Styczeń 2013

Drabble

Z racji tego, że mamy dziś pierwszy dzień nowego roku, prezentujemy tekst Krzysztofa Baranowskiego czyli Baranka. Szortalowy ojciec założyciel w pełnym optymizmu tekście Krew. Morze krwi.

Wróżbiarze - Libba Bray

Tęsknimy za złotym wiekiem?

Hubert Stelmach


Być może stwierdzenie, że w popkulturze panuje moda na retro będzie nadużyciem, jednak z pewnością coś się dzieje. Inglot pisze "Wypędzonego", Twardoch "Morfinę", Agnieszka Chodkowska-Gyurics z Tomaszem Bochińskim "Pana Whichera w Warszawie", Orbitowski "Widma". Podążając za tym trendem MAG wydał "Wróżbiarzy" Amerykanki Libby Bray.

Evie O'Neil ma siedemnaście lat i mieszka w Ohio. Wpadła w niezłe tarapaty i rodzice postanawiają wysłać ją do wuja, który mieszka w Nowym Jorku. Dla Evie to jak spełnienie marzeń, uważa się za nowoczesną dziewczynę, a na prowincji tylko się dusiła. Natomiast metropolia daje jej niezwykłe perspektywy. Wuj Evie - Will - prowadzi Muzeum Amerykańskiego Folkloru, Przesądów i Wiedzy Tajemnej. Pewnego popołudnia przychodzi do niego detektyw Terrence. Ku zdziwieniu Evie, jej mało przebojowy i do bólu stateczny wujek jest konsultantem policji do spraw zbrodni na tle religijnym i okultystycznym. Zanim się na dobre zorientowała, co dzieje się naokoło, już pomagała przy wytropieniu mordercy, pozostawiającego na ciałach ofiar niepokojące symbole.

Libba Bray w Subiektywnie

Hubert (zwany Młodszym) przeczytał "Wróżbiarzy" Libby Bray. Zapraszamy do zapoznania się z jego recenzją!

Dylogie mikołajowe - czytamy. I głosujemy.

No już, już!

Problemy techniczne, o których wspominałem, plus świąteczno-noworoczne odpięcie od sieci. A przecież o Mikołaju już zdążyliśmy zapomnieć! No to czas na przypomnienie. Mikołajowe parki przed Wami!

Najpierw zapraszamy do Szortowni. Bacznie zapoznajcie się z siedmioma (ale dużo, fajnie!) dylogiami mikołajowymi. A potem oczywiście przyjdzie czas na wnioski, czyli - zagłosujcie w ankiecie. Czas na głosowanie macie do 20 stycznia (trochę więcej niż dwa tygodnie ale i materiał dość obfity). O północy zamknę ankietę zaś najdalej w poniedziałek 21 stycznia zobaczycie wyniki (a właściwie autorów dylogii, bo wyniki przecież będą... wynikać z ankiety). No, chyba, że jakiś remisik będzie :)

Autorów uprasza się o niezdradzanie autorstwa prac konkursowych!

Konkurs mikołajowy w rozkwicie

Po szczegóły zapraszamy TUTAJ.

W samo południe - odsłona LIII

Sylwester minął, Nowy Rok także, a więc najwyższa pora na nową odsłonę naszego cotygodniowego konkursu.

W tej odsłonie nagrodami są trzy egzemplarze "Doliny zabójców. Zamach w Teheranie 1943" Leo Kesslera, ufundowane przez Instytut Wydawniczy ERICA.

Prawidłowe odpowiedzi prosimy przesyłać na adres akusz@szortal.com do godziny 10:00 9 stycznia 2013 roku. Maile muszą być podpisane imieniem i nazwiskiem, a w tytule maila trzeba podać numer odsłony konkursu.

A teraz pytania:

1. Wydawnicze: Proszę podać tytuły trzech innych książek Leo Kesslera wydanych przez Instytut Wydawniczy ERICA, prawdziwe nazwisko autora oraz w którym roku i jaką książką zadebiutował.

2. Historyczne: W 1998 roku wydawnictw Zysk i S-ka rozpoczęło wydawanie pewnej serii sf z pogranicza dystopijnych historii alternatywnych i military sf. Ten światowy bestseller, pomimo bardzo pochlebnych recenzji (np. śp. Tomasza Pacyńskiego) nie sprzedawał się w naszym kraju zbyt dobrze i zakończono wydawanie cyklu na jego drugim tomie. Proszę podać nazwę tego cyklu, tytuły obu tomów, które ukazały się w Polsce oraz nazwisko autora cyklu. A żeby nie było za łatwo, to proszę
także podać polski tytuł tytuł tomu opowiadań z uniwersum Honorverse, w którym ukazało się opowiadanie tego autora.

Do dzieła!

Nowe fraszki

Trzy nowe fraszki sprezentował nam Rafał Sala. Zapraszamy.

Informacja księgarni SolarisNet

W środę Telewizja Polska na kanale 1 zaczęła emisję serialu Przebłyski jutra, na podstawie powiesci Roberta J. Sawyera Futurospekcja.

To jeden z najlepszych seriali SF ostatnich lat, ale pewnie dzięki znakomitemu powieściowemu pierwowzorowi. Sawyer to najlepszy kanadyjski pisarz SF (na koncie nagrody Hugo i Nebula), a pomysł na książkę miał aż genialny w swej prostocie.

W wyniku eksperymentu w CERNie dochodzi do emisji fali, która powoduje utratę przytomności wszystkich ludzi na Ziemi. Na około dwie minuty. Okazuje się, że ludzie w czasie tej krótkotrwałej utraty przytomności widzieli dwie minuty ze swej przyszłości odległej o 21 lat (w serialu jest to okres znacznie krótszy). Niektórzy nie widzieli nic, co pozwala się domyślać, że już nie będą żyli. Dla wielu to trauma. Agencje i sami ludzie układają z tych informacji dość dokładny plan przyszłości.

Ziemia już nie jest taka sama.

Pomysł wydawałoby się banalny, ale powoduje mnóstwo implikacji społecznych, politycznych, ekonomicznych. Świetna rzecz, polecamy!

W samo południe - odsłona LII - ogłoszenie wyników

Czas na rozstrzygnięcie LII odsłony naszego konkursu.
Najpierw prawidłowe odpowiedzi: Jak zwykle musiałem dobrze trafić w pierwszym pytaniu o ilość opowiadań, wyjaśnienie poniżej :)

1. Wydawnicza - swego czasu Wydawnictwo Literackie wydało powieść w trzech tomach. Obecnie Wydawnictwo Mag wyda ją w ramach serii Uczta wyobraźni w jednym, ładnie wydanym tomie, na dodatek z piękną okładką. Dodatkowo mogę podać, że na podstawie tej powieści BBC zaplanowało telewizyjny serial. Proszę podać imię i nazwisko autora/autorki, tytuł tej powieści oraz ile będzie liczyła stron w nowym wydaniu. Dodatkowo proszę podać tytuł drugiej książki autora/autorki wydanej w Polsce, kto ją wydał oraz ile zawiera w sobie opowiadań.

Wydawnictwo Mag w ramach serii "Uczta Wyobraźni" wyda niebawem powieść "Jonathan Strange i pan Norrell" ("Jonathan Strange & Mr Norrell"), której autorką jest Susanna Clarke. Powieść w nowym wydaniu będzie liczyła 780 stron.
W roku 2007 Wydawnictwo Literackie wydało książkę "Damy z Grace Adieu i inne opowieści" ("The Ladies of Grace Adieu and Other Stories"), która zawiera 9 utworów autorstwa Susanny Clarke (8 opowiadań oraz "wprowadzenie" pióra fikcyjnego profesora Jamesa Sutherlanda).

Zapowiedź wydawnictwa Mag

Już od 6 lutego w sprzedaży:

BASSO WSPANIAŁY. BASSO WIELKI. BASSO MĄDRY.

Pierwszy obywatel Republiki Wesańskiej to nadzwyczajny człowiek.

Jest bezlitosny, sprytny i przede wszystkim ma szczęście. Dał swemu ludowi bogactwo, potęgę oraz prestiż. Niestety, potęga przyciąga niepożądaną uwagę i Basso musi bronić siebie oraz swój kraj przed zagrożeniami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Przez całe życie podejmował decyzje o kluczowym znaczeniu i popełnił tylko jeden błąd. Ale jeden błąd niekiedy wystarcza.


Zdarzało już mi się recenzować książki moim zdaniem kandydujące do wielkości. K.J. Parker raz po raz tworzy dzieła, które po prostu trzeba zaliczyć do tej kategorii. – Orson Scott Card

Powieść o morderstwie, obsesji i polityce, autorstwa jednego z czołowych głosów fantasy. – SFX

Zapowiedź Narodowego Centrum Kultury

Szanowni Czytelnicy! Mamy dobrą wiadomość, a mianowicie najnowsza książka pt. "Śniąc o potędze" z serii "Zwrotnice Czasu. Historie alternatywne", będzie dostępna w księgarniach już od 15 stycznia 2013 roku! Bądźcie czujni - to już niedługo!

Niewiele osób wie, że przed drugą wojną światową kwitł w Polsce gatunek literacki, który dziś nazywamy historiami alternatywnymi. Rodzimi literaci stawiali pytanie, co by było gdyby? i odnosili je do problemów, którymi żyli; którymi żyła cała wolna Polska. ogromnej większości była to literatura klasy B. Ułomna formalnie, z nie najlepiej prowadzoną intrygą, czasami po prostu nudna.

Niemniej odpowiadała ona na żywotne zapotrzebowanie społeczne stanowiąc wcale znaczny segment ówczesnego rynku wydawniczego. Na pewno przedwojenne historie alternatywne można nazwać fenomenem, czymś w rodzaju literatury pulpowej made in Poland. Duet kulturoznawców - Agnieszka Haska i Jerzy Stachowiak - postanowili przygotować antologię przedwojennych polskich historii alternatywnych pt. "Świat w płomieniach". Podzielili oni wybrane teksty z tego zakresu na bloki tematyczne, np. "Zagrożenie ze wschodu", "Walka o niepodległośc", "Polskie aspiracje kolonialne" i opatrzyli je erudycyjnymi wstępami. Każdy ze wstępów traktuje nie tylko o popularności danego zagadnienia wśród ówczesnych literatów, daje też pogląd na kontekst kulturowy, pragnienia i lęki Polaków żyjących w okresie międzywojnia. Książka zaopatrzona jest też w biogramy autorów opowiadań bądź fragmentów powieści, bowiem życiorysy wielu z nich wiążą się niejako z gatunkiem literackim, który uprawiali. Autorzy antologii tam, gdzie tylko można, zachowali oryginalną pisownię i składnię tekstów źródłowych wychodząc z założenia, że będzie to ciekawe poznawczo z punktu widzenia wiedzy o literaturze.

Morfina - Szczepan Twardoch

Pisarz, pisarz, Pisarze, pisarze.

Aleksander Kusz


Szczepan Twardoch Pisarzem jest. Tak, właśnie tak. Szczepan Twardoch Wielkim Pisarzem nie jest. Jeszcze nie. Na to jeszcze za wcześnie. Może nie o wiele za wcześnie, ale po prostu za wcześnie. Szczepan Twardoch pisarzem science – fiction nie jest. Już nie. Na to już za późno. Nie wiem czy wyrósł już z tego, czy po prostu idzie drogą, którą sobie zaplanował dawno temu lub którą prowadzi go los.

To następny pisarz sf, który z fantastyki wyrósł, który wyszedł z jej ram, jej ograniczeń. Następny, który przeszedł do głównonurtowego wydawnictwa. Lubię takich pisarzy i takie pisarstwo, dociekliwe, szukające, na pograniczu, na marginesie. Było kilku, jest ich kilku, szukających. Od początku było widać, że wystają ponad przeciętną, że trochę się duszą w getcie literatury sf. Jacek Dukaj, pierwszy, który przeszedł do Wydawnictwa Literackiego, ale jako fantasta, jako następca Lema, nie jako pisarz głównego nurtu. Nobilitował sf. Wzniósł je na wyżyny dla innych niedostępne. Wit Szostak, od początku z boku, najpierw w Runie wydawał  przedziwne opowieści z pogranicza, później Oberki na koniec świata, by jak na razie zakończyć w Iskrze Bożej i Lampie trylogią o Chochołach. Łukasz Orbitowski, jeden z moich ulubieńców. Zaczynał od opowieści grozy dnia codziennego, tej najgorszej odmiany grozy. Włócząc się po obrzeżach sf z biegiem czasu znalazł się na pograniczu. Ostatnimi książkami wydanymi przez Wydawnictwo Literackie i Narodowe Centrum Kultury  całkowicie już przeszedł do mainstreamu, a właściwie po prostu odrzucił sztafaż science fiction ze swojej prozy.

I ostatni z nich, Szczepan Twardoch, tak samo jak pozostali, od zawsze pisał sf, ale zawsze inaczej, na pograniczu, ciągle szukając. Przeszedł metamorfozę w 2010 roku, wydając Wieczny Grunwald. Zmienił się, przeskoczył kilka szczebli wyżej. Potem był niesamowity zbiór opowiadań  w Powergraphie – Tak jest dobrze, ale już w serii Kontrapunkty, jakby na pożegnanie fantastyki.

Twardoch w Subiektywnie

Alek przeczytał "Morfinę" Szczepana Twardocha. Jeśli chcecie się przekonać, co o tej książce, i o jej autorze, sądzi, zajrzyjcie do napisanej przez niego recenzji. Zapraszamy!

Zdumiewająca sprawa Nakręcanego Człowieka - Mark Hodder

Zagraj to jeszcze raz, Mark!

Sławomir Szlachciński


Pierwsza przygoda Burtona i Swinburne'a stała na kilku mocnych nogach. Przede wszystkim świat. Wykreowany na bogato, niesztampowo, śmiało lecz z głową. Odkrywanie go, było przygodą samą w sobie. Również koncept fabularny, scenariusz przygody, niecodzienny i świetnie przeprowadzony, był bezdyskusyjnie wielkim atutem powieści. Pomysłowość w konstruowaniu postaci i rzetelny warsztat językowy to kolejne plusy. W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka w swej kategorii jest niemal doskonała.

Pisanie kontynuacji nigdy nie jest łatwe; żeby cię ocenili tak samo musisz napisać lepiej. Autor W zdumiewającej sprawie Nakręcanego Człowieka radzi sobie z tym problemem całkiem przyzwoicie mimo, iż tworząc kolejną przygodę nietuzinkowej pary przyjaciół, w zasadzie powiela schemat części pierwszej - ramy konstrukcyjne są prawie identyczne. Jednocześnie wprowadza również pewne zmiany i uzupełnienia.

Oryginalna kreacja świata serii, siłą rzeczy, pozbawiona jest smaczku nowości. Trudno jednak mieć o to pretensje do autora, taka natura. Co prawda Hodder wzbogaca rzeczywistość o nowe elementy: zombie, spirytyzm, danikenowskie klimaty. To jednak raczej kosmetyka, istotę rzeczy wszak już znamy. Duszna, trująca atmosfera Londynu, nasycenie gadżetami, scenograficzna orgia, dwutorowość technologii – mechaniczne maszyny i eugeniczne, genetycznie zmienione zwierzęta. Wciąż jest to pierwszorzędna steampunkowa mikstura. W tym wymiarze, autor poradził sobie całkiem przyzwoicie, nie przeskoczył niemożliwego ale utrzymał poziom.

Hodder w Subiektywnie

Czy drugi tom przygód Burtona i Swinburne'a jest wart przeczytania? Sławek ma dla Was odpowiedź na to pytanie. Zapraszam do jego recenzji!

