Lipiec 2012

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Już 20 lipca następna część przygód Gamedeca.
Tym razem w Fabryce Słów.

Zbliża się jubileusz setnej rocznicy istnienia WayEmpire. Imperator Ludzkości, Gorgon Nemezjus Ezra, ma zamiar zaskoczyć trzysta miliardów ludzi zamieszkujących 25 światów Imperium i… odbić ojczysty glob.
Terra Damnata, Ziemia Utracona, kolebka ludzkości, ma dołączyć do WayEmpire. Siedemnaście miliardów Erthirów zainfekowanych niegdyś cyfrową Bestią to nie jedyny problem. Spaczeni Unithirowie, którzy po Wielkiej Przegranej uciekli w Kosmos, kiedyś powrócą by dokonać wyimaginowanej zemsty. A wtedy Imperium Tao zatrzęsie się w posadach.
Torkil Aymore, znamienity Podróżnik i Gamedec, a przede wszystkim Ran, żołnierz elitarnej Pierwszej Centurii Pierwszego Maodionu, będzie walczył o przetrwanie. We wszystkich pięciu wcieleniach.

Martin w Subiektywnie

Snow vel Hubert Stelmach omówił pierwszy tom Tańca ze smokami George'a R.R. Martina. Zapraszam do zapoznania się. Pokłosie konkursu na recenzję.

Wielka Czerwcowa Niespodzianka - wyniki i zwycięzcy

Pierwsza piątka Wielkiej Czerwcowej Niespodzianki wraz z nagrodami:
1. Beata - 48 punktów, dwa razy trójpak Erici i Cornwella (Trylogia arturiańska - Zimowy Monarcha, Nieprzyjaciel Boga, Excalibur oraz wojny wikingów - Ostatnie Królestwo, Zwiastun Burzy i Panowie Północy).
2. Mimozami - 43 punkty, (Trylogia arturiańska - Zimowy Monarcha, Nieprzyjaciel Boga, Excalibur oraz Jedną nogą w grobie, W pół  drogi do grobu i W grobie Jeaniene Frost - trylogia z Maga).
3, Kuboq - 39 punktów, (Trylogia arturiańska - Zimowy Monarcha, Nieprzyjaciel Boga, Excalibur oraz Akta Dresdena. Front burzowy i Pełnia księżyca Jima Butchera z Maga).
4. kalafior - 36 punktów,  (Jedną nogą w grobie, W pół  drogi do grobu i W grobie Jeaniene Frost - trylogia z Maga oraz Wybór Aleksandry Rudej.
5. CezarIXen - 36 punktów, Akta Dresdena. Front burzowy i Pełnia księżyca Jima Butchera z Maga, Inne okręty Romualda Pawlaka z Erici oraz Karaibska krucjata Marcina Mortki z Fabryki Słów.


Wszystkich, którzy otrzymali nagrody proszę o podanie danych do wysyłki.

Gratuluję wszystkim, dziękuję za dobrą zabawę, zapraszam do pozostanie na szortalu. Dalej będzie się działo! :)

Dziękuję sponsorom za nagrody. Erica, Mag, Fabryka Słów, Powergraph, Almaz, Oficynka, Comm.

Króciak

Dzisiaj "Zagubieni" Tomasza Zawady.

Nowa Fantastyka 6 (357) 2012

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Już na początku sierpnia będziecie mogli zapoznać się z nowością Fabryki Słów. Strzygonia Sławomira Mrugowskiego.

Tom Pierwszy - Dziedzictwo krwi

Czyli:

zebrane opowieści o Nyjanie z Lednicy, chłopaku tylko na pozór zwyczajnym, o Popielu, którego wcale nie zjadły myszy, o okrutnej Balladynie, co siostrę swoją zabiła, o Ulryku von Kostynie, grafie Merseburskim, co wiele złego uczynił, o Bezimiennym upiorze, Żywiach, Żmijach, o płomiennowłosej czarownicy znad jeziora Gopło i jej siostrach Wyklętych; rycerzu Guinemerre, któren duszę Złemu zaprzedał; o miłości, nienawiści, szukaniu i odnajdywaniu, o światów przenikaniu, o tym, co widać i co przed oczyma zakryte, a zdarzyło się, lubo zdarzyć mogło w czasach panowania w zachodnich dziedzinach cesarza Charle’a nazwanego przez potomnych Wielkim.

Opis:

Strzygonia brzmi jak przekleństwo! Jak obraza bogów!

Kościste palce Mory prostowały się i gięły w dziwnym tańcu. Jej trupia głowa zwrócona była w kierunku osady, jednak po chwili odwróciła się, jakby przyzywana wzrokiem dzieciaka. Przez mgnienie kasztanowłosy ujrzał czerwone ogniki w pustych oczodołach. Całą siłą woli zamknął powieki. Jeśli go ujrzała był stracony

Poznaj krainę, gdzie Mora sieje śmierć a Czerwonooki Starzec wysysa z ludzi życie

Był przybłędą i pośmiewiskiem. Wieczny strach przed bólem i obawa o życie stale mu towarzyszą. Kiedyś to się skończy. Drzemie w nim bowiem niespotykana moc. Ale jeszcze nie dzisiaj. Byle przeżyć do poranka!

Nadejdą czasy, gdy ofiara stanie się drapieżcą…

Króciak

Daniel Ostrowski: "Przeklęta kawaleria".

Nowość Instytutu Wydawniczego Erica

Najnowsza książka Instytutu Wydawniczego Erica - Awantura na moście - Marcina Hybla. - Nasz patronat :)

Nograd to średniowieczny gród, w którym było tak błogo, że niektórych aż krew zalewała. Wszak jak długo można było czerpać satysfakcję z wiecznie urodzajnych plonów, tanich artykułów na bazarze, pięknej pogody, sprawiedliwych rządów czy zawsze chętnych małżonek.


Wielu wierzyło, że to klątwa. Kara za dawne czyny lub ostrzeżenie przed czymś, co dopiero miało nadejść. Ludziom nie chciało się nawet chodzić do świątyni, bo i po co, a grabieże na gościńcach, jeśli już były organizowane, to raczej z pobudek czysto hobbystycznych.


Chytry plan bogoboja Kumara, który miał zachęcić mieszczan do uczęszczania na jego homilie, miłość wojmiła do Aliwii, pogoń kasztelana za sławą oraz rabunek szykowany przez emerytowanych łotrzyków były wydarzeniami, które miały zmienić Nograd raz na zawsze.

Gonzales w Subiektywnie

Sławek omówił Eve: Era Empireum Tony'ego Gonzalesa. Zapraszam.

Nowa Fantastyka 7 (358) 2012

Jest już na rynku lipcowy numer Nowej Fantastyki, znajdziecie w nim:

PUBLICYSTYKA

WRAŻLIWCY Jakub Ćwiek, ZGUBA NIETOPERZA Michał Chudoliński, OJCIEC BANE'A Wywiad z Chuckiem Dixonem, DZIEWIĘĆ ŻYĆ KOBIETY-KOTA Michał R. Wiśniewski, WYPRAWA NA KRANIEC ZIEMI Aleksander Daukszewicz, ODŚWIEŻYĆ PAJĄKA Marek Grzywacz, WCIELENIA KUBY ROZPRUWACZA Andrzej Kaczmarczyk, RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 8 Michael J. Sullivan, PUSTA ZIEMIA Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz, PROFILOWANY PRODUCT PLACEMENT Rafał Kosik, Przebudzenia Jerzy Rzymowski, JESTEM NERDEM Wywiad z Deborah Ann Woll, WIELKA SENNOŚĆ Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA

BESTIA NAJGORSZA Michał Cetnarowski, ZAPACH DESZCZU Janusz Stasik

PROZA ZAGRANICZNA

ODLATUJĄCY Brad R. Torgersen, MALAK Peter Watts

Szewc z Lichtenrade - Andrzej Pilipiuk

Szewska pasja
Hubert Przybylski


„Szewc z Lichtenrade” to kolejny „bezjakubowy” zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka. Tym razem otrzymujemy dziesięć tekstów. Dwa łączy postać doktora Skórzewskiego, bohaterami pięciu są doktor Olszakowski i Robert Storm (doktor ma na wyłączność jedno, Storm trzy teksty, natomiast piątym dzielą się po równo), a trzy ostatnie są historiami niepowiązanymi głównymi bohaterami.


