Październik 2011

Druga piątkowa premiera w Fabryce Słów


Od wczoraj w księgarniach Obsydianowe serce, część 1 - Ju Honisch.

Najlepszy hotel w Monachium. Damy i gentlemani, nienaganne maniery i styl. A pod blichtrem wyższych sfer – starcie sił, których istnienia nie uznaje oświecone społeczeństwo.

Spiskowcy-patrioci kradną zwój, którego moc pozwala zmienić rzeczywistość. Jednak potężny artefakt znika... Na poszukiwania ruszają oficerowie bawarskiego króla oraz mistrzowie wiedzy tajemnej. I nie tylko oni – także tajemnicze Sí – istoty, o których wspominają tylko gusła oraz równie zagadkowe, kościelne Bractwo Światła. Czy z mocą artefaktu odmienią świat na obraz własnej, okrutnej wyobraźni?

Bezwzględna, bezpardonowa walka zrodzi wielkie tragedie... i płomienną miłość. Zbliża się zmierzch wieku rozumu. Rodzi się nowa epoka – romantyzm.

"Złote Runo" - werdykt

Z przyjemnością chcę Wam zakomunikować, że Pierwszą Laureatką Nagrody "Złotego Runa" została Natalia Bieniaszewska. Jej "Rozpaczka" wędruje do "Stusłówek" a adiobook Rolanda Topora wędruje do Natalii, kiedy tylko prześle mi na maila swój adres.

Renament

W "Szortowni" [i w "Stusłówkach"] znalazły się teksty z konkursów "pirackiego" i "wojennego". Głównie nagrodzone. Ponadto tutaj znajdziecie tekst Tomasza Zawady "Cztery baśnie", który nie załapał się na konkurs na trylogię szortową, ale który bardzo chcę Wam zaprezentować.

Tytuł wpisu zaczerpnąłem z szyby jednego z lubickich sklepów.

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka

11 października do sprzedaży trafi kolejna odsłona cyklu Protektorat ParasolaBezgrzeszna autorstwa Gail Carriger.  

Seria spotkała się z gorącym przyjęciem czytelników. Tym z Państwa, którzy nie mieli styczności z poprzednimi tomami, dadzą one pojęcie o specyfice tych książek.   W zasadzie powieści Carriger wyróżniają dwa motywy: steampunk oraz wiktoriańska Anglia.  

Pierwszy z nich to nurt w fantastyce odwołujący się do wieku pary, ostatnimi czasy bardzo popularny w Stanach. Drugi natomiast wiąże się z tym pierwszym, ponieważ akcja historii steampunkowych osadzana jest zazwyczaj w realiach wiktoriańskiej Anglii.  

Carriger nie napisała jednak po prostu kolejnej książki wampirach i wilkołakach, albo i wielkich maszynach parowych. Ona połączyła to wszystko i przyprawiła całość wyśmienitym poczuciem humoru – niech nikt nie myli więc tych książek z romansami paranormalnymi!


Bezgrzeszna Gail Carriger

Powieść o wampirach, wilkołakach i mechanicznych biedronkach    

Lady Maccon wraca do Londynu, gdzie rodzina bierze ją w obroty, a plotkarze na języki. Zostaje wyrzucona z gabinetu cieni, a jedyna osoba, która mogłaby wyjaśnić sprawę – czyli lord Akeldama, nieoczekiwanie znika jak kamfora. Na domiar złego  ktoś napuszcza na nią mechaniczne biedronki, co dobitnie świadczy o tym, że wampiry chcą ją zabić – na śmierć.  

Podczas gdy lord Maccon postanawia się zapić, a profesor Lyall nie dopuścić do rozpadu pierwszej watahy Anglii, Alexia wyjeżdża z kraju na poszukiwanie tajemniczych templariuszy, którzy jako jedyni mogą rozwiązać zagadkę jej kłopotliwego położenia. Rzecz w tym, że mogą być gorsi niż wampiry, a do tego mają Pesto –  i nie zawahają się go użyć.  

Nowość Wydawnictwa Mag


Już od dzisiaj w księgarniach: Krwawe szaleństwoKaren Marie Moning

2. część serii Kroniki Mac O’Connor 

Autorka "Mrocznego szaleństwa" powraca z opowieścią o erotycznej tajemnicy i mrocznej magii, która zapiera dech w piersiach. Zwyczajne życie MacKayli Lane uległo całkowitej przemianie, gdy postawiła stopę na irlandzkiej ziemi i została wrzucona w świat zabójczej magii i starożytnych tajemnic.

Walcząc o ocalenie życia, Mac musi odnaleźć Sinsar Dubh, mającą miliony lat księgę najmroczniejszej magii, w której znajduje się klucz do władzy nad światami elfów i ludzi. Śledzona przez elfich zabójców, otoczona tajemniczymi postaciami, którym nie może zaufać, Mac czuje się rozdarta między dwoma niebezpiecznymi i kuszącymi mężczyznami - V'lane’em, nienasyconym elfem, który może zmienić podniecenie w obsesję każdej ludzkiej kobiety, i nieprzeniknionym Jericho Barronsem, równie pociągającym, jak tajemniczym.

Przez stulecia mroczne królestwo elfów współistniało ze światem ludzi. Teraz mury zaczynają pękać, a Mac jest jedynym, co stoi między obiema krainami.

"Rozkosznie mroczna i erotyczna" - Chicago Tribune

W samo południe, zapowiedź odsłony VII

Jutro następna, już siódma odsłona naszego konkursu z rewelacyjnymi nagrodami.

Będą pytania, będą nagrody, ale dokładnie dowiecie się jutro, oczywiście w samo południe :)

Nowość Wydawnictwa Prószyński i S-ka


Na sklepowe półki trafia właśnie nowa, niepublikowana dotąd w Polsce powieść Orsona Scotta CardaStatki Ziemi.  

Jest to trzeci tomy cyklu Powrót do domu, którego dwie pierwsze części były wznowione w tym roku. Na tym jednak wznowienia się skończyły, zarówno Statki..., jak i tom czwarty oraz piąty są już pozycjami na naszym rynku nowymi.

Miasto Basilica upadło. Wetchik, Nafai i reszta ich rodziny muszą stawić teraz czoło pustynnym pustkowiom i przemierzyć rozległy kontynent w drodze do ukrytego kosmodromu Harmonii, pogrążonego w ciszy, opuszczonego, czekającego na komendę, by ponownie przygotować ogromne statki międzygwiezdne do lotu w przestworza.   Jednak z tych szesnaściorga ludzi tylko garstka świadomie wybrała wygnanie. Inni – nikczemne córki Rasy, ich mężowie i najstarszy syn Wetchika, Elemak – zostali zmuszeni do tego wbrew woli. Ich gniew i głęboko chowane urazy utrudnią i tak już niełatwą wyprawę.  

Na kartach tej książki Card robi to, co umie najlepiej – ujmuje za serce. „Locus”   

Czytelnicy „Statków Ziemi” przekonają się, że książka trzyma typowy dla Carda wysoki poziom, dostarczając scen z olbrzymim ładunkiem emocjonalnym. „The Chicago Sun Times"

Nowe króciaki

Natalia Bieniaszewska "Oświecenie" i Arkadiusz Tuszyński "Ostatni skok".

