Czerwiec 2011

Dobrze, że jesteś

Witaj na Szortalu, jedynym w Polsce portalu poświęconym w całości krótkim formom literackim

01.06.2011 Forum

Troszkę zmienił się wygląd Forum. Cały czas staramy się jak najlepiej dostosować je do Waszych potrzeb i oczekiwań.

02.06.2011 Wieści szortalowe

Śpiewem i tańcami witamy nową osobę w Ekipie. Aleksandra Brożek, znana również jako Selena, poza zwyczajowymi ekipowymi obowiązkami, będzie się również starała panować nad moją radosną "fejsbukową" twórczością.

Na facebooku jesteśmy tutaj. Ale to, jak widziałem, już wiecie :)

Pracujemy nad otwarciem kącika "Stusłówek". Zatem - twórcy drabbli, do dzieła! Do piór! Do klawiatur! Do innych preferowanych form uwieczniania tego, co w duszy gra!

Do Autorów. Dostajemy od Was sporo tekstów. Czytamy wszystkie. Odpowiadamy każdemu. Ale to jednak musi chwilę potrwać. Dajcie nam proszę dwa, trzy dni. Tyle potrzebujemy na zapoznanie się z tekstem i podjęcie decyzji o jego pojawieniu się na SZORTALU. Bądź nie pojawieniu się, niestety.

02.06.2011 Wyjście z sieci

W kioskach jest już od kilku dni (u mnie od poniedziałku) czerwcowy numer "Science Fiction, Fantasy i Horror". Oprócz "pełnometrażowych" opowiadań, na które przecież też można od czasu do czasu zerknąć, znajdziecie w nim szorty "naszych" Autorów. "Schron" Mateusza Zielińskiego, sam Autor pojawi się na SZORTALU niebawem, mam nadzieję, "Lia Słysząca" Pauliny Klimentowskiej (patrz: Ekipa), "Amber" Dariusza Wędrychowskiego (jego "Rzekę traw" znajdziecie w Szortowni), "Daj pan tego muchomora" Istvana Vizvary (patrz: Ekipa), "Przebudzenie" Pawła Kwiatka (oczywiście, że Ekipa) oraz "Człowiek śpi, a tu nagle..." i "Pod Kusiem" - no cóż, moje, znaczy Krzysztofa Baranowskiego.

02.06.2011 Nowe szorty

W Szortowni pojawił się tekst Justyny Barteckiej "Szara codzienność". W "Krypcie Miecia" zaś zagościł Maciej Dybowski i jego serdeczny kumpel "Miecio W.".

Zaproszenie do współpracy

Wprawdzie szortal to w założeniu portal poświęcony krótkim i jeszcze krótszym formom literackim, ale nie zamierzamy ograniczać się tylko do tego. Na głównej stronie będziemy zamieszczać informacje o tym co w fantastyce nowego, ciekawego.

Jeżeli ktoś chce zamieścić u nas informacje o nowych książkach, konwencie, konkursie literackim, czy podobnym, to proszę o informację na akusz@szortal.com

Ja to gdzieś czytałem...

Taka refleksja może się Wam nasunąć po przeczytaniu niektórych szortów. I słusznie. Obok tekstów premierowych, napisanych specjalnie na SZORTAL, będziemy Wam również przedstawiać szorty, które swoje premiery miały w innych miejscach sieci. Dlaczego? Ano dlatego, że nie każdemu i nie do wszystkich dane było dotrzeć, a to bardzo dobre szorty są. Szkoda by zginęły, rozmyły się w bezkresie internetu.

Jeśli więc, Drogi Czytelniku, trafisz na SZORTALU na tekst, który wyda Ci się znajomy - nie marudź. Pomyśl jakich rozkoszy czytelniczych doznają użytkownicy SZORTALU, którzy zetknęli się z tymi szortami po raz pierwszy.

Nowość w Szortowni

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest kiedy się pisze tekst wspólnie z innym autorem? Znacie to uczucie? Ja nie. Ale wiem jakie mogą być efekty takiej współpracy. Przed Wami pierwszy Szortalowy duet: Aleksandra Brożek i Rafał Sala "Powrót".

Ruszyły "Stusłówka"

Jak z pewnością zauważyliście, w menu pojawiło się nowe danie. Ruszamy z działem "Stusłówek". Na początek drabble dwóch Autorów. "Komunia dusz" i "Szybkie czasy" Rafała Cywickiego oraz "Zemsta" Tomasza Zawady.

Prośba

Mam wielką prośbę do Autorów przysyłających swoje teksty na  SZORTAL.

Kochani! Wpisujcie proszę jako temat maila tytuł swojego szorta! Ułatwi mi to pracę i komunikację, zarówno z szortalową Ekipą, jak i z Wami. A co za tym idzie, skróci czas oczekiwania na umieszczenie tekstu na SZORTALU.

