Kwiecień 2013

Drabble

Jedna stusłówka wiosny nie czyni? Sprawdzimy. Jadwiga Kopaszewska i jej Filip.

Króciak

W szortowni tekst Mileny Zaremby Zemsta. Zapraszamy!

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

GEORGE R. R. MARTIN - GRA O TRON
Tom III

NAWAŁNICA MIECZY
cz. 1 Stal i Śnieg

 Siedem królestw rozdarła krwawa wojna, a zima zbliża się niczym rozwścieczona bestia. Ludzie z Nocnej Straży przygotowują się na spotkanie z wielkim chłodem i żywymi trupami, które mu towarzyszą. Do inwazji na północ, której świeżo wykutą koronę nosi Robb Stark, szykuje się jednak horda głodnych, dzikich ludzi władających magią nawiedzanego pustkowia. Siostry Robba zaginęły, nie żyją albo w każdej chwili mogą zginąć na rozkaz króla Joffreya z rodu Lannisterów. A za morzem ostatnia z Targaryenów wychowuje smoki, które wykluły się na pogrzebowym stosie jej męża, gotowa pomścić śmierć ojca, ostatniego ze smoczych królów zasiadających na Żelaznym Tronie.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Terry Pratchett - Mgnienie ekranu
Wszystkie światy Terry’ego Pratchetta – ponad trzydzieści opowiadań mistrza humorystycznej fantastyki, od debiutu, po historie z kultowego Świata Dysku.

W ciągu czterech dekad, jakie upłynęły od druku jego pierwszej książki, Terry Pratchett stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych autorów. Tutaj, po raz pierwszy, w jednym tomie zebrane są jego opowiadania i inne krótkie formy literackie. „Mgnienie ekranu” kreśli kurs długiej kariery pisarskiej Pratchetta: od czasów szkolnych, poprzez pierwszą pracę w „Bucks Free Press”, do początków jego debiutanckiej powieści „Dywan” i dalej, po oszałamiające mistrzostwo fenomenalnego cyklu Świata Dysku.
Znajdziemy tu postacie zarówno znajome, jak i czekające na odkrycie; światy porzucone i inne, które wciąż się rozwijają; przygody, kurczaki, śmierć, disco, a także kilka dość niepokojących koncepcji Świąt, a wszystko to przesycone jego niemożliwym do podrobienia poczuciem humoru.

Edytor tekstów z pstryknięciem zbudził się do życia. Monitor zaś był pustkowiem i chaosem; ciemność była nad ekranem, z wyjątkiem oczywiście mrugającego zapraszająco kursora. Dłonie Doggera uniosły się nad klawiaturą. To powinno działać w obie strony. Jeśli to wiara napędzała wszystko, powinno udać się załapać na przejażdżkę, o ile tylko człowiek był dostatecznie szalony, by spróbować. Od czego zacząć? Niedługie opowiadane powinno wystarczyć dla wykreowania postaci. Chimera już istniała – niewielki pęcherzyk fraktalnej rzeczywistości, stworzony tymi dziesięcioma palcami. Zaczął pisać, z początku niepewnie, ale potem

W samo południe - odsłona LXVI

Witamy w najnowszej, prawdziwie wiosennej odsłonie naszego stałego konkursu! Tym razem nagrodami są trzy egzemplarze nowego wydania pierwszego tomu "Nawałnicy mieczy" George'a R.R. Martina, ufundowane przez wydawnictwo Zysk i S-ka.

Żeby zadość uczynić tradycji, zasady konkursu pozostawiamy bez zmian. Prawidłowe odpowiedzi przesyłamy podpisanym imieniem i nazwiskiem mailem na adres akusz@szortal.com, w tytule maila musi być wstawiony numer odsłony konkursu. Na odpowiedzi czekamy do następnego poniedziałku (8-go kwietnia), do godz. 10:00. Wyniki ogłosimy potem.

A teraz pytania.

1. Wydawnicze: Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukaże się niebawem zbiór felietonów pewnego bardzo znanego publicysty, tłumacza i działacza fandomowego. Proszę podać jego imię i nazwisko oraz tytuły i autorów trzech przetłumaczonych przez niego książek, które doczekały się ekranizacji.

Informacja wydawnictwa Powergraph

W imieniu wydawnictwa Powergraph i samych autorów mam przyjemność zaprosić na spotkanie premierowe, które odbędzie się w najbliższy czwartek, 4 kwietnia, o godz. 18:00 w warszawskiej Grawitacji (ul. Browarna 6).

 

Pretekstem do spotkania jest ukazanie się najnowszych powieści Anny Kańtoch oraz Michała Cetnarowskiego. Autorka opowie o z dawna oczekiwanym drugim tomie "Przedksiężycowych", autor o swojej debiutanckiej powieści "I dusza moja".

 

Dla pierwszych 50 osób napitek gratis, więc warto być wcześnie!

Archiwum polskiej fantastyki - Czesław Białczyński - Zakaz wjazdu

Przedstawiłem Wam już wszystkie książki z Solarisowej serii Archiwum polskiej fantastyki, które wyszły do końca marca 2013 roku. Dzisiaj i jutro dwie zapowiedzi na kwiecień 2013, a potem notka ogólna jeszcze jest planowane w tej serii.

Na dzisiaj następna książka, Czesława Białczyńskiego - Zakaz wjazdu. Tę pozycję też jeszcze pamiętam z pierwszego wydania, dobra rzecz :)

Zakaz wjazdu to klasyczna opowieść science fiction, trochę czerpiąca wizję ludzkiego społeczeństwa  z lemowskiego Powrotu z gwiazd. Ludzkość odkryła w naszym systemie słonecznym wrota, które przenoszą do innego układu gwiezdnego, z planetą nadającą się do zamieszkania, gdyby… Gdyby nie dziwna anomalia płatająca ludzkiemu wzrokowi figla. Bez specjalnych gogli przetwarzających obraz, ludzie widzą tam barwy jak w dziecięcym kalejdoskopie. Ziemianie zakładają na tej planecie stację, a pewnego dnia od wrót wraca statek z jednym z badaczy, który najwyraźniej sfiksował. Na planetę wysyłają agenta, jednego z nielicznych ludzi na Ziemi, którzy nie mają wytłumionej farmakologicznie agresji. A ów badacz, który wrócił, okazuje się agentem Obcych, zasobnikiem rozsiewającym grozę i śmierć.

Testimonium - Jan Maszczyszyn

Trybiki

Aleksandra Brożek


Nikt z nas nie widział kosmitów, a przynajmniej możemy założyć, że tak nie było, zadając kłam licznym doniesieniom rodem z „Archiwum X”. Nie wiemy nawet, czy istnieją inne cywilizacje w naszym Wszechświecie lub też w innych galaktykach. Co rusz jednak, czytając różnej maści opowiadania czy powieści science fiction, możemy się  spotkać z wyobrażeniem tego, jak mogłaby wyglądać nasza rzeczywistość, gdyby zawitali w niej obcy. Tak jest u Asimova, Wellsa, Vonneguta… wymieniać by długo. Także i autor „Testimonium” próbuje zmierzyć się z wątpliwościami, które nękają ludzi od dziesięcioleci. A równocześnie zaszczepia w nas strach. Kim są obcy? Czy istnieją? A jeśli tak, jakie mają wobec nas zamiary?

Autor serwuje nam dziewiętnaście zróżnicowanych pod względem długości, tematyki i stylu opowiadań. Czytelnik może się uśmiechnąć, popaść w zadumę lub po prostu wystraszyć się. Czy można je wrzucić do jednej szuflady z podpisem science-fiction? I tak, i nie.

O fantastyczno-naukowym charakterze tekstów świadczą rozbudowane wątki dotyczące rozwoju technologicznego i jego konsekwencji dla ludzkości. Autor roztacza przed nami szerokie spektrum możliwości, przed jakimi stanąć mogą mieszkańcy Ziemi, dzięki niepowstrzymanemu postępowi i nowinkom w świecie nauki. Nowe zabawki, podróże kosmiczne, sięganie po niemożliwe… to wszystko brzmi wręcz bajecznie, jednak nawet najpiękniejsza baśń przerodzić się może w prawdziwy koszmar.

Wizjom Jana Maszczyszyna definitywnie nie można odmówić oryginalności. Są rzeczy na niebie i ziemi, o których się filozofom nie śniło, jak zauważył niegdyś Szekspir. W „Testimonium” są obrazy i idee, na które nie wpadłby przeciętny czytelnik. To prawdziwa uczta dla wyobraźni, wycieczka w przyszłość, a zarazem w zakamarki ludzkiego umysłu.

Maszczyszyn w Subiektywnie

Nikt z nas nie widział kosmitów, a przynajmniej możemy założyć, że tak nie było, zadając kłam licznym doniesieniom rodem z „Archiwum X”. Nie wiemy nawet, czy istnieją inne cywilizacje w naszym Wszechświecie lub też w innych galaktykach. Co rusz jednak, czytając różnej maści opowiadania czy powieści science fiction, możemy się  spotkać z wyobrażeniem tego, jak mogłaby wyglądać nasza rzeczywistość, gdyby zawitali w niej obcy. Tak jest u Asimova, Wellsa, Vonneguta… wymieniać by długo. Także i autor „Testimonium” próbuje zmierzyć się z wątpliwościami, które nękają ludzi od dziesięcioleci. A równocześnie zaszczepia w nas strach. Kim są obcy? Czy istnieją? A jeśli tak, jakie mają wobec nas zamiary?

Tak się zaczyna
napisana przez naszą koleżankę Aleksandrę recenzja "Testimonium" Jana Maszczyszyna. Całość znajdziecie klikając w odnośnik. Zapraszamy!

Rychło w czas - odsłona piąta

"Joł-ho-ho-ho, żuczki moje kochane!", że tak sobie pozwolę Panem Japą "polecieć" ;P

Postanowiliśmy umilić (przy okazji) Wam i (przede wszystkim) sobie czas oczekiwania na wiosnę (ew. może od razu przyjść lato) i zorganizować tygodniowe szaleństwo z Rychło w czas! Mamy dla Was trzy egzemplarze "Dziedzictwa Manitou", antologii opowiadań napisanych w hołdzie Grahamowi Mastertonowi i jego twórczości, wydanej przez wydawnictwo Replika. Będą trzy odsłony konkursu: obecna (wtorkowo-środowa) tutaj (znaczy, na Szortal.com), czwartkowo-piątkowa na fejs-zbuku i sobotnio-niedzielna znowu tutaj. W każdej z odsłon będzie można wygrać jeden egzemplarz książki.

Dla tych, którzy zapomnieli, oraz dla tych, którzy dopiero co obudzili się ze snu zimowego (w którym przespali wszystkie wcześniejsze odsłony tego konkursu), przypominam zasady Rychło w czas: książkę wygra ta osoba, która jutro (środa, 3-go kwietnia), punktualnie o 21:00, jako pierwsza wrzuci w komentarzu pod tym postem prawidłową odpowiedź na zadane za momencik pytanie. Przypominamy - nie uznajemy falstartów i nie można edytować raz wklejonej odpowiedzi.

A teraz pytanie:

1. Replika zapowiedziała wydanie kolejnej książki Mastertona. Jaki ma ona tytuł?

Do jutra! Śpijcie dobrze i niech Wam się Misquamacus przyśni :)

Krzysztof Baranowski - Punk Tadeusz

Niesamowita gratka nie tylko dla fanów Punka Tadeusza, ale przede wszystkim dla tych, którzy lubią dobrze napisane, zabawne historie. Punk Tadeusz zebrany do kupy i zilustrowany przez Jolantę Rebejko oraz Patrycję Przełucką. Autorem epizodów o Punku Tadeuszu jest oczywiście Krzysztof Baranowski. Twoje zdrowie, Krzyśku! 

Zapraszamy!

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Wojna w blasku dnia t.1 - Peter V. Brett

 Podczas Nowiu na świat wychodzą demony

Wojna w blasku dnia wciąga czytelników w świat otchłani i mroku. Ludzkość ma trzydzieści dni, aby przygotować się do kolejnego ataku. Miesiąc, to zbyt mało, by uchronić wioskę.

Arlen i Jardir byli kiedyś jak bracia. Teraz stali się rywalami. Otchłańce szykują atak i tylko dwóch mężczyzn może im stanąć na drodze, pod warunkiem, że opanują demony, które czają się w ich sercach.

Peter V. Brett jest dziś tak rozpoznawalnym autorem jak George R. R. Martin, Robert Jordan i Terry Brooks. Powieści z cyklu demonicznego – Malowany człowiek, Pustynna włócznia i Wojna w blasku dnia podbiły już księgarskie rynki całego świata.

Archiwum polskiej fantastyki - Mirosław P. Jabłoński - Duch czasu

I ostatnia zapowiedź z Archiwum polskiej fantastyki na kwiecień. Powieść Mirosława P. Jabłońskiego - Duch czasu.

Duch Czasu to ewenement – erudycyjna, pełna smaczków z historii podróż przez wieki, do tego tak nafaszerowana ostrymi scenami erotycznymi, że próżno chyba poszukiwać podobnej książki w światowej fantastyce.

A jeszcze w tym roku zostanie wydana druga część Ducha Czasu 2. Prawdziwa uczta.

Listy lorda Bathursta

Prawa burta - ognia!

Hubert Przybylski


Na pewno już się domyśliliście (całkiem możliwe, że poznaliście to po tytule), że dziś na tapecie wylądowała marynistyka. I to nie byle jaka marynistyka. Będzie bowiem o książce, dzięki której możemy się przenieść do złotej ery żaglowców. Do czasów, kiedy to faceci dzielili się na mężczyzn, szczury lądowe i karmę dla rekinów, a na morzu łatwiej było o tysiąc kul z dwunastofuntówek pirackich brygów czy pinas, niż o kuka, który by umiał ugotować coś innego niż breję na szczurzynie... Książką tą są "Listy lorda Bathursta" Marcina Mortki.

Nie jest to pierwsza przygoda Mortki z tego typu marynistyką. Od ponad dziesięciu lat tłumaczy powieści Patricka O'Briana, a w międzyczasie napisał też dwutomową "Karaibską krucjatę" - połączenie klasycznej awanturniczo-przygodowej opowieści o piratach i fantasy. Natomiast same "Listy lorda Bathursta" to ukłon w stronę twórczości O'Briana i tym razem nie uświadczymy żadnej fantastyki.

Jest rok 1800. Kapitan Peter Doggs z Royal Navy, oskarżony o zdradę i uderzenie innego oficera, staje przed plutonem egzekucyjnym. Od śmierci wybawia go lord Bathurst, składając mu jednocześnie propozycję nie do odrzucenia - Doggs ma na kilka miesięcy objąć dowództwo na fregacie "Stjernen" i wypełniać wszelkie, dostarczone przez niejakiego Stirlinga i zapisane w przygotowanych wcześniej listach, polecania Bathursta. Jeśli tego nie zrobi, lord "zaopiekuje" się jedyną osobą, na której zależy Doggsowi - jego szesnastoletnią córką, Emily. Kapitan zgadza się i wyrusza z tajemniczą misją, w której przyjdzie mu zmierzyć się z pogodą, będącą na usługach lorda załogą "Stjernena", piratami i ... Royal Navy, w międzyczasie usiłując przejrzeć i pokrzyżować plany lorda oraz znaleźć sposób, żeby uratować swoją córkę. Tyle, ze czego by nie uczynił, to z każdym kolejnym listem od Bathursta przekonuje się, że lord przewidział jego działania...

