejsza z nich wydaje się istota żyjąca pod Wawelem.


Matthew J. Kirby - Assassin’s Creed: Ostatni potomkowie


Pierwsza część trylogii Assassin’s Creed: Last Descendants – Ostatni potomkowie

Odkąd ojciec Owena zmarł w więzieniu, oskarżony o przestępstwo, którego nie popełnił, życie chłopca nie układa się jak trzeba. Owen zyskuje szansę przywrócenia ojcu dobrego imienia dzięki nauczycielowi informatykowi, który udostępnia mu Animusa – urządzenie pozwalające przenieść się do wspomnień genetycznych zapisanych we własnym DNA. Podczas symulacji Owen odkrywa istnienie Trójzębu Edenu – starożytnego artefaktu, znanego tylko z legend. Odtąd asasyni i templariusze nie cofną się przed niczym, by zdobyć ten bezcenny przedmiot. Żeby wyjść z tego cało, chłopiec musi znaleźć go jako pierwszy.

Nowości wydawnictwa Czarne

Paweł Smoleński - Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew

To szarkijja pokonała wojska Napoleona, kiedy chciały zawładnąć Bliskim Wschodem. Gdy wieje ten pustynny wiatr, gorący piasek gryzie w oczy i daje się we znaki tak samo jak krzywda, która spotyka Beduinów zepchniętych na najniższy szczebel drabiny społecznej Izraela. Rząd niezmiennie kwestionuje ich prawo do ziemi, przyznane jeszcze przez władze osmańskie i potwierdzone przez mandat brytyjski. Izraelski plan zagospodarowania pustyni Negew zakłada przymusowe wysiedlenia Beduinów, wyburzanie postawionych bez specjalnej zgody domów, osiedli i całych wiosek.

Choć teoretycznie są pełnoprawnymi obywatelami i od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku spierają się przed sądami z władzami Izraela, ich sytuacja niewiele się zmienia. Brak im doświadczonych przywódców, a jednak mówią o nieuznawanych wsiach, używając ich historycznych nazw, zawiązują komitety, tworzą zorganizowane siły nacisku. Nie chcą być potulni, nie zgadzają się na kompromisowość dziadków i rodziców. Marzą o gwałtownym rewolucyjnym wichrze, który zmusi Izrael do uznania praw swoich obywateli z pustyni.

Wieje szarkijja to kolejna po żydowskiej Izrael już nie frunie  i palestyńskiej  Oczy zasypane piaskiem reporterska odsłona izraelskiego dramatu.


Zofia Stryjeńska - Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia

W opracowaniu Angeliki Kuźniak i Magdaleny Budzińskiej
Z przedmową Angeliki Kuźniak

Nowości wydawnictwa SQN

Jakub Ćwiek - Przez stany POPświadomości

Wyrusz z nami w niezwykłą podróż…

Kuba Ćwiek, pisarz, publicysta, scenarzysta teatralny i filmowy, a nade wszystko ogromny miłośnik popkultury, postanowił odbyć nietypową podróż do najsłynniejszych miejsc znanych z ekranu.

Wraz ze swoim tatą i grupą przyjaciół – między innymi dziennikarzem kulturalnym Bartkiem Czartoryskim, reżyserem Patrykiem Jurkiem, blogerem Radkiem Teklakiem i fotografką Agatą „kreską_” Krajewską – przejechał kamperem przez Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

Zainspirowani dokumentalnym serialem HBO Sonic Highways ruszyli za ocean, by szukać inspiracji i opowieści między innymi w niedostępnym dla fanów biurze Stephena Kinga, na bagnach Luizjany, gdzie powstawały seriale Detektyw i Czysta krew, w kultowym studiu filmowym Troma, na schodach Rocky’ego w Filadelfii czy w Senoi pod Atlantą, gdzie od kilku lat kręcony jest serial The Walking Dead.

Przez Stany POPświadomości to z jednej strony pełen zabawnych anegdot, udokumentowany fotograficznie zapis trzytygodniowej podróży opowiedziany na cztery głosy, a z drugiej – pełna wspomnień i ciekawostek opowieść o popkulturze i o tym, jaki ma na nas wpływ, czy tego chcemy, czy nie. To wreszcie historia o opowieściach kryjących się za kulisami. O ludziach przypadkiem żyjących w cieniu filmowych dekoracji i celuloidowych duchów. To opowieść o Ameryce, którą… wydaje wam się, że znacie.


Łukasz Walewski, Marcin Pośpiech - Ambasadorowie. Czego nie powie Ci królowa

Tajemnice profesji marzeń!

Nowości wydawnictwa Egmont

Nowe przygody Thorgala, powrót Gaimana do Sandmana po prawie 20 latach przerwy, superbohaterowie i frankofoński Dziki Zachód – oto w największym skrócie listopadowe premiery Klubu Świata Komiksu.
Większość nowych albumów trafi do księgarń 9 listopada.

Wśród premier znalazł się m.in. 35 tom przygód Thorgala, jest też sześć albumów Lucky Luke’a w dużym formacie oraz sześć zeszytów nowej serii Sandmana w jednym albumie z ponad 40 stronami dodatków.

Oto pierwsze premiery listopada 2016:

   Thorgal, Szkarłatny ogień, tom 35 (miękka i twarda oprawa)
   Sandman II edycja, Uwertura     
   Lucky Luke, Dyliżans
   Lucky Luke, Żółtodziób
   Lucky Luke, Łowca nagród
   Lucky Luke, Skarb Daltonów
   Lucky Luke, Jednoręki bandyta

Nowość wydawnictwa Erica

Tadeusz Oszubski - Tajemnicze Artefakty

Archeolodzy, historycy, antropolodzy badają artefakty, czyli zabytki będące wytworami rąk człowieka. O jednych można wiele powiedzieć, inne skrywają frapujące tajemnice. Są też znaleziska zdecydowanie nie pasujące do ustalonego przez naukę obrazu dziejów. Wydają się albo znacznie wyprzedzać epokę, w której je wykonano, albo też cel ich powstania jest zagadką. Bywa, że łączy je coś z pradawnymi mitami i legendami. Stanowią intelektualne wyzwanie – prowokują tak uczonych, jak miłośników tajemnic świata do formułowania zaskakujących hipotez.
Tadeusz Oszubski opisuje niezwykłe odkrycia archeologiczne i antropologiczne ostatnich lat. Przedstawia związane z nimi teorie naukowe, często sprzeczne, lecz z dziennikarskim obiektywizmem nie opowiada się po żadnej ze stron. Stawia jednak pytania, na które odpowiedzi mogą mieć kluczowe znaczenie dla zrozumienia historii ludzkości.

Tadeusz Oszubski
urodził się 13 stycznia 1958 roku w Bydgoszczy. W 1984 roku zadebiutował zbiorem poezji Zostawiliśmy skrzydła w szatni. Opublikował wiele opowiadań w prasie literackiej i antologiach. Jest autorem kilku książek, między innymi powieści dark fantasy Sfora (nominacja do Nagrody im. Janusza A. Zajdla), opowieści grozy Drapieżnik (nagrodzonej w II Ogólnopolskim Konkursie na Polską Powieść Współczesną) czy osadzonego w realiach współczesnej Bydgoszczy kryminału Miłość.
Część twórczości Tadeusza Oszubskiego stanowią artykuły publikowane m. in. w miesięcznikach „Czwarty Wymiar” i „Nieznany Świat” oraz książki popularyzujące wiedzę na temat zagadek przeszłości. Taki charakter mają zbiory artykułów i reportaży Tajemnicze istoty, Tajemnice Świata oraz Niewyjaśnione zjawiska w Polsce (nominacja do nagrody dziennikarskiej Grand Press 2003) oraz najnowsza pozycja – Tajemnicze artefakty.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Michał Gołkowski - Stalowe Szczury. Koeningsberg (18 listopada 2016)

(Preludium )
Pod szyldem Stalowe Szczury narodziła się opowieść, która jest preludium do wydarzeń pierwszego tomu serii. Wprowadza czytelnika w uniwersum poźniejszych wydarzeń. Musicie przeczytać tę pozycję aby zrozumieć prawa stworzonego przez Michała Gołowskiego świata.
Königsberg – miasto tajemnic, intryg i romansów.

Lato 1917 roku – Teodor Grossmann, odznaczony Krzyżem Żelaznym bohater walk na froncie zachodnim, przybywa na zasłużony urlop do spokojnego Königsberga... Tak przynajmniej wygląda to w oficjalnych dokumentach, bo mężczyzna naprawdę nazywa się Fiodor Grigoriewicz Wielikow i jest doskonale zakonspirowanym rosyjskim szpiegiem.
Jego zadaniem jest odnalezienie Wunderwaffe, zagadkowej i rewolucyjnej broni, wspomnianej w ostatnim meldunku od zamordowanego agenta. Przed nim leży Königsberg – nieznane i uwodzicielskie miasto, oplecione siecią intryg, okutane mgłą niedopowiedzeń i zawieszone w kruchej równowadze wzajemnych układów.

Podwójny zegarek znaleziony w mieszkaniu denata nieubłaganie cyka, odmierzając uciekający czas.

Odkryj fascynujący świat wystawnych balów i ekskluzywnych przyjęć, na których jedno słowo potrafi wynieść człowieka na piedestał albo strącić w otchłań towarzyskiego niebytu. Odetchnij atmosferą Königsberga, wciąż radosnego i sytego w tym ostatnim, pięknym i ciepłym lecie przed jesienią złotego wieku, zanim nadejdzie długa zima majaczącej na horyzoncie Rewolucji Bolszewickiej. Pozwól, aby oczarowała Cię magia miasta, po którym dziś zostało tylko wspomnienie.

Pociąg już zbliża się do stacji. Witamy w Königsbergu.

Nowość w Rymowisku

Gdybyś wybrać raczył Alicji Wlazło to nasza szczypta poezji na dziś.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Arnold Lobel - Wielbłądzica baletnica i inne bajki

Dlaczego cierpliwość popłaca? Czy wielbłądzicy uda się zostać światowej sławy baletnicą? Ile powinien zjeść hipopotam?

Odpowiedzi na te oraz masę innych pytań znajdziecie w zbiorze Wielbłądzica baletnica i inne bajki niekwestionowanego mistrza literatury dziecięcej – Arnolda Lobela. Ciepłe, mądre i często zaskakujące historie uczą tolerancji i pokory, opowiadają o miłości, przyjaźni i trudnej drodze do sukcesu. A to wszystko w genialnym tłumaczeniu Wojciecha Manna!

Chcecie dowiedzieć się, dlaczego niedźwiedź wyruszył do miasta z patelnią na głowie, w prześcieradle i w papierowych torbach zamiast butów? Przy okazji poznacie też zakochanego strusia, głodnego kota-wędkarza, ogromnego lwa, maleńkiego żuczka oraz wielu innych, niezwykle barwnych bohaterów. Każda historia okraszona jest błyskotliwym morałem i doprawiona szczyptą humoru.

Duet Lobel & Mann, znany z serii o Żabku i Ropuchu, powraca!


Karl Ove Knausgård - Zima


Do narodzin czwartego dziecka Karla Ovego pozostaje coraz mniej czasu. Minęła jesień, a wraz z nadejściem zimy autor – który jak nikt inny na świecie potrafi pisać o rzeczach najprostszych i najważniejszych zarazem – ponownie spogląda na otaczający go świat, by kontynuować swoją opowieść dla nienarodzonej jeszcze córki.

„Dziwne, że istniejesz, a mimo to nie wiesz, jak wy­gląda świat. Dziwne, że istnieje pierwszy raz, kiedy widzimy niebo, pierwszy raz, kiedy widzimy słońce, pierwszy raz, kiedy czujemy powietrze na skórze. Dziwne, że istnieje pierwszy raz, kiedy widzimy twarz, drzewo, lampę, piżamę, but. W moim życiu to się już prawie nigdy nie zdarza. Ale wkrótce się zdarzy. Za kilka miesięcy po raz pierwszy zobaczę Ciebie”.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Andrzej Andrusiewicz - Złoty sen. Rosja XIX - XX wieku. Sprawy i ludzie

Potęga i szaleństwo. Portret imperium rosyjskiego i sowieckiego

W XIX i XX wieku Rosja, silniejsza niż kiedykolwiek, przeżyła największe ze swoich dziejowych burz. Wstrząsające nią rewolucje, zamachy oraz wojny odmieniły historię ludzkości. W ponad dwudziestu barwnych odsłonach – ilustrujących przełomowe, niejasne i ciekawe epizody oraz szczególnie ważne i fascynujące postaci – historię tę opowiada profesor Andrzej Andrusiewicz, niezrównany popularyzator i wybitny znawca przeszłości Rosji.

Rosyjska kolonizacja Ameryki. Zagadka śmierci „żelaznego cesarza” Mikołaja I. Historia budowy i niszczenia największego soboru świata. Prawda o Czarnej Sotni i o buncie pancernika „Potiomkin”. Testament Lenina, żarty Stalina. Niedoszła zagłada Moskwy podczas II wojny światowej i moskiewska bitwa o władzę 1993 roku. Gogol, Rasputin, Bakunin, Helfman, Machno i inni – owładnięci misją intelektualiści, mistycy, zbrodniarze, awanturnicy.

Wartość Złotego snu leży nie tylko w wytrawnym pisarstwie, atrakcyjnym przedmiocie lektury i naukowej rzetelności, ale także w nowych odkryciach archiwalnych i niepublikowanych w Polsce dziełach, które przysłużyły się treści książki.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Martin Sodomka - Jak zbudować samochód? Techniczna historyjka

Razem można wiele! Nawet zbudować samochód! Zaproś dorosłych do wspólnej lektury!

Wspólna praca przyjaciół gwarantuje sukces... nawet przy budowie samochodu!
Szczur Arnie, którego poznaliśmy, gdy wraz z przyjaciółmi budował motocykl (pierwsza książka z serii „Techniczna historyjka” – „Jak zbudować motocykl?”), tym razem również podejmuje nie lada wyzwanie: zbudowanie z kumplami prawdziwego auta! Dzięki swojej wyjątkowej pomysłowości i umiejętności współpracy przyjaciele osiągają sukces. A mały czytelnik, kończąc czytać tę opowieść, wie nie tylko, jak działa, ale również jak skonstruowany jest samochód.

W książkach z serii „Techniczna historyjka” poznajemy niezwykłe historie związane z budowaniem motocykla (w cz. 1) czy samochodu (w cz. 2), a także szczegóły techniczne dotyczące np. silnika, skrzyni biegów, amortyzatorów, hamulców, sprzęgła, gaźnika, oświetlenia, zapłonu. W dodatku wszystko to można zobaczyć na wielu świetnych rysunkach Martina Sodomki i prawdziwych technicznych schematach, które towarzyszą kolorowym ilustracjom pokazującym przygody sprytnych przyjaciół – przedsiębiorczych szczurków, żaby i wróbla, ale też bandy, która próbuje wykraść ich projekt.

Książka przeznaczona jest do samodzielnego czytania dla dzieci od lat 7, ale wspólną lekturę z tatą, dziadkiem, starszym bratem, wujkiem czy zainteresowaną techniką mamą czy ciocią można zacząć nawet rok czy dwa wcześniej. I wielokrotnie powracać do lektury wraz ze zdobywaniem nowej wiedzy o konstrukcji samochodu czy motocykla.
Książki z tej serii mogą bowiem towarzyszyć młodemu czytelnikowi przez lata, również wtedy, gdy na poważnie zainteresuje się konstrukcją motocykla czy samochodu, gdyż – będąc bajką – sprawy techniczne pokazuje niezwykle rzetelnie, a zarazem przystępnie i interesująco.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Ursula K. Le Guin - Rybak znad Morza Wewnętrznego

Po raz pierwszy w jednym tomie!

"Rybak znad Morza Wewnętrznego" to trzeci – po "Ziemiomorzu" i "Sześciu światach Hain" – tom dzieł Ursuli K. Le Guin. W jego skład wchodzą cztery zbiory opowiadań: "Wszystkie strony świata", "Rybak znad Morza Wewnętrznego", "Cztery drogi ku przebaczeniu", "Urodziny Świata", oraz powieść "Opowiadanie Świata". Zbiór "Rybak znad Morza Wewnętrznego" ukazuje się w Polsce po raz pierwszy! Autorka ponownie odwiedza stworzony przez siebie wszechświat Ekumeny oraz Ziemiomorze, ale nie tylko. Tematyka zawartych w nim opowiadań zaskakuje różnorodnością i siłą wyrazu, świadczącymi zarówno o mistrzostwie wybitnej pisarki, znajdującej się u szczytu możliwości twórczych, jak i o humanizmie dojrzałej artystki, która stawia czoło światu, nie utraciwszy nic ze swojego daru zachwycania się i zdumiewania nim.

Ursula K. Le Guin
urodziła się 21 października 1929 r. w Berkeley. Jej książki stały się klasyką nie tylko fantastyki. To już kanon literatury pięknej – analizowany, poddawany badaniom literackim, antropologicznym i psychoanalitycznym. Pisze dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Jest autorką scenariuszy filmowych i esejów oraz tekstów piosenek. Została uhonorowana wszelkimi możliwymi nagrodami przyznawanymi twórcom science fiction i fantasy, z Nebulą, Hugo i World Fantasy Award na czele. Amerykańska Biblioteka Kongresu określiła ją mianem Żyjącej Legendy wśród pisarzy. Od 1958 roku mieszka w Portlandzie w stanie Oregon.

