Wrzesień 2016

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Michael Bar-Zohar, Nissim Mishal - Nie ma zadań niewykonalnych (13 września 2016)

Autorzy bestselleru Mossad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb tym razem rzucają światło na najbardziej brawurowe akcje izraelskich sił specjalnych.

Nie ma zadań niewykonalnych to tocząca się w szybkim tempie opowieść o trzydziestu najśmielszych operacjach Sajeretu Matkal, Szajetetu 13, „Szaldaga”, „Szimszona” i innych jednostek specjalnych. Odbicie zakładników na lotnisku w Entebbe w 1976 roku, rajd na Zieloną Wyspę, uprowadzenie kutrów rakietowych z Cherbourga, likwidacja przywódców Czarnego Września… Michael Bar-Zohar i Nissim Mishal przedstawiają w elektryzujących szczegółach najważniejsze bitwy, rajdy na terytorium nieprzyjaciela i brawurowe operacje komandosów. Te opowieści o zwycięstwach – i kilku bolesnych niepowodzeniach – są przeplecione relacjami najbardziej znaczących postaci w historii Izraela, między innymi Mosze Dajana, Ariela Szarona, braci Netanjahu i Ehuda Baraka, z których wielu brało udział w opisywanych wydarzeniach.

Michael Bar-Zohar jest pisarzem, wykładowcą, byłym parlamentarzystą i jednym z najlepszych izraelskich specjalistów od spraw wywiadu. Jest autorem oficjalnych biografii Dawida Ben Guriona i Szymona Peresa, a także wielu powieści i książek z dziedziny literatury faktu. Wykładał na Uniwersytecie Hajfy i Emory University w Atlancie.

Nissim Mishal to jedna z najbardziej znanych postaci izraelskiej telewizji. Był reporterem politycznym, korespondentem w Waszyngtonie i dyrektorem generalnym izraelskiej telewizji państwowej.

Nowość wydawnictwa Mag

Robin Hobb - Przeznaczenie Błazna

Robin Hobb, uznana autorka epickiej odmiany fantasy, stworzyła w swoich heroicznych trylogiach "Skrytobójca" i "Żywostatki" barwne, wielowymiarowe światy. Teraz stawia ostatni krok w zapierającej dech w piersi trylogii "Złotoskóry", w której opowieść o Bastardzie Rycerskim Przezornym dobiega epickiego końca.
Pełne przygód i niezapomnianych postaci "Przeznaczenie Błazna" stanie się klasykiem gatunku. Skrytobójca, szpieg i mistrz Mocy Bastard Rycerski Przezorny, obecnie znany tylko jako żołnierz Tom Borsuczowłosy, na dobre osiadł na królewskim dworze w Koziej Twierdzy. Tylko nieliczni znają jego pełną tajemnic przeszłość oraz wiedzą o ofiarach, jakie musiał ponieść, by przeżyć. Jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, że Bastard włada magią Mocy. Wyruszywszy na wyprawę z księciem Sumiennym, Cierniem i ograniczonym, lecz wielce utalentowanym w Mocy Młotkiem, Bastard Rycerski stara się pomóc księciu wypełnić misję.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Marko Kloos - Pobór

Mamy rok 2018, a Wspólnota Północnoamerykańska trzeszczy w szwach.

Dla pasożytniczych nierobów pokroju Andrew Graysona, są tylko dwie drogi, żeby wyrwać się z zarobaczonych, pełnych przemocy bloków socjalnych, gdzie dzienna racja żywieniowa to marne dwa tysiące kalorii smakującej jak papier przetworzonej soi: można albo łudzić się nadzieją na wygraną w loterii i otrzymanie biletu do jednej z pozaziemskich kolonii, albo się zaciągnąć.

Wybór jest prosty: mrzonki na bok, kalkulacja przodem.

Andrew zaciąga się do sił zbrojnych, skuszony prawdziwym żarciem, pensją z emeryturą i możliwością wyrwania się z Ziemi. Ale szybko po rozpoczęciu kariery pełny oczekiwań i roszczeń Andy odkrywa, że dobre jedzenie i przyzwoita opieka medyczna słono kosztują… a nawet zasiedlona galaktyka skrywa o wiele większe niebezpieczeństwa, niż wojskowa biurokracja albo rządzące slumsami gangi.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Olgierd Łukaszewicz, Tomasz Miłkowski - Seksmisja i inne moje misje (3 listopada 2016)

W dzieciństwie nazywano go Marysieńką, bo „w rodzinie było zapotrzebowanie na dziewczynkę”. Dla milionów widzów — nie tylko w Polsce — na zawsze pozostanie Albercikiem. Seksmisja i inne moje misje to niezwykła, barwna opowieść autobiograficzna Olgierda Łukaszewicza — harcerza, ministranta, wybitnego aktora teatralnego i filmowego, duchowego Ślązaka, wieloletniego prezesa ZASP.

Stanisław z Brzeziny Andrzeja Wajdy, Józef Odrowąż z Wiernej rzeki Tadeusza Chmielewskiego, Gabriel Basista z Soli ziemi czarnej i Jaś z Perły w koronie Kazimierza Kutza, Porucznik Kiekeritz z Lekcji martwego języka i wreszcie Emil Fieldorf z Generała Nila Ryszarda Bugajskiego… Obchodzący właśnie 70. urodziny aktor na deskach polskich i zagranicznych teatrów oraz planach filmowych i telewizyjnych produkcji stworzył niezliczone, często wybitne kreacje. Kiedy zaczęła się ta fascynacja? Oczywiście w szkole, gdzie utworzył Kabrecik Takie Coś: „mówiłem monolog, który mi zasugerował mój starszy brat – a była to analiza wiersza o kotku, który stłukł jajeczko. Nie wiedząc, że się naśmiewam z jakiejś linii politycznej, wzbudzałem tym monologiem gromki śmiech” — przyznaje nasz bohater w rozmowie z Tomaszem Miłkowskim.

Upodobanie do kreowania rzeczywistości od zawsze dzielił z bratem bliźniakiem, Jerzym, później doskonałym operatorem i reżyserem, z którym po latach spotkali się właśnie na planie Seksmisji. Satyra Juliusza Machulskiego była dla nich przełomem. Jerzy wprowadził nowe oświetlenie, zwycięsko walczył z raczkującą wówczas techniką. Olgierd zaś — choć zawsze ten drugi obok kutego na cztery nogi Maksia, granego przez Jerzego Stuhra — stał się idolem „we wszystkich Demoludach”.

„Zostałem rozpoznany nawet na plaży nudystów w Bułgarii. Niedawno, kiedy byłem na festiwalu w Czechach, aż siedem minut poświęcono „wizycie Albercika” w głównych wiadomościach telewizyjnych. Także w Związku Radzieckim okrojona wersja Nowych Amazonek zawojowała wielomilionową publiczność”.

Informacja wydawnictwa Rebis

Hanna Cygler - spotkania autorskie (5-7 września 2016)

5 września, godzina 17.30
Biblioteka Publiczna w Stęszewie
(ul. Rynek 22, Stęszew)

6 września, godzina 17.30
Mosińska Biblioteka Publiczna
(ul. Dworcowa 4, Mosina)

7 września, godzina 17.30
Biblioteka Kórnicka
(ul. Zamkowa 5, Kórnik-Zamek).


Hanna Cygler Pisarka i tłumaczka z języka szwedzkiego oraz angielskiego, absolwentka skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Zadebiutowała w roku 2003 powieścią „3 razy R”.
Autorka współczesnych powieści obyczajowych, m.in. trylogii „Tryb warunkowy” (2012), „Kolor bursztynu” (2013) i „Głowa anioła” (2014), powieści historycznych, np. „Czas zamknięty” (2015), „Pokonani” (2015), „W cudzym domu” (2013). Chętnie łączy rozmaite formy prozy gatunkowej (romans, kryminał, powieść sensacyjna), co widoczne jest chociażby w powieściach: „Grecka mozaika” (2014), „Złodziejki czasu” (2015). Jedna z najpoczytniejszych autorek prozy kobiecej.
Mieszka w Gdańsku.

Informacja wydawnictwa Burda Książki

Szymon Radzimierski - spotkanie autorskie (18 września 2016)

W związku z premierą książki "Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo", wydawnictwo Burda Książki serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Szymonem Radzimierskim, które odbędzie się:

18 września o godzinie 12:00 w Centrum Zarządzania Światem.


Książka otrzymała już rekomendację czterech wspaniałych podróżników: Jaśka Meli, Marka Kamińskiego, Jakuba Porady oraz Marka Tomalika! Niewykluczone, że pojawią się oni na spotkaniu.

https://www.facebook.com/events/324354721239241/

Informacja wydawnictwa Burda Książki

Joshilyn Jackson - spotkanie autorskie (22-27 września 2016)

Wydawnictwo Burda Książki z przyjemnością informuje, że w przedostatni tydzień września (22-27) do Warszawy przyjedzie znana amerykańska pisarka, laureatka wielu nagród, autorka bestsellerów umieszczanych na listach New York Timesa i USA Today, JOSHILYN JACKSON.

Joshilyn ma na koncie siedem powieści, wszystkie ukazały się też w polskim przekładzie. Najnowsza to "Inna niż wszystkie" - dramatyczna opowieść o tajemnicy, która dzieli matkę i córkę i kosztownym procesie ich pojednania.

Wszystkie swoje powieści Joshilyn umieszcza w dusznej, tak ukochanej przez kulturę i popkulturę amerykańską, atmosferze Południa. Jej bohaterki odkrywają, albo przeciwnie - same skrywają mroczne tajemnice, ich historie zawsze dotyczą relacji rodzinnych i pokoleniowych. Wartka akcja, intensywnie zarysowane postacie i mocne napięcia między nimi - to wszystko sprawia, że od powieści Joshilyn trudno się oderwać.

Dorastała na Florydzie, w Alabamie, Kentucky, Georgii i wszędzie, gdzie los rzucił jej rodzinę - ojciec Joshilyn był wojskowym. Mama jeszcze nosząc ją na rękach czytała jej książki. Opowieści za opowieściami. "Marzyłam, żeby posiąść moc, dzięki której mogłabym wybranych bohaterów i elementy ukochanych opowieści przenosić w świat realny". Jej marzenie przewrotnie spełniło się, teraz to ona konstruuje postaci, tyle, że nie są to słodkie kucyki, ani gadające koty, o których czytała mama. Jej bohaterowie nie mają nadprzyrodzonych mocy, choć często trafiają w realia jak z horroru. Na dodatek, Joshilyn przeżywa wszystko to, co oni.

Jako dyplomowana aktorka, ma na koncie wiele audiobooków - czytelnicy i słuchacze uwielbiają jej głos. Ale aktorskie doświadczenie przydaje jej się też podczas pisania powieści. W każdą z postaci wciela się, przeżywa jej emocje i widzi świat jej oczami. Dokładnie tak samo robią aktorzy przygotowując się do roli.

Na pytanie jak określiłaby swoje pisarstwo stworzyła jego definicję:

Kurczak ze śliwkami - Marjane Satrapi

Czarno białe obrazki z Iranu 2

Aleksander Kusz

Śmiało mogę napisać, że Kurczak ze śliwkami to szort, albo krótkie opowiadanie, w porównaniu do Persepolis. Dlaczego użyłem takiego porównania? Kurczak ze śliwkami to następna powieść graficzna Marjane Satrapi, autorki sławnego Persepolis, które to jakiś czas temu Wam omawiałem. Tak więc siłą rzeczy w omówieniu znajdą się porównania i odniesienia do Persepolis. Bo jakże by inaczej? Zresztą autorka sama nas do takich porównań skłania. Obie pozycje charakteryzują się podobną narracją i identycznym stylem rysowania.

Nawet tematyka jest podobna – w obu przypadkach to Iran i stosunki międzyludzkie. Jednak w Kurczaku ze śliwkami brakuje polityki, a właściwie jest ona tylko zarysowana i pojawia się w wątkach pobocznych.

Co więc dostajemy w tej powieści graficznej? Specjalnie tak piszę, bo wiecie, że moim zdaniem nazywanie komiksów powieściami graficznymi jest zupełnie niepotrzebne. Bo komiks to komiks, po prostu. Jednak określenie „powieść graficzna” w odniesieniu do niektórych komiksów pasuje mi wręcz idealnie. I to jest jedna z takich pozycji. Czyżby to trochę zmieniona i krótsza wersja Persepolis? I tak, i nie. Bo, jak napisałem, nie uciekniemy od porównań, zwłaszcza że narzucają się same. Jednak tematyka podjęta w Kurczaku ze śliwkami jest inna. To znaczy taka sama, ale inna. Mamy tu inną perspektywę spojrzenia - raczej od strony człowieka, a mniej od zewnętrznej strony spraw i ogółu. W Persepolis autorce udało się w formie powieści graficznej (a później filmu) nakreślić panoramę całego kraju oraz społeczeństwa. W Kurczaku ze śliwkami mamy spojrzenie na jednego człowieka oraz jego otoczenie. Wiadomo, że jest również otoczka i opis sytuacji dokoła. Zwłaszcza że w Iranie ciągle musi się coś dziać. Jednak przez prawie cały komiks obserwujemy działania jednego człowieka, a raczej, biorąc pod uwagę fakt, że tych działań jest niewiele, śledzimy jego przemyślenia i wspomnienia.

Satrapi w Subiektywnie

Śmiało mogę napisać, że Kurczak ze śliwkami to szort, albo krótkie opowiadanie, w porównaniu do Persepolis. Dlaczego użyłem takiego porównania? Kurczak ze śliwkami to następna powieść graficzna Marjane Satrapi, autorki sławnego Persepolis, które to jakiś czas temu Wam omawiałem. Tak więc siłą rzeczy w omówieniu znajdą się porównania i odniesienia do Persepolis. Bo jakże by inaczej? Zresztą autorka sama nas do takich porównań skłania. Obie pozycje charakteryzują się podobną narracją i identycznym stylem rysowania.

Dzisiaj w Subiektywnie Kurczak ze śliwkami, serwowany przez Alka. Prawda, że brzmi apetycznie?

W Samo Południe. Odsłona CCL - ogłoszenie wyników

Dajmy szansę piątkowi, niech też coś rozda. Tak cały czas środa, albo czwartek - piątek mógłby wpaść w końcu w kompleksy.
Wydawnictwo Grube Ryby sprezentowało nam trzy egzemplarze książki Katarzyny Anny Urbanowicz Sierotka. Czy warto mieć tę książkę, przeczytajcie naszą szortalową recenzję. Zadaliśmy pytania, Wy na nie odpowiedzieliście. I teraz cała sztuka polega na tym, aby odpowiedzi brzmiały jak następuje:

1. "Chopper zza więziennych murów", "Pies", "Sierotka"...
2. Facebook, Youtube, Twitter
3. Primrose

Dziękujemy za udział w zabawie.
Tym razem gratulacje niech przyjmą:
Agnieszka Wysocka
Wojciech Cholewa
Łukasz Nowak


Prosimy o cynk na nasz mail odpowiedz@szortal.com, gdzie przesłać nagrody.

Drabble

Wrzesień zaczynamy informacją, jak dotrzeć do Skarbca pod skałą. Drogę wskaże Artur Grzelak.

Baśnie. Tom 18. Maluchy w krainie zabawek - Bill Willingham oraz Mark Buckingham, Gene Ha i Steve Leialoha

Powrót

Aleksander Kusz


Mógłbym napisać: nareszcie! Mógłbym westchnąć z ulgą. Mógłbym wznieść toast za twórców Baśni. I wszystko to robię, bo wreszcie mamy świetny tom. Po kilku słabszych, a nawet bardzo słabych (Superdrużyna), dostajemy coś, za co kochamy Baśnie Willinghama i Buckinghama. Świetny pomysł, bardzo dobre wykonanie. Jeden z lepszych tomów w serii, od razu chciałem Was poinformować, że Baśnie wracają z niebytu do bardzo dobrych stanów. I mam nadzieję, że dobry poziom zostanie utrzymany już do końca serii. Możemy na to liczyć, bo tomów zostało już niewiele do wydania (w Polsce oczywiście).

 
I znowu podsumowanie otrzymaliście na początku, ale cóż zrobić?! Po prostu chciałem podzielić się z Wami dobrą nowiną. Gdyby była zła, nie dzieliłbym się nią już na wstępie (no, chyba że byłaby bardzo zła, to może również by mnie poniosło).

Trochę sobie przeczę, bo ostatnio marudziłem, że seria za bardzo idzie w poboczne wątki, a dzisiaj chwalę tom, który od początku do końca jest jednym wielkim pobocznym wątkiem. Ale kiedy się dobrze zastanowiłem, doszedłem do wniosku, że przecież cała seria polega na tym, że autorzy czerpią garściami z baśni, przekazów, książek, więc trzymanie się właściwie głównego wątku, który i tak już się parę razy zmieniał, nie ma sensu. Cała siła pomysłu polega na żonglowaniu różnymi postaciami z różnych baśni. I łączenie ich w przedziwny, zaskakujący sposób. Tak więc kiedy pisałem poprzednio, że autor za bardzo zbacza w poboczne wątki, chodziło mi o zapchajdziury, gdzie nie ma pomysłu, a ciągnie się niepotrzebnie akcję, która prowadzi dokładnie donikąd. Z Baśniami jest trochę jak z Doktorem Who. To znaczy świetny pomysł przewodni, który pozwala właściwie zrobić wszystko z fabułą i akcją poszczególnych odcinków. I wiadomo, że zdarzają się świetne, ale zdarzą się też słabe. W Baśniach jest dokładnie tak samo – świetny pomysł przewodni, ale z wykonaniem poszczególnych tomów bywa już różne. I oby tych dobrych było jak najwięcej do końca serii. Przypominam, że tomów będzie dwadzieścia i dwa, więc do końca mamy już tylko cztery tomy.

Willingham, Buckingham, Ha i Leialoha w Subiektywnie

Mógłbym napisać: nareszcie! Mógłbym westchnąć z ulgą. Mógłbym wznieść toast za twórców Baśni. I wszystko to robię, bo wreszcie mamy świetny tom. Po kilku słabszych, a nawet bardzo słabych (Superdrużyna), dostajemy coś, za co kochamy Baśnie Willinghama i Buckinghama. Świetny pomysł, bardzo dobre wykonanie. Jeden z lepszych tomów w serii, od razu chciałem Was poinformować, że Baśnie wracają z niebytu do bardzo dobrych stanów. I mam nadzieję, że dobry poziom zostanie utrzymany już do końca serii. Możemy na to liczyć, bo tomów zostało już niewiele do wydania (w Polsce oczywiście).

Zanim pojawią się kolejne tomy Baśni, przeczytajcie recenzję Alka opisującą tom osiemnasty, pt Maluchy w krainie zabawek.

Króciak

Dzisiaj spotkamy się z szortalową debiutantką Aleksandrą Cebo Na straganie w dzień targowy.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Emily Brontë - Wichrowe Wzgórza

Właścicielem posiadłości w hrabstwie Yorkshire, Wichrowych Wzgórz i Drozdowej Ostoi, jest niejaki Heathcliff. Wkrótce przybywa tam pan Lockwood, nowy dzierżawca Ostoi. Już po pierwszym spotkaniu lokator uświadamia sobie, jaką zimną, nieprzystępną i posępną postacią jest tajemniczy właściciel. Zafascynowany przedziwną naturą Heathcliffa i reszty mieszkańców Lockwood postanawia wszystkiego się o nich dowiedzieć. Pewnego wieczoru prosi swoją gospodynię, Ellen Dean, by przybliżyła mu dzieje domowników. Tak zaczyna się niezwykła historia trzech pokoleń rodzin Earnshaw i Linton, pełna miłości, pożądania, żalu, tęsknoty i okrutnej zemsty.


Alan Moorehead - Nad Nilem Błękitnym i Białym

Zagadka źródeł Nilu - konkurującego z Amazonką o tytuł najdłuższej rzeki na świecie - fascynuje od ponad dwóch tysięcy lat. Przez tak długi czas była ona przedmiotem sporów największych podróżników i do końca została niezbadana. Jak trafnie określił to pod koniec XIX wieku szef administracji brytyjskiej w Ugandzie Harry Johnson, sprawa ta stała się „największą tajemnicą geograficzną, jaka pozostała jeszcze po odkryciu Ameryki”.
 

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Carl Sagan - Kosmos

Kosmos jest opowieścią o długiej odkrywczej podróży ludzkości oraz o tych, którzy wywarli znaczący wpływ na postać współczesnej nauki. Carl Sagan z kosmicznej perspektywy spogląda na naszą planetę przypominającą błękitny klejnot, zamieszkaną przez istoty, które właśnie zaczynają poznawać sens jedności z otaczającym światem i wyprawiać się na rozległy ocean kosmosu. Dzięki jego zdumiewającej umiejętności przedstawiania zagadnień naukowych w sposób zarówno zrozumiały, jak i ekscytujący powstała przejrzysta opowieść o nauce, o tym, jak równocześnie rozwijały się i nauka, i cywilizacja. Autor omawia m.in. działalność starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, pochodzenie życia oraz materii, gwiazd i planet, podstawy teorii ewolucji, misje sond kosmicznych. Rozważa również najnowsze odkrycia dotyczące życia poza Ziemią i sposoby ewentualnego porozumiewania się z istotami zamieszkującymi inne planety.


Douglas Adams - Autostopem przez Galaktykę


W tej niezwykłej, pełnej fantazji i humoru książce opowiedziana została historia Arthura Denta i Forda Prefecta, którzy po zniszczeniu Ziemi udają się w galaktyczną podróż, posługując się przewodnikiem Autostopem przez Galaktykę.

W Samo Południe. Odsłona CCLII

Nadszedł poniedziałek i czas na kolejną część W Samo Południe! Dzisiaj nagrodami są 3 egzemplarze wspaniałej książki Denisa Szabałowa "Prawo do życia". Jest to kontynuacja książki " Prawo do użycia siły". Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwo Insignis.

Zasady niezmienne

Pytania konkursowe:

1. Wydawnicze: Ile jest książek z serii "Metro 2033"?
2. Szortalowe : Ile książek z tej serii było recenzowane na stronie Szortalu?
3: Historyczne: Jak dzieci nazywały kule światła wywarzane przez głównego bohatera ? ("Gone" Michael Grant)

Powodzenia!


Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Roberta Edwards - Kim był Neil Armstrong?

Kim był Neil Armstrong? Chłopcem, który marzył, by zostać pilotem samolotów? Amerykańskim astronautą, dowódcą misji Apollo 11? Pierwszym człowiekiem, który stanął na Księżycu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce „Kim był Neil Armstrong?”.

Seria książek „Wielcy i sławni” przedstawia pasjonujące historie wybitnych naukowców, sławnych odkrywców i wynalazców, najpotężniejszych i najodważniejszych umysłów, dzięki którym ludzkość coraz lepiej poznawała otaczający ją świat. Jest to jednocześnie fascynująca galeria wzorów dla każdej młodej osoby, która chciałaby im dorównać.

Ilustracje: Stephen Marchesi


Agata Kołakowska - Igraszki z losem

Czterdziestoletni Leszek prowadzi sklep z ciastkami i pieczywem w hali targowej. Jest kawalerem, mieszka sam, wiedzie proste życie. Uznaje, że dla niego widocznie przewidziano taki właśnie plan. Jest szczery i otwarty, serdeczny. Wrodzona życzliwość sprawia, że na powiernika wybierają go znajome kobiety:
Ada – nieco sfrustrowana brakiem partnera trzydziestoletnia singielka, marząca o rodzinie i miłości rodem jak z komedii romantycznych. Czterdziestoletnia Mirela – żona zapracowanego męża, matka idealna i kobieta realizująca się zawodowo. Wreszcie Irena – pięćdziesięcioletnia gospodyni domowa, nieszczęśliwa z powodu syndromu pustego gniazda.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Elisabeth Herrmann - Śnieżny wędrowiec

Ktoś porywa małego chłopca. Prowadzone w tej sprawie śledztwo utknęło w martwym punkcie. Cztery lata później w lesie znaleziono ludzki szkielet. Posterunkowa Sanela Beara ma przekazać ojcu chłopca straszną wiadomość. Jednak spotkanie z przystojnym Darko Tudorem, który pracuje w leśnej stacji badawczej zajmującej się życiem wilków, rodzi w niej wątpliwości. Czy to rzeczywiście było porwanie? A może doszło do niego przez pomyłkę? Niestety, wszystkie osoby związane z tą sprawą milczą. Beara dochodzi do wniosku, że tylko w jeden sposób może dojść do prawdy: pod przybraną postacią zatrudnia się w willi zamożnej rodziny Reinartzów, w której matka porwanego chłopca pracowała wcześniej jako pomoc domowa. Beara zostaje wciągnięta w gmatwaninę nienawiści, pożądania i pogardy, co doprowadza ją do granic wytrzymałości…

Elisabeth Herrmann urodziła się w Marburgu w 1959 roku. Wiele lat pracowała jako dziennikarka w telewizji RBB. Jej powieści są bardzo popularne i często służą za scenariusze filmowe. Elisabeth Herrmann otrzymała nagrodę Radio Bremen Crime oraz niemiecką nagrodę Crime Fiction 2012. Mieszka z córką w Berlinie.

Nowość Wydawnictwa Komiksowego

Jean Dufaux, Philippe Xavier - Krucjata T.3 Pan maszyn

Trzeci tom komiksowej fantazji o wyprawach przeciw niewiernym.

W podziemiach Walter z Flandrii szykuje się do stawienia czoła Aa, przerażającej istocie z cienia... i ciału z jego ciała! W Hierus Halem Pan Maszyn próbuje przeciwstawiać się trawiącemu go płomieniowi, światłu Syrii, tak czystej, że oparła się nawet próbie Zwierciadła Dusz. Każdy kontynuuje własne poszukiwania po swojej stronie zwierciadła. Lecz mrok i światło nieustannie się przyciągają... Epickie bitwy, pojedynki gigantów, nieoczekiwane sojusze: intryga w „Krucjacie” zmienia tempo.

Scenariusz komiksu napisał Jean Dufaux, znany polskim czytelnikom z serii Dżinn, Saga Valty, Murena, Niklos Koda, Szlurp i Burp, Giacomo C. czy Skarga Utraconych Ziem.

Rysunki storzył Philippe Xavier, który współpracował m.in. z legendarnym duetem Ange przy Paradis perdu a z Jeanem Dufaux przy serii Konkwistador.

Zapowiedź wydawnictwa Replika

Zofia Ledwosińska - W stronę marzeń (13 września 2016)

W stronę marzeń to trzymająca w napięciu, pełna brawurowych zwrotów akcji opowieść, w której miłość i sprawiedliwość walczą z bezwzględną pazernością, a stawką jest ludzkie życie.
Młoda Polka wyjeżdża z rodziną do USA. Na skutek tragicznych wydarzeń los obdarowuje ją wielką fortuną. Jednakże ogromne pieniądze przynoszą śmiertelne zagrożenie dla jej najbliższych.
Ameryka. Dla wielu Polaków Ziemia Obiecana: przestrzeń, zachwycające krajobrazy, szybkie samochody, pieniądze i nieograniczone możliwości kariery – od pucybuta do milionera. Jaka będzie ta Ameryka dla Danusi – dziewczyny z polskiej prowincji? Czy „amerykański sen” nie okaże się jednym wielkim koszmarem?
Powieść wielowątkowa zawierająca melodramat, romans, prawdziwą miłość, ogromne pieniądze, rodzinne tajemnice, ciekawe postaci, szybką akcję. Dla miłośniczek telenoweli, seriali (np. Dynastii, Pogody dla bogaczy).

Zapowiedzi wydawnictwa Fabryka Słów

Miroslav Žamboch - Wilk Samotnik (14 września 2016)

Wyjątkowa kolekcja książek Miroslava Žambocha wydana w nowej autorskiej serii w nowych oprawach graficznych.
Niezmiennie doskonała treść, zupełnie nowa świetna forma - czyli heroic fantasy w najlepszej odsłonie!

Mroczna legenda przeszłości, intelektualista z mieczem w ręku, romantyk bez sumienia. Koniasz.
Rusza na polowanie, jakiego dotąd nie znała historia. Wszyscy chcą tylko jednego…
Zabić go! Zabić Koniasza! Mordujcie go tak by czuł, że umiera…


Miroslav Žamboch - Krawędź Żelaza
(14 września 2016)


Koniasz – wrażliwy zabijaka
Ostry gość. Wciąż na krawędzi. Jego droga usłana jest trupami prześladowców. Z jednej strony zabójczo skuteczny, z drugiej – po ludzku słaby. Z twarzą poharataną bliznami. Ze zranioną duszą. Ścigany przez jego zbirów. Zabijaka z przymusu. Najemnik z konieczności.
Tuła się po świecie, w którym napisy na wielu miejscach mapy informują, że tam już tylko lwy… Póki co, niezwyciężony.
Jego mocodawca, Miroslav Žamboch, po raz kolejny zaprasza na wyprawę do świata twardzieli, charakternych kobiet i typów spod ciemnej gwiazdy, w którym aż kipi od akcji, mordobicia i walk.

„Nie jestem najsilniejszy ze wszystkich ludzi, jakich spotkałem, ani najszybszy, najwytrzymalszy czy najsprytniejszy, ale w zasadzie jestem idealnym zabijaką. Może właśnie dlatego tak kocham życie i zrobię wszystko, żeby przejść jak najwięcej dróg, poznać jak najwięcej dziwów i spotkać jak najwięcej ludzi.”

Drabble

Sto słów Artura Grzelaka o tym, że Król ma spust.

Nowości wydawnictwa Czarne

Wojciech Chmielarz - Podpalacz

Warszawa, środek mroźnej zimy. W spalonym domu leży ciało zamor­dowanego biznesmena, a jego ciężko poparzona żona walczy o życie w szpitalu. Komisarz Jakub Mortka ma nadzieję, że to gangsterskie porachunki albo przypadkowe zaprószenie ognia. Niestety wkrótce wie już, że trafił na seryjnego podpalacza, który krąży po mieście z koktajlami Mołotowa. Mortka musi odłożyć na bok osobiste problemy i z całą energią poświęcić się śledztwu. Trzeba powstrzymać szaleńca, zanim zginą następni ludzie… Świetny policyjny kryminał ze współ­czesną Warszawą w tle.