Nowe, fantastyczne czasopismo - Głos fantastyki 1

Pismo sieciowe ,,Głos Fantastyki" to inicjatywa wynikająca z chęci zagospodarowania miejsca po SFFiH. Celem pisma z założenia jest utworzenie platformy wymiany myśli, a więc poza publikacją opowiadań, jak to ma miejsce w innych periodykach tego typu, chcemy stworzyć obszerny dział z publicystyką, bowiem fantastyka to nie tylko rozrywka, ale też poważny krytycznoliteracki dialog.

Refleksja ta ma służyć pochyleniu się nad takimi nurtami jak fantasy, sf, horror, noir. Kolejnym założeniem, które mamy nadzieję uda się zrealizować jest obszerny dział z recenzjami książek, filmów, gier i muzyki. Idąc dalej, skoro sf często i gęsto opiera się na współczesnej nauce oraz jej teoriach - szczególnie na teoriach fizycznych, kosmologicznych, wchodzi też w dziedzinę badań z zakresu biologii, nanotechnologii i tym sprawom mamy nadzieję się przyjrzeć.

Do tworzenia pisma poprzez nadsyłanie swoich tekstów zapraszam wszystkich zainteresowanych. Można to zrobić wysyłając je na adres marekdoskocz@gazeta.pl.

Marek Doskocz - Redaktor Naczelny

Pismo można pobrać tutaj.

Króciak

Tym razem Baranek pochyla się nad bożonarodzeniową szopką. Bardziej nad szopką. K+M+B 2012 w szortowni.

Zwrotnice czasu/historie alternatywne


Z nowym rokiem wprowadzam jeszcze jedną zmianę. Co jakiś czas będę Wam prezentował serie wydawnicze, które są warte polecenia. Te obecne, te co były. Czasami robiłem to poprzez pytania w konkursach, teraz będą to notki z prezentacją serii i książek w nich wydanych.

Na pierwszy ogień nietypowo: seria Zwrotnice czasu wydawana przez Narodowe Centrum Kultury. Seria niszowa, trudno dostępna w księgarniach, ale naprawdę warta polecenia.

Dzisiaj krótka notka wprowadzająca, w kolejnych dniach przedstawienie książek, które do tej pory ukazały się tej serii.

Zwrotnice czasu/historie alternatywne - Burza - Maciej Parowski

Pierwszy tom serii Zwrotnice czasu.

Burza. Ucieczka z Warszawy 44
  -  Maciej Parowski


Po­wieść Ma­cie­ja Pa­row­skie­go, zna­ne­go pol­skie­go pi­sa­rza Scien­ce Fic­tion i pu­bli­cy­sty w in­try­gu­ją­cy spo­sób wpro­wa­dza czy­tel­ni­ków w al­ter­na­tyw­ną rze­czy­wi­stość Pol­ski z okre­su bez­po­śred­nio po­prze­dza­ją­ce­go wy­buch II wojny świa­to­wej. Autor sta­wia śmia­łą hi­po­te­zę, że losy Pol­ski i II wojny świa­to­wej po­to­czy­ły­by się zu­peł­nie ina­czej, gdyby we wrze­śniu 1939 roku ty­tu­ło­wa burza spa­ra­li­żo­wa­ła dzia­ła­nia ofen­syw­ne wojsk nie­miec­kich wkra­cza­ją­cych na te­ry­to­rium II Rze­czy­po­spo­li­tej. „Burza” z pew­no­ścią za­do­wo­li nie tylko mi­ło­śni­ków fan­ta­sty­ki i wiel­bi­cie­li prozy sen­sa­cyj­nej, ale także wszyst­kich za­fa­scy­no­wa­nych XX-wiecz­ną hi­sto­rią.

Ilu­stra­cje do książ­ki wy­ko­nał zna­ko­mi­ty ry­sow­nik, twór­ca „Mi­kro­po­lis”, Krzysz­tof Gaw­ron­kie­wicz.

Testimonium - Jan Maszczyszyn

Może to szumnie zabrzmi, ale jeden z autorów mojej młodości - Jan Maszczyszyn (do tej pory pamiętam Jego opowiadanie -  Ciernie z konkursu Fantastyki) wydaje właśnie książkę.
Szortal bardzo poleca!

„Testimonium” to zbiór niejednokrotnie wyróżnianych na portalu www.fantastyka.pl opowiadań spod znaku klasycznej science fiction, klasycznej, ale jednak dość odległej od tzw. hard SF, bazującej ściśle na naukowej futurologii. Co prawda, fani tej drugiej nie rozczarują się, bo odnajdą tu i kosmitów, i gwiezdne wojaże, i przedziwne osiągnięcia technologii, próby ukazania kierunku rozwoju ludzkości i

W samo południe - odsłona LIV

Okres świąteczno-noworoczny się skończył, więc zgodnie z zapowiedzią wracamy do tradycyjnego, coponiedziałkowego ogłaszania nowych odsłon naszego tradycyjnego konkursu.

Nagrodami w dzisiejszej, "lekarsko-zwolnieniowej" odsłonie "W samo południe" są trzy egzemplarze książki Michaela Swanwicka "Córka Żelaznego Smoka/Smoki Babel", ufundowane przez wydawnictwo MAG.

Jak zawsze, maile z prawidłowymi odpowiedziami należy przesyłać na adres akusz@szortal.com. Maile muszą być podpisane imieniem i nazwiskiem, w ich tytule musi się pojawić numer odsłony konkursu i muszą trafić do nas do godziny 10:00 14-go stycznia 2013 roku. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi później.

A teraz pytania:

1. Wydawnicze: Nasza dzisiejsza książka-nagroda została wydana w serii Uczta wyobraźni. Proszę podać tytuły i autorów kolejnych dwóch książek, które ukażą się w tej serii jeszcze w tym miesiącu.

2. Historyczne: My też mamy swojego smoka. A nawet Smoka. Pewien nieżyjący już krakowski pisarz uczynił go jednym z głównych bohaterów kilku swoich książek (występuje razem z pewnym królem, sławnym profesorem i włoskim szlachcicem, którego herb tak mile kojarzy nam się z tradycyjnie polskim, wyrażającym bezgraniczną radość i miłość do całego świata zawołaniem "Urwał nać!"). Proszę podać nazwisko tego autora oraz tytuły książek i seriali telewizyjnych, które na podstawie tych książek powstały, ale uwaga - proszę je podać w jednej kolejności chronologicznej (znaczy, nie "książka, książka, książka, książka, książka i serial, serial, serial", tylko "książka, książka, serial, serial, serial, książka, książka i książka"). Lat podawać nie trzeba.

Prościzna, nie? Do roboty!

Atlas chmur - David Mitchell

Atlas ludzkości

Bartłomiej Cembaluk


Ekranizacja książki to wyraźny sygnał dla wydawców, żeby się danym tytułem zainteresować i zdobyć prawa do publikacji, gdyż popyt na niego może znacząco wzrosnąć, a co za tym idzie – zyski ze sprzedaży będą spore. W takich sytuacjach korzysta również autor, gdyż nie tylko coś mu skapnie do portfela, ale i stanie się osobą bardziej rozpoznawalną, co niewątpliwie pomoże w dalszej karierze. Dla miłośników literatury jest to z kolei szansa, aby zapoznać się z dziełem, o którym do tej pory nie słyszeli i dopiero wersja filmowa zwróciła uwagę na jego istnienie. Bywa co prawda tak, że powieść lub opowiadanie po które sięgniemy jest niewiele warte, ale może się także zdarzyć, iż odkryjemy prawdziwą perełkę, której lektura sprawi nam olbrzymią przyjemność. Ostatnio zrobiło się dość głośno o książce Davida Mitchella „Atlas chmur”, właśnie za sprawą filmu, który zrealizowali Tom Twyker oraz Andy i Lana Wachowscy. Powieść może nie anonimowa, ale przez polski rynek przeszła bez większego echa. Teraz przeżywa swoją drugą młodość i warto zadać sobie pytanie: czy to tylko przereklamowany przeciętniak, czy może coś więcej?

Mitchell w Subiektywnie

"Atlas chmur" Mitchella to chyba jedna z najczęściej chwalonych książek, jakie się ukazały w minionym roku. Czy Bartek podziela tę opinię? Dowiecie się tego czytając napisaną przez niego recenzję. Zapraszamy do lektury!

Baza darmowych e-booków tekstów fantastycznych

Fenrir buduje bazę darmowych tekstów fantastycznych na swoim blogu. Zajrzyjcie proszę, włączcie się akcję.

Darmowych tekstów fantastycznych w sieci jest całkiem sporo - niekiedy ciężko jednak je znaleźć, zwłaszcza gdy są porozrzucane po kilkunastu portalach w różnych zakładkach, niekiedy już zapomniane. Nowy projekt blogowy ma za zadanie zebrać w jednym miejscu linki do takich objawów legalnie udostępnionej twórczości - zarówno tej rodzimej, jak i zagranicznej. Zapraszam do pomocy w budowaniu bazy i dopisywaniu własnych propozycji (czy nawet własnych tekstów):

Link: http://zaginionyalmanach.blogspot.com/p/darmowa-fantastyka.html

Zwrotnice czasu/historie alternatywne - Wallenrod - Marcin Wolski

2 tom Zwrotnic czasu - Wallenrod - Marcin Wolski

„Wal­len­rod” to nowa po­wieść Mar­ci­na Wol­skie­go, zna­ne­go pol­skie­go pisa­rza, dzien­ni­ka­rza i sa­ty­ry­ka, opi­su­ją­ca hi­sto­rię al­ter­na­tyw­ną Pol­ski okre­su 20-le­cia mię­dzy­wo­jen­ne­go i cza­sów II wojny świa­to­wej. Pił­sud­ski, oca­lo­ny od śmier­ci przez ta­jem­ni­cze­go le­ka­rza Val­l­bon­ne, opra­co­wu­je iście dia­bo­licz­ny i ge­nial­ny plan, dzię­ki któ­re­mu Pol­ska może wyjść cało z nad­cią­ga­ją­cej wojny. Nie­ba­ga­tel­ną rolę w tym koncep­cie pełni pięk­na agent­ka He­le­na Wich­mann. Ni­czym Wal­len­rod pró­bu­je prze­nik­nąć w od­dzia­ły wroga i sub­tel­ny­mi po­czy­na­nia­mi w samym sercu na­zi­stow­skie­go im­pe­rium zmie­nić bieg dzie­jów.

Czy dzię­ki po­zo­ro­wa­nej współ­pra­cy z III Rze­szą uda się ura­to­wać kraj? Czy Nowa Je­ro­zo­li­ma – drew­nia­ne mia­sto, gdzie zgro­ma­dzo­no Żydów z całej Eu­ro­py – zo­sta­nie oca­lo­na? Książ­ka Wol­skie­go zaciekawia, in­spi­ru­je i zmu­sza do za­sta­no­wie­nia się nad za­wi­łą histo­rią XX-wiecz­nej Pol­ski.

Zwrotnice czasu/historie alternatywne - Wieczny Grunwald - Szczepan Twardoch

3 tom serii Zwrotnice czasu - Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów - Szczepan Twardoch

„Wiecz­ny Grun­wald” nie jest po­wie­ścią pi­sa­ną ku po­krze­pie­niu serc. Jej bo­ha­ter, Pasz­ko, nie­ślub­ny syn Ka­zi­mie­rza Wiel­kie­go ginie w bi­twie pod Grun­wal­dem i w tym mo­men­cie za­czy­na się jego „prze­zwiecz­na” ody­se­ja w cza­sie i prze­strze­ni, w po­szu­ki­wa­niu sensu ist­nie­nia. To przy­kład fan­ta­sty­ki re­tro­spek­tyw­nej, mrocz­nej i bru­tal­nej. Szcze­pa­no­wi Twar­do­cho­wi udaje się do­sko­na­le oddać psy­chi­kę swego bo­ha­te­ra, tar­ga­ne­go we­wnętrz­ny­mi dy­le­ma­ta­mi i tra­wio­ne­go przez wła­sne emo­cje.

Twardocha pasjonuje prawdziwy los jednostki w historii – doświadczanej kalectwem i śmiercią podczas wojen i grabieży. Jednostki poniżanej z racji stanu czy płci, poddanej naciskowi wielkich narodowych mitologii, jednostki wprzęgniętej w wielowiekową rywalizację żywiołów narodowych. Chodzi o nas, o Niemców i Rosjan, o Litwinów, Prusów, Gruzinów. O wielkie, symboliczne Grunwaldy toczone w historii w milionach dusz – ogarniętych entuzjazmem bądź obojętnych, zdziczałych bądź pragnących zachować człowieczeństwo, a i tak zawsze płacących najwyższe ceny. Twardoch pragnie to wszystko oddziecinnić, ukazując samotność, cierpienie, rozpacz. A z drugiej strony okrucieństwo, egoizm, potworność ludzkich działań, składających się na codzienne życie i na wielką historię."
- z re­cen­zji Ma­cie­ja Pa­row­skie­go.

Książ­ka jest ilu­stro­wa­na ry­sun­ka­mi Irka Ko­nio­ra.

Króciak

Była żelazna kurtyna, malowane wrota, bramy piekieł... teraz będą zielone drzwi, a raczej Za zielonymi drzwiami Andrzeja Betkiewicza. Zapraszamy!

Cztery lata wojny w służbie Komendanta. Przeżycia wojenne 1914-1918 - Roman Starzyński

Punkt widzenia

Hubert Przybylski


Pewien mądry człowiek powiedział kiedyś, że ludzie po to piszą podręczniki historii, żeby umotywować, ukonstytuować obecne postępowanie polityków, którzy napisanie takiego podręcznika zlecili, i/lub żeby rozpropagować swoje, często mylne, o dawnych czasach wyobrażenie. I że jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jak to było z tą historią naprawdę, to powinien sięgać nie po podręczniki, lecz po pamiętniki. Cóż, młody człowiek pewnie tego nie zrozumie, ale ktoś, kto "załapał" się na "historyczną edukację" w czasach komuny, potem miał styczność z podręcznikami historii z pierwszych lat po jej upadku, aby wreszcie sięgnąć po to, z czego w obecnych czasach musi się uczyć historii młodzież, z pewnością się z takim twierdzeniem zgodzi. Z jednym małym ale... Pamiętnikarze też potrafili (i potrafią nadal), mówiąc kolokwialnie, wciskać kit. Z różnych powodów, i z premedytacją lub bez. Czy to chcąc wybielić swoją postać. Czy to nie będąc bezpośrednimi świadkami wydarzeń opisują swoje na ich temat "wyobrażenia". A niektórzy wręcz traktują proces spisywania wspomnień, jako jeszcze jedną możliwość dokopania swoim przeciwnikom. Na szczęście nie wszyscy pamiętnikarze popełniają te błędy. I najlepszym tego przykładem są "Cztery lata wojny w służbie Komendanta. Przeżycia wojenne 1914-1918" Romana Starzyńskiego, starszego brata słynnego prezydenta Warszawy z lat 1934-1939, Stefana Starzyńskiego.

Starzyński w Subiektywnie

Równe dwadzieścia dni czytałem "Cztery lata wojny w służbie Komendanta. Przeżycia wojenne 1914-1918"  Romana Starzyńskiego. Czy było warto? Zapraszam do mojej recki.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Bogowie muszą być szaleni

Aneta Jadowska

Drżyjcie Bogowie. Niech zabrzmi Highway to hell

Jak wiele może się wydarzyć w ciągu roku?

Dora Wilk jak magnes przyciąga kłopoty, wariatów i męskie spojrzenia. Łamie regulaminy, szuka przyjaźni w dziwnych miejscach, a od losu dostaje przeciwników wyłącznie potężnego kalibru.

Policjantka to nie zawód, ale stan umysłu... a że po drugiej stronie Bramy rzadko można złoczyńcę zakuć w kajdanki i odprowadzić do aresztu... Dora robi co musi, by Toruń, Thorn czy Trójmiasto i Trójprzymierze pozostały dobrymi miejscami do życia.

