Marzec 2015

Szpon. Tom 2: Upadek Sów – James Tynion IV, Tim Seeley i inni

Maciej Rybicki

Rozpoczęty wraz początkiem Nowej 52 run Scotta Snydera i Grega Capullo w głównej serii Batmana bardzo szybko zdobył sympatię miłośników Nietoperza, w udany sposób rozbudowując i wzbogacając historię jego miasta. Sporym uznaniem cieszyła się w szczególności opowieść osnuta wokół Trybunału Sów, sekretnej organizacji mającej ogromny wpływ na historię Gotham City. Trudno się zatem dziwić, że wątek ten doczekał się rozwinięcia wykraczającego poza jedną serię. Oprócz okazjonalnego pojawiania się Sów i ich siepaczy – szponów - w większości komiksów z „nietoperzej” rodziny szefostwo DC postanowiło uczynić Trybunał kluczowym elementem odrębnego tytułu. Stworzenie scenariusza serii powierzono zatem byłemu studentowi, a później współpracownikowi Scotta Snydera – Jamesowi Tynionowi IV – dla pewności (marketingowego sukcesu) przywołując na okładce także pierwszego z nich. Utrapienie Sów - pierwszy tom opowieści o zbuntowanym szponie Calvinie Rose stanowił całkiem udane wprowadzenie do szerszej historii. Przede wszystkim przedstawiał czytelnikom ciekawą postać głównego bohatera prowadząc jego historię aż do dość zaskakującego finału. Upadek Sów przynosi jej rozwinięcie i konkluzję.

Tynion IV, Seeley, Sepulveda, Simeoni, Kudrański, Lucas i Molenaar w Subiektywnie

Rozpoczęty wraz początkiem Nowej 52 run Scotta Snydera i Grega Capullo w głównej serii Batmana bardzo szybko zdobył sympatię miłośników Nietoperza, w udany sposób rozbudowując i wzbogacając historię jego miasta. Sporym uznaniem cieszyła się w szczególności opowieść osnuta wokół Trybunału Sów, sekretnej organizacji mającej ogromny wpływ na historię Gotham City. Trudno się zatem dziwić, że wątek ten doczekał się rozwinięcia wykraczającego poza jedną serię. Oprócz okazjonalnego pojawiania się Sów i ich siepaczy – szponów - w większości komiksów z „nietoperzej” rodziny szefostwo DC postanowiło uczynić Trybunał kluczowym elementem odrębnego tytułu...

Po małej przerwie regeneracyjnej zapraszam Was do lektury pierwszej marcowej recenzji, którą napisał Maciek.

Króciak

Dziesięć objawów depresji przedstawia Magdalena Surma. Jakby się ktoś chciał zdiagnozować, to zapraszam.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Opowieści niepokojące - Joseph Conrad

Opowieści niepokojące Josepha Conrada to utrzymana w klimacie psychologicznych „dreszczowców” książka opisująca zagrożenia czyhające na jednostkę ze strony sił, których nie jest ona w stanie zrozumieć, zanim jest już za późno...

Ich akcja rozgrywa się w różnym miejscu i czasie: od XVIII-wiecznej Francji, przez kolonialną Afrykę i Archipelag Malajski, po londyńskie salony. To wnikliwe studium ludzkiej natury i nieuchronności ludzkiego losu. Tytułowy niepokój bierze się ze świadomości skutków zderzenia z nowoczesnością, rozumianą jako zerwanie tradycyjnych więzów człowieka z otaczająca go kulturą, ludźmi i wynikającego z tego zagubienia tożsamości. Conrad jawi się nam jako wnikliwy obserwator i analityk, przekazujący swoje refleksje w atrakcyjnej formie.

Opowieści niepokojące - pierwsze utwory Conrada to znakomita uwertura do jego największych arcydzieł, jak Lord Jim czy Jądro ciemności.

W Samo Południe - odsłona CLXVI

Wiecie, jak to jest, kiedy piszecie przez godzinę konkurs, a potem Drupal Wam wszystko zjada? Houou, mówię Wam... Normalny zdrowy houou... I histeria.

Jak już pewnie zdążyliście zauważyć, zacząłem dziś nie od przywitania, a od płaczu i zgrzytania zębów. Wiem jednak, że trójka szczęśliwców, którzy wygrają tę edycję naszego stałego konkursu, nie będzie płakać, zgrzytać (w domyśle zębami, ale jakby co, nie będę się wtrącał - Wasze ciała i możecie sobie zgrzytać czymkolwiek chcecie) i histeryzować. Albowiem w bliskiej przyszłości do rąk własnych owej trójki trafi komplecik dotychczas wydanych tomów Długiej Ziemi Pratchetta i Baxtera, które wydało Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

A teraz zasady. Wszystkim przypominam, że BORowcy z utęsknieniem czekają na zabawę w "proszkowego berka", a że Alka nie ma (Tylko chwilowo! Przestańcie zgrzytozować i histeryzotać płaczami!), więc nie będzie komu kasować Waszych odpowiedzi z komentarzy.

Pytania:

!. Wydawnicze: Nakładem Prószyńskiego i S-ki ukazała się ostatnio trzecia część przygód policjantów z Lipówki. Proszę podać tytuł powieści i jej autorkę (dla ułatwienia dodam, że to polska pisarka). to była część pierwsza pytania. Część druga idzie tak. Za kilka dni ukaże się (w Prószyńskim i S-ce) biografia faceta, który w ostatnich latach życia przejawiał niepohamowany pociąg do leków, narkotyków i tabletek z kału rumuńskiego chłopa (serio), który był niekwestionowanym rekordzistą w byciu celem zamachów, jednym z największych zbrodniarzy XX wieku i który, gdyby żył (ponoć umarł kilkanaście lat temu w Argentynie), obchodziłby niedługo 126 urodziny. Proszę o tytuł i autora biografii. Personalia naszego "bohatera" wyjdą przy okazji.

@. Autorskie: Tyle razy pytaliśmy się o Pratchetta, że tym razem damy mu odpocząć, a weźmiemy się za Baxtera. Któren jest wielbicielem H.G. Wellsa (nawet jest we władzach towarzystwa H.G. Wellsa) i który napisał kontynuację jednej z najważniejszych powieści Wellsa. Proszę o tytuł tej powieści i tytuł napisanej przez Baxtera kontynuacji.

Listy - Kurt Vonnegut

Ludzie listy piszą

Aleksandra Brożek-Sala


Pamiętam, że kiedy byłam młodsza, nie lubiłam sięgać ani po biografie, ani po pamiętniki czy zbiory listów słynnych pisarzy. Bałam się, że będą nudne; wydawało mi się, że w takich „życiowych” relacjach nie może być nic ciekawego. Od tego czasu na szczęście zmądrzałam i wiem, że w przypadku prawdziwych wirtuozów pióra nawet listy i pamiętniki mogą być ciekawe.

W książce zawarto korespondencję Vonneguta z różnych okresów jego życia. Pierwsze listy pochodzą z lat czterdziestych XX wieku, a część z nich została napisana podczas jego służby w amerykańskiej armii w trakcie II wojny światowej. Po latach czterdziestych przychodzą pięćdziesiąte, potem sześćdziesiąte i tak dalej aż do XXI wieku. Nic dziwnego więc, że zbiór ten stanowi swojego rodzaju epistolarny zapis całego życia pisarza. Nowszym listom towarzyszą też schematyczne, żartobliwe rysunki autorstwa Vonneguta, podobne do tych, jakie można zobaczyć w niektórych jego powieściach. W książce znajdziemy też kilka interesujących fotografii.

Każda dekada życia autora poprzedzona jest wprowadzeniem zawierającym opis ogólnej sytuacji życiowej pisarza w danym okresie, natomiast przed większością listów znalazło się krótkie wyjaśnienie okoliczności ich powstania. Autorem tych objaśnień, jak również obszernego wstępu, jest Dan Wakefield, który pisze o własnych czytelniczych doświadczeniach z Vonnegutem, o swoim spotkaniu z tym „wysokim, chudym mężczyzną o rozczochranych włosach, bujnych wąsach oraz serdecznym stylu bycia”, o stylu autora i o jego sposobie bycia.

Vonnegut w Subiektywnie

Pamiętam, że kiedy byłam młodsza, nie lubiłam sięgać ani po biografie, ani po pamiętniki czy zbiory listów słynnych pisarzy. Bałam się, że będą nudne; wydawało mi się, że w takich „życiowych” relacjach nie może być nic ciekawego. Od tego czasu na szczęście zmądrzałam i wiem, że w przypadku prawdziwych wirtuozów pióra nawet listy i pamiętniki mogą być ciekawe.

Dalszy ciąg najnowszej recenzji Oli znajdziecie tutaj. Zapraszam do lektury!

Nowość wydawnictwa Rebis

Moriarty - Anthony Horowitz

Sherlock Holmes nie żyje. Zapada zmrok.

Sherlock Holmes nie żyje. Zapada mrok.

Stało się! W pamiętnym starciu nad wodospadem Reichenbach przepadli  Sherlock Holmes i jego arcywróg, profesor James Moriarty. Policjanci ze Scotland Yardu opłakują największego z detektywów, a przestępcza brać Londynu tęskni za swym hersztem - zwłaszcza że na horyzoncie pojawia się nowa, brutalna siła zza oceanu, gotowa przejąć kontrolę nad półświatkiem: gang Clarence'a Devereux. Śledczy Frederick Chase z Agencji Detektywistycznej Pinkertona, który podąża jego tropem, znajduje sprzymierzeńca w osobie inspektora Athelneya Jonesa, gorliwego naśladowcy samego Holmesa.

Wkrótce jednak zaczną ginąć ludzie, a gra pozorów, w którą uwikłają się  bohaterowie, doprowadzi ich do zaskakującego finału.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Kolekcjoner Skór - Jeffery Deaver

W „Kolekcjonerze Kości” Jeffery Deaver stworzył genialnego śledczego Lincolna Rhyme’a. Teraz Rhyme musi wytropić kolejnego mordercę. Mordercę, który zainspirował się zbrodniami Kolekcjonera Kości.

W Nowym Jorku pojawia się seryjny morderca, atakujący przypadkowych ludzi w piwnicach i podziemiach miasta, działający w wyjątkowo wyrafinowany sposób. To artysta, który wykonuje ofiarom tajemnicze tatuaże, tyle że zamiast barwnika używa śmiertelnych trucizn. Policja jest bezradna, ponieważ zbrodniarz bardzo starannie zaciera po sobie wszelkie ślady. Lincoln Rhyme i Amelia Sachs, którzy włączają się do śledztwa, muszą znaleźć zabójcę i zapobiec następnym morderstwom na podstawie enigmatycznych wiadomości wytatuowanych na skórze ofiar. Nie ma wątpliwości, że morderca prowadzi grę ze śledczymi, podsuwając im niejasne wskazówki. Na miejscu zbrodni odnajdują skrawek papieru, który może ją łączyć z dawną sprawą, którą wspólnie prowadzili Rhyme i Sachs i której nigdy nie zapomną. Czy sprawca ma z nią jakikolwiek związek? Motyw zabójstw pozostaje zagadką. Czyżby przestępca wzorował się na sposobie działania zbrodniarza sprzed lat? A może w grę wchodzi zemsta?

Jeffery Deaver – z wykształcenia dziennikarz i prawnik, autor bestsellerowych thrillerów. Zaliczany jest do grona najbardziej poczytnych i nagradzanych pisarzy amerykańskich. Światową sławę przyniósł mu „Kolekcjoner Kości”.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Myśli nieuczesane wszystkie - Stanisław Jerzy Lec (19 marca 2015)

Jest to książka, z której każdy cywilizowany, myślący człowiek powinien co wieczór przeczytać trzy lub cztery linijki, zanim zaśnie (jeśli w ogóle będzie mógł zasnąć).

Umberto Eco

W czterdzieści lat po śmierci Stanisława Jerzego Leca ukazuje się pełne wydanie jego najoryginalniejszego i najbardziej znanego dzieła, tom niniejszy zawiera bowiem cztery tysiące siedemset jedenaście myśli nieuczesanych, czyli wszystkie opublikowane dotąd aforyzmy autora. Sięgając po formułę starożytnych sentencji, posługując się ostrym dowcipem, kalamburem, skrótem myślowym, kondensacją znaczeń, Lec budował wyjątkowo trafny komentarz do wynaturzeń współczesnych czasów, nawiązując do najszerszego kontekstu kultury europejskiej. Stał się mistrzem paradoksu, tropicielem wszelkich myślowych falsyfikatów i językowych frazesów, zniewalających ludzką indywidualność i pozostających na usługach totalitaryzmu. Choć czytelnikom jego aforyzmy wydawać się mogły celną reakcją na absurdy peerelowskiej rzeczywistości, nie są one jedynie wytworem chwili historycznej, lecz zachowują aktualność i uniwersalny sens:

Nie poznaję tych ludzi. Na barykadach byli wyżsi. Gorszy od „kultu jednostki” jest „kult zera”. Są tacy, co nie mają żadnych uprzedzeń narodowych. Mogą bić się z każdym. Z opozycji można się wylizać.

Milcząca siostra - Diane Chamberlain

Rodzinne tajemnice

Magdalena Golec


Kobiety to czytają jest klubem stworzonym specjalnie dla kobiet. Ukazują się tu książki, które poruszają tematy bliskie wielu kobietom, takie jak rodzina, macierzyństwo, trudne wybory, poświecenie dla ukochanej osoby. Na końcu każdej książki znajduje się lista pytań, która ma pomóc w prowadzeniu późniejszych dyskusji. Tym razem w ramach klubu pojawiła się powieść Diane Chamberlain.

Riley przez całe życie była przekonana, że jej starsza siostra Lisa popełniła samobójstwo. To wydarzenie silnie wpłynęło na całą jej rodzinę. Teraz, kiedy wraca do domu swego dzieciństwa aby go uporządkować po śmierci ojca, odnajduje dowody, że Lisa jednak żyje. Jest to dopiero początek odkrywania tajemnic, które przez ponad dwadzieścia lat skrzętnie skrywali jej najbliżsi.

Chamberlain w swojej książce przygląda się losom pewnej amerykańskiej rodziny. Pokazuje, jak nasze wybory wpływają na życie innych. Niekiedy podejmujemy decyzję, która wydaje się nam słuszna, zwłaszcza jeśli uważamy, że w ten sposób możemy chronić jedną z bliskich nam osób. Nie zawsze jednak można przewidzieć, czy jej skutki rzeczywiście będą pozytywne. Czasem bowiem może się okazać, że nasz wybór, tak zbawienny dla jednej osoby, będzie niszczący dla pozostałych członków rodziny. Podobny, niejednoznaczny wpływ może mieć zatajenie prawdy, jak ma to miejsce w Milczącej siostrze. Główna bohaterka odkrywa tajemnice, które w zupełnie innym świetle stawiają jej rodzinę. Wpływają one również na nią samą, na to w jaki sposób postrzega samą siebie. Czy w takim układzie warto poznać całą prawdę bez względu na to, ile może przynieść bólu? A może lepiej żyć w błogiej nieświadomości?

Chamberlain w Subiektywnie

Kobiety to czytają jest klubem stworzonym specjalnie dla kobiet. Ukazują się tu książki, które poruszają tematy bliskie wielu kobietom, takie jak rodzina, macierzyństwo, trudne wybory, poświecenie dla ukochanej osoby. Na końcu każdej książki znajduje się lista pytań, która ma pomóc w prowadzeniu późniejszych dyskusji. Tym razem w ramach klubu pojawiła się powieść Diane Chamberlain.

Zapraszam do lektury najnowszego tekstu Magdy. Tym razem na celowniku - proza kobieca.

Nowość w Rymowisku

Dziś w Rymowisku możecie się zaprzyjaźnić z Pająkiem Małgorzaty Lewandowskiej.

Nowość wydawnictwa Mag

Ostrze - Joe Abercrombie

Logena Dziewięciopalcego, cieszącego się złą sławą barbarzyńcę, opuszcza w końcu szczęście. Czeka go los martwego barbarzyńcy, który pozostawi po sobie tylko pieśni i równie martwych przyjaciół. Jezal dan Luthar, uosobienie egoizmu, żywi jedno pragnienie: odnieść zwycięstwo w kręgu szermierczym. Lecz zbliża się wojna, a na polach bitewnych lodowatej Północy walczy się według brutalniejszych zasad niż w turnieju.

Inkwizytor Glokta, kaleka, który stał się oprawcą, nie ucieszyłby się z niczego bardziej niż z widoku Jezala powracającego do domu w trumnie. Z drugiej strony człowiek ten nienawidzi każdego. Konieczność tępienia zdrady w sercu Unii, przesłuchanie za przesłuchaniem, nie zyskuje mu przyjaciół, a kolejne zwłoki pozostawiają za sobą ślad, który może doprowadzić do samego skorumpowanego serca rządu - jeśli Glokta utrzyma się dostatecznie długo przy życiu, by owym tropem podążyć...


Nowość wydawnictwa Insignis

FUTU.RE - Dmitry Glukhovsky

Pokonaliśmy śmierć. I co dalej?

Odkrycia naukowe poprzedniego pokolenia zapewniły mojemu nieśmiertelność i wieczną młodość.

Ziemię zaludniają piękne, tryskające zdrowiem i nieznające śmierci istoty.

Lecz każda utopia ma swoje cienie.

Tak… Ktoś musi to robić – czuwać, by ów nowy wspaniały świat nie runął pod ciężarem przeludnienia, dbać, by jego kruchej równowagi nie zniszczyły zwierzęce instynkty człowieka. Ktoś musi troszczyć się o to, by ludzie żyli tak, jak przystoi nieśmiertelnym.

Tym kimś jestem ja.

FUTU.RE – oszałamiająca rozmachem wizji i ładunkiem emocji nowa powieść Dmitrija Glukhovsky’ego, autora bestsellerowego METRA 2033; to nie tylko pełnokrwista science fiction z trzymającą w napięciu fabułą, zaskakującymi zwrotami akcji i wielopłaszczyznową refleksją na temat kondycji społeczeństw Europy, Ameryki, Rosji… To literatura, która aż kipi od emocji. O ile autor METRA 2033 był jeszcze właściwie chłopcem, to FUTU.RE napisał już mężczyzna.

Nowość wydawnictwa Sine Qua Non

Miasto cieni - Michael Russell

Ciemne zaułki Dublina, pełne tajemnic Wolne Miasto Gdańsk, zakazane uczucia i prawda zakopana w zbyt płytkim grobie.

Susan Field znika nagle bez śladu. Zaniepokojona tym wydarzeniem Żydówka Hannah Rosen zrobi wszystko, żeby odkryć, jaki los spotkał jej przyjaciółkę. Pomaga jej Stefan Gillespie – bezkompromisowy policjant i ojciec rozpaczliwie walczący o prawo do dziecka. Każdy możliwy trop zdaje się prowadzić donikąd, a osoba, która ostatni raz mogła widzieć Susan, w pośpiechu opuszcza miasto. Dopiero kiedy w górach nieopodal Dublina odkryte zostają ciała kobiety i mężczyzny, prywatne śledztwo nabiera tempa. Rodzi się również uczucie – zakazana w katolickiej Irlandii miłość Żydówki i protestanta.

Co wspólnego mają popełnione w Dublinie zbrodnie z ukrywającym się w Gdańsku lekarzem? Jaki związek ma uwikłany w kłopotliwy romans ksiądz z bezwzględnymi funkcjonariuszami dublińskiej policji? Stefan i Hannah, zbliżając się do rozwiązania, popadają w coraz większe niebezpieczeństwo. Niektóre sekrety powinny pozostać pogrzebane na zawsze…

Trzymający w napięciu thriller historyczny, który zabiera czytelnika w pasjonującą podróż do lat 30. ubiegłego wieku.


Nowość wydawnictwa Sine Qua Non

Queen. Królewska historia - Mark Blake

Biblia fanów Queen, manifest pokolenia, portret fenomenu

Niepublikowane wcześniej wspomnienia, zaskakujące anegdoty, intrygujące fakty. Zagrożone losy zespołu, kiedy muzycy Genesis próbowali pozyskać do swojego składu Rogera Taylora. Śmierć Mercury’ego niedaleko miejsca, gdzie 21 lat wcześniej znaleziono ciało jego idola, Jimiego Hendrixa. Głęboka depresja Johna Deacona po stracie przyjaciela. Legendarna gitara Briana zbudowana domowym sposobem. Fascynacja zespołu scrabble’ami. Gdy Elton John usłyszał Bohemian Rhapsody, zapytał: „Czy wyście, k…a, oszaleli?”.

Mark Blake przez lata rozmawiał z trzema żyjącymi muzykami grupy, dotarł także do dziesiątków innych osób – zapomnianych basistów Queen czy szkolnych kolegów Freddiego. Po raz pierwszy możemy tak szczegółowo prześledzić bogatą karierę zespołu uwielbianego przez Michaela Jacksona i wiele innych gwiazd, przemianę nieśmiałego chłopca z Zanzibaru w najbardziej charyzmatyczną postać w historii rocka, a także późniejsze kariery pozostałych członków grupy.

Z wielką dumą prezentujemy polskim czytelnikom prawdziwą perłę na rynku biografii muzycznych – najlepszą historię Queen, jaka kiedykolwiek została napisana.

Czarownice z Wolfensteinu. Tom 2. Wstęga i kamień - Julia Bernard

Krótka rozmowa o drugim tomie Czarownic z Wolfensteinu Julii Bernard

Aleksandra Brożek-Sala, Rafał Sala


Rafał: Gdy tak sobie sięgam po książkę, która z założenia ma mieć kilka tomów, to zastanawiam się, skąd taka tendencja do dzielenia historii. Czy Czarownice z Wolfensteinu są jedną opowieścią, czy może każdy tom to odrębna powieść z tym samym uniwersum? Nie drażnią cię podtytuły tych powieści?

Ola: Wydaje mi się, że Czarownice… można czytać zarówno jako całość, jak i pojedynczo. Pamiętaj jednak, że jeszcze nie miałam w ręku trzeciego tomu. Pierwszy tom, o którym pisałam wcześniej, stanowi zamkniętą całość. Akcja nie urywa się w połowie, że tak powiem. Z drugiej strony, każdą historię można ciągnąć dalej. A dlaczego autorzy decydują się na przykład na trzy tomy zamiast jednej długiej powieści? Przypuszczam, że wydawnictwa bardziej skłonne są wydać coś krótszego niż opasłe tomiszcze. A jeśli czytelnikom spodoba się dana książka, jest większe prawdopodobieństwo, że przeczytają jej kontynuację. Pytałeś jeszcze o podtytuły poszczególnych części. Cóż, są zabawne, ale pewnie przyciągają określony typ czytelnika. Ten sam, który lubi historie o nastoletnich czarownicach w opałach.

Rafał: Pewnie chcesz opowiedzieć nieco o treści Czarownic...? Śmiało, nie krępuj się. Gdy już to zrobisz, to powiedz mi, czy Czarownice z Wolfensteinu to historia kobieca, a może bardziej literatura kobieca? Gdybyś nie wiedziała, kto jest autorem, zgadłabyś że jest nią kobieta? Czy faceci piszą według ciebie lepiej?

Bernard w Subiektywnie

Rafał: Gdy tak sobie sięgam po książkę, która z założenia ma mieć kilka tomów, to zastanawiam się, skąd taka tendencja do dzielenia historii. Czy Czarownice z Wolfensteinu są jedną opowieścią, czy może każdy tom to odrębna powieść z tym samym uniwersum? Nie drażnią cię podtytuły tych powieści?

Odpowiedzi Oli na to, i inne pytania Rafała, możecie szukać w ich najnowszej recenzji. Zapraszam do lektury!

Zagraniczniak rekrutuje!

Stało się, z powodów różnorakich przez najbliższe miesiące Zagraniczniak zostaje oddany w ręce Michała Wróblewskiego Olgi Sienkiewicz, których to już mieliście okazję wcześniej poznać, czy to jako tłumaczy i redaktorów, czy recenzentów. Wcześniej jednak musimy przeprowadzić kolejną rekrutację. A kogo poszukujemy?

- selekcjonerów tekstów: osoby te za zadanie miałyby wyszukiwać w sieci teksty i decydować o uzyskaniu do nich praw. Dużo pracy nie jest, tak naprawdę sprowadza się do umiejętności czytania po angielsku i napisania krótkiego maila do autora z prośbą o uzyskanie praw do tłumaczenia, jednak jest to rola KRYTYCZNA dla całego działu, poszukujemy najmniej dwóch osób.

- tłumaczy: nie trzeba chyba pisać, czym taka osoba się zajmuje.

Uwaga ogólna: poszukujemy osób władających NIE TYLKO językiem angielskim, jednak nie jesteśmy w stanie rozpocząć tłumaczenia tekstów z innych języków bez wcześniejszego znalezienia osoby, która podejmie się redakcji takiego (i ma przynajmniej minimalne doświadczenie przy tego typu pracach). 

Nowość wydawnictwa Albatros

Omerta - Mario Puzo

Ostatnia wielka powieść o mafii autora OJCA CHRZESTNEGO

ZMIERZCH MAFII CZY TYLKO ZMIANA METOD?

