Październik 2016

Mooncop - Tom Gauld

Kosmiczna, melancholijna miniatura

Aleksander Kusz

Gdy przeglądałem zapowiedzi Wydawnictwa Komiksowego na wrzesień, już wiedziałem, że koniecznie muszę mieć dwa komiksy - Mooncop i Codzienną walkę. Ta druga pozycja została przesunięta na koniec listopada, więc mam jeszcze dłuższą chwilę, żeby przeczytać i Wam omówić. A dzisiaj z chęcią omówię Mooncop Toma Gaulda.

Rewelacja! Jeżeli miałbym podsumować ten komiks jednym słowem, to pasuje tutaj tylko: rewelacja! Świetny komiks. A co otrzymujemy konkretnie? Niewiele. Treści jest tyle, co kot napłakał. Oprócz tego granatowo bure rysunki jak ze szkolnego zeszytu, statyczne, proste, jakby ktoś testował, czy jest w stanie cokolwiek narysować. Są proste postaci, które niewiele robią i niewiele mówią. Ale jakie to jest rewelacyjne! Dawno nie czytałem tak dobrego komiksu, odjechanego komiksu, prostego, melancholijnego, nostalgicznego.

Pewnie już zauważyliście, że komiks bardzo mi się spodobał. Oznajmiłem Wam to jeszcze przed jego opisaniem. Czasami tak mam, że muszę się z Wami podzielić dobrym słowem, dobrą książką, dobrym komiksem. To jest właśnie taki komiks.

Oczywiście, jest to komiks specyficzny, tutaj też już się pewnie tego domyśliliście. To jest tak naprawdę komiks o niczym. A może jednak o czymś jest?

Opowiada historię Księżyca, ale nie takie traperskiego, z astronautami zdobywcami w tle (chociaż Neila Armstronga też mamy). Mamy księżyc dekadencki, opuszczany, zrobotyzowany, porzucony.

Gauld w Subiektywnie

Gdy przeglądałem zapowiedzi Wydawnictwa Komiksowego na wrzesień, już wiedziałem, że koniecznie muszę mieć dwa komiksy - Mooncop i Codzienną walkę. Ta druga pozycja została przesunięta na koniec listopada, więc mam jeszcze dłuższą chwilę, żeby przeczytać i Wam omówić. A dzisiaj z chęcią omówię Mooncop Toma Gaulda.

Alek omawia komiks Mooncop, a robi to tak Subie... sugestywnie, że nie ma rady, trzeba samemu kupić i przeczytać.

Drabble

Uśpiłam ją Jakuba Tyszkowskiego to nasze sto słów na niedzielę.

Człowiek honoru – Paul Vidich

Nie ma dobra i zła, są tylko interesy

Magdalena Makówka


Zimna wojna trwa w najlepsze, właśnie umarł Józef Stalin, a na Kremlu rozpoczęła się walka o władzę. Spokoju brakuje także w Waszyngtonie, gdzie punkt kulminacyjny osiąga czerwona gorączka i polowanie na czarownice, w których rolę przejęli komuniści. W tym gorącym okresie pewien agent CIA marzy o odejściu na emeryturę i rozpoczęciu nowego życia. Zanim będzie mu to dane musi zmierzyć się z ostatnim zadaniem - znalezieniem szpiega w szeregach Centralnej Agencji Wywiadowczej. Sceneria godna powieści szpiegowskiej, wystarczy wykreować ciekawego bohatera i nie najgorszą fabułę. Czy autorowi udało się sprostać temu zadaniu?

George Mueller ma dość. Nudzi go praca szpiega i toczenie podjazdowych wojenek z FBI. Stracił wiarę w system, nie działa na niego propaganda operująca pojęciami dobra i zła. Napisał już dymisję, czeka tylko na odpowiedni moment, by wręczyć ją szefowi. Zgadza się podjąć ostatniego zadania, zwerbowania radzieckiego dyplomaty, którego poznał podczas misji w Wiedniu. Ów Rosjanin ma pomóc w poszukiwaniach podwójnego agenta - tajemniczego Protokoła, przez którego życie straciło już kilka osób pracujących dla CIA. W czasie wypełniania misji Mueller poznaje młodą aktorkę, siostrę starego przyjaciela z czasów studenckich, a obecnie kolegi z pracy.  Znajomość z kobietą skomplikuje życia agenta. Stanie on przed wyborem: czy wciąż służyć ojczyźnie za wszelką cenę, czy też pójść drogą własnego szczęścia.

Człowiek honoru to bez wątpienia powieść szpiegowska. Niby ma wszystko, czego potrzeba, aby stworzyć udaną książkę z gatunku. Są podwójni agenci, piękne kobiety, spotkania w publicznych toaletach, wielka polityka w tle. Brakuje tylko jednej rzeczy - tempa. Akcja powieści, jak na powieść sensacyjną, jest stanowczo zbyt wolna. Jednocześnie spokojny rozwój fabuły nie buduje napięcia, a jedynie nuży. Dopiero w połowie wydarzenia nabierają tempa. Do tego,  pewne rozwiązania fabularne są mało wiarygodne, podczas lektury zdarzało mi się zastanawiać, czy pracownicy CIA naprawdę byli aż tak naiwni?

Vidich w Subiektywnie

Zimna wojna trwa w najlepsze, właśnie umarł Józef Stalin, a na Kremlu rozpoczęła się walka o władzę. Spokoju brakuje także w Waszyngtonie, gdzie punkt kulminacyjny osiąga czerwona gorączka i polowanie na czarownice, w których rolę przejęli komuniści. W tym gorącym okresie pewien agent CIA marzy o odejściu na emeryturę i rozpoczęciu nowego życia. Zanim będzie mu to dane musi zmierzyć się z ostatnim zadaniem - znalezieniem szpiega w szeregach Centralnej Agencji Wywiadowczej. Sceneria godna powieści szpiegowskiej, wystarczy wykreować ciekawego bohatera i nie najgorszą fabułę. Czy autorowi udało się sprostać temu zadaniu?

Odpowiedź na zadane pytanie odszukać można w Subiektywnie, gdzie Magda opisuje swoje wrażenia z lektury Człowieka honoru.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Anna Dąbrowska - Nakarmię cię miłością

Dla kilku przyjaciółek wieczór panieński ma być przede wszystkim dobrą zabawą i odskocznią od codzienności. Warszawski klub, muzyka, alkohol i dodatkowa atrakcja – losowanie zadań, które ma wykonać każda z uczestniczek. To, które przypadnie w udziale Laurze, przykładnej pracownicy banku, okazuje się wyzwaniem równie trudnym, co ekscytującym. Pocałunek z przystojnym nieznajomym… W ten sposób dziewczyna poznaje Tobiasza, charyzmatycznego muzyka. Wypełnienie zadania doprowadza do niezwykle zaskakującego poranka, a kiepski dowcip Tobiasza wywołuje nieprzewidziane skutki.


Piotr Semka - Semka się gotuje


Piotr Semka, znany publicysta, zabiera czytelników w podróż pełną smaków i kolorów, opisy specjałów kuchni polskiej, włoskiej, ukraińskiej czy tajskiej okraszając interesującymi szczegółami i faktami z historii, etymologii i popkultury. Lekko, dowcipnie i z wdziękiem.
Autor wozi czytelnika po świecie i te podróże nie ograniczają się do egzotyki. Są tu i łódzkie tradycje i wielkopolskie zapożyczenia oraz – wszechobecny – Gdańsk, rodzinna kwintesencja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

"Książka Semki pełna fantazji, ale bez szpanu, to poradnik, przewodnik i zbiór przepisów. I przy tym bardzo solidne dziennikarstwo, jakie trudno znaleźć na stronach polityki".
Ludwik Lewin

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Maryna Miklaszewska - Hipster

HIPSTER
(Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera i Tragicy z Miasta)


19 września 2014 roku uroczystość otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, w której brał udział ówczesny premier Donald Tusk, została przerwana alarmem bombowym i ewakuacją widzów. Wokół tego autentycznego faktu skupia się akcja fikcyjnej powieści Tragicy z Miasta. Tytuł, zaczerpnięty z Hamleta, kieruje uwagę na amatorski zespół teatralny, mający, podobnie jak u Szekspira, zmusić najważniejszego z widzów do niekontrolowanej reakcji.
Te wydarzenia krok po kroku rekonstruuje Nina, bohaterka pierwszej powieści cyklu o hipsterze, zatytułowanej Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera. Cykl ten łączy nie tylko postać Niny, lecz także tytułowy hipster, który w Tragikach z Miasta jest wielkim Nieobecnym. Nie chodzi tu tylko o modę czy tzw. hipsterski styl bycia. Definicja jest szersza. Hipster to ktoś, kto wymyka się standardowym formułom, kto jest oryginalny i niekonwencjonalny, nie ulega instynktom stadnym, kto nie boi się ostracyzmu i ma dar pociągania za sobą innych.
Fabuły obu powieści „hipsterskiego” cyklu w przewrotny sposób pokazują możliwości realnego wpływania na bieg wydarzeń, zapobiegania – wbrew narzucanym odgórnie tendencjom – pokornemu godzeniu się z klęskami i odważnego podtrzymywania pamięci.


Bill Bryson - Herbatka o piątej!


Herbatka o piątej! to uroczy i zabawny, ale i uszczypliwy pean miłosny na cześć Wielkiej Brytanii. Ukazuje się niemal dwadzieścia lat po bestsellerowym klasyku literatury podróżniczej - Zapiskach z małej wyspy - w którym Bill Bryson opisał swój pierwszy gorący romans z przybraną ojczyzną.

Deadpool. Dobry, zły i brzydki – Brian Posehn, Gerry Duggan, Scott Koblish, Declan Shalvey

Pół żartem, pół serio

Maciej Rybicki

Przy okazji recenzowania Łowcy dusz – drugiego tomu Deadpoola w linii Marvel Now! – zwróciłem uwagę, że w porównaniu z albumem otwierającym serię pisaną przez Briana Posehna i Gerry’ego Duggana widać wyraźną tendencję zwyżkową. Dobry, zły i brzydki wpisuje się w ten trend, nawet jeśli momentami prezentuje nieco zaskakujące podejście do postaci Deadpoola (a może właśnie dzięki temu?).

Album składa się z dwóch odrębnych historii, wyraźnie się od siebie różniących. Pierwsza z nich jest bardzo zbliżona do tej, która otwierała tom drugi – jako punkt wyjścia przyjmując stylizowaną retrospekcję. Tym razem scenarzyści zabierają Deadpoola w lata 70., gdzie ten wplątuje się w aferę z udziałem duetu Power Man i Iron Fist, a także tajemniczego Białego Człowieka. Znów świetną robotę wykonuje odpowiedzialny za warstwę graficzną Scott Koblish wspomagany przez kolorystę Vala Staplesa. Powraca więc stylizacja na komiks z epoki, na co składają się zredukowane, czasem się „rozjeżdżające” kolory, specyficzna kreska, „ubrudzone”, pożółkłe strony, traktowana z przymrużeniem oka odredakcyjna narracja  i ewidentny klimat retro – wszystko to wpisuje się w szalony klimat serii. I podobnie jak poprzednio, także i ta historia ma swoją konkluzję w czasach współczesnych. Czuć tu mnóstwo twórczego luzu, bez trudu dostrzec można przerysowanie epoki. Dobrze wypadają też relacje między postaciami i oczywiście (jak na Deadpoola przystało) mamy mnóstwo swobodnego humoru. W skrócie zgrabna, może niewymagająca, ale z pewnością zabawna historyjka.

Posehn, Duggan, Koblish i Shalvey w Subiektywnie

Przy okazji recenzowania Łowcy dusz – drugiego tomu Deadpoola w linii Marvel Now! – zwróciłem uwagę, że w porównaniu z albumem otwierającym serię pisaną przez Briana Posehna i Gerry’ego Duggana widać wyraźną tendencję zwyżkową. Dobry, zły i brzydki wpisuje się w ten trend, nawet jeśli momentami prezentuje nieco zaskakujące podejście do postaci Deadpoola (a może właśnie dzięki temu?).

Przyznam bez bicia. Deadpoola znam wyłącznie z filmu, który mi się niezwykle spodobał. To był humor, może i nie wysublimowany, ale dokładnie trafiający w mój gust. Dlatego nie podejmę się oceny, jaką postacią Deadpool jest: dobrą, złą czy brzydką - wszystkie pasują doń idealnie. A może jest ucieleśnieniem wszystkich? Maciek wyjaśni Wam to bez trudu w swojej recenzji komiksu z Najemnikiem z Nawijką w roli głównej,  zatytułowanego, nomen omen, Dobry, zły i brzydki.

W Samo Południe. Odsłona CCLV

Witamy w kolejnej odsłonie W Samo Południe ! Dzisiaj do wygrania są AŻ 4 egzemplarze niezwykłej, pełnej napięcia książki pt. Fobia autorstwa Dawida Kaina. Nagrody ufundowało wydawnictwo GeniusCreations.


Zasady niezmienne

Pytania konkursowe:

1. Wydawnicze: W 2009 roku wydawnictwo istniało jako księgarnia internetowa. Jaką wówczas miało nazwę? 
2. Szortalowe : Wymień min. 3 książki wydawnictwa GeniusCreations, które można było wygrać w poprzednich konkursach WSP
3: Historyczne: Co powinien zrobić mag by awansować w hierarchii na Niewidocznym Uniwersytecie? (Cykl "Świat Dysku" Pratchetta)

Nowości wydawnictwa Rebis

Roger Crowley - Zdobywcy

Jak Portugalczycy zdobyli Ocean Indyjski i stworzyli pierwsze globalne imperium

W swej najnowszej książce Roger Crowley, autor m.in. Morskich imperiów czy 1453. Upadek Konstantynopola, przedstawia splot wydarzeń, które na początku XVI w. uczyniły z maleńkiej Portugalii mocarstwo morskie. Z właściwą sobie pasją i talentem narracyjnym opowiada tę fascynującą historię, w której opisy wielkich podróży, wojen handlowych, osiągnięć technicznych, religijnej żarliwości, politycznej dyplomacji, działań szpiegowskich czy bitew morskich przeplatają się z przykładami ludzkiej odwagi, lekkomyślności oraz krwawej przemocy. Czerpiąc z relacji uczestników wydarzeń, Crowley przywołuje niezwykłe czyny grupki portugalskich konkwistadorów, takich jak Alfonso de Albuquerque — pierwszy od czasów Aleksandra Wielkiego europejski twórca imperium azjatyckiego — który rozpoczął trwającą pięćset lat ekspansję Zachodu i uruchomił trwające do dziś procesy globalizacyjne.

Roger Crowley urodził się w 1951 r. w rodzinie o morskich tradycjach. Dzieciństwo spędził na Malcie. Studiował literaturę angielską na uniwersytecie w Cambridge, uczył języka angielskiego w Stambule. Podróżował po krajach śródziemnomorskich, ciągle poszerzając swoją wiedzę na temat historii i kultury tych ziem, co między innymi zaowocowało drugim dziełem historycznym, 1453. Upadek Konstantynopola. Napisał również Morskie imperia, natomiast jego najnowsza książka to historia Wenecji, City of Fortune.


Robin Cook - Dopuszczalne ryzyko

Klasyczny thriller medyczny Robina Cooka zekranizowany w 2001 przez W. A. Grahama

Nowość wydawnictwa Rebis

Marcin Sergiusz Przybyłek - Gamedec. Granica rzeczywistości

Pierwsza część 5-tomowego cyklu "GAMEDEC"

„Detection Ends Case”, zwykł był mawiać Sam Hawthorne, jeden z najlepszych detektywów działających w wirtualiach w połowie lat osiemdziesiątych XXII wieku. Gdy zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, jego przyjaciele umieścili na holograficznym nagrobku napis: „Sam «DEC» Hawthorne. Nigdy nie zapomnimy”.
Od tej pory solverzy, czyli detektywi działający w grach, zaczęli siebie nazywać gameDECami.
Oto historia jednego z nich.

Koniec XXII wieku. Ludzie żyją w miastach-klatkach oddzielonych od agresywnego ekosystemu barierami ABB. Światem rządzą korporacje, choć zwykły obywatel tego nie zauważa. Wielu spędza czas w światach sensorycznych – grach dających wrażenie pełnego uczestnictwa. Gdzie przebywają ludzie, pojawiają się kłopoty. A gdy kłopoty dotyczą sieci, potrzebny jest nie policjant, ale gamedec – detektyw od gier. Taki jak Torkil Aymore z Warsaw City.

Marcin Przybyłek
to lekarz medycyny, wieloletni pracownik koncernu farmaceutycznego, obecnie trener i konsultant biznesowy. Autor największej polskiej sagi science fiction „Gamedec”, antyporadnika dla menedżerów Sprzedaż albo śmierć?, powieści (teoretycznie dla dzieci) Kalina i Kaj i zbioru anegdot dla graczy Grao Story. Od lat zainteresowany psychologicznym, technologicznym oraz finansowym rozwojem ludzkości, przekazuje swoje wizje w książkach, wykładach i podczas szkoleń. Ma żonę Annę i córkę Kalinę.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Orson Scott Card - Czerwony Prorok

Nie wszystko jest takie, jakim się wydaje w alternatywnej Ameryce, gdzie ludowa magia naprawdę działa. I z pewnością wiele kryje w sobie Lolla-Wossiky, wiecznie pijany Shaw-Nee. W wieku jedenastu lat był świadkiem, jak biali ludzie mordują jego ojca. To przeżycie sprawiło, że stał się żałosnym pijakiem, który nie potrafi się wyrwać z uzależnienia od whisky. Kiedy jednak wyrusza na północ w poszukiwaniu swej bestii snów, wędrówka może uleczyć go z „czarnego szumu”, który od czasu śmierci ojca przenika jego umysł.
Podróż i przeżycia na Terytorium Wobbish na zawsze odmienią życie Lolli-Wossiky. Zapity Czerwony stanie się mądrym i potężnym Czerwonym Prorokiem, który wraz ze swym bratem, Ta-Kumsawem, jednoczy plemiona Indian, zagrożonych ekspansją Białych.

Orson Scott Card (ur. 1951) – jeden z najbardziej popularnych autorów science fiction. Zadebiutował w wieku 26 lat opowiadaniem „Gra Endera”; zostało ono później rozbudowane do rozmiarów powieści, która zapoczątkowała jeden z najpopularniejszych cykli powieściowych autora – Sagę o Enderze. Równie popularną i powiązaną z nią fabularnie serią jest Saga Cienia. „Czerwony prorok” to drugi tom cyklu Opowieści o Alvinie Stwórcy, kolejne części w nowej szacie graficznej ukażą się wkrótce nakładem Prószyński i S-ka.


Iwona Żytkowiak - Świat Ruty

Świat nie wybacza zbrodni i inności.

Mglisty poranek rozpoczyna kolejny dzień życia Ireny. Nic nie zapowiada, że będzie zupełnie inny niż poprzedni… że odmieni wszystko. Z chwili zamyślenia wyrywa ją tępy odgłos uderzenia i huk ciała uderzającego o jezdnię.

Nowość Wydawnictwa Komiksowego

Franciszek Struzik (Red. Adam Rusek) - Dawny komiks polski Tom 4 - Przygody Bezrobotnego Froncka.

W czwartym tomie serii "Dawny Komiks Polski" przedstawiamy jeden z najsłynniejszych przedwojennych komiksów - Przygody bezrobotnego Froncka autorstwa Franciszka Struzika.

Froncek (uporczywie wręcz bezrobotny) to bohater do dziś pamiętany na Śląsku a jego pojawienie się w 1932 roku na łamach popołudniówki "Siedem groszy" to ważna data dla historii polskiego komiksu. Przygody Froncka dziwią, bawią i dają do myślenia. Satyra i komiks to doskonały sposób na bliższe poznanie codziennego życia naszych przodków oraz ich wyobrażeń o świecie. Dzięki obszernemu opracowaniu Adama Ruska Czytelnik pozna twórców, bohaterów i szeroki kontekst społeczny tej niezwykłej opowieści komiksowej.

Wiadomości o tworcy Froncka, Franciszku Struziku są niezwykle skąpe. Urodził się w 1902 roku w Janowie (dziś dzielnica Katowic) i tam też mieszkał do końca życia. Był górnikiem i utalentowanym plastykiem amatorem. W 1929 roku wygrał ogłoszony przez koncern prasowy Polonia konkurs na stanowisko rysownika. Odtąd dostarczał rysunki do wszystkich periodyków Polonii. Aresztowany przez Niemców w 1940 roku, zginął w Oświęcimiu.

Adam Rusek (ur. 1953), znawca historii polskiego komiksu. Autor wielu prac na ten temat, m.in. książek: Tarzan, Matołek i inni. Cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1919-1939 (Warszawa 2001), Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych (Warszawa 2007; Poznań 2010) oraz Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939-1955 (złożona do druku). Pracownik Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Gra Szklanych Paciorków – Hermann Hesse

Hermann Hesse kontra Platon

Marcin Knyszyński

Hermann Hesse był pisarzem-filozofem. W każdej swojej powieści, od „Petera Camenzinda” począwszy, poprzez „Demiana”, „Siddharthę”, „Wilka Stepowego” na „Narcyzie i Złotoustym” skończywszy, porusza on w zasadzie bardzo podobne zagadnienia. Pisze on o poszukiwaniu remedium na lęki egzystencjalne ludzkości, o drodze do osiągnięcia duchowego spokoju i równowagi w świecie traum pierwszej połowy XX wieku, o sposobach godzenia dwoistości ludzkiej natury opartej na racjonalnym umyśle i irracjonalnych popędach. „Gra szklanych paciorków” to jego ostatnia powieść, wydana w 1943 roku. Trzy lata później Hesse otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za „szlachetnie podniosłą i różnorodną poezję, która zawsze wyróżniała się świeżością natchnienia i rzadko spotykaną czystością ducha”.

Świat „Gry Szklanych Paciorków” to utopia odległa o kilkaset lat w przyszłość od czasów współczesnych autorowi (nazywanych pogardliwie „epoką felietonów”), czasów wojen, upadku wysokich, humanistycznych i intelektualnych ideałów. Przyszłość według autora to świat w którym podejście do nauki zostało idealistycznie oderwane od jej atrybutów użytkowych i merkantylnych na rzecz walorów czysto umysłowych. Powstają specjalne świeckie zakony, gdzie uprawia się wszystkie duchowe i naukowe dziedziny cywilizacyjnej spuścizny ludzkości, metodą wyizolowaną z wpływów zewnętrznego świata i odciętą od wszelkich metodologii używanych dotychczas. Jest to właśnie tytułowa gra szklanych paciorków, czyli przede wszystkim próba syntezy całego dorobku intelektualnego ludzkości za pomocą specyficznego języka uniwersalnego, który stanowią reguły owej gry. Ale jest to również próba rozwoju tegoż dorobku nie na zasadzie pracy w laboratorium z empirycznymi doświadczeniami lecz na zasadzie szukania uniwersalnych wzorców występujących w muzyce, matematyce, sztuce czy literaturze i prognozowania na ich podstawie tendencji rozwojowych we wszystkich dziedzinach ludzkiej wiedzy.

Hesse w Subiektywnie

Hermann Hesse był pisarzem-filozofem. W każdej swojej powieści, od „Petera Camenzinda” począwszy, poprzez „Demiana”, „Siddharthę”, „Wilka Stepowego” na „Narcyzie i Złotoustym” skończywszy, porusza on w zasadzie bardzo podobne zagadnienia. Pisze on o poszukiwaniu remedium na lęki egzystencjalne ludzkości, o drodze do osiągnięcia duchowego spokoju i równowagi w świecie traum pierwszej połowy XX wieku, o sposobach godzenia dwoistości ludzkiej natury opartej na racjonalnym umyśle i irracjonalnych popędach. „Gra szklanych paciorków” to jego ostatnia powieść, wydana w 1943 roku. Trzy lata później Hesse otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za „szlachetnie podniosłą i różnorodną poezję, która zawsze wyróżniała się świeżością natchnienia i rzadko spotykaną czystością ducha”.

W Subiektywnie dzisiaj spotkać można Marcina, relacjonującego wrażenia z lektury Gry szklanych paciorków.

Drabble

Czy Obcy zawsze musi oznaczać zagrożenie? Flora Woźnica odpowiada dziś na to pytanie w stu słowach.

Nowości wydawnictwa Czarne

Andrzej Stasiuk - Opowieści galicyjskie

Nowe wydanie jednej z najbardziej znanych książek Andrzeja Stasiuka – pełnokrwistej ballady o prowincjonalnej Galicji. To przypowieść o zamkniętej społeczności żyjącej w przestrzeni między rozpadającymi się domami a kościołem, sklepem i knajpą. Soczysty język, niemal ożywiona przyroda i wątek kryminalny tworzą niepodrabialną literacką mieszankę, mitotwórczy zaczyn opowieści o Beskidzie Niskim, w którym czas zatacza koło.


Maciej Czarneki - Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym

Choć pięciomilionowa Norwegia przyciąga Polaków wysokimi zarobkami i poziomem życia, na idealnym obrazie tego kraju jest rysa. Barnevernet – instytucja siejąca postrach, przed którą imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają się na forach internetowych: zabiera dzieci, rozdziela rodziny, posądza rodziców o niestabilność psychiczną, podburza małoletnich do zeznawania przeciwko bliskim.

Czy jednak na pewno wszystko jest czarno-białe? Jaki związek z Barnevernet miał Anders Breivik? I dlaczego detektyw Rutkowski w norweskiej prasie nazywany jest Rambo? Maciej Czarnecki przedstawia obie strony medalu, zamiast czerni i bieli ukazując całą gamę szarości i oddając głos norweskim pracownikom społecznym, rodzicom zastępczym, ekspertom. Przede wszystkim jednak słucha uważnie i dokumentuje dzieje rodziców i odebranych dzieci. Jego książka to wstrząsający reportaż o tym, jak cienka potrafi być granica między rajem a piekłem.

Nowość wydawnictwa Albatros

Stephen King - Koniec warty

SPEKTAKULARNE ZAMKNIĘCIE TRYLOGII O EMERYTOWANYM DETEKTYWIE BILLU HODGESIE
 
W sali nr 217 Kliniki Traumatycznych Uszkodzeń Mózgu przebudziło się coś złego.
Czy leżący w niej pacjent, Brady Hartsfield, słynny Zabójca z Mercedesa, jest rzeczywiście tylko niezdolnym do kontaktu ze światem „warzywkiem” i – jak twierdzą lekarze – nie ma szans na poprawę?
Detektyw Bill Hodges jakoś w to nie wierzy, a jego podejrzenia nasilają się, gdy dochodzi do samobójstw ludzi, którzy przed sześcioma laty ucierpieli podczas Masakry Mercedesem. I nie myli się. Hartsfield nie tylko odzyskał pełnię władz umysłowych, ale i odkrył w sobie nowe zdolności: telekinezy oraz wnikania w umysły innych ludzi. A to w przypadku psychopaty może się okazać tragiczne w skutkach.
Policja, jak to policja, chce mieć święty spokój. Znowu więc wygląda na to, że powstrzymanie szaleńca – który jest tym bardziej niebezpieczny, że internet pozwala mu nieskończenie rozszerzać pole działania – spadnie na Billa Hodgesa i dwoje jego przyjaciół, Holly Gibney i Jerome’a Robinsona.

TYM RAZEM STEPHEN KING SIĘGA PO TAK LUBIANE PRZEZ JEGO FANÓW ELEMENTY GROZY, ŁĄCZĄC MISTRZOWSKO LITERATURĘ DETEKTYWISTYCZNĄ Z NADNATURALNYM SUSPENSEM,
KTÓRY JEST JEGO ZNAKIEM FIRMOWYM

Gotham Central Tom 2: Klauni i Szaleńcy – Ed Brubaker, Greg Rucka, Michael Lark i inni

Na tropie zbrodni

Marek Adamkiewicz

Pierwszy zbiorczy tom „Gotham Central” zostawił po sobie bardzo dobre wrażenie. Wizja miasta Batmana, ale bez (większej) obecności superbohatera, okazała się zaskakująco odświeżająca. Tytuł skupił się na perypetiach pracujących w metropolii policjantów z Wydziału Poważnych Przestępstw. Ed Brubaker spojrzał bliżej na ludzi, którzy muszą łapać przestępców zgodnie z literą prawa i zawsze trzymając się regulaminu. Członkowie oddziału, nie mając takich możliwości jak Batman, musząc także liczyć się z opinią publiczną i naciskami ze strony władz miasta, są często na świeczniku, z czym jednak nie zawsze sobie radzą. A w takim mieście jak Gotham, praca nigdy się nie kończy…

„Klauni i Szaleńcy” zawierają cztery opowieści. „Marzenia i Wiara” przybliżają postać recepcjonistki Stacy, jedynej osoby na posterunku, mającej prawo obsługiwać Batsygnał. „Łatwe Cele” traktują o walce funkcjonariuszy z największym szaleńcem Gotham, Jokerem. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia psychopata terroryzuje miasto, zabijając dwóch funkcjonariuszy publicznych i grożąc zdetonowaniem bomby. Czasu na pozbycie się zagrożenia jest wyjątkowo mało. „Życie jest pełne rozczarowań” skupia się na śledztwie dotyczącym śmierci dwóch kobiet pracujących w jednej kompanii farmaceutycznej. Z kolei w „Nierozwiązanym” bohaterowie wracają do starej sprawy masakry drużyny futbolowej. Kiedyś śledztwem zajmował się Harvey Bullock, który teraz, kiedy nie jest już policjantem, wciąż ma na jej punkcie obsesję. Znalezienie sprawcy po tylu latach od zdarzenia, będzie jednak wyjątkowo trudne.

Brubaker, Rucka, Lark i inni w Subiektywnie

Pierwszy zbiorczy tom „Gotham Central” zostawił po sobie bardzo dobre wrażenie. Wizja miasta Batmana, ale bez (większej) obecności superbohatera, okazała się zaskakująco odświeżająca. Tytuł skupił się na perypetiach pracujących w metropolii policjantów z Wydziału Poważnych Przestępstw. Ed Brubaker spojrzał bliżej na ludzi, którzy muszą łapać przestępców zgodnie z literą prawa i zawsze trzymając się regulaminu. Członkowie oddziału, nie mając takich możliwości jak Batman, musząc także liczyć się z opinią publiczną i naciskami ze strony władz miasta, są często na świeczniku, z czym jednak nie zawsze sobie radzą. A w takim mieście jak Gotham, praca nigdy się nie kończy…

O tym, jak w drugiej odsłonie serii "Gotham Central" pt. Klauni i szaleńcy, gliny z Gotham radzą sobie bez Batmana, opowie dzisiaj Marek.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Jessie Burton - Muza (24 listopada 2016)

Świat wielkiej sztuki, jeszcze większych namiętności i tajemniczy obraz, który skrywa więcej niż tysiąc słów.


Po jednej stronie płótna dziewczyna trzyma odciętą głowę swojej siostry, po drugiej − lew, który za chwilę poderwie się do zabójczego skoku... Obraz, który latem 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie, elektryzuje środowisko marszandów. To może być „śpioch”, dzieło młodego hiszpańskiego artysty z lat 30. XX wieku zaginione w trakcie wojny. Potwierdzają to listy z muzeum Prado oraz fundacji Peggy Guggenheim. Wskutek szczególnego zbiegu okoliczności stenotypistka zatrudniona w galerii, 26-letnia Odelle Bastien, trafia na trop fascynującej historii z Andaluzji roku 1936. Losy Harolda Schlossa, Żyda z Wiednia, który pośredniczy w sprzedaży dzieł Kokoschki, Klee i Klimta, jego pięknej żony Sary i niezwykle uzdolnionej córki Oliwii, w nieoczekiwany sposób splotą się z jej własnym. Czarnoskórej imigrantki z Trynidadu, która choć nagrodzona prestiżowym literackim wyróżnieniem za debiutanckie opowiadanie, z trudem znajduje swoje miejsce w ksenofobicznym Londynie.

W tej pięknej powieści Jessie Burton raz jeszcze porywa nas w czarowny świat sztuki i artystów, namacalnie wręcz dając odczuć atmosferę minionych dekad, pełną wewnętrznych napięć i niepokoju. Mądra i poruszająca książka o kobiecości, miłości, wolności i sztuce.

Niełatwo powtórzyć spektakularny sukces debiutu, jakim była Miniaturzystka, przetłumaczona na 36 języków i sprzedana w nakładzie miliona egzemplarzy. A jednak Jessie Burton się udało! Mistrzowski akord.

Informacja wydawnictwa Albatros

Relacja z odwiedzin Grahama Mastertona w Polsce (28 września - 1 października 2016)

GRAHAM MASTERTON urodził się w Edynburgu 16 stycznia 1946 roku. Jego dziadkiem był Thomas Thorne Baker, znakomity naukowiec, który wynalazł DayGlo i jako pierwszy przekazał zdjęcia przez radioodbiornik. Po ukończeniu szkoły Whitgift w Croydon pracował jako dziennikarz w "Crawley Observer". W wieku 24 lat został mianowany redaktorem naczelnym "Penthouse" i "Penthouse Forum". Początkowo pisał poradniki seksuologiczne, jednym z nich była Magia seksu, która na całym świecie sprzedała się w liczbie przeszło 3 milionów egzemplarzy. Zadebiutował jako autor horrorów w 1976 roku książką o tytule Manitou, będącą opowieścią o indiańskim szamanie narodzonym ponownie w obecnych czasach, aby zemścić się na białym człowieku. Powieść bardzo szybko stała się światowym bestsellerem. Na jej podstawie po dwóch latach nakręcono film o tym samym tytule.

Do tamtej pory Graham Masterton wydał ponad 40 horrorów, uhonorowanych nagrodami:

. Special Edgar przyznawana przez Mystery Writers of America za Kostnicę (Charnel House)
. Srebrny Medalem od West Cost Review of Books za Zwierciadło piekieł (Mirror)
. Prix Julia Verlanger (jako jedyny pisarz nie francuski) za Wizerunek zła (Family portrait), będący współczesną wersją Portretu Doriana Graya Oscara Wilde'a

Graham Masterton jest autorem ponad stu nowel, pisze również thrillery, powieści historyczne, horrory, nowele o klęskach żywiołowych, nowele dla dzieci, opowiadania, i sagi historyczne. Jego trzy opowiadania zostały sfilmowane dla Tony'ego Scotta, twórcy telewizyjnego serialu The Hunger. Graham Masterton jest autorem ponad 100 książek, które zostały przetłumaczone na 18 języków. W 1999 roku powstała biografia Mastertona zatytułowana Manitou Man. Masterton jest stałym współpracownikiem magazynów "Cosmopolitan", "Men's Health", "Nowa Fantastyka", "Woman" i "Woman's Own". Masterton mieszka w Surrey w Anglii. Ma trzech synów; jego żona - Polka z pochodzenia - zmarła 27 kwietnia 2011.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Andrzej Pilipiuk - Operacja Dzień Wskrzeszenia (14 października 2016)

Przyszłość. Świat spustoszyła wojna atomowa wywołana przez nieudolne rządy polskiego prezydenta, Pawła Citko. Uczeni odkrywają sposób na podróżowanie w czasie. Grupa śmiałków ma zlokalizować w XIX wiecznym Królestwie Polskim przodka prezydenta i zaaplikować mu genetycznie zmutowany wirus, aby ród zakończył się wraz z jego śmiercią. Na drodze stanie jednak carska ochrana, która spróbuje zniweczyć wysiłki technologicznego postępu rodem z XXI wieku.
Ale żeby nie było tak zupełnie ponuro, atmosferę rozładowują liczne anegdoty:
"Był zwyczaj, że gdy kobieta nakryła skazańcowi głowę chustką i krzyknęła, że bierze go sobie za męża, uwalniano go. Pewnego razu mieli powiesić zbója. Stał już pod szubienicą, gdy jakaś kobieta, mocno posunięta w latach, przedarła się przez tłum, nakryła faceta chustką i zaczęła krzyczeć, że bierze go sobie za męża. Koleś zdjął chustkę z głowy, popatrzył na babę, a potem zwrócił się do kata: Wieszaj, mistrzu Jakubie".