„Była godzina druga w nocy z piątku na sobotę. Wszyscy wokoło spali. Mógł być na każdym dachu każdego domu, a ich właściciele, niby bezpieczni we własnych czterech ścianach, nawet by o tym nie wiedzieli. Obudziłyby ich dopiero płomienie. A wtedy byłoby już przecież za późno.
[...]
Wstał. Z kieszeni kurtki na piersi wyjął latarkę i zajrzał do komina. Nie zauważył niczego, co mogłoby utrudniać wykonanie zadania. Ostrożnie wsadził do otworu kominowego butelkę. Nie chciał, żeby się rozbiła, uderzając o ściany. Miała spaść wprost do kominka.
Wstrzymał oddech i puścił szklaną szyjkę.”

(fragment książki)


James Grissom - Szaleństwa Boga Tennessee Williams i kobiety z mgły

„Zamykał oczy, zasiadał w mentalnym teatrze, widział porysowane deski sceny, wystrzępioną, wolno unoszącą się kurtynę, nozdrzami chłonął woń powietrza przesyconego kurzem i czuł podekscytowanie nadchodzącym dramatem”.

Zapowiedź wydawnictwa Burda Książki

King Rusin - Jak zdrowo i pięknie żyć, czyli ekoporadnik (14 września 2016)

Nie lubi ciętych kwiatów, w samochodzie wozi elektrośmieci, nie wychodzi z domu bez ciepłego śniadania, a jedynym drewnianym meblem w jej domu jest duńskie biurko z lat 50. kupione na Allegro za grosze. I zawsze mówi to, co myśli. Nawet, jeśli nie spodoba się to koncernom żywieniowym i kosmetycznym, modnym restauracjom i większości ludzi żyjącym szybko, byle jak i na kredyt. Ten kredyt, to nie tylko bezmyślne eksploatowanie środowiska, ale też bezmyślne marnotrawienie żywności, środków czystości, ubrań.

Ekologia nie jest już tylko modą, jest koniecznością. Kinga Rusin udowadnia, że koniecznością dla każdego, na co dzień, żeby żyć, czuć się i wyglądać lepiej. Dziennikarka od lat zbiera informacje, ciekawostki, przepisy i wiedzę na temat ekologii. Wszystko osobiście sprawdza i testuje. W jej książce znajdą Państwo dziesiątki faktów, porad i bardzo rozsądnych obserwacji:

~ Jak robić soki, żeby nie traciły wartości odżywczych?
~ Jakie warzywa, zioła i owoce wybierać, żeby leczyć konkretne dolegliwości?
~ Dla kogo sok z sałaty, a dla kogo kardamon?
~ Jak zrobić najlepszą maseczkę , domowy olejek różany, płukankę do siwych włosów?
~ Co zjeść na śniadanie zimą, a co latem?
~ Jak wybierać kosmetyki bez szkodliwej chemii?
~ Jakie ryby jeść, żeby nie szkodzić środowisku?

Ekologia nie jest już tylko modą i nie jest nowością. Przeciwnie – Kinga Rusin z czułością i szacunkiem wraca do czasów swojego dzieciństwa, kiedy włosy myło się naturalnymi szamponami, a w kuchni nic się nie marnowało. Buduje most między dawną, intuicyjną mądrością, sprzed czasów konsumpcjonizmu i dzisiejszą świadomością ekologiczną. Radzi: kochać zwierzęta, dbać o rośliny, chronić drzewa, uważnie wybierać produkty, uprawiać sport, dawać dzieciom dobry przykład nawet, kiedy myślimy, że nas nie widzą. Gotować szybko i prosto, jeść z przyjemnością, troszczyć się o to, co tu i teraz.

„Ekoporadnik” to pierwsza książka, w której znajdziecie tak dużo tak szczegółowych rad, jak żyć nie tylko nie krzywdząc innych, ale też siebie.

Zapowiedź wydawnictwa Czarna Owca

Fiona Barton - Wdowa (14 września 2016)

Kochający mąż czy bezduszny zabójca? Ona powinna to wiedzieć…
Jean wyszła za mąż w wieku dziewiętnastu lat. Glen był jej pierwszą wielką miłością. Trwała
u jego boku nawet wtedy, gdy oskarżono go o morderstwo dziecka. Teraz, gdy Glen zginął w nieszczęśliwym wypadku, dom wdowy oblegany jest przez dziennikarzy. Wszyscy chcą poznać wersję kobiety – czy wie, jakie tajemnice skrywał jej mąż? Czy był bezdusznym zabójcą? W życiu Jean nadszedł moment, w którym może opowiedzieć swoją historię. Ale to od niej zależy, czy będzie zgodna z prawdą…

Historia, która mogła wydarzyć się wszędzie
Książki, które wzbudzają największe emocje to te, które czerpią z prawdziwego życia. Historia tytułowej wdowy mogła rozegrać się obok nas, w domu sąsiadów czy dawnych znajomych. To opowieść, której bohaterami są zwykli ludzie, tacy sami jak mijający nas co dzień przechodnie. Dzięki temu thriller Fiony Barton elektryzuje czytelnika jeszcze mocniej.
Istnieje teoria, według której część zaginionych osób to w rzeczywistości ofiary „jednorazowych” morderców. Ludzi, którzy choć raz chcieliby poczuć, jak to jest kogoś zabić. Na co dzień nie jesteśmy świadomi tego, ze wśród nas są osoby, które chciałyby „sprawdzić się” w ten właśnie sposób. Fiona Barton porusza ten obyczajowy wątek, kreśląc niezwykle przekonujący obraz zbrodni z sąsiedztwa. Czy na pewno znamy naszych sąsiadów? Czy żona może nie wiedzieć o zbrodniach męża? I czy łatwo przychodzi wydawanie wyroku na ludziach, których znamy od lat?

Fiona Barton Pracowała jako dziennikarka w „Daily Mail”, „Daily Telegraph”, „Mail on Sunday”, gdzie wygrała prestiżową nagrodę dla reportera roku Brithish Press Awards. Wdowa jest jej pierwszą powieścią. Mieszka we Francji.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Zaparkuj w Zonie - premiera książki "Wedle zasług" Sławomira Nieściura (10 września 2016)

Zapraszamy na premierę nowegoS.T.A.L.K.E.R.a "Wedle zasług" Sławomira Nieściura.

10 września, godz. 18.00
Przestrzeń Prywatna
ul. Emilii Plater 9/11
Warszawa


10 września w Przestrzeni Prywatnej będziecie mieli okazję spotkać swoich ulubionych autorów:
Michała Gołkowskiego,
Krzysztofa Haladyna,
Dominikę Węcławek,
a przede wszystkim naszego debiutanta Sławomira Nieściura.

Na premierze książki czekają na Was niebanalne atrakcje:
- koncert Radioaktywnego Świata
- spotkanie autorskie
  - książki w atrakcyjnych cenach
- autografy na pamiątkę po wsie czasy
- darmowe piwerko
- konkurs na szpej z nagrodami od FRONTOWCA
- stalkerska fotobudka

Poczujcie ZEW ZONY i przybywajcie!

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Jürgen Thorwald - Pacjenci

Książka o początkach transplantologii – dziś uznawana za klasykę literatury faktu.


Bohaterami Thorwalda są pacjenci, w których leczeniu po raz pierwszy posłużono się sztuczną nerką, sztucznymi zastawkami serca czy sercem z tworzywa sztucznego. Literacki talent autora i oszczędny, zdyscyplinowany język sprawiają, że ich historie czyta się jak najbardziej wciągającą powieść.

Pacjenci Jürgena Thorwalda to powściągliwa i surowa w formie reportażowa opowieść o bohaterach pierwszych na świecie udanych przeszczepów organów. Autor nie prowadzi narracji z punktu widzenia lekarzy nowatorów i ich śmiałych dokonań, wyznaczających kolejne etapy rozwoju transplantologii, lecz przedstawia określone problemy z perspektywy ludzi, w których egzystencję wpisana została nieuleczalna choroba. Jest to próba niemal fotograficznego zrekonstruowania historii konkretnych przypadków. Autor powstrzymuje się od sądów, zresztą materiały, z jakich korzystał, złożyły się na tak dramatyczny scenariusz wydarzeń, iż nie wymaga on właściwie komentarza. Głos oddaje samym bohaterom – pacjentom, ich rodzinom, lekarzom…


Przemysław Czapliński - Poruszona mapa

„W Polsce, czyli nigdzie” — pisał Alfred Jarry. „Polska to nie kraj, to stan umysłu” — głoszą internetowe memy. A co by się stało, gdyby podejść do tych kwestii całkiem serio?

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Jan Sztaudynger - Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości

Do poetów apelował: Nie nazywaj rzeczy po imieniu, / Lecz po marzeniu, śnieniu, niespełnieniu. A jednocześnie wyznawał zasadę: Słowa kunsztowne, słowa piękne bledną / Wobec prostego, które trafia w sedno.

Takie też są wszystkie fraszki Jana Sztaudyngera, „zwięzłego słowa mistrza niedościgłego”, jak sam zwykł się nazywać. Tom Puch ostu to zbiór tych spośród napisanych przez niego drobiazgów, które traktują o życiu i o miłości, z ironią, wzruszeniem, dowcipem, czasem sarkazmem. Pośród tych kilkuset „piórek”, jak mawiał o swoich fraszkach, nie sposób znaleźć takiej, która nie trafiałaby w rzeczy sedno.


Isaac Bashevis Singer - Spuścizna

„Spuścizna” jest kontynuacją losów bohaterów opisanych w powieści „Dwór”. Bohaterem pierwszej części cyklu był Kalman Jakobi, w „Spuściźnie” na pierwszy plan wysuwa się jego zięć, psychiatra Azriel Babad miotający się pomiędzy kochanką a popadającą w obłęd żoną, między namiętnością i poczuciem odpowiedzialności.

W jednej z najlepszych powieści noblisty znajdziemy wspaniałą galerię postaci – ludzi nieszczęśliwych i walczących o przetrwanie, hrabiów, cadyków, upadłe kobiety, szaleńców, rewolucjonistów, grzeszników i świętych, ich wędrówki przez tereny Rosji, porozbiorowej Polski, Ameryki i Palestyny, słowem – Singer chce jeszcze raz pokazać bujną różnorodność żydowskiego losu. A opowiada tak, jakby wiedział znacznie więcej od postaci zaludniających karty jego książek.

Dzięki Singerowi mamy wciąż dostęp do spuścizny dawnego żydowskiego świata z jego ogromnym bogactwem tradycji, religii i kultury.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Jerzy Pilch - Tysiąc spokojnych miast

Entuzjastycznie przyjęta powieść Jerzego Pilcha – pełna literackich odniesień, ironii, melancholii, a przede wszystkim groteski, w której dzieciństwo zderza się z siermiężną rzeczywistością, a liryczne opowieści z wątkiem sensacyjnym.

Jest upalne lato 1963 roku, tajemnicze letniczki morfinistki taszczą w głąb lasów babilońską kołdrę, Jerzyk podąża śladem swojej pierwszej miłości, wiecznie pijany pan Trąba snuje domysły o jasności jako atrybucie Szatana, Arcymajster Swaczyna okazuje się „najbogatszym człowiekiem świata”. W tym czasie naczelnik poczty oraz pan Trąba w towarzystwie Jerzyka planują zamach na I sekretarza Władysława Gomułkę za pomocą chińskiej kuszy, w końcu zamachowcy docierają do stolicy i stają przed oknem I sekretarza…

„Jeśli śmiech jest najlepszym lekarstwem, to szczęśliwi czytelnicy tej wspaniałej książki z pewnością cieszyć się będą doskonałym zdrowiem aż do końca swych dni” – komplementował powieść amerykański recenzent magazynu „Kirkus Reviews”.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Hubert Klimko-Dobrzaniecki - Zostawić Islandię

Islandia – odległa wyspa na północy Europy, kraina lodu, gigantów i wulkanów – urzekająca i budząca fascynację, chociaż mało znana. Rozległe bezleśne obszary, pola lawy, niezwykłe skalne formacje, gejzery i wiele osobliwości przyrodniczych – wszystko to stanowi o wyjątkowości tej wyspy.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki był nią zafascynowany od wczesnej młodości, a właściwie już od dzieciństwa. W pościgu za tym zauroczeniem, dotarł na Islandię bynajmniej nie jako turysta. Spędził tam wiele lat, studiował, imał się różnych zajęć (pracując m.in. w domu spokojnej starości), zawierał liczne znajomości i przyjaźnie. Dzięki temu Czytelnik może spojrzeć na Islandię niejako od wewnątrz, odkrywając to, co dla wielu turystów i przygodnych obserwatorów pozostaje ukryte. Poznać nie tylko jej unikalną przyrodę i krajobrazy, ale także życie codzienne Islandczyków, ich charaktery, specyficzne, często zaskakujące obyczaje.

Opowieść autora wzbogacają liczne fotografie przedstawiające ten niezwykły kraj.

Nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc ukazała się powieść tego autora pt. „Samotność”.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Andrea C. Hoffmann, Farida Khalaf - Dziewczyna, która pokonała ISIS. Moja historia

Farida Khalaf ma osiemnaście lat. Właśnie ukończyła przedostatnią klasę gimnazjum i cieszy się na czekające ją wakacje. Ale ten rok jest pod każdym względem inny: w sierpniu 2014 roku na jej spokojną rodzinną wioskę Kocho napadają terroryści z ISIS. Zabijają wszystkich mężczyzn. Dziewczęta i kobiety biorą w niewolę. Przez cztery miesiące Farida przeżywa piekło na ziemi. Jest sprzedawana jako niewolnica seksualna. Przechodzi z rąk do rąk, jest gwałcona i bita do nieprzytomności. Ale udaje jej się przetrwać. Doznane okrucieństwa umacniają w niej wolę przeciwstawienia się gnębicielom. Wraz z sześcioma innymi dziewczętami, którym przewodzi, ucieka przez pustynię i po wielu perypetiach odnajduje część swojej rodziny w obozie dla uchdźców.

Ile może wytrzymać jeden człowiek? Tortury, wysiedlenie, wykorzystywanie – Farida ciągle zmaga się z konsekwencjami  terroru ISIS. Farida jest bardzo silna, ma serce jak lwica, i na szczęście, jej wiara w Boga jest wystarczająco mocna, aby pomóc jej przetrwać wszystkie kryzysy. Niesamowita historia, która boli – i woła o to,  aby nigdy nie milczeć i się nie poddawać.

Frank Heinrich, przewodniczący Komisji Praw Człowieka i Pomocy Humanitarnej w Bundestagu

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Jerzy Rostkowski - Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń (13 września 2016)

Wnikliwa monografia Muszkieterów, tajnej organizacji o charakterze wywiadowczym działającej na terenach polskich pod okupacją niemiecką.

Wobec szczupłości źródeł i tragicznych losów jej członków to doskonałe źródło wiedzy o grupie budzących do dziś kontrowersje ludzi, którzy utrzymywali kontakty z wywiadem brytyjskim, ale posądzani też byli o współpracę z Abwehrą. Autor przedstawia złożone życiorysy Muszkieterów, zwłaszcza Stefana Witkowskiego, ich działalność i osiągnięcia, a także maluje złożone tło historyczne, na którym działali – wojnę wywiadów aliantów z okupantami Polski, ale też zażartą rywalizację w łonie Polskiego Państwa Podziemnego. Aż do jej tragicznego dla Muszkieterów finału.

Jerzy Rostkowski urodził się w 1950 r. w Jeleniej Górze. Jak pisze Tadeusz Kisielewski, jest on „jednym z najwybitniejszych polskich eksploratorów – ludzi, których wiedza, dociekliwość, pasja oraz intuicja badawcza prowadzą nierzadko do odkryć budzących zazdrość zawodowych historyków”. Niestrudzony tropiciel sekretów II wojny światowej oraz ich popularyzator. Uwielbia, jak mówi, „ulotny pył tajemnicy drzemiący na starych dokumentach”. Napisał wiele książek, m.in. Zamek Książ – zapomniana tajemnica, Znikające miasta, Lampy śmierci i Rozkaz – zapomnieć!

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Carl Frode Tiller - Osaczenie (15 września 2016)

Tiller, czyli anty-Knausgård... Epos o współczesnej Norwegii, thriller psychologiczny, sztuka kameralna. Powieści Carla Frode Tillera nie da się zamknąć w jednej formule. Wielokrotnie nagradzane dzieło doczekało się wreszcie polskiego przekładu. Czytelnicy Knausgårda, Lunde i Christensena będą zachwyceni.

Lipiec, 2006 rok. Do szpitala psychiatrycznego w Trondheim trafia pacjent, który stracił pamięć. W prasie pojawia się ogłoszenie – bliscy i znajomi młodego człowieka proszeni są o kontakt, aby pomogli mu odzyskać tożsamość. Odpowiadają trzy osoby − dwójka przyjaciół z liceum: Jon, wrażliwy i niespełniony muzyk, przeżywająca małżeński kryzys Silje oraz ojczym pacjenta, Arvid – były pastor, borykający się z problemem utraty wiary i nieuleczalną chorobą. W listach do Davida opowiadają jego i swoją historię – wkraczania w dorosłość, pierwszych seksualnych doświadczeń, rodzinnych tajemnic, zawikłanych relacji, porzuconych marzeń, winy, przemocy i miłości. Te opowieści, na ogół zgodne, a jeszcze częściej zaprzeczające sobie, budują obraz przygnębiającej egzystencji w prowincjonalnym norweskim miasteczku, pełnej frustracji, nudy i samotności, a wyłaniający się z nich portret Davida staje się coraz bardziej zagadkowy i niejednoznaczny.

Osaczenie, pierwszy tom trylogii Tillera, jest pierwszą norweską powieścią wyróżnioną Europejską Nagrodą Literacką. Książka została też uhonorowana Nagrodą Bragego, Nagrodą Krytyków oraz nominacją do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej. Prawa do wydania zakupiły wydawnictwa z 18 krajów.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Antonio Munoz Molina - Zima w Lizbonie (20 września 2016)

Miłość i samotność. Alkohol, jazz i Lizbona nocą – najczęściej nagradzana powieść Munoza Moliny.

Nasza przyjaźń była doraźna, nocna, oparta raczej na zbliżonych upodobaniach alkoholowych – piwo, białe wino, angielski dżin, burbon – niż na bezwstydzie jakichkolwiek wynurzeń, w jakie nigdy, no, może prawie nigdy nie zdarzało nam się popaść. Jako pijacy ze znacznym stażem obaj nie wierzyliśmy zbytnio w przesadną euforię i przyjaźń niesione przez alkohol i noc. Tylko raz, nad ranem, pod wpływem czterech nieroztropnych wytrawnych martini Biralbo opowiedział mi o swojej miłości do dziewczyny prawie mi nieznanej – Lukrecji – i o ich wspólnej podróży, z której właśnie powrócił. Obaj wypiliśmy zbyt dużo tamtej nocy. Następnego dnia, kiedy wstałem, okazało się, że wprawdzie nie mam kaca, ale ciągle jestem pijany, i że zapomniałem wszystko, co mi opowiedział. Pamiętałem jedynie nazwę miasta, w którym ta – tak gwałtownie rozpoczęta i zakończona - podróż miała dobiec kresu: Lizbona

Fragment powieści

Antonio Muňoz Molina
, najmłodszy członek hiszpańskiej Akademii Literatury, to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. W Polsce znany jest dzięki Zimie w Lizbonie i wydanym przez REBIS powieściom Beltenebros i Nieobecność Blanki.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Richard Adams - Wodnikowe Wzgórze (13 października 2016)

Uniwersalna opowieść o odwadze i woli przetrwania
Klasyka porównywana i stawiana na półkach obok Hobbita Tolkiena i cyklu o Narnii Lewisa
Bez dzieła Adamsa nie byłoby Harry’ego Pottera

Źle się dzieje w królikarni Sandleford. W miejscu, w którym króliki wiodą spokojny żywot, ma powstać nowe osiedle. Wygodne nory i zielone łąki zostaną unicestwione.
Nie jest łatwo opuścić swój dom. Stado kłapouchów pod wodzą dwóch niezłomnych braci – Piątka i Leszczynka – musi jednak wyruszyć w podróż w poszukiwaniu nowego miejsca na ziemi. Tak rozpoczyna się królicza epopeja. Nie trzeba dodawać, że po drodze naszych bohaterów czeka  mnóstwo przygód i jeszcze więcej niebezpieczeństw.
Wodnikowe Wzgórze to książka, którą pokochały miliony czytelników na całym świecie. Richard Adams stworzył dzieło uniwersalne, trafiające do serc wszystkich czytelników, bez względu na wiek. W świecie Adamsa króliki mają imiona, zorganizowaną społeczność, obyczaje, własną mitologię, język, a nawet poezję. Mają też coś absolutnie wyjątkowego – dar przewidywania przyszłości.

Andrzej Sapkowski wymienia Wodnikowe Wzgórze jako jedną ze 100 najważniejszych powieści fantastycznych wszech czasów. Do miłośników tej książki należą również Stephen King i J. K. Rowling. Dzieło Adamsa zostało zekranizowane, przeniesione na deski teatralne, przerobione na grę komputerową i słuchowiska radiowe. Ponadto prace nad nowym serialem opartym na Wodnikowym Wzgórzu rozpoczęły Netflix i BBC.

Nowe wydanie Wodnikowego Wzgórza w Wydawnictwie Literackim zdobią piękne ilustracje włoskiego artysty Alda Gallego.

Warszawski Dzień Batmana: Perchance to Dream

Warszawski Dzień Batmana: Perchance to Dream (16 września 2016)


16 wrzesień, 20.00, Kids&Friends, ul. Skierniewicka 14 lok. U2)

Z okazji światowego Dnia Batmana (17.09.2016) zapraszamy fanów Mrocznego Rycerza, sympatyków komiksu oraz Warszawiaków na prelekcje dotyczącą kultowej kreskówki "Batman: The Animated Series".

W trakcie półtoragodzinnego spotkania zostanie odtworzony jeden z najbardziej znanych epizodów serialu pt. "Perchance to Dream" z oryginalnym dubbingiem w wersji angielskiej i polskimi napisami.

Komentarz do "Perchance to Dream" jak i wprowadzenie do fenomenu "The Animated Series" zostaną przygotowane przez Michała Chudolińskiego - krytyka filmowego i komiksowego, wieloletniego fana Batmana. Prelegent jest ponadto pomysłodawcą i twórcą bloga “Gotham w Deszczu”, regularnie publikującym w prasie (głównie w kwartalniku “2+3D”).

Zapowiedź wydawnictwa Insignis

Alfie Deyes - Książka bez sensu 2" (14 września 2016)

Już za tydzień „Książka bez sensu 2” Alfiego Deyesa!

W środę 14 września do księgarń trafi druga odsłona „Książki bez sensu”! I tym razem Alfie Deyes – brytyjski vloger znany z kanału PointlessBlog (5 milionów subskrybentów!) – wypełnił „bezsensowne” strony aż po brzegi zwariowanymi wyzwaniami, zabawnymi zagadkami i prawdziwie wciągającymi zabawami.

„Książka bez sensu 2” to prawie dwieście stron zaskakujących zadań na jeszcze wyższym poziomie bezsensowności. Kreatywne do potęgi pomysły youtubera nikomu nie pozwolą się nudzić – czy to samodzielnie, czy w gronie przyjaciół. Wraz z „Książką bez sensu 2” pojawi się darmowa aplikacja na smartfony oraz tablety, która pozwoli obejrzeć niedostępne nigdzie indziej filmiki z Alfiem, a także jeszcze aktywniej włączyć się w wykonywanie emocjonujących zadań.


Oglądnij filmik Alfiego, w którym opowiada polskim czytelnikom o swojej nowej książce:
https://youtu.be/231bg56Yn4g

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

Wojciech Dutka - Lunatyk (16 września 2016)

MIĘDZYNARODOWA INTRYGA KRYMINALNA I BOHATER, JAKIEGO JESZCZE NIE BYŁO!


Kraków, 1986. Oficer SB Kazimierz Wiśniak zostaje oddelegowany na spotkanie z grupą oficerów tajnych służb radzieckich i enerdowskich, którzy zajmują się operacją Lunatyk. Pod pozorem powołania wielkiego banku na zachodzie komuniści przygotowują sobie grunt pod przetrwanie. Trwa pierestrojka i system komunistyczny chwieje się w posadach. Po przejściu tajnego szkolenia w Związku Radzieckim Wiśniak wyjeżdża do Nigerii. W kraju pozostawia jednak niezamknięte sprawy… A te komplikują się jeszcze bardziej, gdy Wiśniak przez przypadek zabija w Stambule radzieckiego oficera...

Nowy Jork, 2014 – czarnoskóry detektyw polskiego pochodzenia (po matce), Maks Kwietniewski, otrzymuje od tajemniczego zleceniodawcy sprawę zamordowanego w 1987 w Nigerii amerykańskiego lobbysty. Tropy wiodą go do Polski.

Wojciech Dutka (ur. 1979). Zodiakalny Byk, osobnik uparty, niepoprawny pesymista, czyli racjonalny optymista. Absolwent historii i podyplomowego studium dziennikarstwa. Wolontariusz, dziennikarz radiowy, były pracownik uczelni medycznej, konsultant do spraw europejskich programów badawczych, ostatnio nauczyciel historii. Zajmuje się polską historiografią przełomu XIX i XX wieku; publikował w renomowanych czasopismach naukowych: „Przeglądzie Historycznym”, „Czasach Nowożytnych”, „Klio”, „Kwartalniku Historii Żydów”, „Przeglądzie Humanistycznym” i „Roczniku Historii Prasy Polskiej”. Współautor pracy o historii polskiego plakatu medycznego, nagrodzonej przez ministra zdrowia w 2011 r. Autor opowiadań, tomu poezji oraz pięciu powieści historycznych:  Krew faraonów, Bractwo Mandylionu, Taniec szarańczy, Czerń i purpura oraz Kartagińskie ostrze. Jest wielbicielem niemieckiego kina, chilijskiego wina i samotnych wędrówek po górach. Lunatyk to jego debiut w gatunku kryminału.

David Lynch – Celuloidowa hipnoza

CZĘŚĆ I - Wspinamy się

Marcin Knyszyński

W jednej ze scen ostatniego odcinka „Twin Peaks” Laura Palmer mówi do agenta Coopera: „I’ll see you again in 25 years”. Ćwierć wieku minęło, wiosną 2017 będzie miała swoje miejsce premiera sequela serialu. Wielu fanów (w tym ja) na pewno czeka z niecierpliwością, ale i z obawą. Czego się spodziewać po nowym rozdaniu Lyncha? Czy jest jeszcze w formie? Czy powinno się ingerować w ten, jakby nie było, mityczny już obraz, jakim jest ów serial? Ile będzie Lyncha w Lynchu?


Na te pytania odpowiemy sobie w przyszłym roku. Na razie myślę, że warto przy tej okazji przyjrzeć się reżyserowi „Twin Peaks”, który dał się poznać jako twórca niezwykle oryginalny i kontrowersyjny. Ma on swoich zagorzałych fanów i zdeklarowanych przeciwników, niektórzy stawiają wyżej jego filmy o bardziej standardowej formie i fabule („Człowiek-Słoń”, „Diuna”, „Dzikość Serca” czy „Prosta Historia”) a inni preferują odjazd w lynchowe, odrealnione krainy („Głowa do Wycierania”, „Zagubiona Autostrada”, „Mulholland Drive” czy „Inland Empire”).

Nie chcę skupiać się mocno na biografii Lyncha i wyliczać wszystkich jego dokonań. Takie rzeczy są dostępne dla każdego na wyciągnięcie ręki. Nie chcę też szczegółowo analizować wszystkich jego dzieł. Wolałbym raczej spróbować wejść do jego głowy i spróbować odpowiedzieć na pytanie: "Kim jest David Lynch i dlaczego zrobił te wszystkie dziwne filmy?". Przed spojlerami ostrzegam tylko raz - będzie ich sporo.Dzieła Davida Lyncha to przede wszystkim sam Lynch. Jest to niewątpliwie twórca mocno skoncentrowany na sobie, własnych życiowych doświadczeniach, fascynacjach, natręctwach i fobiach. Jest z gatunku tych reżyserów, którzy swoją wizję kina i zachowanie nienaruszonego odautorskiego rysu, stawiają ponad wymagania wielkich koncernów filmowych. Jest to zdecydowanie artysta niż rzemieślnik. Przy czym jak każdy nonkonformista nie trafia ze swoimi filmami w środek rozkładu filmowych gustów, lecz gdzieś na jego rubieże.

Publicystycznie o Davidzie Lynchu

W jednej ze scen ostatniego odcinka „Twin Peaks” Laura Palmer mówi do agenta Coopera: „I’ll see you again in 25 years”. Ćwierć wieku minęło, wiosną 2017 będzie miała swoje miejsce premiera sequela serialu. Wielu fanów (w tym ja) na pewno czeka z niecierpliwością, ale i z obawą. Czego się spodziewać po nowym rozdaniu Lyncha? Czy jest jeszcze w formie? Czy powinno się ingerować w ten, jakby nie było, mityczny już obraz, jakim jest ów serial? Ile będzie Lyncha w Lynchu?

W szortalowym dziale Publicystycznym dzisiaj o wizjonerze kina. Marcin przypomina nam Davida Lyncha, w części pierwszej swych rozważań, ponieważ już niedługo dane nam będzie wrócić do Twin Peaks i do tajemniczej śmierci Laury. Nie wiem, jak Wy, ale ja się doczekać nie mogę.

Króciak

Michał J. Walczak mówi: Nieważne. Odważne słowa jak na szortalowy debiut.

W Samo Południe. Odsłona CCLI - ogłoszenie wyników

Z opóźnieniem, o przyczynach którego nie będę Was zanudzał, informuję, iż nagrodą w konkursie CCLI były trzy egzemplarze książki "Magiczne akta Scotland Yardu" autorstwa Anny Lange. których fundatorem jest wydawnictwo SQN.
Aby je otrzymać należało udzielić odpowiedzi na zadane przez nas pytania. Oto takie odpowiedzi, jakich oczekiwaliśmy:

1 Sine Qua Non (niezbędny warunek, konieczny warunek etc.)
2 Ekipa Szortalu, z której wystarczyło podać pięć osób.
3. Lucy Montrose i Paul de Villiers.