Z góry serdecznie dziękuję

Wasz baranek

Nowości w Szortowni

Dzisiaj dwa szorty: "Prometeusz" Darka Wędrychowskiego i "Nie dotykaj!" Romka Pawlaka.

Nowe stusłówka

Dwa drabble Rafała Cywickiego: premierowy "Śniący" i "Jeżeli to czytasz..." z bogatego archiwum Autora.

Tymczasem w "Krypcie Miecia"...

...pojawiła się Anna Klimasara z tekstem "Mieć albo nie Mieć" oraz Krzysztof Baranowski i jego (no cóż, moja) "Falka o ogień".

Stusłówka

Na dzień dobry - Istvan Vizvary "Bez serca".

Nowości w Szortowni

Dwa szorty: "Granice wyobraźni" Tomasza Zawady i "Trudne decyzje" Michała Tońskiego.

Nasz Pierwszy Partner

Panie i Panowie. Szortomaniaczki i Szortomaniacy. 

Z radością mogę ogłosić, że zawarliśmy porozumienie z pierwszym partnerem. Został nim Instytut Wydawniczy Erica. 

Dzięki porozumieniu już niedługo..., już za chwileczkę, już za momencik..., baranek będzie mógł ogłosić nasz pierwszy konkurs :) 

Konkurs

Zatem do dzieła.

Ponieważ nagroda ufundowana przez Instytut Wydawniczy "Erica" jest cokolwiek wampiryczna w treści, tedy i konkurs taki właśnie być powinien.

I będzie.

"Kto nie z Mieciem, tego zmieciem" czyli konkurs na szorta z wampirem Mieciem w roli głównej.

Jeżeli ktoś nie wie o kogo chodzi (niemożliwe, ale na wszelki wypadek muszę to napisać) - niech zajrzy do "Krypty Miecia".

Termin nadsyłania szortów konkursowych: do 20 czerwca do godziny 20:00. Koniecznie z dopiskiem "Mieć konkurs" w tytule maila.

Limit znaków: pięć tysięcy.

Wszystkie szorty konkursowe znajdą się na szortalu 21 czerwca rano. Wtedy też pojawi się ankieta. Nie podamy nazwisk, ani nicków Autorów. W głosowaniu będzie mógł wziąć udział każdy zarejestrowany Użytkownik Szortalu. Głosowanie będzie trwało tydzień, do 28 czerwca.

Zwycięzca, oprócz książki, zyska również wieczną chwałę, szort jego trafi bowiem na stałe do "Krypty Miecia".

Stusłówka

Na dzień dobry dwa drabble - "Zmrok" Agnieszki Klocek i "Tlenu naszego powszedniego..." Rafała Cywickiego.

Wieści szortalowe

Witamy nowego członka Ekipy - Daniela Ostrowskiego, znanego szerzej jako Kruger.

Niektórzy szortalowi autorzy mają w sieci swoje strony autorskie. Namiary na te strony wkrótce pojawią się w "Sznurkach". Gdybym kogoś pominął, już ci to z roztargnienia, już ci to z niewiedzy, proszę o maila.

Ale jest sporo autorów, którzy takich stron, z różnych powodów, nie mają. Kilkorgu z nich zaproponowałem wykorzystanie SZORTALU do zgromadzenia w jednym miejscu swoich króciaków. Kilkoro już odpowiedziało. Niektórzy już przysłali swoje szorty. Pierwsze pojawią się już dzisiaj.

Szortownia

Stusłówka

Dwa drabble Rafała: "Klinika" i "Nagroda Darwina".

Szortownia

W Szortowni dzisiaj dwie nowości: Julia Bernard "Mr Robin nigdy nie miał wyczucia czasu" oraz Darek Wędrychowski "Wpadka".

Nowe stusłówka

Justyna Sekuła "Przedwtorek" i Rafał Cywicki "Dyskryminacja".

Wieści Szortalowe

Jak widzicie, nie pozostajemy głusi na Wasze uwagi i staramy się, w miarę możliwości, dostosować Szortal do Waszych oczekiwań. Piszcie jak nam wychodzi. Mam nadzieję, że do końca czerwca uda się wypracować ostateczny kształt portalu.

Szortownia

Bartłomiej Dzik: "Przywódca Ziemi" i Jewgienij T. Olejniczak: "Podróże gwiazd".

Drabble na dziś

Justyna Sekuła "Pre-kreacja" i Rafał Cywicki "Reklamacja". Inne teksty Justyny i Rafała znajdziecie bez trudu, jeśli tylko pociągniecie za odpowiednie "Sznurki".

