Maj 2016

Zapowiedź wydawnictwa Replika

Witold Gadkowski - Lokal dla awanturnych (10 maja 2016)

Pierwszy w dorobku znanego dziennikarza i reportera zbiór krótkich, publicystycznych migawek, w których przegląda się Polska na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Jak mówi autor: pisałem te teksty dla pełnokrwistych facetów i kobiet. Nie bawię się w kotka i myszkę z wpływowymi salonami, za nic mam fochy mniemanych wielkości. Bo w ogóle – poza prawdą – niewiele mnie już obchodzi.
Nigdy z nikim się nie układałem i nie przedkładam dobrego wychowania ponad szczerość.
Pamiętajcie jednak, że czytacie na własną odpowiedzialność. Jeśli po lekturze zdejmie was gniew nieoczekiwany, melancholia, kolki trzewiowe albo śmiech do rozpuku, to będzie już tylko Wasza wina. Trza było nie zaczynać.
Lokal dla awanturnych nigdy nie będzie grzeczny. Nie zapraszam więc do niego pensjonarek i mężczyzn o mentalności wodnych liliji.
Najczęściej snują się po nim politycy, filozofowie (stare marudy) i niewiasty z temperamentem, nie brakuje także egzotycznych typów, po krakowsku zwanych „cudokami”.
Mam nadzieję, że teksty posmakują wam jak kawał krwistego befsztyka. Wcinajcie na zdrowie, a jeśli szukacie bardziej wysublimowanych klimatów, jadła z kuchni śródziemnomorskiej, to pewnie znajdziecie tu kilka smaczków, które trafią i w taki gust.
Jednego możecie jednak być pewni – nie znajdziecie tu pokrętnego mendzenia, które tak charakteryzuje współczesną, rodzimą „twórczość publicystyczną”.
Kraków, styczeń 2016 roku.

Witold Gadowski o sobie:
Jestem człowiekiem w nieustannym ruchu. Uważam się za dziennikarza, reportera opisującego rzeczywistość taką jaka ona jest. Bywam pisarzem, poetą, autorem piosenek, zajmuję się także filozofowaniem i publicystycznym opisem otaczającego mnie świata. Staram się być niezależny i prawdomówny.

Ucieczka z raju – Robert J. Szmidt

Powrót na Pola dawno zapomnianych bitew

Hubert Stelmach

Ucieczka z raju to bardzo dobra kontynuacja serii Pola dawno zapomnianych bitew (w moim odczuciu dużo lepsza niż tom pierwszy) - nagła informacja o inwazji obcych brutalnie przerywa prace naukowców nad dwiema inteligentnymi, lecz prymitywnymi rasami. Wszystkie zasoby oddelegowywane są do prac mających  na celu ewakuację zagrożonych obszarów oraz docelowo powstrzymanie najeźdźców. Henryanowi Święckiemu w przydziale trafia ewakuacja dużej górniczej kolonii razem z cennymi złożami. Jednak admiralicja nie pozostawia żadnych złudzeń – ruda ma dużo wyższy priorytet niż koloniści.

Książka ma kilka mocnych stron, a jedną z nich jest rewelacyjnie napisany wstęp (oderwany od głównej osi fabularnej), który świetnie wprowadza w klimat całej powieści. Na tyle dobrze, że na dobrą sprawę można by ją czytać samodzielnie bez specjalnej straty dla zrozumienia wszystkich wydarzeń. Następny plus to bohaterowie – wyraźnie zarysowani i dobrze zdefiniowani, nikt nie wypada ze swojej roli, choć może czasem niektórzy popadają w zbyt duże skrajności. Kolejnym atutem jest znacząco poprawione tempo akcji. W Łatwo być bogiem zdarzały się nudnawe dłużyzny (zwłaszcza przy opisie ras, nad którymi prowadzono badanie), których Ucieczka z raju jest pozbawiona.

Bardzo rzuca się w oczy to, z jaką pieczołowitością Szmidt buduje swoje uniwersum. Z wąskiego wycinka, który poznaliśmy jeszcze w e-booku wydawnictwa Almaz, okno otwiera się coraz bardziej. Oprócz wprowadzenia niezwykle rozwiniętej rasy obcych autor skupia się nad nakreśleniem wewnętrznych stosunków politycznych ludzkiej cywilizacji. Myślę, że bardzo umiejętnie zostały ekstrapolowane dzisiejsze tendencje, których tak bardzo obawiają się alterglobaliści – coraz ściślejsza kontrola obywatela oraz rosnąca siła międzynarodowych korporacji. Nie ukrywam, że część z tych zabiegów to po prostu podwaliny pod kolejne historie, ale mimo wszystko są doskonale wplecione i nie czuć, że dostajemy za dużo informacji.

Szmidt w Subiektywnie

...nagła informacja o inwazji obcych brutalnie przerywa prace naukowców nad dwiema inteligentnymi, lecz prymitywnymi rasami. Wszystkie zasoby oddelegowywane są do prac mających  na celu ewakuację zagrożonych obszarów oraz docelowo powstrzymanie najeźdźców. Henryanowi Święckiemu w przydziale trafia ewakuacja dużej górniczej kolonii razem z cennymi złożami. Jednak admiralicja nie pozostawia żadnych złudzeń – ruda ma dużo wyższy priorytet niż koloniści.

Niedzielnie publikujemy najnowszą recenzję Huberta zwanego Młodszym.

Longar

Szorty to zdecydowanie zbyt krótkie spodnie na taką pogodę. Dlatego już czeka na Was kolejny longar: Lio i Król Ewy Marchwińskiej. Udanej majówki!

W Samo Południe - odsłona CCXXVI

Witajcie! Z lekkim poślizgiem ,ale jest - kolejna edycja W Samo Południe! Nagrodą będą trzy egzemplarze "Jesiennej republiki" autorstwa Briana McClellana! Fundatorem nagród jest wydawnictwo Fabryka Słów.


Zasady niezmienne.

Pytania:

1. Wydawnicze: Jakie są tytuły książek, których premiery w czerwcu ogłosiło wydawnictwo Fabryka słów?

1.    2. Szortalowe: Jak nazywa się autor/autorka ilustracji znajdującej się na okładce specjalnego wiosennego numeru Szortala? 

3. Historyczne:  W jaki sposób mama Percy'ego "zrobiła" rzeźbę mężczyzny - pokerzysty pod koniec książki "Złodziej Pioruna"?

Gotham Central. Tom pierwszy. Na służbie – Ed Brubaker, Greg Rucka, Michael Lark

Kryminalne zagadki Gotham

Marek Adamkiewicz

Pierwszym, co nasuwa się na myśl, gdy pada nazwa Gotham, jest bez wątpienia Batman. Mroczny Rycerz zdefiniował to miasto i dla wielu jest jego synonimem. To obrońca, oskarżyciel i sędzia w jednej osobie. Jednak sprawiedliwość niejedno ma imię, a podstawową jednostką, która powinna walczyć z przestępczością, jest w końcu policja. W Gotham City zbyt często schodziła ona na drugi plan, pozostając w cieniu zamaskowanych bohaterów. Także scenarzyści komiksowi traktowali jednostki GCPD wybitnie po macoszemu. Sytuacja jednak uległa w końcu zmianie. Wszystko za sprawą Eda Brubakera i Grega Rucki. Tom numer jeden Gotham Central zbiera w całość pierwsze dziesięć zeszytów traktujących o tych, którzy bez zaplecza wartego miliony dolarów, muszą walczyć z pleniąca się w mieście przestępczością.

Na łamach tomu Na Służbie znalazło się miejsce dla trzech zamkniętych historii. W pierwszej, tytułowej, poznajemy funkcjonariuszy Drivera i Fieldsa. Gdy obaj podążają za otrzymanym cynkiem, wpadają w zupełnie niezwiązane ze sprawą tarapaty. Przypadkowe spotkanie z Mr. Freezem kończy się tragicznie, jeden z policjantów ginie, w dodatku rodzą się istotne pytania – co Victor Fries robił w tym miejscu i co planuje? Kolejna składowa całości, Motyw, opowiada o śledztwie w sprawie porwania i morderstwa młodej dziewczyny, którym zajmowali się Driver i Fields. Wszystkie tropy wiodą w ślepe uliczki i wydaje się, że sprawa może pozostać nierozwiązana. Bohaterka zamykającego pierwszy tom Gotham Central Pół Życia, to Renee Montoya. Policjantka zostaje wrobiona w pewną wyjątkowo nieprzyjemną sprawę, która może położyć się cieniem zarówno na jej życiu osobistym, jak i karierze policyjnej. Ktoś chce całkowitego upadku tej konkretnej funkcjonariuszki.

Brubaker, Rucka i Lark w Subiektywnie

Pierwszym, co nasuwa się na myśl, gdy pada nazwa Gotham, jest bez wątpienia Batman. Mroczny Rycerz zdefiniował to miasto i dla wielu jest jego synonimem. To obrońca, oskarżyciel i sędzia w jednej osobie. Jednak sprawiedliwość niejedno ma imię, a podstawową jednostką, która powinna walczyć z przestępczością, jest w końcu policja. W Gotham City zbyt często schodziła ona na drugi plan, pozostając w cieniu zamaskowanych bohaterów. Także scenarzyści komiksowi traktowali jednostki GCPD wybitnie po macoszemu. Sytuacja jednak uległa w końcu zmianie. Wszystko za sprawą Eda Brubakera i Grega Rucki. Tom numer jeden Gotham Central zbiera w całość pierwsze dziesięć zeszytów traktujących o tych, którzy bez zaplecza wartego miliony dolarów, muszą walczyć z pleniąca się w mieście przestępczością.

Poniedziałkowo-komiksowo zapraszam na najnowsze omówienie Marka (Chala-Cheneta).
Ciekawe, czy ktoś kiedyś
zrobi komiks o ciężkiej pracy recenzenta...

Informacja blogu Alicya w Krainie Słów oraz wydawnictwa Gmork

Szortal bardzo uważnie przygląda się wydarzeniu, zorganizowanemu przez blog Alicya w Krainie Słów oraz wydawnictwo Gmork. Dlaczego? Ponieważ drabbli nigdy dość.
Wydarzeniem, o którym mowa, jest konkurs literacki pod hasłem: Mordercy - Horror w 100 słowach.
Szortal lubi takie inicjatywy i zachęca: zajrzyjcie na stronę Konkursową
I niech na samym zajrzeniu się nie skończy.

Luna: Nów – Ian McDonald

Ciemna strona Księżyca

Mirosław Gołuński

Iana McDonalda miłośnikom dobrej fantastyki przedstawiać nie trzeba. Dla porządku jednak przypomnijmy, że jednego z najczęściej publikowanych w serii Uczta Wyobraźni pisarza mieliśmy już okazję poznać dzięki takim utworom, jak Rzeka Bogów, Dom derwiszy. Dni Cyberbandu czy Brasyl. Tym, co je łączy, są: wartka akcja osadzona w egzotycznych regionach kuli ziemskiej, jak Indie czy Brazylia, przesunięcia czasu akcji poza ten bezpośrednio nam dostępny (czy to będzie niezbyt odległa przyszłość, czy to światy równoległe), wreszcie świetnie zarysowani bohaterowie, mający niestandardowe podejście zarówno do świata, seksu, jak i własnej tożsamości. Znak rozpoznawczy jego prozy stanowi precyzyjnie nakreślona fabuła i drobiazgowo odtworzony na wielu poziomach świat.

Znakomitą większość wspomnianych powyżej cech można odnaleźć w najnowszej jego powieści, Luna: Nów. Tym razem cała powieść rozgrywa się na zamieszkałym od ponad pół wieku Księżycu. Trudne warunki życia, w których powietrze czy woda są racjonowane i bardzo kosztowne, powodują, że zamieszkujący naturalnego satelitę Ziemi ludzie (w liczbie ponad półtora miliona) żyją według zasad znacząco różniących się od tych, które panowały na Niebieskiej Planecie. Różnice te są widoczne właściwie na każdym poziomie życia. Przybysze ze wszystkich zakątków macierzystej planety stworzyli społeczeństwo, w którym zamożność stanowi jedyny wyznacznik zajmowanego w nim miejsca. Dobrze oddaje to odwrócona struktura – ponieważ im bliżej powierzchni satelity tym organizmy bardziej wystawione są na działanie złowrogiego promieniowania, najwyżej mieszkają najbiedniejsi, im niższe piętro, tym większe bogactwo.

McDonald w Subiektywnie

Iana McDonalda miłośnikom dobrej fantastyki przedstawiać nie trzeba. Dla porządku jednak przypomnijmy, że jednego z najczęściej publikowanych w serii Uczta Wyobraźni pisarza mieliśmy już okazję poznać dzięki takim utworom, jak Rzeka Bogów, Dom derwiszy. Dni Cyberbandu czy Brasyl. Tym, co je łączy, są: wartka akcja osadzona w egzotycznych regionach kuli ziemskiej, jak Indie czy Brazylia, przesunięcia czasu akcji poza ten bezpośrednio nam dostępny (czy to będzie niezbyt odległa przyszłość, czy to światy równoległe), wreszcie świetnie zarysowani bohaterowie, mający niestandardowe podejście zarówno do świata, seksu, jak i własnej tożsamości. Znak rozpoznawczy jego prozy stanowi precyzyjnie nakreślona fabuła i drobiazgowo odtworzony na wielu poziomach świat.

Świątecznie mamy dla Was najnowszą recenzję Mirka.

Drabble

Malik Wspaniały jest niewątpliwie wspaniały w swej wspaniałości, ale Arturowi Grzelakowi wystarczyło sto słów, by go opisać.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Beata Kępińska - Piekło-Niebo

Maria spędza ostatnią noc w celi. Po dwudziestu latach ma wyjść na wolność. Zamiast radości czuje jednak lęk. Nie wie, co ją czeka po przekroczeniu bram więzienia, czy ma do kogo wracać...

Rok 1968. Ośmioletnia wówczas Maria, osamotniona po wyjeździe swojego jedynego przyjaciela Adasia za granicę, szuka bratniej duszy. Pociechę przynoszą jej tajemnicze seanse, które organizuje jej ojciec chłopca, lekarz psychiatra. Dzięki nim Maria przenosi się do Afryki Południowej, gdzie zamieszkał Adaś.

Mija kilka lat. Samotna dziewczynka wyrasta na samotną nastolatkę, zamkniętą w sobie i wciąż myślącą o wyjeździe do wymarzonego kraju. Decyzja, jaką podejmie w noc swojej studniówki, zaważy na całym jej życiu. Zbuntowana Maria ucieka z nowo poznanym studentem. Tak rozpoczyna się kolejny rozdział w jej życiu, w którym będzie miłość, ale i strach, wyjazd w nieznane i nowe wyzwania, a także grzech i pokuta.


Elżbieta Kowecka - W salonie i w kuchni. Opowieść o kulturze materialnej pałaców i dworów polskich w XIX wieku

"W salonie i w kuchni" Elżbiety Koweckiej przenosi nas w świat XIX-wiecznych polskich pałaców i dworów. Przybliża zapomniane zwyczaje i obrzędy, wyjaśnia i opisuje rzeczy, których znaczenie niekiedy dla wielu jest już niezrozumiałe. Przystępnym stylem, a jednocześnie z rzetelnością badawczą, autorka maluje obraz życia ziemiańskiego, świat zarówno codziennych, jak i odświętnych wydarzeń.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Marcin Wolski - Ciemna brama

W gorący, letni dzień pisarz Jerzy Mirski jedzie do Szczecina z prelekcją dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Awaria samochodu przerywa podróż w Międzyłące, miasteczku, w którym przed laty w wakacje przygotowywał się do występu na festiwalu w Świnoujściu. Odpoczywając w kawiarnianym ogródku, dostrzega ubraną w żółtą sukienkę dziewczynkę, łudząco przypominającą jego mamę z czasów młodości. Zaintrygowany postawia za nią pobiec, ale trop urywa się w ciemnej bramie. Zrezygnowany wraca na rynek, gdzie okazuje się, że... cofnął się w czasie. Jest 22 lipca 1969 roku, a Mirski zyskuje niepowtarzalną okazję, żeby jeszcze raz przeżyć tamto niezwykle lato, tym razem w roli obserwatora. Czy jego życie to rezultat decyzji, które sam podejmował, czy też następstwo manipulacji osób, których nigdy o to nie podejrzewał?

Powieść o dojrzewaniu, starości, miłości i śmierci wciąga od pierwszych stron. Kilka dni, które stary, życiowo przegrany człowiek może ponownie spędzić w czasach swej młodości (i to w momencie, w którym jego życie uległo dramatycznej zmianie), pozwala mu dostrzec nieznane prawdy o sobie, swoich kolegach i PRL-u.

Wolski ten sam, ale bez wielkiej polityki i wątków kryminalnych, za to z fascynującą tajemnicą do odkrycia.

Nowość wydawnictwa Rebis

Czingiz Abdułłajew - Podróż do Transylwanii

Jego powieści przetłumaczono na dwadzieścia siedem języków, a ich łączny nakład przewyższył dwadzieścia cztery miliony egzemplarzy

Drongo, światowej sławy ekspert do spraw przestępczości, przyjeżdża na międzynarodową konferencję do Rumunii. Już na drugi dzień dowiaduje się, że kilku uczestników kongresu otrzymało listy z pogróżkami. Anonimowy nadawca ostrzegł ich przed niebezpieczeństwem związanym z duchem hrabiego Drakuli. Prawie wszyscy, w tym również Drongo, uznają to za głupi żart. Gdy jednak niespodziewanie giną dwie osoby, ekspert zmienia zdanie i rozpoczyna dochodzenie…

Czingiz Abdułłajew, azerbejdżański pisarz i publicysta, urodził się w 1959 roku w Baku. Po ukończeniu studiów prawniczych podjął pracę w Ministerstwie Obrony ZSRR, potem jako oficer sił specjalnych działał m.in. w Polsce, Niemczech, Angoli i Afganistanie. Był dwukrotnie ranny, za służbę został wyróżniony orderami Lenina, Czerwonego Sztandaru i Czerwonej Gwiazdy. W latach 80. rozpoczął karierę pisarską. Tworzy po rosyjsku i azerbejdżańsku. Napisał ponad 190 powieści, wiele opowiadań i artykułów oraz 60 scenariuszy. Jego książki, przetłumaczone na 30 języków i wydane m.in. w USA, Chinach, Izraelu i Albanii, rozeszły się w łącznym nakładzie 28,5 miliona egzemplarzy. Amerykański dziennik „The Christian Science Monitor” uznał Abdułłajewa za jednego z najlepszych współczesnych twórców powieści detektywistycznych. Podróż do Transylwanii należy do składającego się z ponad 100 powieści cyklu o przygodach superagenta Drongo.

Nowość wydawnictwa IW Erica

Artur Szrejter - Herosi mitów germańskich. Sigurd bohater północy

Herosi ze starogermańskich opowieści zabijali potwory, pokonywali wrogów, zdobywali skarby i piękne kobiety. Żyli w świecie wielorękich olbrzymów, podstępnych karłów, gigantycznych węży, bezlitosnych wiedźm, widzących przyszłość wieszczów. Losem wszystkich tych niezwykłych istot rządziło mroczne przeznaczenie tkane przez Norny, prządki zdarzeń.

W drugim tomie Herosów mitów germańskich Artur Szrejter ukazuje wypełnione walką, magią i miłością życie najsławniejszego bohatera z rodu Wölsungów – Sigurda, zabójcy smoka Fafnira. Autor wszechstronnie omawia dzieje tego herosa i wykazuje, że jego postać stworzono w odległej epoce, po czym konsekwentnie ją przekształcano, aby odzwierciedlała następujące w ciągu wieków przemiany społeczne i religijne ludów skandynawskich. Z drugiej strony także sam wyidealizowany wizerunek Sigurda wywierał wielki wpływ na postępowanie dążących do zdobycia sławy i bogactw wojowników Północy.

Książka zawiera nowe tłumaczenie Sagi o Wölsungach. Zostało tak przygotowane, aby ukazać bogactwo germańskich wyobrażeń na temat etosu wojny i wojownika, tajemnic ludzi parających się magią, a także roli, jaką w mitach pełnili bohaterowie, królowie, bogowie, zapomniane boginie czy zepchnięte do pozaludzkiego świata olbrzymy i potwory.

Artur Szrejter
– z wykształcenia archeolog, z zawodu redaktor oraz popularyzator nauki. W swoich książkach i artykułach koncentruje się na wierzeniach i dziejach dawnych Germanów (Mitologia germańska, Demonologia germańska, Bestiariusz germański, Herosi mitów germańskich tom I) oraz Słowian (Wielka wyprawa księcia Racibora, Pod pogańskim sztandarem).

W Samo Południe. Odsłona CCXXV - Ogłoszenie wyników

Pewnie sądziliście, że majówkowe lenistwo sprawiło iż zapomnieliśmy o rozdaniu nagród. Musiałoby, to rozleniwienie, potrwać dłużej, powiedzmy: miesiąc dłużej. Ale i tak na nic by to było, bo nieustannie przypominałyby nam o tym stosy przewracających się książek. Kilka z nich czeka już na wysłanie. Mowa o trzech egzemplarzach powieści Marty Krajewskiej "Idź i czekaj mrozów", ufundowanych przez wydawnictwo Genius Creations.

Odpowiedzi na pytania, które Wam zadaliśmy, powinny brzmieć:
1. Betelowa rebelia – Daniel Nogal
Dobro złem czyń – antologia
Noc kota, dzień sowy – Marta Kładź-Kocot
Fobia – Dawid Kain
Noc między Tam i Tu – Marta Krajewska
Szare Płaszcze I – Marcin A. Guzek
Światłoczuły – Sebastian Hejankowski
Wojny Przestrzeni – Paweł Majka
Życie i czasy Mistrza Haxerlina – Jacek Wróbel
(Wystarczyło podać pięć zapowiedzi)
2. Paulina Wach.
3. Elessar.


O przesłanie swych adresów na mail odpowiedz@szortal.com proszeni są:
1. Małgorzata Nowak
2. Dariusz Fafiński
3. Bartłomiej Sztobryn

Gratulujemy.

Troja. Pan srebrnego łuku - David Gemmell

A za wszystko odpowiedzialny jest Hubert

Aleksander Kusz

Niby to wszyscy wiecie, ale co jakiś czas trzeba o tym przypomnieć. Za wszystko odpowiedzialny jest Hubert. Może nawet kiedyś namówię Baranka, żeby napisał o tym słowo albo dwa. A co tym razem zawinił Hubert? Jakiś rok temu miałem kryzys czytelniczy, nic mi nie podchodziło. Zwierzyłem się z tego Hubertowi na festiwalu w Nidzicy, a może było to jeszcze przed festiwalem, nie pamiętam dokładnie. Wtedy Hubert powiedział, że mam przeczytać Troję Gemmella, a kryzys przejdzie, jak ręką odjął. Chciał pożyczyć książki, posłać przez całą Polskę, ale jakoś nie do końca byłem przekonany. I tak sobie zeszło do roku 2016, kiedy to w zapowiedziach Rebisu pojawiła się Troja. Jak na zawołanie po prostu. „Znaczy się znak, nie inaczej” -  pomyślałem i zamówiłem książkę do recenzji.

Miałem opory, bo autor pisuje książki fantasy, które są przecież wtórne do bólu, a na dodatek pisuje sagi, czyli dno dna. Jednak polecone powieści nie miały być z gatunku fantasy. To powieści historyczne i to na dodatek o starożytnej Grecji, a dokładnie o Troi. Czyli to opowieść o mojej miłości, o czym może pamiętacie z moich poprzednich omówień. Nie było wyjścia, trzeba było sięgnąć po tę pozycję, bo rozumiecie, nawet jakby mnie nie zaciekawiła, to zemsta Suwalskiego Nieświecia za nieprzeczytanie mogła być straszna.

Co dostałem? Naprawdę dobrą książkę. Nie jest to oczywiście literatura z wyższej półki, ale to naprawdę porządna, wciągająca powieść historyczna. Przeczytałem ją w dobrym, jak na mnie w ostatnich czasach, tempie i do tej pory ją pamiętam, a tak rzadko się dzieje po lekturze zwykłych czytadeł.

Gemmell w Subiektywnie

Niby to wszyscy wiecie, ale co jakiś czas trzeba o tym przypomnieć. Za wszystko odpowiedzialny jest Hubert...

Nic dodać, nic ująć. Też go za wszystko obwiniam. Chociaż Alek, w swojej najnowszej recenzji, jeszcze małe co nieco dołożył...

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Sarah Waters - Niebanalna więź

Londyn, 1874 rok, Margaret Prior, inteligentna, niezależna młoda dama, aby odzyskać równowagę psychiczną po śmierci ojca, zaczyna odwiedzać więźniarki odsiadujące karę w ponurym zakładzie Millbank. Tam, wśród pospolitych złodziejek, morderczyń i ulicznic, spotyka Selinę Dawes, która do niedawna święciła triumfy w londyńskim towarzystwie jako nadzwyczaj uzdolnione medium. Początkowo Margaret sceptycznie odnosi się do „talentu” dziewczyny. Potem jednak stopniowo zaczyna wkraczać w świat duchów i cieni.
Między obiema młodymi kobietami wytwarza się niezwykła więź...

„Niebanalna wieź” jest wspaniałą książką z każdego punktu widzenia. Stylowa.
„Guardian”

Dzieło intensywne…Sarah Waters jest feministycznym Dickensem.
„Telegraph”

Sarah Waters jest tak genialną pisarką, że jej czytelnicy wierzą we wszystko, co napisze.
„Daily Mail”

Sarah Waters (ur. 1966) – popularna i wielokrotnie nagradzana brytyjska pisarka, autorka znanych na całym świecie powieści historycznych z wątkiem homoerotycznym. Nakładem wydawnictwa Prószyński Media ukażą się wkrótce wznowienia wszystkich powieści autorki w nowej szacie graficznej.


Marisa de los Santos - Jedyna

Poruszająca historia o przyjaźni, rodzinie i rodzinnych sekretach, drugich szansach, groźnej obsesji i odkupiającej mocy miłości.

Eustacia „Taisy” Cleary kochała w życiu trzech mężczyzn: Bena Ransoma – kolegę ze szkoły, swojego brata bliźniaka Marcusa, i Wilsona Cleary – uczonego, wynalazcę, podrywacza, milionera i błyskotliwego dupka – swojego ojca.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Gudrun Schwarz - Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach III Rzeszy

Organizacja SS wzorowana była na zakonach rycerskich, choć Heinrich Himmler już w 1929 r. mówił o przekształceniu jej we wspólnotę rodów – mężczyzn i kobiet. Miała to być elita narodu niemieckiego i jednocześnie rasa panów, władająca podbitymi terenami. Wydany w 1931 r. „Rozkaz o zaręczynach i małżeństwie” precyzyjnie określał, jakie kryteria musi spełniać żona esesmana i jaką ma pełnić rolę – zgodnie z zamysłami Reichsführera SS.

Liczne spośród żon esesmanów były nie tylko wtajemniczone w działalność swych mężów, lecz także aktywnie w niej uczestniczyły, były wspólniczkami w ich zbrodniach. Niektóre z nich mieszkały w osiedlach przylegających do obozów koncentracyjnych. Wychowywały tam dzieci, prowadziły życie towarzyskie, obchodziły święta, z zainteresowaniem zwiedzały miejsca pracy małżonków oraz przygotowywały się do pełnienia roli władczyń Wschodu.

W swojej wnikliwej i świetnie udokumentowanej książce Gudrun Schwarz pokazuje splot cech charakteru i okoliczności, które sprawiły, że te niemieckie kobiety doskonale się czuły u boku zbrodniarzy, a nawet potrafiły określać życie w pobliżu obozu jako „idyllę”.
Książka „Żony SS-manów” obala mit, zgodnie z którym kobiety w nazistowskiej machnie zbrodni były jedynie ofiarami okoliczności – i pokazuje ich prawdziwe, przerażające oblicze.

Dr Gudrun Schwarz jest socjologiem. W latach 1995–2002 współpracowała z Hamburskim Instytutem Badań Społecznych. Autorka wielu artykułów i książek dotyczących nazistowskich Niemiec.

Nowość wydawnictwa Rebis

Michael A. Cusumano, David B. Yoffie - Zasady strategii

Poznaj metody działania najlepszych – Billa Gatesa, Andy’ego Grove’a i Steve’a Jobsa – i zostań rekinem biznesu.

Pomiędzy rokiem 1968 a 1976 powstały trzy firmy – Intel, Microsoft i Apple – które odmieniły nasze życie i osiągnęły łącznie wartość ponad biliona dolarów. Ich założyciele, choć bardzo się różnili, stosowali podobne prekursorskie praktyki i strategie.

Autorzy, wybitni profesorowie z Harvard Business School i MIT Sloan School of Management, postanowili je skatalogować i ocenić. Przez trzydzieści lat analizowali ich sukcesy i porażki, podobieństwa i różnice między nimi, co pozwoliło im sformułować pięć uniwersalnych zasad, jakimi kierowali się Andy Grove, Bill Gates i Steve Jobs.

Książka dotyczy nie tylko strategii dla firm z branży technologicznej, ale w ogóle tego, jak pracują odważni, zapaleni i doskonale znający się na swojej dziedzinie liderzy. Muszą ją przeczytać wszyscy, którzy stawiają sobie za cel przesuwanie granic w biznesie.
- John Browne, były prezes BP i członek rady dyrektorów Intela

Michael A. Cusumano jest profesorem zarządzania i wykłada w Sloan School of Management oraz w School of Engineering MIT. Jest autorem i współautorem książek, w tym bestsellera Microsoft Secrets. Wraz z Davidem Yoffie napisał książkę Competing on Internet Time, która znalazła się na liście 10 najlepszych książek tygodnika „BusinessWeek”.

David B. Yoffie jest profesorem zarządzania w Harvard Business School i ma najdłuższy staż w radzie dyrektorów Intela. Jest autorem wielu książek znanych także w Polsce. Często gości na łamach „New York Timesa”, „Wall Street Journal” i „Harvard Business Review”. Wraz z Michaelem Cusumano napisał książkę Competing on Internet Time, która znalazła się na liście 10 najlepszych książek tygodnika „BusinessWeek”.

