Wrzesień 2015

Zagraniczniak

Pierwszy dzień września. Dzieci radośnie wróciły do szkół. Za oknem wesoło bzyczą szerszenie. Do jesieni jeszcze kawałek czasu.
My tymczasem wróćmy na chwilę do lata w pełni, szczególnie do opowiadania z letniego numeru Wydania Specjalnego.
Co z oczu... Franka Rogera. Tłumaczenie: Ola Brożek-Sala

Nowość wydawnictwa Rebis

Kocioł duchów - David Weber, Eric Flint

W najbliższą środę trafi do księgarń  Kocioł duchów - trzeci tom podserii Królowa niewolników, ponownie łączący ją z głównym cyklem Webera, „Honor Harrington”.

Po zawiązaniu przez Imperium Manticore i Republikę Haven nowego sojuszu skierowanego przeciwko Równaniu agenci obu stron, Anton Zilwicki oraz Victor Cachat, zaczęli poszukiwania dowodów fatalnej roli, jaką odegrał ten przeciwnik w wydarzeniach ostatnich lat. Teraz muszą raz jeszcze polecieć na Mesę, gdzie trwają niepokoje wywołane przez wojnę Manticore z Ligą Solarną, i udowodnić winę Równania, które przygotowuje się do zadania ludzkości decydującego ciosu.

David Weber, literacki fenomen XXI wieku, bestsellerowy autor militarnej SF i popularnych na całym świecie cykli „Honor Harrington”, „Starfire” i „Schronienie”. 22 tytuły Webera trafiły na listę bestsellerów „New York Timesa”, a łączny nakład jego książek przekroczył już 7,5 miliona egzemplarzy.

Eric Flint – niezwykle popularny autor sf, ma w dorobku kilkadziesiąt książek, w tym wiele bestsellerów historii alternatywnej. Znany przede wszystkim z serii „Belizariusz” (współautorem jest David Drake) oraz cyklu „Ring of Fire” (m.in. 1632). Z Davidem Weberem współpracował przy 1633 i 1634: The Baltic War oraz powieściach (Królowa niewolników, Bitwa o Torch) i opowiadaniach  z cyklu „Honor Harrington

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Robert James Waller - Co się wydarzyło w Madison County

Druga po „Czułych słówkach” powieść wydana w ramach serii filmowej.

Robert Kincaid, fotograf pracujący dla „National Geographic”, przyjeżdża do hrabstwa Madison, by zrobić zdjęcia krytych mostów. Przez przypadek poznaje Francescę Johnson, gospodynię domową.
Francesca wraz z mężem i dwójką dzieci prowadzą spokojne farmerskie życie. Między Robertem a Franceską zaczyna nawiązywać się uczucie, coraz bardziej zbliżają się do siebie. Ich romans trwa tylko 4 dni, ale te 4 dni dla obojga staną się jednymi z najważniejszych w życiu. Do końca życia oboje trzymają w tajemnicy to, co się między nimi wydarzyło. Dopiero po śmierci Franceski dzieci dowiadują się o romansie ich matki.

„Co się wydarzyło w Madison County” w 1995 roku przeniósł na wielki ekran Clint Eastwood. W docenianym i bardzo popularnym filmie wystąpili między innymi Meryl Streep i Clint Eastwood.

Pierwsza książka z serii filmowej, „Czułe słówka” Larry`ego McMurtry, jest już w sprzedaży. Wkrótce nakładem wydawnictwa Prószyński Media ukaże się "Mały wielki człowiek" Thomasa Bergera.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

GŁĘBIA. Skokowiec - Marcin Podlewski

"Głębia" — pierwszy tom planowanej trylogii SF o podtytule "Skokowiec" pojawi się w księgarniach 16 września 2015 roku. Space opera traktuje o Wypalonej Galaktyce, w którą po kilku potwornych wojnach zmieniła się Droga Mleczna. To świat, gdzie wygnani poza Granicę Galaktyczną Obcy znani są już tylko z legend, a nieliczne, ocalałe Maszyny wciąż budzą trwogę. Wypalona Galaktyka — ze wszystkimi swoimi Ramionami — została już dawno skolonizowana i poznana… choć na tle tego, co było niegdyś, ocalała zaledwie garstka nadających się do życia systemów. Podróż pomiędzy nimi umożliwia tytułowa Głębia — zagadkowa nibyprzestrzeń, największa tajemnica znanego Wszechświata, której świadome przebycie może doprowadzić do szaleństwa. Fabuła skupia się wokół niejakiego Myrtona Grunwalda, który stracił właśnie swój statek wraz z załogą i który zrobi wszystko, by znowu pożeglować ku gwiazdom. Proste z pozoru zadanie jakim jest kupno i obsadzenie nowego skokowca (niewielkiego statku z napędem głębinowym) doprowadzi go wszakże do sytuacji, w której — jak to zwykle w space operach bywa — Wypalona Galaktyka stanie na głowie.

Tom drugi powinien zostać napisany już jesienią tego roku czyli, de facto, dwa/trzy miesiące po wydaniu "Głębi I".

Marcin Podlewski

Mówi o sobie, że miał zostać operatorem obrabiarek skrawających. Po kilku miesiącach zakrętu życiowego złapał się jednak za głowę i zdał na filozofię by wreszcie wylądować na dziennikarskich studiach. Nadal czuje jednak sentyment do smarów, zgrzebnych drelichów i noży kątowych tnących stal na śrubki.

Debiutował sto lat temu na łamach magazynu „LAMPA” Pawła Dunina-Wąsowicza, by zapaść na kilka lat na twórczy stupor. Jak sam mówi, reset przeżył w trakcie pisania „Happy END” — swojej debiutanckiej powieści, mieszaniny horroru, fantastyki i postapo wydanej w 2013 roku przez wydawnictwo Studio Truso. Tak zakończył się jego zakręt życiowy numer dwa, po którym udało mu się wygrać konkurs na XXX-lecie „Nowej Fantastyki” opowiadaniem „Edmund po drugiej stronie lustra”, nominowanym później do Zajdla.

Avengers: Świat Avengers – Jonathan Hickman, Jerome Opeña, Adam Kubert

Maciej Rybicki

Kiedy w ramach rozgrzewki przed startem linii Marvel Now! na polskim rynku wydawnictwo Egmont opublikowało powieść graficzną Avengers: Wojna bez końca można było czuć spory niedosyt. Napisana przez Warrena Ellisa historia nie wyróżniała się niczym specjalnym oprócz przerysowania bohaterów i umiarkowanej ilości „nawalanki”, całości nie ratowała też dość toporna oprawa graficzna autorstwa Mike’a McKone. Pozostawało mieć nadzieję, że pierwszy rzut najnowszej inkarnacji komiksów Marvela zatrze to nienajlepsze wrażenie. Z dwóch wydanych na początek tytułów Wczorajsi X-Men wypadli bardzo dobrze, opierając się na brawurowym pomyśle Briana Michaela Bendisa. Jak na tym tle prezentują się najpotężniejsi bohaterowie Ziemi?

Hickman, Opeña i Kubert w Subiektywnie

Kiedy w ramach rozgrzewki przed startem linii Marvel Now! na polskim rynku wydawnictwo Egmont opublikowało powieść graficzną Avengers: Wojna bez końca można było czuć spory niedosyt. Napisana przez Warrena Ellisa historia nie wyróżniała się niczym specjalnym oprócz przerysowania bohaterów i umiarkowanej ilości „nawalanki”, całości nie ratowała też dość toporna oprawa graficzna autorstwa Mike’a McKone. Pozostawało mieć nadzieję, że pierwszy rzut najnowszej inkarnacji komiksów Marvela zatrze to nienajlepsze wrażenie. Z dwóch wydanych na początek tytułów Wczorajsi X-Men wypadli bardzo dobrze, opierając się na brawurowym pomyśle Briana Michaela Bendisa. Jak na tym tle prezentują się najpotężniejsi bohaterowie Ziemi?

Odpowiedzi szukajcie w najnowszej recenzji Maćka. Recenzji natomiast szukajcie tutaj. I tak - zaczęliśmy rok szkolny recenzją komiksu!

Informacja wydawnictwa Rebis

W czwartek 3 września o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z Piotrem Zychowiczem, w EMPiK Junior, Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122
ZAPRASZAMY!

Pakt Piłsudski - Lenin


W trakcie wojny 1920 roku stanęliśmy przed dziejową szansą. Wojsko Polskie co najmniej dwukrotnie mogło zdobyć Moskwę i obalić reżim bolszewików. Niestety Józef Piłsudski odrzucił tę możliwość. Uważał bowiem, że Rosja „czerwona” będzie dla Polski mniej groźna niż „biała”. Był to błąd katastrofalny. Polacy nie tylko ocalili komunizm, ale zaprzepaścili szansę na odbudowę potężnej Rzeczpospolitej w przedrozbiorowych granicach. W efekcie – choć wygraliśmy Bitwę Warszawską – cała wojna z bolszewikami skończyła się dla nas klęską. Podpisując w 1921 roku haniebny Traktat Ryski oddaliśmy pod sowieckie jarzmo połowę terytorium Rzeczypospolitej i półtora miliona Polaków. Los tych ludzi był straszliwy.

W 1920 roku w interesie Polski leżało zawarcie antysowieckiego paktu z rosyjskim obozem „białych”.  Niestety Piłsudski podjął tajne rozmowy z Leninem…

Nowość wydawnictwa Albatros

MILCZĄCY ZAMEK - Kate Morton

Pod koniec dwudziestego wieku matka młodej redaktorki, Edith Burchill dostaje list, który zaginął przed pięćdziesięcioma laty. Edith postanawia odkryć tajemniczą przeszłość matki. Dowiaduje się, że została ewakuowana razem z innymi dziećmi w 1939 roku z Londynu i przez półtora roku mieszkała w zamku Milderhurst w Kencie, siedzibie słynnego pisarza, Raymonda Blythe’a, autora jej ulubionej powieści z dzieciństwa, Prawdziwa historia Człowieka z Błota.
Edith odwiedza zamek i przekonuje się, że nadal mieszkają w nim trzy córki Raymonda.
Pomału Edith odkrywa coraz więcej tajemnic zamku. W 1941 Juniper miała wyjść za mąż, lecz jej narzeczony nie zjawił się w Milderhurście i od tamtej pory słuch po nim zaginął.
Edith dostaje zaskakujące zlecenie napisania wstępu do Prawdziwej historii Człowieka z Błota i wyjaśnienia zagadkowej genezy utworu. Podczas drugiej wizyty w zamku najstarsza siostra, Percy odsłania przed nią wszystkie zagadki Milderhurstu.

W samo południe - odsłona CXCI - ogłoszenie wyników

Środowe wczesne popołudnie, początek września, spadek temperatury, czego chcieć więcej? Pewnie rozwiązania konkursu z Artefaktami, nie?

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Którzy autorzy (imiona i nazwiska poproszę) polecają opowiadania Cordwainera Smitha? Część druga: Proszę podać tytuły i autorów książek, które pojawią się jako następne w serii Artefakty.

1.1. Ursula Le Guin, Stephen Baxter, Frederik Pohl, Terry Pratchett, Robert Silverberg,

1.2. Hyperion Dana Simmonsa i Na fali szoku Johna Brunnera.

2. Historyczne: Jak się nazywa najmłodszy pisarz fantasy, którego książki ukazały się nakładem MAG-a (w momencie opublikowania książki oczywiście)? To część pierwsza pytania. Część druga jest taka: kto używał smoka jako ręcznego miotacza płomieni? Podpowiedź - zdecydowanie nie był to Brunschwick (ten od plazmotronicznego antycypatora Brunschwicka).

2.1. Christopher Paolini,

2.2. Samuel "Kamienna Gęba" Vimes.

3. Szortalowe: Proszę podać, kiedy ukazał się ostatni Szortal Na Wynos (oczywiście, chodzi nam o czas szortalowy) oraz imiona wszystkich panów (o Panie pytałem się poprzednią razą), których teksty ukazały się w Zagraniczniaku, Szortowni i Stusłówkach. 

3.1 18/08/2015 - 08:56,

3.2 Mike, Frank, Michał, Bartłomiej, Marcin, Antoni, Grzegorz.

Zwycięzcy:

1. Maria Walas,

2. Sylwia Dudzicz,

3. Jarosław Pałucki.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Droga do Diuny - Frank Herbert, Brian Herbert, Kevin J. Anderson

Marek Adamkiewicz

Diuna to powieść wyjątkowa, powieść, którą powinien znać każdy szanujący się fan nie tylko fantastyki, ale ogólnie literatury. Dzieło Franka Herberta wywarło olbrzymi wpływ na współczesną kulturę, inspirując wielu pisarzy i dając mnóstwo niezwykłych doznań czytelnikom. Oryginalny cykl zakończył się na sześciu tomach, później swoje dopiski dołożyli do niego Brian Herbert i Kevin J. Anderson. Ich jakość to kwestia dyskusyjna, najistotniejsze jednak jest to, że Uniwersum Diuny przetrwało. Droga do Diuny jest kolejną wycieczką do tego niezwykłego świata, choć tym razem forma tej wycieczki jest nieco bardziej nietypowa, niż przy zwyczajowych sequelach duetu Herbert/Anderson.

Droga do Diuny
to zbiór tekstów inspirowanych Diuną. Autorami części są Brian Herbert i Kevin J. Anderson, inne z kolei (choć tych jest zdecydowanie mniej) wyszły spod pióra samego Franka Herberta. Znajdziemy tu m.in. krótką, około dwustustronicową powieść Planeta Przyprawy, będącą pierwotną wersją Diuny. Ponadto będziemy mieli okazję zapoznać się z listami, które Frank Herbert wymieniał ze swoim wydawcą, a traktującymi o wiadomej powieści. Największą gratką dla fanów będą jednak chyba przedstawione tu niepublikowane sceny i rozdziały z Diuny i Mesjasza Diuny, niektóre rzucające dużo światła na przedstawione w tych książkach wydarzenia, inne zmieniające wydźwięk konkretnych, kanonicznych scen. Na zakończenie zaś czytelnik otrzymuje pięć opowiadań z uniwersum Diuny, których akcja rozciąga się od Dżihadu Butleriańskiego, aż po wydarzenia dziejące się w okolicach powieści Kapitularz Diuną.

Herbert (ojciec), Herbert (syn) i Anderson w Subiektywnie

Diuna to powieść wyjątkowa, powieść, którą powinien znać każdy szanujący się fan nie tylko fantastyki, ale ogólnie literatury. Dzieło Franka Herberta wywarło olbrzymi wpływ na współczesną kulturę, inspirując wielu pisarzy i dając mnóstwo niezwykłych doznań czytelnikom. Oryginalny cykl zakończył się na sześciu tomach, później swoje dopiski dołożyli do niego Brian Herbert i Kevin J. Anderson. Ich jakość to kwestia dyskusyjna, najistotniejsze jednak jest to, że Uniwersum Diuny przetrwało. Droga do Diuny jest kolejną wycieczką do tego niezwykłego świata, choć tym razem forma tej wycieczki jest nieco bardziej nietypowa, niż przy zwyczajowych sequelach duetu Herbert/Anderson.

Przed Wami najnowsza recenzja Marka, na pewno gratka dla fanów Diuny. Zapraszam do lektury!

Króciak

Kolejne wrześniowe opowiadanie, jednocześnie szortalowy debiut. Jakuba Chilimończyka Land słów i poezji

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Michael Finkel - Złodziej tożsamości. Historia prawdziwa

Ukradziona tożsamość, okrutne zbrodnie - historia relacji między dziennikarzem a mordercą.

Michael Finkel snuje urzekającą opowieść o morderstwie, miłości i oszustwie.
Historia ma swój początek w lutym 2002 roku, kiedy reporter z Oregonu skontaktował się z dziennikarzem „New York Times Magazine”, Michaelem Finkelem, i przekazał mu sensacyjną wiadomość. Młody, wybitnie inteligentny mężczyzna, Christian Longo, widniejący na liście dziesięciu najbardziej poszukiwanych osób za wymordowanie całej swojej rodziny, został ostatnio ujęty w Meksyku, gdzie podawał się za Michaela Finkela z „New York Timesa”.
Finkel stara się ustalić, co naprawdę stało się z rodziną Longo, a jego poszukiwania przemieniają się z pracy stricte reporterskiej w psychologiczną zabawę w kotka i myszkę – czasami bezwzględnie szczerą, kiedy indziej chytrze podstępną. Upór Finkela przyniesie efekt – Longo, oszukujący przez całe życie, ostatecznie mówi mu to, do czego nigdy nie przyznałby się w sądzie – wyznaje całą prawdę. Albo przynajmniej tak się zdaje.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

John Steinbeck - Zima naszej goryczy

Liryczna i zmuszająca do refleksji powieść laureata literackiej Nagrody Nobla.

Wielu z mieszkańców miasteczka New Baytown zostało ciężko doświadczonych przez los, noszą oni w sercach gorycz i rozczarowanie. Ethan Hawley, kiedyś jeden z najbogatszych ludzi w mieście, a teraz sprzedawca w sklepie, stara się zapomnieć o starych dobrych czasach. Żona Ethana tęskni za dawnym życiem. Margie, rozwódka, boi się samotności i braku środków do życia. Danny Taylor, z dobrej rodziny, żebrze o dolara na wódkę.
Pewnego dnia z kart tarota wyłania się zapowiedź zmiany smutnego losu mieszkańców New Baytown…

John Steinbeck (1902–1968) – amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści to „Na wschód od Edenu”, „Tortilla Flat”, „Myszy i ludzie” i „Grona gniewu”.

Zapowiedź wydawnictwa Noir Sur Blanc

Charles Bukowski - Historie o zwykłym szaleństwie   (październik 2015)


Niepublikowane w Polsce opowiadania Charlesa Bukowskiego!

Nikt tak jak Charles Bukowski nie potrafi zręcznie przeplatać kultury wysokiej z niską. Mieszając prostytucję z filozofią Kanta, przechodząc od rozpaczy do muzyki klasycznej, „stary świntuch” tworzy własną, współczesną dystopię. Nie inaczej jest w przypadku nowych, niepublikowanych w Polsce opowiadań. Cięte a zarazem delikatne, humorystyczne lecz niepokojące sceny z życia amerykańskiego półświatka to proza Bukowskiego w najlepszym wydaniu — gorącokrwista, pełna skrajności i do bólu realistyczna.

Historie o zwykłym szaleństwie pochodzą z najlepszego okresu twórczości pisarza (początek lat 70.), w którym Bukowski stworzył również — znane polskiemu czytelnikowi — teksty, wchodzące w skład tomu Najpiękniejsza dziewczyna w mieście.

Informacja wydawnictwa Insignis

Trylogia Glukhovsky’ego w Polsce już jesienią

Jesienią bieżącego roku swoją polską premierę będzie miała jedna z najbardziej wyczekiwanych powieści fantastyczno-naukowych – Metro 2035 Dmitrija Glukhovsky’ego. Powieść ta zamyka cykl Metro i wraz z Metrem 2033 oraz Metrem 2034 tworzy kompletną fabularnie trylogię.

Polski wydawca Glukhovsky’ego, wydawnictwo Insignis, z okazji premiery Metra 2035 wprowadzi na rynek nowe edycje wszystkich tomów trylogii w odmienionej, artystycznej szacie graficznej autorstwa Ilji Jackiewicza, znanego i utalentowanego rosyjskiego ilustratora, twórcy okładek takich książek jak FUTU.RE  (Glukhovsky), Łzy Diabła (Magdalena Kozak), Szczury Wrocławia (Robert J. Szmidt), a także wszystkich tomów serii Uniwersum Metro 2033, w tym Dzielnicy obiecanej (Paweł Majka) i niedawno wydanej Otchłani (Robert J. Szmidt).

Pomimo zupełnie nowej stylistyki okładek nowych edycji książek, wydawnictwo zachowało dokładną graficzną korespondencję z poprzednimi wydaniami książek. Polski logotyp Metro 2033/2034/2035 zaprojektowany przez Jacka Doroszenkę, pozostał geometrycznie niezmieniony, a jedynie dostosowany przez Ilję Jackiewicza do nowych okładek; nie zmienił się też układ napisów na frontach i grzbietach książek.

To jeszcze nie wszystko. Cała trylogia Glukhovsky’ego pojawi się też w ekskluzywnym kolekcjonerskim wydaniu w twardej oprawie z zupełnie innymi, bardziej symbolicznymi okładkami, które celowo nawiązują do stylistyki radzieckiego propagandowego socrealizmu. Wydania w twardej oprawie pojawią się na rynku jednorazowo – w limitowanym nakładzie.

Zmiany objęły również wnętrza książek. Tekst wszystkich powieści został powtórnie sprawdzony i złamany w innym niż dotychczasowy układzie.

Dym i lustra. Opowiadania i złudzenia - Neil Gaiman

Laura "Visenna" Papierzańska

Neila Gaimana przedstawiać chyba nie trzeba – autor komiksów (kultowy Sandman!) i wielu powieści, które doczekały się już ekranizacji. Amerykańscy bogowie lada dzień przeobrażać się będą w serialową adaptację, a profil pisarza na facebooku tętni życiem książkowo-filmowym. Gdzieś w tym harmidrze zagubiły się opowiadania i wiersze, których napisał sporo i które przyniosły mu kilka zacnych nagród. Wydawnictwo Mag postanowiło odświeżyć nam pamięć i wrócić się do 1998 roku, podając na tacy trzecie już w Polsce wydanie zbioru Dym i lustra. Piękny i młody wówczas Gaiman sporządził go, gromadząc w nim opowieści straszne, ociekające krwią, a niekiedy zupełnie (nie)zwyczajne, pełne anegdot, którymi pisarz zawsze chętnie się dzieli.

Anegdoty przywołałam nie bez powodu, bo książkę rozpoczyna uroczy, nieprzegadany wstęp i, co ważniejsze, komentarz do każdego z opowiadań. Dzięki temu możemy poznać inspiracje, okoliczności powstawania, czy po prostu zwykłe życiowe historyjki związane z tekstami. Jeśli chodzi o sam zbiór, to jest on tematycznie spójny, a podtytuł mówiący o złudzeniach pasuje do niego jak ulał. Problem tkwi jednak w tym, że ułuda staje się z czasem rutyną, która postępuje z każdym kolejnym opowiadaniem. Zamiast mamienia się fałszywymi tropami rzucanymi przez pisarza zaczynamy całkiem trafnie przewidywać, rozpoznawać schematy i mamrotać sobie pod nosem "captain obvious" podczas chwil, gdy Gaiman odsłania przyszykowane na koniec karty. Pojedynczo większość opowiadań byłaby błyskotliwa, w zbiorze motyw trochę się wyciera.

Gaiman w Subiektywnie

Neila Gaimana przedstawiać chyba nie trzeba – autor komiksów (kultowy Sandman!) i wielu powieści, które doczekały się już ekranizacji. Amerykańscy bogowie lada dzień przeobrażać się będą w serialową adaptację, a profil pisarza na facebooku tętni życiem książkowo-filmowym. Gdzieś w tym harmidrze zagubiły się opowiadania i wiersze, których napisał sporo i które przyniosły mu kilka zacnych nagród. Wydawnictwo Mag postanowiło odświeżyć nam pamięć i wrócić się do 1998 roku, podając na tacy trzecie już w Polsce wydanie zbioru Dym i lustra. Piękny i młody wówczas Gaiman sporządził go, gromadząc w nim opowieści straszne, ociekające krwią, a niekiedy zupełnie (nie)zwyczajne, pełne anegdot, którymi pisarz zawsze chętnie się dzieli.

A my podzielimy się z Wami najnowsza recenzją Laury - miłego czytania!

Zapowiedź IW Erica

Warszawa w rozmowach - Justyna Krajewska   (29 września 2015)

Warszawa w rozmowach to swoisty wehikuł czasu, który przenosi czytelnika do świata niezłomnej stolicy. W jednym momencie widzimy Warszawę z punktu widzenia przedwojennych kabaretów, za chwile degustujemy smak stołecznych cukierni aby moment później znaleźć się na powstańczej barykadzie. Przemijający świat wartości, heroizm, oddanie i wyżyny ludzkiego charakteru to słowa klucze, które otwierają bramy w świat nazywany przez autorkę Atlantydą. Książka jest zbiorem najwznioślejszych wartości, mapą Warszawy, kompasem duszy, przewodnikiem zatartych szlaków, organizatorem przestrzeni umysłu.

Każde ze spotkań autorki z rozmówcami traktowane jest jak uchylanie kolejnych bram, kamienic - losów warszawiaków i aspektów egzaltacji miasta. Zgromadzony materiał jest jak obraz. Każde zdanie to pociągnięcie pędzla, każda łza w oku to zarys nowych konturów, warszawskich ulic, parków i miejsc, których już nie ma, lub które zmieniły się bezpowrotnie.

Spisane historie okraszone są obfitym materiałem zdjęciowym, z prywatnych archiwów, co stanowi bezcenny dodatek, unaoczniający fragmenty najpiękniejszych lat życia rozmówców. Swoje osobiste wpisy, zadedykowali swojemu miastu – Warszawie.

Justyna Krajewska - dziennikarka młodego pokolenia, absolwentka Collegium Civitas, jej największą życiową pasją jest odkrywanie historii i poznawanie losów ludzi, którzy budowali współczesną rzeczywistość. Gdyby mogła wybrać czas aby narodzić się po raz kolejny wybrałaby okres przedwojenny. Wyznawczyni wartości, które stają się coraz mniej popularne, orędowniczka czerpania wzorców z przeszłości, bezgranicznie wierząca w nieśmiertelność duszy ludzkiej i wielkość czynów heroicznych.

Nowość wydawnictwa Albatros

JACK REACHER: SPRAWA OSOBISTA - Lee Child

„Możesz się rozstać z armią, ale armia nie rozstaje się z tobą. Nie zawsze. I nie do końca”. I nie w przypadku Jacka Reachera.
 
W samym centrum Paryża snajper oddaje strzał do prezydenta Francji. Wystrzelony z odległości tysiąca pięciuset metrów pocisk zatrzymuje kuloodporna szyba. Wszystko wskazuje na to, że chodziło tylko o próbę generalną przed zbliżającym się szczytem G8, który ma się odbyć w Londynie, a jednym z potencjalnych celów jest prezydent USA.
 
Wywiad wojskowy, FBI i CIA zwracają się do Reachera z prośbą o pomoc w schwytaniu zamachowca. Według nich może nim być John Kott, którego przed szesnastu laty wpakował za kratki. Z natury podejrzliwy wobec służb specjalnych Reacher nie wierzy w tę teorię i próbuje się trzymać z dala od całej sprawy. Do czasu, aż na własne oczy zobaczy zdjęcia ze swoją twarzą, na których Kott po opuszczeniu więzienia ćwiczył strzelanie do celu właśnie z odległości tysiąca pięciuset metrów…

Teraz Reacher już nie może się wycofać, bo sprawa stała się osobista.

Rychło w czas - odsłona trzydziesta piąta - ogłoszenie wyników

Piątek. Dwa dni. Ok.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Proszę podać z jaką księgarnią związane jest wydawnictwo Genius Creations.

www.madbooks.pl

2. Proszę wymienić wszystkie tytuły i autorów książek wydanych przez GC i zrecenzowanych na Szortalu.

Dawid Kain - "Kotku, jestem w ogniu", Anna Nieznaj - "Błąd warunkowania, Remigiusz Mróz - "Chór zapomnianych głosów", Daniel Nogal - "Malajski Excalibur", Marcin Jamiołkowski - "Okup krwi", Paweł Majka - "Pokój światów", Emil Strzeszewski - "Ród".

3. Proszę podać ile książek wydało do dzisiaj wydawnictwo GC i dodatkowo, jaka okładka Wam się najbardziej podobała.

9 książek. Najwięcej głosów było za okładką Chóru zapomnianych głosów.

4. Proszę podać przynajmniej pięć książek (tytuł i autor) zapowiadanych przez GC oraz dodatkowo: na którą z zapowiadanych najbardziej czekacie.

Wykaz tutaj: http://geniuscreations.pl/plan-wydawniczy/, a czekacie najbardziej na drugiego Majkę, którego nie ma w wykazie :D

Zwycięzcy:

1. Anna Wołosiak Tomaszewska,

2. Patrycja Paliczka,

3. Piotr Hamerski (to zwycięzca czasowy).

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Wolsung. Tom 1 - antologia

Marek Ścieszek

Komuś, kto jak ja fanem gier nie jest, świat Wolsunga mógłby stanowić niewiadomą. Kompletną lub zamazaną domysłami. Lecz wystarczy kilka danych, by, nie będąc graczem, Świat ten zrozumieć już na wstępie. Po pierwsze, najważniejsze, to steampunk, a więc technika na samym początku jej rozkwitu, dziewiętnastowieczna, lecz poddana niezwykłym fantastycznym mutacjom, wspomagana magią. Właściwie, bez choćby szczypty magii niemająca racji bytu. Oraz historyczne detale luźno powiązane z tym wycinkiem dziejów ludzkości. Machiny do ruchu wykorzystujące parę, sterowce – młodsi bracia balonów, obdarzone inteligencją quasi-samoloty, zwane wiwernami, niekoniecznie wyprzedzające opisane, a raczej sugerowane czasy, bowiem nikomu chyba nie jest nowiną, iż nad prototypami współczesnych samolotów pracował już sam wielki Leonardo da Vinci, a był to wiek XV. W tle zaś cywilizacja na modłę wiktoriańską, czyli panowie odziani w surduty i cylindry, na świat ten spozierający zza monokli, w dłoniach dzierżący stylowe laski, oraz panie w dupiastych turniurach i szerokich krynolinach, zakleszczone bezlitośnie w gorsety. Po drugie, realia rodem ze światów fantasy. Czym chata bogata: orki, gnomy, elfy, półelfy, ćwierćelfy, niziołki, trolle, strzygi, wampiry, smoki… wszystkie te istoty znane każdemu, kto wychował się na Tolkienie i Sapkowskim. Mnóstwo techniki, tyleż historii oraz fantastyki. Wszystko wymieszane w wielkim kotle, lśniące, gwiżdżące, posapujące, sunące przed siebie z zatrważającą prędkością piętnastu mil na godzinę

Antologia opowiadań wolsungowych w Subiektywnie

Komuś, kto jak ja fanem gier nie jest, świat Wolsunga mógłby stanowić niewiadomą. Kompletną lub zamazaną domysłami. Lecz wystarczy kilka danych, by, nie będąc graczem, Świat ten zrozumieć już na wstępie. Po pierwsze, najważniejsze, to steampunk, a więc technika na samym początku jej rozkwitu, dziewiętnastowieczna, lecz poddana niezwykłym fantastycznym mutacjom, wspomagana magią. Właściwie, bez choćby szczypty magii niemająca racji bytu. Oraz historyczne detale luźno powiązane z tym wycinkiem dziejów ludzkości. Machiny do ruchu wykorzystujące parę, sterowce – młodsi bracia balonów, obdarzone inteligencją quasi-samoloty, zwane wiwernami, niekoniecznie wyprzedzające opisane, a raczej sugerowane czasy, bowiem nikomu chyba nie jest nowiną, iż nad prototypami współczesnych samolotów pracował już sam wielki Leonardo da Vinci, a był to wiek XV...

To powyżej, tylko fragment wstępu do najnowszego omówienia Marka (zwanego terebką). Całości szukajcie tutaj. Polecam!

Zagraniczniak

Sylvia Spruck Wrigley zna prawdę. Jest niewesoła, ta prawda, ale dobrze wiedzieć, co nas czeka.
Przeczytajcie o niej, zanim zostaniemy wszyscy wysłani na Linię frontu.

