Maj 2012

W Szortowni...

Daniela Ostrowskiego "CPN na zadupiu...  galaktyki".

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

8 maja ukaże się książka Nicka Hornby'ego - Futbolowa gorączka.

Zakochałem się w piłce nożnej tak, jak później zakochiwałem się w kobietach: nagle, niewytłumaczalnie, bezkrytycznie, nie myśląc o bólu ani kłopotach, jakie będą temu towarzyszyły.

"Futbolowa gorączka" jest o byciu kibicem. Czytałem książki napisane przez ludzi z całą pewnością kochających futbol, ale to coś zupełnie innego; czytałem także książki napisane przez — z braku lepszego słowa — chuliganów, jednak przynajmniej 95 procent milionów, które każdego roku oglądają mecze, w życiu nikogo nie uderzyło. Zatem to książka dla reszty z nas i dla każdego, kto się kiedykolwiek zastanawiał, jak to jest być kimś takim jak my. Choć szczegóły są charakterystyczne wyłącznie dla mnie, mam nadzieję, że trafi ą do serca tych, którym choć raz zdarzyło się odpłynąć, w trakcie pracy, filmu albo rozmowy, w przemyślenia o strzale z lewego woleja w prawe okienko bramki, strzale sprzed dziesięciu, piętnastu albo dwudziestu lat.

Nick Hornby

Książka Nicka Hornby'ego wzięła się z pasji. Czytałem ją kilka razy i obsesyjnie do niej wracam. Jej bohater miesza rzeczywistość z futbolową iluzją, i to właśnie ta iluzja jest dla niego bardziej prawdziwa niż rzeczywistość. Bo wszystko inne jest tylko bladym odbiciem porządku wyznaczanego przez futbol. Freud się mylił. To nie seks, a nadmuchana skórzana kula rządzi światem. Gdy dziewczyna pyta w łóżku bohatera "Futbolowej gorączki", o czym myśli, przed oczyma przewijają mu się sceny z meczu ukochanego klubu - Arsenalu...

Kibicowanie Kanonierom nam Polakom jest dziś bliskie. Jego bramki strzeże Wojtek Szczęsny.
Nie ma już legendarnego Highbury, został zburzony, ale cierpienie i radość piłkarskiego kibica są ponadczasowe...

Roman Kołtoń

Legenda Kella - Andy Remic

Andy Remic – Legenda Kella

Marek Adamkiewicz

Nie będe ukrywał, że przed lekturą byłem nieco sceptyczny. „Tom pierwszy Kronik Mechanicznych Wampirów”. Aha... Brzmi to, trzeba przyznać, dosyć groteskowo i napełniło mnie ponurymi przeczuciami odnośnie treści omawianej powieści. Na litość boską, ile tych wampirów? Na każdym kroku wyskakują ci parszywi krwiopijcy! Są bohaterami romantyczno-tragicznych powieści dla młodzieży, wciskają się w lateksowe kostiumy i walczą z Lykanami, żeglują po morzach jako piraci. Stali się cholernie rozchwytywanymi bohaterami literackiej i filmowej rozrywki. Ale ile jeszcze człowiek jest w stanie znieść? Czy kolejna o nich historia może sprawić, że łaskawszym okiem spojrzymy na ten jakże popularny ostatnimi czasy gatunek?

Królestwo Falanoru staje w obliczu inwazji. Na jego ziemie najeżdża brutalna Armia Żelaza, składająca się z wojowników albinosów. Dowodzona przez bezlitosnego generała Graala i wspomagana przez lodową magię tajemniczych Żniwiarzy sieje spustoszenie na ziemiach Królestwa, odzierając ludzi z życia i zostawiając po nich wysuszone skorupy. Pierwszym miastem, które pada ofiarą najeźdźców, jest wysunięte daleko na północ Jalder. Przebywa w nim emerytowany bohater - legendarny Kell, którego imię wciąż budzi respekt. W obliczu ataku wroga Kell ucieka z miasta wraz ze swoją wnuczką Nienną, jej przyjaciółką Kat i spotkanym po drodze bawidamkiem Saarkiem. Zamierzają ostrzec króla Falanoru przed zbliżającym się niebezpieczeństwem, lecz droga którą będą musieli przebyć, najeżona jest niebezpieczeństwami i pułapkami.

Remic w Subiektywnie

Marek przeczytał i omówił dla Was Legendę Kella Andy Remica. Zapraszam do zapoznania się.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Również 8 maja będzie miała premierę następna nowość wydawnictwa Zysk i S-ka - Oczy wuja Sama Bartosza Gardockiego.

"Oczy Wuja Sama" to przewrotna relacja Bartosza Gardockiego z podróży przez Stany Zjednoczone, ogromne miasta i najpiękniejsze parki narodowe świata. Autor wrzuca granat do cukierkowego świata rodem z odrealnionego "Beverly Hills 90210". Stroni od zachwytów nad "american dream", zabiera nas do krainy zdegenerowanych hazardzistów, rozsypanych psychicznie irackich weteranów, zepsutych do cna milionerów oraz mrocznych zakątków amerykańskiej ulicy.

Odwiedzimy również legendarne miejsca Old Westu, poznamy kulisy pracy w kasynach oraz będziemy błądzić po bezdrożach w ślad za pionierami odkrywającymi Nowy Świat w XIX wieku!

"Oczy wuja Sama" ukażą się w serii "Człowiek poznaje świat"

 "Polecam podróż przez Amerykę z Bartkiem Gardockim!"   Martyna Wojciechowska

Bartosz Gardocki, ur. w 1984 roku w Warszawie, z wykształcenia prawnik, z życia PR-owiec oraz podróżnik i dziennikarz, choć jak sam twierdzi – jedno i drugie to za dużo powiedziane. Do swoich najciekawszych pozaeuropejskich wypraw zalicza Stany Zjednoczone, Meksyk, Kubę i całą azjatycką część Turcji, jednak przyznaje, że najintensywniejszych wrażeń dostarczyła mu ekspedycja do Biernatek, pod Augustowem. Laureat kilku konkursów dziennikarskich, w tym zdobywca I miejsca w Polsce za najlepszy reportaż z podróży ("Oczy Wuja Sama", USA 2009), przyznanego przez magazyn „National Geographic Traveler”.

 


Króciak

Po raz pierwszy na Szortalu - Izabela Ficek. Króciak "Zabawka".

W samo południe - odsłona XXVI - ogłoszenie wyników

Pośrodku długiego weekendu (jak to śmiesznie w czwartek brzmi) mogę spokojnie podać zwycięzców i prawidłowe odpowiedzi XXVI odsłony naszego konkursu.
Jak zapewne domyślacie się, przyszło bardzo dużo, i to na dodatek samych dobrych odpowiedzi :)

Zaczynam oczywiście od prawidłowych odpowiedzi, które nie będą dla Was żadnym zaskoczeniem:
1. Alkaloid Aleksandra Głowackiego, Niebo ze stali Roberta M. Wegnera.
2. Zbiór opowiadań - Nowi ludzie, opowiadanie z antologii empikowej - Staruch.
3. Szortal ruszył 1 czerwca 2011 roku, jednak pierwsze wpisy mają datę 30 maja 2011 roku.

Sierotka Marysia wylosowała następujących zwycięzców:
1. Maciej Musialik,
2. Małgorzata Miktus,
3. Kamil Kubera,
4. Bartosz Hornik,
5. Grzegorz Galiński.

Zwycięzcom gratuluję, proszę o dane adresowe, abym mógł wysłać nagrody.


W samo południe - odsłona XXVI - ogłoszenie wyników

W dziale konkursowym zamieściłem notkę z prawidłowymi odpowiedziami i zwycięzcami XXVI odsłony naszego konkursu. Gratuluję zwycięzcom, a wszystkim pozostałych zapraszam na jutrzejszą XXVII odsłonę.

Okaleczony bóg. Szklana pustynia - Steven Erikson

Finał finałów?