Informacja wydawnictwa Powergraph

Robert Więckiewicz, Aleksandra Kasprzyk, Rafał Kosik, Tomasz Bagiński - Panel "Legendy polskie. Allegro" (6 maja 2016)

Panel „LEGENDY POLSKIE. Allegro” towarzyszący festiwalowi Netia OFF CAMERA odbędzie się w piątek, 6 maja o godz. 15.00 w krakowskim Pałacu pod Baranami (sala konferencyjna, I piętro). Tomek Bagiński, Rafał Kosik, Aleksandra Kasprzyk i Robert Więckiewicz opowiedzą o filmach, które już wyprodukowano („Smok” i „Twardowsky”), o e-booku powstałym przy współpracy z wydawnictwem Powergraph, w którym znalazły się teksty Elżbiety Cherezińskiej, Rafała Kosika, Łukasza Orbitowskiego, Roberta M. Wegnera, Jakuba Małeckiego i Radka Raka (darmowy e-book dostępny na stronie legendy.allegro.pl), i o nowej odsłonie LEGEND POLSKICH, która ruszy już niebawem.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Andrzej Ziemiański - Pomnik Cesarzowej Achai Tom V (18 maja 2016)

Pomnik cesarzowej został ukończony
Budulec to tuziny ludzkich istnień, tryliony ognistych emocji i emanacja siły maluczkich. Epickie zakończenie porywającej historii o sile kobiet i światach równoległych. Wielki finał sagi porwie was do ostatniej kropli krwi zapisanej czarną czcionką na kartach powieści.
Książki z serii Achaja, jeszcze przed premierą kolejnych tomów, osiągają szczyty list bestsellerów. To już nie tylko literatura, ale popkulturowa machina. Powstają piosenki, sesje zdjęciowe, obrazy, gra planszowa, a sama Achaja to także inspiracja do szeregu projektów.
Andrzej Ziemiański stworzył świat, który za każdym razem na nowo fascynuje, wciąga i potrafi dosłownie omotać czytelnika. Pomnik Cesarzowej Achai w finałowym tomie poprowadzi czytelnika ku oczekiwanemu zakończeniu.

"Pomnik Cesarzowej Achai" po prostu mnie porwał i znokautował poprzednią serię z cyklu, "Achaję".
Lubimy czytać

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest to książka napisana przez mistrza. Autor zawarł w niej
wszystko to, co polska fantastyka zawierać powinna – humor, ekstrawaganckich bohaterów i krew.

Paradoks

Powieść jest świeża i wciągająca, a od kolejnych stron nie sposób się wręcz oderwać. Ja zostałem
kupiony w stu procentach, bez praktycznie żadnych zastrzeżeń. Taką lekturę, jaka została nam
zaserwowana, cenię sobie najbardziej - dobrze napisaną rozrywkę, niosącą jednak sporo więcej niż na
pierwszy rzut oka się wydaje.

zlapany.blogspot.com

Konkurs literacki - Tajemnice - II etap konkursu!

Witam serdecznie! Właśnie zakończył się I etap konkursu pt. "Tajemnice". Dostaliśmy naprawdę wspaniałe prace,
 na które warto poświęcić czas i przeczytać! Tak więc zapraszamy do lektury i do brania udziału w ankiecie,
aby dowiedzieć się, która z tych prac jest bardziej "tajemnicza"!
Miłego czytania!

Przypominam, że nagrody ufundowały wydawnictwa Albatros, Genius Creations, Czwarta Strona oraz Rebis

Order - Marcin Jamiołkowski

Warszawski mag znów w akcji

Magdalena Golec

Czytaliście pierwszy tom przygód Herberta? Jeśli nie, to myślę, że warto byście się z nim zapoznali, zanim sięgnięcie po część drugą. Wydaje mi się, że lektura Orderu będzie wtedy przyjemniejsza i pełniejsza. Co prawda mamy tutaj opowiedzianą zupełnie nową przygodę, ale gdzieś w tle przewija się echo wydarzeń, które zmieniły życie głównego bohatera, a które nie zostały jeszcze do końca wyjaśnione. Tak jest chociażby z wątkiem dotyczącym rodziny Herberta. Jednak zanim pojawi się rozwiązanie, nasz sympatyczny mag będzie musiał zmierzyć się z kolejnym nietypowym zadaniem.

Herbert Kruk to krawiec w stanie spoczynku, mag oraz miłośnik wyścigów konnych. Ta ostatnia pasja sprawia, że w weekendy można go często spotkać na warszawskim Służewcu. Właśnie tam też rozpoczyna się akcja Orderu. Kiedy Herbert czeka na ostatnią gonitwę, zagaduje go starszy mężczyzna, pułkownik Bieniawski, który okazuje się być zastępcą Kanclerza Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Parę dni wcześniej Order został skradziony. Nie jest to zwykłe odznaczenie - Krzyż Srebrny obdarzony jest magiczną mocą chroniącą Warszawę i jej mieszkańców przed niebezpieczeństwem wszelkiego rodzaju. Herbert wydaje się być najwłaściwszą osobą zdolną do odzyskania tego cennego artefaktu.

Okup krwi był powieścią bardzo dynamiczną i od pierwszych stron z zainteresowaniem śledziłam przygody Herberta. W tej części jest nieco spokojniej, przynajmniej na początku. Bohater dostaje do rozwikłania zagadkę kryminalno-magiczną i, tak, jak to ma miejsce w przypadku każdego śledztwa, krok po kroku musi dojść do rozwiązania. W miarę lektury akcja coraz bardziej się rozkręca i wciąga. Mag stawia czoło wielu wyzwaniom, atmosfera nabiera nieco niepokojącego charakteru, pojawiają się nowe poszlaki i zasadzki. Oczywiście, nie brakuje też nietypowej magii, z którą można było się zapoznać już w pierwszym tomie. Zaklęcia w nowoczesnym wydaniu Herberta wciąż mają posmak świeżości, nadal się podobają i bawią.

Jamiołkowski w Subiektywnie

Czytaliście pierwszy tom przygód Herberta? Jeśli nie, to myślę, że warto byście się z nim zapoznali, zanim sięgnięcie po część drugą. Wydaje mi się, że lektura Orderu będzie wtedy przyjemniejsza i pełniejsza. Co prawda mamy tutaj opowiedzianą zupełnie nową przygodę, ale gdzieś w tle przewija się echo wydarzeń, które zmieniły życie głównego bohatera, a które nie zostały jeszcze do końca wyjaśnione. Tak jest chociażby z wątkiem dotyczącym rodziny Herberta. Jednak zanim pojawi się rozwiązanie, nasz sympatyczny mag będzie musiał zmierzyć się z kolejnym nietypowym zadaniem.

Zupełnie niespodziewanie (zwłaszcza dla samego siebie) mam dziś dla Was najnowszą recenzję Magdy (magfre). Dobrze jest kończyć dzień niespodzianką, nie?

Nowość w Rymowisku

Dawno nie mieliśmy nowości w Rymowisku. Najwyższy więc czas, by Lucyna Dobaczewska przedstawiła Awinion nad Wisłą.

Nowość wydawnictwa Albatros

Erich Segal - Doktorzy

Rok 1958. Piątka młodych ludzi, Laura, Barney, Bennet, Hank i Seth, zostaje przyjęta na pierwszy rok studiów w najbardziej prestiżowej uczelni medycznej w USA – Szkole Medycznej Uniwersytetu Harvarda. Poznajemy ich splatające się losy, od czasów studenckich, poprzez staże zawodowe, aż po 1978 rok, kiedy są już doświadczonymi lekarzami, specjalistami w dziedzinie pediatrii, psychiatrii, chirurgii, ginekologii i interny. Każdy z nich ma własne marzenia, za których spełnienie zapłaci określoną cenę. Raz dokonane wybory zaciążą na dalszym życiu. Barney i Laura, którzy znali sie od dzieciństwa i uważali za przyjaciół, po latach odkrywają, ile naprawdę dla siebie znaczą. Czarnoskóry Benett będzie musiał walczyć z przejawami rasizmu. Wyjątkowa wrażliwość Setha nie pozwoli mu patrzeć bezczynnie na cierpienie pacjentów. Porażki i triumfy, miłości i zawody miłosne, osobiste tragedie, nieodłączne problemy związane z medycyną, składają się na wielobarwny i prawdziwy obraz życia lekarzy – nie tylko w Ameryce.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Wiktor Noczkin - Lichwiarz

Gdy zapada zmrok, miasto układa się do snu. Jednak co ciekawsza część establishmentu dopiero się wtedy budzi…
Siedzący w swoim skromnym kantorku Kulawy chce tylko jednego: mieć święty spokój. Niestety, nie to jest mu pisane, gdy dwóch hersztów potężnych gangów rzuca się sobie do gardeł, a pradawna legenda o przeklętym skarbie z Siedmiu Wież ożywa dosłownie na jego oczach.
Dodajmy do tego chylące się ku upadkowi Cesarstwo, polityczne intrygi w Radzie Miasta, niewyjaśnione morderstwa i tajemnicze knowania…
A wszystko to od zmierzchu do świtu.
Oj tak. To będzie długa, pracowita noc.

Łabędzi śpiew - Robert McCammon

Sławomir Szlachciński

Oceny tego typu powinno się umieszczać raczej w podsumowaniu, ale odczucia związane z lekturą wciąż we mnie buzują i chcę się nimi od razu podzielić. Łabędzi śpiew to wielki zawód i rozczarowanie. Niestety. Być może, gdyby nie powszechna opinia arcydzieła, podtrzymywana buńczucznie na tylnej okładce przez wydawcę, byłoby inaczej. Umieszczana jest przez wydawcę na półce z literaturą dla dorosłych, więc w ten sposób należy ja traktować. Niestety, w rzeczywistości jest to książka dla dzieci trochę starszych, młodzieży niezbyt dorosłej. W tej kategorii rzeczywiście mogłaby zdobyć uznanie. Ale po kolei.

McCammon w Subiektywnie

Oceny tego typu powinno się umieszczać raczej w podsumowaniu, ale odczucia związane z lekturą wciąż we mnie buzują i chcę się nimi od razu podzielić. Łabędzi śpiew to...

Ale żeby się dowiedzieć, co o Łabędzim śpiewie myśli Sławek, musicie przeczytać jego najnowszą recenzję.

Flash. Tom 1. Cała naprzód – Francis Manapul, Brian Buccellato

W mgnieniu oka

Maciej Rybicki

Flash należy bez wątpienia do grona najpopularniejszych postaci uniwersum DC. Szkarłatny biegacz zwykle wymieniany jest wśród ikonicznych herosów tego wydawnictwa tuż obok (lub zaraz po) Supermanie, Batmanie, Wonder Woman czy Green Lanternie (Halu Jordanie). Aż dziw bierze, że do tej pory postać nie doczekała się w Polsce solowego albumu lub choćby zeszytu. W komiksach wydanych nad Wisłą i Odrą Flash pojawiał się jedynie bądź to gościnnie, bądź to jako jeden z bohaterów (jak w przypadku Ligi Sprawiedliwości, czy choćby Kryzysu Tożsamości). Na szczęście, Egmont rozszerzający swą wydawniczą linię Nowego DC Comics postanowił wreszcie po tego herosa sięgnąć – być może na fali popularności całkiem udanego serialu o perypetiach błyskawicy z Central City. Cała naprzód to pierwszy tom poświęconej Flashowi serii.

Manapul i Buccellato w Subiektywnie

Flash należy bez wątpienia do grona najpopularniejszych postaci uniwersum DC. Szkarłatny biegacz zwykle wymieniany jest wśród ikonicznych herosów tego wydawnictwa tuż obok (lub zaraz po) Supermanie, Batmanie, Wonder Woman czy Green Lanternie (Halu Jordanie). Aż dziw bierze, że do tej pory postać nie doczekała się w Polsce solowego albumu lub choćby zeszytu...

Teraz to się zmieniło, a na dowód tego prezentujemy Wam najnowsze omówienie Maćka.

Drabble

Wirtualne skorupki Małgorzaty Lewandowskiej doskonale nadają się do szybkiej lektury przed niedzielnym spacerem. I długich przemyśleń w trakcie spaceru.

Red Rising. Tom 3. Gwiazda Zaranna - Pierce Brown

Na barykady, ludu roboczy...

Hubert Przybylski

Bo czasem jest tak, że autor się zafascynuje. Raz się zafascynuje kimś*, innym razem czymś. Tym czymś może być wiele rzeczy, zjawisk, koncepcji. W gruncie rzeczy, to, biorąc pod uwagę, jak bardzo ludzie potrafią być dziwni, fascynować może wszystko**. Pierce'a Browna, wyimaginujcie to sobie, zafascynowała rewolucja proletariacka, co doprowadziło do powstania trylogii Red Rising, której ostatni tom, Gwiazdę Zaranną, skończyłem czytać jakieś dwa tygodnie temu.

"Jak to!? Dwa tygodnie? I dopiero teraz recenzja!?" zawołacie***. Ano dwa tygodnie. Tyle potrzebowałem, aby sobie poukładać w głowie te książki. Bo widzicie, na pozór, literacko, wszystko jest super. No prawie wszystko, ale o tym zaraz. Najpierw wypadałoby przypomnieć, o czym jest cała trylogia****.

Brown w Subiektywnie

Dziś znowu brak zajawki, znaczy się, w Subiektywnie pojawił się mój nowy tekst.

Przy okazji chciałbym się z Wami pożegnać, znaczy, jako redaktor Subiektywnie (recenzje dalej będę pisać). Mam nadzieję, że przez ostatnie kilka lat nie uraziłem zbytnio Waszych oczu, umysłów i dusz moim dziurawym sitem korektorskim. Jakby co, wiecie, gdzie mnie szukać :)
A jakby ktoś chciał zająć moje miejsce, to piszcie zgłoszenia na redakcja@szortal.com.

Dom na wzgórzu - Peter James

Czy na pewno chcesz spać ze zgaszonym światłem?

Justyna Chwiedczenia

Kilka lat temu, zafascynowana opowiadaniami Lovecrafta, postanowiłam napisać horror. Naprzeciwko mojego okna, kilkadziesiąt metrów dalej, stał pusty, nigdy nie zamieszkany dom. Wydawał się idealnym tematem na mrożące krew w żyłach opowiadanie. Wczułam się w swoją pisarską rolę z całym sercem i całą duszą młodej osoby, która nie boi się marzyć. Zaczęłam pisać. Nie trwało to długo. Przerwałam po trzech stronach i właśnie wtedy, tamtego wieczoru, uświadomiłam sobie, co dokładnie znaczy słowo „tchórz”. Moja historia wydała mi się tak realna, że nagle zaczęłam widzieć w oknach opuszczonego domu jakieś przemykające postacie. Nie mogłam spać w nocy. Bałam się spojrzeć na ponury, sypiący się budynek. Nigdy więcej nie wróciłam do tego opowiadania. I postanowiłam, że kończę z horrorami raz na zawsze.

Nie jestem dobra w dotrzymywaniu obietnic i od tamtego czasu obejrzałam wiele strasznych filmów, w tym horrorów kategorii Z, ale nie sięgałam po ten gatunek literatury. Byłam wierna swoim obietnicom, bo wiem, jak moja wyobraźnia lubi się ze mną drażnić, a książka to przecież najlepsza podstawa do budowania nierealnych, dziwacznych światów. Nie jestem pewna, dlaczego postanowiłam przeczytać Dom na wzgórzu. Coś się zmieniło? Dojrzałam? Postanowiłam zmierzyć się ze swoimi słabościami? A może zamówiłam ją przez sen? Lub zrobił to za mnie mój zły doppelganger?

James w Subiektywnie

Kilka lat temu, zafascynowana opowiadaniami Lovecrafta, postanowiłam napisać horror. Naprzeciwko mojego okna, kilkadziesiąt metrów dalej, stał pusty, nigdy nie zamieszkany dom. Wydawał się idealnym tematem na mrożące krew w żyłach opowiadanie. Wczułam się w swoją pisarską rolę z całym sercem i całą duszą młodej osoby, która nie boi się marzyć. Zaczęłam pisać. Nie trwało to długo. Przerwałam po trzech stronach i właśnie wtedy, tamtego wieczoru, uświadomiłam sobie, co dokładnie znaczy słowo „tchórz”. Moja historia wydała mi się tak realna, że nagle zaczęłam widzieć w oknach opuszczonego domu jakieś przemykające postacie. Nie mogłam spać w nocy. Bałam się spojrzeć na ponury, sypiący się budynek. Nigdy więcej nie wróciłam do tego opowiadania. I postanowiłam, że kończę z horrorami raz na zawsze.

Tego, że Justyna nie wytrwała w postanowieniu, można się domyśleć. Skąd by się bowiem wzięła Jej recenzja do książki Dom na wzgórzu Petera Jamesa? W Subiektywnie poznacie szczegóły.

W Samo Południe. Odsłona CCXXVII

Witam, oto kolejna odsłona W samo południe! Tym razem do wygrania są 3 egzemplarze książki Gai Grzegorzewskiej "Kamienna noc", których fundatorem jest Wydawnictwo Literackie.


Zasady niezmienne


1. Wydawnicze:  Kiedy będą miały miejsce warsztaty z Dorotą Wierzbicką, które organizuje Wydawnictwo Literackie?
2. Szortalowe : Wymień min.7 partnerów, z którymi współpracuje Szortal
3: Historyczne: Nauczycielem jakiego przedmiotu był tytułowy Alcybiades z powieści Edmunda Niziurskiego "Sposób na Alcybiadesa"?


Króciak

Hycle to według Artura Grzelaka przedstawiciele prawdziwego zawodu przyszłości. Co Wy na to?

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Beata Krupska - Opowieść o Agatce

Poznajcie Agatkę. Agatka zabierze was do świata, w którym poznacie Pierwszego Kota Który Uwielbia Gotowane Jarzyny. Zrozumiecie, co ma wspólnego Nieskończoność z łysym zającem, i sprawdzicie, czy mysz potrafi myśleć na niebiesko. Zaznajomicie się z Tarsjuszem i jego bajkami. Dowiecie się, kto może kogo zjeść. Co robić, gdy pada deszcz, a co, kiedy pies jest plackaty? A jaki jest świat, w którym nikt nie ma uszu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w uroczej opowieści o Agatce, jej zwierzętach oraz kilku istotach niezwykłych i bardzo rzadko spotykanych. Dziewczynka wraz z przyjaciółmi, dzięki swej wyobraźni i pomysłowości, przeżywa wiele wesołych przygód. Ta pięknie opowiedziana historia w znakomity sposób łączy humor, zabawę i wiadomości z różnych dziedzin.

Beata Krupska – pisarka dla dzieci i młodzieży, scenarzystka i autorka dialogów do seriali animowanych („Podróże do bajek”, „Sceny z życia smoków”). Opublikowała tomik poezji „Jadąc tramwajem na targ niewolników” oraz „Sceny z życia smoków", „Bajki” i „Przygody Euzebiusza”.


Judith Fertig - Życie ma smak pomarańczy

Pierwsza powieść znanej autorki książek kucharskich. Po tej lekturze na pewno zapragniecie dokładki!

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Marco Magini - Jakby nikogo nie było

Kto w Srebrenicy chciał ocalić swą niewinność, musiał umrzeć.

W Srebrenicy, latem 1994, podczas czterech dni masakry z rąk Serbów straciło życie ponad osiem tysięcy bośniackich mężczyzn i chłopców. Masowe egzekucje trwały od rana do nocy, zaś ludobójstwo narodu bośniackiego zostało uznane w Europie za największą tragedię od czasów czystek etnicznych podczas drugiej wojny światowej.

Dražen Erdemović to jedyny członek 10. plutonu sabotażowego osądzony jako zbrodniarz wojenny – dwudziestoletni chłopak, pół Serb, pół Chorwat, który przytłoczony ogromnym poczuciem winy, dobrowolnie złożył zeznania i poddał się procesowi. W powieści Maginiego jego opowieść splata się z historią Dirka – jednego z błękitnych beretów sił pokojowych ONZ-u, oraz z opowieścią Romeo Gonzalesa, sędziego uczestniczącego w procesach haskich, któremu w dwa lata po zakończeniu konfliktu przychodzi sądzić Erdemovicia, „chłopaczka w źle uszytej, taniej, zielonej koszuli”.

Choć od wydarzeń w Srebrenicy minęło ponad dwadzieścia lat, powieść Maginiego porusza niezwykle aktualne kwestie. To opowieść o potwornościach wojny etnicznej, sile nienawiści i kruchości człowieczeństwa – i o tak bardzo umownych granicach między dobrem a złem.

Marco Magini urodził się w Arezzo we Włoszech, w 1985 roku uzyskał dyplom inżyniera w London School of Economics. Pracował i studiował w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Turcji i Indiach. Obecnie mieszka w Zurychu. Jego debiutancka powieść, „Jakby nikogo nie było”, była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w prestiżowych konkursach literackich.


Andrew Robinson - Szyfr Egiptu. Jean-François Champollion i hieroglify

Nowości wydawnictwa Replika

Eva Pohler - Purgatorium

Hortense Gray jest psychologiem eksperymentalnym. Ratuje życie, ale ceną, jaką trzeba za to zapłacić, jest... śmiertelne przerażenie.

Siedemnastoletnia Daphne Janus nie może uwierzyć, że rodzice pozwalają jej jechać z najlepszym przyjacielem na wakacje. Tak naprawdę pobyt w pięknym kurorcie na niewielkiej wyspie u wybrzeży Kalifornii to ostatnia, desperacka próba ocalenia dziewczyny.

W miejscu tym są przeprowadzane eksperymentalne terapie dla osób ze skłonnościami samobójczymi. Początkowo niekonwencjonalne zajęcia są ekscytujące — duchy w pokoju, awaria windy, przygoda podczas wycieczki kajakiem — to wszystko robi wrażenie. Ale kolejny dzień przynosi nowe wyzwania... Gdy podczas jazdy terenowej dziewczyna odłącza się od grupy, rozpętuje się istne piekło. Daphne zaczyna zastanawiać się, czy rodzice wysłali ją na wyspę po to, by jej pomóc, czy też aby ją ukarać.

Fragment


Witold Gadowski - Lokal dla awanturnych

Pierwszy w dorobku znanego dziennikarza i reportera zbiór krótkich, publicystycznych migawek, w których przegląda się Polska na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Jak mówi autor: pisałem te teksty dla pełnokrwistych facetów i kobiet. Nie bawię się w kotka i myszkę z wpływowymi salonami, za nic mam fochy mniemanych wielkości. Bo w ogóle – poza prawdą – niewiele mnie już obchodzi.
Nigdy z nikim się nie układałem i nie przedkładam dobrego wychowania ponad szczerość.

Informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

Zysk i S-ka na Warszawskich Targach Książki (19-22 maja 2016)

Stoisko 99/D12
Spotkania z autorami Zysk i S-ka

20 maja

12:00 - 13:00 Beata Kępińska
13:00 - 14:00 Justyna Wydra
14:00 - 15:00 Krzysztof Kaźmierczak
15:00 - 16:00 Janusz Rolicki
16:30 - 17:30 Piotr Semka

21 maja
10:15 - 10:50 Jacek Pałkiewicz - SCENA
11:00 - 12:00 Joanna Siedlecka
12:00 - 13:00 Jacek Pałkiewicz
13:30 - 14:30 Elżbieta Cherezińska
15:00 - 16:00 Lech Kowalski
16:30 - 17:30 Roman Kołtoń

22 maja
11:00 - 12:00 Nikodem Pałasz
12:00 - 13:00 Piotr Gociek
13:30 - 14:30 Marcin Wolski
15:00 - 16:00 Monika Oleksa

Informacja wydawnictwa W.A.B.

Konferencja prasowa z okazji 25-lecia wydawnictwa W.A.B. (16 maja 2016)

Wydawnictwo W.A.B. zaprasza na konferencję prasową z okazji 25-lecia
gość specjalny: Zygmunt Miłoszewski, prowadzenie: Marcin Meller

16 maja (poniedziałek), godz. 14.00
Polska Agencja Prasowa
ul. Bracka 6/8
Warszawa

Y. Ostatni z mężczyzn. Tom 1 - Brian K. Vaughan (scenariusz), Pia Guerra (rysunki) i inni

Piekło czy raj?


Aleksander Kusz


Następny komiks, następna seria. Muszę przyznać, że mocno wszedłem w komiksy, od  kiedy przeczytałem Sandmana. Ostatnio czytuję komiksy właśnie, a poza tym powieści historyczne i obyczajowe. Fantastyki, którą jeszcze niedawno pochłaniałem w dużych ilościach, obecnie nie czytuję prawie w ogóle. Zmieniam się, oj zmieniam się na wiosnę.

Tym razem sięgnąłem po serię Y: Ostatni z mężczyzn, do którego scenariusz napisał Brian K. Vaughan, znany u nas przede wszystkim właśnie z serii Y i z serii Saga, którą od jakiegoś czasu wydaje Mucha Comics. Rysunki stworzyła kanadyjska autorka Pia Guerra (ok., skoro już jestem taki dokładny, to napomknę również, że za tusz odpowiadał Jose Marzan Jr., a za kolory Pamela Rambo). Napisałem, że Vaughan był znany u nas z serii Y, bo komiks ten zaczęto kiedyś w Polsce wydawać. Niecałe dziesięć lat temu wydawnictwo Manzoku wydało trzy pierwsze tomy, obejmujące pierwsze siedemnaście odcinków. I na tym się skończyło. Wtedy nie miałem możliwości zapoznania się z tym wydaniem. Kiedy więc dowiedziałem się, że Egmont postanowił wydać całość i to jeszcze w wersji Deluxe, to przyznaję, ucieszyłem się. W tej edycji cała seria ukaże się w pięciu tomach, po dwanaście odcinków na tom. Pierwszy ukazał się w marcu, drugi jest już w zapowiedziach na czerwiec, trzeci planowany jest na wrzesień tego roku. Ostatnie dwa tomy powinny ukazać się w roku 2017. Tak więc będę miał kolejną serię, której to koniec przejdzie mi na rok następny (po Baśniach Willinghama oczywiście).

Pomysł przewodni komiksu nie jest zbyt oryginalny, ale muszę przyznać, że bardzo dobrze opracowany. Podoba mi się podejście do tematu, z innej strony niż zazwyczaj. Zaczynamy od trzęsienia ziemi. Bowiem dzieje się tak, że w jednym momencie giną wszyscy mężczyźni na Ziemi. Dokładnie nie wiadomo dlaczego, ale prawdopodobnie było to na skutek epidemii. Myk, i nie ma facetów, nie ma ssaków z chromosomem Y. To znaczy prawie w ogóle ich nie ma. Bowiem iluzjonista, albo człowiek chcący uchodzić za iluzjonistę - Yorick Brown, oraz jego małpka kapucynka o wdzięcznym imieniu Ampresand uchodzą z życiem.. 

Vaughan, Guerra i inni w Subiektywnie

Następny komiks, następna seria. Muszę przyznać, że mocno wszedłem w komiksy, od  kiedy przeczytałem Sandmana. Ostatnio czytuję komiksy właśnie, a poza tym powieści historyczne i obyczajowe. Fantastyki, którą jeszcze niedawno pochłaniałem w dużych ilościach, obecnie nie czytuję prawie w ogóle. Zmieniam się, oj zmieniam się na wiosnę

Dzisiaj Alek wiosennie o pierwszym tomie Y. Ostatniego z mężczyzn.

Informacja wydawnictwa Powergraph

Wydawnictwo Powergraph na Dniach Fantastyki (13-15 maja 2016)

W dniach 13-15 maja w Centrum Kultury „Zamek” we Wrocławiu (Leśnicki Zamek, pl. Świętojański 1) odbędą się Dni Fantastyki.

Powergraph zaprasza na:

Piątek, 13 maja
17:00, panel z udziałem m.in. Kasi Sienkiewicz-Kosik „Wydać książkę, ale jak?”. (I piętro, Prelekcyjna II s.101).
18:00, panel z udziałem m.in. Rafała Kosika „Coś poszło nie tak? Zawsze jest jakaś alternatywa”. (I piętro, Prelekcyjna III s.106).

Sobota, 14 maja
20:00, panel z udziałem m.in. Rafała Kosika „Czy młodzieżowe powieści fantasy/sci-fi są potrzebne?”. (I piętro, Prelekcyjna II s.101).

Nowości wydawnictwa Albatros

Tess Gerritsen - Ogród kości

Czasy współczesne. Julia Hamill dokonuje makabrycznego odkrycia na terenie nowo nabytej posiadłości w Massachusetts - wykopuje czaszkę kobiety noszącą nieomylne ślady popełnionej zbrodni. Odpowiedzi na pytanie, kim jest zamordowana, należy szukać w innej epoce.
Boston, rok 1830. Norris Marshall, ubogi student medycyny zarabiający na utrzymanie i czesne uczestnictwem w ponurym procederze handlu zwłokami, staje się głównym podejrzanym w sprawie serii mordów. Straszliwie okaleczone ciała dwóch pielęgniarek i lekarza zostają znalezione w pobliżu szpitala uniwersyteckiego. Aby dowieść swojej niewinności Norris musi odszukać jedynego świadka, który widział zabójcę - piękną szwaczkę z bostońskich slumsów przekonaną, że będzie następną ofiarą...


Kate Morton - Strażnik tajemnic

Nowości wydawnictwa Albatros

Kurt Vonnegut - Gdy śmiertelnicy śpią

Niepublikowany wcześniej zbiór wczesnych opowiadań amerykańskiego mistrza ciętego jezyka i czarnego humoru.
 