W samo południe, odsłona VII

Od dzisiaj mała zmiana w naszych konkursach, teraz obok pytań konkursowych będę wklejał okładkę naszej nagrody, aby wszyscy wiedzieli o co grają :)

Do wygrania mamy trzy powieści Lauren Kate z cyklu "Upadli" - Namiętność, ufundowane przez wydawnictwo Mag.

Trzy nagrody, trzy pytania, jak zwykle, odpowiedzi proszę przesyłać na: akusz@szortal.com do środy, 12 października 2011 roku, do godziny 12:00.

1. Ile tomów (nie książek) wydanych w Polsce liczy sobie Malazańska Księga Poległych napisana przez Stevena Eriksona (sama saga), oraz jaki autor oprócz Eriksona opisuje świat Malazu.

2. Na podstawie jakiej serii pisanej przez Charlaine Harris HBO nakręciło serial Czysta krew.

3. Współautorem jakiego kultowego komiksu jest założyciel wydawnictwa Mag - Jacek Rodek.

Do dzieła! 


 

W Szortowni...

Sylwia Prochowska "Czerwona czy niebieska?".

Nowość Fabryki Słów


 

Od dzisiaj w księgarniach Opowieść o 47 roninach Johna Allyna.

Ronin w dosłownym tłumaczeniu oznacza człowieka-falę, który, tak jak ona, toczy się tam, dokąd wieje wiatr (dokąd powiedzie go los).

Samuraj zostawał roninem, gdy jego pan stracił majątek lub poparcie suwerena i tym samym przywileje, albo gdy pan zginął.

Początki tej historii sięgają roku 1701. Pan Asano zostaje podjudzony do napaści na skorumpowanego cesarskiego dworaka. Choć rana, jaką zadał, jest tylko nieznaczna, imperator postanawia surowo go ukarać – panu Asano nakazuje się popełnienie rytualnego samobójstwa. Jego włości zostają skonfiskowane, a rodzina pozbawiona honoru i skazana na wygnanie. Jego samurajowie stają się bezpańskimi roninami – rozpraszają się po całym kraju.

Nowe stusłówka

Justyna Sekuła - "Dream killer" i "Elan vital".

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka


18 października ukaża się książka Ryszarda Sługockiego - Od Wisły do Rzek Perłowej.

Przygodami, które Ryszard Sługocki przeżył w trakcie swojej podróży, można by obdzielić co najmniej kilkanaście innych wypraw i każdy ich uczestnik miałby co opowiadać.

  Marzeniem ściętej głowy wydawała się w 1957 roku w PRL wyprawa samochodem dookoła świata. To, że mimo wielu przeciwności udało się ją zorganizować zakrawało na cud a to, że jej dwaj uczestnicy wrócili cali i zdrowi na cud do kwadratu.

Jak to się stało możliwe, że wyprodukowana w FSO warszawa przebyła najeżoną trudnościami drogę przez Bałkany i Turcję, przetrwała burzę piaskową na Wielkiej Pustyni Słonej w Iranie, pokonała  bezdroża  i pułapki Afganistanu i Pakistanu, wyszła zwycięsko z walki z żywiołami Indii, przejechała przez birmańską dżunglę i niedostępną część Chin?  

Jak udało się dwóm dziarskim podróżnikom przekroczyć tyle granic, odnaleźć się w różnych kulturowo miejscach i wyjść cało z wielu opresji? Czy znajdzie się śmiałek, który podejmie się powtórzenia tego sprzed pół wieku wyczynu?

W Szortowni...

Bartłomiej Dzik "Totalna masakra".

Tropiciel - Orson Scott Card


Zabawy z czasem

Marek Adamkiewicz

Najsłynniejsza powieść Orsona Scotta Carda „Gra Endera” opowiadała o chłopcu, będącym ostatnią nadzieją ludzkości w toczącej się wojnie z kosmicznymi najeźdźcami. Przez większą część akcji widzieliśmy Endera poddawanego przeróżnym testom, mającym na celu maksymalne doskonalenie jego i tak już dużych zdolności, by w chwili próby nie zawiódł. W swojej najnowszej książce Card po raz kolejny pokazuje czytelnikom dziecko jako głównego bohatera. Dziecko, które może zmienić oblicze świata. Czy i tym razem autorowi udało się stworzyć historię tak ciekawą jak w pierwszym tomie „Sagi Endera”?

Rigg jest chłopcem niezwykłym. Posiada zdolność widzenia ścieżek przeszłości, jakie zostawiają za sobą wszystkie żyjące stworzenia. Wiedza ta bardzo przydaje mu się podczas wędrówek z ojcem, gdy wspólnie zarabiają na życie, tropiąc zwierzynę. Niestety pewnego dnia ojciec ginie podczas jednej z wypraw, a Rigg zmuszony jest zacząć samemu kierować swoim życiem. Korzystając ze wskazówek i lekcji, które odebrał przy okazji wspólnych polowań, Rigg wyrusza w świat, stawić czoła własnemu przeznaczeniu. W wędrówce towarzyszyć mu będzie przyjaciel z dzieciństwa, Umbo, również posiadający specyficzny dar, który w połączeniu z talentem Rigga może dać obu chłopcom umiejętność przemieszczania się w czasie. Po drodze poznają byłego żołnierza, Bochna, który pomoże młodzieńcom dostać się do stolicy krainy, Aressa Sessamo, by znaleźć odpowiedzi na dręczące Rigga pytania i przekonać się kim chłopak tak naprawdę jest.

Card w Subiektywnie


W Subiektywnie Marek Adamkiewicz omówił dla Was nową powieść Orsona Scotta Carda - Tropiciel. Zapraszam do zapoznania się.

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka


18 października trafi do sprzedaży dwupak powieściowy Królewska krew. Wieża elfów Michaela J. Sullivana!

Pościgi, pojedynki, magia, spiski i zamachowcy – w tej książce znajdziecie wszystko, za co pokochaliście fantasy!  

Zamordowany został król. Władza przeszła w ręce spiskowców, którzy sądzili, że każdy element ich planu był doskonały. Poza jednym. Winą próbowali obarczyć Royce’a i Hadriana. Ci nie są jednak byle złodziejaszkami i nie pójdą dobrowolnie pod pręgierz. To okryty złą sławą duet Riyira, i nikt nie powstrzyma ich przed krwawą zemstą! Los królestwa spoczywa w rękach dwóch najemników.    

Jest to ulubiona pozycja Marcina Zwierzchowskiego z serii z rekomendacją „Nowej Fantastyki”, jedna z tych książek fantasy, które są na tyle uniwersalne, że trafią do każdego. Motorem napędowym tej książki jest świetnie wykreowany duet głównych bohaterów – Hadrian i Royce. 

