Październik 2015

Informacja wydawnictwa Genius Creations

Konkurs na opowiadanie "Dobro złem czyń".

Przypomnienie organizatora:

Do zakończenia literackich bojów w konkursie literackim "Dobro złem czyń" pozostał już niecały miesiąc - termin nadsyłania prac mija 31 października o 23:59. Wielu z Was postanowiło już podzielić się z nami swoją prozą, nadal mamy jednak nadzieję, że ostatnie cztery tygodnie zmobilizują Was do wzmożonych wysiłków i będziecie w stanie zaskoczyć nie tylko jurorów, ale i siebie samych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę konkursu, gdzie znaleźć można zasady i regulamin: http://geniuscreations.pl/dobro-zlem-czyn/

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Bois-Maury. Tom 5. Oko niebios - Hermann Huppen, Yves H. (Komiks)

Jukatan, rok 1660. „El Senor” Bois-Maury towarzyszy ekspedycji, która z trudem przedziera się przez bujną i gęstą roślinność puszczy w poszukiwaniu złota ukrytego w wielkim, zaginionym mieście. Jest jedynym Francuzem w grupie, której dowódcami są Hiszpanie. W samym sercu puszczy zostają zaatakowani przez Indian. Hiszpanie za wszelką cenę chcą wydostać się z wrogiej dżungli, zaś Bois-Maury upiera się kontynuować ekspedycję. Co przyniesie mu zaginione miasto? Bogactwo? Śmierć? Poznaj zakończenie sagi o rodzie Bois-Maury, która podbiła serca fanów komiksu w całej Europie.

„Bois-Maury” to komiksowy fresk o średniowieczu. Barbarzyńskie, pokryte błotem średniowiecze, zarazem żałosne i wzniosłe, przyniosło sukces tej mitycznej serii, w której u boku mistrza Hermanna rolę scenarzysty zajął jego syn, Yves H. Wydawnictwo Komiksowe opublikowało już kilka komiksów tego rodzinnego duetu – „Stację 16”, której akcja dzieje się na pokrytym lodem radzieckim archipelagu, i „Bez przebaczenia” – mistrzowski western nawiązujący do klasyki gatunku.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Święta i śmierć - J. D. Robb

Zbliża się Boże Narodzenie, ale porucznik Eve Dallas z wydziału zabójstw nowojorskiej policji w ogóle nie odczuwa świątecznego nastroju. Musi znaleźć zabójcę Treya Zieglera, trenera osobistego i kulturysty, który został śmiertelnie ugodzony kuchennym nożem. Szukając wrogów Zieglera, Eve trafia na cały szereg kobiet, oszukanych i porzuconych przez cynicznego uwodziciela.

Porucznik Dallas stara się przezwyciężyć swoją antypatię do zabitego mężczyzny i jak najszybciej rozwiązać zagadkę jego śmierci. A z całą pewnością woli szukać działającego z zimną krwią mordercy, niż kupować gwiazdkowe prezenty i organizować świąteczne przyjęcie dla przyjaciół, które wydaje wraz z mężem. Na szczęście we wszystkich tych trzech zadaniach może liczyć na pomoc detektyw Peabody oraz jak zawsze niezawodnego Roarke’a.

J.D. Robb to pseudonim Nory Roberts, autorki ponad dwustu powieści, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad czterystu milionów egzemplarzy i regularnie trafiają na listę bestsellerów „New York Timesa”. Dużą popularnością cieszy się jej seria powieści sensacyjnych, których akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości.

Niebiańskie pastwiska – Paweł Majka

Czy martwi kawalerzyści marzą o duszach kombinezonów?

Sławomir Szlachciński

Z pisaniem Pawła pierwszy raz spotkałem się przy okazji przygód Buhaja i Kwoki. Było to dobrych kilka lat temu, ale już wtedy dało się rozpoznać u niego niepośledniej urody dar składnia literek w rozmaite kombinacje. Wystarczyło poczekać te kilka lat i oto mamy pełnowymiarowego autora, wydającego książkę za książką i sposobiącego się do przygarniania kolejnych nagród.

Majka w Subiektywnie

Z pisaniem Pawła pierwszy raz spotkałem się przy okazji przygód Buhaja i Kwoki. Było to dobrych kilka lat temu, ale już wtedy dało się rozpoznać u niego niepośledniej urody dar składnia literek w rozmaite kombinacje. Wystarczyło poczekać te kilka lat i oto mamy pełnowymiarowego autora, wydającego książkę za książką i sposobiącego się do przygarniania kolejnych nagród.

Czwartek. A jak czwartek, to omówienie. Dziś omawia Sławek, a na jego celowniku jest powieść Pawła Majki. Zapraszam do lektury!

Zagraniczniak - Longar

Samotność pandy-długodystansowca Jacey Bedford to lektura jak znalazł na początek weekendu.

Nowości wydawnictwa Albatros

Drugi miesiąc miodowy - Howard Roughan, James Patterson

Ethan i Abigail Breslowowie zostają zamordowani w trakcie miesiąca miodowego. Ojciec Ethana, chcąc odnaleźć morderców syna i synowej, zleca zawieszonemu w służbie czynnej agentowi FBI, Johnowi O’Harze, przeprowadzenie prywatnego śledztwa. Kiedy jednak w trakcie miesiąca miodowego zostaje zamordowana kolejna para, staje się jasne, że ktoś poluje na nowożeńców. 
W tym samym czasie agentka Sarah Brubaker tropi innego seryjnego zabójcę, którego ofiary łączy jednakowe imię i nazwisko: John O’Hara. Podążając tropem wskazówek zostawianych przez mordercę, Sarah odkrywa, że sprawa ma związek ze śmiercią siostry zabójcy, Nory, i agentem Johnem O’Harą. Kilka lat wcześniej John zajmował się sprawą Nory, „czarnej wdowy”, i miał z nią romans. Brat Nory obwinia go o jej śmierć i po ucieczce ze szpitala psychiatrycznego zaczyna mordować ludzi noszących to samo imię i nazwisko. Sarah otrzymuje polecenie skontaktowania się z Johnem, który ma ukryć się na czas prowadzonego śledztwa. Oboje jednak lekceważą polecenia swoich szefów i łączą siły, by rozwiązać obie sprawy.


Noce w Rodanthe - Nicholas Sparks

Nigdy nie jest za późno na drugą szansę...
 
Słodko-gorzka opowieść o romansie, który zdążył tylko rozkwitnąć...
Nie sposób powstrzymać łez!
PEOPLE

Historia czułej miłości, radości, nadziei, poświęcenia i...

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Lodowa cytadela - Paweł Kornew

Przygranicze to parę miast kilkadziesiąt lat temu wyrwanych z naszego świata i przeniesionych do krainy wiecznego mrozu. Miejsce, w którym przez większą część roku panują chłody i wieją lodowate wiatry, a ludzie nabywają magicznych zdolności, co czyni ich bardziej niebezpiecznymi od uzbrojonych po zęby bojowników.
Lecz człowiek umie przystosować się do każdych warunków.
Jewgienij Apostoł już dawno przestał żałować, że trafił do Fortu - dawnego prowincjonalnego miasteczka, które stało się centrum cywilizacji na tej pokrytej śniegiem ziemi.
I nawet kiedy przyszło wziąć nogi za pas, aby ratować skórę przed najemnymi zabójcami, przede wszystkim pomyślał o tym, jak nie zmarnować szansy na życiowy interes.
Światem Przygranicza rządzi zasada "wszyscy przeciwko wszystkim”.

Zwykły nóż jest tu warty więcej niż broń palna, a magia i śnieżne bestie są tak realne jak szybkie odmrożenie kończyn. Czytać w rękawicach

Jedno z najciekawszych uniwersów jakie poznałem.
Jeśli podać choć jeden powód dla którego warto, po te książkę sięgnąć to właśnie świat, który jest niezwykłą mieszanką fantasy i rosyjskiej rzeczywistości z kapką klimatu z rodem "Stalkera: Cień z Czarnobyla”.
Lubimy Czytać


Nienawiść - Stanisław Srokowski

Mdłości a czytelniczy zachwyt

Olga „Issay” Sienkiewicz

Są książki, po których człowiek nie może sobie znaleźć miejsca i które zostawiają go z poczuciem głębokiej niesprawiedliwości, smutku, a czasem nawet i odrazy do rodzaju ludzkiego. To te, których się tak łatwo nie zapomina – w moim przypadku to również te, po które już więcej nie sięgam, bo wywarły aż zbyt wielkie wrażenie i trochę się boję przeczytać ich ponownie. Niesamowicie trudną sztuką jest napisać coś, co zszokuje odbiorcę, którego brutalność obecna w serialach, grach komputerowych i portalach newsowych znieczuliła na większość zła tego świata. Nienawiść Srokowskiego udowadnia, że jest to możliwe i że wcale nie potrzeba do tego wielkich słów.

O czym jest Nienawiść? Wydaje mi się, że nie ma na to jednej, konkretnej odpowiedzi. Na podstawowym poziomie fabularnym – to zbiór opowiadań o ludobójstwie z lat 1939-47 na polskich Kresach. Na płaszczyźnie filozoficzno-kulturowej: o zaniku wartości, o upadku idei liberalnej Europy zapoczątkowanych przez Wielką Rewolucję Francuską. To nie tyle książka o odczłowieczeniu, co o zezwierzęceniu człowieka – choć i z takim sformułowaniem myśli mam problem, bo w pewien sposób obraża one zwierzęta. Czy to zbiór tekstów literackich, czy może wspomnień? A może to próba zachowania pamięci i przeciwstawienia się trendowi zezwalania na zapominanie o kwestiach trudnych i bolesnych?
Każdy czytelnik będzie miał swoje odpowiedzi na te pytania, ale też zada swoje własne.

To nie jest łatwa książka.

Srokowski w Subiektywnie

Są książki, po których człowiek nie może sobie znaleźć miejsca i które zostawiają go z poczuciem głębokiej niesprawiedliwości, smutku, a czasem nawet i odrazy do rodzaju ludzkiego. To te, których się tak łatwo nie zapomina – w moim przypadku to również te, po które już więcej nie sięgam, bo wywarły aż zbyt wielkie wrażenie i trochę się boję przeczytać ich ponownie. Niesamowicie trudną sztuką jest napisać coś, co zszokuje odbiorcę, którego brutalność obecna w serialach, grach komputerowych i portalach newsowych znieczuliła na większość zła tego świata...

Tego, czy Srokowskiemu się to udało, dowiecie się z najnowszego omówienia Olgi. Polecam!

Głód - Knut Hamsun

Wegetacja z piórem w dłoni

Aleksandra Brożek-Sala

Kiedy mowa o powieści XIX-wiecznej, nam, Polakom, przychodzą na myśl przede wszystkim wielkie dzieła pozytywistów nawołujących do pracy u podstaw, kształcenia najniższych warstw społeczeństwa i rozwoju edukacji oraz gospodarki. Sięgając po książkę norweskiego autora, napisaną pod koniec XIX wieku (wydaną w 1890 roku), czytelnik siłą rzeczy będzie zastanawiać się więc, czy w jego ręce trafiła może pozycja napisana w podobnym duchu, czy też raczej dzieło autora skłaniającego się już ku nurtowi modernistycznemu, autora zmęczonego światem i jego hipokryzją, za to zachwyconego pięknem natury i uprawiającego sztukę dla sztuki.

Głód, to przede wszystkim powieść o biedzie. Nieznany nam z imienia ani z nazwiska pierwszoosobowy narrator, borykający się ze skrajną nędzą literat, stara się przetrwać w niegościnnym świecie. Błąka się przy tym od stancji do stancji w norweskim mieście Christania (dzisiaj Oslo), co rusz wyrzucany ze swojego lichego lokum z powodu opóźnień w płaceniu czynszu. Jeszcze gorszy od chłodu czy niewygody jest jednak głód.

Głód to demon, który odbiera rozum, pozbawia godności i dumy, zaprowadzając człowieka na skraj rozpaczy. Bohater Hamsuna ma znamiona człowieka szalonego, prowadzącego ze sobą wewnętrzny monolog i buntującego się z powodu bezsilności. Na przemian śmieje się i płacze, lekkomyślnie wydając zarobione czasem czy otrzymane kwoty. Światem, w którym żyje, rządzi pieniądz - bezwzględny wobec wzniosłych ideałów i wartości.

Obnażając rzeczywistość, autor nie zapomniał odnieść się do kwestii miłości, zarówno tej świeżej i najbardziej romantycznej, jak i miłości małżeńskiej. Hamsun odczarowuje swoją teraźniejszość, ukazując ludzi głodnych miłości, szacunku, przyjaźni i poczucia sprawiedliwości, zostawiając im tylko nieobgryzioną jeszcze przez psa kość.

Hamsun w Subiektywnie

Kiedy mowa o powieści XIX-wiecznej, nam, Polakom, przychodzą na myśl przede wszystkim wielkie dzieła pozytywistów nawołujących do pracy u podstaw, kształcenia najniższych warstw społeczeństwa i rozwoju edukacji oraz gospodarki. Sięgając po książkę norweskiego autora, napisaną pod koniec XIX wieku (wydaną w 1890 roku), czytelnik siłą rzeczy będzie zastanawiać się więc, czy w jego ręce trafiła może pozycja napisana w podobnym duchu, czy też raczej dzieło autora skłaniającego się już ku nurtowi modernistycznemu, autora zmęczonego światem i jego hipokryzją, za to zachwyconego pięknem natury i uprawiającego sztukę dla sztuki.

Chętnych do zapoznania się z przemyśleniami Oli na temat Głodu zapraszam do lektury jej najnowszej recenzji

Drabble

Dziś czeka na Was Ta jedyna Bartłomieja Balcerzaka, czyli sto słów o tym, że życie potrafi zaskoczyć.

Miecze cesarza - Brian Staveley

Klasyka plus

Mirosław Gołuński

Brian Stavley zadebiutował jako pisarz fantasy powieścią, którą mam przyjemność dla Państwa recenzować. Jest to o tyle istotne, że wśród licznych debiutantów, z którymi corocznie mamy do czynienia na chłonnym, ale i coraz bardziej wymagającym rynku tej konwencji literackiej, nazwisko to bez wątpienia należy zapamiętać.

Na pierwszy rzut oka pisarz proponuje nam klasyczną opowieść: mamy istniejące od kilkuset lat Cesarstwo Annuryjskie, którego władca rządzi twardą, lecz sprawiedliwą ręką. Ma trójkę dzieci: dwóch synów – Kadena i Valyna oraz córkę – Adare. Dziedziczenie jest patrylinearne, więc córka na tron nie ma szans, ale jej inteligencja i bystrość sprawia, że ojciec powierza jej ważną rolę ministra finansów. Spośród chłopców Kaden (podobnie jak siostra) wyróżnia się niezwykłymi, świecącymi oczami, które rozstrzygają, że to on będzie następcą swego ojca. To jednak przyszłość. Aktualnie od ośmiu lat przebywa w klasztorze, gdzie jego cesarskie pochodzenie wywołuje jedynie wzruszenie ramion mnichów i nie przeszkadza w poddaniu go wyczerpującemu treningowi. Valyn wie, że władcą nie będzie, ale szkoli się na żołnierza w najbardziej niezwykłej formacji cesarstwa – ma zostać ketrallem i dowodzić pięcioosobowym zespołem poruszającym się na ptakach, od których wojsko wzięło swą nazwę. Jak łatwo się domyśleć, tutaj również nikt się z nim pieścić nie ma zamiaru, zwłaszcza że to najbardziej elitarna formacja w całym cesarstwie, przeznaczona do zadań specjalnych, o których czasem weterani snują opowieści. Chłopcy, od lat przebywający z dala od stolicy, przygotowują się do swej przyszłej roli, poznając przede wszystkim sami siebie. Tylko córka przebywa w pobliżu ojca. Wszystko zmienia się, gdy przychodzi wiadomość, że ich ojciec został zamordowany, a jest wielce prawdopodobne, że ci sami ludzie będą chcieli zgładzić również progeniturę władcy.

Staveley w Subiektywnie

Na pierwszy rzut oka pisarz proponuje nam klasyczną opowieść: mamy istniejące od kilkuset lat Cesarstwo Annuryjskie, którego władca rządzi twardą, lecz sprawiedliwą ręką. Ma trójkę dzieci: dwóch synów – Kadena i Valyna oraz córkę – Adare. Dziedziczenie jest patrylinearne, więc córka na tron nie ma szans, ale jej inteligencja i bystrość sprawia, że ojciec powierza jej ważną rolę ministra finansów. Spośród chłopców Kaden (podobnie jak siostra) wyróżnia się niezwykłymi, świecącymi oczami, które rozstrzygają, że to on będzie następcą swego ojca. To jednak przyszłość...

Jako że Mirek już na wstępie do swojego najnowszego omówienia zdradza swoją ocenę książki, więc, żeby nie zepsuć Wam niespodzianki, jako zajawkę wrzuciłem fragment tekstu przybliżający fabułę książki. Miłej lektury!

W Samo Południe - odsłona CXCVII

Witajcie! Dziś, w sto dziewięćdziesiątej siódmej odsłonie naszego stałego konkursu, mamy nie lada gratkę na początkujących pisarzy - trzy egzemplarze Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller Jolanty Rawskiej i Jakuba Winiarskiego. Nagrody ufundował ich wydawca - Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Zasady bez zmian.

Pytania:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Proszę podać tytuły czasopism fantastycznych, których redaktorem był Jakub Winiarski. Część druga. W tym tygodni ma (miał) swoją premierę trzeci tom cyklu będącego prequelem Gry Endera. Proszę podać tytuł i autorów tego tomu.

2. Historyczne: Klasyka klasyk. W przyszłym tygodniu, nakładem Prószyńskiego i S-ki ma się ukazać wydanie oryginalne, nieprzerobione przez redakcję Przekroju, pewnego teatrzyku. Proszę podać, o jaki teatrzyk chodzi, kto jest jego autorem, co klaskało za borem i który kabaret jest autorem najpopularniejszej adaptacji scenicznej tegoż teatrzyku (podpowiedź - kabaret ten już nie istnieje, a jego członkowie występują obecnie, m.in., w kabaretach Hrabi i Ciach).

3. Szortalowe: Skoro poszliśmy w poezję, to proszę podać autora najnowszych (ostatnich) tekstów w Rymowisku. Pod jakim tytułem ukazały się te teksty?

To wszystko - do boju!

Mroczna Wieża III: Ziemie jałowe – Stephen King

Prawdziwa wyprawa

Rafał Sala

Jest rok 1855. Niejaki Robert Browning, angielski poeta i dramatopisarz, w poemacie Sir Roland pod Mroczną Wieżą stanął opisuje sen, który nawiedził go pewnej nocy. Sam poeta powiedział: Kiedy to pisałem, Bóg i Browning wiedzieli, co oznacza. Teraz jedynie Bóg wie. Po wielu, wielu latach, do pisania pewnej powieści zasiada człowiek, którego dzisiejszy dorobek jest swoistym królestwem wyobraźni, pisarskiego potencjału, strachu przelanego na papier. Okazało się, że autor ten też wiedział, o co chodziło Browningowi. Tak powstał cykl Mroczna Wieża.

Ziemie jałowe są trzecim tomem Mrocznej Wieży Stephena Kinga. Czytelnik, który miał okazję przeczytać dwa poprzednie tomy, z radością dołączy do bardzo niezwykłej drużyny pod kierownictwem niejakiego Rolanda Deschain, ostatniego rewolwerowca i człowieka z misją. Trzecią odsłonę przygód Rolanda, Susanah oraz Eddiego zaczynamy prawie zaraz po wydarzeniach z tomu drugiego. Dwójka młodych rewolwerowców szkoli się pod okiem Rolanda w sztuce przetrwania w każdych warunkach oraz, oczywiście, w strzelaniu. Tymczasem z Rolandem zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Ka-tet będzie musiało zmierzyć się z szaleństwem opanowującym lidera oraz odnaleźć chłopca, który nie powinien żyć (bądź też nie powinien umrzeć).

Fani Stephena Kinga powinni z ogromną wnikliwością studiować Mroczną Wieżę, bo jest to cykl, który spina swoistą klamrą znaczną część opowiedzianych przez niego historii. Jeśli ktoś lubi tego typu nawiązania, będzie się dobrze bawił. Trzeci tom rozpoczyna się od wydarzenia, które bardzo zapadło mi w pamięć, a jednocześnie było w pewien sposób związane z powieścią Pokochała Toma Gordona. Takie smaczki są pewnego rodzaju ukłonem w stronę fanów Stephena Kinga. Nie mam pojęcia, ile ich jest w całej Mrocznej Wieży, ale podejrzewam, że przy każdym czytaniu można znaleźć ich więcej.

King w Subiektywnie

Jest rok 1855. Niejaki Robert Browning, angielski poeta i dramatopisarz, w poemacie Sir Roland pod Mroczną Wieżą stanął opisuje sen, który nawiedził go pewnej nocy. Sam poeta powiedział: Kiedy to pisałem, Bóg i Browning wiedzieli, co oznacza. Teraz jedynie Bóg wie. Po wielu, wielu latach, do pisania pewnej powieści zasiada człowiek, którego dzisiejszy dorobek jest swoistym królestwem wyobraźni, pisarskiego potencjału, strachu przelanego na papier. Okazało się, że autor ten też wiedział, o co chodziło Browningowi. Tak powstał cykl Mroczna Wieża.

Zapraszam do lektury najnowszego omówienia Rafała, w którym bierze się on za trzeci tom Mrocznej Wieży Kinga.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

POzamiatane. Jak Platforma Obywatelska porwała Polskę - Piotr Gociek


Platforma Obywatelska rządziła III RP przez jedną trzecią jej historii. Być może będzie nią rządzić w przyszłości. Można nawet powiedzieć, że porwała Polskę – na kilka różnych sposobów. Porwała ją za sobą, gdy seryjnie wygrywała wybory. Porwała niczym kidnaper, kiedy zawłaszczała kolejne urzędy i instytucje. Porwała na kawałki, bo Polacy są dziś podzieleni bardziej, niż kiedykolwiek po 1989 roku. Czym była PO w chwili narodzin, czym gdy zatriumfowała, a czym jest dziś?  Jakie cele przyświecały politykom Platformy? Czy był to projekt naprawy kraju, czy realizacji prywatnych ambicji? Czy PO to twór wyjątkowy w ostatnim ćwierćwieczu, czy logiczna i nieuchronna kontynuacja polityki niegdyś prowadzonej przez Kongres Liberalno-Demokratyczny i Unię Wolności? Kiedy Donald Tusk zamienił się z reformatora w hipnotyzera? Dlaczego Bronisław Komorowski musiał zostać prezydentem?

Czy tylko lemingi kochają PO? Jak to się stało? Jak to zrobiono? I po co?

Krótko mówiąc: jak Platforma Obywatelska porwała Polskę i co z tego wynikło?

Piotr Gociek – pisarz, publicysta, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Współtwórca tygodnika „Do Rzeczy” (gdzie wraz z Piotrem Gursztynem prowadzi kultową rubrykę polityczną „Dwaj panowie G”) i Telewizji Republika, wcześniej związany m.in. z „Rzeczpospolitą” i oryginalnym „Uważam Rze”, RMF FM, Radiem Plus i Radiem WNET. Autor książek „Demokrator”, „Czarne bataliony” i „Zawód: dziennikarz śledczy”, współautor kilku antologii historycznych.


Wyspy nieznane - Viviano Domenici

Są takie wyspy, gdzie nieprawdopodobne staje się prawdą. To o nich opowiada Viviano Domenici.

Drabble

Telefon zaufania Marty Krawczuk to nasza propozycja na wtorek. Wolna linia dla wszystkich Szortalowiczów gwarantowana.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Olga Rudnicka - Diabli nadali

Najnowsza książka bestsellerowej autorki Olgi Rudnickiej. Przewrotne charaktery, zagadkowe intrygi i dużo śmiechu!

Dagmar Różyk zostaje znaleziony martwy w swoim gabinecie w okolicznościach budzących u jednych śmiech, u drugich wstręt, a jeszcze u innych - godną pożałowania radość. Za życia był obiektem pożądania kobiet, nienawiści mężczyzn, oczkiem w głowie prezesa. Motywów zabójstwa jest bez liku, tak samo jak podejrzanych. Monika, jego sekretarka, jako jedyna zna tajemnice szefa i jest zdecydowana za wszelką cenę sama odkryć prawdę. Pomaga jej młody policjant Mateusz Jankowski, który po szkole oficerskiej wylądował na stanowisku stażysty w wydziale kryminalnym prowadzącym śledztwo w tejże sprawie. Jego zwierzchnicy, starzy wyjadacze, niechętnym okiem patrzą na młodego, ambitnego nowicjusza, robią sobie z niego żarty i dają na każdym kroku do zrozumienia, że szkoła szkołą, a życie życiem i wiele mu jeszcze brakuje, by stał się twardym gliną.
Z powodu prywatnych kontaktów z Moniką, która jest jedną z głównych podejrzanych, Mateusz zostaje odsunięty od sprawy. Nie wierząc w winę dziewczyny, postanawia działać na własną rękę, ryzykując przyszłą karierę. Poszlaki prowadzą do mieszkania Magdy W., znienawidzonej przez wszystkich zastępczyni Różyka, zwanej przez personel Zdzirą. Zdaniem Moniki to właśnie ona może być zabójczynią, ale najpierw muszą się dowiedzieć, gdzie jest pani wicedyrektor. Ostatnio widziano ją w wieczór poprzedzający śmierć Różyka, gdy odgrażając się i klnąc na czym świat stoi, wybiegła z jego biura.

Olga Rudnicka (ur. 1988) – absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną. Autorka powieści kryminalnych „Martwe jezioro”, „Czy ten rudy kot to pies?”, „Zacisze 13”, „Zacisze 13. Powrót”, „Lilith”, „Natalii 5”, „Cichy wielbiciel”, „Drugi przekręt Natalii”, „Fartowny pech” i „Do trzech razy Natalie”. Pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w PKPS w Śremie. Kocha jazdę konną,

Nowość wydawnictwa Rebis

Ład polityczny i polityczny regres. Tom 2- Francis Fukuyama

Drugi tom popularnego i przełomowego dzieła o historii nowoczesnego państwa.

Piszący w „The Wall Street Journal” David Gress nazwał pierwszy tom "Historii ładu politycznego" Francisa Fukuyamy dziełem „autorytatywnym pod względem zawartej w nim wiedzy i nad podziw zuchwałym w swych ambicjach”. W dziale recenzji „The New York Timesa” Michel Lind opisał tę książkę jako „ważne dokonanie jednego z wiodących intelektualistów naszych czasów”. A w „The Washington Post” Gerard DeGrote wyraził swój zachwyt następującymi słowami: „To jest książka, która będzie pamiętana. Dajcie mi drugi tom”.

Drugi tom jest wreszcie gotowy i tym samym zostało ukończone najważniejsze dzieło z dziedziny myśli politycznej co najmniej ostatniego pokolenia. Postawiwszy kluczowe pytanie, jak społeczeństwa rozwijają silne, bezosobowe i odpowiedzialne  wobec obywateli instytucje, Fukuyama kontynuuje swoją opowieść, rozpoczynając od rewolucji francuskiej i kończąc na tak zwanej Arabskiej Wiośnie oraz głębokich dysfunkcjach życia politycznego współczesnej Ameryki. Bada wpływ korupcji na jakość rządzenia i szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektórym społeczeństwom udało się ją wykorzenić. Zgłębia spuściznę kolonializmu w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji i przedstawia wnikliwe wytłumaczenie, dlaczego niektóre regiony świata rozkwitły i rozwinęły się szybciej niż inne. I śmiało podejmuje temat przyszłości demokracji w obliczu rosnącej globalnej klasy średniej i pogłębiającego się paraliżu politycznego na Zachodzi.