I teraz mam zagwozdkę, bo praktycznie wszystko to, co napisałem przy okazji mojego omówienia poprzedniego „bezjakubowego” tomu opowiadań Autora,„Aparatusa”, pozostaje aktualne. Teksty są bardzo równe pod względem jakościowym - na poziomie pomiędzy 7,5/10 a 8,5/10. Fabuła jest ciekawa, a opowiadania są inteligentne, lekkie, pełne humoru i z delikatnym dreszczykiem. Historie z Robertem Stormem są „ździebko” bardziej nostalgiczne, te z doktorem Olszakowskim nieco bardziej cwaniacko-łobuzerskie, a te, w których bohaterem jest doktor Skórzewski leżą gdzieś pomiędzy. Znowu otrzymujemy solidną porcję wiedzy historycznej, przyrodniczej i „ogólnożyciowej”. Język jest praktycznie pozbawiony wulgaryzmów, a w tekstach nie uświadczymy niepotrzebnej przemocy.

Tym razem stosunek tekstów nowych do tekstów „odgrzewanych”

Pilipiuk w Subiektywnie

Hubert, tym razem w szortowej formie o najnowszym zbiorze opowiadań Andrzeja Pilipiuka - Szewc z Lichtenrade. Zapraszam do zapoznania się.

Nowość Instytutu Wydawniczego Erica

Druga nowość Instytutu Wydaniczego Erica. Trzecia część Wojen wikingów Bernarda Cornwella - Panowie Północy.

BESTSELLER NEW YORK TIMESA!


Z POPIOŁÓW WOJNY POWSTANIE KRÓLESTWO


Jest rok 878. Anglosasi króla Alfreda wygnali wikingów z Wessexu. Uhtred – bohater zwycięskiej bitwy, decydującej o losach królestwa Zachodnich Sasów – wyrusza na północ Brytanii. Chce pomścić przybranego ojca, przed laty zdradziecko zamordowanego przez zaprzysięgłego wroga, duńskiego jarla Kjartana Okrutnego.

Krainy Północy pogrążają się w chaosie wojny domowej. Uhtred, zebrawszy nieliczną drużynę, sposobi się do starcia z nieprzyjacielem, kryjącym się za murami niezdobytej twierdzy Dunholm. Jednak los szykuje mu wiele niespodzianek – minie dużo czasu, nim zemsta zostanie dopełniona, a walki o ziemie Północy wygrane.

Władcy Północy to burzliwa historia rodzącej się Brytanii, nękanej wojnami i gnębionej najazdami wikingów i Szkotów.

Bernard Cornwell - jeden z najbardziej cenionych pisarzy brytyjskich na świecie. Autor 40 powieści historycznych, przetłumaczonych na 20 języków i wydanych w nakładzie 10 milionów egzemplarzy.

Dziedzictwo - Christopher Paolini

Paolini w Subiektywnie

Bartek omówił ostatni tom Dziedzictwa Christophera Paoliniego. Zapraszam do zapoznania się.


Króciak

Zorganizowane przez xana konkursy zaowocowały kilkoma naprawdę fajnymi tekstami. I nie tylko tekstami.

Dzisiaj kolejny króciak Sylwii Dudzicz. Żałuję, że mam nikłe szanse na dożycie tych pięknych czasów. Pozostałe teksty będę Wam systematycznie przedstawiał. Aha, cały czas walczę z materią, zaczynam powolutku zyskiwać przewagę. Prace graficzne już wkrótce pojawią się na Szortalu.

Nowy numer Qfantu do pobrania

Na początek publicystyka, a w niej Agnieszka Hałas ze swoim (jak najbardziej na czasie) trucicielem w kapeluszu, remedium krzyżowców na złe samopoczucie po przepiciu i śmiercionośnym grzybkiem, który częściej przynosi nie śmierć, a halucynacje i delirium.

Drugi tekst, Ewy Szumowicz, to architektoniczne science-fiction, ale na wyciągnięcie ręki i to nie tylko dla twórców fantastyki, choć do nich w szczególności kierowany jest ten artykuł. Andrzej Sawicki przybliży nam obraz doktora Frankensteina i jego odkryć, które przez dwieście lat zmieniały swoje oblicze, by dojść do momentu, w którym wreszcie staną się naprawdę użyteczne dla ludzkości.

Kiedy już napełnicie głowy całą masą ciekawostek, przyjdzie pora na smakowity kawałek literatury. Opowiadanie Mikołaja Juliusza Wachowicza przeniesie Was w zamierzchłe czasy cesarzy rzymskich, spisków i nieoczekiwanego zetknięcia dopiero co powstającej religii z mitami ciągle żywymi. Grzegorz Gajek postraszy nas nieco dziką przyrodą podchodzącą zbyt blisko okna, a Magdalena Kałużyńska da nam wojskowy wykład o przewrotnej szkodliwości gier komputerowych. 

Prawdziwym smaczkiem numeru będzie autorska galeria Igi Pączek, w której zobaczycie, jak kolorowy sznurek przy pomocy kawałka drutu i zdolnych rąk zmienia się w kultowego Cthulhu i inne, nie mniej magiczne, stworzenia. 

Kąciku Wujka Zło kolejne porównanie ekranizacji z jej pierwowzorem literackim. Tym razem na warsztat Oskara Jacha trafiło „Śledztwo” Stanisława Lema. Znajdziecie również mini-recenzję książki nie do końca fantastycznej, którą jednak warto przeczytać, oraz kilka ciekawostek. 

Na koniec jak zwykle garść recenzji książkowych, z których każdy wybierze coś dla siebie.  Nowy numer w formie PDF do pobrania STĄDMiłej lektury, 

Redakcja Qfant  PS. Temat do dyskusji o numerze - KLIK!

Króciak

Coraz lepiej odnajduję się w roli bohatera literackiego. Jeszcze troszkę i zacznie mi tego brakować.

A dzisiaj Rafał Sala i "szort4all.com".

Króciak

"Niech żyje bal" Agnieszki Kunickiej.

Nowostka techniczna

Ponieważ ludzie z natury są leniwi, postanowiliśmy ułatwić leniuszkom życie. Od dzisiaj można komentować teksty pod... No cóż, pod tekstami po prostu. Dotyczy to zarówno njusów, jak i króciaków.

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka + niespodzianka

Magiczna przygoda trwa

Długo oczekiwana kontynuacja debiutanckiej powieści Blake’a Charltona.

Mag Nicodemus staje do walki z demonami, półbogami i własną słabością w grze, której stawką jest życie wszystkich ludzi.

Tym razem jednak nie jest sam. U boku będzie miał Francescę, uzdolnioną uzdrowicielkę, której życie nieodwracalnie zmieniło się w dniu, gdy z ust umarłego usłyszała, że czeka ją los gorszy, niż śmierć. Wbrew swej woli zostaje wplątana w rozgrywkę, której nie rozumie, a los wiąże ją z wyrzutkiem Nicodemusem.

Ich tropem rusza demon Typhon.

Blake Charlton ukończył Uniwersytet Yale. Pracował jako nauczyciel angielskiego, nauczyciel dla upośledzonych i trener futbolu. Obecnie Blake odbywa praktykę jako lekarz. Czaropis. Tom 2 to środkowa odsłona trylogii o przygodach maga Nicodemusa.

Futbolowa gorączka - Nick Hornby

Hornby w Subiektywnie

Bartek omawia Futbolową gorączkę Nicka Hornby'ego. Zapraszam.

W samo południe - odsłona XXXI

Powoli nadszedł czas konkursów: W samo południe, dzisiaj XXXI odsłona.

Na spokojnie tym razem, konkurs trwa od 10 lipca do 22 lipca do godziny 16:00. Odpowiedzi proszę przesyłać na adres: akusz@szortal.com, podając w tytule numer odsłony i koniecznie podpisując się w mailu. Losowanie i ogłoszenie zwycięzców do poniedziałku - 23 lipca 2012 roku.