O adresy proszeni są:
Małgorzata Nowak
Damian Wołoszka
Dominika Jastrzębska


Gratulujemy i prosimy o przekazanie nam swoich adresów na mail odpowiedz@szortal.com

Króciak

Szukając miłości, zajrzyjcie do Szortowni. Zaprasza Tomasz Jarząb.

Szortal Na Wynos - Sierpień/wrzesień 2016

Szortal Na Wynos tym razem dwumiesięczny, a zatem bogatszy w treści i obszerniejszy. Większa ilość opowiadań, recenzji, ale także podwójny konurs z cyklu Na Deser, w którym nie trzy, a siedem nagród książkowych do wygrania. Jakość niezmiennie ta sama, czyli wysoka.
We  wstępniaku, m.in., dosłownie kilka słów na temat wyjazdu do Torunia na konwent Copernicon 2016 - kogo ze znajomych Szortalu będzie można tam spotkać?

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Stephen Hawking - Ilustrowana krótka historia czasu

Krótka historia czasu to już klasyczna pozycja literatury popularnonaukowej. Przedstawione w niej idee prezentują najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata. Autor wykracza poza teorię względności, mechanikę kwantową i wielki wybuch, aby sięgnąć do "tańca geometrii", który doprowadził do powstania wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią.

Wersja ilustrowana w przystępny sposób przybliża czytelnikom poglądy współczesnych uczonych na naturę wszechświata, a także pokazuje ewolucję koncepcji kosmologicznych od Arystotelesa i Kopernika do Einsteina i samego Hawkinga.


Iga Wiśniewska - Urodzeni, by przegrać

Mieli się już nigdy nie spotkać. Los jednak chciał inaczej...

Diana – ukrywa tajemnicę, która nie pozwala jej żyć normalnie. Pięć lat temu przez jej nieuwagę wydarzyła się tragedia. Odtrącona przez rodziców wyjechała na studia do innego miasta, nie potrafi jednak zapomnieć o przeszłości. Kiedyś najbardziej pragnęła przebaczenia. Teraz nie pragnie już niczego.

Karol – z wyglądu niegrzeczny chłopiec, wychowany „na złej ulicy”, student ekonomii i bokser. Kiedyś, w innym życiu, Diana i Karol spotykali się. Nie traktowali tego poważnie, ale to, co ich rozdzieliło, było śmiertelnie poważne. Pięć lat później wpadają na siebie na studenckiej imprezie. Przypadek? Żadne z nich nie wierzy w przypadki. Szybko okazuje się, że stają się dla siebie bardzo ważni. Czy razem uda im się zbudować wspólną przyszłość? Bez względu na wszystko…

Zapowiedź wydawnictwa SQN

Piotr Patykiewicz - I wrzucą was w ogień (14 września 2016)

I wrzucą was w ogień to druga książka Piotra Patykiewicza z uniwersum Dopóki nie zgasną gwiazdy. Nowa powieść, podobnie jak poprzedniczka, została utrzymana w duchu prozy postapokaliptycznej. Do skutego lodem świata po Upadku czytelnicy będą mogli ponownie wejść 14 września. I wrzucą was w ogień ukaże się nakładem SQN Imaginatio.

W czerwcu 2015 roku na rynku pojawiła się powieść Dopóki nie zgasną gwiazdy. Patykiewicz wykreował w niej świat wyniszczony tajemniczym kataklizmem. Świat, w którym panuje wieczna zima, a pozostali przy życiu ludzie musieli schronić się w wysoko w górach przed nowym, nieznanym zagrożeniem. Na przekór postapokaliptycznym trendom autor odszedł daleko od ciasnych tuneli metra i atomowej zagłady, a na stronach jego książki na próżno było szukać broni palnej. Zamiast tego czytelnik dostał bardzo prawdziwą historię łączącą powieść przygodową z obyczajową. Wśród inspiracji pisarz wymieniał twórczość Centkiewiczów, Jacka Londona czy sagi islandzkie.

W I wrzucą was w ogień pisarz przenosi akcję dwadzieścia pięć lat do przodu w stosunku do zakończenia Dopóki nie zgasną gwiazdy. Inaczej też rozstawia akcenty. Na pierwszy plan wysuwa się warstwa obyczajowo-psychologiczna, z przejęciem czytelnik będzie obserwował dramaty poszczególnych postaci. Nie znaczy to, że brak w powieści przygody. Tej nadal będzie sporo.

Książkę można już zamawiać w przedsprzedaży na Empik.com:
http://www.empik.com/i-wrzuca-was-w-ogien-patykiewicz-piotr,p1128148762,ksiazka-p


Piotr Patykiewicz – Absolwent politologii, człowiek wielu profesji: pracował między innymi jako dziennikarz, ochroniarz, parkingowy, agent ubezpieczeniowy i bukinista. Debiutował opowiadaniem Czorty (1996), publikował w „Fenixie”, „Nowej Fantastyce” i „Science Fiction, Fantasy i Horror”. I wrzucą was w ogień to jego siódma powieść.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Paweł Lisicki - spotkanie autorskie (16 września 2016)

Wydawnictwo Fabryka Słów serdecznie zaprasza na uroczystą premierę książki Pawła Lisickiego "Krew na naszych rękach?"

Premiera książki w formie debaty odbędzie się 16 września o godz. 18.00 w warszawskim klubie Hybrydy przy ulicy Złotej 7/9.

Paweł Lisicki – polski dziennikarz, publicysta, pisarz, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, jednego z największych i najbardziej wpływowych pism konserwatywnych w Polsce, zabiera ważny głos w temacie świadomości historycznej. Stawia poważne tezy zmuszające do refleksji i zweryfikowania powszechnej pamięci o ofiarach II Wojny Światowej.

Dyskusję poprowadzi dziennikarz, publicysta i krytyk literacki Krzysztof Masłoń. Udział w debacie potwierdzili:
- Piotr Gursztyn - dziennikarz, historyk, dyrektor TVP Historia
- Rafał Ziemkiewicz - publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny
- Piotr Zychowicz - redaktor naczelny miesięcznika „Historia Do Rzeczy”

W trakcie spotkania będzie okazja do zakupu książki w promocyjnej cenie oraz otrzymania pamiątkowego wpisu autora.

Wstęp wolny – zapraszamy.

16 września, godz. 18.00
Klub hybrydy
ul. złota 7/9, Warszawa

Króciak

Marcinowi Jamiołkowskiemu wystarczyło zaledwie pół drabbla, aby udowodnić jak wygląda prawdziwe Wychowanie.

Nowości wydawnictwa Rebis

Vann Joines, Ian Stewart - Analiza transakcyjna dzisiaj

ANALIZA TRANSAKCYJNA - NAJBARDZIEJ PRAKTYCZNA TEORIA

Czy masz świadomość, że codziennie wielokrotnie używasz różnych stanów Ja? W zależności od sytuacji zmieniasz je, dopasowujesz lub wycofujesz. Prawdopodobnie robisz to nieświadomie, przez co tracisz okazje, z których mógłbyś skorzystać.

CO CI DA LEKTURA TEJ KSIĄŻKI?
Korzystając z propozycji w niej zawartych, możesz szybciej i łatwiej osiągnąć swoje cele w kontaktach z bliskimi oraz w pracy zawodowej. To książka, która zawiera prawdziwe bogactwo narzędzi, ćwiczeń i praktycznych wskazówek, jak skorzystać z rzetelnej wiedzy psychologicznej w praktyce. Analiza transakcyjna dzisiaj uznawana jest za jeden z najlepszych podręczników w tej dziedzinie. To niesamowity początek wielkiej przygody z AT.

CZYM JEST ANALIZA TRANSAKCYJNA?
To koncepcja człowieka i jego zachowań, która pozwala ludziom skorzystać z profesjonalnej psychologii, zrozumieć siebie oraz innych i bardzo praktycznie wykorzystać tę wiedzę w rodzinie, w biznesie, w edukacji i poradnictwie. W tej książce autorzy ? doświadczeni i certyfikowani analitycy transakcyjni ? zebrali, przefiltrowali i klarownie przedstawili pełną wiedzę wymaganą do uzyskania podstawowego międzynarodowego certyfikatu „AT 101”. Na całym świecie korzystają z niej profesjonaliści ? trenerzy, coachowie, psychoterapeuci oraz zwykli ludzie, którzy chcą się skuteczniej komunikować i lepiej zrozumieć swoje i innych gry psychologiczne czy skrypty.

Trzymaj rękę na pulsie swojego życia, poznaj analizę transakcyjną.

Vann Joines - praktyk i trener analizy transakcyjnej akredytowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Analizy Transakcyjnej (ITAA).
Ian Stewart - praktyk i trener analizy transakcyjnej akredytowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Analizy Transakcyjnej (ITAA)

Nowości wydawnictwa Rebis

Luis Montero Manglano - Łańcuch Proroka

Drugi, po Stole króla Salomona, tom trylogii „Poszukiwacze”.

Niebezpieczna wyprawa do serca Afryki śladem arabskiej relikwii, która zapewnia posiadaczowi mądrość absolutną.

Tajny Korpus Poszukiwaczy, dla którego pracuje Tirso Alfaro, przechodzi trudne chwile. Nad organizacją wisi widmo rozwiązania. Tymczasem dochodzi do serii włamań do archiwów i bibliotek. Ktoś kradnie stary islamski kodeks znany jako Mardud z Sewilli.

Poszukiwacze ruszają do Mali, żeby odnaleźć skarb opisywany w Mardudzie. Ich misja nie będzie prosta: muszą przeniknąć do kraju wyniszczonego przez wojnę pomiędzy Tuaregami, fundamentalistami islamskimi, armią francuską i jednym z najstarszych i najbardziej tajemniczych plemion Afryki. Tirso i jego towarzysze szybko się przekonują, że za jedną ze stron kryje się korporacja Voynich i jej niejasny Projekt Lilith. Wszyscy chcą zdobyć zagadkowy Łańcuch Proroka.

Luis Montero Manglano – brat Carli Montero, autorki bestsellerowej Szmaragdowej Tablicy – urodził się w Madrycie w 1981 roku. Jest dyrektorem ds. kształcenia oraz wykładowcą historii i sztuki średniowiecznej w Ośrodku Studiów Romańskich w Madrycie. Opublikował książkę El lamento de Caín, wyróżnioną nagrodą EATER dla najlepszej powieści grozy 2012 roku.


Jeffrey Archer - W godzinie próby

Szósty tom bestsellerowych „Kronik Cliftonów”

Nowości wydawnictwa Rebis

Jerzy Rostkowski - Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń

Wnikliwa monografia Muszkieterów, tajnej organizacji o charakterze wywiadowczym działającej na terenach polskich pod okupacją niemiecką.

Wobec szczupłości źródeł i tragicznych losów jej członków to doskonałe źródło wiedzy o grupie budzących do dziś kontrowersje ludzi, którzy utrzymywali kontakty z wywiadem brytyjskim, ale posądzani też byli o współpracę z Abwehrą. Autor przedstawia złożone życiorysy Muszkieterów, zwłaszcza Stefana Witkowskiego, ich działalność i osiągnięcia, a także maluje złożone tło historyczne, na którym działali – wojnę wywiadów aliantów z okupantami Polski, ale też zażartą rywalizację w łonie Polskiego Państwa Podziemnego. Aż do jej tragicznego dla Muszkieterów finału.

Jerzy Rostkowski urodził się w 1950 r. w Jeleniej Górze. Jak pisze Tadeusz Kisielewski, jest on „jednym z najwybitniejszych polskich eksploratorów – ludzi, których wiedza, dociekliwość, pasja oraz intuicja badawcza prowadzą nierzadko do odkryć budzących zazdrość zawodowych historyków”. Niestrudzony tropiciel sekretów II wojny światowej oraz ich popularyzator. Uwielbia, jak mówi, „ulotny pył tajemnicy drzemiący na starych dokumentach”. Napisał wiele książek, m.in. Zamek Książ – zapomniana tajemnica, Znikające miasta, Lampy śmierci i Rozkaz – zapomnieć!


Michael Bar-Zohar, Nissim Mishal - Nie ma zadań niewykonalnych

Autorzy bestselleru Mossad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb tym razem rzucają światło na najbardziej brawurowe akcje izraelskich sił specjalnych.

Nowość wydawnictwa Rebis

E.H. Gombrich - O sztuce

Najsłynniejsza i najpopularniejsza książka o sztuce, wydana na świecie w łącznym nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy i przetłumaczona na ponad 30 języków

O sztuce jest najpopularniejszą na świecie i niezwykle cenioną książką poświęconą zagadnieniom sztuki. Trudno znaleźć dzieło, które równie dobrze wprowadzałoby do tego tematu, poczynając od malarstwa jaskiniowego, a kończąc na eksperymentalnej sztuce współczesnej. Wszyscy jego czytelnicy uważają Gombricha za prawdziwego mistrza, który łączy wiedzę i mądrość z niepowtarzalnym darem przekazywania wielkiej miłości do opisywanych przez siebie dzieł sztuki.

Książka ta zawdzięcza swoją popularność szczerości i prostocie przekazu, a także doskonałemu stylowi pisarskiemu autora. Jak mówi on sam, jego celem było „wprowadzenie jasnego porządku w bogactwo nazwisk, okresów i stylów, które zapełniają strony dzieł bardziej ambitnych”, i pokazanie dziejów sztuki jako procesu nieustannego splatania się i przeobrażania tradycji, który sprawia, iż każde dzieło odwołuje się do przeszłości, a jednocześnie wytycza przyszłość, jako żywego łańcucha, który łączy nasze czasy z epoką piramid.

Ta edycja oparta jest na szesnastym wydaniu brytyjskim, poprawionym, poszerzonym i wzbogaconym o nowe opracowanie graficzne.

E.H. Gombrich (1909–2001) urodził się w Wiedniu, ale większość życia spędził w Anglii. Od 1936 r. pracował w Instytucie Warburga w Londynie, którego z czasem został dyrektorem. W latach 1959–1979 wykładał na Uniwersytecie Londyńskim jako jego profesor. W 1972 roku otrzymał tytuł szlachecki, później także Order Zasługi. Był Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego. Wśród wielu nagród, jakie otrzymał, była m.in. Nagroda Goethego oraz Złoty Medal miasta Wiedeń. Spod jego pióra wyszły książki, zbiory esejów i liczne artykuły. Największą sławą wśród nich cieszy się O sztuce – dzieło przełożone na ponad 20 języków, oraz Sztuka i złudzenie: o psychologii przedstawienia obrazowego. Na język polski przełożono także jego Krótką historię świata.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Laila Shukri - Jestem żoną szejka

Poruszająca opowieść Polki, która poślubiła jednego z najbogatszych szejków.

Laila Shukri przerywa milczenie i opowiada o swoim tajemniczym życiu. Kim była, zanim zaczęła pisać książki? Jak została żoną szejką? Jak dziś wygląda jej życie?

Amerykańska firma farmaceutyczna otwiera swoją filię w Dubaju. Isabelle wraz ze swoją przyjaciółką wyjeżdża na zagraniczny kontrakt. Tam bardzo szybko zwraca na siebie uwagę jednego z najbogatszych szejków Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który proponuje jej małżeństwo. Czy przestroga matki okaże się prawdziwa? Jak wygląda życie żony bogatego szejka? Czy istnieje granica luksusu?
Opowieść o tym, jaką cenę trzeba zapłacić, żeby kochać, pisać i pozostać sobą w dalekim kraju i zupełnie obcej kulturze.

My, żony szejków, dobrze znałyśmy swoje sekrety, mimo że prywatne życie członków rodzin panujących w siedmiu emiratach Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz innych krajach Zatoki Perskiej obejmowała ścisła tajemnica, a nawet uważane było w nich za tabu. Kiedy sporadycznie udało nam się spotkać na różnego rodzaju bardziej lub mniej oficjalnych imprezach czy rodzinnych uroczystościach, szeptałyśmy o traumatycznych wydarzeniach, które niekiedy stawały się naszym udziałem.
Fragment książki

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Laline Paull - Rój

Podporządkowanie. Posłuszeństwo. Służba.

Flora 717 to twarda sztuka. Wywodząca się z rodu sprzątaczek, najniższej warstwy totalitarnej społeczności ula, dla Królowej gotowa jest na każde poświęcenie. Wychodzi cało z wewnętrznych pogromów, czystek religijnych i przerażających napaści drapieżnych os. Z każdym aktem odwagi zyskuje coraz mocniejszą pozycję, dzięki czemu poznaje ukrytych wrogów oraz mroczne tajemnice ula. Istnieje jednak coś silniejszego nad oddanie i posłuszeństwo, czyli naczelną zasadę rządzącą życiem wszystkim pszczelich sióstr. To własne dziecko… Żarliwa i – wszystkim poza Królową – bezwzględnie zakazana matczyna miłość sprawi, że Flora złamie najświętsze ze wszystkich praw…

Laline Paull ukończyła anglistykę w Oksfordzie, scenopisarstwo w Los Angeles oraz wiedzę o teatrze w Londynie. Mieszka w Wielkiej Brytanii z mężem, fotografem Adrianem Peacockiem, i trójką dzieci.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Katja Kettu - Akuszerka

Wyjątkowa powieść o miłości porównywana do „Oczyszczenia” Sofi Oksanen. Jedno z najbardziej chwalonych i czytanych fińskich dzieł literackich ostatnich lat Krzywe Oko, wychowana w surowej rodzinie zastępczej, wyrasta na outsiderkę i godnie nosi swoje niepochlebne przezwisko. Bogata wyobraźnia pomaga jej w pracy akuszerki i sprowadzaniu dzieci na świat, gdy przez Finlandię przetacza się druga wojna światowa. Dziewczyna zakochuje się w bardzo przystojnym esesmanie i fotografie wojennym Johannesie Angelhurście. Aby być blisko niego, Dzikie Oko –jak czule nazywa ją ukochany –zgłasza się na ochotnika do pracy pielęgniarki w obozie jenieckim, w którym stacjonuje Johannes.

„Akuszerka” jest opowieścią o burzliwym romansie, przeszywających duszę rozterkach i surowym pięknie zacisznego fiordu, która dzieje się na tle brutalnej rzeczywistości niemieckiego obozu, ale także niezwykłych zórz polarnych rozpościerających się nad Morzem Arktycznym.

Katja Kettu (ur. 1987 r.) to wielokrotnie nagradzana fińska pisarka. Jest autorką powieści, felietonistką i reżyserką filmów animowanych. Jej dzieła przesycone są elementami tradycyjnego, czerpiącego z przyrody fińskiego mistycyzmu i bogactwem fińskich dialektów. Kettu umiejętnie snuje niezwykłe wątki, wykorzystując oryginalny, poetycki język.

„Akuszerka” została uhonorowana nagrodą im. Runeberga i stała się najchętniej czytaną książką roku w Finlandii. Na jej podstawie powstał film, prawa wydawnicze sprzedano do dwudziestu krajów. Kolejne dzieło Kettu, „Ćma”, pokazujące nieustępliwą walkę o przetrwanie w surowych warunkach północnej Europy ukaże się w Polsce nakładem Świata Książki.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Marta Dzido - Kobiety Solidarności

Kiedy w sierpniową sobotę 1980 roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli strajk i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej, to one zamknęły bramy, tym samym rozpoczynając strajk solidarnościowy. Podobno na murze stoczni wisiał transparent z napisem „Kobiety nie przeszkadzajcie nam, my walczymy o Polskę."

One odważyły się przeszkodzić.

Miały przed sobą najlepsze lata życia. Młode kobiety, które zamiast spokoju i stabilizacji wybrały bunt. Próbowano niszczyć ich małżeństwa. Straszono, że jak nie pójdą na współpracę z bezpieką, ich dzieci trafią do domu dziecka, albo spotka je nieszczęśliwy wypadek. Proponowano wyjazd z kraju w zamian za zaprzestanie działalności szkodzącej systemowi.

Nie przestały.

Historia solidarnościowego zrywu to opowieść pełna zwrotów akcji i tajemnic. Trzy lata poszukiwań, ślepe uliczki i fałszywe tropy, nieostre fotografie, pomylone nazwiska i wątki poboczne doprowadziły mnie w miejsce, gdzie natknęłam się na tajemniczą puszkę z taśmą filmową. Podpisano: Solidarność 80 - materiały produkcyjne odrzucone. Taśma nie była oglądana od ponad trzydziestu lat. Na nieznanym filmie o sierpniowym strajku zobaczyłam drobną brunetkę w jasnym swetrze, która stała nad tłumem robotników. Film był niemy, bo taśma z dźwiękiem gdzieś zaginęła. Nie wiem, co dziewczyna krzyczała do strajkujących, ale widać, że jej słuchali. Dziewczynie towarzyszył wąsaty mężczyzna. On dekadę później został prezydentem Polski. Ona zniknęła. Postanowiłam ją odnaleźć. Okazało się, że kobiet, które zostały wygumkowane z oficjalnej historii Solidarności, jest znacznie więcej.


Brian Freeman - Lodowata pustka

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Lee Jung-myung - Poeta, strażnik i więzień

Wciągający kryminał zainspirowany faktami.

Dramatyczna opowieść o utraconej wolności i człowieczeństwie w najmroczniejszych czasach.

Zakład karny w Fukuoce, 1944 rok. Za murami więzienia szaleje wojna, a po ich drugiej stronie zostaje brutalnie zamordowany człowiek.

Na rozkaz przełożonych Yuichi Watanabe, młody strażnik, który jest namiętnym czytelnikiem, ma przeprowadzić śledztwo.

Ofiarą morderstwa jest Sugiyama, także strażnik, którego społeczność więzienna się bała i którym pogardzała. Już na początku dochodzenia do popełnienia zbrodni przyznaje się jeden z osadzonych, ale Watanabe mu nie wierzy. Kiedy zaczyna przesłuchiwać podejrzanego oraz Yuna Dong-ju, utalentowanego koreańskiego poetę, uświadamia sobie, że przerażający Sugiyama nie był tym, za kogo go uważano…

Badając przebieg wydarzeń z ostatnich kilku miesięcy, Watanabe odkrywa, co dzieje się w tym pełnym przemocy mrocznym zakładzie, z którego prawie nikt nie wychodzi żywy. Poznaje prawdę o człowieku, który zrobi wszystko, żeby tylko wydostać się na wolność wykopanym własnoręcznie tunelem, prawdę o naczelniku, którego chciwość nie zna granic, i o małej dziewczynce z latawcem oraz jej dziwnym przyjacielu.

I prawdę o Yunie Dong-ju, poecie, którego wiersze są tak piękne, że trafiają do najtwardszych serc.

Wojna zmierza powoli do końca, na więzienie coraz częściej spadają bomby i Watanabe dochodzi do wniosku, że musi ochronić młodego poetę i to za wszelką cenę. Ta decyzja oznacza powrót do śledztwa, które ujawni przerażającą prawdę.


Joy Fielding - Zawsze ktoś patrzy

Nowości wydawnictwa Czarne

Małgorzata Czyńska - Moje królestwo. Rozmowa z Edwardem Dwurnikiem

Edward Dwurnik: malarz celebryta, ulubieniec mediów, galerzystów, kolekcjonerów i koneserów sztuki. Artysta przewrotny, po witkacowsku ukrywający się za maską błazna i prowokatora. Tytan pracy doceniony w Polsce i na świecie. Wreszcie humanista, przenikliwy komentator życia społecznego, który czasami z sarkazmem, a czasami z głębokim zrozumieniem portretuje ludzkie niedoskonałości i ograniczenia.

Wywiad Małgorzaty Czyńskiej jest jak kolekcja obrazów malarza – na kolejnych stronach pojawiają się migawki z jego bogatego życia, opowieści o sobie, przyjaciołach, autorytetach, sztuce i kobietach. Balansuje na granicy zmyślenia i prawdy, nie boi się szczerych wyznań ani kontrowersji, rozmawia poważnie, by za chwilę puścić do czytelnika oko. I każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie: czy król jest nagi?

Edward Dwurnik (ur. 1943) – malarz i grafik. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich artystów. Cykle Podróże autostopem, Warszawa, Sportowcy czy Robotnicy przyniosły mu uznanie w kraju i za granicą, gdzie został zauważony jeszcze przed transformacją polityczną. W 1982 roku jako jedyny Polak wziął udział w wystawie documenta 7 w Kassel. Wielokrotnie nagradzany, między innymi Nagrodą Kulturalną Solidarności, Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Mieszka i pracuje w Warszawie.


Piotr Lipiński - Cyrankiewicz. Wieczny premier

Socjalista przed wojną, więzień Auschwitz w czasie wojny, czołowy komunista po wojnie. Konformista, bohater dowcipów, wieczny premier. Szara eminencja, figurant. Ulubieniec wielu Polaków.

Nowości wydawnictwa Burda Książki

Szymon Radzimierski - Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo

Wpisz swoje imię – prosi na początku Autor – od teraz będziesz częścią naszej ekipy. I tak się staje.

Nurkuje z wężami wodnymi, a w dżungli siada obok jadowitych. Modliszkę ratuje, żeby nie utonęła, a sam staje się zabawką dla młodego orangutana, który strzela z jego gumy od majtek! Dotyka wypływający z drzew kauczuk i wącha korę cynamonowych drzew. Trochę mimo woli poznaje chyba wszystkie sposoby na przyrządzenie ryżu, jakie wymyślono. Nie raz przemierza dżunglę, marzy o maczecie, którą sam będzie mógł wyrąbywać drogę wśród lian. Nie odważa się pogłaskać pająka wielkości pięści, ale z ciekawością ogląda wije i pijawki. Śpi w wiosce kanibali, przymierza ich stroje, ogląda z bliska kopalnie diamentów, uczy się budować tratwy i namiot. I trafia na widok, który zmienia jego życie. Ta książka to unikalny, zabawny, pełen zaskoczeń i odkryć dziennik z podróży dziesięcioletniego chłopca. Szymon często przerywa opowieść, bo akurat trafia na węża, przewodnik właśnie oznajmia, że zabłądził w dżungli, albo rodzice wołają go na rybną kolację. Zawsze potem narrator wraca do przerwanego wątku. Czytelnik staje się towarzyszem podróży, wszystko wydarza się teraz, na jego oczach.

Nowości wydawnictwa SQN

Aneta Jadowska - Dziewczyna z Dzielnicy Cudów

Są przyjazne i urocze miasta alternatywne. I jest Wars – szalony i brutalny – oraz Sawa – uzbrojona w kły i pazury. Pokochasz je i znienawidzisz, całkiem jak ich mieszkańcy.

Jak ona. Nikita. To tylko jedno z jej imion, jedna z jej tajemnic. Jako córka zabójczyni i szaleńca chce od życia jednego – nie pójść ścieżką żadnego z rodziców. Choć na to może być już za późno.

Z Dzielnicy Cudów – części miasta, która w wyniku magicznych perturbacji utknęła w latach 30. ubiegłego wieku – zostaje uprowadzona jedna z piosenkarek renomowanego klubu Pozytywka. Sprawą zajmuje się Nikita. Trop szybko zaprowadzi ją tam, gdzie nigdy nie chciałaby się znaleźć. Na szczęście jej pleców pilnuje Robin. Czy na pewno? Kim on właściwie jest?

Jadowska przyzwyczaiła swoich czytelników do kilku rzeczy: nietuzinkowych bohaterek, alternatywnych miast pełnych złowrogich stworzeń i niedających się przewidzieć zwrotów akcji. W Dziewczynie… jest to wszystko, za co czytelnicy pokochali serię o Dorze Wilk, i dużo, dużo więcej!
Anna Misztak, red. nacz. Lubimyczytac.pl

Nadając swojej bohaterce jakże ważne dla kinomanów imię Nikita, Aneta wzięła sobie na plecy ogromny popkulturowy ciężar. Tym większy podziw należy się jej pisarskiej kondycji, bo mimo bagażu stąpa lekko i ma dość siły, by narzucić czytelnikowi mordercze tempo.
Jakub Ćwiek


Piotr Patykiewicz - I wrzucą was w ogień

Sama wiara już nie wystarczy

Nowość wydawnictwa Czarna Owca

Fiona Barton - Wdowa

Przez lata Jean przemilczała wiele szczegółów zbrodni, o popełnienie której podejrzewano jej męża. Była zbyt pochłonięta rolą idealnej żony, trwającej u boku ukochanego człowieka mimo oskarżycielskich spojrzeń opinii publicznej i anonimowych pogróżek. Kiedy mężczyzna umiera, Jean zdaje sobie sprawę, że nadszedł moment, w którym może opowiedzieć swoją historię. Ale to od niej zależy, czy będzie zgodna z prawdą…

Nowość wydawnictwa Albatros

Ken Follett - Trzeci bliźniak

Jeannie Ferrami, psycholog prowadząca na Jones Falls University badania naukowe w dziedzinie genetyki, dokonuje zaskakującego odkrycia. Przeglądając bazy danych, natrafia na parę jednojajowych bliźniaków, urodzonych w odstępie kilku tygodni przez dwie różne matki. Jeden z nich jest odsiadującym wyrok mordercą i sadystą, drugi, Steven Logan, sprawia wrażenie wzorowego obywatela. Nieoczekiwanie Steven zostaje oskarżony o brutalny gwałt, zeznania ofiary nie pozostawiają wątpliwości, że to on jest sprawcą przestępstwa. Przekonana o niewinności Stevena Jeannie podejmuje wysiłki, by rozwiązać zagadkę i oczyścić go z zarzutów. Poszukiwania naprowadzają ją na ślad tajnych eksperymentów medycznych z okresu zimnej wojny. W eksperymenty zamieszane są bardzo wpływowe osoby, a nawet jej sponsor na uniwersytecie. Gra toczy się o wysoką stawkę: miliony dolarów i ambicje prawicowych polityków, którzy pragną przywrócić "integralność rasową" Ameryki.