Mortka w Subiektywnie

Na pewno już się domyśliliście (całkiem możliwe, że poznaliście to po tytule), że dziś na tapecie wylądowała marynistyka. I to nie byle jaka marynistyka. Będzie bowiem o książce, dzięki której możemy się przenieść do złotej ery żaglowców. Do czasów, kiedy to faceci dzielili się na mężczyzn, szczury lądowe i karmę dla rekinów, a na morzu łatwiej było o tysiąc kul z dwunastofuntówek pirackich brygów czy pinas, niż o kuka, który by umiał ugotować coś innego niż breję na szczurzynie... Książką tą są "Listy lorda Bathursta" Marcina Mortki.

Ahoj żeglarze! Jak widzicie, zmierzyłem się z najnowszą powieścią Marcina Mortki - "Listami lorda Bathursta". Tych, których ciekawi moja o tej książce opinia, zapraszam do oddania pełnoburtowej salwy w ten parszywie wyglądający i obrośnięty pąklami odnośnik.

Nowość wydawnictwa Powergraph

I DUSZA MOJA - Michał Cetnarowski

Mroczny thriller Michała Cetnarowskiego opowiada o ludziach stawiających czoło złu, które ich przerasta. Skandynawowie udowodnili, że powieść gatunkowa może dotykać spraw istotnych. I dusza moja to przykład, że takie teksty pisze się również w Polsce.

Fragment książki:

Na korytarzu wybuchła kanonada strzałów.

         Brzęknęło tłuczone szkło, ktoś zaczął przeraźliwie krzyczeć. Uczniowie wybiegli z klas. Usłyszała piski. Ewa dostrzegła, jak w jej pole widzenia wbiega kilku chłopców, nieoglądających się do tyłu, biegnących na ślepo, byleby przed siebie, a wtedy gdzieś zza drzwi jednej z klas huknęło, raz i drugi, przeraźliwie głośno w zamkniętej przestrzeni, niosąc się echem po korytarzu, w oknie trzasnęła przestrzelona szyba, część szkła runęła na podwórko, część rozsypała się ostrym deszczem na korytarzu.

         Jeden z biegnących chłopców potknął się, wylądował na kolanach, tnąc głęboko, do mięsa, dłonie na szklanych odłamkach z podłogi. Potem trzasnęło znowu, skryty w cieniach korytarz rozbłysnął krótkim ogniem, jak flesz z aparatu, i bark klęczącego chłopaka wybuchł krwawą chmurą. Ściany pokryły cętki krwi, ciało w agonalnych drgawkach zwaliło się na posadzkę. Obok w panice przebiegali inni uczniowie.

Michał Cetnarowski – redaktor, pisarz, publicysta. Szef działu literatury polskiej w „Nowej Fantastyce”. Autor zbioru opowiadań Labirynty (2009).

Jeszcze dłuższy fragment książki :)

Zapowiedź Wydawnictwa Almaz

Już 15 kwietnia będziecie mogli zapoznać się z trzecią częścią Prawdopodobieństwa Nancy Kress - Przestrzeń prawdopodobieństwa.


Ludzkość toczy wojnę z Obcymi – Fallerami – i przegrywa w niej. Nieprzejednani wrogowie ignorują wszelkie próby nawiązania kontaktu i niebiorą jeńców. Jedyną nadzieję stanowi dość niecodzienna grupa osób: pułkownik Lyle Kaufman, emerytowany wojskowy; Marbet Grant, kobieta Wrażliwiec pozostająca w związku z Kaufmanem; Amanda, dziewczynka w burzliwym wieku dojrzewania; oraz Magdalena, jedna z najpotężniejszych kobiet we wszechświecie.

Akcja rozgrywa się na Ziemi, na Marsie i w najdalszych zakątkach Galaktyki – podczas gdy w kolebce ludzkości wszczynają się niepokoje, a w głębi kosmosu trwa wojna, te cztery osoby, uzbrojone co najwyżej w nieudowodnioną teorię, dokonują próby wdarcia się do rodzimego systemu gwiezdnego Fallerów. Ryzyko jest przeogromne, a przyszłość całego wszechświata wisi na włosku…

Napakowana akcją ostatnia część trylogii Nancy Kress Prawdopodobieństwo oszałamiający sposób radzi sobie z matem, jaki zapanował na linii ludzie–Fallerowie. Miłośnicy tego cyklu będą zachwyceni.
– Publishers Weekly

Archiwum polskiej fantastyki - pełna lista zapowiedzi

Przedstawiłem Wam do tej pory 6 pozycji wydanych do tej pory, oraz dwie zapowiedzi na kwiecień. Dzisiaj kończąc pokazywać serię wypisałem pełną listę zapowiedzi na następne miesiące i lata.

Wyjątkowa seria książek z klasyki polskiej fantastyki. Niektóre unikalne, od lat nie wznawiane. Wsród autorów: Żuławski, Boruń - Trepka, Petecki, Białczyński, Jabłoński, Oramus, Żerdziński, Wolski.

Seria dostępna WYŁĄCZNIE w Solarisnet.pl

Poszczególne książki, po 2-3 miesięcznie, będą się ukazywały przez najbliższe lata. Lista jest otwarta. Tytuły zalinkowane już można kupować.

W samo południe - odsłona LXV - ogłoszenie wyników

Czwartek, nie jest źle :)

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Na ciąg dalszy "Przebudzenia Lewiatana" przyjdzie nam jeszcze ździebko zaczekać, ale w międzyczasie... Fabryka Słów wydała kilka książek, których akcja umiejscowiona jest w uniwersach, stworzonych pierwotnie na potrzeby gier. Proszę podać nazwy dwóch takich uniwersów, ale uwaga - tylko tych w konwencji sf.

Warhammer 40K, Mass Effect, Gears of War, Starcraft

2. Historyczne: "Przebudzenie Lewiatana. T1" zostało nominowane do nagrody Hugo. Dlatego też proszę podać tytuły i autorów trzech pierwszych powieść sf, które zostały nagrodzone tą nagrodą i które zostały wydane w Polsce. W kolejności chronologicznej otrzymywania Hugo.

Pośród cieni - Agnieszka Hałas

Marek Adamkiewicz

Trochę trzeba było poczekać na drugi tom historii o Krzyczącym w Ciemności. W tzw. „międzyczasie” autorkę dotknęły pewne zawirowania wydawnicze i gotowa od dłuższego czasu powieść, światło dzienne ujrzała dopiero teraz. I można mówić, że długi okres oczekiwania zaciera nieco pamięć czytelnika, na pewno jest w tym sporo racji, ale prawdą jest też, że na dobre rzeczy warto czekać. I obronią się one same, gdy wraz z początkowymi stronami do głowy automatycznie wskoczy to, co już o danym bohaterze wiemy. Tak jest właśnie w przypadku „Pośród Cieni”.

Generalnie fabuła zasadza się na tym, że Krzyczący wciąż nie pamięta wielu szczegółów swojego poprzedniego życia (przypomnijmy, że w „Dwóch Kartach” bohater obudził się dotknięty amnezją) i nadal poszukuje okruchów informacji w wielu dziwnych miejscach. Jednak krok po kroku, zbliża się do zdobycia wiedzy o swojej skrytej we mgle przeszłości. Wiedza ta może mu się jednak nie do końca spodobać. Wszak nie każdy lubi być marionetką w rękach potężnych graczy. Przy okazji bohatera nie omijają też kłopoty. To musi wymykać się obławie zorganizowanej przez Srebrnych, innym razem z kolei organizuje schronienie dziewczynie, w której obudził się mroczny dar, i której życie może być w niebezpieczeństwie. Ręce ma, w każdym razie, pełne roboty.

W porównaniu z pierwszą powieściową odsłoną przygód Brune Keare, można wyraźnie odczuć, że nieco zwiększyło się tempo prowadzenia akcji. Nie ma tak wyraźnych momentów przestoju, jak miało to miejsce w „Dwóch Kartach”. Autorka potrafiła tym razem lepiej wyważyć składowe i dobrze zestawić momenty bardziej nastrojowe z tymi pełnym przygody. Wrażenie wciąż robi niezwykle sugestywna sceneria, w jakiej rozgrywa się fabuła. Podziemia, miejsca w strefie „bardziej astralnej”, miasto. Wszystko miesza się ze sobą w odpowiednich proporcjach, uwidaczniając dużą różnorodność. Jest to bezsprzecznie spora zaleta.

Hałas w Subiektywnie

Zapraszamy do przeczytania najnowszej recenzji Marka, w której omawia on drugi tom cyklu "Teatr Węży" Agnieszki Hałas - "Pośród Cieni". Poniżej mały fragmencik na zachętę.

Trochę trzeba było poczekać na drugi tom historii o Krzyczącym w Ciemności. W tzw. „międzyczasie” autorkę dotknęły pewne zawirowania wydawnicze i gotowa od dłuższego czasu powieść, światło dzienne ujrzała dopiero teraz. I można mówić, że długi okres oczekiwania zaciera nieco pamięć czytelnika, na pewno jest w tym sporo racji, ale prawdą jest też, że na dobre rzeczy warto czekać. I obronią się one same, gdy wraz z początkowymi stronami do głowy automatycznie wskoczy to, co już o danym bohaterze wiemy. Tak jest właśnie w przypadku „Pośród Cieni”.

Króciak

W szortowni mrożący krew w żyłach tekst Arka Tuszyńskiego Oprawca.

Rychło w czas - odsłona szósta

Howdee! Zapraszamy do udziału w ostatnim w tym tygodniu konkursie "Rychło w czas". Mamy do oddania w niebojaźliwe ręce ostatni z trzech egzemplarzy antologii "Dziedzictwo Manitou", ufundowanych przez wydawnictwo Replika.

Zasady są niezmienne, jak uśmiech kierownika odciśnięty w betonie  - nagrodę zgarnie ten, kto jutro, czyli w niedzielę 7-go kwietnia, punktualnie o godz. 21:00, jako pierwszy wrzuci w tym poście komentarz z prawidłową odpowiedzią na zamieszczone poniżej pytanie. Falstarty (żebyście tylko wiedzieli, jak jagody mi płoną, kiedy o tym piszę) i edytowane odpowiedzi się nie liczą.

Pytanie: Tak mi coś świta, że pierwszą opublikowaną w Polsce powieścią Mastertona był "Manitou", więc pytanie będzie dotyczyło jego treści. W książce jest opisany ciekawy przypadek ciąży pozamacicznej i pytanie moje brzmi - gdzie "zakotwiczony" był płód?

Do jutra! Niech się Wam znowu Misquamacus przyśni ;)

Szortal na wynos - marzec/kwiecień 2013

Wydaje się, że wiosna już dawno zmieniła plany i w tym roku będziemy musieli się bez niej obejść. Dla tych jednak, którzy nie mogą doczekać się tego zielonego, które teraz leży przykryte tym białym, odnaleźliśmy w archiwach ludowy przepis na przywołanie wiosny. Jak się okazuje, nie jest to ani trudne, ani też nie wymaga specjalistycznego przygotowania wiosnoprzywoławczego. Tutaj przepis:

"Weźmiesz ty mysz kablem do gniazda USB połączoną i przyciskiem na niej znalezionym klikniesz w jedno z trzech miejsc na ekranie komputera, aby dobry plik w odpowiednim formacie pobrać. Gdy już pobrany on będzie, niezwłocznie otworzysz go na urządzeniu do tego przeznaczonym i spełnisz warunek, który do przywołania wiosny jest potrzebny. A jest nim czytanie i oglądanie tego, co w Szortalu „Na wynos” umieszczono. Gdy takich jak Ty w liczbie tysiąca sztuk plus sztuk jeden się znajdzie, wiosna wnet przyjdzie i już tu zostanie."

Zapraszamy zatem do "Szortalu na wynos - marzec/kwiecień 2013" i pamiętajcie, że każde ściągnięcie pliku z naszego portalu, jest ściągnięciem pliku w dobrej sprawie i uderza bezpośrednio w złą i szkaradną zimę.

Asymetria. Rosyjska ruletka - Piotr Gibowski

Nauka na błędach

Hubert Przybylski

Motyw cofnięcia się w czasie i prób poprawienia historii jest jednym z najstarszych motywów w literaturze s-f. Wśród przykładów można wymienić "Jankesa na dworze Króla Artura" Marka Twaina, czy cykl 163x Erica Flinta (w Polsce zakończono jego wydawanie na drugim tomie). Na naszym podwórku również pojawili się twórcy, którzy dostrzegli potencjał drzemiący w tym motywie - jak chociażby Marcin Ciszewski. W zeszłym roku dołączył do tego grona, z pierwszym tomem swojej trylogii pt. "Asymetria. Rosyjska ruletka", Piotr Gibowski.

Fabuła powieści ukazuje losy dwunastki Polaków, którzy w czasie wycieczki do ośrodka CERN nagle cofają się w czasie z 2011 roku do 1927. Tam od razu ładują się w tarapaty i jeden z nich ginie. Pozostała jedenastka, wśród której znajduje się pięciu wybitnie uzdolnionych maturzystów, czterech oficerów najlepszych jednostek specjalnych w kraju, oficer wywiadu oraz inteligentny, energiczny i znający się na ekonomii i psychologii urzędnik z ministerstwa, który dość szybko przejmuje dowodzenie. Cała grupka, po krótkich perypetiach trafia do Polski, gdzie postanawia zapobiec nieszczęściom, które spotkały Polskę w czasie i po II wś. Ich atutem jest wiedza i umiejętności niespotykane w dwudziestoleciu międzywojennym. Oraz notebook, którego dysk twardy w 80% zapełniają materiały naukowe: techniczne, ekonomiczne i przede wszystkim, historyczne.

Mogę się teraz założyć o resztkę moich włosów na głowie, że po przeczytaniu tego skrótu fabuły pomyśleliście sobie: "Ale banał. Znowu jakieś huraoptymistyczne czytadło dla ludzi, którzy chociaż umieją czytać, to ich IQ jest porównywalne z IQ stołowej nogi". I mając do wyboru lekturę "Asymetri" i długotrwale uderzanie głową w mur, spora część z Was nie byłaby pewna, która z tych dwóch opcji byłaby mniej szkodliwa dla Waszego zdrowia psychicznego.

Gibowski w Subiektywnie

Spośród kilku przeczytanych w tym tygodniu książek, chciałbym zwrócić Waszą uwagę na "Asymetrię. Rosyjską ruletkę" Piotra Gibowskiego. Poniżej małe co nieco na zachętę, a całe omówienie znajdziecie klikając w odnośnik. Zapraszam.

Motyw cofnięcia się w czasie i prób poprawienia historii jest jednym z najstarszych motywów w literaturze s-f. Wśród przykładów można wymienić "Jankesa na dworze Króla Artura" Marka Twaina, czy cykl 163x Erica Flinta (w Polsce zakończono jego wydawanie na drugim tomie). Na naszym podwórku również pojawili się twórcy, którzy dostrzegli potencjał drzemiący w tym motywie - jak chociażby Marcin Ciszewski. W zeszłym roku dołączył do tego grona, z pierwszym tomem swojej trylogii pt. "Asymetria. Rosyjska ruletka", Piotr Gibowski.