Andrzej Pilipiuk:
Człowiek z przeszłości. Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania łowca meteorów. Niestrudzony tropiciel ciekawostek z lamusa. Beznadziejnie zauroczony zapomnianymi odkrywcami i wynalazkami XIX wieku. Kolekcjoner nagród literackich. Z pisania z pasją uczynił swój sposób na życie. Miarą jego sukcesu jest miejsce na podium ścisłej czołówki najpoczytniejszych pisarzy w Polsce. Twórca panteonu niezwykłych bohaterów literackich. Uprzedzając krytykę, sam siebie nazwał Wielkim Grafomanem. Społecznik. Własnym sumptem i ogromnym zaangażowaniem wydał unikatowy album o Wojsławicach, rodzinny mieście Jakuba Wędrowycza, zawistnego, mściwego kmiota, bimbrownika i egzorcysty. Jedynego w  polskiej literaturze rdzennie polskiego super ‑ bohatera, który przez lata rozśmieszania do łez dorobił się własnego festiwalu. Pija herbatę. Ani wstrząśniętą, ani tym bardziej mieszaną. Parzoną w samowarze.

Longar

Za oknem zimno, szaro i ponuro, czyli pogoda w sam raz na lekturę longarów. Dziś czekają na Was Niedorzeczni Danki Markiewicz.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Maria Nurowska - Listy miłości

Najpiękniejsze i najważniejsze książki Marii Nurowskiej w nowym wydaniu.

Miłość i śmierć, wina i zagubienie oraz poszukiwanie własnej tożsamości. Opowieść o niecodziennym dążeniu, o rozpaczliwych próbach kogoś, kto – by uniknąć śmierci – musi stać się kimś innym. Historia miłości w czasach nienawiści i barbarzyństwa.
Elżbieta Elsner stworzyła sobie nowe życie pod fałszywym nazwiskiem. Tłumaczy się z tego w listach do Andrzeja. W wieku 16 lat poszła dobrowolnie za ojcem do getta warszawskiego, gdzie została prostytutką, by ocalić ich oboje. Po ucieczce z getta przyjmuje nową tożsamość i staje się Krystyną Chylińską. Żyje jednak w nieustannym lęku, że ktoś mógłby ją rozpoznać i zniszczyć jej egzystencję. W końcu przeszłość ją dopada i słyszy: „Krystyna Chylińska to nie jest twoje prawdziwe nazwisko...”.

Maria Nurowska zaliczana jest do najważniejszych pisarzy współczesnej literatury polskiej. Jej „Listy miłości” zasługują na uwagę. Autorka świadoma jest tradycji, w której pisze – jej bohaterka Krystyna Chylińska ma w sobie coś z Anny Kareniny, książka przypomina także "Początek" Andrzeja Szczypiorskiego.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung”

Maria Nurowska
– jedna z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich pisarek. Jej powieści podbijają serca kolejnych pokoleń czytelników. Najbardziej znane to: „Mój przyjaciel zdrajca”, „Sprawa Niny S.”, „Nakarmić wilki”, „Drzwi do piekła”, „Dom na krawędzi”. Książki Marii Nurowskiej przetłumaczono na szesnaście języków.


Catherine Banner - Dom na Skraju Nocy


Porywająca saga rodzinna. Cztery pokolenia, miłość i tajemnice, których świadkiem jest tylko urzekająca mała wyspa.

Nowość Wydawnictwa Komiksowego

Jean Dufaux, Philippe Xavier - Krucjata 4. Słupy ognia

Czwarta i ostatnia część pierwszego cyklu z serii 'Krucjata'.


Nad zapomnianą krucjatą wieje wiatr zmian! Świat chrześcijański złożył swój los w ręce Pana Maszyn, swojego nowego czempiona. Lecz dużo poważniejsze zagrożenie czyha na sułtana Hierus Halem: jego serce jest więźniem księżniczki z Zachodu. Sułtan posiada sposób, by położyć kres tej wojnie. Lecz aby tak się stało, będzie musiał ocknąć się z marzeń... Dufaux i Xavier po raz kolejny potwierdzają nam, że rozlew krwi powodują bijące ludzkie serca!

Scenariusz komiksu napisał Jean Dufaux, znany polskim czytelnikom z serii Dżinn, Saga Valty, Murena, Niklos Koda, Szlurp i Burp, Giacomo C. czy Skarga Utraconych Ziem.

Rysunki storzył Philippe Xavier, który współpracował m.in. z legendarnym duetem Ange przy Paradis perdu a z Jeanem Dufaux przy serii Konkwistador.

Mechaniczny. Wojny alchemiczne tom I – Ian Tregillis

Nakręcani ludzie i paradoks Wolnej Woli

Magdalena Ishtar Szczepocka

Stworzony przez Tregillisa świat na poziomie estetyki zaliczyć można do nurtu steampunk, choć są i znaczące różnice. Po pierwsze, niepokonane imperium kolonialne, w tej alternatywnej historii, zbudowała nie Wielka Brytania lecz Holandia, bazując na przełomowym wynalazku, jednego z największych umysłów XVII wieku, Christiaana Huygensa – mechanicznym człowieku. Po drugie, siłą napędową tej alternatywnej rewolucji przemysłowej okazał się nie kocioł parowy lecz alchemia pożeniona z precyzyjnymi mechanizmami zegarowymi. Po trzecie, obyczajowość, moda, nawet architektura, choć nadal pełna nostalgii, miast wiktoriańskiej Anglii, odsyła nas raczej do płócien Rembrandta i Vermeera.

Odważnie wyciągając konsekwencje ze swoich założeń, zarysował autor zupełnie odmienioną mapę polityczną świata dwa i pół wieku po owym epokowym wynalazku. Oto ostatnim szańcem opierającym się morzu niestrudzonych mechanicznych wojsk Mosiężnego Tronu jest twierdza francuskiego króla na wygnaniu, w głębi Nowego Świata. Izolowani Francuzi, w wielu kwestiach trzymają się kurczowo archaicznych obyczajów z czasów świetności króla Słońce, a zarazem bronią się tylko dzięki zaawansowanej chemii, zwłaszcza żywicom epoksydowym. Wraz z francuskim dworem za ocean uciekł Papież, broniący doktryny Wolnej Woli i prawa do niej także mechanicznych ludzi. Holendrzy podążając za kalwińskim determinizmem odrzucają Wolną Wolę jako herezję, a klakierów, jak określają mechanicznych, traktują na równi z nieożywionymi przedmiotami.

Tregillis w Subiektywnie

Stworzony przez Tregillisa świat na poziomie estetyki zaliczyć można do nurtu steampunk, choć są i znaczące różnice. Po pierwsze, niepokonane imperium kolonialne, w tej alternatywnej historii, zbudowała nie Wielka Brytania lecz Holandia, bazując na przełomowym wynalazku, jednego z największych umysłów XVII wieku, Christiaana Huygensa – mechanicznym człowieku. Po drugie, siłą napędową tej alternatywnej rewolucji przemysłowej okazał się nie kocioł parowy lecz alchemia pożeniona z precyzyjnymi mechanizmami zegarowymi. Po trzecie, obyczajowość, moda, nawet architektura, choć nadal pełna nostalgii, miast wiktoriańskiej Anglii, odsyła nas raczej do płócien Rembrandta i Vermeera.

Zanim wejdziemy w świat Mechanicznego. Wojen alchemicznych, dowiedzmy się, co ma nam o nim do przekazania Magda.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Grażyna Jeromin-Gałuszka - Magnolia (audiobook CD)

Czasami dopiero na bieszczadzkiej wsi życie nabiera prawdziwego znaczenia.

Filip Spalski jest pilotem, kocha swoją pracę. Pewnego dnia wraca do domu po długim locie przez Atlantyk i dowiaduje się, że jego żona odeszła. Nie chciała dłużej czekać – na niego, na dziecko, na wspólne życie. Filip nagle widzi, że nic mu nie zostało. Jest sam, nie ma przyjaciół ani rodziny. Wsiada w samochód i rusza przed siebie.
Dojeżdża na koniec świata, do małej wioski w Bieszczadach, gdzie czas płynie tak wolno, że wszyscy kupują gazety sprzed tygodnia. Na nieczynnej poza sezonem stacji kolejowej spotyka mężczyznę, który też chce gdzieś uciec. Filip kupuje od nieznajomego zaniedbany pensjonat Magnolia. Pracuje tam kilka niezwykłych kobiet, które odmienią jego życie…

Grażyna Jeromin-Gałuszka – absolwentka bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenopisarstwa w PWSFTviT w Łodzi. Publikowała utwory poetyckie i krótkie formy prozatorskie w czasopismach oraz antologiach poetyckich. Laureatka ogólnopolskiego konkursu na temat filmowy zorganizowanego przez Agencję Scenariuszową i tygodnik „Film”. Współautorka scenariusza jednego z popularnych seriali telewizyjnych. Jej debiutancka powieść „Złote nietoperze” (2007) otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie literackim „Kolory życia”. Autorka powieści: „Oczy Marzanny M.”, „Kobiety z Czerwonych Bagien”, „Nie zostawiaj mnie”, „Magnolia”, „Gdybyś mnie kochała”, „Długie lato w Magnolii”, "Złoty sen”. Mieszka na wsi pod Radomiem.

Czyta: Filip Kosior
Długość nagrania: 9 godz. 13 min.
Nośnik: CD mp3


Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Paweł Jaszczuk - Akuszer śmierci (audiobook CD)

Lwów, wiosna 1939 roku. Dziennikarz śledczy Jakub Stern zamawia garnitur u poleconego krawca. Kiedy przychodzi odebrać zamówienie okazuje się, że Lille zwany Szczęściarzem powiesił się. U jego stóp Stern znajduje zdjęcie zaginionej nieco wcześniej siostrzenicy krawca.
Parę dni później ginie dwóch klientów Szczęściarza – jeden w wypadku w fabryce, drugi zostaje brutalnie zamordowany. Opinię publiczną bulwersuję coś jeszcze – ktoś morduje noworodki i porzuca je w różnych częściach miasta. Każde z dzieci owinięte jest drewnianym różańcem.
Czy Jakubowi i jego koleżance z redakcji Wildze de Brie uda się rozwiązać zagadkę śmierci krawca i jego klientów? Czy ma to coś wspólnego z zabójstwami noworodków i zaginięciem siostrzenicy?
Wciągająca, świetnie skonstruowana intryga, z detalami oddany klimat końca czasu pokoju.

Paweł Jaszczuk (ur. 1954) – prozaik, krytyk literacki, dramaturg. WYdał zbiór opowiadań i kilka powieści, m.in. kryminałów o lwowskim dziennikarzu Jakubie Sternie: „Foresta Umbra” (2005, Nagroda Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej), "Plan Sary", "Marionetki" i "Akuszer śmierci".

Czyta: Kamil Pruban
Długość nagrania: 8 godz. 8 min.
Nośnik: CD mp3Arno Strobel - Schemat (audiobook CD)

Kilka lat temu napisał wstrząsającą powieść kryminalną o seryjnym mordercy. Teraz ktoś skrupulatnie kopiuje opisane w niej zbrodnie popełniane przez niespełnionego pisarza.

Nowość wydawnictwa Albatros

Mariusz Czubaj - Martwe popołudnie

MIESZANKA WYBUCHOWA CZARNEGO KRYMINAŁU I THRILLERA POLITYCZNEGO
Powieść, którą powinien sfilmować Tarantino.

– Pewni ludzie znikają, a inni ludzie ich szukają. Tak to jest skonstruowane”.
To słowa Marcina Hłaski, specjalisty do spraw bezpieczeństwa, eksperta w poszukiwaniu osób zaginionych. Właśnie dostał nowe zlecenie: musi odnaleźć specjalistę od marketingu politycznego, który pracował nad biografią wpływowego biznesmena i zniknął bez śladu. Rozpoczyna śledztwo prowadzące od slumsów Warszawy, przez hipsterskie kluby, wprost do świata polityki, szantażu, nark otyków, dużych pieniędzy i mediów.

Hłasko stopniowo odkrywa ślady wiodące do pewnego zabójstwa dokonanego w gdańskim hotelu w upalne popołudnie i do zdarzeń sprzed wielu lat, przez które może polecieć kilka wpływowych głów . A niektórzy zrobią wszystko, by zabrał zdobytą wiedzę do grobu.

Mariusz Czubaj
Profesor antropologii kultury, autor powieści kryminalnych – 21:37, Kołysanka dla mordercy i Zanim znowu zabije. Wraz z Markiem Krajewskim stworzył postać komisarza Jarosława Patera, bohatera Alei samobójców i Róży cmentarnych. Pisze nie tylko kryminały, lecz także opracowania poświęcone temu gatunkowi powieści (Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych, napisana wspólnie z Wojciechem Bursztą, i Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne) oraz innym obszarom kultury popularnej. W 2009 Mariusz Czubaj zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną. Jego książki zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, ukraiński i turecki. Martwe popołudnie to pierwsza z cyklu powieści z Marcinem Hłaską.

Zapowiedź wydawnictwa SQN

Susan Dennard - Prawdodziejka (12 października 2016)

Prawdodziejka to pierwszy tom nowego cyklu, osadzonego w doskonale skonstruowanym, oryginalnym świecie fantasy. Susan Dennard z wielu klocków układa opowieść, od której ciężko się oderwać. Czytelnik dostaje marynistykę, potężną magię, spustoszone krainy, wielką politykę, zakrojone na szeroką skalę intrygi, zakon mnichów wojowników, przyjaźnie, miłości, morskie potwory, mnóstwo akcji i spektakularnych wydarzeń. Wspaniała powieść przygodowa w bogatym świecie fantasy, gdzie tło, polityka i magia to nie tylko nakreślone naprędce zarysy.

Safiya i Iseult, młode czarodziejki, znów wpadły w tarapaty. Muszą uciekać. Natychmiast.
Safi jest jedyną w Czaroziemiach prawdodziejką, zdolną zdemaskować każde kłamstwo. Swój dar trzyma w sekrecie, inaczej zostanie wykorzystana w konflikcie między imperiami. Z kolei prawdziwe moce Iseult są tajemnicą nawet dla niej samej. I lepiej, żeby tak zostało.
Safi i Iseult pragną jedynie wolności. Niebezpieczeństwo czai się tuż za rogiem. Zbliżają się niespokojne czasy, wojna wisi w powietrzu i nawet sojusznicy nie grają fair. Przyjaciółki będą walczyć z władcami i ich najemnikami. Niektórzy posuną się do ostateczności, by dopaść prawdodziejkę.

Książkę można już zamawiać w przedsprzedaży na Empik.com:
http://www.empik.com/prawdodziejka-dennard-susan,p1130144121,ksiazka-p


Zróbcie miejsce na półce z ulubionymi książkami – Prawdodziejka wejdzie do kanonu. Przypomniała mi, dlaczego sięgnęłam po fantastykę: znajdziemy tu niebezpieczny i tętniący życiem świat, bogato nakreślone postaci i olśniewającą intrygę godną najlepszych powieści Megan Whalen Turner, Robin Hobb i Jacqueline Carey. I o ile Susan Dennard oddaje hołd klasyce, to kładzie również podwaliny pod zupełnie nowy rozdział w historii gatunku. Nie przegapcie!

– Sarah J. Maas

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Max Gallo - Ludwik XIV (12 października 2016)

Najnowsza książka wybitnego historyka i pisarza Maxa Gallo


Został królem w wieku pięciu lat. Panował siedemdziesiąt dwa lata. Umierając, pozostawił po sobie wielkie, zmodernizowane państwo o silnej, scentralizowanej władzy. „Państwo to ja” ? to powiedzenie zna chyba każdy. Aby poszerzyć granice Francji, nie wahał się toczyć wojen i nie miał litości dla tych, którzy mu się sprzeciwiali. Poddani kochali go jednak bezgranicznie, wiedzieli bowiem, jak ważne dla Króla Słońce jest jego królestwo. Za jego rządów Francja rozkwitła, dwór nadawał ton we wszystkich dziedzinach życia, a język francuski stał się językiem dyplomacji i arystokracji europejskiej. U kresu życia, zmagając się ze straszliwym cierpieniem, stanowczym, choć słabym głosem rzekł: „Ja odchodzę, ale państwo pozostanie na zawsze”. Dla Ludwika XIV to było najważniejsze. Aż do śmierci ? 1 września 1715 roku ? pełnił swą misję, przekonany, że powierzył mu ją Bóg.

Max Gallo stworzył dzieło wybitne. Nowa biografia Ludwika XIV pokazuje tego monarchę jako wybitnego polityka, męża opatrznościowego Francji i wielkiego reformatora, ale także jako człowieka ? z jego słabostkami i niedoskonałościami. Jako kochającego syna, ale także przebiegłego i kapryśnego władcę. Jako człowieka oddanego Bogu, ale także niestroniącego od uciech życia. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać, aby odkryć na nowo postać, o której, jak się wydaje, napisano już wszystko.

Max Gallo, francuski historyk i powieściopisarz, uważany jest za niedoścignionego mistrza biografii, m.in. Robespierre’a, de Gaulle’a oraz niezwykle poczytnej tetralogii o Napoleonie (wyd. REBIS, 2002-2003). Łącząc gruntowną analizę źródeł z żywą i ciekawą narracją, pisze książki, które nie tylko dostarczają rzetelną wiedzę, ale też są wyśmienitą lekturą.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Arnold Lobel - Wielbłądzica baletnica i inne bajki (10 listopada 2016)

Dlaczego cierpliwość popłaca? Czy wielbłądzicy uda się zostać światowej sławy baletnicą? Ile powinien zjeść hipopotam?

Odpowiedzi na te oraz masę innych pytań znajdziecie w zbiorze Wielbłądzica baletnica i inne bajki niekwestionowanego mistrza literatury dziecięcej – Arnolda Lobela. Ciepłe, mądre i często zaskakujące historie uczą tolerancji i pokory, opowiadają o miłości, przyjaźni i trudnej drodze do sukcesu. A to wszystko w genialnym tłumaczeniu Wojciecha Manna!

Chcecie dowiedzieć się, dlaczego niedźwiedź wyruszył do miasta z patelnią na głowie, w prześcieradle i w papierowych torbach zamiast butów? Przy okazji poznacie też zakochanego strusia, głodnego kota-wędkarza, ogromnego lwa, maleńkiego żuczka oraz wielu innych, niezwykle barwnych bohaterów. Każda historia okraszona jest błyskotliwym morałem i doprawiona szczyptą humoru.

Duet Lobel & Mann, znany z serii o Żabku i Ropuchu, powraca!

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

Robert Harris - Dyktator (12 października 2016)

Powieść historyczna w barwny sposób przedstawiająca ostatni okres z życia Cycerona i upadek republiki rzymskiej. Książka, przy której nie sposób się powstrzymać przed porównaniami z późniejszymi wydarzeniami historycznymi, również z tymi najnowszymi.
 
MAREK TULIUSZ CYCERO BYŁY KONSUL, CZŁOWIEK, DLA KTÓREGO POLITYKA JEST SENSEM ŻYCIA, MUSI STANĄĆ W OBRONIE REPUBLIKI, I TAK JAK DOTĄD JEGO ORĘŻEM NIE BĘDZIE MIECZ.

Marek Cycero musi uciekać z Rzymu, a jego dom zostaje podpalony przez motłoch. Na mocy dekretu wydanego przez bezwzględnego trybuna Klodiusza każdy, kto udzieli mu pomocy, odpowie za to gardłem. Załamany Cycero, od którego odwraca się większość możnych przyjaciół, udaje się na wygnanie do Tesalonik. W polityce jednak nic nie trwa wiecznie. Kiedy kończy się wszechwładza Klodiusza, wspieranego militarnie przez Juliusza Cezara, Cycero wraca do Rzymu, bez którego jako „zwierzę polityczne” nie może żyć. I znów jest w centrum wydarzeń… Czasem nimi steruje, czasem pada ich ofiarą.

Nowości wydawnictwa Replika

Magdalena Kawka - Rzeka zimna

Z pozoru miasteczko jakich wiele. Senne, zasypane śniegiem… Czy w takim miejscu mogą dziać się rzeczy, od których włos się jeży na głowie, a dusza zaczyna wątpić w istotę człowieczeństwa?

Młoda kobieta, Tamara, przyjeżdża z Paryża do Grzmotów, zaniepokojona długotrwałym brakiem wiadomości od matki, znanej pisarki. Od dłuższego czasu nikt jej nie widział, z nikim się nie kontaktowała. Pozostał po niej jedynie pusty dom, biurko z otwartym laptopem i głodny kot.

Tamara próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia, ale niespodziewanie wplątuje się w dramatyczne wydarzenia, przy których duch myśliwego ukazujący się na torach jest tylko niewinną igraszką i miejscowym kolorytem, ponieważ najgroźniejsze demony nie muszą pochodzić z zewnątrz…


Edyta Świętek - Miód na serce

Kiedy zdesperowana singielka postanawia zmienić swój stan cywilny, znajdujący się w zasięgu jej wzroku samotny mężczyzna ma nikłe szanse na pozostanie kawalerem. Nie inaczej jest w przypadku Ciaputka, na którego zarzuca sieci Agnieszka. Kobieta skutecznie realizuje zamierzenia, doprowadzając swego wybranka przed stopnie ołtarza. Na skutek niefortunnego splotu zdarzeń fajtłapowaty mężczyzna zostaje sam z półroczną córką Iwonką. Nadchodzi czas na to, aby w końcu dorosnąć i zatroszczyć się o maleństwo.
Sześć lat później Ciaputek nadal jest samotnym ojcem, ale z pomocą: mamusi, niani i wujaszka Google świetnie sobie radzi z opieką nad dziewczynką. Sęk w tym, że obydwoje odczuwają samotność i brakuje im w domu kobiety: matki dla dziecka, żony dla mężczyzny. Rezolutna Iwonka postanawia ożenić swojego „tatutka-ciaputka”. Ma już nawet upatrzoną kandydatkę na „panią Ciaputkową”.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Antologia - Na Nocnej Zmianie PIÓRA FALKONU (28 października 2016)

Antologia Na nocnej zmianie  to najlepsze konkursowe opowiadania obiecujących autorów, którzy odpowiedzieli na wezwanie polskiego Fandomu i wzięli udział w konkursie Pióra Falkonu. Zaproszenie otrzymali także mistrzowie gatunku i kilku z nich podjęło rękawicę, by zmierzyć się z nowym pokoleniem.
W antologii znalazły się teksty takich popularnych pisarzy jak: Andrzej Pilipiuk, Michał Gołkowski, Marcin Podlewski, Marcin Przybyłek, Agnieszka Hałas.

TEKSTY POZAKONKURSOWE:
Agnieszka Hałas -
Panicz z Ertel-Sega
Michał Gołkowski -
Czas martwy
Andrzej Pilipiuk -
Emeryt
Marcin Podlewski -
Ekstrapolacja
Marcin Przybyłek -
Future Fame

TEKSTY KONKURSOWE:
Anna Szumacher -
Na nocnej zmianie
Alicja Janusz -
Tarantela dla głupców
Justyna Lech -
Dziewiąty poziom
Marek Pietrusewicz -
Chronowizor
Dorota Panecka -
Bohaterowie
Dagmara Adwentowska -
Ku nieznanym lądom
Tomasz Przyłucki -
Dno morza
Adam Podlewski -
Patrząc w jedną stronę
Przemysław Hytroś -
Uwierz w szczura
Barbara Gawrońska Pettersson -
Wheatherby
Piotr Janas -
Prosto w słońce
Tomasz Graczykowski -
Wszczepiarz Link Overdose
Krzysztof Abramowski -
Ampułka
Tomasz Sobiesiek -
Astralker: Drugie dno

Kroniki rozdartego świata. Tom II. Utracona Bretania – Aleksandra Janusz

Zaskoczenie

Hubert Przybylski

Bo czasami jest tak, że autor* zaskoczy** czytelnika. "Nie może być!", wykrzyknie część Was, "Ale jaja...", wyszepta druga. A jednak, tak jest. Mało tego. Taki autor potrafi zaskoczyć nie tylko negatywnie, ale i pozytywnie. A to napisze więcej równie dobrego tekstu, jak poprzedni. Albo nowy tekst wyjdzie lepszy, niż poprzedni. Albo zrobi jakiś myk z fabułą, który sprawi, że czytelnik odwiesi na kołek te funkcje życiowe, które normalnie może i funkcjonują, ale są niezwiązane bezpośrednio z czytaniem***. I gdyby to pisał Alek, to już byście wiedzieli, że zaraz padnie pochwała książki i jej autora. Ale że to piszę ja, złośliwy Nieświeć o duszy karlej, a co za tym idzie plugawej i nikczemnej, więc potrzymam Was w niepewności w kwestii, czy "Utracona Bretania", druga część Kronik Rozdartego Świata Aleksandry Janusz, naprawdę zaskakuje tak pozytywnie.

Teraz, tradycyjnie już, będzie akapit poświęcony wprowadzeniu do fabuły powieści, ale że to drugi tom cyklu, więc będą spoilery dotyczące pierwszej części. Więc jakby co – czujcie się achtungowani.
No więc, jak zapewne część z Was pamięta, "Asystent Czarodziejki" kończył się ucieczką z pola walki i śmiertelną chorobą głównego bohatera. Tom drugi nie zaczyna się wcale optymistyczniej. Dziewczyny trafiają do niewoli, a oddzielony od nich Vincent zostaje pozostawiony na pewną śmierć. W tym czasie Szalona Meg i Belinde biorą udział w zwycięskim zdobyciu przełęczy, które to jednak zwycięstwo ma swoją, całkiem wysoką cenę. Czy wszystkim uda się przeżyć? Czy uda im się powstrzymać Rozdarcie i zagładę obu krain? A tego, to już się ode mnie nie dowiecie. Będę milczał jak grób. Będę całkowicie nieprzekupny**** i w ogóle.

No to teraz, gdy już spełniłem swój obywatelski obowiązek, mogę powoli przystąpić do wyjaśniania tajemnicy zaskoczenia, którego doznałem, lub nie, w trakcie lektury.

Aleksandra Janusz w Subiektywnie

Bo czasami jest tak, że autor* zaskoczy** czytelnika. "Nie może być!", wykrzyknie część Was, "Ale jaja...", wyszepta druga. A jednak, tak jest. Mało tego. Taki autor potrafi zaskoczyć nie tylko negatywnie, ale i pozytywnie. A to napisze więcej równie dobrego tekstu, jak poprzedni. Albo nowy tekst wyjdzie lepszy, niż poprzedni. Albo zrobi jakiś myk z fabułą, który sprawi, że czytelnik odwiesi na kołek te funkcje życiowe, które normalnie może i funkcjonują, ale są niezwiązane bezpośrednio z czytaniem***. I gdyby to pisał Alek, to już byście wiedzieli, że zaraz padnie pochwała książki i jej autora. Ale że to piszę ja, złośliwy Nieświeć o duszy karlej, a co za tym idzie plugawej i nikczemnej, więc potrzymam Was w niepewności w kwestii, czy "Utracona Bretania", druga część Kronik Rozdartego Świata Aleksandry Janusz, naprawdę zaskakuje tak pozytywnie.

Chyba nikt nie wątpił, że Nieświecie również bywają zaskakiwane? O tym co w książce Kroniki Rozdartego Świata T. II Utracona Bretania zaskoczyło Nieświecia szortalowego, znanego również jako Hubert, dowiecie się dziś w Subiektywnie.

Króciak

Adrian Liput debiutuje dziś na Szortalu Osłoną.

Fobia – Dawid Kain

Rodzina, ach rodzina

Marek Adamkiewicz

Dawid Kain to autor kojarzony przede wszystkim z horrorem i opowieściami, nazwijmy je – niesamowitymi. Jego teksty ukazywały się zarówno na papierze, jak i w internetowych periodykach, a doświadczenie zebrane w krótkiej formie, pozwoliło mu spróbować swoich sił także w dłuższej. Szósta już powieść Kaina, „Fobia”, nie epatuje jednak grozą, choć nie brakuje w niej swoistego niepokoju. To książka, która na dobrą sprawę wymyka się szufladkowaniu, jest zarazem łatwa oraz trudna, przyswajalna, ale i „ciężka jak neuroleptyk”*.

Magdalena Kordowa musiała zrezygnować ze studiów, by zaopiekować się chorym ojcem, niegdyś poczytnym pisarzem. Dawid Kordowa wydaje się niedomagać psychicznie, a powodem jego stanu jest chęć napisania powieści idealnej, jednak poszukiwania, zamiast do wymarzonego literackiego Graala, prowadzą go raczej w stronę szaleństwa. Sama Magdalena również nie jest najlepszym okazem zdrowia psychicznego. Młoda kobieta cierpi na ciężką odmianę fobii, która dzień po dniu dewastuje jej życie. Pewnego dnia ojciec znika, a kobieta, chcąc go odnaleźć, musi opuścić bezpieczne gniazdo mieszkania, próbując przy okazji przezwyciężyć swoje lęki.

Na kartach „Fobii” Dawid Kain kreuje intrygujący obraz niedalekiej przyszłości. Technologia bierze górę nad człowiekiem, a wszelkiej maści aplikacje i nakładki coraz bardziej panują nad życiem jednostki, stając się niezbędnym elementem egzystencji. Nikt nie szuka alternatywy, wszak owczy pęd ma to do siebie, że się go nie neguje. Autor stara się zdiagnozować społeczeństwo, a to, które opisuje, nie jest wcale tak różne od dzisiejszego. Ludzie uciekają od problemów. Nikt nie chce zaakceptować tego, że życie nie składa się wyłącznie z chwil łatwych i radosnych, ale niesie również problemy i smutki. Jednak zaprzeczanie rzeczywistości też nie jest rozwiązaniem. W pewnym momencie pada zdanie „Fikcja zaraża i może zabić”. Ta myśl towarzyszy lekturze całości, bezustannie przewijając się gdzieś w tle.

Kain w Subiektywnie

Dawid Kain to autor kojarzony przede wszystkim z horrorem i opowieściami, nazwijmy je – niesamowitymi. Jego teksty ukazywały się zarówno na papierze, jak i w internetowych periodykach, a doświadczenie zebrane w krótkiej formie, pozwoliło mu spróbować swoich sił także w dłuższej. Szósta już powieść Kaina, „Fobia”, nie epatuje jednak grozą, choć nie brakuje w niej swoistego niepokoju. To książka, która na dobrą sprawę wymyka się szufladkowaniu, jest zarazem łatwa oraz trudna, przyswajalna, ale i „ciężka jak neuroleptyk”*.

Dzisiejsze odwiedziny w Subiektywnie nagrodzone zostaną lekturą recenzji Fobii. Dzieło omówienia szortalowego patronatu przyjął na siebie Marek.

W Samo Południe. Odsłona CCLIV- ogłoszenie wyników

W to pochmurne sobotnie przedpołudnie należy się wszystkim odrobina radości. Niestety nie jesteśmy w stanie uradować wszystkich, skupimy się więc na uszczęśliwieniu trzech osób. Dokładnie tyle egzemplarzy książki Czterdzieści i cztery Krzysztofa Piskorskiego mamy do rozdania. Podziękowania należą się Wydawnictwu Literackiemu, które ufundowało w/w nagrody.
Jeśli więc Wasze odpowiedzi na zadane przez nas pytania, brzmiały jak poniżej, macie szanse ucieszyć się przy sobocie.

Odpowiedzi:
1. (za wydawcą) Patrycja ‘Pattyczak’ Wołyńczuk, efantastyka.pl; Monika Frenkiel, niesamapraca.blog.pl; Adrturz, kawerna.pl; Dominik Łowicki, naekranie.pl; Dizzy, naszksiazkowir.blogspot.com; Kuba Sosnowski, bazgrolek.pl; Powiało Chłodem, fan-dom.pl
2. (za Szortalem) "Skarbiec pod skałą" i "Król ma spust" Artur Grzelak; "Błędna decyzja" Tomasz Jarząb; "Foch" Marcin Jamiołkowski.
3. Oficer Żandarmerii Wojskowej w stopniu majora.

Nagrody otrzymują:
Piotr Słomiany
Grzegorz Galiński
Rafał Drewnowski


Gratulujemy. Adresy prosimy przesłać na mail odpowiedz@szortal.com

Zapowiedź wydawnictwa Papierowy Księżyc

Mark Lawrence - Książę głupców (26 października 2016)

Bestsellerowy świat Rozbitego Imperium powraca w nowej trylogii Marka Lawrence'a. Trylogia Wojna Czerwonej Królowej jest osadzona w tych samych realiach, które znamy z poprzednich powieści tego autora: Książę Cierni, Król Cierni i Cesarz Cierni.

Tym razem staje przed nami bohater inny niż Jorg Ancrath, ale nie mniej wyrazisty, dzięki czemu nowa trylogia Marka Lawrence'a jest z jednej strony powrotem w dobrze znane strony, ale z drugiej zupełnie nową wyprawą, która udowodni, że Mark Lawrence nie bez powodu uznawany jest za jedno z największych objawień fantasy ostatnich lat.

Czerwona Królowa jest stara, ale budzi grozę wśród królów Rozbitego Imperium. Odkąd objęła tron prowadzi wojnę, sekretną walkę z siłami, które stoją za narodami. Stawką w tej wojnie jest coś więcej niż terytoria czy złoto. Jej najpotężniejszą bronią jest Milcząca Siostra, którą mało kto widzi i o której się nie mówi.

Wnuk Czerwonej Królowej, książę Jalan Kendeth, pijak, hazardzista i kobieciarz, jako jeden z niewielu widzi Milczącą Siostrę. Dziesiąty w kolejce do tronu, jest całkiem zadowolony ze swego statusu pomniejszego książątka. Zwykle udaje, że nie jest świadomy obecności okropnej staruchy przy boku królowej-babki.  Ale nadciąga wojna. Świadkowie twierdzą, że zbliża się armia nieumarłych, więc Czerwona Królowa wzywa członków rodu do obrony królestwa. Jal uważa, że to czcze pogłoski, a jeśli nawet jeśli tkwi w nich ziarno prawdy, to jego to nie dotyczy. Ale jest w błędzie.

Po wyrwaniu się z pułapki zastawionej przez Milczącą Siostrę, los splata magicznie życie Jalana z porywczym wojownikiem z północy. We dwóch podejmują wędrówkę przez Imperium, by przełamać wiążące ich zaklęcie. Po drodze wystawieni są na śmiertelnie niebezpieczeństwa, natykają się na chętne niewiasty oraz żądnego władzy księcia Jorga Ancrath. Jalan powoli zaczyna dostrzegać przebłyski prawdy - on i Wiking są tylko pionkami w grze, częścią posunięć w długiej wojennej rozgrywce. Władzę nad planszą sprawuje zaś Czerwona Królowa.

Drabble

Dziś gościem specjalnym jest u nas Magnus. Zaprasza szortalowy debiutant Mateusz Antczak.

W Samo Południe. Odsłona CCLVI

Już czas na poniedziałkowy konkurs W Samo Południe ! Nagrodami są 4 egzemplarze książki Paradoks marionetki  Anny Karnickiej.
Nagrody ufundowało wydawnictwo Genius Creations.