Nagroda w naszym "mieciowym" konkursie

Przedstawiam nagrodę w naszym pierwszym, "mieciowym" konkursie, ufundowaną przez Instytut Wydawniczy Erica

Wschodzący księżyc  

Wschodzący księżyc KERI ARTHUR

 

Riley Janson, na co dzień zatrudniona w biurze Departamentu Innych Ras w Melbourne, skrywa niezwykłą tajemnicę. Jest rzadko spotykanym połączeniem wilkołaka i wampira, ale jej wilcza natura dominuje.

Dwa szorty na dobranoc

Wiem, że dzisiaj troszkę późno, ale przecież nigdy nie jest za późno na dobre teksty. Robert Rusik "Grosz" i Daniel Ostrowski "Częstoskurcz".

Stusłówka

Świeżutki, jeszcze chrupiący "Dr Fiord" Justyny Sekuły oraz niezmordowany Rafał Cywicki i jego "Zbiegowie okoliczności".

Nasza Hania Kochana

 

 Od wczoraj w sprzedaży "Podróż do tyłu" - kontynuacja magicznej powieści "Od nowiu do pełni" Hanny Fronczak. Świat pełen zakazanych manuskryptów, słów mocy, światła księżyca, mocy natury… a także zwykłych zbiegów okoliczności. Praga Rudolfa II Habsburga i jej niesamowita Złota Uliczka - Oaza magii, gdzie alchemicy i kabaliści, tworzą podwaliny dzisiejszej nauki.

Właśnie tam przed laty narodził się Herbert Niemiec. Ożywiła go magia, wypełniły wspomnienia jego stwórcy, Bernharda von Rövershagena.

Posłuchajcie opowieści o zmartwychwstałym „bracie” alchemika, który zapragnął wolności i wyruszył szukać własnego przeznaczenia w świecie, gdzie nadprzyrodzone przenika rzeczywistość.


W Szortowni...

..."Zabawa" Jewgienija T. Olejniczaka.

Subiektywnie

Subiektywnie. Przedstawia dokładnie to co opisuje nazwa - subiektywne opinie na temat książek, czasopism. Recenzje, krótkie omówienia, eseje, po prostu wszystko. Bez ograniczeń w znakach.

Zainteresowanych współpracą zapraszam do przesyłania tekstów na adres akusz@szortal.com. Chciałbym zebrać stałą ekipę współpracowników, recenzentów. Będziemy omawiać zarówno nowości przesłane przez wydawnictwa, jak i starsze rzeczy, takie, obok których nie można przejść obojętnie.

Dwa drabble

Dzisiaj Darek Wędrychowski i jego "Susza" oraz "Asymilacja po ludzku" Tomasza Zawady.

W Szortowni...

Dwa nowiutkie króciaki: "Sekret" Agnieszki Klocek i "Gdy nastał raj" Tomasza Zawady.

Nowa Fantastyka 06/2011

Nadszedł czas mojego subiektywnego debiutu.

Na tapetę wziąłem sobie czerwcowy numer Nowej Fantastyki. Redakcja wiedziała, że po bardzo dobrym (bo jednak z kilku powodów nie mogę tutaj użyć słowa: rewelacyjnym) numerze majowym z Wojnarowskim, Wattsem i Troy-Castro raczej nie będzie w stanie utrzymać poziomu. No i nie utrzymała, numer jest słabszy.

Literacko:

Tutaj maksyma, że ilość nie przechodzi w jakość spełniła się w pełni. Tam było tylko jedno opowiadanie Wojnarowskiego, rewelacyjne, klimatyczne, po przeczytaniu którego, jak się dowiedziałem, że Wojnarowski wydaje zbiór opowiadań ze świata Bezsenności, pod tytułem Miraż w Narodowym Centrum Kultury, to natychmiast wpisałem ją na listę zakupów. Tutaj mamy dłuższe opowiadanie fantasy Macieja Zembatego Amnezja, Niestety słabsze, wtórne, prawie jak cała fantasy. W tym przypadku reklama książki Zembatego zamieszczonego obok opowiadania nic nie dała, Na pewno jej nie kupię. Następnie mamy coś, na widok czego serce każdego miłośnika krótkiej formy mocniej bije - zestaw szortów, które w Nowej Fantastyce nazywają miniaturami literackimi. Na pierwszy ogień idzie opowiadanie Grzegorza Janusza Ssen, bardzo dobre, zawrotne, pomysłowe, najlepsza polska rzecz w numerze. Następne szorty cierpią niestety na syndrom MP, przede wszystkim forma, zamysł przerosły treść i wykonanie. Zarówno dwa opowiadania Pawła Korzucha, jak i jedno Michała Cholewy nie zapadły mi w pamięć, oprócz ogólnego wrażenia, że to nie jest to co Tatusie Muminków lubią najbardziej.

Omówienie numeru NF 06/2011


Dzisiaj wkleiłem do Subiektywnie mój debiut. Jest nim omówienie czerwcowego numeru Nowej Fantastyki. Zapraszam.

