Listopad 2012

Króciak

Bartłomiej Dzik: "Niezdecydowanie".

Mówca Umarłych - Orson Scott Card

Orson Scott Card - Mówca Umarłych

Marek Adamkiewicz

„Gra Endera” była dla wielu czytelników dziełem kompletnym. Powieścią doskonałą, łączącą w sobie wciągającą fabułę, intrygujących bohaterów i uniwersalne przesłanie. W kontekście tworzenia paru tomów, tą książką Orson Scott Card powiesił sobie poprzeczkę niezwykle wysoko. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że do takiego poziomu nie da się już doskoczyć, można co najwyżej próbować. W drugiej części „Sagi Endera”, autor próbuje właśnie tego dokonać. A co najważniejsze, rezultat jest więcej niż zadowalający.

Akcja „Mówca Umarłych” dzieje się 3000 lat po wydarzeniach przedstawionych w poprzedniczce. Na jednej z planet Stu Światów, Lusitanii, odkryta zostaje nowa rasa obcych, tzw. Prosiaczki. Po poprzednich doświadczeniach z przedstawicielami innych cywilizaji, ludzkość jest tym razem bardzo ostrożna w kontaktach. Placówka badawcza na planecie jest odgrodzona murem od świata zewnętrznego, a kontakt z Prosiaczkami ściśle regulowany. Jednak, gdy po tragicznych wydarzeniach w rodzinie miejscowych naukowców, na miejsce zostaje wezwany Mówca Umarłych, Andrew Wiggin, wydarzenia stają do góry nogami a głębszy kontakt z obcymi wydaje się być tylko kwestią czasu. Jednak wypracowanie kompromisu pomiędzy obiema rasami nie będzie wcale łatwe.

W samo południe - odsłona XLV

Kolejne poniedziałkowe południe za nami - nadszedł czas na nową odsłonę konkursu!

Nagrody, to dwa egzemplarze space opery Petera F. Hamiltona - "Upadek Smoka", wydanej przez wydawnictwo  Zysk i S-ka.

Konkurs trwa od momentu jego ogłoszenia do poniedziałku 12-go listopada, do godziny 10:00. Ale uwaga - ogłoszenie wyników konkursu nastąpi dopiero po 12 listopada.

Odpowiedzi, z numerem odsłony w tytule oraz podpisane imieniem i nazwiskiem proszę przesyłać na adres: akusz@szortal.com


Jeśli chodzi o pytania, to są one następujące:

1. Wydawnicze: Proszę podać nazwy uniwersów, w jakich dzieje się ich akcja innych wydanych przez Zysk i S-kę powieści Petera F. Hamiltona.

2. Historyczne: Zysk i S-ka wydało także cykl powieści o pewnym bohaterze galaktyki, napisany przez zmarłego w tym roku, bardzo znanego amerykańskiego autora. Proszę podać imię i nazwisko tego pisarza oraz imię bohatera galaktyki, którego przygody opisywał tenże autor.


Uwaga - czas start! :)

Jarosław Grzędowicz - Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1

Jak to się zaczęło...

Bartłomiej Cembaluk

Trzydziesty listopada. To właśnie tego dnia będzie miał premierę czwarty, ostatni tom „Pana Lodowego Ogrodu”. Cykl autorstwa Jarosława Grzędowicza cieszy się w Polsce olbrzymią popularnością i jest przez wielu uważany za jedno z najważniejszych dzieł ostatniej dekady w polskiej fantastyce. Trzecia część została wydana trzy lata temu i od tej pory fani wykorzystywali każdą nadarzającą się okazję, żeby zapytać pisarza, kiedy wreszcie ukaże się zakończenie tej historii. Dla wielu problem stanowił fakt, że tak długi okres oczekiwania wymaże im z pamięci szczegóły i siadając do lektury czwartego tomu, będą nieco zagubieni. Przyznaję się bez bicia, że i mnie dopadły tego rodzaju wątpliwości, więc czym prędzej wziąłem się za małe przypomnienie. Jego rezultatem będą ukazujące się na Szortalu recenzje. Na dobry początek – tom pierwszy.

Króciak

Alicja Pawłowska: "Grobobranie".

Antologia "13 Ran"

Antologia „13 Ran”

Marek Adamkiewicz

Wydawnictwo Replika kontynuuje zwyczaj wydawania horrorowych antologii, w których swoje teksty prezentują autorzy polscy i zagraniczni. Ta, która ukazała się w zeszłym roku, „15 Blizn”, zawierała kilka perełek, jednak całościowo jawiła się dosyć przeciętnie. W kolejnej (po cięciach i bliznach, przyszła tym razem kolej na rany) dostajemy 13 opowiadań autorów zazwyczaj dobrze znanych na poletku, które uprawiają. W odniesieniu do poprzednich odsłon niektóre nazwiska się powtarzają, jednak najistotniejsze jest to, że poziom zawartych w zbiorze tekstów, wydaje się tym razem być bardziej wyrównany.

Tematyka opowiadań jest bardzo szeroka. Autor chyba najbardziej bezkompromisowego z nich, Edward Lee, prezentuje historię o człowieku, który będąc święcie przekonany, że dostał od boga misję do wypełnienia, porywa i okalecza kobiety. Tropiący go śledczy nie będzie miał łatwego zadania, jeśli chce złapać psychopatę. „Pan Kadłubek” to w moim odczuciu jeden z najjaśniejszych punktów zbioru. Obok fabuły nie da się przejść obojętnie, a niektóre pomysły autora to jedne z najbardziej chorych motywów, jakie czytałem. Przy odrobinie dobrej woli można tu też znaleźć odrobinę refleksji, ale nie oszukujmy się – ten tekst nastawiony jest przede wszystkim na szokowanie i obrzydzenie i z tego zadania wywiązuje się doskonale.

W nieco inną stronę idzie z kolei Jack Ketchum, jeden z „koni pociągowych” antologii. Zazwyczaj to o jego prozie pisze się używając słów „brutalna” i „szokująca”, jednak tym razem autor postawił bardziej na klimat opowieści. Owszem, „…” jest opowiadaniem ponurym i mrocznym, jednak środki użyte do osiągnięcia tego celu są tym razem inne niż zazwyczaj. Większy nacisk położony został na psychologię, a konkretnie na rozważania o wpływie naprawdę trudnego dzieciństwa na dalsze losy człowieka i jego psychikę. Efekty trudno ocenić inaczej niż wielce zadowalające.

Króciak

Tomasz Zawada: "Hierarchia".

Nowa Fantastyka 11/2012

I jeszcze jeden i jeszcze raz...

Sławomir Szlachciński


Redakcja nie ustaje w świętowaniu. Numer listopadowy jest drugim z kolei jubileuszowym. Nie ma co się dziwić, ludzkość nie od wczoraj chwali sobie koncepcję poprawin. Okładka, poza rocznicowym transparentem niczym specjalnym się nie wyróżnia. Smok plus rycerz plus ognisty miecz jest motywem najbardziej klasycznym z klasycznych. Można by rzec, że pismo tym sposobem chce potwierdzić przywiązanie do korzeni. Pewnie nadinterpretuję ale kto wie. Rzeknę jeszcze, że sam obrazek smakowity i dobrze zrobiony. Ale do sedna.

Literacko numer bardzo spolaryzowany jakościowo. Wydaje się, że przez nadmiar ambicji.

Pułapka Tesli Andrzeja Ziemiańskiego plusuje jedynie konceptem. Potem jest słabo. Rzecz jest zdecydowanie niedopracowana, co chwila szwankująca nielogicznościami. Dodatkowo napisana bez polotu, sztucznie rozdęta, naszpikowana starymi chwytami z najniższej półki. Literówki na granicy błędów ortograficznych dopełniają obrazu katastrofy.

Załamanego czytelnika podnosi na duchu drugie polskie opowiadanie. Masz to jak w banku Bartosza Działoszyńskiego prócz interesującego pomysłu urzeka dopracowaniem językowym, zgrabną konstrukcją i rewelacyjnie skonstruowanymi postaciami. Nowa ekonomia przyszłości jawi się naprawdę przerażająco, czym nie odbiega specjalnie od konceptów inżynierii społecznej, które już znamy. Najlepszy tekst numeru.

Tym sposobem zamykamy dział prozy rodzimej. Pierwsze zagraniczne opowiadanie, Dotyk niebios Jasona Sanforda jest świetnie napisanym kosmicznym SF.  Oryginalny pomysł, a właściwie kilka, rzetelne wykonanie i jasne, sensowne przesłanie - cóż chcieć więcej? Autor w sprytny sposób obnaża pustkę stojącą za religiami i ostrzega przed ludźmi szczególnie groźnymi, fanatykami przekonanymi, że są pomazańcami realizującymi boski plan.

Króciak

Arkadiusz Tuszyński: "Ostatnia karta".

W samo południe - odsłona XLVI

Z tradycyjnym niewielkim opóźnieniem zaczynamy nową, XLVI odsłonę naszego cotygodniowego konkursu.

Nagrodą tym razem są dwa egzemplarze wydanej przez Powergraph antologii Herosi.

Konkurs trwa od momentu jego ogłoszenia do poniedziałku 19-go listopada, do godziny 10:00. Wyniki będą ogłoszone niedługo potem.

