Kwiecień 2012

Nowe drabble

Bartłomiej Dzik: "Problem Bazyla".

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów + fragment powieści

18 kwietnia premiera czwartej części Kłamcy Jakuba Ćwieka.

Lucyferowi udało się doprowadzić do Apokalipsy. Legiony Pana i Szatańska Armia już nie istnieją, podobnie jak ziemska cywilizacja. Szaleje Głód, Wojna i Zaraza, a jedynymi szczęśliwymi mieszkańcami globu są zombie.

To już pewne - Boga nie ma. Ale czy to oznacza, że rząd dusz przejmie władca Piekła? Na jego drodze ku zwycięstwu stanie banda zakłamanych desperatów, dziwaków, nieudaczników, grubasów, gogusiów, maniakalnych wielbicieli Stephena Kinga i może jeszcze kilka wojujących feministek. No i oczywiście sam Kłamca.

Zapraszamy na Broadway. Dziś w programie – ostatnia bitwa o ludzkość. Tylko jedno przedstawienie!

Fragment powieści.

W samo południe - odsłona XXIII - ogłoszenie wyników

Miało być dziwnie i oryginalnie, no i było, tylko odpowiedzi przyszło tak z 40% tego co zwykle. Okazało się, że wolicie po prostu odpowiadać na pytania, a nie popisywać się swoją absurdalnością i innością, jak na zwolenników fantastyki przystało. Szkoda, następny raz przekonałem się, że chyba nie tędy droga. Przypuszczam jednak, że znowu za jakiś czas spróbuję, może wtedy będzie lepiej :)
Dziękuję tym, co odpowiedzieli, najchętniej nagrodziłbym wszystkich, ale nie mam tyle nagród, więc tym razem nie losowałem, ale wybrałem zwycięzców. Tych, których odpowiedzi najbardziej mi się spodobały, zaintrygowały, czy uśmiechnąłem się podczas czytania :)

Zwycięzcami zostali:
Anna Pleczeluk,
Hubert Stelmach,
Patrycja Ruczkowska.
Dodatkowo chciałbym kilka osób nagrodzić nagrodami niespodziankami, a co, wolno mi :)
Nagrody niespodzianki dostaną:
Karol Urbanek,
Alicja Pawłowska.

Zwycięzców proszę o podanie danych do wysyłki nagrody.

Co do odpowiedzi, wiadomo, na tak zadane pytania nie ma jedynych odpowiedzi. Odpowiadaliśmy miło i dowcipnie, może podeślę Robertowi Wasze maile, żeby wiedział, jak w Niego wierzycie :)

W pytaniu pierwszym chodziło mi oczywiście o Neala Stephensona, który próbuje się stylizować wyglądem na Wegnera. Większość z Was odpowiadała jednak, że to ten producent telefonów komórkowych Erikson :)
Pytanie numer dwa było absurdalne, ale o dziwo większość z Was zgadzała się ze mną :) Padały jeszcze Wszyscy jesteśmy meekhańczykami i mój następny ulubiony: Szkarłat na płaszczu, nie wspominając oczywiście opowiadania o kozach... :)
W trójce wyprowadzaliście mi takie wyliczenia, że nawet moja dusza księgowego odpadała. Ogółem uznajemy, że Wegner wyda 5 powieść w 2018 roku, natomiast łączny nakład książek Wegnera prześcignie łączny nakład książek Sapkowskiego, około rok 2020, kiedy HBO sfilmuje Opowieści meekhańskie.

Dziękuję za udział, zapraszam jeszcze dzisiaj na XXIV odsłonę.
Dzisiaj 2 kwietnia, zgadnijcie jakie książki będziemy rozdawać? :)

W samo południe - odsłona XXIII - ogłoszenie wyników

W dziale konkursów opublikowałem zwycięzców gorącej, meekhańskiej odsłony naszego nieustającego konkursu.


Gratuluję i zapraszam jeszcze dzisiaj na XXIV odsłonę. Dzisiaj 2 kwietnia, zgadnijcie jakie mam książki do rozdania? :)

Stusłówka

Remanentu ciąg dalszy: "Księżycowy morderca" Roberta Rusika i "Ocalenie" Klaudyny Romantowskiej.

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka + niespodzianka

19 kwietnia ukaże się książka C.S. Friedman - Uczta dusz.

W tym świecie magia wymaga największej ofiary. Są nią ludzkie dusze.

 Magowie skrywają mroczny sekret. Czerpią moc z dusz ludzi, wykradając im życiową energię. Do tajemnicy dopuszczani są tylko mężczyźni, kobiety mogą być jedynie czarownicami – korzystając z ognia własnej duszy, każde użycie magii okupują skróceniem życia.

 Odwieczny porządek zachwieje Kamala, młoda kobieta, która poznała sekret magów i jako pierwsza chce zostać Magistrem. Ci jednak woleliby ujrzeć ją martwą, niż przyjąć w swoje szeregi.

Tymczasem na północy budzi się dawno zapomniane zło, gotowe znów zagrozić krainie ludzi.

Celia S. Friedman - ur. w 1957 roku amerykańska autorka science fiction i fantasy, zaczynała jako projektantka kostiumów. Debiutowała w 1986 roku powieścią „In Conquest Born”, popularność przyniosły jej space opera „Obcy brzeg”, wyróżniona przez redaktorów „The New York Timesa”, oraz Trylogia Zimnego Ognia, na którą składają się: „Świt czarnego słońca”, „Nadejście nocy” i „Korona cieni”. „Uczta dusz” otwiera trzytomowy cykl o Magistrach – żerujących na ludzkich duszach magach.

Prolog powieści.

Miasteczko Nonstead - Marcin Mortka

Mortka straszy

Bartłomiej Cembaluk

Małe amerykańskie miasteczko położone z dala od wielkich metropolii, gdzie każdy zna każdego, a życie toczy się swoim własnym, powolnym rytmem. Cisza i spokój. Idealne miejsce, aby odizolować się od świata korporacji i wyścigu szczurów. Jednak to tylko pozory. Tak naprawdę mieszkańcy skrywają straszliwe tajemnice, a wokół czai się Zło. Brzmi znajomo? Skojarzenia narzucają się same, a ten opis można by dopasować zarówno do kultowego serialu „Twin Peaks”, jak i którejś z niemniej popularnych książek Stephena Kinga. Tym razem mowa jest jednak o powieści Marcina Mortki - „Miasteczko Nonstead”.

Do tytułowej mieściny przyjeżdża Nathaniel McCarnish, angielski pisarz, który postanawia zerwać z dotychczasowym życiem. Jest totalnie załamany, ponieważ niedawno opuściła go ukochana kobieta, a jeden z jego czytelników, pod wpływem lektury, popełnił samobójstwo. Napisane przez niego „Szepty” nie tyle się ludziom podobają, co budzą w nich niezdrową fascynację. Opowiedziane tam historie brzmią przerażająco, ale i niesamowicie prawdziwie, co ten strach tylko potęguje. Nathaniel opuszczając Nowy Jork, trafia do miejsca jakby wyjętego ze swojej książki. Córka nauczycielki rozmawia przez sen z demonem, do miejscowego proboszcza dzwoni diabeł, a za oknami czają się upiory. Wydaje się, że McCarnish nie zjawił się tu przypadkowo i to do niego należy rozwiązanie zagadki Nonstead. A może jego przeznaczenie jest zupełnie inne?

Horrory są po to, żeby się bać. Ciarki na plecach, szybsze bicie serca i nerwowe rozglądanie się dookoła mają towarzyszyć ich lekturze. Książka Marcina Mortki takie reakcje bez wątpienia wywołuje. Oprócz dreszczyku emocji autor serwuje nam jeszcze szybką akcję i wciągającą fabułę, w której biorą udział ciekawi bohaterowie. Ich charaktery są wyraźnie określone, co doskonale widać w umiejętnie skonstruowanych dialogach. Mortka bez wątpienia wie, jak posługiwać się słowem, za pomocą którego buduje napięcie. Zwłaszcza zakończenie jest kapitalne. Po takim finale łatwo się o „Miasteczku Nonstead” nie zapomni.

Mortka w Subiektywnie

Bartek przeczytał Miasteczko Nonstead Marcina Mortki i spieszy, aby podzielić się z Wami wrażeniami po lekturze. Zapraszam do zapoznania się.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów + fragment powieści

27 kwietnia to dzień premiery książki Dariusza Domagalskiego - Silentium Universi.