Hubert Przybylski

 Prawie dwanaście lat. Tyle upłynęło, odkąd po raz pierwszy zetknąłem się z Malazańską Księgą Poległych. Najbardziej epickim cyklem fantasy, jaki kiedykolwiek powstał. Cyklem, o którym już od jakiegoś czasu mówi się, że na nowo zdefiniował pojęcie militarnej fantasy (poprzednio mówiono tak o „Czarnej Kompanii” Cooka). Cyklem, który właśnie wielkimi krokami zmierza do swojego kresu.

Erikson w Subiektywnie

Hubert przeczytał i omówił pierwszą część ostatniego tomu Malazańskiej Księgi Poległych - Okaleczony bóg. Szklana pustynia Stevena Eriksona. Zapraszam do zapoznania się.

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka + niespodzianka

Orson Scott Card zabiera czytelników w kolejną niezwykłą podróż! Już od 15 maja!

Autor Gry Endera i Tropiciela przedstawia nowego młodego bohatera, którego moc może otworzyć wrota do innego świata.

 Dan North wychowuje się w wielkim starym domu zamieszkanym przez tuziny kuzynów, ciotek i wujków, nad którymi władzę sprawuje jego ojciec. Gniazdo rodzinne Northów znajduje się na odludziu w górach zachodniej Wirginii, daleko od miasta, daleko od szkół, daleko od innych ludzi. Mieści się w nim sekretna biblioteka, a w niej książki napisane w tajemniczym języku – od chłopca i jego kuzynów oczekuje się, by biegle go opanowali. Danny od małego dostrzega, że nie jest taki, jak reszta jego rodziny. W czasie gdy kuzyni uczą się powoływać do życia leśne duszki, golemy, trolle, wilkołaki, i inne podobne cuda, Danny martwi się, że sam nigdy nie odkryje w sobie żadnego talentu…

Rodzina Northów to klan magów przebywający na wygnaniu w naszym świecie. Żyją oni w stanie kruchego rozejmu z innymi klanami do czasu, gdy narodziny Dana rozniecają na nowo płomień wojny. Bowiem Danny jest pierwszym od tysiąca lat magiem wrót, które bronią rodzinie Northów i jej wrogom dostępu do wspólnej ojczyzny, świata Westil. Niestety chłopiec nie zdaje sobie sprawy z wielu spraw. A to może doprowadzić Northów do katastrofy…

W samo południe - odsłona XXVII

XXVII odsłonę czas zacząć :) Dzisiejszy konkurs sponsoruje literka M jak Mag. Wydawnictwo Mag.
Do wygrania mamy 5 książek, więc jest się o co bić. Oto one:
Stan wstrzymania - Charles Stross
Szczury i morze rozległe - Robert V.S. Redick
Zemsta najlepiej smakuje na zimno - Joe Abercrombie
Dom derwiszy. Dni Cyberabadu - Ian McDonald
Stop prawa - Brandon Sanderson.

Konkurs trwa do czwartku, 10 maja 2012 roku, do godziny 12:00. Prawidłowe odpowiedzi proszę przesyłać na adres: akusz@szortal.com podając w tytule numer odsłony i koniecznie podpisując się w mailu.

Ok, przechodzimy do pytań, skoro pięć nagród, to pięć pytań:

1. Proszę podać tytuły książek Charlesa Strossa, które zostały wydane w Polsce.
2. Jaki cykl "kończył' Brandon Sanderson.
3. Kiedy został wydany ostatni tom Malazańskiej Księgi Poległych w Polsce.
4. Jaki tytuł miała pierwsza część książki Roberta V.S. Redicka - Szczury i morze rozległe.
5. Oprócz Dom derwiszy. Dni Cyberabadu wydawnictwo Mag wydało w Uczcie Wyobraźni inną książkę Iana McDonalda. Proszę podać jej tytuł.

Proste pytania, oczekuję samych dobrych odpowiedzi.

Do zabawy! :)

W samo południe - odsłona XXVII

W samo południe, odsłona XXVII. Konkurs uznaję za rozpoczęty. Tym razem konkurs sponsoruje literka M jak Mag. Wydawnictwo Mag. Mamy aż 5 książek do wygrania i aż 5 pytań.
Zapraszam serdecznie do zabawy :)

Króciak

Daniela Ostrowskiego "Pantoflarz".

Zaproszenie wydawnictwa Mag

Wydawnictwo Mag zaprasza na III Warszawskie Targi Książki, które odbędą się w dniach 10-13 maja 2012 roku, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wśród nowości do nabycia będzie premierowa powieść Cassandry Clare "Mechaniczny książę".

 Zapraszamy na stoisko FK Olesiejuk w sektorze A pod numerem 124.

Księżyc prawdopodobieństwa - Nancy Kress

Oby wasze ogrody wiecznie kwitły

Anna Klimasara

Bardzo chciałabym się mylić, ale odnoszę wrażenie, że wielu czytelników dość nieufnie podchodzi do fantastyki pisanej przez kobiety. Jak niesłuszne to obawy, udowadnia nam wydawnictwo Almaz drugim numerem SF, sięgając w nim po utwór uznanej już autorki, której nazwisko gwarantuje co najmniej przyzwoity poziom. A mowa tu o „Księżycu prawdopodobieństwa” Nancy Kress, otwierającym trylogię „Prawdopodobieństwo”.

Okładka nie jest przypadkowa, gdyż Nancy Kress zabiera nas w kosmos, w sam środek wojny ludzi z tajemniczymi Fallerami – niezwykle bojowniczą rasą, w przypadku której szanse na porozumienie i rozejm są naprawdę nikłe. Historia przedstawiona w powieści rozpoczyna się w chwili, gdy ludzie wysyłają z pozoru niewinną ekspedycję badawczą na planetę zwaną Światem, zamieszkałą przez rasę będącą całkowitym przeciwieństwem Fallerów. Światanie nie wiedzą, co to wojna, dlatego bez większych przeszkód zgadzają się gościć ziemskich naukowców, którzy przybyli badać ich kulturę. Jednakże ludzie – jak to często bywa – mają swoje ukryte cele. Interesuje ich sztuczny księżyc Świata, w którym widzą tajną broń, mającą zwiększyć ich szanse na zwycięstwo w wojnie z Fallerami.

Kress w Subiektywnie

Ania przeczytała i omówiła dla Was Księżyc prawdopodobieństwa Nancy Kress. Zapraszam do zapoznania się.

Króciak

"W południe" Agnieszki Kunickiej. Poprzedniego króciaka Autorki - "Rankiem. (ONO)" - znajdziecie tutaj.

Stusłówka

Mało ostatnio stusłówek podsyłacie, ale dzisiaj - proszę bardzo: Bartłomiej Dzik "Mezalians".

Zaproszenie wydawnictwa Zysk i S-ka

Wydawnictwo Zysk i S-ka także zaprasza na III Warszawskie Targi Książki.

Informacja od Pani Magdy :)

W ramach III Warszawskich Targów Książki, które odbędą się w dniach 10-13 maja 2012 r.,  nasi autorzy będą podpisywać swoje książki.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

11.05.2012

12:00 – 12:50 Robert Gwiazdowski (konferencja)

13:00 – 13:50 Marcin Wolski

14:00 – 14:50 Robert Terentiew

15:00 – 15:50 Witold Czuksanow

16:00 – 16:50 Aleksander Rozenfeld

 12.05.2012

12:00 – 12:50 Zofia Kucówna

13:00 – 13:50 Małgorzata Kalicińska

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Lee Carroll           Strażniczka

Druga po „Królestwie czarnego łabędzia” część niezwykłej serii z gatunku urban fantasy.


