Kwiecień 2016

Nowość wydawnictwa Albatros

James Dashner - Reguła Myśli. Doktryna śmiertelności cz.2

PORYWAJĄCA KONTYNUACJA BESTSELLERA „W SIECI UMYSŁÓW”
 
Po wydarzeniach na Ścieżce i po tym, jak dowiedział się, że jest tworem - komputerowym programem przeniesionym do ciała człowieka, Michael budzi się na Jawie, w obcym domu, w ciele nastoletniego Jacksona Portera.
Kiedy w mieszkaniu pojawiają się ludzie Kaine'a, żeby zaprowadzić go na spotkanie z twórcą Doktryny Śmiertelności, Michael ratuje się dramatyczną ucieczką i postanawia odnaleźć jedynych ludzi, którym bezgranicznie ufa - Brysona i Sarę.
Jego pojawienie się w domu Sary rozpoczyna jednak serię nieszczęśliwych wydarzeń. Rodzice dziewczyny znikają w tajemniczych okolicznościach, Sara zostaje oskarżona o współudział w ich porwaniu, a Michael jest poszukiwany za przestępstwa związane z cyberterroryzmem.
Tymczasem  zarówno na Jawie jak i we Śnie dochodzi do dziwnych wydarzeń, i wszystko wskazuje na to, że Kaine rzeczywiście pragnie zaludnić ziemię tworami.
Wkrótce Michel, Bryson i Sara przekonują się, że nie mogą czuć się bezpiecznie w żadnym ze światów; że Kaine nie jest ich jedynym zmartwieniem i że nie należy nikomu ufać.

James Dashner

Amerykański autor fantastyki Young Adult, w swojej twórczości łączący wątki przygodowe, science-fiction i surwiwalowe. Jego dwie powieści z cyklu Więzień labiryntu zostały zekranizowane, na filmową adaptację czeka również W sieci umysłów - pierwszy tom cyklu DOKTRYNA ŚMIERTELNOŚCI. Z żoną i czwórką dzieci mieszka w stanie Utah.

Strona WWW: http://dashnerarmy.com/

Drabble

Dziś Terapię szokową ordynuje Szortalowi Anna Grzanek.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

David Weber, Timothy Zahn - Kroniki Manticore. Wezwanie do broni (5 maja 2016)

5 maja trafi do księgarń Wezwanie do broni - pierwszy tom „Kronik Manticore”, nowej serii D. Webera i T. Zahna, osadzonej w realiach świata Honor Harrington. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo przed erą słynnej bohaterki, sięgnijcie po tę książkę!

Dorastając, Travis Uriah Long tęsknił za porządkiem i dyscypliną, których brakowało mu w rodzinnym domu. W poszukiwaniu tych wartości wstąpił do Royal Manticoran Navy. Ale życie w RMN mocno go rozczarowało: obóz dla rekrutów był frustrujący, a na jego pierwszym okręcie panował chaos i bałagan. Samej marynarce wojennej zaś groziło unicestwienie przez parlament. W Gwiezdnym Królestwie bowiem różne frakcje polityczne, chcąc przejąć zasoby RMN, dążyły do jej rozwiązania. Był to ogromny błąd. Wkrótce się okazało, że świat wcale nie jest uporządkowanym i bezpiecznym miejscem. Travis Long osobiście się o tym przekonał.

„Oto prawdziwe mocne wejście – początek nowej serii umiejscowionej w świecie Honor Harrington na całe lata przed pojawieniem się tej bohaterki. Pasjonujące międzygwiezdne przygody z politycznymi intrygami i dramatami w tle”.
„Publishers Weekly”

Informacja wydawnictwa Insignis

Hanni Münzer - Miłość w czasach zagłady


Bestsellerowa powieść Hanni Münzer Miłość w czasach zagłady już w Polsce!

30 marca na półki polskich księgarń trafiła niezwykle wyczekiwana bestsellerowa powieść Hanni Münzer – Miłość w czasach zagłady.
Historia czterech pokoleń niezwykłych kobiet, o których losach przesądziły meandry historii,  oczarowała ponad pół miliona czytelników w Niemczech, otrzymała ponad 1600 recenzji na Amazon.de, z których średnia ocena wyniosła 4,5/5 gwiazdek, a prawa do przekładu zostały wykupione przez kilkanaście krajów.Zapraszamy do wysłuchania fragmentów powieści:
1: https://youtu.be/J4YkooKEFCw
2: https://youtu.be/ozlRX45Vh5U
3: https://youtu.be/m0LiQ_fePwI
4: https://youtu.be/X28cQbjCJwI

Playlista: https://www.youtube.com/playlist?list=PLhYIuNPTCCfblz0wdrr9RpHCtIiVQDbi8

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Adam Przechrzta - Adept (13 kwietnia 2016)

Stolica Polski po okupacją rosyjską, początek XX wieku.
W środku miasta pojawia się enklawa, otoczona murem nabitym srebrnymi prętami.
Nikt nie wie skąd się wzięła, dlaczego zmienia się tam układ ulic i wygląd kamienic.
Identyczne strefy goszczą w Moskwie i Petersburgu.
Pozornie normalne życie tuż obok emanacji wynaturzonego świata pełnego potworów.
Do strefy zapuszczają się jedynie carskie patrole i alchemicy w poszukiwaniu składników do swoich eksperymentalnych leków.
Polski alchemik Olaf Rudnicki oraz oficer elitarnej carskiej gwardii, muszą zmierzyć się z zagrożeniem, stawiając na szali nie tylko życie.
Pojedynki, zakazane eksperymenty i narastające wrzenie w mieście, prowadzą do finału, którego nikt się nie spodziewa.
Gdy do akcji wkroczą „Sztyletnicy”, biała flaga zabarwi się czerwienią.

Adam Przechrzta
Historyk, doktor nauk humanistycznych, pedagog, autor artykułów na temat historii, walki nożem i okinawskiego karate. Interesuje się działaniami służb specjalnych. Jako pisarz zadebiutował w 2006 roku, od tego czasu wydał sześć powieści oraz tom opowiadań.
Jest laureatem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, w 2014 roku otrzymał Srebrne Wyróżnienie za "Gambit Wielopolskiego".
Zwolennik czytania przy jedzeniu. Czytuje wszystko, od podręczników pszczelarstwa, poprzez literaturę głównonurtową i fantastyczną, aż po romanse dla pań. Te ostatnie przeważnie w poczekalni u dentysty. Marzy o świętym spokoju.

Króciak

Marcin Strzyżewski debiutuje dziś u nas Psem na opony.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Krzysztof Haladyn - Na Skraju Strefy (15 kwietnia 2016)

Wojskowa kompania karna na skraju strefy to nie miejsce dla mięczaków.
Sprawy naprawdę komplikują się kiedy sierżant leży na biurku z przestrzeloną głową i pistoletem w ręce.
Plutonowy Petrenko , który go znalazł wypił szklankę wódki, zanim do niego dotarło , że wdepnął w niezłe gówno.
Wtedy jeszcze nie wiedział w jakie.
Ucieczka w Zonę, w rocznicę wybuchu reaktora to nie jest najlepszy pomysł, ale jeśli do ciebie kumple strzelają właściwie nie masz wyjścia.
Prawdziwa historia ze świata S.T.A.L.K.E.R.A jakiej nie powstydziliby się najlepsi autorzy.
Anomalie, bandy mutantów, zaginiony pociąg i cerkiew w środku zony pełna wyznawców, to tylko początek tej opowieści.  Karabin w dłoń , granat do kieszeni i w drogę.

"Doskonale koszerna stalkerska historia, wymyślona na spokojnie,
rozpracowana z pietyzmem i opowiedziana ze swadą. Dezerter z
białoruskiej kompanii karnej, który musi iść w stalkery, bo na Dużej
Ziemi nie ma czego szukać? Idealny zalążek mocnego bohatera! Do tego
jeszcze dodać autora, z własnego doświadczenia czerpiącego garściami
wiedzę o Zonie i... mieszanka wybuchowa!„

Michał Gołkowski

Krzysztof Haladyn
Urodzony w 1983 roku we Wrocławiu. Z wykształcenia dziennikarz i specjalista public relations, zawodowo żadnej pracy się nie boi.
Szeroko pojętą literaturą zainteresowany odkąd uznał, że tata zbyt szybko zasypia czytając mu na dobranoc. Oprócz książek uwielbia gry, zarówno te na planszy jak i na monitorze. Nie gardzi także dobrym filmem.
Dwie wizyty w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej AES przypłacił utratą owłosienia w górnej części czaszki, więc teraz chciałby jechać w jakieś bezpieczniejsze miejsce - myśli o Nowej Ziemi lub okolicach zakładów Majak.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Anna Reid - Pogranicze. Podróż przez historię Ukrainy 988-2015 (28 kwietnia 2016)
   
Kto nie zna dziejów Ukrainy, ten nie zrozumie wydarzeń, które obecnie rozgrywają się za naszą wschodnią granicą. Lecz czym jest historia Ukrainy, skoro ukraińska niepodległość istnieje, nie licząc epizodów, dopiero od dwudziestu trzech lat? Jak tę historię napisać, by powstała spójna, zrozumiała opowieść o losach nierozumianego narodu?
 
Z tym problemem niewielu odważyło się zmierzyć, i chyba nikt nie osiągnął tak dobrego efektu, jak Anna Reid, autorka cenionej w Polsce i na świecie książki o oblężonym Leningradzie. Pogranicze jest nietuzinkowym połączeniem książki historycznej i reportażu. Opowieść Anny Reid jest zarazem podróżą po współczesnej Ukrainie i wędrówką przez jej dzieje, inspirowaną odwiedzanymi miejscami. Od Rusi Kijowskiej, przez rządy mongolskie, litewskie, polskie i rosyjskie, niemieckie i sowieckie, po dzień dzisiejszy, krytycznie – nie ulegając idealizującej ukraińskiej autokreacji ani tradycyjnej i współczesnej propagandzie rosyjskiej – Anna Reid scala chaotyczną ukraińską przeszłość w barwny, zapadający w pamięć, tragiczny i pouczający obraz nierozerwalnie związany z naszą narodową historią.

Od polskich kościołów Lwowa po rosyjskojęzyczny przemysłowy Donbas, autorka ukazuje Ukrainę dawną i obecną wraz z jej mieszkańcami: babuszką pamiętającą czasy Wielkiego Głodu, donieckim górnikiem, krymskim Rosjaninem, Polakiem z Kamieńca Podolskiego, Żydem z Iwano-Frankiwska, dysydentem z czasów sowieckich czy współczesnymi mieszkańcami Kijowa.
   
"Bardzo interesujące i pouczające spojrzenie na bardzo słabo rozumiany naród."
The Telegraph

Zapowiedź wydawnictwa SQN

Jakub Ćwiek - Grimm City. Wilk! (13 kwietnia 2016)

Przyznaj, spodziewasz się baśni

Miasto Grimm – ponura, spowita obłokami tłustej czerni metropolia to miejsce, gdzie o sprawiedliwość równie trudno, co o bezchmurne niebo. Zbudowane na ciele olbrzyma, napędzane jego smolistą krwią i odłamkami węglowego serca trwało w dawno ustalonym porządku. Do teraz. Na przestępczą scenę wkracza właśnie bezkompromisowo Nowy Gracz, a oficer policji Wolf zostaje brutalnie zamordowany we własnym domu. Czy te fakty się łączą? I czy czerwony płaszcz z kapturem zaobserwowany u głównej podejrzanej w sprawie zabójstwa czyni ze sprawy zbrodnię na tle religijnym?

Jakub Ćwiek tym razem funduje nam gorzki, brutalny kryminał noir w niezwykłym świecie inspirowanym amerykańskim podziemiem przestępczym lat dwudziestych i trzydziestych. W mieście, w którym rządzi strach i… opowieść.

W tym mieście nie wybacza się żadnych błędów!

Jakub Ćwiek
Jest autorem dziewiętnastu książek, licznych opowiadań, artykułów publicystycznych i scenariuszy. Najbardziej znany ze stworzenia uniwersum Kłamcy, rozwija też światy, w których prym wiodą Chłopcy i Dreszcz, oraz wypuszcza się na zupełnie inne rejony. Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, otrzymał ją w 2012 roku za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach. W tym samym roku oraz ponownie dwa lata później został nominowany do Śląkfy w kategorii Twórca Roku.

Jakub Ćwiek krótko komentuje prace nad książką:

Dziesięć lat temu, zaraz po premierze pierwszego "Kłamcy", Paweł Deptuch robiący wywiad dla serwisu internetowego Carpe Noctem zapytał mnie o dalsze plany wydawnicze. Wtedy wspomniałem o tym pomyśle po raz pierwszy. Od tamtej pory koncept zmieniał się, ewoluował, dojrzewał, aż wreszcie "Grimm City" trafiło na mój warsztat. Co najzabawniejsze, wydaje go Wydawnictwo SQN, w części złożone z redaktorów wspomnianego wyżej serwisu Carpe Noctem. Tak to się plecie.

Informacja wydawnictwa Rebis

Adriana Lisboa - Spotkanie autorskie (6 kwietnia 2016)

Zakład Filologii Portugalskiej i Przekładoznawstwa UJ oraz Dom Wydawniczy REBIS zapraszają na spotkanie z Adrianą Lisboą, autorką znakomitej powieści "Symfonia w bieli", nagrodzonej między innymi prestiżową Nagrodą Literacką im. José Saramago. Powieść w przekładzie Wojciecha Charchalisa ukazała się właśnie nakładem a REBISU w ramach nowej serii literatury brazylijskiej.

Środa 6 kwietnia godzina 11.00 – Pauza in Garden, Kraków, ul. Rajska 12

http://www.rebis.com.pl/rebis/public/news/news.html?co=print&id=7518&instance=1000&lang=pl&parent=0

W Samo Południe - odsłona CCXXIII

Witajcie! Zaczynamy pierwsze tegoroczne stuprocentowo kwietniowe W Samo Południe. Możecie w nim wygrać jeden z trzech egzemplarzy dopiero co wznowionego pierwszego tomu trylogii Silos autorstwa Hugha Howey'a. Sponsorem nagród jest ich wydawca, Wydawnictwo Papierowy Księżyc

Zasady znajdziecie tutaj.

Pytania:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. W tym tygodniu rusza (albo już ruszył - wolę się ubezpieczyć, bo nie wiem, kiedy będziecie to czytali) Pyrkon, a na nim będzie miała premierę najnowsza część pewnej sagi fantasy wydawanej przez Papierowy Księżyc. Mało tego, będzie można oko w oko stanąć z osobą, która napisała ten cykl. Proszę podać tytuł książki, tytuł cyklu i imię i nazwisko wspomnianej osoby. Część druga. W połowie marca Papierowy Księżyc wznowił dość głośną ostatnimi laty książkę sf, której autor ma coś wspólnego z Nealem Stephensonem. Proszę o tytuł oraz imię i nazwisko autora tej książki.

2. Historyczne: Jak się nazywał bohater pewnej polskiej noweli post-apo, który zajmował się wyszukiwaniem silosów i unieszkodliwianiem umieszczonych w nich, wciąż groźnych głowic atomowych. Proszę podać także tytuł tej noweli i kto ją napisał.

3. Szortalowe: Proszę podać tytuły i autorów trzech ostatnich utworów, które pojawiły się na Szortalu.

To wszystko - do boju!

Nowości wydawnictwa Rebis

David Weber, Timothy Zahn - Wezwanie do broni


Pierwszy tom "Kronik Manticore", nowej serii D. Webera i T. Zahna, osadzonej w realiach świata Honor Harrington. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo przed erą słynnej bohaterki, sięgnijcie po tę książkę!

Dorastając, Travis Uriah Long tęsknił za porządkiem i dyscypliną, których brakowało mu w rodzinnym domu. W poszukiwaniu tych wartości wstąpił do Royal Manticoran Navy. Ale życie w RMN mocno go rozczarowało: obóz dla rekrutów był frustrujący, a na jego pierwszym okręcie panował chaos i bałagan. Samej marynarce wojennej zaś groziło unicestwienie przez parlament. W Gwiezdnym Królestwie bowiem różne frakcje polityczne, chcąc przejąć zasoby RMN, dążyły do jej rozwiązania. Był to ogromny błąd. Wkrótce się okazało, że świat wcale nie jest uporządkowanym i bezpiecznym miejscem.

Travis Long osobiście się o tym przekonał.
Niczym Robert A. Heinlein i Orson Scott Card, autorzy opowiadają historię młodego bohatera, po którą z przyjemnością sięgną czytelnicy w każdym wieku. - "Booklist"Oto prawdziwe mocne wejście - początek nowej serii umiejscowionej w świecie Honor Harrington na całe lata przed pojawieniem się tej bohaterki. Pasjonujące międzygwiezdne przygody z politycznymi intrygami i dramatami w tle - "Publishers Weekly"

David Weber - bestsellerowy autor militarnej SF i popularnych na całym świecie cykli "Honor Harrington", "Starfire" i "Schronienie", podbija czytelników powieścią fantasy z domieszką przygód spod znaku płaszcza i szpady i uroczego humoru. Aż 22 tytuły Webera trafiły na listę bestsellerów "New York Timesa", a łączny nakład jego książek przekroczył już 7 milionów egzemplarzy.

Nowość wydawnictwa Rebis

Linda Papadopoulos - W końcu czyje to życie?


Jak być dwudziestolatką i żyć według własnych zasad

Codziennie bombardują cię obrazy doskonałych ludzi, którzy odnieśli życiowy sukces. Media mówią ci, ile powinnaś ważyć, jak się ubierać, jak często uprawiać seks i ile zarabiać. Na Facebooku oglądasz zdjęcia i czytasz wpisy znajomych, którzy prowadzą szalenie interesujące i satysfakcjonujące życie... I czujesz, że sama odbiegasz od ideału, jesteś nudna i wszystko cię omija. Poczucie, że nie dajesz rady, zawodzisz siebie i innych, prowadzi w końcu do niepokoju, lęków i przygnębienia.

Ale tylko od ciebie zależy, jak napiszesz scenariusz swojego życia. Znana psycholog doktor Linda Papadopoulos przedstawia cenne spostrzeżenia i praktyczne strategie, dzięki którym znajdziesz siłę, by prowadzić życie, jakiego pragniesz, nawiązywać wartościowe relacje oraz uwolnić się od toksycznego lęku i ciężaru nierealnych oczekiwań.

Linda Papadopoulos jest psychologiem specjalizującym się w terapii poznawczo-behawioralnej. Pisze dla miesięcznika "Cosmopolitan" i jest częstym gościem programów telewizji CNN, Sky News, Channel 5 News czy BBC Breakfast.


Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Orson Scott Card - Goście

„Goście” to ostatni tom trylogii o chłopcu, który posiada niewytłumaczalny dar widzenia ludzkiej przeszłości.

W pierwszym tomie Rigg połączył siły z innym równie utalentowanym nastolatkiem, by odnaleźć siostrę i zrozumieć, na co naprawdę go stać. W drugim – stanął przed zadaniem odczytania ścieżek przeszłości przed przybyciem nieznanych Niszczycieli, zamierzających unicestwić życie na jego planecie. Trzeci, finałowy tom to monumentalne widowisko, w którym następuje spełnienie wszystkich dotychczasowych wątków, a Rigg musi przekroczyć granice własnych możliwości i odbyć podróż nie tylko na inne planety, ale i w inne czasy, od pradziejów ludzkości po koniec ziemskiej cywilizacji, by uratować dwa światy i na zawsze zakończyć wojnę.


Card to wybitny prozaik o wielu zaletach, z których główną jest jego dar do kreowania postaci, które czytelnik lubi i z którymi się utożsamia.
„The Miami Herlad”

Card przedstawia nam cały wachlarz możliwości, jakie daje fantasy, a przy tym wplata je w swój misternie skonstruowany system magii.
„Wall Street Journal”


Orson Scott Card (ur. 1951) – jeden z najbardziej popularnych autorów science fiction. Zadebiutował w wieku 26 lat opowiadaniem „Gra Endera”; zostało ono później rozbudowane do rozmiarów powieści, która zapoczątkowała jeden z najpopularniejszych cykli powieściowych autora – Sagę o Enderze. Równie popularną i powiązaną z nią fabularnie serią jest Saga Cienia.

Zapowiedź wydawnictwa Uroboros

Sarah J. Maas - Dwór cierni i róż (27 kwietnia 2016)

Autorka bestsellerowej serii Szklany Tron powraca z porywającą opowieścią o miłości, która jest w stanie pokonać nienawiść i uprzedzenia!

Idealna lektura dla fanów George. R.R. Martina! Co może powstać z połączenia baśni o Pięknej i Bestii oraz legend o czarodziejskich istotach? Gdy Feyre zabija wilka, w jej domu zjawia się bestia, żądająca zadośćuczynienia. Zmuszona do zamieszkania w groźnej i pełnej magii krainie dziewczyna odkrywa, że jej prześladowca, Tamlin, nie jest zwierzęciem, a potomkiem starożytnej rasy, która niegdyś rządziła światem…

Co może powstać z połączenia baśni o Pięknej i Bestii oraz legend o czarodziejskich istotach? Sarah J. Maas stworzyła opowieść, od której nie można się oderwać!
Dziewiętnastoletnia Feyre jest łowczynią – musi polować, by wykarmić i utrzymać rodzinę. Podczas srogiej zimy zapuszcza się w poszukiwaniu zwierzyny coraz dalej, w pobliże muru, który oddziela ludzkie ziemie od Prythian – krainy zamieszkanej przez czarodziejskie istoty. To rasa obdarzonych magią i śmiertelnie niebezpiecznych stworzeń, która przed wiekami panowała nad światem.
Kiedy podczas polowania Feyre zabija ogromnego wilka, nie wie, że tak naprawdę strzela do faerie. Wkrótce w drzwiach jej chaty staje pochodzący z Wysokiego Rodu Tamlin, w postaci złowrogiej bestii, żądając zadośćuczynienia za ten czyn. Feyre musi wybrać – albo zginie w nierównej walce, albo uda się razem z Tamlinem do Prythian i spędzi tam resztę swoich dni.
Pozornie dzieli ich wszystko – wiek, pochodzenie, ale przede wszystkim nienawiść, która przez wieki narosła między ich rasami. Jednak tak naprawdę są do siebie podobni o wiele bardziej, niż im się wydaje. Czy Feyre będzie w stanie pokonać swój strach i uprzedzenia?
Pełna namiętności i pasji, romantyczna, brutalna i okrutna. Jedno jest pewne: Dwór cierni i róż to z pewnością nie cukierkowa baśń w stylu Disneya…

Informacja wydawnictwa Rebis

Ryszard Wolański - spotkanie autorskie (7 kwietnia 2016)

Dom Wydawniczy REBIS zaprasza na spotkanie z Ryszardem Wolańskim i promocję książki EUGENIUSZ BODO „Już taki jestem zimny drań” do Głównej Księgarni Naukowej im. B. Prusa, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 7, godzina 17.00, w dniu 7 kwietnia.

Spotkanie poprowadzi Piotr Dobrołęcki.

Konkurs literacki - Tajemnice

Spuszczony wzrok, liczne szepty, nerwowe gesty – tajemnice posiada każdy z nas. Żyją w naszych umysłach i dają o sobie znać co jakiś czas. Niektóre tajemnice powierzamy zaufanej osobie. Są jednak takie, o których nikt nigdy nie może się dowiedzieć…

Interpretacja dowolna
Wymogi:
Fantastyka z elementami dramatu
Limit znaków: minimum 2500 znaków, maximum 5000 znaków (ze spacjami)
Termin: 4 maja do godz. 20.00
Inne: Jeden tekst na autora.


Teksty z dopiskiem "Tajemnica" w temacie maila, wysyłajcie na adres odpowiedz@szortal.com.

Nagrody do wygrania:
I miejsce książka Tony’ego Parsonsa „Krwawa wyliczanka” oraz „Uznani za zmarłych” Grahama Mastertona.
II i III miejsce zgarną po egzemplarzu „Pół wojny” Joe Abercrombiego.
Nagrody ufundowały wydawnictwa Albatros oraz Rebis
Zadecydują głosy Szortalowiczów.
Zwycięski tekst zostanie opublikowany w letnim numerze Wydania Specjalnego SNW.
Powodzenia!

Hell's Angels. Anioły piekieł - Hunter S. Thompson

Sex, drugs & motorcycles

Justyna Chwiedczenia

Kilka lat temu, kiedy w telewizji wyemitowano zupełnie nowy, pełen przemocy serial Sons of Anarchy, motocykliści zyskali sławę. Nagle na ulicach zaczęło pojawiać się coraz więcej srebrnych rumaków na dwóch kołach, dosiadanych przez mężczyzn w skórzanych kamizelkach i o wątpliwych reputacjach. Serio, spojrzeć na takiego i od razu wiadomo, że coś z nim jest nie tak. Kryminalista. Skandalista. Buntownik. Może nawet damski bokser. Przerażające i ekscytujące zarazem. Nowe kluby motocyklowe pojawiały się na całym świecie jak grzyby po deszczu, ale tylko nielicznym udało się przetrwać i zyskać sławę oraz renomę. Ponieważ miałam przyjemność (lub nieprzyjemność?) uczestniczyć w kilku imprezach jednego z najbardziej popularnych klubów motocyklowych w Polsce, a może nawet w Europie, temat ten był mi bardzo bliski. Kto wie cokolwiek o motocyklach, a w dodatku interesuje się kulturą Stanów Zjednoczonych, słyszał o Hell's Angels nie raz i nie dwa. Zatem książka okazała się być dla mnie pozycją tematycznie intrygującą.

Niespodzianka dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tematem. Kluby motocyklowe nie stały się tak naprawdę sławne po serialu Sons of Anarchy. Moda ta trwa od dziesiątek lat i przetrwa wieki. Bo jak zaznacza Hunter S. Thompson, nic nie może równać się pędowi powietrza na twojej twarzy, kiedy rozpędzasz swój motocykl na prostej drodze, czujesz dreszcz emocji, bo wiesz, że tak naprawdę w każdej chwili możesz przegrać ten wyścig. Z czasem, nawierzchnią, zakrętem, innymi uczestnikami drogi. Osobiście jechałam na motocyklu tylko raz, w bardzo trudnym momencie mojego życia i wiem, że jest to uczucie tak wyzwalające, że może uzależnić.

Thompson w Subiektywnie

Kilka lat temu, kiedy w telewizji wyemitowano zupełnie nowy, pełen przemocy serial Sons of Anarchy, motocykliści zyskali sławę. Nagle na ulicach zaczęło pojawiać się coraz więcej srebrnych rumaków na dwóch kołach, dosiadanych przez mężczyzn w skórzanych kamizelkach i o wątpliwych reputacjach. Serio, spojrzeć na takiego i od razu wiadomo, że coś z nim jest nie tak. Kryminalista. Skandalista. Buntownik. Może nawet damski bokser...

Wszystkich tych, którzy się martwili, że od tygodnia nie ma recenzji, śpieszę uspokoić. Już są! Na początek proponuję Wam lekturę omówienia napisanego przez Justynę.

Drabble

Anna Wołosiak-Tomaszewska zaprasza nas dziś na spotkanie z pewnym wyjątkowym Strażnikiem.

Nowość wydawnictwa Albatros

Erich Segal - Nagrody

Bohaterowie książki to troje ambitnych lekarzy i naukowców walczących o najwyższe z trofeów - Nagrodę Nobla. Adam Coopersmith - błyskotliwy, oddany pacjentom lekarz-immunolog, którego odkrycia mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa ciąży. Sandy Raven - genialny naukowiec, geriatra, wynalazca sposobu na powstrzymanie procesu starzenia się komórek ludzkich oraz Isabel de Costa - cudowne dziecko, wyśmienity fizyk, rozdarta między ojca, któremu wszystko zawdzięcza, a młodego mężczyznę, którego kocha. Niezapomniane postacie, miłość, tragedie, zdrada, ambicje, trudne wybory - to wszystko czyni z 'Nagród' powieść, od której nie sposób się oderwać.

Erich  Segal (ur. 16 czerwca 1937 w Brooklynie, zm. 17 stycznia 2010 w Londynie) współczesny amerykański pisarz, scenarzysta i naukowiec.
Książki Erich Segal Love Story, Absolwenci, Doktorzy wygrywały liczne nagrody literackie oraz zostały bestsellrami.

W Samo Południe - odsłona CCXXII - ogłoszenie wyników

Kto czekał na wyniki, tego nie zawiedziemy. Są!

Odpowiedzi:
1.1. Siedemnaście. Polski wkład to trzy antologie (W blasku ognia, szepty zgładzonych i Echa zgasłego świata) oraz dwie powieści (Dzielnica obiecana Pawła Majki i Odchłań Roberta J. Szmidta).
1.2. Nadchodzi zima, Garri Kasparow

2. Wladislaw Somerville Lach-Szyrma, a jego książka to Aleriel, or A Voyage to Other Worlds.

3. Dzielnica obiecana Pawła Majki, Mrówańcza Rusłana Mielnikowa i Odchłań Roberta J. Szmidta.


Nagrody otrzymują:
Dariusz Wierzański
Sławomir Szych
Robert Bogucki


Gratulujemy. Zestawy ufundowane przez wydawnictwo Insignis już do Was pędzą.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Jo Soares - Xango z Baker Street (12 kwietnia 2016)

12 kwietnia trafi do księgarń brazylijski kryminał "Xango z Baker Street" autorstwa Jo Soaresa. To trzecia powieść wydana przez REBIS w serii literatury brazylijskiej.

Sherlock Holmes w Brazylii
Jest rok 1888. W Rio de Janeiro giną cenne skrzypce Stradivariusa. Na pomoc lokalnej policji cesarz Brazylii Piotr II wzywa Sherlocka Holmesa.
Holmes w asyście nieodłącznego doktora Watsona podróżują do Brazylii schyłku cesarstwa i epoki niewolnictwa, a tam odnajdują świat zupełnie inny od wszystkiego, co wcześniej poznali. Muszą zmierzyć się nie tylko z tajemniczą kradzieżą i zaskakującymi morderstwami, ale też ze słońcem tropików, egzotyczną przyrodą i kuchnią, sztuką walki capoeira, rytuałami candomblé i starymi afrykańskimi bogami ‒ jednym z nich jest właśnie tytułowy Xangô. Ta książka to istna samba dla Sherlocka, pełna magii i egzotyki, ale także autentycznych postaci z epoki i zaskakującego humoru.


Jo Soares (ur. w 1938 r. w Rio de Janeiro) jest brazylijskim aktorem, komikiem, artystą stand-upowym, reżyserem i producentem teatralnym, muzykiem, malarzem i pisarzem, prowadził także własny talk show. Xangô z Baker Street opublikował w roku 1995. Książka została sfilmowana pięć lat później ‒ Jô Soares wystąpił w roli sędziego Coelho Brastosa.

Informacja wydawnictwa SQN

SQN na Pyrkonie!

Największy festiwal fantastyki w Polsce – PYRKON - w tym roku odbywa się w dniach 8-10 kwietnia w Poznaniu, tradycyjnie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Również i w tegorocznej edycji Pyrkonu wśród wystawiających się wydawców nie mogło zabraknąć ekipy SQN. W imieniu krakowskiej oficyny zapraszamy na stoisko nr 397 mieszczące się w hali „Kraina Wystawców”.