Odpowiedzi, z numerem odsłony w tytule oraz podpisane imieniem i nazwiskiem proszę przesyłać na adres: akusz@szortal.com


A pytania są następujące:

1. Wydawnicze: W ubiegłym tygodniu miała swoją premierę najnowsza część bestselerowego cyklu Rafała Kosika o przygodach Felixa, Neta i Niki. Proszę podać tytuł tej książki.

2: Historyczne: Autor jednego z zawartych w antologii Herosi tekstów, napisał kilka powieści i kilkadziesiąt opowiadań. Ponadto znany jest z tłumaczeń na polski sporej ilości powieści z gatunku space opery oraz kilku gier komputerowych. Jak się nazywa ten autor i jaki tytuł ma jego najbardziej znana powieść, której akcja dzieje się w post-apokaliptycznej Polsce.

Łatwe, nie? ;)

Nowość wydawnictwa Mag

Córka żelaznego smoka

„W dniu, gdy dzieci spotkały się, by uknuć śmierć nadzorcy, w głowie dziewczynki-podmieńca zrodziła się decyzja, by ukraść smoka i uciec. Wtedy jednak jeszcze o tym nie wiedziała”.
 Tymi słowy Michael Swanwick wprowadza nas w niezwykłą krainę najmroczniejszej fantasy, erotycznych snów i przemysłowych czarów – równając się skoncentrowaną siłą i unikatowością wizji ze swoim nagrodzonym Nebulą arcydziełem "Stacje przypływu".
 Jane jest ludzkim podrzutkiem dojrzewającym w świecie pełnym przemocy i potworów. Maltretowana i dręczona, trudzi się obok trolli, krasnoludów, zmienników i  fejów w ciemnych, styksowych czeluściach fabryki parowych smoków. Pomaga budować gigantyczne, czarne, żelazne maszyny, za pomocą których elfi władcy świata prowadzą wojny. Mała Jane perspektywy ma ponure, a przyszłość wydaje się pozbawiona nadziei – póki zimny, choć kuszący wewnętrzny głos nie naszepcze jej o górskich jeziorach, jesiennych gwiazdach… i wolności.
 Głos prowadzi ją do smoka ze złomowiska – starego, zepsutego, utrzymywanego przy życiu przez nienawiść i ciągle niezaspokojoną żądzę krwi. Obiecuje Jane, że pomoże jej uciec, jeśli ona w zamian pomoże mu odzyskać możliwość latania. Lecz za bramami fabryki czają się niewypowiedziane cuda i okropności – prawdziwe imię jest tam bronią, a erotyczne pokusy tylko czekają, by zdeprawować młodą dziewczynę zahartowaną przez okrutne życiowe niesprawiedliwości.
 Bystry umysł, upodobanie i talent do kradzieży pomagają Jane się utrzymać podczas osobliwej i mozolnej podróży, od niewolnicy do studentki, od alchemiczki po mścicielkę – a jednocześnie narkotyki i sny przenoszą ją na krótkie wycieczki w skradzioną rzeczywistość. Przez cały ten czas, w cieniach czyha smok – wypełnia jej głowę brutalnymi wizjami, wciąga w siatkę nieodgadnionych spisków i niewidzialnych sił. Na koniec, owładnięty przez niego podrzutek stawi czoło siłom, które od zawsze rządzą jej światem.

Smoki Babel

 „Ostatnio nie czytam zbyt wiele fantasy, ale wróciłbym do niej w jedną babelową minutę, gdyby tylko pojawiało się więcej takich książek, jak ta:

W samo południe - odsłona XLIII - ogłoszenie wyników

Wróciłem z pełnego przygód urlopu, czas więc podać rozwiązania zaległych konkursów i garść informacji z wydawnictw.

Dzisiaj ogłoszenie wyników odsłony XLIII, jutro - XLIV, w czwartek XLV, codziennie jedna, żeby nie przesadzić :)

Prawidłowe odpowiedzi:

1. 26 października wydawnictwo Mag wydaje Michaela Swanwicka - "Córkę żelaznego smoka. Smoki Babel" oraz Jima Butchera - "Śmiertelną groźbę".

Inne książki: "Stacje przypływu" Michaela Swanwicka oraz "Front burzowy", "Pełnia księżyca", "Upiorne zagrożenie", "Rycerz królowej", "Śmiertelne maski" Jima Butchera.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Rój

B.V. Larson

B.V.Larson jest prawdziwym królem Amazona. Na czym polega fenomen self-publishera ze słonecznej Kalifornii? Receptą na jego sukces jest prosta i czysta zasada – autor daje czytelnikowi nie to, o czym sam chciałby napisać, ale to, czego potrzebuje jego czytelnik i o czym chce czytać. Właśnie z tego powodu jego książki sprzedają się w niebywałych ilościach. 

Agresywni, żądni władzy obcy za pośrednictwem statków kosmicznych porywają ludzi, by przeprowadzać na nich swoje tajne eksperymenty. Najsilniejsi stają się żołnierzami. Co dzieje się ze słabymi? Strach myśleć, jakie przeżywają piekło. Ludzkość, uznawana przez obcych za jednostki prymitywne, zostaje rzucona w sam środek kosmicznej wojny o surowce.

Nowość wydawnictwa Replika

LEE, DARDA, MASTERTON, KAŁUŻYŃSKA, CICHOWLAS, KETCHUM, KAYMAN, MABERRY, KYRCZ, ZIELIŃSKA, HAUTALA, KLEJZEROWICZ, RADECKI, MELLICK III

Najlepsi z najlepszych. Najbardziej rozpoznawalni. Utalentowani i doskonale przygotowani do tego, by zaintrygować i przestraszyć.

Niepowtarzalny zbiór opowiadań najpopularniejszych autorów polskich i zagranicznych. Ghost story, slasher, gore, bizarro. Inspirowane życiem i śmiercią, jasną i ciemną stroną ludzkiej natury. Niepokojące, zaskakujące, krwawe, dziwne. Opowiadania zawarte w tym tomie mogą odmienić Wasze spojrzenie na to, co do tej pory wydawało się zwyczajne i pozbawione ikry. Zranią was. Od środka. Z pełną premedytacją. Uderzą mocno, nie znając współczucia. Trzynaście razy... Więc błagajcie o litość, dopóki jeszcze możecie!

Książka w tradycji entuzjastycznie przyjętych przez czytelników zbiorów opowiadań: „11”cięć” i „15” blizn.

Namiestniczka, księga III - Wiera Szkolnikowa

Trylogia Suremu zamknięta! - recenzja tomu III "Namiestniczki" Wiery Szkolnikowej

Hubert Stelmach

Trzeci tom "Namiestniczki" to jedna z niewielu rzeczy, które wciąż przypominają nam o serii książek z rekomendacją "Nowej Fantastyki". Sama inicjatywa umarła śmiercią naturalną, ale wydawnictwo, lojalne wobec czytelników, postanowiło dokończyć "Trylogię Suremu". Cały cykl prawie modelowo wpisuje się w definicje epickiego fantasy, a jednak dwie poprzednie części znacząco się od siebie różnią. Pierwsza celuje bardziej w polityczne potyczki i buduje charakterystyczny klimat Imperium, natomiast druga bazuje głównie na magii i rujnuje dobre wrażenia po części pierwszej (co dokładnie o nich sądzę, można przeczytać tu i tu). Za to tom ostatni, przedmiot tej recenzji, w kontekście tematyki łączy dwa poprzednie, a jeśli chodzi o jakość, znacząco je wyprzedza.

Kolejny etap historii Imperium Anryjskiego dobiegł końca. Król powrócił, a królowa, była namiestniczka, spodziewa się dziecka. Jednak euforia wynikła ze spełnienia się tysiącletniego proroctwa szybko mija. Reformy, na pierwszy rzut oka zbawienne, okazują się brzemienne w skutkach. Tuż za rogiem majaczy widmo wojny i jak na złość nawet natura zdaje się być przeciwna zmianom - susze powodują wieloletni już nieurodzaj. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co się naprawdę dzieje, ale każda z nich stara się uratować ludzi na swój własny sposób.

Szkolnikowa w Subiektywnie

Hubert Młodszy omawia dla Was księgę III i ostatnią Namiestniczki Wiery Szkolnikowej. Zapraszam do zapoznania się.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

BAGNA LUIZJANY SKRYWAJĄ WIELE MROCZNYCH TAJEMNIC…

Początek XVIII wieku, we Francji rządzi król Ludwik XIV. Elisabeth, wychowana w mieście miłośniczka książek, dla której biblią są dzieła Montaigne’a, jest jedną z dwudziestu trzech dziewcząt, które wyruszają ze starego kontynentu do nowej francuskiej kolonii, Luizjany, by tam wyjść za mąż. Choć dziewczyna nie spodziewa się znaleźć tam szczęścia, niespodziewanie zakochuje się namiętnie w swoim mężu, Jean-Claude, charyzmatycznym i pozbawionym skrupułów żołnierzu z Quebecu. Zdrada jest jednak tak samo częścią nowego, jak i starego świata, i kiedy Elisabeth odkrywa, iż mąż ją zdradził, sama nawiązuje sekretny romans z pewnym młodzieńcem wychowanym wśród Indian…

„W wielu aspektach Dziki kraj jest dobrą powieścią przygodowo-obyczajową w dziewiętnastowiecznym stylu, z dokładnie przedstawionymi szczegółami historycznymi i nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Luizjana jest przedstawiona jako miejsce pełne moralnej zgnilizny i zarazem metafora wewnętrznego życia bohaterów – i w tym leży główna siła powieści”.