 Czy zdarza wam się zadzierać głowę i spoglądać na nocne niebo? Podziwiać konstelacje układające się w najróżniejsze wzory?
Zachwycać się bladym blaskiem gwiazd, ich majestatycznym pięknem, szeptać nazwy, typy widmowe, odległości od Układu Słonecznego?
Zastanawialiście się kiedyś jak tam musi być? W pobliżu kwazarów, cefeid, białych karłów, czerwonych olbrzymów,
niebieskich nadolbrzymów i gwiazd takich jak nasza – ciągu głównego. Na hipotetycznych planetach krążących wokół najróżniejszych słońc,
w centrum innych galaktyk, na samych krańcach poznanego Wszechświata. Wówczas nasuwają się pytania. Kto to wszystko ułożył w tak doskonałej harmonii?
Czy jesteśmy w kosmosie sami? Czy życie jest wyjątkiem?
A jeśli nie, to czemu wszechświat milczy?

SILENTIUM UNIVERSI to powieść zrodzona z pasji do astronomii, nauki, kosmosu i odwiecznych tajemnic wszechświata.
Wychowany na dziełach Artura C. Clarka, Isaaca Asimova, Stanisława Lema, inspirowany literaturą fantastyczną z lat ’60 i ’70
zawsze pragnąłem napisać klasyczną powieść hard s.f. w tematyce podróży kosmicznych.
Powstała zatem książka o sięganiu gwiazd, o potędze ludzkiego umysłu, o zagrożeniach czyhających na naszą rasę i nadziei,
której upatrujemy wysoko ponad naszymi głowami. Historia pierwszego załogowego lotu do najbliższego układu gwiezdnego
jest również przyczynkiem do zadania pytania o istotę Wszechświata, tożsamość Boga oraz o kondycję moralną ludzkości.
Czy gwiazdy są naprawdę niedosiężne? Czy jesteśmy gotowi na to, co nas czeka w kosmosie?
Jakie jest przeznaczenie naszego gatunku? Na te pytania próbuję odpowiedzieć w SILENTIUM UNIVERSI.

Dariusz Domagalski

Fragment powieści.

W samo południe - odsłona XXIV

UWAGA! UWAGA! UWAGA! Przedłużyłem konkurs do piątku!!!! Zapraszam!!


Z okazji premiery II serii Gry o Tron w HBO, oraz wznowienia Starcia królów G. R. R. Martina w wydawnictwie Zysk i S-ka, mamy dla Was konkurs starciokrólowy na szortalu. 3 egzemplarze ww. książki ufundowało wydawnictwo Zysk i S-ka.

Z powodu mojej słabej znajomości tematu o pytania poprosiłem Homera z forum SFFiH, jednego z większych znawców GoT. Przysłał mi do wyboru tak dziwne i skomplikowane pytania (jak dla mnie oczywiście, dla Was może mniej, albo wcale),  że postanowiłem jak zwykle pomieszać trochę w zasadach konkursu.
Zasady konkursy starciokrólowego:
Proszę o prawidłową odpowiedź na minimum 3 pytania z 10 zadanych.
Konkurs trwa do piątku, 13 kwietnia 2012 roku, oczywiście do godziny 12:00.
Odpowiedzi z podaniem numeru odsłony proszę przesyłać na mojego maila: akusz@szortal.com, koniecznie z podpisem w mailu.

Ok, to zaczynamy, oto pytania:

1. W jednym z odcinków chłopi podczas audiencji u Namiestnika wyrzucają na podłogę worek ryb. W serialu brakuje jednak Czarnej Ryby. O kogo chodzi i gdzie powinien być?
2.  Któremu bohaterowi inwencja twórców filmowej adaptacji GoT nie wyszła na zdrowie, nie pozwalając mu pozostać w Orlim Gnieździe?
3,. mię jakiej osoby z rodu Starków powiązane jest z otrzymaniem przez GRRMa rakiety kosmicznej.
4. Na jakim kontynencie znajduje się obecnie GRRM?
5. Tywinowi Lannisterowi nie straszny zwykły przeciwnik. No, może smoki. W końcy jego ostatnie spotkanie twarzą w twarz ze "smokiem" zakończyło się utratą twarzy...a także części głowy. W jakim filmie?
6. W którym odcinku Gry o Tron miała miejsce scena z dialogiem pochodzącym dopiero z Nawałnicy Mieczy i kto brał w niej udział?
7. Pieśń Lodu i Ognia poczatkowo z ilu miała się składać tomów i jak miał się nazywać drugi z nich?
8. Kto pasował na rycerza Ser Duncana Wysokiego i gdzie w PLiO znajduje się o nim wzmianka?
9. Ciężki jest dothracki język. Trudno rozróżnić podobne imiona, a o pomyłkę

W samo południe - odsłona XXIV

W Konkursach ogłosiłem zasady XXIV odsłony naszego konkursu. jak zwykle dziwnego, jak zwykle z rewelacyjnymi nagrodami. Tym razem mamy do wygrania 3 egzemplarze Starcia królów G. R. R. Martina. Zapraszam do zabawy :)

Konkurs seksowny - do czytania i do... nie, tylko do czytania

Wszystko jasne.

Przed nami sześć ociekających seksem szortów. Zastanówcie się, nim przeczytacie, są naprawdę ostre... Spożycie - na własne ryzyko!

Jeśli się zdecydowaliście i wchłonęliście tę podniecającą literaturę (hmmm, szort i seks, trochę to...) - zagłosujcie na tekst, który się Wam najbardziej podoba! Dwa tygodnie na głosowanie.

Przypominam - to Wy, drodzy szortalowicze, decydujecie kto wygra i otrzyma nagrody (dla podium).

A jeśli zechcecie się podzielić przemyśleniami, skomentować, zaatakować, obronić (lub ogłosić, że na gwałt potrzebujecie konkretnego autora) - zapraszam na forum.

Zemsta najlepiej smakuje na zimno - Joe Abercrombie

Smaczny odwet

Maciej Musialik

Trudno oprzeć się wrażeniu, iż żyjemy w czasach, w których znaczna część powieści z gatunku fantasy cierpi na, chwilami dość uciążliwą, przypadłość, polegającą na byciu elementem większej całości. Rynek wydawniczy pełen jest niekończących się epickich tasiemców, a w najlepszym wypadku – trylogii czy kwadrologii. W tej sytuacji bardzo cieszy książka fabularnie stanowiąca zamkniętą całość. Zemsta najlepiej smakuje na zimno Joe Abercrombiego, bo o niej mowa, umiejscowiona jest co prawda w uniwersum znanym polskiemu czytelnikowi z cyklu „Pierwsze prawo”, lecz do jej lektury znajomość spowinowaconych tytułów w żadnym wypadku nie jest niezbędna. Radość sprawia to tym większą, iż powieść brytyjskiego autora z całą pewnością warta jest uwagi.

Jej bohaterką jest Monzcarro Murcatto, słynna najemniczka, dowodząca oddziałem podobnych sobie „wolnych strzelców” i pozostająca na usługach księcia Orso, który od wielu lat prowadzi krwawą wojnę z konkurencyjnymi władcami, chcąc podporządkować sobie cały kraj. Po powrocie z najnowszej, zakończonej sukcesem wyprawy, kobietę spotyka jednak niemiła niespodzianka. Oto jej pracodawca, podjudzany przez plotki i w obawie przed

Amercrombie w Subiektywnie

Maciek szybko pochłonął 812 stron Zemsty najlepiej smakującej na zimno Joe Amercrombiego i omówił ją dla Was. Zapraszam.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów + fragment powieści

Andrzej Ziemiański albo milczy, albo idzie jak burza. Teraz nastał dla niego okres burzy :)
18 kwietnia będzie miał premierę następnej książki: Za progiem grobu.

 Życie po życiu to dobra inwestycja. Trzeba tylko znać sposób jak łoić jeleni. I jeszcze mieć pod ręką paru bezdomnych żuli.
Andrzejewski nie lubi, gdy ktoś mówi o nim „prywatny detektyw”. Nigdy i pod żadnym pozorem z nikim się nie wiązał, nigdy nie podjął stałej pracy, nigdy nie był niczyim podwładnym. Wolny strzelec, to do niego pasuje. Zresztą i tak nie wygląda na detektywa, raczej na biznesmena. A co najważniejsze, jest skuteczny. Cholernie skuteczny.
Tak się składa, że Pan Richter lubi skutecznych ludzi. Dla takich, jak Andrzejewski jest przedstawicielem urzędu skarbowego. I płaci po królewsku, szczególnie jeśli sprawa jest grząska. Być może chodzi o czyszczenie kont bankowych bogaczy, ale kłopot w tym, że przestępcy się nie włamują. Po prostu znają wszystkie hasła. Ze sprawą dziwnie splatają się zaginięcia bezdomnych alkoholików i krążąca wśród nich legenda o… Czarnej Damie. Ofiary łączy jedn przebyty stan śmierci klinicznej, albo tej drugiej – tej, po której już się nie wraca.

