Sierpień 2015

Króciak

Dzień, w którym ocaliłem świat Marka Witkowskiego to nasza propozycja na upalną niedzielę.

Nowość wydawnictwa Videograf

Przemysław Piotrowski - Kod Himmlera

W 1943 roku dochodzi do przerażającego wydarzenia w nazistowskich bunkrach Olbrzyma w Górach Sowich. Dwa lata po wojnie brytyjski marines zostaje z grupą najlepszych komandosów wysłany na Antarktydę, gdzie cudem udaje mu się przeżyć.

Czasy obecne. W okolicy norweskiej stacji Troll na Ziemi Królowej Maud dochodzi do spektakularnego odkrycia, a w Oslo zostaje zamordowany ceniony pracownik naukowy. Tymczasem w ręce młodego dziennikarza z Polski trafiają stare nazistowskie dokumenty, które jego dziadek znalazł dzień przed śmiercią w kompleksie Olbrzyma. Wnuk postanawia rozwiązać zagadkę, a odkrywana prawda staje się coraz bardziej szokująca i niebezpieczna. Wplątuje go w walkę bezwzględnych wywiadów, a każdy kolejny krok prowadzi do rozwiązania mrocznej tajemnicy, która może doprowadzić świat na skraj zagłady i zmienić go w prawdziwe piekło na ziemi...

Przemysław Piotrowski: Urodzony w 1982 roku w Zielonej Górze, gdzie mieszka z żoną Kasią i synem Jakubem. Były dziennikarz sportowy, a potem śledczy w "Gazecie Lubuskiej". Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego, studiował również na uczelniach w Hiszpanii i USA. Obecnie pracuje w branży naftowej w Norwegii. Pasjonat sportu, podróży, geografii i historii. Wychowany na Stephenie Kingu, Grahamie Mastertonie i Bernardzie Cornwellu, choć absolutny numer jeden to saga "Imperator" Conna Igguldena. Debiutancka powieść "Kod Himmlera" to mroczny thriller z odniesieniami do II wojny światowej i nazistowskich tajemnic."

Wieża asów - antologia

Drugie rozdanie Dzikich kart

Hubert Stelmach


Świat Dzikich Kart to alternatywna rzeczywistość, w której po II Wojnie Światowej nad Nowym Jorkiem rozpylono wirus kosmicznego pochodzenia. Nazwa pochodzi od jego nieprzewidywalnego działania, nikt nie reaguje na niego w taki sam sposób. 90% osób to Damy Pik, osoby, których organizmy nie były w stanie przyswoić wirusa wskutek czego zmarły. Dalsze 9% to Dżokerzy, ludzie którzy zmienili się fizycznie w humanoidalne potwory. Natomiast 1% szczęśliwców to Asowie, którzy zyskali nadludzkie moce.

Wieża Asów ma miejsce 30 lat po wydarzeniach opisanych w pierwszym tomie. Świat ledwie zdążył ustabilizować się po kataklizmie Dzikiej Karty, gdy na horyzoncie pojawiają się nowe niebezpieczeństwa. W stronę Ziemi mknie Matka Roju – jedna z najgroźniejszych istot we wszechświecie. Natomiast w Dżokerowie pojawiają się inne, zupełnie przyziemne problemy. Jedna z tajnych organizacji szybko rośnie w siłę i, jak kuriozalnie by to nie brzmiało, planuje zdobyć władzę nad światem.

Jeśli tom pierwszy można było uznać za wprowadzenie do świata Dzikich Kart, gdzie teksty tylko lekko się zazębiały, o tyle w Wieży Asów mamy do czynienia z wyraźnym wątkiem głównym, od którego autorzy rzadko odbiegają. Z drugiej strony, nie można powiedzieć, że jest to książka samodzielna – bohaterowie są już wprowadzeni i bez ich znajomości może być ciężko zorientować się w fabule. Owszem, zawsze jest kilka słów wprowadzenia, ale to za mało, żeby załapać relacje, które zostały zawarte w tomie otwierającym serię.

Antologia Wieża Asów w Subiektywnie

Świat Dzikich Kart to alternatywna rzeczywistość, w której po II Wojnie Światowej nad Nowym Jorkiem rozpylono wirus kosmicznego pochodzenia. Nazwa pochodzi od jego nieprzewidywalnego działania, nikt nie reaguje na niego w taki sam sposób. 90% osób to Damy Pik, osoby, których organizmy nie były w stanie przyswoić wirusa wskutek czego zmarły. Dalsze 9% to Dżokerzy, ludzie, którzy zmienili się fizycznie w humanoidalne potwory. Natomiast 1% szczęśliwców to Asowie, którzy zyskali nadludzkie moce.

Przed Wami najnowsza recenzja Huberta zwanego Młodszym. Zapraszam do lektury!

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Głód - Knut Hamsun


Wstrząsające studium o głodzie i samotności.

Główny bohater – literat, którego imienia czytelnik nie poznaje – przemierza ulice, parki, cmentarze i rozmaite zaułki dziewiętnastowiecznej Christianii. Nie może znaleźć stałej pracy, zalega z czynszem. Nie je od kilku dni, ledwo trzyma się na nogach. Jego cierpienia dodatkowo potęgują wrodzona duma i wstyd. Uwaga Hamsuna koncentruje się przede wszystkim na odczuciu głodu, braku nadziei i wynikających z nich konsekwencji zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Fascynujący monolog wewnętrzny z opisami marzeń, urojeń i obsesji doskonale obrazuje odmienny stan świadomości człowieka, którego każdy dzień sprowadza się do wegetacji na granicy życia i śmierci. 

„Głód” jest jedną z najwybitniejszych powieści w dorobku laureata Nagrody Nobla Knuta Hamsuna. Ten prekursor modernistycznej powieści psychologicznej zawarł w niej wątki autobiograficzne, nawiązując do swoich niełatwych dziennikarskich początków w stolicy Norwegii. „Głód” jest zapowiedzią literatury nadchodzącego XX wieku.

Informacja wydawnictwa Czwarta Strona

Nawiązaliśmy współpracę z wydawnictwem Czwarta Strona. Jest to imprint bardzo zasłużonego Wydawnictwa Poznańskiego.
Wydają ogólnie pojętą beletrystykę, więc i nam jest z nimi po drodze. Będziemy co jakiś czas pisać o ich książkach.
Do tej pory wydali ich już trochę, tutaj macie spis (między innymi książkę Tomasza Fijałkowskiego, recenzenta z zaprzyjaźnionego portalu Fantasta.pl. W zapowiedziach też znajdują się ciekawe pozycje.

Dodatkowo wydawnictwo ogłosiło konkurs na powieść fantastyczną. Powieść o objętości minimum 10 arkuszy wydawniczych. Termin nadsyłania prac mija 31 grudnia 2015 roku.
Tutaj macie dokładne informacje o konkursie, znajdziecie też tam ładnie zredagowany regulamin konkursu.

Do piór Szortomaniacy! Możecie udowodnić, że dłuższa forma też nie jest Wam obca!

W Samo Południe - CLXXXVIII

Witajcie! Czas na nową odsłonę naszego stałego konkursu! W którym to konkursie, jak zwykle, mamy dla Was fajne nagrody. Tą konkretną razą są to trzy egzemplarze Obietnicy krwi Briana McClellana, ufundowane przez Fabrykę Słów.

Zasady. Wciąż jadę na cudzym sprzęcie, więc zasad nie mam kiedy zmienić. Ale co się odwlecze, jak to mówią, to nie będzie leżało pod nogami i nie trzeba się będzie o to ciągle potykać.

Pytania:

1. Wydawnicze: W zeszły piątek Fabryka Słów wznowiła (w nowej odsłonie graficznej) dwa pierwsze tomy jednego z najpopularniejszych polskich cykli fantastycznych. Proszę podać tytuły tomów i kto jest ich autorką. To była część pierwsza. Część druga jest następująca: w przyszłą środę wracają z kolejnymi swoimi przygodami dr Skórzewski i Robert Storm. Proszę o tytuł książki i nazwisko jej autora.

2. Historyczne: Niejako kontynuacja pytania pierwszego - w którym roku pojawiło się opowiadanie 2568 kroków i w jakim czasopiśmie (proszę podać też, w którym numerze).

3. Szortalowe: W Obietnicy krwi McClellana jest magia prochu. W Ostatnim Imperium Sandersona jest magia metalu. W historiach o wampirach jest magia krwi. W Manitou Mastertona walczyły ze sobą magia szamańska i magia współczesnej technologii. U Tolkiena jest magia, której lepiej nie używać (bo inni się dowiedzą). Świat Dysku ma m.in. magię słów i głowologię. A jaką magię można znaleźć na Szortalu?

To wszystko - do boju!

Noora - J. K. Johansson

Paulina Kuchta

Wydawnictwo Literackie trafia w mój gust, zwłaszcza jeśli chodzi o kryminały. Jednym z tytułów, które zapadły mi w pamięć, była recenzowana przeze mnie w zeszłym roku Laura - tom pierwszy cyklu Miasteczko Palokaski. Przyznaję, że nie mogłam doczekać się kontynuacji i czułam się po lekturze, jakby ktoś w połowie filmu wyrwał mi z ręki pilot i przełączył na inny kanał. Pozostawiając z niedokończoną historią, która wciąga tak, że chce się poznać ciąg dalszy, ale to niemożliwe. Więc gdy tylko zobaczyłam w zapowiedziach wydawniczych Noorę, nie wahałam się ani chwili żeby sprawdzić, co fińscy autorzy, kryjący się pod pseudonimem J. K. Johansson, zaprezentują w drugiej części mrocznej trylogii. I czy Noora spodoba mi się tak samo, jak poprzedzająca ją Laura.

Johansson w Subiektywnie

Wydawnictwo Literackie trafia w mój gust, zwłaszcza jeśli chodzi o kryminały. Jednym z tytułów, które zapadły mi w pamięć, była recenzowana przeze mnie w zeszłym roku Laura - tom pierwszy cyklu Miasteczko Palokaski. Przyznaję, że nie mogłam doczekać się kontynuacji i czułam się po lekturze, jakby ktoś w połowie filmu wyrwał mi z ręki pilot i przełączył na inny kanał. Pozostawiając z niedokończoną historią, która wciąga tak, że chce się poznać ciąg dalszy, ale to niemożliwe. Więc gdy tylko zobaczyłam w zapowiedziach wydawniczych Noorę, nie wahałam się ani chwili żeby sprawdzić, co fińscy autorzy, kryjący się pod pseudonimem J. K. Johansson, zaprezentują w drugiej części mrocznej trylogii. I czy Noora spodoba mi się tak samo, jak poprzedzająca ją Laura.

Tego, czy Noora spodobała się Paulinie tak, jak poprzednia książka z cyklu, dowiecie się z jej najnowszej recenzji. Zapraszam do lektury!

Drabble

Podobno trawa Po drugiej stronie płotu jest zawsze bardziej zielona. Co na ten temat mówi Grzegorz Woźniak? Sprawdźcie sami.

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka

Craig Cabell - Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle   (8 września 2015 roku)

Niezwykła historia życia jednego z najbardziej lubianych twórców na świecie, obejmująca także jego mężną walkę z chorobą Alzheimera. Powieści Terry’ego Pratchetta, wydawane na całym świecie w trzydziestu siedmiu językach, sprzedane w nakładzie sześćdziesięciu pięciu milionów egzemplarzy, są rok po roku niecierpliwie wyczekiwane przez legiony fanów.
Ta książka, pozwalająca z uwagą przyjrzeć się twórcy i jego dziełom, obejmująca także ekranizacje oraz przewodnik dla kolekcjonerów, stanowi niezastąpioną lekturę każdego fana. Pierwsza książka o Świecie Dysku, „Kolor magii", ukazała się w 1983 roku i od tego czasu cykl – z jego dziwacznymi bohaterami i ich straszliwymi przeciwnikami – zachwycał zarówno młodych, jak i starszych czytelników. W roku 2007 Pratchett ogłosił, że zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera. Odważnie zmierzył się z tą chorobą, swą determinacją dorównując postaciom swych porywających i zabawnych powieści. Znajdziemy tu również listę wszystkich dzieł Pratchetta na ekranie i na scenie, pełną bibliografię brytyjską oraz notę o kotach.

Nowość wydawnictwa Rebis

Droga do Diuny - Frank Herbert, Brian Herbert, Kevin J. Anderson

"Diuna" Franka Herberta jest bestsellerową fantastyczno – naukową powieścią wszechczasów. Ten oto fascynujący tom rzuca światło na godny uwagi rozwój owego przełomowego dzieła.

Miliony fanów Diuny na całym świecie mogą teraz przeczytać niepublikowane rozdziały i sceny z Diuny i z Mesjasza Diuny, a także korespondencję Franka Herberta ze sławnym wydawcą Johnem Campbellem Młodszym.

"Droga do Diuny" przedstawia także nowoodkryte dokumenty i rękopisy Franka Herberta, artykuł, który był inspiracją do napisania Diuny oraz Planetę Przyprawy, powieść Briana Herberta i Kevina J. Andersona opartą na szczegółowym zarysie pozostawionym przez Franka Herberta. Ta kolekcja istnych skarbów: esejów, artykułów i utworów beletrystycznych powinna się znaleźć na każdej półce z książkami.

W samo południe - odsłona CLXXXVII - ogłoszenie wyników

Postanowiłem Was zaskoczyć w to wtorkowe, upalne popołudnie.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Za mniej więcej dwa tygodnie w Albatrosie ukaże się pierwszy zbiór opowiadań Kinga. Proszę podać tytuł zbioru i ile ma lat (zanim ktoś się zapyta - licząc od daty premiery). Część druga. W zeszłym tygodniu ukazała się w Albatrosie książka, której akcja dzieje się w połowie XX wieku, a której ekranizacja zdobyła trzy Oskary (na sześć nominacji). Proszę podać tytuł książki oraz nazwiska: jej autora i odtwórczyni głównej roli.

1.1. Nocna zmiana, lat 37 i trochę. 1.2. Wyznania gejszy Arthura Goldena, w roli głównej Zhang Ziyi

2. Historyczne: Był sobie Anglik, który pokochał Polkę i Polskę. Nie, nie chodzi o Kevina A. Mój Anglik urodził się na początku XX wieku. Do Polski trafił tuż po wojnie i został tu aż do swojej śmierci (umarł tuż po pierwszych wolnych wyborach). Zasłynął - i nie powinno Was to dziwić, w końcu jesteście na Szortalu - książkami. Napisał ich grubo ponad pół setki, a były to w przeważającej większości beletryzowane biografie sławnych mieszkańców Wysp Brytyjskich i powieści historyczne. Moją ulubioną jest ta o sir Francisie Drake'u. Proszę podać imię i nazwisko tego pisarza oraz tytuł mojej ulubionej książki tego autora. 

George Bidwell, Pirat królowej.

3. Szortalowe: Bogusław Polch jest jednym z najbardziej znanych polskich rysowników komiksów. Spośród wszystkich jego prac dwie serie doczekały się na Szortalu recenzji. Proszę podać tytuły obu zrecenzowanych cykli.

Funky Koval i Ekspedycja.

Zwycięzcy:

1. Anna Galbierz,

2. Mateusz Szuba,

3. Grzegorz Woźniak.

Gratuluję i proszę o dane do wysyłki nagród.

Zagraniczniak

Usterka Franka Rogera nie roztacza optymistycznej wizji, no ale przecież nikt nie lubi, gdy coś pójdzie nie tak, prawda?

Nowość wydawnictwa Albatros

POZIOM ŚMIERCI - Lee Child


Pierwsza z serii powieści o Jacku Reacherze, inteligentnym i niepokornym byłym majorze żandarmerii wojskowym, który przyniósł Childowi popularność na całym świecie. 'Poziom śmierci' otwiera jedną z najlepszych serii powieści sensacyjnych przełomu XX i XXI wieku.
W Margrave wszystko wygląda na idealne. Położone w sennej Georgii, miasteczko ożywa jedynie wieczorami, jednak lokalny biznes znakomicie prosperuje nawet mimo braku klientów. Zero problemów. Zero przemocy - Jack Reacher ma zamiar spędzić tu leniwy weekend, jednak, gdy tylko przekracza granice mieściny, zostaje aresztowany. W Margrave popełniono właśnie pierwsze od trzydziestu lat morderstw, a świadkowie widzieli nieopodal miejsca zbrodni właśnie Reachera. Tłumaczenia nie zdają się na nic - przybysz jest obcy, a mieszkańcom mieściny wyraźnie zależy na tym, by pozbyć się natręta. Reacher ląduje w więzieniu, na poziomie śmierci - w miejscu, gdzie znajdują się skazani na dożywocie. Kilkadziesiąt godzin spędzonych w towarzystwie zatwardziałych kryminalistów upewnia Reachera, że nie popuści. Dowie się, dlaczego i w co właściwie wdepnął. A potem pociągnie winnych do odpowiedzialności. Margrave ma swoje brudne tajemnice i właśnie przyszła pora, by ujrzały światło dzienne.

NAJCZARNIEJSZY STRACH - Harlan Coben


Nowe wydanie. Na Myrona jak grom spada wiadomość, że ma nieślubnego syna, którego istnienia nawet nie podejrzewał. Co więcej, Jeremy choruje na rzadką odmianę białaczki - by go uratować, konieczny jest przeszczep szpiku kostnego. Niestety, jedyny zarejestrowany dawca, niejaki Taylor, przepadł bez śladu. Myron ustala jego prawdziwe nazwisko - Lex. Ale Lex

Nowość wydawnictwa Albatros

MROCZNA WIEŻA III: ZIEMIE JAŁOWE - Stephen King


Roland z Gilead ma nowych towarzyszy krucjaty- Eddiego i Susannah. Zaczyna się dla nich czas nauki, zdobywania nowych umiejętności: tymczasem rewolwerowiec stopniowo traci zmysły. Bohaterowie podejmują nowy trop w poszukiwaniach Wieży. Szlak wędrówki wiedzie przez lasy, prerie, aż po dżunglę. Walczą z demoniczną sztuczną inteligencją sterującą naddźwiękowym pociągiem.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Simon Mitton, Jeremiah P. Ostriker - Jądro ciemności. Ciemna materia, ciemna energia i niewidzialny Wszechświat

W ciągu ostatnich trzydziestu lat naukowcy przekonali się, że dwa nieuchwytne składniki naszego Wszechświata – ciemna materia i ciemna energia – nie tylko stanowią jego większą część, ale także kształtują jego losy. „Jądro ciemności” to wciągająca opowieść o gromadzeniu dowodów przemawiających za powszechnie dziś przyjętym modelem kosmologicznym Lambda-CDM (Lambda- Cold-Dark-Matter), napisana przez jednego z pionierów badań na tym polu. Jeremiah Ostriker w przystępny i wnikliwy sposób opowiada o postępach w badaniach nad ciemną materią i energią, a także wyjaśnia, jakie kwestie wciąż pozostają niewyjaśnione i w jaki sposób naukowcy mierzą się z pytaniami o pochodzenie i naturę ciemnej materii i ciemnej energii.

„Jądro ciemności” to jasny i dogłębny opis najnowszych, zaskakujących osiągnięć w badaniach Wszechświata i kwestii, które wciąż pozostają dla nas tajemnicą. Ostriker i Mitton mają nie tylko ogromną wiedzę, ale i wyśmienity styl.
Martin Rees, Master of Trinity College, University of Cambridge, Astronomer Royal

Jeremiah P. Ostriker jest astrofizykiem i profesorem astronomii na Columbia University. Pracował na Princeton University, kształcił się natomiast na Harwardzie, University of Chicago i University of Cambridge. Jest jedną z najbardziej wpływowych postaci w badaniach nad ciemną materią.

Simon Mitton jest astronomem i pisarzem. Pracuje w St. Edmund’s College, University of Cambridge.

Informacja wydawnictwa Rebis

Dom Wydawniczy REBIS zaprasza do plenerowego empiku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, gdzie widzowie i goście Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi będą mogą spotkać się z Piotrem Zychowiczem, który przedpremierowo będzie opowiadał o swojej najnowszej książce Pakt Piłsudski-Lenin.

Sobota, 8 sierpnia, godzina 14:00, plenerowy empik, Kazimierz Dolny, ul. Nadwiślańska 9

W trakcie wojny 1920 roku Wojsko Polskie dwukrotnie mogło zdobyć Moskwę i obalić reżim bolszewików. Wystarczyło tylko zawrzeć przymierze z rosyjskim obozem kontrrewolucji. Najpierw z generałem Antonem Denikinem, potem z generałem Piotrem Wranglem - dowodzi Piotr Zychowicz w swojej najnowszej książce. I dodaje: „Pakt Ribbentrop-Beck i Obłęd ’44 to książki dla grzecznych dziewczynek w porównaniu z Paktem Piłsudski-Lenin.

Komisarz Bordelli. Śmierć w gaju oliwnym - Marco Vichi

O trudach kontynuacji

Olga „Issay” Sienkiewicz


Nie jest łatwo napisać drugą część powieści, szczególnie jeśli rzeczona odniosła sukces – to stwierdzenie z całą pewnością nie odkrywa Ameryki na nowo, ba, ociera się nawet o truizm. Czytelnicy chyba wszystkich gatunków prędzej czy później przekonują się jednak o prawdziwości tej zasady. Szczególnie wyczuwalne jest to w kryminale, którego (a przynajmniej takie wrażenie można odnieść patrząc na tytuły obecne na rynku wydawniczym) cechą gatunkową stała się, nomen omen, seryjność. Kilka miesięcy temu czytałam Mordercę, którego nie było Vichiego, pierwszy tom o śledztwach komisarza Bordelliego i byłam zachwycona. A kontynuacja? No cóż. Nie jest łatwo ją napisać na tym samym poziomie.