Ursula Le Guin

W samo południe - odsłona XLIV - ogłoszenie wyników

Dzisiaj rozstrzygnięcie odsłony XLIV. Do rozlosowania mieliśmy trzy egzemplarze antologii wydanej przez Oficynkę - Halloween. Cukierek albo psikus.

Drugie pytanie sprawiło Wam kłopot, prawidłowych odpowiedzi przyszło mnie niż zwykle, ale cóż, czasami i tak bywa :)

Prawidłowe odpowiedzi:


1. Wydawnicze: 9 listopada br., w tej samej serii co Halloween. Cukierek albo psikus, Oficynka wyda kolejna książkę. Proszę podać jej tytuł i nazwisko autora.

Zapora - Hubert Hendera.
 

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Czarnomorze
Wzdłuż wybrzeża, w poprzek gór

 Seria "Człowiek Poznaje Świat"

Bywając w Rumunii, wielokrotnie zadawałem sobie pytanie: a gdyby tak pojechać dalej? Myśl ta była niezwykle kusząca, ciekawość tego, co spotkam po drugiej stronie morza, ogromna.

Podróżować można w przestrzeni, ale też, co w moim przypadku jest odczuwalną koniecznością, w głąb czasu, a i to mało. Przyglądanie się ludziom, temu, co gra w ich duszach, w co wierzą, czego się boją, z jakiej tradycji utkali swoje życie, to dla mnie nieodłączne składniki podróżowania. Duchy zapomnianych bohaterów sprzed kilku lat i sprzed wieków towarzyszą mi podczas wszystkich wyjazdów, inspirują do opisywania tego, czego na pierwszy rzut oka nie sposób dostrzec. Spotykam je na starych podwórkach, w rzadko przez turystów odwiedzanych miastach, na zarośniętych cmentarzach. Przemawiają do mnie z pożółkłych fotografii wiszących na ścianach stuletnich domów. Tak powstała ta książka, rzeczywista i nierzeczywista. Wymyślona, ale i oddająca to, co spotkało mnie osobiście. Zachęcam do poszukiwania, często bardzo nam bliskich, duchów Czarnomorza.

Michał Kruszona

Bohaterowie umierają - Matthew Stover

Matthew Woodring Stover – Bohaterowie Umierają

Marek Adamkiewicz

Matthew Stover znany jest w znacznej mierze z powieści umiejscowionych w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Abstrahując od tego, że często na pisarzy tworzących w gotowych realiach nie patrzy się z uznaniem, to akurat odcinki jego autorstwa zbierały zazwyczaj bardzo dobre recenzje. Jednak zanim autor wszedł w tę kosmiczną machinę, stworzył postać Caine'a, cynicznego i niebezpiecznego bohatera, zabijającego ludzi ku uciesze gawiedzi. I wydaje się, że to właśnie cykl „Akta Caine'a” jest flagowym projektem Stovera. Bohaterowie Umierają” to jego pierwsza odsłona.

W nieokreślonej przyszłości główną rozrywką ludzkości jest śledzenie na ekranach swoich odbiorników specyficznego reality show, odbywającego się w konwencji tzw. Przygód - pełnych akcji scenariuszy, rozgrywających się w innym świecie, nazywanym „Nadświatem”. Dostęp do tej  rzeczywistości mają Aktorzy, którzy na zlecenie wszechmocnego Studia, manipulują losami ludności zamieszkującej największą krainę tego świata, Ankhanę. Jednym z najpopularniejszych Aktorów jest Caine – człowiek brutalny i cyniczny, dla którego zabić znaczy mniej niż splunąć. Tym razem zostaje wysłany z misją uratowania swojej żony z rąk nowego cesarza imperium, tajemniczego Ma'elKotha. Misja, która od początku nie wydaje się być chlebem z masłem, z każdą kolejną chwilą komplikuje się coraz bardziej. Sprawy wydają się mieć nie tylko drugie, ale nawet trzecie dno. Spiski i intrygi są na porządku dziennym. Caine zdaje sobie sprawę, że nie tylko ma nikłe szanse na zwycięstwo, ale także istnieje duże prawdopodobieństwo, że położy głowę, próbując uratować Pallas Ril z rąk wroga.

Stover w Subiektywnie

Marek omawia dla Was Bohaterowie umierają Matthew Stovera. Zapraszam.

Nowość wydawnictwa Mag

Atlas chmur w Uczcie Wyobraźni i z okładka filmową

Nominowany do Nagrody Bookera bestseller Atlas Chmur Davida Mitchella to również jedna ze Stu Książek Dekady według wpływowych brytyjskich krytyków literackich Richarda Madeleya i Judy Finnigan. Teraz na jego podstawie powstał głośny film, w którym kreacje stworzyła plejada gwiazd: Tom Hanks, Halle Berry, Susan Sarandon, Jim Sturgess, Ben Whishaw, Jim Broadbent i Hugh Grant.

Pasażer statku, z utęsknieniem wyglądający końca podróży przez Pacyfik w 1850 roku; wydziedziczony kompozytor, usiłujący oszustwem zarobić na chleb w Belgii lat międzywojennych; dziennikarka-idealistka w Kalifornii rządzonej przez gubernatora Reagana; wydawca książek, uciekający przed gangsterami, którym jest winien pieniądze; genetycznie modyfikowana usługująca z restauracji, w oczekiwaniu na wykonanie wyroku śmierci; i Zachariasz, chłopak z wysp Pacyfiku, który przygląda się, jak dogasa światło nauki i cywilizacji – narratorzy Atlasu Chmur słyszą nawzajem swoje echa poprzez meandry dziejów, co odmienia ich los zarówno w błahym, jak i w doniosłym wymiarze.
 
 W tej niezwykłej powieści David Mitchell znosi granice języka, gatunku literackiego i czasu, proponując zadumę nad właściwą ludzkości żądzą władzy i niebezpiecznym kierunkiem, w którym w pogoni za władzą zmierzamy.

Informacja Nowej Fantastyki

Ten dzień przejdzie do historii:

Po 30 latach, MACIEJ PAROWSKI żegna się z działem polskim „Nowej Fantastyki”.

Na stanowisko nowego kierownika Działu Literatury Polskiej został desygnowany MICHAŁ CETNAROWSKI.

Na Polconie w Zielonej Górze '2008, po premierze redagowanej przez Michała antologii "Nowe idzie", Maciuś powiedział krótko: "Jest Cetnarowski, można umierać!", po czym sam zabrał się za pisanie "Burzy".

Od razu dementujemy, Maciusiowi na umieranie się nie zbiera, wręcz przeciwne - jakoś się po tej "Burzy" ożywił! Choć nie będzie już selekcjonował opowiadań, pozostaje redaktorem "NF", nie przestanie także przygotowywać dla Was kolejnych numerów "Czasu Fantastyki". Będzie miał za to więcej czasu na swoje książki (drugi tom "Małp Pana Boga" wychodzi w przyszłym roku), kto wie, może doczekamy się trzeciej powieści, albo Maciek sam będzie pisał opowiadania dla "NF";)

"NF" 1/13 będzie ostatnim z opowiadaniami wybieranymi przez Maćka. Numer 2/13 przygotują wspólnie z Michałem.

Od dzisiaj oficjalnie można męczyć nowego redaktora:

michalcetnarowski@fantastyka.pl

W samo południe - odsłona XLV - ogłoszenie wyników

Nadszedł czas rozstrzygnąć XLV osłonę naszego nieustającego konkursu, ze świetną space operą Hamiltona jako nagrodą :)

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Proszę podać nazwy uniwersów, w jakich dzieje się ich akcja innych wydanych przez Zysk i S-kę powieści Petera F. Hamiltona.

Uniwersum Konfederacji (Confederation Universe) i Uniwersum Wspólnoty (Commonwealth Universe).

Króciaki

Dwa razy masakra. Dwa razy Artur Kuchta. "Przez żołądek" i "Wycieczka do zoo".

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Władca Szczurów

Rafał A. Ziemkiewicz

Przygotuj się na potężną dawkę obrazoburczej prozy!

Gdy Ziemkiewicz bierze do ręki pióro, od razu wiadomo, że będzie się działo. Oj…będzie.

Obrazoburczość stoi na najwyższym poziomie, a niepoprawnością polityczną aż kipi…

Oto teksty, za które klasowo czujny komunista Zenon Kliszko, chciał go rozstrzelać!

Zajrzyj do „Władcy szczurów” – opowiadania, które w PRL zostało uznane za „anty” i zdjęte przez cenzurę, napełniając autora bezbrzeżną dumą

Spotkaj się z „Prezydentem”, by przekonać się, że nie ma w życiu nic pewnego

Odkryj niechlubną tajemnicę Ealta Merocka, bohatera kosmosu w „Pilocie”

Poznaj anty-sposób na życie „Człowieka w pociągu”

Historie, które zwalą Cię z nóg!

