Kwiecień 2014

Nowość wydawnictwa RW2010

Patrycja Wysokińska - Kwestia żenderycka

Mamy zaszczyt zapowiedzieć wydanie powieści Patrycji Wysokińskej - utworu, który być może zrewolucjonizuje współczesną lekturę – nada jej ponowoczesny kształt i formę na miarę czasów. Natasza: Jakie wartości odnajdzie czytelnik w Twojej powieści? Czego Ty szukasz dla siebie w literaturze? Chii: Prawdopodobnie żadnych wartości. Jedynie zgniliznę moralną. I trochę popkultury. To też są wartości?... I serio: czytelnik sam sobie powinien odpowiedzieć na to pytanie. Nie lubię niczego podawać na tacy, narzucać interpretacji. Jeśli są tam jakieś wartości i Czytelnik jest odnajdzie, to świetnie. Jeśli nie - jeszcze lepiej! Czego ja szukam?... Oryginalności, poczucia humoru, dystansu do świata. Szukam czegoś, co mnie poruszy, co dotrze do bebechów i w nich pozostanie. Szukam prawdy.

O autorze

Natasza: Czy nie boisz się eksperymentu literackiego?

Chii: Nie. Nie boję się. A nawet jeśli bym się bała, to i tak bym się nie przyznała. Eksperymenty są ekscytujące. Świadomość, że coś może wybuchnąć sprawia, iż praca staje się jeszcze bardziej wymagająca, a tym samym - ciekawsza.

*Książka ukazuje się z okazji dzisiejszego święta i jest dostępna za darmo :)

Króciak

Paweł Dacyl debiutuje na Szortalu mrocznym opowiadaniem Londyn, 1665.

Tak rozpoczęty, kwiecień zapowiada się fantastycznie.

Oby krótkie odwiedziny w mieście nad Tamizą przyniosły Wam tyle przyjemności, co mnie.

VII Ogólnopolski Konkurs na Autorską Książkę Literacką - Świdnica 2014

Szanowni Państwo,
Miejska Biblioteka Publiczna im.Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy jest organizatorem VII Ogólnopolskiego Konkursu na Autorską Książkę Literacką -Świdnica 2014''
 

Założeniem konkursu jest napisanie, zaprojektowanie i przygotowanie do druku autorskiej książki literackiej (np. tomik, arkusz poetycki, powieść, zbiór opowiadań itp.) w zgodnym z oczekiwaniami twórcy, atrakcyjnym graficznie i edytorsko opracowaniu. Efektem ma być dzieło w postaci autorskiej książki literackiej przygotowanej zgodnie z wizją autora

Zobowiązani będziemy za rozpowszechnienie informacji o konkursie w środowisku literackim.

REGULAMIN

Założeniem konkursu jest napisanie, zaprojektowanie i przygotowanie do druku autorskiej książki literackiej (np. tomik, arkusz poetycki, powieść, zbiór opowiadań itp.) w zgodnym z oczekiwaniami twórcy, atrakcyjnym graficznie i edytorsko opracowaniu. Efektem ma być dzieło w postaci autorskiej książki literackiej przygotowanej zgodnie z wizją autora.

1.  Organizatorem konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida
 w Świdnicy.

2. W konkursie mogą brać udział wszyscy autorzy. Konkurs nie jest anonimowy, prace należy podpisać imieniem i nazwiskiem autora.

3. Na konkurs jeden autor może nadesłać jedną zaprojektowaną i przygotowaną do druku autorską książkę literacką, dotychczas nie publikowaną w zwartej formie drukarskiej (np. tomik, arkusz poetycki, powieść, zbiór opowiadań itp.) w dowolnym opracowaniu graficznym wykonanym samodzielnie przez autora tekstu lub z udziałem innych osób.

4. Gatunek literacki i tematyka prac są dowolne.

5. Projekty należy przygotować w formacie PDF z rozbawieniem w profilu kolorystycznym CMYK. Należy zachować bezpieczny margines - teksty nie powinny być bliżej niż 6 mm od linii cięcia formatu AS. Wewnętrzny margines minimum 15 mm. Mapy bitowe powinny mleć rozdzielczość 300 dpi. Format pracy konkursowej -A5, objętość do 120 stron razem ze stronami redakcyjnymi oraz okładką (w tym co najmniej 15% ilustracji). Projekt należy nagrać na płytę CD/DVD oraz wydrukować w  4 egzemplarzach.

Nowości Wydawnictwa Replika

Nakładem Wydawnictwa Replika ukazały się wczoraj trzy książki:

Charlaine Harris - Dom Juliusów. Aurora Teagarden

Aurora Teagarden – dla przyjaciół: Roe – sympatyczna, choć niezbyt wysoka okularnica, tym razem na tropie mrocznej zagadki sprzed sześciu lat.

Wydaje się, że odkąd w jej życie wkroczył bogaty biznesmen Martin Bartell, Roe wreszcie czuje się spełniona. Pomimo różnicy wieku i doświadczenia, Martin doskonale wie, czego pragnie jego narzeczona, i w ramach prezentu ślubnego ofiarowuje jej dom Juliusów. Historia budynku od lat fascynuje Aurorę – rodzina, która poprzednio w nim mieszkała, sześć lat temu zniknęła bez śladu...

Pomiędzy kolejnymi przymiarkami do ślubu Roe radośnie zabiera się do remontu nowego domu. Szybko okazuje się, że jej szczęście może zakłócić nie tylko ciążąca na domu tajemnica, ale i niejasna przeszłość Martina. Czy bystra detektyw amator na pewno wie, kim jest człowiek, za którego wychodzi? I co takiego odkryje w domu Juliusów?

To z pewnością najdziwniejsza z przygód Roe.
„Kirkus Reviews”
*
Graham Masterton - Rook

Jim Rook jest nauczycielem języka angielskiego w szkole specjalnej. Wiele lat temu omal nie umarł na skutek powikłań po poważnym zapaleniu płuc. Od tego czasu posiada wyjątkowe umiejętności postrzegania zjawisk nadprzyrodzonych, a także komunikowania się z duchami.

W niniejszej książce Rook zmierzy się z potężnym czarownikiem voodoo – Umberem Jonesem, wujkiem jednego ze swych uczniów. Jones ma moc opuszczania swojego ciała i dokonywania diabelskich mordów pod postacią ducha. Powstrzymanie go będzie trudne, gdyż tylko Rook jest w stanie go zobaczyć.

Wraz z kilkoma uczniami z klasy specjalnej Jim przeżyje swoją pierwszą przygodę i rozpocznie kolejny po Manitou znamienny dla twórczości Grahama Mastertona cykl powieściowy, którego kolejne tomy

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Antologia - Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału. Zbrodnia, tajemnica, suspens.

Morderstwo, tajemnica, suspens. 

Utwory duetów Sjöwall-Wahlöö oraz Mankell-Nesser; niepublikowane opowiadania Åke Edwardsona, Åsy Larsson czy Stiega Larssona; literacki debiut wieloletniej towarzyszki Stiega, architektki - Evy Gabrielsson i tekst nie kojarzonej z literaturą kryminalną, najwybitniejszej szwedzkiej pisarki Sary Stridsberg - zebrane w jednym tomie!

Od klasycznych procedurals, pokazujących przebieg śledztwa, poprzez opowiadania prowadzone z punktu widzenia mordercy  lub ofiary, aż po opowieści grozy, sensację, utwory psychologiczne, żarty literackie, a nawet science fiction. Ten niezwykły zbiór pokazuje wszechstronność, różnorodność i witalność literackiej sceny kryminalnej w Szwecji. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników mrocznych, skandynawskich opowieści.

Wspaniała antologia skandynawskich opowiadań kryminalnych ze Stiegiem Larssonem jako wisienką na torcie.

Camilla Läckberg


Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Radek Rak - Kocham cię, Lilith

Napisana przepięknym językiem opowieść o poszukiwaniu miłości i spełnienia, literaturze i życiu, których czasem nie można od siebie oddzielić.

Do sanatorium w Beskidzie Niskim przyjeżdża młody kuracjusz Robert. Chce odpocząć i podreperować zdrowie. Ale czy to się uda, jeśli niemal cały czas dzieli między spotkania z piękną i demoniczną malarką Iwoną oraz intrygującą lekarką Małgorzatą? Na dodatek pogrąża się w lekturze powieści o lwowskim detektywie Jesipowiczu, który staje się jego wiernym towarzyszem i doradcą w miłosnych podbojach.
Po nocy, którą Robert i Iwona spędzają razem, malarka znika i okazuje się, że nikt w sanatorium nie pamięta takiej kuracjuszki. Czy wszystko się tylko Robertowi wydaje? Czy wszystko jest tylko powieścią?

Pierwsza powieść Radosława Raka jest jak pierwsza miłość: bezbronna, szczera, naiwnie odważna i rozgorączkowana. Czytajcie delikatnie, te Leśmianowe bańki młodzieńczych pasji tak łatwo pękają pod brutalnym dotykiem prozy.

Jacek Dukaj

„Kocham Cię, Lilith” to opowieść zwodnicza. Zaczyna się niewinnie, by niebawem wciągnąć nas w dziwne krainy duszy, które zazwyczaj omijamy. Transowa, wspaniale napisana proza. Radek Rak już teraz zapuszcza się w regiony polszczyzny, które dla wielu pisarzy pozostają niedostępne. Znakomity debiut!
Wit Szostak

Radek Rak (ur. 1987) – lekarz weterynarii, pracuje w swoim zawodzie. Mieszka w Dębicy na Podkarpaciu. Lokalny patriota, miłośnik gór, zwłaszcza Beskidu Niskiego. Publikował opowiadania w „Nowej Fantastyce”, „Lampie” i e-zinie „Esensja”. „Kocham cię, Lilith” to jego pierwsza powieść.
*
Brian Cox i Jeff Forshaw - Kwantowy Wszechświat. Dlaczego zdarza się wszystko, co może się zdarzyć

Teoria kwantowa jest zapewne najlepszym przykładem tego, jak to, co

Króciak

W szortowni dzisiaj Elita polityczna II Marcina Brzostowskiego.

Czyli krótko i na temat.

Nowości Fabryki Słów

Janet Evanovich - Stephanie Plum. Dziesięć kawałków

Janet Evanovich jest jedną z najlepiej zarabiających pisarek Ameryki. Jej kryminały przetłumaczono na 27 języków, a każdy kolejny trafia w USA na listy bestsellerów.

                                                                       Zuzanna O’Brien – Twój Styl

Książki o Stephanie Plum są jak kolejne odcinki dobrego serialu – śmieszne i wciągające. Każda kolejna to inna historia oraz nowe przygody dziewczyny z Jersey, która pracuje jako łowczyni nagród.

Stephanie ma niebywały talent do przebywania w niewłaściwych miejscach w niewłaściwym czasie. Prosty wypad na lunch kończy się wybuchem samochodu i nagle z łowczymi staje się celem. Taka karma. Jednak stara się znaleźć kryjówkę. Idealne jest mieszkanie Komandosa, twardego faceta, który wprowadził ją w tajniki zawodu.

Groteskowy wyścig z czasem i szalonymi pomysłami wścibskiej babci Mazurowej połączony z polowaniem na pączki.

*

Harry Connolly - Dziecię ognia

Moc run przeciw sile ognia

W prowincjonalnym miasteczku rodem z filmów Davida Lyncha bije źródło złowrogiej magii. Strzeże go drapieżca, który poświęca dziesiątki niewinnych dzieci w zamian za nadnaturalną moc. Ray Lilly, były więzień i złodziej samochodów, z charakteru cynik wrażliwy na krzywdę innych musi ten proces powstrzymać.

Tym bardziej, że musi odkupić winy u swojej szefowej, która tylko szuka pretekstu, aby go unicestwić lub posłużyć się w tym celu kimś innym.

Opowieść, którą czyta się jednym tchem, jakby oglądało się najlepsze hollywoodzkie produkcje.

     Terry Rossio, scenarzysta "Piratów z Karaibów"Zaproszenie na premierę

Wydawnictwo Fabryka Słów serdecznie zaprasza na niezwykłą premierę książki "Takeshi. Cień Śmierci" Mai Lidii Kossakowskiej.

Spotkanie z Autorką poprowadzi Tomasz Raczek, a fragmenty powieści czytać będzie Magdalena Cielecka.

W programie imprezy:
- wystawa portretów pisarki
- prezentacja fragmentu książki "Takeshi. Cień Śmierci" przez Magdalenę Cielecką
- dyskusja Tomasza Raczka z Mają Lidią Kossakowską
- premiera teledysku zespołu El Voltage do piosenki promującej powieść
- lampka wina

Czas i miejsce? 11 kwietnia 2014, o godz. 19:30 w MiTo art café books, mieszczącym się przy ul. Waryńskiego 28 w Warszawie.

Króciak

Do szortalowych Autorów dołączył właśnie Norbert Góra.
Króciak Norberta nosi tytuł Obiekt.

Małe ptaszki - Anais Nin

Mała, ale odważna

Katarzyna Lizak


Tym razem do przeczytania książki zachęciła mnie ładna i elegancka okładka. Zaintrygowała mnie kobieta ze starej fotografii patrząca sennie w dal. Zaintrygowało mnie również imię i nazwisko autorki, z którą do tej pory nie miałam okazji się zetknąć. Informacje na jej temat jeszcze bardziej podsyciły moją ciekawość. Anais Nin, w żyłach której płynęła bardzo kolorowa krew, była kobietą niezwykle ekscentryczną, a jej szalenie bujne życie uczuciowe i erotyczne wymyka się wszelkim schematom. Spodziewałam się więc, że Jej opowiadania zawarte w zbiorze „Małe ptaszki” nie będą czytadłem dla grzecznych panienek, a mimo to ich fabuła zaskoczyła mnie bardzo.

„Małe ptaszki” to zbiór trzynastu opowiadań, a właściwie króciutkich opowiadanek, które ociekają erotyką i zmysłowością. Fabuła każdego z nich zbudowana jest na wątku erotycznym.
Wszystko, co się w nich dzieje, co myślą i mówią postacie, ma podtekst seksualny. Niektóre opowiadania w całości opisują intymną przygodę bądź przygody, czasem bardzo tajemnicze, niemal surrealistyczne. Inne opisują dziwaczne dewiacje. Jeszcze inne są opowieściami o odkrywaniu cielesności. Kolejne są o silnym pożądaniu, zazdrości i innych namiętnościach. Opowiadania w sposób bezpruderyjny opisują cielesne doznania, akty seksualne, jak i przeróżne międzyludzkie konstelacje. W każdym z nich panuje specyficzna gęsta atmosfera. Tworzą ją miejsca, gdzie toczy się akcja, ale również energia pomiędzy postaciami. 

Język opowiadań jest bardzo subtelny i na swój sposób staroświecki. W końcu Anais Nin pisała swoje opowiadania w latach 30tych ubiegłego wieku. Seksualność jest tu opisywana wprost, bez pruderii, ale w bardzo delikatny sposób. Nie ma tu żadnych wulgarności.

Jak dla mnie lektura opowiadań Anais Nin była ciekawym doświadczeniem czytelniczym. Oczywiście niektóre opowiadania podobały mi się bardziej niż inne. Poleciłabym je na wspólne wieczorne poczytanie we dwoje. Są też opowiadania, które nie spodobały mi się ze względu na (zbyt młody) wiek bohaterów. I to był dla mnie jedyny minus zbioru.

Nin w Subiektywnie

Tym razem do przeczytania książki zachęciła mnie ładna i elegancka okładka. Zaintrygowała mnie kobieta ze starej fotografii patrząca sennie w dal. Zaintrygowało mnie również imię i nazwisko autorki, z którą do tej pory nie miałam okazji się zetknąć. Informacje na jej temat jeszcze bardziej podsyciły moją ciekawość. Anais Nin, w żyłach której płynęła bardzo kolorowa krew, była kobietą niezwykle ekscentryczną, a jej szalenie bujne życie uczuciowe i erotyczne wymyka się wszelkim schematom. Spodziewałam się więc, że Jej opowiadania zawarte w zbiorze „Małe ptaszki” nie będą czytadłem dla grzecznych panienek, a mimo to ich fabuła zaskoczyła mnie bardzo.