Na odwiedzających czekają dwie głośne premiery: najnowsza powieść Jakuba Ćwieka (urban fantasy utrzymane w konwencji kryminału noir) „Grimm City. Wilk!” oraz pierwszy tom epickiej serii fantasy od Kena Liu – „Królowie Dary”. Obie książki na Pyrkonie będą sprzedawane jeszcze przed oficjalnymi księgarnianymi premierami. Na stoisku będzie można dowiedzieć się również więcej na temat nadchodzących premier oraz planów wydawniczych. Do tego w okolicach stoiska w sobotę będzie można spotkać się i porozmawiać z następującymi autorami: Jakub Ćwiek, Jacek Łukawski, Jakub Małecki. O szczegółowe informacje pytajcie na stoisku lub śledźcie wieści w mediach społecznościowych wydawnictwa.

Informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

Zysk i S-ka na Pyrkonie

Zapraszamy na stoisko Zysk i S-ka Wydawnictwa: Pawilon 3 nr 56
 
W sobotę 9 kwietnia o godz. 12:00
będziecie mogli spotkać się z Robertem Cichowlasem,
autorem najnowszej książki "Zombie.pl"


Polskie zombie w natarciu!
Karol Szymkowiak miał wszystko. Pieniądze, piękną żonę, wspaniałego synka. Właśnie otworzył nową restaurację w Gdańsku i przypieczętował sukces suto zakrapianą imprezą. Następny ranek przyniósł jednak coś więcej niż tylko potężnego kaca.
Polskę opanowała epidemia zombizmu. Żywe trupy, których przysmakiem jest ludzkie mięso,  sieją krwawy terror i spustoszenie na ulicach Gdańska. Jedyną szansą Karola na przetrwanie jest dołączenie do grupki nielicznych ocalałych, którzy schronili się w kościele Świętego Wojciecha na Zaspie. Czy ktoś z nich pomoże mu dotrzeć do rodziny w Poznaniu? Czy zaufanie i pomoc to puste pojęcia w świecie pogrążonym w koszmarze, gdzie nie obowiązują już żadne wartości? Podróż do stolicy Wielkopolski stanie się makabryczną szkołą przetrwania i mrożącą krew w żyłach przygodą.
 
Festiwal Fantastyki PYRKON
8-10 kwietnia
MTP ul. Głogowska 14
Poznań

Hieroglify egipskie. Mowa bogów - Andrzej Ćwiek

Pismo

Aleksander Kusz

Opowiem Wam dziś o moim drugim powrocie do czytelniczych fascynacji z lat młodzieńczych. Pisałem Wam już o powrocie do mitów, zwłaszcza tych greckich. Dzisiaj będzie o powrocie do książek historycznych, tych o starożytności, archeologicznych. Nie były to książki naukowe, są to raczej pozycje popularnonaukowe. Lata temu zaczytywałem się w  książkach takich jak Bogowie, groby i uczeni Cerama, czy Sen o Troi Stolla. Po przeczytaniu tej drugiej przez długi czas chciałem być jak Schliemann i w jakieś tam części, bardzo pokręconej, udało mi się to zrealizować.

Myślałem, że czas takich książek już minął. A tutaj proszę! Okazało się, że nie. Mamy na rynku nowość. Na dodatek nie chodzi tu o pozycję zagraniczną, ale naszą rodzimą! W styczniu 2016 roku Wydawnictwo Poznańskie wydało książkę Andrzeja Ćwieka – Hieroglify egipskie. Mowa bogów. Choć jest to książka napisana przez fachowca, jest adresowana do ‘normalnego’ czytelnika. Została napisana dla chętnych, dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat starożytnego Egiptu, a zwłaszcza dowiedzieć czegoś więcej o hieroglifach, które to stanowią dla (prawie) wszystkich wiedzę tajemną.

Jeśli chodzi o cywilizacje starożytne, osobiście zawsze najmniej lubiłem Rzym. Jakiś taki za współczesny mi się wydawał, zbyt nowoczesny w swojej brutalności, a zarazem dokładności. Pozostałe cywilizacje też oczywiście były brutalne, okrutne, według współczesnych norm, ale nie były tak zorganizowane, tak poukładane, była w nich odrobina luzu. Grecja to w ogóle taka bardziej filozoficzna była, ale przede wszystkim niejednolita - z jednej strony była Sparta ze swoją wojskowością, a z drugiej Ateny z demokracją (w dużym uproszczeniu, oczywiście). Najwięcej czytałem o Sumerze i o Egipcie, czyli o cywilizacjach najstarszych ze starożytnych. Muszę przyznać, że kiedy odwiedziłem Dolinę Królów, było to dla mnie wielkie wydarzenie. Zobaczyć na własne oczy to, o czym zaczytywałem się dawno temu. A teraz znowu wziąłem do ręki książkę o starożytnym Egipcie. To powrót do korzeni? A może po prostu młodnieję?
 

Ćwiek w Subiektywnie

Opowiem Wam dziś o moim drugim powrocie do czytelniczych fascynacji z lat młodzieńczych. Pisałem Wam już o powrocie do mitów, zwłaszcza tych greckich. Dzisiaj będzie o powrocie do książek historycznych, tych o starożytności, archeologicznych. Nie były to książki naukowe, są to raczej pozycje popularnonaukowe. Lata temu zaczytywałem się w  książkach takich jak Bogowie, groby i uczeni Cerama, czy Sen o Troi Stolla. Po przeczytaniu tej drugiej przez długi czas chciałem być jak Schliemann i w jakieś tam części, bardzo pokręconej, udało mi się to zrealizować.

Środa. Wczesne popołudnie. Najlepsza pora na lekturę recenzji. Zwłaszcza recenzji napisanej przez Alka.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Judith Claire Mitchell - Subtelny urok samobójstwa

Hipnotyzujący i oryginalny literacki majstersztyk, od którego nie sposób się oderwać. Trzy niezwykłe siostry, jedna rodowa klątwa, jeden list pożegnalny obejmujący historię czterech pokoleń.

Poznajcie Lady, Vee i Delph – trzy zachwycająco skomplikowane, dowcipne i błyskotliwe kobiety o nieokiełznanych fryzurach, mrocznym poczuciu humoru i odziedziczonych w genach skłonnościach samobójczych. Zbliża się koniec XX wieku, a ostatnie potomkinie długiej linii pechowego rodu Alterów postanawiają położyć kres również własnemu życiu. Żegnając się ze światem, spisują losy własne i swoich przodków, począwszy od pradziadka, nagrodzonego Noblem genialnego chemika, który opracował pierwszy gaz bojowy, a następnie środek owadobójczy, później wykorzystany w komorach gazowych obozów zagłady... Jego upiorna spuścizna kładzie się cieniem na całej rodzinie, bowiem Bóg zsyła kary za niegodziwość ojców na synów i wnuków aż do trzeciego i czwartego pokolenia... Klątwa latami zbiera swoje żniwo, doprowadzając do samobójstwa kolejnych członków rodu. Główne bohaterki: Lady – najstarsza, zdruzgotana nieudanym małżeństwem, Vee – zmagająca się z nawracającą chorobą nowotworową i żałobą po ukochanym mężu, oraz Delph – najmłodsza, nieprzystosowana do życia stara panna, należą do ostatniej generacji dotkniętej jej niszczycielskim działaniem...

To słodko-gorzka epicka opowieść o potędze krwi i przeznaczenia, o grzechu i rozgrzeszeniu; po części memuar sióstr zjednoczonych przez to samo brzemię, po części bezlitosna mowa pogrzebowa dla tych, którzy dawno już odeszli, a przede wszystkim głęboki i wnikliwy portret XX wieku.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Leonard Mlodinow - Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata


W jakim punkcie znajduje się dziś nasze zrozumienie Wszechświata?

Czy jesteśmy, jak sugerował kilka dziesięcioleci temu Stephen Hawking, na progu znalezienia odpowiedzi na wszystkie fundamentalne pytania dotyczące przyrody? A może – podobnie jak stało się to na przełomie XIX i XX wieku – teorie, które uważamy dziś za prawdziwe, zostaną niebawem zastąpione przez coś zupełnie innego?
Na horyzoncie nauki pojawiło się więcej niż tylko kilka chmur, które wskazywałyby, że ten ostatni scenariusz może być prawdopodobny. Stworzyliśmy model standardowy sił i materii, który z dużym powodzeniem unifikuje elektromagnetyzm i dwie siły jądrowe, jednak niemal nikt nie jest przekonany, że ten model jest do przyjęcia jako ostatnie słowo w fizyce. Jednocześnie podejrzewamy, że Wszechświat, który widzimy nawet za pomocą najpotężniejszych instrumentów obserwacyjnych, jest zaledwie maleńkim wycinkiem tego, co istnieje. Czy cała reszta to ciemna materia i ciemna energia, których istnienie postulują dziś fizycy? A jeśli tak, czy ciemna materia i ciemna energia okażą się wyjaśnieniami, które wpasowują się w już istniejące teorie – model standardowy i teorię względności Einsteina, czy też, jak stała Plancka, doprowadzą nas w końcu do całkowicie odmiennego poglądu na Wszechświat? Czy teoria strun okaże się prawdziwa? A jeśli nie, czy kiedykolwiek odkryjemy zunifikowaną teorię wszystkich sił przyrody? W swojej najnowszej książce „Krótka historia rozumu” fizyk i autor bestsellerów, Leonard Mlodinow, mierzy się z tymi pytaniami.


Leonard Mlodinow uzyskał doktorat z fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, był stypendystą Fundacji Humboldta w Instytucie Maxa Plancka, pracował w California Institute of Technology. Autor i współautor (ze Stephenem Hawkingiem) książek popularnonaukowych.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Hampton Sides - W królestwie lodu (12 kwietnia 2016)

12 kwietnia trafi do księgarń książka W królestwie lodu autorstwa Hamptona Sidesa. To wspaniała opowieść o bohaterstwie i determinacji ludzi, którzy znaleźli się w najbardziej bezlitosnej krainie na Ziemi.

Gdy w 1879 roku trójmasztowy bark Jeannette wypływał z San Francisco, żegnały go wiwatujące tłumy i wrzawa w gazetach. Załoga statku pod dowództwem George’a De Longa wyruszała po chwałę, jaką miało jej przynieść zdobycie jednego z ostatnich nie zbadanych miejsc na Ziemi – bieguna północnego. Nie było to jednak jej dane. Jeannette dostała się w miażdżący uścisk polarnych lodów. Nim
z ogłuszającym trzaskiem pękły deski kadłuba, członkowie wyprawy z niewielkim zapasem żywności i trzema łódkami zeszli ze statku. Byli tysiące mil na północ od najbliższego lądu – Syberii. Czekał ich niemal beznadziejny marsz po ciągnącym się w nieskończoność lodzie…

„Hampton Sides, mistrz narracji, snuje zdumiewająco plastyczną opowieść o jednej z najbardziej dramatycznych, choć najmniej znanych wypraw arktycznych. Lektura, od której nie można się oderwać”.
Mark Bowden, autor Helikoptera w ogniu


Hampton Sides, urodzony w 1962 roku w Memphis, jest historykiem, pisarzem i redaktorem magazynu outdoorowego „Outside”. Publikował w „National Geographic”, „New Yorkerze”, „Esquire” oraz „Washington Post”. Za artykuły w czasopismach nagrodzony został National Magazine Award, odpowiednikiem Nagrody Pulitzera w świecie periodyków. Autor bestsellerowych powieści Hellhound on his Trail, Blood and Thunder oraz Żołnierze widma. Mieszka w Nowym Meksyku z żoną i trójką synów.

Informacja wydawnictwa Powergraph

Dukaj, Kosik i Bagiński na Pyrkonie

Powergraph zaprasza w sobotę 9 kwietnia o godz. 15:30 do Sali Ziemi na prelekcję poświęconą nowej odsłonie projektu Allegro LEGENDY POLSKIE.
Udział wezmą m.in. Rafał Kosik, Jacek Dukaj i Tomasz Bagiński.
Więcej na ten temat można przeczytać tutaj:  http://legendy.allegro.pl/

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Jacek Komuda - Hubal (27 kwietnia 2016)

Dziś o godzinie 13.59 skończyłem pisać Hubala - powieść o majorze Henryku Dobrzańskim, który po kampanii wrześniowej w 1939 roku nie złożył broni. To dzięki niemu II Rzeczpospolita trwała trochę dłużej - do 30 kwietnia 1940 roku, do śmierci dowódcy Oddziału Wydzielonego pod Anielinem.
Jest to najdłuższa i najtrudniejsza powieść w mojej pisarskiej karierze; dziś rano pochowałem Majora, byłem przy tym, kiedy Niemcy wynieśli jego ciało do gospodarstwa Laskowskich w Anielinie. Gdy ograbili go z osobistych rzeczy, szedłem w jego ostatniej drodze do Poświętnego, gdzie zwłoki zostały załadowane na ciężarówkę i zawiezione... dokąd - to wyjaśnia powieść.
Przeszedłem w wyobraźni, ale nie tylko, bo także na mapach, trochę konno, trochę samochodem cały jego szlak bojowy. Od Białegostoku i Wołkowyska, poprzez rozwiązanie 110 pułku w Janowie pod Kolnem, szarżę pod Wólką, Cisownik, Huciska i miejsca innych bitew. Powieść w całości oparta jest na faktach, pamiętnikach i najnowszych opracowaniach . Występujące w niej postacie i większość wydarzeń jest prawdziwych.

Henryk Hubal-Dobrzański
Henryk Hubal-Dobrzański herbu Leliwa, to legenda.
Ostatni żołnierz września. Zbuntowany duch gnębiący Niemców w dawno już okupowanym kraju.
Poprzez bagna i zawieruchę wojny, zasadzki i obławy prowadził Wydzielony Oddział Wojska Polskiego.
Dzięki niemu, symbolicznie, Rzeczpospolita nie poddała się nigdy.
Dla wrogów Ojczyzny miał tylko kule, a dla swoich żołnierzy słowa:
„Nie było rozkazu kapitulacji... przeszliście przez piekło…
za nami groby kolegów... czy po to ginęli, abyśmy teraz mieli złożyć broń?
Ja w żadnym razie broni nie złożę, munduru nie zdejmę... tak mi dopomóż Bóg!”

Jacek Komuda

Nowość wydawnictwa Paperback

Tomasz Duszyński - Staszek i smocza przygoda

Nazywam się Staszek Wolski. Nie wiem, czy ktoś odnajdzie ten list, jeśli tak, proszę przekażcie go moim rodzicom. Być może mnie i mojemu przyjacielowi Karolowi Majchrowi nigdy nie uda się wrócić do domu.

To wszystko stało się przez chińską szafę. Chińską magiczną szafę z mojego pokoju.

Na początku wszystko wydawało się ekstra. Szafa spełniała nasze życzenia. Wiedziałem jednak, że gdzieś musi tkwić haczyk. Już wtedy podejrzewałem, że ta pomoc nie będzie za darmo. Uparciuch Karol, nie żebym zwalał na niego winę, całkowicie się tym nie przejmował. Czasem mam ochotę go udusić, oczywiście nie dosłownie, ale gdybyście go poznali, to zrozumielibyście o co chodzi. Teraz mamy za swoje. Gdy wydawało się, że z szafą daliśmy sobie radę, na strychu znaleźliśmy kufer. One muszą być ze sobą w jakiś sposób powiązane. Okazało się, że kufer był pułapką. Wciągnął nas. Tak, tak! Dosłownie wciągnął nas jak odkurzacz. Znaleźliśmy się w bardzo odległym miejscu i utknęliśmy tu chyba na dobre. Nie wiem, co mamy robić. Jeśli ktoś nam nie pomoże… wolę o tym nie myśleć. Cała ta historia staje się coraz bardziej przerażająca i…


Tomasz Duszyński, Monika Łukasik-Duszyńska - Legendy polskie

Czy skrzaty są naprawdę pomocne? Czy z diabłem można zagrać w kręgle o własną duszę? Czy legenda o strzale i pięknej Beatrycze jest prawdziwa? Wierszowane, pięknie ilustrowane legendy dla dzieci i dorosłych. Te opowieści, których zapewne jeszcze nie znacie, uprzyjemnią Wam wieczory i dodadzą magii wielu miejscom Dolnego Śląska.

Informacja wydawnictwa Papierowy Księżyc

Papierowy Księżyc na Pyrkonie

Wydawnictwo Papierowy Księżyc przyszykowało dla wszystkich swoich czytelników wielką niespodziankę na tegoroczną edycję festiwalu fantastyki Pyrkon, który odbywał się będzie w dniach 8-10 kwietnia w Poznaniu.
Na kilka tygodni przed oficjalną premierą, na stanowisku numer 725 pojawią się przedpremierowe egzemplarze trzeciego tomu Kronik Dziwnego Królestwa  - „Na przekór przeznaczeniu” Oksany Pankiejewej.

Dodatkowo, samą autorkę będzie można spotkać 9 kwietnia:
- o godzinie 10:00 w Sali Literackiej 1, gdzie odbędzie się dyskusja pod hasłem „Odchodząc od nie, dochodząc do tak”;
- o godzinie 14:00 w Sali Literackiej 2, gdzie odbędzie się spotkanie na temat „Linii romantycznych w fantasy”, w którym udział wezmą również m.in. Olga Gromyko oraz Aleksandra Ruda;
- o godzinie 16:00 podczas pełnienia dyżuru autografowego.

Zapraszamy i zachęcamy do przedpremierowych zakupów oraz spotkań z naszą autorką!

Longar

Kto czytał zimowe Wydanie Specjalne, ten już wie, o jakim Rozmrożeniu pisze Andrzej W. Sawicki. A kto nie czytał, powinien jak najszybciej naprawić ten błąd.

Czasomierze – David Mitchell

Sławomir Szlachciński

Atlas chmur jakoś nie zachwycił na poziomie podświadomym, ale zwrócił moją uwagę ze względu na pomysłowość, piękny język. Rzetelny rzemieślnik z nadzieją na coś więcej. Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta to już była literacka uczta, którą Mitchell kupił mnie ostatecznie. Planów sięgnięcia po wcześniejsze tytuły, niestety, nie udało się zrealizować, w tej chwili znów wracają na wokandę, ale gdy pojawiła się nowa powieść w serii Uczta Wyobraźni, sięgnąłem po nią bez zastanowienia.

Mitchell w Subiektywnie

Atlas chmur jakoś nie zachwycił na poziomie podświadomym, ale zwrócił moją uwagę ze względu na pomysłowość, piękny język. Rzetelny rzemieślnik z nadzieją na coś więcej. Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta to już była literacka uczta, którą Mitchell kupił mnie ostatecznie. Planów sięgnięcia po wcześniejsze tytuły, niestety, nie udało się zrealizować, w tej chwili znów wracają na wokandę, ale gdy pojawiła się nowa powieść w serii Uczta Wyobraźni, sięgnąłem po nią bez zastanowienia.

Zapraszam do zapoznania się z najnowszym omówieniem Sławka.

Barwa ciszy - Rosamund Lupton

Słowa bez dźwięków

Paulina Kuchta

To moje pierwsze spotkanie z autorką bestsellerowej Siostry i Potem. Rosamund Lupton zabiera nas tym razem w podróż na północną Alaskę. Do urzekającej krainy śniegu, dzikiej przyrody, niedostępnych obszarów, gdzie temperatura sięga minus czterdziestu stopni, łzy zamarzają, a wokół jest cisza. Z racji, że ten rejon przypomniał mi o kultowym serialu amerykańskim (mam na myśli, oczywiście, Przystanek Alaska), chciałam chociaż na kartach powieści przenieść się w te mroźne pustkowia.

Yasmin Alfredson, wraz z dziesięcioletnią, głuchoniemą córką, Ruby, przylatuje z Anglii na Alaskę, by rozmówić się z niewiernym mężem, Mattem, dokumentalistą, który przyjechał nakręcić film przyrodniczy. Kobieta chce postawić ultimatum, jednak po przyjeździe dowiaduje się o katastrofalnym wypadku w wiosce Anaktue, w której przebywał jej mąż. Yasmin nie wierzy w zapewnienia policji o strawieniu przez pożar wszystkich mieszkańców, w tym Matta. Wierzy, że jej mąż żyje i postanawia przemierzyć ciężarówką trudną drogę, by go odnaleźć. Warunki nie są sprzyjające, oblodzona droga, noc polarna, zabójcze zimno i ciemność. Klimat grozy potęguje jadąca za nimi cysterna i makabryczne zdjęcia martwych zwierząt przesyłane aa maila Ruby, świadomość, że są same. Kto je ściga, czego od nich chce? Czy odnajdą Matta? Co tak naprawdę zdarzyło się w Anaktue?

Rosamund Lupton stworzyła klimatyczną powieść. Poznajemy historię oczami matki i córki. Z jednej strony dorosłej kobiety, z drugiej bardzo emocjonalnej, wrażliwej dziewczynki, której przemyślenia cechuje prostota i pewien rodzaj dziecięcej mądrości. Dziesięcioletnia Ruby jest głuchoniema, nie lubi mówić swoim głosem, woli posługiwać się językiem migowym. Dziewczynka niemalże widzi słowa, dotyka ich, czuje ich smak. Ma niesamowitą wyobraźnię, intuicję, wyostrzone pozostałe zmysły i zamiłowanie do przyrody.

Lupton w Subiektywnie

To moje pierwsze spotkanie z autorką bestsellerowej Siostry i Potem. Rosamund Lupton zabiera nas tym razem w podróż na północną Alaskę. Do urzekającej krainy śniegu, dzikiej przyrody, niedostępnych obszarów, gdzie temperatura sięga minus czterdziestu stopni, łzy zamarzają, a wokół jest cisza. Z racji, że ten rejon przypomniał mi o kultowym serialu amerykańskim (mam na myśli, oczywiście, Przystanek Alaska), chciałam chociaż na kartach powieści przenieść się w te mroźne pustkowia.

Z okazji soboty zapraszam Was do lektury najnowszej recenzji Pauliny.

Drabble

Ze strachami należy stawać twarzą w twarz w ich własnym środowisku. Jacek Wilkos zarządza zatem Nocne przebudzenie.

Informacja wydawnictwa Rebis

Wieczór z twórczością Wojciecha Siudmaka (19 kwietnia 2016)

Wojtek Siudmak
oraz
artyści, naukowcy i przyjaciele
zapraszają
na wyjątkowy wieczór z twórczością
Wojciecha Siudmaka*
połączony z premierą najnowszego albumu Siudmak**
oraz z prezentacją Przemyślnego szlachcica Don Kichota z Manczy oraz Przemyślnego rycerza Don Kichota z Manczy części II
w 400-lecie pierwszego wydania


19 kwietnia (wtorek) godz. 18.00 Kino Atlantic


W pierwszej części spotkania zaprezentujemy zebranej publiczności Przemyślnego szlachcica Don Kichota z Manczy częśći II z nowymi rysunkami Mistrza. Podczas prezentacji obrazów aktorzy Wojciech Solarz oraz Modest Ruciński przeczytają fragmenty dzieła Cervantesa.

Wprowadzenie do dzieła dokona tłumacz Wojciech Charchalis.

W drugiej części zapraszamy na pierwszą w historii twórczości Wojtka Siudmaka prezentację jego dzieł na dużym ekranie z muzyką na żywo połączoną z improwizacją Marcina Nowakowskiego*****.

W rozmowie między dwiema prezentacjami wezmą udział: Wojtek Siudmak oraz jego przyjaciele. Spotkanie poprowadzą Dagmara Kowalska z Polskiego Radia RDC, reżyserka Emila Sadowska oraz dr hab. Michał BejgerCentrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN.

Gospodarz i pomysłodawca spotkania: Artur Wolski

Podczas wieczoru ogłosimy literacką akcję skierowaną do zebranych widzów: Śniłem jak Siudmak.

Na specjalnie wydanej karcie zaprojektowanej i wydanej przez Pocztę Polska będzie można napisać osobisty list do Mistrza.
Szczegóły na www.scek.pl

Jesienią najciekawsze prace zostaną wybrane przez Wojtka Siudmaka, opublikowane na w fb entropiaslowa.pl oraz SCEK-u a nagrodzeni będą mogli osobiście porozmawiać w kameralnym gronie przy słodkościach w Cukierni A. Blikle.

Aby wziąć udział w spotkaniu 15 kwietnia prosimy:

Szortal Na Wynos - kwiecień 2016

Z dwóch powodów kwiecień  A.D. 2016 jest miesiącem ważnym dla polskiej fantastyki: po pierwsze Pyrkon, po drugie nowy numer Szortalu Na Wynos.
Bierzcie więc i radujcie się. Pyrkon już się skończył a do najnowszego numeru naszego pisma możecie wracać raz za razem, bo odkrywać go na nowo.Ostatnia strona = KONKURS

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Jerzy Besala - Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn. Tom V: Od romantyzmu do ponowoczesności.

Każda epoka kreuje własną wizję miłości, niekiedy czyniąc tak wbrew samej naturze tego uczucia i pragnieniu dobrostanu, do którego zmierza człowiek.

Jerzy Besala w piątym, ostatnim tomie swej pracy bada przekształcanie się relacji kobiet i mężczyzn w XIX i XX wieku, kiedy to wzniosłe uczucia prowadziły dialog z „chytrością rozumu”. Kontekstami kulturowymi i politycznymi są tutaj między innymi romantyzm, nacjonalizm, socjalizm, komunizm, faszyzm, feminizm, genderyzm.

Autor podkreśla wpływ filozofów, poetów, pisarzy na pojmowanie najpiękniejszego z uczuć i związane z tym lęki, jak u Henryka von Kleista czy Sørena Kierkegaarda. Przygląda się miłości twórców i realizatorów dwudziestowiecznych systemów opresyjnych, by doprowadzić swą opowieść do czasów „rewolucji seksualnej” lat 60., hippisów i epoki „ponowoczesności”, cechującej się narastającą falą tak zwanych singli i próbami wprowadzenia queeryzmu do heteronormatywnego myślenia.


Cherry Hartman - Bądź dla siebie dobry

Bądź dla siebie dobry to podróż w stronę spełnienia, spokoju i cudu życia. Zamieszkujące książkę charakterne i mądre elfy zabiorą Cię w podróż, podczas której nauczysz się, jak odnaleźć spokój ducha. Zwięzłe teksty psycholog Cherry Hartman, wspaniale zilustrowane przez R.W. Alleya, tworzą całość pełną humoru, wdzięku, ale przede wszystkim porad, jak dbać o własną duszę.

Informacja wydawnictwa Albatros

Tomasz Bułhak - Spotkanie autorskie (14 kwietnia 2016)


Zapraszamy na spotkanie autorskie z Tomaszem Bułhakiem, autorem książki "Tata w budowie. Felietony o tym, jak być ojcem i zwariować (ze szczęścia)"

Ilustrowany zbiór inspirujących felietonów dla wszystkich mężczyzn, w których życie właśnie wkroczyło, lub wkrótce wkroczy, DZIECKO. Pierwsza książka zilustrowana przez Marię Apoleikę, autorkę popularnych Psich Sucharków.

Spotkanie odbędzie się 14 kwietnia (czwartek) o godzinie 18:00 w warszawskim Emipku ARKADIA (Al. Jana Pawła II 82)


Poprowadzi je, nieczęsto oglądany w tej roli w tej roli, Grzegorz Kasdepke.


https://www.facebook.com/events/594498740727082/

Tomasz Bułhak
Długoletni student dziennikarstwa, który porzucił swój wyuczony zawód jeszcze na studiach. Były pracownik międzynarodowych firm, który teraz sprawdza, czy istnieje życie pozakorporacyjne, i współprowadzi niewielkie bistro w Warszawie. Zawsze chciał pisać, lecz nie wiedział o czym, dopóki nie urodziła mu się córka, Zu. Blogujący ojciec amator, który nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Grzegorz Kasdepke
Najgorętsze nazwisko polskiej literatury dla dzieci. Opublikował ponad 40 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru. Laureat Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, nagrody finansistów BETA, nagrody Edukacja XXI (podwójnym!), Nagrody Kallimacha − za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji, wreszcie uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Tym razem debiutuje w roli prowadzącego spotkanie autorskie

Informacja wydawnictwa Rebis

Feniks 2016 dla "Czarnej księgi prześladowań chrześcijan w świecie"

Dom Wydawniczy REBIS otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2016 w kategorii publicystyka religijna za książkę Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w sobotę wieczorem w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze. Zwieńczył ją koncert Orkiestry Polskiej Opery Kameralnej.

W uzasadnieniu napisano unikatowa publikacja zawierająca kilkadziesiąt świadectw, reportaży i analiz autorstwa różnych wyznań ateistów, muzułmanów i żydów. Obraz posługi i męczennictwa ponad 45 mln chrześcijan w XX wieku i ponad 100 tysięcy ginących każdego roku w wieku bieżącym. Także rzeszy chrześcijan (katolików, prawosławnych, protestantów), którzy stale lub okresowo doświadczają różnych form dyskryminacji albo bezpośredniego prześladowania. Publikacja udowadnia że żaden okres w historii Kościoła nie był nacechowany taka wrogością wobec chrześcijan, znaku krzyża, jak czasy obecne.

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS przyznawana jest od 1999 roku, Warszawskich Targów Wydawców Katolickich.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Jacek Paprocki - Polowanie

Precyzyjne działania seryjnego mordercy sieją popłoch w kilku nadmorskich miejscowościach i wprowadzają niemałe zamieszanie w życiu osobistym inspektora koszalińskiej policji Wiktora Sawickiego. Kim są ofiary i co je łączy? Okazuje się, że brutalny morderca konsekwentnie realizuje swój misterny plan, rzucając wyzwanie policjantowi.

Sawicki jest bardzo skuteczny, mimo że jego śledcze metody opierają się głównie na intuicji i przeczuciach. Nie ufa dowodom, usiłuje wczuć się w psychikę zbrodniarza. Po pracy szuka wytchnienia na scenie klubu Piwnica 303, gdzie koncertuje wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami.

Śmierć zbiera kolejne żniwo, a inspektor musi się zmierzyć nie tylko z seryjnym mordercą, ale i samym sobą. A wszystko to w scenerii trzech miesięcy upalnego lata, pełnego gitarowego rocka, seksu, mocnego alkoholu i amerykańskich papierosów.


Nikodem Pałasz - Dobry Niemiec to martwy Niemiec

W lipcu 1944 roku Warszawa przygotowuje się do powstania. Janek Brodawski (Szakal), młody żołnierz podziemia, marzy tylko o tym, żeby dobrać się wreszcie do skóry Niemcom. Przypadkowe spotkanie z tajemniczym oficerem Wehrmachtu, Ansgarem Reuschem, wywraca jego świat do góry nogami. Ich regularne mecze tenisowe przeradzają się w dziwną, podszytą przyjaźnią i wzajemną fascynacją relację kata i ofiary. Tylko kto zostanie katem, a kto ofiarą?