Projektantka biżuterii Garet James pochodzi z długiej linii kobiet, które przysięgły chronić świat przed złymi mocami. Z pomocą Willa Hughesa, piekielnie przystojnego czterystuletniego wampira, już raz udało jej się powstrzymać zagładę. Teraz Hughes wyrusza w podróż, by odnaleźć magiczną Letnią Krainę, w której – jak sądzi – będzie mógł uwolnić się od klątwy wampiryzmu. Dziewczyna rusza jego śladem. Szukając Willa, Garet spotyka wiele tajemniczych postaci. Każde spotkanie zbliża Garet do ukochanego oraz pomaga lepiej zrozumieć rodzinne dziedzictwo. Jednak nie tylko ona pragnie zdobyć wiedzę na temat magicznego świata, coś podąża jej tropem…

Lee Carroll to pseudonim literacki Carol Goodman – autorki popularnych kryminałów – i jej męża Lee Slonimsky’ego, poety i menedżera funduszu hedgingowego. Małżeństwo mieszka w Great Neck w Nowym Jorku.

Nowość wydawnictwa Czarne

Nie do końca z naszej działki, ale bardzo zainteresowała mnie ta książka. Dlatego też piszę, że już wyszła i jest warta zainteresowania.

Il paese della longevità. Miasteczko długowieczności. Campodimele. To właśnie tu, u podnóży gór Aurunci, w samym sercu Włoch średnia długość życia wynosi dziewięćdziesiąt pięć lat. Tracy Lawson trafiła na informacje o tym miejscu, szukając materiałów o naturalnych sposobach zachowania długowieczności. Postanowiła sama sprawdzić, cóż niezwykłego kryje się w tamtejszym trybie życia, klimacie i diecie, że miejscowi zachowują sprawność, witalność i radość do późnego wieku. W miasteczku długowieczności. Rok przy włoskim stole to dwanaście miesięcy z życia Camopdimele. Kalendarz prowadzący przez zmieniające się pory roku, które przynoszą bogactwo warzyw, owoców, ryb i grzybów. Barwni bohaterowie zapraszają autorkę do swoich domów i dzielą się z nią sekretami swej wspaniałej kuchni, która podąża za niezmiennym rytmem natury i tradycji. To fantastyczna książka kulinarna, a zarazem inspirująca opowieść o miejscu, w którym praca i prostota przynoszą długie i szczęśliwe życie.

"Henry David Thoreau pisał: 'Zamieszkałem w lesie, albowiem chciałem żyć świadomie, stawiać czoło wyłącznie najbardziej ważkim kwestiom (.) pragnąłem żyć pełnią życia i wyssać z niego całą kwintesencję'. O takim życiu traktuje książka Tracey Lawson - opowieść o ciężko pracujących ludziach z miasteczka położonego w pół drogi pomiędzy Rzymem a Neapolem, o ich bliskości z ziemią, z naturą, o porządku życia i kuchni, o szczęściu, które może wynikać z pracy i z jedzenia. Piękny, pełen szacunku i fascynacji portret miejsca, mieszkańców i bardzo dużo wspaniałych przepisów".
Agnieszka Drotkiewicz

Alkaloid - Aleksander Głowacki

Alkaloidowe szaleństwo

Bartłomiej Cembaluk

„Lalka” Bolesława Prusa była jedną z moich ulubionych lektur szkolnych, więc gdy usłyszałem o książce, będącej alternatywną wizją zawartych w niej wydarzeń stwierdziłem, że koniecznie muszę ją przeczytać. Tak oto zetknąłem się z „Alkaloidem” autorstwa Aleksandra Głowackiego, powieścią  z nieznanego wcześniej gatunku, ochrzczonego mianem chempunku.

Akcja książki podzielona jest na cztery części, a każda z nich przenosi nas do innego czasu i miejsca. Wszystko zaczyna się w Hong Kongu z końca XIX wieku, następnie odbywamy podróż przez Rosję i Polskę dwudziestego stulecia, aż w końcu docieramy do Skandynawii przyszłości, gdzie nie obowiązują już żadne podziały państwowe, a wszyscy ludzie są jednakowymi, pozbawionymi indywidualności osobnikami. Elementem wspólnym są niektórzy bohaterowie oraz stanowiąca oś wydarzeń alka. To wydobyty z bulwy Buszmena płyn, za pomocą którego świat całkowicie się zmienia. Ludzie nabierają niesamowitych umiejętności, takich jak możliwość przebywania w kilku miejscach naraz, czy też błyskawiczna regeneracja uszkodzonych tkanek, a także tworzą wynalazki, których działanie przeczy logice. Przykładem jest kopizator, umożliwiający produkowanie klonów wybranego przedmiotu, zwierzęcia, bądź osoby. Jest jednak i druga strona medalu, gdyż alka to silnie uzależniający narkotyk, którego odstawienie nawet na krótki okres może się skończyć śmiercią. Ten niezwykły ekstrakt to wreszcie mocna karta przetargowa w międzynarodowych rozgrywkach politycznych i biznesowych. Kto ma alkę, ma również władzę. A ma ją jej przypadkowy odkrywca - Stanisław Wokulski. Może bawić się w Pana tego świata, wpływając na decyzje innych przywódców, ustalając kierunek ich działań, a także wybierać zwycięzców wojen i rewolucji. Lecz wkrótce się przekonuje, że stracił nad tym wszystkim kontrolę i dając się ponieść alce stworzył potworne, totalitarne społeczeństwo. Będzie musiał podjąć próbę ratowania sytuacji i przywrócenia porządku.

Głowacki w Subiektywnie

Bartek przeczytał i omówił Alkaloid Aleksandra Głowackiego. Zapraszam do zapoznania się.

W Szortowni...

...kolejna odsłona "Juliusza Dantona przypadków" Mikołaja Juliusza Wachowicza: "Cudzym kosztem".

Zapowiedź wydawnictwa Replika + fragment powieści

22 maja ukaże się powieść Edwarda Lee - Ludzie z bagien.

Mistrz prozy ekstremalnej powraca!

Po bestsellerowej, kontrowersyjnej powieści „Sukkub” przyszła pora na „Ludzi z bagien”!


Crick City to zapadła dziura. Brud, smród i ubóstwo; miejsce, którego nikt nie nazwałby domem.

Jedynie Phil Straker, gliniarz z wydziału zabójstw, czuje się tutaj jak u siebie. A teraz ktoś – lub coś – urządza sobie w jego mieście istną rzeź.

Odcięte kończyny... Zmasakrowane zwłoki...

Mówią na nich: Ludzie z bagien. Przyczajeni od wieków w głębi ciemnego lasu, kierowani gniewem i żądzą zemsty, czekali na odpowiedni moment.

Teraz, kiedy księżyc wisi nisko nad ich starym domostwem, wybierają się na krwawe żniwa, by pogrążyć Crick City w koszmarze, którego to miasto nigdy nie zapomni...

 

Edward Lee będzie gościem Polconu 2012, który odbędzie się w dniach 23-26 sierpnia we Wrocławiu. Podczas imprezy (23 sierpnia) swoją premierę będzie miała kolejna książka Lee, „Golem”.

Z kolei na 27 sierpnia planowane jest spotkanie z autorem w warszawskim Traffic Club.

Fragment powieści.

 


W samo południe - odsłona XXVII - ogłoszenie wyników

Trochę spóźniono, za co przepraszam, ogłaszam wyniki XXVII odsłony naszego konkursu.

Bardzo mile mnie zaskoczyliście, przyszło bardzo dużo odpowiedzi, w większości prawidłowych, to cieszy, że chcecie się bawić z nami :)

Prawidłowe odpowiedzi:

W samo południe - odsłona XXVII - ogłoszenie wyników

W Konkursach ogłosiłem prawidłowe odpowiedzi i zwycięzców XXVII odsłony naszego konkursu: W samo południe. Zapoznajcie się, może to Was wylosowała sierotka Marysia? :)

Nowość Instytutu Wydawniczego Erica + fragment powieści

We wtorek ukaże się nowość Instytutu Wydawniczego Erica - Władca wilków  Juraja Červenáka.

Najsłynniejsza seria fantasy rynków czeskiego i słowackiego!

Władca wilków to pierwszy tom opowieści o zemście potomka bogów, wojownika Rogana, wspieranego przez wilka z zaświatów, Gorywałda.