Ład polityczny i polityczny regres - szeroko zakrojony, mistrzowski opis zmagań, których celem jest stworzenie dobrze funkcjonującego, nowoczesnego państwa -  jest skazany na sukces i na to, że stanie się dziełem klasycznym.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Orson Scott Card, Aaron Johnston - Przesilenie

Trzeci tom prequelowego cyklu rozgrywającego się sto lat przed wydarzeniami ukazanymi w „Grze Endera”.

Najważniejsze wydarzenia rozgrywają się na orbicie Ziemi – ludzie wchodzą do wnętrza obcego statku bazy, a potem walczą wszystkimi dostępnymi pojazdami kosmicznymi z lądownikami wracającymi do statku. Świat zaczyna się powoli jednoczyć w walce z Formidami.
W Chinach giną dziesiątki milionów ludzi, zagazowywanych przez Formidów. Mazer Rackham i członkowie międzynarodowego Policyjnego Oddziału Polowego szukają sposobu na wyprodukowanie antidotum, a wolny górnik Victor Delgado przenika do wnętrza obcego statku znajdującego się na orbicie okołoziemskiej. Żeby opanować statek bazę i położyć kres wojnie, będzie potrzebował wsparcia małego oddziału szturmowego wysoko wykwalifikowanych żołnierzy. Tą ostatnią deską ratunku dla ginącej ludzkości może być Mazer Rackham i jego koledzy z POP-u.

Orson Scott Card (ur. 1951) – jeden z najbardziej popularnych autorów science fiction. Debiutował w wieku 26 lat opowiadaniem „Gra Endera”; zostało ono później rozbudowane do rozmiarów powieści, która zapoczątkowała kultowy cykl.

Aaron Johnston – scenarzysta, komik, pisarz. Współautor filmowej adaptacji „Gry Endera”.

Nowość wydawnictwa Rebis

U brzegu - Sara Gruen

Porywająca i wzruszająca zarazem opowieść o moralnym i erotycznym przebudzeniu młodej kobiety z wyższych sfer pod wpływem przeżyć związanych ze spustoszeniami II wojny światowej, których doświadcza, mieszkając na wsi w górzystym szkockim regionie Highlands. Nowa powieść Sary Gruen, autorki wydanej w języku polskim „Wody dla słoni”, po raz kolejny ujawnia jej talent do tworzenia urzekających fabuł z historią w tle. Madeleine Hyde, młoda przedstawicielka filadelfijskiej socjety, z wahaniem towarzyszy mężowi oraz najlepszemu przyjacielowi obojga w wyprawie do maleńkiej wioski Drumnadrochit w poszukiwaniu legendarnego potwora z Loch Ness. W tym samym czasie inne monstrum – Hitler – rozpętuje wojnę przeciw siłom alianckim. Mimo krążących nad głowami niemieckich samolotów i niewielkich racji żywnościowych (nie wspominając o braku pończoch) to, czego Madeleine dowiaduje się o sobie i świecie dzięki niezwykłym przyjaźniom z mieszkańcami wioski uświadamia jej nie tylko ogrom szerzącego się wokół zła, ale także moc otaczającego ją piękna i mnogość nieoczekiwanych możliwości.

Paskudna historia - Bernard Minier

Na jednej z wysp archipelagu San Juan, gdzie przez większą część roku pada deszcz, i gdzie trudno coś ukryć, bo wszyscy się znają, dochodzi do makabrycznego morderstwa. W pewien ponury, sztormowy wieczór na ustronnej plaży znalezione zostają zwłoki szesnastolatki, zamordowanej w bestialski sposób. Kto i dlaczego zgotował tej dziewczynie taki los? Rusza policyjne śledztwo…

Bernard Minier, w szczytowej formie, wraca z kolejnym niezrównanym thrillerem, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony i skłania do myślenia nie tylko o tym, do czego zdolny jest człowiek jako jednostka, ale także o tym, co z duszą ludzką robi współczesny świat i jego zdobycze, którymi ludzkość tak bardzo się szczyci.

Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii - Marie-Louise von Franz

Pod wezwaniem (św.) Carla Gustawa

Mirosław Gołuński

W filmie Niebezpieczna metoda, Zygmunt Freud (czyli Viggo Mortensen) zwraca się do Sabiny Spielrein (Keira Knightley), pacjentki i kochanki Junga, ze słowami: „My, Żydzi, zawsze musimy być ostrożni z gojami, żeby nas nie okradli.” Ta może nieco rasistowska kwestia odnosi się do Carla Gustawa Junga, z którym twórca psychoanalizy wchodził wówczas w coraz bardziej widoczny konflikt, który historycznie nie tylko zakończył ich przyjaźń, ale stał zarzewiem konfliktu nie tylko niemieckiego Żyda i szwajcarskiego chrześcijanina, ale również spowodował rozłam w ramach psychoanalizy. Tego, czy było to dobre czy złe, nie ma sensu w tej chwili oceniać. Każdy z nich zaproponował inne odczytanie źródeł naszej kultury. Dzięki pieniądzom żony znacznie zamożniejszy od Freuda Jung założył w Zurichu jeden z najbardziej znanych instytutów zajmujących się nie tylko badaniami wszelkich przejawów religijności (ze szczególnym uwzględnieniem gnozy) i ich związkami z psychologią, ale również prowadzący badania terenowe i zbierający materiały, na które wcześniej (poza różokrzyżowcami i tym podobnymi ezoterycznymi środowiskami) nikt nie zwracał uwagi, związanymi z różnymi tajnymi stowarzyszeniami, wiedzą tajemną, itp., by poddać je naukowej refleksji. Jednym z działów, które zajmowały również samego twórcę instytutu była alchemia, której zresztą poświęcił obszerną książkę.

Ten wprowadzający akapit był mi potrzebny, by ukazać tło, na którym powinno się czytać recenzowaną tutaj książkę o alchemii. Kilka słów należy poświęcić również jej autorce.

von Franz w Subiektywnie

W filmie Niebezpieczna metoda, Zygmunt Freud (czyli Viggo Mortensen) zwraca się do Sabiny Spielrein (Keira Knightley), pacjentki i kochanki Junga, ze słowami: „My, Żydzi, zawsze musimy być ostrożni z gojami, żeby nas nie okradli.” Ta może nieco rasistowska kwestia odnosi się do Carla Gustawa Junga, z którym twórca psychoanalizy wchodził wówczas w coraz bardziej widoczny konflikt, który historycznie nie tylko zakończył ich przyjaźń, ale stał zarzewiem konfliktu nie tylko niemieckiego Żyda i szwajcarskiego chrześcijanina, ale również spowodował rozłam w ramach psychoanalizy. Tego, czy było to dobre czy złe, nie ma sensu w tej chwili oceniać...

Za to jest sens ocenić, czy książka z wykładami von Franz jest dobra. I podejmuje się tego Mirek, w swoim najnowszym tekście. A ja? Ja podejmuję się zaproszenia Was do zapoznania z tym omówieniem. Bo warto.

Informacja Bahama Films

Kolejna edycja warsztatów scenariopisarskich BAHAMA FILMS

Trwają zapisy na warsztaty „Scenariopisarstwo dla początkujących” organizowane już po raz XIX przez BAHAMA FILMS.

BAHAMA FILMS może pochwalić się przeszkoleniem już ponad 400 kursantów. Wśród absolwentów warsztatów znaleźli się m.in. pracownicy TVN, TVP, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, uznani pisarze, dziennikarze i copywriterzy, a także osoby dopiero rozpoczynające przygodę z pisaniem. Absolwenci wspomnianych zajęć dostali się do wymarzonych szkół filmowych w Polsce i zagranicą. Jedna z kursantek zaprezentowała swój scenariusz na festiwalu w Cannes, a inny uczestnik był nominowany do Oscara. Najmłodszy kursant zajęć miał 15, a najstarszy 87 lat. Dotychczasowe edycje warsztatów przyciągnęły miłośników pisania scenariuszy z całej Polski.  

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w branży filmowej. Wiek, płeć czy wykształcenie kandydatów nie mają znaczenia. Organizatorzy stawiają na praktykę i intensywną formę warsztatów. Każdy uczestnik kończy zajęcia z własnym, profesjonalnym scenariuszem oraz podstawowym warsztatem scenarzysty, umożliwiającym dalszy rozwój. Dołącza również do bazy scenarzystów BAHAMA FILMS.

Warsztaty obejmują 32 godziny zajęć (4 spotkania po 8h), odbywają się w centrum Warszawy, w małych grupach (5-8 osób) zarówno w dni powszednie, jak i weekendy (możliwość wyboru dogodnego terminu). Dodatkowe informacje dostępne są na www.bahamafilms.pl  oraz na facebooku: http://www.facebook.com/bahamafilms.fanpage

W samo południe - odsłona CXCV - ogłoszenie wyników

Spóźnione, za co przepraszam, ale sami wiecie, czasami trzeba.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Proszę wymienić tytuły tych książek Elżbiety Cherezińskiej, które ukazały się nakładem Zyska - S-ki i które mają w tytule słowo "korona". To część pierwsza. Druga część jest następująca: w zapowiedziach Zyska i S-ki możemy znaleźć książkę jednego z byłych prowadzących program Top Gear. Proszę podać tytuł książki i kto ją napisał.

1.1. Korona śniegu i krwi, Niewidzialna korona,
1.2. W drodze, Richard Hammond.

2. Historyczne: Proszę wymienić dwóch nieżyjących już polskich autorów, którzy napisali beletrystyczne cykle historyczne, których akcja działa się w czasach dynastii Piastów.

Pytanie prawie otwarte - Antonii Gołubiew, Karol Bunsch, Józef Ignacy Kraszewski, Walery Przyborowski, Zbigniew Nienacki, Zofia Kossak-Szczucka/Szatkowska, Teodor Parnicki, tyle pamiętał Hubert, ale pewnie jest więcej.

3. Szortalowe: Kto z szortalowych recenzentów omówił przynajmniej jedną powieść Cherezińskiej? Wystarczy podać imię.

Joanna, Marek i Sławek.

Zwycięzcy:

1. Hanna Fronczak,

2. Ewelina Wręczycka,

3. Renata Mieloszczyk.

Gratuluję, zwycięzców proszę o dane do wysyłki nagród.

Nowość wydawnictwa Albatros

ZNALEZIONE NIE KRADZIONE - Stephen King

„Pobudka, geniuszu” – tymi niepokojącymi słowami zaczyna się opowieść o psychopatycznym czytelniku, którego literatura popycha do zbrodni.
 
Geniuszem jest John Rothstein, autor porównywany z J.D. Salingerem, twórca słynnej postaci Jimmy’ego Golda, który jednak od kilku dekad nie wydał żadnej książki. Czytelnikiem – Morris Bellamy, wściekły nie tylko o to, że jego ulubiony autor przestał publikować nowe powieści, lecz także dlatego, że sprzedał nonkonformistyczną postać Jimmy’ego Golda dla zysków z reklam. Morris wymierza Rothsteinowi karę najdotkliwszą z możliwych. Zabija go i opróżnia jego sejf z gotówki. Kradnie też notesy zawierające co najmniej jedną niewydaną jeszcze powieść z Goldem. Morris ukrywa swój skarb, po czym za inne przestępstwo trafia do więzienia. Kilka dekad później chłopiec o nazwisku Pete Sauberg znajduje ukryty łup Bellamy’ego. Teraz Bill Hodges, Holly Gibney i Jerome Robinson muszą ratować chłopca i jego rodzinę przed mściwym Morrisem, który po trzydziestu pięciu latach, ogarnięty jeszcze większym obłędem, wychodzi na wolność.

W IMIĘ DZIECKA - Ian McEwan

Fiona Maye jest sędzią sądu najwyższego, specjalistką od prawa rodzinnego. Znana jest z błyskotliwej inteligencji, sumienności i wrażliwości. Niestety, jej sukces zawodowy nie idzie w parze ze szczęściem w życiu osobistym. Fiona jest rozgoryczona brakiem dziecka, a jej trzydziestoletni związek z mężem przezywa głęboki kryzys.
Jednocześnie Fiona rozpatruje pilną sprawę: Adam, siedemnastoletni chłopak, z powodów religijnych odmawia poddania się leczeniu, które

Nowość wydawnictwa Mag

Krwawe rytuały - Jim Butcher

Harry’emu trafiały się już gorsze zlecenia niż praca tajemnego agenta na planie filmu dla dorosłych. Na przykład uskakiwanie przed płonącymi małpimi odchodami. Albo stanięcie twarzą w liść z chodzącą rośliną-potworem. Mimo to najnowsza sprawa zapowiada się bardzo niepokojąco. Producent filmu uważa, że jest celem zabójczej klątwy entropijnej – ale to otaczające go kobiety umierają w coraz bardziej widowiskowy sposób.
Harry dał się w to wciągnąć wyłącznie za namową Thomasa – zaprzyjaźnionego wampira, flirciarza i zarozumialca, któremu nie do końca może ufać. Thomas ma w całej sprawie jakiś własny interes, Harry jednak nie jest w stanie go przejrzeć, a tymczasem tropy prowadzą wprost do seksownych krewnych wampira. Odkrycie szkieletu w rodzinnej szafie Thomasa na zawsze zmieni jego życie.

Fragment powieści.

Śmiertelne maski - Jim Butcher

Harry Dresden, jedyny profesjonalny mag detektyw w Chicago, ma powód do zadowolenia - interesy idą świetnie. Ale ma też powody do zmartwień - pojedynek z diukiem Ortegą z Czerwonego Dworu i kradzież Całunu, który posiada ogromną magiczną moc. Nie wspominając o powrocie dziewczyny Harry'ego, półwampirzycy Susan...

Fragment powieści.

Nowość wydawnictwa Czwarta Strona

Nieśmiertelni z Meluhy. Trylogia Śiwy – tom 1 - Amish


OPOWIEŚĆ O CZŁOWIEKU, KTÓREGO LEGENDA UCZYNIŁA BOGIEM

Rok 1900 p.n.e. Kraina, którą w dzisiejszych Indiach nazywa się cywilizacją doliny Indusu. Ówcześni mieszkańcy zwali ją Meluhą. To idealne państwo stworzył przed wieloma stuleciami Pan Rama, jeden z największych władców w dziejach.
Dumne ongiś cesarstwo oraz władający nim Surjawanśi mają jednak problemy. Ich największa rzeka, otaczana czcią Saraswati, powoli wysycha. Surjawanśi stoją także w obliczu groźnych ataków z położonej na wschodzie krainy, którą władają Ćandrawanśi. Co gorsza, sprzymierzyli się oni z Nagami, złowrogą, otoczoną ostracyzmem rasą zdeformowanych ludzi, niezwykle biegłych w walce. Surjawanśi całą swą nadzieję pokładają w starożytnej legendzie: Gdy zło osiągnie olbrzymią moc i będzie się wam wydawało, że wszystko stracone, a wasi wrogowie z pewnością zatriumfują, nadejdzie bohater.
Czy nieokrzesany uchodźca z Tybetu, Śiwa, może być tym bohaterem?
I czy rzeczywiście pragnie nim zostać?
Czy prowadzony przez przeznaczenie i miłość Śiwa wypełni swój los i poprowadzi Meluhan do triumfu nad złem?

Nieśmiertelni z Meluhy to pierwszy tom trylogii o Śiwie – zwykłym człowieku, którego karma uczyniła Mahadewą, Bogiem Bogów.

Nowość wydawnictwa Mag

Bohater wieków - Brandon Sanderson

Czy zabicie Ostatniego Imperatora, by obalić Ostatnie Imperium, było właściwym krokiem? Wraz z powrotem zabójczej formy wszechobecnych mgieł, wzmagającymi się opadami popiołów i coraz potężniejszymi trzęsieniami ziemi, Vin i Elend zaczynają mieć wątpliwości. Przed wieloma laty Zniszczeniu – jednej z pierwotnych istot, które stworzyły świat – obiecano prawo do unicestwienia wszystkiego, co istnieje. Teraz, gdy Vin została podstępem nakłoniona do uwolnienia go ze Studni Wstąpienia, Zniszczenie pragnie wyegzekwować swoje prawo.

Fragment powieści.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Samotność - Hubert Klimko–Dobrzaniecki

Bruno Stressmeyer nie lubi ludzi, psów, miasta, w którym mieszka, i władz, które nim rządzą. Nie lubi być zdrowy, choć o zdrowie skrupulatnie dba. Nie musi i nie chce pracować. O nikogo nie musi i nie chce się troszczyć. Nie cierpi swojego brata, cierpi jednak z powodu jego kontrowersyjnej decyzji. Jest przekonany, że samotność to jedyny stan, który mu odpowiada. Doprawdy?

Hubert Klimko-Dobrzaniecki (ur. 1967) - pisarz, tłumacz i felietonista. Jest autorem zbiorów opowiadań i powieści za które otrzymał nominacje do literackich nagród Nike, Angelus i Cogito. Znalazł się również w finale Paszportów Polityki. Jego książki, jak do tej pory, zostały przetłumaczone na dziewięć języków. Zajmuje się również pisaniem scenariuszy filmowych oraz książek dla dzieci. Mieszka w Wiedniu.

Nowość wydawnictwa Sine Qua Non

Dygot - Jakub Małecki

Naznaczona wstrząsającą tajemnicą ballada o pięknie i okrucieństwie polskiej prowincji.

Porywające obsesje, niszczące namiętności i groza przemijania.

Uciekająca przed Armią Czerwoną Niemka przeklina Jana Łabendowicza, który odmówił jej pomocy. Wkrótce jego żona rodzi odmieńca – chłopca o skórze białej jak śnieg. A wiejska społeczność nie akceptuje wybryków natury… Córeczkę Bronka Geldy ściga klątwa Cyganki. W wieku kilku lat dziewczynka zostaje ciężko poparzona w wyniku wybuchu granatu.

Na losy Geldów i Łabendowiczów wpływają nie tylko kolejne dziejowe zawirowania i przepowiednie, lecz przede wszystkim osobiste słabości i obsesje. Drogi obu rodzin przecinają się w zaskakujący i niespodziewany sposób. Na dobre zespaja je uczucie dwojga odmieńców, introwertycznego albinosa i okaleczonej w płomieniach dziewczyny. Po kilkudziesięciu latach mroczną tajemnicę rodzinną mimowolnie rozwikła ich jedyny syn Sebastian – utracjusz i aferzysta, który postanawia wykorzystać możliwości, jakie daje Poznań, kipiąca życiem metropolia.

Jakub Małecki snuje opowieść o przedwojennej polskiej wsi, wojnie, latach PRL-u i współczesności. Realizm magiczny łączy z groteską, a nostalgię za światem, który przeminął, przeplata z grozą istnienia w sposób godny mistrzów: Wiesława Myśliwskiego i Olgi Tokarczuk.

Agenda 21 - Glenn Beck i Harriet Parke

Co by było gdyby...

Magdalena Golec

Inspiracją do napisania tej książki był dokument Agenda 21*, przyjęty na konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w roku 1992. Opowieść stworzyła Harriet Parke, natomiast Glenn Beck napisał jedynie posłowie, w którym opowiada więcej o samym programie i konsekwencjach jego wdrożenia w życie. Oboje mają konkretne zdanie na temat Agendy 21, a stworzona przez Parke wizja przyszłości nie jest odmalowana w pozytywnych barwach. A czy sama historia jest wciągająca, a może i wstrząsająca?

Niedaleka przyszłość. ONZ rozpoczął skrupulatną realizację programu zrównoważonego rozwoju - Agenda 21, całkowicie zmieniając dotychczasowy świat. Ameryka staje się Republiką, a władzę zaczyna sprawować Zarząd Spolegliwych. Ludzie zostają przeniesieni do specjalnie przygotowanych Osiedli, w których ich życie zostaje sprowadzone do dwóch czynności: produkowania energii oraz zdrowych dzieci. Na jednym z takich Osiedli, a konkretnie na Osiedlu Transportowym, mieszka osiemnastoletnia Emmeline. Trafiła tu, wraz z matką i ojcem, jako mała, niespełna czteroletnia dziewczynka. Miała szczęście, bo starsze dzieci zostały zabrane rodzicom i przeniesione do Wioski Dziecięcej. Emmeline dorastała nie znając innego życia poza rzeczywistością Osiedla. Codziennie maszeruje po desce energetycznej, akceptuje mężczyzn, których Spolegliwi wyznaczą na sparzenie z nią, a to wszystko jest dla niej czymś normalnym. Do czasu, gdy ginie ojciec, a po chorą matkę przychodzą Bacznicy.

Beck i Parke w Subiektywnie

Inspiracją do napisania tej książki był dokument Agenda 21*, przyjęty na konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w roku 1992. Opowieść stworzyła Harriet Parke, natomiast Glenn Beck napisał jedynie posłowie, w którym opowiada więcej o samym programie i konsekwencjach jego wdrożenia w życie. Oboje mają konkretne zdanie na temat Agendy 21, a stworzona przez Parke wizja przyszłości nie jest odmalowana w pozytywnych barwach. A czy sama historia jest wciągająca, a może i wstrząsająca?

Odpowiedzi szukajcie w najnowszej recenzji Magdy. Zapraszam!

Króciak

Dzisiaj na Szortalu coś, czego jeszcze nie było. Relacja Na żywo. Komentuje Maciej Kaźmierczak.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Jax Miller - Mam na imię Freedom

„Nazywam się Freedom Oliver i zabiłam swoją córkę”, wyznaje bohaterka.
Mieszkańcy Painte, małego miasteczka w stanie Oregon, niewiele wiedzą o swojej sąsiadce, choć Freedom mieszka tu od wielu lat. Pracuje w rockandrollowym barze, jest zadziorna i arogancka, unika towarzystwa, ale nie stroni od alkoholu i prawie co wieczór trafia do policyjnego aresztu za picie w miejscach publicznych. Nie wiedzą, że naprawdę nazywa się inaczej, kiedyś została oskarżona o zabójstwo męża i od prawie dwudziestu lat korzysta z ochrony dla świadków. Nie wiedzą też, że po aresztowaniu oddała do adopcji syna i córkę i dziś gorzko żałuje tej decyzji. Tęskni za dziećmi i pisze do nich setki listów, których nie wysyła.
Gdy Freedom dowiaduje się, że jej córka Rebekah została porwana, postanawia za wszelką cenę ją uratować. Wyrusza więc w samotną podróż do Kentucky, gdzie wychowały się jej dzieci, w rodzinie, która też skrywa swoje mroczne sekrety. Musi także uciekać przed niezrównoważonymi braćmi swojego męża, którzy ruszają jej tropem, aby dokonać zemsty. Freedom przekona się wkrótce, że grozi jej znacznie poważniejsze niebezpieczeństwo.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Richard Flanagan - Ścieżki Północy

Australijska Wojna i pokój. Nagroda Bookera 2014

Osadzony w japońskim obozie, którego jeńcy są wykorzystywani do pracy przy budowie Kolei Śmierci w Birmie, chirurg Dorrigo Evans nie może przestać myśleć o romansie z żoną swego wuja sprzed dwóch lat. Bliski rozpaczy codziennie musi walczyć o ocalenie podlegających mu żołnierzy przed głodem, cholerą, torturami... Pewnego dnia otrzymuje list, który zmieni jego życie na zawsze.

Jest to opowieść o wielu rodzajach miłości i śmierci, o wojnie i prawdzie, do której dochodzi się z wiekiem, o sukcesie, który osiąga się po to tylko, by uświadomić sobie, co się straciło.

Zapowiedź wydawnictwa Gmork

HARDBOILED - Antologia nowel Neo-Noir     (23 października 2015)

W czyśćcowym, postapokaliptycznym Ghost City bezwzględny mściciel Tex Harley toruje sobie drogę do prawdy – drogę usianą trupami wrogów, opornych informatorów i nieszczęśników, na których dostał płatne zlecenie. Żądny zemsty, pozbawiony pamięci łowca nagród przeczesuje mroczne zaułki dekadenckiego miasta, odkrywając kolejne krwawe szczegóły brutalnego morderstwa swojej ukochanej Lany – kobiety ulotnej i tajemniczej jak zagadka, którą Tex musi rozwikłać.

W zaśnieżonej, ponurej Warszawie podstarzały, nadużywający alkoholu detektyw otrzymuje nietypowe zlecenie. Musi dokonać niemożliwego – udowodnić niewinność młodej kobiety, w towarzystwie której w niewyjaśniony sposób umierają kolejni mężczyźni. Wystarczy, że zasną, a już nigdy nie otworzą oczu. Na szali Temidy ważą się losy honoru detektywa oraz zagrożonego egzekucją życia Modliszki, a droga do prawdy wybrukowana jest zjawiskami wymykającymi się racjonalnemu postrzeganiu.

Na zdewastowanym osiedlu zamieszkałym przez najgorsze społeczne męty, zaprawiona w typowych dla patologicznych blokowisk bojach heroina toczy nierówną walkę o swoją duszę. Przygarnia także pod swoje skrzydła Młodego – chłopca, który jeszcze nie do końca zdążył nasiąknąć wszechobecnym złem gnieżdżącym się w mikrokopii piekielnego miasta. Lochę i Młodego zaczyna łączyć tajemnicza więź – więź zdolna zatrząść w posadach blokowiskiem tonącym w złowrogim cieniu wciąż rosnącego muru o ludzkich tkankach.

Młodość - Paolo Sorrentino

Katarzyna Lizak

Młodość, to dość specyficzna pozycja. Jest to bowiem zbeletryzowany scenariusz do filmu, który, jak wyczytałam w mediach, był mocno wyczekiwany przez krytyków. Oczywiście ja też się zainteresowałam, co i zacz, no i zobaczyłam zwiastun, zanim sięgnęłam po książkę. Siłą rzeczy więc podczas czytania, jak i teraz, w trakcie pisania tego omówienia, słyszę w głowie przepiękną muzykę z filmu, a przed oczami mam filmowe kadry. Skoro jednak książka to prawie scenariusz, a nie powieść, na podstawie której film nakręcono, te dwa dzieła stanowią pewną całość.  

Młodość to opowieść o dwóch dojrzałych mężczyznach dobiegających osiemdziesiątki, którzy przyjaźnią się od wielu lat. Fred Ballinger to światowej sławy kompozytor, a Mick Boyle jest reżyserem z imponującym dorobkiem. Co roku starsi panowie przyjeżdżają do luksusowego hotelu Spa w Szwajcarii i mają wtedy okazję w spokoju porozmawiać o życiu. I właśnie te rozmowy, które pełne są wspomnień i refleksji na temat przemijania, są tak naprawdę tematem książki. Wszystko inne zdaje się być tłem. Aczkolwiek tłem bardzo interesującym. Hotel, który ocieka luksusem i oferuje gościom bogatą gamę zabiegów na wszystko, usytuowany jest w zachwycającej okolicy u podnóża Alp. A jego goście to bogaci tudzież piękni ludzie, jak choćby królująca Miss Universe. W hotelu przebywa też córka Freda. Jej rozmowy z ojcem na temat przeszłości oraz relacji mężczyzna – kobieta stanowią dość ważny wątek w książce.

Rozdziały to opisy poszczególnych scen z filmu. Nie ma tu ciągłości historii, a tym samym tekst nie stanowi całości jako takiej. Dostajemy po prostu charakterystykę kolejnej sceny z filmu. Narracja prowadzona jest w czasie teraźniejszym. Mamy opis miejsca i opis osób – jak wyglądają i co mają ubrane. Wszystko prawie jak w scenariuszu. „Prawie”, bo przypuszczam, że scenariusz jest o wiele bardziej dokładny.

Sorrentino w Subiektywnie

Młodość, to dość specyficzna pozycja. Jest to bowiem zbeletryzowany scenariusz do filmu, który, jak wyczytałam w mediach, był mocno wyczekiwany przez krytyków. Oczywiście ja też się zainteresowałam, co i zacz, no i zobaczyłam zwiastun, zanim sięgnęłam po książkę. Siłą rzeczy więc podczas czytania, jak i teraz, w trakcie pisania tego omówienia, słyszę w głowie przepiękną muzykę z filmu, a przed oczami mam filmowe kadry. Skoro jednak książka to prawie scenariusz, a nie powieść, na podstawie której film nakręcono, te dwa dzieła stanowią pewną całość.  