Wiosna, 1964 rok. Florencją wstrząsa seria brutalnych morderstw, zaś w tym samym czasie w zagadkowych okolicznościach z powierzchni ziemi znika stary znajomy komisarza Bordelliego. Sprawa jest tym bardziej tajemnicza, że kilka dni wcześniej ten sam znajomy upierał się, że w czasie nocnego spaceru natknął się na ciało mężczyzny – jednak kiedy ściągnął na miejsce zdarzenia komisarza, zwłok już nie było. Bordelli ma więc na głowie o wiele więcej niż w czasie Mordercy, którego nie było, a czytelnik ma okazję głębiej zajrzeć w życie towarzyskie policjanta.
No właśnie. I tu zaczyna się problem.
W czasie lektury nie mogłam pozbyć się wrażenia, że autora bardziej interesuje główny bohater, a zagadki kryminalne to bardziej tło, ot, element fabuły służący do lepszego zaprezentowania postaci. Niestety, to właśnie poszukiwania mordercy były najmocniejszym punktem pierwszego tomu i mniejsze akcentowanie ich w kontynuacji jest jej dużą słabością. Owszem, sama zagadka jest interesująca i logicznie poprowadzona, jednak jej elementy wyglądają na niedopracowane – zabrakło pasji snucia opowieści, która tak ożywiała Mordercę....

Vichi w Subiektywnie

Nie jest łatwo napisać drugą część powieści, szczególnie jeśli rzeczona odniosła sukces – to stwierdzenie z całą pewnością nie odkrywa Ameryki na nowo, ba, ociera się nawet o truizm. Czytelnicy chyba wszystkich gatunków prędzej czy później przekonują się jednak o prawdziwości tej zasady. Szczególnie wyczuwalne jest to w kryminale, którego (a przynajmniej takie wrażenie można odnieść patrząc na tytuły obecne na rynku wydawniczym) cechą gatunkową stała się, nomen omen, seryjność. Kilka miesięcy temu czytałam Mordercę, którego nie było Vichiego, pierwszy tom o śledztwach komisarza Bordelliego i byłam zachwycona. A kontynuacja?

Wiem, że po takim wstępie zżera Was niepewność, ale nie bójcie się. Odpowiedź znajdziecie w najnowszej recenzji Olgi, którą to recenzję z kolei znajdziecie tutaj. Zapraszam!

Króciak

A Zemsta wzgardzonych będzie straszna i dotknie nas wszystkich, rzekł pan. Pan Grzegorz Woźniak.

Nowość wydawnictwa Albatros

URATUJ MNIE - Guillaume Musso


Nie wyznając sobie swoich uczuć, para zakochanych żegna się na lotnisku. Samolot, do którego wsiada dziewczyna rozbija się krótko po starcie. Ale to jeszcze nie koniec... Czy miłość okaże się silniejsza od śmierci?

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Nikt - Magdalena Kozak


Czasami trzeba po prostu być nikim, by coś znaczyć.

Dla Vespera nie ma już miejsca ani pośród nocarzy, ani renegatów. Zasady rządzące światem wampirów runęły w obliczu nowego zagrożenia. Ludzkość otwiera oczy...

W starciu z ogarniętymi religijnym szałem watykańskimi, nocarze są bezradni. Nie potrafią zabijać ludzi. Jedyny ratunek w renegatach i ich przerażającym instynkcie drapieżców. Ale nie! Ciemna strona Nocy nie rozmawia z Jasną! Krwawe akcje jednostek specjalnych to początek rozpaczliwej walki o przetrwanie.

Powieść nominowana do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2008.

Oblicze Boga - Roger Scruton

Świętość w twarzy

Magdalena Golec


Oblicze Boga stanowi opublikowaną wersję Wykładów Gifforda, które autor wygłosił wiosną 2010 roku na Uniwersytecie St Andrews w Szkocji. Wykłady te zostały ustanowione przez lorda Adama Gifforda. Ich celem było "promowanie i rozpowszechnianie teologii naturalnej (...), innymi słowy - wiedzy o Bogu". Współcześnie teologia naturalna skupia się na związkach między religią, nauką, moralnością i sztuką, które pozwoliłyby określić miejsce człowieka we wszechświecie.

Scruton zastanawia się, co tracimy porzucając wiarę. Stara się pokazać, że obecny kryzys obserwowany w społeczeństwie, związany jest z dwoma zjawiskami: intelektualnym (niewiara w Boga) oraz moralnym (odwrócenie się od Boga). Uważa on, że Bóg obecny jest w życiu każdego człowieka (nawet jeśli sobie tego nie uświadamia). Twierdzi, że odrzucenie Boga tworzy pustkę oraz stanowi formę ucieczki od odpowiedzialności. Autor skupia się na kulturze chrześcijańskiej, ale w swojej argumentacji sięga również do filozofii (przede wszystkim Kanta), innych tradycji religijnych oraz wielu interesujących przykładów z literatury i sztuki (żałuję jedynie, że ilustracje są czarno-białe, wszakże kolor, jego głębia, niejednokrotnie wywierają istotny wpływ na odbiór obrazu i treści w nim zawartych). 

Scruton w Subiektywnie

Oblicze Boga stanowi opublikowaną wersję Wykładów Gifforda, które autor wygłosił wiosną 2010 roku na Uniwersytecie St Andrews w Szkocji. Wykłady te zostały ustanowione przez lorda Adama Gifforda. Ich celem było "promowanie i rozpowszechnianie teologii naturalnej (...), innymi słowy - wiedzy o Bogu". Współcześnie teologia naturalna skupia się na związkach między religią, nauką, moralnością i sztuką, które pozwoliłyby określić miejsce człowieka we wszechświecie.

Choć upał straszliwy, są tacy, którzy pracują. I piszą recenzje. Dobre recenzje. I do lektury takiej, napisanej przez Magdę recenzji Was teraz zapraszam.

Longar

Dziś pojawia się u nas bardzo wyjątkowy, klimatyczny longar - Vacui Magia L.S. Johnson.

Informacja wydawnictwa Genius Creations

Na początek września planowana jest premiera audiobooka "Pokoju światów" Pawła Majki, książki nominowanej przez czytelników do tegorocznej edycji Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrody im. Jerzego Żuławskiego. Za realizację odpowiada Audioteka, a czyta Leszek Filipowicz (lektor "Opowieści z meekhańskiego pogranicza", "Atlas chmur").

Prolog audiobooka można znaleźć na stronie książki: (tuż pod okładką z lewej strony).

I wojna światowa była tragedią, ale nie skończyła się tak, jak mówią podręczniki historii. Na Ziemi wylądowali Marsjanie. Inwazja została odparta, a uwięziony na powierzchni planety najeźdźca zasymilowany, jednak odtąd nic już nie było takie jak dawniej.

Sprowadzone przez Obcych mitbomby uwolniły energię wiary, która ożywiła postaci z mitologii, baśni i legend. Domy otoczono ochronnymi barierami, boscy patroni strzegą poszczególnych miast, po ulicach przechadzają się upiory i magowie. Miejsce dawnych państw zajęły spółki handlowe, Republika Narodów i na pół świadome państwa-organizmy: Wieczna Rewolucja, Wiekuista Puszcza czy Matka Tajga.

Czego poszukuje zorganizowana przez Nowakowskiego – bogatego krakowskiego Marsjanina – ekspedycja na wschód? Trwają lata Pokoju, ale wyprawa sterowcem nad Kresami Rzeczypospolitej nigdy nie należała do bezpiecznych… Czy barwna zbieranina indywidualności – opętany przez nienawiść Mirosław Kutrzeba, stworzony w laboratorium ślepy bóg Szuler Losu, uzależniony od czarciego mleka były inspektor kolejowy Grabiński, cyganka Sara, olbrzym Burzymur i naiwny Jasiek – wie, na co się porwała?

Zamieszkująca ciało Kutrzeby zmora dopilnuje, żeby nie zapomniano o zemście.

Magazyn fantastyczny- The Best

Magazyn Fantastyczny: The Best

Premiera "Magazyn Fantastyczny: The Best - część pierwsza" była w czerwcu, a wydawnictwo już właśnie zapowiada drugą część, której to okładkę właśnie przedstawiamy, jednocześnie przypominając część pierwszą.

The Best to antologia złożona z najciekawszych opowiadań opublikowanych na przestrzeni lat w dotychczasowych numerach „Magazynu Fantastycznego”, pisma poświęconego szeroko pojmowanej fantastyce, które skupiało się na publikowaniu i promowaniu polskich autorów.
Zbiór opowiadań The Best adresowany jest przede wszystkim do tych miłośników fantastyki, którzy do tej pory nie mieli okazji zapoznać się z „Magazynem Fantastycznym”, lub mieli z nim kontakt sporadyczny. Teraz, dzięki bogatemu wyborowi tekstów, mają możliwość te zaległości nadrobić.
The Best ma również przekonać sceptyków, że młoda polska fantastyka jest interesująca, różnorodna, bogata, prezentuje wysoki poziom literacki, i że warto w nią zainwestować swój czas i wyruszyć z nami w nową podróż przez fantastyczne uniwersa powstałe w wyobraźni polskich autorów.

SPIS TREŚCI części pierwszej:
Smak deszczu - Henryk Tur
In odore sanctitatis - Piotr Patykiewicz
Wczorajszy deszcz - Sebastian Uznański
Stirlitz i japoński Go-lem - Eugeniusz Dębski
Gejsza - Tomasz Przewoźnik
Wystarczy - Łukasz Śmigiel
Non omnis moriar

Zapowiedź wydawnictwa Noir sur Blanc

Charles Bukowski - Fragmenty winem poplamionego notatnika   (17 września 2015 roku)

Charles Bukowski w nowym wydaniu!

Na tom Fragmenty winem polamionego notatnika Charlesa Bukowskiego składają się utwory prozatorskie, które od ukazania się w podziemnych gazetkach, periodykach literackich, a nawet pismach pornograficznych nigdy potem nie  zostały  wydane drukiem. Wśród pomieszczonych w tomie tekstów na uwagę zasługują pierwsze i ostatnie opublikowane opowiadania pisarza, pierwsze i ostatnie eseje oraz przymiarki do - znanych z polskiego przekładu  - Zapisków starego świntucha. Oprócz tego  znajdziemy tu bardzo osobiste rozważania autora na ulubione tematy, rozmyślania o takich tuzach literatury, jak Ezra Pound i Ernest Hemingway, jak również minitraktaty estetyczne. Spod pozornie niedbałego stylu wyziera charakterystyczna dla Bukowskiego  i  jedyna  w  swoim rodzaju mieszanka chropawego  liryzmu,  autentyczności  i  poczucia humoru.

W samo południe - odsłona CLXXXVIII - ogłoszenie wyników

Tak gorąco, że wymyśliłem, żeby zrobić rozwiązanie konkursu zanim Hubert zrobi nowy konkurs, ciekawe, czy mi się uda :)

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: W zeszły piątek Fabryka Słów wznowiła (w nowej odsłonie graficznej) dwa pierwsze tomy jednego z najpopularniejszych polskich cykli fantastycznych. Proszę podać tytuły tomów i kto jest ich autorką. To była część pierwsza. Część druga jest następująca: w przyszłą środę wracają z kolejnymi swoimi przygodami dr Skórzewski i Robert Storm. Proszę o tytuł książki i nazwisko jej autora.

1.1. Nocarz i Renegat, Magdalena Kozak,
1.2.Reputacja, Andrzej Pilipiuk.

2. Historyczne: Niejako kontynuacja pytania pierwszego - w którym roku pojawiło się opowiadanie 2568 kroków i w jakim czasopiśmie (proszę podać też, w którym numerze).

Fenix 6 (95) 2000

3. Szortalowe: W Obietnicy krwi McClellana jest magia prochu. W Ostatnim Imperium Sandersona jest magia metalu. W historiach o wampirach jest magia krwi. W Manitou Mastertona walczyły ze sobą magia szamańska i magia współczesnej technologii. U Tolkiena jest magia, której lepiej nie używać (bo inni się dowiedzą). Świat Dysku ma m.in. magię słów i głowologię. A jaką magię można znaleźć na Szortalu?

Tutaj wiadomo, że pytanie było otwarte, znaczy się, można było pisać co Wam ślina na język przyniesie. Całkiem ładnie odpowiedzi były, najczęściej było o magii słów, magii szortów i magii opinii (tutaj pili do nas Hubert, tak przypuszczam), a najpopularniejsza była magia ukryta w szortach :)

Zwycięzcy:

1. Sławomir Jagiełło,

2. Aleksander Grobelny,

3. Gabriela Turek.

W Samo Południe - odsłona CLXXXIX

Witajcie! Nowy tydzień, nowy poniedziałek, nowa odsłona stałego konkursu, nowa awaria komputera... I tylko na nowy nastaw wina ździebko za wcześnie... Ale wracając do tematu. Mamy dziś dla Was pięć egzemplarzy Regulaminu tłoczni win, powieści jednego z najlepszych nowożytnych pisarzy amerykańskich (pierwsza piątka, no może dziesiątka spośród tych żyjących), Johna Irvinga. Nagrody ufundował wydawca książki - Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Zasady. Znowu bez zmian?

Pytania:

1. Wydawnicze: Która z wydanych w zeszłym tygodniu przez Prószyńskiego i S-kę książek nawiązuje tytułem do pewnego opowiadania Josepha Conrada (tytuł i autora poproszę)? To była część pierwsza, banalna. Teraz część druga, jeszcze łatwiejsza. W tym tygodniu będzie/miała (skreślcie niepotrzebne w zależności od tego, kiedy to będziecie czytali) swoją premierę w Prószyńskim i S-ce powieść polskiej autorki, dość mocno zahaczająca o fantastykę i z główną bohaterką nie dość, że Francuzką, to jeszcze ciastkarką. Tu też poproszę o tytuł i autorkę.

2. Historyczne: Banał. Co wspólnego mają z Johnem Irvingiem Jodie Foster, Beau Bridges, Rob Lowe, Nastassja Kinski, Wilford Brimley, Amanda Plummer, Matthew Modine i Seth Green?

3. Szortalowe: Na tym polegniecie. Czy w ciągu ostatnich kliku miesięcy został zmieniony regulamin konkursu W Samo Południe, a jeśli tak, to ile razy?

To wszystko - do boju!

Inna dusza - Łukasz Orbitowski

Ten obcy

Aleksander Kusz


Moją miłość do twórczości Łukasza Orbitowskiego wyrażałem już nie raz i nie dwa. Ostatnio przy okazji omówienia Jego przedostatniej książki, pt. Szczęśliwa ziemia. Teraz mogę ją określić mianem przedostatniej, bo kiedy ją omawiałem, była ostatnia. Ot, taka czasowa zagwozdka, a właściwie nie zagwozdka. Przecież czas leci nieubłaganie, pędzi wręcz, no i Łukasz się starzeje. A starzejąc się, a właściwie dorastając, pisze książki, sobie i nam. I za to Go kochamy. Bo wyobraźcie sobie, że mielibyśmy Go kochać za chodzenie na siłkę. No nie. Prawda, że nie? Nie żebym miał coś przeciwko chodzeniu na siłkę, ale nie za to Go kochamy. Właśnie po raz enty wyznaję przed Wami miłość do twórczości Łukasza. I przypuszczam, że na tym nie poprzestanę. Wystarczy, że Łukasz znowu się trochę zestarzeje, napisze następną książkę, a ja znowu jak Filip z konopi wyskoczę i będę Wam tu pisał o Łukaszu, a właściwie o Jego książkach (i dodam od razu: wiem, że Jego przedostatnią książką są Zapiski nosorożca, ale.., no właśnie…, jakoś nie biorę jej pod uwagę).

Orbitowski w Subiektywnie

Moją miłość do twórczości Łukasza Orbitowskiego wyrażałem już nie raz i nie dwa...

Tak zaczyna się najnowsza recenzja Alka. Napisana w stylu, który znacie i lubicie, więc za bardzo polecać i zapraszać do czytania nie będę. Pewnie już nie czytacie tego, co napisałem, bo kliknęliście w link i zakopaliście się po uszy w omówienie...

Ale żebyście tylko wiedzieli, jak bardzo mnie kusiło, żeby "do twórczości" zastąpić "[...]"...

Nowość wydawnictwa Egmont

Człowiek z Ciguri - Moebius

W 1986 roku wielkie amerykańskie wydawnictwo komiksowe Marvel postanowiło po raz pierwszy zaprezentować masowej publiczności w USA dzieła zebrane Moebiusa. Edycja przybrała postać serii przepięknych graphic novels godnych twórczości francuskiego rysownika, który, począwszy od lat siedemdziesiątych XX stulecia, odcisnął niezatarte piętno na komiksie światowym. Specjalnie dla potrzeb tej edycji czarno-białe pierwotnie plansze poddano zabiegowi koloryzacji. Prace nad tym przedsięwzięciem zachęciły Moebiusa do stworzenia przeznaczonej bezpośrednio na rynek amerykański kontynuacji jednego ze swych arcydzieł – Garażu hermetycznego. Człowiek z „Ciguri”, utrzymany w anarchicznym stylu pierwszej opowieści i tak samo jak ona tworzony metodą improwizacji, ukazywał się pierwotnie w odcinkach, a następnie w 1995 roku wydano go w postaci albumu w wydawnictwie Dark Horse Comics. W tym samym roku komiks trafił również do Europy w edycji oficyny Les Humanoïdes Associés. W Polsce opowieść ta znalazła się w tomie Feralny Major (wyd. Egmont Polska 2005), zbierającym obie części cyklu opowieści o Majorze Grubercie. Po dziesięciu latach od polskiej premiery publikujemy ją w formie opartej na wydaniu amerykańskim.

Nowość wydawnictwa Rebis

Pół świata - Joe Abercrombie

Czasami matka wojna naznacza dziewczynę. Taka właśnie jest Zadra, która rozpaczliwie chce pomścić śmierć ojca. Celem jej życia jest walka.

Niekiedy wojownik staje się bronią.

Dziewczyna zostaje uwikłana w intrygi Ojca Yarviego, przebiegłego ministra Gettlandu, który przemierza pół świata, aby pozyskać sojuszników w walce z Najwyższym Królem. I nie cofnie się przed niczym. Towarzyszy im Brand, młody wojownik, który nienawidzi zabijania.

Czy Zadra już do końca życia będzie pionkiem w rękach potężnych graczy, czy zdoła odnaleźć własną ścieżkę?

"Pół świata" to zapadające w pamięć opisy pojedynków i poruszające historie młodych ludzi, którzy na naszych oczach stają się dorośli.

UWAGA!

- 19 sierpnia o 18.00 zapraszamy na spotkanie z autorem do EMPiK JUNIOR w Warszawie

- 21-23 sierpnia zapraszamy na cykl spotkań z autorem w Poznaniu na POLCONIE

Joe Abercrombie (ur. 1974) pracował przy tworzeniu programów dokumentalnych, relacjach z wydarzeń kulturalnych i koncertach różnych zespołów, od Iron Maiden po Coldplay. Po zmroku nadal lubił wymyślać. Dzięki temu powstała znakomita trylogia „Pierwsze prawo” (Samo ostrze, Zanim zawisną na szubienicy, Ostateczny argument królów) i powieści osadzone w tym świecie (Zemsta najlepiej smakuje na zimno, Bohaterowie, Czerwona kraina). Był nominowany do Nagrody Campbella dla najlepszego pisarza, a w 2010 i w 2012 roku do British Fantasy Award.

W tym roku otrzymał prestiżową Locus Award w kategoriach „książka dla młodzieży” (za Pół króla) oraz „nowela” (za Tough Times All Over).

Króciak

Dopóki śmierć nas nie rozdzieli to dzisiejszy tekst Olafa Pajączkowskiego. Myślicie, że szykuje się ślub? Lepiej przeczytajcie.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Reputacja - Andrzej Pilipiuk

Smak dawnych tajemnic. 

Mistrz opowiadań w najlepszej formie. 

Świetna reputacja tekstów Andrzeja Pilipiuka zawsze wyprzedza kolejne zbiory. Żyje własnym życiem, tworzy legendę i przysparza rzesze wiernych czytelników.

Każde opowiadanie jest okruchem życia wyciągniętym z czeluści przeszłości. 

Doktor Skórzewski na sentymentalnej wyprawie do Bergen, która nieoczekiwanie zmienia się w najtrudniejszą walkę w życiu. 

Robert Storm na tropie cyrku zagubionego w zawierusze kampanii wrześniowej i cygańskiego kościółka, który zawsze nakarmi głodnych.

Ponadto stare ikony, przerażający mieszkaniec szklanej kuli i szachownica z dawnych wieków, której tajemnica doprowadzi do nieoczekiwanego spotkania. 

Taki zbiorek to prawdziwie łakomy kąsek dla badaczy niesamowitości. 

Kto tego jeszcze nie próbował, może zacząć już teraz.

Nowość wydawnictwa Albatros

CENTRAL PARK - Guillaume Musso

Najnowsza powieść mistrza thrillera i jednego z najpoczytniejszych pisarzy w historii literatury francuskiej.
 
8 rano. Alice i Gabriel budzą się na ławce w Central Parku skuci ze sobą kajdankami. Nie znają się i nie pamiętają, żeby się kiedykolwiek spotkali. Poprzedniej nocy Alice bawiła się z przyjaciółkami na Polach Elizejskich, a Gabriel grał na pianinie w dublińskim  klubie. Niemożliwe? A jednak… Jak wplątali się w tę niebezpieczną historię? Plamy czyjej krwi znajdują się na koszulce Alice? Dlaczego w jej broni brakuje jednego pocisku?

NOCNA ZMIANA - Stephen King

Pierwszy i uznany za najlepszy zbiór opowiadań Stephena Kinga, opublikowanych po raz pierwszy w 1978. Zawiera 20 mrożących krew w żyłach opowiadań, nawiązujących do klasyki horroru. Ich bohaterami są ludzie zwyczajni, przeciętni Amerykanie, którzy nagle doświadczają niezwykłych zjawisk. Siedem opowiadań z „Nocnej zmiany” zekranizowano.