Nowość wydawnictwa Drageus

Nick Webb - Stara Flota: Konstytucja

Kapitan Timothy Granger pół życia służył na „Konstytucji”. Okręt był stary, pochodził jeszcze z czasów, gdy Ziemię zaatakowali obcy z kosmosu. Ludzkość odparła wroga i przygotowała się na kolejną inwazję, jednak od tamtej pory minęło wiele lat. Kapitan Granger i jego załoga nie zaznali już ognia walki i nie wierzyli, że obcy powrócą. Przestarzała „Konstytucja” stanowiła tylko relikt przeszłości i ślepy zaułek w karierze, na jej pokładzie gromadziły się wyrzutki floty. Admiralicja postanowiła wreszcie przekształcić stary okręt w muzeum. Nie takiego końca służby pragnął kapitan Granger. Obcy jednak powrócili, a nowoczesne okręty nie zdołały ich powstrzymać. Przestarzała i rozbrojona „Konstytucja” musiała ruszyć do walki. Była ostatnią nadzieją na ocalenie Ziemi…

Nick Webb jest pisarzem science fiction z Seattle. Ma doktorat z fizyki teoretycznej, uwielbia „Star Treka” i „Gwiezdne wojny”. Lubi space opery, w których rzetelnie przedstawiona nauka łączy się z szybką akcją i wyrazistymi postaciami. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Kiedy nie poświęca się pisaniu, wędruje po Górach Kaskadowych, wybrzeżu Florydy czy polach Tennessee.

Drabble

W środku nocy wypada u nas rano. Za zmianę czasu odpowiada Jacek Wilkos.

Saga. Tom piąty – Brian K. Vaughan, Fiona Staples

Czas zadyszki

Maciej Rybicki

Gdyby ktoś się mnie spytał o najlepszą serię komiksową obecną na polskim rynku, pozornie miałbym trudny orzech do zgryzienia – przede wszystkim ze względu na liczbę ukazujących się albumów. Kluczowe jest tu jednak słowo „pozornie”. Bez większego namysłu w pierwszej kolejności wymieniłbym bowiem „Sagę” Briana K. Vaughana i Fiony Staples. Pomijając bliską mi od kilkunastu miesięcy tematykę rodzicielską (podjętą zresztą w absolutnie kapitalny sposób), jest to po prostu świetnie pomyślany, napisany i narysowany komiks – seria, która z tomu na tom trzyma zaskakująco wysoki poziom. W momencie, gdy już się spodziewałem pewnego obniżenia lotów i wyczerpania się stosowanych przez Vaughana schematów, zbiorczy czwarty tom okazał się być niesłychanie wręcz ożywczy (wprowadzając nowe wątki, czy fundując kilka mocnych fabularnych twistów). Kiedyś jednak zmęczenie materiału musiało nastąpić.

Piąty tom tej szalonej space opery to przede wszystkim kontynuacja i rozwinięcie historii przedstawionych w tomach poprzednich – równoległe prowadzenie wątków rozdzielonych Alany i Marko, do tego poszukiwań prowadzonych przez Gwendolyn. Nowym elementem jest wprowadzenie na arenę wydarzeń Czwartej Komórki (czyli rewolucjonistów/terrorystów próbujących zakończyć wojnę między Brzegiem a Wieńcem). Vaughan znalazł się w momencie, gdy raczej musi domykać istniejące już wątki, niż wprowadzać nowe – przykładem jest recenzowane wydanie zbiorcze. Mimo kilku zwrotów akcji fabuła zdaje się być prowadzona w bardzo konkretnym celu. Ponadto dostajemy kilka standardowych retrospektyw, nieco filozofowania, kilka obowiązkowych efektownych/obrazoburczych scen i standardowo niezłe dialogi. Wszystko to, choć znakomite, gdy porównane z resztą serii wypada jednak… blado. Nie, że nie bawi, bo bawi całkiem nieźle, ale czytelnikowi wiadomo, że ci autorzy potrafią znacznie więcej.

Brian K. Vaughan oraz Fiona Staples w Subiektywnie

Gdyby ktoś się mnie spytał o najlepszą serię komiksową obecną na polskim rynku, pozornie miałbym trudny orzech do zgryzienia – przede wszystkim ze względu na liczbę ukazujących się albumów. Kluczowe jest tu jednak słowo „pozornie”. Bez większego namysłu w pierwszej kolejności wymieniłbym bowiem „Sagę” Briana K. Vaughana i Fiony Staples. Pomijając bliską mi od kilkunastu miesięcy tematykę rodzicielską (podjętą zresztą w absolutnie kapitalny sposób), jest to po prostu świetnie pomyślany, napisany i narysowany komiks – seria, która z tomu na tom trzyma zaskakująco wysoki poziom. W momencie, gdy już się spodziewałem pewnego obniżenia lotów i wyczerpania się stosowanych przez Vaughana schematów, zbiorczy czwarty tom okazał się być niesłychanie wręcz ożywczy (wprowadzając nowe wątki, czy fundując kilka mocnych fabularnych twistów). Kiedyś jednak zmęczenie materiału musiało nastąpić.

Innymi słowy, Maciej przedstawia swoje wrażenia z lektury piątego tomu "Sagi".

W Samo Południe. Odsłona CCLXIX - ogłoszenie wyników

Czemu by wyników nie ogłosić w niedzielę? Niedzielnie zatem ogłaszamy, iż do wygrania były trzy egzemplarze Księcia głupców autorstwa Marka Lawrence'a. Fundatorowi należą się podziękowania: to, oczywiście, wydawnictwo Papierowy Księżyc.

Odpowiedzi, których oczekiwaliśmy:

1. Książę cierni, Król cierni, Cesarz cierni.
2  27 - 30 paździenika 2016 czyli cztery dni.
3. n.p. Wydawnictwo Literackie, Rebis, Zysk i S-ka, Prószyński i S-ka oraz mnóstwo innych.

Nagrody otrzymują:
Magdalena Jażdżyk
Bogdan Zapust
Grażyna Zając


Gratulujemy. Adresy prosimy przesłać na nasz mail odpowiedz@szortal.com

Szortal Na Wynos - październik/listopad 2016

I znów dwumiesięczny Szortal Na Wynos. Czyżby weszło nam to w krew? Dłuższe oczekiwanie rekompensowane jest przez podwójną ilość tekstów. Okładka z grafiką autorstwa Aleksandry Kościukiewicz, bajecznie kolorową, na wyparcie ze świadomości jesienio-zimy zza okna. Jest również relacja Magdy Golec z tegorocznego łódzkiego Kapitularza. Co jeszcze jest a czego nie ma? Tego się dowiecie po pobraniu pliku.
Dlaczego pliku, a nie plików? Ponieważ mobilne wersje Szortalu Na Wynos udostępnimy jutro, czyli w poniedziałek 14 listopada. Dzisiaj otrzymujecie samotny, ale za to wypasiony, liczący sobie 147 stron PDF.

Longar

Długi weekend co prawda już za nami, ale spróbujemy podtrzymać to wrażenie longarem. Serce w naczyniu umieścił Adrian Mechocki.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Bohdan Dyakowski - Nasz las i jego mieszkańcy

Trudno uwierzyć, że pierwsze wydanie tej unikatowej książki ukazało się w końcu XIX wieku. Potem było siedem kolejnych, z których sześć ukazało się przed drugą wojną światową. Wszystkie cieszyły się gigantycznym powodzeniem wśród czytelników. Autor książki – przyrodnik, pedagog, literat, propagator idei ochrony przyrody, współzałożyciel Ligi Ochrony Przyrody – pisze bowiem o lesie w sposób, w jaki nie pisał nikt przed nim ani po nim. Las widziany jego oczami to autentyczna kraina cudów. Każdy będący jego częścią żywy organizm to osobna historia do opowiedzenia, poczynając od wilków czy niedźwiedzi, poprzez strzyżyka i mysikrólika, na najmniejszych owadach i roślinach kończąc. W „Naszym lesie” żyją – przytulają się, uciekają przed niszczycielami, cieszą się i skarżą się sobie (i autorowi) – nie tylko zwierzęta. Również rośliny, które rozmawiają między sobą. Z każdego zdania, oprócz niebywałej wręcz wiedzy, przebija również wielka miłość do lasu. Lęk przed jego zniszczeniem i wskazówki, co czynić, by go ocalić i zachować. Poznajmy jego tajemnice.


Hugh Lofting - Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Informacja wydawnictwa Egmont

Jarosław Kaczmarek - Spektakl na podstawie książki Gole wszech czasów (19 listopada 2016)

Kiedy pada gol w wielkim meczu, gesty radości zwycięzców i rozpaczy pokonanych na zawsze zapisują się w futbolowym czasie, który natychmiast staje się opowieścią. Przeczytajcie historię o niesamowitych golach
i legendarnych bohaterach. O golu Wielkiej Ciszy, o indiańskim dryblingu, o cudownych butach i śnie o Złotej Nike! Przeżyjmy razem jeszcze raz nieśmiertelne zagrania Garrinchy i Pelégo, Maradony i Messiego, Wilimowskiego i Lewandowskiego.

Stworzył skrzące emocjami kompendium wiedzy o najsłynniejszych bohaterach piłki nożnej, ich niesamowitych zagrywkach na boisku i cudownych bramkach, o których latami wspominają, nie tylko fani. Zapraszamy do zapoznania się z książką Gole wszech czasów.

Gole wszech czasów to lektura dla wszystkich, którzy wierzą, że opowieści futbolowe mogą mieć moc najpiękniejszych baśni – bawić i poruszać wyobraźnię, ale także dotykać spraw ważnych dla nas wszystkich. W książce oprócz emocjonujących historii znalazły się infografiki ilustrujące akcje na boisku, a na kolorowych zdjęciach można zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniał się świat piłki nożnej.


Autor przygotował również Gole wszech czasów w wersji autorskiego spektaklu. Jego futbolowe historie będzie można zobaczyć w ramach
11 Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania, który rusza już 16 listopada w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Festiwal przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Spektakl na podstawie książki Gole wszech czasów odbędzie się w sobotę, 19 listopada o godz. 17.00 w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1. Szczegółowy program festiwalu i informacje o biletach można znaleźć na stronie: https://festiwalopowiadania.org/
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/281336945593968/

O autorze:

Informacja wydawnictwa Rebis

Jerzy Rostkowski - spotkanie autorskie (14 listopada 2016)

Czym była tajna organizacja Muszkieterów?
Jerzy Rostkowski, autor książki MUSZKIETEROWIE. ZAPOMNIJ ALBO ZGIŃ, opowie o działalności tej grupy na terenach polskich pod okupacją niemiecką.

Dom Wydawniczy REBIS oraz Klub Ronina zapraszają na spotkanie z Jerzym Rostkowskim

14 listopada (poniedziałek), godzina 20.00

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Foksal 3/5, Warszawa

Prowadzenie Tomasz Zapert

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Janet Evanovich - Stephanie Plum. Płomienna Siedemnastka (25 listopada 2016)

Ironiczna łowczymi nagród podbija serca polskich kobiet.
Nieprawdopodobne przygody rodem z amerykańskich kreskówek zalewają cały świat, wzbudzając salwy niepohamowanego śmiechu.
Daj się skusić na najbardziej naturalny masaż mięśni brzucha!
Nie ma dymu bez ognia, a nikt nie wie tego lepiej niż łowczyni nagród z New Jersey Stephanie Plum.
Na pustej parceli budowlanej Vincenta Pluma porzucane są martwe ciała. Nikt nie wie, kim jest zabójca i jaki jest klucz wyboru ofiar. Oczywiste jest natomiast, że nazwisko Stephanie jest na liście zabójcy i to, że mało jest czasu na jego znalezienie.
Na dodatek w Trenton pojawia się była gwiazda piłki nożnej z czasów licealnych Stephanie. Czy jej rozterki sercowe mają szansę się zakończyć? Cała rodzina bowiem dąży do tego, aby trzydziestolatka w końcu się ustatkowała.
Gdy na dodatek babcia Joe Morellego spojrzy na Stephanie "urocznym okiem", będzie to znak, że nadszedł czas, aby uciec z miasta.
Morderca czający się za rogiem, garść gorących mężczyzn, a także zlecenie schwytania tańczącego niedźwiedzia i emerytowanego wampira - wygląda na to, że życie Stephanie pójdzie z dymem.

Urodzona w South River, amerykańska pisarka powieści kryminalno-sensacyjnych. Sławę przyniósł jej wielotomowy cykl o łowczyni nagród, Stephanie Plum - obecnie jedna z najpopularniejszych serii książkowych świata.
W latach dzieciństwa z pełnym przekonaniem wierzyła, że pisana jest jej kariera artysty. W sąsiedztwie rodzinnego domu Janet wciąż ze zgrozą wspomina się długie godziny poświęcone nauce śpiewu. Po ukończeniu South High River School, spędziła cztery lata w Douglass College próbując przełożyć rodzące się w głowie wizje na zagruntowane płótno. Wyniki w najlepszym przypadku były frustrujące. W dodatku odkryła, że jest uczulona na pigment.

W Samo Południe. Odsłona CCLXXI

Oto czas na kolejną edycję konkursu W Samo Południe!  Dzisiaj nagrodami są 2 egzamplarze "Bez znieczulenia" autorstwa Juliusza Wojciechowicza. Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwo Gmork.

Regulamin konkursu bez zmian

Pytania konkursowe:
1. Wydawnicze: Kiedy odbyła się premiera książki "Bez znieczulenia?" (data)
2. Szortalowe: Podaj min. 3 utwory, które pojawiły się w najnowszym wydaniu Szortalu na Wynos (nr 45) w dziale Stusłówka.
3. Historyczne: Jak nazywają się główni bohaterowi książki "Zakażenie" (Scott Sigler)

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Henry James - Echo

Po raz pierwszy w Polsce!

Trzyosobowa amerykańska rodzina, pan Dosson z dwiema córkami, Delią i Francie, przyjeżdża do Paryża zakosztować wielkiego świata. Podczas rejsu poznają George’a Flacka, młodego korespondenta amerykańskiej gazety, który na wylot zna to miasto i oferuje się zostać ich przewodnikiem, nie kryjąc przy tym zauroczenia jedną z córek. Któregoś dnia los stawia na ich drodze Gastona Proberta, który zakochuje się z wzajemnością w wybrance dziennikarza i prosi ją o rękę. Ale pan Flack ma swoje plany i próbuje pokrzyżować im szyki…

„Echo”, niewydana dotąd w Polsce nowela Henry’ego Jamesa, po raz pierwszy ukazała się w odcinkach w „Macmillan’s Magazine” w 1888 roku. To pełna uroku komedia sytuacyjna, kąśliwa satyra na snobizm europejskich wyższych sfer, przedstawiony na tle naiwnej, bezpretensjonalnej postawy głównej bohaterki, która nieświadomie pakuje się w kłopoty, skuszona wizją zaistnienia w wielkim świecie.

Henry James (1843–1916) – wybitny amerykański pisarz, krytyk i teoretyk literatury, reprezentant realizmu psychologicznego. W swoich znakomitych powieściach zgłębiał mentalność Amerykanów, zderzając ją z kulturą europejską.


Scott Stambach - Niewidzialne życie Iwana Isajenki

Bohaterem debiutanckiej powieści Scotta Stambacha jest Iwan Isajenko, zdeformowany fizycznie siedemnastolatek o błyskotliwym umyśle i upodobaniu do wisielczego humoru, od urodzenia mieszkający w Szpitalu dla Ciężko Chorych Dzieci w Mazyrzu na Białorusi. Ponieważ każdy dzień w tym miejscu wygląda tak samo, dla zabicia nudy Iwan namiętnie czytuje książki i wszystko zamienia w grę, manipulując zdarzeniami oraz ludźmi.

Informacja magazynu Silmaris


Na rynku pojawił się trzeci numer Magazynu Silmaris, z wysokoenergetyczną porcją prozy, wywiadów i publicystyki. W tym wydaniu znalazły się opowiadania:

Radomir Darmiła – Dobry wojak Bury – czwarte opowiadanie z cyklu, którym autor obdarza fantastyczne magazyny
Radosław Dąbrowski – Bezruch – urzekające stylem
Agnieszka Osikowicz-Chwaja – Zamiana – fantasy zaangażowane, jednocześnie angażujące
Jakub Rewiuk – Szczęście – absolutny debiut, wielkie nadzieje i w ocenie redakcji poezja
Aleksandra Cebo – Jest zabawa, muszą być straty – Tak się bawi!, tak się bawi! [tu_wstaw_swoje_imię]!
Marcin Moń – Szept pielgrzymów – obowiązkowa porcja SF, w której “S” nie jest bynajmniej dodane z rozpędu

Oprócz tego w menu tradycyjna garść recenzji oraz silniejsza z numeru na numer publicystyka około-fantastyczna (w tym trzecia i niestety ostatnia już część historii komiksu Sandman spisana przez Tomasza Kozłowskiego). Wracają również nieśmiało historie obrazkowe.
W roli wisienek na torcie występują Miroslav Žamboch – zaprzeczający, jakoby był Supermanem (tia, jasne…) oraz Aneta Jadowska, przestrzegająca, aby nie lekceważyć Kurczaczka.

Już teraz można pobrać darmowy egzemplarz pod adresem: silmaris.pl/silmaris-3-2016/

Króciak

W przyszłości wszystko będzie inne. Pojazdy, komputery, ubrania, jedzenie... Ale jedna rzecz pozostanie bez zmian, o czym pisze Artur Grzelak w Oszczędnościach przyszłości.

Nowości wydawnictwa Czarne

Olga Szmidt - Kownacka. Ta od Plastusia

Maria Kownacka jest matką chrzestną dziecięcej wyobraźni wielu pokoleń. Któż bowiem nie czytał Plastusiowego pamiętnika czy Rogasia z Doliny Roztoki? A przecież obok tych dwóch stoją Kajtkowe przygody, Dzieci z Leszczynowej Górki, Głos przyrody i wiele innych.

Przez lata jednak pisarstwo nie było jej głównym zajęciem. Ta obdarzona ogromną wrażliwością społecznica w majątku męża swojej siostry prowadziła szkółkę dla dzieci z czworaków, czym zapracowała sobie na przezwisko „Siłaczka z Krzywdy”, pracowała w bibliotece naukowej Ministerstwa Reform Rolnych, należała do zespołu „Promyka” i tworzyła Teatr Baj.