Mamy dzisiaj super nagrody, 2 egzemplarze książki Elżbiety Cherezińskiej - Korona śniegu i krwi ufundowane przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Twarda oprawa, obwoluta, 765 stron, bielutki papier, super wydanie, jest o co walczyć!

Dwie nagrody, trzy pytania, pasuje do siebie, prawda?

1. Proszę wymienić wydane do tej pory książki Elżbiety Cherezińskiej.
2. Zysk i S-ka wydało ostatnio trylogię w jednym tomie w pięknej, twardej oprawie. Fantasy. Znany autor. Proszę podać tytuł, autora, oraz przynajmniej 3 inne jego książki wydane w Polsce.
3. Baranek jest ostatnio w stadium walki z rzeczywistością. Proszę napisać jakie przedsięwzięcie związane z szortalem ostatnio realizuje. Nie muszę dopowiadać, że wszyscy mu bardzo kibicujemy, a nawet próbujemy pomóc :)

Króciak na dziś

Kim jest Iks? - konkurs

Dopadliśmy go w Nidzicy. Ja, wzmocniony „Kasztelanem Niepasteryzowanym”, Alek po jakichś grzybkach.

Nie był co prawda najsłabszą sztuką, ale i tak czujnie odczekaliśmy aż oddzieli się od stada. Podeszliśmy, to znaczy Alek podszedł, ja się podkulałem i zagailiśmy niebanalnie:

- Cześć.

- Cześć – mężnie podjął wyzwanie.

Szykowaliśmy się do długiego boju. Ja zacząłem roztaczać dokoła swój niekonwencjonalny urok osobisty, Alek roztaczał to, co tam akurat miał.

- Mamy prośbę – nie chcieliśmy od razu przechodzić do meritum, ale pogoda była tak piękna, że nie bardzo chciało nam się o niej gadać.

Uśmiechnął się. Cokolwiek tajemniczo, cokolwiek pobłażliwie. Z przewagą tego drugiego.

- Nie ma sprawy. O co chodzi?

Wyłuszczyliśmy naszą prośbę.

***

TUTAJ macie króciaka napisanego przez znanego polskiego pisarza. Dla potrzeb niniejszego konkursu nazwijmy go Iksem. Przeczytajcie, pokombinujcie troszkę i odpowiedzcie na pytanie: „Kim jest Iks?”.

Macie czas do niedzieli, 22 lipca, do godziny 18.30. Jeśli nie będzie Wam szło, postaram się od czasu do czasu wrzucić tutaj jakąś podpowiedź. Odpowiedzi ślijcie na adres baranek@szortal.com. Z dopiskiem "Iks" w temacie maila.

Darz Bór!

"Zdumiewająca" zapowiedź Fabryki Słów

Już czekam, bardzo czekam, przypuszczam, że Wy też czekacie, tak?

Hodder jeszcze lepszy niż przy "Skaczącym Jacku". Krzysztof Sokołowski znowu z rewelacyjnym przekładem. A papugi... A papugi mają nowy Wielki Słownik Bluzgów i z pewnością nie zawahają się go użyć.

Parada postaci znanych – w kreacjach nieznanych. Pośród nich m.in.: parowy Isambard Kingdom Brunel i genialny konstruktor zegarowych komputerów, Charles Babbage. Oskar Wilde jako gazeciarz, dla którego Londyn nie ma tajemnic, bezdomny Herbert Spencer, sir Charles Altamont Doyle, tajemnicza Helena Bławatska i wielu, wielu innych...

Śledztwo do samego do końca! Do zapierającej dech w piersiach konfrontacji z umarłymi i z nienarodzonymi. Do spojrzenia w prehistoryczną przeszłość i rozdartą wojną przyszłość.

Mark Hodder "Zdumiewająca sprawa Nakręcanego Człowieka"

Premiera 7 września! God save the King!

Naznaczeni błekitem, księga 1 - Ewa Białołęcka

Nowy stary Tkacz

Hubert Przybylski

Minęło prawie osiemnaście lat od ukazania się pierwszego tekstu o głuchoniemym Tkaczu Iluzji, Kamyku, za który jego Autorka, Ewa Białołęcka, dostała Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla w kategorii „Opowiadanie”. Trzy lata później, w 1997 roku, ukazał się cały zbiór opowiadań o przygodach Kamyka, zatytułowany „Tkacz Iluzji”, a Autorka zdobyła kolejnego „Zajdla”, tym razem za tekst „Błękit maga” (opowiadanie ukazało się mniej więcej równocześnie także w „Nowej Fantastyce”). I powiem szczerze, że od tamtej pory był to mój ulubiony polski zbiór opowiadań fantasy. Do dziś dnia przeczytałem go co najmniej z dziesięć razy, wliczając w to lekturę z zeszłego tygodnia.

Później Ewa Białołęcka przeniosła się do Runy i tam ukazały się kolejne dwa tomy przygód Kamyka i jego przyjaciół, „Kamień na szczycie” i „Piołun i miód”, tworząc tym samym cykl nazwany Kronikami Drugiego Kręgu. W 2005 roku przepisany od nowa, uzupełniony od nowe teksty i podzielony na dwie części „Tkacz Iluzji” ukazał się ponownie, jako „Naznaczeni błękitem”. I od tego czasu, o Kamyku i jego przyjaciołach, cisza. No, może poza kolejnymi wznowieniami poszczególnych części cyklu.

Dla tych,

Białołęcka w Subiektywnie

Hubert przeczytał i omówił dla Was Naznaczonych błękitem, księgę pierwszą Ewy Białołęckiej. Zapraszam.

Króciak pokonkursowy

W tym tekście akurat nie występuję, ale proszę bardzo - Patrycja Ruczkowska: "Szortal.com w 30 urodziny".

Jeszcze jeden króciak pokonkursowy

No może nie do końca króciak, ale bardzo budująca wizja. Agnieszka Trześniewska: "SZORTAL kończy trzydzieści lat, czyli 29 lat później".

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Dzisiejsza nowość Fabryki Słów.

Trzy wieki podnoszenia się z kolan po wielkiej Zagładzie nauczyło nas wiele. Szczególnie w kwestii skutecznej eksterminacji. Kanalia wyrosła na największe dzieło ewolucji.

Nazywam się Vincent Sztejer i zabijam dla srebra.

Wścieklica jest jedną z dwóch największych plag ludzkość. Zaraz obok władzy. Obydwie zmieniają ludzi w wyprane z uczuć, dyszące żądzą mordu, zaślinione bestie. Ci przy korycie lepiej się maskują, ale najskuteczniejsze lekarstwo na obydwie przypadłości jest identyczne - porcja ołowiu aplikowana za pomocą obrzyna. Najlepiej z małej odległości.

Mógłbym tu się przed wami wybielić, skłamać, że moim powołaniem jest ratowanie uciśnionych niczym junak z ballady. Znacie ten schemat, oklepany do wyrzygania. Skuteczny, kiedy zapragniesz kopnąć w kalendarz. Dziękuję, postoję. Mnie się w tym szambie mimo wszystko podoba.

I tak sterczę pomiędzy tymi co chcą mnie zeżreć, a tymi co chcą mnie zabić i ograbić. Co bym nie zrobił mam przesrane. U mnie norma.

Informacja wydawnictwa Powergraph

Prapremiera "Czarnego" Ani Kańtoch i antologii bohaterskiej na Polconie!

Powergraph na nadchodzący Polcon we Wrocławiu planuje dwie prapremiery - powieść Ani Kańtoch Czarne, która ukaże się w serii Kontrapunkty, oraz antologię opowiadań o bohaterze heroicznym i superbohaterze, w której znajdą się teksty: Michała Cetnarowskiego, Kuby Ćwieka, Rafała Dębskiego, Oli Janusz, Rafała Kosika, Kuby Małeckiego, Łukasza Orbitowskiego, Pawła Palińskiego, Asi Skalskiej, Roberta Szmidta i Roberta M. Wegnera. W księgarniach książki ukażą się we wrześniu.