Omertà – zmowa milczenia – pozwoliła włoskiej mafii przetrwać przez lata. Jej złamanie oznacza śmierć i utratę honoru. U schyłku XX wieku honor ma jednak poważnego konkurenta – PIENIĄDZE. Czy to właśnie one są motywem zabójstwa popełnionego w biały dzień w samym środku Manhattanu na Raymonde Aprilem, czołowym amerykańskim mafiozie, który przed trzema laty zerwał z działalnością przestępczą? Czy może chodziło o złamanie mowy milczenia?

Nowość wydawnictwa Albatros

Linia krwi - James Rollins

NIEŚMIERTELNOŚĆ NIE JEST JUŻ KWESTIĄ DALEKIEJ PRZYSZŁOŚCI…

Niemal tysiąc lat później. U wybrzeży Seszeli somalijscy piraci porywają młodą Amerykankę.  Akcją jej odbicia dowodzi komandor Gray Pierce z rządowej agencji Sigma. I nie chodzi o bogatą turystkę, lecz o Amandę Gant-Bennett, córkę prezydenta USA.  Dramatyzmu całej sprawie dodaje fakt, że uprowadzona kobieta jest w zaawansowanej ciąży.

Gray, ścigając porywaczy w afrykańskiej dżungli i Dubaju, szybko zyskuje pewność, że za ich działaniami kryje się coś więcej niż tylko chęć otrzymania okupu. Nie wie jednak, że będzie  musiał stawić czoło tajemniczej organizacji, która od wieków wpływa na bieg historii.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Sąsiady - Adrian Markowski

„Sąsiady” to jedno z najoryginalniejszych zjawisk w polskiej literaturze ostatnich lat.


Opowiadania tworzące wielowątkową, skomplikowaną opowieść, konfrontujące czytelników z językiem pełnym poetyckiej inwencji, które doczekały się filmowej adaptacji w reżyserii jednego z najwybitniejszych polskich twórców, Grzegorza Królikiewicza.

Zamiast przedstawienia prostej fabuły, w „Sąsiadach” cyklowi przemian poddane są bezimienne postacie, labirynt irracjonalnych zdarzeń, a przede wszystkim tragiczna i jednocześnie groteskowa gra międzyludzkich relacji.
Wykorzystanie błyskotliwego humoru do opisania najgłębiej leżących pokładów ludzkich emocji przynosi niezwykłe efekty. W „Sąsiadach” nic nie jest tym, czym się być wydaje, logika zdarzeń ulega zupełnej destrukcji, a miejsce przewidywalnej rzeczywistości zajmuje świat rządzony zupełnie innymi prawami; świat, w którym przyrządzenie przyjaciela na obiad jest czymś całkiem zwyczajnym, najintymniejsze uczucia można wyrażać za pomocą pasztetowej, a śmierć wymaga wprowadzenia tylko drobnych zmian w dotychczasowym trybie życia.
Język, sprowadzony do najprostszej formy, a zarazem naginany, jak gdyby autorowi chodziło o sprawdzenie jego wytrzymałości, przełamuje przyzwyczajenia i staje się zdolny do przekazywania treści przewrotnych, które dają się nie tyle wypowiedzieć, co wyrzeźbić w samej strukturze zdań.
„Sąsiady” to niezwykle udany eksperyment literacki, stanowiący połączenie wyśmienitego humoru i głębokiej refleksji, skłaniający do smakowania frazy i tropienia literackich odniesień, lecz niezmuszający do tego wszystkich bez wyjątku czytelników, w paradoksalny sposób „dobrze się czytając”.
Obecne wydanie „Sąsiadów” zawiera zarówno już publikowane, jak i nowe opowiadania.

Pandemia - Jana Wagner

Trudna droga

Magdalena Golec


Populacja ludzka na całym świecie nieustannie się powiększa: co minutę na Ziemi przybywa 255 ludzi. Technologia i medycyna są na coraz wyższym poziomie, dzięki czemu życie człowieka jest dłuższe i łatwiejsze. Jednak nie tylko my się rozwijamy i uczymy bronić się przed zagrożeniem. Wirusy nie pozostają w tyle - mutują, szukają coraz nowszych sposobów na oszukanie naszego układu odpornościowego. Z tego względu wybuch pandemii wydaje się być całkiem realnym scenariuszem. Jak z wizją tego typu apokalipsy poradziła sobie Jana Wagner?  

Ludzkość zostaje zaatakowana przez nieznany wirus. Brakuje lekarstw, nie ma szczepionki. Cały świat pogrąża się w chaosie. Liczba zachorowań wzrasta z dnia na dzień, z godziny na godzinę. Co w takiej sytuacji można zrobić? Możliwości jest niewiele - poddać się, zamknąć w swoim domu, mając nadzieję, że choroba nas nie dopadnie, albo próbować uciec przez zarazą. Anna wybiera ostatnią opcję. Wraz z synem, mężem i znajomymi postanawia udać się w najbardziej bezludne tereny Rosji, aby schronić się przed śmiercionośnym wirusem. Okazuje się, że dotarcie do celu nie będzie jednak proste. Na drodze staną ludzie, przyroda i kurczące się zapasy paliwa.

Wagner w Subiektywnie

Populacja ludzka na całym świecie nieustannie się powiększa: co minutę na Ziemi przybywa 255 ludzi. Technologia i medycyna są na coraz wyższym poziomie, dzięki czemu życie człowieka jest dłuższe i łatwiejsze. Jednak nie tylko my się rozwijamy i uczymy bronić się przed zagrożeniem. Wirusy nie pozostają w tyle - mutują, szukają coraz nowszych sposobów na oszukanie naszego układu odpornościowego. Z tego względu wybuch pandemii wydaje się być całkiem realnym scenariuszem. Jak z wizją tego typu apokalipsy poradziła sobie Jana Wagner?  

Jak zwykle, odpowiedzi szukajcie w pełnym tekście najnowszej recenzji Magdy. Zapraszam!

Króciak

Lek na każdą zmorę to chyba dobra propozycja na weekend. Panaceum dostarczyła Magdalena Kucenty.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

A potem przyszli po mnie - Maziar Bahari, Aimee Molloy

Poruszająca historia rodzinna o miłości, niewoli i przetrwaniu.

Gdy Maziar Bahari wyjeżdżał z Londynu w czerwcu 2009 roku, by relacjonować wybory prezydenckie w Iranie, zapewniał swoją brzemienną narzeczoną Paolę, że wróci do niej najdalej za tydzień. Nie miał pojęcia, całując ją na do widzenia, że następne trzy miesiące spędzi w osławionym irańskim więzieniu Ewin, przechodząc brutalne śledztwo. Dla rodziny Bahari wojny, zamachy stanu i rewolucje nie były abstrakcją, lecz znaną aż za dobrze rzeczywistością, doświadczaną od pokoleń. Ojciec Maziara siedział w latach 50. w więzieniu szacha, siostrę wsadził za kratki reżim ajatollaha Chomeiniego w latach 80. Zamknięty w więzieniu, obawiając się najgorszego, Maziar czerpał siły ze wspomnień o odwadze, jaką w obliczu tortur wykazali jego ojciec i siostra. Śnił o Paoli i myślał o tym, co narzeczona i jego nieugięta, osiemdziesięcioczteroletnia matka robią, by go uwolnić.

Te poruszające wspomnienia dają wgląd w siedem dziesięcioleci zmiennych irańskich reżimów, rysując jednocześnie perspektywy kraju, w którym demokratyczne dążenia młodzieży ścierają się nieustannie z konserwatyzmem reżimu, z każdym dniem coraz bardziej totalitarnego. Ta osobista i fascynująca relacja ze współczesnego Iranu jest też wzruszającą opowieścią o odwadze rodziny cierpiącej prześladowania ze strony kolejnych rządów.

Nowość wydawnictwa Albatros

Głupcy umierają - Mario Puzo

Najwybitniejsza, obok OJCA CHRZESTNEGO, powieść Maria Puzo

Wnikliwy portret kręgu zawodowych hazardzistów, wydawców oraz środowiska, które Puzo znał najlepiej – hollywoodzkich filmowców. Wyznanie nałogowego gracza, pisarza i scenarzysty, męża kochającego bez poczucia winy inną kobietę, człowieka, dla którego najwyższą wartością jest życie samo w sobie.
 
W tej książce będzie sporo o miłości, ale to nie jest romans. To powieść wojenna. O odwiecznej wojnie pomiędzy mężczyznami żyjącymi w głębokiej przyjaźni. O wielkiej „nowej” wojnie pomiędzy mężczyznami i kobietami.

Nowość wydawnictwa Albatros

List w butelce - Nicholas Sparks

Klasyczna opowieść miłosna, sfilmowana 
z Kevinem Costnerem, Robin Wright i Paulem Newmanem w rolach głównych.


Wyrzucona za burtę butelka, zdana na łaskę losu, mogła trafić w najodleglejszy zakątek świata. Zamiast tego, po niecałym miesiącu podróży, wypłynęła na plażę nad zatoką Cape Cod, gdzie znalazła ją Theresa Osborne. W środku był list miłosny zaczynający się od słów: „Moja najdroższa Catherine, tęsknię za Tobą, ukochana, tak jak zawsze, ale dzisiaj było mi bardzo ciężko, bo ocean śpiewał o naszym wspólnym życiu”. Zaintrygowana i przejęta do głębi historią pary kochanków, Theresa rozpoczyna poszukiwania człowieka, który potrafił tak mocno i wiernie kochać. Kim był mężczyzna? Czy uda jej się go odnaleźć?

Laguna - Nnedi Okorafor

Pierwszy kontakt po afrykańsku

Bartłomiej Cembaluk


Filmy i książki SF przyzwyczaiły nas do tego, że niemal każda wizyta kosmitów na Ziemi musi kończyć się całkowitą zagładą ludzkości, ewentualnie stworzeniem przez obcych niewolniczej kolonii. Gości z gwiazd wyróżnia olbrzymia inteligencja oraz technika na bardzo zaawansowanym poziomie, ale także skłonność do stosowania przemocy. Istnieją jednak wyjątki w postaci takich dzieł jak E.T. lub Dystrykt 9, gdzie to człowiek jawi się jako czarny charakter gnębiący zagubione istoty. Własną wizję pierwszego kontaktu, również odbiegającą od ogólnie przyjętych wzorców, przedstawiła w Lagunie Nnedi Okorafor, amerykańska autorka nigeryjskiego pochodzenia.

Miejscem akcji omawianej powieści jest Lagos, czyli największe miasto w Nigerii. Historia zaczyna się w momencie, gdy troje znajdujących się na plaży Bar Beach nieznajomych zostaje porwanych przez ogromną falę w głąb oceanu, do siedziby przybyłych niedawno obcych z kosmosu. Po powrocie na ląd wybrańcy czują łączącą ich więź i zdają sobie sprawę z misji, jaka została im powierzona. Towarzyszy im Ayodele, ambasadorka gości mogąca przybrać dowolną formę. Z pomocą nowych przyjaciół chce przedstawić mieszkańcom Lagos atrakcyjną propozycję współpracy, lecz spotyka się z niezrozumieniem i agresją. Pojawienie się UFO zaczyna prowadzić do pojedynczych aktów wandalizmu, które szybko przeobrażają się w zamieszki obejmujące całą metropolię. Tylko od Adaory, Agu i Anthony'ego zależy, czy sytuacja się uspokoi i powróci porządek, czy dojdzie do katastrofy.

Okorafor w Subiektywnie

Filmy i książki SF przyzwyczaiły nas do tego, że niemal każda wizyta kosmitów na Ziemi musi kończyć się całkowitą zagładą ludzkości, ewentualnie stworzeniem przez obcych niewolniczej kolonii. Gości z gwiazd wyróżnia olbrzymia inteligencja oraz technika na bardzo zaawansowanym poziomie, ale także skłonność do stosowania przemocy. Istnieją jednak wyjątki w postaci takich dzieł jak E.T. lub Dystrykt 9, gdzie to człowiek jawi się jako czarny charakter gnębiący zagubione istoty. Własną wizję pierwszego kontaktu, również odbiegającą od ogólnie przyjętych wzorców, przedstawiła w Lagunie Nnedi Okorafor, amerykańska autorka nigeryjskiego pochodzenia.

Zapraszam do lektury najnowszego omówienia Bartka.

Podziemny labirynt - James Rollins

Jaskiniowe życie

Magdalena Golec


W Podziemnym labiryncie, jednej ze swoich pierwszych książek, James Rollins zabiera nas w podróż do wnętrza Ziemi. Przyznam, że liczyłam na wciągającą wyprawę, dzięki której odkryję nieznane tereny, a przygody bohaterów wzbudzą we mnie ciekawość, emocje i zaskoczenie. Czy właśnie coś takiego dostałam?

Na Antarktydzie, pod wulkanem Erebus odkryto rozbudowany, ciągnący się setki kilometrów, system jaskiń. Pierwsze badania zaowocowały odnalezieniem opuszczonej wioski, a w niej - prymitywnej figurki bogini płodności, wykonanej w całości z diamentu. Niestety, pierwsza grupa naukowców zaginęła w tym podziemnym labiryncie. Teraz, po ponad czterech miesiącach od ich zniknięcia, wyrusza następna ekipa, mając nadzieję na poznanie tajemnic kryjących się głęboko we wnętrzu Ziemi. Razem z nią właśnie czytelnicy odbywają podróż pod lodowce Antarktydy.

Rollins swoją powieść oparł na wydarzeniach mających miejsce w prehistorii, kiedy to Australia i Antarktyda były jeszcze ze sobą połączone. Ponadto, bohaterami Podziemnego labiryntu są specjaliści z różnych dziedzin - z paleontologii, speleologii czy biologii. Nie powinno więc dziwić, że na kartkach książki pojawiają się różne określenia naukowe, które autor stara się czytelnikowi w prosty sposób tłumaczyć. Jednak Rollins idzie znacznie dalej - naukę łączy ze swoją wyobraźnią tworząc twór wyjątkowo nieprawdopodobny. Jak więc, dla przykładu, wyglądałoby życie w głębokich jaskiniach? Otóż według autora byłoby wyjątkowo urozmaicone. Jaskinie stanowią dosyć surowe środowisko życia, gdzie nie ma zbyt wielu źródeł energii, tym bardziej kilka tysięcy metrów pod ziemią. W powieści te podziemne jaskinie stanowią jednak zaskakująco bogaty ekosystem, w którym znajdzie się cały zestaw organizmów - od mikroorganizmów, przez grzyby, rośliny, zwierzęta, w tym również drapieżniki, aż do stojącej na szczycie łańcucha pokarmowego - inteligentnej istoty człekokształtnej, notabene pochodzącej od stekowców. Osobniki te tworzą typowo prymitywną społeczność, która jednakże doskonale radzi sobie z obróbką diamentów.

Rollins w Subiektywnie

W Podziemnym labiryncie, jednej ze swoich pierwszych książek, James Rollins zabiera nas w podróż do wnętrza Ziemi. Przyznam, że liczyłam na wciągającą wyprawę, dzięki której odkryję nieznane tereny, a przygody bohaterów wzbudzą we mnie ciekawość, emocje i zaskoczenie. Czy właśnie coś takiego dostałam?

Jak widzicie, w trzeciej w tym tygodniu recenzji Magda bierze na warsztat powieść Jamesa Rollinsa. Miłej lektury!

Drabble

Ostateczna odpowiedź to chyba coś, co trudno uzyskać od kobiety. A jak przekonuje Antoni Nowakowski, jeśli już taką odpowiedź się uzyska, to w najmniej odpowiednim momencie...

Pan Snów - Magdalena Świerczek

Pułapki literackie

Olga „Issay” Sienkiewicz


Fantastyka to gatunek niełatwy – wbrew pozorom, bo mam wrażenie, że zgodnie z obiegową opinią każdy potrafi w nim tworzyć. Prawdziwe schody zaczynają się jednak, kiedy autor rozpoczyna od konceptu: wielkiego, skomplikowanego konstruktu świata przedstawionego, natychmiast przywodzącego na myśl kreacje Tolkiena czy Sapkowskiego. Tak, to jest prawdziwa sztuka, aby taki koncept zrealizować i nie pozwolić mu na zdominowanie całej powieści. I właśnie na tym chciałabym się skupić, pisząc o książce Magdaleny Świerczek.

Muszę przyznać, że nieczęsto sięgam po fantastykę, głównie ze względu na powtarzalność motywów i przewidywalność rozwiązań fabularnych, na które zwykle się natykam. To żadna przyjemność, przynajmniej dla mnie, widzieć, w stronę jakiego końca zmierza autor sto stron przed zakończeniem powieści. Dlatego idea stojąca za Panem Snów - a raczej jego pierwszym tomem, ponieważ zgodnie z informacją zawartą w książce tom zawiera tylko jedną trzecią całości, zatytułowaną Sen o Niczym (nie jestem zbyt wielką fanką takiego pomieszania z poplątaniem, tytuł na okładce nie sugeruje, że to trylogia!) - jest dla mnie dość fascynująca. Świerczek tworzy świat bardzo mroczny, zdecydowanie różniący się od Krynnów, Śródziemi i Pernów literatury fantastycznej. Już za samo to – bardzo wielki plus dla autorki.
I w tym momencie pojawia się znienawidzone słówko „ale”.

Świerczek w Subiektywnie

Fantastyka to gatunek niełatwy – wbrew pozorom, bo mam wrażenie, że zgodnie z obiegową opinią każdy potrafi w nim tworzyć. Prawdziwe schody zaczynają się jednak, kiedy autor rozpoczyna od konceptu: wielkiego, skomplikowanego konstruktu świata przedstawionego, natychmiast przywodzącego na myśl kreacje Tolkiena czy Sapkowskiego. Tak, to jest prawdziwa sztuka, aby taki koncept zrealizować i nie pozwolić mu na zdominowanie całej powieści. I właśnie na tym chciałabym się skupić, pisząc o książce Magdaleny Świerczek.

Żegnamy odchodzący tydzień najnowszym tekstem Olgi - zapraszam do lektury!

Nowość wydawnictwa Zysk

Wytwórnia smakowitych lodów Vivien - Abby Clements


Imogen i Anna nieoczekiwanie dostają w spadku lodziarnię po babci. Życie sióstr wywraca się do góry nogami. Plany na przyszłość związać ze starą lodziarnią? Czy to może się udać? Ponadto usytuowany przy nadmorskim bulwarze lokal w Brighton świeci pustkami, mimo iż czaruje wdziękiem w stylu retro i vintage. Jeśli dziewczyny szybko czegoś nie wymyślą, dziedzictwo babci bezpowrotnie przepadnie. Czas zatem przejąć inicjatywę. Lato zbliża się wielkimi krokami, więc siostry opracowują plan. Pora na intensywną naukę fachu i przeobrażenie lodziarni w kultowe miejsce na mapce angielskiego południowego wybrzeża.

Ale czy te najlepiej skrojone pomysły obronią się przed skłóconą rodziną, złamanym sercem i mało sprzyjającą brytyjską pogodą? Jedno jest pewne – to lato będzie zupełnie wyjątkowe!

Przepyszna historia, która oczaruje i porwie wszystkich kochających zwariowane przygody, doprawione sporą dawką rozbrajającego humoru, miłosnych zawirowań oraz... wyśmienitych tradycyjnych lodów!

Nowość wydawnictwa Zysk

Taniec w słońcu - Modris Eksteins


TANIEC W SŁOŃCU
Geniusz, celebra i kryzys prawdy w epoce nowoczesnej


Taniec w słońcu to barwna biografia epoki rozpoczynającej się świtem I wojny światowej i dojściem Hitlera do władzy, a kończącej upadkiem muru berlińskiego – przenikniętej kultem celebry i kryzysem autentyzmu. W niezwykle inspirujący sposób dla czytelników z początku XXI wieku autor penetruje zagadnienia rzetelności i prawdy, fałszu i pozy.

Splecione historie autodestrukcji Vincenta van Gogha i nagłego wzlotu i upadku handlarza dziełami sztuki Ottona Wackera odsłaniają źródła fundamentalnej niepewności, która jest znamienną cechą współczesności. Traktując sensacyjny proces – który w roku 1932 wytoczony został Wackerowi za sprzedaż podrobionych obrazów van Gogha – jako punkt ogniskujący, Eksteins przedstawia niezwykłą opowieść o weimarskich Niemczech, parciu do władzy Hitlera oraz zastąpieniu dziewiętnastowiecznej pewności przez dwudziestowieczną wątpliwość.


Kontynuacja cieszącego się międzynarodową sławą Święta wiosny.

W Samo Południe - odsłona CLXVII

Witajcie! Zaczynamy kolejną odsłonę naszego stałego konkursu. Tym razem, dzięki uprzejmości Instytutu Wydawniczego ERICA, mamy dla Was (recenzowane już u nas) dwa tomy Samotnego Krzyżowca Marka Orłowskiego. Znaczy, mamy trzy kompleciki takich dwutomowych zestawów, po jednym kompleciku dla każdego z trójki zwycięzców... Ale dziś mieszam...

Zasady krucjaty znajdziecie tutaj.

Pytania:

1. Wydawnicze: Proste i szybkie - proszę podać tytuły trzech najświeższych książek polskich autorów (w sumie, to autorów też możecie podać), które ukazały się dzięki IW ERICA.

2. Historyczne: Do wygrania są książki z akcją dziejącą się w czasach krucjat, więc to pytanie też będzie takiej dotyczyło. Był raz sobie pisarz, którego denerwowało, że nikt nie chce napisać powieści o średniowiecznych krzyżowcach i statkach kosmicznych. Jak już rodzina myślała, że z tych nerw żyłka mu trzaśnie, pisarz usiadł i napisał własną powieść o rycerzu, który na czele swojej drużyny, wraz ze sporą częścią dworzan i żywego inwentarza, ruszył statkiem kosmicznym (długo by gadać, zwłaszcza, jakbym się nie postarał i niepotrzebnie popadł w zbyt złożony, kwiecisty język, albo poszedł w dygresje, czy takie tam) do Ziemi Świętej. Na skróty, zahaczając o drugi kraniec galaktyki. Proszę podać imię i nazwisko tego autora oraz tytuł tejże powieści.

3. Szortalowe: Kto do tej pory odwalał kawał dobrej roboty na stanowisku naczelnego Koordynatora Zagraniczniaka? Imię wystarczy.

To wszystko - do boju! Kroniki Amberu tom 1 - Roger Zelazny

Marek Adamkiewicz

To już kolejne wydanie Kronik Amberu i tym razem wydawnictwo Zysk i S-ka w końcu podeszło do sprawy na poważnie. Ta klasyczna już pozycja wreszcie doczekała się oprawy, która odpowiada jej randze i znaczeniu dla światowej fantastyki. Twarda oprawa, obwoluta i przyjemna dla oka okładka (tak, ten szczegół ma dla wielu, w tym dla piszącego te słowa, spore znaczenie), jakże różna od koszmarku zdobiącego wydanie z 2010 roku. Otoczka zachęca do czytania. Jednak jak jest z zawartością? Klasyka ma to do siebie, że lubi się starzeć. Pomysły, które dawniej potrafiły olśniewać, z czasem tracą swój blask, a wraz z kolejnymi dziesięcioleciami niejedna powieść zaczyna mocno trącić myszką. Wydaje się jednak, że pierwsza odsłona Kronik Amberu jest wolna od tej przypadłości.

Główny bohater, Corwin, budzi się w nieznanym sobie miejscu. Nie wie, ani kim jest, ani w jakim znajduje się położeniu. Dookoła ma sale szpitalne, a sam wydaje się być otumaniony jakimiś lekami. Po uzyskaniu kilku informacji od napotkanego lekarza, udaje mu się uciec z placówki i trafia do domu swojej siostry, gdzie korzystając z podstępu, dowiaduje się paru rzeczy o panującej sytuacji. Wciąż jednak wie o wiele za mało, by dokładnie zrozumieć na czym stoi. Sytuacja poprawia się, gdy do rezydencji przybywa brat Corwina, Random. Mężczyźni razem ruszają w podróż, która może pomóc odzyskać Corwinowi pamięć. Jednak to będzie dopiero początek przygody.

Na pierwszy tom dzieła Zelaznego składa się pięć krótkich powieści (Dziewięciu Książąt Amberu; Karabiny Avalonu; Znak Jednorożca; Ręka Oberona; Dworce Chaosu). Zebrane razem stanowią całość i tak właśnie powinny być czytane. Pierwotnie kolejne składowe ukazywały się w odstępie lat, jednak dopiero skompletowane w jednym tomie są tym, czym powinny być – jedną, wciągającą i intrygującą historią. Obecnie możemy je przeczytać zebrane razem i można się tylko domyślać, jaką frustrację musiał odczuwać czytelnik, gdy przez parę lat czekał na kontynuację zawieszonej w ciekawym miejscu fabuły.

Zelazny w Subiektywnie

To już kolejne wydanie Kronik Amberu i tym razem wydawnictwo Zysk i S-ka w końcu podeszło do sprawy na poważnie. Ta klasyczna już pozycja wreszcie doczekała się oprawy, która odpowiada jej randze i znaczeniu dla światowej fantastyki. Twarda oprawa, obwoluta i przyjemna dla oka okładka (tak, ten szczegół ma dla wielu, w tym dla piszącego te słowa, spore znaczenie), jakże różna od koszmarku zdobiącego wydanie z 2010 roku. Otoczka zachęca do czytania. Jednak jak jest z zawartością? Klasyka ma to do siebie, że lubi się starzeć. Pomysły, które dawniej potrafiły olśniewać, z czasem tracą swój blask, a wraz z kolejnymi dziesięcioleciami niejedna powieść zaczyna mocno trącić myszką. Wydaje się...