Tymczasem śledztwo w sprawie zabójstwa szefa SD i policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa zatacza coraz szersze kręgi. Reusch musi stawić czoło podejrzeniom i lawirować między przełożonymi, żeby przetrwać i nie trafić na pierwszą linię zbliżającego się do Warszawy frontu.

Nowości wydawnictwa Rebis

Mons Kallentoft - Ziemna burza

Oto trzecia, niezależna część cyklu zainspirowanego czterema żywiołami

Pewnego majowego dnia, w rowie przy Göta Kanal znalezione zostają zwłoki młodego mężczyzny. Jest nagi, a na ciele nie widać żadnych wyraźnych śladów przemocy. Gdy Malin Fors przyjeżdża na miejsce, panuje tu dziwna cisza. Tak jakby wszystkie głosy zostały stłumione.

Wieczorem tego samego dnia zgłoszone zostaje zaginięcie szesnastoletniej dziewczyny. Najprawdopodobniej doszło do porwania. Istnieją wskazówki świadczące o tym, że obie te sprawy są powiązane.

W toku śledztwa Malin Fors zaczyna zdawać sobie sprawę, że ktoś pogrywa sobie z policją - przemawia poprzez morderstwa i nie zamierza pozwolić się uciszyć. Ale co ten ktoś próbuje powiedzieć? Trzeba się śpieszyć ze znalezieniem odpowiedzi. Być może dziewczyna jeszcze żyje.
Kallentoft jest niezrównany w przedstawianiu tarć pomiędzy życiem zewnętrznym a wewnętrznym, pomiędzy wolą, by czynić dobrze, a nerwowością i niemocą. Język jest czysty i pełen emocjonalnego ładunku; to wysmakowany język, gdzie każda sylaba jest perfekcyjna. Tworzy to niezwykłe napięcie pomiędzy wyostrzonymi słowami, a desperacją pulsującą w ukrytych kontekstach. - "Göteborgs-Posten"Za pomocą pięknego i efektywnego języka Kallentoft przedstawia codzienne tragedie, będące bezpośrednią konsekwencją naszego upadającego społeczeństwa dobrobytu. Przekonująca, dopracowana w każdym szczególe książka. - Boras TidningJak zwykle Mons Kallentoft pisze z intensywnością i zacięciem; jest bliski swoim postaciom, co dodaje jego książkom integralności i wrażliwości. - Ystads Allehanda

Mons Kallentoft

Nowości wydawnictwa Rebis

David Gemmell - Troja.Tarcza gromu

Drugi tom bestsellerowego cyklu "Troja"

Wojna wisi w powietrzu - wszyscy królowie zachodu, wrogowie i przyjaciele, zmierzają do Troi na ślub Hektora. Każdy z nich snuje własne mroczne plany podboju i grabieży...
Do tego tygla zdrad i oszustw przybywa też trójka podróżników: skrywająca straszny sekret Piria, kapłanka uciekinierka z Tery, wojownik Kalliades, właściciel słynnego miecza, i jego przyjaciel Banokles.

Nad legendarną Troję nadciąga mrok, który w nadchodzących wiekach przyćmi bohaterskie czyny i osobiste tragedie zwykłych śmiertelników.
David Gemmell przenosi nas w pełnowymiarowy świat, skonstruowany z taką maestrią, że czytelnik z całym przekonaniem myśli: "To się wydarzyło naprawdę". - Steven Pressfield, autor "Aleksandra Wielkiego" i "Bram ognia"Gemmell to mistrz intrygi, ale jego triumfem są znakomite kreacje bohaterów, tak realistyczne, że gdy ponoszą porażki, cierpimy, a kiedy zwycięzają - jesteśmy olśnieni. - Conn Iggulden, autor cyklu "Imperator"

David Gemmell

(1948-2006), uważany za najlepszego twórcę heroic fantasy, jest autorem ponad dwudziestu powieści. Współpracował z "Daily Mail" i "Daily Mirror". Jego pierwsza powieść Legenda od razu trafiła na szczyty list bestsellerów i do kanonu gatunku. Zapoczątkowała ona znaną na całym świecie "Sagę o Drenejach", która utrwaliła jego pozycję.


Jô Soares - Xangô z Baker Street


Jest rok 1888. W Rio de Janeiro giną cenne skrzypce Stradivariusa. Na pomoc lokalnej policji cesarz Brazylii Piotr II wzywa Sherlocka Holmesa.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Elizabeth Herrmann - Wioska morderców

Pewnego majowego dnia w ogrodzie zoologicznym w Berlinie dochodzi do makabrycznej zbrodni. Kiedy na miejscu zdarzenia zjawia się policjantka Sanela Beara, zastaje chaos i zamieszanie. Kilka dni później prasa opisuje przerażające okoliczności zdarzenia i ujawnia nazwisko kobiety podejrzanej o popełnienie przestępstwa. Charlie Rubin przyznaje się, że to ona dopuściła się tej zbrodni. Sanela jednak ma wątpliwości i rozpoczyna własne dochodzenie w tej sprawie.
Profesor Gabriel Brock i młody psycholog Jeremy Saaler, którzy mają przygotować opinię na temat poczytalności Charlie Rubin, zaczynają podejrzewać, że zabójstwo ma coś wspólnego z dzieciństwem podejrzanej, spędzonym w Wendisch Bruch, niewielkiej wiosce w Brandenburgii, gdzie nie ma już ani jednego mężczyzny… I tylko psy szczekają tak jak przed laty, zwiastując swoim ujadaniem nadchodzące nieszczęście.

Nikt nie potrafi tak dobrze opisać niemieckiego konfliktu Wschód-Zachód jak Elisabeth Herrmann.
„Grazia”

Elisabeth Herrmann jest autorką ekscytujących thrillerów.
„WAZ Westdeutsche Allgemeine”

Bardzo ciekawa historia do końca trzymająca w napięciu!

„Münchner Merkur”

Elisabeth Herrmann urodziła się w Marburgu w 1959 roku. Wiele lat pracowała jako dziennikarka w telewizji RBB. Jej powieści są bardzo popularne i często służą za scenariusze filmowe. Otrzymała nagrodę Radio Bremen Crime oraz niemiecką nagrodę Crime Fiction 2012. Mieszka z córką w Berlinie.


Janet B. Pascal - Kim był Isaac Newton?

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Paulina Młynarska - Jeszcze czego!

Masz prawo żyć tak, jak chcesz. Choć wszyscy dookoła Ciebie zdają się mówić: Jeszcze czego!

Też masz czasami wrażenie, że mimo pozorów równouprawnienia, ten świat tak na prawdę  nadal jest urządzony przez facetów i dla facetów? Też masz dosyć wmawiania Ci, że żądając dla siebie prawdziwie równego traktowania, prosisz o zbyt wiele? Masz czasami ochotę rzucić wszystko i wyjść, ale boisz się, że nie potrafisz samodzielnie stawić czoła życiu? Jeśli tak, ta książka jest właśnie dla Ciebie.
To opowieść o wyśrubowanych do granic możliwości oczekiwaniach wobec nas – kobiet, i o naszych prawdziwych pragnieniach. O tym, że dla wielu z nas lepiej by było nigdy nie spotkać swojego „księcia z bajki”, i wreszcie o niełatwej umiejętności trzaskania drzwiami.
Paulina Młynarska po raz kolejny, nie bacząc na osobiste ryzyko, wpuszcza nas do swojego życia. Opowiada wstrząsające historie bohaterek programu „Miasto kobiet” i oddaje głos swoim czytelniczkom. Wszystko po to, żeby przekonać Cię, że masz prawo żyć tak, jak chcesz. Choć wszyscy dookoła Ciebie zdają się mówić: Jeszcze czego!


Paulina Młynarska (ur. 1970) – dziennikarka, producentka radiowa i telewizyjna, związana z rynkiem polskim i francuskim. Felietonistka, blogerka, autorka scenariuszy i książek, znana z ciętego języka, własnego zdania i odważnego podejścia do tematów tabu. Przez ponad  dekadę na antenie TVN Style współprowadziła talk-show „Miasto kobiet”. Obecnie tworzy program „Lustro” w Onet.pl, redaguje debaty dla miesięcznika „Sens”, pisze felietony dla miesięcznika „Grazia”, prowadzi autorskie warsztaty samorozwoju „Miejsce Mocy”. Możemy ją także usłyszeć w radiu Kolor, gdzie animuje autorską audycję „#kochaniekocha”. Feministka, narciarka i podróżniczka. Matka dorosłej córki. Mieszka w Kościelisku, gdzie przyjmuje gości, smaży konfitury i pisze książki.

Informacja wydawnictwa Rebis

Mons Kallentoft - Spotkanie autorskie (20 - 21 maja 2016)

Właśnie trafia do księgarń kolejna odsłona zmagań kontrowersyjnej komisarz Malin Fors!Ziemna burza, to ósma powieśćMonsa Kallentofta z tą bohaterką w roli głównej.

UWAGA! Zapraszamy na spotkania z autorem:

20 maja o godzinie 17.00 – na Warszawskich Targach Książki (Stadion Narodowy, stoisko nr 96/D13)
21 maja o godzinie 16.00 - Empik Nowy Świat (w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury APOSTROF).


Pewnego majowego dnia zostają znalezione zwłoki młodego mężczyzny. Jest nagi, a na ciele nie widać śladów przemocy. Gdy Malin Fors przyjeżdża na miejsce, panuje tu dziwna cisza. Tak jakby wszystkie głosy zostały stłumione. Wieczorem tego samego dnia zgłoszone zostaje zaginięcie szesnastoletniej dziewczyny. Najprawdopodobniej doszło do porwania. Istnieją wskazówki świadczące o tym, że obie te sprawy są powiązane. W toku śledztwa Malin Fors zaczyna zdawać sobie sprawę, że ktoś pogrywa sobie z policją – że poprzez morderstwa chce policji coś przekazać. Tylko co? Trzeba się śpieszyć ze znalezieniem odpowiedzi. Być może dziewczyna jeszcze żyje.

„Za pomocą pięknego i efektywnego języka Kallentoft przedstawia codzienne tragedie, będące bezpośrednią konsekwencją naszego upadającego społeczeństwa dobrobytu. Przekonująca, dopracowana w każdym szczególe książka”.
Borås Tidning

Mons Kallentoft dorastał pod Linköpingiem. Obecnie mieszka na Majorce. Dzięki cenionym przez krytyków powieściom o Malin Fors zdobył szerokie grono czytelników. Do tej pory jego książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków i trafiły na listy bestsellerów, między innymi w Wielkiej Brytanii i Francji. Ziemna burza jest trzecią, niezależną częścią cyklu zainspirowanego czterema żywiołami.

Króciak

Krzysztof Pietrala debiutuje na Szortalu opowiadaniem Ikarianka.

Nowości wydawnictwa Albatros

Peter James - Dom na wzgórzu

WYŚMIENITE POŁĄCZNIE KRYMINAŁU Z GHOST STORY
 
„Mówili, że martwi nie mogą cie skrzywdzić... Mylili się...”
 
Przeprowadzka z centrum Brighton na prowincję, to poważne przedsięwzięcie i wyzwanie dla trzyosobowej rodziny. Jednak Cold Hill House – ogromna, zrujnowana georgiańska posiadłość, budzi w Olliem niesamowitą ekscytację. Jeszcze nie wie, czy podoła finansowo temu wyzwaniu, ale od dziecka marzył o tym, by zamieszkać na wsi, a rezydencja wydaje mu się idealnym miejscem dla kochającej kontakt z naturą córki. Posiadłość jest inwestycją, która ma generować zyski i być bazą dla jego nowej firmy projektującej strony internetowe. Jego żona, Caro, podchodzi do tego mniej optymistycznie, a dwunastoletnia Jade nie jest zadowolona z rozstania z przyjaciółmi.
 
Już po kilku dniach od przeprowadzki, staje się jasne, że Harcourtowie nie są jedynymi mieszkańcami Cold Hill House. Gdy dom zwraca sie przeciwko nim, nie pozostaje im nic innego, jak pogrążyć się w jego mrocznej historii...


James Rollins - Szósta apokalipsa

Najnowsza powieść z cyklu SIGMA FORCE.
 
Odległa wojskowa stacja badawcza wysyła rozpaczliwy sygnał, zakończony rozpaczliwym żądaniem: „Zabijcie nas wszystkich!”. Z sąsiedniej bazy wyrusza ekspedycja ratunkowa, która stwierdza na miejscu nie tylko śmierć całego personelu stacji, ale zagładę każdego żywego organizmu w promieniu osiemdziesięciu kilometrów. Teren jest całkowicie wyjałowiony, a tajemnicza zaraza wciąż się rozprzestrznia.
 

Nowości wydawnictwa Albatros

Marisha Pessl - Nocny film

GENIALNY, PORYWAJĄCY, ZAPIERAJACY DECH W PIERSIACH THRILLER AUTORKI „WYBRANYCH ZAGADNIEŃ Z FIZYKI KATASTROF”
 
Historia dziennikarza ogarniętego obsesją na punkcie zagadkowego zabójstwa córki filmowego geniusza żyjącego od lat w nieznanym odosobnieniu.
W wilgotną październikową noc w opuszczonym magazynie na dolnym Manhattanie zostaje odnalezione ciało pięknej młodej Ashley Codovy. Choć jej śmierć zostaje z miejsca uznana za samobójstwo, doświadczony detektyw śledczy Scott McGrath podejrzewa inną przyczynę zgonu. Badając dziwne okoliczności śmierci dziewczyny i próbując dowiedzieć się czegoś o jej życiu, McGrath staje twarzą w twarz z dziedzictwem jej ojca – Stanislasa Cordovy, legendarnego otoczonego aurą tajemnicy, reżysera kultowych horrorów, którego nikt nie widział od ponad trzydziestu lat. Choć o filmach Cordovy napisano wiele, jego samego zawsze skrywał cień. W opinii dziennikarza kolejna śmierć w tej przeklętej rodzinie nie jest przypadkiem. Wiedziony ciekawością, potrzebą poznania prawdy, ale także zemsty McGrath pogrąża się coraz bardziej w niesamowitym, hipnotyzującym świecie wykreowanym przez diabolicznego reżysera. Ostatnim razem, gdy był blisko zdemaskowania Cordovy, utracił rodzinę i pracę. Teraz ryzykuje znacznie więcej…
 
Książka przypadnie do gustu wielbicielom prozy Stephena Kinga, Gillian Flynn i Stiega Larssona.

Nocny film to precyzyjnie skonstruowana powieść, którą po prostu się pożera.
Inne „bestsellery” mogą zazdrościć jej energii, a przeciętni pisarze mogą marzyć o talencie Pessl do kreowania wyrazistych postaci.

Joe Hill, "The New York Times Book Review"

Wspaniałe dzieło nieskrępowanej wyobraźni. Ta książka zawróci wam w głowie! tajemnicze i zawracające w głowie!
Dean Baquet, dziennikarz, zdobywca Pulitzera, "The New York Times Book Review"

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Maria Paszyńska - Gonitwa chmur

Rok 1935. Na tle olśniewającej panoramy Warszawy życie toczy się krętymi ścieżkami. Prawda bywa bardziej niewiarygodna od kłamstwa, a to co wydaje się proste, wcale takie nie jest. Nieskazitelne wizje młodych bohaterów Warszawskiego niebotyku okrywa cień. Muszą zmierzyć się ze zderzeniem świata ideałów i tego, co otrzymują od losu.

Tymczasem stolica Polski szykuje się do wystawy „Warszawa przyszłości”, a świat bacznie śledzi kolejne poczynania Adolfa Hitlera, który umożliwia wejście w życie Ustaw Norymberskich. Nad Europą, która dopiero co odbudowała poczucie bezpieczeństwa, ponownie zbierają się chmury…

Wciągająca, wielowątkowa opowieść o ludziach i ich mieście, śniących swój wielki sen o potędze i nieśmiertelności.

Chociaż ciągle jeszcze siedzi we mnie stary krakus, mimo tylu lat życia w stolicy, Maria Paszyńska pokazała mi Warszawę, która zachwyca. Wspaniałą Warszawę końca lat 30. Warszawę pięknych, czarujących zakątków. Warszawę pełną młodych ludzi wierzących w prawdziwą miłość, szczęście, mówiących językiem polskim, którego już nie ma, a szkoda!
Warszawę, która wśród rozkwitu i radości odczuwa nutkę tego, co nieubłaganie nadchodzi.
Czyta się jednym tchem!

Barbara Horawianka

Maria Paszyńska (1985) z urodzenia Dolnoślązaczka, z wyboru rodziców, a później i własnego serca warszawianka. Absolwentka iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz prawa na Uczelni Łazarskiego. Jest przewodnikiem miejskim po Warszawie i varsavianistką z zamiłowania. Prowadziła własną firmę przewodnicką i wiele lat pracowała w kancelarii prawnej. Zna całkiem sporo języków obcych. Prywatnie jest zakochaną żoną i chyba nienajgorszą matką dwójki dzieci.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Karolina Wilczyńska - Ja, kochanka

Nie ma znaczenia, kim jest ona ani kim jest jej Ukochany. Liczą się tylko uczucia, emocje i pożądanie…

Mieszanka zmysłowych wspomnień, faktów i marzeń zamknięta w zapiskach kobiety zakochanej bez pamięci. Miłość w jej życiu zjawiła się w nieodpowiednim czasie, ale czy w wypadku uczuć to w ogóle ma znaczenie? Kochanka wierzy, że wkrótce osiągnie Pełnię Szczęścia i na zawsze połączy się ze swym Ukochanym. Nim jednak to się stanie, postanawia zapisywać swoje przeżycia, by dać ujście emocjom. Pragnie pokazać prawdziwe – piękne i trudne zarazem – oblicze miłości. Gdy w grę wchodzi zakochanie, nie ma miejsca na racjonalizm. Niepohamowana namiętność przeplata się z zazdrością, a radość z niepewnością i strachem.

Czy odważysz się przyjąć zaproszenie do jej intymnego świata?

Karolina Wilczyńska: kobieta ze wszystkimi zaletami i wadami swojej płci: wrażliwa, emocjonalna i romantyczna, ale bywa też kapryśna, złośliwa i bezwzględna. Wierzy w przeznaczenie i miłość, a że jest uparta, to mimo różnych doświadczeń nadal ufa w ludzką szczerość i własną intuicję. Pisze o tym, co jej zdaniem ma największe znaczenie w życiu – o uczuciach – nie bojąc się nawet tych najskrytszych i najtrudniejszych. Bo najważniejszy jest dla niej człowiek i jego emocje. Prawie najważniejszy. Zaraz po miłości.
Autorka powieści: Performens (2006), Ta druga (2011), Anielski kokon (2013), Jeszcze raz, Nataszo (2014), Stacja Jagodno. Zaplątana miłość (2015), Stacja Jagodno. Marzenia szyte na miarę (2015), Dasz radę, Nataszo (2016)


Magdalena Knedler - Nic oprócz strachu

Jeszcze nigdy strach nie był tak namacalny

Nowości wydawnictwa Mag

William Gibson - Peryferal

Flynne Fisher żyje w pierwszej przyszłości, tak bliskiej, że tu i tam jest już naszą teraźniejszością. Jak prawie wszyscy nie ma pracy, chyba że bogaty gracz wynajmie ją na zastępstwo w rozgrywanej on-line symulacji wojennej. Jej brat, Burton, eksmarine ze skromną rentą za neurologiczne rany odniesione w nienazwanej wojnie, dorabia jako wirtualny ochroniarz tajemniczej sieciowej przygodówki. Dziwnej, bardzo dziwnej.
Druga przyszłość, za siedemdziesiąt lat, jest dla Willa Nethertona dobra. Jest dobra dla wszystkich bogaczy, a poza bogaczami na Ziemi nie został prawie nikt.
Dwie przyszłości dzieli kataklizm, którego nikt nie rozpoznał, aż było za późno. Łączy chiński serwer, którym informacja może podróżować w czasie. I morderstwo pięknej celebrytki lubiącej nieodpowiednie towarzystwo.
W grze? Wirtualne? A może jednak nie?

„Wielki Londyn i mała Ameryka. Terroryzm, broń i gry, i jeszcze więcej broni. 'Peryferal' to cudowny odjazd w przyszłość”.
The Guardian


Ian McDonald - Luna: Nów

Po misternie utkanych fabułach z intrygującym spojrzeniem na przyszłość krajów takich, jak Indie, Brazylia i Turcja, Ian McDonald zwrócił się ku Księżycowi. Luna to wciągający thriller o pięciu rodzinnych korporacjach uwikłanych w zaciętą walkę o hegemonię nad surowym księżycowym środowiskiem. Na Księżycu bardzo łatwo zginąć, ale dzięki bogactwu jego złóż równie łatwo się tu dorobić. To fantastyka, która idealnie przemówi tak do fanów Kima Stanley’a Robinsona, jak Kena Macleoda.
Ten pierwszy tom z planowanych dwóch zrobi z Księżycem to samo, co Rzeka Bogów z Indiami, a Dom Derwiszy z Turcją – odmaluje barwną, intensywną, nadzwyczajną, a jednocześnie wiarygodną przyszłość.

Nowości wydawnictwa Jaguar

James Oswald - Kości zmarłych

Kości zmarłych to czwarta powieść serii o inspektorze Anthonym McLeanie, której akcja ma miejsce w Edynburgu.

Ciało znanego szkockiego polityka zostaje odnalezione w jego wiejskiej rezydencji. Wygląda na to, że Andrew Weatherly zabił swoja żonę i dwie córki zanim zastrzelił siebie. Wszyscy zadają sobie pytanie, jak taki odnoszący sukcesy człowiek mógł zrobić coś tak strasznego.

Rozwiązanie tej zagadki przypada McLeanowi i jak zwykle im inspektor kopie głębiej, tym bardziej schodzi do świata, w którym rzeczywistość staje się nieoczywista, a najbardziej irracjonalne odpowiedzi wydają się jedynymi możliwymi wyjaśnieniami.


A. G. Riddle - Gen atlantydzki

„Gen Atlantydzki” to pierwsza cześć trylogii „Zagadka pochodzenia”.  Powieść sprzedała się w ilości ponad miliona egzemplarzy, przetłumaczona została na 20 języków, a w krótce zostanie zekranizowana.

Największa tajemnica wszechczasów… HISTORIA pochodzenia człowieka zostanie ujawniona. 70.000 lat temu ludzkość niemal wymarła. Przeżyliśmy, ale nikt nie wie jak.

Aż do teraz. Odliczanie do następnego etapu ewolucji człowieka właśnie się rozpoczyna. Tym razem ludzkość może tego nie przetrwać…

Immari od 2000 lat strzegli tajemnicy o ludzkiej ewolucji. Poszukiwali również odwiecznego wroga, który zagrażał ludzkiej rasie. U wybrzeży Antarktydy statek badawczy odkrywa tajemniczą grotę, dzięki której genialny genetyk zbliża się do dokonania przełomowego odkrycia. Miejsce jest jednak pilnie strzeżone przez obrońców zawartej tam tajemnicy.

Nowość wydawnictwa Świat Książki

Sandra Brown - Okruchy zła

Znakomita powieść o miłości, zdradzie i wyborach, których należy dokonać, by przeżyć.

Doktor Emory Charbonneau, pediatra i zapalona biegaczka, znika na górskiej drodze w Karolinie Północnej podczas treningu przygotowującego do charytatywnego maratonu. Jej mąż Jeff zgłasza zaginięcie, ale mgła i lód uniemożliwiają poszukiwania.

Policja podejrzewa Jeffa o pozbycie się żony. Tymczasem ranna Emory odzyskuje przytomność w górskiej chacie. Okazuje się, że jest więźniem mężczyzny o mrocznej przeszłości, który nie chce nawet wyjawić swojego imienia. Emory postanawia uciec, gotowa podjąć wszelkie ryzyko, by przeżyć. Jednak nieprzewidziane okoliczności sprawiają, że kobieta zastanawia się, czy człowiek z gór tak naprawdę nie pragnie jej uratować przed ludźmi, którzy chcą ją zabić.

Sandra Brown – amerykańska pisarka, autorka ponad 70 romansów, a także powieści kryminalnych i historycznych. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i wydane w 80 milionach egzemplarzy. W Polsce ukazały się m.in. „Mistyfikacja”, „Alibi”, „Deadline”, „Tornado”, „Wyrok śmierci”, „Rykoszet”, „Oblężenie”.

Nowość wydawnictwa SQN

Jakub Ćwiek - Grimm City. Wilk!

Przyznaj, spodziewasz się baśni

Miasto Grimm
– ponura, spowita obłokami tłustej czerni metropolia to miejsce, gdzie o sprawiedliwość równie trudno, co o bezchmurne niebo. Zbudowane na ciele olbrzyma, napędzane jego smolistą krwią i odłamkami węglowego serca trwało w dawno ustalonym porządku. Do teraz. Na przestępczą scenę wkracza właśnie bezkompromisowo Nowy Gracz, a oficer policji Wolf zostaje brutalnie zamordowany we własnym domu. Czy te fakty się łączą? I czy czerwony płaszcz z kapturem zaobserwowany u głównej podejrzanej w sprawie zabójstwa czyni ze sprawy zbrodnię na tle religijnym?

Jakub Ćwiek tym razem funduje nam gorzki, brutalny kryminał noir w niezwykłym świecie inspirowanym amerykańskim podziemiem przestępczym lat dwudziestych i trzydziestych. W mieście, w którym rządzi strach i… opowieść.

W tym mieście nie wybacza się żadnych błędów!

Jakub Ćwiek
Jest autorem dziewiętnastu książek, licznych opowiadań, artykułów publicystycznych i scenariuszy. Najbardziej znany ze stworzenia uniwersum Kłamcy, rozwija też światy, w których prym wiodą Chłopcy i Dreszcz, oraz wypuszcza się na zupełnie inne rejony. Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, otrzymał ją w 2012 roku za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach. W tym samym roku oraz ponownie dwa lata później został nominowany do Śląkfy w kategorii Twórca Roku.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Adam Przechrzta - Adept

Warszawa, demony i carscy oficerowie. Stolica Polski po okupacją rosyjską, początek XX wieku. W środku miasta pojawia sie enklawa, otoczona murem nabitym srebrnymi prętami. Nikt nie wie skąd się wzięła, dlaczego zmienia się tam układ ulic i wygląd kamienic. Identyczne strefy goszczą w Moskwie i Petersburgu. Pozornie normalne życie tuż obok emanacji wynaturzonego świata pełnego potworów. Do strefy zapuszczają się jedynie carskie patrole i alchemicy w poszukiwaniu składników do swoich eksperymentalnych leków. Polski alchemik Olaf Rudnicki oraz oficer elitarnej carskiej gwardii, muszą zmierzyć się z zagrożeniem, stawiając na szali nie tylko życie. Pojedynki, zakazane eksperymenty i narastające wrzenie w mieście, prowadzą do finału, którego nikt się nie spodziewa.

W Samo Południe - odsłona CCXXIII - Ogłoszenie wyników

Mamy nagrody i nie zawahamy się je wysłać. Są nimi trzy egzemplarze powieści "Silos" Hugha Howey'a, ufundowane przez wydawnictwo Papierowy Księżyc.
Szanse dostali uczestnicy konkursu, którzy wysłali nam takie oto odpowiedzi:

1.1. Na przekór przeznaczeniu, Kroniki Dziwnego Królestwa, Oksana Pankiejewa.
1.2. Podzieleni, Neal Shusterman
2. Teodor Hornic, Głowa Kasandry, Marek Baraniecki.
3. Telegonia Sebastiana Uznańskiego (Longar), Terapia szokowa Anny Grzanek (Drabble), Pies na opony Marcina Strzyżewskiego (Króciak).

Poniższe osoby proszone są o przesłanie swoich adresów na odpowiedz@szortal.com

1. Krzysztof Danielak
2. Przemysław Wysocki
3. Joanna Galar

Informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

"Krótka historia obsługi psa" - aukcja charytatywna na rzecz Kliniki "Budzik" (zakończenie aukcji: 17 kwietnia 2016)

Jeszcze przed oficjalną premierą można zdobyć na aukcji charytatywnej nową powieść kryminalną „Krótka instrukcja obsługi psa” Krzysztofa M. Kaźmierczaka i to w ekskluzywnym zestawie wraz z kultowym smartfonem Nokia, na którym napisano pierwsze kilka rozdziałów książki.

To niezwykła okazja dla miłośników kryminału. Autor powieści zdecydował się przekazać na aukcję na rzecz Kliniki „Budzik” swój – do dzisiaj sprawny i w doskonałym stanie - smartfon Nokia Communicator 9210, który posłużył mu przed laty do napisania koncepcji powieści oraz pierwszych kilku jej rozdziałów.
Zwycięzca aukcji będzie miał możliwość jako pierwszy poznać część książki „Krótka instrukcja obsługi psa”. Na smartfon zostały wgrane finalne wersje pisanych na nim rozdziałów oraz prawdziwy rarytas - pierwszy rozdział powieści w swojej pierwotnej wersji z 2006 roku. Prócz tego wygrywający aukcję otrzyma po premierze papierowy egzemplarz książki ze specjalną dedykacją od autora.

Całe dochody z aukcji trafią do Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?” prowadzącej Klinikę "Budzik", która zajmuje się osobami w śpiączce i ich wybudzaniem.
Przedmioty na aukcję przekazali autor powieści, Krzysztof M. Kaźmierczak i Wydawnictwo Zysk i S-ka, którego nakładem ukaże się „Krótka instrukcja obsługi psa”.
Aukcja potrwa do 17 kwietnia 2016 roku. Poniżej linki do aukcji, zwiastuna powieści, jej fanpage, kontakt do autora oraz informacje o powieści „Krótka instrukcja obsługi psa”, a w załączniku fotografie do wykorzystania.

Aukcja: http://charytatywni.allegro.pl/krotka-instrukcja-obslugi-psa-nokia-i-ksiazka-i3090403
Zwiastun książki: https://youtu.be/prXqNHY1ixU
Strona książki na FB: https://www.facebook.com/KIOPpowiesc/

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Andrzej Pilipiuk - Litr ciekłego ołowiu (22 kwietnia 2016)

Zbiory opowiadań tzw. „bezjakubowych” – to kawałek prozy pisanej bardziej na poważnie. Wśród krytyków uchodzą za najlepszą część twórczości Andrzeja Pilipiuka. Większość tekstów eksploruje tematykę historyczną. Jak w kalejdoskopie przewijają się mało znane epizody, artefakty innych epok, alternatywy historyczne, zapomniane wynalazki.
Ten zbiór także was nie zawiedzie. Zbierane skrzętnie okruchy przeszłości, tworzą mozaikę od której podziwiania nikt nie może się oderwać.