Drżyjcie Bogowie, wampiry, wilki, Archaniołowie i pospolici wariaci – Dora Wilk kopie tyłki z wdziękiem baleriny, nie przyjmuje usprawiedliwień o złym dzieciństwie i nie przebiera w środkach by zaprowadzić porządek.

Zwrotnice czasu/historie alternatywne - Jedna przegrana bitwa - Marcin Wolski

4 tom serii Zwrotnice czasu - Jedna przegrana bitwa - Marcin Wolski

"Jedna przegrana bitwa" to kolejna, intrygująca próba pokazania przez Marcina Wolskiego alternatywnego rozwoju historii . Tym razem punktem zwrotnym jest przegrana, najważniejsza bitwa wojny 1920 r.

"Dlaczego piszemy historie alternatywne? Dlatego, że tradycyjna powieść historyczna wyczerpała swoje możliwości? Wszystko zostało już napisane i kroczenie śladami Kraszewskiego, Sienkiewicza czy Gąsiorowskiego to jedynie mnożenie plagiatów i kopanie w wyeksploatowanych odkrywkach? A może wymaga tego postmodernistyczna moda i wrażliwość rodem z gier komputerowych? Zapotrzebowanie na mieszanie konwencji, szukanie nowych klimatów i szokujących zderzeń? (...) Ta historia żyła we mnie od zawsze, dzięki opowieściom Babci, mamy, gosposi, dzięki pamiętnikowi mojego ojca, który aż do 13 sierpnia 1920 roku przytaczam niemal dosłownie. Wiedząc, jak historia mojej rodziny i naszego świata rozegrała się naprawdę, nie mogłem odmówić sobie podjęcia sprawdzenia, jak mogłaby potoczyć się inaczej."
  - Marcin Wolski

Marcin Wolski (ur. 1947) pisarz, publicysta i satyryk, autor programów radiowych i telewizyjnych; opublikował kilkadziesiąt bestsellerowych powieści, m.in. szeroko dyskutowane: "Alterland", "Nieprawe łoże", "Pies w studni"     i "Agent dołu".

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Bliżej...
Rok 1916, front zachodni. Szeregowy Percy Blakeney budzi się, leżąc w świeżej, bujnej trawie. Słyszy głosy ptaków i szum wiatru wśród drzew. Co się stało z błotem, krwią i pooranym pociskami krajobrazem ziemi niczyjej? A skoro już o tym mowa, co się stało z Percym?

Rok 2015, Madison, stan Wisconsin, USA. Policjantka Jessica Jansson bada spalony dom unikającego ludzi naukowca, który zniknął bez śladu. Przeszukując pogorzelisko, znajduje niezwykły przedmiot: pudełko mieszczące w sobie kilka prostych obwodów, trójpozycyjny przełącznik oraz... ziemniak. To prototyp wynalazku, który na zawsze zmieni sposób, w jaki ludzkość widzi świat.

„Długa Ziemia” to pierwsza powieść powstała w wyniku współpracy twórcy Świata Dysku Terry’ego Pratchetta ze znanym autorem science fiction Stephenem Baxterem.

Idea światów równoległych to jeden z najbardziej nośnych tematów, z jakimi mierzy się od lat literatura science fiction. Ale jeszcze nigdy nie pisano o tym z takim entuzjazmem, jak w nowej powieści dwóch gigantów brytyjskiej fikcji. To prawdziwy triumf wyobraźni!
"Independent"

Zwrotnice czasu/historie alternatywne - Quietus - Jacek Inglot

5 tom serii Zwrotnice czasu - Quietus - Jacek Inglot

„Quietus” to nowe, rozszerzone wydanie powieści Jacka Inglota, nominowanej w 1997 roku do prestiżowej nagrody imienia Janusza A. Zajdla. Alternatywna historia Polski przedpiastowskiej, zwanej tu Wenedią łączy się z alternatywną wizją dziejów chrześcijaństwa, które wykorzenione ogniem i mieczem w Rzymie przez Juliana Apostatę odradza się jako przerażająca religia miecza w Japonii i jako religia miłości w Wenedii. „Quietus” Jacka Inglota to piąty tom serii „Zwrotnice czasu. Historie alternatywne” wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury.

Jacek Inglot (ur. 1962) pisarz science-fiction, autor m.in. "Inquisitora" i "Bohaterów do wynajęcia" (wraz z Andrzejem Drzewińskim); publikował opowiadania i teksty publicystyczne w "Feniksie", "Nowej Fantastyce", "SFinksie" oraz "Playboyu".

Drabble

Rafał Sala i Insygnia śmierci.

Informacja Wydawnictwa Literackiego

Wydawnictwo Literackie i Dom Literatury zapraszają na spotkanie z okazji opublikowania Korespondencji,  tomu listów wymienianych między Julią Hartwig i Arturem Międzyrzeckim a Czesławem Miłoszem.

Z JULIĄ HARTWIG rozmawia Jarosław Mikołajewski

Fragmenty listów przedstawi Adam Ferency

17 stycznia 2013 roku (czwartek), godz. 18.00,

Dom Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa

Rozwiązanie konkursów recenzenckich

Nadeszła chwila, by ogłosić zwycięzców obu naszych grudniowych konkursów recenzenckich: Specjalnego i Niespecjalnego.

1. Zwycięzcą Niespecjalnego Konkursu Recenzenckiego został Artur Kuchta <brawa, owacje i aplauz>, gdyż tylko on przesłał nam swój tekst. Gratulujemy wygranej!

2. Natomiast w Specjalnym Konkursie Recenzenckim, którego tematem była "Głowa Kasandry" Marka Baranieckiego, zwycięzcą jest ... <werble, mdlejąca z nerwów słaba płeć> ... Redakcja Szortalu! <owacje na stojąco, kapelusze podrzucane pod niebo, kanonada otwieranych butelek szampana, mdlejący ze szczęścia redaktorzy>
Stało się tak z tego prostego powodu, że absolutnie nikt nie chciał podzielić
się z nami swoją opinią na temat tego jednego z najsłynniejszych tekstów polskiej fantastyki :/

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy chcieli, ale z różnych względów nie przesłali nam swoich tekstów i tym samym wykazali zrozumienie dla ciężkiej doli społeczników - herosów redakcyjnego frontu pracy. Jesteście kochani! Oczywiście, czasami chcielibyśmy również trochę popracować i dlatego też liczymy na to, że wykażecie równie społeczną co Artur postawę przy okazji naszych następnych, twórczych konkursów :)

Nowość, z właściwie wznowienie wydawnictwa Mag + fragment powieści

 Dom Łańcuchów - Steven Erikson - 11 stycznia 2013

Od wydarzeń opisanych w „Bramach Domu Umarłych” minęło kilka lat. Sznur  Psów uległ zagładzie. Coltaine, otaczany czcią dowódca malazańskiej  Siódmej Armii, nie żyje. Tavore, siostra Ganoesa Parana i przyboczna  cesarzowej, przybyła do ostatniej malazańskiej placówki w Siedmiu  Miastach. Choć brak jej doświadczenia, musi uczynić z niewielkiej armii,  złożonej głównie z rekrutów, sprawną machinę wojenną i poprowadzić ją  przeciwko hordom Tornada sha'ik. Jej jedyną nadzieją jest wskrzeszenie  zniszczonej wiary garstki weteranów ocalałych z legandarnego marszu  Coltaine'a.

Na odległej Raraku, w sercu Świętej Pustyni, czeka jasnowidząca sha'ik  ze swą armią buntowników. Jej skłóceni przywódcy - plemienni wodzowie,  wielcy magowie, malazański renegat i służący mu czarodziej - toczą  zaciekłą walkę o władzę, która w każdej chwili może zniszczyć powstanie  od środka.

Zwrotnice czasu/historie alternatywne - Miraż - Zbigniew Wojnarowski

6 tom serii Zwrotnice czasu - Miraż - Zbigniew Wojnarowski

„Miraż” w konwencji horroru i thrillera, stawia poważne pytania o Polskę w ubiegłym stuleciu. Stuleciu wojen totalnych, zadekretowanego kłamstwa i zbrodniczych systemów politycznych. Podważa też naszą bezpieczną wizję kina. Co by było, gdyby akcja uwieczniona okiem kamery działa się bez wiedzy reżysera i widza w równoległym świecie? Co dzieje się z bohaterami filmów, kiedy kończy się seans?...

Zbigniew Wojnarowski, ur. 1956. Absolwent polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pisarz, dziennikarz, felietonista i rysownik. Opublikował powieść fantastyczną „Posoka smoka” (2007), oraz (jako Dominika Stec) powieści „Mężczyzna do towarzystwa” (2004), „Kobieca intuicja” (2005), „Bingo” (2006) i „Słońce w słonecznikach” (2010). Jego opowiadania fantastyczne drukowała głównie Nowa Fantastyka. Jest autorem kilkunastu słuchowisk wyemitowanych w Teatrze Polskiego Radia, w tym nagrodzonych w konkursach TPR - „Happy endu” (2000 r.) „Portfela Doriana Graya” (2000 r.) i „Ptaków” (2003 r.). Od lat prowadzi stałą rubrykę z rysunkiem satyrycznym w lokalnym tygodniku.

W samo południe - odsłona LIII - ogłoszenie wyników

Czas rozstrzygnąć LIII odsłonę naszego nieustającego konkursu: W samo południe.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Proszę podać tytuły trzech innych książek Leo Kesslera wydanych przez Instytut Wydawniczy ERICA, prawdziwe nazwisko autora oraz w którym roku i jaką książką zadebiutował.

Trzy z tytułów: "Czerwony atak. Desant na Drvar 1944", "Operacja Leopard. Gorzka chwała", "BLITZKRIEG 1939. Marsz na Warszawę", "Krew i lód. Śmierć Waffen SS", "Tarcza Diabła: Agonia III Rzeszy", "Afrika Korps: Pustynne Pantery", "Stalowe szpony. Operacja Cytadela", "Rozkaz wymarszu", "Krwawa Góra", "Batalion czołgów", "TOTENKOPF". Prawdziwe nazwisko: Charles Whiting, a jego debiut to "The Frat Wagon" z 1954 roku.

2. Historyczne: W 1998 roku wydawnictw Zysk i S-ka rozpoczęło wydawanie pewnej serii sf z pogranicza dystopijnych historii alternatywnych i military sf. Ten światowy bestseller, pomimo bardzo pochlebnych recenzji (np. śp. Tomasza Pacyńskiego) nie sprzedawał się w naszym kraju zbyt dobrze i zakończono wydawanie cyklu na jego drugim tomie. Proszę podać nazwę tego cyklu, tytuły obu tomów, które ukazały się w Polsce oraz nazwisko autora cyklu. A żeby nie było za łatwo, to proszę także podać polski tytuł tytuł tomu opowiadań z uniwersum Honorverse, w którym ukazało się opowiadanie tego autora.

Cykl Drakański (Draka series)/cykl Dominacji (The Domination) (jak ktoś nieznacznie się pomylił, to uznawałem). Oba tomy to "Szturm przez Gruzję" i "Piąta kolumna". Autor to S. M. Stirling, a jego wkład w Honorverse, to opowiadanie ("Małe wsparcie ogniowe" - tego nie trzeba było podawać) zamieszczone w antologii "Więcej niż Honor".

Zwycięzcy: Tomasz Życzkowski, Patrycja Paliczka, Sylwia Dudzicz. Gratuluję! Zwycięzców proszę o dane do wysyłki nagród. Pozostałych zapraszam na kolejną odsłonę.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Jarosław Grzędowicz w TVN24 - już jutro o godz. 18.00

Jarosław Grzędowicz będzie gościem najbliższego wydania programu Xięgarnia w TVN 24.Opowie między innymi o popularności i o tym, że pisarzom zawsze wydaje się, iż ich książki źle się sprzedają:

http://xiegarnia.pl/aktualnosci/jaroslaw-grzedowicz-gosciem-xiegarni/

Uwaga!

Dla uważnych widzów programu przygotowaliśmy konkurs. Śledźcie nasz profil na facebook’u w trakcie programu. 

Zadamy pytanie, a wśród dobrych odpowiedzi zostaną rozlosowane książki z podpisem autora oraz plakaty z grafiką Piotra Cieślińskiego i jego podpisem.

Jarosław Grzędowicz w Xięgarni TVN24 już w sobotę o 18.00 w TVN24.

Oficerowie i konie. Przyjaźń na śmierć i życie. Kawalerzyści Drugiej Rzeczpospolitej o koniach - swoich towarzyszach broni - Piotr Jaźwiński

Poradnik dla początkującego autora-militarysty.

Część szósta: Międzywojenny koń. Teoria, a nawet praktyka.


Hubert Przybylski


Panuje powszechna opinia, że Polacy to naród kochający konie. Hmmm... Historia naszej wojskowości zdaje się to potwierdzać. Fakt, że po latach "komunistycznie nachalnej" mechanizacji rolnictwa coraz więcej ludzi wraca do hodowli koni, też. Nie można też zapominać o ciągle rosnącej popularności wszelakich szkółek jeździeckich, obozów w siodle, itp. No i jeszcze te wszystkie książki o kawalerii, o ułanach i husarii, o bohaterach patrzących na świat z siodła, od których w księgarniach i bibliotekach uginają się półki... Tak, bez kozery można by było powiedzieć, że kult konia jest w naszym narodzie wiecznie żywy. Można by, gdyby nie fakt, że tak na dobrą sprawę, to jest to nie tyle kult konia, co kult jeźdźca, w którym sam koń zbyt często odsunięty jest gdzieś hen daleko, czasami nawet na sam margines opowieści. Dlaczego tak się dzieje? Nie mam zielonego pojęcia. Pewnie jest to jedna z tych sytuacji, w których nie ma jednej konkretnej przyczyny, tylko ich konglomerat. Ale jedno wiem na pewno - jeśli wśród tych przyczyn leżą nieznajomość codziennego życia wojskowych koni i brak emocjonalnego do nich podejścia, to niedawno pojawiła się książka, która ma spore szanse choć trochę naprawić taki stan rzeczy. A książką tą jest opracowanie Piotra Jaźwińskiego - "Oficerowie i konie. Przyjaźń na śmierć i życie. Kawalerzyści Drugiej Rzeczpospolitej o koniach - swoich towarzyszach broni".

Jaźwiński w Subiektywnie

Zapraszam do kolejnej części mojego Poradnika dla początkującego autora-militarysty. Tym razem coś dla tych, którzy chcą umieszczać konie w swoich książkach.

Zwrotnice czasu/historie alternatywne - Fausteria - Wojciech Szyda

7 tom serii Zwrotnice czasu - Fausteria. powieść antyhagiograficzna - Wojciech Szyda

"Szyda, autor takich powieści jak 'Hotel Wieczność' i 'Miasto dusz', pozostaje wierny tematyce eschatologicznej, pisze o grzechu, śmierci, potępieniu i zbawieniu. W jego powieści świat alternatywny wyłania się chwilami spod świata naszego i jest to świat straszny, jakieś stalinowskie piekło obozów, tortur, głodu i terroru. Początkowo nie rozumiemy, skąd on się wziął, sprawę wyjaśnia jedno zdanie starego księdza na cmentarzu. Na wezwanie 'Módlcie się do świętej Faustyny', ksiądz odpowiada 'Nie było żadnej świętej Faustyny'. Tak więc wyglądałby nasz świat, gdyby nie modlitwa i ofiara Faustyny. Tak święci zmieniają świat, tak przestawiają zwrotnice."
Lech Jęczmyk

Wojciech Szyda – rocznik 1976 r. Debiutował opowiadaniem Psychonautka w listopadzie 1997 r. na łamach „Nowej Fantastyki”. W swoich utworach łączy często motywy science fiction z chrześcijańską metafizyką. Opublikował dotąd dwie powieści (Hotel Wieczność - 2005, Miasto Dusz - 2008) oraz dwa zbiory opowiadań (Szlak cudów - 2006, Stroiciel ciszy - 2011). Był dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla: za opowiadanie Szlak cudów (rękopis znaleziony w pociągu) z 2004 r. oraz Hexenhammer z 2007 r. Powieść Miasto dusz uzyskała w 2009 r. nominację do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Katolicyzm jest dla niego nie tylko duchowym doświadczeniem, lecz także źródłem literackich inspiracji i dociekań.