Przed Wami najnowsze omówienie Kasi. Znajdziecie je tutaj - zapraszam!

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Agnieszka Krakowiak-Kondracka - Jajko z niespodzianką

Zabawna, wzruszająca. Przeczytałam tę książkę jednym tchem.

Kamilla Baar

Znakomity powieściowy debiut Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej, scenarzystki serialu Na dobre i na złe, opowiada o trzydziestolatce Adzie, która wychowuje 3-letnią córeczkę.Mała Julka ma nie w pełni sprawną rączkę, co bywa powodem drwin innych dzieci. Aby ułatwić jej wejście w świat rówieśników, Ada (zaciskając pasa!) posyła córkę do prywatnego, elitarnego przedszkola.

Przed Adą otwiera się świat, o którego istnieniu nie miała dotąd pojęcia. Dzieci noszą ubranka od Gucciego, wyjazdy na banalną Ibizę są już niemodne, a żeby być na bieżąco, najlepiej spędzać całe dnie na snobistycznych kulinarnych warsztatach.

I to nie koniec niespodzianek . Oto bowiem nieoczekiwanie powra­ca David, marnotrawny mąż i ojciec Julki…

  Po jakimś czasie zrozumiałam, że żaden reżyser nie zrobi tu za mnie nastroju i nie doda nic od siebie. Pisząc książkę trzeba być jednocześnie scenografem, reżyserem i scenarzystą. Ale na szczęście nie trzeba wstawać o piątej rano, żeby dojechać w tym celu na plan – mówi Agnieszka Krakowiak-Kondracka.


Nowa Fantastyka 4 (379) 2014

Sławomir Szlachciński

Taką Nową Fantastykę lubię. Porządny zestaw opowiadań, z których większość daje asumpt do zastanowienia się nad tym czy owym, nie popadając przy tym w przesadnie ciężkie tony tudzież bolesne wygibasy formalne, uzupełniony przyzwoitym zestawem form okołoliterackich. Co oczywiście nie znaczy, że nie wbiję szpilki albo dwóch w redakcyjny boczek. Wszak nie żyjemy w świecie idealnym.

Dział literacki otwieramy Córką Aegira Łukasza Malinowskiego. Swego czasu miałem wątpliwą przyjemność obcować z obszernym fragmentem debiutanckiej powieści tego autora, pozycji fatalnej pod każdym względem. Zabierając się do czytania kolejnej kreacji, miałem potężne obawy, chociaż redaktor zapewniał 'będziesz pan zadowolony'. No i nie jestem. Poprawiło się, jeśli idzie o stronę rzemiosła wydawniczego; zaistniała korekta, redakcja, zniknęły najbardziej koślawe konstrukcje. To można uznać za plus, lecz poza tym jest słabo. Fabuła niemrawa, mało interesująca, nieprzekonująca. Warsztat literacki, postrzeganie rzeczywistości realnej i magicznej, konstrukcja postaci na poziomie szkolnego wypracowania. Być może autor stara się wzorować na dawnych sagach i tworzyć coś na wzór, ale ja nie dostrzegam szlachetnej strony tych usiłowań. W sumie to mogłoby się zgadzać, dawne sagi były prymitywne i taka też jest twórczość pana Malinowskiego.

Kolejne opowiadanie jest jak odświeżające panaceum na miazmaty niezdrowej atmosfery poprzedniego utworu. W Przypadkach Guliwera Kruzoe, Przemysław Zańko porusza się co prawda w przestrzeni dość mocno ostatnio eksploatowanej – bliski zasięg, przemiany społeczne, rozwój techniczny - ale robi to bardzo elegancko, z dużą zręcznością warsztatową, ładną psychologią postaci i nienachalnymi sensami. Lektura przyniosła mi dużo satysfakcji.

Czyściec 3D Kazimierza Kyrcza jr to w zasadzie żarcik w tonie lekkiego horroru. Zdecydowanie udany pastisz. Literacko lekki, humorystycznie smaczny, można też nad tym i owym podumać.

Nowa Fantastyka 4/2014 w Subiektywnie

Tym razem, nieobecność Alka wykorzystał Sławek i to jego omówienie - najnowszego numeru Nowej Fantastyki - publikujemy w tradycyjnie majsterski poniedziałek. A co znajdziecie w środku tegoż omówienia? Celne uwagi, niemałą ilość pochwał, szczyptę sarkazmu i ironii... A do tego kilka wbitych szpil. Zapraszamy!

W Samo Południe - odsłona CXIX

Witajcie!
Jako, że to ostatni tydzień wolnej chaty (potem wraca Alek), wypadałoby zakończyć go z hukiem. Zaczęliśmy od nowej recenzji Sławka, a teraz czas na konkurs z podwójnymi nagrodami! Tak jest! Podwójnymi! Dzięki uprzejmości wydawnictwa Prószyński i S-ka, trójka szczęśliwych zwycięzców będzie się mogła pochwalić nowiutkim, składającym się z "Zaginionych Wrót" i "Złodzieja Wrót", dwupakiem książek Orsona Scotta Carda.

Zasady konkursu, jak zawsze, poza tymi kilkoma przypadkami, kiedy zapomniałem je zalinkować (ostatnio bodajże ratując niewinne niemowlę i chcącego je pożreć tygrysa szablozębnego spod kół prowadzonego przez niewidomego i leworęcznego kierowcę litewskiego tira w czasie wybuchu suwalskiego superwulkanu), znajdziecie tutaj.

Pytania:

1. Wydawnicze: Ile napisanych samodzielnie przez Orsona Scotta Carda książek wydał do dziś dnia Prószyński i S-ka (nie liczymy wznowień)? Proszę podać tytuł najnowszej z nich.

2. Historyczne: Proszę podać tytuł pewnej konkretnej powieści Orsona Scotta Carda. Nie, nie tej, którą mam na myśli, ale tej, której tytuł arcygenialnie ukryłem w karambólu poniżej. Skąd jest pierwsze zdjęcie wiecie na pewno, natomiast drugie pochodzi z kapitalnego Tumblr'a o nazwie "Reasons My Son Is Crying" ("Przyczyny, przez które mój syn płacze") i zatytułowane jest "Nie pozwoliłam/pozwoliłem mu żuć iPhona".

Drabble

To tylko sto słów, ale niech to nikogo nie zwiedzie. Sytuacja jest poważna, wymagająca radykalnych decyzji i... zdecydowanych posunięć.
Problem wagi państwowej Małgorzaty Lewandowskiej.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Gavin Extence - Wszechświat kontra Alex Woods

Pewnej deszczowej nocy celnik zatrzymuje poszukiwanego Alexa Woodsa. W jego samochodzie znajduje kilogram marihuany, sporą ilość gotówki i… urnę z ludzkimi prochami. Nie pierwszy raz chłopak trafia na czołówki gazet — od czasu, gdy przed laty uderzył w niego meteoryt, zna go każdy. Właśnie tak rozpoczyna się znakomita debiutancka powieść Gavina Extence’a, nagrodzona w plebiscytach Amazon Best Book oraz Writers’ Guild Best Book.

Wydawać by się mogło, że w życiu Alexa Woodsa wyczerpał się już limit niespodzianek. I chociaż matka tarocistka oraz wypadek z udziałem spadającego meteorytu stanowią spory bagaż doświadczeń, prawdziwym zwrotem w jego życiu okazało się przypadkowe spotkanie pana Petersona…

Wszechświat kontra Alex Woods to utrzymana w dowcipnym, brytyjskim stylu opowieść o  zawiłościach życia. Słodko-gorzka refleksja o dorastaniu oraz pierwszych zderzeniach z rzeczywistością. Inspirująca lekcja walki z własnymi słabościami, a także miniwykład astronomiczny. Historia przyjaźni młodego człowieka z emerytowanym żołnierzem pacyfistą, a  przede wszystkim zapis niełatwej podróży , w którą bohaterowie postanawiają wyruszyć…

Poruszająca i niezwykle współczesna powieść — jedna z najlepszych, jakie kiedykolwiek przeczytaliście. Fenomenalny debiut sprzedany do 16 krajów, doceniony zarówno przez krytyków, jak i czytelników. Pokochaliście bohaterów Sekretnego dziennika Adriana Mole’a, Lotu nad kukułczym gniazdem, Buszującego w zbożu oraz Życia Pi? Poszukujecie jedynych w swoim rodzaju książek, tryskających dowcipem, ale i prowokujących do myślenia? Z pewnością pochłonie was powieść Gavina Extence’a — wschodzącej gwiazdy literatury.  

„Świetny debiut, powieść, która brawurowo łączy w jeden łańcuch kilka ważnych dziś tematów, a przy tym zachowuje lekki ton narracji”. Leszek Bugajski NEWSWEEK


„(…) Otrzymamy bardzo zabawną, bezpretensjonalną powieść”. Juliusz Kurkiewicz KSIĄŻKI

„Uwaga, talent!” URODA

Nowość Wydawnictwa Prószyński i S-ka

Lisa Kleypas - Bez pamięci

Ona nie pamięta, kim była… On jest jedynym mężczyzną, któremu może zaufać…

Oszałamiająco piękna kobieta budzi się w łożu nieznajomego; cudem uratowana z lodowatych wód Tamizy, niczego nie pamięta. Okazuje się, że po wypadku trafiła pod opiekę enigmatycznego, czarującego Granta Morgana. Jej życie jest teraz w jego rękach, a ona w głębi serca podejrzewa, że z kimś ją pomylono…

Jako jeden z najbardziej pożądanych, a jednocześnie nieosiągalnych kawalerów w Londynie, Grant Morgan wie wszystko o kobietach. Ta, która znalazła się w jego ramionach, wydaje się tak niewinna, tak krucha, że musi ulec jej urokowi. Obdarzywszy tajemniczą piękność uczuciem, postanawia rozwikłać zagadkę jej przeszłości i odkryć prawdę, jakakolwiek by ona nie była…

Lisa Kleypas (ur. 1964) – bestsellerowa amerykańska pisarka, laureatka nagrody RITA, autorka licznych współczesnych i historycznych romansów, które mają swoje wierne czytelniczki na całym świecie.

Nowości Wydawnictwa Zysk i S-ka

A właściwie, to jedna nowość i jedno wznowienie - po lewej macie okładkę tej pierwszej, po prawej tej drugiej :)

Marta Łysek - Na uwięzi

Jak ocalić swoje poglądy, kiedy uprawianie polityki przestaje być zabawą a zaczyna być twardą rozgrywką?

Marcin Sawicki, młody poseł Unii Prawości, pochodzący z szanowanej krakowskiej rodziny, pracuje nad projektem ustawy antyaborcyjnej. Na jego drodze staje Sylwia Golczyńska, żona wpływowego biznesmena, posłanka partii LiN i najseksowniejsza kobieta w sejmie. Oboje uczestniczą w programie telewizyjnym na temat aborcji, prezentując odmienne poglądy. Od zaprzyjaźnionej dziennikarki Ewy Marcin dowiaduje się, że jego kampania nie podoba się pewnym osobom, które zamierzają zdyskredytować młodego posła w mediach. Przestrzega go zwłaszcza przed znajomością z Sylwią: romans z posłanką przeciwnego ugrupowania i w dodatku mężatką może mu tylko zaszkodzić...

Sawicki przekona się na własnej skórze, że polityka to nie zabawa dla małych chłopców, a żądni władzy politycy są w stanie prowadzić walkę na granicy prawa. Zamieszani w afery u szczytu są zarówno emerytowani wojskowi, wtyki z ABW, WSI i CBA, jak i redaktor naczelny pewnej wpływowej gazety.

Sensacyjna powieść w konwencji political fiction pokazuje nam nie tylko obraz współczesnej Polski, ale także meandry zależności świata mediów, polityki i wpływowych osób.

*

George R.R. Martin - Nawałnica mieczy. Krew i złoto

Króciak

Opowiadanie nagrodzone II miejscem w konkursie na miniaturę grozy, współorganizowanym przez magazyn Horror Masakra.

Jaka jest najgorsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłeś? Marka Ścieszka.

Upiornej lektury.

Już jest nowy SFinks

Jest już rozsyłany najnowszy, 50-ty, numer kwartalnika SFinks. Pisemko jest dostępne za darmo, ale żeby je zdobyć, trzeba złożyć w sklepie Solarisu zamówienie na co najmniej dwie książki.

Na zachętę dodam, że w środku znaleźć można dwa niepublikowane dotąd opowiadania Roberta Silverberga i Randalla Garretta oraz felietony, nowości i zapowiedzi wydawnicze oraz recenzje.


Tak przy okazji, to nie dość, że 50-ty numer, to jeszcze w tym roku przypada dwudziestolecie SFinksa!

Nowości Wydawnictwa Prószyński i S-ka

Gregg Olsen - Lodowa kurtyna

Świetnie poprowadzona fabuła oraz przemyślane i zaskakujące zwroty akcji.

W trzech różnych miastach znaleziono ciała trzech kobiet. Każda z tych pięknych, zamożnych dziewcząt należała do stowarzyszenia studentek i straciła życie w makabrycznych okolicznościach. Nie znaleziono odcisków palców ani jakichkolwiek wskazówek, które mogłyby naprowadzić policję na ślad zabójcy. Wiadomo, że jest ostrożny i drobiazgowy, a jego największym hobby jest upajanie się widokiem gasnącego spojrzenia jego ofiar. Ponieważ jednak ekstaza jest tylko chwilowa, nigdy nie ma dosyć, nic więc nie wskazuje na to, by ktoś był w stanie go powstrzymać. Aż do czasu kiedy jego celem stanie się pewna wyjątkowa kobieta…

Historia, która chwyta za gardło!

Kay Hooper, autorka „Osaczonej”

W tym gatunku „już lepiej być nie może”!
Lee Child

Trzyma w fotelu od pierwszej do ostatniej strony.
Kevin O'Brien

Gregg Olsen – dziennikarz, autor bestsellerowych kryminałów. Urodzony w Seattle, mieszka w stanie Waszyngton wraz z żoną i córkami.
*
Diane Chamberlain - W słusznej sprawie

Mocna dawka emocji, czyli nowa powieść w klubie KOBIETY TO CZYTAJĄ!

Jane jest wykształconą, pełną zapału opiekunką społeczną, która właśnie podjęła swoją pierwszą pracę. Ivy, jej podopieczna, razem z babką i starszą siostrą żyją w skrajnej biedzie. Fatalna sytuacja materialna tej rodziny sprawia, że Jane, zgodnie z obowiązującymi w Karolinie Północnej przepisami, ma doprowadzić do sterylizacji Ivy. Sytuacja się komplikuje, gdy dziewczyna zachodzi w ciążę…
Czy uda jej się zachować przy sobie córeczkę i uchronić ją przed adopcją?

Czy komukolwiek wolno ingerować w życie i przyszłość kobiety, nawet niepełnoletniej, jeśli z całego serca pragnie zostać matką? Co dzieje

Szortal na wynos - Kwiecień 2014

Bez przydługich przemów (wszak nazwa portalu zobowiązuje) informujemy, że Kwietniowy "Na wynos" jest już do ściągnięcia w pobieralni.

Na razie serwujemy wersję PDF. Nim zakwitnie maj, spodziewajcie się formatów czytnikowych. 

Zapraszamy!

Nowość Wydawnictwa MAG

Paul J. McAuley - Cicha wojna

Spustoszona przez zmiany klimatyczne XXIII-wieczna Ziemia chce powrócić do przedwiecznego, przedindustrialnego raju. Władzę przejęła na niej garstka potężnych rodzin i ich zieloni święci. Miliony ludzi tkwią jak w więzieniach w przeludnionych miastach, inne miliony trudzą się przy iście faraońskich przedsięwzięciach odbudowy zniszczonych ekosystemów.