Coś jakby malutka zapowiedź

Ponieważ otwarcie Szortalowej galerii boryka się z przejściowymi-chwilowymi, a pewnych rzeczy nie można odwlekać w nieskończoność, dzisiaj dostajecie pierwszy rysunek. Zacny. I z barankiem. Autorką jest Judyta Jeromin.

Nowość wydawnictwa Mag

Najsłynniejszy cykl Philipa Jose Farmera. Na jego podstawie powstał 4 godzinny film TV wyprodukowany przez kanał Syfy (dawniej Sci-Fi Channel)
Powstał również projekt serialu, ale wyprodukowano tylko 1 pilotażowy odcinek.
Pierwszy tom Gdzie wasze ciała porzucone otrzymał prestiżową nagrodę HUGO oraz nominację do nagrody LOCUS.
Czarodziejski labirynt ukazuje się 13 lipca nakładem Wydawnictwa Mag.

Odpowiedzi na zawiłe pytania dotyczące początków Świata Rzeki nareszcie znajdują się w zasięgu ręki, gdy niezwykła grupa Ziemian — złożona z Sir Richarda Francisa Burtona, Samuela Clemensa, Alicji Liddell Hargreaves (pierwowzoru Alicji w Krainie Czarów), Cyrana de Bergeraca, Ulyssesa S. Granta i barona Von Richthofena — przedostaje się do fortecy nadludzkiej rasy, która włada Doliną.
Jednakże odpowiedzi prowadzą do kolejnych oszałamiających pytań...

Kim jest Tajemniczy Nieznajomy, który rozpala wyobraźnię ludzi wskrzeszonych nad brzegami Rzeki, odsłaniając przed nimi część prawdy? Co stanowi klucz do potężnego komputera, dzierżącego władzę nad życiem i śmiercią? We wnętrzu Mrocznej Wieży kryją się liczne tajemnice — są one jednak przeznaczone tylko dla tych, którym wystarczy odwagi, by je odkryć, i mądrości, by je rozszyfrować...

Stusłówka

Ze znanego Wam już cyklu "Króciaki zebrane" - Magdalena Małek. Zaczynamy od stusłówek. "Kobiece malowanki", dzisiaj "Grudniowa malowanka".

Nowość, z właściwie wznowienie wydawnictwa Mag

Krwawa i wyczerpująca wojna trwa już dwanaście lat. Rządzone twardą ręką Imperium Malazańskie podbija jedno Wolne Miasto po drugim. Jego niezwyciężone legiony, prowadzone przez potężnych czarodziejów prą coraz dalej na południe – w kierunku legendarnego Darudżystanu...Tak rozpoczyna się epopeja, która zaplanowano na 10 tomów. Jej autor, paleontolog z wykształcenia, Steven Erikson zapisał się trwale w historii literatury właśnie dzięki tej serii – Malazańskiej Księgi Poległych. Lecz zawiódłby się ten, kto poszukiwałby w serii Malazańskiej odniesień do tradycyjnego kanonu ukształtowanego w naszej świadomości jako walka dobra ze złem gdzie dobro zwycięża a zło zostaje pokonane. Próżno by szukać w niej dobrodusznych czarodziejów i tajemniczych elfów, prostych odpowiedzi, czarno-białych postaci i wyraźniej granicy między dobrem a złem. Cykl Eriksona stanowi przełom w tradycji klasycznego gatunku z uwagi na przełamanie wielu schematów i bogactwo ontologiczno-scenograficzne przy jednoczesnej dyscyplinie fabularnej.  

Prawdziwe męstwo - Charles Portis

Troje na prerii

Hubert Przybylski

Charles Portis jest w naszym kraju prawie całkowicie nieznanym autorem. Piszę „prawie”, bo jest grupka zagorzałych miłośników westernu, którym to nazwisko nie jest obce. Ale jeśli chodzi o wydane u nas jego książki, to sytuacja przedstawia się gorzej niż biednie. Dawno temu Iskry wydały jedną z jego książek, później wznowiły ją jeszcze raz i to wszystko. W 2010 roku, wraz z premierą nowej ekranizacji jego najsłynniejszej powieści, Wydawnictwo Sonia Draga postanowiło przybliżyć nam twórczość Portisa, wydając właśnie tę, przeniesioną na srebrny ekran, książkę.

„Prawdzie męstwo”, bo o tej książce będzie mowa, opowiada o wyprawie czternastoletniej dziewczyny, Mattie Ross, która przy pomocy zapijaczonego, gburowatego i skorego do przemocy szeryfa federalnego Reubena J. 'Roostera' Cogburna oraz pyszałkowatego Strażnika Teksasu LaBoeufa, ściga zbiegłego na Terytorium Indiańskie mordercę swojego ojca – Toma Chaney’a.

Od razu zaznaczę, że jeśli ktoś oglądał „Prawdziwe męstwo” z Johnem Waynem w roli Cogburna i teraz ma wątpliwości, czy warto zaczynać czytać książkę, to może śmiało przestać się wahać. Bo warto. Film jest dość słaby i niespecjalnie wierny papierowemu oryginałowi (zwłaszcza w szczegółach), a Wayne’owi daleko do prawdziwego Roostera. Dużo lepiej w tej roli wypada ostatni odtwórca tej roli – Jeff Bridges. Ale wróćmy do książki.

Portis w Subiektywnie

Hubert chwali Prawdziwe męstwo Charlesa Portisa. Chcecie wiedzieć czemu?

Stusłówka

"Kobiecych malowanek" Magdaleny Małek ciąg dalszy. Dzisiaj "Nadmorska malowanka".

Konkurs graficzny

Chyba pierwszy na Szortalu.

Temat: "Krótkie jest piękne".

Technika: dowolna.

Warunek: prace powinny być czarno-białe.

Dlaczego? Głównie dlatego, że nagrodzone prace trafią do "KiT-u". Wyróżnione znajdą się na Szortalu. No i xan z pewnością znajdzie jakąś książkę. Lub dwie.

Macie czas do końca lipca. I starajcie się za bardzo nie świntuszyć :)

Dopisuję, bom zapomniał: prace konkursowe, najlepiej w formacie .jpg, ślijcie na adres baranek@szortal.com

Konkurs niemiecki - czytanie i głosowanie

Wreszcie są, z opóźnieniem, ale na miejscu.

W konkursie wpłynęły tylko dwa szorty, chyba konkursy naprawdę Was wymęczyły. Znajdziecie je TUTAJ (1) i TUTAJ (2).

Poczytajcie. Skomentujcie pod tekstami, jeśli macie ochotę. Koniecznie zagłosujcie, bo to Wy wybieracie zwycięzcę w tej walce jeden na jednego.

Stusłówka

Magdalena Małek: "Słoneczna malowanka".

"Rymowisko" i "Graffity"

Jak być może zauważyliście ruszyły dwa nowe działy. W Graffitach na początek rysunek Mileny Zaremby [pokłosie czerwcowych konkursów], w Rymowisku króciak Krzysztofa Baranowskiego... Znaczy mój... Nie miałem innych rymowanek, a potrzebowałem czegoś do otwarcia działu. Zresztą - nie jest taki zły.

Zapowiedź wydawnictwa Mag

Nie wiem czy już wiecie, że 27 lipca odbędzie jedna z najgorętszych premier tego roku. Reamde Neala Stephensona.

Nadzwyczajny Neal Stephenson dał nam epicką opowieść o skali obejmującej całe światy, realne oraz wirtualne.
Richard Forthrast, czarna owca klanu farmerów z Iowa, dawny uciekinier przed poborem do Kanady oraz przemytnik marihuany, zgromadził w ciągu lat niewielką fortunę, a potem powiększył ją tysiąckrotnie, tworząc T’Rain, rozległą grę sieciową wartą wiele miliardów dolarów. T’Rain ma miliony zagorzałych fanów na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych aż po Chiny, ale grupka pomysłowych azjatyckich hakerów stworzyła Reamde – wirusa, który koduje pliki wszystkich graczy, by następnie zażądać okupu za ich zwrot. W ten sposób mimowolnie wywołali wojnę, powodującą chaos nie tylko w świecie wirtualnym, lecz również w rzeczywistym. Jej reperkusje dają się odczuć na całym świecie, prowadząc do serii niszczycielskich incydentów, w których uczestniczą: rosyjska mafia, komputerowi maniacy, tajni agenci oraz islamscy terroryści. Forthrast stoi w epicentrum wydarzeń, a jego bliscy znaleźli się pod krzyżowym ostrzałem.