Nowość wydawnictwa Akurat

Zabójcza sprawiedliwość - Ann Leckie

Najlepsza space opera ostatnich lat, zdobywczyni wszystkich najważniejszych nagród literackich z dziedziny fantastyki.

W odległej przyszłości znaczną częścią zamieszkanego kosmosu rządzi Imperium Radch, gdzie władzę absolutną sprawuje Anaander Mianaai, jedna osoba w tysiącach ciał, wszechobecna i niemal wszechwiedząca. Najsprawniejsi jeńcy wzięci do niewoli na podbitych planetach zostają zamienieni w serwitory - pozbawieni własnej osobowości, stanowią przedłużenie sztucznych inteligencji dowodzących okrętami wojennymi. Zdawałoby się, że SI jednego z tych okrętów, „Sprawiedliwości Toren”, dysponująca setkami oczu i uszu serwitorów, łatwo może utrzymać porządek na podbitej planecie. Jednak wskutek skomplikowanej intrygi wybuchają zamieszki, ulubiona oficer „Sprawiedliwości Toren” zostaje niesprawiedliwie oskarżona i skazana na śmierć, a sam okręt ulega zniszczeniu. Przeżywa tylko jeden serwitor, cząstka sztucznej inteligencji w ludzkim ciele. Odtąd Breq, bo takie przybrała imię, okaleczona psychicznie i emocjonalnie, szuka zemsty na tyranie, który pozbawił ją wszystkiego. W trakcie tych poszukiwań odkrywa przerażającą prawdę o rozłamie w zbiorowym umyśle samego władcy...

Nowość wydawnictwa Mag

Studnia wstąpienia - Brandon Sanderson

Kontynuacja "Z mgły zrodzonego". Dokonali niemożliwego, obalając niemal boską istotę, której brutalne rządy trwały tysiąc lat. Teraz Vin, wychowanka ulicy, która wyrosła na najpotężniejszą Zrodzoną z Mgły w krainie, i Elend Venture, zakochany w niej szlachetnie urodzony idealista, muszą zbudować nowe społeczeństwo na gruzach imperium. Wtedy atakują ich trzy oddzielne armie. Jedynie starożytna legenda daje cień nadziei. Ale nawet jeśli Studnia Wstąpienia istnieje, nikt nie wie, gdzie jej szukać i jakimi mocami ona obdarza. Być może zabicie Ostatniego Imperatora nie było wcale najtrudniejsze i prawdziwym wyzwaniem okaże się przetrwanie po jego upadku.

Nowość wydawnictwa Egmont

Sandman 9. Panie Łaskawe - Neil Gaiman

Dziewiąty tom znakomitej opowieści o Władcy Snów oraz o ludziach, demonach i różnych dziwnych bytach, które są z nim związane. Jak zwykle historia toczy się wielowątkowo, ale w tym albumie na plan pierwszy wysuwa się postać Lyty Hall, szalonej kobiety, która podejrzewa, że z winy Sandmana straciła dziecko. Morfeusz natomiast zaczyna porządkować własne sprawy, jakby czując zbliżający się czas ostatecznej rozgrywki... "Panie Łaskawe" to zdaniem czytelników i recenzentów najlepszy tom z "Gaimanowskiej sagi".

Nowość wydawnictwa Albatros

TYLKO JEDNO SPOJRZENIE - Harlan Coben

Ustabilizowane życie Grace Lawson rozpada się w jednej chwili, gdy na świeżo wywołanym zdjęciu rodzinnym rozpoznaje swojego męża. Fotografia wygląda na zrobioną przed laty. Przedstawia także inne osoby twarz jednej z nich jest przekreślona. Jack zaprzecza, by miał coś wspólnego ze zdjęciem. Krótko potem wychodzi z domu i znika, zabierając tajemniczą odbitkę. Grace rozpoczyna poszukiwania męża, który, jak się okazuje, został porwany. Ktoś grozi jej dzieciom. Grace nie wie, komu może zaufać - wydaje się, że wszyscy jej znajomi i przyjaciele mają coś do ukrycia. Próbuje dotrzeć do prawdy. Trop prowadzi do tragicznych wydarzeń sprzed wielu lat, gdy cudem uszła z życiem ze strzelaniny, jaka wybuchła na koncercie rockowym.


STALKERZY - Paul Finch


Detektyw sierżant Mark „Heck” Heckenburg prowadzi śledztwo w sprawie zniknięcia 38 kobiet. Każda z nich wiodła szczęśliwe, pełne sukcesów życie, zanim zniknęła bez śladu. Trop prowadzi do sekretnego klubu, w którym możliwe jest wszystko, za co klienci chcą zapłacić. Ale gdy próbują dowiedzieć się czegoś o tak zwanym "Nice Guys Club” trafiają na mur milczenia.

Nowość wydawnictwa Egmont

Shazam!, tom 1 - Johns Geoff

Opowieść o herosie władającym prawdziwą magią!

Przed tysiącleciami organizacja czarodziejów i czarodziejek powoływała Obrońców, którzy z ramienia magów walczyli z niesprawiedliwością w Sześciu Światach. Jednym z wybrańców został Adam, mający obalić tyranię najeźdźców gnębiących krainę Kahndaq. Z czasem stał się najpotężniejszym z Obrońców, ale przeszedł na stronę zła i od tej pory nazywano go Czarnym Adamem. W końcu udało się go pokonać i uwięzić w zapieczętowanym grobowcu.

Mijały lata, a magia znikała z naszego świata. Ostatni z żyjących do dziś starożytnych czarodziejów wie, że pewnego dnia Czarny Adam się obudzi, dlatego od dawna szuka nowego Obrońcy, który ochroni ludzkość. 

Nastoletni sierota Billy Batson jest nieznośnym łobuzem. Tuła się od jednej rodziny zastępczej do drugiej, nigdzie nie mogąc zagrzać miejsca. Pewnej nocy zostaje przeniesiony do pradawnej siedziby czarodziejów, gdzie okazuje się, że moc wybrała go na nowe wcielenie Obrońcy...

Nowość wydawnictwa Świat Książki

Porwanie Heinekena - Peter R. De Vries

9 listopada 1983 roku właściciel słynnego na całym świecie browaru, Alfred Heineken, został wraz ze swoim szoferem uprowadzony dla okupu. W niewoli spędził 21 dni, a za jego wolność wypłacono największy okup wszech czasów - 35 milionów guldenów.

 Sprawą porwania miliardera żyła cała Holandia, media każdego dnia relacjonowały rozwój wydarzeń. Po uwolnieniu Alfred Heineken z determinacją walczył o schwytanie i surowe osądzenie porywaczy, którym udało się zbiec zagranicę.

Książka „Porwanie Heinekena”, która lada dzień pojawi się w polskich księgarniach, jest relacją jednego z porywaczy, Cora van Houta, spisaną przez holenderskiego dziennikarza śledczego, Petera R. de Vriesa. Przedstawia drobiazgowe przygotowania porywaczy, przebieg akcji, okoliczności przekazania okupu oraz ostatecznego ujęcia przestępców przez policję

W posłowiu do książki czytamy: „Autor książki przeprowadzał w 1986 roku, w okresie czterech tygodni, wywiady z porywaczami Corem van Houtem i Willemem Holleederem, podczas ich „aresztu hotelowego” we francuskiej miejscowości Evry, gdy czekali na ekstradycję do Holandii. (…) Autor opierał się na dokumentach policji liczących razem kilka tysięcy stron, zawierających zarówno rozmaite fakty, jak i kulisy sprawy, co pozwoliło na zweryfikowanie i uzupełnienie zeznań van Houta i Holleedera o brakujące detale i zdarzenia, przy których oni sami nie byli obecni”.

Ta głośna historia została dwukrotnie sfilmowana. W wersji z 2011 roku Alfreda Heinekena zagrał Rutger Hauer, w filmie z 2015 roku w jego rolę wcielił się sam Anthony Hopkins. Od 20 czerwca film jest dostępny w Polsce na DVD.

Rozłąka - Christopher Priest

Rozdzielenie – ale czego?

Mirosław Gołuński


Nie będę ukrywał, jestem miłośnikiem historii alternatywnych i mogę śmiało powiedzieć, że sporo już powieści należących do tej grupy przeczytałem. A jednak Christopher Priest zaskoczył mnie, a jego Rozłąka to powieść wybitna, nawet jeśli malkontenci powiedzą, że właściwie nie ma w niej nic nowego – albo nie powiedzą, bo ten typ czytelników po tak poważną literaturę rzadko sięga. Z lekturą recenzowanej tu powieści wiąże się kilka zasadniczych problemów.

Pierwszym jest fabuła. Pozornie można by ją streścić w maksymalnie dwóch akapitach. Tyle tylko, że takie streszczenie nie odda sensu ani pytań, które z niej się wyłaniają. Można by również poświęcić na jej streszczenie kilkadziesiąt stron, zabijając rzecz jasna, przyjemność lektury i docieranie do istoty rzeczy, bo tym razem naprawdę właśnie o nią chodzi.

Drugim, bezpośrednio związanym z pierwszym jest czas, a właściwie czasy. Kluczowe wydarzenia rozgrywają się 10 maja 1941, brytyjskie bombowce lecą zrzucić swój ładunek na Hamburg. Za sterami jednego z wellingtonów zasiada porucznik J. L. Sawyer, niespełna trzydziestoletni, ale już bardzo doświadczony pilot. W pewnej chwili, jeszcze nad Morzem Północnym wraz z załogą są świadkami pościgu czterech niemieckich myśliwców za piątą, również oznaczoną czarnym krzyżem maszyną. Pościg prawdopodobnie kończy się sukcesem. Kilka minut później mają déjà vu – ale tym razem uciekający samolot wpada w chmury i znika ścigającym messerschmittom z oczu. Co się wtedy wydarzyło?

Priest w Subiektywnie

Nie będę ukrywał, jestem miłośnikiem historii alternatywnych i mogę śmiało powiedzieć, że sporo już powieści należących do tej grupy przeczytałem. A jednak Christopher Priest zaskoczył mnie, a jego Rozłąka to powieść...

Ciągu dalszego najnowszego omówienia Mirka szukajcie tutaj. Zapraszam!

Króciak

Dziś zawitała do nas Niecierpliwa, chyba nie pozwolicie jej dłużej czekać? Na spotkanie zapraszają Aleksandra Brożek-Sala i Rafał Sala.

Nowość wydawnictwa Albatros

BRANSOLETA - Roberta Gately

Młoda pielęgniarka z Bostonu, Abby Monroe, która właśnie przeżyła zawód miłosny i straciła pracę w szpitalu, postanawia spróbować swych sił jako pracownik ONZ w jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc i światowej stolicy terroryzmu – pakistańskim Peszawarze. W drodze na placówkę, zatrzymuje się w Genewie, gdzie przypadkiem jest świadkiem śmierci młodej kobiety. Od tej pory prześladuje ją wspomnienie wysadzanej szlachetnymi kamieniami bransolety, którą zauważyła na jej nadgarstku oraz mężczyzny, który był sprawcą tego tragicznego wypadku a może – zabójstwa. W Peszawarze trafia pod skrzydła lokalnej przedstawicielki ONZ – Najeeli Siddiqui, pięknej córki zamożnych i wpływowych Afgańczyków, i rozpoczyna pracę w punkcie szczepień w obozie dla uchodźców. Przejęta losem kobiet angażuje się w pomoc seksualnym niewolnicom, które cudem uciekły swym oprawcom. Wraz z Nickiem Sinclairem, przystojnym reporterem „New York Timesa”, narażą życie by świat usłyszał głos niewinnych ofiar haniebnego procederu handlu żywym towarem.

CZYNNIK LUDZKI - Graham Greene

Jedna z najlepszych powieści Grahama Greene’a oparta na prawdziwej historii przyjaciela autora, słynnego kreta KGB, Kima Philby’ego. Sensacyjna fabuła jest pretekstem do gorzkiej refleksji nad losem jednostki uwikłanej w zmagania dwóch potężnych organizacji. 
 
Maurycy Castle, stateczny sześćdziesięciolatek, i Arthur Davis, dandys i gracz, pracują razem w jednej z sekcji wywiadu. Podczas rutynowej z pozoru kontroli jeden z nich zostaje przyłapany z tajnym raportem w teczce. Rozpoczyna się bezwzględne polowanie na zdrajcę. Wkrótce Castle i

Nowość wydawnictwa Egmont

Star Wars. Cienie Imperium - John Wagner

Komiks powstał na podstawie cieszącej się wielką popularnością powieści Steve’a Perry’ego pod tym samym tytułem, a jego akcja rozgrywa się pomiędzy Imperium kontratakuje a Powrotem Jedi. Całkowite zwycięstwo imperatora wydaje się kwestią czasu. Niedobitki rebeliantów rozproszyły się, a Luke Skywalker powoli dochodzi do siebie po utracie ręki, poszukiwany nie tylko przez Dartha Vadera, ale i nową mroczną postać...

Zapowiedź wydawnictwa Genius Creations

Pokój światów - Paweł Majka   (II wydanie - 26 sierpnia 2015)

Ziemia po Kresie

I wojna światowa była tragedią, ale nie skończyła się tak, jak mówią podręczniki historii. Na Ziemi wylądowali Marsjanie. Inwazja została odparta, a uwięziony na powierzchni planety najeźdźca zasymilowany, jednak odtąd nic już nie było takie jak dawniej.

Sprowadzone przez Obcych mitbomby uwolniły energię wiary, która ożywiła postaci z mitologii, baśni i legend. Domy otoczono ochronnymi barierami, boscy patroni strzegą poszczególnych miast, po ulicach przechadzają się upiory i magowie. Miejsce dawnych państw zajęły spółki handlowe, Republika Narodów i na pół świadome państwa-organizmy: Wieczna Rewolucja, Wiekuista Puszcza czy Matka Tajga.

Czego poszukuje zorganizowana przez Nowakowskiego – bogatego krakowskiego Marsjanina – ekspedycja na wschód? Trwają lata Pokoju, ale wyprawa sterowcem nad Kresami Rzeczypospolitej nigdy nie należała do bezpiecznych… Czy barwna zbieranina indywidualności – opętany przez nienawiść Mirosław Kutrzeba, stworzony w laboratorium ślepy bóg Szuler Losu, uzależniony od czarciego mleka były inspektor kolejowy Grabiński, cyganka Sara, olbrzym Burzymur i naiwny Jasiek – wie, na co się porwała?

Zamieszkująca ciało Kutrzeby zmora dopilnuje, żeby nie zapomniano o zemście. 

Zapowiedź wydawnictwa Czwarta Strona

Droga do Nawi - Tomasz Duszyński   (26 sierpnia 2015)

Polak – Alek Bielski, weteran z Afganistanu. Rosjanie – Misza Asieniewicz, moskiewski milicjant, i Ksenia Morozowa, (nie)zwykła dziewczyna. Losy tej trójki, początkowo wydawałoby się ze sobą niezwiązane, łączą się za sprawą intrygi tajemniczego świata, z którego istnienia zwykli ludzie nie zdają sobie sprawy. Ksenia, Misza i Alek stają się zabawkami w rękach bogów, od wieków planujących intrygę mającą na celu doprowadzenie do zmiany dominacji w istniejącym świecie. Czy Perunowi uda się zawładnąć światem bogów i ludzi? Po czyjej stronie jest Światowid? A może wszyscy spotkają się w Nawi, podziemnym królestwie Welesa?

Odrobina humoru, dużo mocnej i wartkiej akcji, nietuzinkowi bohaterowie, realia społeczne, obraz Rosji i pierwsza tak rozbudowana wizja słowiańskiej fantasy umiejscowiona w XXI wieku.  Gdy bogowie obmyślą plan, nie masz wyjścia i musisz tańczyć tak, jak ci zagrają… a może jednak nie?

Dżungla -Dariusz Sypeń  (9 września 2015)

XXIII wiek. Ludzie skolonizowali Marsa, mało kto jednak nazywa go swoim domem. Terraformacja udała się tylko do pewnego stopnia, mieszkańców nękają choroby i problemy psychiczne, relacje społeczne zaczynają przypominać te z czasów średniowiecza, a dawne jednostki administracyjne zamieniły się we wrogo nastawione do siebie zony, szykujące się do wojny.

Sytuacja na Czerwonej Planecie komplikuje się jeszcze bardziej, gdy pojawia się na niej dziwny roślinopodobny twór, zwany „dżunglą”. Czym jest? Co jego rozwój oznacza dla przyszłości planety i ludzkości? Dwójka głównych  bohaterów – każde na własną rękę i z innych powodów – odkrywa, czym jest dżungla i co tak naprawdę kryje się za zapomnianym projektem naukowym, który nagle zostaje wznowiony.

Króciak

Dziś czeka na Was Minotaur. Czyżby historia prawdziwa? Odpowiedzi udziela Jacek Jarecki.

Króciak

Jak tu nie lubić poniedziałku, który zaczyna się Czerwoną poświatą autorstwa Antoniego Nowakowskiego? Ci, którzy czytali już letnie Wydanie Specjalne, wiedzą, że z tekstem warto się zapoznać, a pozostali dopiero się o tym przekonają.

Informacja wydawnictwa Rebis

Joe Abercrombie w Polsce!

Dom wydawniczy REBIS wraz z Empikiem zapraszają na spotkanie z Joe Abercrombiem w środę 19 sierpnia o godzinie 18.00 do salonu Empik Junior (Al. Jerozolimskie 116/122, Warszawa). Autor będzie promować swój najnowszy cykl opowieści znad Morza Drzazg.

Nowość wydawnictwa SQN

Silver. Powrót na wyspę skarbów - Andrew Motion

Kontynuacja kultowej powieści Roberta Louisa Stevensona!

Czas na nową wspaniałą przygodę. Porzucony skarb kapitana Flinta znów czeka na odkrycie!

Dzięki tej książce razem z dwójką nastolatków - Jimem, synem Jima Hawkinsa, i Natty, córką niesławnego Długiego Johna Silvera - wyruszysz w niezapomnianą podróż na legendarną Wyspę Skarbów. Odwiedzisz bajeczne miejsca, wiatr zmierzwi Ci włosy, a morska woda schłodzi w upalny dzień. Staniesz też oko w oko z groźnymi piratami, a na każdym kroku będą czekać nowe kłopoty. No ale nikt nie mówił, że będzie łatwo... Nie obawiaj się jednak - dla Jima i Natty nie ma rzeczy niemożliwych. Liczy się przygoda!

Zachwycająca kontynuacja "Wyspy Skarbów" - jednej z największych historii przygodowych wszech czasów. Wspaniała opowieść o miłości, odwadze i oddaniu.

Zapowiedź wydawnictwa Noir sur Blanc

Frédéric Verger - Arden (10 września 2015)

Akcja powieści rozgrywa się w przededniu i podczas drugiej wojny światowej w Marsowii, fikcyjnym zamożnym księstwie Europy Środkowej, zwanym „Monako” tego regionu. Alexa de Rocoule’a, zarządzającego luksusowym hotelem Arden, kobieciarza (w którego wesołości wyczuwa się pewną dozę okrucieństwa) i  Salomona Lengyela, poważnego i samotnego wdowca, łączy wspólna pasja: operetka. Razem skomponowali i napisali imponującą liczbę trzyaktowych dzieł — niedokończonych, gdyż z reguły nie mogli dojść do porozumienia w kwestii końcowych scen.

Ich beztroski żywot przerywa wybuch wojny, która dociera także do granic pogodnej Marsowii. Rozpoczynają się prześladowania Żydów. Niebezpieczeństwo wisi nad Salomonem i jego córką Esther, która właśnie powróciła do ojca z Budapesztu i którą Alex darzy uczuciem. Czy skomponowanie ostatniej operetki będzie jedynym sposobem, by uratować im życie?

Rzadko spotyka się w debiutanckiej powieści takie połączenie inteligencji, humoru i zmysłowości. Tragizm miesza się z groteską, liryzm z pastiszem i parodią, a wszystko to stanowi o szczególnym uroku Ardenu.

Arden to pierwsza powieść Vergera, za którą wyróżniony został licznymi prestiżowymi nagrodami: w roku 2013 „polską nagrodą Goncourtów” przyznawaną przez studentów filologii romańskiej, w roku 2014 zaś Nagrodą Goncourtów w kategorii debiutu powieściowego. Otrzymał również nagrodę Thyde Monnier, Nagrodę Pamięci Alberta Cohena, a także nagrodę Valery-Larbaud.

Zapowiedź wydawnictwa Marginesy

Wojna i terpentyna - Stefan Hertmans   (23 września 2015)

Niezwykły fresk. Opowieść o małym bohaterze podczas wielkiej wojny, który marzył o tym, by zostać artystą.

Na krótko przed śmiercią Urbain, dziadek Stefana Hertmansa, przekazał mu kilka zapisanych zeszytów – dzienniki, w których zapisał swoje życie. Wnuk obiecał, że zrobi coś z tym materiałem, choć dramatyczne historie rodzinne zasłyszane w dzieciństwie sprawiły, że przez wiele lat bał się zajrzeć do tekstu. W końcu to zrobił. Ich lektura uświadomiła mu, że musi opisać losy dziadka naznaczone biedą, strasznymi doświadczeniami żołnierza frontowego w czasie I wojny światowej, a po wojnie – przedwczesną śmiercią jego wielkiej miłości.
Hertmans stworzył wspaniałą opowieść o  okrucieństwie, strachu i przemocy, ale także o odwadze, nadziei i sile potrzebnej do przetrwania. To nie tylko wyjątkowy zapis nieco zapomnianej, ale jakże bogatej historii Flandrii, to także powieść o ukrytej pasji i o tym, co wojna może uczynić z duszą skromnego, ale niezwykłego człowieka.
Wojna i terpentyna to fascynujący obraz życia człowieka, które zbiegło się z tragediami XX wieku – oraz pośmiertna, niemal mityczna próba pozwolenia, aby to życie wybrzmiało.