W samo południe - odsłona LXVII

Witajcie Pacaki! Zapraszamy Was do wzięcia udziału w naszej cotygodniowej zabawie.
Tym razem mamy do rozdania pięć egzemplarzy powieści "W przededniu" duetu Card&Johnston, która niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Zasady, zatwierdzone przez samego Mędrca Abradoxa z planety Alfa, pozostają bez zmian. No, może z malutkimi zmianami. Ale to tylko dzisiaj. Tak wyjątkowo. Bo śnieg pada. Padał. A teraz już świeci słońce. Ech... Co to ja miałem... Aha. Zasady. Prawidłowe odpowiedzi przysyłajcie w podpisanych imieniem i nazwiskiem mailach na adres akusz@szortal.com. W tytule maila musi się znaleźć numer odsłony konkursu. Na maile czekamy do następnego poniedziałku, 15-go kwietnia, do godz. 10:00. I teraz uwaga - mała, incydentalna zmiana. Pierwsza książka trafi do tego, kto jako pierwszy prześle prawidłową odpowiedź. Druga książka powędruje do tego, kto jako ostatni prześle prawidłową odpowiedź. Książki numer 3, 4 i 5 zostaną rozlosowane, przez pierwsza lepszą sierotkę, pomiędzy pozostałych autorów prawidłowych odpowiedzi. Ci, którzy nie zrozumieli tego, co właśnie napisałem, proszeni są o zgłoszenie się do najbliższego Ecilopa, celem tranklukatorowania.

A teraz pytania:

1. Wydawnicze: Ile książek Carda, których akcja dzieje się w uniwersum Endera, wydało wydawnictwo Prószyński i S-ka?

2. Historyczne: W jakim cyklu powieściowym wrogiem głównych bohaterów były Mandiable? Kto napisał ten cykl i z ilu części się on składa?

No, Ziemianie, do dzieła!

I pamiętajcie: żołtyje sztany - dwa razy ku!

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Już od 26 kwietnia w księgarniach polskie spojrzenie na uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a.

Ołowiany świt - Michał Gołkowski

Zona - tajemnica, która wciąga, kusi i intryguje.

Jej historią jest świat współczesny. Jej dzieci to my.

Uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a oczami Polaka – stara mleczarnia, martwy cieć, zapomniany kalendarz i wieża w środku lasu.

Wchodzisz w to? Zresztą, już jesteś. Wszyscy jesteśmy – stalkerami. Dziećmi Sarkofagu.

Tutaj wrogiem jest zło, które może czaić się tuż obok, za naszymi plecami. Może przyjmować różne postaci, imiona i kształty; jednak najstraszniejszym, co możemy spotkać w Zonie - jest człowiek.

Wstaje nowy dzień. Czy przeżyjesz go - całym sobą?

Króciak

Dziś prawdziwa kosa w szortowni, a dokładniej Piotr Kosa. Dostaliśmy od niego tekst Apokalipsa wg nie-świętego Piotra. Zapraszamy!

Zapowiedź wydawnictwa Powergraph

17 kwietnia w księgarniach ukażą się: po pierwsze wznowienie I tomu Przedksiężycowych Anny Kańtoch; po drugie premierowo II tom Przedskiężycowych Anny Kańtoch :)

Poznaj Lunapolis – ostatnią metropolię na samotnej planecie. Miasto artystów i morderców, którzy z zabijania uczynili sztukę, niezwykły tygiel mechanoidów, duszoinżynierów projektujących dzieci na zamówienie rodziców, eksperymentów z ciałem, które pozwalają osiągnąć perfekcję i dają szansę na przetrwanie.

Oto Lunapolis – miejsce oczekiwania na Skok, który szczęśliwców przybliży do Przebudzenia, a niegodnych strąci w otchłań przeszłości.

Czy Finnen, niespełniony malarz, zdoła wreszcie uczynić dzieło sztuki ze swojego życia? Jaki los zaprojektował ociec dla Kairy, dziewczyny tak zwyczajnej, że aż niebezpiecznej, w mieście w którym wszyscy starają się wyróżniać za wszelką cenę? Dokąd tak naprawdę doleciał wraz z międzygwiezdną załogą Daniel Pantalekis?

Oto świat Przedksiężycowych – poznaj ich tajemnice.

Piękne i przerażające jednocześnie. Twórcy fantastyki niejednokrotnie, wyjąwszy ciekawy pomysł na przedstawienie świata, nie mają zbyt wiele do powiedzenia. Tylko najlepsi potrafią dodatkowo stworzyć wciągającą intrygę. Kańtoch bez wątpienia należy do tej drugiej grupy.
Dziennik.pl


Anna Kańtoch – pisarka i orientalistka (specjalność: arabistyka), autorka m.in. „Diabła na wieży”, „Miasta w zieleni i błękicie”, powieści niesamowitej „Czarne”. W 2007 laureatka nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla najbardziej obiecującego młodego twórcy. Trzykrotna zdobywczyni nagrody Zajdla, najważniejszego wyróżnienia dla polskich fantastów.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Michael J. Sullivan - Zdradziecki plan
Skrząca się od przygód i akcji historia duetu niezwykłych złodziei, Royce’a i Hadriana.

Nacjonaliści przegrali, a władze Nowego Imperium planują uczcić swoje zwycięstwo wyjątkowo krwawą ceremonią. W dniu święta zimonaliów księżniczka Arista zostanie zmuszona do małżeństwa, po czym przydarzy się jej nieszczęśliwy wypadek. Odbędzie się także podwójna egzekucja – kat straci słynną wiedźmę z Melengaru oraz spadkobiercę Novronu.

Nowym władcom wydaje się, że ich triumf jest całkowity. Nie wzięli jednak pod uwagę, że ich plan może się nie spodobać pewnym dwóch złodziejom. Royce i Hadrian po raz kolejny uratują swoją ojczyznę. Miecze i sztylety pójdą w ruch!

Jedna z najlepszych epickich serii fantasy na rynku.
Fantasy Book Critic

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów + fragment powieści

Już w piątek premiera książki, a dzisiaj możecie zapoznać się z jej dłuższym fragmentem. O, właśnie tutaj :)


Michael Vey Więzień celi nr 25 - Richard Paul Evans

„Michael Vey więzień celi nr 25” rozkochał w sobie tysiące amerykańskich nastolatków oraz ich rodziców i nauczycieli. Bestsellerowa powieść przygodowa o nadziei, lojalności, odwadze i miłości syna do matki. Prawdziwy hit w literaturze dla młodzieży.

Jestem Michael Vey. Jestem więźniem samego siebie.

To moja historia. Może trochę dziwna, lecz moja.

Mam 14 lat i jestem zwyczajnym nastolatkiem, jakich wielu. Jak ty i twoi rówieśnicy.

Czasem zwracam na siebie uwagę przez moją chorobę – zespół Tourette'a – spokojnie, da się z tym żyć!

Mam w sobie coś jeszcze – prąd elektryczny. Nie wszyscy o tym wiedzą. To czyni mnie wyjątkowym. Z tego właśnie powodu ktoś stara się mnie złapać.

Nowa Fantastyka 4 (367) 2013

Zima nadchodzi

Sławomir Szlachciński

Niby wiosna, a niby nie. Za oknem wciąż widzę góry śniegu, rano była kilkugodzinna zadymka a na okładce reklama trzeciego sezonu serialu bazującego na Grze o tron Martina. Winter is coming. Czy współczesna technologia pozwala na tak drastyczne nagięcie praw przyrody w celach reklamowych? Czy to jednak wciąż SF? Mimo wszystko wietrzę spisek. Warto by sprawą zainteresować niestrudzonego tropiciela, pana M. Branża też mu nie obca, wszak nie od dziś wiemy, że potrafi wymyślać kosmiczne koncepty jak nikt.

Dział polski otwiera Dziewczyna z kartofliska Radosława Raka. Jest to historia umieszczona w galicyjskiej wsi na przełomie XIX i XX w. Rustykalny horror aż gęsty od niesamowitości i turpistycznych obrazów, silnie oddziałujący na wrażliwość czytelnika. Literacko rzetelny bez najdrobniejszych nawet uchybień. Rzecz warta lektury każdego miłośnika dobrej fantastyki, dla entuzjastów tego typu estetyki pozycja obowiązkowa.

Kolejny tekst jest pewnego rodzaju odtrutką, balsamem łagodzącym, po dotychczasowej dawce silnych doznań. Nie wszystko złoto, co się świeci Jacka Wróbla to lekka humoreska w scenerii fantasy. Rzecz nie rości sobie pretensji do bycia wielką literaturą, oferuje za to kilka chwil nie wymagającej wysiłku rozrywki.

Po drugiej stronie Willa McIntosha (przykra sprawa, plaga literówek nawiedzająca pismo dosięgła tym razem nazwiska autora) to opowiadanie z rodzaju tych, których prawdziwy amator inteligentnej fantastyki szuka dniem i nocą. Mimo, iż sama fabuła nie jest jakoś szczególnie wyróżniająca się - historia pewnego eksperymentu, a w zasadzie jego konsekwencji - to koncept intelektualny i formalne przedstawienie pomysłu zasługują na najwyższe wyróżnienia. Zdecydowanie polecam.

Nowa Fantastyka 4 (367) 2013 w Subiektywnie

Zapraszamy do przeczytania napisanej przez Sławka recenzji najnowszego numeru Nowej Fantastyki. Poniżej fragmencik na zachętę, a całość dostępna po kliknięciu w odnośnik.

Niby wiosna, a niby nie. Za oknem wciąż widzę góry śniegu, rano była kilkugodzinna zadymka a na okładce reklama trzeciego sezonu serialu bazującego na Grze o tron Martina. Winter is coming. Czy współczesna technologia pozwala na tak drastyczne nagięcie praw przyrody w celach reklamowych? Czy to jednak wciąż SF? Mimo wszystko wietrzę spisek. Warto by sprawą zainteresować niestrudzonego tropiciela, pana M. Branża też mu nie obca, wszak nie od dziś wiemy, że potrafi wymyślać kosmiczne koncepty jak nikt.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

J.D. Robb - Psychoza i śmierć

Po latach służby w policji Eve Dallas uważa, że już nic jej nie zaszokuje. A jednak...

To był jeden z tych barów w centrum miasta, gdzie pracownicy firm odprężają się przy drinkach, narzekają na szefa, czasem umawiają z kimś na wieczór. Początkowo dało się jedynie odczuć pewne napięcie w powietrzu. Gwar się wzmógł. Goście stali się męczący. Padło kilka ostrych słów, doszło do przepychanek. Potem zaczęło się szaleństwo. Po dwunastu minutach chaosu i przemocy zginęło osiemdziesiąt osób.
Eve Dallas próbuje zrozumieć niewytłumaczalny ciąg zdarzeń. Świadkowie, którzy przeżyli, mówią, że widzieli jakieś potwory i roje pszczół. Opisują nagłe, przemożne uczucie strachu, gniewu i szaleństwa. Kiedy kryminolodzy składają raport, wszystko zaczyna wskazywać na to, że doszło do zbiorowej psychozy…
Tak się składa, że właścicielem baru jest mąż Eve, Roarke. Nie przypuszczają jednak, że ten atak był wymierzony przeciwko niemu. To coś znacznie poważniejszego. I jeśli Eve nie uda się szybko rozwikłać tej zagadki, sytuacja może się powtórzyć… w każdej chwili, wszędzie. Bo bierze się to z powietrza...

Nora Roberts – amerykańska pisarka, autorka bestsellerów o łącznym nakładzie ponad 400 milionów egzemplarzy sprzedanych na całym świecie, w tym powieści kryminalnych z serii o detektyw Eve Dallas, napisanych pod pseudonimem J.D. Robb. „Psychoza i śmierć” to trzydziesta szósta część tego cyklu.

Zapowiedź polskiego S.T.A.L.K.E.R. -a

Poznajcie Michała Gołkowskiego - patologicznego Wodnika, samotnika, mizantropa i – wbrew pozorom – introwertyka.

Pierwszy polski S.T.A.L.K.E.R. jest z wykształcenia lingwistą, z zamiłowania historykiem wojskowości, a na co dzień tłumaczem. Czarnobylem zafascynowany, odkąd tylko dowiedział się, po co brał wiosną ’86 ten niedobry proszek w kapsułkach z opłatka.

Gołkowski w swoim naturalnym środowisku zdradza tajemnice Zony w sześciu dokumentalnych odsłonach. Od Pikniku na skraju drogi, przez film Tarkowskiego, katastrofę w Czarnobylu, Uniwersum S.T.A.L.K.E.R.-a do Ołowianego świtu - książki własnego autorstwa. Zobaczcie zwiastun:

Zona - tajemnica, która wciąga, kusi i intryguje.

Króciak

W szortowni Ludzka słabość Anny Grzanek. Zapraszamy do czytania!

Konkurs wojennego science-fiction - TEKSTY!

Czyżby konkursy znów się nam rozkręcały? Przyszło dziesięć szortów. Są wśród nich autorzy, którzy towarzyszą konkursom szortalowym od pierwszego, są i nowi. Wypada przyklasnąć tej tendencji!

Ale do rzeczy. Dziesiątkę tłustych i migających kosmicznymi laserami szortów znajdziecie w Szortowni. Przeczytajcie koniecznie. Jeśli zechcecie, wyraźcie opinię wystawiając komentarze. No i oczywiście - oceńcie. Najlepiej oddając głos w ankiecie. Macie dwa tygodnie, ankieta zamknie swe podwoje 25 kwietnia o godzinie 12.00

O wybaczenie upraszam czytaczy, że czasem znienacka czcionka się zmienia - straszebnie czasem trudno to ustawić tak jak się chce.

Autorom przypominam, że w czasie trwania konkursu nie powinni zdradzać swego autorstwa! Przypominam - to Wy decydujecie, którzy autorzy otrzymają nagrodę!

Koniec konkursu na wojenne szorty w konwencji S-F

Szczegóły - czyli co kto napisał i oczywiście, kto wygrał, znajdziecie TUTAJ

Pozaświatowcy. Zarzewie buntu - Brandon Mull

Ku ostatecznemu starciu

Bartłomiej Cembaluk

Przeczytałem już wiele książek fantasy zawierających klasyczny motyw wybrańca, który musi pokonać zło, ale bynajmniej nie odczuwam przesytu. Kiedy pojawia się jakiś nowy, interesujący przedstawiciel tego gatunku, bardzo często się z nim zapoznaję. Ostatnim przykładem, z którym się zetknąłem, był „Świat bez bohaterów” Brandona Mulla, rozpoczynający trylogię o Pozaświatowcach. Choć nie wzbudził we mnie jakichś wielkich zachwytów, to był na tyle dobry, że postanowiłem sięgnąć po jego kontynuację w postaci „Zarzewia buntu”. Sięgałem z nadziejami, że się nie rozczaruję i znowu otrzymam porcję rozrywki na przyzwoitym poziomie.

Po ucieczce z lochów Felrook Jason wraca do swojego świata, ale nie zostaje tam na długo. Martwiąc się o Rachel i resztę przyjaciół w Lyrianie, postanawia jeszcze raz wpaść do zawierającej portal paszczy hipopotama i przenieść się z powrotem do magicznej krainy. Musi jak najszybciej spotkać się z Galloranem i wyjawić mu, że Słowo-Klucz mające zniszczyć cesarza jest jedynie mistyfikacją, która miała za zadanie rozproszyć uwagę jego przeciwników. Wyrusza więc w drogę do zamku Ślepego Króla, spotykając po drodze starych znajomych i przeżywając różne przygody, jak np. odwiedziny w wiosce olbrzymów. Kiedy dociera na miejsce, posiadłość jest spustoszona, a dookoła leżą martwe ciała zarówno żołnierzy, jak i tamtejszych mieszkańców. Na całe szczęście Galloranowi udało się przeżyć i wraz z Jasonem oraz kilkoma innymi towarzyszami zaczynają planować bunt przeciwko złemu władcy.

Mull w Subiektywnie

Bartek przeczytał dla Was "Pozaświatowców. Zarzewie buntu" Mulla. Jeśli chcecie się przekonać, jakie jest jego o tej powieści zdanie, zapraszam do kliknięcia w odnośnik. A poniżej mały fragmencik na zachętę.