New Avengers. Wszystko umiera – Jonathan Hickman, Steve Epting

Maciej Rybicki

Jednym z najważniejszych wydarzeń przedstawionych w poprzednich seriach pod tytułem New Avengers, było wprowadzenie na arenę wydarzeń tajnej grupy pod nazwą Illuminati. Wchodzący w jej skład Tony Stark, Black Bolt, Dr. Strange, Profesor Xavier, Namor i Reed Richards (Black Panther odmówił udziału w tajnym stowarzyszeniu) przyjęli na siebie odpowiedzialność decydowania o losach tego świata. I choć z  czasem skład grupy się zmieniał, to nieodmiennie jej członkowie stali na straży ludzkości podczas kryzysów jej zagrażających. Otwierający najnowszą serię New Avengers  tom Wszystko umiera stanowi wprowadzenie do kolejnej epickiej historii – takiej, która w komiksowym świecie (szczególnie tym za oceanem) wciąż się rozwija w postaci trwającego właśnie eventu Secret Wars.

Hickman i Epting w Subiektywnie

Jednym z najważniejszych wydarzeń przedstawionych w poprzednich seriach pod tytułem New Avengers, było wprowadzenie na arenę wydarzeń tajnej grupy pod nazwą Illuminati. Wchodzący w jej skład Tony Stark, Black Bolt, Dr. Strange, Profesor Xavier, Namor i Reed Richards (Black Panther odmówił udziału w tajnym stowarzyszeniu) przyjęli na siebie odpowiedzialność decydowania o losach tego świata. I choć z  czasem skład grupy się zmieniał, to nieodmiennie jej członkowie stali na straży ludzkości podczas kryzysów jej zagrażających. Otwierający najnowszą serię New Avengers tom Wszystko umiera stanowi wprowadzenie do kolejnej epickiej historii – takiej, która w komiksowym świecie (szczególnie tym za oceanem) wciąż się rozwija w postaci trwającego właśnie eventu Secret Wars.

Dostałem wczoraj list z pogróżkami, w którym oskarżono mnie, że przestałem wrzucać recenzje komiksów. No jak przestałem, skoro właśnie zapraszam Was do lektury najnowszego tekstu Maćka? Od razu też pragnę uspokoić wszystkich komiksowych fundamentalistów - to nie ostatnia recenzja komiksu we wrześniu br.

Stusłówka

Dawno nie było u nas stusłówka. Oto i ono: Czaromalowanie Marcina Jamiołkowskiego.
Miłej lektury.

Szał - John Lutz

Kolejna mroczna historia

Aleksandra Brożek-Sala


Myślę, że jeśli chodzi o sensację i kryminał, polscy czytelnicy zdecydowanie nie mogą narzekać na niewielki wybór książek. Na rynku jest już prawie wszystko – od opasłych skandynawskich thrillerów po polskie, często utrzymane w żartobliwym tonie, powieści o pogoni za pomysłowymi przestępcami. Ważne, aby z szerokiego wachlarza propozycji wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Akcja powieści Szał nie odbiega zbytnio od standardowego schematu tego gatunku. Policja poszukuje seryjnego mordercy, który torturuje i zabija kolejne kobiety, a następnie okalecza ich ciała, zostawiając na czole każdej z ofiar swój podpis – D.O.A. Dla detektywa Quinna złapanie tego przestępcy jest szczególnie ważne, gdyż D.O.A. już raz wymknął mu się z rąk. W miarę postępów śledztwa okazuje się, że dobór ofiar nie był wcale przypadkowy,
a seria zabójstw może mieć związek z wydarzeniami z przeszłości, a przede wszystkim z pewną rzeźbą...

Podobnie jak wielu klasyków gatunku, Lutz stara się wniknąć w głąb umysłu mordercy, aby odkryć motywy, emocje i lęki, które kierowały i kierują danym przestępcą. Jest uważnym badaczem ludzkiej psychiki i stara się poznać charakter zarówno łowcy, jak i ofiary. Dlatego w książce nie brakuje dygresji dotyczących przeszłości D.O.A.

Niewątpliwym atutem powieści jest wartka akcja. Lutz umiejętnie buduje napięcie, odsłaniając przed czytelnikiem kolejne tajemnice i prezentując mu wydarzenia należące do trzech linii fabularnych; pierwszej – dotyczącej wydarzeń bieżących, drugiej – związanej z młodością mordercy i trzeciej – prezentującej wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Mimo tej budowy powieść jest przystępna, a czytelnik nie ma problemu z połapaniem się kto, co, gdzie i jak.

Niestety mam nieco zastrzeżeń co do zakończenia książki, które okazało się raczej mdłe i sprawia wrażenie pisanego w dużym pośpiechu. Po świetnym początku i intrygującym rozwinięciu czytelnikowi grozi rozczarowanie z powodu braku wyraźnego punktu kulminacyjnego i rozmytego rozwiązania akcji.

Lutz w Subiektywnie

Myślę, że jeśli chodzi o sensację i kryminał, polscy czytelnicy zdecydowanie nie mogą narzekać na niewielki wybór książek. Na rynku jest już prawie wszystko – od opasłych skandynawskich thrillerów po polskie, często utrzymane w żartobliwym tonie, powieści o pogoni za pomysłowymi przestępcami. Ważne, aby z szerokiego wachlarza propozycji wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Przed Wami najnowszy tekst Oli, z którego dowiecie się, czy Szał robi szał, czy też w Szale szału nie ma. Polecam!

Zapowiedź wydawnictwa Mag

Wodny nóż - Paolo Bacigalupi   (16 października 2015)

W przyszłości dotkniętej klęską zmiany klimatu oraz suszy górskie śniegi obróciły się w deszcz, a deszcz paruje, zanim spadnie na ziemię. W zbałkanizowanych Stanach Zjednoczonych Phoenix i Las Vegas walczą ze sobą o wodę z kurczącej się rzeki Kolorado. Las Vegas ma jednak wodnych noży – zabójców, terrorystów i szpiegów – słynących z tego że bronią zasobów wodnych swego miasta i prowadzą Phoenix ku nieuchronnej zagładzie.

Gdy rozchodzą się wieści o nowym źródle wody, które może wszystko zmienić, Las Vegas wysyła do Phoenix jednego ze swych najlepszych wodnych noży, Angela Velasqueza, nakazując mu zbadać sprawę. Angel poznaje tam Lucy Monroe – doświadczoną dziennikarkę mogącą znać tajemnicę nowego źródła. Angel nie jest jednak jedynym poszukiwaczem, Lucy nie zwykła łatwo dawać za wygraną, a śmierć pogardzanego wodnego noża nie jest wysokocą ceną za życiodajną wodę.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Turniej Cieni - Elżbieta Cherezińska


Fascynująca opowieść o Polsce. O ludzkich losach, przeznaczeniu, zdradach i niezłomności.

Lata 30. XIX wieku.

Kluczem do panowania nad Azją jest Afganistan, o który Wielka Brytania rywalizuje z Rosją. W Wielką Grę, nazywaną przez Rosjan Turniejem Cieni wplątane są losy Polaków: Jana Witkiewicza – młodzieńca ułaskawionego z wyroku śmierci i zesłanego na Syberię, Adama Gurowskiego – ucznia Hegla i przyjaciela Heinego, arcyzdrajcy sprawy polskiej, a także Rufina Piotrowskiego – prostego żołnierza i najsłynniejszego uciekiniera z syberyjskiej katorgi.

W śniegach Syberii,  na gorących piaskach afgańskich pustyń i wybrzeżach Morza Czarnego trwa Wielka Gra. Bohaterowie rzucają cienie, ktoś jednak pociąga za sznurki marionetek.

Króciak

Dzisiaj zapraszamy do krótkich wspomnień o lecie. Na pustynię zabierze nas Piotr Kaczmarczyk i opowie o Drzewie życia.

W Samo Południe - odsłona CXCIII

Witajcie, moi najdrożsi z najdroższych Szortalowicze! W dzisiejszej odsłonie WSP znowu szalejemy - mamy dla Was trzy pakieciki składające się z powieści Joe Abercombiego - Pół Króla i Pół Świata. Wszystko dzięki uprzejmości Domu Wydawniczego Rebis.

Zasady. Zmieniły się, czy nie zmieniły... Oto jest pytanie. Zajrzyjcie tutaj, by znaleźć odpowiedź na nie.

Pytania:

1. Wydawnicze: Proszę podać imię i nazwisko autora, który będzie 10-go września, w krakowskim Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa "Nila", promował swoją, wydaną przez Rebis książkę. Proszę też podać jej tytuł. To pierwsza część zadania. Druga część jest następująca: W zeszłym tygodniu Rebis wydał zbiór tekstów jednego z najulubieńszych twórców Alka. Proszę o podanie tytułu zbioru, jego autora i lat, z których pochodzą zamieszczone w tomie teksty.

2. Historyczne: Kilka tygodni temu ukazała się nakładem Rebisu powieść zamykająca pewien cykl fantasy. Powieść oczekiwana przez fanów od prawie 25 lat (!). Dla ułatwienia dodam, że czekaliśmy tak długo ze względu na kradzież rękopisu pierwotnego ósmego tomu - autor się obraził i powiedział, że nie napisze raz jeszcze. Ale napisał. A Rebis to wydał. A teraz Wy podacie mi nazwę tego cyklu, tytuł skradzionej powieści, tytuł powieści wydanej przez Rebis i, no bo jak bez tego mogłoby być, nazwisko i imię autora cyklu.

3. Szortalowe: Kto recenzował u nas dzisiejsze książki-nagrody?

To wszystko - do boju!

Zabójcza Sprawiedliwość - Ann Leckie

SI i gender

Magdalena Golec

Zabójcza Sprawiedliwość jest pierwszą częścią trylogii Imperium Radch. Co ciekawe, to pierwsza powieść, która wyszła spod pióra Ann Leckie. A jest to interesujące dlatego, że debiut ten został powszechnie zauważony i nagrodzony. Książka ta otrzymała szereg nagród, jak chociażby Hugo, Arthur C. Clarke, BSFA, Nebula, Locus. Cóż takiego musi mieć w sobie powieść, żeby być tak bardzo docenioną? Intrygujące, nieprawdaż? W każdym razie, osobiście liczyłam, że w którymś momencie lektura wywoła u mnie okrzyk "wow!"

Hen, w odległej przyszłości duża część zamieszkanego kosmosu pozostaje pod rządami imperium Radch, na czele którego stoi Anaander Mianaai - wszechwiedząca lord, osobowość w tysiącach ciał, rozmieszczonych na wszystkich zaanektowanych planetach. Radchaai to społeczeństwo agresywne, przywiązane do religii, formalności, pochodzenia. Mieszkańcy Radch nie wiedzą co to samotność ani prywatność, ponieważ nieustannie obserwowani są przez SI. Główną bohaterką i narratorką powieści jest Breq - serwitor, czyli sztuczna inteligencja w ludzkim ciele, fragment SI statku "Sprawiedliwość". Opowiada nam ona o Radchaai, ich mentalności, a także o przeszłych wydarzeniach, które doprowadziły ją do miejsca, w którym aktualnie się znajduje i celu, który musi zrealizować.

Leckie w Subiektywnie

Zabójcza Sprawiedliwość jest pierwszą częścią trylogii Imperium Radch. Co ciekawe, to pierwsza powieść, która wyszła spod pióra Ann Leckie. A jest to interesujące dlatego, że debiut ten został powszechnie zauważony i nagrodzony. Książka ta otrzymała szereg nagród, jak chociażby Hugo, Arthur C. Clarke, BSFA, Nebula, Locus. Cóż takiego musi mieć w sobie powieść, żeby być tak bardzo docenioną? Intrygujące, nieprawdaż? W każdym razie, osobiście liczyłam, że w którymś momencie lektura wywoła u mnie okrzyk "wow!"

Czy lektura powieście wywołała taki okrzyk? Przeczytajcie najnowszą recenzję Magdy, to się dowiecie. Zapraszam!

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

David John, Hyeonseo Lee - Dziewczyna o siedmiu imionach

Uciekłam z Korei Północnej.

To niebywała opowieść pozwalająca poznać życie pod jedną z najbardziej bezwzględnych i tajemniczych dyktatur świata, ale też historia kobiety, która walczy o wolność swojej rodziny.
Hyeonseo Lee, urodzona i wychowana w Korei Północnej, była jedną z milionów ludzi więzionych w granicach państwa, którym rządził brutalny komunistyczny reżim. Ponieważ mieszkała przy granicy z Chinami, miała nieco większy niż jej krajanie kontakt ze światem poza zamkniętym obszarem Samotnego Królestwa. Gdy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w Korei Północnej wybuchł głód, młoda dziewczyna zaczęła zastanawiać się nad tym, co widzi, zadawać pytania i powoli uświadamiać sobie, że przez całe życie poddawano ją głębokiej indoktrynacji. Niemożliwe było przecież, by takie represje, bieda i głód panowały w kraju, który – jak jej wmawiano – jest „najwspanialszy na świecie”.
Tuż przed wkroczeniem w dorosłość postanowiła uciec z Korei Północnej. Nie przypuszczała wtedy, że zanim ponownie zobaczy się ze swoją rodziną, minie dwanaście lat.
Nie zdołała zniknąć niezauważona, a to oznaczało, że gdyby wróciła, naraziłaby siebie i swoją rodzinę na więzienie, tortury, a być może nawet na śmierć w publicznej egzekucji. Hyeonseo została więc w Chinach. By móc tam przetrwać, musiała błyskawicznie opanować język. Dwanaście lat później powróciła na granicę północnokoreańską, by przewieźć matkę i brata na teren ambasady Korei Południowej w jednym z krajów ościennych. Nie wiedziała jeszcze, że czeka ich najbardziej mozolna, kosztowna i niebezpieczna podróż w życiu.
Ta niesamowita historia opisuje nie tylko ucieczkę Hyeonseo z mroku tyranii w świetlany, wolny świat, lecz także dojrzewanie, mozolny proces zdobywania wiedzy i ogromną determinację, z jaką odbudowała swoje życie – najpierw w Chinach, a potem w Korei Południowej. To historia silnej,

Nowość wydawnictwa Rebis

Miecze cesarza - Brian Staveley

Pierwszy tom niesamowitej epickiej fantasy łączącej tempo działań elitarnej jednostki do zadań specjalnych ze szczyptą ducha zen: "Kronika nieciosanego tronu".

Ginie cesarz Annuru, zamordowany przez nieznanych wrogów. Jego córka i dwaj synowie, rozrzuceni po świecie, robią, co w ich mocy, żeby pozostać przy życiu i zdemaskować zdrajców. Każde z nich podąża jednak własną życiową drogą wybraną przez ojca, a na ich losy wpływają działania odwiecznych nieprzyjaciół i nieodgadnione zrządzenia bogów.

Kaden, dziedzic Nieciosanego Tronu, spędził osiem lat w odległym górskim klasztorze, poznając tajemne nauki mnichów służących Niememu Bogu. Ich rytuały zawierają klucz do starożytnej mocy, nad którą musi on zapanować.

Za morzem jego brat Valyn odbywa brutalny trening w Kettralu, elitarnej jednostce, której członkowie dosiadają gigantycznych czarnych ptaków. Przed nim ostatnia, śmiertelnie niebezpieczna Próba Hulla.

W stolicy zaś minister finansów Adare, wyniesiona na to stanowisko jednym z ostatnich zarządzeń cesarza, próbuje wykazać się przed swoim ludem. Jest także przekonana, że wie, kto zamordował jej ojca. Nie cofnie się przed niczym i uczyni wszystko, żeby sprawiedliwości stało się zadość.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Craig Cabell - Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle

Niezwykła historia życia jednego z najbardziej lubianych twórców na świecie, obejmująca także jego mężną walkę z chorobą Alzheimera. Powieści Terry’ego Pratchetta, wydawane na całym świecie w trzydziestu siedmiu językach, sprzedane w nakładzie sześćdziesięciu pięciu milionów egzemplarzy, są rok po roku niecierpliwie wyczekiwane przez legiony fanów.
Ta książka, pozwalająca z uwagą przyjrzeć się twórcy i jego dziełom, obejmująca także ekranizacje oraz przewodnik dla kolekcjonerów, stanowi niezastąpioną lekturę każdego fana. Pierwsza książka o Świecie Dysku, „Kolor magii", ukazała się w 1983 roku i od tego czasu cykl – z jego dziwacznymi bohaterami i ich straszliwymi przeciwnikami – zachwycał zarówno młodych, jak i starszych czytelników. W roku 2007 Pratchett ogłosił, że zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera. Odważnie zmierzył się z tą chorobą, swą determinacją dorównując postaciom swych porywających i zabawnych powieści. Znajdziemy tu również listę wszystkich dzieł Pratchetta na ekranie i na scenie, pełną bibliografię brytyjską oraz notę o kotach.

Nowość wydawnictwa Rebis

Młodość - Paolo Sorentino

Książka, na podstawie której powstał film nominowany do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes!

Przyjaźń, pożądanie, sztuka, przygoda dwóch przyjaciół, którzy walczą z przemijającym czasem.

Fred i Mick, przyjaciele, którzy niebawem przekroczą próg osiemdziesięciu lat, wyjeżdżają do hotelu pod Alpami, gdzie wspominają swoją przeszłość. Ich odpoczynek zostaje nagle przerwany nadejściem wiadomości od królowej Elżbiety.

Zapowiedź wydawnictwa Powergraph

Wróżenie z wnętrzności - Wit Szostak   (21 października 2015)


21 października w serii Kontrapunkty ukaże się najnowsza powieść Wita Szostaka „Wróżenie z wnętrzności”.

Każdy choć raz chciał odejść: zostawić wszystko, odwrócić się i zniknąć. Mateusz porzuca błyskotliwą karierę i zamieszkuje na dworcu kolejowym. Jego brat Błażej od dwudziestu lat nie wypowiedział ani słowa. Ale nic nie jest takie, jak się z początku wydaje. Dworzec Mateusza jest śródziemnomorską willą, zatopionym wśród beskidzkich lasów schronieniem dla ludzi i bogów. A milczący Błażej szeptem opowiada tajemniczą historię o odejściach i powrotach. To opowieść o dwóch braciach i Marcie, bogini Poświatowa, pełna niedopowiedzeń i pulsującego erotyzmu wyprawa w poszukiwaniu mitologii życia.


W samo południe - odsłona CXCII - ogłoszenie wyników

Wtorek, nie jest wprawdzie piątek kąpielątek, ale u nas także dzień targowy, więc się liczy.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Pierwsza część. Która z dzisiejszych nagród już się ukazała, a która będzie miała swoją premierę w przyszłym tygodniu? Część druga. Czy Czwarta strona wydaje tylko fantastykę?

1.1. Ukazała się Droga do Nawi, a Dżungla dopiero się ukaże.

1.2. Ależ oczywiście, że nie tylko.

2. Historyczne: Tak troszkę na fali problemu uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu będzie. A więc. Istnieją sobie dwie książki polskich autorów. Obie to sf bliskiego zasięgu (do stu lat w przód od dziś), w obu Europa nie jest już tą Europą, którą znamy. W jednej z tych dwóch książek Dżihad się powiódł, a największa relikwią konającego chrześcijaństwa jest dłoń Jana Pawla II. W drugiej, urzędnicy wprowadzili Wielki Plan Zrównania Szans, dzięki czemu autochtonów zalała fala migracji z Afryki i Azji, a za będące obrazą uczuć religijnych i tolerancji posiadanie psa można zostać skazanym wyrokiem Wielkiej Mądrej Bawolicy. Proszę o tytuły tych książek i nazwiska ich autorów.

Allah 2.0 Mieszko Zagańczyka i Requiem dla Europy Pawła Kempczyńskiego.

3. Szortalowe: Ile recenzji komiksów pojawiło się na Szortalu w ciągu sierpnia?

W sierpniu ukazało się na Szortalu sześć recenzji komiksów.

Zwycięzcy:

1. Henryk Skowroński,

2. Bartłomiej Bończyk,

3. Piotr Trzybiński.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Sabat - Guy N. Smith

Karol Mitka

Guya N. Smitha chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Jego powieści święciły w Polsce tryumf na początku lat dziewięćdziesiątych, dzięki nieistniejącemu już wydawnictwu Phantom Press. Z pewnością niejeden miłośnik horroru z wypiekami na twarzy przekopywał biblioteczne półki w poszukiwaniu niewielkich książeczek, zwykle od razu rzucających się w oczy za sprawą tandetnych, koszmarnie narysowanych okładek.

Cykl Sabat został napisany w 1982 roku (tak, wszystkie cztery części!), ale polskiemu czytelnikowi przyszło poczekać niemal dekadę na przyjemność, dla niektórych wątpliwą, zapoznania się z tym chyba najbardziej zapadającym w pamięć bohaterem Smitha.

Czego naćpał się pisarz tworząc postać Marka Sabata nie dowiemy się chyba nigdy, ale podejrzewam, że niejeden dealer zapłaciłby fortunę za ów specyfik. Odjazd musiał być nieziemski, bo tak popieprzonego życiorysu nie powstydziłyby się główne postaci z współczesnych nowel bizarro.

Sabat to twardziel z prawdziwego zdarzenia. Umięśniony macho po przejściach, nie stroniący od niczego, co zaczyna się na „p”. Były ksiądz, który porzucił sutannę po tym, jak jeden z hierarchów zaczął go molestować seksualnie. Po pożegnaniu się ze stanem duchownym wstąpił do SAS, gdzie nauczył się zabijać, ale musiał opuścić jednostkę po pewnym incydencie z żoną jednego z dowódców. W końcu został egzorcystą. Mało? No to dołożymy coś jeszcze. Na początku pierwszego tomu Sabat zostaje opętany przez swojego brata bliźniaka. Od tej pory Quentin będzie towarzyszył mu już zawsze.

Smith (Guy N.) w Subiektywnie

Guya N. Smitha chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Jego powieści święciły w Polsce tryumf na początku lat dziewięćdziesiątych, dzięki nieistniejącemu już wydawnictwu Phantom Press. Z pewnością niejeden miłośnik horroru z wypiekami na twarzy przekopywał biblioteczne półki w poszukiwaniu niewielkich książeczek, zwykle od razu rzucających się w oczy za sprawą tandetnych, koszmarnie narysowanych okładek.

Tego jeszcze u nas nie było! Nie dość, że Karol debiutuje (na Szortalu) w roli recenzenta, to jeszcze zaprasza Was do zanurzenia się w cuchnący moralną zgnilizną, pokryty flakami, krwią i innymi płynami ustrojowymi świat cyklu Sabat. Czy warto? Droga Szortalowa Młodzieży, która się jeszcze z powieściami Guy'a N. Smitha nie zetknęłaś - zapytajcie swoich rodziców, albo przeczytajcie tekst Karola. Albo zróbcie to i to. Bez znaczenia. I tak skończycie przekopując aledrogo i antki-wariaty. Albo domowe graciarnie (gdzie najczęściej Wasi rodzice trzymają ulubione książki swojej młodości).

Nowość wydawnictwa Czwarta Strona

Dżungla - Dariusz Sypeń

XXIII wiek. Ludzie skolonizowali Marsa, mało kto jednak nazywa go swoim domem. Terraformacja udała się tylko do pewnego stopnia, mieszkańców nękają choroby i problemy psychiczne, relacje społeczne zaczynają przypominać te z czasów średniowiecza, a dawne jednostki administracyjne zamieniły się we wrogo nastawione do siebie zony, szykujące się do wojny.
Sytuacja na Czerwonej Planecie komplikuje się jeszcze bardziej, gdy pojawia się na niej dziwny roślinopodobny twór, zwany „dżunglą”. Czym jest? Co jego rozwój oznacza dla przyszłości planety i ludzkości? Dwójka głównych bohaterów – każde na własną rękę i z innych powodów – odkrywa, czym jest dżungla i co tak naprawdę kryje się za zapomnianym projektem naukowym, który nagle zostaje wznowiony.

Nowość wydawnictwa Albatros

ENDER - Lissa Price

Odpowiedzi, których nie udzielił STARTER

PRZEŻYŁA PIEKŁO
POKONAŁA ENDERÓW
MOŻE WRESZCIE GODNIE ŻYĆ…
…ALE SĄ LUDZIE, KTÓRZY NIE ZAMIERZAJĄ JEJ NA TO POZWOLIĆ


Los Angeles po wojnie bakteriologicznej jest rządzone przez Enderów, ludzi powyżej sześćdziesiątego roku życia, którzy mogą zrobić wszystko, nawet kupić drugą młodość w ciele obcego nastolatka…
 
Callie, dawniej bezdomna Starterka, teraz mieszka w okazałej rezydencji zapisanej jej przez bogatą Enderkę, Helenę. Obie doprowadziły do tego, że zburzono i zdelegalizowano bank ciał, ale nosiciele chipów umożliwiających zamianę ciał są wciąż porywani przez nieznanych prześladowców. Niebezpieczeństwo grozi także Callie. Czy Starterce uda się ocalić siebie i innych?

Nowość wydawnictwa Mag

Na fali szoku - John Brunner

Był najbardziej niebezpiecznym z żyjących zbiegów, ale nie istniał! Nickie Haflinger żył życiem dwudziestu różnych ludzi… ale, formalnie rzecz biorąc, w ogóle go nie było! Uciekł z Tarnover, zaawansowanego rządowego think tanku, w którym go wykształcono. Najpierw złamał swój kod tożsamości, a potem zwiał. Następnie rozpoczął poszukiwania czegoś, co pozwoli przywrócić zdrowy rozum oraz wolność osobistą zniewolonym przez komputery masom, i uratować stojący na skraju katastrofy świat. Nie dbał o to, jak to zrobi, ale rząd był tym bardzo zainteresowany. Dlatego nauczyciele z Tarnover sprowadzili go z powrotem do swych laboratoriów,gdzie Nickiego Hallingera czekał zupełnie nowy rodzaj edukacji!

Fragment powieści.

Hyperion - Dan Simmons

W obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Mają za zadanie dotrzeć do mitycznych grobowców, by znaleźć w nich budzącą grozę istotę. Zna ona być może metodę, która pozwoli zapobiec zagładzie całej ludzkości. Każdy z pielgrzymów może przedstawić jej swoją prośbę, lecz wysłuchany zostanie tylko jeden. Pozostali będą musieli zginąć.

Fragment powieści.

Informacja wydawnictwa Rebis

Dom Wydawniczy REBIS zaprasza na spotkanie z Martinem Winstonem i promocję książki GENERALNE GUBERNATORSTWO.

10 września 2015 roku, o godzinie 18.00 do Muzeum Armii Krajowej, ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie

Praca Winstone’a to pierwsza powstała poza granicami Polski i opracowana z wielkim rozmachem monografia na temat tragicznej historii Generalnego Gubernatorstwa.

Tragiczna historia Generalnego Gubernatorstwa wyróżnia się nawet na tle okrucieństw niemieckich rządów w okupowanej Europie. Oddzielone od Rzeszy, ale rządzone przez Niemców, za pośrednictwem brutalnego i skorumpowanego reżimu kierowanego przez Hansa Franka Generalne Gubernatorstwo stało się głównym „laboratorium rasowym” Trzeciej Rzesz...y i największym ośrodkiem Holokaustu.
Było to prawdziwe mroczne serce hitlerowskiego imperium. To tu przeprowadzono akcję „Reinhardt”, największą operację ludobójczą w dziejach ludzkości, w czasie której w ciągu 18 miesięcy zamordowano 1,7 miliona Żydów, a wobec polskiej ludności realizowano systematyczną kampanię terroru, eksploatacji i czystek etnicznych.

Generalne Gubernatorstwo przedstawia pełną historię nazistowskiego reżimu okupacyjnego w Polsce oraz tragicznych doświadczeń Polaków, Żydów i przedstawicieli innych narodów, którzy znaleźli się pod jego władzą. Korzystając z bogatych źródeł, począwszy od dzienników i relacji świadków, po wcześniej niedoceniane, niezwykle oryginalne materiały, jak na przykład przewodniki turystyczne czy utwory poetyckie, Martin Winstone umożliwia czytelnikowi wyjątkowy wgląd w działalność Generalnego Gubernatorstwa.

Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów - Svante Pääbo

Ślad przeszłości obecny w każdym z nas

Magdalena Golec


Za każdym razem, kiedy słyszę, czy czytam o neandertalczykach, zawsze przypomina mi się książka Asimova i Silverberga Brzydki, mały chłopiec, w której naukowcy z XXI wieku sprowadzili, z przeszłości do swojego czasu, małego neandertalskiego chłopca i podjęli próbę jego ucywilizowania. Właśnie... interesujące doświadczenie. Czy rzeczywiście, gdyby takie małe dziecko, a jeszcze lepiej - niemowlak, pojawiło się w rodzinie ludzi i zostało przez nie wychowane, to byłoby w stanie funkcjonować jak zwykłe ludzkie dziecko? Czy osiągnęłoby taki sam poziom rozwoju? A może jednak nie byłoby do tego zdolne, ze względu na brak jakiś czynników biologicznych niezbędnych do przyswojenia typowo ludzkich umiejętności? Rozwój genetyki i technologii może pomóc w odpowiedzi na to pytanie. Z pewnością jeszcze trochę czasu minie zanim pojawi się wyjaśnienie, bowiem za te nasze właściwości nie odpowiadają pojedyncze geny, a raczej różne ich kombinacje, wzajemne interakcje między produktami tych genów oraz ze środowiskiem. Jednak odczytanie genomu neandertalczyka jest już pierwszym krokiem na drodze do poznania istoty człowieczeństwa.

Pääbo w Subiektywnie

Za każdym razem, kiedy słyszę, czy czytam o neandertalczykach, zawsze przypomina mi się książka Asimova i Silverberga Brzydki, mały chłopiec, w której naukowcy z XXI wieku sprowadzili, z przeszłości do swojego czasu, małego neandertalskiego chłopca i podjęli próbę jego ucywilizowania. Właśnie... interesujące doświadczenie. Czy rzeczywiście, gdyby takie małe dziecko, a jeszcze lepiej - niemowlak, pojawiło się w rodzinie ludzi i zostało przez nie wychowane, to byłoby w stanie funkcjonować jak zwykłe ludzkie dziecko? Czy osiągnęłoby taki sam poziom rozwoju? A może jednak nie byłoby do tego zdolne, ze względu na brak jakiś czynników biologicznych niezbędnych do przyswojenia typowo ludzkich umiejętności?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce Pääbo. A kwestię, czy tę pozycję warto wzią... znaczy, chwycić i przytrzymując ją przeczytać, rozstrzyga w swej najnowszej recenzji Magda. Zapraszam do lektury!

Króciak

W szortowni kolejny szortalowy debiut. Tym razem Michał Rybiński, prezentujący Nową narzeczoną.
Miłej lektury.

Rychło w czas - odsłona trzydziesta szósta

Dzisiaj nietypowo, bo konkurs z okazji. Zwykle robimy konkursy bez okazji (albo z okazji, że dostaliśmy książki na konkurs), dzisiaj okazja jest całkiem inna.

Publikujemy od jakiegoś czasu w Szortalu na Wynos wywiady. Ale na portalu ich nie ma. Postanowiliśmy to nadrobić i opublikujemy je na portalu. Nie wszystkie na raz oczywiście, ale tak po jednym co tydzień będzie w sam raz. Pod koniec tygodnia Marek wklei pierwszy wywiad. Okazało się, że nasz pierwszy wywiad był z Michaelem Crummeyem, autorem wiele książek, ale przede wszystkim autorem cudownego Dostatku. W Polsce jego książki ukazują się za sprawą wydawnictwa Wiatr od morza. I właśnie to wydawnictwo przekazało na konkurs książkę tego autora pod tytułem Sweetland. I na dodatek dorzuciło firmową torbę.