Nowość wydawnictwa Mag

Brandon Sanderson - Elantris

Elantris - gigantyczne, piękne, dosłownie promienne miasto, zamieszkane przez istoty wykorzystujące swoje potężne zdolności magiczne, by pomagać ludowi Arelonu. Każda z tych boskich istot była jednak kiedyś zwykłym człowiekiem, dopóki nie dotknęła jej tajemnicza, odmieniająca moc Shaod. A potem, dziesięć lat temu, magia zawiodła. Elantryjczycy stali się zniszczonymi, słabymi, podobnymi do trędowatych istotami, a samo Elantris okryło się mrokiem, brudem i popadło w ruinę. Shaod stał się przekleństwem. Nowa stolica Arelonu, Kae, przycupnęła w cieniu Elantris, a jej mieszkańcy ze wszystkich sił ją ignorowali. Księżniczka Sarene z Ted przybywa do Kae, by zawrzeć polityczne małżeństwo z księciem korony Raodenem. Sądząc z korespondencji, mogła się spodziewać, że odnajdzie miłość. Dowiaduje się jednak, że Raoden nie żyje, a ona uważana jest za wdowę po nim...

Nowości wydawnictwa Egmont

Pierwszy album polskiej serii „Kajko i Kokosz - Nowe Przygody” to we wrześniu najważniejsza premiera Klubu Świata Komiksu.

Wśród nowości znalazły się także dwa albumy dla najmłodszych oraz przygody córki Thorgala i Aricii, superbohaterskie opowieści z Gotham, trzeci tom zmagań Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości, najlepsze opowieści z uniwersum Gwiezdnych Wojen i kolejne etapy podróży dwóch ostatnich samców na Ziemi. Czyli krótko mówiąc - sporo dobrej fantasy i SF.

WRZEŚNIOWE PREMIERY EGMONTU:

Obłęd Hegemona, 1 tom serii „Kajko i Kokosz - Nowe Przygody”
Szare Smerfy, kolejny album z serii „Smerfy Komiks”
Mój Kucyk Pony - Przyjaźń to magia, tom 6 serii „Kucyk Pony Komiks”
Królowa czarnych elfów, 6 tom serii „Thorgal - Louve”
Glina, 4 tom serii „Batman - Mroczny Rycerz” wydawanej w kolekcji Nowe DC Comics
Klauni i szaleńcy, 2 tom serii „Gotham Central”
3 tom serii „JLA - Amerykańska Liga Sprawiedliwości”
Złodzieje i szpiedzy, 25 tom serii „Usagi Yojimbo”

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

Nicholas Sparks - Spójrz na mnie (28 września 2016)

Collin nie miał szczęśliwego dzieciństwa. Wychowywał się i kształcił w szkołach wojskowych, w których był bezlitośnie gnębiony, a i rodzice nie  poświęcali mu uwagi. Stało się to przyczyną jego problemów z panowaniem nad sobą i zatargów z policją.
Maria dorastała w przyjaznym otoczeniu, zawsze czuła wsparcie rodziny i jej doping w trakcie studiów prawniczych oraz na początkach swojej kariery zawodowej.
A jednak, na przekór swoim doświadczeniom, zostają parą. Wkrótce Maria zaczyna dostawać dziwne i przerażające wiadomości od anonimowego prześladowcy. Wydaje jej się, że wie, kto chce zagrozić trwałości ich związku, ale czy ma rację?
„Spójrz na mnie” przypomina nieco wcześniejsze powieści Nicholasa Sparksa, takie jak  „Anioł stróż” czy „Bezpieczna przystań”, w których prosta historia o miłości zmierzała w stronę historii z dreszczykiem. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich książek, jest o wiele mniej przewidywalna, ma wiele zupełnie niespodziewanych zwrotów akcji.

Nicholas Sparks to jeden z najbardziej uwielbianych powieściopisarzy na świecie – jego powieści przełożono już na ponad 50 różnych języków. Książki Sparksa regularnie trafiają na listę bestsellerów „New York Timesa”. Jak dotąd  na całym świecie sprzedano się  ponad 105 milionów egzemplarzy  powieści tego autora, w tym 75 milionów w samych Stanach Zjednoczonych.
Urodzony się w Omaha w stanie Nebraska 31 grudnia 1965 roku, jako dziecko mieszkał w Minnesocie, Nebrasce i Kalifornii. Jego ojciec był profesorem, a matka gospodynią domową i asystentką u optyka.
Liceum ukończył z wyróżnieniem w 1984 roku, otrzymując stypendium naukowe na Uniwersytecie w Notre Dame. W 1985 przerwał studia i podczas wakacji napisał swoją pierwszą, nigdy nie opublikowaną, powieść. Wyspecjalizował się w rachunkowości i zakończył edukację z wyróżnieniami w 1988 roku.

Zapowiedzi wydawnictwa Genius Creations

Anna Karnicka - Paradoks Marionetki: Sprawa Klary B. (30 września 2016)

Dziewiętnastoletni Martin ponad wszystko pragnie pracować w teatrze lalkowym. Zaproszenie na egzamin wstępny do prestiżowej Praskiej Szkoły Lalkarzy wydaje mu się spełnieniem najgorętszych marzeń. Chłopak nie zdaje sobie jednak sprawy, że kiedy tylko osiągnie swój cel, Praga, jego rodzinne miasto, odkryje przed nim swoje mroczne i przerażające oblicze.
Spełnienie marzeń nie zawsze jest tym, czym się wydaje…

Drogi Martinie,
witamy w progach Kolegium Iluzji i Manipulacji! Nigdy o nas nie słyszałeś? Bardzo dobrze! Nie lubimy przyciągać uwagi. Od wieków sprawujemy władzę zarówno nad waszym światem, jak i nad przylegającymi do niego krainami pogranicza.
Dołącz do nas, a nauczymy Cię kontrolować wszystko i wszystkich. Poznaj naszych adeptów – młodych, zdolnych i bezwzględnych. Poznaj wykładowców – podstępnych, pogrążonych w ponurych knowaniach, uczestniczących w trwających do wieków spiskach.
Stań się jednym z nas! Dołącz do prawdziwych władców!

Erika Ekhart


Fobia – Dawid Kain (30 września 2016)

Bliska przyszłość, w której ludzie zasłonili sobie świat nakładkami nowej sieci – Immersjonetu. Żyją w gigantycznych kompleksach mieszkalnych, z całodobową obsługą dronów i botów.

Magdalena Kordowa musiała porzucić studia i znajomych, by zaopiekować się ojcem – pisarzem, który postradał zmysły w pogoni za arcydziełem. Ten pewnego dnia zniknął, zostawiając po sobie jedynie ostatnią powieść, „Kres Komunikacji” skrywającą wskazówki dotyczące swojej niewytłumaczalnej ucieczki.

Czy Magda rozwiążę zagadkę i odnajdzie ojca mimo obezwładniającego ją lęku?

Informacja wydawnictwa Albatros

Graham Masterton - Spotkanie autorskie (30 września 2016)

W piątek 30 września Warszawę odwiedzi Graham Masterton!

Pretekstem do wizyty jest polska premiera SIÓSTR KRWI, najnowszej książki z kryminalnego cyklu z detektyw Katie Maguire.

Mistrz grozy spotka się z czytelnikami w piątek 30 września o godzinie 18:00 w Empiku Junior na ul. Marszałkowskiej 116/122.

Spotkanie poprowadzi Piotr Pocztarek, który wnikniwie odpyta Grahama Mastertona, a potem odda mikrofon ciekawskim fanom.

Tym razem na pełnoletnich uczestników spotkania, czeka dodatkowa atrakcja - możliwość wzięcia udziału w losowaniu wyjątkowej nagrody, którą jest przejście przez piwnicę grozy Horror House II z samym Grahamem Mastertonem. Nagrodę będzie można odebrać tuż po spotkaniu. Szczęśliwców, wylosowanych ręką mistrza, zaprosimy na ulicę Nowy Świat 52 na godzinę 20:30 - będą mieli okazję bać się razem królem strachu.

Serdecznie zapraszamy i życzymy powodzenia!

Króciak

Przyszłość nie zapowiada się dla nas interesująco. Z szorta Cajber Adriana Turzańskiego dowiecie się wszystkiego.

Pan Misio - Bartłomiej Trokowicz

Nowocześnie i bajkowo

Mirosław Gołuński

Chyba nie zdarzyło mi się dotąd recenzować bajki. Czuję więc pewną tremę, ale jako że – jak to mawiają – „zawsze musi być ten pierwszy raz”, przyjrzyjmy się dziś pisarstwu dla dzieci.

W mojej już nie dziecięcej wyobraźni królują cztery skrajne przykłady wyznające pole, po którym – jak sądzę – poruszają się autorzy bajek. Pierwszy jego skraj wyznaczają bracia Grimm, a więc bajki mniej lub bardziej ludowe, mające jasny morał, do którego czytelnik dochodzi jednak poprzez obrazy, w których dominuje cierpienie, np. zła macocha obcina palce swym córkom, by mogły założyć pantofelek Kopciuszka. Naprzeciwko niego mamy infantylną bajkę (nie, to wcale nie pleonazm w tym wypadku), która albo nie ma żadnej treści, albo – tu użyję przykładu filmowego – Roszpunka-Barbie zawsze odnajduje swego Księcia-Kena. Świat jest barbiowaty, a więc kolorowy, łagodny, bezstresowy. Dwa pozostałe boki wyznaczanego tutaj pola wyznaczają mocne bajki narracyjne, różniące się przede wszystkim relacją do dorosłego czytelnika czy odbiorcy, który dziecku czyta (lub prowadzi go do kina). Byłby to „Doktor Dolittle” jako przedstawiciel wprowadzania dziecka w świat klasycznej prozy narracyjnej i wreszcie „Shrek” – pełen intertekstualnych nawiązań dla rodziców postmodernistyczny (tak, nie bójmy się tego słowa) obraz filmowy.

Jak na tym tle znajduję opowieść Bartłomieja Trokowicza, „Pan Misio. Czy lisy śnią o gadających kurach?”? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Jedyne, od czego na pewno opowieść jest daleka, to bracia Grimm, choć i do Barnie-Roszpunki nie zbliża się aż tak bardzo.

Trokowicz w Subiektywnie

Chyba nie zdarzyło mi się dotąd recenzować bajki. Czuję więc pewną tremę, ale jako że – jak to mawiają – „zawsze musi być ten pierwszy raz”, przyjrzyjmy się dziś pisarstwu dla dzieci.

Jak powiedział, tak też zrobił. W Subiektywnie dzisiaj recenzja Mirka. Zrecenzowany utwór to Pan Misio. Czy lisy śnią o gadających kurach?.

W Samo Południe. Odsłona CCLII - ogłoszenie wyników

Mamy trzy wolne egzemplarze książki Denisa Szabałowa "Prawo do życia", będącego kontynuacją "Prawa do użycia siły". Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwo Insignis.
Tym wstępem informujemy, że nadszedł czas rozwiązania konkursu.

Odpowiedzi prawidłowe:
1. Z racji nieprecyzyjności pytania, jako poprawną odpowiedź akceptujemy liczbę książek wydanych w Rosji (66), ale też tych wydanych w Polsce (13). Jest też liczba książek wydanych w Rosji + dwie w Rosji nie wydane (68). Do tego dochodzą trzy antologie fanowskie będące dodatkami do innych tomów. Ogólna liczba (71) również jest akceptowana. Trochę zagmatwałem, ale damy sobie radę. (Źródło informacji: Wikipedia)
2. Trzy.
3. Słoneczka Sammy'ego.

Prawidłowych odpowiedzi, co do których nie mieliśmy wątpliwości, udzielili:
Patrycja Paliczka
Mateusz Zyg

Gratulacje. Adresy proszę przesłać na mail odpowiedz@szortal.com (Na ten sam adres proszę słać ewentualne reklamacje dotyczące pytania nr 1 - mamy jeszcze jeden egzemplarz do przekazania)

P.S. Po uwzględnieniu reklamacji, trzeci egzemplarz wędruje do Piotra Trzybińskiego.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Mark Riebling - Kościół szpiegów. Tajna wojna papieża z Hitlerem

Niezwykły dokument historyczny i doskonała powieść szpiegowska w jednym! Ta książka zmienia spojrzenie na II wojnę światową i współczesną historię Kościoła katolickiego.

Milczenie Watykanu wobec okrucieństw nazizmu pozostaje jedną z największych kontrowersji naszych czasów. Historycy oskarżali Piusa XII o współudział w Holokauście, nazywając go „papieżem Hitlera”. Jednak kluczowa część tej historii pozostawała do dziś niedopowiedziana. Ujawnia ją na kartach swojej, na poły historycznej, na poły sensacyjnej książki, amerykański historyk, eseista i analityk polityczny — Mark Riebling.

Pius przewodził największemu Kościołowi, najmniejszemu państwu i najstarszej organizacji szpiegowskiej na świecie. Święty, ale skryty. Z datków na kościelne organizacje charytatywne opłacał tajnych kurierów i ukradkiem nagrywał swoje spotkania z nazistowskimi generałami. Kiedy dowiedział się o Holokauście, postanowił rozegrać z Hitlerem własną grę. Wysyłał mu życzenia urodzinowe, a jednocześnie spiskował w celu obalenia Führera. Obawiając się, że jawny protest pogrzebałby jego tajne plany, nigdy nie wypowiedział głośno „płomiennych słów” na temat Hitlera i nazizmu, które cisnęły mu się na usta.

Kościół szpiegów obnaża z detalami tę szokującą intrygę spod znaku „krzyża i szpady”.   Uzbrojeni jezuici kradną plany domu Hitlera. Katolicki wydawca pokonuje Alpy, przewożąc w  sportowym samolocie sekrety szefa straży przybocznej Führera. Strażnik watykańskiej krypty przewodzi siatce szpiegowskiej, która wykrada wojenne plany Niemców i rani Hitlera w zamachu bombowym.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Wojciech Engelking - Lekcje anatomii doktora D.

Pseudonauka i pornografia
Nazistowskie Niemcy i Warszawa niedalekiej przyszłości
Portret pierwszego pokolenia wychowanego na pornografii i świeże spojrzenie na historię (nie)ludzkich eksperymentów
Powieść najważniejszego literackiego przedstawiciela roczników ’90.
Mocna. Kontrowersyjna. Zaskakująca.


W  2007 roku Radiohead jako pierwszy zespół w historii świata umieszcza swój album In Rainbows do ściągnięcia za darmo w sieci. W 2010 rynek podbija iPad, a na Facebooku rejestruje się pięćsetmilionowy użytkownik. Niedługo później Jakub Dejman kupuje w Brazylii piętnastoletnią dziewczynę i sprowadza ją do Warszawy.

Znacznie wcześniej, u schyłku lat trzydziestych XX wieku, na ulicach Monachium atmosfera nacjonalizmu osiąga apogeum. W 1940 roku na zajętych przez Niemców terenach zostaje utworzony obóz Auschwitz-Birkenau. Po czterech latach pojawia się w nim Jacob von Deymann, wysłannik berlińskiego Instytutu Antropologicznego imienia Cesarza Wilhelma.

W Warszawie Jakub bawi się świetnie. Ma 26 lat i majątek, o którym większość jego równolatków może jedynie pomarzyć. Jako lekarz bez prawa wykonywania zawodu, za to z własną kliniką, ma tyleż  pieniędzy, co wolnego czasu. Należy do pierwszego pokolenia, które wychowało się na ogólnodostępnej pornografii, a kamieniami milowymi historii są dla niego kolejne wynalazki technologiczne. Życie Jakuba upływa na zagranicznych podróżach, imprezach w najlepszych klubach i odpoczynku w dwustumetrowym apartamencie. Jest podziwiany i nienawidzony, co tylko potęguje jego manię wielkości. Ale Jakub ma też swój sekret, który każe mu pojechać do Brazylii.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Sławomir Mrożek - Emigranci

Emigranci (1974) to najwybitniejszy utwór Sławomira Mrożka od ukazania się Tanga, a zarazem jeden z najważniejszych polskich dramatów okresu powojennego. Dwaj cudzoziemcy z bliżej nieokreślonego kraju zamieszkują wspólnie suterenę w nieznanym mieście Europy Zachodniej. Wyobcowany intelektualista, AA, wybrał emigrację z powodów politycznych, jego towarzysz zaś, "chłoporobotnik" XX, wyjechał wyłącznie dla zarobku. Skazani są na własne towarzystwo, a ich symbioza polega na wzajemnym uzależnieniu: XX wykorzystuje AA materialnie, ten natomiast twierdzi, że wykorzystuje towarzysza pod kątem studiów nad niewolniczą mentalnością swych rodaków. AA, sam sfrustrowany i bezwolny, z wyższością odnosi się do przedstawiciela niższej klasy, dorobkiewicza, którego jedynym celem w życiu jest poprawa własnego bytu. W tych warunkach obustronne konflikty i antagonizmy nabierają wyjątkowej ostrości. W szerszym ujęciu konfrontacja pomiędzy AA i XX dotyka jednego z ważniejszych problemów w Polsce powojennej - rozdźwięku między inteligencją i robotnikami. W finale dokonuje się synteza wartości obu grup społecznych, zwiastująca przełamanie powstałych barier.

Nowości wydawnictwa Albatros

Wojciech Dutka - Lunatyk

Kraków, 1986. Oficer SB Kazimierz Wiśniak zostaje oddelegowany na spotkanie z grupą oficerów tajnych służb radzieckich i enerdowskich, którzy zajmują się operacją Lunatyk. Pod pozorem powołania wielkiego banku na zachodzie komuniści przygotowują sobie grunt pod przetrwanie. Trwa pierestrojka i system komunistyczny chwieje się w posadach. Po przejściu tajnego szkolenia w Związku Radzieckim Wiśniak wyjeżdża do Nigerii. W kraju pozostawia jednak niezamknięte sprawy… A te komplikują się jeszcze bardziej, gdy Wiśniak przez przypadek zabija w Stambule radzieckiego oficera...

Nowy Jork, 2014 – czarnoskóry detektyw polskiego pochodzenia (po matce), Maks Kwietniewski, otrzymuje od tajemniczego zleceniodawcy sprawę zamordowanego w 1987 w Nigerii amerykańskiego lobbysty. Tropy wiodą go do Polski.


Stephen King - Koniec warty

SPEKTAKULARNE ZAMKNIĘCIE TRYLOGII O EMERYTOWANYM DETEKTYWIE BILLU HODGESIE
 

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Elżbieta Cherezińska - Królowa

Nie łudźcie się, że wszystko już wiecie o Hardej. Teraz poznacie Królową.

Narodził się Knut. Trzecie dziecko Świętosławy, jedyne, które w chwili przyjścia na świat okrzyknięto „synem królowej”. Coraz więcej graczy przestawia piony tej historii. Bolesław w sekrecie przed siostrą swata Tyrę z Tryggvasonem, jarl Sigvald, powtarzając: „jomswikingowie nie wtrącają się w sprawy królów”, sam zaczyna w nich mieszać. Sven pielęgnuje swą niechęć do Olava, „drugiego wodza”. Tyra znika.

Tak kończy się Harda. Teraz nadchodzi czas Królowej. Nowi gracze i nowy wymiar tej historii. Od Roskilde do krainy zórz polarnych. Od Poznania przez Merseburg do Budziszyna, przez wszystkie wielkie wojny Bolesława. Od Pragi po Kijów. Od Gniezna przez tajemniczy Kałdus. I do Anglii, bo przecież nie jest tajemnicą, kim stanie się „syn królowej”…


Wiktor Zawada - Wielka wojna z czarną flagą

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Marek Ławrynowicz - Mundur

Zabłocki, jesteście oskarżeni o pacyfizm!

Bohater tej powieści będzie się zapewne kojarzył ze Szwejkiem, ale to nie do końca prawda. Paweł Zabłocki jest duchowym krewniakiem innego bohatera arcydzieła Haška – jednorocznego ochotnika Marka. To młody inteligent, który stara się przetrwać w absurdalnym świecie peerelowskich koszar, gdzie jeden człowiek zmusza drugiego do czołgania przez pełzanie, a głównym elementem musztry jest marsz w miejscu…

Z podwarszawskiego Miedzeszyna przez Wrocław do Opola, a stamtąd na poligon w Trzemesznie i z powrotem. Tak wygląda „szlak bojowy” odbywającego służbę wojskową w różnych formach (od podchorążówki do służby zasadniczej) młodego bohatera najnowszej powieści Marka Ławrynowicza. Zgubiona armata to niejedyny kłopot na tym szlaku, ale charakterystyczny znak niedopasowania ciała i ducha do munduru.

Opowieści autora zapewne rozbawią wszystkich miłośników prozy w typie hrabalowskim, tych, którzy doświadczyli absurdów PRL-u, ale także tych, którzy realia tamtych czasów znają tylko z komedii Stanisława Barei.


Leszek Długosz - Pod Baranami. Ten szczęsny czas...

Nowości wydawnictwa Powergraph

Wojciech Zembaty - Głodne słońce. Dymiące zwierciadło

Wojciech Zembaty to pisarz, który przekracza granice – nie tylko w swojej twórczości, ale również w życiu. Teraz mieszka w Japonii i tam napisał Głodne Słońce – powieść o alternatywnej historii naszej cywilizacji, w której hiszpańska konkwista się nie powiodła, inwazja Białoskórych została powstrzymana, a za cenę krwawych ofiar i okrutnej rywalizacji wszystkich ze wszystkimi, bogowie uratowali Azteków i inne indiańskie plemiona.
Świat w Głodnym Słońcu wykreowany został z epickim rozmachem, a autor wydaje się demiurgiem, który tworzy egzotyczne państwa-miasta, ich władców i żołnierzy, kapłanów i bogów. Z całą bezwzględnością ukazuje mechanizmy historii i polityki. Pisarstwo Wojciecha Zembatego podparte jest imponującą wiedzą historyczną, literacką i antropologiczną oraz profesjonalnym warsztatem scenarzysty. Dzięki temu autor z łatwością tworzy pełnokrwiste, mocne postacie. Premiera kolejnego tomu Głodnego Słońca planowana jest na pierwszą połowę 2017 roku.


Radek Rak - Puste niebo

Zapowiedź wydawnictwa Nasza Księgarnia

Aleksandra Janusz - Kroniki Rozdartego Świata 2. Utracona Bretania (21 września 2016)

Po Drugiej Stronie Świata sprawy stanęły na ostrzu noża. Narzeczona Vincenta, Amandine Cerise, dla ochrony przyjaciół decyduje się na ryzykowny blef. Kathryn Verd, czarodziejka i księżniczka, lawiruje wśród dworskich intryg, gdzie pomyłka grozi śmiertelnym niebezpieczeństwem. Margueritte i Belinde prowadzą ofensywę przeciwko skażonym wojskom, przygotowując się do bitwy w dolinie Montségur.
A gdzie się podział Vincent? Gdy widzieliśmy go ostatnio, był bliski śmierci…

Aleksandra Janusz
– doktor neurobiologii, obecnie pracuje w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Debiutowała w „Science Fiction” 4/2001 opowiadaniem „Z akt miasta Farewell”, jest autorką powieści „Dom wschodzącego słońca” wydanej nakładem wydawnictwa Runa. Publikowała opowiadania i artykuły publicystyczne w internetowym magazynie Fahrenheit, w magazynie mangi i anime „Kawaii” i w innych czasopismach. Uzależniona od książek, czyta wszystko; nie jest gatunkistką. Zawodowo zajmuje się molekularnymi mechanizmami rozwoju neuronów, pamięci i uczenia się.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Michał Przeperski - Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku (29 września 2016)

W 1919 roku czeskie oddziały zajęły Spisz i Orawę, po czym, wykorzystując polskie zaangażowanie na innych frontach, podbiły Śląsk Cieszyński, dopuszczając się przy okazji zbrodni wojennych na polskich jeńcach i cywilach. Walczący z Rosją Sowiecką Polacy zaakceptowali utratę tych ziem. Dwadzieścia lat później podbijani przez III Rzeszę Czesi patrzyli, jak polskie czołgi wjeżdżają na sporne terytoria. Polacy świętowali, jednak po obu stronach trudno było o triumfalny nastrój. Rok później już nikt nie wątpił, że konflikt przegrały obie strony.

Polityka Polski i Czech w dwudziestoleciu, nieudane próby zbliżenia, uwikłania w sojusze, różny stosunek do ZSRR oraz wiara jednych i drugich w to, że Niemcy najpierw uderzą na sąsiada i nasycą się tą zdobyczą. Książka Michała Przeperskiego to pierwsze popularne opracowanie fascynującego tematu, jakim jest dwudziestowieczny konflikt polsko-czeski. Napisana wartko i klarownie opowieść pokazuje, że przyjazne stosunki z sąsiadami da się zbudować i utrzymać mimo bolesnych epizodów w historii.

W Samo Południe. Odsłona CCLIII

Witamy po tygodniowej przerwie w poniedziałkowym konkursie W Samo Południe! Dzisiaj nagrodami są 3 egzemplarze książki Piotra Patykiewicza "I wrzucą was w ogień". Książkę docenicie choćby ze względu na lekkość, szczegółowość czy szybko rozwijającą się akcję. Nagrody ufundowało wydawnictwo SQN.


Zasady niezmienne

Pytania konkursowe:

1. Wydawnicze: Wymień inne książki, które w ostatnim czasie wydało wydawnictwo SQN (min 4)
2. Szortalowe : W najnowszym wydaniu Szortal na wynos ( nr44) znajdziemy wywiad z Adamem Wołodźko dotyczący pewnego magazynu Fantasy i Science Fiction. Jaka jest jego nazwa i co ona oznacza?
3: Historyczne: "I wrzucą was w ogień" jest kontynuacją pewnej powieści. Jaki jest jej tytuł?

Powodzenia!

Nowości wydawnictwa Rebis

Martin Amis - Martwe dzieci

Satyra na angielski hedonizm i konsumpcjonizm lat siedemdziesiątych

Martwe dzieci to satyra na angielski hedonizm i konsumpcjonizm lat siedemdziesiątych, utrzymana w poetyce czarnego humoru. Grupa młodych ludzi zbiera się w rezydencji pod Londynem, by spędzić weekend na narkotyczno-alkoholowej orgii. Jeszcze nie wiedzą, że jeden z nich – w imię formy sztuki wyrażającej się w czystym, niemającym żadnego uzasadnienia geście – szykuje im coś naprawdę specjalnego...

Martin Amis zaliczany jest przez magazyn „Times” do grona największych powojennych pisarzy brytyjskich. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Bookera. Jest uważany za niekwestionowanego mistrza „nowej nieprzyjemności”. Sam pozostając pod wpływem Bellowa, Nabokova i Joyce’a, a także swojego ojca, Kingsleya Amisa, zainspirował nowe pokolenie pisarzy, w tym Zadie Smith. Krytycy dostrzegli u niego „zatrważająco kompulsywną obrazowość stylu”, tak charakterystycznego, że „amisowość Amisa widać w każdym jego dziele, jeszcze przed pojawieniem się pierwszej kropki”. Jest m.in. autorem opublikowanych przez REBIS: Sukcesu, Martwych dzieci i Lionela Asbo.


Antonio Munoz Molina - Zima w Lizbonie

Miłość i samotność. Alkohol, jazz i Lizbona nocą – najczęściej nagradzana powieść Munoza Moliny.

Nowości wydawnictwa Rebis

Snorri Kristjansson - Ścieżka bogów

Finałowy tom rewelacyjnej "Sagi o Walhalli”

Nominacja do nagrody Davida Gemmella za najlepszą powieść fantasy

Rok 996.
W Trondheim król Olaf, fanatyczny orędownik Białego Chrystusa, z trudem utrzymuje pokój wśród podstępnych lokalnych wodzów. Mimo chwil zwątpienia nie przestaje planować dalszych krwawych podbojów.
Ulfar i Audun wspólnie odkryli nowy cel – walczyć o to, żeby Północ pozostała w rękach czcicieli nordyckich bóstw. Dołączają do wojowników ze Stenviku pod wodzą Sigurda, a potem do oddziałów Jolawera Scota. Stopniowo jednak zaczynają pojmować, że największym zagrożeniem dla ich świata wcale nie są zwolennicy Białego Chrystusa.
Na wietrznej i mroźnej Północy bowiem rośnie w siłę coś prastarego, złowrogiego i bardzo, bardzo rozgniewanego...

Snorri Kristjansson urodził się w 1974 roku w Rejkiawiku. Przez 7 lat żył w Norwegii, gdzie nabawił się awersji do narciarstwa. Od 2005 roku mieszka w Londynie. Miecze dobrych ludzi, pierwszy tom „Sagi o Walhalli”, były jego debiutem literackim.


Frank Herbert - Opowiadania zebrane. Tom 1

Wytrwać w tej pracy pomagało mi przeświadczenie, że mój trud może być przydatny dla innych osób, które pragną się poświęcić pisarstwu”. - ze Wstępu

Nowość wydawnictwa Rebis

David J. Lieberman - Jak rozszyfrować każdego

To nie jest kolejna książka na temat mowy ciała. To zbiór konkretnych, praktycznych technik psychologicznych, które można wykorzystać w każdej życiowej sytuacji, żeby dowiedzieć się, co ktoś naprawdę myśli.

Doktor D.J. Lieberman, bazując na badaniach psychologicznych, opracował zestaw uniwersalnych metod, dzięki którym w krótkim czasie zdołasz się przekonać, czy ktoś:
- coś przed tobą ukrywa;
- naprawdę jest pewny swego czy tylko udaje;
- mówi prawdę;
- jest tobą zainteresowany czy tracisz czas.

Dowiedz się, jak umiejętnie zadawać pytania, wykorzystywać proste skojarzenia, określać profil emocjonalny i na jakie sygnały zwracać uwagę w kontaktach, aby nigdy więcej nie dać się zwieść pozorom w pracy i w relacjach osobistych.

David J. Lieberman, doktor psychologii i twórca analizy neurodynamicznej, to doskonały behawiorysta. Jest cenionym wykładowcą i konsultantem, a jego prace przełożono na kilkanaście języków.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

John Steinbeck - Dziennik z podróży do Rosji

Relacja z podróży Johna Steinbecka i  Roberta Capy po Związku Radzieckim w czasach zimnej wojny to klasyczna pozycja z gatunku literatury podróżniczej.