Takim oto cliffhangerem postanowiłem zakończyć zajawkę najnowszego tekstu Marka. Jeśli jesteście ciekawi jego opinii o pierwszym tomie Kronik Amberu, to przeczytajcie całość recenzji. Zapraszam!

Króciak

Siekierą w płot rzuca dziś Jacek Rostocki.

Nowość wydawnictwa Rebis

Nocna plaga - Graham Masterton

Pięcioro Wojowników Nocy, podobnie jak ich przodkowie kilkaset lat wcześniej, musi zmierzyć się z wcielonym złem – Isabel Gowdie, przebudzoną służebnicą szatana. Potężna wiedźma, korzystając z usług Nosicieli, rozprzestrzenia złowieszczą Nocną Plagę, która zagrozi wkrótce wszystkim ludziom. Wojownicy Nocy mają mało czasu, tym bardziej że dwoje z nich również zostało zarażonych tą potworną chorobą...

Graham Masterton urodził się w 1946 roku w Edynburgu. Pracował jako reporter i redaktor w czasopismach „Mayfair” i „Penthouse”. W roku 1976 debiutował horrorem Manitou, który stał się światowym bestsellerem. Od tego czasu napisał ponad 100 książek, które przełożono na 18 języków i wydano w 27 milionach egzemplarzy. Jego powieści otrzymały wiele międzynarodowych nagród, m.in. Edgar Allan Poe Award, Prix Julia Verlanger i Srebrny Medal West Coast Review. Oprócz horrorów Masterton pisze thrillery, powieści historyczne i romanse. Od lat zajmuje się również seksuologią.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Volker Ullrich - Hitler. Narodziny zła 1889-1939

Czwarta – po dziełach Alana Bullocka (1952), Joachima Festa (1973) i Iana Kershawa (1998) – wielka biografia Hitlera.

Uznana w Niemczech za najważniejszą biografię Hitlera dla następnych pokoleń, książka Volkera Ullricha to pierwsze monumentalne studium osobowości, która leżała u podstaw aspiracji politycznych i zbrodniczych działań przywódcy III Rzeszy. To właśnie Ullrich, jako pierwszy spośród historyków mierzących się z biografiami Führera, postawił tezę, że nigdy nie uda nam się zrozumieć fenomenu Hitlera, jeśli odmówimy mu ludzkich cech, skupiając się jedynie na wizerunku potwora. Obalając mity i unikając pułapek, w które niejednokrotnie wpadali poprzednicy, Volker Ullrich tworzy zupełnie nowy, odkrywczy portret Adolfa Hitlera.

Volker Ullrich jest uznanym niemieckim historykiem. Studiował na Uniwersytecie w Hamburgu. Prowadzi dział polityczny tygodnika „Die Zeit”. Autor kilku książek dotyczących historii Niemiec. W 1992 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Jenie.

Nowość Wydawnictwa Komiksowego

Gigantyczna broda, która była złem - Stephen Collins

Dave, łysy facet z jednym włosem na głowie, mieszka na wyspie Tutaj, gdzie brody i wszelki inny zarost nie istnieją. Ma nudną pracę biurową, której celu nie rozumie, a cały czas spędza na rysowaniu i słuchaniu tej samej płyty. Nagle coś się dzieje, Dave czuje jak „czarny ogień wspina się po jego twarzy” i zaczyna rosnąć mu broda.

Jak to w bajkach, nie będzie to zwykła broda, a broda rewolucyjna. Dzięki niej na wyspie Tutaj będzie miała miejsce „zarostowa rewolucja”.

Nosisz brodę? Marzysz o brodzie? Śnią ci się brody? Jak dorośniesz, zapuścisz brodę? Twój chłopak musi mieć brodę? Przekonaj się do naszej brody!

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Andrea Camilleri - Wiek wątpliwości

Noc komisarza Montalbano została urozmaicona w bardzo zaskakujący sposób: przyśnił mu się jego własny pogrzeb. No cóż, fakt, że jest coraz starszy nie przestaje go wyprowadzać z równowagi…

Następnego dnia komisarz zostaje wezwany do portu. Właśnie odpłynął stamtąd pewien jacht, który u wejścia do portu udzielił pomocy łodzi, która zaczęła tonąć. Tyle tylko, że w tej łodzi był martwy meżczyzna… Co się naprawdę wydarzyło? Kim był ten mężczyzna? Kim byli członkowie załogi jachtu?

Żeby rozwiązać tę zagadkę komisarz Montalbano musi skorzystać z pomocy porucznika kapitanatu, Laury Belladonny. Ale współpraca z tą młodą kobietą, równie zachwycającą, co inteligentną jest dość ryzykowna…

W samo południe - odsłona CLXV - ogłoszenie wyników

Przepraszam za spóźnienie, spowodowane moim urlopem, ale śpieszę nadgonić zaległości.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Na początek marca MAG zapowiada wydanie powieści fantasy jednego z najpopularniejszych ostatnio pisarzy anglojęzycznych. Podpowiem tylko, że jeden z bohaterów tej książki ma tyle samo palców, co Sabata, jeden z moich ulubionych bohaterów spaghetti westernów. Proszę podać tytuł i autora tej powieści.

"Ostrze" Joe Abercrombie.

2. Historyczne: Jest taka osoba, która łączy nazwiska i twórczość kilku dość znanych, mam nadzieję, twórców fantastyki. Jak na przykład Williama Gibsona, Rogera Zeleznego, Terry'ego Pratchetta, Orsona Scotta Carda, czy Ursulę Le Guin. Dla ułatwienia dodam, że owa osoba obchodzi w tym roku sześćdziesiąte urodziny. I że bez niej spora część książek MAGa nie byłaby tym, czym jest. Powiedzcie proszę, kim jest X.

Piotr W. Cholewa

3. Szortalowe: Jako, że nie tak dawno temu Alek pytał o Suwałki, więc tym razem zapytamy o jego ukochane miasto - Tarnowskie Góry. A więc, moje pytanie brzmi tak: obok jakiego innego miasta na "T" nie leżą Tarnowskie Góry i dlaczego. Pamiętajcie - gramy do jednego razu sztuka, a że mamy ostatnią lutową edycję W Samo Południe, liczyć się będą najbardziej szalone odpowiedzi.

Hubert pojechał, ale jak zwykle sprężyliście się, przyszły całkiem fajne odpowiedzi, jak znajdę chwilę, to wkleję w komentarze.

Na teraz tylko jedna, który ujęła mnie swoją prostotą :D -

oczywiście koło Tarnowa - dokładnie z tego samego powodu, dla którego Szczecinek nie leży koło Szczecina.

Zwycięzcy:

1. Karolina Wójcik,

2. Andrzej Holubiuk,

3. Magda Micuła-Szlachcińska.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Brasyl Ian McDonald

Justyna Chwiedczenia

Na początku swojej podróży Luis Quinn często słyszy zdanie, że Brazylia nie jest taka, jak inne kraje. Nikt nie wyjaśnia, o co konkretnie chodzi, ale ludzie powtarzają to z dużym przekonaniem. Postanowiłam spytać koleżankę podróżniczkę, która właśnie stamtąd wróciła, czy faktycznie tak jest. Koleżanka w pełnym zachwycie oznajmiła, że absolutnie Brazylia nie jest jak inne kraje. Zakochała się w tym genialnym miejscu i zamierza wrócić tam najszybciej, jak to tylko będzie możliwe. Fantastycznie, ale nadal nie wiem dlaczego Brazylia jest tak wyjątkowym krajem i co różni ją od pozostałych?

Brasyl jest bardzo amerykańska w swej latynoskiej oprawie. Ta książka to prawdziwa mikstura wybuchowa. Niejeden chemik miałby problem z rozwikłaniem tego skomplikowanego wzoru, a najważniejszym z nich jest teoria fizyki kwantowej i wieloświat, z którym spotkałam się całkiem niedawno przy okazji powieści Koontza. Jednak w przeciwieństwie do wyobrażeń w Kątem oka, McDonald obdziera ten temat z magii najmocniej jak to tylko możliwe i posyła nas w cybernetyczny świat komputerów i techniki. Podoba mi się to. I myśl, że w tej właśnie chwili, gdzieś obok, niemalże we mnie, wcale nie piszę tych słów. Może jestem biologiem, sławną piosenkarką albo bezrobotną alkoholiczką z pięciorgiem dzieci. Za tym ostatnim scenariuszem niezbyt przepadam, ale nadal jest to jakaś odmienna możliwość od tej, w której trwam namacalnie. Jak wiadomo z książki, światów jest nieskończenie wiele, a co za tym idzie, nas też. I na dobrą sprawę tylko drobiazgi mogły zadecydować jak różnie potoczyły się nasze losy tuż obok. Inni my, obcy, a jednak tacy sami.

W książkach lubię to, że pozwalają mi chociaż na chwilę przenieść się w odległe miejsca i czas, dzięki którym poznaję ciekawych ludzi i sytuacje. W jednym tygodniu trafiam do XV wieku i szamoczę się wśród sukien i intryg, a w następnym toczy się np. Wielka Wojna i uciekam przed Niemcami. Ian McDonald załatwił mi pakiet trzech tygodni w jednym. Przedstawił trzech bohaterów, mieszkańców Brazylii, których dzieli wiele lat, ale nie czas. Matrix? I to jaki!

McDonald w Subiektywnie

Na początku swojej podróży Luis Quinn często słyszy zdanie, że Brazylia nie jest taka, jak inne kraje. Nikt nie wyjaśnia, o co konkretnie chodzi, ale ludzie powtarzają to z dużym przekonaniem. Postanowiłam spytać koleżankę podróżniczkę, która właśnie stamtąd wróciła, czy faktycznie tak jest. Koleżanka w pełnym zachwycie oznajmiła, że absolutnie Brazylia nie jest jak inne kraje. Zakochała się w tym genialnym miejscu i zamierza wrócić tam najszybciej, jak to tylko będzie możliwe. Fantastycznie, ale nadal nie wiem dlaczego Brazylia jest tak wyjątkowym krajem i co różni ją od pozostałych?

Nie wiem, czy w najnowszej recenzji Justyny znajdziecie odpowiedź na to pytanie, ale jednego jestem pewien - dowiecie się, co Justyna myśli o książce McDonalda.

Batman: Powrót Mrocznego Rycerza – Frank Miller, Klaus Janson, Lynn Varley

Maciej Rybicki

W zasadzie w każdej dziedzinie sztuki – bez względu na to, czy mówimy o klasycznej rzeźbie, awangardowym teatrze, czy też komiksie superbohaterskim – istnieją dzieła przełomowe, ważne, takie, które zdefiniowały, bądź zredefiniowały konwencję. I choć czas obchodzi się z nimi różnie, choć po latach niejednokrotnie tracą tę moc rewolucyjnego oddziaływania, którą miały pierwotnie, to nie wolno zapominać, iż w momencie swej publikacji wywoływały burzę, nie tylko zmieniając zasady panujące w danym polu działalności artystycznej, ale także kształtując oczekiwania publiczności i stając się inspiracją i punktem odniesienia dla kolejnych generacji twórców. Gdy przyjrzymy się pozycjom, które ukształtowały współczesny sposób ujmowania tematyki superherosów, jako przełomowe jawią się dwa komiksy wydane w roku 1986 – Strażnicy Alana Moore’a i Davida Gibbonsa, a także Powrót Mrocznego Rycerza Franka Millera. Oba te komiksy zostały zresztą niedawno wznowione przez Egmont w ramach serii Kanon Komiksu, oba zasługują zresztą na to, aby wracać do nich i na nowo je analizować. W tym miejscu chciałbym skupić się na dziele Millera.

Miller, Janson i Varley w Subiektywnie

W zasadzie w każdej dziedzinie sztuki – bez względu na to, czy mówimy o klasycznej rzeźbie, awangardowym teatrze, czy też komiksie superbohaterskim – istnieją dzieła przełomowe, ważne, takie, które zdefiniowały, bądź zredefiniowały konwencję. I choć czas obchodzi się z nimi różnie, choć po latach niejednokrotnie tracą tę moc rewolucyjnego oddziaływania, którą miały pierwotnie, to nie wolno zapominać, iż w momencie swej publikacji wywoływały burzę, nie tylko zmieniając zasady panujące w danym polu działalności artystycznej, ale także kształtując oczekiwania publiczności i stając się inspiracją i punktem odniesienia dla kolejnych generacji twórców. Gdy przyjrzymy się pozycjom, które ukształtowały współczesny sposób ujmowania tematyki superherosów, jako przełomowe jawią się dwa komiksy wydane w roku 1986 – Strażnicy Alana Moore’a i Davida Gibbonsa, a także Powrót Mrocznego Rycerza Franka Millera. Oba te komiksy zostały zresztą niedawno wznowione przez Egmont w ramach serii Kanon Komiksu, oba zasługują zresztą na to, aby wracać do nich i na nowo je analizować. W tym miejscu chciałbym skupić się na dziele Millera.

Niniejszy fragment otwiera najnowsze omówienie komiksu-legendy - Powrotu Mrocznego Rycerza - które, specjalnie dla Was, napisał Maciek. Zapraszam do lektury!

P.S. Na samym końcu tekstu znajdziecie przykładowe plansze z komiksu.

Zagraniczniak

W Szortowni czeka na Was Ciotka Merkel. Ale to nie tak, jak myślicie. Naprawdę. No już, przestańcie. Po prostu przeczytajcie.

Krawędź wieczności - Ken Follett

Dawid „Fenrir” Wiktorski

Krawędź wieczności to już trzeci i zarazem ostatni tom trylogii Kena Folleta, która liczy sobie, bagatela, lekko ponad trzy tysiące stron drobnym drukiem. Brytyjski autor poprowadził czytelników przez fronty dwóch wojen światowych, by w końcu doprowadzić ich właśnie do tytułowej, metaforycznej krawędzi wieczności – schyłku dwudziestego wieku i ostatnich poważnych politycznych przemian w Europie przed początkiem nowego stulecia.

Trzeci tom Stulecia rozpoczyna się w Berlinie, podobnie jak Zima świata. Tym razem problemy stolicy Niemiec są jednak zgoła inne niż widmo nadchodzącego konfliktu – Europa zostaje podzielona między zwycięzców ostatniego globalnego konfliktu, w wyniku czego powstaje słynny Mur Berliński, stanowiący granicę na długo oddzielającą Europę zachodnią od wschodniej. Jak w tej nowej rzeczywistości odnajdą się rody, których losy czytelnicy śledzą od momentu rozpoczęcia Upadku gigantów?

Raczej niełatwo – Krawędź wieczności rozgrywa się w czasie trzeciej światowej wojny, lecz tym razem tej nieformalnej: zimnej wojny. Oba atomowe mocarstwa, USA i ZSRR, trzymają dłonie nad czerwonymi przyciskami, a kryzys kubański doprowadza świat dosłownie o centymetry od zagłady. I to właśnie mniej lub bardziej bezpośrednio wokół tych wydarzeń obracać będą się bohaterowie Krawędzi wieczności. Wielka polityka dosłownie stanie się wielka.

Można zaryzykować stwierdzenie, że Krawędź wieczności w pewien sposób odcina się od motywów obyczajowych, które wypełniały, jak dotąd, znaczną część trylogii. W zwieńczeniu Stulecia Ken Follett koncentruje się na jak najwierniejszym przybliżeniu drugiej połowy dwudziestego wieku pod kątem historycznym oraz powolnych, lecz nieubłaganych zmianach mających miejsce niemal na całym świecie. Nieustanne gnicie ZSRR od wewnątrz, walka o zniesienie segregacji rasowej czy też ukazanie demokracji jako koniecznego zła, gdzie dla dobra ogółu władza jest w stanie tłamsić wolność jednostek.

Follett w Subiektywnie

Krawędź wieczności to już trzeci i zarazem ostatni tom trylogii Kena Folleta, która liczy sobie, bagatela, lekko ponad trzy tysiące stron drobnym drukiem. Brytyjski autor poprowadził czytelników przez fronty dwóch wojen światowych, by w końcu doprowadzić ich właśnie do tytułowej, metaforycznej krawędzi wieczności – schyłku dwudziestego wieku i ostatnich poważnych politycznych przemian w Europie przed początkiem nowego stulecia.

Zapraszam do lektury najnowszego omówienia Dawida. Jak zwykle, cały tekst schował się pod linkiem.

Lichotek i czarnoKsiężnik - Ian Ogilvy

Rafał Sala 

Ogilvy w Subiektywnie

Znów dałem się namówić na recenzowanie książki dla dzieci. Uległem, choć przecież w kolejce do przeczytania czeka na mnie kilka interesujących czytadeł z Panem Mercedesem na czele. Nie walczyłem opornie, bo i nie miałem zbyt wielkich szans na pokonanie dziecka, które mam w sobie. Właściwie muszę przyznać się, że nie bardzo pamiętam, co czytałem jako kilkuletni chłopiec. Gdzieś w zakamarkach pamięci pojawiają się historie takie jak Piesek i kotek (wydanie z wspaniałymi ilustracjami, które udało mi się po wielu latach odnaleźć zupełnie przypadkiem), czy baśnie bodaj lapońskie (tych nie udało mi się do tej pory namierzyć). Były też znakomite baśnie w zbiorze Dar rzeki Fly. To było naprawdę coś.

Drugą recenzją dzisiejszego dnia jest recenzja Rafała. Zapraszam do lektury!

Króciak

Wiosna idzie, czas na Porządki. Czy Marcin Jamiołkowski zasługuje na miano Perfekcyjnego Pana Domu? Przekonajcie się sami.

Informacja wydawnictwa Insignis

Spotkanie z Magdaleną Kozak z okazji premiery Łez Diabła – najnowszej powieści Autorki

Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Kozak – niezwykle popularną polską pisarką SF/fantasy, autorką bestsellerowej trylogii Nocarz, Renegat, Nikt. Spotkanie, które odbędzie się w Empiku Arkadia (Warszawa, al. Jana Pawła II 82) 24 marca 2015 o godz. 18.00, skupi się wokół najnowszej, długo wyczekiwanej i pisanej aż cztery lata powieści Łzy Diabła – niezwykle oryginalnej próby przeniesienia doświadczeń Autorki z odbytych przez nią misji wojskowych w Afganistanie do odległego, fantastycznego świata – na planetę Dżahan.

Ta pasjonująca, napisana z iście filmowym rozmachem, ale co najważniejsze bardzo autentyczna opowieść o wojnie, miłości, męstwie i odkrywaniu własnej tożsamości (grubo ponad 700 stron!) to znakomita lektura nie tylko dla miłośników fantastyki, ale także amatorów powieści sensacyjnych i military fiction. Magda Kozak opowie o źródłach inspiracji, o Łzach Diabła, o swoim życiu pisarki, żołnierza i lekarza, porozmawia z czytelnikami i rozda autografy. Nie może Was zabraknąć!

Tymczasem zapraszamy na bardzo obszerne fragmenty Łez Diabła – prezentujące dwa główne wątki powieści – wątek Izzata (kampania Honoru Smoka) i Znajdy (Mściciel z Pól) w brawurowym wykonaniu Adama Baumana z klimatyczną oprawą muzyczną. Posłuchajcie też, co mówi o Łzach Diabła i o sobie sama Autorka.

Link do playlisty: http://bit.ly/MagdaKozak

Linki do indywidualnych filmów:

https://www.youtube.com/watch?v=BChdNSUDKwU
https://www.youtube.com/watch?v=ZqgYY763o4c
https://www.youtube.com/watch?v=ktAfcWN3mbc

Nowość Wydawnictwa Literackiego

James Herriot - Jeśli tylko potrafiłyby mówić

Jeśli tylko potrafiłyby mówić to pierwsza część bestsellerowego cyklu Wszystkie stworzenia duże i małe. Bohaterem książki jest sam James Herriot – młody weterynarz, który w latach 40-tych XX wieku trafia na angielską prowincję i otwiera tu praktykę. Piękne i wzruszające opowieści Herriota o zwierzętach i ich właścicielach urzekły miliony czytelników na całym świecie. Cykl Wszystkie stworzenia duże i małe uchodzi do dzisiaj za niedościgły wzór tego, jak należy pisać o miłości do zwierząt.

Książki Herriota kilkakrotnie przenoszono na ekran. Realizowany przez kilkanaście lat serial BBC z Christopherem Timotym i Carol Drinkwater w rolach głównych to jeden z najpopularniejszych seriali w historii brytyjskiej telewizji.

Nowość wydawnictwa Albatros

GŁUPCY UMIERAJĄ - Mario Puzo
Najwybitniejsza, obok OJCA CHRZESTNEGO, powieść Maria Puzo

 Wnikliwy portret kręgu zawodowych hazardzistów, wydawców oraz środowiska, które Puzo znał najlepiej – hollywoodzkich filmowców. Wyznanie nałogowego gracza, pisarza i scenarzysty, męża kochającego bez poczucia winy inną kobietę, człowieka, dla którego najwyższą wartością jest życie samo w sobie.   W tej książce będzie sporo o miłości, ale to nie jest romans. To powieść wojenna. O odwiecznej wojnie pomiędzy mężczyznami żyjącymi w głębokiej przyjaźni. O wielkiej „nowej” wojnie pomiędzy mężczyznami i kobietami.

UKŁAD - Elia Kazan

Informacja wydawnictwa Powergraph

Jak już informowaliśmy: na tegorocznym Pyrkonie prapremierę będzie miał IV tom cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” Roberta M. Wegnera. W księgarniach Pamięć wszystkich słów dostępna będzie od 6 maja. Książkę przedpremierowo, poza Pyrkonem, będzie można kupić również w sklepie Powergraphu.

Nowość wydawnictwa Rebis

Steven Saylor - Złoczyńcy znad Nilu

Jest 88 rok przed naszą erą i świat śródziemnomorski stanął w obliczu katastrofalnego konfliktu mogącego objąć Rzym, Grecję i Egipt. Młody Gordianus, obywatel rzymski, wysłany ongiś przez ojca za morze, żeby w bezpiecznym – zda się – miejscu przeczekać ogarniającą Italię zawieruchę polityczną, mieszka w Aleksandrii. Stara się zarabiać na życie w fachu detektywa, a w przerwach między zleceniami wiedzie słodkie życie ze swą piękną niewolnicą Bethesdą. Złuda raju na ziemi pryska jednak w dniu jego dwudziestych drugich urodzin, kiedy gang rozbójników porywa Bethesdę, biorąc ją za kochankę miejscowego potentata. Chcąc uratować ukochaną, Gordianus musi ją odnaleźć, zanim bandyci się zorientują w pomyłce. Przywołując cały wyuczony u ojca kunszt zawodowy, zapuszcza się na niebezpieczne tereny delty Nilu i po licznych groźnych przygodach trafia do kryjówki gangu. Nie mógł przypuszczać, że ta eskapada zakończy się dlań udziałem w zuchwałym napadzie rabunkowym na najświętsze miejsce w targanej już zamieszkami i zagrożonej wojną domową stolicy Egiptu: grobowiec samego Aleksandra Wielkiego.

Steven Saylor, historyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego specjalizujący się w dziejach Rzymu, jest autorem  „Roma sub rosa”, głośnego cyklu powieści kryminalnych i zbiorów opowiadań osadzonych ze znawstwem w realiach schyłku republiki, a także dwuczęściowej sagi Rzym i Cesarstwo, obejmującej dzieje dwóch rzymskich rodów od czasów prehistorycznych po panowanie Hadriana.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Ian Ogilvy, Chris Mould - Lichotek i czarnoKsiężnik

Uważaj! Licho nie śpi…

Wszyscy lubimy się trochę bać, a bać się razem z Lichotkiem, to dopiero zabawa! Lichotek ma dziesięć i pół roku. Mieszka z odrażającym opiekunem Bazylim Deptaczem w ponurym domu… Są tylko trzy pomieszczenia, gdzie Lichotek nie boi się wejść. To łazienka, kuchnia i strych z „chyba najfajniejszą na świecie elektryczną kolejką”! Lichotek może ją oglądać tylko wówczas, gdy Bazyli ma dobry humor. Oglądać, ale nie dotykać, nie bawić się... A Lichotek o tym właśnie marzy. Obmyśla  więc plan, który ku uciesze chłopca udaje się zrealizować! Kiedy Deptacza nie ma w domu, Lichotek pędzi co tchu na strych i zasiada za pulpitem sterowniczym, by pobawić się wymarzoną kolejką! Wkrótce – za karę – jako maleńka istotka będzie się „na niej” bawił w nieskończoność…

Książki Iana Ogilvy’ego klimatem przypominają filmy Tima Burtona. Brytyjski pisarz umie straszyć, bawić i uwodzić młodych czytelników tak, jak reżyser „Soku z żuka” i „Gnijącej Panny Młodej” uwodzi ich rodziców.

Recenzja przedpremierowa pióra (klawiatury) Rafała.

Informacja wydawnictwa Gmork

Właśnie ruszyła przedsprzedaż Pokłosia, trwa do 30 marca na naszej stronie. Wysyłka i e-book gratis. Można też zamawiać sam e-book w niższej cenie.