Jako że mamy czwartkowy wieczór, a przecież wszystkie czwartkowe wieczory są specjalne, to polecam Wam coś specjalnego - lekturę napisanej przez Kasię recenzji.

Nowość wydawnictwa Jaguar

Zemsta Stracharza - Joseph Delaney

Ostatni tom znakomicie przyjętej przez czytelników serii „Kroniki Wardstone”.
„On jest siódmym synem siódmego syna. Nazywa się Tom Ward i jest moim darem dla Hrabstwa. Kiedy dorośnie, wyślemy wam słowo. Wytrenuj go dobrze. Będzie najlepszym uczniem, jaki kiedykolwiek był, będzie również ostatnim”.
Były to słowa matki Toma do Stracharza wypowiedziane kilka lat temu. Zarówno Tom, Stracharz jak i ich sojusznicy przygotowują się do wielkiej walki ze Złym, by w końcu wziąć odwet. Teraz okaże się, czy deklaracja mamy Toma się spełni.

Nowość wydawnictwa Albatros

MROCZNA WIEŻA V: WILKI Z CALLA - Stephen King

Do Calla Bryn Sturgis, miasteczka położonego w miejscu zwanym pograniczem, zbliżają się hordy Wilków - tajemniczych, uzbrojonych po zęby stworów w wilczych maskach. Regularnie co dwadzieścia parę lat napadają na mieszkańców okolicznych miejscowości i porywają ich dzieci. Poddane bliżej nieokreślonym, złowrogim rytuałom dzieci wracają później jako pokury, istoty upośledzone umysłowo.

WOREK KOŚCI - Stephen King

W wieku trzydziestu sześciu lat popularny pisarz, Michael Noonan, traci ukochaną żonę Johannę (Jo), która umiera nagle na parkingu centrum handlowego. Tuż przed śmiercią Jo kupiła domowy test ciążowy, ale Michael nie wiedział, że podejrzewa u siebie ciążę choć oboje długo czekali na dziecko. Gdyby urodziła się im dziewczynka, miała otrzymać imię Kia. Rzeczywiście, Jo była w ciąży, a płód był płci żeńskiej Jednocześnie Noonan doznaje pisarskiej blokady. Po czterech latach, gnębiony koszmarami, decyduje się stawić im czoła.

Nowość IW Erica

WOJNY WIKINGÓW - PŁONĄCE ZIEMIE - Bernard Cornwell

Rok 892. Na granicach Wessexu gromadzą się kolejni wrogowie zza morza. Król Alfred, dotychczas potrafiący bronić Kraju Zachodnich Sasów przed wikingami, coraz bardziej podupada na zdrowiu, zaś jego następca to niedoświadczony młodzik.

Na szczęście wódz Uhtred kolejny raz prowadzi armię Sasów ku zwycięstwu. Radość królewskiego wodza z triumfu przyćmiona jednak zostaje udręką z powodu osobistej tragedii. Okazuje się też, że jego wojenne powodzenie wzbudza zawiść na królewskim dworze. Rozgoryczony pan mieczy będzie musiał wybrać między wierną służbą a marzeniami o odzyskaniu ojcowizny – twierdzy Bebbanburg na dalekiej północy Brytanii...

W tym tomie cyklu Wojny wikingów dodatek specjalny pióra Bernarda Cornwella – szkic popularnonaukowy Początki Anglii. Narodziny historii.

Bernard Cornwell – jeden z najbardziej cenionych na świecie pisarzy brytyjskich. Autor kilkudziesięciu powieści historycznych przetłumaczonych na 20 języków i wydanych w nakładzie 10 milionów egzemplarzy.

Nowość wydawnictwa Albatros

ZAPYTAJ KSIĘŻYC - Nathan Filer

„Opowiem wam co się stało, bo to dobry sposób, aby przedstawić mojego brata. Ma na imię Simon. Myślę, że go polubisz. Ja naprawdę go lubię. Ale kilka stron dalej Simon będzie martwy. A od tamtej pory nigdy już nie był taki sam.”

Simon zginął w nieszczęśliwym wypadku przed dziesięcioma laty. Nie opuścił jednak młodszego brata, Matthew – przynajmniej nie do końca. Poruszał jego ręką, rysując niekończące się labirynty. Zostawiał mu listy ukryte w książkach należących do obcych ludzi. I mówił.
 
Matthew został zdiagnozowany, doskonale wie, że jest wariatem. Ale wie dużo lepiej, że jeśli trochę – tylko odrobinę – bardziej się postara, będzie w stanie sprowadzić brata z powrotem. Wie już jak. Wie też, jak boli to jego babcię i matkę, jak zawstydza ojca. Nieważne.
 
Wszystko
będzie
dobrze.
 
Arcyporuszający portret ludzkiego umysłu pogrążonego przez lata w żałobie. Wzruszający, ani trochę sentymentalny, obraz obłędu, który nigdy nie dotyka tylko jednej osoby. Bolesny i zabawny.
Istnieją książki, których nie można przestać czytać; takie, których nie odłożysz przez całą noc – to jedna z nich. To powieść, która zmusza do spoglądania w głąb własnej duszy. Odważna i przełomowa. Głęboko poruszający, ale zarazem pełen humoru błyskotliwy debiut literacki.

POCIĄG DO STAMBUŁU - Graham Greene

Znajomość Myatta – postępowego Żyda – oraz Coral – młodej tancerki – nawiązana w dramatycznych okolicznościach, przeradza się w skomplikowane uczucie. Opowieść staje się tłem do rozważań na temat nadziei,

W samo południe - odsłona CXCVI - ogłoszenie wyników

Piątek, ale na moim kalendarzu jest środa. Jestem w innej czasoprzestrzeni?

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: W zeszły piątek, nakładem Albatrosa, ukazała się kolejna powieść o pewnej amerykańskiej rodzinie biznesmenów pochodzenia włoskiego, której założyciel pochodził z miejscowości Corleone. Proszę podać tytuł i autorów tej powieści. To część pierwsza zadania. Część druga jest następująca: w najbliższej przyszłości ma się ukazać (oczywiście w Albatrosie) powieść napisana przez kobietę, w dwudziestoleciu międzywojennym, której akcja dzieje się w drugiej połowie XIX wieku, a której głównemu bohaterowi na koniec wszystko jedno (mówiąc oględnie). Proszę o tytuł i autorkę tej powieści.

1.1. Rodzina Corleone. Mario Puzo, Ed Falco,
1.2. Przeminęło z wiatrem, Margaret Mitchell.

2. Historyczne: Ile książek o rodzinie biznesmenów pochodzenia włoskiego noszących nazwisko Corleone, zdążył napisać Mario Puzo przed swoją zupełnie nieoczekiwaną, stuprocentowo naturalną i całkowicie pozbawioną wpływu osób trzecich śmiercią? Proszę podać imiona Donów Corleone, którzy się pojawiali w tych książkach.

Dwie: Ojciec chrzestny i Sycylijczyk. Vito, Sonny, Michael, Vincent.

3. Szortalowe: Proszę podać tytuły trzech książek wydanych przez Albatrosa, a zrecenzowanych ostatnio na Szortalu. Proszę także o podanie imion recenzentów, którzy napisali te recenzje.

Od najświeższej: Pogrzebany olbrzym (Magda), Mroczna Wieża II: Powołanie trójki (Rafał), Komisarz Bordelli. Śmierć w gaju oliwnym (Olga).

Zwycięzcy:

1. Jarosław Kowalczyk,

2. Katarzyna Iwańczak,

3. Jerzy Skrzycki.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Z Pokorą przez życie - Wojciech Pokora i Krzysztof Pyzia

Historia z pokorą w tle

Justyna Chwiedczenia

Dlaczego Wojciech Pokora został aktorem i jakim człowiekiem jest na co dzień? Dlaczego nie lubi filmu Poszukiwany, poszukiwana i gdyby cofnąć czas, to być może w ogóle by w nim nie zagrał? Jakim reżyserem był Stanisław Bareja, jak się grało z Kaliną Jędrusik i co się działo na pokładzie statku Batory w drodze do Stanów Zjednoczonych? Na te i wiele innych pytań szukajcie odpowiedzi w najnowszej książce Wydawnictwa Prószyński i S-ka Z Pokorą przez życie. Warto poświęcić jej czas, nawet jeśli docent Furman z serialu Alternatywy 4 nie przyprawia Was o niepohamowane napady śmiechu.

Namnożyło się ostatnio książek-wywiadów z artystami. Tych rozmów, pogadanek, dyskusyjek przy kawie, serniczku, papierosku. Czy to nowa moda, jak ta na zdjęcia selfie na fejsbuku? Nie wiem, ale modzie na książki zawsze powiem tak! Cieszę się, że właśnie ten człowiek, ten aktor postanowił opowiedzieć o swoim artystycznym i prywatnym życiu.

Wojciech Pokora to dla mnie przede wszystkim Docent Furman, Marysia, Hrabia Żorż Ponimirski czy Antoni Klusek. Najczęściej z nieodłącznym wąsem i gładko przyczesanymi włosami. Szczupły, raczej elegancki i jakby trochę nieśmiały. Po książce spodziewałam się szokujących informacji, mrożących krew w żyłach anegdot, wiadomości, które zmienią moje poglądy na aktorów z filmów Barei. Niespodzianka. Wojciech Pokora jest taki, na jakiego wygląda. Czyli spokojny, cichy, ułożony. W czasach rozkwitu swojej kariery pracował ciężko i nie spędzał nocy na alkoholowych libacjach w przeciwieństwie do wielu jego kolegów. Wojciech Pokora był (i jest) nie tylko aktorem, ale również mężem i ojcem, więc zazwyczaj po spektaklu od razu jechał do domu, do swojej rodziny.

Pokora i Pyzia w Subiektywnie

Dlaczego Wojciech Pokora został aktorem i jakim człowiekiem jest na co dzień? Dlaczego nie lubi filmu Poszukiwany, poszukiwana i gdyby cofnąć czas, to być może w ogóle by w nim nie zagrał? Jakim reżyserem był Stanisław Bareja, jak się grało z Kaliną Jędrusik i co się działo na pokładzie statku Batory w drodze do Stanów Zjednoczonych? Na te i wiele innych pytań szukajcie odpowiedzi w najnowszej książce Wydawnictwa Prószyński i S-ka Z Pokorą przez życie. Warto poświęcić jej czas, nawet jeśli docent Furman z serialu Alternatywy 4 nie przyprawia Was o niepohamowane napady śmiechu.

Uwaga! Ogłaszam, że zaczynamy weekend. Znaczy, zaczynamy go najnowszą recenzją Justyny. Klikajcie i czytajcie!

Króciak

Dziś Marcin Jamiołkowski zaprasza nas do pewnej Piwnicy. Ci, którzy czytali letnie Wydanie Specjalne wiedzą już, że zdecydowanie nie chodzi o inwentaryzację przetworów.

Turniej Cieni – Elżbieta Cherezińska

Pasjonująca rozgrywka w Wielkie Grze

Marek Adamkiewicz

Elżbieta Cherezińska, zwłaszcza za sprawą trzech ostatnich powieści, wyrobiła swojemu nazwisku niesamowitą renomę. Od jakiegoś czasu każda zapowiedziana książka autorki to wielkie wydarzenie. Na nową porcję historycznych niesamowitości fani czekają zawsze z zapartym tchem. Nie dzieje się tak oczywiście bez przyczyny. Każde kolejne dzieło Cherezińskiej fascynuje, zaskakuje dbałością o detale i uzupełnia historyczne luki wiarygodną fikcją. To prawdziwe literackie uczty. Teraz, przy okazji premiery nowej powieści, Turnieju Cieni, fani mają wszelkie prawo oczekiwać, że i tym razem zostaną zabrani w porywający świat historii, w którym zatracą się bez reszty. Czy tak jest w istocie?

Turniej Cieni przenosi nas do XIX wieku. Upadło powstanie listopadowe, a uczestniczący w nim żołnierze polscy zostają siłą wcielani do carskiej armii. Ci, którym udało się uniknąć tego losu, lądują na emigracji, najczęściej francuskiej. To spotkało Rufina Piotrowskiego, niedoszłego zakonnika. Mężczyzna tęskni za Polską, wypatruje każdej okazji, by wrócić na ojczystą ziemię, a dzięki kontaktowi z pewnym angielskim dziennikarzem, sprawa nieoczekiwanie nabiera realności. W dalekiej Azji, na rzecz carskiej Rosji, pracuje z kolei Jan Prosper Witkiewicz, niegdyś skazany na śmierć, z łaski cara ułaskawiony. Mężczyzna uczestniczy w rozgrywce między Rosją a Wielką Brytanią, w której stawką jest Afganistan. Kolejny z Polaków, Adam Gurowski, po klęsce powstania, odkrywa w sobie miłość do Rosji, tworząc na jej cześć pochwalną literaturę. Tym samym traci w oczach większości rodaków jakikolwiek szacunek. Czy jednak jest to postawa, którą można potępić w całej rozciągłości? Ile w niej wyrachowania, a ile prawdziwych emocji?

Cherezińska w Subiektywnie

Elżbieta Cherezińska, zwłaszcza za sprawą trzech ostatnich powieści, wyrobiła swojemu nazwisku niesamowitą renomę. Od jakiegoś czasu każda zapowiedziana książka autorki to wielkie wydarzenie. Na nową porcję historycznych niesamowitości fani czekają zawsze z zapartym tchem. Nie dzieje się tak oczywiście bez przyczyny. Każde kolejne dzieło Cherezińskiej fascynuje, zaskakuje dbałością o detale i uzupełnia historyczne luki wiarygodną fikcją. To prawdziwe literackie uczty. Teraz, przy okazji premiery nowej powieści, Turnieju Cieni, fani mają wszelkie prawo oczekiwać, że i tym razem zostaną zabrani w porywający świat historii, w którym zatracą się bez reszty. Czy tak jest w istocie?

Odpowiedzi szukajcie, jak zwykle, w recenzji. Tę konkretną napisał Marek (Chal-Chenet). Polecam!

Nowość Wydawnictwa w podwórku

Schyłek szatrangu - Marek Szalsza

Powieść satyryczno-obyczajowa. Ironiczny opis głupoty i zmanipulowanej przez media świadomości współczesnego człowieka. Główny bohater książki: Izydor Spengler — niczym współczesny Don Kichote — staje do walki z systemem kontrolującym wszystke elementy życia prywatnego i publicznego, a zarządzanym przez demoniczną szarą eminencję — Super-Klebera. Prowadzi to do serii coraz bardziej absurdalnych zdarzeń, w których realność miesza się z fikcją, a wyobrażenia i lęki z trzeźwym osądem rzeczywistości.

Nagroda w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2014. Książka wydana dzięki mecenatowi Miasta Gdańska.

Fragment powieści.

Drabble

Tydzień rozpoczyna Wirus filozoficzny. Istvan Vizvary wyprzedził Ministerstwo Zdrowia z wydaniem ostrzeżenia i wystarczyło mu do tego sto słów.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Salwa honorowa - Patrick O’Brian


Kapitan Jack Aubrey żaglowcem „Diane” wyrusza na Morze Południowochińskie. Otrzymuje zadanie przewiezienia na drugą półkulę swojego przyjaciela, lekarza okrętowego i agenta wywiadu, Stephena Maturina. Agent płynie z misją niedopuszczenia do sojuszu Francji z malajskim sułtanatem – sojusz ten zagraża angielskim statkom handlowym.


Wyprawa „Diane” obfituje w rozliczne przygody - Maturin pokonuje ścieżkę nazywaną Tysiąc Schodów, aż do szczytu świętego krateru, w którego wnętrzu żyją orangutany; śmiercionośny tajfun dopada Aubreya i jego załogę, gdy okręt nadziewa się na rafę, a na dworze w Pulo Prabang, gdzie panują barbarzyńskie zwyczaje, rozgrywa się klasyczny pojedynek wywiadowczy z wysłannikami francuskiego cesarza.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Ubóstwo a postęp - Deepak Lal


UBÓSTWO A POSTĘP
Ubóstwo na świecie - fakty i mity

 

Deepak Lal stawia tezę o redukcji masowego ubóstwa. Ubodzy na całym świecie szybko doganiają zamożnych pod względem zdrowia, wykształcenia i długości życia.

 

Na podstawie badań prowadzonych w wielu regionach świata Deepak Lal obala przekonania co do postępu gospodarczego. Autor odrzuca między innymi obliczenia Banku Światowego wyolbrzymiające skalę ubóstwa i opisuje rzeczywistość państw rozwijających się. Przestrzega przed wskrzeszaniem zdyskredytowanych teorii, np. koncepcji błędnego koła ubóstwa, a także przeciwstawia się przekonaniu o konieczności ogromnej pomocy dla ocalenia Afryki. Ekspansja państwa socjalnego w biedniejszych krajach, wypierająca mechanizmy prywatnej pomocy i samopomocy, przyczynia się – w jego przekonaniu – do stworzenia antyrozwojowej pułapki. Lal omawia ponadto zachodnie inicjatywy przeciwdziałania zmianom klimatu, konkludując, że mogą stworzyć ogromne zagrożenie dla ubogich świata. Jego zdaniem tylko klasyczna liberalna polityka gospodarcza może stać się motorem postępu w krajach rozwijającym się.


Deepak Lal – urodzony w Indiach ekonomista specjalizujący się w problematyce rozwoju. Wykładał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles oraz w Oksfordzie. Pracował w indyjskiej służbie dyplomatycznej (1963–1966), a następnie był doradcą Indyjskiej Komisji Planowania, Banku Światowego, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), rozmaitych agencji ONZ oraz rządów Korei Południowej i Sri Lanki. Autor licznych książek o tematyce związanej z postępem ekonomicznym.

W samo południe - odsłona CXCVII - ogłoszenie wyników

Zrobię numer Hubertowi i już teraz zrobię rozstrzygnięcie. Będę miał wtedy trzy rozstrzygnięcia konkursów pod rząd w tabelce. Nie pamiętam, czy kiedyś mi się tak udało. Dziwny rekord, ale zawsze rekord, czyż nie?

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Proszę podać tytuły czasopism fantastycznych, których redaktorem był Jakub Winiarski. Część druga. W tym tygodni ma (miał) swoją premierę trzeci tom cyklu będącego prequelem Gry Endera. Proszę podać tytuł i autorów tego tomu.

1.1. Nowa Fantastyka i Fantastyka Wydanie Specjalne
1.2. Przesilenie - Orson Scott Card i Aaron Johnston

2. Historyczne: Klasyka klasyk. W przyszłym tygodniu, nakładem Prószyńskiego i S-ki ma się ukazać wydanie oryginalne, nieprzerobione przez redakcję Przekroju, pewnego teatrzyku. Proszę podać, o jaki teatrzyk chodzi, kto jest jego autorem, co klaskało za borem i który kabaret jest autorem najpopularniejszej adaptacji scenicznej tegoż teatrzyku (podpowiedź - kabaret ten już nie istnieje, a jego członkowie występują obecnie, m.in., w kabaretach Hrabi i Ciach).

Zielona Gęś. Najmniejszy teatr świata (we wcześniejszych wydaniach ukazywał się także jako Teatrzyk Zielona Gęś). Konstanty Ildefons Gałczyński. To klaskanie, to była żona Filona bijąca go po buzi. Kabaret Potem.

3. Szortalowe: Skoro poszliśmy w poezję, to proszę podać autora najnowszych (ostatnich) tekstów w Rymowisku. Pod jakim tytułem ukazały się te teksty?

Bartłomiej Dzik - Limeryki.

Zwycięzcy:

1. Anna Krakowiak,

2. Bartłomiej Grubich,

3. Marta Cempel.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

W Samo Południe - odsłona CXCVIII

Witajcie! Już tylko dwie edycje dzielą nas od szaleństwa Wielkiej Szortalowej Dwusetki! A żeby nie było, że wszystko, co najlepsze, zostawiliśmy sobie na koniec paździerzownika, dziś mamy dla Was trzy egzemplarze Rzeczy ulotnych Neila Gaimana, które ufundowało Wydawnictwo MAG.

Zasady. Dobrze znać zasady, gdy się chce wygrać w naszym konkursie. Nieprawdaż?

Pytania:

1. Wydawnicze: Proszę podać tytuły wszystkich zbiorów opowiadań Gaimana, które wydał MAG. To część pierwsza. Część druga brzmi tak: MAG wydaje książki, w których wyraźnie widać jego ciągoty do hydrauliki (czasami skutkującymi lokalnymi podtopieniami), złomu czy przedstawicielek płci pięknej z napędem sprężynowym. Proszę podać tytuł najnowszej powieści tego pana, która w tym tygodniu będzie miała w MAGu swoją premierę. W sumie, to możecie też podać imię i nazwisko tego autora.

2. Historyczne: Dość podobne zainteresowania, co autor z drugiej części pierwszego pytania, miał inny, nieżyjący już pisarz. A to zatopił świat, a to zabrał bohaterów na wycieczkę do opuszczonej Ameryki końca XXI wieku, a to skazał człowieka na życie na bezludnej wyspie pośrodku oceanu cywilizacji, a to przeciągnął białego dzieciaka przez piekło obozów z dużym, czerwonym słoneczkiem w tle... O kogo chodzi?

3. Szortalowe: Neil Gaiman jest jednym z guru pewnej szortalowej indywidualności. Znaczy, o kogo mi chodzi i kiedy ostatnio nam o tym przypomniał?

To wszystko - do boju!

Ilion - Dan Simmons

Homer i twarda sf w jednym tyglu

Aleksander Kusz


Wydaje się, że nie można połączyć Homera, twardej sf i opisu życia postludzi, ale od czego mamy pisarzy sf? I to, na dodatek, pisarzy z niesamowitą wyobraźnią! Od razu dodam, że to nie tak, że jak ktoś pisze sf, to musi mieć niesamowitą wyobraźnię, to niestety nie jest automat. Ostatnio jest wręcz odwrotnie…, albo ja po prostu stetryczałem, sam nie wiem, ale coraz rzadziej udaje mi się przeczytać coś oryginalnego, świeżego, wbijającego w fotel. Pisarzem, który potrafił tego dokonać jest Dan Simmons, a książka, w której tego dokonał, to Ilion.

Simmons to dla mnie pisarz o dwóch obliczach. Dam za przykład jego dwie sztandarowe książki. Jestem zachwycony Hyperionem (całym cyklem, ale przede wszystkim tomem pierwszym), natomiast inna chwalona jego książka – Terror - przeszła obok mnie i nic. Czytałem, czytałem i zastanawiałem się, o co w tej książce chodzi, dlaczego mnie tak nudzi i co chwilę sprawdzałem, ile jeszcze stron zostało do końca. Moja obojętność do tej książki opanowała mnie całkowicie (choć wiem, że to dobra książka; kiedy polecałem książki Simmonsa znajomym, okazywało się potem, że większości bardziej podobał się Terror).

Tak więc, do każdej następnej książki Simmonsa podchodzę tak samo, z obawą i pytaniem, jak będzie tym razem. Dokładnie tak było z Ilionem, zabierałem się za tę książkę i zabierałem i ciągle miałem w pamięci, że może okazać się ponownym Terrorem. W końcu zmobilizowało mnie nowe wydanie Maga, bo coś w końcu człowieka zmobilizować musi.

Wydanie jest bardzo ładne edytorsko, Mag zmienił ostatnio drukarnię, w której drukuje od lat, drukuje w kilku miejscach, myślę, że jest dobrze. Wracając do Ilionu, jest twarda oprawa, szyte kartki, mam jedynie kłopot z obwolutą, bo ilustracja na okładce jest jakaś taka nieszczególna, a dodatkowo rozmyta. Myślę, że coś się tu zadziało nie tak, jak powinno, bo raczej nie taki był zamiar wydawcy. Powiedzmy jednak, że to drobne uchybienie, reszta w całkowitym porządku.

Simmons w Subiektywnie

Wydaje się, że nie można połączyć Homera, twardej sf i opisu życia postludzi, ale od czego mamy pisarzy sf? I to, na dodatek, pisarzy z niesamowitą wyobraźnią! Od razu dodam, że to nie tak, że jak ktoś pisze sf, to musi mieć niesamowitą wyobraźnię, to niestety nie jest automat. Ostatnio jest wręcz odwrotnie…, albo ja po prostu stetryczałem, sam nie wiem, ale coraz rzadziej udaje mi się przeczytać coś oryginalnego, świeżego, wbijającego w fotel. Pisarzem, który potrafił tego dokonać jest Dan Simmons, a książka, w której tego dokonał, to Ilion.

Zupełnym przypadkiem, w ten mroźny, poniedziałkowy wieczór, gdy za oknem pachnąca śniegiem i niedźwiedziami wichura zapowiada rychły koniec lata, znaczy, gdzieś tam, bo u nas się już przecież daaaawno skończyło i w ogóle, zapraszam Was do lektury najnowszego omówienia Alka. I pewnie mi nie uwierzycie, ale głównie będzie o książce Simmonsa.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Jess Brallier - Kim był Albert Einstein?

Czy wiecie, że Albert Einstein był bardzo złym uczniem, którego wyrzucono ze szkoły? No cóż, to prawda. A mimo to należał to najinteligentniejszych ludzi, jacy chodzili po tym świecie.

Czy wiecie, że Albert był kochającym pokój człowiekiem, nienawidzącym wojny? No cóż, to prawda. A mimo to jego prace doprowadziły do stworzenia najbardziej niszczycielskiej bomby w dziejach.

Czy wiecie, że Albert był nieśmiały i nie znosił sławy oraz zainteresowania? A mimo to został medialną supergwiazdą. Nawet dziś, sześćdziesiąt lat po jego śmierci, w Hollywood kręci się o nim filmy, a T-shirty, kubki do kawy i plakaty ozdabia się wizerunkiem jego słynnej twarzy. Kim był Albert Einstein? Zaraz się dowiecie.

Seria książek „Wielcy i sławni” przedstawia pasjonujące historie wybitnych naukowców, sławnych odkrywców i wynalazców, najpotężniejszych i najodważniejszych umysłów, dzięki którym ludzkość coraz lepiej poznawała otaczający ją świat. Jest to jednocześnie fascynująca galeria wzorów dla każdej młodej osoby, która chciałaby im dorównać.

Megan Stine - Kim była Maria Skłodowska-Curie?

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Konstanty Ildefons Gałczyński - Zielona Gęś. Najmniejszy teatr świata

Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.

Najmniejszy, ale bez wątpienia najwspanialszy teatr świata powraca! Pełen ironicznego humoru i znakomitych puent cykl literackich miniatur ukształtował język i humor polskiego inteligenta. Kolejne pokolenia pobierały lekcje kpiny, wyrafinowanego dowcipu i dystansu. Mijają lata, a Mistrz Groteski nie ma sobie równych!
Redakcja „Przekroju” często ingerowała w treść utworów nadsyłanych przez Gałczyńskiego. Ten tom przywraca wszystkie teksty w zgodzie z zamysłem poety.

Nowość IW Erica

Husaria w walce - Radosław Sikora

Husaria to nasza chluba i duma. Dzięki niej rozbijano kilkunastokrotnie liczniejszych wrogów i broniono się przed nieprzyjacielem przeważającym nawet stu- lub stupięćdziesięciokrotnie. Zazdrościli jej obcy monarchowie, podziwiali ją cudzoziemcy. Gustaw II Adolf w 1626 roku miał rzec: „O, gdybym miał taką jazdę, z moją piechotą obozowałbym tego roku w Konstantynopolu!”. Karol X Gustaw w 1655 roku wyraził ponoć następującą opinię: „Gdybym miał przynajmniej dziesięć tysięcy takich żołnierzy, to nie tylko Turcję, ale cały świat spodziewałbym się łatwo podbić…”.