Sullivan stosuje najlepszy zabieg pozwalający ożywić świat klasycznej fantasy – przyprawia go szczyptą powieści łotrzykowskiej. Przygody dwóch niecnych, acz sympatycznych dżentelmenów, złodziei do wynajęcia, wpadających w kolejne tarapaty, i intrygi sięgające tronów, walki o władzę oraz pradawnej magii, to doskonała, bezpretensjonalna rozrywka. - Jarosław Grzędowicz, autor cyklu „Pan Lodowego Ogrodu”  

Takich trzech jak tych dwóch, to nie ma ani jednego. Stare powiedzonko pasuje jak ulał do historii Hadriana Blackwatera i Royce'a Melborna, znanych jako duet Riyria. Błyskotliwych złodziei, z których jeden ma słabość do popełniania dobrych uczynków, a drugi wolałby ich unikać. Ponieważ słabość przeważa, kończy się, jak zwykle, szeregiem awantur, bijatyk oraz wplątaniem w większą aferę. W tej na wpół łotrzykowskiej powieści jest to, z czego słynie gatunek: pościgi, walka, zdrada, podstępy, zwroty akcji. A dodatkowo mnóstwo wysokiej jakości humoru. - Jakub Winiarski, redaktor naczelny miesięcznika „Nowa Fantastyka”

Zajrzyjcie do "Szuflady".

Nasi sąsiedzi zorganizowali konkurs na opowiadanie kryminalne. Można poszaleć objętościowo. Walczcie i wygrywajcie. Na chwalę swoją oraz ewentualnie Szortalu. Powodzenia.

Dzisiaj w Stusłówkach...

Dwa teksty Rafała Cywickiego: "Nadgodziny" i "Stróż".

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka


22 listopada będzie miała miejsce chyba najbardziej oczekiwana premiera tego roku, Taniec ze smokami, część I George'a R.R. Martina.

Po wielkiej bitwie przyszłość Siedmiu Królestw wciąż wydaje się niepewna...

Na wschodzie Daenerys Targaryen, ostatnia z rodu Targaryenów, włada przy pomocy swych trzech smoków miastem zbudowanym na pyle i śmierci. Daenerys ma jednak tysiące wrogów i wielu z nich postanowiło ją odnaleźć…

Tyrion Lannister, uciekłszy z Westeros, gdy wyznaczono nagrodę za jego głowę, również zmierza do Daenerys. Jego nowi towarzysze podróży nie są jednak obdartą bandą wyrzutków, jaką mogliby się wydawać, a jeden z nich może na zawsze pozbawić Daenerys praw do westeroskiego tronu… Północy broni gigantyczny Mur z lodu i kamienia. Tam właśnie przed Jonem Snow, dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym lordem dowódcą Nocnej Straży, stanie najpoważniejsze jak dotąd wyzwanie. Ma bowiem potężnych wrogów nie tylko w samej Straży, lecz również poza nią, pośród lodowych istot mieszkających za Murem…

W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców…    

Do tej pory w cyklu "Pieśń Lodu i Ogniu" ukazały się następujące tytuły: "Gra o tron", "Starcie królów", "Nawałnica mieczy" (tom I: Stal i śnieg, tom II: Krew i złoto) oraz "Uczta dla wron" (tom I: Cienie śmierci, tom II: Sieć spisków).  

W samo południe, odsłona VII - ogłoszenie wyników


Na forum wkleiłem prawidłowe odpowiedzi i zwycięzców VII odsłony naszego nieustającego konkursu: W samo południe.

Nieustającego, bo jutro zapraszam Was na odsłonę VIII, a co, wolno mi :)

Wielka Inwersja - Catherine Asaro


W świecie Jugernautów

Aleksandra Brożek  

Nieraz spotykałam się z opiniami, że autorzy sięgający po science fiction mają niewielkie pole do popisu. Inni twierdzą, iż wręcz przeciwnie; repertuar pomysłów dotyczących wynalazków przyszłości jest niewyczerpany, więc pomysłowy autor nie tylko zaskoczy czytelnika, ale też ma możliwość, idąc w ślady Lema czy Dicka, poruszyć kwestie egzystencjalne i filozoficzne. Czy tak się dzieje w przypadku „Wielkiej inwersji”?  

Akcja powieści rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Ludzkość skolonizowała już wszechświat, osiągnąwszy oszałamiający postęp technologiczny, pozwalający między innymi na stworzenie Jugernautów czyli elitarnych żołnierzy wybieranych spośród nielicznych jednostek o zdolnościach empatycznych. Teraz w pokonaniu wroga ma pomóc poznanie jego uczuć. Jedną z najzdolniejszych i najlepiej wyszkolonych Jugernautów jest Sauscony Valdoria, która wraz z niewielką grupką towarzyszy przybywa na neutralną planetę Delos. Sytuacja komplikuje się, kiedy na ich drodze stają Handlarze.  

Jeśli do konfliktu pomiędzy Imperium Skoliańskim a Cesarstwem Eubiańskim (dysponującym równie sprawnymi co Jugernauci żołnierzami, którzy dodatkowo, przez błąd ich twórców, czerpią przyjemność z współodczuwania bólu przez ich ofiar) dodamy rozterki sercowe głównej bohaterki i jej przemianę, otrzymamy połączenie sci-fi, space opery, powieści przygodowej i romansu.  

Czy nie jest to aby zabójcza mieszanka? Jako że nie jestem miłośniczką tematyki militarnej czy politycznej, szczegóły dotyczące sztuki wojennej czy historii Imperium, wydawały się dość nużące. Niemniej trzeba przyznać, że sceny walk są dynamiczne i przekonujące, a świat stworzony przez autorkę godny uwagi.  

Najbardziej interesujący wydaje się motyw żołnierzy-empatów, którzy są w stanie wyczuć emocje ofiary. Wiąże się z tym szereg pytań natury psychologicznej, które stawia przed czytelnikiem autorka. Owszem – empatia, międzyplanetarne wojny, przekraczanie granic wytyczonych przez prawa fizyki – to wszystko już było. Nie można jednak zaprzeczyć, iż Asaro, bazując na sprawdzonych tematach, zdołała stworzyć świeżą i lekkostrawną lekturę.  

Asaro w Subiektywnie


Aleksandra Brożek omówiła dla Was Wielką Inwersję - Cartheriny Asaro. Zapraszam do Subiektywnie.

Stusłówka

Bartłomiej Dzik "Angry Nukes".

W samo południe, odsłona VIII


Zaliczyłem dzień opóźnienia, ale mam nadzieję, że mi to wybaczycie :)

Tym razem gramy o dwa egzemplarze zbioru opowiadań Janusza Cyrana - Teoria diabła i inne spekulacje.

Odpowiedzi proszę przesyłać na akusz@szortal.com do środy 19 października 2011 roku, oczywiście do godziny 12:00.

Pytania:

1. Jakim opowiadaniem i gdzie debiutował Janusz Cyran.

2. Najnowsza antologia wydawnictwa Powergraph została poświęcona niezwykłej osobie. Komu?

3. W listopadzie ukaże się następna antologia w wydawnictwie Powergraph o jakże wszystko mówiącym tytule: Science Fiction. Proszę wymienić przynajmniej pięciu autorów opowiadań z tego zbioru.