Inteligentna i zjadliwa proza Kurta Vonneguta inspirowała kolejne pokolenia pisarzy, w tym Dave'a Eggersa, autora przedmowy do niniejszego tomu opowiadań. W tych, do tej pory nie publikowanych, literackich klejnotach unikalny styl Vonneguta przenika specyficzne amerykańskie krajobrazy, pełne fabryk, przyczep i przydrożnych barów, oraz bohaterów, których marzenia i lęki nieustannie zmagają się z okrutną, a czasem komicznie obojętną, rzeczywistością.
Oto opowieści o ludziach i maszynach, o sztuce i sztuczności, o tym, jak niespodziewana fortuna, sława lub miłość potrafią wywrócić zwykłe życie do góry nogami. Ambitny budowniczy dróg, dowódca armii buldożerów, spychczy i asfalciarek w wolnym czasie zawiaduje  miniaturowymi makietami pociągów, gdy niespodziewanie do świata fantazji wkracza kobieta jego życia.
 
Młoda stenotypistka-marzycielka odbiera telefon od zbiegłego przestępcy, który składa jej dziwną propozycję.
Zrzędliwy dziennikarzyna  zostaje powołany do komisji oceniającej bożonarodzeniowe reklamy - pracy, w której poznaje byłego więźnia i jest świadkiem cudu. 
Wdowa po hodowcy świń otrzymuje tajemnicze listy od mężczyzny z  Schenectady, w których pisze o "niezdefiniowanym, słodkim bólu duszy". Jeszcze dziwniej robi się, gdy kobieta jedzie spotkać się z nim osobiście.
 
Ten zbiór opowiadań, to swoisty testament Vonneguta, świadectwo jego niezykłego zmysłu obserwacji i nieograniczonej wyobraźni.

Nowość wydawnictwa Albatros

Graham Masterton - Białe kości

Pierwszy tom przygód ambitnej irlandzkiej policjantki, Katie Maguire.
 
Akcja powieści toczy się w hrabstwie Cork na malowniczej, wiecznie zielonej wyspie. Bohaterka cały czas przeżywa echa prywatnej tragedii z przeszłości – straciła nowonarodzone dziecko. Jej małżeństwo sypie się w gruzy – mąż nie może się odnaleźć i raz za razem wchodzi w konflikty z prawem – być może wmieszany jest w sprawę zaginięcia pewnego biznesmena, którą prowadzi Katie. W tym samym czasie na jednej z farm zostaje odnaleziony zbiorowy grób, a w nim kilkanaście szkieletów. Kości są dokładnie obrane z mięsa, a przy każdej zawieszona jest maleńka laleczka, przypominająca rytuały Voo-Doo. Szkielety są bardzo stare, dlatego też policja próbuje przeforsować zamknięcie śledztwa. Szybko okazuje się jednak, że tajemniczy oprawca postanawia kontynuować swoje dzieło, co prowadzi do zniknięcia kolejnych ofiar. Maguire musi powstrzymać mordercę, zanim dokończy on starożytny rytuał, mający sprowadzić na ziemię potężną celtycką wiedźmę – Morrigain. Katie weźmie udział w prawdziwym wyścigu z czasem, próbując wytropić mordercę, zanim on wytropi ją. A jest już bardzo blisko…

Nowość wydawnictwa Świat Książki

Alberto S. Santos - Tajemnica Composteli

Czy grób świętego Jakuba skrywa jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic Zachodu?

Wszystko wskazywało na to, że dzień 28 stycznia 1879 roku powinien zapisać się w historii chrześcijaństwa. Po wielu dniach wykopalisk w katedrze w Composteli odnaleziono grób, w którym jakoby spoczywały szczątki świętego apostoła. Ale odkrycie to wywołało szok i niedowierzanie...

„Tajemnica Composteli” to znakomite dzieło z gatunku fikcji historycznej. Opierając się na solidnych badaniach i posługując zręczną narracją autor odsłania życie, myśli i działania Pryscyliana, jednej z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych postaci IV wieku. Sprawia, że zatapiamy się w skomplikowanym świecie imperium rzymskiego. Alberto S. Santos odtwarza nastroje, postaci i idee, które nas wciągają, jednocześnie prowokując swoją aktualnością.

Manuela Martins

Żaden współczesny człowiek obdarzony zmysłem krytycznym, nawet najgorliwszy katolik, nie jest w stanie zaręczyć, że w Santiago de Compostela spoczywa święty Jakub.

Miguel de Unamuno

Alberto S. Santos jest adwokatem, ukończył studia na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim. „Tajemnica Composteli” jest jego trzecią powieścią, wcześniejsze to: „A Escrava de Córdova” (Niewolnica z Cordoby) i „A Profecia de Istambul” (Proroctwo ze Stambułu).

Informacja wydawnictwa Egmont

Wydawnictwo Egmont oraz Klub Świata Komiksu na Warszawskich Targach Książki (19-22 maja 2016)

Wydawnictwo Egmont serdecznie zaprasza wszystkich małych i dużych czytelników
do odwiedzenia swojego stoiska nr 114 w sektorze D16 na Warszawskich Targach Książki, które rozpoczną się już 19 maja na Stadionie Narodowym. W tym roku wiele premierowych publikacji zarówno dla najmłodszych, jak i młodzieży oraz bestsellery wydawnictwa będą sprzedawane w promocyjnych cenach z 25% rabatem. Dla fanów gier planszowych  w sobotę i niedzielę – na płycie stadionu odbędzie się impreza „RADOŚĆ WYGRYWANIA”, podczas której na 40 stolikach, na powierzchni 280 metrów kwadratowych będzie można pograć w planszówki!

W ramach Warszawskich Targów Książki Egmont serdecznie zaprasza na spotkania
z autorami związanymi z wydawnictwem, po dedykacje autorskie i premierowe wydania książek. To tylko niektóre z atrakcji, które czekają na czytelników. Fanów planszówek
i komiksów zapraszamy na drugie stoisko numer 319 i 320/G, w Galerii.

Wydawnictwo EGMONT – KOMIKSY, GRY PLANSZOWE
STOISKO Numer 319/G i 320/G, GALERIA
STADION NARODOWY W WARSZAWIE

KLUB ŚWIATA KOMIKSU zaprasza do odwiedzenia Warszawskich Targów Książki, gdzie odbędzie się Festiwal Komiksowa Warszawa, któremu na Stadionie Narodowym poświęcony będzie odrębny sektor. Wszyscy zwiedzający będą mogli poznać liczne nowości wydawnictwa Egmont, a także spotkać się z ulubionymi autorami i twórcami komiksów. Gośćmi specjalnymi będą laureaci Konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy, m.in.: Maciej Jasiński, Piotr Hołod, Michał Chojnacki, Łukasz Piotrkowicz.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Andrzej Nowak - Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów...

Spory o to, kim są Rosjanie i jak z nimi postępować, pozostają jednymi z najważniejszych we współczesnej Polsce. Ożywioną dyskusję na ten temat toczyły już jednak najwybitniejsze umysły w okresie romantyzmu, polskich powstań narodowych i Wielkiej Emigracji.

Odwieczni wrogowie czy przyszli sojusznicy? Uciskani czy ciemiężyciele? Młodsi bracia czy równi partnerzy? Źródło nadziei czy wyłącznie zagrożenie? Różnych odpowiedzi na te i inne pytania udzielali Czartoryski, Lelewel, Mickiewicz czy Mochnacki. Tych, którym sprawa stosunku do Rosji wydaje się prosta, książka może zaskoczyć mnogością postaw i koncepcji u naszych rodaków.

Nowa książka jednego z najwybitniejszych rodzimych znawców historii relacji polsko-rosyjskich jest opowieścią o ewolucji polskich poglądów na Rosję od roku 1831 do roku 1849, a więc od upadku Powstania Listopadowego do klęski Wiosny Ludów, która oznaczała schyłek Wielkiej Emigracji. W tym okresie wykuto fundamenty podziałów między konserwatystami i demokratami, wtedy rodziły się także zalążki socjalizmu. Andrzej Nowak stworzył nie tylko dzieło pouczające dla współczesnych Polaków, ale także przywrócił prawdziwe oblicze polskich rozważań politycznych dotyczących wschodniego sąsiada, prawdziwe poglądy prawicy i lewicy, skrzętnie przekłamywane przez komunistyczną propagandę.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Piotr Pytlakowski - Królowa Mafii (17 maja 2016)

17 maja trafi do księgarń Królowa mafii Piotra Pytlakowskiego. Pierwsza tak szczera relacja najważniejszej kobiety w gangu pruszkowskim.

Piotr Pytlakowski – dziennikarz, scenarzysta, autor i współautor książek Republika MSW, Czekając na kata, Alfabet mafii, Śmierć za 300 tys., Agent Tomasz i inni, Wszystkie ręce umyte, Biuro tajnych spraw, Nowy alfabet mafii, Wojny kobiet, Szkoła szpiegów i Mój agent Masa. Nakręcił kilka filmów dokumentalnych i kilkanaście reportaży telewizyjnych. Współautor scenariusza serialu Odwróceni i cyklu telewizyjnego Alfabet mafii. Jako reporter pracował m.in. w „Przeglądzie Tygodniowym”, „Spotkaniach”, „Gazecie Wyborczej” i „Życiu Warszawy”. Od 1997 r. jest dziennikarzem tygodnika „Polityka”. Nagrodzony m.in. „Polskim Pulitzerem” w kategorii „dziennikarstwo śledcze” i nagrodą Adwokatury Polskiej „Złota Waga”.

Tajemnicza i ekscytująca Monika Banasiak, czyli Słowikowa. Oskarżono ją o kierowanie gangiem. Po wyjściu z aresztu zdecydowała się przerwać milczenie i opowiedzieć Piotrowi Pytlakowskiemu o swoim niezwykłym życiu.

Była żoną słynnego gangstera Słowika. Mówiono, że to związek aż po grób. Słowik budził wśród innych gangsterów strach, Monika – szacunek i podziw. Piękna dziewczyna z dobrego domu, studentka medycyny, weszła do egzotycznego dla niej świata narkotyków i zbrodni i wspięła się na sam szczyt.

Kochała i była wierna, nawet kiedy Słowik trafił na wiele lat za kraty. Ale w końcu spotkała innego, dla którego straciła głowę. Słowik mógłby wybaczyć jej wszystko, ale nie zdradę. Związek najsłynniejszej pary polskiej mafii się rozpadł.

Monika Banasiak
fascynująco opowiada o swoim życiu w mafii, o złych mężczyznach, którzy ją otaczali, o ich żonach i kochankach, o miłości i zbrodni. To pierwsza tak szczera relacja najważniejszej kobiety w gangu pruszkowskim. Nie ma dla niej tematów tabu.  Ujawnia wszystko aż do bólu.

Informacja wydawnictwa Albatros

Wydawnictwo Albatros na Warszawskich Targach Książki (19-22 maja 2016)

Wydawnictwo Albatros z przyjemnością zaprasza na stoisko 72/C1 na 7. Warszawskich Targach Książki, odbywających się od 19 do 22 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Dla odwiedzających stoisko Albatrosa przygotowaliśmy wiele atrakcji, m.in. premiery książek, spotkania autorskie oraz promocje cenowe.
Czytelnicy będą mieli możliwość nabycia książek nawet 45% poniżej ceny detalicznej; zakupy, których wartość przekroczy 100,00 zł będziemy premiowali książką gratis (do wyboru tytuły zaproponowane przez Wydawnictwo, oferta limitowana, do wyczerpania  zapasów).

W tym roku już po raz czternastyzostanie przyznana Nagroda im. Kuryłowiczów – dlanajlepszego przekładu książki z dziedzin matematyczno-przyrodniczej lub technicznej, wydanej w okresie od 1 kwietnia 2014 roku do 18 marca 2015 roku.  Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji Warszawskich Targów są pisarze reprezentujący Barcelonę i literaturę katalońską, wśród nich dwaj autorzy Albatrosa – Jordi Sierra i Fabra i Rafel Nadal, których będzie można spotkać nie tylko na stoisku Albatrosa, ale także we wspólnej przestrzeni targowej.

W załącznikach znajdą Państwo rozpiskę spotkań targowych na stoisku Albatrosa, grafik aktywności naszych autorów katalońskich oraz listę targowych nowości.

Serdecznie zapraszamy na 7. Warszawskie Targi Książki!

Informacja wydawnictwa Rebis

Wernisaż prac Wojciecha Siudmaka na Warszawskich Targach Książki (19 maja 2016)

Ekspozycja obejmuje rysunki Wojciecha Siudmaka zawarte w nowym wydaniu arcydzieła Miguela de Cervantesa "Don Kichot" w nowym tłumaczeniu Wojciecha Charchalisa.

Wernisaż:
19 maja 2016 roku o godzinie 14.00
Stadion Narodowy, hall, poziom +2
Warszawskie Targi Książki

Avengers: Preludium Nieskończoności– Jonathan Hickman, Nick Spencer, Mike Deodato, Stefano Caselli

Napięcie wzrasta

Maciej Rybicki

Już od pierwszego tomu sztandarowa seria o Avengers pisana przez Jonathana Hickmana (w przypadku najnowszego albumu wspieranego przez Nicka Spencera) zapowiadała się jako iście epickie widowisko… a przynajmniej obiecująca wydarzenia wielkie i znaczące w perspektywie całego uniwersum Marvela. Mimo nabierania coraz większego rozmachu i zauważalnego katastroficznego klimatu, czytelnik mógł momentami mieć wrażenie chaosu. Nie inaczej jest i w tym przypadku – Preludium Nieskończoności jest bowiem albumem wewnętrznie zróżnicowanym i nie do końca spójnym – jednak, gdy popatrzeć na plecione przez scenarzystę wątki, nie da się nie zauważyć większego zamysłu, który niewątpliwie Hickmanowi przyświeca.

Hickman, Spencer, Deodato, Caselli i inni w Subiektywnie

Już od pierwszego tomu sztandarowa seria o Avengers pisana przez Jonathana Hickmana (w przypadku najnowszego albumu wspieranego przez Nicka Spencera) zapowiadała się jako iście epickie widowisko… a przynajmniej obiecująca wydarzenia wielkie i znaczące w perspektywie całego uniwersum Marvela. Mimo nabierania coraz większego rozmachu i zauważalnego katastroficznego klimatu, czytelnik mógł momentami mieć wrażenie chaosu. Nie inaczej jest i w tym przypadku – Preludium Nieskończoności jest bowiem albumem wewnętrznie zróżnicowanym i nie do końca spójnym – jednak, gdy popatrzeć na plecione przez scenarzystę wątki, nie da się nie zauważyć większego zamysłu, który niewątpliwie Hickmanowi przyświeca.

Kto chciałby się upewnić czy warto sięgnąć po Avangers: Preludium nieskończoności, powinien przeczytać najnowszą recenzję Maćka.

Drabble

Flora Woźnica debiutuje dziś u nas bardzo szczególną Święconką.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Orson Scott Card - Ucieczka Cienia

Po raz pierwszy w Polsce!

Kiedy Groszek i Petra odnaleźli wszystkie swoje dzieci, okazało się, że troje z nich odziedziczyło po ojcu klucz Antona – genetyczną modyfikację, która zwiększa inteligencję, ale również powoduje przedwczesną śmierć. Naukowcy daremnie szukali lekarstwa na tę przypadłość. Wiedząc, że zostało mu niewiele czasu, Groszek wyrusza w kosmos z trójką dzieci, licząc na to, że odkryją one metodę wyłączenia klucza. Problem jednak okazuje się nie do rozwiązania. Utraciwszy wszelką nadzieję, skazani na kontynuowanie bezcelowej podróży, dzieci i Groszek stają przed kolejnym wyzwaniem, kiedy instrumenty pokładowe wykrywają anomalię w najbliższym układzie planetarnym. Dziwnie poruszający się obiekt okazuje się obcym statkiem kosmicznym. Co więcej, to arka Formidów, rasy, którą Ender Wiggin rzekomo całkowicie zniszczył przed wiekami. Obcy statek to śmiertelne zagrożenie, ale stanie się również ich jedyną szansą ratunku. Żadne z nich nie podejrzewa, że kryje w sobie straszliwą tajemnicę formidzkiej rasy...

Orson Scott Card (ur. 1951) – jeden z najbardziej popularnych autorów science fiction. Zadebiutował w wieku 26 lat opowiadaniem „Gra Endera”; zostało ono później rozbudowane do rozmiarów powieści, która zapoczątkowała jeden z najpopularniejszych cykli powieściowych autora – Sagę o Enderze. Równie popularną i powiązaną z nią fabularnie serią jest Saga Cienia. „Ucieczka cienia” to jej piąta część.


Suzanna Eibuszyc - Pamięć jest naszym domem

Niezwykłe świadectwo dwóch pokoleń naznaczonych Holokaustem.

Nowości Oficyny Literackiej Noir sur Blanc

Charles Bukowski - Na południe od nigdzie

Charles Bukowski w nowym wydaniu!

Na południe od nigdzie to zbiór dwudziestu siedmiu opowiadań. Ich podtytuł - Zapiski żywcem pogrzebanego - nie tylko oddaje fascynację autora Dostojewskim; mówi także o mrocznych obszarach ludzkich namiętności, o dojmującej samotności, balansującej niekiedy na granicy obłędu. Bukowski okazuje się prawdziwym wirtuozem małych form. Potrafi na kilku stronach zarysować fabułę, która innym starczyłaby na opasłą powieść.


Charles Bukowski - Zapiski starego świntucha


Charles Bukowski w nowym wydaniu!


Ta książka to rodzaj osobistego pamiętnika, publikowanego w formie stałej rubryki na łamach jednego z kalifornijskich czasopism z lat 60. Autor ostro komentuje wydarzenia w polityce, z dużą wrażliwością reaguje na kwestie społeczne, w mocnych, niemal drastycznych, nie pozbawionych przy tym refleksji zdaniach opisuje własne życie i twórczość.

Charles Bukowski
to amerykański pisarz i poeta. Światową sławę zyskał dzięki serii powieści o Henrym Chinaskim - outsiderze, alkoholiku i awanturniku. Postać z książek Bukowskiego została stworzona na podstawie własnych doświadczeń autora, toteż sam pisarz jest uważany przez czytelników za barwną osobistość pełną życiowych skandali. Bukowski w swojej twórczości używa prostego, często wulgarnego języka, a główną tematyką jego powieści jest alkohol, uzależnienia, seks, namiętności i problemy zwykłego człowieka.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Piotr Zychowicz - Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie (17 maja 2016)

Autor Paktu Ribbentrop–Beck tym razem podjął drażliwy temat stosunków polsko-żydowskich. Jego poprzednie książki wywoływały ostre dyskusje i kontrowersje, żadna nie była jednak tak niepoprawna politycznie. Żydzi rozsierdzą zarówno filosemitów, jak i antysemitów.

Piotr Zychowicz pisze o sprawach niewygodnych zarówno dla Polaków, jak i Żydów. O komunistach i żydowskich kolaborantach pod niemiecką okupacją, ale również o polskich szmalcownikach. O szkoleniu przez II RP żydowskich terrorystów i zamordowaniu przez nich polskiego konsula. O powstaniu w getcie warszawskim oraz tysiącach Żydów służących w Wehrmachcie… W książce znalazły się też kontrowersyjne rozmowy z wybitnymi żydowskimi intelektualistami, którzy mają odwagę głosić poglądy niepopularne w ich własnej społeczności.

PIOTR ZYCHOWICZ jest publicystą historycznym. Pisze o drugiej wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. W swoich koncepcjach nawiązuje do idei Józefa Mackiewicza, Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza oraz Adolfa Bocheńskiego. Był dziennikarzem „Rzeczpospolitej” i tygodnika „Uważam Rze” oraz zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Uważam Rze Historia”. Obecnie jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Jego bestseller Pakt Ribbentrop–Beck (REBIS 2012) wywołał nie ustającą dyskusję, czy we wrześniu 1939 r. Polska nie powinna była zawiązać tymczasowego sojuszu z III Rzeszą. W Obłędzie ’44 (REBIS 2013) uznał akcję „Burza”, a zwłaszcza Powstanie Warszawskie, za zbiorowe samobójstwo popełnione w interesie Stalina. W Opcji niemieckiej z kolei (REBIS 2014) ukazał sylwetki polskich „kandydatów na Quislingów”, którzy w większości bynajmniej nie byli zdrajcami. Pakt Piłsudski–Lenin (REBIS 2015) jest natomiast oskarżeniem elit II RP o ocalenie bolszewizmu i zaprzepaszczenie szans Polski na trwały byt państwowy.

Pakt Ribbentrop–Beck i Obłęd ’44 „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” wyróżnił nagrodą historycznej Książki Roku.

Informacja wydawnictwa Papierowy Księżyc

Paweł Kornew - Spotkanie autorskie (21 maja 2016)

Paweł Kornew to urodzony w Rosji miłośnik ciemnego piwa i mocnych brzmień. Człowiek wykształcony i oczytany, od kilkunastu lat poświęcający się wyłącznie pisaniu.
Laureat nagrody Miecz bez imienia dla młodych twórców fantastyki. Niezwykle ceniony przez polskich czytelników za doskonały cykl Przygranicze.
Już w czerwcu nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc w księgarniach pojawi się pierwszy tom uhonorowanego nagrodą im. Afanasija Nikitina cyklu Egzorcysta – „Przeklęty metal”.
Przedpremierowe egzemplarze „Przeklętego metalu” będą do kupienia podczas Warszawskich Targów Książki na stoisku wydawnictwa Papierowy Księżyc – 197/V.
W dniach 21-22 maja będzie można na zakupionych egzemplarzach zdobyć podpis autora, który będzie gościem wydawnictwa.

Spotkanie autorskie:
21 maja, godz. 13:00 - Księgarnia Matras, Warszawa, Al. Solidarności 113

Podpisywanie książek na stoisku wydawnictwa (197/V):
21 maja, godz. 16:00 oraz 22 maja, godz. 12:00


Paweł Kornew – Przeklęty metal. Cykl Egzorcysta, tom 1


Cykl, który otrzymał nagrodę im. Afanasija Nikitina na Bastkonie 2013.


Dobrze wiemy, czym zajmuje się egzorcysta w naszym świecie – wypędzaniem demonów. Jednak czym może się parać w uniwersum, w którym diabły występują nagminnie i mocno dają się ludziom we znaki? Cóż, ogólnie tym samym. Ale nomen omen  diabeł tkwi jak zwykle w szczegółach. Bo w znanej nam rzeczywistości egzorcyści nie zakładają przecież zakonów. I nie mają konkurencji w postaci innych fachowców, zwanych egzekutorami.
A co się stanie, jeśli do egzorcyzmów zabierze się człowiek, który do żadnego zakonu nie należy, za to posiada odpowiednie zdolności? Tak, wówczas zaczynają się prawdziwe problemy i można liczyć na ciekawą historię.

W Samo Południe. Odsłona CCXXVI - Ogłoszenie wyników

Kiedy napięcie sięgnęło zenitu, wśród krzyków oraz odgłosów zgrzytania zębami, pojawiliśmy się my, cali na biało ;)
Z jednodniowym opóźnieniem, lecz nie bez fanfarów, ogłaszamy wyniki konkursu W Samo Południe CCXXVI.

Wasze odpowiedzi powinny wyglądać następująco:
Na pytanie 1. Uporczywie pogodne myśli – Peadar de Burca, Głębia. Powrót #2 – Marcin Podlewski, Warunki kontraktu #1 – Marko Kloos, Tron z żelaza #3 – Angus Watson
Na pytanie 2. Marta Młyńska
Na pytanie 3. Pokazała głowę Meduzy (lub opis sytuacji dokładniejszy)


Nagrodę ufundowało wydawnictwo Fabryka Słów i są to trzy egzemplarze powieści "Jesienna Republika" Briana McClellana

O przesłanie adresów na mail odpowiedz@szortal.com proszeni są:
Aleksander Grobelny
Gabriela Turek
Adrianna Szczepaniak

Baśnie Tomy: 15, 16, 17 - Bill Willingham, Mark Buckingham

Baśnie trzy (tak jak świnki trzy, rozumiecie, taka gra słów mi wyszła…)

Aleksander Kusz

Kiedy skończył się Sandman, zapłakałem rzewnymi łzami. Pomyślałem, że nic nie będzie w stanie mi go zastąpić, nawet próbować zastąpić, chociaż w minimalnym rozmiarze, tak tyci, tyci. Jednak nie poddałem się, rozpocząłem poszukiwania i w miarę szybko znalazłem serię, która oczywiście nie zastąpiła mi Sandmana, bo Sandmana nie da się zastąpić, ale przynajmniej ukoiła skołatane nerwy, wciągnęła i muszę przyznać, że zauroczyła pomysłem (tak, tak, dobrze się domyślacie, Sandmana nie przebiła, ale muszę przyznać, że przewodni pomysł tej serii jest przedni).

Jak się pewnie po tytule domyśliliście, piszę o serii Baśnie, którą wydaje wydawnictwo Egmont. W grudniu wziąłem do recenzji piętnasty tom z tej serii, ale ciężko zaczyna się czytanie od piętnastego tomu. Nabyłem więc drogą kupna poprzednie czternaście tomów i zagłębiłem się w lekturę. Po drodze, w styczniu przyszedł tom szesnasty, tak więc omówię Wam oba tomy na raz, bo skoro piszę z takim opóźnieniem, zrobię to z jednym pisaniem, tak będzie szybciej.

Zacznę od omówienia pokrótce całej serii, by na końcu dojść do omawianych właśnie tomów, bo przecież jak nie znacie serii, to opis tomu piętnastego będzie, powiedzmy to delikatnie, średnio przydatny.

Willingham i Buckingham w Subiektywnie

Kiedy skończył się Sandman, zapłakałem rzewnymi łzami. Pomyślałem, że nic nie będzie w stanie mi go zastąpić, nawet próbować zastąpić, chociaż w minimalnym rozmiarze, tak tyci, tyci. Jednak nie poddałem się, rozpocząłem poszukiwania i w miarę szybko znalazłem serię, która oczywiście nie zastąpiła mi Sandmana, bo Sandmana nie da się zastąpić, ale przynajmniej ukoiła skołatane nerwy, wciągnęła i muszę przyznać, że zauroczyła pomysłem (tak, tak, dobrze się domyślacie, Sandmana nie przebiła, ale muszę przyznać, że przewodni pomysł tej serii jest przedni).

Alek rozpracował trzy świn... Baśnie. Zajrzyjcie do Subiektywnie.

Nowości wydawnictwa Albatros

Ken Follett - Noc nad oceanem

We wrześniu 1939 roku, kilka dni po napaści Niemiec na Polskę, luksusowy hydroplan Boeing 314 linii Pan American wyrusza w swój ostatni rejs pasażerski przez Atlantyk. Na jego pokładzie znajduje się grupa ludzi, którzy uciekają przed wojną oraz własną przeszłością. Jest wśród nich brytyjski arystokrata – zwolennik Hitlera – i jego ekscentryczna rodzina, rodzeństwo walczące o kontrolę nad firmą, przystojny młody złodziej, agent FBI eskortujący groźnego gangstera, niemiecki fizyk atomowy, który nie chce wpaść w ręce nazistów, i amerykański biznesmen. W trakcie trwającego blisko trzydzieści godzin rejsu ich losy nierozerwalnie się splotą w wyniku złowrogiego planu jednego z pasażerów. Czy pewnemu młodemu mechanikowi pokładowemu uda się uratować porwaną żonę i pasażerów samolotu?


Ken Follett - Zamieć

Oxenford Medical, niewielka szkocka firma farmaceutyczna założona przez znanego mikrobiologa Stanleya Oxenforda, prowadzi badania nad zabójczymi wirusami, poszukując skutecznych szczepionek. Od pozytywnego wyniku testu nowego leku antywirusowego zależy jej ekonomiczna przyszłość.

Nowość wydawnictwa Albatros

Wilbur Smith - Siódmy papirus

Angielski arystokrata i poszukiwacz przygód Nicholas Quenton-Harper i piękna archeolog Royan Al Simmu, pół Angielka, pół Egipcjanka, na terenie współczesnej Etiopii poszukują grobowca faraona Mamose sprzed czterech tysięcy lat. Kluczem do lokalizacji grobowca i znajdujących się w nim skarbów jest jeden z siedmiu papirusów spisanych przez nadwornego skrybę Taitę, odnaleziony przez Royan i jej męża w grobowcu królowej Lostris. Tymczasem papirus zostaje skradziony, a mąż Royan ginie z rąk wynajętych zabójców. W dramatycznym wyścigu do skarbu przeciwnikiem Royan i Nicholasa jest bogaty i pozbawiony skrupułów niemiecki kolekcjoner antyków, gotowy zlikwidować każdego, kto stanie na jego drodze. Zanim bohaterowie odnajdą grobowiec, muszą uporać się z całą masą fałszywych śladów i śmiertelnych pułapek zastawionych przez Taitę...

WILBUR SMITH, światowej sławy pisarz pochodzący z Afryki, piszący po angielsku. Debiutował w 1964 roku powieścią Gdy poluje lew. Była to pierwsza pozycja z jego najbardziej popularnej sagi historyczno-przygodowej opisującej dzieje rodziny Courtneyów, w której skład weszły m.in. Odgłos gromu, Płonący brzeg, Władza miecza, Monsun,Triumf słońca oraz Assegai. Pełny dorobek Smitha obejmuje 34 powieści, w tym dwie najnowsze: Piekło na morzu i Okrutny krąg. Po jego prozę chętnie sięgają twórcy filmowi. Na duży ekran przeniesiono Kopalnię złota, Zakrzyczeć diabła i Najemników. Na podstawie kilku innych tytułów, m.in. Płonącego brzegu, Władzy miecza, Nilu i Siódmego papirusa, powstały miniseriale telewizyjne. Smith jest miłośnikiem dzikiej przyrody; pasjonuje się współczesną historią Afryki, co znajduje odzwierciedlenie w jego twórczości literackiej. Sporo podróżuje, zwykle w okresie zimowym. Mieszka w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i w Republice Południowej Afryki.

Informacja wydawnictwa Rebis

Panel dyskusyjny - Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie (17 maja 2016)

Dom Wydawniczy Rebis zaprasza na dyskusję wokół najnowszej książki Piotra Zychowicza "Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie".
Udział wezmą: Piotr Zychowicz, Paweł Lisicki, Krzysztof Kłopotowski, Rafał Ziemkiewicz.
Spotkanie poprowadzi Piotr Dmitrowicz.