Zasady niezmienne

Pytania konkursowe:

1. Wydawnicze: W którym roku ma powstać II część Paradoksu marionetki
2. Szortalowe : We wrześniu tego roku na stronie Szortalu pojawiły się zapowiedzi od wydawnictwa Genius Creations. Byly to  dwie książki - jedną z nich był Paradoks marionetki. Jaka była druga książka?( tytuł i autor)
3: Historyczne: Co musiał zrobić Beleth żeby wyciągnąć Wiktorię z Tartaru?
("Ja, potępiona" Katarzyny Bereniki Miszczuk)

Informacja wydawnictwa Rebis

Richard Shirreff - wywiad

Richard Shirreff urodził się w 1955 roku w Kenii i spędził tam dzieciństwo. Po ukończeniu studiów historycznych na Oksfordzie wstąpił do brytyjskiej kawalerii pancernej. Przez 37 lat sprawował stanowiska dowódcze na wszystkich szczeblach wojsk lądowych. Brał udział w pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej, pełnił służbę w Irlandii Północnej, Bośni,  Kosowie i Iraku. Przez ostatnie dwa lata w mundurze zajmował wysokie stanowiska w strukturze NATO: dowódcy Korpusu Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz zastępcy naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie.
Po odejściu z wojska założył firmę Strategia Worldwide, oferującą usługi w dziedzinie zarządzania ryzykiem. Mieszka z żoną w Hampshire, wychował dwoje dorosłych już dzieci. To jego debiutancka książka.

Powieść 2017: Wojna z Rosją jest wizją bardzo bliskiej przyszłości, która może się spełnić, jeśli nie zrozumiemy zagrożeń stwarzanych przez obecnego prezydenta Rosji.

Napisana przez oficera do niedawna zajmującego wysokie stanowiska w hierarchii NATO i oparta na przebiegu gier wojennych prowadzonych przez natowskie sztaby, pokazuje, jak zaniechanie pewnych działań może doprowadzić do kolejnej wojny w Europie.

Prognozy Richarda Shirreffa:
– Rosja zaatakuje kraje bałtyckie w 2017 roku.
– Używając szantażu nuklearnego, powstrzyma państwa zachodnie przed interwencją.
– Wiara Zachodu w broń jądrową jako gwarancję pokoju okaże się kosztowną iluzją.
– Wahanie NATO doprowadzi nieomal do katastrofy, a pełna mobilizacja sił Sojuszu nastąpi dopiero w ostatniej chwili, gdy alternatywą będzie zupełna klęska.
– Demokratyczny porządek świata zachodniego, ustanowiony po drugiej wojnie światowej i powszechnie uważany za coś trwałego, zostanie zagrożony.

Jak stwierdził Lew Trocki: „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się tobą”.


„Tom Kultury” magazine – interview question

Y. Ostatni z mężczyzn. Tom 3 – Brian K. Vaughan, Pia Guerra i inni

Piekło czy raj? 3

Aleksander Kusz

Mam przed sobą trzeci tom z pięciu. Jesteśmy już w nowych odcinkach, co oznacza, że nie były one wcześniej wydawane w Polsce. Trzeba przyznać, że kiedy już Egmont się za coś zabierze, z góry wiadomo, że będzie dobrze, solidnie, no i oczywiście za odpowiednią cenę. I nie jest to przytyk z mojej strony. W końcu żyjemy w świecie, w którym zazwyczaj za bardzo dobrze zrobioną rzecz należy zapłacić bardzo dobrze. Tak, wiem. Ceny tych komiksów bolą, ale przecież wiemy, że coś za coś. I tak jest dobrze.


Przeczytanie tego komiksu potraktowałem jako swoisty test. Wiedziałem, że zamawiając tom trzeci, chcę po prostu sprawdzić, jak w pokerze, czy autor ma jakieś dobre karty na ręku. Tom pierwszy był sprawnym wstępem do dobrej opowieści. Tom drugi mnie rozczarował. Niestety, całość wyglądała na korzystanie na każdym kroku z wzorców i szablonów. Był sprawnie napisany, ale nic więcej. Kalka kalki. Zastanawiałem się nad trzecim tomem, czy warto zaglądać do niego, bo przecież nie zostało mi już tyle życia do końca, żeby marnować go na złe książki i złe komiksy. Zamiast czytać kiepską literaturę, lepiej usiąść sobie na tarasie i pić kawę obserwując przyrodę.

Ale ku mojemu zaskoczeniu, tom trzeci okazał się być ożywczy. Pojawiły się w nim nowe wątki. Muszę przyznać, że scenarzysta wreszcie poszedł po rozum do głowy, wreszcie poszerzył horyzonty i rozwinął akcję komiksu. I wyszło mu to na zdrowie (komiksowi oczywiście, a nie scenarzyście). Nie, żeby zaraz było super i hiper, ale naprawdę zaciekawił mnie ten tom i wiem już, że będę chciał przeczytać ten cykl do końca. W końcu zostały mi już tylko dwa tomy, a ile akcji się zapowiada.

Vaughan, Guerra i inni w Subiektywnie

Mam przed sobą trzeci tom z pięciu. Jesteśmy już w nowych odcinkach, co oznacza, że nie były one wcześniej wydawane w Polsce. Trzeba przyznać, że kiedy już Egmont się za coś zabierze, z góry wiadomo, że będzie dobrze, solidnie, no i oczywiście za odpowiednią cenę. I nie jest to przytyk z mojej strony. W końcu żyjemy w świecie, w którym zazwyczaj za bardzo dobrze zrobioną rzecz należy zapłacić bardzo dobrze. Tak, wiem. Ceny tych komiksów bolą, ale przecież wiemy, że coś za coś. I tak jest dobrze.

Alek zachwala kolejny, trzeci już tom z serii Y. Ostatni z mężczyzn.

Nowości wydawnictwa Rebis

Max Gallo - Ludwik XIV

Najnowsza książka wybitnego historyka i pisarza Maxa Gallo


Został królem w wieku pięciu lat. Panował siedemdziesiąt dwa lata. Umierając, pozostawił po sobie wielkie, zmodernizowane państwo o silnej, scentralizowanej władzy. „Państwo to ja” ? to powiedzenie zna chyba każdy. Aby poszerzyć granice Francji, nie wahał się toczyć wojen i nie miał litości dla tych, którzy mu się sprzeciwiali. Poddani kochali go jednak bezgranicznie, wiedzieli bowiem, jak ważne dla Króla Słońce jest jego królestwo. Za jego rządów Francja rozkwitła, dwór nadawał ton we wszystkich dziedzinach życia, a język francuski stał się językiem dyplomacji i arystokracji europejskiej. U kresu życia, zmagając się ze straszliwym cierpieniem, stanowczym, choć słabym głosem rzekł: „Ja odchodzę, ale państwo pozostanie na zawsze”. Dla Ludwika XIV to było najważniejsze. Aż do śmierci ? 1 września 1715 roku ? pełnił swą misję, przekonany, że powierzył mu ją Bóg.

Max Gallo stworzył dzieło wybitne. Nowa biografia Ludwika XIV pokazuje tego monarchę jako wybitnego polityka, męża opatrznościowego Francji i wielkiego reformatora, ale także jako człowieka ? z jego słabostkami i niedoskonałościami. Jako kochającego syna, ale także przebiegłego i kapryśnego władcę. Jako człowieka oddanego Bogu, ale także niestroniącego od uciech życia. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać, aby odkryć na nowo postać, o której, jak się wydaje, napisano już wszystko.

Nowości wydawnictwa Rebis

Philip K. Dick - Raport mniejszości

Tom 4 opowiadań zebranych Philipa K. Dicka

Philip K. Dick
urodził się w 1928 r. w Chicago, lecz większą część życia spędził w Kalifornii. Krótko był studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził sklep z płytami i stację radiową. Przeszedł też doświadczenia z narkotykami, które wykorzystywał w swej twórczości. Zmarł w 1982 r. Wydał 36 powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści obyczajowych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. O większości jego rówieśników uhonorowanych nagrodą Pulitzera czy literacką Nagrodą Nobla niewielu już pamięta, on zaś ma coraz liczniejsze grono wielbicieli, a o jego książkach pisze się doktoraty… Dom Wydawniczy REBIS wydał m.in. : "Ubik", "Blade Runner", "Człowiek z Wysokiego Zamku", "Valis", "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" czy "Doktor Bluthgeld".


Isaac Asimov - Fundacja

Wznowienie szóstego tomu monumentalnego cyklu Asimova

Po procesie Seldona i wydaleniu Encyklopedystów z Trantora ostoją ludzkiej wiedzy jest Fundacja. Na Peryferiach, podobnie jak w rozpadającym się Imperium, wrze. Dla osamotnionego, pozbawionego bogactw naturalnych Terminusa, siedziby Fundacji, ratunkiem okazują się ludzka mądrość, inteligencja i przedsiębiorczość, nie zaś skarbnica wiedzy - monumentalna Encyklopedia Galaktyczna. W obliczu zagrożenia ze strony Czterech Królestw do władzy dochodzą, po walce z opozycją, wybitne osobowości i godni następcy Hariego Seldona: Salvor Hardin i Hober Mallow. Terminus, świadomy swych niedostatków, ale i mocnych stron, rozpoczyna bój o przetrwanie, a następnie ekspansję…

Nowości wydawnictwa Rebis

Christian Jacq - Pojedynek magów

KSIĄŻĘ SETNA I CZARNY MAG, CZYLI OSTATNI POJEDYNEK

Książę Setna jest bliski odnalezienia swojej narzeczonej Sekhet, która uciekła zabójcom i ukrywa się w Memfis. Czarownik Keku zamierza jednak pomieszać mu szyki i zawładnąć jej duszą. Jeśli jego podły wybieg się powiedzie, będzie mógł uaktywnić moc zapieczętowanego dzbana Ozyrysa i uczynić zeń narzędzie zniszczenia.

Setna musi się śpieszyć, by uratować ukochaną. Wspierany przez wiernych sojuszników staje do straszliwej walki ze Złem.

Czy zdoła ominąć perfidne zasadzki Keku? Czy uda mu się udaremnić nikczemny spisek, który czarownik zawiązuje przeciwko Ramzesowi II? Czy wreszcie znajdzie zapieczętowany dzban?

Mistrzowskie zakończenie, w którym ścierają się ze sobą odwaga, inteligencja i magia.

Christian Jacq – urodzony w 1947 r. egiptolog francuski, który zyskał światową sławę dzięki swoim powieściom i opracowaniom popularyzującym wiedzę na temat starożytnego Egiptu. Na całym świecie sprzedano miliony egzemplarzy jego książek, przetłumaczonych na dwadzieścia dziewięć języków.


Eric Flint, David Weber - Bitwa o Torch


Kontynuacja tomu Królowa niewolników

Nowości wydawnictwa Rebis

Robin Cook - Dopuszczalne ryzyko

Klasyczny thriller medyczny Robina Cooka zekranizowany w 2001 przez W. A. Grahama
Biochemik Edward Armstrong prowadzi badania nad lekiem antydepresyjnym o roboczej nazwie Ultra. Po dobrze rokujących eksperymentach na zwierzętach postanawia przetestować środek na sobie i współpracownikach. Próby wypadają pomyślnie, ale niektórzy żalą się na chwilowe zaniki pamięci, a wkrótce potem w pobliżu laboratorium zostają odnalezione ciała zmasakrowanych zwierząt. Kimberly Stewart, dziewczyna Armstronga, zaczyna podejrzewać, że Ultra wywołuje zaskakujące i straszliwie niebezpieczne skutki uboczne... Dopuszczalne ryzyko to najbardziej szokujący dreszczowiec Robina Cooka, poruszający niezwykle aktualny problem zagrożeń związanych z zażywaniem leków antydepresyjnych.

Robin Cook jest uważany za mistrza thrillera medycznego. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Columbia oraz studia podyplomowe na Harvardzie. W swojej twórczości wykorzystuje najnowszą wiedzę medyczną oraz doświadczenia z własnej praktyki lekarskiej. Jest autorem wielu powieści, w tym takich bestsellerów, jak Mutant, Epidemia, Zabójcza kuracja, Chromosom 6 czy Toksyna. Wydana w 1977 roku Coma była debiutem Cooka i przyniosła mu sławę, którą utwierdził słynny już film w reżyserii Michaela Crichtona z Genevieve Bujold i Michaelem Douglasem.


Martin Gayford, David Hockney - Historia obrazów


Niezwykła książka najwybitniejszego żyjącego artysty Davida Hockney’a napisana we współpracy z Martinem Gayfordem wybitnym historykiem sztuki

Nowość wydawnictwa Rebis

Romek Pawlak - Liga Mistrzów. Magia futbolu

Barwna, bogato ilustrowana opowieść, zabierająca najmłodszych czytelników w świat europejskiego futbolu, prezentuje wszystkie zespoły i ich gwiazdy, które wystartują w kolejnej edycji piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Po przygodach z reprezentacją dla Kacpra nastał czas na Ligę Mistrzów! Jego drużyna gra w wakacyjnej „lidze mistrzów”, ale tata i trener namawiają go, żeby bliżej zainteresował się najlepszymi rozgrywkami na Starym Kontynencie. Wszystkim, którzy tak jak Kacper kochają futbol, proponujemy wyprawę po najlepszych klubach Europy.

Razem z Kacprem poznajemy 32 drużyny biorące udział w Lidze Mistrzów w sezonie 2016/2017 – od broniącego tytułu Realu Madryt, przez największe kluby Europy – Barcelonę, Bayern, Manchester City, Juventus i PSG - po sensacyjnego mistrza Anglii Leicester City i powracającą do elity Legię Warszawa. Przedstawione są tu sylwetki największych gwiazd każdego zespołu, historia Ligi Mistrzów, rezultaty polskich klubów i graczy we wcześniejszych jej edycjach.

Szczególnie wyróżnieni zostali polscy piłkarze, którzy nigdy tak licznie nie występowali w Lidze Mistrzów. Lewandowski, Milik, Glik i Krychowiak mają ogromną szansę zostać bohaterami tych rozgrywek, ale może zabłysną też nowe futbolowe gwiazdy - Zieliński, Pazdan albo Kapustka?

Bogato ilustrowana książka wzbogacona jest terminarzem Ligi Mistrzów z miejscem na wyniki oraz planszą, na której każdy czytelnik może wpisać swoją jedenastkę marzeń.

Razem z Kacprem dajmy się porwać magii futbolu!!!

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Jacek Skowroński, Maria Ulatowska - Historia spisana atramentem

Miłość potrafi spaść z siłą żywiołu. Nie ma przed nią ucieczki nawet dla… księdza. Bez względu na przeciwności, bez względu na cenę, jaką przyjdzie płacić przez resztę życia. Czy było warto?...

To opowieść o przemianie młodzieńca, który wstąpił do seminarium - od początków jego drogi kapłańskiej, poprzez rozterki i walkę z przymusem dochowania celibatu. O próbach opuszczenia Kościoła i powrotach przed ołtarz. Bo największa i najpotężniejsza instytucja tego świata, której ślubował wierność, ani przez moment nie zapomniała o swym zbuntowanym słudze...

Czy miłość do kobiety przezwycięży autentyczne powołanie do służby Bogu? Autorzy powieści odwiedzili wszystkie wymienione w pamiętniku miejsca. Dotarli nawet tam, gdzie oficjalnie wstęp jest zakazany. Przywołana sprzed ponad wieku atmosfera miejsc, w których toczy się akcja – Królestwo Polskie, Ukraina, Wołyń, Podole, stary Paryż i daleka Ruś. Dawne klimaty wiejskich plebanii i magnackich posiadłości, zapomniane stroje, wielkie bale i tupot końskich kopyt na bruku miasteczek o znajomo brzmiących nazwach, w których jeszcze z rzadka słychać język polski. I pewna tajemnica, którą tropią współcześni bohaterowie tej powieści, podążający śladami księdza i jego ukochanej.

Dodatkową inspiracją dla prowadzonych z niemałym trudem poszukiwań był fakt, że gdyby pewien dziesięcioletni chłopiec sto lat temu nie postanowił uciec z domu, to współautorki tej książki nie byłoby na świecie…

Maria Ulatowska
– autorka powieści obyczajowych (m.in. trzytomowej serii o Sosnówce, „Kamienicy przy Kruczej”, „Domku nad morzem”).

Jacek Skowroński – autor książek sensacyjnych („Był sobie złodziej”, „Mucha”, „Zabić, zniknąć, zapomnieć”).

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Agnieszka Osiecka, Violetta Ozminkowski - Lubię farbować wróble

Agnieszka Osiecka – królowa ubierania codzienności w słowa. Jak mówiła: Nie otwieraj ust, jeśli nie masz puenty. Cytaty z jej tekstów na stałe weszły do języka potocznego. Lektura udzielonych przez nią wywiadów okazuje się równie inspirująca. Celne podsumowania, poetyckie widzenie świata i ciekawe przemyślenia. Każde słowo wiernie spisane z rozmowy, bez przeinaczeń i nadinterpretacji.
Wszystko ubrane przez Violettę Ozminkowski w formę współczesnego wywiadu, tak by słowa zyskały autentyzm i spójność.

To nie jest rozmowa o tym, kto kogo znał albo kto kogo kochał, a kto kochać nie chciał. To nie jest rozmowa o tym, kto z kim przeciwko komu. To nie jest rozmowa o tym, jak żyć i czego nie jeść.
To jest rozmowa o tym, że życia nie da się ułożyć w chronologiczną całość, bo czas wcale nie pędzi do przodu. Dlatego jedne okruchy codzienności zapadają nam w pamięci na zawsze, a inne giną bezpowrotnie. To jest rozmowa o tym, że życie jest czymś innym, niż myśleliśmy, że jest.

Violetta Ozminkowski – dziennikarka „Gazety Wyborczej” i „Newsweeka”, współautorka książki o Marku Edelmanie „Pan doktor i Bóg”, autorka wywiadu rzeki z Grzegorzem Miecugowem „Szkiełko i oko”, autorka bestsellerowej biografii Michaliny Wisłockiej „Sztuka kochania gorszycielki”, na podstawie której został nakręcony film „Sztuka kochania”.


Olga Rudnicka - Granat poproszę!

Kiedy wszystko wali się na głowę, można zrobić tylko jedno – wziąć sprawy w swoje ręce!

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Marta Lipecka, Ela Piotrowska - Ranczo. Kulisy serialu wszech czasów

Opowieść o „Ranczu” – obwołanym na Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych serialem wszech czasów.

Historia powstania, anegdoty z planu i wywiady z twórcami. Autorki starają się oddać niesamowity klimat panujący na planie i emocje rzeszy fanów.
Jak powstawał serial, który zgromadził setki tysięcy miłośników na Facebooku i miliony przed telewizorami? Co sprawiło, że Jeruzal - czyli filmowe Wilkowyje - nieznana wcześniej wieś, stał się obleganą atrakcją turystyczną? Jaką rolę odegrali Ranczersi, czyli najwierniejsi fani „Rancza”, którzy są doskonale zorganizowani?
To próba opisania fenomenu produkcji, która wciąż zdobywa nowych widzów, a premierowe odcinki i powtórki biją rekordy oglądalności. Reżyser, scenarzyści, aktorzy, producenci oraz członkowie ekipy zdradzają kulisy (również pikantne, jak mawia Michałowa) powstawania kultowego serialu.

Marta o „Ranczu” wie wszystko, pracowała przy serialu od początku, Ela jest fanką, która bywała na planie. Marta zna wszystko od podszewki. Razem napisały książkę.

Ela Piotrowska – jej trzy miłości to teatr, radio i „Ranczo”. Skończyła teatrologię na Wydziale Kulturoznawstwa UŁ. Przez lata była asystentką Adama Hanuszkiewicza. Codziennie można usłyszeć jej pełne pasji relacje z Łodzi zakończone: „Ela Piotrowska, Radio Eska”. Prywatnie jest dumna z syna Adama i ma cztery koty.

Marta Lipecka – z historycznego wykształcenia pozostała jej pasja do kryminałów i działalność w Fundacji im. Tomasza Strzembosza. Była reportażystką w "Gazecie Wyborczej" i radiowcem. Na co dzień w firmie producenckiej, zajmuje się kontaktami z mediami i PR. Prywatnie dumna i szczęśliwa mama dwóch wspaniałych córek, Natalii i Julii, oraz pani kota Tadeusza.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Andrzej Pilipiuk - Konan Destylator (26 października 2016)

Jakub Wędrowycz to przerażający wiekowy ochlapus, wiejski egzorcysta, bimbrownik i kłusownik, porażający otoczenie wyglądem, zapachem i kulturą osobistą – a raczej jej brakiem. W towarzystwie równie odrażających kumpli pije, produkuje samogon, wdaje się w awantury oraz wypełniając wolę przodków regularnie likwiduje przedstawicieli wrogiego rodu – Bardaków.

W postaci Wędrowycza jak w soczewce skupiają się wszelkie możliwe polskie wady, przywary i stereotypy – ale jego chamstwo, wieśniactwo, buractwo, brak rozterek i hamulców moralnych oraz bogaty arsenał broni i materiałów wybuchowych zapewniają mu przewagę nad każdym przeciwnikiem.

Tyle Wikipiedia, a Wy właśnie trzymacie w ręku najnowszy zbiór doprowadzających do łez, plugawych historii z życia pogromcy Wojsławic i terenów gdzie dociera Pekaes z Chełma.

ANDRZEJ PILIPIUK
Człowiek z przeszłości. Niestrudzony tropiciel ciekawostek z lamusa. Kolekcjoner nagród literackich, który z pisania z pasją uczynił swój sposób na życie. Miarą jego sukcesu jest miejsce na podium ścisłej czołówki najpoczytniejszych pisarzy w Polsce. Homo literatus, który do pisania podchodzi z żelazną regułą – pracuje planowo, codziennie, a kiedy poczuje zmęczenie fabułą, zabiera się za inny tytuł. Uprzedzając krytykę, sam siebie nazwał Wielkim Grafomanem. Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania łowca meteorów. Beznadziejnie zauroczony zapomnianymi odkrywcami i wynalazkami XIX wieku. Twórca panteonu niezwykłych bohaterów literackich ale przede wszystkim celebryty - Jakuba Wędrowycza – zawistnego, mściwego kmiota, bimbrownika i egzorcysty. Jedynego w polskiej literaturze, rdzennie polskiego superbohatera, który już od lat rozśmiesza do łez

Zagraniczniak

Doskonale Wam znany Mike Jansen dziś przedstawia nam Jerycho, raj we wszechświecie (z punktu widzenia statystyki).

Nowości wydawnictwa Albatros

Robert Harris - Cycero

Powieść otwierająca trzytomowy cykl (Cycero, Spisek, Dyktator) o starożytnym Rzymie.
Jego bohaterem jest Marek Tulliusz Cyceron, wybitny mówca i polityk, który żył w I wieku p.n.e.


Powieść historyczna, którą czyta się jak pasjonujący kryminał. Bo i trup ściele się gęsto, a epoka –schyłek republiki rzymskiej – należy do najburzliwszych w historii ludzkości.
 
MAREK TULIUSZ CYCERO
NAJSŁAWNIEJSZY MÓWCA WSZECH CZASÓW, MŁODY POLITYK I ADWOKAT,
KTÓRY  MA ODWAGĘ WYSTĄPIĆ PRZECIWKO SKORUMPOWANYM PATRYCJUSZOM
 
Marek Cycero, młody adwokat i senator, znajduje się na początku swojej kariery politycznej. Celem, który sobie postawił, jest objęcie urzędu konsula. Trudna sprawa dla kogoś, kto nie dysponuje ani armią, ani majątkiem. Ale Cycero posiada coś równie wartościowego – talent oratorski. I właśnie trafia się okazja, by go wykorzystać: rola oskarżyciela w procesie przeciwko Gajuszowi Werresowi, namiestnikowi Sycylii, któremu zarzuca się korupcję, grabież i zabójstwa.
Zważywszy że obrońcą ma być Hortensjusz ­– uznawany dotąd za najlepszego adwokata w Rzymie –wygrana otworzyłaby przed Cyceronem wszystkie drzwi.


Robert Harris - Spisek


Powieść historyczna napisana w konwencji thrillera.
Intrygi i walka o władzę, w której nie istnieją takie słowa, jak: lojalność, uczciwość, litość.


MAREK TULIUSZ CYCERO
UWIKŁANY W POLITYCZNE ROZGRYWKI GENIALNY ORATOR I MĄŻ STANU,
KTÓRY WAŻY SIĘ NA WYSTĄPIENIE PRZECIWKO JULIUSZOWI CEZAROWI
 

Nowości wydawnictwa Albatros

Lee Child - Nigdy nie wracaj

Co cztery sekundy gdzieś na świecie ktoś kupuje książkę Lee Childa z Jackiem Reacherem
– facetem uwielbianym przez kobiety, któremu mężczyźni mogą tylko zazdrościć.

„Daily Express”

Powieść z Jackiem Reacherem, byłym oficerem żandarmerii wojskowej, który, przemierzając autostopem Stany Zjednoczone, samotnie wymierza sprawiedliwość.

Tym razem Jack, powodowany impulsem, po czternastu latach powraca do swojej macierzystej 110. jednostki specjalnej żandarmerii wojskowej, która zawsze kojarzyła mu się z domem. Reacher zamierza zameldować się u sierżant dyżurnej, lecz w gabinecie dowódcy nie zastaje major Susan Turner. Przyjmuje go podpułkownik Morgan, który dzień wcześniej zastąpił Turner na stanowisku. Mężczyzna ma dla Jacka same złe wiadomości, a każda z nich jest gorsza od poprzedniej. Okazuje się, że były oficer żandarmerii wpadł w prawdziwe kłopoty. Od Morgana Reacher dowiaduje się, że wytoczono mu sprawę karną o pobicie ze skutkiem śmiertelnym szesnastoletniego cywila, wniesiono przeciwko niemu pozew o ojcostwo, a także – tego spodziewał się najmniej – na mocy odpowiednich przepisów nadal podlega obowiązkowi obrony, co oznacza, że podpułkownik może powołać go z powrotem do służby wojskowej. Jack zachowuje swój stopień, lecz nie wolno mu się oddalać na więcej niż osiem kilometrów od siedziby jednostki. Z rozmowy z sierżant dyżurną dowiaduje się, że w areszcie pobliskiej bazy wojskowej pojawił się nowy więzień. Reacher odkrywa, że jest nim prawdopodobnie major Turner. Czy postawione obojgu zarzuty są ze sobą powiązane, czy to zwykły zbieg okoliczności? I czy Jack będzie żałował swojego powrotu?

Jack Reacher nie ma sobie równych wśród bohaterów współczesnego thrillera

Stephen King

Nowość wydawnictwa Albatros

Mariusz Czubaj - R.I.P.

POŁĄCZENIE CZARNEGO KRYMINAŁU Z WESTERNEM
Tyle że tu nie ma walki dobra ze złem. Jest walka zła ze złem.
A więc czarny western.
 
– Nie uważasz, że w czasach opanowanych przez pośredników zemsta jest czymś, co nas uczłowiecza? Jeden na jednego. Nie sądzisz, Hłasko?”.

Marcin Hłasko, były policjant, specjalista od spraw bezpieczeństwa i odnajdywania zaginionych, chyba nie miał dotąd powodów, żeby zastanawiać się nad tą kwestią. Ale wyjazd na Mazury może to zmienić. I nie chodzi o zlecenie, w związku z którym się tam udaje – odnalezienie zaginionej przed rokiem dziewczyny. Raczej o sprawę, z powodu której to zlecenie przyjął: zaginięcie własnego ojca przed dwudziestu sześciu laty.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Sarah Hilary - Nie ma innej ciemności

Marnie Rome – bohaterka najlepszego kryminału 2015 roku w Wielkiej Brytanii – powraca. Więcej mroku, więcej strachu, więcej niepokoju…

W ogrodzie jednego z domów na nowo powstałym osiedlu przypadkiem zostaje znaleziony stary bunkier, a w nim… ciała dwóch chłopców. Nie wiadomo, kim byli ani w jaki sposób zginęli, wiadomo natomiast, że zwłoki przeleżały tam około pięciu lat. Fakt, że bracia nie figurują w policyjnych kartotekach jako zaginieni nie ułatwia śledztwa. Czy to możliwe, żeby najbliżsi zgotowali im taki los?

To najtrudniejsza sprawa w karierze londyńskiej detektyw. Marnie Rome będzie musiała odsunąć na bok emocje i całą energię włożyć w znalezienie mordercy sprzed lat.

W obcej skórze wciskało w fotel. Nie ma innej ciemności sprawi, że strach zostanie z Wami na jeszcze dłużej.


Magdalena Knedler - Nic oprócz milczenia

URATUJE CIĘ TYLKO MILCZENIE

Komisarz Anna Lindholm wyjeżdża do Włoch, porzucając bliskich. Chce skryć się przed światem wśród wąskich uliczek i kanałów Wenecji. Jednak nie tylko wspomnienia nie pozwalają jej odpocząć…

W dniu rozpoczęcia karnawału Anna znajduje ciało tajemniczego gondoliera. Jego strój i maska wyraźnie nie pasują do siebie… Czyżby morderca chciał w ten sposób coś przekazać? W Annie odzywa się policyjny instynkt, który wplątuje ją w śledztwo prowadzone przez pociągającego commissario, Antonia Vallego. Szybko okazuje się, że sprawa dotyczy więcej niż jednej zbrodni, a uwikłani są w nią członkowie potężnych i zamożnych weneckich rodzin….

Magdalena Knedler i komisarz Anna Lindholm porwą Cię do miasta pełnego tajemniczych zbrodni.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Philipp Meyer - Syn   

Syn Philippa Meyera to epicka, napisana z rozmachem powieść o amerykańskim Zachodzie. Wielopokoleniowa saga o losach dumnej i niezłomnej teksańskiej rodziny McCulloughów – od czasów XIX-wiecznych najazdów Komanczów do XX-wiecznego boomu naftowego – dla której najważniejszą wartością jest ziemia i honor. To także książka niepokojąca i działająca na wyobraźnię. Bez wątpienia można powiedzieć, że jest arcydziełem i kontynuacją najlepszej tradycji amerykańskiego kanonu – niezapomniana powieść łącząca pisarską sprawność Larry’ego McMurtry’ego z ostrością wyrazu Cormaca McCarthy’ego. Na podstawie powieści nagrywany jest serial, w którym główną rolę gra Pierce Brosnan.


Agnieszka Olejnik - Miłość z nutą imbiru

Zapach lasu i zimy, czegoś z dzieciństwa, czegoś dobrego, wypełniał każdy kąt.  Czy magia świąt zdziała cuda i uda się naprawić zniszczone relacje?

Ewa wreszcie odnalazła szczęście, lecz nadal marzy o najprostszych rzeczach, takich jak codzienne zasypianie u boku ukochanego. Andrzej nie jest z nią całkiem szczery, co sprawia, że oboje oddalają się od siebie. Ewa martwi się także o swą skrytą córkę – kiedy zawodzą próby przeprowadzenia szczerej rozmowy, pozostaje jej potajemne śledzenie bloga Klaudii.

Czy Ewa i Andrzej zawalczą o swój związek, kiedy na horyzoncie pojawi się ktoś inny? Czy Klaudia wsłucha się we własne pragnienia i odnajdzie prawdziwą siebie? Bohaterowie Miłości z nutą imbiru muszą sprostać codziennym wyzwaniom, otworzyć się na drugiego człowieka, a niekiedy przyznać się do popełnionego błędu…

Agnieszka Olejnik zaprasza nas do świata, w którym nie zawsze możemy znaleźć prosty kontrast czerni i bieli. Prawdziwe, przejmujące emocje, które zna każdy z nas – bo życie zazwyczaj ma smak słodko-gorzki, ze szczyptą imbiru.

Nowość wydawnictwa Czwarta Strona

Antonia Senior - Córka rewolucji

Najlepsza powieść historyczna 2014 według magazynu BBC History Extra!

ZDRADA, MIŁOŚĆ I IDEAŁY W CZASACH REWOLUCJI ANGIELSKIEJ

Londyn, 1640 rok. Henrietta Challoner nie wiedzie beztroskiego życia kupieckiej córki. Owdowiały ojciec nadużywa alkoholu, babka odmawia dostępu do wykształcenia, a bracia walczą po przeciwnych stronach barykady. Na dodatek dziewczyna zakochuje się w mężczyźnie, którego jej rodzina nie chce zaakceptować.

Henrietta angażuje się w spór parlamentarzystów z rojalistami, próbując równocześnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w burzliwym okresie rewolucji kobiecie przyda się wykształcenie? I jak ocalić ludzi,  których kocha, pozostając jednocześnie lojalną i wierną ideałom?

Nowości wydawnictwa Czarne

Frank Dikötter - Tragedia wyzwolenia. Historia rewolucji chińskiej 1945-1957

„Wyzwolenie” – tak Komunistyczna Partia Chin nazywa swoje zwycięstwo w 1949 roku. W wypadku Chin jednak historia wyzwolenia i następującej po nim rewolucji nie mówi o pokoju, wolności i sprawiedliwości. Jest to przede wszystkim historia zaplanowanego terroru i przemocy.

W 1949 roku, po krwawej wojnie domowej, która wybuchła, gdy ucichły fronty drugiej wojny światowej, nad pekińskim Zakazanym Miastem załopotał czerwony sztandar. Komuniści jednak nie wyzwolili kraju, lecz przekształcili go w jedną z najcięższych tyranii XX wieku, która przyniosła śmierć co najmniej pięciu milionom osób.

Frank Dikötter wprowadza czytelników w rewolucyjną epopeję, czerpiąc z niedawno otwartych archiwów partyjnych, wywiadów i wspomnień, wplatając w brutalną politykę dworu Mao historie zwykłych ludzi. Wszystkim kazano pisać donosy, składać samokrytyki, oskarżać przyjaciół i odpowiadać na pytania dotyczące ich politycznej wiarygodności. Jedna z ofiar nazwała ten sposób postępowania „starannie kultywowanym Auschwitz umysłów”.

Szczegółowo udokumentowana, opisująca rozległą panoramę wydarzeń Tragedia wyzwolenia to przełomowy dokument, który rzuca nowe światło na fundamenty jednego z najpotężniejszych współczesnych reżymów.


Patti Smith - Pociąg linii M

Nowy Jork, Greenwich Village, pierwsza stacja pociągu linii M. Przy stoliku w kawiarni siedzi kobieta. Zawsze zamawia czarną kawę i razowe grzanki z oliwą. To Patti Smith, piosenkarka, poetka, jedna z najważniejszych artystek w historii rocka.

Nowość wydawnictwa Czarne

Krzysztof Varga - Langosz w jurcie

Węgry kształtem przypominają langosza, a plan tej podróży był prosty: objechać kraj wzdłuż granic, czyli objeść go jak langosza od chrupiących krawędzi. Pierwsze ugryzienie to Fertőd i odrobina luksusu w pałacu Esterházych, węgierskim Wersalu, a potem kolejne kęsy wzdłuż siedmiu granic, aż do ostatniego w Győr i pożegnania z krajem nad paprykarzem z ziemniaków z kiełbasą.

A po drodze między innymi zagadka skradzionej głowy Josepha Haydna, grób serca, jelit i wątroby Sulejmana Wspaniałego, cygańskie Gilvánfa z cygańskim samorządem i z cygańską biedą, Hercegszántó z wielką blaszaną Matką Boską i spółdzielnią rolniczą imienia Lenina, Ásotthalom z domem pamięci najsłynniejszego węgierskiego rozbójnika Sándora Rózsy i Mátészalka, gdzie produkuje się batony túró rudi, czyli dla wielu jeden z nielicznych powodów, dla których warto przyjechać na Węgry. Po drodze przystanki w kąpieliskach i ślady polskiej wojennej tułaczki po wrześniowej klęsce.

