Czerwiec 2012

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Od 30 maja 2012 roku można nabyć nową książkę Jacka Komudy - Zborowski.

Gdy wpada w gniew, niczym wściekły pies, uderza śmiertelnie boleśnie!

Straceniec, którego niewiele szczęścia w życiu spotkało. Wespół z kozacką duszą , Nikoforem Hunią oraz łasym na złoto Bohuszem, brnie w czeluść czarciego kotła. Tam, gdzie smaży się już wielu z tych, których posiekał szablą głodną krwi.
Dumne nazwisko, do którego lgną wywołańcy i hultaje jest mu tylko ciężarem. Pamięć o strasznym ojcu ściętym pod krakowską basztą Lubranką skazała go na żywot tułacza i najmity.

Samuel Zborowski niesie tylko swoją szablę i honor. Ale jedno i drugie droższe jest mu niż życie.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

26 czerwca ukaże się powieść Elżbiety Charazińskiej - Korona śniegu i krwi

Pierścień, który zmyje klątwę...
Miecz, który skłóci śmiertelnych...
Orzeł, który przebudzi królestwo.

Czasy Wielkiego Rozbicia. Potężne ongiś królestwo w sercu Europy rozpadło się na księstwa, którymi władają skłóceni ze sobą Piastowie. Od wielu lat Polska nie ma króla, a tron pozostaje pusty.
Na horyzoncie pojawia się nadzieja — skromny kantor Jakub Świnka odczytuje klątwę i jako pierwszy dostrzega księcia, który może ją odwrócić. Książę Starszej Polski Przemysł II spędza czas na turniejach i w poszukiwaniu rycerskich laurów.
Na opustoszały królewski tron padają pożądliwe spojrzenia sąsiednich władców. W głębi lasów budzą się ludzie Starszej Krwi, a wraz z nimi zapomniane przez stulecia demony. Z herbów schodzą bestie, by w walce wspomóc swych panów. Sieć intryg coraz ciaśniej zaciska się wokół młodego księcia.
Święte księżne, grzeszni książęta i szlachetni rycerze. Jaką rolę odgrywa wielki ród Zarembów o skrzętnie skrywanych początkach? Czy minezingerzy zaśpiewają pieśń zwycięską czy też chmury nad tronem pogrążą królestwo w wiecznym mroku?
Czas rozpocząć bój o koronę, najwyższy czas zjednoczyć królestwo...

Wraz z rykiem lwa do lotu budzi się orzeł...

Niemcy bronią się przed Polską... - Robert Citino

Obiektywnie patrząc…

Hubert Przybylski

Na samym wstępie wypada wspomnieć, że „Niemcy bronią się przed Polską. Ewolucja taktyki Blitzkriegu 1918 – 1933” Roberta M. Citino, jest opracowaniem szczególnym. Nie tylko ze względu na szczegółowość opisu problematyki, czy na pokrycie w dokumentacji historycznej. Nie, książek o historii militariów spełniających takie warunki znajdzie się na rynku całe mnóstwo. A to opracowanie wyróżnia się z tego „tłumu” tym, że jest absolutnie bezstronne. I z tego względu zdecydowałem, że moja recka tegoż opracowania nie skończy jako jedna z części „Poradnika dla początkującego autora-militarysty”, choć niewątpliwie opisy manewrów przeprowadzanych przez armie Niemiec i Polski mogłyby stanowić świetne źródło materiałów szkoleniowo-poglądowych dla takiego twórcy. Decyzja moja jest także spowodowana faktem, że ta książka skupia się równie mocno co na wojskowych, także na politycznych aspektach zagadnienia.

Citino w Subiektywnie

Konkurs z okazji I urodzin szortalu

Szortal ma już roczek! Cieszycie się?! My tak :)

Dlatego z tej okazji ogłaszam, że czerwiec zostaje miesiącem urodzinowym. I to my będziemy dawać prezenty (oczywiście, jeżeli przygotowaliście dla nas prezenty, prosimy o ich przesłanie :D).

Od poniedziałku, 4 czerwca, codziennie, przez cały czerwiec, będę ogłaszał jeden konkurs. Zasady będą różne: pytanie (na losowanie, na szybkość), stusłówka, fraszka, proste rymy. Będzie mnóstwo prezentów, codzienne przynajmniej jeden, a dla najlepszych z całego miesiąca duże, a wręcz bardzo duże zestawy książek.

Cieszycie się? :)

Jak macie jakieś pomysły, życzenia, prośby, otwieram na dole możliwość komentarzy.

Zasady konkursu.

Zasady konkursu: Wielka Czerwcowa Niespodzianka (WCN)

Zasady konkursu: Wielka Czerwcowa Niespodzianka, w skrócie: WCN.

Szortal obchodzi pierwsze urodziny, z tej okazji przez cały miesiąc, będziemy organizować konkursy. Różne konkursy, z pytaniami, na fraszkę, stusłówka, szorta. Kończąc poprzedni odcinek będę podawał kiedy odbędzie się następny. Konkursy będą różne, na szybkość, na celność, na jakość, na najlepszy utwór.

Konkursy będą się odbywać pomiędzy 8:00, a 18:00 danego dnia. Godzina nie będzie wcześniej podana. Ramy czasowe będą obowiązywać przez cały miesiąc.

Każdy odcinek konkursu WCN będzie brany pod uwagę dwa razy. Pierwszy raz do wyłonienia zwycięzców danego odcinka, oraz dodając punkty do podsumowania całego miesiąca.

Nagrody także będą przyznawane dwukrotnie. Co odcinek będziemy nagradzać przynajmniej jedną osobę, czasami dwie, czasami trzy.
Przez cały miesiąc będę sumował punkty wszystkich uczestniczących, na koniec, po ostatnim odcinku pięć najlepiej punktujących otrzyma nagrody specjalne. Pakiety książek. Bardzo duże pakiety książek :)

Punktacja:
Nagrody w danym odcinku otrzymają zwycięzcy, czasami tylko zwycięzca, czasami więcej osób.
Nagrody miesięczne będą wynikać z podsumowania wszystkich odcinków, które odbędą się w czerwcu. Nagrody (zestawy książek) otrzyma pięć najlepszych osób.
Poszczególne odcinki będą punktowane następująco:
I miejsce - 5 punktów,
II miejsce - 4 punkty,
III miejsce - 3 punkty,
wszystkie pozostałe prawidłowe odpowiedzi - 1 punkt.

Sponsorzy naszego konkursu (to dzięki nim mamy taką wspaniałą zabawę, oklaski poproszę :D):
Erica,
Mag,
Fabryka Słów,
Powergraph,
Almaz,
Zysk i S-ka.

Nowy "numer" Fahrenheita

W Dzień Dziecka ukazał się kolejny "numer" Fahrenheita. Znajdziecie w nim:

LITERATURA:

Jagna Rolska "Poddasze"

Andriej Astachow "2013"

Anna Nieznaj "Cyberdziadek"

 

ZAKUŻONA PLANETA:

"Oddech agonalny" R.Ch. (i Ebola)

 

PUBLICYSTYKA:

Andrzej W. Sawicki "Magiczne bąbelki, czyli u źródeł wody sodowej"

Adam Cebula "Pasta do butów, a pisarze do piór, czyli czemu nie lubię ACTA"

 

PARA-NAUKA:

Adam Cebula "Klimatologia alternatywna"

Daniel Ostrowski "O konkurencyjności tego, czego nie widać - cz. I".

Rozstrzygnięcie konkursu okupowego

Z parodniowym poślizgiem (enigamtyczne względy techniczne) przedstawiam wyniki konkursu.

I miejsce - Mrówki i ludzie - Barłomiej Dziko Dzik

II miejsce - Zapłata - B.A.Urbański

III miejsce - Okup - Agnieszka Zozali Mazur

Gambit - Robert Rusik.

Zgodnie z zasadami konkursu nagrodę otrzymuje zwycięzca (nie musi się kontaktować, wiemy o nim wszystko).

Serdecznie dziękuję autorom, jury i głosującym w ankiecie za udział.

Wyniki konkursu okupowego

Znajdziecie TUTAJ.

WCN - 4 czerwca 2012 roku (odpowiedź + zwycięzcy)

Trochę Was przetrzymałem, przepraszam, ale dopiero co wróciłem z całodziennego szkolenia.

Już startujemy :)

Dzisiaj jedno pytanie, odpowiadamy pomiędzy 18:00, a 24:00. Nagrody otrzyma dwóch pierwszych konkursowiczów, którzy odpowiedzą prawidłowo, pozostali otrzymają oczywiście punkty według wykazu.

Nagrodą jest książka Instytutu Wydawniczego Erica - Carska roszada - Melchiora Medarda.

Pytanie:

Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku ukazywało się w Polsce czasopismo, którego nazwa wzięła się od imienia i nazwiska bardzo znanego autora sf.
Proszę podać nazwę czasopisma, ile wyszło numerów, które wydawnictwo je wydawało i ostatnie: kto za tym wszystkim stał? :)

Proszę pamiętać o zasadach konkursu! Odpowiedzi przesłane nieprawidłowo nie będą brane pod uwagę!!!