W Samo Południe - odsłona CXC

Witajcie! 190-tą odsłonę W Samo Południe czas zacząć! Dziś mamy dla Was, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Powergraph, trzy egzemplarze powieści Rafała Kosika, Kameleon (wznowienie w twardej oprawie).

Zasady konkursu... <muzyka_ze_Szczęk_mode on> ... są ... A nie będę Wam psuł niespodzianki <muzyka_ze_Szczęk_mode off> Sami sobie sprawdźcie.

Pytania:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. W tym tygodniu odbędzie się Polcon - proszę podać, w ilu punktach programu Polconu wezmą udział powergraphowi Autorzy (i Autorki, oczywiście). Część druga. Proszę podać, jakie nagrody zdobył Rafał Kosik powieścią Kameleon.

2. Historyczne: 17 sierpnia to dzień szczególny. Tego dnia 995 roku ruszyła wyprawa Ottona III i Bolesława Chorbrego na Wieletów (o czym mogliśmy przeczytać w Pod pogańskim sztandarem... Szrejtera). To właśnie 17-go sierpnia 1943 roku alianci zbombardowali poligon w Peenemünde (jak dobrze wiadomo, wszystko udało się dzięki Hansowi Klossowi). Ale akcja książki, o którą chcę się Was zapytać, dzieje się w czasie pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami. Że co, że taka podpowiedź nie wystarczy? Ech... Książkę tę napisał polski noblista. W książce tej jest opisana bitwa, która toczyła się 15-go i 16-go sierpnia, a 17-go podpisano układ pokojowy (który zresztą nigdy nie wszedł w życie). Proszę podać, gdzie toczyła się bitwa oraz kto i w jakiej książce ją opisał.

3. Szortalowe: Ile króciaków pojawiło się w zeszłym tygodniu na Szortalu?

To wszystko - do boju!

Golem - Gustav Meyrink

Podążając ścieżką ducha

Magdalena Golec


Ławka. Rzeczownik reprezentujący przedmiot służący do siedzenia, najczęściej zbudowany z kilku złączonych ze sobą desek. Zwykłe, pojedyncze słowo, niewywołujące żadnych wrażeń. Sytuacja zmienia się, gdy pomyślimy o pewnej konkretnej ławce, np. umiejscowionej w parku, na której kiedyś siedzieliśmy i wyjątkowo przyjemnie spędziliśmy czas. Nagle to niepozorne słowo "ławka" zaczyna wywoływać konkretne emocje związane z doświadczoną przez nas sytuacją. Nie jest to jednak już tylko jedno, samotne słowo, dołączyły do niego inne (np. park, lato, śmiech, rozmowa), tworząc razem żywe wspomnienie. Ta moc słów nie dotyczy jedynie wydarzeń, które faktycznie nam się przytrafiły. Równie sugestywnie potrafi oddziaływać słowo pisane, fikcja literacka. Są pisarze, którzy wyjątkowo biegle posługują się słowami. Potrafią tak je ze sobą połączyć, że lektura nas wciąga, zabiera w inny czas, inną rzeczywistość, włącza myślenie, wzbudza emocje, zachwyca pięknym językiem czy wykreowanym światem.

W przypadku Golema ta siła słów widoczna jest przede wszystkim w nastroju - ciężkim, mrocznym i onirycznym. Trafiamy do dzielnicy żydowskiej w Pradze, która przesiąknięta jest atmosferą beznadziei, nienawiści, powierzchowności. Nawet budynki wydają się tchnąć złą energią, a niezmiennie pesymistyczne myśli zatruwają powietrze. Życie się nie zmienia, historia wciąż na nowo zatacza koło, ludzie nieustannie powtarzają te same błędy, a ich umysły tkwią niczym we śnie, nie dostrzegając tego, co najważniejsze. Egzystują niczym Golem - bez duszy, celu, czekając na coś nieokreślonego, bezmyślnie żyjąc z dnia na dzień. W tym ponurym mieście mieszka Athanasius Pernath, szlifierz kamieni szlachetnych, który próbuje wyjść poza tę rzeczywistość, wsłuchać się w swą duszę, uzyskać zrozumienie. Krąży między jawą a snem, między duchem a emocjami dnia codziennego.

Meyrink w Subiektywnie

... Ta moc słów nie dotyczy jedynie wydarzeń, które faktycznie nam się przytrafiły. Równie sugestywnie potrafi oddziaływać słowo pisane, fikcja literacka. Są pisarze, którzy wyjątkowo biegle posługują się słowami. Potrafią tak je ze sobą połączyć, że lektura nas wciąga, zabiera w inny czas, inną rzeczywistość, włącza myślenie, wzbudza emocje, zachwyca pięknym językiem czy wykreowanym światem.

Dziś wyjątkowo zajawką jest fragment ze środka najnowszej recenzji Magdy. Całość znajdziecie, jak zawsze, pod linkiem. Zapraszam do lektury!

Zagraniczniak

Dział prozy zagranicznej pracuje pełną parą i systematycznie rozszerza swoje horyzonty. Dziś zajrzymy do świata hiszpańskojęzycznego, a droga do niego wiedzie przez Przyziemie.

Szortal Na Wynos - sierpień 2015

Już jest, najnowszy numer naszego miesięcznika. W nim zaś to, z czego Szortal słynie: opowiadania, recenzje, opowiadania, opowiadania, ilustracje, opowiadania...
Tyle tego jest, że można by tak wymieniać długo. Najlepiej pobrać samemu i przeczytać.
Ze strony redakcji natomiast wypada życzyć wszystkim miłej, sierpniowej lektury.

Informacja wydawnictwa Insignis

„Uniwersum Metro 2033. Otchłań” – premiera już za tydzień!

Wrocław 2033. Piękne miasto zniszczone przez rodowitego wrocławianina Roberta J. Szmidta na kartach jego najnowszej powieści zatytułowanej „Otchłań”. Druga polska powieść w ramach Uniwersum Metra 2033 będzie miała premierę już za tydzień. W dniu premiery udostępnimy krótki film, w którym Robert J. Szmidt zabierze Was w podróż po najważniejszych miejscach Wrocławia, opisanych na kartach najnowszej powieści osadzonej w postapokaliptycznym świecie Metra 2033.

Zapraszamy do obejrzenia trailera tego filmu:

https://youtu.be/OmujDIabX8A

26 sierpnia o godz. 18.00 w Empiku we wrocławskiej Renomie odbędzie się spotkanie z Robertem J. Szmidtem, autorem „Otchłani”, na które już dziś serdecznie zapraszamy!

Tym wszystkim, którzy nie mogą się doczekać premiery książki i chcą poczuć klimat „Otchałni”, proponujemy pierwszy rozdział powieści w interpretacji Adama Baumanna:

https://youtu.be/45ORPiW1jlI

Nowość wydawnictwa Rebis

Droga zimnego serca - Glen Cook

Król Bragi Ragnarson jest okrytym hańbą więźniem cesarzowej Mgły i lorda Shih-kaiego, w samym sercu Imperium Grozy.

W odległym Kavelinie małżonka Bragiego z resztkami popleczników usiłuje zapewnić tron swemu synowi. Główny szpieg Korony, Michael Trebilcock, zaginął, podobnie jak inny lojalny żołnierz, Aral Dantice. Tymczasem Dane, książę Greyfell, próbuje przejąć władzę w Kavelinie.

W Hammad Al Nakirze Adept leczy się z opiumowego nałogu, podczas gdy jego córka stara się sprawować rządy w pustynnym królestwie.

Złośliwy Stary Wścibinos także nie próżnuje i nie zaprzestaje swych nikczemnych knowań.

A na wysokich szczytach Smoczych Zębisk, w prastarym zamku Fangdred, czarownik Varthlokkur przygląda się wszystkiemu za pomocą swej magicznej sztuki, obserwując mechanizmy rządzące zarówno jednostkami, jak i królestwami, i czeka...gdyż czas wybuchu królewskiego gniewu jest bliski, a do zemsty wiedzie droga zimnego serca.

Golem - Gustav Meyrink

Powtórka z legendy

Mirosław Gołuński


Legenda o golemie sięga XVI wieku. Wtedy to miał w Pradze żyć mądry rabin, który miał jakoby ulepić z gliny istotę, której przy pomocy tabliczki zawierającej magiczne słowo nadał życie (jako ciekawostkę warto przypomnieć, że w języku hebrajskim słowa „życie” i „śmierć” różnią się tylko jedną literą). Niestety, praski kabalista zapomniał o swoim dziele i golem bez przerwy wykonywał ostatnie dane mu zadania, a ponieważ było nim noszenie wody z rzeki, o mało nie zalał całej żydowskiej dzielnicy w Pradze. Przerażony rabin usunął jedną literę z magicznej tabliczki i stworzonego przez niego istota z powrotem zamieniła się w kupkę gliny, z której powstała. Istotą przywołanej tu legendy jest rzecz jasna odwieczne marzenie człowieka o stworzeniu istoty podobnej do niego, ale od niego zależnej (pierwszy raz z tego typu legendą spotkałem się już w literaturze starożytnej), która miałaby go zastąpić w wykonywaniu ciężkich i powtarzalnych czynności.

Do przytoczonej powyżej opowieści powracano wielokrotnie w literaturze – w pewnym sensie jej quasi-naukowym powtórzeniem jest choćby Frankenstein Mary Pierce Shelley – wyróżniając w reinterpretacjach różne aspekty praskiej legendy. Jedną z najbardziej niezwykłych, ale i najciekawszych opowieści o sztucznej istocie napisał bohater mojej dzisiejszej recenzji, Gustaw Meyrink. Jego Golem to opowieść dziwna, powikłana, rozgrywająca się na pograniczy snu i wizji, której czytelnik doświadcza przeróżnych uczuć, od zdziwienia do ekscytacji, ale i od zainteresowania do znużenia. By zrozumieć jej fenomen trzeba zauważyć, że po pierwsze, powstała w 1915 roku i wszystkie zalety i wady swej epoki, czyli ekspresjonizmu, w powieści tej znajdziemy. Swoje dokłada także autor, postać barwna, kabalista, a nawet satanista, jedna z najbarwniejszych postaci przed pierwszowojennej Pragi. Golem powszechnie uważany jest za jego najlepsze, a na pewno najbardziej popularne dzieło.

Meyrink w Subiektywnie

Legenda o golemie sięga XVI wieku. Wtedy to miał w Pradze żyć mądry rabin, który miał jakoby ulepić z gliny istotę, której przy pomocy tabliczki zawierającej magiczne słowo nadał życie (jako ciekawostkę warto przypomnieć, że w języku hebrajskim słowa „życie” i „śmierć” różnią się tylko jedną literą). Niestety, praski kabalista zapomniał o swoim dziele i golem bez przerwy wykonywał ostatnie dane mu zadania, a ponieważ było nim noszenie wody z rzeki, o mało nie zalał całej żydowskiej dzielnicy w Pradze. Przerażony rabin usunął jedną literę z magicznej tabliczki i stworzonego przez niego istota z powrotem zamieniła się w kupkę gliny, z której powstała. Istotą przywołanej tu legendy jest rzecz jasna odwieczne marzenie człowieka o stworzeniu istoty podobnej do niego, ale od niego zależnej (pierwszy raz z tego typu legendą spotkałem się już w literaturze starożytnej), która miałaby go zastąpić w wykonywaniu ciężkich i powtarzalnych czynności.

Druga w ciągu dwóch dni recenzja Golema, tym razem napisana przez Mirka, przed Wami. Czy jutro będzie trzecia? Czas pokaże...

Drabble

Współlokator jest jak książka. Może być dobry albo zły. Dziś temat ten w stu słowach komentuje Jacek Wilkos.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Louisa Waugh - Spotkajmy się w Strefie Gazy

Czy Gazańczycy się bawią? Czy Strefa Gazy jest piękna? I czy reportaże telewizyjne wiernie ukazują codzienne życie w największym na świecie „więzieniu na wolnym powietrzu”?
Od pięknych plaż po zamknięte granice, od tajnej zabawy sylwestrowej po bazar z bielizną, na którym handlują tylko mężczyźni – laureatka Nagrody Ondaatje, Louisa Waugh, odmalowuje barwny, intymny portret mieszkańców Gazy, ukazując ich radości, smutki, nadzieje i bolączki. „Spotkajmy się w Strefie Gazy” to przejmujący portret śródziemnomorskiego kraju, wzruszająca opowieść o tym, co to dziś znaczy być Gazańczykiem.

Louisa B. Waugh mieszkała i pracowała w Strefie Gazy od grudnia 2007 do kwietnia 2009 roku. Jej inne książki to m.in. „Hearing Birds Fly: A Nomadic Year in Mongolia”, uhonorowana w 2004 roku przyznawaną przez Królewskie Towarzystwo Literackie Nagrodą Ondaatje, i „Selling Olga: Stories of Human Trafficking and Resistance”.

Nowość wydawnictwa Albatros

KLINIKA ŚMIERCI - Harlan Coben

Sara Lowell i Michael Silverman są ulubieńcami mediów. Błyskotliwa, seksowna dziennikarka telewizyjna, prezenterka popularnego talk show NewsFlash , wprost uwielbiana przez widzów, i jej mąż, znany koszykarz New York Nicks, gwiazda ligi NBA.      Sara spodziewa się dziecka; wydaje się, że nic nie może zakłócić jej szczęścia. Niespodziewanie Michael trafia do szpitala z objawami silnego bólu brzucha. Dokładna diagnoza nie pozostawia wątpliwości – to AIDS. Ich przyjaciel, doktor Harvey Riker, dzieli się z Sarą poufną informacją – jego nowojorski ośrodek medyczny jest o krok od opracowania skutecznej procedury leczenia tej strasznej choroby. Klinika pilnie potrzebuje środków na prowadzenie badań – niestety ktoś brutalnie próbuje storpedować jej działalność. Wspólnik Rikera został zamordowany, a jego śmierć upozorowano na samobójstwo. Pacjenci kliniki, jeden po drugim giną w makabrycznych okolicznościach z ręki seryjnego zabójcy. Nikt nie jest bezpieczny – ani Michael, ani Sara, ani lekarze, ani nawet prowadzący dochodzenie młody policjant Max Bernstein...    

WSZYSCY MAMY TAJEMNICE - Harlan Coben

Dziesiąta z serii powieści o Myronie Bolitarze, uchylająca rąbka tajemnicy na temat przeszłości ulubionego bohatera Harlana Cobena.
 
Dawna gwiazda tenisa i jedna z pierwszych klientek Bolitara, Suzze, zwraca się do Myrona z prośbą o ratowanie jej małżeństwa. Niedawno ktoś umieścił na Facebooku komentarz kwestionujący ojcostwo nienarodzonego jeszcze dziecka pary. Zaraz potem Lex opuścił będącą w ósmym miesiącu ciąży żonę i przepadł bez wieści... Kobieta jest zrozpaczona, komentarz

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Ian Stewart - Księga matematycznych tajemnic   (10 września 2015)

Po bestsellerowej serii „Gabinet matematycznych zagadek” przyszedł czas na „księgę” z łamigłówkami, anegdotami i ciekawostkami ze świata matematyki. Uznany brytyjski matematyk, Ian Stewart (znany choćby z napisanej wspólnie z Terry’m Pratchettem Nauki Świata Dysku) w przystępny, bardzo ciekawy i nierzadko zabawny sposób opowiada o dziedzinie, która zdaje się być niezbadaną tajemnicą. W tym tomie waszym przewodnikiem po fascynującym świecie matematyki będzie niezbyt genialny detektyw Hemlock Soames i jego pomocnik doktor John Watsup!

Przygotujcie się na sporą dawkę ożywczej gimnastyki dla szarych komórek i świetną zabawę. Dowiecie się m.in. jaki kształt ma skórka pomarańczy, dlaczego urodziny są zdrowe, co to są liczby narcystyczne i… jak wygrać na loterii.

Ian Stewart – jeden z najbardziej znanych brytyjskich matematyków. Został odznaczony Medalem im. Michaela Faradaya przez Towarzystwo Królewskie w Londynie za rozwijanie zainteresowania naukami ścisłymi w społeczeństwie. Napisał wiele książek popularnonaukowych, m.in. Czy Bóg gra w kości?, Krowy w labiryncie, a także, wspólnie z Terry’m Pratchettem, Naukę Świata Dysku.
Dziełem jego życia są jednak przede wszystkim kolejne tomy „matematycznych zagadek”, zbierające ciekawostki, anegdoty, gry i łamigłówki, które Stewart spisywał skrupulatnie od czternastego roku życia.

Nowość wydawnictwa Albatros

CZŁOWIEK Z SANKT PETERSBURGA - Ken Follett

Rok 1914. Nad Europą wisi groźba wojny. W obliczu zagrożenia rosnącą potęgą militarną Niemiec Winston Churchill, Pierwszy Lord Admiralicji, dąży do zawarcia tajnego sojuszu wojskowego z Rosją. Na rozmowy do Londynu przybywa wysłannik cara, książę Aleksy Orłow. Zawarciu przymierza sprzeciwiają się rosyjscy anarchiści, przebywający na wygnaniu w Szwajcarii. Młody anarchista Feliks Krzesiński zgłasza się na ochotnika do niebezpiecznej misji zgładzenia Orłowa. Śmierć księcia doprowadziłaby do zerwania negocjacji i odmieniła losy przyszłej wojny. Czy Feliksowi uda się wykonać zadanie? W Londynie rozpoczyna się obława na zamachowca...

DYNASTIA - Graham Masterton

Kiedy Johann Cornelius zaczynał, nie miał nic. Kiedy umierał, jego rodzina „wykroiła” sobie gigantyczną porcję Ameryki… 
 
„Dynastia” - saga rodziny Corneliusów - to doskonała powieść obyczajowa o ludziach, którzy startowali od zera, a nie przebierając w środkach zdobyli wręcz niewyobrażalne bogactwo i władzę. 
 
„Dynastia”  to historia wielkiej, ale tragicznej miłości.
 
„Dynastia”  to także opowieść o przedstawicielach zepsutego, smutnego, „drugiego pokolenia”, bawiących się milionami jak dzieci zabawkami oraz o superbogatym dziecku, które uciekło z więzienia pieniądza w marzenia napędzane narkotykami.
 
„Dynastia”  to siedemdziesiąt lat władzy, przywilejów, namiętności, rozkoszy, ale także i bólu. 

Graham Masterton stworzył w tej powieści błyskotliwy, wiarygodny i porywający wizerunek dynastii Corneliusów – rodziny o której losach przesądził pieniądz.

W samo południe - odsłona CLXXXIX - ogłoszenie wyników

Rozwiązanie konkursu.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Która z wydanych w zeszłym tygodniu przez Prószyńskiego i S-kę książek nawiązuje tytułem do pewnego opowiadania Josepha Conrada (tytuł i autora poproszę)? To była część pierwsza, banalna. Teraz część druga, jeszcze łatwiejsza. W tym tygodniu będzie/miała (skreślcie niepotrzebne w zależności od tego, kiedy to będziecie czytali) swoją premierę w Prószyńskim i S-ce powieść polskiej autorki, dość mocno zahaczająca o fantastykę i z główną bohaterką nie dość, że Francuzką, to jeszcze ciastkarką. Tu też poproszę o tytuł i autorkę.

1.1. Jądro ciemności. Ciemna materia, ciemna energia i niewidzialny Wszechświat - Simon Mitton, Jeremiah P. Ostriker
1.2. Wyspa - Joanna Miszczuk

2. Historyczne: Banał. Co wspólnego mają z Johnem Irvingiem Jodie Foster, Beau Bridges, Rob Lowe, Nastassja Kinski, Wilford Brimley, Amanda Plummer, Matthew Modine i Seth Green?

Aktorzy (tak, to są nazwiska aktorów) ci występowali w ekranizacji jednej z najgłośniejszych powieści Irvinga -  Hotel New Hampshire.

3. Szortalowe: Na tym polegniecie. Czy w ciągu ostatnich kliku miesięcy został zmieniony regulamin konkursu W Samo Południe, a jeśli tak, to ile razy?

Nie był zmieniony.

Zwycięzcy:

1. Konrad Kurzycki,

2. Katarzyna Wysocka,

3. Krystyna Szych,

4. Dawid Świeży,

5. Bartłomiej Bończyk.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Rychło w czas - odsłona trzydziesta czwarta

Dostałem dzisiaj z wydawnictwa Akurat dwa egzemplarze najbardziej nagradzanej książki sf ostatnich lat - Zabójcza sprawiedliwość Ann Leckie.

Postanowiłem, że zrobię Wam szybki konkurs, a co mi tam, przecież mamy lato.

Zasady są. Odpowiedzi przesyłamy na adres: odpowiedz@szortal.com. Odpowiedzi wysyłamy od ogłoszenia konkursu do wtorku, 25 sierpnia 2015 roku, do godziny 15:15. Wśród prawidłowych odpowiedzi wylosuję dwa egzemplarze książki i już niedługo zwycięzcy będą cieszyć się lekturą :)

Pytania:

1. Wydawnictwo Akurat wydaje także fantastykę, proszę podać przynajmniej cztery tytuły z dotychczas wydanych. Proszę także podać, które z nich zostały zrecenzowane na Szortalu.

2. Imprint. Akurat. Proszę połączyć i wytłumaczyć o co chodzi.

3. Jakie nagrody otrzymała książka która jest nagrodą w dzisiejszym konkursie (powiedzmy, że te główne).

To tyle! Zapraszam do zabawy!