Andrzej Pilipiuk.Człowiek z przeszłości. Niestrudzony tropiciel ciekawostek z lamusa. Kolekcjoner nagród literackich, który z pisania z pasją uczynił swój sposób na życie. Miarą jego sukcesu jest miejsce na podium ścisłej czołówki najpoczytniejszych pisarzy w Polsce.
Homo literatus, który do pisania podchodzi z żelazną regułą – pracuje planowo, codziennie, a kiedy poczuje zmęczenie fabułą, zabiera się za inny tytuł. Uprzedzając krytykę, sam siebie nazwał Wielkim Grafomanem. Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania łowca meteorów. Beznadziejnie zauroczony zapomnianymi odkrywcami i wynalazkami XIX wieku.
Twórca panteonu niezwykłych bohaterów literackich oraz Jakuba Wędrowycza – zawistnego, mściwego kmiota, bimbrownika i egzorcysty. Jedynego w polskiej literaturze, rdzennie polskiego superbohatera, który przez lata rozśmieszania do łez, dorobił się własnego festiwalu.
Pija herbatę. Ani wstrząśniętą, ani tym bardziej mieszaną. Parzoną w samowarze.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Dawn Barker - Pozwól jej odejść

Do czego byłabyś w stanie się posunąć, żeby mieć rodzinę?

Czy są takie tajemnice, których nie wolno zdradzić najbliższym?
Zoe McAllister, zagubiona i zrozpaczona młoda kobieta, w środku zimy płynie promem na wyspę Rottnest. Tuli do piersi małe dziecko, umierając ze strachu, że odszuka ją tam jej mąż albo że jej siostra da znać na policję.
 
Wiele lat później, na tej samej wyspie, młoda dziewczyna imieniem Louise zostaje znaleziona w zaroślach, nieprzytomna i całkiem sama. Helikopter pogotowia ratunkowego zabiera ją na stały ląd. Po wyjściu ze szpitala Louise wraca do domu, gdzie przypadkowo podsłuchuje rodziców rozmawiających o jej przeszłości i o decyzjach, które podjęli. Ich sekrety, które stopniowo wychodzą na jaw, zaszkodzą niejednej rodzinie, a życie Louise zmieni się na zawsze.
 
„Pozwól jej odejść” to porywająca, pełna emocji opowieść o więzach rodzinnych, groźnych tajemnicach i krętych ścieżkach miłości. Łączy w sobie elementy literatury sensacyjnej i obyczajowej, a czytelnik jeszcze długo po lekturze zadaje sobie pytanie: co ja bym zrobił w takiej sytuacji?


Dawn Barker to specjalistka od tajników kobiecej duszy, a jej powieść przesycona jest emocjami, które zaprzątają uwagę czytelnika aż do ostatniej strony.
„The West Australian”

Tajemnicza i wciągająca fabuła stawia pytania o cenę macierzyństwa i kwestie etyczne z nim związane. Autorka wkracza w cień otaczający domowe ognisko, a czytelnik jeszcze długo po lekturze nie może pozbyć się wątpliwości co do własnych zasad moralnych.
„Scoop”

Zapada w pamięć na długo (…)  Mocna analiza macierzyństwa oraz życia pełnego tajemnic i kłamstw.
„WHO”
 

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Wacław Krupiński - Głowy piwniczne

Najsłynniejszy kabaret w sercu Krakowa, kultowa Piwnica pod Baranami, świętuje jubileusz sześćdziesięciolecia nieustannej zabawy. To właśnie z wygłupów i dowcipów kilku osób składało się pierwsze przedstawienie, którego premiera odbyła się w majowy wieczór 1956 roku w zasypanej węglem piwnicy.

Głowy piwniczne to rozmowy Wacława Krupińskiego z legendarnymi artystami. Są wśród nich m. in. Piotr Skrzynecki, Zygmunt Konieczny, Halina Wyrodek, Zbigniew Preisner, Anna Szałapak, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Grzegorz Turnau. Pełno tu anegdot, humoru, niekiedy osobistych wspomnień. Książkę wzbogacają teksty piosenek i monologów, zdjęcia i rysunki piwnicznych artystów, w tym niepublikowane nigdy wcześniej rysunki Grzegorza Turnaua.

Z książki Wacława Krupińskiego wyłania się Piwnica, jakiej jeszcze nie znacie… To historia miejsca opisana poprzez losy niezwykłych ludzi.

"Podejrzewam, że należę do ostatniego pokolenia pamiętających Piwnicę pod Baranami. Dlatego ta wspomnieniowa książka pełna anegdot i cytatów, w której autor nie wolny od krakowskiej gwary i powiedzonek, prezentuje po kolei wszystkich ważnych uczestników tej wielkiej przygody, jest bezcenna."
- Wacław Krupiński


Maja Lunde - Historia pszczół

Jeden z największych norweskich bestsellerów ostatnich lat. Książka, którą jeszcze przed premierą zakupiło 15 krajów

Trzy intrygujące historie, zwyczajni, a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji.

Epicka w swoim wymiarze, rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych, opowieść, której spoiwem są… pszczoły.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Patrick Deville - Ekwatoria

Ekwatoriato kolejna książka Patricka Deville’a łącząca cechy zapisków z podróży, powieści autobiograficznej i eseju historycznego. Tym razem celem wyprawy francuskiego pisarza jest Afryka Równikowa, a inspiracją – wydarzenia z 2006 roku, kiedy szykowano się do uroczystych przenosin zwłok Pierre’a Savorgnana de Brazza (1852–1905) z Algieru do Brazzaville w Kongu, gdzie wzniesiono mauzoleum na jego cześć. Ta decyzja budziła ogromne kontrowersje, bo choć Brazza był przeciwnikiem kolonializmu i jeszcze za życia zyskał przydomek Ojca Niewolników, to jednak powszechna jest też opinia, że jego wyprawa otworzyła drogę do francuskiej kolonizacji Afryki. Deville rusza zatem szlakiem sławnego podróżnika, odwiedzając Gabon, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Angolę, Kongo i Zanzibar. Jednocześnie poznaje niezwykle skomplikowane dzieje regionu od drugiej połowy XIX wieku aż po początek obecnego stulecia. Natrafia na ślady tak znakomitych postaci jak Henry Morton Stanley (największy rywal Brazzy wśród ówczesnych odkrywców), Albert Schweitzer, Joseph Conrad czy Agostinho Neto. Przed oczyma czytelników przeciąga cała parada afrykańskich przywódców politycznych i wojskowych – „bohaterów, zdrajców i niezdecydowanych”, a wśród nich Tippu Tip, który pływał po rzece Kongo w tym samym czasie co Brazza, choć nigdy się z nim nie spotkał. Ten urodzony na Zanzibarze czarnoskóry kupiec i awanturnik zbija wielki majątek na handlu kością słoniową i niewolnikami. Bezwzględny, żądny władzy i bogactwa, jest zaprzeczeniem szlachetnego Brazzy. A jednak obaj ci mężczyźni u schyłku życia poznają gorzki smak rozczarowania.

Informacja wydawnictwa Rebis

Robert J. Szmidt, MArcin Przybyłek, Andrzej W. Sawicki - spotkanie autorskie (15 kwietnia 2016)


Dom Wydawniczy REBIS oraz EMPiK zapraszają na spotkanie z Robertem Szmidtem, Marcinem Przybyłkiem oraz Andrzejem Sawickim

15 kwietnia
Godzina 18.00
Łódzka Manufaktura


Króciak

Kolejny szortalowy debiut: Wychowanie Dawida Ladacha.

Mapa i Terytorium – Michel Houellebecq

Sztuka kontra Rzeczywistość


Marcin Knyszyński


Po przeczytaniu czterech książek Houellebecqa zastanawiałem się, jaki sposób na czytelnika znalazł on w swojej kolejnej powieści pod tytułem Mapa i Terytorium. Było już dekadencko, seksistowsko i skandalicznie, a z każdą kolejną książką autor potęgował nihilizm, który w Możliwości Wyspy zdawał się być już spuentowany i nie wymagający właściwie żadnych dopowiedzeń. Okazuje się, że Mapa i Terytorium stanowi oczywiście nadal przedłużenie antyzachodniej tyrady Houellebecqa, ale przypomina bardziej jakąś łagodną, boczną odnogę niż bezpośrednią kontynuację jego filozofii.


Houellebecq, jak wiadomo, jest zagorzałym kontestatorem zachodniego stylu życia wyzutego z głębszych wartości, zdeklarowanym mizantropem i pesymistycznym filozofem o ukształtowanych poglądach. Ale przede wszystkim jest pisarzem, twórcą, artystą, elementem świata sztuki. I właśnie przez pryzmat sztuki oraz jej miejsce i rolę, jaką pełni w nowoczesnym świecie, należy odczytywać Mapę i Terytorium.

Houellebecq w Subiektywnie

Po przeczytaniu czterech książek Houellebecqa zastanawiałem się jaki sposób na czytelnika znalazł on w swojej kolejnej powieści pod tytułem Mapa i Terytorium. Było już dekadencko, seksistowsko i skandalicznie a z każdą kolejną książką autor potęgował nihilizm, który w Możliwości Wyspy zdawał się  być już spuentowany i nie wymagający właściwie żadnych dopowiedzeń. Okazuje się, że Mapa i Terytorium stanowi oczywiście nadal przedłużenie antyzachodniej tyrady Houellebecqa ale przypomina bardziej jakąś łagodną, boczną odnogę niż bezpośrednią kontynuację jego filozofii.

Marcin Knyszyński mierzy się z Michelem Houellebecqiem i jego Mapą i Terytorium.

Nowości wydawnictwa Albatros

Ken Follet - Uciekinier

Uciekinier Kena Folletta to zręczny koktajl gatunków powieściowych. Zawiera wszystko, za co lubimy tego pisarza: wartką akcję, przygodę, miłość, szlachetnych bohaterów i czarne charaktery. Szkocja, druga połowa XVIII wieku. Młody i odważny górnik Mack McAsh jest owładnięty pragnieniem, by stać się człowiekiem wolnym. Rzucając wyzwanie sir George'owi Jamissonowi - bogatemu właścicielowi ziemskiemu, u którego wykonuje niewolniczą pracę w kopalni węgla - zyskuje sobie potężnych wrogów. Jego życie staje się pasmem ucieczek. Po deportowaniu do kolonii w Ameryce trafia na plantację w Wirginii należącą do pięknej Lizzie Hallim i jej świeżo poślubionego męża, a zarazem swego najzacieklejszego przeciwnika. Przeznaczenie zbliży do siebie Macka i Lizzie i doprowadzi do śmiertelnej konfrontacji dwojga zaprzysięgłych wrogów...

KEN FOLLETT (ur. 5 czerwca 1949 w Cardiff w Walii) – brytyjski pisarz, autor thrillerów i powieści historycznych. Ken Follett to obok Fredericka Forsytha najpopularniejszy i najczęściej filmowany brytyjski autor powieści sensacyjnych. Do niedawna w twórczości Folletta dominowały thrillery, na ogół odwołujące się do wydarzeń z okresu II wojny światowej. Obecnie pokaźną część dorobku literackiego pisarza tworzą powieści historyczno-przygodowe. I w jednym, i w drugim gatunku Follett, który umiejętnie łączy intrygę sensacyjną z wątkiem miłosnym, okazuje się mistrzem. Nakłady jego dzieł przekroczyły 100 milionów.

www.ken-follett.com
www.facebook.com/KenFollettSpain


Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Krzysztof Haladyn - Na skraju strefy. Tom 1


„Broniąc granic Strefy, bronisz wszystkich obywateli Ojczyzny.”

Wojskowa kompania karna na skraju strefy to nie miejsce dla mięczaków.
Ale sprawy naprawdę komplikują się, kiedy sierżant leży na biurku z przestrzeloną głową i pistoletem w ręce. Plutonowy Petrenko, który go znalazł, wypił szklankę wódki, zanim do niego dotarło, że wdepnął w niezłe gówno.
Wtedy jeszcze nie wiedział w jakie. Ucieczka w Zonę, w rocznicę wybuchu reaktora to nie jest najlepszy pomysł, ale jeśli strzelają do ciebie kumple, właściwie nie masz wyjścia.

Prawdziwa historia ze świata S.T.A.L.K.E.R.a jakiej nie powstydziliby się najlepsi autorzy. Anomalie, bandy mutantów, zaginiony pociąg i cerkiew w środku zony pełna wyznawców, to tylko początek tej opowieści. Karabin w dłoń, granat do kieszeni i w drogę.

"Doskonale koszerna stalkerska historia, wymyślona na spokojnie,
rozpracowana z pietyzmem i opowiedziana ze swadą. Dezerter z
białoruskiej kompanii karnej, który musi iść w stalkery, bo na Dużej
Ziemi nie ma czego szukać? Idealny zalążek mocnego bohatera! Do tego
jeszcze dodać autora, z własnego doświadczenia czerpiącego garściami
wiedzę o Zonie i... mieszanka wybuchowa!„

Michał Gołkowski

Krzysztof Haladyn Urodzony w 1983 roku we Wrocławiu. Z wykształcenia dziennikarz i specjalista public relations, zawodowo żadnej pracy się nie boi.
Szeroko pojętą literaturą zainteresowany odkąd uznał, że tata zbyt szybko zasypia czytając mu na dobranoc. Oprócz książek uwielbia gry, zarówno te na planszy jak i na monitorze. Nie gardzi także dobrym filmem.
Dwie wizyty w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej AES przypłacił utratą owłosienia w górnej części czaszki, więc teraz chciałby jechać w jakieś bezpieczniejsze miejsce - myśli o Nowej Ziemi lub okolicach zakładów Majak.

Informacja wydawnictwa Prószyński i S-ka

Nowa superprodukcja Audioteki i Prószyńskiego to Lśnienie Stephena Kinga! (21 kwietnia 2016)

21 kwietnia 2016 roku będzie miała premierę kolejna superprodukcja Audioteki, tym razem zrealizowana na podstawie klasycznej powieści grozy: Lśnienia Stephena Kinga. W rolach głównych usłyszymy największe gwiazdy polskiego kina – Jackowi Torrance’owi głosu użyczył Adam Woronowicz. Pełna obsada zostanie wkrótce ujawniona poprzez media społecznościowe Audioteki. Muzykę skomponował znany muzyk jazzowy Krzysztof Ścierański. Wydawcą jest Prószyński Media.

Okrzyknięte horrorem wszech czasów Lśnienie to powieść o rodzinie, która przyjeżdża do położonego wysoko w górach, odciętego od świata hotelu Panorama, gdzie musi spędzić całą zimę. Jack Torrance, pisarz i alkoholik, stopniowo popada w obłęd, a jego synek Danny, dzięki parapsychologicznym zdolnościom, dowiaduje się o makabrycznych wydarzeniach, które miały miejsce w Panoramie. – Lśnienie to studium szaleństwa – przekonuje reżyser Janusz Kukuła. Konsekwentnie budowane napięcie stwarza niesamowitą, klaustrofobiczną atmosferę słuchowiska z udziałem największych gwiazd współczesnego polskiego kina.

–  To wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich fanów mistrza grozy – mówi Maciej Makowski, prezes Prószyński Media, wydawca książek Stephena Kinga. – Jeden z najlepszych współczesnych horrorów, w którym nastrój grozy i napięcia potęguje się z każdą minutą, trafia do czytelników w zupełnie nowej, zaskakującej formie słuchowiska. Cieszę się, że wspólnie z tak doświadczonym partnerem w roli producenta wykonawczego udało się nam doprowadzić ten skomplikowany projekt wydawniczy do szczęśliwego (a raczej przerażającego) końca.

Rymowisko

Wiosenne otwarcie Rymowiska, czyli wiersz debiutującej na Szortalu Lucyny Dobaczewskiej p.t. Znaki życia

Longar

Wracamy na chwilę do zimowego wydania specjalnego "Szortalu Na Wynos". Longar Święty nowych czasów, Rafała Dębskiego.

Kopia ojca - Philip K. Dick

Philip K. Dick. Trzeci tom opowiadań

Aleksander Kusz

Mam przed sobą trzeci tom z pięciotomowego zbioru opowiadań Philipa K. Dicka.

Mamy tu dwadzieścia trzy opowiadania napisane w latach 1953-1954, na początku kariery pisarskiej, jeżeli w ogóle można użyć tego słowa w odniesieniu do Dicka (bo On, jak to na artystę przystało, zrobił karierę dopiero po śmierci). Był to czas, kiedy wydane zostały Jego pierwsze powieści i z biegiem czasu Dick będzie pisał coraz mniej opowiadań, nad czym ubolewam. Uważam, że w opowiadaniach spełniał się bardzo dobrze. Aby zobrazować Wam, że czas pisania dużej ilości opowiadań dla autora powoli już się kończył, podam kilka liczb (przecież w moim omówieniu nie może być inaczej). Tomy od pierwszego do trzeciego zawierały opowiadania pisane na przestrzeni (mniej więcej) dwóch lat (każdy), w tomie czwartym mamy zbiór opowiadań z dziesięciu lat, a w ostatnim zostały zawarte opowiadania napisane w ciągu siedemnastu lat!

Mamy więc w tomie trzecim dwadzieścia trzy opowiadania, z czego tylko jedno w starym tłumaczeniu (Chwyt reklamowy w przekładzie Wiktora Bukato). Pozostałe zostały przetłumaczone na nowo przez Janusza Szczepańskiego.

Nie będę ponownie opisywał śledztwa i porównywał zawartości tego zbioru z poprzednim wydaniem. (Prószyński i S-ka). Zrobiłem to już w omówieniu poprzedniego zbioru – Wariant drugi i okazało się, że miałem rację, domyśliłem się prawidłowo. Nie ma to zbyt wielkiego znaczenia, choć wiadomo, że z kronikarsko-księgowego punktu widzenia miało znaczenie ogromne. Musiałem to wiedzieć. Musiałem i już!

Dick w Subiektywnie

Mam przed sobą trzeci tom z pięciotomowego zbioru opowiadań Philipa K. Dicka.

A my mamy przed sobą najnowsze omówienie Alka. Jak zawsze, warte przeczytania.

Litr ciekłego ołowiu - Andrzej Pilipiuk

To co? Po maluchu?

Hubert Przybylski

Bo czasami jest tak, że człeka suszy. Tyle, że pragnienie to nie jest pragnieniem czysto fizyczno-fizjologicznym. Absolutnie. To potrzeba naiwnej duszy, która w zalewie powszechnego skurczysyństwa, napotykanego na każdym roku przyzwolenia, ba, wręcz pochwały* bycia pozbawionym skrupułów łokciowym rozpychaczem i deptaczem słabszych chciałaby powrotu czasów, w których szacunek nie wynikał ze strachu, moralność nie była czystym frazesem, a honor stał dużo wyżej, niż pieniądz. Takie pragnienie jest tym bardziej dokuczliwe, że niemożliwym jest jego zaspokojenie. Ale można je przynajmniej oszukać. Na ten przykład, spożywając Litr ciekłego ołowiu. To co? Po maluchu?

Tak w sumie, pókim względnie trzeźwy, znaczy, nie mam jeszcze ołowicy, wypadałoby powiedzieć co nieco o samym ósmym tomie bezjakubowych opowiadań. Tak ździebko bardziej merytorycznie. No więc, na tom ten składa się osiem opowiadań**. Cztery nieparzyste teksty to nowe przygody Roberta Storma. Jedno opowiadanie to króciutka historyjka z Dziadkiem w bardzo bliskim tle. Z kolejnym tekstem wracamy w znane nam z Aparatusa i opowiadania Staw klimaty Łazienek***. Szóste opowiadanie, moje ulubione, to postapokaliptyczna wizja niedobitków ludzi zamieszkujących tereny dzisiejszej Warszawy. I wreszcie ósme, to kolejna, szkoda, że jedyna w tym tomie, przygoda doktora Skórzewskiego. Tyle. To może by tak teraz na drugą nóżkę?

W polskiej fantastyce ostatnich trzydziestu lat ze świecą szukać takich bohaterów, jak ci z utworów Pilipiuka. Na wskroś ludzcy, ze wszystkimi z tego płynącymi konsekwencjami, ale z zasadami, których nie łamią, choć na pewno wszystko by im to ułatwiło. Chcących do końca być porządnymi ludźmi, wręcz naiwnych w swojej wierze w to, że własną prawością mogą zmienić świat wokół. Chyba jedyny bohater, najbliższy temu opisowi (poza wiarą w ludzi, bo tę już dawno stracił), jaki mi przychodzi na myśl, to Geralt Sapkowskiego, ale on przecież jest mutantem****. Ech... No to na trzecią... Znaczy, za wiosnę!*****

Pilipiuk w Subiektywnie

Przedpremierowo mamy dla Was recenzję najnowszego tomu opowiadań bezjakubowych Andrzeja Pilipiuka (premiera zaplanowana jest na przyszły piątek, 22-go kwietnia). Jak się pewnie domyśliliście po braku zajawki, omawiałem ja. Znaczy, Nieświeć.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Robert Jordan - Gilotyna marzeń

Gilotynie marzeń umarli zmartwychwstają, ludzie giną w niesamowity sposób, rozpada się, z pozoru niewzruszona, podstawa rzeczywistości: wszystko to są znaki zapowiadające bliskość Tarmon Gai'don, czyli Ostatniej Bitwy, w której Rand al'Thor, Smok Odrodzony i jedyna nadzieja ludzkości będzie musiał stawić czoła Czarnemu. Ale nie odważy się tego uczynić wcześniej, niż zgromadzi wszystkie ocalałe pieczęcie zamykające więzienie Czarnego. Poza tym, wciąż musi się zmagać z innymi niebezpieczeństwami - wśród Przeklętych jest wielu, którzy uciekną się do wszelkich środków, by go zabić... Smok Odrodzony musi żeglować na wichrach czasu, bowiem w przeciwnym razie nic nie powstrzyma triumfu Cienia…

Króciak

Adrian Turzański wprowadza do akcji Narratora. Chociaż, może nie do końca robi to Adrian... Przeczytajcie sami.

W Samo Południe - Edycja Specjalna

Witajcie! Pewnie zauważyliście, że w zeszłym tygodniu nie było W Samo Południe. Dlatego w tym tygodniu nadrobimy tę zaległość i zrobimy dwie edycje konkursu, w tym jedną specjalną! Jak się pewnie domyślacie, to ta będzie specjalna.

Jak na specjalną odsłonę przystało, nagrody też będą specjalne. Postanowiliśmy, że do wygrania będą trzy pakiety składające się z książek Assassin's Creed. Podziemie Olivera Bowdena (ufundowane przez Wydawnictwo Insignis) oraz Diamentowa karoca Borisa Akuniana (sponsorem tych jest Świat Książki).

Zasad nie zmieniamy. Choć pytania będą nieco inne.

Pytania:

1. Wydawnicze - Świat Książki: Część pierwsza. Ile części przygód Erasta Fandorina wydał do tej pory Świat Książki? Część druga. Nakładem Świata Książki ukażą się w przyszłym tygodniu trzy książki pewnej sławnej Włoszki, proszę podać tytuły tych książek i kto je napisał.

2. Wydawnicze - Insignis: Część pierwsza. Proszę wymienić przynajmniej trzy tytuły gier lub serii gier komputerowych, na podstawie których napisano książki wydane przez Insignis (a nie odwrotnie!). Część druga. Na przyszły tydzień Insignis przygotowało gratkę dla ludzi chcących odzyskać spokój i harmonię ducha. Proszę podać tytuły i autorów książek, które będą mogły w tym pomóc.

3. Szortalowe: Banał. Kiedy została ogłoszona pierwsza odsłona W Samo Południe i kto (proszę podać nicki) ją wygrał?

To wszystko - do boju!Saga. Tom czwarty – Brian K. Vaughan i Fiona Staples

Nic nie trwa wiecznie

Maciej Rybicki

Już na wstępie recenzji czwartego tomu Sagi chciałbym zaznaczyć, że jestem absolutnym fanem tej serii – pomysłowej, błyskotliwej, bezpośredniej, a zarazem zabawnej i wciągającej tak, jak żaden inny tytuł przychodzący mi do głowy na przestrzeni ostatnich kilku lat. To prawdziwy fenomen na komiksowym rynku, a czwarty album zbiorczy wydany w Polsce przez Muchę w pełni to udowadnia. O żadnej zniżce formy duetu Vaughan/Staples nie ma mowy… a wręcz przeciwnie – seria nabiera jeszcze większych rumieńców.

Vaughan i Staples w Subiektywnie

Już na wstępie recenzji czwartego tomu Sagi chciałbym zaznaczyć, że...

Jeśli chcecie wiedzieć, co na początku swojego najnowszego omówienia chce zaznaczyć Maciek, kliknijcie link.

W Samo Południe - odsłona CCXXIV

Proszę sobie nie myśleć, że zapomnieliśmy o szortalowych konkursach. Po trwającej tydzień przerwie wracamy z przytupem, edycją specjalną oraz tą oto, zwykłą, opatrzoną numerem CCXXIV.

Nagrodą będą trzy egzemplarze książki Marcina Ciszewskiego "Kapitan Jamróz", dla trzech osób, które prawidłowo odpowiedzą na zadane pytania. Fundatorem nagrody jest wydawnictwo War Book.

Zasady niezmienne.

Pytania:

1.1 Wydawnicze: Jedna z publikacji wydawnictwa War Book nagrodzona została w ubiegłym roku pewną prestiżową litaracką nagrodą. Proszę podać nazwę tej nagrody, imię i nazwisko autora oraz tytuły wszystkich jego książek wydanych nakładem tego wydawnictwa.
1.2 Proszę podać tytuły wszystkich części składających się na trylogię WWW, Marcina Ciszewskiego.

2. Historyczne: Dla znawców "Narodzin smoków" i "Wszystkich Weyr Pernu". Czyje ciało zostało na jednym ze statków "wiszących" nad Pernem, a które zabrano i pochowano dopiero po odkryciu przez smoczych jeźdźców SIWIWA?

3. Szortalowe: Kto jest autorem oprawy graficznej w konwencji steampunku, stworzonej na potrzeby miesięcznika "Szortal Na wynos".

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Elisabeth Egan - Nowy rozdział

Alice Pearse myślała, że będzie żyła długo i szczęśliwie… Później uświadomiła sobie, że trafiła do niewłaściwej opowieści.

Pełni wiele funkcji (nigdy nie nazywa tego „noszeniem wielu masek” i wolałaby, żebyście wy także tego nie robili). Jest: przez większość czasu szczęśliwą żoną i matką, troskliwą córką, właścicielką psa, co do którego ma mieszane uczucia, redaktorką na pół etatu, lojalną sąsiadką, dojeżdżającą do pracy bez niepotrzebnych napięć. Nie jest: kucharką, dekoratorką, aktywną członkinią Stowarzyszenia Rodziców i Nauczycieli, urodzoną opiekunką, główną żywicielką rodziny. Kiedy sytuacja zawodowa jej męża ulega radykalnej zmianie i Alice zatrudnia się w nowoczesnej, młodej firmie, która obiecuje, że stanie się przyszłością świata książek, myśli, że chwyciła Pana Boga za nogi – będzie miała ważną, sensowną pracę, harmonijnie łączącą się ze szczęśliwym życiem rodzinnym. Oczywiście wtedy wszystko idzie nie tak i Alice musi się zmagać z chorobą ojca, opieką nad dziećmi, wymagającymi szefami oraz zdrowiem psychicznym swoim i męża.

Wielbicielki „Gdzie jesteś, Bernadette” będą kibicować Alice, kiedy uświadomi sobie ona, że problem nie polega na tym, czy można mieć wszystko, ale na tym, czego ona – Alice Pearse – pragnie najbardziej.

Wielką przyjemność sprawiła mi każda strona tej zabawnej, wzruszającej, prawdziwej powieści o radzeniu sobie ze złożonymi problemami życia rodzinnego i zawodowego. Zachwycająca lektura!
Liane Moriarty, autorka „Wielkich kłamstewek”

Dowcipna, absolutnie współczesna komedia społeczna doskonale ukazuje zabieganie pracującej matki, która z konieczności siedem dni w tygodniu jest na zawołanie wszystkich.
Christina Baker Kline, autorka „Sierocych pociągów”

Zachwycający debiut Egan przynosi świeże, pełne humoru spojrzenie na odwieczne starania, żeby mieć wszystko.
„People”

Nowości wydawnictwa Rebis

Witold Łanowski - Zabierz nas do domu, "Lanny"

Dramatyczna wojna powietrzna polskiego pilota myśliwskiego
Legendarny pilot myśliwski Witold Łanowski zrządzeniem losu II wojnę światową rozpoczął... na piechotę - od ucieczki z sowieckiej niewoli. Służył następnie w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie, walczył z Luftwaffe i... z przełożonymi, którzy nie mogli znieść jego krytycznych uwag, a w 1940 roku postawili go przed sądem wojskowym za zorganizowanie buntu. W 1944 roku odsunęli go od latania, ale niepokornego lotnika przygarnęli Amerykanie z 56. Grupy Myśliwskiej Lotnictwa Wojsk Lądowych, legendarnej "watahy Zemkego", którym bardzo brakowało doświadczonych pilotów. "Lanny" latał u nich na P-47 Thunderbolt, eskortując ciężkie bombowce, zestrzeliwując messerschmitty i focke-wulfy, szkoląc amerykańskich kolegów i wyciągając ich z krytycznych sytuacji.

Dokonania "Lanny'ego" Łanowskiego przeszły do legendy, podobnie jak jego krnąbrny charakter i niezwykłe godło osobiste: żelazna pięść miażdżąca niemiecki samolot.

Jego barwne wspomnienia, wzbogacone nie publikowanymi dotychczas zdjęciami, ukazują zdumiewającą prywatną epopeję na tle zaciętych zmagań powietrznych w Europie okresu II wojny światowej.

Barwna postać i odważny żołnierz. «Lanny» Łanowski jest jednym z najsłynniejszych polskich pilotów, a ta książka jest godnym hołdem dla jego dziedzictwa. Gorąco polecam. - Michael Dobrzelecki, hyperscale.com

Miguel De Cervantes Saavedra - Przemyślny rycerz Don Kichot z Manczy. Część druga.

Longar

Mike Jansen zabiera nas na wyprawę W poszukiwaniu duszy, której początek odnaleźć można w dziale longarów.

Konkurs literacki - Tajemnice - Nowe nagrody!

Dodatkowa pula nagród

Witam! Zwiększamy pulę nagród w literackim konkursie pt:" Tajemnice"

Pakiet książek ufundowanych przez wydawnictwa Genius Creations oraz IV Strona


Dwanaście srok za ogon - Stanisław Łubieński

Rzuć wszystko i chodź... na ptaki

Anna Szumacher


Sięgając po książkę o ptakach z pewnością nie oczekujemy wykładów z malarstwa polskiego, informacji o agencie Jamesie Bondzie, wspomnień z obozów koncentracyjnych, czy też opisu wierzeń ludowych, związanych z jaskółkami zimującymi w wodnych głębinach. Tymczasem w tej książce znajdziemy to wszystko. Ponieważ Dwanaście srok za ogon to nie jest książka o ptakach. A może jednak?

Stanisław Łubieński, autor recenzowanej pozycji, nie jest ornitologiem. Jak sam siebie określa, jest zaawansowanym amatorem w ptasim temacie. Krótko mówiąc, jest ptasiarzem. W swojej książce Dwanaście srok za ogon opisuje hobby, jakim jest obserwowanie, śledzenie, poznawanie, badanie, podpatrywanie czy tropienie ptaków. I robi to w sposób, który zaczaruje każdego.