W ciągu niemal trzech stuleci istnienia husarii, miała ona do czynienia z bardzo różnorodnym przeciwnikiem. Husaria w walce przedstawia sposoby walki z różnymi wojskami, które próbowały stawić czoła polskim skrzydlatym jeźdźcom. Na przestrzeni wieków polscy husarze zmagali się zarówno z wojskami zachodnio, jak i wschodnioeuropejskimi, z różnymi formacjami Imperium Osmańskiego, a także z buntującymi się Kozakami.

Autor analizuje nie tylko taktykę ale i wyposażenie wojsk: m.in. zbroje, kopie, broń palną. W książce znajdują się ilustracje i opisy z epoki ułatwiające zapoznanie się ze sposobem prowadzenia walk. Kunszt husarzy poznajemy zarówno w bardzo znanych bitwach pod Wiedniem (1683) czy Kłuszynem (1610), jak i wielu mniejszych starciach.

Radosław Sikora – doktor nauk historycznych, ekspert do spraw husarii, autor książek i publikacji z zakresu staropolskiej wojskowości i kawalerii.

Informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

Zysk i S-ka Wydawnictwo zaprasza na liczne spotkania autorskie podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Zapraszamy na stoisko D35 22-25 października 2015.

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków ul. Galicyjska 9, Stoisko D35

23 października

16:00 Monika Oleksa

24 października

13:00 Elżbieta Cherezińska 

15:00 Witold Czuksanow

16:00 Zbigniew Zborowski 

17:00 Piotr Gociek

25 października

12:00 Joanna Krygier  

13:00 Józef Baran

14:00 Wacław Holewiński

15:00 Roman GraczykZapraszamy również na spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską

promujące jej najnowszą książkę "Turniej cieni"

25 października, godz. 16:00

Empik Bonarka, ul. Kamieńskiego 11, Kraków

wstęp wolny

Spotkanie poprowadzi Paweł Chowaniec

Honor krwi - Tom Wolfe

Prawdziwe zagadki kryminalne Miami

Mirosław Gołuński

Kolejna powieść Toma Wolfe’a, którą mam przyjemność dla Państwa recenzować, nie tylko potwierdza siłę talentu amerykańskiego pisarza, ale wydaje się czynić kolejny krok w jego i tak błyskawicznym rozwoju. Wierny swojemu pomysłowi na literaturę, którym okazuje się opisywanie i diagnozowanie współczesnej Ameryki, tym razem sięgnął po jeden z najbardziej drażliwych i gorących tematów – mniejszości etniczne, by pokazać je nie tylko bez „politycznej poprawności”, ale niejako przy okazji obnażając medialne i polityczne uwikłania tego pojęcia. Okazuje się, że by to pokazać, najlepiej było osadzić akcję powieści w prawdziwym tyglu odmienności, jakim jest dzisiejsze Miami.

Wolfe w Subiektywnie

Kolejna powieść Toma Wolfe’a, którą mam przyjemność dla Państwa recenzować, nie tylko potwierdza siłę talentu amerykańskiego pisarza, ale wydaje się czynić kolejny krok w jego i tak błyskawicznym rozwoju. Wierny swojemu pomysłowi na literaturę, którym okazuje się opisywanie i diagnozowanie współczesnej Ameryki, tym razem sięgnął po jeden z najbardziej drażliwych i gorących tematów – mniejszości etniczne, by pokazać je nie tylko bez „politycznej poprawności”, ale niejako przy okazji obnażając medialne i polityczne uwikłania tego pojęcia. Okazuje się, że by to pokazać, najlepiej było osadzić akcję powieści w prawdziwym tyglu odmienności, jakim jest dzisiejsze Miami.

Przed Wami najnowsze omówienie, napisane specjalnie dla Was przez Mirka. Miłej lektury!

Drabble

Tajne służby według Marty Krawczuk są wszędzie. Ale ujawnia tylko sto słów na ten temat.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

John-Paul Flintoff, Hariett Green - Misja: rodzinka   (19 listopada 2015)

Zastanawiasz się, jakie tajemnice skrywa dziadek ze strony matki? Myślisz czasem o wstydliwej miłości ciotecznej prababki, na którą wszyscy spuszczają zasłonę milczenia? Chciałbyś wiedzieć, jak rozpoczął się ognisty romans rodziców? A może bezskutecznie próbujesz odnaleźć smak powideł ze śliwki robionych przez babcię?

Ta książka pomoże ci odkryć rodzinne tajemnice i zbudować niezwykły album, pamiętnik rodu, który z pewnością stanie się kiedyś niebanalnym źródłem historycznym i skarbnicą wspomnień o przodkach dla przyszłych pokoleń. Podejmij wyzwanie, zbierz rodzinną drużynę i razem wypełnijcie treścią karty tej niezwykłej księgi przygotowanej przez Harriet Green i Johna-Paula Flintoffa.

Uwaga! Będziecie musieli zamienić się w historyków, detektywów, degustatorów, kiperów i antropologów. Nie unikniecie rysowania, wklejania, pisania, malowania, śledzenia, kopania w przeszłości i – tego co najlepsze - rodzinnych pogaduch!

Podejmijcie misję „rodzinka” i stwórzcie własną księgę rodu………………… (tu wpisz swoje nazwisko).

Nowość wydawnictwa Albatros

OPOWIEŚCI AFRYKAŃSKIE - Doris Lessing

Można zaryzykować twierdzenie, że Doris Lessing ( laureatka literackiej Nagrody Nobla z 2007 roku) w 'Afrykańskich opowieściach' walczy z mitem zadowolonych z siebie, nieludzkich wobec Murzynów, bogatych Afrykanerów, wiodących sielskie życie. Z pozoru nie powiązane ze sobą historie, koncentrują się wokół relacji wewnątrz społeczności białych mieszkańców południa Afryki i ich stosunku do czarnych w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Subtelnie rysowane portrety psychologiczne są jedynie pretekstem do ogólniejszych refleksji: to nie prawda, że Czarny Ląd zwabił żądnych przygód, odważnych ryzykantów - może w niewielkiej tylko części - gdyż w rzeczywistości to ludzie bez szans na lepszą przyszłość we własnych ojczyznach, przenoszą na nowy grunt swoją wiarę, tradycję i zachowania. Te niewielkie zamknięte społeczności stworzyły bardzo przewrotną moralność, która je tłumaczy, ale jednocześnie piętnuje.

Na fali szoku - John Brunner

Pre-cyberpunk w oparach sociology-fiction

Marcin Knyszyński

Na fali szoku Johna Brunnera to druga książka tego autora w MAG-owych Artefaktach i, podobnie jak Wszyscy na Zanzibarze, stanowi zdecydowaną czołówkę serii. Książka późniejsza od swojego słynnego poprzednika, dzielnie próbuje sprostać niełatwemu zadaniu dotrzymania mu kroku. I mimo, że w ostatecznym rozrachunku stawiam ją nieco niżej - to w jednym aspekcie ta powieść wygrywa. Jest prawdziwie wizjonerskim i trafnym podejściem do zadanego sobie tematu - rozwoju internetu, transferu danych i prawdopodobnego wpływu tego zagadnienia na socjologiczny rozwój społeczeństw.

Stany Zjednoczone, XXI wiek, świat po katastrofie naturalnej, która przyczyniła się do rozwarstwienia społeczeństwa w zakresie dostępu do nowoczesnych technologii i informacji. Dystopijna wizja narodu, opresyjnie rządzonego i ściśle kontrolowanego przez rząd, który tak naprawdę jest opanowany przez coś w rodzaju przestępczości zorganizowanej. Świat po eksplozji informacyjnej, gdzie dynamika przyrostu danych jest niewspółmiernie wysoka w stosunku do możliwości ich przyswojenia przez ludzi.  Świat  podzielony, podobnie jak w Zamieci Neala Stephensona, na małe społeczności działające na zasadzie autonomicznych komun czy sekt, świadomie rezygnujących z wyścigu informacyjnego oraz na jednostki wręcz ogarnięte chorobliwą obsesją posiadania coraz większej ilości danych.

Główny bohater to haker (o ile hakerem można nazwać dziwaka o niemal sawantycznych zdolnościach pozyskiwania i modyfikowania informacji w globalnej sieci informatycznej za pomocą tonowego wybierania numerów w telefonie), uciekinier z tajnego laboratorium rządowego, służącego do przeprowadzania eksperymentów na szczególnie inteligentnych jednostkach. Celem eksperymentów jest stworzenie kasty super-inteligentnych ludzi, mających w przyszłości stanowić elitę intelektualną kraju, która ma rządzić, bronić, stymulować wzrost gospodarczy ale i dążyć do utrzymania własnego ciągłego rozwoju. Szczytny cel, prawda? Tylko dlaczego czujemy, że coś tu jest nie tak?

Brunner w Subiektywnie

Na fali szoku Johna Brunnera to druga książka tego autora w MAG-owych Artefaktach i, podobnie jak Wszyscy na Zanzibarze, stanowi zdecydowaną czołówkę serii. Książka późniejsza od swojego słynnego poprzednika, dzielnie próbuje sprostać niełatwemu zadaniu dotrzymania mu kroku. I mimo, że w ostatecznym rozrachunku stawiam ją nieco niżej - to w jednym aspekcie ta powieść wygrywa. Jest prawdziwie wizjonerskim i trafnym podejściem do zadanego sobie tematu - rozwoju internetu, transferu danych i prawdopodobnego wpływu tego zagadnienia na socjologiczny rozwój społeczeństw.

Tak sobie parę dni temu pomyślałem, że dawno już nie było u nas żadnego tekstu Marcina. I na drugi dzień - puf - i mam w kolejce recenzji jego omówienie, które teraz i Wy możecie przeczytać. Zapraszam!

Informacja wydawnictwa Sine Qua Non

Gra miejska ENDGAME

Bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w grze miejskiej organizowanej przez Wydawnictwo SQN z okazji zbliżającej się premiery powieści Endgame. Klucz niebios. 17 października na terenie trzech miast Polski (Kraków, Warszawa i Gdańsk) ukryte zostaną klucze. Zadaniem uczestników będzie ich odnajdywanie. Pomogą w tym wskazówki zamieszczane w mediach społecznościowych wydawnictwa. Na koniec klucze będą wymieniane na atrakcyjne nagrody!

Pierwsze informacje opublikujemy 17 października:

dla Krakowa o 11:00

dla Warszawy o 13:00

dla Gdańska o 15:00

W żadnym mieście zabawa nie będzie trwała dłużej niż 1,5h.

Szczegółowych informacji szukajcie na stronie www.endgamepolska.pl/gra-miejska/ lub profilu FB www.facebook.com/EndgamePolska

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Beata Krupska - Bajki

Jedenaście zaskakujących, innych niż wszystkie, bajek, przy których świetnie będą się bawić i dzieci, i rodzice.

O dobrych smokach, dżdżystych dżdżownicach, rybakach, co niczego nie chcą od złotej rybki, o bezsenności królewny i o tym, dlaczego barany powinny zmienić się w węgorze.
Ale przede wszystkim o tym, że każdy dziadek jest królem, że w domu każdy powinien być Dobrą Wróżką, że lepiej mieć przyjaciela niż obiad i że trzeba żyć w zgodzie z dźwiękami.
Mądre, dowcipne, pełne pogody ducha i ciepła bajki Beaty Krupskiej w opracowaniu graficznym Zbigniewa Larwy.
Jest to pierwsze od 1989 roku wznowienie tych kultowych opowieści.

Beata Krupska – polska pisarka dla dzieci i młodzieży, scenarzystka i autorka dialogów do seriali animowanych („Podróże do bajek”, „Sceny z życia smoków”). Opublikowała ponadto tomik poezji „Jadąc tramwajem na targ niewolników” oraz „Sceny z życia smoków", „Opowieść o Agatce” i „Przygody Euzebiusza”.

Sąsiedzi naziści – Eric Lichtblau

Tropem zła

Rafał Sala

Są takie miejsca w historii świata, gdzie wydawać się może, że ludzkość pogubiła się bardziej niż kiedykolwiek. Człowiek, który jest najwyższą formą życia, był z jednej strony okrutnym, bezlitosnym katem, a z drugiej najbardziej bezbronną i pogardzaną ofiarą. W głowie każdego normalnego człowieka Holokaust był czymś tak bestialskim, że nigdy nie powinno dojść do czegoś podobnego, a winnych zbrodni dokonanych w latach 1939-1945 powinna spotkać zasłużona kara. A jak było naprawdę? Co działo się w latach powojennych ze zbrodniarzami wojennymi oraz nazistami, którzy w tajemniczych okolicznościach pojawiali się nie w więzieniach, ale w zupełnie innych miejscach?

Sąsiedzi naziści to książka, która opowiada o nazistach, którzy w Stanach Zjednoczonych znaleźli swój drugi dom i dzięki korzystnej dla siebie sytuacji politycznej uniknęli kary za swoje winy. Autor rysuje smutny obraz powojennego świata, który z jednej strony nie mógł otrząsnąć się po tak wielkiej tragedii, a z drugiej często przymykał oko na układy z nazistami, których wiedza mogła okazać się w jakiś sposób użyteczna. Dlaczego Ameryka, która mogła się wydawać ostatnim miejscem, gdzie wymiar sprawiedliwości zdawałby się nie mieć litości dla zbrodniarzy, dopuściła do czegoś takiego?

Eric Lichtblau, autor książki Sąsiedzi naziści, nie jest człowiekiem znikąd. W roku 2006 wraz z  Jamesem Risenem otrzymali Nagrodę Pulitzera za najlepsze krajowe dziennikarstwo śledcze. Tym razem Lichtblau postanowił zmierzyć się z niechlubną kartą historii Stanów Zjednoczonych. Na kartach książki zarysowuje sytuację polityczną ówczesnego świata, który po pokonaniu Hitlera, stanął w obliczu kolejnego zagrożenia – komunizmu. To właśnie ta groźba przekonała niektórych Amerykanów do zbratania się z nazistami. Zgodnie z zasadą, że wróg naszego wroga jest naszym przyjacielem, dzięki operacji Paperclip do Stanów Zjednoczonych sprowadzono setki, jeśli nie tysiące nazistów, którzy mieli stać się budowniczymi nowych technologii oraz pełnoprawnymi Amerykanami.
 

Lichtblau w Subiektywnie

Są takie miejsca w historii świata, gdzie wydawać się może, że ludzkość pogubiła się bardziej niż kiedykolwiek. Człowiek, który jest najwyższą formą życia, był z jednej strony okrutnym, bezlitosnym katem, a z drugiej najbardziej bezbronną i pogardzaną ofiarą. W głowie każdego normalnego człowieka Holokaust był czymś tak bestialskim, że nigdy nie powinno dojść do czegoś podobnego, a winnych zbrodni dokonanych w latach 1939-1945 powinna spotkać zasłużona kara. A jak było naprawdę? Co działo się w latach powojennych ze zbrodniarzami wojennymi oraz nazistami, którzy w tajemniczych okolicznościach pojawiali się nie w więzieniach, ale w zupełnie innych miejscach?

Tego dowiecie się z opracowania pana Lichtblaua. Natomiast kwestię, czy warto owe wypracowanie przeczytać, rozstrzyga, w swoim najnowszym omówieniu, Rafał. Zapraszam do lektury!

Drabble

Dziś czeka na Was Ta Jedyna II Bartłomieja Balcerzaka. Trudno powiedzieć, na ilu jedynych się skończy.

Nowość wydawnictwa Albatros

KRÓTKA SERIA O MIŁOŚCI: WYZNANIA GEJSZY - Arthur Golden

TAJEMNICA SERCA KOBIETY, KTÓRA NIE MIAŁA PRAWA KOCHAĆ

Jedna z najważniejszych i najpiękniejszych opowieści o miłości, na podstawie której powstał obsypany Oscarami film, z niezapomnianą rolą przepięknej Ziyi Zhang.

Sayuri, córka rybaka, jako dziewięcioletnia dziewczynka zostaje sprzedana do najlepszego domu gejsz w Kioto. Z początku sprząta i usługuje innym, ale wkrótce zaczyna uczyć się tańca, muzyki, noszenia kimona, sztuki makijażu i układania  włosów, nalewania sake. Wkracza w niezwykły świat, w którym kobieta uznawana jest za najpiękniejszy klejnot, ale jej dziewictwo  – za towar sprzedawany na licytacji temu, kto  zaoferuje najwięcej. Świat, w którym kobiety są szkolone w sztuce uwodzenia, a miłość uchodzi za iluzję. Sayuri dostanie szansę, aby przekonać się, czy gejsza może pozwolić sobie na uczucia.

ZAGUBIENI WŚRÓD HIACYNTÓW - Jhumpa Lahiri

Dwaj bracia. Każdy z nich poszukuje wolności – każdy ma na nią inny pomysł. Subhash i Udayan urodzili się w tradycyjnej bengalskiej rodzinie. Mimo różnic charakterów są ze sobą mocno związani i niemal nierozłączni. Po zakończeniu studiów Subhash jedzie do Ameryki, by rozpocząć studia doktoranckie i w końcu osiada na stałe w USA. Udayan zostaje w rodzinnym mieście – angażuje się politycznie i wiąże z maoistowskim ugrupowaniem ekstremistycznym. Odrzucając tradycyjny obyczaj, bez wiedzy rodziców żeni się ze studentką filozofii, Gauri, którą z czasem wciąga w spisek zmierzający do zabicia policjanta. Gdy jego wywrotowa działalność wychodzi na jaw, zostaje rozstrzelany przez

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Tron Czaszek KS.II - Peter V. Brett


Tron Krasji opustoszał.

Złożony z czaszek poległych w walce dowódców oraz książąt demonów jest nie tylko honorowym siedziskiem przywódcy, lecz także starożytnym artefaktem magicznym, który chroni przed demonami. Z tego tronu Ahmann Jardir miał podbić znany świat i zebrać rozproszonych ludzi w zjednoczoną armię, która powstanie i zakończy raz na zawsze wojnę z demonami.

Jednak Arlen Balse, Naznaczony, stanął na drodze Ahmanna i wyzywał go na pojedynek, a Jardir ze względu na honor nie mógł odmówić. Arlen wolał nie ryzykować porażki, dlatego zrzucił ich obu w przepaść. Świat stracił wybawcę, a dla następców otwarła się droga do władzy, co zagroziło konfliktem pomiędzy wolnymi miastami Thesy.

Na południu Inevera, pierwsza małżonka Jardira, musi znaleźć sposób, ale powstrzymać następców przed mordowaniem się nawzajem i wciąganiem ludu pustyni w wojnę domową, dopóki jeden z synów Ahmanna nie zdobędzie chwały uprawniającej do przejęcia tronu.

Na północy Leesha i Rojer Bezpalcy próbują przeciw Krasjanom związać sojusz władców Angiers i Miln, zanim będzie za późno.

W krzyżowy ogień trafiło księstwo Lakton – bogate i niechronione, gotowe do zdobycia.

Przez cały czas otchłańce rosną w siłę, a bez Arlena i Jardira nie ma nikogo wystarczająco potężnego, aby je powstrzymać. Tylko Renna Bales mogła wiedzieć więcej o losach zaginionych mężczyzn, ale ona również zniknęła…

Peter V. Brett

Od dzieciństwa był fanem fantastyki, komiksów i gier fabularnych. W 1995 roku ukończył literaturę angielską i historię sztuki na Uniwersytecie Buffalo. Następnie spędził ponad dziesięć lat pracując w przemyśle farmaceutycznym. Mieszka w Brooklynie z żoną i córką.

Nowość wydawnictwa Albatros

KRÓTKA SERIA O MIŁOŚCI: ŚNIADANIE U TIFFANY'EGO - Truman Capote

ZBIÓR CZTERECH MINIPOWIEŚCI, W KTÓRYCH MIŁOŚĆ KRÓLUJE W SWOICH NAJBARDZIEJ RÓŻNORODNYCH FORMACH

Tytułowe - legendarne! - Śniadanie u Tiffany'ego stało się inspiracją do niezapomnianego filmu z Audrey Hepburn w roli głównej.

Holly Golightly to odważna, łamiąca reguły młoda kobieta, pracująca jako dama do towarzystwa. Kontakty z mafijnym półświatkiem nie chronią jej jednak przed zakochaniem się w brazylijskim dyplomacie. Czy wieczna podróżniczka, jak sama siebie nazywa, będzie miała szansę zatrzymać się gdzieś na dłużej i odnaleźć szczęście i miłość?

W zbiorze znalazły się również opowiadania: Dom z kwiatów, Diamentowa gitara oraz Bożonarodzeniowe wspomnienie.

KRÓTKA SERIA O MIŁOŚCI: LOVE STORY & OPOWIEŚĆ OLIVERA - Erich Segal


NAJSŁYNNIEJSZA OPOWIEŚĆ MIŁOSNA NASZYCH CZASÓW, PRZETŁUMACZONA NA KILKADZIESIĄT JĘZYKÓW

Jej adaptacja filmowa, z nagrodzoną Oscarem muzyką, stała się romansem wszech czasów.

Oliver Barrett IV jest studentem prawa na Harvardzie. Jenny Cavilleri uczy się w konserwatorium muzycznym w Radcliffe College. On ma bogatych rodziców, którzy chcą, by poślubił dziewczynę o tym samym statusie społecznym. Ona pochodzi z ubogiej rodziny robotniczej. On lubi sport, ona kocha muzykę. Dzieli ich wszystko, a łączy miłość, dla której nie ma barier. Ale szczęście nie może trwać wiecznie...

Opowieść Olivera to kontynuacja Love story, która odpowiada na ponadczasowe pytanie: Czy los może dać drugą szansę?

Nowość wydawnictwa Mag

Wodny nóż - Paolo Bacigalupi

W przyszłości dotkniętej klęską zmiany klimatu oraz suszy górskie śniegi obróciły się w deszcz, a deszcz paruje, zanim spadnie na ziemię. W zbałkanizowanych Stanach Zjednoczonych Phoenix i Las Vegas walczą ze sobą o wodę z kurczącej się rzeki Kolorado. Las Vegas ma jednak wodnych noży – zabójców, terrorystów i szpiegów – słynących z tego że bronią zasobów wodnych swego miasta i prowadzą Phoenix ku nieuchronnej zagładzie.

Gdy rozchodzą się wieści o nowym źródle wody, które może wszystko zmienić, Las Vegas wysyła do Phoenix jednego ze swych najlepszych wodnych noży, Angela Velasqueza, nakazując mu zbadać sprawę. Angel poznaje tam Lucy Monroe – doświadczoną dziennikarkę mogącą znać tajemnicę nowego źródła. Angel nie jest jednak jedynym poszukiwaczem, Lucy nie zwykła łatwo dawać za wygraną, a śmierć pogardzanego wodnego noża nie jest wysokocą ceną za życiodajną wodę.

Fragment książki.

Krew nie woda - Romuald Pawlak

Po dziurki w nosie...

Hubert Przybylski

Bo czasami tak jest, że autor ma dość ludzi. Jeden będzie miał dość zielonych*, inny czerwonych**, a tamten, o ten pod oknem, ten z kaprawym spojrzeniem i wyjątkowo plugawą duszą, to może nawet mieć dość całego narodu, a przy okazji nie mieć za gross humoru***. W każdym bądź razie, jak już im się tego "mienia/mania**** kogoś dość" nazbiera, to siadają i piszą. I jakoś już tak jest, że efektem takiego pisania jest przeważnie fantastyka*****. Co, oczywiście, cieszy me serce, bo fantastykę i jej mniej lub bardziej oczywiste przekazy szczególnie lubię.

Książka, którą dziś omówię, jest efektem takiego właśnie "przesytu" pewnymi ludźmi. A konkretnie, jest efektem podziurkowieniawnosie tym szczególnie "ukochanym" przez innych gatunkiem człowieka. Znaczy, politykami. Na polskim rynku nie jest to wcale pierwsza książka fantastyczna, której celem jest ukazać zwykłym ludziom prawdziwe motywy i sposoby działania polityków. Nie jest pierwsza i przychodzi jej zmierzyć się z dwiema najsłynniejszymi ostatnimi laty polskimi powieściami tego typu, które zapewne miała już okazję poznać część z Was - kultową Komusutrą Aleksandra Olina****** i Requiem dla Europy Pawła Kempczyńskiego. A jak na ich tle prezentuje się napisana przez Romka Pawlaka Krew nie woda?

Pawlak w Subiektywnie

Bez zajawiania najmniejszych nawet szczegółów zapraszam Was do lektury mojej najnowszej recenzji

Pokój dla artysty - Maria Ulatowska i Jacek Skowroński

Tajemnice nałęczowskiego dworku

Paulina Kuchta

Dwoje autorów, bardzo rozbieżne gatunki, wydawałoby się dwa różne światy. Maria Ulatowska, znana m.in. z cyklu Sosnowe dziedzictwo, pisze powieści obyczajowe. Nie licząc powołanej do życia w duecie Autorki i Pokoju dla artysty, ma ich już na koncie osiem. Jacek Skowroński, dla odmiany, tworzy powieści sensacyjno-kryminalne (Mucha, Był sobie złodziej, Zabić, zniknąć, zapomnieć). Jest laureatem Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Kryminalne. W jego notce można przeczytać, że potrafi m.in. skakać ze spadochronem i nie boi się niczego, co udowodnił rozpoczynając współpracę z warszawską autorką. I bardzo dobrze, bo stworzyli świetny team, spod którego ręki, a właściwie rąk wyszła kolejna bardzo dobra powieść.

Para pisarzy Marta i Jasza odwiedzając Nałęczów ulega urokowi starego dworku. Postanawiają odremontować go i przekształcić w Dom Pracy Twórczej. Ma to być idealne miejsce dla artystów i podobnych jak oni marzycieli. Inwestują w to wszystkie środki, sprzedają mieszkania, kosztuje ich to trochę zachodu i formalności, w końcu udaje się, choć nie do końca. Planów nie krzyżuje im nawet fakt, że jeszcze zanim Dom otworzył się na przyszłych rezydentów, którzy z reguły niestety nie śmierdzą groszem, jak to u prawdziwych artystów bywa, ginie znajomy prawnik pomagający właścicielom ogarnąć kwestie finansowe i pozyskać fundusze na odrestaurowanie dworku. Wieść o otwarciu (na szczęście nie o martwym mecenasie) szybko się roznosi i w Domu zamieszkują nietuzinkowe postaci: ekscentryczny malarz Zachary Furnicki, uznany autor powieści sensacyjnych Edward Borecki, niespełniona pisarka Klara, gotowa na wszystko aktorka Wiktoria, producent filmowy, siostrzany duet piszący romanse oraz kloszard Zenek. Do tego jeszcze mamy dwójkę kuracjuszy Ewę Szramowską i nadkomisarza Piotra Zawadę. Niestety po jakimś czasie oazę spokoju burzy kilka nieszczęśliwych śmiertelnych wypadków... Tylko czy to naprawdę wypadki? I co właściwie dzieje się w pokojach dla artystów?

Ulatowska i Skowroński w Subiektywnie

Dwoje autorów, bardzo rozbieżne gatunki, wydawałoby się dwa różne światy. Maria Ulatowska, znana m.in. z cyklu Sosnowe dziedzictwo, pisze powieści obyczajowe. Nie licząc powołanej do życia w duecie Autorki i Pokoju dla artysty, ma ich już na koncie osiem. Jacek Skowroński, dla odmiany, tworzy powieści sensacyjno-kryminalne (Mucha, Był sobie złodziej, Zabić, zniknąć, zapomnieć). Jest laureatem Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Kryminalne. W jego notce można przeczytać, że potrafi m.in. skakać ze spadochronem i nie boi się niczego, co udowodnił rozpoczynając współpracę z warszawską autorką...