 Prawie dziesięć lat walczył w wojnach, które doprowadziły do rozbicia imperium Awarów, rozciągającego się na równinach pomiędzy Dunajem a Cisą. Należał do drużyn słowiańskich książąt, był najemnikiem, walczącym po stronie Karola Wielkiego, służył w szeregach armii bułgarskiego chana Kruma. Czarny Rogan. Osławiony łucznik, bezlitosny pogromca Awarów. Każdy wódz pragnie mieć go po swojej stronie.

Działa teraz na własną rękę, zapuszcza się w ciemne, zamieszkane przez duchy i demony lasy za Hronem. Tropi ślady Krwawych Psów - najokrutniejszych awarskich oprawców. Dzięki spotkaniu z wiedźmą Mireną i władcą wilków, Czarnobogiem, szybko się dowie, że jego powołaniem jest nie tylko zemsta za dawno nieżyjących bliskich. Aby sprawdzić, jakie drzemią w nim siły i jakie posłannictwo przypadło mu w spadku po nieznanych dotąd przodkach, będzie musiał udać się do królestwa Moreny, bogini śmierci…

 Czarnoksiężnik, to znakomita seria, która błyskawicznie wciąga w świat słowiańskich herosów, książąt oraz magii, kapryśnych bogów i żądnych krwi biesów, a wszystko to na tle prawdziwych wydarzeń historycznych.

 W przygotowaniu kolejne tomy przygód Rogana i jego wilczego towarzysza.

Króciak

Agnieszka Kunicka: "Wieczorem".

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

W najbliższą sobotę wydawnictwo Zysk i S-ka planuje kilka premier, przez cały tydzień będę Was z nimi zapoznawał. Oto pierwsza z nich:

Skecz zwany morderstwem - Marcin Wolski

Koniec lat 80., schyłek komunizmu. Grupa artystów estradowych odbywa tournée po Polsce. Czas pomiędzy występami wypełniają im alkoholowe libacje i przygodny seks z fankami. Jednak pomimo dość urozmaiconego życia członkowie trupy wydają się być zmęczeni swoją obecną sytuacją.
Tymczasem porucznik milicji Bogdan Zabielski z prowincjonalnej dochodzeniówki próbuje wyjaśnić zagadkowe zniknięcie dziewczyny, z którą się spotykał. Wszystko wskazuje na porwanie na tle seksualnym. Czy wpisuje się ono w serię tajemniczych zaginięć młodych blondynek?
Jedyne poszlaki wskazują na powiązania z wędrującą po kraju trupą. Czy pośród artystów jest porywacz? Czy jest nim Jurek Bronowicz, egzaltowany monologista? A może Krystian Szulc, do niedawna znany prezenter telewizyjny, teraz cień samego siebie? Lub Andrzej Gruchaj, który wydaje się chować w szafie niejednego trupa?

Kilkanaście lat swego życia (w tym kilka bardzo intensywnie) spędziłem jako „artysta obwoźny” na estradach i ich zapleczach Polski i świata. Długo myślałem, że nie da się tego uczciwie opisać, za dużo byłoby zerwanych przyjaźni, ewentualnych rozwodów...
Konwencja powieści pozwała wykorzystać obserwacje, zgodnie z założeniem, że żadne z opisywanych zdarzeń nie miało miejsca, ale poniekąd gdzieś, kiedyś, komuś zdarzyły się wszystkie.


Marcin Wolski


W samo południe - odsłona XXVIII

Rozpoczynamy XXVIII odsłonę naszego konkursu: W samo południe. Tym razem mamy do rozlosowania trzy egzemplarze książki Diabłu ogarek. Kolumna Zygmunta Konrada T. Lewandowskiego ufundowane przez wydawnictwo RM.

Na odpowiedzi czekam do piątku, 18 maja 2012 roku, do godziny 12:00. Proszę je przesyłać na: akusz@szortal.com.

Teraz już czas na pytania:

1. Proszę podać tytuł innej książki Konrada T. Lewandowskiego, która ukaże się nakładem wydawnictwa RM tylko jako e-book.
2. Wydawnictwo RM wydaje także książki szachowe, nawiązując do tego, proszę podać nazwiska zawodników, którzy obecnie grają o Mistrzostwo Świata. Pytanie dla zaawansowanych: Proszę podać nazwisko polskiego szachisty, który jest obecny na tym meczu jako analityk jednego z grających.
3.  W którym roku i za jakie opowiadanie Konrad T. Lewandowski otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

Do boju!

W samo południe - odsłona XXVIII

W samo południe, odsłona XXVIII - konkurs rozpoczęty :) Tym razem mamy do wygrania książki Konrada T. Lewandowskiego - Diabłu ogarek. Kolumna Zygmunta ufundowane przez wydawnictwo RM. Zapraszam do zabawy.

Króciak

"Nic się nie stało" Bartłomieja Dzika.

Dzisiejsze gorące nowości

15 maja 2012 roku, dzisiaj mamy dwie gorące nowości:

Władca wilków  Juraj Červenák - Instytut Wydawniczy Erica

Najsłynniejsza seria fantasy rynków czeskiego i słowackiego!


Władca wilków
to pierwszy tom opowieści o zemście potomka bogów, wojownika Rogana, wspieranego przez wilka z zaświatów, Gorywałda.

Zaginione wrota - Orson Scott Card - wydawnictwo Prószyński i S-ka

Autor Gry Endera i Tropiciela przedstawia nowego młodego bohatera, którego moc może otworzyć wrota do innego świata.

Okaleczony bóg. Kolanse - Steven Erikson

Coś się kończy…

Hubert Przybylski

Stało się. Ostatnie karty Malazańskiej Księgi Poległych za mną. Pożegnanie było niezwykle emocjonalne – była duma, było wzruszenie, był śmiech i były łzy… A dla Stevena Eriksona jest ogromny podziw i szacunek. Za to, że stworzył tak genialną opowieść, przy której spędziłem pewnie z setkę wieczorów i nocy.

Jeśli chodzi o to, co napisałem w moim omówieniu pierwszego tomu „Okaleczonego boga”, to sporo się sprawdziło. Prawie połowa drugiego tomu to bitwy. Walczą wszyscy, na różnych frontach, w różnych bitwach, o różne cele. I za każdym razem możemy stanąć razem z naszymi bohaterami w pierwszej linii i odczuwać to co oni. Strach, gniew, niepokój o towarzyszy broni, żal, determinację, gotowość do poświęcenia swojego życia. I rozpacz, którą odczuwają po stracie przyjaciół. A pomiędzy tymi wszystkimi bitwami będziemy razem z nimi maszerować, żartować przy obozowym ognisku, kłócić się i namiętnie kochać.

Wielkim talentem Eriksona jest to, że nigdy nie stworzył „płaskiej”, pozbawionej głębi postaci. Każdy z bohaterów z kart jego powieści ma swoją własną osobowość, swoje własne poglądy i każdy inaczej reaguje na to, co się dzieje wokół niego. I, co najważniejsze, wraz z upływem czasu i przeżytymi wydarzeniami każdy, na swój własny sposób, się zmienia. W „Okaleczonym Bogu. Kolanse”, Erikson doświadcza swoich bohaterów na skalę jeszcze większą niż uczestników marszu Sznura Psów Coltaine’a. Ale zarazem tym, którzy przetrwają, ofiaruje największą nagrodę – katharsis, odrodzenie nadziei na lepszą przyszłość i odkrycie tego, co w nich najlepsze.

Erikson w Subiektywnie

Hubert prawie na kolanach podsumowuje Malazańską Księgę Poległych Stevena Eriksona, omawiając drugi tom Okaleczone boga - Kolanse. Zapraszam do zapoznania się.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

W sobotę, 19 maja ukaże się także niesamowita trylogia Guya Gavriela Kaya - Fionavarski gobelin.

Wszystko zaczęło się od wykładu, na którym piątka uniwersyteckich studentów poznaje doktora Lorenza Marcusa vel Lorena Srebrny Płaszcz, czarodzieja, człowieka, który nieodwracalnie zmieni bieg ich życia i przeniesie ich z Ziemi, jaką znają, do serca najstarszego ze wszystkich światów – do Fionavaru. W tej niezwykłej magicznej krainie, zamieszkanej przez ludzi, krasnoludy, przedziwne mitologiczne stworzenia, czarodziejów i bogów, Kimberly, Dave, Jennifer, Kevin i Paul będą musieli zmierzyć się z uosobieniem zła w postaci Rakotha Maugrima Spruwacza…

  Jedna z najlepszych powieści fantasy, jakie ukazały się od czasów Tolkiena!