Tak więc mamy jedną, ale podwójną nagrodę. Jest o co walczyć, czyż nie?

Zasady są jakie są. Konkurs trwa od ogłoszenia, do wtorku, 15 września 2015 roku, do godziny 15:15. Odpowiedzi (prawidłowe) proszę przesyłać na adres: odpowiedz@szortal.com. Odpowiedzi podpisujemy imieniem i nazwiskiem. Wśród osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi SM wylosuje zwycięzcę. To tyle. Do boju!

Pytania:

1. Proszę podać autora i tytuł pierwszej książki wydanej przez wydawnictwo Wiatr od morza. A skoro będziecie już na ich stronie, to podajcie także autora i tytuł ostatniej wydanej książki przez WoM. A skoro już będziecie tak buszować po tej stronie, to na pewno rzuci Wam się w oczy wrześniowa zapowiedź. tutaj także proszę podać tytuł i autora.

2. Pytanie szortalowo autorsko wydawnicze. W wywiadzie z Michaelem Crummeyem, który ukazał się w Szortalu na Wynos, Rafał Sala spytał o autorów, którzy zainspirowali autora Dostatku. Proszę podać imiona i nazwiska wymienionych przez MC kobiet.

Tyle, tylko dwa pytania, ale jedno trzyczęściowe, a drugie wymagające szukania, więc myślę, że jest ok.

Zapraszamy do zabawy!

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Mateusz M. Lemberg - Mennica

Policjanci, fałszerze, gangsterzy i mordercy jeszcze raz zatańczą w rytm szalonej polki, pod dyktando nominowanego do Nagrody za Najlepszą Kryminalną Powieść Miejską 2014 Mateusza M. Lemberga.

W nocy nie słychać w lesie śpiewu ptaków. Samotny pies myśliwski myśli o swoim panu, warując w środku młodnika. Z nudów i głodu gryzie palec dziewczyny, której ciało wyczuł pod darnią.

Samotny mężczyzna siedzi w wyciszonym, ukrytym pomieszczeniu i przygląda się pracującej maszynie offsetowej. Drżą mu dłonie. Tuż obok stoi prasa do wyrobu monet. Jeszcze nie wie, że ta nielegalna mennica przyczyni się do końca jego marzeń.

Policjant, który nie stoi już na straży prawa, wpatruje się w pistolet na półce. Niedługo będzie musiał go użyć, żeby ochronić dobro i miłość. Nie wie, że sprowadzi śmierć, cierpienie i usłyszy samotny krzyk przerażenia ukochanej. Starzec, który przyszedł z zaświatów, milczy. Zbrodnie i sprawy przeszłości właśnie wróciły.

Mateusz M. Lemberg – rocznik 1971, humanista, ukończył studia medyczno-weterynaryjne. Zanim zaczął pisać, amatorsko realizował filmy, odbył podróż na Wschód, rysował komiksy. Zarabia na życie jako lekarz, uwielbia koty, dobre książki, Hiszpanię i Szwecję. Autor powieści „Zasługa nocy” i „Patron”.
Zapraszamy na stronę internetową autora: www.mmlemberg.pl

Zapowiedź wydawnictwa Noir sur Blanc

Arden - Frédéric Verger

Akcja powieści rozgrywa się w przededniu i podczas drugiej wojny światowej w Marsowii, fikcyjnym zamożnym księstwie Europy Środkowej, zwanym „Monako” tego regionu. Alexa de Rocoule’a, zarządzającego luksusowym hotelem Arden, kobieciarza (w którego wesołości wyczuwa się pewną dozę okrucieństwa) i  Salomona Lengyela, poważnego i samotnego wdowca, łączy wspólna pasja: operetka. Razem skomponowali i napisali imponującą liczbę trzyaktowych dzieł — niedokończonych, gdyż z reguły nie mogli dojść do porozumienia w kwestii końcowych scen.

Ich beztroski żywot przerywa wybuch wojny, która dociera także do granic pogodnej Marsowii. Rozpoczynają się prześladowania Żydów. Niebezpieczeństwo wisi nad Salomonem i jego córką Esther, która właśnie powróciła do ojca z Budapesztu i którą Alex darzy uczuciem. Czy skomponowanie ostatniej operetki będzie jedynym sposobem, by uratować im życie?

Rzadko spotyka się w debiutanckiej powieści takie połączenie inteligencji, humoru i zmysłowości. Tragizm miesza się z groteską, liryzm z pastiszem i parodią, a wszystko to stanowi o szczególnym uroku Ardenu.

Arden to pierwsza powieść Vergera, za którą wyróżniony został licznymi prestiżowymi nagrodami: w roku 2013 „polską nagrodą Goncourtów” przyznawaną przez studentów filologii romańskiej, w roku 2104 zaś Nagrodą Goncourtów w kategorii debiutu powieściowego. Otrzymał również nagrodę Thyde Monnier, Nagrodę Pamięci Alberta Cohena, a także nagrodę Valery-Larbaud.

Frédéric Verger (ur. 1959), pisarz francuski, wykładowca języka francuskiego w Lycée d'Arsonval w Saint-Maur-des-Fossés. Za swoją debiutancką powieść, „Arden”, wyróżniony został wieloma nagrodami – Goncourtów 2013 w kategoriach „Debiut literacki” oraz „Polski wybór”, nagrodą Thyde Monnier 2014 przyznawaną przez francuskie Stowarzyszenie Literatów oraz Nagrodą Pamięci Aberta Cohena.

Fragment powieści.

Króciak

Jeżeli istnieje coś, co rozchodzi się w próżni kosmicznej, to jest to troska matki o córkę.
List od kochającej matki Sylvii Spruck Wrigley.

Któż jak nie Bóg? Historia Nawróconej - Jennifer Fulwiler

Rafał Sala

Był kiedyś taki program w telewizji Jeśli nie Oksford, to co?, w którym młodzi ludzie mogli wygrać indeks jednej z polskich prestiżowych uczelni. Inicjatywa fajna, a i sama formuła programu jak na tamte czasy dosyć niezwykła, można by rzec, że nowoczesna. Ilu uczniaków skorzystało z okazji i dostało się na wymarzone studia, nie wiem, ale jednego jestem pewien. Oksford pojawiał się tylko w tytule programu. Był synonimem znakomitej uczelni, która każdemu kojarzyła się jednoznacznie. Jak to jednak ma się do Boga?

Któż jak nie Bóg? to wspomnienia spisane przez amerykankę Jennifer Fulwiler, katolicką autorkę, blogerkę i dziennikarkę. Opowiedziana przez nią historia sięga czasów, gdy Jennifer była małą dziewczynką. Wychowywana w ateistycznej rodzinie, pewnego razu ląduje na obozie organizowanym przez chrześcijan. I wszystko byłoby super, gdyby nie naciski ze strony opiekunki, która stara się nakłonić dzieciaki do wiary w Jezusa i zbawienie. Bo jakże to tak nie wierzyć w Jezusa i nie chcieć zbawienia? Takiej ewangelizacji nie zniósłby pewnie i sam Święty Piotr, a co dopiero zwyczajna dziewczyna.

Nieco później Jenny odkrywa, że życie, jakkolwiek by nie było piękne, kiedyś się kończy. Ta niepokojąca myśl dręczy ją bardzo długo. Na kartach książki będziemy mieli okazję razem z bohaterką wchodzić w dorosłość, wspinać się po szczeblach kariery, a w końcu budować relacje z mężem. Nie jest jednak moim celem opisywanie tych wydarzeń. Ale warto spojrzeć na losy Jennifer, jak na zwyczajne życie pełne rozterek, poszukiwań, pytań.

Fulwiler w Subiektywnie

Był kiedyś taki program w telewizji Jeśli nie Oksford, to co?, w którym młodzi ludzie mogli wygrać indeks jednej z polskich prestiżowych uczelni. Inicjatywa fajna, a i sama formuła programu jak na tamte czasy dosyć niezwykła, można by rzec, że nowoczesna. Ilu uczniaków skorzystało z okazji i dostało się na wymarzone studia, nie wiem, ale jednego jestem pewien. Oksford pojawiał się tylko w tytule programu. Był synonimem znakomitej uczelni, która każdemu kojarzyła się jednoznacznie. Jak to jednak ma się do Boga?

Krótko i na temat - przed Wami najnowszy tekst Rafała. Klikajcie i czytajcie!

Nowość wydawnictwa Rebis

Madonna w futrze - Sabahattin Ali

Madonna w futrze to fascynująca historia miłosna, ale i tragiczna historia człowieka nieprzystosowanego do życia w społeczeństwie.

Lata dwudzieste XX wieku. Młody Turek przyjeżdża na naukę zawodu do Berlina. Na wystawie malarstwa wielkie wrażenie wywiera na nim autoportret młodej niemieckiej artystki, zadziwiająco podobny do Madonny z obrazu renesansowego mistrza. Pewnego dnia poznaje jego autorkę. Tak zaczyna się jedna z najpiękniejszych, najbardziej autentycznych historii miłosnych w nowoczesnej literaturze tureckiej.

Wywodzący się z innej kultury, bezstronny obserwator w mistrzowski sposób odmalowuje burzliwą atmosferę Niemiec, które liżą powojenne rany.  Udaje mu się uchwycić nastroje i rozmowy berlińskiej ulicy, a także stworzyć wyrazistych bohaterów.

To proza, która oddaje nastrój tamtej epoki równie znakomicie jak utwory Ericha Marii Remarque’a.

Sabahattin Ali (1907-1948) – poeta, nowelista i powieściopisarz, jeden z pierwszych realistów w nowoczesnej literaturze tureckiej. Skończył szkołę pedagogiczną w Stambule i pracował jako nauczyciel.  Podczas dwuletniego stypendium w Niemczech miał okazję poznać zarówno środowisko nacjonalistów, jak i lewicujących studentów - zdecydowanie bliżej mu było do tych drugich. Po powrocie do kraju publikował zbiory opowiadań, wiersze i powieści. Był także współzałożycielem pisma satyrycznego i angażował się w sprawy społeczne, co  przypłacił dwukrotnym pobytem w więzieniu.  Po wyjściu na wolność w 1948 roku znajdował się pod ciągłą obserwacją, zaczął więc myśleć o ucieczce z Turcji – został zabity przez przemytnika podczas próby przekroczenia granicy z Bułgarią.

Nowość wydawnictwa Albatros

STRATEGIA BANCROFTA - Robert Ludlum

Powieść szpiegowska.

Todd Belknap, agent terenowy w Wydziale Operacji Konsularnych, traci pracę po tym jak jedna z operacji kończy się fiaskiem. Jednak kiedy jego przyjaciel i dawny współpracownik zostaje uprowadzony, a rząd odmawia podjęcia kroków w celu jego oswobodzenia, Belknap bierze sprawy w swoje ręce.
Tymczasem Andrea Bancroft dowiaduje się, że kuzyn, którego nie znała zapisał jej w spadku 8 milionów dolarów – pod jednym warunkiem: musi zaangażować się w prace  fundacji rodziny Bancroftów. Andrea, która nie utrzymywała kontaktów z rodziną ojca, jest zaintrygowana. Jaki jest związek pomiędzy Bancroftami a „Genesis”, tajemniczą postacią działającą w celu destabilizacji równowagi geopolitycznej i narażającej życie miliona istnień ludzkich? Andrea i Belknap sprzymierzają się, aby odkryć, co kryje się za “Genesis” – zanim będzie za późno.

ZOSTAŃ PRZY MNIE - Harlan Coben


Megan Pierce wiedzie życie będące ucieleśnieniem American Dream: u boku męża. w domu z ogrodem i basenem, realizując się jako matka nastoletnich dzieci i żona. W jej przypadku stabilizacja nie jest jednak równoznaczna z osobistym szczęściem. Megan tęskni za swoją bujną przeszłością striptizerki w Vegas i Atlantic City, za pełnymi pożądania spojrzeniami mężczyzn, za pulsującą muzyką i migoczącymi światłami sceny. Ray Levine stał kiedyś u progu wielkiej kariery w dziedzinie fotoreportażu, niestety życie dało mu wycisk i zawodowo spadł na samo dno: pracuje jako paparazzi do wynajęcia w agencji świadczącej usługi niedoszłym celebrytom. Swoje frustracje topi w alkoholu. Broome jest

Nowość wydawnictwa Albatros

WEKTOR ZAGROŻENIA - Tom Clancy

CZWARTA POWIEŚĆ Z JACKIEM RYANEM JUNIOREM
  
FIKCJA, KTÓRA W NIEODLEGŁEJ PRZYSZŁOŚCI MOŻE STAĆ SIĘ PRAWDĄ
 
Chiny postawiły sobie za cel całkowite opanowanie Morza Południowochińskiego. Żeby tego dokonać, muszą usunąć przeszkodę, jaką jest USA – wygrać cyberwojnę   z Amerykanami i w ten sposób ich osłabić.  Powstaje  więc armia hakerska, na czele której staje genialny matematyk i informatyk, całkowicie oddany Komunistycznej Partii Chin.
Tajna organizacja Campus, której analitykiem i agentem jest  Jack Ryan junior, zostaje namierzona  i znajduje się pod stałą obserwacją. Nie tylko ona. Chińscy hakerzy opanowują amerykańskie sieci informatyczne – bankowe, firmowe, rządowe, wojskowe i wywiadowcze.  Ale ich mocodawcom to nie wystarcza. Sięgają po bardziej bezpośrednie środki – wysyłają do Stanów oddział komandosów, który dokonuje skrytobójczych mordów.
Tymczasem prezydent Jack Ryan utknął za biurkiem w Gabinecie Owalnym.  A kraj,  bardziej niż kiedykolwiek, potrzebuje jego mądrości i odwagi.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Zaginiony - Michael Katz Krefeld   (5 listopada 2015)

Na skandynawskich listach bestsellerów Michael Katz Krefeld walczy o pierwsze miejsca z Jo Nesbø!

Określa powieści kolegów po fachu jako „latte”, sam pisze „kryminały espresso” – mocne, stawiające na nogi, bez zbędnych opisów, z minimalną ilością wody. Chociaż w drugiej części cyklu o Ravnie pt. "Zaginiony" woda odgrywa szczególną rolę jako… narzędzie tortur.

Doświadczony przez życie duński detektyw Thomas Ravnsholdt znów wkracza do akcji. W Wykolejonym, działając w pojedynkę, poza prawem, ubiegł szwedzkich kolegów po fachu i utarł nosa słowiańskiej mafii. Tym razem prywatne śledztwo zaprowadzi Ravna aż do Berlina. Tytułowy Zaginiony to pewien księgowy, cichy, samotny, spokojny człowiek, który całe życie przepracował w jednej firmie. Nagle, postępując według skrupulatnie uknutego planu, kradnie olbrzymią kwotę pieniędzy, jedzie do Berlina i… znika. Pół roku później jego siostra prosi Ravna o pomoc w odnalezieniu brata. Okazuje się, że Mogens nie jest jedynym zaginionym w Niemczech w tajemniczych okolicznościach mężczyzną.

"Zaginiony" to mocny duński kryminał w najlepszym wydaniu, z historią sięgającą okresu upadku muru berlińskiego w tle. Metody rodem ze służb bezpieczeństwa, tajne cele, inwigilacja, wyrafinowane tortury cielesne i psychiczne – czy to możliwe we współczesnym Berlinie?

Michael Katz Krefeld w rodzinnym kraju nie musi już nikogo przekonywać do swego kunsztu pisarskiego. W 2007 roku jego powieść „Before the Storm” otrzymała nagrodę za najlepszy debiut w kategorii literatury kryminalnej, kilka lat później czwarta książka Krefelda „Black Snow Halling” została wyróżniona statuetką najlepszej powieści tego gatunku.

Minionki. Historia prawdziwa - Sadie Chesterfield, Brian Lunch

Żółte, puchate typki

Aleksandra Brożek–Sala


– Jula, jak dziś było w szkole?
– No... ani dobrze, ani źle.
– A w świetlicy jak?
– No, świetlica nie jest fajna. A co? Czytałam książkę.
– Jak ci się podobały Minionki?
– Podobały.
– I co lepsze, książka czy film?
– Bob jest najfajniejszy.
– ?
– Chyba film.Mówią, że książkę dla dzieci najlepiej ocenić może właśnie dziecko, ale biorąc pod uwagę wylewność mojej córki, postanowiłam sama przeczytać książkową adaptację tego dość popularnego w ostatnich czasach filmu. Ba, tak popularnego, że dzieciaki z osiedla dumnie paradują z pokaźnych rozmiarów pluszakami przypominającymi trochę dużego, żółtego papierosa w okularach i ogrodniczkach.

O czym właściwie mówimy? W 2013 roku na ekranach kin pojawił się animowany film Minionki rozrabiają*. Minionki to takie śmieszne stworki, które czują przemożną potrzebę służenia jakiemuś – koniecznie złemu – silnemu władcy. Niecnemu Panu wszystkich Panów. A poza tym nader wszystko na świecie kochają banany. W 2015 roku była natomiast premiera kolejnej części historii o zabawnych stworkach pt. Minionki. To na jego podstawie właśnie powstała książka pod tytułem Minionki. Historia prawdziwa. Dowiadujemy się z niej o zaraniach dziejów Minionków i o ich kolejnych, pechowych niestety, władcach. Następnie poznajemy Kevina, Boba i Stuarta, którzy trafiają na Scarlett O’Haracz, supermegazłoczyńczyni. Mają jej pomóc w przejęciu władzy nad światem.

Książka liczy sobie sto dwanaście stron, ale część z nich zajmują ilustracje, a czcionka jest dość duża, dlatego przeciętny dziewięciolatek, jeśli się wysili, przeczyta ją w około trzy godziny. Poza losowo rozłożonymi ilustracjami przedstawiającymi przede wszystkim radosnych głównych bohaterów, w książce zawarto kilka zdjęć stanowiących kadry z filmu. Stanowią one ciekawe uzupełnienie lektury, zarazem zachęcając do obejrzenia animowanej wersji historii tych czytelników, którzy jej jeszcze nie widzieli.

Chesterfield i Lunch w Subiektywnie

Mówią, że książkę dla dzieci najlepiej ocenić może właśnie dziecko, ale biorąc pod uwagę wylewność mojej córki, postanowiłam sama przeczytać książkową adaptację tego dość popularnego w ostatnich czasach filmu. Ba, tak popularnego, że dzieciaki z osiedla dumnie paradują z pokaźnych rozmiarów pluszakami przypominającymi trochę dużego, żółtego papierosa w okularach i ogrodniczkach.

Nie pytajcie, dlaczego Ola uważa, że Minionki są puchate. Nie pytajcie, dlaczego kojarzą jej się z papierosami (może w porze lunchu pali chesterfieldy?). To, co powinno zaprzątać Waszą głowę, to to, czy warto przeczytać omawianą przez Olę książkę. A więc - zapraszam do lektury!

Króciak

Drugie wrześniowe spotkanie z Jakubem Chilimończykiem. Tytuł opowiadania: Toaleta doświadczeń.
Zapraszamy

Michael Crummey

Na dobry początek wylądowaliśmy na Nowej Fundlandii, bowiem na pierwsze 7 pytań odpowiedział nam Michael Crummey, autor powieści „Dostatek” wydanej przed gdańskie wydawnictwo „Wiatr od morza”.

Michael Crummey to urodzony właśnie na Nowej Fundlandii kanadyjski autor kilku tomików poetyckich i trzech powieści, z których jak na razie tylko „ Dostatek” został przetłumaczony na język polski.

Książka doczekała się nominacji do International IMPAC Dublin Literary Award 2011 oraz nagród: Commonwealth Writers' Prize dla regionu Karaibów i Kanady 2010 oraz Canadian Authors' Association Literary Award for Fiction 2010.

Pytanie pierwsze. Dzieła jakich autorów mógłby Pan wskazać jako swoją inspirację?

M. C. Z początku interesowali mnie głównie poeci, zwłaszcza kanadyjscy. Na studiach skończyłem sporo kursów z literatury kanadyjskiej. Kiedy byłem młodszy, ogromy wpływ miał na mnie Al Purdy. To był zły wpływ. Nikt nie pisze tak, jak Al. To nie przypadek. Przed trzydziestką napisałem sporo beznadziejnych wierszy w stylu Ala Purdy.

Z poetów jeszcze... Irving Layton, Leonard Cohen. Z miejscowych: Nowofundlandczyk John Steffler. Urodził się w Ontario, ale co tam. Świetny poeta. Oczywiście, ogromny wpływ wywarła na mnie Margaret Atwood. Również Don McKay, Bronwen Wallace.

A co beletrystyki, to na przykład... Bardzo ważny był dla mnie David Adams Richards. Dalej: Mavis Gallant, Alice Munro.

Oczywiście Michael Ondaatje. Jego The Collected Works of Billy the Kid to dla mnie jedna z książek wszech czasów.

Twórcy, którzy wywierają na mnie wpływ, ciągle się zmieniają.

Ostatnio bardzo ważny jest dla mnie Cormac McCarthy. Pod pewnymi względami ma na mnie zły wpływ, trochę jak niegdyś Al Purdy.

Oczywiście Márquez. „Dostatek” by nie powstał, gdyby nie „Sto lat samotności”. Sporo motywów podkradłem prosto z tej powieści.

Pytanie drugie. Ile czasu zajęło Panu pisanie „Dostatku”?

Wywiad - Michael Crummey

Startujemy z wywiadami. W pierwszej linii przepytanych przez Szortal autorów znajduje się kanadyjski poeta i prozaik Michael Crummey, polskim czytelnikom znany dzięki wydawnictwu Wiatr od morza. Wywiad ukazał się w Szortal Na Wynos w październiku 2013 r.
Z publikacją wywiadu na portalu wiąże się konkurs, w którym nagrody ufundowało wspomniane wydawnictwo. A są to: książka naszego autora, p.t. "Sweetland" oraz firmowa torba WoM.

Wielkie dni małej floty - Jerzy Pertek

Sławomir Szlachciński
   
Pomysł recenzowania pozycji tego rodzaju niesie ze sobą dwojakie uczucia. Z jednej strony wydaje się być rzeczą nad wyraz łatwą i prostą, bo jakiż to problem wybrać ze słownika same superlatywy. Z drugiej zaś może trwożyć i przestraszać, wszak to niemal mit, legenda, monolit nienaruszalny.

Ale po kolei. Wydawać by się mogło, że nie ma takich, którzy nie mieliby świadomości, co to Wielkie dni małej floty Jerzego Pertka, ale kto wie. Dla tych pięciu czy sześciu napiszmy, że to kompleksowo przedstawione losy Polskiej Marynarki Wojennej w latach II wojny światowej. Prócz opisu dziejów floty na akwenach morskich, znajdują się tu również informacje dotyczące działań na wodach śródlądowych, a autor nie skupia się wyłącznie na historii okrętów i wydarzeniach wojennych, ale dużą wagę przykłada również do losów marynarzy. Całość wzbogacona jest o szereg dodatków uzupełniających oraz ułatwiających korzystanie z publikacji.

Omawiając tego typu pracę ciężko powiedzieć coś nowego i odkrywczego. Wszystkim (poza grupką wspomnianą wyżej) znana jest pozycja i ciężar gatunkowy Wielkich dni małej floty w polskiej literaturze faktu dotyczącej historii morskiej wojskowości. Całe szeregi czytelników dają ją za przykład tytułu, który był w ich przypadku praprzyczyną zainteresowania tematyką. Niestety nie zaliczam się do tej grupy, niemniej u mnie to zadanie spełniła inna pozycja, której głównym autorem był Jerzy Pertek. Pacyfik w ogniu, w gazetowo-broszurowym wydaniu, wpadł mi w ręce gdzieś w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. I faktycznie, od tej pory marynistyka jest moim konikiem. Pertek swym pisarstwem potrafił zarażać.

Pertek w Subiektywnie

Pomysł recenzowania pozycji tego rodzaju niesie ze sobą dwojakie uczucia. Z jednej strony wydaje się być rzeczą nad wyraz łatwą i prostą, bo jakiż to problem wybrać ze słownika same superlatywy. Z drugiej zaś może trwożyć i przestraszać, wszak to niemal mit, legenda, monolit nienaruszalny.

Co jest w tej książce, że wydawano ją (tylko w Polsce) dwanaście razy, z czego większość wydań miała po kilkaset tysięcy egzemplarzy? Że mimo że nie jest naszpikowana opisami epickich bitew morskich (nie dajcie się zwieść okładce), jest wciąż jednym z trzech, może czterech najpopularniejszych opracowań na temat morskiej części historii II wojny światowej.? Myślę, że kto jak kto, ale Sławek,
w swojej najnowszej recenzji, udzieli Wam na to wyczerpującej odpowiedzi. Warto przeczytać!

Króciak

Zgubne skutki zaniedbania mogą się przydarzyć każdemu. Ostrzega przed nimi Kornel Mikołajczyk w swoim najnowszym opowiadaniu.

Szortal Na Wynos - wrzesień 2015

Szortal Na Wynos nie zwalnia. Numer wrześniowy naszego miesięcznika, jak poprzednie, zachwyca nie tylko okładką.
Choć ta mogłaby zawstydzić najlepsze okładkowe grafiki w historii prasy, w środku również można znaleźć mnóstwo dobroci.
Szorty, w tym po raz pierwszy dziełko autora hiszpańskojęzycznego, dwa wywiady, mnóstwo recenzyjnych polecanek i coś dla oka - prace naszych uzdolnionych ilustratorów.
Nic, tylko pobierać.

Zapowiedź książki "Zwierzyna" Macieja Kaźmierczaka

ZWIERZYNA - MACIEJ KAŹMIERCZAK     PREMIERA 23 PAŹDZIERNIKA 2015 r.

Dwadzieścia niezwykłych światów, dwadzieścia obrazów, ukazujących czające się za rogiem zło. Dwadzieścia kroków w nieskończoność. Każdy z nich odbierze Ci  pewność, gdzie  kończy  się mroczna rzeczywistość, a zaczyna koszmar pełen grozy. Przyjrzyj się zwierzynie, która raz ucieka, a raz sama atakuje. Poznaj tajemnice otaczającej nas rzeczywistości, o których często boimy się rozmawiać, pytania, na które nie ma odpowiedzi. Zastanów się nad sensem istnienia, nad koszmarami tych, którzy umierają, uciekają lub chcą powrócić, lecz zgubili drogę w labiryncie.
ZWIERZYNA - upoluj ją! Ale najpierw odwróć się i sprawdź, czy to za Tobą nikt nie idzie. "Zwierzyna" to zbiór dwudziestu opowiadań, których nie da się jednoznacznie zakwalifikować gatunkowo. Jest debiutem książkowym Macieja Kaźmierczaka, autora ponad sześćdziesięciu opublikowanych opowiadań, redaktora oraz grafika, absolwenta II LO w Kutnie, studenta filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim.
Publikacja jest dofinansowana przez Prezydenta Miasta Kutno. Książka będzie dostępna w siedzibie wydawcy w Kutnie oraz za pośrednictwem strony książki pod adresem: zwierzyna.kasprowicz.edu.pl.

Polio. Historia pokonania choroby Heinego-Medina - David M. Oshinsky

Epidemia histerii, histeria epidemii

Olga „Issay” Sienkiewicz


Są rzeczy, nad którymi się po prostu nie zastanawiamy – kto wymyślił urządzenia, z których korzystamy codziennie? W jakich okolicznościach dokonano nawet najmniejszych odkryć – np. kto wpadł na pomysł, że ugotowana bulwa ziemniaka może być jadalna? Co działo się w umysłach ludzi, którym zawdzięczamy rozwój medycyny? David M. Oshinsky próbuje odpowiedzieć na kilka z tych pytań.

W XX wieku nie brak było naprawdę przerażających epidemii – to czas grypy hiszpanki, SARS, Eboli, AIDS. Choroba Heinego-Medina to w porównaniu z tymi epidemia trochę zapomniana, nie wymienia się jej wśród najbardziej przełomowych momentów medycyny. A szkoda, bo jak w „Polio” udowadnia autor, ta konkretna epidemia miała wpływ na kilka bardzo ważnych sfer życia. Historia wyścigu, w którym naukowcy ścigali się, aby opracować skuteczną szczepionkę, to nie tylko historia choroby i rozwoju medycyny jako nauki. To także opowieść o społeczeństwie, przede wszystkim amerykańskim, które było w ten wyścig bardzo zaangażowane. To historia reakcji opinii publicznej na zagrożenie, które nie jest zewnętrzne, którego nie da się zbombardować albo wsadzić do więzienia. Jest to również opowieść o ludziach, o genialnych jednostkach opanowanych żądzą dokonania przełomu i wpisania swojego nazwiska w historię medycyny.
Polio opanowało również media, skutkując w niemalże masowej histerii, rozdmuchując i sztucznie powiększając rozmiary epidemii. Miało również swój wpływ na prawno-medyczne procedury dotyczące akceptowania i wprowadzania leków do sprzedaży, z których Stany Zjednoczone korzystają po dziś dzień.

Oshinsky w Subiektywnie

Są rzeczy, nad którymi się po prostu nie zastanawiamy – kto wymyślił urządzenia, z których korzystamy codziennie? W jakich okolicznościach dokonano nawet najmniejszych odkryć – np. kto wpadł na pomysł, że ugotowana bulwa ziemniaka może być jadalna? Co działo się w umysłach ludzi, którym zawdzięczamy rozwój medycyny? David M. Oshinsky próbuje odpowiedzieć na kilka z tych pytań.

Tego, jak mu to wyszło, dowiecie się z lektury najnowszego tekstu Olgi. Miłej lektury!

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Rycerz sowy - Mercedes Lackey, Larry Dixon


Przyszłość Valdemaru leży w rękach Sowiego Maga. Ile poświęci dla tych, których najbardziej kocha?

W odległym świecie Valdemaru został przywrócony spokój i porządek. Prawdziwą władzę w Zagajniku Errolda zaczęła sprawować Rada Wiejska. Tymczasem Dolinie przydzielono nowego maga herolda, który wraz z czeladnikiem już wkrótce zaszczyci jej progi.

Przed Darianem, obywatelem królestwa, ale też Sokolim Bratem, stoją nowe wyzwania. Lord Breon chce uczynić go rycerzem strzegącym sprawiedliwości. Chłopak natomiast pragnie przystąpić do próby mistrzowskiej i osiągnąć status pełnego maga. Przede wszystkim jednak musi rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia rodziców. Czy przezwycięży trudności i dotrze do prawdy?

Zapowiedź Wydawnictwa Poznańskiego

MONTY PYTHON autobiografia według MONTY PYTHONA - Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin, Bob McCabe     (23 września 2015)


Oto oficjalna, najpełniejsza, rzęsista, absolutnie-odmienna-od-czegokolwiek-dotąd autobiografia Pythonów.

Ponad czterdzieści lat temu pięciu Brytyjczyków – plus jeden kuriozalny Amerykanin – zmieniło zasady komedii telewizyjnej. Pewnego późnego wieczoru w 1969 roku LATAJĄCY CYRK MONTY PYTHONA, nieprzewidywalny, niespodziewany półgodzinny program, wypełniony skeczami, bredniami i filmami animowanymi, zadebiutował na antenie BBC. Od tego momentu świat już nie był taki jak przedtem. Skromne początki wykreowały w efekcie najbardziej znaczący nurt współczesnego kabaretu. MONTY PYTHON autobiografia według MONTY PYTHONA to wyjątkowa okazja, by z nadzwyczajnej perspektywy spojrzeć na – być może – najważniejszą trupę komediową naszych czasów. To także 400 stron zdjęć pochodzących w dużej mierze z prywatnych archiwów i opublikowanych po raz pierwszy w tej oto książce.