A czym ta współpraca zaowocowała? Odpowiedź w najnowszej recenzji Pauliny.

Longar

Longar to chyba doskonała propozycja na deszczową niedzielę. Dodatkowo Strzała Zenona Konrada Jaskólskiego jest wspomnieniem lata, a konkretnie letniego Wydania Specjalnego. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć przyjemnej lektury.

Wspomnienie o Jerzym Żuławskim w setną rocznicę Jego śmierci

Dnia 20 października 2015 r. o godz. 18 w Domu Literatury w Warszawie, w siedzibie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89, odbędzie się spotkanie poświęcone Jerzemu Żuławskiemu, pisarzowi, poecie i dramaturgowi okresu Młodej Polski, który wraz z Władysławem Umińskim i Antonim Langem był prekursorem dzisiejszej polskiej literatury fantastycznonaukowej. Spotkanie otworzy wykład Łukasza Książyka o życiu i twórczości autora „Erosa i Psyche”, następnie obejrzymy film przedstawiający aranżację „Zwycięzcy” w Piwnicy pod Baranami w Krakowie w 1993 roku. Spotkanie zakończy sesja wspomnieniowa wnuczki pisarza Ewy Żuławskiej-Bogackiej i jego wnuka Adama Żuławskiego, którzy udowodnią, że autor powieści „Na Srebrnym Globie” precyzyjnie przewidział w swoim dziele budowę łazika księżycowego, stosowanego w wyprawach misji „Apollo”, a także ostrzegał przed użyciem broni jądrowej 30 lat przed jej wynalezieniem. Spotkanie poprowadzą Katarzyna Boruń-Jagodzińska i Andrzej Zimniak.

Szortal Na Wynos - październik 2015

Trwają nieustanne spekulacje na temat tego, jak będzie wyglądał koniec Ziemi. Co głos, to inne zdanie. Tymczasem dawno już zapomnieliśmy o roku dwutysięcznym naszej ery i przerażającej pluskwie milenijnej. Po przepowiedniach Majów natomiast ostało się jeno dzieło filmowe Rolanda Emmericha. Wydaje się, że najbliższy jest prawdy Stephen Hawking, armagedonu upatrujący w ulegającym coraz większej degeneracji kapitalizmie.
Szortal nie ma zamiaru czekać biernie na apokalipsę. Startujemy z komiksem w odcinkach  pt. "Światy solarne", autorstwa Pawła Leśniewskiego, na podstawie powieści Jana Maszczyszyna pod tym samym tytułem. I mamy nadzieję, że nie będzie to nasz ostatni projekt.

Fight Club 2. Tomy 0-3 - Chuck Palahniuk i Cameron Stewart

Przepraszam, czy tu biją?

Marek Adamkiewicz

Premiera książki Fight Club miała miejsce w 1996 roku, czyli prawie 20 lat temu. Mimo, że od tego czasu wiele wody upłynęło we wszystkich rzekach świata, to poruszana w powieści tematyka wciąż jest interesująca i aktualna, a wykreowani wówczas przez Palahniuka bohaterowie nie przestali intrygować. Mimo wszystko, decyzja o kontynuacji wydaje się być dosyć ryzykowana. Wrażenie to pogłębia fakt, że sequel to nie książka, ale komiks. Rejony sztuki niby pokrewne, ale też jednak odmienne, rządzące się nieco innymi prawami. Kwestią otwartą pozostawało, czy autor poradzi sobie także na tym gruncie.

Akcja dzieje się 9 lat po wydarzeniach rozgrywających się w pierwszej części. Narrator, tym razem jako Sebastian, prowadzi spokojne życie. Bierze tabletki psychotropowe, ma żonę (tak, tak, to Marla), a nawet dziecko. Leki, która zażywa, mają na celu utrzymanie w uśpieniu Tylera Durdena, szalonego alter ego Sebastiana. Nic jednak nie trwa wiecznie. Tłumione skłonności, „with a little help of my friends”, wychodzą w końcu na wierzch.

Czego się można było spodziewać po tym konkretnym tytule? Na pewno dobrego scenariusza. W końcu jego autorem jest sam Chuck Palahniuk, autor literackiego pierwowzoru. Kwestią sporną było tylko to, czy poradzi sobie w innego rodzaju medium niż dotychczas. Po trzech odcinkach serii, można chyba powiedzieć, że twórca wyszedł obronną ręką, choć na pełen werdykt trzeba jednak poczekać do końca cyklu wydawniczego. Historia jest intrygująca, zawiera też znane już elementy, które zostały w interesujący sposób odświeżone. Dobre wrażenie sprawiają zwłaszcza inteligentne dialogi, świetnie punktujące niektóre z bolączek dzisiejszego korpo-życia.

Palahniuk i Stewart w Subiektywnie

Premiera książki Fight Club miała miejsce w 1996 roku, czyli prawie 20 lat temu. Mimo, że od tego czasu wiele wody upłynęło we wszystkich rzekach świata, to poruszana w powieści tematyka wciąż jest interesująca i aktualna, a wykreowani wówczas przez Palahniuka bohaterowie nie przestali intrygować. Mimo wszystko, decyzja o kontynuacji wydaje się być dosyć ryzykowana. Wrażenie to pogłębia fakt, że sequel to nie książka, ale komiks. Rejony sztuki niby pokrewne, ale też jednak odmienne, rządzące się nieco innymi prawami. Kwestią otwartą pozostawało, czy autor poradzi sobie także na tym gruncie.

Dawno już nie było recenzji komiksu, nie? No to "nadejszła wiekopomna" i w ogóle, i oto prezentujemy Wam najnowsze omówienie Marka (Chala-Cheneta), w którym ocenione zostają pierwsze cztery komiksy z nowej serii - Fight Club 2.

Nowość wydawnictwa Jaguar

TAJEMNICZE PRZYGODY KUBUSIA - MACIEJ ORŁOŚ

Czy obok nas istnieje jakiś inny, magiczny świat?

Mały Kubuś przekonuje się, że tuż obok nas istnieje inny, magiczny świat. Tam zwierzaki i zabawki potrafią mówić, a najdrobniejsza rzecz sprawia mnóstwo radości. Do tej wspaniałej krainy wprowadza chłopczyka babcia. Wszystko zaczyna się pewnego zupełnie zwyczajnego dnia, kiedy Kubuś namawia babcię na wyprawę w Zoo. Spacer zacienionymi alejkami zmienia się w niesamowitą, pełna niespodzianek  podróż do krainy czarów. Ten niezapomniany dzień to dla chłopca początek wielkiej przygody!

TAJEMNICZE PRZYGODY MELI - MACIEJ ORŁOŚ

Pięcioletnia Mela jest szczęśliwym dzieckiem - oprócz troskliwych  rodziców ma także wspaniałego dziadka. Dziadka, który nie tylko opowiada  małej wnuczce różne ciekawe historie, lecz potrafi sprawić, że bajki  stają się rzeczywistością. Bursztynek, prezent od dziadka, potrafi przenieść dziewczynkę do krainy marzeń, gdzie można spotkać krasnoludka, a wróżka wyczaruje  najlepsze na świecie lody.

Maciej Orłoś, ur. w 1960 w Warszawie. Aktor, dziennikarz, prezenter TVP, najbardziej znany z programu Teleexpress, który prowadzi od 1991r., a także autor kilku książek. Cykl opowieści o przygodach dwójki jego dzieci, Kuby i Meli (Tajemnicze przygody Kubusia, Tajemnicze przygody Meli, Kuba i Mela. Dodaj do znajomych, Kuba i Mela dają radę), spotkał się z ciepłym przyjęciem czytelników oraz krytyki.

Julia Cybis, malarka, ur. 1985 r. w Warszawie. Studia na Wydziale Malarstwa Warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem obroniony w 2009 roku pod kierunkiem prof. Wiesława Szamborskiego.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Siedmiopiętrowa góra - Thomas Merton


Siedmiopiętrowa góra Thomasa Mertona jest jedną z najsłynniejszych książek, jakie kiedykolwiek napisano o poszukiwaniu wiary i pokoju. Jest to niepowtarzalny dokument duchowy człowieka, który odszedł od świata dopiero wówczas, gdy całkowicie się w nim zanurzył.


„Miałem – pisze Merton – postawić stopę na brzegu podnóża wąskiej, siedmiopiętrowej góry czyśćca, bardziej stromej i ciężkiej do pokonania, niż mogłem sobie wyobrazić, a nie zdawałem sobie wcale sprawy z trudu wspinania się, jaki stał przede mną”.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Jan Potocki - Rękopis znaleziony w Saragossie  (5 listopada 2015)

PRAWDZIWY Rękopis znaleziony w Saragossie! Ostatnia autentyczna i kompletna wersja arcydzieła — w nowym tłumaczeniu.

Całe pokolenia polskich czytelników (z Wojciechem Jerzym Hasem, autorem kultowej ekranizacji, włącznie) znają Rękopis… w przekładzie Edmunda Chojeckiego z 1847 roku. Szkopuł jednak w tym, że – jak się okazuje – wersja Chojeckiego została przezeń spreparowana: jest kompilacją dwóch wariantów powieści, do których tłumacz dopisał własne fragmenty tam, gdzie połączenie obu wersji było niepełne lub absurdalne.

François Rosset i Dominique Triaire, francuscy badacze literatury i biografowie Potockiego, zidentyfikowali i przeanalizowali wszystkie dostępne manuskrypty i druki dotyczące Rękopisu znalezionego w Saragossie. Dzięki temu czytelnicy po raz pierwszy mają okazję poznać kultową powieść w takiej formie, w jakiej pozostawił ją po sobie autor, i w nowym znakomitym przekładzie Anny Wasilewskiej.

W Samo Południe - odsłona CXCIX

Witajcie! Co prawda Wielka Dwusetka dopiero za tydzień, ale już dziś zaszaleliśmy i mamy dla Was specjalne nagrody. Są to, ufundowane przez Wydawnictwo Roberta Zaręby, dwa pakiety składające się dwóch tomów Magazynu Fantastycznego: The Best oraz dwa pojedyncze pierwsze tomy tej serii.

Zasady konkursu są tutaj.

Pytania:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Jak się nazywało wydawane przez Roberta Zarębę czasopismo publikujące polską fantastykę i w jakiej formie ukaże się ono po reaktywacji? Część druga. Proszę podać nazwiska przynajmniej trzech autorów, których opowiadania ukazały się w obu wydanych do dnia dzisiejszego tomach Magazynu Fantastycznego: The Best.

2. Historyczne: Eugeniusz Dębski, jeden z autorów pojawiających się w pierwszym tomie Magazynu Fantastycznego: The Best, napisał kiedyś serię książek o przygodach pewnego fantastycznego detektywa. Jak się nazywa ów detektyw?

3. Szortalowe: Czy są wśród szortalowej załogi takie osoby, których tekst/teksty ukazały się w którymś z tomów Magazynu Fantastycznego: The Best?

To wszystko - do boju!

Pułkownicy 1944. Tom 1. Republika partyzancka – Tomasz Stężała

Wolność w zniewolonym kraju

Sławomir Szlachciński

To już kolejne moje spotkanie z twórczością Tomasza Stężały. Autora beletrystycznego, historyka z misją, entuzjasty małych historii. Fascynata, którego działalność literacka wynika ze szczerej chęci i potrzeby ocalenia od zapomnienia prawdy o tamtych czasach, wydarzeniach, ludziach. Idąc tropem wojennych przygód swego dziadka Bolesława Nieczui-Ostrowskiego, snuje opowieść zwyczajną i niezwyczajną. O obtartych stopach, przyjaźni, wszach, strachu i radości, o bohaterstwie, poświęceniu, honorze. O tym wszystkim, z czego składało się życie ludzi owego czasu.

Akcja kolejnej powieści cyklu Trzy Armie ma bardzo konkretne umiejscowienie. Co prawda wciąż śledzimy tu bohaterów znanych z wcześniejszych tomów, ale przedstawiciele niemieckiej i radzieckiej strony pojawiają się raczej sporadycznie. Na tyle często, by tytuł cyklu wciąż miał uzasadnienie, lecz główny blok opowieści tworzą wydarzenia związane z tzw. Republiką Partyzancką vel Republiką Pińczowską vel Rzeczpospolitą Kazimiersko-Proszowicką, gdzie napotykamy głównie bohaterów polskiego wątku cyklu. To bardzo ciekawy i, tradycyjnie, mało znany fragment drugowojennej historii. Na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku, oddziały partyzanckie, w serii bitew i potyczek, przejściowo wyzwoliły dość rozległe tereny w rejonie na północ od Krakowa. Liczono na szybkie wyzwolenie w związku z nadchodzącą Armią Czerwoną. Zakładano, że wystąpienie w roli panującego na danych obszarach gospodarza będzie miało dla "sojusznika" znaczenie. Niestety, w związku z zatrzymaniem ofensywy na froncie wschodnim i zaktywizowaniem się wojsk niemieckich w rejonie Republika upadła, a walczące oddziały przeszły z powrotem do podziemia. Interesującym jest fakt, że w przedsięwzięciu brały udział jednostki spod różnych sztandarów podziemnej Polski, a nawet "wypożyczone" od radzieckiego zwiadu, który niechcący odrobinę się zapędził, czołgi.

Stężała w Subiektywnie

To już kolejne moje spotkanie z twórczością Tomasza Stężały. Autora beletrystycznego, historyka z misją, entuzjasty małych historii. Fascynata, którego działalność literacka wynika ze szczerej chęci i potrzeby ocalenia od zapomnienia prawdy o tamtych czasach, wydarzeniach, ludziach. Idąc tropem wojennych przygód swego dziadka Bolesława Nieczui-Ostrowskiego, snuje opowieść zwyczajną i niezwyczajną. O obtartych stopach, przyjaźni, wszach, strachu i radości, o bohaterstwie, poświęceniu, honorze. O tym wszystkim, z czego składało się życie ludzi owego czasu.

Przed Wami najnowsze omówienie Sławka. Jak zawsze, warte przeczytania.

Króciak

Dziś Piotr. A. Kaczmarczyk przynosi Wam Tusz. Do rzęs? Czy taki bardziej "Orkiestra, tusz!"? A może jeszcze inny? Przekonajcie się sami.

Trzynaście powodów - Jay Asher

Nastoletnie problemy

Magdalena Golec

W kwietniu tego roku odbyła się konferencja Wychowanie do samodzielności, na której psychiatra dr Paweł Kropiwnicki podał dane dotyczące samobójstw wśród młodzieży. Zgodnie z nimi, co roku w Polsce popełnia samobójstwo ok. 300 nastolatków. Te dane nie są jednak pełne, ponieważ nie obejmują prób samobójczych bez skutku śmiertelnego. Czy to nie przerażające? Co też skłania tak młodych ludzi, będących przecież na początku swego życia, do podjęcia tak drastycznych kroków? Wymienianych jest wiele powodów: czynniki genetyczne, depresja, pustka egzystencjalna, bezsens istnienia, problemy rodzinne, szkolne, choroba psychiczna, nękanie i upokarzanie przez rówieśników, uzależnienie od substancji psychotropowych, silny, przedłużający się stres, sytuacje traumatyczne. Jest to niewątpliwie zjawisko skomplikowane, nigdy nie wiadomo, jaka walka toczy się wewnątrz takiej osoby; często dla młodego człowieka jest to sposób wołania o pomoc. Jay Asher w swojej powieści pokazuje, że może być trzynaście powodów - wydarzeń i osób - które prowadzą do samobójstwa.

Clay Jensen zauważa pod drzwiami swojego domu zaadresowaną do niego paczkę. Wewnątrz znajduje się siedem kaset magnetofonowych. Wszystkie one po obu stronach są ponumerowane. Zaintrygowała go ta przesyłka. Nie dość, że teraz nikt już kaset nie słucha, to jeszcze nie wiadomo, kto ją przysłał. W garażu wygrzebał starą miniwieżę i włożył do niej taśmę z numerem jeden. Kiedy usłyszał głos wydobywający się z nagrania, jego ciekawość przerodziła się w niedowierzanie i przerażenie. Okazało się, że kasety zostały nagrane przez Hannah Baker, jego koleżankę z liceum, która kilka dni wcześniej popełniła samobójstwo. Opowiada na nich o swoim życiu i przyczynach podjęcia przez nią tak drastycznej decyzji.

Asher w Subiektywnie

W kwietniu tego roku odbyła się konferencja Wychowanie do samodzielności, na której psychiatra dr Paweł Kropiwnicki podał dane dotyczące samobójstw wśród młodzieży. Zgodnie z nimi, co roku w Polsce popełnia samobójstwo ok. 300 nastolatków. Te dane nie są jednak pełne, ponieważ nie obejmują prób samobójczych bez skutku śmiertelnego. Czy to nie przerażające? Co też skłania tak młodych ludzi, będących przecież na początku swego życia, do podjęcia tak drastycznych kroków? Wymienianych jest wiele powodów: czynniki genetyczne, depresja, pustka egzystencjalna, bezsens istnienia, problemy rodzinne, szkolne, choroba psychiczna, nękanie i upokarzanie przez rówieśników, uzależnienie od substancji psychotropowych, silny, przedłużający się stres, sytuacje traumatyczne. Jest to niewątpliwie zjawisko skomplikowane, nigdy nie wiadomo, jaka walka toczy się wewnątrz takiej osoby; często dla młodego człowieka jest to sposób wołania o pomoc. Jay Asher w swojej powieści pokazuje, że może być trzynaście powodów - wydarzeń i osób - które prowadzą do samobójstwa.

Ostatnio recenzowaliśmy pozycje mniej lub bardziej lekkiego formatu, ale dziś będzie nieco cięższa. A to za sprawą Magdy, która postanowiła się przyjrzeć książce opisującej genezę pewnego samobójstwa. Zapraszam do lektury!

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Konstanty Ildefons Gałczyński - Zielona Gęś. Najmniejszy teatr świata

Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.

Najmniejszy, ale bez wątpienia najwspanialszy teatr świata powraca! Pełen ironicznego humoru i znakomitych puent cykl literackich miniatur ukształtował język i humor polskiego inteligenta. Kolejne pokolenia pobierały lekcje kpiny, wyrafinowanego dowcipu i dystansu. Mijają lata, a Mistrz Groteski nie ma sobie równych!
Redakcja „Przekroju” często ingerowała w treść utworów nadsyłanych przez Gałczyńskiego. Ten tom przywraca wszystkie teksty w zgodzie z zamysłem poety.

Gałczyński to jest jedyny poeta polski, który zasługuje na Nobla.
Franciszek Starowieyski

Nowość wydawnictwa Rebis

Trzynaście powodów - Jay Asher

Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i na przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego.

Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwą jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości…

"Trzynaście powodów" to rewelacyjny debiut Jaya Ashera, który snuje swoją opowieść z taką szczerością i prostotą, że tragedia za nią ukryta, wydaje się wstrząsająco prawdziwa.

Informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską promujące jej najnowsza książkę "Turniej cieni"

25 października, godz. 16:00

Empik Bonarka ul. Kamieńskiego 11, Kraków

Lata 30. XIX wieku.
Kluczem do panowania nad Azją jest Afganistan, o który Wielka Brytania rywalizuje z Rosją. W Wielką Grę, nazywaną przez Rosjan Turniejem Cieni wplątane są losy Polaków: Jana Witkiewicza - młodzieńca ułaskawionego z wyroku śmierci i zesłanego na Syberię, Adama Gurowskiego - ucznia Hegla i przyjaciela Heinego, arcyzdrajcy sprawy polskiej, a także Rufina Piotrowskiego - prostego żołnierza i najsłynniejszego uciekiniera z syberyjskiej katorgi.
W śniegach Syberii, na gorących piaskach afgańskich pustyń i wybrzeżach Morza Czarnego trwa ielka Gra.
Bohaterowie rzucają cienie, ktoś jednak pociąga za sznurki marionetek.
Fascynująca opowieść o Polsce. O ludzkich losach, przeznaczeniu, zdradach i niezłomności.Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Terry Pratchett, Jacqueline Simpson - Folklor Świata Dysku

Większość zwykle dorasta, wiedząc „od zawsze”, jak i kiedy należy odstukać w niemalowane drewno, kiedy skrzyżować palce i co się stanie, kiedy księżniczka pocałuje żabę albo chłopiec wyciągnie miecz z kamienia. Niestety, wiele w tej wiedzy staje się obecnie zapomniane. Legendy, mity i baśnie: nasz świat zbudowany jest z historii, jakie sobie opowiadamy o tym, skąd przybywamy i skąd się tam wzięliśmy. Na Dysku jest tak samo, jednak istoty, które na Ziemi są wytworami wyobraźni – jak wampiry, trolle, czarownice, możliwe, że i bogowie – tam są rzeczywiste: żyją, a czasem nawet kopią.
W „Folklorze Świata Dysku” Terry Pratchett łączy siły z czołową brytyjską badaczką folkloru, Jacqueline Simpson, by bez przesadnego szacunku, ale pouczająco przeanalizować te żywe mity i legendy, które przedstawia, opisuje, a niekiedy z sympatią wyśmiewa w fantastycznym Świecie Dysku.

Nowość wydawnictwa Rebis

Pajęczyna strachu - Ewa Ornacka, Karolina Szymczyk-Majrzak

Historia ściganej przez mafię dziewczyny, która – chcąc przeżyć – musi zmienić nie tylko tożsamość...

Dwie młode Polki pracujące dorywczo na przedmieściach Berlina, przypadkowo stają się świadkami zabójstwa biznesmena. Jedna z nich zostaje złapana przez sprawców, trafi a do domu publicznego kontrolowanego przez groźny gang. Druga ma więcej szczęścia: ucieka z miejsca zbrodni i wraca do Polski. Chce zrobić wszystko, by odnaleźć i uwolnić przyjaciółkę. Przestępcy mają swoje powody, aby ją ścigać. Nie tylko dlatego, że widziała ich twarze. W torbie, którą dziewczyna przypadkowo zabrała z willi zamordowanego biznesmena, są mafijne pieniądze…

Inspiracją do napisania książki było (nienagłośnione w mediach) uprowadzenie 16-letniej uciekinierki z domu, która zarabiała na swoje utrzymanie jako opiekunka do dziecka. Jej pracodawczyni należała do międzynarodowego gangu handlarzy ludźmi. Dziewczynę wywieziono do Niemiec i uwięziono w agencji towarzyskiej. Finałem tej bulwersującej sprawy był proces toczący się w 2013 roku – przy zamkniętych drzwiach – w szczecińskim Sądzie Okręgowym.

Autorki miały wgląd do akt śledztwa – stąd realizm i solidne, wręcz dokumentalne podejście do tematyki mafijnej. To także opowieść o zwykłych ludziach, których losy przez przypadek skrzyżowały się z interesami półświatka. Werbunek i uprowadzenia kobiet nie dotyczą dziś wyłącznie marginesu społecznego. Ofiarami tego procederu coraz częściej stają się dziewczęta z tzw. Dobrych domów, skłócone z rodzicami nastolatki, a także dojrzałe kobiety szukające partnera na popularnych portalach. Ich oprawcy w żaden sposób nie kojarzą się z groźną przestępczością. Handlarze ludźmi z pozoru są sympatyczni, budzą zaufanie. W rzeczywistości nie cofną się przed największym okrucieństwem.

Nowość wydawnictwa Albatros

POLITYCZNE SAMOBÓJSTWO - Michael Palmer

Doktor Gary McHugh, znany lekarz waszyngtońskiej elity politycznej i finansowej, dzwoni do swojego przyjaciela Lou Welcome’a. Jest przerażony. Informuje go, że za chwilę zostanie aresztowany pod zarzutem morderstwa. Znaleziono go zamroczonego alkoholem w rozbitym samochodzie, gdy wracał od pacjenta, Eliasa Colstona, przewodniczącego Komisji Sił Zbrojnych w Izbie Reprezentantów. Wkrótce po wyjściu lekarza, w domu pojawiła się żona kongresmena i znalazła w garażu zwłoki męża.  Zmagający się z alkoholizmem McHugh, zupełnie nie pamięta, co się stało, zanim jego samochód zderzył się z drzewem. Policja uznaje go za głównego podejrzanego i nikt poza przyjacielem nie wierzy w jego niewinność. W miarę jak na światło dzienne wychodzą nowe fakty, a McHugh wyznaje, że był kochankiem żony zamordowanego kongresmena, nawet Lou Welcome zaczyna mieć wątpliwości co do niewinności przyjaciela. Mimo to postanawia mu pomóc. Próbując wyjaśnić okoliczności zbrodni, trafia na trop niejasnych powiązań i układów wojskowo-politycznych sięgających szczytów władzy. Drążąc zdobyte informacje, sam może się znaleźć w niebezpieczeństwie.

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Pył - Hugh Howey

"Pył" to ostatni tom znakomitej trylogii "Silos", która okazała się ogromnym sukcesem wydawniczym na rynku amerykańskim. Jej autor, Hugh Howey, z nieznanego pisarza stał się światową gwiazdą literatury science-fiction ze szczytów list bestsellerów "New York Times".

Porywająca i wciągająca opowieść o świecie silosów i walce ludzkości o swoją przyszłość określana jest jako jeden z największych bestsellerów książkowych ostatnich lat w Stanach Zjednoczonych, a prawa do jej sfilmowania zakupił Ridley Scott, reżyser m.in. "Obcego" i "Łowcy androidów".

Co ze mnie zostało - Kat Zhang

„Co ze mnie zostało” to debiutancka powieść amerykańskiej autorki Kat Zhang, która zdobędzie serca wszystkich wrażliwych czytelników.

To pełna emocji, nietuzinkowa opowieść osadzona w alternatywnej rzeczywistości, w której walka o życie, miłość oraz marzenia splata się z odkrywaniem na nowo samych siebie. 

„Co ze mnie zostało” to historia dwóch dusz uwięzionych w jednym ciele, przepiękna historia o miłości, odwadze i walce o przetrwanie. To bolesna opowieść mówiąca o tym, aby nigdy się nie poddawać i walczyć o to, co jest dla nas najważniejsze.

Wyobraźcie sobie, że macie dwa umysły dzielące jedno ciało. Wy i wasze drugie ja jesteście sobie bliżsi niż bliźnięta, jesteście czymś więcej niż przyjaciółmi. Znacie się od zawsze.

Potem wyobraźcie sobie, że wszyscy nienawidzą i boją się ludzi takich jak wy. Że rząd waszego kraju chce was wytropić i wyrwać waszą drugą duszę, oddzielając od osoby, którą kochacie najbardziej na świecie.

A teraz poznajcie Evę i Addie.

One nie muszą sobie niczego wyobrażać.

Nowość wydawnictwa Drageus

Star Rogue. Tom 1. Król złodziei - Evan Currie

W świecie znanej i popularnej serii "Odyssey One" wiele się dzieje. Po inwazji Drasinów ludzie stają w obliczu kolejnego przerażającego wyzwania. Dotąd podzieleni na wrogie nacje, teraz muszą współdziałać, aby odbudować zniszczony świat i przygotować się na możliwy powrót dronów. Tymczasem do wojny szykuje się nowy wróg, groźniejszy i inny niż wszystko, z czym dotychczas mierzyła się ludzkość.

Kapitan Morgan Passer, dowódca niszczyciela "Autolikosa", wyrusza na międzygwiezdny zwiad. Szukając śladów Drasinów oraz zbierając informacje potrzebne do wzmocnienia obrony Ziemi, ekspedycja natrafia na niepokojącą zagadkę. Odkrycie podważy wiedzę ludzi o znaczeniu Ziemi w Galaktyce i ujawni zatrważające prawdy. Passer wraz z załogą przekonają się, że choć inwazja zakończyła się, to niebezpieczeństwo dopiero nadchodzi.