Andre Norton

Jedna z tych rzadkich książek, których przeczytanie na zawsze zmienia percepcję świata.

Marion Zimmer Bradley


W samo południe - odsłona XXIX

Jak królik z kapelusza wyskoczyła dzisiaj XXIX odsłona naszego konkursu. XXVIII jeszcze nie skończona, a tutaj taka niespodzianka :) Zaskoczyłem Was?

Dzisiejszą odsłonę sponsorują dwie literki: FS jak Fabryka Słów.

Do wygrania mamy 5 książek wydawnictwa Fabryka Słów:

Antologia - Deszcze niespokojne,
Ałła Gorelikowa - Korund i Salamandra,
Petr Schink - Agent JFK 8. Kaliber.45,
Kamila Turska - Bestia,
William Nicholson - Pieśniarz wiatru.

Konkurs trwa do piątku 25 maja 2012 roku, do godziny 12:00. Odpowiedzi proszę przesyłać na adres: akusz@szortal.com. W tytule proszę podać numer odsłony, proszę się również podpisać w mailu :)

Przejdźmy więc do pytań, jak to zwykle bywa, 5 nagród, 5 pytań, oczywiście bajecznie prostych :)

1. O jakim wielkim transferze poinformowało ostatnio wydawnictwo Fabryka Słów. Proszę także podać ile książek ze swoim głównych bohaterem wydał już autor i w którym miesiącu wyjdzie jego najnowsza książka. Dodam, że chodzi o polskiego autora.
2. Jaki cykl wznowiła ostatnio Fabryka Słów w bardzo ładnej oprawie zintegrowanej (muszę niestety dodać, że niedokończony cykl..., dodając jeszcze, że autor nie lubi jak nazywamy to cyklem, mówi, że jest to jedna książka, tylko podzielona na tomy). Na pozór skomplikowane pytanie, ale wszyscy wyrwani w środku nocy ze snu wiedzą o co chodzi :).

W samo południe - odsłona XXIX

Biorę Was z zaskoczenia :) Nagle i niespodziewanie ogłaszam XXIX odsłonę naszego konkursu: W samo południe. Tym razem konkurs sponsorują dwie literki: FS jak Fabryka Słów. Zapraszam do zabawy :)

Nowość wydawnictwa Czarne

Można już nabyć nowość wydawnictwa Czarne - Jest noc Ludmiły Pietruszewskiej.

Jest noc
to znakomite studium rosyjskiego wcielenia figury Matki Polki, monodram bezrobotnej poetki, która zamartwia się niewesołym losem swoich dorosłych dzieci. Syn siedzi w więzieniu, córka zjawia się rzadko w kwaterunkowym moskiewskim mieszkanku, za to niemal zawsze w kolejnej ciąży, a najstarszy wnuk po opieką umęczonej babci nie dojada...
Ludmiła Pietruszewska w duchu najlepszej tradycji literatury rosyjskiej - która jak żadna inna potrafi uchwycić i ubrać w słowa wibracje ludzkiego cierpienia - tworzy portret kobiety samotnej i bez reszty oddanej rodzinie.

"Jest noc to niezwykły lament o uporczywej powtarzalności losu, nieodwzajemnionych uczuciach, goryczy życiowej klęski - a wszystko to w duchu czarnej, okropnie smutnej komedii z piekła rodem, w której z zasady nie wybacza się dobrych uczynków, a zło zawsze zostaje nagrodzone. W imię miłości, rzecz jasna".    

Piotr Kofta

Konkurs okupowy - głosowanie

Historie rozwinęły się, fabuły porwały, okupy wyznaczone.

W szortowni znajdziecie cztery teksty konkursowe: Gambit, Mrówki i Ludzie, Okup i Zapłatę. Przeczytajcie. Przetrawcie. Przemyślcie.

A potem zagłosujcie w ankiecie. Oczywiście w konkursie ćwiczeniowym zwyciężce wyłoni jury, ale tradycyjnie pokażcie autorom co Wam się najbardziej podobało. Głosowanie trwa do 1 czerwca.

W tym konkursie mamy pewną zmianę. Nie zakładamy tematu na forum, tym razem komentować możecie bezpośrednio pod każdym tekstem, opcja komentowania jest otwarta.

(gdyby były z tym jakieś problemy, dajcie znać w temacie konkursu na forum)

Konkurs okupowy w czytaniu i głosowaniu

Okupowe szczegóły TUTAJ.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Dzisiejsza nowość Fabryki Słów

Nazywam się Bond. Szaman Bond. Cóż, w zasadzie to moja ksywka. Tak naprawdę nazywam się Eddie Drood, a to był taki mały żarcik. Tak, a propos mojej licencji i tego czym się zajmuję.


Moja rodzina od wieków stoi na straży bezpieczeństwa ludzkości. Taki fach. To my chronimy cię przed paskudami, które panoszą się, gdy zapada noc. Jako agent terenowy Droodów, nosiłem złoty amulet, zabijałem potwory, broniłem świata i kochałem swoją robotę. A przynajmniej robiłem to do czasu, gdy moja własna rodzina, zupełnie bez powodu obwołała mnie renegatem. I zmusiła do ucieczki. Teraz dzięki tym, których przez całe życie tropiłem i likwidowałem, być może zdołam udowodnić swoją niewinność. Ironia, nieprawdaż?

Jestem Szaman Bond, bardzo tajny agent. I mam zamiar pokazać wszystkim, że jestem najlepszy w tym, co robię.

Ta pełna humoru, akcji i zawikłanych intryg powieść zachwyci czytelników, którzy wolą przygodę wstrząśniętą, ale nie mieszaną.
Publishers Weekly

W samo południe - odsłona XXVIII - ogłoszenie wyników

XXVIII odsłona zakończona, okazało się, że na twórczości Konrada T. Lewandowskiego, wydawnictwie RM oraz szachach nieźle się znacie :)

Poniżej kopiuję odpowiedź jednego ze zwycięzców:

Pytania:

1. Proszę podać tytuł innej książki Konrada T. Lewandowskiego, która ukaże się nakładem wydawnictwa RM tylko jako e-book. 

2. Wydawnictwo RM wydaje także książki szachowe, nawiązując do tego, proszę podać nazwiska zawodników, którzy obecnie grają o Mistrzostwo Świata. Pytanie dla zaawansowanych: Proszę podać nazwisko polskiego szachisty, który jest obecny na tym meczu jako analityk jednego z grających.

3.  W którym roku i za jakie opowiadanie Konrad T. Lewandowski otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

Odpowiedzi:

1. Faraon wampirów.

2. Mecz odbywa się pomiędzy Viswanathanem Anandem, a Borysem Gelfandem. Jako analityk u Ananda występuje Radosław Wojtaszek.

3. Nagrodę otrzymał w 1995 za opowiadanie Noteka 2015.


Mogę jedynie dodać, że mecz trwa nadal. Do tej pory odbyło się pięć, jak na razie w miarę jałowych partii (dzisiaj szósta). Odnotowaliśmy same remisy, stan meczu na wczoraj 2,5:2,5.


Nagrody otrzymują:

Anna Wojciechowska,

Piotr Figiel,

Mateusz Migacz.


Gratuluję zwycięzcom (proszę o dane do przesyłki), wszystkim zapraszam do odbywającej się właśnie XXIX odsłony.

W samo południe - odsłona XXVIII - ogłoszenie wyników

W Konkursach ogłosiłem prawidłowe odpowiedzi oraz zwycięzców XXVIII odsłony. Dziękuję za zabawę, zwycięzcom gratuluję, wszystkich zapraszam na trwającą właśnie XXIX odsłonę.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Prezentując nowości wydawnictwa Zysk i S-ka tak oto doszliśmy do audiobooka Gra o tron GRRM.