Stusłówka

Dwa nowe drabble, dwoje nowych Autorów: Joanna Maciejewska "Ślepiec" i Tomasz Lewgowd "Kapturek".

Wieści z Instytutu Wydawniczego Erica

 

Całując grzech      Keri Arthur

Premiera 14.06.2011

 

Świat Riley Jenson tętni pożądaniem i niebezpieczeństwem. I kiedy budzi się naga i cała we krwi w nieznanym miejscu, jedyne co wie, to że musi uciekać. Nie pamięta ostatniego tygodnia, nie wie gdzie jest i co się z nią działo, ani co najważniejsze, kto jej to zrobił. Uciekając uwalnia przetrzymywanego w laboratorium Kade’a – jednego z najseksowniejszych zmiennokształtnych jakiego widziała.

Sekret krwi płynącej w jej żyłach powoduje, że zostaje ponownie wplątana w śledztwo Departamentu Innych Ras. Otoczona jest przez kochanków, z których każdy ma wobec niej jakieś zamiary, nie zawsze miłosne. Wrogów ciężko odróżnić od przyjaciół i Riley czuje, że nie uniknie kłopotów.

 

Wieści z Krypty

W Krypcie Miecia dwie wariacje na temat naszego ulubionego wampira. Marek Ścieszek "Wywiad z Mieciem" oraz Paweł Kwiatek "Siła woli".

Stusłówka

Bartłomiej Dzik "Kosmiczny przekręt" i Agnieszka Klocek "Dobre rady".

Nowy numer Fantasy & Science Fiction


Już do nabycia (u prenumeratorów od kilku dni)  FSF NR 1(5) WIOSNA 2011


OPOWIADANIA I NOWELE:

IAN R. MACLEOD Drugie przekroczenie Styksu

ALEX IRVINE Szambala

IAN WATSON Jedna z jej dróg

PAWEŁ MAJKA Noc dla ślepych Władców

CATHERYNNE M. VALENTE Subtelna architektura

CAROL EMSHWILLER Mieszkam z tobą

ROBERT REED Przenikliwość spojrzenia

M. JOHN HARRISON Zrobiłem to


W Szortowni...

Aleksandra Brożek "Normalnie" oraz Daniel Ostrowski "Alternatywa rozwodu z grozą w tle".

Konkurs na logo

szortal.com ogłasza konkurs na swoje logo. Działamy od 1 czerwca, dwa tygodnie, literacko jak widzicie dajemy sobie radę, strona też ciągle się zmienia. Podsumowaniem, zakończeniem jej budowania będzie umieszczenie naszego logo. Dlatego też ogłaszamy konkurs, dla Was, na jego zaprojektowanie.

Wyboru dokona Wielce Szanowna Komisja w składzie wielce tajemniczym plus ekipa działająca przy szortalu. Nagrodą w konkursie jest Trylogia Arturiańska Bernarda Cornwella, nagroda ufundowana przez Instytut Wydawniczy Erica. Trylogia składająca się z następujących tomów: Zimowy Monarcha, Nieprzyjaciel Boga oraz Excalibur. Świetne książki, rewelacyjna nagroda, dlatego też spodziewamy się rewelacyjnych prac.

Zastrzegamy sobie prawo, że nie wybierzemy pierwszego miejsca oraz również tego, że możemy wybrać więcej prac. Zawiadomcie znajomych, sąsiadów, sąsiadki, koleżanki i kolegów. Startujcie.

Prac w .jpg oczekujemy do 15 lipca 2011 roku. Proszę je przesyłać na adres mailowy akusz@szortal.com. Szczegóły w regulaminie.

Troszkę Wam nawrzucałem...

Dzisiaj spora dawka nowych tekstów. Nie bez powodu, ale o tym później...

Stusłówka - "W labiryncie" Bartłomieja Dzika, "W nieznane" Agnieszki Klocek i "Co artysta miał na myśli" Justyny Sekuły.

W Szortowni nowiutki very-short Rafała Sali - "Prezydent nie ma lekko", a do tego "Neverending story" Agnieszki Klocek, dwa teksty Piotra Górskiego - "Tak jak powinno być" i "Ostatnie godziny młodości" (te teksty są nieco dłuższe, ale gorąco polecam je Waszej uwadze), dwa teksty Roberta Rusika - "Nemezis" i "Obserwator", oraz pierwsza część "Szortów zebranych" Pawła Kwiatka - "Etiuda", "Tancerz" i "Niezwykły dzień Jana Nowaka".

Sporo tego, prawda? Ale niestety musi Wam wystarczyć do poniedziałku. Spora część Szortalowej Ekipy będzie bowiem przez kilka najbliższych dni całkowicie pochłonięta podziwianiem niejakiego George'a R.R. Martina na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Fantastyki w Nidzicy.