Proste? Bardzo proste :) Zapraszam do zabawy i czekam na mnóstwo prawidłowych odpowiedzi.

Nowość Fabryki Słów

Już od dzisiaj w księgarniach wznowienie książki Rafała Dębskiego - Wilki i orły.

Powieść, której fabuła zrodziła się na pierwszych stronach gazet.

Co odróżnia terrorystę od bojownika o wolność?
Jak odróżnić wroga od przyjaciela?
Kto tak naprawdę stoi za tragediami w Biesłanie i moskiewskim teatrze?

Brutalny konflikt Rosji i Czeczenii. Bezpardonowa wojna o wolną Republikę Iczkerii, wartości religijne oraz zachowanie własnej tożsamości i przekonań. Ale walka ma także drugie dno – handel narkotykami, pieniądze z niezbyt czystych interesów, zwykłe ambicjonalne starcia.

...To, czego chcą ci na górze, nie zawsze pokrywa się z tym, czego pragną zwykli żołnierze.


Szturm przez Gruzję, Piąta kolumna - S.M. Stirling


Klasyka - Ura Drakancy!

Hubert Przybylski  

Rok 1988. Jeden z najważniejszych w całym XX wieku. U nas zniesiono kartki na czekoladę i, na próbę,zaczęto bez kartek sprzedawać benzynę. W kinach pojawiły się „Zabij mnie, glino” i „Klątwa Doliny Węży”, a w ósmej „Fantastyce” ukazała się „Drogę, z której się nie wraca” Sapkowskiego. Stanisław Skalski został awansowany do stopnia generała brygady, a na sam koniec tego pięknego roku TVP wyemitowała pierwszy odcinek „W labiryncie”. Ale na zgniłym kapitalistycznym Zachodzie, a nawet na całym świecie, wcale nie było nudniej. Gibson wydał ostatni tom swojej trylogii Ciągu – „Mona Lizę Overdrive”, do kin trafiły „Szklana pułapka” i „Kto wrobił Królika Rogera”, po raz pierwszy w celach komercyjnych wystrzelono Ariane 3, Japończycy „machnęli” tunel pomiędzy wyspami Honsiu i Hokkaido, Saddam zagazował 5 tysięcy Kurdów w Halabdży, a Sowietom odechciało się wojny w Afganistanie. Nie zapominajmy też o tym, że pewien pan Morris pokazał światu swojego „robaka”…

Ale dla mnie, najważniejszym wydarzeniem tamtego roku było pierwsze wydanie książki „Szturm przez Gruzję” S.M. Stirlinga, która otwiera najlepiej napisaną, najbardziej szczegółową i dopracowaną alternatywno-historyczną epopeję w całych dziejach literatury S-F – cykl o Dominacji.

S. M. Stirling w Subiektywnie


Hubert Przybylski w brawurowy sposób omówił dla Was coś klasycznego.

Szturm przez Gruzję i Piąta kolumna S.M. Stirlinga specjalnie dla Was :) Zapraszam, tego nie możecie ominąć.

Nowość Powergraphu


Już od piątku w księgarniach najnowsza książka z serii Kontapunkty wydawnictwa Powergraph - W odbiciu Jakuba Małeckiego.

Jakub Małecki, jeden z najzdolniejszych młodych pisarzy, mistrzowsko łączy gatunki literackie, oferując brawurową mieszankę powieści obyczajowej, groteski i magicznego realizmu. Młode małżeństwo przeżywające kryzys, kobieta pogodzona ze śmiercią i pijak topiący w butelce swoją straszną przeszłość – niespodziewanie tracą życia, które znali. Na tle ludzkich losów czają się potwory: my sami, w odbiciu, widziani oczyma innych.

Jakub Małecki (ur. 1982). Debiutował w 2007 roku, jest autorem kilkunastu opowiadań drukowanych w prasie i antologiach. Opublikował cztery książki: Błędy (2008), Przemytnik cudu (2008), Zaksięgowani (2009) i Dżozef (2011). Był nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2009.

Stusłówka

Rafał Cywicki - "Anomalia".

Zapowiedź wydawnictwa Powergraph


Już w piątek, 21 października ukaże się nowa antologia wydawnictwa Powergraph - Głos Lema.

Dla pokoleń czytelników był Mistrzem, dla pokoleń autorów wzorem. Zmarły przed pięcioma laty pisarz i filozof, Stanisław Lem, w tym roku obchodziłby 90. rocznicę urodzin. Ten zbiór powstał po to, żeby go uhonorować.  

Sztuczne inteligencje, wirtualne światy, androidy zastępujące człowieka. Fabuły, których areną jest cały Wszechświat. Obce planety, na których odkryto ślady życia. I kosmos, niezbadany i niebezpieczny, wciąż na wyciagnięcie ręki.      

 „Żadna dobra książka nie przejdzie nieukarana, a każdy gest artystyczny jest zarazem przedmiotem gry rynkowej. I jak w przypadku wielu podobnych przedsięwzięć, także inicjatorom antologii opowiadań inspirowanych twórczością Stanisława Lema łatwo przypisać niskie intencje: że oto wykorzystują znane nazwisko dla darmowej reklamy, by przebić się z tytułem marketingowo. W istocie zaś mamy tu do czynienia z próbą niemalże heroiczną. Bo, po pierwsze, czy „Głos Lema” rzeczywiście wykorzystuje znaną markę – czy też raczej stara się ją dopiero stworzyć, odtworzyć?”.   Jacek Dukaj, ze Wstępu.

"Koń, szabelka i butelka" - werdykt

Postanowiłem nagrodzić wszystkich Autorów, którzy wzięli udział w tym konkursie. Szorty konkursowe znajdziecie tutaj i tutaj. Autorów proszę o przesłanie xanowi swoich adresów.

Wygląda na to, że słusznie zwrócono mi na forum uwagę, iż narzuciłem zbyt duże tempo konkursowe. Najwyraźniej nastąpiło 'zmęczenie materiału'. Dlatego dam Wam trochę odpocząć. W tak zwanym międzyczasie omówię z Krugerem techniczne strony jego pomysłu i kolejny konkurs poprowadzimy według reguły, którą historycy literatury nazwą kiedyś z pewnością 'formułą Krugera'.

Nowość Wydawnictwa Prószyński i S-ka

Już dzisiaj premiera książki Królewska krew. Wieża elfów Michaela J. Sullivana!  