Następny konkurs jutro, 5 czerwca 2012 roku.

Stusłówka

Jadwiga Kopaszewska - "Pies".

WCN - 5 czerwca 2012 roku (odpowiedzi i zwycięzcy)

Dzisiaj jedna nagroda, ale za to jaka! Antologia Science Fiction z Powergraphu. Ponad 800 stron soczystej, twardej, bardzo dobrej fantastyki:)

Dzisiaj nie mamy pytania na szybkość, może niektórych zawiodę, może nie:)

Zadanie trwa od 16:00 do 24:00. Zwycięzców wyłonię jutro rano. Także jutro będzie następny odcinek.

Proszę pamiętać o zasadach konkursu, wczoraj otrzymałem parę maili bez podpisu loginem z szortalu.

Zadanie:

Proszę napisać w krótkich słowach (od zera do 100 słów, idealnie byłoby 100, ale nie jest to warunek konieczny) recenzję, omówienie, impresję na temat książki wydanej w 2012 roku przez jednego z naszych sponsorów (krótka lista w Zasadach konkursu). Może być smutno, może być wesoło, ma być dobrze :)
Komisja w składzie: xan4, xan4 i xan4 wyłoni trzy najlepsze prace, z których pierwsza otrzyma ww. antologię i 5 punktów, druga 4 punkty, a trzecia 3 punkty. Pozostałe prace (jeżeli będą mieścić się w ramach zasad odcinka) otrzymają 1 punkt.

Do dzieła, zapraszam do zabawy!

Zapowiedź wydawnictwa Almaz

Inwazja! To już fakt! Nadchodzą!

Prosimy o zachowanie spokoju. To nie są ćwiczenia. Sekwencja samodzielnego zakupu została aktywowana. Osobom zarażonym bakcylem czytania zaleca się sprawdzenie sprzedaży przedpremierowej.

Jeśli twój lekarz albo farmaceuta odradza ci wizytę w mieście, sięgnij po sprawdzoną sprzedaż internetową. Twój listonosz został już zaszczepiony. Kontakt z nim nie zagraża twojemu zdrowiu.

Nadchodzą! Sprawdź, zanim oni...

Rozpocznij procedurę przeniesienia

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

W związku ze zbliżającą się premierą marynistycznej powieści Marcina Mortki "Listy lorda Bathursta", inspirowanej dorobkiem literackim Patricka O'Briana (którego przekładu na język polski dokonał właśnie Marcin Mortka), Fabryka Słów oraz serwis Secretum.pl przygotowały dla Was konkurs graficzny.

Teraz każdy może wypróbować swoich sił i wykonać ilustrację startową do "Listów...". Decydująca siłą rozstrzygającą będą głosy internautów, którzy wybiorą zwycięską pracę.

Pomocne okaże się tutaj opowiadanie "Wieczór przed egzekucją", na podstawie którego należy wykonać pracę.

Nie będzie ono bezpośrednio zawarte w książce, ale do jej treści nawiązuje i stanowi natomiast internetowy bonus dla wielbicieli prozy Marcina Mortki.

Na Wasze prace czekamy od teraz do 22 czerwca 2012 roku, głosowanie odbędzie się od 23 do 30 czerwca, zatem czasu nie ma aż tak wiele.

Szczegółowy regulamin konkursu znajdziecie tutaj: http://secretum.pl/konkursy/konkurs-graficzny-listy-lorda-bathursta.html

Zapraszamy również do wzięcia udziału w ankiecie, w której można zdecydować, co teraz, wg czytelników, mógłby pisać Marcin Mortka:

http://www.facebook.com/questions/10150922113563774/

Aparatus - Andrzej Pilipiuk

Imaginarium magistra Pilipiuka

Hubert Przybylski


Troszkę to trwało, zanim „Aparatus”, zbiór ośmiu „bezjakubowych” opowiadań Andrzeja Pilipiuka, trafił w moje ręce. Ale jak już trafił, to praktycznie z marszu go przeczytałem. I po raz kolejny, na lekturze utworów tego Autora się nie zawiodłem. Nawet mimo tego, że połowę opowiadań znałem już wcześniej.


Jak już wspomniałem, zbiór składa się z ośmiu opowiadań. Trzy z nich, to dziejące się na początku XX wieku przygody doktora Pawła Skórzewskiego. Kolejne trzy są umiejscowione współcześnie i opowiadają o perypetiach handlarza antykami i kolekcjonera -Roberta Storma. Ostatnie dwa są niezwiązanymi bohaterami historiami, których akcja rozgrywa się w czasie, lub tuż po II wojnie światowej.

Tradycyjnie już, oprócz ciekawej fabuły, Autor raczy nas sporą ilością wiedzy historycznej, przyrodniczej i technicznej. Dla kogoś wychowanego na powieściach Wiesława Wernica i Alfreda Szklarskiego, lektura tekstów z tego zbioru będzie jak cofnięcie się do czasów dzieciństwa. Zwłaszcza, że podobnie jak wspomniani Autorzy, Pilipiuk stroni od ukazywania bezmyślnej i niepotrzebnej przemocy, czy też używania wulgaryzmów. A jeśli ktoś jest miłośnikiem czytadeł pełnych „bluzgów,

Pilipiuk w Subiektywnie

Hubert ocenia Aparatusa - zbiór 'bezjakubowych" opowiadań Andrzeja Pilipiuka. Zapraszam do zapoznania się.

WCN - 6 czerwca 2012 roku (odpowiedzi i zwycięzcy)

3 odcinek czas zacząć.
Dzisiaj pytanie na poprawność i szybkość. Nagrody mamy dwie, a dokładnie dwa egzemplarze książki Roberta J. Szmidta - Toy Land.
I miejsce otrzymuje 5 punktów i książkę,
II miejsce - 4 punkty i książkę,
III miejsce - 3 punkty,
pozostałe prawidłowe odpowiedzi - 1 punkt.

Czas trwania odcinka: od 17:00 do 24:00, przestrzegam, nie wcześniej, nie później, wszystkie odpowiedzi, które przyjdą po czasie lub przed czasem będą odrzucane.

Pytanie jest złożone, delikatnie złożone, przyjmuję tylko odpowiedzi na wszystkie wątki :)

Jakie wydawnictwo wydawało ostatnio czasopismo Science Fiction Fantasy i Horror. Jaka była pierwsza książka wydana przez to wydawnictwo. Kto był ostatnim i pierwszym redaktorem naczelnym SFFiH i ostatnie: proszę wymienić tytuły space oper rednaczów, w przypadku ostatniego, już wydanej (dla ułatwienia przez Fabrykę Słów), w przypadku pierwszego, planowanej (dla ułatwienia przez Wydawnictwo Almaz).

Do dzieła! Do zabawy!

Następny odcinek będzie jutro, 7 czerwca 2012 roku.

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka + niespodzianka

Już od 21 czerwca - Współczesne Twin Peaks, napisane w stylu Stephena Kinga.

W Niceville liczba porwań jest o wiele wyższa od przeciętnej.

Pewnego wiosennego dnia dziesięcioletni Rainey Teague nie wraca ze szkoły do domu. Śledztwo prowadzi były żołnierz sił specjalnych Nick Kavanaugh, obecnie detektyw wydziału kryminalnego. Dni mijają i rodzina traci nadzieję na powrót chłopca – a kiedy policja go znajduje, jest żywy, ale w śpiączce i nie wiadomo, czy kiedykolwiek odzyska przytomność.

Rok później znika bez śladu kolejna mieszkanka Niceville, starsza kobieta, należąca do jednej z najstarszych i najwybitniejszych rodzin w mieście. Nick Kavanaugh znowu prowadzi śledztwo, zostając wciągnięty w mroczny świat pomiędzy życiem a śmiercią, gdzie stanie twarzą w twarz ze starożytną złowrogą siłą, która czai się pod miastem, mroczniejszą i starszą niż górski las otaczający jej źródło: głęboką na tysiąc stóp otchłań znaną jako Krater.

Carsten Stroud jest mistrzem szarpiącej nerwy, ekscytującej fabuły. - Harlan Coben 

Oto godny następca Twin Peaks. Carsten Strod prezentuje nam klasyczną powieść o małym miasteczku. Fascynująca historia. - Playboy

Fragment powieści

WCN - 7 czerwca 2012 roku (odpowiedzi i zwycięzcy)

Dzisiaj jedna nagroda, ale znowu bardzo duża, gruba znaczy się. Chodzi o to, że dużo literek w niej jest :) Tym razem mamy do rozlosowania książkę wydawnictwa Mag - Zemsta najlepiej smakuje na zimno - Joe Abercrombiego.