Historia jej życia – obdarzonej bogatą wyobraźnią panienki wychowanej w dworku, potem tułającej się po rodzinie sieroty, wreszcie wojennej uchodźczyni i autorki dziecięcych bestsellerów – jak w zwierciadle odbija przemiany niespokojnego XX wieku: dwie wojny, burzliwe i pełne nadziei lata międzywojenne, upadek kultury ziemiańskiej i przejęcie władzy przez komunistów.

To opowieść o kobiecie, która nie skorzystała z wytyczonej drogi i pomimo trudności wybrała swoją ścieżkę. I gdzieś w głębi duszy do końca została małą dziewczynką, która kochała opowieści i przyrodę.


Albert Jawłowski - Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Stephen King - Przebudzenie (audiobook CD)

Ponad pół wieku temu do niedużej miejscowości w Nowej Anglii przyjeżdża nowy pastor, Charles Jacobs.  Wraz ze swoją piękną żoną odmieni miejscowy kościół. Mężczyźni i chłopcy skrycie podkochują się w pani Jacobs; kobiety i dziewczęta tym samym uczuciem darzą wielebnego Jacobsa. Jednak kiedy rodzinę pastora spotyka tragedia, a charyzmatyczny kaznodzieja wyklina Boga i szydzi z wiary, zostaje wygnany przez zszokowanych parafian.
Jamie Morton ma własne demony. Od wielu lat wiedzie tułaczy żywot rockandrollowego muzyka, uciekając od rodzinnego dramatu. Uzależniony od heroiny, pozostawiony na pastwę losu, zdesperowany ponownie spotyka Charlesa Jacobsa. Ich więź przeradza się w pakt, o jakim nawet diabłu się nie śniło, a Jamie odkrywa, że słowo „przebudzenie” ma wiele znaczeń.

Stephen King (ur. 1947) napisał ponad pięćdziesiąt książek i wszystkie zyskały status światowych bestsellerów. Znajdują się między nimi: „Miasteczko Salem”, „Misery”, „Dallas ’63” czy „Lśnienie”, którego kontynuacją jest „Doktor Sen”. Powieści Kinga doczekały się wielomilionowych nakładów, tłumaczeń na przeszło 30 języków, a na całym świecie można znaleźć ponad 300 milionów egzemplarzy książek z jego nazwiskiem na okładce. Stephen King mieszka w stanie Maine z żoną, powieściopisarką Tabithą King.

Czyta: Krzysztof Plewako-Szczerbiński
Długość nagrania: 14 godz. 20 min.
Nośnik: CD mp3

Fragment audiobooka (posłuchaj)

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Helen Fielding - Dziennik Bridget Jones. Dziecko (21 listopada 2016)

Bridget Jones, uwielbiana singielka i światowy fenomen powraca... z brzuszkiem.

Seria nieoczekiwanych, lecz typowych dla bohaterki zdarzeń doprowadza Bridget do upragnionej ciąży. Jak zwykle, nie wszystko idzie po jej myśli. Oczekiwanie na potomka stanie się dla Bridget pasmem niecodziennych wyborów żywieniowych, dziwacznych rad Pijanych Singielek i Zadufanych Mamusiek, wygłupów i amorów, radości i smutków. A całe to szaleństwo zdominuje jedno, wyjątkowo niezręczne pytanie: Kto jest ojcem?

TrailerZapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Ewa Woydyłło - Ludzie, ludzie... (24 listopada 2016)

Dlaczego bywamy kłótliwi, wścibscy i nieokrzesani? Dlaczego tak trudno znosimy przywary innych ludzi? Czy złych nawyków można się oduczyć?

Ludzie, ludzie… to „pisany gabinet terapeutyczny”, w którym każdy zostanie wysłuchany i znajdzie radę dla siebie. Tym razem sławna psycholog Ewa Woydyłło skupia się na różnych ludzkich charakterach – niektóre opisywane i analizowane sytuacje czytelnik bez trudu rozpozna jako znane z mediów, są tu też przykłady zaobserwowane przez psycholog w swoim otoczeniu.

Czytamy więc o ludziach emanujących złą energią, czyli o wampirach energetycznych, o obsesyjnie gromadzących rzeczy, o manipulantach i o kultywujących rozmaite tabu. A dalej o perfekcjonistach, krętaczach, narcyzach, opowiadaczach, malkontentach i obrażalskich.

Ta książka działa jak zwierciadło, przed którym albo się uśmiechamy, albo wstydzimy. Możemy się też rozzłościć,  zadumać, coś rozważyć i coś postanowić. Otwarta  forma i dobra energia autorki – niestrudzenie przekonują, że można się zmienić na każdym etapie życia.

Pisałam tę książkę, myśląc o kilku sprawach.
Po pierwsze: sama mam nieraz problemy z różnymi ludźmi.
Po drugie: ze mną ludzie czasem mają, mieli i na pewno będą mieć problemy.
Po trzecie: jestem  przekonana, że przyglądając się innym ludziom, porównując się z nimi – można zobaczyć, jacy sami jesteśmy.

Ewa Woydyłło

Zapowiedź wydawnictwa Papierowy Księżyc

Patrick Ness - Siedem minut po północy (2 grudnia 2016)

„Siedem minut po północy” powraca!

25 grudnia do kin trafi „Siedem minut po północy” – film z udziałem m.in. Sigourney Weaver, Felicity Jones, Liama Neesona i Lewisa MacDougalla. Z tej okazji wydawnictwo Papierowy Księżyc przygotowało wznowienie niezwykłej książki Patricka Nessa – tym razem w okładce filmowej. W księgarniach pojawi się ona 2 grudnia.

„Siedem minut po północy”, to odważna, pełna czarnego humoru, głęboko poruszająca opowieść o chłopcu, jego ciężko chorej matce i niezapowiedzianym, potwornym gościu.
Jest siedem minut po północy, gdy trzynastoletni Conor budzi się i odkrywa, że za oknem jego sypialni czai się potwór.
Jednak to nie tego potwora Conor się spodziewał – sądził, że odwiedzi go raczej ten z dręczącego go koszmaru, powtarzającego się niemal każdej nocy od dnia, kiedy matka chłopca rozpoczęła leczenie.
Potwór z jego podwórka jest inny. Sędziwy. I dziki. I chce czegoś od Conora. Czegoś niebezpiecznego i przerażającego.
Żąda prawdy.

Na podstawie ostatniego pomysłu wielokrotnie nagradzanej pisarki Siobhan Dowd – która zmarła na raka i nie mogła sama napisać tej historii – Patrick Ness stworzył mroczną, przejmującą powieść o nieszczęściu i stracie, a także o potworach: tych realnych i tych wyobrażonych.

Zapowiedzi wydawnictwa Replika

Graham Masterton - Aniołowie chaosu (22 listopada 2016)

Piękny słoneczny dzień u wybrzeży Gibraltaru.
Dla kaskadera Noaha Flynna to kolejny dzień pracy pełnej niebezpiecznych wyzwań. W trakcie kręcenia kolejnej sceny z jego udziałem, Flynn odnajduje na dnie morza dziwny medalion oraz natyka się na wrak samolotu. Medalion ma wygrawerowane dziwne znaki, będące, jak się wkrótce okazuje, starożytnym pismem klinowym, samolot natomiast jest znaleziskiem nie mniej intrygującym – na jego pokładzie bowiem w momencie katastrofy znajdował się generał Władysław Sikorski.

Wkrótce tajemnicza organizacja morduje Flynnowi żonę, a on sam ledwo uchodzi z życiem. Śledzony przez dwóch groźnych psychopatów w szarych garniturach, usiłuje dowiedzieć się, do kogo należał znaleziony w morzu medalion i jaki związek z nim ma śmierć zarówno generała Sikorskiego, jak i wielu innych polityków, którzy stracili życie w tajemniczych okolicznościach.

Aniołowie chaosu to jeden z najbardziej popularnych thrillerów Grahama Mastertona, w którym fani autora odnajdą zarówno wartką akcję, jak i doskonale skonstruowaną intrygę, a wątki związane z polską polityką zagraniczną i śmiercią generała Sikorskiego zaskoczą niejednego miłośnika teorii spiskowych!


Monika Sawicka - Za rok o tej porze
(22 listopada 2016)


Książki Moniki Sawickiej są jak spotkania z dobrą przyjaciółką, która wysłucha, pocieszy, przyniesie otuchę
i pomoże ponieść największe nawet ciężary.

Za rok o tej porze to ponowne spotkanie z Kornelią z Dobrze, że jesteś. Jeśli myśleliście, że jej problemy się skończyły, że już nic złego nie może jej spotkać, myliliście się.
Poprzeczka idzie w górę, a problemy się mnożą. Na jaw wychodzą mroczne tajemnice z głębokiej przeszłości, a bohaterów opanowuje psychoza strachu. Przeszłość staje oko w oko z teraźniejszością. To tak, jakby Pan Bóg mówił: „Sprawdzam, ile jesteś w stanie znieść i jakim człowiekiem możesz się stać”.
Ale ta historia to próba sił także dla Czytelnika − co wie o wybaczaniu i o sobie samym, jak daleko sięga Jego wyobraźnia, czy walczyłby o miłość i o siebie tak jak Kornelia?

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Piotr Zychowicz - Sowieci (22 listopada 2016)

Najbardziej antykomunistyczna książka wydana w III RP, kontynuacja bestsellerowych Żydów

Druga po bestsellerowych Żydach książka z obrazoburczego cyklu autora Obłędu ’44 i Paktu Ribbentrop–Beck. Stawia on w niej szokującą tezę: bolszewizm był gorszy od nazizmu, a Stalin gorszy od Hitlera. I na potwierdzenie tej tezy ma mocne argumenty.

Piotr Zychowicz opisuje zapomniane bestialskie zbrodnie popełnione przez Sowietów oraz wojnę wywiadowczą między II RP a ZSRS. W Sowietach znalazły się też opowieści o wielkich prowokacjach KGB i krwawych wewnętrznych czystkach. O gwałcicielach z Armii Czerwonej i kanibalach z łagrów GUŁagu. Autor rozprawia się również z mitami „wielkiej wojny ojczyźnianej”, które stanowią fundament polityki historycznej współczesnej Rosji.
Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Pisze o drugiej wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. W swoich koncepcjach nawiązuje do idei Józefa Mackiewicza, Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza oraz Adolfa Bocheńskiego. Był dziennikarzem „Rzeczpospolitej” i tygodnika „Uważam Rze” oraz zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Uważam Rze Historia”. Obecnie jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jego Pakt Ribbentrop–Beck, jak i Obłęd ’44 „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” wyróżnił nagrodą historycznej Książki Roku.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Konstanty Ildefons Gałczyński - Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki

Zbiór najpiękniejszych wierszy i piosenek zaczarowanego poety. Wiersze tego czarnoksiężnika słów pełne są wzruszenia, zdziwienia, zachwytu i melancholijnej aury. Mijają kolejne dekady, a Konstanty Ildefons Gałczyński należy do najpopularniejszych poetów polskich XX wieku, a jego poezja nie ma sobie równych.


Nancy Goldstone - Królowe rywalki. Katarzyna Medycejska i królowa Margot

„Królowe rywalki” to porywająca i autentyczna opowieść o przebiegłej, żądnej władzy Katarzynie Medycejskiej i wytwornej, namiętnej królowej Margot – matce i córce – których konflikt ukształtował historię XVI-wiecznej Europy.
Pochodząca z możnego florentyńskiego rodu Medyceuszy Katarzyna słynęła z makiawelicznej polityki i bezwzględnych ambicji. Dominowała na tronie Francji przez trzydzieści lat, podczas których królestwo było rozdzierane przez starcia polityczne i religijne. Jej najmłodsza córka Małgorzata, powszechnie podziwiana jako jedna z najpiękniejszych kobiet Europy, była upartym, wolnym duchem i jedyną przeciwniczką, której matce nie udało się zastraszyć ani ujarzmić.
Pod pretekstem pojednania Katarzyna zaaranżowała małżeństwo żarliwej katoliczki Małgorzaty i jej kuzyna Henryka z Nawarry, przywódcy stronnictwa protestantów. Zaledwie pięć dni po ceremonii zainicjowała brutalną rzeź, podczas której stracili życie wszyscy ślubni goście pana młodego oraz przeszło pięć tysięcy protestantów w całej Francji. Małgorzata – zniewalająca, inteligentna i wielkoduszna – stanęła w obliczu przejmującej decyzji, od której zależał los całego królestwa.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Philip Roth - Everyman

Jedna z późnych powieści Philipa Rotha, traktująca o zmaganiu się ze starością i odchodzeniu. Intymna i zarazem uniwersalna. Przepełniona poczuciem straty i żalem. Jej tytuł pisarz zaczerpnął z piętnastowiecznego moralitetu.

Książka zaczyna się od pogrzebu głównego bohatera. Potem losy Everymana śledzimy, poczynając od jego pierwszego szokującego zetknięcia ze śmiercią na idyllicznej plaży w czasach dzieciństwa, poprzez kolejne małżeńskie próby i osiągnięcia zawodowe mężczyzny w kwiecie wieku, aż po starość, kiedy kolejno żegna swoich rówieśników i walczy z niedoskonałościami ciała, które odmawia mu posłuszeństwa.

To właśnie starzejące się ludzkie ciało – co częste u Rotha – staje się głównym bohaterem tej małej (niespełna 170 stron!), lecz potężnej książki. Nieunikniona kolej rzeczy, budząca w nas jednakowe przerażenie, której doświadczymy wszyscy.


Gaja Grzegorzewska - Grób

Błoto grobów, grzechy namiętności i przeszłość, od której nie da się uwolnić

Prywatna detektyw Julia Dobrowolska przyjmuje ryzykowne zlecenie od krakowskiego mafiosa, Waldemara Lindera. Ma zbadać, kto stoi za śmiercią jego córki, dobrze zapowiadającej się modelki. Linder nie wierzy w przyjętą przez policję wersję o samobójstwie.

Tymczasem z cmentarza Rakowickiego znikają zwłoki. Świadkiem makabrycznego rabunku jednego z grobów jest właśnie Julia. Śledztwo prowadzi jej były kochanek, inspektor Aaron Goldenthal. Ich drogi znów się przecinają. Wzajemna pomoc okazuje się śmiertelnie niebezpieczna dla obojga. Poszukiwani przestępcy są bardziej wpływowi i przebiegli, niż mogłoby się wydawać.

Do tego Julia musi się zmierzyć ze swoją mroczną przeszłością. Co dzieje się w tym mieście? I jaką osobistą tajemnicę skrywa piękna detektyw z blizną na twarzy?

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Szczepan Twardoch - Król (audiobook)

Żydowski gangster. Polskie piekło. Warszawa 1937.
 
Nowa powieść Szczepana Twardocha w interpretacji Macieja Stuhra.
 
Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. Etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. A ponad wszystkimi podziałami  zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą.
 
Wszystko zaczyna się w zatłoczonej sali Kina Miejskiego, gdzie rozentuzjazmowana publiczność przygląda się walce bokserskiej. Trwa ostatnie starcie w meczu o drużynowe mistrzostwo stolicy. Polscy kibice dopingują reprezentanta Legii — znanego falangistę Andrzeja Ziembińskiego. Z żydowskich trybun dobiegają okrzyki na cześć zawodnika klubu Makabi Warszawa, Jakuba Szapiry. Ten wieczór należy do niego. Wśród wiwatów jednych i gwizdów drugich, triumfowi Szapiry przyglądają się siedemnastoletni Mojżesz Bernsztajn oraz Kum Kaplica — stary bojownik PPS, socjalista i król warszawskiego półświatka.
 
Czterdzieści lat później, w Tel Awiwie, emerytowany żołnierz Mosze Inbar pochyla się nad maszyną do pisania, by powrócić do wieczoru, w którym po raz pierwszy ujrzał na ringu pięknego, zuchwałego i niezmiernie pewnego siebie boksera. Wówczas nie wiedział jeszcze, że w 1937 roku to właśnie Szapiro, prawa ręka Kaplicy, zabił jego ojca z powodu niespłaconego długu. Nie przypuszczał też, jak wiele w jego życiu zmieni jeden wieczór i spotkanie z Kumem Kaplicą…
 
Targani namiętnościami bohaterowie, żywe konflikty i emocje, wciągająca akcja i jej nieprzewidywalne zwroty. Do tego pierwszy w polskiej powojennej literaturze tak ciekawy i wolny od mitologizowania portret żydowskiego bohatera oraz pasjonujące realia Warszawy lat 30. XX wieku.
 
Literacki knock-out.

Informacja konkursowa - Szczyty Grozy


Organizator konkursu Marta Rochowiak oraz Fundator nagrody głównej, czyli schronisko PTTK "Na Szczelińcu" zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie grozy.

Organizator o konkursie:

SZCZYTY GROZY

Zimowa edycja konkursu na opowiadanie grozy o tematyce górskiej kierowana jest do początkujących literatów i miłośników tradycyjnej fantastyki. Do wszystkich, którym nieobce są dwa hasła: góry i groza.
Wystarczy przesłać swój tekst o tematyce górskiej oraz stylistyce i estetyce grozy literackiej z naciskiem na tradycyjną fantastykę. Mile widziane elementy baśniowe i nadprzyrodzone, horror, nastrój nierealności i tajemniczości, nawiązania do demonologii, wierzeń ludowych etc.
W zimowej edycji konkursu przewidziano nagrodę specjalną za opowiadanie o Duchu Gór. A nagroda główna to weekend (dwa noclegi z wyżywieniem) dla dwóch osób w schronisku PTTK Na Szczelińcu do wykorzystania w dowolnym terminie! Oczywiście pula nagród rośnie i pojawiają się nowi fundatorzy - warto śledzić wydarzenie na facebooku.
Rozwiązanie konkursu nastąpi pod koniec zimy, teksty można wysyłać  do 1 II '17 r. Zwycięzców wyłoni konkursowe jury. Planowana jest publikacja najlepszych tekstów – warto przesłać opowiadanie i zawalczyć o sławę i swoje miejsce w specjalnie wydanym tomiku!