Warszawa
Klub Hybrydy
17 maja, g. 19.00

Informacja wydawnictwa Egmont

Strefa gier z wydawnictwem Egmont na Warszawskich Targach Książki (20 maja 2016)

Każdy z nas lubi grać w gry, które zna. A co z pozostałymi grami, które bardzo chcielibyśmy poznać, ale na myśl o czytaniu instrukcji ogarnia nas przerażenie?

Wychodzimy naprzeciw Państwa potrzebom i przybliżamy najnowsze gry planszowe Egmontu organizując specjalną strefę grową.Już 20 maja podczas Warszawskich Targów Książkibędziecie mieli okazję w miłej atmosferze pod okiem naszych instruktorów, prawdziwych pasjonatów, zagrać i dać się wciągnąć w planszówkowe szaleństwo.

Podarujcie sobie „Chwilę Relaksu” i spotkajmy się pograć 20. maja podczas Międzynarodowych Dni Książki.
Specjalnie na Was będą czekali wydawcy, marketing i dział handlowy, aby odpowiedzieć na każde pytanie.
Podczas spotkania nie zabraknie wizytówkowych konkursów i poczęstunku.
Będzie to doskonała okazja do spotkania i wspólnego pogrania!

Kiedy: 20 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Gdzie: Sala konferencyjna 90/BC (poziom Promenady, sektor D1)
Godzina: 13:00 – 15:30

Serdecznie zapraszamy!

Bardzo prosimy o potwierdzenie swojego przybycia u:
Beata Sawoń
beata.sawon@egmont.pl
tel. 664 031 485

W sieci - Thomas Pynchon


Pynchona Teoria Chaosu


Marcin Knyszyński

Thomas Pynchon, literacka postmodernistyczna enigma, w ostatnich latach pisze coraz więcej i częściej. Krótko po niewydanej jeszcze w Polsce, gargantuicznej Against the Day otrzymujemy Wadę Ukrytą i równie szybko, bo po czterech latach pojawia się kolejna powieść. W Sieci to jego ósma, na razie ostatnia (oby tylko na razie) książka. I znowu jest to erudycyjna wyprawa pynchonowskim rollercoasterem w wielowarstwowe literackie konstrukcje i intertekstualną rozgrywkę z czytelnikiem. Wyprawa wymagająca maksymalnego skupienia i czujności.

Maxine Tarnow to specjalistka od wykrywania oszustw finansowych, założycielka firmy „Znajdź i Zdemaskuj”. Otrzymuje zlecenie zbadania pewnej firmy z obszaru bezpieczeństwa komputerowego, która z nieznanych przyczyn transferuje ogromne ilości pieniędzy na Bliski Wschód (byłbym zapomniał, akcja umiejscowiona jest w Nowym Jorku, niedaleko World Trade Center i rozpoczyna się wiosną 2001 roku i kończy się mniej więcej rok później). Maxine angażuje się coraz bardziej w poplątaną historię, gdzie ilość postaci, powiązań między nimi i zależności fabularnych rośnie wykładniczo.

Pynchon w Subiektywnie

Thomas Pynchon, literacka postmodernistyczna enigma, w ostatnich latach pisze coraz więcej i częściej. Krótko po niewydanej jeszcze w Polsce, gargantuicznej Against the Day otrzymujemy Wadę Ukrytą i równie szybko, bo po czterech latach pojawia się kolejna powieść. W Sieci to jego ósma, na razie ostatnia (oby tylko na razie) książka. I znowu jest to erudycyjna wyprawa pynchonowskim rollercoasterem w wielowarstwowe literackie konstrukcje i intertekstualną rozgrywkę z czytelnikiem. Wyprawa wymagająca maksymalnego skupienia i czujności.

Marcin
przybliża nam W Sieci Thomasa Pynchona.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Siri Pettersen - Dziecko Odyna (17 maja 2016)

Skandynawska fala ogarnia fantastykę

Powieść nagrodzona FABELPRISEN 2014
Pierwszy tom cyklu „Krucze pierścienie” ? oryginalnej sagi fantasy osadzonej na staronordyckim gruncie.
Cykl ten ma szansę stać się dla literatury fantasy tym, czym dla kryminału stały się książki Larssona, Nesbo i Läckberg.
Wyobraź sobie, że brakuje ci czegoś, co mają wszyscy inni.
Czegoś, co stanowi dowód na to, że należysz do tego świata.
Czegoś tak ważnego, że bez tego jesteś nikim.
Jesteś zarazą. Mitem. Człekiem.
Dzikus z Północy kaleczy nożem niemowlę, by ukryć, że dziewczynka urodziła się bez ogona.
Gnijący członek Rady desperacko walczy o to, by wywołać wojnę.
Ubóstwiany syn z arystokratycznego rodu wyrzeka się własnego dziedzictwa i godzi mieczem w swoich.
Mieszkańcy opuszczają swoje domy i gospodarstwa ze strachu przed istotami, których nikt nie widział od tysiąca lat.
A rudowłosa, bezogoniasta dziewczyna ucieka, by ratować życie, i nie wie, że to wszystko dzieje się z jej powodu.

Siri Pettersen wkracza do krainy norweskiej literatury świetnie napisaną i porywającą powieścią fantasy – aż dziw, że debiutantka potrafiła dokonać czegoś takiego.
Solgunn Solli, „Altaposten”

Wśród natłoku książek fantasy to dzieło wznosi się wysoko ponad wiele innych pozycji przede wszystkim dzięki świetnemu językowi i rezygnacji z tanich efektów.
May Grethe Lerum, „VG”

Siri Pettersen (ur. 1971), norweska pisarka, projektantka stron internetowych i ilustratorka.  W 2002 roku jej komiks Anti-klimaks wygrał konkurs organizowany przez wydawnictwo Bladkompaniet. W 2013 roku opublikowała powieść Dziecko Odyna – pierwszy tom z cyklu „Krucze pierścienie” – która została uhonorowana norweskimi nagrodami  Fabelprisen i SPROING dla debiutujących autorów.

Nowość w Rymowisku

Boże Ciało w kalendarzu za niecałe dwa tygodnie, a na Szortalu już dziś. W Rymowisku. Autorstwa Lucyny Dobaczewskiej.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Ewa Nowak - Moja Ananke (16 czerwca 2016)

Moja Ananke to najnowsza powieść autorki bestsellerowej Bransoletki.
Ewa Nowak ma niezwykły dar odkrywania i opisywania historii wyjątkowo bliskich nastoletnim czytelnikom.
Tak jest i tym razem.

Przestraszył się trochę, więc przeskoczyłam na temat przeznaczenia. Powiedziałam, że w każdej mitologii istnieje jakieś spersonifikowane fatum. Ja najbardziej lubię Ananke, grecką boginię przeznaczenia. Rafał powiedział, że to ciekawe zagadnienie, czy życiem rządzi przypadek, czy nieuchronny los. Osobiście uważam, że nie ma żadnych przypadków, ale zanim to powiedziałam, Rafał stanął na czerwonym, przez chwilę na mnie popatrzył i powiedział, że jednak się zgadza ze mną i uważa, że nie ma przypadków.

Starszy i popularny (!) brat-student, który zabiera Cię na imprezy i chwali się Tobą przed znajomymi. Rodzice wyrozumiali bardziej niż inni. Wymarzony facet, przy którym czas staje w miejscu. I przyjaciółka, taka od serca, co czasem wkurza, ale częściej pomaga przetrwać kolejny dzień. Czego chcieć więcej? Jagoda ma osiemnaście lat i z dnia na dzień zdobywa całe to zaplecze wsparcia, które przeciętnej nastolatce zapewnia pełnię szczęścia i beztroskie życie. Nieuchronny los chce jednak inaczej.

Do akcji wkracza bezwzględna Ananke i zaczyna – po swojemu – kombinować…

Ewa Nowak - poczytna autorka książek dla młodzieży. Dotychczas opublikowała już kilkadziesiąt powieści i zbiorów opowiadań, m.in. w serii „Miętowej”. Chętnie spotyka się ze swoimi młodymi czytelnikami. Najbardziej w swojej pracy lubi "jej nieograniczone możliwości". Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się dotychczas jedna powieść autorki – bestsellerowa „Bransoletka”.

Informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

Cykl spotkań autorskich z pisarzami wydawnictwa Zysk i S-ka

Wydawnictwo Zysk i S-ka ma przyjemność przedstawić kolejne wydarzenia z udziałem swoich autorów.
Zaprasza również na nasze stoisko 99/D12 podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki.
Więcej szczegółów w załączniku.

Kryzys na Nieskończonych Ziemiach - Marv Wolfman, George Perez

Akcja Sprzątanie Świata

Marek Adamkiewicz

Kryzys na Nieskończonych Ziemiach to bez wątpienia tytuł niezwykle istotny dla Uniwersum DC. Do czasu jego wydania, światy przedstawiane na łamach kolejnych tytułów tego wydawnictwa rozrastały się w sposób niekontrolowany, a kolejne wydarzenia niejednokrotnie ze sobą nie korelowały. Coś trzeba było z tym fantem zrobić i zazębić wszystko w jednolitą całość, jednak żeby połączyć w jedno wiele wątków, potrzebny był projekt naprawdę ogromny, w który twórcy włożą wiele wysiłku, ale także entuzjazmu. Zadania podjęli się ostatecznie Marv Wolfman i George Perez, a efekt ich pracy trafił właśnie do rąk polskiego czytelnika jako kolejna odsłona znakomitej serii DC Deluxe.

Nasza Ziemia nie jest jedyna. U zarania dziejów wszechświat został podzielony na wiele światów równoległych. W każdym z nich żyją inni ludzie i inni superbohaterowie. Ci drudzy często mają swoich odpowiedników w kilku różnych rzeczywistościach. Dwóch Supermanów lub dwie Wonder Woman? To żadne zaskoczenie. Herosi przyzwyczajeni są do stawiania czoła zagrożeniom o skali globalnej, lecz tym razem zmierzyć się muszą z czymś jeszcze większym i o wiele bardziej niebezpiecznym. Nad wszystkimi równoległymi globami zawisło potężne niebezpieczeństwo, kolejne światy są niszczone przez potężną i niepowstrzymaną antymaterię. Zagłada grozi całemu istnieniu. By jej zapobiec, tajemniczy Monitor musi zebrać pod swoimi sztandarami superbohaterów z wielu linii czasowych i podjąć się karkołomnej, a być może także samobójczej misji.

Wolfman i Perez w Subiektywnie

Kryzys na Nieskończonych Ziemiach to bez wątpienia tytuł niezwykle istotny dla Uniwersum DC. Do czasu jego wydania, światy przedstawiane na łamach kolejnych tytułów tego wydawnictwa rozrastały się w sposób niekontrolowany, a kolejne wydarzenia niejednokrotnie ze sobą nie korelowały. Coś trzeba było z tym fantem zrobić i zazębić wszystko w jednolitą całość, jednak żeby połączyć w jedno wiele wątków, potrzebny był projekt naprawdę ogromny, w który twórcy włożą wiele wysiłku, ale także entuzjazmu. Zadania podjęli się ostatecznie Marv Wolfman i George Perez, a efekt ich pracy trafił właśnie do rąk polskiego czytelnika jako kolejna odsłona znakomitej serii DC Deluxe

Marek tym razem o komiksie Kryzys na Nieskończonych Ziemiach

Troja. Tarcza gromu - David Gemmell

Za wszystko niezmiennie odpowiedzialny jest Hubert

Aleksander Kusz


Skoro Hubert był odpowiedzialny za pierwszy tom, musi też być odpowiedzialny za tom drugi. Nie ma na to rady. Nie mówiąc o tym, że przecież Hubert jest odpowiedzialny za wszystko…

Tom drugi Troi Gemmella nosi tytuł Tarcza gromu. Tytuł pierwszego tomu, Pan srebrnego łuku, odnosił się do Helikaona, tutaj Tarcza gromu prawdopodobnie oznacza…, nie, nie napiszę, głównie dlatego, że do końca nie wiadomo, bo przecież z przepowiedniami jest tak, że nie da się ich odczytać wprost (wyjaśniając - przydomek tej postaci z przepowiedni pochodzi). Wtedy nie byłyby przepowiedniami. Mogę jedynie napisać, że to jedna z kluczowych postaci zarówno tego tomu, jak i całej sagi.
 
Drugi tom jest prawie idealnie tak samo długi, jak pierwszy (liczy osiem stron więcej), ale odniosłem wrażenie, że czyta się go szybciej. Może miałem więcej wolnego czasu na lekturę, może bardziej mnie wciągnął, sam nie wiem, ale na pewno przeczytałem go szybciej niż tom pierwszy. Akcja powieści jest bardziej rozciągnięta w czasie niż poprzednio. Tutaj mamy kilka lat, a w pierwszym tomie mieliśmy niecały rok. Jeśli chodzi o bohaterów, są nowi i ci, których już znamy. Niektórych nie ma, bo zginęli albo umarli, niektórzy zostali zmarginalizowani, a inni mają się całkiem dobrze.

Piszę to omówienie porównując powieść do pierwszej części, bo przecież stanowią całość. A cóż jeszcze można napisać o tomie drugim trzytomowej sagi? Wstęp już był w części pierwszej, zakończenie dopiero będzie (przynajmniej mam taką nadzieję), a tutaj, co mamy? Rozwinięcie. I to dobre rozwinięcie. Akcja została pociągnięta do przodu, tak, że tom kończy się tam, gdzie powinien się skończyć, tak, żebyśmy wiedzieli, że w tomie trzecim czeka na nas kulminacja.

Gemmell w Subiektywnie

Skoro Hubert był odpowiedzialny za pierwszy tom, musi też być odpowiedzialny za tom drugi. Nie ma na to rady. Nie mówiąc o tym, że przecież Hubert jest odpowiedzialny za wszystko…

Hm. Jeżeli już na wstępie Alek zrzuca odpowiedzialność za wszysto na Huberta, nie ma innej możliwości, jak przeczytać recenzję Troi. Tarczy gromu.

Informacja wydawnictwa Rebis

Wywiad z Piotrem Pytlakowskim i Moniką Banasiak


W związku ze zbliżającą się premierą książki Piotra Pytlakowskiego "Królowa mafii" (17 maja 2016), wydawnictwo Rebis przeprowadziło wywiad z autorem oraz główną bohaterką, słynną Słowikową, żoną szefa pruszkowskiej mafii, Moniką Banasiak.

Plik do pobrania w załączniku.


Zapowiedź wydawnictwa Genius Creations

Remigiusz Mróz - Chór zapomnianych głosów Audiobook (23 maja 2016)

23 maja do sprzedaży trafi audiobook na podstawie "Chóru zapomnianych głosów" Remigiusza Mroza, czytany przez Wojciecha Masiaka. Nagranie powstało na podstawie wzbogaconej i poprawionej wersji powieści, która ukaże się drukiem w niedalekiej przyszłości.

Audiobook dostępny jest przedpremierowo w księgarni wydawnictwa.

Zapowiedź wydawnictwa Powergraph

Rafał Kosik - Amelia i Kuba. Stuoki Potwór (18 maja 2016)

Zabawna i niezwykle dynamiczna akcja pokazuje dzieciom zagrożenia wynikające z korzystania z mediów społecznościowych i braku prywatności.

Amelia wrzuca do internetu śmieszne zdjęcie koleżanki, nie zastanawiając się, ile złego może z tego wyniknąć.
Co robimy, kiedy nam się wydaje, że nikt na nas nie patrzy, a tak naprawdę widzą nas wszyscy? Czy istnieje jeszcze coś takiego jak prywatność? Sprawdzą to mieszkańcy apartamentowca „Oak Residence”, zwanego przez wszystkich „Zamkiem”, bo właśnie zainstalowano tam monitoring obywatelski. I wszyscy się podglądają, ale nikt, poza dziećmi, nie widzi Stuokiego Potwora!

Bohaterami serii Rafała Kosika „Amelia i Kuba” są tytułowi jedenastolatkowie oraz ich rodzeństwo – superinteligentny dziesięcioletni Albert i zwariowana sześciolatka Mi. W książkach spotkamy również mieszkańców apartamentowca, w którym mieszkają bohaterowie: m.in. szalonego naukowca, legwana Franka, emerytkę – panią Kożuszek, nadpobudliwego psa Imbira oraz pewną nierozgarniętą Celebrytkę. Autor pokazuje wydarzenia raz z perspektywy Amelii, a raz Kuby (a czasem również z punktu widzenia innych bohaterów), aby uwrażliwić dzieciaki na problemy innych ludzi i pokazać, że empatia to naprawdę ważna rzecz. Powieści skrzą się humorem i wciągają czytelników szybką akcją, bo Rafał Kosik pisze tak, że dzieci naprawdę chcą czytać!

Rafał Kosik tak mówi o swojej nowej książce: „Internet staje się coraz ważniejszą częścią naszego życia i dziś bardzo ważnym tematem jest bezpieczeństwo w sieci. Szczególnie narażeni są najmłodsi użytkownicy, którzy nie zdają sobie sprawy z zagrożeń. Napisałem Amelię i Kubę. Stuokiego Potwora, żeby zwrócić uwagę dzieciaków na ten temat. Warto pomyśleć trzy razy, zanim się umieści w internecie jakieś zdjęcie albo poda swój kod dostępu. Bohaterka książki, Amelia, pod wpływem chwilowej złości, wrzuca głupie zdjęcie koleżanki na szkolne forum, opatrując je jeszcze głupszym komentarzem. Konsekwencje

Szortal Na Wynos - maj 2016

Majowy numer naszego miesięcznika, wypełniony po brzegi smakowitymi literackimi kąskami. Na zewnątrz okładka Mileny Nienałtowskiej, w środku - kolejna odsłona komiksu, konkurs oraz opowiadania i recenzje. Mnóstwo opowiadań i recenzji.

Drabble

Nie lubię oznajmia nam Tomasz Przyłucki. I wcale nie chodzi o poniedziałki.

W Samo Południe. Odsłona CCXXVIII

    Czas na kolejną edycję konkursu W samo południe!

Tym razem do wygrania są 3 egzemplarze książki Witolda Gadowskiego „Lokal dla awanturnych”.  Fundatorem jest wydawnictwo Replika.


Zasady niezmienne

1. Wydawnicze: Wymień min.5 książek, które wydawnictwo Replika uznaje za bestsellery.
2. Szortalowe : Kto jest koordynatorem działu graficznego Szortala?
3: Historyczne: Jakie jest ostatnie zdanie dramatu Wesele S.Wyspiańskiego?
Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Grzegorz Majchrzak - „Solidarność” na celowniku

Wydarzenia Sierpnia ’80 zwieńczone zarejestrowaniem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” były dla większości Polaków początkiem nadziei na demokratyzację kraju. Odbywały się jednak pod czujnym okiem Służby Bezpieczeństwa.

Grzegorz Majchrzak opisuje wybrane działania SB podejmowane w związku ze strajkami z lipca i sierpnia 1980 roku, I Krajowym Zjazdem Delegatów NSZZ „Solidarność”, posiedzeniem Prezydium Komisji Krajowej i przewodniczących zarządów regionalnych NSZZ „Solidarność” w Radomiu, a także wobec poszczególnych działaczy związku (zwłaszcza Lecha Wałęsy, ale też Zbigniewa Bujaka, Eugeniusza Szumiejki, Mieczysława Wachowskiego, Marka Brunné czy Eligiusza Naszkowskiego). Te fragmenty naszej nieodległej historii zasługują na przypomnienie i opisanie. Stanowią one również odpowiedź na zadawane przez niektórych pytanie, czy warto grzebać w esbeckich dokumentach.

Grzegorz Majchrzak (ur. 1969 r.) – historyk, od 2000 r. pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN, członek Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności” i Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Zajmuje się badaniem dziejów aparatu represji (zwłaszcza organów bezpieczeństwa), opozycji demokratycznej w PRL (głównie NSZZ „Solidarność“), funkcjonowaniem mediów (przede wszystkim Polskiego Radia i Telewizji Polskiej) przed 1989 r., sportem w PRL oraz stanem wojennym.


Lech Kowalski - Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Żołnierze Wyklęci

Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Żołnierze Wyklęci.
Walka z podziemiem antykomunistycznym w latach 1944-1956

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

George R.R. Martin - Wyprawa asów

Jak wyglądałby nasz świat, gdyby w pełnym burzliwych wydarzeń XX wieku naprawdę żyli superbohaterowie i łotry o nadludzkich możliwościach?

Czterdzieści lat po pojawieniu się wirusa dzikiej karty Światowa Organizacja Zdrowia postanawia wysłać misję złożoną z asów, dżokerów, polityków i dziennikarzy. Misja zbada, jak kraje radzą sobie z wirusem, który zmienił oblicze ludzkości. Ekipą kieruje Gregg Hartmann, senator o prezydenckich aspiracjach, ukrywający w rękawie niebezpiecznego asa. Towarzyszy mu grupa, w której skład wchodzą niektórzy z najpopularniejszych bohaterów serii – doktor Tachion, asowie Sokolica i Złoty Chłopiec oraz dżokerzy Poczwarka, Troll i Ojciec Kałamarnica. Od dżungli Haiti i Peru po burzliwą scenę polityczną Egiptu, od klasztoru w Japonii po ulice największych metropolii Europy bohaterowie ujrzą wiele niezwykłych rzeczy. Niektórym dzikim kartom oddaje się cześć jako bogom, a pewne wydarzenia wydają się spełnieniem  przepowiedni sprzed stuleci, która wywrze trwały wpływ na przyszłość całego świata…


Marek Nowakowski - Tak zapamiętałem

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

D. D. Everest - Archie Greene i sekret czarodzieja (17 maja 2016)

Archie Greene, choć to dzień jego urodzin, nie spodziewa się tajemniczej paczki, którą przynosi mu do domu nad wyraz uprzejmy, elegancki doręczyciel.

Kryje się w niej stara książka napisana w języku, którego chłopiec nie potrafi odczytać. Wkrótce przyjdzie mu odkryć nieprawdopodobny sekret rodzinny… Archie pozna niezwykły świat Strażników Płomienia – świat ludzi oddanych idei odnajdywania i chronienia magicznych książek. Szybko też się dowie, że książka, którą otrzymał w urodzinowym prezencie, jest szczególnie zagrożona, ponieważ poszukują jej złe duchy. Przy pomocy kuzynostwa Archie musi rozszyfrować tajemniczą  szaradę i odkryć utajnione moce swojej książki, aby uchronić Strażników Płomienia przed złem.

Witaj, czytelniku, w świecie, w którym półki z książkami są zaczarowane, bibliotekarze okazują się czarodziejami, a zaklęcia nie są rzucane na wiatr…

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Włodzimierz Lubański, Michał Olszański - Życie jak dobry mecz (2 czerwca 2016)

Najmłodszy debiutant w reprezentacji Polski
Rekordzista w liczbie strzelonych bramek
To o niego w latach 70-tych walczył Real Madryt
Prawdziwa legenda!


Życie jak dobry mecz to pełna pasji opowieść o futbolu. O sukcesach, sławie, ciężkiej kontuzji, która odebrała nadzieję, i o odrodzeniu.
 
Włodzimierz Lubański w rozmowie z Michałem Olszańskim  powraca do dzieciństwa na Śląsku, kiedy nie liczyło się nic innego, jak tylko możliwość biegania za piłką po podwórku. Po kolei śledzimy rozwój jego kariery: od GZKS Sośnica Gliwice, przez GKS Gliwice aż po pierwszy poważny kontrakt z Górnikiem Zabrze, podpisany przez Lubańskiego w wieku zaledwie 15 lat.  Gdy miał lat 16, zadebiutował w reprezentacji Polski seniorów, strzelając gola, co do dziś pozostaje niepobitym rekordem. Podobnie, jak ilość bramek zdobytych w oficjalnych meczach międzynarodowych. Lubański ma ich na swoim koncie 50.
 
Rywalizacja Górnika Zabrze z Legią Warszawa, wielkie mecze Górnika w europejskich pucharach, Igrzyska Olimpijskie w Monachium i słynny mecz z Anglikami na Stadionie Śląskim w Chorzowie, kiedy cała Polska wstrzymała oddech, widząc kontuzjowanego piłkarza znoszonego z murawy…
 
Wielkie postaci: Kazimierz Górski, Kazimierz Deyna, Zbigniew Boniek, Zygfryd Szołtysik, Jan Tomaszewski. Złota era polskiej piłki w opowieści jednego z jej głównych bohaterów zyskuje zupełnie nowy wymiar.
 
Jest to także opowieść o wyjeździe z kraju, o Belgii, która dla piłkarza stała się drugą ojczyzną, o rodzinie i pozaboiskowych pasjach.
 
Michał Olszański – dziennikarz radiowy i telewizyjny. W radiowej Trójce opowiada o wydarzeniach sportowych  i przeprowadza wywiady z  nietuzinkowymi postaciami w audycji Godzina Prawdy. W TVP2 gospodarz Magazynu Ekspresu Reporterów i współprowadzący Pytanie na Śniadanie. Miłośnik muzyki reggae.

Informacja wydawnictwa Rebis

Dom Wydawniczy REBIS na Warszawskich Targach Książki (19-22 maja 2016)

Warszawa
Stadion Narodowy
stoisko 96/D13


Jak co roku przygotowaliśmy dla Państwa paletę nowości wydawniczych oraz cykl spotkań z naszymi autorami.  Wśród nowych książek na szczególną uwagę zasługują najnowsza publikacja Piotra Zychowicza pt. ŻYDZIi książka Piotra Pytlakowskiego KRÓLOWA MAFII (wywiad rzeka z Moniką Banasiak, żoną Słowika). Z literatury pięknej będziemy promować nową powieść Monsa Kallentofta ZIEMNA BURZA i wielokrotnie nagradzaną książkę Lily King EUFORIA. W sobotę na naszym stoisku zagoszczą najprawdziwsi wikingowie i pierwszy tom nowego cyklu fantasy DZIECKO ODYNA. W sobotę będzie też więcej egzotyki w postaci Czingiza Abdułłajewa, azerbejdżańskiego autora kryminału PODRÓŻ DO TRANSYLWANII. Będą powieści Deborah Moggach: TULIPANOWA GORĄCZKA (w nowym tłumaczeniu)  i HOTEL ZŁAMANYCH SERC. Autorka już w czerwcu pojawi się na BIG BOOK FESTIVAL. Dla dzieci mamy BIAŁO-CZERWONE MISTRZOSTWA. MISJA EURO 2016 Romka Pawlaka, nowy cykl fantasy ARCHIE GREENE I SEKRET CZARODZIEJA oraz STRONA PO STRONIE (idealny notatnik-brudnopis na każdy dzień). SMOCZE KONCERZE to najnowsza propozycja Andrzeja W. Sawickiego w serii „Horyzonty zdarzeń”. Przy okazji zapraszamy też wszystkich na wernisaż Wojciecha Siudmaka, znanego artysty, malarza i grafika, oraz promocję nowego wydania DON KICHOTA.

Nowości wydawnictwa Rebis

D. D. Everest - Archie Greene i sekret czarodzieja

Witaj, czytelniku, w świecie, w którym półki z książkami są zaczarowane, bibliotekarze okazują się czarodziejami, a zaklęcia nie są rzucane na wiatr…

Archie Greene, choć to dzień jego urodzin, nie spodziewa się tajemniczej paczki, którą przynosi mu do domu nad wyraz uprzejmy, elegancki doręczyciel. Ani towarzyszącego jej specjalnego polecenia. Nie wie też, że lada moment odkryje niezwykłą rodzinną tajemnicę….

Kryje się w niej stara książka napisana w języku, którego chłopiec nie potrafi odczytać. Wkrótce przyjdzie mu odkryć nieprawdopodobny sekret rodzinny… Archie pozna niezwykły świat Strażników Płomienia – świat ludzi oddanych idei odnajdywania i chronienia magicznych książek. Szybko też się dowie, że książka, którą otrzymał w urodzinowym prezencie, jest szczególnie zagrożona, ponieważ poszukują jej złe duchy. Przy pomocy kuzynostwa Archie musi rozszyfrować tajemniczą szaradę i odkryć utajnione moce swojej książki, aby uchronić Strażników Płomienia przed złem.

KSIĄŻKĘ TĘ MOŻNA BEZPIECZNIE OTWORZYĆ,
O CZYM UROCZYŚCIE ZAŚWIADCZA
CERTYFIKAT MUZEUM ROZMAITOŚCI MAGICZNYCH

W przygotowaniu kolejny tom trylogii Archie Green i Klub Alchemików

D. D. Everest mieszka ze swoją rodziną, a także dwoma pięknymi kotami, w starym, pełnym zakamarków edwardiańskim domu pod Londynem, w pobliżu Ashdown Forest, pierwowzoru Puchatkowego Stumilowego Lasu. Kiedy nie pisze, trenuje młodzież w miejscowym klubie piłkarskim i bywa technikiem muzycznym w kolejnych rockandrollowych grupach swojego syna. Ale nie narzeka. W każdym razie nie tak bardzo. W wolnym czasie zajmuje się dziennikarstwem i pisaniem książek. Jego powieść, Archie Greene i sekret czarodzieja, trafiła na krótką listę kandydatów do National Book Award w kategorii literatury dziecięcej.

Nowości wydawnictwa Rebis

Piotr Zychowicz - Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie

Najbardziej kontrowersyjna książka autora Obłędu ’44

Autor Paktu Ribbentrop–Beck i Obłędu ’44 tym razem podjął drażliwy temat stosunków polsko-żydowskich. Jego poprzednie książki wywoływały ostre dyskusje i kontrowersje, żadna nie była jednak tak niepoprawna politycznie. Żydzi rozsierdzą zarówno filosemitów, jak i antysemitów.

Piotr Zychowicz pisze o sprawach niewygodnych zarówno dla Polaków, jak i Żydów. O komunistach i żydowskich kolaborantach pod niemiecką okupacją, ale również o polskich szmalcownikach. O szkoleniu przez II RP żydowskich terrorystów i zamordowaniu przez nich polskiego konsula. O powstaniu w getcie warszawskim oraz tysiącach Żydów służących w Wehrmachcie… W książce znalazły się też kontrowersyjne rozmowy z wybitnymi żydowskimi intelektualistami, którzy mają odwagę głosić poglądy niepopularne w ich własnej społeczności.