Króciak

Dziś w szortowni Anna Pleczeluk i jej Ludzie potrzebują igrzysk.

Zwrotnice czasu/historie alternatywne - Ogień - Łukasz Orbitowski

8 tom serii Zwrotnice czasu - Ogień - Łukasz Orbitowski

"Ogień" Łukasza Orbitowskiego – ósmy tom serii Narodowego Centrum Kultury „Zwrotnice czasu – Historie Alternatywne” – to dzieło z pogranicza dramatu, widowiska historycznego i współczesnego horroru, w którym w nowatorskiej formie pokazane zostały powiązania powojennej historii Polski z jej aktualnym obliczem.

Obrazy z życia Józefa Kurasia ps. „Ogień” - legendarnego dowódcy oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego - autor łączy tutaj zręcznie z impresjami ukazującymi rywalizację dwóch braci o względy rodziców, o filozofię życia i o religię, wreszcie o wybory ideologiczne, które cięły dekadami Polskę na pół.

Łukasz Orbitowski (ur. 1977) - absolwent filozofii na UJ, terminował u fantastów, awangardzistów i realistów. Autor rozlicznych opowiadań publikowanych m.in. w "Nowej Fantastyce", "Lampie", "Playboyu" i licznych antologii. Trzykrotnie nominowany do nagrody Zajdla. Jego powieści "Tracę ciepło", "Horror show" i "Święty Wrocław" na trwałe zrewolucjonizowały świat polskiego horroru.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Pierwszy zbiór opowiadań laureatki Bookera, pisarki zwanej kanadyjskim Czechowem!

ALICE MUNRO - Taniec szczęśliwych cieni już od 24 stycznia w księgarniach.

Piętnaście historii napisanych z niebywałą przenikliwością i dbałością o szczegóły. Bohaterowie Munro są ludźmi z krwi i kości, w których nietrudno odnaleźć samego siebie. Ich oczami (głównie dorosłych i nastoletnich kobiet) patrzymy w przeszłość. Munro w swoich opowiadaniach ukazuje przemijanie, złożoność więzów rodzinnych, specyfikę życia w małych miasteczkach i ogromne różnice między światem mężczyzn i kobiet.

Najwspanialsza autorka opowiadań wśród żyjących pisarzy anglosaskich.- Bonnie Brody, “Fairbank Reader”

Nawet opis prostego życia u Munro zyskuje psychologiczną głębię. – „The Observer”

Munro jest iluzjonistką, której sztuczek nie da się rozszyfrować. – „Washington Post”

Alice Munro należy cytować, bo cytat lepiej niż opis odda szlachetną spontaniczność jej prozy.- „New York Times”

Drugi Obieg Fantastyki 2

Jest już w sieci drugi numer cyfrowego czasopisma - Drugi Obieg Fantastyki.

Informacja od redaktora naczelnego:

Po długich zmaganiach ze składem wreszcie możemy zaprezentować Wam drugą z kolei, a pierwszą w tym roku, odsłonę naszego czasopisma. Standardowo w trzech formatach – EPUB, MOBI lub PDF – do pobrania z tej strony.

Zwrotnice czasu/historie alternatywne - Śniąc o potędze - Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

Na Ogniu Orbitowskiego zakończyliśmy przedstawianie już wydanych pozycji z serii Zwrotnice czasu Narodowego Centrum Kultury.
Mamy jednak dla Was niespodziankę, na styczeń NCK zapowiedział aż dwie pozycje z tej serii, ponadto w I połowie 2013 roku ma się ukazać jeszcze jedna pozycja. Mogę więc Wam przedstawić jeszcze trzy książki. Dzisiaj jutrzejsza premiera, antologia Śniąc o potędze.

Niewiele osób wie, że przed drugą wojną światową kwitł w Polsce gatunek literacki, który dziś nazywamy historiami alternatywnymi. Rodzimi literaci stawiali pytanie, co by było gdyby? i odnosili je do problemów, którymi żyli; którymi żyła cała wolna Polska. ogromnej większości była to literatura klasy B. Ułomna formalnie, z nie najlepiej prowadzoną intrygą, czasami po prostu nudna.

Niemniej odpowiadała ona na żywotne zapotrzebowanie społeczne stanowiąc wcale znaczny segment ówczesnego rynku wydawniczego. Na pewno przedwojenne historie alternatywne można nazwać fenomenem, czymś w rodzaju literatury pulpowej made in Poland. Duet kulturoznawców - Agnieszka Haska i Jerzy Stachowiak - postanowili przygotować antologię przedwojennych polskich historii alternatywnych pt. "Świat w płomieniach". Podzielili oni wybrane teksty z tego zakresu na bloki tematyczne, np. "Zagrożenie ze wschodu", "Walka o niepodległość", "Polskie aspiracje kolonialne" i opatrzyli je erudycyjnymi wstępami. Każdy ze wstępów traktuje nie tylko o popularności danego zagadnienia wśród ówczesnych literatów, daje też pogląd na kontekst kulturowy, pragnienia i lęki Polaków żyjących w okresie międzywojnia. Książka zaopatrzona jest też w biogramy autorów opowiadań bądź fragmentów powieści, bowiem życiorysy wielu z nich wiążą się niejako z gatunkiem literackim, który uprawiali. Autorzy antologii tam, gdzie tylko można, zachowali oryginalną pisownię i składnię tekstów źródłowych wychodząc z założenia, że będzie to ciekawe poznawczo z punktu widzenia wiedzy o literaturze.

Króciak

Agnieszka Hałas na swoim blogu napisała o jego tekście: The Best of 2012 w Esensji. Autor jest laureatem Świetlnego Pióra 2012, a w XIX edycji konkursu literackiego Krajobrazy Słowa zajął drugie miejsce. Miło nam poinformować, że dziś w szortowni tekst Radosława Raka Dom czasu przeszłego. Bawcie się dobrze i dajcie się porwać :)

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Drugi Mesjasz

Glenn Meade

Kolejne szokujące doniesienia o życiu Jezusa Chrystusa nie robią już na nikim wrażenia. A co jeżeli istnieje dowód na to, że nasza wiara opiera się na osobie, która nie była tą, za którą się podawała?

Dwa tysiące lat wiary w złodzieja tożsamości?

Odkryte w 1947 r. zwoje znad Morza Martwego rzuciły nowe, sensacyjne światło na chrześcijaństwo. Jedna z kluczowych osób, odpowiedzialnych za najnowsze odkrycie, ginie w zagadkowych okolicznościach zanim prawda o istnieniu Drugiego Mesjasza wstrząśnie fundamentami wiary. Rusza śledztwo, ale wiadomym jest, że katastrofalny kryzys nie jest Kościołowi potrzebny.

Czasy i tak są ciężkie. Konklawe wybiera nowego papieża. Charyzmatyczny duchowny rozpoczyna swój pontyfikat w atmosferze histerii karmionej przepowiedniami o przyjściu Antychrysta. Czy człowiek noszący na palcu Pierścień Rybaka, a w sercu brzemię mrocznych tajemnicy jest zdolny uratować Kościół? Jaką cenę przyjdzie za to zapłacić?

Archeolog Jack Cane i izraelska policjantka Lela Raul muszą rozwiązać zagadkę Drugiego Mesjasza i ujawnić sekret, kryjący się za objawieniem Chrystusa. Zanim zostaną uciszeni na wieki, a zwój stracony na zawsze.

Dwoje ludzi rzuca się do gonitwy w poszukiwaniu prawdy. Zabójców wyprzedzają tylko o mały krok.

W samo południe - odsłona LV

Przepraszam za większe niż normalnie spóźnienie, ale za to obiecuję, że w zamian będzie trudniej :)

Dziś do wygrania są trzy egzemplarze "Gwiazdy prawdopodobieństwa" Nancy Kress, ufundowane przez wydawnictwo Almaz.

Tradycyjnie już, prawidłowe odpowiedzi wysyłamy mailem na adres akusz@szortal.com. W tytule maila musi być numer odsłony konkursu, a mail trzeba podpisać imieniem i nazwiskiem. Na odpowiedzi czekamy do 10:00 21-go stycznia 2013r. Zwycięzców ogłosimy później.

A teraz pytania:

1. Wydawnicze: Z ilu części składa się cykl Prawdopodobieństwo, ile części dotychczas wydał Almaz i jaki podgatunek sf wydawnictwo Almaz wydaje najchętniej.

2. Historyczne: W związku z tym, że Suwałki w tym roku dołączą do grona miast organizujących fantastyczne konwenty, proszę podać: a) tytuł opowiadania, którego akcja toczy się w Suwałkach, b) rok, w którym to opowiadanie zostało opublikowane po raz pierwszy, c) imię i nazwisko autora i d) - jaką nagrodę za to opowiadanie dostał autor. I jeszcze będzie e) - ten sam autor napisał też (ponoć dla tzw. "jaj") słynne opowiadanie w konwencji space opery - proszę podać jego anglojęzyczny tytuł.

Ech. Mam wrażenie, że znowu jest zbyt łatwo ;)

Skok w konflikt. Skok w wizję - Stephen R. Donaldson

Stephen R. Donaldson – Skok w Konflikt. Skok w Wizję

Marek Adamkiewicz

Po przeczytaniu notki z tylnej części okładki spodziewałem się mocno rozrywkowej space opery. Takiej, w której co chwilę jesteśmy świadkami rozgrywanych w przestrzeni kosmicznej bitew, trup ściele się gęsto, a piękna kobieta towarzyszy kosmicznym piratom w ich potyczkach i wojażach. Nie zaglądając wcześniej do żadnych recenzji i nie wiedząc o książce praktycznie nic, znając tylko wspomnianą notkę, takie prognozy były jak najbardziej uzasadnione. Tym większe było moje zaskoczenie, gdy od samego początku dostałem coś kompletnie innego. Owszem, oczekiwania minęły się z rzeczywistością, lecz zostałem w pełni usatysfakcjonowany, gdyż to, co proponuje czytelnikowi Donaldson, to coś dużo więcej niż zwykła galaktyczna przygoda.

Wznawiając „Skoki”, wydawnictwo MAG posłuchało autora, którego zdaniem pierwszy i drugi tom tej serii, powinny być wydane razem. Słowo stało się ciałem i trzeba przyznać, że jest to krok jak najbardziej uzasadniony. Bowiem historie opowiedziane w tych dwóch częściach wzajemnie się przenikają i uzupełniają - „Skok w Wizję” jest logiczną i bezpośrednią kontynuacją „Skoku w Konflikt”. Poza tym przy dosyć dużej dysproporcji objętościowej obu powieści, dziwnie by wyglądało, gdyby jeden tom był cieniutki, a drugi, niejako w opozycji, całkiem obszerny. Takie rozwiązanie jest też korzystne dla czytelnika. Ciągłość akcji jest powodem oczywistym, ale należy też wspomnieć o bardziej przyziemnej sprawie, a mianowicie, dzięki takiemu wyjściu, nie trzeba płacić za produkt dwa razy. W dzisiejszych czasach, gdy książki stają się powoli towarem luksusowym, jest to czynnik więcej niż znaczący.

Donaldson w Subiektywnie

W imieniu Marka i naszym zapraszamy do zapoznania się z jego recenzją książki "Skok w konflikt. Skok w wizję" Stephena R. Donaldsona, wydanej przez wydawnictwo Mag.

Informacja Wydawnictwa Solaris

PLANETA ŚMIERCI

pierwszy tytuł z Galaktyki Gutenberga

Kończymy prace nad pierwszą pozycję z serii Galaktyka Gutenberga. Będzie to "Planeta Śmierci" Harry Harrisona, rzecz absolutnie kanoniczna w science fiction, w latach 80. jedna z najbardziej poszukiwanych powieści fantastycznych. Ukaże się już w tym tygodniu. W siermiężnych czasach  PRLu była jak łyk świeżej wody na pustyni. I, co ciekawe, czyta się ją znakomicie do dzisiaj. Wciaga od pierwszej strony. Kto nie zna, musi przeczytać.

W kolejce czeka już kolejny tom - "Kudłacz" H. Beam Pipera, słynna powieść ze Złotego Wieku SF. Praktycznie czekamy tylko na okładkę i książka również będzie gotowa.

Oba tomy wyjdą w krótkim odstępie czasu, więc subskrybentów informujemy, że z wysyłką poczekamy na drugą książkę. Tak zresztą będziemy chcieli robić w serii zawsze - wydawać po 2 tytuły.

Ceny książek serii Galaktyka Gutenberga, ponieważ są dostępne wyłącznie w naszej księgarni, będą atrakcyjne - poniżej 30 zł.

W redakcji znajdują się już książki Sniegowa i Pipera, a w tłumaczeniu opowiadania do kilku antologii - i tu już będą opowieści nigdy w Polsce nie wydane. A potem słynne, nieznane u nas space opery "Doca" Smitha, Eda Hamiltona, Simaka, Harrisona.

Zwrotnice czasu/historie alternatywne - Gambit Wielopolskiego - Adam Przechrzta

Druga styczniowa zapowiedź z serii Zwrotnice czasu wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury.

Premiera już 20 stycznia 2013 roku.

Książka Adama Przechrzty „Gambit Wielopolskiego” to 10. tom serii wydawniczej „Zwrotnice czasu. Historie alternatywne”. Powieść Przechrzty opowiada o alternatywnych losach Polski i Rosji w XXII wieku, ukazanych na tle alternatywnej wizji całej Europy. Przechrzta zadaje pytanie: jak wyglądałaby historia Polski gdyby nie wybuchło powstanie styczniowe?

„Adam Przechrzta napisał bardzo przewrotną, awanturniczą powieść o powstaniu styczniowym. Stworzył historyczny traktat czy, jak to mówią, powieść idei a zarazem dał popis bujnej cyberpunkowej i alternatywnej science fiction rozgrywającej się w drugiej połowie XXII wieku. Przy czym, co najdziwniejsze, w jego książce powstania styczniowego praktycznie nie ma.
Nie ma, bo ono nie wybuchło, bo, by doń nie dopuścić, margrabia Wielopolski dokonał draństwa bardziej wymyślnego niż to, jakie znamy z naszej rzeczywistości. Nie było branki tylko coś gorszego – o tym wydarzeniu dyskutuje na początku powieści dwu Polaków na służbie cara, Czachowski i Różycki. Obaj mają predyspozycje jokerów – wyrazistych, zdeterminowanych, charyzmatycznych osobników mogących wpływać na historię. Pierwszy jest byłym buntownikiem z organizacji Niepodległa, który przeszedł na służbę caratu. Drugi musi odstąpić od spisku, dokonać podobnego wyboru albo zginie”.

(fragment posłowia M. Parowskiego)

Powieść ukazuje się w ramach kampanii z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego.

Zwrotnice czasu/historie alternatywne - Orzeł bielszy niż gołębica - Konrad T. Lewandowski

Dzisiaj ostatnia, jak na razie, jeszcze w zapowiedziach, książka Narodowego Centrum Kultury z serii Zwrotnice czasu/Historie alternatywne. Data wydania nie jest jeszcze określona, myślę, że na pewno pierwsza połowa roku 2013.

Powieść steampunkowa Konrada T. Lewandowskiego to 11. tom serii „Zwrotnice czasu. Historie alternatywne”.