Więcej o konkursie na www.szczytygrozy.wixsite.com/konkursSzortal patronuje temu wydarzeniu.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Andriej Lewicki - Antymir. Wstęga (23 listopada 2016)

Najnowsza książka Andrieja Lewickiego „Antymir. Wstęga” to pierwsza część kilkutomowej opowieści. Bohaterowie Chemik i Garsteczka znowu wkraczają do zony. To Lewicki wprowadził dwójkę niesamowitych bohaterów w uniwersum STALKER.

Fragment:
Pistolet tkwił w kaburze, w ręku świeciła jasno latarka. Garsteczka przekręcił kołowrót na zamku włazu technicznego i ostrożnie wyszedł na wąski, długi balkonik  galerii strzeleckiej.
Było przejmująco chłodno i ciemno – bądź co bądź koniec września, wiał mokry wiatr. Garsteczka zadrżał i zapiął bluzę pod samą szyję. Z żelbetowego balkoniku widać było panoramę Sektora, niebo zaciągnięte było chmurami; na górze ciemność, na dole ciemność. Chociaż, jeśli się przyjrzeć, to widać było kilka drżących ogników, bliżej i dalej… i jakieś migotanie po lewej.
Co to mogło być? Nie miał pojęcia. Jego uczucia wobec Sektora były ambiwalentne – Ziemia Utracona zarazem fascynowała go i przerażała. Nie mówiąc już o jej mieszkańcach… Lepiej omijać nieznane z daleka.
Zatrzymał się za gniazdem potężnej wieżyczki karabinu maszynowego. Długaśna, gruba lufa wukaemu patrzyła się w dal. System Wielkokalibrowych Interceptorów Ruchu – tak brzmiała oficjalna nazwa broni, zaprojektowanej specjalnie na zamówienie dowództwa Kompleksu. No cóż, przynajmniej nazwę ładną ktoś wymyślił. Za takie pieniądze można się było spodziewać.
Potwory były trzy, mieszkały na dwóch końcach galerii i w jej centrum, siedząc w swoich stalowych budach. Wieżyczki na pełnej hydraulice, kilkanaście czujników ruchu i kamery na podczerwień, wszystko sparowane z komputerem w centrum dowodzenia i zasilanie z kilkusetnabojowych bębnów.


Andriej Lewicki
– człowiek Zony
Swoje dzieciństwo spędził w Czarnobylu. Po Katastrofie zdarzało mu się wielokrotnie odwiedzać teren Zony, nocując w porzuconych wsiach i miasteczkach, ukrywając się od patrolującej Strefę ukraińskiej milicji. Właśnie to doświadczenie zaowocowało w trakcie pracy nad tworzeniem scenariuszy do  gry „S.T.A.L.K.E.R. – Zew Prypeci” i jego obecnej działalności w projekcie Survarium.

Zagraniczniak

W razie gdyby ktoś za daleko wybiegł w przyszłość, Frank Roger oferuje mu dziś Powrót do teraźniejszości.

Zapowiedź wydawnictwa SQN

N.K. Jemisin - Piąta pora roku (23 listopada 2016)

Już 23 listopada premierę będzie miała Piąta pora roku (ang. The Fifth Season). To właśnie za tę powieść N.K. Jemisin otrzymała prestiżową nagrodę Hugo. Piąta pora roku ukaże się nakładem SQN Imaginatio.
   
Piąta pora roku to przykład fantastyki z wyższej półki, która poza zajmującą fabułą, przekazuje ważne treści, zmusza do refleksji. Jemisin nie boi się wpajać czytelnikowi swojego zdania i ściągać uwagi na konkretne problemy. Jej książka spełnia zatem dwie funkcje: wciąga do doskonale stworzonego świata i pozwala cieszyć się interesującą fabułą, a zarazem uczy, zmusza do myślenia, nie pozwala pozostawać obojętnym wobec otaczającej nas rzeczywistości. Zapewne to właśnie zrównoważenie tych dwóch funkcji skutkowało przyznaniem nagrody Hugo i nominacjami do Nebuli i World Fantasy Awards.

Każda era ma swój kres


Rozpoczął się czas końca.
Rozpoczął się wielką czerwoną wyrwą biegnącą przez środek kontynentu i plującą popiołem.
Rozpoczął się śmiercią syna i porwaniem córki.
Rozpoczął się zdradą i zaognieniem ran.
Oto Bezruch, przywykły do katastrof świat, gdzie mocą ziemi włada się jak bronią. I gdzie nie ma litości.

Essun, kobieta z pozoru zwyczajna, za nic ma nadchodzącą zagładę. Jej mąż właśnie jedno z ich dzieci zabił, a drugie uprowadził. Pogrążona w żałobie i rozdarta rozpaczą, przemierza dogorywający świat. Jest zdolna dokonać jeszcze większych zniszczeń, jeśli pomoże jej to odzyskać córkę.

N.K. Jemisin
Za „Piątą porę roku” otrzymała nagrodę Hugo. Jej pierwsza powieść została doceniona i nagrodzona przez czytelników magazynu „Locus”, a liczne opowiadania wielokrotnie były nominowane do najważniejszych nagród literackich w dziedzinie fantastyki. Zapraszamy na stronę autorki: nkjemisin.com.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Stanisław Lem - Planeta LEMa. Felietony ponadczasowe (24 listopada 2016)

Pierwsze wydanie najlepszych felietonów Stanisława Lema


Planeta LEMa. Wszystkie ziemskie sprawy genialnego pisarza. Przenikliwie, krytycznie, ale jak zawsze z poczuciem humoru.

Klasyk literatury fantastycznej, myśliciel, futurolog. Powieściopisarz, autor dyktand i w pewnym stopniu także rysownik. Kim jeszcze był Stanisław Lem? Ta książka dowodzi, że krakowski pisarz mistrzostwo osiągnął w jeszcze jednej dziedzinie – w pisaniu felietonów.

Planeta LEMa to wybór najlepszych felietonów wybitnego twórcy. Imponuje w nich przede wszystkim skala podejmowanych tematów – znajdziemy tu teksty, które dotyczą socjologii, informatyki, rozwoju cywilizacji, polityki, historii, literatury… Zaskakujące, idące pod prąd komentarze Lema zaintrygują czytelników zainteresowanych polityką i historią. Z kolei miłośnicy literatury odnajdą wiele arcyciekawych interpretacji. I wreszcie to, z czym kojarzymy pisarza – futurologia. Prorokował komputeryzację mózgu, autonomiczne samochody, pisał o przewidywaniach dotyczących rozwoju nauki i cywilizacji, ale również o powstaniu warszawskim, politycznych zmianach w Rosji, czy wreszcie o własnym stylu i poetyce. Jak wiele z prognoz Lema się sprawdziło?

Czy w takim razie, biorąc pod uwagę jego sceptycyzm i brak wiary w moralny postęp ludzkości, to nie powód do niepokoju?

Dlatego właśnie są to felietony najlepsze i ponadczasowe – wciąż aktualne, fascynujące i prowokujące do myślenia. Dodatkowo błyskotliwie napisane. Czytane dziś skłaniają do odpowiedzi na postawione przez Lema pytania i prognozy. Są podsumowaniem dorobku autora i uporządkowaniem wiedzy o jego twórczości.

Książkę tworzą starannie wybrane felietony z wcześniej wydanych zbiorów Krótkie zwarcia, Moloch, Rasa drapieżców, Dylematy i Sex Wars.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Jarosław Kret - W Ziemi Świętej (22 listopada 2016)

Popularny dziennikarz w tonie lekkiej, ale pasjonującej gawędy ukazuje nie tylko duchowe oblicze tej ziemi

Książka ta jest owocem wielu wizyt w Izraelu i Palestynie, lat poznawania tego niezwykłego zakątka planety. Autor odwiedzał Ziemię Świętą zarówno w czasie pokoju, kiedy rojno w niej było od turystów i pielgrzymów, jak i podczas wojny, kiedy snuł się po pustych uliczkach Jerozolimy i samotnie siedział w Kaplicy Anioła w... pustej Bazylice Grobu Świętego.

Popularny dziennikarz w tonie lekkiej, ale pasjonującej gawędy ukazuje nie tylko duchowe oblicze tej ziemi, skupiającej trzy monoteistyczne religie, ale też migawki z jej życia z religią niemającego nic wspólnego – kibuce, kobiety w armii, pracę w nowoczesnej telewizji – obalając przy tym wiele stereotypów dotyczących współczesnych Izraelczyków.

Jarosław Kret – dziennikarz telewizyjny, fotoreporter i podróżnik. Autor licznych reportaży i filmów dokumentalnych oraz książek i albumów fotograficznych. W roku 2012 otrzymał „Telekamerę” w kategorii „Prezenter pogody”.

Zapowiedź wydawnictwa Powergraph

Wit Szostak - Zagroda zębów (25 listopada 2016)

Zagroda zębów Wita Szostaka to zbiór miniatur literackich, będących apokryficznymi wersjami mitu Odysa.

Szostak próbuje w nich prześledzić alternatywne, nieistniejące wersje mitu: Odys nie wraca na Itakę, gdyż zakłada dom gdzie indziej; Odys nie wraca, gdyż pomaga odbudować Troję; Odys wraca, lecz zostaje zabity przez Penelopę; Odys wraca, lecz nikt nie rozpoznaje w nim wielkiego bohatera i umiera w samotności. Wszystkie te nieprawowierne opowieści mają jednak swoje uzasadnienie w postaci samego herosa z Itaki. U Homera on sam wielokrotnie zmyśla swe fałszywe życia, ukrywa się pod przybranymi twarzami
i przedstawia jako Nikt.

Szostak nie po raz pierwszy nawiązuje do historii powrotu na Itakę. Wcześniej przekładał mit na współczesność, dopasowywał wątki postaci do trudnych relacji rodzinnych. Tym razem jednak podnosi przyłbicę i mówi wprost o Odysie, Penelopie
i Telemachu, poszukujących siebie w antycznym Śródziemnomorzu. To próba dekonstrukcji mitu, zobaczenia, jak nośna jest jego podstawa: czy archaiczna opowieść może opowiedzieć o naszym życiu, czy może nazwać nasze lęki i niepokoje. Dzisiaj także, a może zwłaszcza dzisiaj, przybieramy różne maski, aż w końcu zapominamy, kim naprawdę jesteśmy. Spryt, kreatywność i umiejętność wpływania na innych nie pomagają nam uniknąć nieubłaganego losu.

Dla Szostaka mit nie jest plastrem na ludzkie problemy. Nie leczy ran. Zadaniem mitu jest odsłaniać nieusuwalne napięcia, sprowadzać do podziemi i pokazywać mrok, w którym zaczynają się wszystkie nasze wyobrażenia o sobie samych. Te kilkadziesiąt mikrohistorii to opowieści o bezdomności, pustce i niemożności powrotu. To tęsknoty za prawdziwym życiem, które zawsze jest gdzieś daleko, choć czasem wydaje się na wyciągnięcie ręki. Czasem, by o tych wariantach mitu opowiedzieć, potrzeba jednej kartki. Innym razem wystarczy jedno zdanie.

Zapowiedź wydawnictwa Insignis

Jaś Dąbrowski - Takie tam (23 listopada 2016)

Pisząc książkę Takie tam miałem podobny cel, co przy tworzeniu filmów na YT - chciałem, by Twoje mięśnie twarzy, chociaż na chwilkę wywołały bezcenny uśmiech. Mam nadzieję, że mi się to udało i będziesz się przy czytaniu bawić wybornie. Wierzę, że dzięki tej książce uwierzysz, że wszystko w dzisiejszym świecie jest możliwe, a dzięki internetowi i jego wielkim zasobom, masz szansę na rozwój w każdej dziedzinie. Świat stoi przed Tobą otworem, tak jak stał przede mną.

Na stronach tej książki zabiorę was w podróż pełną wspomnień, opowiem, jak to się wszystko zaczęło. Przecież wiecie: jestem zwykłym chłopakiem z Legnicy, który przede wszystkim dzięki wam może robić to, co go uszczęśliwia. Pamiętaj, że twoje marzenia również mogą się spełnić, jeśli tylko o nie zawalczysz!

Postaram się wam podpowiedzieć, jak tworzyć filmiki i pracować nad swoim kanałem, w co się ubrać, żeby fajnie wyglądać i dobrze się czuć, jak pokonać nieśmiałość i nabrać pewności siebie, a nawet udzielę kilku porad sercowych. Stylizacje, przepisy, wspomnienia, zdjęcia z rodzinnych albumów i spotkań z fanami, opowiadania nawiązujące do moich ulubionych powieści, a nawet mój własny komiks – postarałem się umieścić w tej książce wszystko, co mogłoby się wam spodobać!

Drogi czytelniku! Mam nadzieję, że ta książka chociaż na chwilę poprawi ci humor, sprawi, że zapomnisz o troskach i problemach, a na twojej twarzy pojawi się szeroki uśmiech! Chciałbym, żebyś podczas lektury myślał tylko pozytywnie i czuł niczym nieskrępowaną radość. Taki zawsze jest mój cel: dobra zabawa bez negatywnych emocji i agresji. Pamiętaj! Świat stoi przed tobą otworem.

To jednak nie wszystko! W książce znajdziesz interaktywne strony współdziałające z darmową aplikacją, dzięki której uzyskacie dostęp do niepublikowanych materiałów, zabaw i wyzwań, których specjalnie z tej okazji się podjąłem!

Informacja wydawnictwa Czarna Owca

7 września 2017 planowana jest premiera piątej części serii Millennium w ponad 20 krajach, między innymi w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Po raz kolejny autorem będzie David Lagercrantz. W Polsce książka ukaże się w Wydawnictwie Czarna Owca.

Eva Gedin, dyrektor wydawnictwa Norstedts:

Przed chwilą skończyłam czytać szkic książki. Wspaniale znów pracować z Davidem i nową historią rozgrywającą się w świecie Millennium. To niesamowite, jak David potrafi wyszukiwać niebanalne tematy i tworzyć zaskakujące intrygi. Tak jak ostatnim razem książka wyjdzie jednocześnie na całym świecie. I mogę obiecać, że będzie tak samo ciekawie!

Co nas nie zabije, czwarta część w serii i kontynuacja przełomowej trylogii kryminalnej Stiega Larssona wyszła w ponad 40 państwach i sprzedała się dotychczas w 6 milionach egzemplarzy.

Davidzie, czy w najśmielszych snach potrafiłeś sobie wyobrazić, że książka przyciągnie taką uwagę?

Pamiętam, gdy informowaliśmy, że będę pisał czwartą książkę w serii, poważnie zastanawialiśmy się, czy ludzie nie wzruszą ramionami. Jednak media wręcz oszalały i tak jest do dziś. Oczywiście marzył mi się wielki sukces, tak już mam. Jestem niepoprawnym marzycielem. Kiedy napotykam trudności, marzę o triumfie i zazwyczaj jestem rozczarowany. Jednak tym razem było inaczej. Odbiór mnie zaskoczył.

Gdzie szukasz motywacji do pisania kolejnej książki w serii Millennium?


Czerpię z fantastycznego świata, który stworzył Stieg Larsson i w czasie wakacji z moją rodziną wpadłem na pomysł, który zelektryzował mnie tak samo, jak przy pisaniu Co nas nie zabije. Nie zawsze było to dobre dla snu czy nerwów, ale zdecydowanie dobre dla książki.

Postanowiłeś przeznaczyć część dochodów z Millennium Läsrörelsen, instytucji wspierającej czytelnictwo w Szwecji. Dlaczego właśnie im?

Informacja wydawnictwa Rebis

Dom Wydawniczy Rebis na XXV Targach Książki Historycznej (24 - 27 listopada, godz. 10.00 - 18.00)

Zamek Królewski w Warszawie
Muzeum Arkady Kubickiego
stoisko nr 113


Spotkania z naszymi autorami:

25 listopada (piątek)
16.00 - 17.00 - Andrew Nagorski podpisuje swoje książki na stoisku D. W. REBIS

26 listopada (sobota)
13.30 - 15.00 - premiera nowej książki Piotra Zychowicza  Sowieci, połączona z debatą: "Bolszewizm - plaga XX wieku, nieszczęście Polski". W dyskusji udział wezmą: Piotr Zychowicz, prof. Sławomir Cenckiewicz, dr Tomasz Sommer. Prowadzenie: Piotr Dmitrowicz, Zamek Królewski w Warszawie, Sala koncertowa (wejście od Arkad Kubickiego)
15.00 - 16.00 -  Piotr Zychowicz podpisuje książki na stoisku D. W. REBIS

27 listopada (niedziela)
14.00 - 15.00 - Piotr Zychowicz podpisuje książki na stoisku D. W. REBIS

Drabble

Jak dowiecie się z dzisiejszego drabbla Jacka Wilkosa, pomoc czasem przybywa Za późno, niestety. Albo i stety.

W Samo Południe. Odsłona CCLXX - ogłoszenie wyników

Orgazmokalipsa Krzysztofa T. Dąbrowskiego w liczbie dwóch egzemplarzy - taką nagrodę rozdajemy dzisiaj. Fundatorem jest wydawnictwo AlternNatywne.
Należało udzielić poniższych odpowiedzi, aby mieć szansę na zdobycie jednej z książek o Hubim i Wikarym.

1. Przede wszystkim w finansowaniu, oraz w zyskach. W przypadku wariantu alternatywnego, przyłącza się do nich autor. Również w wysokości autorskiego honorarium.
2. Kolczyki z ludzkich gałek ocznych.
3. Przebywali w tym czasie w górach (tzw. Piekle)

Nagrody otrzymują:
Dominika Głowacz
Agnieszka Samoląg


Gratulujemy. Prosimy o adresy na nasz mail odpowiedz@szortal.com

Przewodnik Pani Bradshaw. Ilustrowany Informator o Drogach Żelaznych – Terry Pratchett

Mało znaczy dużo?