Tymczasem, na księżycach Jowisza i Saturna powstała przeogromna rozmaitość samowystarczalnych miast i osad, założonych przez potomków uchodźców z ziemskich represyjnych reżimów. Kwitną w nich naukowe utopie pełne wymyślnych wytworów sztuki genetycznej. Są ostatnim bastionem jakiejkolwiek tradycji demokratycznej. Coraz większe ambicje nowego pokolenia Zewnętrznych, chcących wydostać się ze swoich przytulnych, wsobnych, kieszonkowych rajów, skolonizować resztę Układu Słonecznego i popchnąć ewolucję człowieka na sto nowych torów, zagrażają kruchemu pokojowi między ich miastami, a potężnymi ziemskimi rodami. Na Ziemi liczne głosy domagają się wyprzedzającego ataku na Zewnętrznych, póki nie jest za późno; inni z kolei chcą wykorzystać zdolności ich uczonych i guru genetycznych.

Trwają kampanie na rzecz pokoju i pojednania, manewry polityczne, prostackie demonstracje wojskowej siły oraz szpiegostwo uprawiane przez wyhodowanych na miarę agentów. Dwie odnogi ludzkości zmierzają ku wojnie...

Nowość Fabryki Słów

Maja Lidia Kossakowska - Takeshi.Cień Śmierci

Sztuka walki – najważniejsza ze sztuk?

Nie ma ucieczki przed przeznaczeniem. Mroczny cień śmierci wyłania się z każdą chwilą, niespodziewanie.

Samotna wędrówka gościńcem i krótki wypad do karczmy w sekundę może odwrócić porządek świata. I tylko jeden człowiek potrafi zachować spokój. Nawet w trakcie ostatecznej próby. Walki o życie ze wściekłą jak wulkan psychopatyczną Mariko.

Porywające, pełne intryg starcie klanów podkreślone szkarłatnym cięciem katany.

Kadr wycięty z Kill Bill’a ...

Tu możecie znaleźć fragment powieści.

*

Maja Lidia Kossakowska - Ruda Sfora (3 wydanie)


Opowieść o jasnej i mrocznej stronie woli tworzenia

Gdy zwycięża wiara ludzi przekonanych, że nie wierzą w nic, Ruda Sfora spopiela Świat i Zaświaty. To naznaczona rdzą zakrzepłej krwi, potężna nienawiścią i butą, maszyna do zabijania.

Widmo skazanej na przegraną wojny z Rudą Sforą zawisło właśnie nad kosmosem Jakutów. Straceńczej misji podjąć się muszą: młody szaman na kulawym, gadającym koniu, pieśniarz - wojownik ze szponem w sercu, harda półbogini i kościej - tupilak, który miał być bardzo zły...ale nie umiał.

Tajemniczy świat syberyjskich legend i mitów


Powergraph - spotkanie z Autorami

Wydawnictwo Powergraph zaprasza na spotkanie z autorami z okazji kwietniowych premier: Witem Szostakiem Sto dni bez słońca, Michałem Protasiukiem Ad infinitum, Łukaszem Orbitowskim i Jarosławem Urbaniukiem Pies i klecha. Żertwa i inne historie (e-book) do Klubokawiarni Grawitacja, przy ul. Browarnej 6 w Warszawie, we wtorek 15 kwietnia o godz. 18.00

Co by było, gdyby - Rozstrzygnięcie konkursu

"Co by było, gdyby...", czyli konkurs na opowieść w konwencji historii alternatywnej, dobiegł końca. Czas ogłosić wyniki. W konkursie wzięło udział pięciu Autorów. Napisali oni sześć opowiadań.

Zwycięzca okazał się bezkonkurencyjny. Zdobył dwukrotnie więcej punktów, niż pozostali Autorzy razem. Poznajmy Ich. Panie, panowie, przed wami:

 

1. Robert Rusik - Tora! Tora! Tora!

2. Simon Zack - Y2k - Problem roku 2000

3. Marcin Estkowski - Pasieka

4. Simon Zack - Decydujący moment

5 Andrzej P. Urbański - Powrót
6. Monika Czerniak - Udana rewolucja

 
Nagrody. Trzy egzemplarze książki "Burza. ucieczka z Warszawy '40" Macieja Parowskiego wędrują do Autorów dwóch opowiadań, które zebrały największą ilość punktów, czyli Roberta Rusika i Simona Zacka oraz MarkaZ, który jako pierwszy oddał głos na opowiadanie, jak się okazało na mecie, zwycięskie. Szczęśliwych nagrodzonych uprasza się o wysłanie na adres konkurs@szortal.com informacji, gdzie mają być wysłane nagrody. Ot, i tyle.
Do następnego konkursu.

Króciak

Wioletta Ceglarska opowie nam dzisiaj o Dawidzie.
Miłej lektury.

Rymowisko

Dawno nie było u nas nowych rymów. Dzisiaj do Rymowiska zajrzała Małgorzata Lewandowska z utworem pt. Łowy.

W samo południe - odsłona CXVI - ogłoszenie wyników

Wróciłem i obiecuję, że końca tygodnia przygotuję rozwiązanie wszystkich konkursów, znaczy się tych, co już się skończyły :)

Dzisiaj odsłona CXVI.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Kontynuujemy zabawę z zeszłych tygodni - proszę zajrzeć na stronę wydawnictwa Drageus, otworzyć zakładkę "Książki wydane" i podać tytuły książek, które były u nas recenzowane.

Łącznie pięć: "NEXUS" i "CRUX" Rameza Naama, "Star Carrier. Pierwsze uderzenie" i "Star Carrier 2. Środek ciężkości" Iana Douglasa oraz "RED RISING. Złota krew" Pierce'a Browna.

2. Kalambór - Wakacje z duchami Adama Bahdaja.

Zwycięzcy:

1. Sylwia Dudzicz,

2. Adam Krawczyk,

3. Patrycja Paliczka.

Gratuluję, zwycięzców proszę o przesłanie danych do wysyłki nagród.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Książka Takeshi. Cień śmierci Mai Lidii Kossakowskiej

miała uroczystą premierę 11 kwietnia w MiTo art café books w Warszawie.

Polecamy relację Kasi Węsierskiej z premiery książki Mai Lidii Kossakowskiej.

O książce dla Polskiego Radia mówią: Maja Lidia Kossakowska i Tomasz Raczek:

http://www.polskieradio.pl/10/482/Artykul/1097861,Pierwsza-dama-polskiej-fantastyki-powraca

Aby wysłuchać relacji, kliknij ostatni link.

Fragment powieści.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Na 21 maja WL zapowiedziało wydanie nowego zbioru opowiadań Alice Munro - Księżyce Jowisza.

Polska premiera tomu laureatki Nobla (2013) i Bookera (2009), Alice Munro, z 1982 roku!


W tych przepięknych i nieustannie zaskakujących opowiadaniach jednej z najbardziej uznanych współczesnych prozatorek wiele się dzieje: zdrady, pojednania, romanse czy żałoba po ukochanej osobie. Ale najważniejsze w "Księżycach Jowisza" są przemiany bohaterów, ich konfrontacje z sobą samym pełne gniewu, urazy i nieskończonego współczucia, które bohaterowie komunikują czytelnikom z elektryzującą mocą. Tematyka zbioru zdominowana jest przez rozpacz i smutek kobiet.

Autorka przedstawia rzeczywistość w najdrobniejszych szczegółach, tak wyraźną, że pozwala nam żyć przez chwilę cudzym życiem. - “Publishers Weekly”

W Samo Południe - odsłona CXX

Witajcie!
Jak już zauważyliście, mamy nowy poniedziałek! A zatem nadszedł czas na to, na co większość z Was ostrzy sobie zęby przez cały tydzień - nową, studwudziestą, odsłonę naszego stałego konkursu. A że tak pozytywnie optymistyczne chwile zdarzają się w ludzkim zycie tak rzadko, więc, jak już pewnie się domyślacie, nie mogliśmy postąpić inaczej. I dlatego w aktualnej edycji naszego konkursu można będzie wygrać jeden z trzech egzemplarzy "Trupiej otuchy" Dana Simmonsa, ufundowanych przez Wydawnictwo MAG.

Zasady konkursu są zmyślnie ukryte (odgadnięcie, czyj geniusz to sprawił, nie jest punktowane, ale jakby co, to będzie mi bardzo przyjemnie, jeśli połechtacie moją próżność), ale jeśli głośno i wyraźnie powiecie "Chwała Szortalowi", a później klikniecie w ten oto czerwony odnośnik (chyba, ze Wasza przeglądarka jest inna, niż moja - w takim przypadku kolor może być a-czerwony), wtedy zadziała magia i zostaniecie cudownym wprost sposobem przeniesieni tam, gdzie są owe zasady.

Pytania:

1. Wydawnicze: Pewnie myśleliście, że skoro strona MAGa jest w remoncie, to upiecze się Wam gmeranie w archiwach. No cóż... Nie upiecze się. Albowiem MAG ma również swoje Forum! I jeśli tam wejdziecie, to zauważycie dział "Autorzy", z których kilkoro zostało wyróżnionych tym, że ich kąciki są dostępne bezpośrednio z głównej strony Forum MAGa. Popatrzcie zatem na te osiem nazwisk (i nieco więcej imion) i podajcie nazwiska tych, których książki recenzowaliśmy na Szortalu.

Moje wspomnienia - Józef Dowbor-Muśnicki

Dawid „Fenrir” Wiktorski

Historia bywa bezlitosna i na piedestał wynosi ludzi, którzy nigdy nie powinni w niej zaistnieć (jak chociażby Adolf Hitler), a zapomina o tych mających największy wkład w walkę o wolność czy sprawiedliwość. Tak było właśnie z Józefem Dowborem-Muśnickim, jednym z najwybitniejszych (uważanego za takiego nawet dziś) dowódców w polskiej armii po zaborach. To jednak nie jego nazwisko występuje w podręcznikach do historii, lecz Józefa Piłsudskiego – nawet nie umniejszając zasługom Marszałka może być to co najmniej zastanawiające, jeśli wręcz nie niesprawiedliwe. „Moje wspomnienia”, wznowienie pamiętników oficera, rzucają więcej światła na jego postać.

Już we wstępie (napisanym, bagatela, w 1932 roku, na siedem lat przed wybuchem drugiej wojny światowej) Dowbor-Muśnicki nakreśla czytelnikowi charakter swoich wspomnień. Nie stara się on ich wybielić. Co więcej, otwarcie wspomina, że historia zapomniałaby o nim dużo szybciej, gdyby tylko prasa nie podejmowała prób oczernienia jego nazwiska. A nawet przeprasza za literackie braki, zaznaczając, że języka polskiego nie miał okazji nauczyć się w szkole. Takie słowa nastawiają wprost na lekturę tekstu szczerego, przemyśleń płynących z serca, nieocenzurowanych przez samego autora.
   
Wspomnienia Muśnickiego w znacznej mierze koncentrują się na możliwości odzyskania niepodległości przez Polskę, czy organizacji I Korpusu Polskiego w Rosji, tym samym udowadniając, że jego talenty wojskowe faktycznie nie są przesadzone, a sam generał wiedział bardzo wiele o wojnie zarówno od strony politycznej, jak i logistycznej. Paradoksalnie to właśnie te cechy uczyniły z niego… rywala dla Józefa Piłsudskiego. Co więcej, sam Muśnicki był tego świadomy, co zresztą uwzględnił w zapiskach.

Dowbor-Muśnicki w Subiektywnie

Historia bywa bezlitosna i na piedestał wynosi ludzi, którzy nigdy nie powinni w niej zaistnieć (jak chociażby Adolf Hitler), a zapomina o tych mających największy wkład w walkę o wolność czy sprawiedliwość. Tak było właśnie z Józefem Dowborem-Muśnickim, jednym z najwybitniejszych (uważanego za takiego nawet dziś) dowódców w polskiej armii po zaborach. To jednak nie jego nazwisko występuje w podręcznikach do historii, lecz Józefa Piłsudskiego – nawet nie umniejszając zasługom Marszałka może być to co najmniej zastanawiające, jeśli wręcz nie niesprawiedliwe. „Moje wspomnienia”, wznowienie pamiętników oficera, rzucają więcej światła na jego postać.

Cały tekst najnowszej recenzji Dawida można znaleźć tutaj. Zapraszam!

W samo południe - odsłona CXVII - ogłoszenie wyników

No i rozstrzygnięcie następnego konkursu.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: W zapowiedziach wydawniczych FS na ten rok można znaleźć nietypową dla tego wydawnictwa pozycję - opowieść obrazkową. Proszę podać jej tytuł oraz nazwiska jej twórców.

"Krasnoludy" Andrzej Pilipiuk, Katarzyna Pilipiuk, Zbigniew Larwa.

2. Historyczne: Z prawej strony widzicie (lub nie - ale to już nie ode mnie zależy, tylko od stanu Waszych oczu i/lub ustawień Waszych komputerów/tabletów/smartfonów) jednoobrazkowy karamból, który powinien Was naprowadzić na tytuł i autora książki, która jest bohaterką tego pytania. Oczywiście, w odpowiedzi proszę podać ów tytuł i autora. Ale że to jest banalnie proste, więc druga część pytania brzmi tak - książka ta jest jedną z części bardzo popularnego (nadal) cyklu. Proszę podać tytuł pierwszego, według chronologii wewnętrznej cyklu, tomu. Podpowiem tylko, że tytuł tego pierwszego tomu również wiąże się z obrazkiem.

"Słońce Arizony" Wiesława Wernica, a pierwszy tom cyklu według jego wewnętrznej chronologii, to "Gwiazda trapera"

Zwycięzcy:

1. Rafał Zbyrski,

2. Marcin Łukasiewicz,

3. Aneta Sosinowska.

Gratuluję, proszę o dane potrzebne do wysyłki nagród.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Peter Longerich - Himmler. Buchalter śmierci

Biografia jednej z najbardziej przerażających, a jednocześnie najbardziej tajemniczych postaci hitlerowskiego imperium.

Jak to możliwe, że wywodzący się z katolickiej rodziny niepozorny i zakompleksiony człowiek zmienił się w monstrum odpowiedzialne za zagładę niezliczonych ludzkich istnień? Jak to możliwe, że ktoś o tak banalnej osobowości jak Himmler rozszerzał zakres swojej władzy, począwszy od SS, przez Gestapo i policję, aż do stanowiska ministra spraw wewnętrznych i dowódcy armii, z morderczą precyzją planując kolejne zbrodnie na niewyobrażalną skalę?

W pierwszej tak obszernej i szczegółowej biografii Heinricha Himmlera wybitny niemiecki historyk Peter Longerich mierzy się z tymi pytaniami, odtwarzając dzięki przenikliwej analizie wierny portret psychologiczny jednego z największych zbrodniarzy wszech czasów. Autor wykracza poza utarty schemat biografii politycznej i uwzględnia całe życie Himmlera i różne sfery jego aktywności, w tym również te pozapolityczne. Tak wszechstronne podejście pozwala zrekonstruować rozwój osobowości Himmlera, poznać zasadnicze cechy jego charakteru i typowe wzorce zachowań w latach kształtowania się jego osobowości, postaw życiowych, czyli na początku kariery politycznej, a to z kolei rzuca światło na jego późniejsze życie.

W tle tej niebywale szczegółowej biografii pojawia się niezwykłe i jakże ważne dla Europy i świata pierwsze półwiecze XX wieku. Tyle że zamienione przez Heinricha Himmlera w buchalterię śmierci – wykazy, plany, wykresy. I fantazje. Od nowej, antychrześcijańskiej religii, przez ideał teutońskiej rasy, przestrzeń życiową na Wschodzie, po plany komór gazowych i krematoriów. Rejestry wymordowanych narodów i ras. Nieludzki cynizm i chłód… Odkrywamy świat o wiele straszniejszy niż bitewne pola, bo pokazujący, jak w zaciszu gabinetów, w pochyleniu nad książkami rodzi się nikczemna kreatura gorsza być może od Hitlera.

Peter Longerich (ur. 1955) – jeden z najwybitniejszych

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Bastiony mroku - Robert Jordan, Brandon Sanderson

Świat nieuchronnie zmierza ku Tarmon Gai'don, Ostatniej Bitwie. Na północy rozpoczyna się ofensywa armii Cienia, hordom trolloków dowodzonych przez Myrddraale przeciwstawiają się, wciąż rozproszone, siły Światłości - Lan Mandragoran wznosi sztandar upadłego Malkier, Rodel Ituralde dowodzi desperacką i krwawą obroną Maradon.