Nowości w Fabryce Słów

"Ja, inkwizytor: Bicz Boży" - pierwsza powieść Jacka Piekary o Mordimerze Madderdinie i jednocześnie najdłuższa książka z cyklu "inkwizytorskiego" już od piątku w księgarniach.

Jacek Piekara tak mówi o tej powieści: "Bicz Boży to nie tylko historia skomplikowanego śledztwa prowadzonego przez młodego jeszcze inkwizytora, śledztwa w którym główne role grają spryt, bezwzględność oraz wierność tezie, że sprawiedliwość jest ważniejsza od prawa. To również opowieść, w której Czytelnik między innymi dowie się o podejrzeniach co do zniknięcia Jezusa Chrystusa, pozna niektóre tajemnice Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium, a także usłyszy przepowiednię dotyczącą przyszłości samego Mordimera".
 
Tutaj możecie zapoznać się z fragmentem powieści.

Nowe stusłówka

Duet Brożek i Sala (BiS - jak najbardziej) "Babki" oraz Paweł Mateja i "Laleczki" - "Porcelanowa laleczka", "Gumowa lalka".

Kto nie z Mieciem, tego zmieciem

Oto przed Wami siedem świeżutkich, jeszcze chrupiących tekstów poświęconych Mieciowi. Głosujcie. Gdybyście chcieli pogadać o konkursowych tekstach, możecie to robić tutaj.

GŁOSOWANIE TRWA DO 28 CZERWCA 2011, DO GODZINY 9.30.

Regulamin

REGULAMIN KONKURSU NA OPRACOWANIE JEDNOLITEGO ZNAKU GRAFICZNEGO (LOGO) SZORTAL.COM

I. Postanowienia ogólne

Regulamin określa zasady przeprowadzenia konkursu na stworzenie jednolitego znaku graficznego szortal.com, zwanego dalej "Konkursem" oraz warunki uczestnictwa w nim.

Celem Konkursu jest zaprojektowanie oryginalnego znaku graficznego (logo) szortalu, nawiązującego do charakteru jednostki, spełniającego jednocześnie rolę promocyjną oraz informacyjną. Wyłonione w Konkursie logo będzie wykorzystywane do identyfikacji wizualnej szortalu.

Konkurs trwa: od dnia 15 czerwca 2011 r. do dnia 15 lipca 2011 r. - przyjmowanie prac, do dnia 31 lipca 2011 roku - ocena prac konkursowych i ogłoszenie wyników.

II. Warunki uczestnictwa

Konkurs ma charakter otwarty. Mogą wziąć w nim udział wszystkie zainteresowane osoby. Prace mogą być realizowane oraz zgłaszane do konkursu indywidualnie lub zespołowo.

Projekt musi spełniać następujące kryteria:

być niepowtarzalny i oryginalny,

być niezależny od środków powielania (uniwersalny) i łatwy do skalowania,

nadawać się do jego różnorodnego wykorzystania, zarówno na materiałach biurowych codziennego użytku (koperta, wizytówka, teczka, listownik, itp.) jak i materiałach promocyjnych i informacyjnych (plakaty, banery, długopisy, itp.),

projekty mogą być wykonane w dowolnej technice graficznej nadającej się do wykorzystania, w tym zakresie nie ma wymagań, co do kształtu, kolorów i rodzaju czcionki użytych w logo,

Pracę konkursową należy wykonać:

w wersji elektronicznej przesłanej drogą elektroniczną na adres akusz@szortal.com w formacie wektorowym cdr lub eps lub w formatach TIFF i JPG 300 DPI, do którego należy dołączyć opis techniczny dotyczący użytych kolorów i ewentualnie merytoryczny. Wersję elektroniczną pracy należy oznaczyć podając w nazwie pliku imię i nazwisko Autora z odpowiednim rozszerzeniem.

Nadesłanie lub dostarczenie pracy konkursowej jest równoznaczne z przyjęciem warunków niniejszego regulaminu.

Nowy numer Science Fiction Fantasy i Horror


Już od 27 czerwca dostępny będzie w sprzedaży nowy lipcowy (69) numer miesięcznika Science fiction Fantasy i Horror. U prenumeratorów pewno trochę wcześniej, jak zwykle.

Opowiadania:

Andrzej Pilipiuk - Aparatus

Tomasz Kołodziejczak - Majowa katastrofa

Marcin Mortka - Pasażer

Marcin Pągowski - Jako wola Twoja

Agnieszka Hałas - Kłopoty barona Hoogstratena

Marcin Rusnak - Dr Frankenstein, jak mniemam?

Krzysztof Dybek - Kwiat

Krzysztof Baranowski - Niebajka

Felietony:

Andrzej Pilipiuk - Strugając drewniane nogi

Jarosław Grzędowicz - Jak posłać Lema w kosmos, a potem go spalić

Dariusz Domagalski - Gdzie się podziali tamci mężczyźni?