Tytułowe dwanaście srok odpowiada dwunastu rozdziałom książki. Na 165 stronach Łubieński zamieszcza teksty, będące same w sobie małymi arcydziełami literatury. Znajdziecie tu felietony i eseje, wspomnienia i reportaże, przedruki i wpisy z dziennika, a nawet recenzję naukową. Wrzucenie do jednego worka tylu form literackich może wydawać się ryzykowne, ale Stanisław Łubieński jest prawdziwym czarodziejem słowa, pokazuje, że nie tylko świetnie czuje się w tak odmiennych formach, ale też potrafi wykorzystać ich najmocniejsze strony, by opowiedzieć o tym, co go fascynuje. Każdy, kto sięgnie po Dwanaście srok za ogon nieodmiennie przejdzie przez etap rozbawienia, wzruszenia, smutku, grozy i zaszokowania, ponieważ historie, opowiadane przez Łubieńskiego, zawsze kryją w sobie jakiś element emocjonalny.

Łubieński w Subiektywnie

Sięgając po książkę o ptakach z pewnością nie oczekujemy wykładów z malarstwa polskiego, informacji o agencie Jamesie Bondzie, wspomnień z obozów koncentracyjnych, czy też opisu wierzeń ludowych, związanych z jaskółkami zimującymi w wodnych głębinach. Tymczasem w tej książce znajdziemy to wszystko. Ponieważ Dwanaście srok za ogon to nie jest książka o ptakach. A może jednak?

Niby to zagmatwane, ale Ania (Cet) wszystko Wam wyjaśni. W swoim najnowszym omówieniu, oczywiście.

Nowość wydawnictwa Drageus

Pierce Brown - Red Rising 3: Gwiazda zaranna

Nadzieja umiera ostatnia…

Darrow au Andromedus nie ma już nadziei. Stracił wszystko, o co walczył.

Przyjaciel zdradził go w dniu Triumfu. Towarzysze broni, Synowie Aresa, zostali zabici. Rodzina trafiła do niewoli okrutnego Szakala. Ukochana zniknęła bez słowa. Tajemnica jego przemiany z Czerwonego górnika w Złotego arystokratę wyszła na jaw. Jego misja, by siać chaos wśród Złotej Elity, straciła sens. Zamknięty w mrocznej, kamiennej celi Darrow powoli popada w obłęd. Jednak nie wszyscy buntownicy zginęli. Ci, którzy przeżyli, podjęli walkę i próbują wydostać Darrowa z więzienia. Muszą się śpieszyć. Wśród PodKolorów rodzi się powstanie przeciw władzy. A wśród Złotych powiększa się rozłam. W Układzie Słonecznym wybucha wojna.

Tylko Darrow może poprowadzić uciśnionych do zwycięstwa.

Pierce Brown - Dzieciństwo Pierce’a Browna upłynęło na budowaniu fortów i zasadzek na kuzynów, co odbywało się w lasach sześciu stanów USA oraz na pustyniach kolejnych dwóch. Ukończył college w 2010 i wówczas zaświtała mu w głowie idea kontynuowania nauki w Wyższej Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Niestety, nie posiada pierwiastka magii, więc czyniąc wysiłki, by zostać pisarzem, pracował jednocześnie jako manager mediów społecznościowych w nowo powstałej firmie technologicznej, harował jako wyrobnik dla Disneya – głównie w ABC Studios, poświęcał czas internetowej stronie NBC i nadawał nowe znaczenie stanowi braku snu, udzielając się jako pomocnik w kampanii senackiej.

Obecnie mieszka w Los Angeles, gdzie skrobie opowieści o statkach kosmicznych, czarodziejach, ghulach oraz rzeczach dawnych i dziwnych.

www.redrisingbook.com
www.pierce-brown.com


Fragment w załączniku.

Nowości wydawnictwa Albatros

Antologia - Twarzą w twarz

W wyniku bezprecedensowej współpracy dwudziestu trzech bestsellerowych autorów thrillerów, bohaterowie ich książek - wśród nich Harry Bosch, Jack Reacher i John Rebus - połączeni zostali w pary i po raz pierwszy spotkali się na kartach opowiadań, zebranych w jedynej w swoim rodzaju antologii pod redakcją Davida Baldacciego, sygnowanej znakiem jakości Międzynarodowego Stowarzyszenia Autorów Thrillerów (ITW - International Thriller Writers ). W tomie znajdziemy  m.in. opowiadania duetów: Dennis Lehane i Michael Connely, Ian Rankin i Peter James, Lee Child i Joseph Finder czy Steve Berry i James Rollins.


Tim Weaver - Zniknęli na zawsze

Po ostatniej sprawie, w której omal nie zginął, David Raker – prywatny detektyw, spec od szukania zaginionych – przenosi się na angielską wieś i myśli o zmianie zawodu. Kiedy jednak o pomoc zwraca się do niego Emily, była sympatia sprzed lat, Raker nie może jej odmówić.
 
Sprawa jest wielce nietypowa – cała czteroosobowa rodzina zniknęła nagle, w trakcie szykowania kolacji blisko rok temu, i wszelki ślad po niej zaginął. Raker szybko ustala, że ma to związek z tajemniczą fotografią i że wszyscy, którzy ją widzieli, giną w podejrzanych okolicznościach.
 
W tym samym czasie na miejscową plażę morze wyrzuca zamrożone zwłoki starca. Czy mają one coś wspólnego z zaginięciem rodziny? Śledztwa nie ułatwia fakt, że przeciwnicy Rakera najwyraźniej mają w kieszeni policję po obu stronach Atlantyku.
 

Króciak

Adrian Mechocki proponuje Sposób na jesienną nudę, tym samym debiutując na Szortalu.

Czerwony rycerz - Miles Cameron

Powiew świeżości w fantasy

Magdalena Ishtar Szczepocka   


Okładkowy pitch każe nam zapomnieć o Jerzym i smoku, sir Lancelocie i rycerskich opowieściach. Przewrotnie, bo te najstarsze źródła fascynacji średniowiecznym rycerstwem, leżące wszak u źródeł fantasy, są prominentnie obecne na kartach Czerwonego rycerza. Choć muszę przyznać, że udała się Cameronowi sztuka niemal niewykonalna, a mianowicie odświeżenie tych ogranych motywów z pomocą sporej dawki realizmu opartego na solidnej wiedzy historycznej. Nie bez powodu, autor jest w końcu wykształconym historykiem, ex-zawodowym żołnierzem i pasjonatem rekonstrukcji historycznej. A ponadto, nie jest to wbrew pozorom debiut, a jedynie pierwsza wycieczka na terytorium fantastyki doświadczonego autora powieści historycznych, Christiana Gordona Camerona.

Co nie znaczy, że nie znajdziecie tu podobieństw do bardziej współczesnych serii fantasy. Mnie nasunęła się zwłaszcza epokowa Czarna kompania Glena Cooka, który pierwszy wprowadził do fantasy brutalny realizm wojny, opowiedzianej z perspektywy kompanii najemników zamiast błędnych rycerzy i wybrańców losu.  Epicki rozmach i znawstwo, z jakim Cameron kreśli swoje intrygi i wojny stawia Czerwonego rycerza na równi z bardziej współczesną Malaziańską księgą poległych Stevena Eriksona. Wielość punktów widzenia składających się na bogatą i rozwibrowaną detalami wizję świata przedstawionego kojarzyć się może z Pieśnią lodu i ognia George’a R.R. Martina. Pod wieloma względami wyjątkowy, a mimo to wiarygodny psychologicznie główny bohater, realia dworskie czy nietuzinkowy system magii przypominają natomiast Skrytobójcę Robin Hobb.

Cameron w Subiektywnie

Okładkowy pitch każe nam zapomnieć o Jerzym i smoku, sir Lancelocie i rycerskich opowieściach. Przewrotnie, bo te najstarsze źródła fascynacji średniowiecznym rycerstwem, leżące wszak u źródeł fantasy, są prominentnie obecne na kartach Czerwonego rycerza. Choć muszę przyznać, że udała się Cameronowi sztuka niemal niewykonalna, a mianowicie odświeżenie tych ogranych motywów z pomocą sporej dawki realizmu opartego na solidnej wiedzy historycznej. Nie bez powodu, autor jest w końcu wykształconym historykiem, ex-zawodowym żołnierzem i pasjonatem rekonstrukcji historycznej. A ponadto, nie jest to wbrew pozorom debiut, a jedynie pierwsza wycieczka na terytorium fantastyki doświadczonego autora powieści historycznych, Christiana Gordona Camerona.

Cały tekst najnowszej recenzji Magdy (Ishtar) znajdziecie ukryty pod linkiem.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Magdalena Kawka - Pora westchnień, pora burz

Znakomita powieść o trudnych ludzkich relacjach w jeszcze trudniejszych czasach.

Jest rok 1938, świat jeszcze śpi spokojnie. Lwów, tygiel narodowości, tętni gwarem i rozbrzmiewa beztroską radością, nie przejmując się tym, że na niebie gromadzą się czarne chmury. Zanim Ukraińców, Polaków i Żydów podzielą narodowościowe animozje, wciąż są tylko sąsiadami, którzy życzliwie uśmiechają się do siebie na ulicy.
Lilka wraz z koleżankami przygotowuje się do matury i nie ma pojęcia, że to będzie ostatnia szczęśliwa wiosna. Tęskni za ukochanym, chodzi do szkoły i jak niepodległości próbuje bronić swojej dorosłości, nie wiedząc, że wkrótce przejdzie przyspieszony kurs dorastania, że będzie zmuszona pożegnać beztroskę i zmierzyć się z upiorami wojny. Spośród znanych od urodzenia osób nauczyć się rozpoznawać wrogów. Wiedzieć, komu zaufać i co zrobić, żeby nie stracić wiary, ponieważ wojna okaże się sprawdzianem człowieczeństwa, który nie będzie miał nic wspólnego z narodowością, językiem ani z wyznawaną religią.

We Lwowie urodzili się moi dziadkowie. Po wojnie przyjechali na Ziemie Odzyskane, ale do końca życia nosili w sercu tamten świat katulających się tramwajów, śpiewnie zaciągających handełesów i burzliwej młodości, spędzonej w tym najpiękniejszym z miast.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Andrzej Pilipiuk - Spotkania autorskie (21-22 kwietnia 2016)

Nowy zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka „Litr Ciekłego Ołowiu
Fabryka Słów prezentuje najnowszy zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka - to kawałek prozy pisanej bardziej na poważnie. Wśród krytyków uchodzą za najlepszą część twórczości Andrzeja Pilipiuka. Większość tekstów eksploruje tematykę historyczną. Jak w kalejdoskopie przewijają się mało znane epizody, artefakty innych epok, alternatywy historyczne, zapomniane wynalazki.
Ten zbiór także nie zawiedzie czytelników. Zbierane skrzętnie okruchy przeszłości, tworzą mozaikę od której podziwiania nikt nie może się oderwać.
PREMIERA 22.05.2016

W polskiej fantastyce ostatnich trzydziestu lat ze świecą szukać takich bohaterów, jak ci z utworów Pilipiuka. Na wskroś ludzcy, ze wszystkimi z tego płynącymi konsekwencjami, ale z zasadami, których nie łamią, choć na pewno wszystko by im to ułatwiło. Chcących do końca być porządnymi ludźmi, wręcz naiwnych w swojej wierze w to, że własną prawością mogą zmienić świat wokół.
Hubert Przybylski Szortal

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA Z ANDRZEJEM PILIPIUKIEM W WARSZAWIE I KRAKOWIE
21.04.2016 godz. 18:00
Księgarnia Świat Książki, Warszawa, Al. Solidarności 119/125;
22.04.2016 godz. 18:00
Księgarnia Pod Globusem, Kraków, ul. Długa 1

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Robin Cook - Znieczulenie (26 kwietnia 2016)

Nowa, rewelacyjna powieść autora literackich przebojów z listy "New York Timesa", mistrza thrillerów medycznych, Robina Cooka.

Gdy chłopak Lynn Peirce, studentki medycyny, trafia do szpitala na rutynowy zabieg chirurgiczny, w jej uporządkowane życie wkrada się chaos. Pacjent nie odzyskuje przytomności, a badania potwierdzają niedokrwienie mózgu. Zdruzgotana dziewczyna zaczyna szukać przyczyn i szybko nabiera przekonania, że władze szpitala próbują coś ukryć. Przy pomocy przyjaciela, Michaela, stara się znaleźć dowody na błąd w sztuce medycznej albo zaniedbanie. Prawda jest jednak bardziej przerażająca. Szpital boryka się ze skrzętnie ukrywanym problemem ? u zadziwiająco wielu niegroźnie chorych pacjentów wykrywa się śmiertelną chorobę krwi. Gdy ktoś zaczyna grozić Lynn i Michaelowi, oboje nie mają już złudzeń: wmieszali się w sprawy znacznie poważniejsze, niż się spodziewali. Rozpoczyna się rozpaczliwy wyścig z czasem.

Niewielu jest pisarzy, którzy tak umiejętnie i z taką werwą wprowadzają nas w niezwykły, a czasem wręcz oszałamiający świat współczesnej medycyny, jak Robin Cook. Znieczulenie to doskonale przemyślany, dynamiczny thriller.
David McCullough, "New York Times", autor bestselleru "The Greater Journey: Americans in Paris"

Robin Cook
jest uważany za mistrza thrillera medycznego. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Columbia oraz studia podyplomowe na Harvardzie. W swojej twórczości wykorzystuje najnowszą wiedzę medyczną oraz doświadczenia z własnej praktyki lekarskiej. Jest autorem wielu powieści, w tym takich bestsellerów, jak Mutant, Epidemia, Zabójcza kuracja, Chromosom 6 czy Toksyna. Wydana w 1977 roku Coma była debiutem Cooka i przyniosła mu sławę, którą utwierdził słynny już film w reżyserii Michaela Crichtona z Genevieve Bujold i Michaelem Douglasem.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Yaa Gyasi - Droga do domu (2 czerwca 2016)

Światowa premiera
EPICKA OPOWIEŚĆ  ROZPISANA NA SIEDEM POKOLEŃ I ROZPIĘTA POMIĘDZY DWA KONTYNENTY

Jedna z najbardziej oczekiwanych amerykańskich książek tego roku

XVIII wiek, Ghana, zachodnie wybrzeże Afryki. Dwie przyrodnie siostry mieszkają w odległych wioskach, nigdy się nie spotkały, nie wiedzą nawet o swoim istnieniu.
Pierwsza z nich, Effia, poślubia angielskiego kolonizatora, dowódcę twierdzy Cape Coast Castle i  żyje u boku kochającego męża. Druga, Esi, trafia do twierdzy w dramatycznych okolicznościach. Uprowadzona, wrzucona do lochu, zostaje następnie wysłana za ocean i sprzedana jako niewolnica.
 
Yaa Gyasi, nowa gwiazda literatury amerykańskiej, z ogromnym wyczuciem i talentem opowiada dalsze losy bohaterek i ich potomków. Efektem jest niezwykła saga, rozciągnięta w czasie na niemal 300 lat. Mroczna epoka niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, europejska kolonizacja Afryki, walka czarnych Afroamerykanów o równouprawnienie, marzenie o awansie społecznym, rodzinne tragedie, zawiść, zazdrość, chwile szczęścia i w końcu miłość -  Droga do domu to wciągająca historia i prawdziwa eksplozja emocji. Powieść bardzo amerykańska, a jednocześnie pełna afrykańskiej magii.

Droga do domu to debiut literacki Yaa Gyasi . Na pomysł napisania książki wpadła, gdy szukała swych korzeni w Afryce. Podczas podróży po Ghanie odwiedziła Cape Coast Castle i jak później wyznała, od razu wiedziała, że to złowrogie miejsce stanie się centrum jej opowieści. Książka wzbudziła prawdziwą sensację na Targach Książki w Londynie – prawa do wydania na podstawie samego zarysu książki zakupiło kilkanaście krajów.

Powieść Droga do domu ukazuje się jednocześnie w Stanach Zjednoczonych i w Polsce.
 
Droga do domu Yaa Gyasi zapowiada się wspaniale. XVIII-wieczna Ghana, dwie przyrodnie siostry, dwie odmienne ścieżki życia…
Jessie Burton, autorka Miniaturzystki

Hotel New Hampshire - John Irving

Hotelowe perypetie

Magdalena Golec

W moje ręce trafiła kolejna książka Johna Irvinga, którego prozę zdążyłam już bardzo polubić. Nie przeszkadza mi powtarzalność, używanie tych samych rekwizytów. Zawsze znajduję w niej coś, co w danej chwili do mnie przemawia, skłania do zamyślenia, czy trafia w jakąś wrażliwą nutę. Tym razem autor zabiera nas do hotelu i możecie być pewni, że będzie nietypowo i emocjonalnie.

Hotel New Hampshire to opowieść o losach rodziny Berrych. Rozpoczyna się ona od historii romansu rodziców. Win Berry i Mary Bates poznali się w wieku dziewiętnastu lat, kiedy to latem trzydziestego dziewiątego roku zostali pracownikami sezonowymi w pensjonacie Aburthnot-Na-Przymorzu. To tam się pokochali i zdecydowali rozpocząć wspólną podróż przez życie. A potem? Potem, jak zwykle, raz było pod górę, raz z górki. Stopniowo na świat przychodziły dzieci: Frank, Franny, John (narrator), Lilly i Jajo. W ich wychowaniu aktywny udział brał dziadek, trener Bob. Swoją rolę odegrały też zwierzęta domowe: niedźwiedź Stan Maine vel Żarł oraz pierdzący, ale kochający labrador Smutek, którego imię niejednokrotnie nabiera symbolicznego znaczenia, wkradając się, w najmniej oczekiwanych momentach, w życie familii. Członkowie klanu Berrych wplątują się w zwariowane sytuacje, dotykają ich dramaty, ale nie brakuje też chwil radosnych. Na swojej drodze spotykają przeróżnych ludzi: sportowców, skrzywdzone kobiety, prostytutki, radykałów, którzy w mniejszym lub większym stopniu wpływają na ich dalsze dzieje.

Irving w Subiektywnie

W moje ręce trafiła kolejna książka Johna Irvinga, którego prozę zdążyłam już bardzo polubić. Nie przeszkadza mi powtarzalność, używanie tych samych rekwizytów. Zawsze znajduję w niej coś, co w danej chwili do mnie przemawia, skłania do zamyślenia, czy trafia w jakąś wrażliwą nutę. Tym razem autor zabiera nas do hotelu i możecie być pewni, że będzie nietypowo i emocjonalnie.

Dziś mamy dla Was omówienie Magdy (magfre). Jakoś tak się złożyło, że ten tydzień Magdami stoi. A czy dalej tak będzie stał? Dowiecie się jutro. Ale na Waszym miejscu nie stawiałbym na pojawienie się tekstu Tolka Banana...

Nowość wydawnictwa Albatros

Daphne du Maurier - Rebeka

NAJSŁYNNIEJSZA POWIEŚĆ ANGIELSKIEJ MISTRZYNI ROMANSU PSYCHOLOGICZNEGO, KTÓRA DOCZEKAŁA SIĘ LICZNYCH ADAPTACJI FILMOWYCH, TEATRALNYCH I TELEWIZYJNYCH
 
Uboga dziewczyna, pracując jako dama do towarzystwa bogatej Amerykanki, pani van Hopper, trafia do Monte Carlo, gdzie poznaje bogatego wdowca Maxima de Wintera. Po krótkiej znajomości poślubia go i zamieszkuje w jego angielskiej posiadłości Manderley.
Przybywszy do Manderley nowa pani de Winter czuje się przytłoczona przpychem posiadłości  i wspomnieniami o pierwszej żonie Maxima, Rebece, która choć zginęła w wypadku na morzu, wciąż żyje w pamięci domowników i gości Manderley. Szczególnie pieczołowicie pamięć o Rebece pielęgnuje gospodyni, pani Danvers, uwielbiająca zmarłą panią de Winter i wykorzystująca każdą okazję, by wytknąć nieśmiałej nowicjuszce, jak pod każdym względem doskonała była jej poprzedniczka.
 
Stopniowo druga pani de Winter dochodzi do wniosku, że jej mąż musi wciąż darzyć uczuciem idealną Rebekę, nie zaś ją... Wplątana w kryminalną intrygę bohaterka, musi się zmierzyć z przerażającymi wydarzeniami i pokonać własny strach. Powieść jest historią wielkiej nienawiści i wielkiej miłości, przedstawioną w pełnej grozy stylistyce romansu gotyckiego.
 
KSIĄŻKA UKAZAŁA SIĘ W ROKU 1938 I DO DZIŚ CIESZY SIĘ NIE SŁABNĄCYM POWODZENIEM


Lee Child - Ostatnia sprawa

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Andrzej Pilipiuk - Litr ciekłego ołowiu

Zbiory opowiadań tzw. „bezjakubowych” to kawałek prozy pisanej bardziej na poważnie. Wśród krytyków uchodzą za najlepszą część twórczości Andrzeja Pilipiuka. Większość tekstów eksploruje tematykę historyczną. Jak w kalejdoskopie przewijają się mało znane epizody, artefakty innych epok, alternatywy historyczne, zapomniane wynalazki. Ten zbiór także was nie zawiedzie. Zbierane skrzętnie okruchy przeszłości, tworzą mozaikę, od której podziwiania nikt nie może się oderwać.

Andrzej Pilipiuk jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy fantasy. Urodził się w 1974 roku w Warszawie. Z wykształcenia jest archeologiem. W 2002 roku otrzymał Nagrodę Literacką im. Janusza Zajdla. Zadebiutował na łamach magazynu "Fenix" w 1996 roku opowiadaniem pod tytułem "Hiena". Najlepiej znany czytelnikom dzięki cyklowi powieści, których głównym bohaterem jest Jakub Wędrowycz. Żonaty, ma dwójkę dzieci. W wolnych chwilach zajmuje się m.in. numizmatyką i stolarstwem.

Nowość wydawnictwa Mag

Jim Butcher - Dowody winy

Poznajcie Harry’ego Dresdena, pierwszego (i jedynego) chicagowskiego maga-detektywa. Okazuje się, że w naszym „zwykłym” świecie wprost roi się od niezwykłych, magicznych istot, które najczęściej mają z ludźmi na pieńku. I tu na scenę wkracza Harry.
Magowie z Białej Rady nie przepadają za nim, uważają bowiem – nie bez przyczyny – że jest bezczelny i niezdyscyplinowany. Po tym jednak, jak wojna z wampirami nieco przerzedziła ich szeregi, Harry jest im najzwyczajniej w świecie potrzebny. Dlatego właśnie w okamgnieniu zostaje przydzielony do zbadania pogłosek o czarnej magii.
Jego drugim problemem jest córka starego przyjaciela, która zdążyła dorosnąć i wpakować się w problemy po uszy. Jej chłopak upiera się, że nie ma nic wspólnego ze zbrodnią jakby żywcem wyjętą z krwawego horroru. Pierwsze wrażenie okazuje się… całkiem trafione, o czym Harry przekonuje się, natrafiwszy na ślad złych istot żywiących się strachem. Wszystko to składa się na pracowity dzień dla maga, jego psa i gadającej czaszki imieniem Bob.

Zapowiedź wydawnictwa SQN

Ken Liu - Królowie Dary. Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu. Tom 1 (27 kwietnia 2016)


Już 27 kwietnia 2016 r. premierę będzie miała debiutancka powieść słynącego z mistrzowskich opowiadań Kena Liu. Bardzo gorąco zachęcamy do przyjrzenia się „Królom Dary” – książce ujmującej egzotyką oraz iście epickim rozmachem. Ken Liu w przejmujący sposób pisze o tyranii, rewolucji społecznej, bratobójczej wojnie, a wszystko to w oryginalnym settingu. Powieść ukazuje się w Polsce dzięki SQN Imaginatio – nowej marce Wydawnictwa SQN.

Królowie Dary to pierwsza część cyklu Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu autorstwa uhonorowanego prestiżowymi nagrodami wybitnego tłumacza i popularyzatora chińskiej literatury. Lektura obowiązkowa dla wielbicieli fantastyki z najwyższej półki oraz fascynatów historii Chin. Jak przyznaje sam autor, książka na jednej z płaszczyzn to retelling legend o wojnach domowych, jakie toczyły się w Chinach po śmierci pierwszego cesarza - Shi Huanga.

Definicja sprawiedliwości zmienia się w trakcie trwania rewolucji!

Oto misterna, wielowątkowa i wielopoziomowa opowieść przepełniona duchem Orientu, którą pokochał cały fantastyczny świat. Porywająca historia o walce z tyranią, mechanizmach politycznych, braterstwie i rywalizacji zdolnej obrócić wniwecz wszystko, co cenne.

Cwany i czarujący hulaka Kuni Garu oraz stanowczy i nieustraszony Mata Zyndu zdają się zupełnymi przeciwieństwami. Mimo to, gdy niezależnie od siebie występują przeciwko cesarzowi, szybko zawiązuje się między nimi przyjaźń. Łączy ich upór w dążeniu do celu i walka ze wspólnym wrogiem. Po obaleniu władzy ich drogi rozchodzą się w dramatycznych okolicznościach. Dzielą ich wizje co do kierunku, w którym powinien zmierzać świat, oraz… pojęcie sprawiedliwości.

Przedsprzedaż:
http://www.empik.com/krolowie-dary-liu-ken,p1121682461,ksiazka-p

Informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

Krzysztof M. Kaźmierczak - Spotkanie autorskie (28 kwietnia 2016)

28 kwietnia,
godz. 18:00
SDP, ul. Foksal 3/5
Warszawa

 
Spotkanie poprowadzi Jacek Łęski

Zaskakująca intryga, filmowe tempo i zwroty akcji. „Krótka instrukcja obsługi psa” zaczyna się tam, gdzie kończą się „Psy” Władysława Pasikowskiego, „Gry uliczne” Krzysztofa Krauzego i „Służby specjalne” Patryka Vegi.

Zagadkowym zabójstwem młodego dziennikarza nie interesują się policja i prokuratura. Próbują je wyjaśnić ksiądz – były tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa, detektyw – niegdyś milicyjny spec od zagadek kryminalnych oraz jego była żona, policjantka. Ich przeciwnikami są ludzie, dla których zbrodnia jest codziennością jak drugie śniadanie. Co liczy się w grze, w której ludzkie życie nie jest nic warte? Czy uda się wyjaśnić zagadkę śmierci dziennikarza?

Błyskotliwy debiut powieściowy dziennikarza śledczego Krzysztofa M. Kaźmierczaka oparty na motywach prawdziwych wydarzeń dotyczących zabójstwa ‎Jarosława Ziętary.

„Ponura historia okrutnego zabójstwa z polityką w tle. Wciąga i uzależnia od pierwszych stron. Przerażająca realizmem, bo mogła wydarzyć się naprawdę. Niezwykły debiut. Polecam”.
Vincent V. Severski,
autor serii powieści „Nielegalni"

„Krzysztof M. Kaźmierczak napisał trzymającą w napięciu wielowątkową powieść sensacyjną, pełną zaskakujących zwrotów i z efektownym finałem. Czyta się świetnie”.
Piotr Pytlakowski,
dziennikarz, pisarz i scenarzysta

Informacja wydawnictwa Genius Creations

Magdalena Kubasiewicz - Spotkanie autorskie ( 9 maja 2016)

9 maja 2016 (poniedziałek) o godzinie 12.00 odbędzie się spotkanie z Magdaleną Kubasiewicz, autorką powieści "Spalić wiedźmę".

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka
ul. Towarowa 20
Skarżysko-Kamienna


Spalić wiedźmę
Sara Weronika Sokolska, zwana Saniką, w niczym nie przypomina nadwornej czarodziejki. Młoda, żywiołowa i dzika jak magia, którą włada, stanowi jedną z największych tajemnic królewskiego dworu. Nie wiadomo, gdzie uczyła się magii i kto był jej mistrzem, ani nawet skąd przybyła do Krakowa. Plotki mówią, że jest najbliższą przyjaciółką i powiernicą króla Juliana, a może nawet kimś więcej. Media donoszą o jej spektakularnych wyczynach: polowaniach na biesy, inkuby i strzygi, o pojedynkach z członkami Loży Czarodziejów. Wydaje się, że Sanika jest najpotężniejszą czarownicą w Polanii i tylko szaleniec mógłby rzucić jej wyzwanie. A jednak nawet moce wiedźmy mogą okazać się niewystarczające w starciu z przeciwnikiem, który pragnie zniszczenia Krakowa. Wrogiem, za którym stoi pradawna i niezwykle potężna magia…

Magdalena Kubasiewicz
Rocznik 1990, obecnie mieszkająca w Krakowie, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kocha fantastykę, białą czekoladę, koty i swoje dwa psy, choć jeden z nich wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi jest demonem maskującym się w psiej skórze. Publikowała w świętej pamięci „Science-Fiction, Fantasy i Horror”.

Informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

Krzysztof Masłoń - Spotkanie autorskie (25 kwietnia 2016)

25 kwietnia
Klub Ronina
ul. Foksal 3-5
Warszawa

 
20:00 Rozpoczęcie spotkania z Krzysztofem Masłoniem
 
To oni stworzyli literaturę polską w tym kształcie, w jakim istnieje dzisiaj. Józef Mackiewicz i Stanisław Cat-Mackiewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński i Czesław Miłosz, Władysław Broniewski i Gustaw Herling-Grudziński, Jan Lechoń i Jerzy Andrzejewski, Melchior Wańkowicz i Adam Ważyk oraz wielu innych. Wojna przeorała ich życiorysy. Jedni zapisać się mieli w dziejach jako niezłomni strażnicy najwyższych wartości, drudzy - jako konformiści. W swoich zmaganiach z historią kładli na szalę to, co mieli najcenniejszego: talent. Zyskali - glorię lub infamię, a bywało: i glorię i infamię. O nich jest ta książka.


Informacja wydawnictwa Prószyński Media

Słuchowisko "Lśnienie" Stephena Kinga

W rolach głównych: Adam Woronowicz i Agata Kulesza

Wczoraj, t.j. 21 kwietnia swoją premierę miała kolejna superprodukcja Audioteki – Lśnienie Stephena Kinga. To pierwszy horror w formie superprodukcji zrealizowany przez polski serwis audiobookowy.
W rolach głównych wystąpili Adam Woronowicz, Agata Kulesza, Krzysztof Gosztyła, Bernard Lewandowski, Marian Opania oraz Mariusz Bonaszewski. Muzykę skomponował znany muzyk jazzowy Krzysztof Ścierański. Wydawcą słuchowiska jest Prószyński Media.

Okrzyknięte horrorem wszech czasów Lśnienie to powieść o rodzinie, która przyjeżdża do położonego wysoko w górach, odciętego od świata hotelu Panorama, gdzie musi spędzić całą zimę. Jack Torrance, pisarz i alkoholik, stopniowo popada w obłęd, a jego synek Danny, dzięki parapsychologicznym zdolnościom, dowiaduje się o makabrycznych wydarzeniach, które miały miejsce w Panoramie. – Wejście w tę książkę jest dosyć przerażające. Ma takie momenty, dzięki którym człowiek sobie przypomina, że potwór drzemie w każdym z nas. To jest siła tej książki, że możemy się z niektórymi sytuacjami utożsamiać – przekonuje Agata Kulesza.