Nowa Fantastyka 7 (358) 2012

Nowa Fantastyka 7 (358) 2012

Sławek omawia lipcowy numer Nowej Fantastyki. Zapraszam.

Zapowiedź Instytutu Wydawniczego Erica

Z KRWI BOGÓW RODZI SIĘ LEGENDA

Mroczna, napisana z rozmachem, historyczna fantasy, ukazująca dzieje wczesnośredniowiecznej Rusi. Magia, szczęk mieczy, pogańscy bogowie, zdrada i przeznaczenie , to mieszanka, która długo nie pozwoli o sobie zapomnieć.

Rok 965. Młody książę Światosław obejmuje władzę w Kijowie i Nowogrodzie. W jego żyłach płynie krew dzikich wareskich przodków i nie zamierza sprawować rządów z tronu, ale z siodła bojowego rumaka. W tym czasie w krainie zamieszkanej przez plemię Muromców, młodzieniec o imieniu Ilja, wyśmiewany przez wszystkich kaleka, jako jedyny przeżywa napaść okrutnych łupieżców na wioskę. To właśnie jemu pogańscy bogowie przeznaczyli wielką przyszłość sławnego bohatyra. Pewnego dnia we wsi pojawiają się trzej tajemniczy wędrowcy i odwdzięczają się młodzieńcowi za gościnność cudownym uzdrowieniem. Wyrusza więc w świat, by szukać zemsty. Przyłącza się do przybocznej drużyny Światosława, który z wielką armią ciągnie na wschód, by mieczem rozszerzać swoje państwo. Ani ruski władca, ani Ilja nie wiedzą, że oprócz walk z wrogami czeka ich rozprawa z Zilantem, bogiem-smokiem, którego czci okrutny lud Suwarów.

Żelazny kostur
jest pierwszym tomem opowieści o Ilji Muromcu, herosie znanym z bylin, czyli staroruskich pieśni bohaterskich.

W przygotowaniu kolejne tomy przygód Ilji Muromca i innych bohatyrów z drużyny księcia Światosława.Juraj Červenák
(ur. 1974 r.) to słowacki pisarz, który mistrzowsko łączy trzymającą w napięciu fantastyczną przygodę z historycznymi detalami. Tworzy zarówno w języku ojczystym, jak i po czesku. W obu tych krajach jego książki są bestsellerami i cieszą się uznaniem krytyków. Jest autorem ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań. Za serię Czarnoksiężnik otrzymał Nagrodę Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru w kategorii „Najlepsza czeska i słowacka książka roku”.

W Stusłówkach...

...przedostatnia już "Kobieca malowanka" Magdaleny Małek - "Świąteczna malowanka".

Stusłówka

"Pijacka malowanka", ostatnia z "Kobiecych malowanek" Magdaleny Małek.

Na Rymowisku...

..."Toruńska noc" Bartłomieja Dzika.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Nadszedł czas ukazania się w księgarniach długo oczekiwanej nowości Fabryki Słów. Książki Marcina Przybyłka - Czas silnych istot, tom 1.

Zbliża się jubileusz setnej rocznicy istnienia WayEmpire. Imperator Ludzkości, Gorgon Nemezjus Ezra, ma zamiar zaskoczyć trzysta miliardów ludzi zamieszkujących 25 światów Imperium i… odbić ojczysty glob.
Terra Damnata, Ziemia Utracona, kolebka ludzkości, ma dołączyć do WayEmpire. Siedemnaście miliardów Erthirów zainfekowanych niegdyś cyfrową Bestią to nie jedyny problem. Spaczeni Unithirowie, którzy po Wielkiej Przegranej uciekli w Kosmos, kiedyś powrócą by dokonać wyimaginowanej zemsty. A wtedy Imperium Tao zatrzęsie się w posadach.
Torkil Aymore, znamienity Podróżnik i Gamedec, a przede wszystkim Ran, żołnierz elitarnej Pierwszej Centurii Pierwszego Maodionu, będzie walczył o przetrwanie. We wszystkich pięciu wcieleniach.

Mróz - Marcin Ciszewski

Krajowa ósemka - gołoledź i zamieć

Hubert Przybylski

Marcin Ciszewski jest Autorem szczególnym. Mimo, że pisze głównie literaturę z gatunku military-fiction, która jest jedną z odnóg science-fiction, to bardzo rzadko jego książki pojawiają się na półkach z fantastyką. „Mróz”, który dziś zamierzam opisać, jest bardziej miksem powieści kryminalnej i political-fiction i mimo, że wątki fantastyczne są w nim dość mocno widoczne, to w dalszym ciągu spodziewać się go należy raczej na półkach z mainstreamową sensacją, niż tuż obok książek Drake’a, Flinta czy Ringo.

A o czym jest „Mróz”? Akcja powieści zaczyna się 3 grudnia 2011 roku od zamachu na szefów i przedstawicieli najważniejszych agencji wywiadowczych krajów natowskich, którzy w jednej z podwarszawskich miejscowości mają spotkanie robocze. Kilkanaście dni później, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, ginie pewien meteorolog, a do wykrycia jego zabójcy naprędce zorganizowana zostaje w Komendzie Głównej Policji grupa dochodzeniowa pod dowództwem nadkomisarza Jakuba Tyszkiewicza. Ale ledwo śledztwo rusza i przypadkiem odnaleziony zostaje raport meteorologiczny ofiary, zapowiadający kilkudniowy atak super-zimy (z temperaturami dochodzącymi do -60’C, huraganowymi wiatrami i katastrofalnymi opadami śniegu), grupa Tyszkiewicza zostaje rozwiązana. Tuż po tym w kolejnym zamachu ginie prezydent RP, a byli członkowie grupy nagle odkrywają, że są śledzeni, i że i oni, i ich bliscy, nie są już bezpieczni. Pogoda pogarsza się z godziny na godzinę, paraliżując pogrążone w politycznym kryzysie państwo, a Tyszkiewicz zostaje obarczony przez premiera misją ostatniej szansy. Musi za wszelką cenę rozwiązać zagadkę zabójstwa meteorologa, gdyż jest to klucz do znalezienia osób odpowiedzialnych za oba zamachy i jedyny sposób na zapobieżenie zamachowi stanu...

Ciszewski w Subiektywnie

W Subiektywnie Hubert pochylił się nad Mrozem Marcina Ciszewskiego. Chcecie zobaczyć z jakim skutkiem?

Króciak

Króciak

Magdalena Małek: "Mapa".

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Dwunaste wtajemniczenie. Godzina decyzji
James Redfield
 


 21 grudnia 2012 roku kończy się kalendarz Majów, w czym wielu widzi znak końca świata. Ale czy rzeczywiście mają rację? Może to tylko symboliczna data końca starego świata i początku nowej epoki, epoki prawdziwej duchowości…


W "Dwunastym Wtajemniczeniu" , długo oczekiwanej najnowszej książce autora światowych  bestsellerów  "Dziesiąte Wtajemniczenie" i "Niebiańska Przepowiednia", odbywamy wraz z bohaterami niezwykłą duchową podróż, której zwieńczeniem ma być przemiana całej ludzkości. Do znanego z poprzednich książek Redfielda narratora zgłasza się jego przyjaciel Wil, który odnalazł fragment nieznanego wcześniej nikomu manuskryptu. Ten starożytny dokument opisuje tajemniczą duchowość, która niezauważenie ujawni się w drugiej dekadzie dwudziestego pierwszego wieku. Nikt nie zna całości manuskryptu, w różnych regionach świata ujawniają się jedynie jego fragmenty. Aby zrozumieć w pełni jego znaczenie dla ludzkości, Wil i jego towarzysz rozpoczynają poszukiwania brakujących części. Kiedy zrozumieją siłę, jaką daje Synchroniczność i wagę kolejnych informacji zawartych w manuskrypcie, na drodze stają im religijni ekstremiści i agenci tajnych organizacji, którzy chcą poznać tajemnice ukryte w dokumencie dla swych własnych celów…

Kim jest Iks? - rozwiązanie i zwycięzcy

Dokonało się losowanie.