Fragment powieści.

Nowość wydawnictwa Powergraph

Już od wczoraj możecie nabyć niezwykle intrygującą książkę Aleksandra Głowackiego - Alkaloid wydaną przez wydawnictwo Powergraph.

A gdyby tak Aleksander hrabia Głowacki nie przyjął pseudonimu Bolesław Prus, a zamiast pisać przyszłe lektury szkolne, popuścił wodze fantazji? Gdyby jego Stanisław Wokulski zachował się jak kupiec, a nie jak romantyk i, zamiast wzdychać do Izabeli Łęckiej, zajął się wielkimi interesami i eksperymentami naukowymi?

Akcja Alkaloidu z rozmachem przetacza się przez Azję Wschodnią, Rosję ogarniętą religijną rewolucją, Polskę i Skandynawię przyszłości. Razem z bohaterami: Wokulskim, hrabią Ochockim, Witkacym, Nikolą Teslą i Albertem Einsteinem dajemy się porwać przez alkaloidowe szaleństwo, owocujące nowymi technologiami, przemianami społecznymi i politycznymi. Czytelnik poznając losy Imć Hermenegauty Stanisława Wokulskiego, nadczłowieka, jednego z wielkich tego świata, prowadzącego grę z brytyjskim wywiadem, zuluskim imperium i Związkiem Duchowych Sowietów, musi zadecydować, czy przyjęcie alkaloidowego błogosławieństwa miało sens.

Możecie obejrzeć specjalnie stworzoną stronę alkaloidową.

Się dzieje mówię Wam, się dzieje!

Króciak

W Szortowni "Zaklęta w żabę" Roberta Rusika.

Stan wstrzymania - Charles Stross

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka + 3 fragment powieści

Od dzisiaj jest już dostępna nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Proszę Państwa - przed Wami Terry Pratchett i Niuch.

Powszechnie uznawana prawda głosi, że kiedy policjant wyjeżdża na urlop, ledwie ma czas otworzyć walizkę, nim znajdzie pierwsze zwłoki. Komendant Sam Vimes ze Straży Miejskiej Ankh-Morpork jest właśnie na urlopie na wsi – niewinnej i wesołej, ale nie dla niego są zwykłe trupy w szafie. Trupów jest więcej, bardzo wiele, a także pradawna zbrodnia, straszniejsza niż morderstwo. Znalazł się poza swoją jurysdykcją, poza kompetencją, niekiedy zagubiony i poza granicami zrozumienia, pozbawiony kanapek z bekonem, ale nie przebiegłości. Podobno w końcu wszystkie grzechy zostają wybaczone. Ale chyba nie całkiem...

 

Tylko Pratchett potrafi napisać 39. tom serii i sprawić, że jest równie błyskotliwy i świeży jak pierwszy. Królestwo za taki talent (i poczucie humoru).

„Sunday Express”

 Kolejna brawurowa część znakomitej serii. Wspaniałe, niesamowite i fantastyczne!

„Daily Mail”

Stross w Subiektywnie

Marek omówił dla Was najnowszą książkę Charlesa Strossa - Stan wstrzymania. Zapraszam do zapoznania się.

Powrót Fahrenheita

Z niejakim zadowoleniem chciałbym Was poinformować, że po ponad rocznej nieobecności, wraca najstarszy w kraju e-zin fantastyczny, magazyn literacki poświęcony s-f, fantasy i horrorowi...

FAHRENHEIT!

W zmienionej formule, w innym wyglądzie ale wciąż z taką samą zawartością. Zobaczycie w nim opowiadania, publicystykę (w tym paranaukową), recenzje, fragmenty książek i ZakuŻoną Planetę.

W imieniu redakcji - zapraszam.

Nowość Instytutu Wydawniczego Erica + niespodzianka

Dzisiejsza nowość Instytutu Wydawniczego Erica - 08/15 W partii - Hans Hellmut Kirst.

Rok 1933, Hitler dochodzi do władzy. Niemcy mają się dopiero przekonać, jakie będą tego konsekwencje…

Wprowadzaniu nowego porządku towarzyszą terror, przemoc i gwałt. Szaleją grupy szturmowe SA, członkowie partii nazistowskiej stają się wszechwładni, a to przyciąga wielu łaknących władzy ludzi do wstąpienia w szeregi NSDAP. Jednym z nich jest Konrad Breitbach, który uczy się na pamięć wersów z „Mein Kampf” i staje się gorliwym wyznawcą nowej wiary. Jednak w przeciwieństwie do innych karierowiczów gotowych sprzymierzyć się z samym diabłem dla odniesienia osobistych korzyści, działania Konrada w szeregach zwolenników Hitlera nie są jednoznaczne i przynoszą wiele zaskakujących zwrotów…

08/15 to najsłynniejszy cykl powieści obejmujący historię powstania i upadku III Rzeszy, a także czasy powojenne. Kirst pokazuje w jaki sposób rozpoczęło się nazistowskie szaleństwo i jak możliwe było tak ogromne poparcie Niemców dla Hitlera. Przedstawia straszny, bo prawdziwy obraz społeczeństwa niemieckiego, gdzie niewielu Niemców sprzeciwiało się zbrodniczemu systemowi, który zgodnie z intencją Hitlera miał trwać tysiąc lat.

Pozycja obowiązkowa dla każdego! Powieść o tym, jak było naprawdę. Jak cały naród dał się ogłupić i omanić nazistowskiej władzy Adolfa Hitlera i jego wizji świata.

Króciaki

Zwycięzcy smoczego konkursu: Bartłomiej Dzik - "Jego największy skarb", Michał Organiściak - "Zakląć jak szewc" i Mikołaj Juliusz Wachowicz - "Smoczy skarb".

Nowość wydawnictwa Almaz

Wczorajsza nowość wydawnictwa Almaz. Pierwszy tom trylogii Prawdopodobieństwo.

Nancy Kress - Księżyc prawdopodobieństwa.

Desperacka próba ocalenia ludzkości.
Człowiek sięgnął gwiazd dzięki systemowi tuneli czasoprzestrzennych – reliktów starożytnej, od dawna nieistniejącej już rasy. Sukces ten ma jednak swoją cenę. W głębi Galaktyki ludzie trafiają na Fallerów, obce istoty, których jedynym celem jest niszczenie inteligentnego życia w kosmosie. Wybucha wojna, a nasza cywilizacja jest w niej stroną przegrywającą.
W tych niepewnych czasach dochodzi do odkrycia nowej planety. Zamieszkuje ją preindustrialna cywilizacja, która doświadcza tak zwanej „dzielonej rzeczywistości” – wszyscy obywatele są praktycznie jednomyślni. Zespół ziemskich naukowców wyrusza na Świat, by zbadać ten fenomen, nie zdając sobie sprawy, że misja ta jest tylko przykrywką dla znacznie ważniejszej operacji wojskowej.
Jeden z księżyców tej planety jest bowiem gigantycznym i tajemniczym artefaktem pozostawionym przez twórców wrót do gwiazd… i kluczem do wygrania wojny.

Za progiem grobu - Andrzej Ziemiański

Przez szparkę w dębowej jesionce

Hubert Przybylski

Jeśli chodzi o Andrzeja Ziemiańskiego, to mało jest w Polsce tak znanych i tak, nie ma co ukrywać, „nierówno” piszących autorów. Stąd każdy jego nowy utwór, oprócz zrozumiałego zainteresowania wymyśloną fabułą, powoduje u mnie także pewien dreszczyk emocji: da się to czytać - czy nie da, będzie super - czy co najwyżej średnio… No cóż, tym razem się dało czytać. I było na tyle dobrze, że przeczytałem ją w ciągu jednego popołudnia i dwóch zarwanych nocy.