Zaczynamy o 9:00, kończymy o 14:00, dzisiaj tak porannie trochę, dla rannych ptaszków :)

Jak zwykle ostatnio:
1 miejsce - 5 punktów i książka,
2 miejsce - 4 punkty,
3 miejsce - 3 punkty,
pozostałe dobre odpowiedzi - 1 punkt.

Pytania:
1. Mag wydaje (wydawał) serię fantasy polskiego autora - proszę podać dane autora, nazwę serii oraz książki, które się w niej ukazały.
2. Jaką jeszcze książkę Abecrombiego wydał ostatnio Mag i dodatkowo, które wydawnictwo wydawało jeszcze jego książki w Polsce.


Do dzieła! Zapraszam do zabawy :)

Następny odcinek będzie jutro - 8 czerwca 2012 roku.

Informacja wydawnictwa Powergraph

Nominacje do Śląkfy 2011

Z przyjemnością informujemy, że Jakub Małecki i Szczepan Twardoch znaleźli się wśród nominowanych do nagrody Śląkfa 2011 w kategorii Twórca Roku, natomiast wydawnictwo Powergraph w kategorii Wydawca Roku. Laureatów poznamy w sobotę 9 czerwca w trakcie Seminarium Literackiego, które odbywać się będzie w dniach 8-10 czerwca w Chorzowie.

Wręczenie nagród poprzedzi w godz. 16:40-17:50 panel dyskusyjny “Dokąd zmierzasz, książko?” z udziałem m.in. Kasi Sienkiewicz-Kosik, Edyty Rudolf, Anny Studniarek. Program seminarium dostępny jest na stronie http://skf.org.pl/?plik=wiadomosci.


Władca wilków - Juraj Červenák

Czerwone oczy

Hubert Przybylski

Przyznać muszę, że „Władca wilków” Juraja Červenáka, mówiąc językiem fachowo-piłkarskim, trafił do grupy śmierci. A konkretnie, to do literacko-fantastycznej grupy śmierci. Kilka tygodni temu skończyłem czytać ostatnie części genialnej Malazańskiej Księgi Poległych Eriksona, przedwczoraj „Aparatus” Pilipiuka, a pomiędzy nimi przewinęło się co najmniej kilka świetnych tekstów, krótszych i dłuższych, które na dłużej zapadły mi w pamięć.

Więc kiedy sięgałem po pierwszy tom przygód Czarnego Rogana, moje nastawienie wobec niego było ździebko sceptyczne. Zwłaszcza, że to było moje pierwsze zetknięcie z prozą Červenáka i że moje dotychczasowe kontakty z fantasy w klimatach słowiańskich były, choć nieliczne, to przeważnie bardziej na „kaka be”, niż na „cacy cacy”. Ale cóż, od zawsze stosowałem metodę „zerowania literackiej skali”, czyli czytanie jakiegoś totalnego badziewa zaraz po czymś naprawdę dobrym, więc się za specjalnie ewentualnym „sparzeniem” słowacką fantasy nie przejąłem.

Pierwszą rzeczą, która mi rzuciła się w oczy, była okładka. Sorki, ale dla kogoś wychowanego na rojo- i vallejopodobnych ilustracjach, które można było podziwiać na większości wydawanej w naszym kraju fantasy (resztę stanowiły

Červenák w Subiektywnie

W Subiektywnie Hubert omawia Władcę wilków Juraja Červenáka. Zapraszam :)

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Fabryka Słów. Zmiennoskóra - Faith Hunter

Bestia. Przebiegła, silna, niebezpieczna. I dziewczyna o bursztynowych oczach. Złączone w jedno. Na śmierć i życie. Na zawsze.


Kiedy wampir wyrywa się spod kontroli, kiedy ludzie stają się łowną zwierzyną i szybkim posiłkiem, trzeba wezwać profesjonalnego zabójcę. Jane Yellowrock wyśledzi każdego. I zabije każdego, kto na to zasługuje. Bo Bestia ma jeden cel – polowanie. No, z małym wyjątkiem, kiedy chodzi o kociaki.

W świecie gdzie wampiry i wiedźmy są zwykłymi członkami społeczeństwa, umiejętności Jane Yellowrock budzą strach. Czuje się go nawet w pytaniu, jakiego pod żadnym pozorem nie można zadać:

Czym jesteś?

WCN - 8 czerwca 2012 roku (odpowiedzi i zwycięzcy)

Piątkowy odcinek czas zacząć :)

Dzisiaj nietypowo, albo mniej typowo :) Pytanie otwarte. Mamy dwie nagrody, są to książki Instytutu Wydawniczego Erica - Pijana wojna Kamila Janickiego.

Spodobała nam się zabawa w recenzenckie drabble, to teraz wypowiedź do 100 słów, taka od siebie :)

Proszę w krótkiej wypowiedzi (maksymalnie 100 słów) napisać: Proza którego zagranicznego autora sf/fantasy/horror podoba ci się najbardziej. I dlaczego?

Punktacja:

1 miejsce - najlepsza według mnie praca - książka i 5 punktów,
2 miejsce - wylosowane wśród wszystkich odpowiedzi - książka i 4 punkty,
3 miejsce - wylosowane wśród wszystkich uczestników - 3 punkty.
Wszystkie pozostałe prace spełniające wymogi - 1 punkt.

Czas trwania odcinka: od ogłoszenia, do jutra, 9 czerwca 2012 roku, do godziny 16:00.

Następny odcinek będzie w niedzielę, 10 czerwca 2012 roku.


Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka jest dla wszystkich, nie tylko dla matematyków :)

Wymyślanie, zadawanie i rozwiązywanie zagadek i łamigłówek, zajęcie nierzadko na wiele godzin "łamania głowy", zawsze było naszą szczególną pasją. Najstarszy z takich problemów - "pomyśl taką liczbę" - pochodzi z egipskiego papirusu datowanego na ok. 1650 rok p.n.e. Arabowie wydobywali zawiłości prawa islamskiego, Babilończycy dzielili pole, Chińczycy wymyślali magiczne kwadraty… Niniejszy zbiór łamigłówek matematycznych, z których żadna nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani przyrządów poza ołówkiem, papierem i kilkoma pionkami, zawiera także przykłady sięgające zamierzchłych czasów. Wśród dostępnych nam źródeł znajdujemy m.in. prace Alcuina, średniowiecznego mnicha o błyskotliwym umyśle, hinduski manuskrypt Bhakshali, prace wielkich mistrzów dziewiętnastowiecznych (Lewis Carroll, Sam Loyd), zagadki i popularne rymowanki. Niektóre wymagają większego namysłu; aby rozwiązać inne, wystarczy wpaść na pomysł, doznać iluminacji; jedno jest wszakże pewne - wszystkie dostarczają wciągającej bez reszty rozrywki.

Wprowadzenie:

Układanie łamigłówek, jak również ich rozwiązywanie to zajęcie bardzo wciągające, nie jest więc niespodzianką, że niektóre są stare jak świat. Z biegiem historii ulegały nieznacznym zmianom, a ich prawdziwy rozkwit nastąpił w XIX i XX wieku. Niniejsza książka podąża tą ścieżką. Początkowa część, około jednej trzeciej, jest podzielona na łamigłówki od starożytnych (egipskie i babilońskie) aż po te z XIX wieku. Potem następują przykłady łamigłówek Loyda i Dudeneya, co łączy wiek XIX z XX, oraz innych sław, takich jak Lewis Carroll czy Eduard Lucas. Druga połowa książki jest poświęcona niezwykle różnorodnym łamigłówkom dwudziestowiecznym. Muszę jednak podkreślić, że nie jest to cała historia. Wybrałem tylko kilka charakterystycznych pozycji. Historia łamigłówek z pewnością zostanie kiedyś napisana — mam nadzieję, że przez Davida Singmastera, który wiele lat spędził, zgłębiając pochodzenie popularnych łamigłówek — a tymczasem czytelnicy mogą poznać przykłady

Króciak (Toporiada)

Bartłomiej Dzik: "Włoskie smaki".

WCN - 10 czerwca 2012 roku (odpowiedzi i zwycięzcy)

Dzisiaj jedna książka, ale znowu muszę podkreślać: Jaka dobra i jaka wielka :)
Dom derwiszy. Dni cyberabadu Iana McDonalda wydana w serii: uczta Wyobraźni.
Tym razem ponad 700 stron uczty wyobraźni :)

Konkurs trwa od teraz do północy.

1 miejsce - książka i 5 punktów - dla najszybszej dobrej odpowiedzi,
2 miejsce - 4 punkty dla drugiej osoby, która najszybciej prześle dobrą odpowiedź,
3 miejsce - 3 punkty oczywiście dla trzeciej osoby w kolejności,
Pozostałe prawidłowe odpowiedzi - 1 punkt.

Pytanie - zadanie:
1. Proszę podać co łączy następujące książki: Wołanie na mlecznej drodze, Pożeracz szarości (odpowiedź powinna być dwuczłonowa).
2. Proszę podać tytuł czasopisma popularno-naukowego, które zamieszczało dodatek z opowiadaniami science fiction zwany popularnie: 'żółte strony".