Choć Rand al'Thor, Smok Odrodzony, przeżył duchowy przełom, który zwiastuje nadzieję dla świata, wciąż ma przed sobą ogromną pracę do wykonania: militarną i polityczną.

Egwene al'Vere zabiega o wielki sojusz królestw, niekoniecznie jednak w zgodzie z planami Randa, równocześnie musi zmagać się z wrogiem wewnętrznym, którym są Czarne Ajah kierowane przez Przeklętą Mesaanę ukrywającą się w Białej Wieży.


Elayne Trakand umacnia władzę nad Caemlyn i sąsiednimi królestwami. Mat Cauthon staje wreszcie twarzą w twarz z prześladującym go gholam, a rozprawiwszy się z nim, rusza na straceńczą wyprawę do Wieży Ghenjei, żeby uwolnić przetrzymywaną tam Moiraine.

Armia Perrina Aybary rośnie w siłę, ale on sam musi się zmierzyć w Świecie Snów z tajemniczym mordercą wilków. Tymczasem na południu wciąż trwa ofensywa Seanchan, a ich Imperatorowa snuje własne plany. Wedle Proroctw wkrótce ma się wszystko rozstrzygnąć...

Złodziej Wrót - Orson Scott Card

Marek Adamkiewicz

Z czego Card jest najbardziej znany, wie każdy. Jednak flagowy cykl autora, to nie jedyna rzecz warta uwagi w jego bogatej bibliografii. Ostatnimi czasy chociażby, mieliśmy okazję zetknąć się z ciekawym miksem sci-fi i fantasy, pod postacią „Tropiciela” i kontynuujących je „Ruin”; ponadto w ręce czytelnika wpadły błyskotliwe „Zaginione Wrota”, rzecz nieco bardziej młodzieżowa, śmiało jednak flirtująca z poważniejszą tematyką. Z lekkim poślizgiem, gdyż prace nad powieścią się nieco wydłużyły, otrzymujemy oto jej kontynuację.

Danny North należy do prastarej rodziny magów. Jego moc to tworzenie wrót, dzięki którym może nie tylko błyskawicznie przemieszczać się z miejsca na miejsce, ale także przejść na Westil, świat, z którego pochodzą ziemscy magowie. Po walce, jaką Danny stoczył z westilańskim magiem wrót, chłopak stara się być bardziej ostrożny. Wiedząc, że stał się obiektem polowania ze strony rodzin magów, rozpoczyna naukę w szkole, zyskując tym samym dobry kamuflaż. Tam znajduje także przyjaciół, których wtajemnicza w sytuację. Ta jednak znacząco się komplikuje, gdy na jaw wychodzi, że obu światom zagraża niebezpieczeństwo znacznie starsze i bardziej złowrogie, niż ktokolwiek mógł sobie wyobrażać.

Jak to najczęściej w przypadku Carda bywa, jednym z największych atutów książki jest umiejętne prowadzenie bohaterów dziecięcych. Danny North to w końcu nastolatek i ma typowe dla tego wieku problemy. Autor przedstawił je w taki sposób, jakby sam je aktualnie przeżywał. Borykającego się ze swoją „boskością” bohatera wyzwania czekają nie tylko na arenie międzyświatowej, ale też na uczuciowej. Ta nastolatka, czy inna? To jest dylemat… Zabieg ten jest o tyle dobry, że uwiarygodnia postać Northa i stawia ją naprzeciwko tej samej codzienności, z którą muszą się borykać adresaci powieści.

Card w Subiektywnie

Z czego Card jest najbardziej znany, wie każdy. Jednak flagowy cykl autora, to nie jedyna rzecz warta uwagi w jego bogatej bibliografii. Ostatnimi czasy chociażby, mieliśmy okazję zetknąć się z ciekawym miksem sci-fi i fantasy, pod postacią „Tropiciela” i kontynuujących je „Ruin”; ponadto w ręce czytelnika wpadły błyskotliwe „Zaginione Wrota”, rzecz nieco bardziej młodzieżowa, śmiało jednak flirtująca z poważniejszą tematyką. Z lekkim poślizgiem, gdyż prace nad powieścią się nieco wydłużyły, otrzymujemy oto jej kontynuację.

Ledwie co można było u nas wygrać "Złodzieja Wrót", a już Marek, specjalnie dla Was, omawia tę książkę. Cały tekst znajdziecie tutaj - zapraszam!

Drabble

Szortalowy debiut Nataszy Hebart. Arpeggio.
Zapraszamy do działu fabuł w koncentracie.

Nowa Fantastyka 04/2014

Sławek już Wam omówił kwietniowy numer Nowej Fantastyki, więc trochę po czasie, ale zawsze to informacja, napiszę Wam co jeszcze znajdziecie w tym numerze.

PUBLICYSTYKA

ZASTRZYK PRZYSZŁOŚCI Mateusz Wielgosz, ŻOŁNIERZE PRZYSZŁOŚCI Andrzej Miszczak, ZNALEŹLIŚMY ZŁOTY ŚRODEK Wywiad z Kevinem Feige'em, JAKA PIĘKNA K ATASTROFA Andrzej Kaczmarczyk, OPERACJA „WIECZNOŚĆ” Wawrzyniec Podrzucki, FUNKY KOVAL BĘDZIE NASTĘPNY Wywiad z Michałem Szolcem, LEGENDA O BŁĘDNYM RYCERZU Aleksander Daukszewicz, KTO JEST KIM W „GRZE O TRON” – SEZON 4 Jerzy Rzymowski, OBRAZ, SŁOWO, ALZHEIMER, CZ .2 Maciej Parowski, NAGRODY CZYTELNIKÓW „NF” 2013 / NAGROD Y „NOWEJ FANTASTYKI” 2013, PAPIEROWA MAPA MYŚLI Rafał Kosik, CORAZ MNIEJSZE PODWÓRKO Peter Watts, WAMPIR I JEGO REŻY SER Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA

CÓRKA AEGIRA Łukasz Malinowski,  PRZYPADKI GULIWERA KRUZOE Przemysław Zańko,  CZYŚCIEC 3D Kazimierz Kyrcz Jr

PROZA ZAGRANICZNA

KZIDKA 1.0 Lillian Wheeler,  MACHINA STEROWANA ZDALNIE Scott Lynch,  STERTA PORWANYCH OBRAZÓW Sunny Moraine,

Nowość wydawnictwa Powergraph

Premiera e-bookowa Powergraph

Pies i klecha. Żertwa i inne historie - Jarosław Urbaniuk, Łukasz Orbitowski


Opowiadania o Psie i klesze Łukasza Orbitowskiego i Jarosława Urbaniuka czytelnicy mieli okazję poznać na łamach magazynu „Science Fiction Fantasy&Horror”. Powergraph postanowił przypomnieć te teksty i wydaje je w e-bookowym zbiorze. Książka dostępna będzie od jutra, 16 kwietnia m.in. w sklepie Powergraphu i na Publio.
Pies i klecha. Żertwa i inne historie to zbiór kultowych opowiadań poświęconych perypetiom księdza i milicjanta, którzy wspólnie stawiają czoła niezwykłym aferom, jakie przetoczyły się przez Polskę końca lat osiemdziesiątych. Prawdziwa uczta dla miłośników mocnych historii z pogranicza kryminału i ezoteryki oraz wielbicieli krwistych duetów detektywistycznych.
Są rzeczy, od których lepiej się trzymać z daleka: pogańskie obrzędy, eksperymenty wojskowe, voodoo w akademikach. Tam, gdzie nie może diabeł, biskup i władza ludowa, do akcji wkraczają Andrzej Gil i Zbigniew Enka – ksiądz doktor i porucznik milicji obywatelskiej, których połączyła przyjaźń trudna i niewiarygodna niczym zmierzch PRL-u.

Jarosław Urbaniuk (1977) - autor tekstów literackich i publicystycznych, debiutował ma łamach miesięcznika „Lampa”. Współautor cyklu „Pies i klecha”. Jego opowiadanie „Życia podwójne” znalazło się w antologii „Pożądanie” (2013).

Łukasz Orbitowski (1977) - pisarz i publicysta, absolwent filozofii na UJ, autor kilkunastu książek (m.in. „Tracę ciepło”, „Widma” i „Szczęśliwa ziemia”) i kilkudziesięciu opowiadań. Nominowany do Paszportu Polityki i nagrody „Angelus”.

W samo południe - odsłona CXVIII - ogłoszenie wyników

CXVIII odsłona - rozstrzygnięcie. Dobrze mi idzie, nie?

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Jeśli zajrzycie na listę zapowiedzi Zyska i S-ki, znajdziecie tam pewną powieść przygodową autora, którego uznaje się ojcem jednego z podgatunków fantastyki. Proszę podać imię i nazwisko tego autora oraz tytuł owej książki. To jest pierwsza część zadania. Druga część zadania jest taka - na tejże samej liście zapowiedzi jest też inna książka, a choć jej akcja nie jest fikcyjna, to równie fantastycznie przygodowa. Podpowiem tylko tyle, że na przestrzeni ostatniego roku raz już się o tego autora pytaliśmy, ale że niedawno wypadała jego dwudziesta rocznica śmierci, więc warto jego sylwetkę przypomnieć. A więc - proszę podać imię i nazwisko tegoż autora oraz tytuł jego książki, która niedługo ukaże się nakładem Zyska i S-ki.

"Ona" Henry'ego Ridera Haggarda oraz "Słońce na ambach" Wacława "Kilometra" Korabiewicza.

2. Historyczne: Jako że tak strasznie słabo idzie Wam zgadywanie moich obrazkowych karambóli, więc dziś wracamy do tradycji, czyli góglania. A więc tak: w pierwszym pytaniu pojawił się pewien nienazwany podgatunek fantastyki - proszę podać polski tytuł i autora powieści, od której ów podgatunek wziął swoją anglojęzyczną nazwę. Dlaczego anglojęzyczną? Dlatego, że u nas nikt nie pokusił się o jego nazwanie.

Ten podgatunek fantastyki nosi nazwę "Lost World", a wziął swoją nazwę od powieści "Zaginiony świat" Artura Conan Doyle'a.

Zwycięzcy:

1. Agnieszka Koralewska,

2. Marzena Pańkowska,

3. Andrzej Hołubiuk.

Gratuluję, zwycięzców proszę o dane do wysyłki nagród i zapraszam na nasz aktualny konkurs.

Ptasi śpiew - Sebastian Faulks

Dawid „Fenrir” Wiktorski

Pierwsza wojna światowa była punktem przełomowym w historii wojskowości: nigdy wcześniej nie rozpoczęto działań zbrojnych na tak ogromną skalę, a zdobycze techniki używane na frontach były drugą rewolucją militarną w dziejach (pierwszą z pewnością można nazwać wynalezienie broni palnej), zaś skostniała taktyka musiała zostać błyskawicznie przystosowana do nowych warunków. Wielkość tych zmian najlepiej obrazuje bitwa nad Sommą, która pochłonęła życie około miliona żołnierzy, jednak dopiero kilkadziesiąt lat później padły słynne słowa „Jedna śmierć to tragedia, milion to statystyka”. „Ptasi śpiew” Sebastiana Faulksa wydany w stulecie rocznicy wybuchu pierwszego światowego konfliktu to właśnie historia „tragedii” jednostki – Stephena Wraysforda, młodego pracownika londyńskiej firmy tekstylnej.

Początek historii opowiedzianej w „Ptasim śpiewie” jest dość typowy dla literatury rozgrywającej się w tym okresie – główny bohater zostaje porzucony przez swoją ukochaną, przez co jego życie traci jakikolwiek sens. To jednak tylko pierwszy wątek w powieści, bo te będą jeszcze dwa – odpowiednio sześć lat później, w samym środku wojennej zawieruchy, jak i kilkadziesiąt lat po wojnie, w roku 1978. Wydaje się, że odpowiednio sześć i sześćdziesiąt dwa lata przerwy między poszczególnymi fragmentami historii sprawiają, że autor dążył do ich hermetyzacji, odcięcia się od przeszłości. Nic bardziej mylnego – „Ptasi śpiew” to powieść niezwykle spójna, pomimo tego, że rozgrywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Faulks w Subiektywnie

Pierwsza wojna światowa była punktem przełomowym w historii wojskowości: nigdy wcześniej nie rozpoczęto działań zbrojnych na tak ogromną skalę, a zdobycze techniki używane na frontach były drugą rewolucją militarną w dziejach (pierwszą z pewnością można nazwać wynalezienie broni palnej), zaś skostniała taktyka musiała zostać błyskawicznie przystosowana do nowych warunków. Wielkość tych zmian najlepiej obrazuje bitwa nad Sommą, która pochłonęła życie około miliona żołnierzy, jednak dopiero kilkadziesiąt lat później padły słynne słowa „Jedna śmierć to tragedia, milion to statystyka”. „Ptasi śpiew” Sebastiana Faulksa wydany w stulecie rocznicy wybuchu pierwszego światowego konfliktu to właśnie historia „tragedii” jednostki – Stephena Wraysforda, młodego pracownika londyńskiej firmy tekstylnej.

Ciąg dalszy najnowszego, napisanego przez Dawida omówienia, znajdziecie tutaj. Zapraszam!

W samo południe - odsłona CXIX - ogłoszenie wyników

I ostatni zaległy, ale właściwie o czasie. Nadgoniłem i teraz już będziemy na bieżąco.

Prawidłowe odpowiedzi:


1. Wydawnicze: Ile napisanych samodzielnie przez Orsona Scotta Carda książek wydał do dziś dnia Prószyński i S-ka (nie liczymy wznowień)? Proszę podać tytuł najnowszej z nich.

Jest ich trzydzieści i dwa, a najnowszą jest "Złodziej Wrót".

dopisek uzupełniający Huberta:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka wydało 32 samodzielne książki Carda (5x Ender, 4x Cień Endera, Pierwsze spotkania w Świecie Endera, 6x Alvin, 5x Powrót do Domu, 2x Tropiciel, 2x Wrota i siedem pojedynczych książek: Badacze Czasu, Glizdawce, Mistrz Pieśni, Oczarowanie, Szkatułka, Zadomowienie, Zagubieni chłopcy). Ale że na liście ze strony Wydawnictwa brakuje drugiego tomu Alvina, więc uznajemy też odpowiedź "31 książek".

2. Historyczne: Proszę podać tytuł pewnej konkretnej powieści Orsona Scotta Carda. Nie, nie tej, którą mam na myśli, ale tej, której tytuł arcygenialnie ukryłem w karambólu poniżej. Skąd jest pierwsze zdjęcie wiecie na pewno, natomiast drugie pochodzi z kapitalnego Tumblr'a o nazwie "Reasons My Son Is Crying" ("Przyczyny, przez które mój syn płacze") i zatytułowane jest "Nie pozwoliłam/pozwoliłem mu żuć iPhona".

"Siódmy syn" - pierwsza część cyklu Opowieść o Alvinie Stwórcy.

Zwycięzcy:

1. Marcin Estkowski,

2. Dominik Sowa,

3. Krzysztof Telman.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród, pozostałych, jakże licznych uczestników zapraszam na aktualną odsłonę, bieżącą :)

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Catrin Collier - Carski smok

Epicka opowieść, w której namiętny romans przeplata się z wielką historią.

W roku 1869 grupa Walijczyków pod przywództwem charyzmatycznego Johna Hughesa wyrusza na wschodni step, by spełnić marzenie cara Aleksandra II i uczynić z Rosji przemysłową potęgę. Jedni biorą udział w wyprawie, by zapewnić sobie lepszy byt i realizować ambicje, inni uciekają od ponurej rzeczywistości i tragicznych doświadczeń. Od tej chwili wiodą życie w luksusie, o jakim dotąd mogli tylko pomarzyć − mieszkają w apartamentach, jeżdżą powozami, korzystają z pomocy służby i biorą udział w wystawnych przyjęciach.
Ludzkie historie krzyżują się tu w zawrotnym tempie, to, co niemożliwe, staje się osiągalne. Żądze i ambicje popychają bohaterów niemal do kresu możliwości. Poznają ból straty, kosztują zakazanej miłości, w walce o własne spełnienie są w stanie przekroczyć każdą granicę…

Catrin Collier urodziła się i wychowała w Pontypridd w Walii. Pracowała w Ameryce i Europie, by w końcu wrócić do rodzinnej krainy i tam rozpocząć karierę pisarki. Stała się najbardziej znaną walijską autorką dzięki swoim popularnym powieściom historycznym dla kobiet.