Piotr Zychowicz
jest publicystą historycznym. Pisze o drugiej wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. W swoich koncepcjach nawiązuje do idei Józefa Mackiewicza, Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza oraz Adolfa Bocheńskiego. Był dziennikarzem „Rzeczpospolitej” i tygodnika „Uważam Rze” oraz zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Uważam Rze Historia”. Obecnie jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jego Pakt Ribbentrop–Beck, jak i Obłęd ’44 „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” wyróżnił nagrodą historycznej Książki Roku.


Piotr Pytlakowski, Monika Banasiak - Królowa mafii

Żona Słowika opowiada Piotrowi Pytlakowskiemu o gangsterach, miłości i zdradzie

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Hermann Huppen, Yves H. - Staruszek Anderson

Missisipi, lata 50. Życie starego Andersona nie należało do najbardziej udanych. Kilka lat temu zamordowana została jego córka. Wszyscy wiedzą, kim byli mordercy, ale sprawiedliwości nigdy nie stało się zadość. Teraz umiera żona Andersona. Dziś już nie ma nic do stracenia...

Mocna opowieść o nienawiści i zemście. Świetne tempo i jak zawsze niezwykłe, malarskie ilustracje Hermanna czynią ze „Staruszka Andersona” jeden z najlepszych od lat komiksów belgijskiego mistrza.

„Staruszek Anderson” to po „Stacji 16”, „Bez przeznaczenia” i „Krwawych godach” czwarty „one-shot” Hermanna, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Komiksowego. Wraz z seriami „Wieże Bois-Maury” i „Jeremiah” pokazują, że laureat Grand Prix w Angouleme należy do ulubieńców polskich czytelników.


Hermann Huppen, Jean Van Hamme - Krwawe gody

Świąteczny dzień, wesele syna Jeana Maillarda. Szampan i śmiech pod dachem zajazdu. Nic nie zapowiada wybuchu gniewu, eksplozji nienawiści. Dopóki nie podano krewetek w pomidorach. Były nieświeże. W przypływie gniewu Maillard zabiera wszystkich gości z karczmy i odmawia zapłacenia rachunku. Zrozpaczony karczmarz zatrzymuje jego żonę i pannę młodą jako zakładniczki. Nie wie, że sprzeciwić się Maillardowi oznacza wypowiedzieć mu wojnę...

„Krwawe gody” to klasyk europejskiego komiksu w nowym wydaniu. Hermann – autor legendarnych serii „Wieże Bois-Maury” i „Jeremiah”, Jean Van Hamme – współtwórca sukcesu „Thorgala”. Z tego mariażu mogło narodzić się tylko arcydzieło!

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Terry Pratchett - Pasterska korona

Ostatni tom Świata Dysku.

Głęboko w Kredzie coś się poruszyło. Sowy i lisy to wyczuwają. Tiffany także, przez swoje buty. To dawny nieprzyjaciel gromadzi siły.
To czas zakończeń i początków, starych przyjaciół i nowych, rozmycia granic i przesunięcia mocy. Teraz to Tiffany stoi pomiędzy światłem i ciemnością, dobrem i złem.
Horda elfów szykuje się do inwazji i Tiffany musi wezwać wszystkie czarownice, by stanęły przy niej. By broniły świata. Jej świata.
Będzie rozliczenie...

To nie jest po prostu świetna powieść o Dysku, to powieść niezwykła... Wspaniałe podsumowanie.

Kat Brown, „Daily Telegraph”

Ostatnia książka Terry'ego Pratchetta to pożegnanie... To książka, którą warto przeczytać dwukrotnie, raz za razem.
Christopher Stevens, „Daily Mail”

Terry Pratchett nigdy nie był tak dowcipny, tak bezpośredni i tak szczodry, jak w tej – swojej ostatniej – powieści ze Świata Dysku
Amanda Craig, „Guardian”

Terry Pratchett był uznanym twórcą, autorem niezwykle popularnego na całym świecie cyklu o świecie Dysku. Pierwsza powieść tego cyklu, „Kolor magii”, została wydana w roku 1983. Jego czterdziesta powieść o Dysku, „Para w ruch”, ukazała się w roku 2013. Jego książki doczekały się licznych adaptacji scenicznych i filmowych, a ich autor był wielokrotnie nagradzany – zdobył m.in. Medal Carnegie i został nobilitowany za zasługi dla literatury. Zmarł w marcu 2015 r.


Agnieszka Osiecka - NEPONSET

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Maria Czubaszek - Nienachalna z urody

Najodważniejsza z dotychczasowych książek znanej satyryczki.

Maria Czubaszek zdradza swoje sekrety i po raz pierwszy mówi o sobie tak szczerze. I tak dużo. Opowiada o ludziach, z którymi się przyjaźniła, pracowała, których mijała w życiu. Komentuje sytuację w kraju (także tę po „dobrej zmianie”). Pewne historie, które Czytelnicy już mieli okazję poznać, wreszcie znajdują zakończenie – jak choćby ta, dlaczego nigdy nie pojechała na Galapagos i jaka jest w tym wina Marcina Wolskiego. A wszystko to, jak zwykle zresztą, jest niezwykle zabawne. Jednak tylko z pozoru jest to opowieść o niej samej. Satyryczka trzyma w rękach lustro, w którym możemy zobaczyć także siebie i wszystkie nasze wady. Niestety.
Maria Czubaszek mówi wprost to, o czym każdy z nas po cichu myśli, ale boi się powiedzieć głośno.

Maria Czubaszek – pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka. Stworzyła dla radiowej Trójki kultowe słuchowiska: „Dym z papierosa”, „Małgorzaty jego życia” i „Serwus, jestem nerwus”, w których brawurowe role stworzyli m.in. Irena Kwiatkowska, Bohdan Łazuka, Barbara Wrzesińska, Jerzy Dobrowolski i Wojciech Pokora. Słuchowiska te po raz pierwszy emitowane były w „Ilustrowanym Tygodniku Rozrywkowym”. Pojawiała się także w programach „Ilustrowany Magazyn Autorów” oraz „Powtórka z Rozrywki”. Jest autorką licznych tekstów piosenek; pierwszy z nich, „Kochać można byle jak”, napisała do muzyki Wojciecha Karolaka w 1965 roku. Piosenki z jej słowami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak Alibabki, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy i VOX.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Maria Ulatowska - Ostatni list

Czy można kochać równocześnie dwóch mężczyzn? Można. Ale czy obu można kochać tak samo?

Majka Czerska podobno ma męski charakter. A raczej męskie podejście do życia. Brać, wycisnąć, zostawić. A co tam! Wiarołomna cyniczka, egoistka, przewrotna... A może jednak marzycielka, wrażliwa, miła, serdeczna i ciepła? Jaka jest naprawdę? A może – jak w życiu – trochę taka, trochę inna…
Czy zawsze życie musi być przyjemne? I czy potrafimy sobie je ułożyć tak, jak byśmy chcieli? Niektóre sprawy toczą się same, bez naszego udziału. Ale – czy możemy choć trochę wpływać na bieg rzeczy?
Bohaterce tej powieści będzie dane to sprawdzić.

Maria Ulatowska – autorka bestsellerowych powieści: „Sosnowe dziedzictwo”, „Pensjonat Sosnówka”, „Rodzina z Sosnówki”, „Domek nad morzem”, „Przypadki pani Eustaszyny”, „Kamienica przy Kruczej”, „Całkiem nowe życie”, „Prawie siostry” – oraz „Autorka” i „Pokój dla artysty” (dwie ostatnie z współudziałem Jacka Skowrońskiego). Urodzona i wychowana w Warszawie, twierdzi, że woli życie na łonie przyrody. Ale gdyby miała tę Warszawę opuścić na zawsze, nigdy by się na to nie zgodziła. Chyba że dla wielkiej miłości. Takiej, o której pisze w swojej najnowszej książce.


Artur Górski - Masa o kilerach polskiej mafii. Jarosław Sokołowski

Georgina Howell - Córka pustyni. Niezwykłe życie Gertrude Bell

Lawrence z Arabii był kobietą

No dobrze, nie był. Ale jest bardzo często porównywany do bohaterki omawianej książki - zresztą znał się z nią osobiście. Przed wami, w pełnej krasie, Bell. Gertrude Bell, kobieta będąca żywym dowodem na to, że powiedzenie „Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle” jest jak najbardziej prawdziwe…

Anna Szumacher

Gertrude Bell, multilingwistka, podróżniczka, pisarka, tłumaczka, działaczka społeczna, kartografka, alpinistka, fotografka, archeolożka, agentka brytyjskiego wywiadu i last but not the least, doradczyni króla Iraku, powinna być znana ogółowi społeczeństwa, jako fenomen na skalę światową. I to nie tylko dlatego, że była kobietą, choć czasy, w których żyła, dla wyzwolonych (w sposób społeczny, nie seksualny) kobiet też łatwe nie były. Bell urodziła się pod koniec XIX wieku w dobrze sytuowanej, zamożnej rodzinie, zawieszonej gdzieś między nowobogackimi, a arystokracją. Mogła sobie pozwolić na wystawne życie i podróże, które stały się częścią jej istnienia, ale zadaniem ówczesnych kobiet było pachnieć, ładnie wyglądać, haftować i grać na fortepianie. Natomiast Gertrude Bell od najmłodszych lat była dzieckiem z piekła rodem, z którego wyrosła zadufana w sobie, nieznośna i nieposkromiona pannica.  Z drugiej strony, warto spojrzeć na nią jak na kobietę, która zdecydowała się nie być li i wyłącznie kwiatkiem ozdobnym w męskim świecie. Skończywszy szkołę raźno ruszyła na Oxford i ukończyła studia z pierwszą lokatą, nie dostając dyplomu tylko dlatego, że kobiety wtedy nie studiowały i nie było odpowiednich przepisów. Żeby trochę ukrócić to szaleństwo rodzina postanowiła wysłać ją za granicę, by Gertrude nabrała trochę ogłady i poznała nieco świata. Co okazało się błogosławieństwem i przekleństwem zarazem, bo właśnie w pustynnych krajach arabskich Gertrude prawdziwie mogła rozwinąć skrzydła.

Howell w Subiektywnie

Lawrence z Arabii był kobietą
No dobrze, nie był. Ale jest bardzo często porównywany do bohaterki omawianej książki - zresztą znał się z nią osobiście. Przed wami, w pełnej krasie, Bell. Gertrude Bell, kobieta będąca żywym dowodem na to, że powiedzenie „Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle” jest jak najbardziej prawdziwe…


Dziś w Subiektywnie Anna dzieli się wiedzą o Córce pustyni.

Informacja wydawnictwa Papierowy Księżyc

Wydawnictwo Papierowy Księżyc na Warszawskich Targach Książki (19-22 maja 2016)

Spotkanie  odbędzie się podczas zbliżających się Targów Książki w Warszawie. Stoisko 197/V.
Przewidziane zostały trzy gorące wyprzedaże przedpremierowe
oraz spotkanie z fantastycznym pisarzem - Pawłem Kornewem.

Informacja wydawnictwa Mag

Wydawnictwo Mag na Warszawskich Targach Książki (19–22 maja 2016)

Z przyjemnością informujemy, że podczas Warszawskich Targów Książki 21 maja w godzinach 16.30 – 17.20 będzie można się spotkać z Pawłem Matuszkiem – autorem książki “Onikromos”, która ukaże się w wydawnictwie MAG 20 maja.
Spotkanie odbędzie się na stoisku wydawnictwa MAG w sektorze D10 na stoisku nr 65 i 68, na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Wszelkie informacje dot. tragów znajdują się na stronie http://www.targi-ksiazki.waw.pl/

Godziny otwarcia targów:

19 maja 2016 (czwartek) 10.00-18.00
20 maja 2016 (piątek) 10.00-19.00
21 maja 2016 (sobota) 10.00-19.00
22 maja 2016 (niedziela) 10.00-17.00

Informacja wydawnictwa Rebis

Anna Strzelec, Jerzy Rostkowski - Spotkanie autorskie (19 maja 2016)

Spotkanie autorskie z Anną Strzelec oraz Jerzym Rostkowskim odbędzie się 19 maja o
godzinie 18.00 w Konstancinie (Hugonówka, ul. Mostowa 18)

Informacja wydawnictwa Noir sur Blanc

Wydawnictwo Noir sur Blanc na Warszawskich Targach Książki (19-22 maja 2016)

Wydawnictwo Noir sur Blanc zaprasza na zwyczajowo wspólne z Wydawnictwem Literackim stoisko
D8/54.
Gorąco również poleca swoje targowe premiery:
Pierwszą z nich wielu z Państwa już wcześniej wypatrzyło w 
Zapowiedziach - to "Oona i Salinger" Frederica Beigbedera - sławny
autor, sławni bohaterowie - nic dodać, nic ująć.
Oprócz niej pojawią się dwa wznowienia Bukowskiego: "Zapiski starego
świntucha" i bardzo oczekiwane "Na południe od nigdzie"

Drabble

Co mamy dziś dla Was? Zaciągnąłem się, czyli sto słów Anny Hrycyszyn.

Nowości wydawnictwa Albatros

Rafel Nadal - Klątwa rodziny Palmisano

W małej wiosce w Apulii pod koniec pierwszej wojny światowej, dwie kobiety postanawiają odmienić przeznaczenie nowonarodzonego Vitantonio Palmisano.
Dwudziesty pierwszy potomek męskiej linii rodu Palmisano, Vitantonio, zostaje podmienieno przy narodzinach i wychowuje się jako brat bliźniak Giovanny Convertini, urodzony tego samego dnia w znacznie bardziej nobliwej rodzinie. Gdy połudnowe Włochy powoli odbudowują się po wojnie, bliźnięta zbliżają się do siebie, nie wiedząc, że nie są biologicznym rodzeństwem. Ich polityczna i uczuciowa edukacja latem odbywa się na wsi, a zimą w szkole w Bari. Wybuch drugiej wojny światowej przerywa ich beztroskie dzieciństwo i naukę. Vitantonio, który obiecał matce, że nigdy nie pójdzie walczyć, ukrywa się przed poborem do wojska.  Giovanna wyjeżdża do Hiszpanii, a potem do Francji, by walczyć z faszyzmem. Gdy upadek Mussoliniego jest bliski, a wojna zbliża się ku końcowi, Giovanna wraca do Bari, by odnaleźć  brata i prawdziwą miłość swojego życia.
 
"Klątwa rodziny Palmisano" to epicka opowieść o dwóch rodach uwikłanych w trudną historię dwudziestego wieku i o nierównej walce człowieka z przeznaczeniem. Jest to też opowieść o sile przyjaźni i niemożliwej miłości pomiędzy  dwojgiem ludzi, przekonanych o tym, że są bratem i siostrą. Sielskie opisy wiejskiego życia w Apulii są tak realne, że trudno uwierzyć, że ich autor nie jest rodowitym Włochem.


Kate Morton - Dom nad jeziorem

Zaginione dziecko...

Nowość wydawnictwa Albatros

Tess Gerritsen - Igrając z ogniem

Autorka bestsellerowej serii “RIZZOLI & ISLES” tym razem napisała thriller osnuty wokół
utworu muzycznego skomponowanego w Wenecji u progu drugiej wojny światowej.
 
Julia Ansdell, skrzypaczka, matka trzyletniej Lilly, podczas pobytu w Wenecji wchodzi w posiadanie partytury z zapisem nutowym utworu „Incendio” skomponowanego przez nieznanego muzyka Lorenzo Todesco. Gdy Julia próbuje zagrać utwór, jej córka wpada w szał, zabija kota i próbuje skrzywdzić matkę. Jaki jest związek pomiędzy dziwnym zachowaniem dziewczynki a nieznanym utworem muzycznym? Tropy wiodą do Wenecji lat 40. XX wieku i związku dwojga młodych muzyków, który nie miał szans na powodzenie we Włoszech Benito Mussoliniego.

Wyobraźnia Gerritsen pozwala jej docierać do tak mrocznych i przerażających zakamarków ludzkiej psychiki,
że Edgar Allan Poe i H.P. Lovecraft wydają się przy niej niewiniątkami.

Chicago Tribune

Jeden z najbardziej wszechstronnych głosów w świecie dzisiejszych thrillerów.
Providence Journal

Tess Gerritsen od dawna była na liście moich ulubionych autorów thrillerów. Ale „Igrając z ogniem”, to strzał w zupełnie nowym kierunku.
Spróbujcie przeczytać pierwszy rozdział i całą resztę nie niszcząc stron książki w rozgorączkowaniu.
Książka robi niesamowite wrażenie. Jest TAK dobra!

David Baldacci

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Agata Przybyłek - Bez ciebie

Czy można pokochać po raz drugi, gdy nie jest się w stanie zaufać?

W kamienicy syna Lucy znajduje jego pobitą żonę. Orientuje się, że to mąż zgotował Katarzynie piekło. Pod wpływem impulsu Lucy decyduje się pomóc synowej. Razem z młodym lekarzem, Alanem, zabierają dziewczynę do Toronto, gdzie przechodzi długą rekonwalescencję i powoli staje na nogi. Katarzyna zaczyna nowe życie, a między nią a lekarzem rodzi się nić porozumienia. Właśnie wtedy widmo jej bolesnej przeszłości dotkliwie daje o sobie znać…

Wzruszająca opowieść o tym, że czasem najlepsze, co można zrobić dla drugiej osoby, to pozwolić jej odejść.


Sylwia Kubryńska - Furia mać
 
Nowa powieść autorki bestsellerowej „Kobiety dość doskonałej”! Wojny światowe w małżeństwie mogą się toczyć o wideoodtwarzacz upieczony w piekarniku i męskie skarpetki wyniesione do rangi ostatniego bastionu męskości.

Furia mać!” to książka niezwykła. Pełna pasji, mocna, bezkompromisowa, trafiająca w sedno. Sylwia Kubryńska to już marka, której znakiem firmowym jest pasja i styl. Nazywa rzeczy po imieniu, nie lukrując i mając w nosie, że naraża się (a bardzo naraża!) wszystkim ważniakom dookoła. Kobieta narrator – jej znak firmowy plus skrzący się humor i złośliwy zmysł obserwacyjny tworzą fabułę, od której nie sposób się oderwać. No i jeszcze jeden ogromny atut tej książki: oprócz tradycyjnych wątków damsko – męskich i świetnie ujętych – politycznych – pojawia się w niej postać matki, która… zresztą, przeczytajcie same (i sami)!
Od „Furii mać!” po prostu nie można się oderwać.
Eliza Michalik

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Aleksandra Marinina - Egzekucja w dobrej wierze

Seria tajemniczych zabójstw, psychologiczna rozgrywka i major Kamieńska w zupełnie nowej odsłonie. Czy jej wieloletnie doświadczenie pozwoli wyprzedzić ruchy przeciwnika i powstrzymać egzekucje niewinnych osób?

Rok 2015. Nastia Kamieńska po przejściu na emeryturę pracuje w agencji detektywistycznej swojego dawnego przyjaciela – Władisława Stasowa. Kolejne zlecenie, które ma wykonać w syberyjskim Wierbicku, z początku wydaje się nieskomplikowane. Na miejscu okazuje się jednak, że rosyjska prowincja postawi przed nią zupełnie inne zadanie.
Kamieńska trafia w sam środek lokalnych zatargów. W Wierbicku zbliżają się wybory na mera miasta. W szczytowym momencie przedwyborczych zmagań eskalację napięcia wywołuje fala zagadkowych zabójstw ekologów. Cień podejrzenia pada na władze miasta, tym bardziej że mer i jego przyjaciele zawzięcie bronią fermy zwierząt ukrytej w głuchej tajdze. Kamieńska rozpoczyna własne śledztwo, a to, co odkrywa, przechodzi jej najśmielsze wyobrażenia.

Aleksandra Marinina w swojej najnowszej powieści mistrzowsko kreśli ponury obraz rosyjskiej prowincji i po raz kolejny udowadnia, że nie bez powodu nazywana jest „carycą rosyjskiego kryminału”.


Katarzyna Czajka - Dwóch panów z branży


Magia kina od zawsze przyciągała miliony…

Pożar, kobiety, porwania i inspektorzy podatkowi. To nie fabuła powieści gangsterskiej, to historia dwóch niedoszłych prawników – Polaka i Żyda, którzy po wyrzuceniu ze studiów uznali, że założenie kina będzie dobrym pomysłem.

Nowość wydawnictwa Czwarta Strona

Zachar Prilepin - Klasztor

Klasztor-więzienie na Wyspach Sołowieckich – pierwszy sowiecki obóz koncentracyjny zwiastujący nadejście nowej mrocznej epoki. W odizolowanej od świata kolonii mieszkają obok siebie czerwonoarmiści i ich byli przeciwnicy z wojny domowej, kryminaliści i przedrewolucyjna elita, intelektualiści, poeci i niepiśmienni chłopi, Kozacy i Czeczeni, czekiści i kontrrewolucjoniści, zachodni dyplomaci, aktorzy i kościelni hierarchowie. To dziwne fantasmagoryczne miejsce, w którym naturalnie sąsiadują ze sobą grypsera, język literacki i bolszewicka nowomowa, kaci zamieniają się miejscem z ofiarami, a bestialstwa czekistów są tak samo na porządku dziennym, jak salony literackie i konne przejażdżki.
W tej odludnej scenerii rosyjskiej Północy rozgrywa się tragiczna i piękna historia o miłości, samotności i granicach ludzkiej wolności. Klasztor – powieść porównywana przez krytyków swoim rozmachem i atmosferą do obrazów Boscha, dzieł Dostojewskiego i Czarodziejskiej góry Tomasza Manna – to największe wydarzenie literackie w Rosji w ostatnich latach

Nowości wydawnictwa Mag

Lauren Kate - Przebaczenie

Szkoła średnia bywa piekłem.
Cam wie, co to znaczy być udręczonym. Żaden anioł nie zasłużył, by spędzić w Piekle tyle czasu, co on. A najnowszym wcieleniem piekła jest szkoła średnia, gdzie Lilith, dziewczyna, której nie umie przestać kochać, odbywa karę za jego grzechy.
Cam założył się z Lucyferem – ma piętnaście dni na przekonanie jedynej dziewczyny, która się dla niego liczy, by znów go pokochała. Jeśli mu się uda, Lilith powróci na Ziemię i będą mogli żyć razem. Ale jeśli mu się nie uda... w Piekle czeka szczególne miejsce, przeznaczone tylko dla niego.
Tik-tak.


Jim Butcher - Wiatrogon aeronauty

Od niepamiętnych czasów kasztele, piętrzące się na wiele mil nad spowitą mgłami powierzchnią świata, były schronieniem ludzkości. Arystokratyczne rody, władające nimi od pokoleń, tworzyły cuda nauki, zawierały sojusze handlowe oraz budowały floty sterowców mające utrzymać pokój.
Kapitan Grimm, dowódca statku handlowego "Drapieżca", głęboko wierny Kasztelowi Albion, opowiedział się po jego stronie w zimnej wojnie z Kasztelem Aurora i atakuje frachtowce nieprzyjaciela, by zdezorganizować jego szlaki handlowe. Gdy "Drapieżca" zostaje poważnie uszkodzony w walce, kasztelan Albionu składa Grimmowi propozycję przyłączenia się do ekipy agentów mających wykonać misję o kluczowym znaczeniu. W zamian otrzyma środki potrzebne, by przywrócić "Drapieżcy" pełną sprawność.
Grimm wyrusza, by wykonać to niebezpieczne zadanie, i dowiaduje się, że konflikt między kasztelami jest jedynie zapowiedzią nadchodzących wydarzeń. Pradawny wróg ludzkości, milczący od z górą dziesięciu tysięcy lat, znowu budzi się do życia. A za nim podąża śmierć…

Nowości wydawnictwa Insignis

Christie Golden - Warcraft: Durotan

Oficjalny prequel filmu Warcraft: Początek.

W świecie Draenoru silny i niezależny Klan Mroźnego Wilka musi mierzyć się z coraz surowszymi zimami i malejącą populacją raciczników. Kiedy na Grani Mroźnego Ognia pojawia się tajemniczy Gul’dan i roztacza przed Wilkami wizję nowych, wspaniałych terenów łowieckich, wódz klanu, Durotan, staje przed niezwykle trudną decyzją – porzucić terytorium, dumę i tradycje klanu czy poprowadzić swój lud w nieznane?
Oryginalna opowieść o przetrwaniu, konflikcie i magii, poprzedzająca wydarzenia przedstawione w filmie Warcraft: Początek.


Robert J. Szmidt - Wieża

Zwerbowany przez Czystych Nauczyciel otrzymuje zadanie: trzeba zażegnać kryzys w Nowym Watykanie. Nienawykły do wykonywania rozkazów, postanawia działać na własną rękę i próbuje udowodnić wszystkim, że mimo wielu lat bezczynności pozostał Czarnym Skorpionem, żywą legendą kanałów.

Mierzy też znacznie wyżej: jego prawdziwym celem jest zapobieżenie bliskiej już wojnie z Lekterytami, a misja w Wolnych Enklawach to tylko rozgrzewka przed prawdziwym wyzwaniem, jakim będzie wypad do okupowanej przez kanibali Wieży.

Zanurz się w okrutny postapokaliptyczny świat – normalne życie jest tu niewyobrażalnym koszmarem, a historie ludzi wybijających się ponad przeciętność napawają czystym przerażeniem. Wyrusz z Iskrą i Nauczycielem w najmroczniejsze, skrywające wiele tajemnic rejony Wrocławia roku 2033. Podziemne arterie tego miasta to miejsce, w którym śmierć wcale nie wydaje się najgorszym możliwym losem; przekonają się o tym na własnej skórze bohaterowie Wieży.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Agnieszka Mielczarek - Jak schudnąć po 40?

Agnieszka Mielczarek, dyplomowany coach żywienia, prywatnie żona Pascala Brodnickiego. Jest najlepszą reklamą własnej metody utrzymania idealnej wagi i zatrzymania upływu czasu.

Jej autorski Program trzydziestu dni zakłada utrzymanie optymalnej diety, zawiera rozpisane na cały miesiąc dzienne menu oraz praktyczną listę zakupów. Według autorki kluczem do młodego wyglądu i szczupłej sylwetki jest zmiana świadomości na temat sposobu odżywiania, wyrobienie dobrych nawyków i konsekwentna ich realizacja.

Autorka udowadnia, że dobra dieta jest alternatywą dla inwazyjnych i kosztownych zabiegów medycyny estetycznej. Jak sama mówi, jej program rozpisany jest na miesiąc, bo tyle potrzeba, by nasze ciało zregenerowało się, a szkodliwe nawyki zostały zastąpione przez zdrowe zasady jedzenia.

Swoją metodę Agnieszka Mielczarek oparła na wzorcach z kuchni francuskiej, przyglądając się temu, co Francuzki jedzą i jak żyją. Jak pisze we wstępie do książki, do swojego programu namówiła również swego męża, z pochodzenia Francuza, przekonując go jak duży wpływ na samopoczucie ma zmiana diety.

W swojej książce podaje 90 przepisów na proste i szybkie posiłki, ułożone z wykorzystaniem światowych badań nad zdrowym żywieniem, ale dopasowane do polskich smaków i tradycji kulinarnych.

“Jak schudnąć po 40.?” to odpowiedź na światową rewolucję w podejściu do trybu życia, w którym dobrze budowana motywacja prowadzi do stabilnego gubienia wagi i zachowania młodego, pięknego wyglądu. Autorka wierzy, że czytelniczki pokochają jej metodę trzydziestu dni, bo została ona stworzona z miłości do wszystkich kobiet – tych, które zna i tych, które poznają ją dzięki tej lekturze.

A dobre uczucia zawsze wracają i zamieniają się w dobre efekty.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Barbara Taylor Bradford - Cavendon Hall

Dwie rodziny: losy arystokratycznych Inghamów i służących im od pokoleń Swannów są ściśle ze sobą splecione.
Jedna rezydencja: imponujący Cavendon Hall położony w pięknej dolinie hrabstwa Yorkshire w północnej Anglii.
Przełomowe czasy: Inghamów i Swannów zastajemy w roku 1913; wkrótce życie, jakie znają te dwie rodziny z Cavendon Hall – wyścigi konne w Ascot, wieczorne bale, sezonowe polowania na kuropatwy – nieodwracalnie się zmieni.

Wspaniała saga rodzinna dla miłośników Downtown Abbey.
lovereading.co.uk

Porywający fragment dziejów; akcja powieści osadzona jest w dekadzie obejmującej pierwszą wojnę światową. Wspaniała, najwyższych lotów ucieczka od problemów dnia codziennego.
„The Lady”

Lojalność, tajemnice, namiętność i intryga.
„Daily Mail”

Barbara Taylor Bradford urodziła się i dorastała w Anglii, obecnie mieszka z mężem, amerykańskim producentem filmowym, w Nowym Jorku. Jest autorką ponad 30 bestsellerowych książek, które wydano w 90 krajach, a ich łączna sprzedaż przekroczyła 92 miliony egzemplarzy. Dziesięć jej powieści przeniesiono na ekran. Pisarkę wprowadzono do Writers Hall of Fame, a królowa Elżbieta II uhonorowała ją Orderem Imperium Brytyjskiego za wkład w rozwój literatury.


Françoise Bourdin - Obietnica oceanu

Bretania, wietrzna kraina przypływów i odpływów. Młoda kobieta pragnie zdobyć autorytet w zdominowanym przez mężczyzn środowisku ludzi morza.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Paullina Simons - Samotna gwiazda

Autorka zaczęła pisać tę powieść w polskim pociągu!

Zakochać się było najłatwiej…
Kilka tygodni przed wyjazdem do college’u Chloe z chłopakiem i dwójką przyjaciół wyrusza na wielką europejską wyprawę. Ich celem jest Barcelona, która obiecuje romans i tajemnicę. Jednak wcześniej muszą przejechać przez kilka miast Europy Wschodniej, by uregulować stary rodzinny dług.