Krzysztof Varga od lat przemierza kraj w poszukiwaniu kuriozów, ciekawostek, miejsc, do których nikt nie zagląda. Rusza w drogę i nigdy nie wie, gdzie skręci zwiedziony intrygującym drogowskazem. Osobliwe pomniki walczą w jego sercu o lepsze z odkrytą przypadkiem nieznaną wcześniej czardą, w której podają fenomenalny pörkölt z jelenia.

Ostatnia część „węgierskiej trylogii” to wędrówka po madziarskiej prowincji wzdłuż dzisiejszych granic kraju. Okazuje się jednak, że biegną one inaczej niż na mapie, bo współczesne Węgry to kraj, którego nie ma, ogryzek z dawnego wielkiego państwa, więc Varga nieustannie albo zbliża się do centrum, albo granice przekracza.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

David Evanier - Woody Allen. Biografia

Woody Allen jest jednym z największych reżyserów naszych czasów i jednym z najbardziej płodnych artystów. Scenarzysta, reżyser, aktor, muzyk, komik, dramaturg i pisarz. Twórca ponad czterdziestu pięciu filmów, m.in.: Annie Hall, Manhattan, Danny Rose z Broadwayu, Hannah i jej siostry, Zbrodnie i wykroczenia, Zelig, Purpurowa róża z Kairu, Vicky Cristina Barcelona, Co nas kręci, co nas podnieca, O północy w Paryżu, Blue Jasmine, Magia w blasku księżyca. Jest odtwórcą głównych ról, puentą własnych niezrównanych żartów i gagów, wiecznym romantykiem, niezmordowanym cynikiem, człowiekiem dociekliwym, który analizuje współczesne dylematy moralne.

W swojej obszernej biografii David Evanier zagląda do prywatnego życia Allena i opisuje jego, jak najbardziej publiczną, karierę. Oddziela prawdę od plotek krążących wokół związku Allena z Mią Farrow, przybliża skandale wokół osoby Allena, które wybuchły w latach dziewięćdziesiątych i odbiły się echem w ostatnim czasie, oraz analizuje powiązania pomiędzy relacjami Allena z kobietami a cechami postaci z jego filmów.

Evanier zajmuje się tematami, które przewijają się w twórczości Allena od początku jego działalności artystycznej: moralnością, pociągiem seksualnym, niewiernością, psychologią, Holokaustem, judaizmem i wiarą, a także odwieczną walką między sercem a rozumem. Woody to historia artysty, który nadal ma w sobie pasję, talent i zdolność otwierania nowych artystycznych horyzontów i którego nie opuszcza twórcze uniesienie.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Kristin Hannah - Słowik

Miłość pokazuje nam, kim chcemy być.
Wojna pokazuje, kim jesteśmy.
Światowy bestseller już w Polsce!

Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności ,w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności.
Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka…
Inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie.

W tej książce jest wszystko, co kocham – Francja, wielka historia i miłość, nad którą nie można zapanować. Idealna lektura na wolny dzień, samotny wieczór i bezsenną noc.
Magdalena Różczka

Najbardziej podobało mi się pokazanie skomplikowanej relacji między dwiema siostrami. Czy jesteśmy bohaterami, czy tchórzami? Czy jesteśmy lojalni wobec ludzi, których kochamy najbardziej, czy potrafimy ich zdradzić?

Lisa See, autorka bestsellerów Dziewczęta z Szanghaju i Chińskie lalki

Kristin Hannah jest autorką wielu bestsellerowych obsypanych nagrodami powieści. Wcześniej prawniczka, obecnie pełnoetatowa pisarka, mieszka z mężem i synem na Hawajach.

Słowik:
• miliony sprzedanych egzemplarzy;
• ponad 75 tygodni na liście bestsellerów New York Times’a;
• książka roku Amazon (ocena użytkowników – 4,8 gwiazdki na 5, prawie 30 000 ocen);
• powieść historyczna roku portalu Goodreads (ocena użytkowników – 4,5 gwiazdki na 5, ponad 200 000 ocen);

Nowości wydawnictwa Papierowy Księżyc

Jon Sprunk - Władca Cienia

Władca Cienia to epickie zakończenie pełnej akcji trylogii Jona Sprunka – przygodowej serii fantasy dla fanów twórczości takich autorów jak Brent Weeks, Brandon Sanderson czy Scott Lynch.
Historia płatnego zabójcy Caima, osadzona w mrocznym uniwersum, obfituje w dynamiczne zwroty akcji, intrygi i śmiercionośne pojedynki,
Władca Cienia to mroczne fantasy spod znaku magii i miecza, które trzyma w nieustannym napięciu do ostatnich stron.

Kraina śmierci i cienia, w której przetrwają tylko najsilniejsi. Tam właśnie musi udać się Caim, aby zgłębić dręczące go tajemnice.
Uzbrojony tylko w swoje noże, wyrusza z garstką towarzyszy do świata wiecznej nocy, gdzie nigdy nie widuje się słońca i gdzie cios może nadejść z każdej strony.
Po zakopaniu ojcowskiego miecza Caim zaznał odrobiny spokoju, lecz głęboko na północy czeka na niego niepojęta potęga.
Aby odnieść sukces, Caim będzie musiał zrobić coś więcej niż tylko przetrwać. Będzie musiał stawić czoło Władcy Cienia.


Oksana Pankiejewa - Kroniki Dziwnego Królestwa T.3. Na przekór przeznaczeniu

Na przekór przeznaczeniu to trzeci tom niezwykłego cyklu fantasy autorstwa Oksany Pankiejewej, który spodoba się wszystkim fanom Olgi Gromyko i miłośnikom fantastyki pochodzącej zza naszej wschodniej granicy. Poprzednie tomy to: Przekraczając granice i Pierwszy dzień wiosny.

Kroniki Dziwnego Królestwa to cykl urzekający humorem, mnogością wątków i postaci, wędrówkami między światami równoległymi, złożonością intryg i tajemnic oraz niepowtarzalnym stylem, który czyni obcowanie z prozą Oksany Pankiejewej niepowtarzalną czytelniczą przygodą. Autorka stworzyła tak barwny i rozbudowany świat, że jego odkrywanie jest prawdziwą gratką dla miłośników gatunku.

Nowość wydawnictwa SQN

Susan Dennard - Prawdodziejka

Safiya i Iseult, młode czarodziejki, znów wpadły w tarapaty. Muszą uciekać. Natychmiast.

Safi jest jedyną w Czaroziemiach prawdodziejką, zdolną zdemaskować każde kłamstwo. Swój dar trzyma w sekrecie, inaczej zostanie wykorzystana w konflikcie między imperiami. Z kolei prawdziwe moce Iseult są tajemnicą nawet dla niej samej. I lepiej, żeby tak zostało.

Safi i Iseult pragną jedynie wolności. Niebezpieczeństwo czai się tuż za rogiem. Zbliżają się niespokojne czasy, wojna wisi w powietrzu i nawet sojusznicy nie grają fair. Przyjaciółki będą walczyć z władcami i ich najemnikami. Niektórzy posuną się do ostateczności, by dopaść prawdodziejkę.

Informacja wydawnictwa Fronda

Spotkanie wokół książki „Wołyń bez komentarza( 14 października 2016)

Wydawnictwo Fronda wraz z Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na spotkanie poświęcone książce „Wołyń bez komentarza”.

Spotkanie odbędzie się w dniu 14 października 2016 r. (piątek) o godz. 17.30, miejsce: Przystanek Historia ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie.

Książka „Wołyń bez komentarza” jest zbiorem materiałów źródłowych. Nigdy nie publikowane drukiem relacje tych, którzy przeżyli wołyńską rzeź w 1943 r. Zapis reportaży i audycji radiowych, oryginalne listy i pamiętniki ocaleńców, spisane relacje świadków i ich rodzin. Dokumenty polskie i ukraińskie, w tym protokoły przesłuchań banderowców, odezwy i rozkazy Ukraińskiej Powstańczej Armii, dokumenty IPN, protokoły z miejsc zbrodni oraz inne bardzo mało znane materiały źródłowe.

Kto jest autorem książki? Czy osoby, dzięki którym relacje i dokumenty ujrzały światło dzienne – badacze, dziennikarze, publicyści, czy świadkowie, którzy przez ponad 70 lat czekali, aby ktoś upublicznił zapiski z ich pamięci.

Czy łatwiej czytać wspomnienia czy rozmawiać ze świadkami?

Czy to tylko praca, czy po godzinach można zapomnieć o dramatycznych historiach, jakich doświadczyli rozmówcy?

Wołyń – dziś synonim dramatu, w II RP 2-milionowe województwo Polski.

Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi w rozmowie z „autorami” książki – świadkami historii. W spotkaniu udział wezmą:

Ewa Siemaszko – badaczka i autorka publikacji na temat ludobójstwa dokonywanego na Wołyniu. Laureatka Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza za monografię "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945" wraz z ojcem Władysławem Siemaszko. Odznaczona Medalem Pro Memoria oraz nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej

Anna Lisiecka – dziennikarka programu 2 Polskiego Radia. Autorka reportaży o Wołyniu, m. in. reportażu "Kainowa zbrodnia" nagrodzonego Główną Nagrodą Wolności Słowa SDP.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Paweł Kornew - Tam, gdzie ciepło

Kontynuacja „Lodowej cytadeli”

Przygranicze to kilka okręgów i miast wyrwanych z naszego świata i ciśniętych w krainę wiecznego mrozu. Fort jest jednocześni sercem Przygranicza i jego dnem. To od samych podstaw zmrożona kloaka, zamieszkana przez ludzi bynajmniej nie serdecznych, którzy cenę ludzkiego życia mierzą nierzadko wartością pudełka nabojów bądź skrzynki konserw.

Pozornie nie da się upaść niżej, dopóki los nie podstawi człowiekowi nogi i nie zmusi do porzucenia w miarę spokojnego życia i panicznej ucieczki gdzie oczy poniosą, byle znaleźć nowe miejsce na tym świecie.

Ale nawet tam, gdzie ciepło nie można tracić czujności. Jewgienij Maksymowicz Apostoł, do niedawna mieniący się człowiekiem sukcesu, przekona się o tym na własnej skórze. Chociaż oczekująca go w Siewierorieczeńsku praca z początku wydawała się całkiem-całkiem…

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Szczepan Twardoch - Król

Żydowski gangster. Polskie piekło. Warszawa 1937.
Nowa powieść Szczepana Twardocha

Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. Etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. A ponad wszystkimi podziałami  zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą.

Wszystko zaczyna się w zatłoczonej sali Kina Miejskiego, gdzie rozentuzjazmowana publiczność przygląda się walce bokserskiej. Trwa ostatnie starcie w meczu o drużynowe mistrzostwo stolicy. Polscy kibice dopingują reprezentanta Legii — znanego falangistę Andrzeja Ziembińskiego. Z żydowskich trybun dobiegają okrzyki na cześć zawodnika klubu Makabi Warszawa, Jakuba Szapiry. Ten wieczór należy do niego. Wśród wiwatów jednych i gwizdów drugich, triumfowi Szapiry przyglądają się siedemnastoletni Mojżesz Bernsztajn oraz Kum Kaplica — stary bojownik PPS, socjalista i król warszawskiego półświatka.

Czterdzieści lat później, w Tel Awiwie, emerytowany żołnierz Mosze Inbar pochyla się nad maszyną do pisania, by powrócić do wieczoru, w którym po raz pierwszy ujrzał na ringu pięknego, zuchwałego i niezmiernie pewnego siebie boksera. Wówczas nie wiedział jeszcze, że w 1937 roku to właśnie Szapiro, prawa ręka Kaplicy, zabił jego ojca z powodu niespłaconego długu. Nie przypuszczał też, jak wiele w jego życiu zmieni jeden wieczór i spotkanie z Kumem Kaplicą…

Targani namiętnościami bohaterowie, żywe konflikty i emocje, wciągająca akcja i jej nieprzewidywalne zwroty. Do tego pierwszy w polskiej powojennej literaturze tak ciekawy i wolny od mitologizowania portret żydowskiego bohatera oraz pasjonujące realia Warszawy lat 30. XX wieku. Literacki knock-out.


Nowości Wydawnictwa Literackiego

Jean des Cars - Berło i krew. Królowie i królowe Europy na wojnie 1914-1945

NAJSŁAWNIEJSZE NAZWISKA EUROPY,
NAJZNAMIENITSI MONARCHOWIE ŚWIATA,
POLITYCY  I CELEBRYCI

Windsorowie, Romanowowie, Hohenzollernowie, Habsburgowie
– jakimi nigdy ich nie widzieliście

Berło i krew to brutalna polityka, lśniące przepychem życie dworskie i skrywane życie prywatne, to wojny i rewolucje, a także oszałamiające rozmachem śluby, pogrzeby i afery. Znane postaci, jak uwielbiana Sissi, ostatni Romanowowie, Franciszek Józef – ale też mniej popularne, jak car Bułgarii, błyskotliwy homoseksualista Ferdynand I i urzekająca elegancją królowa Włoch, Helena, czy do dziś żyjący Michał I, ostatni król Rumunii, który obalił w kraju faszystowską dyktaturę.

Ludzie z krwi i kości. Osobowości charyzmatyczne i kruche, jak ich władza, zmieciona na zawsze przez kataklizmy dwóch wojen światowych.

To największa saga, jaką znają nasze czasy. Cesarze, królowie, książęta – najpotężniejsi spośród nich w wyniku wojen stracili władzę i spadli z piedestałów, stając się wyrzutkami Europy.

Bogato ilustrowana, olśniewająca przepychem, jak życie jej bohaterów, książka dla wszystkich zainteresowanych barwnymi, soczystymi, pełnymi anegdot opowieściami o życiu sławnych postaci historycznych.

Książka poświęcona losom europejskich rodzin monarszych w Europie, napisana przez  Jeana des Cars’a, autora ponad trzydziestu książek, poświęconych dziejom europejskich dynastii, między innymi cesarzowej Sissi, której jest dalekim kuzynem.


Jan Gawroński - Moje wspomnienia 1892-1919

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Mo O’Hara - Moja złota rybka zombie 4. Co by tu zrybić tym razem?

Rybka zombie w krainie egipskich bogów, tajemniczych hieroglifów i starożytnych grobowców
Nocowaliście kiedykolwiek w Muzeum Historycznym, gdzie znajduje się prawdziwa mumia?
Poprawka!
Nocowaliście kiedykolwiek w Muzeum Historycznym, gdzie znajduje się prawdziwa mumia, do której nie można się zbliżać pod groźbą KLĄTWY???

A Frankie, rybka zombie, Tymek i Ravi nocowali!
Tylko to wielka tajemnica! Nie mówcie o tym dorosłym.
Jeśli chcecie przeżyć kolejne, niesamowite przygody razem z rybką Frankie i jej przyjaciółmi, koniecznie sięgnijcie po najnowszy tom!

Nowości wydawnictwa Noir sur Blanc

Teodor Parnicki - Srebrne orły

Powieść historyczna Teodora Parnickiego wydana w 1944 roku w Jerozolimie (wydanie w Polsce: Wrocław 1949). Utwór objęty był w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce, podlegał natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek.

Srebrne orły to druga powieść w dorobku Parnickiego, a zarazem jedna z najpopularniejszych, o czym zdecydował tematyczny związek z dziejami kształtowania się polskiej państwowości (Parnicki rzadko nawiązywał w swoich książkach do historii Polski) oraz fakt, że jest to utwór zbudowany dość tradycyjnie w porównaniu do późniejszych dokonań pisarza.

Parnicki wkroczył do literatury z programem odnowy powieści historycznej. Postulatowi maksymalnej wierności źródłom i opracowaniom naukowym towarzyszyła ambicja wykorzystania zdobyczy nowoczesnej prozy psychologicznej. W Srebrnych orłach dążenia te znalazły wyraz w samej konstrukcji utworu, przypominającej nieco Cudzoziemkę Kuncewiczowej. Ciągłe opowiadanie zastąpił montaż scen, opisywanych ze stosunkowo niewielkiego dystansu. Autor posłużył się trzecioosobową narracją personalną, główną postacią powieści czyniąc Arona, wychowanka papieża Sylwestra II, a później - opata klasztoru w Tyńcu za rządów Bolesława Chrobrego. Wydarzenia w roku 1015, poprzedzające wybuch kolejnej wojny Chrobrego z Cesarstwem, o których mowa w pierwszych i ostatnich rozdziałach, tworzą fabularną i narracyjną ramę.

Powieść została uznana przez krytykę za najwybitniejsze osiągnięcie wśród utworów podejmujących temat początków polskiej państwowości. Po odwilży 1956 zakaz cenzury cofnięto i do 1975 powieść miała 9 wydań.


Dorota Masłowska - Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Emma Craigie, Jonathan Mayo - Ostatni dzień Hitlera

Wieczorem 28 kwietnia 1945 roku Adolf Hitler zaczął porządkować swoje sprawy osobiste. Polecił Josephowi Goebbelsowi znaleźć urzędnika z uprawnieniami do udzielenia ślubu cywilnego i zdobyć dwie obrączki. Poprosił również swoją sekretarkę Traudl Junge, żeby pomogła mu spisać testament. Przygotowywał się do śmierci.
Książka opowiada o poniedziałku 30 kwietnia – dniu, w którym Hitler popełnił samobójstwo, a także o wydarzeniach dnia poprzedniego. Autorzy korzystali ze wspomnień naocznych świadków, skrupulatnie analizowali relacje i konfrontowali rozbieżności, by jak najdokładniej odtworzyć ostatnie kilkadziesiąt godzin życia Führera. W ten sposób powstał niezwykle rzetelny i drobiazgowy obraz tragicznego końca przywódcy Trzeciej Rzeszy.

Jonathan Mayo – dziennikarz BBC, wielokrotnie nagradzany autor programów dokumentalnych oraz książek historycznych.
 
Emma Craigie
– brytyjska pisarka, autorka kilku powieści.


Lisa Kleypas - Zimowy ślub

Trzecia część bestsellerowego cyklu "Wallflowers".

Evangeline Jenner po śmierci ojca ma odziedziczyć wielki majątek, na który czyha bezwzględna rodzina jej matki. Evie pragnie uciec od podłych krewnych, dlatego proponuje małżeństwo lordowi Sebastianowi St. Vincentowi, znanemu londyńskiemu hulace o reputacji tak fatalnej, że najkrótsze spotkanie z nim sam na sam może zniszczyć dobre imię każdej panny. Jest jednak pewien warunek: po nocy poślubnej małżeństwo ma pozostać białe − Evie nie chce być kolejną porzuconą ofiarą ze złamanym sercem. Czy Sebastian, spragniony cielesnych uciech, będzie musiał bardziej się postarać? A może po raz pierwszy w życiu otworzy swoje serce na prawdziwą miłość?

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Henryk Jerzy Chmielewski - Tytus, Romek i A'Tomek poznają historię hymnu Polski z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani

Kolejny album historyczny z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka.

Baczność! Czapki z głów!
Zdejm perukę lub kapelusz, dziś jest hymnu jubileusz! – dodał Tytus. Słusznie, bo w 2017 roku mija 90 lat od urzędowego zatwierdzenia „Mazurka Dąbrowskiego” jako hymnu narodowego Polski i 220 lat od jego powstania.
W roku 1797, po rozbiorach, przy wojskach Bonapartego powstały Legiony Polskie we Włoszech, których celem była walka o niepodległość ojczyzny. Józef Wybicki, współorganizator Legionów, pod wrażeniem maszerujących żołnierzy, w natchnieniu poetyckim napisał w lipcu 1797 roku sześciozwrotkowy tekst pt. „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, pod znaną melodię ludową mazurka. Aktualne wówczas słowa i łatwa melodia przyjęły się do śpiewania przez cały naród pod nazwą „Mazurka Dąbrowskiego”.
Nie każdy Polak potrafi zaśpiewać wszystkie cztery zwrotki i refren, które stały się hymnem narodowym, a jeszcze mniej osób zna historię powstania hymnu.

Korzystając z popularności komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”, Papcio wykorzystał swoich bohaterów do spopularyzowania hymnu. Melodia utworu jest atrakcyjna, ale tekst może niezbyt już pasujący do dzisiejszych wydarzeń. Może należałoby go zmienić, uwspółcześnić. Ale co poradzić – historia, zabytek, choć z usterkami, ma swoje prawa. Więc śpiewajmy dalej na uroczystościach państwowych i szkolnych, wesoło i patriotycznie, o zapłakanym ojcu, jego Basi i o wojakach bijących w tarabany.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Olivier Rolin - Meteorolog

Olivier Rolin często bywał w Rosji. Pewnego razu natrafił na archiwalne dokumenty, złożone głównie z rysunków. Ich autorem był Aleksiej Vangengheim (o dalekich korzeniach holenderskich), zesłany na daleką północ - podobnie jak miliony innych osób za Stalina, i jak setki tysięcy innych – rozstrzelany. Naukowiec, twórca i pierwszy dyrektor służb meteorologicznych Związku Radzieckiego (w 1929 r.). Podczas lat swojego uwięzienia na Sołowkach wysyłał rysunki i kolejne karty zielnika do swojej córki, która w chwili jego aresztowania miała cztery lata. Dzięki tej korespondencji i opowieści Rolina możemy obserwować od początku do końca, a nawet jeszcze post mortem, życie ofiary terroru stalinowskiego. Aleksiej Vangengheim został rozstrzelany w listopadzie 1937 r., w tym samym czasie co 1111 innych zesłanych. Jego rodzina oficjalne zawiadomienie o śmierci otrzymała dużo później, przez długi czas zadręczając się pytaniami o powód braku wiadomości od niego. I dopiero po 60 latach śledztwo pozwoliło ustalić fakty i odnaleźć miejsce egzekucji, trzymane w tamtym czasie w tajemnicy. Przez tę opowieść o życiu z jednej strony banalnym (biorąc pod uwagę ówczesny ogromny zasięg zsyłek), a z drugiej strony pouczającym, Olivier Rolin zanurza nas w historię stalinowskiego szaleństwa i jednocześnie oddaje hołd uczonemu i ojcu rodziny, którego unicestwił horror tamtego czasu.

Informacja Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki „Cytadela Syriusza”

XI Dni Jakuba Wędrowycza - podsumowanie

W dniach 22-24 lipca 2016 roku Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza” zorganizowało w Wojsławicach (woj. lubelskie, 23 km od Chełma) XI Dni Jakuba Wędrowycza.

Dni Jakuba Wędrowycza to interdyscyplinarna trzydniowa impreza kulturalna o profilu związanym z szeroko pojętą fantastyką, organizowana nieprzerwanie od 2006 roku. Powstała ona na cześć bohatera literackiego wykreowanego przez pisarza Andrzeja Pilipiuka. Opowieści o przygodach Jakuba Wędrowycza cieszą się w Polsce ogromną popularnością, zaś Wojsławice to miejsce akcji wielu utworów, w których występuje ów bohater.

Podczas tegorocznych Dni Jakuba Wędrowycza ugoszczono ponad 500 uczestników. Zorganizowano dla nich ponad 80 punktów programu, podczas których rozdano ponad 400 nagród!

Na fanpage imprezy pojawił się właśnie film podsumowujący tegoroczną edycję.
Bezpośredni link do filmu.

Zapowiedzi wydawnictwa Replika

Hanna Greń - Otulone ciemnością (18 października)

Komisarz Benita Herrera, po raz pierwszy w swojej karierze, staje przed zadaniem wytropienia seryjnego mordercy. Jego ofiarami są wyłącznie kobiety, a ze względu na charakterystyczne ułożenie zwłok, przestępca otrzymuje przydomek Całunnik.
W wyniku śledztwa Benita odkrywa, że wszystkie ofiary łączy jedna rzecz – znajomość z niejakim Aleksandrem Podżorskim, dobrze znanym w kręgach cieszyńskiej i wiślańskiej policji jako eksgangster. Nie ulega wątpliwości, że jest on w jakiś sposób powiązany ze sprawą Całunnika. Choć były przestępca natychmiast trafia na celownik pani komisarz, wszystko wskazuje na to, że nie mógł on popełnić żadnego z morderstw. A może to tylko zauroczenie zaciemnia osąd Benity?
Policjantka decyduje się poprosić o pomoc przyjaciela z Wisły, Konrada Procnera, który miał już wcześniej do czynienia z seryjnymi zabójcami. Czy wspólnymi siłami, z pomocą przyjaciół, uda im się schwytać szaleńca, zanim ten zakończy swoją „świętą misję”?

Wartka akcja, narastające napięcie i zagadka, która nie pozwoli nam odetchnąć aż do ostatniej strony − oto, co czeka czytelnika biorącego do ręki najnowszą powieść Hanny Greń. I tym razem autorka nas nie zawiedzie. Przygotujcie się na mocne wrażenia!

Anna Klejzerowicz, pisarka

Otulone ciemnością chwytają czytelnika w swoje objęcia i nie pozwalają odetchnąć nawet na chwilę. Autorka zręcznie podsuwa mylne tropy i z wdziękiem wyprowadza w pole. A kiedy wreszcie wydaje się, że już wszystko wiadomo i nic nas nie zaskoczy, ujawnia koszmarną prawdę rodem z mrocznego snu.

Małgorzata Rogala, pisarka


Justus Pfaue - Anna. Nowe życie (18 października)

Piękna, wzruszająca opowieść o pasji, marzeniach i wysokiej cenie, jaką czasem trzeba zapłacić, by móc je spełnić…

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Miroslav Žamboch - Bez Litości (28 października 2016)

Pomimo, że Bakly nie przepada specjalnie za magią, ta ciągle staje na jego drodze. To przez nią ma najwięcej kłopotów i to przez nią musi spłacić pewien rodowy dług. Najmuje się nie tylko jako „prywatny detektyw”, ale też ratuje przed śmiercią na stosie pewną, młodą czarownicę (bynajmniej nie z dobroci serca).

Najemnik wyrusza też do Wolnej Strefy jako ochroniarz buchaltera Ochinota, osoby wielce utalentowanej w tropieniu przekrętów i wspieraniu bogaczy w pomnażaniu ich „skromnych” majątków... Tam również Bakly dostanie nietypowe zlecenie. Przecież, czymś te długi rodzinne trzeba spłacać, a nasz bohater podejmie się każdego zadania... Cóż, najemnik nie ma lekkiego życia, a jego mroczne i przerażające wspomnienia jest w stanie złagodzić jedynie wódka. Jakakolwiek, nawet ta najgorszego gatunku, byle pozwoliła zapomnieć o koszmarze przeszłości... I trudno się temu dziwić, zwłaszcza, gdy na jego drodze pojawiają się złowrogie typki spod ciemnej gwiazdy i wojownicy ninja - mistrzowie w zadawaniu tortur.

Trzeba uczciwie przyznać, że ilość brutalnych scen może zmrozić delikatne serca niewiast, ale bez obaw, nie jest to typowa książka trafiająca tylko w męskie gusta, panie też znajdą tu coś dla siebie..

Informacja wydawnictwa Prószyński i S-ka

Wieczór z… Agnieszką Osiecką (21 października 2016)

Z okazji premiery książki „Lubię farbować wróble” serdecznie zapraszamy 21 października o godz. 18.00 do Costa Coffee przy ul. Francuskiej 12 w Warszawie na spotkanie z udziałem Violetty Ozminkowski, Agaty Passent, Marty Passent i Weroniki Wawrzkowicz z Zet Chilli.

„Lubię farbować wróble” to obszerna rozmowa z Agnieszką Osiecką, spisana przez Violettę Ozminkowski, która połączyła w jedno udzielone przez artystkę wywiady, nadając im spójną, współczesną formę.

Zapraszamy!

Fobia - Dawid Kain

W matni strachu

Magdalena Golec

Lubicie horrory? Krwiożercze rośliny i demony, psychopata zakradający się do snów, zabójcze nagrania, latające wnętrzności, przerażający klaun... Ja dosyć szybko doszłam do wniosku, że nie jest to mój ulubiony gatunek, ani filmowy, ani literacki. Z tego też względu, niespecjalnie ciągnęło mnie do powieści Dawida Kaina, który właśnie z horrorami mi się kojarzył. Człowiek się jednak zmienia i czasem sam siebie zaskakuje. Dla przykładu, sięgając po najnowszą książkę autora, którego twórczości wcześniej nie miało ochoty się czytać. Stąd też wzięła się moja dzisiejsza opowieść o "Fobii".

W swojej najnowszej powieści, Dawid Kain zabiera nas w bliską przyszłość, w której ludzie żyją, będąc nieustannie zanurzeni w nowej sieci - Immersjonecie. Mieszkają w kompleksach mieszkalnych, na które składają się bloki, sklepy, szkoły, restauracje, komisariaty, baseny i wszelkie inne atrakcje. Jeśli nie chcą, mogą przez całe życie nie wytknąć nosa poza jego granice. Ba! Mogą nawet w ogóle nie ruszać się z mieszkania, bo wszelkie potrzebne artykuły i leki dostarczą im drony. W jednym z takich kompleksów mieszka Magdalena Kordowa. Bohaterka porzuciła studia, zrezygnowała ze starego stylu życia i znajomych. Wszystko po to, by zaopiekować się chorym ojcem - pisarzem, który próbując stworzyć powieść idealną, zaczął osuwać się w odmęty szaleństwa. Niestety forma psychiczna Magdy też nie jest najlepsza. Cierpi na ciężką odmianę fobii, która coraz bardziej odsuwa ją od życia. Oboje już od dłuższego czasu nie opuszczają mieszkania, a ich dni nie różnią się jeden od drugiego. Do czasu. Pewnego ranka Magda odkrywa, że jej ojciec zaginął. A właściwie, w tajemniczy sposób rozpłynął się. Jedyne, co po nim zostało, to ostatnia powieść "Kres komunikacji", w której kryją się wskazówki do rozwiązania zagadki jego zniknięcia.

Kain w Subiektywnie

Lubicie horrory? Krwiożercze rośliny i demony, psychopata zakradający się do snów, zabójcze nagrania, latające wnętrzności, przerażający klaun... Ja dosyć szybko doszłam do wniosku, że nie jest to mój ulubiony gatunek, ani filmowy, ani literacki. Z tego też względu, niespecjalnie ciągnęło mnie do powieści Dawida Kaina, który właśnie z horrorami mi się kojarzył. Człowiek się jednak zmienia i czasem sam siebie zaskakuje. Dla przykładu, sięgając po najnowszą książkę autora, którego twórczości wcześniej nie miało ochoty się czytać. Stąd też wzięła się moja dzisiejsza opowieść o "Fobii".

Nie ucichło jeszcze echo po recenzji Marka, a już na tę samą książkę, czyli Fobię, możemy spojrzeć oczami Magdy.

Nowość w Rymowisku

Dziś Dzień Nauczyciela, więc akademia, a jak akademia, to wiadomo - wiersze. Dwa litry szczęścia przydadzą się niejednemu nauczycielowi. Recytuje Alicja Wlazło.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Andrzej Pilipiuk - Operacja Dzień Wskrzeszenia

Rozpoczęło się końcowe odliczanie… Rakiety z głowicami atomowymi są już gotowe do odpalenia. Nikt się nie spodziewa, że właśnie Polsce przypadnie niechlubna rola wywołania ostatecznej wojny. A wszystko z powodu ambicji nowego prezydenta, który postanowił uczynić z naszego kraju atomowe mocarstwo. Jak na rasowego polityka przystało, nie wziął pod uwagę, że jego program może wymknąć się spod kontroli, a świat stanie w obliczu zagłady…

Młodzi bohaterowie biorą odpowiedzialność za losy przyszłych pokoleń. I nie tylko przyszłych, bowiem cel ich tajnej misji znajduje się w przeszłości. Podjęte przez nich zadanie jest tym trudniejsze, że podróżom w czasie towarzyszą liczne paradoksy, które mogą zmienić obraz świata w teraźniejszości. Może się przecież zdarzyć, że po cofnięciu się w przeszłość syn zawróci w głowie swojej przyszłej matce… Czy któremuś z bohaterów uda się zakończyć „Operację Dzień Wskrzeszenia” z powodzeniem i uratować świat przed atomową katastrofą?

Nowość wydawnictwa Albatros

Ken Follett - Kryptonim "Kawki"

WOJENNY THRILLER SZPIEGOWSKI AUTORA „IGŁY”

Maj 1944 roku. Niemcy, spodziewając się, że inwazja aliantów we Francji nastąpi w każdej chwili, ze szczególną uwagą strzegą swoich strategicznych punktów. A do takich z całą pewnością należy centrala telefoniczna w pobliżu Reims, przez którą przechodzi większość rozmów między Berlinem a wojskami stacjonującymi we Francji.

Alianci o tym wiedzą i za wszelką cenę chcą zniszczyć ten obiekt. Niestety akcja kierowana przez Flick Clairet, brytyjską agentkę z Operacji Specjalnych, kończy się katastrofą. Flick wpada jednak na genialny pomysł. Do zrealizowania go będzie potrzebowała sześciu agentów… wyłącznie kobiet.

Jest jednak ktoś, kto spodziewa się jej ruchu. Dieter Franck, oficer pracujący dla wywiadu feldmarszałka Rommla, nie ma złudzeń – wie, że wojna jest dla Niemców przegrana. Ale życie we Francji – szampan, kuchnia, piękna kochanka – spodobało mu się na tyle, że zrobi wszystko, by trwała jak najdłużej.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Drugi Ojciec Wędrowycza, Andrzej Łaski - Operator ołówka prezentuje - ZRÓB SOBIE JAKUBA.

Nowe przygody Jakuba Wędrowycza. "Konan Destylator" już 26 października!


Jakub Wędrowycz to przerażający wiekowy ochlapus, wiejski egzorcysta, bimbrownik i kłusownik, porażający otoczenie wyglądem, zapachem i kulturą osobistą – a raczej jej brakiem. W towarzystwie równie odrażających kumpli pije, produkuje samogon, wdaje się w awantury oraz wypełniając wolę przodków regularnie likwiduje przedstawicieli wrogiego rodu – Bardaków.
W postaci Wędrowycza jak w soczewce skupiają się wszelkie możliwe polskie wady, przywary i stereotypy – ale jego chamstwo, wieśniactwo, buractwo, brak rozterek i hamulców moralnych oraz bogaty arsenał broni i materiałów wybuchowych zapewniają mu przewagę nad każdym przeciwnikiem...

Informacja wydawnictwa Rebis

Generał Richard Schirreff - konferencja prasowa (26 października 2016)

Dom Wydawniczy "Rebis" zaprasza na konferencję prasową Czy wojna Rosja - NATO może wybuchnąć w przyszłym roku? podczas której Generał Richard Schirreff zaprezentuje swoją książkę 2017: Wojna z Rosją.

To wizja bardzo bliskiej przyszłości, która może się spełnić, jeśli nie zrozumiemy zagrożeń stwarzanych przez obecnego prezydenta Rosji.

Konferencja odbędzie się 26.10.2016, godz. 11.00 w Centrum Prasowym PAP, ul. Bracka 6/8, Warszawa

Prowadzenie konferencji Agaton Koziński.

David Lynch – Celuloidowa hipnoza

CZĘŚĆ III – Widok z góry

Marcin Knyszyński

Po bardzo osobiście odebranej porażce „Twin Peaks: Fire Walk With Me”, David Lynch skoncentrował się na produkcji telewizyjnej. Nie były to jednak rzeczy, które mogły mu przynieść sukces. Seriale „On the Air” oraz „Hotel Room” bez żalu, zarówno ze strony telewizji, telewidzów jak i samego Davida Lyncha, zostały skasowane i praktycznie zapomniane. Reżyser jednak intensywnie pracował dalej, nie zrezygnował ze swojej autorskiej, artystycznej wizji. Ważnym czynnikiem wpływającym na jego twórczości w latach 1992-1997 była wcześniejsza znajomość zawarta z Barry’m Giffordem, autorem powieści „Dzikość Serca”. To dzięki tej znajomości i współpracy powstał, w moim subiektywnym odczuciu, najlepszy film Davida Lyncha. Genialna „Zagubiona Autostrada”.