Następny odcinek będzie w poniedziałek - 11 czerwca 2012 roku.

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka

Bogactwo serbskiej mitologii zamknięte w pasjonującej powieści!

Tesic nazywany jest serbskim Tolkienem, a jego powieść serbskim
Władcą pierścieni, choć Zakon Smoka opiera się wyłącznie na serbskiej i słowiańskiej mitologii i historii. - Politika

Nastały czasy Przepowiedni Ognia. Zakon Smoka rzuca wyzwanie hordom Hadesu.
W przededniu wielkiej bitwy na Kosowym Polu Zakon Smoka staje w obliczu starodawnej przepowiedni. Głosi ona, że wśród jego członków znajduje się wybraniec, który na zawsze powstrzyma ataki potworów z Hadesu. Podczas gdy rycerze przygotowują się do ostatecznej bitwy, siły podziemnego królestwa robią wszystko, by unicestwić Wojownika Przepowiedni.
Najbardziej zasłużeni rycerze Zakonu Smoka otrzymują miano Kosingas. Ich siłą jest wiedza, niedostępna zwykłym śmiertelnikom, żyjącym w strachu przed wysłannikami ciemności. Tytuł Kosingas należy się wyłącznie tym, którzy w obronie ludzkości niestrudzenie walczą przeciwko siłom Hadesu, a jednocześnie odkrywają dawno zapomnianą prawdę o istnieniu dwóch światów i cienkiej granicy, która je rozdziela.

Od autora:
Opisane w książce wierzenia i rytuały należą do historycznego dziedzictwa Serbii i nadal praktykuje się je w niektórych regionach kraju, a przedstawione stworzenia to autentyczni bohaterowie serbskiej mitologii.

Aleksandar Tesic Ur. w 1961, w Serbii. Jako syn dyplomaty, w młodości mieszkał w Egipcie, Meksyku i we Francji. Obecnie pracuje jako tłumacz w stacji telewizyjnej. „Zakon Smoka” to jego debiutancka powieść, nad którą zaczął pracować już w młodości. Zebrał w niej wierzenia swojego kraju, dotychczas przekazywane głownie w formie ustnej.

Ludzie z bagien - Edward Lee

Edward Lee – Ludzie z Bagien

Marek Adamkiewicz

Mimo, że Edward Lee ma na swoim koncie naprawdę dużą liczbę horrorów, nie był do tej pory specjalnie znany w Polsce. Rodzimi wydawcy koncentrowali się na innych autorach operujących w tej tematyce. Dopiero powstałe 10 lat temu wydawnictwo Replika, postanowiło bardziej przybliżyć polskiemu odbiorcy twórczość tego pisarza. Powieść „Sukkub” z miejsca zaskarbiła sobie uznanie fanów ekstremalnej grozy, a zamieszczone w antologii „15 Blizn” opowiadanie „Matka”, było jednym z najjaśniejszych punktów w tym dosyć przeciętnym zbiorze. Idąc za ciosem, Replika postanowiła w tym roku wydać kolejne dzieła Edwarda Lee. Pierwszym z nich jest powieść „Ludzie z Bagien”.

Przedstawiona zostaje nam historia Phila Strakera, gliniarza z wielkomiejskiego wydziału narkotykowego, który na skutek niepomyślnego splotu okoliczności zostaje oskarżony o zabicie dziecka podczas akcji. Na niekorzyść bohatera świadczy dodatkowo fakt, że w jego służbowej broni znaleziono nieregulaminowe pociski. W wyniku presji otoczenia, Straker decyduje się na odejście z wydziału, unikając dzięki temu odsiadki. Po opuszczeniu miasta Phil znajduje pracę w policji Crick City, małego miasteczka z którego 10 lat temu uciekł poszukując nowych wyzwań. Po powrocie musi zmierzyć się nie tylko z przestępczością nowego miejsca pracy, ale także z własnymi problemami, w znacznej mierze powiązanymi z prześladującą go przeszłością.

Lee w Subiektywnie

Marek przeczytał i ocenił Ludzi z bagien Edwarda Lee. Zapraszam do zapoznania się.

WCN - 11 czerwca 2012 roku (odpowiedzi i zwycięzcy)

Dzisiaj mamy do rozdania dwa egzemplarze książki Grzegorza Drukarczyka - Bogowie są śmiertelni ufundowane przez Wydawnictwo Almaz.

Odcinek trwa od opublikowania tego ogłoszenia do 22:00.

Pytanie:

1. Nasza Księgarnia wydawała swego czasu cykl antologii. Proszę podać jej wspólną nazwę, ile wyszło tomów oraz autorów pierwszego i ostatniego tomu.
2. Proszę podać wszystkie wydawnictwa w których wydawał swoje książki Grzegorz Drukarczyk.

Głosowanie na szybkość:
1. Pierwszy prawidłowa odpowiedź - książka i 5 punktów,
2. Druga prawidłowa odpowiedź - książka i 4 punkty,
3. Trzecia prawidłowa odpowiedź - 3 punkty,
Pozostałe prawidłowe odpowiedzi - 1 punkt.

Następny odcinek - 12 czerwca 2012 roku.Zapowiedź Instytutu Wydawniczego Erica

Zapowiedź Instytutu Wydawniczego Erica, świetnie pasująca do jutrzejszego meczu :) Smolar. Piłkarz z charakterem - Jacka Perzyńskiego.

Mówili że był nieprzyjemny, ale tylko dla obrońców.
Mówili że był chytrym lisem, ale tylko na boisku, w polu karnym.

Mówili że miał obsesję, ale tylko na punkcie futbolu.
Wiedzieli na pewno, że przejdzie do legendy.


Futbol miał we krwi, w genach. Zadziorność, nieustępliwość, chęć parcia do przodu i niezwykły talent zapewniły mu nieśmiertelność, a nam srebrny medal na MŚ w Hiszpanii w 1982 r.

Polacy pokochali go w 1981 r., kiedy zdobył 2 bramki w meczu z NRD. Do historii przeszedł w meczu z ZSRR ośmieszając zawodników Związku Radzieckiego słynnym tańcem w narożniku. Był bohaterem nie tylko dla Polaków. W dorobku miał również Puchar Niemiec wywalczony z Eintrachtem Frankfurt. Grał także w holenderskich zespołach Feyenoord Rotterdam i FC Utrecht.

Włodzimierz Smolarek to jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii polskiej piłki nożnej. Ceniony jest przez wszystkie pokolenia kibiców za światową klasę, niezwykłą waleczność, bojowość i ambicję. Pragnął po sobie pozostawić jakiś trwały ślad dla wszystkich, dla których dobro polskiego futbolu jest ważne. Stąd pomysł na tę książkę, na biografię Włodzimierza Smolarka, piłkarza, który widział wiele różnych rzeczy i wielu doświadczył sam.

Jacek Perzyński
urodził się w połowie gierkowskiej dekady. Z wykształcenia jest dziennikarzem oraz politologiem. Jego pasją są nauki humanistyczne, więc podmiotem zainteresowań jest człowiek, jego życie, zachowanie i twórczość.

WCN - 12 czerwca 2012 roku (odpowiedzi i zwycięzcy)

Dzisiejszy odcinek trwa od ogłoszenia do 20:00.

Mamy dwie nagrody. Są to książki ufundowane przez Wydawnictwo Fabryką Słów - Ze śmiercią za plecami Miroslava Żambocha.

Pytanie na szybkość:

1. Proszę wymienić przynajmniej trzech pisarzy sf/fantasy/horror z Czech lub Słowacji, których książki zostały wydane w Polsce.
2. Jakim świetnym opowiadaniem zasłynął, wypłynął w Polsce Ondrej Neff.

1 miejsce - 5 punktów i książka,
2 miejsce - 4 punkty i książka,
3 miejsce - 3 punkty,
pozostałe dobre odpowiedzi.

Do dzieła!

Następny odcinek będzie ogłoszony dzisiaj na jutro, kreatywny będzie :)

Kąkolewski w Subiektywnie

Ania przeczytała i omówiła dla Was książkę Krzysztofa Kąkolewskiego - Widzę śmierć. Zapraszam.

WCN - 13 czerwca 2012 roku (zwycięzcy i odpowiedzi)

Jutrzejszy odcinek - kreatywny :)

Dwie nagrody, książki ufundowane przez wydawnictwo Powergraph - Alkaloid Aleksandra Głowackiego.

Zadanie jest proste - wykażcie się kreatywnością. Po prostu zróbcie coś fantastycznego :) Tyle i aż tyle :) To może być rysunek, obrazek, fraszka, drabble, szort, wiersz, cokolwiek, byle dobre i fantastyczne :)
Jedyny problem, w jury siedzą sami subiektywni jurorzy - xan4, xan4 i xan4 :)

Przyjmowanie zgłoszeń kończymy w środę - 13 czerwca o godzinie 22:00. Ogłoszenie wyników w czwartek późnym popołudniem.

Zapraszam do zabawy!