Wcześniej jednak rozłożą na łopatki system PRL, ukazując jego bezsilność, ośmieszając co nie miara i zadając ostateczny, nokautujący cios!

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

World of Warcraft 01: Jaina Proudmoore: Wichry wojny

Christie Golden

Popioły Kataklizmu zdążyły już osiąść w podzielonych królestwach Azerothu. Gdy zniszczony świat dochodzi do siebie po katastrofie, znana czarodziejka, Lady Jaina Proudmoore nie ustaje w walce o poprawę relacji między Hordą, a Przymierzem. Jednakże napięcia pomiędzy frakcjami rosną i światu grozi otwarta wojna, która zniszczyłaby ledwie odzyskaną odrobinę spokoju.

Do ukochanego miasta Jainy, Theramore, nadchodzą złowróżbne wieści. Skradziono jeden z najpotężniejszych artefaktów należących do niebieskich smoków, Źrenicę Światła. Jaina wyrusza na poszukiwanie zaginionego skarbu, przyłączając się do Aspekta niebieskich smoków, Kalecgosa. W trakcie pogoni pomiędzy dwójką znamienitych bohaterów powstaje zaskakująca więź, jednak kolejna katastrofa czyha na nich tuż za zakrętem.

Garrosh Hellscream gromadzi armie Hordy, by przeprowadzić otwarty atak na Theramore. Pomimo rozłamu, który staje się coraz bardziej widoczny pośród frakcji, której przewodzi, zuchwały wódz wojenny zamierza rozpocząć epokę, w której absolutna władza będzie należała do Hordy. Trawiący go głód podboju sprawia, że ci, którzy mu śmią się mu sprzeciwić, ponoszą okrutne konsekwencje.

Armie Przymierza gromadzą się wokół Theramore, by odeprzeć najazd Hordy, jednak dzielni obrońcy nie są przygotowani na prawdziwy wymiar przebiegłej i zwodniczej strategii Garrosha. Jego atak nieodwracalnie przemieni Jainę, zatapiając zagorzałą głosicielkę pokoju w chaotycznych, niszczycielskich odmętach wojny.

Pan Lodowego Ogrodu, tom 2 - Jarosław Grzędowicz

Od drzewa do Pieśniarza, czyli dalsze losy Vuko Drakkainena

Bartłomiej Cembaluk

Drakkainen stał się drzewem. Będąc bardziej precyzyjnym – został w to drzewo zamieniony. Sprawcą jego nieszczęścia jest Pier van Dyken, członek ekspedycji naukowej, którą Vuko miał odnaleźć i ewakuować na Ziemię, a obecnie szaleniec rządzący własnym ludem za pomocą magii odkrytej na Midgaardzie. Właśnie w tym momencie kończy się pierwszy tom „Pana Lodowego Ogrodu” oraz zaczyna drugi. Nie da się ukryć, że główny bohater spodziewał się troszkę innego rozwoju wypadków wyruszając z misją ratunkową na obcą planetę, ale cóż – został drzewem i teraz sam potrzebuje pomocy.

Udzielają mu jej bogowie, którym nie podoba się obecna sytuacja w ich świecie, zaś w Drakkainenie widzą ostatnią deskę ratunku. Pierwszym krokiem jest powrót zwiadowcy do ludzkiej postaci, a kolejnym przywrócenie mu niezwykłych zdolności zapewnianych do tej pory przez cyfral. Po przebudzeniu z drzewnego stanu, Vuko nie potrafi bowiem nawiązać połączenia ze swoim systemem operacyjnym, przez co jego szanse na przeżycie mocno spadają. W końcu jednak mu się to udaje, ale wszczepiony do mózgu pasożyt pojawia się jako... mała latająca wróżka. Do tego wróżka kapryśna i obrażalska, co bynajmniej nie ułatwia Nocnemu Wędrowcy wyjścia z szoku spowodowanego widokiem gadającej lalki Barbie. Z czasem nowa sytuacja przestaje być dla niego uciążliwa i radzi sobie z nią coraz lepiej, więc bogowie przechodzą do kroku trzeciego, czyli nauki posługiwania się Pieśniami Bogów. Jest to moc za pomocą której można przekształcać rzeczywistość, a która wręcz leży na ziemi, tylko że niewielu miejscowych jest w stanie nad nią zapanować. Jednak z Ziemianami jest inaczej, o czym może świadczyć przypadek van Dykena. Drakkainen zostaje wysłany na szkolenie do Pieśniarza zwanego Bondswif Oba Niedźwiedzie, po odbyciu którego postanawia kolejny raz zmierzyć się z Holendrem.

Nowość wydawnictwa Mag

Wspomnienie lodu -  Steven Erikson

Na spustoszonym kontynencie Genabackis zrodziło się nowe, straszliwe imperium, Pannion Domin, które szerzy się niczym potop skażonej krwi, pożerając wszystkich wrogów tajemniczego proroka zwanego panniońskim jasnowidzem. Sprzeciwia mu się sojusz, w którego skład wchodzą Zastęp Dujeka Jednorękiego, Caladan Brood, Anomander Rake oraz Rhivijczycy z równin. Fanatycy jasnowidza mają przewagę liczebną, dlatego też sojusznicy muszą zapomnieć o dzielących ich różnicach i nawiązać kontakt z potencjalnymi sprzymierzeńcami, tajemniczym bractwem najemników, noszącym nazwę Szarych Mieczy, które zobowiązało się bronić miasta Capustan przed oszalałymi hordami.

„Wspomnienie lodu”, w którym powraca wielu kluczowych bohaterów „Ogrodów księżyca”, stanowi  kolejny rozdział epickiej fantasy Stevena Eriksona - „Malazańskiej Księgi Poległych”.

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Skok w konflikt/Skok w wizję

Stephen R. Donaldson

Angus Thermopyle miał najgorszą reputację spośród tych kosmicznych piratów, którzy zachowali jeszcze prawo do dokowania na stacji. Plotka głosiła, że każdy, kto został jego partnerem, załogantem czy wrogiem, kończył martwy albo w pudle. Nick Succorso był jego przeciwieństwem. Cieszył się reputacją pirata raczej zuchwałego niż krwiożerczego. Osobisty wdzięk sprawiał, że mężczyźni robili o co poprosił, a kobiety dawały mu to, czego chciał.
 Do czasu pojawienia się Morny Hyland nie wchodzili sobie w drogę. Później stało się jasne, że w Sektorze Delta jest miejsce tylko dla jednego z nich.
 I to jest dopiero początek tej historii...


Fragment powieści.

Nowa książka Wita Szostaka

Fuga - Wit Szostak

Bartłomiej Chochoł wraca do swego domu, do starego mieszkania w krakowskiej kamienicy. Zastaje pustkę, kurz i przykryte prześcieradłami meble. Ludzie, którzy tu kiedyś żyli, dawno odeszli. Mężczyzna osiem razy rozpoczyna opowieść o swoim życiu, lecz za każdym razem tworzy inną historię. W jednej jest ostatnim królem Polski, w drugiej beztroskim dzieckiem, w kolejnych staje się bezdomnym, bohaterem narodowym, człowiekiem sukcesu i zgorzkniałym starcem. Gdzie szukać prawdy o nim? I kim w rzeczywistości jest Bartłomiej Chochoł?

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Bóg? Honor? Ojczyzna?

Morfina!

Konstanty Willemann, warszawiak, lecz syn niemieckiego arystokraty i spolszczonej Ślązaczki, niewiele robi sobie z patriotycznych haseł i tradycji uświęconej krwią bohaterskich żołnierzy. Jest cynikiem, łajdakiem i bon-vivantem. Niewiernym mężem i złym ojcem.

Konstanty niechętnie bierze udział w kampanii wrześniowej, a po jej klęsce również wbrew sobie zostaje członkiem tajnej organizacji. Nie chce być Polakiem, nie chce być Niemcem. Pragnie jedynie zdobyć kolejną buteleczkę morfiny i  żyć swoim dawnym życiem bywalca i kobieciarza.

Przed historią jednak uciec się nie da.

Szczepan Twardoch w Morfinie osiągnął rzecz rzadką w polskiej prozie -  wykreował antybohatera, którego nie sposób nie lubić. Młody pisarz tak jak najwięksi – Witkacy, Gombrowicz, Littell – potrafi ukazać słabego, rozdartego człowieka wplątanego w wielką historię.
Szalona, transowa i odważna powieść.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

C.S. Friedman

Skrzydła gniewu

Kontynuacja mrocznej historii świata, w którym magowie żywią się ludzkimi duszami.

Gniew Bogów to czarnoksięska bariera chroniąca ludzi przed powrotem demonów. Wzniesiono ją, gdy Duszożercy omal nie doprowadzili południowych krain na skraj wyniszczenia. Wtedy udało ich się odeprzeć. Przez lata pamięć ludzi o tych wydarzeniach zatarła się, podobnie jak strach przed grozą czyhającą za Gniewem Bogów. Bariera zaczyna jednak kruszeć i nawet magowie z coraz większym lękiem spoglądają na północ. Tymczasem Kamala, młoda kobieta, która ośmieliła się rzucić wyzwanie Magistrom, zmuszona jest uciekać przed ich gniewem na północ w sam środek niebezpieczeństwa.