Link do sklepu

A tu można poczytać fragment online

Pokłosie

Pięcioro pisarzy, siedem historii, jeden król horroru, któremu hołd składają jego wierni fani. Pokłosie to zbiór opowiadań inspirowanych twórczością Stephena Kinga. Autorzy idealnie wpasowali się w kanon, wybierając to, co najlepsze w jego powieściach, i sprawnie wplatając w swoje opowiadania mniej lub bardziej oczywiste nawiązania do „kingowego” uniwersum. Historie niebanalne, łączące w sobie dobrze już czytelnikowi znane wątki z nowymi pomysłami, będą z pewnością nie lada gratką dla każdego fana szeroko pojętej grozy, a dla miłośników prozy króla Stefana – pozycją wręcz obowiązkową.

Kroniki Amberu tom 1 - Roger Zelazny

Laura "Visenna" Papierzańska

Na całe szczęście istnieją jeszcze książki, które pozwalają odpocząć od papki przemielonej przez setki autorów w setkach podobnych do siebie tworów z gatunku fantastyki. Błyszczą pomysłem, wciągają i przede wszystkim ustawiają wysoko poprzeczkę. Podstawiają nogę każdemu, kto zapomniał, że fantasy nie musi wcale opierać się wyłącznie na szkielecie powtarzalnych przygód. Roger Zelazny poprzeczkę tę ustanowił na zadowalająco wysokim poziomie, płodząc te kilka woluminów, które obiegają teraz świat zebrane w jeden tom Kronik Amberu.

Pierwszą rzeczą, która wysuwa się naprzód podczas czytania, jest bohater. Nabiera on kolorów z każdym kolejnym zdaniem już od pierwszych stron, na tyle gładko i sprawnie, że podświadomość sama garnie się do przejęcia się jego losem. Uruchamia cały szereg neuronalnych ścieżek odpowiedzialnych za poczucie zaintrygowania. Rzecz prosta i tak bardzo kulejąca u wielu autorów, u Zelaznego jest tym, co sprawia, że podczas czytania nie grozi nikomu wrażenie przebywania w papierowym miasteczku z papierowymi ludzikami. Ludziki są bowiem z krwi i kości, mają swoje motywacje, pragnienia i emocje oraz umiejętność wywoływania tych ostatnich u osoby wodzącej wzrokiem po tekście. Książąt i księżniczek Amberu nie da się pomylić z nikim innym.

Zelazny w Subiektywnie

Na całe szczęście istnieją jeszcze książki, które pozwalają odpocząć od papki przemielonej przez setki autorów w setkach podobnych do siebie tworów z gatunku fantastyki. Błyszczą pomysłem, wciągają i przede wszystkim ustawiają wysoko poprzeczkę. Podstawiają nogę każdemu, kto zapomniał, że fantasy nie musi wcale opierać się wyłącznie na szkielecie powtarzalnych przygód. Roger Zelazny poprzeczkę tę ustanowił na zadowalająco wysokim poziomie, płodząc te kilka woluminów, które obiegają teraz świat zebrane w jeden tom Kronik Amberu.

W poniedziałek mogliście przeczytać recenzję pierwszego tomu Kronik Amberu, którą napisał Marek, dziś przyszła kolej, by głos oddać Laurze.
I dodam tylko, że to głos równie ważny, co rozsądny.

Nowość wydawnictwa Albatros

BLAZE - Stephen King
POWIEŚĆ STEPHENA KINGA WYDANA POD PSEUDONIMEM

CZARNY KRYMINAŁ, KTÓRY 30 LAT PRZELEŻAŁ W SZUFLADZIE, ZANIM TRAFIŁ DO KSIĘGARNI
 
Jeśli podobał ci się „Pan Mercedes”, będziesz zachwycony „Blaze”!
 
 
Porwanie, które miało być przestępstwem stulecia, zmienia się w dramatyczną ucieczkę.

Sprawca przestępstwa czy ofiara?
 
Blaze, mało rozgarnięty olbrzym, żyje z drobnych kradzieży. Dopiero przyjaźń z George’em Rackleyem dodaje jego poczynaniom finezji. To przebiegły George jest mózgiem podejmowanych wspólnie akcji i to on wpada na pomysł porwania sześciomiesięcznego dziedzica wielkiej fortuny. Blaze ze swoją ponadprzeciętną siłą fizyczną jest dla niego doskonałym narzędziem, którym można łatwo manipulować… i niczym więcej.
Starannie zaplanowane porwanie komplikuje się, jeszcze zanim się zaczyna. George ginie, a Blaze jest wprawdzie opóźniony w rozwoju, ale wie, że sam sobie nie poradzi.

I wtedy niespodziewanie otrzymuje pomoc od zmarłego kumpla.

Nowość wydawnictwa Albatros

PIĘKNI SAMOBÓJCY - Toni Hill

Noc Trzech Króli. Na barcelońskiej stacji metra pod kołami pociągu ginie młoda kobieta, Sara Mahler. Wszystko wskazuje na samobójstwo, poza  przesłanym na jej komórkę makabrycznym zdjęciem.

Cztery miesiące wcześniej Gaspar Ródenas  zabija żonę i dziecko, a następnie strzałem z pistoletu pozbawia życia siebie.  Nic nie zapowiadało tej tragedii.
Sara i Gaspar razem pracowali. Przypadek? Nie można tego wykluczyć, ale kilka dni później inna pracownica tej samej firmy umiera po zażyciu środków nasennych.

Trzy samobójstwa? Bez wyraźnego motywu? Bez pozostawiania listów wyjaśniających powody?
Inspektor Salgado nie wierzy w taką wersję. By dojść do prawdy, będzie musiał się przedrzeć przez misternie utkaną pajęczynę kłamstw i rozbić mur zmowy milczenia.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Wektor zagrożenia - Wiktor Noczkin

Survarium - duchowy spadkobierca S.T.A.L.K.E.R.a

Świat przyszłości, w którym ziemia powstała przeciwko człowiekowi, aby go zniszczyć.

Na planecie pojawia się przerażająca bio-anomalia – Las pełen zmutowanych roślin i zwierząt. Nieliczni dają radę przeżyć w nowym świecie pełnym agresywnych mutantów i odmienionej przyrody. Ludzie formują bandy, klany i zgrupowania, walczące o resztki pozostałe po upadku cywilizacji.

Włóczęga Aleks wbrew swej woli wplątuje się w poszukiwanie sekretów porzuconych laboratoriów naukowych. Naprzeciw siebie stają oddziały Czarnego Rynku oraz Armii Odrodzenia, chcące posiąść na własność odpowiedź na zagadkę z przeszłości...

Krwiożercza siła Matki Natury kontra natura człowieka

W samo południe - odsłona CLXVI - ogłoszenie wyników

Coraz grubsze te przesyłki z nagrodami idą do Was, nie sądzicie?

Prawidłowe odpowiedzi:

!. Wydawnicze: Nakładem Prószyńskiego i S-ki ukazała się ostatnio trzecia część przygód policjantów z Lipówki. Proszę podać tytuł powieści i jej autorkę (dla ułatwienia dodam, że to polska pisarka). to była część pierwsza pytania. Część druga idzie tak. Za kilka dni ukaże się (w Prószyńskim i S-ce) biografia faceta, który w ostatnich latach życia przejawiał niepohamowany pociąg do leków, narkotyków i tabletek z kału rumuńskiego chłopa (serio), który był niekwestionowanym rekordzistą w byciu celem zamachów, jednym z największych zbrodniarzy XX wieku i który, gdyby żył (ponoć umarł kilkanaście lat temu w Argentynie), obchodziłby niedługo 126 urodziny. Proszę o tytuł i autora biografii. Personalia naszego "bohatera" wyjdą przy okazji.

!. "Trzydziesta pierwsza" Katarzyna Puzyńska i "Hitler. Narodziny zła 1889 - 1939" Volkera Ulricha (albo Ulricha Volkera - nie wiem, jak być powinno)

@. Autorskie: Tyle razy pytaliśmy się o Pratchetta, że tym razem damy mu odpocząć, a weźmiemy się za Baxtera. Któren jest wielbicielem H.G. Wellsa (nawet jest we władzach towarzystwa H.G. Wellsa) i który napisał kontynuację jednej z najważniejszych powieści Wellsa. Proszę o tytuł tej powieści i tytuł napisanej przez Baxtera kontynuacji.

@. "Wehikuł czasu" (Wells) i "Statki czasu" (Baxter)

#. Histeryczne: Miało być "historyczne", ale z wiadomych powodów nie poprawiałem. A więc... Był sobie pisarz, w głównej mierze fantasta, który ma na koncie Hugo, Nagrodę Brama Stokera i Edgar Allan Poe Award, który był dwukrotnie "Guest of Honor" i raz "Ghost of honor" na Worldconie (nie zgadniecie - pośmiertnie!), którego najlepsza powieść, horror, po zekranizowaniu przez pewnego, dobrze wszystkim znanego "ornitologa i podglądacza", został thrillerem. Proszę podać jaki jest tytuł owej powieści, link do dowolnej, ale z czytelnym nazwiskiem pisarza, wikistrony autora tej powieści oraz który reżyser zasłużył sobie na miano "ornitologa i podglądacza".

Moriarty - Anthony Horowitz

Rafał Sala

Prawdopodobnym jest, że gdy piszę owe słowa, dzieło pana Anthony’ego Horowitza zajmuje już odpowiednie miejsce na księgarskiej półce, co, muszę przyznać, choćby z racji pewnych wzmianek o mojej osobie, cieszy mnie niezmiernie. Gdybym jednak musiał nazwać uczucia, które targały moją duszą, gdy zostałem poproszony o wyrażenie swej opinii na temat powieści Moriarty, nie byłyby one jednoznaczne. Jest powszechnie wiadomym, że po ostatecznym starciu pomiędzy Holmesem oraz profesorem Moriarty nad wodospadem Reichenbach obaj dżentelmeni, choć w przypadku tego drugiego trudno użyć tego tytułu, przepadli bez śladu, co jednoznacznie zakończyło pewien czas. Czas, który, zdawałoby się, miał nigdy nie powrócić.  

Horowitz w Subiektywnie

Zapraszam Was do zapoznania się z listem niejakiego dr Watsona, który, dzięki uprzejmości naszego redakcyjnego kolegi Rafała, właśnie opublikowaliśmy. Zaczyna się tak:

Prawdopodobnym jest, że gdy piszę owe słowa, dzieło pana Anthony’ego Horowitza zajmuje już odpowiednie miejsce na księgarskiej półce, co, muszę przyznać, choćby z racji pewnych wzmianek o mojej osobie, cieszy mnie niezmiernie. Gdybym jednak musiał nazwać uczucia, które targały moją duszą, gdy zostałem poproszony o wyrażenie swej opinii na temat powieści Moriarty, nie byłyby one jednoznaczne. Jest powszechnie wiadomym, że po ostatecznym starciu pomiędzy Holmesem oraz profesorem Moriarty nad wodospadem Reichenbach obaj dżentelmeni, choć w przypadku tego drugiego trudno użyć tego tytułu, przepadli bez śladu, co jednoznacznie zakończyło pewien czas. Czas, który, zdawałoby się, miał nigdy nie powrócić. 

Nowość w Rymowisku

Dziś w Rymowisku Manifest. Manifestuje Justyna Chwiedczenia.

Teatr Cieni - Orson Scott Card

Marek Adamkiewicz   

Cykl o Enderze Wigginie to flagowy projekt Orsona Scotta Carda. W obliczu sporej popularności i uznania fanów, decyzja o stworzeniu jego odprysku nie mogła specjalnie dziwić. Teatr Cieni to już trzeci tom tzw. Sagi Cienia, w której autor skupia się przede wszystkim na losach Groszka, chłopca, który uczestniczył w decydującej wojnie z obcą rasą. O ile pierwszy można było uznać za powieść równoległą do Gry Endera, tak jego kontynuacja, Cień Hegemona, bardziej oddalała się od przedstawionych wówczas wydarzeń, skupiając się w zamian na losach targanej konfliktami Ziemi. Tę właśnie linię Card kontynuuje w Teatrze Cieni.

Fabuła powieści jest bezpośrednią kontynuacją Cienia Hegemona. Peter Wiggin, Hegemon Ziemi, podejmuje ryzykowną decyzję. Chodzi o przejęcie pracującego dla chińskiego rządu Achillesa de Flandres, taktycznego geniusza i zarazem psychopatycznego mordercy. Wiggin chce wykorzystać jego talenty do swoich celów i łudzi się, że jest w stanie kontrolować swojego przymusowego gościa. W taki obrót spraw zdaje się nie wierzyć Julian Delphiki, czyli Groszek Podejmuje on więc decyzję o dobrowolnym wygnaniu i opuszczeniu osiedla Hegemonii. Wraz z Petrą Arkanian, kolejną z młodych ludzi, którzy brali udział w wojnie z Formidami, Groszek udaje się w podróż po świecie. Dojrzewając do decyzji o posiadaniu potomstwa, oboje muszą stawić czoła nieoczekiwanym przeszkodom, zarówno osobistym, jak i tym o globalnym zasięgu.  

Card w Subiektywnie

Cykl o Enderze Wigginie to flagowy projekt Orsona Scotta Carda. W obliczu sporej popularności i uznania fanów, decyzja o stworzeniu jego odprysku nie mogła specjalnie dziwić. Teatr Cieni to już trzeci tom tzw. Sagi Cienia, w której autor skupia się przede wszystkim na losach Groszka, chłopca, który uczestniczył w decydującej wojnie z obcą rasą. O ile pierwszy można było uznać za powieść równoległą do Gry Endera, tak jego kontynuacja, Cień Hegemona, bardziej oddalała się od przedstawionych wówczas wydarzeń, skupiając się w zamian na losach targanej konfliktami Ziemi. Tę właśnie linię Card kontynuuje w Teatrze Cieni.

Przed Wami najnowszy tekst Marka. Zapraszam do lektury!

Szortal Na Wynos - Marzec 2015

Kolejny numer naszego wyjątkowego miesięcznika. W marcu jak w garncu: szorty przeplatane ilustracjami. Drabble, wiersze. Wywiad, ponownie grupowy. Recenzje.

Nadchodzi jednak wiosna i Szortal Na Wynos, szczególnie jeden dział, dotknęły zmiany. Przeczytacie o nich we Wstępniaku.

Jest to też pierwszy numer, na okładce którego grafikę stworzył artysta zza granicy (lub też, jak kto woli: z zagranicy).

Owocnego, wiosennego pobierania!

Króciak

Co powstanie z połączenia nowych przepisów proekologicznych i sprytu producentów? Według Bartłomieja Dzika Wirtualny pasażer. Ktoś reflektuje?

Informacja wydawnictwa Powergraph

Jak poniedziałek, to z Meekhanem! I nie jest fragment najnowszego tomu.

Przez najbliższe tygodnie będziemy publikować miniatury, które Robert M. Wegner napisał specjalnie dla Was. Na zaostrzenie apetytu, bo premiera "Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza" już 6 maja, a prapremiera na Pyrkonie!

 

Miniatura "Wyspa" do przeczytania tutaj.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Wytwórnia smakowitych lodów Vivien - Abby Clements


Imogen i Anna nieoczekiwanie dostają w spadku lodziarnię po babci. Życie sióstr wywraca się do góry nogami. Plany na przyszłość związać ze starą lodziarnią? Czy to może się udać? Ponadto usytuowany przy nadmorskim bulwarze lokal w Brighton świeci pustkami, mimo iż czaruje wdziękiem w stylu retro i vintage. Jeśli dziewczyny szybko czegoś nie wymyślą, dziedzictwo babci bezpowrotnie przepadnie. Czas zatem przejąć inicjatywę. Lato zbliża się wielkimi krokami, więc siostry opracowują plan. Pora na intensywną naukę fachu i przeobrażenie lodziarni w kultowe miejsce na mapce angielskiego południowego wybrzeża.

 

Ale czy te najlepiej skrojone pomysły obronią się przed skłóconą rodziną, złamanym sercem i mało sprzyjającą brytyjską pogodą? Jedno jest pewne – to lato będzie zupełnie wyjątkowe!

 

Przepyszna historia, która oczaruje i porwie wszystkich kochających zwariowane przygody, doprawione sporą dawką rozbrajającego humoru, miłosnych zawirowań oraz... wyśmienitych tradycyjnych lodów!

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

ZDARZA SIĘ. KURT VONNEGUT: ŻYCIE - Charles J. Shields (1 kwietnia 2015 roku)

W 2006 roku Charles J. Shields skontaktował się z Kurtem Vonnegutem listownie, by zapytać, czy ten zgodzi się na spisanie jego biografii. Pierwsza odpowiedź brzmiała „nie”. Jednak zafascynowany twórczością pisarza Shields postanowił nie poddawać się tak łatwo i po pewnym czasie ponowił swoją prośbę. Zgodę na przygotowanie książki otrzymał od autora wkrótce przed jego śmiercią – zdążył jednak przeprowadzić z nim kilka rozmów. Tak powstała pierwsza kompletna biografia jednego z najważniejszych dwudziestowiecznych pisarzy amerykańskich, autora „Kociej kołyski” i „Rzeźni numer pięć”. 
Charles J. Shields chronologicznie opisuje poszczególne etapy życia Vonneguta, począwszy od czasów drugiej wojny światowej i bombardowania Drezna, przez skromne początki twórcy zarobkującego pisaniem opowiadań do popularnych czasopism, aż po sukces Rzeźni numer pięć i cztery dekady spędzone w roli sumienia Ameryki. 
Największy nacisk kładzie jednak na życie prywatne pisarza. W oparciu o tysiące listów, a także liczne rozmowy z osobami, które go znały, biograf koncentruje się na ukazaniu rozdźwięku między publicznym wizerunkiem Vonneguta, powstałym na podstawie jego książek, a prawdziwą osobowością pisarza. Nie idealizuje, ale też nie demonizuje swego bohatera. Przedstawia go jako człowieka pełnego typowo ludzkich wad i sprzeczności, ale też  sympatycznego. Człowieka, w którego życiu nie było jednak zbyt wielu chwil prawdziwego szczęścia. 
Sama twórczość pisarza jest jedynie tłem dla jego biografii. Choć w Zdarza się. Kurt Vonnegut: Życie opisana została każda z powieści Kurta Vonneguta, to istotniejsze są okoliczności ich powstania. Mniejsze znaczenie mają tu artystyczne inspiracje pisarza, więcej uwagi zaś zostało poświęcone jego codziennemu życiu oraz relacjom z najbliższymi osobami: matką Edith, która popełniła samobójstwo, ojcem Kurtem

W Samo Południe - CLXVIII

Witajcie! Najwyższa pora na nową odsłonę naszego stałego konkursu. Tym razem to gratka dla miłośników porządnego, wiktoriańskiego (choć pisanego współcześnie) kryminału. Oto, dzięki uprzejmości Domu Wydawniczego Rebis, mamy dla Was 5 zestawów książek Dom Jedwabny i Moriarty Anthonego Horowitza. Ha! Przyznajcie - jest o co walczyć, nie?

Zasady. Zaszyfrowany tekst zasad znajdziecie tutaj. Jeśli ktoś nie zrozumie ani słowa - proszę się zaopatrzyć w mąkę i udać na  Krakowskie Przedmieście w Warszawie, do domu przy posesji nr 48/50. Tam mili panowie z pojedynczymi słuchawkami od mptrójek w uszach, po uprzednim rytualnym posypaniu ich mąką, wszystko dokładnie wytłumaczą... Radzimy nie zapomnieć o butach do biegania oraz szczoteczce do zębów i komplecie bielizny na zmianę.

Pytania:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Jaki tytuł nosi najnowsza powieść pewnego amerykańskiego twórcy horrorów i poradników seksualnych, która ukazała się niedawno temu nakładem Rebisu? Proszę też podać jego imię i nazwisko. Część druga. W zapowiedziach Rebisu znajduje się książka opowiadająca o tym, jak w XX wieku w USA rozwijał się faszyzm. Proszę podać jej tytuł i autora.

2. Historyczne: Część Ą. Jak się nazywa jeden z najsłynniejszych amerykańskich detektywów, bohater (oficjalnie) dziewięciu, wielokrotnie ekranizowanych powieści powieści. Podpowiem, że w jego rolę wcielali się tacy aktorzy, jak Bogart, Mitchum, Garner czy Gould. Proszę także podać, kto stworzył postać tego detektywa?  Część Ę. Nakładem Rebisu ukazują się powieści jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy-fantastów. Z powieściowym detektywem z Części Ą łączy go imię (choć ma także drugie, sygnalizowane literką "K"). Proszę podać, kim jest ten autor oraz jaki tytuł nosi jego książka, która ukazała się niedawno temu w Rebisie w postaci audiobooka.

Brama 0/2015

Paulina Kuchta

Rynek czasopism nie jest łatwy. Nie mam tu na myśli, wydawanych w wielkich nakładach, dostępnych w każdym salonie prasowym i kiosku, kolorowych gazet, ale czasopisma przeznaczone dla fanów fantastyki i grozy. Póki co, w szerszej dystrybucji jest tylko wydawana od lat Nowa Fantastyka. Kiedyś było Lśnienie, Czachopismo, Science Fiction Fantasy i Horror, Opowieści niesamowite, nie tak dawno Horror Masakra i Krypta. To wszystko już przeszłość, ale przecież zawsze jest szansa na reaktywację któregoś z czasopism. Pozostał wydawany w formie elektronicznej Grabarz Polski, Histeria i strony takie jak: Horror Online, Carpe Noctem czy Kostnica. No i oczywiście Szortal, który żadnemu twórcy krótkiej formy nie jest obcy, a ostatnio, specjalnie dla tych, co krótko nie potrafią, w dziale longar pojawiają się i dłuższe teksty. Tak było do niedawna, bo powstał kwartalnik Brama, skierowany do fanów grozy, fantastyki i gier bez prądu.
Brama przyciąga oko (w końcu jednym z ojców przedsięwzięcia jest Sebastian Sokołowski z Okiem na Horror) wystrzałową grafiką Tomasza Strzałkowskiego inspirowaną pracami H. R. Gigera i wiele obiecuje. Czy jednak po przekroczeniu Bramy będziemy czuli satysfakcję z tekstów? Czy pierwszy, a właściwie zerowy numer kwartalnika Brama spełni moje oczekiwania i zachęci do sięgnięcia po kolejne?


Biorąc do ręki Bramę pierwsze wrażenie jest przyjemne, dopracowana okładka, kredowy papier, dużo kolorowych ilustracji i zdjęć. Po przekartkowaniu rzuca się w oczy kilka niedociągnięć, jak na przykład niewyjustowany tekst, co wygląda dość nieprofesjonalnie. Jeśli ktoś jest wyczulony na takie rzeczy (ja niestety jestem) niech się nie wzdryga tylko czyta, bo zawartość jest lepsza, niż wydaje się to na pierwszy rzut oka i rekompensuje braki, więc nie powinniście się czuć zawiedzeni.

Brama 0/2015 w Subiektywnie

Brama przyciąga oko (w końcu jednym z ojców przedsięwzięcia jest Sebastian Sokołowski z Okiem na Horror) wystrzałową grafiką Tomasza Strzałkowskiego inspirowaną pracami H. R. Gigera i wiele obiecuje. Czy jednak po przekroczeniu Bramy będziemy czuli satysfakcję z tekstów? Czy pierwszy, a właściwie zerowy numer kwartalnika Brama spełni moje oczekiwania i zachęci do sięgnięcia po kolejne?

Odpowiedzi szukajcie w najnowszej recenzji Pauliny. Zapraszam!

Zagraniczniak

Niedoskonały przełom naukowy, jak zauważa dziś Frank Roger, czasem można w prosty sposób udoskonalić.

Nowość wydawnictwa Rebis

Epopeja. Legendy fantasy - antologia

Krainie grozi katastrofa. Prorocy przepowiadają upadek imperiów, nadejście mocarnych wojowników. Wielkie bestie budzą się w czeluściach ziemi, w głębinach mórz. Gromadzą się armie, pojawiają się bogowie. Świat legnie w gruzach.

Epicka fantasy to pełne rozmachu historie w ich najlepszej postaci. Od starożytnych mitów o stworzeniu życia i sag o wyprawach herosów po współczesne bestsellery, są to opowieści, które wyrażają nasze najgłębsze nadzieje i lęki, kreują światy tak bogate, że chcemy nieustannie do nich powracać, sławią odwagę i przyjaźń, przeciwstawiając je siłom bezwzględnego zła.

W tej antologii ceniony redaktor John Joseph Adams przedstawia szesnaście opowiadań najbardziej znanych autorów współczesnej epickiej fantastyki, m.in. Ursuli K. Le Guin, Tada Williamsa, Orsona Scotta Carda, Patricka Rothfussa i Michaela Moorcocka. Powróć do krain, które pokochałeś, i odkryj nowe magiczne światy. Zwycięstwo nad ciemnością nie zawsze jest pewne, ale na pewno przeżyjesz wielką przygodę.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Kasia Bulicz-Kasprzak - Dom na skraju

Rodziny się nie wybiera. Czasem się lubimy, czasem nie, ale gdy dzieje się coś złego, staramy się wspierać naszych bliskich.

Ulica Różana to spokojny zakątek ze starymi domami i wspaniałymi ogrodami. Tutejsi mieszkańcy są jak rodzina – lubią się i nienawidzą, intrygują i plotkują, kłócą się i godzą, poszukują miłości i szczęścia. Ciche wille na przedmieściu niewielkiego miasteczka pulsują emocjami mieszkających w nich kobiet.