Książka Konrada T. Lewandowskiego to utrzymana w klimatach steampunkowych opowieść o alternatywnych losach powstania styczniowego. Ignacy Łukasiewicz, znany wynalazca lampy naftowej, konstruuje „lądowe lokomobile", w których czynnikiem roboczym i jednocześnie paliwem jest nafta. Użycie czołgów w walce zmienia losy powstania, Polakom udaje się odzyskać niepodległość. W kraju panuje euforia, rząd powstańczy nawiązuje współpracę z naukowcami, wśród których pojawia się James Maxwell czy Daniel Tesla, młodszy brat Nicoli. Szczęście z odzyskania niepodległości burzy wiadomość o skonstruowaniu czołgów przez zaborcę. Rosjanie szykują odwet. Jak potoczą się dalsze losy powstańców?

„Autor powieści zna uwarunkowania polskiej historii oraz psychologiczne motywacje jej bohaterów, bawi się przekraczaniem horyzontu oczekiwań czytelnika, zmuszając go do rozważania alternatywnych, niespełnionych, ale możliwych scenariuszy dziejowych. Czasami igra z ogniem! Czasami ociera się o pastisz lub skandal! Najbardziej poruszający w tej feerii postaci, wydarzeń i odlotowych pomysłów jest wybór bohatera pozytywnego i przywiązanie do honorowanych przez niego wartości. Traugutt – odważny, brawurowy, ofiarny, a jednocześnie szczerze i głęboko przywiązany do życia jako wartości prymarnej i nadrzędnej. Cóż za mądrość! Jaka szlachetność! Jaka klasa!” – z recenzji prof. Grażyny Borkowskiej.

Zwiastun książki.

Króciak

Dziś bardzo krótki króciak. Artur Kuchta i jego Agencja Pracy Tymczasowej

Zapowiedź wydawnictwa Powergraph

Od 6 lutego  w sprzedaży - Pożądanie - Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych.

Oto dwanaście tekstów współczesnych polskich pisarzy - o miłości, cielesności i zmysłach.

O zaspokojeniu i nienasyceniu.

O naszej seksualności i odkrywaniu jej tajemnic, czasem najbardziej zaskakujących dla nas samych.

O poszukiwaniu dopełnienia w drugim człowieku.

O przełamywaniu tabu. Odważnie i bez cenzury.

O różnych obliczach pożądania.

Autorzy:

Michał Cetnarowski, Anna Kańtoch, Jakub Małecki, Jakub Nowak, Łukasz Orbitowski, Bernadeta Prandzioch, Marcin Przybyłek, Piotrek Rogoża, Wit Szostak, Szczepan Twardoch, Jarosław Urbaniuk, Jakub Żulczyk.

Zapowiedź wydawnictwa Mag

Od 20 lutego w sprzedaży - Czerwona kraina - Joe Abercrombie

Spalili jej dom.
Porwali jej brata i siostrę.
Ale zbliża się czas zemsty.

Płoszka Południe miała nadzieję pogrzebać krwawą przeszłość i z uśmiechem odjechać w dal, ale zamiast tego będzie musiała odkurzyć dawne paskudne zwyczaje, by odzyskać swoją rodzinę, a nie należy do kobiet, które zawahają się przed uczynieniem tego, co konieczne. Wyrusza w pogoń, zabierając jedynie parę wołów oraz swojego tchórzliwego starego ojczyma Owcę. Jednakże okazuje się, że Owca również ucieka przed krwawą przeszłością, a tej nie da się pozostawić za sobą w pozbawionej praw Dalekiej Krainie.

Pościg powiedzie ich przez jałowe równiny do przygranicznego miasteczka ogarniętego gorączką złota, poprzez konflikty, pojedynki i masakry, wysoko w nieznane góry, gdzie czekają Duchy. A co gorsza, zmusi ich do sojuszu z Nicomo Coscą, niesławnym najemnikiem, oraz jego nieporadnym prawnikiem Temple’em, czyli ludźmi, którym nikt nigdy nie powinien zaufać...
 

W samo południe - odsłona LIV - ogłoszenie wyników

Mocno spóźnione w tym tygodniu rozstrzygnięcie konkursu: W samo południe. Przepraszam bardzo, ale zarzuciliście mnie dużą ilością odpowiedzi, a Sierotka Marysia nie miała wcześniej tyle czasu, aby wylosować szczęśliwców. Wczoraj już się wreszcie udało i dzisiaj mogę już wkleić odpowiedzi i zwycięzców :)

Zaczynamy oczywiście od prawidłowych odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Nasza dzisiejsza książka-nagroda została wydana w serii Uczta wyobraźni. Proszę podać tytuły i autorów kolejnych dwóch książek, które ukażą się w tej serii jeszcze w tym miesiącu.

To było łatwe, nikt się nie pomylił, ale dla jasności:

Pusta przestrzeń - M. John Harrison oraz Portret Pani Charbuque/Asystentka pisarza fantasy - Jeffrey Ford.

2. Historyczne: My też mamy swojego smoka. A nawet Smoka. Pewien nieżyjący już krakowski pisarz uczynił go jednym z głównych bohaterów kilku swoich książek (występuje razem z pewnym królem, sławnym profesorem i włoskim szlachcicem, którego herb tak mile kojarzy nam się z tradycyjnie polskim, wyrażającym bezgraniczną radość i miłość do całego świata zawołaniem "Urwał nać!"). Proszę podać nazwisko tego autora oraz tytuły książek i seriali telewizyjnych, które na podstawie tych książek powstały, ale uwaga - proszę je podać w jednej kolejności chronologicznej (znaczy, nie "książka, książka, książka, książka, książka i serial, serial, serial", tylko "książka, książka, serial, serial, serial, książka, książka i książka"). Lat podawać nie trzeba.

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Pusta przestrzeń - M. John Harrison - premiera 23 stycznia 2013 roku

 

PUSTA PRZESTRZEŃ to kosmiczna opowieść przygodowa. Zaczynamy od następującego snu:
 Obcy instrument badawczy wielkości brązowego karła wisi pośrodku pustki, ponieważ chciano umieścić go w jednakowej odległości od wszystkich obiektów we wszystkich możliwych wszechświatach. Gdzieś we fraktalnym labiryncie pod jego powierzchnią, na pokładzie z alotropowego węgla leży kobieta. Z kącika jej ust sączy się biała pasta z nanomaszyn. Kobieta nie jest ani przytomna, ani nieprzytomna; ani martwa, ani żywa. Z jej kośćmi policzkowymi coś jest nie w porządku. W pierwszej chwili myślisz, że przechodzi z jednej postaci do drugiej – może to kot, a może coś, co tylko przypomina kota – a potem zauważasz, że ona naprawdę próbuje być i jednym, i drugim jednocześnie.  Czeka na ciebie, czekała na ciebie od być może dziesięciu tysięcy lat. Przybywa z przeszłości, przybywa z przyszłości, i za chwilę przemówi…

PUSTA PRZESTRZEŃ jest sequelem ŚWIATŁA i NOVA SWING. Trzy wątki przedstawiane w kolejnych rozdziałach posuwają się oddzielnie do owego obrazu zamrożonej transformacji.

Fragment powieści.

Opowieści niesamowite nr 1(5) 2013

Paulina Kuchta

Czym są Opowieści niesamowite? Niejednemu z nas kojarzą się z Edgarem Allanem Poe. To także czasopismo prezentujące opowiadania grozy, fantasy, science fiction, a także relacje, polecanki, felietony, konkursy i noty biograficzne autorów. To wszystko znajdziemy w Opowieściach niesamowitych. W numerze otrzymujemy aż jedenaście opowiadań. To całkiem spora dawka, którą można sobie dozować i nawet przy braku czasu, czytać do poduszki.

W Opowieściach niesamowitych mamy dwa wigilijne opowiadania Pięć dziwnych nocy wigilijnych Anny Kańtoch oraz Raduj się ziemio! Gabrieli Szczęsnej. Opowiadanie Kańtoch wciąga od pierwszych zdań i efekt utrzymuje się do końca. Jeśli myślisz, że twoje wigilijne noce były dziwne i prześladuje Cię bożonarodzeniowy pech, zweryfikujesz to po przeczytaniu tekstu. Raduj się ziemio! Gabrieli Szczęsnej to opowieść z morałem. Historia inspirowana Opowieścią wigilijną Dickensa ukazuje, co mogłoby się stać, gdy opuścimy w święta swoją matkę.

Najbardziej przypadło mi jednak do gustu debiutanckie opowiadanie Prezent Michała Grabowskiego. Jest niebanalne i wyróżnia się na tle innych. Autor umiejętnie stworzył klimat i miał pomysł. Efekt zaskoczenia murowany i raczej go nie zapomnicie…  Według mnie, to najlepsze opowiadanie spośród zaprezentowanych w tym numerze czasopisma. Pierwszoosobowa narracja tylko zachęca do lektury i potęguje efekt tajemniczości.

Wartymi uwagi są też J-E-S-T-E-M Dawida Kaina oraz Kumulacja Macieja Musialika. W Kumulacji przedstawiony jest świat u progu apokalipsy, której przyczyną jest pech… J-E-S-T-E-M jest natomiast historią ducha uwięzionego w cyfrowym świecie.

Opowieści niesamowite 1(5) 2013 w Subiektywnie

Przywitajcie Paulinę Kuchtę, która dołączyła do naszego grona recenzentów. Przywitaliście? To teraz zapraszamy Was do przeczytania jej szortalowego debiutu - recenzji piątego numeru Opowieści niesamowitych :)

Króciak

W szortowni potworny tekst Oli Brożek. Strzeżcie się, bowiem nadchodzi Potwór!

Zapowiedź Instytutu Wydawniczego Erica

Już od 31 stycznia w sprzedaży - Bernard Cornwell - Pieśń miecza

Jest rok 885. Anglia – podzielona na duńską północ i rządzone przez saskiego króla Alfreda południe – cieszy się chwilowym spokojem. Jednak jest to tylko cisza przed burzą. Umarły powstaje z grobu, a nowo przybyli wikingowie zajmują Londyn. Szykuje się kolejna krwawa wojna.

Alfred zleca zadanie odbicia miasta wodzowi Uhtredowi – na poły Sasowi, na poły Duńczykowi – którego imię budzi respekt jak Brytania długa i szeroka. Od jego oddania sprawom saskiego królestwa Wessexu będzie zależeć przyszłość całej Anglii. Jednakże nawet jego wielki talent wojenny może nie wystarczyć w starciu z olbrzymią flotą najeźdźców z Norwegii i Danii.

Pieśń miecza to monumentalna, pełna przygód, szczęku mieczy oraz intryg dworskich opowieść o krwawych początkach angielskiej państwowości.

Bernard Cornwell - jeden z najbardziej cenionych pisarzy brytyjskich na świecie. Autor 40 powieści historycznych, przetłumaczonych na 20 języków i wydanych w nakładzie 10 milionów egzemplarzy

„Wskrzeszono Brytanię czasów Alfreda. Pieśń miecza to historia ukazana w żywych barwach, poparta wnikliwymi studiami i opowiedziana z pasją zawołanego gawędziarza”.

JUSTIN POLLARD, autor Alfreda Wielkiego

„Cornwella cechuje mistrzowska narracja, misternie osnuta na kanwie prawdy historycznej”.

THE OBSERVER

„Bernard Cornwell to znakomity powieściopisarz historyczny.”

DAILY MAIL

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Portret pani Charbuque/Asystentka pisarza fantasy - Jeffrey Ford  już od 23 stycznia 2013 w sprzedaży.

ASYSTENTKA PISARZA FANTASY

Zdobywca dwóch World Fantasy Award w 2003 roku: za najlepsze opowiadanie („Stworzenie”) oraz najlepszy autorski zbiór!

Recenzja w „Publishers Weekly” oraz miejsce na ich liście „Najlepszych Książek Roku”.

„Miasto Egzo-Szkieletów” – w 2005 roku zdobywca  francuskiej Grand Prix de l’Imaginaire za najlepsze przetłumaczone opowiadanie!
 

PORTRET PANI CHARBUQUE

Ta tajemnicza i nastrojowa powieść opowiada historię portrecisty Piero Piambo, który otrzymuje zlecenie inne od wszystkich. Pani Charbuque, bogata i skryta kobieta, zamawia u niego swój portret, jednak stawia dziwaczny warunek: Piambo może jej zadawać pytania na dowolny temat, ale pod żadnym pozorem nie wolno mu jej zobaczyć. Tak rozpoczyna się oszałamiająca i wciągająca literacka podróż do świata pani Charbuque oraz Nowego Jorku w roku 1893.


Dziwna i poruszająca opowieść o obsesji, inspiracji i nadnaturalnych zjawiskach przyprawiona szczyptą morderstwa... Zwroty akcji nie pozwalają ani na chwilę odłożyć książki. — New York Times Book Review


Ford stworzył arcydzieło... Cóż za cudowna i elegancka powieść. — Austin Chronicle
 

Nowość wydawnictwa Dom Snów + niespodzianka, zwiastun książki

Czas ognia, czas krwi – Marcin Rusnak już w przedsprzedaży.

Miłość i magia to dwie siostry. Obie bywają zdradliwe.
Epoka wiktoriańska. Młody czarodziej przybywa do Wiednia, by kontynuować zakazane nauki. Jednak inkwizycja czuwa – miejscowa gildia zostaje zniszczona, a magowie wyjęci spod prawa. Młody adept musi się ukrywać i dowiedzieć, kto ich wsypał. A nie będzie to łatwe – na jego drodze staną: inkwizytorzy, tureckie wojska i magowie, mechaniczna kobieta i wiele innych postaci, które zmienią jego życie. Los sprawi, że będzie musiał odwiedzić wiele zakątków Europy, by poznać prawdę i zmierzyć się ze swym przeznaczeniem. Ale czy podoła wyzwaniu? Steampunk i magia – nie może być nic lepszego!

Zwiastun książki
.

Więcej na stronie autora: http://marcinrusnak.wordpress.com

Króciak

No to jedziemy! Nie tylko dla miłośników samochodów Bartłomiej Dzik przygotował Antykołpaki.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Szanowni Państwo!

Aneta Jadowska na jednej scenie z AC/DC i Pearl Jamem? Czy to w ogóle możliwe? „Bogowie muszą być szaleni”, że na to pozwalają.

24 stycznia w Klubie CHWILA zabrzmi „Highway to hell”.

Jadowska swoich wiernych fanów i czytelników zaprasza na koncert.

W programie: koncert zespołu PRL JAM, darmowe drinki wg przepisu Jadowskiej, sprzedaż i podpisywanie książek, niezapomniane chwile z Jadowską oraz zabawa i fun do upadłego.

PRL JAM? Skojarzenia słuszne! Repertuar, który zespół wykonuje na żywo, to przede wszystkim utwory zespołu Pearl Jam, jedynej chyba formacji, która wyrastając z nurtu grunge zdołała po pierwsze przetrwać, a po drugie obronić swój muzyczny autorytet w morderczym klimacie współczesności.

Aneta Jadowska i PRL JAM już 24 stycznia w klubie CHWILA. Warszawa, ul. Ogrodowa 31/35. Start o 20.00, wjazd od 19.00. Wjazd free!

http://www.facebook.com/events/479164075452118/

Zapowiedź wydawnictwa Mag

Już od 6 marca do nabycia piąty tom Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych.

Po dziesięcioleciach wojny plemiona Tiste Edur zjednoczyły się wreszcie pod nieubłaganą władzą króla czarnoksiężnika Hirothów. Ale za pokój trzeba było zapłacić straszliwą cenę – pakt zawarty z tajemniczą mocą, której motywy są w najlepszym razie podejrzane, a w najgorszym śmiertelnie groźne.