Przeczytałem już wiele książek fantasy zawierających klasyczny motyw wybrańca, który musi pokonać zło, ale bynajmniej nie odczuwam przesytu. Kiedy pojawia się jakiś nowy, interesujący przedstawiciel tego gatunku, bardzo często się z nim zapoznaję. Ostatnim przykładem, z którym się zetknąłem, był „Świat bez bohaterów” Brandona Mulla, rozpoczynający trylogię o Pozaświatowcach. Choć nie wzbudził we mnie jakichś wielkich zachwytów, to był na tyle dobry, że postanowiłem sięgnąć po jego kontynuację w postaci „Zarzewia buntu”. Sięgałem z nadziejami, że się nie rozczaruję i znowu otrzymam porcję rozrywki na przyzwoitym poziomie.

W samo południe - odsłona LXVI - ogłoszenie wyników

Znowu czwartek, widocznie tak mi dobrze wychodzi. I tak lepiej niż w piątek :) Przyjmując ilość głosów, to i tak szybko, sierotka musiała się mocno starać :)

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukaże się niebawem zbiór felietonów pewnego bardzo znanego publicysty, tłumacza i działacza fandomowego. Proszę podać jego imię i nazwisko oraz tytuły i autorów trzech przetłumaczonych przez niego książek, które doczekały się ekranizacji.

L
ech Jęczmyk, a te zekranizowane powieści, to np.: "Imperium słońca" Ballarda, "Mały Wielki Człowiek" Bergera, "Paragraf 22" Hellera, "Podziemny krąg" Palahniuka i kilka powieści Vonneguta - np. "Rzeźnia numer pięć", Śniadanie mistrzów", "Matka noc".

2. Historyczne: Wstęp - dawno temu żył sobie w naszym kraju pisarz, który pisarzem został właściwie z przypadku. W młodości imał się wielu różnych zajęć. Karierę zaczynał w Mińsku, jako młodociany przestępca. Potem wstąpił do polskiego wojska i walczył w wojnie z bolszewikami. Po wojnie zdemobilizowany i pozbawiony perspektyw znowu wrócił do "szemranego życia", które wiódł tułając się po Wileńszczyźnie. Zajmował się m.in. hazardem, fałszerstwami, a nawet pornografią. W końcu wstąpił do II Oddziału Sztabu Generalnego i jako wywiadowca działał na pograniczu polsko-sowieckim, przy okazji dorabiając do pensji przemytem (m.in. narkotyków). Mimo, że odznaczył się bohaterstwem (za co go awansowano do stopnia oficerskiego), to wkrótce został wydalony ze służby za uzależnienie od kokainy i zachowanie "nielicujące z oficerskim stopniem". Znowu pozbawiony środków do życia został bandytą. Za napady z bronią w ręku (m.in. prawdopodobnie ostatni napad na pociąg w nowożytnej historii Polski) skazano go na śmierć, ale za zasługi dla wywiadu zamieniono mu wyrok na piętnaście lat najcięższego więzienia. W czasie pobytu w więzieniu na Świętym Krzyżu (Łysej Górze) nauczył się poprawnej polszczyzny i napisał swoje pierwsze utwory. Dzięki jednej z powieści uzyskał ułaskawienie i mógł wyjść na wolność. Niedługo potem wybuchła II wś i nasz bohater wstąpił do polskiego podziemia (najpierw ZWZ, potem AK), gdzie dowodził

Drabble

Iście wiosenny tekst - Katar Andrzeja Betkiewicza

Nowość wydawnictwa Bez granic

Główni bohaterowie książki, Warri i Yatungka, to para zakochanych w sobie Aborygenów. Zakochanych, jednak nie do końca szczęśliwie. Na drodze do ich szczęścia stanęło plemienne prawo zawierania małżeństw. Jednak ogromne uczucie, jakim bohaterowie tej historii darzą się nawzajem oraz determinacja, aby być ze sobą za wszelką cenę, sprawiają, że para ta pod osłoną nocy ucieka ze swojej osady, łamiąc tym samym prawo swojego ludu i skazując siebie na wygnanie, na życie z dala od bliskich, w bardzo trudnych warunkach pustynnych. Warri i Yatungka przeżyli w izolacji kilkadziesiąt lat.

Jednak w latach siedemdziesiątych XX wieku, po wieloletniej suszy – najgorszej w stuleciu – ludzie z plemienia Mandildjara, do którego należeli Warri i Yatungka, zaczęli poważnie obawiać się o bezpieczeństwo tej pary. Ich szanse na przetrwania w tak nieprzyjaznych warunkach, bez wsparcia młodszych kobiet i mężczyzn należących do ich szczepu, były wyjątkowo nikłe. Dlatego W.J. Peasley i jego towarzysze, poproszeni o to przez starszyznę Aborygenów, postanowili wyruszyć w poszukiwaniu tych dwojga. Ich przewodnikiem miał być dawny przyjaciel Warriego o iminiu Mudjon.

W ten sposób zaczęła się niesamowita wyprawa, podróż w przeszłość, mająca na celu odnalezienie kobiety i mężczyzny, którzy wzorem swoich przodków prowadzili koczowniczy tryb życia, taki sam, jaki kultywowano od pojawienia się pierwszych ludzi na kontynencie australijskim. Napisana przez W.J. Peasleya fascynująca relacja z ekspedycji i pełnego emocji spotkania na pustyni, a także przedstawiony przez niego opis kraju, są niezwykle wnikliwe i poruszające.

W tej absorbującej, dotykającej ważnych tematów książce, znalazły się też krótka historia miasteczka Wiluna, dzieje słynnego szlaku Canning Stock Route oraz informacje dotyczące pierwszych wypraw Europejczyków na kontynent australijski, a także opis relacji pomiędzy Aborygenami a przybyszami z Europy.

Historia tej pary, określanej mianem aborygeńskich Romea i Julii, oraz ich niecodzienne love story stały się przedmiotem dwóch dokumentalnych filmów. Pierwszy z nich to The Last of the Nomads (1997)

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

W zapowiedziach wydawnictwa Zysk i S-ka pojawiła się perełka :) Książka jednego z moich ulubionych pisarzy China Mieville'a - Ambasadoria.

Ambasadoria - China Mieville

Ambasadoria to miasto sprzeczności położone na krańcach zbadanego wszechświata. Avice Benner Cho jest nawigatorką na statku podróżującym w „wiecznym nurcie”, morzu czasoprzestrzeni rozciągającym się pod dnem codziennej rzeczywistości. Po wielu latach powraca na swoją rodzinną planetę. Ludzie nie są tu jedyną inteligentną rasą, a Avice nawiązuje niewytłumaczalną więź z Gospodarzami – tajemniczymi istotami niezdolnymi do kłamstwa. Jedynie niewielka grupka genetycznie zmodyfikowanych Ambasadorów włada ich językiem, umożliwiając kontakt pomiędzy dwoma społecznościami. Jednak gdy na planetę przebywa nowy Ambasador, krucha równowaga zawisa na włosku. By zapobiec tragedii i nieuchronnej wojnie ras, Avice musi osobiście porozumieć się z Ariekenami, dobrze wiedząc, że to niemożliwe…

„Kafkowski pisarz wybiera się w podróż na krańce wszechświata, tworząc swój najnowszy thriller SF. W Ambasadorii, niezmordowanie przesuwając granice własnej twórczości, Mieville poszerza jednocześnie granice samego gatunku, tworząc niezwykłą opowieść o kontakcie i wojnie z obcymi”.

„Entertainment Weekly”

Króciak

Wiemy, że jest późna godzina, ale i tak proponujemy Wam Spiritus Jędrzeja Burszty! Na zdrowie ;)

Kim jest Iks? - konkurs

Pamiętacie zabawę polegającą na odgadnięciu autora pewnego tekstu? 

Tym razem zupełnie bez wspomagaczy pokonwentowych postanowiliśmy dać Wam możliwość rozszyfrowania tożsamości autora miniaturki.

Tutaj znajdziecie króciaka napisanego przez naszego Iksa. 

Na odpowiedzi czekamy do 21 kwietnia, do godziny 18:00. Należy wysyłać je na adres: baranek@szortal.com, w tytule maila wpisując "Iks-konkurs". Uwaga! Każdy może zgadywać tylko jeden raz ;) Do wygrania dwa egzemplarze książki "Składany nóż" K.J. Parker, które przygotowało dla Was Wydawnictwo Mag. 

MAŁE UAKTUALNIENIE: wygrywają dwie osoby, które jako pierwsze nadeślą poprawne odpowiedzi. (Tak czy inaczej, na razie poprawnych odpowiedzi brak)

Edit: Jest pierwsza poprawna odpowiedź! Kto będzie drugi? Kto?

Co pewien czas będziemy tu umieszczać podpowiedzi. 

Już dziś pierwsza z nich: Iks pochodzi z Ziemi. 

Powodzenia i bawcie się dobrze ;)

O Iksie można powiedzieć wiele, lecz nie chcemy zdradzać wszystkiego. Jesteśmy jednak wyrozumiali. Dlatego dostaniecie kilka podpowiedzi:

 I) Iks jest Polakiem (tak twierdzi). 

 II) Iks nosi okulary (tak go widywaliśmy).

III) Iks nie jest Barankiem. 

IV) Iks debiutuje na Szortalu, ale sam debiutantem nie jest.

V) Można śmiało powiedzieć, że Iks "siedział" w komiksie.

VI) Iks zaczął publikować w czasach, kiedy wielu z Was nie było jeszcze na świecie.

VII) Iks pisywał felietony.

W samo południe - odsłona LXVIII

Howdee! Zapraszamy do udziału w najnowszej odsłonie W samo południe!. Do wygrania są dwa egzemplarze "Asymetrii. Rosyjskiej ruletki" Piotra Gibowskiego, wydanej przez wydawnictwo ASPE Tonus.

Zasady bez zmian: prawidłowe odpowiedzi przesyłamy podpisanymi imieniem i nazwiskiem mailami na adres akusz@szortal.com, w tytule musi być podany numer odsłony konkursu. Termin przysyłania odpowiedzi upływa w następny poniedziałek (22-go kwietnia) o godz. 10:00. Zwycięzców ogłosimy potem.

Pytania:

1. Wydawnicze: Ile tomów będzie liczyła "Asymetria"?

2. Historyczne: Zadanie to będzie troszeczkę powiązane z sytuacją na Półwyspie Koreańskim. Odpowiedzią na nie są autorzy i tytuły dwóch konkretnych książek: jedna napisana przez polskiego autora, druga przez "zaustralizowanego" Anglika. W obu tych powieściach ludzkość ździebko przesadziła w wymianie atomowo-chemicznych ciosów, przez co skutecznie wykreśliła się z listy zamieszkujących Ziemię gatunków ssaków. A żeby nie było beznadziejnie łatwo - mała podpowiedź. Polak, który jest autorem jednej z tych dwóch powieści, będzie w tym roku gościem MFF w Nidzicy. Natomiast jeśli chodzi o drugą - anglo-australijską - powieść, to była ona dwukrotnie ekranizowana. I za drugim razem się okazało, że Armand Assante jest duuuuuużo lepszym aktorem niż Gregory Peck ;)

I to by było na tyle. Do googli, Szortalowicze!

Nowość wydawnictwa Almaz

Dzisiaj ukazała się trzecia i ostatnia część Prawdopodobieństwa Nancy Kress - Przestrzeń prawdopodobieństwa.

Ludzkość toczy wojnę z Obcymi – Fallerami – i przegrywa w niej. Nieprzejednani wrogowie ignorują wszelkie próby nawiązania kontaktu i niebiorą jeńców. Jedyną nadzieję stanowi dość niecodzienna grupa osób: pułkownik Lyle Kaufman, emerytowany wojskowy; Marbet Grant, kobieta Wrażliwiec pozostająca w związku z Kaufmanem; Amanda, dziewczynka w burzliwym wieku dojrzewania; oraz Magdalena, jedna z najpotężniejszych kobiet we wszechświecie.

Akcja rozgrywa się na Ziemi, na Marsie i w najdalszych zakątkach Galaktyki – podczas gdy w kolebce ludzkości wszczynają się niepokoje, a w głębi kosmosu trwa wojna, te cztery osoby, uzbrojone co najwyżej w nieudowodnioną teorię, dokonują próby wdarcia się do rodzimego systemu gwiezdnego Fallerów. Ryzyko jest przeogromne, a przyszłość całego wszechświata wisi na włosku…

Napakowana akcją ostatnia część trylogii Nancy Kress Prawdopodobieństwo oszałamiający sposób radzi sobie z matem, jaki zapanował na linii ludzie–Fallerowie. Miłośnicy tego cyklu będą zachwyceni. – Publishers Weekly

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Przed Wami pierwsza odsłona cyklu dokumentalnego – TAJEMNICE ZONY.

Michał Gołkowski – autor Ołowianego świtu (premiera książki 26 kwietnia), wyjaśnia skąd wzięła się Zona.

Co robi stalker i kim w ogóle jest? Wszystko staje się jasne, gdy wchodzisz do strefy zakazanej.

Stalkerstwo, to podróż do wnętrza, reszta jest opowieścią.

Ciąg dalszy na kanale Fabryki Słów:

18.04 – Stalker Tarkowskiego,

22.04 – Prypeć,

24.04 – Czarnobyl,

26.04 – S.T.A.L.K.E.R.,

27.04 – Ołowiany świt

Kim jest Iks? - podpowiedź pierwsza

O Iksie można powiedzieć wiele, lecz nie chcemy zdradzać wszystkiego. Jesteśmy jednak wyrozumiali. Dlatego dostaniecie aż dwie podpowiedzi. Sporo, prawda?

I) Iks jest Polakiem (tak twierdzi).

II) Iks nosi okulary (tak go widywaliśmy).

Teraz czekamy na las rąk i maili ;) 

Dobrej nocy :)

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Peter Mayle - Marsylski szwindel
Uroczy szelma i wytrawny detektyw Sam Levitt powraca w kolejnej karkołomnej awanturze na południu Francji.

Po zakończeniu poprzedniej przygody Sam sądził, że minie sporo czasu, nim wróci do Francji, zwłaszcza że wdzięki Eleny Morales działały dostatecznie mocno, by zatrzymać go w Los Angeles. Jednak gdy bajecznie bogaty Francis Reboul proponuje zlecenie w Marsylii, Sam i Elena nie potrafią oprzeć się pokusie szukania nowych ekscytujących przeżyć, zwłaszcza w tak atrakcyjnym miejscu.

Wkrótce oboje cieszą się słońcem na plaży, delektują winem i marsylską bouillabaisse. Quelle joie! Tymczasem spór o cenny teren na nabrzeżu przybiera na sile… Levitt, reprezentujący Reboula, trafia w sam środek sieci intryg i niebezpiecznej walki o nieruchomości i jest zmuszony stawić czoło bezwzględnym gangsterom i drapieżnym inwestorom. Czy Samowi uda się wyjść z tych opresji cało?

Najpierw otworzyłam wino (francuskie, oczywiście), potem otworzyłam książkę Mayle’a (uwielbiam tego faceta). Wino pozostało nietknięte. Książkę czytałam dotąd aż przeczytałam. Wino, kobiety i kryminalna intryga - najlepszy przepis na pyszną lekturę.
Dorota Wellman

Cudowna książka. Jak podczas znakomitego obiadu w ulubionej restauracji, będziecie celebrować każdy kąsek.
„The Denver Post”

Peter Mayle – autor znanych polskim czytelnikom książek o Prowansji, między innymi „Jeszcze raz Prowansja”, „Dobry rok”, „Hotel Pastis”. W uznaniu jego zasług dla kultury francuski rząd odznaczył go Legią Honorową. „Marsylski szwindel” to kolejna po „Wytrawnym

Nowość i wznowienie wydawnictwa Powergraph

Dzisiejsze podwójne przedstawienie Przedksiężycowych Ani Kańtoch. Wznowienie tomu pierwszego i premiera tomu drugiego. To wszystko dzisiaj!