Nowość wydawnictwa Powergraph

Wróżenie z wnętrzności - Wit Szostak

Wróżenie z wnętrzności to opowieść o Mateuszu, który porzuca błyskotliwą karierę i zamieszkuje na dworcu kolejowym. Jego brat Błażej od dwudziestu lat nie wypowiedział ani słowa. Ale nic nie jest takie, jak się z początku wydaje. Dworzec Mateusza jest śródziemnomorską willą, zatopionym wśród beskidzkich lasów schronieniem dla ludzi i bogów. A milczący Błażej szeptem opowiada tajemniczą historię o odejściach i powrotach. To opowieść o dwóch braciach i Marcie, bogini Poświatowa, pełna niedopowiedzeń i pulsującego erotyzmu wyprawa w poszukiwaniu mitologii życia.

Tak Wit Szostak mówi o powstaniu Wróżenia: „Opowieści coraz częściej rodzą się we mnie podczas pisania, dopiero przemawiając głosem bohaterów, narratora potrafię je snuć i sprawdzać, co będzie dalej. Dlatego chyba powstają tak szybko: w kilka tygodni, pisane w jednym ciągu, nocami, dniami, kiedy czuję się owładnięty tym nowym światem i nowym językiem. Wchodzę w tę nieznaną mi wcześniej mowę i patrzę na rzeczywistość przez jej pryzmat. Wtedy powieść płynie sama”.

Na nadchodzących Targach Książki w Krakowie Wit Szostak będzie podpisywał Wróżenie z wnętrzności w sobotę, 24 października o godz. 16.30 na stoisku C34 Księgarni Świat Książki.

Fragment powieści.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Wieloryby i ćmy. Dzienniki - Szczepan Twardoch

Autoportret wielokrotny i literacka opowieść o współczesności
Daleko za kołem podbiegunowym, na Spitsbergenie, jest osada. Stare drogi pozarastała tajga, okna szklarni rozbito. Po dawnym życiu pozostało niewiele — niszczejące hangary, trochę śmieci, zeschnięte krzaki pomidorów. I cmentarz. Z brzydkimi, odlanymi z betonu nagrobkami. Pod jednym z nich leży ciało rocznej dziewczynki. Jego syn też ma rok. Został w kraju, a tak niedawno zasypiał mu na kolanach.
Znacznie bliżej, na Śląsku, nie ma już śladu po starym młynie. Rozebrano go, bo groził zawaleniem. Zniknął też dom, w którym na świat przyszedł jego pradziadek, a kopalnię, w której dziadek został śmiertelnie ranny, zastąpiła szkoła wyższa. Wszędzie wokół historia porozrzucała kości. Niektóre należą do tych, którzy spoglądają ze starych zdjęć w rodzinnym albumie.
Dalekie podróże i bliskie spotkania. Obserwacje, komentarze, refleksje. W swoich dziennikach Twardoch przeplata ogólnoludzkie z pokoleniowym; historyczne ze współczesnym, a oswojone z obcym.  "Wieloryby i ćmy" — autoportret wielokrotny i literacka opowieść o współczesności.

W samo południe - odsłona CXCVIII - ogłoszenie wyników

Środa. Przedpołudnie. Ok.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Proszę podać tytuły wszystkich zbiorów opowiadań Gaimana, które wydał MAG. To część pierwsza. Część druga brzmi tak: MAG wydaje książki, w których wyraźnie widać jego ciągoty do hydrauliki (czasami skutkującymi lokalnymi podtopieniami), złomu czy przedstawicielek płci pięknej z napędem sprężynowym. Proszę podać tytuł najnowszej powieści tego pana, która w tym tygodniu będzie miała w MAG-u swoją premierę. W sumie, to możecie też podać imię i nazwisko tego autora.

1.1. Drażliwe tematy, Dym i lustra, Rzeczy ulotne.

1.2. Wodny nóż, Paolo Bacigalupi

2. Historyczne: Dość podobne zainteresowania, co autor z drugiej części pierwszego pytania, miał inny, nieżyjący już pisarz. A to zatopił świat, a to zabrał bohaterów na wycieczkę do opuszczonej Ameryki końca XXI wieku, a to skazał człowieka na życie na bezludnej wyspie pośrodku oceanu cywilizacji, a to przeciągnął białego dzieciaka przez piekło obozów z dużym, czerwonym słoneczkiem w tle... O kogo chodzi?

O Jamesa Grahama Ballarda

3. Szortalowe: Neil Gaiman jest jednym z guru pewnej szortalowej indywidualności. Znaczy, o kogo mi chodzi i kiedy ostatnio nam o tym przypomniał?

tutaj wklejam Wam odpowiedź Huberta:

O niejakiego Alka mi chodzi. A ostatnio wspominał o Gaimanie przy okazji recenzji Kota rabina. Druga część Waszych odpowiedzi nasunęła mi nieciekawe wnioski, bo okazało się, że bardzo często wspominam w recenzjach Gaimana, chyba za często...

Zwycięzcy:

1. Andrzej Kostrzewa,

2. Magdalena Basseville-Lipka,

3. Andrzej Holubiuk.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

All-New X-Men: Tu zostajemy - Brian Michael Bendis, David Marquez i Stuart Immonen

X-Men przed lustrem czasu

Maciej Rybicki


Premierowa odsłona polskiej edycji All-New X-Men zrobiła naprawdę niezłe wrażenie. Dobrze zbalansowana, oparta na brawurowym pomyśle historia o przeniesieniu nastoletnich X-Men do czasów współczesnych stworzyła przestrzeń do rozważań na temat ewolucji, jaką przeszła mutancka społeczność Marvela, a także pozwoliła skonfrontować ze sobą pierwotne i współczesne wersje klasycznych bohaterów. Wczorajsi X-Men robili wrażenie przede wszystkim odwagą Brinana Michaela Bendisa w grze z czasowym kontinuum. Zduplikowani herosi przestają być jednorazową aberracją czasoprzestrzeni, zajmując stałe miejsce we współczesnej wersji uniwersum Domu Pomysłów. Początek serii zatem udany – pytanie jednak: co dalej?

W warstwie fabularnej Bendis specjalnie nie zaskakuje (przynajmniej na początku) – pojawienie się X-Men z przeszłości musi prowadzić do ich konfrontacji z pozostałymi mieszkańcami tego świata: uczniami Szkoły, Avengers, czy też niektórymi z ich klasycznych przeciwników. Zdecydowanie mniej w tu dostajemy „efektu wow” obecnego w pierwszym tomie – stąd też widać, że scenarzysta musiał się nieco napracować wprowadzając do układanki kolejne elementy. Efekt jest dość nierówny – wprowadzenie Avengers zdaje się nieco wymuszone, choć wypada zaskakująco rozsądnie w porównaniu z kompletnie idiotycznym wrzuceniem do fabuły Hydry atakującej siedzibę Mścicieli (jeśli to miał być żart z konwencji, to raczej średnio się Bendisowi udał). Dużo lepiej prezentuje się wprowadzenie klasycznych łotrów z Mystique na czele, jednak nie ma co się oszukiwać – ten wątek nosi wszelkie znamiona dążenia do klasycznej superbohaterskiej nawalanki.

Bendis, Marquez i Immonen w Subiektywnie

Premierowa odsłona polskiej edycji All-New X-Men zrobiła naprawdę niezłe wrażenie. Dobrze zbalansowana, oparta na brawurowym pomyśle historia o przeniesieniu nastoletnich X-Men do czasów współczesnych stworzyła przestrzeń do rozważań na temat ewolucji, jaką przeszła mutancka społeczność Marvela, a także pozwoliła skonfrontować ze sobą pierwotne i współczesne wersje klasycznych bohaterów. Wczorajsi X-Men robili wrażenie przede wszystkim odwagą Brinana Michaela Bendisa w grze z czasowym kontinuum. Zduplikowani herosi przestają być jednorazową aberracją czasoprzestrzeni, zajmując stałe miejsce we współczesnej wersji uniwersum Domu Pomysłów. Początek serii zatem udany – pytanie jednak: co dalej?

Jak to "co dalej"? Klikamy link i czytamy dalszy ciąg najnowszego omówienia Maćka.

Króciak

Nu, Zając. Nu, czytajcie! Zaprasza Grzegorz Woźniak.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

John Irving - Świat według Garpa

Opisując z pozoru nieprawdopodobne perypetie swoich niezapomnianych bohaterów, John Irving piętrzy i ujmuje w karykaturalnym skrócie problemy, lęki i zagrożenia obecne we współczesnym świecie. Z wyrozumiałością, choć w krzywym zwierciadle, ukazuje nasze – zwykle żałosne – próby zapanowania nad żywiołem, który nas przerasta: życiem.

John Irving (ur. 1942) – jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy. Debiutował w 1968 roku powieścią „Uwolnić niedźwiedzie”. Jego czwarta książka, „Świat według Garpa”, przyniosła mu rozgłos na skalę światową, została też z sukcesem sfilmowana.

Zapowiedź wydawnictwa Sine Qua Non

Endgame. Klucz Niebios - James Frey i Nils Johanson-Shelton

Kontynuacja międzynarodowego multimedialnego fenomenu Endgame. Wezwanie!

Klucz Ziemi został już odnaleziony. Pozostały jeszcze dwa. I dziewięciu Graczy. Tylko jeden może zwyciężyć. Toczy się gra o istnienie ludzkości.
Aisling Kopp wierzy w niemożliwe: Endgame może zostać powstrzymane. Zanim jednak dociera do domu, przechwytuje ją CIA. Wiedzą o Endgame. I mają własny pomysł, jak powinno zostać rozegrane. Pomysł, który może zmienić wszystko.

Hilal ibn Isa al-Salt ledwo przeżył atak, który potwornie go okaleczył. Teraz wie o czymś, o czym pozostali gracze nie mają pojęcia. Aksumowie są w posiadaniu sekretu, który może ocalić ludzkość, a nawet pokonać istoty stojące za Endgame.

Sarah Alopay zdobyła pierwszy klucz. Niestety kosztowało ją to zbyt wiele. Jedyną rzeczą, która pozwoli jej utrzymać demony z daleka, jest udział w grze. Gra, żeby wygrać.

Klucz Niebios – gdziekolwiek jest i czymkolwiek jest – będzie następny. Pozostałych przy życiu dziewięciu graczy nic nie powstrzyma przed jego zdobyciem.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Rodzina Jołtyszewów - Roman Senczin

Epos o zwykłej rosyjskiej rodzinie, która – w nowych warunkach ekonomicznych, po upadku ZSRR – ulega społecznej degradacji. Po utracie pracy, a tym samym mieszkania w mieście, wpada w straszliwy, choć absolutnie realny świat rosyjskiej wsi w głębi kraju (niedaleko tajgi i Gór Sajańskich), bez dróg, bez lekarstw, bez wygód i środków do życia. Senczin jest okrutny i nie oszczędza nikogo. Opisuje spokojnie, niemal w tonie gawędy, jak jego bohaterowie tracą najpierw ludzką twarz, a potem życie w tej swego rodzaju szkole przetrwania.

Powieść jest świetnie skonstruowana, pozornie mało istotne zdarzenia układają się w dramatyczny ciąg wiodący do nieuniknionej tragedii.

Nowość wydawnictwa Uroboros

Star Wars. Lordowie Sithów - Paul S. Kemp

Seria Star Wars

Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce…

Seria, która zachwyci fanów Star Wars. Obowiązkowa lektura dla tych, z którymi jest Moc… Wartka akcja, ciekawie skonstruowane postaci, fascynujące światy i odwieczna walka dobra ze złem.

Książki z serii opowiadają historię nie tylko znanych z filmowej sagi bohaterów takich jak Anakin Skywalker czy budzący grozę Imperator, ale także mniej znanych postaci z uniwersum Star Wars. Czytelnik będzie miał okazję poznać jeszcze więcej fascynujących szczegółów dotyczących galaktyki, w której rozgrywa się akcja książek.

Autorzy zabierają nas w podróż po odległych planetach, oprowadzają po świecie bezwzględnych politycznych rozgrywek, nieoczekiwanych sojuszy, zaciętych bitew. Snują także opowieść o przyjaźni i miłości, która przetrwa wszystko oraz Mocy, która drzemie w każdym z nas…

Nowość wydawnictwa Rebis

Cyngiel śmierci - Anthony Horowitz

James Bond wraca do Londynu po pokonaniu Aurica Goldfingera. Towarzyszy mu piękna i niebezpieczna Pussy Galore, która pomogła mu odnieść zwycięstwo. Tymczasem nasila się rywalizacja naukowo-techniczna między Związkiem Radzieckim a Zachodem. Smiersz planuje akcję sabotażową podczas wyścigów samochodowych w Niemczech Zachodnich. Bond przypadkowo widzi spotkanie rosyjskiego kierowcy na usługach Smierszu z tajemniczym koreańskim milionerem i dochodzi do wniosku, że jest to ledwie wstęp do nowego planu radzieckiej organizacji. Milioner-sierota, ofiara wojny koreańskiej, ma osobiste powody, by przyłożyć rękę do ostatecznego upadku Stanów Zjednoczonych. Czy pomoże Rosjanom rozgromić Zachód?

Na całym świecie sprzedano ponad 100 milionów książek z serii o Jamesie Bondzie. Anthony Horowitz oddaje w ręce czytelników powieść w niczym nieustępującą dokonaniom samego Iana Fleminga, pełną nowych przygód i znajomych twarzy, takich jak M czy panna Moneypenny. Akcja toczy się błyskawicznie, a świat szybkich samochodów, pięknych kobiet i bezlitosnych złoczyńców wciąga czytelnika bez reszty. Nic nie ustrzeże cię przed Cynglem śmierci!

Nowość wydawnictwa Czwarta Strona

Keller - Marcin Jamiołkowski 


Od Rozproszenia upłynęło kilka tysięcy lat. Ludzie opuścili Ziemię i przenieśli się do innych układów gwiezdnych. Znaleźli nowe światy do zamieszkania, znaleźli Obcych, ale nie znaleźli spokoju. Bo co towarzyszy ludzkości od zarania dziejów? Walka o wpływy i pieniądze. I jeszcze większe wpływy, i jeszcze większe pieniądze.

Główny bohater, Ian Keller, awanturnik i przemytnik, zostaje zwerbowany przez służby specjalne Układu Polonusa i wysokich przedstawicieli Nowego Watykanu do wykonania pewnej misji – odzyskania relikwii skradzionych przez uzurpatorski, powstały w wyniku Wielkiej Schizmy, Kościół Pontifexański.

Na Pontifexie zbliżają się obchody Czwartego Tysiąclecia Męki Pańskiej. To doskonały czas, by przeniknąć na planetę. Doskonały czas na zapoznanie się z papieską córką. Doskonały czas na zemstę na generale Caratu.

Czy misja się powiedzie?

Kim naprawdę jest Ian Keller?

I co jest ważniejsze – zadanie czy zemsta?

Jeśli jesteś fanem Stalowego Szczura i Gwiezdnych Wojen – musisz poznać Kellera.

Nowość wydawnictwa Od deski do deski

Janusz Leon Wiśniewski - I odpuść nam nasze...

W październiku 1991 Polskę obiegła tragiczna wiadomość. Andrzej Zaucha, popularny piosenkarz i muzyk, zginął zastrzelony pod krakowskim Teatrem "Stu". Jego towarzyszka Zuzanna Leśniak umiera w chwilę potem w karetce pogotowia. Strzelał mąż Zuzanny.

Zabójstwo genialnego polskiego muzyka jazzowego stało się inspiracją do stworzenia opowieści o miłości, rozpaczy i zazdrości. Historii o tym, jak miłość może doprowadzić do zbrodni. Książka Janusza Leona Wiśniewskiego to opowieść, jak silne mogą być emocje i do czego może się posunąć zraniony człowiek.

Seria "Na F/Aktach" to dokumentalne powieści najlepszych współczesnych polskich pisarzy. Powieści niezwykłe, oparte na prawdziwych wydarzeniach. Autorzy na podstawie dokumentów, doniesień z sal sądowych oraz zeznań i artykułów prasowych, stworzyli sfabularyzowane historie głośnych zbrodni, które popełniono w ciągu ostatnich dekad. Prawdziwe historie i obraz społeczeństwa tworzą swoisty reportaż z polskiej codzienności, który porywa czytelnika w świat tamtych wydarzeń.

Janusz Leon Wiśniewski z wykształcenia jest fizykiem, chemikiem, ekonomistą i informatykiem. Przez wiele lat zajmował się badaniami na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, pracował także jako profesor nadzwyczajny w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej. Literacko zadebiutował w roku 2001 powieścią "S@motność w sieci", która szybko doczekała się ekranizacji. Autor wielu książek obyczajowych, których tłumaczenia ukazały się w kilkunastu krajach.

Nowość Wydawnictwa Dolnośląskiego

Jasioł i Mgłosia - Walter Moers

Odkąd kolorowe niedźwiedzie zasiedliły Wielki Las, idylliczna gmina Leśnica uchodzi za jedną z najbardziej urokliwych atrakcji turystycznych Camonii.
Ale w mrocznym lesie dzieją się dziwne rzeczy. Nocami słychać jęki druidzkich brzóz i gwiazdadoratorów. Przebąkuje się też o wiedźmowej pajęczycy, która ponoć wciąż grasuje w niezamieszkanej części lasu.

Któregoś dnia fernhachowe bliźniaki Jasioł i Mgłosia zapuszczają się w dziką część leśnego świata, do której wstęp jest zakazany. To, co tam przeżyją,  przerośnie wszelkie wyobrażenia...
Walter Moers znów uprowadza nas w niezwykłą krainę cudów Camonii, gdzie fantazja i humor wymykają się spod kontroli.

Premiera książki "Zwierzyna" Macieja Kaźmierczaka

ZWIERZYNA - MACIEJ KAŹMIERCZAK   

Dwadzieścia niezwykłych światów, dwadzieścia obrazów, ukazujących czające się za rogiem zło. Dwadzieścia kroków w nieskończoność. Każdy z nich odbierze Ci  pewność, gdzie  kończy  się mroczna rzeczywistość, a zaczyna koszmar pełen grozy. Przyjrzyj się zwierzynie, która raz ucieka, a raz sama atakuje. Poznaj tajemnice otaczającej nas rzeczywistości, o których często boimy się rozmawiać, pytania, na które nie ma odpowiedzi. Zastanów się nad sensem istnienia, nad koszmarami tych, którzy umierają, uciekają lub chcą powrócić, lecz zgubili drogę w labiryncie.
ZWIERZYNA - upoluj ją! Ale najpierw odwróć się i sprawdź, czy to za Tobą nikt nie idzie. "Zwierzyna" to zbiór dwudziestu opowiadań, których nie da się jednoznacznie zakwalifikować gatunkowo. Jest debiutem książkowym Macieja Kaźmierczaka, autora ponad sześćdziesięciu opublikowanych opowiadań, redaktora oraz grafika, absolwenta II LO w Kutnie, studenta filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim.
Publikacja jest dofinansowana przez Prezydenta Miasta Kutno. Książka będzie dostępna w siedzibie wydawcy w Kutnie oraz za pośrednictwem strony książki pod adresem: zwierzyna.kasprowicz.edu.pl.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Wilkozacy 3. Księżycowy sztylet - Rafał Dębski


Polska liże rany po pierwszym rozbiorze, a Sicz Zaporoska stoi u progu zagłady. Krwawa Katarzyna, przez Rosjan zwana Wielką, nie wybacza nigdy i nikomu. Nie daruje też Kozakom ostatniego powstania, wznieconego przez Jemieliana Pugaczowa. Lecz przede wszystkim nie daruje im umiłowania wolności. Bo Katarzyna to Rosja, a Rosja nie toleruje wolnej myśli i wolnej woli. W efekcie dzielni mołojcy oraz dawni konfederaci barscy muszą stanąć ramię w ramię przeciwko odwiecznym wrogom.
W obliczu zagrożenia ze strony imperium moskiewskiego, Wilkozacy musieli opuścić dawne sicze, przenieść się jak najdalej od ludzkich siedzib, pozwolić o sobie zapomnieć. Jednak świat o nich zapomnieć nie chce. Niespodziewanie pojawia się artefakt, który stanowi śmiertelne zagrożenie dla walecznych Wilków…
Wojenne zmagania, polityczne intrygi, gorąca miłość, a także skrajnie grzeszne namiętności. Jest tu miejsce na płacz, ale i na uśmiech, na honor i zdradę, przyjaźń i nienawiść oraz na wszystko, co mieści się między pojęciami przyzwoitości i podłości.
Ważnymi osobami dramatu uczynił autor postacie historyczne, między innymi Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałka Małachowskiego, carycę Katarzynę, ambasadora von Stackelberga. Kreśli też Rafał Dębski całą plejadę pełnokrwistych bohaterów, wobec których trudno pozostać obojętnym.
A co najważniejsze, miłośnicy serii po raz kolejny będą mieli okazję spotkać atamana Wilkozaków Micheja i jego wiernego druha Kiryła, starszych już o sto dwadzieścia lat, ale bodaj jeszcze bardziej interesujących i jeszcze silniejszych... I znów ich wrogowie będą mogli się przekonać na własnej skórze, że nie wolno doprowadzać Wilka do ostateczności. Bo wtedy…

Nowość wydawnictwa Albatros

OBIECAJ MI - Harlan Coben

CYL Z MYRONEM BOLITAREM

Precyzyjnie skonstruowana intryga, mistrzowsko stopniowane napięcie, fałszywe tropy prowadzące donikąd, pozornie niemożliwe do wyjaśnienia zagadki, zaskakujące zakończenie, którego nie domyśli się nawet najbardziej przenikliwy czytelnik, to podstawowe cechy pisarskiego stylu Cobena, które uczyniły go megagwiazdą współczesnego thrillera.
 
OBIECAJ MI

Wszystko zaczyna się od jednego telefonu. Wystraszona nastolatka potrzebuje pomocy, a Myron Bolitar nie może jej odmówić. Zabiera ją z ciemnej ulicy i – chociaż wcale nie chce tego robić – zawozi pod nieznany adres. Przyjdzie mu gorzko żałować tego błędu.

ZAGINIONA - Harlan Coben

ZAGINIONA

Ciężko jest oprzeć się dawnej kochance. Wie o tym Myron Bolitar, kiedy nad ranem odbiera telefon i słyszy słowa: „Przyjedź do Paryża”. Czy obietnica namiętnego weekendu jest całkiem bezinteresowna? Terese skrywa sekret, którego ujawnienie zmieni nie tylko ich dwoje, ale także losy całego świata.

Nowość IW Erica

SARMACKI REPUBLIKANIZM. MIĘDZY PRAWEM A BEZPRAWIEM - Jakub Witczak

Książka obala mity o przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Demaskuje fałsz dotyczący ustroju państwa oraz szlachty polskiej, która, zdaniem autora, miała przywileje podobne do praw i wolności obywateli Polski po 1989 r.

Młode spojrzenie na historię opisane lekkim piórem zdecydowanie różni się od poglądów innych historyków, co sprawia, że publikacja skłania do refleksji nad postrzeganiem Sarmatów i nas samych - Polaków w XXI wieku.

dr hab. Izabela Lewandowska-Malec

Katedra Historii Prawa Polskiego UJ

„[…] w postrzeganiu historii Polski przedrozbiorowej posługujemy się pewnymi utartymi schematami. Patrzymy na Rzeczpospolitą przez pryzmat rozbiorów, co rodzi przekonanie o nieuchronności upadku tamtego państwa, w którym wszystko i wszyscy prowadzili do smutnego finału. Dlatego w szlachcie widzimy egoistów i awanturników, w przywilejach i wolnościach – swawolę i prywatę, w królu – wyraziciela racji stanu, ale – niestety ‒ bez dostatecznie silnej władzy, w prawie – bezprawie, w sarmatyzmie – ideologię chwalącą ksenofobię i obskurantyzm, wreszcie w Rzeczypospolitej – zacofane państwo, które ze swoimi oczywistymi wadami musiało upaść”. -  fragment książki

Jakub Witczak – ur. 1994 r., student prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, zwycięzca Ogólnopolskiej Olimpiady Historyczno-Prawnej im. Michała Sczanieckiego 2014, publikuje na łamach miesięczników: wSieci Historii, Focus Historia, Uważam Rze Historia i Newsweek Historia.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Krwawa kampania - Brian McClellan

"Krwawa Kampania" to drugi tom zbierającej niezliczone pochwały, napakowanej akcją "Obietnicy krwi" – niesamowitej, pasjonującej opowieści o prochowych magach, wojnie domowej i zimnokrwistym mordercy w czasach, gdy bogowie chodzili po ziemi.

Na horyzoncie gromadzą się czarne chmury, lecz niebezpieczeństwo jest znacznie bliżej, niż mogłoby się wydawać. Kto poprowadzi natarcie?

Obrona granic przez Kezanami kończy się katastrofą. Tamas zostaje odcięty wraz z niewielkim zaledwie ułamkiem swej armii daleko poza liniami wroga, bez zaopatrzenia ani nadziei na posiłki. Ścigany przez przeważające siły nieprzyjaciela, musi poprowadzić ludzi do domu zdradzieckimi szlakami północnego Kezu, a następnie z powrotem poprzez góry. To jego jedyna szansa, aby obronić swą ojczyznę przed rozeźlonym bogiem, Kresimirem.

W Adro, inspektor Adamat chce jedynie ocalić żonę. Aby tego dokonać musi odnaleźć i zmierzyć się wcieleniem samego zła - lordem Vetasem. Przy okazji zamierza zadać Vetasowi kilka pytań na temat jego wielce tajemniczego pracodawcy, ale każda odpowiedź prowadzi nieodmiennie do nowych niewiadomych.

Generałowie Tamasa kłócą się między sobą, a zdziesiątkowane oddziały z coraz większym trudem walczą pod naporem Kezan. Kresimir chce głowy człowieka, który ośmielił się doń strzelić. Tamas i jego kamaryla zostali uznani za martwych i tak Taniel Dwa Strzały uświadamia sobie, że oto stał się ostatnią linią obrony przed nacierającymi siłami Kresimira.

Longar

Jeżeli zastanawiacie się, co zrobić w ten weekend z dodatkową godziną, to mamy świetny pomysł. Co powiecie na lekturę I nie wódź nas na pokuszenie... Bartłomieja Balcerzaka?

Tysiąc - Dagmara Andryka

Średniowiecze w XXI wieku

Magdalena Golec

Po przeczytaniu pierwszych stron książki zaczęłam się zastanawiać, czy nie będzie to przypadkiem nudnawa lektura. Pomyślałam, że nie ma tu nic nowego. Ot, kolejne małe, polskie miasteczko i jego mieszkańcy z ich małomiasteczkową mentalnością. Czas płynie tu wolno, każdy zna każdego, a nowe wieści z prędkością błyskawicy roznoszą się po całym Mille. Nie przepadają za obcymi, są oszczędni w kontaktach z nimi chroniąc w ten sposób swe tajemnice. Tworzą zamkniętą społeczność, w której wciąż żywa jest wiara w klątwy i zabobony. Miałam jednak nadzieję, że wątek kryminalny będzie bardziej interesujący niż miejsce akcji. Zabrałam się za dalszą lekturę.

Główna bohaterka, Marta Witecka, musi napisać reportaż z Żarnowca. Nie dojeżdża jednak na miejsce. Po dotarciu do niewielkiego miasteczka o dźwięcznej, i jakże symbolicznej, nazwie Mille, sto kilometrów od celu podróży, jej biały peugeot, po wydaniu paru niepokojących zgrzytów, całkowicie odmawia posłuszeństwa. Awaria okazuje się poważna i wygląda na to, że dziennikarka utknie tu na dłużej, niż by chciała. Mieszkańców miasteczka też nie cieszy ta perspektywa, chcą pozbyć się obcego jak najszybciej. Kiedy Marta dowiaduje się o klątwie, zgodnie z którą liczba mieszkańców nie może przekroczyć tysiąca osób, postanawia zostać i bliżej przyjrzeć się tej dziwnej społeczności. Niedługo potem, na ulicy zostaje znalezione zmasakrowane ciało miejscowej nauczycielki. Według lokalnej ludności, jest to kolejny dowód na działanie klątwy Szalonej Kaśki.