Celia S. Friedman (ur. 1957) – amerykańska autorka science fiction i fantasy, zaczynała jako projektantka kostiumów. Debiutowała w 1986 roku powieścią „In Conquest Born”, popularność przyniosły jej space opera „Obcy brzeg”, wyróżniona przez redaktorów „The New York Timesa”, oraz Trylogia Zimnego Ognia, na którą składają się: „Świt czarnego słońca”, „Nadejście nocy” i „Korona cieni”

Prolog powieści.

W pół drogi do grobu - Jeaniene Frost

„W pół drogi do grobu”

Ewelina Wyraz

                „W pół drogi do grobu” Jeaniene Frost to pierwsza, z dziewięciu odsłon, niesamowitych przygód półwampirzycy Cat Crawfield. Kiedy po raz pierwszy sięgałam po tę książkę, pomyślałam, że będzie to kolejna pozycja o nieco już oklepanych historiach wampirów, wilkołaków czy innych nocnych stworzeń. Muszę jednak przyznać, że zaintrygował mnie jej tytuł. A po jej lekturze jedyne o czym myślałam, to żeby wstać, ubrać się i czym prędzej znaleźć się w księgarni po następny tom z cyklu „Nocna Łowczyni”. Przygody Cat Crawfield w niczym nie przypominają dotychczasowych opowieści o wielkiej miłości między dziewczyną, której z reguły czegoś brakuje, a fantastycznym i idealizowanym krwiopijcą. O nie, w tej książce dużo się dzieje i to zarówno tego dobrego, jak i złego.

                Cat Crawfield to zdecydowana i pełna pasji kobieta, której celem jest wytropienie i unicestwienie jak największej liczby wampirów. Chce ona odszukać swojego ojca, odpowiedzialnego nie tylko za zniszczenie życia jej matce, ale także za to, że stała się ona mieszańcem. Z pewnością nie można o niej powiedzieć, że jest grzeczną dziewczynką. Świadomie wykorzystuje swój wygląd i zawsze dostaje to czego chce. Pewnego dnia jednak sytuacja do jakiej doprowadza obraca się przeciwko niej i gdyby nie pomoc tajemniczego łowcy nagród Bonsa z pewnością nie poradziłaby sobie sama. Niestety bardzo szybko okazuje się, że napotkała godnego siebie przeciwnika i, że wszystko to, co dotąd uważała za jedynie słuszne i właściwe musi ulec zmianie. Cat musi walczyć, żeby przeżyć. Ścigana przez grupę zabójców mogących doprowadzić ją do jej ojca, targana różnymi uczuciami do swojego mentora Bonsa, musi zdecydować po, której stanąć stronie.

Frost w Subiektywnie

Witamy w naszym gronie Ewelinę, która omawia dla Was książkę Jeaniene Frost - W pół drogi do grobu. Zapraszam!

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Co mają ze sobą wspólnego „biały szkwał”, bankowe opcje i producent mebli z Bielska Białej?

Anomalia pogodowa zaskoczyła żeglarzy na mazurskich jeziorach i pochłonęła wiele istnień. Śmierć dobrze sytuowanego pracownika banku, Włodzimierza Rawy zdaje się jednak nie być przypadkiem...

Sprawę, z początku potajemnie, potem oficjalnie, prowadzi smakosz win, miłośnik koszul w krzykliwych kolorach i muzyki zespołu Rammstein – komisarz Ireneusz Nawrocki. Czy przebywający już jedną nogą na emeryturze glina znajdzie mordercę? Czy zdoła pojąć zawiłości jakimi rządzą się bankowe „opcje” i zbilansować towarzyszące im ryzyko? Jak daleko na wschód i na zachód sięgają macki niewielkiej z pozoru, bielskiej korporacji? Czy komisarzowi uda się połączyć prywatne zobowiązania z policyjną służbą?

Tłem dla nowego kryminału Jarosława Klejnockiego – dyrektora Muzeum Literatury w Warszawie, poety, eseisty i krytyka – stały się: kryzys, finansowe spekulacje i świat bankowych elit. Poznajcie wraz z nim Opcje na śmierć.

Jarosław Klejnocki - Opcje na śmierć

W samo południe - odsłona XLVII

Trochę przed czasem, ale co tam i tak można :)

W tym tygodniu mamy trzy egzemplarze książki ufundowanej przez Instytut Wydawniczy Erica - Strzelcy - Inwazja na Hiszpanię, 1809 - Bernarda Cornwella.

Konkurs trwa od ogłoszenia do poniedziałku 26 listopada do godziny 10:00. Odpowiedzi proszę przesyłać na adres: akusz@szortal.com, z tytule numer odsłony, maile koniecznie podpisane.

Przechodzimy do sedna, czyli do pytań:

1. Wydawnicze: Cornwell napisał pewien cykl o wikingach. Proszę podać ile napisał do tej pory książek z tej serii, oraz podać tytuły książek z tej serii, które nie zostały wydane w Polsce.
2. Historyczne: trochę pół na pół. Pewien Bardzo Ważny Redaktor Prozy Polskiej od przyszłego roku już nie będzie pełnił tej funkcji. Proszę podać nazwisko Tego Redaktora, ile lat pełnił tę funkcję, oraz Jaki Inny Ważny Redaktor Go zastąpi. Dodatkowo proszę podać po jednym tytule napisanych przez nich opowiadania i książki. Osobno oczywiście, nie razem, bo nie przypominam sobie, żeby coś wspólnie napisali :)

Do dzieła, do zabawy!

Nowość wydawnictwa Solaris

Dzieci pierścienia - Larry Niven

Czwarty i ostatni tom głównego cyklu Świat Pierścienia z serii Opowieści z Poznanego Kosmosu.
Cykl powieści Larry’ego Nivena o Świecie Pierścienia to jedno z klasycznych dzieł science fiction. Zdobywca Hugo jak i Nebuli, stanowi – podobnie jak świat, w którym jest osadzony - wybitne osiągnięcie fikcji.
Pierścień ginie. Tym razem może nie zdoła ocalić go nawet uwięziony przez obdarzonego niezwykłą inteligencją Grajka Louis Wu. Nawet jeśli Louis uda mu się uciec, będzie musiał przetrwać w galaktyce spustoszonej przez wojnę międzygwiezdną i rozerwanej przez śmiertelne intrygi polityczne.
Pierścień nie jest już bowiem tajemnicą i całe cywilizacje walczą teraz o kontrolę nad jego potęgą. Rasa, która podbije Pierścień, podbije też galaktykę … i nikt nie zdoła jej powstrzymać. Ale Louis Wu i tak spróbuje.

W samo południe - odsłona XLVI - ogłoszenie wyników

Nadszedł czas rozstrzygnięcia XLVI odsłony naszego konkursu. Z tej racji, że spóźnione, więc szybko:

Pytania były bardzo łatwe, przyszły, oprócz małych wyjątków same dobre odpowiedzi :)

Dla porządku podam prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: W ubiegłym tygodniu miała swoją premierę najnowsza część bestselerowego cyklu Rafała Kosika o przygodach Felixa, Neta i Niki. Proszę podać tytuł tej książki.

Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2: Alternauci.

Nowość wydawnictwa Replika + fragment powieści

Graham Masterton w najwyższej formie!

 

Holly Summers w wyniku choroby straciła słuch, kiedy była jeszcze dzieckiem. Posiadła umiejętność czytania z ruchu warg, a zdolność tę wykorzystuje, pomagając policji namierzać groźnych przestępców w sytuacjach, gdy niemożliwe jest założenie podsłuchu. Holly pracuje także na rzecz pomocy dzieciom maltretowanym przez rodziców. Podczas jednej z rozpraw sądowych oskarżony o ciężkie pobicie swego syna mężczyzna rzuca na bohaterkę przekleństwo Kruka. Życie Holly z dnia na dzień zamienia się w koszmar…

Niemy strach to dojrzała, silna w swojej wymowie powieść, która przyprawi o dreszcze niejednego czytelnika spragnionego solidnej dawki mocnych wrażeń.

Fragment powieści.

Stusłówka

Patrycja Stoińska: "Naiwność".

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Wydawnictwo Fabryka Słów ogłasza konkurs na grafikę ze świata "Czerwonej mgły" i "Czarnego Horyzontu".

Technika prac dowolna.

Termin nadsyłania – do 13.12.2012

Prace prosimy przesyłać na adres: konkurs@fabrykaslow.com.pl

A w tytule maila wpisać: GRAFIKA + imię i nazwisko

Jury: Przemek "Trust" Truściński i Tomasz Kołodziejczak

Nagroda główna – podobizna zwycięzcy (na podstawie zdjęcia) zostanie umieszczona (wrysowana) wraz z głównym bohaterem Kajetanem Kłobudzkim w ilustracji stworzonej przez Przemka ‘Trusta’ Truścińskiego. Zwycięzca otrzyma oryginał pracy ‘Trusta’.

Dodatkowo - zestaw książek Fabryki Słów. II i III miejsce – zestaw książek Fabryki Słów.

Nowość wydawnictwa Paperback + fragment opowiadania D. Domagalskiego

Odległe podróże, niezbadane zakątki kosmosu i historie bliższe dnia codziennego.
Jedenaście opowieści różnych jak ich autorzy.
Jedenaście ujęć od genetyki przez wirtualną rzeczywistość do podróży na krańce kosmosu.
Poznaj światy, które pochłoną cię bez reszty.
Świeże, bezkompromisowe spojrzenie na naszą przyszłość i teraźniejszość.
Czasem, żeby odbyć daleką, fantastyczną podróż wystarczy popatrzeć w głąb siebie.