Maria, żyjąca wspomnieniami młodzieńczego uczucia, w tajemnicy przed matką pisze płomienne poezje. Leokadia, która wiele lat temu straciła ukochanego męża, teraz usiłuje ratować małżeństwo wnuka. Marta już nie potrafi rozmawiać z Olgierdem, ale trudno jej żyć bez niego. Agata zakochuje się w żonatym mężczyźnie. Karolina, nie umiejąc się odnaleźć w roli żony i matki, postanawia odmienić swoje życie.
W dodatku po wielu latach nieobecności na Różaną wraca Wanda, a jej przyjazd może bardzo skomplikować sytuację dawnych przyjaciółek.
Każda z tych kobiet jest inna, łączą je marzenia o szczęściu i miłość do ogrodnictwa. Co łatwiej pielęgnować – róże czy uczucia?

Kasia Bulicz-Kasprzak – autorka książek „Nie licząc kota", „Meandry miłości" i „Nalewka zapomnienia". Największą jej pasją jest czytanie. Drugą – bieganie. Trochę romantyczna miłośniczka roślin, która każdej wiosny zamienia swój balkon w ogródek, sadzi pelargonie i pomidory, sieje aksamitki i dynie.

Nowość wydawnictwa Rebis

Właśnie trafiło do księgarń czwarte wydanie Wszystkich imion José Saramago.  Ta przepięknie napisana powieść wprowadza nas w atmosferę iście kafkowskiego koszmaru i zmusza do refleksji nad własną egzystencją.

Bohater – pan José – urzędnik Archiwum Głównego Akt Stanu Cywilnego – za wszelką cenę stara się odnaleźć pewną kobietę. Choć nie ma żadnego konkretnego powodu, by jej szukać, coś pcha go do działania. Aby osiągnąć swój cel, ten uczciwy, z pozoru bezbarwny człowiek ucieka się do oszustwa, a nawet przestępstwa. Co każe mu to czynić?

Odbywając z bohaterem absurdalną wędrówkę po korytarzach Archiwum, czytelnik niepostrzeżenie zagłębia się w labirynt własnego umysłu, by odnaleźć w nim to, czego wcale się nie spodziewa.

José Saramago (1922–2010), laureat literackiej Nagrody Nobla z 1998 r. i najpopularniejszy na świecie prozaik portugalski, sławę zdobył dopiero w sześćdziesiątym roku życia swoją trzecią powieścią Baltazar i Blimunda, nagrodzoną prestiżową nagrodą portugalskiego PEN Clubu oraz Nagrodą Literacką Miasta Lizbona. Zmarł 18 czerwca 2010 roku.

Informacja wydawnictwa Insignis

Łzy Diabła Magdaleny Kozak już w księgarniach

Magdalena Kozak – oficer Wojska Polskiego, uczestniczka misji wojskowych w Afganistanie, lekarz specjalizujący się w medycynie ratunkowej, a zarazem popularna pisarka science fiction / fantasy – polskim czytelnikom znana jest przede wszystkim z bestsellerowej trylogii Nocarz, Renegat, Nikt. Już w najbliższą środę na półki polskich księgarń trafi jej długo wyczekiwana, tworzona przez cztery lata powieść: Łzy Diabła.

Ta książka to trzymająca w napięciu fabuła pełna zwrotów akcji i zwieńczona zaskakującym zakończeniem, ale przede wszystkim – Afganistan Magdaleny Kozak, przeniesiony na obcą planetę i przetworzony, ale wciąż – dzięki osobistym doświadczeniom autorki – niezwykle autentyczny.

Łzy Diabła to historia dwóch mężczyzn z odległej planety Dżahan. Izzat, syn króla Farji; wyrusza na wyprawę wojenną, by wytyczyć strategiczny szlak transportowy, od którego zależy przyszłość jego państwa. Znajda – prosty pastuch, człowiek znikąd, niepamiętający swojego pochodzenia, tożsamości, historii – w wyniku przedziwnych splotów okoliczności z parobka staje się owianym ludową legendą Mścicielem z Pól, niezwykle groźnym bojownikiem o wolność, postrachem królewskich wojsk, z którymi prowadzi zaciętą walkę o wolność.

W tle jesteśmy my – Ziemianie – dla mieszkańców planety Dżahan Obcy. To my dostarczamy z Ziemi mieszkańcom Dżahanu, których rozwój cywilizacyjny odpowiada naszemu późnemu średniowieczu, sprzęt i technologię. Nie robimy tego jednak z dobrego serca – potrzebujemy uprawianego na Dżahanie czarsu, rośliny służącej nam do wytwarzania Łez Diabła, narkotyku, od którego uzależniona jest cała ludzkość.

Łzy Diabła to epicka opowieść o stawaniu się: Izzat i Znajda w poszukiwaniu własnej tożsamości powoli odkrywają tajemnicę, która diametralnie zmieni życie każdego z nich.

W samo południe - odsłona CLXVII - ogłoszenie wyników

Szybko będzie, cieszcie się :)

1. Wydawnicze: Proste i szybkie - proszę podać tytuły trzech najświeższych książek polskich autorów (w sumie, to autorów też możecie podać), które ukazały się dzięki IW ERICA. 

Od najnowszej do najstarszej:
- "Skald. Kowal słów #1" Łukasz Malinowski
- "Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku" Artur Szrejter
- "Zakazane gole. Futbol w okupowanej Warszawie" Juliusz Kulesza

2. Historyczne: Do wygrania są książki z akcją dziejącą się w czasach krucjat, więc to pytanie też będzie takiej dotyczyło. Był raz sobie pisarz, którego denerwowało, że nikt nie chce napisać powieści o średniowiecznych krzyżowcach i statkach kosmicznych. Jak już rodzina myślała, że z tych nerw żyłka mu trzaśnie, pisarz usiadł i napisał własną powieść o rycerzu, który na czele swojej drużyny, wraz ze sporą częścią dworzan i żywego inwentarza, ruszył statkiem kosmicznym (długo by gadać, zwłaszcza, jakbym się nie postarał i niepotrzebnie popadł w zbyt złożony, kwiecisty język, albo poszedł w dygresje, czy takie tam) do Ziemi Świętej. Na skróty, zahaczając o drugi kraniec galaktyki. Proszę podać imię i nazwisko tego autora oraz tytuł tejże powieści.

"Podniebna krucjata" Poul Anderson

3. Szortalowe: Kto do tej pory odwalał kawał dobrej roboty na stanowisku naczelnego Koordynatora Zagraniczniaka? Imię wystarczy.

Dawid (nie wiedziałem, że część z Was położy się na tym pytaniu, naprawdę...)

Zwycięzcy:

1. Martyna Jankowska,

2. Dariusz Fafiński,

3. Krzysztof Zachara.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Persepolis - Marjane Satrapi

Czarno białe obrazki

Aleksander Kusz


Nie lubię ekranizacji książek. Jeżeli już, to najpierw książka, a dopiero potem ekranizacja. Dlaczego? To proste. Bo w 98 przypadkach na 100 okazuje się, że mam lepszą wyobraźnię od reżysera, lepszą, bo moją. Pozostałe 2% to nieliczne przypadki, kiedy rozmach i wyobraźnia reżyserska budzą mój podziw i muszę się im z godnością poddać.

Satrapi w Subiektywnie

Nie lubię ekranizacji książek. Jeżeli już, to najpierw książka, a dopiero potem ekranizacja. Dlaczego? To proste. Bo w 98 przypadkach na 100 okazuje się, że mam lepszą wyobraźnię od reżysera, lepszą, bo moją. Pozostałe 2% to nieliczne przypadki, kiedy rozmach i wyobraźnia reżyserska budzą mój podziw i muszę się im z godnością poddać.

Zapraszam Was do lektury najnowszego tekstu Alka. A zresztą... To bez sensu. Czy kogokolwiek kiedykolwiek trzeba było zapraszać do lektury tekstów Alka? No właśnie...

Drabble

Mam nadzieję, że tęskniliście za stusłówkami. Dziś mamy dla Was Kompulsję Bogumiły Dziel.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Demony czasu pokoju - Adam Przechrzta

Druga połowa tysiąc dziewięćset czterdziestego siódmego roku, od zakończenia wojny minęły dwa lata. Jednak upadek Trzeciej Rzeszy przyniósł też wiele problemów. Do kraju powróciła armia, która zobaczyła, jak wygląda życie poza granicami Związku Radzieckiego. Wrócili nie tylko zwykli, rozbestwieni frontową swobodą i oszołomieni bogactwem zamieszkanych przez burżujów państw żołnierze, ale i ci, których rozkaz Stalina wyciągnął z więzień i łagrów, którzy mieli własną krwią odkupić swoje winy. I odkupili. A teraz chcą powetować sobie czas spędzony w okopach i za kratami. Więźniowie polityczni, ofiary donosów, walk frakcyjnych i nadgorliwości NKWD, ale i zwykli bandyci. Ci ostatni nie boją się nikogo ani niczego, bo przeszli już piekło na ziemi, mają broń i wiedzą, jak jej używać: wojnę przeżyli tylko najlepsi, najtwardsi, najsprytniejsi. Kraj ogarnia niespotykana wcześniej fala zbrodni. Milicja nie daje sobie rady z doświadczonymi, kutymi na cztery nogi, zaprawionymi w walkach frontowcami. Ktoś musi zaprowadzić porządek. Razumowski otrzymuje propozycję nie do odrzucenia. Niestety to nie koniec jego kłopotów: towarzysz Stalin szykuje dla niego coś specjalnego. Jak zwykle...

Nowość wydawnictwa Rebis

Aleksander Żabczyński. Jak drogie są wspomnienia- Ryszard Wolański

Aleksander Żabczyński (1900–1958) był jednym z najpopularniejszych polskich aktorów dwudziestolecia międzywojennego. Rozgłos przyniosły mu role komediowych amantów w spektaklach teatralnych oraz występy w licznych warszawskich teatrzykach i rewiach. Zagrał salonowych uwodzicieli w tak znanych filmach jak "Ada, to nie wypada", "Jadzia" czy "Zapomniana melodia", jako piosenkarz wylansował wiele przebojów. W roku 1939 uczestniczył w kampanii wrześniowej, potem walczył jako oficer polskich sił zbrojnych na Zachodzie, m.in. został ranny pod Monte Cassino. W roku 1946 wrócił do Polski, znowu zaczął występować w teatrze.

O aktorstwie Aleksandra Żabczyńskiego w czasie pokoju napisano sporo. O czasach wojny i socjalistycznego powojnia czasami mówił i pisał sam, niewiele i wyjątkowo powściągliwie – co nie powinno dziwić. Korzystając z niepublikowanych dotąd dokumentów, Ryszard Wolański szczegółowo opisuje całe jego życie.

Nowość wydawnictwa Egmont

Rok zerowy. Mroczne miasto

Scenariusz: Scott Snyder, Rysunki: Greg Capullo, Danny Miki

Autorzy bestsellerowych albumów Batman: Trybunał sów oraz Batman: Śmierć rodziny Scott Snyder i Greg Capullo przedstawiają zaskakujące zakończenie sagi o początkach kariery Bruce’a Wayne’a jako Batmana, zamaskowanego obrońcy Gotham. Riddler, Człowiek Zagadka, pogrążył Gotham w ciemności. Czy młody i niedoświadczony Mroczny Rycerz zdoła ocalić ukochane miasto przed chaosem, jaki rozpętał się na ulicach? Czy zdoła pokonać demonicznego doktora Śmierć? Czy rozwiąże wszystkie zagadki Riddlera? Czy uda mu się rozświetlić mrok?

Koniec światów

Scenariusz: Neil Gaiman, Rysunki: Mark Buckingham, Dick Giordano, Steve Leialoha, John Watkiss, Michael Zulli

Kolejny tom bestsellerowej sagi fantastyczno-obyczajowej o Władcy Snów Sandmanie. Album składa się z kilku krótkich historii opowiadanych przez ludzi oraz nie-ludzi, którzy przypadkowo znaleźli się w jednym czasie w jednym miejscu. A miejscem tym jest zapodziana pomiędzy światami i wymiarami gospoda „Koniec Światów”. Historie snute przez pochylonych nad kuflami gości karczmy przenoszą nas w miejsca znane nam zarówno z naszego świata, jak i w zupełnie dziwaczne, np.: ponure miasto grabarzy czy niszczejąca stolica dawnego imperium królów-kapłanów. Album Koniec Światów należy do najlepszych pod względem scenariuszowym i graficznym tomów serii.

Nowość wydawnictwa Mag

Droga cienia - Brent Weeks

Dla Durzo Blinta zabijanie to sztuka, a w tym mieście on jest największym artystą.

Dla Merkuriusza przetrwanie nie jest rzeczą pewną. Nie ma żadnej gwarancji przeżycia. Jako szczur z ulicy wychował się w slumsach i nauczył się szybko oceniać ludzi. I podejmować ryzyko. Na przykład zgłaszając się na ucznia do Durzo Blinta.

Jednak żeby zostać przyjętym do terminu, Merkuriusz musi odrzucić swoje dawne życie i przyjąć nową tożsamość. Jako Kylar Stern musi nauczyć się poruszać w świecie zabójców - w świecie niebezpiecznych polityków i dziwnej magii. I musi rozwijać talent do zabijania.

Fragment powieści.

Saga, Tom 1 – Brian K. Vaughan, Fiona Staples

Maciej Rybicki

Banałem jest stwierdzenie, że pewne motywy są na tyle uniwersalne, że bez względu na konwencję dzieła stanowić mogą kanwę znakomitej opowieści. Weźmy na przykład miłość miedzy przedstawicielami dwóch zwaśnionych stronnictw: od Romea i Julii po West Side Story bez względu na formę przekazu, scenografię i czas powstania, historia tego typu potrafi przyciągnąć uwagę odbiorców. Może zatem komiks? Jasne. A może w inspirowanej nieco Gwiezdnymi Wojnami i Flashem Gordonem konwencji space opery przemieszanej z fantasy? Pewnie, czemu nie. A gdyby zakochana para miała dziecko, które musi zostać ukryte przed próbującymi je złapać przedstawicielami obu stron kosmicznego konfliktu? Oczywiście! Powyższa charakterystyka z grubsza opisuje Sagę – jedną z najgoręcej przyjętych serii komiksowych ostatnich lat.

Vaughan i Staples w Subiektywnie

Banałem jest stwierdzenie, że pewne motywy są na tyle uniwersalne, że bez względu na konwencję dzieła stanowić mogą kanwę znakomitej opowieści. Weźmy na przykład miłość miedzy przedstawicielami dwóch zwaśnionych stronnictw: od Romea i Julii po West Side Story bez względu na formę przekazu, scenografię i czas powstania, historia tego typu potrafi przyciągnąć uwagę odbiorców. Może zatem komiks? Jasne. A może w inspirowanej nieco Gwiezdnymi Wojnami i Flashem Gordonem konwencji space opery przemieszanej z fantasy? Pewnie, czemu nie. A gdyby zakochana para miała dziecko, które musi zostać ukryte przed próbującymi je złapać przedstawicielami obu stron kosmicznego konfliktu? Oczywiście! Powyższa charakterystyka z grubsza opisuje Sagę – jedną z najgoręcej przyjętych serii komiksowych ostatnich lat.

A co o tym hicie myśli Maciek? Dowiecie się tego z lektury jego najnowszego omówienia.

Niebezpieczne kobiety - antologia

Hubert Stelmach

Niebezpieczne kobiety to kolejna antologia redagowana wspólnie przez Gardnera Dozoisa i Georga R.R. Martina (choć głównie przez tego pierwszego) zawierająca opowiadania należące do różnych gatunków, połączone jednym motywem. W tym wypadku jest to „femme fatale”(w Polsce z tej serii wydano tylko Chodząc nędznymi ulicami, w kolejce czekają m.in. Warriors i Song of Love and Death).
 
Pisząc antologia, mam na myśli nie był co – ponad 950 stron, 21 tekstów, głośne nazwiska. Wszystko to powinno przełożyć się na doskonałą jakość. Nie udało się, ale tylko po części z winy samych autorów, o tym jednak na koniec.

Otwierający tekst napisał Joe Abercrombie. Ot nic niezwykłego, wartkie rozrywkowe fantasy w stylu tego autora. Dodać można jedynie, że główna bohaterka bardziej niż rasową „femme fatale” była niebezpieczna „z przypadku”. Natomiast kolejne opowiadania kompletnie deklasuje wprawkę zaserwowaną nam na rozgrzewkę. Megan Abbott dostarcza czytelnikowi potężny ładunek emocjonalny. Jest to jeden z tych tekstów, w których dodanie elementów fantastycznych mogłoby zadziałać jedynie na szkodę, odwracając uwagę od tego, co naprawdę istotne. Można w pełni skupić się na bohaterach biorących udział we w sumie niezbyt skomplikowanej fabule.

Po mocnym wstępie miałem nadzieję, że poziom zostanie co najmniej utrzymany, ale z tym było różnie. Autorzy poruszali się po różnych płaszczyznach i niektórym udało się wybić z tłumu. Pojawiły się dwa niezłe opowiadania historyczne i bardzo dobre (choć zaczynające się banalnie) sf autorstwa Meliny Snodgrass. Warto też z imienia wymienić Dianę Rowland (Nowy Orlean po huraganie) i Megan Lindholm, które znacząco wybiły się ponad średnią antologii.

Największym rozczarowaniem była Pat Cadigan. Po autorce doskonałych Głupców, spodziewałem się czegoś więcej niż w miarę ciekawego, poprawnego tekstu. Z innych opowiadań, które nie powinny trafić do antologii dwa poruszają motyw Indian (w tym stary cmentarz!) i ich uduchowionej natury – co według mnie objawiło się dość długimi fragmentami bełkotu (S. Kenyon i S. Sykes).

Niebezpieczne kobiety w Subiektywnie

Niebezpieczne kobiety to kolejna antologia redagowana wspólnie przez Gardnera Dozoisa i Georga R.R. Martina (choć głównie przez tego pierwszego) zawierająca opowiadania należące do różnych gatunków, połączone jednym motywem. W tym wypadku jest to „femme fatale”(w Polsce z tej serii wydano tylko Chodząc nędznymi ulicami, w kolejce czekają m.in. Warriors i Song of Love and Death).

Przed Wami druga dzisiejszego dnia recenzja - tym razem napisana przez mojego imiennika, zwanego Młodszym. Zapraszam do lektury!

Horror na Roztoczu 2 Insomnia - szortalowy patronat

Akcja, którą Szortal zdecydował się wesprzeć patronatem, zakończyła ważny etap. Poniżej informacja od organizatora projektu:

Horror na Roztoczu 2! Nadchodzi!

12 marca o godzinie 15:00 zakończyła się akcja zbierania funduszy na realizację publikacji Horror na Roztoczu 2! Przez 43 dni można było wspierać projekt na portalu PolakPotrafi.pl. Akcja przebiegała dość dynamicznie i w zasadzie do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy uda się sfinansować projekt. Choć suma zebranych środków jest znacznie wyższa niż przy pierwszym projekcie z cyklu Horror na Roztoczu, już dzisiaj możemy pogratulować sobie i osobom nas wspierającym. Udało się!

Łącznie projekt otrzymał 104% oczekiwanego wsparcia. To oznacza jedno – Roztocze ponownie nawiedzą bestie, duchy i niewyjaśnione zjawiska.

Nowość wydawnictwa Albatros

OGRÓD Z BRĄZU - Gustavo Malajovich

OBRAZ AMERYKI POŁUDNIOWEJ, JAKIEGO NIE ZNAMY:
MROCZNY, BOLEŚNIE PRAWDZIWY
 
Życie człowieka może się zmienić w ciągu sekundy…
 
Czy najgorsza wiedza jest lepsza od niewiedzy?
 
Fabián Danubio, architekt z Buenos Aires, nie zadaje sobie tego pytania. Fabián po prostu musi wiedzieć, co się stało z jego czteroletnią córką, która w towarzystwie niani wsiadła do metra i obie zniknęły.
 
Początkowy szok ustępuje miejsca nadziei, że dziewczynka żyje, że nie dzieje się jej krzywda, a powołane do tego organy ją odnajdą. Tylko że policja – uwikłana w wewnętrzne rozgrywki, skorumpowana i niekompetentna – jest bezradna. Zdesperowany ojciec rozpoczyna śledztwo na własną rękę, a znalezienie córki staje się na lata treścią jego życia.

SYCYLIJCZYK - Mario Puzo

Druga część trylogii zapoczątkowanej 'Ojcem Chrzestnym'. Puzo wciąga czytelnika w mroczny świat sycylijskiej prowincji, świat przemocy, w którym każda zniewaga musi zostać zmyta krwią. Po dwuletnim pobycie na Sycylii syn Vita Corleone, Michael, ma powrócić do domu. Ojciec Chrzestny zleca mu ważną misję: ma zabrać do Ameryki Salvatore Guiliana, uwielbianego przez wszystkich legendarnego sycylijskiego banitę, który od kilku lat na czele swojej bandy broni uciskanych ziomków przed wszechwładzą miejscowych bogaczy i przywódców mafijnych.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Jia Mai - Szyfr

Jedna z najlepiej sprzedających się chińskich powieści, niezwykły literacki thriller, który prowadzi nas w głąb świata szyfrów.

W swoim pasjonującym debiucie Mai Jia odsłania tajemniczy świat Jednostki 701, supertajnej organizacji szpiegowskiej, której zadaniem jest kontrwywiad i łamanie szyfrów.
Rong Jinzhen, autystyczny geniusz matematyczny z tajemniczą przeszłością, zostaje zwerbowany do Jednostki 701, co oznacza dla niego porzucenie badań naukowych. Jako największy chiński kryptograf Rong odkrywa, że wybitnym umysłem kryjącym się za szaleńczo trudnym Purple Code jest jego wybitny nauczyciel i najlepszy przyjaciel, który obecnie pracuje dla wroga Chin – ale to tylko pierwsza z licznych zdrad.

Powieść, błyskotliwie łącząca tajemnicę i napięcie szpiegowskiego thrillera z psychologicznie zniuansowanym wnikliwym studium charakterów i magicznymi cechami chińskich baśni, odkrywa w kryptografii klucz do ludzkiego serca.
Ta wciągająca zagadka i metafizyczna analiza umysłu geniusza jest pierwszą powieścią jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych współczesnych chińskich pisarzy, która ukazuje się po polsku. Wydano ją również w Stanach Zjednocznonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Turcji, Izraelu, Czechach, Włoszech, Portugalii, Korei, Tajwanie, Rumunii, Danii, Serbii, Brazylii i na Węgrzech.

Mai Jia jest obecnie w Chinach pisarzem odnoszącym największe sukcesy pisarzem. Jego powieści podbijają listy bestsellerów, łącznie sprzedano już ponad trzy miliony egzemplarzy jego książek. W zeszłym roku dzięki swej najnowszej powieści „Wind Talk” Mai Jia został w swoim kraju najlepiej zarabiającym pisarzem. Osiągnął bezprecedensowy sukces, jeśli chodzi o adaptacje filmowe: na podstawie wszystkich jego powieści nakręcono filmy pełnometrażowe lub seriale telewizyjne, do których często sam pisał scenariusze. Uznawany jest za prekursora chińskiej powieści szpiegowskiej. Stworzył wyjątkowy gatunek łączący

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Sue Monk Kidd - Sekretne życie pszczół

Najsłynniejsza książka Sue Monk Kidd, autorki bestsellerowych Czarnych skrzydeł.
Pachnąca miodem, ciepła, wzruszająca i przerażająca zarazem opowieść o konfliktach na tle rasowym i kobiecej przyjaźni ponad podziałami. Lily jest biała, ma 14 lat, oschłego, agresywnego ojca i olbrzymie poczucie winy. Przed dziesięcioma laty przez przypadek zastrzeliła swoją matkę. Spokój pomagają jej odzyskać noszące imiona letnich miesięcy, czarnoskóre mieszkanki pewnej pasieki w Tiburon, gdzie Lily trafia, jadąc śladami mamy. Ale nawet ten niezwykły azyl, gdzie pszczoły wiodą swoje sekretne życie, nie chroni przed światem zewnętrznym. Najważniejsza jest wiara w siebie… 
Zekranizowana z sukcesem niezwykła książka przetłumaczona na 36 języków, sprzedana w samych Stanach Zjednoczonych w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy, opowiada o przerażającej codzienności stanów południowych Ameryki połowy lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy niewolnicy odzyskali już wolność, ale tylko na papierze. 

Saga, tom 2 – Brian K. Vaughan, Fiona Staples

Maciej Rybicki

Pierwszy tom Sagi autorstwa Briana K. Vaughana i Fiony Staples okazał się być ogromnym sukcesem artystycznym, zdobywając mnóstwo nagród, a także uznanie zarówno krytyki, jak i czytelników. Kosmiczne perypetie Alany i Marko – uciekinierów próbujących chronić swą córeczkę przed okropieństwami wojny – potrafiły przykuć uwagę odbiorców barwnym światem, wyrazistymi postaciami, niezłymi dialogami, a także zapadającą w pamięć oprawą graficzną, pełnymi garściami czerpiącą zarówno ze stylistyki space opery, jak i fantasy.  Na szczęście dla polskiego czytelnika już kilka miesięcy po premierze zbiorczego wydania sześciu zeszytów, które otworzyły serię, Mucha Comics postanowiło wydać drugi tom Sagi. I już na wstępie muszę zaznaczyć, ze jest on równie dobry… choć nieco inny.