I like to remember things my own way.

„Zagubiona Autostrada” to pierwsza część nieformalnego tryptyku Davida Lyncha, który jest naturalną konsekwencją całej jego poprzedniej twórczości. Trylogia ta nie tylko puentuje lynchowski dualizm „jasnej” i „ciemnej” strony, które pozostają między sobą w ciągle ewoluującej zależności, ale również jest pewnym metakonstruktem wychodzącym nieco z roli filmu jako takiego. Jest ona szerszym spojrzeniem na maszynerię filmową w ogóle, w szczególności na tę spod znaku Hollywood.

Pierwszy film to fabularna wstęga Moebiusa z wyróżnionym punktem. Słowa „Dick Laurent nie żyje” wypowiedziane do domofonu w pierwszej scenie filmu przez usta anonimowej jeszcze osoby, to cytat znany wśród fanów tak samo dobrze jak „Sowy nie są tym, czym się wydają” czy „To taki dziwny, dziwny świat”.  Punkt ten jest wyróżniony na wstędze nie bez powodu. Każdy inny, który posłużyłby za start w podróży po niej, mimo iż nie przekreślałby możliwości poprawnego odbioru filmu, osłabiłby pewien akcent położony na bardzo ważny element dzieła. A mianowicie postać głównego bohatera. Chciałoby się wręcz napisać GŁÓWNEGO, bo saksofonista Fred Madison otrzymał najsilniejszą pozycję światotwórczą spośród wszystkich postaci wykreowanych przez Lyncha, z wyjątkiem tej z „Inland Empire”.

Publicystycznie o Davidzie Lynchu

Po bardzo osobiście odebranej porażce „Twin Peaks: Fire Walk With Me”, David Lynch skoncentrował się na produkcji telewizyjnej. Nie były to jednak rzeczy, które mogły mu przynieść sukces. Seriale „On the Air” oraz „Hotel Room” bez żalu, zarówno ze strony telewizji, telewidzów jak i samego Davida Lyncha, zostały skasowane i praktycznie zapomniane. Reżyser jednak intensywnie pracował dalej, nie zrezygnował ze swojej autorskiej, artystycznej wizji. Ważnym czynnikiem wpływającym na jego twórczości w latach 1992-1997 była wcześniejsza znajomość zawarta z Barry’m Giffordem, autorem powieści „Dzikość Serca”. To dzięki tej znajomości i współpracy powstał, w moim subiektywnym odczuciu, najlepszy film Davida Lyncha. Genialna „Zagubiona Autostrada”.

Wcześniejsze etapy rozważań Marcina Knyszyńskiego o twórczości Davida Lyncha, pt. Wspinamy się oraz Parnas, nikomu chyba nie przyniosły wątpliwości, iż koniecznie należy zaznajomić się z kolejnymi epizodami wędrówki autostradą wyobraźni autora "Miasteczka Twin Peaks". Dzisiaj otrzymujemy część trzecią, pt. Widok z góry.

W Samo Południe. Odsłona CCLV - ogłoszenie wyników

W piątkowy wieczór, jako przystawkę do weekendu, proponujemy rozwiązanie konkursu z Fobią w tle. Podziękowania należą się wydawnictwu Genius Creations, które do tego konkursu udostępniło nam aż cztery egzemplarze książki Dawida Kaina.

Odpowiedzi, których oczekiwaliśmy, powinny brzmieć:

1. MadBooks.pl
2. N.p. "Bezsenni", "Redlum", "Order", ale nie tylko.
3. Zabicie maga o szczebel wyżej w hierarchii.

Książki otrzymują:
Dariusz Fafiński
Adrianna Szczepaniak
Joanna Galar
Małgorzata Morawska


Gratulujemy i prosimy o przesłanie adresów na nasz mail konkursowy: odpowiedz@szortal.com

Wieczny Batman Tom 3 – Snyder, Tynion IV, Fawkes, Higgins, Seeley, Blanco, Mutti i inni

Czy da się zniszczyć Nietoperza?

Marek Adamkiewicz

Opowieść zakrojona na tak wielką skalę jak „Wieczny Batman”, musi mieć zarówno wzloty, jak i upadki. Na przestrzeni pięćdziesięciu dwóch zeszytów nie sposób zachować wysokiego poziomu, a niektóre odcinki nie mogą być niczym więcej, jak fabularnymi wypełniaczami. Było to doskonale widoczne w dwóch pierwszych tomach zbierających tę historię w całość – scenarzyści otwierali kolejne wątki, inne przedłużali, a o następnych na długo zapominali, ale musiał nadejść czas, kiedy wszystko zacznie się łączyć w całość, a czytelnik pozna odpowiedź na pytanie, kto tym razem chce zniszczyć życie Batmana. Projekt, który powstał na 75-lecie bohatera, został w końcu zakończony. A w jakim stylu? O tym poniżej.

Historia zostaje podjęta tam, gdzie zostawiło ją zakończenie drugiego tomu. Łotr, z którym musiał zmierzyć się Batman, okazuje się być kolejnym z pionków, zaproszonych przez głównego złoczyńcę do zniszczenia Gotham i jego obrońcy. Odkrycie kto stoi za całym chaosem będzie jednak zadaniem o wiele trudniejszym niż się początkowo wydawało, zwłaszcza w obliczu kolejnego etapu złowieszczego planu, polegającego na odcięciu Batmana od funduszy Wayne Enterprise. Jakby problemów było mało, uwolnieni z Arkham złoczyńcy panoszą się po mieście, a żeby ich zneutralizować na wyżyny umiejętności będzie się musiał wznieść nie tylko sam Batman, ale każdy z jego pomocników. A to dopiero rozgrzewka przed ostateczną konfrontacją ze sprawcą całego zamieszania.

Snyder, Tynion IV, Fawkes, Higgins, Seeley, Blanco, Mutti i inni w Subiektywnie

Opowieść zakrojona na tak wielką skalę jak „Wieczny Batman”, musi mieć zarówno wzloty, jak i upadki. Na przestrzeni pięćdziesięciu dwóch zeszytów nie sposób zachować wysokiego poziomu, a niektóre odcinki nie mogą być niczym więcej, jak fabularnymi wypełniaczami. Było to doskonale widoczne w dwóch pierwszych tomach zbierających tę historię w całość – scenarzyści otwierali kolejne wątki, inne przedłużali, a o następnych na długo zapominali, ale musiał nadejść czas, kiedy wszystko zacznie się łączyć w całość, a czytelnik pozna odpowiedź na pytanie, kto tym razem chce zniszczyć życie Batmana. Projekt, który powstał na 75-lecie bohatera, został w końcu zakończony. A w jakim stylu? O tym poniżej.

Trzeci tom Wiecznego Batmana wnikliwym okiem Marka.

Longar

Wbrew pogodzie za oknem, u nas dziś Słońce. A wszystko dzięki Annie Wołosiak-Tomaszewskiej.

Czterdzieści i cztery. 1844 - Krzysztof Piskorski

Romantyczny recykling

Mirosław Gołuński

Książka Krzysztofa Piskorskiego przetacza się niczym fala tsunami przez polskie księgarnie zarówno internetowe, jak i stacjonarne. Trudno się więc dziwić, że interesując się zarówno powieścią historyczną, jak i steampunkiem, sięgnąłem po kolejny w dorobku pisarza utwór. Zdając sobie sprawę z entuzjazmu, jaki wokół książki zapanował, w swych refleksjach nad nim chciałbym zastanowić się również nad jego popularnością. Stąd w tytule recenzji słowo „recykling”, do którego jeszcze powrócę.


Świat, w którym toczy się akcja powieści, to dobrze znana miłośnikom fantastyki alternatywna rzeczywistość lat 40. XIX (dokładnie, zgodnie z tytułem powieści, roku 1844). Alternatywna, ponieważ od początku tegoż wieku wszystko poszło inaczej niż w naszym świecie. Oto dzięki wynalazkom udało się stworzyć etherowe wrota, dzięki którym ludzkość uzyskała dostęp do równoległych światów – właściwie nie wiadomo, ile ich jest, gdyż poszczególne „etherowe” mocarstwa pilnie strzegą tajemnic swych bram, starając się czerpać z odkrytych przez siebie światów zasoby naturalne wykorzystywane do umacniania władzy w naszym świecie. Siłą rzeczy, inaczej również przebiegła historia Europy, Napoleon nie przegrał pod Lipskiem, co zaowocowało utrzymaniem się na poły zależnego Państwa Polskiego mniej więcej w granicach znanego z historii Księstwa Warszawskiego. Polacy, chcąc odzyskać utracone ziemie (przede wszystkim litewskie) doprowadzili w 1830 roku do wybuchu powstania, które zakończyło się klęską, gdyż Rosjanie użyli tajemniczej broni, dzięki której w jednej chwili zniknęło całe Wilno, a wszyscy jego mieszkańcy zginęli. W jednym z ostatnich oddziałów powstańczych, u boku Emilii Plater, walczyła Emilia Żmijewska, ostatnia z linii kapłanek Żmija, starosłowiańskiego bóstwa chtonicznego (stąd nazwisko).

Piskorski w Subiektywnie

Książka Krzysztofa Piskorskiego przetacza się niczym fala tsunami przez polskie księgarnie zarówno internetowe, jak i stacjonarne. Trudno się więc dziwić, że interesując się zarówno powieścią historyczną, jak i steampunkiem, sięgnąłem po kolejny w dorobku pisarza utwór. Zdając sobie sprawę z entuzjazmu, jaki wokół książki zapanował, w swych refleksjach nad nim chciałbym zastanowić się również nad jego popularnością. Stąd w tytule recenzji słowo „recykling”, do którego jeszcze powrócę.

Zapraszamy do Subiektywnie, gdzie Mirek rzuca nieco światła na książkę Czterdzieści i cztery.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Paweł Wieczorkiewicz - Łańcuch śmierci. Czystka w Armii Czerwonej 1937–1939

Profesor Wieczorkiewicz przedstawia genezę, przebieg i skutki „bitwy z własną armią”, jaka dokonała się w szeregach Armii Czerwonej w latach 1937–1939. Wielka czystka odmieniła oblicze korpusu oficerskiego i całkowicie podporządkowała wojsko Stalinowi. Skala terroru była ogromna.

Autor rozpatruje drobiazgowo różne aspekty stalinowskiej polityki personalnej w perspektywie zbiorowego doświadczenia całej generalicji sowieckiej, jak również indywidualnych losów najwybitniejszych dowódców.

Okres masowych represji w Armii Czerwonej rozpoczął się od procesu marszałka Michaiła Tuchaczewskiego. Oskarżono go o szpiegostwo i zdradę stanu. Razem z nim na ławie oskarżonych 11 czerwca 1937 roku zasiadło siedmiu wysokiej rangi sowieckich oficerów. Wszyscy zostali rozstrzelani nazajutrz. Od maja 1937 do września 1938 roku aresztowano lub usunięto z wojska ponad 35 tysięcy oficerów. Zamierzona przypadkowość represji miała zastraszyć tych, którzy ocaleli. Sowieckie siły zbrojne znalazły się w stanie najgłębszego kryzysu.

Jonah Hex. Początki – Jimmy Palmiotti, Justin Grey, Jordi Bernet i inni

Dobry, zły i brzydki

Marek Adamkiewicz

Jonah Hex to bohater (a właściwie antybohater) obecny w Uniwersum DC od lat 70. XX wieku. Potwornie okaleczony mężczyzna przemierza drogi na Dzikim Zachodzie i podejmuje się różnych zleceń. Mimo że jest łowcą nagród, ma również swoisty kodeks honorowy. Łotr o złotym sercu? Nie do końca – Hex jest cyniczny, potrafi działać pod wpływem impulsu, a gdy już zdecyduje się świadczyć swoje usługi, wówczas na szlaku zostaje zazwyczaj sporo szybko stygnących i sztywniejących ciał. Wydawana obecnie przez Egmont seria to druga wersja przygód byłego żołnierza Konfederacji. Do tej pory ukazały się jej dwa zbiorcze tomy, a w trzecim czytelnik będzie miał okazję poznać nieco więcej faktów z przeszłości bohatera
.

Palmiotti i Grey serwują trzy opowieści. Tytuł pierwszej z nich dobitnie świadczy o zawartości. „Zemsta” traktuje o odpłacie za dawne krzywdy, tutaj też scenarzyści mówią najwięcej o dawnym życiu Hexa i okolicznościach jakie ukształtowały go w zimnokrwistego drania. „Ballada o Tallulah Black” nie odchodzi zbyt daleko tematycznie, tyle że tym razem mści się kto inny. Z kolei w „Samotnym Wędrowcu” główny bohater pozna nieoczekiwane konsekwencje mieszania się w nie swoje sprawy.

Palmiotti, Grey, Bernet i inni w Subiektywnie

Jonah Hex to bohater (a właściwie antybohater) obecny w Uniwersum DC od lat 70. XX wieku. Potwornie okaleczony mężczyzna przemierza drogi na Dzikim Zachodzie i podejmuje się różnych zleceń. Mimo że jest łowcą nagród, ma również swoisty kodeks honorowy. Łotr o złotym sercu? Nie do końca – Hex jest cyniczny, potrafi działać pod wpływem impulsu, a gdy już zdecyduje się świadczyć swoje usługi, wówczas na szlaku zostaje zazwyczaj sporo szybko stygnących i sztywniejących ciał. Wydawana obecnie przez Egmont seria to druga wersja przygód byłego żołnierza Konfederacji. Do tej pory ukazały się jej dwa zbiorcze tomy, a w trzecim czytelnik będzie miał okazję poznać nieco więcej faktów z przeszłości bohatera.

Po tym wstępie, jasnym się staje, że nie warto było zachodzić komuś za skórę po tej stronie Dzikiego Zachodu, po której właśnie przebywał Jonah Hex. W Subiektywnie Marek przedstawia trzeci tom przygód łowcy nagród, zatytułowany Początki.

W Samo Południe. Odsłona CCLVII

W dzisiejszym konkursie do wygrania będą cztery książki, każda ufundowana przez inne wydawnictwo. Do rozdania mamy po jednym egzemplarzu Wyprawy Asów pod redakcją George R.R. Martina, Silosu Hugha Howey'a, Jesiennej Republiki Briana McClellana oraz I wrzucą was w ogień Piotra Patykiewicza. Podziękowania należą się fundatorom, czyli wydawnictwom: Zysk i S-ka, Papierowy Księżyc, Fabryka Słów oraz SQN.


Regulamin konkursu jest wszystkim znany.Pytania konkursowe:
1.1 Wydawnicze. Niedawno wydawnictwo Zysk i S-ka wznowiło książkę o przygodach grupki zamojskich urwisów. Proszę podać imię i nazwisko autora oraz nazwę ulicy, rozsławionej przez książkę.
1.2 Wydawnicze. Kto jest autorką i jaki wspólny tytuł nosi trylogia wydana nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc, której poddtytuły kolejno brzmią: "Widząca", "Podróżniczka" i "Świeca".
1.3 Wydawnicze. Proszę podać imię i nazwisko autora grafiki okładkowej oraz tytuł antologii konkursowej, która ukaże się niebawem dzięki wydawnictwu Fabryka Słów.

Nowość w Rymowisku

Dziś mamy dla Was odrobinę poezji. Jak liść Alicji Wlazło już czeka w Rymowisku. Czy jak żółty, jesienny, musicie sprawdzić sami.

Nowość wydawnictwa Rebis

Kevin Hearne - Tarcza Gai

Zbiór opowiadań w ramach cyklu „Kroniki Żelaznego Druida” – serii o Atticusie O’Sullivanie
Większość z tych dziewięciu opowiadań o druidzie i jego psie trafia do druku po raz pierwszy – w Stanach i innych krajach anglojęzycznych funkcjonowały dotąd tylko jako ebooki. Autor Kronik Żelaznego

Druida wykorzystuje tę krótszą formę jako sposób, by wypełnić luki między powieściami, zdradzić więcej szczegółów o ich bohaterach, ale przede wszystkim pozwolić Atticusowi posnuć opowieści godne starego druida, w których nie zabraknie egipskich kotów i sarkofagów, Szekspira i jego wiedźm, wiewiórek, poszukiwań Grala, wróżb z sera oraz ziemniaków z niebiańskim sosikiem.

Kevin Hearne urodził się w Arizonie. Uczy angielskiego, a kiedy nie sprawdza stosów prac domowych i nie pisze powieści, hoduje bazylię i maluje pejzaże z córką. Ponadto lubi urządzać piesze wycieczki, czytać komiksy i mieszkać sobie z rodziną w tycim, acz przytulnym domku.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

David Jackson - Stukanie do mych drzwi

Błyskotliwy, wciągający policyjny thriller z akcją osadzoną w Liverpoolu. Prawdziwa gratka dla fanów twórczości Petera Jamesa i Marka Bilinghama.

Pewnej mieszkance Liverpoolu nie daje spokoju uporczywy odgłos. A gdy okazuje się, że do wychodzących na ogród kuchennych drzwi stuka kruk, jej lęk tylko się powiększa. Usiłuje przepędzić ptaka, ale wtedy na scenę wkracza morderca.

Do rozwikłania sprawy przydzielony zostaje Nathan Cody, sierżant z wydziału dochodzeniowo-śledczego, wciąż noszący w duszy blizny po fatalnie nieudanej akcji, w której uczestniczył jako tajniak. Jedynym jego tropem jest ptasie truchło i wydłubane oczy ofiary. Im głębiej jednak Cody sięga w przeszłość, tym bardziej zdaje sobie sprawę, że zmaga się nie tylko z zabójcą, ale również z własnymi demonami. Niestety, morderca uderza ponownie i detektyw już wie – zwykli liverpoolczycy nie są zagrożeni. Groźba wisi wyłącznie nad policjantami.

Jackson przywodzi na myśl Harlana Cobena, jednak jest o wiele lepszym pisarzem.
„The Guardian”

David Jackson jest autorem serii thrillerów kryminalnych, które bardzo szybko trafiają na listy bestsellerów. Jego debiutancka powieść „Pariah” została wyróżniona Writers Association Debiut Dagger Awards. Jest wykładowcą, uczy kreatywnego pisania. Mieszka w Wirral z żoną i dwiema córkami.


Nora Roberts - Zatoka westchnień

Magia, miłość i walka z pradawnym złem. „Zatoka westchnień” to drugi po „Gwiazdach fortuny” tom trylogii „Strażnicy” autorstwa Nory Roberts.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Patricia Briggs - Żar Mrozu (9 listopada 2016)

Mercy Thompson powraca w siódmej powieści bestselerowej serii z listy New York Times'a.

W życiu Mercy Thompson zaszła zmiana na miarę przesunięcia tektonicznego. Na szczęście wychodząc za Adama Hauptmana, charyzmatycznego Alfę lokalnej watahy wilkołaków, stała się macochą jego córki, Jesse, a relacja ta zapewniała jej chwile błogiej zwyczajności w całym tym szaleństwie. Jednakże w życiu na pograniczu świata ludzkiego, coś, co normalnie byłoby niefortunnym zdarzeniem, może zmienić się w coś znacznie więcej...
Po wypadku w korku, ani Mercy ani Jesse nie mogą skontaktować się z Adamem, ani też innym członkiem stada. Wszyscy zostali porwani.
Poprzez więź krwi Mercy czuje tylko, że Adam jest zły i cierpi. Podejrzewa, że zniknięcie może być związane z batalią polityczną, jaką prowadza wilkołaki, by zdobyć przychylność społeczeństwa i że Adam oraz wataha mogą znajdować się w poważnym niebezpieczeństwie. Pozbawiona wsparcia stada, osamotniona Mercy będzie musiała szukać pomocy wszędzie, nawet tam, gdzie jej uzyskanie wydaje się całkiem nieprawdopodobne.

Urodzona w 1965 roku Patricia Briggs jest najlepiej znana Czytelnikom jako autorka serii urban fantasy o przygodach niezwykłej mechanik, Mercedes Thompson. Zadebiutowała w 1990 roku powieścią „Masques”, która sprzedawała się tak fatalnie, że Briggs niemal zakończyła na niej swoją literacką karierę. Na szczęście nie poddała się.
Kolejne książki notowały coraz lepsze wyniki sprzedaży i coraz przychylniejsze opinie krytyków. Pierwszy tom przygód Mercedes Thompson dostał się na listę USA Today. Drugi przetarł powieściom Briggs drogę na listę bestsellerów New York Timesa. Szczyt tej list zdobył tom trzeci.
Obecnie autorka mieszka w stanie Waszyngton, pracuje nad kolejnym tomem serii o Mercedes Thompson i niestrudzenie podąża za swoimi marzeniami.

Hrabstwo Harrow Tom 1. Niezliczone Duchy – Cullen Bunn, Tyler Crook

Groza folkloru

Marek Adamkiewicz


Natura nie znosi próżni. Ledwo na naszym rynku zakończone zostało wydawanie „Fatale”, już pojawia się nowy horrorowy tytuł, który ma spory potencjał, by przykuć uwagę czytelników. Tym razem Mucha Comics uderza jednak w nieco inne rejony grozy. Na tapetę zostaje wzięty amerykański folklor. Małe miasteczko i wiedźmy – połączenie, któremu trudno zarzucić oryginalność, jednak, jak udowadniają autorzy „Hrabstwa Harrow”, nawet temat wydawałoby się dosyć ograny, można przedstawić w sposób interesujący, gdy spojrzy się na niego z innej niż zazwyczaj strony. W „Niezliczonych Duchach” otrzymujemy pierwsze cztery zeszyty tej, rozpoczętej oryginalnie w 2015 roku, serii.

Historia rozpoczyna się od spalenia przez mieszkańców hrabstwa Harrow czarownicy. Ta jednak, wraz ze swoim odejściem z tego świata, zapowiada, że jeszcze powróci, by wywrzeć na swoich oprawcach pomstę. Osiemnaście lat później wydaje się, że klątwa zaczyna się spełniać. Młoda Emmy, żyjąca wraz ojcem nieopodal lasu, może być kolejnym wcieleniem wiedźmy. Dziewczyna ratuje od śmierci zdeformowanego cielaka, dowodząc tym samym posiadania niepokojących umiejętności. Emmy nic jednak nie wie o swoim przeznaczeniu – ani ojciec, ani nikt inny, nie uświadomił jej, że może być kimś innym, niż jej się wydaje. Zamiast wyjaśnienia sytuacji, młodą kobietę czeka trudne wyzwanie – gdy mieszkańcy hrabstwa postanawiają pozbyć się jej z powierzchni świata, musi uciekać w głąb lasu, a tam czekają na nią istne dziwy.

Bunn i Crook w Subiektywnie

Natura nie znosi próżni. Ledwo na naszym rynku zakończone zostało wydawanie „Fatale”, już pojawia się nowy horrorowy tytuł, który ma spory potencjał, by przykuć uwagę czytelników. Tym razem Mucha Comics uderza jednak w nieco inne rejony grozy. Na tapetę zostaje wzięty amerykański folklor. Małe miasteczko i wiedźmy – połączenie, któremu trudno zarzucić oryginalność, jednak, jak udowadniają autorzy „Hrabstwa Harrow”, nawet temat wydawałoby się dosyć ograny, można przedstawić w sposób interesujący, gdy spojrzy się na niego z innej niż zazwyczaj strony. W „Niezliczonych Duchach” otrzymujemy pierwsze cztery zeszyty tej, rozpoczętej oryginalnie w 2015 roku, serii.

Do odwiedzin w Hrabstwie Harrow zachęca dziś Marek

Nowości wydawnictwa Albatros

Harlan Coben - Tęsknię za tobą

Wędrówki w przeszłość mogą być niebezpieczne, a pewnych spraw lepiej nie ruszać. Powiedzcie to Kat Donovan!

Detektyw nowojorskiej policji Kat Donovan przeglądając profile na portalu randkowym, natrafia na zdjęcie byłego narzeczonego. Mężczyzna wiele lat temu złamał jej serce. Uczucia, które Kat starała się zepchnąć w niepamięć, teraz powracają ze zdwojoną siłą. Kobieta ma nadzieję, że złe wspomnienia z przeszłości zatrą się, a to niespodziewane odkrycie stanie się szansą na nowy początek. Dawny ukochany nie chce jednak odnawiać znajomości. Wygląda na to, że Jeff jest powiązany z gangiem oszustów żerujących na słabszych. Mężczyźni ci zajmują się porywaniem, okradaniem i mordowaniem ludzi zwabionych wizją płomiennego romansu w internecie. Dochodzenie, w które Kat jest zaangażowana, kwestionuje jej uczucia wobec wszystkich, których kiedykolwiek kochała: byłego narzeczonego, matki, a nawet brutalnie zamordowanego przed laty ojca. Zabójstwo policjanta do dziś nie zostało wyjaśnione. Teraz nadarza się okazja, żeby raz na zawsze zamknąć obie sprawy. Aby tego dokonać, Kat będzie musiała zagłębić się w mroczną przeszłość. Tylko w ten sposób pozna prawdę i przekona się, czy ma siłę, by przetrwać najgorsze.


M. L. Stedman - Światło między oceanami

PORUSZAJĄCA OPOWIEŚĆ O NISZCZYCIELSKIEJ SILE NIEWŁAŚCIWYCH WYBORÓW. O ZŁYCH DECYZJACH DOBRYCH LUDZI. O SZCZĘŚCIU, Z KTÓREGO TAK TRUDNO ZREZYGNOWAĆ...

Nowość wydawnictwa Czarne

Stanisław Bereś - Gajcy. W pierścieniu śmierci

Mało jest poetów, których życie stało się symbolem losu całego pokolenia. Niewątpliwie należy do nich Tadeusz Gajcy – jeden z najważniejszych przedstawicieli rocznika 1920. Nazwano ich Kolumbami, bo odkryli nieznany wcześniej kontynent terroru, cierpienia, strachu i śmierci. Wybitnie utalentowany poetycko redaktor podziemnego czasopisma „Sztuka i Naród”, przekonany o swojej wyjątkowości, żył jak jego rówieśnicy – intensywnie, szybko i twórczo – czując nadchodzącą śmierć. Zginął na powstańczej reducie w wieku dwudziestu dwóch lat, a dowódcy natychmiast wnioskowali o przyznanie mu Krzyża Walecznych. Opublikował dwa szczupłe tomiki poetyckie, które przeszły do historii literatury. Do dziś zwracają uwagę oryginalną fantastyką, którą przeszywa lęk, dziecięcą wrażliwością, utkaną z obrazów apokaliptycznej grozy, wreszcie poczuciem absurdu chwili dziejowej, obserwowanej z niedowierzaniem – jak rodzaj przerażającej groteski.

Po ponad siedemdziesięciu latach od śmierci Gajcego muszą nas nurtować pytania: Kim był ten młodziutki poeta i dramaturg? Co wiązało go z ultraprawicowym środowiskiem „Sztuki i Narodu”? Czym wzbudził niechęć Czesława Miłosza, która nie ostygła do XXI wieku? Pod czyim nazwiskiem ukrywa się w powieści Kolumbowie rocznik 20 Romana Bratnego? Czy faktycznie zginął wraz ze Stroińskim „podniesiony na tarczy eksplozji”?

Stanisław Bereś prześwietla tragiczne życie poety, sięgając do wspomnień rodziny oraz znajomych, ale przede wszystkim dogłębnie analizując jego twórczość.

Nowości wydawnictwa Papierowy Księżyc

Neal Shusterman - Rozdarci

Szybka akcja oraz silne emocje: trzymająca w napięciu kontynuacja bestsellera Podzieleni stawia pod znakiem zapytania nasze poglądy na temat tego, gdzie zaczyna się i kończy życie – i co to znaczy żyć.

Za sprawą Connora, Leva i Risy – tudzież głośnej rewolty, którą wzniecili w Ośrodku Donacyjnym Happy Jack – ludzie nie mogą już ignorować Podzielonych. Rozwiązanie, które pozwala uwolnić społeczeństwo od sprawiających problemy nastolatków, a równocześnie zapewnia stałe źródło narządów do przeszczepu, może i wydaje się doskonałe, ale w końcu zaczęto kwestionować jego etyczność. Jednak na gruncie podzielenia rozkwitł już wielki biznes, a potężne korporacje i politycy chcą, żeby tę praktykę nie tylko kontynuować, ale objąć nią również więźniów i najbiedniejszych.

Cam w całości składa się z części ciał innych Podzielonych; to nastolatek, który formalnie nie istnieje. Niczym futurystyczny potwór Frankensteina, Cam usiłuje odnaleźć własną tożsamość i sens życia, zastanawiając się, czy ktoś taki jak on może mieć duszę. A kiedy wskutek działań sadystycznego łowcy nagród jego los zostanie nierozerwalnie spleciony z losami Connora, Risy i Leva, Cam będzie musiał znaleźć odpowiedź na pytanie, co to w ogóle znaczy być człowiekiem.

Rozdarci to długo wyczekiwana kontynuacja bestsellera Podzieleni. Jeszcze bardziej mroczna i chwytająca za serce. Porywająca lektura, której nie zapomnisz!


Katy Evans - Remy

REMY to trzeci tom serii REAL, międzynarodowego bestsellera, który podbił również serca polskich czytelniczek. Kontynuacja wydarzeń z poprzednich tomów serii czyli REAL i MINE przynosi jeszcze większą dawkę niezapomnianych wrażeń i zmysłowych emocji.

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Paul Tremblay - Głowa pełna duchów

„Głowa pełna duchów naprawdę mnie przeraziła, a przecież nie należę do strachliwych.”
Stephen King

Mrożący krew w żyłach thriller, który w genialny sposób łączy ze sobą rodzinną tragedię, psychologiczny suspens i odrobinę nowoczesnego horroru, przywodząc na myśl takie powieści jak Dom z liści Marka Z. Danielewskiego, Wpuść mnie Johna Ajvide Lindqvista czy Nawiedzony Shirley Jackson.

Spokojne dotąd życie Barretów, zwyczajnej rodziny mieszkającej na przedmieściach w Nowej Anglii, zostaje brutalnie zakłócone, gdy czternastoletnia córka, Marjorie, zaczyna zdradzać pierwsze symptomy schizofrenii.
Ku rozpaczy jej rodziców, lekarze nie są w stanie zatrzymać Marjorie przed popadnięciem w obłęd. Widząc jak ich przytulny dom stopniowo staje się piekłem, w końcu proszą o pomoc miejscowego księdza. Ojciec Wanderly zaleca przeprowadzenie egzorcyzmu; jego zdaniem nastolatka została opętana przez demona. Nawiązują także kontakt z firmą produkcyjną pragnącą sfilmować losy Barrettów. Za namową Johna, ojca Marjorie, który rok temu stracił pracę i nie jest w stanie spłacić rachunków za leczenie córki, rodzina zgadza się na współpracę z ekipą telewizyjną i wkrótce jej członkowie stają się gwiazdami programu „Opętanie”, przebojowego reality show. Kiedy w końcu wydarzenia w domu Barrettów doprowadzają do nieuchronnej tragedii, zarówno sam program, jak i uchwycone kamerami szokujące sceny przeradzają się w miejską legendę.
Piętnaście lat później bestsellerowa pisarka przeprowadza wywiad z młodszą siostrą Marjorie, Merry. Opowiadając o wydarzeniach z okresu, gdy miała ledwie osiem lat, budzi do życia dawno pogrzebane sekrety i bolesne wspomnienia, niepodobne do tego, co telewidzowie ujrzeli na ekranach.

Wywołująca zawrót głowy opowieść dotyka problemów pamięci i rzeczywistości, nauki i religii, starając się dotrzeć do samej natury zła.

„Głowa pełna duchów” otrzymała nagrodę Brama Stokera dla najlepszego horroru roku.

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka

Ursula K. Le Guin - Rybak znad Morza Wewnętrznego (8 listopada 2016)

Po raz pierwszy w jednym tomie!

"Rybak znad Morza Wewnętrznego" to trzeci – po "Ziemiomorzu" i "Sześciu światach Hain" – tom dzieł Ursuli K. Le Guin. W jego skład wchodzą cztery zbiory opowiadań: "Wszystkie strony świata", "Rybak znad Morza Wewnętrznego", "Cztery drogi ku przebaczeniu", "Urodziny Świata", oraz powieść "Opowiadanie Świata". Zbiór "Rybak znad Morza Wewnętrznego" ukazuje się w Polsce po raz pierwszy! Autorka ponownie odwiedza stworzony przez siebie wszechświat Ekumeny oraz Ziemiomorze, ale nie tylko. Tematyka zawartych w nim opowiadań zaskakuje różnorodnością i siłą wyrazu, świadczącymi zarówno o mistrzostwie wybitnej pisarki, znajdującej się u szczytu możliwości twórczych, jak i o humanizmie dojrzałej artystki, która stawia czoło światu, nie utraciwszy nic ze swojego daru zachwycania się i zdumiewania nim.

Dowcipne, satyryczne i zabawne (…), jej opowiadania zawsze traktują o ludziach, a nie o technice, i to ta perspektywa oraz znakomita proza autorki nadają temu zbiorowi tak wielką klasę i wartość.
„Publishers Weekly”
 
Elegancka pisarka, z wprawą operująca poezją języka.
„Philadelphia Inquirer”
 
Przez wiele lat czytałam tylko fantastykę naukową autorstwa Ursuli K. Le Guin. Teraz już nie czytam fantastyki naukowej, ale na pewno nie przegapiłabym żadnej książki Le Guin. Wyszła poza granice tego gatunku i stała się tym, co było jej pisane: naszą wróżką, naszą wizjonerką, pisarką o nieograniczonych możliwościach tematycznych i sile wyrazu (…) Ta kobieta potrafi wszystko! Niech jeszcze długo kontynuuje swoje dzieło.
Carolyn Kitzer
 
Proza Ursuli Le Guin tchnie inteligencją i światłem. Autorka potrafi wynieść beletrystykę do poziomu poezji i ścisnąć ją do gęstości alegorii.

Jonathan Lethem
 

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Barbara Gawryluk (wybór) - Chichotnik, czyli księga śmiechu i uśmiechu (26 października 2016)

Najpiękniejsze polskie wiersze, które działają jak łaskotki
Designerskie wydarzenie roku w kategorii książek dla dzieci!


Chichotnik to cudowna, kolorowa podróż z najlepszymi polskimi poetami do krainy śmiechu, śmieszku, rechotu, wygłupów, radości i żartu!
Poznajcie przemąrzałego Stefka Burczymuchę, Grzesia Kłamczuszka i jego ciocię, jeże, które chciały się ostrzyc na… jeża, i wielu innych zwariowanych bohaterów w pozytywnie zakręconej, kolorowej oprawie.
Barbara Gawryluk zebrała najlepsze, ponadczasowe klasyczne wiersze dla dzieci (Konopnickiej, Fredry), dodała świetne utwory współczesne (Agnieszki Frączek, Marcina Przewoźniaka), nie zapomniała o perełkach Brzechwy czy Chotomskiej. Dorota Nowacka ożywiła kolorami, Elżbieta Wasiuczyńska przeczytała, pomyślała i sięgnęła po papier, nożyczki, pędzelek, klej i… Powstały obrazkowe cuda, które zachwycają, przykuwają uwagę dzieci, rodziców i dziadków, hipnotyzują swoją trójwymiarową magią.

NAJ – tak można by scharakteryzować tę książkę. NAJlepsi twórcy poezji dla dzieci w NAJlepszym autorskim wyborze Barbary Gawryluk i NAJlepszy, wielokrotnie nagradzany duet ilustratorsko-graficzny Elżbiety Wasiuczyńskiej i Doroty Nowackiej.

Chichotnik, czyli księga śmiechu i uśmiechu to świetny przykład klasyki w nowej odsłonie, której strona graficzna zachwyci i małych, i dużych czytelników.