Tomasz Bochiński - Fantaści wszystkich krajów


 

Nowości w "Stusłówkach" i w "Szortowni"

Trzy stusłówka: Marcin Elantkowski "Trzylatek", Patrycja Stoińska "Więzienie", Ernest Kot "Niewiadomoczymbycie". Trzy szorty Pawła Kwiatka (z cyklu: "Szorty zebrane"): "Strażnik", "Przysługa", "Bitwa".

W Szortowni...

...dzisiaj tekst eksperymentalny. Nawet bardzo eksperymentalny. "Szczoch i Osracz w Pałacu Dożów. Wielki Bieg." Tomka Bochińskiego. Jeśli Wam się spodoba, molestujcie Autora o ciąg dalszy w jego wątku na forum.

SFFiH 6 (68) 2011

Nadchodzi moment ukazania się lipcowego numeru SFFiH, najwyższy więc czas, aby omówić poprzedni, czerwcowy. W dziale opowiadań ilościowo, z powody szortów, to rekordowy numer w tym roku. Łącznie dwanaście opowiadań, pięć dłuższych (chociaż tekst Kaczmarka, to taki trochę większy szort) i aż siedem forumowych króciaków.

Numer otwiera najdłuższe w zestawie, opowiadanie miesiąca Aleksandry Janusz – Powrót do Port Sand. Bardzo dobre. Wciąga, aż chce się czytać i czytać. Aleksandra Janusz autorka powieści Dom wschodzącego słońca, wydanej w Runie w 2006 roku (w zapowiedziach drugi tom Miasta magów) powraca do stworzonego przez siebie świata w najnowszym opowiadaniu. Szkoda tylko, że tak rzadko to robi. Chciałoby się więcej.

Marcin Wełnicki w opowiadaniu Worthington zaprasza nas do swoistych, afrykańskich klimatów. Przyjęło się, żeby pisać o Afryce w specyficzny, klimatyczny sposób. Duchy, niesamowitość, tajemnica. Tutaj mamy podobnie, niestety, ale daleko mu do najlepszego ostatnio opowiadania afrykańskiego, czyli Jadu Piskorskiego. Z Marcinem to mam problem, młody zdolny, jak już rozpoczął wydawanie swoich utworów to końca nie widać, zazdrość bierze, zaczynam się jednak przekonywać, że nie jestem piszczącą fanką Marcina. Dla niego to może i dobrze.

W nocy Tomasza Kaczmarka przeczytałem i zapomniałem. Niestety i tak bywa, natomiast Milion wersji ludzkiego losu Tomasza Kiliana mocno mnie zaintrygowało, umie chłopak pisać, nie pisze pod publiczkę, jego twórczość to zazwyczaj trudniejsze w odbiorze utwory. Autor na pewno jest wart zapamiętania.

Omówienie numeru SFFiH 6 (68) 2011

W poniedziałek ukaże się nowy numer SFFiH, najwyższy więc czas na omówienie poprzedniego, czerwcowego numeru.

Nowość Fabryki Słów

 

Po chwili kopiec ziemi gwałtownie otworzył się i z jego głębi na powierzchnię wyskoczyła grupa Szarańczy. Wielkie, obrzydliwe, szare Trutnie. To zastanawiające, że coś, co ma głowę, dwie nogi i dwie ręce, może wyglądać tak obco.

Już dzisiaj w sprzedaży "
Pola Aspho" oficjalny, książkowy prequel do legendarnej gry Gears of War i pierwszy tom brawurowego cyklu Karen Traviss z Marcusem Fenixem i resztą Gearsów w obsadzie. Na zachętę Snajper.

Nowy - morderczy konkurs szortowy

Nasza nagroda - książka Łukasza Śmigla, Mordercy, wydana przez Oficynkę, mocno zdeterminowała nasz następny konkurs.

Jego temat to: Mordercy. Powiedzmy, że temat pojmujemy tak szeroko jak wygląda Amazonka przy ujściu do Atlantyku. Tematy wojenne, historyczne, space-opery są jak najbardziej pożądane. Będziemy przyjmować także dokładne opisy zabójców wampirów (ale nie Mieciów) czy komarów. Słowem: właściwie to będziemy przyjmować wszystko z mordercami w tle.

Termin: 9 lipca 2011 roku, godzina 20,00, wysyłamy na maila do baranka: baranek@szortal.com. Limit: 5 tysięcy znaków.

Do klawiatur Panie i Panowie!!!

Prywata

 Baranka chwilowo nie ma, pozwolę więc sobie na małą prywatę :) Poniżej publikuję fragment jego opowiadania Niebajka z 69 numeru SFFiH, który ukaże się w poniedziałek.