Andryka w Subiektywnie

Po przeczytaniu pierwszych stron książki zaczęłam się zastanawiać, czy nie będzie to przypadkiem nudnawa lektura. Pomyślałam, że nie ma tu nic nowego. Ot, kolejne małe, polskie miasteczko i jego mieszkańcy z ich małomiasteczkową mentalnością. Czas płynie tu wolno, każdy zna każdego, a nowe wieści z prędkością błyskawicy roznoszą się po całym Mille. Nie przepadają za obcymi, są oszczędni w kontaktach z nimi chroniąc w ten sposób swe tajemnice. Tworzą zamkniętą społeczność, w której wciąż żywa jest wiara w klątwy i zabobony. Miałam jednak nadzieję, że wątek kryminalny będzie bardziej interesujący niż miejsce akcji. Zabrałam się za dalszą lekturę.

Takoż i Wy czytajcie dalej. Znaczy, najpierw normalnie zdrowo musicie kliknąć odnośnik, pod którym jest ukryta najnowsza recenzja Magdy. Ale jak już klikniecie, to dalej pójdzie jak z płatka...

Paskudna historia – Bernard Minier

Paskudne, ale dobre

Sławomir Szlachciński

Bywa, że lubię sięgnąć po kryminał, może niezbyt często, ale zdarza się. Z wersją skandynawską jakoś się mijamy, próby z rodzimymi produkcjami nie wypadły ostatnio najlepiej. Przypadkiem wpadła mi w oko okładka Paskudnej historii, otworzyła się klapka w mózgu i przypomniałem sobie zachęcającą recenzję jednej z wcześniejszych pozycji autora, notka wydawcy też brzmiała sympatycznie, pomyślałem, czemu nie? Może kryminał francuski będzie w sam raz dla tygrysów? Debiutancki cykl przyniósł Bernardowi Minier sporą sławę. Komentatorzy i recenzenci gremialnie chwalą go za inwencję, nietuzinkowość i język; stawiają w jednym szeregu z największymi tuzami współczesnej literatury spod znaku kryminału i thrillera. Paskudna historia jest samodzielną pozycją, fabularnie w żaden sposób nie związaną z poprzednimi dokonaniami autora.

Opisywane wydarzenia mają miejsce w rejonie północno-zachodniego fragmentu amerykańskiego wybrzeża, tuż przy granicy z Kanadą. Na wyspie zamieszkanej przez niewielką, odseparowaną społeczność (wdzięczny obiekt eksperymentatorski dla rozlicznych obyczajówek, kryminałów czy thrillerów i tym razem 'zagra' kilkoma niezbywalnymi atrybutami) dochodzi do morderstwa. Na plaży zostają odnalezione zwłoki nastoletniej dziewczyny. Głównym podejrzanym, z miejsca, staje się jej chłopak. Widział ją jako ostatni i na dodatek mocno się wtedy pokłócili, co zarejestrowały usłużne i wszędobylskie kamery. Ponieważ z jednej strony chce się oczyścić z zarzutów, a z drugiej pała szczerym uczuciem do, niestety, nieżywej już dziewczyny, postanawia znaleźć mordercę na własną rękę. W tym niełatwym dziele dzielnie wspomaga go grupa przyjaciół.

Minier w Subiektywnie

Bywa, że lubię sięgnąć po kryminał, może niezbyt często, ale zdarza się. Z wersją skandynawską jakoś się mijamy, próby z rodzimymi produkcjami nie wypadły ostatnio najlepiej. Przypadkiem wpadła mi w oko okładka Paskudnej historii, otworzyła się klapka w mózgu i przypomniałem sobie zachęcającą recenzję jednej z wcześniejszych pozycji autora, notka wydawcy też brzmiała sympatycznie, pomyślałem, czemu nie? Może kryminał francuski będzie w sam raz dla tygrysów?

Tego, czy był, dowiecie się z lektury najnowszej recenzji Sławka. Polecam!

Króciak

Nowy tydzień rozpoczynamy od szortalowego debiutu. Cmentarz Anny Wołosiak-Tomaszewskiej wprowadza iście listopadowy nastrój.

Informacja wydawnictwa Rebis

Wydawnictwo Rebis zaprasza na spotkanie z Bernardem Minierem.

Dzisiaj, 26 października o godzinie 18:00 w:
Empik Junior, Warszawa, ul. Marszałkowsk
a 116/122

Najnowszy thriller nagrodzonego Prix Polar za najlepszą francuską powieść 2011 roku francuskiego pisarza Bernarda Minier’a to wyjątkowo „Paskudna historia” (Rebis). Minier, w szczytowej formie, serwuje czytelnikom książkę, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony i skłania do myślenia nie tylko o tym, do czego zdolny jest człowiek jako jednostka, ale także co z duszą ludzką robi współczesny świat i jego zdobycze.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Wańko z Lisowa - Antoni Ferdynand Ossendowski


Na północy Polski panoszą się Krzyżacy sprowadzeni do kraju przez Konrada Mazowieckiego. Po krwawym przejęciu Rusi Kijowskiej bezpieczeństwu w całej Europie zagraża horda mongolska. Na nic więzi sojusznicze. W tej sytuacji dla niepokornego, zuchwałego i szaleńczo odważnego Wacława Lisa, wychowanego w rycerskim gnieździe Lisów, najważniejsze są ojczyzna i honor. W misji, którą powierzył mu arcybiskup gnieźnieński, zmierzy się z krzyżackim komturem i z… niedźwiedziem. Nie obawia się zdradzieckiego Konrada Mazowieckiego ani jego podstępnego sługi. Na słowie Wacława można polegać – dotrzyma go nawet wtedy, gdy będzie musiał zaryzykować własne życie.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Psy Egiptu - Bogusław Chrabota


Egipt faraonów, tysiąc czterysta lat przed Chrystusem. Małoletnia księżniczka z azjatyckiego królestwa Mitanni wędruje na dwór faraona. Ma zostać jego kolejną żoną. W kananejskiej twierdzy Megiddo, od której wiele lat później bierze nazwę biblijny Armagedon, czeka na nią egipski poseł Mane. Do spotkania jednak nie dochodzi, ponieważ Mane zostaje zamordowany, a księżniczka porwana. Do Megiddo przybywa jednak eskortujący ją mitannijski możnowładca Haramaszi. To on przy udziale egipskiego żołnierza o imieniu Tut („Żywy”) próbuje wyjaśnić tajemnice morderstwa i porwania. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ każdy jest podejrzany, a okrutna intryga zbiera kolejne krwawe żniwo.

Informacja wydawnictwa Insignis

Na tę powieść miliony czytelników czekały aż dziesięć lat

Metro 2035. Kontynuacja historii Artema. Ukoronowanie i zamknięcie kultowego cyklu Metro 2033, który właśnie staje się kompletną trylogią.

Już 4 listopada w księgarniach.

Dziś prezentujemy pierwszy fragment Metra 2035 w interpretacji Krzysztofa Banaszyka. Ilustracje, które mu towarzyszą, to dzieło utalentowanej rosyjskiej  artystki, Diany Stiepanowej, która specjalnie dla polskiej edycji trylogii przygotowała swoją artystyczną wizję fabuły każdego z trzech tomów. Grafiki Diany Stiepanowej zostały zamieszczone w każdej z powieści Metro 2033/2034/2035 na pełnokolorowych wklejkach.

https://youtu.be/F5T1os6SAXQ

Z okazji premiery Metra 2035 wydawnictwo Insignis wprowadziło do sprzedaży edycje wszystkich tomów trylogii Glukhovsky’ego w odmienionej, artystycznej szacie graficznej autorstwa Ilii Jackiewicza, znanego i utalentowanego rosyjskiego artysty multimedialnego, w okładkach ze skrzydełkami, których wewnętrzną część zajmuje wystylizowany na nowo i zrewidowany plan moskiewskiego metra.

Dla fanów książek Dmitrija Glukhovsky’ego i Uniwersum Metra 2033 wydawnictwo Insignis przygotowało coś wyjątkowego – edycję specjalną w twardej oprawie w numerowanym limitowanym nakładzie:

Metro 2035 – 3200 egz.
Metro 2034 – 2200 egz.
Metro 2033 – 2200 egz.

Książki edycji specjalnej mają inne okładki, nawiązujące artystycznie do radzieckiego propagandowego socrealizmu.

W Samo Południe - odsłona CC

Witajcie! Nadejszła najwiekopomniejsza z wiekopomnych chwil! Oto, po stu i dziewięćdziesięciu dziewięciu tygodniach od początku naszej najstarszej zabawy ogłaszamy Wielką Czerwoną (z Wysiłku, od Noszenia Książek na Nagrody) Dwusetkę W Samo Południe!

Tym razem nagrody ufundowały następujące wydawnictwa (w kolejności alfabetycznej): Albatros, Czwarta Strona (Wydawnictwo Poznańskie), Fabryka Słów, Instytut Wydawniczy Erica, MAG, Prószyński i S-ka oraz Zysk i S-ka. Nieźle, nie? To teraz zerknijcie, jakie pakiety nagród mamy dla Was z tej ekstraordynarnej okazji. A że pakietów tych jest siedem, tyluż będzie zwycięzców w WC(zWoNKnN)DWSP.

A oto zawartość pakietów:

- zestaw książek Tomasza Stężały (Kapitanowie 1941. Tom 1. Pseudonim Grzmot, Kapitanowie 1941. Tom 2. Kryptonim ubezpieczalnia, Pułkownicy 1944. Tom 1. Republika partyzancka), Na fali szoku Johna Brunnera, Stalowe Szczury. Tom 2. Chwała Michała Gołkowskiego

- Folklor Świata Dysku Terry'ego Pratchetta i Jacqueline Simpson, zestaw książek
Tomasza Stężały (Kapitanowie 1941. Tom 1. Pseudonim Grzmot, Kapitanowie 1941. Tom 2. Kryptonim ubezpieczalnia, Pułkownicy 1944. Tom 1. Republika partyzancka)

- Trylogia o Sowim Magu (Lot sowy, Oczy sowy, Rycerz sowy) Marcedes Lackey i Larry'ego Dixona, S.Q.U.A.T. Konrada Kuśmiraka

Madonna w futrze - Sabahattin Ali

Ścieżki samotności

Magdalena Golec

Patrząc na okładkę zastanawiałam się, czy historia w niej przedstawiona będzie równie subtelna, delikatna i romantyczna, jak pani na niej widniejąca. Gdy skończyłam czytać, miałam ochotę rzucić książkę w kąt i zapomnieć. Tak bardzo mnie poruszyła. Lecz czyż nie o to właśnie chodzi w literaturze? Czyż nie ma wzbudzać emocji, ciekawić, intrygować, albo chociażby zniesmaczyć - krótko mówiąc, zostawić po sobie jakikolwiek ślad w czytelniku? Madonnie w futrze to się udało.

Akcja książki rozgrywa się w okresie międzywojennym i dzieli się na dwie części. W pierwszej, stanowiącej niejako wprowadzenie do właściwej historii, narrator opowiada nam, jak poznał Raifa Efendiego - człowieka lekceważonego przez otoczenie, na pierwszy rzut oka pustego w środku, pozbawionego celu i nudnego urzędnika. Druga część ma swój początek w momencie, gdy narrator bierze do ręki i zaczyna czytać zeszyt, w którym Raif opisał siebie, swe odczucia i najważniejszy okres swojego życia, kiedy to w wieku 24 lat ojciec wysłał go do Berlina na naukę fachu. Właśnie tam, w czasie jednego ze spacerów, trafił do muzeum, w którym zachwyciła go Madonna w futrze - autoportret niemieckiej malarki Marii Puder. Wkrótce osobiście poznaje autorkę obrazu. Spotkanie to staje się początkiem związku wypełnionego przyjaźnią, miłością, strachem i bólem.

Ali z uwagą przygląda się człowiekowi, jego emocjom oraz miejscu w społeczeństwie. Jego wnioski nie są optymistyczne. Ludzie oceniają po pozorach, nie są zdolni do zrozumienia i prawdziwego poznania drugiej osoby, kochają wyobrażenia, które stworzą sobie o innych, a do tego są więźniami konwenansów i zależności społecznych. Nawet miłość nie jest wolna od trosk, niepewności i uwarunkowania społecznego.

Ali w Subiektywnie

Patrząc na okładkę zastanawiałam się, czy historia w niej przedstawiona będzie równie subtelna, delikatna i romantyczna, jak pani na niej widniejąca. Gdy skończyłam czytać, miałam ochotę rzucić książkę w kąt i zapomnieć. Tak bardzo mnie poruszyła. Lecz czyż nie o to właśnie chodzi w literaturze? Czyż nie ma wzbudzać emocji, ciekawić, intrygować, albo chociażby zniesmaczyć - krótko mówiąc, zostawić po sobie jakikolwiek ślad w czytelniku?

Z najnowszej recenzji Magdy dowiecie się, jak wpływ miała na nią lektura książki Sabahattin Ali. Klikajcie i czytajcie!

Wodny nóż - Paolo Bacigalupi

Walka o wodę

Mirosław Gołuński

Na początku lat 80. wielką furorę w kinach całego świata zrobił z hollywoodzkim rozmachem film Walka o ogień. Przedstawiona w nim historia dotyczyła początku ludzkości i procesu cywilizacyjnego, który zapoczątkowany został opanowaniem przez homoidalne plemię tytułowego ognia. Paolu Bacigalupi podejmuje próbę opowiedzenia schyłku naszej historii, a tym, co według niego stanie się tego przyczyną, będzie woda.

Wodny nóż rozgrywa się w przyszłości, choć wcale nieodległej, skoro na ścianie jednego z domów wisi plakat Britiney Spears. Nie jest to jednak świat, jaki dzisiaj znamy. Meksyk podzielił się na państwa kartelowe, a federacja Stanów Ameryki Północnej to już właściwie fikcja, gdyż każdy z nich walczy o przetrwanie, a zwłaszcza położone wzdłuż rzeki Kolorado i jednocześnie będące niemal pustynnymi: Nevada, Kalifornia i Arizona. Las Vegas i Phoenix zamieniają się w pustynie, choć równocześnie Chińczycy budują wielkie arkologie, w których jednak mieszkać mogą jedynie najbogatsi – te niezwykłe budowle potrafią odzyskiwać nawet 85% zużywanej wody, więc są niemal niezależne od świata zewnętrznego. Prawdziwe walki, jak zwykle w Ameryce, toczą się przed sądem federalnym, przed którym każdy ze stanów dochodzi swoich (starszych niż innych) praw do korzystania z wody. Ich dowiedzenie przez którąkolwiek ze stron oznacza życie tylko dla tego jednego stanu. Niespodziewanie okazuje się, że istnieją prawa najstarsze – ten, kto je przejmie zwycięży w walce o wodę.

Bacigalupi w Subiektywnie

Na początku lat 80. wielką furorę w kinach całego świata zrobił z hollywoodzkim rozmachem film Walka o ogień. Przedstawiona w nim historia dotyczyła początku ludzkości i procesu cywilizacyjnego, który zapoczątkowany został opanowaniem przez homoidalne plemię tytułowego ognia. Paolu Bacigalupi podejmuje próbę opowiedzenia schyłku naszej historii, a tym, co według niego stanie się tego przyczyną, będzie woda.

Przed Wami najnowszy tekst Mirka. Zapraszam!

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Czas żelaza #1 - Angus Watson (6 listopada 2015)

Nikt nie rodzi się legendą. Legendę wykuwa przeznaczenie.

Dug Fokarz to pechowy najemnik, który zmierza na południe, aby zaciągnąć się do armii króla Zadara. Przeszkadza mu w tym nieustanne ratowanie z opresji niewłaściwych ludzi.

Dug znalazł się więc po złej stronie barykady względem wielotysięcznej armii, do której chciał dołączyć, a to dopiero początek jego kłopotów.

"Powieść Watsona jest krwawa i nieprzyzwoita - pełno tu morderczej walki i rubasznego humoru, od czasu do czasu błyśnie iskierka magii. Fakty historyczne przeplatają się ze swobodą twórczą autora, mamy więc do czynienia z oldschoolową epicką opowieścią spod znaku magii i miecza, okraszoną subtelnymi odwołaniami do współczesności, które czynią z niej łakomy kąsek nie tylko dla miłośników gatunku!"
Publisher's Weekly

"Czy przeczytałbym część drugą? A czy foka lubi pływać? Dajcie mi młot, nalejcie piwa i, na bogów, niech ktoś skoczy do księgarni!"
SF Crowsnest

Nowość wydawnictwa Rebis

Oblicza kobiety w sztuce. Pełne gracji - Vittorio Sgarbi

Wolno mi zapewne pokusić się o twierdzenie, że książka poświęcona obliczom kobiety w istocie traktuje o historii sztuki i literatury i że mogę w niej przekazać własne doświadczenie kobiety, które, gdy ująć je w kategoriach artystycznej twórczości, wykracza poza aspekt cielesny – jak widzimy choćby w postaciach świętych wraz z poświęconą im ikonografią czy też w przedstawieniach mitycznych heroin. Kobiecy świat w sztuce zachęca do refleksji, prowokuje dyskusje, a niniejsza książka dokumentuje to serią przykładów artyzmu, tajemnicy i uwodzicielskiej mocy pochodzących od kobiety i czyniących z jej postaci rzeczywistość wręcz niematerialną. Nie jest to li tylko cielesność, zmysłowość czy siła przyciągania właściwa pięknu; figura kobiety jest symbolem marzeń i pragnień, jest nieuchwytnym obrazem, którego nie da się nigdy zgłębić do końca: jest marzeniem, nadzieją, pragnieniem.

Czytelnik tych stronic z łatwością dostrzeże, że służą one za narzędzie budzące ciekawość i zarazem zbliżające do jej zaspokojenia. Wszystkie podjęte tu próby nazwania rzeczywistości sztuki, reprodukowane dzieła, przytaczane komentarze i teksty poetyckie z pewnością pomogą jeśli nie rozwiązać, to przynajmniej rzucić światło na zagadkę, jaką jest kobieta. Książka poświęcona historii sztuki mogłaby niemal w całości traktować o kobiecie, tak wiele jest dzieł, od starożytności po czasy współczesne, dla których była inspiracją. Albowiem we wszystkich literackich i artystycznych przejawach ludzkiej twórczości właśnie kobieta jest tematem najgoręcej dyskutowanym, najczęściej podejmowanym, najdogłębniej rozważanym i najbardziej upragnionym.

Vittorio Sgarbi urodził się w Ferrarze. Krytyk i historyk sztuki, kurator licznych wystaw we Włoszech i za granicą, publicysta, autor licznych publikacji z dziedziny historii sztuki. Od lipca 2008 do marca 2012 burmistrz Salemi na Sycylii. W roku 2011 był kuratorem wystawy w Pawilonie Włoskim podczas 54. Biennale Sztuki w Wenecji.

Króciak

Dziś Marcin Jamiołkowski zafundował nam Prawdziwy horror.

Nowość wydawnictwa Albatros

DESPERACJA - Stephen King

Górnicze miasteczko Desperacja, położone w odludnej części środkowej Nevady, staje się miejscem niezwykłych, przerażających wydarzeń. Niegdyś kipiące życiem, od pewnego czasu sprawia wrażenie opuszczonego przez mieszkańców. Zostały tylko kojoty, skorpiony i myszołowy... oraz miejscowy policjant. Podróżni, którzy tu trafią, poznają prawdziwy sens słowa desperacja.

SZKARŁATNA WDOWA - Graham Masterton


"Szkarłatna wdowa" to powieść łącząca w sobie elementy horroru, kryminału oraz powieści detektywistycznej i historycznej, w której w rolę detektywa wciela się Beatrice – młoda kobieta, będąca żoną pastora i córką aptekarza z XVIII-wiecznego Londynu. Jak mówi sam autor Szkarłatna Wdowa to XVIII-wieczne CSI – Crime Scene Investigation.
 
W odmalowanym przez Mastertona w iście dickensowskim stylu Londynie, dorasta Beatrice Bannister, córka Clementa – aptekarza, eksperymentatora i alchemika, który swą ogromną wiedzę stara się przekazać swojemu jedynemu dziecku. Osierocona przez matkę dziewczyna już jako nastolatka dźwiga ciężar prowadzenia apteki i wytwarzania leków, jednocześnie zgłębiając tajniki alchemii i wspierając ze wszystkich sił popadającego po śmierci żony w alkoholizm ojca.  Wkrótce jednak zostaje sama. Szczęście uśmiecha się do niej, gdy poznaje Francisa – młodego protestanckiego duchownego w którym zakochuje się z wzajemnością.  Pastor zostaje jednak skierowany do pełnienia posługi kapłańskiej w Stanach Zjednoczonych. Młodzi małżonkowie opuszczają więc stary kontynent i wyjeżdżają do Ameryki. Ich spokój zostaje zmącony, gdy okazuje się, że w osadzie Suttoon w New Hampshire, gdzie zamieszkali,

Nowość IW Erica

Europa barbarzyńców. Herosi mitów germańskich. Tom 1. Sigurd pogromca smoków i inni Wolscungowie- Artur Szrejter

Bohaterów baśni i legend znamy jako rycerzy o kryształowo czystym sercu, którzy po walce z odrażającymi potworami uwalniali piękne dziewice. Herosom ze starogermańskich opowieści daleko było do takiego ideału. Choć dokonywali wspaniałych czynów, odpowiadali też za świętokradztwa. Choć zabijali smoki i gromili wrogów, okazywali się również krwawymi szaleńcami.

Choć zdobywali skarby oraz miłość urodziwych kobiet, plamili się także chciwością i kazirodztwem. Zapraszamy do mrocznego świata herosów germańskich. Artur Szrejter przedstawia dzieje królów i bohaterów z mitycznego rodu Wölsungów. Najsławniejszym z nich był zabójca smoka Fafnira, w tradycji skandynawskiej znany jako Sigurd, a w niemieckiej jako Sifrid albo Siegfried.

Składające się z dwóch tomów popularnonaukowe opracowanie rozpoczyna się przygodowymi gawędami o bohaterskich czynach Wölsungów. Następnie autor poddaje germańskie pieśni i opowieści o herosach analizie religioznawczej, literaturoznawczej, etnologicznej, archeologicznej, historycznej i językoznawczej.

Na końcu umieszczono nowe tłumaczenie Sagi o Wölsungach. Zostało tak przygotowane, aby ukazać bogactwo germańskich wyobrażeń na temat etosu wojny i wojownika, tajemnic ludzi parających się magią, a także roli, jaką w mitach pełnili bohaterowie, królowie, bogowie, zapomniane boginie czy zepchnięte do pozaludzkiego świata olbrzymy i potwory. 

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Zdobywca. Tom 2. Władcy łuku - Conn Iggulden

Zdobywca to znakomity 5-tomowy cykl historyczny opowiadający historię powstawania jednego z największych imperiów w historii – imperium mongolskiego stworzonego przez Dżyngis-chana i jego potomków.

Autorem cyklu jest Conn Iggulden, obok Bernarda Cornwella najlepszy aktualnie autor powieści historycznych. Jego poprzednia seria książek o życiu Juliusza Cezara trafiła na listy bestsellerów, jednak światową sławę zapewnił mu szczególnie cykl Zdobywca, który został przetłumaczony na ponad 20 języków.

Drugi tom cyklu "Zdobywca" pod tytułem „Władcy łuku” to kontynuacja wydarzeń z pierwszego tomu – „Narodziny Imperium”. Temudżyn, już jako Dżyngis-chan staje na czele zjednoczonych plemion, przygotowując się do uderzenia na potężnego przeciwnika.

Nowość wydawnictwa Albatros

GIEŁDA SŁÓW - Alena Graedon

Znany leksykograf, autor największego słownika języka angielskiego, Douglas Johnson znika w tajemniczych okolicznościach. Jego córka Anana rozpoczyna poszukiwania ojca. Wśród ludzi szerzy się dziwna epidemia niezrozumiałej mowy, połączona niekiedy z silnymi objawami chorobowymi. W społeczeństwie, w którym coraz większą rolę odgrywają najnowocześniejsze środki komunikacji – zaawansowane smartfony, urządzenia scalające elektronikę z ludzkim mózgiem i wyręczające właścicieli w wielu podstawowych czynnościach – ludzie coraz bardziej polegają na podręcznych „meme” nawet w wyszukiwaniu potocznego słownictwa. Wielka firma elektroniczna produkująca sprzęt oraz oprogramowanie zaczyna manipulować sieciowymi słownikami oddziałując za pomocą wirusów komputerowych na zdolność posługiwania się językiem. Anana poszukując zaginionego ojca wpada na trop spisku właścicieli Synchronica, mającego na celu uzależnienie społeczeństwa od zmonopolizowanej „giełdy słów”. Stopniowo wirus komputerowy rozprzestrzenia się na coraz większą część populacji i sprzęga w działaniu z wirusem biologicznym śmiertelnej choroby. Anana wraz z członkami Towarzystwa Diachronicznego rozpoczyna akcję uświadamiania społeczeństwu zagrożeń, jakie niesie używanie niemal wszystkich sprzętów elektronicznych. Tymczasem wraz z premierą najnowszego wynalazku Synchronica staje w obliczu wielkiego kryzysu – cyberataków połączonych z wybuchem pandemii.

Zapowiedź wydawnictwa Drageus

Red Rising 1, Red Rising 2 - Pierce Brown   (19 listopada 2015)

Trylogia „Red Rising” to debiutancki cykl powieści Pierce’a Browna, którego ostatnia część ma się ukazać w przyszłym roku. Cykl ten wyróżnia się kreacją świata, nawiązującą do mitologii starożytnej Grecji, a także bardzo szybka, przygodowa akcja. Styl narracji – relacja w czasie rzeczywistym – jeszcze mocniej dynamizuje opowieść i pozwala łatwo wciągnąć się w lekturę.

„Red Rising” wpisuje się w popularny nurt dystopii dla young adults, młodych dorosłych. Jest to opowieść o młodym człowieku, który samotnie walczy z opresyjnym systemem.

Trylogię Browna cechuje epicki rozmach na miarę Homera i dynamika awanturniczych powieści Dumasa. Kreacja świata i bohaterów stawia Browna w tej samej klasie opowieści, do której należy klasyczna już „Gra Endera” Carda czy też o wiele nowsze powieści z powracającego nurtu fantastyki dystopijnej, takie jak cykl Suzanne Collins, „Igrzyska śmierci”, „Niezgodna” Veroniki Roth czy „Więzień labiryntu” Dashnera Jamesa. Podobnie jak utwory tych pisarzy, także cykl Browna może doczekać się ekranizacji, prawa zostały już wykupione.

Star Wars: Czystka – różni artyści

Imperium atakuje

Marek Adamkiewicz

W ramach wydawanej przez Egmont serii Star Wars Legendy ukazują się tytuły, które oryginalnie wydało Dark Horse Comics. Są to historie jeszcze sprzed restartu uniwersum i wyrzucenia niejako „do kosza” setek fabuł z Expanded Universe, zarówno książkowych, jak i komiksowych. Fani, co w żaden sposób nie dziwi, wciąż darzą je jednak sporym sentymentem. To kawał naprawdę pięknej historii. Z tego założenia wyszedł też chyba Egmont, a pomysł przedstawienia polskiemu czytelnikowi najlepszych komiksów spod znaku Legend to strzał w dziesiątkę. Czystka to trzeci tom w kolekcji, a jego twórcy na tapetę wzięli arcyciekawy okres po Zemście Sithów.