Doskonały mariaż fantasy z powieścią łotrzykowską, doprawiony wyśmienitym poczuciem humoru – każdy, kto po nią sięgnie będzie chciał więcej Royce’a i Hadriana:  

– Dobra. To teraz rzućcie broń – rozkazał złodziej – i złaźcie z koni. – Co ty na to, Royce? – spytał Hadrian. – Może dajmy im trochę grosza, żeby nikomu nie stała się krzywda. Royce podniósł głowę i spojrzał spod kaptura. W jego oczach płonął gniew. – Nie chcemy przecież kłopotów, prawda? – Mnie lepiej nie pytaj o zdanie – odpowiedział Royce. – A więc nie ustąpisz? Cisza. Hadrian znów pokręcił głową i westchnął. – Dlaczego musisz wszystko tak utrudniać? To nie są źli ludzie, tylko biedni. Kradną, żeby mieć na chleb dla rodziny. Jak możesz im tego żałować? Nadchodzi zima, a czasy są ciężkie. – Spojrzał na złodziei. – Mam rację? – Ja nie mam rodziny – odpowiedział płaskonosy – a większość pieniędzy przepijam. – Nie ułatwiasz sprawy – ostrzegł go Hadrian.  

Pościgi, pojedynki, magia, spiski i zamachowcy – w tej książce znajdziecie wszystko, za co pokochaliście fantasy!  

Zamordowany został król. Władza przeszła w ręce spiskowców, którzy sądzili, że każdy element ich planu był doskonały. Poza jednym.   Winą próbowali obarczyć Royce’a i Hadriana.   Ci nie są jednak byle złodziejaszkami i nie pójdą dobrowolnie pod pręgierz. To okryty złą sławą duet Riyira, i nikt nie powstrzyma ich przed krwawą zemstą!   Los królestwa spoczywa w rękach dwóch najemników.      

Michael J. Sullivan   Urodzony w 1961 roku, w Detroit, amerykański pisarz fantasy. Debiutował w 2008 roku powieścią „Królewska krew”, która rozpoczyna epicką serię o przygodach dwóch złodziei: Royce’a Melborne’a i Hadriana Blckwatera. Książka spotkała się z gorącym przyjęciem czytelników (była tłumaczona na sześć języków, ukazało się kilka wydań), co otworzyło drogę do opublikowania kolejnych tomów. Szósta, a zarazem ostania odsłona serii ukaże się w 2012 roku. Historia została tak przemyślana, aby każdy pojedynczy tom stanowił zamkniętą całość.

W samo południe, odsłona VIII - ogłoszenie wyników


Na forum zamieściłem prawidłowe odpowiedzi na pytania z odsłony VIII i zwycięzców. Gratuluję :)

W piątek zapraszam na odsłonę IX.

Nowość Instytutu Wydawniczego Erica


Już w księgarniach nowa książka Instytutu Wydawniczego Erica - CRIMEN Józefa Hena. 

Początek XVII wieku, tereny Rusi Czerwonej należącej do Korony. Tomasz Błudnicki wraca do domu po ośmiu latach w rosyjskiej niewoli. Niestety, już w rodzinnych stronach dowiaduje się, że jego ojciec nie żyje. Co gorsza, najprawdopodobniej nie zginął śmiercią naturalną. Zagadkowa śmierć nie daje Tomaszowi spokoju, więc postanawia odkryć prawdę za wszelką cenę…

Na podstawie powieści nakręcono serial telewizyjny, w którym zagrali m.in.: Bogusław Linda, Krzysztof Globisz.

Pisząc Crimen żyję równolegle drugim życiem. W Sańsku i okolicach, w początkach siedemnastego wieku, pośród postaci, które obdarzyłem życiem, kocham się naraz w Urszuli i Jewce, bardziej w Urszuli, choć i Jewka mnie kusi, biorę cięgi, ale zachowuję postawę wyprostowaną wraz z moim bohaterem Tomaszem Błudnickim. (…) A kiedy wprowadzę do tej mojej krainy czytelnika, będziemy mieć tę nową przestrzeń jako obszar wspólny i wspólnych znajomych: wspaniałego Ligęzę, zadziwiającą sektę ariańską z niezłomnym bratem Gabrielem, tragicznego Tatara Rachmeta, gniazdo zbójeckie Rosińskich, starostę jurydycznego, który tropi zbrodnię jak nowoczesny detektyw, teorbanistę, śpiewającego o niej na jarmarku i wielu innych.

(Józef Hen, Nie boję się bezsennych nocy)

 Józef Hen (ur. 1923) – wybitny powieściopisarz, publicysta, dramaturg, scenarzysta i reżyser. Autor wielu książek (ostatnio: Nowolipie. Najpiękniejsze lata; Mój przyjaciel król).

W Szortowni...

"Arkh" Anny Bichalskiej.

W Szortowni...

"Danton" Mikołaja Juliusza Wachowicza, bywalcom konwentów znanego również jako "Wachon".

Nowość Fabryki Słów

Od jutro w księgarniach najnowsza powieść Mai Lidii Kossakowskiej - Grillbar Galaktyka.

Spojrzycie na Międzygalaktyczną Unię Światów oczami Hermoso Madrid Ivena, najbardziej nieznośnego, niepoprawnego politycznie, ironicznego i inteligentnego szefa kuchni od czasu Wielkiego Wybuchu. Oczami prawdziwego Ziemianina. I niech mnie Czarna Dziura pochłonie, jeśli drań nie ma czasem racji!

Oleisty Brunatny Odłamek, satyryk, recenzent, felietonista „Stowarzyszonych w imię prawdy i radości”, Zew Uwielbienia planety Tritonia

To nie jest książka o gotowaniu. To nie jest książka o kuchni. To fantastyczna przygoda, szalona podróż przez cały Kosmos, to szok, dowcip, inteligencja i zagadka kryminalna. Koniecznie przeczytajcie co najlepszy szef kuchni wśród pisarzy i najzdolniejszy gawędziarz pośród szefów robił, kiedy go nie było!

Saanti Wrtt, magazyn „Galaxia”

Rany, nigdy nie jedzcie u tego świra!

Dodekan Apallachy Czeng, właściciel i szef kuchni restauracji „Błękitna Planeta” w pasie Plejad

W samo południe, odsłona IX


W samo południe - odsłona IX ruszyła.

Dzisiaj mamy do zaoferowania 3 książki Michała Puchalaka - Amsterdam Parano, przekazane Wam przez wydawnictwo COMM.

Jest to książka, w której autor pisze, że: rzeczywistości nigdy nie można być pewnym, więc sami już wiecie, jakie będą pytania :)

Odpowiedzi proszę przesyłać na adres: akusz@szortal.com do środy, 26 października 2011 roku, oczywiście do godziny 12:00.

Pytania:

1. Dlaczego strona szortalu ma takie dziwne kolorki i co przedstawia nasze logo.

2. Z czym jest wydawnictwo COMM?

3. Polska to dziwny kraj, to wszyscy wiemy, uzasadnij więc, dlaczego tu mieszkasz i nigdy naszego kraju nie opuścisz.

Czekam na Wasze popisy :)  

Stusłówka

"Kiełbasa wyborcza" Justyny Sekuły.