Tuż po opadnięciu żelaznej kurtyny, John Steinbeck, wówczas laureat Nagrody Pulitzera, oraz znany fotograf wojenny Robert Capa podjęli śmiałą wyprawę do Związku Radzieckiego z zamiarem napisania reportażu dla gazety „New York Herald Tribune”. Sławni podróżnicy mieli rzadką okazję odwiedzenia nie tylko Moskwy i Stalingradu, lecz także ukraińskich wsi oraz Gruzji. Okrzyknięty przez recenzentów New York Timesa „znakomitym” tuż po jego wydaniu w 1948 roku, „Dziennik z podróży do Rosji” przedstawia kwintesencję tej wyprawy i pozostaje niezwykłym pamiętnikiem oraz unikatowym dokumentem historycznym.
Steinbeck i Capa uwiecznili to, co widzieli, za pomocą słów i zdjęć, tworząc poruszający zapis codziennego życia zwykłych Rosjan. W odróżnieniu od innych zachodnich reportaży na temat Rosji z tamtego okresu „Dziennik” jest wolny od ideologicznych obsesji. Zamiast tego Steinbeck i Capa zarejestrowali rzeczywistość życia robotników pracujących w fabrykach, urzędników państwowych oraz chłopów – społeczeństwa, które wyzwoliło się z koszmaru II wojny światowej. Na tym tle dostajemy wgląd w życie dwóch wybitnych artystów u szczytu mocy twórczych, realizujących wewnętrzną potrzebę dokumentowania kondycji ludzkiej.

John Steinbeck (1902–1968) – amerykański powieściopisarz, laureat Nagrody Nobla w 1962 r. za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw socjalnych”. Jego najbardziej znane powieści to „Na wschód od Edenu”, „Tortilla Flat", „Myszy i ludzie", „Grona gniewu" i „Ulica Nadbrzeżna".

Nowości Wydawnictwa Komiksowego

Tom Gauld - Mooncop

Życie na księżycu? Kto z nas nie marzył o nim w dzieciństwie.

Księżycową kolonię odwiedzamy w jej ostatnich dniach - wszyscy wracają na Ziemię, tylko nie on - bohaterski policjant, który mimo zamierającego dookoła życia próbuje wykonywać swoje rutynowe obowiązki.

Tom Gauld w komiksie o ostatnim policjancie na Księżycu na wpół ironicznie rozważa możliwe konsekwencje robotyzacji naszego codziennego życia. Mooncop to science-fiction bez wybuchów i wielkich odkryć, a świat przedstawiony przez Gaulda jest melancholijny i przyjmowany przez bohatera z niezwykłym wręcz stoicyzmem. W ten sposób udało się opowiedzieć coś nowego o ludzkości.

Tom Gauld jest znany polskiemu czytelnikowi jako autor rewelacyjnie przyjętego Goliata (wyd. Centrala) a jego ironiczne paski komiksowe dla Guardiana przyniosły mu światową sławę.


Greg, Hermann Huppen - Comanche T. 2 Wojownicy rozpaczy


Drugi tom klasycznej komiksowej sagi westernowej autorstwa Grega i Hermanna.

W chwili gdy załoga rancza „Trzy Szóstki” szykuje się do przepędzenia na pobliską stację kolejowej pierwszego stada bydła, na ranczu pojawiają się nieoczekiwani goście: grupa wojowniczych Czejenów domaga się przekazania im stada, aby zaspokoić głód plemienia, które od dawna czeka na obiecane dostawy żywności z Biura do spraw Indian. Aby zapobiec wojnie z Indianami i ocalić życie Comanche, Red Dust zostaje zmuszony do dostarczenia przewidzianej traktatami żywności. Jednak wśród białych znajdują się tacy, dla których krwawy konflikt byłby świetną okazją do pozbycia się z okolicy coraz lepiej prosperującego rancza...

Nowość Wydawnictwa Komiksowego

Thomas Bernhard, Nicolas Mahler - Dawni Mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera

Thomas Bernhard i komiks? Mahler, jeden z najciekawszych europejskich twórców komiksu alternatywnego, stworzył fantastyczne dzieło – komiksową adaptację słynnego dzieła austriackiego mistrza, Dawni mistrzowie.

Reger jest zmagającym się z chorobą płuc krytykiem sztuki o filozoficznym i mocno pesymistycznym uosobieniu. Pracuje dla „Timesa” i już od 30 lat, co drugi dzień przesiaduje na ławce w Muzeum Historii Sztuki przed obrazem 'Siwobrody mężczyzna' Tintoretta. Wyjątkami są poniedziałki, kiedy to muzeum jest zamknięte dla zwiedzających. W muzeum Reger rozmyśla, krytykuje i odsłania wszystkie niegodziwości na świecie, a zwłaszcza w jego rodzinnym kraju, Austrii. Oprócz Regera w historii występują Irsigler - muzealny dozorca i Atzbacher, równie jak Reger krytycznie nastawiony do rzeczywistości narrator.

Ta filozoficzna przypowieść uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł Bernharda. Komiks stworzony z Mahlerem jest równie zabawny a wyjątkowy styl niemieckiego rysownika dodatkowo wzmacnia przesłanie opowieści.

Czy można 300 stronnicowa powieść przenieść za pomocą kilku pociągnięć pędzla? Mahler się odważył i sztuka ta udała mu się znakomicie.

Philipp Haibach, DIE WELT

Nicolas Mahler (ur. 1969) - wiedeńczyk, swoje satyry publikował w większości ważnych europejskich gazetach, a jego komiksy są wydawane na całym świecie. Polski czytelnik miał okazję poznać Mahlera dzięki takim komiksom jak Pragnienie i Samotność rajdowca.

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

Tana French - Ściana sekretów (28 września 2016)

JEDNO MORDERSTWO
OSIEM DZIEWCZĄT
JEDEN DZIEŃ NA ODKRYCIE PRAWDY

Kryminał psychologiczny.
Święta Kilda, renomowana żeńska szkoła pod Dublinem, zamknięty świat, który wydaje się ekskluzywny i bezpieczny. A jednak w pobliskim parku zostają znalezione zwłoki szesnastoletniego Chrisa Charpera, a rok później na tablicy w Świętej Kildzie ktoś umieszcza jego zdjęcie z podpisem: „WIEM, KTO GO ZABIŁ”. Detektyw Stephen Moran, który widzi szansę zaczepienia się w wydziale zabójstw, i Antoinette Conway, która wprawdzie już tam pracuje, ale musi walczyć o swoją pozycję z seksistowskimi kolegami, mają dzień na odkrycie, kto zawiesił zdjęcie, a co ważniejsze – na znalezienie mordercy.
Szybko odkrywają, że przynajmniej jedna z ośmiu dziewcząt należących do dwóch skonfliktowanych grup wie, co się wydarzyło. A jednak znalezienie sprawcy wcale nie jest proste. Detektywi wplątują się bowiem w sieć kłamstw i intryg zarzuconą przez dziewczyny, które okazują się mistrzyniami manipulacji.

TANA FRENCH – pierwsza dama irlandzkiego kryminału.
Irlandzka pisarka urodzona w USA; wychowywała się w Irlandii, Malawi i we Włoszech. Od 1990 r. mieszka w Dublinie, gdzie ukończyła teatrologię oraz studia aktorskie w Trinity College i pracowała dla teatru, filmu i telewizji. Jest autorką pięciu bestsellerowych powieści: ZDĄŻYĆ PRZED ZMROKIEM (nagrody Edgara Allana Poe, Anthony, Macavity oraz Barry za debiut powieściowy), LUSTRZANE ODBICIE, BEZ ŚLADU (nagroda Irish Crime Fiction), KOLONIA (nagroda „Los Angeles Times” w kategorii thrillera) i ŚCIANA SEKRETÓW. Według „Washington Post” jedna z najbardziej utalentowanych autorek prozy kryminalnej. „Kirkus Review” nazywa ją mistrzynią zagadki kryminalnej, a „Daily Mail” - jedną z  najbardziej fascynujących współczesnych autorek kryminałów. Do jej wielkich fanów należy Stephen King, jej książki chwalą też: Harlan Coben, Kate Mosse, Marian Keyes i Gillian Flynn, która uznała „Ścianę sekretów” za absolutnie hipnotyzującą powieść.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Grzegorz Motyka - Wołyń '43 (6 października 2016)

Pięć lat po wydaniu świetnie przyjętej i szeroko dyskutowanej książki Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła” Grzegorz Motyka powraca do mrocznej karty w historii dwóch narodów. Wołyń '43 to niewielka, ale bardzo ważna książka. Czytelnik niezaznajomiony z historią rzezi wołyńskiej znajdzie tutaj wszystkie najważniejsze fakty, a odbiorcy bardziej zorientowani w tej tematyce — poznają najnowsze badania i ustalenia historyków.

Autor, uznawany za jednego z najlepszych znawców stosunków polsko-ukraińskich, jednoznacznie dowodzi, że rzeź wołyńska była zaplanowanym ludobójstwem, a nie spontaniczną akcją odwetową. W tej książce Grzegorz Motyka nie ogranicza się jednak do samej historii — podsumowuje też, jak wyglądają dzisiaj pamięć historyczna i polityka historyczna w Polsce i na Ukrainie.

Za swoją poprzednią pracę poświęconą tej tematyce Grzegorz Motyka został uhonorowany Nagrodą Historyczną „Polityki”.

Wołyń ’43 to arcyważny głos w dyskusji, jaką tej jesieni z pewnością wywoła premiera filmu Wojciecha Smarzowskiego Wołyń.

Masowe mordy ludności polskiej były dokonywane tak brutalnie, ponieważ sprawcy tej zorganizowanej zbrodni tak to zaplanowali, słusznie niestety zakładając, że nic lepiej nie ukryje charakteru dokonanych przez nich czynów, jak „ubranie ich w szaty” chłopskiego buntu.

Zapowiedź wydawnictwa Noir sur Blanc

Charles Bukowski - O pisaniu (29 września 2016)

Mam teraz 34 lata. Jeśli nie dojdę do czegoś w życiu przed sześćdziesiątką, po prostu dam sobie jeszcze 10 lat.

Przenikliwe i poruszające refleksje i rozmyślania jednego z naszych najbardziej obrazoburczych, przykuwających uwagę i sławnych mistrzów o sztuce pisania i literackim rzemiośle.

Opowiadania, wiersze i powieści Charlesa Bukowskiego wycisnęły trwałe piętno na naszej kulturze. W niniejszym zbiorze korespondencji - listów do wydawców, redaktorów, przyjaciół i kolegów po fachu - pisarz dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat sztuki tworzenia. O pisaniu ukazuje artystę brutalnie szczerego w opisie mozolnej pracy i bezkompromisowego w ocenie absurdów życia - oraz sztuki. Rzuca światło na skomplikowaną bluźnierczą naturę pisarza będącego ikoną kontrkultury i prawdziwą amerykańską legendą - "laureatem amerykańskich nizin społecznych" (Time) - który ze stoickim spokojem przedstawiał poniewieranych i zdeprawowanych członków społeczeństwa. Odkrywa artystę opierającego się na tym, co instynktowne, w którego twórczości rozbrzmiewa główna myśl: "Nie staraj się".

O pisaniu, to książka przenikliwa, przejmująca i często przezabawna, pełna nie tylko niezapomnianych sformułowań, ale i charakterystycznej dla Bukowskiego surowości, i ożywiona chwilami wdzięku, intymności i patosu.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Paweł Kornew - Tam gdzie ciepło (12 października 2016)

Przygranicze to kilka okręgów i miast wyrwanych z naszego świata i ciśniętych w krainę wiecznego mrozu. Fort jest jednocześni sercem Przygranicza i jego dnem. To od samych podstaw zmrożona kloaka, zamieszkana przez ludzi bynajmniej nie serdecznych, którzy cenę ludzkiego życia mierzą nierzadko wartością pudełka nabojów bądź skrzynki konserw.
Pozornie nie da się upaść niżej, dopóki los nie podstawi człowiekowi nogi i nie zmusi do porzucenia w miarę spokojnego życia i panicznej ucieczki gdzie oczy poniosą, byle znaleźć nowe miejsce na tym świecie.
Ale nawet tam, gdzie ciepło nie można tracić czujności. Jewgienij Maksymowicz Apostoł, do niedawna mieniący się człowiekiem sukcesu, przekona się o tym na własnej skórze. Chociaż oczekująca go w Siewierorieczeńsku praca z początku wydawała się całkiem-całkiem...

Paweł Kornew
Urodził się w 1978 roku w Czelabińsku, gdzie mieszka po dziś dzień. W 2000 roku ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Czelabińskim i prawie dziewięć lat przepracował w wyuczonym zawodzie. Obecnie całkowicie koncentruje się na twórczości literackiej.
Pisać, mniej lub bardziej systematycznie, zaczął w 2003 roku i wtedy powstały pierwsze rozdziały Sopla, powieści, która ukazała się nakładem wydawnictwa Alfa-kniga w styczniu 2006 roku, a już we wrześniu została uhonorowana nagrodą Miecz bez imienia. Pierwsza tetralogia z cyklu Przygranicze została wydana w Polsce przez Fabrykę Słów.
Jeśli chodzi o filmy, woli niefantastykę, raczej coś z kryminalnym zacięciem: Porachunki, Przekręt, Czwartek, Przekładaniec, Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj, Adrenalina, Angielska robota i tym podobne.
Jeśli chodzi o ulubione nałogi, są to: ciemne piwo, koniak, calvados i armaniak.

Króciak

Baran, jak jest, każdy widzi, choćby ten zodiakalny, widziany okiem Krzysztofa Pietrali.

Cyann (wydanie zbiorcze zawierające dwa tomy: Żródło i sonda, oraz Sześć pór roku na Ilo) - Francois Bourgeon

Feeria obrazków

Aleksander Kusz

Tytuł niniejszego omówienia mógłby równie dobrze być jego podsumowaniem. A dlaczego tak? O tym napiszę nieco później. Postanowiłem, że tym razem nie będę Wam wyjawiał swoich wszystkich myśli na temat komiksu już we wstępie i że spróbuję go przedstawić w jak najbardziej klasyczny sposób. Czy mi się to uda? Sami sprawdzicie. A ja sam już pewnie kończąc pisanie będę wiedział, gdzie zaprowadziły mnie moje swobodne myśli i klawiatura.


Lubię europejski komiks o wiele bardziej niż ten rodem z USA, obojętnie, czy chodzi o Marvela, czy o DC Comics. Nie ukrywam tego, że lubię komiks trochę problemowy, niełatwy, taki dający do myślenia. Oczywiście są wyjątki, czyli Baśnie Willinghama i Sandman Gaimana. Jednak te komiksy spodobały mi się przede wszystkim z powodu baśniowości, z powodu innego podejścia do mitów i religii, które w nich znalazłem. Są też wyjątki z drugiej strony. Na przykład Wieczna wojna Haldemana i Marvano nie podeszła mi. Wydawała mi się jakaś taka miałka, jakby nie do końca przemyślana, a miało być takie pięknie i z problemem w tle.

Na przełomie sierpnia/września pobiłem swój swoisty rekord, bo przeczytałem aż trzy komiksy Egmontu. Dwa już Wam omówiłem, obydwa rewelacyjne, albo przynajmniej bardzo dobre. A trzeci? jakim komiksem okazał się ten przeczytany jako trzeci?

Cyann autorstwa Francoisa Bourgeona (z małą pomocą koncepcyjną Claude’a Lacroix) to komiks europejski, jak najbardziej, ale dopracowany przede wszystkim w warstwie wizualnej, dużo mniej tu fabuły i akcji. Tych tak naprawdę trzeba by ze świecą szukać. No i wyrzuciłem to z siebie wcześniej niż planowałem, ale już nie mogłem wytrzymać. Cóż…, widocznie mam słabą wolę.

Bourgeon w Subiektywnie

Tytuł niniejszego omówienia mógłby równie dobrze być jego podsumowaniem. A dlaczego tak? O tym napiszę nieco później. Postanowiłem, że tym razem nie będę Wam wyjawiał swoich wszystkich myśli na temat komiksu już we wstępie i że spróbuję go przedstawić w jak najbardziej klasyczny sposób. Czy mi się to uda? Sami sprawdzicie. A ja sam już pewnie kończąc pisanie będę wiedział, gdzie zaprowadziły mnie moje swobodne myśli i klawiatura.

Dokąd swobodne myśli zawiodły Alka, omawiającego komiks Cyann, przeczytacie dziś w Subiektywnie,

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Stephen King - Joyland (audiobook CD)

Devin Jones, student college’u, zatrudnia się na okres wakacji w lunaparku, by zapomnieć o dziewczynie, która złamała mu serce. Tam jednak zmuszony jest zmierzyć się z czymś dużo straszniejszym: brutalnym morderstwem sprzed lat, losem umierającego dziecka i mrocznymi prawdami o życiu – i tym, co po nim następuje. Wszystko to sprawi, że jego świat już nigdy nie będzie taki sam...

Pasjonująca opowieść o miłości i stracie, o dorastaniu i starzeniu się – i o tych, którym nie dane jest doświadczyć ani jednego, ani drugiego, bo śmierć zabiera ich przedwcześnie.
„Joyland” to Stephen King w szczytowej pisarskiej formie, równie poruszający jak „Zielona Mila” czy „Skazani na Shawshank”. To jednocześnie kryminał, horror i słodko-gorzka powieść o dojrzewaniu, która poruszy serce nawet najbardziej cynicznego czytelnika.

Stephen King (ur. 1947) napisał ponad pięćdziesiąt książek i wszystkie zyskały status światowych bestsellerów. Znajdują się między nimi: „Miasteczko Salem”, „Misery”, „Dallas ’63” czy „Lśnienie”, którego kontynuacją jest „Doktor Sen”. Powieści Kinga doczekały się wielomilionowych nakładów, tłumaczeń na przeszło 30 języków, a na całym świecie można znaleźć ponad 300 milionów egzemplarzy książek z jego nazwiskiem na okładce. Stephen King mieszka w stanie Maine z żoną, powieściopisarką Tabithą King.

Czyta: Krzysztof Plewako-Szczerbiński
Długość nagrania: 9 godz. 13 min.
Nośnik: CD mp3


Fragment audiobooka (posłuchaj)


Jeffery Deaver - Panika (audiobook CD)

Nowości wydawnictwa Czarne

Aneta Prymaka-Oniszk - Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy

Lato 1915 roku. Armia rosyjska pod naporem wroga wycofuje się z Królestwa Polskiego i zachodnich krańców Imperium. „Niemiec będzie babom cycki obcinał” – niesie się po wsiach. Spod Lublina, Chełma, Łomży, Ostrołęki, a nawet Warszawy obładowane wozy ruszają w głąb Rosji. Z obszarów na wschód od Białegostoku wyjeżdża nawet osiemdziesiąt procent mieszkańców. Wędrują w skwarze, bez wody i jedzenia. Niemieckie samoloty bombardują wojsko, nie szczędząc uciekinierów. Przy drogach zostają mogiły, część ciał leży niepogrzebana. Wybuchają epidemie. Masowo umierają dzieci.

Bieżeńcy – tak po rosyjsku nazywają uciekinierów carskie władze – są rozwożeni po całej Rosji. Gdy we wsiach gdzieś na Syberii czy nad Donem z trudem budują nowe życie, wybucha rewolucja, niszcząc pozostałe filary „odwiecznego porządku”: carską władzę i religię. Bieżeńcy znowu ruszają w drogę, teraz w drugą stronę, do odrodzonego Państwa Polskiego. Powrót przynosi kolejne „końce świata”.

Z terenu Polski wyjechać mogły ponad dwa miliony osób, ale o bieżeństwie milczą podręczniki. Opowieść ocalają potomkowie bieżeńców. To historia, którą można opowiadać z wielu perspektyw: ludzi postawionych w ekstremalnej sytuacji, chłopów, których świat ginie na ich oczach, wreszcie – uchodźców, uciekinierów, ofiar kolejnych wojen.


Wojciech Chmielarz - Osiedle marzeń (Audiobook)

Czas trwania: 13 godzin 3 minuty
Czyta Janusz Zadura

Nowości wydawnictwa Czarne

Andrzej Stasiuk - Fado

Fado to wybór esejów i krótkich tekstów Andrzeja Stasiuka opowiadających o realnej i mentalnej podróży przez nieznaną, marginalną, w powszechnej świadomości nieistniejącą Europę. Peregrynując w ulubiony przez siebie sposób, zarówno autostradami, jak i żółtymi drogami, od Albanii po rodzinne Podlasie, Stasiuk peregrynuje zarazem po zaułkach europejskiej historii i teraźniejszości, jest geografem opisującym ukryte terytoria, uprawia własną, całkowicie autorską fenomenologię pamięci. Można Fado potraktować także jako symboliczny „powrót z Babadag” — melancholijną opowieść drogi prowadzącej opłotkami europejskiej rzeczywistości z dalekiego świata ku domowi: rodzinnej wsi na Podlasiu, wspomnieniom dzieciństwa, cieniom i duchom przodków.
„Przeszłość i pamięć są moją ojczyzną” – pisze Stasiuk i przy dźwiękach fado wraca z Babadag do rodzinnej wsi  na Podlasiu, oddając się wspomnieniom dzieciństwa i składając hołd cieniom przodków.

Lubię podróżować. Lubię siedzieć w swoim pokoju i wspominać. Podróże, własne życie, dzieciństwo, wspominać własne wspomnienia, własne kłamstwa. To wszystko się miesza i czasami próbuję jakoś dojść z tym do ładu.
Andrzej Stasiuk


Jelena Czyżowa - Grzybnia

On i ona w zamkniętej przestrzeni daczy. On – niespełniony tłumacz, pogrążony w pracy intelektualista, który przez tydzień nie jest w stanie naprawić zepsutego zamka. Ona – kobieta sukcesu, aktywna i rzutka, przyzwyczajona do samodzielności, odkąd skończyła piętnaście lat. Są jak istoty z innych planet. Ale choć różnią się wszystkim, równocześnie są tacy sami, bo powstali z tej samej grzybni.

Nowość wydawnictwa Nasza Księgarnia

Aleksandra Janusz - Kroniki Rozdartego Świata. Utracona Bretania

Po Drugiej Stronie Świata sprawy stanęły na ostrzu noża. Narzeczona Vincenta, Amandine Cerise, dla ochrony przyjaciół decyduje się na ryzykowny blef. Kathryn Verd, czarodziejka i księżniczka, lawiruje wśród dworskich intryg, gdzie pomyłka grozi śmiertelnym niebezpieczeństwem. Margueritte i Belinde prowadzą ofensywę przeciwko skażonym wojskom, przygotowując się do bitwy w dolinie Montségur.
A gdzie się podział Vincent? Gdy widzieliśmy go ostatnio, był bliski śmierci…

Aleksandra Janusz - doktor neurobiologii, obecnie pracuje w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Debiutowała w "Science Fiction" 4/2001 opowiadaniem "Z akt miasta Farewell", jest autorką powieści "Dom wschodzącego słońca" wydanej nakładem wydawnictwa Runa. Publikowała opowiadania i artykuły publicystyczne w internetowym magazynie Fahrenheit, w magazynie mangi i anime "Kawaii" i w innych czasopismach. Uzależniona od książek, czyta wszystko; nie jest gatunkistką. Zawodowo zajmuje się molekularnymi mechanizmami rozwoju neuronów, pamięci i uczenia się.

Nowość wydawnictwa Jaguar

Tammara Webber - Tam gdzie Ty

Graham Douglas był oczarowany, gdy poznał Emmę Pierce na planie filmowym, ale była wtedy obiektem uczuć Reida Alexandra. Chociaż z całych sił starał się nie zakochać, przypadkowe spotkanie w Nowym Jorku dało mu drugą szansę – i tym razem ją wykorzystał.

Emma Pierce rezygnuje z kariery w Hollywood, by prowadzić zwyczajne życie. Wydawało jej się, że poradziła sobie ze swoimi uczuciami do dwóch chłopaków, różnych jak dzień i noc, jednak zrządzeniem losu trafia do kawiarni na Manhattanie i spotyka tam tego, o którym nie potrafiła zapomnieć.

Brooke Cameron przetrwała trzy miesiące na planie filmowym ze swoim byłym – aroganckim i pięknym złotym chłopcem Hollywood. Starsza i mądrzejsza, woli teraz swojego przyjaciela, Grahama, ale na jej drodze stoi Emma, o której on nie potrafi zapomnieć.

Reid Alexander może podsumować swoje życie jednym słowem: nuda. Poza sesjami zdjęciowymi, wywiadami i premierą nowego filmu nie ma prawie nic do roboty. Chociaż szuka czegoś, co zajęłoby jego myśli, nie spodziewa się, że przyjdzie mu się sprzymierzyć z nadal ciętą na niego byłą dziewczyną, z którą połączy go wspólny cel: rozdzielić Grahama i Emmę.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Marceline Loridan-Ivens, Judith Perrignon - I nie wróciłeś...

"Może trudno ci będzie w to uwierzyć, ale mimo tego, co nas spotkało, byłam osobą pogodną. Pogodną w ten nasz specyficzny sposób – żeby zemścić się za to, że jestem smutna i jednak się śmiać. Ale się zmieniam. To nie gorycz, nie stałam się zgorzkniała. Jest po prostu tak, jakby już mnie tu nie było. Słucham radia, wiadomości, wiem, co się dzieje, i coraz częściej ogarnia mnie strach. Nie znajduję w tym wszystkim swojego miejsca".

Życie w obozie koncentracyjnym, do którego autorka trafiła, mając kilkanaście lat, stanowi jedynie tło opowieści o powrocie do wolności i życia. To długa rozmowa z ojcem, który tam zginął, list pisany po wielu latach do jedynego człowieka, który potrafiłby zrozumieć.
Wzbudzająca wiele kontrowersji francuska dziennikarka  w nietypowy sposób dołącza do grona piszących o obozach koncentracyjnych. To nie jest relacja z miejsca, w którym trzeba było staczać walkę o każdą chwilę życia, ale opowieść o niemożliwym powrocie do świata, który stał się obcy i nieprzychylny, o tęsknocie za tymi, którym niczego nie trzeba by tłumaczyć. O życiu na zawsze naznaczonym tragedią.


Marceline Loridan-Ivens
– dziennikarka, dziłaczka polityczna, reżyserka, urodzona w Polsce w rodzinie żydowskiego pochodzenia, w 1919 roku wyemigrowała do Francji. Podczas II wojny świtowej wraz z ojcem bierze czynny udział w walce przeciwko hitlerowskim Niemcom. Zostaje schwytana i uwięziona w obozie koncencentracyjnym, z którego zostaje uwolniona dopiero w maju w 1945 roku.

Judith Perrignon jest dziennikarką, pisarką i eseistką.


Frank Wilczek - Piękne pytanie. Odkrywanie głębokiej struktury świata

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Katarzyna Grochola - Przegryźć dżdżownicę, Houston, mamy problem

Kolekcjonerskie wydanie książek najpopularniejszej współczesnej pisarki, która zmieniła oblicze polskiej literatury i podbiła serca czytelników. Ponad 4 miliony sprzedanych egzemplarzy!
Życie po zdradzie. Czy można ją wybaczyć? Czy lepiej zapomnieć, czy odejść? A może kłamstwo naprawdę jest łatwiejsze? W końcu czy każda miłość jest taka sama i przychodzi zawsze po czasie?

Przegryźć dżdżownicę
Poruszająca historia miłości i zdrady, nadziei na przebaczenie i utraty. Przemiany słabości w siłę i odrzucania złudzeń.

Houston, mamy problem
Zabawna historia Jeremiasza, mężczyzny w wieku chrystusowym, który choć o filmach wie wszystko i jest zdolnym operatorem, naprawia telewizory. Właśnie utracił miłość swojego życia, kobiety go drażnią, nadopiekuńcza matka denerwuje, życie wychodzi mu bokiem. A jednak wszystko jest inne, niż mu się wydaje.


Anna Janko - Miłość, śmierć i inne wzory

Ostatnimi czasy Anna Janko była obecna na polskiej scenie literackiej głównie za sprawą Małej Zagłady — jednej z najszerzej komentowanych książek 2015 roku. Teraz do rąk czytelników trafia autorski wybór jej niezwykłej i docenianej poezji.

„Poezja Anny Janko daje czytelnikom poczucie spokoju i ekstazy. Ekstatycznego spokoju. Całkiem tak, jak prawdziwa i dojrzała miłość”.
Piotr Matywiecki

Zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego

Adam Lang - Nagroda pocieszenia (29 września 2016)

Nowa powieść Adama Langa, którego debiut literacki Klucze w ubiegłym roku był nominowany do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku” i trafił na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Wybielacie czasami swoje wspomnienia? A kto tego nie robi? Potem okazuje się, że do naszej klasy chodziły same królowe studniówek i kapitanowie drużyn sportowych, boginie miłości i Dionizosi. Nieudaczników, kujonów  i innych dziwadeł brak. Kuba „Kubeł” Bełski to co innego. On nie jest Wybielaczem. Mówił szczerze, nie szczędził wspomnień kompromitujących, a skompromitował się nie raz... To dlatego Adam Lang opisał właśnie jego historię.

To, na kogo trafisz w pierwszych dniach w nowej szkole, decyduje o twoim statusie i popularności. Kuba, dotychczas raczej kujon, miał szczęście, bo wpadł w oko Trotylowi i został „Kubłem”. A Trotyl – wiadomo – kapitan drużyny koszykówki, kochany przez dziewczyny, po prostu samiec alfa. To było jak zauroczenie, pierwsza prawdziwa męska przyjaźń. Jeśli przyjaźń to żelazne zasady, na przykład: „Nie ruszamy dziewczyn kumpli”. I tu jest pies pogrzebany... Bo jak tu nie ruszać, skoro każdy centymetr ciała wrzeszczy, że to dziewczyna twego życia! Potem zostaje tylko nędzna nagroda pocieszenia...

„A ludzie gadają, że liceum to najfajniejszy czas”.

Trudno nie zgodzić się z opinią pisarki, ilustratorki i znawczyni literatury dziecięcej oraz  młodzieżowej, Joanny Olech: „Ktokolwiek kryje się za autorskim pseudonimem (…) pisze z brutalną szczerością i dobrze zna realia życia współczesnych licealistów” („Książki. Magazyn do czytania”).