Nowość wydawnictwa Solaris

Ukazał się zbiór opowiadań Mirosława P. Jabłońskiego - Sierpem i młotem.

Zawartość tomu:

Miasto Obywateli;

Prawdziwa historia Orsona Wellesa;

Sierpem i młotem;

Powołanie Mariana Józefczaka;

Tuamotu;

Chłopiec w jeziorze;

Spowiedź Mistrza Mąk Piekielnych;

W piątek, trzynastego;

Droga do Saliny;

Drzewo genealogiczne;

Spotkanie na końcu drogi.

Szortal nie zając!

A czy do Was też przyjdzie Wielkanocny Zając? 

Wesołych Świąt! 

Dzielcie się szortami! ;)

Pamiętajcie, że świąteczny czas najlepiej spędzić z najbliższymi. Podpisano: Mama i Tata Szortal.

Skąd się wziął kot Schrödingera. Geniusz z Wiednia i kwantowa rewolucja - John Gribbin

Dawid „Fenrir” Wiktorski

Kot Schrödingera w świecie fizyków ma status Garfielda – każdy go zna i wie, co oznacza (w przypadku rudego grubasa lenistwo w formie sztuki). Jest też najprostszym przedstawieniem zasady działania mechaniki kwantowej, chociaż nie mniej abstrakcyjnym – wszak jak jeden kot może być zarazem żywy i martwy, podobnie jak im próba dokonania dokładniejszego pomiaru sprawia, że wyniki są coraz bardziej nieprawidłowe? Generalnie raczej nie ma co brać się za podobne rozważania bez doktoratu z fizyki, niemniej można dowiedzieć się więcej na temat pomysłodawcy słynnego eksperymentu, Erwina Schrödingera.

„Skąd się wziął kot Schrödingera” to dość nietypowa książka, bo z jednej strony jest ona biografią (w znacznej części), z drugiej zaś wprowadzeniem w podstawowe zasady mechaniki kwantowej, przy czym proporcje obu składowych wynoszą około cztery do jednego, niemniej nie jest to wada. Co więcej, recenzowana pozycja jest niemalże idealnym preludium do bardziej zaawansowanej wiedzy na temat tej dziedziny fizyki.

Dla wielu czytelników słowo „biografia” już sprawia, że entuzjazm na widok danej pozycji znacząco się zmniejsza – często jak najbardziej słusznie, gdyż autorzy takich pozycji dzielą się na tych, którzy umieją zaciekawić czytelnika, jak i na wyrobników piszących na zadany temat, lecz nic poza tym. John Gribbin zdecydowanie zalicza się jednak do tej pierwszej grupy – nie trzyma się kurczowo postaci samego Schrödingera, lecz zdołał w „Skąd się…” zbudować prawdziwe informacyjne zaplecze dotyczące jego rodziny, samego Erwina, jak i sytuacji społecznej która towarzyszyła fizykowi w latach jego aktywności naukowej. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że czytelnik otrzymał prawdziwy kogel-mogel, a tytułowa geneza eksperymentu zostanie przemycona gdzieś między wierszami. Jednak po lekturze okazuje się, że były to obawy nieuzasadnione, poszczególne elementy w „Skąd się wziął…” znajdują się na odpowiednich miejscach, a narracyjny chaos praktycznie nie istnieje.

Gribbin w Subiektywnie

Kot Schrödingera w świecie fizyków ma status Garfielda – każdy go zna i wie, co oznacza (w przypadku rudego grubasa lenistwo w formie sztuki). Jest też najprostszym przedstawieniem zasady działania mechaniki kwantowej, chociaż nie mniej abstrakcyjnym – wszak jak jeden kot może być zarazem żywy i martwy, podobnie jak im próba dokonania dokładniejszego pomiaru sprawia, że wyniki są coraz bardziej nieprawidłowe? Generalnie raczej nie ma co brać się za podobne rozważania bez doktoratu z fizyki, niemniej można dowiedzieć się więcej na temat pomysłodawcy słynnego eksperymentu, Erwina Schrödingera.

Zapraszam do lektury najnowszej recenzji Dawida. Czy ma ona coś w sobie z kota
Schrödingera? Dowiecie się tego zaglądając tutaj.

Króciak

Natasza Hebart po raz wtóry. Tym razem z opowiadaniem dłuższym od drabble.
Nowość w Szortowni, czyli Nie miał na bilet.
Miłej lektury.

Zapowiedź wydawnictwa Solaris

W maju i w czerwcu Solaris wyda dwa zbiory opowiadań Wiktora Żwikiewicza - Maszyna i Appendix Solariana.

Czeka nas prawdziwa uczta! A może już niedługo stanie się to, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe - światło dzienne ujrzy najdłużej oczekiwana książka polskiej fantastyki - Kosmodram Machu Picchu.

W zbiorach znajdziecie:

Zawartość tomu 1:

Instar omnium, Wołanie na Mlecznej Drodze, Zerwane ogniwo, Podpalacze nieba, Kłamstwo, Marzenie, Zwierciadło nieba, Sejmor Srebrnołuski, W cieniu sfinksa (współautor Krzysztofem Rogozińskim), Maszyna, Happening w oliwnym gaju.

Zawartość tomu 2:

Appendix Solariana, Sindbad na RQM 57 (wersja późniejsza z tomu „Spotkanie w przestworzach”), Suweren motyw falliczny, Kajomars, Legenda z czterech stron świata, Ballada o przekleństwie, INSPIRY - (7 krótkich opowiadań - współautor Marek Żelkowski)

Ben Aaronovitch - Rzeki Londynu

Magiczny Londyn

Paulina Kuchta


Londyn, magia, bogowie Tamizy, gniazdo wampirów w Purley. Duch rozruchów i rebelii. Humor. Akcja. Tajemnicze zbrodnie.
Tak krótko i chaotycznie można streścić książkę Rzeki Londynu, w której to właśnie chaos i nieporządek odgrywają dużą rolę.
Ale po co krótko, skoro można dłużej, recenzja to nie szort. Mogę się rozpisać, no to się rozpiszę, nie wiem, co z tego wyjdzie, ale może Peter Grant mi pomoże, w końcu to czarodziej.


Poznajcie Petera Granta. Policjanta, detektywa, ucznia czarodzieja, negocjatora rozejmu pomiędzy bogiem i boginią Tamizy.
Zdarza mu się też rozkopywać groby w Covent Garden, ale wszystko to w służbie porządku społecznego. Dodam, że trudno mu się skupić na szczegółach, ale to taki może mało istotny szczegół, chociaż utrudniający nieco życie i awans w policji. Peter inaczej postrzega świat, widzi rzeczy, których nie ma. Właśnie ten dar sprawia, że dostrzega go ostatni czarodziej w Anglii - Thomas Nightingale. A wszystko zaczyna się od nietypowego świadka, którego przesłuchuje Peter. Szybko okazuje się, że widzenie rzeczy, których nie ma, może być bardzo użyteczne w pracy policjanta.
Gdy więc w mieście budzi się prawdziwe zło, a duch rebelii i rozruchów opanowuje ulice zamieniając zwykłych obywateli w kukły odgrywające pełen przemocy spektakl, to właśnie Peter Grant musi sobie z nim poradzić. Nie jest sam, otaczają go piękne kobiety: podporucznik Lesley May, Beverley Brook - córka bogini Tamizy (orisza) i oczywiście nadinspektor Thomas Nightingale, który nie jest kobietą, ale mimo to też jest pomocny, jak to czarodziej. I nie zapominajmy o tajemniczej Molly - gosposi, która nie lubi pokazywać swoich zębów. Dodam tylko, że powodem tego nie jest próchnica...

Aaronovitch w Subiektywnie

Londyn, magia, bogowie Tamizy, gniazdo wampirów w Purley. Duch rozruchów i rebelii. Humor. Akcja. Tajemnicze zbrodnie.
Tak krótko i chaotycznie można streścić książkę Rzeki Londynu, w której to właśnie chaos i nieporządek odgrywają dużą rolę.
Ale po co krótko, skoro można dłużej, recenzja to nie szort. Mogę się rozpisać, no to się rozpiszę, nie wiem, co z tego wyjdzie, ale może Peter Grant mi pomoże, w końcu to czarodziej.


A co z tego wyszło? Zajrzyjcie tutaj i przeczytajcie
całe omówienie napisane przez Paulinę, a wtedy się dowiecie. Zapraszam!

Króciak

Cóż nam wpadło do koszyczka? Krótkie opowiadanie Tomasza "MordumX" Siwca, Redaktora Naczelnego magazynu Horror Masakra.
Szort nosi tytuł, jakżeby dzisiaj inaczej, Wielkanoc. Trzeba powiedzieć otwarcie, kto ma słabe nerwy, u kogo wiara krucha jak skorupka jajka i byle grubsze słowo może ją skruszyć na amen, niech nie czyta.
Wszystkim pozostałym wyznawcom grozy i ogólnie Szortmaniakom, upojnej, mrocznej lektury.

Księga wampirów - antologia

Hubert Stelmach

Autorzy "Księgi Wampirów" za cel postawili sobie przywrócenie prawdziwego, ich zdaniem, wizerunku wampira - bestii, potwora, bezlitosnego krwiopijcy. Polemizować można z faktem, czy taki zabieg w ogóle był konieczny, czy aby wampir meyerowski nie jest kolejnym etapem rozwoju motywu literackiego i nie ma co Wisły kijem zawracać, ale trzeba przyznać, że taka inicjatywa mogłaby być ciekawym eksperymentem. Co prawda już po lekturze okazało się, że spora część opowiadań, delikatnie rzec ujmując, rozmija się z głównym założeniem, ale mimo to garść mało znanych autorów bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.

"Księgę" otwiera wstęp autorstwa Sylwii Błach, która bezpardonowo daje do zrozumienia, że mdli ją na widok mieniącego się w słońcu Edwarda, a ceni bardziej krwawe produkcje (choć na podstawie przytoczonych przykładów, można odnieść wrażenie, że krwawość jest jedynym wymaganym elementem – w przeciwieństwie do fabuły i gry aktorskiej). Jej opowiadanie „Nów” jest bezpośrednią kontynuacją tej myśli. Sprawnie napisane, ale jak na założony cel, utrzymane w zbyt poważnej atmosferze.

W antologii znalazło się sporo sprawnie napisanych opowiadań, które przyjemnie się czyta, ale szybko ulatują z pamięci, bo nie wyróżniają się ani in plus, ani in minus. Należy do nich m.in. krótka satyra „Dragula” Krzysztofa T. Dąbrowskiego, lekko mistyczne „Lustra” Pauliny Kuchty, „Kły i kolczyki” Kazimierza Kyrcza Jr., „Latarnik” Roberta Rusika czy „Ewa” Tomasza Siwca. Artur Olchowy w „Zrób to sam” zastosował ciekawą formę i bardzo umiejętnie użył stylistyki programu telewizyjnego. Ostatnim takim tekstem jest osadzone w antyku fantasy „Fort na wzgórzu”.

Wampiry w Subiektywnie

Autorzy "Księgi Wampirów" za cel postawili sobie przywrócenie prawdziwego, ich zdaniem, wizerunku wampira - bestii, potwora, bezlitosnego krwiopijcy. Polemizować można z faktem, czy taki zabieg w ogóle był konieczny, czy aby wampir meyerowski nie jest kolejnym etapem rozwoju motywu literackiego i nie ma co Wisły kijem zawracać, ale trzeba przyznać, że taka inicjatywa mogłaby być ciekawym eksperymentem. Co prawda już po lekturze okazało się, że spora część opowiadań, delikatnie rzec ujmując, rozmija się z głównym założeniem, ale mimo to garść mało znanych autorów bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.

Szczegółów dowiedzieć się możecie, jak zawsze, czytając cały tekst najnowszego omówienia Huberta, zwanego Młodszym (w odróżnieniu od piszącego te słowa
dziadka), albo wpadając do autora na chatę i bezpośrednio pytając go o wrażenia :)   Wybór jest Wasz, ale ja (jak zawsze) zapraszam do pójścia na łatwiznę i skupienia się na słowie pisanym :) 

Króciak

Rozpoczynamy mini-serię codziennych spotkań w Szortowni z Janem Maszczyszynem.

Odsłona pierwsza, czyli scenka świąteczna, zatytułowana: Koszyczek z pomyłkami.

Jutro kolejna.

Króciak

Nie lejemy wody. To Jan Maszczyszyn, ujawniający nieznaną nikomu przygodę londyńskiego super-detektywa.

Sherlock Holmes i tajemnica deluńskich jajek.

Wielkanoc nie kończy się bowiem z ostatnim rozbitym jajkiem oraz ostatnim opróżnionym z wody wiadrem. Dzieło wieńczy rozwikłanie ostatniej tajemnicy. Elementarne, drogi Czytelniku!

Nowość wydawnictwa Solaris

Ukazał się drugi tom opowiadań (i nie tylko, bo i powieść "Adam, jeden z nas" się tam znalazła) Konrada Fiałkowskiego.

Zawartość tomu:

Adam, jeden z nas
Włókno Claperiusa
Witalizacja kosmogatora
Biohazard
Elektronowy miś
Poprzez piąty wymiar
Człowiek z aureolą
Gatunek homo sapiens
Zerowe rozwiązanie
Ten, który czuwa nad granicą dwu światów
Konstruktor
Ploxis

Wspaniałe piwo na wigilijny wieczór

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Brian Clegg - Jak zbudować wehikuł czasu. Nauka a podróże w przeszłość i w przyszłość

Przejrzyste kompendium, opisujące zmagania współczesnej fizyki z koncepcją podróży w czasie, począwszy od mechaniki kwantowej aż po kosmologię.

Wszyscy podróżujemy w czasie. Nieustannie suniemy w przyszłość, która zmienia się w teraźniejszość, a następnie w przeszłość. Czy możliwa jest podróż w przeciwnym kierunku? Czy można podróżować w przyszłość w innym tempie niż dobrze nam znane, wynoszące sześćdziesiąt minut na godzinę?
Mimo że jedne z najbardziej fascynujących pytań w historii nauki pozostają wciąż bez odpowiedzi, wiemy, że żadne prawo fizyki nie zabrania podróżowania w czasie.
Pomocy udzieliły autorowi takie sławy, jak autor wielu popularnonaukowych bestsellerów prof. Michio Kaku, profesor prof. Günter Nimtz (w serii „Na ścieżkach nauki” ukazała się jego książka „Przestrzeń czasu zerowego” o tunelowaniu kwantowym), słynny matematyk prof. Ian Stewart (autor m.in. takich książek, jak „Matematyka życia”, „17 równań, które zmieniły świat”) czy Marcus Chown („Po prostu Wszechświat”).

Brian Clegg – brytyjski pisarz i dziennikarz, absolwent Cambridge University i Lancaster University. Autor licznych książek popularnonaukowych, takich jak nominowana do Nagrody Royal Society „Brief History of Infinity”, „Before the Big Bang” czy „Exploring the Universe”.

Króciak

Siedziołki z kosmosu, czyli spotkań z Janem Maszczyszynem ciąg dalszy.

W poszukiwaniu nieskończoności - konkurs literacki

Piszemy space operę.

Sprawa wygląda następująco: szukamy miejsca, gdzie kończy się wszechświat i trzeba powiedzieć, że jesteśmy już całkiem blisko. Nikt nie pamięta momentu, w którym opuściliśmy Ziemię. Trudno zresztą pamiętać, skoro od tamtej chwili wymarły już całe pokolenia. Są pewne przesłanki jednak, że wyprawa ma się ku końcowi. Problem w tym, że krańca wszechświata pilnuje bliżej nieokreślona, wroga siła, której musimy się przeciwstawić. Reszta jest niewiadomą.

 

Trochę spraw technicznych:

- Opowiadanie musi się zmieścić w przedziale znakowym, pomiędzy 2500 a 3500 znaków.