Diabłu ogarek. Czarna wierzba - Konrad T. Lewandowski


Diabeł w lodówce  

Sławomir Szlachciński    

Informacja o przewodasowej odpowiedzi na twórczość Jacka Komudy wzbudziła moje zainteresowanie jako, że okres Rzeczpospolitej szlacheckiej to wdzięczne tło dla barwnych opowieści i co tu dużo gadać, koń, szabelka i butelka, kręcą mnie jak mało co. Znam dwa literackie oblicza Konrada T. Lewandowskiego. Z jednej strony potrafi pisać interesujące rzeczy w rodzaju Mostu nad otchłanią czy Noteki 2015, z drugiej zaś pozycje miernej jakości, sprawiające wrażenie ‘pisanych na kolanie’ czego dowodem jest Królowa Joanna D’arc. Ciekaw byłem co tym razem otrzymamy.

Do ręki bierzemy książkę, jak na dzisiejsze standardy, niezbyt obszerną. Akcja powieści ma miejsce we wschodniej części Mazowsza za czasów panowania Władysława IV Wazy czyli w chwili, gdy Polska była u szczytu swej potęgi. Diabłu ogarek. Czarna wierzba to pierwszy tom cyklu którego głównym bohaterem jest Stanisław Lawendowski, woźny trybunału ziemi liwskiej. Poznajemy go przy pracy, gdy wręcza krewkiemu szlachetce pozew sądowy. W tych pierwszych scenach autor bardzo udatnie kreśli postać woźnego. Bohater ci to pełną gębą, pewny swego, zmyślny i przedsiębiorczy, prawy i szlachetny nad wyobrażenie, bronią różnoraką robi z niespotykaną biegłością, magia mu nieobca, a i zrobić krzywdę bliźniemu, byle w słusznej sprawie, też potrafi. Niemniej miewa też i słabsze chwile, bywa że okoliczności potrafią zmusić go do zmoczenia spodni.

Wyraźnie obserwujemy dwubiegunową konstrukcję świata. Źli są źli i nikczemni, a dobrzy są zasadniczo dobrzy i szlachetni. Ten i ów sprawia wrażenie postaci mniej jednoznacznej ale to raczej kosmetyka. W tej materii autor wyprzedza nawet sienkiewiczowską wizję świata, nie mówiąc już o realiźmie Komudy. Mimo tej monochromatyczności postacie drugoplanowe są wyraźne i interesujące, autor postarał się by posiadały cechy przyciągające uwagę czytelnika.

Lewandowski w Subiektywnie


Sławek Szlachciński omówił w Subiektywnie dla Was najnowszą książkę Konrada T. Lewandowskiego - Diabłu ogarek. Czarna wierzba. Zapraszam.

Nowość Fabryki Słów


Od piątku w księgarniach nowa książka Olgi Gromyko - Wiedźma naczelna.

Polowanie na wiedźmę z tytułem bakałarza IV stopnia magii bojowej, w dodatku rudą i W.Redną to praca niebezpieczna, skomplikowana, a do tego niewdzięczna. Dość szybko okazuje się komu tak naprawdę kibicuje los i robi się niezręcznie.

Z dawna wyczekiwana Wolha, wreszcie przybywa. Powieść, obok której nie może przejść obojętnie żadna z szanujących się adeptek czarowładztwa, przebojowości i tajnego kunsztu ostrzenia języka o samcze charaktery. Wiedźmologom, wiedźmofobom, wiedźmofilom oraz wiedźmografom z serca polecamy!

I jeszcze coś na zachętę: obszerny i soczysty fragment. Częstujcie się!

„31.10 – Halloween po polsku”

Tak oto słowo stało się ciałem. Elektronicznym, jako że słowo przybrało postać ebooka. Bez DRM, bez ograniczeń, całkowicie darmowego. Zatytułowany „31.10 – Halloween po polsku” zawiera trzydzieści cztery opowiadania dwudziestu pięciu autorów. Do swoich mrocznych, przejmujących lękiem, ściskających za gardło, przerażających światów Czytelnika zaprosili: Romuald Pawlak, Anna Klejzerowicz, Rafał Kuleta, Krzysztof T. Dąbrowski, Jacek Skowroński, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Krzysztof Maciejewski, Mariusz Zielke, Adrian Miśtak, Piter Murphy, Chepcher Jones, Szymon Adamus, Karol Kłos, Antonina Kostrzewa, Daniel Koziarski, Kinga Ochendowska, Katarzyna Pessel, Kornelia Romanowska, Anna Rybkowska, Wal Sadow, Michał Stonawski, Marek Ścieszek, Katarzyna Szewczyk, Agnieszka Turzyniecka i Karolina Wilczyńska.

Więcej informacji zawiera oficjalna strona internetowa ksiązki http://www.3110.pl  oraz facebookowy fanpage http://www.facebook.com/halloween.po.polsku 

Patroni medialni:

iMagazine: http://imagazine.pl

Virtualo: http://virtualo.pl

MyApple: http://myapple.pl

ObywatelHD: http://obywatelhd.pl

Papierowe Myśli: http://www.papierowemysli.pl/

Horror online: http://horror.com.pl/

Magazyn QFANT: http://www.qfant.pl/

Nowe drabble

Justyna Sekuła - "Na Ziemi bez zmian".

Za ścianą

Na forum SFFiH ruszyło głosowanie w nowej edycji konkursu szortowego: "Konstrukcja aż do nieba".

Nowość Runy i Bellony


Od środy w księgarniach nowa książka Dariusza Domagalskiego - Vlad Dracula.

Rok Pański 1462.

Imperium Osmańskie rośnie w siłę. Sułtan Mehmed II Zdobywca przekroczył Dunaj i stanął u wrót Europy. Lada dzień sto tysięcy tureckich żołnierzy zaleje chrześcijańskie ziemie. Na kościelnych wieżach załopoczą zielone sztandary. Krzyż upadnie, zastąpiony przez półksiężyc. Z dzwonnic rozlegać się będzie zawodzenie muezinów.

Janos Lechoczky, kapitan elitarnych Czarnych Legionów, wyrusza na Wołoszczyznę, by spotkać człowieka, który ma ponieść sztandar nowej krucjaty przeciw niewiernym. Człowieka zdolnego stawić czoło całej tureckiej potędze. Ten człowiek to hospodar Wołoszczyzny — Vlad Dracula.

Bohater czy zbrodniarz nabijający swoich wrogów na pal?
Legendarny wampir czy genialny strateg?
Kim tak naprawdę jest Vlad Dracula?

Niezwykłe bitwy i szarże husarii - Radosław Sikora

Poradnik dla początkującego autora-militarysty.

Część druga: Skrzydlata szarża.

Hubert Przybylski  

O tym, że lubię historię i militaria, już wspominałem. O tym, że sięgając po military fiction, albo powieści historyczne, często napotykam się na różnego kalibru i rodzaju baboły, również. A że kilka dni temu do rąk moich trafiła książka Radosława Sikory - „Niezwykłe bitwy i szarże husarii” – więc postanowiłem zwrócić na nią uwagę w drugiej części mojego poradnika.