GRA O TRON - George R.R. Martin - Tom I cyklu Pieśń Lodu i Ognia

Światowy bestseller w formie audiobooka. Gwiazdorska obsada. Specjalne efekty dźwiękowe i pond dwie godziny muzyki.

 Szlachetne rody zamieszkujące Zachodnie Krainy walczą o władzę. W grze o Żelazny Tron wygrywasz albo umierasz.

Adaptacja kultowej epopei George'a R.R. Martina, wydanej nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo, to produkcja nie mająca sobie równych.

W rolach głównych: Eddard Stark  –  Robert Więckiewicz, Catelyn Stark  –  Agata Kulesza, Robb Stark  –  Piotr Bondyra, Jon Snow  –  Damian Kulec, Lysa Arryn  –  Anna Dereszowska, Robert Baratheon  –  Marian Dziędziel, Cersei Lannister  –  Maria Seweryn, Tyrion Lannister  –  Jacek Barciak, Jaime Lannister  –  Łukasz Simlat, Daenerys Targaryen  –  Dorota Kuduk, Jorah Mormont  –  Robert Gonera i wielu innych.

Czas trwania audiobooka: 32 godziny


Drew Karpyshyn - Darth Bane: Droga zagłady

Drew Karpyshyn – Darth Bane: Droga Zagłady

Marek Adamkiewicz

Nie ukrywam, że jestem tego rodzaju czytelnikiem, dla którego przy lekturze bardzo ważna jest kwestia rozrywki. Często sięgam po takie książki, w których akcja toczy się szybko, a wydarzenia następują jedno po drugim, nie dając chwili na złapanie oddechu. Oczywiście, jeśli lektura jest bardziej refleksyjna i niesie ze sobą interesujące przemyślenia na ważkie tematy, broń boże nią nie pogardzę, jednak najczęściej wybieram czystą rozrywkę.

 Do takiej właśnie kategorii należy zaliczyć powieść Drew Karpyshyna. Jest to akcja i przygoda w najczystszej postaci. W końcu uniwersum Gwiezdnych Wojen zobowiązuje, nieprawdaż?

„Droga Zagłady” prezentuje czytelnikowi historię Dessela, młodego górnika z Apatrosa. Des w wyniku splotu różnych okoliczności opuszcza swoją rodzinną planetę, by udać się na Korriban, w celu odbycia szkolenia Sithów. Tam stopniowo zyskuje coraz większą potęgę i uświadamia sobie, że może stać się kimś naprawdę wielkim.

 

Powieść, której bohaterem byłby czarny charakter to swoisty ewenement w świecie Gwiezdnych Wojen. Do tej pory przedstawiane nam były głównie historie opowiadane tylko z jednego punktu widzenia. Nie mieliśmy okazji, by głębiej spojrzeć na wiele interesujących kwestii mitologii Sithów, ich wierzeń i zwyczajów. W końcu jednak czytelnik dostaje historię, dzięki której może samemu ocenić motywy Mrocznych Lordów, niejako „od kuchni”.

Przed lekturą obawiałem się nieco o jakość powieści, do jej napisania wybrano bowiem autora, znanego przede wszystkim z popełnienia nie cieszącej się dobrą opinią nowelizacji gry „Wrota Baldura II”. Karpyshyn jednak nie zawiódł. Umiejscowienie akcji w czasach starożytnych, na długo przed Rebelią i znanymi wszystkim wydarzeniami, mimo iż mogło wydawać się dosyć karkołomne, przyniosło wiele dobrego. Autor mógł pisać z większą swobodą, nie starając się na siłę dopasować przedstawianych wydarzeń do tych kanonicznych.

Karpyshyn w Subiektywnie

Marek swoim omówieniem książki Drew Karpyshyna - Darth Bane: Droga zagłady próbuje wciągnąć nas w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Damy się?

Zapowiedź wydawnictwa Almaz

W połowie czerwca będziecie już mogli nabyć trzeci numer czasopisma SF, a w nim powieść Michaiła Achmanowa - Inwazja rozpoczynająca cykl: Przybysze z ciemności.

Michaił Achmanow - Inwazja - I tom cyklu: Przybysze z ciemności.

U kresu Układu Słonecznego, za Obłokiem Oorta, zaczyna się mrok Galaktyki. Ludzkość przygotowuje się właśnie do sforsowania ostatniej granicy, zamierzając wyruszyć ku odległym gwiazdom. Zanim do tego dojdzie, w Układzie Słonecznym pojawi się armada obcej, wrogiej nam rasy. Ziemia na szczęście nie jest bezbronna. Dochodzi do starcia kosmicznych flot, ale to dopiero początek wojny na nieznaną ludzkości skalę…

Cykl „Przybysze z ciemności”, porównywany niejednokrotnie do najlepszych dokonań gatunku, w tym do znanej i u nas trylogii Siergieja Sniegowa „Ludzie jak bogowie”, ma wszystkie atrybuty znakomitej space-opery i bije na głowę wiele dokonań zachodniej science fiction.

Na kartach dziesięciu tomów tego cyklu czytelnik może prześledzić kolejny tysiąc lat ludzkiej historii, znajdzie opisane z rozmachem bitwy kosmiczne, polityczne intrygi godne Bizancjum, kontakty z obcymi rasami, samotnego bohatera stawiającego czoło licznym niebezpieczeństwom, tajemnice wymagające rozwikłania, dylematy moralne, a nawet rozterki miłosne i seks.

Jedna z najlepszych space-oper zza naszej wschodniej granicy.

Króciak

Żaneta Lewandowska: "Zapłać mi, zapłać jej".

Uczta dusz -Celia S. Friedman

Friedman w Subiektywnie

W Subiektywnie Marek dzieli się z Wami wrażeniami po przeczytaniu Uczty dusz Celii S. Friedman. Zapraszam.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Nowość nie po naszej linii, ale książka Roberta Gwiazdowskiego, którego cenię za inne od zwyczajowych spojrzenie na gospodarkę i finanse.
Tym razem pisze o tym, co powinno interesować nas wszystkich - o naszych emeryturach.

Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami. 

Napisana ze swadą, językiem niespotykanym wśród naukowców, książka "Emerytalna katastrofa" uświadamia nam coś, co podświadomie czujemy, ale wypieramy z naszej świadomości – że emerytury otrzymywane od państwa będą raczej głodowe i państwo tego nie zmieni.

Zmienić to możemy tylko my sami. Oszczędzając niezależnie od państwa i jak najdalej od jego „długich rąk”.  „«Poznacie prawdę i prawda was wyzwoli» – powiada Pismo. Najwyższa pora na poznanie prawdy o polskim systemie emerytalnym. Skoro – jak twierdził Goebbels – «kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą», to może prawda powtórzona tysiąc razy się obroni” – pisze były Przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS. I dodaje: „Umiesz liczyć – licz na siebie”. Ale książka to nie tylko krytyka rządu, ZUS i OFE. To także wiele pomysłów na to, jak się bronić przed „Emerytalną katastrofą”.

 Ze wstępu:

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka

We wtorek 29 maja 2012 roku wydawnictwo Prószyński i S-ka szykuje nam bardzo obiecującą nowość.

Eric Nylund - Wrzawa śmiertelnych

Ważą się losy wojny Nieśmiertelnych i Piekielnych.
Wynik starcia zależy od dwojga młodych ludzi.


W dniu swoich piętnastych urodzin Fiona i Eliot zostają wplątani w odwieczny konflikt między bóstwami. Poznają prawdę o swoich rodzicach, którzy nie byli zwykłymi śmiertelnikami. Ich matką była bogini, a ojcem sam Książę Ciemności, Lucyfer. Od tysiącleci Nieśmiertelni i Piekielni konkurują o wpływ na ludzi, nie wolno im jednak walczyć ze sobą, ani mieszać się w ludzkie sprawy. Bliźnięta to jednak coś innego, nowa siła. Nie zdecydowali jeszcze po czyjej staną stronie.