W Samo Południe - odsłona CXCIV

Witajcie! Po raz sto dziewięćdziesiąty czwarty zapraszamy Was do W Samo Południe (czasu suwalsko-szortalowego). Tym razem, dzięki uprzejmości Instytutu Wydawniczego Erica, możecie wygrać jeden z trzech egzemplarzy Miłości Tadeusza Oszubskiego.

Zasady konkursu są tutaj.

Pytania:

1. Wydawnicze: Część pierwsza: Na początku września miała swoją premierę kolejna część jednego ze sztandarowych, fabularnych, drugowojennych cykli wydawanych przez Erikę. Proszę podać tytuł i autora tej pozycji. Część druga: Z kim, od soboty, dzięki Erice, możemy się wybrać pod rękę na spacer? Proszę też podać imię i nazwisko autorki książki.

2. Historyczne: W weekend obchodziliśmy kolejną rocznicę pewnej znaczącej bitwy. Uznawanej przez historyków za jedną z dwudziestu bitew, które zmieniły losy ludzkości. Proszę podać, o jaką bitwę chodzi i z czyją serią monografii wydanych przez Ericę się ona wiąże?

3. Szortalowe: Kto w najnowszym Szortalu Na Wynos przypytywał autorów?

To wszystko - do boju!

Dzwon śmierci - Guy N. Smith

Karol Mitka

Turbury to niewielka wioska otacza lasami, leżąca u stóp gór, zamieszkana w większości przez farmerów. Pewnego dnia, do leżącej na jej skraju zrujnowanej posiadłości Caelogy Hall wprowadza się rodzina Hamiltonów. Owi nieznajomi, którzy od samego początku budzą niechęć mieszkańców, montują w starej, przydomowej kaplicy tybetański dzwon. Początkowa ciekawość miejscowej ludności zmienia się w przerażenie, gdy okazuję się, że każde uderzenie spiżowego potwora wywołuje początkowo uciążliwy ból głowy, a w konsekwencji obłęd. Bicie dzwonu słyszalne jest nawet dla głuchych, czego przykładem staje się wioskowy głupek Donald. Zaczyna dochodzić do serii zgonów, ludzie robią rzeczy, o których wcześniej bali się nawet pomyśleć – gwałty, morderstwa, kradzieże. Winą za taki stan rzeczy mieszkańcy Turbury obarczają pana Hamiltona. Ten jednak nie ma najmniejszego zamiaru przestać odprawiać w posiadłości tajemniczych nabożeństw.

Tak w skrócie przedstawia się fabuła pierwszego tomu cyklu Dzwon Śmierci autorstwa znanego nam już Guy’a N. Smitha. Jak to się przedstawia od strony technicznej? Czytając powieść miałem wrażenie, że autor nieco gubi się w swoim dziele. Jest tu sporo zaczętych wątków, zasygnalizowanych motywów, które można by rozwinąć. Na samym początku dowiadujemy się, że posiadłość ma mroczną przeszłość, że dokonano w niej morderstwa. Niestety, nie ma to żadnego wpływu na opowieść i jest chyba tylko pretekstem do przedłużenia prologu. W trakcie pojawiają się także zjawy tybetańskich mnichów, ale służą raczej jako tani straszak, a ich potencjał został według mnie zmarnowany.

Również budowa powieści jest nieco uciążliwa. W jednym rozdziale autor skacze z miejsca na miejsce tak, że czasami czytelnik gubi się i nie bardzo wie, o co chodzi. Czytamy dialog dwójki bohaterów, gdy nagle następne zdanie zaczyna opisywać pościg policji za niebezpiecznym zbiegiem.

Smith (Guy N.) w Subiektywnie

Turbury to niewielka wioska otacza lasami, leżąca u stóp gór, zamieszkana w większości przez farmerów. Pewnego dnia, do leżącej na jej skraju zrujnowanej posiadłości Caelogy Hall wprowadza się rodzina Hamiltonów. Owi nieznajomi, którzy od samego początku budzą niechęć mieszkańców, montują w starej, przydomowej kaplicy tybetański dzwon. Początkowa ciekawość miejscowej ludności zmienia się w przerażenie, gdy okazuję się, że każde uderzenie spiżowego potwora wywołuje...

Jesteście ciekawi, co wywołuje każde uderzenie dzwonu śmierci, zwłaszcza u czytelników tej dylogii? Zajrzyjcie tutaj - Karol kontynuuje podróż przez klasykę kicz-horrorów. Aż łezka się w oku kręci...

Sandman. Tom 9. Panie Łaskawe - Neil Gaiman, Marc Hempel, Richard Case, d'Israeli, Teddy Kristiansen, Glyn Dillon, Charles Vess, Dean Ormston i Kevin Nowlan

Mityczny Neil Gaiman

Aleksander Kusz

Trudno omówić część Sandmana, o której mówi się, że jest najlepsza. Tym bardziej, że liczni uważają, że Sandman to w ogóle najlepsze, co Gaiman stworzył. Oznacza to więc, że próbuję Wam właśnie omówić najlepszą rzecz Gaimana. Idąc dalej - wiadomo, że Gaiman to jeden z najgenialniejszych twórców na świecie. Próbuję więc omówić Wam coś naprawdę fenomenalnego. Będzie trudno. Zgadzacie się chyba.

Kiedy czytam blurby, wstępy, omówienia czy cokolwiek innego pełnego achów i ochów, to zaraz cały się jeżę, bo czuję, że ktoś próbuje mnie oszukać i wcisnąć mi coś, co jest nic nie warte. Przecież przeżyłem już wiele lat, o wiele za dużo, żeby dać się złapać na takie tanie chwyty. Pomimo tego wziąłem się za dziewiątą część Sandmana zatytułowaną Panie Łaskawe. Przecież nie miałem wyjścia, bo to Gaiman, bo to Sandman. I co? I złapało mnie bardzo mocno.

Moja miłość do twórczości Gaimana jest Wam dobrze znana. Jeśli chodzi o Sandmana, omówiłem Wam szóstą część. Rozpływałem się wtedy nad nią. Jak będzie z częścią dziewiątą, niby tą najlepszą? Jak ją odebrałem? Co czułem podczas czytania?

Krótko mówiąc - jestem zachwycony! To jest naprawdę najlepsza część Sandmana! A w twórczości Gaimana umieściłem ją na drugim miejscu, zaraz po Amerykańskim Bogach.
Bo i Sandman, a dziewiątka Sandmana zwłaszcza, wygląda jak preludium do Amerykańskich Bogów. Mamy tu podobny motyw, czyli bogów chodzących po naszym świecie, którzy żyją wśród ludzi, często nie zwracając na nich uwagi. Bo ludzie to przecież tylko pionki w ich grze. W Amerykańskich Bogach Gaiman poszedł o krok dalej – są tam bogowie, którzy zostali zapomniani, odrzuceni i którzy tracą powoli swoją moc. Niesamowity pomysł.

Gaiman (i Ekipa) w Subiektywnie

Trudno omówić część Sandmana, o której mówi się, że jest najlepsza. Tym bardziej, że liczni uważają, że Sandman to w ogóle najlepsze, co Gaiman stworzył. Oznacza to więc, że próbuję Wam właśnie omówić najlepszą rzecz Gaimana. Idąc dalej - wiadomo, że Gaiman to jeden z najgenialniejszych twórców na świecie. Próbuję więc omówić Wam coś naprawdę fenomenalnego. Będzie trudno. Zgadzacie się chyba.

Zanim jednak poprzecie lub zaprzeczycie zdaniu Alka, przeczytajcie całą jego najnowszą recenzję. Polecam!

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Agnieszka Nietresta-Zatoń - Pustostan

Wszystko, co ma w sobie najgorszego, i wszystko, co w niej najlepsze, pochodzi z tego samego źródła.


Scheda po kądzieli nie jest łatwa do przyjęcia.
Podobno w piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagały innym kobietom. Jedyna droga ucieczki wiedzie przez wyjątkowo zdradzieckie szczeliny istnienia, ale pierwsza, która je pokona, utoruje drogę kolejnym.

Pięć kobiet urodzonych w latach siedemdziesiątych.
Pięć życiorysów na pozór od siebie odległych, ale kiedy się im przyjrzeć z bliska – zaskakująco zbieżnych.
Pięć możliwych scenariuszy „normalnego życia”, naznaczonego przemocą emocjonalną.

Paradoksalnie w konserwowaniu negatywnych stereotypów wobec kobiet prym wiodą… kobiety.

Bohaterki decydują się przerwać błędne koło i zerwać z bezrefleksyjnym życiem. Dostęp do własnych uczuć i emocji zyskują dzięki „odpamiętaniu” — odczarowaniu dzieciństwa oraz dzięki trudnej przyjaźni, która je połączy.

Czy te najmłodsze będą umiały zerwać ze schematyczną egzystencją, do jakiej zostały wychowywane? Czy międzypokoleniowy dialog w ogóle jest jeszcze możliwy?

Agnieszka Nietresta-Zatoń (ur. 1974) — literaturoznawczyni zafascynowana granicznymi stanami emocjonalnymi i egzystencjalnymi w literaturze i w życiu. Autorka książek: Małgorzata Hillar. Szkic monograficzny (Kraków 2003, Wyd. Homini), nominowanej do nagrody im. Ludwika Frydego; Powołani na bunt. Transgresje polskich poetów XIX wieku (Kraków 2010, Wyd. Akademickie) oraz artykułów naukowych publikowanych w tomach zbiorowych i periodykach. Szukając pomostu między językiem naukowym i literackim, zaczęła pisać opowiadania, blogi, uprawiać webwriting i copywriting.

Nowość wydawnictwa Rebis

Wariant drugi - Philip K. Dick

Drugi tom opowiadań zebranych największego autora science fiction XX wieku zawiera takie perełki, jak tytułowa historia niekończącej się wojny, którą toczą coraz bardziej zaawansowane i przebiegłe roboty, czy "W cudzej skórze", gdzie człowiek oskarżony o szpiegostwo i dywersję na rzecz kosmitów sam traci pewność co do własnej tożsamości.

W zamieszczonych tu utworach, napisanych i wydanych w czasach, kiedy Stany Zjednoczone ogarniała histeria maccartyzmu, Philip K. Dick wypowiada się w obronie szarego obywatela i przeciwko militaryzmowi, politycznej manii prześladowczej oraz ksenofobii – i zawsze w swoim niepowtarzalnym, osobliwym, nieprzewidywalnym stylu.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów


TO JUŻ JUTRO!!!

Premiera książki
Marcina Podlewskiego "Głębia. Skokowiec"

Zapraszamy na spotkanie z autorem!
Empik Junior w Warszawie
16 września o godzinie 18:00

W samo południe - odsłona CXCIII - ogłoszenie wyników

Wtorkowe popołudnie, 15 dnia miesiąca. Dzień płacenia składek ZUS-u, jeżeli przedsiębiorstwo ma pracowników (bo jeżeli nie ma, to płaci 10 dnia miesiąca), ot taka informacja.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Proszę podać imię i nazwisko autora, który będzie 10-go września, w krakowskim Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa "Nila", promował swoją, wydaną przez Rebis książkę. Proszę też podać jej tytuł. To pierwsza część zadania. Druga część jest następująca: W zeszłym tygodniu Rebis wydał zbiór tekstów jednego z najulubieńszych twórców Alka. Proszę o podanie tytułu zbioru, jego autora i lat, z których pochodzą zamieszczone w tomie teksty.

1.1. Martin Winston, Generalne Gubernatorstwo
1.2. Wariant drugi, Philip K. Dick, 1952-1953

2. Historyczne: Kilka tygodni temu ukazała się nakładem Rebisu powieść zamykająca pewien cykl fantasy. Powieść oczekiwana przez fanów od prawie 25 lat (!). Dla ułatwienia dodam, że czekaliśmy tak długo ze względu na kradzież rękopisu pierwotnego ósmego tomu - autor się obraził i powiedział, że nie napisze raz jeszcze. Ale napisał. A Rebis to wydał. A teraz Wy podacie mi nazwę tego cyklu, tytuł skradzionej powieści, tytuł powieści wydanej przez Rebis i, no bo jak bez tego mogłoby być, nazwisko i imię autora cyklu.

Imperium Grozy (Kroniki Imperium Grozy), The Wrath of Kings, Droga Zimnego Serca, Glen Cook

3. Szortalowe: Kto recenzował u nas dzisiejsze książki-nagrody?

Marek (Chal-Chenet) Adamkiewicz

Zwycięzcy:

1. Katarzyna Skorupa,

2. Marcin Krzyżowski,

3. Anna Jurkowska.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Reputacja - Andrzej Pilipiuk

O przewadze opowiadania nad powieścią

Olga „Issay” Sienkiewicz

Są autorzy, którym opowiadania wychodzą o wiele lepiej, niż powieści. Nie jest to wcale żadna ujma na pisarskim honorze czy talencie, po prostu kwestia osobistych predyspozycji. Mnie, jako czytelnikowi, o wiele łatwiej jest sięgnąć po zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka, niż chwycić za którąś z dłuższych form. Do tych ostatnich nie mam cierpliwości, a akurat ten autor fantastycznie sprawdza się w dość trudnej sztuce, jaką jest dobre opowiadanie.

O czym jest Reputacja?
Przede wszystkim – w tomiku czytelnik natknie się na dwie postacie: dobrze znanego czytelnikom Pilipiuka doktora Skórzewskiego oraz młodego Roberta Storma. Panowie co prawda nigdy nie spotykają się na kartach książki, zaś Storm bezdyskusyjnie dominuje w zbiorze, będąc główną postacią aż czterech z pięciu opowiadań, ale o Skórzewskim też warto wspomnieć. Tekst, którego jest bohaterem, tytułowa Reputacja, to ukłon w stronę tych czytelników, którzy znają inne opowiadania z tą postacią. Dobry doktor powraca bowiem w 1909 roku do Bergen i przy okazji natyka się na coś, co można określić starym wrogiem.
Kolejny tekst, Szachownica, przedstawia nam Roberta Storma – bohatera nieco szurniętego, o zdecydowanie złym guście jeśli chodzi o kobiety, ale za to niewiarygodnie inteligentnego i sprawnego researchera. Storm towarzyszy nam do samego końca zbioru – w następnym tekście, o intrygującym tytule Hitler w szklanej kuli, jego świat zaczyna przybierać cechy realizmu magicznego, co wcale nie działa na niekorzyść zbioru, choć oczywiście nie każdemu czytelnikowi będzie w pełni pasować. Również kolejny w spisie treści Naszyjnik trochę wykracza poza typową archeologię i wchodzi w sferę magiczno-religijną. Nie do końca mi się to spodobało, ale za to następny tekst, ostatni już, czyli Wielbłądzie masło, w pełni mi to wynagrodził.

Pilipiuk w Subiektywnie

Są autorzy, którym opowiadania wychodzą o wiele lepiej, niż powieści. Nie jest to wcale żadna ujma na pisarskim honorze czy talencie, po prostu kwestia osobistych predyspozycji. Mnie, jako czytelnikowi, o wiele łatwiej jest sięgnąć po zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka, niż chwycić za którąś z dłuższych form. Do tych ostatnich nie mam cierpliwości, a akurat ten autor fantastycznie sprawdza się w dość trudnej sztuce, jaką jest dobre opowiadanie.

Zapraszam do lektury najnowszego omówienia, które napisała Olga. Tym bardziej zapraszam, że właśnie kończę czytać tę książkę i w pełni zgadzam się z opinią naszej recenzentki.

Longar

Łańcuch pokarmowy z letniego wydania specjalnego - od dzisiaj w dziale longarów. Jego autorem jest Antoni Kaja.

Nowość wydawnictwa Albatros

NIE MÓW NIKOMU - Harlan Coben

Precyzyjnie skonstruowana intryga, mistrzowsko stopniowane napięcie, fałszywe tropy prowadzące donikąd, pozornie niemożliwe do wyjaśnienia zagadki, zaskakujące zakończenie, którego nie domyśli się nawet najbardziej przenikliwy czytelnik, to podstawowe cechy pisarskiego stylu Cobena, które uczyniły go megagwiazdą współczesnego thrillera. 
 
NIE MÓW NIKOMU
Strata żony zniszczyła życie doktora Davida Becka. Od ośmiu lat każdego dnia na nowo przeżywa horror, który zdarzył się pewnej sierpniowej nocy. Skrzące się jezioro. Blady księżyc. Przeszywający ciszę krzyk. Noc, w którą zniknęła jego żona. Ostatnia noc, kiedy widział ją żywą. Może się jednak okazać, że to wszystko było jednym wielkim kłamstwem, okrytym mroczną tajemnicą, która sięga daleko w przeszłość.

NIEWINNOŚĆ - Dean Koontz


Kolejna mistrzowska książka Koontza - tajemnica pochłaniająca bez reszty, a zarazem głębokie spojrzenie w duszę człowieka. Doskonale napisana historia, która nie przemija po przeczytaniu ostatniej strony.

ON mieszka w odosobnieniu, daleko od miasta i ludzi, którzy zabiliby go natychmiast, gdyby stanął na ich drodze.
ONA żyje samotnie, ale na każdym kroku towarzyszy jej strach, że wrogowie, przed którymi udało jej się uciec, odnajdą ją i zniszczą.
Więź między nimi jest mocniejsza niż trauma po tragediach, które naznaczyły ich życia. Coś więcej niż przypadek i niewiele mniej niż przeznaczenie sprawiło, że razem pojawili się na świecie, w którym godzina rozrachunku jest bliska…

Nowość wydawnictwa Rebis

Kołczan pełen strzał - Jeffrey Archer

Od Londynu po Chiny, od Nowego Jorku po Nigerię – Jeffrey Archer, mistrz opowieści i suspensu, zabiera czytelnika w podróż śladami starożytnej rodzinnej pamiątki i pozwala śledzić zagmatwane losy kochanków, biznesmenów, osób z różnych warstw społecznych
i rozmaitych profesji. Prawie wszystkie opowieści są oparte na faktach i w porywający sposób ukazują, jak fortuna może sprzyjać ludziom lub się od nich odwracać, jak miłość można stracić i odnaleźć na nowo, słowem – jak życie nieodmiennie potrafi zaskakiwać.


Jeffrey Archer to jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy na świecie. W 1992 roku otrzymał tytuł szlachecki, zasiadał też jako poseł w Izbie Gmin i w Izbie Lordów. Debiutował powieścią Co do grosza, która zyskała popularność w Wielkiej Brytanii. Kolejna, Kane i Abel, stała się wielkim bestsellerem. Na podstawie obu książek nakręcono seriale telewizyjne. Jego sławę ugruntowały następne powieści i zbiory opowiadań: Córka marnotrawna, Stan czwarty, Więzień urodzenia, Synowie fortuny, Sprawa honoru, Ścieżki chwały oraz Ale to nie wszystko. Z jego najnowszego cyklu „Kroniki Cliftonów” Dom Wydawniczy REBIS opublikował Czas pokaże, Za grzechy ojca i Sekret najpilniej strzeżony.

www.jeffreyarcher.com


Magazyn fantastyczny- The Best II

"The Best - część 2" - już w dystrybucji


Do dystrybucji trafił, po wciąż promocyjnej cenie, drugi numer "Magazyn fantastyczny: The Best". Prezentujemy okładkę, spis treści i podstawowe dane o książce. Zapraszamy do księgarń i życzymy miłej lektury.

SPIS TREŚCI
Motyle - Tomasz Kaczmarek, Tęcza złożoności - Grzegorz Rogaczewski, Świat Studni - Marcin Kreczmer, Dorożka - Artur T. Korczyński, Zatoka Szkieletów - Bartłomiej Biesiekierski, Całe mnóstwo możliwości - Maciej Musialik, Galaktyczny zwiad - Damian Szymczak, Płaszczyzna styczności - Piotr Iwaszkiewicz, Chatka - Krzysztof Piskorski, W cieniu - Michał Gacek, Gorszego końca świata nie będzie - Radosław Scheller, Hotel dla samobójców - Jerzy A. Kozłowski, Miasteczko - Sebastian Uznański, Kolekcjoner - Henryk Tur, Nabór - Robert Zaręba.

Autorem okładki jest Mariusz Gandzel.

Informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszam na spotkania autorskie promujące najnowszą książkę Elżbiety Cherezińskiej "Turniej cieni.

Fascynująca opowieść o Polsce. O ludzkich losach, przeznaczeniu, zdradach i niezłomności.23 września w Warszawie, godz. 18:00

Cafe Niespodzianka, ul. Marszałkowska 7

Spotkanie poprowadzi Barbara Schabowska-Maszenda oraz Mateusz Matyszkowicz, wstęp wolny.


24 września w Warszawie, godz. 18:00

Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122

Spotkanie poprowadzi Mariusz Cieślik, wstęp wolny.


9 październik w Poznaniu, godz. 18:00

Brama Poznania ICHOT, ul. Gdańska 2

Spotkanie poprowadzi Michał Fijałkowski, wstęp wolny.

Turniej cieni

Lata 30. XIX wieku.

Kluczem do panowania nad Azją jest Afganistan, o który Wielka Brytania rywalizuje z Rosją. W Wielką Grę, nazywaną przez Rosjan Turniejem Cieni wplątane są losy Polaków: Jana Witkiewicza – młodzieńca ułaskawionego z wyroku śmierci i zesłanego na Syberię, Adama Gurowskiego – ucznia Hegla i przyjaciela Heinego, arcyzdrajcy sprawy polskiej, a także Rufina Piotrowskiego – prostego żołnierza i najsłynniejszego uciekiniera z syberyjskiej katorgi.

W śniegach Syberii,  na gorących piaskach afgańskich pustyń i wybrzeżach Morza Czarnego trwa Wielka Gra. Bohaterowie rzucają cienie, ktoś jednak pociąga za sznurki marionetek.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Głębia. Skokowiec - Marcin Podlewski


Witaj w nowym wymiarze postapokalipsy.

Oto Wypalona Galaktyka — Droga Mleczna, która tysiące lat temu została spustoszona  przez serię potwornych wojen. Oto kosmos, w którym ludzie zamieszkują resztkę ocalałych z pożogi układów - gdzie nieliczne, inteligentne Maszyny budzą trwogę, a wygnani poza Granicę Galaktyczną Obcy znani są już tylko z legend. Oto wszechświat Głębi — zagadkowej, wpędzającej w szaleństwo nibyprzestrzeni.

Oto świat Myrtona Grunwalda, który stracił swój statek i załogę. I który zrobi wszystko, by znowu pożeglować ku gwiazdom.

A nie będzie to łatwe.

Jego nowy statek ma za sobą mroczną przeszłość. 
Jego nowa załoga skrywa tajemnice.
Jego nowa szklaneczka z migdałową whisky jest już prawie pusta.

Mussolini. Butny faszysta - Göran Hägg

Prawdziwa historia włoskiego dyktatora

Rafał Sala

Do dziś pamiętam doskonały serial Allo Allo, który kilkanaście lat temu miał swoją emisję w Telewizji Polskiej. Wśród pojawiających się tam postaci był niejaki Alberto Bertorelli – kapitan włoskiego wojska, który w stereotypowy sposób pokazywał charakter i temperament Włochów. Muszę przyznać, że Benito Mussolini od zawsze kojarzył mi się z człowiekiem, który chciał w swoim państwie stworzyć to, co Hitler planował zrobić w Rzeszy Niemieckiej. Wydawało mi się, że Mussolini był w pewien sposób kukiełką Hitlera. Przeprowadziłem też mały rekonesans wśród znajomych i pojawiły się takie określenia, jak komiczny oraz robił dziwne miny. Książka Görana Hägga uzmysłowiła mi, jak bardzo się myliłem co do Mussoliniego.

Książka Mussolini. Butny faszysta jest historią o jednym z najsprytniejszych dyktatorów w historii świata. Duce (z włoskiego „wódz”), który przez wiele lat budował sobie pozycję na włoskiej scenie politycznej, wydaje się być też postacią, o której wiemy bardzo niewiele. Göran Hägg przy zbieraniu materiałów sięgnął głównie do źródeł włoskich, a jednocześnie starał się wybierać te najbardziej wiarygodne. Musiał starannie oddzielić ziarno prawdy od plew kłamstw, zmyśleń  i legend. Sam Mussolini w znaczącym stopniu przyczynił się do powstania wielu przekłamań na jego temat, a dodatkowo spora część materiałów filmowych ukształtowała wizerunek włoskiego przywódcy w ten, a nie inny sposób.

Autor pokazuje nam historię Mussoliniego od samego początku do końca. Dodatkowo stara się przybliżyć czytelnikowi sytuację Włoch, w której musieli odnaleźć się tacy politycy, jak właśnie Mussolini. Każdy rozdział jest kolejnym etapem dochodzenia Mussoliniego do władzy. Czytelnicy dostają coś więcej niż książkę historyczną. Intrygi, zagadki, zwroty akcji oraz nietuzinkowi bohaterowie sprawią, że dzieło  Hägga czyta się jak najlepszą powieść, której akcja, niestety, rozegrała się w rzeczywistości i odcisnęła bolesne piętno na historii Włoch oraz Europy.

Hägg w Subiektywnie

Do dziś pamiętam doskonały serial Allo Allo, który kilkanaście lat temu miał swoją emisję w Telewizji Polskiej. Wśród pojawiających się tam postaci był niejaki Alberto Bertorelli – kapitan włoskiego wojska, który w stereotypowy sposób pokazywał charakter i temperament Włochów. Muszę przyznać, że Benito Mussolini od zawsze kojarzył mi się z człowiekiem, który chciał w swoim państwie stworzyć to, co Hitler planował zrobić w Rzeszy Niemieckiej. Wydawało mi się, że Mussolini był w pewien sposób kukiełką Hitlera. Przeprowadziłem też mały rekonesans wśród znajomych i pojawiły się takie określenia, jak komiczny oraz robił dziwne miny. Książka Görana Hägga uzmysłowiła mi, jak bardzo się myliłem co do Mussoliniego.

Przed Wami najnowsze omówienie Rafała. Warto przeczytać!

Festiwal Nauki, zaproszenie od Andrzeja Zimniaka

ZAPRASZAM NA FESTIWAL NAUKI W DOMU LITERATURY
Odbędą się dwie imprezy, na które warto przyjść, posłuchać i podyskutować:
- Nauka pisania kreatywnego - sens czy bezsens?
- Wyróżnienie literackie „Kwazar” - nauka w fantastyce
Streszczenia poniżej.

Nauka pisania kreatywnego - sens czy bezsens?
Dnia 22 września 2015 r. o godz. 17:30 w Domu Literatury w Warszawie, w siedzibie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89, w ramach Festiwalu Nauki odbędzie się dyskusja panelowa na temat nauki pisania literackiego. Wspólnie zastanowimy się, czy tworzenie „szkół mistrzów” ma sens, a jeśli tak, czego konkretnie powinny uczyć i w jakim zakresie. W spotkaniu wezmą udział: Piotr Müldner-Nieckowski, Maciej Parowski, Katarzyna Boruń, Gaja Kołodziej, Magda Ruta i Andrzej Zimniak.

„Kwazar” - nauka w fantastyce
Dnia 22 września 2015 r. o godz. 19 w Domu Literatury w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89, zostanie przyznane wyróżnienie literackie Kwazar, ustanowione pod auspicjami Festiwalu Nauki w Warszawie. Wyróżnienie przyznawane jest za powieść science-fiction polskiego autora, wydaną po raz pierwszy w roku poprzednim, eksponującą najciekawszy wątek naukowy w klasycznym rozumieniu „science” i utrzymaną na nienagannym poziomie literackim. W Jury zasiadają: prof. Jacek Kijeński (chemik), prof. Sławomir Pikuła (biochemik), dr hab. Ewa Pawelec (fizyk), i dr Leszek Błaszkiewicz (astronom), którzy są zaproszeni na spotkanie. Zostaną omówione wątki naukowe, pojawiające się w najnowszej polskiej literaturze fantastycznej. W spotkaniu weźmie udział Michał Cholewa, matematyk i pisarz, i Piotr Staniewski, matematyk i informatyk, którzy wypowiedzą się m. in. na temat zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji. Funkcję moderatora pełni Andrzej Zimniak.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Dennis Lehane - Miniony świat

Kontynuacja „Nocnego życia”.

Dennis Lehane, autor bestsellerów „New York Timesa” – „Miasta niepokoju” i „Nocnego życia” – powraca z niejednoznaczną psychologicznie i moralnie historią zbrodni, namiętności i zemsty, rozgrywającą się na Kubie i w Ybor City na Florydzie podczas drugiej wojny światowej. Jego bohater Joe Coughlin musi się w niej rozliczyć ze swoją kryminalną przeszłością i teraźniejszością.
Od dnia, w którym wrogowie Joego Coughlina zabili jego żonę i zniszczyli jego imperium, minęło dziesięć lat. Zniesiono prohibicję, świat znowu ogarnęła wojna, a syn Joego, Tomas, jest już dużym chłopcem. Obecnie były władca kryminalnego półświatka pracuje jako consigliere przestępczej rodziny Bartolo, krążąc między Tampą i Kubą, ojczyzną swojej żony.
Joe Coughlin, który z mistrzowską zręcznością manewruje między czarnym, białym i kubańskim podziemiem kryminalnym, potrafi z równym wdziękiem utrzymywać stosunki towarzyskie ze śmietanką towarzyską Tampy, ludźmi z wywiadu marynarki wojskowej, gangsterami Lansky’ego i Luciana oraz opłacanym przez mafię rządem Fulgencia Batisty. Ma wszystko – pieniądze, władzę, piękną kochankę i anonimowość. Ale sukces nie osłoni go przed nadciągającym mrokiem przeszłości. Nadchodzi czas uiszczenia rachunków za życie w zbrodni.
Dennis Lehane kreśli barwny portret mafii w czasach drugiej wojny światowej – od rozplanowanej z wirtuozerią choreografa strzelaniny w Środę Popielcową po mrożący krew w żyłach, rozdzierający punkt kulminacyjny na kubańskim polu trzciny cukrowej.

Dennis Lehane jest autorem bestsellerowych powieści kryminalnych i psychologicznych, wiele z nich zekranizowano, m.in. „Rzekę tajemnic”, „Wyspę tajemnic”, „Gdzie jesteś, Amando?”.