- Wysłać je należy na znany z poprzednich konkursów adres: konkurs@szortal.com

- Deadline upływa 6 maja o północy.

 

Nagrody: "Północ galaktyki" Alastair Reynolds oraz "Osierocone światy" Michael Cobley, czyli nowości wydawnictwa Mag.

W Samo Południe - odsłona CXXI

Witajcie!
Jak już pewnie część z Was zauważyła (w ten lekko zawoalowany sposób apeluję do tych z Was, drodzy Szortalowicze, którzy od dzisiejszego ranka blokowali bronami wyjazd z mojej posesji, żeby zabrali swoje narzędzia i wrócili do przerwanych prac polowych - albowiem cykl wegetacyjny w naszym kraju zupełnie nie przypomina tego z Wysp Szczęśliwych i przez to każdy dzień opóźnienia w sadzeniu buraków cukrowych, Beta vulgaris (L.) ssp. vulgaris conv. crassa, oznacza mniejszą ilość cukru na rynku, a co za tym idzie, większe koszty pędzenia samogonu), wczoraj nie opublikowaliśmy nowej odsłony W Samo Południe. Przyczyna, jak co roku, ta sama - Zalany ("A ty co, *beep*, ze szwagrem się nie napijesz!?") Poniedziałek.

Ale że dziś jest już wtorek (a pogoda wprost idealna dla prac polowych - jak to zwykle w Dzień Ziemi bywa), więc oto przed Wami ukazuje się pełnej chwale najnowsza odsłona naszego cotygodniowego konkursu. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Powergraph, trzech szczęśliwców (których szczęście podparte będzie solidną wiedzą naukową z dziedziny literatury, tudzież umiejętnościami skutecznego pozyskiwania informacji w czeluściach Internetu), już za niedługi czas będzie mogło cieszyć się nowiutkim egzemplarzem najnowszej, bestsellerowej powieści Wita Szostaka - "Sto dni bez słońca" (przy okazji, słuchaliście już najnowszego wywiadu z Autorem?).

Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału. Zbrodnia, tajemnica, suspens - antologia

Ciemna strona Szwecji

Paulina Kuchta


Mam słabość do antologii. I właśnie to spowodowało, że sięgnęłam po gatunek, który do tej pory omijałam szerokim łukiem. Sama nie wiem czemu. Dobra, wiem, myślę, że jeśli coś jest tak modne i na fali, to ja z przekorą płynę w innym kierunku, tym, niszowym, bo przecież większość nie może mieć racji. Teraz pozostaje mi tylko nadrobić zaległości, bo już mam świadomość, ile dobrych książek mnie ominęło. Jeśli długo, jak ja, wzbranialiście się przed skandynawskimi kryminałami, to nie było przed czym, bo to nie kolejny potop szwedzki. To znaczy potop, ale w przyjemniejszym sensie. Już sobie zrobiłam listę must have, czyli książek które muszę mieć i położę je na oczywiście, że szwedzkim regale z Ikei.
Ale nie o meblach miałam pisać, tylko o książce. Co więc oferuje nam Ciemna strona?


Wybierając ten zbiór, myślałam, że może być dobry. Myliłam się, bo to zdecydowanie jedna z ciekawszych pozycji, jaką ostatnio przeczytałam. Przy kilku tekstach towarzyszył mi zachwyt. A ja zazwyczaj aż tak się nie zachwycam, więc coś w tym musi być.

Antologię rozpoczyna Spotkanie po latach Tove Alsterdal. Lepszego początku nie mogło być. Opowiadanie urzeka od pierwszych zdań, jest nastrojowe, mocne, wbijające się w pamięć, trzymające w napięciu, nasycone emocjami i barwami. Przywodzi na myśl Ofelię Johna Everetta Millaisa. Aż czuje się ciarki i jeszcze przez chwilę po lekturze nie można się otrząsnąć. To bardziej groza niż kryminał, a niesamowity warsztat, plastyczne opisy i psychologia postaci, sprawia, że trudno je zapomnieć.
Tove Alsterdal nie jest u nas tak znana, jak choćby Åsa Larsson, ale myślę, że to się zmieni po wydaniu jej debiutanckiej powieści Kobieta na plaży, która wkrótce ukaże się w Polsce.

Antologia szwedzkiego kryminalu w Subiektywnie

Mam słabość do antologii. I właśnie to spowodowało, że sięgnęłam po gatunek, który do tej pory omijałam szerokim łukiem. Sama nie wiem czemu. Dobra, wiem, myślę, że jeśli coś jest tak modne i na fali, to ja z przekorą płynę w innym kierunku, tym, niszowym, bo przecież większość nie może mieć racji. Teraz pozostaje mi tylko nadrobić zaległości, bo już mam świadomość, ile dobrych książek mnie ominęło. Jeśli długo, jak ja, wzbranialiście się przed skandynawskimi kryminałami, to nie było przed czym, bo to nie kolejny potop szwedzki. To znaczy potop, ale w przyjemniejszym sensie. Już sobie zrobiłam listę must have, czyli książek które muszę mieć i położę je na oczywiście, że szwedzkim regale z Ikei.
Ale nie o meblach miałam pisać, tylko o książce. Co więc oferuje nam
Ciemna strona?

Odpowiedzi szukajcie tutaj, albowiem pod tym linkiem skrył się pełen tekst najnowszego omówienia Pauliny, do lektury którego gorąco zapraszam.

Króciak

Jan Maszczyszyn wyjaśnia jedną z największych tajemnic.

Sekciarze. Ten szort sprawi, że wiele naukowych ksiąg trzeba będzie napisać od nowa.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Jeffery Deaver - Październikowa lista

Mistrzowska, trzymająca w napięciu historia opowiedziana od końca, pełna zaskakujących zwrotów akcji.

Czekasz w rozpaczy na wiadomości o swojej córce. Wreszcie otwierają się drzwi. Ale to nie negocjatorzy ani FBI. To porywacz. W dodatku uzbrojony… Jeszcze dwa dni temu życie toczyło się zupełnie normalnie. Jak mogło do tego dojść?
Każde przestępstwo zaczyna się od końca. Chcąc ustalić, co się stało, należy się cofnąć, odtwarzając przebieg zdarzeń, do których doszło wcześniej.
„Październikowa lista” to ciężka próba dla waszego umysłu i waszych nerwów, której poddaje czytelnika autor znakomitych thrillerów Jeffery Deaver.

Jeffery Deaver – z wykształcenia dziennikarz i prawnik, autor bestsellerowych thrillerów. Zaliczany jest do grona najbardziej poczytnych i nagradzanych pisarzy amerykańskich. Światową sławę przyniósł mu „Kolekcjoner Kości”.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Z niecierpliwością czekamy na 26 kwietnia i wielką premierę nowej książki z uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a w wydaniu Michała Gołkowskiego.

Drugi brzeg to już druga książka Michała Gołkowskiego z uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a wydana w ciągu ostatniego roku.

Gołkowski cieszy się ogromnym zainteresowaniem i popularnością wśród czytelników, którzy z zaangażowaniem powołują do życia kolejne strony fanowskie jego książek.

26 kwietnia, rocznicę katastrofy w Czarnobylu będziemy mieli okazję obchodzić w warszawskim Parking Barze wspólnie z największym forum poświęconym kultowej grze – STALKER.PL.  

https://www.facebook.com/events/681607711878564/?fref=ts

W trakcie imprezy czekają Was niebanalne atrakcje, promocje i niespodzianki.

Wielka premiera nowego S.T.A.L.K.E.R.a już 26 kwietnia o godz. 16:00 w Warszawskim klubie Parking Bar, przy ul. Nowogrodzkiej 27.

W tym miejscu klimat ZONY rodzi się sam. Wystarczy tylko zaparkować w Parking Barze.

Informacja wydawnictwa Papierowy Księżyc

W księgarniach ponownie można spotkać słynną powieść Hugh​ Howey'a - "Silos". Książka miała co prawda swoją premierę w grudniu 2013 roku, jednak w bardzo krótkim czasie cały nakład został wykupiony, a zainteresowanie tytułem nadal jest wysokie! Zleciliśmy dodruk - nowe egzemplarze już w księgarniach. :)​


„Silos” to niezwykły sukces wydawniczy, który zamienił nieznanego autora Hugh Howey'a, publikującego na własny rachunek w światową gwiazdę literatury science-fiction ze szczytów list bestsellerów New York Timesa. Po wielkim sukcesie „Silosu” prawa do sfilmowania tej niezwykłej powieści zakupił Ridley Scott, reżyser znanych klasyków, takich jak “Obcy” czy “Łowca androidów”.

Króciak

To już ostatnie z wielkanocnych spotkań z Janem Maszczyszynem.

Opowiadanie nosi tytuł Nigdy nie bierz koszyczka, zaś święconka najlepiej smakuje na zimno.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Mroczny triumf - Robin LaFevers

Zemsta jest słodka! 

Ekscytujący sequel Posępnej litości

Sybella jest bezwzględną zabójczynią, służebnicą śmierci wyszkoloną przez zakonnice z Mortain. Do dziś nosi blizny będące świadectwem krzywd, jakich doznała od ojca.

Mroczna przeszłość nie przestała jej jednak nawiedzać, szuka więc zemsty. Tym razem nie będzie litości.

Nie przybyłam do zakonu Świętego Mortaina całkiem zielona. Miałam już wtedy za sobą trzy trupy i dwóch kochanków. Mimo to mogłam się tam nauczyć wielu rzeczy, od siostry Serafiny stosowania trucizn, od siostry Thominy posługiwania się ostrzem, a od siostry Arnette, niczym map konstelacji gwiazd, umiejscowienia najwrażliwszych punktów na ciele mężczyzny, w które to ostrze najskuteczniej wbić.

Fragment powieści.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

John Steinbeck - Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki

"Kiedy byłem bardzo młody i czułem nieprzeparte pragnienie znalezienia się gdzie indziej, ludzie dojrzali zapewniali mnie, że dojrzałość uleczy te zachcianki. Kiedy zaś lata określiły mnie jako dojrzałego, przepisanym lekarstwem miał być wiek średni. W średnim wieku zapewniano mnie, że starszy wiek uśmierzy moją gorączkę, a teraz, kiedy mam lat pięćdziesiąt osiem, może załatwi to zgrzybiałość. Nic nie poskutkowało…"

Usłyszeć prawdziwy język Ameryki, sprawdzić, jacy dziś są Amerykanie, poczuć zapach trawy i drzew, przyjrzeć się kolorom i światłu – takie są główne cele Johna Steinbecka, który w wieku pięćdziesięciu ośmiu lat, w roku 1960 wyrusza w podróż, by na nowo odkryć kraj, o którym pisał przez tyle lat.
Wraz ze swoim psem, Charleyem, Steinbeck przemierza kamperem kolejne stany, autostrady, lokalne drogi, zaprzyjaźnia się z kierowcami ciężarówek, spotyka niedźwiedzie w parku Yellowstone i starych przyjaciół w San Francisco. Zastanawia się nad charakterem Amerykanów, rasizmem, szczególnym rodzajem typowej dla Amerykanów samotności, którą dostrzega niemal wszędzie, a także niespodziewaną gościnnością i otwartością, z jaką jego rodacy podchodzą do obcych.

John Steinbeck (1902–1968) – amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści to „Grona gniewu”, „Myszy i ludzie” i „Na wschód od Edenu”.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Drugi Brzeg - Michał Gołkowski   

Kontynuacja przebojowego Ołowianego Świtu.

Prypeć – wymarłe miasto-antychryst.

Wyścig z czasem w świecie po katastrofie. Stalker Miszka przechodzi na prawy brzeg rzeki – nigdy wcześniej tak daleko nie zabrnął.

Podróż do Serca Zony: Martwe Miasto, Oko Moskwy i czarnobylskie cmentarzysko statków w otoczeniu lasów i bagien.

Naprawdę samotny jesteś tylko w ciemności - wejdź do Zony i poczuj się elementem uniwersum S.T.A.L.K.E.R.

Fragment powieści.

Zapowiedź wydawnictwa Powergraph

Dziś (piątek, 25 kwietnia) do druku trafia nowa książka Rafała Kosika (jego cyklu „Felix, Net i Nika” dotychczas sprzedano ok. 600 tys egzemplarzy).

Książka, której premierę przewidziano na 21 maja, adresowana jest do odbiorców w wieku 7-11 lat. Niecodzienną jej cechą jest to, że ma dwie wersje - opowiadana jest bowiem z punktu widzenia dwójki bohaterów. Dlatego też i tytuły ma dwa: „Kuba i Amelia. Godzina duchów” oraz „Amelia i Kuba. Godzina duchów” . Aby poznać wszystkie szczegóły i motywy działania bohaterów najlepiej przeczytać obie wersje.

Różni ludzie mogą zupełnie inaczej oceniać czy interpretować te same zdarzenia. Jednak każda z wersji osobno również jest ciekawą lekturą.

Rzecz dzieje się w nawiedzonym domu - ale, jak na dzisiejsze czasy przystało, ów dom to nie stary pałac, lecz nowo wybudowany apartamentowiec na warszawskim osiedlu dla klasy średniej. Podobnie jak seria „Felix, Net i Nika” , opowieść o Kubie i Amelii jest mocno osadzona w polskich realiach, a przygody dzieciaków związane są z niezwykłymi wynalazkami i nowoczesnymi technologiami. Dzieci muszą wykazać się naprawdę sporym sprytem, by ponaprawiać to, co zepsują dorośli...

W samo południe - odsłona CXX - ogłoszenie wyników

Piątek, to źle, ale zawsze lepiej niż w sobotę :)

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Pewnie myśleliście, że skoro strona MAGa jest w remoncie, to upiecze się Wam gmeranie w archiwach. No cóż... Nie upiecze się. Albowiem MAG ma również swoje Forum! I jeśli tam wejdziecie, to zauważycie dział "Autorzy", z których kilkoro zostało wyróżnionych tym, że ich kąciki są dostępne bezpośrednio z głównej strony Forum MAGa. Popatrzcie zatem na te osiem nazwisk (i nieco więcej imion) i podajcie nazwiska tych, których książki recenzowaliśmy na Szortalu.

Steven Erikson, Christopher Paolini, Neil Gaiman, Guy Gavriel Kay, Neal Stephenson.

2. Historyczne: Jak już zauważyliście, nasz wysłannik w dzikie i nietknięte ręką, nogą tudzież zębami ludzkimi zakątki Andów wrócił ze swojej tajemniczej wyprawy. Znaczy, były nietknięte przed jego wyprawą. Bo teraz, żeby dokonać tego, co on, musicie znaleźć sobie inne, w dalszym ciągu nietknięte ręką, nogą tudzież zębami ludzkimi zakątki Andów. Enyłej. Dzięki temu mam do Was takie oto pytanie - ojciec bohaterki jednej z powieści młodzieżowych, napisanych przez jednego z naszych rodzimych pisarzy, zaginął w Andach, a po latach, został przez swoją córkę (dla tych, którzy się zgubili, przypominam - bohaterkę owej powieści) odnaleziony. Proszę podać tytuł tej powieści oraz imię i nazwisko jej autora.

"Awantura o Basię" Kornela Makuszyńskiego.

Nie wiem, czy pytania takie trudne, czy szukać się nie chciało, czy Simmons Wam nie odpowiadał (a cegła niesamowita), ale jakoś mniej niż zwykle było odpowiedzi, cóż, może następnym razem wrócicie do normalnego poziomu :)

Zwycięzcy:

1. Daniela Kasprzak,

2. Aneta Sosinowska,

3. Sylwia Dudzicz.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród, pozostałych jak zwykle zapraszam na aktualną odsłonę.