Podróżując pociągiem przez obcy krajobraz postkomunistycznego świata, Chloe poznaje chłopaka, który jedzie na wojnę. Johnny wiezie ze sobą gitarę, ma urzekający uśmiech, a jego życie jest pełne sekretów. Wyprawa staje się zdradliwą podróżą do najmroczniejszej historii Europy i przeszłości Johnny’ego – podróżą, która może rozerwać więzi łączące przyjaciół od lat. W drodze z Rygi przez Treblinkę do Triestu, Chloe musi stawić czoło najgłębszym pragnieniom, które nie przystają do przyszłości, o jakiej do niedawna marzyła.
Dla Chloe i Johnny’ego jedno jest pewne. Bez względu na cel podróży, ich życie już nigdy nie będzie takie samo.

Przygotujcie się na wielkie emocje. W jednej chwili będziecie zanosić się płaczem, a w następnej śmiać przez łzy.
„Company”

Simons pokazuje kruchość rodziny i ludzkiej natury i podkreśla wartość szlachetnych cech, takich jak uczciwość i lojalność.
„Good Reading”

Znakomity styl, wciągająca fabuła. Zdecydowanie polecamy!
Library Journal”

Paullina Simons wie, jak sprawić, by czytelnik nie mógł oderwać się od lektury.
„Courier Mail”

Paullina Simons urodziła się w Leningradzie w rodzinie dysydenckiej. Jako dziesięciolatka wyemigrowała w 1973 roku z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Jest autorką wielu bestsellerowych powieści, z których największą sławę przyniosła jej saga o losach Tatiany i Aleksandra:

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Dawid Grosman - Wchodzi koń do baru

Niewierność kochanków, zdrada przyjaciół, wina domagająca się zadośćuczynienia

Klub w małym miasteczku. Widzowie spodziewają się rozrywkowego wieczoru, a komik na scenie dokonuje wiwisekcji, daje pokaz dezintegracji osobowości. Ma się wrażenie, że zaraz rozsypie się na oczach publiczności. Ludzie mogliby wstać i wyjść albo wybuczeć go czy wygwizdać, gdyby nie to, że wciągnął ich do swojego piekła. Dowale Gee, starzejący się komik, czarujący, nieodpowiedzialny, odpychający, obnażył ranę, z którą żył przez wiele lat – brzemienny w skutki, przerażający wybór między dwojgiem najdroższych sobie ludzi, jakiego musiał dokonać.

Wchodzi koń do baru to wstrząsająca lektura. Komik na scenie jest rozdarty między zobowiązaniem wobec publiczności a długiem wobec samego siebie. Posiłkując się jarmarcznym humorem i przekomarzając z widownią, wywołuje odrazę i współczucie – ludzie nie wiedzą, czy śmiać się, czy płakać. Wszystko rozgrywa się w obecności jego przyjaciela z lat dziecięcych, który stara się zrozumieć, dlaczego został sprowadzony na to przedstawienie.

Dawid Grosman – ur. w 1954 roku w Jerozolimie. Dziennikarz, autor książek dla dzieci, w 1991 roku otrzymał nagrodę Nelly Sachs za dokonania literackie. W Polsce nakładem Świata Książki ukazały się: Patrz pod: Miłość, Tam, gdzie kończy się kraj, Poza czasem, Bądź mi nożem, Księga gramatyki intymnej, Ciałem rozumiem.


Denis Thériault - Zadziwiająca historia samotnego listonosza


Jeśli lubisz Nabokova, musisz przeczytać Thériaulta.

Nieśmiały, skromny Bilodo jest listonoszem w Montrealu. I ma swój sekret. Wybiera życie innych ludzi – dyskretnie otwiera i czyta ich listy.

Nowość wydawnictwa Świat Książki

Johanna Bodor - Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem

Johanna Bodor miała szczęśliwe dzieciństwo. Mieszkała w Bukareszcie, gdzie jej rodzice prowadzili otwarty dom, miejsce spotkań inteligencji węgierskiej, niemieckiej i rumuńskiej, a zarazem ważny punkt kontaktowy dla Węgrów rozdzielonych po wojnie granicą. Ale wszyscy żyli w Rumunii dyktatora Ceauşescu. Tam ludzie znikali nagle bez śladu, a najmniejsza krytyka społeczeństwa socjalistycznego mogła pogrążyć każdego – i to wraz z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Nikomu nie można było ufać, podsłuchy zakładano wszędzie – w miejscach pracy i w prywatnych mieszkaniach.

Po wyjeździe rodziców i brata na Węgry osiemnastoletnia Johanna została w Bukareszcie, kończyła szkołę baletową. W najważniejszym i najtrudniejszym okresie życia musiała poradzić sobie sama. Nie było przy niej najbliższych, gdy rozpoczęła walkę na śmierć i życie, walkę o wyjazd z kraju, który był więzieniem.

Czy w imię lepszej przyszłości rodzice mogą poświęcić własne dziecko? Czy od kogokolwiek można domagać się heroizmu? Ile jesteśmy winni tym, którym zawdzięczamy życie? Ile kosztuje dotrzymanie słowa? Ile trzeba, ile można, a ile żadną miarą nie wolno poświęcić z samego siebie w imię wyższego celu?

Johanna Bodor, ur. w 1965 roku w Cluju (Kolozsvar) w Rumunii, tancerka, choreografka, aktorka. W 1985 roku wyjechała na Węgry. Grała w filmach A fekete kolostor (1986), Drugi człowiek (1988), Mi ricordo Anna Frank (2009).

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Andrzej Ziemiański - Pomnik Cesarzowej Achai Tom 5

„Pomnik cesarzowej jest potężny i wzbudza strach.”
Nadszedł czas silnych kobiet i równoległych światów.
Oto zakończenie epickiej opowieści, na które czekali wszyscy.
Kto ma zginąć – zginie.
Kto przeżyć – być może przeżyje.

„Pomnik Cesarzowej Achai” po prostu mnie porwał i znokautował poprzednią serię z cyklu, „Achaję”.
Lubimy czytać

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest to książka napisana przez mistrza. Autor zawarł w niej wszystko to, co polska fantastyka zawierać powinna – humor, ekstrawaganckich bohaterów i krew.
Paradoks

Powieść jest świeża i wciągająca, a od kolejnych stron nie sposób się wręcz oderwać. Ja zostałem kupiony w stu procentach, bez praktycznie żadnych zastrzeżeń. Taką lekturę, jaka została nam zaserwowana, cenię sobie najbardziej – dobrze napisaną rozrywkę, niosącą jednak sporo więcej niż na pierwszy rzut oka się wydaje.

zlapany.blogspot.com

Informacja wydawnictwa Prószyński i S-ka

Magiczny świat Pratchetta w kawiarni z serca Londynu

Odkryj magiczny świat Pratchetta w kawiarni z serca Londynu


Do polskich księgarni trafiła już „Pasterska korona” – ostatnia powieść znanego brytyjskiego pisarza Terry'ego Pratchetta. Książka, na którą miłośnicy fantastyki czekali z niecierpliwością, jest magicznym ukoronowaniem kultowej serii „Świat Dysku”. 21 i 22 maja warto odwiedzić kawiarnie COSTA COFFEE, gdzie oprócz pysznej kawy, będą czekały specjalne promocje dla fanów fantasy.
 
Kultowej serii „Świat Dysku”, uznawanej za klasykę fantastyki, nie trzeba przedstawiać fanom gatunku. Elfy, czarownice, a nawet słonie – to świat doskonale znany wielbicielom dobrej literatury i mistrza Terry'ego Pratchetta. Jego najnowsza propozycja – „Pasterska korona” – jest ostatnią częścią tej niezwykłej serii. Książka opowiada o młodej czarownicy Tiffany Obolałej, której przygody fani Pratchetta śledzą od wielu lat. Wybitny brytyjski autor po raz kolejny zabierze nas w magiczną podróż po świecie, w którym dobro przeplata się ze złem, a światło walczy z ciemnością.

Nie ma nic bardziej odprężającego, niż chwila spędzona z kubkiem aromatycznej kawy i dobrą książką w ręku.

To idealne połączenie znajdziesz w sieci kawiarni COSTA COFFEE, która wraz z Wydawnictwem Prószyński i S-ka uzupełnia swoją książkową kolekcję o ostatnie dzieło Terry'ego Pratchetta. W weekend 21 i 22 maja na fanów autora będzie czekać wyjątkowa niespodzianka. Każdy, kto w tym okresie odwiedzi COSTA COFFEE, otrzyma voucher promocyjny na zakup słynnej serii „Świat Dysku”.

„Pasterska korona” to kolejna pozycja w kawiarnianej bibliotece COSTA COFFEE. Literacka kolekcja powstała w ramach współpracy z wydawnictwem Prószyński i S-ka i wspólnej akcji – „Zaczytaj się do … ostatniej kropli kawy”. Jak przystało na prawdziwie londyńską markę, w następnych miesiącach do książkowego zbioru dołączą nowe brytyjskie tytuły.

Informacja wydawnictwa SQN

Wydawnictwo SQN na Warszawskich Targach Książki (19-22 maja 2016)

SQN Imaginatio  zaprasza na Warszawskie Targi Książki


Warszawskie Targi Książki rozpoczynają się już jutro. Wrota Stadionu Narodowego otworzą się o 10:00, a na teren obiektu sportowego wkroczą dziesiątki tysięcy czytelników, by wspólnie brać udział w tym literackim święcie. Przez cztery dni zamiast sportowymi emocjami Stadion Narodowy wypełni się książkami. Setki wydawnictw i autorów, liczne atrakcje, ciekawe spotkania i masa wspaniałej literatury. Wśród wystawców nie mogło zabraknąć Wydawnictwa SQN, jak i również powołanego przez nie brandu zajmującego się literaturą fantastyczną – SQN Imaginatio. W imieniu oficyny bardzo serdecznie zapraszamy na stoisko 52/D8.

W tym roku Wydawnictwo SQN nie przygotowało na targi żadnej premiery z gatunku literatury fantastycznej. Niemniej zachęcamy do przyjrzenia się ofercie oficyny. Podczas WTK będzie można zaopatrzyć się w nowości ostatnich miesięcy w atrakcyjnych cenach. Szczególną uwagę zwracamy na „Królów Dary” Kena Liu, „Grimm City. Wilk!” Jakuba Ćwieka oraz „Krew i stal” Jacka Łukawskiego. Wszystkie książki SQN będą przecenione o ok. 25% od cen okładkowych, a do tego będzie funkcjonować promocja „3 za 2” – przy zakupie trzech dowolnych książek, najtańsza z nich będzie kosztować 0 zł!

Zapraszamy również na spotkania z Łukaszem Orbitowskim, Jakubem Małeckim, Jakubem Ćwiekiem.

20 maja, godz. 13:00 – spotkanie z Łukaszem Orbitowskim
21 maja, godz. 14:00 – spotkanie z Jakubem Małeckim
21 maja, godz. 15:00 – spotkanie z Jakubem Ćwiekiem

SQN Imaginatio. Twoja broń w walce z rzeczywistością

Fantastyka kojarzy się z wolnością, niczym nieskrępowaną przestrzenią wyobraźni, swobodą w budowaniu światów i kreowaniu bohaterów. Potrzebuje miejsca, żeby rozwinąć skrzydła. Dlatego uznaliśmy, że fantastyka wydawana pod szyldem SQN zasługuje na własną markę – osobne miejsce, w którym będziecie mogli się zatrzymać, odpocząć i zanurzyć się w świecie fantastyki. W naszym świecie.

Zapraszamy do nas. SQN Imaginatio to najlepsza literatura gatunkowa.

Informacja wydawnictwa Powergraph

Spotkanie z Rafałem Kosikiem na Targach Książki w Warszawie (21 maja 2016)

Spotkanie z Rafałem Kosikiem odbędzie się:
21 maja, g. 14.30
Sektor D10, stoisko 65 - FK Olesiejuk

Michel Houellebecq - Uległość

Historia kołem się toczy

Marcin Knyszyński

Życie pisze czasami scenariusze, których ziszczenie nie przyszłoby nam do głowy w najbardziej szalonych wizjach. Uległość Michela Houellebecqa, fikcja literacka mówiąca o przejęciu władzy przez muzułmańską partię polityczną we Francji, miała premierę 7 stycznia 2015 roku. Dokładnie w tym samym dniu nastąpił atak terrorystyczny na siedzibę satyrycznego magazynu Charlie Hebdo. Ironia losu, prawda? Ta nieoczekiwana "promocja" powieści na pewno przyczyniła się w pewnym stopniu do wyników sprzedaży, jednakże analogia pomiędzy atakiem na redakcję a treścią książki nie jest zasadna. Bo Houellebecq nie pisze o islamie grożącym zachodniej cywilizacji dżihadem, o szaleńcach okutanych w pasy szahida z kałasznikowami w ręku. Pisze on o islamie o wiele bardziej subtelnym, którego siła wynika raczej z konieczności dziejowej i słabości Zachodu. Pisze on o islamie o wiele bardziej niebezpiecznym.

Rok 2022, Francja. Centrowe partie polityczne, zarówno lewicowe i prawicowe wypaliły się. Próżnię na scenie politycznej wypełniają ekstremiści, coraz bardziej atrakcyjni dla wyborców, zdegustowanych skostniałym systemem. Front Narodowy, z Marine Le Pen na czele, rywalizuje z Bractwem Muzułmańskim, opartą na wiadomej religii partią, popieraną paradoksalnie przez socjalistów i inne partie widzące w narodowcach zagrożenie dla demokracji. Kandydat Bractwa, Mohammed Ben Abbes wygrywa wybory prezydenckie i obraz Francji, jaki powszechnie znamy, zaczyna się stopniowo zmieniać.

Houellebecq w Subiektywnie

Życie pisze czasami scenariusze, których ziszczenie nie przyszłoby nam do głowy w najbardziej szalonych wizjach. Uległość Michela Houellebecqa, fikcja literacka mówiąca o przejęciu władzy przez muzułmańską partię polityczną we Francji, miała premierę 7 stycznia 2015 roku. Dokładnie w tym samym dniu nastąpił atak terrorystyczny na siedzibę satyrycznego magazynu Charlie Hebdo. Ironia losu, prawda? Ta nieoczekiwana "promocja" powieści na pewno przyczyniła się w pewnym stopniu do wyników sprzedaży, jednakże analogia pomiędzy atakiem na redakcję a treścią książki nie jest zasadna. Bo Houellebecq nie pisze o islamie grożącym zachodniej cywilizacji dżihadem, o szaleńcach okutanych w pasy szahida z kałasznikowami w ręku. Pisze on o islamie o wiele bardziej subtelnym, którego siła wynika raczej z konieczności dziejowej i słabości Zachodu. Pisze on o islamie o wiele bardziej niebezpiecznym.

Marcin, jak nikt inny, potrafi dobrać się do wyobraźni Houellebecqa, pociąć ją na dzwonka i poskładać z powrotem, nie pozostawiając ani jednego fragmentu luzem. Dzisiaj przyjrzał się z bliska jego Uległości.

W Samo Południe. Odsłona CCXXVII - Ogłoszenie wyników

Środa - dzień rozdawania nagród. Tym razem są to trzy egzemplarze Kamiennej nocy Gai Grzegorzewskiej, ufundowane przez Wydawnictwo Literackie. Warunkiem było udzielenie trzech prawidłowych odpowiedzi na zadane przez nas pytania.
Jesteście na prostej drodze do zgarnięcia fantów, jeżeli Wasze odpowiedzi brzmiały:

ad 1. Warsztaty z Dorotą Wierzbicką odbędą się 8 czerwca.
ad 2. Partnerów Szortalu nie da się wymienić w godzinę (ale dla dobra sprawy można było podać przynajmniej siedmiu z zakładki Partnerzy)
ad 3. Tytułowy Alcybiades z powieści E. Niziurskiego był nauczycielem historii.

Pośród znawców literatury los padł na:

Krzysztofa Kochańczyka
Macieja Janiszyna
Annę Korzeniowską


Poprosimy o przesłanie adresów na mail odpowiedz@szortal.com


Nowości Wydawnictwa Literackiego

E.B. White - Stuart Malutki

Klasyka literatury dziecięcej w nowym, pięknie ilustrowanym wydaniu


Ciepła i pełna humoru opowieść, którą pokochały dzieci na całym świecie

Kiedy w nowojorskiej rodzinie Malutkich przyszedł dla na świat drugi syn, okazało się, że jest bardzo malutki i całkiem podobny do myszy. Rodzice i starszy brat George otoczyli malca miłością i starali się, aby niczego mu nie brakowało. Stuart – bo takie imię otrzymał – mimo niewielkiego wzrostu i wrodzonej nieśmiałości  odznaczał się wielką odwagą. Gdy zaginął jego najlepszy przyjaciel ptaszek Margalo, wyruszył w świat miniaturowym samochodem, aby go odszukać.

Co spotka Stuarta Malutkiego w WIELKIM ŚWIECIE?

Opowieść napisana przez E.B. White’a to klasyka literatury dziecięcej, która powinna znaleźć się na półce w każdym domu. Na podstawie książki powstały kinowe ekranizacje oraz serial animowany,  które stały się wielkimi hitami. Przygody Stuarta znajdziemy także w popularnych i lubianych grach  komputerowych.

Najnowsze wydanie przygód Stuarta Malutkiego zawiera znakomite ilustracje cenionego rysownika Gartha Williamsa


Mo O’Hara - Moja złota rybka zombie 3. Albo rybka, albo akwarium

Wszystko zaczęło się, gdy Tymek uratował złotą rybkę Frankie od pewnej śmierci z rąk swojego starszego brata, który postanowił zanurzyć  ją w toksycznej mazi. Okazało się, że w wyniku tego eksperymentu Frankie  stała się Rybką Zombie z niesamowitymi hipnotycznymi zdolnościami.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Lars Saabye Christensen - Beatlesi

Beatlesi — klasyczna powieść i największy międzynarodowy bestseller Larsa Saabye Christensena — nareszcie w Polsce!


Oslo, rok 1965. Na świecie szaleje beatlemania. Kim, Gunnar, Seb i Ola, nierozłączni przyjaciele ze szkolnej ławy, chcą być jak słynna czwórka z Liverpoolu. Zapuszczają grzywki, przyjmują pseudonimy Paul, John, George i Ringo i z wypiekami na twarzy czekają na kolejne piosenki. Love Me Do, She Loves You, Strawberry Fields Forever… nie ma dla nich większego święta, niż wspólne słuchanie płyt słynnej grupy. Pewnego dnia chłopcy postanawiają założyć własny zespół.

Piękna książka o dziecięcych marzeniach, pierwszych miłościach i libacjach, buncie i konfrontacji z rzeczywistością? Tak, ale nie tylko. W łagodną opowieść o dojrzewaniu w pewnym momencie zaczyna się wsączać coś mrocznego i niepokojącego. Kim, Gunnar, Seb i Ola dorastają i zmieniają się razem z muzyką Beatlesów – to droga od pierwszych pocałunków i randek z koleżankami z klasy aż do gwałtownych protestów przeciwko wojnie w Wietnamie i rewolucyjnych rozruchów na ulicach Oslo. Od bezgranicznego oddania i przyjaźni aż do bolesnego rozpadu.

Beatlesi to jeden z największych norweskich bestsellerów w historii  i książka otoczona aurą kultowości — zwyciężyła w plebiscycie norweskiego dziennika „Dagbladet” na najlepszą książkę 25-lecia. Miliony czytelników w kilkunastu krajach świata umieszcza ją na listach swoich lektur odmieniających życie. Najczulsza i najbardziej przekonująca powieść o dojrzewaniu, jaką czytałeś od bardzo, bardzo dawna.


Isaac Bashevis Singer - Dwór


Tam, gdzie kończy się Lalka Prusa, zaczyna się Dwór Singera

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Anna Kamińska - Odnalezieni

Książka Anny Kamińskiej, autorki bestsellerowej Simony — jednego z największych hitów wydawniczych roku.

Czternaście opowieści o trudnych, ale ważnych spotkaniach, o poszukiwaniu najbliższych oraz o podróży w głąb siebie. Prawdziwe historie kilkunastu adoptowanych niegdyś bohaterów, którzy po latach decydują się odnaleźć swoje rodziny biologiczne.

Księgowa, artysta malarz, dyrektor dużej firmy, pedagog i inni. Jedni o swojej przeszłości dowiedzieli się od rodziców, niektórzy przypadkiem, inni od „życzliwych” znajomych lub złośliwych kolegów z podwórka. Wszyscy, chcąc poznać prawdę o sobie, postanowili stawić czoło lękowi i ruszyć na spotkanie z nieznanym. Efekty opisanych wyprawy okazują się różne — Kuba zaczyna inaczej malować, Ania postanawia walczyć z bulimią, Tomek nareszcie jest szczęśliwy, a Patrycja boi się odnalezionej siostry kryminalistki. Jedni silnie wiążą się z rodziną biologiczną, drudzy dopiero poznawszy swoich krewnych, potrafią docenić wartość miłości, którą otacza ich rodzina adopcyjna. I choć każda z tych historii jest wyjątkowa, to wszystkie niezwykle przejmujące.


Katarzyna Grochola - Przeznaczeni

Oto jest! Nowa powieść Katarzyny Grocholi.

Los? Przypadek? Co kieruje naszym życiem?

Życiowo prawdziwa, nasączona nadzieją i dojrzałym optymizmem, ta książka to Twoje przeznaczenie

O tej książce można opowiadać na wiele sposobów. Na przykład tak: Przeznaczeni to historia pięciu osób. Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, ale już wkrótce zbiegi okoliczności i przypadkowe na pierwszy rzut oka zdarzenia sprawią, że ich drogi nierozerwalnie się połączą.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Jerzy Ficowski - Pantareja

Mądry, przejmujący tom o przemijaniu. Prosty, bezpośredni, a jednocześnie „przebiegły”, bo pokazujący pęknięcia w naszym myśleniu o świecie, o sensie, życiu. Z pytań, z obserwacji otaczającej przyrody, Boga w niej opowiedzianego, z niezrozumień wyłania się sens swoistej „pantareji” – płynności świata.

Jerzy Ficowski (ur. 1924) – wybitny, wielokrotnie nagradzany poeta i prozaik, autor wierszy dla dzieci, tłumacz poezji, znawca literatury i kultury Romów. Zasłynął jako odkrywca, badacz i edytor twórczości Brunona Schulza; jest też autorem esejów o malarstwie Witolda Wojtkiewicza.


Urszula Kozioł - Ucieczki

Nowe wiersze jednej z najwybitniejszych poetek polskich niosące nie mniejszy ładunek emocji niż liryki z poprzedniego, nominowanego do Nike, tomu Klangor. Poezja jest dla Urszuli Kozioł narzędziem, którym poetka wnikliwie bada osamotnienie po śmierci męża, ból odchodzenia i traumę starości —  roztargnienie, zapominanie, zdziwienie „znikaniem”.

Dramaturgicznym środkiem ciężkości tomu jest wstrząsający poemat Ucieczki, w którym mrok traumy wojennych wygnańców okrywa dzieje ludzkości od antyku przez II wojnę światową aż po współczesne tragedie rozgrywające się u wybrzeży Europy.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Sophie Kasiki - Piekło ISIS

Opowieść jednej z niewielu kobiet, której udało się uciec z Państwa Islamskiego.
Kim jest kobieta, która ze swoim czteroletnim synem wyjeżdża do Państwa Islamskiego? Co spowodowało, że rozsądna, wykształcona osoba ulega terrorystom?
Sophie Kasiki jest imigrantką – jako mała dziewczynka przyjechała do Paryża z Kamerunu, pochodzi z katolickiej rodziny. Pracuje jako pedagog w ośrodku pomocy dla rodzin mających kłopoty adaptacyjne.
Kiedy pewnego dnia trzech z jej podopiecznych ucieka z kraju i dołącza do syryjskich dżihadystów, Sophie próbuje przekonać ich do powrotu. Nawet obecnie, po przeżyciu prawdziwego koszmaru, Sophie nie potrafi odpowiedzieć, w którym momencie z osoby przekonującej stała się osobą przekonywaną.
Sophie, w tajemnicy przed wszystkimi, razem z czteroletnim synkiem wyjeżdża do Rakki – stolicy Państwa Islamskiego. Dopiero na miejscu przekonuje się, że wszystko, co jej mówiono, jest kłamstwem. Z dnia na dzień, z wolnej, niezależnej kobiety staje się niewolnicą Daeshu (ISIS).
Sophie przeszła wiele, poznała przemoc, przerażającą brutalność i bezwzględność – prawdziwe życie wyznawców Państwa Islamskiego. Tylko dzięki niesamowitej determinacji udało jej się uciec z tego piekła.


Susan Sussman - Zacznij od nowa


Wszystko zaczyna się, kiedy po śmierci najbliższej przyjaciółki Barbara rzuca palenie. Na początku prawie nie zauważa, że trochę przytyła, w końcu przecież zawsze była dosyć szczupła. Kolejne kilka kilogramów, tłumaczy sobie, to stan przejściowy. Ale kilka następnych? Sytuacja staje się coraz trudniejsza, a mąż, dzieci i przyjaciele Barbary zaczynają traktować ją zupełnie inaczej.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Frédéric Beigbeder - Oona i Salinger

Rok 1940, snobistyczny nowojorski klub Stork. Początkujący pisarz, dwudziestojednoletni Jerry Salinger, spotyka piętnastoletnią zaledwie Oonę O’Neill. Mimo tak młodego wieku jest już celebrytką – jako córka znakomitego dramaturga Eugene’a O’Neilla. Oona, odtrącona przez sławnego ojca, jest zagubiona, nieśmiała, niepewna siebie, ale równocześnie tajemnicza, niezależna, o nieodpartym uroku. Jerry zakochuje się od pierwszego wejrzenia, Oona odwzajemnia jego uczucie, choć miłość ta – także z powodu młodego wieku dziewczyny - pozostanie niespełniona. Wkrótce rozdziela ich wojna. Jerry wraz z armią amerykańską walczy w Europie, uczestniczy w inwazji w Normandii, Oona jedzie do Hollywood, gdzie próbuje szczęścia jako aktorka. Tam poznaje pięćdziesięciokilkuletniego wówczas Chaplina i w wieku osiemnastu lat zostaje jego żoną.

Dla Salingera jest to trauma, która w jakiejś mierze będzie towarzyszyła mu do końca życia. Echa tej nieurzeczywistnionej miłości można odnaleźć w jego najsłynniejszej powieści Buszujący w zbożu.

Zapowiedź wydawnictwa Od Deski Do Deski

Magda Omilianowicz - Bestia. Studium zła (1 czerwca 2016)

„Bestia. Studium zła” to historia Leszka Pękalskiego - zabójcy, który przyznał się do 67 makabrycznych morderstw. Finalnie skazano go za jedno. Jest największą tajemnicą powojennej kryminalistyki. Nikt nie wie, ile ofiar tak naprawdę ma na swoim koncie.

Autorka, Magda Omilianowicz była pierwszą dziennikarką, która przeprowadziła wywiad ze słynnym „wampirem z Bytowa”. Zapoznała się z 72 tomami akt, rozmawiała m.in. z jego bliskimi, z kobietą, która jako jedyna przeżyła atak „wampira”, z rodzinami ofiar, z prokuratorem, z psychologami. Specjaliści zgodnie twierdzą, że będzie zabijał dalej.

Pękalski wychodzi na wolność w 2019 roku….

Magda Omilianowicz - reporterka, autorka artykułów o tematyce społecznej i podróżniczej.
Jej teksty ukazały się m.in. w „Głosie Koszalińskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Przeglądzie”, prasie kobiecej, nowojorskim „Kurierze Plus” i holenderskim „Reve”.
Zrealizowała kilka telewizyjnych reportaży, jest autorką jedenastu książek non-fiction m.in. zbiorów reportaży: „Kalejdoskop”, „Kalejdoskop 2”, „Zakochani”, wywiadów z podróżnikami :„Pod podszewką świata”, przewodnika po Lanzarote „Witajcie w raju”, zbioru podróżniczych opowieści „Się jedzie” i dwóch części wywiadów z niezwykłymi kobietami „Przekraczające granice”.
Wydała w Polsce książkę francuskiego pisarza, podróżnika i awanturnika Cizii Zyke - „Tuan”.
Jest laureatką konkursu III Regionalnego Kongresu Kobiet w kategorii media.

Króciak

Przemysław Karbowski prezentuje dziś nowatorską dziedzinę medycyny - Medycynę bezrobocia. Sądzę, że pomysł ma dużą przyszłość.

Nowości wydawnictwa Albatros

Ken Follett - Lwy Pansziru

Rok 1982. Do Afganistanu okupowanego przez wojska sowieckie przybywa Jean-Pierre Debout, francuski lewicowy ideowiec by pod przykrywką pracy lekarza na bieżąco informować KGB o dostawach broni i leków z terenu Pakistanu. Wskutek jego donosów dochodzi do masakry jednego z oddziałów partyzanckich. O pracę dla Rosjan nie podejrzewa go nikt oprócz żony - Angielki Jane. Sytuacja zmienia się, gdy w ten sam rejon trafia z misją szkolenia rebeliantów niegdysiejszy przyjaciel Jean-Pierre`a, kiedyś kochanek Jane, agent CIA Ellis Thaler. Dawna miłość wybucha z nową siłą, a rozgrywka polityczna między mężczyznami staje się również rywalizacją o uczucie pięknej kobiety.


Frederick Forsyth - Wet za wet

Manipulanci i manipulowani, bogaci i potężni, którzy kupują i sprzedają ludzkie życie, i zwyczajni ludzie uwikłani w niebezpieczną intrygę, sytuacje bez wyjścia, splot wydarzeń bez odwrotu... W jedenastu opowiadaniach mistrza suspensu, pisanych na przestrzeni lat 70. i opublikowanych po raz pierwszy w 1982 r. serpentyna podstępu, oszustwa, szantażu, morderstwa i zemsty zawsze zmierza do szokującego finału - od Londynu po Hiszpanię, od Dublina po Francję.