Zapowiedzi wydawnictwa Jaguar

Matthew Jobin - Nethergrim: Kostuny (26 października 2016)

Nethergrim zwany otchłannym nabiera sił i czeka na odpowiedni moment, aby uderzyć ze zdwojoną mocą. Wykorzystuje chciwość lordów z Północy, pragnących zagarnąć dla siebie jak największe połacie ziemi. By wygrać bitwę możnowładcy zrobią wszystko – sprzymierzą się nawet z Kostunami.

Kostuny to bezwzględne stwory, niepokonane w walce, nieśmiertelne. Godzone mieczem ciało Kostuna pada na ziemię, lecz zamieszkująca je istota przenika do wnętrza wojownika, który zadał cios. Przejmuje panowanie nad jego ciałem i umysłem. Koło śmierci zatacza kolejny krąg.


Virginia Boecker - The King Slayer: Królobójczyni
(26 października 2016)


Kontynuacja powieści „The Which Hunter: Łowczyni”.


Elizabeth Grey przebywa w magicznie chronionej miejscowości Harrow, starając się ukryć się przed uzurpatorem Anglii, który wyznaczył nagrodę za jej głowę. Po ostatnim spotkaniu z Elizabeth Lord Blackwell pragnie większej władzy i przygotowuje się do wojny z czarownicami i czarownikami, którzy stali się sojusznikami Elizabeth.

Po utracie źródła swojej mocy Elizabeth jest wyczerpana fizycznie i psychicznie. Wojna zawsze wiąże się z poświęceniem oraz zatarciem granic pomiędzy dobrem i złem. Teraz dziewczyna musi zdecydować, jak daleko jest w stanie posunąć się, by ocalić tych, których kocha.

Hickman, Cheung, Opena, Weaver, Yu oraz Deodato w Subiektywnie

Kiedy przeszło 20 lat temu na klubowych stronach komiksów wydawanych przez TM-Semic Arek Wróblewski pisał o cross-overach – rozbudowanych fabularnie historiach rozgrywających się na łamach kilku odrębnych serii – polski czytelnik mógł jedynie marzyć o tym, że wreszcie kiedyś ktoś odważy się wydać jedno z takich wydarzeń na naszym rynku. Na szczęście, wkrótce potem na łamach Mega Marvel mogliśmy przeczytać „Infinity War” z Thanosem w jednej z głównych ról. Tak wtedy, jak i potem było to jednak zawsze zaprezentowanie historii w sposób nieco okrojony, często skupiające się jedynie na kilku wątkach, lub poddane wyraźnym redakcyjnym cięciom. Czasy się jednak zmieniły – podobnie zresztą jak same cross-overy, obecnie częściej zwane eventami. We współczesnym komiksowym świecie są one centralnym punktem budowania dynamiki uniwersum. Co jednak ważne, praktycznie nie da się już ich sprowadzić jedynie do zasadniczej (tytułowej) miniserii, gdyż ilość wątków poruszanych na łamach regularnych tytułów jest ogromna. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, iż zwykle tego typu wydarzenia wciągają w swój wir niemal wszystkie istotne postacie danego uniwersum. Rozpoczęcie wydawania na polskim rynku składającej się z wielu tytułów linii Marvel Now! otworzyło furtkę dla pełniejszej prezentacji komiksowych eventów także czytelnikom znad Wisły i Odry. Jonathan Hickman w zasadzie już od objęcia steru nad Avengers i New Avengers splatał wątki kumulujące się w Nieskończoności. Wspomniane zaś wcześniej regularne tytuły stanowią w pełni integralną część całej historii i wydarzeń na ich łamach przedstawionych nie da się w żadnym razie rozpatrywać w oderwaniu od wydarzeń przedstawionych w tytułowej miniserii. Stąd też taka, a nie inna, wyjątkowa forma tej recenzji.

Króciak

Dziś grasuje u nas Snajper. Namiary na Szortal dała mu debiutująca tu Magdalena Owczarek.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Jerzy Pilch - Upadek człowieka pod Dworcem Centralnym

Zima 1999 – lato 2002 roku. W tym okresie, po przeprowadzce z Krakowa do Warszawy, Jerzy Pilch pisze Upadek człowieka...

To opowieść o polskim przełomie XX i XXI wieku, a także zapis wrażeń „imigranta”, za którym ciągną się nieprzerwanie nostalgiczne historie o dawnych miejscach, ludziach i czasach. Stolica widziana jest okiem przyjezdnego i odkrywcy – niekiedy zdziwionego i zdystansowanego, ale zawsze zaintrygowanego. To także liczne literackie dygresje oraz komentarz do wydarzeń artystycznych, politycznych i sportowych. Czytelnik znajdzie tu nieprzebrane bogactwo – doświadczenia zebrane od Wisły po Iowa, galerię postaci od Adama Małysza do Saula Bellowa.

Przenikliwość i ostrość spojrzenia Pilcha sprawiają, że jego teksty czyta się za każdym razem tak, że wielu podpisałoby się pod słowami Józefa Tischnera, ponoć oprawionymi i może wiszącymi do dziś na ścianie w „Tygodniku Powszechnym”: „Wy mi się, kurwa, lutrze czy kalwinie, coraz bardziej podobacie”.


Katarzyna Grochola - Trzepot skrzydeł, Kryształowy Anioł

Kolekcjonerskie wydanie wszystkich dzieł najpopularniejszej współczesnej pisarki, która zmieniła oblicze polskiej literatury i podbiła serca czytelników. Ponad 4 miliony sprzedanych egzemplarzy!

Katarzyna Grochola w niepowtarzalnym stylu pisze o najważniejszych sprawach: miłości, poszukiwaniu szczęścia oraz życiu w zgodzie z sobą i z innymi.

Szósty tom kolekcji zawiera dwie popularne powieści: Kryształowy Anioł i Trzepot skrzydeł

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Katarzyna Krenz - W ogrodzie Mirandy

Miranda – 28-letnia prawniczka poświęca się bez reszty pracy w prestiżowej warszawskiej kancelarii. Podporządkowane karierze życie bohaterki zmienia się, gdy kobieta odkrywa, że jest w ciąży. Ojciec dziecka nie jest zainteresowany nową rolą. Miranda wyjeżdża służbowo do Anglii, z powodu niedyspozycji nie stawia się jednak na ważnym spotkaniu i zostaje zwolniona.

I tu chciałoby się powiedzieć: na szczęście.

Bo mimo, że podejmuje pracę sprzątaczki na uniwersytecie w Cambridge, mimo samotności i zagubienia, jej życie nabiera kształtu, o którym decyduje wreszcie ona sama.

Opowiedziana z malarską fantazją, pełna ciepła historia autorstwa Katarzyny Krenz to powieść o dojrzewaniu, budowaniu swojego świata i stopniowo odkrywanej głębokiej kobiecej sile. To też łagodna, mądra książka o przyjaźni i prywatnym świecie, który w scenerii nastrojowej angielskiej prowincji osiąga swój porządek i ład.Budge Wilson - Droga do Zielonego Wzgórza

Prequel do bestsellera wszech czasów obejmujący okres od narodzin Ani do jej przyjazdu na Wyspę Księcia Edwarda.

W życiu Berty i Waltera Shirley — szczęśliwego małżeństwa dwojga nauczycieli — pojawia się ktoś wyjątkowy: na świat przychodzi ich ukochana córeczka Ania. Niestety, wkrótce oboje umierają, a życie małej dziewczynki staje się bardzo trudne. Musi ciężko pracować, opiekować się dziećmi rodziny, w której się znalazła, znosić upokorzenia i surowość swoich gospodarzy. Trafi a do sierocińca, ale i tam spotykają ją przykrości oraz bolesne doświadczenia.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

William Shakespeare - Kroniki królewskie

Nowe wydanie największych dzieł Williama Szekspira w przekładzie Macieja Słomczyńskiego

Wydawnictwo Literackie w Światowym Roku Williama Szekspira przedstawia trzytomową edycję dzieł genialnego dramaturga w wybitnym tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego.

W tomie II Kroniki Królewskie:  Żywot i śmierć Ryszarda Trzeciego, Pierwsza i Druga część dziejów Henryka Czwartego, Dzieje żywota króla Henryka Piątego.

Maciej Słomczyński (1920-1998) jako pierwszy przetłumaczył na język polski wszystkie utwory mistrza ze Stratfordu.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Katie Marsh - Wszystko, co mam

Pięć i pół roku po ślubie Hanna zamierza wreszcie oświadczyć mężowi, że odchodzi. Tymczasem zastaje go leżącego na podłodze w sypialni, sparaliżowanego po udarze.
To dla niej szok. Tom ma przecież zaledwie 32 lata. Teraz Hanna musi odłożyć wszystkie plany, by się nim zająć. Tom nie może chodzić, samodzielnie przygotować sobie posiłku ani pracować. Długa rehabilitacja oznacza jednak, że ma mnóstwo czasu, by na nowo przyjrzeć się swojemu życiu. To zaś prowadzi go do jednego wniosku: będzie próbował ocalić swoje małżeństwo. Hanna jest miłością jego życia.
Czy Tom zdoła stać się tym samym mężczyzną, który niegdyś zauroczył Hannę? Czy Hanna zrezygnuje ze swoich planów i na nowo zakocha się w Tomie?

Katie Marsh
mieszka razem z mężem i córką w południowo-zachodnim Londynie. Łączy pisanie książek z pracą w służbie zdrowia. Kontakty z pacjentami po udarze – ich odwaga i determinacja – stały się zresztą inspiracją dla niniejszej, debiutanckiej powieści. Można śledzić ją na Twitterze: @marshisms.Patricia Cleveland-Peck - Słoń w autobusie?

Bawi, uczy i rozwija wyobraźnię.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Andrzej Poniedzielski - Dla duszy - gram

Wiersze i piosenki prawie wszystkie.

Andrzej Poniedzielski przez najbliższych nazywany jest „logo listopada”, sam  o sobie mówi: „nevergreen” i „deklaracja niemłodości”. Jego niespieszne wywody wzbudzają wielki aplauz widowni i dowodzą, że jest w nas potrzeba błyskotliwego humoru i poetyckiego spojrzenia na świat.
„Dla duszy – gram” to najpełniejsze wydanie wierszy i piosenek Andrzeja Poniedzielskiego – poety, artysty niosącego niezmącony spokój, inteligencję, wrażliwość i precyzję słowa. 

Andrzej Poniedzielski jest artystą, który nie potrzebuje tego, żeby o Nim pisać. On sam się pisze. I warto Go poczytać.

Artur Andrus

Za bardzo dobrego poetę, który czasem reprezentuje swoje utwory w formie kabaretowej, uważam Andrzeja Poniedzielskiego. Innych wymienić nie potrafię.
Wojciech Młynarski

Poniedzielski pozwala poczuć przyjemny posmak wspaniale ponurego pogodzenia się ze światem. Kiedy czytam te wiersze, słyszę jego głos w każdym słowie. I jego milczenie w przerwach między słowami.
Jerzy Bralczyk

Andrzej Poniedzielski
– poeta, autor tekstów piosenek, twórca scenariuszy, reżyser, konferansjer i humorysta. Laureat wielu festiwali oraz przeglądów piosenki autorskiej i studenckiej. Od marca 2007 roku kierownik literacki „Sceny na dole” Teatru Ateneum w Warszawie. Odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis, tytułami Mistrza Mowy Polskiej  i Ambasadora Polszczyzny 2015.


Wiesław Godzic - Okrakiem na barykadzie. Dziennikarze i celebryci

Nowość wydawnictwa Drageus

Evan Currie - Hayden War 5: Za wszelką cenę

Wojna o Haydena się skończyła. SOLCOM i Sojusz rozpoczynają rozmowy pokojowe, ale żadna ze stron nie ma pojęcia, jak rozstrzygnęła się ostateczna bitwa w wojnie o Haydena. Dyplomatyczne niuanse nie są specjalnością major Sorilli Aidy, która dostaje zadanie: znaleźć jakąś słabość przeciwnika, dać ludziom czas, by dowiedzieli się, co się stało z Walkirią i jednocześnie mogli się upewnić, że Sojusz nie zaryzykuje kolejnego otwartego konfliktu.

Jessica Jones: Alias, tom 2 - Brian Michael Bendis, Michael Gaydos, David Mack

Śledztwo na prowincji

Maciej Rybicki

Pierwszy tom napisanej przez Briana Michaela Bendisa serii Jessica Jones: Alias wywarł na mnie znakomite wrażenie. Przywoływał tę mniej kolorową, przyziemną stronę uniwersum Marvela. Jest to z jednej strony komiks utrzymany w duchu najlepszych pozycji z „mrocznej ery komiksu”, z drugiej zaś ze wszech miar współczesny, bardzo luźny a jednocześnie znakomity formalnie. Amerykański scenarzysta dokonuje na jego stronach swoistej dekonstrukcji kolorowego wizerunku uniwersum prowadzonej od wewnątrz… ale nie do końca. W tym sensie Alias stanowi znakomity przykład możliwości, jakie stworzyło twórcom powstanie imprintu Marvel MAX. Możliwość złamania utartych schematów, zakwestionowania konwencji czy odrzucenia oczekiwanej w regularnych seriach poprawności, zaskutkowała powstaniem tak udanych tytułów jak ten.

Historia zajmująca przeszło połowę drugiego tomu komiksowej Jessici Jones oparta jest na jednym z pierwszych pomysłów, jakie przyszły Bendisowi do głowy, gdy rozpoczynał pracę nad tą serią.

Bendis, Gaydos i Mack w Subiektywnie

Pierwszy tom napisanej przez Briana Michaela Bendisa serii Jessica Jones: Alias wywarł na mnie znakomite wrażenie. Przywoływał tę mniej kolorową, przyziemną stronę uniwersum Marvela. Jest to z jednej strony komiks utrzymany w duchu najlepszych pozycji z „mrocznej ery komiksu”, z drugiej zaś ze wszech miar współczesny, bardzo luźny a jednocześnie znakomity formalnie. Amerykański scenarzysta dokonuje na jego stronach swoistej dekonstrukcji kolorowego wizerunku uniwersum prowadzonej od wewnątrz… ale nie do końca. W tym sensie Alias stanowi znakomity przykład możliwości, jakie stworzyło twórcom powstanie imprintu Marvel MAX. Możliwość złamania utartych schematów, zakwestionowania konwencji czy odrzucenia oczekiwanej w regularnych seriach poprawności, zaskutkowała powstaniem tak udanych tytułów jak ten.

Maciek recenzuje tom drugi serii Jessica Jones: Alias. A jutro przygotujcie się na subiektywną niespodziankę.

Zapowiedź wydawnictwa Replika

Irvine Welsh - Trainspotting zero (2 listopada 2016)

Bohaterowie Trainspotting powracają!

Życie Marka Rentona zdaje się biec zwyczajnym torem: uczelnia, śliczna dziewczyna, a nawet pewien status społeczny. Jednak po śmierci młodszego brata wszystko po kolei mu się rozpada, a on sam zaczyna szwendać się ze starymi kumplami. Sick Boy, Spud Murphy, Tommy Lawrence, Matty Connell oraz Franco Begbie szybko wciągają go w swoje szalone plany.

Irvine Welsh ponownie zabiera nas do Edynburga lat 80., do epoki thatcherowskiej – wysokiego bezrobocia, kiepskich widoków na przyszłość, do czasów, kiedy kasa i dragi były trudne do zdobycia. Stworzona przez niego barwna ekipa miota się pomiędzy kolejnymi mrocznie komicznymi nieszczęściami. Mocna, ujmująca powieść Trainspotting Zero − za sprawą pieprznego języka i chropawego humoru − wyśmienicie odtwarza zawrotny zjazd na dno głównych bohaterów.
Prequel kultowego bestsellera Trainspotting to powieść porywająca, która w ujmujący sposób ukazuje, jak stworzeni przez Welsha barwni szubrawcy zbłądzili po raz pierwszy.

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

Alex Marwood - Zabójca z sąsiedztwa (26 października 2016)

SZOKUJĄCY THRILLER PO KTÓRYM ZACZNIESZ SIĘ ZASTANAWIAĆ JAK DOBRZE ZNASZ SWOICH SĄSIADÓW

Najnowsza powieść autorki bijących rekordy popularności DZIEWCZYN, KTÓRE ZABIŁY CHLOE

Jeśli czytaliście „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, to powiem wam, że „Zabójca z sąsiedztwa” jest jeszcze lepszy!
Cholernie przerażający… Świetnie nakreślone postacie!

STEPHEN KING
 
Collette ukrywa się przed byłym szefem, Cher jest nastoletnią uciekinierką, a Thomas rozpaczliwie pragnie zaprzyjaźnić się z sąsiadami. Londyńską kamienicę przy Beulah Grove 23 dzielą z nimi: Irańczyk ubiegający się o azyl oraz cichy nauczyciel muzyki. Wszystkich obserwuje Vesta przed którą nic się nie ukryje. Każdy z mieszkańców domu ma swoją tajemnicę. Gdyby tak nie było, żaden z nich nie zdecydowałby się na pokój w szemranej dzielnicy Londynu, za gotówkę, bez żadnych papierów. W domu, w którym nikt nie zadaje pytań, a sąsiedzi spotykając się na schodach, uciekają wzrokiem. W miejscu, gdzie kończą ci, którzy nie mają innego wyjścia.

Szóstka lokatorów zwykle unika siebie nawzajem jak ognia, ale pewnej nieznośnie gorącej nocy będą musieli zawrzeć niewygodny sojusz. Nie mają jednak pojęcia, że jedno z nich jest mordercą, który wybrał już następną ofiarę. Teraz tylko czeka na odpowiedni moment. 

Prawa do ekranizacji książki kupiła Rabbit Bandini Productions, firma producencka należąca do Jamesa Franco.

Książka nagrodzona Macavity for Best Mystery 2015
Finalistka Barry Award i Anthony Award

Informacja wydawnictwa Prószyński i S-ka

Prószyński i S-ka na 20. Targach Książki w Krakowie (27-30 października 2016)

Podczas tegorocznych Targów Książki w Krakowie Prószyński i S-ka będzie czekać na swoich czytelników na stoisku C29. To właśnie tam zwiedzający będą mogli spotkać ulubionych autorów

w sobotę 29 października:

– o godz. 11:00 – Katarzynę Puzyńską, autorkę sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa,
– o godz. 12:00 – Katarzynę Montgomery, autorkę książki o Krystynie Jandzie „Pani zyskuje przy bliższym poznaniu”,
– o godz. 13:00 – Monikę Jaruzelską, autorkę książki „Zmiana”,
– o godz. 14:00 – Kabaret Neo-Nówka podpisujący książkę „Neo-Nówka. Schodami do nieba”,
– o godz. 15:00 – Marię Ulatowską i Jacka Skowrońskiego, autorów książki „Historia spisana atramentem”,
– o godz. 16:00 – Grażynę Jeromin-Gałuszkę, autorkę m.in. „Bardzo długiego przebudzenia”;

w niedzielę 30 października:
– o godz. 11.00 – Lucynę Olejniczak, autorkę „Kobiet z ulicy Grodzkiej",
– o godz. 12.00 – Olgę Rudnicką, autorkę m.in. książki „Granat poproszę!”,
– o godz. 13.00 – Andrzeja Poniedzielskiego, autora zbioru „Dla duszy – gram”,
– o godz. 14.00 – Izabellę Frączyk, autorkę m.in. książki „Do trzech razy sztuka",
– o godz. 15.00 – Małgorzatę Wardę, autorkę m.in. książki „Ta, którą znam”,
– o godz. 16.00 – Elżbietę Piotrowską i Martę Lipecką, autorki książki „Ranczo. Kulisy serialu wszech czasów”.

Informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

Zysk i S-ka na 20. Targach Książki w Krakowie (27-30 października 2016)

W dniach 27-30 października w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków odbędą się 20. Międzynarodowe Targi Książki. Nie zabraknie tam również Wydawnictwa Zysk i S-ka. Na stoisku (D34), oprócz możliwości zapoznania się z bogatą ofertą tytułów, będą mieli państwo szansę porozmawiania i zdobycia autografów naszych wspaniałych autorów.

28.10., piątek:
16.00 – 16.40 Maryna Miklaszewska
17.00 – 17.40 Bogdan Rymanowski

29.10., sobota:
10.30. – 19.00 – Jacek Pałkiewicz
13.00 – 14.30 – Elżbieta Cherezińska
15.00 – 15.40 – Leszek Długosz
17.00 - Maryna Miklaszewska podpisuje książkę Hipster na stoisku D71A (organizacja razem z niePrzeczytane.pl)

30.10., niedziela:
12.00 – 12.40 – Bronisław Wildstein
13.00- 13.40 - Marek Ławrynowicz
14.00 – Leszek Długosz podpisuje Pod Baranami ten szczęsny czas… na stoisku D71A (organizacja razem z niePrzeczytane.pl)

Jessica Jones: Alias Tom 2 - Brian Michael Bendis, Michael Gaydos

Przyziemność w niezwykłym świecie

Marek Adamkiewicz


Do czasu premiery serialu telewizyjnego, Jessica Jones nie była najbardziej rozpoznawalną bohaterką Marvela. Nie jest nią nadal, ale zekranizowanie jej perypetii na pewno przysporzyło tej postaci popularności. Na jej fali wydawnictwo Mucha Comics zdecydowało się zaprezentować polskiemu czytelnikowi serię „Alias”, w ramach której mamy okazję poznać kolejne śledztwa prowadzone przez byłą superbohaterkę, a obecnie prywatną detektyw. Pierwszy tom spotkał się z bardzo przychylnymi opiniami czytelników i krytyków, także drugi to kawał bardzo porządnego komiksu.

W jednym z małych miasteczek niedaleko Nowego Jorku trwają poszukiwania szesnastolatki. Jessica Jones zostaje wynajęta przez matkę zaginionej. Ma odnaleźć jakikolwiek trop dziewczyny. Śledztwo nie przebiega jednak tak, jak powinno. Mieszkańcy miejscowości mają swoje małe sekrety, które mogą być jedną z bezpośrednich przyczyn zniknięcia. Pozostała część albumu to już krótsze historie. Poznamy w nich szczegóły pracy ochroniarzy adwokata Matta Murdocha, będziemy świadkami randki dwójki osób posiadających nadludzkie moce, a także dowiemy się w jaki sposób Jessica Jones została wolontariuszką, która może sobie pozwolić na żywienie potrzebujących ekskluzywnymi potrawami.

Najdłuższa z zawartych w tomie historii intryguje ciekawym ujęciem małego miasteczka. Tutaj jest to sceneria, która okazuje się nie być tak sielankową, na jaką pozuje. Niby wszystko jest ładne, czyste i zgodne z prawem, lecz mieszkańcy miasteczka mają swoje grzeszki, które czasami nie są wcale takie małe. Portret zamkniętej społeczności jest dla Briana Michaela Bendisa pretekstem do ukazania ksenofobii, jaka często występuje na prowincji. Ludzie kiszą się tu we własnym sosie i są zamknięci na cokolwiek, co odstaje od normy. Autor ma spore wyczucie, nie popada bowiem w przesadę gloryfikując dziwactwa i motywując to tolerancją, a wpadnięcie w tę pułapkę było całkiem realne. Szczęśliwie, udało się jej uniknąć, a obraz małomiasteczkowej społeczności daje do myślenia, będąc przy tym bardzo wiarygodnym.

Bendis i Gaydos w Subiektywnie

Do czasu premiery serialu telewizyjnego, Jessica Jones nie była najbardziej rozpoznawalną bohaterką Marvela. Nie jest nią nadal, ale zekranizowanie jej perypetii na pewno przysporzyło tej postaci popularności. Na jej fali wydawnictwo Mucha Comics zdecydowało się zaprezentować polskiemu czytelnikowi serię „Alias”, w ramach której mamy okazję poznać kolejne śledztwa prowadzone przez byłą superbohaterkę, a obecnie prywatną detektyw. Pierwszy tom spotkał się z bardzo przychylnymi opiniami czytelników i krytyków, także drugi to kawał bardzo porządnego komiksu.

A oto zapowiadana przy okazji wczorajszej recenzji Maćka niespodzianka: omówienie tego samego komiksu pt. Jessica Jones: Alias T.2 w wykonaniu Marka

Szortal poszukuje recenzentów!

Szortal

Szortal rośnie w siłę – co do tego nie ma wątpliwości! Już od naprawdę długiego czasu dostarczamy Wam solidnej porcji wybornej prozy i świetnej publicystyki, w tym recenzji nowości na rynku wydawniczym. I właśnie rozpoczynamy rekrutację do działu Subiektywnie, czyli tego zajmującego się recenzjami.

Co oferujemy?
  • publikację tekstów na portalu o kilkuletniej, ugruntowanej działalności w literackim świecie, a także w e-miesięczniku "Szortal na Wynos"
  • profesjonalną współpracę z innymi pasjonatami słowa pisanego
  • profesjonalną opiekę merytoryczną i korektorską
  • dostęp do nowości wydawniczych
  • i przede wszystkim dobrą zabawę przy współtworzeniu portalu!

Osoby zainteresowane współpracą zapraszamy do wysłania kilku zdań na swój temat i (koniecznie!) wybranej recenzji swojego autorstwa na adres dawidwiktorski@gmail.com. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie zgłoszenia.

Jednocześnie jednak musimy zaznaczyć, że Szortal w całości tworzony jest przez ochotników i nie możemy zaoferować wynagrodzenia za teksty.
Drabble

Wielkość karłowata Tomasza Jarząba już czeka na Was w dziale stusłówek.

Doktor Strange. Początki i zakończenia – J. Michael Straczynski, Samm Barnes, Brandon Peterson

Na rozgrzewkę przed filmem

Maciej Rybicki

Nie mogę wyjść z podziwu nad dynamiką polskiego rynku komiksowego w ostatnich miesiącach. Wydawnictwa wciąż zwiększają ilość publikowanych pozycji, dużą popularnością cieszy się wielka Kolekcja Komiksów Marvela, równolegle do niej startuje analogiczna kolekcja z DC, największy polski wydawca nie tylko rozwija istniejące linie zwiększając ilość wydawanych tytułów, ale wręcz otwiera nowe linie wydawnicze, jak na przykład ta, z klasycznymi komiksami Marvela wydawanymi w twardych oprawach przez Egmont. Wydaje się, że na taki stan rzeczy (którym z jednej strony należy się cieszyć… z drugiej jednak płacząc z powodu ordynarnego, choć w sumie przyjemnego, drenażu naszych kieszeni) ma wpływ co najmniej kilka czynników. Wśród nich niebagatelną rolę odgrywają dwa: Po pierwsze, wejście wychowanego na Thorgalach i TM-Semicach pokolenia w wiek, w którym status zawodowy pozwala na regularne wydawanie całkiem pokaźnych sum na hobby z młodości; po drugie, fakt ogromnej popularności w mainstreamie superbohaterskich filmów, który przyciąga do komiksowego medium nowych odbiorców. Gdy dodamy dwa do dwóch, nietrudno się domyślić dlaczego Egmont otwierając nową linię z komiksami Marvela (nienależącymi do Marvel Now!) sięgnął po komiks przedstawiający historię początków Doktora Strange’a… wszak film z Benedictem Cumberbatchem swą kinowa premierę będzie mieć ledwie kilka tygodni po tym jak na sklepowe półki trafią Początki i zakończenia.

Straczynski, Barnes i Peterson w Subiektywnie

Nie mogę wyjść z podziwu nad dynamiką polskiego rynku komiksowego w ostatnich miesiącach. Wydawnictwa wciąż zwiększają ilość publikowanych pozycji, dużą popularnością cieszy się wielka Kolekcja Komiksów Marvela, równolegle do niej startuje analogiczna kolekcja z DC, największy polski wydawca nie tylko rozwija istniejące linie zwiększając ilość wydawanych tytułów, ale wręcz otwiera nowe linie wydawnicze, jak na przykład ta, z klasycznymi komiksami Marvela wydawanymi w twardych oprawach przez Egmont. Wydaje się, że na taki stan rzeczy (którym z jednej strony należy się cieszyć… z drugiej jednak płacząc z powodu ordynarnego, choć w sumie przyjemnego, drenażu naszych kieszeni) ma wpływ co najmniej kilka czynników. Wśród nich niebagatelną rolę odgrywają dwa: Po pierwsze, wejście wychowanego na Thorgalach i TM-Semicach pokolenia w wiek, w którym status zawodowy pozwala na regularne wydawanie całkiem pokaźnych sum na hobby z młodości; po drugie, fakt ogromnej popularności w mainstreamie superbohaterskich filmów, który przyciąga do komiksowego medium nowych odbiorców. Gdy dodamy dwa do dwóch, nietrudno się domyślić dlaczego Egmont otwierając nową linię z komiksami Marvela (nienależącymi do Marvel Now!) sięgnął po komiks przedstawiający historię początków Doktora Strange’a… wszak film z Benedictem Cumberbatchem swą kinowa premierę będzie mieć ledwie kilka tygodni po tym jak na sklepowe półki trafią Początki i zakończenia.


W sobotni wieczór prezentujemy recenzję Maćka. Omówionym utworem jest komiks Doktor Strange. Początki i zakończenia.

Harley Quinn Tom 2: Zamotana – Amanda Conner, Jimmy Palmiotti, Chad Hardin i inni

Na pełnych obrotach

Marek Adamkiewicz

„Miejska Gorączka” dobitnie pokazała, że postać Harley Quinn trafiła w dobre ręce. Amanda Conner i Jimmy Palmiotti ewidentnie czują tę porywczą osóbkę – pierwsze osiem zeszytów z linii The New 52 przyniosło niesamowicie wciągającą, radosną rozrywkę, której towarzyszyło całe morze upchanej na efektownych kadrach przemocy. Jak jednak wiadomo, prawdziwym wyzwaniem jest utrzymać wysoką twórczą formę przez dłuższy czas, toteż twórcy dopiero teraz mają okazję udowodnić, że wiedzą dokąd zmierzają i mocno trzymają stery prowadzonej przez siebie serii. Jak więc wypadł „tom próby”? Cóż, nie ma co przedłużać i sztucznie kreować napięcia – wciąż jest bardzo dobrze.


W życiu Harley Quinn nie ma miejsca na nawet krztynę rutyny. Nieobliczalna antybohaterka cały czas jest właścicielką kamienicy w Nowym Jorku, jednak fakt posiadania nieruchomości nie wnosi do jej codzienności żadnej stabilizacji, a kłopoty jak pukały do drzwi, tak wciąż to czynią. Na pierwszy ogień była psycholog w Azylu Arkham zostaje uprowadzona przez szalonego fana. Po uporaniu się z absztyfikantem, nadchodzi czas na kolejne rozgrywki „Wrotkarskiego Kręgu”, a te ponownie nie pozostawią startujących zawodniczek bez obrażeń. Jakby nietypowych sytuacji było mało, Harley odnajduje na plaży nieprzytomną Power Girl. Bohaterka zdaje się cierpieć na amnezję, a z takiego prezentu grzech nie skorzystać – wkrótce świat pozna nowy duet superbohaterek.

Conner, Palmiotti, Hardin i inni w Subiektywnie

„Miejska Gorączka” dobitnie pokazała, że postać Harley Quinn trafiła w dobre ręce. Amanda Conner i Jimmy Palmiotti ewidentnie czują tę porywczą osóbkę – pierwsze osiem zeszytów z linii The New 52 przyniosło niesamowicie wciągającą, radosną rozrywkę, której towarzyszyło całe morze upchanej na efektownych kadrach przemocy. Jak jednak wiadomo, prawdziwym wyzwaniem jest utrzymać wysoką twórczą formę przez dłuższy czas, toteż twórcy dopiero teraz mają okazję udowodnić, że wiedzą dokąd zmierzają i mocno trzymają stery prowadzonej przez siebie serii. Jak więc wypadł „tom próby”? Cóż, nie ma co przedłużać i sztucznie kreować napięcia – wciąż jest bardzo dobrze.

Marek zaprasza do lektury drugiego tomu serii Harley Quinn, pt. Zamotana.

W Samo Południe. Odsłona CCLVI - ogłoszenie wyników

Niebawem nie będzie można w niedzielę handlować, ale kto zabroni rozdawać? Ogłaszamy wszem i wobec, iż do rozdania mamy cztery egzemplarze książki Paradoks marionetki: Sprawa Klary B. autorstwa Anny Karnickiej, ufundowane przez wydawnictwo Genius Creations. Wystarczyło udzielić odpowiedzi zgodnych z naszymi oczekiwaniami.

Odpowiedzi:
1. 2017
2. Fobia, Dawid Kain
3. Zrezygnować z diabelskości i zostać Ifritem.

Nagrody otrzymują:
Przemysław Wysocki
Krzysztof Kochańczyk
Bronisława Hebel
Marta Drozdek


Gratulujemy
Adresy prosimy przesłać na nasz mail odpowiedz@szortal.com

Nowość w Rymowisku

Poniedziałek zaczynamy od dawki zwiewnej poezji, czyli wiersza Motyle w tańcu jednym zwarte Alicji Wlazło.

Batman: Rok setny i inne opowieści – Paul Pope

Batman kontra państwo policyjne

Marek Adamkiewicz

Od czasu do czasu na komiksowym rynku pojawia się dzieło, które przedstawia daną postać w zupełnie innym niż dotychczas świetle, a czasami wręcz definiuje ją na nowo. W przypadku Batmana za takie tytuły można śmiało uznać „Rok pierwszy”, „Powrót Mrocznego Rycerza” czy też „Azyl Arkham”. Wydaje mi się, że podobne ambicje miał Paul Pope. Autor rzucił Nietoperza w realia przyszłości, w których Ameryka staje się państwem policyjnym, a w poszczególnych miastach, w tym w Gotham, kontrola nad życiem zwykłych obywateli jest niemal całkowita. Sam autor zresztą określił efekty swojej pracy jako odpowiedź na „V jak Vendetta”, co daje dosyć jasne pojęcie, w jakim kierunku będzie zmierzać „Rok setny”.

Jest rok 2039. Przyszłość niby niezbyt odległa, ale jednak świat przedstawiony jest inny niż ten, który znamy obecnie. Ulepszeniu uległy metody inwigilacji obywateli – proces, którego objawy widać już teraz, zdecydowanie przybrał na sile i znaczeniu. Już nikt nie jest anonimowy, a władze są w stanie zrobić wszystko. Metody kontroli życia zwykłych obywateli są coraz ściślejsze. W tym świecie pojawia się zamaskowany mężczyzna, który chce rzucić władzy wyzwanie. Batmana widzimy, gdy ściera się z policją na dachu jednego z wieżowców. Bohater jest ranny i podejrzany o zabicie jednego z funkcjonariuszy. Na razie musi uciekać i przyczaić się w cieniu, ale już niebawem nadejdzie dzień, gdy wraz z sojusznikami rzuci wyzwanie zdemoralizowanym elitom.

Paul Pope w Subiektywnie

Od czasu do czasu na komiksowym rynku pojawia się dzieło, które przedstawia daną postać w zupełnie innym niż dotychczas świetle, a czasami wręcz definiuje ją na nowo. W przypadku Batmana za takie tytuły można śmiało uznać „Rok pierwszy”, „Powrót Mrocznego Rycerza” czy też „Azyl Arkham”. Wydaje mi się, że podobne ambicje miał Paul Pope. Autor rzucił Nietoperza w realia przyszłości, w których Ameryka staje się państwem policyjnym, a w poszczególnych miastach, w tym w Gotham, kontrola nad życiem zwykłych obywateli jest niemal całkowita. Sam autor zresztą określił efekty swojej pracy jako odpowiedź na „V jak Vendetta”, co daje dosyć jasne pojęcie, w jakim kierunku będzie zmierzać „Rok setny”.