Nasi autorzy zadają kłam tezie o pogorszeniu kondycji fantastyki naukowej, dowodząc, że gatunek ten wciąż ma się dobrze. Pozwalają też poznać rozmaite oblicza SF: postapokaliptyczno-humorystyczne, przygodowe, nawiązujące do klasyki, cyberpunkowe. Podczas lektury poczujemy kosmiczną grozę i zgłębimy tajemnice, jakie kryją gwiazdy. Wspólny mianownik wszystkich opowiadań to niebanalna autorska wyobraźnia, a wyróżnikiem każdego tekstu jest intrygujący świat, jaki otwieramy przed czytelnikami. Takie jest science fiction po polsku: różnorodne i wciągające.

Anna Kańtoch

Informacja wydawnictwa Powergraph

Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci

W kinach jeszcze możemy oglądać film „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa”, a w księgarniach pojawił się kolejny, dziesiąty tom tej niezwykle popularnej serii powieściowej dla młodzieży, autorstwa Rafała Kosika – „Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci”. Ten cykl to jeden z największych komercyjnych sukcesów ostatnich lat na polskim rynku wydawniczym. Sprzedano ponad 450 tysięcy egzemplarzy książek! – Kosik świetnie rozłożył proporcje między akcją (która musi gnać na złamanie karku), edukacją (bo dzieci nie wolno ogłupiać) i humorem – pisał „Newsweek”. I podkreślał: – Seria nie odniosłaby sukcesu bez wiarygodnych i dobrze skonstruowanych postaci bohaterów.
Wiktor Skrzynecki, reżyser pierwszego filmu zrealizowanego na podstawie prozy Kosika, był pod wrażeniem lektury: – Od czasów Bahdaja i Nienackiego nie było tak dobrych książek dla młodzieży – naprawdę inteligentnych!

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Portal zdobiony posągami

Marek Huberath

To z pewnością nie jest zwyczajny gmach. 

W jego piwnicach, za metalowymi drzwiami płoną ludzie. Powieszeni za stopy. Inni siedzą w wannach pełnych odpadków. To piekło? A może czyściec? 

Jaką rolę w tym koszmarze odgrywa diabli malarz, Quinten van den Cuyperen? Ioanneos musi się tego dowiedzieć. Być może od gigantycznych, chodzących posągów albo metalowych szkieletów. Musi także odzyskać miłość... Zanim sam zamieni się w proch.

Nowa Fantastyka 12 (363) 2012

Już na rynku grudniowy numer miesięcznika „Nowa Fantastyka”

A w nim m.in.:

· Powrót na Midgaard – artykuł o cyklu „Pan Lodowego Ogrodu”

· Felieton Jakuba Ćwieka o ComicCon

· Filmowa podróż na Samotną Górę – artykuł o poprzednich ekranizacjach „Hobbita”

· I wiele, wiele więcej…

Zapraszamy do ściągnięcia pliku pdf z dodatkowymi materiałami:

·         felieton: SeriaLove zwJeRzenia

·         „Z fantazją wśród zwierząt” – artykuł o serii Redwall

·         Wywiad z Nikiem Pierumowem (całość)

·         dodatkowe recenzje:

o   Atlas chmur

o    Przed świtem. Część 2

o    Kolektyw

Zapraszamy do lektury

POBIERZ FRAGMENT NF 12/2012

Spis treści NF 12/2012

PUBLICYSTYKA

ZAPOWIEDZI, KTO JEST TWOIM IDOLEM I DLACZEGO LENIN? Rafał Kosik, Powrót na Midgaard Anna Kaiper, Marcin Batylda, SDCC: W kolejce do szczęścia Jakub Ćwiek, SF, kłamstwa i faceci w fartuchach Wawrzyniec Podrzucki, Jim Henson – bajarz-eksperymentator Andrzej Kaczmarczyk, Filmowa podróż na Samotną Górę Mateusz Albin, Każda książka zaczyna się od okna wywiad z Nikiem Pierumowem, Rady dla piszących, odc . 12 Michael J. Sullivan, Czerń, biel i magia Marcin Zwierzchowski, PrzepuSTowość dusz y Peter Watts, Pewnego razu w Oklahomie Łukasz Orbitowski, Spis rocznika 2012

PROZA POLSKA

Koniec Aureusa Janusz Cyran, Jutro Percival Paweł Kempczyński, Pluvianus Aegyptus Joanna Kułakowska

PROZA ZAGRANICZNA

Łkający car wpatruje się w upadły księżyc Ken Scholes, Twarzą w twarz Karen Joy Fowler

Pan Lodowego Ogrodu, tom 3 - Jarosław Grzędowicz

Ku Lodowemu Ogrodowi

Bartłomiej Cembaluk

Wreszcie się pojawił. Tytułowy Lodowy Ogród. Do tej pory wspomniany został jedynie kilka razy i to w dość oszczędny sposób. Wiedzieliśmy, że to jakieś tajemnicze i niebezpieczne miejsce, położone daleko od Wybrzeża Żagli, ale nic więcej. Jednak trzeci tom powieści Jarosława Grzędowicza wszystko zmienił. Po Vuka przybył dziwny, zbudowany z lodu drakkar, z którego wydobywał się głos, cytujący fragmenty „Jądra ciemności”. Drakkainen nie miał wątpliwości, że chcąc zakończyć swoją misję, musi wsiąść na okręt, lecz zdawał sobie sprawę, iż może to być bardzo ryzykowne.

Razem z nim w podróż wyrusza jego drużyna złożona z Ludzi Ognia oraz wierny koń Jadran. Żegluga drakkarem jest niezwykle komfortowa, gdyż wyposażenie i zapasy stoją na wysokim poziomie, tylko że Nocnemu Wędrowcy nie podoba się fakt, iż okręt płynie samodzielnie. Po dłuższych poszukiwaniach, odkrywa tron z lodu umożliwiający sterowanie, więc zawija do portu w Żmijowym Gardle, by tam sprawdzić, czy ktoś odpowiedział na pozostawioną przez niego wiadomość. Wpada jednak w zasadzkę, z której udaje mu się uciec, lecz wie już, że ma znacznie więcej wrogów niż przypuszczał. W końcu dociera do Lodowego Ogrodu, który jest olbrzymią twierdzą, otoczoną przez porośnięte lodowymi roślinami uroczysko. Tam spotyka kolejnego członka zaginionej ekipy naukowej – Olafa Fjollsfinna – i rozpoczyna z nim rozmowy na temat połączenia sił w walce przeciwko van Dykenowi. Jednak nie to jest najistotniejsze. Vuko poznaje bowiem pewnego młodego Kirenena, który posiada bardzo ważne informacje na temat pozostałych ziemskich badaczy, zupełnie zmieniające jego dotychczasowe plany.

Grzędowicz w Subiektywnie

Przygotowań do czwartego tomu Pana Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza ciąg dalszy. Bartek omawia trzeci tom. Już za tydzień omówienie czwartego tomu, w dniu premiery oczywiście :) Zapraszam!

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Czerwona mgła

Tomasz Kołodziejczak

Rzeczywistość pękła i na świat zstąpiła zagłada. Rzeczpospolita broni się jeszcze. Zawarła sojusz, a jej król pochodzi nie z tego świata.

Oni nie chcą nas podbić. Nie chodzi im o nasze skarby. Interesuje ich tylko zadawanie bólu. Potrzebują go jak powietrza. Żywią się nim.

Walczymy ze złem elementarnym. Z pomocą technologii i czarów. Karabinem maszynowym i mieczem. Bombami i modlitwą. Musieliśmy odkryć na nowo dawno zapomniane rytuały, gesty i zabobony. Sięgnąć po narodowe symbole i magiczne artefakty. Granice wolności naszego świata wyznaczają menhiry, święte dęby, przydrożne kapliczki  i najeżone lufami bunkry. Poza nimi rosną Czarne Horyzonty i pulsuje Czerwona Mgła. Tam jest martwy świat. My trwamy.

Zło dobrem zwyciężaj. Ciężko uzbrojonym i mocno opancerzonym.

Króciak

Zapowiedź wydawnictwa Almaz

Już od 10 grudnia 2012 roku w sprzedaży. Jeszcze zdążycie przeczytać przed końcem świata.

Zbawienie czy armagedon?

         Na odległej planecie odkryto dziwny artefakt, który może być kluczem do ocalenia ludzkości. Ludzie prowadzą wojnę z Fallerami, Obcymi zamierzającymi unicestwić ludzką rasę, i przegrywają w niej. Artefakt to nie tylko potężna broń, lecz także coś w rodzaju kamienia z Rosetty wiodącego na wyżyny fizyki... które być może Fallerowie zdążyli już osiągnąć. Równie dobrze artefakt może się okazać maszyną zniszczenia, która rozerwie materię Wszechświata.