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów + niespodzianka

Na początku lipca ukaże się piąty tom opowiadań 'bezjakubowych' Andrzeja Pilipiuka - Szewc z Lichtenrade.

Andrzej Pilipiuk kolejny raz rozkłada przed nami wachlarz opowieści z różnych miejsc, czasów i rzeczywistości alternatywnych.Kolejny raz bohaterowie zmierzą się z nienazwanym...

W przededniu I wojny światowej doktor Skórzewski zostaje wplatany w kuriozalną aferę szpiegowsko-ornitologiczną.Antykwariusz Robert Storm otrzymuje dziwaczne zlecenie odnalezienia narzędzi zrabowanych w czasie okupacji przez szewca-nazistę. A archeolog Tomasz Olszakowski użerając się z nieuczciwymi inwestorami, przyjmie pomoc lapońskich szamanów. 

W zbiorze nie zabraknie też rozważań, co by było gdyby. Wyobraźcie sobie świat gdzie Hitler i Goering zamiast niewolić narody Europy zmagają się z wysokością czynszu i administratorem przytułku, a dilera morfiny doktora Mengele tropi konkurencja – żydowska mafia.

Andrzej Pilipiuk w zbiorze opowiadań „Szewc z Lichtenrade” pokazuje, że wciąż jest w świetnej formie. Każdy z dziesięciu tekstów oddziałuje na wyobraźnię, zapadając w pamięć na bardzo długo. Autor kreśli światy z wprawą i kunsztem godnymi prawdziwego demiurga, bawi się przy tym konwencjami, wyłuskując z nich to, co najlepsze.

WCN - 14 czerwca 2012 roku (zwycięzcy i odpowiedzi)

Dzisiaj mamy do rozdania dwa egzemplarze książki ufundowanej przez wydawnictwo Mag - Namiętność Lauren Kate.

Konkurs: pytanie na wiedzę i na szybkość :)

Trwa od ogłoszenia do północy.

Następny konkurs jutro - 15 czerwca 2012 roku.

Pytanie:
Proszę wymienić przynajmniej pięć profesjonalnych czasopism sf/fantasy/horror wydawanych w Polsce. Rozumiem przez to, że nie będziecie podawać fanzinów, tylko czasopisma z ISSN, które były lub są dostępne w ogólnej sprzedaży.
Zwycięzcą ogłoszę tego, który wymieni najwięcej czasopism. Jeżeli będzie takich osób więcej, ten co prześle szybciej odpowiedź. Dlatego też pytanie na wiedzę i szybkość zarazem.

Do dzieła. Zapraszam do zabawy!

Pijana wojna - Kamil Janicki

Poradnik dla początkującego autora-militarysty.

Część czwarta: Drinken machen

Hubert Przybylski

Alkohol. Od dawien dawna najczęściej używana przez ludzi używka. Tymczasem historycy omijają ten temat, jak tylko mogą. Poza kilkoma powtarzanymi wciąż stereotypami cisza, jak makiem zasiał. Dajmy na to – średniowiecze. W opracowaniach o średniowieczu nagminnie pomijany jest fakt, że nie pito „nieprzetworzonej” wody (chyba, że była zaczerpnięta z tryskającego ze skały, w iście mojżeszowym stylu, źródełka), tylko domowej roboty piwo, a przy bardziej wypchanym mieszku wino, bo ze względu na zanieczyszczenie ludzkimi (i nie tylko) odchodami woda z rzek czy potoków nie nadawała się do picia, a głębinową studnię mało która wioska czy pojedyncze gospodarstwo posiadało (woda z płytkich studni również niezbyt nadawała się do picia, gdyż zbyt mała ilość warstw ziemi i piasku niezbyt dokładnie filtrowała przedostającą się z powierzchni ziemi wodę). I te samo omijanie tematu spożywania alkoholu dotyczy też historii wojen światowych. Poza jakimiś małymi napomknięciami, historycy milczą jak grób.

Tymczasem do moich rąk trafiła książka Kamila Janickiego pt. „Pijana wojna”, która jest próbą zerwania tej historycznej zasłony milczenia. Opracowanie to dotyczy spożywania alkoholu przez żołnierzy walczących w II wojnie światowej i jest raczej zbiorem potwierdzonych konkretnymi przykładami sytuacji ogólnych, niż szczegółowym i opartym o socjologię, psychologię, kulturoznawstwo i inne dziedziny naukowe wytłumaczeniem przyczyny, dlaczego żołnierze notorycznie pili.

Janicki w Subiektywnie

Hubert napisał dalszą część poradnika pisarza militarysty. Odcinek czwarty na podstawie książki IW Erica - Pijana wojna Kamila Janickiego. Zapraszam.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Fabryka Słów - Nadciąga burza - Robin Bridges.

Światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki.
Ew. św. Jana 3,19

Gałęzie i korzenie drzewa genealogicznego naszej rodziny splątane są z wieloma innymi drzewami królewskich rodów i, podobnie jak większość roślin w owym mrocznym lesie, skażone złem.

Petersburg. Rok 1888. Krwawi słudzy Ciemności dążą do obalenia cara. Z dnia na dzień mroczny sekret Kateriny Aleksandrownej, umiejętność ożywiania zmarłych, zaczyna ściągać uwagę tych, których zainteresowania powinna za wszelką cenę unikać.

Nadchodzi czas, w którym młodziutka Księżna Oldenburga musi opowiedzieć się po jednej ze stron konfliktu... To wybór umysłu, ale i serca. Ofiarowanemu albo chłodnemu carewiczowi Jurijowi, albo zabójczo przystojnemu księciu Danile, dziedzicowi tronu vladików z owianej przerażającymi opowieściami Czarnogóry.

Tego wieczoru śmierć zatańczy pośród nas.

WCN - 15 czerwca 2012 roku (zwycięzcy i odpowiedzi)

Dzisiaj mamy do rozdania dwa egzemplarze książki wydanej przez Instytut Wydawniczy Erica - Heretyk Bernarda Cornwella.

Konkurs trwa od ogłoszenia do godziny 22:00.

Dzisiaj będzie redaktorsko: Proszę podać redaktorów odpowiedzialnych za antologie:
Kryształowy sześcian Wenus,
Wołanie na mlecznej drodze,
Bliskie spotkanie,
Spotkanie w przestworzach,
Głos Lema.

Punktacja na szybkość, pierwszy i drugi z dobrą odpowiedzią dostaje książkę, punkty standardowo :)

Do dzieła!

Następny odcinek będzie przez weekend, jeszcze nie wiem, ale będzie dłuższe i zadaniowe, nie na szybkość.
WCN - 16 czerwca 2012 roku (zwycięzcy)

Dzisiaj wyjątkowy WCN, abstrakcyjny, dlatego też taka, a nie inna nagroda - 3 egzemplarze książki Amsterdam parano Michała Puchalaka ufundowanej przez wydawnictwo Comm.

Zadanie trwa od ogłoszenia do godziny 22:00 w niedzielę - 17 czerwca 2012 roku.

Zadanie: proszę przedstawić co je baranek, że jest taki piękny i gładki?

Forma wykonania dowolna.

Do dzieła :)

Następny odcinek będzie w poniedziałek - 18 czerwca 2012 roku.Króciak

Natalia Szczepkowska: "1939".

Zwycięzca WCN z 13 czerwca. (dopisek xana).

Króciak

Daniel Ostrowski: "Schaboszczak".

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

27 czerwca ukaże się: Diablo III - Zakon - Nate Kenyon.

Deckard Cain

ostatni z horadrimów, jedyny żyjący członke tajemniczego legendarnego zakonu. Powołani przez archanioła Tyraela horadrimowie przyjęli na siebie święty obowiązek – przysięgli ścigać i zgładzić trzech Najwyższych Złych: Diablo – Władcę Grozy, Mefista – Władcę Nienawiści, i Baala – Władcę Zniszczenia. Jednak zadania tego dopełnili przed laty i z upływem kolejnych dekad ich siły malały. W końcu horadrimowie stali się tylko legendą. Pozostałości ich rozległej wiedzy historycznej i taktycznej, ich całej mądrości, zmieściły się w torbie jednego starego człowieka. Człowieka, którego z dnia na dzień coraz bardziej przygniata troska.

Szept mroku wypełnia powietrze, słychać wciąż to nowe pogłoski o nadchodzącej ciemności,  o inwazji demonów, która świat obróci w niwecz.

I nagle wśród opowieści o rychłej zagładzie Deckard Cain trafia na wieść niezwykłą, wieść budzącą nadzieję w równej mierze co i lęk. Wieść, która może być zapowiedzią zarówno zagłady, jak i zbawienia świata śmiertelnych. Deckard Cain nie jest jedynym. Są jeszcze inni horadrimowie, a on musi ich odnaleźć i dowiedzieć się, dlaczego ukrywali się przed nim, który jest im bratem. W poszukiwaniu zaginionych członków zakonu horadrimów Cain znajduje niecodziennego sojusznika. Leę, dziewczynkę zaledwie ośmioletnią. Wielu jednak wierzy, że nosi ona w sobie przekleństwo. Czy to właśnie jest jej tajemnica? Czy dlatego o dziewczynce wspominają przepowiednie wieszczące Koniec Dni? A jeśli Cain odnajdzie zaginionych horadrimów, czy zdołają oni wydźwignąć zakon z mroków niepamięci i wypełnić zadanie, jakie im przeznaczono?