W poniedziałkowy poranek Marek opowie, dlaczego warto zainteresować się Batmanem przyszłości, czyli komiksem Batman: Rok setny i inne opowieści.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Shari Lapena - Para zza ściany

Wszystko zaczęło się od kolacji u sąsiadów…

Wstrząsający debiut, pełna napięcia książka o młodej parze i z pozoru zaprzyjaźnionych z nią sąsiadach – są w niej zmienne nastroje, kłamstwa, zdrady oraz tajemnice pomiędzy mężami i żonami…

Anne i Marco Conti zdają się mieć wszystko – odwzajemnianą miłość, cudowny dom i śliczne dziecko, Corę. Ale pewnej nocy, kiedy przebywają na kolacji u sąsiadów, maleńka Cora znika z ich domu. Podejrzenia natychmiast skupiają się na rodzicach. Prawda o porwaniu niemowlęcia jest jednak znacznie bardziej skomplikowana…

W domu odgrodzonym od świata stopniowo wychodzi na jaw, co się naprawdę wydarzyło. Detektyw Rasbach wie, że przerażona para coś ukrywa. Z kolei Anne i Marco odkrywają, że w ich małżeństwie są sekrety, które trwają już od wielu lat. Dzień po dniu wychodzą na światło dzienne kolejne wstrząsające tajemnice – oszustwa, dwulicowość i niewierność, a czytelnik wstrzymuje oddech aż do szokującego finału.

„Skomplikowana, niesłychanie wciągająca opowieść, rollercoaster wrażeń. Szokująca narracja sprawiła, że przerzucałam kartki jak szalona”.
Tess Gerritsen, autorka bestsellera Umrzeć po raz drugi

„Akcja doskonale skonstruowana do ostatniego drobiazgu, książka ostra jak brzytwa. Para zza ściany pozostaje w pamięci długo po przeczytaniu ostatniej strony”.

Harlan Coben, autor bestsellera Odnaleziony

W Samo Południe. Odsłona CCLVIII

Witajcie! Pomimo panujących na zewnątrz ciemności czas na kolejną odłonę poniedziałkowego konkursu W Samo Południe! Dzisiaj nagrodami są 2 egzemplarze książki autorstwa Hanny Greń Otulone ciemnością. Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwo Replika.Regulamin konkursu jest wszystkim znany.Pytania konkursowe:
1. Wydawnicze: Otulone ciemnością jest jedną z nowości wydawnictwa Replika. Podaj autorów i tytuły innych ostatnio wydanych książek (min 4)
2. Szortalowe.Strona Szortalu ogłosiła rekrutację nowych recenzentów. Jak nazywa się dział zajmujący się recenzjami?
3. Historyczne: W ostatnim czasie ukazała się nowa część przygód Harry'ego Pottera. Która to jest część i jaki ma tytuł?

Nowości wydawnictwa Rebis

Zosia Cudny - Razem w kuchni

Zosia Cudny - tym razem o gotowaniu z dzieckiem


Razem w kuchni to kolejna autorska książka Zosi Cudny, założycielki popularnego bloga kulinarnego Makecookingeasier.pl. Tysiące osób zagląda codziennie na jej stronę, by znaleźć tam inspirację i poznać nowe, ciekawe dania.

Tym razem popularna i lubiana przez internautów blogerka, ale także szczęśliwa mama małej Hani, kieruje swoją książkę do wszystkich rodziców, którzy nie tylko chcą, by ich dzieci jadły zdrowe posiłki, ale także pragną czerpać radość ze wspólnego ich przygotowywania. W tej przepięknie ilustrowanej książce czytelnicy znajdą mnóstwo prostych, a mimo to niebanalnych przepisów, które wzbogacą rodzinny jadłospis, a jednocześnie pozwolą na co dzień doświadczać bliskości i ciepła, jakie daje wspólne gotowanie i chwile spędzone przy stole w gronie najbliższych.

Zosia Cudny w ciągu zaledwie 3 lat zdobyła kilkadziesiąt tysięcy fanów w Polsce i za granicą. Od 3 lat współpracuje z serwisem Onet.pl, współtworzy dział kulinarny na popularnym blogu Makelifeeasier.pl oraz realizuje sesje zdjęciowe swoich potraw dla popularnych czasopism. Mieszka z dwuletnią córeczką i mężem w Gdyni-Orłowie i na co dzień z ogromną przyjemnością publikuje autorskie przepisy na swoim blogu.


Michael Cunningham - Godziny (Audiobook MP3)

Bestseller, który zdobył w 1999 roku Nagrodę Pulitzera i PEN/Faulkner Award.

Nowości wydawnictwa Rebis

Romek Pawlak - Być jak Ignacy

Przygody Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej. Nowa seria dla dzieci!

Wakacje na wsi pod Krosnem zamiast w Grecji wcale nie muszą być nudne! To może być wielka przygoda, w trakcie której osobiście poznasz sławnego wynalazcę i zajrzysz w głąb XIX wieku. A także do szybu, skąd wkrótce wytryśnie ropa naftowa. A potem spadniesz na lufę wielkiej armaty. I trzeba będzie zmierzyć się z dwoma tajemniczymi i groźnymi wysłannikami Rockefellera!

Tomek i Majka są dzielni i przedsiębiorczy. Ale nie jest łatwo poradzić sobie z niebezpieczeństwem, nawet mając u boku Ignacego Łukasiewicza. Czy dadzą radę, czy na zawsze zagubią się wśród poplątanych ścieżek czasu?

Romek Pawlak od wielu lat najchętniej pisze dla dzieci i młodzieży. Za jeden szczery dziecięcy uśmiech gotów jest spędzić długie godziny przy komputerze, wymyślając kolejną ciekawą historię. Najważniejsze książki dla dzieci: Miłek z Czarnego Lasu (prestiżowa nagroda IBBY), obecnie przerabiany na film animowany; Czapka Holmesa, Dziura w sercu, Czaruś, pies z charakterem. Kiedy nie pisze książek, najchętniej spędza czas czytając lub bawiąc się ze swoim psem… Miłkiem.


Michael Cunningham - Dziki łabędź i inne baśnie


Jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy amerykańskich.

Nowości wydawnictwa Rebis

Richard Shirreff - 2017: Wojna z Rosją

Powieść 2017: Wojna z Rosją jest wizją bardzo bliskiej przyszłości, która może się spełnić, jeśli nie zrozumiemy zagrożeń stwarzanych przez obecnego prezydenta Rosji.

Napisana przez oficera do niedawna zajmującego wysokie stanowiska w hierarchii NATO i oparta na przebiegu gier wojennych prowadzonych przez natowskie sztaby, pokazuje, jak zaniechanie pewnych działań może doprowadzić do kolejnej wojny w Europie.

Prognozy Richarda Shirreffa:
– Rosja zaatakuje kraje bałtyckie w 2017 roku.
– Używając szantażu nuklearnego, powstrzyma państwa zachodnie przed interwencją.
– Wiara Zachodu w broń jądrową jako gwarancję pokoju okaże się kosztowną iluzją.
– Wahanie NATO doprowadzi nieomal do katastrofy, a pełna mobilizacja sił Sojuszu nastąpi dopiero w ostatniej chwili, gdy alternatywą będzie zupełna klęska.
– Demokratyczny porządek świata zachodniego, ustanowiony po drugiej wojnie światowej i powszechnie uważany za coś trwałego, zostanie zagrożony.

Jak stwierdził Lew Trocki: „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się tobą”.

Richard Shirreff urodził się w 1955 roku w Kenii i spędził tam dzieciństwo. Po ukończeniu studiów historycznych na Oksfordzie wstąpił do brytyjskiej kawalerii pancernej. Przez 37 lat sprawował stanowiska dowódcze na wszystkich szczeblach wojsk lądowych. Brał udział w pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej, pełnił służbę w Irlandii Północnej, Bośni,  Kosowie i Iraku. Przez ostatnie dwa lata w mundurze zajmował wysokie stanowiska w strukturze NATO: dowódcy Korpusu Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz zastępcy naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Terry Pratchett - Przewodnik Pani Bradshaw. Ilustrowany informator o drogach żelaznych

Bogato ilustrowany i obfitujący w użyteczne ciekawostki PRZEWODNIK PANI BRADSHAW prezentuje Równiny Sto jak żaden inny.
Autoryzowany przez samego pana Lipwiga z HIGIENICZNEJ DROGI ŻELAZNEJ ANKH-MORPORK I RÓWNIN STO, bezcenny przewodnik pani GEORGINY BRADSHAW po wszystkich stacjach i przystankach kolei w pełni zasługuje na miejsce w bagażu każdego podróżnego na Dysku, choćby nawet nie ruszał się z fotela.
Od linowej ścieżki w Wielkim Zwisie do suków w Zemphis: pouczające widoki po drodze.
Bilety, panacea i jak przewieźć bagiennego smoka: kluczowe wskazówki i praktyczne strony podróży. Eleganckie kurorty i malownicze oberże: przyzwoite i czyste kwatery dla wszelkich gatunków i rozmiarów.

Terry Pratchett był uznanym twórcą, autorem niezwykle popularnego na całym świecie cyklu o Świecie Dysku. Pierwsza powieść tego cyklu, „Kolor magii”, została wydana w roku 1983. Jego czterdziesta powieść o Dysku, „Para w ruch”, ukazała się w roku 2013. Książki Pratchetta doczekały się licznych adaptacji scenicznych i filmowych, a ich autor był wielokrotnie nagradzany – zdobył m.in. Medal Carnegiego i został nobilitowany za zasługi dla literatury. Zmarł w marcu 2015 r.


Paul Kidby, Terry Pratchett - Świat Dysku Terry'ego Pratchetta do kolorowania

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Monika Jaruzelska - Zmiana

Monika Jaruzelska dała się poznać czytelnikom jako wrażliwa obserwatorka. Jej kolejne książki pełne były trafnych spostrzeżeń, budziły duże emocje. „Zmiana” to opowieść o tym, że żyjemy w świecie ciągłych rewolucji, które przestaliśmy dostrzegać. Nasze życie, relacje, sposób porozumiewania się, a nawet stroje ulegają codziennym metamorfozom. Ma to swoje  konsekwencje w obyczajowości, a przede wszystkim – w myśleniu. To też opowieść o intymnym odbiorze tego, co serwuje nam dynamika naszych czasów.
Nawet kiedy wydaje się nam, że coś jest stałe, musimy uwierzyć, iż jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana.
Autorka konfrontuje swoje przemyślenia z czterema wybitnymi specjalistami: psychiatrą, medioznawcą, stoikiem i coachem.

– O czym piszesz? – pyta szarolubna z niedbałą nadwagą.
– O depresji w borderline – odpowiada płowogłowa w mdłych okularach.
– Suuuper! – rozkwita w uśmiechu aparat ortodontyczny, próbując rozsadzić po kątach desperacko wysuwające się przed szereg dwójki.
Zamawiają ciastka, herbatę, kanapki. Zanurzają się w psychologię głębi i beztrosko nabierają kilogramów. Chyba studentki z klinicznej. Patrzę na nie z czułością. Jak mało w nich narcyzmu. Sernik i dopamina.
Przy stoisku „Psychologia biznesu” wręcz przeciwnie. Szczupły brunet w typie młodego Tomasza Kamela. Modny. Czarne, monochromatyczne, najbardziej new z wszystkich newbalansów. Ciemny szalik precyzyjnie oplata szyję, szykownie chroni gardło, które pewnie za chwilę spróbuje którejś z technik efektywnej sprzedaży głosu w komunikacji społecznej lidera.
Jestem w księgarni Psyche Books & Cafe, która należy do Uniwersytetu SWPS. Przychodzę tu po zajęciach, które prowadzę dla II roku. Przeglądam książki i próbuję odgadnąć, na jakim wydziale studiują ludzie przebywający w księgarni.

Fragment książki

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Praca zbiorowa - Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze.

Zbiór opowiadań dla młodzieży w wieku 11-15 lat - o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…
Autorami czternastu opowiadań (o każdej z wartości) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.
Opowiadanie o mądrości napisał zaś związany od lat z Fundacją Andrzej Maleszka, niezwykle popularny i lubiany autor bestsellerów dla dzieci i znakomity reżyser.
Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana – śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji.
Na pewno niejeden nastolatek będzie identyfikował się z bohaterami „Gorzkiej czekolady...” - Kacprem, któremu tak trudno zdobyć się na odwagę, nastoletnią właścicielką wielorasowego psa Kufla, której życie będzie o wiele prostsze, gdy przestanie notorycznie kłamać, Jackiem i Marcinem, którzy zupełnie inaczej oceniają, co to szczęście, a co pech.
W tych opowiadaniach znajdą też swoje portrety sami dorośli – czasem (jak w „Rajskim ptaku”) ostro zarysowane. I świat, który w tym wieku ocenia się może najsurowiej, ale jakże szczerze.
Piętnaście opowiadań – piętnaście wartości na piętnastolecie Fundacji ABCXXI, która od lat mówi o emocjach młodych czytelników, czyli o tym, co najważniejsze.

Ważna książka o ważnych sprawach – na ważny wiek.
Dorota Koman

Spis opowiadań:
Katarzyna Ryrych – "Złomek", "Szczęśliwego Nowego Roku", "Rajski ptak", "Niebieska kredka"

Informacja wydawnictwa Rebis

Rebis na 20. Targach Książki w Krakowie (27-30 października 2016)

Dom Wydawniczy REBIS zaprasza na 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie (27-30 października, Kraków, Targi w Krakowie, ul. Galicyjska 9 - stoisko D16).

Jak co roku przygotowaliśmy dla Państwa paletę nowości wydawniczych oraz cykl spotkań z naszymi autorami.

Wśród nowych książek na szczególną uwagę zasługują najnowsza publikacja uznanego historyka Maxa Gallo pt. LUDWIK XIV oraz książka najwybitniejszego artysty naszych czasów Davida Hockneya napisana we współpracy z Martinem Gayfordem HISTORIA OBRAZÓW. Z literatury pięknej będziemy promować nową książkę Michaela Cunninghama DZIKI ŁABĘDŹ I INNE OPOWIADANIA. Autor będzie gościem Festiwalu Conrada, a w sobotę (29.10) będzie podpisywał książki na stoisku REBISU (D16). Swoją premierę będzie miała najnowsza książka Andrew Nagorskiego, autora Hitlerlandu, ŁOWCY NAZISTÓW. Tytułem godnym Państwa uwagi jest również 2017. WOJNA Z ROSJĄ - ostrzeżenie generała NATO i przerażający scenariusz wydarzeń w Europie. Wielbicielom twórczości Lecha Majewskiego, pisarza, reżysera, poety polecamy jego najnowsze dzieła, MARIACKA 5 i METAFIZYKA. Dla dzieci mamy LIGĘ MISTRZÓW. MAGIA FUTBOLU oraz BYĆ JAK IGNACY. Rodzicom serdecznie polecamy najnowszą pozycję autorstwa Zosi Cudny, autorki bloga makecookingeasier.pl, RAZEM W KUCHNI - Przepisy na wspólne gotowanie z dziećmi.

Spotkania z naszymi autorami (27-30 października, Kraków, Targi w Krakowie, ul. Galicyjska 9, STOISKO d16):

28 października (piątek)
14.00 - 15.00 - spotkanie z Hanną Cygler, autorką zajmujących powieści dla kobiet
15.00 - 16.00 - Marcin Przybyłek podpisuje książki z serii HORYZONTY ZDARZEŃ
16.00 - 17.00 - Tadeusz A. Kisielewski i Jerzy Rostkowski podpisują książki

29 października (sobota)
12.00 - 13.00 - zapraszamy dzieci na spotkanie z Romkiem Pawlakiem wokół książek LIGA MISTRZÓW. MAGIA FUTBOLU i BYĆ JAK IGNACY
13.00 - 14.00 - spotkanie z Zosią Cudny, autorką RAZEM W KUCHNI oraz właścicielką bloa makecookingeasier.pl
14.00 - 15.00 - spotkanie z Niną Majewską-Brown, polską mistrzynią chick lit

Informacja Wydawnictwa Literackiego

Wydawnictwo Literackie na 20. Targach Książki w Krakowie (27-30 października 2016)

Wielkimi krokami zbliżają się 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Od 27 do 30 października zapraszamy do odwiedzenia stoiska Wydawnictwa Literackiego – Expo Kraków, hala Wisła, numer D15, ul. Galicyjska 9.

Program spotkań jest w tym roku wyjątkowo bogaty. Gośćmi WL będzie aż trzech zagranicznych pisarzy: dwie gwiazdy tegorocznej edycji Festiwalu Conrada, laureaci Nagrody Bookera Eleanor Catton i Richard Flanagan, oraz duński autor kryminałów Michael Katz Krefeld. Swoje książki podpisywać będą także gwiazdy polskiej literatury, m.in. Katarzyna Grochola, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Hanna Kowalewska, Roma Ligocka. Miłośnicy teatru spotkają Jerzego Stuhra, a fani piłki nożnej będą mogli zdobyć autograf legendarnego Włodzimierza Lubańskiego, najlepszego strzelca w historii polskiej reprezentacji. To właśnie na krakowskich targach będzie można po raz pierwszy zobaczyć i kupić gorące jesienne nowości: nagrodzoną Man Booker Prize 2015 powieść Jamajczyka Marlona Jamesa Krótka historia siedmiu zabójstw, autobiografię Olgierda Łukaszewicza Seksmisja i inne moje misje oraz zapowiadany jako graficzne wydarzenie roku w kategorii książek dla dzieci Chichotnik.

Dokładny plan spotkań na stoisku Wydawnictwa Literackiego:

Sobota 29.X
11.00 Gaja Grzegorzewska
11.00 Michael Katz Krefeld
12.00 Richard Flanagan
13.00 Jerzy Stuhr
13.00 Wojciech Engelking
14.00 Olga Tokarczuk
15.00 Włodzimierz Lubański
16.00 Szczepan Twardoch
17.00 Hanna Kowalewska

Niedziela 30.X
10.30 Szczepan Twardoch
12.00 Olga Tokarczuk
13.00 Katarzyna Grochola
14.00 Eleanor Catton
15.00 Olgierd Łukaszewicz
Tomasz Miłkowski
16.00 Roma Ligocka

Pisarze WL na Festiwalu Conrada

Informacja wydawnictwa Albatros

Mariusz Czubaj - spotkanie autorskie w Warszawie (27 października 2016)

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem!

Czwartek 27 października 2016 r., godzina 18:00

KSIĘGARNIA ŚWIAT KSIĄŻKI, Hala Koszyki
Warszawa ul. Koszykowa 63


Spotkanie poprowadzi: Roman Kurkiewicz

Nie ma wędrowca – Wojciech Gunia

Nieobecność

Marcin Knyszyński

Toruńskie wydawnictwo C&T wydało właśnie kolejny tom Biblioteki Grozy, swej sztandarowej kolekcji. Pozycja jest wyjątkowa z kilku powodów. Nie jest to książka należąca do klasyki sprzed kilkudziesięciu lat, co do tej pory było cechą charakterystyczną serii. Nie jest to, w żadnym wypadku horror, gatunek na który wskazują niektóre internetowe opinie i recenzje. Nie jest to też typowe weird fiction, choć do tej odmiany literatury ta mini-powieść ma najbliżej. Czym jest zatem Nie ma wędrowca i dlaczego bardzo żałuję, że nie mogę nigdzie znaleźć Powrotu, czyli debiutanckiego zbioru opowiadań Wojciecha Guni?


Bezimienny narrator, wieczny nomada bez życiowej kotwicy, w nieuzasadnionej z pozoru ucieczce od cywilizacji, odwiedza odludne, zapomniane przez czas miejsca. Jest to jego sposób na odcięcie się od natłoku zdarzeń, nadmiaru słów, tętniącej magmy obrazów i dźwięków, od wszystkich tych czynników, z którymi on – jako człowiek – musi, chcąc nie chcąc, wejść w interakcję. Trafia w końcu do wsi na końcu świata, witającej go pomnikiem upamiętniającym masową egzekucję z bliżej nieokreślonej wojny, budynkiem starego tartaku z ogłoszeniem o pracę w roli nocnego stróża i nadchodzącym mrokiem srogiej zimy. Naznaczona nocną samotnością praca na odludziu, którą nie bez podejrzliwego niedowierzania ze strony pracodawcy, narrator w końcu otrzymuje, rozbudza w nim początkowo niewytłumaczalną fascynację jednym ze swoich poprzedników. Zmarłym przed dwoma laty Roszczukiem, o którym pracownicy tartaku wiedzieli tylko tyle, że skrywa jakąś niewypowiedzianą i straszną tajemnicę, sygnalizowaną ciągle łzami i milczeniem.

Wojciech Gunia w Subiektywnie

"Toruńskie wydawnictwo C&T wydało właśnie kolejny tom Biblioteki Grozy, swej sztandarowej kolekcji. Pozycja jest wyjątkowa z kilku powodów. Nie jest to książka należąca do klasyki sprzed kilkudziesięciu lat, co do tej pory było cechą charakterystyczną serii. Nie jest to, w żadnym wypadku horror, gatunek na który wskazują niektóre internetowe opinie i recenzje. Nie jest to też typowe weird fiction, choć do tej odmiany literatury ta mini-powieść ma najbliżej. Czym jest zatem Nie ma wędrowca i dlaczego bardzo żałuję, że nie mogę nigdzie znaleźć Powrotu, czyli debiutanckiego zbioru opowiadań Wojciecha Guni?"

Na postawione w recenzji powieści Nie ma wędrowca Wojciecha Guni pytanie odpowie nikt inny jak Marcin.

Zagraniczniak - Longar

W środku tygodnia każdemu się przyda chwila wytchnienia. Najlepiej przy lekturze Do mojego Ojca Davida G. Blake'a.

Nowości wydawnictwa Mag

Mark Z. Danielewski - Dom z Liści

Johnny Wagabunda, były pracownik salonu tatuażu w Los Angeles, znajduje notes Zampano, starszego pana i odludka, który zmarł w swoim zagraconym mieszkaniu. Notes zawiera opatrzoną licznymi przypisami historię "Relacji Navidsona".

Fotoreporter Will Navidson wprowadził się z rodziną do nowego domu - dalsze wydarzenia zostały zarejestrowane na taśmach filmowych oraz w postaci wywiadów. Od tamtej pory Navidsonowie stali się sławni, a Zampano - robiąc notatki na luźnych kartkach papieru, serwetkach i w gęsto zapisanych notatnikach - skompilował wyczerpującą pracę na temat wydarzeń w domu przy Ash Tree Lane.

Jednakże ani Wagabunda, ani nikt z jego znajomych nigdy nie słyszeli o "Relacji Navidsona". Teraz zaś im więcej Johnny czyta o domu Navidsonów, tym bardziej zaczyna się bać i popadać w paranoję. Najgorsze jest to, że nie może potraktować znalezionych zapisków jako zwykłych majaczeń starego wariata. Zaczyna zauważać zachodzące w otoczeniu zmiany...

Książka niepospolicie oryginalna. Nie sposób oderwać się od lektury - tak jak nie sposób jej zapomnieć. "Dom z liści" trzyma w napięciu, przeraża i jest inny niż wszystkie książki, które znacie.


Brandon Sanderson - Rozjemca

Nowości wydawnictwa Albatros

Alex Marwood - Zabójca z sąsiedztwa

SZOKUJĄCY THRILLER PO KTÓRYM ZACZNIESZ SIĘ ZASTANAWIAĆ JAK DOBRZE ZNASZ SWOICH SĄSIADÓW

Najnowsza powieść autorki bijących rekordy popularności DZIEWCZYN, KTÓRE ZABIŁY CHLOE

Jeśli czytaliście „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, to powiem wam, że „Zabójca z sąsiedztwa” jest jeszcze lepszy!
Cholernie przerażający… Świetnie nakreślone postacie!

STEPHEN KING

Collette ukrywa się przed byłym szefem, Cher jest nastoletnią uciekinierką, a Thomas rozpaczliwie pragnie zaprzyjaźnić się z sąsiadami. Londyńską kamienicę przy Beulah Grove 23 dzielą z nimi: Irańczyk ubiegający się o azyl oraz cichy nauczyciel muzyki. Wszystkich obserwuje Vesta przed którą nic się nie ukryje. Każdy z mieszkańców domu ma swoją tajemnicę. Gdyby tak nie było, żaden z nich nie zdecydowałby się na pokój w szemranej dzielnicy Londynu, za gotówkę, bez żadnych papierów. W domu, w którym nikt nie zadaje pytań, a sąsiedzi spotykając się na schodach, uciekają wzrokiem. W miejscu, gdzie kończą ci, którzy nie mają innego wyjścia.

Szóstka lokatorów zwykle unika siebie nawzajem jak ognia, ale pewnej nieznośnie gorącej nocy będą musieli zawrzeć niewygodny sojusz. Nie mają jednak pojęcia, że jedno z nich jest mordercą, który wybrał już następną ofiarę. Teraz tylko czeka na odpowiedni moment. 

Prawa do ekranizacji książki kupiła Rabbit Bandini Productions, firma producencka należąca do Jamesa Franco.

Książka nagrodzona Macavity for Best Mystery 2015
Finalistka Barry Award i Anthony Award


M. L. Stedman - Światło między oceanami

Nowości wydawnictwa Jaguar

Virginia Boecker - Królobójczyni

Kontynuacja powieści „The Which Hunter: Łowczyni”.

Elizabeth Grey przebywa w magicznie chronionej miejscowości Harrow, starając się ukryć się przed uzurpatorem Anglii, który wyznaczył nagrodę za jej głowę. Po ostatnim spotkaniu z Elizabeth Lord Blackwell pragnie większej władzy i przygotowuje się do wojny z czarownicami i czarownikami, którzy stali się sojusznikami Elizabeth.

Po utracie źródła swojej mocy Elizabeth jest wyczerpana fizycznie i psychicznie. Wojna zawsze wiąże się z poświęceniem oraz zatarciem granic pomiędzy dobrem i złem. Teraz dziewczyna musi zdecydować, jak daleko jest w stanie posunąć się, by ocalić tych, których kocha.


Matthew Jobin - Kostuny

Nethergrim zwany otchłannym nabiera sił i czeka na odpowiedni moment, aby uderzyć ze zdwojoną mocą. Wykorzystuje chciwość lordów z Północy, pragnących zagarnąć dla siebie jak największe połacie ziemi. By wygrać bitwę możnowładcy zrobią wszystko – sprzymierzą się nawet z Kostunami.

Kostuny to bezwzględne stwory, niepokonane w walce, nieśmiertelne. Godzone mieczem ciało Kostuna pada na ziemię, lecz zamieszkująca je istota przenika do wnętrza wojownika, który zadał cios. Przejmuje panowanie nad jego ciałem i umysłem. Koło śmierci zatacza kolejny krąg.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Nikolaus Wachsmann - Historia nazistowskich obozów koncentracyjnych

Trudno sobie wyobrazić, aby kiedykolwiek powstało lepsze dzieło niż znakomita książka Nikolausa Wachsmanna. Oparta na ogromnym zasobie materiałów archiwalnych, stanowi fascynujace, wszechstronne i wiarygodne opracowanie tego ponurego, lecz niezwykle ważnego tematu”.

Sir Ian Kershaw, autor książek Hitler (3 tomy), Hitler, Niemcy i ostateczne rozwiązanie

„Ta książka to niezwykłe osiągnięcie. Nikolaus Wachsmann napisał pierwszą wyczerpującą historię hitlerowskich obozów koncentracyjnych, omawiając w jednej pracy polityczne podłoże ich powstania, kontekst, w którym rozwijał się potworny system KL, a także jego etapy i aspekty zapisane i zapamiętane przez ofiary. Książka jest niezbędna do głębszego zrozumienia Trzeciej Rzeszy”.

Saul Friedländer, autor książki Czas eksterminacji: nazistowskie Niemcy i Żydzi 1939-1945 (zdobywca Nagrody Pulitzera)

„Nikolaus Wachsmann napisał znakomite opracowanie historyczne na temat hitlerowskich obozów koncentracyjnych, umiejętnie łącząc dorobek naukowy ostatnich kilkudziesięciu lat z własnymi badaniami. Ukazał zarówno trajektorię, jak i dynamikę zmian, którym podlegał system obozów, a także doświadczenia i działania – jakkolwiek ograniczone – społeczności więziennej. Jest to imponująca i ważna książka”.

Christopher R. Browning, autor książki Zwyczajni ludzie: 101. Policyjny Batalion Rezerwy i „ostateczne rozwiązanie” w Polsce

Nikolaus Wachsmann jest profesorem współczesnej historii europejskiej w Birkbeck College na Uniwersytecie Londyńskim, autorem nagrodzonej książki Hitler’s Prisons oraz współredaktorem pracy Concentration Camps in Nazi Germany: The New Histories.

Nowość wydawnictwa Świat Książki

Błękitna godzina - Douglas Kennedy

Poruszająca opowieść o miłości, zdradzie i walce o prawdę i przetrwanie.

Robin i Paul, małżonkowie od trzech lat, postanawiają spędzić długie wakacje w Maroku. W przyprawiającej o zawrót głowy egzotyce tego śródziemnomorskiego kraju Paul jest ucieleśnieniem marzeń Robin – człowiekiem pełnym pasji, utalentowanym, mądrym. Jest przekonana, że właśnie tutaj zajdzie w upragnioną ciążę.

Życie trzydziestosiedmiolatki wydaje się cudowną idyllą. Ale wszystko zmienia się, gdy jej mąż nagle znika, a ona staje się główną podejrzaną w policyjnym śledztwie. Kiedy prawda stopniowo wychodzi na jaw, w coraz bardziej przerażającej spirali przerażenia, z której nie ma ucieczki, Robin przemierza Maroko od Casablanki po budzącą grozę Saharę.

Douglas Kennedy jest autorem kilku powieści przełożonych na ponad dwadzieścia języków, w tym brawurowo zekranizowanej przez Pawła Pawlikowskiego „Kobiety z Piątej Dzielnicy” (w rolach głównych wystąpili Ethan Hawk i Kristin Scott Thomas) oraz trzech cenionych książek podróżniczych. W 2006 roku otrzymał francuski Order Sztuki i Literatury. Urodzony na Manhattanie, mieszka na zmianę w Londynie, Paryżu, Berlinie, Maine i Nowym Jorku.

Nowości wydawnictwa Czarne

Andrzej Stasiuk - Osiołkiem

Ukraina, Rosja, Azja. Narrator napotyka ludzi, duchy i policjantów. Ale przede wszystkim opowiada o swojej miłości do samochodów. Snuje sowizdrzalską elegię na odejście silnika spalinowego.


Charles King - Odessa. Geniusz i śmierć w mieście snów

Puszkin, Babel, Żabotyński, Eisenstein… To tylko kilku z długiej listy wybitnych mieszkańców Odessy. Tę legendarną przystań kosmopolityzmu i wolności nad Morzem Czarnym zamieszkiwali Rosjanie, Żydzi, Turcy, Grecy, Włosi, Niemcy i Rumuni, wspólnie tworząc prawdziwie światową metropolię.

Charles King odtwarza historię czarnomorskiego portu od jego imperialnych początków po tragiczny wiek dwudziesty, nie omijając także sfery mitów i dyktowanych nostalgią rojeń. Odessa jest jednocześnie monografią historyczną i elegią – barwną kroniką wspaniałego wielokulturowego miasta o nadzwyczajnej witalności i zdolności regeneracji, miasta, którego dzieje są piękne i równocześnie bolesne.

Książka nagrodzona National Jewish Book Award.

Nowość wydawnictwa Czarne

Michał Potocki, Zbigniew Parafianowicz - Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki

Petro Poroszenko obejmował urząd prezydenta, gdy Ukrainę uznawano za państwo upadające: stracony Krym, dojrzewająca rebelia w Zagłębiu Donieckim, zniszczone finanse publiczne, zdemoralizowana armia, słabnąca w oczach hrywna, zakręcony przez Rosję kurek z gazem, biedniejący obywatele – to tylko niektóre z wyzwań, którym musiał sprostać.

Biegle władający angielskim i doskonale radzący sobie na zagranicznych salonach Poroszenko jedną nogą dalej tkwił w starych układach. Chciał być jak Święty Jerzy, który przestaje współpracować ze złem i ucina głowę smoka. Ale jak dawniej jednego dnia poklepywał w Davos po ramieniu najważniejszych polityków, a drugiego robił awanturę szefowi telewizji, który zapomniał sfilmować jego bohaterski wyjazd do Doniecka.

Jego sukcesem było powstrzymanie staczania się Ukrainy w chaos. Historyczną porażką – lęk przed podjęciem radykalnych reform.

To książka o tym, jak system trawi i niszczy dobre intencje. I o polityku, który zamiast zostać wielkim reformatorem, zamieszkał w pałacu otoczonym murem, a w środku postawił symbol swoich przywar i awansu społecznego – kryształowy fortepian.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Marlon James - Krótka historia siedmiu zabójstw

Nagroda Bookera 2015!
Mocny jamajski głos na literackiej mapie świata.
Rozkołysana muzyką reggae historia zamachu na Boba Marleya.

Ta książka jest jak remake filmu Nierówna walka, w reżyserii Quentina Tarantino, do muzyki Boba Marleya, ze scenariuszem Olivera Stone’a i Williama Faulknera, doprawiony szczyptą marihuany najlepszego sortu! – tak o Krótkiej historii siedmiu zabójstw Marlona Jamesa napisała Michiko Kakutani, najważniejsza recenzentka „The  New York Times”, umieszczając książkę w czołówce zestawienia 10 najważniejszych powieści roku.

Jamajka, rok 1976. Siedmiu uzbrojonych w karabiny maszynowe gangsterów szturmuje dom Boba Marley’a. Gwiazda reggae przeżyje, ale napastnicy nigdy nie zostaną pojmani… Ten głośny i jednocześnie osnuty tajemnicą zamach to punkt wyjścia niezwykłej powieści Marlona Jamesa. W Krótkiej historii siedmiu zabójstw jamajski pisarz odsłania kulisy tego ważnego w historii Jamajki zdarzenia, po mistrzowsku przeprowadza nas przez kolejne kręgi wtajemniczenia, nie szczędząc wulgaryzmów, nie stroniąc od krwi i przemocy, brutalnie wciąga w świat narkotyków i korupcji, sącząc do naszych uszu muzykę reggae i raz po raz dmuchając nam w twarz dymem o charakterystycznym, słodkawym zapachu. Obejmująca przeszło trzy dekady, przekraczająca granice kontynentów powieść Jamajczyka jest kroniką życia wielu niezapomnianych postaci – dzieci slumsów, baronów narkotykowych, dziennikarzy, prostytutek, gangsterów, a nawet agentów CIA.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Karolina Wilczyńska - Stacja Jagodno. Serce z bibuły

Jadwiga po stracie męża musi sama zająć się wychowaniem piątki dzieci i utrzymaniem domu. Pocieszenie znajduje w małych przyjemnościach: tworzy piękne róże z bibuły. Za namową kobiet spotykających się w dworku zapisuje się na kurs florystyczny. Czy uda jej się zrealizować marzenia i odnaleźć spokój?

Jeszcze raz odwiedź z nami urokliwe Jagodno i przekonaj się, jak potoczyły się losy jego bohaterów… Czy po powrocie Łukasz zdradzi Tamarze swój sekret? Jak rozwinie się relacja doktor Ewy z ojcem Łukasza?

Sagę Karoliny Wilczyńskiej pokochało już mnóstwo czytelniczek. Jagodno czeka na każdą kobietę, bo każda może odnaleźć w jego bohaterkach cząstkę siebie.


Maria Paszyńska - Cień sułtana

Gdzie kończy się „Wspaniałe stulecie” zaczyna się powieść Paszyńskiej.