         Nancy Kress jest autorką ponad tuzina powieści, w tym trylogii „Prawdopodobieństwo”, na którą składają się: „Księżyc prawdopodobieństwa”, „Gwiazda prawdopodobieństwa” i „Przestrzeń prawdopodobieństwa”.  Ich akcja rozgrywa się na tej samej obcej planecie co jej nowela (laureatka Nebuli) zatytułowana „Kwiaty więzienia Aulit”. Kress zdobyła nagrody: Hugo, Nebula oraz Theodore Sturgeon Award za liczne krótkie formy. Jej utwory zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym na szwedzki, francuski, włoski, niemiecki, hiszpański, grecki, polski, czeski, chorwacki, litewski, rumuński, japoński i rosyjski. Była zamężna z nieżyjącym już pisarzem SF Charlesem Sheffieldem.

Jak zwykle ciekawi bohaterowie Kress mierzą się z całą gamą zagadek i problemów: człowieczych, istot z obcych światów i naukowych. Kolejny sukces utalentowanej i świetnie sobie radzącej autorki. – Kirkus Review    
         Skomplikowaną pod względem socjologicznym i  moralnym fabułę autorka osadziła w realiach Wszechświata, którym rządzi siła prawdopodobieństwa. Jak zwykle w utworach Kress głębi książce dodają złożone postaci. Czytelnicy sięgną po tę powieść z powodu reputacji Nancy Kress, przeczytają ją dla przygodowej akcji, a pokochają za bohaterów i elementy naukowe. – Publishers Weekly

Informacja Nowej Fantastyki

PROMOCJA PRENUMERATY MIESIĘCZNIKA „NOWA FANTASTYKA”

Szanowni Państwo!

Każdy, kto zamówi prenumeratę „Nowej Fantastyki” (lub „Nowej Fantastyki” oraz „Fantastyki Wydanie Specjalne”) otrzyma w prezencie archiwum cyfrowe, zawierające wszystkie numery „NF” od 1982 do 2004 roku, na dwóch płytach DVD.

Promocja trwa do 31 grudnia 2012 roku.

Bezpośredni link do zamówienia prenumeraty: http://ksiegarnia.proszynski.pl/product,42779

Link do informacji na stronie Fantastyka.pl: http://www.fantastyka.pl/14.html

Fionavarski gobelin - Guy Gavriel Kay

Kwestia nastawienia

(Guy Gavriel Kay – „Fionavarski gobelin”)

Maciej Musialik

To, że większość pisarzy ewoluuje jest stwierdzeniem mało odkrywczym i może oznaczać wiele - że autor pisze książki coraz lepsze, coraz ambitniejsze, coraz dłuższe, coraz dziwniejsze, lub nawet spełniające wszystkie te warunki jednocześnie. Dla porządku najwygodniej jednak przyjąć, iż głównym kryterium rozwoju pozostaje jakość. Sęk w tym, iż w proces postrzegania ewolucji często wkrada się czynnik zewnętrzny, pod postacią czytelnika, który dzieła twórcy poznaje w kolejności innej niż chronologiczna. Świadomość tego, że po kilku późniejszych arcydziełach sięga się po czyjś debiut, z pewnością ma walory poznawcze, lecz może też zemścić się na odbiorcy nieprzygotowanym na to, by dla odmiany obcować z twórczością pozbawioną jeszcze wprawy właściwej pisarskim weteranom. Czy to źle? Niekoniecznie, należy jedynie pamiętać o odpowiednim nastawieniu. Takiego stosownego podejścia wymaga właśnie „Fionavarski gobelin”, wznowiony niedawno debiut Guya Gavriela Kaya.

Rzecz zaczyna się bardzo klasycznie. Oto piątka studentów z Kanady spotyka ekscentrycznego naukowca, który okazuje się być przybyszem z innego, równoległego świata. W wyniku spotkania, młodzi ludzie zostają przeniesieni do Fionavaru, bo taką świat ów nosi nazwę, gdzie mają wziąć udział w obchodach pięćdziesiątej rocznicy panowania króla. Już podczas przejścia jeden z członków grupy gubi się, a i późniejsze wydarzenia szybko pokazują, iż bohaterów czeka nie tylko świętowanie. Prędko zostają bowiem uwikłani w – jakże by inaczej – walkę dobra ze złem. I to taką, w której stawką są losy nie tylko samego Fionavaru, ale i wszystkich innych światów, dla których ten stanowi źródło. Wszystko przez Rakotha Maugrima, śmiertelnie groźną istotę, która, niegdyś spętana i uwięziona, po wielu wiekach wydostaje się na wolność i rozpoczyna okrutną zemstę.

Kay w Subiektywnie

Dawno nie czytany Maciek pochylił się nad Fionavarskim gobelinem G.G. Kaya. Zapraszam do zapoznania się.

Nowość wydawnictwa Replika

Takiej książki jeszcze nie było!

Czego nie wiecie o najsłynniejszych bohaterach Tolkiena – i nawet nie macie pojęcia, że chcielibyście wiedzieć!

Wyobrażacie sobie hobbicią operę? Symfonię? Musical?

Na czym polegała siła serialu radiowego Władca Pierścieni zrealizowanego przez BBC?

Lynette Porter podąża śladami hobbitów od poprawek dokonywanych przez samego Tolkiena na marginesach powieści i niezrealizowanych scenariuszy m.in. Johna Boormana, po filmy animowane, trylogię Petera Jacksona i jej musicalowy odpowiednik. Omawia również ponad 50 lat „hobbiciej sztuki”, łącznie z dziełami Alana Lee, Johna Howe'a oraz Teda Nasmitha, sięgając także do twórczości fanowskiej.

Jak w miarę upływu lat pod piórem Tolkiena zmieniały się imiona, charaktery oraz działania Bilba, Froda, Sama, Merry'ego i Pippina?

Co zmieniano w ich charakterystykach, usiłując zaadaptować historię Jedynego Pierścienia na potrzeby telewizji, radia, kina i sceny?

Jak autor Hobbita reagował na pierwsze tego typu próby?

 Dla miłośników Śródziemia – pozycja obowiązkowa!

W samo południe - odsłona XLVIII

Później będę zajęty, więc XLVIII odsłona już teraz :)

Tym razem, we współpracy z Wydawnictwem Literackim mamy do rozdania 3 egzemplarze książki Paolo Bacigalupiego - Zatopione miasta.

Konkurs trwa od ogłoszenia, do poniedziałku, 3 grudnia 2012 roku, do godziny 10:00. Podpisane odpowiedzi z numerem odsłony w tytule proszę przesyłać na adres: akusz@szortal.com.

Pytania:

1. Wydawnicze: Wydawnictwo Literackie sięga ostatnio częściej do fantastyki. Zarówno do powieści fantastyczno-naukowych, jak i do autorów, którzy piszą (pisali) fantastykę. Ostatnio właśnie ukazała się w WL powieść autora do niedawna kojarzonego z fantastyką. Proszę podać jej tytuł, imię i nazwisko autora oraz proszę podać tytuły dwóch innych jego książek. Tym razem już z kręgu sf.

2. Historyczne: WL było wydawnictwem pewnego Bardzo Znanego Autora, który pod koniec życia nie pisał już fantastyki, a wręcz odcinał się od niej. Proszę podać Jego nazwisko i imię, tytuł pierwszej książki oraz nazwisko i imię osoby, która często, specyficzną kreską ilustrowała Jego książki.

Zapraszam do zabawy!

Króciak

Aleksander Kusz: "Dobry wujek".

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

28 listopada 2012 r. Biblioteka Sopocka gościć będzie fantastycznych Gości: Tomasza Kołodziejczaka, promującego swoją nową książkę pt. "Czerwona mgła" oraz Przemysława Truścińskiego znakomitego polskiego rysownika, twórcę 

Na spotkanie autorskie zapraszamy do Biblioteki Głównej przy ul. Obrońców Westerplatte 16, o godzinie 18.00

Nieco wcześniej o godzinie 15.30 zapraszamy młodzież na otwarcie wystawy grafik Przemka Truścińskiego "Czerwona mgła - czarny Horyzont" oraz na spotkanie

FANTASTYKA I KOMIKS - JAK HOBBY MOŻE STAĆ SIĘ ZAWODEM

Tomasz Kołodziejczak i Przemek Truściński opowiedzą o nowej książce, o tworzeniu komiksów i o drodze od nastoletniego fana do zawodowego twórcy i wydawcy.

Więcej informacji na stronie biblioteki www.mbp.sopot.pl.

W samo południe - odsłona XLVII - ogłoszenie wyników

Nadszedł czas rozstrzygnięcia XLVII odsłony naszego konkursu, gdzie nagrodami były książki ufundowane przez Instytut Wydawniczy Erica.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Cornwell napisał pewien cykl o wikingach. Proszę podać ile napisał do tej pory książek z tej serii, oraz podać tytuły książek z tej serii, które nie zostały wydane w Polsce. 

Seria Saxon Stories – Wojny Wikingów. Cornwell napisał do tej pory 6 ksiażek z tej serii. Niewydane w Polsce t "Sword Song", "The Burning Land", "Death of Kings".