Michel Houellebecq - Interwencje 2 (29 września 2016)

Świat oczami Houellebecqa. Oryginalny i niepokorny komentarz do naszej współczesności.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Martin Suter - Montecristo (28 września 2016)

Numer 1 na liście bestsellerów „Spiegla”. Martin Suter – jeden z najlepszych współczesnych pisarzy szwajcarskich

1. miejsce w rocznym zestawieniu Bestseller List Switzerland 2015
6. miejsce na rocznej liście bestsellerów „Spiegla” za rok 2015
6. miejsce na rocznej liście bestsellerów Austrii za 2015 rok

Aktualny, trzymający w napięciu thriller ze świata bankowców, maklerów giełdowych, dziennikarzy i polityków – oto tajemniczy scenariusz brzemiennego w skutki skandalu finansowego.

Jonas Brand, wideoreporter programu lifestylowego, jedzie pociągiem z Zurychu do Bazylei. Ktoś zwalnia hamulec bezpieczeństwa. Człowiek na torach! Dlaczego Paolo Contini, młody, mający szczęśliwą rodzinę, bystry makler, popełnił samobójstwo?

Niespełna trzy miesiące później w ręce Jonasa trafiają dwa banknoty stufrankowe z identycznym numerem seryjnym – oba prawdziwe. Czy to może mieć związek z samobójstwem Continiego? Jonas postanawia zostać dziennikarzem śledczym, nie spodziewając się, jak zdumiewające fakty odkryje i dokąd zaprowadzą go własne poszukiwania.

Zapowiedź wydawnictwa W.A.B.

Bartosz Szczygielski - Aorta (28 września 2016)

Na jednym z pruszkowskich osiedli znaleziono kobiece zwłoki z wyłupionymi oczami. Nowa sprawa to szansa na rehabilitację komisarza Bysia. W miarę rozwoju śledztwa okazuje się, że brutalne morderstwo to wierzchołek góry lodowej, a wszystkie tropy prowadzą do szarej eminencji Pruszkowa. Czy Byś jest na tyle zdeterminowany, by wypowiedzieć  wojnę groźnemu człowiekowi?

Mocny debiut kryminalny!

Podziemny Pruszków i pierwsza część trylogii noir.
Pruszków spokojnie żyje w cieniu niedalekiej Warszawy. Mało kto pamięta o  mafii pruszkowskiej, która rządziła miastem w latach dziewięćdziesiątych. Byli mafiosi albo odsiadują wyroki, albo zakamuflowali się i zeszli do podziemia…
Kiedy w mieszkaniu na luksusowym osiedlu dwóch tragarzy znajduje zmasakrowaną kobietę, wszyscy są zszokowani. Sprawa trafia do komisarza Gabriela Bysia z Komendy Stołecznej. Byś musi ją szybko rozwiązać – po ostatniej wpadce to jego zawodowe „być albo nie być”. Tymczasem ma tylko niezidentyfikowane okaleczone zwłoki z wyłupionymi oczami.
Niebawem okazuje się jednak, że to morderstwo jest wierzchołkiem góry lodowej, a wszystkie tropy prowadzą do pewnego niebezpiecznego człowieka… Czy Byś wypowie otwartą wojnę mężczyźnie, który rządzi podziemnym Pruszkowem?
Bartosz Szczygielski w swoim gorzkim i przewrotnym debiucie stworzył postać bezkompromisowego komisarza, jakiego jeszcze nie znacie, a poznać powinniście!

Bartosz Szczygielski – recenzent i autor opowiadań. Dwukrotny laureat w konkursie na opowiadanie organizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Debiutował w 2010 roku opowiadaniem w kwartalniku „QFant”. Swoje teksty publikował m.in. w magazynie „Tekstualia” oraz „Papermint”. Wielbiciel dobrego filmu, książki i tatuażu. Nigdy nie nauczył się pływać, ale nieźle radzi sobie z malowaniem. Aorta to jego debiut powieściowy.

Drabble

Koniecznie zajrzyjcie do działu Stusłówek. Tomasz Jarząb przesłał nam opowiadanie i z Jego strony nie była to Błędna decyzja.

Informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

Elżbieta Cherezińska - spotkanie autorskie (27 września 2016)

Wydawnictwo Zysk i S-ka zaprasza na premierę książki "Królowa", będącej kontynuacją książki "Harda", autorstwa Elżbiety Cherezińskiej.

"Ciąg dalszy porywającej opowieści o Świętosławie. Wciągające od pierwszego słowa do ostatniej kropki. Elżbieta Cherezińska wie, jak zaczarować i oczarować czytelnika. Nie można przestać czytać."
Michał Nogaś, Program 3 Polskiego Radia

Spotkanie autorskie odbędzie się:
27 września, godz. 18:00
Pałac Krasińskich
pl. Krasińskich 3/5
Warszawa


Spotkanie poprowadzi Anna Dziewit-Meller

Nigdy nie wiesz, kto się za ciebie modli

Narodził się Knut. Trzecie dziecko Świętosławy, jedyne, które w chwili przyjścia na świat okrzyknięto "synem królowej”. Coraz więcej graczy przestawia piony tej historii. Bolesław w sekrecie przed siostrą swata Tyrę z Tryggvasonem, jarl Sigvald, powtarzając: "jomswikingowie nie wtrącają się w sprawy królów”, sam zaczyna w nich mieszać. Sven pielęgnuje swą niechęć do Olava, "drugiego wodza”. Tyra znika. Tak kończy się Harda http://sklep.zysk.com.pl/harda-opr-miekka.html . Teraz nadchodzi czas Królowej. Nowi gracze i nowy wymiar tej historii. Od Roskilde do krainy zórz polarnych. Od Poznania przez Merseburg do Budziszyna, przez wszystkie wielkie wojny Bolesława. Od Pragi po Kijów. Od Gniezna przez tajemniczy Kałdus. I do Anglii, bo przecież nie jest tajemnicą, kim stanie się "syn królowej"...

Nikt przed nią nie opowiadał o naszych początkach tak świetnie.
Krzysztof Masłoń, "Do Rzeczy"

Nowości wydawnictwa Albatros

Frederick Forsyth - Weteran

Nowe wydanie. Na książkę jednego z najpopularniejszych pisarzy świata składa się pięć pasjonujących opowiadań: tytułowy 'Weteran', 'Cud', 'Obywatel', 'Dzieło sztuki' i 'Szepczący las'. Precyzyjnie skonstruowane i spuentowane, pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji i autentycznych szczegółów charakterystycznych dla pisarstwa Forsytha, potwierdzają jego klasę jako najwybitniejszego współczesnego autora thrillerów oraz mistrza krótkiej formy.


Simon Singh - Simpsonowie i ich matematyczne sekrety

Książka Simona Singha omawia matematyczne aspekty komediowego serialu animowanego Simpsonowie, nadawanego nieprzerwanie od 1989 roku.
Singh objaśnia żarty matematyczne z różnych działów matematyki pojawiające się w kreskówce. Szczególną uwagę zwraca na tzw. gagi stopklatkowe, czyli żarty ukazujące się krótko w tle jako np. napisy lub szyldy, niekoniecznie związane z fabułą, a „zwiększające zawartość komediową” serialu.
Serialowe żarty są punktem wyjścia do omówienia zagadnień matematycznych, ich historii, związanych z nimi anegdot, popkulturowych nawiązań czy folkloru matematycznego (np. liczba Erdösa-Bacona). Omówiono tak różne zagadnienia, jak wzór Eulera, wielkie twierdzenie Fermata, π, kostki nieprzechodnie, sabermetryka, fraktale, problem odwracania naleśników, twierdzenie wróbla, wstęga Möbiusa, procent składany, liczby Mersenne’a, liczby narcystyczne, wampirze itd. Autor opowiada też o słynnych matematykach, takich jak Pierre de Fermat, Leonhard Euler, Godfrey H. Hardy, Srinivasa Ramanujan czy Paul Erdös.
 

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Stefan Turschmid - Ikony (27 września 2016)

Nowa książka autora bestsellera Mrok i mgła

Stefan Türschmid, autor cieszącej się wielkim uznaniem powieści Mrok i mgła, tym razem przenosi nas do Rosji z przełomu XIX i XX wieku. W tej niezwykłej książce znajdujemy fascynujące portrety terrorystów walczących z caratem. Znajdziemy tu historię Wiery Zasulicz, która strzelała do rosyjskiego gubernatora Trepowa, i jej sławnego procesu; Siergieja Diegajewa – zabójcy szefa rosyjskiej policji politycznej, rewolucjonisty, a potem profesora jednej z amerykańskich uczelni, a także prawdziwej ikony rewolucjonistów: Marii Spiridonowej, a wszysko to w ciekawej formie wciągających reportaży historycznych.

Dziś, w dobie powszechnego strachu przed terroryzmem, ta książka powinna być lekturą obowiązkową; opowiada bowiem o początkach tego zjawiska, o tym, jak się ono rodziło i jak powstawały jego mechanizmy, a zawarte w niej informacje z pewnością zaskoczą niejednego z nas.

Stefan Türschmid, urodzony w 1946 roku w Łodzi. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego, Od roku 1968 działacz nielegalnej antykomunistycznej organizacji Ruch (razem ze Stefanem Niesiołowskim i Andrzejem Czumą), aresztowany za działalność opozycyjną, redaktor „Tygodnika Solidarność Ziemi Łódzkiej”. Autor powieści Olimpiada zabójców i Cień Lucyfera. Wielki miłośnik i znawca koni, trener jeździectwa.

Informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

Bronisław Wildstein - spotkanie autorskie (29 września 2016)

W związku z premierą najnowszej książki Bronisława Wildsteina „Dom wybranych” Zysk i S-ka Wydawnictwo, zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem, jednym z najbardziej wyrazistych dziennikarzy, pisarzy.
Spotkanie odbędzie się:

29 września, godz. 19:00
Dom Dziennikarza
Foksal 3/5
Warszawa


Spotkanie poprowadzi Mariusz Cieślik
wstęp wolny

Dom wybranych potraktować można jako rodzaj powieści kryminalnej. To poszukiwanie intelektualnego guru Polski, który zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. W tym samym czasie, w telewizji, realizowany jest wymyślony przez niego reality show „Młyn nadziei”.

Dom wybranych to także opowieść o miłości doświadczanej przez bohaterów i pytanie, jaka jest i może być ona w epoce, która czyni z niej fetysz, a jednocześnie odmawia jej ponadindywidualnego źródła. W powieści zaglądamy za kulisy działań ludzi mediów, jej bohaterów, którzy preparują dla nas obraz świata.

A może Dom traktuje głównie o złu, a raczej złym, któremu odmawiamy istnienia, a pozbawiony imienia uzyskuje wolność w naszej rzeczywistości?

Drabble

Tymczasem, w dziale stusłówek, Foch Marcina Jamiołkowskiego. Przeczytajcie zanim minie.

Autostopem przez Galaktykę - Douglas Adams

Kultowa rozrywka

Mirosław Gołuński

Książki kultowe pojawiają się w każdym pokoleniu. Najczęściej dotykają one szczególnych doświadczeń, zwanych czasem pokoleniowymi. Tak było w przypadku Buszującego w zbożu Salingera czy Siekierezady Edwarda Stachury. Niekiedy pisarz wyprzedza epokę, albo opóźnione tłumaczenie czyni jego powieść kultową w innym obszarze kulturowym, jak stało się to w Polsce z opóźnioną o dekadę Grą w klasy Julio Cortazara, nie mówiąc o spóźnionym o blisko czterdzieści lat Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa. Są jednak i takie pozycje, które stają się kultowymi nie dlatego, że dotykają bezpośrednio pulsu epoki, ale ponieważ wywracają na nice utrwaloną wizję części kultury. I to jest przypadek Autostopem przez Galaktykę Douglasa Adamsa.

Historia znaczenia tej książki ściśle związana jest z dziś już niemal zapomnianymi serialami radiowymi, które jeszcze w latach 70. minionego stulecia gromadziły przy radioodbiornikach miliony słuchaczy (u nas „Matysiakowie” czy „W Jezioranach”). Dopiero później zastąpiła je „Isaura”… znaczy seriale telewizyjne. W 1977 roku w zaledwie sześć późnych wieczorów Autostopem przez Galaktykę zawojowała słuchaczy, a autor mógł przystąpić zarówno do pisania kolejnych sezonów audycji, jak i książki, którą mam przyjemność rekomendować.

Adams w Subiektywnie

Książki kultowe pojawiają się w każdym pokoleniu. Najczęściej dotykają one szczególnych doświadczeń, zwanych czasem pokoleniowymi. Tak było w przypadku Buszującego w zbożu Salingera czy Siekierezady Edwarda Stachury. Niekiedy pisarz wyprzedza epokę, albo opóźnione tłumaczenie czyni jego powieść kultową w innym obszarze kulturowym, jak stało się to w Polsce z opóźnioną o dekadę Grą w klasy Julio Cortazara, nie mówiąc o spóźnionym o blisko czterdzieści lat Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa. Są jednak i takie pozycje, które stają się kultowymi nie dlatego, że dotykają bezpośrednio pulsu epoki, ale ponieważ wywracają na nice utrwaloną wizję części kultury. I to jest przypadek Autostopem przez Galaktykę Douglasa Adamsa.

Szanse na zostanie opowieścią kultową książka Duglasa Adamsa miała ogromne bo to przecież humor brytyjski a żarty Brytów stają się kultowe nim przebrzmi ich echo. Przeczytajcie kilka słów od Mirka czy Autor Autostopem przez Galaktykę poszedł drogą wydeptaną przez innych brytyjskich żartownisi.

JLA: Amerykańska Liga Sprawiedliwości, tom 2 – Grant Morrison, Howard Porter, John Dell i inni

Czy w tym szaleństwie jest metoda?

Maciej Rybicki

Wcześniejsze tomy pisanej przez Granta Morrisona JLA: Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości stanowiły popis absolutnie bezkompromisowego podejścia do konwencji superbohaterskiej „drużynówki”.  To głównie dzięki swojemu rozmachowi wspomniany run zyskał opinię absolutnego klasyka amerykańskiego komiksu. Twórca Azylu Arkham nie tylko rozbudowywał drużynę o mniej znane (niż klasyczna siódemka) postacie, ale także fundował czytelnikom bombastyczne, przekraczające wszelkie granice fabuły udowadniające jak pojemnym medium jest komiks.

Pisząc o JLA w ujęciu Morrisona nie sposób nie zauważyć jak wielką wagę przykładał ten autor do wyjaskrawienia konwencji… zresztą też dosłownej. Jaskrawa kolorystyka (leżąca w przeważającej części zeszytów w gestii Pata Garrahy’ego) to jedno, mam raczej na myśli, że nie ma tu miejsca na półśrodki: potężni bohaterowie, wymyślni przeciwnicy, mnóstwo akcji i przekraczanie granicy czasu i przestrzeni. W trzecim tomie serii wspomniane tendencje są jak najbardziej utrzymane. Morrison funduje członkom Ligi wyzwania, które zapierają dech w piersiach. Trudno bowiem nie docenić pomysłów takich jak zmierzenie się z gwiezdną inwazją w dziecięcych snach, spotkanie z przedstawicielami Ligi z roku 85271 , toczące się na kosmiczną skalę pojedynki dżinnów, czy też sprowadzeni do dwóch wymiarów herosi negocjujący z trybunałem z piątego wymiaru. W takim towarzystwie stanowiąca ok. 1/3 tomu historia o kolejnej grupie metażołnierzy stworzonych w celu powstrzymania Ligi wydaje się być zupełnie przyziemna i przeciętna. Trzecia odsłona serii jest spójna z jej wcześniejszymi tomami także pod względem sposobu, w jaki przedstawiane są poszczególne postacie. Szkot praktycznie nie wprowadza tu wątków mających eksponować poszczególnych herosów w sposób inny, niż bezpośrednio związany z akcja komiksu. Brak tu także pokazania jakichś bardziej rozbudowanych relacji między bohaterami, dostajemy co najwyżej jakieś strzępki rozmów pozwalających zorientować się jak członkowie Ligi zapatrują się na siebie nawzajem.

Morrison, Porter, Dell i inni w Subiektywnie

Wcześniejsze tomy pisanej przez Granta Morrisona JLA: Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości stanowiły popis absolutnie bezkompromisowego podejścia do konwencji superbohaterskiej „drużynówki”.  To głównie dzięki swojemu rozmachowi wspomniany run zyskał opinię absolutnego klasyka amerykańskiego komiksu. Twórca Azylu Arkham nie tylko rozbudowywał drużynę o mniej znane (niż klasyczna siódemka) postacie, ale także fundował czytelnikom bombastyczne, przekraczające wszelkie granice fabuły udowadniające jak pojemnym medium jest komiks.

A jak to wygląda w trzecim tomie JLA: Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości, wie Maciek i swoją wiedzą dzieli się dziś w Subiektywnie.

Rymowisko

Do odwiedzin w Ogrodzie ziemskich rozkoszy, zaprasza dziś Lucyna Dobaczewska

Księga ryb Williama Goulda - Richard Flanagan

Kryzysu ciąg dalszy

Aleksander Kusz

Od razu we wstępie dodam, że chodzi o mój kryzys, a nie kryzys Flanagana. Nie znam autora, więc nie mogę wypowiadać się na temat jego kryzysów. Od tego przecież są odpowiednie osoby, odpowiednie służby, a najlepiej on sam. I dodam też, że chodzi o mój kryzys czytelniczy, książkowy. Wiadomo, że mogłoby też chodzić o inny. Mój kryzys trwa już od kilku miesięcy. Nic mi się nie podoba, nie umiem czytać, bo wszystko wydaje mi się głupie i infantylne. Albo wręcz przeciwnie - tak skomplikowane i zagmatwane, że nie mam siły, żeby próbować to zrozumieć. Po prostu wszystko, za co się brałem, było nie do przeczytania. Próbowałem nawet przeczytać polecaną powieść sensacyjną, żeby zasmakować czegoś innego. I nawet mnie wciągnęło. Jednak następnego dnia nieszczególnie mnie ciągnęło do lektury, czytałem jeszcze dwa wieczory i koniec. Doczytałem do połowy i tyle. Wydawać by się mogło, że wciągająca pozycja, ale zdałem sobie sprawę, że mnie to w ogóle nie interesuje. Odłożyłem więc książkę, bo po co się męczyć? Ustaliłem nawet z Istvanem, że powinienem coś napisać, coś twórczego, czy coś, bo w takiej sytuacji powinien mi wyjść nawet jakiś znośny szort, czy nawet bermudy. Ale pisać też mi się nie chciało. Za to wziąłem się za Księgę ryb Williama Goulda Richarda Flanagana.

 
I co? - pewnie zapytacie. Bo takie pytanie aż się samo nasuwa. I nie odpowiem Wam od razu, bo przecież nie powinienem. Tak, wiem, że zwykle tak robię, ale teraz będę walczył ze sobą, będę się bił w piersi i po głowie, żeby za wcześnie niczego nie zdradzić.

I nic. Książka taka sobie.

Flanagan w Subiektywnie

Od razu we wstępie dodam, że chodzi o mój kryzys, a nie kryzys Flanagana. Nie znam autora, więc nie mogę wypowiadać się na temat jego kryzysów. Od tego przecież są odpowiednie osoby, odpowiednie służby, a najlepiej on sam. I dodam też, że chodzi o mój kryzys czytelniczy, książkowy. Wiadomo, że mogłoby też chodzić o inny. Mój kryzys trwa już od kilku miesięcy. Nic mi się nie podoba, nie umiem czytać, bo wszystko wydaje mi się głupie i infantylne. Albo wręcz przeciwnie - tak skomplikowane i zagmatwane, że nie mam siły, żeby próbować to zrozumieć. Po prostu wszystko, za co się brałem, było nie do przeczytania. Próbowałem nawet przeczytać polecaną powieść sensacyjną, żeby zasmakować czegoś innego. I nawet mnie wciągnęło. Jednak następnego dnia nieszczególnie mnie ciągnęło do lektury, czytałem jeszcze dwa wieczory i koniec. Doczytałem do połowy i tyle. Wydawać by się mogło, że wciągająca pozycja, ale zdałem sobie sprawę, że mnie to w ogóle nie interesuje. Odłożyłem więc książkę, bo po co się męczyć? Ustaliłem nawet z Istvanem, że powinienem coś napisać, coś twórczego, czy coś, bo w takiej sytuacji powinien mi wyjść nawet jakiś znośny szort, czy nawet bermudy. Ale pisać też mi się nie chciało. Za to wziąłem się za Księgę ryb Williama Goulda Richarda Flanagana.

W jaki sposób kryzys czytelniczy wpłynął na wrażenia Alka z lektury Księgi ryb Williama Goulda, dowiecie się dziś w dziale Subiektywnie.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Bronisław Wildstein - Dom wybranych

Dom wybranych potraktować można jako rodzaj powieści kryminalnej. To poszukiwanie intelektualnego guru Polski, który zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. W tym samym czasie, w telewizji, realizowany jest wymyślony przez niego reality show „Młyn nadziei”.

Dom wybranych to także opowieść o miłości doświadczanej przez bohaterów i pytanie, jaka jest i może być ona w epoce, która czyni z niej fetysz, a jednocześnie odmawia jej ponadindywidualnego źródła. W powieści zaglądamy za kulisy działań ludzi mediów, jej bohaterów, którzy preparują dla nas obraz świata.

A może Dom traktuje głównie o złu, a raczej złym, któremu odmawiamy istnienia, a pozbawiony imienia uzyskuje wolność w naszej rzeczywistości?

Informacja wydawnictwa Rebis

Nina Majewska-Brown - Notes Kuchenny (Premiera 28 września 2016)

Koniec z karteczkami, wycinkami z gazet i świstkami rozsianymi po wszystkich szafkach w kuchni! Notes kuchenny to idealny sposób, by nareszcie w jednym miejscu znalazły się wszystkie twoje ulubione przepisy, kulinarne tajemnice i smaczne odkrycia.

W imieniu Domu Wydawniczego REBIS oraz autorki Niny Majewskiej–Brown zapraszamy

28 września o godzinie 18.30
do Restauracji SPOT.
przy ul. Dolna Wilda 87


na promocję NOTESU KUCHENNEGO
• kurs parzenia herbaty
• pokaz whisky
• degustację ciast i chlebów

Ten zeszyt przetrwa w twojej rodzinie przez pokolenia i będzie najbardziej aromatyczną pamiątką dla najbliższych. Okraszony autorskimi przepisami i rysunkami Niny Majewskiej-Brown – miłośniczki kuchni i autorki poczytnych powieści Wakacje, Zwyczajny dzień i Jak się nie zakochać – odkryje przed tobą świat kuchennego savoir-vivre’u, wyjaśni niuanse przyprawiania i poskłada nawet najbardziej odległe smaki w niezapomnianą rozkosz.

Osaczenie - Carl Frode Tiller

Osaczenie

Aleksander Kusz

Właśnie przeczytałem następną pozycję wydaną przez Wydawnictwo Literackie, którego książki w ostatnim czasie często trafiają w moje ręce. Sam nie wiem, czy to ja się zmieniam, czy Wydawnictwo Literackie. A może zrobiliśmy po prostu krok, każdy w swoją stronę? Cóż, nawet w swoim wielkim egocentryzmie uważam, że to jednak ja się zmieniłem i częściej podążam ścieżką WL i Noir sur Blanc. Na swoją obronę mam tylko to, że oni też poszli trochę w stronę „środka”.

Tyle tłumaczeń, teraz już książka. Osaczenie Carla Frode Tillera to pierwsza część trylogii. Jednak nie ma to znaczenia, bo w książce nie ma akcji jako takiej, z początkiem i końcem. Książka nie wciąga czytelnika trzymając go w napięciu. Czytelnik nie czeka, żeby się dowiedzieć, co się stanie za chwilę, kto zabił, albo czy ekspedycja zakończy się podbiciem nowej planety. To książka, która wciąga poprzez osaczenie. Ale ładnie wyraziłem myśl. I zdanie zlało się naturalnie z tytułem. Ale tak właśnie jest. Czytając czułem, że książka i tematy, które porusza, oraz problemy bohaterów osaczają mnie. Żyłem nimi, próbowałem dociec prawdy, chciałem dowiedzieć się czegoś więcej. I nie chodziło o fabułę ani akcję. Tak po prostu, po ludzku, czułem, że jestem ciekawy.

Tiller w Subiektywnie

Właśnie przeczytałem następną pozycję wydaną przez Wydawnictwo Literackie, którego książki w ostatnim czasie często trafiają w moje ręce. Sam nie wiem, czy to ja się zmieniam, czy Wydawnictwo Literackie. A może zrobiliśmy po prostu krok, każdy w swoją stronę? Cóż, nawet w swoim wielkim egocentryzmie uważam, że to jednak ja się zmieniłem i częściej podążam ścieżką WL i Noir sur Blanc. Na swoją obronę mam tylko to, że oni też poszli trochę w stronę „środka”.

Kiedy we wczorajszej recenzji Alek wspomniał, że czyta książkę Carla Frode Tillera, pt. Osaczenie, spodziewaliście się, że tak szybko otrzymacie relację z lektury?

W Samo Południe. Odsłona CCLIV

Witamy w poniedziałkowym konkursie W Samo Południe! Dzisiaj nagrodami są 3 egzemplarze powieści Krzysztofa Piskorskiego, laureata Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz dwóch Złotych Wyróżnień Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, "Czterdzieści i cztery". Nagrody ufundowało Wydawnictwo Literackie. Ta niezwykle wciągająca książka może trafić do was, wystarczy, że odpowiecie na 3 proste pytania:

Zasady niezmienne

Pytania konkursowe:

1. Wydawnicze: Wymień min. 3 autorów oraz 3 strony internetowe, które zrecenzowały książkę "Czterdzieści i cztery".
2. Szortalowe : Podaj tytuły utworów, które zostały opublikowane we wrześniu w dziale Stusłówka.
3: Historyczne: Kim z zawodu jest główny bohater, Jack Ritcher? (Lee Child - większość utworów)
Powodzenia!

David Lynch – Celuloidowa hipnoza

CZĘŚĆ II - Parnas

Marcin Knyszyński

Rok 1990 był dla kariery Davida Lyncha rokiem znaczącym. „Dzikość serca” zdobywa Złotą Palmę w Cannes. Decyzja ta wzbudziła kontrowersje, nagrodę zdobywa film, który na pierwszy rzut oka hołduje rozrywce niskiej, opartej na przemocy i seksie. Werdykt jury był poszerzeniem spektrum zjawiska, które nazywamy sztuką kinową, rozwinięciem jego definicji. Choćby dlatego cztery lata później w Cannes tryumfuje Quentin Tarantino z „Pulp Fiction” a pięć lat później Złotego Globa odbiera Oliver Stone za „Urodzonych Morderców”. A sam David Lynch dotarł w końcu na szczyt i to nie tylko za sprawą „Dzikości Serca”, lecz przede wszystkim poprzez stworzenie serialu telewizyjnego, który zawojował popkulturę i zostawił na niej nieusuwalne ślady.Na szczycie. Wbijamy flagę.


„Dzikość Serca” jest adaptacją powieści Barryego Gifforda. David Lynch zdecydował się na napisanie scenariusza i reżyserię w czasie gdy trwały intensywne prace nad pierwszym sezonem „Twin Peaks”. Powieść o dwójce zbuntowanych, młodych ludzi mocno zawładnęła wyobraźnią reżysera i idealnie trafiła w jego pokłady artystycznej wrażliwości. Film powstawał w ekspresowym tempie, zdjęcia, montaż i postprodukcja zakończyły się na tyle szybko, że David Lynch był w stanie dostarczyć gotowy film na konkurs w Cannes (co zrobił osobiście).

Publicystycznie o Dawidzie Lynchu Cz.2

Rok 1990 był dla kariery Davida Lyncha rokiem znaczącym. „Dzikość serca” zdobywa Złotą Palmę w Cannes. Decyzja ta wzbudziła kontrowersje, nagrodę zdobywa film, który na pierwszy rzut oka hołduje rozrywce niskiej, opartej na przemocy i seksie. Werdykt jury był poszerzeniem spektrum zjawiska, które nazywamy sztuką kinową, rozwinięciem jego definicji. Choćby dlatego cztery lata później w Cannes tryumfuje Quentin Tarantino z „Pulp Fiction” a pięć lat później Złotego Globa odbiera Oliver Stone za „Urodzonych Morderców”. A sam David Lynch dotarł w końcu na szczyt i to nie tylko za sprawą „Dzikości Serca”, lecz przede wszystkim poprzez stworzenie serialu telewizyjnego, który zawojował popkulturę i zostawił na niej nieusuwalne ślady.

Cześć pierwszą artykułu Marcina Knyszyńskiego o Dawidzie Lynchu mieliśmy okazję przeczytać przeszło dwa tygodnie temu. Dzisiaj wracamy do rozważań o twórcy z niezwykłą wyobraźnią w części drugiej, zatytułowanej Parnas.

Zagraniczniak - Longar

Zaczerpnij długo i głęboko trucizny Kirke proponuje dziś Deborah Walker. Kto się skusi?

Nowości wydawnictwa Rebis

Ron Fry - Jak się uczyć

Program, który pomógł milionom uczniów i studentów uczyć się mądrze i skutecznie

Jak się uczyć przedstawia rewolucyjny system nauki bogato ilustrowany przykładami – dzięki niemu wszyscy, którzy chcą zdobywać wiedzę, poradzą sobie na każdym etapie kształcenia.
Jeśli jesteś uczniem starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum/technikum.
Jeśli jesteś studentem.
Jeśli starasz się o stypendium lub chcesz podjąć naukę za granicą.
Jeśli po latach przerwy chcesz wrócić do nauki ta książka jest dla ciebie!

Dzięki niej poznasz dogłębnie podstawowe elementy procesu uczenia się - czyli czytanie, pisanie, zarządzanie czasem, pamięć i umiejętność zdawania testów i egzaminów – po to, żeby niczego nie przegapić w procesie zdobywania wiedzy. Znajdziesz tu wskazówki, jak najlepiej przygotować sobie warunki sprzyjające nauce, jak wyróżniać się w klasie czy grupie, jak prowadzić poszukiwania online i wiele innych.

Jak się uczyć:
• Pomaga uczniom i studentom w każdym wieku – od szkoły podstawowej aż do uzyskania dyplomu, nawet tym, którzy po długiej przerwie wracają do nauki.
• Wpaja umiejętności, które będą przydatne również poza szkołą czy uczelnią i w późniejszym życiu.
• Zawiera wskazówki, jak pomagać w nauce młodszym dzieciom, zwalczać zmęczenie i znudzenie w trakcie nauki, najwięcej skorzystać z zajęć klasowych i wiele innych.