Informacja wydawnictwa Rebis

Wydawnictwo Rebis zaprasza na spotkanie z Naomi Novik.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Teodor Parnicki - Trzy minuty po trzeciej

Powieść egzotyczno-sensacyjna

Powieściowy debiut Teodora Parnickiego z 1929 roku wraca do czytelników po ponad 85 latach zapomnienia!  
Autor przenosi czytelników w egzotyczny świat Azji i  odległej Mandżurii, której stolica, Harbin, w latach dwudziestych zyskała miano „Paryża Dalekiego Wschodu”. Właśnie tam rozpoczyna się historia opowiedziana na kartach „Trzech minut po trzeciej”, powieści, której narracja jest kreślona przez Parnickiego w zgodzie ze wszystkimi regułami literatury popularnej początku XX wieku.
Akcja powieści rozpoczyna się w mroźny zimowy wieczór w połowie lutego 1927 roku, gdy w ręce sowieckiego wywiadu przypadkowo dostają się dokumenty, których ujawnienie naraziłoby japońskie interesy związane z Koleją Wschodniochińską. Tajne informacje wkrótce mają być przekazane do Moskwy. Zaczyna się walka z czasem…  
Tajemniczy japoński „trybunał siedemnastu” daje dwóm byłym oficerom carskiej armii, przebywającym na wygnaniu w Harbinie i przypadkowo wplątanym w polityczną intrygę, ostatnią szansę – uchylenie wydanego na nich wyroku śmierci w zamian za odzyskanie dokumentów. Piotr Iwanowicz Zagorski i młodszy od niego Aleksander Aleksiejewicz Flagin podejmują nierówną walkę z agentami Kominternu w wywiadowczej grze o nieznanych im regułach.
Opowieść o ich „wielkiej przygodzie” pełna jest zaskakujących zwrotów akcji, pościgów samochodowych, walk i pojedynków, wątków romansowych (trzech pomniejszych, jednego całkiem poważnego), postaci sobowtórów, tajnych – czasem podwójnych – agentek i agentów, oddanych sprawie, ideowych, lecz przegranych komunistów, oraz pracujących dla nowego systemu sowieckiego karierowiczów.
Historia walki o odzyskanie dokumentów pozwala Parnickiemu ukazać szeroką panoramę Dalekiego Wschodu w początkach XX wieku, łącząc historię i klimat epoki z sensacyjną szpiegowską intrygą. 
Powieść ilustrują 83 zdjęcia ówczesnego Harbina i innych miast Dalekiego Wschodu, w tym 13 zdjęć autorstwa Michaiła Scamony-Shapshinsky’ego, zaś całość opatrzona jest wstępem Tomasza

Nowość IW Erica

Tomasz Stężała - Pułkownicy 1944

Rzeczpospolita partyzancka Tom 1

Nadchodzi gorące lato 1944 roku. Na ziemiach polskich toczą się zażarte walki między armiami hitlerowskimi a nadciągającymi siłami bolszewików. W Okręgu Krakowskim Armii Krajowej trwa pospieszna mobilizacja oddziałów partyzanckich mających wyzwolić ziemie Świętokrzyskiego oraz zachodniej Małopolski jeszcze przed nadejściem Armii Czerwonej. Nieostrzelane i słabo uzbrojenie grupy Akowców muszą szybko przekształcić się w regularne wojsko. Major Bolesław Nieczuja-Ostrowski, dowodzący formującą się 106. Dywizją Piechoty, staje przed dramatycznymi wyborami, by wypełnić rozkazy dowództwa. Żołnierze AK rozpoczynają otwartą walkę z niemieckim okupantem.

Ostatnia odsłona serii Trzy armie skupia się na zapomnianych wydarzeniach związanych powstaniem i obroną „Rzeczpospolitej partyzanckiej”, czyli utworzonej w 1944 roku przez polskie siły zbrojne Republiki Pińczowskiej. Walki mające doprowadzić do wyzwolenia tamtych terenów porównywaną są do Powstania Warszawskiego. W książce opisane zostały także dalsze losy bohaterów znanych z cyklu o Elblągu.

Tomasz Stężała – mieszkaniec, miłośnik i znawca historii Elbląga, autor dylogii wojennej Elbing 1945 i powieści przygodowo-wojennej Aptekarz. Poprzednie części serii Trzy armie nosiły tytuły: Porucznicy 1939 i Kapitanowie 1941 (dwa tomy).

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Charles Bukowski - Fragmenty winem poplamionego notatnika

Charles Bukowski w nowym wydaniu!

Na tom Fragmenty winem poplamionego notatnika Charlesa Bukowskiego składają się utwory prozatorskie, które od ukazania się w podziemnych gazetkach, periodykach literackich, a nawet pismach pornograficznych nigdy potem nie  zostały  wydane drukiem. Wśród pomieszczonych w tomie tekstów na uwagę zasługują pierwsze i ostatnie opublikowane opowiadania pisarza, pierwsze i ostatnie eseje oraz przymiarki do - znanych z polskiego przekładu  - Zapisków starego świntucha. Oprócz tego  znajdziemy tu bardzo osobiste rozważania autora na ulubione tematy, rozmyślania o takich tuzach literatury, jak Ezra Pound i Ernest Hemingway, jak również minitraktaty estetyczne. Spod pozornie niedbałego stylu wyziera charakterystyczna dla Bukowskiego  i  jedyna  w  swoim rodzaju mieszanka chropawego  liryzmu,  autentyczności  i  poczucia humoru.

Zagraniczniak

José de Jesús Talamentes Garza zaprasza do banku. Databanku.

My zapraszamy do lektury.

New Avengers. Wszystko umiera – Jonathan Hickman, Steve Epting

W kupie raźniej!

Marek Adamkiewicz


Ostatnie miesiące, to dla polskich fanów komiksów z nurtu superbohaterskiego istne El Dorado. Na naszym rynku od niedawna ukazuje się cała masa tytułów, a co najważniejsze, przekrój bohaterów jest naprawdę spory. Wielka w tym zasługa wydawnictwa Egmont, które pod swoje skrzydła wzięła nie tylko komiksy ze stajni DC, ale postanowiła przybliżyć fanom także historie wydawane przez Marvela w ramach Marvel Now!. Na pierwszy ogień otrzymaliśmy przygody grup Avengers i X-Men, a New Avengers to jeszcze głębsze wejście w to multiversum.

Bohaterami New Avengers: Wszystko Umiera są członkowie grupy Illuminati, tajnego stowarzyszenia skupiającego m.in. członków innych grup superbohaterskich. Wchodzący w jego skład wzięli na swoje barki, jakżeby inaczej, odpowiedzialność za losy świata, jednak kierują nimi niejako z tylnego siedzenia. Nie wychylają się, ich działania nie są znane opinii publicznej, a aktywność prowadzona jest ze strefy dosyć mocno zacienionej. Tym razem muszą powstrzymać tzw. inkursję, zdarzenie mogące doprowadzić do zagłady wszechświata i jego licznych odnóg. Krótko mówiąc, mogące przynieść całkowitą anihilację wszelkiego życia.

Dla czytelnika, który nie jest zbytnio zaznajomiony z wydarzeniami w świecie Marvela, początek tego tomu może być dosyć ciężkostrawny. Grupa została wprowadzona już w poprzednich odsłonach serii, więc czytelnicy nieznający jej originu zostają rzuceni na dosyć głęboką wodę. W tym kontekście w miarę przydatne są dwie pierwsze strony, na których bardzo skrótowo zostaje przedstawione, jakie idee stoją za Iluminatami. Tych informacji jest jednak bardzo mało, a zważywszy na fakt, że to pierwszy zeszyt serii New Avengers na naszym rynku, bardziej przydatne byłoby chociażby jednostronicowe, pisane streszczenie o pochodzeniu i członkach grupy.

Hickman i Epting w Subiektywnie

Ostatnie miesiące, to dla polskich fanów komiksów z nurtu superbohaterskiego istne El Dorado. Na naszym rynku od niedawna ukazuje się cała masa tytułów, a co najważniejsze, przekrój bohaterów jest naprawdę spory. Wielka w tym zasługa wydawnictwa Egmont, które pod swoje skrzydła wzięła nie tylko komiksy ze stajni DC, ale postanowiła przybliżyć fanom także historie wydawane przez Marvela w ramach Marvel Now!. Na pierwszy ogień otrzymaliśmy przygody grup Avengers i X-Men, a New Avengers to jeszcze głębsze wejście w to multiversum.

Przed wami drugie (po recenzji Maćka) omówienie komiksu New Avengers: Wszystko Umiera. Tym razem oceniającym jest Marek (Chal-Chenet). Tekst znajdziecie tutaj - zapraszam!

Studnia Wstąpienia - Brandon Sanderson

Świat polityki, rozterek miłosnych i magii

Magdalena Golec

Oto przed Wami kolejny tom przygód Vin - dziewczyny, a właściwie to już młodej kobiety, obdarzonej niezwykłymi zdolnościami allomantycznymi. W poprzedniej części pokonała Ostatniego Imperatora, a tym samym uwolniła świat od bezlitosnego tyrana. Czy jednak po jego śmierci świat rzeczywiście stał się lepszym miejscem do życia?

Minął rok od wydarzeń, które miały miejsce w tomie pierwszym. Po śmierci Ostatniego Imperatora władzę nad Środkowym Dominium przejął Elend Venture - młody idealista, pragnący stworzyć królestwo stabilne i sprawiedliwe, gdzie każdy obywatel jest wolny i ma wpływ na funkcjonowanie swojego miasta. U boku Elenda wiernie stoi Vin - jego ukochana, przyjaciółka, ochroniarz i najpotężniejsza Zrodzona z mgły w całej krainie. Niestety odbudowa kraju nie jest łatwym zadaniem. Trzeba pokonać nie tylko stare nawyki myślowe społeczeństwa, zająć się gospodarką, finansami, ale i stawić czoło kolejnym wrogom - trzem armiom otaczającym Luthadel, stolicę Środkowego Dominium. Ale to nie koniec kłopotów - coś niepokojącego zaczyna dziać się z mgłą, która do tej pory przejmowała władzę tylko nocą, przesłaniając cały świat. Jedyną nadzieję wydaje się nieść starożytna, otoczona legendą, Studnia Wstąpienia.

Sanderson w Subiektywnie

Oto przed Wami kolejny tom przygód Vin - dziewczyny, a właściwie to już młodej kobiety, obdarzonej niezwykłymi zdolnościami allomantycznymi. W poprzedniej części pokonała Ostatniego Imperatora, a tym samym uwolniła świat od bezlitosnego tyrana. Czy jednak po jego śmierci świat rzeczywiście stał się lepszym miejscem do życia?

W dwa miesiące po recenzji pierwszego tomu Ostatniego Imperium, zapraszam Was do lektury omówienia tomu drugiego. Jak za pierwszym razem, tak i teraz omawia i ocenia Magda.

Nowość wydawnictwa Albatros

HONOR KRWI - Tom Wolfe

Barwna i przekomiczna powieść jednego z najlepszych kronikarzy współczesnej Ameryki. Oficer policji, Nestor Camacho, ma wątpliwy dar antagonizowania większości i mniejszości etnicznych zamieszkujących wielokulturowe Miami. Zawieszony w służbie czynnej, nawiązuje przyjaźń z Johnem Smithem z „Miami Herald”. Reporter prowadzi dziennikarskie śledztwo w sprawie wartych majątek płócien rosyjskich modernistów, które oligarcha Siergiej Koroliow przekazał Muzeum Sztuki w Miami. Smith i Camacho pogrążają się w przestępczym półświatku.

Informacja wydawnictwa Genius Creations

Artur Laisen, autor wydanej w Genius Creations powieści "CK Monogatari", udostępnił na swoim blogu opowiadanie "Pocałunek Królowej Piasku" będące, jak sam autor mówi, "luźną wariacją na temat jednej z baśni Andersena". Plik dostępny jest w formacie PDF, ePub oraz mobi.

Nowość wydawnictwa Mag

Rzeczy ulotne - Neil Gaiman

W swoim drugim, oszałamiającym zbiorze ponad trzydziestu opowiadań Neil Gaiman zapuszcza się na niezbadane terytoria pomiędzy życiem i śmiercią, percepcją i rzeczywistością, ciemnością i światłem.

Rzeczy ulotne, poruszające zmysły, wyobraźnię i serce, to cudowny dar jednego z najniezwyklejszych artystów naszych czasów.

Fragment książki.


Rychło w czas - odsłona trzydziesta szósta - ogłoszenie wyników

Piątek, późne przedpołudnie. Muszę przyznać, że tym razem spisaliście się. Dawno nie było tak dużo odpowiedzi :)

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Proszę podać autora i tytuł pierwszej książki wydanej przez wydawnictwo Wiatr od morza. A skoro będziecie już na ich stronie, to podajcie także autora i tytuł ostatniej wydanej książki przez WoM. A skoro już będziecie tak buszować po tej stronie, to na pewno rzuci Wam się w oczy wrześniowa zapowiedź. tutaj także proszę podać tytuł i autora.

- Pierwsza książka: Dostatek; Michael Crummey

- Ostatnia książka: Sweetland; Michael Crummey

- Wrześniowa zapowiedź: Wakacje; Stanley Middleton

2. Pytanie szortalowo autorsko wydawnicze. W wywiadzie z Michaelem Crummeyem, który ukazał się w Szortalu na Wynos, Rafał Sala spytał o autorów, którzy zainspirowali autora Dostatku. Proszę podać imiona i nazwiska wymienionych przez MC kobiet.

- Margaret Atwood

- Bronwen Wallace

- Mavis Gallant

- Alice Munro

Zwycięzca: Iwona Michałowska Gabrych.

Proszę o przesłanie danych do wysyłki (tym razem, wyjątkowo, będzie wysyłał wydawca).

Longar

Najnowszy longar, autorstwa debiutującego na naszym portalu Przemysława Kyrcza.
Niech stanie się Światłość

Marcin Podlewski

Trzy dni temu miała miejsce premiera pierwszego tomu space opery Marcina Podlewskiego, pt. "Głębia. Skokowiec". My mamy przyjemność zaprosić szortalowiczów do przeczytania wywiadu z autorem, który mówi o sobie, że...

         ...miał zostać operatorem obrabiarek skrawających. Po kilku miesiącach zakrętu życiowego złapał się jednak za głowę i zdał na filozofię by wreszcie wylądować na dziennikarskich studiach. Nadal czuje jednak sentyment do smarów, zgrzebnych drelichów i noży kątowych tnących stal na śrubki.

Debiutował sto lat temu na łamach magazynu „LAMPA” Pawła Dunina-Wąsowicza, by zapaść na kilka lat na twórczy stupor. Jak sam mówi, reset przeżył w trakcie pisania „Happy END” — swojej debiutanckiej powieści, mieszaniny horroru, fantastyki i postapo wydanej w 2013 roku przez wydawnictwo Studio Truso. Tak zakończył się jego zakręt życiowy numer dwa, po którym udało mu się wygrać konkurs na XXX-lecie „Nowej Fantastyki” opowiadaniem „Edmund po drugiej stronie lustra”, nominowanym później do Zajdla.

Pisze dla „Nowej Fantastyki”, pojawił się też w popularnej „Zombiefilii”, a także w „Księdze Wampirów” Studia Truso i w zbiorze „Halloween 31.10”. Dzięki wygranym konkursom opublikowano go też w antologiach „Po drugiej stronie lustra” i w „Science Fiction po polsku 2. Lubi mieszać gatunki: pisze horrory, science fiction, fantasy i steampunk. Napisał nawet bajki, choć dość mroczne — można je przeczytać w zbiorze „Szklana Góra” pełnym kruków, żelaznych zębów i nakręcanych księżniczek. 

Do space opery przymierzał się długo. Przygotowanie pełnego researchu książki zajęło mu sporo czasu: poczynając od realnie istniejących galaktycznych map, przez całą strukturę opisywanego świata, po zagadnienia astronautyki kończąc. Tak powstała „Głębia” — pierwsza część planowanej trylogii o świecie, w którym opanowana niegdyś przez ludzi Droga Mleczna została zniszczona niemal w stu procentach przez serię potwornych wojen, a nadprzestrzenne skoki przez tytułową Głębię mogą prowadzić do zgubnego w skutkach szaleństwa.

Wywiad - Marcin Podlewski

Trzy dni temu miała miejsce premiera pierwszego tomu space opery spod znaku wydawnictwa Fabryka Słów pt. "Głębia. Skokowiec". My mamy przyjemność zaprosić szortalowiczów do przeczytania wywiadu z autorem, który mówi o sobie, że... miał zostać operatorem obrabiarek skrawających.
Przed Wami Marcin Podlewski.
W krzyżowy ogień siedmiu pytań wziął autora Karol Mitka

Wakacje - Stanley Middleton

Melancholijnie, leniwie i subtelnie

Katarzyna Lizak

„Subtelna literacka podróż poprzez skąpany w słońcu nurt ulotnych wrażeń”, Nagroda Bookera, Autor okrzyknięty „Czechowem przedmieść” – zachęca blurb na okładce, która zresztą prezentuje się bardzo przyjemnie. Czy było warto dać się skusić?

Po rozstaniu z żoną, Edwin Fisher wyjeżdża na wakacje do Bealthorpe – małego miasteczka na wschodnim wybrzeżu Anglii, gdzie w dzieciństwie spędzał wakacje z rodzicami. Ma nadzieję, że podczas kilku samotnych dni uda mu się poukładać myśli i zaleczyć rany na sercu. Czas w małej nadmorskiej miejscowości płynie powoli i leniwie, co sprzyja przemyśleniom i melancholii. I rzeczywiście większość akcji powieści toczy się w głowie, tudzież w sercu Fishera. Wracają wspomnienia z dzieciństwa, głównie te dotykające trudnej relacji z ojcem. Przede wszystkim jednak wracają obrazki z życia małżeńskiego Fishera, które to właśnie się rozpadło. Składając te obrazki, jak kawałki puzzli, otrzymujemy stadium rozpadu małżeństwa – od wzajemnego zauroczenia, poprzez sceny przemocy psychicznej, aż po tragiczne rodzinne doświadczenie i rozstanie.

W czasie pobytu w Bealthorpe Fisher niespodziewanie spotyka swoich teściów, którzy również spędzają tu swój urlop. Teść, który nie może się pogodzić z ewentualnym rozwodem ukochanej jedynaczki, aranżuje kilka spotkań z zięciem i namawia go do podjęcia próby uratowania małżeństwa. Fisher wchodzi również w układ towarzyski z dwoma małżeństwami, które zatrzymały się w tym samym hotelu, co on.        

Rozmowy z teściem i nowymi znajomymi, jak i przyglądanie się im, stanowią dla Fishera punkt wyjścia do przemyśleń nad własnym małżeństwem i nad relacjami między dwojgiem ludzi w ogóle. Nieistotne z pozoru wydarzenia, jak przelotne spotkania z ludźmi, stają się dla niego okazją do refleksji nad  swoim życiem, potrzebami i motywacjami. 

Middleton w Subiektywnie

„Subtelna literacka podróż poprzez skąpany w słońcu nurt ulotnych wrażeń”, Nagroda Bookera, Autor okrzyknięty „Czechowem przedmieść” – zachęca blurb na okładce, która zresztą prezentuje się bardzo przyjemnie. Czy było warto dać się skusić?

Ja już wiem. I Wy też będziecie wiedzieli, gdy tylko przeczytacie najnowszą recenzję Kasi. Zapraszam!

Zapowiedź Wydawnictwa w podwórku

Schyłek szatrangu - Marek Szalsza   (5 października 2015)

Marek Szalsza (1967), pisarz i tłumacz. Dzieciństwo spędził w Katowicach i Gdańsku, mieszkał w Wiedniu, obecnie w Sopocie. Publikował opowiadania w czasopismach i antologiach.

Jego debiutancka powieść, "Schyłek szatrangu", to groteskowa kreacja, stanowiąca studium obłędu wypuszczonego na żyzny grunt głupoty, ignorancji i fanatyzmu.

Główny bohater, Izydor, od dzieciństwa nosi w sobie poczucie misji zwalczania zła. Przekonany, że padł ofiarą prześladowań ze strony człowieka, umiejącego przebrać się za dowolną osobę, ląduje w końcu w klinice psychiatrycznej. Po latach, wypuszczony dzięki fortelowi, usiłuje prowadzić normalne życie w warunkach nowej rzeczywistości. Równolegle poznajemy wątki sześciorga pozostałych lokatorów kamienicy, w której zamieszkał. Każdy z nich kieruje się własną obsesją, prezentując odmienną wizję świata, opartą na fantazjach, zmyśleniach, stereotypach, pogłoskach, legendach miejskich, kaczkach dziennikarskich i innych nonsensach.

Izydor, wykazujący oddanie sprawie, poparte wariacką lecz spójną logiką, staje się liderem sąsiadów, którzy odnajdują w jego obłędzie wzmocnione odbicie własnych obsesji. Pod jego przywództwem bohaterowie, wyposażeni w ideologię, plany bojowe i wspólne posłannictwo, przeprowadzają rozmaite akcje wycelowane w domniemanych wrogów, którzy, choć początkowo zróżnicowani, dzięki omyłkom i niedomówieniom zdążyli w umysłach sąsiadów przybrać jednolitą postać.

Świat powieściowy stopniowo dostosowuje się do wyobrażeń bohaterów, którzy uzyskują potwierdzenie swoich najbardziej niedorzecznych obsesji, przez co każdy zostaje skonfrontowany z domniemanym złem w postaci budzącej jego najwyższą grozę.

Tydzień z Chuckiem Palahniukiem

Dawno nie robiłem akcji Tydzień z..., więc czas nadgonić. Jestem ciekaw jak odbierzecie tegotygodniowego autora :)

A jest nim Chuck Palahniuk pisarz amerykański, urodzony w 1962 roku. W Polsce Jego książki wydaje wydawnictwo Niebieska Studnia.

Dzisiaj trochę o autorze (za stroną wydawnictwa), a od jutra będę przedstawiał Wam Jego książki. Do dzieła!

Chuck Palahniuk

Charles Michael „Chuck” Palahniuk, amerykański pisarz satyryczny i niezależny dziennikarz, urodził się 21 lutego 1961 roku w Pasco, w stanie Washington, mieszka w Portland, w stanie Oregon.

Stał się sławny po opublikowaniu powieści Fight Club, na podstawie której David Fincher nakręcił film. Jego książki, porównywane do prozy Breta Eastona Ellisa (American Psycho), Irvine’a Welsha (Trainspotting) czy Douglasa Couplanda (Poddani Microsoftu), uczyniły zeń jednego z najpopularniejszych twórców Pokolenia X.

Otchłań – Robert J. Szmidt

Postapokaliptyczna Polska Podziemna

Marek Adamkiewicz


Powieści z cyklu Metro 2033 nigdy nie należały do tego typu fantastyki, która zmuszałaby czytelnika do refleksji i kierowała jego rozważania w jakiekolwiek bardziej ambitne rejony. To rozrywka. Tylko i wyłącznie. Być może cała seria mogłaby być czymś więcej, jednak twórcy zdecydowali, że pójdą w inną stronę. I trzeba przyznać, że jeśli nie ma się zbyt wygórowanych oczekiwań, lektura kolejnych powieści może dostarczać sporo dobrej zabawy. W ten schemat wpisuje się także Robert J. Szmidt, autor idealnie do tego uniwersum pasujący. Po pierwsze – doskonale czuje się w klimatach post-apo; po drugie – specjalizuje się w lekkiej i łatwej literackiej rozrywce. Połączenie idealne, by zostać drugim polskim autorem (pierwszym był Paweł Majka) poszerzającym koncept Dmitra Glukhovskiego.

Po wojnie atomowej populacja Wrocławia schodzi do miejskich kanałów, stanowiących jedyne miejsce, w którym zwykli ludzie mają szansę na przetrwanie. Na powierzchni zdewastowanego miasta grasują krwiożercze mutanty. Jakikolwiek kontakt z wykoślawioną florą i fauną może skończyć się dla człowieka fatalnie. Dwadzieścia lat po wojnie, w jednej z enklaw pod powierzchnią metropolii, żyje niejaki Nauczyciel. Przeszłość mężczyzny okryta jest mgiełką tajemnicy. Wraz z głuchoniemym synem, Niemotą, prowadzi spokojne życie, kierując placówką z grubsza przypominającą szkołę. Dni spokoju kończą się jednak gwałtownie. W wyniku spisku, Nauczyciel zmuszony jest opuścić schronienie i stawić czoło niebezpieczeństwom czającym się w innych kanałach oraz na powierzchni.

Szmidt w Subiektywnie

Powieści z cyklu Metro 2033 nigdy nie należały do tego typu fantastyki, która zmuszałaby czytelnika do refleksji i kierowała jego rozważania w jakiekolwiek bardziej ambitne rejony. To rozrywka. Tylko i wyłącznie. Być może cała seria mogłaby być czymś więcej, jednak twórcy zdecydowali, że pójdą w inną stronę. I trzeba przyznać, że jeśli nie ma się zbyt wygórowanych oczekiwań, lektura kolejnych powieści może dostarczać sporo dobrej zabawy. W ten schemat wpisuje się także Robert J. Szmidt, autor idealnie do tego uniwersum pasujący. Po pierwsze – doskonale czuje się w klimatach post-apo; po drugie – specjalizuje się w lekkiej i łatwej literackiej rozrywce. Połączenie idealne, by zostać drugim polskim autorem (pierwszym był Paweł Majka) poszerzającym koncept Dmitra Glukhovskiego.

Resztkami sił mentalnych zapraszam Was do lektury najnowszej recenzji Marka (Chala-Cheneta).

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Alchemia - Marie-Louise Von Franz


ALCHEMIA
- Wprowadzenie do symboliki i psychologii

Zbiór wykładów Marie-Louise von Franz wygłoszonych w Instytucie C.G. Junga w Zurichu w 1959 roku. Autorka odwołuje się w nich do oryginalnych tekstów historycznych, analizując alchemię grecką, arabską i europejską. Prace alchemików według psychologii analitycznej stanowiły poszukiwanie związku pomiędzy psychiką a materią. Dzięki temu język alchemiczny pozwala na symboliczny opis procesu indywiduacji i leczenia w psychoanalitycznej terapii. Symbole alchemiczne, jak pokazuje von Franz, nadal pojawiają się w psychice współczesnego człowieka, w jego snach i wytworach artystycznych, kompensując w ten sposób racjonalistyczny kierunek rozwoju cywilizacji zachodniej.

Książka stanowi doskonałe wprowadzenie w alchemiczne prace Junga i historię zachodniej cywilizacji, a jednocześnie zawiera pogłębioną analizę znaczenia i symboliki alchemii. Jest wartościową pozycją zarówno dla czytelników zainteresowanych psychologią analityczną, jak i dla specjalistów zajmujących się jej klinicznym aspektem.

Tydzień z Chuckiem Palahniukiem - Rozbitek, Fight Club

Rozbitek - Chuck Palahniuk

Rozbitek napisany przez Chucka Palahniuka, to dzieje Tendera Bransona, który uprowadza Boeinga 747, uwalnia całą załogę i posługując się autopilotem postanawia lecieć przed siebie, dopóki nie zabraknie mu paliwa. W ostatnich godzinach życia opowiada „ czarnej skrzynce” swoją historię. Zgodnie z wolą rodziców, gorliwych wyznawców mrocznej sekty Kościoła Wyznawców, jako nastolatek opuszcza rodzinny dom i zostaje służącym, prowadząc życie w całkowitej izolacji od reszty świata. Pewnego jednak dnia Tender nieoczekiwanie dla wszystkich staje się sławny: okazuje się, że jest jedynym ocalałym członkiem sekty. Na horyzoncie pojawia się agent, który sprytnie wykorzystuje sytuację, wyznaczając Tendera na charyzmatycznego przywódcę religijnego. Lecz Branson to tylko produkt marketingowy, marionetka w rękach sztabu specjalistów od kreowania wizerunku…

Fight Club - Chuck Palahniuk

Opowieść o znudzonym życiem japiszonie, który poznaje w barze nieznajomego i rozpoczyna przyjaźń z nim od walki na pięści. Doznanie jest tak niezwykłe, że bohater wspólnie z nowym przyjacielem Tylerem zakładają podziemne kluby walki. Tyler okazuje się być jednak nie tylko anarchistą, lecz i terrorystą, a bohater zaczyna mieć kłopoty z osobowością.
Na podstawie powieści powstał słynny film o tym samym tytule w reżyserii Davida Finchera z Bradem Pittem i Edwardem Nortonem.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Agenda 21 - Glenn Beck, Harriet Parke


Jedno pokolenie wcześniej miejsce to nazywało się Ameryką. Teraz, po wprowadzeniu na całym świecie sterowanego przez ONZ programu pod nazwą Agenda 21, jest to po prostu Republika. Bez prezydenta. Bez Kongresu. Bez Sądu Najwyższego. I bez wolności. O wszystkim decydują Spolegliwi.

Przed obywatelami nowej Republiki stają dwa główne cele: wytwarzać czystą energię i stworzyć ludziom nowe życie. Osiemnastoletnia Emmeline zna tylko życie ponure, monotonne i ubogie. Codziennie maszeruje po desce energetycznej i akceptuje mężczyzn, których Zarząd Spolegliwości  wyznacza na sparzenie z nią. Jak większość obywateli, chodzi ze schylona głową i spuszczonymi oczami. Aż pewnego dnia przychodzą po jej matkę.

Na skutek wstrząsu Emmeline zaczyna dostrzegać brutalną rzeczywistość i zadawać sobie pytania. Dlaczego wszyscy obywatele muszą się gnieździć w identycznych,  ciasnych betonowych Mieszkalnikach? Dlaczego jedzenie, woda i energia są racjonowane? A przede wszystkim: dlaczego dzieci zaraz po urodzeniu są zabierane matkom? Kiedy Emmeline zaczyna rozumieć prawdziwe intencje Agendy 21, uświadamia sobie, że jest o wiele więcej rzeczy, z którymi się nie zgadza. Podejmuje więć próbę ocalenia swojej rodziny i zdemaskowania Republiki…

W Samo Południe - odsłona CXCV

Witajcie! Z okazji niebagatelnej - w końcu mamy już 195 odsłonę naszego konkursu - możecie zawalczyć o niebagatelną nagrodę. W puli są trzy egzemplarze Turnieju Cieni Elżbiety Cherezińskiej. W twardej oprawie. Nagrody ufundował ich wydawca, Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Zasady. Tym razem nie będę trzymał Was w napięciu - zasady zostały niezmienione. Znaczy, chyba raczej niezmienione... Może nawet bardziej raczej niż chyba...

Pytania:

1. Wydawnicze: Proszę wymienić tytuły tych książek Elżbiety Cherezińskiej, które ukazały się nakładem Zyska - S-ki i które mają w tytule słowo "korona". To część pierwsza. Druga część jest następująca: w zapowiedziach Zyska i S-ki możemy znaleźć książkę jednego z byłych prowadzących program Top Gear. Proszę podać tytuł książki i kto ją napisał.

2. Historyczne: Proszę wymienić dwóch nieżyjących już polskich autorów, którzy napisali beletrystyczne cykle historyczne, których akcja działa się w czasach dynastii Piastów.

3. Szortalowe: Kto z szortalowych recenzentów omówił przynajmniej jedną powieść Cherezińskiej? Wystarczy podać imię.

To wszystko - do boju!

Guardians of the Galaxy (Strażnicy Galaktyki): Kosmiczni Avengers – Brian Michael Bendis, Steve McNiven, Sara Pichelli i inni

Galaktyka geocentryczna

Maciej Rybicki

Świętujący tryumfy na kinowych ekranach Strażnicy Galaktyki okazali się być dla studia Marvela strzałem w dziesiątkę. Udało się bowiem nie tylko wykorzystać wyrobioną, uznaną wśród fanów markę komiksową, windując ja na szczyty popularności wśród przeciętnych odbiorców produktów Domu Pomysłów, ale przede wszystkim pokazano widzom coś, co dla miłośników historii obrazkowych było od dawna wiadome: iż uniwersum to ma swoje granice znacznie dalej, niż mogłoby wynikać to z ziemskich (czy też asgardzkich) perypetii bohaterów dotychczasowych filmów i seriali. Perypetie Star-Lorda, Gamory, Szopa Rocketa, Draxa i Groota bawiły rozmachem, wartką akcją, niewymuszonym poczuciem humoru i fenomenalnym klimatem kosmicznej jazdy bez trzymanki. Z tytułu znanego głównie zagorzałym miłośnikom komiksów Strażnicy... stali się jedną z bardziej popularnych i rozpoznawalnych części komiksowo-kinowego światka, rozciągając go dla szerokiej publiki na całą Galaktykę. Nie dziwota więc, że także w ramach linii Marvel Now! marka ta zajmuje bardzo ważne miejsce (a z tego, co widać po obecnych ruchach szefostwa Marvela, wciąż zyskuje na znaczeniu – w najbliższych planach jest bowiem poszerzenie listy tytułów związanych ze Strażnikami... aż do 10!).