2. Historyczne: trochę pół na pół. Pewien Bardzo Ważny Redaktor Prozy Polskiej od przyszłego roku już nie będzie pełnił tej funkcji. Proszę podać nazwisko Tego Redaktora, ile lat pełnił tę funkcję, oraz Jaki Inny Ważny Redaktor Go zastąpi. Dodatkowo proszę podać po jednym tytule napisanych przez nich opowiadania i książki. Osobno oczywiście, nie razem, bo nie przypominam sobie, żeby coś wspólnie napisali :)

Maciej Parowski, 30 lat, dział prozy polskiego w miesięczniku Fantastyka/Nowa Fantastyka. Zastąpi Go Michał Cetnarowski.

Zwycięzcy:
1. Barbara Olszewska,
2. Paulina Kuchta,
3. Robert Bogucki.

Gratuluję, zwycięzców proszę o dane do wysyłki nagród, pozostałych jak zwykle zapraszam na następną odsłonę.

W Szortowni...

...spotkanie z Margaret i Mary. Nareszcie. Julia Bernard: "Kate Hamill...".

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Noc Lodowego Ogrodu 29 listopada od 20.30 w Salonie Empik Junior

Takiej nocy jeszcze nie było. 29 listopada o godzinie 20.30 ujrzycie, dotkniecie i poczujecie klimat jaki panuje w Świecie Lodowego Ogrodu. Jarosław Grzędowicz opowie o swojej pracy nad powieścią. Będzie okazja do rozmowy z pisarzem, zadawania pytań i otrzymania wpisu do książek.

W Świat Lodowego Ogrodu wprowadzać będą takie gwiazdy jak: Tomasz Majewski, Jacek Rozenek, Sławomir Orzechowski, Anja Orthodox i Magda Wójcik z zespołu „Goya”.

Każdy z obecnych będzie miał możliwość zdobycia atrakcyjnych nagród biorąc udział w quizach na temat „Pana Lodowego Ogrodu”.

Nagrody, to fantastyczne czytniki ebooków Onyx Boox i62 Espresso  (od Publio.pl), a także koszulki z grafiką Piotra Cieślińskiego.

W trakcie imprezy zespół MIDGAARD na żywo zaprezentuje „Ocaloną pieśń”- utwór promujący powieść „Pan Lodowego Ogrodu”.

Od godziny 22 w sprzedaży dostępny będzie 4 tom „Pana Lodowego Ogrodu”.

Noc Lodowego Ogrodu przejdzie przez Wasze umysły i na długie lata pozostawi w pamięci ślad, może znamię, a z całą pewnością niezapomniane wrażenia.

Zapraszamy serdecznie.

Nowość wydawnictwa Mag

Lata dwudzieste w Nowym Jorku. Chłopczyce i tancerki rewiowe, jazz i dżin. Czasy po wojnie, ale przed kryzysem. Dla pewnej grupy złotej młodzieży to okazja, by bawić się jak nigdy wcześniej.
Dla Evie O’Neill to ucieczka. Nigdy nie pasowała do małego miasteczka w stanie Ohio, a kiedy wywołuje kolejny skandal, rodzice wysyłają ją do wielkiego miasta, by zamieszkała z wujem. Dla dziewczyny to nie wygnanie, a spełnienie marzeń – szansa, by pokazać, że jest nowoczesna do szpiku kości i niewiarygodnie odważna.
Niestety, Nowy Jork to nie tylko jazz i rewia. Ma swoją mroczną stronę. W mieście giną młodzi ludzie. To nie są zbrodnie w afekcie. Są okrutne. Starannie zaplanowane. I niepokojąco podobne do ilustracji z zapomnianej księgi. A nowojorska policja nie potrafi samodzielnie rozwiązać tej sprawy.
Evie nie uciekała jedynie przed ograniczeniami życia w Ohio, lecz również przed świadomością, czego może dokonać. Ma tajemnicę. Niezwykłą moc, która mogłaby pomóc w złapaniu zabójcy – o ile on nie dopadnie jej wcześniej.
 

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

W tym roku na Targach Książki Historycznej I Salon Historii Alternatywnej!

Na stoisku FK Olesiejuk (nr 71) będzie można spotkać się z autorami Fabryki Słów:

1.12 (sobota)

11.00 Tomaszem Kołodziejczakiem

12.30 Rafałem Dębskim

14.00 Dariuszem Domagalskim

2.12 (niedziela)

11.00 Jackiem Komudą

ZAPRASZAMY!

http://www.pwkh.pl/index.php?id_kat=1&id_p=2&id=207

Nowość wydawnictwa Mag

Miłość, zdrada, zemsta... "Miasto zagubionych dusz", piąty tom bestsellerowej sagi "Dary Anioła", dostarczy czytelnikom silnych emocji.

Czy miłość warta jest każdej ceny? Kto przejdzie na stronę mroku? Jakie zagrożenia czyhają tym razem na Jace'a, Clary i Simona? Clary jest przerażona, kiedy odkrywa, że Jace został za pomocą magii związany na wieczność z Sebastianem. Stał się sługą zła. Jedynie mała grupka Nocnych Łowców wierzy, że jeszcze można go uratować. Żeby to zrobić, muszą zbuntować się przeciwko Clave. I muszą działać bez Clary. Bo Clary rozgrywa niebezpieczną grę zupełnie sama. Stawką w tej grze jest nie tylko życie dziewczyny, ale także dusza Jace'a. Clary jest gotowa zrobić dla niego wszystko.
Tylko czy nadal może mu ufać? I czy on jest naprawdę stracony?

Pan Lodowego Ogrodu, tom 4 - Jarosław Grzędowicz

Wielka bitwa o Lodowy Ogród

Bartłomiej Cembaluk

Już jest. Czwarty tom „Pana Lodowego Ogrodu”. Od premiery poprzedniej części minęły trzy lata, więc fani długo musieli czekać na zakończenie tej niezwykłej przygody, która rozpoczęła się w 2005 roku. W międzyczasie pojawiały się pogłoski o rzekomym ukończeniu powieści przez Jarosława Grzędowicza i wielu szykowało się już na wizytę w księgarni, jednak za każdym razem plotki te były dementowane, a sam autor tłumaczył, że potrzebuje jeszcze trochę czasu. Wreszcie, kilka miesięcy temu, fandom obiegła oficjalna informacja o tym, że Grzędowicz skończył pisać swoje dzieło, a niewiele później wydawca podał dokładną datę jego ukazania się. Nie pozostało nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość i odliczać dni. Co poniektórzy zadawali też sobie pytanie, jaki ten czwarty tom będzie i czy dorówna swoim poprzednikom? No i czy zakończenie stworzone przez autora godnie zamknie tę opowieść?

Vuko Drakkainen wraz ze swoją drużyną zwaną Nocnymi Wędrowcami odbija z rąk Wężów sarkofag, w którym znajduje się uśpiona Pasionaria Callo i wraca do Lodowego Ogrodu, by poddać panią naukowiec kwarantannie, która ma oczyścić ją z pieśni bogów. W tym samym czasie w grodzie rządzonym przez Fjollsfinna zaczyna rodzić się bunt. Na ścianach budynków pojawiają się różne prowokacyjne napisy oraz znaki Podziemnego Łona, zaś zamieszkujący najbiedniejsze dzielnice Odmienieni zachowują się coraz bardziej agresywnie wobec swoich sąsiadów. Vuko postanawia zdusić niebezpieczeństwo w zarodku i tworzy siatkę szpiegowską, która ma znaleźć, a następnie zlikwidować przywódców rebelii. Zwiadowca wie bowiem, że buntownicy wśród własnych ludzi mogą znacząco utrudnić zwycięstwo w starciu z van Dykenem i Freihoff, na które szykuje się już cały Lodowy Ogród. Drakkainen nie ma wątpliwości, że to miasto jest jedynym miejscem, które daje jako taką szansę na triumf w ostatecznej bitwie, więc prowokuje swoich przeciwników i zmusza ich do ataku. Wkrótce stanie na czele armii złożonej z Braci Drzewa, Ludzi Ognia i Kirenenów, aby w końcu posprzątać bałagan, za który odpowiedzialni są jego pobratymcy.

Grzędowicz w Subiektywnie

4 tom Pana Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza właśnie nadszedł. Przeczytajcie co Bartek o nim sądzi. Zapraszam.

Dzisiejsza megapremiera Fabryki Słów

Pan Lodowego Ogrodu, t.4

Jarosław Grzędowicz

Świat lodowego ogrodu

Władza uzależnia, szczególnie w połączeniu z magią. Wyobraź sobie, że stałeś się bogiem – ktoś miałby cię tego stanu pozbawić? No fuckin’ way! Nie liczą się sentymenty, dobro wspólne, misja i przyjaźń.

Pan Lodowego Ogrodu to powieść napisana z rozmachem godnym dzieł Hieronima Boscha, Stevena Spielberga, J.R.R. Tolkiena czy George'a R.R. Martina.

Nikt nie wie, co się dzieje z grupą naukowców. Vuko Drakkainen ma ich odnaleźć i sprowadzić na Ziemię lub zabić i zatrzeć ślady. Z taką misją przybywa na Midgaard - świat kryjący w sobie rasę istot rozumnych oraz magię. Tymczasem, niektórzy już dawno zginęli, inni sięgnęli po magię i obwołali się bogami. Nikt nie chce wracać.

Żaden z nich nie odda łatwo władzy, jaką zdobył. Vuko przemierza krainy Midgaardu szukając sojuszników by ukończyć misję. Czy wykona zadanie?