Zapowiedź wydawnictwa BM Vision

Wilq - wydawana od 2002 roku, w formie zeszytów, seria komiksów humorystycznych, opowiadających o ciężkim życiu tytułowego superbohatera w rodzinnym mieście Opolu. Komiks charakteryzuje się prostą kreską, absurdalnym humorem i pełnym wyszukanych wulgaryzmów językiem, którym posługują się jego bohaterowie. Wilq Superbohater jest laureatem przyznawanych podczas Międzynarodowych Dni Komiksu w Łodzi nagród K'03, K'04 oraz K'05.
W roku 2004 zwyciężył we wszystkich przewidzianych dla polskiego komiksu kategoriach. W 2009 roku Śląski Klub Fantastyki przyznał Bartkowi i Tomkowi Minkiewiczom prestiżową nagrodę Śląkfę w kategorii Twórca Roku. O sukcesie serii mówią wyniki sprzedaży - jedne z najwyższych w Polsce oraz uznanie krytyków. Na facebooku profil komiksu liczy 50 tysięcy fanów, w 2013 roku Wilq „zagrał” w reklamie Hoop Coli a komiksy i żarty braci Minkiewicz można czytać i oglądać w wielu pismach i magazynach. We współpracy ze studiem Platige Image i Crunch Dog powstała krótkometrażowa animacja "Wilq Negocjator", którego zwiastun można obejrzeć tu. Premiera jeszcze tego lata. Po sukcesie jaki odniosły kolorowe reedycja ośmiu pierwszych zeszytów Wilqa, trwają prace nad kolejnym zbiorczym albumem. W planach już są zeszyty nr. 21 i 22.

Jubileuszowy, dwudziesty album Wilq'a - "Syfon i papierosy" - zdominowany został przez postać komisarza Gondora i historię jego pierwszej sprawy w Opolu. Komiks "Gondor - pierwszy trop" to epicka opowieść kryminalna osadzona w czasach wielkiego kryzysu w Opolu roku 1982. Jest tu wszystko co znamy z klasycznych antymoralitetów gangsterskich: para detektywów i napad na bank, młodociane prostytutki i policyjne odprawy, łemkowie i szalety miejskie, a przede wszystkim syfony i papierosy, papierosy i jeszcze raz papierosy.
Ponadto w najnowszym zeszycie znajdziecie kilka krótszych, ale intensywnych komiksów z Wilqiem, Alcmanem, Entombetem, Mikołajem i Słabym Wielbłądem w rolach głównych.
"Au revoir les requins" opowiada o miłości, która łamie nie tylko serca, ale i szczęki. "Najlepszy superbohater

Stephanie Plum. Dziesięć kawałków - Janet Evanovich

Gaz do dychy

Milena Zaremba


Jakoś tak się narobiło, że kolejna odsłona przygód Stephanie ma wiele wspólnego z samochodami. I nieźle sobie tam z nimi pogrywają. Raz w "Grand Theft Auto", gdy się polezie w rejony, gdzie nikt o zdrowych zmysłach nie chodzi nocą, ani nawet za dnia* i wyjdzie z wyrokiem śmierci na karku - zdarza się. Raz wspomnienie z dzieciństwa, "Micro Machines", zwłaszcza, że deska rozdzielcza zastępuje już, zdaje się, na stałe stolik w jadalni. Jedzenie bez pośpiechu i w domu jest dla słabych. Najczęściej to jednak "Burnout Paradise". Kochane "Burnout Paradise". Nie dziwota, że nie mam prawa jazdy. I niektóre panie z powieści też nie powinny. Choć trzeba przyznać, że JA, akurat, żadnego auta jeszcze nie wysadziłam.

Jeszcze.  Ciężarówki z chipsami też nie okradłam. Zazwyczaj widzę tylko takie z pieczywem. Jednak miło obserwować u siebie ludzkie odruchy i poczuć natychmiastową sympatię do czipsowego kradzieja. Przynajmniej miał cojones, żeby to zrobić, a Ty czytasz, co ja napisałam i nadal tylko marzymy. W dodatku okres, chyba, nie jest uznawany za amok czy okoliczności łagodzące. Nie rozumiem. Powinien. Ale świat idzie do przodu i, może, kiedyś... Jeśli dobrze pamiętam, to nasz kierowca szkolnego Waldkowozu nie nosił przy sobie uzi, co teraz się zdarza, oczywiście, dla dobra dzieci. Można zaobserwować - uwaga, modne staropolskie słowo - progress? Można. Może i spojrzenie na okres się zmieni. I babcia Mazurowa będzie miała powody do radości, a nie narzekań na to, że gangi przejmują działkę mafii. No, bo to już ludzkie pojęcie przechodzi.

Wracając do pikseli, miło, że kobiety i ich rola w serii różnią się od ich koleżanek z gier. Nie tylko  rozmiarem miseczki i zakrytą powierzchnią użytkową. Raczej nie zdarza im się grać roli pionków do posuwania. Przesuwania. Och, panie Freud... A samochody i tak mają zajebiaszcze. Wnioski? Szkoda tylko, że do Lary Croft też im daleko, ale, jak wspominałam, świat idzie do przodu, a zmiany na lepsze. A marzyć zawsze było można.

Evanovich w Subiektywnie

Jak bardzo można zawoalować swoją opinię na jakiś temat? Na ten przykład, książki? Zajrzyjcie tutaj, gdzie znajdziecie cały tekst najnowszego omówienia Mileny, to się dowiecie, jak bardzo.. A wszystko zaczyna się tak:

Jakoś tak się narobiło, że kolejna odsłona przygód Stephanie ma wiele wspólnego z samochodami. I nieźle sobie tam z nimi pogrywają. Raz w "Grand Theft Auto", gdy się polezie w rejony, gdzie nikt o zdrowych zmysłach nie chodzi nocą, ani nawet za dnia* i wyjdzie z wyrokiem śmierci na karku - zdarza się. Raz wspomnienie z dzieciństwa, "Micro Machines", zwłaszcza, że deska rozdzielcza zastępuje już, zdaje się, na stałe stolik w jadalni. Jedzenie bez pośpiechu i w domu jest dla słabych. Najczęściej to jednak "Burnout Paradise". Kochane "Burnout Paradise". Nie dziwota, że nie mam prawa jazdy. I niektóre panie z powieści też nie powinny. Choć trzeba przyznać, że JA, akurat, żadnego auta jeszcze nie wysadziłam.

Króciak

Odrobina paranoi dodaje życiu smaku.
Próba obrony, czyli szortalowy debiut Witolda Wysmułka.

Zapowiedź wydawnictwa Wiatr od morza

Majowa zapowiedź - Pobojowisko - Michael Crummey

Czy w miłości i nienawiści istnieją jakiekolwiek nieprzekraczalne granice?

Michael Crummey, autor rewelacyjnego "Dostatku", powraca z kolejną powieścią rozgrywającą się na chłodnej Nowej Fundlandii. Tym razem śledzimy losy dwojga ludzi połączonych w młodości gorącą miłością, później natomiast rozdzielonych mocą nienawiści wsączającej się w ich życie na różnych płaszczyznach.

Nowa Fundlandia, rok 1940. Młody katolik Wish Furey zarabia na życie, podróżując z objazdowym kinem po północnym wybrzeżu wyspy. W Cove, jednej z protestanckich osad rybackich, chłopak zakochuje się z wzajemnością w Sadie Parsons, dziewczynie zdającej się nie przystawać do oczekiwań purytańskiego środowiska, w którym dorasta. Narastający konflikt między Wishem a rodziną Parsonsów – uprzedzoną wobec katolickiego zalotnika – ostatecznie sprawia, że chłopak ucieka z Cove jako złodziej i niedoszły morderca, zaś Sadie opuszcza rodzinną osadę, by odnaleźć ukochanego w stolicy wyspy, St. John's. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, jak wiele lat przyjdzie jej czekać na kolejne spotkanie z Wishem…

Snując fascynującą historię wyklętej miłości, Crummey zaplata misterną sieć powiązań między pozornie nieistotnymi szczegółami, a czyniąc wydarzenia II wojny światowej jedną z osi fabuły, niezwykle przenikliwie zwraca uwagę na kwestię osobistej odpowiedzialności człowieka za otaczające go zło. Czy można wywieść związki między złą myślą a wybuchem bomby w Nagasaki? Okazuje się, że tak.

Już czytam i niedługo dla Was omówię (AK) :D

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Janusz R. Kowalczyk, Paweł Szlachetko - STS - tu wszystko się zaczęło

Za kulisami najsłynniejszego teatru satyrycznego w Polsce.

STS - Studencki Teatr Satyryków - jeden z najbardziej zasłużonych zespołów artystycznych PRL. Teatr dał 55 premier i aż 3210 przedstawień – pierwsze 2 maja 1954, ostatnie 14 marca 1975.

STS wyrósł na fali ogromnego fermentu, jaki pojawił się w sztuce wraz z ustępowaniem socrealizmu. Jego specjalnością stały się tak zwane rewie satyryczne.

Artyści sprzeciwiali się wypaczeniom systemu żartem, ironią i parodią. Stali się pionierami zmian politycznych 1956 roku. Obnażali absurdy władzy i konformizm jednostek. Wyśmiewali bezsens pompatycznego stylu oficjalnych akademii i narodowe kompleksy. Odważnie komentowali aktualne problemy społeczne, umiejętnie łącząc satyrę polityczną z liryką.

Dewizą zespołu stało się hasło Andrzeja Jareckiego: Mnie nie jest wszystko jedno. Dołączyło do sarkastycznego stwierdzenia Jerzego Markuszewskiego: Myślenie ma kolosalną przyszłość. Hymnem kolejnych generacji młodej polskiej inteligencji stała się piosenka "Okularnicy” Agnieszki Osieckiej z muzyką Jarosława Abramowa.

Trzon zespołu stanowili młodzi ludzie piszący teksty: Jarecki, Osiecka, Abramow, Ziemowit Fedecki, Stanisław Tym; tworzący muzykę: Marek Lusztig, Edward Pałłasz, Maciej Małecki; reżyserujący: Markuszewski, Wojciech Solarz, Olga Lipińska; i występujący: Ryszard Pracz, Kazimiera Utrata, Henryk Malecha, Jan Tadeusz Stanisławski, Krystyna Sienkiewicz, Anna Prucnal, Zofia Merle.
Udało im się stworzyć spontaniczną artystyczną wspólnotę, która razem pracowała, razem bawiła się i razem wypoczywała, a wszystko ze specyficznym poczuciem humoru i absurdu.

Twórcy STS-u mówili ze sceny o wszystkim, co ich niepokoiło i bolało. Zdecydowana większość tekstów napisanych dla STS-u broni się do dziś, a

Zapowiedź wydawnictwa Solaris

14 maja 2014 roku, następna pozycja z serii: Krytycy o Fantastyce - Marek Żelkowski - Lista nieobecnych. Rozmowy z pisarzami.

Marek Żelkowski, autor, scenarzysta, dziennikarz. Religioznawca. Publikował w „Science Fiction”, „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction, Fantasy i Horror”. Od stycznia do grudnia 2007 roku na łamach miesięcznika „SFFH” prowadził wywiad-rzekę z Wiktorem Żwikiewiczem. W tym samym miesięczniku obaj redagowali kącik recenzji „Żerowisko na Żwirowisku”. Dla kwartalnika „Czas Fantastyki” Żelkowski przeprowadził wywiady z twórcami SF starszego pokolenia, Bohdanem Peteckim, Konradem Fiałkowskim, Dariuszem Filarem, Edmundem Wnukiem-Lipińskim, Tadeuszem Dworakiem, Czesławem Białczyńskim - z tych rozmów narodziła się niniejsza książka.

W drugiej połowie lat siedemdziesiątych stanowisko red. naczelnego "Problemów" objęła Alicja Tejchma. Warto wiedzieć, że Józef Tejchma był wówczas najmłodszym członkiem KC PZPR. Rozciągał się zatem nad nami rodzaj ochronnego parasola. Niezależnie od tego parasola miała ona pomysły godne uwagi. Na przykład w czasach, gdy pochód pierwszomajowy był obowiązkowy, ona chciała gdzieś wyjechać. Hasła na transparentach były zawczasu zgłaszane do zatwierdzenia. Wysłała więc propozycję: Problemy zawsze z partią. I cała redakcja została zwolniona z uczestnictwa w pochodzie. Pośrednio, fantastyka w "Problemach" wiele jej zawdzięczała.

(z wywiadu z Konradem Fiałkowskim, fragment książki)

Wracając natomiast do Drugiej jesieni, to Lech Jęczmyk bardzo długo walczył o tę książkę. Szanse miał jednak marne, bo skoro Wydział Kultury Komitetu Centralnego postawił szlaban, to niewiele można było zrobić. Czasy PRL-u miały jednak swą absurdalną i przewrotną specyfikę. To, czego absolutnie nie można było załatwić w Warszawie, zupełnie spokojnie udawało się w innych częściach kraju. I dlatego Druga jesień wyszła na początku lat 80. w Wydawnictwie Poznańskim.

(z wywiadu z Wiktorem Żwikiewiczem, fragment książki)

Króciak

Zaplątany w chmury, czyli Witold Wysmułek po raz wtóry.

Miłej lektury.

W Samo Południe - odsłona CXXII

Witajcie! Przed Wami przełomowa odsłona W Samo Południe! Dlaczego przełomowa? Wszak mamy przełom kwietnia i maja, więc inaczej jej się nazwać nie da.
Jak sami widzicie, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zysk i S-ka mamy dla Was trzy egzemplarze wznowionego niedawno drugiego tomu "Nawałnicy mieczy" George'a R.R. Martina, noszącego tytuł "Nawałnica mieczy. Krew i złoto".

Zasady znajdziecie tutaj. Tak, tak... Wiem, że to całkiem niespodziewane, ale myślę, że dacie radę.

Pytania:

1. Wydawnicze: Czy Zysk i S-ka wydało wszystkie opublikowane do dnia dzisiejszego na Zachodzie części sagi Martina? Odpowiedź z gatunku "szybka piłka" - tak, czy nie?

2. Historyczne: G. R. R. Martin ma na swym koncie pewne sławne opowiadanie SF, które ponad trzydzieści lat temu zdobyło koronę nagród za twórczość fantastyczną: Nebulę, Hugo i Locusa. Proszę podać polski tytuł tego opowiadania.

I to wszystko - do boju!

Mrok - John Lutz

Daniel Augustynowicz

Po pierwszych pięćdziesięciu stronach „Mroku” John’a Lutz’a stwierdziłem, że będę mógł w końcu z czystym sercem objechać jakąś książkę z góry na dół. Pokażę kły, pazury oraz jaja i rozszarpię „Mrok” na strzępy. Wstrzyknę w recenzję tyle jadu, ile tylko papier zdoła pomieścić. Spiszę dłuuugą listę uszczypliwych komentarzy, wymyślnych docinek… I co? 
I wszystko oczywiście szlag trafił! Dzięki, panie Lutz!
.
.
.
A teraz poprawię zmierzwione włosy i otrę gębę, bo się nieco z tego całego gniewu oplułem i zacznę recenzować.
Uff!
„Mrok” wizualnie przywodzi na myśl typowe wydanie kieszonkowe. Jest mniejszy od zeszytu A5 i raczej nie posłuży nam za ozdobę regału. Oprawa jest prosta, miękka. Opatrzona niezbyt wymyślną grafiką. Aczkolwiek wszystko zrobione ze smakiem, odzwierciedla zawartość treści i klimat amerykańskich kryminałów. Czyli strzela dokładnie w dziesiątkę.
W środku zaś, bez zbędnego kombinowania. Trzy początkowe kartki stanowią standardowe informacje, dedykacje, cytaty, etc. A całą resztę, do samiutkiego końca, treść. Nie ma tzw.: stron–zapychaczy i bez problemu możemy oszacować, ile tego czytania tak naprawdę jest. Papier bardzo porządny i przyjemny w dotyku, co w takich wydaniach się ceni. Literki normalnej wielkości, więc nie trzeba się męczyć przy czytaniu. Jedyne zastrzeżenie mam do tylnej części książki, bo jak człowiek tam zerknie to może się nieco zdziwić. 
Lewy dolny róg.
Cena: 34 złote!
Prószyński popuścił lekko wodze fantazji. Za 34 złote kupuję sobie Kinga o podobnej ilości stron, ale książka przy tym jest większa, ładniejsza i WARTA swojej ceny.  
Ale, ale…
Nie cena jest wszak najważniejsza, a fabuła. 