Jest rok 1566. Sulejman Prawodawca wyrusza na kolejną wyprawę przeciwko Habsburgom. Kampania ma być ukoronowaniem jego rządów, ostatecznym zwycięstwem Imperium Osmańskiego nad chrześcijańską Europą. Na drodze staje mu Nikola Subicz Żriński, dowódca niewielkiej twierdzy Szigetvar.

Niespodziewanie jednak sułtan Sulejman umiera, a wielki wezyr Mehmed Pasza Sokollu postanawia zataić ten fakt przed wojskiem, aby nie dopuścić do rozpadu Imperium Osmańskiego…

Napisana z rozmachem, niezwykle plastyczna, porywająca opowieść. Udane połączenie historii i fikcji literackiej, w której na tle wielkiej polityki, intryg, spisków, zdrad, zamachów i brutalnej walki o władzę rozgrywają się ludzkie dramaty: miłość przeplata się z lękiem, a z uśpienia budzą się demony uczuć z przeszłości.

Nowość wydawnictwa Czwarta Strona

Dmitrij Bykow - ŻD

Po odkryciu nowego gazu, na którym teraz opierał się cały przemysł światowy, Rosja została skazana na zapomnienie i izolację – złoża cudownego surowca zaczynały się dokładnie tuż za jej granicami. Kraj pogrążył się w wojnie domowej. Waregowie – uznający siebie za spadkobierców imperialnej przeszłości – toczą walki z Chazarami, wyznawcami liberalnych wartości. Bratobójczej walce w bierności i milczeniu przygląda się półpogańska, rdzenna ludność Rosji. Na tym tle rozgrywa się historia kilku mężczyzn i kobiet, których losy mają otworzyć nowy rozdział w dziejach kraju.

ŻD to futurystyczna, lecz niezwykle aktualna wizja Rosji, targanej odwiecznym konfliktem wewnętrznym, w której historia po raz kolejny zatacza koło.

Nowość wydawnictwa Burda Książki

C.L. Taylor - Zaginiony

Ktoś wie, co przytrafiło się Billy'emu... Gdy piętnastoletni Billy Wilkinson znika ze swego bristolskiego domu w środku nocy, winny czuje się każdy członek jego rodziny. Jednakże Wilkinsonowie tak nawykli do zatajania przed sobą różnych spraw, że prawda zaczyna wychodzić na jaw dopiero po pół roku, gdy apel o informacje w telewizji przynosi skutek odwrotny do zamierzonego.

Claire Wilkinson, matka Billy'ego, wpada w fugę dysocjacyjną: znika z domu, pomieszkuje w obcych hotelach i błąka się na nieznanych ulicach. W torebce nosi obce sobie przedmioty. Za pierwszym razem jej lekarka upatruje źródła w stresie, jednakże gdy Claire budzi się z krwią na rękach, nikt - a już najmniej sama Claire - nie potrafi wyjaśnić, co się stało.

Więź matki z dzieckiem jest nierozerwalna, co jednak gdy matka ma straszliwą tajemnicę do ukrycia?

Nowości wydawnictwa Papierowy Księżyc

Mark Lawrence - Książę głupców

Bestsellerowy świat Rozbitego Imperium powraca w nowej trylogii Marka Lawrence'a. Trylogia Wojna Czerwonej Królowej jest osadzona w tych samych realiach, które znamy z poprzednich powieści tego autora: Książę Cierni, Król Cierni i Cesarz Cierni.

Tym razem staje przed nami bohater inny niż Jorg Ancrath, ale nie mniej wyrazisty, dzięki czemu nowa trylogia Marka Lawrence'a jest z jednej strony powrotem w dobrze znane strony, ale z drugiej zupełnie nową wyprawą, która udowodni, że Mark Lawrence nie bez powodu uznawany jest za jedno z największych objawień fantasy ostatnich lat.

Czerwona Królowa jest stara, ale budzi grozę wśród królów Rozbitego Imperium. Odkąd objęła tron prowadzi wojnę, sekretną walkę z siłami, które stoją za narodami. Stawką w tej wojnie jest coś więcej niż terytoria czy złoto. Jej najpotężniejszą bronią jest Milcząca Siostra, którą mało kto widzi i o której się nie mówi.

Wnuk Czerwonej Królowej, książę Jalan Kendeth, pijak, hazardzista i kobieciarz, jako jeden z niewielu widzi Milczącą Siostrę. Dziesiąty w kolejce do tronu, jest całkiem zadowolony ze swego statusu pomniejszego książątka. Zwykle udaje, że nie jest świadomy obecności okropnej staruchy przy boku królowej-babki.  Ale nadciąga wojna. Świadkowie twierdzą, że zbliża się armia nieumarłych, więc Czerwona Królowa wzywa członków rodu do obrony królestwa. Jal uważa, że to czcze pogłoski, a jeśli nawet jeśli tkwi w nich ziarno prawdy, to jego to nie dotyczy. Ale jest w błędzie.

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Conn Iggulden - Czas zemsty

Zdobywca to znakomity 5-tomowy cykl historyczny opowiadający historię powstawania jednego z największych imperiów w historii – imperium mongolskiego stworzonego przez Dżyngis-chana i jego potomków.

Autorem cyklu jest Conn Iggulden, obok Bernarda Cornwella najlepszy aktualnie autor powieści historycznych. Jego poprzednia seria książek o życiu Juliusza Cezara trafiła na listy bestsellerów, jednak światową sławę zapewnił mu szczególnie cykl Zdobywca, który został przetłumaczony na ponad 20 języków.

Trzeci tom cyklu Zdobywca pod tytułem „Czas zemsty” to kontynuacja wydarzeń z pierwszych dwóch tomów cyklu – „Narodziny Imperium” oraz „Władcy luku”.

Zwycięski przywódca Dżyngis-chan nie zaprzestaje podboju, mimo nękających go wrogów, skrytobójców oraz rozłamu we własnej rodzinie. Na czele nieprzebranych zastępów mongolskiej armii wyrusza poza granice znanego im świata. Żądza zemsty wiedzie go do Arabii, gdzie przyjdzie mu stawić czoła potężnej armii szacha.

Bracia i synowie Dżyngisa oraz podlegli mu dowódcy pokonują obszar rozciągający się od surowych i zimnych stepów Mongolii aż po Półwysep Koreański, rzucając na kolana kolejnych cesarzy i wycinając w pień ich ogromne armie. Chan dociera do nowej nieznanej krainy, gdzie podczas przeprawy przez niebosiężne góry i spaloną słońcem pustynię napotyka najgroźniejszego przeciwnika, z jakim dotąd przyszło mu się zmierzyć. Szach Ala ad-Din Muhammad dowodzi tysiącami zaciętych arabskich wojowników, nieprzebraną konnicą oraz jeźdźcami walczącymi na grzbiecie przerażających opancerzonych słoni. W starciu z Dżyngisem Arabowie udowadniają swą siłę. W obliczu grożącej mu porażki chan jest zmuszony zostawić ogromne obozowisko, pełne kobiet i dzieci, na pastwę rozwścieczonego wroga.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Andrzej Pilipiuk - Konan Destylator

Jakub Wędrowycz to przerażający wiekowy ochlapus, wiejski egzorcysta, bimbrownik i kłusownik, porażający otoczenie wyglądem, zapachem i kulturą osobistą – a raczej jej brakiem. W towarzystwie równie odrażających kumpli pije, produkuje samogon, wdaje się w awantury oraz wypełniając wolę przodków regularnie likwiduje przedstawicieli wrogiego rodu – Bardaków.

W postaci Wędrowycza jak w soczewce skupiają się wszelkie możliwe polskie wady, przywary i stereotypy – ale jego chamstwo, wieśniactwo, buractwo, brak rozterek i hamulców moralnych oraz bogaty arsenał broni i materiałów wybuchowych zapewniają mu przewagę nad każdym przeciwnikiem.

Tyle Wikipiedia, a oto najnowszy zbiór doprowadzających do łez, plugawych historii z życia pogromcy Wojsławic i terenów, gdzie dociera Pekaes z Chełma.

Ogłoszenia drobne:
„Klata goryla” – bezpośredni importer oferuje innowacyjny chiński preparat łączący sterydy ze środkiem na porost włosów.
Nowo otwarta klinika „Gender Asylium” zaprasza na dyskretne operacje. Tylko u nas do wyboru pięć różnych płci!
Poszukuję chirurga plastycznego. Informacje w redakcji na hasło „Mała syrenka”.
Restauracja Sushi „Tu jest Nemo” zaprasza na wieczór kuchni węgierskiej.
Bank odmówił ci kredytu? Urzędnik nie dał zezwolenia? Policja zatrzymała prawo jazdy? Ujawnij krzywdzicieli. My zrobimy resztę.
Jedziesz na wakacje? Zaopiekujemy się twoim pupilem. Hotel dla psów Hot-dog.
Esperal – zaszywanie, usuwanie, serwis. Haft gratis. Dla stałych klientów zniżki.
Ekzaminy za pasem? Pomorzemy ci z ortokrafją!
Salon masażu „Czarodziejka z Księżyca”. Dziewczyny nie z tej Ziemi.
Nie masz mieszkania ani pieniędzy? Wkurza cię konieczność chodzenia do pracy? Zostań uchodźcą! Oferujemy paszporty Afganistanu i naukę języka pusztuńskiego. 50 godzin solarium w cenie kursu.
Tylko u nas! Oryginalne ukraińskie jajka z niespodzianką. Zaskoczenie gwarantowane! Świeża dostawa prosto z Czarnobyla.

Zapowiedź wydawnictwa Solaris

Antologia (red. Wojtek Sedeńko) - Przedmurze (5 listopada 2016)

Wojtek Sedeńko wraca do selekcjonowania antologii polskiej fantastyki zbiorem "Przedmurze". jest antologią, do której swoje opowiadania napisali autorzy z różnych pokoleń i o różnych temperamentach pisarskich, stylach i podejściu do fantastyki.

Przedmurze zawiera wyłącznie teksty napisane na zamówienie selekcjonera. Powstawała dwa lata, ale udało się stworzyć zbiór naprawdę ciekawy. Pokazujący, że polscy fantaści wciąż żywo reagują na otaczającą nas rzeczywistość.

Znajdziecie tu opowiadania:

Macieja Parowskiego
Marka Oramusa
Mirosława Piotra Jabłońskiego
Zbigniewa Wojnarowskiego
Krzysztofa Kochańskiego
Wojciecha Szydy
Jacka Soboty
Michała Protasiuka
Pawła Ciećwierza
Cezarego Zbierzchowskiego
Eugeniusz Dębskiego
Piotra Goćka
Pawła Majki
Grzegorza Janusza
Eugeniusza Dębskiego


Będzie nawet komiks, kilka plansz Tomasza Niewiadomskiego, ze scenariuszem Grzegorza Janusza.

TO ANTOLOGIA, KTÓREJ PO PROSTU NIE MOŻECIE PRZEGAPIĆ!!!
BARDZO DAWNO NIE UKAZAŁ SIĘ TAK ELEKTRYZUJĄCY ZBIÓR POLSKIEJ SCIENCE FICTION.

Nowość wydawnictwa Czarna Owca

Kate Atkinson - Bóg pośród ruin

Czy mamy prawo decydować o swojej śmierci?

Bóg pośród ruin to kontynuacja powieści Jej wszystkie życia. Bohaterem jest młodszy brat Ursuli, Teddy – niedoszły poeta, pilot bombowca RAF-u, mąż, ojciec i dziadek. Mężczyzna musi stawić czoła niebezpieczeństwom i wyzwaniom XX wieku. Szuka odpowiedzi na pytania: jak ułożyć sobie życie, którego nie spodziewał się przeżyć? Co zrobić z przyszłością, na którą nie liczył?
Z prawdziwie epickim rozmachem, na przestrzeni niemal stu lat, Atkinson analizuje emocjonalne skutki działań wojennych. Opisuje ostateczny upadek człowieka i wpływ wojny na tych, którzy w niej nie uczestniczyli. Rozprawia się z trudnymi moralnie kwestiami, takimi jak decyzja o śmierci, eutanazja i sens wojny.
To wzruszający zapis zmagań z losem zwykłego człowieka, którego przeznaczeniem było żyć w niezwykłych czasach.
W 2015 roku powieść Bóg pośród ruin została nagrodzona Costa Book Award.

Powieść o wojnie i o długich cieniach rzucanych przez nią na pokolenia, które jej nie doświadczyły … Najlepsza w dotychczasowym dorobku autorki
The Guardian

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Fabryka Słów na 20. Targach Książki w Krakowie (27-30 października 2016)

Krakowskie Targi Książki rozpoczynają się już jutro!

Na stoisku C35 Księgarnie Świat Książki spotkacie:
https://www.facebook.com/events/834396889996245/

sobota 29 października

11:30 Andrzej Ziemiański
15:30 Andrzej Pilipiuk

niedziela 30 października:
12:30 Jacek Komuda

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki Pawła Lisickiego "Krew na naszych rękach?" oraz Piotra Zychowicza "Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie".
https://www.facebook.com/events/524128951110651/

30 października, godz. 12:15
Targi Książki w Krakowie, Sala Wiedeń A
Kraków, ul. Galicyjska 9

Temat spotkania: Żydzi, Polacy, Komunizm i religia Holokaustu

Udział wezmą:
Paweł Lisicki
Rafał Ziemkiewicz
Piotr Zychowicz

Po spotkaniu prelegenci będą podpisywać swoje książki
godz. 14:30, stoisko C35: Paweł Lisicki oraz Rafał Ziemkiewicz
godz. 14:30, stoisko D16: Piotr Zychowicz

Informacja wydawnictwa Papierowy Księżyc

Papierowy Księżyc na 20. Targach Książki w Krakowie (27-30 października 2016)

Już jutro ruszają krakowskie Targi Książki - najbardziej wyczekiwane książkowe wydarzenie roku. W związku z tym wydawnictwo Papierowy Księżyc serdecznie zaprosza na stoisko D24.

Podczas Targów Książki będzie można zakupić przedpremierowo dwie książki - "Kod gorączki" Jamesa Dashnera oraz "Sztylet rodowy" Aleksandry Rudej.
Dodatkowo w sobotę 29 października będzie można zdobyć podpis autorki "Sztyletu rodowego". Aleksandra Ruda gościć będzie na stanowisku wydawnictwa Papierowy Księżyc od godziny 14.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Justyna Chłap-Nowakowa - W alfabetycznym nieporządku

„Justyna Chłap-Nowakowa świata się nie boi. W myślach gotowa jest nawet wskoczyć na Wielki Wóz, «wspiąć się na tylną oś» i puścić się w szaloną sannę Drogą Mleczną. Trudno mocniej wyrazić przekonanie, że cały świat jest nasz, że jest dobry i nie jest nam wrogi, że nie jesteśmy w nim obcy”.
o. Jacek Salij OP (z Posłowia)

„Justyna Chłap-Nowakowa napisała tomik niezwykły: chodzi o maksymalną prostotę (języka, przedstawionego świata) i wyrażanie poprzez tę prostotę jakiegoś wielkiego niepokoju. Czytając, doświadczam wciąż drżenia świata, pod tym obrazem wydawałoby się – zwyczajnym, codziennym. Bardzo ciekawa książka: w ogóle nie wydumana, ale niezwykle mądra”.

Prof. Krzysztof Koehler

Nowości Oficyny Literackiej Noir sur Blanc

Javier Cercas - Oszust

Kim jest Enric Marco? To dziewięćdziesięcioletni mieszkaniec Barcelony, który zanim został zdemaskowany w 2005 roku, był sławnym przedstawicielem Hiszpanów ocalałych z nazistowskich obozów. Wygłosił setki wykładów, udzielił dziesiątków wywiadów, otrzymał ważne odznaczenia, a nawet wzruszył do łez hiszpańskich parlamentarzystów, którzy zebrali się, aby po raz pierwszy oddać hołd rodakom deportowanym przez III Rzeszę.

Po zdemaskowaniu, Marco został uznany za wielkiego oszusta i właściwie wyklęty. Teraz, niemal dziesięć lat później, Javier Cercas napisał hipnotyzujący thriller, który zawiera w sobie elementy eseju, kroniki, prozy, biografii i autobiografii. Stara się w nim przedstawić całą złożoność tej postaci, jej strony prawdziwe i fałszywe. Zagłębia się w niemal cały wiek historii Hiszpanii, z niespotykaną pasją czerpie z najbardziej skrywanej części ludzkiego charakteru: skłonności do oszukiwania samego siebie, konformizmu i zakłamania, niepohamowanego pragnienia akceptacji i potrzeby rozdzielenia fikcji od rzeczywistości, która dotyczy najbardziej bolesnych spraw z przeszłości.

W rezultacie powstała książka, która nie tyle opowiada o Enricu Marco, ile o samym czytelniku. Jest to najbardziej radykalna i niepokorna powieść Cercasa: z niespotykaną odwagą nagina granice gatunku literackiego i penetruje granice naszego człowieczeństwa.


Marco Malvaldi - Wyższa karta

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

John Irving - Jednoroczna wdowa

Ruth Cole, opuszczona w wieku czterech lat przez matkę, robi zawrotną karierę literacką. Jej sukcesy zawodowe nie idą jednak w parze ze szczęściem osobistym. Kolejne nieudane związki potęgują tylko uczucie goryczy i samotności, towarzyszące wziętej autorce od wczesnego dzieciństwa. Wybawienie może przynieść tylko książę z bajki, zdolny zatriumfować nad przeszłością...

Powieść Irvinga to przede wszystkim pełna śmiałej erotyki i brawurowego komizmu historia miłosna, po raz pierwszy u tego pisarza opowiedziana głównie z perspektywy kobiety. To również wzruszająca, tchnąca ciepłem opowieść o przezwyciężaniu bólu i o afirmacji życia.

John Irving (ur. 1942) – jeden z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich. Debiutował w 1968 roku powieścią „Uwolnić niedźwiedzie”, a jego czwarta książka, „Świat według Garpa”, przyniosła mu rozgłos na skalę światową, została też z sukcesem sfilmowana. Jest znany i podziwiany na całym świecie, a jego powieści zostały przełożone na kilkadziesiąt języków.


John Gribbin - Prawda ostateczna. Jak odkryliśmy narodziny Wszechświata

Najważniejszą rzeczą w nauce jest to, że teoria kwantów zgadza się dokładnie z kosmologią opartą na ogólnej teorii względności. Dzieje się tak, pomimo że obie teorie powstawały całkowicie niezależnie i nikomu dotąd nie udało się ich zunifikować w grawitację kwantową. Jednak fakt, że oddzielnie dają poprawne rozwiązania tego samego zagadnienia, mówi nam, iż całość fizyki jest z gruntu poprawna, a wraz z nią cała nauka. To wszystko działa.

Nowość Wydawnictwa Komiksowego

Greg, Hermann Huppen - Comanche - 3 - Wilki z Wyoming

Trzeci tom klasycznej komiksowej sagi westernowej autorstwa Grega i Hermanna.

Toby i Clem, pracownicy rancza „Trzy Szóstki”, udaremniają napad na dyliżans, przepędzając bandytów. Jednak woźnica napadniętego pojazdu, Sid Bullock, zostaje raniony, co uniemożliwia kontynuację podróży. Dyliżans wraz z dość podejrzanym pasażerem i ryzykownym ładunkiem, jakim są pieniądze przeznaczone na wypłatę dla członków stowarzyszenia hodowców, trafia na ranczo. Jednak bandyci nie zamierzają rezygnować z łupu, a i sama przesyłka kryje w sobie nieoczekiwaną tajemnicę; Red Dust i jego towarzysze zostaną wciągnięci w skomplikowaną i niebezpieczną rozgrywkę...

Komiks, nawiązujący do najlepszych wzorów westernowych fabuł, zrealizowany został z prawdziwą maestrią tak przez doświadczonego i świetnie znającego amerykańskie realia scenarzystę, jak i przez coraz bardziej biegłego w realistycznej narracji graficznej rysownika.

Comanche ukazywały się w Belgii i Francji od 1972 roku, a ostatni tom pierwszego cyklu wydano w 1983 roku. Hermann będący ówcześnie wschodzącą gwiazdą komiksu frankofońskiego tym właśnie tytułem wywalczył sobie miejsce wśród najważniejszych twórców komiksu europejskiego. W 2016 roku fakt ten został ukoronowany przyznaniem Hermannowi Grand Prix Festiwalu w Angouleme. Wydawnictwo Komiksowe od kilku lat proponuje czytelnikom komiksy Hermanna - serie „Wieże Bois-Maury", „Bois-Maury" oraz cztery pojedyncze tomy komiksów - Staruszek Anderson, Stacja 16, Bez przeznaczenia (sc. Yves H.) i Krwawe gody (sc. Jean Van Hamme) to komiksy, które powinien znać każdy miłośnik europejskiego komiksu.

Informacja Wydawnictwa Literackiego

Duński Dynamit na Targach Książki w Krakowie!

Michael Katz Krefeld z czytelnikami spotka się w sobotę (29 października) o godz. 11 na stoisku Wydawnictwa Literackiego (D15, hala Wisła).

Na skandynawskich listach bestsellerów walczy o pierwsze miejsca z Jo Nesbø! Określa powieści kolegów po fachu jako „latte”, sam pisze „kryminały espresso” – mocne, stawiające na nogi, bez zbędnych opisów, z minimalną ilością wody.
Wykreowanego przez niego bohatera, byłego policjanta, detektywa, Thomasa „Ravna” Ravnsholdta zdążyli już pokochać także polscy czytelnicy. W Wykolejonym ratował Maszę z rąk słowiańskiej mafii i szwedzkich stręczycieli. W Zaginionym podążał śladem oskarżonego o kradzież księgowego Mogensa aż do Berlina, by odkryć, że Stasi wciąż działa. W Sekcie przyjdzie mu się zmierzyć z bezwzględnym przywódcą Wybrańców Boga…

Pierwsze, gorące egzemplarze trzeciego tomu serii o RAVNIE do nabycia na Targach Książki w Krakowie! Zapraszamy do hqali Wisła na stoisko D15!

W Samo Południe. Odsłona CCLVII - ogłoszenie wyników

W konkursie CCLVII do wygrania były cztery książki ufundowane przez różne wydawnictwa: Wyprawa Asów pod redakcją George R.R. Martina, Silos Hugha Howey'a, Jesienna Republika Briana McClellana oraz I wrzucą was w ogień Piotra Patykiewicza. Nagrody ufundowały wydawnictwa: Zysk i S-ka, Papierowy Księżyc, Fabryka Słów oraz SQN.
Wystarczyło udzielić poniższych odpowiedzi, aby mieć szansę na zdobycie jednej z nich.

Odpowiedzi:
1.1 Wiktor Zawada. Ul. Zielona
1.2 Olga Gromyko. Rok Szczura
1.3 Paweł Zaręba. Na nocnej zmianie - Pióra Falkonu
1.4 Grimm City. Jakub i Wilhelm
2 Hubert Stelmach. Wyprawa Asów
3. Czyngis-Chan. Wałek tłuszczu wokół talii i zamiłowanie do małych futrzanych czapeczek.

Podział nagród:
Ewelina Kupczyk - "I wrzucą was w ogień" Piotra Patykiewicza
Dagmara Janik - "Wyprawa Asów" red. George R.R. Martin
Monika Dawidowicz - "Jesienna Republika" Briana McClellana
Aleksandra Łebek - "Silos" Hugha Howey'a

Gratulujemy. Prosimy o przesłanie adresów na nasz mail odpowiedz@szortal.com

Drabble

U nas bez zaskoczeń, Typowy piątek. Ale czy na pewno? Odpowiedzi udziela Kamila Modrzyńska.

Zapowiedzi wydawnictwa Mag

Neal Stephenson - 7EW (9 listopada 2016)

Co by się stało, gdyby nastąpił koniec świata?

Kiedy kataklizm przemienia Ziemię w tykająca bombę zegarową, rozpoczyna się rozpaczliwy wyścig z tym, co nieuchronne. Zostaje  opracowany ambitny plan, który ma zagwarantować przetrwanie ludzkości poza obszarem ziemskiej atmosfery, ale na  nieustraszonych pionierów czyhają nieprzewidziane niebezpieczeństwa. Ostatecznie zostaje ich dosłownie garstka…

Pięć tysięcy lat później ich potomkowie – trzy miliardy ludzi zaliczające się do siedmiu odrębnych ras – rozpoczynają kolejną        zuchwałą podróż w nieznane, na obcą planetę, którą kosmiczna katastrofa i upływ czasu zmieniły nie do poznania. Na Ziemię.

Neal Stephenson – obdarzony oszałamiającą wyobraźnią literacki geniusz i wizjoner – łączy naukę, filozofię, technikę, psychologię  i  literaturę w arcydziele prozy spekulatywnej, w którym wizja przyszłości jest zarazem niecodzienna i upiornie znajoma.  Podejmuje  ważne współczesne idee i niewiarygodne wyzwania w absolutnie wspaniałej sadze – śmiałej, wciągającej i zapierającej  dech w  piersi.


Kim Harrison - Za garść amuletów ( 2 grudnia 2016)

Złe nocne stwory grasujące po Cincinnati gardzą czarownicą i łowczynią nagród Rachel Moran. Jej nowa reputacja w dziedzinie czarnej magii sprawia, że ludzie i nieumarli pragną ją opętać, zaciągnąć do łóżka i zabić – niekoniecznie w takiej kolejności.

Wrócił nękany tajemną przeszłością śmiertelny kochanek Rachel, który ją wcześniej porzucił. A to, co posiada Nick, pragną przejąć brutalne bestie, gotowe w razie konieczności zniszczyć Zapadlisko i wszystkich jego mieszkańców.

Zapowiedzi wydawnictwa Fabryka Słów

Bernard Cornwell - Azincourt (9 listopada 2016)

Bitwa pod Azincourt, stoczona 25 października 1415, w dzień świętego Kryspina, to jedno z najsłynniejszych starć zbrojnych w dziejach Anglii, po części dzięki wspaniałemu opisowi zawartemu w Henryku V Williama Szekspira, a częściowo z uwagi na fakt, iż zakończyło się ono wspaniałym i niespodziewanym zwycięstwem Anglików, jak również ze względu na to, iż była to pierwsza batalia, o której losach rozstrzygnęło zastosowanie długiego łuku – opracowanej przez Anglików broni, która pozwoliła im dominować na polach bitew całej Europy aż do końca XV wieku.
Azincourt Bernarda Cornwella to barwna, zapierająca dech w piersiach i oparta na szczegółowych badaniach opowieść o tej jakże ważnej bitwie i jej następstwach. Spoglądając na ówczesne wydarzenia na przemian oczyma arystokracji, rycerstwa, chłopstwa i samych łuczników, autor zręcznie i w niezwykle plastyczny sposób odmalowuje godziny bezpardonowej walki, desperację nękanej chorobami armii i niezwykłą odwagę angielskich żołnierzy.

Ludwik XIV. Życie niezwykłego króla – Max Gallo

Monodramat Króla Słońce

Magdalena Makówka


O Ludwiku XIV napisano wiele. Książek poświęconych jego czasom nie brakuje także na polskich rynku wydawniczym. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że żaden władca Francji nie doczekał się tylu biografii. Dlatego też kolejne publikacje poświęcone temu monarsze powinny trzymać pewien poziom. Czy czytając dzieło Maxa Gallo poznamy nowe fakty z życia niezwykłego króla, czy też spotka nas rozczarowanie?

Ludwika XIV, Króla Słońce, nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Na lekcjach historii poznał go każdy. Syn Ludwika XIII na tron wstąpił w wieku zaledwie pięciu lat, po tym, jak jego ojciec zginął w zamachu. Początkowo władzę w imieniu małoletniego władcy sprawowała matka wespół z kardynałem Mazzarinem. Ich rządy spowodowały niezadowolenie społeczne i wybuch Frondy, która sprawiła, że monarcha do końca życia nie wyzbył się nieufności wobec własnych poddanych. Jego samodzielne panowanie upłynęło pod znakiem niekończących się wojen, ze wszelkimi możliwymi krajami Europy.

Życie Ludwika XIV to także pasmo romansów, zdrad, niekończąca się rywalizacja o monarsze uczucie ze strony niewiast, które znajdowały się wokół niego. Przez cały okres rządów otaczały go kobiety, pragnące ogrzać się w cieniu jego potęgi. Niektóre z nich pozostały w pamięci króla przez wiele lat. Miał z nimi dzieci, o których los troszczył się w niespotykany u władców Francji sposób. Życie osobiste Burbona było pretekstem do wielu plotek, wszak Król Słońce każdy dzień spędzał na oczach publiczności. Nawet wstawanie monarchy z łoża, stało się okazją do publicznego ceremoniału, przy którym uczestniczyli chcący się przypodobać królowi dworzanie.

Max Gallo w Subiektywnie

"O Ludwiku XIV napisano wiele. Książek poświęconych jego czasom nie brakuje także na polskich rynku wydawniczym. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że żaden władca Francji nie doczekał się tylu biografii. Dlatego też kolejne publikacje poświęcone temu monarsze powinny trzymać pewien poziom. Czy czytając dzieło Maxa Gallo poznamy nowe fakty z życia niezwykłego króla, czy też spotka nas rozczarowanie?"

Co czeka nas po lekturze książki Maxa Gallo? Odpowiada Magda.

Nowość w Rymowisku

Październik kończymy poetycko. W Rymowisku znajdziecie Siłę Alicji Wlazło.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Sorensen Jessica - Przeznaczenie Violet i Luke’a

Fascynująca opowieść o dwojgu młodych ludziach, którzy za wszelką cenę starają się uciec od przeszłości i wspólnie odnaleźć ścieżkę nowego życia.

Życie Luke'a Price’a od zawsze zależało od porządku, kontroli i twardego stawiania czoła światu. Nic nieznaczące związki z kobietami były dla niego rozrywką - sposobem na wyciszenie chorych wspomnień z dzieciństwa. Luke rozpaczliwe pragnie zapomnieć o przeszłości, ale – nieważne, co zrobi - ona i tak będzie go prześladować.

Los nie sprzyjał Violet Hayes. Już jako dziecko została sama na świecie, bez żadnej rodziny. Towarzyszyły jej jedynie wspomnienia o niewyjaśnionym morderstwie rodziców. Dorastała w domach zastępczych, żyjąc pod opieką nieodpowiedzialnych przybranych rodziców, w otoczeniu narkotyków. Nikt o nią nie dbał, gdy próbowała zwalczyć bolesne wspomnienia o nocy, w której odebrano jej rodziców. Ale niepamięć przychodzi z trudem, kiedy nie można zamknąć za sobą niektórych drzwi, a ona nie mogła przestać śnić o tym, co przydarzyło się tamtego tragicznego dnia. Aby poradzić sobie z życiem, dystansuje się do wszystkich wokół i nigdy nie pozwala sobie na uczucia.

I nagle Violet spotyka Luke'a. Obydwoje natychmiast ścierają się, ale równocześnie coś ich ku sobie pcha. Chociaż z tym walczą, powoli otwierają się przed sobą i czują coś, czego jeszcze nigdy nie poznali. Odkrywają, jak bardzo są do siebie podobni. Czeka ich jednak zderzenie z jeszcze jedną trudną prawdą: nie da się uciec od przeszłości...


Ossendowski Antoni Ferdynand - Skarb Wysp Andamańskich

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Dickens Charles - David Copperfield. Tom 1 oraz Tom 2

„Z wszystkich książek, które napisałem, tę cenię najbardziej” - tak o „Dawidzie Copperfieldzie” pisał sam jego autor, Charles Dickens. Publikowana początkowo w odcinkach, a następnie wydana w całości po raz pierwszy w 1850 roku powieść podbiła serca milionów czytelników, którzy podzielili entuzjazm pisarza.

Poznajcie historię Dawida Copperfielda, którego przygody - zdaniem znawców literatury - w wielu miejscach pokrywają się z doświadczeniami samego Dickensa. To poruszająca do głębi opowieść o niełatwym życiu prostego chłopaka w XIX-wiecznej Anglii: od narodzin aż do wieku dojrzałego.

Bezpieczeństwo i ciepło rodzinnego domu młodego Dawida zostaje zburzone z chwilą powtórnego wyjścia jego matki za mąż. Od tej chwili dorastanie bohatera naznaczone jest przemocą, biedą i samotnością. Wkrótce chłopak postanawia uciec i trafia na utrzymanie do ciotki, która sprawi, że jego życie diametralnie się odmieni.


Zapowiedź wydawnictwa Drageus

Arkady Saulski - Kroniki Czerwonej Kompanii 2: Wilk (24 listopada 2016)

En esta guerra no hay fronteras – w tej wojnie nie ma granic

Jako jedyny ocalały świadek wydarzeń na Marsie Kera Puławska ukrywa się na Ziemi, ścigana zarówno przez korporacje, jak i rządy. Tymczasem do Błękitnego Globu zbliża się flota pragnącego pomścić tragedię Czerwonej Planety Bractwa, a jego bojownicy przenikają na planetę w zalewie uchodźców. Jednak ani korporacje, ani rządy pogrążone we wzajemnej rywalizacji nie zauważają zagrożenia – a gra toczy się o wyższą stawkę niż kiedykolwiek przedtem.

Tę wojnę przetrwają tylko wilki.

Arkady Saulski

Urodzony 20 lutego 1987 roku w Gdyni. Absolwent stosunków międzynarodowych na Akademii Marynarki Wojennej, gdzie skutecznie zarażono go szacunkiem do munduru i ludzi morza. Pierwsze opowiadanie opublikował w 2010 roku w „Nowej Fantastyce” („Dzieci Syberyjskie”), potem przestał zajmować się fantastyką, do której powrócił dopiero w „Czarnej Kolonii”. Opublikował również kilkanaście opowiadań niefantastycznych. W 2012 roku korespondent zagraniczny z Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a obecnie zawodowo dziennikarz „Gazety Bankowej” i członek zespołu redakcyjnego oraz wydawca portalu wGospodarce.pl. Żonaty. Mieszka w Rumi.

W Samo Południe. Odsłona CCLXIX

Witamy w kolejnej odsłonie konkursu W Samo Południe! Dzisiaj nagrodami są 3 egzemplarze najnowszej książki Marka Lawrence - Książę Głupców. Nagrody ufundowało wydawnictwo Papierowy Księżyc.

Regulamin konkursu pozostaje bez zmian

Pytania konkursowe:
1. Wydawnicze: Mark Lawrence jest autorem trylogii Rozbite Imprium. Jakie książki wchodzą w skład tego cyklu? (tytuły)
2. Szortalowe. Na stronie Szortalu pojawiła się informacja, iż wydawnictwo Papierowy Księżyc pojawi się na 20. Targach Książki w Krakowie. W jakich dniach odbyło się to wydarzenie i ile trwało? (data, ilość dni)
3. Inne:  Wymień inne wydawnictwa, które uczestniczyła na 20. Targach Książki w Krakowie. (min 3)

Szortal Na Wynos Wydanie Specjalne - Jesień 2016

Jeżeli numer wychodzi w Halloween, to jaka tematyka może wieść w nim prym? Pomijając drobny szczegół, jakim był akcent pór roku w poprzednich Wydaniach Specjalnych Szortalu Na Wynos, mamy oto do pobrania pierwszy numer tematyczny, w całości poświęcony jednemu gatunkowi, czy też konwencji literackiej: grozie. W numerze opowiadania m.in. Aleksandry Janusz, lecz także Tomasza Czarnego, czyli można się spodziewać, że będzie to groza nadgryziona z każdej możliwej strony. Coś dla siebie znajdą u nas zarówno zwolennicy lekkiego ukłucia strachu, jak i brutalnego gore. Na tle grafik, obok których nie da się przejść bez nerwowego zerknięcia przez ramię.
Zatem... pobierajcie, albo psikus.