Hubert Przybylski

A więc zacznijmy od tego, że ludzkości potrzebne są poradniki i przewodniki. Przede wszystkim dlatego, że bo tak. A jeśli ktoś nie wierzy w magiczną moc sprawczą „bo taków”, to cóż... Z ekonomicznego punktu widzenia takie pozycje wydawnicze oznaczają zaoszczędzony przez klienta czas* i energię, a także zysk dla wydawnictwa. Z medycznego punktu widzenia nabywca i wydawca doświadczą mniejszej ilości napadów paniki, stresów i ogólnie fundamenty ich krzywych wież wiary w ludzkość ździebko się wzmocnią***. Wreszcie, z fanowskiego punktu widzenia – taka pozycja pozwala fonom po raz kolejny wybrać się na wycieczkę do świata twórczości ich ulubionego autora, a wydawnictwu cieszyć się ze szczęścia fanów. Oczywiście to wszystko się sprawdza tylko wtedy, kiedy poradnik czy przewodnik jest dobry. A czy „Przewodnik Pani Bradshaw. Ilustrowany Informator o Drogach Żelaznych” Terry'ego Pratchetta i Discworld Emporium jest dobry? O tym za chwilkę.

Terry Pratchett w Subiektywnie

A więc zacznijmy od tego, że ludzkości potrzebne są poradniki i przewodniki. Przede wszystkim dlatego, że bo tak. A jeśli ktoś nie wierzy w magiczną moc sprawczą „bo taków”, to cóż... Z ekonomicznego punktu widzenia takie pozycje wydawnicze oznaczają zaoszczędzony przez klienta czas* i energię, a także zysk dla wydawnictwa. Z medycznego punktu widzenia nabywca i wydawca doświadczą mniejszej ilości napadów paniki, stresów i ogólnie fundamenty ich krzywych wież wiary w ludzkość ździebko się wzmocnią***. Wreszcie, z fanowskiego punktu widzenia – taka pozycja pozwala fonom po raz kolejny wybrać się na wycieczkę do świata twórczości ich ulubionego autora, a wydawnictwu cieszyć się ze szczęścia fanów. Oczywiście to wszystko się sprawdza tylko wtedy, kiedy poradnik czy przewodnik jest dobry. A czy „Przewodnik Pani Bradshaw. Ilustrowany Informator o Drogach Żelaznych” Terry'ego Pratchetta i Discworld Emporium jest dobry? O tym za chwilkę.

Jeśli po wstępie do recenzji Huberta wciąż nie wiecie, czy recenzowany Przewodnik... jest dobry, sprawdźcie sami.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Helen Fielding - Dziennik Bridget Jones. Dziecko

Bridget Jones, uwielbiana singielka i światowy fenomen powraca... z brzuszkiem.

Seria nieoczekiwanych, lecz typowych dla bohaterki zdarzeń doprowadza Bridget do upragnionej ciąży. Jak zwykle, nie wszystko idzie po jej myśli. Oczekiwanie na potomka stanie się dla Bridget pasmem niecodziennych wyborów żywieniowych, dziwacznych rad Pijanych Singielek i Zadufanych Mamusiek, wygłupów i amorów, radości i smutków. A całe to szaleństwo zdominuje jedno, wyjątkowo niezręczne pytanie: Kto jest ojcem?


Charles Dickens - Opowieść o dwóch miastach

„Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas zwątpienia, okres światła i okres mroków, wiosna pięknych nadziei i zima rozpaczy” – tak rozpoczyna swą niezwykłą Opowieść o dwóch miastach Charles Dickens.

Paryż i Londyn w przededniu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. W tym burzliwym okresie splatają się losy młodego francuskiego arystokraty, starego lekarza więzionego niesprawiedliwie przez osiemnaście lat w Bastylii, jego córki i angielskiego prawnika. Dramatyczna, przejmująca historia.

Znakomita powieść Charlesa Dickensa, najwybitniejszego przedstawiciela angielskiej powieści społeczno-obyczajowej drugiej połowy XIX wieku.


Jan Grzegorczyk - Perła. Afrykański przypadek księdza Grosera

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

George R.R. Martin - Brudne gry

Na ulicach Dżokerowa wybucha wojna między mafią i Widmowymi Pięściami. Przemoc wyrwała się spod wszelkiej kontroli i nawet asowie i dżokerzy są zmuszeni toczyć bój z siłami świata przestępczego… 


Brudne gry, piąty tom cyklu superbohaterskiego Dzikie karty, rozgrywa się w tym samym, stworzonym przez George’a R. R. Martina uniwersum, w czasie wydarzeń opisanych w Wyprawie asów i tuż po nich.

Trzy główne wątki książki tworzą splatające się ze sobą opowieści. Pierwsza z nich opowiada o kryzysie tożsamości Żółwia, który zwątpił w sens swej superbohaterskiej działalności. Druga stanowi relację z życia Croyda Crensona, który przechodzi przez dwie kolejne transformacje. Wreszcie trzecia to opowieść o wysiłkach Tachiona, próbującego uporać się z nowo odnalezionym wnukiem Blaise’em, wojną gangów na ulicach Dżokerowa oraz zagrożeniem, jakie stwarza Crenson.

Informacja wydawnictwa Rebis

Andrew Nagorski - Spotkanie autorskie (23 listopada 2016)

Dom Wydawniczy REBIS i Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na spotkanie
z Andrew Nagorskim i promocję jego najnowszej książki pt. Łowcy nazistów.
Spotkanie poprowadzi Agaton Koziński.

23.11.2016, godzina 18.00

Sala pod Liberatorem
Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79
00-844 Warszawa

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Ks. prof. Józef Naumowicz - Historia świątecznej choinki (8 grudnia 2016)

HISTORIA CHOINKI OD DRZEWKA BIBLIJNEGO AŻ PO CZASY WSPÓŁCZESNE

Niezwykła książka dla całej rodziny - do wspólnego czytania i oglądania  w święta!

Sięgające pod sam sufit i całkiem malutkie. Pachnące lasem i te nowoczesne, sztuczne. Uginające się pod ciężarem ozdób albo ubrane skromnie – w kilka bombek i włosy anioła. Jednym słowem choinka – drzewko, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia.

Skąd wziął się zwyczaj strojenia choinki? Jaka jest historia tej najpopularniejszej bożonarodzeniowej dekoracji? Właśnie o tym w fascynujący, czasem poważny, a czasem bardzo lekki sposób opowiada wybitny znawca historii Kościoła ks. prof. Józef Naumowicz.

Tak jak choinka ma moc skupienia całej rodziny w jednym miejscu,  tak i ta książka będzie pretekstem do wspólnego spędzania czasu i opowiadania rodzinnych historii związanych ze świętami.

Choinka  może być „wszechświatem” sensów, symboli, a także ziemskich i nieziemskich mocy, radości i nadziei. Upiększa i oświetla nasze życie, budzi dobre emocje. Od kilku wieków stanowi element chrześcijańskiego stylu bycia, choć ostatnio włącza się ją również w porządek typowo świecki. Co tak naprawdę znaczy obecność wśród nas tego drzewka? Jakie są korzenie tego obyczaju?  Kto stoi u jego źródeł? Jak zmieniały się koloryty „choinkowych praktyk” na przestrzeni dziejów? Na te i podobne pytania odpowiada moja książka.

Ks. Józef Naumowicz

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Aleksandra Ruda - Sztylet rodowy

Co zrobić jeśli wraz z końcem wojny skończyły się też marzenia o wspaniałej karierze i chwale, twoje cokolwiek ograniczone zdolności magiczne nie są nikomu potrzebne, a w kieszeniach świecą pustki?

Oczywiście zostać królewskim posłańcem, do obowiązków którego należy odwiedzenie regionów kraju i sprawdzanie dokumentów podatkowych. To nic, że do towarzystwa dostaniesz zakochanego trolla, tchórzliwego krasnoluda, bezczelną wojowniczkę i elfa, który utracił wiarę w piękno. I jeszcze kapitan królewskiej armii patrzy z góry i nie daje chwili wytchnienia!

Pracuj, Milo, chwilowo jesteś tu uziemiona. Czeka cię wiele nauki, by pokonać trudności czyhające na każdym kroku, bo zwykłe zadanie może okazać się znacznie trudniejsze niż wydawało się na pierwszy rzut oka.

Króciak

Dziś w Szortowni czeka na Was Krwiobiorca Adriana Turzańskiego. Opłacanie składek zdrowotnych nie jest wymagane.

W Samo Południe. Odsłona CCLXXII

Z lekkim opóźnieniem witamy Was w kolejnej części konkursu W Samo Południe! Tym razem do zgarnięcia są 3 egzamplarze książki Aleksandry Rudej  "Sztylet rodowy" .Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwo Papierowy księżyc.

Regulamin konkursu bez zmian

Pytania konkursowe:
1. Wydawnicze: Podaj min. 3 zapowiedzi nowych utworów wydanych przez wydawnictwo Papierowy księżyc.
2. Szortalowe: Wymień wszystkie zwierzęta, które znajdują się w najnowszym numerze Szortalu na wynos (nr 45) (bez powtórzeń)
3. Historyczne: Kim z zawodu jest matka Mary Saunders? ("Ladacznica" Emma Donoghue)

Nowości wydawnictwa Rebis

Beata Tadla - Czego oczy nie widzą

Opowieści z życia (poza)telewizyjnego

„Pani to ma fajną pracę. Przyjdzie sobie na godzinkę, coś tam przeczyta i do domu” – to zdanie Beata Tadla usłyszała setki razy.

W końcu postanowiła opowiedzieć historie, które ułożyły się w album niezwykłych wspomnień z pracy w radiu i telewizji. Kulisy wpadek, reakcje na niespodziewane zdarzenia, najtrudniejsze momenty, niesforni goście, kłopotliwe prezenty, śmiech, łzy, nerwy, chwile zwątpienia i satysfakcji - to i jeszcze wiele innych opowieści z drugiej strony ekranu znaleźć można w Czego oczy nie widzą.


James R. Doty - Mózg i serce – magiczny duet

Znany neurochirurg radzi, jak wykorzystać potęgę umysłu i moc serca, by osiągnąć wszystko, czego pragniesz.

James Doty urodził się w Lancaster, małym mieście w Kalifornii, w ubogiej rodzinie. Ojciec był alkoholikiem, matka chorowała na przewlekłą depresję. Przyszłość dwunastoletniego Jamesa malowała się w czarnych barwach. Podczas wakacji w 1968 roku nagle wszystko się zmieniło, gdy przypadkiem wstąpił do sklepu z rekwizytami iluzjonistycznymi. Poznał tam Ruth, która przekazała mu magiczną umiejętność – nauczyła go radzić sobie z cierpieniem, określać swoje pragnienia i dążyć do ich spełnienia…

James Doty w swojej książce, będącej po części zapisem jego wspomnień, a po części zbiorem informacji na temat odkryć naukowych w dziedzinie neuroplastyczności, uświadamia nam, że w każdym z nas istnieje takie miejsce spokoju i piękna i można zaglądać do niego zawsze, gdy czuje się taką potrzebę. Wystarczy tylko, tak jak Doty, otworzyć drzwi i wejść do środka.

Nowość wydawnictwa Rebis

Jarosław Kret - W Ziemi Świętej

Popularny dziennikarz w tonie lekkiej, ale pasjonującej gawędy ukazuje nie tylko duchowe oblicze tej ziemi

Książka ta jest owocem wielu wizyt w Izraelu i Palestynie, lat poznawania tego niezwykłego zakątka planety. Autor odwiedzał Ziemię Świętą zarówno w czasie pokoju, kiedy rojno w niej było od turystów i pielgrzymów, jak i podczas wojny, kiedy snuł się po pustych uliczkach Jerozolimy i samotnie siedział w Kaplicy Anioła w... pustej Bazylice Grobu Świętego.

Popularny dziennikarz w tonie lekkiej, ale pasjonującej gawędy ukazuje nie tylko duchowe oblicze tej ziemi, skupiającej trzy monoteistyczne religie, ale też migawki z jej życia z religią niemającego nic wspólnego – kibuce, kobiety w armii, pracę w nowoczesnej telewizji – obalając przy tym wiele stereotypów dotyczących współczesnych Izraelczyków.

Jarosław Kret – dziennikarz telewizyjny, fotoreporter i podróżnik. Autor licznych reportaży i filmów dokumentalnych oraz książek i albumów fotograficznych. W roku 2012 otrzymał „Telekamerę” w kategorii „Prezenter pogody”.

Nowości wydawnictwa Replika

Graham Masterton - Aniołowie chaosu

Piękny słoneczny dzień u wybrzeży Gibraltaru.
Dla kaskadera Noaha Flynna to kolejny dzień pracy pełnej niebezpiecznych wyzwań. W trakcie kręcenia kolejnej sceny z jego udziałem, Flynn odnajduje na dnie morza dziwny medalion oraz natyka się na wrak samolotu. Medalion ma wygrawerowane dziwne znaki, będące, jak się wkrótce okazuje, starożytnym pismem klinowym, samolot natomiast jest znaleziskiem nie mniej intrygującym – na jego pokładzie bowiem w momencie katastrofy znajdował się generał Władysław Sikorski.

Wkrótce tajemnicza organizacja morduje Flynnowi żonę, a on sam ledwo uchodzi z życiem. Śledzony przez dwóch groźnych psychopatów w szarych garniturach, usiłuje dowiedzieć się, do kogo należał znaleziony w morzu medalion i jaki związek z nim ma śmierć zarówno generała Sikorskiego, jak i wielu innych polityków, którzy stracili życie w tajemniczych okolicznościach.

Aniołowie chaosu to jeden z najbardziej popularnych thrillerów Grahama Mastertona, w którym fani autora odnajdą zarówno wartką akcję, jak i doskonale skonstruowaną intrygę, a wątki związane z polską polityką zagraniczną i śmiercią generała Sikorskiego zaskoczą niejednego miłośnika teorii spiskowych!


Monika Sawicka - Za rok o tej porze

Książki Moniki Sawickiej są jak spotkania z dobrą przyjaciółką, która wysłucha, pocieszy, przyniesie otuchę
i pomoże ponieść największe nawet ciężary.

Za rok o tej porze to ponowne spotkanie z Kornelią z Dobrze, że jesteś. Jeśli myśleliście, że jej problemy się skończyły, że już nic złego nie może jej spotkać, myliliście się.
Poprzeczka idzie w górę, a problemy się mnożą. Na jaw wychodzą mroczne tajemnice z głębokiej przeszłości, a bohaterów opanowuje psychoza strachu. Przeszłość staje oko w oko z teraźniejszością. To tak, jakby Pan Bóg mówił: „Sprawdzam, ile jesteś w stanie znieść i jakim człowiekiem możesz się stać”.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Lucjan i Maciej - Make Life Harder. Przewodnik po polityce i nie tylko, ale też

W swojej kolejnej książce Make Life Harder zapraszają na emocjonujący rejs po meandrach polskiej polityki. Dowiesz się między innymi, jaka jest różnica między Barackiem Obamą a Jarosławem Kaczyńskim, ile flipchartów znajduje się w siedzibie Platformy Obywatelskiej i dlaczego KORWIN nigdy nie wejdzie do sejmu.
Będzie to dla ciebie przygoda intelektualna na miarę wywiadu rzeki z Leszkiem Kołakowskim albo przynajmniej koncertu Stachursky’ego w Mielnie. A nawet jeśli się z niej niczego nie dowiesz, to przynajmniej od czasu do czasu radośnie zarechoczesz pod wąsem.

Make Life Harder, czyli Maciej i Lucjan – samozwańczy eksperci zajmujący się wszystkimi zagadnieniami: lifestyle’u, mody i urody oraz mniej istotnymi problemami społeczno-egzystencjalnymi, takimi jak religia, polityka, przemijanie i śmierć.

Maciej – ludzki odpowiednik mopsa. Tylko by spał. Jak już się wyśpi, lubi sobie posiedzieć. Kiedyś chciał coś zrobić ze swoim życiem, ale szybko zapomniał co.
 
Lucjan – dekadent, fatalista, miłośnik pringelsów. Dni upływają mu na rozmyślaniu o życiu i dojeniu filmów z torrentów.


Krystyna Sienkiewicz - Skrawki

Kiedy życie płata figla i zabiera ostrość widzenia, pozostaje sklejać świat ze skrawków. Kiedy do tego z zaskoczenia kradnie na chwilę pamięć i słowa, trzeba te skrawki składać na nowo. Z rysunków, wyrazów, pamiątek, zdjęć.
Radzić sobie, żeby odrosnąć. I o tym jest ta książka. O odrastaniu, o zasypywaniu dołków przeciwności i czerpaniu radości z budowania, nawet wtedy, gdy walczy się z własnymi ograniczeniami.
Ale przede wszystkim jest to niekończąca się inspiracja, jak NIGDY się nie poddawać.

Nowość Wydawnictwa Komiksowego

Art Spiegelman - Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze

„Maus” powszechnie jest uważany za najważniejszy komiks w historii.

Art Spiegelman w formie powieści graficznej opowiedział historię życia swojego ojca, więźnia Auschwitz, Władka Szpigelmana. Równolegle z nią sportretował w „Mausie” trudy życia z ojcem – ocalałym z Holokaustu.
„Maus” to jedna z najważniejszych opowieści o Holokauście, stawiająca trudne pytania, na które autor próbuje znaleźć odpowiedź w nowatorski sposób. Umiejscawiając realistyczną opowieść w komiksowym medium, stosując przerysowanie i karykaturę, Art Spiegelman zbliżył się, jak nikt inny przed nim, do ukazania swoistej niewyrażalności, monstrualności Holokaustu, a poprzez autobiograficzne odniesienia wytworzył napięcie cechujące najwybitniejsze dzieła literackie.

Żaden komiks w historii tego medium nie doczekał się tylu recenzji – również negatywnych i polemicznych – a przyznanie Spiegelmanowi nagród do tej pory zarezerwowanych dla literatury poważnej (m.in.: National Book Critics Circle Award, Pulitzer Prize), ułatwiło wielu twórcom powieści graficznych dotarcie do czytelników do tej pory unikających komiksów. Jednocześnie „Maus” stał się komiksem wzorem, pierwszym komiksowym arcydziełem („The New Yorker”), z którym krytycy i czytelnicy zestawiają inne dzieła komiksowe, zwłaszcza biograficzne i historyczne.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Maren Roger - Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji

Poruszający obraz relacji Polek z Niemcami podczas drugiej wojny światowej.