„Za progiem grobu”, najnowsza powieść Ziemiańskiego, to kryminał z domieszką fantastyki. Fabuła opowiada o śledztwie, prowadzonym przez prywatnego detektywa (nie mówcie tak o nim w jego obecności) Andrzejewskiego, wspomaganego przez śliczną i inteligentną panią doktor (psychiatrii) Beatę Bader i policjanta Różyckiego. Śledztwo, które początkowo dotyczy odnalezienia uciekiniera z domu, później zmienia się próbę wyjaśnienia dziwnych kradzieży, jakich ofiarą padają bogacze. A z tym wszystkim wiążą się jeszcze porwania bezdomnych. A i tak to dopiero początek góry lodowej.

Podoba mi się sposób, w jaki Ziemiański skonstruował postacie bohaterów. Andrzejewski nie jest typowym „marlow’o-podobnym” okazem

Ziemiański w Subiektywnie, powtórnie, tym razem z kryminałem

Hubert omówił dla Was przedpremierowo (ładnie, szortal jak widzicie już też się w to bawi) najnowszą książkę Andrzeja Ziemiańskiego - Za progiem grobu. Zapraszam do zapoznania się.

W Szortowni...

Bartłomiej Dzik - "Piątek trzynastego".

W samo południe - odsłona XXIV - ogłoszenie wyników

Trudny konkurs. Okazało się, że trudny. Odpowiedzi przyszło mniej niż zwykle, ale i tak całkiem sporo, patrząc na to, jak trzeba było być zaawansowanym w PLiO, żeby odpowiedzieć.
Najpierw odpowiedzi. Jeszcze raz przypomnę, że pytania zadawał Homer z forum SFFiH.

1. W jednym z odcinków chłopi podczas audiencji u Namiestnika wyrzucają na podłogę worek ryb. W serialu brakuje jednak Czarnej Ryby. O kogo chodzi i gdzie powinien być?

Brynden "Blackfish" Tully - wuj Catelyn Stark. Powinien powitać ją w Dolinie Arrynów
i wespół wrócić do Dorzecza pomagać Robbowi w walce z Lannisterami.

2.  Któremu bohaterowi inwencja twórców filmowej adaptacji GoT nie wyszła na zdrowie, nie pozwalając mu pozostać w Orlim Gnieździe?

Bard Marillion - miast pozostać w OG jako ulubieniec Lysy Arryn zostaje
z rozkazu Joffreya pozbawiony języka przez Ilyna Payne'a przed Żelaznym Tronem.

3. Imię jakiej osoby z rodu Starków powiązane jest z otrzymaniem przez GRRMa rakiety kosmicznej.

Lyanny Stark -> za opowiadanie "Pieśń dla Lyanny" GRRM otrzymał nagrodę HUGO, którą symbolizuje rakieta kosmiczna właśnie.

4. Na jakim kontynencie znajduje się obecnie GRRM?

Europa (obecnie w Anglii i okolicach, potem Portugalia).

5. Tywinowi Lannisterowi nie straszny zwykły przeciwnik. No, może smoki. W końcy jego ostatnie spotkanie twarzą w twarz ze "smokiem" zakończyło się utratą twarzy...a także części głowy. W jakim filmie?

"Obcy 3". Obcy dziurawi mu czaszkę na oczach Ripley w ambulatorium.

6. W którym odcinku Gry o Tron miała miejsce scena z dialogiem pochodzącym dopiero z Nawałnicy Mieczy i kto brał w niej udział?

odc 3. scena Jaime i Cersei komentujących przebudzenie się Brana pochodzi z retrospekcji pojawiającej się w 1 POVie Jaime'a w "Nawałnicy Mieczy"

7. Pieśń Lodu i Ognia poczatkowo z ilu miała się składać tomów i jak miał się nazywać drugi z nich?

Trzy tomy - a drugi to "Taniec ze Smokami" ;)

W samo południe - odsłona XXIV - ogłoszenie wyników

W Konkursach zamieściłem prawidłowe odpowiedzi i zwycięzców najbardziej hadcorowej odsłony naszego konkursu - XXIV.
Zwycięzcom gratuluję, pozostałych zapraszam na XXV odsłonę.

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Wczorajsza nowość wydawnictwa Mag. Pierwszy tom ostatniej części Malazańskiej księgi poległych.
Okaleczony Bóg, tom pierwszy - Stevena Eriksona już w sprzedaży.

 Łowcy Kości maszerują do Kolanse, na spotkanie nieznanego losu. Udręczeni i wyczerpani, są armią stojącą na skraju buntu. Ale przyboczna Tavore Paran nie daje za wygraną. Jeśli zdoła powstrzymać rozkład swych sił, jeśli kruche sojusze, które wykuła, przetrwają, i jeśli będzie to leżało w jej mocy, zamierza uczynić jeszcze jedno. Rzucić wyzwanie bogom.
Na drodze przybocznej i jej sojuszników stoją potężni wrogowie. Władający straszliwą mocą Forkrul Assailowie zamierzają oczyścić świat – zniszczyć wszystkie cywilizacje i wytępić ludzi – by móc zacząć od nowa. Pradawni bogowie również pragną odzyskać utraconą pozycję. W tym celu skruszą łańcuchy skuwające moc szerzącą ostateczne zniszczenie i uwolnią ją z wiecznego więzienia. Na świat znowu wrócą smoki.

A w Kurald Galain, gdzie odnaleziono od dawna zaginione miasto Kharkanas, na Pierwszym Brzegu zgromadziły się tysiące ludzi prowadzonych przez Yedana Derryga. Czekają na przybycie Tiste Liosan, ale czy rzeczywiście są gotowi zginąć za puste miasto i królową bez poddanych?

W każdym ze światów nadchodzi kiedyś chwila, gdy nie ma już wyboru – chwila odsłonięcia duszy, kiedy nie można się już odwrócić. Wtedy trzeba stawić czoło ostatniej trudnej prawdzie. Kiedy cnota współczucia pada na kolana, cóż jeszcze można uczynić? I teraz ten czas nadszedł. Nadeszła chwila, gdy trzeba wyrazić sprzeciw i stanąć do boju…
Tak się zaczyna ostatni, apokaliptyczny rozdział Malazańskiej księgi poległych Stevena Eriksona, rewelacyjnej sagi, która odmieniła oblicze fantasy.

Fragment powieści.

Króciak

"Pociąg do..." Roberta Rusika.

Remanentów ciąg dalszy

Tamara Bińczak: "Błąd atrybucji".

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

17 kwietnia ukaże się nowość wydawnictwa Zysk i S-ka. Obywatel - Wojciecha Piotra Kwiatka.

Oprawcom na usługach systemu komunistycznego mogło się wydawać, że już zawsze pozostaną bezkarni. Uniewinniani przez kolejne sądy w nowej, demokratycznej Polsce, nigdy nie rozliczeni za popełnione zbrodnie, dożyliby zapewne sędziwego wieku. Pojawił się ktoś, kto wziął  sprawiedliwość we własne ręce...

Obywatel – człowiek-widmo, który wymierza kary za zbrodnie poprzedniego systemu – zaczął już polowanie. Na celowniku ma kolejnych funkcjonariuszy tzw. Eskadry, specjalnej grupy operacyjno-dochodzeniowej SB, którzy katowali i zabijali członków opozycji solidarnościowej. Politycy, byli esbecy, ludzie mediów – nikt nie jest bezpieczny.
Zaniepokojony rząd powołuje specjalny oddział, którego zadaniem jest złapanie Obywatela. Także obawiający się o swe życie byli funkcjonariusze SB rozpoczynają polowanie na zabójcę. Jednakże Obywatela, który jest niczym krzyk sumienia bezradnej Polski, nie da się po prostu uciszyć.

Dla jednych jest krwawym mścicielem, dla innych po prostu obywatelem. Kim jest naprawdę?

Bohaterowie - Joe Abercrombie

Joe Abercrombie – Bohaterowie

Marek Adamkiewicz

Mimo paru książek na koncie Joe Abercrombie to wciąż pisarz początkujący. Trylogią „Pierwsze Prawo” zdobył sobie uznanie i szacunek fanów. Kolejną powieścią - „Zemsta najlepiej smakuje na zimno” potwierdził pozytywne wrażenie co do swojego pisarstwa. Wszystkie wspomniane toczyły się w jednym uniwersum, nie inaczej jest też z najnowszym dziełem autora. Czy kurczowe trzymanie się świata, który czytelnicy polubili, nie okaże się błędem? Czasem warto oderwać się od tego co do tej pory wychodziło i zmierzyć się z czymś nowym, by nie popaść w rutynę. O tym jak jest w tym przypadku, przeczytacie poniżej.