Nowości wydawnictwa Rebis

Stefan Turschmid - Ikony

Nowa książka autora bestsellera Mrok i mgła

Stefan Türschmid, autor cieszącej się wielkim uznaniem powieści Mrok i mgła, tym razem przenosi nas do Rosji z przełomu XIX i XX wieku. W tej niezwykłej książce znajdujemy fascynujące portrety terrorystów walczących z caratem. Znajdziemy tu historię Wiery Zasulicz, która strzelała do rosyjskiego gubernatora Trepowa, i jej sławnego procesu; Siergieja Diegajewa – zabójcy szefa rosyjskiej policji politycznej, rewolucjonisty, a potem profesora jednej z amerykańskich uczelni, a także prawdziwej ikony rewolucjonistów: Marii Spiridonowej, a wszysko to w ciekawej formie wciągających reportaży historycznych.

Dziś, w dobie powszechnego strachu przed terroryzmem, ta książka powinna być lekturą obowiązkową; opowiada bowiem o początkach tego zjawiska, o tym, jak się ono rodziło i jak powstawały jego mechanizmy, a zawarte w niej informacje z pewnością zaskoczą niejednego z nas.

Stefan Türschmid, urodzony w 1946 roku w Łodzi. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego, Od roku 1968 działacz nielegalnej antykomunistycznej organizacji Ruch (razem ze Stefanem Niesiołowskim i Andrzejem Czumą), aresztowany za działalność opozycyjną, redaktor „Tygodnika Solidarność Ziemi Łódzkiej”. Autor powieści Olimpiada zabójców i Cień Lucyfera. Wielki miłośnik i znawca koni, trener jeździectwa.


Martin Suter - Montecristo

Numer 1 na liście bestsellerów „Spiegla”. Martin Suter – jeden z najlepszych współczesnych pisarzy szwajcarskich

1. miejsce w rocznym zestawieniu Bestseller List Switzerland 2015
6. miejsce na rocznej liście bestsellerów „Spiegla” za rok 2015
6. miejsce na rocznej liście bestsellerów Austrii za 2015 rok

Nowość wydawnictwa Rebis

Tadeusz Antoni Kisielewski - Churchill - najlepszy sojusznik Polski?

Nowa książka autora bestsellerowego Zamachu

W Polsce Churchilla osnuwa czarna legenda, wedle której jest on niewiele mniej niż Stalin winien nieszczęść, które spadły na nas w 1945 roku. Legenda ta powstała w zniewolonych umysłach historyków krajowych, lecz przychylali się też do niej badacze emigracyjni zawiedzeni w nadziejach na wolną Polskę.

Tadeusz Kisielewski zwraca jednak uwagę, że w II wojnie światowej Wielka Brytania miała przeciwko sobie nie tylko III Rzeszę, ale i grający na jej zmarginalizowanie tandem sowiecko-amerykański. Jednak nawet w tak niesprzyjającym układzie sił Churchill walczył o polskie interesy. Niestety, jego pozycja w „wielkiej trójce” zależała od dobrej woli Roosevelta, toteż była to walka beznadziejna.

Autor osadza polityczne gry Churchilla ze Stalinem w kontekście ówczesnej sytuacji geostrategicznej i dowodzi, że to, co historycy przedstawiają jako sprzedanie przezeń Sowietom połowy Europy, było desperacką próbą zachowania w owej połowie wpływów Zachodu.

Tadeusz A. Kisielewski jest niezależnym analitykiem stosunków międzynarodowych, zajmuje się globalną geopolityką i geostrategią. Autor licznych prac z tego zakresu, m.in. Nowy konflikt globalny (1993), Schyłek Rosji (REBIS 2007), Wojna imperium. Większy Bliski Wschód w amerykańskiej wojnie z terroryzmem (2008), Nafta znowu zmieni świat (REBIS 2013).

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Izabela Pietrzyk - Lepsza połowa

Idealna żona i matka, perfekcyjna pani domu, kobieta nie do zdarcia – oto Marta, pięćdziesięcioletnia polska męczennica. Za komuny wystawała godzinami w kolejce po skrawek schabu dla swoich mężczyzn, a dziś kupuje sól himalajską i cukier z Barbadosu, żeby ratować męża przed zawałem. Zawsze przyświecał jej jeden cel – służyć rodzinie – ale gamoniowaty mężuś i rozpieszczony jedynak nigdy tego nie doceniali.

Niespodziewana wizyta dawnego przyjaciela rodziny w towarzystwie odzianej w chabrowe cekiny narzeczonej wywraca życie Marty do góry nogami. Kilka awantur później Marta zostaje rozwódką, oskarżaną przez wszystkich o rozpad małżeństwa.

Jest gotowa na wszystko, żeby udowodnić swoją niewinność.

Izabela Pietrzyk
(ur. 1966) – autorka poczytnych powieści „Babskie gadanie”, „Wieczór panieński”, „Histerie rodzinne” i „Rodzinny park atrakcji”, jest filologiem, wykłada język rosyjski na uniwersytecie w Szczecinie, swoim rodzinnym mieście. Ma dorosłą córkę, jak mówi: "ładną po ojcu i mądrą po matce". Dziękuję Ci Boże, że stworzyłeś mnie kobietą, brzmi motto życiowe pisarki.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Martha Hall Kelly - Liliowe dziewczyny. Opowieść o kobietach połączonych przez koszmar Ravensbrück.

Opowieść o kobietach połączonych przez koszmar Ravensbrück.

Ta – inspirowana losami bohaterki podczas II wojny światowej – debiutancka powieść amerykańskiej pisarki łączy w sobie historię niecodziennej miłości, opowieść o odkupieniu i skrywanej przez wiele lat przerażającej tajemnicy.
Caroline Ferriday to bywalczyni nowojorskich salonów i bliska współpracownica konsula Francji. Gdy w 1939 roku Niemcy napadają na Polskę, życie młodej Amerykanki zmienia się na zawsze. Daleko za oceanem, w okupowanej Polsce nastoletnia Kasia Kuśmierczyk coraz bardziej angażuje się w działania na rzecz podziemia. Młoda i ambitna Herta Oberheuser odpowiada na opublikowane przez władze III Rzeszy ogłoszenie o pracy dla lekarza i trafia do zdominowanego przez mężczyzn świata władzy i hitlerowskich tajemnic.
Losy tych trzech kobiet zwiążą się nierozerwalnie, gdy Kasia zostanie wysłana do Ravensbrück, owianego złą sławą obozu koncentracyjnego dla kobiet. Tragiczna historia więźniarek, lecz także opowieść o ich triumfie trafia przypadkiem za ocean, by obudzić głębokie współczucie i potrzebę niesienia sprawiedliwości tym, o których historia zdaje się zapominać.


Johannes Sachslehner - Zarządca do spraw śmierci. Odilo Globocnik, eksterminacja i obozy zagłady

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Paweł Lisicki - Spotkanie autorskie (30 września 2016)

Wydawnictwo Fabryka Słów serdecznie zaprasza na spotkanie z Pawłem Lisickim podczas festiwalu filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci 30 września godz. 13.00
Największego festiwalu poświęconego polskiej historii najnowszej i Żołnierzom Wyklętym.

Paweł Lisicki – polski dziennikarz, publicysta, pisarz, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, jednego z największych i najbardziej wpływowych pism konserwatywnych w Polsce.

W swojej najnowszej książce KREW NA NASZYCH RĘKACH? zabiera ważny głos w temacie świadomości historycznej. Stawia poważne tezy zmuszające do refleksji i zweryfikowania powszechnej pamięci o ofiarach II Wojny Światowej.

Informacja wydawnictwa Powergraph

Rafał Kosik - Spotkanie autorskie (1 października 2016)

Rafał Kosik odwiedzi Śląskie Targi Książki.
Wydawnictwo Powergraph zaprasza w sobotę, 1 października na godz. 13.00 na stoisko 36 Firmy Księgarskiej Olesiejuk.
Targi odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które jest położone tuż przy Spodku.

Zapraszamy http://www.slaskczyta.pl/dla-zwiedzajacych/

Informacja wydawnictwa Rebis

Wydawnictwo Rebis serdecznie zaprasza na 2. Śląskie Targi Książki, które odbędą się w Katowicach w nowoczesnym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 30 września - 2 października 2016 roku.

Śląskie Targi Książki to ogólnopolskie wydarzenie kulturalne, skierowane do miłośników literatury - czytelników, a także wszystkich grup zawodowych, które książkę tworzą i promują - autorów, tłumaczy, wydawców, poligrafów, księgarzy, bibliotekarzy także krytyków literackich, dziennikarzy i blogerów. Miastem - Gospodarzem Targów są Katowice, partnerem merytorycznym spółka Targi Książki, za organizację wykonawczą odpowiada firma Murator EXPO.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE ORGANIZOWANE PRZEZ DOM WYDAWNICZY REBIS:

1.10 (sobota)
- 12.30-13.30 - spotkanie z Marcinem Przybyłkiem, autorem bestsellerowych powieści z serii Horyzonty zdarzeń - Dom Wydawniczy REBIS, stoisko nr 60
- 14.00 - 15.00 - Spotkanie z Jerzym Rostkowskim wokół książki ŚWIAT MUSZKIETERÓW. Zapomnij albo zgiń. - Dom Wydawniczy REBIS, stoisko nr 60
- 15.00-16.00 - Dom Wydawniczy REBIS zaprasza na spotkanie z Grahamem Mastertonem, mistrzem horroru - scena FORUM 1 - 16.00 - 17.00 - Graham Masterton podpisuje swoje książki - Dom Wydawniczy REBIS, stoisko nr 60

2.10 (niedziela)

Star Wars Legendy: Najlepsze Opowieści – Garth Ennis, Kevin Rubio, Dustin Weaver i inni

Galaktyczna antologia

Marek Adamkiewicz

Komiksowe „Gwiezdne Wojny” to obok rozbudowanych opowieści, także krótkie, zamknięte historie. W czasach, gdy za wydawanie marki odpowiedzialne było Dark Horse Comics, ukazywały się one w magazynie „Star Wars Tales”. Kolejne składowe, poza uniwersum, w którym się rozgrywały, nie miały wielu punktów stycznych. Czytelnik mógł natknąć się na historię lekką, lub taką zupełnie na serio; rysowaną realistycznie, lub kreskówkowo. Nie było żadnej reguły, a wszystko zależało od kolejnych twórców. Najnowszy tom wydawanej u nas przez Egmont linii „Legendy”, zbiera najciekawsze z tych komiksów w jeden tom.

W skład „Najlepszych Opowieści” wchodzi dziewięć krótkich historii, których rozpiętość tematyczna jest całkiem spora. Kilka z nich umiejscowionych jest w okresie klasycznej Trylogii – czytelnik ma okazję spotkać dwóch rozbitków po bitwie o Endor, poznać losy szturmowca, który jako pierwszy wchodzi na pokład statku przewożącego księżniczkę Leię, czy też dowiedzieć się więcej o okolicznościach, jakie doprowadziły do budowy Gwiazdy Śmierci. Autorzy potrafią także przenieść się o wiele lat wstecz. W jednej z historii poznamy trójkę młodych Jedi, którzy zostają wysłani z misją na mroczny Korriban, gdzie koncentracja Ciemnej Strony Mocy może mieć zgubny wpływ na młode umysły. Do wyboru, do koloru.

Pokaźna część omawianego zbioru to komiksy luźniejsze, czasami przewrotne i pokazujące znaną tematykę z nietypowej perspektywy, innym razem zaś bardziej humorystyczne. Bardzo dobrze prezentuje się np. „Żołnierz”, autorstwa Gartha Ennisa (tak, tego od kultowego „Kaznodziei”). Historia traktuje o pewnym szturmowcu i mówi o tym, w jaki sposób trafił on do sił imperialnych, żołnierskim szkoleniu i w końcu o codziennym życiu pod komendą Dartha Vadera. Autor w ciekawy sposób zaprezentował klasyczny motyw wyrwanego z zadupia i wplątanego w większe sprawy młodzieńca, tym razem jednak zamiast archetypicznego bohatera mamy takiego, który służy po „złej” stronie. To interesujące odwrócenie schematu, dodatkowo podkreślone świetnym mrugnięciem oka w wykonaniu scenarzysty na sam koniec tej opowieści.

Ennis, Rubio, Weaver i inni w Subiektywnie

Komiksowe „Gwiezdne Wojny” to obok rozbudowanych opowieści, także krótkie, zamknięte historie. W czasach, gdy za wydawanie marki odpowiedzialne było Dark Horse Comics, ukazywały się one w magazynie „Star Wars Tales”. Kolejne składowe, poza uniwersum, w którym się rozgrywały, nie miały wielu punktów stycznych. Czytelnik mógł natknąć się na historię lekką, lub taką zupełnie na serio; rysowaną realistycznie, lub kreskówkowo. Nie było żadnej reguły, a wszystko zależało od kolejnych twórców. Najnowszy tom wydawanej u nas przez Egmont linii „Legendy”, zbiera najciekawsze z tych komiksów w jeden tom.

Za przewodnika po Najlepszych opowieściach ze świata Star Wars robi dzisiaj Marek.

Nowość wydawnictwa Mag

Leigh Bardugo - Szóstka wron

Sześcioro niebezpiecznych wyrzutków.
Jeden niewykonalny skok.

Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie – wystarczy w tym celu wykonać zadanie, która z pozoru wydaje się niewykonalne:

– włamać się do niesławnego Lodowego Dworu (niezdobytej wojskowej twierdzy)
– uwolnić zakładnika (a ten może rozpętać magiczne piekło, które pochłonie cały świat)
– przeżyć dostatecznie długo, żeby odebrać nagrodę (i ją wydać).

Kaz potrzebuje ludzi wystarczająco zdesperowanych, żeby wraz z nim podjęli się tej samobójczej misji, oraz dostatecznie niebezpiecznych, żeby ją wypełnili. Wie, gdzie ich szukać. Szóstka najbardziej niebezpiecznych wyrzutków w mieście – razem mogą być nie do zatrzymania. O ile wcześniej nie pozabijają się nawzajem.

Nowości wydawnictwa Czarne

Mariusz Szczygieł - Gottland

Książka może pisarza dręczyć. Może też – i w tym przypadku to jest lepsze słowo – uwierać. Drobnym szczegółem. Jakby był jakimś ziarenkiem piasku, które dostało się do buta i uniemożliwia chodzenie. Przyznaję: latami uwierało mnie kilka słów. Nie były odpowiednie, a ja przecież mam pod ręką lepsze.
Parandowski stwierdził, że książka nazajutrz po wydaniu odmawia autorowi posłuszeństwa. Dlatego zapewniam dawnych i nowych czytelników Gottlandu, że tym razem stworzyłem książkę wreszcie mi posłuszną.
Do następnego wydania oczywiście.

Mariusz Szczygieł

Aktorka Lida Baarova — kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.


Ziauddin Sardar - Mekka. Święte miasto

Nowość wydawnictwa W.A.B.

Bartosz Szczygielski - Aorta

Pruszków spokojnie żyje w cieniu niedalekiej Warszawy. Mało kto pamięta o  mafii pruszkowskiej, która rządziła miastem w latach dziewięćdziesiątych. Byli mafiosi albo odsiadują wyroki, albo zakamuflowali się i zeszli do podziemia…

Kiedy w mieszkaniu na luksusowym osiedlu dwóch tragarzy znajduje zmasakrowaną kobietę, wszyscy są zszokowani. Sprawa trafia do komisarza Gabriela Bysia z Komendy Stołecznej. Byś musi ją szybko rozwiązać – po ostatniej wpadce to jego zawodowe „być albo nie być”. Tymczasem ma tylko niezidentyfikowane okaleczone zwłoki z wyłupionymi oczami.

Niebawem okazuje się jednak, że to morderstwo jest wierzchołkiem góry lodowej, a wszystkie tropy prowadzą do pewnego niebezpiecznego człowieka. Czy Byś wypowie otwartą wojnę mężczyźnie, który rządzi podziemnym Pruszkowem?

Bartosz Szczygielski w swoim gorzkim i przewrotnym debiucie stworzył postać bezkompromisowego komisarza, jakiego jeszcze nie znacie, a poznać powinniście!

Bartosz Szczygielski – recenzent i autor opowiadań. Dwukrotny laureat w konkursie na opowiadanie organizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Debiutował w 2010 roku opowiadaniem w kwartalniku „QFant”. Swoje teksty publikował m.in. w magazynie „Tekstualia” oraz „Papermint”. Wielbiciel dobrego filmu, książki i tatuażu. Nigdy nie nauczył się pływać, ale nieźle radzi sobie z malowaniem. Aorta to jego debiut powieściowy.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Sylwia Kubryńska - Biurwa

Zaczęło się od ufarbowania długich włosów na rudo. Potem była trwała. Potem znów farbowanie. Potem cięcie. Kolejne ciecie i kolejna farba. Cięcie. Farba. Cięcie. Farba. Coraz krótsze cięcie. Coraz jaskrawsza farba.

Aż wreszcie powiedziałam wczoraj po południu, po pięciu latach pracy, po tygodniu uspokajania się winem, po miesiącu nierozmawiania z dzieckiem, powiedziałam do tej miłej pani fryzjerki:
– Proszę obciąć mi głowę.

Sylwia Kubryńska – nominowana do tytułu Super Bohaterki Roku 2015 w plebiscycie Wysokich Obcasów. Zaangażowana społecznie felietonistka, autorka bestsellerowej powieści Kobieta dość doskonała. Składa się głównie z emocji, dlatego jej teksty wywołują śmiech, łzy i furię. Jednocześnie.


Joanna Chojnacka - Szpagat

Wyjątkowa opowieść o samotności, zdradzie i miłości.

Aleksander Biernacki w życiu kochał naprawdę tylko Hannę. Kobietę, którą obdarzył uczuciem, z wyrachowaniem zeswatał z Michałem, swoim najlepszym przyjacielem.

Teraz, w cieniu niedawno wybudowanego Pałacu Kultury Aleksander Biernacki przeżywa drugą młodość. Byłe kochanki i dwuznaczna przeszłość zaprzątają głowę profesora anglistyki. Po latach spędzonych na emigracji, Biernacki nie potrafi odnaleźć swojego miejsca, a starzy przyjaciele zapomnieli o jego istnieniu.

Szpagat to książka o stracie i winie, ale też o namiętności. Niezwykła opowieść o tym, że raz odrzuconego uczucia można już nigdy nie odzyskać.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Ryszard Ćwirlej, Remigiusz Mróz i inni - Rewers

Jedenastu najlepszych polskich autorów kryminałów, jedenaście miejscowości, z których każda naznaczona jest zbrodnią.

Każde miasto ma swój rewers. Znajome  nazwy, utarte ścieżki i oswojone miejsca kryją ciemną stronę schowaną pod osłoną nocy, w zapomnianych schowkach, starych piwnicach, a często –  za oknami pozornie zwykłych mieszkań. Pamiętają i wiedzą o niej mury budynków, brukowane uliczki,  ciemne zakamarki parków, miejskie stawy i rzeki.

Rewers to podróż po mrocznej stronie polskich ulic, zaułków i dzielnic, po kraju nierozwikłanych zabójstw, zdrad i tajemnic przeszłości.


Robert Małecki - Najgorsze dopiero nadejdzie

Mistrzowska intryga. Charyzmatyczny i bezkompromisowy bohater. Polski kryminał w najlepszym wydaniu.

Zgliszcza spalonego domu kryją w sobie ponurą tajemnicę. Marek Bener ma przed sobą ostatnie dziennikarskie zadanie. Nie wie jednak, że to początek kryminalnej gry, w którą zostaje uwikłany. Przeszłość daje o sobie znać, gdy okazuje się, że ofiarą pożaru jest dawny przyjaciel Benera, który przed laty uwiódł mu narzeczoną. Najgorsze dopiero nadejdzie. Wkrótce kobieta również znika bez śladu. Dziennikarz nie przypuszcza nawet, że z pozoru zwykły dzień przerodzi się w walkę o życie.  Czy Marek Bener wygra wyścig z czasem?

Nowość wydawnictwa Czarna Owca

Winston Graham - Jeremy Poldark

Kontynuacja bestsellerowej historii rodziny Poldarków.

Kornwalia, 1790 rok. Ross Poldark musi zmierzyć się z najciemniejszym momentem w swoim życiu. Niedługo ma stanąć przed sądem oskarżony o kradzież towarów z dwóch rozbitych statków. Mimo że małżeństwo z Rossem nie jest usłane różami, Demelza stara się wspierać męża. Niestety, odkąd Ross zaangażował się w życie górników, zyskał wielu potężnych wrogów, którzy zrobią wszystko, żeby mu zaszkodzić.

Nowości wydawnictwa Albatros

Tana French - Ściana sekretów. Wiem, kto go zabił

· NAJLEPSZA POWIEŚĆ ROKU WEDŁUG MAGAZYNU “TIME”
· MIEJSCE 4 NA LIŚCIE BESTSELLERÓW “NEW YORK TIMESA” W DNIU PREMIERY
· MIEJSCE NA TOP 20 – LIŚCIE BESTSELLERÓW BRYTYJSKIEGO “SUNDAY TIMESA”
· THRILLER TYGODNIA “THE MAIL ON SUNDAY’S”
· NOMINACJA  DO IRISH BOOK AWARDS IRISH BOOK AWARDS AM CRIME FICTION OF THE YEAR 2014
· PIERWSZE MIEJSCE NA LIŚCIE BESTSELLERÓW NIEMIECKIEGO „SPIEGELA”


Kryminał psychologiczny.
W parku przy ekskluzywnej szkole dla dziewcząt na przedmieściach Dublina zostają odnalezione zwłoki szesnastoletniego Chrisa Charpera. Pomimo wielotygodniowego śledztwa, nie udaje się ustalić sprawcy zbrodni.
Rok po tragicznej śmierci Chrisa na „ścianie tajemnic” – korkowej tablicy, na której dziewczęta ze szkoły Świętej Kildy anonimowo zwierzają się ze swych sekretów – pojawia się zdjęcie chłopaka, opatrzone podpisem: „Wiem, kto go zabił”.
Sprawa zostaje ponownie otwarta. Trop wiedzie do najbliższych przyjaciółek Holly Mackey oraz grupy dziewcząt uwikłanych we wzajemne relacje i animozje. Która z uczennic skrywa mroczny sekret? A może działają w zmowie? Świat nastolatek okazuje się o wiele bardziej niebezpieczny i złowrogi, niż mogliby przypuszczać doświadczeni detektywi.
                                          
Jeśli diabeł kryje się w szczegółach, Tana French jest stuprocentową satanistką!


Nicholas Sparks - Spójrz na mnie

Nowa powieść króla prozy obyczajowej, który tym razem umiejętnie myli tropy, a zakończenia nie domyśli się nawet wielbicielka powieści detektywistycznych!
 

Nowość wydawnictwa Albatros

Graham Masterton - Siostry krwi

Piąty tom cyklu o Katie Maguire.
Thriller nawiązujący do  filmu „Siostry Magdalenki” i do prawdziwych wydarzeń:

W latach 70. w irlandzkim hrabstwie Galway, w ogrodzie klasztoru, gdzie niegdyś mieścił się prowadzony przez siostry zakonne dom dla samotnych matek, znaleziono stosy kości dzieci, a ich o ich śmierci nie było jakiejkolwiek informacji w żadnym registrze.
W domu opieki na przedmieściach Cork zostaje uduszona stara zakonnica. Można by to nawet uznać za akt miłosierdzia, gdyby nie święta figurka znaleziona w jej ciele. I gdyby niedługo potem okolicznym mieszkańcom nie ukazał się przerażający widok: przyczepiona do wypełnionych helem balonów, wykrwawiająca się zakonnica, która szybuje nad łąkami i rzeką.
Choć ta druga nie została jeszcze zidentyfikowana, nadkomisarz Katie Maguire wie, że odpowiedzi należy szukać w przeszłości klasztoru Bon Sauveur, w którym właśnie dokonano makabrycznego odkrycia.  Niestety, natrafia tam na mur milczenia.

A tymczasem Katie ściga się z czasem, bo znikają kolejne zakonnice.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Penny Vincenzi - Doskonałe dziedzictwo

Nowa powieść autorki światowych bestsellerów
House of Farrell to słynna na świecie firma kosmetyczna prowadzona przez założycielkę, legendarną Athinę Farrell. W eleganckim sklepie w Berkeley Arcade lojalna Florence Hamilton sprzedaje kosmetyki firmy, zachowując wielką dyskrecję. Wszystkie sekrety są u niej bezpieczne.
Sytuacja się jednak zmienia i wspaniała niegdyś firma podupada. Wkracza Bianca Bailey, przebojowa bizneswoman, matka trojga dzieci. Spiera się z Athiną, rzuca wyzwanie Florence. Mimo to wszystkie trzy kobiety pragną tego samego – aby firma przetrwała i odniosła sukces.

Penny Vincenzi jest autorką kilkunastu bestsellerów, z których najbardziej znane to: „Wystarczy chwila”, „Niebywały skandal”, „Chwila zapomnienia”, „Decyzja”. Zanim zajęła się wyłącznie pisaniem, pracowała jako dziennikarka w czasopismach „Vouge”, „Tatler” i „Cosmoplitan”. Była pierwszą szefową działu mody we wpływowym czasopiśmie dla kobiet „Nova”, nazywanym w Wielkiej Brytanii „biblią stylu”. Penny ma cztery córki i dzieli swój czas między Londyn i południową Walię.


Tadeusz Kijański - Powrót do Domu Koni


Różne oblicza miłości z Wielką Historią w tle

Po piętnastu latach do miejsca swojego urodzenia, Domu Koni w Janowie Podlaskim, powraca Halszka Hordyńska. Ma odebrać order Virtuti Militari nadany pośmiertnie ojcu, majorowi ułanów i komendantowi stadniny koni. Gdy przekracza bramy Domu Koni, spotyka Lászla Madziara, którego z pola bitwy w pierwszej wojnie światowej wyniósł jej ojciec. Kilka lat później László wybrał Polkę i Polskę; został koniuszym w Janowie i najbliższym przyjacielem majora Hordyńskiego.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

John Donaghue - Szachy ze śmiercią

Czy można wybaczyć niewybaczalne?

SS Obersturmführer Paul Meissner przybywa do obozu w Auschwitz wprost z frontu wschodniego. Ciężko ranny podczas walk może pełnić jedynie funkcje administracyjne. Jego pierwszym i najpilniejszym zadaniem jest wzmocnienie podupadającego morale odbywających służbę w obozie oficerów i żołnierzy. Meissner zakłada klub szachowy. Pomysł szybko chwyta, esesmani mają możliwość obstawiania wyników rozgrywek i zawierania nielegalnych zakładów. Tymczasem do Obersturmführera trafia informacja, że wśród więźniów są także szachiści, z których jeden, francuski Żyd Emil Clément, z zawodu zegarmistrz, cieszy się opinią niepokonanego…

Głęboko poruszająca powieść o niezwykłej przyjaźni między nazistą i Żydem. „Szachy ze śmiercią” to książka wyzwanie. Stawia pytania o granice przebaczenia i cenę życia przepełnionego goryczą.

John Donoghue, pracownik szpitali psychiatrycznych z ponad dwudziestoletnim stażem. Publikował w czasopismach medycznych artykuły poświęcone leczeniu chorób psychicznych. Żonaty, mieszka w Liverpoolu.


Frode Granhus - Sztorm

Kolejna powieść ze śledczym Rinem Carlsenem Szef lokalnego posterunku policji w malowniczym Reine, Berger Falch, zostaje wezwany do pobliskiego Vindstad, gdzie pod skałami, które osunęły się podczas deszczu, znaleziono szkielet z malutkimi kośćmi palców. Wszystkie co do jednej były połamane. W śledztwie bierze udział Rino Carlsen, który przeniósł się na pewien czas do Reine z niedalekiego Bodo.

W pobliskim domu opieki przebywa mocno poparzony mężczyzna, który ucierpiał w wyniku nietypowego wypadku – wybuchu kosiarki do trawy.

Co dziwniejsze, na miejscu wypadku znaleziono rysunek przedstawiający wykrzywioną w grymasie bólu maskę o czarnych oczach z krwistoczerwonymi źrenicami.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Richard Shirreff - 2017: Wojna z Rosją (25 października 2016)

Powieść 2017: Wojna z Rosją jest wizją bardzo bliskiej przyszłości, która może się spełnić, jeśli nie zrozumiemy zagrożeń stwarzanych przez obecnego prezydenta Rosji.

Napisana przez oficera do niedawna zajmującego wysokie stanowiska w hierarchii NATO i oparta na przebiegu gier wojennych prowadzonych przez natowskie sztaby, pokazuje, jak zaniechanie pewnych działań może doprowadzić do kolejnej wojny w Europie.

Prognozy Richarda Shirreffa:
– Rosja zaatakuje kraje bałtyckie w 2017 roku.
– Używając szantażu nuklearnego, powstrzyma państwa zachodnie przed interwencją.
– Wiara Zachodu w broń jądrową jako gwarancję pokoju okaże się kosztowną iluzją.
– Wahanie NATO doprowadzi nieomal do katastrofy, a pełna mobilizacja sił Sojuszu nastąpi dopiero w ostatniej chwili, gdy alternatywą będzie zupełna klęska.
– Demokratyczny porządek świata zachodniego, ustanowiony po drugiej wojnie światowej i powszechnie uważany za coś trwałego, zostanie zagrożony.

Jak stwierdził Lew Trocki: „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się tobą”.

Richard Shirreff urodził się w 1955 roku w Kenii i spędził tam dzieciństwo. Po ukończeniu studiów historycznych na Oksfordzie wstąpił do brytyjskiej kawalerii pancernej. Przez 37 lat sprawował stanowiska dowódcze na wszystkich szczeblach wojsk lądowych. Brał udział w pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej, pełnił służbę w Irlandii Północnej, Bośni,  Kosowie i Iraku. Przez ostatnie dwa lata w mundurze zajmował wysokie stanowiska w strukturze NATO: dowódcy Korpusu Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz zastępcy naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie.
Po odejściu z wojska założył firmę Strategia Worldwide, oferującą usługi w dziedzinie zarządzania ryzykiem. Mieszka z żoną w Hampshire, wychował dwoje dorosłych już dzieci. To jego debiutancka książka.