Niezwykle obiecujące otwarcie serii, która powinna spodobać się szerokiemu gronu odbiorców, od miłośników urban fantasy, po czytelników historii czerpiących z mitologii.

Library Journal

Eric Nylund
na co dzień pracuje w Microsoft Game Studios (współtworzył m.in. „Mass Effect” i „Gears od War”). Jego poprzednie książki to historie osadzone w uniwersach ze znanych gier, jak chociażby „Halo”, ale także samodzielne powieści fantasy. Za „Miasteczko Dry Water” był nominowany do World Fantasy Award. „Wrzawa śmiertelnych” otwiera pięciotomową serię o przygodach rodzeństwa Post.

Króciak

"Julisza Dantona przypadków" ciąg dalszy. Mikołaj Juliusz Wachowicz: "Uczta osadzonego".

W samo południe - odsłona XXX

Jutro się szkolę cały dzień, weekend zajęty, na czerwiec szykuję dla Was Wielką Niespodziankę (w skrócie WN), więc znowu Was zaskoczę i XXX odsłonę zrobię już dzisiaj.

Mamy do wygrania 5 (słownie: pięć) książek Juraja Červenáka - Władca wilków, wydanej przez Instytut Wydawniczy Erica. Jednej z najbardziej gorących premier wiosny 2012.

Konkurs trwa do 31 maja 2012 roku, do godziny 12:00 oczywiście :) Odpowiedzi proszę przesyłać na adres: akusz@szortal.com.

Pytania (jak zwykle, ile nagród, tyle pytań):

1. Proszę wymienić przynajmniej trzech autorów powieści historycznych wydawanych przez Instytut Wydawniczy Erica.
2. Proszę wymienić przynajmniej trzech znanych autorów z gatunku fantasy/sf, którzy opublikowali swoje szorty na szortalu.
3. Jak nazywa się seria rozpoczynająca się Władcą wilków, oraz w którym roku urodził się jej autor.
4. Z serii: przypominamy też starsze, ale dobre rzeczy: W latach '90 ubiegłego wieku ukazywał się Almanach Grozy i Fantastyki (w pierwszym numerze zwany Almanachem Science Fiction) Voyager. Proszę wymienić jego prowadzących, które wydawnictwo je wydawało i ile ukazało się numerów.
5. Czwarte pytanie jest takie długie, że piątego pytania nie będzie :)

Zapraszam do zabawy :)


Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Jutro ukaże się nowa książka Eleonory Ratkiewicz - Lare i t'ae.

Osiem królestw zapomniało już czym jest wojna. Dawni odwieczni wrogowie, mieszkańcy stepów, dziś spokojnie wypasają bydło i z rozrzewnieniem wspominają minione dni. Jednak kiedy nastaje straszliwa susza, w oczy ponownie zagląda widmo zagłady.

Nadchodzi czas głodu i wojny, krwi i pustynnego wiatru.

Tylko jedna osoba jest w stanie pogodzić zwaśnionych władców. Lermett, król Najlisu, utalentowany dyplomata i polityk. Oczywiście, z drobną pomocą przyjaciół: kilku niesfornych elfów, młodocianego maga i przemądrzałego krasnoluda.

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Mamy dzisiaj 25 maja, dzień wysyłania i opłacania podatku od towarów i usług za kwiecień i dzień premiery bardzo ciekawej książki wydanej przez wydawnictwo Mag - Smutna historia braci Grossbart - Jesse Bullingtona.

Myśmy nie złodzieje ani mordercy. My są uczciwi ludzie, których pokrzywdzono.

Jest rok 1364. Wygłodniałe stwory grasują w ciemnych lasach średniowiecznej Europy i zarówno morze, jak i niebo są pełne niewypowiedzianej grozy. Jednakże żadna nikczemność, żadna czarownica czy demon nie dorównują okradającym groby braciom, Heglowi i Manfriedowi Grossbartom. Oto ich historia, smutna lecz prawdziwa.

Książka w mroczny sposób zabawna, bluźniercza, sprośna, imponująca erudycją i niegodziwie oryginalna… Debiut zdradzający niesamowity nowy talent.   – Jeff VanderMeer

Fragment powieści.

Krótko i Treściwie

No dobrze, to zaczynamy. Zbliża się rocznica powstania Szortalu. Tak, tak - to już rok w sieci... Pora wyjść, nie. Więc będziemy wychodzić. Z sieci. Zaczynamy pracować nad papierowym pismem w całości poświęconym króciakom. Będzie się to nazywało: "Krótko I Treściwie. Nieperiodyczny Magazyn Małych Form Fantastycznych". A ponieważ każde pismo powinno spełniać oczekiwania swoich Czytelników, zapytuję Was uprzejmie, drodzy moi Potencjalni Czytelnicy, jak Waszym zdaniem powinien wyglądać nasz [wspólny] "KiT"? Pytam z drżącym sercem, w nadziei, że Wasze propozycje choć w części będą zgodne z tym co ja sobie wymyśliłem.

Szukajcie na Facebooku grupy "Krótko i Treściwie", przyłączajcie się i wypowiadajcie. Możecie stworzyć swoje własne pismo fantastyczne. Kto jeszcze da Wam taką możliwość?

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Druga wczorajsza nowość wydawnictwa Mag - Cień doskonały Brent Weeks.

Poznajcie początki historii Durzo Blinta,  które zostały opisane w tej oryginalnej mikropowieści. Akcja „Cienia doskonałego” jest osadzona w świecie trylogii „Anioła Nocy”, stworzonej przez bestsellerowego autora Brenta Weeksa.

 Gaelan Gwiezdny Żar jest farmerem, szczęśliwym w roli męża i ojca; wiedzie żywot ostrożnego, spokojnego i prostego człowieka. Jest także nieśmiertelny i nie ma sobie równych w sztuce wojny. Na przestrzeni stuleci nosił wiele twarzy, żeby ukryć swój dar, ale nie nadaje się na człowieka, który nie rzuca się w oczy – zbyt często zostaje bohaterem i jego imiona przechodzą do legendy: Acaelus Thorne, Yric Czarny, Hrothan Żelaznoręki, Tal Drakkan, Rebus Zwinny.

 Gaelan zostaje zmuszony do przyjęcia zlecenia od pięknej kurtyzany, a zarazem władczyni świata przestępczego, Gwinvere Kireny, polegającego na  zlikwidowaniu najlepszych zabójców świata. Wtedy okazuje się, że wiedza, którą posiadł, może zniszczyć wszystko, w co dotąd wierzył.

W samo południe - odsłona XXIX - ogłoszenie wyników

Jak zwykle przyszło mnóstwo odpowiedzi, jak zwykle w większości poprawnych.

Do rzeczy jednak. Odpowiedzi:

1. Marcin Przybyłek - seria o Gamedecku, 4 tomu, najnowszy wyjdzie 20 lipca 2012 roku.
2. Pan Lodowego Ogrodu.
3. Sopel, Śliski, Czarne sny.
4. Ślepowidzenie, Rozgwiazda, Wir. FS wyda Crysis: Legion.
5. 22000.

Sierotka Marysia wylosowała następujących zwycięzców:

1. Aleksander Grobelny,
2. Adam Hutnikiewicz,
3. Ewelina Warchulińska.,
4. Izabela Zabłocka,
5. Kuba Paulus.

Zwycięzcom gratuluję (proszę o podanie adresów do wysłania nagród), wszystkich zapraszam na trwającą właśnie XXX odsłonę oraz na WN (czyli Wielką Niespodziankę) od 1 czerwca.


W samo południe - odsłona XXIX - ogłoszenie wyników

W dziale konkursowym zamieściłem prawidłowe odpowiedzi i zwycięzców XXIX odsłony naszego konkursu. Zwycięzcom gratuluję, pozostałych zapraszam do trwającej właśnie XXX odsłony oraz do Wielkiej Niespodzianki od 1 czerwca.

W Szortowni...

"Zboczuch" Tomasza Zawady.