Na południu ekspansjonistyczne królestwo Letheru pożarło już wszystkich mniej cywilizowanych sąsiadów. Jego głód jest zimny i nienasycony. Pożarło wszystkich oprócz Tiste Edur. W Letherze ma nastąpić od dawna przepowiadany renesans. Przekształci się on z królestwa i zagubionej kolonii Pierwszego Imperium w odrodzone imperium. Dlatego jego mieszkańcy skierowali chciwe spojrzenia na północ, ku bogatym i żyznym ziemiom oraz wybrzeżom Tiste Edur. Wszystko wskazuje na to, że Tiste Edur muszą upaść – albo pod przygniatającym ciężarem złota, albo pod ciosami mieczów. Takie jest przeznaczenie.

Na spotkaniu, na którym miał być podpisany wiekopomny traktat między tymi dwoma sąsiadami, przebudziły się starożytne siły. Albowiem starcie między tymi dwiema cywilizacjami jest jedynie bladym odbiciem znacznie starszej i bardziej pamiętnej walki – konfrontacji, w której sercu leży niezasklepiona jeszcze rana po dawnej zdradzie oraz pragnienie zemsty.

Tiste Edur – rodacy Trulla Sengara – wierzą, że najmroczniejsze pragnienia ducha przynoszą przypływy z południa, przypływy, które nadchodzą w środku nocy.

Zwrotnice czasu/Historie alternatywne

Zwrotnice czasu/Historie alternatywne


Aleksander Kusz


Nadszedł czas na krótkie podsumowanie. Przez jakiś czas przedstawiałem Wam książki z serii Zwrotnice czasu/Historie alternatywne wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury.

Wszystko rozpoczęło się od konkursu zorganizowanego przez Nową Fantastykę i Narodowe Centrum Kultury. Z tego co pamiętam, jury w składzie: Maciej Parowski, Marcin Wolski, Lech Jęczmyk oraz Szczepan Twardoch zaproponowało punkt wyjściowy historii alternatywnych, które miały być kontynuowane przez biorących udział w konkursie.  Konkurs się skończył, laureaci wyłonieni, ale ziarno zostało posiane i z niego wyrosła seria Zwrotnice czasu.

Na początku serii zostały wydane książki jurorów. Jako pierwsza, od lat wyczekiwana Burza Macieja Parowskiego. Następnie Wallenrod Marcina Wolskiego. Jako trzecia ukazała się chyba najbardziej zaskakująca i intrygująca pozycja Zwrotnic czasu – Wieczny Grunwald Szczepana Twardocha.  Po niej  druga książka Marcina Wolskiego – Jedna przegrana bitwa. Potem, co przyznaję, było dla mnie zaskakujące, ukazało się wznowienie, wprawdzie poprawione, ale jednak wznowienie - Quietus Jacka Inglota.  Dalej idą już nowości i to na dodatek książki, które zawsze niosą w sobie coś innego: opowieści filmowe, jeżeli można tak napisać – Miraż Zbigniewa Wojnarowskiego; następnie powieść, jak zawsze wiernego tematyce eschatologicznej Wojciecha Szydy – Fausteria; po czym dzieło z pogranicza dramatu, widowiska historycznego i horroru – Ogień autorstwa jednego z moich ulubionych autorów – Łukasza Orbitowskiego.

Zwrotnice czasu/Historie alternatywne - krótkie podsumowanie serii


Przedstawiałem Wam ostatnio serię Zwrotnice czasu/Historie alternatywne oraz książki wydane wydane w tej serii.
Nadszedł czas na krótkie podsumowanie. Zapraszam Wam do mojej opowieści o Zwrotnicach czasu.

Zapowiedź Wydawnictwa Almaz

Już od 15 lutego w sprzedaży Kontratak - druga część cyklu Przybysze z ciemności Michaiła Achmanowa.

Od Inwazji minęło prawie czterdzieści lat. Ludzkość poniosła ogromne straty, ale i wiele zyskała. Nowe technologie otworzyły człowiekowi drogę ku odległym gwiazdom. Dorosło następne pokolenie urodzone i wychowane w cieniu tragicznych wydarzeń. Potężne krążowniki nowej floty wyruszają na krańce Galaktyki w pościgu za wrogiem. Lecz największym atutem tej armady będzie nie sprzęt, tylko kierujący nim ludzie. To oni zadecydują o powodzeniu lub klęsce misji. Niełatwo jednak działać, gdy polityka ściera się z emocjami, marzenia z rzeczywistością, pragnienia z poczuciem obowiązku, a przyszłość, nawet ta najbliższa jest wielką niewiadomą

"Kontratak" to druga część, niezwykle popularnego i wielokrotnie wznawianego w Rosji cyklu "Przybysze z ciemności". Na kartach książki poznajemy dalsze losy bohaterów "Inwazji" - Pawła Litwina, Abigail McNeal, Io oraz ich potomków i następców. W tej powieści znajdziecie wszystko, czego wam trzeba: przygody, walki, niebezpieczeństwa, intrygi, miłość i nienawiść.

W samo południe - odsłona LVI

Zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie naszego cotygodniowego konkursu! Dzisiejsze nagrody, tj. trzy egzemplarze "Trzech młodych pieśni" Elżbiety Cherezińskiej, ufundował wydawca książki - Zysk i S-ka.

Jak zawsze, prawidłowe odpowiedzi trzeba przysłać mailem na adres akusz@szortal.com do godz. 10:00 28-go stycznia 2013. Maile muszą być podpisane imieniem i nazwiskiem, a w ich tytule musi pojawić się numer odsłony konkursu. Ogłoszenie wyników nastąpi w terminie późniejszym. Chyba, że nastąpi Ragnarok. Bo wtedy może nie być komu ogłaszać wyników.

Pytania:

1. Wydawnicze: Elżbieta Cherezińska opublikowała w wydawnictwie Zysk i S-ka pewną książkę, której akcja rozgrywa się w jednym z tych bardzo nielicznych momentów w dziejach, kiedy to stosunki pomiędzy Polską a Niemcami były prawie że przyjacielskie - tzn. ich młody, chorowity i idealistycznie nastawiony do świata władca tego chciał, a nasz gieroj, mimo że mu taka przyjaźń bardzo pasowała, to i tak cały czas pokazywał, że jakby co, to będziemy w stanie porządnie oddać. Proszę podać tytuł tej powieści i wokół jakiego historycznego wydarzenia kręci się jej akcja.

Konkurs - Rymowisko

W pierwszym szortalowym PDF-ie ogłosiliśmy konkurs na tekst do Rymowiska. Właśnie zakończyliśmy przyjmowanie tekstów i z tego miejsca (siedzącego ma się rozumieć) dziękujemy za odzew!

Wyniki batalii wierszowo-fraszkowej ogłosimy w kolejnym numerze Szortalu na wynos, który winien pojawić się w pierwszej połowie lutego. Wtedy też rozdamy nagrody książkowe.

Powodzenia!

Opowieści Niesamowite – nr 3 (4) 2012

Bartłomiej Cembaluk

„Opowieści Niesamowite” początkowo były pomyślane jako dodatek do miesięcznika „Czwarty Wymiar”, jednak przychylne reakcje ze strony czytelników sprawiły, że wydawca postanowił przekształcić je w oddzielne pismo. Na jego zawartość składają się głównie teksty literackie (wśród których są m.in. fantastyka, kryminał, groza), ale mamy również co nieco publicystyki. To właśnie od niej rozpocznę omawianie pierwszego samodzielnego, a ogółem czwartego, numeru tego czasopisma.

Na początek otrzymujemy relację Roberta Włodarka z ostatniego Polconu, w której autor pochyla się m.in. nad spotkaniami z Erichem von Dänikenem, Edwardem Lee i Andrzejem Sapkowskim, a także przybliża wrażenia z Gali Zajdla. Oprócz tego możemy przeczytać niezwykle ciekawy esej Przemysława Mazura, przybliżający sylwetkę pisarza Adama Wiśniewskiego-Snerga oraz polecanki Joanny Kułakowskiej, będące czymś na kształt minirecenzji. Nie dają one może zbyt obszernej wiedzy na temat prezentowanych książek, ale mimo tego potrafią zaintrygować i zachęcić do sięgnięcia po dane dzieło.

Część literacką otwiera fragment powieści „Piąta pora roku” Monsa Kalentofta i ciężko uznać to za dobre otwarcie. Po pierwsze dany kawałek jest wyrwany z kontekstu i po jego lekturze trudno powiedzieć o czym będzie sama książka, a po drugie w oczy rzuca się ciężki styl pisarza, mogący co poniektórych odrzucić. Tego typu prezentacje najzwyczajniej w świecie niewiele wnoszą i tylko niepotrzebnie zajmują miejsce.

Pierwszym z jedenastu opowiadań jest tekst Joanny Kułakowskiej „Druga szansa”, mówiący o małym chłopczyku, który trafił do Krainy Snów, gdzie spotkał Boginię Kotów Bast i zawarł z nią pewien pakt, mający mieć w przyszłości brutalne konsekwencje. Całość jest bardzo dobrze napisana, a oniryczny charakter dzieła tworzy niepowtarzalny klimat.

Opowieści Niesamowite 3 (4) 2012 w Subiektywnie

Zapraszamy do zapoznania się z wrażeniami Bartka z lektury czwartego numeru Opowieści Niesamowitych.

Wyniki konkursu mikołajowego

No i już. Konkurs dobiegł końca, dylogie przeczytane, głosy oddane. Tych głosów - dwadzieścia trzy. Bywało lepiej, choć bywało i gorzej.

Ale czas ogłosić autorstwo naszych konkursowych dylogii.

 

Miejsce I - 5 dylogia - Little_Raven

Miejsce II - 4 dylogia - Mikołaj Juliusz Wachon Wachowicz

Miejsce III - 3 dylogia - Łukasz Wie...

 

Serdecznie gratuluję.

Pozostałe teksty:

1 dylogia - Przemysław Molski

2 dylogia - Edyta Borek

6 dylogia - Artur Kuchta

7 dylogia - Paulina Kuchta.

 

Zwycięzców proszę o przekazanie droga mailową danych do wysyłki nagrody. Zdobywca I miejsca ma pierwszeństwo w wyborze przed pozostałymi, zaś zdobywca II miejsca przed trzecim. W mailu proszę o typy (czyli co wybieracie).

Zakończenie konkursu mikołajowego

Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Króciak

Dziś w szortowni krótki tekst o... Sami przeczytajcie. Paulina Kuchta i jej Dynamika dłoni.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

23 stycznia nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się najnowsza powieść Åsy Larsson W ofierze Molochowi – to kolejny kryminał z Rebeką Martinsson w roli głównej. Książka została wyróżniona przez Szwedzką Akademię Kryminału tytułem Najlepszej Szwedzkiej Powieści Kryminalnej 2012 roku.

Pewnej niedzieli we własnym domu zostaje bestialsko zamordowana starsza kobieta. Siedmioletni wnuk zmarłej, Marcus, zostaje odnaleziony w pobliskim lesie. Zszokowany, nie potrafi wyjaśnić, co się stało.

Wkrótce okazuje się, że nad rodziną chłopca ciąży fatum. W dziwnych okolicznościach zmarli prawie wszyscy jego krewni. Pradziadek został rozszarpany przez niedźwiedzia, a ojciec śmiertelnie potrącony przez nieznanego kierowcę.

To nie może być zwykły przypadek.

Rusza śledztwo, którym kieruje prokuratorka Rebeka Martinsson. Podstępem dochodzenie odbiera jej jednak cyniczny karierowicz, prokurator Carl von Post, który robi wszystko, by pojawić się na pierwszych stronach gazet. Rebeka, wściekła, sama udziela sobie urlopu i… zaczyna szukać mordercy na własną rękę. Tymczasem chłopiec też jest w niebezpieczeństwie. Fatum z przeszłości odżywa.

Asa Larsson napisała niesłychanie piękną i potworną historię o dobrych i złych ludziach, której wszystkie składniki – i małe, i duże – zapierają czytelnikowi dech. Cierpliwość pisarki z pewnością przyczyniła się do tego, że W ofierze Molochowi, jej piąta książka o prokuratorce Rebece Martinsson, jest jej – dotychczas – najlepszą powieścią. (Norrbottens-Kuriren)

Asa Larsson zrobiła to jeszcze raz! Napisała kryminał, którego moc, wyrazistość i wyczucie językowe sprawiają, iż większość książek tego gatunku pozostaje w cieniu. (Skanska Dagbladet)

Informacja wydawnictwa Mag

Super wiadomość dla wszystkich miłośników dobrej fantastyki! Pakujcie się, zbierajcie i kupujcie. Naprawdę warto!

Wydawnictwo Mag ma dla miłośników fantastyki miłą informację, a mianowicie: od dnia 23 stycznia do 5 lutego, w salonach EMPiK-u, przy zakupie książek wydanych w serii "Uczta Wyobraźni" drugi egzemplarz będzie można nabyć w cenie 1 grosza - zatem klient otrzyma w zasadzie 2 książki w cenie jednej. Zapraszamy.

http://www.mag.com.pl/ksiazki-1,3,333--0-0-Uczta_Wyobraźni.html

Informacja Wydawnictwa Paperback

UWAGA! Antologia Science fiction po polsku 2!

KOLEJNA EDYCJA KONKURSU DLA MŁODYCH PISARZY!

W zeszłym roku daliśmy Wam szansę... Wykorzystaliście ją, a antologia okazała się strzałem w dzesiątkę :) W tym roku dajemy Wam ponownie szansę, w drugiej już edycji tego konkursu. Macie możliwość zaistnieć w fantastycznej antologii wydawnictwa Paperback. Kolejni znani autorzy dołączają do projektu. Znane nazwiska, znani twórcy, a wśród nich... być może właśnie Ty!

Na Wasze opowiadania z gatunku science fiction czekamy od 16 stycznia do 16 czerwca 2013 roku. Z regulaminem możecie zapoznać się na stronie www.paperback.com.pl Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie także na www.paperback.com.pl Pióra, klawiatury, ołówki w dłoń! Kosmiczny werbunek do "Science fiction po polsku 2"właśnie się zaczął!

UDOSTĘPNIAJCIE PROSZĘ TĘ INFORMACJĘ U SIEBIE, DAJMY SZANSĘ POCZĄTKUJĄCYM PISARZOM :) ONI SĄ WŚRÓD NAS ;)

Informacja MegaZine Lost&Found

Mega*Zine Lost & Found

Mega*Zine Lost & Found to darmowe wydawnictwo internetowe prezentujące sztukę i kulturę. Nie rejestrujemy się, nie konkurujemy, nie pracujemy dla sławy i poklasku. Istniejemy w “podziemiu” i tu pozostaniemy, nie jest to jednoznaczne z nielegalnością. Działamy w oparciu o umowy licencyjne i szanujemy prawa autorskie osób publikujących u nas swoje prace. Chcemy dzielić się, tym co spotykamy na swoich drogach. Główną zasadą naszych działań jest trzymanie się z daleka od tematów komercyjnych/finansowych. Sztuka powinna być dostępna dla każdego, kto chciałby po nią sięgnąć, nie tylko dla tych, którzy mogą za nią zapłacić.

Raz na kwartał ogłaszamy temat kolejnego numeru. Robimy to za pośrednictwem numeru bieżącego oraz naszego konta na Facebooku – dlatego warto stać się naszym fanem by śledzić nasze działania.

Przyjmujemy propozycje od autorów i artystów pragnących pokazać się na łamach magazynu w działach prozy, poezji, prac wizualnych, komiksu oraz vintage, a także zgłoszenia do wywiadów.

Obecnie zbieramy teksty do nr 4, którego tematem będzie BUNT.