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

Mariusz Czubaj - R.I.P. (12 października 2016)

Marcin Hłasko – ekspert w sprawach poszukiwań zaginionych i bezpieczeństwa w firmach – dostaje intratną propozycję: ma odnaleźć siostrzenicę wpływowej pani mecenas, Magdę Wolską. Ostatni ślad prowadził na Mazury, do Starych Kiejkut. Hłasko odrzuca ofertę, natrafia natomiast na nowy trop dotyczący zaginionego przed ćwierćwieczem ojca. Zaginięcie dziewczyny i Hłaski-seniora zdają się łączyć z tą samą osobą. Do Starych Kiejkut przybywa jednak ktoś jeszcze, by szukać odwetu za dawne występki.

Mariusz Czubaj
Profesor antropologii kultury, autor powieści kryminalnych – 21:37, Kołysanka dla mordercy i Zanim znowu zabije. Wraz z Markiem Krajewskim stworzył postać komisarza Jarosława Patera, bohatera Alei samobójców i Róży cmentarnych. Pisze nie tylko kryminały, lecz także opracowania poświęcone temu gatunkowi powieści (Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych, napisana wspólnie z Wojciechem Bursztą, i Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne) oraz innym obszarom kultury popularnej. W 2009 Mariusz Czubaj zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną. Jego książki zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, ukraiński i turecki. Martwe popołudnie to pierwsza z cyklu powieści z Marcinem Hłaską.

Batman Mroczny Rycerz Tom 4: Glina – Gregg Hurwitz, Alex Maalev i inni

Na glinianych nogach

Marek Adamkiewicz

W ramach „The New 52” światło dzienne ujrzało kilka komiksowych serii z głównym bohaterem DC Comics, Batmanem, w roli głównej. Obok tych najbardziej rozpoznawalnych, czyli „Batmana” i „Detective Comics”, jedną z podstawowych sił odrodzonego uniwersum, miał być „Mroczny Rycerz”. Szybko okazało się, że scenarzysta, któremu powierzono początkowe numery, David Finch, nie podołał zadaniu, a seria, w założeniu przybliżająca najciekawszych wrogów Nietoperza i oszałamiająca mrocznym klimatem, zmierza w stronę efektownej, ale zarazem bezmyślnej nawalanki. Miejsce u sterów przejął więc Gregg Hurwitz i to spod jego pióra wyszły kolejne historie, które ostatecznie znalazły swoje miejsce w drugim, trzecim, a teraz także czwartym tomie zbiorczym „Mrocznego Rycerza”. Po postaciach Bane’a (jeszcze od Fincha), Stracha na Wróble i Szalonego Kapelusznika, przyszedł czas na przybliżenie czytelnikom Clayface’a.

Główna część tomu to oczywiście zmagania Batmana ze zmiennokształtnym przeciwnikiem. Clayface chce w końcu wyjść z cienia innych i stać się pierwszoplanową postacią w Gotham City. Ujęcie złoczyńcy nie będzie sprawą prostą, bo jak zatrzymać kogoś, kto może wykorzystać najmniejszą szczelinę, by uniknąć zaciskającej się pętli? Batman musi jednak znaleźć odpowiedni sposób, inaczej konflikt będzie stale eskalował, pogrążając miasto w chaosie. Kolejne dwie zamieszczone tu historie są krótsze, pierwsza zahacza o problem nielegalnych imigrantów i ich wykorzystywaniu przez ludzi bez sumienia, druga zamyka (?) z kolei wątek Man-Bata.

Kolejnym przedstawionym na łamach „Mrocznego Rycerza” złoczyńcą jest, jak wspomniałem wyżej, Clayface. Gregg Hurwitz także tym razem zdecydował się na pokazanie jego originu. Jak prezentuje się więc historia metamorfozy młodego aktora w zmiennokształtną bestię? Przeciętnie. Pobudki antybohatera są w najlepszym razie mocno naciągane. Chęć bycia zauważanym przez otoczenie prawdopodobnie może stanowić silną motywację, ale pomysł by w jej imię testować na sobie specyfiki nieznanego pochodzenia, jest delikatnie to ujmując, absurdalny.

Hurwitz, Maalev i inni w Subiektywnie

W ramach „The New 52” światło dzienne ujrzało kilka komiksowych serii z głównym bohaterem DC Comics, Batmanem, w roli głównej. Obok tych najbardziej rozpoznawalnych, czyli „Batmana” i „Detective Comics”, jedną z podstawowych sił odrodzonego uniwersum, miał być „Mroczny Rycerz”. Szybko okazało się, że scenarzysta, któremu powierzono początkowe numery, David Finch, nie podołał zadaniu, a seria, w założeniu przybliżająca najciekawszych wrogów Nietoperza i oszałamiająca mrocznym klimatem, zmierza w stronę efektownej, ale zarazem bezmyślnej nawalanki. Miejsce u sterów przejął więc Gregg Hurwitz i to spod jego pióra wyszły kolejne historie, które ostatecznie znalazły swoje miejsce w drugim, trzecim, a teraz także czwartym tomie zbiorczym „Mrocznego Rycerza”. Po postaciach Bane’a (jeszcze od Fincha), Stracha na Wróble i Szalonego Kapelusznika, przyszedł czas na przybliżenie czytelnikom Clayface’a.

W Subiektywnie słychać dzisiaj szelest nietoperzych skrzydeł. Marek recenzuje czwarty tom Mrocznego Rycerza, zatytułowany Glina.

W Samo Południe. Odsłona CCLIII - ogłoszenie wyników

Dzisiaj rozwiązanie konkursu CCLIII, w którym nagrodami były trzy egzemplarze książki Piotra Patykiewicza "I wrzucą was w ogień". ufundowanej przez Wydawnictwo SQN.

Odpowiedzi:
1. Roman Kostrzewski - Głos z ciemności
    Aneta Jadowska - Dziewczyna z dzielnicy cudów
    Anna Lange - Clovis La Fay. Magiczne akta Scotland Yardu
    John Cross - Arsene Wenger - Generał i jego kanonierzy
    i wiele innych
2. Silmaris. Połączenie tytułów dwóch dzieł, klasyki literatury fantasy i SF: Silmarilion oraz Solaris.
3. Dopóki nie zgasną gwiazdy.

Nagrody otrzymują:
Patrycja Filipowicz
Artur Grzelak
Kasjan Smolak


Gratulujemy i prosimy o przesłanie adresów na naszą skrzynkę odpowiedz@szortal.com

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Krzysztof Piskorski - Czterdzieści i cztery

Nowa, długo oczekiwana powieść Krzysztofa Piskorskiego, laureata Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz dwóch Złotych Wyróżnień Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Autor Cieniorytu, nazwanego przez Jacka Dukaja „światotwórstwem najwyższej klasy”, rozwija tym razem wizję świata, w którym niezwykła technologia miesza się ze słowiańską magią oraz epoką narodowych powstań i Wielkiej Emigracji.

Jest rok 1844. Do odciętej blokadą Anglii przybywa Eliza Żmijewska – poetka i ostatnia kapłanka zapomnianego, słowiańskiego bóstwa. Eliza ma odnaleźć przemysłowca Konrada Załuskiego, którego rodacy winią za upadek powstania na Litwie. Zamierza wykonać na nim wyrok wydany przez Radę Emigracyjną oraz Juliusza Słowackiego. Tylko czy Załuski naprawdę jest winny? A może padł ofiarą rozgrywki dwóch wieszczów?

W świecie, gdzie energia próżni odmieniła historię, nie ma prostych odpowiedzi.  Etherowe bramy połączyły Europę z równoległymi światami, a wojny i powstania potoczyły się nowym torem. Towiańczycy, rewolucjoniści, luddyści, szaleni prorocy i poeci snują piętrowe intrygi. Armie, tajne policje oraz floty powietrznych okrętów czekają na znak. Z pozaświatowych kolonii Francji, Anglii oraz Rosji nadciągają egzotyczne stworzenia i obce siły. Coś lęgnie się w ciemnych zaułkach miast...

Polacy widzą we wszystkim szansę, by wywrócić układ wrogich im mocarstw. Żmijewska odkrywa jednak, że na szali leży coś więcej niż tylko los jej kraju…


Michel Houellebecq - Interwencje 2

Świat oczami Houellebecqa. Oryginalny i niepokorny komentarz do naszej współczesności.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Paul Kalanithi - Jeszcze jeden oddech

Poruszająca historia genialnego neurochirurga, który zmierzył się z chorobą jako pacjent
Opowieść o odchodzeniu w zgodzie z sobą i ze światem
Międzynarodowy fenomen wydawniczy
Numer 1 na liście bestsellerów „New York Timesa”


Paul Kalanithi był jednym  z najzdolniejszych amerykańskich neurochirurgów i ogromnym miłośnikiem poezji. W wieku 36 lat, po blisko 10-letniej pracy w charakterze neurochirurga i pod koniec wyczerpującej rezydentury, w momencie gdy Paulem zaczęły interesować się najważniejsze instytuty badawcze i najbardziej prestiżowe kliniki, młody lekarz usłyszał diagnozę IV stadium raka płuc.
W jednej chwili Paul zmienia się z lekarza ratującego życie w pacjenta, który sam podejmuje walkę z chorobą. I zaczyna pisać. Wytrwale, strona po stronie, niezależnie od trudności, jakie przynosiła postępująca choroba.
Jeszcze jeden oddech to szczera, wzruszająca historia wybitnego lekarza, który stanął twarzą w twarz ze śmiercią. Zapis determinacji i świadectwo walki.

Paul Kalanithi zmarł w marcu 2015 roku, niemal do ostatniej chwili pracując nad tekstem. Ta niedokończona książka doskonale oddaje ulotność naszego życia.
Jeszcze jeden oddech bije rekordy popularności na całym świecie. Książka niemal natychmiast po wydaniu znalazła się na 1 miejscu listy bestsellerów „New York Timesa” i, mimo upływu kolejnych tygodni, już dwudziestu czterech od premiery, nadal je zajmuje. Książka podbiła też rynek brytyjski (w Wielkiej Brytanii Jeszcze jeden oddech miał już 16 dodruków!), kanadyjski, włoski i niemiecki. W sumie prawa sprzedano do niemal 40 krajów, między innymi: Danii, Norwegii, Tajwanu, Izraela, Chin, Indonezji, Portugalii, Rosji.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Maria Janion - Niesamowita Słowiańszczyzna

Maria Janion w Niesamowitej Słowiańszczyźnie pokazuje, jak wyparta świadomość naszych pogańsko-słowiańskich korzeni naznacza polską literaturę i tożsamość. Bywa – jak dowodzi – że słowiański mit grzęźnie w panslawistycznych lub nacjonalistyczno-faszystowskich pułapkach.

Autorka tworzy nową, alternatywną opowieść o polskiej historii, literaturze i wyobraźni. Uświadamia nam, jak mocno tkwimy w zamkniętym kręgu niższości i wyższości, który przeradza się w narodową figurę totalnej niemożności i wiecznej szarpaniny między Wschodem a Zachodem.

Niesamowita Słowiańszczyzna znalazła się w finałowej „siódemce” literackiej nagrody Nike 2007.


Michał Przeperski - Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku

W 1919 roku czeskie oddziały zajęły Spisz i Orawę, po czym, wykorzystując polskie zaangażowanie na innych frontach, podbiły Śląsk Cieszyński, dopuszczając się przy okazji zbrodni wojennych na polskich jeńcach i cywilach. Walczący z Rosją Sowiecką Polacy zaakceptowali utratę tych ziem. Dwadzieścia lat później podbijani przez III Rzeszę Czesi patrzyli, jak polskie czołgi wjeżdżają na sporne terytoria. Polacy świętowali, jednak po obu stronach trudno było o triumfalny nastrój. Rok później już nikt nie wątpił, że konflikt przegrały obie strony.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

William Shakespeare - Tragedie

Nowe wydanie największych dzieł Williama Szekspira w przekładzie Macieja Słomczyńskiego

Wydawnictwo Literackie w Światowym Roku Williama Szekspira przedstawia trzytomową edycję dzieł genialnego dramaturga w wybitnym tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego.
W tomie I arcydzieła leżące u podstaw świadomości nowożytnego Europejczyka – Tragedie Romea i Julii, Hamleta, Makbeta i Króla Leara.

Życie jest cieniem ruchomym jedynie,
Nędznym aktorem, który przez godzinę
Pyszni i miota się po scenie, aby
Umilknąć później na zawsze; jest bajką
Opowiedzianą przez głupca, pełnego
Furii i wrzasków, które nic nie znaczą
”.
Tragedia Macbetha

Maciej Słomczyński (1920-1998) jako pierwszy przetłumaczył na język polski wszystkie utwory mistrza ze Stratfordu.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Charles Bukowski - O pisaniu

Przenikliwe i poruszające refleksje i rozmyślania jednego z naszych najbardziej obrazoburczych, przykuwających uwagę i sławnych mistrzów o sztuce pisania i literackim rzemiośle.
Opowiadania, wiersze i powieści Charlesa Bukowskiego wycisnęły trwałe piętno na naszej kulturze.
W niniejszym zbiorze korespondencji - listów do wydawców, redaktorów, przyjaciół i kolegów po fachu - pisarz dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat sztuki tworzenia.

O pisaniu ukazuje artystę brutalnie szczerego w opisie mozolnej pracy i bezkompromisowego w ocenie absurdów życia - oraz sztuki. Rzuca światło na skomplikowaną bluźnierczą naturę pisarza będącego ikoną kontrkultury i prawdziwą amerykańską legendą - "laureatem amerykańskich nizin społecznych" (Time) - który ze stoickim spokojem przedstawiał poniewieranych i zdeprawowanych członków społeczeństwa. Odkrywa artystę opierającego się na tym, co instynktowne, w którego twórczości rozbrzmiewa główna myśl: "Nie staraj się".

O pisaniu, to książka przenikliwa, przejmująca i często przezabawna, pełna nie tylko niezapomnianych sformułowań, ale i charakterystycznej dla Bukowskiego surowości, i ożywiona chwilami wdzięku, intymności i patosu.

Nowość wydawnictwa Solaris

Herbert George Wells - Śpiący przebudzony

Herbert George Wells w jednej ze swoich najbardziej prekognicyjnych powieści. Buduje w niej wizję nie tak znów odległej przyszłości, bo XXII wieku. Człowiek odsunął się od przyrody i zamknął w miastach – molochach, tętniących życiem, pełnych zgiełku i trujących wyziewów z fa­bryk. Człowiek nie liczy się jako jednostka, jego siły i życie podporządkowane są masom. Dzieci przychodzące na świat w mechanicznych żłobkach nie po­znają matczynej opieki. Fabryki są zepchnięte do podziemi, a rządzące elity zabawiają się w parkach uciech. Kto nie pracuje, umiera z głodu. Ta powieść to pomost łą­czący współczesność Wellsa z jego apokaliptyczną wizją końca świata w „Wehikule czasu”. „Śpiacy przebudzony” wywarła spory wpływ na twórców słynnych antyutopii: Zamiatina, Huxleya czy Smolarskiego, wpływ tej powieści widać także w słynnym filmie Fritza Langa „Metropolis”.

Główny bohater zapada pod koniec XIX wieku w kataleptyczny trans, z którego zostaje wybudzony dwieście lat później. W wyniku działań swoich przyjaciół i kilku przypadkowych transakcji jest właściwie władcą świata, właścicielem wszystkiego. Ale wychowany w czasach wiktoriańskich nie potrafi się pogodzić z zasadami, jakie rządzą tym społeczeństwem przyszłości.

Nowość wydawnictwa Insignis

Sarah Skeate - Trzy kolory wystarczą. Rysuj!

Trzy kolory wystarczą. Rysuj! – wyjątkowa książka dla wszystkich lubiących rysować już w księgarniach!

Odkryj prawdziwą przyjemność rysowania i przekonaj się jaka moc drzemie w trzech zwykłych długopisach!

Spot promujący książkę

Czas na powrót do starej szkoły rysowania! 
Znajdź swój piórnik i wyjmij z niego długopis. Książka „Trzy kolory wystarczą. Rysuj!”  pokaże Ci jak stworzyć fantastyczne rysunki używając zwykłych długopisów w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim i czarnym.

Fragment książki w ISSU


Ta cudownie wywrotowa książka pełna jest fantastycznych pomysłów. Pokaże Ci, jak powołać do życia urocze postaci (straszne też!) oraz jak kreować niezwykłe światy. Bogactwo inspiracji i przejrzyste instrukcje pomogą Ci rozwijać zdolności plastyczne. To pozycja obowiązkowa dla indywidualistów o artystycznym zacięciu w każdym wieku!
Narysuj wszystko co chcesz czerwonym, czarnym i niebieskim długopisem.
Trzy kolory wystarczą. Rysuj! – już w księgarniach.

Informacja wydawnictwa Rebis

Graham Masterton - Spotkania autorskie (1-4 października 2016)

Już na początku października na serię spotkań autorskich w Aglomeracji Wrocławskiej przybędzie Graham Masterton, brytyjski autor poczytnych horrorów, thrillerów oraz poradników seksuologicznych. Wizyta pisarza jest częścią programu promocji czytelnictwa Rozczytana Aglomeracja, realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Zanim jednak pojedzie na Dolny Śląsk, 1 października spotka się z czytelnikami na Śląskich Targach Książki o godzinie 15.00 (Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, ul. Olimpijska, wejście od strony Spodka), a później będzie podpisywać książki na stoisku REBISU (nr 60).

Pisarz odwiedzi kolejno Syców, Brzeg, Sobótkę i Wrocław, by na koniec trafić za kraty i spotkać się z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie. Na to spotkanie, ze względu na niejaką opieszałość naszego aparatu sądowniczego, ciężko będzie się już dostać, ale pozostałe stoją otworem dla wszystkich chętnych.

Pierwsze z nich odbędzie się w Sycowie w poniedziałek, 3 października o godzinie 17.00, w nader urokliwym wnętrzu kościoła ewangelicko-augsburskiego Apostołów Jana i Piotra, zaprojektowanego przez słynnego Carla Gottharda Langhansa, autora m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Tego samego dnia Graham Masterton nawiedzi jeszcze książęcy Brzeg, gdzie o godzinie 20.00 spotka się z czytelnikami w Niezależnym Ośrodku Kultury Herbaciarnia.

Wtorek, 4 października przyniesie odwiedziny w Sobótce, gdzie pisarz najpierw złoży hołd pogańskim rzeźbom znajdującym się na szczycie góry Ślęży, a następnie o godzinie 17.00 zobaczy się z fanami w Hotelu SOBOTEL w ramach imprezy o nazwie Fantasy-styczny Tydzień w Sobótce. Po tych wyczerpujących zajęciach uda się do stolicy Dolnego Śląska, by o godzinie 20.00 odbyć w Bibliotece Grafit ostatnie spotkanie otwarte przed powrotem do dżdżystej Anglii.

The Superior Spider-Man. Zło konieczne – Dan Slott, Ryan Stegman, Giuseppe Camuncoli

Spider vs Spider

Maciej Rybicki

Pisana przez Dana Slotta seria The Superior spider-Man już od samego początku wzbudzała spore kontrowersje, wyrazistym głównym wątkiem. Oplecenie zasadniczych zrębów fabuły wokół motywu przejęcia ciała (i życia) Petera Parkera przez jego nemezis – Otto Octaviusa musiała wzbudzić zainteresowanie fanów (a samym scenarzystom dać spore pole do popisu). I faktycznie, Slott wraz z kilkoma innymi autorami zbudowali na tej bazie znakomity, wciągający tytuł. Możliwość oparcia scenariusza serii na mocnym kręgosłupie fabularnym zadziałała jednak także w druga stronę. Czytając kolejne wydania zbiorcze można było odnieść wrażenie, ze scenarzyści zaczynają gonić w piętkę, nie wprowadzając do fabuły niczego nowego poza rozrywaniem podobieństw i różnic między Octaviusem a Parkerem (które wywołuje „zapalenie się kontrolnej lampki” u coraz większego grona osób związanych z Pajęczakiem). Wyraźnie czuć było potrzebę wpuszczenia na łamy The Superior Spider-Man nieco świeżego powiewu.


Tom 5 polskiego wydania – Zło konieczne – zdaje się te oczekiwania spełniać. Składają się na niego dwie historie, z czego na szczególną uwagę zasługuje pierwsza (3-zeszytowa). Pojawia się w niej Spider-Man 2099 przeniesiony do głównej linii czasowej uniwersum Marvela. Co prawda fabularne zabawy z kontinuum czasoprzestrzennym wydają się być raczej domeną Star Treka albo komiksowego Flasha ze stajni DC, jednak w przypadku Spider-Mana również wypadają całkiem ciekawie. Raz, że stanowią znakomite urozmaicenie i odskocznię do głównych tematów podejmowanych w serii, dwa, że to po prostu dobra, trzymająca w napięciu historia. I pal sześć pojawiające się w pewnym momencie rozwiązanie typu deus ex machina – komiks czyta się na tyle dobrze, że można przymknąć oko na to niedociągnięcie. Co więcej, historia ta ma realny wpływ zarówno na fabułę The Superior Spider-Man, jak i na uniwersum Marvela jako takie, choćby przez to, że przywołuje nieco już zapomnianą linię komiksów z lat 90.

Slott, Stegman i Camuncoli w Subiektywnie

Pisana przez Dana Slotta seria The Superior spider-Man już od samego początku wzbudzała spore kontrowersje, wyrazistym głównym wątkiem. Oplecenie zasadniczych zrębów fabuły wokół motywu przejęcia ciała (i życia) Petera Parkera przez jego nemezis – Otto Octaviusa musiała wzbudzić zainteresowanie fanów (a samym scenarzystom dać spore pole do popisu). I faktycznie, Slott wraz z kilkoma innymi autorami zbudowali na tej bazie znakomity, wciągający tytuł. Możliwość oparcia scenariusza serii na mocnym kręgosłupie fabularnym zadziałała jednak także w druga stronę. Czytając kolejne wydania zbiorcze można było odnieść wrażenie, ze scenarzyści zaczynają gonić w piętkę, nie wprowadzając do fabuły niczego nowego poza rozrywaniem podobieństw i różnic między Octaviusem a Parkerem (które wywołuje „zapalenie się kontrolnej lampki” u coraz większego grona osób związanych z Pajęczakiem). Wyraźnie czuć było potrzebę wpuszczenia na łamy The Superior Spider-Man nieco świeżego powiewu.

Dzisiaj w Subiektywnie Maciek powie parę słów o  piątym tomie serii The Superior Spider-Man zatytułowanym Zło konieczne.

Kapitularz 2016

Kapitularz 2016

Magdalena Golec

Dzisiaj dla odmiany, zamiast o przeczytanej książce, opowiem Wam, oczywiście subiektywnie, o Łódzkim Festiwalu Fantastyki KAPITULARZ. Jest to stosunkowo młoda impreza. Po raz pierwszy została zorganizowana w roku 2012. Jak łatwo policzyć, w dniach 23-25.09.2016 miała miejsce jej piąta edycja. Przez te lata festiwal rozwijał się, przyciągał coraz większą liczbę uczestników i Gości. Ten rok był wyjątkowy pod kilkoma względami. Kapitularz był równocześnie Zlotem Fanów Star Treka oraz Zlotem Fanów "Gry o Tron". Ogłoszone zostały wyniki nagrody za wartości naukowe w literaturze KWAZAR. Ponadto, nastąpiła zmiana lokalizacji samego festiwalu, na dogodniejszą, bliżej centrum miasta. Ze szkolnych ścian, Kapitularz przeniósł się do ścian uniwersyteckich. Na Wydziale Geografii Uniwersytetu Łódzkiego były m.in. prelekcje, panele dyskusyjne, obydwa zloty fanów, czy mikroprzestrzenie VR. Natomiast na Wydziale Filozoficzno-Historycznym, odbywał się Łódzki Port Gier i część artystyczna, jak chociażby Wielki Konkurs Strojów, albo pokazy dawnych europejskich sztuk walki. Tutaj też mieli swoją siedzibę wystawcy. Jakby nie patrzeć, rozdzielenie imprezy na dwa wydziały, oddzielone od siebie około dwudziestominutowym spacerem (w jedną stronę, ma się rozumieć), wytworzyło pewien dyskomfort. Wydaje mi się również, że przez ten podział na korytarzach nie było tak barwnie i wesoło, jak w zeszłym roku, gdy wszystko odbywało się w jednym budynku. Uczestnicy byli zbyt rozproszeni na wszystkie lokalizacje, w efekcie Kapitularz sprawiał niekiedy wrażenie imprezy nieco kameralnej.


Uczestnicy przybywają na Kapitularz

Kapitularz 2016

Dzisiaj dla odmiany, zamiast o przeczytanej książce, opowiem Wam, oczywiście subiektywnie, o Łódzkim Festiwalu Fantastyki KAPITULARZ. Jest to stosunkowo młoda impreza. Po raz pierwszy została zorganizowana w roku 2012. Jak łatwo policzyć, w dniach 23-25.09.2016 miała miejsce jej piąta edycja. Przez te lata festiwal rozwijał się, przyciągał coraz większą liczbę uczestników i Gości. Ten rok był wyjątkowy pod kilkoma względami. Kapitularz był równocześnie Zlotem Fanów Star Treka oraz Zlotem Fanów "Gry o Tron". Ogłoszone zostały wyniki nagrody za wartości naukowe w literaturze KWAZAR. Ponadto, nastąpiła zmiana lokalizacji samego festiwalu, na dogodniejszą, bliżej centrum miasta. Ze szkolnych ścian, Kapitularz przeniósł się do ścian uniwersyteckich. Na Wydziale Geografii Uniwersytetu Łódzkiego były m.in. prelekcje, panele dyskusyjne, obydwa zloty fanów, czy mikroprzestrzenie VR. Natomiast na Wydziale Filozoficzno-Historycznym, odbywał się Łódzki Port Gier i część artystyczna, jak chociażby Wielki Konkurs Strojów, albo pokazy dawnych europejskich sztuk walki. Tutaj też mieli swoją siedzibę wystawcy. Jakby nie patrzeć, rozdzielenie imprezy na dwa wydziały, oddzielone od siebie około dwudziestominutowym spacerem (w jedną stronę, ma się rozumieć), wytworzyło pewien dyskomfort. Wydaje mi się również, że przez ten podział na korytarzach nie było tak barwnie i wesoło, jak w zeszłym roku, gdy wszystko odbywało się w jednym budynku. Uczestnicy byli zbyt rozproszeni na wszystkie lokalizacje, w efekcie Kapitularz sprawiał niekiedy wrażenie imprezy nieco kameralnej.

Łódzki Kapitularz oczami Magdy.

Króciak

Z eksperymentami trzeba uważać, o czym przekonuje Karol Mitka w Eksperymencie profesora Kreuzmanna.

Zagraniczniak

W Dniu Tłumacza nie może zabraknąć zagraniczniaka. Zapraszam wszystkich do lektury Jednoczącej koniunkcji Mike'a Jansena, którą przełożył dla nas Antoni Kaja, przy okazji życząc wszystkim tłumaczom samych przyjemnych przekładów.

Eksperyment Utopia - Dylan Evans

Zorganizowany koniec świata
 
Anna Szumacher

Istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak może skończyć się znana nam cywilizacja. Przeludnienie planety doprowadzi do głodu i olbrzymiej śmiertelności. Skończą się surowce naturalne. Załamią się światowe rynki i nastąpi wielki kryzys, który cofnie nas do epoki plemiennej. Pojawi się nieuleczalna choroba, która w formie epidemii wymiecie 1/3 ludzkości. Może także nastąpić rozwój technologii tak prężny, że maszyny przejmą władzę nad światem. Wojna atomowa zniszczy całe życie na ziemi. Ewentualnie spadnie na naszą planetę wielki meteor, chmura pyłu przesłoni słońce, cała planeta zamarznie i będziemy mieli powtórkę z dinozaurów z całkowitym restartem planety i wszystkiego co na niej żyje.


Dylan Evans – autor książki „Eksperyment Utopia”, jest głównym bohaterem swojej książki, noszącej znamiona autobiograficznego reportażu z końca świata. Tak, ci co wyglądają za okno, pewnie teraz kręcą z niedowierzaniem głową. Gdzie ten koniec świata? Cóż, Dylan Evans przeżył go w 2007 roku i wrócił, by o tym opowiedzieć. Jednak od początku.

Dr Evans, psycholog i ekspert od sztucznej inteligencji zaczął sobie pewnego dnia zadawać pytanie: jak skończy się znana nam cywilizacja? Jak wspominałam na początku, opcji jest wiele. On postawił na kryzys ekonomiczny i brak środków naturalnych. Te rozmyślania wkrótce przerodziły się w manię. Manię, która doprowadziła do tego, że Dylan Evans postanowił stworzyć eksperyment o nazwie Utopia. Wierzył, że w przypadku końca świata, najlepiej poradzą sobie ci, którzy odpowiednio wcześniej opuszczą wielkie miasta – źródło pewnego chaosu – przeniosą się w niedostępne miejsce i zaczną żyć w sposób najprostszy z możliwych. W zgodzie z naturą, samowystarczalni, hodujący zwierzęta, pielęgnujący warzywa, a z czasem także robiący własne ubrania.

Evans w Subiektywnie

Istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak może skończyć się znana nam cywilizacja. Przeludnienie planety doprowadzi do głodu i olbrzymiej śmiertelności. Skończą się surowce naturalne. Załamią się światowe rynki i nastąpi wielki kryzys, który cofnie nas do epoki plemiennej. Pojawi się nieuleczalna choroba, która w formie epidemii wymiecie 1/3 ludzkości. Może także nastąpić rozwój technologii tak prężny, że maszyny przejmą władzę nad światem. Wojna atomowa zniszczy całe życie na ziemi. Ewentualnie spadnie na naszą planetę wielki meteor, chmura pyłu przesłoni słońce, cała planeta zamarznie i będziemy mieli powtórkę z dinozaurów z całkowitym restartem planety i wszystkiego co na niej żyje.

Wrzesień kończymy relacją Ani z lektury książki Eksperyment Utopia. Tych, których przerazi to, o czym przeczytają, pragnę uspokoić - październik na pewno nadejdzie.