Nowa Fantastyka 6 (357) 2012

Ukazał się czerwcowy numer Nowej Fantastyki, znajdziecie w nim:

PUBLICYSTYKA:
DZIEŃ DZIECKA Jakub Ćwiek, START „PROMETEUSZA” Bartosz Czartoryski, NOWE ŚRÓDZIEMIE Marcin Zwierzchowski, RÓŻNI JAK KLONY Wawrzyniec Podrzucki, POSTAPO-FRANCZYZA Wojciech Chmielarz, NIE ODPUSZCZAM REALIOM Wywiad z Robertem M. Wegnerem, AGENCI PARANOI Piotr Mirski, RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 7 Michael J. Sullivan, NIEUCHRONNOŚĆ POMYSŁU Rafał Kosik, GROŹNY NADMIAR WIEDZY Peter Watts, DUCHY I SOWA MINERWY, Łukasz Orbitowski.

PROZA POLSKA:
BUNT MASZYN Bartosz Działoszyński, GŁÓD Anna Brzezińska, WYDARZENIA RADOMSKIE Damian Drabik.

PROZA ZAGRANICZNA:
ŻYCIE NA DNIE Jeffrey Ford, PAPIEROWA MENAŻERIA Ken Liu, SZEŚĆ MIESIĘCY I TRZY DNI Charlie Jane Anders.

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka + fragment powieści

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka Wrzawa śmiertelnych - Eric Nylund.

Ważą się losy wojny Nieśmiertelnych i Piekielnych. Wynik starcia zależy od dwojga młodych ludzi.

W dniu swoich piętnastych urodzin Fiona i Eliot zostają wplątani w odwieczny konflikt między bóstwami. Poznają prawdę o swoich rodzicach, którzy nie byli zwykłymi śmiertelnikami. Ich matką była bogini, a ojcem sam Książę Ciemności, Lucyfer.


Od tysiącleci Nieśmiertelni i Piekielni konkurują o wpływ na ludzi, nie wolno im jednak walczyć ze sobą, ani mieszać się w sprawy tych drugich. Bliźnięta to jednak coś innego, nowa siła. Nie zdecydowali jednak, po czyjej staną stronie.


Fragment powieści.

Orson Scott Card w Subiektywnie

W Subiektywnie Marek omówił Zaginione wrota Orsona Scotta Carda. Zapraszam do zapoznania się.

Stusłówka

Bartłomiej Dzik: "Prawo pierwszej nocy".

Zapowiedź wydawnictwa Replika

ZBRODNIA W JEDENASTU ODSŁONACH w sprzedaży od 12 czerwca.

Grzegorzewska, Jodełka, Klejzerowicz, Koziołek, Krawczyk, Lingas-Łoniewska, Olejniczak, Ostaszewski, Pawlak, Pilis, Skowroński

Na początku kryminału było opowiadanie. I każdy szanujący się „kryminalista”, oprócz powieści, do dzisiaj popełnia także krótkie formy. W tej antologii  motywem utworów jest… zemsta.

Mści się młode pokolenie za krzywdy przodków, mści się biznes na nierozważnych politykach, dziecko za marność swojej egzystencji, odwet bierze niedoszła ofiara, sprawiedliwie mści się los na zbrodniarzu i - z rozpaczy - człowiek na własnym losie. Zbrodnia pozyskuje nowych adeptów, śmierć zbiera żniwo, a policjanci radzą sobie ze zmiennym szczęściem, uwikłani we własne życiowe problemy.

Spokojnie! To tylko literacka fikcja - skumulowana wyobraźnia kryminalna jedenastu polskich pisarzy prezentujących najróżniejsze podgatunki kryminału: kryminał społeczny, obyczajowy, gangsterski, kryminał z wątkiem historycznym, kryminał z przymrużeniem oka, a nawet dreszczowiec.

Pozwólmy im wciągnąć nas w mrok tajemnic.

W samo południe - odsłona XXX - ogłoszenie wyników

Ogłoszenie parafialne :)

Ogłoszenie zwycięzców u wyników XXX, jubileuszowej odsłony naszego nieustającego konkursu: W samo południe:

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Proszę wymienić przynajmniej trzech autorów powieści historycznych wydawanych przez Instytut Wydawniczy Erica.

Dużo tego jest, do pełnego wykazu odsyłam do strony Erici, tutaj mogę podać tych, co mnie się najbardziej kojarzą: Bernard Cornwell, Leo Kessler, Sven Hessel, Hans Hellmut Kirst.

2. Proszę wymienić przynajmniej trzech znanych autorów z gatunku fantasy/sf, którzy opublikowali swoje szorty na szortalu.

To łatwe, macie wszystkich po prawej stronie, nie będę przecież drobiazgowy, ale wymieniając najsławniejszych: Agnieszka Hałas, Istvan Vizvary, Jewgienij T. Olejniczak, Krzysztof Baranowski, Mateusz Zieliński, Michał Cetnarowski, Piotr Olszówka, Przemek Hytroś, Romuald Pawlak, Tomasz Bochiński.

3. Jak nazywa się seria rozpoczynająca się Władcą wilków, oraz w którym roku urodził się jej autor.

Czarnoksiężnik - 1974.

4. Z serii: przypominamy też starsze, ale dobre rzeczy: W latach '90 ubiegłego wieku ukazywał się Almanach Grozy i Fantastyki (w pierwszym numerze zwany Almanachem Science Fiction) Voyager. Proszę wymienić jego prowadzących, które wydawnictwo je wydawało i ile ukazało się numerów.

Tomasz Kołodziejczak i Dariusz Zientalak jr. do numeru 6, od 7 numeru pozostał na placu boju pozostał już tylko Tomasz Kołodziejczak. Wydawnictwo Przedświt - 8 numerów.

5. Czwarte pytanie jest takie długie, że piątego pytania nie będzie :)


:)


Zwycięzcy:

1. Małgorzata Siwek - Kotucha,
2. Agata Cytowicz,
3. Beata Kajtanowska,
4. Wioletta Bojke,
5. Sylwia Dudzicz.

Zwycięzcom gratuluję :) proszę o dane do przesłania nagrody, zapraszam wszystkich na WIELKĄ NIESPODZIANKĘ.

W samo południe - odsłona XXX - ogłoszenie wyników

W Konkursach wpisałem zwycięzców i prawidłowe odpowiedzi w naszej XXX odsłonie naszego konkursu.

Zapowiedź Instytutu Wydawniczego Erica

W czerwcu nakładem I. W. Erica ukaże się: Awantura na moście - Marcin Hybel.

Nograd to średniowieczny gród, w którym było tak błogo, że niektórych aż krew zalewała. Wszak jak długo można było czerpać satysfakcję z wiecznie urodzajnych plonów, tanich artykułów na bazarze, pięknej pogody, sprawiedliwych rządów czy zawsze chętnych małżonek.

Wielu wierzyło, że to klątwa. Kara za dawne czyny lub ostrzeżenie przed czymś, co dopiero miało nadejść. Ludziom nie chciało się nawet chodzić do świątyni, bo i po co, a grabieże na gościńcach, jeśli już były organizowane, to raczej z pobudek czysto hobbystycznych.

Chytry plan bogoboja Kumara, który miał zachęcić mieszczan do uczęszczania na jego homilie, miłość wojmiła do Aliwii, pogoń kasztelana za sławą oraz rabunek szykowany przez emerytowanych łotrzyków były wydarzeniami, które miały zmienić Nograd raz na zawsze.

 „Awantura na moście” jako komedia fantasy ma na celu przede wszystkim zapewnić dobrą rozrywkę, ubarwiając nudną i szarą rzeczywistość. Książka jest planowana jako pierwsza część cyklu i ma być niejako satyrą na wieki średnie, świat fantasy, a nawet kwestie wiary i nauki.  

Marcin Hybel urodził się w Krakowie w 1980 roku. Ukończył Politechnikę Krakowską na wydziale Inżynierii Środowiska. Jest miłośnikiem różnego typu literatury, w tym fantasy. Od piętnastu lat prowadzi towarzyskie sesje RPG. Jest realistą, ale życie traktuje z przymrużeniem oka.