 

Gęba w niebie - Dawid Kain

Rzyczę fszystkim fszystkiego
Aleksandra Brożek

Co powstanie, jeśli antyutopijną wizję przyszłości połączymy z satyrą na religię, a potem okrasimy je dużą dozą absurdu? Powielające schematy tomiszcze czy prześmiewczy „majstersztyk”? W przypadku książki „Gęba w niebie” z pewnością należy mówić o tym ostatnim.

Dawid Kain, krakowianin, poza wyróżnioną w Igrzyskach Literackich „Gębą w niebie” ma już na koncie książkę „prawy, lewy, złamany” i zbiór opowiadań pt. „Makabreski”.

W najnowszej powieści autor wprowadza czytelnika w groteskowo przerysowany świat niedalekiej przyszłości. Polska, XXI wiek. Na pierwszy plan wychodzi dwóch bohaterów. Najpierw poznajemy Filipa Kamińskiego, sprzedawcę osobliwych dewocjonaliów, który jeszcze w dzieciństwie obiecał Bogu, że się z nim policzy. Przyjaciel Filipa, Jan Ziemiański, to niespełniony autor, który otrzymawszy odpowiedź odmowną od kolejnego potencjalnego wydawcy, „zamarł nagle w bezruchu pośrodku Rynku Głównego, stojąc na lewej nodze, prawą dłonią trzymając się nie wiedzieć czemu za lewe ucho”. Obaj panowie spotykają samozwańczego demiurga, „króla śmieci” – Marka Danielewskiego. Jak już wspomniałam, „Gęba w niebie” to kolejna książka na polskim rynku, kpiąca z polskiego katolicyzmu i to nieraz w sposób dość brutalny, na przykład poprzez nazwanie Jezusa pierwszym mężczyzną, który „własną matkę rozdziewiczył”. Religia nie jest autorytetem w świecie, gdzie panuje konsumpcjonizm i daleko posunięta wolność obyczajowa.

Groteskowość zaistniałej rzeczywistości podkreślają niecodzienne pomysły i ironia autora oraz czarny humor na miarę Kurta Vonneguta. Śmiech Kaina to jednak śmiech gorzki. Autor rozbawia, równocześnie zadając szereg trudnych pytań i proponując czarne scenariusze. Poza Vonnegutem czytelnik w książce usłyszy prawdopodobnie echa Lovecrafta, Dicka czy Gombrowicza.

Książka nie jest długa, a dzięki wartkiej akcji i lekkiemu pióru autora można przeczytać ją w jeden dzień. Szczerze polecam!

Antologia - Księga wojny


Antologia – moja miłość  

Aleksander Kusz

Uwielbiam antologie, kocham antologie, zwłaszcza opowiadań fantastyczno-naukowych. Według mnie (ostatnio w Nidzicy dowiedziałem się, że parę innych osób, mądrzejszych ode mnie też tak uważa) opowiadania to jest najlepsza forma literacka (baranek twierdzi, że szort, ale tutaj jeszcze dyskutujemy). Więc jeżeli mam możliwość dostać w książce zestaw opowiadań różnych autorów, to zawsze się na to piszę.

Mamy w Polsce dobre tradycje w wydawaniu antologii, dobre lata zaczęły się od antologii redagowanych przez Zbigniewa Przyrowskiego w Naszej Księgarni, przez serię Stało się jutro także wydanych przez Naszą Księgarnię, antologie autorów demoludów z Wydawnictwa Poznańskiego, do serii KAW-u Spotkanie w przestworzach. Potem przyszły lata chude - było parę antologii w latach dziewięćdziesiątych, w większości podsumowujących, ze sławną Jawnogrzesznicą wydaną w Przedświcie.

Po roku 2000 znowu zaczęły się dobre lata. Fabryka Słów rozpoczęła wydawanie antologii „swoich” autorów. Początkowe antologie były bardzo dobre. Małodobry, Demony, Deszcze niespokojne, potem niestety było już gorzej. Antologie wydawały także inne wydawnictwa, w tym Supernowa czy Runa. Ta ostatnia wydała dotychczas dwie bardzo dobre: Księgę smoków i dwutomową Księgę strachu.

Obecnie Runa wydała swoją trzecią antologię: Księgę wojny, w takich samych przedziwnych wymiarach 160x240 i bardzo dużymi literami, prawie jak kiedyś w serii Duża czcionka Prószyńskiego. Skład autorów może wbić w ziemię, nic, tylko siadać i czytać.

Niestety jak to zwykle ze zbyt dużymi oczekiwaniami bywa, rozczarowanie potrafi przyjść bardzo szybko. Obiecywałem sobie bardzo dużo po niej, kupiłem ją zaraz po wydaniu, przełożyłem na początek kolejki, natychmiast przeczytałem i… jest dobrze, poprawnie, ale nie bardzo dobrze, rewelacyjnie jak chciałem.