„Bohaterowie” opowiadają o wojnie pomiędzy przybywającą z Południa Unią, a zjednoczoną armią ludów Północy, której stawką jest niepodległość tych ostatnich. Południowcy mają chrapkę na nowe tereny i chcą stłamsić swoich rywali, natomiast oponenci Unii nie mają najmniejszej ochoty oddawać komukolwiek swoich terenów i wolności. Dlatego też, wojna nie będzie ani łatwa, ani przyjemna.

Jak wspomniałem, świat w którym dzieje się akcja „Bohaterów” był już eksploatowany w poprzednich dziełach autora. Mimo że opisywana powieść jest odrębną całością i można ją czytać w oderwaniu chociażby od trylogii „Pierwsze Prawo”, to spotkanie z opisywanymi realiami mogło być dla czytelnika poznającego dopiero twórczość autora nieco niekomfortowe. Bywa, że twórcy trochę zapominają się i kolejne utwory osadzone w tych samych realiach są dosyć zagmatwane. Abercrombie jednak uniknął tego błędu. Odniesienia do przeszłych wydarzeń są na tyle czytelne, że nawet rozpoczynający swą przygodę z tym uniwersum czytelnik nie poczuje się zagubiony. Pomocny może być tutaj spis głównych postaci powieści, umieszczony na początkowych stronach. Gdy cokolwiek zaczyna się mieszać, wystarczy tam zajrzeć, by rozjaśnić powstałe wątpliwości.

Abercrombie w Subiektywnie

W Subiektywnie Marek omówił dla Was środową premierę wydawnictwa Mag, książkę Joe Abercrombiego - Bohaterowie. Zapraszam do zapoznania się.

W samo południe - odsłona XXV

Ogłaszam konkurs rocznicowy, bo XXV. Tym razem mamy do wygrania książki ufundowane przez Instytut Wydawniczy Erica - 08/15 w Partii Hansa Hellmuta Kirsta.

Po dwóch zabawach z konkursem wracamy do standardu. 3 pytania, na prawidłowe odpowiedzi oczekuję do niedzieli, 22 kwietnia, do godziny 12:00. Odpowiedzi (w tytule proszę o numer odsłony, maila proszę podpisać imieniem i nazwiskiem, przypominam o tym, bo dalej niektórzy zapominają) proszę wysyłać na mojego maila: akusz@szortal.com.

Pytania:

1. W którym roku sporządzono prototyp karabinu maszynowego 08/15.
2. W którym roku sfilmowano pierwszą część 08/15 i kto był jej reżyserem.
3. Jak nazywa się i w którym roku urodził się autor książki Carska roszada, wydanej w kwietniu przez Instytut Wydawniczy Erica.

Pytania łatwe, proste i przyjemne, zapraszam zatem do zabawy i licznego udziału.

W samo południe - odsłona XXV

W Konkursach ogłosiłem XXV, lekko jubileuszową odsłonę naszego nieustającego konkursu. Zapraszam do zabawy, tym razem mamy do wygrania książki ufundowane przez IW Erica - 08/15 w Partii Hansa Hellmuta Kirsta.

Ćwiek w Subiektywnie

To już trzecie przedpremierowe omówienie na szortalu pod rząd, no, idziemy jak burza :) Tym razem powracająca na szortal Ola omawia czwartą część Kłamcy Jakuba Ćwieka. Zapraszam do zapoznania się.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Jutrzejsza nowość Fabryki Słów. Kłamca 4: Kill'em all - Jakuba Ćwieka. Dodatkowo, poniżej macie wklejone omówienie Oli. To się nazywa szortalowa szybkość :)

Loki powraca! Tym razem z misją ostateczną.

Lucyferowi udało się doprowadzić do Apokalipsy. Legiony Pana i Szatańska Armia już nie istnieją, podobnie jak ziemska cywilizacja. Szaleje Głód, Wojna i Zaraza, a jedynymi szczęśliwymi mieszkańcami globu są zombie.

To już pewne - Boga nie ma. Ale czy to oznacza, że rząd dusz przejmie władca Piekła? Na jego drodze ku zwycięstwu stanie banda zakłamanych desperatów, dziwaków, nieudaczników, grubasów, gogusiów, maniakalnych wielbicieli Stephena Kinga i może jeszcze kilka wojujących feministek. No i oczywiście sam Kłamca.

Zapraszamy na Broadway. Dziś w programie – ostatnia bitwa o ludzkość. Tylko jedno przedstawienie!

Nowość wydawnictwa Czarne

Wczorajsza nowość wydawnictwa Czarne - dla wszystkim fanów futbolu i nie tylko.

Polsko-ukraińska antologia esejów pod redakcją Moniki Sznajderman i Serhija Żadana.

Euro 2012 to duże Wydarzenie - nie tylko dla fanów piłki nożnej. Mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie na ponad trzy tygodnie odmienią życie wszystkich mieszkańców miast, w których odbędą się mecze, także tych, którzy w panicznym pośpiechu wyjadą, by zrobić miejsce tłumom kibiców.
Euro 2012 to także ogromne Wyzwanie - dla rządu i gospodarzy miast, dla organizacji pozarządowych, dla mieszkańców i gości.
Euro 2012 - to jednak przede wszystkim zbiorowe Szaleństwo, któremu nie oparło się ośmiu znakomitych autorów z Polski i Ukrainy. Jednak zamiast walczyć o bilety na mecze, pisarze rozglądają się wokół i zainspirowani futbolowym fenomenem opisują tę bezkrwawą wojnę, która jest czymś więcej niż tylko rozrywką, czymś więcej niż sportem i ogromnym biznesem.
Oto osiem opowieści o ośmiu miastach, w których przez kilka tygodni po dziesięciu mężczyzn z dwóch drużyn przez 90 minut będzie kopać piłkę w kierunku bramki drużyny przeciwnej, strzeżonej przez jedenastego zawodnika.
Oto opowieść o roku prawdziwego przełomu dla Polski i Ukrainy, o wydarzeniu, które rozpala emocje milionów ludzi na całym świecie.

"Futbol może być punktem odniesienia niemal do wszystkiego. Bywa miłością, religią, polityką, sztuką i wiedzą. W szkicach wybitnych ukraińskich i polskich pisarzy widać, jak był i jest splątany z wielką polityką i z codziennym życiem. I jak potrafi określać jedno i drugie. I jakie to naturalne, że dla tak wielu jest sprawą najważniejszą..."
Prof. Jerzy Bralczyk

"Z opowieści o ludziach, sentymentach, polityce i emocjach wyłania się metafizyczne oblicze futbolu. Autorzy piszą o wielkim piłkarskim święcie przez pryzmat osobistych historii i intuicji. Przy okazji udaje im się odkryć genius loci miast gospodarzy Euro 2012".
Marcin Michalski

Smuga krwi - Johan Theorin

Elfy, trolle i mordercy

Maciej Musialik

Popularność skandynawskich kryminałów nie słabnie, a na jej fali dotarło już do naszego kraju bardzo wielu autorów. I choć uwaga czytelników skupia się głównie na najbardziej znanych nazwiskach, pokroju Mankella czy Larssona, warto zwrócić uwagę także na tych mniej rozpoznawalnych twórców. Ich dokonania bowiem często nie tylko dorównują dziełom słynniejszych kolegów, ale w wielu przypadkach zwyczajnie je przewyższają. Jednym z takich autorów jest Johan Theorin, którego trzecia książka właśnie trafia do naszych rąk.

„Smuga cienia” to kolejne ogniwo kryminalnego cyklu, rozgrywającego się na szwedzkiej wyspie Olandia, zapoczątkowanego przez „Zmierzch” (nie mylić z wampirycznym bestsellerem) i kontynuowanego przez „Nocną zamieć”. Powieść, choć rozgrywa się w tej samej okolicy, a niektóre z pojawiających się w niej postaci są już fanom autora doskonale znane, można z powodzeniem czytać w oderwaniu od reszty, jako że fabularnie stanowi ona autonomiczną całość. W książce śledzimy kilka przeplatających się wątków, z których najważniejszy opowiada historię Pera Mörnera, rozwodnika w średnim wieku, zamierzającego spędzić Wielkanoc w odziedziczonym domu na prowincji. Plany bohatera burzy jednak spotkanie z niedołężnym ojcem, byłym baronem przemysłu pornograficznego, którego syn cudem ratuje z pożaru. Jak się szybko okazuje, w płomieniach znajdowały się jeszcze dwie osoby, które niestety nie miały tyle szczęścia. Rozpoczyna się śledztwo, a sam Mörner postanawia powęszyć również na własną rękę, podejrzewając, że ocalały, z którym w wyniku przebytego udaru trudno się porozumieć, nie powiedział mu wszystkiego.