Pytań jest coraz więcej, a Deckard Cain musi znaleźć odpowiedzi…

Zanim będzie za późno.


Potomstwo - Jack Ketchum

Ketchum w Subiektywnie

Marek przeczytał i omówił dla Was Potomstwo Jacka Ketchuma. Zapraszam do zapoznania się.

WCN - 18 czerwca 2012 roku (zwycięzcy i odpowiedzi)

Dzisiaj pytanie na orientację, ale nie na szybkość. Po zakończeniu odcinka wylosuję dwóch zwycięzców, którzy otrzymają 2 egzemplarze książki ufundowanej przez wydawnictwo Fabryka Słów. Jest to II tom antologii Wielka księga fantasy. Punktacja bez zmian.

Odcinek trwa od ogłoszenia do 22:00, dzisiaj oczywiście, to jest 18 czerwca 2012 roku.

Pytania:
1. Ile tomów opowiadań bezjakubowych wydał Andrzej Pilipiuk. Proszę podać ich tytuły.
2. Fabryka Słów niedawno wydawała serię antologii pod wspólnym Wielka księga..., proszę wymienić wszystkie tytułu, które zostały wydane.
3. Fabryka Słów wydaje także antologie opowiadań polskich pisarzy, proszę wymienić tytuły przynajmniej trzech z nich.

Zapraszam do zabawy.

Następny odcinek - jutro - 19 czerwca 2012 roku.

WCN - 19 czerwca 2012 roku (zwycięzcy i odpowiedzi)

Dzisiaj będzie trudno, mam nadzieję, że będzie trudno.
Za to super nagrody :)
2 egzemplarze książki ufundowanej przez wydawnictwo Mag - Prawo Caine - Matthew Woodring Stover

Pytanie o autorów.
Na losowanie po zakończeniu odcinka.

Odcinek trwa od ogłoszenia do godziny 12:00, jutro, to jest 20 czerwca 2012 roku.

Następny odcinek będzie jutro, 20 czerwca 2012 roku.

Pytanie:
Proszę podać imiona i nazwiska dwóch autorów urodzonych na początku lat '50 ubiegłego wieku.

Pierwszy z nich debiutował w 1971 roku w Młodym techniku. Autor opowiadań i powieści. Dużo wydawał. Najwięcej w latach '70 i '80 ubiegłego wieku. Był (teraz już trochę zapomniany) cenionym autorem. Specyficznym autorem. Docenionym w wielu konkurach literackich. Tłumaczonym na wiele języków.
Teraz czas na bardzo dużą podpowiedź: tworzył także okładki do swoich i innych wydawanych książek, zwłaszcza na początku lat '80, no i niech jeszcze będzie: zwłaszcza w KAWie. To już wszyscy powinni wiedzieć.

Drugi był (jest? - to bardzo, ale to bardzo duża podpowiedź) przede wszystkim krytykiem literackim, polonistą z wykształcenia. Zredagował i wybrał opowiadania do pewnej antologii, którą tak jakby dokończył po Julianie Tuwimie, przejął ją od tomu trzeciego, dociągnął do tomu szóstego.
Jego jedyna powieść dzieje się w kosmicznej Arce, gdzie głównymi bohaterami są bohaterowie powieści znanych autorów science fiction - Asimova, Lema, Strugackich.

Do dzieła! Do zabawy! Mam nadzieję, że się trochę pomęczycie :)

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Od 29 czerwca będziecie mogli nabyć książkę ze świata Warhemmera 40 000. Ukaże się nakładem Fabryki Słów w pięknej zintegrowanej wersji.

XXXI tysiąclecie. Ludzkość pod przewodnictwem nieśmiertelnego Imperatora sięga po władzę w galaktyce. Legiony budzących grozę, niezwyciężonych Adeptus Astartes ruszają by wypełnić wolę władcy i swoje przeznaczenie. Jest pośród nich Horus, stworzony na wzór i ulubiony syn Imperatora. Pogromca tysiąca światów, uwielbiany dowódca i genialny strateg zostaje wywyższony do rangi Mistrza Wojny. To jego czas, gwiazda Horusa wschodzi, a jego przeznaczeniem staje się Wielka Krucjata. Tak chce Imperator, ale przyczyn nikomu nie zdradza...


- Nawet mnie… wyszeptał Horus. Loken wyczuł wówczas w nim wielki żal, zranioną dumę, że nawet on nie był godzien dopuszczenia do tajemnicy.


Oto pierwszy rozdział opowieści o straszliwej Herezji Horusa, galaktycznej wojnie domowej, która wstrząsnęła ludzkością i na zawsze odmieniła jej losy.


WCN - 20 czerwca 2012 roku (zwycięzcy i odpowiedzi)

Dzisiaj jedna książka na nagrodę, Kill'em All - Jakuba Ćwieka ufundowana przez wydawnictwo Fabryka Słów.

Dzisiejszy odcinek trwa od ogłoszenia do godziny 22:00.

Następny odcinek ogłoszę wieczorem, będzie trwał do niedzieli, bo ekipa szortalu jedzie na Festiwal Fantastyki w Nidzicy :)

Dzisiaj pytanie też na losowanie, jakoś mi się tak spodobało :)

Pytanie:

1. Proszę podać imię i nazwisko autora powieści nurtu 'fantastyki socjologicznej', który udzielił 'nazwiska' nagrodzie fantastycznej.
Proszę wymienić tytuły przynajmniej czterech Jego powieści oraz dwóch zbiorów opowiadań.
2. Kto otrzymał wspomnianą nagrodę za lata - 1990, 2000 i 2010.

Do dzieła!

Nocny pociąg do Rigel - Timothy Zahn

Intryga na szynach

Hubert Przybylski


Timothy Zahn jest w moim ekstraordynarnie subiektywnym odczuciu najlepszym na świecie fantastycznym naśladowcą Alistaira MacLeana. Nie raz i nie dwa to udowadniał (choćby powieścią „Polowanie na ‘Icarusa’”). A teraz wpadł mi w ręce kolejny argument utwierdzający mnie w tym przekonaniu – „Nocny pociąg do Rigel”.

Akcja powieści dzieje się we wszechświecie, w którym najszybszym i najtańszym sposobem podróżowania jest obsługiwany przez tajemniczą rasę Pająków międzygwiezdny system kolei czteroszynowej (z ang. „quadrail”). Nasz bohater, Frank Compton, jest byłym agentem ziemskiego wywiadu, który po niesprawiedliwym wyrzuceniu ze służby podejmuje się wykonania niebezpiecznej misji dla pewnego bilionera. I już od samego początku zostaje uwikłany w kolejną, jeszcze niebezpieczniejszą intrygę. Frank postanawia upiec obydwie pieczenie na jednym ogniu, ale z czasem się okazuje, że o wiele bardziej prawdopodobne jest to, że to jego upieką. Zwłaszcza, że po raz pierwszy od wieków, nad galaktyką zawisła groźba wojny…

Zahn, podobnie jak MacLean, jest mistrzem budowanie wielowątkowych i wielopoziomowych intryg. W dodatku posiada tę, niestety rzadką wśród twórców fantastyki umiejętność utrzymania tajemnicy do samego końca

Zahn w Subiektywnie

Z cyklu Stare, ale jare, Hubert omawia dla Was Nocny pociąg do Rigel Timothy Zahna. Zapraszam.

Niespodzianka Fabryki Słów

Diablo III Zakon już od środy w księgarniach, a już dzisiaj udostępniamy Wam bardzo obszerny fragment tej powieści. Zapraszam do przeczytania!

Fragment Diablo III. Zakon.

WCN - 21 - 24 czerwca 2012 roku (zwycięzcy)

Czterodniowy WCN, w zamian za to, aż trzy nagrody!
Tym razem mamy do rozdania 3 egzemplarze książki Józefa Hena - Crimen ufundowane przez Instytut Wydawniczy Erica.

Odcinek trwa od ogłoszenia, do niedzieli, 24 czerwca, do godziny 18:00.

Następny odcinek w poniedziałek 25 czerwca 2012 roku.

Zadanie, a właściwie zadania. Tak Wam dobrze wychodzą kreatywne rzeczy, że nie mogłem oprzeć się, aby nie zwiększyć trochę trudności:

Proszę przedstawić przygody (historię, przemyślenia, sytuację, cokolwiek) dowolnie wybranego bohatera, znanego, nieznanego, ściągniętego, nie ściągniętego, oryginalnego lub nie, bez różnicy.
Na przełomie czasów, to znaczy w trzech odsłonach: w przeszłości, w teraźniejszości i w przyszłości.