Radosław Sikora w zeszłym roku obronił pracę doktorską nt. husarii i „Niezwykłe bitwy…” są kolejnym (zaraz do tego wrócę) pokłosiem tej pracy. Niniejsza książka skupia się na uczestnictwie husarii w kilkunastu bitwach, w okresie od 1577 do 1702 roku, od Lubieszowa po Kliszów. Przybliża nam ona przyczyny wielkich zwycięstw i porażek, przy okazji obalając wiele narosłych przez dziesięciolecia - jeśli nie stulecia - mitów. Autor nie waha się wskazywać błędy, które dotychczas popełniali historycy i popularyzatorzy historii wojskowości i które to błędy czasami powielają autorzy historycznej, lub też fantastycznej beletrystyki. A robi to tak logicznie i drobiazgowo oraz z tak solidnym wykorzystaniem źródeł historycznych, że nie pozostawia to żadnych wątpliwości odnośnie tego, kto ma rację.

O tym, do jakiego poziomu szczegółowości zbliża się autor, niech świadczy fakt, że w podsumowaniu wyników większości starć, obok znaczniejszych nazwisk, pojawiają się też nazwiska poległych i rannych towarzyszy husarskich (odnośnie pocztowych i czeladzi podawane są tylko liczby) . Co równie ważne, przy podawaniu wyniku starcia autor nie zapomina też o stratach wśród koni.

Sikora w Subiektywnie

Hubert serwuje nam następną część swojego poradnika, już jestem ciekaw co będzie dalej :) Ale teraz zapraszam do omówienia ksiązki Radosława Sikory - Niezwykłe bitwy i szarże husarii.

Nowość Instytutu Wydawniczego Erica


Już w księgarniach Kuszące zło - trzecią część cyklu Zew nocy Keri Arthur.

W świecie magii i pokus, nocą budzą się do życia piękni, przeklęci i pożądani.

Riley Jenson musi jednak działać na własną rękę. Jest niespotykanym połączeniem wampira i wilkołaka, pracującym dla organizacji, której głównym celem jest utrzymywanie porządku w świecie nadprzyrodzonych stworzeń. Ufając przełożonym i kochankom niewiele więcej niż swoim najgorszym wrogom, Riley gra według własnych zasad. Jej nową misją jest przeniknięcie do potężnie strzeżonego pałacu rozkoszy, którego właścicielem jest przestępca znany jako Deshon Starr - szaleniec od lat zajmujący się genetyką.

Gdy wokół Riley zaczynają kręcić się dwaj seksowni mężczyźni - opanowany i niesamowicie uwodzicielski wampir oraz gorący wilkołak - i zaczynają walczyć ze sobą o jej względy, Riley musi zachować zimną krew. Jeśli ocali świat przed Deshonem Starrem, ocali też samą siebie…

Keri Arthur zręcznie splata trzymającą w napięciu fabułę z upojnym romansem w, nader przyjemnej, rzeczywistości Melbourne. Seksowne wampiry, namiętne wilkołaki, nieposkromiony, śmiały i przyjemny sex musi się wam spodobać. Błyskotliwa, seksowna i dobrze zaplanowana historia. "Wschodzący księżyc" pozostawił mnie z marzeniem o byciu wampirem… Kim Harrison.

Drabble

Rafał Cywicki - "Biolumeni".

Nowość wydawnictw Runa i Bellona


Już od wczoraj w księgarniach Nadzieja czerwona jak śnieg Andrzeja W. Sawickiego.

Tego powstania nie przegramy!


Jest styczeń 1863 i polscy buntownicy znów rzucają się do desperackiej walki. Na zasypanych śniegiem wzgórzach i polach, pod sztandarem z Orłem, Pogonią i Archaniołem walczą z sołdatami Imperium. Pośród bitew i pościgów wykwitają turbulencje rzeczywistości – strzępy świata o odmienionej fizyce i źródła potężnego mutatio. Rodzą się odmieńcy. Ścigani przez służby najpotężniejszych mocarstw, są obdarzeni nieomal boską mocą.

Odtąd nic już nie będzie takie samo.
Pod Miechowem, pod Małogoszczą i Iłżą odmieńcy będą zabijać i ginąć ramię w ramię z powstańcami.
Poniosą przyszłość na ostrzach bagnetów i kos.
Ale będą mieli jeszcze coś.

Moc mutatio, która zmienia wszystko.

Król Demon - Cinda Williams Chima


Powtórka z rozrywki

Bartłomiej Cembaluk

Co powiecie na historię o młodym bohaterze, który okazuje się być wybrańcem, mającym za zadanie pokonać zło i przywrócić równowagę na świecie? Brzmi znajomo? Nic dziwnego, bowiem jest to temat podejmowany przez twórców literatury fantastycznej już od lat. Zresztą nie tylko przez nich – także w kinie czy telewizji pełno jest przygód nastoletnich herosów. Wydawałoby się, że gatunek powinien umrzeć śmiercią naturalną, bo ileż można czytać o tym samym. Nic bardziej mylnego. Nie dość, że wciąż żyje, to trzyma się całkiem dobrze, o czym świadczy chociażby powieść autorstwa Cindy Williams Chimy - „Król Demon”, rozpoczynająca cykl zatytułowany „Siedem Królestw”.  

Prowadzona dwutorowo narracja przybliża nam losy dwójki głównych bohaterów – drobnego złodziejaszka i byłego herszta ulicznego gangu, Hana Alistera oraz następczyni tronu Fells, księżniczki Raisy. Osoby z całkowicie odmiennych środowisk, które łączy jedynie chęć osiągnięcia czegoś więcej, niż jest im pisane. Han ma dość dotychczasowego życia, które mija mu na ucieczkach przed strażą miejską i ciułaniu pieniędzy, przeznaczanych na utrzymanie matki i siostry. Nieoczekiwane zmiany zaczynają się, gdy trafia mu w ręce, ukradziony synowi Wielkiego Maga, tajemniczy amulet. Niezwykły przedmiot zaintryguje chłopaka, który chcąc dowiedzieć się o nim czegoś więcej, pozna prawdę o wydarzeniach sprzed tysiąca lat, gdy legendarna królowa Hanalea pokonała złego Króla Demona, a także odkryje, co on ma z tą historią wspólnego i czym są noszone przezeń od dzieciństwa bransolety.  

Raisa to natomiast typowa buntownicza księżniczka, którą nie do końca przekonuje dworskie życie i jako władczyni chciałaby zmienić zasady rządzące państwem. Aby lepiej je poznać, wymyka się w przebraniu na miasto, a tam los styka ją z Alisterem, dzięki któremu przejrzy na oczy i zobaczy, że to, co opowiadała jej matka, jest zwykłym kłamstwem. Nie uda im się jednak odbyć na ten temat poważnej rozmowy, gdyż Raisa pada ofiarą uknutego przez czarowników spisku i musi uciekać jak najdalej od królestwa.  

Chima w Subiektywnie


W Subiektywnie Bartek omówił dla Was Króla Demona - Cindy Williams Chimy. Zapraszam.

Nowa Fantastyka 11/350/2011


Już od piątku można nabyć najnowszy numer Nowej Fantastyki.