Poznaj Lunapolis – ostatnią metropolię na samotnej planecie. Miasto artystów i morderców, którzy z zabijania uczynili sztukę, niezwykły tygiel mechanoidów, duszoinżynierów projektujących dzieci na zamówienie rodziców, eksperymentów z ciałem, które pozwalają osiągnąć perfekcję i dają szansę na przetrwanie.

Oto Lunapolis – miejsce oczekiwania na Skok, który szczęśliwców przybliży do Przebudzenia, a niegodnych strąci w otchłań przeszłości.

Czy Finnen, niespełniony malarz, zdoła wreszcie uczynić dzieło sztuki ze swojego życia? Jaki los zaprojektował ociec dla Kairy, dziewczyny tak zwyczajnej, że aż niebezpiecznej, w mieście w którym wszyscy starają się wyróżniać za wszelką cenę? Dokąd tak naprawdę doleciał wraz z międzygwiezdną załogą Daniel Pantalekis?

Oto świat Przedksiężycowych – poznaj ich tajemnice.

Anna Kańtoch – pisarka i orientalistka (specjalność: arabistyka), autorka m.in. „Diabła na wieży”, „Miasta w zieleni i błękicie”, powieści niesamowitej „Czarne”. W 2007 laureatka nagrody Europejskiego

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Nie przegap drugiego tomu bestsellerowej sagi Brandona Mulla

Brandon Mull to czarodziej słów. W Pozaświatowcach wyczarował jedną z najbardziej oryginalnych powieści fantasy, jakie można było przeczytać w ciągu ostatnich lat – mieszanka przygody, humoru i magii, której nie sposób się oprzeć.

Jason Walker, który w niezwykły sposób przenosi się do tajemniczego świata Lyrian, kontynuuje podróż wraz z Rachel, która także została w tajemniczy sposób ściągnięta z naszego świata do Lyrianu. Jason Walker musi znaleźć drogę powrotną do Lyrianu. Rachel została tam sama, a Jason zdobył cenną informację, którą musi przekazać porzuconym przyjaciołom z Lyrianu, jeśli mają mieć jakąkolwiek szansę przetrwania i pokonania złego cesarza Maldora. Jason, Rachel i ich grupa bohaterów-weteranów stawi czoło nowym wrogom i ogromnym trudnościom, próbując zapoczątkować rozpaczliwe powstanie.

Fragment powieści.

Króciak

W szortowni tekst Anny Bichalskiej - Obcy

Zachęcamy do przeczytania! 

Nakręcana dziewczyna - Paolo Bacigalupi

Ponura wizja przyszłości

Bartłomiej Cembaluk


Hugo, Nebula, Locus. To tylko trzy najważniejsze nagrody, jakie w 2010 roku zdobyła „Nakręcana dziewczyna” Paolo Bacigalupiego. Może to mocno zadziałać na wyobraźnie, tym bardziej, jeżeli zostanie wzmocnione przez pozytywne opinie sporej rzeszy czytelników. Na mnie podziałało i choć mowa o debiutanckiej powieści, oczekiwania były spore. Jednak czegoś takiego się nie spodziewałem.

Do Bangkoku przybywa Anderson Lake – przedstawiciel zachodniego koncernu kalorycznego, który pod przykrywką dyrektora fabryki sprężyn, przeczesuje tamtejsze targi w poszukiwaniu nieznanych nigdzie indziej gatunków owoców i warzyw. Pewnego dnia poznaje Emiko – nakręcaną dziewczynę, stworzoną w celu zaspokajania potrzeb bogaczy, a obecnie porzuconą, traktowaną jak śmieć w jednym z domów publicznych. Mimo początkowej niechęci, mężczyzna zaczyna coraz intensywniej myśleć o Emiko, aż w końcu przeradza się to w obsesję. Choć w głębi duszy wie, że ta znajomość może wiązać się z tragicznymi konsekwencjami, nie potrafi jej zakończyć.

W tym samym czasie narasta konflikt pomiędzy najważniejszymi politykami w państwie, którzy do swoich prywatnych porachunków wykorzystują podwładnych, często nieświadomych całej prawdy o sytuacji w jakiej się znaleźli. Jeżeli dodamy do tego jeszcze bogatych cudzoziemców i mniejszych bądź większych oszustów, próbujących w tym całym zamieszaniu uszczknąć coś dla siebie, to jawi nam się w pełnej krasie złożoność fabuły stworzonej przez Bacigalupiego. Fabuły, w której wszystkie wątki się ze sobą łączą i przeplatają, tworząc olbrzymią sieć zależności. Całość zwieńcza zaś efektowny finał, który nikogo nie powinien pozostawić obojętnym.

Bacigalupi w Subiektywnie

Hugo, Nebula, Locus. To tylko trzy najważniejsze nagrody, jakie w 2010 roku zdobyła „Nakręcana dziewczyna” Paolo Bacigalupiego. Może to mocno zadziałać na wyobraźnie, tym bardziej, jeżeli zostanie wzmocnione przez pozytywne opinie sporej rzeszy czytelników. Na mnie podziałało i choć mowa o debiutanckiej powieści, oczekiwania były spore. Jednak czegoś takiego się nie spodziewałem.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, czego się Bartek nie spodziewał po "Nakręcanej dziewczynie" Bacigalupiego, przeczytajcie całą recenzję. Zapraszamy!

Nowość wydawnictwa Powergraph

Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie - Rafał Kosik

Trójka kultowych bohaterów tym razem w przezabawnych i trzymających w napięciu opowiadaniach. Felix, Net i Nika zaplątani w miłosną aferę szkolnych Walentynek, zagadkę mutacji genetycznych w ukrytej wiosce i w sen-pułapkę, z którego nie można się obudzić.

Seria „Felix, Net i Nika” Rafała Kosika jest mocno osadzona w polskich realiach, bohaterowie – uczniowie gimnazjum – mówią aktualnym, „młodym” językiem, a w kolejnych ich przygodach pojawiają się nie tylko staroświeckie duchy, ale także nowoczesny program sztucznej inteligencji i zwariowane wynalazki. Felix, Net i Nika rozwiązują kolejne zagadki, podróżują w czasie, konstruują przedziwne urządzenia, ale też zderzają się z gimnazjalną rzeczywistością: walczą ze szkolnym gangiem wyłudzającym pieniądze, stykają się z problemem narkotykowym, dotykają ich pierwsze młodzieńcze uczucia. Książki te, mimo oszałamiająco szybkiej akcji, niosą ze sobą poważniejsze treści. Krytycy podkreślają ich nienachalny dydaktyzm, odwołania do wiedzy, polskiej historii, wartości uniweralnych: przyjaźni, odpowiedzialności i przyzwoitości. Promowane są w nich wartości rodzinne, dzieci mają dobry kontakt z rodzicami, rodziny są wielopokoleniowe. Powieści te są zarazem bardzo współczesne – nowoczesne technologie, humor i wartka akcja sprawiają, że są chętnie czytane również przez dzieci, które za czytaniem nie przepadają. Dotychczas sprzedano ponad 400 tys. egzemplarzy serii. Książki serii powoli trafiają do lektur szkolnych - fragmenty są w podręcznikach Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego do klasy I gimnazjum oraz Nowej Ery do klasy V szkoły podstawowej, coraz więcej nauczycieli omawia Felixa w ramach lektur uzupełniających. W szkołach polskich poza granicami kraju książki serii są omawiane jako lektura.

Drugi tom powieści został zekranizowany. Premiera filmu miała miejsce jesienią ubiegłego roku.

Do tej pory w serii ukazały się:

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi (2004)

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Ucieczka Eisensteina - James Swallow

Kapitan Gwardii Śmierci Nataniel Garro, świadek straszliwej masakry sił Imperium na Isstvanie III, porywa okręt i rusza na Terrę, żeby ostrzec Imperatora o zdradzie Horusa. Jednak uciekający „Eisenstein” zostaje uszkodzony przez wrogi ostrzał i gubi się w osnowie – dziedzinie Mrocznych Potęg. Czy Garro i jego ludzie zdołają stawić czoła siłom Chaosu i dostarczyć wieści Imperatorowi, zanim knowania Horusa wydadzą plon?

Tutaj możecie przeczytać fragment powieści.

Konkurs literacki

KONKURS LITERACKI ZOMBIEFILIA: NAPISZMY RAZEM PIERWSZĄ POLSKĄ ANTOLOGIĘ O ZOMBIE

Widziałeś wszystkie filmy George’a A. Romero? Uważasz, że „The Walking Dead” to najlepsza seria na świecie, a poradniki Maxa Brooksa powinny być czytane dzieciom na dobranoc? Pod podłogą masz schron ze składem amunicji, a w garażu trzymasz samochód z kuloodpornymi szybami i drutem kolczastym na zderzakach? Jeśli tak – ten konkurs jest dla Ciebie!

Pisarze grozy z całej Polski postanowili połączyć siły i stworzyć pierwszą rodzimą antologię opowiadań poświęconą nieumarłym hordom. Niełatwe to zadanie – bo trzeba stawić czoła nie tylko żywym trupom, ale także wymaganiom czytelników. Mamy tu przecież do czynienia z tematem niezwykle popularnym. Postaramy się uczynić z naszej antologii czarnego konia rodzimego horroru, który wejdzie na salony jako pionierskie doświadczenie w tematyce zombie. Ponieważ jednak każdą armię można dodatkowo wzmocnić, a siły ognia nigdy za wiele – z radością chcielibyśmy powitać Was w naszych szeregach!

Konkurs „Zombiefilia: Napiszmy razem pierwszą polską antologię o zombie” to szansa, by opublikować opowiadanie w towarzystwie znanych nazwisk polskiej sceny horroru. To także okazja, by pomóc rozwinąć podgatunek zombie w naszym kraju. Zapraszamy do współpracy zarówno autorów początkujących, jak i tych z wieloletnim doświadczeniem. Pomóżcie nam stworzyć zbiór doskonały – taki, o jakim marzą fani tematyki zombie na całym świecie!

Przeczytamy wszystkie przysłane do nas prace. Nie ma w naszej ekipie cenzorów – niezależnie od tego, jak mroczna i okrutna, bądź też szalona i komiczna jest Wasza wizja, macie szansę na zwycięstwo. Interesują nas żywe trupy w wydaniu klasycznym, komiksowe opowieści z pogranicza bizarro i komedii, a także ostre eksperymenty na polu horroru ekstremalnego. Zapraszamy!

Antologia będzie darmowa i ukaże się w sieci w formie elektronicznej. Organizatorzy zapewniają promocję publikacji i specjalne podziękowania dla laureatów zamieszczone we wstępie do wydania. Chętnych prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.

Regulamin konkursu na stronie: https://www.facebook.com/events/304958899634982/

W samo południe - odsłona LXVII - ogłoszenie wyników

I znowu czwartek i to wieczorem. Jednak mam wytłumaczenie, Hubert napisał, że trzy książki będą rozlosowane przez pierwszą lepszą sierotkę i okazało się, że żadna sierotka nie chce być pierwsza lepsza. Musiałem naprawdę bardzo długo szukać. Na szczęście znalazłem i wylosowała szczęśliwców :)

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Ile książek Carda, których akcja dzieje się w uniwersum Endera, wydało wydawnictwo Prószyński i S-ka?

Jedenaście: W przededniu, Pierwsze spotkania w świecie Endera, Gra Endera, Cień Endera, Cień Hegemona, Teatr Cieni, Cień Olbrzyma, Ender na wygnaniu, Mówca Umarłych, Ksenocyd, Dzieci Umysłu (wg. chronologii wewnętrznej cyklu - a przynajmniej tych części, które się u nas ukazały)

2. Historyczne: W jakim cyklu powieściowym wrogiem głównych bohaterów były Mandiable? Kto napisał ten cykl i z ilu części się on składa?

Chodzi o cykl Tapatiki, napisany przez Martę Tomaszewską i składający się z czterech części: Wyprawa Tapatików, Tapatiki kontra Mandiable, Tapatiki na Ziemi, Powrót Tapatików.

Zwycięzcy tego nietypowego konkursu:

1. Przemysław Iskra (jako pierwsza prawidłowa odpowiedź, niestety Robert, Twoja odpowiedź była dopiero trzecia),

2. Aneta Sosinowska (jako ostatnia prawidłowa odpowiedź, mogę tylko dodać, że aż trzy odpowiedzi przyszły z godziną 10:00, odpowiedź Anety była na końcu :D),

I w kolejności rozlosowani pozostali zwycięzcy:

3. Joanna Sowa,

4. Adam Kanarek,

5. Maria Pańkowska.

Gratuluję, zwycięzców proszę o dane do wysyłki nagród, pozostałych zapraszam jak zwykle na następną odsłonę (mogę zdradzić, że do wygrania bardzo fajna historia alternatywna).


Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Anne Holt - Ósme przykazanie
Anne Holt odkrywa przed nami najmroczniejsze oblicze Skandynawii.

Komisarz Hanne Wilhelmsen prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa żony prokuratora okręgowego. Zwłoki kobiety zostały brutalnie okaleczone, głowę odcięto od ciała. Wszystko wskazuje na to, że zbrodni dokonał mąż ofiary. Hanne nie może jednak w to uwierzyć, ale jest osamotniona w swoim przekonaniu o niewinności podejrzanego. Śledztwo komplikują wydarzenia pozornie niemające związku ze sprawą. Pojawia się kolejna ofiara z odciętą głową. W trakcie jednego z najtrudniejszych dochodzeń w swojej karierze Hanne musi się również zmierzyć z ogromnymi problemami w życiu osobistym.

Ta powieść stawia włosy na głowie, a świetnie skonstruowana fabuła jest pełna ekscytujących zwrotów akcji. Po raz kolejny Anne Holt obroniła tytuł norweskiej królowej kryminałów. - „Blekinge Läns Tidning “

Najlepsza powieść Anne Holt! - „VG”

Anne Holt ukończyła prawo na Uniwersytecie w Oslo. Pracowała jako dziennikarka w telewizji, młodszy prokurator policji w Oslo, a następnie prowadziła własną praktykę adwokacką. W latach 1996–1997 była ministrem sprawiedliwości w Norwegii. Jako pisarka zadebiutowała w roku 1993. Dwie serie jej kryminałów cieszą się ogromną popularnością i zostały przetłumaczone na 25 języków. W 2012 r. została laureatką Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru.
„Ósme przykazanie” to piąta część cyklu z komisarz Hanne Wilhelmsen.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

27 kwietnia zapraszamy do empiku Junior na oficjalną premierę pierwszej polskiej książki z uniwersum S.T.A.L.K.E.R.-a .

Michał Gołkowski w pełnym szpeju opowie o tajemnicach Zony. Zaprosi i przedstawi osoby, bez których zaangażowania nie byłoby w Polsce S.T.A.L.K.E.R.-a i nie byłoby Ołowianego świtu.

Rosyjskojęzyczna Zona – do tej pory schowana za dodatkową barierą językową, teraz po raz pierwszy widziana oczami Polaka: stara mleczarnia, martwy cieć, zapomniany kalendarz i wieża w środku lasu.