Forma oczywiście dowolna. to może być szort, drabble, rysunek, komiks, poemat, albo mix, szort rysunkowy, rysunek szortowy.
Może być jedna praca w trzech odsłonach, mogą być trzy prace, ale ze wspólnym bohaterem.
Sami widzicie ile zostawiłem Wam wolności w TWORZENIU WASZYCH DZIEŁ!

Wykażcie się kreatywnością, przynajmniej tak dobrze jak ostatnio.

Do dzieła!

Króciak

Paweł Szulc: "Kocia rola".

WCN - 25 czerwca 2012 roku (zwycięzcy i odpowiedzi)

Dzisiaj wspomnieniowo - Nidzicznie (czy jak to się pisze).

Pytanie na losowanie. Odcinek trwa od ogłoszenia do 22:00 dzisiaj.

Następny odcinek jutro - 26 czerwca 2012 roku.

Dzisiaj mamy dwa egzemplarze książki ufundowanej przez wydawnictwo Almaz - Księżyc prawdopodobieństwa - Nancy Kress.

1. Proszę podać jacy zagraniczni autorzy odwiedzili w tym roku festiwal w Nidzicy oraz kto był był ich tłumaczem.
2. Proszę podać trzech polskich autorów, którzy zawitali na ten sam festiwal oraz przynajmniej po dwa tytuły ich książek (według Was najlepsze).

Jestem piękny i gładki...

...chociaż o ile piękności zdaje mi się ubywać, o tyle wygładzam się coraz bardziej.

Przedstawiam Wam najlepsze, moim zdaniem, prace nadesłane na wymyślony przez xana konkurs. Póki co - tylko proza. Niebawem ruszy "Rymowisko", czyli wszelkiej maści króciaki pisane mową na różne sposoby wiązaną. Ale pracujemy jeszcze nad mocnym otwarciem. To może potrwać kilka dni.

Jak tylko opanuję kwestie techniczne, odpalimy również dział "Graffity". Czyli króciaki rysowane. I wtedy chyba będziemy mieli na Szortalu komplet krótkich form. A przynajmniej to wszystko, co sobie zakładałem, kiedy tworzyliśmy portal.

Ale, jak już pisałem, dzisiaj proza:

Rafał Sala: "Psia kref, czli głatko poszło", Aleksandra Brożek: "Tych państwa nie obsługujemy", Jadwiga Kopaszewska: "Przyjęcie", Jakub Paulus nie podał tytułu swojego tekstu, podobnie jak Paweł Szulc.

Na tym na dzisiaj kończę, dziękuję serdecznie wszystkim uczestnikom konkursu.

Wzruszenie nie pozwala mi ścisnąć Was za gardła

Pozdrawiam gorąco

Wasz baranek.

Otworzyłem możliwość komentowania, żebyście mogli sobie pokomentować Wasze teksty.

Wasz xan4 :)

Krótko i Treściwie

Wszystkich Autorów, którzy chcieliby zobaczyć swoje króciaki i stusłówka w pierwszym numerze "KiT-u" proszę o nadsyłanie tekstów do końca lipca na adres: baranek@szortal.com. Górny limit znaków - pięć tysięcy. Bardzo proszę o dopisek KiT w temacie maila. Biorę pod uwagę jedynie teksty podpisane imieniem i nazwiskiem.

Do pracy! Do piór i klawiatur! Darz Bór!

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Zysk i S-ka.

„Elżbieta Cherezińska kocha Piastów i średniowiecze — czas walki o obszar państwa, ambicji książąt, pychy wielmożów, intryg biskupów, działalności trucicieli, porywaczy
i zabójców. W powieści przenika się rzeczywistość historyczna z magiczną, ożywają heraldyczne stwory, tocząc z sobą ponadczasowe wojny. Bohaterowie powieści zmagają się z pożądaniem i duchowością, czując jednocześnie ciężar powierzonych im misji.
Do walki o koronę, jak na rycerskim turnieju, stają książę Przemysł II — popędliwy
i kochliwy młodzieniec, Władysław — karzeł o mocy giganta, Henryk — bogaty i próżny książę wrocławski. Polskiego tronu pragną również przedstawiciele obcych dworów. Z trybun turniejowi przyglądają się Bolesław Wstydliwy i jego świątobliwa małżonka Kinga obdarzona magicznymi zdolnościami. Obserwuje te zmagania także skromny kantor, późniejszy arcybiskup gnieźnieński, Jakub Świnka, współtwórca królestwa i Kościoła prawdziwie polskiego. Losy pojedynku może całkowicie odmienić tajemnica skrywana przez znamienity ród Zarembów. Postacie stworzone przez Cherezińską są niemal jak wzięte z kart dramatów Szekspira — działają na krawędzi świata realnego i duchów. Są piękne, rycerskie, ale jednocześnie groźne i okrutne. To świetna męska proza nasycona kobiecą wrażliwością”.
Maciej Parowski
, redaktor naczelny „Czasu fantastyki”, autor m. in. Burzy. Ucieczki z Warszawy ’40.

Ta książka miała być sensacyjną opowieścią, która rozgrywa się na niezbyt uczęszczanym zakręcie historii. Mało znany król, trudny do ogarnięcia czas, zawieruchy rozbicia dzielnicowego. Mój Wydawca powiedział: „Czy mogłaby się Pani temu przyjrzeć? To może być polska gra o tron, gra o duszę Polski, której reguły narzucili Mieszko, Chrobry i święty Wojciech, stapiając w jedno to, co świeckie, z tym, co duchowe. A po stuleciach odnowili to Przemysł II i Jakub Świnka” i, aby mnie przekonać, dodał: „To przecież Piastowie — źródło naszej wielkości i dumy, marzeń i wyobraźni narodowej”.

Elżbieta Cherezińska

Inwazja - Michaił Achmanow

Achmanow w Subiektywnie

Marek przeczytał i podzielił się z Wami wrażeniami po przeczytaniu Inwazji Michaiła Achmanowa. Zapraszam do zapoznania się.

Króciaki

Rafał Sala i jego trylogia "Tykanie": "Dziadek", "Wróżka czarodziejka" i "Strażnik", oraz Beata Kajtanowska: "Litterae non erubescunt".

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Cykl nareszcie w komplecie! Dzisiaj do sprzedaży trafił ostatni tom - "Czarne Południe". Chropowana, surowa rosyjska fantastyka w mistrzowskim wykonaniu. Ostrożnie! Przygranicze pozostawi swój chłód w waszych duszach!

Przy Soplu twardziele topnieją


Jeżeli nie zabije cię kula, to dobije cię czar. Nie osmali cię ogień, to skapiejesz na mrozie. Oderwanym skrawkiem naszego świata wstrząsa brutalna wojna. Stary i kruchy porządek ostatecznie się zawalił - czas wybrać nowych władców. Ręka, która utrzyma nóż, rządzić będzie Przygraniczem.

I dlatego wszyscy, którzy chcą się liczyć w nowym układzie sił szukają Sopla.
Sopel, by przeżyć i wyrwać się z Przygranicza musi szukać noża.
Napalm, jak na piromantę przystało, szuka okazji do rozróby.

Zanim nastanie Czarne Południe wszystkim uczestnikom te poszukiwania bokiem wylezą. Niektórym razem z flakami.

WCN - 26 czerwca 2012 roku (zwycięzcy)

Dzisiaj będzie kryminalnie.

Nagrodę - 2 egzemplarze książki Ostre cięcie Maxa Allana Collinsa ufundowała Oficynka.

Zadanie trwa od ogłoszenia do 22:00.

Następny odcinek jutro - 27 czerwca 2012 roku.

Zadanie:
Proszę wymienić przynajmniej dwóch sławnych, wymyślonych przez autorów detektywów. Polskiego i zagranicznego.
Zadanie wygrywa ten, kto wytypuje ich najwięcej.

Do dzieła. Bawcie się dobrze!
Króciak

I jeszcze tekst Sylwii Dudzicz, który to tekst nie ma, zdaje się, tytułu.

Konkurs "niemiecki"

Jak tam, stęskniliście się za konkursami? Co ja gadam, miesiąc z WCNem i człek o tradycyjnych konkursach szortalowych zupełnie zapomina! No to dla przypomnienia, po tej dłuższej przerwie, konkursik!

 

Gary Lineker powiedział kiedyś, że „piłka nożna to taka gra, w której 22 mężczyzn biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy”. Przed nami półfinały EURO 2012 i Niemcy oczywiście w nich grają.
W związku z trwającym turniejem, zainspirowany słynnym zdaniem brytyjskiego napastnika oraz naszą książkową nagrodą proponuję następujący temat konkursu:

Temat: Choćby wszyscy stawali na głowach, to Niemcy i tak…

Co Niemcy? To już Wasza inwencja. Próbujcie, wykażcie się pomysłowością.