W skład albumu wchodzą cztery osobne historie, wszystkie posiadające wspólny mianownik, którym jest motyw pościgu Dartha Vadera za ocalałymi Rycerzami Jedi. Fabuła Czystki traktuje o próbie zwabienia Vadera w pułapkę. W Sekundach do Śmierci jedna z ocalałych zawiera pakt z Imperatorem. Jeśli pokona Vadera, zajmie jego miejsce u boku sithańskiego mistrza. W Ukrytym Ostrzu z kolei, odziany w czerń Sith musi zmierzyć się z powstańcami sabotującymi budowę imperialnych maszyn, korzystając przy tym z pomocy kolejnego ukrywającego się Jedi. Natomiast Pięść Tyrana opowiada historię Vadera, który musi radzić sobie przede wszystkim z niezadowoleniem rdzennych mieszkańców pewnej planety.

Antologia komiksu SW w Subiektywnie

W ramach wydawanej przez Egmont serii Star Wars Legendy ukazują się tytuły, które oryginalnie wydało Dark Horse Comics. Są to historie jeszcze sprzed restartu uniwersum i wyrzucenia niejako „do kosza” setek fabuł z Expanded Universe, zarówno książkowych, jak i komiksowych. Fani, co w żaden sposób nie dziwi, wciąż darzą je jednak sporym sentymentem. To kawał naprawdę pięknej historii. Z tego założenia wyszedł też chyba Egmont, a pomysł przedstawienia polskiemu czytelnikowi najlepszych komiksów spod znaku Legend to strzał w dziesiątkę. Czystka to trzeci tom w kolekcji, a jego twórcy na tapetę wzięli arcyciekawy okres po Zemście Sithów.

Jako że dawno już nie było na Szortalu recenzji komiksu, mamy dla Was jedną, napisaną przez Marka (Chala-Cheneta). Zapraszam do lektury!

W samo południe - odsłona CXCIX - ogłoszenie wyników

29 października 2015.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Jak się nazywało wydawane przez Roberta Zarębę czasopismo publikujące polską fantastykę i w jakiej formie ukaże się ono po reaktywacji? Część druga. Proszę podać nazwiska przynajmniej trzech autorów, których opowiadania ukazały się w obu wydanych do dnia dzisiejszego tomach Magazynu Fantastycznego: The Best.

1.1. Magazyn Fantastyczny, będzie się ukazywać w formie książkowej.

1.2. Michał Gacek, Tomasz Kaczmarek, Henryk Tur, Sebastian Uznański

2. Historyczne: Eugeniusz Dębski, jeden z autorów pojawiających się w pierwszym tomie Magazynu Fantastycznego: The Best, napisał kiedyś serię książek o przygodach pewnego fantastycznego detektywa. Jak się nazywa ów detektyw?

Owen Yeates

3. Szortalowe: Czy są wśród szortalowej załogi takie osoby, których tekst/teksty ukazały się w którymś z tomów Magazynu Fantastycznego: The Best?

Jest. To naczelny Naczelny! Marek Ścieszek.

Zwycięzcy:

1. Adrian Brzeski (1+2),

2. Patrycja Paliczka (1+2),

3. Ireneusz Ramutkowski (1),

4. Dariusz Fafiński (1).

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

David M. Crowe - Oskar Schindler. Prawdziwa historia

Wytrawny współpracownik Abwehry, zaangażowany także w działania przeciwko Polsce, członek partii nazistowskiej, przedsiębiorca, bon vivant, wreszcie – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Tym wszystkim był Oskar Schindler, który podczas Holokaustu uratował około 1200 Żydów, a po wojnie, jako bankrut, włożył wiele wysiłku, by zyskać uznanie świata dla swoich zasług. David Crowe w swojej przełomowej biografii skrupulatnie bada całokształt wojennej i powojennej działalności tej kontrowersyjnej postaci, ukazując także ciemniejsze i mało znane strony życia Oskara Schindlera.
Niepublikowane wcześniej dokumenty i listy Schindlera pomogły autorowi stworzyć kompletny opis życia tego skomplikowanego człowieka o wielu twarzach i charakterze pełnym sprzeczności. Starannie udokumentowana, szczegółowa i rzetelna biografia autorstwa Davida Crowe w pełni zasłużyła na miano najlepszej, jaką kiedykolwiek napisano o bohaterze „Listy Schindlera”.

David M. Crowe jest honorowym przewodniczącym Association for the Study of Nationalities na Columbia University, członkiem Komitetu ds. Edukacji Amerykańskiego Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie oraz pisarzem. Współpracuje z Centrum Slawistyki, Euroazjatyckim i Wschodnioeuropejskim na University of North Carolina, wykłada na Elon University.

Informacja Wydawnictwa Literackiego

Wydawnictwo Literackie informuje, że w rok od premiery nakład powieści  Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk przekroczył sto tysięcy egzemplarzy.

Przypomnijmy: Księgi Jakubowe ukazały się 23 października 2014 roku. Premiera długo oczekiwanej powieści, nad którą pisarka pracowała 7 lat, zbiegła się w czasie z odbywającymi się w Krakowie Festiwalem Conrada i Międzynarodowymi Targami Książki. Pisarka na zaproszenie Wydawnictwa Literackiego była gościem i jedną z największych gwiazd tych ważnych wydarzeń.
 
Powieść błyskawicznie została okrzyknięta jednym z najważniejszych dzieł współczesnej polskiej literatury. Monumentalna historia żydowskiego mistyka Jakuba Franka zafascynowała krytyków i przede wszystkim czytelników.  Księgi Jakubowe bardzo szybko podbiły listy bestsellerów, stały się też przedmiotem analiz literackich i historycznych.
 
W recenzji Ksiąg Jakubowych, jaka ukazała się w Gazecie Wyborczej, Przemysław Czapliński napisał: Powieść Tokarczuk rewoltuje obraz życia religijnego w XVIII w., ale też odmienia postrzeganie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Rewizję swoją pisarka rozgrywa na rewersie „Trylogii". Sienkiewicz, chcąc uzyskać obraz wyidealizowany, musiał przedstawić Polskę szlachecką z perspektywy szlacheckiej – podrzędna pozycja kobiet, dominacja jednego wyznania, okrutna hierarchia społeczna, dystrybucja bogactwa i biedy nabierały charakteru koniecznego. W „Księgach Jakubowych" konieczność znika, więc hierarchia odsłania się jako przemoc. U Sienkiewicza wojna wkraczająca do Polski jest zakłóceniem dobrego ładu. W powieści Tokarczuk, dziejącej się sto lat później, porządek społeczny pozostał bez zmian, ale jawi się on jako mieszanina bałaganu i przemocy w majestacie prawa.
Z kolei Justyna Sobolewska na łamach „Polityki” pisała:Tokarczuk udowodniła, że można napisać ponad 900-stronicową powieść, pełną malarskich opisów, dysput religijnych i listów, która trzyma w napięciu. Taka jest jej wersja historii autentycznej postaci słynnego Jakuba Franka i niezwykle ciekawa panorama XVIII-wiecznej Polski.

 

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

John Lutz - Psychopata

Myśliwy staje się zwierzyną, pościg staje się sprawą osobistą… Kto stanie się ofiarą?

Carlie Clark potrzebuje pomocy. Jasnowłosa i niebieskooka – doskonale pasuje do typu urody preferowanego przez mordercę, który pozostawia policji okaleczone z chirurgiczną precyzją zwłoki młodych kobiet…
Frank Quinn to ceniony glina z wydziału zabójstw, specjalizujący się w tropieniu seryjnych morderców. Jednak tym razem sprawa wykracza poza rutynę. Carlie Clark… to jego bratanica.
Aby zwyciężyć z najbardziej osobistym przeciwnikiem w swojej karierze, Quinn będzie musiał zastawić pułapkę idealną. A do tego będzie potrzebował idealnej przynęty…

John Lutz – autor prawie pięćdziesięciu powieści kryminalnych, wielokrotny laureat nagród Edgar i Shamus, w tym Shamus Lifetime Achievement Award, przyznawanej za całokształt osiągnięć, były prezes Mystery Writers of America i Private Eye Writers of America. W Polsce ukazały się dotychczas następujące powieści autora: „Seryjny”, „Puls”, „Mister X”, „Łowca”, „Mrok”, „Rzeźnik” i „Szał”.

Lauren Frankel - Zanim będzie za późno

Doskonała debiutancka powieść Lauren Frankel. Historia dziewczynki na skraju załamania nerwowego i matki, która za wszelką cenę usiłuje jej pomóc, zanim będzie za późno.

Pod adresem trzynastoletniej Callie pada oskarżenie o agresywne zachowanie. Doskonale znając łagodne usposobienie córki, Rebecca jest przekonana o jej niewinności. Callie zostaje oczyszczona z podejrzeń, ale koleżanka, która ją oskarżyła, zaczyna przysyłać wiadomości z pogróżkami o coraz bardziej rozpaczliwej treści. Rebecca postanawia interweniować. Próbując pomóc niezrównoważonej dziewczynie, wspomina

Hyperion - Dan Simmons

Sześć niezwykłych opowieści

Marta Kładź-Kocot

Co łączy ze sobą teleporty, odległe planety, zagładę Ziemi, międzyplanetarną inwazję, pielgrzymkę, poezję Johna Keatsa, tajemniczy kult religijny i teologiczne rozważania na temat ofiary Abrahama? Odpowiedź może być tylko jedna: Hyperion Dana Simmonsa. Jest to powieść, której polecać nie trzeba: wydana w 1989 roku, otrzymała kilka prestiżowych nagród i na trwałe weszła do międzynarodowego kanonu fantastyki. Nic dziwnego, że znalazła miejsce w serii Artefakty, która, podobnie jak inna seria wydawnictwa MAG, Uczta wyobraźni, nie zawiera słabych książek. Po każdą z nich można sięgnąć w ciemno – nawet jeśli nie zaiskrzy i nie wywoła czytelniczego drżenia (kwestia preferencji, gustu, wyboru itp.), okaże się godnym zapamiętania lekturowym przeżyciem. To jest po prostu dobra literatura.

Hyperion to powieść, której akcja otwiera czytelnika na to wszystko, co może i powinno wydarzyć się w drugim tomie, Upadku Hyperiona. A jednak sama w sobie nie pozostawia uczucia niedosytu. Jest piękna, niebezpiecznie, groźnie fascynująca i zawłaszczająca wyobraźnię. A jej głównym bohaterem, rozproszonym po tekście w licznych aluzjach i nawiązaniach, w pewnym sensie staje się angielski poeta-romantyk, John Keats, który, jak na romantyka przystało, zmarł na gruźlicę w 1821 roku, przeżywszy zaledwie 26 lat. Pozostawił po sobie kilka niezwykłych poematów, nawiązujących tematycznie do greckiego antyku, w tym Hyperiona i Lamię.

Simmons w subiektywnie

Co łączy ze sobą teleporty, odległe planety, zagładę Ziemi, międzyplanetarną inwazję, pielgrzymkę, poezję Johna Keatsa, tajemniczy kult religijny i teologiczne rozważania na temat ofiary Abrahama? Odpowiedź może być tylko jedna: Hyperion Dana Simmonsa...

I tyle zajawki. Nie chcę spoilerować oceny, jaką powieści, w swoim najnowszym omówieniu, wystawiła Marta. Jesteście ciekawi noty? Zapraszam do lektury całości.

Vineland – Thomas Pynchon

Wszystkie drogi prowadzą do Vineland. Chiba.

Justyna Chwiedczenia

Do książek Pynchona podchodzę z pewną dozą nieśmiałości i lęku przed tym, co mnie czeka. Wolę się specjalnie do tej lektury nie przygotowywać, lepiej rzucić się z tej skały z zamkniętymi oczami, na główkę do oceanu. I już po kilkunastu stronach czuję się jak w filmach o szaleńcach, w których ktoś szybko przewraca oczami, głowa kręci mu się dookoła własnej osi, serce bije jak oszalałe, a cały ekran mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Pynchon ma w głowie dyskotekę, a ja tańczę, póki gra muzyka, chociaż trochę plączą mi się nogi.

Wyobrażam sobie, że Vineland mógłby wyreżyserować Quentin Tarantino i byłoby to dzieło tak wybuchowe, jak reakcja coca coli po wrzuceniu do niej mentosa. Kill Bill przy tym to spokojne, senne kino. A wydawałoby się, że bohaterowie Vinelandu, po hipisowskim okresie buntu, narkotyków i niezobowiązującego seksu dorośli i próbują ułożyć sobie życie. Nic z tego, hipisem zostaje się do śmierci. Nawet jeśli na zewnątrz wyglądem nie różnią się od szarych zjadaczy chleba, to w środku wciąż hula wiatr, a ich umysły są niczym odblaskowe kamizelki ratunkowe. Ich włosy przesiąknięte są zapachem marihuany.

To już drugi raz (z tytułów, które poznałam) kiedy w książce Pynchona ludzie kwiaty i narkotyki wydają się być niemal motywem przewodnim. Na początku miałam nawet poczucie deja vu, bo Zoyd przypominał mi Doca z Wady ukrytej. Taka historia 20 lat później, jakby uciekać i stać w miejscu jednocześnie.

Pynchon w Subiektywnie

Do książek Pynchona podchodzę z pewną dozą nieśmiałości i lęku przed tym, co mnie czeka. Wolę się specjalnie do tej lektury nie przygotowywać, lepiej rzucić się z tej skały z zamkniętymi oczami, na główkę do oceanu. I już po kilkunastu stronach czuję się jak w filmach o szaleńcach, w których ktoś szybko przewraca oczami, głowa kręci mu się dookoła własnej osi, serce bije jak oszalałe, a cały ekran mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Pynchon ma w głowie dyskotekę, a ja tańczę, póki gra muzyka, chociaż trochę plączą mi się nogi.

A o tym, jak się owe pląsy skończyły i czy Justyna nie cierpi na zakwasy dowiecie się czytając całą jej najnowsza recenzję. Zapraszam!

P.S. Od dziś będę starał wygrzebać się spod stosu omówień, którymi zarzucili mnie Wasi ulubieni recenzenci. Dlatego, co jakiś czas zamiast jednej, dostaniecie do lektury dwie recenzje. O!

Longar

I jeszcze jedno wspomnienie letniego Wydania Specjalnego - W imię ojczyzny Konrada Staszewskiego.

Informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

5 listopada, godz. 18:00

Sala Pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego

ul. Grzybowska 79, Warszawa

 **********

MY, REAKCJA

Historia emocji antykomunistów 1944-1956

To książka skierowana do czytelnika, który chciałby zrozumieć, przed jakimi dylematami stali Polacy wierni idei niepodległości, utożsamiający się z Kościołem katolickim i przeciwstawiający się dominacji przywiezionego z Moskwy marksizmu. To książka dla tych, którzy podjęli kult „żołnierzy wyklętych”. Piotr Semka prezentuje jednak znacznie szerszą panoramę społecznego oporu niż tylko oddziały zbrojne. Oprócz konspiratorów z AK, WiN, NSZ i NSW ukazuje działaczy PSL, ludzi wiernych Kościołowi, przedstawicieli przedwojennych elit, ziemian, ludzi prywatnej inicjatywy i konserwatywnych pozytywistów. Podejmuje polemikę z książkami „rewizjonistów”, odrzucających tradycje powstania warszawskiego i negujących wybory Polaków w czasie II wojny światowej.

Autor przyjął wizję inną niż ukazywanie lat stalinowskich poprzez kolejne etapy działań PZPR, zetempowskich pochodów, a potem rozliczeń pomiędzy byłymi marksistami. W książce głos mają nie tylko dokumenty i wydobyte z archiwów wspomnienia, lecz przede wszystkim żywi ludzie. Do niektórych Piotr Semka dotarł w ostatniej chwili.

Nowość wydawnictwa Mag

Rada mniejszości - Kate Griffin

Matthew Swift, czarnoksiężnik i Nocny Burmistrz, panuje nad sytuacją. Tak przynajmniej lubi sobie wyobrażać. Ale w Londynie, jak to w Londynie, nigdy nie brakuje problemów. Spożycie narkotyków utrzymuje się na wysokim poziomie. Nastoletni wandale odstraszają inwestorów. Rośnie również liczba przestępstw z użyciem przemocy. W swoim czasie Matthew Swifta nic by to nie obchodziło, ale teraz to on musi posprzątać ten bałagan.

W dodatku na rynku pojawił się nowy narkotyk, pył wróżek, którego produkcja polega na zamianie ludzi w chodzące laboratoria chemiczne, na nastoletnich wandali poluje mistyczna istota, a drobni przestępcy Londynu zaczynają umierać z magicznych powodów.

Szybko staje się jasne, że uporanie się z tymi problemami jest zadaniem Swifta. Jednakże ktoś wyraźnie chce go pouczać, jak powinien wykonywać swoje obowiązki. Swift musi się zorientować, kto stoi za falą przestępczości, a kto próbuje ingerować w jego pracę. Ma wielu starych wrogów i tylko garstkę przyjaciół. Jeśli chce uratować Londyn przed wzbierającą falą krwi, musi szybko się nauczyć odróżniać ich od siebie.

Fragment powieści.

Nowość wydawnictwa Albatros

CZTERY PO PÓŁNOCY - Stephen King

Cztery minipowieści mistrza grozy - Langoliery', 'Tajemnicze okno, tajemniczy ogród', 'Policjant Biblioteczny', 'Polaroidowy pies' - w których rzeczywistość przeplata się z surrealistycznym koszmarem, a czas zmienia kierunek. 'Langoliery': W czasie rutynowego lotu z Los Angeles do Bostonu grupa pasażerów budzi się z drzemki i z przerażeniem odkrywa, że na pokładzie brakuje załogi i większości współtowarzyszy podróży. W jaki sposób zniknęli i dlaczego zostawili po sobie zegarki, walkmany i inne przedmioty?'

ZAGADKI KRYMINALNE PANNY FISHER: MORDERSTWO W POCIĄGU - Kerry Greenwood


Przedstawiamy pannę Phryne Fisher – najbardziej wyzwoloną, pyskatą i nieustraszoną ze wszystkich prywatnych detektywów. Tym razem wybiera się ona w podróż pociągiem do Ballarat. Nocą wszyscy pasażerowie zostają uśpieni chloroformem. Piękna detektyw będzie musiała powiązać nieprzystające do siebie tropy: dziewczynę cierpiącą na amnezję, starą damę, której skradziono klejnoty, białe niewolnictwo i czarną magię…

Szortal Na Wynos Wydanie Specjalne - Jesień 2015

Jesień w tym roku przyszła o właściwej porze. Przyniosła mnóstwo wspaniałej literatury i bajecznych grafik. Zostawiła, z prośbą, by udostępnić.
Więc udostępniamy. Jak tu odmówić jesieni, skoro tak ładnie prosi?

Star Wars. Tarkin – James Luceno

Początek nowego kanonu

Marek Adamkiewicz

Tej recenzji nie sposób rozpocząć inaczej, niż od wspomnienia o tym, że uniwersum Star Wars przeszło ostatnimi czasy prawdziwą rewolucję. Po przejęciu przez Disneya praw do marki, wszystkie wydane dotąd powieści z Expanded Universe otrzymały szyld Legendy, a kanon, wraz z nowymi filmami, będą tworzyć m.in. kolejne książki. Tarkin jest drugą taką pozycją w ogóle, a pierwszą wydaną w Polsce. Zresztą i naszego rynku nie ominęły zmiany. Z wydawania Gwiezdnych Wojen zrezygnował Amber, a misję poniesie dalej Uroboros. Czy to zmiana na lepsze – okaże się za jakiś czas. Póki co polski czytelnik może cieszyć się najnowszą powieścią Jamesa Luceno i to na niej skupię się w poniższym tekście.

Wilhuff Tarkin zostaje wezwany przez Imperatora z placówki, nad którą ma pieczę, by zbadać sprawę spreparowanych holo-transmisji, które stawiają Imperium w niekorzystnym świetle. Problem okazuje się być poważniejszy, niż mogło się z początku wydawać, a gdy nieznani sprawcy porywają korwetę Tarkina, Cierń, pościg rozpoczyna się na całego. Moffowi w misji towarzyszy Darth Vader. Czy połączone siły dwóch wielkich ludzi Imperium wystarczą, by zatrzymać występujących przeciwko oficjalnemu porządkowi? 

Luceno w Subiektywnie

Tej recenzji nie sposób rozpocząć inaczej, niż od wspomnienia o tym, że uniwersum Star Wars przeszło ostatnimi czasy prawdziwą rewolucję. Po przejęciu przez Disneya praw do marki, wszystkie wydane dotąd powieści z Expanded Universe otrzymały szyld Legendy, a kanon, wraz z nowymi filmami, będą tworzyć m.in. kolejne książki. Tarkin jest drugą taką pozycją w ogóle, a pierwszą wydaną w Polsce. Zresztą i naszego rynku nie ominęły zmiany. Z wydawania Gwiezdnych Wojen zrezygnował Amber, a misję poniesie dalej Uroboros. Czy to zmiana na lepsze – okaże się za jakiś czas. Póki co polski czytelnik może cieszyć się najnowszą powieścią Jamesa Luceno i to na niej skupię się w poniższym tekście.

Ów poniższy tekst, czyli najnowsze omówienie Marka (Chala-Cheneta), znajdziecie tutaj. Miłej lektury!

Nowość w Rymowisku

Na pewno jesteście ciekawi, jaką to Sieć utkała Małgorzata Lewandowska. Zapewniam, że bardzo na czasie.

Rzeczy ulotne. Cuda i zmyślenia - Neil Gaiman

Historie uplecione ze słów

Magdalena Golec

Patrząc na tytuł pomyślałam, że znajdę tu opowiadania w klimacie onirycznym, gdzieś na pograniczu jawy i snu, może coś baśniowego, nieuchwytnego, albo związanego z przemijaniem. Myślę, że w wielu utworach tego elementu ulotności można się z łatwością doszukać, czy to w formie nietrwałości życia, przemijalności uczuć, piękna, pogody, a także w postaci niektórych opowieści, które szybko ulatują z naszych pamięci. Trzeba przyznać, że jest to zbiór bardzo bogaty i różnorodny, dlatego nie będę omawiać wszystkich tekstów. Ograniczę się do tych, które, w mniejszym lub większym stopniu, zwróciły moją uwagę.

Na Rzeczy ulotne składa się kilkadziesiąt form literackich: krótszych i dłuższych opowiadań, szortów, wierszy i innych. Opowieści zaludniają przeróżne postacie: od spersonalizowanych miesięcy roku, przez nowe wcielenie Sherlocka Holmesa, wampiry, duchy, gargulce, Arlekina do Cienia znanego z Amerykańskich bogów. Historie są niezwykle zróżnicowane, nie tylko tematycznie, stylowo, ale i jakościowo. Są utwory bardzo dobre, które mają wyraźną fabułę, przedstawiają konkretną, wciągającą historią czy też zawierają ciekawą puentę. Znajdzie się też opowieści sympatyczne, wzbudzające sentyment, zapadające w pamięć, nawet jeśli napisane są słabiej. Wreszcie są i takie, jak mówi Gaiman we wstępie o jednym z wierszy, "nic wielkiego", które wydają się być jedynie spisanym wyobrażeniem, myślą, snem, czymś nieokreślonym, co natrętnie domagało się przelania na papier. Dużym atutem sporej części tekstów jest porywający nastrój, raz niezwykle mroczny, wypełniony grozą, niesamowitością z nutką humoru, a jeszcze innym razem - lekki i dowcipny. Jeśli się zastanowię, to muszę stwierdzić, że generalnie bardziej przypadły mi do gustu formy dłuższe, natomiast zupełnie nie przemówiły do mnie wiersze - ładnie napisane, ale pozbawione jakiejkolwiek głębszej treści.

Gaiman w Subiektywnie

Patrząc na tytuł pomyślałam, że znajdę tu opowiadania w klimacie onirycznym, gdzieś na pograniczu jawy i snu, może coś baśniowego, nieuchwytnego, albo związanego z przemijaniem. Myślę, że w wielu utworach tego elementu ulotności można się z łatwością doszukać, czy to w formie nietrwałości życia, przemijalności uczuć, piękna, pogody, a także w postaci niektórych opowieści, które szybko ulatują z naszych pamięci. Trzeba przyznać, że jest to zbiór bardzo bogaty i różnorodny, dlatego nie będę omawiać wszystkich tekstów. Ograniczę się do tych, które, w mniejszym lub większym stopniu, zwróciły moją uwagę.

Ja natomiast pozwolę sobie zwrócić uwagę, że dalszy ciąg najnowszej recenzji Magdy (magfre) możecie znaleźć pod linkiem. Polecam!

Vineland - Thomas Pynchon

Szalone lata osiemdziesiąte

Mirosław Gołuński

Gdy w Polsce zaczęły się szarobure czasy stanu wojennego i jego trwających całą dekadę konsekwencji, zmienił się również klimat polityczny na świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Czasy hippisów minęły bezpowrotnie. Wraz z niechlubnym zakończeniem wojny w Wietnamie okazało się, że nie za bardzo jest przeciw czemu buntować, a co więcej, amerykańskie służby federalne mają wszędzie swoich ludzi. Co gorsza, nadeszły lata 80. ściśle związane z prezydenturą Ronalda Reagana. Dla „dzieci kwiatów” nie mogło być nic gorszego – cięcia budżetowe, ładowanie gospodarki i próba ponownego zaprowadzenia konserwatywnego ładu moralnego – i FBI, która z walki z wrogami systemu zaczyna zwalczać uprawy hippisowskiego „świętego ziela” – marihuany. Jak mają żyć dawni wojownicy – pardon – pacyfiści wolnej miłości, naćpanych kolumn i dzieci w Wietnamie?

To wprowadzenie jest niezbędne, by móc zająć się powieścią Thomasa Pynchona, Vineland. Jej fabuła nie jest specjalnie złożona, ale bo też nie o nią w tej powieści chodzi. Zoyd Wheeler – weteran ruchu hippisowskiego, który poszedł na układ z FBI, szykuje się do kolejnego ze skoków przez zamknięte okno, dokonywanych regularnie co roku w oku telewizyjnych kamer, dzięki czemu może otrzymywać polski odpowiednik renty dla psychicznie chorych. Kupuje sukienkę (chodzi o udawanie psychicznie chorego, a nie gender – żeby nie było nieporozumień), jedzie w znajome miejsce, gdzie wezwał już stacje telewizyjny, ale coś jest nie tak. Na planie pojawia się dawno nie widziany Hector Zuñiga, agent FBI, który go zwerbował i przekazuje Zoydowi, że szuka go prokurator Brok Vond, człowiek, z którym uciekła jego żona, Frenesi. A na dokładkę wybrana szyba (co roku na sama) tym razem okazuje się szybą kaskaderską. Wheeler jest przerażony, pomaga uciec swej czternastoletniej córce, Praire, i sam próbuje się – mówiąc slangiem – zadekować.

Pynchon w Subiektywnie

Gdy w Polsce zaczęły się szarobure czasy stanu wojennego i jego trwających całą dekadę konsekwencji, zmienił się również klimat polityczny na świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Czasy hippisów minęły bezpowrotnie. Wraz z niechlubnym zakończeniem wojny w Wietnamie okazało się, że nie za bardzo jest przeciw czemu buntować, a co więcej, amerykańskie służby federalne mają wszędzie swoich ludzi. Co gorsza, nadeszły lata 80. ściśle związane z prezydenturą Ronalda Reagana. Dla „dzieci kwiatów” nie mogło być nic gorszego – cięcia budżetowe, ładowanie gospodarki i próba ponownego zaprowadzenia konserwatywnego ładu moralnego – i FBI, która z walki z wrogami systemu zaczyna zwalczać uprawy hippisowskiego „świętego ziela” – marihuany. Jak mają żyć dawni wojownicy – pardon – pacyfiści wolnej miłości, naćpanych kolumn i dzieci w Wietnamie?

Drugim dzisiejszym tekstem w Subiektywnie jest napisane przez Mirka omówienie powieści Vineland Pynchona (tę samą książkę omawiała też dwa dni temu Justyna). Zapraszam do lektury!