Bendis, McNiven, Pichelli i inni w Subiektywnie

Świętujący tryumfy na kinowych ekranach Strażnicy Galaktyki okazali się być dla studia Marvela strzałem w dziesiątkę. Udało się bowiem nie tylko wykorzystać wyrobioną, uznaną wśród fanów markę komiksową, windując ja na szczyty popularności wśród przeciętnych odbiorców produktów Domu Pomysłów, ale przede wszystkim pokazano widzom coś, co dla miłośników historii obrazkowych było od dawna wiadome: iż uniwersum to ma swoje granice znacznie dalej, niż mogłoby wynikać to z ziemskich (czy też asgardzkich) perypetii bohaterów dotychczasowych filmów i seriali. Perypetie Star-Lorda, Gamory, Szopa Rocketa, Draxa i Groota bawiły rozmachem, wartką akcją, niewymuszonym poczuciem humoru i fenomenalnym klimatem kosmicznej jazdy bez trzymanki. Z tytułu znanego głównie zagorzałym miłośnikom komiksów Strażnicy... stali się jedną z bardziej popularnych i rozpoznawalnych części komiksowo-kinowego światka, rozciągając go dla szerokiej publiki na całą Galaktykę. Nie dziwota więc, że także w ramach linii Marvel Now! marka ta zajmuje bardzo ważne miejsce (a z tego, co widać po obecnych ruchach szefostwa Marvela, wciąż zyskuje na znaczeniu – w najbliższych planach jest bowiem poszerzenie listy tytułów związanych ze Strażnikami... aż do 10!).

Dla tych, którzy każdy dzień bez recenzji komiksu uznają za stracony, mamy najnowsze omówienie Maćka. Tym razem na celowniku Strażnicy Galaktyki.

Zapowiedź wydawnictwa Papierowy Księżyc

Stacja Jedenaście - Emily St. John Mandel   (17 listopada 2015)

Wstrząsająca, niesamowicie przejmująca Stacja Jedenaście to powieść, której akcja toczy się w ponurych czasach po upadku cywilizacji i przedstawia niezwykłą historię hollywoodzkiego gwiazdora, jego niedoszłego ratownika oraz wędrującej grupy artystów, przemierzającej zniszczone tereny Wielkich Jezior i gotowej oddać wszystko w imię sztuki i człowieczeństwa.

Pewnej zimowej nocy znany aktor, Arthur Leander, umiera na zawał serca podczas wystawiania Króla Leara. Były paparazzi, Jeevan Chaudhary, szkolący się teraz na ratownika medycznego, jest na widowni i rusza Arthurowi na pomoc. Dziecięca aktorka, Kirsten Raymonde, obserwuje w przerażeniu jak Jeevan próbuje bez skutku uratować aktora. Arthura umiera. Tej samej nocy, kiedy Jeevan wraca z teatru do domu, rozprzestrzenia się straszliwy wirus. Szpitale są przepełnione, a Jeevan i jego brat barykadują się w mieszkaniu, jedynie nasłuchując wystrzałów z broni i patrząc z oddali, jak coraz więcej samochodów tamuje ruch na autostradach. Życie wokół nich się rozpada.

Mija piętnaście lat. Kirsten jest aktorką wędrującą z Podróżującą Symfonią. Ta mała grupa artystów przechadza się między osadami tego nowego, odmienionego świata i razem wystawia dzieła Szekspira a oraz gra muzykę dla tych nielicznych, którzy przeżyli epidemię. Z boku ich karawany oraz wytatuowana na ramieniu Kirsten, widnieje kwestia ze Star Treka: „Samo przetrwanie nie wystarcza”. Kiedy jednak Symfonia dociera do St. Deborah Przy Wodzie, napotyka tam nieobliczalnego proroka, wykopującego puste groby dla tych, którzy odważyli się opuścić jego osadę.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Wojciech Pokora, Krzysztof Pyzia - Z Pokorą przez życie

Pierwszy wywiad rzeka z Wojciechem Pokorą.

Aktorem został przez przypadek, ale kolejne pokolenia Polaków pokochały go za role w „Poszukiwany, poszukiwana”, „Alternatywy 4” czy „Kariera Nikodema Dyzmy”. Ta błyskotliwa i inteligentna rozmowa to przenikliwy portret niezwykle lubianego aktora.

Wojciech Pokora opowiada o dzieciństwie w cieniu wojny, technikum samochodowym ukończonym z Jerzym Turkiem i swojej drodze do aktorstwa. W końcu lekcje pobierał u samej Hanki Bielickiej, a komedianta odkrył w nim Wiesław Gołas!

Z poczuciem humoru wspomina współpracę ze Stanisławem Bareją czy kabaretem Olgi Lipińskiej. Sypie anegdotami z życia środowiska aktorskiego. Zdradza sekrety przygotowywania się do ról nie tylko teatralnych, lecz także prywatnych. Warto zdradzić, że drugim głosem tej książki jest żona Hanna, niegasnąca miłość Pana Wojciecha. Razem zdradzają przepis na udane małżeństwo. Są parą ponad 60 lat!

Kto myśli, że cokolwiek wie o Wojciechu Pokorze, zdziwi się po przeczytaniu tej książki. Nie dajcie się zwieść! To aktor pokorny i przekorny.

Wojciech Pokora (1934) – jeden z najpopularniejszych i najwybitniejszych polskich aktorów komediowych. Każda jego rola to doskonała kreacja, którą zaskarbiał sobie sympatię widzów: „Poszukiwany, poszukiwana”, „Brunet wieczorową porą”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” czy „Alternatywy 4”. Wreszcie kabaret Olgi Lipińskiej, którego bez niego zapewne by nie było. Nadal występuję na deskach warszawskich teatrów.

Krzysztof Pyzia – z wykształcenia politolog, z zamiłowania dziennikarz. Producent porannego programu „Dzień Dobry Bardzo” w Radiu ZET, współpracownik tygodnika „Angora”. Od niedawna

Nowość wydawnictwa Rebis

Kobiety - Andrea Camilleri

Kobiety dumne, nieulegające ani groźbom, ani pochlebstwom, gotowe wyjść naprzeciw swemu przeznaczeniu. Kobiety tajemnicze, pojawiające się i znikające podczas podróży morskiej. Kobiety łagodne i upojne jak Sycylia. Kobiety skandaliczne, które nie boją się brać tego, co do nich należy, włącznie z wolnością. Po prostu kobiety - postaci z krwi i kości, ale też z literatury i teatru.

To one są bohaterkami tej jedynej w swoim rodzaju książki Andrei Camillerego - mężczyzny, który je spotkał, a może tylko sobie to wyobraził.

"Kobiety" - książka ulubionego pisarza Włochów - to swego rodzaju miłosna autobiografia ukryta w zbiorze niezapomnianych opowieści. Osobisty, żartobliwy katalog kobiet, które w ciągu wieków mężczyźni raz kochali, a kiedy indziej nienawidzili. Podróż do źródeł uwodzenia, seksu i tej niewiarygodnej, nierozwiązywalnej zagadki, jaką jest świat kobiety.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Jill Ciment - Przeprowadzka

Pewnego sobotniego wieczoru spokojne życie starszego małżeństwa z Nowego Jorku nabiera gwałtownego przyśpieszenia: właśnie podjęli decyzję o sprzedaży mieszkania, następnego dnia czeka ich tzw. „dzień otwarty”, a tymczasem ich stara jamniczka Dorothy doznaje poważnego urazu kręgosłupa. Kiedy Alex i Ruth transportują sparaliżowaną suczkę do szpitala, okazuje się, że w pobliskim tunelu nastąpiła awaria cysterny z benzyną – i być może jest to próba zamachu terrorystycznego. Telewizja nadaje coraz bardziej alarmujące wiadomości, co nie pozostaje bez wpływu nie tylko na ceny nieruchomości, ale także na postawy moralne małżonków.

Na podstawie powieści powstał film w reżyserii Richarda Loncraine’a, w rolach głównych wystąpili Diane Keaton, Morgan Freeman i Cynthia Nixon.

Jill Ciment urodzona w Montrealu, w Kanadzie. Jest autorką trzech powieści: The Tattoo Artist, Teeth of the Dog i The Law of Falling Bodies; opowiadań Small Claims; i książki wspomnieniowej Half a Life. Laureatka National Endowment for the Arts, a NEA Japan Fellowship Prize, Janet Heidinger Kafka Prize i Guggenheim Fellowship. Ciment wykłada na Uniwersytecie na Florydy. Mieszka w Gainesville na Florydzie.

Longar

W dziale longarów nowe opowiadanie. Klocki, Małgorzaty Lisińskiej.
Może pomogą nam dostrzec to, czego nie widzą inni.

Tydzień z Chuckiem Palahniukiem - Udław się, Dziennik

Udław się - Chuck Palahniuk

Victor Mancini – maniak seksualny umawiający się na randki na mityngach dla uzależnionych – celowo dławi się w restauracjach. W ten kontrowersyjny sposób zdobywa fundusze na zapewnienie opieki śmiertelnie chorej matce.
W miarę rozwoju wydarzeń ta na przemian wesoła i przygnębiająca historia staje się coraz bardziej dziwaczna, szokująca i mroczna. Udław się po raz kolejny wciąga w hipnotyzujący, perwersyjny świat Chucka Palahniuka.

Dziennik - Chuck Palahniuk

Paranoiczna powieść grozy utrzymana w konwencji dziennika. Jego domniemaną autorką jest Misty, dawniej obiecująca malarka, teraz znudzona gospodyni domowa, której mąż pogrążony jest w głębokiej śpiączce po nieudanej próbie samobójczej. Obdarzona talentem Misty staje się bezwolnym narzędziem w rękach tajemniczej, zamkniętej społeczności wyspy Waytansea, pragnącej za wszelką cenę utrzymać swój uprzywilejowany status i odrębność. Tytułowy dziennik okazuje się nie tyle wyznaniem Misty, ile gotowym zapisem jej przeznaczenia. Palahniuk niespiesznie ujawnia intrygę i stopniowo buduje napięcie, tworząc przerażającą opowieść o osaczeniu i manipulacji.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Stalowe Szczury 2. Chwała - Michał Gołkowski   (25 września 2015)

Druga z serii książka, cyklu Stalowe Szczury, autorstwa Michała Gołkowskiego.

Stalowe Szczury. Chwała to kontynuacja przygód kapitana Reinharda i jego kompanii.

Wyniesiony z błota kompanii karnej i przywrócony do rangi kapitana, Reinhardt szykuje swych ludzi do wykonania misji, która ma szansę zakończyć trwającą już ósmy rok Wielką Wojnę. Zarówno on, jak i jego załoga to wyłącznie dodatek do tego, co naprawdę liczy się w tym wielkim równaniu sił i w całym jego życiu – „Marlene”.

Tymczasem w dymie cygar i pryzmatach kryształowych karafek snuje się salonowa intryga, sięgającą od lądowisk sterowców przy linii frontu aż do odległego, zimnego Königsberga. Czego tak naprawdę chce von Ludendorff? W to, że pionkiem jest porucznik von Haugwitz,  nie wątpi nawet on sam; ale czy możliwe jest, żeby potężny generał też nieświadomie grał swą rolę w ogromnym przedstawieniu na arenie dziejów?

W warkocie rotorów, w dudnieniu działek pokładowych i świście wichru w olinowaniu nadchodzi Flammender Ruhm.

Płomiennej chwały blask.

O BOHATERACH

Generał Erich Friedrich Wilhelm von Ludendorff

„Wojna, mój chłopcze, musi prowadzić do jedynego celu: zwycięstwa. Na drodze do niego nie liczą się środki, koszty ani poniesione ofiary”

Apodyktyczny, wyniosły i nie znoszący sprzeciwu generał von Ludendorff żelazną ręką trzyma cały front zachodni. Będący pruskim oficerem do szpiku swych niemłodych już kości jest przekonany o słuszności racji Kaiserreichu, ale też świadom potwornych zmian cywilizacyjnych i technologicznych, jakie zaszły na świecie w trakcie trwającej osiem lat wojny. Wiedząc, że nie jest w stanie dogonić myśli młodszych i sprawniejszych od siebie, wychodzi z prostego założenia: należy przewidzieć drogę ich rozumowania, pójść na skróty i zaczaić się w dogodnym miejscu, a następnie uderzyć. I to uderzyć tak, aby o odwecie nie mogło być mowy.

Trzy minuty po trzeciej. Powieść egzotyczno-sensacyjna - Teodor Parnicki

Zapomniany/zakazany debiut Parnickiego

Mirosław Gołuński

Teodor Parnicki wielkim pisarzem był! I choć zdanie brzmi to znajomo i pozornie ironicznie, to tak naprawdę niewielu czytelników miało szansę poznać prozę jednego z największych polskich pisarzy XX wieku. Autor ten zasłynął przede wszystkim jako autor ponad trzydziestu powieści historycznych, z których najlepsze, Tylko Beatrycze, Koniec „Zgody Narodów” czy 6-tomowy cykl Nowa baśń zasługują na literackiego Nobla, do którego nigdy nie został zgłoszony. Są to powieści wielkie, ale niezmiernie trudne w lekturze, poruszające kwestie filozoficzne i psychologiczne na poziomie niedostępnym znakomitej większości dziś tworzących autorów. Nim jednak Parnicki zajął się historią, zaczął o wiele skromniej, od powieści na szpiegowsko-przygodowej, napisanej dla pieniędzy w wieku zaledwie 21 lat. I muszę przyznać, znając pierwociny pisarskie takich tuzów polskiej literatury jak Zygmunt Krasiński, czy piszący pod pseudonimem dla pieniędzy Witold Gombrowicz, że debiut ten jest więcej niż udany. Niebawem domyślicie się, Szanowni Czytelnicy, dlaczego 85 lat czekał on na swoją premierę.

Warto przypomnieć, że omawiany tutaj autor po raz pierwszy stopę na polskiej ziemi postawił w wieku dwudziestu lat, zaledwie rok przed publikacją powieści. Przybył on z Charbina (Harbina), chińskiego miasta, w którym sprawnie funkcjonowała polska kolonia, do której niespełna dwunastoletni Teodor przebił się po ewakuacji szkoły junkrów we Władywostoku, w której to zastał go wybuch rewolucji październikowej. Szczegół ten jest o tyle ważny, że napisana przez niego powieść toczy się właśnie w tamtym regionie świata, regionie, który autor poznał z autopsji, na pewno znacznie lepiej niż Agatha Christie przy pisaniu swego Orient Ekspresu.

Parnicki w Subiektywnie

Teodor Parnicki wielkim pisarzem był!

Kwestię, czy Mirek, w swoim najnowszym omówieniu, użył tej parafrazy z ironią, czy też całkowicie serio, rozstrzygnie lektura wspomnianego omówienia. Do czego zapraszam, bo rzecz jest warta przeczytania!

Nowość wydawnictwa Mag

Restart - Amy Tintera

Przed pięciu laty Wren Connolly została postrzelona trzykrotnie w klatkę piersiową. Po 178 minutach powróciła. Jako restart - silniejsza, szybsza, posiadająca możliwość samoleczenia i niemal pozbawiona emocji. Im dłużej restart pozostaje martwy, tym mniej z człowieka w nim zostaje po powrocie. Wren 178 jest najbardziej martwym restartem w Republice Teksasu. Ma siedemnaście lat i służy jako żołnierz Korporacji Odnowy i Rozwoju Populacji.
Ulubioną stroną pracy Wren jest trenowanie nowych restartów, ale jej ostatni nowicjusz okazuje się najgorszym, z jakim kiedykolwiek miała do czynienia. Callum Reyes 22 jest praktycznie człowiekiem. Ma za słaby refleks, zadaje dużo pytań, a uśmiech stale obecny na twarzy chłopaka doprowadza Wren do szaleństwa. Jednak jest w nim coś, czego nie powinna zignorować. Kiedy Callum odmawia wykonania rozkazu, Wren dostaje ostatnią szansę na utrzymanie go w ryzach – inaczej będzie musiała go zlikwidować...

Fragment książki.

Nowość wydawnictwa Albatros

CIAŁO - Tess Gerritsen

Pierwszy thriller w karierze literackiej Tess Gerritsen.
Zwłoki pięknej młodej dziewczyny przywiezionej do prosektorium nie zdradzają żadnych widocznych urazów ani śladów przemocy. Lekarka sądowa Kat Novak przypuszcza, że kobiet mogła przedawkować narkotyki. Numer telefonu zapisany na opakowaniu zapałek w zaciśniętej dłoni zmarłej prowadzi do prezesa firmy farmaceutycznej Cygnus, która zaprzecza, by miał coś wspólnego z denatką. Tymczasem w tym samym rejonie Bostonu zostaje odnalezione ciało innej kobiety, a w szpitalu umiera kolejna ofiara przedawkowania. Zabił je eksperymentalny narkotyk wytwarzany przez Cygnus? Kat nabiera przekonania, iż tajemnicze śmierci mogą być dziełem seryjnego mordercy, prawdopodobnie wpływowego obywatela miasta. Kiedy jej dom wylatuje w powietrze uświadamia sobie, że jest na właściwym tropie, a zabójca znajduje się bliżej, niż mogłaby przypuszczać...

WYDANIE SPECJALNE ZAWIERAJĄCE NIEPUBLIKOWANE DOTĄD OPOWIADANIE "N. N", w którym role się odwracają. Doktor Maura Isles jest główną podejrzaną w sprawie o zabójstwo. Musi udowodnić swoją niewinność… o której wcale nie jest przekonana.

UMRZEĆ PO RAZ DRUGI - Tess Gerritsen

Gdy detektyw bostońskiego wydziału zabójstw Jane Rizzoli i Maura Isles, lekarz sądowa, zostają wezwane na miejsce zbrodni, odkrywają morderstwo godne okrutnej bestii, o czym świadczą nie tylko ślady pazurów na ciele ofiary.

Tylko najbardziej wyrafinowany zbrodniarz mógłby pozostawić ciało doświadczonego  myśliwego i wykwalifikowanego preparatora zwierzęcych zwłok, oprawione tak, jak trofea zdobiące ściany jego domu.

Nowość wydawnictwa Świat Książki

Podwójne życie Pat - Jo Walton

Jedna kobieta. Dwa światy. Dwie historie

Jest rok 2015, a Patricia Cowan dożyła sędziwego wieku. "Dziś zdezorientowana" - głosi napis na karcie pacjenta na jej łóżku. Patricia nie wie, który jest rok, nie pamięta o ważnych wydarzeniach z życia swoich dzieci. Za to pamięta o tym, co wydaje się niemożliwe. Pamięta, że wyszła za Marka i miała czworo dzieci - ale pamięta też, że nie wyszła za Marka i wychowała troje dzieci z Bee.

Była gospodynią domową, która wyzwoliła się z okropnego małżeństwa, czy odnoszącą sukcesy autorką przewodników, mieszkającą w Wielkiej Brytanii i Włoszech? A księżyc, który widzi przez okno: czy znajduje się na nim poczciwa stacja badawcza, czy też posterunek wojskowy najeżony pociskami atomowymi?

Jo Walton otrzymała nagrodę Johna W. Campbella za najlepszy debiut w 2002 roku i World Fantasy Award za powieść „Tooth and Claw” w 2004 r. Inne jej książki to opisująca historię alternatywną trylogia „Small Change”, złożona z tomów „Farthing”, „Ha'penny” i „Half a Crown”. Za powieść „Wśród obcych” otrzymała w 2012 r. nagrodę Hugo i Nebula. Jo Walton prowadzi bloga na papersky.livejournal.com oraz pisze felietony w Tor.com. Pochodzi z Walii, mieszka w Montrealu.

Nowość wydawnictwa Albatros

POGRZEBANY OLBRZYM - Kazuo Ishiguro

Pierwsza po dziesięciu latach literackiego milczenia, niecierpliwie wyczekiwana, powieść autora OKRUCHÓW DNIA i  podwójnego laureata NAGRODY BOOKERA. Uniwersalna przypowieść o sile pamięci, zemście, miłości i wojnie
 
Po odejściu Rzymian Brytania popada w ruinę. Na szczęście ich zniknięcie oznacza też kres wojen, który do tej pory pustoszyły kraj.
Axl i Beatrice, para starszych Brytów, wyrusza w podróż przez mglistą, deszczową krainę z nadzieją na odnalezienie syna, którego nie widzieli od lat. Spodziewają się, że będą musieli stawić czoła niebezpieczeństwom, rzeczom dziwnym, a nawet nie z tego świata, ale nie wiedzą, że podróż ujawni też mroczna stronę ich związku, odsłoni sekrety, które utonęły w niepamięci…

Tydzień z Chuckiem Palahniukiem - Uchodźcy i wygnańcy, Opętani

Uchodźcy i wygańcy - Chuck Palahniuk

„Uchodźcy i wygnańcy” (Fugitives and Refugees) Chucka Palahniuka to jedyny w swoim rodzaju, autobiograficzny przewodnik po Portland w stanie Oregon – mieście otwartym na wszelkie ludzkie zachcianki i słabości.
Portland Palahniuka, od centrum aż po odległe przedmieścia, okazuje się być swoistym gabinetem osobliwości, na który składają się niezwykłe miejsca, zdarzenia i ludzie ogarnięci pasją lub szaleństwem – odszczepieńcy i uciekinierzy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i dla każdego znajdzie się tu miejsce, choćby był do znudzenia zwyczajny, albo fascynująco odmienny. Lektura fascynująca i przydatna - oprócz mnóstwa smakowitych anegdot na kartach przewodnika znalazło się nie mniej praktycznych porad nie tylko dla zwiedzających.

Opętani - Chuck Palahniuk

Zagraniczniak

Opowiadanie z letniego wydania specjalnego wraca do nas. Tym razem na portal.
Opowieści luster. Mike Jansen

Pogrzebany Olbrzym - Kazuo Ishiguro

Pogrzebana nienawiść

Magdalena Golec

Jak w Okruchach dnia, tak i w Pogrzebanym Olbrzymie Ishiguro nadal pozostał w Anglii, ale tym razem cofnął się daleko w przeszłość oraz skierował w zupełnie odmienne, fantastyczne klimaty. Tak się zastanawiam... jaki jest mój stosunek do tej książki? Z pewnością wywołała przeróżne odczucia: ciekawość, spokój, znużenie, niedowierzanie, smutek, zainteresowanie, przesyt, zamyślenie. Ale czy wzbudziła zachwyt, pochłonęła bez reszty?

Brytania, okres po wojnie z Saksonami, gdy pamięć o czynach króla Artura wciąż jest żywa. Starsze małżeństwo, Axl i Beatrice, żyje w społeczności, którą wyróżnia wyjątkowo ulotna pamięć. Szybko zapominają o ludziach i wydarzeniach, mających miejsce zaledwie przedwczoraj. Również tę dwójkę gnębi ta dziwna przypadłość. Czasem mają przebłyski, ale nigdy nie potrafią do końca stwierdzić, czy są one prawdą, czy tylko snem. Jednego wydają się być pewni - mieli kiedyś syna i właśnie ta pewność skłania ich do wyruszenia w podróż. Mają nadzieję, że uda się im go odnaleźć oraz odzyskać utracone wspomnienia. W trakcie wyprawy natkną się na wiele przeszkód, spotkają walecznych rycerzy, groźnych żołnierzy, mityczne stworzenia czy podstępnych mnichów. Dowiedzą się też, że nie tylko ich wioska, ale cały kraj został dotknięty klątwą niepamięci.

Pogrzebany Olbrzym stanowi niezwykłą mieszankę literacką. Autor sięga w niej po fantastykę, przygodę, mity, legendy, religie, historię, a także czerpie inspiracje z innych powieści. W czasie lektury spotyka się ogry, smoki, diabliki czy chociażby sir Gawaina - rycerza Okrągłego Stołu i siostrzeńca króla Artura. Jest tajemnicza wyspa i przewoźnik, który w swojej małej łódce przewozi na nią ludzi, a także ptaki wydziobujące wątrobę. Niesamowite, jak wiele alegorii i odniesień można tutaj odkryć (można się też zastanawiać, czy jednak autor nie przesadził i nie jest tego po prostu za dużo). Przy pomocy tych wszystkich elementów Isiguro snuje swą opowieści o pamięci, nienawiści i miłości.

Ishiguro w Subiektywnie

Jak w Okruchach dnia, tak i w Pogrzebanym Olbrzymie Ishiguro nadal pozostał w Anglii, ale tym razem cofnął się daleko w przeszłość oraz skierował w zupełnie odmienne, fantastyczne klimaty. Tak się zastanawiam... jaki jest mój stosunek do tej książki? Z pewnością wywołała przeróżne odczucia: ciekawość, spokój, znużenie, niedowierzanie, smutek, zainteresowanie, przesyt, zamyślenie. Ale czy wzbudziła zachwyt, pochłonęła bez reszty?

Jak już wiecie, dziś jest premiera książki Ishiguro. A czyż można lepiej takie święto uczcić, niż poprzez publikację premierowej recenzji? I właśnie dlatego zapraszam Was teraz do przeczytania napisanego przez Magdę omówienia. Miłej lektury!

Informacja wydawnictwa Powergraph

Konkurs plastyczny (nie)Tylko dla fanów „Felixa, Neta i Niki”

Z okazji premiery najnowszego tomu bestsellerowej młodzieżowej serii Rafała Kosika „Felix, Net i Nika”, która sprzedała się w Polsce w przeszło 600 tys. egzemplarzy, Fanklub FNiN oraz wydawnictwo Powergraph ogłosili konkurs na okładkę: „Zaprojektuj okładkę do najnowszej części: Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie, według wytycznych podanych przez Rafała Kosika (wytyczne zawarte są w regulaminie) i prześlij swoją pracę w terminie do dnia 3 października 2015 roku, na adres podany w regulaminie.”
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie oświadczeń, które wraz z regulaminem można pobrać tutaj:
- regulamin  http://powergraph.pl/wp-content/files/download/regulamin_fnin14_okladka.pdf
- załącznik nr 1 http://powergraph.pl/wp-content/files/download/oswiadczenie_rodzica.pdf
- załącznik nr 2 http://powergraph.pl/wp-content/files/download/oswiadczenie_osoba_pelnoletnia.pdf

Nagroda Główna opiewa na 1500 zł brutto. Dodatkowo przewidziane są wyróżnienia w postaci zestawów: t-shirt z cytatem z serii i premierowy tom z autografem. Książka ukaże się 4 listopada.

Zapowiedź wydawnictwa Genius Creations

Order – Marcin Jamiołkowski   (2015)

Po ostatnich ekscesach Herberta Kruka Warszawa dość diametralnie odmieniła swoje oblicze – stała się mroczniejsza i bardziej niebezpieczna. Jakby wcześniejszych problemów było zbyt mało, ze stolicy skradziony zostaje potężny artefakt, zapewniający miastu bezpieczeństwo od kilkudziesięciu lat. Magiczny rock’n’roll dopiero się rozpoczyna!

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Jolanta Rawska, Jakub Winiarski - Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller

„Po bandzie” to pierwszy kompleksowy polski poradnik dla pisarzy początkujących, średniozaawansowanych, a także dla tych, którzy uważają się za zaawansowanych i myślą, że o pisaniu wiedzą już wszystko.
Z książki dowiesz się między innymi:
- jak zacząć i jak doprowadzić swój pisarski projekt do szczęśliwego końca
- jak wykreować fascynujących, niezapomnianych bohaterów
- jak ułożyć fabułę, poprowadzić narrację i zbudować najlepszy możliwy dialog
- jak napisać scenę erotyczną oraz wykreować porywającą intrygę
- jak być dowcipniejszym pisarzem i w pełni wykorzystać poczucie humoru, które masz
- jak uniknąć pisarskiego bloku i kontynuować mimo przeciwności
- dlaczego wybór miejsca akcji jest kluczowy i jak tworzyć najlepsze dekoracje
- czy zasada „Pokazuj, nie stwierdzaj” zawsze się sprawdza.

Dodatkowo książka zawiera rozmowy:
- ze specjalistką od prawa autorskiego – żebyś wiedział, jaka umowa jest dla Ciebie najlepsza
- z agentką literacką – żebyś mógł zdecydować, czy warto mieć agenta od razu, czy lepiej poczekać
- z redaktorką wydawnictwa – żebyś wiedział, na czym tak naprawdę polega współpraca z wydawcą i redaktorami.
Książka przedstawia najnowocześniejsze podejście i jest dziełem opartym w dużej mierze na teorii i praktyce Jakuba Winiarskiego, pisarza od kilku lat będącego też najskuteczniejszym polskim nauczycielem „creative writing”, którego uczniowie, jak Marta Zaborowska, Nikodem Pałasz czy Katarzyna Kołczewska zdobywają serca czytelników. Zaproszona do projektu Jolanta Rawska wzbogaciła „Po bandzie” o inny punkt widzenia – wszystko po to, aby każdy mógł wybrać, co dla jego pisania najlepsze.

Jakub Winiarski – prozaik, poeta, krytyk literacki i prawdopodobnie najskuteczniejszy polski nauczyciel pisania (jego

Tydzień z Chuckiem Palahniukiem - Niewidzialne potwory, Pigmej

Niewidzialne potwory - Chuck Palahniuk

Była supermodelką i przez chwilę miała u stóp cały świat - telewizja non stop nadawała reklamy z jej udziałem, ludzie rozpoznawali ją na ulicy, zarabiała mnóstwo pieniędzy, miała oddanych przyjaciół i chłopaka, którego zazdrościły jej koleżanki. Była ikoną piękna, lecz wystarczył jeden wypadek, by stała się pośmiewiskiem, niemym potworem, by wszyscy zapomnieli o jej istnieniu. I wtedy właśnie, gdy całkiem straciła nadzieję na kontakt ze światem, poznaje Brandy Alexander, superkrólową, oryginalną piękność, którą już tylko jedna operacja dzieli od przeistoczenia się w kobietę. Razem z nią i jej uwodzicielskim przyjacielem Signorem Alfa Romeo przemierzają Amerykę wzdłuż i wszerz, od jednego bogatego domu na sprzedaż do drugiego...

Pigmej - Chuck Palahniuk

„Pigmej” to zwariowana opowieść o trzynastoletnim agencie wywiadu, który w ramach wymiany międzynarodowej przyjeżdża do Ameryki. Przez pół roku ma żyć z typową amerykańską rodziną – białymi chrześcijanami klasy średniej. Nikt jednak nawet nie podejrzewa, że chłopiec, pobłażliwie nazywany przez wszystkich „Pigmejem”, to mały zindoktrynowany zabójca, od dzieciństwa szkolony w zakresie sztuk walki i fanatycznej nienawiści wobec wszystkiego, co amerykańskie.

Przeczytaj fragment powieści:
Meldunek dziesiąty oraz Meldunek jedenasty

W samo południe - odsłona CXCIV - ogłoszenie wyników

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Część pierwsza: Na początku września miała swoją premierę kolejna część jednego ze sztandarowych, fabularnych, drugowojennych cykli wydawanych przez Erikę. Proszę podać tytuł i autora tej pozycji. Część druga: Z kim, od soboty, dzięki Erice, możemy się wybrać pod rękę na spacer? Proszę też podać imię i nazwisko autorki książki.

1.1. Pułkownicy 1944. Tom 1. Rzeczpospolita partyzancka - Tomasz Stężała
1.2. Z Bolesławem Prusem, Anna Małgorzata Pycka

2. Historyczne: W weekend obchodziliśmy kolejną rocznicę pewnej znaczącej bitwy. Uznawanej przez historyków za jedną z dwudziestu bitew, które zmieniły losy ludzkości. Proszę podać, o jaką bitwę chodzi i z czyją serią monografii wydanych przez Ericę się ona wiąże?