Oficjalna premiera książki Gołkowskiego:

Salon empik Junior, 27 kwietnia 2013r., godz. 16

ul. Marszałkowska 116/122, Warszawa

Po spotkaniu niezobowiązujący stalkerski after w C.K. Oberża (Warszawa ul. Chmielna 28). Można przyjść i spożyć niezbędne do życia płyny wspólnie z Michałem Gołkowskim.

Ostatni koczownicy - W.J. Peasley

Czarna przyszłość

Jan Maszczyszyn

Mam przed sobą książkę W.J. Peasleya „Ostatni koczownicy”, w przekładzie Aleksandry Brożek, z doskonałą przedmową znanego podróżnika i pasjonata Australii, Marka Tomalika. W jakiś dziwny sposób dotarła do mnie tu na antypody i zupełnie niespodziewanie zostałem poproszony o napisanie do niej recenzji. Przyznaję, że robię to z wielką przyjemnością, gdyż darzę tę tematykę nieprzemijającą miłością i zainteresowaniem. Ośmiela mnie również fakt, że w dzisiejszych czasach każdy może napisać kilka ciepłych słów, mniej lub bardziej zgrabnie poukładanych w zdania, i zamieścić w odpowiedniej rubryce oficjalnego portalu wydawnictwa.

Moja recenzja wymaga nieco dłuższego wstępu, ale na pewno istotnego dla ukazania szerokiej perspektywy, w której wspomniana książka stała się dla mnie ważna.

Przede wszystkim muszę ze skruchą wyznać, że w pewnym momencie mojego życia zdecydowałem przenieść moje bytowanie na ląd australijski. Nie żebym, broń Boże,  czuł się winny deptania aborygeńskiego sacrum, kolonizowania go mą osobą i ubogacania umysłem Białego ciemiężcy. Pomimo że przybyłem tu jako obcy, chciwy nowego bogactwa i przygody, ląd ów utkwił we mnie jak miły cierń od pierwszego z nim spotkania w podręczniku do geografii klasy czwartej. Jawił się w snach, jakby budząc ukryte nici przeznaczenia. Obłąkał  w końcu miłością nie do przezwyciężenia. Porywał, prowadził, aż w końcu przeciągnął w samolocie czarterowym Polskich Linii Lotniczych ćwierć wieku temu.

Peasley w Subiektywnie

Zapraszam do przeczytania napisanej przez Jana Maszczyszyna recenzji "Ostatnich koczowników" W.J. Peasley'a. Cały tekst znajdziecie klikając w odnośnik, a na zachętę malutki fragmencik:

Mam przed sobą książkę W.J. Peasleya „Ostatni koczownicy”, w przekładzie Aleksandry Brożek, z doskonałą przedmową znanego podróżnika i pasjonata Australii, Marka Tomalika. W jakiś dziwny sposób dotarła do mnie tu na antypody i zupełnie niespodziewanie zostałem poproszony o napisanie do niej recenzji. Przyznaję, że robię to z wielką przyjemnością, gdyż darzę tę tematykę nieprzemijającą miłością i zainteresowaniem. Ośmiela mnie również fakt, że w dzisiejszych czasach każdy może napisać kilka ciepłych słów, mniej lub bardziej zgrabnie poukładanych w zdania, i zamieścić w odpowiedniej rubryce oficjalnego portalu wydawnictwa.

Zapowiedź wydawnictwa Mag

Na czerwiec Mag zapowiedział nową książkę mojego ulubionego autora, no i jak Wam tutaj nie przekazać takiej dobrej wiadomości :)

Premiera światowa 18 czerwca 2013
Polska premiera 19 czerwca 2013. Również jako ebook.
Studio Focus Features rozpoczyna adaptację zapowiadanej na czerwiec nowej powieści Neila Gaimana. Za kamerą stanie Joe Wright, współtwórca Anny Kareniny i Pokuty, a producentem jest Tom Hanks.
Książka jest historią opowiadaną przez mężczyznę, który wspomina pewne zdarzenie ze swojego życia - kiedy miał  7 lat,  lokator mieszkający u jego rodziny ukradł ich samochód i popełnił w nim samobójstwo. Śmierć ta przywołuje starożytne złe moce, których rodzina może uniknąć jedynie dzięki pomocy trzech tajemniczych kobiet mieszkających na końcu ulicy. Najmłodsza z nich uważa, że staw przy jej domu to ocean, a najstarsza pamięta Wielki Wybuch…
Ta błyskotliwie opowiedziana historia autorstwa współczesnego mistrza cudów i grozy jest pierwszą powieścią Neila Gaimana skierowaną do dorosłych czytelników od czasów notowanych na .1 miejscu listy bestsellerów New York Times „Chłopaków Anansiego”.
Neil Gaiman, światowej sławy pisarz, scenarzysta, reżyser, autor tekstów piosenek, scenarzysta komiksowy. Uznany przez krytyków i kochany przez czytelników jest laureatem kilkudziesięciu międzynarodowych nagród. Jego powieści „Koralina”, „Gwiezdny pył” i „Amerykańscy bogowie” zostały sfilmowane. „Amerykańscy bogowie” to serial wyprodukowany przez HBO, którego emisja 6 sezonów zapowiadana jest na jesień 2013.
Innymi powieściami, do których prawa filmowe zostały zakupione, to „Death – High cost of living” oraz „Księga cmentarna”.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Nowe Średniowiecze. Felietony zebrane - Lech Jęczmyk

"Lecha Jęczmyka można by określić jako anarchizującego prawicowca, osobę niepoprawną politycznie, ale trzeba określić go przede wszystkim jako wnikliwego i błyskotliwego analityka naszej współczesności. Czytelnik niezajmujący się myślą społeczno-polityczną po przeczytaniu wyboru najlepszych felietonów Lecha Jęczmyka publikowanych pod wspólnym tytułem Nowe Średniowiecze nie tylko będzie oczarowany jędrnym, żywym językiem, nie tylko będzie pod wrażeniem trafności i żywotności jego rozważań, ale będzie przekonany, że jest to niezwykle ważny autor w fundamentalnych debatach nad kondycją naszej cywilizacji. Niektórzy będą w nim nawet widzieć polskiego Huntingtona czy Fukuyamę. Można się z poglądami autora książki nie zgadzać, ja sam z niektórymi teoriami bym polemizował, pewne uważać za nietrafione, ale nie można wobec nich przejść obojętnie"

Dr Tadeusz Zysk, Wydawca

Lech Jęczmyk urodził się w 1936 roku w Bydgoszczy, a od 1939 mieszka w Warszawie. Z wykształcenia jest filologiem rosyjskim. W latach 1984-2003 ściśle współpracował z miesięcznikiem „Fantastyka” („Nowa Fantastyka”), publikował także we „Frondzie”, „Gazecie Polskiej”, „Rzeczpospolitej”; był (krótko) kierownikiem działu publicystyki w telewizji publicznej. Obecnie na emeryturze.

Tłumaczył książki m.in. Vonneguta, Hellera, Dicka i Le Guin. Wydał kilkanaście antologii oraz dwa zbiory esejów: Trzy końce historii, czyli Nowe Średniowiecze (2006) i Dlaczego toniemy, czyli jeszcze nowsze Średniowiecze (2011). Otrzymał kilka nagród za działalność wydawniczą i tłumaczenia, a w grudniu 2011 Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Laur SDP za całokształt twórczości, "za to, że widzi to, co skryte".

Króciak

W Szortowni szort zagraniczny. Domowik Władimira Arieniewa. Naprawdę godny polecenia. Tłumaczenie zawdzięczamy Hubertowi Stelmachowi. Dziękujemy;)

Zapraszamy!

Kim jest Iks? - Rozwiązanie Konkursu

                                          Tam-da-ra-dam! Da-dam! ;)

Ogłaszamy wszem i wobec, że poszukiwanym autorem jest nie kto inny, ale sam

                                                    Maciej Parowski

Wiemy, że nie było łatwo, dlatego tym bardziej gratulujemy zwycięzcom, którymi są:

                                                 Patrycja Ruczkowska,

                                                     Przemysław Iskra

Patrycję i Przemka prosimy o wysłanie danych adresowych na adres akusz@szortal.com, dzięki czemu będziemy mogli dostarczyć nagrody ;)

Nam nie pozostaje nic innego, jak tylko zachęcić Was do udziału w następnych konkursach.

Konkurs Wielkanocny - Rozwiązanie

Spośród tekstów, które do nas przesłaliście na konkurs ogłoszony w lutowym Szortalu na wynos wybraliśmy dwa najlepsze. Pojawią się one zarówno w "Szortalu na wynos" jak i na portalu. Oto zwycięzcy i ich teksty:

Andrzej Betkiewicz – „Chrystus w Limbo”

Paweł Wojczyński – „Zajączek”

Obu Panom gratulujemy i prosimy o przesłanie swoich danych adresowych na akusz@szortal.com.

W samo południe - odsłona LXIX

Witajcie Szortalowicze! Nowe "W samo południe" czas zacząć! Rzekłbym nawet, że najwyższy.

W tej odsłonie konkursu mamy do rozdania trzy egzemplarze powieści "Jonathan Strange i Pan Norrell" Susanny Clarke, wydanej przez wydawnictwo MAG. Aby mieć szansę na wygraną jednej z nich, trzeba prawidłowo odpowiedzieć na zadane ździebko poniżej dwa pytania. Owe odpowiedzi, w podpisanych imieniem i nazwiskiem mailach z numerem aktualnej odsłony konkursu w tytule, trzeba wysłać na adres akusz@szortal.com. Czekamy na nie do następnego poniedziałku, 29-go kwietnia, do godziny 10:00. Zwycięzców ogłosimy potem. Jak tylko zdybiemy w ciemnym lesie jakąś sierotkę. Oczywiście potrzebna jest nam do losowania. Chrum.

A teraz, zanim całkowicie się pogrążę, pytania:

1. Wydawnicze: MAG ma na swoim koncie pewien świetny cykl powieściowy, pewnego bardzo znanego autora. Akcja tegoż cyklu rozgrywa się w XVII-wiecznej Europie, a wśród jego bohaterów roi się od ówczesnych ludzi nauki. Proszę podać, jaki to cykl i kto go napisał.

2. Historyczne: Za nieco ponad tydzień (licząc od dziś), będziemy świętować (no, przynajmniej ja i Grucha) dwudziestą trzecią rocznicę premiery pewnej baaardzo znanej książki, napisanej przez dwóch baaardzo znanych autorów. Podpowiem tylko tyle, że jeden z nich ma coś wspólnego z dzisiejszą nagrodą, drugi jest serem, a wśród bohaterów powieści pojawili się Czterej Motocykliści Apokalipsy i "inni Czterej Motocykliści Apokalipsy". Ci drudzy w składzie "Poważne Obrażenia Cielesne, Okrucieństwo Wobec Zwierząt, Rzeczy Które Nie Działają Jak Trzeba Nawet Jak Się Je Łupnie (potajemnie Piwo Bezalkoholowe) i Bardzo Ważni Faceci".

Do boju!

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Już od 15 maja w księgarniach nowa książka Andrzeja Pilipiuka - Wampir z MO.

Wampir z MO - Andrzej Pilipiuk

Wszystko, co nasze oddam za kaszę… 

Jest plan, ale trzeba naruszyć prywatne zasoby srajtaśmy i podłożyć trupa w milicyjnym mundurze!

Paskudny grudniowy poranek na Pradze. Wzmacniane stalą buciory, tarcze z grubego plastiku, pały, hełmy z przyłbicami. 

Amerykanie, jak zwykle, winni są obecności stonki ziemniaczanej i doprowadzenia żuczków do śmierci z zimna. 

Harcerz jako wilkołak? Ależ owszem, czemu nie jemu też należy się?! 

Do zobaczenia w kostnicy!

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Już od 16 maja w sprzedaży najnowsza Alice Munro - Drogie życie.

Autobiografia w sferze uczuć

Po debiutanckim tomie Alice Munro, sprzed 45 lat, do rąk polskich czytelników trafia czternaście najnowszych opowiadań pisarki zwanej kanadyjskim Czechowem, które zaledwie kilka miesięcy temu ujrzały światło dzienne.
Ostatnie cztery teksty zawarte w tym tomie nie są tak naprawdę opowiadaniami. To zupełnie odrębny zbiór utworów literackich, autobiograficznych, jeśli chodzi o sferę uczuć, ale niekoniecznie, jeśli idzie o fakty. Wierzę, że te wspomnienia, pojawiające się w takiej formie po raz pierwszy i po raz ostatni — najbardziej mi bliskie — najwierniej oddają to, co chciałabym powiedzieć o sobie i swoim życiu. – pisze Alice Munro

Drogie życie
to trzynasty oryginalny tom opowiadań w dorobku autorki wyróżnionej cztery lata temu Nagrodą Bookera.

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka

Nowa powieść Stephena Kinga już w czerwcu!

„Joyland” do rąk polskich czytelników trafi 6 czerwca, dwa dni po światowej premierze.

„Joyland” to pasjonująca opowieść o miłości i stracie, o dorastaniu i starzeniu się – i o tych, którym nie dane jest doświadczyć ani jednego, ani drugiego, bo śmierć zabiera ich przedwcześnie. Bohaterem książki jest Devin Jones, student college’u, który zatrudnia się na okres wakacji w lunaparku „Joyland”. Stara się w ten sposób zapomnieć o dziewczynie, która złamała mu serce. Tam jednak zmuszony jest zmierzyć się z czymś dużo straszniejszym: brutalnym morderstwem sprzed lat, losem umierającego dziecka i mrocznymi prawdami o życiu – i tym, co po nim następuje. Wszystko to sprawi, że jego świat już nigdy nie będzie taki sam... Życie nie zawsze jest ustawioną grą. Czasem nagrody są prawdziwe. Bywają też cenne.

„Joyland” to Stephen King w szczytowej pisarskiej formie, równie poruszający jak „Zielona Mila” czy „Skazani na Shawshank”. To jednocześnie kryminał, horror i słodko-gorzka powieść o dojrzewaniu, która poruszy serce nawet najbardziej cynicznego czytelnika.

„Joyland” to również pierwsza z książek Stephena Kinga, która ukaże się w tym roku nakładem wydawnictwa Prószyński Media. Fani autora czekają jeszcze na potwierdzenie daty premiery kontynuacji kultowego „Lśnienia” – powieści „Doctor Sleep”.

Stephen King napisał ponad pięćdziesiąt książek i wszystkie zyskały status światowych bestsellerów. Znajdują się między nimi: „Miasteczko Salem”, „Misery”, „Pod kopułą”, „Dallas’ 63” czy „Lśnienie”, którego kontynuacja ukaże się niebawem nakładem Prószyński i S-ka. Powieści Kinga doczekały się wielomilionowych nakładów, tłumaczeń na przeszło 30 języków, a na całym świecie można znaleźć ponad 300 milionów egzemplarzy książek z jego nazwiskiem na okładce. Stephen King mieszka w stanie Maine z żoną, powieściopisarką Tabithą King.

Nowość wydawnictwa Paperback

Tomasz Duszyński - Tam i z powrotem. Podróż. T. 2

Maks Barski, chłopak z Ziemi, zostaje porwany przez łowcę Yehr Magra. Tak zaczyna się jego przygoda.

Tymczasem flota zbuntowanych androidów Drakka jest bliska zniszczenia Federacji. Na szczęście Maks zdobywa tajemniczych sprzymierzeńców i zaufanie nowych przyjaciół. Czy w Galaktyce wreszcie zapanuje pokój? A może to dopiero początek walki o przetrwanie? Kosmiczne batalie, porywające przygody, niezbadane planety, a do tego duża dawka humoru.

Daj się wciągnąć w wir galaktycznej przygody.