Nowość wydawnictwa Mag

Paweł Matuszek - Onikromos

Druss, ostatni człowiek w Linvenogre, próbuje rozwikłać zagadkę śmierci swojego brata, nie narażając się przy tym Radzie starszyzny, która z okrutną bezwzględnością rządzi miastem i uważnie obserwuje poczynania człowieka. Zdaje sobie sprawę, że czeka go bardzo trudne zdanie, ale w żaden sposób nie jest przygotowany na to, co się stanie, gdy w trakcie poszukiwań zejdzie z utartych ścieżek, zacznie odkrywać prawdziwą naturę Linvenogre i grunt dosłownie usunie mu się spod stóp.
Być może ma to jakiś związek z lękami podkradającymi się w chłodnym mroku piwnicy, z niepokojącym ruchem żywego chłodu pełzającego tuż pod naskórkiem rzeczy, ze słynnym iluzjonistą i mordercą znanym jako Wielki Vessero, z człowiekiem, który wszedł w lustro, z podróżnikiem, który zobaczył w Afryce coś, czego zobaczyć nie powinien, i z wieloma innymi ludźmi, którzy doświadczyli czegoś, co zmieniło ich postrzeganie rzeczywistości.
„Być może”, ponieważ „Onikromos” to zagadka. Powieść upleciona z wielu mikroopowieści, łaczących się w nieoczywisty sposób w jedną wielką historię. Każdy szczegół jest tu istotny, każde zdanie może być kluczem do zrozumienia świata, w którym surrealistyczna fantastyka miesza się z grozą, alternatywnymi rzeczywistościami i mroczną fantasy.

Pytanie o życie. Energia, ewolucja i pochodzenie życia - Nick Lane

Życiodajna energia

Magdalena Golec

Średnia liczba wszystkich komórek ciała człowieka to około 10 bilionów.* Sporo, prawda? Łączą się one tworząc skórę, wątrobę, mięśnie i inne składniki naszego ciała. Pojedyncza komórka stanowi podstawową jednostkę strukturalną i funkcjonalną organizmów żywych. Przeprowadza ważne procesy życiowe, jak oddychanie czy wydalanie. Może stanowić samodzielny organizm, albo element organizmu wielokomórkowego. Jak jednak doszło do jej powstania? Co sprawiło, że na Ziemi pojawiło się życie? Czemu toczy się ono tak, a nie inaczej? Jaki jest związek między bakteriami a eukariontami? Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć Nick Lane w swojej najnowszej książce.

Życie na Ziemi powstało prawdopodobnie 4 miliardy lat temu. Przez bardzo długi okres świat zasiedlały jedynie bakterie i archeony. Co ciekawe, te prokarionty przez 4 miliardy lat nie przekształciły się pod wpływem zmian środowiskowych i ekologicznych, ale zachowały prostotę budowy, zmieniając jedynie geny i biochemię. Około 1,5 - 2 mld lat temu, w wyniku endosymbiozy między archeonem i bakterią, powstały komórki o złożonej budowie, czyli eukarionty (rośliny, zwierzęta, glony, grzyby i protisty). Z jednej strony mamy zatem morfologiczną prostotę prokariontów, a z drugiej - ogromną złożoność eukariontów. Pomiędzy tymi dwoma grupami jest pustka, ponieważ dotychczasowe badania pokazują, że nie istnieją żadne ewolucyjne formy pośrednie między bakterią a jednokomórkowym przedstawicielem organizmów eukariotycznych.

Lane w Subiektywnie

Średnia liczba wszystkich komórek ciała człowieka to około 10 bilionów.* Sporo, prawda? Łączą się one tworząc skórę, wątrobę, mięśnie i inne składniki naszego ciała. Pojedyncza komórka stanowi podstawową jednostkę strukturalną i funkcjonalną organizmów żywych. Przeprowadza ważne procesy życiowe, jak oddychanie czy wydalanie. Może stanowić samodzielny organizm, albo element organizmu wielokomórkowego. Jak jednak doszło do jej powstania? Co sprawiło, że na Ziemi pojawiło się życie? Czemu toczy się ono tak, a nie inaczej? Jaki jest związek między bakteriami a eukariontami? Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć Nick Lane w swojej najnowszej książce.

Tyle dręczących wątpliwości. Magda zachęca do poszukania odpowiedzi w książce Pytanie o życie. Energia, ewolucja i pochodzenie życia Nicka Lane.

Drabble

W niedzielę wszystkim należy się Święty spokój. Choćby taki na sto słów. Zapewniła nam go Justyna Szczepańska.

Uncanny Avengers: Czerwony cień – Rick Remender, John Cassaday, Oliver Coipel

Bo wszyscy trykociarze to jedna rodzina. X-man czy Avenger, chłopak czy dziewczyna…

Maciej Rybicki


Kilka lat temu, gdy Marvel startował z linią Marvel Now! jednym z najbardziej nagłaśnianych tytułów (mającym być zresztą jednym z „koni pociągowych” wydawnictwa) było Uncanny Avengers. Już od pierwszej chwili uderzał pomysł zderzenia ze sobą  dwóch światów, coraz bardziej skonfliktowanych ze sobą tak wewnątrz komiksowego uniwersum Domu Pomysłów, jak i w rzeczywistości filmowo-biznesowej. Promocyjne plakaty czy okładkę pierwszego numeru zdobiły postacie ikonicznych Avengers (Thora i Kapitana Ameryki) w towarzystwie mutantów – zarówno tych, którzy w Avengers nowi nie byli (jak Wolverine czy Scarlett Witch), ale i takich, których kojarzyć można z zupełnie innych drużyn (jak Havok i Rogue). To właśnie wokół tematu wspólnego działania dwóch największych supergrup Rick Remender oplótł tę serię… i przynajmniej początek udał mu się nienajgorszej.

Remender, Cassaday, Coipel w Subiektywnie

Kilka lat temu, gdy Marvel startował z linią Marvel Now! jednym z najbardziej nagłaśnianych tytułów (mającym być zresztą jednym z „koni pociągowych” wydawnictwa) było Uncanny Avengers. Już od pierwszej chwili uderzał pomysł zderzenia ze sobą  dwóch światów, coraz bardziej skonfliktowanych ze sobą tak wewnątrz komiksowego uniwersum Domu Pomysłów, jak i w rzeczywistości filmowo-biznesowej. Promocyjne plakaty czy okładkę pierwszego numeru zdobiły postacie ikonicznych Avengers (Thora i Kapitana Ameryki) w towarzystwie mutantów – zarówno tych, którzy w Avengers nowi nie byli (jak Wolverine czy Scarlett Witch), ale i takich, których kojarzyć można z zupełnie innych drużyn (jak Havok i Rogue). To właśnie wokół tematu wspólnego działania dwóch największych supergrup Rick Remender oplótł tę serię… i przynajmniej początek udał mu się nienajgorszej.

Maciej recenzuje komiks Uncanny Avengers: Czerwony cień.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Jacek Pałkiewicz - Dubaj. Prawdziwe oblicze

Tak o emiracie nie pisał jeszcze nikt. Jacek Pałkiewicz obala powszechne mity, obnażając prawdziwe oblicze świątyni luksusu: brak swobód obywatelskich, represje i niewolnicze warunki pracy najemnych robotników. Jak mówi, petrodolary zapewniły Dubajowi pobłażliwość świata, który nie ma odwagi, by złożyć interesy ekonomiczne na ołtarzu walki o prawa człowieka.

Wydawca

„Pałka” zabiera nas do współczesnego Babilonu. To pasjonująca i niebezpieczna eskapada. Jacek pokazuje cenę wybudowania raju na piaskach pustyni. Dubaj kapie złotem i krwią. Ale dla mnie najważniejsza w tej książce jest nieplanowana podróż w głąb jego serca. Surwiwalowy twardziel odsłania się jako romantyczny kochanek, którego życiem może wstrząsnąć płatek róży.
Jan Grzegorczyk

Dubaj Jacka Pałkiewicza to w istocie koniec pewnego świata. Oto bywalec amazońskiej selwy, eksplorator Syberii i odkrywca trafia między wieżowce i tłumy turystów. Trochę jakby zabrakło już na ziemi terenów dziewiczych, jakby dotkliwie zaczął go przytłaczać brak przestrzeni. Desperacja? A może – odwrotnie – podyktowane dojrzałością odkrycie, że dżungla jest między ludźmi, że to najbardziej niezbadany wymiar rzeczywistości? A dobro i zło, to, co w świecie najważniejsze, właśnie tu jest ukryte najgłębiej? Fascynująca jest ta praca odkrywcy w świecie szejków, klanów plemiennych, rosyjskich prostytutek i pakistańskich niewolników. Dowiadujemy się czegoś nowego o świecie. Tym najbardziej współczesnym ze światów.

Bogusław Chrabota „Rzeczpospolita”

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Sarra Manning - Ostatni wieczór

Dwie kobiety. Dwie miłości. Jedna fascynująca historia.
Stacja kolejowa Kings Cross, rok 1943. Do Londynu przybywa Rose. Ma nadzieję, że dzięki tej decyzji uniknie ciężkiej pracy, przeżyje przygodę i przyjemnie spędzi czas, tańcząc z amerykańskimi żołnierzami w słynnym klubie Rainbow Corner przy Piccadilly Circus.
Las Vegas, siedemdziesiąt lat później. Jane, piękna dziewczyna w sukni ślubnej, wkracza do obskurnego baru i pierwszego napotkanego mężczyznę prosi, żeby się z nią ożenił.
W Londynie Jane poznaje Rose, obecnie starszą damę. Początkowo kobiety nie przypadają sobie do gustu, lecz z czasem okazuje się, że wiele je łączy…

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Marcin Podlewski - Głębia 2. Powrót (17 czerwca 2016)

Głębia powraca!

Wieści o zakazanym ładunku "Wstążki" docierają do najwyższych władz Zjednoczenia. Machina Triumwiratu idzie w ruch. Skokowiec kapitana Myrtona Grunwalda staje się najbardziej poszukiwaną jednostką we Wszechświecie. Ale jego załoga ma znacznie poważniejsze problemy niż ścigająca ją Flota Kooperacyjna. Nadchodzi bowiem coś, co raz na zawsze odmieni Wypaloną Galaktykę... i to na dobre.
Bohaterowie Podlewskiego powracają w drugiej odsłonie wyśmienitej space opery, odzwierciedlającej z niezwykłą dbałością kształt i sektory Drogi Mlecznej, zniszczonej przez serię potwornych wojen z Obcymi i Maszynami.
Powróć na pokład "Wstążki" wplątanej w międzygwiezdną aferę.
Powróć na "Krzywą Czekoladkę" Tartusa Fima i "Ciemny Kryształ" Kirke Bloom.
Powróć do fantastycznych planet i wypalonych, gwiezdnych sektorów...
Powróć do Głębi.


Marcin Podlewski. Miał zostać operatorem obrabiarek skrawających. Zdał jednak na filozofię, by wreszcie wylądować na studiach dziennikarskich. Nadal czuje jednak sentyment do smarów, zgrzebnych drelichów i noży kątowych tnących stal na śrubki.
Debiutował sto lat temu na łamach magazynu LAMPA Pawła Dunina-Wąsowicza, by zapaść na kilka lat na twórczy stupor. Jak sam mówi, reset przeżył w trakcie pisania Happy END — swojej debiutanckiej powieści, mieszaniny horroru, fantastyki i postapo wydanej w 2013 roku przez wydawnictwo Studio Truso. Udało mu się wygrać konkurs na XXX-lecie Nowej Fantastyki opowiadaniem Edmund po drugiej stronie lustra, nominowanym później do Zajdla.

W Samo Południe. Odsłona CCXXXIX

Czas na kolejną edycję W samo południe! Możecie zgarnąć 3 egzemplarze książki  „Ucieczka cienia” autorstwa Orsona Scotta Carda. Fundatorem jest wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Zasady niezmienne

1.    

1. Wydawnicze:   Jakie czasopisma wydaje wydawnictwo Prószyński i S-ka? (min.4)
2. Szortalowe : Jaka nazywa się  ostatnia osoba, z którą Szortal odbył wywiad?
3: Historyczne: Jak nazywa się książka, którą wydała Stephenie Meyer na 10-lecie Sagi "Zmierzch"?2

Króciak

Choć piątek trzynastego mamy już za sobą, dopadł nas Niefart. Zaprasza Karol Mitka.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

John Irving - Modlitwa za Owena

Historia osobliwa i wzruszająca, okraszona czarnym humorem, pełna mrocznej, gorzkiej symboliki.

Najbardziej niezwykły utwór w dorobku pisarza, łączący elementy powieści inicjacyjnej i surrealistycznej, komedii, rozprawy teologicznej, pamfletu politycznego.

Snując opowieść o dorastaniu pokolenia, któremu przyszło się zmierzyć z doświadczeniem wojny w Wietnamie, autor podjął próbę przeniknięcia tajemnicy ludzkiego losu. Kluczem do niej jest kontrowersyjna postać tytułowego bohatera. Kim jest Owen Meany? Ofiarą ślepego trafu czy też wizjonerem, który przejrzał zamysły samego Boga? Nowym Mesjaszem czy bluźniercą? Zbiorowym sumieniem pokolenia młodych Amerykanów walczących w Wietnamie, czy może wyzwaniem – albo przestrogą?

John Irving (ur. 1942) – jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy. Debiutował w 1968 roku powieścią „Uwolnić niedźwiedzie”, a jego czwarta książka, „Świat według Garpa”, przyniosła mu rozgłos na skalę światową, została też z sukcesem sfilmowana. Jest znany i podziwiany na całym świecie, a jego powieści zostały przełożone na kilkadziesiąt języków.


Anne Jacobs - W cieniu tajemnic

Dla wszystkich fanów „Downton Abbey”.

Nowości wydawnictwa Rebis

Karl H. Schlesier - W służbie III Rzeszy

Wspomnienia nastoletniego żołnierza obrony przeciwlotniczej 1943–1945
W zestawieniu portalu War History Online jedna z pięciu najlepszych książek 2014 r.

W styczniu 1943 roku Adolf Hitler podjął decyzję o skierowaniu uczniów szkół średnich z roczników 1926 i 1927 do służby w oddziałach obrony przeciwlotniczej na terenie Niemiec. Flakhelferami, czyli żołnierzami służby pomocniczej artylerii przeciwlotniczej, zostało około 200 tysięcy szesnasto- czy niekiedy nawet piętnastolatków. Dzięki zaangażowaniu Flakhelferów było możliwe oddelegowanie na front około 120 tysięcy żołnierzy naziemnych lotnictwa - co odpowiadało dziesięciu dywizjom polowym Luftwaffe.

Flakhelferem został także Karl Heinz Schlesier, wówczas uczeń gimnazjum w Düsseldorfie. Wcielony do wojska mimo antynazistowskich poglądów, służył w Nadrenii i Zagłębiu Ruhry, w rejonach, które doświadczyły najcięższych bombardowań przeprowadzonych przez aliantów. W swoich wspomnieniach opisuje tak działanie hitlerowskiej machiny wojennej, jak i nastroje panujące wśród mieszkańców systematycznie niszczonych miast. Schlesier obsługiwał armaty wraz z rosyjskimi jeńcami, był świadkiem niewolniczej pracy jeńców w fabrykach, umawiał się na pierwsze randki wśród ruin, a podczas przepustek często spędzał wiele godzin z rodzicami w prowizorycznym bunkrze. W końcu, po kilkunastu miesiącach, został przeniesiony do Służby Pracy Rzeszy, a później do sił lądowych. Na początku 1945 roku zupełnie nieprzygotowany trafił na front przebiegający niedaleko rodzinnego domu.

Te unikatowe wspomnienia przejmująco oddają odczucia i poglądy nastolatka rzuconego w wir wojennej służby. Stanowią także rarytas dla miłośników militariów, ukazując szczegóły funkcjonowania lekkich i ciężkich baterii przeciwlotniczych.

Uncanny X-Men: Rewolucja – Brian Michael Bendis, Chris Bachalo, Frazer Irving

The Revolution WILL be Televised

Maciej Rybicki

Konwencja superbohaterska tak już jakoś ma, że relatywnie często sięga po szarości, to raczej nieczęsto stawia klasycznych protagonistów w roli ściganych przestępców. Jasne, nawet w uniwersum Marvela mamy od zatrzęsienia antybohaterów – od Punishera przez Venoma po Deadpoola – jednak zdecydowana większość z nich, to postaci od samego początku definiowane jako takie. A co, gdyby wziąć innego, z założenia nieskazitelnego bohatera, i postawić go w sytuacji, gdy jest powszechnie uważany za mordercę, terrorystę i wywrotowca? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, warto zajrzeć do najnowszej odsłony serii Uncanny X-Men.

Bendis, Bachalo i Irving w Subiektywnie

Konwencja superbohaterska tak już jakoś ma, że relatywnie często sięga po szarości, to raczej nieczęsto stawia klasycznych protagonistów w roli ściganych przestępców. Jasne, nawet w uniwersum Marvela mamy od zatrzęsienia antybohaterów – od Punishera przez Venoma po Deadpoola – jednak zdecydowana większość z nich, to postaci od samego początku definiowane jako takie. A co, gdyby wziąć innego, z założenia nieskazitelnego bohatera, i postawić go w sytuacji, gdy jest powszechnie uważany za mordercę, terrorystę i wywrotowca? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, warto zajrzeć do najnowszej odsłony serii Uncanny X-Men.

Tym razem Maciej zachęca do lektury komiksu Uncanny X-Men: Rewolucja

Informacja czasopisma Silmaris

Nowe czasopismo internetowe - Silmaris 1/16

Silmaris jest czasopismem internetowym poświęconym fantastyce w najszerszym tego słowa znaczeniu. Tak w magazynie jak i na naszej stronie internetowej, znajdziesz opowiadania, komiksy, recenzje książek/filmów/seriali, wywiady i dużo, dużo więcej.

W numerze opowiadania:

Permutacja — Bartłomiej Dzik
I rzekł Pan… — Wiesław Gwiazdowski
Miej serce — Anna Grzanek
Uwięzieni — Jarosław Turowski
Ballada o luju Lou i pięknej jak szlag Sue — Prim. E. Chum
Dwa dzbany wstydu, pięć wiader złota — Aleksandra Buczek-Stachowska
Podwójne salto niemrawej błystki — Grzegorz Patroń

Idź i czekaj mrozów — fragment powieści Marty Krajewskiej

Oprócz tego dwa fantastyczne komiksy, garść recenzji i wywiady, których zechcieli nam udzielić Tomasz Węcki oraz Jasper Fforde!

http://silmaris.pl/
https://www.facebook.com/MagazynSilmaris

Zapowiedź oraz informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

Przemysław Urbańczyk - Co się stało w 966 roku?

W okolicach 6 czerwca swoją premierę będzie miała wyjątkowa publikacja prof. dr
hab. i mediewisty archeologa Przemysława Urbańczyka. Swoją pracą autor
postanowił odpowiedzieć na kluczowe pytania związane z przyczynami, skutkami,
okolicznościami, a nawet datą chrztu Mieszka I. Książka "Co się stało w 966?" to
wybitna, wciągająca i bardzo pouczająca lektura, która umożliwi czytelnikom
zaznajomienie się ze wszystkimi dostępnymi przekazami dotyczącymi tematu.

Celem niniejszej publikacji jest zapoznanie czytelników z aktualnym stanem
dyskusji nad przyczynami, okolicznościami, a nawet samą datą chrztu Mieszka I.
Przegląd źródeł historycznych i świadectw archeologicznych pokazuje, że
udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na mnożące się wątpliwości jest bardzo
trudne. By móc wyrobić sobie własne zdanie, czytelnik tym bardziej powinien
zaznajomić się z dostępnymi dziś informacjami.

Okoliczności i przyczyny decyzji Mieszka I o przyjęciu chrztu świętego, co w
konsekwencji zapoczątkowało proces konwersji jego poddanych, nie znalazły
należytego oświetlenia w źródłach pisanych, powodując ożywioną, trwającą do dziś
dyskusję wśród mediewistów. W ramy tej dyskusji wpisuje się głos archeologa –
prof. dr. hab. Przemysława Urbańczyka, który włączył do niej wymowę źródeł
archeologicznych. Na podstawie dostępnych świadectw materialnych sformułował
spójną hipotezę, osadzoną w dających się źródłowo uchwycić procesach
historycznych, ujmującą w sposób realistyczny skutki konwersji władcy. Podzielam
jego sąd, iż była ona ograniczona do ówczesnych elit społecznych. Natomiast
teza, iż Mieszko był chrześcijaninem „z urodzenia” i pochodził z
chrześcijańskiej dynastii wielkomorawskich Mojmirowiców, jest wielce dyskusyjna.
Kwestię tę zapewne pozwolą oświetlić dopiero badania kopalnego DNA, jednak bez
względu na biologiczne pochodzenie Mieszka I można już dziś stwierdzić, że był
wybitnym organizatorem polskiego państwa, co podkreśla Autor książki.
prof. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz

Nowość wydawnictwa Rebis

Graham Masterton - Rytuał

Nowe wydanie kultowej powieści Grahama Mastertona

W ponurym domostwie na odludziu mieszka niesamowite towarzystwo, najwyraźniej związane jakąś tajemnicą. Każdemu z nich czegoś brakuje: a tu ucha, a to palca czy nawet ręki. Co dziwniejsze, goszczą tam światowej sławy kucharze, zdrowi i jak najbardziej kompletni…

Graham Masterton urodził się w 1946 roku w Edynburgu. Pracował jako reporter i redaktor w czasopismach „Mayfair” i „Penthouse”. W roku 1976 debiutował horrorem Manitou, który stał się światowym bestsellerem. Od tego czasu napisał ponad 100 książek, które przełożono na 18 języków i wydano w 27 milionach egzemplarzy. Jego powieści otrzymały wiele międzynarodowych nagród, m.in. Edgar Allan Poe Award, Prix Julia Verlanger i Srebrny Medal West Coast Review. Oprócz horrorów Masterton pisze thrillery, powieści historyczne i romanse. Od lat zajmuje się również seksuologią.

Nowość wydawnictwa Albatros

James Rollins - Kolonia diabła

Uwolniona po wiekach, potężna siła zagraża globalnemu bezpieczeństwu. Klucz do rozwiązania zagadki kryje się w nieznanym liście Benjamina Franklina. Ale to tylko jeden z sekretów Białego Domu...

Jaskinia w Górach Skalistych. Setki zmumifikowanych zwłok. Prawo do nich rości sobie indiańska społeczność. Ale jest tam coś jeszcze – tabliczki zapisane nieznanymi znakami oraz zagadkowy totem, pokryta złotem czaszka tygrysa szablozębnego. Kiedy w miejscu odkrycia dochodzi do zamieszek między naukowcami a przedstawicielami rdzennych Amerykanów, następuje potężna eksplozja.
Wybuch w Utah uwalnia uśpioną w jaskini tajemniczą siłę, która może doprowadzić do rozpadu materii, a także obudzić drzemiące w różnych miejscach ziemi wulkany. Do akcji wkraczają agenci Sigmy – Painter Crowe oraz komandor Gray Pierce, wspierani przez profesora Henry’ego Kanosha, świadka wybuchu. Szukając klucza do rozwiązania zagadki, natrafiają na nieznany list Benjamina Franklina, a w nim pierwotny szkic Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych, wzmianki o Bladych Indianach, Potężnym Eliksirze oraz projekcie utworzenia czternastej „diabelskiej” kolonii, która miała wejść w skład Unii. Ślad prowadzi również do Thomasa Jeffersona oraz ekspedycji Lewisa i Clarka, która na początku XIX w. wyruszyła na zachód Ameryki.
By zapobiec katastrofie, agenci muszą ustalić, czym jest Potężny Eliksir zdolny wywołać globalną zagładę, do kogo należały znalezione w jaskini ciała i jaką tajemnicę ukryli przed światem ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych...

Ilustrowana teoria wszystkiego - Stephen W. Hawking

Ilustrowana teoria niewiedzy

Anna Szumacher


Uwielbiam naukę, rozumianą jako ogólny zbiór całej wiedzy posiadanej przez ludzkość. Jest w niej coś wybitnie ironicznego, ponieważ z każdym kolejnym odkryciem, naukowcy trafiają na pudełko niespodziankę z karteczką wewnątrz: Ha, teraz nie wiecie kolejnych stu rzeczy, wynikających z tej jednej, którą właśnie opracowaliście. Stephen W. Hawking udowadnia w swojej książce, że Sokrates miał rację. Tamten twierdził, że wie, że nic nie wie. Hawking, dwadzieścia pięć wieków później dopowiada: Cóż, nadal wiemy, że nic nie wiemy, ale teraz przypuszczamy, że nie wiemy więcej.

Ilustrowana Teoria Wszystkiego podzielona jest na wstęp i sześć mniej lub bardziej wynikających z siebie rozdziałów, zwanych tutaj wykładami. Pierwszy z nich, „Nasz obraz wszechświata”, opowiada o historii kosmologii do dnia dzisiejszego. Drugi, „Rozszerzający się wszechświat”, omawia teorię wielkiego wybuchu i głosi, że wszystko się rusza. Trzeci i czwarty wykład opowiadają o czarnych dziurach, teorii względności, kwantowej zasadzie nieoznaczoności i innych, zupełnie kosmicznych rzeczach, które jednocześnie fascynują, ale też zmuszają laika do czytania każdego zdania po kilka razy. Wykład piąty, „Powstanie i los wszechświata” pozwala nieco odetchnąć szarym komórkom od czarnych dziur. I o ile nie macie problemu z osobliwościami w nieskończonym czasie urojonym, możecie gładko przejść do rozdziału szóstego, czyli „Strzałki czasu”. Siódmy wykład, „Teoria wszystkiego” to podsumowanie całej książki, po lekturze której warto się napić i zacząć czytać od początku, bo to książka, którą warto studiować dokładnie i powoli. Szczególnie, że jest gęsto ilustrowana zdjęciami kosmosu, wykresami porównawczymi, mapami, grafikami i trójwymiarowymi modelami, tworząc jako całość bardzo elegancką lekturę.

Hawking w Subietywnie

Uwielbiam naukę, rozumianą jako ogólny zbiór całej wiedzy posiadanej przez ludzkość. Jest w niej coś wybitnie ironicznego, ponieważ z każdym kolejnym odkryciem, naukowcy trafiają na pudełko niespodziankę z karteczką wewnątrz: Ha, teraz nie wiecie kolejnych stu rzeczy, wynikających z tej jednej, którą właśnie opracowaliście. Stephen W. Hawking udowadnia w swojej książce, że Sokrates miał rację. Tamten twierdził, że wie, że nic nie wie. Hawking, dwadzieścia pięć wieków później dopowiada: Cóż, nadal wiemy, że nic nie wiemy, ale teraz przypuszczamy, że nie wiemy więcej.

W Subiektywnie Ilustrowana teoria wszystkiego Stephena W. Hawkinga okiem Anny.

Informacja wydawnictwa Rebis

Piotr  Zychowicz - Spotkanie autorskie (1 czerwca 2016)

Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Zychowiczem i promocje jego najnowszej
ksiazki ŻYDZI. Opowieści niepoprawne politycznie.
Miejsce spotkania:
EMPIK
ul. Ratajczaka 44
Poznań
1 czerwca, o godzinie 18.00

W Samo Południe. Odsłona CCXXVIII - Ogłoszenie wyników

Jak co środę, mamy kilka książek do rozdania. Książki ufundowało wydawnictwo Replika.
Trzy egzemplarze powieści Witolda Gadowskiego "Lokal dla awanturnych" otrzymają ci spośród biorących udział w konkursie, którzy na nasze pytania udzielili poniższych odpowiedzi:

Na 1: Co najmniej pięć z obecnie dziewięciu tytułów uznanych przez wydawnictwo Replika jako bestselery: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&s=best
Na 2: Milena Zaremba
Na 3: "Miałeś chamie złoty róg".

O adresy na nasz mail konkursowy odpowiedz@szortal.com proszeni są:
Przemysław Wysocki
Julia Reszke

Maciej Pęksa

Gratulujemy.

Informacja patronacka - XI Dni Jakuba Wędrowycza

Patronat Szortalu - XI Dni Jakuba Wędrowycza (22-24 lipca 2016)

W dniach 22-24 lipca 2016 roku Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki
„Cytadela Syriusza” organizuje w Wojsławicach (woj. lubelskie, 23 km od
Chełma) XI Dni Jakuba Wędrowycza.

Dni Jakuba Wędrowycza to interdyscyplinarna trzydniowa impreza kulturalna
o profilu związanym z szeroko pojętą fantastyką, organizowana nieprzerwanie
od 2006 roku. Powstała ona na cześć bohatera literackiego wykreowanego
przez pisarza Andrzeja Pilipiuka. Opowieści o przygodach Jakuba
Wędrowycza cieszą się w Polsce ogromną popularnością, zaś Wojsławice to
miejsce akcji wielu utworów, w których występuje ów bohater.

W tym roku spodziewamy się uczestnictwa około 500 uczestników z całej
Polski. Największą grupę uczestników stanowią studenci oraz uczniowie szkół
ponadpodstawowych. Impreza poświęcona jest literaturze, grom i sztuce,
głównie o tematyce fantastycznej. Co roku odwiedza ją kilku literatów, w
tym wspomniany Andrzej Pilipiuk. Gośćmi, którzy dodatkowo przyczynią się
do rozgłosu imprezy, będą doskonali pisarze tacy jak Stefan Darda czy Jacek
Komuda.

Podczas trzech dni imprezy będzie miało miejsce ponad 50 wydarzeń. Będą
to: spotkania autorskie, prelekcje popularnonaukowe, panele dyskusyjne,
konkursy i turnieje, gry terenowe, rozgrywki w gry planszowe, karciane i
fabularne, fire show, pokazy walk, pokazy tańca, jak również koncerty.
Impreza ma charakter wakacyjnego spotkania i jest luźno powiązana z
książkowym bohaterem, historią regionu oraz fantastyką i różnego rodzaju
grami. Jej nieodłączną częścią jest spacer śladami Jakuba Wędrowycza,
podczas którego autor książki opowiada o miejscach występujących w
opowiadaniach, które uczestnicy mogą oglądać „na żywo”.