Bitwa pod Wiedniem, Radosława Sikory (autora opracowań o husarii)

3. Szortalowe: Kto w najnowszym Szortalu Na Wynos przypytywał autorów?

Aleksander Kusz, Karol Mitka, Rafał Sala.

Zwycięzcy:

1. Przemysław Wysocki,

2. Patrycja Paliczka,

3. Anna Szymanowska.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Star Wars: Cienie Imperium – John Wagner, Kilian Plunkett, John Nadeau i inni

Klasyka nieoficjalna

Maciej Rybicki

Kiedy studio Disneya przejmowało całą gwiezdnowojenną franczyzę, nieco zadrżałem. Kiedy oficjalnie ogłoszono, że całe wieloletnie dziedzictwo tzw. Expanded Universe zostaje uznane za niekanoniczne (czytaj: wyrzucone do zsypu), miałem wrażenie, że to jest jakiś gorzki żart, że ktoś w ordynarny sposób kpi z oddanych fanów, kolekcjonującym książki, komiksy, figurki i wszelkie inne przejawy szaleństwa z odległej Galaktyki. A jednak… okazało się, że spece od Myszki Miki nie na darmo tymi specami są. Rozwiązali bowiem klasyczny dylemat: jak zjeść ciastko, jednocześnie mając ciastko (zwany też czasami dylematem dziewicy…). Innymi słowy: jak zrobić miejsce na nowe historie/bohaterów (czytaj: gadżety) i zapewnić studiu wolność kreatywną bez obciążeń tysiąca mniej lub bardziej udanych publikacji a jednocześnie nie wkurzyć fanów (czytaj: dostarczycieli pieniędzy) mówiąc im, że te wszystkie historie, którymi pasjonowali się przez lata… no w zasadzie ich nie ma. Nie ma Admirała Thrawna, nie ma Yuuzhan Vongów, nie ma Dartha Revana… itd. Fachowcy od Disneya wiedzieli przecież, że dotychczasowe książki, komiksy czy gry wciąż się przecież sprzedają – bez względu na to, co aktualnie ukazuje się z logo STAR WARS. Wymyślili więc, że w sumie nie ma przeszkód, aby nadal wydawać lub wznawiać produkty niezgodne z nowym kanonem, tyle tylko, że zostaną one opatrzone etykietą „Legend”.

Wagner, Plunkett, Nadeau i inni w Subiektywnie

Kiedy studio Disneya przejmowało całą gwiezdnowojenną franczyzę, nieco zadrżałem. Kiedy oficjalnie ogłoszono, że całe wieloletnie dziedzictwo tzw. Expanded Universe zostaje uznane za niekanoniczne (czytaj: wyrzucone do zsypu), miałem wrażenie, że to jest jakiś gorzki żart, że ktoś w ordynarny sposób kpi z oddanych fanów, kolekcjonującym książki, komiksy, figurki i wszelkie inne przejawy szaleństwa z odległej Galaktyki. A jednak…

Ciąg dalszy komiksowej fali - tym razem surfuje na niej Maciek ze swoim omówieniem prawdziwej klasyki gwiezdnowojennego komiksu. Zapraszam do lektury!

Stusłówka

W stu słowach opisać kobietę Za kierownicą? Proszę bardzo. Sto słów od Joanny Maciejewskiej.

Informacja wydawnictwa Rebis

Najnowsza powieść Martina Amisa, uważanego za jednego z najbardziej wpływowych autorów brytyjskich swojego pokolenia, wymienianego obok Salmana Rushdiego, Iana McEwana czy Juliana Barnesa trafiła do księgarń (22.09).

Martin Amis będzie gościem Festivalu Conrada. Zapraszamy na spotkanie autorskie 26 września, w sobotę, o godzinie 19.30 do Międzynarodowego Centrum Kultury (Rynek Główny 25)!

Golo Thomsen, oficer  SS,  zakochuje się w Hannah Doll, żonie komendanta obozu koncentracyjnego. Paul Doll dowiaduje się prawdy i obojgu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Doll knuje intrygę, w której jedną z głównych ról ma odegrać niejaki Szmul – więzień obozu.

To tylko powierzchnia , pod którą kotłuje się hitlerowska noc Walpurgii.

Amis w swej najnowszej powieści mierzy się z jedną z największych tragedii nowożytnego świata. Powojenny finał jest nie mniej poruszający niż tło akcji – obóz koncentracyjny. Rzecz o banalności zła, o granicach jego akceptacji,  wreszcie o tym, czy – pięknie opisana, niemal wirtualna w tak nieludzkiej scenerii  - miłość może przetrwać w normalnym świecie.

„Times” zalicza Martina Amisa do grona największych powojennych pisarzy brytyjskich. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Bookera. Jest uważany za niekwestionowanego mistrza „nowej  nieprzyjemności”. Sam pozostając pod wpływem Bellowa, Nabokova i Joyce’a, a także swojego ojca, Kingsleya Amisa, zainspirował nowe pokolenie pisarzy, w tym Zadie Smith. Krytycy dostrzegli u niego „zatrważająco kompulsywną obrazowość stylu”, tak charakterystycznego, że „amisowość Amisa widać w każdym jego dziele, jeszcze przed pojawieniem się pierwszej kropki”.

Jest m.in. autorem opublikowanych przez REBIS powieści: Sukces, Nocny pociąg, Martwe dzieci i Lionel Asbo. Raport o stanie państwa.

Zapowiedź wydawnictwa Sine Qua Non

Dygot - Jakub Małecki   (7 października 2015)

Naznaczona wstrząsającą tajemnicą ballada o pięknie i okrucieństwie polskiej prowincji.

Porywające obsesje, niszczące namiętności i groza przemijania.

Uciekająca przed Armią Czerwoną Niemka przeklina Jana Łabendowicza, który odmówił jej pomocy. Wkrótce jego żona rodzi odmieńca – chłopca o skórze białej jak śnieg. A wiejska społeczność nie akceptuje wybryków natury… Córeczkę Bronka Geldy ściga klątwa Cyganki. W wieku kilku lat dziewczynka zostaje ciężko poparzona w wyniku wybuchu granatu.

Na losy Geldów i Łabendowiczów wpływają nie tylko kolejne dziejowe zawirowania i przepowiednie, lecz przede wszystkim osobiste słabości i obsesje. Drogi obu rodzin przecinają się w zaskakujący i niespodziewany sposób. Na dobre zespaja je uczucie dwojga odmieńców, introwertycznego albinosa i okaleczonej w płomieniach dziewczyny. Po kilkudziesięciu latach mroczną tajemnicę rodzinną mimowolnie rozwikła ich jedyny syn Sebastian – utracjusz i aferzysta, który postanawia wykorzystać możliwości, jakie daje Poznań, kipiąca życiem metropolia.

Jakub Małecki snuje opowieść o przedwojennej polskiej wsi, wojnie, latach PRL-u i współczesności. Realizm magiczny łączy z groteską, a nostalgię za światem, który przeminął, przeplata z grozą istnienia w sposób godny mistrzów: Wiesława Myśliwskiego i Olgi Tokarczuk.

Nowość wydawnictwa Albatros

MROCZNA WIEŻA IV: CZARNOKSIĘŻNIK I KRYSZTAŁ - Stephen King

Tom czwarty 'Mrocznej wieży' - ośmiocyklowego cyklu fantasy porównywalnego do 'Władcy Pierścieni' Tolkiena.

Roland i dwójka jego przyjaciół, Eddie i Susannah, uchodzą z życiem z zastawionej na nich pułapki, wygrywając pojedynek na zagadki z demoniczną maszyną. Docierają szalonym pociągiem do zdziesiątkowanej przez epidemię zabójczej  grypy Topeki – gdzie kończy się Świat Pośredni, a zaczyna Świat Końcowy. Właśnie tam, zanim wyruszą w dalszą wędrówkę w poszukiwaniu Mrocznej Wieży, Roland opowiada towarzyszom o własnej przeszłości: o tym, jak stał się prawdziwym rewolwerowcem. A także o swojej pierwszej miłości, Susan Delgado.

MROCZNA WIEŻA: WIATR PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA - Stephen King

Roland z Gilead jest rewolwerowcem, jednym z nielicznych usiłujących utrzymać porządek w świecie rosnącego bezprawia, połączeniem błędnego rycerza i szeryfa z Dzikiego Zachodu. Wraz z grupą towarzyszy przemierza złowrogi, wyludniony świat, zniszczony przez wojny, zamieszkały przez mutanty i demony, w poszukiwaniu tajemniczej Mrocznej Wieży stojącej w centrum istnienia wszystkich światów. Wędrowców zatrzymuje lodowaty wicher niszczący wszystko na swojej drodze. Chcąc przetrwać, znajdują schronienie w opustoszałym budynku wiejskiej świetlicy. Tam spędzają noc, słuchając opowiadania Rolanda o jednej z pierwszych misji, jaką wykonał po tym, gdy stał się rewolwerowcem. Wysłany przez ojca do Debarii, by pomóc tamtejszym mieszkańcom uporać się z mordującym całe rodziny zmiennokształtnym stworem, skóroczłekiem, Roland bierze pod opiekę dziesięcioletniego chłopca, Billa Streetera, jedynego ocalałego z

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Stalowe Szczury 2. Chwała - Michał Gołkowski

Wyniesiony z błota kompanii karnej i przywrócony do rangi kapitana, Reinhardt szykuje swych ludzi do wykonania misji, która ma szansę zakończyć trwającą już ósmy rok Wielką Wojnę. Zarówno on, jak i jego załoga to wyłącznie dodatek do tego, co naprawdę liczy się w tym wielkim równaniu sił i w całym jego życiu – „Marlene”.
Tymczasem w dymie cygar i pryzmatach kryształowych karafek snuje się salonowa intryga, sięgająca od lądowisk sterowców przy linii frontu aż do odległego, zimnego Königsberga. Czego tak naprawdę chce von Ludendorff? W to, że pionkiem jest porucznik von Haugwitz, nie wątpi nawet on sam, ale czy możliwe jest, żeby potężny generał też nieświadomie grał swą rolę w ogromnym przedstawieniu na arenie dziejów?
W warkocie rotorów, w dudnieniu działek pokładowych i świście wichru w olinowaniu nadchodzi Flammender Ruhm. Płomiennej chwały blask.

Tydzień z Chuckiem Palahniukiem - Powiedz wszystko, Potępieni

Powiedz wszystko - Chuck Palahniuk

Niegrzeczna parodia romansu nawiązująca wątkami i stylistyką do złotej ery Hollywood. Bohaterką powieści jest Katherine Kenton, podstarzała gwiazda, weteranka wielu małżeństw i operacji chirurgicznych. Gdy wydaje się, że w życiu Katherine nie nastąpi już żadna zmiana, na horyzoncie pojawia się perspektywa nowego romansu i powrotu na Broadway. Jak jednak odkrywa narratorka powieści Hazie Coogan, wieloletnia powiernica i protektorka sławnej Kathie, tajemniczy amant pracuje nad wspomnieniami, w których opisuje nie tylko swój intymy związek z aktorką, ale także jej rychłą śmierć.

Potępieni - Chuck Palahniuk

Wariant drugi - Philip K. Dick

Philip K. Dick. Drugi tom opowiadań

Aleksander Kusz

Po przeczytaniu rewelacyjnej dziewiątej części Sandmana Neila Gaimana miałem do wyboru następny komiks, albo książkę mojego innego guru. Wiem, że obie pozycje są bardzo dobre, więc na co miałem się zdecydować?
Wiadomo – wybrałem książkę mojego największego guru, o którym chyba piszę Wam częściej, niż o Gaimanie. A wszystko to za sprawą Domu Wydawniczego Rebis, który właśnie obchodzi 25 lecie istnienia (gratulacje!) i wydawanej przez niego serii Dzieła wybrane Philipa K. Dicka.

Ukazała się bowiem dziewiętnasta już pozycja z tej serii – Wariant drugi, która jest jednocześnie drugim zbiorem opowiadań (z pięciu) z serii Opowiadania zebrane.
To zbiór, który był kiedyś wydawany u nas przez wydawnictwo Prószyński i S-ka (na przełomie XX i XXI wieku – wiecie, jak uwielbiam tak pisać). Oczywiście, posiadam te pięć tomów, co oczywiście nie przeszkadza mi wchodzić w posiadanie tomów obecnie wydawanych przez Rebis.
Posiadam wszystkie książki Dicka wydane w Polsce, a że jestem kolekcjonerem, a Dick to mój guru, to nie mogłem się oprzeć, aby nie kompletować nowej serii Rebisu. Pomimo tego, że zabiera o wiele więcej miejsca na półkach niż ta wydania w lat poprzednich. Cóż zrobić…, ciężkie jest życie wariata książkowego.

Dziewiętnasta pozycja serii to jak zwykle świetne wydanie - twarda oprawa, klejone kartki, obwoluta, grafika w wykonaniu Wojciecha Siudmaka – nic, tylko podziwiać.
Tytuł Wariant drugi bardzo mnie zaskoczył. Albowiem pierwszy tom opowiadań zarówno w Rebisie, jak i wcześniej w Prószyńskim, był zatytułowany tak samo: Krótki szczęśliwy żywot brązowego oksforda. Natomiast z drugim tomem jest już inaczej. W wydaniu Prószyńskiego nazywa się: Przypomnimy to panu hurtowo,  a w wydaniu Rebisu, jak już wiecie: Wariant drugi.

Dick w Subiektywnie

Po przeczytaniu rewelacyjnej dziewiątej części Sandmana Neila Gaimana miałem do wyboru następny komiks, albo książkę mojego innego guru. Wiem, że obie pozycje są bardzo dobre, więc na co miałem się zdecydować?

Odpowiedź macie na obrazku obok, a pełen tekst najnowszego tekstu Alka tutaj. Polecam!

Sylwia Błach

Młoda autorka historii grozy.
Zadebiutowała zbiorem opowiadań "Strach", a następnie przyszedł czas na jej pierwszą powieść "Bo śmierć to dopiero początek".
Interesuje się literaturą, wampiryzmem, kryminologią, modą i wizażem. W wolnym czasie studiuje informatykę na Politechnice Poznańskiej.
Pasjonatka życia.
Beznadziejna czarna romantyczka wciąż wierząca w swe marzenia...

Źródło opisu: http://sylwiablach.blogspot.com/


Pytanie pierwsze: Jesteś kojarzona z grozą, horrorem, opowieściami wampirycznymi, dlatego też pytanie będzie z gatunku strasznych. Czy Sylwia Błach bałaby się o czymś napisać? Jakiego tematu nigdy nie poruszysz w swoich opowieściach?

Sylwia Błach: To trudne pytanie. Podobne usłyszałam na Polconie, w trakcie spotkania autorskiego. Wtedy stwierdziłam, że nie przychodzi mi do głowy żaden temat tabu. Wydaje mi się, że najgorsze zwyrodnienia można przedstawić ze smakiem, jeśli miałoby to jakieś literackie uzasadnienie lub komuś pomóc – tym bardziej nie powinno się ograniczać. I tej opinii się trzymam, z jednym małym zastrzeżeniem, które dotarło do mnie jakiś czas później, przy okazji pewnej współpracy... Nie chciałabym pisać o sobie, w sensie dzielenia się moim życiem, tym jak sobie radzę i funkcjonuję. Nie wyobrażam sobie swojej autobiografii. To zabawne, bo jednocześnie uważam, że taka pozycja podbiłaby rynek (śmiech)! Tak samo nie lubię sytuacji, w których ludzie myślą, że kreowana przeze mnie postać to ja. Nazwijmy więc tę tematykę moim osobistym tabu. Choć nie jest to absolutne nigdy przenigdy.

Pytanie drugie: Dajmy na to, że nagle jedna z Twoich historii staje się rzeczywistością, na dodatek Ty sama znajdujesz się w tej rzeczywistości. No i razem z Tobą my. Na którą z Twoich historii byś nas nie skazała? Inaczej mówiąc, która z Twoich opowieści jest zbyt straszna, by mogła okazać się prawdziwa.

Wywiad - Sylwia Błach

Było to w listopadzie 2013. Szortal zaczepił młodą autorkę grozy, Sylwię Błach, i zadał jej siedem podchwytliwych pytań.
Jak z tego wybrnęła? Czy coś się w w tym czasie zmieniło?
Publikujemy tamten wywiad w naszym nowym wywiadowczym dziale, jednocześnie zastanawiając się, czyby Sylwii nie przepytać po raz wtóry.

Tydzień z Chuckiem Palahniukiem - Rant, Kołysanka

To już koniec, jutro jeszcze komiksy, ale na dzisiaj to już koniec z książkami.

Przypominam, że książki Palahniuka wydaje wydawnictwo Niebieska Studnia.

Rant - Chuck Palahniuk

Młodociany łobuz, Buster „Rant” Casey robił wszystko, by wyrwać się z monotonii małego prowincjonalnego miasteczka. Prowokując ugryzienia dzikich zwierząt i ukąszenia przeróżnych insektów, nabawił się wścieklizny, którą za pomocą kontaktów seksualnych z radością rozprzestrzenił wśród licealnej młodzieży.
Kiedy udało mu się w końcu porzucić prowincję i przenieść się do wielkiego miasta, został członkiem gangu. Jego główną rozrywkę stanowiło rozbijanie samochodów: wjeżdżanie przy pełnej prędkości w inne pojazdy, wybrane przypadkowo na podstawie ustalonego wcześniej kodu – naklejki na zderzaku czy przewożonego na bagażniku materaca.

„Rant” Casey do końca pozostanie zagadką. Przyjaciele, sąsiedzi, krewni i wrogowie, zebrani na kształt greckiego chóru, wspominają historię jego życia i próbują zrozumieć, co właściwie się stało...

Kołysanka - Chuck Palahniuk

„Kołysanka” to połączenie kryminału, opowieści drogi i historii o duchach.
Carl Streator jest dziennikarzem pracującym nad cyklem artykułów o łóżeczkowej śmierci niemowląt. Jeździ po mieście wraz z ekipą ratunkową, by obejrzeć miejsca wypadków i zbadać okoliczności dziecięcych śmierci. Jedyne, co wydaje się je wszystkie łączyć to obecność książki, "Wierszy i rymowanek ze wszystkich stron świata", za każdym razem otwartej na tej samej dwudziestej siódmej stronie.

Batman. Azyl Arkham - Grant Morrison i Steve McKean

Oblicza obłędu

Marek Adamkiewicz

Gdy wydawnictwo Egmont zaczęło wypuszczać w Polsce tytuły spod znaku New 52, niejeden fan komiksów był zapewne w siódmym niebie. Oto nareszcie polski czytelnik będzie na bieżąco z matecznikiem superbohaterskiego nurtu, Stanami Zjednoczonymi! Już ta informacja była czymś wspaniałym, więc mało kto spodziewał się, że może być jeszcze lepiej. Tymczasem rozpoczęto wydawanie serii DC Deluxe, w ramach której rodzimy rynek miał zostać nasycony najlepszymi historiami z amerykańskiej stajni, jeszcze sprzed jej restartu. Kryzys Tożsamości, Lobo – Portret Bękarta, Batman – Mroczne Odbicie. Zestaw tytułów jest imponujący. Dobre wrażenie pogłębia nowy tytuł wydany w ramach serii, kultowy już Azyl Arkam – Poważny Dom na Poważnej Ziemi.

W zakładzie Arkham dochodzi do buntu osadzonych. Psychicznie chorzy przestępcy, pod przewodnictwem Jokera, chcą, by na miejscu pojawił się Batman. W placówce, poza nimi, zostaje także kilkoro członków personelu, którym przekonania nie pozwalają opuścić podopiecznych, nawet w takiej sytuacji. Gdy Nietoperz przybywa do Azylu, rozpoczyna się rozgrywka, której stawką jest między innymi stan umysłu Zamaskowanego Krzyżowca. Równolegle poznajemy losy założyciela szpitala, Amadeusza Arkhama. Jego historia i kierujące tym człowiekiem motywy, mogą być kluczem do zrozumienia dlaczego Azyl Arkham stał się takim miejscem, jakim jest obecnie i pokonania czyhających w nim zagrożeń.

Morrison i McKean w Subiektywnie

Gdy wydawnictwo Egmont zaczęło wypuszczać w Polsce tytuły spod znaku New 52, niejeden fan komiksów był zapewne w siódmym niebie. Oto nareszcie polski czytelnik będzie na bieżąco z matecznikiem superbohaterskiego nurtu, Stanami Zjednoczonymi! Już ta informacja była czymś wspaniałym, więc mało kto spodziewał się, że może być jeszcze lepiej. Tymczasem rozpoczęto wydawanie serii DC Deluxe, w ramach której rodzimy rynek miał zostać nasycony najlepszymi historiami z amerykańskiej stajni, jeszcze sprzed jej restartu. Kryzys Tożsamości, Lobo – Portret Bękarta, Batman – Mroczne Odbicie. Zestaw tytułów jest imponujący. Dobre wrażenie pogłębia nowy tytuł wydany w ramach serii, kultowy już Azyl Arkam – Poważny Dom na Poważnej Ziemi.

Skoro Alek mówi, że na dziś koniec z książkami, to koniec. Dlatego w Subiektywnie prezentujemy najnowszą recenzję Marka (Chala-Cheneta), choć prędzej należałoby powiedzieć, że "Marka, świeżo upieczonego ojca nie tak małego - 4.2kg - Krzysztofa" (gratulacje!). Jak widzicie, tematem recenzji jest prawdziwa kultowość kultowych komiksów o Człowieku Nietoperzu. Warto przeczytać!

Króciak

Debiutujący u nas Emil Wójcik, informuje w Szortowni jak wyglądały Narodziny Boga.

Tydzień z Chuckiem Palahniukiem - Snuff

Znalazłem jeszcze jedną książkę Palahniuka, której wcześniej Wam nie przedstawiłem. Bardzo przepraszam, że wcześniej wprowadziłem Was w błąd, już to poprawiam. Tak więc dzisiaj książka i komiksy.

Snuff - Chuck Palahniuk

Cassie Wright, była królowa porno, postanawia ustanowić nowy światowy rekord i na oczach ekipy filmowej zadowolić 600 mężczyzn. Zbiera się tłum ochotników, z których każdy czeka na swoją kolej, rozmyślając i opowiadając o życiu i związkach z Cassie. Z biegiem czasu dochodzi do przepychanek i okaleczeń, a w głowach wielu uczestników pojawia się myśl, czy dadzą radę wyjść z tej przygody żywi.

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka

Ursula K. Le Guin - Sześć światów Hain   (3 listopada 2015)

Po raz pierwszy w jednym tomie!

„Sześć światów” Hain Ursuli K. Le Guin to jeden z najznakomitszych cykli literatury science fiction. Akcja rozgrywa się w świecie Ekumeny, w której Liga Wszystkich Światów jednoczy planety zasiedlone przez potomków starożytnej rasy Hain. W skład zbioru wchodzą: „Świat Rocannona”, „Planeta wygnania”, „Miasto złudzeń”, „Lewa ręka ciemności”, „Wydziedziczeni”, „Słowo las znaczy świat”.

W dalekiej przeszłości starożytna rasa Hain skolonizowała liczne planety, które z biegiem czasu utraciły ze sobą kontakt i zapomniały o łączących je więzach. Po latach Haińczycy chcieliby pojednać stworzone przez siebie cywilizacje. Pierwsze próby są nieudane, ale potem odległe ludy nawiązują stosunki dyplomatyczne i tworzą konfederację. Tak powstaje Ekumena, czyli dobrowolny związek światów, który ma być pozbawiony przemocy i wzajemnie przekazywać sobie wiedzę i pomoc. Autorka porusza problemy tożsamości płciowej, odmienności i tolerancji.

Le Guin wykorzystuje różne tła społeczne i środowiskowe, by przedstawić antropologiczne i socjologiczne rezultaty ewolucji człowieka w danym środowisku.

Ursula K. Le Guin urodziła się 21 października 1929 r. w Berkeley. Jej książki stały się klasyką nie tylko fantastyki. To już kanon literatury pięknej – analizowany, poddawany badaniom literackim, antropologicznym i psychoanalitycznym. Pisze dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Jest autorką scenariuszy filmowych i esejów oraz tekstów piosenek. Została uhonorowana wszelkimi możliwymi nagrodami przyznawanymi twórcom science fiction i fantasy, z Nebulą, Hugo i World Fantasy Award na czele. Amerykańska Biblioteka Kongresu określiła ją mianem Żyjącej Legendy wśród pisarzy. Od 1958 roku mieszka w Portland w stanie Oregon. Nakładem Prószyński i S-ka ukazał się jej bestsellerowy cykl „Ziemiomorze”.

Tydzień z Chuckiem Palahniukiem - Fight Club 2

Fight Club 2 - Chuck Palahniuk


19 lat po premierze swojej bestsellerowej powieści Chuck Palahniuk znowu zabiera nas do świata Fight Clubu i jego bohaterów, których dalsze losy poznać możemy w komiksowym sequelu podzielonym na 10 odcinków.

W serii komiksowej "Fight Club 2" starszy o 10 lat narrator powieści występuje pod imieniem Sebastian: jest sfrustrowanym mężem Marli i ojcem 9-letniego chłopca. Monotonia codzienności, kryzys małżeński, psychotropy – tak wygląda życie Sebastiana, kiedy do gry po raz kolejny wkracza przyczajony w jego psychice Tyler Durden...

Seria komiksów "Fight Club 2 (TM)", to kontynuacja słynnej powieści Chucka Palahniuka i głośnego filmu z udziałem Edwarda Nortona i Brada Pitta, nakręconego na podstawie książki. Serię wprowadza bezpłatny komiks Fight Club (TM), zawierający alternatywne zakończenie pierwszej części.

Oryginalnym wydawcą komiksu jest Dark Horse Comics®, autorem rysunków - utalentowany Cameron Stewart, okładki projektuje David Mack.

Droga zimnego serca - Glen Cook

Imperium Grozy czar

Hubert Przybylski

Bo czasem jest tak, że jakiś fan okaże się kawałem &#$@%^! * i zwinie autorowi prawie ukończony, jedyny maszynopis książki, na którą czekają fani na całym świecie. Nie ma się co dziwić, że w takiej sytuacji autora może trafić szlag, że może się on obrazić śmiertelnie na cały świat i powiedzieć - "Pierdziulę. Nie piszę od nowa." I przez prawie dwadzieścia pięć lat pisać wszystko inne, tylko nie dalszą część jego najpopularniejszego cyklu**. Aż wreszcie, po milionach próśb, gróźb, łapówek i kilku bliżej niewyjaśnionych przez autora sytuacjach z ciemną bramą, porem, miotełkami do kurzu i ubranymi w skóry motocyklistami***, autor się zlitował. I teraz, przez łzy szczęścia, patrzę na ósmy**** tom cyklu Imperium Grozy - Drogę zimnego serca.

Ósmy tom, to czas powrotów. Do ogarniętego wojną domową Kavelinu wraca jego uznany za zmarłego król - Bragi Ragnarson. Również uznany przez wszystkich za nieżywego Hassan ibn-Yousif pojawia się na Hammad Al-Nakir. Obaj byli więźniami Shinsanu, ale o ile powrót tego drugiego jest wynikiem ucieczki z niewoli, to Bragi zostaje uwolniony. Ale nie po to, żeby zaprowadzić pokój w ogarniętym walkami o koronę Kavelinie, ale by wziąć udział w ostatecznej rozgrywce - próbie uwolnienia świata od Wścibskiego Starucha, którą organizują Mgła i Varthlokkur. Czy uda im się coś, co do tej pory nie udało się tysiącom innych?

Cook w Subiektywnie

Na zakończenie tego tygodnia proponuję lekturę recenzji. Po tym, że nie wrzucam zajawki, pewnie domyśliliście się, że tekst jest mój. No niby mógłbym wrzucić, ale kim ja jestem, żeby łamać tradycję...

Zagraniczniak

Należyta kara czeka na tych, którzy przekombinują. Szczególnie jeśli przekombinują z rozmachem. O tym mniej więcej pisze w swoim tekście Władimir Arieniew.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Wyspy nieznane - Viviano Domenici (5 października 2015)

Są takie wyspy, gdzie nieprawdopodobne staje się prawdą. To o nich opowiada Viviano Domenici.

 

Autor brał udział w wielu wyprawach do najbardziej oddalonych zakątków naszego globu. Owocem tych wypraw jest książka, w której odsłania nieznane oblicze wysp: od Clipperton po Madagaskar przez Ziemię Ognistą czy Samoa. Każde opisane przez niego miejsce to osobny świat ze swoją historią, kulturą, przyrodą i architekturą. Są tu historie o skandalach, wielkich miłościach, tajemniczych skarbach, potworach morskich, zaginionych plemionach i archipelagach cudów. Opowiedziane nietuzinkowo, w romantyczny, erudycyjny i pełen nostalgii sposób.


Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

POzamiatane. Jak Platforma Obywatelska porwała Polskę - Piotr Gociek (5 października 2015)


Platforma Obywatelska rządziła III RP przez jedną trzecią jej historii. Być może będzie nią rządzić w przyszłości. Można nawet powiedzieć, że porwała Polskę – na kilka różnych sposobów. Porwała ją za sobą, gdy seryjnie wygrywała wybory. Porwała niczym kidnaper, kiedy zawłaszczała kolejne urzędy i instytucje. Porwała na kawałki, bo Polacy są dziś podzieleni bardziej, niż kiedykolwiek po 1989 roku. Czym była PO w chwili narodzin, czym gdy zatriumfowała, a czym jest dziś?  Jakie cele przyświecały politykom Platformy? Czy był to projekt naprawy kraju, czy realizacji prywatnych ambicji? Czy PO to twór wyjątkowy w ostatnim ćwierćwieczu, czy logiczna i nieuchronna kontynuacja polityki niegdyś prowadzonej przez Kongres Liberalno-Demokratyczny i Unię Wolności? Kiedy Donald Tusk zamienił się z reformatora w hipnotyzera? Dlaczego Bronisław Komorowski musiał zostać prezydentem?

Czy tylko lemingi kochają PO? Jak to się stało? Jak to zrobiono? I po co?

 

Krótko mówiąc: jak Platforma Obywatelska porwała Polskę i co z tego wynikło?

 


Piotr Gociek – pisarz, publicysta, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Współtwórca tygodnika „Do Rzeczy” (gdzie wraz z Piotrem Gursztynem prowadzi kultową rubrykę polityczną „Dwaj panowie G”) i Telewizji Republika, wcześniej związany m.in. z „Rzeczpospolitą” i oryginalnym „Uważam Rze”, RMF FM, Radiem Plus i Radiem WNET. Autor książek „Demokrator”, „Czarne bataliony” i „Zawód: dziennikarz śledczy”, współautor kilku antologii historycznych.


W Samo Południe - odsłona CXCVI

Witajcie! Mam dla Was propozycję nie do odrzucenia. Weźmiecie udział w konkursie, w którym można wygrać trzy całkowicie legalne egzemplarze Honoru krwi Toma Wolfe'a. Nagrody ufundował Don Kuryłowicz i jego Wydawnictwo Albatros.

Zasady. Oczywiście przeczytanie zasad jest całkowicie dobrowolne. W kwestii dobrowolności prosiłbym jednak wziąć poprawkę na idące w górę ceny cementu i wiaderek. Proszę też o uwzględnienie faktu, że Alek chwilowo się ukr... znaczy, wyjechał w sprawach biznesowych i ogłoszenie wyników może się przesunąć w czasie. Niezbyt daleko w czasie. Nasi prawnicy już działają.