Theorin w Subiektywnie

Obrodziło nam omówieniami, codziennie jedna :)
Tym razem Maciek omawia dla Was Smugę krwi Johana Theorina z wydawnictwa Czarne. Zapraszam do zapoznania się.

Informacja wydawnictwa Mag

Wiedźmy z Lublina i Amerykańscy bogowie Neila Gaimana finalistami The Audies – Oskara w świecie audiobooków.


Wiedźmy z Lublina, słuchowisko radiowe, w którym udział wziął m.in. Neil Gaiman, zostało finalistą nagrody Audies, nagrody przyznawanej audiobookom. Wiedźmy z Lublina zostały wybrane do grona 4 finalistów w kategorii Distinguished Achievement in Production przez Stowarzyszenie Wydawców Audio (The Audio Publisher Association- APA). W kategorii Audiobook jednym z 4 finalistów jest audiobook Amerykańscy Bogowie autorstwa Neila Gaimana.

Nagroda The Audies jest dla audiobooków odpowiednikiem Oskara. Więcej informacji na stronie The Audies.

Na podstawie Amerykańskich bogów powstaje obecnie serial dla HBO. Szczegóły tego projektu ujawnił autor w wywiadzie dla Times Out.

Rozstrzygnięcie konkursu seksownego

Dwa tygodnie minęły - czas na wyniki konkursu.

I miejsce, zdobywając połowę wszystkich głosów, zajmuje szort Jej pierwszy mężczyzna Natalii Bieniaszewskiej

Nagrodą, dla przypomnienia, są książki Keri Arthur: Wschodzący księżyc, Całując grzech, Kuszące zło ufundowane przez Instytut Wydawniczy ERICA.

II miejsce zajmuje szort Smak handlu Alicji Shenry Pawłowskiej

III miejsce zajmuje szort W prosektorium najprzyjemniej jest nad ranem Michała orgi_m Organiściaka.

Nagrodą dla nich jest książka Inne okręty - Romualda Pawlaka ufundowane przez Instytut Wydawniczy ERICA.

Pozostałe szorty napisali:

-Uniesienia Drugiej Ziemii - imunimum

-Ta jedyna - Anna Rhei_Dao_Van Pleczeluk

-Wywiad - Mikołaj Juliusz Wachon Wachowicz

Dziękuję uczestnikom za teksty a głosującym za głosy. Trochę mało ich było...

Zwycięzcy proszeni są o przekazanie do mnie na PW albo mailem - adresów do przesyłki nagród.

Wyniki konkursu seksownego

Znajdziecie je TUTAJ.

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Od wczoraj można nabyć już książkę wydaną przez wydawnictwo Mag - Joe Abercrombie - Bohaterowie. Przypominam, że już omówioną na szortalu przez Marka.

Dla chwały... Dla zwycięstwa... Dla przetrwania...

Powiadają, że Czarny Dow zabił więcej ludzi niż zima, i wspiął się na tron Północy po górze usypanej z czaszek.

Król Unii, wyjątkowo zawistny sąsiad, nie ma zamiaru przyglądać się z uśmiechem, jak Dow pnie się jeszcze wyżej. Wydał rozkazy i wojsko już brnie przez północne błota. Tysiące ludzi gromadzą się przy zapomnianych kamiennych kręgach, na bezwartościowych wzgórzach i w mało ważnych dolinach, a przy sobie mają mnóstwo ostrej stali.

Bremer dan Gorst, zhańbiony mistrz szermierczy, poprzysiągł odzyskać utracony honor na polu bitwy. Trawiony obsesją odkupienia i uzależniony od przemocy, dawno przestał dbać o to, jak wiele krwi przy tym przeleje. Nawet jeśli będzie to jego własna krew.

Księcia Caldera nie interesuje honor, a tym bardziej śmierć. Pragnie tylko władzy i jest gotów na każde kłamstwo, sztuczkę oraz zdradę, żeby ją zdobyć. Byle nie musiał własnoręcznie o nią walczyć.

Curndenowi Gnatowi, ostatniemu uczciwemu człowiekowi na Północy, wojaczka nie przyniosła niczego poza opuchniętymi kolanami i zszarganymi nerwami. Nie zależy mu na tym, kto wygra, po prostu chce czynić to, co właściwe. Ale czy uda mu się wybrać dobrą drogę, gdy świat wokół niego stoi w płomieniach?

Trzy dni krwawej bitwy zdecydują o losie Północy. Jednak gdy po obu stronach szerzą się intrygi, szaleństwo, kłótnie i małostkowa zawiść, trudno liczyć na to, że zwyciężą najszlachetniejsze serca, czy nawet najsilniejsze ręce...

Fragment powieści.

Niuch - Terry Pratchett

Węch gliniarza

Hubert Przybylski


Od prawie osiemnastu lat, czasami raz na kilka miesięcy, czasami częściej, odbywam podróż do pewnego przedziwnego i, na swój dość zakręcony i przewrotny sposób, całkiem realistycznego świata. Wykreowanego ponad trzydzieści lat temu przez brytyjskiego pisarza, Terry’ego Pratchetta, Świata Dysku.

Ten wymyślony świat powstał, jak mi się wydaje, żeby pewnej, siedmioletniej wtedy dziewczynce (a zupełnym przypadkiem również pewnej grupce czytelników) łatwiej przybliżyć złożoność naszego własnego świata. W miarę jak owa dziewczynka (i czytelnicy) rosła i poważniała, poważniały też tematy, na których skupiały się poszczególne części cyklu. A jeszcze później Autor dowiedział się, że jest nieuleczalnie chory i zdecydował, że należy nieco przyspieszyć tempo edukacji, przy okazji nadrabiając omijane do tej pory najtrudniejsze i najdrażliwsze kwestie.

Pomagać w tym szczytnym celu ma specjalnie dobrana kadra naukowa. Na przykład wykładający geografię, niezwykle ekspresyjny i nieco samozachowawczy maggus Rincewind. Psychologii, logiki i ogólnie trzeźwej oceny otaczającego świata uczą mistrzynie w tym fachu - czarownice z Lancre i Kredy. Wiedzą o społeczeństwie oraz podstawami dyplomacji i politologii dzieli się sam

Pratchett w Subiektywnie

Hubert dostał przesyłkę, przez całą noc przeczytał książkę, nad ranem dla Was omówił, to się nazywa szybkość :) Proszę Państwa! Przed Wami omówienie książki Terry'ego Pratchetta - Niuch.

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka + niespodzianka

Wczorajsza nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka. Uczta dusz C.S. Friedman.

W tym świecie magia wymaga największej ofiary.
Są nią ludzkie dusze
.

Magowie skrywają mroczny sekret. Czerpią moc z dusz ludzi, wykradając im życiową energię. Do tajemnicy dopuszczani są tylko mężczyźni, kobiety mogą być jedynie czarownicami – korzystając z ognia własnej duszy, każde użycie magii okupują skróceniem życia.

Odwieczny porządek zachwieje Kamala, młoda kobieta, która poznała sekret magów i jako pierwsza chce zostać Magistrem. Ci jednak woleliby ujrzeć ją martwą, niż przyjąć w swoje szeregi.

Tymczasem na północy budzi się dawno zapomniane zło, gotowe znów zagrozić krainie ludzi.

Celia S. Friedman

Ur. w 1957 roku amerykańska autorka science fiction i fantasy, zaczynała jako projektantka kostiumów. Debiutowała w 1986 roku powieścią „In Conquest Born”, popularność przyniosły jej space opera „Obcy brzeg”, wyróżniona przez redaktorów „The New York Timesa”, oraz Trylogia Zimnego Ognia, na którą składają się: „Świt czarnego słońca”, „Nadejście nocy” i „Korona cieni”. „Uczta dusz” otwiera trzytomowy cykl o Magistrach – żerujących na ludzkich duszach magach.

Opowiadanie Dominium, które ukazało się w FWS 1/2012. Prequel do Trylogii Zimnego Ognia.

Carroll w Subiektywnie

Marek tym razem omawia 'coś starszego'. Książkę jednego z moich ulubionych autorów - Głos naszego cienia Jonathana Carrolla. Zapraszam do zapoznania się.

TOPORIADA

Znacie prozę Rolanda Topora? Lubicie? Chcielibyście złożyć hołd Mistrzowi?