Znajdziecie w nim: 

PUBLICYSTYKA

BUDUJEMY LEPSZE ŚWIATY Jakub Ćwiek

ELWIRA Arkadiusz Grzegorzak 

WSZYSCY ZABÓJCY PREZYDENTA Adam Rotter

ŚLADAMI TINTINA Przemysław Pieniążek

RODZINA MAKABRĄ SILNA Bartosz Czartoryski

PROBLEMY Z RODZICIELSTWEM Peter Watts

RZECZYWISTOŚĆ ROZSZERZONA Rafał Kosik

LUDZIE I POTWORY Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA

ZA GARŚĆ ZBAWIENIA Bartosz Orlewski

MINIATURY LITERACKIE Grzegorz Janusz

KORALE Anna Dominiczak 

WAMPIR ZE ŚLĄSKA Łukasz Henel

PROZA ZAGRANICZNA

W MAGICZNYM KRÓLESTWIE David Moles

OSY KARTOGRAFOWIE I PSZCZOŁY ANARCHIŚCI Eugenia Lily Yu

KARMA Christopher Moore

Ziemia, powietrze, ogień i... budyń - Tom Holt


Budyń jakiego nie znacie

Anna Klimasara

Biorąc do ręki „Ziemię, powietrze, ogień i… budyń” Toma Holta, trafiłam w zasadzie na koniec trylogii, której dwie pierwsze części to „Przenośne drzwi” i „Śniło ci się”, ale autor najwyraźniej przewidział taką możliwość. Pierwszych kilkadziesiąt stron doskonale wprowadziło mnie nie tylko w świat powieści, ale i we wcześniejsze tomy, dzięki czemu dokładnie wiedziałam, kto jest kim i o co w ogóle chodzi. Możliwe, że pilniejsi czytelnicy, śledzący cykl od początku, wynudzą się przy tym okrutnie, ale z drugiej strony, biorąc pod uwagę mnogość postaci i wydarzeń, odświeżenie pamięci może się im przydać.

Osią fabuły jest Paul Carpenter, stuprocentowy nieudacznik życiowy, któremu nie wychodzi nawet to, co z początku dobrze rokuje. Paul odnosi więc szereg porażek w życiu zawodowym i prywatnym, a jego nieporadne próby zmiany czegoś na lepsze sprawiają, że przypomina nieco bohaterów antycznych tragedii – każdy jego wybór zdaje się nieuchronnie prowadzić do fatalnego końca. Z początku strasznie irytował mnie ten wręcz nieprzyzwoicie żałosny bohater, ale autor to również przewidział, ponieważ w chwili, kiedy już byłam gotowa cisnąć książkę w kąt z niesmakiem (choć skądinąd lubię budyń), nagle wszystkie elementy układanki zaczęły do siebie pasować i nawet podobieństwa do tragedii antycznej zyskały nowy wymiar… ale chyba trochę się zagalopowałam, czas wracać do faktów.

Holt w Subiektywnie


Ania omówiła dla Was najnowszą książkę Toma Holta - Ziemia, powietrze, ogień i ... budyń. Zapraszam.

Science Fiction Fantasy i Horror 11/73/2011


Od piątku  dostępny jest najnowszy numer Science Fiction Fantasy i Horror.

Znajdziecie w nim:

Opowiadania:

Andrzej Pilipiuk "Zenek"
Michał Cetnarowski "Anioł ciała"
Ian Giedrojć "Memento Mortyria"
Marcin Mortka "1410, czyli kilka słów prawdy o Grunwaldzie, cz.1"
Katarzyna Żak "Powrót do ad fontes"
Anna Łagan "Madonna pustyni"
Jan Żerański "Dziewczynki z Europy"
Dorota Orzechowska "Pył z obcych planet"

Publicystyka:

Andrzej Pilipiuk "O umiejętnościach"
Tomasz Kołodziejczak "240 znaków na rok"
Dariusz Domagalski "Ku gwiazdom!"
Jarosław Grzędowicz "Jak elegancko podać karalucha"

Specjalnie dla SFFiH wywiadu udzielił Peter V. Brett (rozm. Marek Doskocz) autor "Malowanego człowieka" oraz "Pustynnej Włóczni".

W Szufladzie...

U nas chwilowo spokój [ale ta chwila powolutku dobiega końca], sąsiedzi zaś dają czadu. Nowy konkurs na "Szufladzie". W "Szufladzie"?

http://szuflada.net/?p=1033

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka


Już od 3 listopada będziecie mogli nabyć Bar dla potępionych - Kealana Patricka Burke'a.

Witajcie w barze "U Eddiego”, gdzie dzisiejszej nocy, po raz pierwszy od trzech lat nic nie pójdzie zgodnie z planem.  

Dzisiejszej nocy możecie tu spotkać: Toma, nękanego przez demony przeszłości stróża prawa, za którym śmierć człapie krok w krok; barmankę Gracie, niedoszłą aktorkę, skazaną przez ojca na życie w czyśćcu zakazanej spelunki; Flo, miejscową uwodzicielkę, która podobno (choć kto wie na pewno?) zamordowała swojego męża; Cobba, nudystę od dawna oczekującego na przeprosiny kolonii, z której go wygnano; Wintry'ego, niemego olbrzyma, który opowiada o sobie jedynie za pomocą niezrozum  iałych wiadomości wypisywanych pod nagłówkami gazet; Kyle'a, dzieciaka ukrywającego pod stołem naładowany pistolet i Kadawra, który wygląda jak trup, lecz świetnie pachnie i spędza czas przeliczając drobne.  

Jest też wielebny Hill, który pojawia się o jedenastej, z punktualnością automatu, by powiedzieć im kto ma dziś umrzeć i kto ma wsiąść do samochodu...      

Kealan Patrick Burke Amerykański pisarz (ur. 1976 r., w irlandzkim Dungarvan) specjalizujący się w literaturze grozy, a także redaktor internetowego Subterranean Magazine i kilku antologii. Polskim czytelnikom dał się poznać dzięki opowiadaniom publikowanym na łamach „Nowej Fantastyki” i „Fantastyki Wydania Specjalnego”, gdzie ukazał się między innymi uhonorowany Nagrodą im. Brama Stokera „Chłopiec z żółwiami”. W dorobku ma kilkadziesiąt opowiadań i trzy powieści.  

Jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych autorów grozy. Booklist

W samo południe - odsłona X


Z tej racji, że mamy dzisiaj taki dzień jak mamy. Dziwna próba przeniesienia do naszego kraju dziwnej rzeczy, a przecież od dawna wiadomo, że głupie rzeczy od razu się przyjmują, to wymyśliłem sobie, że z tej okazji zrobimy konkurs.

Jak zwykle zadam trzy pytania, jak zwykle proszę odpowiadać na akusz@szortal.com, do czwartku 3 listopada, jak zwykle do godziny 12:00.

Nagrodami w konkursie są 3 zbiory opowiadań o Sookie Stackhouse - Dotyk martwych - Charlaine Harris, wydane przez wydawnictwo MAG.

Zaczynamy:

1. Tak z amerykańska, jak nazywa się dzisiejszy dzień?

2. Co wołają dzisiaj dziwnie poubierane dzieci?

3. Jak się nazywał gościu z nożycami zamiast rąk?