Vaughan i Staples w Subiektywnie

Pierwszy tom Sagi autorstwa Briana K. Vaughana i Fiony Staples okazał się być ogromnym sukcesem artystycznym, zdobywając mnóstwo nagród, a także uznanie zarówno krytyki, jak i czytelników. Kosmiczne perypetie Alany i Marko – uciekinierów próbujących chronić swą córeczkę przed okropieństwami wojny – potrafiły przykuć uwagę odbiorców barwnym światem, wyrazistymi postaciami, niezłymi dialogami, a także zapadającą w pamięć oprawą graficzną, pełnymi garściami czerpiącą zarówno ze stylistyki space opery, jak i fantasy.  Na szczęście dla polskiego czytelnika już kilka miesięcy po premierze zbiorczego wydania sześciu zeszytów, które otworzyły serię, Mucha Comics postanowiło wydać drugi tom Sagi. I już na wstępie muszę zaznaczyć, ze jest on równie dobry… choć nieco inny.

O tym, na czym polega owa inność, przeczytacie w najnowszym omówieniu Maćka. Zapraszam!

Króciak

Moja głowa wcale nie jest moja stwierdza dziś Dawid Kain. Miłej lektury!

Nowość wydawnictwa Albatros

MILCZĄCA DZIEWCZYNA - Tess Gerritsen
Cienie Chinatown nie zdradzają swoich tajemnic
 
Turyści podążający trasą Wycieczki z Duchami przez bostońskie Chinatown nie przypuszczają, że w krętych uliczkach oświetlonych czerwonymi lampionami znajdą coś więcej niż opowieści przyprawiające o gęsią skórkę. Dlatego w pierwszej chwili nie wierzą, że dłoń odkryta za śmietnikiem przez jedno z dzieci może być prawdziwa. A jednak jest. Tak jak ciało martwej kobiety, do której ta dłoń należała. Idealnie gładkie brzegi poderżniętego gardła wskazują na nietypowe narzędzie zbrodni. A włosy znalezione na ubraniu – na napastnika, który wcale nie musi być człowiekiem.

Bostońskie Chinatown skrywa wiele tajemnic i nierozwiązanych spraw. Wystarczy tknąć jedną z nich, by na jaw wyszły ukrywane przez lata kłamstwa.

NA SKRZYDŁACH ORŁÓW - Ken Follett


TO WYDARZYŁO SIĘ NAPRAWDĘ!
 
Historia odbicia amerykańskich więźniów, bardziej
spektakularna niż ta z „Operacji Argo”
 
Równie wciągająca i ekscytująca jak film Bena Afflecka
 
Iran u progu rewolucji islamskiej. Zaniepokojeni obcokrajowcy prowadzący w Teheranie interesy opuszczają granice państwa. Niestety,

Tchorosty i inne wy-tchnienia. Obudź się i śnij - Ian R. MacLeod

Kuszące kłamstwa

Magdalena Golec


Tchorosty i inne wy-tchnienia. Obudź się i śnij to kolejna książka z serii Uczty Wyobraźni. Przedmowę, opatrzoną tytułem Wielkie kłamstwa, napisał sam autor w roku 2003. Swoją szczerością wywołuje pozytywne odczucia, a także wzmaga apetyt na odbycie niezwykłej wyprawy na kolejnych stronach książki. Ale czy zostaje on zaspokojony?

Książkę rozpoczyna zbiór opowiadań: siedem rozbudowanych historii. W tytułowym Tchoroście trafiamy do świata, w którym dominują kobiety i związki homoseksualne. Gołoledź zabiera nas na planetę, na której ludzie poddają się specyficznej przemianie, by uzyskać silniejsze ciało i dłuższe życie. Fatalna lalunia przedstawia nam okrucieństwa wojny, w której pech i szczęście nabierają wyjątkowej symboliki. Południowa sadzawka stanowi inspirację autora pewnymi motywami z życia brytyjskiego kompozytora sir Edwarda Elgara. W opowiadaniu Nowe spojrzenie na równanie Drake'a spotkamy lotników - ludzi, którzy niczym ptaki przemierzają przestworza. W Isabel od jesieni wybieramy się do nieco baśniowego świata, w którym Pieśniarki Świtu dbają o odpowiedni rytm pór roku. I na koniec - Wyspy lata zabierają nas do alternatywnej przeszłości - Wielkiej Brytanii, w której szerzy się nazizm.  

MacLeod w Subiektywnie

Tchorosty i inne wy-tchnienia. Obudź się i śnij to kolejna książka z serii Uczty Wyobraźni. Przedmowę, opatrzoną tytułem Wielkie kłamstwa, napisał sam autor w roku 2003. Swoją szczerością wywołuje pozytywne odczucia, a także wzmaga apetyt na odbycie niezwykłej wyprawy na kolejnych stronach książki. Ale czy zostaje on zaspokojony?

A tego, to dowiecie się już z dalszego ciągu najnowszej recenzji Magdy. Klikajcie i czytajcie!

Francuzki nie tyją. Książka kucharska - Mirelle Guiliano

Justyna Chwiedczenia

Nie wiem, dlaczego Francuzki nie tyją. Dania, które proponuje nam Mirelle Guiliano, nie ociekają może tłuszczem, ale nie są to również listki sałaty popijane szklanką wody. Poza tym, jedzenie trzech mikroskopijnych dań w ciągu dnia kojarzy mi się raczej z późniejszym efektem jo-jo niż z piękną figurą. A jednak Francuzkom się udaje, przynajmniej tak twierdzi autorka książki kucharskiej, Francuzki nie tyją. Wyjaśnienie jest jedno. Zostałam pozbawiona jakiegoś genu, przez który nie wyglądam jak szparag. I nigdy nie będę.

Chwilę po zamówieniu książki wpadłam w panikę z dwóch powodów. Po pierwsze, kuchnia francuska kojarzy mi się ze słynnymi szefami kuchni i skomplikowanymi, wieloskładnikowymi daniami, a ja – chociaż w gotowaniu jestem całkiem niezła – lubię potrawy szybkie i łatwe, bo szkoda mi czasu na godziny stania przy garach. Po drugie, jestem wegetarianką, a w wielu, jeśli nie większości książek kucharskich, dominują jednak przepisy na dania mięsne i rybne. Byłam niemal przekonana, że napiszę o książce kilka zdań i wyznam z bólem, że nic nie ugotowałam, ale proporcje składników wydały mi się w porządku. Z obawą czekałam na kuriera. Jakie było moje zdziwienie, kiedy po 15 minutach przeglądania książka zrobiła się pomarańczowa od zakładek. To jeszcze nic. Poza tym, że spodobało mi się bardzo dużo przepisów, to w pierwszym tygodniu przetestowałam kilka z nich.

Guiliano w Subiektywnie

Nie wiem, dlaczego Francuzki nie tyją. Dania, które proponuje nam Mirelle Guiliano, nie ociekają może tłuszczem, ale nie są to również listki sałaty popijane szklanką wody. Poza tym, jedzenie trzech mikroskopijnych dań w ciągu dnia kojarzy mi się raczej z późniejszym efektem jo-jo niż z piękną figurą. A jednak Francuzkom się udaje, przynajmniej tak twierdzi autorka książki kucharskiej, Francuzki nie tyją. Wyjaśnienie jest jedno. Zostałam pozbawiona jakiegoś genu, przez który nie wyglądam jak szparag. I nigdy nie będę.

Przed Wami najnowsza recenzja Justyny. Nie wiem, czy dowiecie się z niej, dlaczego Francuzki nie tyją (bardziej), ale na pewno będzie jasne, czy warto mieć tę książkę.

Drabble

Dziś mamy stusłówka Testowane na zwierzętach. Oczywiście zasadniczo nie popieramy tego typu produktów, ale wierzymy, że Jacek Wilkos testował swój tekst na ludziach (za ich wiedzą i zgodą naturalnie).

Strefa skażenia - Richard Preston

Niewidoczni zabójcy

Magdalena Golec


Strefa skażenia przedstawia historię badań nad wirusem ebola i chociaż jej pierwsze wydanie pochodzi z roku 1994, to nadal jest aktualna - ebola nie zniknął, raz na jakiś czas wychodzi z ukrycia i z ogromną siłą atakuje bezbronne ofiary. Nowe wydanie Strefy skażenia zostało wzbogacone o przedmowę, którą autor napisał w czasie trwania ofensywy wirusa w roku 2014 w Afryce Zachodniej. 

Zawartość książki podzielona jest na cztery części. Na początek zapoznajemy się z historią badań nad wirusem. Dowiadujemy się o pierwszych znanych przypadkach zakażeń wirusem marbung oraz wirusem ebola typu zair i sudan. Poznajemy zasady pracy w laboratorium na poziomie 4 bezpieczeństwa biologicznego, stosowane środki ostrożności, metody badań zakaźnych wirusów, procedury służbowe i elementy polityki. Preston opowiada nie tylko o wirusie, ale i o ludziach - ofiarach, lekarzach i naukowcach prowadzących badania.
Kolejne dwie części dotyczą wydarzeń, do których doszło w roku 1989 roku w mieście Reston w stanie Wirginia. Do małpiarni należącej do firmy zajmującej się importem i sprzedażą zwierząt doświadczalnych trafił transport dzikich małp z Filipin. Wkrótce w jednej z sal małpy zaczęły masowo ginąć. Preston przedstawia szczegółowo rozwój wypadków, łącznie z przeprowadzoną akcją mającą na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa reston. W praktyce polegała ona na zabiciu całego pozostałego przy życiu transportu małp.
Na koniec autor zabiera czytelników w podróż, którą odbył w roku 1993. Preston chciał osobiście zobaczyć grotę Kitum na górze Elgon w Afryce, gdzie żyją nietoperze stanowiące prawdopodobny naturalny rezerwuar wirusa.

Preston w Subiektywnie

Strefa skażenia przedstawia historię badań nad wirusem ebola i chociaż jej pierwsze wydanie pochodzi z roku 1994, to nadal jest aktualna - ebola nie zniknął, raz na jakiś czas wychodzi z ukrycia i z ogromną siłą atakuje bezbronne ofiary. Nowe wydanie Strefy skażenia zostało wzbogacone o przedmowę, którą autor napisał w czasie trwania ofensywy wirusa w roku 2014 w Afryce Zachodniej. 

Zapraszam do lektury najnowszej recenzji Magdy.

Tydzień ze Starym Królestwem - Garth Nix

W tym tygodniu, z okazji premiery książki Gartha Nixa - Clariel, wspólnie z Wydawnictwem Literackim postanowiliśmy przybliżyć Wam autora i jego książki.

Dzisiaj krótko o autorze:

Garth Nix

urodził się w 1963 roku w Melbourne (Australia) przy dźwiękach Hail the Conquering Hero Come  albo też Roll Out the Barrel granych przez orkiestrę dętą Armii Zbawienia. We wczesnym dzieciństwie porzucił Melburne dla Canbery (stolica federacji) i mieszkał tam do 19 roku życia, po czym wyjechał, aby podróżować po Wielkiej Brytanii uszkodzonym Austinem, z bagażnikiem pełnym książek i maszyną do pisania marki Silver Reed. Choć w trakcie podróży od samochodu odpadło koło, Garth przeżył i powrócił do Australii by studiować na uniwersytecie w Canberze. Po uzyskaniu dyplomu w 1986 roku pracował w księgarni, następnie zajmował się pisaniem o książkach, był przedstawicielem wydawcy do spraw sprzedaży, a wreszcie redaktorem. W międzyczasie pełnił również służbę w Australian Army Reserve (cztery lata w plutonie Assault Pionier). Garth porzucił prace związane bezpośrednio z zagadnieniami wydawniczymi na rzecz public relations i doradztwa z zakresu marketingu wydawniczego w latach 1994-1997, by w 1998 zająć się wyłącznie pisarstwem. Ten etap trwał zaledwie rok, po którym Garth zatrudnił się w Curtis Brown Australia jako agent literacki w niepełnym wymiarze godzin.

W styczniu 2002 powrócił do profesji pisarskiej, choć osobiście jest przekonany, że zupełne poświęcenie się pisarstwu skutkuje dziwacznym zachowaniem niektórych autorów. Dlatego obecnie prowadzi wraz z dwoma wspólnikami prywatny interes, mieszka przy plaży na przedmieściach Sydney z żoną Anną, która jest wydawcą oraz synkiem Thomas’em Henry’m.

Polskim czytelnikom znany jest z trylogii Sabriel, Lirael, Abhorsen oraz siedmiotomowej serii Klucze do królestwa, skierowanej do młodszych czytelników.

Tydzień ze Starym Królestwem - Garth Nix - Sabriel

Garth Nix - Sabriel

Niezwykła opowieść o magii i miłości. Pierwszy tom kultowej dziś trylogii fantasy pióra australijskiego mistrza gatunku, Gartha Niksa, nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem Aurealis Awards 2001 Best Fantasy!

Sabriel jest córką legendarnego Abhorsena – wielkiego maga i nekromanty. Do pewnego momentu prowadzi spokojne życie nastolatki, uczennicy szkoły dla dobrze urodzonych panien. Wie już jednak, że nie ucieknie od przeznaczenia. Musi odnaleźć ojca, któremu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, a jednocześnie przejąć jego obowiązki i pomagać zaklętym duszom zmarłych znaleźć się w Krainie Śmierci, by nie zagrażali żyjącym. Pomagają jej w tym gadający kot Mogget i strażnik królewski Touchstone. Wszyscy razem udają się w niebezpieczną podróż na krańce Starego Królestwa.

Wartka fabuła, niespodziewane zwroty akcji i odpowiednio dozowane elementy sensacji.

Wielkie osiągnięcie, literatura fantasy, którą czyta się jak rzecz realistyczną. Gratuluję autorowi.
Philip Pullman

Szybka, dramatyczna akcja, barwne opisy, napięcie i humor... Czego można chcieć więcej?
”The Guardian”

W Samo Południe - odsłona CLXIX

Witajcie! Zaczynamy nową odsłonę naszego stałego konkursu. Tym razem, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego, mamy dla Was takie oto czteropaki powieści z uniwersum Starego Królestwa Gartha Nixa. Ale że nagrody są naprawdę solidne, tym razem będzie mogło być tylko dwóch zwycięzców.

Zasad konkursu szukajcie tutaj.

Pytania:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Proszę podać, która z powieści, które można wygrać w tym konkursie, jest prequelem trylogii złożonej z pozostałych i kiedy jest/była jej data polskiej premiery? Część druga. Niedawno ukazała się kolejna książka o życiu komandosów z Navy SEAL, napisana przez byłego członka tej formacji. Proszę podać tytuł tej książki, pseudonim tegoż ex-Sealsa oraz nazwisko i imię pisarza, który współpracował przy powstaniu tej książki.

2. Historyczne: Co ma wspólnego najgrubsza powieść (jak to mówili Galowie - "Bójcie się, aby niebo i ta książka nie spadły wam na głowy") jednego z czołowych polskich pisarzy-fantastów z oprogramowaniem chroniącym przed hackerami, które pojawia się w powieściach Williama Gibsona?

3. Szortalowe: Alek prosił, żeby Was nie przeciążać, bo ostatnio strasznie słabo Wam Szortalowe szły... No to może tak - zaczęliśmy nowy "Tydzień z..." Z kim lub czym jest ten tydzień?

To wszystko - do boju!

Przebudzenie – Scott Snyder, Sean Murphy

Maciej Rybicki

Snyder i Murphy w Subiektywnie

Lubię miniserie, a dokładniej rzecz ujmując: lubię ich zbiorcze wydania. Otwierając taki komiks mam bowiem pewność, iż dostaję do ręki zamkniętą, przemyślaną całość – bez żadnych pootwieranych wątków, które ciągnąć się będą nie wiadomo jak długo, bez notorycznych cliffhangerów, bez pojawiających się znikąd, a potem nagle wracających bohaterów, bez zastanawiania się kiedy (i czy w ogóle) dane będzie doczekać się finału...

Tym uciętym w połowie i z pewnością mylącym fragmencie najnowszego tekstu Maćka zapraszam Was do lektury całości.

Króciak

Antoni Nowakowski proponuje Wam dziś wyjątkowe Drzwi. Nie, nie takie do lasu. A zresztą przekonajcie się sami.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Marie Jalowicz Simon, Hermann Simon, Irene Stratenwerth - Żyłam w ukryciu

Historia niemieckiej Żydówki ocalałej z Holocaustu.

Berlin 1942: aresztowanie przez gestapo wydawało się nieuchronne. Młodziutkej Marie Jalowicz jednak udało się przeżyć – w ukryciu. Ponad 50 lat później Marie Jalowicz Simon po raz pierwszy opowiedziała swoją historię. Opowieść nagrano na 77 taśmach, które stanowią podstawę dla tego niezwykłego świadectwa minionego czasu. W sposób otwarty i bezpośredni, dzień po dniu, Marie Jalowicz opisuje wszystko, co składało się na rzeczywistość nazistowskiego Berlina. Ona sama, żeby przeżyć, potrzebowała fałszywych dokumentów, bezpiecznych kryjówek oraz ludzi, którzy byli w stanie jej pomóc. Na próżno próbowała wyemigrować z Niemiec poprzez pozorowane małżeństwo z pewnym Chińczykiem czy przez Bułgarię uciec do Palestyny. W międzyczasie znalazła schronienie w środowisku artystów i żyła w jednym pokoju z pracownikiem fizycznym pochodzącym z Holandii. Za każdym razem ratowały ją z opresji jej ogromna odwaga i błyskotliwość. Książka to szczera relacja niezwykłej młodej kobiety, której nieprawdopodobnie silnej woli życia nic nie było w stanie złamać.

Marie Jalowicz, córka żydowskiego prawnika, urodzona w 1922 roku, przeżyła czasy nazistowskie, ukrywając się w Berlinie. Po wyzwoleniu w 1945 roku zamieszkała na stałe w stolicy Niemiec i została profesorem literatury antycznej oraz historii kultury na Uniwersytecie Humboldta. Jej syn Hermann Simon, dyrektor Fundacji Nowej Synagogi w Berlinie – Centrum Judaicum, poprosił ją, żeby opowiedziała historię swojego przetrwania, a następnie nagrał ją na kilkudziesięciu taśmach. Na tej podstawie pisarka i dziennikarka Irene Stratenwerth razem z Hermannem Simonem opracowali tę książkę. Marie Jalowicz Simon zmarła w 1998 roku w Berlinie.

Tydzień ze Starym Królestwem - Garth Nix - Lirael

Garth Nix - Lirael. Córka Clayrów

Przekonaj się, skąd biorą się wiedźmini!

W drugiej części trylogii o Starym Królestwie Garth Nix odkrywa przed nami tajemniczą przeszłość Lirael – dziewczyny z rodu Clayrów, której losy w niepojęty sposób splatają się z dziejami krainy i jej władców. Opuszczona przez matkę i nieświadoma pochodzenia ojca dziewczyna nie przypomina nikogo ze swoje rozległej, rozgałęzionej rodziny, żyjącej w Clayr’s Glacier. Nie posiada nawet tak charakterystycznej dla Clayrów Mocy Widzenia teraźniejszości i przyszłości.

Przekonaj się jakie więzy łączą Sabriel z Lirael i jak pozbawiona daru wizji i nieświadoma drzemiących w niej mocy dziewczyna może ocalić królestwo od inwazji „żywych trupów”.

Bohaterowie książek Sabriel i Lirael powrócą w tomie  Abhorsen

„O nie, tylko nie kolejny piętnastotomowy cykl fantasty” – przyznam, że z takim właśnie uczuciem zaczynałem czytać Sabriel – pierwszy tom sagi o Starym Królestwie australijskiego pisarza Gartha Niksa. Wrażenie było na tyle dobre, ze na drugi tom – Lirael – rzuciłem się z entuzjazmem. (…) Już niecierpliwie czekam na trzeci.

Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza”


Nowość wydawnictwa Rebis

Czas zamknięty - Hanna Cygler

Czas zamknięty to opowieść o burzliwych losach gdańszczan w przededniu wojennej zawieruchy.

Kwiecień 1939 roku - napięta sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsku zmusza Helen Hallmann do wyjazdu do Anglii z całą rodziną. Włodek, jej pasierb,  choć marzy o przygodach i podróżach, nie chce porzucać domu i swej pierwszej miłości. Los jednak szykuje dla niego niejedną niespodziankę. Marzenia czasem spełniają się w bardzo nieprzewidywalny sposób...

Powieść o poszukiwaniu i utracie, o burzliwych losach ludzkich i wyborach dokonywanych w wojennej codzienności.

Czas zamknięty stanowi początek sagi, której kontynuację będzie można poznać w następnej powieści Pokonani.

Hanna Cygler - z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności - czytelników i swojej - pisze powieści (nie tylko dla kobiet). Dom Wydawniczy REBIS opublikował następujące książki tej autorki: Odmiana przez przypadki, Dobre geny, Bratnie dusze, Tryb warunkowy, Deklinacja męska/żeńska, Przyszły niedokonany, W cudzym domu, Kolor bursztynu, Grecka mozaika, Głowa anioła, Dwie głowy anioła oraz Złodziejki czasu.

Zapraszamy też na stronę autorki: www.hannacygler.pl

Księga utraconych zapachów - M. J. Rose

Powieść przy herbacie

Olga „Issay” Sienkiewicz


Powieści łączące akcję i romans nie są na rynku niczym nowym – zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że dzięki autorkom takim jak Nora Roberts oraz seriom adresowanym do kobiet jest to jedna z popularniejszych mieszanek gatunkowych. Nie jest więc łatwo napisać takie połączenie i jednocześnie uniknąć popadania w klisze oraz schematy. Na całe szczęście autorska kreatywność nie zna granic...

Gdybym miała krótko scharakteryzować Księgę utraconych zapachów, napisałabym: Nora Roberts spotyka Dana Browna. I w sumie jest to najlepsze podsumowanie, gdzie na spektrum literatury popularnej ma swoje miejsce utwór M. J. Rose ponieważ elementy romansowe łączą się z akcją oraz tajemnicą bazującą na mistycyzmie i reinkarnacji.
Tym, co odróżnia Księgę… od pozostałych pozycji tego typu (umówmy się, romans dwójki poszukiwaczy przygód nie jest wcale oryginalny), jest ilość płaszczyzn czasowych, na których rozgrywa się akcja. Mamy więc współczesność i kilka wątków oraz postaci, zaczynając od głównej bohaterki, Jac L'Etoile oraz jej brata, Robbiego, przez pasjonatów tematyki reinkarnacji, a kończąc na szemranych typkach należących do mafii. W rozdziały o nich wplecione są fragmenty dotyczące dwóch pozostałych płaszczyzn historycznych: starożytnego Egiptu oraz rewolucyjnej Francji. Przyznam, że mnogość wątków na początku sprawiała mi pewien problem i dopiero jakoś w połowie powieści orientowałam się bez problemu, kto jest kim.

Bardzo ciekawym wątkiem jest, o dziwo, romans Jac z mężczyzną, którego kiedyś kochała – M. J. Rose udało się przełamać schemat wielkiej miłości odnajdywanej wraz z odpowiedziami na nurtujące bohaterów pytania. I wcale nie jest to spoiler – rozwiązanie tego konkretnego wątku jest mniej oczywiste, niż mogłoby się wydawać.

Rose w Subiektywnie

Powieści łączące akcję i romans nie są na rynku niczym nowym – zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że dzięki autorkom takim jak Nora Roberts oraz seriom adresowanym do kobiet jest to jedna z popularniejszych mieszanek gatunkowych. Nie jest więc łatwo napisać takie połączenie i jednocześnie uniknąć popadania w klisze oraz schematy. Na całe szczęście autorska kreatywność nie zna granic...

Dalszy ciąg najnowszej recenzji Olgi znajdziecie tutaj. Zapraszam!

Clariel - Garth Nix

Niewiele magii

Magdalena Golec


Clariel to prequel trylogii fantasy o Starym Królestwie, którego akcja rozgrywa się 600 lat przed narodzinami Sabriel - bohaterki pierwszego tomu. Z pewnością każdy prawdziwy fan tej serii sięgnie również po tę książkę. A co z osobami, które, tak jak ja, do tej pory nie zetknęły się z tym światem? Czy prequel zachęca do zapoznania się z Sabriel, Lirael i Abhorsen? Przekonajmy się!

Siedemnastolenia Clariel kocha przyrodę i samotność. Jej największym marzeniem jest zostać Pogranicznikiem, aby polować i patrolować puszcze oraz lasy królestwa. Kiedy jej matka zostaje przyjęta do Wysokiego Cechu Złotników, cała rodzina przeprowadza się do Belisaere. Clariel trafia do świata, w którym czuje się obco i nieszczęśliwie. Do tego wydaje się, że wszyscy dookoła mają względem niej własne plany. Niemalże obsesyjnie pragnie wyrwać się z miasta, by móc wreszcie żyć swoim własnym, spokojnym, leśnym życiem. Szansa na realizację pragnień pojawia się, gdy nauczyciel magii proponuje jej pieniądze i pomoc w wydostaniu się z Belisaere. W zamian Clariel ma skłonić istotę Wolnej Magii do ujawnienia się.