Długo szukałem. Zupełnie niepotrzebnie, bo przecież wiem, że nie mam kapelusza. Ale mimo to - szukałem. Bo może... Wtedy losowanie miałoby należytą oprawę. Niestety. Musiałem się zadowolić czapeczką Ramones. Mam nadzieję, że i Wy będziecie zadowoleni. Mam nadzieję, chociaż wiem, że najbardziej zadowoleni będą ci, których nazwiska znalazły się na karteczkach, które moja Małżonka wydobyła ze wspomnianej czapeczki. A są to nazwiska (oraz imiona, żeby być dokładnym), w kolejności przypadkowej: Jakub Paulus, Leszek Błaszkiewicz i Oskar Grzelak.

Andrzejowi Zimniakowi serdecznie dziękuję za wspólną zabawę. Mam nadzieję, niepłonną, że nie jest to ostatnia wizyta Andrzeja na Szortalu.

Przy okazji...

Autor pisze na swoim blogu: "Nie pytajcie mnie, jak to się stało, że wydałem tomik fraszek". Nie pytamy. Ale mimo deklaracji: "...pragnę uspokoić moich czytelników - nie, nie zmieniam profilu twórczości, nadal chcę pisać fantastykę. Fraszki są tylko odpryskiem, odmianą, chwilą relaksu. Jak kawał opowiedziany w kuluarach", chciałbym wyrazić nadzieję, że na jednym kawale się nie skończy.

W samo południe - odsłona XXXI - ogłoszenie wyników

W samo południe - odsłona XXXI też się zakończył, przyszło bardzo dużo odpowiedzi, w większości poprawnych. Jak zwykle, jedno z pytań dałem na tyle szerokie, że uznaję więcej odpowiedzi, ale tutaj już mnie znacie :)

Czas na prawidłowe odpowiedzi:

1. "Z jednej strony, z drugiej strony" - biografia Szewacha Weissa (współautorka) oraz samodzielnie: "Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum", "Północna droga 1. Saga Sigrun", "Północna droga 2. Ja jestem Halderd", "Północna droga 3. Pasja według Einara", "Gra w kości", "Korona śniegu i krwi".

2. "Fionavarski gobelin" Guy Gavriel Kay.

Inne książki: "Tigana", "Lwy Al-Rassanu", "Pieśń dla Arbone", "Ostatnie promienie słońca", "Ysabel", "Sarantyńska mozaika 1. Pożeglować do Sarancjum", "Sarantyńska mozaika 2. Władca cesarzy".

3. To właśnie te 'szerokie' pytanie, przecież baranek tyle robi, że właściwie wszystko można pod to podciągnąć.

Chodziło mi o czasopismo "KiT", czyli "Krótko i Treściwie. Nieperiodyczny Magazyn Małych Form Fantastycznych". Uznawałem także antologię "Krótko mówiąc"


Zwycięzcami zostali:

Agnieszka Strzelecka i Jan Szych. Gratuluję!!!

Proszę o podanie adresów do wysyłki nagród.

Zapraszam na XXXII odsłonę, prawdopodobnie jutro.


Stusłówka

Anna Tess Gołębiowska: "Ukryta wada konstrukcyjna".

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Ostatni rozdział przygody na kosmiczną skalę!

Piąty tom sagi Powrót do domu po raz pierwszy w Polsce

 Wysoko na niebie, na pokładzie „Basiliki”, Shedemei, ostatni żyjący przybysz z Harmonii, i sztuczna inteligencja, Naddusza, pomimo lat obserwacji wciąż nie znaleźli tego, czego szukali. Nie znaleźli Opiekuna Ziemi, który jako jedyny może naprawić uszkodzony program Nadduszy i umożliwić jej powrót na Harmonię.

Tymczasem na Ziemi, po kilkuset latach rozwoju, wpływ Opiekuna znów daje o sobie znać. Ludzie śnią prorocze sny. W świecie kontrastów - wojen i pokoju, swobody i zniewolenia, miłości i nienawiści - rozpala się iskierka nadziei na zmiany. Zło jednak nie śpi. A stare waśnie i uprzedzenia, konflikty rasowe i nierówności społeczne nie pozwolą o siebie zapomnieć.

 Jaki jest plan Opiekuna?

Orson Scott Card (ur. 1951) – jeden z najbardziej popularnych autorów science fiction. Debiutował opowiadaniem Gra Endera, które zostało później rozbudowane do rozmiarów powieści. Zapoczątkowała ona kultowy cykl. Dzieci Ziemi to ostatnia część innego znanego cyklu autora, sagi Powrót do domu.

Diabłu ogarek. Kolumna Zygmunta - Konrad T. Lewandowski

Nihil novi

Diabłu ogarek. Kolumna Zygmunta.

Sławomir Szlachciński

             Jakiś czas temu z przyjemnością przeczytałem lekką, przyjemnie rozrywkową książkę Konrada T. Lewandowskiego Diabłu ogarek. Czarna wierzba. Zgrabnie wykoncypowana i skomponowana pozostawiła mnie w miłym nastroju i z postanowieniem zapoznania się z kolejnymi częściami przygód siedemnastowiecznych bohaterów. I oto mamy tom drugi, zapowiadany z podtytułem Serce infamisa ukazał się ostatecznie jako Diabłu ogarek. Kolumna Zygmunta.

            Czytelnicy, którzy zapoznali się z pierwszą częścią przygód Stanisława Lawendowskiego, woźnego trybunału ziemi liwskiej, w zasadzie wiedzą, czego się spodziewać w tomie drugim. Z pewnością wiele ich nie zaskoczy. Główny bohater jest, jaki był. Prawy, szlachetny i tolerancyjny, odważny, umny i nad podziw rozsądny, bronią wszelaką robi jak mało kto. A jak trzeba to i diabła potrafi nabić w butelkę. Dosłownie. No dobra, może to nie sam Lucek, lecz pomniejszy diablik ale to i tak nie lada osiągnięcie, nieprawdaż? Podobnie ma się sprawa z antagonistami naszego bohatera. Podłość i nikczemność to zasadnicze filary noszące konstrukcję ich charakterystyk. Autor nie bawi się w półcienie, nieokreśloności i skomplikowane dylematy moralne. Kreski rysuje grube i wyraźne, barwy mocne i jednoznaczne.

Lewandowski w Subiektywnie

W Subiektywnie Sławek omawia książkę Konrada T. Lewandowskiego - Diabłu ogarek. Kolumna Zygmunta. Zapraszam.

W Stusłówkach...

..."Skład" Anny Tess Gołębiowskiej.

W samo południe - odsłona XXXII

Dzisiejszym sponsorem jest wydawnictwo Mag. Mamy bardzo dobrą książkę jako nagrodę. Na dodatek w trzech egzemplarzach :)
Będzie to Nieśmiertelny Catherynne M. Valente wydane w świetnej serii: Uczta Wyobraźni. Świetna powieść, wiem co piszę, sam czytałem :)

Odpowiadamy na maila: akusz@szortal.com do 2 sierpnia 2012 roku (czwartek), do godziny 16:00. W tytule maila proszę podać numer odcinka i koniecznie podpisać się :)

Przechodzimy już do pytań:
1. Proszę wymienić jakie powieści i opowiadania C. M. Valente ukazały się Polsce.
2. Proszę podać ile do tej pory ukazało się pozycji w serii Uczta Wyobraźni, oraz podać nazwiska przynajmniej trzech autorów.
3. Jedna z najnowszych książek wydawnictwa Mag będzie sobie liczyła 1072 strony. Proszę podać jej tytuł, autora, oraz wymienić przynajmniej trzy inne tytuły powieści tego autora.

Do dzieła, do zabawy!


Króciak

Krzysztof Andruczyk: "Człowiek w szarym kapeluszu".

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Już od piątku będzie można nabyć Szaleństwo elfów - Karen Marie Moning.