Przygotuj się na bardzo długą podróż, z przygodą tam... i z powrotem.

Uważaj! Ta powieść wciąga do ostatniej strony!

Film promujący książkę.

Króciak

Przygotujcie się na Łapankę Pawła Wojczyńskiego. Nie ma szans na ucieczkę ;)

Szortal Fiction - Antologia

Hubert Stelmach

"Szortal Fiction" to zdecydowanie najdziwniejsza książka jaką czytałem. Jest zbiorem miniaturek literackich (popularnie zwanych szortami), które napisano w wyniku zabawy na forum internetowym dawnego magazynu "Science Fiction, Fantasy i Horror". Użytkownicy mają dwa tygodnie na napisanie szorta na zadany temat. Teksty są publikowane anonimowo, a następne dwa tygodnie trwa głosowanie. Zwycięzca wybiera temat kolejnej edycji (obecnie jest to "Tu nic nie jest proste", a konkursowe króciaki można przeczytać tutaj).

Jak wyszło przeniesienie tego wszystkiego pomiędzy okładki? Różnie. Nie chodzi o poziom literacki, bo zdecydowana większość ze stu sześćdziesięciu pięciu szortów prezentuje się przyzwoicie. Mam na myśli samą formę, czyli szorty na kartkach książki. Ten zbiór jest na tyle specyficzny, że zaspokaja zupełnie inne potrzeby, niż cała reszta książek. Przede wszystkim nie nadaje się do czytania ciurkiem. Liczba bohaterów, pomysłów, różnych styli i scenerii jest wtedy tak przytłaczająca, że wprowadza w czytelniczy chaos. Czyli nie ma tam bohaterów, których możemy pokochać, miejsc, które będą nas fascynować, ani zwrotów akcji, które przyprawiają o dreszcze. Za to znajdziemy tam dokładnie sto sześćdziesiąt pięć różnych pomysłów i point. Najlepszym sposobem na ich poznanie jest czytanie wyrywkowe. Ładuje się filmik na YouTube? Szort. Kawa wypita, zęby umyte, ale za wcześnie, żeby wyjść na autobus? Szort. Reklamy w telewizji? Szort. Jednym słowem, "Szortal Fiction" może nam pomóc w zagospodarowaniu czasu, który powszechnie uważa się za zmarnowany. Antologia jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią czytać, ale nie specjalnie mają na to czas. Wtedy, w wolnych chwilach, mogą spokojnie przeczytać dwa czy trzy króciaki.

Szortal Fiction w Subiektywnie

Zapraszam do przeczytania pierwszej szortalowej recenzji antologii "Szortal Fiction". Zbiór szortów oceniał Hubert Młodszy, a jego omówienie zaczyna się od słów: "Szortal Fiction" to zdecydowanie najdziwniejsza książka jaką czytałem.  :)

Nowa Fantastyka 5 (368) 2013

Już na rynku majowy numer miesięcznika „Nowa Fantastyka” A w nim m.in.:

„Przemiany geniusza w żelaznej masce” – artykuł Wojciecha Chmielarza o ewolucji postaci Iron Mana, „Ukryta bohaterka Neila Gaimana” – artykuł Jerzego Rzymowskiego”, „Fantastyczne światy na kartach i na planszy” – Błażej Kubacki o planszowych adaptacjach fantastycznych światów

Zapraszamy do ściągnięcia pliku pdf z dodatkowymi materiałami:

„Noc Żywych Audiobooków” – Marcin Zwierzchowski, „Wzloty i upadki Wing Commandera” – Andrzej Kaczmarczyk, „Szczekając na RPG” – Maciej Parowski, „Kto polował na androidy przed Deckardem?” – Paweł Deptuch, „Inne recenzje” Marcina Orlika

Spis treści NF 05/2013

PUBLICYSTYKA

ZAPOWIEDZI, PRZEMIANY GENIUSZA W ŻELAZNEJ MASCE Wojciech Chmielarz, Ukryta bohaterka Neila Gaimana Jerzy Rzymowski, ZEMSTA FRAJERÓW Adam Rotter, TRYUMF UDRĘKI Aleksander Daukszewicz, FANTASTYCZNE ŚWIATY NA KARTACH... Błażej Kubacki, RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 17 Michael J. Sullivan, SYMPATYCZNE POMYSŁY Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz, CYFROWY ŚLAD Rafał Kosik, ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU LITERACKIEGO, CZŁOWIECZEŃSTWO I KULTURA Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA

GREWOLUCJA Paweł Majka, ZAKŁADZINY Bartosz Działoszyński

PROZA ZAGRANICZNA

APPOGGIATURA Jeff VanderMeer, PRZYZIEMIENIE Athena Andreadis, WYGNANIE JEDNYM KLIKNIĘCIEM Jeremiah Tolbert

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów + fragment powieści

Ołowiany świt - Michał Gołkowski

Zona - tajemnica, która wciąga, kusi i intryguje.

Jej historią jest świat współczesny. Jej dzieci to my.

Uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a oczami Polaka – stara mleczarnia, martwy cieć, zapomniany kalendarz i wieża w środku lasu.

Wchodzisz w to? Zresztą, już jesteś. Wszyscy jesteśmy – stalkerami. Dziećmi Sarkofagu.

Tutaj wrogiem jest zło, które może czaić się tuż obok, za naszymi plecami. Może przyjmować różne postaci, imiona i kształty; jednak najstraszniejszym, co możemy spotkać w Zonie - jest człowiek.

Wstaje nowy dzień. Czy przeżyjesz go - całym sobą?

Fragment powieści.


W samo południe - odsłona LXVIII - ogłoszenie wyników

Czwartek, jest dobrze, znowu udało mi się rozstrzygnąć konkurs przed piątkiem.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Ile tomów będzie liczyła "Asymetria"?

Trzy tomy. To trylogia inaczej pisząc :)

2. Historyczne: Zadanie to będzie troszeczkę powiązane z sytuacją na Półwyspie Koreańskim. Odpowiedzią na nie są autorzy i tytuły dwóch konkretnych książek: jedna napisana przez polskiego autora, druga przez "zaustralizowanego" Anglika. W obu tych powieściach ludzkość ździebko przesadziła w wymianie atomowo-chemicznych ciosów, przez co skutecznie wykreśliła się z listy zamieszkujących Ziemię gatunków ssaków. A żeby nie było beznadziejnie łatwo - mała podpowiedź. Polak, który jest autorem jednej z tych dwóch powieści, będzie w tym roku gościem MFF w Nidzicy. Natomiast jeśli chodzi o drugą - anglo-australijską - powieść, to była ona dwukrotnie ekranizowana. I za drugim razem się okazało, że Armand Assante jest duuuuuużo lepszym aktorem niż Gregory Peck ;)

"Głowa Kasandry" Marka Baranieckiego i "Ostatni brzeg" Nevila Shute'a.

Zwycięzcy:
1. Anna Marzec,
2. Małgorzata Olszewska.

Zwycięzcom gratuluję, proszę o przesłanie danych do wysyłki nagród, a wszystkich zapraszam na naszą odsłonę, gdzie możecie wygrać Taką Piękną Książkę :)

Kwietniowe reduty na podium

Czyli ogłoszenie wyników konkursów na wojenne szorty z gatunku science fiction.

A więc...

I miesce zajmuje "Ostatnia reduta" (tekst nr 4) autorstwa Pawła Kalantina Wojczyńskiego!

Na II miejscu "Pośpiech" Małgorzaty Anqetrix Ślązak!

III miejsce okupuje "Mieczkowa reduta" Michała Górzyny!

Zwycięzcom serdecznie gratuluję.

Pozostałe teksty napisali:

"Ostatnia reduta" (tekst nr 5) - Artur Pendragon Podlejski

"Reduta" - Adam beast666adm Kielesiński

"Sprzężenie" - Robert Rusik

"Ja tu tylko sprzątam" - Paweł Demo Kwaśny

"Bohaterowie" - Łukasz Gawin

"Rekrut" - Bogdan BWM Wiśniewski

"Kat ludzkości" - Marek Imunimum Szwajnoch.

Ładna edycja, dużo szortów i sporo głosów, oby tak dalej.

Szykujcie się już na następną, w przyszłym tygodniu!

Dziedzictwo Królów - Celia S. Friedman

Marek Adamkiewicz

Podobno prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym jak zaczyna, ale jak kończy. Te słowa lidera polskiej lewicy można jednak odmieniać na wiele przypadków. Tym razem przymierzymy je do kobiety, a konkretnie do Celii Friedman. „Dziedzictwo królów” jest bowiem tomem wieńczącym jej „Trylogię Magistrów” i jak ulał pasuje do zilustrowania powyższego cytatu. Cykl rozpoczął się imponująco, a rozwinął jeszcze lepiej, obie poprzednie części stanowiły nie dosyć, że wyśmienitą rozrywkę, to w dodatku niosły ze sobą szczyptę poważniejszych przemyśleń. Niemożliwym wydawało się, by ostatni rozdział tej interesującej historii był zawodem. I faktycznie tak się nie stało. „Dziedzictwo Królów” poziomem nie wyrasta ponad poprzedniczki, nie jestem nawet pewien czy nie jest od nich o milimetry gorsze, ale dzieło wieńczy w sposób satysfakcjonujący.

Fabuła jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń, których świadkami byliśmy na kartach „Skrzydeł Gniewu”. Ludzkość zdaje już sobie już sprawę, że na ich ziemie powrócili legendarni Duszożercy, pradawne bestie, potrafiące swoja siłą zahipnotyzować człowieka i odrzeć go z jego witalnej siły. Co gorsza, tym razem potwory sprzymierzyły się z częścią ludzi, wchodząc z nimi w związek, dzięki któremu każda strona może czerpać pewne korzyści. Jednak ta symbioza jest zarazem największą słabością potworów. Wie o tym król Salvador, który postanawia zebrać wyprawę i ostatecznie rozprawić się z wrogiem. Zebrana przez niego armia, wspierana przez czarodziejów i magistrów, stoczy walkę o swoją wolność i przyszłość.

Pod względem fabuły, wydarzenia są logiczną kontynuacją tych, które poznaliśmy wcześniej. Tutaj żadnych zaskoczeń nie ma. Jednak gdy bardziej wejdziemy w szczegóły, porzucając ogólny plan, okaże się, że autorka dała nam do podziwiania parę perełek. W tym świetle szczególnie korzystnie jawi się geneza duszożerców, dokładniejsze wyjaśnienie tego, dlaczego mogą być szczególnie groźnymi przeciwnikami zwłaszcza dla magistrów. Interesującym motywem jest też konflikt Kamali z innym magistrem, zwłaszcza, że jest to osoba, której tajemnice okazują się być bardzo zaskakujące.

Friedman w Subiektywnie

Niedawno ukazała się ostatnia część Trylogii o Magistrach autorstwa C.S. Friedman i dlatego zapraszam Was do zapoznania się z napisaną przez Marka recenzją tej książki. Całość dostępna jest tutaj, natomiast poniżej znajdziecie małe co nieco na zachętę:\

Podobno prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym jak zaczyna, ale jak kończy. Te słowa lidera polskiej lewicy można jednak odmieniać na wiele przypadków. Tym razem przymierzymy je do kobiety, a konkretnie do Celii Friedman. „Dziedzictwo królów” jest bowiem tomem wieńczącym jej „Trylogię Magistrów” i jak ulał pasuje do zilustrowania powyższego cytatu. Cykl rozpoczął się imponująco, a rozwinął jeszcze lepiej, obie poprzednie części stanowiły nie dosyć, że wyśmienitą rozrywkę, to w dodatku niosły ze sobą szczyptę poważniejszych przemyśleń. Niemożliwym wydawało się, by ostatni rozdział tej interesującej historii był zawodem. I faktycznie tak się nie stało. „Dziedzictwo Królów” poziomem nie wyrasta ponad poprzedniczki, nie jestem nawet pewien czy nie jest od nich o milimetry gorsze, ale dzieło wieńczy w sposób satysfakcjonujący.

Króciak

W szortowni tekst Bartłomieja Dzika - Zbilansowanie

Zapraszamy i życzymy miłej lektury ;)

Ołowiany świt - Michał Gołkowski

Mac Gywer też by sobie poradził...

Aleksandra Brożek

Wyrazisty bohater plus wartka akcja, interesujący język i niewyjaśniona tajemnica. Czego jeszcze potrzeba do stworzenia ciekawej, pełnowymiarowej powieści? Pewnie kilka rzeczy by się znalazło... Czy może się nimi poszczycić książka Michała Gołkowskiego?

Do „Ołowianego świtu”, podobnie jak do wszelkich historii opartych na fabule popularnych gier podeszłam raczej „najeżona”. Hitchcock mawiał: „Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć”. Ledwie zabrałam się za czytanie, dotarło do mnie, że Gołkowski podąża podobnym tropem co słynny reżyser. Moje najeżenie zmieniło się więc w nastroszenie, a już wkrótce przerodziło się w żywe zainteresowanie.

26 kwietnia – cóż to za data? Wspomnienia wracają wraz z gorzkim posmakiem „jodyny” pitej w zerówce, a dokładniej płynu Lugola, jak dowiedziałam się później. 26 kwietnia 1986 roku nastąpiła awaria reaktora atomowego w Czarnobylu. Największa katastrofa atomowa w historii świata. To działa na wyobraźnię. Nic dziwnego więc, że ludzie poczęli tworzyć niesamowite opowieści o przerażających mutacjach genetycznych, o zamieszkujących teren zamkniętej strefy potworach, o ciągłym zagrożeniu ze strony drzemiącej pod betonowym Sarkofagiem bestii.

W 2007 roku powstaje gra S.T.A.L.K.E.R: Cień Czarnobyla, a później również kolejne jej serie. Motyw stalkerów, to jest wkraczających do strefy zamkniętej poszukiwaczy przygód, zaczerpnięto ze słynnej powieści braci Strugackich „Piknik na skraju drogi”, zekranizowanej przez A. Tarkowskiego.

Gołkowski w Subiektywnie

Wyrazisty bohater plus wartka akcja, interesujący język i niewyjaśniona tajemnica. Czego jeszcze potrzeba do stworzenia ciekawej, pełnowymiarowej powieści? Pewnie kilka rzeczy by się znalazło... Czy może się nimi poszczycić książka Michała Gołkowskiego?

Tego dowiecie się czytając całość recenzji "Ołowianego świtu" Gołkowskiego, którą napisała dla Was Selena. Zapraszamy!

Urodziny Terry'ego Pratchetta


Zdradziecki plan - Michael J. Sullivan

Nóż w plecy czytelnika

Hubert Stelmach


Royce i Hadrian wrócili do Imperium wycieńczeni, jednak nie spodobało im się to, co zastali. Poszukiwali Gaunta od długiego czasu i zdziwili się, że jego nazwisko jest na ogłoszeniach wiszących na drzwiach każdej gospody. Okazało się, że przywódca nacjonalistów gnił w imperialnych lochach i miał być stracony. Z jednej strony ucieszyli się, w końcu wiedzieli, gdzie jest, z drugiej, oznaczało to, że muszą natychmiast wyruszać i nie dostaną nawet chwili wytchnienia.

“Zdradziecki Plan” to trzecia książka, a piąta opowieść o duecie Riyria na polskim rynku. Część pierwsza (“Królewska krew. Wieża elfów”) nie należała do najlepszych, można ją uznać za wprawkę debiutanta. Część druga (“Nowe imperium. Szmaragdowy Sztorm”) była dużo lepsza, ale wciąż sztampowa i typowo rozrywkowa. Tym razem również było inaczej, bo autor wprowadził poważną zmianę w formie swojej powieści.