Preparator - Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Odkrycie

Aleksander Kusz


Ja to tak lubię na opak. Czasami świadomie, czasami nieświadomie. Tym razem zdarzyło mi się nieświadomie. Bardzo się cieszę, że się zdarzyło, bo w przeciwnym razie nie przeczytałbym świetnej książki dobrego autora.

Jeżeli sprawdziliście, o jakiej książce piszę, to po tym krótkim wstępie możecie przestać czytać omówienie i zabrać się za szukanie książki, a następnie jej czytanie. To naprawdę świetna powieść, dawno nic tak dobrego nie przeczytałem. A wszystko to za sprawą Łukasza Orbitowskiego. Bo gdyby nie Jego książka wydana przez wydawnictwo Od deski do deski,  nie wiedziałbym o istnieniu tegoż, a co za tym idzie, nie wiedziałbym o pierwszej książce wydanej przez to wydawnictwo (książka Łukasza była druga). Na dodatek, aż wstyd się przyznać, choć o autorze tej książki słyszałem, nie przeczytałem do tej pory żadnej pozycji z Jego dorobku. Już śpieszę nadgonić moje zaniedbanie i mam nadzieję, że mi je wybaczycie. Tym bardziej śpieszę, że jedna z Jego książek jest zatytułowana – Bornholm, Bornholm, co przypomniało mi o tej pięknej wyspie i od razu zachciało mi się na nią wrócić. Kto tam jeszcze nie był, serdecznie polecam, niesamowite miejsce!

Wydawnictwo i serię na F/Aktach omówiłem Wam dosyć szczegółowo przy okazji książki Łukasza Orbitowskiego, nie będę się więc powtarzał. To bardzo dobry pomysł i, jak do tej pory, dwie świetne książki.(trochę boję się kolejnej pozycji autorstwa Janusza L. Wiśniewskiego o zabójstwie Andrzeja Zauchy, ale na pewno spróbuję przeczytać). Kilku innych dobrych autorów zostało również zaproszonych do współpracy, nic tylko stanąć i przyklasnąć. Lubię takie projekty, choć są trochę wbrew rynkowi i głównym nurtom, ale czuję wtedy, jakby w tych książkach autor i wydawnictwo zostawiali trochę więcej serca.

Klimko-Dobrzaniecki w Subiektywnie

Jeżeli sprawdziliście, o jakiej książce piszę, to po tym krótkim wstępie możecie przestać czytać omówienie i zabrać się za szukanie książki, a następnie jej czytanie.

Tak, dziś znowu zajawką jest zdanie wyrwane ze środka recenzji, ale tym razem jej autorem jest Alek. I choć Alek mówi, żeby nie czytać dalej, to jednak polecę Wam jej lekturę. Ci, którzy już czytali teksty Alka, wiedzą dlaczego. A reszta? Reszta się dowie.

Zapowiedź wydawnictwa Noir sur Blanc

Tak idąc tropem wczorajszej recenzji mogę Wam przedstawić zapowiedź kolejnej książki autora Preparatora - Samotność.

Hubert Klimko–Dobrzaniecki - Samotność  (24 września 2015)

Bruno Stressmeyer nie lubi ludzi, psów, miasta, w którym mieszka, i władz, które nim rządzą. Nie lubi być zdrowy, choć o zdrowie skrupulatnie dba. Nie musi i nie chce pracować. O nikogo nie musi i nie chce się troszczyć. Nie cierpi swojego brata, cierpi jednak z powodu jego kontrowersyjnej decyzji. Jest przekonany, że samotność to jedyny stan, który mu odpowiada. Doprawdy?

Nowość Wydawnictwa Komiksowego (Prószyński i S-ka)

Hermann Huppen, Yves H. - Bois-Maury. Tom 3. Dulle Griet

Połowa XVI wieku... Na ziemiach Flandrii luteranizm z każdym dniem zyskuje nowych wyznawców. Inkwizytorzy papiescy nie tolerują tej herezji i żar stosów nie gaśnie. Pokaźna suma, mająca wesprzeć zwolenników Lutra przechodzi z rąk do rąk i podsyca żądze. W tej atmosferze morderczego szalenstwa rycerz de Bois-Maury z umysłem ogarniętym gorączką przedziera się przez surową flamandzką zimę...

„Bois-Maury" to komiksowy fresk o średniowieczu. Barbarzyńskie, pokryte błotem średniowiecze, zarazem żałosne i wzniosłe przyniosło sukces tej mitycznej serii, w której u boku mistrza Hermanna rolę scenarzysty zajął jego syn, Yves H. Polecamy całą serię!

Wydawnictwo Komiksowe opublikowało już kilka komiksów tego rodzinnego duetu – „Stacja 16", której akcja dzieje się na pokrytym lodem radzieckim archipelagu i „Bez przebaczenia" – mistrzowski western nawiązujący do klasyki gatunku. Polecamy!

Hermann Huppen – światowej sławy twórca takich bestsellerów jak „Jeremiah” i „Comanche” w 1984 rozpoczął cykl „Wieże Bois-Maury” – dzieło, które dzięki niezwykle plastycznej wizji średniowiecza zyskało status jednej z najważniejszych serii komiksowych w historii.

Nowość wydawnictwa Albatros

PAPIEROWE PIENIĄDZE - Ken Follett

Tim Fitzpeterson, wiceminister energetyki, powinien lepiej dobierać sobie kochanki. Urocza rudowłosa nieznajoma jest bardzo piękna, ale niestety podstawiona. Komuś bardzo zależy na zdobyciu pewnych informacji, którymi dysponuje młody polityk – za wszelką cenę, także szantażu. Z garsoniery wiceministra tropy prowadzą do świata wielkich finansów i redakcji londyńskiej popołudniówki. Bogaty inwestor Felix Laski spotyka się na śniadaniu z wysokim rangą urzędnikiem Banku Anglii. Miejscowy gangster planuje skok na furgonetkę przewożącą banknoty przeznaczone do zniszczenia. Rzutki młody reporter „Evening Post” Kevin Hart stara powiązać ze sobą elementy kryminalnej łamigłówki, ale prawda może okazać się zbyt niebezpieczna, by ją ujawnić...

OBLĘŻENIE - Simon Kernick

Grupa islamskich ekstremistów opanowuje hotel Stanhope w Londynie. Goście i pracownicy hotelu stają się zakładnikami terrorystów, którzy dają rządowi pięć godzin na spełnienie wszystkich swoich żądań – w przeciwnym razie budynek hotelu zostanie wysadzony w powietrze. Cześć zakładników, zupełnie obcych sobie ludzi, których los tragicznie splótł się tego dnia, stara się ze sobą współpracować i przeciwstawić się terrorystom. Działaniami policji kieruje natomiast ambitna inspektor Arley Dale. Kiedy wydaje się już, że wszystko idzie zgodnie z planem, Arley Dale otrzymuje telefon z wiadomością, że jej mąż i dzieci zostali uprowadzeni. W zamian za uwolnienie jej bliskich porywacze żądają przekazania im planu ataku, którego celem ma być odbicie zakładników. Arley zwraca się o pomoc do dawnej znajomej, byłej policjantki Tiny Boyd.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

A. J. Rich - Tak dobrze mnie znasz

Trzydziestoletnia Morgan Prager pisze pracę magisterską z wiktymologii w instytucie prawa karnego John Jay College na Manhattanie. Od niedawna jest zaręczona z Bennettem, mężczyzną uwodzicielskim, ale zaborczym i do tego tajemniczym. Pewnego dnia po powrocie do domu znajduje ciało Bennetta…
Morgan próbuje odnaleźć jego rodziców, chcąc powiadomić ich o tragedii… i odkrywa, że ukochany wcale nie był człowiekiem, za którego się podawał. Wszystko, co jej o sobie powiedział było kłamstwem. Tak naprawdę miał kilka narzeczonych i posiadał cechy typowe dla socjopaty. A potem jego inne kobiety, jedna po drugiej, znikają. Nagle śledztwo Morgan w sprawie Bennetta staje się sprawą życia i śmierci: żeby ocaleć, musi się dowiedzieć, kto zabija jego wcześniejsze narzeczone.

A.J. Rich to pseudonim Amy Hempel i Jill Ciment. Autorki zainspirowała historia ich przyjaciółki, również pisarki – Kathy Rich (stąd pomysł na pseudonim)). Miała ona romans z mężczyzną, który jak się okazało, był kimś zupełnie innym, niż utrzymywał (Rich zmarła, zanim sama zdążyła to opisać).

Oblicze Boga - Roger Scruton

Rafał Sala

Jeśli dana rzeczywistość zakłada istnienie Boga, to z pewnością znajdą się tacy, którzy na każdym kroku będą go poszukiwać. Można to robić na najróżniejsze sposoby i z rozmaitym podejściem. Niezależnie od stopnia wiary albo i poziomu niewiary, warto się zastanowić czasem, kim jesteśmy my sami oraz czy Bóg naprawdę istnieje. Wątpliwości, chęć zrozumienia, nadzieja oraz gorycz rozczarowania, to uczucia będące pewnymi składowymi zarówno dochodzenia do Boga, jak i oddalania się od niego.
A jeśli Bóg jest?


Roger Scruton właściwie stawia nas w bardzo trudnym położeniu. Usiłuje za pomocą analogii i porównań odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących samej istoty Boga. W każdym z rozdziałów porusza zarówno aspekt boskości, jak i dotyka problemów ludzkiej egzystencji. Będziemy mogli się dowiedzieć między innymi o miejscu człowieka w świecie czy o sposobie patrzenia na Boga z różnych perspektyw. W każdym rozdziale dokładanie analizowane są poszczególne wywody autora, a wszystkie one prowadzą do jednego punktu, którym jest Bóg.

Scruton w Subiektywnie

Jeśli dana rzeczywistość zakłada istnienie Boga, to z pewnością znajdą się tacy, którzy na każdym kroku będą go poszukiwać. Można to robić na najróżniejsze sposoby i z rozmaitym podejściem. Niezależnie od stopnia wiary albo i poziomu niewiary, warto się zastanowić czasem, kim jesteśmy my sami oraz czy Bóg naprawdę istnieje. Wątpliwości, chęć zrozumienia, nadzieja oraz gorycz rozczarowania, to uczucia będące pewnymi składowymi zarówno dochodzenia do Boga, jak i oddalania się od niego.
A jeśli Bóg jest?


Kilka tygodni temu książkę Scrutona recenzowała Magda, tym razem wziął się za jej (znaczy, książki) omówienie Rafał. Zapraszam do jej lektury!

Wielki Escapo - Paul Pope

Komiksowo, obrazowo, wizualnie

Aleksander Kusz


Gdy jakiś czas temu Maciek namawiał mnie na wprowadzenie komiksów na Szortal, nie wiedziałem, jak to się skończy, a właściwie nie wiedziałem, że ta idea rozwinie się tak dobrze. Współpracujemy z większością wydawnictw oferujących komiksy, do Maćka najpierw dołączyłem ja ze swoimi wynurzeniami, a teraz jeszcze Marek. Jest dobrze.

Piszę to dlatego, że wymyślając co napiszę w niniejszym omówieniu, miałem przemyślenia ogólno komiksowe. Mój młodszy syn znalazł w szafie Asterixy, o których prawie zapomniałem. Nie pamiętałem w ogóle, że kiedyś je kupiłem. Usiadłem sobie nad nimi i przeglądałem. I wtedy zacząłem wymyślać, jakie komiksy teraz tak naprawdę lubię. Bo kiedyś to wiadomo: Kajko i Kokosz, Tytusy, Jonka, Jonek i Kleks (zawsze byłem pewien, że autor to facet, jakoś nie dopuszczałem myśli, że może to być kobieta, myślałem, że ma na imię Paweł, ale ktoś kreseczki zapomniał), komiksy Tadeusza Baranowskiego, trochę fantastycznych i koniec. A teraz? Może to dziwne, ale nigdy nie kręciły mnie komiksy o superbohaterach. Dobrze więc, że tę działkę, główną przecież teraz na rynku, przejęli z chęcią Maciek i Marek. Mój najlepszy komiks to Sandman. Przede wszystkim dlatego, że napisał go Gaiman, bo Gaiman wiadomo, moim Guru jest (dziewiątą część Sandmana niedługo Wam omówię, bo właśnie ją czytam), ale zaraz potem są komiksy niszowe, alternatywne, które obecnie są wydawane przede wszystkim przez Wydawnictwo Komiksowe (Prószyński i S-ka) pod światłym przewodnictwem Wojciecha Szota. 

Pope w Subiektywnie

Gdy jakiś czas temu Maciek namawiał mnie na wprowadzenie komiksów na Szortal, nie wiedziałem, jak to się skończy, a właściwie nie wiedziałem, że ta idea rozwinie się tak dobrze. Współpracujemy z większością wydawnictw oferujących komiksy, do Maćka najpierw dołączyłem ja ze swoimi wynurzeniami, a teraz jeszcze Marek. Jest dobrze.

Tym razem, najnowsze omówienie Alka zajawia (zajawkuje? zajawkowywuje? mniejsza o większość, wszystkie te formy są poprawne) wstęp do tekstu. Wiem, że właśnie złamałem odwieczną tradycję, ale cóż... Zawartość linku Wam to wynagrodzi.

Króciak

Jeśli w tekście pojawia się Detektyw, zazwyczaj jest pod jakimś względem wyjątkowy. Ale żeby aż tak...? Zaprasza Marcin Jamiołkowski.

Nowość wydawnictwa Albatros

NIEPRZYJACIEL - Lee Child

Chronologicznie najwcześniejsza, a ósma z serii, powieść o kultowym bohaterze Lee Childe'a, Jacku Reacherze, inteligentnym i zabójczo skutecznym majorze żandarmerii wojskowej. 'Nieprzyjaciel' to swoisty prequel całego cyklu, książka w której autor odsłania kilka tajemnic z przeszłości Reachera, jednej z najciekawszych postaci współczesnej powieści sensacyjnej.

Jest rok 1990, niedługo po upadku muru berlińskiego. Reacher wciąż jeszcze jest majorem żandarmerii i wierzy w szczytne cele US Army. W Sylwestra, przeniesiony ledwie dwa dni wcześniej z Panamy do Karoliny Północenej, Reacher dowiaduje się, że położonym niedaleko obskurnym hoteliku zmarł nagle dwugwiazdkowy generał. Kilka godzin później z rąk włamywaczy ginie jego żona, niedługo później na tamten świat przenoszą się pułkownik i sierżant sił specjalnych. Nowo mianowany zwierzchnik Reachera, pułkownik Willard kategorycznie zakazuje śledztwa. Jest ignorantem, czy spiskowcem? Major łamie rozkaz i trafia w sam środek intrygi. Wraz z czarnoskórą porucznik Summer stara rozwikłać zagadkę i odnaleźć teczkę generała, zawierającą tajemnicze materiały na temat sił pancernych. Akcję przerywa mu nagły telefon - matka Reachera jest ciężko chora, a on musi porzucić sprawę i udać się do Francji…

UPADEK - Michael Connelly

POWIEŚĆ CONNELLY’EGO ZADZIWIA TEMPEM NARRACJI, REALIZMEM PSYCHOLOGICZNYM I DRAMATYZMEM OPISYWANYCH ZDARZEŃ
 
Harry Bosch, detektyw Jednostki ds. Przestępstw Niewykrytych policji w Los Angeles, u kresu swojej kariery zawodowej wraz z informacją o

Nowość wydawnictwa Powergraph

Paweł Paliński - Cztery pory mroku  (e-book)

Jedenaście historii niesamowitych. Jedenaście odcieni grozy, mroku i tajemnic. Zwykli ludzie zapętleni w niezwykłe sytuacje i niezwykli bohaterowie w konfrontacji z prozą życia. Te opowieści wciągają i oplątują czytelnika niecodziennym klimatem, nastrojowym językiem, kolejnymi warstwami fabuł, nie pozwalają się oderwać od lektury. Bo to, co najdziwniejsze i najbardziej mroczne, czai się w nas samych.

Zbór zawiera 11 opowiadań: Fair play, Zapłacz, a ja cię ukoję, rzekła Śmierć, Gniazdo os, Wiele lat, wiele przyszłości temu, Trikkety -traketty -trak albo ze szczęściem nie ma żartów, Krótka ballada o przemienieniu, Judasz z krwi i kości, Pięć minut przed końcem lata, To dla Lucy Lee, choć Lucy Lee już tu z nami nie ma, Cztery pory mroku, Jednoręki bandyta.

Mroczna Wieża. Tom II. Powołanie Trójki – Stephen King

Rafał Sala

Tak to już jest, że niektóre opowieści są długie. Bardzo długie. Problem z bardzo długimi historiami jest taki, że z reguły pierwszy tom powinien być powalający albo przynajmniej przyciągający na tyle, żeby czytelnik miał ochotę sięgnąć po kolejny. Stephen King jest pisarzem, który byłby zdolny na stu stronach rozpisać się o byle pierdołce, o spadającym z drzewa liściu czy kropli wody spadającej z chmury na Matkę Ziemię. King potrafi krążyć wokół tematu, podgryzać go delikatnie przez długie godziny, by w końcu pozwolić czytelnikowi na zagłębienie kłów w jakże pysznym mięsku głównego wątku. Nic więc dziwnego, że opowieść o Rolandzie rozpisał w ośmiu tomach, a pewnie i tego było mu mało.

Drugi tom Mrocznej Wieży jest kontynuacją historii rozpoczętej w Rolandzie. Główny bohater nadal zmierza do swojego upragnionego celu, czyli tytułowej Wieży. Po rozmowie (rozprawie, debacie) z Człowiekiem w Czerni Roland budzi się na plaży, która już od samego początku okazuje się być miejscem przeklętym. Nie zdradzę szczegółów, bo pierwsze strony są wprost genialne i uczucia, z którymi zostawiają czytelnika, są tak mieszane, że ma się ochotę wsiąść w samolot, znaleźć Kinga i spuścić mu łomot. Serio.

Już sam tytuł wskazuje nam, z czym będziemy mieć do czynienia. Roland najnormalniej w świecie zbiera ekipę, z którą wyruszy w dalszą podróż. Oczywiście persony te będą pochodziły z naszego świata, a same będą uwikłane w najróżniejsze historie. Wystarczy wspomnieć o Eddiem, który jest uzależniony od narkotyków oraz Odetcie, której ciało zamieszkują dwie osobowości. Pojawia się też Jack. Ale co, kto i dlaczego dowiecie się dopiero po przeczytaniu Powołania Trójki.

King w Subiektywnie

Tak to już jest, że niektóre opowieści są długie. Bardzo długie. Problem z bardzo długimi historiami jest taki, że z reguły pierwszy tom powinien być powalający albo przynajmniej przyciągający na tyle, żeby czytelnik miał ochotę sięgnąć po kolejny. Stephen King jest pisarzem, który byłby zdolny na stu stronach rozpisać się o byle pierdołce, o spadającym z drzewa liściu czy kropli wody spadającej z chmury na Matkę Ziemię. King potrafi krążyć wokół tematu, podgryzać go delikatnie przez długie godziny, by w końcu pozwolić czytelnikowi na zagłębienie kłów w jakże pysznym mięsku głównego wątku. Nic więc dziwnego, że opowieść o Rolandzie rozpisał w ośmiu tomach, a pewnie i tego było mu mało.

Przed Wami najnowsza recenzja Rafała, w której bierze się on za drugi tom najpoczytniejszego cyklu Stephena Kinga. Zapraszam do lektury!            

Króciak

Debiut na ostro. Justyna Macina i Szepty. Bywają natrętne i wyczynem nie lada jest zignorowanie ich.
Te najbardziej brzemienne w skutkach nie poczuwają się potem do odpowiedzialności. Gdy przychodzi ponieść konsekwencje, dziwną natury rzeczą milkną.
Też tak macie?

Jądro dziwności. Nowa Rosja - Peter Pomerantsev

Justyna Chwiedczenia

Rosjanie kojarzą mi się z ortalionowym dresem, złotymi zębami, mroźnymi zimami, wódką i Putinem. Wielu rosyjskich pisarzy uważam za wybitnych. Chociażby Bułhakow, Dostojewski, Tołstoj czy Nabokov. Ich powieści to zupełnie inny, obcy i jednocześnie magiczny świat pełen długich nazwisk, otczestw, koligacji i specyficznej etykiety. Jak się okazuje, współcześnie, Glukhovsky kontynuuje wspaniałość rosyjskiej literatury w nowoczesnej oprawie. Języka rosyjskiego uczyłam się przez 9 lat w szkole, a jedyne co potrafię to pisanie i czytanie cyrylicą kompletnie nie rozumiejąc prawie żadnych słów. W licealnym chórze śpiewaliśmy Kukushkę zespołu Zemfira i to był prawdziwy hit. Zaśpiewam go wybudzona w środku nocy z głębokiego snu. Rosja. Kraj, który obejmuje dziewięć stref czasowych i zajmuje jedną szóstą całej powierzchni lądów na Ziemi, nie jest mi zupełnie obcy, fascynuje i pociąga jak zakazana książka.

Z Wydawnictwem Czarnym „poznałam się” przy okazji Miedzianki Filipa Springera. Każdy kolejny reportaż, jaki wpadł mi w ręce wsysał mnie w swoje ramiona i nie pozwalał dojść do siebie przez co najmniej kilka kolejnych dni. Kiedy usłyszałam o Jądrze dziwności to było jak uderzenie strzałą Amora. Reportaże Czarnego równały się dla mnie z fascynującą podróżą, w dodatku miałam okazję zweryfikować swoje poglądy na temat Rosji i dowiedzieć się czegoś nowego. Miałam urlop i masę czasu na przyswojenie wielu ciekawych informacji.

Pomerantsev w Subiektywnie

Rosjanie kojarzą mi się z ortalionowym dresem, złotymi zębami, mroźnymi zimami, wódką i Putinem. Wielu rosyjskich pisarzy uważam za wybitnych. Chociażby Bułhakow, Dostojewski, Tołstoj czy Nabokov. Ich powieści to zupełnie inny, obcy i jednocześnie magiczny świat pełen długich nazwisk, otczestw, koligacji i specyficznej etykiety...