Długo przemilczana strona niemieckiej okupacji.

W okupowanej przez III Rzeszę Polsce Niemcom zabroniono nawiązywania wszelkich kontaktów seksualnych z Polkami. Mimo to ani Wehrmacht, ani SS nie potrafiły skutecznie egzekwować tego zakazu. Maren Röger w swojej książce opisuje kontakty dobrowolne, ale też liczne gwałty i brutalne wymuszenia oraz sytuację panującą w domach publicznych utrzymywanych przez wojsko, w których kobiety zmuszane były do prostytucji. Przedstawia wstrząsające losy kobiet, padających ofiarą brutalnych przestępstw seksualnych. Opowiada też o parach, które połączyła miłość i o rozpaczliwych próbach uzyskania przez nie pozwolenia na ślub.

Książka wyróżniona Fraenkel Prize in Contemporary History 2014.

Maren Röger, ur. w 1981 roku, studiowała kulturoznawstwo i historię w Lüneburgu i Wrocławiu, doktoryzowała się na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Giessen. W latach 2010-2015 była pracownikiem naukowym w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie. W 2015 roku objęła stanowisko profesora na Uniwersytecie w Augsburgu.

W źródłach dokładnie udokumentowane jest zniewolenie seksualne Marii K., ekspedientki mieszkającej w Poznaniu. W maju 1940 roku po raz pierwszy pojawiła się na policji, ponieważ posądzona została o zakazane stosunki płciowe z Niemcem. Gdy ta młoda kobieta w innym przypadku ponownie została obwiniona (utrzymywała się między innymi dzięki sponsoringowi, seks z Niemcem w zamian za drobne prezenty), trafiła najpierw do aresztu ochronnego, a w końcu 23 listopada 1940 roku przymusowo umieszczono ją w domu publicznym. W podpisanym przez nią protokole czytamy:

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Izabela M. Krasińska - Pod skrzydłami miłości

Marty świat legł w gruzach. Gdy uświadomiła sobie, że związek, w którym tkwi od lat, nie ma szansy na przyszłość, omal nie zginęła. Jej samochód uderzył w drzewo. Ale choć otarła się o śmierć, tak naprawdę zyskała nowe życie…

Między dziewczyną a strażakiem, który wyciągnął ją z wraku auta, zaczyna rodzić się uczucie. Niestety miłość czasami nie wystarcza…

Co robić, gdy los rzuca kłody pod nogi, a z pozoru najlepsze rozwiązania nie są spełnieniem marzeń? Czy Marta znajdzie w sobie siły, by zaufać w pełni?

Pod skrzydłami miłości to niezwykła opowieść o poszukiwaniu szczęścia i własnej drogi oraz o tym, że niespodziewanie na ratunek może nam zostać zesłany prawdziwy anioł…


Joanna Szarańska - Kocha, lubi, szpieguje


Rewelacyjna komedia kryminalna, od której nie można się oderwać. Będziecie płakać… ze śmiechu!

To miał być kolejny spokojny weekend w życiu Kaliny. Podrzucone na progu dziecko uruchamia lawinę zdarzeń, które wiodą wprost do dworku w Kamionkach. Kiedy na miejscu dochodzi do tajemniczego morderstwa, Kalina staje się jedną z głównych podejrzanych. Dziewczyna nie zamierza pozostawić śledztwa w rękach policji, wszak chodzi o jej dobre imię! Na miejscu zjawia się również niezawodny Marek, ale splot okoliczności sprawia, że on i Kalina stają po różnych stronach. A do tego pod nogami ciągle kręci się pewien mocno ubłocony osobnik na czterech łapach.

Tylko Kalina w jeden weekend może zostać posiadaczką dziecka, psa i być… oskarżona o morderstwo!

Nowość wydawnictwa W.A.B.

Luca D'Andrea - Istota zła

BRUTALNA ZBRODNIA, PORAŻAJĄCA PIERWOTNĄ GROZĄ NATURA, OBSESJA I PRADAWNA, PRZYCZAJONA BESTIA.

TA HISTORIA WCIĄGA, PORUSZA I TRZYMA W NAPIĘCIU DO KOŃCA!

Amerykanin, filmowiec dokumentalista, Jeremiasz Salinger przeprowadza się wraz z żoną Annelise i 5-letnią córką Clarą z Nowego Jorku do Siebenhoch, małej wioski w górach Południowego Tyrolu. Zafascynowany miejscowym krajobrazem, postanawia nakręcić dokument o pracy ratowników górskich. Błogi spokój i harmonia kończą się podczas jednej z akcji ratunkowych. Zachłanność Salingera, który razem z ratownikami i kamerą wsiadł do śmigłowca, doprowadza do tragedii, w której ginie cała załoga. Salinger jako jedyny, cudem unika śmierci.

Co się w górach wydarzyło, w górach pozostanie.

Nękany atakami paniki i poczuciem winy próbuje uporać się z traumą i stresem pourazowym. Odrzuca terapię lekami i postanawia zmierzyć się z najciemniejszą otchłanią ludzkiej natury i gór. Przypadkiem trafia na temat brutalnej masakry w wąwozie Bletterbach – niebezpiecznym i owianym legendami miejscu kryjącym skamieniałości i koszmary sprzed 280 milionów lat – której rozwikłanie staje się jego niebezpieczną obsesją.

Nikomu nigdy nie udało się powrócić z jaskini Bletterbach. Tam na dole czai się piekło.

Mimo że od tragedii minęło ponad trzydzieści lat, sprawa ciągle nie została wyjaśniona. W miasteczku panuje zmowa milczenia, a chroniąca tradycję i wspomnienia przodków społeczność wyparła zdarzenie z pamięci. Ludzie wierzą, że w wąwozie czai się zło, którego lepiej nie budzić. Zło tak pradawne i groźne jak sama Ziemia.

Nowości wydawnictwa Fabryka Słów

Andriej Lewicki - Wstęga

Nazywa się Paweł Nowickij. Żołnierz i przewoźnik rzeczy podejrzanych, przemytnik narkotyków, bohater wojny i Ojczyzny. Ocknął się sam, w sercu sekretnego Kompleksu, do wtóru wycia syreny alarmowej.
Wokół niego – tylko ciała towarzyszy.
Czerwony blask lamp awaryjnych.
I pustka w głowie.
Kompleks stoi przy samym Kordonie, gigantyczną ścianą opasującym przedziwną i śmiertelnie niebezpieczną Ziemię Utraconą. Nasz bohater zmuszony jest do wyjścia z Kompleksu i wyruszenia w długą podróż poprzez niegościnne terytorium. Myślicie, że gra toczy się o losy kraju, czy nawet świata? Gdyby tylko tyle! Mówimy tu o ciągłości całego kontinuum czasoprzestrzennego, które nagle zależy od decyzji i czynów jednego człowieka.Bernard Cornwell - Waterloo. Historia czterech dni,trzech armii i trzech bitew

Bitwa, która zdecydowała o losie Europy

Bestsellerowy pisarz i mistrz powieści militarnej prezentuje pełną ilustrowaną historię jednej z największych bitew wszech czasów.

18 czerwca 1815 r. armie Francji, Wielkiej Brytanii i Prus wdarły się do cichej doliny na południe od Brukseli. Przez poprzednie trzy dni Francuzi pobili Prusaków pod Ligny i stoczyli nierozstrzygnięty bój z Brytyjczykami pod Quatre Bras. Sprzymierzeni wycofywali się. Niewielka wioska, na północ od której zawrócili, by stawić czoła wojskom Napoleona, nazywała się Waterloo. Krwawa bitwa, która wzięła od niej miano, trwale zapisała się w historii Europy.

Nowości wydawnictwa Czarne

Monika Sznajderman - Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna

Ze wstępem Martina Pollacka.

"Wbrew tytułowi, to nie jest książka historyczna. To książka o pamięci. A właściwie o dwóch pamięciach, które się w żadnym miejscu nie spotykają. I o losach, które od stuleci toczyły się równolegle, nigdy razem. Losach moich dwóch rodzin - polskiej i żydowskiej".
Autorka

Ze wstępu:
"Zanim autor rozpocznie pracę nad opowiedzeniem swojej rodzinnej historii, zastanawia się, po co w ogóle to robi. Czy nie byłoby lepiej, w każdym razie dla naszej psychicznej równowagi, pozostawić niektórych spraw w spokoju i przykryć ich milczeniem? Czy nie byłoby mądrzej tę lub inną osobę zostawić w łaskawym (albo też zawstydzającym) zapomnieniu? W końcu nikt nie może od nas żądać, byśmy się do wszystkiego dokopali i wszystko bez wyjątku ujawnili, także najczarniejsze plamy i najtragiczniejsze rozdziały przeszłości. A może jednak tak? Może to nasz obowiązek? Mimo że przysłowie poucza, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem?
Monika Sznajderman zdecydowała się na srebro, na otwartość, którą bez wątpienia i bez przesady można nazwać bezpardonową. Także wobec siebie.
Zasługuje tym na nasz bezgraniczny podziw. Opowieść o jej żydowskiej i polskiej rodzinie jest dziełem literackim, a jednocześnie ważnym dokumentem historycznym. To tak jak z kroplą, w której można zobaczyć całe morze:
Monice Sznajderman udało się w małym, wąskim wycinku rodzinnej historii pokazać tragiczną historię Polski XX wieku, jej ciemne i ponure karty, ale także dużo wielkich chwil".
Martin Pollack


Małgorzata Szumska - Twarze tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach

Nowości wydawnictwa Egmont

Legendarny album Franka Millera i Billa Sienkiewicza Elektra – Assassin - drugi z nowej serii "Marvel Classic", kolejne dwie odsłony wielkiego crossoveru Nieskończoność - tym razem wśród Strażników Galaktyki i Thunderbolts, kontynuacja serii "Uncanny X-Men" oraz drugi w tym roku numer magazynu "Fantasy Komiks" to ostatnie nowości KŚK w listopadzie 2016. Albumów można szukać w księgarniach od 23 listopada.

Premiery Klubu Świata Komiksu z 23 listopada
Elektra – Assassin, seria Marvel Classic
Guardians of the Galaxy (Strażnicy Galaktyki), Nieskończoność, tom 3, kolekcja Marvel Now
Thunderbolts, Nieskończoność, tom 3, kolekcja Marvel Now
Uncanny X-Men, Złamani, tom 2, kolekcja Marvel Now
"Fantasy Komiks", tom 27

Nowość wydawnictwa SQN

N.K. Jemisin - Piąta pora roku

Każda era ma swój kres

LAUREATKA NAGRODY HUGO. Nominowana do Nagród Nebula i Locus.

Rozpoczął się czas końca.
Rozpoczął się wielką czerwoną wyrwą biegnącą przez środek kontynentu i plującą popiołem.
Rozpoczął się śmiercią syna i porwaniem córki.
Rozpoczął się zdradą i zaognieniem ran.
Oto Bezruch, przywykły do katastrof świat, gdzie mocą ziemi włada się jak bronią. I gdzie nie ma litości.

Essun, kobieta z pozoru zwyczajna, za nic ma nadchodzącą zagładę. Jej mąż właśnie jedno z ich dzieci zabił, a drugie uprowadził. Pogrążona w żałobie i rozdarta rozpaczą, przemierza dogorywający świat. Jest zdolna dokonać jeszcze większych zniszczeń, jeśli pomoże jej to odzyskać córkę.

N.K. Jemisin
Za „Piątą porę roku” otrzymała nagrodę Hugo. Jej pierwsza powieść została doceniona i nagrodzona przez czytelników magazynu „Locus”, a liczne opowiadania wielokrotnie były nominowane do najważniejszych nagród literackich w dziedzinie fantastyki. Zapraszamy na stronę autorki: nkjemisin.com.

Autostopem przez Galaktykę – Douglas Adams

Z humorem przez Galaktykę

Marek Ścieszek

Już sama historia stworzenia tej powieści jest równie efektowna i fantastyczna jak jej treść. Oto Douglas Adams, w kwiecie wieku podróżując przez Europę – autostopem, jakżeby inaczej – leżąc w trawie pod Innsbruckiem i wpatrując się w austriackie, równie piękne jak angielskie, niebo, wpadł na pomysł napisania przewodnika dla autostopowiczów. Lecz – aby idea mogła być wolna od banału – przewodnik nie powinien ograniczać się do samej Ziemi. Jakaż bowiem byłaby niezwykła i wspaniała możliwość wystawienia kciuka i dotarcia dzięki temu, na przykład, do sąsiedniego układu planetarnego, albo wręcz na przeciwległy kraniec Galaktyki?

Sześć lat później powstało słuchowisko radiowe. Jego autorem był oczywiście Adams, zaś wydawcą znana i poważana rozgłośnia BBC. Wystarczyło sześć odcinków, aby historia kosmicznych peregrynacji Artura Denta i Forda Perfecta zyskała status kultowej, mimo dość nieszczególnej pory emisji, na którą sarkał sam autor. Odcinki emitowano w środku tygodnia około północy. A jednak opowieść zachwyciła słuchaczy, dzięki czemu mogły powstać kolejne radiowe epizody oraz książka.

Co takiego było w tej historii, że aż tak zawładnęła sercami Brytyjczyków? Przede wszystkim humor, czysto brytyjski. Mnóstwo absurdalnych chwytów w guście wyspiarzy. Przecież mowa o krainie, gdzie zawrotną karierę nieco wcześniej rozpoczęła grupa Monty Pythonów, czy –  jeszcze wcześniej – Benny Hill.
Ponadczasowość brytyjskiego humoru jest bezdyskusyjna. Monty Python śmieszy już blisko pięć dekad. Ilu świadomych kulturalnie ludzi może powiedzieć, iż nie słyszało o Świętej Inkwizycji, której nikt się nie spodziewał? Na jednakową pamięć zasługuje instrukcja obsługi ręcznika. Przewodnik kosmiczny to bowiem kompendium wiedzy absolutnej o każdym zakątku galaktyki. Nic dziwnego. Jeżeli mieszkaniec Batelgeuse Pięć trafi na Magratheę, musi wiedzieć, czego powinien się tam spodziewać.

Douglas Adams w Subiektywnie

Już sama historia stworzenia tej powieści jest równie efektowna i fantastyczna jak jej treść. Oto Douglas Adams, w kwiecie wieku podróżując przez Europę – autostopem, jakżeby inaczej – leżąc w trawie pod Innsbruckiem i wpatrując się w austriackie, równie piękne jak angielskie, niebo, wpadł na pomysł napisania przewodnika dla autostopowiczów. Lecz – aby idea mogła być wolna od banału – przewodnik nie powinien ograniczać się do samej Ziemi. Jakaż bowiem byłaby niezwykła i wspaniała możliwość wystawienia kciuka i dotarcia dzięki temu, na przykład, do sąsiedniego układu planetarnego, albo wręcz na przeciwległy kraniec Galaktyki?

A o podróżach w odległe zakątki wszechświata opowie Marek oraz bohaterowie Autostopem przez Galaktykę.

Longar

Tworząc światy Dagmary Adwentowskiej to nasza propozycja na dziś. Znajdziecie ją w dziale longarowym, bo trudno jest stworzyć świat w pięć tysięcy znaków.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Stanisław Lem - Planeta LEMa. Felietony ponadczasowe

Pierwsze wydanie najlepszych felietonów Stanisława Lema

Planeta LEMa. Wszystkie ziemskie sprawy genialnego pisarza. Przenikliwie, krytycznie, ale jak zawsze z poczuciem humoru.

Klasyk literatury fantastycznej, myśliciel, futurolog. Powieściopisarz, autor dyktand i w pewnym stopniu także rysownik. Kim jeszcze był Stanisław Lem? Ta książka dowodzi, że krakowski pisarz mistrzostwo osiągnął w jeszcze jednej dziedzinie – w pisaniu felietonów.

Planeta LEMa to wybór najlepszych felietonów wybitnego twórcy. Imponuje w nich przede wszystkim skala podejmowanych tematów – znajdziemy tu teksty, które dotyczą socjologii, informatyki, rozwoju cywilizacji, polityki, historii, literatury… Zaskakujące, idące pod prąd komentarze Lema zaintrygują czytelników zainteresowanych polityką i historią. Z kolei miłośnicy literatury odnajdą wiele arcyciekawych interpretacji. I wreszcie to, z czym kojarzymy pisarza – futurologia. Prorokował komputeryzację mózgu, autonomiczne samochody, pisał o przewidywaniach dotyczących rozwoju nauki i cywilizacji, ale również o powstaniu warszawskim, politycznych zmianach w Rosji, czy wreszcie o własnym stylu i poetyce. Jak wiele z prognoz Lema się sprawdziło?

Czy w takim razie, biorąc pod uwagę jego sceptycyzm i brak wiary w moralny postęp ludzkości, to nie powód do niepokoju?

Dlatego właśnie są to felietony najlepsze i ponadczasowe – wciąż aktualne, fascynujące i prowokujące do myślenia. Dodatkowo błyskotliwie napisane. Czytane dziś skłaniają do odpowiedzi na postawione przez Lema pytania i prognozy. Są podsumowaniem dorobku autora i uporządkowaniem wiedzy o jego twórczości.