Kiedy MacKayla Lane dostaje pocztą kartkę wyrwaną z dziennika jej nieżyjącej siostry, zaskakują ją pełne desperacji słowa Aliny. I wie, że zabójca jest blisko. Ale zło jest jeszcze bliżej. Tak oto widząca sidhe wyrusza na poszukiwania. Odpowiedzi. Zemsty. I starożytnej księgi mrocznej magii tak złej, że demoralizuje każdego, kto jej dotknie.

Poszukiwania Sinsar Dubh prowadzą Mac na niebezpieczne, zmienne ulice Dublina, a  jej śladem wędruje podejrzliwy gliniarz. Jest uwięziona w niebezpiecznym sojuszu z V’lanem, nienasyconym elfim księciem o zabójczych erotycznych gustach z jednej strony, a z drugiej  z Jericho Barronsem, mężczyzną kryjącym w sobie pierwotne pragnienia i niewypowiedziane tajemnice. Mac musi rozpocząć walkę o ciało, umysł i duszę.

Fragment powieści.

Diablo III. Zakon - Nate Kenyon

Nate Kenyon – Diablo III. Zakon

Marek Adamkiewicz

Nie da się ukryć, że nowelizacje gier komputerowych zazwyczaj nie są literaturą najwyższych lotów. Do ich pisania nie zatrudnia się mistrzów pióra, ale raczej sprawnych rzemieślników. Skutkuje to najczęściej książką, którą trudno nazwać arcydziełem, ale która sprawdza się jako lekka lektura rozrywkowa. Seria Diablo jest tego dobrym przykładem. Całkiem interesujące uniwersum, w którym dzieje się akcja czy to tej, czy poprzednich książek, to dodatkowe ułatwienie dla autora, który musi jedynie dodać do niego w miarę przynajmniej chwytliwą fabułę. Jednak to, co wydaje się być dziecinnie proste, nie zawsze musi takie być w rzeczywistości. I tak niestety jest w przypadku powieści Nate’a Kenyona.

Fabuła „Zakonu” to na dobrą sprawę prequel komputerowej wersji Diablo III. Jej głównym bohaterem jest powszechnie znany Deckard Cain, który mimo podeszłego wieku, musi wyruszyć w daleką i męczącą podróż. Chce zapobiec kolejnemu zejściu Piekła na ziemię, którego tym razem miałby dokonać Belial. W podróży towarzyszyć będzie Cainowi pewna dziewczynka o niezwykłych mocach, a po drodze przyjdzie im stawić czoła wielu niebezpieczeństwom. Dybać na życie bohaterów będą sługi Beliala, na czele z bezwzględnym czarownikiem, zwanym Mrocznym.

Kenyon w Subiektywnie

Marek ocenia Diablo III. Zakon. Zapraszam do zapoznania się.

Zaproszenie wydawnictwa Zysk i S-ka

"Lato z książką"

11-12 sierpnia 2012 r., start godz. 12.00

Port jachtowy, ul. Jachtowa 8, Łeba

  Szanowni Państwo,

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w wydarzeniu „Lato z książką”, które odbędzie się w weekend, 11-12 sierpnia 2012 r., w Łebie. Jest to innowacyjny projekt, organizowany po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że nie ostatni.

Podczas tych pełnych atrakcji dni, będą Państwo mogli spotkać się z popularnymi autorami, których książki publikowane są przez Zysk i S-ka Wydawnictwo. W Łebie pojawią się m.in.: Robert Gwiazdowski, Małgorzata Kalicińska, Sławomir Cenckiewicz, Zofia Kucówna i Jacek Pałkiewicz.

Każdy z autorów zaprezentuje swoje książki i odpowie na wszelkie pytania gości „Lata z książką”. Będzie to także okazja, aby indywidualnie porozmawiać z twórcami, otrzymać autograf oraz zrobić wspólne zdjęcie. Pełna lista zaproszonych autorów pojawi się na naszej stronie oraz na facebooku Zysk i S-ka Wydawnictwa już niebawem.

Wśród licznych atrakcji znajdą się również prezentacje nowoczesnych form przedstawienia czytelnictwa, tj. silent booki. Zapoznamy Państwa także z procesem powstawania książki, od momentu przesłania przez autora maszynopisu, do samej premiery. Nie zabraknie też czasoumilaczy dla najmłodszych, począwszy od czytania bajek, poprzez różnego rodzaju gry, zabawy i konkursy.

Już jutro, najpóźniej pojutrze na Szortalu...

Będziemy mieli gości. Trwają ostatnie przygotowania, ostateczne wygładzanie tłumaczeń... A póki co zerknijcie tutaj:

http://www.pokolenie-debut.ru/lica_premii/a/vladimir_arenev/

Bardzo się cieszę, że wreszcie udało się doprowadzić sprawę do końca. A równocześnie mam nadzieję, że to dopiero początek.

Konkurs literacki

Lubimy Pawła Palińskiego, jeżeli Paweł Paliński organizuje konkurs literacki to szortal go promuje i popiera :)

Jak to kanibal zapytał ofiarę: z czym to się je?

Tematyką konkursu jest groza we wszelkim wydaniu realizująca temat przewodni (patrzcie: nazwa konkursu). Oddajemy w Wasze ręce (i do Waszej twórczej interpretacji) motyw ciała, które jest więzieniem. Milutko, prawda? Jak łatwo się domyślić: mile widziane wariacje na temat body horroru (i wszelkie inne wariacje również); już nie możemy doczekać się zaskoczenia, w jakie nas wprawicie!

Garść konkretów:

- teksty do 40 tysięcy znaków ze spacjami
- czas na nadsyłanie opowiadań: DO 30 WRZEŚNIA
- jurorzy, którzy Was zmasakrują: Paweł Paliński, Wojciech A. Rapier, Jacek Skowroński :)

Do zgarnięcia publikacje w QFancie, książki, kultowe filmy i napisane przez Pawła Palińskiego recenzje na życzenie dla wybranych autorów.

Powodzenia!

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Źródło to historia nieprzeciętnie uzdolnionego architekta, Howarda Roarka. Nie podporządkowuje się on powszechnie panującym poglądom i gustom. Pomimo wiążącej się z tym samotnością i cierpieniem podąża drogą, którą wskazują mu serce i rozum.

Jest to opowieść o ambicji, władzy, pieniądzach i miłości - miłości tak niezłomnej, że niczym masywne kamienne wieże wznoszone przez bohatera zatriumfowała nad oszustwem, rozłąką, zazdrością i okrutnymi atakami tych, którzy pragnęli ją zniszczyć.

Podobnie jak w swojej sławnej krótkiej powieści Hymn, i tu Ayn Rand ostro występuje przeciwko idei równości lansowanej nie tylko przez modny w owym czasie wśród zachodnich intelektualistów - socjalizm, ale i przez chrześcijaństwo. Tu najpełniej dochodzi do głosu filozofia obiektywizmu oraz pochwała indywidualizmu, stanowiącego źródło ludzkiego rozwoju.

Zapowiedź wydawnictwa Powergraph

Przedstawiamy najnowsze, zapowiadane na wrzesień książki wydawnictwa Powergraph.

Najnowsza powieść Anny Kańtoch „Czarne” ukaże się w serii Kontrapunkty.

”Herosi” antologia opowiadań o bohaterze heroicznym i superbohaterze, w której znajdą się teksty: Michała Cetnarowskiego, Kuby Ćwieka, Rafała Dębskiego, Oli Janusz, Rafała Kosika, Kuby Małeckiego, Łukasza Orbitowskiego, Pawła Palińskiego, Asi Skalskiej, Roberta Szmidta i Roberta M. Wegnera ukaże się w serii „Fantastyka z plusem”.

Prapremiera na Polconie we Wrocławiu!

Obywatel, który się zawiesił - Rafał Kosik

O alterach, komplantach i szaleńcach

Hubert Stelmach


„Obywatel, który się zawiesił” to zbiór wcześniej już publikowanych opowiadań Rafała Kosika, współzałożyciela popularnego wydawnictwa Powergraph. Sam fakt pojawienia się tych tekstów w „Nowej Fantastyce” czy „Science Fiction, Fantasy & Horror” powinien świadczyć o ich wysokiej jakości. Ale że takimi „powinnościami” nie zwykłem się przejmować, postanowiłem przyjrzeć się tym tekstom bliżej i ocenić czy warto wydać pieniądze na tę książkę.