Weźcie odrobinę makabry, dodajcie dawkę absurdu i okraście to wszystko szczyptą czarnego humoru. Potem zamieszajcie i umieśćcie w mającej, maksymalnie, dwa tysiące znaków formie. I przysyłajcie na adres baranek@szortal.com. Koniecznie z dopiskiem "Toporiada" w temacie maila.

Konkurs ma charakter ciągły i jest zupełnie niezależny od działań xana i Krugera. Jury w składzie: baranek, wybierze raz w miesiącu najlepszy jego zdaniem tekst i tekst ów nagrodzi. Ale jury w składzie: baranek, zastrzega sobie również możliwość nieprzyznania nagrody, jeśli uzna, że w danym miesiącu żaden z tekstów na nią nie zasłużył.

W ramach dbałości o jawność swych działań, jury (w znanym już składzie) postanawia publikować na portalu wszystkie nieprzekraczające dwóch tysięcy znaków teksty otrzymane w mailach noszących w tytule dopisek "Toporiada".

I jeszcze na koniec jury pragnie podkreślić, że w mającym charakter ciągły konkursie biorą udział wyłącznie króciaki podpisane imieniem i nazwiskiem. Najlepiej autora.

Króciak (Toporiada)

Dzisiaj tekst z pakietu, który prawdopodobnie był bezpośrednią inspiracją do ogłoszenia nowego konkursu. Rafał Sala: "Debiut".

Nowość wydawnictwa Nowa Proza + fragment powieści

Piątkowa nowość wydawnictwa Nowa Proza, a właściwie wznowienie powieści Neila Gaimana - Nigdziebądź.

„Nigdziebądź” to niepokojąca powieść o przeznaczeniu.
  Richard Mayhew, główny bohater, prowadzi życie podobne do każdego z nas - pracuje w firmie, ma przyjaciół, a także piękną narzeczoną Jessikę, z którą planuje wspólną przyszłość. Jednak pewnego dnia bohater, na skutek splotu przypadków, zmuszony jest do wędrówki przez Londyn Pod - zwiedza widmowe podziemia i kompletnie różne w nocy miejsca niby znane (Muzeum Brytyjskie, Harrods). Poznaje miasto zaludnione przez nieśmiertelne postacie z jego rzymsko-elżbietańskiej przeszłości, koczuje na zamurowanych przed laty stacjach metra. Jego dotychczasowe życie ulega diametralnej przemianie, staje się mieszkańcem Londynu Pod, leżącego w kanałach i podziemnych przejściach Londynu Nad. Poprzez tę „małą” zmianę staje się niewidoczny dla normalnych ludzi. Nie mając zbyt wielkiego wyboru, Richard postanawia towarzyszyć pewnej dziewczynie o imieniu Drzwi, która jest ścigana przez okrutnych morderców: Pana Croup'a i

W samo południe - odsłona XXV - ogłoszenie wyników

No i proszę, znowu mieliście powrót do formy. ilościowo znaczy się, losowanie się już odbyło, czas ogłosić wyniki.

Najpierw odpowiedzi na pytania, oczywiście prawidłowe odpowiedzi: 

1. Prototyp karabinu maszynowego 08/15 pojawił się 1915 roku.

2. Pierwszą część 08/15 sfilmowano w 1954 roku, a reżyserem był Paul May.

3. Autor książki Carska roszada, wydanej w kwietniu przez Instytut Wydawniczy Erica nazywa się Melchior Mateusz Medard i urodził się w 1964 roku.

 

Nagrody wylosowali:

Anna Gabryelska,

Robert Rusik,

Agata Hamerska.


Zwycięzcom gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagrody, Wszystkim zapraszam na jutro, na XXVI odsłonę naszego konkursu.

W samo południe - odsłona XXV - ogłoszenie wyników

W dziale konkursów wkleiłem informację z prawidłowymi odpowiedziami i zwycięzcami XXV odsłony naszego konkursu, Gratuluję i zapraszam jutro na XXVI odsłonę.
Oczywiście w samo południe :)

Stusłówka

Justyna Sekuła: "Kot Schrdingera".

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Zysk i S-ka.

Anne Perry - "Śmierć nieznajomego" ukaże się w kryminalnej serii "Klub Srebrnego Klucza"


Czasami lepiej pozostawić przeszłość w zapomnieniu

Dla prostytutek z Leather Lane klinika prowadzona przez Hester Monk jest jedynym miejscem, gdzie mogą liczyć na opiekę medyczną i choć chwilową ucieczkę od ciężkiego życia – szczególnie teraz, gdy kobiety coraz częściej stają się ofiarami brutalnych ataków. Wszystko inne schodzi jednak na dalszy plan w obliczu tajemniczej śmierci magnata kolejowego Nolana Baltimore’a w obskurnym domu publicznym. Co ten powszechnie szanowany człowiek robił w takim miejscu? Czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy może morderstwo?

Tymczasem mąż Hester, prywatny detektyw William Monk, bada możliwość defraudacji pieniędzy w firmie Baltimore’a. Śledztwo zmierza w nieoczekiwanym kierunku. Detektyw odkrywa bowiem, że jego przeszłość, której nie pamięta z powodu amnezji, łączy się z bieżącymi wydarzeniami. By zapobiec nowej tragedii, Monk będzie musiał stawić czoło zapomnianym demonom, nawet jeśli narazi się na utratę wszystkiego co mu bliskie.


„Niewielu następców Arthura Conana Doyle’a potrafi ukazać wiktoriański Londyn z takim bogactwem szczegółów i dbałością o oddanie nastroju”.

San Francisco Chronicle

Króciak (Toporiada)

Jeszcze raz Rafał Sala - "Kubuś".

W samo południe - odsłona XXVI

Ludzie! Ludzie! Zwariowałem! Duże ilości książek rozdaję!

Dzisiejszą odsłonę sponsoruje literka P jak Powergraph. Fajny dzień, więc zaszelejemy. Mam dzisiaj do rozdania aż 5 książek wydawnictwa Powergraph. 5. AŻ PIĘĆ!!!

Nagrodami w konkursie są:
Antologia Science Fiction,
Rafał Kosik - Obywatel, który się zawiesił,
Jakub Małecki - W odbiciu,
Aleksander Głowacki - Alkaloid,
to wszystko powyżej w twardej oprawie, a na dokładkę Jakub Małecki - Zaksięgowani.

Konkurs trwa do poniedziałku 30 kwietnia, do godziny 12:00.
Odpowiedzi proszę przesyłać na adres akusz@szortal.com. Oczywiście prawidłowe odpowiedzi, najlepiej prawidłowe. W tytule proszę podać numer odsłony, proszę się również podpisać, imieniem i nazwiskiem.

Teraz już czas na pytania:
1. Proszę podać dwie ostatnie nowości wydawnictwa Powergraph.
2. Jak tytuł będzie miał drugi zbiór opowiadań Rafała Kosika, oraz jaki tytuł miało opowiadanie Rafała zamieszczone w antologii 2012 wydanej przez Empik z okazji Światowego Dnia Książki.
3. Kiedy szortal będzie obchodził pierwsze urodziny (tak w przybliżeniu do tygodnia, mniej, więcej).

Zapraszam do zabawy.

W samo południe - odsłona XXVI

Odsłona XXVI naszego sponsorowanego literką P* konkursu rozpoczęta. Tym razem aż 5 książek do wygrania. Zapraszam do zabawy.

P jak Powergraph :)

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

27 kwietnia będziecie już mogli zdobyć najnowszą książkę Dariusza Domagalskiego - Silentium Universi.

Czy zdarza wam się zadzierać głowę i spoglądać na nocne niebo? Podziwiać konstelacje układające się w najróżniejsze wzory? Zachwycać się bladym blaskiem gwiazd, ich majestatycznym pięknem, szeptać nazwy, typy widmowe, odległości od Układu Słonecznego?
Zastanawialiście się kiedyś jak tam musi być? W pobliżu kwazarów, cefeid, białych karłów, czerwonych olbrzymów, niebieskich nadolbrzymów i gwiazd takich jak nasza - ciągu głównego. Na hipotetycznych planetach krążących wokół najróżniejszych słońc, w centrum innych galaktyk, na samych krańcach poznanego Wszechświata.

Wówczas nasuwają się pytania. Kto to wszystko ułożył w tak doskonałej harmonii?
Czy jesteśmy w kosmosie sami? Czy życie jest wyjątkiem?
A jeśli nie, to czemu wszechświat milczy?