Linki do czytania/pobierania:

Strona oficjalna:

http://lostandfound_megazine.vipserv.org/

Magazyn na platformie RW2010:

http://www.rw2010.pl/go.live.php/PL-H6/przegladaj/SNjEx/lostfound-mega42zine-012012-pl.html?title=Lost&Found%20Mega*Zine%2001/2012%20PL

http://www.rw2010.pl/go.live.php/PL-H6/przegladaj/SNjEy/lostfound-mega42zine-022012-pl.html?title=Lost&Found%20Mega*Zine%2002/2012%20PL

Kontrapunkty

Poprzednio przedstawiłem Wam serię wydawaną przez Narodowe Centrum Kultury - Zwrotnice czasu/Historie alternatywne. Całość zakończyłem krótkim podsumowaniem. Odczekałem parę dni, abyście zorientowali się gdzie można kupić książki NCK-u i mogę spokojnie przedstawić następną serię. Polecając Wam następną serię.

Muszę przyznać, że trochę zmieniła mi się koncepcja. Na początku kiedy wymyśliłem, że będę przedstawiał różne serie ogólnie związane z fantastykę myślałem, że przybliżę Wam już zamknięte serie, kiedyś bardzo znane, cenione, a dzisiaj, zwłaszcza przez młodzież w ogóle nieznane. Taka smuga historii fantastyki górnolotnie mówiąc.

Okazało się jednak, że mamy na rynku serie, które warto przedstawić wcześniej. Te skończone nie uciekną, spokojnie w chwili wolnej mogę to robić. Teraz jednak lepiej pokazać Wam to, co istnieje tu i teraz.  Na pierwszy ogień poszedł NCK i Zwrotnice czasu, teraz czas na Kontrapunkty Powergraphu.

Seria wydawana przez wydawnictwo z pasją :D - Powergraph. Do tej pory w serii ukazały się trzy książki, w zapowiedziach na marzec 2013 jest czwarta, ale w swoich prezentacjach pokażę Wam, że niektóre wcześniej wydane książki Powergraphu, gdyby tylko wcześniej kierownictwo wymyśliło serię, mogłoby się spokojnie w niej ukazać.

Na dzisiaj krótka notka wydawnicza o Kontrapunktach. W najbliższych dniach notki o książkach wydanych w serii i tych, które spokojnie mogłyby się w niej ukazać wcześniej.

KONTRAPUNKTY

W samo południe - odsłona LV - ogłoszenie wyników

Rozstrzygnięcie LV naszego nieustającego konkursu: W samo południe. Tym razem w czwartek, jeszcze nie idealnie, ale zawsze dzień wcześniej niż tydzień temu :) Poprawiam się :)

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Z ilu części składa się cykl Prawdopodobieństwo, ile części dotychczas wydał Almaz i jaki podgatunek sf wydawnictwo Almaz wydaje najchętniej.

Składa się z trzech części, do tej Almaz wydał dwie - Księżyc i Gwiazdę prawdopodobieństwa. Almaz specjalizuje się w space operach.

2. Historyczne: W związku z tym, że Suwałki w tym roku dołączą do grona miast organizujących fantastyczne konwenty, proszę podać: a) tytuł opowiadania, którego akcja toczy się w Suwałkach, b) rok, w którym to opowiadanie zostało opublikowane po raz pierwszy, c) imię i nazwisko autora i d) - jaką nagrodę za to opowiadanie dostał autor. I jeszcze będzie e) - ten sam autor napisał też (ponoć dla tzw. "jaj") słynne opowiadanie w konwencji space opery - proszę podać jego anglojęzyczny tytuł.

Informacja wydawnictwa Mag

Atlas Chmur wybrany Ebookiem Roku 2012

Na Gali Ebook roku 2012, w konkursie na najlepszego ebooka minionego roku organizowanej przez Publio.pl głosami czytelników najlepszym ebookiem roku został Atlas Chmur Davida Mitchella wydany przez Wydawnictwo Mag. Nominowany do Nagrody Bookera bestseller Atlas Chmur Davida Mitchella to również jedna ze Stu Książek Dekady według wpływowych brytyjskich krytyków literackich Richarda Madeleya i Judy Finnigan.
Pasażer statku, z utęsknieniem wyglądający końca podróży przez Pacyfik w 1850 roku; wydziedziczony kompozytor, usiłujący oszustwem zarobić na chleb w Belgii lat międzywojennych; dziennikarka-idealistka w Kalifornii rządzonej przez gubernatora Reagana; wydawca książek, uciekający przed gangsterami, którym jest winien pieniądze; genetycznie modyfikowana usługująca z restauracji, w oczekiwaniu na wykonanie wyroku śmierci; i Zachariasz, chłopak z wysp Pacyfiku, który przygląda się, jak dogasa światło nauki i cywilizacji – narratorzy Atlasu Chmur słyszą nawzajem swoje echa poprzez meandry dziejów, co odmienia ich los zarówno w błahym, jak i w doniosłym wymiarze.
Informacja za: http://www.publio.pl/gala-ebook-roku-2012-wyniki,art2511.html

Zapowiedź Instytutu Wydawniczego Erica

Już od 14 lutego 2013 roku w sprzedaży książka Małgorzaty Kochanowicz - Poszukiwana.

Jesień 1904r. Kraków. Witold Korczyński to człowiek o skomplikowanej przeszłości i wybitnych zdolnościach detektywistycznych. Ze względu na problemy finansowe przyjmuje zlecenie od znanego przemysłowca i filantropa Stanisława Wereszyńskiego, który poszukuje swojej zaginionej żony. Szybko okazuje się, że jest to człowiek bezwzględny i pełen tajemnic. Jeden z jego służących znika w zagadkowych okolicznościach. Przesłuchiwani przez Witolda świadkowie sprawiają wrażenie zastraszonych. W tym samym czasie krakowska policja odnajduje ciało młodego, najprawdopodobniej zamordowanego chłopca. Szantażowany Korczyński próbuje połączyć elementy układanki, a zarazem uchronić przed niebezpieczeństwem zarówno siebie, jak i najbliższych - przede wszystkim piękną szlachciankę, Emilię Hornowską.

"Poszukiwana" to pełen zwrotów akcji, mroczny kryminał osadzony w drobiazgowo naszkicowanym Krakowie na początku XX wieku. Pełen niebezpiecznych tajemnic, które nie zawsze powinny ujrzeć światło dzienne...

Małgorzata Kochanowicz właściwie Ziółkowska. Debiutowała w 2011 roku kryminałem w stylu retro pt. "Latarnie umarłych", w maju 2012r. pojawiła się druga książka pt. "Piramida śmierci". Z wykształcenia ekonomistka, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od lat związana z kulturą. Mieszka i pracuje we Włocławku.

Kontrapunkty - Tak jest dobrze - Szczepan Twardoch

Dzisiaj przedstawiam Wam pierwszą książkę z serii Kontrapunkty wydawanej przez Powergraph.

Tak jest dobrze - zbiór opowiadań Szczepana Twardocha.

Bez zbędnych opisów, tutaj macie moją krótką i jakże subiektywną ocenę :)

Sześć opowieści.
O małości i słabościach. I o tym, co daje siłę.
O tym, jak to jest mieć ciało. O miłości. I o jej braku.
O rozpaczy i samotności. O kobietach i o mężczyznach.
A wszystkie o tym samym: o człowieku.

Dzisiejsza nowość - Testimonium - Jan Maszczyszyn

Dzisiaj premiera książki Jana Maszczyszyna - Testimonium.

„Testimonium” to zbiór niejednokrotnie wyróżnianych na portalu www.fantastyka.pl opowiadań spod znaku klasycznej science fiction, klasycznej, ale jednak dość odległej od tzw. hard SF, bazującej ściśle na naukowej futurologii. Co prawda, fani tej drugiej nie rozczarują się, bo odnajdą tu i kosmitów, i gwiezdne wojaże, i przedziwne osiągnięcia technologii, próby ukazania kierunku rozwoju ludzkości i cywilizacji, ale także teksty dotyczące ludzkiej moralności, czy roztrząsające problemy egzystencjalne i religijne. Wszystko to jednak podane w języku już nie tak oczywistym dla literatury popularnej, lecz dużo bardziej intensywnym, mrocznym, żeby nie powiedzieć obsesyjnym. Czuje się, że opowiadania te nie tylko są napisane, lecz w jakiś dziwny sposób przeżyte. Nieobca im jest także ostra ironia i opary absurdu. Człowiek – to brzmi dumnie? Po lekturze niniejszego zbioru przyjdzie nam raz jeszcze się nad tym zastanowić.

Kontrapunkty - W odbiciu - Jakub Małecki

W odbiciu Jakuba Małeckiego druga książka z serii Kontrapunkty wydawnictwa Powergraph. Serii, w której publikowana jest  polska proza wymykająca się ze schematów, uciekająca z szufladek. Literatura dla czytelników lubiących niebanalne fabuły, piękną frazę i niejednoznaczne interpretacje; wkraczające na pogranicze tego co realne i tego, co fantastyczne.

Jakub Małecki, jeden z najzdolniejszych młodych pisarzy, mistrzowsko łączy gatunki literackie, oferując brawurową mieszankę powieści obyczajowej, groteski i magicznego realizmu. Jego najnowsza książka, W odbiciu, to opowieść o młodym małżeństwie przeżywającym kryzys, o kobiecie pogodzonej ze śmiercią i pijaku topiącym w butelce swoją straszną przeszłość – niespodziewanie wszyscy tracą życia, które znali. Na tle ludzkich losów czają się potwory: my sami, w odbiciu, widziani oczyma innych.

Jakub Małecki (ur. 1982) – debiutował w 2007 roku, jest autorem kilkunastu opowiadań drukowanych w prasie i antologiach. Opublikował cztery książki: Błędy (2008), Przemytnik cudu (2008), Zaksięgowani (2009) i Dżozef (2011). Był nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2009. Mieszka w Poznaniu z żoną Martą i kotem Melmanem.


Krótko pisząc:

Drabble

Nowy tekst w stusłówkach. Nowy autor na szortalu. Michał Zieliński - Nowa.

Króciak

Anna Grzanek i Wątpliwość. My nie mieliśmy wątpliwości ;)

Kontrapunkty - Czarne - Anna Kańtoch

Czarne Anny Kańtoch to trzecia pozycja wydana w serii Kontrapunkty wydawnictwa Powergraph.

Czarne to letnisko, gdzie spędza wakacje rodzina bohaterki książki. Opowieść, w którą wplatają się dramatyczne losy pięknej aktorki Jadwigi Rathe – muzy ojca narratorki, rozgrywa się w letnie miesiące lat: 1893, 1914 i 1935. Warszawskie kawiarnie, spotkania w Towarzystwie Spirytystycznym, leniwa atmosfera podwieczorków w starym dworku i budzący się erotyzm nastolatki tworzą niepowtarzalny klimat powieści.

Czytelnik powoli odkrywa, czym są tak naprawdę wspomnienia narratorki i jaką tajemnicę skrywa rok 1863, rok Powstania.

Anna Kańtoch - pisarka i publicystka, absolwentka orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, ze specjalnością arabistyka. Dotychczas opublikowała Miasto w zieleni i błękicie (2004), 13 Anioł (2007) oraz Przedksiężycowi t.1 (2009). Wielokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Mieszka i pracuje na Śląsku.

Krótko pisząc:

Długą drogę pokonała Ania od opowiadań o Domenicu Jordanie do powieści Czarne. Dobrą drogę. Dla mnie najbardziej odlotowa, najbardziej oniryczna i niezrozumiała książka serii, Napisana pięknym językiem. Muszę jednak przyznać, że czekam na odpowiedni nastrój, żeby przeczytać ją jeszcze raz. Pewnych fragmentów nie zrozumiałem, co przy moim nastawieniu podczas czytania i skrupulatności Autorki przy pisaniu, to na pewno mój błąd, moje niedopatrzenie. Dlatego też, w chwili wolnej od codziennych zajęć i trosk zajrzę i przeczytam ją jeszcze raz.

Opowieści niesamowite nr 1(5) 2013

Bartłomiej Cembaluk

Pierwszy numer „Opowieści Niesamowitych” datowany na 2013 rok ukazał się tuż przed świętami Bożego Narodzenia, więc wewnątrz można znaleźć dwa opowiadania napisane specjalnie z tej okazji, a także solidną porcję książkowych polecanek, która ma pomóc w wyborze prezentów pod choinkę. Całość uzupełnia dziewięć innych tekstów literackich, a także publicystyka, od której rozpocznę to omówienie.

Robert Włodarek serwuje nam relację z wrocławskiego festiwalu im. Brunona Schulza, w której nie tylko przedstawia wydarzenia jakie miały na nim miejsce, ale także stara się wskazać związki autora „Sanatorium pod Klepsydrą” z literaturą fantastyczną. Z kolei Leszek Bugajski w swoim szkicu pochyla się nad osobą byłego redaktora naczelnego „Fantastyki” Adama Hollanka, a Andrzej Pilipiuk pisze felieton o spotkaniach ze zjawiskami paranormalnymi. Są jeszcze wspomniane na samym początku polecanki Joanny Kułakowskiej oraz krótki tekst Łukasza M. Wiśniewskiego o komiksie i serialu „Flash Gordon”. Nie da się jednak nie zauważyć, że charakter tego ostatniego artykułu jest w dużej mierze promocyjny i ma zachęcić do oglądania danej produkcji na jednym z kanałów telewizyjnych. Pewnym rodzajem reklamy jest też prezentacja fragmentu powieści Aleksandra Ławrowa „W otchłani Imatry”, nad którą jednak nie będę się specjalnie rozwodził.

Pierwsze ze świątecznych opowiadań napisała Anna Kańtoch („Pięć dziwnych nocy wigilijnych”) i jest to historia kuzynostwa, które raz na kilka lat jest świadkiem otwarcia się przejścia do innego wymiaru. Zazwyczaj parka obserwowała niezwykłe zjawisko z daleka, ale tym razem podeszła zbyt blisko i została zauważona przez mieszkańców obcego świata. Nie zdradzę co z tego wyniknie, ale sam tekst jest bardzo klimatyczny i napisany przyjemnym dla odbiorcy stylem. Nieco gorzej wygląda utwór Gabrieli Szczęsnej „Raduj się ziemio!”, który jest średnio udaną wariacją na temat „Opowieści wigilijnej” Dickensa, tyle że tutaj duch próbuje nawrócić pewnego nieszanującego swojej matki chłopaka. Tematycznie nie jest może bardzo źle, ale w czasie lektury czuć lekkie zmęczenie melancholijnym klimatem.

Opowieści Niesamowite 1 (5) 2013 w Subiektywnie

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną recenzją piątego numeru Opowieści niesamowitych. Tym razem czytał i oceniał Bartek.

Nowa Fantastyka 2 (365) 2013

Już na rynku lutowy numer miesięcznika „Nowa Fantastyka”

A w nim m.in.: „Łowca potworów – historia prawdziwa” – artykuł Roberta Ziębińskiego, „Rosyjska fantastyka  ostatniego trzydziestolecia – próba syntezy”, „Darwin w wielkim mieście” – czyli motyw ewolucji w SF – Wawrzyńca Podrzuckiego, Maciej Parowski o trzydziestu latach z NF.

Zapraszamy do ściągnięcia pliku pdf z dodatkowymi materiałami:

Paweł Deptuch i komiks „Frankenstein’s Womb”, Dodatkowa recenzja – „Edgar Alan Poe – detektyw”, Recenzje inaczej, czyli impresje Marcina Orlika („Powrót Wolanda”, „Maksym Fiodor Jeż Domowy”, „Moje sekretne życie”), Festiwale – przekraczanie granic: Rozszerzony fragment książki „Małpy Pana Boga. Obraz” Macieja Parowskiego.