Celem Dni Jakuba Wędrowycza jest tworzenie nowoczesnej imprezy
kulturalnej stojącej na wysokim poziomie, poświęconej szeroko pojętej
fantastyce, przyciągającej osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem wolnego
czasu i rozwijaniem własnych zainteresowań, służącej integracji osób w niej
uczestniczących.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Philip Roth - Konające zwierzę (2 czerwca 2016)

David Kepesh jest powszechnie poważanym i zapraszanym do mediów krytykiem kultury. Gwiazdą w gronie wykładowców jednej z nowojorskich uczelni. Gdy przekroczył sześćdziesiątkę, spotkał na swojej drodze Consuelę Castillo, wytworną, ułożoną dwudziestoczteroletnią studentkę, córkę zamożnych kubańskich emigrantów, która szybko wprowadza w jego życie erotyczny zamęt.

Od rewolucji seksualnej lat sześćdziesiątych, gdy opuścił swoją żonę i dziecko, Kepesh oddawał się doznawaniu – jak ją określa – „wyemancypowanej męskości”, i odkładał na bok myśl o rodzinie lub związku. Wraz z upływem lat udało mu się ten radosny okres buntu i rozpasania przekształcić w uporządkowane życie, w którym bez krępacji zaznaje rozkoszy Erosa i jednocześnie z pieczołowitością realizuje swoje estetyczne pasje. Jednak młodość i piękno Consueli zawładną nim bez reszty, a pragnienie seksualnego posiadania strąci w otchłań odrażającej zazdrości. Nonszalancka erotyczna przygoda przekształci się, na przestrzeni ośmiu lat, w historię o ponurej stracie.

Zdumiewa, ile z erotycznego krajobrazu Ameryki po rewolucji seksualnej udało się zawrzeć w Konającym zwierzęciu. Raz jeszcze, z niezrównaną lekkością, Roth potrafi spleść los swoich postaci z siłami społecznymi, które kształtują naszą codzienną egzystencję. I trudno wyobrazić sobie postać, która lepiej ukazywałaby sposób, w jaki przeżywamy pożądanie, niż David Kepesh.

To dzieło dojmujące w swojej bezpośredniości, zadające śmiałe pytania o przywiązanie i ludzką wolność. Konające zwierzę jest powieścią odważną intelektualnie, szczerą i donośną. Na wskroś aktualną i bez precedensu – to historia erotycznego olśnienia opowiedziana przez samego jej bohatera, siedemdziesięcioletniego mężczyznę. Historia na temat siły Erosa i nieuchronności śmierci.

Philip Roth

Konkurs literacki - Tajemnice - wyniki konkursu!

Czas na ogłoszenie zwycięzców konkursu Tajemnice! O miejscach zadecydowali użytkownicy strony. Fundatorami nagród były wydawnictwa: Genius Creations, Czwarta strona, Albatros oraz Rebis.

1. miejsce: Tajemnica ołtarzuUrszula Janiszyn 2. miejsce: Zapach tajemnicyMateusz Zyg 3. miejsce: Judaszowiec Agnieszka Biskup

GRATULUJEMY!

Longar

Długi tekst na długi weekend brzmi obiecująco, prawda? Danka Markiewicz debiutuje u nas longarem Ciągła miłość, jaką do ciebie czuję.

Boba Fett: Śmierć, Kłamstwa i Zdrada – John Wagner, Cam Kennendy

Już taki z niego zimny drań

Marek Adamkiewicz

Gdy myślimy o Gwiezdnych Wojnach, przed oczami staje nam zazwyczaj kosmiczna baśń o uniwersalnym przesłaniu. To efektownie opakowana opowieść o walce dobra ze złem, w której, mimo przeciwności losu, zawsze zwyciężają ci dobrzy. Kibicujemy im, bo wiemy, że walczą w słusznej sprawie, a w dodatku są postaciami charyzmatycznymi, sypiącymi bon motami i zwyczajnie interesującymi. Warto jednak pamiętać, że nie ma dzielnych bohaterów bez odpowiednich przeciwników. A tych drugich także w uniwersum Star Wars nie brakuje. Pierwsza myśl większości fanów? Oczywiście Darth Vader. Ale byli i inni, wśród nich niezrównany łowca nagród, enigmatyczny (do pewnego czasu) Boba Fett.

Śmierć, Kłamstwa i Zdrada. Już sam tytuł sugeruje co czeka na czytelnika wewnątrz najnowszej pozycji w egmontowskiej serii Star Wars Legendy. To opowieść o pracy Boby Fetta, a konkretnie o kilku zleceniach, które bohater otrzymuje. Żeby zarobić na życie, tym razem będzie musiał pojmać niebezpiecznego kosmicznego pirata, odbić porwaną zakładniczkę, a także zmierzyć się z komplikacjami wynikającymi z przyjęcia zlecenia zabójstwa pewnego wpływowego Hutta. Kolejne sprawy łączą się ze sobą, wymagając użycia nie tylko siły fizycznej ale i sprytu. Niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku, a Fett musi bacznie rozglądać się dookoła, by nie stracić szansy na zarobek i przeżycie.

Wagner i Kennendy w Subiektywnie

Gdy myślimy o Gwiezdnych Wojnach, przed oczami staje nam zazwyczaj kosmiczna baśń o uniwersalnym przesłaniu. To efektownie opakowana opowieść o walce dobra ze złem, w której, mimo przeciwności losu, zawsze zwyciężają ci dobrzy. Kibicujemy im, bo wiemy, że walczą w słusznej sprawie, a w dodatku są postaciami charyzmatycznymi, sypiącymi bon motami i zwyczajnie interesującymi. Warto jednak pamiętać, że nie ma dzielnych bohaterów bez odpowiednich przeciwników. A tych drugich także w uniwersum Star Wars nie brakuje. Pierwsza myśl większości fanów? Oczywiście Darth Vader. Ale byli i inni, wśród nich niezrównany łowca nagród, enigmatyczny (do pewnego czasu) Boba Fett.

Marek przybliża nam kolejny epizod z uniwersum Star Wars: Boba Fett: Śmierć, Kłamstwa i Zdrada

Życie na krawędzi. Era kwantowej biologii - Jim Al-Khalili, Johnjoe McFadden

Na granicy dwóch światów

Magdalena Golec

Jak wiecie, biologia jest nauką o życiu. Zajmuje się jego pochodzeniem, budową, rozwojem, funkcjonowaniem czy różnorodnością. Nie jest ona jednak oderwana od innych nauk przyrodniczych. Wręcz przeciwnie. Wszystko się ze sobą łączy. W końcu, reakcje chemiczne nie zachodzą tylko w probówce, ale również w żywym organizmie. Każdy proces chemiczny czy biomolekuły podlegają prawom mechaniki kwantowej, więc jasne jest, że zasady kwantowe obowiązują również w biologii. Jednak dotychczas, większość naukowców uważała, że zjawiska zachodzące w mikroświecie mają niewielki wpływ, gdy rozważa się procesy biologiczne przebiegające w skalach, przestrzennych i czasowych, ważnych dla życia. W "Życiu na krawędzi..." autorzy pokazują, że oddziaływania kwantowe nie są wcale takie nieistotne. Efekty te wykorzystywane są w celu zyskania przewagi biologicznej i dla zapewnienia jak najbardziej efektywnego funkcjonowania. Najnowsze badania pokazują, że życie znajduje się na kwantowej krawędzi, łącząc świat klasyczny z osobliwym światem kwantów.

Mechanika kwantowa odgrywa istotną rolę w postępie technologicznym, choć na co dzień nie zawsze sobie to uświadamiamy. Bez niej nie byłoby tranzystorów, fotokomórek, laserów, płyt kompaktowych, odtwarzaczy Blu-ray, ogniw słonecznych, nawigacji satelitarnej czy chociażby obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Jej zastosowanie jest szerokie, jednak same własności świata kwantów są mało intuicyjne, a wiele aspektów tej dziedziny wciąż wzbudza wiele dyskusji, jak na przykład kwantowy pomiar. Autorzy zapoznają czytelnika z tym mikroświatem, starając się w sposób jak najprostszy wyjaśnić dualizm korpuskularno-falowy, tunelowanie kwantowe, superpozycję, kwantowe splątanie czy koherencję i dekoherencję. Poznanie tych zjawisk jest niezbędne, by prowadzić rozważania dotyczące ich udziału w biologii.

Al-Khalili i McFadden w Subiektywnie

Jak wiecie, biologia jest nauką o życiu. Zajmuje się jego pochodzeniem, budową, rozwojem, funkcjonowaniem czy różnorodnością. Nie jest ona jednak oderwana od innych nauk przyrodniczych. Wręcz przeciwnie. Wszystko się ze sobą łączy. W końcu, reakcje chemiczne nie zachodzą tylko w probówce, ale również w żywym organizmie. Każdy proces chemiczny czy biomolekuły podlegają prawom mechaniki kwantowej, więc jasne jest, że zasady kwantowe obowiązują również w biologii. Jednak dotychczas, większość naukowców uważała, że zjawiska zachodzące w mikroświecie mają niewielki wpływ, gdy rozważa się procesy biologiczne przebiegające w skalach, przestrzennych i czasowych, ważnych dla życia. W "Życiu na krawędzi..." autorzy pokazują, że oddziaływania kwantowe nie są wcale takie nieistotne. Efekty te wykorzystywane są w celu zyskania przewagi biologicznej i dla zapewnienia jak najbardziej efektywnego funkcjonowania. Najnowsze badania pokazują, że życie znajduje się na kwantowej krawędzi, łącząc świat klasyczny z osobliwym światem kwantów.

Dzisiaj w Subiektywnie wrażenia Magdy z lektury książki Jima Al-Khalili oraz Johnjoe McFaddena  Życie na krawędzi. Era kwantowej biologii

Króciak

Pewne Imiona i nazwiska podaje dziś Antoni Nowakowski. Czy łamie przy tym ustawę o ochronie danych osobowych? Przekonajcie się sami.

Obserwatorzy. Tajna historia panowania Elżbiety I - Stephen Alford

Szpiedzy w epoce renesansu

Magdalena Makówka

Któż nie lubi czytać o szpiegach? Ich praca to gotowy pomysł na przebój, o czym świadczy chociażby niesłabnąca popularność filmów o przygodach Jamesa Bonda. W ostatnich latach media często donosiły o aferach szpiegowskich, które miały demaskować kulisy wielkiej polityki. O większości działań wywiadu nie dane będzie  nam się dowiedzieć, zapiski dotyczące jego działań pozostają utajnione. Prawdziwą skalę pracy agentów można dostrzec, dopiero gdy odtajnione zostają archiwa. Czy zatem zamiast tego możemy zaspokoić naszą ciekawość czytając o szpiegach, którzy działali w XVI wieku? Jak pokazuje Alford, jak najbardziej tak.

Autor przedstawia świat zdrad, spisków i ucieczek, w którym funkcjonowali angielscy agenci. Mowa jest głównie o katolikach, w części nieuznających panowania heretyckiej królowej Elżbiety I. Dzisiaj jest ona oceniana przez pryzmat bilansu jej panowania: pokonania hiszpańskiej armady, rozkwitu kulturalnego. Ówcześnie jednak w całej Europie traktowano ją jako odstępczynię od wiary. Anglia po wstąpieniu na tron młodszej córki Henryka VIII stała się nagle protestancka. Przynajmniej oficjalnie. Wciąż żyli jednak ci, którzy uznawali zwierzchnictwo papieża i pragnęli wyznawać konfesję  katolicką. Póki nie afiszowali się z tym, przez większą część panowania Elżbiety, pozostawiano ich w spokoju. Problemy zaczynały się jednak wtedy, gdy nie chcieli ukrywać swojego wyznania. Wówczas pozostawało im zdać się na łaskę władz lub też opuścić Anglię.

Alford w Subiektywnie

Autor przedstawia świat zdrad, spisków i ucieczek, w którym funkcjonowali angielscy agenci. Mowa jest głównie o katolikach, w części nieuznających panowania heretyckiej królowej Elżbiety I. Dzisiaj jest ona oceniana przez pryzmat bilansu jej panowania: pokonania hiszpańskiej armady, rozkwitu kulturalnego. Ówcześnie jednak w całej Europie traktowano ją jako odstępczynię od wiary. Anglia po wstąpieniu na tron młodszej córki Henryka VIII stała się nagle protestancka. Przynajmniej oficjalnie. Wciąż żyli jednak ci, którzy uznawali zwierzchnictwo papieża i pragnęli wyznawać konfesję  katolicką. Póki nie afiszowali się z tym, przez większą część panowania Elżbiety, pozostawiano ich w spokoju. Problemy zaczynały się jednak wtedy, gdy nie chcieli ukrywać swojego wyznania. Wówczas pozostawało im zdać się na łaskę władz lub też opuścić Anglię.


Powitajmy w szortalowej Ekipie nową recenenzentkę. Magdalena Makówka na pierwszy ogień wzięła książkę Stephena Alforda Obserwatorzy. Tajna historia panowania Elżbiety I

Czerwona ofensywa, Kontrrewolucja, Plan Andersa, Ci szaleni Polacy - Piotr Langenfeld

Trudna sztuka tworzenia rzeczywistości?

Hubert Przybylski

Bo czasem jest tak, że jest się spóźnionym. Nie, nie opóźnionym*, tylko spóźnionym. Powinienem był zacząć recenzować Czerwoną ofensywę Langenfelda w tym tempie, w którym ukazywały się jej kolejne tomy. Ale cóż, życie. Na szczęście, doczekałem końca cyklu, więc mogę przynajmniej zrecenzować całość. Choć co to za szczęście...


Zacznijmy jednak od wprowadzenia do fabuły. Jest późna wiosna 1945 roku, alianci świętują zwycięstwo nad Niemcami. Amerykanie i Brytyjczycy myślą już tylko o powrocie do domów, panuje pełne rozprzężenie. I nikt zdaje się nie zauważać, że po wschodniej stronie linii demarkacyjnej atmosfera jest całkiem inna. Że już od kilku miesięcy przychylne dotąd zachodnim aliantom sowieckie media zaczynają coraz częściej i coraz mocniej ich atakować. Że pociągi, które wywożą na wschód zagrabione dobra, wcześniej nie przyjechały wcale puste - wręcz przeciwnie, podążały za zachodzącym słońcem pełne uzupełnień i materiałów wojennych. Że jednostki radzieckie i sojusznicze, zamiast pić i się bawić, przechodzą intensywne szkolenie. I nie jest to wcale trening przygotowujący do obrony zajętego terytorium. Polski wywiad, opierając się na raportach składanych przez wciąż nierozbite oddziały AK i innych organizacji podziemnych domyśla się, że Sowieci coś planują, ale jego meldunki są ignorowane. I nawet jeśli ktoś zdaje sobie sprawę, że wojna ze Związkiem Sowieckim jest nieunikniona, to nikt się nie spodziewa, że będą oni zdolni do ataku już teraz, a nie w połowie lat 50-tych. Tymczasem nastaje świt 22 czerwca 1945 roku i Sowieci ruszają, na każdym kroku niszcząc śladowy tylko opór. Czy jest coś, co jeszcze może ocalić Europę, a może i resztę świata, przed czerwoną zarazą?

Langenfeld w Subiektywnie

Bo czasem jest tak, że jest się spóźnionym. Nie, nie opóźnionym, tylko spóźnionym. Powinienem był zacząć recenzować Czerwoną ofensywę Langenfelda w tym tempie, w którym ukazywały się jej kolejne tomy. Ale cóż, życie. Na szczęście, doczekałem końca cyklu, więc mogę przynajmniej zrecenzować całość. Choć co to za szczęście...

Hubert przeczytał historyczno-alternatywny cykl książek Piotra Langenfelda. Przeczytał i zdecydowanie poleca.

JLA: Amerykańska Liga Sprawiedliwości, tom 2 – Grant Morrison, Howard Porter, John Dell i inni

Przez czas i przestrzeń z Amerykańską Ligą Sprawiedliwości

Maciej Rybicki

Kilka miesięcy temu całkiem pochlebnie wyrażałem się o pierwszym tomie JLA – Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości autorstwa Granta Morrisona i Howarda Portera. Choć pierwsze jej zeszyty są już w zasadzie „pełnoletnie”, wciąż są uznawane za absolutną klasykę komiksu suerbohaterskiego. Wydaje się, że ten kultowy status wynika nie tylko z robiącej wrażenie sprzedaży serii (w latach 1997-1998 każdy zeszyt trafiał do ok. 100 tys. odbiorców), ale przede wszystkim z niezwykłego rozmachu opowiadanych przez Granta Morrisona historii. Drugi tom zbiorczy pod tym względem nie różni się specjalnie od pierwszego.

Grant Morrison, Howard Porter, John Dell i inni w Subiektywnie

Kilka miesięcy temu całkiem pochlebnie wyrażałem się o pierwszym tomie JLA – Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości autorstwa Granta Morrisona i Howarda Portera. Choć pierwsze jej zeszyty są już w zasadzie „pełnoletnie”, wciąż są uznawane za absolutną klasykę komiksu suerbohaterskiego. Wydaje się, że ten kultowy status wynika nie tylko z robiącej wrażenie sprzedaży serii (w latach 1997-1998 każdy zeszyt trafiał do ok. 100 tys. odbiorców), ale przede wszystkim z niezwykłego rozmachu opowiadanych przez Granta Morrisona historii. Drugi tom zbiorczy pod tym względem nie różni się specjalnie od pierwszego.

Maciek omówił tom drugi JLA Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości. A skoro wspomniał o recenzji pierwszego tomu JLA...

Longar

A dziś na Szortalu Wigilia. Zaskoczeni? Zaprasza Anna Wołasiak-Tomaszewska.

Nowości wydawnictwa Rebis

Hanna Cygler - Przekład dowolny

Początek lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Młodzi ludzie szukają swojego miejsca w życiu, wikłając się w uczuciowe perypetie i sensacyjną intrygę…

Początek lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Młodzi ludzie szukają swojego miejsca w życiu, wikłając się w uczuciowe perypetie i sensacyjną intrygę. A wszystko dzieje się w szarej strefie świata biznesu, który nazbyt chętnie wchodzi w niebezpieczne związki z polityką.

Iza po czterech latach małżeństwa ucieka od psychopatycznego męża do Polski. Na promie spotyka Maćka, który pomaga jej stanąć na nogi. Załatwia jej mieszkanie, pracę, wprowadza w swój krąg przyjaciół. I jest nią zainteresowany. Iza jednak nie pragnie miłości, tylko bezpieczeństwa i pieniędzy. Wkrótce na horyzoncie pojawia się interesujący kandydat, potentat w branży komputerowej…

Hanna Cygler – z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności – czytelników i swojej – pisze powieści (nie tylko dla kobiet). Dom Wydawniczy REBIS opublikował następujące książki tej autorki: Odmiana przez przypadki, Dobre geny, Bratnie dusze, Tryb warunkowy, Deklinacja męska/żeńska, Przyszły niedokonany, W cudzym domu, Kolor bursztynu i Grecka mozaika.


Deborah Moggach - Tulipanowa gorączka

Wznowienie bestsellerowej powieści Deborah Moggach  w nowym przekładzie!

Sztuka, piękno, pożądanie, chciwość, oszustwo i kara za niegodziwość – a wszystko to rozgrywa się w scenerii XVII-wiecznego Amsterdamu owładniętego tulipomanią.

Nowości wydawnictwa Rebis

Wiktor Suworow - Samobójstwo

Atak Niemiec na Związek Radziecki z '41 roku, przez rosyjskiego pisarza określony samobójstwem zrodzonym w chorym umyśle Hitlera

Czy atak Niemiec na Związek Radziecki, rozpoczęty 22 czerwca 1941 roku, był starannie zaplanowaną i mistrzowsko przeprowadzoną operacją czy samobójczym przedsięwzięciem zrodzonym w umyśle tracącego kontakt z rzeczywistością Hitlera? Wiktor Suworow zdecydowanie opowiada się za tą drugą interpretacją wydarzeń. Porównuje siły niemieckie z radzieckimi i dowodzi, że ZSRR miał miażdżącą przewagę pod każdym względem – od dostępnych zasobów i uzbrojenia po kompetencje przywódców czy wywiadu. Stalin był zaskoczony hitlerowskim atakiem tylko dlatego, że nie spodziewał się po swoim dawnym sojuszniku tak szalonego posunięcia...


Wiktor Suworow - Specnaz

Historia i struktura Specnazu – uderzeniowych formacji radzieckiego wywiadu wojskowego

Specnaz to uderzeniowe formacje radzieckiego wywiadu wojskowego, które w swych działaniach łączyły elementy szpiegostwa, terroru oraz szeroko pojętych akcji dywersyjnych i partyzanckich. W ich skład wchodzili zakonspirowani agenci, czyli cudzoziemcy zwerbowani przez radzieckich szpiegów, zawodowe oddziały złożone z najlepszych sportowców ZSRR – często rekordzistów świata czy mistrzów olimpijskich – oraz oddziały utworzone ze starannie wybranych i doskonale przeszkolonych żołnierzy z poboru. Wiktor Suworow w swojej książce wyczerpująco przedstawia historię i strukturę Specnazu, charakterystykę jego głównych komponentów, typowe uzbrojenie i wyposażenie, podstawową taktykę oraz mordercze szkolenie bojowe.

Nowość wydawnictwa Rebis

Andrzej W. Sawicki - Smocze koncerze

Doskonałe połączenie realiów historycznych z okresu tuż przed odsieczą wiedeńską z typowymi dla twardego SF technologiami

Po utracie Podola i Kamieńca Podolskiego stosunki Rzeczypospolitej z imperium osmańskim są napięte. Tym trudniejsza jest misja kanclerza Jana Gnińskiego, który w 1667 roku usiłuje w Stambule negocjować obniżenie haraczu i uwolnienie polskich jeńców. Niespodziewanie jednak negocjacje schodzą na dalszy plan. Sami Turcy wpadają w ogromne tarapaty - w ich stolicy rozbija się dziwny obiekt, a już wkrótce atakowani są przez niesamowicie krwiożercze bestie, jakich świat jeszcze nie widział. Niegdysiejsi wrogowie mają teraz wspólny cel: przetrwanie. Nadzieją dla Turków może być ich najgroźniejszy jeszcze niedawno wróg…

Tę świetnie napisaną powieść czyta się jednym tchem! Uwagę zwraca zwłaszcza doskonałe połączenie realiów historycznych z okresu tuż przed odsieczą wiedeńską z typowymi dla twardego SF technologiami. Prawdziwą siłą napędową Smoczych koncerzy są jednak pełnokrwiści bohaterowie - szaleni awanturnicy, błyskotliwi fechmistrze i piękne kobiety.

Andrzej W. Sawicki przygodę z pisaniem zaczął od debiutu na łamach „Fahrenheita”. Z wykształcenia inżynier chemik. Dotychczas opublikował kilka opowiadań w pismach „Science Fiction, Fantasy i Horror” oraz w „Magazynie Fantastycznym”. Jest autorem powieści Inkluzja i Nadzieja czerwona jak śnieg.

Zapowiedź wydawnictwa Genius Creations

Marcin Jamiołkowski - Bezsenni (20 czerwca 2016)

W stolicy wybucha seria tajemniczych pożarów. W dziwny sposób łączą się one z niezwykłym błękitnym płomieniem, który nawiedza sny młodej blogerki, wabiąc przypadkowe ofiary i paląc je na popiół. Ktoś… lub coś morduje Bezsennych, ulubieńców Złotej Kaczki, niepodzielnie władającej magiczną Warszawą.Herbert Kruk jak zwykle ma szczęście - lub pecha - znaleźć się w samym centrum wydarzeń.
Czy mag wygra wyścig z czasem i zdoła ponownie ocalić stolicę? Jakie intrygi rozgrywają się na Dworze Złotej Pani? Czy agent rosyjskiego Archiwum X okaże się sojusznikiem, czy może śmiertelnym wrogiem? Jaką cenę trzeba będzie zapłacić za pomoc rusałki? I wreszcie - czy warszawski czarodziej zdoła uratować swoją matkę, od lat zamkniętą w magicznym krysztale?

„Magiczna Warszawa pełna ognia, piękny i niebezpieczny dwór Złotej Pani, intryga, uroczy główny bohater - czyli Kruk po raz trzeci rzuca czar na czytelników. „Bezsenni" w niczym nie ustępują poprzednim częściom cyklu."
Magdalena Kubasiewicz, autorka „Spalić wiedźmę"

W księgarni wydawnictwa rozpoczęła się przedsprzedaż wersji elektronicznej powieści, a na stronie znaleźć można fragment powieści czytany przez Wojciecha Masiaka.
https://ebook.madbooks.pl/bezsenni-ebook
http://geniuscreations.pl/ksiazki/bezsenni-marcin-jamiolkowski/

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

Lucinda Riley - Róża Północy (15 czerwca 2016)


ZE WSPANIAŁYCH PAŁACÓW INDYJSKICH MAHARADŻÓW DO MAJESTATYCZNYCH ANGIELSKICH REZYDENCJI.

NIEZWYKŁE ŻYCIE NADZWYCZAJNEJ DZIEWCZYNY, ANAHITY CHAVAL, OD 1911 ROKU DO DNIA DZISIEJSZEGO.


Sędziwa Hinduska, Anahita Chaval, w dniu setnych urodzin przekazuje prawnukowi manuskrypt, w którym opisała historię swojego życia. Młody Ari Malik, skoncentrowany na pracy i karierze, chowa babcine opowieści do szuflady.

Po latach, spełniony w życiu zawodowym, ale rozczarowany życiem osobistym, sięga po wspomnienia Anahity. Podążając tropami tajemnic przeszłości, trafia z upalnych, kolorowych Indii do ponurej i mrocznej rezydencji Astbury w angielskim hrabstwie Devon. Tam poznaje jej tajemniczego właściciela i gwiazdę filmową z Hollywood. Mroczne sekrety, które kładą się cieniem na historii szlachetnego rodu Astbury, połączą ich losy.

Wielowątkowa, wzruszająca opowieść o ludziach zmagających się z historią.

"Róża północy" jest bez wątpienia najbardziej wciągającą powieścią Lucindy Riley.

LUCINDA RILEY
- irlandzka powieściopisarka. Swoją pierwszą książkę napisała mając zaledwie 24 lata. Powieść "Dom orchidei" sprzedała się na całym świecie w ponad dwóch milionach egzemplarzy. Wszystkie jej książki, przetłumaczone na 28 języków i wydane w 38 krajach, niezmiennie trafiają na europejskie i amerykańskie listy bestsellerów.

Harley Quinn Tom 1. Miejska Gorączka - Amanda Conner, Jimmy Palmiotti, Chad Hardin, Stephane Roux

Radość płynąca z przemocy

Marek Adamkiewicz

Wśród przeciwników Batmana można spotkać naprawdę wiele szalonych indywiduów. Joker, Scarecrow, Two-Face, Mad Hatter – to zaledwie wierzchołek góry lodowej, a wymieniać można długo. Wielu z nich uprzykrza Nietoperzowi życie od bardzo dawna, ale wśród tych psychopatów jest także ktoś, kto mimo stosunkowo krótkiego stażu po złej stronie, nie tylko wyjątkowo zaszedł za skórę obrońcy Gotham, ale i zyskał miano jednego z najbardziej oryginalnych, nieprzewidywalnych i lubianych antybohaterów, przy okazji będąc osóbką pełną specyficznego wdzięku. Mowa oczywiście o Harley Quinn, z której perypetiami w końcu może się zapoznać także polski czytelnik. A jest o czym czytać…

Panna Quinn otrzymuje niespodziewaną propozycję. Okazuje się otóż, że któryś z pacjentów Azylu Arkham zapisał jej w spadku kamienicę na nowojorskim Brooklynie. Sytuacja życiowa bohaterki (wysadzenie mieszkania przez Jokera i utrata większości dobytku) sprzyja radykalnym życiowym decyzjom, nie trzeba więc wiele, by Harley wsiadła na swój motor i popędziła na spotkanie nowego. Na miejscu okazuje się, że ktoś wyznaczył wysoką nagrodę za głowę dr Quinzel, więc pobyt w mieście będzie obfitował w dużo atrakcji. Zbieranie czynszu od lokatorów, dawanie popalić popaprańcom krzywdzącym zwierzęta, czuwanie nad mieszkańcami domu opieki, mordowanie zamachowców – to zajęcia naprawdę czasochłonne.

Jak można wywnioskować już po samym opisie, Miejska Gorączka jest tytułem pisanym ze sporym dystansem do komiksu superbohaterskiego i zarazem z przymrużeniem oka. Tutaj nie wszystko jest traktowane śmiertelnie poważnie, jak w większości historii rodem z New 52. Jest to bezsprzecznie jedna z największych zalet pierwszego zbiorczego tomu solowych przygód dr Quinzel. Autorzy scenariusza, Amanda Conner i Jimmy Palmiotti (prywatnie małżeństwo), pokazali, że doskonale czują pisaną przez siebie postać i że seria trafiła w odpowiednie ręce. Zeszyt zerowy nie jest jeszcze reprezentatywny dla całości (to typowa zabawa formą), ale już od początku właściwej historii, czytelnik dostaje po głowie bezkompromisową akcją.

Conner, Palmiotti, Hardin oraz Roux w Subiektywnie

Wśród przeciwników Batmana można spotkać naprawdę wiele szalonych indywiduów. Joker, Scarecrow, Two-Face, Mad Hatter – to zaledwie wierzchołek góry lodowej, a wymieniać można długo. Wielu z nich uprzykrza Nietoperzowi życie od bardzo dawna, ale wśród tych psychopatów jest także ktoś, kto mimo stosunkowo krótkiego stażu po złej stronie, nie tylko wyjątkowo zaszedł za skórę obrońcy Gotham, ale i zyskał miano jednego z najbardziej oryginalnych, nieprzewidywalnych i lubianych antybohaterów, przy okazji będąc osóbką pełną specyficznego wdzięku. Mowa oczywiście o Harley Quinn, z której perypetiami w końcu może się zapoznać także polski czytelnik. A jest o czym czytać…

... co też Marek czyni, zachwalając tom pierwszy serii Harley Quinn pt. Miejska Gorączka