Ostatnią recenzją w tym tygodniu jest tekst Justyny. Klikajcie i czytajcie!

Zapowiedź IW Erica

Płonące ziemie (tom 5 Wojen wikingów) - Bernard Cornwell   (7 października 2015)

Rok 892. Na granicach Wessexu gromadzą się kolejni wrogowie zza morza. Król Alfred, dotychczas potrafiący bronić Kraju Zachodnich Sasów przed wikingami, coraz bardziej podupada na zdrowiu, zaś jego następca to niedoświadczony młodzik. Na szczęście wódz Uhtred kolejny raz prowadzi armię Sasów ku zwycięstwu. Radość królewskiego wodza z triumfu przyćmiona jednak zostaje udręką z powodu osobistej tragedii. Okazuje się też, że jego wojenne powodzenie wzbudza zawiść na królewskim dworze. Rozgoryczony pan mieczy będzie musiał wybrać między wierną służbą a marzeniami o odzyskaniu ojcowizny – twierdzy Bebbanburg na dalekiej północy Brytanii...

W tym tomie cyklu "Wojny wikingów" dodatek specjalny pióra Bernarda Cornwella – szkic popularnonaukowy "Początki Anglii. Narodziny historii".

Bernard Cornwell jest brytyjskim pisarzem mieszkającym na stałe w USA. Urodził się w 1944 roku. Najbardziej znany jako autor thrillerów oraz powieści historycznych. Na koncie ma kilkadziesiąt powieści, spośród których wiele trafiło na międzynarodowe listy bestsellerów. Najbardziej znany jako autor historycznych powieści prezentujących lody Richarda Shape'a, których akcja rozgrywa się w czasach napoleońskich. Pisze również m.in. o wikingach, czy poszukiwaniu Świętego Graala.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Cyberiada - Stanisław Lem

Nowa edycja popularnej książki Stanisława Lema, którą autor uważa za swój prywatny wkład w poetykę literatury science fiction. Nikt bowiem nie skrzyżował w taki sposób przyszłościowej fantastyki z baśnią i filozoficzną powiastką, nikt nie sporządził takiego stopu materii „naukowo-technicznej” z baśniowym sztafażem przedstawionego świata. Cyberiada - zabawny melanż tradycyjnej baśni i literatury science fiction z konstruktorami w roli czarowników i cudami, które są tam tylko niebywale rozwiniętą inżynierską sprawnością - stanowi swego rodzaju przestrogę przed brakiem umiaru, etyki i zbytnią wiarą we wszechmoc inżynierii.

Nowe wydanie słynnego dzieła Stanisława Lema to także nowa okładka – zaprojektował ją jeden z najbardziej cenionych grafików młodego pokolenia Przemysław Dębowski.

W samo południe - odsłona CXC - ogłoszenie wyników

Znowu Was wezmę z zaskoczenia, a co!? Lato się kończy, trzeba działać :)

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. W tym tygodniu odbędzie się Polcon - proszę podać, w ilu punktach programu Polconu wezmą udział powergraphowi Autorzy (i Autorki, oczywiście). Część druga. Proszę podać, jakie nagrody zdobył Rafał Kosik powieścią Kameleon.

1.1 - 21, ale uznawałem też 20, bo był kłopot z jednym punktem programu dotyczącym Kasi Kosik.

1.2 - Powieścią "Kameleon" Rafał Kosik zdobył nagrodę Zajdla, nagrodę SFINKS, wygrał plebiscyt Katedry „Fantastyka”, a także otrzymał Literacką Nagrodę im. Jerzego Źuławskiego.

2. Historyczne: 17 sierpnia to dzień szczególny. Tego dnia 995 roku ruszyła wyprawa Ottona III i Bolesława Chorbrego na Wieletów (o czym mogliśmy przeczytać w Pod pogańskim sztandarem... Szrejtera). To właśnie 17-go sierpnia 1943 roku alianci zbombardowali poligon w Peenemünde (jak dobrze wiadomo, wszystko udało się dzięki Hansowi Klossowi). Ale akcja książki, o którą chcę się Was zapytać, dzieje się w czasie pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami. Że co, że taka podpowiedź nie wystarczy? Ech... Książkę tę napisał polski noblista. W książce tej jest opisana bitwa, która toczyła się 15-go i 16-go sierpnia, a 17-go podpisano układ pokojowy (który zresztą nigdy nie wszedł w życie). Proszę podać, gdzie toczyła się bitwa oraz kto i w jakiej książce ją opisał.

Bitwa pod Zborowem. Henryk Sienkiewicz - Ogniem i Mieczem.

3. Szortalowe: Ile króciaków pojawiło się w zeszłym tygodniu na Szortalu?

Trzy.

Zwycięzcy:

1. Krzysztof Danielak,

2. Krzysztof Zachara,

3. Jerzy Gmur.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Nowość wydawnictwa Solaris

Godzina byka - Iwan Jefremow

Świat komunistycznej utopii - nikt nie głoduje, nie musi pracować, ale wszyscy chcą, dzieci są wychowywane przez państwo. Ludzkość sięga w kosmos, tworząc Wielki Pierścień Światów, w którym innym cywilizacjom pokazując jak budować właściwe społeczeństwo. W czasie jednej z wypraw natrafiają na wrogo usposobiona cywilizację. Tymczasem na Ziemi w pewnym eksperymencie naukowym odkryto sposób na jeszcze dalsze podróże w kosmos.

W Samo Południe - odsłona CXCI

Witajcie! Sto dziewięćdziesiątą pierwszą odsłonę naszego stałego konkursu czas zacząć. Tym razem, dzięki Wydawnictwu MAG, szalejemy z serią Artefakty - do wygrania są trzy pakiety składające się z Drugiego odkrycia ludzkości / Nostrilli Cordwainera Smitha oraz Przedrzeźniacza Waltera Tevisa.

Uwaga! Zmiana zasad konkursu! Znaczy, zasadniczo zmiana zasad nastąpi w przyszłości.

Pytania:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Którzy autorzy (imiona i nazwiska poproszę) polecają opowiadania Cordwainera Smitha? Część druga: Proszę podać tytuły i autorów książek, które pojawią się jako następne w serii Artefakty.

2. Historyczne: Jak się nazywa najmłodszy pisarz fantasy, którego książki ukazały się nakładem MAG-a (w momencie opublikowania książki oczywiście)? To część pierwsza pytania. Część druga jest taka: kto używał smoka jako ręcznego miotacza płomieni? Podpowiedź - zdecydowanie nie był to Brunschwick (ten od plazmotronicznego antycypatora Brunschwicka).

3. Szortalowe: Proszę podać, kiedy ukazał się ostatni Szortal Na Wynos (oczywiście, chodzi nam o czas szortalowy) oraz imiona wszystkich panów (o Panie pytałem się poprzednią razą), których teksty ukazały się w Zagraniczniaku, Szortowni i Stusłówkach.

To wszystko - do boju!


Pół Świata - Joe Abercrombie

Marek Adamkiewicz

Pierwszym tomem swojej młodzieżowej trylogii, Joe Abercrombie ustawił poprzeczkę stosunkowo wysoko. Pół Króla było powieścią dynamiczną i wciągającą, odchodzącą przy okazji od wykreowanego przez autora świata, znanego z kilku innych jego książek. Można powiedzieć, że był to pewien powiew świeżości w twórczości amerykańskiego pisarza, a zarazem i wyzwanie. Fantastyka młodzieżowa ma swoje, nie takie znowu małe, ograniczenia. Abercrombie w Pół Króla doskonale ominął wszystkie mielizny gatunku, serwując czytelnikowi powieść naprawdę godną uwagi. Teraz, wraz z jej kontynuacją, nadszedł czas by ugruntować, lub zweryfikować taką opinię.

Poznany w pierwszym tomie Yavri nie jest już słabym chłopcem. Mimo że ominęła go rola monarchy Gettlandii, wyrósł na personę niezwykle w swojej ojczyźnie ważną i poważaną. Jest ministrem, osobą niezwykle istotną dla polityki kraju. Występując w tej roli i korzystając z przymiotów swego umysłu, Yavri formuje drużynę, która wyruszy na dalekie Południe, szukać sprzymierzeńców w nadchodzącej wielkimi krokami wojnie z najwyższym królem i jego taktyczną podporą, Babką Wexen. W skład załogi wchodzą m.in. Zadra i Brand, dwoje młodych ludzi, którzy chcieli zostać wojownikami Gettlandii, lecz coś w ich planach ewidentnie nie zagrało.

Widoczny powyżej zarys fabularny nie wygląda, trzeba to przyznać, na zbyt skomplikowany, i w istocie, fabuła Pół Świata jest stosunkowo prosta - to niezwykle popularny i mocno w gatunku fantasy wyeksploatowany motyw misji. Już słyszę to „O nie! Znowu!?”… Ale spokojnie! Abercrombie wie, co robi. Owszem, bawi się znanymi i oklepanymi motywami, jednak czyni to w sposób tak błyskotliwy, że wrażenie zjadania ogona gatunku, właściwie się nie pojawia. To w znacznej mierze zasługa dobrze prowadzonej, dynamicznej akcji. Właściwie cały czas coś się dzieje, choć, co ważne, czytelnik nie ma też wrażenia przesytu. Bohaterowie przeżywają sporo ciekawych przygód, są one jednak umiejętnie przeplatane fragmentami nieco bardziej statycznymi, co wychodzi całości na dobre.

Abercrombie w Subiektywnie

Pierwszym tomem swojej młodzieżowej trylogii, Joe Abercrombie ustawił poprzeczkę stosunkowo wysoko. Pół Króla było powieścią dynamiczną i wciągającą, odchodzącą przy okazji od wykreowanego przez autora świata, znanego z kilku innych jego książek. Można powiedzieć, że był to pewien powiew świeżości w twórczości amerykańskiego pisarza, a zarazem i wyzwanie. Fantastyka młodzieżowa ma swoje, nie takie znowu małe, ograniczenia. Abercrombie w Pół Króla doskonale ominął wszystkie mielizny gatunku, serwując czytelnikowi powieść naprawdę godną uwagi. Teraz, wraz z jej kontynuacją, nadszedł czas by ugruntować, lub zweryfikować taką opinię.

Ciekawych wyniku analizy zapraszam do przeczytania najnowszego omówienia, które napisał Marek, a które znajdziecie tutaj.

Nowość wydawnictwa Rebis

Wybrana - Naomi Novik

Agnieszka kocha swój dom w dolinie, cichą wioskę, lasy i błękitną rzekę. Jednak w pobliżu stoi złowrogi Bór, pełen złych mocy, który rzuca cień na jej życie. Jej lud może liczyć tylko na to, że stroniący od ludzi czarodziej zwany Smokiem, będzie trzymał te siły w ryzach. Jednak za swą pomoc domaga sie straszliwej ceny: jednej młodej kobiety, która będzie mu służyła przez dziesięć lat, co jest losem niemal równie okropnym jak paść ofiarą Boru. Dzień wyboru następnej dziewczyny szybko się zbliża…

Nowość wydawnictwa Rebis

Niebiańskie pastwiska - Paweł Majka

We wszechświecie, w którym odległości straciły znaczenie, dogasa największa wojna, jaką pamięta ludzkość. Zrujnowano całe systemy. Wraki dziesiątek orbitalnych miast spadają na ruiny spustoszonych metropolii. Związek wspólnych przestrzeni szykuje się do odbudowy po zdławieniu wojny domowej.

Niedobitki pokonanych starają się przetrwać, zwycięzcy zaczynają już walczyć między sobą o łupy.

Na tle zgliszczy korespondent wojenny szuka dla siebie nowych, mocnych tematów, prywatny detektyw przyjmuje banalne zlecenie, generał przegranej strony daje się ponieść rozpaczliwej nadziei dla siebie i swoich żołnierzy zaś garstka teoretycznie zwycięskich weteranów odkrywa, że nowi liderzy skazali ich na zagładę. Wojna pokaże jeszcze pazury a oni wszyscy spotkają się w ogniu walki.Nie będzie z nimi tylko pewnego możnowładcy, bo zginął by odkryć, że śmierć, to dopiero początek problemów.

Informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

Spotkanie z Joanną Krygier oraz Szewachem Weissem, promujące książkę "Odnaleźć ślad"

26 sierpnia, godz. 19:00, Klub Ronina, Dom Literatury, ul. Foksal 3/5 (sala B) Warszawa

Spotkanie poprowadzi Jan Żaryn, wstęp wolny.

Niezwykła opowieść o tym, co zawsze chcieliście wiedzieć o Żydach, ale nigdy o to nie spytaliście.


Inspiracją do napisania książki był Szewach Weiss - izraelski mąż stanu, profesor nauk politycznych, ambasador Izraela w Polsce w latach 2001-2003. Rozmowy Joanny Krygier z profesorem Weissem są osią opowieści. Autorka w Żydach, Polakach i Niemcach szuka źródeł miłości i nienawiści. Pyta o Boga i Jego udział w historii.  Opowiada o symbolicznych słoniach, gwiazdach i... kurzu. Zabiera głos w sprawie Jedwabnego i konfliktu bliskowschodniego. Dotyka tematów tragicznych, czyniąc to szczerze, choć nierzadko kontrowersyjnie.

To nie jest książka historyczna, to opowieść o duszach: polskiej i żydowskiej.
"Co jest w człowieku takiego, co sprawia, że w pewnym momencie życie nie jest najważniejsze?" - pyta Joanna Krygier. Jej praca jest w pewnym sensie odpowiedzią na to pytanie. Stereotypy, w tym polsko-żydowskie, są jak etykiety na butelkach, pełnią funkcję drogowskazów. Jednakże nie zawsze pozwalają na zgłębienie prawdy o narodach, których dotyczą. Polacy i Żydzi, zdaniem autorki, mogą już dziś naklejać nowe etykiety, w których będą dominować wartości dla obydwu narodów wiodące: miłość i zdolność do przebaczenia. "Zło dobrem zwyciężaj" - głosił za pewnym Żydem błogosławiony ks. Jerzy. Tylko narody doświadczone przez najstraszliwsze zło stać na prawdziwe miłosierdzie.

prof. Jan Żaryn

Wilq Superbohater. Tom 22. Gdyby mała foczka walczyła z małą pandą - Bartosz i Tomasz Minkiewicz

Trzy filary spektakularnie pomarszczonego fotela

Hubert Przybylski


Bo czasami jest tak, że się nie ma siły. Nie ma się siły stać, nie ma się siły siedzieć, nie ma się siły leżeć, nie ma się siły spać*... Nie ma się też siły czytać, grać w Fifę czy inszego Wiedźmaka, a o przepraszaniu Żydów za najstarszego antysemitę na Ziemi nie wspomnę, bo wciąż nie mam siły. I w takim to okresie bezsiły przed normalnym zdrowym czło... nieświeciem zostaje postawiony kłest. Może to nie główny wątek, ale do skompletowania wszystkich arcziwmętów potrzebny, a i mający niebagatelne znaczenie dla całości doczesnej rozgrywki. W moim przypadku tym kłestem było napisanie recenzji dwudziestego drugiego zeszytu Wilqa.

"Tylko tyle?", zapytacie zdziwieni. Cóż. Dziwnym nie jest.

Króciak

Kto już czytał letni numer Wydania Specjalnego, ten pamięta. Kto jeszcze nie miał tej przyjemności, niech to uczyni, a pozna jedną z możliwych wersji przyszłości.
Neoka(tech)umenat. Oto słowo Bartłomieja Dzika. Bierzcie i czytajcie je wszyscy...

Minkiewiczowie w Subiektywnie

Nieświeć napisał recenzję najnowszego numeru Wilqa. Dziwnym nie jest. Zauważyliście, że Hubert jest bardzo podobny do Wilqa? Zastanawiam się nawet, czy to nie bliźniacy. Może nie jednojajowi, ale zawsze bliźniacy. Pewnie dlatego tak się dobrze znają, a bardziej - Hubert tak dobrze zna Wilqa i tak go wychwala. Ciekawe kiedy Wilqu napisze recenzję Nieświecia. Jak myślicie?

Bo Opole na swojego Wilqa, a Suwałki mają swojego Nieświecia. Prawda życiowa to jest! Dziwnym nie jest!

A tutaj macie zajawkę recenzji Huberta. Przypuszczam, że wcale Was nie trzeba zachęcać, że już dawno porzuciliście czytanie moich bajdurzeń i już czytacie omówienie (i bardzo słusznie zrobiliście, wiecie co dobre):

Bo czasami jest tak, że się nie ma siły. Nie ma się siły stać, nie ma się siły siedzieć, nie ma się siły leżeć, nie ma się siły spać*... Nie ma się też siły czytać, grać w Fifę czy inszego Wiedźmaka, a o przepraszaniu Żydów za najstarszego antysemitę na Ziemi nie wspomnę, bo wciąż nie mam siły. I w takim to okresie bezsiły przed normalnym zdrowym czło... nieświeciem zostaje postawiony kłest. Może to nie główny wątek, ale do skompletowania wszystkich arcziwmętów potrzebny, a i mający niebagatelne znaczenie dla całości doczesnej rozgrywki. W moim przypadku tym kłestem było napisanie recenzji dwudziestego drugiego zeszytu Wilqa.

A tutaj macie link do recenzji.

PS: zauważyliście, że Nieświeć i Wilqu są tacy dziwni, że nawet w zajawce obrazek im się poprzestawiał?

Nowość wydawnictwa Mag

Łuska w cieniu - Rachel Hartman

Królestwo Goreddu – świat, w którym ludzie i smoki żyją w niepewnej równowadze, a ci nieliczni, którzy są jednocześnie ludźmi i smokami, muszą ukrywać prawdę. Jedno z nich – w połowie ludzka dziewczyna, w połowie smoczyca, imieniem Serafina - niechętnie dało się wciągnąć w politykę swojego świata. Kiedy dochodzi do wybuchu wojny między smokami a ludźmi, Serafina musi wyruszyć w podróż, by odnaleźć innych podobnych sobie – ponieważ łączy ją niewyjaśniona więź z nimi wszystkimi, a razem będą zdolni walczyć przeciwko smokom w potężny, magiczny sposób.
Zbierając tę barwną gromadkę, Serafina musi uciekać przed ludźmi, którzy próbują ją zatrzymać. Jednak najbardziej przerażająca jest inna pół-smoczyca, która umie wkradać się w ludzkie umysły i je przejmować. Aż do tej pory Serafina chroniła swój umysł przed intruzami, co jednocześnie oznaczało ograniczenie jej możliwości. Nadszedł czas, by podjąć decyzję – trzymać się bezpiecznego starego życia czy przyjąć potężne nowe przeznaczenie?

Fragment powieści.

Nowość wydawnictwa Albatros

DAWCA - Tess Gerritsen

Trzymający w napięciu thriller medyczny mistrzyni tematu, głównej konkurentki Robina Cooka i Michaela Palmera. Doskonała lektura zwłaszcza dla tych, którzy mają wątpliwości co do funkcjonowania służby zdrowia... Dwie osoby gotowe do operacji i tylko jedno serce, które można przeszczepić. Gdy doktor Abby DiMatteo podejmowała decyzję, by dokonać przeszczepu u umierającego siedemnastolatka, nie przypuszczała, że wywoła tym lawinę wydarzeń. Kim jest czterdziestosześcioletnia, bogata kobieta, która, wedle przełożonych, winna była otrzymać narząd? Tego Abby nie wie. Wie jednak, że coś jest nie w porządku - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawia się drugie serce i operacja może się odbyć. Cud? To mało prawdopodobne. W wyniku podjętych decyzji, pracę traci przełożona kobiety, a sama Abby zaczyna stawiać sobie niewygodne pytania. Czy to możliwe, że narządy do transplantacji pochodzą z nie do końca legalnych źródeł? Gdzie leżą granice etyki lekarskiej?

DOLINA UMARŁYCH - Tess Gerritsen

Coś przerażającego wydarzyło się w opuszczonej przez ludzi wiosce Królestwo Boże ukrytej w przysypanej śniegiem dolinie w stanie Wyoming. Jej mieszkańcy dosłownie rozpłynęli się w powietrzu, porzucając domy i samochody – dwanaście identycznych domostw i nietknięte posiłki na stołach. Doktor Maura Isles, jadąca ze znajomymi do Wyoming na konferencję patologów, trafia tu przypadkiem, gdy jej samochód wypada z drogi podczas śnieżycy. I znika bez śladu. Kilka dni później auto z

Nowość wydawnictwa Insignis

Płomień na szczycie ruin wieży Sky Tower? Dwadzieścia lat po tym wszystkim? To znak, że we Wrocławiu wciąż żyją ludzie!

Dziś premiera „Otchłani” Roberta J. Szmidta – nowej powieści w Uniewersum Metra 2033.

Autor, znany pisarz postapokaliptyczny nazywany Niszczycielem Światów, zabiera Czytelników do poniemieckich kanałów, które rozciągają się pod ruinami kwitnącej niegdyś stolicy Dolnego Śląska, do otchłani pełnej niebezpieczeństw, przemocy i zdrady. Wydawnictwo Insignis Media oraz Dmitrij Glukhovsky z dumą oddają w ręce Czytelników kolejną książkę z bestsellerowej serii Uniwersum Metra 2033.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, w którym Robert J. Szmidt zabierze Was w podróż po dzisiejszym Wrocławiu, jakże różnym od tego ukazanego w jego książce:

https://youtu.be/ADAlPrwyVAk

Mamy też dla Was drugi fragment książki w interpretacji Adama Baumana:

https://youtu.be/8tS8yd2QdBM

Nowość wydawnictwa Egmont

Batman. Azyl Arkham - Grant Morrison

W kolekcji DC Deluxe ukazują się najwybitniejsze albumy komiksowe wydane przez DC Comics na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. 