Pytania:

1. Wydawnicze: W zeszły piątek, nakładem Albatrosa, ukazała się kolejna powieść o pewnej amerykańskiej rodzinie biznesmenów pochodzenia włoskiego, której założyciel pochodził z miejscowości Corleone. Proszę podać tytuł i autorów tej powieści. To część pierwsza zadania. Część druga jest następująca: w najbliższej przyszłości ma się ukazać (oczywiście w Albatrosie) powieść napisana przez kobietę, w dwudziestoleciu międzywojennym, której akcja dzieje się w drugiej połowie XIX wieku, a której głównemu bohaterowi na koniec wszystko jedno (mówiąc oględnie). Proszę o tytuł i autorkę tej powieści.

2. Historyczne: Ile książek o rodzinie biznesmenów pochodzenia włoskiego noszących nazwisko Corleone, zdążył napisać Mario Puzo przed swoją zupełnie nieoczekiwaną, stuprocentowo naturalną i całkowicie pozbawioną wpływu osób trzecich śmiercią? Proszę podać imiona Donów Corleone, którzy się pojawiali w tych książkach.

3. Szortalowe: Proszę podać tytuły trzech książek wydanych przez Albatrosa, a zrecenzowanych ostatnio na Szortalu. Proszę także o podanie imion recenzentów, którzy napisali te recenzje.

To wszystko - do boju!

Kot rabina - Joann Sfar i Brigitte Findakly

Psy, koty

Aleksander Kusz


Dziwnie tak wejść w świat komiksów będąc zupełnym laikiem w tej materii. Znaczy się będąc laikiem, który w młodości czytywał Tytusy, Kajka i Kokosze, i jeszcze kilka innych. I koniec. A potem dłuuuuga przerwa. Teraz, po kilkudziesięciu latach, odkrywam, że ten świat nie zastygł w momencie, kiedy ja kiedyś z niego zrezygnowałem, ale rozwijał się i to w wielu kierunkach. Wróciłem do niego za sprawą Maćka i Sandmana, ciekawe nie? Jak myślicie, kto jest bardziej fantastyczny? Sandman czy Maciek? Żadnego z nich nie widziałem, to znaczy widziałem zdjęcia Maćka i obrazki Sandmana. Ale który jest prawdziwy? Który z nich bardziej na mnie wpływa?

Wróciłem do komiksów i widzę, że obecnie możemy wyróżnić trzy kierunki w które się rozwijają. Mamy komiksy z superbohaterami – w ogóle mnie nie obchodzą. Mamy komiksy z motywami baśniowymi i mitycznymi – ten gatunek bardzo mnie interesuje. No i mamy komiksy europejskie, pełne nihilizmu, przemyśleń i założeń, które nie za bardzo sprawdzają w się w codziennym życiu, bo ono obecnie pędzi tak bardzo, że sami nie potrafimy za nim nadążyć

Polubiłem komiksy z motywami mitycznymi i te europejskie. Ostatnio pisałem o komiksie z mitami w tle, więc dzisiaj bierzemy na tapetę europejski. Zamierzam Wam omówić Kota Rabina Joanna Sfara - wszystkie sześć tomów, czy sześć części, czy jak to inaczej zwać.
Wszystkie zostały wydane przez Wydawnictwo Komiksowe, ale pierwsze pięć zbiorczo jako Gildia Internet Services, z wyłącznym dystrybutorem Prószyński i S-ka, a szósty tom to już tylko Prószyński i S-ka.

Pierwsze dwie części ukazały się wcześniej w Polsce pojedynczo, potem nastąpiło wydanie zbiorcze, a teraz mamy wznowienie wydania zbiorczego, plus tom szósty w osobnym tomie.

Sfar w Subiektywnie

Dziwnie tak wejść w świat komiksów będąc zupełnym laikiem w tej materii. Znaczy się będąc laikiem, który w młodości czytywał Tytusy, Kajka i Kokosze, i jeszcze kilka innych. I koniec. A potem dłuuuuga przerwa. Teraz, po kilkudziesięciu latach, odkrywam, że ten świat nie zastygł w momencie, kiedy ja kiedyś z niego zrezygnowałem, ale rozwijał się i to w wielu kierunkach. Wróciłem do niego za sprawą Maćka i Sandmana, ciekawe nie? Jak myślicie, kto jest bardziej fantastyczny? Sandman czy Maciek? Żadnego z nich nie widziałem, to znaczy widziałem zdjęcia Maćka i obrazki Sandmana. Ale który jest prawdziwy? Który z nich bardziej na mnie wpływa?

Trochę straszne jest to, co Alek pisze w swojej najnowszej recenzji. Znaczy, to o przerwaniu czytania komiksów. Ale to nie wszystko. W pełnym tekście omówienia jest dużo więcej takich strasznych momentów. Jakby co, czujcie się ostrzeżeni.

Drabble

Dziś o świcie (no, prawie) proponujemy Wam Zmierzch. Antoniego Nowakowskiego dodam dla porządku, żebyście nie pomyśleli, że jakiś inny.

Nowość wydawnictwa Rebis

Gamedec. Obrazki z Imperium. Część 1 i 2

Torkil Aymore powraca! Marcin Przybyłek zasila serię "Horyzonty zdarzeń" kolejnym tomem przygód Gamedeca

Po Drugiej Wojnie z Thirami w WayEmpire nastały Czasy Szczęśliwości. Ludzkość kontroluje ImBu - cyfrowy byt będący połączeniem programu Budda i wirtualnej reprezentacji Imperatora Gorgona Nemezjusa Ezry. Realną władzę sprawują Błogosławieni - Ranowie wyznaczeni przez ImBu.

Na tym nieskazitelnym obrazie pojawiają się jednak rysy: na jednej z planet wybucha epidemia, anarchista Han Fierce postanawia zamordować Rana, silniki pancerników otaczających Łzę Cheronei przestają działać, a Whale - statki cywilizacji, która współistnieje z WayEmpire - otwierają ogień do tajemniczej obcej floty.

Tymczasem Torkil Aymore odkrywa kult kobiety, która każe się nazywać Imperatorką i chce dzielić władzę z ImBu. Imperatorka twierdzi, że tylko ona może uratować ludzkość...


Biorąc do ręki kolejny tom przygód Gamedeca, aż chciałoby się krzyknąć: »Torkil Aymore powraca!« - Katedra.nast.pl ("Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw")

Stworzony przez Przybyłka świat jest niesamowity. - Esensja.stopklatka.pl ("Gamedec. Zabaweczki. Sztorm")


Marcin Przybyłek to lekarz medycyny, wieloletni pracownik koncernu farmaceutycznego, obecnie trener i konsultant biznesowy. Autor największej polskiej sagi science fiction "Gamedec", antyporadnika dla menedżerów Sprzedaż albo śmierć?, powieści (teoretycznie dla dzieci) Kalina i Kaj i zbioru anegdot dla graczy Grao Story. Od lat zainteresowany psychologicznym, technologicznym oraz finansowym rozwojem ludzkości, przekazuje swoje wizje w książkach, wykładach i podczas szkoleń. Ma żonę Annę i córkę Kalinę.

Informacja wydawnictwa Genius Creations

10 października (sobota), o godzinie 17.00 w księgarni Matras w CH Tarasy Zamkowe w Lublinie odbędzie się spotkanie autorskie z Jackiem Wróblem, w ramach promocji jego debiutanckiej książki "Cuda i Dziwy Mistrza Haxerlina".

Twórca zdradzi na nim także swoje literackie plany, szczególnie te związane z postacią Mistrza Haxerlina, ale nie tylko.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Robaczki - Dominik Szcześniak (Komiks)


Scenarzyści to goście od wymyślenia historii, pisania dialogów, czasem też od tworzenia storyboardu czy choćby rozpisania na plansze i kadry. Myślicie, że ktoś ich kojarzy? Przecież efekt ich pracy – w odróżnieniu od imponującego portfolio rysownika – wygląda jak wyciąg bankowy. Kto przy zdrowych zmysłach zainteresuje się czymś takim? Jaki wydawca? Albo ktokolwiek, decydujący o tym wszystkim? Scenarzysta to końcówka komiksowego łańcucha pokarmowego. Wiecie jaka jest różnica między wydawcą komiksu, rysownikiem, inkerem, liternikiem, tłumaczem, składaczem a scenarzystą?

W „Robaczkach” poznacie odpowiedzi na powyższe pytania. Uchylimy przed wami kulisy komiksowego światka oraz wady i zalety życia z ojcem - komiksiarzem. Jak wygląda życie z twórcą opowieści obrazkowych? Czy warto tworzyć komiksy? Jak można na nich zarobić i czy trzeba umieć rysować, by uprawiać zawód komiksiarza? I co na to wszystko Misiek, syn Autora?

Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, musicie poznać „Robaczki”.

A czy Miśkowi komiks się podobał? Chłopiec w wywiadzie, udzielonym Kubie Jankowskiemu opowiadał o powstawaniu „Robaczków”:

Misiek: Tak. Na przykład taki, że – o tutaj – było małe kółko, a tu – duże. I podobał mi się odcinek, w którym jechałem samochodzikiem. Komiksy były bardzo śmieszne. Nie podobało mi się, że tatuś musi rysować i rysować, bo zamiast tego mógł się ze mną bawić.

„Robaczki” to jeden z nielicznych polskich komiksów autobiograficznych, skupiony na relacjach ojca z synem. Spora dawka humoru nie przysłania tu dość przykrej refleksji o rzeczywistości.

Dominik Szcześniak – scenarzysta i rysownik, autor scenariuszy m.in. do cyklu Dom Żałoby, albumów „Fotostory”, „Ksionz”, „Nikifor. Krynica oczami Nikifora”. Nakładem Wydawnictwa Komiksowego i Prószyński i S-ka ukazał się „Profesor Andrews”, adaptacja opowiadania Olgi Tokarczuk dokonana przez Dominika.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Bois-Maury. Tom 4. Wasyl - Hermann Huppen, Yves H. (Komiks)

Polski wątek w jednej z najsłynniejszych sag komiksowych? Przed nami Wasyl, czwarta już odsłona cyklu „Bois-Maury”. Kolejny tom wielkiej, komiksowej serii historycznej to niezwykła wyprawa na ziemie Rusi Moskiewskiej. Aymar de Bois-Maury toczył walkę o odzyskanie swego dziedzictwa aż do tragicznego końca... Ale dzieje rodu nie ograniczają się tylko do losów jednego człowieka. Przygody rodu de Bois-Maurych zaczęły się na długo przed historią Aymara. I będą rozgrywać się jeszcze wiele stuleci później!

Idąc tropem tej myśli, Hermann i jego syn Yves H. z brawurą i talentem kontynuują cykl komiksów poświęconych jednej z najsłynniejszych rodów w dziejach komiksu. W czwartej odsłonie zapraszają wraz z naszymi bohaterami na wyprawę do Rusi, związaną z próbą obalenia Cara Borysa Godunowa przez Dymitra, zwanego Samozwańcem. Wśród zaangażowanych w ten konflikt ludzi jest również potomek rodu de Bois-Maury – młody towarzysz polskiej chorągwi husarskiej...

Wydawnictwo Komiksowe opublikowało już kilka komiksów tego rodzinnego duetu - „Stacja 16", której akcja dzieje się na pokrytym lodem radzieckim archipelagu i „Bez przebaczenia” - mistrzowski western nawiązujący do klasyki gatunku. Polecamy!

Hermann Huppen – światowej sławy twórca takich bestsellerów jak „Jeremiah” i „Comanche” w 1984 rozpoczął cykl „Wieże Bois-Maury” – dzieło, które dzięki niezwykle plastycznej wizji średniowiecza zyskało status jednej z najważniejszych serii komiksowych w historii.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Pani mi mówi niemożliwe. Najpiękniejsze wiersze i piosenki - Marek Grechuta

Najpiękniejsze i najpopularniejsze wiersze oraz piosenki barda poetyckiej nuty.

W drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy na scenie królowało mocne brzmienie, pojawił się tajemniczy chłopak. Marek Grechuta zaskoczył wszystkich rozpoznawalnym głosem i lirycznymi tekstami. Jego wiersze natychmiast stawały się przebojami, które nuciła cała Polska: „Świecie nasz”, „Dni, których nie znamy”, „Będziesz moją panią” czy „Wiosna, ach to ty”. Od dziesięcioleci śpiewają je kolejne pokolenia, a ostatnio na nowo przypomniał je, między innymi, Kamil Bednarek.

Marek Grechuta (1945–2006) – polski poeta, piosenkarz, kompozytor i malarz. Jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej poezji śpiewanej. Z poznanym w trakcie studiów Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył Kabaret Architektów Anawa, który przekształcił się w zespół muzyczny. W 1967 roku zdobyli II miejsce na Festiwalu Piosenki Studenckiej. Ale wielka kariera Grechuty zaczęła się od VI KFPP w Opolu, gdzie wykonał utwór „Serce” i zachwycił całą Polskę. Zmarł 9 października 2006 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Sarmaci, katolicy, zwycięzcy. Kłamstwa, przemilczenia i półprawdy w historii Polski - Andrzej Zieliński

Historia Polski pełna jest mitów, półprawd, przemilczeń i niedomówień. Różne jej wątki bywały w ciągu wieków retuszowane, poprawiane i wygładzane, by w końcu przybrać postać miłej dla ucha opowieści – stawały się narodowymi mitami. Niekiedy tworzono mity dla pokrzepienia serc, innym znów razem, dla chwały niezbyt rozgarniętych władców, wszystkie one mają jednak jedną wspólną cechę – trwają niewzruszenie w powszechnej świadomości Polaków.
Być może dlatego, że prawda często bywała zbyt bolesna albo niewygodna, nasi rodacy zawsze woleli wierzyć w to, co im odpowiadało, niż skrupulatnie weryfikować własne dzieje. Podobało im się, że – co nie ma oczywiście nic wspólnego z prawdą – Słowianie od zawsze mieszkali nad Wisłą, z lubością rozprawiali o wydumanych sarmackich rodowodach, wychwalali tolerancję, która podobno z uczyniła z Polski kraj bez stosów, wreszcie – z uporem godnym lepszej sprawy – bili czołem przed pamięcią bohaterów, którzy nie zawsze zasługiwali na to określenie, a każdą militarną klęskę przerabiali natychmiast na wielkie moralne zwycięstwo.
W swojej najnowszej książce „Sarmaci, katolicy, zwycięzcy” Andrzej Zieliński mierzy się tymi i wieloma innymi powszechnymi przekonaniami, pokazując, jak bardzo żywe pozostają w świadomości Polaków i jak bardzo różnią się od historycznej prawdy.

Andrzej Zieliński – dziennikarz i historyk, autor licznych książek poświęconych zagadkowym epizodom historii Polski, w tym bestsellerowych „Skandalistów w koronach”.

Regulamin tłoczni win - John Irving

Litera po literze

Rafał Sala


W przypadku niektórych powieści człowiek ma ochotę jak najszybciej dotrzeć do końca i może się wydawać, że właśnie rozwiązanie akcji jest w nich najważniejsze. Odnaleźć tu można książki dobre, a nawet bardzo dobre. Zdarzają się też perełki. W tym konkretnym przypadku człowiek wybacza pewne niedociągnięcia, byleby tylko akcja biegła do przodu. Innym gatunkiem powieści są dzieła kompletne i językowo dopieszczone w każdym szczególe, gdzie każda litera i każde słowo znajdują się na właściwym miejscu. Takie powieści smakują jak najwyborniejszy miód i nawet jeśli historia opowiadana przez autora jest gorzka i cierpka, warto po nią sięgnąć.

John Irving to marka sama w sobie, a o jego książkach trudno rozmawiać w inny sposób, jak tylko posługując się superlatywami. Wiadomo, że znajdą się i tacy, którym proza amerykańskiego pisarza nie przypadnie do gustu, ale śmiem twierdzić, że to ignoranci nie mający ani krztyny dobrego smaku. A tak już całkiem poważnie, to sięgając po literaturę tego gatunku, trzeba mieć świadomość kryjącego się w niej skarbu.

Regulamin tłoczni win to historia Homera Wellsa, który swoje dzieciństwo spędził w sierocińcu prowadzonym przez Wilbura Larcha. Sierociniec to zresztą nie do końca właściwa nazwa, bo ośrodek zajmuje się nie tylko opieką nad osieroconymi dziećmi. To do niego przyjeżdżają kobiety, by urodzić niechcianych potomków, lub też poddać się zabiegowi aborcji. Wychowany w takim klimacie Homer traktuje sierociniec jak swój dom i jako jedyne miejsce na ziemi, gdzie może czuć się szczęśliwym. Po kilku nieudanych próbach adopcji postanawia zostać tam na zawsze. Z czasem Homer zostaje pomocnikiem i uczniem swego opiekuna. Niezwykły zwrot akcji następuje, gdy w sierocińcu zjawia się pewna para.

Irving w Subiektywnie

W przypadku niektórych powieści człowiek ma ochotę jak najszybciej dotrzeć do końca i może się wydawać, że właśnie rozwiązanie akcji jest w nich najważniejsze. Odnaleźć tu można książki dobre, a nawet bardzo dobre. Zdarzają się też perełki. W tym konkretnym przypadku człowiek wybacza pewne niedociągnięcia, byleby tylko akcja biegła do przodu. Innym gatunkiem powieści są dzieła kompletne i językowo dopieszczone w każdym szczególe, gdzie każda litera i każde słowo znajdują się na właściwym miejscu. Takie powieści smakują jak najwyborniejszy miód i nawet jeśli historia opowiadana przez autora jest gorzka i cierpka, warto po nią sięgnąć.

Jakiś czas temu prezentowaliśmy Wam recenzję Magdy, teraz za Regulamin Tłoczni win zabrał się Rafał. A ja polecam Wam jego recenzję, bo to tekst wart lektury.

Króciak

Anna Grzanek zgotowała nam dziś piękne Piekło na Ziemi.

I coś z nieco innej beczki: korzystając z okazji, wszystkim tłumaczom z okazji ich święta życzę samych przyjemnych przekładów.

Informacja wydawnictwa Powergraph

NASA za pomocą bardzo precyzyjnego teleskopu, dostarczającego zdjęcia powierzchni Marsa z dokładnością sięgającą 1 metra na piksel, odkryła, że powierzchnia Czerwonej Planety nie jest zupełnie sucha.

Obecność wody na Marsie, choć brzmi to fantastycznie, daje nadzieję na odkrycie tam życia. Temat eksploracji Marsa podjął też jakiś czas temu Rafał Kosik w debiutanckiej powieści, którą w wersji twardookładkowej, tylko do końca tego tygodnia można kupić w sklepie Powergraphu w promocyjnej cenie 21 zł.Science Fiction z plusem. Mars
Rafał Kosik

Osadnicy przybywający na Marsa przez stulecia, stworzyli tu miasta, zbudowali cywilizację. Emigrowali z przeludnionej Ziemi szukając nowego, lepszego świata, przestrzeni i pracy.

Świat Czerwonej Planety ukazany jest oczami kilkorga bohaterów, którzy w wyniku zrządzenia losu dostają się wir przełomowych wydarzeń. Cywilizacja zdaje się kwitnąć. Cała planeta to jedno państwo z jednym parlamentem, mówiące wspólnym językiem. Zdaje się być tu idealnie, pominąwszy surowy klimat. Gdzieś nad tym szczęśliwym światem wisi jednak widmo zagłady. Ludzie w nowym świecie wciąż mają stare wady. Nasilają się ruchy separatystyczne na słabiej rozwiniętej półkuli południowej. Porzucone w połowie i okrojone programy formujące planetę sprawiają, że wszystkie parametry określające jakość klimatu zaczynają spadać. Ścierające się koncepcje pchają cywilizację na drogę z której nie ma powrotu.

Zapowiedź wydawnictwa Papierowy Księżyc

Zdobywca. Władcy łuku - Conn Iggulden (28 października 2015)

Zdobywca to znakomity 5-tomowy cykl historyczny opowiadający historię powstawania jednego z największych imperiów w historii – Imperium Mongolskiego stworzonego przez Dżyngis-chana i jego potomków.

Autorem cyklu jest Conn Iggulden, obok Bernarda Cornwella najlepszy aktualnie autor powieści historycznych. Jego poprzednia seria książek o życiu Juliusza Cezara trafiła na listy bestsellerów, jednak światową sławę zapewnił mu szczególnie cykl Zdobywca, który został przetłumaczony na ponad 20 języków.

Drugi tom cyklu Zdobywca, pod tytułem „Władcy łuku”, to kontynuacja wydarzeń z pierwszego tomu – „Narodziny Imperium”. Temudżyn, już jako Dżyngis-chan staje na czele zjednoczonych plemion, przygotowując się do uderzenia na potężnego przeciwnika.

Długo trzeba było czekać na zgromadzenie plemion Mongołów, lecz w końcu Temudżyn z Wilków, który przybrał imię Dżyngis-chan, otrzymuje tytuł najwyższego przywódcy wraz z przysięgą wierności, którą składają mu poddani. Teraz może rozpocząć proces jednoczenia wszystkich, niegdyś walczących ze sobą ludów w jedną armię i jeden naród. Nie będzie to jednak łatwe.

Dżyngis-chan musi dopilnować, by plemiona, którymi przewodzi, nie rozproszyły się po obcym terenie, lecz wspólnie uderzyły w armię wroga. Wiąże się to także z koniecznością zażegnania sporów w niespokojnych szeregach dowodzonych przez mongolskich generałów, prowadzenia mediacji między unoszącymi się ambicjami braćmi chana, a nawet powściągliwości w stosunku do dorastających synów. Młody wojownik, który przerodził się w wybitnego dowódcę wielotysięcznej zwycięskiej armii, musi się jeszcze nauczyć, jak zostać wielkim chanem narodów różnych ras i wyznań.

Iggulden jest klasą dla siebie w gatunku powieści historycznej o epickim rozmachu.
Daily Mirror

Epicka powieść historyczna w najlepszym wydaniu: ekscytująca, trzymająca w napięciu, barwnie napisana i dobrze osadzona w faktach.
Publishers Weekly

Informacja Instytutu Wydawniczego Erica

Pod rękę z Bolesławem Prusem - Anna Małgorzata Pycka

Premiera odbyła się 12 września 2015 podczas VIII Festiwalu Wokulskiego.


Wierna czytelniczka Lalki i kronik tygodniowych zaprasza Bolesława Prusa na spacer po współczesnej Warszawie. Spotykają się w kawiarni przy rogatkach Mokotowskich, a rozstają w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. Po drodze słuchają koncertu w Łazienkach, jedzą obiad, zaglądają do Biblioteki UW i Centrum Nauki Kopernik przy okazji rozmawiając o kulturze, polityce, zmieniających się gustach i  postępie cywilizacyjnym. Bolesław Prus żartuje, komentuje, krytykuje, chwali, a nawet próbuje swych umiejętności uwodzicielskich - źródłem cytatów stały się jego felietony publikowane w warszawskiej prasie na przestrzeni 37 lat.

Przechadzka dystyngowanej pary obfituje w zaskakujące epizody, świadczące o tym, że najbardziej warszawski pisarz był mężczyzną z krwi i kości...

Nowości wydawnictwa Albatros

Vineland - Thomas Pynchon

Czwarta powieść czołowego postmodernisty wśród amerykańskich pisarzy,
Wydana w 1990 roku, dwadzieścia lat po legendarnej TĘCZY GRAWITACJI.Akcja książki rozgrywa się w 1984 roku w Kalifornii w fikcyjnym miasteczku Vineland. Poprzez retrospekcje sięga jednak wstecz, do lat sześćdziesiątych – czasów młodości bohaterów, wtedy wolnych i zbuntowanych. Przez pryzmat losów głównych postaci Pynchon opisuje dwadzieścia lat największych przemian społecznych w Stanach zjednoczonych, poczynając od niemal faszystowskich rządów Nixona, a na reelekcji Ronalda Reagana kończąc.

VINELAND JEST BEZKOMPROMISOWĄ SATYRĄ
NA AMERYKAŃSKIE SPOŁECZEŃSTWO XX WIEKUAlex Cross musi zginąć - James Patterson

W osiemnastej powieści z serii Alex Cross detektyw waszyngtońskiej policji rozwiązuje dwie zagadki: uprowadzenia oraz zamachów terrorystycznych. 
Dzieci prezydenta USA zostają porwane ze szkoły. Cross dowiaduje się o tym przypadkiem, ponieważ sprawę prowadzi FBI i Tajna Służba, zdecydowane trzymać policję na dystans. Dopiero interwencja Pierwszej Damy powoduje wciągnięcie Alexa, będącego ekspertem od porwań, w śledztwo. Uprwadzenie ma nietypowy charakter – przekazane przez sprawców informacje – list i nagranie – nie zawierają żadnych żądań, a sugerują, że może to być akt prywatnej zemsty. Równocześnie toczy się sprawa wykrycia sprawców ataków dokonywanych przez organizację terrorystyczną, zwaną „Rodziną”. Wspólnie z innymi członkami ugrupowania małżeństwo Al Dossari dokonuje udanego zamachu na Sekretarza Stanu oraz szeregu innych prób ataków terrorystycznych. Istnieje także podejrzenie, że to

Nowości wydawnictwa Albatros

W sieci umysłów - James Dashner

Aby schwytać hakera potrzebujesz hakera

„The Eye of Minds”rozpoczyna serię Mortality Doctrine, której akcja dzieje się w świecie hiperrozwiniętej technologii,  cyberterrorystów i gier tak doskonałych, że przerastają najdziksze marzenia… albo najgorsze koszmary.

We wrześniu 2015 roku na ekrany kin wchodzi film nakręcony na podstawie książki Jamesa Dashnera.
Michael jest graczem. I – jak większość graczy – więcej czasu niż w realnym świecie spędza w wirtualnej rzeczywistości VirtNet. Do VirtNetu można wejść i umysłem, i ciałem, a jeśli jesteś hakerem, czeka cię jeszcze więcej zabawy. Bo przecież najfajniej jest łamać zasady, prawda?
Ale pewne reguły powstały nie bez powodu… Kiedy jeden z hakerów zaczyna seryjnie mordować, rząd wie, że aby go schwytać, potrzebny będzie równie dobry haker. I to właśnie Michael wygląda na osobę, która może włamać się do najbardziej skomplikowanego systemu na świecie. Jeśli zgodzi się podjąć tej misji, będzie musiał wejść do VirtNetu nigdy nieodkrytymi ścieżkami. I uważać, aby nie stracić z oczu bardzo cienkiej granicy między grą a rzeczywistością…Mroczna wieża 7: Siostrzyczki z Elurii - Peter David, Robin Furth, Stephen King (Komiks)

Roland Deschain, bliski śmierci po ataku Powolnych Mutantów, zostaje przygarnięty przez grupę Sióstr specjalizujących się w tym co można

Stalowe Szczury 2. Chwała - Michał Gołkowski

O konstrukcji konceptu słów kilka

Olga „Issay” Sienkiewicz

Bardzo często nie da się omawiać drugiej części bez zderzenia jej z poprzednim tomem – dlatego w sumie bardzo nie lubię czytać kolejnych tomów. Rocznie czytam coś ponad dwieście pozycji: czy można oczekiwać, że będę pamiętać treść książki, którą miałam w rękach kilka miesięcy temu? To z drugiej strony doskonały test tego, jakie wrażenie pozostawiła po sobie dana pozycja, bo niektórych po prostu się nie zapomina i nie da się ich wyrzucić pamięci. W przypadku wojennego cyklu Michała Gołkowskiego, musiałam sobie solidnie odświeżyć pierwszy tom, Błoto, zanim otworzyłam kontynuację.

Konstrukcja to kwestia bardzo niedoceniana, szczególnie kiedy mowa o cyklach – nie jest trudno ją zepsuć, ciężko ją jednak poprawić bez konieczności przepisywania całych gotowych powieści. I z jakiegoś powodu poświęca się jej bardzo mało miejsca, szczególnie w tekstach takich, jak ten: opiniach czytelników, którzy nie mają przygotowania krytycznego, a jednak książki kochają i chętnie o nich piszą. Nie ma listy kwestii, o których koniecznie trzeba napisać, a o których należy zapomnieć – a jednak zapomina się o komentarzu dotyczącym redakcji czy tłumaczenia, mało kto wspomina o psychologii postaci i konstrukcji tekstu. Ale, odchodzę od tematu.
Ja o konstrukcji będę pisać, bo to bardzo duży problem Stalowych Szczurów, w pełni ujawniający się dopiero w kontynuacji. Zamykając Chwałę stwierdziłam z pewnym zdumieniem, że kiedy spojrzeć na obie książki, Błoto jest prologiem. Czuć to bardzo wyraźnie – drugi tom nie jest do końca kontynuacją fabuły, tak zasadniczo tylko ją rozpoczyna.  Nie jest to gigantyczny zarzut, bardziej rzecz, nad którą autor powinien popracować w przyszłości.

Gołkowski w Subiektywnie

Bardzo często nie da się omawiać drugiej części bez zderzenia jej z poprzednim tomem – dlatego w sumie bardzo nie lubię czytać kolejnych tomów. Rocznie czytam coś ponad dwieście pozycji: czy można oczekiwać, że będę pamiętać treść książki, którą miałam w rękach kilka miesięcy temu? To z drugiej strony doskonały test tego, jakie wrażenie pozostawiła po sobie dana pozycja, bo niektórych po prostu się nie zapomina i nie da się ich wyrzucić pamięci. W przypadku wojennego cyklu Michała Gołkowskiego...

Tego, jak było w przypadku Stalowych Szczurów, dowiecie się z lektury pełnego tekstu najnowszego omówienia Olgi. Zapraszam!

Funky Koval. Wydanie kolekcjonerskie - Bogusław Polch, Maciej Parowski i Jacek Rodek

Maciej Rybicki

Już jakiś czas temu wspomniałem, że mam sporo sentymentu do starych polskich komiksów. I choć do moich ulubionych zawsze zaliczałem przede wszystkim prace Baranowskiego, Christy, Papcia Chmiela, czy niektóre części Ekspedycji Polcha, to wśród nich znalazł się także Funky Koval. Co prawda z perspektywy lat spoglądam na komiks ten zupełnie inaczej - co innego mi się w nim podoba, co innego uważam za ciekawe i godne uwagi mimo mijającego czasu – jednak nie da się ukryć, ze tak wtedy, jak i teraz jest to pozycja niezwykle ważna dla historii rodzimej sztuki fabularno-obrazkowej. Tym bardziej cieszy, że niedawno seria ta (będąca wreszcie całą, z grubsza domkniętą historią) doczekała się godnego wydania kolekcjonerskiego.

Polch, Parowski i Rodek w Subiektywnie

Już jakiś czas temu wspomniałem, że mam sporo sentymentu do starych polskich komiksów. I choć do moich ulubionych zawsze zaliczałem przede wszystkim prace Baranowskiego, Christy, Papcia Chmiela, czy niektóre części Ekspedycji Polcha, to wśród nich znalazł się także Funky Koval. Co prawda z perspektywy lat spoglądam na komiks ten zupełnie inaczej - co innego mi się w nim podoba, co innego uważam za ciekawe i godne uwagi mimo mijającego czasu – jednak nie da się ukryć, ze tak wtedy, jak i teraz jest to pozycja niezwykle ważna dla historii rodzimej sztuki fabularno-obrazkowej. Tym bardziej cieszy, że niedawno seria ta (będąca wreszcie całą, z grubsza domkniętą historią) doczekała się godnego wydania kolekcjonerskiego.

Blisko rok temu miało premierę wydanie kolekcjonerskie przygód Funky Kovala, więc to dobra okazja, żeby przypomnieć Wam o tym komiksie. A że najlepiej to zrobić publikując recenzję, publikujemy recenzję, którą napisał, specjalnie dla Was, Maciek. Klikajcie i czytajcie!

Poza tym, zamknięcie miesiąca bez recenzji komiksu? Niedoczekanie...