Lutz w Subiektywnie

Po pierwszych pięćdziesięciu stronach „Mroku” John’a Lutz’a stwierdziłem, że będę mógł w końcu z czystym sercem objechać jakąś książkę z góry na dół. Pokażę kły, pazury oraz jaja i rozszarpię „Mrok” na strzępy. Wstrzyknę w recenzję tyle jadu, ile tylko papier zdoła pomieścić. Spiszę dłuuugą listę uszczypliwych komentarzy, wymyślnych docinek… I co?

Tego dowiedzieć się możecie jedynie z lektury całego omówienia, które specjalnie dla Was napisał Daniel i które znajdziecie tutaj. Zapraszam!

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Agnieszka Osiecka - Na początku był negatyw

Fotograficzne impresje Agnieszki Osieckiej.

Czym dla mnie jest fotografia? Może czymś takim jak piosenka: pamięcią, którą zna się na pamięć. Notatką. Westchnieniem. Klepsydrą. Bajką. A trochę też – bujdą.
Tak Agnieszka Osiecka rozpoczęła ostatnią przygotowaną osobiście książkę. I nieprzypadkowo uchwyciła w niej świat fotosem i słowem.

„Na początku był negatyw” to zbiór fotograficznych impresji opatrzonych barwnym komentarzem. Utrwalenie chwil, osób, wrażeń i przemyśleń w sposób zabawny, celny i inspirujący. To fotoautobiografia czasów, niecodziennych sytuacji i myśli Agnieszki Osieckiej, zbiór minianegdotek, żartów fotograficzno-słownych, refleksji, dygresji, sentencji. Pojawiają się tu między innymi Marek Hłasko, Magda Umer, Stanisław Tym, Andrzej Wajda, Krystyna Sienkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Anna Szałapak i wiele, wiele innych osób, takich, jakimi poetka chciała ich zapamiętać. Bardzo często celem obiektywu Autorki była córka, Agata Passent.

Agnieszka Osiecka (1936–1997) – polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka. Od 1954 roku związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS), gdzie zadebiutowała jako autorka tekstów piosenek. Prowadziła w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu wielkich gwiazd polskiej estrady. Od 1994 roku była związana z Teatrem Atelier w Sopocie, dla którego napisała swoje ostatnie sztuki i songi. Dorobkiem Agnieszki Osieckiej zajmuje się założona przez córkę poetki Agatę Passent Fundacja Okularnicy. Pośmiertnie została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Michael Katz Krefeld - Wykolejony

Czy będąc na dnie piekła, można upaść jeszcze niżej?

Nowe, gorące nazwisko na liście skandynawskich mistrzów kryminału i nowy bohater w zastępie wziętych detektywów, wirtuozów skomplikowanych śledztw.
Głównym bohateremWykolejonego”  jest przebywający na przymusowym zwolnieniu detektyw Thomas „Ravn” Ravnsholdt. Życie potraktowało go brutalnie. Smutki próbuje topić w alkoholu. Być może właśnie dlatego postanawia pomóc zrozpaczonej matce, poszukującej zaginionej kilka lat temu córki. Masza chciała wieść życie na przyzwoitym poziomie, ubierać się w dobre ciuchy, nosić drogie torebki. Wybrała więc zawód call girl. Klienci znali ją jako Karinę…
Pewnego dnia zapadła się pod ziemię.Czytelnik wraz z detektywem, podążając śladami Maszy, wchodzi coraz głębiej w mroczny świat i odkrywa kolejne jego warstwy oraz innego, na pierwszy rzut oka niewidocznego, lecz przerażającego bohatera – przemoc, która czai się zarówno w ciemnych zaułkach miasta, jak  i w domowym zaciszu.Akcja „Wykolejonego” rozgrywa się w Danii i w Szwecji.
Michael Katz Krefeld oprowadza nas po najgorszych zakątkach Kopenhagi i najbardziej przerażających enklawach Sztokholmu. Nie szczędzi przy tym słów ironii, wynikających ze wzajemnych animozji obydwu narodów. A że autor jest Duńczykiem, w szczególności dostaje się Szwedom. Most nad Sundem to symbol hańby, a przedstawiony w „WykolejonymSztokholm to prawdziwe piekło na ziemi, gdzie karty rozdaje słowiańska mafia, a pod przykrywką oficjalnej działalności w najlepsze trwa handel ludźmi, kwitnie prostytucja i stręczycielstwo. Policja zaś daje na to ciche przyzwolenie.

Judy Garland - Gerald Clarke

Kilka żywotów Judy Garland

Katarzyna Lizak


Tuż przed swoją nagłą śmiercią Judy Garland powiedziała, „że życie, które wiodła, zrobiło z niej najstarszą kobietę na świecie i według własnego rozeznania ma czterysta dwanaście lat.” Biografia tej jednej z najwybitniejszych artystek wszechczasów autorstwa Geralda Clarke to wciągająca opowieść o genialnym talencie, o rozpaczliwym poszukiwaniu miłości i akceptacji oraz o przerażającej otchłani uzależnienia.

Frances Ethel Gumm – bo tak brzmi prawdziwe imię i nazwisko aktorki – urodziła się 10 czerwca 1922 roku. Jej rodzice byli związani z show biznesem i tu upatrywali przyszłości swoich trzech córek. Mała Frances zadebiutowała na scenie w wieku 2,5 lat. Ambitna matka dziewczynek stworzyła siostrzane trio „Gumm Sisters” i wprowadziła swoje córki w świat widowni i reflektorów. Wkrótce okazało się, że najmłodsza Frances, nazywana Baby Gumm, jest obdarowana genialnym talentem i niesamowitym głosem, a publiczność ją uwielbia.

Kiedy Frances była jeszcze małą dziewczynką rozpoczęła się jej kariera solowa. Ktoś zasugerował, że dziewczynka powinna nosić bardziej sceniczne imię i nazwisko. I tak w wieku trzynastu lat Frances Ethel Gumm otrzymała nową tożsamość, a jednocześnie otworzyły się przed nią wrota ogromnej kariery. Matka wprowadziła córkę na drogę sławy i sukcesu, ale nigdy nie dbała o jej uczucia  i szczęście. Ostoją Judy był ojciec, który umarł przedwcześnie, co pozostawiło w jej sercu niezagojoną ranę.
 

Clarke w Subiektywnie

Tuż przed swoją nagłą śmiercią Judy Garland powiedziała, „że życie, które wiodła, zrobiło z niej najstarszą kobietę na świecie i według własnego rozeznania ma czterysta dwanaście lat.” Biografia tej jednej z najwybitniejszych artystek wszechczasów autorstwa Geralda Clarke to wciągająca opowieść o genialnym talencie, o rozpaczliwym poszukiwaniu miłości i akceptacji oraz o przerażającej otchłani uzależnienia.

Zapraszam do lektury najnowszego omówienia, które, jak zawsze, specjalnie dla Was przygotowała Kasia. Znajdziecie je nie tam, czy siam, ale konkretnie tutaj.

Nowość wydawnictwa Mag

Droga królów - Brandon Sanderson

Tęsknię za dniami przed Ostatnim Spustoszeniem. Epoką, zanim Heroldowie nas porzucili, a Świetliści Rycerze zwrócili się przeciwko nam. Czasem, gdy na świecie wciąż była magia, a w sercach ludzi honor…

Obserwujemy cztery postaci. Pierwszą jest chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i zostania żołnierzem w najbardziej brutalnej wojnie naszych czasów. Drugą – skrytobójca, morderca, który płacze, kiedy zabija. Trzecia osoba to oszust, młoda kobieta, skrywająca za płaszczem z kłamstw swoją prawdziwą naturę. Ostatnią jest arcyksiążę, wojownik, owładnięty żądzą krwi.

Świat może się zmienić. Wiązanie Mocy i Odpryski mogą powrócić, magia starożytnych dni znów może należeć do nas. Ta czwórka jest kluczem. Jedno z nich może nas zbawić. A jedno nas zniszczy.

Fragment powieści.

Nowość wydawnictwa C&T

Król w żółci - Robert Chambers

Zdaniem H. P. Lovecrafta „Żółty Znak” Chambersa to jedna z najlepszych opowieści grozy wszech czasów. A zdaniem S. T. Joshiego cały cykl czterech opowieści „Król w Żółci” to kamień milowy w dziedzinie horroru. Robert W. Chambers (1865-1933) był pisarzem bardzo płodnym i bardzo popularnym w rodzimych Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Ale dzisiaj jego powieści i nowele zostały zapomniane. Poza cyklem „Król w Żółci”. Łączy te historie tajemnicza księga - pomysł, który zainspirował potem H. P. Lovecrafta do stworzenia legendarnego „Necronomiconu”. A współcześnie odwołania do tekstów Chambersa znaleźć można w kultowym już serialu „Detektyw” (True Detective). Poza tytułowym cyklem zbioru znajdziemy w tej edycji trzy inne nowele grozy: „Księżycowy Starzec”, „Posłaniec” i „Miły wieczór” - reprezentatywne dla twórczości Chambersa.

Informacja wydawnictwa Papierowy Księżyc

W księgarniach pojawiło się nowe wydanie powieści "Więzień labiryntu". To początkowy tom bestsellerowej trylogii Jamesa Dashnera. ​​Akcja rozgrywa się w dystopijnym świecie.​ Główny bohater - Thomas - traci pamięć i budzi się w koszmarnym labiryncie. Kto go zbudował? Jaki jest jego mechanizm? Dlaczego uwięziono w nim grupę nastolatków?

Ekranizację "Więźnia labiryntu" będzie można zobaczyć już jesienią tego roku - premierę filmu zapowiedziano na wrzesień.

Zwiastun filmu
: https://www.youtube.com/watch?v=64-iSYVmMVY

W samo południe - odsłona CXXI - ogłoszenie wyników

Środa, a jakoby piątek zawitał, tak śmiesznie i straszno nam się zrobiło...

Nic to jednak, przechodzimy do odpowiedzi w CXXI odsłonie naszego nieustającego konkursu: W samo południe.

1. Wydawnicze: Proszę podać, ile tekstów Wita Szostaka, oprócz "Stu dni bez słońca", ukazało się nakładem wydawnictwa Powergraph. Z okazji dzisiejszego święta możecie się pomylić maksymalnie o trzy. 

Jeden - "Koźlęta gazeli" z antologii "Pożądanie".

2. Historyczne: Pytanie jest dwuczęściowe. Część pierwsza: w tekście powyżej nawiązałem do pewnego klasycznego cyklu SF - proszę podać tytuł tego cyklu i nazwisko jego autora. Część druga - tym razem klasyka fantasy - bohater tegoż cyklu jest uczelnianym wykładowcą, który pewnego dnia przenosi się w czasie i odkrywa w sobie dwie zdolności: do rzucania (programowania) czarów i zamiany w pewne mityczne (na Suwalszczyźnie mityczne nieco bardziej, niż, na ten przykład, w Krakowie, gdyż zamiast na chemię, postawiliśmy na fizykę i humanitarnie, choć może z mniej efektownym wynikiem, wytłukliśmy je kłonicami) i ponoć inteligentne stworzenie ("ponoć", bo jednak jak się komuś mówi "nie leź do smardzy, bo w ucho", to osobnik inteligentny w lot pojąłby aluzję). Oczywiście dla części drugiej pytania również proszę podać nazwę cyklu wraz z jego autorem.

"Helikonia" Briana W. Aldissa i "Smok i Jerzy" Gordona R. Dicksona.

Zwycięzcy:

1. Grzegorz Koper,

2. Hubert Poniatowski,

3. Rafał Wielbiński.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród, zapraszam jak zwykle na toczącą się właśnie odsłonę z Martinem :)

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego w roku 2014

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego w roku 2014

Mamy przyjemność poinformować, że nominowano niżej wymienione powieści:

Szczęśliwa ziemia           Łukasz Orbitowski 

Przedksiężycowi t. 2, 3    Anna Kańtoch       

Holokaust F                    Cezary Zbierzchowski     

Cienioryt                        Krzysztof Piskorski

Sezon burz                     Andrzej Sapkowski

Gambit Wielopolskiego   Adam Przechrzta  

Powieści uszeregowano wg liczby przyznanych punktów w porządku malejącym. Nominacje wyłoniono w głosowaniu 52 zaproszonych koneserów literatury fantastycznej. Listę nominowanych powieści ogłoszono podczas uroczystości na Uniwersytecie Warszawskim dn. 25 kwietnia 2014 r. Autorom wyróżnionych dzieł serdecznie gratulujemy!

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego została ustanowiona w czerwcu 2008 roku z inicjatywy pisarza i naukowca Andrzeja Zimniaka, przy wsparciu dużej części środowiska związanego z polską literaturą fantastyczną. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie dobrej literatury utrzymanej w konwencji fantastyki, którą wyłania profesjonalne jury, w odróżnieniu od innych funkcjonujących w Polsce nagród w dziedzinie fantastyki, mających charakter plebiscytowy. W skład jury wchodzą literaturoznawcy uniwersyteccy, a przewodniczącym jest prof. dr hab. Antoni Smuszkiewicz. Dotychczasowymi laureatami Głównej Nagrody zostali Jacek Dukaj (dwukrotnie), Rafał Kosik, Michał Protasiuk, Wit Szostak i Anna Kańtoch, a wyróżnieni zostali m. in. Łukasz Orbitowski, Marek Huberath i Krzysztof Piskorski.

Króciak

Kwiecień zamykamy mocnym uderzeniem.

Do Szortowni trafiło opowiadanie nagrodzone wyróżnieniem w pamiętnym konkursie grozy, współorganizowanym przez Szortal oraz miesięcznik Horror Masakra.

Oto Bartłomiej Dzik i młodsza siostra lobotomii oraz elektrowstrząsów, czyli Horroroterapia.

7.27 do Smoleńska - Marcin Wolski

Sensacja czy fantastyka?

Hubert Przybylski


Były takie wydarzenia w historii, które ze względu na swoje znaczenie do dziś dnia są inspiracją, świetną pożywką i stymulantem wyobraźni twórców. A że ludzki umysł działa tak, a nie inaczej, więc ogromna większość* z owych wydarzeń wiąże się z przelewem krwi, śmiercią, cierpieniem i tego typu "przyjemnymi" kwestiami. Koleją rzeczy jest, że spora część z nich dotyczy sławnych osobistości, głównie władców**. Cóż, nie dość, że sam wątek władzy i potęgi jest niezwykle atrakcyjny, to jeszcze stanowi punkt wyjścia dla czegoś, co rozgrzewa nasze głowy lepiej, niż dobra księżycówka - do teorii spiskowych. A że wśród takich członków klubu bohaterów teorii spiskowych, jak faraonowie, templariusze i Jakub de Molay, arcyksiąże Ferdynand, Marilyn Monroe i JFK, pojawił się kilka lat temu nowy polski akcent - ofiary tragedii smoleńskiej - więc czy można się dziwić, że twórcy się temu nie oparli? No właśnie. Ważne jest jednak to, w jaki sposób owi twórcy wykorzystali potencjał wydarzenia - czy tylko ordynarnie żerują na tragedii, czy też starają się wyciągnąć z tego coś więcej. A jak na tym tle przedstawia się mój dzisiejszy obiekt badań, "7.27 do Smoleńska" Marcina Wolskiego? O tym za momencik...

Zacznę jednak od wprowadzenia w fabułę powieści. Jej bohaterem jest Igor Rykow, inżynier z działu kontroli technicznej Lotniczych Zakładów Remontowych w Samarze. Był on świadkiem tajemniczych zdarzeń, które miały miejsce w czasie remontu polskiego rządowego Tu-154M, nr 101. Jakiś czas potem przypadkowo unika losu swoich przyjaciół z pracy, którzy giną w tajemniczych okolicznościach. Unika, ale nie na długo - staje się celem zabójców, a że domyśla się, iż cała sprawa może miec związek z remontem samolotu i jego planowanym wylotem na uroczystości w Katyniu, wyrusza do Polski, aby zapobiec tragedii. Ma na to 24 godziny...

Wolski w Subiektywnie

Chciałem zdążyć w kwietniu i chyba mi się to udało. A więc zapraszam do lektury mojej najnowszej recenzji. Jak zwykle, znajdziecie ją pod tym oto odnośnikiem i jak zwykle, zamiast wrzucić fragment na zachętę powiem tylko, że są przypisy.