Nix w Subiektywnie

Clariel to prequel trylogii fantasy o Starym Królestwie, którego akcja rozgrywa się 600 lat przed narodzinami Sabriel - bohaterki pierwszego tomu. Z pewnością każdy prawdziwy fan tej serii sięgnie również po tę książkę. A co z osobami, które, tak jak ja, do tej pory nie zetknęły się z tym światem? Czy prequel zachęca do zapoznania się z Sabriel, Lirael i Abhorsen? Przekonajmy się!

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie czytając najnowszą recenzję Magdy. Polecam!

Zagraniczniak

Za oknem wiosna i słońce (już prawie) gorące, a tymczasem u nas Mike Jansen proponuje Przycień.

Nowość wydawnictwa Albatros

KORZENIE ZDRADY - James Forrester

James Forrester to pseudonim historyka, doktora Iana Mortimera, autora Przewodnika po średniowiecznej Anglii dla podróżników w czasie, który znalazł się w pierwszej dziesiątce bestsellerów „Sunday Timesa”,  a jego ekranizacja jest jedną z największych produkcji serialowych kanału BBC2.
 
„Korzenie zdrady” to historyczny thriller, w którym autor doskonale oddaje lęki i konflikty podsycane przez religijne spory okresu reformacji.
 
Rok 1564. Wielki Herold Clarenceux miał chronić bezcenny dokument mogący wstrząsnąć podstawami monarchii. Nie podołał temu zadaniu. Kradzież, do której doszło pod jego dachem, budzi popłoch w środowisku polityków dworu królowej Elżbiety. Bo idzie o akt ślubu Anny Boleyn. I to nie z królem, lecz z kochankiem, Henrym Percym. Ten, kto ujawni dokument, unieważni małżeństwo Anny z Henrykiem VIII. I strąci z tronu jej córkę – miłościwie panującą Elżbietę.
 
Są ludzie, którzy niczego nie pragną bardziej
 
W stronnictwie katolickim wrze. Fanatyczna wiara połączona z politycznymi ambicjami popycha członków samozwańczego stowarzyszenia Rycerzy Okrągłego Stołu do zbrodni. Zrobią wszystko, by wprowadzić na tron Marię, królową Szkocji, i na nowo przyłączyć Anglię do papieskiego Rzymu.
 
A wtedy zapłoną stosy

JEZIORO TAJEMNIC - Peter May

Hebrydy Zewnętrzne to mroczne i surowe miejsce, gdzie w ciągu jednej nocy może zniknąć jezioro, ukazując wrak awionetki ze zwłokami zaginionego przed laty słynnego rockmana.

I nie ma w tym żadnej magii.

Nowość wydawnictwa Rebis

Stres kobiecy. Nowe spojrzenie - Georgia Witkin

Georgia Witkin nadała nowy kształt swojemu bestsellerowi!

Dlaczego? Dlatego że kobiety XXI wieku stają przed nowymi wyzwaniami – a zatem muszą sobie radzić ze stresami, których nie znały poprzednie pokolenia!
Z badań od dawna wynika, że istnieją takie rodzaje stresów, które najczęściej lub wyłącznie dotyczą kobiet. A oto mamy nowe ich źródła – jak choćby powrót dorosłych dzieci do domu rodzinnego czy utrata pracy związana z kryzysem gospodarczym.

Autorka z dużym wyczuciem i empatią zwraca się do kobiet w każdym wieku, od okresu dojrzewania po dojrzałość, podejmując tematy, które są im bliskie i stanowią potencjalne źródło stresów: zdrowia, miłości, seksu, życia rodzinnego i pracy zawodowej, wychowania dzieci, starzenia się i wiele innych; podaje też wypróbowane w trakcie swojej praktyki sposoby radzenia sobie z typowo kobiecymi problemami.

Tydzień ze Starym Królestwem - Garth Nix - Abhorsen

Garth Nix - Abhorsen

Nadszedł czas prawdziwej próby! Orannis, Niszczyciel, został uwolniony z podziemnego więzienia. Tylko Lirael może powstrzymać Niszczyciela Życia…

Wraz ze swymi towarzyszami – Sameth’em, Niegodziwym Psem i kotem Moggetem – wyrusza w zgubną podróż. Nie ma pojęcia o tym, co może się wydarzyć. Jeszcze kilka dni temu była jedynie Drugą Asystentką Bibliotekarza. Teraz prowadzona wizją z Clayr, pozbawiona doświadczenia Abhorsena, Sabriel i króla Touchstone’a, musi przeszukać Życie i Śmierć, aby znaleźć sposób na pokonanie Niszczyciela, zanim będzie za późno…

Czy zdoła temu podołać? Teraz jest silniejsza i bardziej pewna siebie oraz swoich umiejętności…

Bohaterów książki odnajdziesz także w tomach Sabriel i Lirael

Oprócz atrakcyjnej narracji i wszystkich bajerów, jakie stosują autorzy tego gatunku, mamy też [tutaj] naśladowanie podejścia Tolkiena, czyli walki w obronie porządku świata. (…) Istotnym novum w porównaniu z resztą książek z tej półki stanowi wyposażenie nekromantów w dzwonki, z których każdy odzywa się po swojemu i dysponuje odmiennymi kompetencjami. (…) Dlatego zamiast pytać, komu bije dzwonek, lepiej zawczasu brać nogi za pas.

Marek Oramus, „Dziennik Polski”

W samo południe - odsłona CLXVIII - ogłoszenie wyników

Czas na rozwiązanie konkursu. Z małym wstępem - tak wielu leniuszków to dawno nie było! Myślę, że ze 20% nie odpowiedziało na pytanie numer 3. Bo nie było widoczne na pierwszej stronie. Oj zdziwiłem się bardzo moje leniuszki, nie wiedziałem, że tak źle z Wami. Nic to, przez to inni mieli więcej szans.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Jaki tytuł nosi najnowsza powieść pewnego amerykańskiego twórcy horrorów i poradników seksualnych, która ukazała się niedawno temu nakładem Rebisu? Proszę też podać jego imię i nazwisko. Część druga. W zapowiedziach Rebisu znajduje się książka opowiadająca o tym, jak w XX wieku w USA rozwijał się faszyzm. Proszę podać jej tytuł i autora.

1.1. "Nocna plaga" Grahama Mastertona. 1.2. "USA w cieniu swastyki" Arni Bernsteina.

Oczywiście pod pojęciem najnowsza Hubert miał na myśli ostatnia wydana, nieważne, że wznowienie...

2. Historyczne: Część Ą. Jak się nazywa jeden z najsłynniejszych amerykańskich detektywów, bohater (oficjalnie) dziewięciu, wielokrotnie ekranizowanych powieści powieści. Podpowiem, że w jego rolę wcielali się tacy aktorzy, jak Bogart, Mitchum, Garner czy Gould. Proszę także podać, kto stworzył postać tego detektywa?  Część Ę. Nakładem Rebisu ukazują się powieści jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy-fantastów. Z powieściowym detektywem z Części Ą łączy go imię (choć ma także drugie, sygnalizowane literką "K"). Proszę podać, kim jest ten autor oraz jaki tytuł nosi jego książka, która ukazała się niedawno temu w Rebisie w postaci audiobooka.


2.1. Detektyw Philip Marlowe, autor Raymond Chandler. 2.2. Philip K. Dick

Tutaj na odmianę uznawałem każdy audiobook Dicka wydany przez Rebis, nie wiem skąd braliście dane i co braliście przy pobieraniu danych, ale miałem naprawdę przeróżne odpowiedzi, a nie chce mi się dociekać, która była naprawdę ostatnia. Tak mnie Hubert wkręca proszę Was, tak mnie wkręca...

Gigantyczna broda która była złem - Stephen Collins

Gigantyczna broda, która była zmianą

Aleksander Kusz


Można powiedzieć, że jestem ostatnio w komiksowym ciągu. Nie doświadczyłem takiego, no… z trzydzieści lat. Ciekawe, czy to oznaka dorastania i innego spojrzenia na świat, czy też wręcz odwrotnie, co również wiąże się ze zmianą spojrzenia na świat. Wolę nie pytać, bo jeszcze ktoś okaże się być szczerym i wtedy co z tym fantem zrobię? Najpierw omówiłem totalnie odlotowy komiks pt. Garaż Hermetyczny, potem poważny, polityczny, czarno-biały Persepolis. Dzisiaj nadszedł czas na połączenie tych dwóch konwencji. Spytacie się: jak to możliwe? Ano możliwe, bowiem Wydawnictwo Komiksowe wydało parę dni temu niesamowicie odlotowy, czarno-biały komiks o jakże groźnym tytule: Gigantyczna broda która była złem (tak, bez przecinka, nikt nie zmusi autora do postawienia przecinka, jeśli sam nie będzie chciał, w końcu to odlotowy komiks, a nie jakieś barachło). 

Wizualnie jest bardzo dobrze - (Zdziwieni, że tak od razu przechodzę do rzeczy? W końcu jak inaczej omówić odlotowy komiks? Tylko poważnie!) - dużo klatek, zmiana formatu, czasem długie przejścia podkreślające fabułę, a wszystko to rysowane ołówkiem, ładnie cieniowane. Widać, że Autor poświęcił kawałek życia temu komiksowi. Tak przy okazji, to debiut Autora i to od razu jaki! No, szacunek się należy, jak nic. Autor odwiedził Polskę z okazji premiery. Był na festiwalu Komiksu w Krakowie, odwiedził też Warszawę (gdy się jeden komiks rysuje przez parę lat, to potem można sobie pojeździć, żeby odpocząć, to nie fabryka przecież). Muszę też podkreślić nietypowy sposób narracji - mianowicie tradycyjne dymki pojawiają się, oczywiście, ale rzadko. W większości są to informacje wrzucane na rysunek, pod rysunek, wokół rysunku. Taka drobna może sprawa, ale cieszy. Autor stara się złamać konwencję, nawet w sposobie opisu i wychodzi mu to bardzo zręcznie.

Collins w Subiektywnie

Można powiedzieć, że jestem ostatnio w komiksowym ciągu. Nie doświadczyłem takiego, no… z trzydzieści lat. Ciekawe, czy to oznaka dorastania i innego spojrzenia na świat, czy też wręcz odwrotnie, co również wiąże się ze zmianą spojrzenia na świat. Wolę nie pytać, bo jeszcze ktoś okaże się być szczerym i wtedy co z tym fantem zrobię?

No właśnie, ciekawe, co by w takim wypadku zrobił Alek... :)
Ale na razie odłóżcie tę kwestię na później. Bo teraz warto kliknąć w ten oto odnośnik i przeczytać najnowszą recenzję Alka. Tradycyjnie pozbawioną jakichkolwiek wtrętów i dygresji. Nie wierzycie?

Informacja wydawnictwa Powergraph

Miło nam poinformować, że wśród nominowanych utworów 8. edycji konkursu o Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii „literatura dziecięca – tekst i ilustracje” znalazły się książki Rafała Kosika: „Amelia i Kuba. Godzina duchów" oraz "Kuba i Amelia. Godzina duchów" (traktowane jako całość).

22 kwietnia ukaże się trzecia książka Rafała, będąca kontynuacją nominowanej serii: „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia. Nowa szkoła”. Jedenastolatkowie Amelia i Kuba oraz ich rodzeństwo – superinteligentny dziesięcioletni Albert i zwariowana sześciolatka Mi – idą do nowej szkoły. Jak się odnajdą w nowym miejscu wśród nieznanych rówieśników? Nowa szkoła opowiada o ważnych sprawach małych ludzi w sposób zabawny i wciągający, bo Rafał Kosik pisze tak, że dzieci naprawdę chcą czytać!


Foto: zukistudio.com

http://www.kulturalna.warszawa.pl/nagroda-literacka,1,5797.html?locale=pl_PL

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Lee Smolin - Czas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości Wszechświata

Rzeczywistość czasu może mieć zasadnicze znaczenie dla następnego wielkiego przełomu w fizyce teoretycznej.

Czym jest czas?
To pozornie proste pytanie jest najważniejszym problemem, z którym styka się nauka, gdy coraz głębiej badamy podstawy rzeczywistości. Wszystkie tajemnice, przed jakimi stają fizyka i kosmologia – od Wielkiego Wybuchu do przyszłości Wszechświata, od zagadek mechaniki kwantowej do unifikacji oddziaływań i cząstek – sprowadzają się do natury czasu.
To, że czas jest realny, może wydawać się oczywistym faktem. Odczuwamy jego upływ każdego dnia, gdy obserwujemy tykanie zegarka. Ale większość fizyków – od Newtona i Einsteina aż do współczesnych teoretyków fizyki kwantowej widziało ten problem inaczej. Największe wrażenie robi naukowa hipoteza, mówiąca, że czas jest iluzją. Konsekwencje przyjęcia poglądu, że czas jest realny, są rewolucyjne.
Lee Smolin, autor kontrowersyjnego bestsellera „Kłopoty z fizyką”, twierdzi, że ograniczanie pojęcia czasu hamuje rozwój fizyki. Nadszedł czas na wielką rewolucję myśli naukowej. Rzeczywistość czasu może mieć zasadnicze znaczenie dla następnego wielkiego przełomu w fizyce teoretycznej.
A co by było gdyby same prawa fizyki nie były bezczasowe? A gdyby podlegały ewolucji? „Czas odrodzony” proponuje nowe radykalne podejście do kosmologii, obejmujące realność czasu i otwierające cały nowy wszechświat możliwości. Smolin wyjaśnia żywym i przejrzystym językiem, jak prawdziwa natura czasu wpływa na naszą rzeczywistość.

Zmieniłem front z powodów naukowych, a w szczególności ze względu na współczesne osiągnięcia fizyki i kosmologii. Uwierzyłem, że czas jest kluczowy w zrozumieniu istoty teorii kwantów i jej ewentualnej unifikacji z przestrzenią, czasem, grawitacją i kosmologią. A co najważniejsze, trzeba w nowy sposób potraktować realność czasu, aby nabrał sensu obraz Wszechświata ukazywany przez obserwacje

Tydzień ze Starym Królestwem - Garth Nix - Clariel

I dzisiejsza nowość Wydawnictwa Literackiego:

Garth Nix - Clariel

Prequel kultowej trylogii fantasy o Starym Królestwie!

Clariel jest młodą dziewczyną, która najbardziej na świecie lubi przebywać pośród dziczy lasu. Marzy jej się, by pewnego dnia zostać jednym z Pograniczników i spędzać życie jako łowca i strażnik. Wszystko zmienia się, kiedy jej matka zostaje przyjęta do Gildii Jubilerów w mieście Belisaere. Clariel musi wtedy dołączyć do Akademii, gdzie ma się nauczyć wszystkiego co niezbędne w życiu arystokratycznych elit.

Na szczęście szybko okazuje się, że Clariel posiada wyjątkowe cechy – jest dziedziczką wielkiego Abhorsena, pilnującego, by świat zmarłych nie przenikał do krainy żywych. Posiada również cechę berserku, trudnego do opanowania gniewu, który daje jej jednak nadludzką siłę. Za namową nauczyciela magii, Clariel dołącza do grupy spiskowców, walczących z demonami. Celem bohaterki jest jednak przede wszystkim ucieczka z miasta i powrót do lasu, a nowo poznani przyjaciele mają jej w tym pomóc…

Akcja Clariel rozgrywa się 600 lat przed narodzinami Sabriel - bohaterki pierwszego tomu trylogii
o Starym Królestwie, która podbiła świat i uczyniła z australijskiego pisarza Gartha Nixa gwiazdę pierwszej wielkości. Trzy tomy Sabriel, Lirael i Abhorsen uważane są za jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej literatury fantasy.

Przedpremierowe omówienie Magdy.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Oko Jelenia. Sowie Zwierciadło - Andrzej Pilipiuk (8 kwietnia 2015)


Hanza umarła. Ale czy coś tak wielkiego może zniknąć całkowicie bez śladu? Andrzej Pilipiuk po czterech latach przerwy wraca do uniwersum „Oka Jelenia” by wreszcie opowiedzieć nam tę historię do końca. Hmmm… Czy na pewno do końca?

Staszek rzucony do października 1864-tego, próbuje odmienić wyrok bezlitosnego losu i uratować swoją dziewczynę. Nie wie że usieczenie szablą ośmiu uzbrojonych Rosjan to dopiero początek kłopotów.

Belfer Marek także popada w tarapaty. Nadepnął na odcisk potentatowi który jest w stanie rozgnieść go jak muchę. Jedyną szansą przeżycia jest współpraca, choć zlecone mu zadanie wydaje się niemożliwe do wykonania. W dodatku dowiaduje się że wcale nie jest taki sprytny jak sądził.

Jesień 1864. Kraj pod okupacją, przecięty wojskowymi kordonami. Siatki konspiracyjne rozbite, powstańcze oddziały wystrzelane po lasach.

Rozlana krew wsiąka w ziemię. Walka przegrana. Wyroków historii nie da się już zmienić. Ale nadal po dworach jest do wypęku broni, nadal są też wyrywni młodzieńcy pałający chęcią walki, choćby ostatni raz.

Poczęcie - Chase Novak

Marek Adamkiewicz

Ciężko powiedzieć, jaka jest recepta na idealny horror. Szokować, czy raczej pójść w kreowanie nastroju niesamowitości? Postawić na dosłowność i makabrę, czy położyć nacisk na niedopowiedzenia i zostawić resztę wyobraźni czytelnika? Nie ma wyjścia idealnego. Chase Novak postanowił wziąć na warsztat tematykę rodziny i przedstawić ją w krzywym zwierciadle. Odwrócić tradycyjne pojmowanie rodziców i dzieci. Ten pomysł niósł ze sobą spory potencjał, wszak to w znacznej mierze o rodzinie traktował jeden z najlepszych literackich horrorów wszech czasów, Dziecko Rosemary. Jednak Novak to nie Levin. Tym razem nie jest tak kolorowo.

Alex i Leslie Twisdenowie to zamożna para nowojorczyków. Od dłuższego czasu, bez rezultatów, starają się o potomstwo, jednak wszelkie wysiłki zmierzające w tym kierunku okazują się być płonne. Wizyty u kolejnych specjalistów w niczym nie pomagają, dziecka jak nie było, tak nie ma. Gdy Alex słyszy od znajomego prawnika o pewnym niezwykle skutecznym słoweńskim lekarzu, decyduje, że to może być ostatnia deska ratunku. Oboje wyruszają do dalekiej Lublany, by tam poddać się tajemniczej i przerażającej kuracji. Ku radości pary, przynosi ona skutek, lecz cena za igranie z naturą może być olbrzymia…

Motyw rodziny stanowi świetny punkt zaczepienia, jeśli chodzi o horror. Z czym bowiem kojarzy się domowe ognisko? Większość pytanych powiedziałaby pewnie, że z ciepłem, bezpieczeństwem i stabilizacją. Tymczasem w powieści Novaka* ten schemat zostaje odwrócony - dom jest miejscem niebezpiecznym, z którego dwójka dzieci chce uciec, byle znaleźć się dalej od swoich przerażających rodziców. Zabieg wykrzywionego przedstawiania miejsc i sytuacji kojarzących się jednoznacznie pozytywnie to stary i sprawdzony chwyt, a autorowi trzeba przyznać, że wykorzystał go w sposób umiejętny, powieść poszła w nieco innym kierunku niż można się było początkowo spodziewać.

Novak w Subiektywnie

Ciężko powiedzieć, jaka jest recepta na idealny horror. Szokować, czy raczej pójść w kreowanie nastroju niesamowitości? Postawić na dosłowność i makabrę, czy położyć nacisk na niedopowiedzenia i zostawić resztę wyobraźni czytelnika? Nie ma wyjścia idealnego. Chase Novak postanowił wziąć na warsztat tematykę rodziny i przedstawić ją w krzywym zwierciadle. Odwrócić tradycyjne pojmowanie rodziców i dzieci. Ten pomysł niósł ze sobą spory potencjał, wszak to w znacznej mierze o rodzinie traktował jeden z najlepszych literackich horrorów wszech czasów, Dziecko Rosemary...

Zapraszam do lektury najnowszej recenzji Marka. Będzie przypis!

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Ostatni Honorowy - Jacek Komuda

Powieść oparta jest na autentycznych wydarzeniach, które rozegrały się w latach 80 i 90 ubiegłego stulecia.
Imiona i nazwiska bohaterów zostały zmienione.

Kuba Błażyk obiecujący szablista warszawskiej Legii bierze udział w Spartakiadzie w bratnim NRD. Walczy dobrze, nawet za dobrze. Jest połowa lat 80 tych, a jego przeciwnik Rosjanin nie może przegrać. Decyzja sędziego i rozgoryczenie pchnie go w łapy bardzo niebezpiecznych ludzi. Na zachodzie arystokraci mają specyficzne potrzeby i wyszukane rozrywki. Lubią oglądać krew, najlepiej upuszczoną bronią białą.
Zawodnik najlepszego polskiego klubu wojskowego kontra najlepiej opłacani zabójcy Europy. Prawdziwa walka to nie są wygibasy Errola Flynna z Robin Hooda, ani Lancastera z Karmazynowego Pirata. Ani zabawa sportowa. Prawdziwa walka to ciężar broni, gra ze śmiercią, które nie ma nic wspólnego ze sportem. Pierwsza rzecz – aby zabić ostrą szablą, trzeba bardzo się starać. Druga – zapomnieć o byciu zawodnikiem Legii, w starciu na ostre liczy się tylko pierwsza myśl.
Kubie potrzebny będzie nauczyciel fechtunku, by przeżyć pojedynek na śmierć i życie w ogrodzie francuskiego pałacu czy sali niemieckiego klubu dżentelmenów.
Problem w tym że mistrz chce w zamian załatwić swoje sprawy, które sięgają czasu przedwojennej kawalerii i Wieniawy-Długoszowskiego.

Nowość wydawnictwa Albatros

INTERLUDIUM ODDA - Dean Koontz

W HARMONY CORNER SĄ DRZWI, KTÓRYCH NIE WOLNO OTWORZYĆ

Zajazd przy autostradzie biegnącej wzdłuż kalifornijskiego wybrzeża oferuje wszystko, czego potrzebuje zmęczony podróżny – smaczną kolację, dobrą obsługę, wygodne lokum na nocleg. A liczni członkowie rodziny, do której zajazd należy, dbają o sielankową atmosferę. Tak widzi Harmony Corner większość przyjezdnych.

Ale nie Odd Thomas.

Okaleczona twarz mechanika na stacji benzynowej, kelnerka z obciętym palcem, przerażona dziewczynka i coś, czego nie sposób nazwać… Tajemniczy Byt – „kontroler, mocarny władca i despotyczny marionetkarz” – przed pięcioma laty zamienił Harmony Corner w swoje małe imperium.

Odd Thomas musi stoczyć z nim walkę.

Króciak

Pionowa miłość Justyny Kułak to nasza propozycja na piątek.

Batman: Długie Halloween – Jeph Loeb, Tim Sale

Maciej Rybicki

Gdyby próbować stworzyć coś w rodzaju kanonicznej listy komiksów przedstawiających historię postaci Bruce’a Wayne’a/Batmana, zwykle na pierwszym miejscu wymienia się Batman: Rok Pierwszy Franka Millera i Davida Mazzucchelliego. Zaraz po nich w chronologii najważniejszych wydarzeń z życia Mrocznego Rycerza znajduje się epicka opowieść autorstwa Jepha Loeba i Tima Sale’a zatytułowana Długie Halloween. Swoistą inspiracją, wstępem do tej 13-częściowej serii były trzy halloweenowe numery Legends of the Dark Knight z lat 1993-1995 (zresztą ukazały się one w Polsce: najpierw dwa z nich wydane przez Tm-Semic jako Batman: Halloween, potem wszystkie trzy wypuszczone przez Egmont pod tytułem Batman: Nawiedzony Rycerz). Pracujący w DC w połowie lat 90. Archie Goodwin i Mark Waid namówili jednak autorów, by spróbowali połączyć klimat tych wydań specjalnych ze stylistyką czarnego kryminału. W ten sposób powstała jedna z najlepszych opowieści o Batmanie w historii.

Loeb i Sale w Subiektywnie

Gdyby próbować stworzyć coś w rodzaju kanonicznej listy komiksów przedstawiających historię postaci Bruce’a Wayne’a/Batmana, zwykle na pierwszym miejscu wymienia się Batman: Rok Pierwszy Franka Millera i Davida Mazzucchelliego. Zaraz po nich w chronologii najważniejszych wydarzeń z życia Mrocznego Rycerza znajduje się epicka opowieść autorstwa Jepha Loeba i Tima Sale’a zatytułowana Długie Halloween...

Zapraszam do lektury najnowszego tekstu Maćka.
PS. Tym razem nie zapomniałem o planszach :)

Londyn podziemny - Peter Ackroyd

Nieznany Londyn

Magdalena Golec


Zastanawiacie się czasem, co kryje się pod ulicami, po których codziennie kroczycie? Czy znajdzie się tam jedynie kanały, rury, ścieki i szczury? A może jest to miejsce skrywające tajemnice? Peter Ackroyd postanowił zaspokoić swą ciekawość - zwiedza podziemny świat Londynu, który może być równie interesujący, jak ten znajdujący się na jego powierzchni.