–  To wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich fanów mistrza grozy – mówi Maciej Makowski, prezes Prószyński Media, wydawca książek Stephena Kinga. – Jeden z najlepszych współczesnych horrorów, w którym nastrój grozy i napięcia potęgują się z każdą minutą, trafia do czytelników w zupełnie nowej zaskakującej formie słuchowiska. Cieszę się, że wspólnie z tak doświadczonym partnerem w roli producenta wykonawczego udało się nam doprowadzić ten skomplikowany projekt wydawniczy do szczęśliwego (a raczej przerażającego) końca.

Jest to już 19. powieść Stephena Kinga w kolekcji Audioteki i jednocześnie pierwsza wydana
w formie superprodukcji. Realizacja angażująca kilkudziesięciu aktorów, z oryginalną muzyką

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

Kurt Vonnegut - Gdy śmiertelnicy śpią (4 maja 2016)

NIEPUBLIKOWANY WCZEŚNIEJ ZBIÓR WCZESNYCH OPOWIADAŃ
AMERYKAŃSKIEGO MISTRZA CIĘTEGO JĘZYKA I CZARNEGO HUMORU


Inteligentna i zjadliwa proza Kurta Vonneguta inspirowała kolejne pokolenia pisarzy, w tym Dave'a Eggersa, autora przedmowy do niniejszego tomu opowiadań. W tych, do tej pory nie publikowanych, literackich klejnotach unikalny styl Vonneguta przenika specyficzne amerykańskie krajobrazy, z fabrykami, przyczepami i przydrożnymi barami, oraz  postaci bohaterów, których marzenia i lęki nieustannie zmagają się z okrutną, a czasem komicznie obojętną, rzeczywistością.

Oto opowieści o ludziach i maszynach, o sztuce i sztuczności, o tym, jak niespodziewana fortuna, sława lub miłość potrafią wywrócić zwykłe życie do góry nogami.

Ambitny budowniczy dróg, dowódca armii buldożerów, spychaczy i asfalciarek w wolnym czasie zawiaduje  miniaturowymi makietami pociągów, gdy niespodziewanie do świata fantazji wkracza kobieta jego życia. Młoda stenotypistka-marzycielka odbiera telefon od zbiegłego przestępcy, który składa jej dziwną propozycję. Zrzędliwy dziennikarzyna  zostaje powołany do komisji oceniającej bożonarodzeniowe reklamy - pracy, w której poznaje byłego więźnia i jest świadkiem cudu. Wdowa po hodowcy świń otrzymuje tajemnicze listy od mężczyzny z  Schenectady, w których pisze o "niezdefiniowanym, słodkim bólu duszy". Jeszcze dziwniej robi się, gdy kobieta jedzie spotkać się z nim osobiście.

Zapowiedzi wydawnictwa Rebis

Christian Jacq - Przeklęty grobowiec. Śledztwa księcia Setny Tom 1 (26 kwietnia)

Miłość, gry pozorów, układy. Pierwsza odsłona intrygi rozgrywającej się w samym sercu starożytnego Egiptu.

Krótko po zwycięstwie sił faraona Ramzesa II w bitwie z Nubijczykami dochodzi do tragedii: z przeklętego grobowca znika największy ze skarbów - zapieczętowany dzban Ozyrysa, w którym zamknięto tajemnicę życia i śmierci. Książę Setna, młodszy syn władcy, jest świetnie wykształconym skrybą i błyskotliwym kapłanem świątyni boga Ptaha. By zniweczyć plany złodzieja, Setna sprzymierza się z młodą, czarującą uzdrowicielką, kapłanką ze świątyni bogini Sechmet, a przy okazji zakochuje się w niej. Sekhet odwzajemnia jego uczucie. Czy ich miłość i wiedza okażą się dość silne, by pokonać działanie złych mocy?

Przeklęty grobowiec nie tylko zaciekawia sensacyjną, wartką fabułą, ale także przenosi czytelnika w tajemniczy i fascynujący, wciąż na nowo odkrywany kraj faraonów. Autor z niezwykłą wręcz precyzją oddaje realia starożytnego Egiptu, w którym światy bogów i ludzi przenikały się w każdej dziedzinie życia, a to, co boskie, było nierozłącznie związane z tym, co ludzkie.

Christian Jacq
Urodzony w 1947 r. egiptolog francuski, który zyskał światową sławę dzięki swoim powieściom i opracowaniom popularyzującym wiedzę na temat starożytnego Egiptu. Na całym świecie sprzedano miliony egzemplarzy jego książek, przetłumaczonych na dwadzieścia dziewięć języków.


Czingiz Abdułłajew - Podróż do Transylwanii (5 maja 2016)

Longar

Dzisiejszą bajkę opowie nam Artur Grzelak. Zrobi to po raz wtóry. Dziewczynka z granatami odwiedziła nas już w zimowym numerze Wydania Specjalnego.

Łuna za mgłą - Rafał Dębski

Nieślubne dziecko Żony astronauty i Matriksa

Magdalena Ishtar Szczepocka   

Łuna za mgłą stanowi dla mnie dowód na to, że choroba postmodernistyczna dosięgnęła i fantastyki:  trudno dziś napisać coś oryginalnego w science fiction, bo przecież wszystko już było. Z dekadami filmów, komiksów i powieści gigantów gatunku dominującymi naszą zbiorową wyobraźnię, z jednej strony z łatwością chwytamy nawet najbardziej filozoficzne koncepty, z drugiej jednak nic nie jest w stanie nas zaskoczyć. Taki właśnie los przypadł, sprawnie przecież napisanej, powieści Dębskiego. Buduje na podwalinach wypracowanych choćby przez Philipa K. Dicka, sprawnie operuje przez lata kinematografii wypracowanymi obrazami, może i sprawia pewną przyjemność, ale nie zachwyca.

Centralny dla powieści wątek Współistnienia, jako całkowicie obcej formy życia, nie rozumiejącej ani ludzkiej indywidualności, ani emocji, ani percepcji czasu i przestrzeni, niestety, nie zostaje satysfakcjonująco rozwinięty. Zamiast absolutnej obcości, jak w Solaris Lema czy Ślepowidzeniu Wattsa, dostajemy sztampowy motyw z Inwazji porywaczy ciał, albo serialu V, czy Żony astronauty właśnie. Rozprzestrzeniających się zgodnie z zasadami memetyki niewidzialnych władców umysłów, infekujących zarówno sieci komputerowe jak i umysły ludzi, skuszonych niejasnymi obietnicami poczucia wspólnoty. Telepatyczne konwersacje, czy raczej kuszenia osobników opierających się włączeniu do roju, zamiast stanowić najciekawsze partie książki, nużą repetytywnością i pustym wielosłowiem.

Dębski w Subiektywnie

Łuna za mgłą stanowi dla mnie dowód na to, że choroba postmodernistyczna dosięgnęła i fantastyki:  trudno dziś napisać coś oryginalnego w science fiction, bo przecież wszystko już było. Z dekadami filmów, komiksów i powieści gigantów gatunku dominującymi naszą zbiorową wyobraźnię, z jednej strony z łatwością chwytamy nawet najbardziej filozoficzne koncepty, z drugiej jednak nic nie jest w stanie nas zaskoczyć. Taki właśnie los przypadł, sprawnie przecież napisanej, powieści Dębskiego. Buduje na podwalinach wypracowanych choćby przez Philipa K. Dicka, sprawnie operuje przez lata kinematografii wypracowanymi obrazami...

Wiem, wiem... Na pewno nie spodziewaliście się, że autorką dzisiejszej recenzji będzie znowu Magda (Ishtar). Znaczy się, łykend zaczął się dla Was niespodzianką! A czy juro będzie dalszy ciąg niespodzianek, spytacie. Pożyjemy, zobaczymy...

Informacja wydawnictwa Rebis

Lee Trimble - Spotkanie autorskie (27 kwietnia 2016)

Dom Wydawniczy REBIS oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego zapraszają na spotkanie z Lee Trimble’em, autorem książki OCALIĆ JENCÓW. Tajna misja amerykańskiego pilota w okupowanej przez Sowietów Polsce.

27 kwietnia (środa)
godzina 16.00
al. Jana Pawła II 39, sala kinowa
Kraków


Lee Trimble, Jeremy Dronfield - Ocalić jeńców!

"Jeden zwykły człowiek. Jedna niezwykła misja. Tysiące istnień na szali"

1945 rok. Armia Czerwona wypiera Niemców z Polski, wyzwalane są kolejne niemieckie obozy. Byłych jeńców wojennych i robotników przymusowych Sowieci uważają za tchórzy, potencjalnych szpiegów lub członków antykomunistycznego podziemia.

Wysyłane do Moskwy oferty pomocy w opiece nad byłymi jeńcami spotykają się z odmową. Amerykański wywiad opracowuje plan misji ratunkowej: postanawia wykorzystać stacjonującą na Ukrainie jednostkę Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych, która ma być przykrywką dla tajnej operacji. Jej wykonanie powierzone zostaje kapitanowi Robertowi M. Trimble'owi, weteranowi 8. Armii Powietrznej. Dowodził "Latającą Fortecą" w 35 śmiertelnie niebezpiecznych lotach bombowych. Teraz zostaje wysłany z misją, której prawdziwego celu nie ujawniono nawet jemu. Dyplomatyczny paszport nie chroni go przed siarczystym mrozem i równie chłodnym przyjęciem ze strony sowieckich władz.

Ocalić jeńców! to zapis dramatycznej, nierównej walki o wielką stawkę. Zmagań samotnego człowieka z totalitarnym komunistycznym reżimem, jego tajną policją i wszechobecną paranoją. Zmagań z bezwzględnością zachodnich polityków usiłujących jeszcze "kupić" Stalina - za cenę życia niewinnych ludzi. Zmagań, które wymagały sprytu, odwagi i determinacji, przede wszystkim jednak odwołania się do tego, co najważniejsze w człowieku. By inni mogli przeżyć i by świat był choć odrobinę lepszy. Po prostu.

Informacja wydawnictwa Albatros

Tess Gerritsen - Spotkania autorskie (2-4 czerwca 2016)

Tess Gerritsen w Polsce.
Odwiedzi Warszawę i Wrocław w czerwcu 2016 roku
Będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, gdzie odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru.

W piątek 3 czerwca o godzinie 18:00 autorka spotka się z czytelnikami w warszawskim Empiku Junior (ul. Marszałkowska 116/122).
Spotkanie poprowadzi Anna Dziewit Meller.


W sobotę 4 czerwca o godzinie 16:00 Tess Gerritsen zagości we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21).
Spotkanie dla miłośników kryminału poprowadzą Zbrodnicze Siostrzyczki: Marta Guzowska i Agnieszka Krawczyk.


Tess Gerritsen znajdzie także czas dla dziennikarzy – 2 i 3 czerwca w Warszawie oraz 4 czerwca we Wrocławiu.

Autorka promować też będzie swoją najnowszą powieść “IGRAJĄC Z OGNIEM”.

Igrając z ogniem - Tess Gerritsen
premiera: 18 maja

Autorka bestsellerowej serii “RIZZOLI&ISLES” tym razem napisała thriller osnuty wokół utworu muzycznego skomponowanego w Wenecji u progu drugiej wojny światowej.

Julia Ansdell, skrzypaczka, matka trzyletniej Lilly, podczas pobytu w Rzymie wchodzi w posiadanie partytury z zapisem nutowym utworu „Incendio”, skomponowanego przez nieznanego muzyka Lorenzo Todesco. Gdy Julia próbuje zagrać utwór, jej córka wpada w szał, zabija kota i próbuje skrzywdzić matkę. Jaki jest związek pomiędzy dziwnym zachowaniem dziewczynki a nieznanym utworem muzycznym? Tropy wiodą do Wenecji lat 40. XX wieku i związku dwojga młodych muzyków, który nie miał szans na szczęśliwe spełnienie w faszystowskich Włoszech Benito Mussoliniego.

Wyobraźnia Gerritsen pozwala jej docierać do tak mrocznych i przerażających zakamarków ludzkiej psychiki, że Edgar Allan Poe i H.P. Lovecraft wydają się przy niej niewiniątkami.
Chicago Tribune

Luna: Nów – Ian McDonald

Soap Opera XXII wieku

Marcin Knyszyński

Księżyc mocno rozczarował ludzkość. Od kiedy przestał być obiektem kultu i tajemniczym obiektem na niebie, a ludzie poznali jego prawdziwą naturę oraz funkcję, jaką pełni wobec naszej planety, przymierzanie się do podróży na niego było tylko kwestią czasu. Popkultura fantazjowała o jego bogatych zasobach, miastach, które można zbudować i cywilizacji, którą można utworzyć. Rzeczywistość mocno zweryfikowała te marzenia. Lata 70te pokazały, że podróże na Księżyc to tylko walka o prestiż, idiotyczne napinanie zimnowojennych muskułów, a sama Luna to o wiele bardziej surowa i kosztowna pani, niż mogłoby się wydawać. Dlatego zasiedlenie Księżyca na razie pozostaje cały czas bardziej w sferze fiction niż science. A ostatnio literacko na Księżyc wybrał się twórca fantastyki, który do tej pory mocno stąpał po Ziemi – Ian McDonald.

Pierwsza część zaplanowanej dylogii Luna zabiera nas na Księżyc, w środek wydarzeń dziejących się na przełomie XXI i XXII wieku w specyficznie urządzonym systemie społecznym. Pięć rodów, reprezentujących pięć krajów, pięć specjalizacji gwarantujących zdobywanie i pomnażanie bogactwa, Pięć Smoków – korporacji wręcz wyjętych z podręczników austriackiej szkoły ekonomicznej.  Jako czytelnicy dołączamy do akcji w szczególnym momencie. Nad układem wzajemnych powiązań pomiędzy rodzinami, polegającym na siatce mieszanych, kontraktowych małżeństw, unosi się duch zmiany. Najstarsi przedstawiciele rodzin, pamiętający jeszcze matkę Ziemię, kurczowo trzymają się steru, czując za plecami oddech następnego pokolenia, kierowanego własnymi, jakże odmiennymi pobudkami, wymuszonymi przez realia i brak bagażu ziemskich doświadczeń.

McDonald w Subiektywnie

Księżyc mocno rozczarował ludzkość. Od kiedy przestał być obiektem kultu i tajemniczym obiektem na niebie, a ludzie poznali jego prawdziwą naturę oraz funkcję, jaką pełni wobec naszej planety, przymierzanie się do podróży na niego było tylko kwestią czasu. Popkultura fantazjowała o jego bogatych zasobach, miastach, które można zbudować i cywilizacji, którą można utworzyć. Rzeczywistość mocno zweryfikowała te marzenia. Lata 70te pokazały, że podróże na Księżyc to tylko walka o prestiż, idiotyczne napinanie zimnowojennych muskułów, a sama Luna to o wiele bardziej surowa i kosztowna pani, niż mogłoby się wydawać. Dlatego zasiedlenie Księżyca na razie pozostaje cały czas bardziej w sferze fiction niż science. A ostatnio literacko na Księżyc wybrał się twórca fantastyki, który do tej pory mocno stąpał po Ziemi – Ian McDonald.

Marcin, który ostatnio ździebko mało omawia fantastyki, naprawił ten błąd sięgając po cieplutką jeszcze książkę MAGa. Ale czy zaprasza Was do McDonalda, to tego dowiecie się już z lektury całości recenzji.

Króciak

Adrian Mechocki przekazuje nam informację, która bez wątpienia przyda się w przyszłości: Zombie nie potrafią czytać.

Samotny krzyżowiec. Czas przepowiedni - Marek Orłowski

Trzecie spotkanie z Rolandem

Mirosław Gołuński


Marek Orłowski pisze bardzo regularnie, w ciągu niespełna dwóch lat obdarzając czytelników trzecim tomem przygód Czarnego Rycerza, Rolanda de Montferrat. Jesteśmy również świadkami głębokiej ewolucji powieściowej fabuły. I to na kilku poziomach. Zacznijmy jednak od początku.

Wydane wcześniej dwa tomy Samotnego krzyżowca można śmiało zaliczyć do bardzo popularnego w Polsce w ostatnich latach subgatunku historical fantasy. W dobrze osadzoną w epoce krucjat fabułę (dokładniej w kluczowy jej moment tuż po klęsce pod Hittinem w 1187 roku i utratę przez chrześcijan Jerozolimy) został wpleciony fantastyczny wątek (choć nieźle uzasadniony dobrze opisanymi przez historyków legendami) strzeżonego przez templariuszy skarbu, którym jest ni mniej nie więcej tylko Arka Przymierza. W powieści ma ona być zapłatą dla słynnych asasynów za zabicie największego zagrożenia dla chrześcijaństwa, Saladyna. Czarny Rycerz, co prawda, nie jest zakonnikiem, ale blisko z nimi współpracuje i zostaje poproszony o pomoc w dostarczeniu przesyłki do siedziby nizarytów. Przygody związane z tą wyprawą stanowią pierwszy, a jej konsekwencje drugi tom powieści. Powieść nie zachwyciła, ale trzeba oddać solidne przygotowanie historyczne fabuły i – co w polskiej literaturze niezmiernie rzadkie – przedstawia templariuszy w dobrym świetle (a ci nigdy nie mieli dobrej prasy, a od czasu ukazywania się kolejnych część kultowej gry Assassin’s Creed jest jeszcze gorzej).

Orłowski w Subiektywnie

Marek Orłowski pisze bardzo regularnie, w ciągu niespełna dwóch lat obdarzając czytelników trzecim tomem przygód Czarnego Rycerza, Rolanda de Montferrat. Jesteśmy również świadkami głębokiej ewolucji powieściowej fabuły. I to na kilku poziomach. Zacznijmy jednak od początku.

Znaczy, zaczniemy od tego, że na zakończenie tygodnia mamy dla Was najnowszą recenzję Mirka.

Nowość w Rymowisku

Na dobry początek tygodnia mamy dla Was szczyptę poezji - Jasnooką Lucyny Dobaczewskiej.

W Samo Południe - odsłona CCXXV

Dziś poniedziałek, więc czas na kolejną edycję W Samo Południe!

Nagrodą będą trzy egzemplarze "Idź i czekaj mrozów" Marty Krajewskiej. Fundatorem nagród jest wydawnictwo Genius Creations.

Zasady niezmienne.

Pytania:

1. Wydawnicze: Jakie książki ma zamiar wydać wydawnictwo Genius creations w II połowie roku 2016? (podaj min. 5)

2. Szortalowe: Jak nazywa się autor/autorka ilustracji znajdującej się na okładce kwietniowego numeru Szortala? 

3. Historyczne:  Jakie imię przyjął Aragorn jako król? ("Władca Pierścieni. Powrót Króla")

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

George R. R. Martin - Taniec ze smokami. Wydanie filmowe. Tomy I i II

Na wschodzie Daenerys Targaryen, ostatnia z rodu Targaryenów, włada przy pomocy swych trzech smoków miastem zbudowanym na marzeniach i pyle. Daenerys ma jednak tysiące wrogów i wielu z nich postanowiło ją odnaleźć...

Tyrion Lannister, uciekłszy z Westeros, gdy wyznaczono nagrodę za jego głowę, również zmierza do Daenerys. Jego nowi towarzysze podróży nie są jednak obdartą bandą wyrzutków, jaką mogliby się wydawać, a jeden z nich może na zawsze pozbawić Daenerys praw do westeroskiego tronu...

Północy broni gigantyczny Mur z lodu i kamienia. Tam właśnie przed Jonem Snow, dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym lordem dowódcą Nocnej Straży, stanie najpoważniejsze jak dotąd wyzwanie. Ma bowiem potężnych wrogów nie tylko w samej Straży, lecz również poza nią, pośród lodowych istot mieszkających za Murem...

Wszędzie narastają gwałtowne konflikty, w których uczestniczą banici i kapłani, żołnierze i zmiennokształtni, szlachetnie urodzeni i niewolnicy. W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców...

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Michał Heller, Aleksander Niekricz - Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego. Tomy I i II

Siedemdziesiąt lat istnienia ZSRS to niewiele w długiej historii Rosji. Jednak te krwawe lata doprowadziły do uformowania się systemu nieznanego dotąd ludzkości.

Utopia u władzy to historia państwa, które zniewoliło społeczeństwo, a także historia partii, która całkowicie zdominowała państwo. To wreszcie historia heroicznego oporu człowieka.

Związek Sowiecki stanowił serce systemu socjalistycznego i jednocześnie jego model. Specyficzna jego cecha – wszechogarniający wpływ rządzącej partii na wszystkie sfery życia – zdeterminowała charakter sowieckich instytucji i charakter homo sovieticus. Ten totalny nacisk zdeformował przebieg właściwych współczesnym społeczeństwom procesów i doprowadził do powstania nieznanej dotąd formy ustroju.

Książka napisana przez poważanych rosyjskich historyków jest wyjątkowym zapisem wydarzeń na terenach Związku Sowieckiego po 1917 roku. Jest pierwszą, która w tak kompletny sposób opisuje czasy od Włodzimierza Iljicza Lenina do Konstantina Czernienki.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Edgar Rice Burroughs - Tarzan wśród małp

Mały lord Greystoke, osierocony przez rodziców, samotny i kwilący w dzikiej afrykańskiej dżungli, zostaje przygarnięty przez małpią samicę Kalę. Dorasta wśród zwierząt, ucząc się od nich przetrwania. Przez małpy zostaje nazwany Tarzanem, co w ich języku oznacza „Biała Skóra”. Z czasem chłopiec staje się niemal tak krzepki i zręczny, jak one. Wychodzi zwycięsko z walk z dzikimi zwierzętami i zamieszkującymi w pobliżu ludożercami. Wkrótce sprytem, inteligencją i siłą prześcignie każdego przeciwnika i zostanie okrzyknięty Małpim Królem. Czy jednak zaakceptuje go ludzki świat?

Tarzan to jedna z tych niezwykłych postaci literackich, które są ponadczasowe i uwielbiane przez wszystkich. Któż nie zna tytułowego bohatera z książek, seriali, sztuk teatralnych, filmów oraz adaptacji, które rzucały go w czasy nam współczesne? Dziś powraca w nietuzinkowym wydaniu!


Janusz Rolicki - Diabelski urok

Sensacyjna akcja powieści Janusza Rolickiego, w którą zamieszane są specsłużby PRL i CSRS oraz KGB, stwarza okazję do przedstawienia siermiężnej rzeczywistości Polski Ludowej oraz ukazania ówczesnych włodarzy, w tym Gomułki, w działaniu.

Wiadomość o wizycie wiceszefa Związku Pisarzy Radzieckich, a prywatnie wieloletniego przyjaciela samego towarzysza Breżniewa z lat Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, wywołuje prawdziwe trzęsienie ziemi w warszawskiej redakcji „Nowej Myśli”. Gość ma z sobą tajemniczy maszynopis. W dodatku towarzyszą mu żona i piękna córka, zwana przez Breżniewa córeńką. Dochodzi do nieoczekiwanego, międzynarodowego skandalu...

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Krzysztof M. Kaźmierczak - Krótka historia obsługi psa

Zaskakująca intryga, filmowe tempo i zwroty akcji. „Krótka instrukcja obsługi psa” zaczyna się tam, gdzie kończą się „Psy” Władysława Pasikowskiego, „Gry uliczne” Krzysztofa Krauzego i „Służby specjalne” Patryka Vegi.

Zagadkowym zabójstwem młodego dziennikarza nie interesują się policja i prokuratura. Próbują je wyjaśnić ksiądz – były tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa, detektyw – niegdyś milicyjny spec od zagadek kryminalnych oraz jego była żona, policjantka. Ich przeciwnikami są ludzie, dla których zbrodnia jest codziennością jak drugie śniadanie. Co liczy się w grze, w której ludzkie życie nie jest nic warte? Czy uda się wyjaśnić zagadkę śmierci dziennikarza?

Błyskotliwy debiut powieściowy dziennikarza śledczego Krzysztofa M. Kaźmierczaka oparty na motywach prawdziwych wydarzeń.

„Ponura historia okrutnego zabójstwa z polityką w tle. Wciąga i uzależnia od pierwszych stron. Przerażająca realizmem, bo mogła wydarzyć się naprawdę. Niezwykły debiut. Polecam”.
Vincent V. Severski,
autor serii powieści „Nielegalni"

„Krzysztof M. Kaźmierczak napisał trzymającą w napięciu wielowątkową powieść sensacyjną, pełną zaskakujących zwrotów i z efektownym finałem. Czyta się świetnie”.
Piotr Pytlakowski,
dziennikarz, pisarz i scenarzysta

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

Rafel Nadal - Klątwa rodziny Palmisano (18 maja 2016)

KATALOŃSKI BESTSELLER!

W miasteczku Bellorotondo na południu Włoch jest pomnik poświęcony ofiarom I wojny światowej. 21 wymienionych na nim poległych nosi nazwisko Palmisano.
Nad męskimi potomkami tego rodu ciąży fatum.
Donata, żona ostatniego z nich, po otrzymaniu zawiadomienia o śmierci męża, który zginął na froncie w 1918 roku, orientuje się, że jest w ciąży. Nie chcąc dopuścić, by jej dziecko podzieliło los innych mężczyzn z rodziny Palmisano, wymaga na przyjaciółce, młodej wdowie, która również jest w ciąży, obietnicę.
– Musisz mi obiecać, że jeśli to będzie chłopiec, udasz, że jest twój, i wychowasz go jako Convertiniego. Nazwiemy go Vitantonio.
Vitantonio i Giovanna, nieświadomi tego, że urodziły ich różne matki i nie mają tego samego ojca, jako bliźnięta szczęśliwie dorastają pośród winnic i gajów oliwnych. Do momentu, gdy zaczynają się w nich budzić uczucia, których nie rozumieją, a rodzący się faszyzm i widmo kolejnej wojny  kładą się cieniem na ich beztroskim życiu.

Ta książka wprost woła o adaptację filmową!

El Periódico de Catalunya

Jeszcze dobrze nie wyschła farba drukarska, a Klątwa rodziny Palmisano już trafiła na listy bestsellerów i wszystko wszkazuje na to, że prędko z nich nie zejdzie.
Diari de Girona

Naładowana emocjami historia Vitantonia, mężczyzny, nad którym ciąży okrutne fatum.
Akcja rozgrywa się na południu Włoch, w Pulii. Autor, który zadał sobie naprawdę wiele trudu, by zbadać miejscowe realia, przedstawia je tak, jakby wprowadzał czytelnika
w ten świat, trzymając go za rękę.

El 3 de vuit

Pełna napięcia i zwrotów akcja, historia opowiedziana we wspanialy sposób.
Wygląda na to, że Nadal, urodzony pisarz, który wie, jak prowadzić narrację i budować kompozycję powieści,  znalazł niezawodną receptę na sukces – przejrzysty styl, wyraziste postacie, ciekawe miejsca...

Diari ARA

Nadal zaprzyjaźnił się z ludźmi z Pulii i trafił tam do wiejskich domów,

Informacja wydawnictwa Albatros

Rafel Nadal - Spotkanie z autorem (21 maja 2016)


RAFEL NADAL ODWIEDZI WARSZAWĘ W MAJU 2016 ROKU,
BĘDZIE GOŚCIEM VII WARSZAWSKICH TARGÓW KSIĄŻKI


W sobotę 21 maja o godzinie 12:30 Katalończyk Rafel Nadal podpisywał będzie swoją najnowszą powieść „Klątwa rodziny Palmisano” na stoisku Wydawnictwa Albatros 72/C1.

Kapitan Jamróz - Marcin Ciszewski

Historyczna desperacja

Hubert Przybylski

Bo czasem jest tak, że człek sobie siądzie i zacznie dumać. Jedni dumają o dolnej części pleców niejakiej Maryny*, inni o tym, co by było, gdyby było inaczej, niż było, lub jest obecnie. Wbrew pragnieniom niektórych z Was, skupimy się teraz na tej drugiej grupie osób. Bo wśród nich byli tacy, którzy te swoje dumania zapisali na papierze. A po cóż, spytacie się, oni to zrobili? A różnie z tym bywało. Jedni ku uciesze gawiedzi, inni dla nabicia kabzy, jeszcze inni, by zmusić siebie i/lub innych do myślenia, a tamci, to, proszę ja Was, musieli dać upust szalejącym w nim frustracjom i w ogóle. Jaki by nie był powód, jednym z najczęstszych tematów, które były podejmowane, było dywagowanie na temat przegranych. Czy można ich było uniknąć? A jeśli tak, to czy w ogóle coś by to zmieniło i czy cena ewentualnej zmiany nie byłaby zbyt wysoka? W tym samym duchu Marcin Ciszewski napisał swoją sztandarową sagę - cyklwojna.pl - którego najnowszą część, Kapitana Jamroza, zamierzam Wam dziś przybliżyć. Ale zanim co, należy Wam się mała kropelka wiedzy historycznej.

Najstarszym alternatywno-historycznym dywagantem**, którego ludzkość pamięta, był niejaki Tytus Liwiusz, który w IX księdze swojego wiekopomnego dzieła, Ab Urbe condita, zastanawiał się, co by było, gdyby Aleksander Wielki zamiast na wschód, ruszył podbijać zachód***. Najsłynniejszym - na pewno Winston Churchill ze swoim esejem Gdyby Lee nie wygrał bitwy pod Gettysburgiem****. Spośród zagranicznych pisarzy fantastycznych, wspomnieć trzeba o guru Alka, czyli Philipie K. Dicku, o Harrym Turtledove, któremu anglojęzyczni fani nadali tytuł Mistrza Alternatywnej Historii i na pewno o jednym z moich najbardziej ulubionych - S. M. Stirlingu. Dwa najczęściej podejmowane tematy przez zagranicznych twórców to: "Co by było, gdyby Konfederaci wygrali"***** i "Co by było, gdyby wygrał Hitler".

Ciszewski w Subiektywnie

Przed Wami recenzja jednej z naszych zeszłotygodniowych nagród. Omawiałem ja, Nieświeć.

Drabble

Przyda się Wam nieco Ciepełka? Wyrazy wdzięczności należy kierować do Tomasza Przyłuckiego, który debiutuje dziś u nas drabblem.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Tanya Valko - Arabska krucjata

„Arabska krucjata” to kolejny tom „Arabskiej sagi” Tanyi Valko, pełen mrożących krew w żyłach sytuacji, miłosnych perypetii, skrajnych uczuć, bogactwa i ubóstwa. Bohaterowie po raz kolejny dowodzą, jak łatwo znaleźć się w złym miejscu o złej porze i jak ciężko później wybrnąć z kłopotów. Jak żyją niewinni mieszkańcy krajów arabskich, wyniszczani przez własnych braci? Co czują zwykli Damasceńczycy w czasach, którymi rządzą strach i paranoja? Czy marzą o ucieczce i życiu na obczyźnie? Czy są w stanie opuścić swój dom?
Jak Dorota, Marysia i Daria odnajdą się we współczesnym świecie, opanowanym przez islamski fundamentalizm? Czy Hamid Bin Laden, wojujący z dżihadystami, będzie odpowiednim partnerem dla Marysi? Czy ich losy znów się połączą? Czy miłość może być aż tak ślepa, by kobieta wpadła w ręce groźnego terrorysty, nie zdając sobie z tego sprawy? W co tym razem wplącze się Marysia? Czy Dorota jest bezpieczna i obojętna na to, co się dzieje wokół niej? Czy młoda Daria dołączy do klubu złamanych serc rodu Salimich?


Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie długoletnią asystentką ambasadorów RP. Przez ponad dwadzieścia lat mieszkała w krajach arabskich, w tym w Arabii Saudyjskiej i Indonezji.
Jest autorką bestsellerowej „Arabskiej sagi”, na którą złożyły się tomy: „Arabska żona”, „Arabska córka”, „Arabska krew” i „Arabska księżniczka”. Sukces sagi skłonił autorkę do rozpoczęcia następnego cyklu powieściowego pod zbiorczym tytułem „Azjatycka saga” („Okruchy raju”, „Miłość na Bali”). Nowa książka jest kontynuacją pierwszej serii.


Katarzyna Horodyniec - Poza czasem szukaj

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Alicja Grzybowska, Andrzej Jaroszewicz - Czerwony książę. Andrzej Jaroszewicz w rozmowie z Alicja Grzybowską.

Pierwszy wywiad rzeka z Andrzejem Jaroszewiczem.

Andrzej Jaroszewicz. Nazywany pierwszym playboyem PRL i pierwszym polskim celebrytą. Bohater licznych plotek o miłosnych podbojach, wielkiej fortunie przegrywanej w Monte Carlo i zawrotnej karierze rajdowej. Kobiety mówiły o nim „extra mocny”, bo kochał mocno i szybko. Do legendy przeszedł jego romans z Marylą Rodowicz. Nigdy nie ukrywał, że dzięki pozycji ojca mógł jeździć po całym świecie i ścigać się drogimi samochodami. W końcu to on w szarej rzeczywistości PRL startował w zawodach mercedesem, to dla niego sprowadzono do Polski kultową lancię stratos – marzenie każdego miłośnika motoryzacji. Syn PRL-owskiego premiera po latach milczenia zdecydował się na szczerą rozmowę o swoim życiu.

To opowieść o silnym i niezłomnym mężczyźnie, który przeżył morderstwo swojego ojca, emocje największych rajdów świata i walkę z rakiem. Dziś bez chwili wahania przyznaje: „Jestem szczęśliwym człowiekiem, ale wciąż potrzebuję adrenaliny”.

 
Andrzej Jaroszewicz (ur. 1946) – polski kierowca rajdowy, syn premiera PRL Piotra Jaroszewicza. Absolwent prawa Uniwersytetu Warszawskiego i wydziału mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym medalem za wybitne osiągnięcia sportowe, medalem Zasłużony Mistrz Sportu, Brązowym medalem za zasługi dla obronności kraju, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Alicja Grzybowska (ur. 1984) – śpiewaczka, aktorka, podróżniczka, pilot rajdowy, prywatnie żona Andrzeja Jaroszewicza.

Nowości wydawnictwa Rebis

Jeremy Dronfield, Lee Trimble - Ocalić jeńców!

"Jeden zwykły człowiek. Jedna niezwykła misja. Tysiące istnień na szali"

1945 rok. Armia Czerwona wypiera Niemców z Polski, wyzwalane są kolejne niemieckie obozy. Byłych jeńców wojennych i robotników przymusowych Sowieci uważają za tchórzy, potencjalnych szpiegów lub członków antykomunistycznego podziemia.

Wysyłane do Moskwy oferty pomocy w opiece nad byłymi jeńcami spotykają się z odmową. Amerykański wywiad opracowuje plan misji ratunkowej: postanawia wykorzystać stacjonującą na Ukrainie jednostkę Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych, która ma być przykrywką dla tajnej operacji. Jej wykonanie powierzone zostaje kapitanowi Robertowi M. Trimble'owi, weteranowi 8. Armii Powietrznej. Dowodził "Latającą Fortecą" w 35 śmiertelnie niebezpiecznych lotach bombowych. Teraz zostaje wysłany z misją, której prawdziwego celu nie ujawniono nawet jemu. Dyplomatyczny paszport nie chroni go przed siarczystym mrozem i równie chłodnym przyjęciem ze strony sowieckich władz.

Ocalić jeńców! to zapis dramatycznej, nierównej walki o wielką stawkę. Zmagań samotnego człowieka z totalitarnym komunistycznym reżimem, jego tajną policją i wszechobecną paranoją. Zmagań z bezwzględnością zachodnich polityków usiłujących jeszcze "kupić" Stalina - za cenę życia niewinnych ludzi. Zmagań, które wymagały sprytu, odwagi i determinacji, przede wszystkim jednak odwołania się do tego, co najważniejsze w człowieku. By inni mogli przeżyć i by świat był choć odrobinę lepszy. Po prostu.
Żywa i »filmowa« historia, nieznany epizod z ostatnich dni II wojny światowej w Europie, gdy niewyobrażalne stało się faktem, gdy nasz sojusznik obrócił się przeciw nam, gdy naszych jeńców pozostawiono, by umarli, i gdy doświadczony pilot otrzymał ostatnią, wstrząsającą misję: polecieć wbrew sowieckiej potędze.

Adam Makos, autor "Rycerzy wojennego nieba"

Nowości wydawnictwa Rebis

Robin Cook - Znieczulenie

Nowa, rewelacyjna powieść autora literackich przebojów z listy "New York Timesa", mistrza thrillerów medycznych, Robina Cooka.

Gdy chłopak Lynn Peirce, studentki medycyny, trafia do szpitala na rutynowy zabieg chirurgiczny, w jej uporządkowane życie wkrada się chaos. Pacjent nie odzyskuje przytomności, a badania potwierdzają niedokrwienie mózgu. Zdruzgotana dziewczyna zaczyna szukać przyczyn i szybko nabiera przekonania, że władze szpitala próbują coś ukryć. Przy pomocy przyjaciela, Michaela, stara się znaleźć dowody na błąd w sztuce medycznej albo zaniedbanie. Prawda jest jednak bardziej przerażająca. Szpital boryka się ze skrzętnie ukrywanym problemem ? u zadziwiająco wielu niegroźnie chorych pacjentów wykrywa się śmiertelną chorobę krwi. Gdy ktoś zaczyna grozić Lynn i Michaelowi, oboje nie mają już złudzeń: wmieszali się w sprawy znacznie poważniejsze, niż się spodziewali. Rozpoczyna się rozpaczliwy wyścig z czasem.
Niewielu jest pisarzy, którzy tak umiejętnie i z taką werwą wprowadzają nas w niezwykły, a czasem wręcz oszałamiający świat współczesnej medycyny, jak Robin Cook. Znieczulenie to doskonale przemyślany, dynamiczny thriller. - David McCullough, "New York Times", autor bestselleru "The Greater Journey: Americans in Paris"

Robin Cook
jest uważany za mistrza thrillera medycznego. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Columbia oraz studia podyplomowe na Harvardzie. W swojej twórczości wykorzystuje najnowszą wiedzę medyczną oraz doświadczenia z własnej praktyki lekarskiej. Jest autorem wielu powieści, w tym takich bestsellerów, jak Mutant, Epidemia, Zabójcza kuracja, Chromosom 6 czy Toksyna. Wydana w 1977 roku Coma była debiutem Cooka i przyniosła mu sławę, którą utwierdził słynny już film w reżyserii Michaela Crichtona z Genevieve Bujold i Michaelem Douglasem.

Nowość wydawnictwa Rebis

Romek Pawlak - Biało-czerwone mistrzostwa. Misja Euro 2016

Barwna, bogato ilustrowana opowieść, która zabiera najmłodszych czytelników w świat europejskiego futbolu i prezentuje 24 zespoły oraz ich gwiazdy, które obejrzymy na Euro 2016.

Kacper, chłopak, którego poznaliśmy w Biało-czerwonych marzeniach, szykuje się do wyprawy życia - pojedzie z tatą na mecz Polska­-Niemcy na Euro 2016! Czytelnicy będą uczestniczyli w przygotowaniach do tych rodzinnych wakacji, poznając przy okazji historię europejskiej piłki nożnej.

W tej książce poznamy wszystkie drużyny uczestniczące w Euro 2016 i największe gwiazdy europejskiego futbolu, które obejrzymy w czerwcu i lipcu na francuskich boiskach: Iniestę, Ronaldo, Ibrahimovicia, Hazarda, Müllera, Bale'a, Rooneya i dziesiątki innych. Oczywiście przypomnimy też sobie sylwetki polskich piłkarzy, którzy będą walczyć o najważniejsze europejskie trofeum: Lewandowskiego, Krychowiaka, Fabiańskiego, oraz Szymona Marciniaka, polskiego arbitra, który będzie sędziował mecze we Francji.

Poznamy rywali Polski z grupy, odbędziemy krótką wycieczkę po stadionach, na których rozegrywane będą mecze, dowiemy się, jak wygląda historia zmagań o mistrzostwo Europy.

Tekst wzbogacony jest wspaniałymi dodatkami: informacjami o konkursie z atrakcyjnymi piłkarskimi nagrodami, futbolowym quizem, schematem rozgrywek Euro 2016 z miejscami do wpisywania wszystkich wyników, tabelami poszczególnych grup eliminacyjnych.

Romek Pawlak od wielu lat najchętniej pisze dla dzieci i młodzieży. Za jeden szczery dziecięcy uśmiech gotów jest spędzić długie godziny przy komputerze, wymyślając kolejną ciekawą historię. Najważniejsze książki dla dzieci: Miłek z Czarnego Lasu (prestiżowa nagroda IBBY), obecnie przerabiany na film animowany; Czapka Holmesa, Dziura w sercu, Czaruś, pies z charakterem. Kiedy nie pisze książek, najchętniej spędza czas czytając lub bawiąc się ze swoim psem... Miłkiem.

Informacja wydawnictwa Wiatr od Morza

Michael Crummey po raz pierwszy w Polsce!

Z ogromną radością informujemy, że w czerwcu 2016 r. Polskę odwiedzi Michael Crummey,
kanadyjski poeta i prozaik, którego polscy czytelnicy pokochali za utrzymaną w stylistyce
realizmu magicznego powieść Dostatek oraz chłodne, poruszające charakterystycznym
romantyzmem i psychologiczną głębią tytuły Pobojowisko i Sweetland. Majowa publikacja
ostatniej niewydanej dotąd po polsku powieści autora ( Rzeka złodziei) będzie stanowiła więc
doskonałą okazję, by w czerwcu porozmawiać z nim o całym jego dorobku prozatorskim oraz
fascynującej kulturze i mentalności mieszkańców Nowej Fundlandii.

Ramowy harmonogram wizyty autora w Polsce:
– Sobota 11 czerwca, godz. 16.00 – Warszawa, Pałac Szustra (w ramach Big Book Festival 2016);
– Wtorek 14 czerwca, godz. 18.00 – Wrocław, Barbara (w ramach programu ESK 2016);
– Środa 15 czerwca, godz 18.00 – Kraków , Księgarnia pod Globusem;
– Piątek 17 czerwca, godz. 18.00 – Gdańsk, Biblioteka Manhattan.

Aby przekonać się, jak rewelacyjną osobowością
jest Crummey, wystarczy obejrzeć filmy nagrane
przez niego specjalnie dla polskich czytelników:
wiatrodmorza.com/michael-crummey-filmy/

Jak stwierdza redakcja kanadyjskiego magazynu
„Atlantic Books Today” – „Kiedy natrafi się na
autora obdarzonego taką mocą jak Crummey, jedną
z pierwszych rzeczy, którymi trzeba się zająć, jest
powrót do księgarni w poszukiwaniu kolejnych
jego książek
”.
Zapraszamy więc serdecznie do
zamawiania egzemplarzy recenzenckich powieści
Rzeka złodziei, która ukaże się już 16 maja!

Zapowiedź wydawnictwa Wiatr od Morza

Michael Crummey - Rzeka złodziei (16 maja 2016)

Są kradzieże, za które nie sposób zadośćuczynić

Michael Crummey, autor głośnych powieści Dostatek, Pobojowisko i Sweetland, w Rzece złodziei przenosi czytelników na północno-wschodnią Nową Fundlandię, ukazując ją w czasach, gdy o przetrwanie walczyła tam garstka rybaków i traperów żyjących w bliskim sąsiedztwie Beothuków - rdzennych mieszkańców wyspy.

Druga dekada XIX wieku. Mieszkający w głuszy osadnicy od wielu dziesięcioleci sami stanowią prawo na zajętych przez siebie terenach, na własną rękę rozprawiając się z „Czerwonymi Indianami”. Ci, spychani w głąb lądu przez Europejczyjków, nieudolnie stawiają opór, atakując białych, którzy nie pozostają im dłużni. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy wiedziony nadzieją na zażegnanie konfliktu gubernator wysyła na wybrzeże oficera marynarki wojennej Davida Buchana, mającego wyegzekwować przestrzeganie prawa i zorganizować pokojową ekspedycję na terytorium Indian. Oficer werbuje do pomocy Johna Peytona Seniora – najbardziej wpływowego osadnika nad całą zatoką Exploits – oraz jego syna, zmagającego się z niechęcią do ojca i rywalizującego z nim o względy kobiety, której przyszło wieść życie w ich domu. Mężczyźni nawet nie podejrzewają, w jak wielkim stopniu tragiczne zakończenie wyprawy wpłynie na losy jej uczestników oraz mieszkańców wybrzeża...

Crummey jak zwykle zapełnia karty książki ludźmi z charakterem. Twardzi i zawzięci osadnicy znad zatoki Exploits – podobnie jak bohaterowie Dostatku – tłumią w sobie pragnienia, nienazwane uczucia czy wspomnienia dawnych zranień, które krystalizując w niemal zupełnej izolacji, sprawiają, że każde wypowiedziane przez nich słowo nabiera ogromnej doniosłości, a pozornie błahy konflikt może zaważyć na życiu człowieka.

Rzeka złodziei to także nawiązująca do najlepszych północnoamerykańskich tradycji literackich kronika podboju dziewiczego lądu, który swoim czystym pięknem wynagradza mieszkańcom
trudy prostego, surowego życia.

Ludzie Gniewu – Jason Aaron, Ron Garney

W rodzinie każdy zginie

Marek Adamkiewicz

Jason Aaron jest twórcą naprawdę wszechstronnym. Pisywał scenariusze do kilku, dosyć różnych tematycznie serii. Posiada doświadczenie zarówno w komiksie superbohaterskim (X-Men), kosmiczno-przygodowym (Star Wars), jak i, w końcu, w bardziej niezależnym, niewpasowanym w ramy żadnego uniwersum. To on jest autorem niedawno wydanych na polskim rynku i dobrze przyjętych przez fanów Bękartów z Południa i Skalpu. Nic więc dziwnego, że wydawcy chcą iść za ciosem. Ludzie Gniewu, bo o nich mowa, to historia przepełniona przemocą, traktująca o krwawych losach pewnej amerykańskiej rodziny.

Przed wieloma laty Isom Rath zabił człowieka. Poszło o stadko owiec, a wydarzenie mocno odbiło się na dalszych losach rodu. Zawiązany wówczas krąg przemocy, zacieśniał się z każdym kolejnym pokoleniem. Wiele lat później, Ira Rath, potomek Isoma, trudni się pracą płatnego zabójcy. Nie ma litości, skrupułów, ani zahamowań. Jeśli istnieje jakieś zlecenie, którego nie podejmą się inni, Ira na pewno je wykona. Jednak kolejna praca, której musi się podjąć, nie jest taka jak inne, może też drastycznie wpłynąć na dalsze losy całego klanu. Niemniej, by została zakończona, przelane musi zostać niezmierzone morze krwi.

Już od pierwszy stron Ludzi Gniewu widać, że scenarzysta nie będzie stronił od dosłownego pokazywania przemocy. I faktycznie, wraz z kolejnymi rozdziałami, zostajemy coraz bardziej zanurzani w zdegenerowany świat płatnych zabójców, chorych relacji rodzinnych i mafijnych porachunków. To tytuł wyłącznie dla czytelnika dojrzałego, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Na jego kartach znajdziemy sceny mocno kontrowersyjne, jak chociażby zabójstwo niemowlaka czy strzelanie do zwierząt. Brutalność i moralna degrengolada bohaterów są jednak istotną składową tej historii, bez nich całość nie miałaby odpowiedniej siły rażenia.

Aaron i Garney w Subiektywnie

Jason Aaron jest twórcą naprawdę wszechstronnym. Pisywał scenariusze do kilku, dosyć różnych tematycznie serii. Posiada doświadczenie zarówno w komiksie superbohaterskim (X-Men), kosmiczno-przygodowym (Star Wars), jak i, w końcu, w bardziej niezależnym, niewpasowanym w ramy żadnego uniwersum. To on jest autorem niedawno wydanych na polskim rynku i dobrze przyjętych przez fanów Bękartów z Południa i Skalpu. Nic więc dziwnego, że wydawcy chcą iść za ciosem. Ludzie Gniewu, bo o nich mowa, to historia przepełniona przemocą, traktująca o krwawych losach pewnej amerykańskiej rodziny.

Mam wrażenie, że już od dawna nie publikowaliśmy omówienia komiksu. A więc naprawiamy to zaniedbanie najnowsza recenzją Marka (Chala-Cheneta).

Szortal Na Wynos Wydanie Specjalne - Wiosna 2016

Warto było czekać na wiosnę. Przybyła w tym roku na bogato, niosąc ze sobą teksty m.in. Tomasza Duszyńskiego, Sebastiana Uznańskiego, Marcina Jamiołkowskiego oraz pierwsze od sześciu lat opowiadanie napisane przez Rafała W. Orkana. Strona graficzna jak zwykle dostosowana do pory roku... Jeszcze, żeby za oknem było bardziej wiosennie,

Nowości wydawnictwa Mag

Joe Abercrombie - Ostateczny argument

„Ostateczny argument” autorstwa Joe’go Abercrombie jest ostatnim tomem trylogii "Pierwsze prawo".

Główny bohater Logen Dziewięciopalcy musi stoczyć jeszcze jedną walkę. Poprzysiągł sobie, że będą o niej kiedyś rozprawiać i zapisze się ona na kartach historii. Na Północy kraju szaleje wojna.
Tylko jeden człowiek może powstrzymać Króla Północy – jego dawny przyjaciel i dawny wróg.
Przyszła pora, by Krwawy-Dziewięć wrócił do domu. Superior Glokta prowadzi zupełnie inną wojnę. Potajemną walkę, w której nikt nie może czuć się bezpieczny i nikomu nie można ufać. Niegdyś był mistrzem fechtunku, ale te dni odeszły w przeszłość. Na szczęście dla niego szantaż, groźby i tortury nie straciły nic ze swej skuteczności.

Jezal dan Luthar doszedł do wniosku, że ma dosyć ciągłej wojny i walki, więc porzuca wojaczkę na rzecz życia z kobietą, którą darzy głębokim uczuciem. Okaże się jednak, że miłość także potrafi sprawić ból, a chwała ma w zwyczaju dopadać człowieka wtedy, kiedy on najmniej się tego spodziewa...

Zarówno autor, jak i sama powieść to ścisła czołówka światowej literatury fantasy.


Brandon Sanderson - Żałobne opaski

Ciąg dalszy opowieści znanej ze "Stopu prawa" i "Cieni tożsamości", dziejącej się w fantastycznym odpowiedniku dziewiętnastowiecznej Ameryki.

Nowość wydawnictwa Mag

Robin Hobb - Złocisty błazen

W drugim tomie swej jak dotąd najbardziej oszałamiającej trylogii Robin Hobb, światowej sławy pisarka fantasy, kontynuuje chwytającą za serce opowieść o Bastardzie Rycerskim Przezornym, jeszcze głębiej wciągając tego niechętnego przygodom człowieka w plątaninę wybawienia, ofiary i niewysłowionej zdrady. Książę Sumienny został uratowany z rąk Srokatych i życie na dworze wróciło do normy...

Nowości wydawnictwa Albatros

John Grisham - Samotny wilk

MISTRZ THRILLERA PRAWNICZEGO W NAJWYŻSZEJ FORMIE:
TRZYDZIESTA POWIEŚĆ W BLISKO TRZYDZIESTOLETNIEJ KARIERZE PISARSKIEJ JOHNA GRISHAMA!

 
Sebastian Rudd nie jest typowym prawnikiem. Rolę jego biura pełni kuloodporna furgonetka z dostępem do bezprzewodowego internetu, wyposażona w barek, małą lodówkę, wygodne skórzane fotele, broń ukrytą w schowku i solidnie uzbrojonego kierowcę. Nie ma kancelarii, partnerów, współpracowników i tylko jednego podwładnego, który pełni funkcję kierowcy, ochroniarza, urzędnika sądowego i powiernika. Mieszka samotnie w małym, ale niezwykle bezpiecznym mieszkaniu na ostatnim piętrze, którego głównym meblem jest zabytkowy stół bilardowy. Popija burbona i nosi broń.
Sebastian broni tych, których inni prawnicy omijają szerokim łukiem. Dlaczego właśnie ich? Ponieważ uważa, że każdy ma prawo do sprawiedliwego procesu, nawet jeśli on sam musi grać nieczysto, by osiągnąć ten cel. Równie mocno jak niesprawiedliwości, nie znosi firm ubezpieczeniowych, banków i korporacji. I nie ufa władzy, choć w jakimś sensie ją reprezentuje.

SEBASTIAN RUDD TO JEDNA Z NAJBARWNIEJSZYCH, NAJBARDZIEJ WYRAZISTYCH I JEDNOCZEŚNIE KONTROWERSYJNYCH POSTACI
WYKREOWANYCH PRZEZ JOHNA GRISHAMA.
AUTOR NIE STARZEJE SIĘ I NIE TRACI „PAZURA”, MIMO OGROMNEGO DOROBKU LITERACKIEGO I SUKCESÓW.
JEGO NOWY BOHATER JEST BARDZO NOWOCZESNY, BLISKI JACKOWI REACHEROWI, CHARAKTEREM I METODAMI DZIAŁANIA

Najlepszy z żyjących autorów thrillerów.
Ken Follett

Fantastyczna książka!
Grisham wciąż potrafi wymyślać bohaterów z charakterem, intrygujące zagadnienia prawne
i splatać je w porywającą historię łotrzykowską.

The Washington Post

Sebastian Rudd jest swego rodzaju wojownikiem sprawiedliwości społecznej, który wbija szpilę systemowi sądownictwa.

Nowości wydawnictwa Albatros

James Rollins - Mapa trzech mędrców

Druga powieść serii SIGMA FORCE.

Nocne nabożeństwo ku czci Trzech Króli w katedrze w Kolonii zostaje brutalnie przerwane przez grupę przebranych za mnichów napastników. Relikwie znikają, a przy życiu pozostaje tylko jeden świadek. Wychodzi na jaw, że za tym stoi działająca od średniowiecza organizacja o nazwie Trybunał Smoka, która dąży do poznania tajemnej wiedzy alchemików.


Nicholas Sparks - Wybór

Travis Parker nigdy nie pragnął więcej, niż miał. Wystarczało mu spokojne życie, praca w zawodzie weterynarza, lojalni przyjaciele i wymarzony domek. Aby uniknąć komplikacji, nie angażował się w poważne związki z kobietami. Czy nowa sąsiadka - lekarka Gabby Holland, bynajmniej nie femme fatale, ale kobieta pragnąca spełnić się jako żona i matka, od kilku lat związana z jednym mężczyzną - coś odmieni w jego życiu? Gabby odrzuca próby nawiązania bliższej znajomości. Wydawałoby się, że pomiędzy tym dwojgiem nic nie może się wydarzyć, a jednak... Z dnia na dzień ich znajomość przekształca się w coś, co zakończy się albo wielkim szczęściem, albo równie wielkim dramatem.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Sarah Hilary - W obcej skórze

Najlepszy kryminał minionego roku w Wielkiej Brytanii nagrodzony prestiżową nagrodą Theakstons Crime Novel of the Year 2015!

To co niewypowiedziane przeraża najbardziej. Mocny debiut!
Katarzyna Puzyńska

Ponury i deszczowy Londyn. W ośrodku dla ofiar przemocy domowej inspek­tor Mar­nie Rome i jej partner Noah Jake są świadkami dramatycznego zdarzenia. Natrafiają na mężczyznę z nożem wbitym w plecy. Okazuje się, że to mąż jednej z pensjonariuszek – Leo Procter. Choć para detektywów znalazła się w ośrodku przy okazji innego śledztwa, to teraz sprawa tajemniczej próby morderstwa w małżeństwie Leo i Hope jest dla nich priorytetem. Pytań jest wiele, a nagłe zniknięcie żony poszkodowanego dodatkowo komplikuje sytuację.

Detektyw Marnie Rome – na zewnątrz twarda, w środku pełna konfliktów, musi zmierzyć się z własnymi demonami – jej rodzice zostali zadźgani przez przybranego, nastoletniego syna. Marnie odwiedza go  w więzieniu, próbując sobie odpowiedzieć na pytanie: „dlaczego?”.

Pierwszy tom cyklu z inspektor Marnie Rome to niepokojące studium przemocy domowej, które wciska w fotel. Pełnokrwiści bohaterowie zachwycą nie tylko wielbicieli kryminałów.
 
Hilary wkroczyła na scenę thrillera w nie lada stylu. Autorka pisze zręcznie, subtelnie i dyskretnie wciągając swojego czytelnika… jednak to fabuła napędza tę powieść, a jest pełna zwrotów akcji, podstępna, a czasem także naprawdę straszna. To niezwykle dobry debiut.
„The Observer” (Londyn)

Naprawdę wciągająca lektura od wyjątkowo utalentowanej pisarki. Hilary tworzy ze zniewalającą bezpośredniością, która już od pierwszej strony przenosi cię w sam środek stworzonego przez nią świata, a po ostatniej pozostawi z uczuciem niedosytu. Inteligentna, pełna emocji i zupełnie zaskakująca książka. Naprawdę ją uwielbiam.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Paul Roland - Nazistki

Naziści wierzyli, że ich misją jest maskulinizacja życia w Niemczech. Hermann Goering kazał kobietom „złapać się za garnki, szufelkę i miotłę, a potem znaleźć męża”, jednak wiele z nich aktywnie uczestniczyło w mordach i torturach.

Książka opisuje życie tamtych kobiet – począwszy od szkół dla żon, poprzez członkostwo w Lidze Niemieckich Dziewcząt i udział w aryjskim programie rozrodczym o nazwie Lebensborn, a skończywszy na domach uciech nadzorowanych przez służbę bezpieczeństwa – skupiając się na tych, które pośród wszechobecnego chaosu i śmierci walczyły o władzę i wpływy.

Paul Roland jest autorem ponad trzydziestu książek, w tym pozycji takich jak Hauntings, Naziści i okultyzm: ciemne moce III Rzeszy , Na tropie tajemnicy , In the Minds of Murderers, Najsłynniejsze duchy świata czy The Crimes of Jack the Ripper. Paul Roland współpracuje jako niezależny felietonista i recenzent z licznymi brytyjskimi czasopismami, a jego teksty regularnie pojawiają się na łamach „Mail on Sunday”, „Kerrang!” oraz „Total Film”.


Joseph Goebbels - Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Oriana Fallaci - Inszallah

Sławna włoska dziennikarka tym razem w roli powieściopisarki.

Powieść „Inszallah” to monumentalny pomnik pacyfizmu, pejzaż okrucieństwa i bezsensu wojny.

Postaci w tej powieści są wymyślone. Wymyślone są też historie, wymyślona akcja. Ale wydarzenia, które ją zapoczątkowały, są prawdziwe. Prawdziwy jest krajobraz, prawdziwa wojna, o której opowiada ta książka.

Autorka dedykuje ją czterystu żołnierzom amerykańskim i francuskim zamordowanym w Bejrucie przez sektę Dzieci Boga. Dedykuje ją mężczyznom, kobietom, starcom, dzieciom zamordowanym w innych masakrach w tym mieście i we wszystkich masakrach owej odwiecznej masakry, której na imię wojna.

To coś więcej niż powieść wojenna. To książka o nieuchronności losu. Akcja rozpoczyna się, gdy w Bejrucie szyicka sekta Dzieci Boga dokonuje samobójczych zamachów na siedziby amerykańskiego i francuskiego kontyngentu pokojowego, zabijając kilkaset osób. A jest jeszcze trzeci kontyngent, włoski...

Oriana Fallaci (1929-2006) – legendarna włoska reporterka i korespondentka wojenna, publicystka i pisarka. Relacjonowała konflikty w Wietnamie, Indiach, Afryce Południowej, na Bliskim Wschodzie. Uznawana za mistrzynię wywiadu. Po zamachach 11 września 2001 roku wzbudziła liczne kontrowersje ostrą krytyką islamu. Laureatka licznych nagród, jej książki tłumaczone są na całym świecie. W Polsce ukazały się m.in.: „List do nienarodzonego dziecka”, „Penelopa na wojnie”, „Wściekłość i duma”, „Siła rozumu”, „Wywiad z sobą samą: Apokalipsa”, „Wywiad z historią”, „Wywiad z władzą”.


Oriana Fallaci - Wywiad z historią

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Marta Kijańska - Jutro właśnie nadeszło

Słabości, grzechy główne, związki międzyludzkie, relacje rodzinne, zależności i uwikłania, opowiedziane przez pryzmat dzieciństwa, dojrzewania i dorosłości czterdziestolatki.

Natalia, która nie wierzy w niebo, ale bywa w piekle, właśnie skremowała matkę. Pozostali jej: babka zagorzała katoliczka, nastoletnia zbuntowana córka, żonaty kochanek, dwie przyjaciółki oraz były mąż ze swoją nową żoną i dziećmi. Natalia próbuje – nieskutecznie – rozliczyć się z własnym życiem.
Wyrachowana i dwulicowa, niewierząca w nic i nikogo, nawet w samą siebie, mówi to, co sami często myślimy o ludziach i otaczającej nas rzeczywistości, ale nie mamy odwagi powiedzieć tego głośno, nazywa uczucia po imieniu i łamie wszelkie tabu, bezwzględnie obnażając naturę ludzką.

Marta Kijańska - poetka i felietonistka; mówi o sobie „literatka”. Urodziła się w Warszawie w 1978 roku, studiowała w Warszawie i Krakowie. Mieszka w stolicy, chociaż wolałaby gdzieś w górach. Jest współautorką książek "Ziele szalonych", "Opowieści znad stołu i z kniei" i autorką opracowań o przyrodzie do książki "Dzikie serca". W 2013 roku ukazała się jej debiutancka powieść "(nie)winna". Ma na swoim koncie cztery tomiki poezji: "Ziarnko Goryczy", "Okruchy tęsknoty", "Okno życia", "Nigdy zawsze". Zrealizowała kilka filmów o ochronie środowiska i ekologii, była felietonistką miesięcznika literackiego „Bluszcz” i portalu NaTemat.pl. Oprócz pisania jej największą pasją jest: bieganie, czytanie i gotowanie.