W Azylu Arkham, czyli zakładzie psychiatrycznym dla najniebezpieczniejszych superprzestępców, nawet sam Batman zaczyna tracić zdrowe zmysły. Oto jeden z najmroczniejszych komiksów w historii gatunku, a zarazem światowy bestseller.

„Patrząc na te plansze, momentami trudno uwierzyć, że mamy do czynienia z komiksem, który premierę miał już ponad ćwierć wieku temu. Grant Morrison i Dave McKean zdecydowanie wyprzedzili swe czasy i stali się pionierami nowych komiksowych trendów. Owszem, gdy w 1989 r. publikowali Azyl Arkham, od kilku lat były już na rynku przełomowe Powrót Mrocznego Rycerza Franka Millera i Strażnicy Alana Moore'a i Dave'a Gibbonsa, ale ten album był czymś zupełnie innym. Był dowodem na to, że komiks może być dziełem sztuki, fascynującym stopem wyśmienitej historii i odważnych graficznych eksperymentów, może mądrze czerpać z dziedzictwa całej kultury i przetwarzać ją w nowe oryginalne znaczenia. Wiedzieliśmy już, że superbohaterskie komiksy mogą być poważne i podejmować trudne tematy. Teraz przekonaliśmy się, że mogą być równocześnie świetną rozrywką i podstawą do akademickich rozważań i to zarówno na kierunkach psychologicznych, literaturoznawczych, antropologicznych czy w Akademiach Sztuk Pięknych” – napisał w posłowiu Kamil Śmiałkowski.

Amerykański wampir. Tom 4 - Scott Snyder

Kolejny tom bestsellerowych przygód Amerykańskiego wampira. W dwóch krwawych epizodach dziejących się w różnych rejonach USA i w zupełnie innych czasach autorzy ukazują przerażające oblicze nieśmiertelnego Skinnera Sweeta!

Nowość wydawnictwa Czwarta Strona

Droga do Nawi - Tomasz Duszyński

Polak – Alek Bielski, weteran z Afganistanu. Rosjanie – Misza Asieniewicz, moskiewski milicjant, i Ksenia Morozowa, (nie)zwykła dziewczyna. Losy tej trójki, początkowo wydawałoby się ze sobą niezwiązane, łączą się za sprawą intrygi tajemniczego świata, z którego istnienia zwykli ludzie nie zdają sobie sprawy. Ksenia, Misza i Alek stają się zabawkami w rękach bogów, od wieków planujących intrygę mającą na celu doprowadzenie do zmiany dominacji w istniejącym świecie. Czy Perunowi uda się zawładnąć światem bogów i ludzi? Po czyjej stronie jest Światowid? A może wszyscy spotkają się w Nawi, podziemnym królestwie Welesa?

Odrobina humoru, dużo mocnej i wartkiej akcji, nietuzinkowi bohaterowie, realia społeczne, obraz Rosji i pierwsza tak rozbudowana wizja słowiańskiej fantasy umiejscowiona w XXI wieku.
Gdy bogowie obmyślą plan, nie masz wyjścia i musisz tańczyć tak, jak ci zagrają… a może jednak nie?

Rychło w czas - odsłona trzydziesta czwarta - ogłoszenie wyników

Wtorek koniec konkursu, w środę rozstrzygnięcie. Musicie przyznać, że tempo niesamowite!

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnictwo Akurat wydaje także fantastykę, proszę podać przynajmniej cztery tytuły z dotychczas wydanych. Proszę także podać, które z nich zostały zrecenzowane na Szortalu.

1.1 "Bot" Max Kidruk, "Czerwone koszule" John Scalzi, "Czerwony golem" Peter Higgins, "Dotyk przeznaczenia" i "Posłaniec śmierci" Chuck Wendig, "Marsjanin" Andy Weir, "Mniejszy cud" Magdalena Salik, "Zabójczy księżyc" i "Mroczne słońce" N. K. Jemisin, "Piękny kraj" Alan Averill, "Troje" Sarah Lotz, "Wśród obcych" Jo Walton, "Zabójcza sprawiedliwość" Ann Leckie

1.2 zrecenzowane: "Bot", "Czerwone koszule", "Marsjanin", "Zabójczy księżyc"

2. Imprint. Akurat. Proszę połączyć i wytłumaczyć o co chodzi.

Imprint to "marka wydawnicza, pod którą wydawca publikuje określony rodzaj wydawnictw. Podmiot będący wydawcą jako przedsiębiorca ma tylko jedną firmę, czyli nazwę, pod którą prowadzi działalność gospodarczą, jednak w celu rozróżnienia charakteru rozmaitych realizowanych przez siebie publikacji może postanowić wykreować więcej marek wydawniczych niż jedna."

Akurat to imprint wydawnictwa MUZA SA.

3. Jakie nagrody otrzymała książka która jest nagrodą w dzisiejszym konkursie (powiedzmy, że te główne).

Nagroda Hugo za najlepszą powieść 2014 (Hugo Award Novel), Nebula za najlepszą powieść 2013 (Nebula Award Novel), Nagroda im. Arthura C. Clarke'a 2014 (Arthur C. Clarke Award), Nagroda Locusa za debiut powieściowy 2014 (Locus Award First Novel), Nagroda BSFA za najlepszą powieść 2013 (BSFA Award Novel), The Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer 2014 [British Fantasy Society Award], Golden Tentacle 2013 [The Kitschies Debut Novel].

Zwycięzcy:

1. Aneta Sosinowska,

2. Julia Grzybała.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Longar

Niepokojący longar autorstwa Vaughana Stangera, pt. Pszczeli los w przekładzie Martyny Bohdanowicz.

Daredevil: Żółty - Jeph Loeb i Tim Sale

Maciej Rybicki

Przez wiele lat Daredevil nie miał zbyt wiele szczęścia do polskich wydań: kilka gościnnych występów w zeszytówkach, klasyczny "origin" autorstwa Franka Millera i Johna Romity Juniora wydany 20 lat temu (!) w Mega Marvel, dwutomowe wydania Diabła Stróża od Egmontu, potem jeszcze Tajna wojna i ... już. Coś się wyraźnie ruszyło wraz ze startem Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, a sukces zrealizowanego przez Netflix serialu także nie pozostał bez znaczenia dla rynkowej obecności jednego z najciekawszych i najpopularniejszych bohaterów Marvela: m.in. Wydawnictwo Sideca zapowiedziało już zbiorcze wydania kapitalnych runów Bendisa, Bruebakera, Waida i Millera. W tyle nie pozostaje także Mucha Comics proponując inną z klasycznych historii z "Człowiekiem, który nie znał strachu" w roli głównej.

Loeb i Sale w Subiektywnie

Przez wiele lat Daredevil nie miał zbyt wiele szczęścia do polskich wydań: kilka gościnnych występów w zeszytówkach, klasyczny "origin" autorstwa Franka Millera i Johna Romity Juniora wydany 20 lat temu (!) w Mega Marvel, dwutomowe wydania Diabła Stróża od Egmontu, potem jeszcze Tajna wojna i ...

Pewnie niektórzy z Was zauważyli, że ostatnie dni września to nagle zagęszczenie recenzji komiksów. Na szczęście wszystkich zaniepokojonych tym faktem mogę uspokoić - wrześniowych recenzji komiksów będzie więcej. Ale zanim co - przed Wami najnowsze omówienie Maćka. Polecam!

P.S. Na końcu tekstu znajdziecie przykładową planszę z komiksu.

P.S.2. "Sale" to nazwisko, a nie zapowiedź wyprzedaży.

Smokopolitan - nowa inicjatywa z Krakowa!

Smokopolitan to nowy, niekomercyjny kwartalnik, ogólnofantastyczny, którego celem jest stworzenie nowej platformy wydawniczej dla młodych, zdolnych twórców oraz wskrzeszenie w Polsce idei fanowskich zinów fanatastycznych.  Pierwszy numer czasopisma  miał premierę podczas krakowskiego konwentu Smokon (9 maja 2015 r.) i został udostępniony już w ponad 1300 egzemplarzach. Premiera drugiego numeru odbyła się natomiast 20 sierpnia na poznańskim Polconie.  Ze "Smokopolitan"

współpracuje kilku najbardziej znanych pisarzy polskiej fantastyki m.in. Andrzej Pilipiuk, Paweł Majka, Piotr W. Cholewa i Michał Cholewa.

Wydawcą czasopisma jest Krakowska fundacja Historia Vita, natomiast redaktor naczelną czasopisma została Elin Kamińska. Koszt wydania papierowego czasopisma to 5 zł, czyli koszt jego wydrukowania. Magazyn w wersji papierowej można zakupić na większości festiwali i konwentów fantastycznych organizowanych w Polsce oraz w sklepie internetowym wydawnictwa Gindie (www.gindie.pl). Wersję elektroniczną czasopisma (PDF, EPUB, MOBI) można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej czasopisma www.smokopolitan.pl

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Agata Tuszyńska - Narzeczona Schulza

19 listopada 1942 roku. Na rynku w Drohobyczu zostaje zastrzelony Bruno Schulz.  Kilka lat później Sklepy cynamonowe i Sanatorium pod Klepsydrą zdobywają status arcydzieł i rozpoczynają wędrówkę do kanonu światowej literatury. Legenda genialnego artysty zaczyna żyć własnym życiem. Pośmiertnym sukcesom Schulza z pewnego oddalenia przygląda się tajemnicza kobieta… To Juna, znana czytelnikom z dedykacji do Sanatorium pod Klepsydrą.
 
Agata Tuszyńska w swojej najnowszej książce proponuje niezwykłą literacką opowieść, w której mieszają się dramatyczne wątki miłości i wojny. Pisarkę zainspirowała tym razem postać Juny, Józefiny Szelińskiej, jedynej kobiety, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.
 
Józefina Szelińska, Juna, w latach 1933-1937 była narzeczoną Brunona Schulza - genialnego pisarza, malarza, autora "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod Klepsydrą". Ukrywała to przez niemal pół wieku. W powojennych ankietach podawała stan cywilny: samotna. Wszystko inne jest grą pamięci i wyobraźni.
 (fragment książki)
 
Miłość, sztuka, wojna i śmierć. Drohobycz, Warszawa, Gdańsk. Zasłyszane opowieści i nieliczne ślady, na podstawie których Agata Tuszyńska opisuje możliwe dzieje związku dwóch wybitnych osobowości.
 
Dlaczego Schulz nigdy się nie ożenił? Dlaczego to on podpisał się pod polskim tłumaczeniem Procesu Kafki, choć przekładu dokonała Szelińska? Z jakich powodów Juna nie ułożyła sobie życia z innym mężczyzną? Jaki los spotkał Mesjasza, zaginiony rękopis ostatniej powieści Schulza?
 

Informacja wydawnictwa Genius Creations

Na blogu Marcina Jamiołkowskiego, autora wydanego przez Genius Creations "Okupu krwi" (którego drugi tom, "Order", ukaże się jesienią) pojawiła się możliwość pobrania ebooka zawierającego wszystkie jego krótkie formy opublikowane dotychczas w sieci. Zbiorek dostępny jest w formatach PDF, ePub i mobi. Pliki aktualizowane o kolejne teksty znaleźć będzie można na tej stronie.

Nadmienię (że się tak wyrażę :D), że część tekstów była publikowana też na Szortalu, z czego bardzo się cieszymy :)   (AK)

Nowość Wydawnictwa Komiksowego (Prószyński i S-ka)

Joann Sfar - Kot Rabina. Tom 6. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną

Koty lubią być w centrum uwagi, szczególnie gdy są tak egoistyczne jak legendarny Kot Rabina. Ten gadający sierściuch wraca do nas po dziewięciu latach przerwy i od razu pokazuje, kto tu rządzi.

Zapraszamy do lektury filozoficznej przypowieści będącej kontynuacją bestsellerowej serii autorstwa Joanna Sfara. Dowiecie się jakie wydarzenia doprowadziły Kota do desperackiej próby wygnania samego siebie z domu pięknej Zlabii, dlaczego myszy są dobre, ludzie źli a koty po prostu wredne oraz dlaczego tak warto kochać Kota Rabina.

Joann Sfar
(ur. 1971), francuski twórca komiksów, reżyser filmowy. W Polsce ukazały się dotychczas dwa tomy „Kota Rabina", „Klezmerzy", trzy części serii „Profesor Bell" oraz „Mały świat Golema".

Zapowiedź wydawnictwa Noir Sur Blanc

Teodor Parnicki - Trzy minuty po trzeciej  (10 września 2015)

Powieściowy debiut Teodora Parnickiego z 1929 roku wraca do czytelników po ponad 85 latach zapomnienia!

Autor przenosi czytelników w egzotyczny świat Azji i  odległej Mandżurii, której stolica, Harbin, w latach dwudziestych zyskała miano „Paryża Dalekiego Wschodu”. Właśnie tam rozpoczyna się historia opowiedziana na kartach „Trzech minut po trzeciej”, powieści, której narracja jest kreślona przez Parnickiego w zgodzie ze wszystkimi regułami literatury popularnej początku XX wieku.

Akcja powieści rozpoczyna się w mroźny zimowy wieczór w połowie lutego 1927 roku, gdy w ręce sowieckiego wywiadu przypadkowo dostają się dokumenty, których ujawnienie naraziłoby japońskie interesy związane z Koleją Wschodniochińską. Tajne informacje wkrótce mają być przekazane do Moskwy. Zaczyna się walka z czasem…

Tajemniczy japoński „trybunał siedemnastu” daje dwóm byłym oficerom carskiej armii, przebywającym na wygnaniu w Harbinie i przypadkowo wplątanym w polityczną intrygę, ostatnią szansę – uchylenie wydanego na nich wyroku śmierci w zamian za odzyskanie dokumentów. Piotr Iwanowicz Zagorski i młodszy od niego Aleksander Aleksiejewicz Flagin podejmują nierówną walkę z agentami Kominternu w wywiadowczej grze o nieznanych im regułach.

Opowieść o ich „wielkiej przygodzie” pełna jest zaskakujących zwrotów akcji, pościgów samochodowych, walk i pojedynków, wątków romansowych (trzech pomniejszych, jednego całkiem poważnego), postaci sobowtórów, tajnych – czasem podwójnych – agentek i agentów, oddanych sprawie, ideowych, lecz przegranych komunistów, oraz pracujących dla nowego systemu sowieckiego karierowiczów.

Historia walki o odzyskanie dokumentów pozwala Parnickiemu ukazać szeroką panoramę Dalekiego Wschodu w początkach XX wieku, łącząc historię i klimat epoki z sensacyjną szpiegowską intrygą.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Svante Pääbo - Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów

Czego dowiedzieliśmy się o pochodzeniu człowieka dzięki badaniom genomu naszych najbliższych ewolucyjnie krewnych? „Neandertalczyk” przedstawia fascynującą historię okrywania odpowiedzi na to pytanie. Od pierwszych prób badań kopalnego DNA w latach 80. aż po uwieńczone sukcesem zsekwencjonowanie genomu neandertalczyka w 2010 r., śledzimy niezwykłą opowieść o narodzinach nowej dziedziny nauki, której porażki i triumfy ze swadą opisuje człowiek, dzięki któremu badania te w ogóle się rozpoczęły.
Odczytanie pełnego zapisu informacji genetycznej neandertalczyka sprawiło, że dowiedzieliśmy się o nim znacznie więcej, niż kiedykolwiek odkrylibyśmy dzięki tradycyjnym badaniom paleontologicznym. Przede wszystkim jednak zbliżyło nas do odpowiedzi na pytanie, jakie biologiczne czynniki sprawiły, że to ludzie współcześni – a nie nasi wymarli krewni – odnieśli oszałamiający sukces ewolucyjny. No właśnie, czy jednak neandertalczycy wymarli bez śladu?
Odkrycia Svante Pääbo zrewolucjonizowały antropologię i doprowadziły do naniesienia poprawek w naszym drzewie genealogicznym. Stały się fundamentem, na którym jeszcze przez długie lata budować będą inni badacze – antropolodzy, paleontolodzy, genetycy populacyjni, ewolucjoniści. „Neandertalczyk” to wciągająca opowieść o marzeniach, wytrwałości i nauce najwyższej próby. To opowieść dla wszystkich, którzy zadają sobie pytanie, kim jesteśmy – i skąd pochodzimy.

Svante Pääbo jest dyrektorem Zakładu Genetyki w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej w Lipsku. Jego przełomowe odkrycia wielokrotnie przedstawiano w mediach i opisywano na łamach prasy. W 2009 r. tygodnik „Time” zaliczył go do stu najbardziej wpływowych ludzi świata.

Rychło w czas - odsłona trzydziesta piąta

Nadeszła chwila konkursu. Czwartkowe wczesne popołudnie. Zaczynamy Rychło w czas.

Dzisiaj do wygrania mamy trzy egzemplarze książki Jacka Wróbla - Cuda i Dziwy Mistrza Haxerlina ufundowane przez wydawnictwo Genius Creations.

Zasady są jakie są. Konkurs trwa od ogłoszenia, do środy, 2 września 2015 roku, do godziny 22:22. Odpowiedzi (prawidłowe) proszę przesyłać na adres: odpowiedz@szortal.com. (Musiałem dodać - AK - odpowiedzi podpisujemy imieniem i nazwiskiem) Wśród osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi wylosuję dwóch zwycięzców, dodatkowy, trzeci egzemplarz otrzyma osoba, która jako ostatnia przesłała prawidłową odpowiedź w wyznaczonym czasie (szortalowym oczywiście). To tyle. Do boju!

Pytania:

1. Proszę podać z jaką księgarnią związane jest wydawnictwo Genius Creations.

2. Proszę wymienić wszystkie tytuły i autorów książek wydanych przez GC i zrecenzowanych na Szortalu.

3. Proszę podać ile książek wydało do dzisiaj wydawnictwo GC i dodatkowo, jaka okładka Wam się najbardziej podobała.

4. Proszę podać przynajmniej pięć książek (tytuł i autor) zapowiadanych przez GC oraz dodatkowo: na którą z zapowiadanych najbardziej czekacie.

To tyle, do dzieła!

Nowość wydawnictwa Egmont

New Avengers. Wszystko umiera - Jonathan Hickman

Najwięksi herosi, najmądrzejsi i najbardziej odpowiedzialni superbohaterowie od lat dyskretnie rozwiązują wielkie problemy świata na tajnych spotkaniach, gdzie jako Iluminaci muszą czasem podejmować trudne decyzje. Ale nigdy jeszcze nie stanęli przed takimi problemami jak w najnowszej odsłonie serii New Avengers. Na wieść o tym, że uratowanie naszego świata oznacza zniszczenie wielu innych, jedni biorą się za przygotowywanie technologii, inni nawet nie chcą słyszeć o idei „zła koniecznego”. Czy koalicja Iron Mana, Kapitana Ameryki, Czarnej Pantery, Namora i innych ma szansę przetrwać? A jeśli nie przetrwa – co czeka nasz świat?

Ten tom rozpoczyna jedną z najważniejszych i najpoważniejszych opowieści w historii Marvela. Jego twórcami są wielokrotnie nominowany do Nagrody Eisnera scenarzysta Jonathan Hickman ("Fantastyczna Czwórka", "Avengers") i rysownik Steve Epting ("Fantastyczna Czwórka", "Kapitan Ameryka").

Strażnicy Galaktyki. Kosmiczni Avengers - Brian M. Bendis

Bohaterowie znani z wielkiego kinowego hitu "Strażnicy Galaktyki" (Guardians of the Galaxy, 2014) po raz pierwszy w Polsce w oryginalnej, komiksowej wersji.

Kosmiczni awanturnicy: mocarny Drax Niszczyciel, zielonoskóra Gamora, wygadany Szop Rocket i kultowy już Groot pod komendą żądnego wyzwań Star-Lorda nie boją się żadnego wyzwania. W tym tomie wspólnie ze spotkanym w odległym kosmosie Iron Manem przybywają na Ziemię, by obronić ją przed najazdem złych kosmitów. Dodatkowo drobne samodzielne przygody każdego ze Strażników Galaktyki pokazują, jak barwna i nieprzeciętna to gromadka.

Głód - Knut Hamsun

Klasyka (niemal) zapomniana

Mirosław Gołuński


Przed kilkoma laty jedno z poważnych wydawnictw rozpoczęło wydawanie serii Klasyka mniej znana, w której publikowano polskie utwory z poprzednich stuleci należące do obowiązkowego zakresu lekturowego wykształconego obywatela kraju nad Wisłą. Nie wiem, czy jeszcze tę szczytną (i zapewne częściowo przez państwo sponsorowaną) misję kontynuuje, ale ilekroć odwiedzam tanią księgarnię w moim mieście, natykam się na kartony wypełnione dziełami Bałuckiego, Krasińskiego, Niemcewicza, nad którymi pochylam się zapewne jako jeden z nielicznych – zawodowy czytacz polskiej literatury.

Kartony te przyszły mi na myśl, gdy czytałem Głód Knuta Hamsuna, nieco obawiając się, że zarówno ta, pięknie wydana w twardych oprawach książka, jak i inne (spośród których o Golemie Meyrinka miałem okazję pisać niedawno) mogą podzielić wyjątkowo niesprawiedliwy los tamtych. A potem pocieszyłem się, że dla tej późno dziewiętnastowiecznej powieści jest jednak nadzieja – jej autor jest Skandynawem i choć nie napisał kryminału, może uratuje go właśnie pochodzenie, bo Polacy, co prawda nie gęsi i swój język mają, ale – jak już dawno pisał wieszcz Mickiewicz – polskiej literatury nie cenią i nie rozumieją, za to literaturę zza Bałtyku cenią nadzwyczajnie. A Głodowi z wielu powodów warto dać szansę.