Sullivan w Subiektywnie

“Zdradziecki Plan” to trzecia książka, a piąta opowieść o duecie Riyria na polskim rynku. Część pierwsza (“Królewska krew. Wieża elfów”) nie należała do najlepszych, można ją uznać za wprawkę debiutanta. Część druga (“Nowe imperium. Szmaragdowy Sztorm”) była dużo lepsza, ale wciąż sztampowa i typowo rozrywkowa. Tym razem również było inaczej, bo autor wprowadził poważną zmianę w formie swojej powieści.

Więcej na temat tej zmiany, i nie tylko, dowiecie się z lektury całości recenzji pióra Huberta Młodszego. Zapraszam!

W samo południe - odsłona LXX

Witam Was, moi drodzy Szortalowcy, i zapraszam do zabawy w siedemdziesiątej odsłonie naszego cotygodniowego konkursu! Dziś do wygrania są dwa zestawy po dwa tomy "Przedksiężycowych" Anny Kańtoch, ufundowane przez wydawnictwo Powergraph.

Zasady pozostają bez zmian - prawidłowe odpowiedzi na zadane poniżej pytania należy przesłać podpisanym imieniem i nazwiskiem mailem, z numerem odsłony w tytule, na adres akusz@szortal.com. Na odpowiedzi czekamy do następnego poniedziałku, 6-go maja, do godz. 10:00. Ogłoszenie wyników nastąpi potem.

A teraz pytania:

1. Wydawnicze: Wymień tytuły dwóch powieści wydanych przez Powergraph, które zdobyły "Zajdla" i podaj nazwiska ich autorów.

2. Historyczne: Tegoroczny kwiecień zapisał się w historii z powodu bodajże pierwszego zamachu terrorystycznego, który miał miejsce w czasie maratonu. Dlatego też, to historyczne pytanie będzie związane z bieganiem, którego motyw pojawiał się w literaturze s-f przynajmniej kilka razy. Proszę podać tytuł i autora (podpowiedź - to Polak) powieści, w której główny bohater wygrywa maraton, a potem leci z pierwszą ziemską wyprawą do Alfy Centaurii. I przy okazji - jaką profesję wykonywał tenże bohater (albowiem nie był zawodowym maratończykiem). Druga część pytania dotyczy anglojęzycznej (ale wydanej też i u nas) powieści sf, w której długodystansowe bieganie jest elementem pewnej szczególnej taktyki wojskowej. Podaj polski tytuł i autora tej anglojęzycznej książki.

Do dzieła, Szortalowcy! Bardziej już Wam nie podpowiem, bo i tak banalnie prosto się zrobiło ;)


Ołowiany świt - Michał Gołkowski

Tańczący z mutantami

Rafał Sala


Są takie miejsca, gdzie normalny, zdrowy na umyśle człowiek nie chciałby się pojawić. Za cholerę, nie. Zważywszy jednak na fakt, że od normalności dzielą nas tony przeczytanych książek, i dziesiątki, jeśli nie setki rozmaitych fikcyjnych światów – jesteśmy przecież czytelnikami – trzeba od razu powiedzieć, że świat ukazany w książce „Ołowiany Świt” Michała Gołkowskiego może wydać się  pociągający. Ale od początku...

Czy mówi Wam coś słowo „stalker”? S.T.A.L.K.E.R.? Nie? Może zaczniemy od czegoś prostszego. Jest rok 1986. Ukraina. Czarnobyl. W elektrowni atomowej dochodzi do awarii i zniszczeniu ulega budynek czwartego reaktora. Większość z ponad dwustu prętów kontrolujących pracę rdzenia reaktora ulega stopieniu. Promieniowanie, które wydostaje się przy wybuchu sprawia, że Czarnobyl staje się pępkiem świata, czarnym pępkiem świata. Tragedia odciska piętno nie tylko na mieszkańcach Ukrainy, ale i obywatelach innych europejskich państw. Z czasem Czarnobyl odchodzi w cień, a demony uśpione pod warstwami betonu wydają się bardzo odległym koszmarem. Drzemią w Sarkofagu.

Nic nie trwa jednak wiecznie. Wszystko płynie – jak mawiał ktoś mędrszy od nas. Wszystko ma swoją kolej, miejsce i czas – mawiał równie mądry Gogol. I wreszcie – wszystko i tak kiedyś pierdyknie – tak do dziś mawia mój wujek.

W roku 2006 mamy powtórkę z koszmaru. Czarnobyl ożywa i zamknięta w Sarkofagu siła ogłasza żniwa. Żniwa śmierci, promieniotwórczego tańca zagłady. Teren wokół elektrowni – nazwany później Zoną - który już wcześniej był nadzorowany, teraz staje się ziemią zamkniętą, wyklętym skrawkiem naszej planety. Niechcianym... i tu dochodzimy do momentu, w którym trzeba wspomnieć, że w tym piekle, gdzie aż roi się od mutantów, krwiożerczych anomalii, gotowych zdeptać, pokroić, spalić czy rozszarpać człowieka, znajdują się skarby. Same anomalie choć są niezwykle groźne, to okazują się mieć wiele zastosowań.

Gołkowski w Subiektywnie (po raz drugi)

Zapraszam do przeczytania kolejnej recenzji "Ołowianego świtu" Michała Gołkowskiego. Tym razem, autorstwa naszego szortalowego Rafała Od Szortów. A zaczyna się ona tak:

Są takie miejsca, gdzie normalny, zdrowy na umyśle człowiek nie chciałby się pojawić. Za cholerę, nie. Zważywszy jednak na fakt, że od normalności dzielą nas tony przeczytanych książek, i dziesiątki, jeśli nie setki rozmaitych fikcyjnych światów – jesteśmy przecież czytelnikami – trzeba od razu powiedzieć, że świat ukazany w książce „Ołowiany Świt” Michała Gołkowskiego może wydać się  pociągający. Ale od początku...

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka

Henryk Jerzy Chmielewski - Tytus, Romek i A'Tomek w wojnie o niepodległość Ameryki z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani
Najnowszy, piąty już, album historyczny przygód Tytusa, Romka i A’Tomka. Papcio Chmiel ponownie zaskoczy swoich czytelników.

Mistrz polskiego komiksu wysyła tym razem swoich bohaterów do Akademii Szlacheckiego Korpusu Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej. Kultowa postać Tytusa staje ramię w ramię z generałem Tadeuszem Kościuszką i Kazimierzem Pułaskim, by razem walczyć o niepodległość Ameryki. Ale będzie to bitwa bez ofiar, bo autor nakreślił wojnę z właściwym sobie dystansem i humorem. Popularny rysownik nic nie traci ze swojej genialnej formy!

Nowy komiks zawiera 39 premierowych, kolorowych plansz pełnych przygód naszych ukochanych bohaterów.

Henryk Jerzy Chmielewski (znany z komiksów o Tytusie Romku i A’Tomku jako Papcio Chmiel) to najpopularniejszy autor komiksów w Polsce, grafik, rysownik i publicysta, nestor i mistrz polskich twórców komiksów. Urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Karierę graficzną rozpoczął w 1947 roku jako rysownik w „Świecie Przygód”, a następnie w „Świecie Młodych”. Największą popularność przyniosła mu ukazująca się od 1957 roku seria komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która wyznaczyła poziom komiksowej narracji, warsztatu i humoru w twórczości dla młodszych czytelników. W 2012 roku Tytus obchodził 55. urodziny!
Henryk Jerzy Chmielewski był wielokrotnie nagradzany za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za osiągnięcia w

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

DŻUNGLA MIASTA - Jacek Pałkiewicz

Klucz do bezpieczeństwa

Kiedy Jacek Pałkiewicz uczył survivalu kosmonautów i prowadził mordercze kursy dla oddziałów specjalnych, Bear Grylls chodził jeszcze do przedszkola. W pościgu za medialnym aplauzem kontrowersyjny naśladowca Pałkiewicza mocno przesadził w efekciarskich chwytach, podczas gdy ikona sztuki przetrwania oddaje w nasze ręce osobliwe, kompleksowe kompendium wiedzy o dżungli miasta. Lektura, do której od czasu do czasu trzeba powracać, obowiązkowo powinna znaleźć się w każdym domu. Uznany autorytet dzieli się tu bezcennymi radami, jak uniknąć pułapek, które nas otaczają, wskazuje właściwą postawę obronną w obliczu wszelkich zagrożeń.

Miasto stało się symbolem najgroźniejszej dżungli naszej planety. Zaniepokojenie wzbudzają bezwzględne formy przemocy, co roku w Polsce zostaje oszukanych milion osób, okrada się 110 tysięcy mieszkań. W 2012 roku co 37. dorosły Polak został pokrzywdzony w wyniku różnych przestępstw. Co 24 godziny ginie z ulicy 48 samochodów, dokonuje się 360 włamań do mieszkań i dochodzi do ponad 100 gwałtów.

Autor korzystał nie tylko z konsultacji superglin, ale i świata przestępczego. Wchodził w skórę opryszków i różnych złodziei, by poznać ich mentalność i panoramę niezliczonych sztuczek. Tak powstała niecodzienna, dydaktyczna biblia bezpieczeństwa, pouczający i bogato ilustrowany instruktaż, który uzyskał pochlebną opinię Komendy Stołecznej Policji.

Okazja czyni złodzieja, zatem nie prowokuj go – ostrzega Pałkiewicz – nie bądź jego wspólnikiem, nie daj mu szansy. „Laluś”, jego edukator, mówi wprost: „Frajerzy sami się podkładają i wpraszają się o oskubanie”. Z korepetycji innego zawodowego złodzieja wynika, że najlepszą polisę ubezpieczeniową stanowią: świadomość zagrożenia, działania zapobiegawcze i odpowiednia reakcja.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

1 maja w samo południe na kanale: http://www.youtube.com/user/FABRYKASLOW

będziecie mogli obejrzeć krótkometrażowy film Wampir z MO w reżyserii Elephanta Tigera.

Już dziś możecie poznać bliżej twórcę filmu, jego tajemnice i źródło inspiracji.

link do wywiadu: http://issuu.com/fabrykaslow/docs/wywiadelephant

Akcja filmu rozgrywa się w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Główne role zagrali: Paweł „Konjo” Konnak i Krzysztof Skiba.

Scenariusz powstał na podstawie książki Andrzeja Pilipiuka.

W samo południe - odsłona LXIX - ogłoszenie wyników

Na wstępie mojej wypowiedzi chciałem zaznaczyć, że dzisiaj jest wtorek. Tak, wtorek. WTOREK! I mamy ogłoszenie wyników, niesamowite, nie? Sam jestem sobą zachwycony, zwłaszcza, że przyszło bardzo dużo odpowiedzi, a w tym bardzo dużo dobrych odpowiedzi i Sierotka Marysia miała pełne ręce roboty :)

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: MAG ma na swoim koncie pewien świetny cykl powieściowy, pewnego bardzo znanego autora. Akcja tegoż cyklu rozgrywa się w XVII-wiecznej Europie, a wśród jego bohaterów roi się od ówczesnych ludzi nauki. Proszę podać, jaki to cykl i kto go napisał.

Cykl: "The Baroque Cycle"(pol. "Cykl Barokowy", składające się z następujących części: Żywe srebro, Zamęt i Ustrój świata), autor: Neal Stephenson.

2. Historyczne: Za nieco ponad tydzień (licząc od dziś), będziemy świętować (no, przynajmniej ja i Grucha) dwudziestą trzecią rocznicę premiery pewnej baaardzo znanej książki, napisanej przez dwóch baaardzo znanych autorów. Podpowiem tylko tyle, że jeden z nich ma coś wspólnego z dzisiejszą nagrodą, drugi jest serem, a wśród bohaterów powieści pojawili się Czterej Motocykliści Apokalipsy i "inni Czterej Motocykliści Apokalipsy". Ci drudzy w składzie "Poważne Obrażenia Cielesne, Okrucieństwo Wobec Zwierząt, Rzeczy Które Nie Działają Jak Trzeba Nawet Jak Się Je Łupnie (potajemnie Piwo Bezalkoholowe) i Bardzo Ważni Faceci".

Mgnienie ekranu. Zbiór opowiadań – Terry Pratchett

Paulina Kuchta

Tego autora nikomu nie trzeba przedstawiać. Terry Pratchett  z inteligentnego, prześmiewczego humoru, ironii, wytykaniu absurdów rzeczywistości uczynił swój znak rozpoznawczy. Mgnienie ekranu to zbiór ponad trzydziestu opowiadań, zarówno tych ze Świata Dysku, jak i spoza najsłynniejszego uniwersum Terry’ego Pratchetta. Opowiadania są ułożone chronologicznie i pozwalają nam prześledzić jak rozwijało się pisarstwo Pratchetta na przestrzeni lat. Każdy utwór jest opatrzony wstępem autora, z którego możemy się dowiedzieć, kiedy tekst ujrzał światło dzienne i jakie były okoliczności jego powstania.

Rozpoczynamy Piekielnym interesem, opublikowanym w 1963 roku. Pratchett miał wtedy 13 lat i za to krótkie opowiadanie dostał czternaście funtów, co wystarczyło młodemu pisarzowi na zakup swojej pierwszej maszyny do pisania. Już wówczas pokazuje nam się z najlepszej strony. A parodie spotów reklamowych są jednym z najzabawniejszych fragmentów opowiadania. Przytoczę jeden z nich: Patrz, jak Cerber lubi swoje Psie Smaczki! Twój pies też może mieć takie lśniące futerko, takie błyszczące kły, takie trzy głowy. Wystarczy, że będziesz go karmić Psimi Smaczkami! Psie Smaczki w wygodnych jednoporcjowych puszkach! Cerber mówi, że Psie Smaczki, są sm-hau-kowite! Pytaj w sklepach o Psie Smaczki. Chociaż na sukces autor musiał jeszcze trochę poczekać, to, chciałoby się rzec, piekielnie inteligentny, talent prześmiewczego trzynastolatka już jest zauważalny.

Dalej autor nie obniża lotu. I tak mamy publikowane pod pseudonimem Wujek Jim teksty Dziecięcego kręgu (Książę i kuropatwa oraz Rincemangle, gnom z Suchych Mokradeł - czyli historia wyprawy Gnoma do miasta, w którym życie jednak okazuje się zbyt trudne). Mamy też świetne opowiadanie Wysokie Megi, które było przyczynkiem do powstania Długiej Ziemi, napisanej wspólnie ze Stephenem Baxterem. Jest to dodatkowa zachęta by sięgnąć potem po tę książkę.

Pratchett w Subiektywnie

Paulina omawia dla Was urodzinowy zbiór opowiadań Terry'ego Pratchetta - "Mgnienie ekranu". Całość dostępna jest tutaj, a poniżej znajdziecie mały fragmencik na zachętę.

Tego autora nikomu nie trzeba przedstawiać. Terry Pratchett  z inteligentnego, prześmiewczego humoru, ironii, wytykaniu absurdów rzeczywistości uczynił swój znak rozpoznawczy. Mgnienie ekranu to zbiór ponad trzydziestu opowiadań, zarówno tych ze Świata Dysku, jak i spoza najsłynniejszego uniwersum Terry’ego Pratchetta. Opowiadania są ułożone chronologicznie i pozwalają nam prześledzić jak rozwijało się pisarstwo Pratchetta na przestrzeni lat. Każdy utwór jest opatrzony wstępem autora, z którego możemy się dowiedzieć, kiedy tekst ujrzał światło dzienne i jakie były okoliczności jego powstania.

Króciak

Robert Rusik po raz kolejny w szortowni. Tym razem On. Zapraszamy!