Ta powieść z niebywałą szczerością, a zarazem autoironią, opisuje relacje, w jakie się wikłamy; mniej lub bardziej toksyczne (o ile w ogóle istnieją jakieś inne). Opowiedziana językiem pełnym emocji, rozpiętym między tragizmem a groteską, a przy tym bardzo współczesnym.
Michał Rusinek

Nowość wydawnictwa Świat Książki

Jakub Żulczyk - Instytut (Wydanie II. Poprawione)

Nowe, poprawione wydanie ze zmienionym zakończeniem!

Tajemnicze i makabryczne wydarzenia, które rozgrywają się w tytułowym Instytucie, czyli mieszkaniu głównej bohaterki powieści, Agnieszki, to jedynie rama. Owszem, mocna, niemniej jednak sam obraz przedstawia sprawy znacznie prostsze i codzienne. Poczucie porzucenia. Samotność. Brak pieniędzy. Zdradę. Upadek młodzieńczych ideałów. Choćbyśmy się zaklinali, że tak nie jest, życiem większości z nas nie rządzą żadne reguły, ale przypadek i – właśnie tak! – banał.
Jakub Żulczyk w Instytucie przedstawił tę prawdę w poruszający, mistrzowski sposób.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Rafik Schami - Ciemna strona miłości

Oparta na prawdziwej historii saga dwóch skłóconych rodów syryjskich. Przez ponad sto lat – od końca Imperium Osmańskiego aż do lat siedemdziesiątych XX wieku, przez trzy pokolenia – obserwujemy sytuację w Syrii, kolejnych rządzących, konflikty między religiami, systemami politycznymi i ludźmi, struktury rodzinne i obyczajowe, codzienne życie ludzi na różnych szczeblach drabiny społecznej.  Książka jest miejscami bardzo mocna i szokująca, miejscami pełna baśniowego wschodniego uroku, w którego odmalowywaniu Rafik Schami jest mistrzem.

Czytelnik znajdzie w powieści wątki kryminalne, polityczne, obyczajowe, a także miłosne – historię syryjskich Romea i Julii. Dziewięćset stron fascynującej opowieści o fascynującym i nieznanym Wschodzie, pozwalającej zrozumieć również aktualne wydarzenia. Epos to także ciemne strony historii Syrii i wyznanie miłości autora do utraconej i zagrożonej ojczyzny.

Arcydzieło! Cudowna proza łącząca mity, opowieści, baśnie, legendy i niezwykłą historię miłosną… To barwny świat rodem z “Tysiąca i jednej nocy” – wspaniały romans, nie szczędzący jednak Czytelnikowi ostrych ukłuć żalu i gniewu.
„Die Zeit”

Nie znajdziecie tu fajerwerków i narracyjnych sztuczek. Ale znajdziecie bohaterów, których losy przejmą Was do głębi, barwne i wielowymiarowe postaci zarysowane z cierpliwą i błyskotliwą precyzją.

„The Guardian”

Pełna rodowych waśni, kochanków, morderców, złoczyńców i niebanalnych postaci – to wciągająca i skłaniająca do refleksji opowieść.

„The Washington Times”

Nowość wydawnictwa SQN

Ken Liu - Królowie Dary

Definicja sprawiedliwości zmienia się w trakcie trwania rewolucji!

Długo wyczekiwana seria Kena Liu nareszcie w Polsce!

Oto misterna, wielowątkowa i wielopoziomowa opowieść przepełniona duchem Orientu, którą pokochał cały fantastyczny świat. Porywająca historia o walce z tyranią, mechanizmach politycznych, braterstwie i rywalizacji zdolnej obrócić wniwecz wszystko, co cenne.

Cwany i czarujący hulaka Kuni Garu oraz stanowczy i nieustraszony Mata Zyndu zdają się zupełnymi przeciwieństwami. Mimo to, gdy niezależnie od siebie występują przeciwko cesarzowi, szybko zawiązuje się między nimi przyjaźń. Łączy ich upór w dążeniu do celu i walka ze wspólnym wrogiem. Po obaleniu władzy ich drogi rozchodzą się w dramatycznych okolicznościach. Dzielą ich wizje co do kierunku, w którym powinien zmierzać świat, oraz… pojęcie sprawiedliwości.

„Królowie Dary”, pierwsza część cyklu „Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu” autorstwa uhonorowanego prestiżowymi nagrodami Kena Liu, to lektura obowiązkowa dla wielbicieli fantastyki z najwyższej półki.

Nowość wydawnictwa Uroboros

Sarah J. Mass - Dwór cierni i róż

Autorka bestsellerowej serii "Szklany tron" powraca z porywającą opowieścią o miłości, która jest w stanie pokonać nienawiść i uprzedzenia!

Idealna lektura dla fanów George. R.R. Martina! Co może powstać z połączenia baśni o Pięknej i Bestii oraz legend o czarodziejskich istotach? Gdy Feyre zabija wilka, w jej domu zjawia się bestia, żądająca zadośćuczynienia. Zmuszona do zamieszkania w groźnej i pełnej magii krainie dziewczyna odkrywa, że jej prześladowca, Tamlin, nie jest zwierzęciem, a potomkiem starożytnej rasy, która niegdyś rządziła światem…

Sarah J. Mass jest amerykańską pisarką urodzoną w 1986 roku. Jej specjalnością są młodzieżowe powieści z kręgu fantasy. Jej debiutem literackim była powieść pod tytułem "Szklany tron" - częściowo inspirowana baśnią o Kopciuszku, przenosząca czytelników w świat fantazji. Główną bohaterką jest Celaena - nastoletnia zabójczyni, walcząca o sprawiedliwość w skorumpowanym królestwie. Powieść wydana w 2012 roku zapoczątkowała bestsellerowy cykl, który stał się hitem na całym świecie.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Jacek Komuda - Hubal

Henryk Hubal-Dobrzański to legenda.
Ostatni żołnierz września. Zbuntowany duch gnębiący Niemców w dawno już okupowanym kraju.

Poprzez bagna i zawieruchę wojny, zasadzki i obławy prowadził Wydzielony Oddział Wojska Polskiego.
Dzięki niemu, symbolicznie , Rzeczpospolita nie poddała się nigdy.

Jacek Komuda przeszedł w wyobraźni, na mapach, trochę konno, trochę samochodem cały szlak bojowy majora Hubala. Powieść w całości oparta jest na faktach, pamiętnikach i najnowszych opracowaniach. Występujące w niej postacie i większość wydarzeń jest prawdziwych.

Hubal dla wrogów Ojczyzny miał tylko kule, a dla żołnierzy słowa:
Nie było rozkazu kapitulacji… przeszliście przez piekło…
za nami groby kolegów… czy po to ginęli, abyśmy teraz mieli złożyć broń?
Ja w żadnym razie broni nie złożę, munduru nie zdejmę… tak mi dopomóż Bóg!

Jacek Komuda
Historyk, znawca Rzeczypospolitej szlacheckiej oraz Kozaczyzny zaporoskiej. Miłośnik szabli i koni. Mówi o sobie: „warchoł i pijanica dzikopolowy”. Autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych w realiach XVII wieku. Autor scenariusza do gry komputerowej Wiedźmin. Był redaktorem miesięczników o grach komputerowych „Gamestar”, pracował również w „Clicku!” i „Komputer Świat Gry”. Właściwie od zawsze chciał opowiadać i kreślić historie, więc w zależności od tego, w jakim był wieku, chciał zostać reżyserem, artystą, pianistą i na końcu wreszcie – pisarzem. Wolny czas spędza najchętniej na koniu w polu i na rekonstrukcji historycznej.
W 2009 r., powieścią Samozwaniec, rozpoczął cykl powieściowy Orły na Kremlu, którego akcja dzieje się podczas wyprawy Dymitra Samozwańca na Moskwę w latach 1604-1606.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Wiktor Noczkin - Lichwiarz (6 maja 2016)

Wiktor Noczkin znany dotychczas polskim czytelnikom z post apokaliptycznych opowieści z zony odsłonił zupełnie nowe pisarskie oblicze.
„Lichwiarz” to opowieść o magu/lichwiarzu pełna bogatych opisów potyczek dwóch lokalnych band.
Historia życia lichwiarza o przydomku Kulawy prowadzi nas w zakamarki świata tajemnych mikstur i magii. Wszystko to okraszone porządną dawką krwi i walki.
Historia życia Kulawego mieni się barwnymi epizodami i nietuzinkowymi osobowościami.
Rzeźnik i Obuch to przywódcy dwóch , zwalczających się miejskich gangów.
Za wszelką cenę jeden próbuje wyeliminować drugiego.
Żaden z bossów nie chce jednak „ubrudzić” sobie rąk. Prowadzą walkę „podjazdową”.
Po środku konfliktu znalazł się Kulawy – lichwiarz i mag. Kulawy próbuje stanąć po którejś ze stron.
Wszystko to w realiach upadającego Cesarstwa.
Kim jest Kulawy? Na czym polega klątwa ciążąca nad złotem z Siedmiu Wież?
Tego dowiecie się dając się wciągnąć w wir wydarzeń książki Wiktora Noczkina „Lichwiarz”!

Wiktor Noczkin

Przygodę z pisaniem rozpoczął jako trzydziestolatek w latach dziewięćdziesiątych, po zmianie ustroju i upadku ZSRR.
W 2001 roku wyemigrował za granicę. W Niemczech podpisał pierwszy kontrakt z rosyjskim wydawcą na powieść fantasy. W trakcie ostatniej dekady wydał ponad trzydzieści książek i stał się jednym z najpopularniejszych autorów rosyjskojęzycznych.
W Polsce znany z bestsellerowej trylogii z uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a (Ślepa plama,Czerep mutanta, Łańcuch pokarmowy) oraz książki ze świata SURVARIUM Wektor zagrożenia.
W obie serie wciągnął go Andriej Lewicki, który był jednym z pionierów tych książek.
Wiktor Noczkin, znany również jako pisarz fantasy, jest autorem liczącego 15 ksiąg cyklu Król-Demon, którego częścią jest Lichwiarz, piąta książka Noczkina przetłumaczona na język polski.

Nowości wydawnictwa W.A.B.

Ralf Rothmann - Umrzeć na wiosnę

Prawdopodobnie najważniejsza od czasów Blaszanego bębenka Güntera Grassa niemiecka powieść o II wojnie światowej. Wstrząsająca proza o absurdach wojny,  bezwzględności losu i  sile przyjaźni.

Historia dwóch chłopców, wcielonych pod koniec 1944 do Waffen SS. Walter rozpoczyna pracę kierowcy w jednostce zaopatrzeniowej, Friedrich zaś musi wyruszyć na front. Buntuje się i ucieka, ale zostaje pojmany i skazany na śmierć i to właśnie Walter ma wykonać wyrok na swoim przyjacielu. Co zrobi? Jakiego wyboru dokona? I czy będzie miał w ogóle wybór?

Wspaniały styl gwarantuje Rothmannowi miejsce pośród najwybitniejszych pisarzy niemieckich, a dar narracji czyni go najwrażliwszym z twórców jego pokolenia. W mistrzowski sposób potrafi bowiem obrazować myśli, gesty i dźwięki. Frankfurter Allgemeine Zeitung

Ta książka po prostu musiała powstać, czytelnik od razu to czuje. Tę lukę trzeba było wypełnić: opowieścią i prawdą. Der Spiegel


Alexander Kluge - 30 kwietnia 1945


Dzień, który zmienił losy świata.

30 kwietnia 1945 roku, poniedziałek, ostatni dzień III Rzeszy. W Berlinie trwają zacięte walki, Armia Czerwona zdobywa miasto. Hitler popełnia samobójstwo. W San Francisco powstaje ONZ. Jak ten dzień wyglądał w różnych, nawet najbardziej odległych miejscach świata i jak zmienił ludzkie losy?

W Samo Południe Edycja Specjalna - Ogłoszenie wyników

Jest czas siewów oraz czas zbiorów. Szansę na zbiory mają dzisiaj ci spośród Was którzy na zadane przez nas pytania w Edycji Specjalnej, udzielili takich oto odpowiedzi:

1.1. Czternaście (w pierwszym wydaniu Diamentowa karoca było rozbita na dwa tomy).
1.2. Wywiad z Historią, Wywiad z władzą, Inszallah - autorką jest Oriana Fallaci.
2.1. Assassin's Creed, Battlefield, Crysis, Diablo, World of Warcraft i Starcraft.
2.2. Dziennik uważności Corinne Sweet i Kolorowanka uważności Emmy Farrarons.
3. Pierwsza odsłona WSP została ogłoszona 28 czerwca 2011 roku, a wygrali ją Aileen i Matrim.

Nagrody w postaci trzech kompletów, w każdym zaś:  Assassin's Creed. Podziemie Olivera Bowdena (Wydawnictwo Insignis) oraz Diamentowa karoca Borisa Akunina (Świat Książki) wędrują do:

Patrycja Paliczka
Ilona Mokrzańska
Dominika Jastrzębska

Wymienione wyżej osoby proszę o przesłanie swoich adresów na mail odpowiedz@szortal.com

W Samo Południe. Odsłona CCXXIV - Ogłoszenie wyników

Rozdajemy nagrody!
Tak już mamy w środy


Szanse dostaną dzisiaj ci spośród uczestników konkursu, którzy na zadane przez nas pytania udzielili poniższych odpowiedzi:

1.1. Michał Cholewa. Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2015 "Forta". "Gambit", "Punkt cięcia", "Inwit".
1.2. WWW.1939.COM.PL , „Major” oraz WWW.1944.WAW.PL.
2. Sallah Telgar
3. Natalia Maszczyszyn

Nagrody ufundowane przez wydawnictwo War Book w postaci trzech egzemplarzy książki Marcina Ciszewskiego pt. "Kapitan Jamróz" wędrują do:

Anna Wierzańska
Jakub Sroczyk
Mateusz ZygWymienione osoby proszę o przesłanie adresów na mail odpowiedz@szortal.com

Olga i osty - Agnieszka Hałas

Wszystkie światy Olgi

Anna Szumacher

Rzadko mi się zdarza, bym po przeczytaniu książki zwyczajnie nie wiedziała, co o niej napisać. Pierwsze wrażenie po lekturze Olgi i ostów to: dobra, niepokojąca i dziwna. Uznałam, że jak się prześpię z fabułą, to mi się rozjaśni w głowie i poukłada, co chcę napisać. To było dwa tygodnie temu, a ja nadal nie wiem, z której strony mam ugryźć tego osta…

Myślę, że warto zacząć od tego, że Olga i osty Agnieszki Hałas nie jest książką złą. Gdyby wspomniana autorka napisała złą książkę, nie byłoby problemu. Średniaki też recenzuje się łatwo i nie trzeba dodatkowo kopać leżącego. Ale Olga i osty nie daje się wcisnąć w zwyczajowe ramy oceniania. Historia opisana na kartach książki wbija się w mózg i drąży, i dręczy, jak przysłowiowy kolec, którego za nic nie da się wyciągnąć. To też opowieść, którą trudno zapomnieć. Oniryczna, poszarpana i miejscami mocno frapująca fabuła oraz bardzo dobry, ciekawy styl Agnieszki Hałas sprawiają, że zanim się spostrzeżemy, zostaniemy wciągnięci w historię jak w ciemny zaułek. I to znienacka, bo na początku nic nie zwiastuje pułapki, jaką zastawiła na nas twórczyni tej dziwacznej, literackiej chimery.

Hałas w Subiektywnie

Rzadko mi się zdarza, bym po przeczytaniu książki zwyczajnie nie wiedziała, co o niej napisać. Pierwsze wrażenie po lekturze Olgi i ostów to...

Zapraszam do lektury najnowszej recenzji Ani (Cet), która wzięła się za najnowszą powieść Agnieszki Hałas.

Króciak

Tak się złożyło, że dziś również mamy dla Was tekst szortalowego debiutanta. Michał P. Lipka skonstruował tajemnicze urządzenie DVB-T.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Gaja Grzegorzewska - Kamienna noc

Najciekawsza reprezentantka literatury środka?

 
Ta opowieść zaczyna się od winy i ucieczki przed karą. Dwoje wyrzutków przemierza Europę. Nowe tożsamości, fałszywe paszporty, kolejne maski dobierane wraz ze zmieniającymi się współrzędnymi geograficznymi. Ich codzienność to przemoc, ciągłe zagrożenie, wyrzuty sumienia, namiętność, która rodzi ból oraz strach — zwłaszcza przed tym, czego nie widać. Ale ich wspólna podróż ma też bardziej prozaiczną twarz: codzienna nauka bycia razem, budowanie zaufania i próba nieobwiniania się nawzajem za wspólny upadek. Oto cena miłości zakazanej.

To, że Julia Dobrowolska zniknęła z Krakowa, nie zdziwiło nikogo. Kobieta została skompromitowana po tym, jak jeden z tabloidów ujawnił kulisy jej romansu. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że właśnie powstaje książka, której główną bohaterką ma być Dobrowolska, a autorką publikacji Eliza Florek — dziennikarka, która niegdyś ujawniła jej wielką tajemnicę. Policja liczy, że Florek doprowadzi ich do Dobrowolskiej, która podobno wróciła na stare śmieci, by dokończyć sprawę Marii Karo — matki zamordowanej i zgwałconej dziewczynki. To zlecenie jest dla Julii szczególnie ważne…

Kamienna noc to książka, którą mógłby zekranizować Quentin Tarantino; jej fragmenty mogłaby wyśpiewać Amy Winehouse, ale napisać mogła ją jedynie Gaja Grzegorzewska. Żonglując popowymi motywami, grając konwencją literatury gatunkowej oraz igrając ze znaną jej czytelnikom tematyką tabu, Gaja wyrasta na być może najciekawszą reprezentantkę tzw. literatury środka. Wnikliwa obserwatorka, kąśliwa komentatorka, odważna konstruktorka mostu pomiędzy literaturą gatunkową a literaturą głównego nurtu. Czytelnicza jazda bez trzymanki.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Amélie Nothomb - Zbrodnia hrabiego Neville'a

Znana z ekscentrycznych nakryć głowy i krótkich, ale mocnych thrillerów, bestsellerowej belgijskiej pisarki Amélie Nothomb powraca!

Nastoletnia córka hrabiego Henri’ego Neville’a, crème de la crème arystokracji belgijskiej, o imieniu Sérieuse (Poważna), ucieka z domu. Hrabia odnajduje ją u wróżki. Ta oznajmia mu, że wkrótce, w czasie słynnego w całej okolicy garden-party Neville zabije jednego z zaproszonych gości. Ma to być ostatnie  przyjęcie w posiadłości hrabiego, gdyż ten bankrutuje. Nasz bohater nie zastanawia się jednak czy w związku z przepowiednią, odwołać garden-party. Sprawdza jedynie, kogo z zaproszonych gości szczególnie nie lubi. Tych osób jest 25… W podjęciu decyzji ojcu pomoże córka, która słyszała przepowiednię.

Czy na mające nastąpić morderstwo będzie miała wpływ dramatyczna przeszłość Neville’a? A może rozwiązanie tajemnicy czai się w mrocznych murach posiadłości hrabiego lub w jego małżeństwie? Kto straci życie podczas krwawego garden-party?

Amélie Nothomb w najlepszej formie czyli kryminalna tajemnica, okraszona szczyptą psychozy, doprawiona łyżką sarkazmu i garścią czarnego humoru. Słowem – doskonała rozrywka!

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Jim Al-Khalili, Johnjoe McFadden - Życie na krawędzi. Era kwantowej biologii

Nasza wiedza o świecie istot żywych przeżywa okres rewolucyjnych zmian. W rzeczywistość opisywaną dotychczas przez biologię zaczyna wkraczać mechanika kwantowa. Okazuje się, że tak niecodzienne zjawiska, jak koherencja, superpozycja, tunelowanie i splątanie, mają fundamentalne znaczenie nie tylko na poziomie kwantowym, lecz kształtują też mechanizmy rządzące życiem. Dziś wiemy już, że są istotne dla fotosyntezy, DNA, oraz że wpływają na mutacje genów i pomagają nawigować ptakom w czasie ich migracji, jednak to z całą pewnością dopiero początek odkryć.

W książce „Życie na krawędzi” Jim Al-Khalili i Johnjoe McFadden w sposób prosty i jednocześnie fascynujący przedstawiają najnowsze osiągnięcia, kształtujące naszą wiedzę o świecie istot żywych, dowodząc, że życie łączy klasyczny świat obiektów makroskopowych z dziwnym i osobliwym światem mechaniki kwantowej.

Profesor Jim Al-Khalili, Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego, jest naukowcem i pisarzem, szefem katedry fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Surrey, gdzie wykłada mechanikę kwantową i prowadzi własne badania z tej dziedziny. Napisał wiele książek popularnonaukowych, które przełożono do tej pory na dwadzieścia języków. W 2007 roku Towarzystwo Królewskie w Londynie uhonorowało go medalem Michaela Faradaya, a w 2011 roku Instytut Fizyki przyznał mu medal Kelvina. W obydwu przypadkach doceniono jego osiągnięcia w popularyzowaniu nauki. W Polsce ukazała się jego książka „Paradoks. Dziewięć największych zagadek fizyki” oraz „Kwanty. Przewodnik dla zdezorientowanych”.

Profesor Johnjoe McFadden jest profesorem molekularnej genetyki na Uniwersytecie Surrey. Wyniki badań przyniosły mu nagrodę Royal Society Wolfson Research Merit Award.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Rhys Bowen - O mój ukochany!

Po powrocie do Nowego Jorku z Adare – pięknej, choć mrocznej posiadłości senatora Flynna,  Molly ma dość pracy detektywa. Pragnie stabilizacji i spokoju. Rozważa nawet podjęcie pracy w Nebrasce, w roli nauczycielki. Chce również zapomnieć o kapitanie policji, przystojnym Danielu Sullivanie, ale gdy ten trafia do więzienia podejrzewany o przyjęcie łapówki, Molly zgadza się mu pomóc.  Prowadząc dochodzenie w związku z korupcją w szeregach policji, nieustraszona pani detektyw angażuje się również w dwa inne śledztwa. Jedno z nich dotyczy Rozpruwacza z East Side – bezwzględnego mordercy prostytutek. Molly podejrzewa, że ta sprawa ma związek z aresztowaniem Daniela, ale nie może znaleźć dowodów. Pojawia się coraz więcej pytań, na które bardzo trudno znaleźć odpowiedzi.

Co więcej, Molly staje przed trudnym życiowym dylematem. Od tego jak postąpi, będzie zależała jej przyszłość.... Dobrze, że wciąż ma wokół siebie serdecznych i życzliwych ludzi – sąsiadki Sid i Gus, ekscentryka Ryana i nową, fascynującą przyjaciółkę-policjantkę Sabellę Goodwin.

Nowość wydawnictwa C&T

Howard Phillips Lovecraft - Koszmary

Poza tworzeniem historii spod znaku grozy H.P. Lovecraft zajmował się również poprawianiem opowiadań z tego gatunku na zlecenie. A jedną z jego klientek wiosną bądź latem 1932 roku została Hazel Heald.

Wynik tej współpracy to pięć historii, o których S.T. Joshi w monumentalnej biografii „H.P. Lovecraft” pisze: „jest bardzo mało prawdopodobne, by jedynie je wykańczał albo tylko proponował zmiany, które przeprowadzała Heald. Większość z nich, a może wszystkie, została oparta wyłącznie na podstawie planów ramowych i napisana niemal w całości przez Lovecrafta. Trzeba podkreślić, że pośród wszystkich tekstów poprawianych przez Lovecrafta prace pisane dla Heald są najbliższe autorskim utworom” (w tłum. Mateusza Kopacza).

W nowym przekładzie Katarzyny Maciejczyk tych pięć opowieści to: Człowiek z kamienia, Koszmar w muzeum, Skrzydlata śmierć, Z bezmiaru eonów i Koszmar na cmentarzu.

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

Kate Morton - Dom nad jeziorem (18 maja 2016)
 
Zaginione dziecko...
Czerwiec 1933 roku. Letnia posiadłość rodziny  Edevane w Loeanneth, wypolerowana i lśniąca, jest gotowa na wieczorne przyjęcie z okazji letniego przesilenia. Alicja Edevane, szesnastolatka i początkująca pisarka, jest szczególnie podekscytowana. Nie tylko ma pomysł na genialny wręcz zwrot akcji w powieści nad którą pracuje, ale też właśnie Jednak z nadejściem północy, gdy fajerwerki rozświetlą niebo, rodzina  Edevane poniesie stratę tak dotkliwą, że na zawsze opuści Loeanneth.

Opuszczony dom...
Siedemdziesiąt lat później, po tym jak przydzielono jej wyjątkowo trudną sprawę, policjantka Sadie Sparrow zostaje wysłana na przymusowy urlop. Udaje się do Kornwalii, do domku ukochanego dziadka. Wkrótce jednak czuje, że zabrnęła w ślepy zaułek. Wtedy jednak natyka się na opuszczony dom otoczony zdziczałym ogrodem pośród gęstego lasu i poznaje historię chłopca, który zniknął bez śladu.

Nierozwiązana zagadka...
Tymczasem w pokoju na poddaszu swojego eleganckiego domu w Hampstead, olśniewająca Alicja Edevane, teraz staruszka, wiedzie życie niczym z jej zgrabnie napisanych bestsellerowych powieści detektywistycznych. Sielanka trwa do czasu, gdy młoda policjantka zaczyna zadawać niewygodne pytania o przeszłość jej rodziny, przedzierając się przez gąszcz tajemnic, od których pisarka uciekała przez całe życie.

Rewelacyjna fabuła! A rozwiązanie śledztwa, które prowadzi Sadie Sparrow – i jednocześnie zakończenie książki – jest równie zaskakujące dla czytelników, jak i bohaterów powieści.
Publishers Weekly

Kate Morton

Zbrodnia hrabiego Neville'a - Amélie Nothomb

Człowiek w obliczu wróżby

Magdalena Golec

Amélie Nothomb kojarzyła mi się głównie z książką Z pokorą i uniżeniem, na który to tytuł natrafiłam w czasie poszukiwań literatury poświęconej kulturze japońskiej. Do czasu, kiedy przypadkiem, całkiem niedawno, dostała się w moje ręce jej Podróż zimowa, nieszablonowa historia znajomości pracownika elektrowni i pięknej Astrolab. Spodobał mi się sposób, w jaki autorka snuła opowieść, nie tylko miłosną. Kiedy zatem dowiedziałam się, że zostanie wydana jej nowa powieść, Zbrodnia hrabiego Neville'a, bez wahania po nią sięgnęłam. 

Sześćdziesięcioośmioletni Henryk Neville pochodzi ze starego belgijskiego arystokratycznego rodu. Jest to mężczyzna wrażliwy, dystyngowany, przepełnia go poczucie obowiązku i honor nakazujący szacunek dla gości, w których zabawianiu osiągnął prawdziwe mistrzostwo. Organizowane przez niego przyjęcia ogrodowe osiągnęły status najważniejszego wydarzenia towarzyskiego w Ardenach. Niestety, nie może pochwalić się równie wspaniałymi sukcesami na polu finansowym. Jego rodzina zbankrutowała, a tym samym została zmuszona do sprzedaży rodzinnego zamku Pluvier. Oczywiście, hrabia zamierza zrobić to z godnością, organizując najlepsze, pożegnalne garden party w swojej karierze. Nie będzie jednak tak łatwo i spokojnie. Przygotowania do imprezy zakłóci mu najmłodsza córka Sérieuse, po którą będzie musiał udać się do wróżki. Niemały zamęt wprowadzi także przepowiednia, zgodnie z którą na przyjęciu hrabiego ktoś zostanie zamordowany.
 

Nothomb w Subiektywnie

Amélie Nothomb kojarzyła mi się głównie z książką Z pokorą i uniżeniem, na który to tytuł natrafiłam w czasie poszukiwań literatury poświęconej kulturze japońskiej. Do czasu, kiedy przypadkiem, całkiem niedawno, dostała się w moje ręce jej Podróż zimowa, nieszablonowa historia znajomości pracownika elektrowni i pięknej Astrolab. Spodobał mi się sposób, w jaki autorka snuła opowieść, nie tylko miłosną. Kiedy zatem dowiedziałam się, że zostanie wydana jej nowa powieść, Zbrodnia hrabiego Neville'a, bez wahania po nią sięgnęłam.

Co z tego wynikło? Dowiecie się tego z lektury mającej dziś premierę recenzji mającej dziś premierę książki. Oceniała i omawiała Magda (magfre).

Spalić wiedźmę - Magdalena Kubasiewicz

Bo to zła wiedźma była

Anna Szumacher


Epickie fantasy, z rycerzami, smokami i wspaniałymi bohaterami, powoli odchodzi w niebyt. Zastępuje je fantastyka lokalna: zombie w Malborku, szamani z Torunia, magowie z Warszawy, czy egzorcyści spod Chełmna. Teraz do tej listy można z wielką przyjemnością dopisać krakowskich czarowników z najnowszej powieści Magdaleny Kubasiewicz Spalić wiedźmę.

Przed naszymi oczami maluje się jednak Kraków alternatywny. Współczesna Polska zwana jest Polanią, stolicą państwa pozostaje Kraków, na Wawelu rządzi król, pod zamkiem mieszka smok, a główną bohaterką jest Pierwsza Czarownica Polanii, Sara Weronika Sokolska. Nie spodziewajcie się jednak miłej dziewuszki w pastelowych szatach, jak możemy sobie wyobrazić królewską magiczkę. Zamiast tego dostajemy wredne, charakterne babsko, które potrafi zaleźć za skórę praktycznie każdemu. Krótko mówiąc, to paskudna wiedźma.

Jej obowiązkiem, jako Pierwszej Czarownicy, jest utrzymywanie porządku w kraju i radzenie sobie z różnymi, nadnaturalnymi problemami, które, na przykład, wypełzną gdzieś spod ziemi, bo w olbrzymiej części trafia się jej pomiot piekielny. Ewentualnie inne paskudztwa, pochodzące wprost z bajań i wierzeń ludowych. Sara Weronika, zwana Saniką, wykonuje żmudną i nudną pracę, ale mag na zamku bywa potrzebny. Szczególnie, kiedy do świata ludzi zaczynają się przesączać coraz większe hordy strzyg, zjaw i upiorów, po mieście krąży potężne i tajemnicze zło, a z samego Krakowa po kolei zaczynają znikać magiczne przedmioty, tworzące barierę ochronną między światem naszym i tym… innym.

Spalić wiedźmę to nie historia o walce dobra ze złem, bo tu nie ma nikogo dobrego. Co nadciąga nad Kraków, jawi się piekłem w najczystszej postaci, ale i Sanika ma swoje za uszami. Posiada też dostęp do najgorszego rodzaju magii, demonów oraz smoka, i nie zawaha się ich użyć. Ponieważ dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że wygra ten, kto będzie grał bardziej nieczysto i znaczonymi kartami.

Kubasiewicz w Subiektywnie

Epickie fantasy, z rycerzami, smokami i wspaniałymi bohaterami, powoli odchodzi w niebyt. Zastępuje je fantastyka lokalna: zombie w Malborku, szamani z Torunia, magowie z Warszawy, czy egzorcyści spod Chełmna...

Weekend zaczynamy najnowszą recenzją Ani (Cet).

Longar

Długi weekend zasługuje na większą porcję tekstu. Smak raju Bartłomieja Dzika będzie jak znalazł.