Subiektywne nowości

W Subiektywnie pojawiły się dwa nowe artykuły. Debiutująca w tym dziale Aleksandra Brożek ocenia książkę Dawida Kaina - Gęba w niebie, natomiast ja wyrażam swoją opinię o wydanej niedawno antologii Księga wojny.

Nowość Powergraphu


Zbliża się premiera zbioru najnowszych opowiadań Szczepana Twardocha Tak jest dobrze (29 czerwca), który otwiera nową serię Powergraphu - Kontrapunkty.
Będzie w niej wydawana polska proza wymykająca się ze schematów, uciekająca z szufladek. Literatura dla czytelników lubiących niebanalne fabuły, piękną frazę i niejednoznaczne interpretacje.

Sześć opowieści. O małości i słabościach. I o tym, co daje siłę. O tym, jak to jest mieć ciało. O miłości. I o jej braku. O rozpaczy i samotności. O kobietach i o mężczyznach. A wszystkie o tym samym: o człowieku.


Kolejną książką wydaną w Kontrapunktach będzie jesienna premiera powieści Kuby Małeckiego W odbiciu.

 

 


W Szortowni...

Dwa nowe teksty: "Imię moje Legion" Tomasza Zawady i "Zwątpienie" Roberta Rusika.

"Kto nie z Mieciem..." - rozstrzygnięcie

Decyzją Użytkowników Szortalu zwycięzcą naszego pierwszego konkursu zostaje Bartłomiej Trokowicz i jego szort "Mieć wygolone na wszystko". Gratuluję!

Tekst wędruje do "Krypty Miecia". Książki Keri Arthur wędrują do Bartłomieja Trokowicza. Do "Wschodzącego księżyca" dorzucamy "Całując grzech". Nie wspomniałem, że nagroda się podwoiła? Postaramy się Was czasem zaskakiwać jakimiś bonusem.

Autorami pozostałych tekstów konkursowych byli (w kolejności zdobytych punktów): Paweł Kwiatek ("Kryzys niewiary"), Maciej Kaźmierczak ("Oferta"), Bartłomiej Dzik ("Underworld: Mieciolucja"), Marek Ścieszek ("Miasteczko Szalom, czyli zmierzch w Anatewce"), Rafał Sala ("Pogrzeb") i Aleksandra Brożek ("Miecio pedagog").

Dziękuję wszystkim za udział w konkursie. Uważam, że wyszło całkiem, całkiem. No i do roboty :) Następne konkursy i kolejne nagrody czekają.

Konkurs: W samo południe, odsłona I

12:00, rozpoczynamy konkurs :)

Zadanie macie następujące: w specjalnie założonym wątku na forum proszę pochylić się nad jednym z ważniejszych, światowych zagadnień, rozważanych od lat przez literaturoznawców, polityków i filozofów. Brzmi ono:

Kto jest największym pisarzem sf na świecie i dlaczego jest to Philip K. Dick.

Zakończenie rozważań, jutro o 12:00, wtedy przyjdę, ocenię i nagrodzę zwycięzców. Nagrodami są ksiązki Fabryki Słów.

Już przyszedłem i oceniłem, szczegóły na forum, wszystkim dziękuję za udział, zwycięzcom gratuluję, zapraszam na następny konkurs.

Nowe stusłówka

Justyna Sekuła "Stop" i Agnieszka Klocek "Stróż".

"Kto nie z Mieciem..." - aneks

Po niezbyt długiej i niezbyt burzliwej dyskusji (jak to na GG) postanowiliśmy nagrodzić również autora, który w Mieciowym konkursie wywalczył sobie drugie miejsce. Wspominałem o niespodziankach? No właśnie. Jak będzie przy następnym konkursie? Zobaczymy.

Książki wędrują do Pawła Kwiatka, "Kryzys niewiary" wędruje do Krypty Miecia.

W Szortowni...

..."Ucho" Joanny Maciejewskiej.

Nowe stusłówka

Aleksandra Brożek "Udane rozdanie" i Bartłomiej Dzik "Trygonometria".

Nautilus 2010


Nautilus powraca!

Tegoroczna edycja Nautilusa, plebiscyt na najlepszą powieść i opowiadanie, opublikowane w 2010 roku, rusza już 1 lipca.

W tym roku startujemy z 266 opowiadaniami oraz 71 powieściami (lista powieści i opowiadań jest otwarta, można zgłaszać kolejne tytuły).
Głosy można oddawać od 1 lipca do 30 września za pomocą strony internetowej.

Każdy z biorących udział w głosowaniu podaje od jednego do trzech kodów głosów, w kolejności od pierwszego do trzeciego miejsca, bez możliwości wybrania opcji „bez nagrody”.