Spis treści NF 02/2013

PUBLICYSTYKA

AMATOR Jakub Ćwiek, ŁOWCA POTWORÓW: HISTORIA PRAWDZIWA Robert Ziębiński, ROSYJSKA FANTASTYKA OSTATNIEGO 30-LECIA Paweł Laudański, DARWIN W WIELKIM MIEŚCIE Wawrzyniec Podrzucki, FARCIARZ, GRZYBIARZ, CICERONE... Maciej Parowski, KOMIKS PRZEŻYWA ZŁOTĄ ERĘ wywiad z Dave'em McKeanem, RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 14 Michael J. Sullivan, FANTASTYCZNY ŚWIAT DAMSKO-MĘSKICH ANIMOZJI Mateusz Albin, ROZJAŚNIANIE DARK FUTURE Rafał Kosik, WYBRYKI PHILIPA K. DICKA Peter Watts, INGRESS... Paweł Chełchowski,  BATTLESTAR GALACTICA - KREW, CHROM I ŁZY Paweł Deptuch, DON I WAHADŁO Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA

CENĄ BĘDZIE SAMOTNOŚĆ Bernadeta Prandzioch, NON SERVIAM Paweł Ciećwierz, RZEŹBIARZE ŚWIATŁA Maciej Musialik, LWIĄTKO HERAKLESA Maciej Salamończyk

PROZA ZAGRANICZNA

JESTEŚ TUTAJ? Jack Skillingstead, DZIESIĄTA MUZA Tad Williams, DZIESIĘĆ SIGM Paul Melko, ZAJĘCIA W TERENIE Alex Shvartsman

Informacja Instytutu Wydawniczego Erica

Szanowni Państwo,

Zdecydowaliśmy się na udział w innowacyjnym  projekcie na polskim rynku – CROWDFUNDING.

Wierzymy że dzięki Waszemu wsparciu, będziemy w stanie zrealizować projekt audiobooka Jacka Inglota - Wypędzony.

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji. Każde zaangażowanie zostanie nagrodzone!

Więcej szczegółów  pod linkiem:

http://www.beesfund.com/projekty/pokaz/112,audiobook-wypedzony-jacka-inglota

Pozdrawiamy,

Instytut Wydawniczy Erica

Króciak

Dziś w szortowni tekst Janka Maszczyszyna Herbatka. Autor jest dobrze znany w świecie fantastyki, warto przypomnieć choćby rok 1986, gdy w pewnym konkursie Janek zajął drugie miejsce. Na trzeciej pozycji znalazł się wtedy Andrzej Sapkowski :) Niedawno pojawiła się też książka Janka zatytułowana "Testimonium". Gorąco polecamy :)

Kontrapunkty - I dusza moja - Michał Cetnarowski

Czwartą pozycją serii Kontrapunkty wydawanej przez wydawnictwo Powergraph będzie najnowsza książka Michała Cetnarowskiego - I dusza moja. Książka jest w zapowiedziach na marzec 2013 roku. Nie mamy jeszcze ani notki ani okładki z wydawnictwa, ale specjalnie dla Was autor napisał parę zdań o swojej książce. Zapraszam do zapoznania się:

Alek zaprosił mnie do napisania kilku zdań o powieści „I dusza moja”, która ma się wkrótce ukazać w powergaphowych Kontapunktach. Zainteresowanie takiego czytelnika i wydawcy bardzo krzepi – ale radość, nomen omen, kontrapunktuje konfuzja: co napisać o tekście, kiedy nie ma jeszcze choćby wydawniczego blurbu, którym można by się podeprzeć...? Spróbuję może tak: „I dusza moja” to powieść współczesna, opowiadająca symultanicznie historię pięciorga bohaterów w czasie trwającej 40 minut tzw. „szkolnej masakry” w liceum w fikcyjnej podwrocławskiej miejscowości Strzeszowice. Wątek fantastyczny nakreślony został w niej bardzo delikatną kreską, ale jeśli ktoś będzie szukał, to i taki znajdzie. Większego pokrewieństwa z prozą gatunkową (dokładniej – horrorem ze szkoły Kinga) można doszukiwać się w kompozycji utworu, ekspozycji bohaterów itp. Taki zresztą był pierwotny tytuł: „Horror”, jako odnośnik do popkulturowego kontekstu powieści.

Niezidentyfikowani napastnicy mają cechy demonicznego, nienazwanego zła. Ewa Plutar w chwilach kryzysu podróżuje po pięknej i okrutnej Krainie, którą cielskiem wielkim jak kontynenty opasuje Smok. Rafał całe młodzieńcze życie pielęgnował pamięć o ofiarach historii, a dziś uczy się jak przetrwać, będąc policjantem. Adam Braksatot wierzy tylko w siebie, karierę dziennikarza i w to, że nie ma zadań nie do wykonania. Wioletę zamknięto w pułapce, z której droga wyjścia wiedzie jedynie przed siebie. Horowitz ma tego dnia umrzeć. Życiorysy wszystkich bohaterów są jak witraże, nagle rozbite, z których można odczytywać tylko fragmenty i tak próbować ocalić o nich pamięć.

M.C.

W samo południe - odsłona LVII

Witam i zapraszam do nowej, świątecznej odsłony naszego cotygodniowego konkursu! Tym, którzy właśnie zaczęli sobie łamać głowy wyjaśniam - dziś jest Międzynarodowy Dzień Mobilizacji przeciw Wojnie Nuklearnej. I tak, to jest ten moment, w którym możecie zacząć załamywać ręce. Bo dziś będzie stuprocentowo post-apokaliptycznie.

Nagrodami, jak widać, są trzy egzemplarze "Atlasu chmur" Davida Mitchella, ufundowane przez wydawnictwo MAG.

Zasady uczestnictwa w konkursie pozostają bez zmian: prawidłowe odpowiedzi przesyłamy mailem na adres akusz@szortal.com do następnego poniedziałku (4-go lutego 2013) do godz. 10:00, mail musi być podpisany imieniem i nazwiskiem i musi tez mieć w tytule numer konkursu odsłony. Ogłoszenie wyników nastąpi. Znaczy, później.

A teraz pytania:

1. Wydawnicze: Kilka lat temu, nakładem wydawnictwa MAG ukazała się pewna post-apokaliptyczna książka-legenda. Proszę podać jej tytuł i autora oraz wymienić wszystkie ważniejsze ekranizacje tej książki.

2. Historyczne: Lata po wojnie atomowej niedobitki ludzkości ukrywają się w górach, w mieście przykrytym rozpadającą się betonową kopułą, czekając na przybycie Arki, która zabierze wszystkich do lepszego świata. Tak można by było w wielkim skrócie opisać scenerię, w jakiej odgrywa się akcja pewnego fantastycznego tekstu, którego ekranizacja równo 28 lat temu miała swoją premierę. Proszę podać tytuł tego tekstu, jego autora, tytuł ekranizacji i nazwisko jej reżysera.

Prawda, że banalne? A zresztą - znajcie moje dobre serce - jeszcze troszkę Wam ułatwię zadanie. Tych ekranizacji z pierwszego pytania, to wcale nie było cztery ;) 

Nowa Fantastyka nr 1 (364) 2013

Sławomir Szlachciński

W ogóle nie mam pomysłu jak zacząć.

Numer zaczynamy zupełnie niezłym opowiadaniem Piotra Górskiego Kuźnia w której umierali. Rzecz napisana bardzo przyjemnie, literacko zgrabnie. Fabularnie nic specjalnego, ot, dzieciaki wrzucone w dorosły świat, ale wiarygodnie oddana historia wciąga i daje wyobraźni dużą przestrzeń. Kończąc lekturę byłem (i jestem) szczerze zainteresowany ciągiem dalszym. Całość bez szaleństw, ale zdecydowanie na plus.

Autor kolejnego opowiadania, podobnie jak poprzednik, głównych bohaterów wybiera spośród młodzieży. Po obu stronach frontu Piotra Malaka zaczyna się przyjemnie, niby kalka z Noteki 2015, ale obiecująco, ze stosownym mrugnięciem okiem. Niestety za chwilę okazuje się, że to mrugnięcie to był tik nerwowy, a z akapitu na akapit pogrążamy się w coraz bardziej niedorobiony, grafomański gniot. Od tytułu poczynając, a na czymkolwiek kończąc. Rzecz jest mocno niedopracowana, rzec by można jedynie sfastrygowana. Dla tego typu tekstów powinno się wprowadzić kategorię 'nie czytać powyżej lat 13'.

Kolejny tekst, Ostatni dzień w Cravenie Jeremiego Rogalewskiego w niczym nam nastroju nie poprawi. Co prawda nie o dzieciarni, ale znów dla czytelnika najwyżej nastoletniego. Prosta, by nie rzec prymitywna historia i mimo tej prostoty ledwie kupy się trzymająca. Ot, zapis kiepskiej, całkowicie wtórnej sesji RPG. I samo rzemiosło literackie autor jeszcze musi mocno podszlifować, bo póki co jest ledwie poprawny i potyka się niezgrabnie.

Dział literatury zagranicznej otwiera Samantha Henderson opowiadaniem Poza Calais. Obiektywnie niczego tu zarzucić nie można. Literacko lepiej niż w porządku, pomysł interesujący, postacie zgrabnie zbudowane, jakaś myśl niegłupia przekazana. Tylko, że po mnie to spłynęło nie zostawiając śladu. Mimo, że tekst oparty jest na emocjach, zupełnie mnie nie wzruszył. Z powodu nadmiernej schematyczności pomysłu jak sądzę, podobne konstrukty widziałem już wielokrotnie.

Nowa Fantastyka 1/2013 w Subiektywnie

Sławek przeczytał pierwszy tegoroczny numer Nowej Fantastyki. Jeśli chcecie się dowiedzieć co o nim sądzi, zajrzyjcie do recenzji. Zapraszamy!

Testimonium - Jan Maszczyszyn

Krystyna Rataj

Rzadko zdarza się ostatnimi czasy, by w ręce czytelników trafiła książka tak niezwykła i zaskakująca jak antologia Testimonium Jana Maszczyszyna. Wreszcie pośród produkowanej masowo, schematycznej i sztampowej literatury fantastycznej znalazło się coś, co szokuje i wybija z rytmu, jest zauważalne. I inne, zarówno pod względem formy, jak i tematu, oscylujące gdzieś między Mechaniczną Pomarańczą a Gwiezdnymi Wojnami, a przy tym niezaprzeczalnie oryginalne.

Maszczyszyn w Subiektywnie

Zapraszamy do przeczytania recenzji antologii opowiadań "Testimonium" Jana Maszczyszyna, napisanej przez panią Krystynę Rataj.

Informacja Wydawnictwa Czarne

Wydawnictwo Czarne zaprasza na: Czarne Warszaty Pisania Prozą.

Kontrapunkty - errata - Eremanta - Joanna Skalska

Przedstawiając Wam serię Kontrapunkty muszę także napisać o dwóch książkach wydanych także przez wydawnictwo Powergraph. Uważam bowiem, że gdyby seria powstała wcześniej, to one znalazłyby się bardziej w tej serii, a nie w serii Fantastyka w plusem. Oczywiście jest to tylko moja subiektywna opinia, ale jaka ma być, jak jest moja, a wiadomo, że moja opinia jest mojsza od innej opinii :D

Pierwszą z nich jest wydana w 2010 roku książka Joanny Skalskiej - Eremanta.

Co łączy współczesną Anglię i skrytą wśród gór przeklętą wioskę w nienazwanym kraju?
Co wspólnego mają tajemnicza książka, odnaleziona w hiszpańskim antykwariacie, i zakurzone listy, opowiadające o spotkaniu sprzed lat?
Co przyciąga do siebie Magdę, polską tłumaczkę i bezimiennego nieznajomego, który pojawił się u niej na przyjęciu i nie chce opuścić jej życia?

Eremanta Joanny Skalskiej to magiczna opowieść o przeklętej wiosce, której mieszkańcy od lat nie wypowiedzieli ani słowa i o Historii, przed którą nie można uciec.

Krótko mówiąc od siebie:

Dobra książka, podobała mi się, oczarowała, do tej pory ją pamiętam, a czytałem zaraz po wydaniu. Jednak do tej pory uważam, że byłaby o wiele lepsza, gdyby zniknął z niej trzeci wątek, który dla mnie jest zupełnie zbędny.

Rymowisko

W rymowisku kolejne trzy fraszki Rafała Sali. Zatytułował je po prostu Trzy fraszki II, dla odróżnienia od Trzech fraszek, które pojawiły się na początku miesiąca. ;)

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Nadszedł moment, na który czekają dziesiątki tysięcy czytelników „Achai”.

Już 20 lutego oczekiwana premiera drugiego tomu powieści „Pomnik cesarzowej Achai” Andrzeja Ziemiańskiego.

Powieść Ziemiańskiego to zderzenie dwóch światów, które do tej pory nie miały pojęcia o swoim istnieniu.

Speckurwy vs. magia, tajemnica i nowoczesna technika.

Jest brutalnie, krwawo i szybko jak w „Gladiatorze”, „Troi” i „Grze o tron”.

Tylko lepiej.

Kontrapunkty - errata - Labirynty - Michał Cetnarowski

Dzisiaj przedstawiam Wam drugą książkę, jako erratę do serii Kontrapunkty wydawnictwa Powergraph. To pierwsza książka Michała Cetnarowskiego - Labirynty. Zbiór opowiadań, które częściowo ukazały się wcześniej w czasopismach, cześciowo były premierowe. Książka została wydana w 2009 roku.

Jedenaście tekstów, jedenaście żyć, jedenaście tajemnic. Alternatywna historia trzeciej wojny światowej, która jednak wybuchła, kiedy świat dzielił jeszcze mur berliński. Wspinaczka na Szczyt Świata, na którym możesz spotkać Boga. Dzień w świecie zniszczonym przez obcych. Wędrówka w podziemiach Wieży Strażniczej.
Labirynt.
Wchodzisz i znajdujesz nić prowadzącą do złotowłosej pani i rozświetlonego wyjścia. Albo wybierasz kierunek przeciwny – i jak po sznurku wędrujesz ścieżką, na której końcu czeka bestia o bawolich rogach i ciemność.
Labirynt jak życie.

Krótko pisząc:

Ciężko się pisze o książce, o autorze, do których ma się pozytywne nastawienie. Lubię Michała, lubię jak pisze, jego prozę. Postaram się jednak o parę słów: to jest dobra książka, ale potrafi być mroczna i gęsta. Nie można jej czytać szybko, ale czytając wolno można spokojnie delektować się słowem pisanym. Polecam, bo warto!

Nowości Instytutu Wydawniczego Erica

Bernard Cornwell - Pieśń miecza

Jest rok 885. Anglia – podzielona na duńską północ i rządzone przez saskiego króla Alfreda południe – cieszy się chwilowym spokojem. Jednak jest to tylko cisza przed burzą. Umarły powstaje z grobu, a nowo przybyli wikingowie zajmują Londyn. Szykuje się kolejna krwawa wojna.

Alfred zleca zadanie odbicia miasta wodzowi Uhtredowi – na poły Sasowi, na poły Duńczykowi – którego imię budzi respekt jak Brytania długa i szeroka. Od jego oddania sprawom saskiego królestwa Wessexu będzie zależeć przyszłość całej Anglii. Jednakże nawet jego wielki talent wojenny może nie wystarczyć w starciu z olbrzymią flotą najeźdźców z Norwegii i Danii.

Pieśń miecza to monumentalna, pełna przygód, szczęku mieczy oraz intryg dworskich opowieść o krwawych początkach angielskiej państwowości.

Bernard Cornwell - jeden z najbardziej cenionych pisarzy brytyjskich na świecie. Autor 40 powieści historycznych, przetłumaczonych na 20 języków i wydanych w nakładzie 10 milionów egzemplarzy.

„Wskrzeszono Brytanię czasów Alfreda. Pieśń miecza to historia ukazana w żywych barwach, poparta wnikliwymi studiami i opowiedziana z pasją zawołanego gawędziarza”. - JUSTIN POLLARD, autor Alfreda Wielkiego