Monarchia i stojąca na jej czele królowa Elżbieta II, pałac Buckingham, Big Ben, Tower Bridge, Trafalgar Square, London Eye czy muzeum figur woskowych Madame Tussauds. To tylko kilka elementów, które bezsprzecznie kojarzą się z Londynem - największym miastem Europy. Jest to miejsce, które tętni bogatym życiem kulturalnym, społecznym i biznesowym. Miasto może również pochwalić się długą historią. Swoje powstanie zawdzięcza Rzymianom. Około 43 roku naszej ery na tereny te wkroczyły legiony cesarza Klaudiusza. Cztery lata później założyli miasto Londinium. Jego centrum oznaczyli kamieniem londyńskim. Od tego czasu miasto rozwijało się i zmieniało. Jednak rozwój Londynu nie toczył się jedynie na jego powierzchni. Równie burzliwa historia działa pod ziemią.

Peter Ackroyd zabiera nas w podróż do podziemnego świata tuneli, labiryntów, rzek, komnat, krypt. Jest to przestrzeń niezwykle rozbudowa, ale też nie do końca poznana i skartografowana. W czasie lektury odkrywamy ślady życia przeszłych pokoleń, pogrzebane rzeki, historię londyńskiego metra, tajemnice kanałów ściekowych i ludzi kretów. Podziemie ma również wymiar symboliczny. Jest to strefa brudna, zakazana, bezkształtna, zła, w której czają się mroczne siły. Tu zsyłano złoczyńców, tutaj trafiają odpady i odchody, tu żyją szczury, karaluchy czy inne mało sympatyczne stworzenia. Z drugiej jednak strony, pod ziemią budowano miejsca kultu, znajdowano uzdrawiające źródła czy schronienie przed zagrożeniem. To miejsce, które przeraża i jednocześnie fascynuje, stanowiąc często lustrzane odbicie miasta znajdującego się na powierzchni.

Ackroyd w Subiektywnie

Zastanawiacie się czasem, co kryje się pod ulicami, po których codziennie kroczycie? Czy znajdzie się tam jedynie kanały, rury, ścieki i szczury? A może jest to miejsce skrywające tajemnice? Peter Ackroyd postanowił zaspokoić swą ciekawość - zwiedza podziemny świat Londynu, który może być równie interesujący, jak ten znajdujący się na jego powierzchni.

Dalszy ciąg najnowszej recenzji Magdy znajdziecie tutaj. Zapraszam!

Kolonizacja nauki i świata przez kapitał. Teoria światów równoległych w wydaniu socjologii wiedzy - Jacek Tittebrun

Podręcznik do kapitału

Mirosław Gołuński


O  książce Jacka Tittenbruna powinno zrobić się głośno, ale podejrzewam, że będzie bardzo cicho. Dlaczego? Ponieważ poznański socjolog opowiada w niej rzeczy, które nikomu nie będą się podobały, ani zwolennikom wilczego prawa rynku, ani jego zagorzałym przeciwnikom – a najważniejsze, że Kolonizację nauki i świata przez kapitał począwszy od tytułu, trzeba czytać niespiesznie i bardzo dokładnie.

Bohaterem pierwszych rozdziałów tej niedużej, podzielonej na dwadzieścia dwa rozdziały książki, jest pojęcie kapitału w zestawieniu z różnymi przymiotnikami: „ludzki”, „kulturowy”, itd., które – jak zauważa autor – rozpleniły się w języku różnych dziedzin nauki, ze szczególnym  uwzględnieniem socjologii (tu też trzeba by wymienić rozliczne przydatki: kryminologii, wychowania, religii). Profesor Tittenbrun prowadzi czytelnika meandrami pojęć ekonomicznych, socjologicznych, nieustannie podkreślając mgławicowość definicji, ich nieprecyzyjność i przede wszystkim zachodzenie na siebie znaczeń różnych pozaekonomicznych znaczeń kapitału, by wreszcie zadać decydujące pytanie: po co nam wiele znaczeń kapitału? Czy jest to tylko naukowa sztuka dla sztuki, czy za mnożeniem bytów kryje się jakaś głębsza myśl?

Ta część zadowoli zwolenników rynku, socjolog sprowadza kapitał do jego podstawowych funkcji, pokazując, że wszystkie one prowadzą do ukazania siły i wartości „niewidzialnej ręki rynku”. Kończąc ją, miałem wręcz wrażenie, że to kolejna książka ukazująca pozytywne strony neoliberalizmu. Nie dajcie się zwieść – już tutaj autor dokonuje dekonstrukcji pojęć przy pomocy języka nauk, w których się ulokowały.

Potem wszystko się zmienia. Druga połowa książki - bez ideologicznej interpretacji, a jeśli się czasem pojawia, jest dobrze zakamuflowana - daje w przystępny sposób solidną dawkę wiedzy na temat urynkowienia naszej rzeczywistości - operacja chirurgiczna jako produkt, a student jako konsument wiedzy robią wrażenie!

Tittenbrun w Subiektywnie

O książce Jacka Tittenbruna powinno zrobić się głośno, ale podejrzewam, że będzie bardzo cicho. Dlaczego? Ponieważ poznański socjolog opowiada w niej rzeczy, które nikomu nie będą się podobały, ani zwolennikom wilczego prawa rynku, ani jego zagorzałym przeciwnikom – a najważniejsze, że Kolonizację nauki i świata przez kapitał począwszy od tytułu, trzeba czytać niespiesznie i bardzo dokładnie.

Ale zanim sięgniecie po książkę Tittenbruna, zapoznajcie się proszę z jej omówieniem, które, specjalnie dla Was, napisał Mirek.

FUTU.RE - Dmitry Glukhovsky

Justyna Chwiedczenia

Glukhovsky znów zabiera nas w przyszłość. Tym razem proponuje nowy, jeszcze wspanialszy świat, a w świecie tym wszystko, czego zapragniemy. Może poza człowieczeństwem. Poza zwykłą ludzką empatią, zrozumieniem i bezinteresownością. Autor Metra 2033 znów uderza w społeczeństwo z karabinu maszynowego. Wyrzuca mu egoizm i próżność.

Glukhovsky w Subiektywnie

Glukhovsky znów zabiera nas w przyszłość. Tym razem proponuje nowy, jeszcze wspanialszy świat, a w świecie tym wszystko, czego zapragniemy. Może poza człowieczeństwem. Poza zwykłą ludzką empatią, zrozumieniem i bezinteresownością. Autor Metra 2033 znów uderza w społeczeństwo z karabinu maszynowego. Wyrzuca mu egoizm i próżność.

Przed Wami ostatnia z sobotnio-niedzielnej paczki recenzji - tym razem autorką recenzji jest Justyna. Zapraszam do lektury!

Króciak

Ryzyko zawodowe Agnieszki Grzywacz już czeka na Was w Szortowni.

Tydzień ze Starym Królestwem - Garth Nix

Kończąc Tydzień ze Starym Królestwem chciałem tylko dodać, że autor jest także znany z innych serii: Siódma wieża i Klucze do Królestwa.

Ta ostatnia, wydana w Polsce także przez Wydawnictwo Literackie to fantasy dla młodzieży (teraz pewnie napisalibyśmy YA), średnio przyjęta u nas, ale mnie zaciekawiła przede wszystkim z powodu rewelacyjnych tytułów poszczególnych części, a mianowicie:

Pan Poniedziałek

Ponury Wtorek

Utopiona Środa

Książę Czwartek

Pani Piątek

Dostojna Sobota

Lord Niedziela

Urocze, nieprawdaż?

Informacja wydawnictwa Van der Book

Antologia Wolsung

Mariaż magii i nauki tchnął życie w humanoidalne golemy, kabalistyczne myślące maszyny i straszliwe żelazne smoki. Niebo pełne jest statków powietrznych, a ulicami mkną samochody napędzane mocą pary. Dystyngowane damy i stylowi dżentelmeni spędzają czas na dyskusjach o nowinkach technomagicznych, życiu towarzyskim i polityce. Ten barwny, przebogaty świat pełen jest intrygujących bohaterów i oto nadszedł czas, by spisać opowieści o ich niezwykłych przygodach, niebezpiecznych wyprawach i legendarnych wyczynach! Pozwólcie porwać się znakomitym polskim pisarzom oraz laureatom naszego konkursu dla debiutantów w niesamowity świat antologii Wolsung. Topowi autorzy polskiej fantastyki między innymi Krzysztof Piskorski, Jakub Ćwiek, Paweł Majka, Maciej Guzek i Witold Jabłoński. Łącznie 30 opowiadań w dwóch tomach - grubo ponad 1 000 000 znaków steampunkowej przygody w przeróżnych klimatach i odsłonach.

O systemie RPG Wolsung: Magia Wieku Pary

Wolsung: Magia Wieku Pary to fabularna gra akcji, w której wcielacie się w Niezwykłe Damy i Dżentelmenów, osadzona w czasach Magicznej Rewolucji Przemysłowej, pełna filmowych scen, pasjonujących przygód i nietuzinkowych pomysłów! Witajcie w Fantastycznym XIX wieku!

Mariaż magii i nauki tchnął życie w humanoidalne golemy, kabalistyczne myślące maszyny i straszliwe żelazne smoki. Niebo pełne jest statków powietrznych, a ulicami mkną samochody napędzane mocą pary. Dystyngowane damy i stylowi dżentelmeni spędzają czas na dyskusjach o nowinkach technomagicznych, życiu towarzyskim i polityce. W mrocznych zakątkach ziemi czyhają nieumarli, pozostałość po Wielkiej Wojnie, zaś dwulicowi złoczyńcy i geniusze zbrodni knują swe podłe plany. Któż ośmieli się ich powstrzymać? Większa część świata pozostaje niezbadana – kto wie jakie skarby i tajemnice czekają pogrzebane głęboko w dżunglach lub wysoko na górskich szczytach? To wszystko czeka na odważnych badaczy, gotowych stawić czoła niebezpieczeństwu!

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Pożegnanie z jałmużną - Gregory Clark


Dlaczego pewne regiony świata są zamożne, a inne bardzo ubogie? Dlaczego w osiemnastowiecznej Anglii nastąpiła rewolucja przemysłowa? Dlaczego uprzemysłowienie nie zapewniło zamożności całemu światu, lecz pogłębiło biedę niektórych regionów?

W Pożegnaniu z jałmużną Gregory Clark odpowiada na te pytania, stawiając prowokacyjną tezę, że o zamożności i ubóstwie państw nie decydują wyzysk, czynniki geograficzne czy posiadane zasoby, lecz kultura.

Gregory Clark wykazuje, że tylko społeczeństwa o długiej historii osiadłego życia i tradycji instytucji zapewniających bezpieczeństwo wykształciły umożliwiające rozwój gospodarczy cechy kulturowe i siłę roboczą. Dla wielu innych państw i społeczności uprzemysłowienie nie okazało się błogosławieństwem.

Pożegnanie z jałmużną, doskonałe i trzeźwiące wyzwanie rzucone przekonaniu, że ubogie społeczeństwa mogą osiągnąć wzrost gospodarczy dzięki interwencji zewnętrznej, może zmienić sposób myślenia o gospodarczej historii świata.
 
Gregory Clark kieruje Wydziałem Ekonomii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.Książka została nagrodzona w 2008 roku złotym medalem przyznawanym publikacjom z dziedziny finansów, inwestycji i ekonomii przez pismo „Independent Publisher”.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Skonsumowana - David Cronenberg


Nathan i Naomi to para niezależnych reporterów, znakomicie prosperujących dzięki żądnym sensacji mediom nowej ery. Łączy ich obsesja – na punkcie estetyki oraz... aparatów fotograficznych. Są kochankami, lecz to nie przeszkadza im ze sobą konkurować. Niczym współcześni nomadzi przemierzają świat w pogoni za sensacją i przejawami ludzkiej nieprawości, spotykając się ze sobą jedynie w przylotniskowych hotelach i oknach komunikatorów internetowych.

Uwagę Naomi przykuwają doniesienia na temat Célestine i Aristide’a, małżeństwa filozofów i libertynów. Okaleczone zwłoki Célestine znaleziono w jej paryskim mieszkaniu. Aristide zniknął bez śladu. Policja podejrzewa, że to on zabił żonę, a następnie zjadł niektóre części jej ciała. Naomi, wspierana przez ekscentrycznego studenta Blomqvista, wyrusza na poszukiwanie oprawcy. Zgłębiając coraz wnikliwiej losy dwojga filozofów, dziennikarka odkrywa niepokojące szczegóły ich życia seksualnego, w które – oprócz wielu innych osób – uwikłany był także Blomqvist. Czy zatem Naomi może mu ufać? 

Skonsumowana to przebogata, szokująca, zacierająca granice między realizmem a fantazją powieść jednego z czołowych twórców światowego kina.

W Samo Południe - odsłona CLXX

Witajcie, pora późna, więc dziś będzie zwięźle i na temat. Po wojskowemu. A więc...

Cel misji: zdobycie jednego z trzech egzemplarzy najnowszej powieści Magdy Kozak - Łez diabła - które to egzemplarze ufundował wydawca powieści, Wydawnictwo Insignis.

Rules of engagement: tutaj.

Zadania bojowe:

Zadanie Wydawnicze: Insignis wydaje książki trójki dość znanych facetów. Pierwszy był jednym z członków legendarnej grupy angielskich komików i jednym z niewielu ludzi, którzy objechali świat dookoła w osiemdziesiąt dni. Dwa razy. Drugi był (ale może za jakiś czas się przeproszą i wróci) jednym z prowadzących najpopularniejszego programu okołomotoryzacyjnego na świecie. Trzeci jest w tej chwili najpopularniejszym Rosjaninem piszącym fantastykę. Proszę podać, kim są Ci trzej panowie i podać tytuły ich książek, które jako ostatnie ukazały się w Isignisie.

Zadanie Autorskie: Część pierwsza: Bohaterka dzisiejszego konkursu przeszła do kanonu polskiej fantastyki serią powieści o wampirach w tajnych służbach. Proszę podać nazwę tego cyklu. Część druga: Bohaterka dzisiejszego konkursu a). jest lekarzem wojskowym w stopniu oficera, b). skacze na spadochronie, C). strzela także poza służbą, d). uprawia walkę wręcz - nieprawdziwe skreślić.

Zadanie Szortalowe: Czyja, wystarczy imię, recenzja książki wydanej przez Insignis jest u nas najświeższa.

To wszystko. Do wykonania zadania... marsz!

Zapowiedź wydawnictwa Od deski do deski

Proszę Państwa! Oto jest! Nowa książka Łukasza Orbitowskiego już 30 kwietnia 2015 roku! Już czekamy!

Łukasz Orbitowski - Inna dusza

Ale chyba są inne duchy, wiesz, takie, co żyją w człowieku obok tych naszych dusz, zwyczajnych. I czegoś tam sobie chcą. Niektóre są ciche, inne głośne. Wrzeszczą, hałasują. To jest nie do wytrzymania. Znaczy, tak mi się wydaje, że z takim duchem w środku strasznie ciężko żyć, zwłaszcza jak on chce czegoś, na co ty nie masz ochoty.

Miasto. Zniszczone, obdrapane i brudne kamienice. Zmęczeni ludzie w ubłoconych, wiecznie spóźnionych i zatłoczonych autobusach. Przygnębienie i pustka. I nagle w jednej głowie kiełkuje ta dziwna myśl, nieodparte pragnienie. Bez motywu, bez powodu, jak głód. Tak jakby ciało przejmowała inna dusza, która nakazuje to zrobić, i nie można od niej uciec.

Pewnego dnia miasto zatrzyma się przerażone zbrodnią.

Batman: Mroczne zwycięstwo – Jeph Loeb, Tim Sale

Maciej Rybicki

Ileż to razy zdarzyło mi się słyszeć lub czytać o artystach, którzy po stworzeniu jakiegoś dzieła uznanego za wybitne borykają się z problemem przeskoczenia poprzeczki, którą sami sobie zawiesili. Szczególnie, gdy podejmują się stworzenia jego kontynuacji. Muszę przyznać, że miałem względem Mrocznego zwycięstwa pewne obawy – w końcu poprzedzające je Długie Halloween dorobiło się opinii jednej z najlepszych historii o Batmanie, wywierając ogromny wpływ na historię i mitologię Mrocznego Rycerza. Na fali sukcesu Jeph Loeb i Tim Sale stworzyli kolejną rozciągniętą na 13 odcinków opowieść stanowiącą bezpośrednią kontynuację poprzedniczki.

Loeb i Sale w Subiektywnie

Ileż to razy zdarzyło mi się słyszeć lub czytać o artystach, którzy po stworzeniu jakiegoś dzieła uznanego za wybitne borykają się z problemem przeskoczenia poprzeczki, którą sami sobie zawiesili. Szczególnie, gdy podejmują się stworzenia jego kontynuacji. Muszę przyznać, że miałem względem Mrocznego zwycięstwa pewne obawy – w końcu poprzedzające je Długie Halloween dorobiło się opinii jednej z najlepszych historii o Batmanie, wywierając ogromny wpływ na historię i mitologię Mrocznego Rycerza. Na fali sukcesu Jeph Loeb i Tim Sale stworzyli kolejną rozciągniętą na 13 odcinków opowieść stanowiącą bezpośrednią kontynuację poprzedniczki.

Tego, czy według Maćka przeskoczyli oni tę poprzeczkę, czy nie, dowiecie się z jego najnowszej recenzji. Klikajcie i czytajcie!

Zagraniczniak

NASA jakoś się nie może zdecydować, a na Szortalu już jest. Pierwszy człowiek na Marsie. Wysłany tam przez Franka Rogera.

Nowość wydawnictwa Rebis

Erich Maria Remarque - Kochaj bliźniego swego

w nowym przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego


Po ucieczce z nazistowskich Niemiec główni bohaterowie powieści - niemiecki polityk Josef Steiner, syn żydowskiego fabrykanta Ludwig Kern i studentka Ruth Holland - próbują bezskutecznie zapuścić korzenie w sąsiednich krajach: ich przymusowa wędrówka pod groźbą wydalenia, czasem na skraju żebraczej egzystencji, biegnie przez Czechosłowację, Austrię, Szwajcarię i Francję...

...przebywając nielegalnie, często bez pracy, wszędzie spotykają się z obojętnością, perfidią i wyzyskiem, wbrew biblijnemu przykazaniu. Może w Ameryce, która części z nich zapewni schronienie, będzie inaczej.

W pisarstwie  Remarque'a oprócz tematyki antywojennej ważne miejsce zajmował problem emigracji, którą znał dobrze z własnego doświadczenia. Kochaj bliźniego swego otwiera właśnie ten rozdział w jego twórczości.

Erich Maria Remarque (1898-1970) należał do pokolenia, które straciło młodość w okopach I wojny światowej. Nim zyskał sławę dzięki pacyfistycznej powieści Na Zachodzie bez zmian, parał się dziennikarstwem, był też księgowym, nauczycielem i organistą.

Po dojściu Hitlera do władzy książki Remarque'a trafiły na stos, a ich autor został pozbawiony niemieckiego obywatelstwa. Lata II wojny spędził w USA, gdzie powstała jedna z jego najlepszych powieści - Czas życia i czas śmierci.

Spośród jego utworów Dom Wydawniczy REBIS opublikował m.in. Trzech towarzyszy, Nim nadejdzie lato, Noc w Lizbonie, Cienie w raju, Hymn na cześć koktajlu orazNa Zachodzie bez zmian i Łuk triumfalny również w nowym przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego.

Nowość wydawnictwa Rebis

Oko na niebie - PHILIP K. DICK


To pierwsza powieść Dicka, która z powodzeniem stawia będące jego obsesją pytanie: «Co jest rzeczywiste?». W Oku na niebie rzeczywistość przełamuje się, i to od razu na osiem części... Światy te tworzą jakby amfiladę, przez którą grupka złączonych wspólnym losem nieboraków przechodzi jak przez wagony pociągu... Dick po raz pierwszy użył tu pomysłu, który wykorzystał później w Ubiku: leżący obok siebie nieprzytomni ludzie tworzą każdy swoją wizję, a wskutek niepojętej z fizycznego punktu widzenia anomalii projekcja, która akurat dominuje, ogarnia wszystkich naraz i więzi ich w sobie... Bohaterowie Oka na niebie nie mają jednak na podorędziu nic, co zaradziłoby ich kłopotom, w szczególności zaś uniwersalnego preparatu Ubik... - z przedmowy Marka Oramusa

Philip K. Dick urodził się w 1928 r. w Chicago, lecz większą część życia spędził w Kalifornii. Krótko był studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził sklep z płytami i stację radiową. Przeszedł też doświadczenia z narkotykami, które wykorzystywał w swej twórczości. Zmarł w 1982 r. Wydał 36 powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści obyczajowych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. O większości jego rówieśników uhonorowanych nagrodą Pulitzera czy literacką Nagrodą Nobla niewielu już pamięta, on zaś ma coraz liczniejsze grono wielbicieli, a o jego książkach pisze się doktoraty... Dom Wydawniczy REBIS wydał m.in.: "Ubik", "Blade Runner", "Człowiek z Wysokiego Zamku", "Valis", "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" czy "Doktor Bluthgeld".

Amerykańska sielanka - Philip Roth

Amerykański Hiob?

Mirosław Gołuński


Znakomita większość osób chodzących do szkoły zna opowieść o Hiobie, bogobojnym człowieku, którego z woli Boga Szatan wystawia na ciężką próbę – odbiera mu majątek, rodzinę, zsyła na niego trąd i czyni to tak naprawdę bez powodu – bo założył się z Bogiem, że Hiob zacznie mu złorzeczyć, gdy straci wszystko, co miał cennego. Jak pamiętamy, biblijna opowieść kończy się dobrze, Hiob – mimo zwątpienia – przetrwał wszelkie próby i Bóg wynagrodził mu jego cierpienie. Po drodze oczywiście pojawili się fałszywi przyjaciele (a jakość tej przyjaźni bohater miał okazję zweryfikować), a wreszcie spotkał nawet samego Jahwe, który uświadomił mu na czym polegała jego przewina. A jeśli zostawilibyśmy tylko narracyjny szkielet tej fabuły, usuwając całą – dopisaną zresztą znacznie później, jak twierdzą bibliści – metafizyczną otoczkę? O co wtedy chodziłoby w opowieści o (nie)zawinionym cierpieniu?

Roth w Subiektywnie

Znakomita większość osób chodzących do szkoły zna opowieść o Hiobie, bogobojnym człowieku, którego z woli Boga Szatan wystawia na ciężką próbę – odbiera mu majątek, rodzinę, zsyła na niego trąd i czyni to tak naprawdę bez powodu – bo założył się z Bogiem, że Hiob zacznie mu złorzeczyć, gdy straci wszystko, co miał cennego. Jak pamiętamy, biblijna opowieść kończy się dobrze, Hiob – mimo zwątpienia – przetrwał wszelkie próby i Bóg wynagrodził mu jego cierpienie. Po drodze oczywiście pojawili się fałszywi przyjaciele (a jakość tej przyjaźni bohater miał okazję zweryfikować), a wreszcie spotkał nawet samego Jahwe, który uświadomił mu na czym polegała jego przewina. A jeśli zostawilibyśmy tylko narracyjny szkielet tej fabuły, usuwając całą – dopisaną zresztą znacznie później, jak twierdzą bibliści – metafizyczną otoczkę? O co wtedy chodziłoby w opowieści o (nie)zawinionym cierpieniu?

Przed Wami najnowszy tekst Mirka. Warto przeczytać!

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Gillian Anderson, Jeff Rovin - Nadchodzi ogień   (7 maja 2015 roku)

Literacki debiut Gillian Anderson

Przygodowa saga na miarę Z archiwum X

Międzynarodowe spiski, egzotyczne miejsca, kryminalno-przygodowe perypetie, zaskakujące zwroty akcji, przełomowe odkrycia, porywający, ale i zaskakująco niebezpieczny świat współczesnej nauki – wszystko to będzie stanowiło wybuchową mieszankę w wykonaniu gwiazdy kultowego Z Archiwum X.

Gillian Anderson, od dawna myślała o pisaniu, lecz dopiero teraz zdecydowała się chwycić za pióro. Wpływ na tę decyzję miał Jeff Rovin — autor bestsellerowych powieści, który zachęcił Gillian, by wykorzystała swój potencjał, pomysły i wyobraźnię, i by razem stworzyli porywającą sagę sci-fi. 
Z zainteresowań autorki tematami paranormalnymi oraz szeroko pojętą duchowością narodziła się fantastyczna seria Saga końca ziemi.

Pierwszy tom cyklu —  Nadchodzi ogień — opisuje przygody Caitlin O’Hary, światowej sławy psychologa dziecięcego, która zajmuje się leczeniem traum, powstałych w wyniku wojen i klęsk żywiołowych. To silna kobieta i matka, ma mocny charakter i ugruntowaną pozycję zawodową, jednak całe jej doświadczenie i wiedza o świecie stają pod znakiem zapytania, gdy zaczyna pracować z młodą dziewczyną o wyjątkowych zaburzeniach. Próbując jej pomóc,  Caitlin zaczyna dostrzegać, że za problemami dziewczyny kryją się o wiele potężniejsze siły niż te, które jest w stanie objąć ludzki umysł…