SILENTIUM UNIVERSI to powieść zrodzona z pasji do astronomii, nauki, kosmosu i odwiecznych tajemnic wszechświata. Wychowany na dziełach Artura C. Clarka, Isaaca Asimova, Stanisława Lema, inspirowany literaturą fantastyczną z lat '60 i '70 zawsze pragnąłem napisać klasyczną powieść hard s.f. w tematyce podróży kosmicznych. Powstała zatem książka o sięganiu gwiazd, o potędze ludzkiego umysłu, o zagrożeniach czyhających na naszą rasę i nadziei, której upatrujemy wysoko ponad naszymi głowami. Historia pierwszego załogowego lotu do najbliższego układu gwiezdnego jest również przyczynkiem do zadania pytania o istotę Wszechświata, tożsamość Boga oraz o kondycję moralną ludzkości. Czy gwiazdy są naprawdę niedosiężne? Czy jesteśmy gotowi na to, co nas czeka w kosmosie? Jakie jest przeznaczenie naszego gatunku? Na te pytania próbuję odpowiedzieć w SILENTIUM UNIVERSI.
Dariusz Domagalski

Ziarno prawdy - Zygmunt Miłoszewski

A to Polska właśnie…

Anna Klimasara

Nie samą fantastyką człowiek żyje… w końcu jest wiele innych podgatunków literackich, ignorowanych przez tzw. mainstream, mających przy tym wielokrotnie wyższe nakłady i znacznie szerszą grupę odbiorców. Kryminały, choć traktowane po macoszemu i uznawane za literaturę gorszego sortu, wcale nie są łatwym kawałkiem chleba… z jednej strony trudno wymyślić intrygę na miarę Agathy Christie, z drugiej ogromną konkurencję stanowią dziesiątki seriali, wymagających znacznie mniejszego wysiłku intelektualnego i zgrabnie mieszczących całą historię w czasie odpowiadającym mniej więcej godzinie lekcyjnej. Jednakże kryminały papierowe nie znikają, a nawet powiedziałabym, że rozkwitają. Co i rusz pojawiają się nowe nazwiska – niektóre rozbłyskują na chwilę i odchodzą w niepamięć, inne przyciągają uwagę na dłużej. Do tej drugiej grupy zdecydowanie zalicza się Zygmunt Miłoszewski, który jako kryminalista zadebiutował w 2007 roku powieścią „Uwikłanie”. Książka zainteresowała twórców filmowych i powstał na jej podstawie film (który niestety znacznie odbiega od pierwowzoru, ale to temat na osobną dyskusję), została też przetłumaczona na język angielski i z tego co wiem, zebrała pozytywne opinie. Minęły cztery lata i czytelnicy doczekali się drugiej powieści z Teodorem Szackim w roli głównej – „Ziarna prawdy”.

Miłoszewski w Subiektywnie

W Subiektywnie Ania omawia Ziarno prawdy Zygmunta Miłoszewskiego. Zapraszam do zapoznania się.

Nowa Fantastyka 5 (356) 2012

Już na rynku majowy numer miesięcznika „Nowa Fantastyka”.

Serdecznie zapraszam do zerknięcia na fragment numeru w formacie pdf, do pobrania na stronie NF: POBIERZ FRAGMENT NF 05/2012

Spis treści NF 05/2012

PUBLICYSTYKA

TUPOT BIAŁEGO ORŁA Jakub Ćwiek

KTO JEST KIM POŚRÓD MŚCICIELI Michał Chudoliński

PRZYJEMNIE JEST GRAĆ LANNISTERA - Wywiad z Nikolajem Coster-Waldauem

ROK 2000 Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

NAJLEPSZE Z OBU GATUNKÓW Wywiad z Celią S. Friedman

GABINET OSOBLIWOŚCI TIMA BURTONA Jerzy Rzymowski

Nowość Instytutu Wydawniczego Erica + niespodzianka

Już do nabycia nowość Instytutu Wydawniczego Erica.

NIEMCY BRONIA SIĘ PRZED POLSKĄ
to opis procesów zachodzących w Reichswehrze w latach 1918-33. Choć „spętana kajdanami traktatu wersalskiego”, była ona kuźnią myśli wojskowej, która przeobraziła sposób prowadzenia działań wojennych; myśli, która odciska swe piętno do dziś, znajdując wielu naśladowców.

Robert Citino opisuje ewolucję niemieckiej taktyki i doktryny w stałym kontekście stosunków polsko-niemieckich, które bez perspektywy militarnej wymykają się pełnemu zrozumieniu. Książka oparta jest na rozbudowanej bazie źródłowej, co pozwala zrozumieć, jak armia niemiecka dochodziła do rozwiązań taktyczno-operacyjnych, święcących triumfy na polach bitew II wojny światowej. Niezwykłe są nie tylko opisy manewrów Reichswehry (zobrazowane również na mapach, o które wzbogacone jest polskie wydanie), ale też obraz Wojska Polskiego w oczach niemieckiego wywiadu wojskowego.

Robert Citino
jest profesorem University of North Texas i autorem wielu książek z zakresu historii wojskowości. W swoich pracach skupia się na ewolucji operacyjnego poziomu sztuki wojennej (m.in. The quest for decisive victory, From Blitzkrieg to Desert Storm) oraz historii wojskowej Niemiec (m.in.: The German way of war czy Death of Wehrmacht). W 2007 roku

Nowy konkurs ćwiczeniowy - z okupem

Kilka dni od zakończenia ostatniego konkursu minęło, czas na odpoczynek i zebranie sił twórczych był. No to wznawiamy działalność kreatywną! Przed Wami nowy konkurs, znów z wymuszonym elementem ćwiczeniowym.

Temat: Okup

Jasne?

Konwencja dowolna, kryminał, obyczaj, fantastyka w dowolnej odmianie. Byleby byłby okup wpleciony w fabułę.

Wymogi: – w szorcie musi wystąpić zmiana rodzaju narracji.

Czyli muszą być dwie. Jakie, to Wasz wybór: I-osobowa, II-osobowa, III-osobowa, personalna, auktorialna, narrator wszechwiedzący, narrator o ograniczonych kompetencjach poznawczych; wybór jest szeroki. Oba rodzaje narracji oraz ich zmiana muszą być logicznie zakotwiczone w fabule.

Limit znaków: minimum 3500 – maximum 5000 (ze spacjami). Bez limitu tolerancji.

Termin: 15 maja do godz. 9.00.

Ilość prac: jeden autor – jeden tekst

Inne warunki konkursu: konkurs zostanie rozstrzygnięty, jeżeli wpłyną minimum 3 prace.

Teksty, z dopiskiem "Okup" w temacie maila, wysyłajcie na adres kruger@szortal.com.

Zwycięzcę wyłoni komisja, w której skład wejdą: Ebola oraz członkowie ekipy szortalu. W ocenie będą przede wszystkim brać pod uwagę sposób realizacji postawionego zadania zaś w drugiej kolejności wszystko to, co normalnie, czyli: pomysł, konstrukcję, język, występujące błędy itp.

Nagrodą są jak zawsze – książki. Dla zdobywców podium Ostre cięcie Maxa Allana Collinsa z serii Criminal Minds, ufundowane przez Wydawnictwo Oficynka, dla zwycięzcy dodatkowo Furtka do ogrodu wspomnień Eugeniusza Dębskiego od Fabryki Słów.W przypadku, gdy na konkurs wpłynie mniej niż 5 szortów, nagrodę otrzyma tylko zdobywca I miejsca.

Króciak na dziś

"Biały wilk" Daniela Ostrowskiego.

Króciak

Tomek Zawada: "Topienie".

Science Fiction Fantasy i Horror - maj (79) 2012

Od wczoraj w sprzedaży nowy, niestety ostatni numer Science Fiction Fantasy i Horror. Znajdziecie w nim:

Opowiadania:

Tomasz Bochiński "Raj 3,13"

Hubert Sosnowski "Za garść piachu"

Magdalena Kubasiewicz "Ślepa Uliczka"

Istvan Vizvary "Nad rzeką, tuż przy brzegu"

Agnieszka Chodkowska-Gyurics "Sidok"

Marcin Wełnicki "Pola kwiatów"

Joanna Maciejewska "Motyl"

 Felietony:

Andrzej Pilipiuk "Raport z budowy piramidy"

Dariusz Domagalski "Fantastyka - moja miłość"

Jarosław Grzędowicz "Jak sfilmować trąby anielskie"

Tomasz Kołodziejczak "W koronie, na golasa"