Książkę tworzą starannie wybrane felietony z wcześniej wydanych zbiorów Krótkie zwarcia, Moloch, Rasa drapieżców, Dylematy i Sex Wars.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Françoise Thom - Beria. Oprawca bez skazy

W historii Związku Sowieckiego nie ma okresu równie pasjonującego, jak ten, który nastąpił bezpośrednio po śmierci Stalina, i mało jest spraw równie tajemniczych, jak śmierć Ławrientija Berii, odsuniętego od władzy wskutek spisku Chruszczowa, Malenkowa i Mołotowa i straconego w 1953 r. Odpowiedzialny za cierpienia i śmierć niezliczonych ofiar sowieckiego komunizmu, także Polaków, w szczególności zaś za śmierć polskich oficerów w Katyniu, Beria w pełni zasłużył na miano największego stalinowskiego zbrodniarza, sadystycznego kata, diabolicznej bestii niezmierzonych osobistych ambicjach. Jednak upadek Związku Sowieckiego i otwarcie archiwów niespodziewanie ukazało jeszcze jeden, paradoksalny wymiar jego wizerunku. Po śmierci Stalina, Beria snuł szeroko zakrojone plany głębokich ustrojowych reform, plany które bez wątpienia stały się bezpośrednią przyczyną jego upadku.
W swojej monumentalnej biografii Berii, francuska sowietolożka Françoise Thom przedstawia pełną sprzeczności i paradoksów postać człowieka, którego Stalin uważał za sowiecki odpowiednik Heinricha Himmlera.

Thom stworzyła monumentalne dzieło, opisujące losy jednego człowieka i całą historię komunizmu.
„Le Figaro”

Françoise Thom
jest francuską historyczką i wybitną sowietolożką, wykłada historię nowożytną na Sorbonie. Autorka książek, poświęconych historii Związku Sowieckiego, m.in. „Le Moment Gorbatchev”, „Les Fins du communisme” oraz opracowania wspomnień syna Berii „Beria, mon père: au cœur du pouvoir stalinien".

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Håkan Nesser - Jedenaście dni w Berlinie

Arne Murberg nie jest wybitnie inteligentny, jednak cechuje go poczucie obowiązku i honor. Pragnie wypełnić ostatnią wolę zmarłego ojca. Dowiaduje się, że jego matka żyje i mieszka w Berlinie. Mimo powolnego umysłu (skutek wypadku w dzieciństwie) Arnie postanawia ją odszukać i wyrusza w niezwykłą podróż. Po drodze natyka się na stukniętego profesora, kobietę na wózku, parę żółtych butów i polowanie na czarownice. Czy będzie potrafił odnaleźć się w Berlinie?

Świetnie napisana powieść, pełna charakterystycznego dla Nessera inteligentnego humoru.


Cristina Campos - Cytrynowy chleb z ziarnkami maku


Miasteczko na Majorce. Dwie siostry spotykają się po piętnastu latach, aby sprzedać młyn i piekarnię, które odziedziczyły po nieznajomej kobiecie. Anna prowadzi wygodne życie u boku mężczyzny, którego już nie kocha. Marina oddaje się pracy w szeregach Lekarzy bez Granic w krajach trzeciego świata. Nieoczekiwanie Marina postanawia zatrzymać piekarnię i dowiedzieć się, kim była zmarła właścicielka. Podczas swoich poszukiwań odkrywa rodzinne tajemnice, poznaje tajniki wypieku chleba i zbliża się do Anny. Być może uda się im wspólnie odzyskać stracone lata, zmierzyć z duchami przeszłości i przejąć kontrolę nad własnym życiem.


Edward Rutherfurd - Londyn

Nowość wydawnictwa Drageus

Arkady Saulski - Kroniki Czerwonej Kompanii 2: Wilk

Drugi tom „Kronik Czerwonej Kompanii”.

En esta guerra no hay fronteras – w tej wojnie nie ma granic
Jako jedyny ocalały świadek wydarzeń na Marsie Kera Puławska ukrywa się na Ziemi, ścigana zarówno przez korporacje, jak i rządy. Tymczasem do Błękitnego Globu zbliża się flota pragnącego pomścić tragedię Czerwonej Planety Bractwa, a jego bojownicy przenikają na planetę w zalewie uchodźców. Jednak ani korporacje, ani rządy pogrążone we wzajemnej rywalizacji nie zauważają zagrożenia – a gra toczy się o wyższą stawkę niż kiedykolwiek przedtem.
Tę wojnę przetrwają tylko wilki.
Chciałbym powiedzieć, że tom drugi jest równie dobry, jak pierwszy, ale nie mogę. Bo część druga jest znacznie lepsza! Polecam z czystym sumieniem. (Rafał Dębski, autor cyklu „Rubieże imperium”)

http://www.drageus.com/ksiazki/kroniki-czerwonej-kompanii-2-wilk/
http://www.drageus.com/serie/kroniki-czerwonej-kompanii/
https://www.facebook.com/macierzkolonialna/?fref=ts

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Marek Harny - W imię zasad (audiobook CD)

Młoda dziewczyna zostaje brutalnie zamordowana. Policja podejrzewa, że zabił ją seryjny gwałciciel, który niedawno wyszedł na wolność. Adam Bukowski – dziennikarz śledczy, który kocha piękne kobiety i nie stroni od alkoholu, odkrywa, że za zabójstwem może stać ktoś zupełnie inny. Wiele wskazuje na to, że przyczyną morderstwa mógł być… jego reportaż.
Ślady prowadzą do Krakowa. Dodatkowo, okazuje się, że w sprawę wplątana jest córka Bukowskiego. Grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo i tylko ojciec, z którym od dawna jest skłócona, może ją uratować. Bukowski ma za sobą wiele życiowych zakrętów – nie zawsze był porządnym facetem. Teraz ma szansę wszystko naprawić.

Marek Harny (ur. 1946) – wielokrotnie nagradzany pisarz i dziennikarz. Twórca współczesnych kryminałów sensacyjnych o dziennikarzu śledczym Adamie Bukowskim („Pismak”, „Wszyscy grzeszą”). Debiutował opowiadaniami pt. „Unieś mnie, wielki ptaku". Jest również autorem powieści: „Urodzony z wiatru”, „Lekcja miłości”, „Samotność wilków”, „Zdrajca”, „Dwie kochanki”, „Wolontariuszka”. Za rewelacyjnego „Pismaka” otrzymał w 2006 roku prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Czyta: Jakub Świderski
Długość nagrania: 14 godz. 15 min.
Nośnik: CD mp3


Fragment audiobooka (posłuchaj)


Maria Ulatowska - Pensjonat Sosnówka (audiobook CD)

Dalsze losy bohaterów „Sosnowego dziedzictwa”.

Nowość wydawnictwa Bukowy Las

Michael D’Antonio - Donald Trump. Człowiek sukcesu

Cała prawda o najważniejszym człowieku na świecie

Michael D’Antonio w wielkim stylu i z ogromną precyzją prezentuje życiorys Donalda Trumpa: od pierwszych biznesowych projektów, poprzez burzliwe życie miłosne, aż po wybory polityczne i udział w zwycięskim wyścigu po fotel prezydenta USA.

Zaplanowaliśmy siedem spotkań z Donaldem Trumpem. Po pięciu niewygodnych rozmowach Trump zrywa współpracę. Później jeden z prawników Trumpa próbuje wstrzymać publikację lub chociaż otrzymać tekst do wglądu. Wraz z wydawnictwem nie ugięliśmy się. Mam zobowiązania wobec czytelników i wobec prawdy – mówi D’Antonio.
Biografia opisuje triumfy i porażki Donalda Trumpa oraz związane z nim skandale. Zdradza źródła majątku rodziny Trumpów, historię kariery, metody, które pozwoliły mu zarobić miliardy dolarów, kulisy teleturnieju The Apprentice i ciągle rosnącej sławy.
Lektura obowiązkowa do zrozumienia mechanizmów współczesnego świata

Zapraszamy na stronę książki an Facebooku

Przeczytaj fragment na issuu.com

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Anthony Ryan - Lord Wieży

Lord Wieży to drugi tom bestsellerowej trylogii Kruczy Cień. Pierwszy tom tej serii Pieśń krwi okazał się jednym z najbardziej spektakularnych debiutów epickiej fantasy w ostatnich latach. Prawa wydawnicze zostały sprzedane do kilkunastu krajów, a czytelnicy uznają tę powieść za najlepszy debiut gatunku od czasów Patricka Rothfussa i Marka Lawrence'a.

Lord Wieży to znakomita kontynuacja losów Vaelina Al Sorny. Przygodowa fantasy na najwyższym poziomie, pełna złowieszczych intryg, szczęku mieczy, pradawnej magii i dynamicznej akcji, która wciąga od pierwszej strony i nie puszcza aż do trzymającego w napięciu końca.

Pieśń krwi rozbrzmiała niespodziewaną nutą - ciepłym pomrukiem, w którym łączyło się rozpoznanie i poczucie bezpieczeństwa. Wyczuł, że zbliża się do domu.

Vaelin Al Sorna, wojownik Szóstego Zakonu, nazywany Mrocznym Ostrzem, Zabójcą Nadziei. Największy wojownik swoich czasów, a zarazem świadek największej porażki swego narodu, kiedy to wizja króla Janusa utonęła w morzu krwi ludzi, którzy walczyli niezłomnie za sprawę, która zrodziła się z kłamstwa. Vaelin jako jedyny o tym wiedział. Z niewiarygodnie ciężkim sercem wrócił więc do domu, postanowiwszy, ze już nigdy nie będzie zabijał.

Obdarowany tytułem Lorda Wieży przez wdzięcznego dziedzica króla Janusa, chciał odnaleźć spokój w chłodzie odległej północy. Ale przeznaczeniem obdarzonych pieśnią nie jest spokojne życie. Wielu poległo w wojnach króla Janusa, ale wielu przetrwało. Vaelin jest teraz celem, nie tylko tych, którzy szukają zemsty, ale także tych, którzy wiedzą, do czego jest zdolny.

Nowości wydawnictwa Fabryka Słów

Janet Evanovich - Stephanie Plum. Płomienna siedemnastka

Ironiczna łowczymi nagród podbija serca polskich kobiet.
Nieprawdopodobne przygody rodem z amerykańskich kreskówek zalewają cały świat, wzbudzając salwy niepohamowanego śmiechu.
Daj się skusić na najbardziej naturalny masaż mięśni brzucha!
Nie ma dymu bez ognia, a nikt nie wie tego lepiej niż łowczyni nagród z New Jersey Stephanie Plum.
Na pustej parceli budowlanej Vincenta Pluma porzucane są martwe ciała. Nikt nie wie, kim jest zabójca i jaki jest klucz wyboru ofiar. Oczywiste jest natomiast, że nazwisko Stephanie jest na liście zabójcy i to, że mało jest czasu na jego znalezienie.
Na dodatek w Trenton pojawia się była gwiazda piłki nożnej z czasów licealnych Stephanie. Czy jej rozterki sercowe mają szansę się zakończyć? Cała rodzina bowiem dąży do tego, aby trzydziestolatka w końcu się ustatkowała.
Gdy na dodatek babcia Joe Morellego spojrzy na Stephanie "urocznym okiem", będzie to znak, że nadszedł czas, aby uciec z miasta.
Morderca czający się za rogiem, garść gorących mężczyzn, a także zlecenie schwytania tańczącego niedźwiedzia i emerytowanego wampira - wygląda na to, że życie Stephanie pójdzie z dymem.

Janet Evanovich
Urodzona w South River, amerykańska pisarka powieści kryminalno-sensacyjnych. Sławę przyniósł jej wielotomowy cykl o łowczyni nagród, Stephanie Plum - obecnie jedna z najpopularniejszych serii książkowych świata.
W latach dzieciństwa z pełnym przekonaniem wierzyła, że pisana jest jej kariera artysty. W sąsiedztwie rodzinnego domu Janet wciąż ze zgrozą wspomina się długie godziny poświęcone nauce śpiewu. Po ukończeniu South High River School, spędziła cztery lata w Douglass College próbując przełożyć rodzące się w głowie wizje na zagruntowane płótno. Wyniki w najlepszym przypadku były frustrujące. W dodatku odkryła, że jest uczulona na pigment.

Hugo – Bedu

Wspomnieniowo

Aleksander Kusz

Październik zrobił mi się komiksowo-wspomnieniowy. Pragnę nadmienić, że stało się tak przez całkowity przypadek. Po prostu tak wyszło, jak to zwykle z różnymi sprawami w życiu wychodzi. Może trochę przyczynił się do tego Egmont, który wydał akurat takie komiksy w październiku? Ja pewnie swoje trzy grosze też dołożyłem, bo przecież mogłem wybrać zupełnie inną lekturę.

Pierwszy komiks wspomnieniowy nosi tytuł „Hugo”. To wydanie zbiorcze, w jednym tomie mamy aż pięć opowieści. Całość zajmuje dwieście czterdzieści osiem stron, więc to całkiem pokaźny zbiór. Autorem jest Bernard Dumont, podpisujący się jakże dźwięcznym pseudonimem Bedu (znaczy się z kreseczką nad e, ale nie chce mi się szukać klawiatury francuskiej, przecież szkoda na to czasu. Niech więc Wam wystarczy, że literkę opisałem, a jeśli bardzo Wam zależy, to zróbcie sobie kreseczkę na monitorze, albo jeszcze inaczej: wydrukujcie omówienie i zróbcie kreseczkę długopisem, albo piórem Mont Blanc).

O czym opowiada „Hugo”? To właściwie bajeczka lub – używając współczesnej terminologii – fantasy. Komiks opisuje przygody czwórki przyjaciół w scenerii średniowiecznej Francji. Pierwsze skrzypce gra trubadur (tak tak, specjalnie, że niby trubadur i niby skrzypce, doceńcie moją inteligencję) o imieniu Hugo. Jest on takim średniowiecznym herosem, który rozwiązuje zagadki oraz sprawia, że niemożliwe staje się możliwe. Nie robi tego jednak swoimi mięśniami, lecz sprytem i inteligencją. Żeby nie było, że to wczesne przygody geeków to dodam, że w przygodach towarzyszy mu niedźwiedź Biskot, który jest siłową podporą drużyny. Piszę „drużyny”, bo przecież mamy jeszcze dwóch zawodników na pokładzie. Jest bardzo miła, inteligentna, a czasami, gdy trzeba, potrafiąca trzasnąć pięścią w stół wróżka Śliweczka. Nie muszę pewnie dodawać, że to bardzo ładna dziewczyna. Czwartym członkiem ekipy jest „element humorystyczny” komiksu, czyli wcielenie losu o imieniu Narcyz.

Bedu o w Subiektywnie

Październik zrobił mi się komiksowo-wspomnieniowy. Pragnę nadmienić, że stało się tak przez całkowity przypadek. Po prostu tak wyszło, jak to zwykle z różnymi sprawami w życiu wychodzi. Może trochę przyczynił się do tego Egmont, który wydał akurat takie komiksy w październiku? Ja pewnie swoje trzy grosze też dołożyłem, bo przecież mogłem wybrać zupełnie inną lekturę.

Czyli Alek wraca wspomnieniami do komiksu Bedu.

Drabble

Lepiej mi mieszkać z kotami deklaruje Małgorzata Gwara. Nic dodać, nic ująć.

Hrabstwo Harrow. Tom 1. Niezliczone Duchy – Cullen Bunn, Tyler Crook

Horror w ujęciu klasycznym

Maciej Rybicki

Jest w prowincji coś takiego, że wydaje się być idealną scenografią dla opowieści grozy. Odseparowane, zamknięte społeczności zdają się zawsze skrywać jakieś mroczne tajemnice. Gdy więc w ukrytym gdzieś w lasach hrabstwie umiejscowimy historię o wiedźmie, robi się całkiem znajomo… i jakby pretensjonalnie. Prawdę powiedziawszy, po przeczytaniu okładkowego blurba i pierwszych kilku stron Hrabstwa Harrow taka tematyka wydała mi się oklepana. Na szczęście jednak okazało się, że nawet budując historię na mało oryginalnych elementach można otrzymać bardzo ciekawy efekt finalny.

Jak już wspomniałem, sama scenografia Niezliczonych duchów – pierwszego tomu serii - niesie w sobie ogromny potencjał dla opowieści grozy i wpisuje się w najlepsze tradycje tej konwencji. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że autorzy mieli tego doskonałą świadomość. Operując typowymi dla horroru elementami układanki – zamknięta społeczność, wiedźma, samosąd, zemsta zza grobu, tajemniczy las i… wrzucony w środek wydarzeń bohater u progu dorosłości – udało im się stworzyć opowieść, która jednocześnie jest klasyczna i innowacyjna. Do znanej i nieco przewidywalnej bazy snutej przez nich historii wprowadzają bowiem kilka elementów świeżych i intrygujących (na przykład jedną z postaci drugoplanowych). Niebagatelną rolę odgrywa w tej mieszance także niezwykle sympatyczna główna bohaterka – Emmy. Mam wrażenie, że Bunn chciał stworzyć postać, która balansuje gdzieś na krawędzi bycia niewinnym dzieckiem z małej wioski, a kimś znacznie więcej, kto całym swym istnieniem przekracza ograniczenia związane z miejscem pochodzenia. Opowiadana w Hrabstwie Harrow historia jest więc przede wszystkim historią Emmy i odkrywania przez nią tajemnic przeszłości (i to zarówno własnej, jak i miejsca swojego pochodzenia… co ostatecznie okazuje się nie tak bardzo od siebie odległe). Widoczne jest to choćby w perspektywie, z jakiej prowadzona jest narracja.

Cullen Bunn Tyler Crook w Subiektywnie

Jest w prowincji coś takiego, że wydaje się być idealną scenografią dla opowieści grozy. Odseparowane, zamknięte społeczności zdają się zawsze skrywać jakieś mroczne tajemnice. Gdy więc w ukrytym gdzieś w lasach hrabstwie umiejscowimy historię o wiedźmie, robi się całkiem znajomo… i jakby pretensjonalnie. Prawdę powiedziawszy, po przeczytaniu okładkowego blurba i pierwszych kilku stron Hrabstwa Harrow taka tematyka wydała mi się oklepana. Na szczęście jednak okazało się, że nawet budując historię na mało oryginalnych elementach można otrzymać bardzo ciekawy efekt finalny.

A o efekcie finalnym opowie Maciej w recenzji pierwszego tomu komiksowego cyklu Hrabstwo Harrow.