Konwencja jest dowolna z zastrzeżeniem, że oczekujemy oczywiście prozy: mainstream, fantastyka, kryminał, wojenne i cokolwiek Wam przyjdzie do głowy.

 

Wymogi: tylko związane z tematem.

Limit znaków: minimum 3500 znaków, maximum 5000 znaków (ze spacjami).

Termin: szorty należy przysłać do 10 lipca do godz. 10.00.

Inne: jeden autor – jeden tekst.

 

Teksty z dopiskiem "Niemcy" w temacie maila, wysyłajcie na adres kruger@szortal.com.

 

Zwycięzcę wyłonicie WY, głosowaniem w ankiecie!

 

Nagrodą jest zbiór książka Svena Hassela Monte Cassino Instytutu Wydawniczego ERICA. Czyli pozostajemy w klimacie, bo rzecz, jak wiecie, jest o bitwie, w której Niemcy wszystkim po kolei łoili tyłki.

Nagrody mamy trzy, ale by zachować odpowiednią proporcję między nagrodzonymi i nienagrodzonymi, ustalamy następującą zasadę:

- jeśli na konkurs wpłynie do 2-3 szorty – nagrodę otrzyma tylko zwycięzca.

- jeżeli wpływnie 4-5 szortów – nagrody otrzymają zwycięzca i zdobywca drugiego miejsca

- jeżeli na konkurs wpłynie 6 i więcej szortów – nagrody otrzymają zdobywcy trzech pierwszych miejsc.

 

Do piór i klawiatur!

Nowy konkurs szortalowo-książkowy

Z ciekawym tematem :)

Po szczegóły zapraszamy TUTAJ.

UWAGA! UWAGA! UWAGA! WIADOMOŚĆ Z OSTATNIEJ CHWILI!

Kruger odnalazł się! Został wyrzucony poza nawias internetu, czyli można powiedzieć, że obecnie nie istnieje.

Jednak już jutro wraca do świata żywych!

Już jutro (czyli w sobotę) wklei teksty konkursowe!

WCN - 27 czerwca 2012 roku (zwycięzcy)

Dzisiaj dwa egzemplarze książki ufundowanej przez wydawnictwo Powergraph - Obywatel, który się zawiesił - Rafał Kosika, świetny zbiór opowiadań, właśnie przeczytałem, to wiem :)

Zadanie trwa od ogłoszenia do piątku - 29 czerwca 2012 roku, do godziny 20:00. Jak widzicie, dłużej, ale i zadanie trudniejsze.

Następne zadanie jutro - w czwartek, 28 czerwca 2012 roku.

Zadanie: proszę napisać recenzję dowolnej książki jednego z naszych sponsorów. Forma dowolna, dodam z pewnego rodzaju nieśmiałością, bo już się boję, co mi prześlecie :)

Do dzieła!

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Jeszcze więcej wampirów, jeszcze więcej przygód, jeszcze więcej erotyki w nowym tomie o Sookie Stackhouse już 27 czerwca 2012!

Sookie Stackhouse doznała w Wojnie z Wróżkami obrażeń zarówno na ciele, jak i na duszy. Odczuwa też straszny gniew, chociaż w powrocie do zdrowia pomaga jej nie tylko fizykoterapeuta JB, lecz także krew Erica i jego miłość. Niestety, to nie koniec wszelkich kłopotów zakochanych, gdyż Ericowi zagraża wysłannik nowego króla, a w Bon

Temps pojawia się jego stwórca. W dodatku sytuacja polityczna po Wielkim Objawieniu wilkołaków i zmiennokształtnych nie jest stabilna - Kongres rozważa projekt ustawy, która każe się zmiennokształtnym rejestrować niczym emigrantom lub... wampirom. Sookie jest

przyjaciółką shreveporckiego stada, zgadza się więc udostępnić swój las na comiesięczne polowanie podczas pełni. Tyle, że po tej wizycie w jej lesie pojawia się grób, a w nim czyjeś zwłoki. Wokół domu Sookie krążą też wróżki, prawdopodobnie niezbyt przyjaźnie do niej

nastawione...

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

„Uniesienie”, czwarta i ostatnia powieść z cyklu „Upadli”, to powieść Lauren Kate, na którą czekał świat.

Niebo jest ciemne od skrzydeł...
 Niczym piasek w klepsydrze, Luce i Danielowi ucieka czas. Aby powstrzymać Lucyfera przed wymazaniem przeszłości, muszą odnaleźć miejsce, w którym aniołowie upadli na Ziemię.
 Za nimi podążają mroczne siły, a Daniel nie wie, czy uda mu się to przetrwać – przeżyć jedynie po to, by znów raz za razem ją tracić. Razem jednak muszą wziąć udział w epickiej bitwie, która skończy się martwymi ciałami... i anielskim pyłem. Jej skutkiem są wielkie ofiary i złamane serca.
 A Luce nagle wie, co musi się wydarzyć. Ponieważ jej przeznaczeniem było życie z kimś innym niż Daniel. Ich przekleństwo zawsze dotyczyło tylko jej – i miłości, którą odrzuciła. Wybór, jakiego teraz dokonuje, jest jedynym, który się liczy. Kto zwycięży w walce o Luce?
 Oszałamiające zakończenie serii „Upadli”.

Niebiosa nie mogą dłużej czekać...

Fragment powieści.


WCN - 28 czerwca 2012 roku (zwycięzcy i odpowiedzi)

Dzisiaj będzie po polsku, ale nie tylko, i znowu historycznie, ale może trochę nie :)

Dzisiejsze nagrody ufundowało wydawnictwo Mag - są to dwa egzemplarze książki Brandona Sandersona - Stop prawa.

Dzisiejszy odcinek na pytanie na losowanie trwa od ogłoszenia do jutra, do godziny 20:00, tak jak poprzedni, żeby mi się wszystko poplątało na koniec :)

Jutrzejszy odcinek będzie kreatywny i ostatni. Kończymy WCN, łza w oku już Wam się zakręciła? :)

Pytanie: W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku bardzo popularna była pewna odmiana fantastyki, zwana potocznie 'socjologiczną'.
Proszę wymienić przynajmniej czterech polskich autorów, którzy napisali wtedy powieści w tym 'gatunku', podać tytułu tych powieści oraz proszę odpowiedzieć do jakich 'kanonicznych' książek sf nawiązywał ten nurt.

Do dzieła!


WCN - 29 czerwca 2012 roku (zwycięzcy)

Dzisiaj ostatni WCN. Nikt jeszcze nie przesłał mi swoich łez z tego powodu, zastanówcie się nad tym :)

Dwie książki wydawnictwa Fabryka Słów do rozdania: Złodziej dusz, tom pierwszy - Anety Jadowskiej oraz Szamanka od umarlaków - Martyny Raduchowskiej.

Kreatywnie, jak obiecałem: proszę opisać, narysować, przedstawić w dowolnej formie jak będzie wyglądał szortal.com w swoją trzydziestą rocznicę urodzin, tak jak w tym roku obchodzi miesięcznik Fantastyka/Nowa Fantastyka.

Forma dowolna. Czas trwania - do niedzieli 1 lipca 2012 roku, do godziny 16:00

Zapraszam do naszej ostatniej zabawy (oczywiście w ramach WCN-u, bo w lipcu wracamy do naszym konkursów: W samo południe).


Nowość, a właściwie wznowienie wydawnictwa Nowa Proza

Dym i Lustra – popis wirtuozerii Neila Gaimana
Premiera 29 czerwca

Zebrane w tej książce historie pochodzą z niezliczonych krain „Po drugiej stronie lustra”. Są wytworem bujnej wyobraźni Neila Gaimana - jednego z największych współczesnych pisarzy. Opowiadają o wydarzeniach zabawnych, wzruszających, budzących grozę lub po prostu cudownych. Łączy je nie tylko osoba autora, ale przede wszystkim niezwykła sugestywność i oryginalność kreowanych wizji.

„Starsza pani miała wyjątkowe szczęście: w sklepie ze starociami natrafiła na Świętego Graala –kielich , do którego spływała krew z przebitego boku Chrystusa. Prawdziwi i legendarni rycerze poszukiwali tego naczynia przez całe średniowiecze. W domku starszej pani zjawia się więc rycerz Galaad i prosi o oddanie bezcennego skarbu. Kiedy ta odmawia, rycerz przynosi na wymianę coraz dziwniejsze przedmioty – od kamienia filozoficznego po jajo Feniksa. Kpina, sarkazm, pastisz, aluzja literacka? Otóż wszystko naraz. Brytyjski prozaik Neil Gaiman z upodobaniem stosuje każdą z tych technik. Najnowsza książka Neila Gaimana jest zbiorem opowiadań, wierszy i krótkich nowelek. Ten zbiór opowiadań to popis wirtuozerii twórcy rownie dobrze poruszającego się po historii Europy, jak i świecie współczesnej literatury popularnej. Dla czytelnika jego prozy każde opowiadanie to świetna zabawa dająca możliwość sprawdzenia własnej erudycji.” – Newsweek