Rafał Kosik jest autorem ze wszech miar szerzącym ducha modernizmu. W jego utworach wyraźnie można wyczuć krytykę cywilizacji i społeczeństwa, oraz, co najważniejsze, nieuchronnie zbliżający się kryzys moralny – opowiadania nie napawają optymizmem w stosunku do najbliższej przyszłości. Dystopiczne wizje nawet z pozoru nie próbują mamić czytelnika swoją wspaniałością. Autor od razu stawia kawę na ławę, obnażając całe zepsucie systemu i zagubienie (lub wręcz zwyrodnienie) poszczególnych jednostek. Ponadto, kiedyś, bodajże w „Komputer Świecie” widziałem nagłówek: „każdy facet to gadżeciarz, a jeśli twierdzi inaczej – kłamie”. Te słowa dość dobrze opisują prozę Kosika, w której przyszłe technologie są jednym z ważniejszych bohaterów.

I tak, w tytułowym opowiadaniu „Obywatel, który się zawiesił” poznajemy historię człowieka buntującego się przeciwko systemowi (każdemu: administracyjnemu, ubezpieczeniowemu, społecznemu – po prostu systemowi). A nawet nie tyle buntującego się, co raczej postanawiającego zerwać z nim wszelkie kontakty. Jak łatwo zgadnąć, wyrwanie się z macek aparatu urzędniczego nie stanowi prostego zadania. Tekst z wydźwiękiem mocno anarchistycznym. „Mgłę”, „Szczelinę” i „Coś, czego nigdy nie pamiętamy” można by określić jako horrory oniryczne, których jedynym mankamentem jest odarcie przez autora z całej niezwykłości i dokładne wytłumaczenie tego, co właściwie zaszło. Czasem wskazane jest zostawienie czytelnikowi trochę szerszego pola do interpretacji. Z kolei „Pokoje przechodnie” i „Czy ktoś tu widział Boga” to raczej przeciętne humoreski.

„Skrytogrzesznicy”,

Kosik w Subiektywnie

Mamy teraz dwóch Hubertów oceniających książki. Muszę ich jakość podzielić. Powiedzmy, że podzielę ich wiekiem i stażem. Tak więc Hubert Młodszy ocenił dla Was Obywatela, który się zawiesił Rafał Kosika. Zapraszam do zapoznania się!

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Nadzwyczajny Neal Stephenson dał nam epicką opowieść o skali obejmującej całe światy, realne oraz wirtualne.

 Richard Forthrast, czarna owca klanu farmerów z Iowa, dawny uciekinier przed poborem do Kanady oraz przemytnik marihuany, zgromadził w ciągu lat niewielką fortunę, a potem powiększył ją tysiąckrotnie, tworząc T’Rain, rozległą grę sieciową wartą wiele miliardów dolarów. T’Rain ma miliony zagorzałych fanów na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych aż po Chiny, ale grupka pomysłowych azjatyckich hakerów stworzyła Reamde – wirusa, który koduje pliki wszystkich graczy, by następnie zażądać okupu za ich zwrot. W ten sposób mimowolnie wywołali wojnę, powodującą chaos nie tylko w świecie wirtualnym, lecz również w rzeczywistym. Jej reperkusje dają się odczuć na całym świecie, prowadząc do serii niszczycielskich incydentów, w których uczestniczą: rosyjska mafia, komputerowi maniacy, tajni agenci oraz islamscy terroryści. Forthrast stoi w epicentrum wydarzeń, a jego bliscy znaleźli się pod krzyżowym ostrzałem.

Fragment powieści.

Szorty bez granic

W zupełnie nowym cyklu: "Szorty bez granic" - "Te dni..." Władimira Arieniewa.

Szorty bez granic

Nowość wydawnictwa Czarne


Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach William Dalrymple

Dziewięć osób, dziewięć ścieżek życia. Każda wiodąca przez inne doświadczenia religijne, każda niosąca niezapomnianą opowieść. Od rytualnej śmierci głodowej do tajemniczych praktyk tantrycznych, od boga wcielającego się w tancerza po rzeźbiarza stwarzającego boga z brązu. William Dalrymple dzieli się z czytelnikami wiedzą, którą zebrał, i historiami, których wysłuchał w ciągu swojego ponad dwudziestopięcioletniego pobytu w Indiach. Prowadzi nas na wrzące pogranicze pakistańskie, gdzie sufizm stawia czoło postępującej talibanizacji, i do Bengalu, gdzie składa się krwawe ofiary bogini Tarze, a boży minstrele głoszą, iż Najwyższej Prawdy należy szukać w sercu, nie w niebiosach. Oddaje głos buddyjskiemu mnichowi, który pokutuje za to, że zerwał śluby, by zbrojnie bronić Tybetu przed chińską inwazją, i dewadasi, świętej prostytutce, która obie swe córki wprowadziła w zawód.
Nie ma w książce brytyjskiego pisarza i historyka powierzchownego urzeczenia egzotyką ani taniej sensacji – jest głęboki namysł nad sednem tożsamości religijnej, przekazem tradycji, przemianami społecznymi i zapamiętaniem w wierze. A przede wszystkim jest co najmniej dziewięć ścieżek wiary i dziewięć historii życia.

„Jak właściwie zmienia się religia indyjska w miarę rozwoju kraju? Co oznacza bycie świętym mężem albo mniszką dźinijską, mistykiem albo adeptem tantry, szukającymi zbawienia na drogach współczesnych Indii, gdy ciężarówki Tata z hurgotem przemykają obok? Dlaczego jeden za swoje święte powołanie uznaje zbrojny opór, podczas gdy drugi z poświęceniem praktykuje ahinsę, unikanie przemocy? Dlaczego niektórzy myślą, że mogą stworzyć boga, inni wierzą, iż bóg może w nich zamieszkać, a jeszcze inni negują istnienie jakiegokolwiek transcendentnego bóstwa? W jaki sposób różne ścieżki religijne starają się przetrwać zmiany, którym ulegają teraz Indie? Co się zmienia, a co pozostaje bez zmian? Czy Indie wciąż mają do zaoferowania jakąś realną alternatywę dla materializmu,

Króciak

"Wojna trzecia" Joanny Rogalskiej.

Zapowiedź wydawnictwa Almaz

Zaproszenie na spacer po warszawskiej Pradze większość z Czytelników potraktowałby zapewne jak ponury żart. A jednak warto zobaczyć jedyną dzielnicę stolicy ocalałą z wojennej pożogi. Piękne parki, wspaniałe ZOO, stadion narodowy, odrestaurowane secesyjne kamienice.

Jednak wieczorem… wieczorem proponuję, by zostali z nami jedynie ci, którzy są gotowi na ryzyko. Na Starej Pradze w okolicach bazaru Różyckiego, Brzeskiej, czy trochę dalej, na Stalowej, możemy spotkać ludzi, którzy nie będą patrzeć z sympatią na obcych. Nie lękaj się jednak, Czytelniku, będę twoim przewodnikiem. W labiryncie zaniedbanych uliczek, na podwórkach-studniach czy też w obskurnych bramach albo podejrzanych knajpach poznasz poetów, pisarzy, żołnierzy z wielu wojen, muzyków, ale także mistrzów włamu, genialnych fałszerzy, niezrównanych graczy w trzy karty. Książąt występku. Dotrzymają nam towarzystwa panie trudniące się negocjowalną miłością.

Część napotkanych postaci nie będzie pochodzić z naszego czasu, część nie będzie nawet ludźmi. Tu już nawet ja, prażanin z dziada pradziada, nie mogę gwarantować bezpieczeństwa. Cóż, jest ryzyko, jest zabawa. Odważni proszę za mną! Skręcamy z Targowej w Ząbkowską, porzucamy nudną rzeczywistość, zanurzamy się w magicznych Szmulkach.

W sklepie Almazu ruszyła już przedsprzedaż :)