Hamsun w Subiektywnie

Przed kilkoma laty jedno z poważnych wydawnictw rozpoczęło wydawanie serii Klasyka mniej znana, w której publikowano polskie utwory z poprzednich stuleci należące do obowiązkowego zakresu lekturowego wykształconego obywatela kraju nad Wisłą. Nie wiem, czy jeszcze tę szczytną (i zapewne częściowo przez państwo sponsorowaną) misję kontynuuje, ale ilekroć odwiedzam tanią księgarnię w moim mieście, natykam się na kartony wypełnione dziełami Bałuckiego, Krasińskiego, Niemcewicza, nad którymi pochylam się zapewne jako jeden z nielicznych – zawodowy czytacz polskiej literatury.

Jako mała przerwa przed kolejną falą recenzji komiksów - omówienie napisane przez Mirka. Klikajcie i czytajcie!

Informacja wydawnictwa Rebis

We wtorek pisałem o nowej książce Pawła Majki, ale jak wszystkim wiadomo, Pawła nigdy dosyć, więc wklejam jeszcze raz dokładając w gratisie fragment powieści, a co mi tam, w końcu piątek mamy.

Niebiańskie pastwiska - Paweł Majka

We wszechświecie, w którym odległości straciły znaczenie, dogasa największa wojna, jaką pamięta ludzkość. Zrujnowano całe systemy. Wraki dziesiątek orbitalnych miast spadają na ruiny spustoszonych metropolii. Związek wspólnych przestrzeni szykuje się do odbudowy po zdławieniu wojny domowej.

Niedobitki pokonanych starają się przetrwać, zwycięzcy zaczynają już walczyć między sobą o łupy.

Na tle zgliszczy korespondent wojenny szuka dla siebie nowych, mocnych tematów, prywatny detektyw przyjmuje banalne zlecenie, generał przegranej strony daje się ponieść rozpaczliwej nadziei dla siebie i swoich żołnierzy zaś garstka teoretycznie zwycięskich weteranów odkrywa, że nowi liderzy skazali ich na zagładę. Wojna pokaże jeszcze pazury a oni wszyscy spotkają się w ogniu walki.Nie będzie z nimi tylko pewnego możnowładcy, bo zginął by odkryć, że śmierć, to dopiero początek problemów.

Fragment powieści.

Nowość wydawnictwa Rebis

Właśnie trafiła do księgarń publikacja Davida G. Williamsona Polski ruch oporu 1939-1947. Autor świetnie przyjętej  Zdradzonej Polski, dokonuje oceny działalności, roli i spuścizny polskiego ruchu oporu, prowadzącego walkę z nazistowskimi i radzieckimi siłami okupacyjnymi.

Po klęsce we wrześniu 1939 r. na ziemiach polskich szybko powstała sieć organizacji bojowych, które nierzadko miały sprzeczne cele. Ich działalność obejmowała sabotaż, szpiegostwo, propagandę, egzekucje, akcje zbrojne i wojnę partyzancką. Także zwykli obywatele, którzy oficjalnie nie należeli do tajnych komórek, w życiu codziennym na najrozmaitsze sposoby stawiali opór wobec okupantów. Kulminacją działań było powstanie warszawskie, podczas którego polska armia podziemna z niezwykłą determinacją walczyła z przeważającymi siłami niemieckimi.

W swojej książce Williamson wybiega poza zakończenie II wojny światowej i opisuje walkę byłych żołnierzy Armii Krajowej z proradzieckimi komunistami aż do ugruntowania się władzy ludowej w 1947 r.

David G. Williamson jest wykładowcą i autorem specjalizującym się we współczesnej historii Niemiec, historii stosunków międzynarodowych i dyplomacji, II wojnie światowej oraz zimnej wojnie. Opublikował m.in. Zdradzoną Polskę. Napaść Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 roku(REBIS, 2010). Mieszka w hrabstwie Berkshire w Anglii.

Nowość wydawnictwa Mag

Ilion - Dan Simmons

Na Marsie, u stóp wulkanu Olympus Mons rozgorzała pod kontrolą bogów wojna trojańska. Wydarzenia obserwuje sam Zeus ze swą olimpijską rodziną oraz Thomas Hockenberry, pochodzący z dwudziestego pierwszego wieku profesor literatury klasycznej, któremu przypadnie również rola pionka w wewnętrznych spiskach podstępnych bogów i zawistnych bogiń. Tymczasem na Ziemi niewielka grupa ludzi poszukuje utraconej przeszłości i straszliwej prawdy o świecie. Z okolic Jowisza z kolei wyrusza ekspedycja czterech rozumnych maszyn, których zadaniem jest zbadać i ewentualnie zlikwidować źródło dziwnych kwantowych zakłóceń stanowiących potencjalne źródło katastrofy na kosmiczną skalę. Zakłócenia koncentrują się wokół wulkanicznego stożka, wznoszącego się na wiele kilometrów ponad terraformowaną powierzchnię Czerwonej Planety.

Fragment powieści.

Sprawiedliwość - Alex Ross, Jim Krueger, Doug Braithwaite

Maciej Rybicki

Kiedy kilka lat temu pierwszy raz zobaczyłem prace Alexa Rossa, autentycznie zaparło mi dech w piersiach. Marvels, bo to właśnie ten komiks trafił w me ręce, prezentował (jak dla mnie) zupełnie niezwykłe podejście do komiksowo-superbohaterskiej formy. Przede wszystkim operował znakomitą warstwą wizualną - niemal fotorealistycznymi obrazami Rossa, których każdy detal można było podziwiać i roztrząsać. Co więcej, zarówno warstwa wizualna, jak i fabularna (o ile tak ją można określić), stanowiły hołd oddany klasycznym komiksom, tworzącym podwaliny pod współczesną potęgę Domu Pomysłów. Od tamtej pory starałem się zwracać uwagę na to, czym Ross się zajmuje, choć raczej omijały mnie ilustrowane przez niego serie. Szczęśliwie, wydawnictwo Mucha Comics postanowiło sprezentować polskim czytelnikom nie lada gratkę w postaci jednej z najlepszych serii ilustrowanych przez Amerykanina - i to w wyjątkowej, ekskluzywnej wersji, w powiększonym formacie, z obwolutą i bardzo obszernymi dodatkami. Krótko mówiąc: "opcja full-wypas"

Ross, Krueger i Braithwaite w Subiektywnie

Kiedy kilka lat temu pierwszy raz zobaczyłem prace Alexa Rossa, autentycznie zaparło mi dech w piersiach. Marvels, bo to właśnie ten komiks trafił w me ręce, prezentował (jak dla mnie) zupełnie niezwykłe podejście do komiksowo-superbohaterskiej formy. Przede wszystkim operował znakomitą warstwą wizualną - niemal fotorealistycznymi obrazami Rossa, których każdy detal można było podziwiać i roztrząsać. Co więcej, zarówno warstwa wizualna, jak i fabularna (o ile tak ją można określić), stanowiły hołd oddany klasycznym komiksom, tworzącym podwaliny pod współczesną potęgę Domu Pomysłów...

Komiksowej końcówki sierpnia ciąg dalszy - dziś Maciek opowie nam o Sprawiedliwości. Zapraszam!

Longar

Kolejny longar, p.t. Dead to me, którego autorem jest Antoni Kaja, również nie należy do optymistycznych.
Zapewne Szortal wszedł już w nastrój nadchodzącej jesieni.
Tak, czy inaczej, radosnego czytania.

Legendy Mrocznego Rycerza - Tim Sale

Marek Adamkiewicz

Tim Sale należy bezsprzecznie do najbardziej rozpoznawalnych artystów komiksowych. To właśnie on jest autorem rysunków do znakomitych i uznawanych za kamienie milowe gatunku tytułów - Długie Halloween i Mroczne Zwycięstwo. Jego styl jest, trzeba przyznać, dosyć specyficzny. Na próżno szukać w nim hiperrealizmu, tak charakterystycznego choćby dla prac Alexa Rossa. Sale stawia raczej na klimat, czasem na celowe przerysowanie, świetnie oddaje też emocje bohaterów. Legendy Mrocznego Rycerza to tom zawierający jego wczesne prace. Dla fanów artysty (oraz, rzecz jasna, samego Batmana) powinna to być prawdziwa gratka.

Wewnątrz tomu znajdziemy pięć opowieści traktujących o Mrocznym Rycerzu (choć żeby nie minąć się z prawdą, trzeba zaznaczyć, że w jednej z nich Batman nie występuje w ogóle). Rozstrzał stylistyczny jest tu naprawdę spory. W środku znalazło się miejsce zarówno na historię z przymrużeniem oka, jak i rzeczy pisane jak najbardziej na serio. Innymi słowy, dla każdego coś miłego. Takie podejście do sprawy jest dosyć często spotykane we wszelakich, czy to książkowych, czy komiksowych, antologiach. Choć z drugiej strony, zdarzało się także, że ów manewr zamiast być atutem danego tytułu, stawał się raczej strzałem w kolano. Tym razem, na szczęście, nie jest tak źle.

Sale w Subiektywnie

Tim Sale należy bezsprzecznie do najbardziej rozpoznawalnych artystów komiksowych. To właśnie on jest autorem rysunków do znakomitych i uznawanych za kamienie milowe gatunku tytułów - Długie Halloween i Mroczne Zwycięstwo. Jego styl jest, trzeba przyznać, dosyć specyficzny. Na próżno szukać w nim hiperrealizmu, tak charakterystycznego choćby dla prac Alexa Rossa. Sale stawia raczej na klimat, czasem na celowe przerysowanie, świetnie oddaje też emocje bohaterów. Legendy Mrocznego Rycerza to tom zawierający jego wczesne prace. Dla fanów artysty (oraz, rzecz jasna, samego Batmana) powinna to być prawdziwa gratka.

Jak widzicie, tym razem też nie chodzi o ostatnią wakacyjną wyprzedaż, tylko o recenzję zbiorku komiksów Tima Sale'a, którą to recenzję napisał Marek i którą to recenzję znajdziecie tutaj. Polecam!

All-New X-Men: Wczorajsi X-Men - Brian Michael Bendis i Stuart Immonen

Maciej Rybicki

Brian Michael Bendis w ostatnich latach zajmował się w Marvelu niemal każdym ważniejszym tytułem: od Ultimate Spider-Mana, przez Daredevila, po Avengers i New Avengers. Po drodze napisał też kilka dużych eventów, z Tajną Inwazją i Oblężeniem na czele. Ale chyba najlepszym jego dziełem (przynajmniej w mojej opinii) pozostaje Ród M. Bendis, jak mało kto, potrafi uchwycić specyfikę mutantów, wykorzystać problematykę odmienności, wykluczenia i emancypacji do stworzenia porywającej, nośnej fabuły, a jednocześnie wykorzystać całe bogactwo dotychczasowych komiksów o Dzieciach Atomu. Jednocześnie nie boi się też sięgać po rozwiązania radykalne, niekonwencjonalne, w zasadniczy sposób naruszające status quo mutanckiej części uniwersum Marvela. Tak było w przypadku wspomnianego Rodu M, gdzie w efekcie większość mutantów straciła swe zdolności, tak jest też w przypadku najnowszej odsłony All-New X-Men, gdzie klasyczna drużyna znana z lat 60. zostaje przeniesiona do współczesności. Mamy więc dwóch Scottów Summersów, dwóch Hanków McCoyów, dwóch Bobbych Drake'ów... zapowiada się ciekawie, prawda?

Bendis i Immonen w Subiektywnie

Brian Michael Bendis w ostatnich latach zajmował się w Marvelu niemal każdym ważniejszym tytułem: od Ultimate Spider-Mana, przez Daredevila, po Avengers i New Avengers. Po drodze napisał też kilka dużych eventów, z Tajną Inwazją i Oblężeniem na czele. Ale chyba najlepszym jego dziełem (przynajmniej w mojej opinii) pozostaje Ród M. Bendis, jak mało kto, potrafi uchwycić specyfikę mutantów, wykorzystać problematykę odmienności, wykluczenia i emancypacji do stworzenia porywającej, nośnej fabuły, a jednocześnie wykorzystać całe bogactwo dotychczasowych komiksów o Dzieciach Atomu. Jednocześnie nie boi się też sięgać po rozwiązania radykalne, niekonwencjonalne, w zasadniczy sposób naruszające status quo mutanckiej części uniwersum Marvela.

Nie spać, niedziela się zaczęła! Najwyższa pora na lekturę dzisiejszego omówienia, które, specjalnie dla Was, napisał Maciek. A więc - klikajcie i czytajcie!

Króciak

Dominika Tarczoń pyta: Kto miałby przeżyć, jak nie ona?
Będąc już po lekturze Szczurów Wrocławia Roberta J. Szmidta, ja z kolei zapytam: kto miałby większe prawo znać odpowiedź na to pytanie niż Dominika?
Bo chodzi o to, aby dać sobie radę w każdych okolicznościach.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Słońce w chwale - Sharon Penman


Czym Ryszard III zasłużył sobie na to, by przejść do historii jako najbardziej znienawidzony władca Anglii?

Sharon Penman podejmuje swoją narracyjną wyprawę w wiek XV i dramatyczne czasy Wojny Dwóch Róż, wiedziona nie tylko historyczną ciekawością, lecz także pasją starcia się z mitem. Chce bowiem przywrócić dobre imię człowiekowi, który stał się uosobieniem nikczemności, przewrotności i bezwzględności w dążeniu do celu.

Poznajemy zatem Ryszarda Plantageneta, księcia Gloucester i króla Anglii jako dziarskiego, odważnego, lojalnego i wrażliwego rycerza, który po śmierci przegrał z wrogo spreparowaną pamięcią historyczną.

Nowość wydawnictwa Genius Creations

Pokój światów – Paweł Majka  (II wydanie)


Ziemia po Kresie


I wojna światowa była tragedią, ale nie skończyła się tak, jak mówią podręczniki historii. Na Ziemi wylądowali Marsjanie. Inwazja została odparta, a uwięziony na powierzchni planety najeźdźca zasymilowany, jednak odtąd nic już nie było takie jak dawniej.

Sprowadzone przez Obcych mitbomby uwolniły energię wiary, która ożywiła postaci z mitologii, baśni i legend. Domy otoczono ochronnymi barierami, boscy patroni strzegą poszczególnych miast, po ulicach przechadzają się upiory i magowie. Miejsce dawnych państw zajęły spółki handlowe, Republika Narodów i na pół świadome państwa-organizmy: Wieczna Rewolucja, Wiekuista Puszcza czy Matka Tajga.

Czego poszukuje zorganizowana przez Nowakowskiego – bogatego krakowskiego Marsjanina – ekspedycja na wschód? Trwają lata Pokoju, ale wyprawa sterowcem nad Kresami Rzeczypospolitej nigdy nie należała do bezpiecznych… Czy barwna zbieranina indywidualności – opętany przez nienawiść Mirosław Kutrzeba, stworzony w laboratorium ślepy bóg Szuler Losu, uzależniony od czarciego mleka były inspektor kolejowy Grabiński, cyganka Sara, olbrzym Burzymur i naiwny Jasiek – wie, na co się porwała?

Zamieszkująca ciało Kutrzeby zmora dopilnuje, żeby nie zapomniano o zemście.  

W Samo Południe - odsłona CXCII

Witajcie w sto osiemdziesiątej drugiej odsłonie naszego stałego konkursu! Tym razem mamy dla Was trzy pakieciki książek ufundowanych przez Wydawnictwo Czwarta Strona. W każdym pakieciku znajdziecie Drogę do Nawi Tomasza Duszyńskiego i Dżunglę Dariusza Sypenia.

Zasady się zmieniły. Naprawdę. Jak bum-cyk-cyk. I wiecie co? Spodobało mi się zmienianie regulaminu. Więc, jak to mówił Ostatni skaut, "Be prepared, son. Be prepared".

Pytania:

1. Wydawnicze: Pierwsza część. Która z dzisiejszych nagród już się ukazała, a która będzie miała swoją premierę w przyszłym tygodniu? Część druga. Czy Czwarta strona wydaje tylko fantastykę?

2. Historyczne: Tak troszkę na fali problemu uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu będzie. A więc. Istnieją sobie dwie książki polskich autorów. Obie to sf bliskiego zasięgu (do stu lat w przód od dziś), w obu Europa nie jest już tą Europą, którą znamy. W jednej z tych dwóch książek Dżihad się powiódł, a największa relikwią konającego chrześcijaństwa jest dłoń Jana Pawla II. W drugiej, urzędnicy wprowadzili Wielki Plan Zrównania Szans, dzięki czemu autochtonów zalała fala migracji z Afryki i Azji, a za będące obrazą uczuć religijnych i tolerancji posiadanie psa można zostać skazanym wyrokiem Wielkiej Mądrej Bawolicy. Proszę o tytuły tych książek i nazwiska ich autorów.

3. Szortalowe: Ile recenzji komiksów pojawiło się na Szortalu w ciągu sierpnia?

To wszystko - do boju!

Drugie odkrycie ludzkości. Norstrilia – Cordwainer Smith

O jednym takim, co chciał ukraść owcę, czyli bajki, klechdy i powiastki w kosmosie.

Sławomir Szlachciński


Lektura książek traktujących o przyszłości mniej lub bardziej odległej, a napisanych przed dziesięcioleciami, niesie nieuchronny dysonans, luki między wyobraźnią i przewidywaniami choćby najprecyzyjniej profetycznymi a rzeczywistością, jaka nadeszła. Jasnym jest, że stawianie zarzutów w aspekcie jakości ze względu na te różnice jest mało sensowne, istotniejszy wydaje się inny aspekt. Czy powieść, tudzież opowiadanie, niesie ze sobą treści na tyle uniwersalne, a kunszt literacki autora na tyle wytrawny, byśmy mimowolnie przymknęli oko na te niedoskonałości, byśmy owe trącanie myszką przyjmowali z czułością i życzliwością? Ano zobaczmy, jak to wygląda w tym przypadku.

Największe wrażenie robi u Smitha konstrukcja uniwersum, rozpisana na tysiąclecia, zazębiająca się w kolejnych utworach linią rozwoju społecznego, odkryciami technologicznymi, lokacjami, mitami i postaciami. W konsekwencji otrzymujemy kosmos spójny czasowo i przestrzennie, choć paradoksalnie, do tych parametrów stwórca nie przykłada szczególnej wagi. Podobnie jak do szczegółu, przebiegu zdarzeń czy do stopnia, w jakim czytelnik jest w stanie zgłębić mechanizmy rządzące prezentowaną rzeczywistością. Wydaje się, że są to dla niego niedogodności, których jedyną cechą, jaką postrzega, jest ich konieczność, stara się więc opędzić sprawę niezbędnym minimum. Główny nacisk położony jest na zaprezentowanie jakiejś obserwacji, myśli, idei, wizji, próby dojścia do istoty rzeczy, analizy jakiegoś aspektu człowieczeństwa, pytania o motywację, emocje, istotę wartości człowieka. W efekcie, uniwersum często przypomina podwórko, a fabuła, niekoniecznie do końca dopracowana, pełni rolę służebną i pretekstową. W rezultacie, opowiadania Smitha nabierają zabarwień właściwych przypowieściom, legendom czy mitom, gdzie nie każdy szczegół musi być wyeksponowany, dozwolone są umowności i uproszczenia, a nacisk jest kładziony na przekaz idei.

Smith w Subiektywnie

Lektura książek traktujących o przyszłości mniej lub bardziej odległej, a napisanych przed dziesięcioleciami, niesie nieuchronny dysonans, luki między wyobraźnią i przewidywaniami choćby najprecyzyjniej profetycznymi a rzeczywistością, jaka nadeszła. Jasnym jest, że stawianie zarzutów w aspekcie jakości ze względu na te różnice jest mało sensowne, istotniejszy wydaje się inny aspekt. Czy powieść, tudzież opowiadanie, niesie ze sobą treści na tyle uniwersalne, a kunszt literacki autora na tyle wytrawny, byśmy mimowolnie przymknęli oko na te niedoskonałości, byśmy owe trącanie myszką przyjmowali z czułością i życzliwością? Ano zobaczmy, jak to wygląda w tym przypadku.

Tak oto zaczyna się omówienie, którym, po przerwie regeneracyjnej, wraca na publicystyczne strony Szortalu Sławek. Zapraszam do lektury!

Szósty Patrol - Siergiej Łukjanienko

Koniec końców końca świata

Hubert Przybylski

Bo czasami tak jest, że autor fantastyki umyśli sobie napisać książkę. Napisze, wyjdzie mu ona świetnie, zarobi masę kasy* - jest git. "No to czemu by nie napisać kontynuacji?", pomyśli sobie autor. No i pisze ową kontynuację**, a ta przynosi mu jeszcze więcej sławy i mamony. "Hmmm...", myśli autor, "No to jeszcze po maluchu i będzie trylogia w dorobku". Słowo staje się ciałem. Potem jeszcze się coś przyśni w nocy, no a przecież nie można marnować dobrych pomysłów i to już definitywnie i na bank będzie ten ostatni tom, to mamy już normalną zdrową tetralogię. Pięć lat później autor pęka i mamy już pięć tomów. Przerwa między piątym a szóstym*** wynosi już tylko trzy lata, a my możemy teraz cieszyć oczy i umysły Szóstym Patrolem.

Jak zwykle, historia zaczyna się banalnie - Gorodecki poluje na wampira, który przesyła mu za pomocą ofiar wiadomość, potem ktoś-coś zabija inkwizytora pilnującego jego córki, a jeszcze potem pojawia się proroctwo i świat stanie znowu na krawędzi zagłady, a Gorodecki będzie musiał podjąć Decyzję. 

Łukjanienko w Subiektywnie

Biorąc pod uwagę to, że po ostatnim razie boję się dać Alkowi zapowiedzieć mój kolejny tekst, sam go niniejszym zapowiadam. Uwaga - są odnośniki.