Zagraniczniak - Longar

Tydzień zaczynamy mocnym uderzeniem. W dziale longarowym już czeka Vaughan Stranger i jego Rzecz napędzana strunami.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

George R.R. Martin - Gra o tron (edycja ilustrowana)

W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie.
Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam... Tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron.

George R. R. Martin (ur. w 1948 r. w New Jersey) jest jednym z najbardziej cenionych pisarzy fantastyki. Dzięki swej wielotomowej sadze pozyskał miliony oddanych fanów i odrodził tradycję epickiej fantasy w stylu tolkienowskim.


Praca zbiorowa - Bożonarodzeniowe opowieści


Prawdziwy skarbiec świątecznych opowieści i wspomnień!

Znani i lubiani pisarze o świętach w różnej formie, treści i tonacji. Ponad 10 tekstów, których wspólnym mianownikiem jest Wigilia i czas Bożego Narodzenia. Wysoką literacką jakość gwarantują największe nazwiska polskiej i światowej literatury. Wśród nich m.in.: Mikołaj Gogol,  Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Maria Dąbrowska, Melchior Wańkowicz czy kardynał Stefan Wyszyński. Boże Narodzenie stanowi tło i inspirację do niezwykłych opowieści.


Kenneth Grahame - O czym szumią wierzby

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Stephen Hawking - Czarne dziury

Mówi się, że fakty bywają dziwniejsze od fikcji, a w żadnej dziedzinie nie jest to bardziej trafne niż w odniesieniu do czarnych dziur. Czarne dziury są dziwniejsze niż cokolwiek wymyślonego przez pisarzy science fiction...

Stephen Hawking

Legendarny fizyk bada jedną z największych tajemnic naukowych wszechczasów.

Stephen Hawking od dziesięcioleci fascynuje się zagadką czarnych dziur. Uważa, że jeśli uda się nam zrozumieć wyzwania, jakie stanowią one dla samej natury przestrzeni i czasu, będziemy gotowi odszyfrować najgłębsze sekrety wszechświata. W swojej najnowszej książce Hawking z podziwu godną naukową żarliwością dokonuje podsumowania dotychczasowej wiedzy na temat czarnych dziur, zadaje pytania, które czekają na empiryczne odpowiedzi i snuje hipotetyczne rozważania na temat funkcjonowania tego kosmicznego fenomenu.

„Hawking posiada naturalny dar nauczania, a dzięki jego dobrodusznemu humorowi i zdolności do zilustrowania złożonych problemów fizyki za pomocą analogii z codziennego życia fenomen czarnych dziur staje się zrozumiały dla każdego”.

THE NEW NEW YORK TIMES

„Arcykapłan fizyki, jeden z nielicznych teoretyków, którzy zbliżają się do poznania choć w zarysie zamysłu Boga".

LOS ANGELES TIMES

W Samo Południe. Odsłona CCLXXI - ogłoszenie wyników

Z poślizgiem, ale jest: rozstrzygnięcie konkursu z dwoma egzemplarzami zboru opowiadań Juliusza Wojciechowicza Bez znieczulenia, ufundowane przez wydawnictwo Gmork.

Odpowiedzi, których oczekiwaliśmy:
1. 15 sierpnia 2016
2. Łącznie dziewięć drabbli, opublikowanych we wrześniu i październiku (wystarczyło podać trzy z nich): http://szortal.com/node/100
3. Dew Phillips, Margaret Montoya, Perry Dawsey.

Nagrody otrzymują:
Monika Baranowicz
Aleksandra Łaniszewska


Gratulujemy, prosząc o adresy przesłane na odpowiedz@szortal.com

Nowości Wydawnictwa Komiksowego

Manu Larcenet - Codzienna walka

Marco jest młodym znerwicowanym fotografem, który regularnie odwiedza psychoanalityka w oddalonym o 600 km. od swego domu Paryżu. Pewnego dnia postanawia zrezygnować z wizyt, jednak lekarz przekonuje go, by je kontynuował. Po wizycie Marco odwiedza brata i spędzają razem noc paląc skręty i grając w gry komputerowe.

Nazajutrz Marco odwiedza rodziców, którzy są na emeryturze i mieszkają na wsi. Ojciec zaczyna mieć kłopoty z pamięcią. Marco opowiada matce, że zamierza rzucić pracę fotografa.

Po powrocie do domu i pozbyciu się negatywów zdjęć, Marco odbiera telefon od pracodawcy z ostrzeżeniem w sprawie jego przyszłości w pracy. Wieczorem Marco dostaje napadowi lęku.

Podczas spaceru pies pewnego myśliwego atakuje kota Marca, Adolfa (to od Hitlera). Zabrawszy poranionego kota do weterynarza, Marco poznaje tam lekarkę Emilie, w której się zakochuje....

Życie jest codzienną walką. Radzimy sobie w niej różnie. Zapraszamy do śledzenia walki Marco.

Przedstawiamy zbiorcze wydanie jednego z najciekawszych francuskich komiksów obyczajowych ostatnich lat. Pięknie zilustrowana opowieść o życiu i codziennych problemach Marco w 2004 roku została nagrodzona na festiwalu w Angouleme w kategorii „komiks roku”. W 2015 premierę miała ekranizacja komiksu w reżyserii Laurenta Tuela.

Seria, która do 2011 roku sprzedała się w nakładzie 600 000 egz., jest ceniona za umiejętność pokazania detalu, roli drobnych składników naszego życia i wnikliwość obserwacji codzienności. Dla  wszystkich, którzy kochają (nie)piękne opowieści.


Przemysław Wechterowicz - Królewna z wieży

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Paul Halpern - Gra w kości Einsteina i kot Schrödingera. Zmagania dwóch geniuszy z mechaniką kwantową i unifikacją fizyki

Czy Wszechświatem rządzi przypadek? Ani Albert Einstein, ani Erwin Schrödinger nie mogli się pogodzić z najbardziej niedorzecznym aspektem mechaniki kwantowej – indeterminizmem. Żywili głębokie przekonanie, że pod powierzchnią pozornie przypadkowych zjawisk kwantowych wszystko musi być ściśle określone, a tym samym przewidywalne. Rezultatem niezgody na wnioski płynące z teorii kwantów – chociaż to Einstein dał impuls do jej sformułowania, a Schrödinger był jednym z jej twórców – stała się przyjaźń dwóch geniuszy i ich bezpardonowa rywalizacja w poszukiwaniu Teorii Wielkiej Unifikacji.
Jakkolwiek mechanika kwantowa okazała się słuszna, a próby Einsteina i Schrödingera, by wyjaśnić wszystko, co istnieje, za pomocą jednego, spójnego opisu, spełzły na niczym, Teoria Wszystkiego wciąż pozostaje świętym Graalem fizyków. Czy może stać się nią teoria strun, pod pewnymi względami tak bliska koncepcji Alberta Einsteina? Czy przyszłość nie pokaże, że Einstein, nawet kiedy się mylił, w gruncie rzeczy miał rację?

Paul Halpern jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Nauk Ścisłych w Filadelfii. W trakcie swojej naukowej drogi otrzymał prestiżowe stypendium Guggenheima, a następnie stypendium Fulbrighta. Jest autorem kilkunastu książek popularnonaukowych (m.in. „Naszego innego Wszechświata”), w których prezentuje problemy przestrzeni, czasu, wyższych wymiarów, ciemnej energii, ciemnej materii, fizyki cząstek i kosmologii. Za swoją działalność popularyzatorską otrzymał nagrodę literacką Athenaeum Society.

Nowość wydawnictwa Erica

Władysław Duczko - Moce wikingów. Świat wczesnośredniowiecznych Skandynawów

Epoka wikingów trwała aż cztery stulecia, od początku VIII do końca XI wieku. Najeźdźcy z Północy rabowali i kolonizowali kraje chrześcijańskiego Zachodu oraz wieloetnicznego Wschodu. Wierzyli, że powodzenie zapewnia im nadnaturalna moc zesłana przez bogów...
 
Książka Moce wikingów ukazuje szczegóły niesłychanie dynamicznego rozwoju kulturowego, politycznego i społecznego epoki wikingów. Autor, wychodząc od analizy wspaniałych ozdób i innych przedmiotów używanych przez społeczności wikińskie żyjące od Wysp Brytyjskich po Europę Wschodnią, przedstawia obraz świata wczesnośredniowiecznych Skandynawów. Dzięki powiązaniom tych zabytków z pogańską religią, poezją i sagami widzimy także niezmiernie istotny dla wikingów aspekt mocy ukrytej w przedmiotach. Mocy, która – jak wierzyli ludzie Północy – spływała na nich, pomagając w walce, handlu i osiąganiu wysokiego statusu społecznego.
 
WŁADYSŁAW DUCZKO
urodził się w 1946 roku. Studiował archeologię na Uniwersytecie Warszawskim, a później, na uczelniach szwedzkich w Uppsali i Sztokholmie, archeologię skandynawską, historię sztuki i numizmatykę. Przez wiele lat prowadził wykopaliska na najważniejszych stanowiskach szwedzkich epoki wikińskiej – w mieście portowym Birka i centrum kultowo-politycznym w Starej Uppsali. Od 2005 roku jest profesorem Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Opublikował ponad 90 prac na temat Skandynawii oraz stosunków skandynawsko-słowiańskich. Jego najbardziej znanym dziełem jest książka Ruś wikingów (Viking Rus), za której polskie wydanie otrzymał w 2007 roku Nagrodę Klio.

Nowość wydawnictwa Rebis

Lech Majewski -  Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej

Brigitte Bardot i tow. Jóźwiak z UB, Pablo Picasso i Cyrankiewicz, Rudolf Hess i Caravaggio, Lady Vi i Ulla, gwiazdy porno i Urbuś, Szopcio, Atom, chłopaki ze szkoły lat sześćdziesiątych, Marilyn Monroe i Wirski, sadystyczny nauczyciel muzyki, szaleni poeci i Marlon Brando, Cezanne i John Lennon, Sartre i Ringo Starr, Templer, Śmieciolog, Rabindranath Tagore, Liz Taylor, Oscar Noble. Co łączy te postacie: historyczne i wymyślone, w różnych czasach i różnych światach (i filmach) żyjące (lub nie)?

Wszystkie są mieszkańcami Hotelu (a może Labiryntu? albo – Świata?), który istnieje w miejscu, gdzie krzyżują i przenikają się różne rzeczywistości: historii, snu, kultury, marzenia czy mitu, i gdzie stapiają się w jedno odmienne strumienie czasu. Ten Hotel ma nieskończoną ilość pokoi, korytarzy i drzwi, za niektórymi z nich – nagle, ale w najoczywistszy sposób – rozpościerają się… Syberia, Anglia, Bukowno, Katowice, Plac Zwycięstwa albo Riva dei Sette Martiri. W tym Hotelu – co także wydaje się naturalne – jest tajemniczy Ogród, podziemne rzeki kanały, i Biblioteka, w której można przeczytać własne, dosłownie sprzed chwili, myśli.

W tej gęstwinie, bohater, niczym Telemach wśród mitycznych lądów i postaci, poszukuje ojca, byłego lotnika Dywizjonu 302, którego prawdziwy los matka skrzętnie skrywa przed dorastającym synem.


Wydawnictwo Rebis zaprasza na spotkanie z Lechem Majewskim we Wrocławiu w niedzielę 4 grudnia podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek:

14.00 - 14.45 - Dom Wydawniczy REBIS zaprasza na spotkanie z Lechem Majewskim i promocje jego najnowszych książek METAFIZYKA oraz PIELGRZYMKA DO GROBU BRIGITTE BARDOT CUDOWNEJ, sala R33
14.50 - 15.30 - Lech Majewski podpisuje swoje książki. Stoisko REBIS

W Samo Południe. Odsłona CCLXXIII

Witamy w kolejnej odsłonie konkursu W Samo Południe! Z pewnych powodów konkurs miał opóźnienia, za które serdecznie przepraszamy. Jako rekompensatę mamy dla Was do wygrania AŻ 4 egzemplarze książki Andrzeja Pilipiuka "Konan Destylator". Nagrody ufundowało wydawnictwo Farbyka Słów.


Regulamin konkursu bez zmian

Pytania konkursowe:
1. Wydawnicze: Podaj tytuły innych utworów Andrzeja Pilipiuka (min 10)
2. Szortalowe: Podaj minimum 6 nowych utworów od wydawnictw , z którymi współpracuje Szortal.
3. Historyczne: W książce "Autostopem przez Galaktykę" (Adams  Douglas) Ziemi grozi unicestwienie. Dlaczego?

Króciak

Dziś zapraszamy do lektury Spokrewnionych Dagmary Adwentowskiej, tekstu wyróżnionego w konkursie Tajemnice.

Nowości wydawnictwa Czarne

Zbigniew Benedyktowicz - Elementarz tożsamości. Antropologia współczesności - Antropologia kontekstowa

Peryferia jako najżyźniejsza gleba sztuki? W Elementarzu tożsamości Zbigniew Benedyktowicz, antropolog kultury, sięga po dzieła mistrzów kina: Federico Felliniego, Andrieja Tarkowskiego, Gabriela Axela, Romana Polańskiego, Wojciecha Jerzego Hasa, Zbigniewa Rybczyńskiego, a także twórczość Tadeusza Kantora, Brunona Schulza, Tadeusza Konwickiego, Czesława Miłosza, Mircei Eliadego, Osipa Mandelsztama i innych, by w ich uniwersalizmie odkryć archetypiczną siłę lokalności, prowincji i prowincjonalności. W globalnym świecie bez granic i historii pamięć, obrzędy, dom, z którego się wychodzi, do którego się tęskni i czasami wraca, mają zapładniającą moc i są źródłem odrodzenia mitu. Wspomnienia ukryte w figurze dziecinnego pokoju, szkolnej klasy, wiejskiego drewnianego domu, w obrzędzie dziadów, wieczerzy czy w figurze wędrownych cyrkowców stają się esencją żywej sztuki.

Publikacja dofinansowana przez Instytut Sztuki PAN


Maciej Sieńczyk - Wśród przyjaciół

Książka powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym

Książka Macieja Sieńczyka może wywoływać skojarzenia z Dekameronem Boccaccia, bo i tu kulturalne towarzystwo zabawia się wyrafinowanymi opowieściami. Albo z tym opowiadaniem Pielewina o kolonistach próbujących tęsknotę za domem i rodzicami zagłuszyć nocnym turniejem ostentacyjnie makabrycznych baśni, wspomnień i ściem. Wśród przyjaciół to również – a może i przede wszystkim – popis umiejętności narracyjnych i hipnotycznych Gospodarza, tego arcyopowiadacza, nadwiślańskiej Szeherezady, a zarazem – ignoranta, mitomana i bufona.

Nowość wydawnictwa Videograf

Joanna Jax - Saga von Becków

Dwutomowe, eleganckie wydanie głośnej sagi o członkach niemieckiego rodu, na które składają się powieści: tom I Dziedzictwo i tom II Piętno. Część pierwsza to poruszająca opowieść o zawiłych losach polskiej nauczycielki i niemieckiego oficera SS oraz ich potomków. Pełna dramatycznych momentów historia rozgrywa się na przestrzeni niemal osiemdziesięciu lat, przenosząc czytelnika z przedwojennego Wolnego Miasta Gdańsk i pruskiej arystokratycznej posiadłości w Szlezwiku-Holsztynie do wojennego Krakowa i Olkusza, powojennego Berlina Wschodniego i Warszawy, następnie do prowansalskiej wsi i Paryża lat sześćdziesiątych, aż wreszcie do Polski po roku 1989. Bohaterką drugiej części jest prawnuczka Wernera von Becka, która postanawia prześledzić dzieje swoich przodków. Odkrywając historię swojej rodziny i osób z nią związanych, Julia wkracza na niebezpieczną ścieżkę, która może zakończyć się dla niej tragicznie.


Aneta Krasińska - Odroczone nadzieje


Aldona ma poczucie przegranej. Odrzucona przed laty przez rodzinę, zawiedziona przez mężczyznę, którego pokochała, postanawia skupić się na pracy. Kariera zawodowa pozwala jej zagłuszyć samotność i osiągnąć niezależność materialną. Kiedy dawny związek ponownie ożywa, Aldona z optymizmem patrzy w przyszłość. Względną stabilizację zakłócają problemy zdrowotne rodziców. Targana emocjami kobieta stawia na szali swoje życie zawodowe, potrzeby i uczucia, by sprostać karkołomnemu zadaniu, jakim jest opieka nad chorą na alzheimera matką. W zderzeniu z tą straszną chorobą musi przewartościować dotychczasowy sposób myślenia. Nieoczekiwane komplikacje zdrowotne matki uruchamiają lawinę skrajnych emocji i uświadamia jej pustkę, w jakiej się znalazła. Kobieta zaczyna prowadzić blog, który staje się dla niej rodzajem psychoterapii i rozrachunkiem z przeszłością. Na szczęście dla niej za drzwiami już czeka przyszłość...

Informacja wydawnictwa Rebis

Dom Wydawniczy REBIS zaprasza na 25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek
(1 – 4 grudnia 2016, Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1, stoisko nr 14)


Spotkania z naszymi autorami (3-4 grudnia 2016 roku),
Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1, stoisko nr 14


3 grudnia (sobota)
15.00 – 16.00 – spotkanie z Jerzym Rostkowskim autorem ksi±¿ek ŚWIAT MUSZKIETERÓW. Zapomnij albo zgiń oraz PODZIEMIA III RZESZY. Stoisko REBIS (nr 14)
16.00 – 17.00 – Marcin Sergiusz Przybyłek podpisuje ksi±¿ki z serii Horyzonty zdarzeń. Stoisko REBIS (nr 14)

4 grudnia (niedziela)
14.00 – 14.45 – zapraszamy na spotkanie z Lechem Majewskim i promocje jego najnowszych książek METAFIZYKA oraz PIELGRZYMKA DO GROBU BRIGITTE BARDOT CUDOWNEJ, sala R33
14.50 0 15.30 – Lech Majewski podpisuje swoje książki. Stoisko REBIS (nr 14)